| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Víte, co jíte?

 Celkem 190 názorů.
 Dan 
  • 

Slepá víra 

(12.12.2006 10:08:04)
Tak to vypadá, když někdo věří všemu, co čte (a taky všemu, co slyší od Greenpeace)... :-)
 Anezka73 


Re: Slepá víra 

(12.12.2006 11:09:26)
Ano, souhlasím s Danem. Kocíku VŠECHNY informace je třeba ověřovat. Věřit všemu co si kde přečteš fakt není dobré.
 Vali222 


Re: Re: Slepá víra 

(15.12.2006 20:12:23)
Toto není o informacích. Toto je reklama na Greenpeace!!! Jediná informace, která v tomhle článečku dává smysl, je, že si u Greenpeace můžeme předplatit sakra drahý časopis.
 Jana vesela 
  • 

Zdravi nade vse 

(18.12.2006 14:29:21)
Ja si myslim ze to neni slepa vira mozna v grim pis jo. Ale ve skutecnosti je pravda ze deti miluji jen kolu hranolky s kecupem, dozaduji se jich a chodi rasdy do mek donaldu. Je to celosvetovy problem . Vlastne by clovek mel jist jen rostlinne produkty, zadne kravske mleko ktere patri do ust jen teleti ze ano protoze kravske mleko ma i rustove hormony aby tele rychle rostlo narostli mu kopyta a rohy. Taky za pul roku velmi pribere na vaze. Pokud se prizivuje male dite nebo miminko kravskym mlekem tak jsem si vsimla taky rychle roste, natahnou se mu ruce a nohy a to nam neni zapotrebi. Clovek ma byt kojen aby byl kvalitni a ne velky. Vapnik jak mnozi tvrdi ze je dulezite pit mleko, tak vapnik prece obsahuji i rostliny, vytahnou si jej z pudy napriklad fazole a obilniny a jine lusteniny, zelenina. Tak co lidicky blbnete s tim mlekem vzdyt kazdemu patri to co jeho jest , takze zvireci mleko zviratum aby byl poradek ve vesmiru. je to celosvetovy problem v obelhavani lidi jak je mleko zdrave. Jo je kdyz nic jineho nemame k jidlu, zijeme na horach kde nic neroste a pasou se tam jen ovce a kozy. ale spravne to asi moc neni.Nebo kdyz je valka a clovek ji co je mozne ze ano. Pani co si precetla knizku tak ma pravdu v tom ze deti delaji mnoho stravovacich chyb a na vine jsou prodejci takovych potravin ktere skodi lakadlo pro nevinne deti ktere nejsou ani spravne vedene a nevazi si sveho zdravi. Dekuju za clanek.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Zdravi nade vse 

(18.12.2006 16:24:11)
Naši kluci se MC Donalda ani coly nedožadují :-)

Ostatně ani já jsem tam v životě nebyla a kupodivu žiju bez psychické újmy :-)
 pepa1 


Na některých obalech i BIO výrobci lžou 

(18.12.2006 0:26:17)
Ahoj,

Syrovátka, nizkotučné smetany. Když se podíváte kolik je tam cukru tak to můžete pít rovnou Colu. Řešil jsem prblém s váhou a tak jsem se o potraviny začal více zajímat.

Mám něco vyzkoušeno a dalších cca 100 lidí v ČR. Technologie z Holandska, která je na světe přes 7 let a dělá divy v Německu, Holandsku, Rakousku a u nás taky. Já sám jsme za 42 dnů zahodil z 88Kg na 78Kg (1.9.2005) dnes mám 78,4 - 79,8Kg. Manželka z 60Kg na 54Kg a dnes má 52Kg. Známí který začal 4.1.2006 z 114Kg má dnes 97Kg a chce jít na na 82Kg. Bez JOJO. Nejde o Herbalife. Když Vás to bude zajímat. Tak napište odkud jste není to na mail ani na telefon. Jde o systém stravování, potr. doplňků, atd...... Pomohu Vás s tím začít a budu Vám radit. Pošlu Vám základní informace: mail: disc@wo.cz pepa1
 albra 


Re: Slepá víra 

(12.12.2006 13:03:14)
Nevím,proč autorku napadáte.Já se o výživu též zajímám a nemyslím,že by to autorka myslela zle.Já ji rozumím.Napsala a poslala svou znalost těm neznalým,které to zajímá.Nevím proč ten výsměch.
 Vali222 


Re: Re: Slepá víra 

(20.12.2006 12:42:11)
Tady se žádné znalosti neprezentují. Toto jsou informace typu "jedna paní povídala". Napsat, že nějaký průzkum něco zjistil ještě nic neznamená. To by se musel citovat konkrétní průzkum. Kdo ho dělal, na kolika lidech, co se přesně sledovalo, co se zjistilo, jak se to vyhodnocovalo, kde to bylo prezentováno, v jakém časopise, kdo tomu oponoval. To jsou věci, se kterými mají Greenpeace a nejen oni, novináři obecně, velké problémy. V mém oboru (chemie) když novinář něco napíše, tak je tam v 99 % chyba na úrovni učiva ZŠ. Greenpeace mají navíc ve zvyku psát emocionálně, aby lidi dostávali strach. Kdyby paní napsala, že ten a ten výzkum o ethylvanilinu dělala ta a ta univerzita, zjistila toto a toto a na základě toho se o to začala zajímat třeba místně příslušná hygiena či zdravotní ústav či ministerstvo či něco podobného, co v které zemi mají a vydala taková a taková doporučení, tak by to bylo úplně jiné kafe.
A teď se na mne vrhněte a rozcupujte mne tady :-)
 Věra. 


článeček o ničem 

(12.12.2006 13:19:35)
Mno, "autorka" mám pocit okopčila pár vět z nějakého propagačního pamfletu, nebo dokonce "knížky???" a jde nás tím děsit.....nebo jak to celé bylo myšleno????

Nic proti tomu zajímat se o to co jíme a zejména jíst střídmě a zdravě....
Podobné výkřiky šířící pomyslnou hrůzu však jsou o ničem.

Ad osteoporosa. Přibývá zejména proto, že se prodlužuje délka života......čím delší život, tím větší pravděpodobnost že vápníku v kostech ubyde až příliš.

Také své dělá genetika, kdo má maminku, babičku trpící osteoporosou , má vyšší pravděpodobnost že jej postihne také.

Co s tím? Prevencí je dostatek vápníku v potravě od dětství - hlavním jeho zdrojem je mléko a mléčné výrobky. Dobré jsou kefíry, tvrdé sýry.....i tvaroh, jogurty, podle toho komu co chutná.


A pak pohyb.....čím více pravidelného pohybu během života, tím menší riziko osteoporosy.

Když přesto přijdou obtíže - pak denzitometrie, sledování a případná léčba, naštěstí již dnes je.

Takže klid, ty hobliny nebo co to tam bylo za blábol ani nekomentuji.....:o))))))



 Shayla a 3 kluci 


Re: článeček o ničem 

(12.12.2006 15:54:34)
Hmmm a není vám divné, že žádný savec v přírodě se normálně neživí mateřským mlékem jiného zvířete, nota bene v dospělosti a že by to ještě dokonce považovalo za zdraví prospěšné? Utlučte mě, argumenty prosím :o) Nechápu totiž, proč by pití kravského mléka mělo být pro člověka tak prospěšné.
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Re: článeček o ničem 

(12.12.2006 16:12:45)
Ono je vůbec víc věcí, které jiní savci dělají trochu jinak. S přírodou a tím, jak to s námi vlastně příroda zamýšlela naše momentální bytí asi nemá nic moc společného (například, když jsou krávy krmeny masokostní moučkou - hnus, nevím, zda by volně v přírodě kráva jedla jiné krávy, možná prasata, ty snědí snad opravdu všechno).
 Sissi 
  • 

Re: Re: Re: článeček o ničem 

(12.12.2006 16:18:02)
Už dávno nejsou.
 Shayla a 3 kluci 


Re: Re: Re: Re: článeček o ničem 

(12.12.2006 22:05:28)
Neviděla jsem zprávy, ale tipovala bych, že se EU nelíbí název "pomazánkové máslo", protože pomazánkové málo je něco jiného někde jinde. Stejně jako s rumem...
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Pomazánkové máslo? 

(12.12.2006 23:35:02)
Tak to přejmenujem, ne? Bude z toho pomazánka alá máslo a vlk se nažere a koza zůstane celá. Jinak není nad pomazánkové máslo na čerstvém chlebíku:)
 Vanda 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: článeček o ničem 

(13.12.2006 8:13:01)
K článku se vyjadřovat nemíním,jen asociace k rumu a máslu - na Slovensku mají TUZEMSKÝ UM :-). Pomazánkové máslo by se hodilo překřtít a i jiná "nemásla" - asi byste se divili, co dovedou děti přinést z obchodu, když je pošlu pro máslo...
 Sissi 
  • 

Re: Re: článeček o ničem 

(12.12.2006 16:15:48)
To ne, mnozí savci místo toho žerou kosti :o) Býložravci počítám berou vápník z těžce stravitelné vlákniny (tvrdé stvoly trávy, seno), která je nám taky vzhledem k biologickým možnostem nepoužitelná.
 Věra. 


příroda 

(12.12.2006 17:35:30)
No, není to tak divné....pro lva je jaksi jednodušší si tu antilopu ulovit a sežrat, než jí podojit, nebo si jí chovat na farmě, pak si vyrobít z jejího mléka kefír, jogurt....a.t.d....:o))

Nějak si nedovedu představit savce který by využíval mléko krávy, kozy, ovce, a ta kráva a spol. /v přírodě/ by mu jej dobrovolně dala......mléko je plnohodnotnou a mimořádně cennou potravinou. Obsahuje vše potřebné pro růst a fungování těla, navíc ve snadno stravitelné formě. /nebo nějací takoví mléční paraziti jsou? třeba ano...nevím/


Přiznám se že není v mých časových možnostech vypisovat elaborát o tom proč je mléko a výrobky z něj zdravé.....asi jako nemůžu ztrácet čas psaním proč je jedna a jedna dvě.

Jistě, jsou i lidé kterým prostě mléko nebo ml. výr. nechutná.....a mají k němu odpor, to je jiný případ.

Škoda je , když jim ten odpor vypěstuje nějaký aktivista z hnutí "mléko škodí...:o))))"
Když je možnost, dobré jsou třeba zakysané výrobky, živé jogurty......ovšemže kdo nemůže, tak prostě nemůže.



Argumentace přírodou ....člověk je člověk, umí si zvířata chovat, ochočit.....umí si vyšlechtit rostliny a pěstovat si je k užitku, nějak nechápu proč bych jej měla dávat na roven zvířatům?

Zvířata někdy požírají svá mládata, někdy samička sežere samce.....má to tedy dělat i člověk, jelikož to je "Přírodní" ?
:o)))

jinak o výživě by šlo psát stránky a stránky.....autorko, co příště zkusit otevřít si jedno téma a vzít si jej více do hloubky.....přijde mi to lepší než tohle co je v článečku......přílišná generalizace.

greenpeace mi nikdy nevadilo, ale když vidím jakými metodami se propaguje, asi mi vadit začne......br...
 Diana2 
  • 

Re: Re: článeček o ničem 

(12.12.2006 20:19:47)
Člověk využije všechno, co mu pomůže jako druhu k přežití, takže pije i v dospělosti mléko, jí sýry atd. Tam, kde člověk mléko běžně nepil, chybějí v populaci geny pro zpracování mléčného cukru. Evropané tyto geny většinou mají, což svědčí o tom, že jsou k trávení mléka vybaveni.
No a jinak člověk dělá spoustu věcí, které jiné živočišné druhy nedělají. Skládá básně,používá písmo atd. atd......
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Re: Re: článeček o ničem 

(12.12.2006 23:24:43)
Diano, tady je to o jídle, ne o poezii. Hlavně o tom, co nepřirozeného člověk provádí a jednou se mu to vrátí. K tomu poezie, ani divadlo, ani umění nepatří.
 Eva, 2 kluci 
  • 

Re: Re: Re: Re: článeček o ničem 

(13.12.2006 12:56:43)
a hobliny se ti zdají nepřirozené?? To je přeci taky příroda... :-))))
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Re: Re: Re: Re: článeček o ničem 

(13.12.2006 14:42:48)
Nepíšu nic o tom, že hobliny nejsou přirozené. Je to přírodní aroma. Rozhodně lepší, než chemie. Raději si dám hoblinový jogurt, než jogurt bez hoblin a se samou chemií a GMO. Toť vše. Jen jsem se chtěla podělit o informaci, jakým to kouzelníkům platíme za všechny mňamky, které konzumujeme.
 Diana2 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: článeček o ničem 

(13.12.2006 20:28:16)
No vždyť souhlasím. Ale proti mlíku nic nemám.
 Diana2 
  • 

Re: Re: Re: Re: článeček o ničem 

(13.12.2006 20:25:54)
Chtěla jsem tím říct, že člověk není běžný živočišný druh. A dělaá spoustu věcí, ktré nejsou v živočišné říši běžné. A když to má být o jídle, tak připomínám třeba jeho tepelnou úpravu.
 Diana2 
  • 

Re: Re: Re: Re: článeček o ničem 

(13.12.2006 20:26:16)
Chtěla jsem tím říct, že člověk není běžný živočišný druh. A dělá spoustu věcí, ktré nejsou v živočišné říši běžné. A když to má být o jídle, tak připomínám třeba jeho tepelnou úpravu.
 Amélie 
  • 

demagogie 

(19.12.2006 11:01:31)
Argument, že člověk nemá pít mléko jen proto, že není od člověka, používá Country Life ve svých časopisech Prameny zdraví. Stačí se podívat na jejich stránky. Je to demagogie v duchu jejich ideologie, nemá to nic společného s vědeckými studiemi a důkazy, kterých už bylo za desítky let složeno nespočet. Jenže některé lidi baví pořád to zpochybňovat.
Pár příkladů: branci, kteří byli v 18. století odváděni na vojnu - ti co měli dostatek mléka a masa, nebyli z těch nejnuznějších poměrů, byli mnohem vyšší než ti, co jedli jen chleba a rostlinnou stravu. Výška celé naší populace se za poslední půlstoletí zvýšila až o desítky centimetrů. Dokonce Holanďané, kteří jsou zvyklí pít pléko běžně k jídlu (včetně mužů), na dezerty si dávají místo šlehačky jogurt, mají dodnes na mnoha místech fungjící rozvoz mléka až k domovním dvěřím, jsou o dost vyšší než my Češi.
Čím to je? Kromě obecného tvrzení, že nehladovíme, to bude celkovým zlepšením stravy, dostatkem bílkovin, které lidé berou především z mléka, mléčných výrobků a masa. V ničem jiném nejsou v tak dobře stravitelné podobě.
Jestlipak se jako odmítačka všeho "nepřirozeného" vyhýbáte i jogurtům, máslu, tvarohu, mozzarelle a sýrům všeho druhu? To vše je přece také z mléka?
 Zuzana 
  • 

Re: článeček o ničem aneb VĚRO ZASE KECÁŠ 

(12.12.2006 16:13:07)
Věro, nedá mi to, abych neodpověděla. Nejdříve bych chtěla upozornit, že nějvětší "bláboly" píšeš jako vždy ty!!! Ty máš ale vždycky pravdu, že? Myslím si, že argumenty a myšlení autorky článku je na mnohem vyšší úrovni než to tvoje...

Nejdříve bych ti doporučila přečíst si článek v sekci ZDRAVÍ - ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL - WHO DOPORUČUJE NIŽŠÍ PŘÍJEM VÁPNÍKU,kde se mimo jiné dočteme: "Komise se při tomto svém nejnovějším doporučení odvolává na tzv. "vápníkový paradox", totiž na skutečnost, že výskyt zlomenin krčku stehenní kosti je nejvyšší v zemích s vysokým příjmem vápníku, zatímco v zemích s nízkým příjmem vápníku je jejich výskyt nízký. Komise uvádí, že po prozkoumání veškerých dostupných dat se zřetelně ukazuje možnost, že negativní účinek bílkovin, a to zvláště živočišných (ale ne rostlinných), ruší pozitivní účinek vysokého příjmu vápníku."

Takže to tvoje nesmyslné doporučování doporučování mléčných výrobků a sýrů dostává dost velkou trhlinu. Ale na to přijdeme i používáním zdravého selského rozumu a obejdeme se bez výzkumů. Stačí jednoduché zamyšlení - kráva má mléko a pro koho to mléko je určeno? Pro člověka? NE, je určeno pro tele. Ale člověk potřebuje vápník, kde ho tedy získá? Získá ho přirozenou cestou, z mléka to není, takže ho hledáme jinde - v rostlinné stravě. ---) Tento jednoduchý logický úsudek samozřejmě potom různé výzkumy potvrzují.

Dále zmiňuješ vliv genetiky - obvyklé výmluvy lidí trpících nemocemi. V naprosté většině civilizačních onemocnění platí - lidí se přijídají, jí přemíru živočišných, chemicky zpracovaných, přeslazených, přesolených, tepelně upravovaných potravin a pak si stěžují na genetiku. Vliv předků zde ale vliv má a to ten, že rodiče děti špatných návykům učí. A vliv délky života na osteoporozu - to snad ani nemyslíš vážně. Jak teda vysvětlíš její výskyt u lidí v mladším věku? Jediné s čím s tebou souhlasím, je nedostatek pohybu.

Jinak gratuluji autorce, protože článků, které jdou proti většinovému způsobu myšlení a života, je tady opravdu málo.
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Re: článeček o ničem aneb VĚRO ZASE KECÁŠ 

(12.12.2006 16:17:28)
Dík za gratulaci. Opravdu jsem chtěla, ať se rozohní vášnivá debata. Možná jsem mohla vybrat i jiné citace z této knihy, ale to bych jí musela opsat asi celou a to by asi nešlo:)
Jinak nad spoustou věcí se opravdu stačí jen zamyslet selským rozumem.
 Karmelka 


Re: Re: článeček o ničem aneb VĚRO ZASE KECÁŠ 

(13.12.2006 15:47:55)
Zuzano-souhlasím.
a co se mléka týče tak mě jen tak napadlo-nejvíce se prodáva kravské mléko-ale nenapadlo vás že to tele(pro které je to mléko)má 4žaludky a my jen jeden!!!!!! a na druhou stranu když chceme být tak důslední bylo by pro nás lepší i nadále pít dále jen mateřské mléko(třeba i jiné matky než té naši)-je dost žen které mají mléka nadbytek,musejí ho odstříkat a vylévat.protože ho nikde neudají-co ho odkupovat a prodávat dále-určitě to bude našemu tělu bližší než mléko kravské!!!Ženy si tím vydělají a lidé budou mít něco lepšího pro své tělo než mléko od krav....-je to jen teorie a těžko to tak někdy bude,ale je to tak.
 Denča7 


Re: Re: článeček o ničem aneb VĚRO ZASE KECÁŠ 

(13.12.2006 16:26:43)
Zuzko, přesně to jsem chtěla napsat, mléko vlastně kostem pak škodí. Navíc je toho hodně, co mlékuzpůsobuje, zahleňuje, dlouho se tráví....
 first 
  • 

Re: Re: článeček o ničem aneb VĚRO ZASE KECÁŠ 

(17.12.2006 12:17:18)
Zuzko, diky, nemam bohuzel cas cist vsechny prispevky a vlastne se tu objevuji jen zridka, ale propagace mleka mne zkratka vzdy " dostane " (Kdysi se mi tu nekdo vysmal, kdyz jsem si troufla napsat, ze mleko je od prirody urceno telatum a ne lidskym jedincum..)
A tak diky za to,ze nejsem sama, plne souhlasim s tim co pises...
 Amélie 
  • 

Re: Re: článeček o ničem aneb VĚRO ZASE KECÁŠ 

(19.12.2006 11:11:09)
Většinové myšlení, haha. Samozřejmě, potřebujete si připadat jako disidenti, to je dnes atraktivní, stylizovat se jako menšina. A pak se dožadovat svých lidských práv. Směšné.
Pastevci v Saúdské Arábii se živí téměř jen velbloudím mlékem, které má několikrát více tuku než kravské. Myslíte, že mají osteoporózu? Budete se divit, nemají, jsou zdraví jako řípa a dokonce mají níkzý obsah cholesterolu. čím to bude? Nejspíš tím, že nemusí jíst sóju, která do jejich oblasti, stejně jako do naší zeměpisné šířky, vůbec nepatří. Nedá se tu pořádně pěstovat, proto se vozí z Brazílie a kácí se kvůli ní deštné pralesy. To je ta vaše skvělá rostlinná strava ala Country life a Greenpeace!
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Amelie - mimo mísu 

(23.12.2006 17:02:50)
Tak zrovna Greenpeace jsou jedni, díky kterým podpořil dohodu o nekácení deštných pralesů kvůli pěstování soji i Mc donalds. A nebo nevím a něco mi uniklo a poslední větě příspěvku vůbec nerozumím:)
 Mickey Knox 


Re: Amelie - mimo mísu 

(23.12.2006 18:14:47)
a kde se ted bude pestovat soja a Mc Donalds?
diky,
zdesenej rene
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Mc donalds ? 

(28.12.2006 9:20:28)
Neboj, Mc donalds nezmizí, akorát nebude kupovat soju od producentů, kteří kvůli ní kácí deštné pralesy:)
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: článeček o ničem 

(12.12.2006 22:38:23)
Ten "pamflet" je knížka a dokonce 157 stránková ! Jsou v ní citace lékařů, odborníků, odkazy na provedené studie, konkrétní jména konkrétních společností, atd.
Nikoho to nemělo zastrašit, ale mělo to pomoci si "rozumným" lidem vybrat, jakou stravu chtějí ve svém jídelníčku a jakou ne. Toť vše.
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Ještě neco pro Věru 

(12.12.2006 22:41:48)
Jo, autor Hans Ulrich Grimm. Kniha byla vydána mnoha vydavatelstvími v celé ČR a zrovna v Německu, kterého se zejména týká, by asi neměla moc velký úspěch, kdyby se v ní nejednalo o skutečná fakta.
Zdar
 Jana 
  • 

Re: Ještě neco pro Věru 

(13.12.2006 17:29:45)
Kocíku, úspěch má i Šifra mistra Leonarda nebo Harry Potter a myslíš, že se tam jedná o fakta?
 Jana 
  • 

Re: Ještě neco pro Věru 

(18.12.2006 11:45:03)
Paní autorko, píšete:
"Kniha byla vydána mnoha vydavatelstvími v celé ČR"
pravda je, že kniha byla v ČR vydána JEDNOU a to JEDINÝM nakladatelstvím Ivo Železný, Praha, 2001,
"a zrovna v Německu, kterého se zejména týká, by asi neměla moc velký úspěch, kdyby se v ní nejednalo o skutečná fakta " o fakta jde, ale až v druhé žadě, hlavně jde o prachy. Vzpomínám, jak nám kdysi Němci s hrůzou sdělovali, co všechno si v česku nesmějí kupovat,(měli to od řidičů TIR) jak je to nezdravé (mléko, kuřata, sýry, maso vůbec) a jak se tím po otevření hranic cpali a dodneška cpou, směji se
Já se držím podstatě 3 zásad:
1 Všeho s mírou
2 Co tě nezabije, to tě posílí
3 Nic není dokonalé
ještě přidám 2 Werichy: Každej sme ňákej a Musíme být tolerance sama
Takže prosím příště opatrně se slovy
Užívejte Vánoce
Jana
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


PROMIŇTE 

(18.12.2006 13:39:09)
Skutečně knihu vydalo jen jmenované nakladatelství. Spletla jsem se. Jen byla distribuována hodně společnostmi, což jsem chtěla říci. PROMIŇTE.
Všeho s mírou, někomu to vyhovuje a někoho zajímá z čeho se skládá i to všechno s mírou.
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Re: článeček o ničem 

(13.12.2006 14:32:15)
Já tuhle knihu mám doma rok. Dostala jsem jí a docela přiznám, že mě šokovalo, že to jsou fakta z r. 1992-1997 (cca?) Dneska to může být ještě daleko horší - předpokládám, že lepší spíš ne !! To uzení pomocí "tekutého kouře" mě taky dostalo. Vůbec celá tahle kniha stojí za přečtení a potom se člověk musí chytit za hlavu (teda alespoň někteří jedinci). S tou šunkou to mám taky tak, raději koupím dražší (třeba tu dětskou) a koupím místo 30 dkg pouze 15 dkg a vlastně je to jedno, protože se to sní a nevyhodí se to za pár dnů do koše.
 Lenka, 2 děti (3r,2m) 
  • 

Re: článeček o ničem 

(15.12.2006 17:16:16)
Dobrý den,
taky nechápu proč tu každý napadá autorku. Hlavním cílem bylo určitě především upozornit na možná negativa výroby potravin, které se produkují a které, pokud by měly být zajišťovány přirozenou formou, tak nejsou hladovějící jen v Africe atd.
Každý ví, že existují určité povolené limity např."éček" v potravinách. Počítám, že se většina maminek zamýšlí nad tím, co dá svému potomkovi a v jaké formě a studuje neustále štítky na potravinách. Notabene, pokud má její dítě atopický ekzém. Zde mluvím z vlastní zkušenosti. Samotnou by mě nenapadlo pátrat po tom, které typy éček mohou být alergizující, ale až synova alergie na bílek a ještě něco (to něco stále hledáme) mě donutily hledat a zkoumat i tyto oblasti. Ono vás to totiž donutí, pokud ho vidíte, jak se škrábe a bolí ho to pak i při sprchování (viz boláky po škrábání). Nicméně jsou na tom i hůře.
Otázkou totiž je, zda je opravdu většina chemie v potravinách prospěšná jak pro naše zdraví, tak pro následné genetické a zdravotní dispozice našich dalších potomků.
Každopádně všem přejeme pěkné Vánoce a šťastný Nový rok :o)
 Niky  
  • 

Re: Slepá víra 

(12.12.2006 13:20:44)
Hm, a není vám divné, že když si dáte do bílého jogurtu jahody a cukr, tak to chutná úplně jinak, než jahodový jogurt z obchodu?
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Slepá víra 

(12.12.2006 14:28:25)
Pokud nejsi slepý, jukni na stránky Greenpeace. Já slepá nejsem.
 Líza 


Re: Re: Slepá víra 

(12.12.2006 14:36:47)
Člověk může slepě věřit, i když má oči v pořádku, to se nevylučuje. Autorce navrhuji, aby si ze surovin, které sama uvádí, zkusila to jahodové aroma vyrobit ;-))))
 Zutop 


Re: Re: Slepá víra 

(12.12.2006 15:15:13)
Nevěřila bych, že někdo může věřit blábolům Greenpeace.
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Re: Re: Slepá víra 

(12.12.2006 16:18:52)
Tak zrovna díky lidem typu - blábol = Greenpeace do pár let půjde planeta do p.... Ve všem možná pravdu nemají, ale ve většině věcí ANO.
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Ještě jednou pro Zutop 

(12.12.2006 16:20:36)
Tehnle článek hlavně není odkaz na to, že Greenpeace mají ve všem pravdu, ale je tam důležitá věta, že na jejich adrese případně najdete seznam výrobců potravin, kterým je radno se vyhnout.
 romixx 
  • 

Re: Ještě jednou pro Zutop 

(13.12.2006 13:49:02)
...že na jejich adrese případně najdete seznam výrobců potravin, kterým je radno se vyhnout.
... Není to náhodou seznam výrobců, kteří odmítají platit Greenpeace výpalné?
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Re: Ještě jednou pro Zutop 

(13.12.2006 14:27:04)
Vlastně mi je líto, že lidi z organizací na ochranu přírody vlastně bojují za nás všechny i za ty, kteří napíší takovýhle blud. Na tom seznamu jsou i jména firem, které naopak produkují produkty bez GMO, tak samozřejmě krátkozrací prohlídnou a ihned jim dojde že to jsou plátci výpalného CHA CHA CHA .....
 romixx 
  • 

Re: Re: Re: Ještě jednou pro Zutop 

(14.12.2006 7:18:34)
Pár lidí ze "zelených" organizací jsem poznal a jsou to vylízané, vyhulené palice. Rozhodně si nepřejí, aby za mě tito lidé proti mé vůli bojovali.
 Katka 
  • 

No nevím... 

(12.12.2006 10:25:39)
Je mi celkem jasné, že zdaleka ne všechny potraviny s jahodovou příchutí mají základ ve skutečných jahodách, ale že by se jahodové aroma vyrábělo z pilin, vody a lihu... To mi přijde dost přitažené za vlasy. Spíš to zní jako špatný pokus o Apríl.
 TomášT 


Re: No nevím... 

(12.12.2006 11:21:50)
A ty extra velké kousky ovoce v jogurtech jsou obarvení slimáci :-)))))
 Olina 
  • 

Re: Re: No nevím... 

(12.12.2006 11:58:23)
Jéžiš! No jo! Sou to slimáci! A já pořád proč mi to tak pěkně klouže do krku.
 Diana2 
  • 

Re: No nevím... 

(12.12.2006 13:03:43)
Jednou jsem četla zajímavou knížku o stravování.Při zpracování potravin se opravdu používá mnoho chemikálií, například louh. Bylo tam třeba, jak se vyrábí mléčná rýže z rýžového odpadu, tzv. krabí tyčinky ze zbytků ryb atd. Takže já klidně věřím.
 Mortadela 


Louh? 

(12.12.2006 14:50:32)
Tak s tím louhem nevím. Ten se samozřejmě používá, ale nedostává se přímo do výrobku. Pracuju v továrně na mléčné výrobky. Když se u nás nedávno stala nehoda a jistý pracovník vypustil louh do másla, bylo toto okamžitě zlikvidováno, podniku vznikla finanční ztráta a onen pracovník přišel o prémie. Louh se do potravin dostat nesmí a věř, že potraviny jsou Státním veterinárním ústavem denně kontrolovány. A dost přísně.
 sarmi 


Re: Louh? 

(12.12.2006 15:50:17)
louhem se pry potira chleba, aby mel lesklou kurku (tusim, ze to rikal p. fort - odbornik na vyzivu)
 VeraK 


Re: Re: Louh? 

(13.12.2006 11:51:44)
No to je pěkný kec. Nevím, jestli p. Fořt někdy dělal v pekárně, já jeden čas ano. A louhem jsme chléb opravdu nepotírali!
 Hanka 
  • 

Re: Re: Re: Louh? 

(13.12.2006 20:24:56)
Ahoj, zvědavost mi nedá se nezeptat,

přidává se do "tmavého" pečiva melta (nebo extrakt z melty) nebo nějaké jiné tmavé barvivo. Jsou "tmavá" pečiva, která mají evokovat, že jsou tmavá, protože jsou z celozrné a podobné zdravé mouky a přitom jsou buď jen částečně nebo vůbec a jsou takto dobarvovavá ?
Když vidím opravdu nepřirozemě tmavé pečivo, věřím tomu a nekupuju ho. Melta by mi ještě nevadila, ale o umělá barviva opravdu nestojím.
A neznáš ze své krátkodobé práce v pekárně jiné zajímavé fígle a rady pro spotřebitele. Čemu se vyhnout, co se jak dělá a my o tom nevíme.

S tím louhem se mi to také nezdá. Pokud by to bylo zdraví škodlivé nejsem si jistá, že by lekslou kůrkou pekárny tolik získávali a byli ochotné tolik riskovat. Ale třeba je to oficiálně dovolené. Vy jste asi neznali přesné složení toho, čím se chléb potírá nebo ano ?

 Věra. 


černo-bílé vidění není nutné 

(13.12.2006 20:40:58)
Nic není černobílé, ani informace o potravinách.

Kdo chce, najde si je a dovede si je třídit, kdo nechce, řídí se poplašnými knížkami a hoaxy a že jich dnes existuje.....:o))))
------------------------------------------------------------------
Porovnání bio- a konvenčních potravin



Datum vydání: 01.12.2006 13:35

Je k dispozici souhrn vědeckých poznatků o rozdílech mezi bio- a konvenčními potravinami.

Institut potravinářských technologů v USA (IFT) publikoval souhrn vědeckých poznatků (Scientific Status Summary, SSS), které se týkají biopotravin. Práce se zabývá rovněž porovnáním kvality a bezpečnosti potravin z ekologického a konvenčního způsobu hospodaření, nutričního složení potravin z těchto dvou systémů produkce, přítomností přirozeně se vyskytujících toxinů a mikrobiologického nebezpečí.

Autoři SSS docházejí k závěru, že dosud NENÍ k dispozici dostatek informací, aby se mohlo jednoznačně určit, který systém produkce potravin je lepší.

Rezidua pesticidů, přirozeně se vyskytující toxiny, dusičnany a polyfenolové sloučeniny uplatňují své zdravotní riziko nebo prospěch podle toho, v jakém množství jsou v potravině zastoupeny. Dosud nejsou k dispozici údaje, které by umožnily stanovit, zda rozdíly v koncentraci těchto chemických látek u potravin z ekologické a konvenční produkce jsou biologicky významné.

Uvedený přehled ilustruje, že mezi bio- a ekologickými potravinami existují rozdíly z hlediska jejich postavení na trhu. O ovoci a zelenině z ekologické produkce se uvádí, že má nižší obsah reziduí pesticidů, neboť se při jejich produkci používají pesticidy v mnohem nižším množství.

To však může vést k vyššímu obsahu přirozeně se vyskytujících toxinů, pokud ekologická produkce probíhala za podmínek zvýšeného útoku hmyzu, plevelů nebo nemocí rostlin.

Jestliže se při bioprodukci ovoce a zeleniny nepoužily pesticidy nebo syntetická hnojiva, mají plodiny více biochemické energie pro syntézu prospěšných sekundárních rostlinných metabolitů, např. polyfenolových antioxidantů i přirozeně se vyskytujících toxinů.

V některých případech jsou hospodářská zvířata z ekologické produkce více náchylná k bakteriální kontaminaci než z konvenční produkce, neboť se v ekologické produkci obecně zakazuje použití antibiotik. Zákazem používání antimikrobiálních prostředků se vysvětluje podstatně nižší výskyt antimikrobiální rezistence u hospodářských zvířat z ekologické produkce. SSS je k dispozici v příloze.

Příloha: Organic Foods (pdf, 1,44 MB)
IFT
--------------------------------------------------------

http://www.spotrebitel.cz/article/articleview/9828/1/141/
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: černo-bílé vidění není nutné 

(13.12.2006 23:54:32)
To, co uvádíš je nějaká studie v USA - původce větší poloviny znečištění ovzduší? Tak jejich tabulky budou asi trochu jiné, než v Evropě. Rovněž veškeré předpisy, týkající se označní bio budou trochu na jiné úrovni než u nás.
 Diana2 
  • 

Re: Louh? 

(12.12.2006 20:14:22)
http://cs.wikipedia.org/wiki/Hydroxid_sodný#Pou.C5.BEit.C3.AD
,,Hydroxid sodný má velice široké použití v chemickém průmyslu (výroba mýdel a dalších povrchově aktivních látek, příprava dalších sloučenin sodíku, jako reakční složka při organických a anorganických syntézách), v textilním průmyslu, v průmyslu celulózy a papíru, v hutnictví a hliníkárenství, ve vodárenství při úpravách pitné vody. V potravinářském průmyslu se užívá při zpracování tuků a olejů, ale také jako desinfekční činidlo pro vymývání strojů. V domácnostech se dá užít při čištění odpadních potrubí."
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Je libo louh? 

(12.12.2006 21:29:36)
Hans Ulrich Grimm - Sojovka Vám lže! Aneb víte, co jíte?:
"Biologové a chemici mají nesrovnatelně lepší možnosti tvorby chutí než ženy a muži doma u plotny. V dceřiné společnosti koncernu Nestlé, Food Ingredients Specialities (FIS), kupříkladu vezmou zbytky arašídů, pšeničné lepidlo, vyklopí do toho postupně kyselinu solnou a louh sodný - a pozorně k tomu čichají. Výtvor, který voní a chutná po salámu nebo vepřovém masu, putuje později do lahviček a prodává se jako chuťová náhražka. Podobné moderní metody umožňují výrobu vskutku podivného zboží. Saská pobočka amerického producenta aromat Bell Flavors and Fragrances například svým zákazníkům s potěžením nabízí přírodně identické aroma "hovězí pečínka", která má s přírodním hovězím společného tak málo, že ji doporučují speciálně pro vegetariány. Konečně změna ve fádním životě vegerariána!
 Silvana 
  • 

Re: Je libo louh? 

(14.12.2006 23:27:07)
Kyselina solna a louh sodny - to se prece uci uz na druhen stupni, ne?

NaOH+HCl-->H2O+NaCl Voda a sůl...

Smarja, lidi, myslete hlavou!!!! Kazda informace se da podat tak, ze vas jak vydesi, tak nadchne... Zalezi jen na zpusobu sdeleni.

Silvana
 Diana2 
  • 

Re: Louh? 

(12.12.2006 23:48:02)
Nic ve zlým, ještě něco k tomu louhu: v potravinářství má zkratku E524 a našla jsem ho třeba tady http://www.rozmaryna.cz/obchod/product_info.php?products_id=379. jako součást BIO výrobku (Tyčinky špaldové s mákem 8,60 Kč
Výrobek s certifikátem BIO. SLOŽENÍ: BIO špaldová mouka celozrnná (44%), BIO pšeničná mouka celozrnná, BIO mák (19%), BIO rostlinný tuk, droždí, jodidovaná sůl, BIO zlepšující přípravek, kypřidlo E500, zásada E524, rostlinný olej)
Takže je obsažen, i když asi v malém množství, přímo v bio výrobku.
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Re: Louh? 

(12.12.2006 23:58:05)
Diano, myslíš, že nadnárodní společnosti, které vyrábějí aromata, používají Bio louh? To asi spíš ne, co?
 Diana2 
  • 

Re: Re: Re: Louh? 

(13.12.2006 20:31:25)
Dala jsem to sem, protože mi Mortadela nevěřila, že se louh dává přímo do potravin. Překvapilo mě, že dokonce do Bio potravin.
 Věra. 


tmavý chléb  

(13.12.2006 20:47:58)
Ano tmavé chleby mohou být dobarvované....nejčastěji se užívá karamel ale i slad, nebo popražený ječmen .

Zde je solidní článek o tomto, sedí....:o)))

http://ekonomika.idnes.cz/tmavy-chleb-muze-byt-i-pribarveny-dlj-/test.asp?c=A060929_591620_test_plz
 mag 
  • 

Re: Re: No nevím... 

(12.12.2006 15:18:07)
krabi tycinky jsou surimi, cili z ryb a ne z krabu, je to na nich i napsano...
 Diana2 
  • 

Re: Re: Re: No nevím... 

(12.12.2006 19:39:32)
Vím. Vyrábějí se z odpadu.
 Dana,dcera 18.měs. 
  • 

Divný 

(12.12.2006 11:53:39)
Připadá mi to divný.Je fakt,že dnes do potravin přidávají samý "nechutný" věci a samé "éčka",ale aby přidávali hobliny,tak tomu opravdu nevěřim.Opravdu lituji autorku článku,která kouká co vše obsahují potraviny.Při nákupech strávim hodinu v krámě a kdybych měla na vše koukat a číst,tak tam strávím celý den.Nehledě na to,že kdybchom měli kupovat potraviny které nemají v sobě nic "umělého",tak by jsme se museli vrátit do lesa ke kořínkům.
 Shayla a 3 kluci 


Re: Divný 

(12.12.2006 15:59:18)
Ale nemuseli... Kdyby si to složení četli všichni, tak do nás nervou výrobci taková svinstva. Ale to je utopie...
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Divný 

(12.12.2006 16:34:01)
Já bych kořínky brala :) Mnohdy lepší než křupavý rohlík s pekárny.
 Acetom 
  • 

Re: Divný 

(13.12.2006 9:19:18)
No, cílem výrobců potravin tě není nakrmit, ale vydělat. Takže pokud se jednoho dne nechceš otrávit, tak doporučuju ty obaly číst. Nakonec to není takový problém, protože ten obal přečteš jednou a příště si rozmyslíš, jestli ten sajrajt koupíš i podruhé.
- Například uzeniny: Radši si koupím salám ze 100% masa od prověřeného řezníka, než 2x takové množství (protože je levnější) uzenin, které mají tak okolo 60% masa. (tam, kde množství masa není uvedeno, je max 50%)
- Totéž třeba máslo: rostlinný tuk je pro tělo absolutně nestravitelný, ale napěnění oleje (což je zjednodušeně výrobní postup margarínu) je prostě levnější. A zdaleka ne všechno co je kostka zabalená v alobalu je dneska máslo.
Ale každý svého "zdraví" strůjce.
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Re: Divný 

(13.12.2006 10:01:34)
Přesně tak. A to jsem vůbec necitovala knihu ve smyslu uzenin. Tam se píše o tom, že dnes se již ve většině případů neudí kouřem, ale tzv. tekutým kouřem, který dodává aroma "přirozeného uzení". Prostě se uzeniny vykoupou v tekutém "chemickém" sajrajtu a je vyuzeno.
 Dana,dcera 18.měs. 
  • 

Re: Re: Divný 

(13.12.2006 12:15:56)
No uzeniny u nás moc nejíme.Občas koupíme,ale radši jsme na sýry.A když jde člověk kupovat salámy u pultového prodeje,tak nikde neni napsáno co kolik obsyhuje a prodavači to moc taky něvědí,že.Oleje používám jen na smažení a to rostlinné.Jelikož živočišné nemám ráda a máslo u nás jí jen můj muž.Já si ho nedokážu představit ani na chlebě.Ale o to nejde,jde o to,že zdravé a přírodní potraviny jsou většinou dražší než ty "jiné" a na to my opravdu nemáme.Jo,každý si řekne,"tak za to zdravý bych ty peníze dala",ale pak nemáte na nic jiného (při průměrném platu)jelikož všechny peníze nacpete do jídla.Kdo na to má ať si je kupuje,to mu neberu,ale já čist obaly nebudu.
 Linda 
  • 

Peníze 

(13.12.2006 13:58:31)
Dano, naprosto s tebou souhlasím. Samozřejmě když by se člověk stravoval v hotelu Mariott, dostal by jistě prvotřídní suroviny. Faktem ale je, že pokud má mít člověk zdravou, pestrou, čerstvou stravu 100 % jakosti, kromě pár milionářů na to prostě nemá peníze. Zajímalo by mě, co tedy jí autorka článku...Jistě je v mnoha potravinách leccos umělého a nepřirozeného, ale věřím, že pokud se dodrží určitá míra, nemůže to člověku uškodit.
 Albeka 1 


..hmmm 

(12.12.2006 12:02:10)
..tak tedy hobliny,no co celuloza není zas tak špatná :-). Příjde mi to jako blbost.Každý ať si konzumuje co uzná za vhodné/já umělohmotné jahodové jogurty zas až tak nemusím/. Souhlasila bych snad jen s tím,že děti pijou příliš velké množství koly - moje děti konzumují kolu jen ve svátek /oslavy,narozeniny/,jinak v případě nevolnosti a zvracení/fakt to funguje - chlazená kola po lžičkách/:-)
 hanka 
  • 

dobrá rada od babičky 

(12.12.2006 12:35:37)
Trdlo jedno, nekoukej na složení a řiď se tím, co ti chutná a na co máš chuť. A hlavně nečti nesmysly.
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Dobrá rada snad od tchyně 

(12.12.2006 21:50:43)
Tak moje babička by mi řekla. Holka proč kupujete všechny ty nesmysly v obchodech. Nejlepší je upéct si koláč, než koupit sušenku, jogurt si kup bílý a zamíchej si do něj domácí marmeládu, kterou každý rok děláš a vůbec, nejlépe nakupuj jen to co nutně musíš, protože nějaké sušenčičky, čokoládičky, zmrzliny a limonádičky jsou prostě nepotřebné k životu.
Výše uvedenou radu od "babičky" by mi dala moje tchyně, která razí heslo kvantita, nikoli kvalita (zejména u jídla).
 Sidi (2 synove 11/04 + 03/07) 


Re: dobrá rada od babičky 

(13.12.2006 0:34:17)
Hanko, trdlo jsi Ty a jestli Ti Tva babicka takhle radi, tak je trdlo i ona. Jen si dej nosu - klobaska s dusitany, Danone jogurtik s prirodne identickymi aromaty, barvivy, rohlik z bile mouky s nulovou vyzivnou hodnotou ... Rakovinotvorne latecky, aditivecka ... Mnam, mnam, mnam. A pak nam tu za tricet let budes vypravet sva trapeni s rakovinou tlusteho streva, trapeni se zlucnikem, trapeni s operaci kdejakeho organu v tele.
Jasne, dramatizuji, ale bastis-li opravdu bezhlave vse, nac mas chut, pak mas nekolikanasobne vyssi sanci nez Kocik, ze s rakovinou ci jinou "fajn" nemoci opravdu skoncis. A megaproducenti "radobypotravin" jasaji.
Nechci se Te dotknout, ale trdlo tu je opravdu nekdo jiny nez Kocik.
 Petru 
  • 

Re: Re: dobrá rada od babičky 

(13.12.2006 0:57:28)
tak takový názor mi nedá, abych neoponovala.
Jak to píšeš, tak by naši rodiče byli už dávno pod drnem a střeva měli samý nádor.
Nevím, kdo je trdlo, ale někdo by se měl vzpamatovat rychleji, než se otráví sám vlastními dusitany a dusičnany z doma pěstované zeleninky, kterou bude jísti od rozednění do setmění. Jedině snad, že by měl rozbor půdy a vody a vzduchu, kde mu jeho papání pěstují hodní lidé. Pak uvěřím, že něco je absolutně nezdravé a něco je k nezaplacení, co jíme.
Ale velmi by mne zajímalo, kde se takové potraviny (zdravé) daji koupit, když nebydlím ve velkém městě, a naše malá zahrádka by nejspíš našim potřebám nestačila, i kdybych já všechny ty rozbory a prácičky zvládla. O tom silně pochybuji. DObrou noc
 Lavanda 


Re: Re: Re: dobrá rada od babičky 

(13.12.2006 8:10:32)
Petru, ale naši rodiče nejedli ty chemicky dochucené a obarvené potraviny od narození. Já jsem ročník 1972 a jako dítě jsem jedla docela jiné věci, než jaké se dnes v obchodech vyskytují. Popravdě, většina z toho byla z naší domácí produkce - králíci, vejce, slepice, brambory, zelenina, ovoce... V obchodech se dostaly koupit jen základní věci - mouka, cukr, sůl, pečivo, nějaké sýry, jogurt (někdy), uzeniny. A myslím, že třeba v tom pečivu tenkrát nebyla ta aditiva, co se tam přidávají dnes, všechny ty takzvané zlepšující přípravky.
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Re: Re: dobrá rada od babičky 

(13.12.2006 8:17:43)
Samozřejmě, že nevím, jestli půda, ve které pěstuju svoje ovoce a zeleninu je ta nejlepší a tímpádem ani nevím, jestli jsou naše "výpěstky" zdravější než ty v obchodech. Ale, pokud nežiju na ropném poli, nebo vedle Spolany, tak je tady pravděpodobnost, že moje zelenina je stejná, neli o něco lepší, než ta volně k dostání v obchodě. Když nepoužívám na zahrádce chemii a hnojím chlévskou mrvou, tak mám sice nepěkná jablka, ale asi zdravější, než načančaná, vypadající jedno jako druhé (jako by je ani nevyprodukovala příroda). A to jsem "bývalý" pražák, bydlící na malém městě, migrující na chalupu, kde celý víkend makáme na zahrádce, protože nás těší, že si můžem něco vypěstovat sami (dokonce i pár litrů vlastního vínka - mňam).
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Re: Re: Re: Re: dobrá rada od babičky 

(13.12.2006 9:52:53)
Jedná se o knihu od autora Hanse-Ulricha Grimma - Sojovka vám lže! aneb Víte, co jíte? Už jsem to zde někde psala.
Jinak, co se týče pěstování vlastního ovoce, zeleniny? Opravdu si myslím, že pokud si ovoce vypěstuji sama, tak můžu alespoň ovlivnit jestli používám chemii a čím hnojím. U koupeného ovoce je to o tom, že tuhle věc nezjistíš. Další věcí je, že ani nevíš, zda se ten sad nenachází blízko dálnice. Já mám zahrádku v klidné lokalitě u Želivky, kde nejezdí skoro žádná auta, tak to asi nebude tak zlé. Kyselé deště samozřejmě neovlivním, ale to nikdo z nás.
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Klidně se přijedu juknout na výpadovku 

(13.12.2006 10:54:17)
Tady se opět chytáme slovíček (spolana, nebo ropné pole jsem samozřejmě použila naschvál nadneseně). Můj názor se nemění, protože pokud máš svoje jablko i z "výpadovky", proč by mělo být horší, než koupené jablko v obchodě, které stejně vypěstovali v sadu u dálnice nebo výpadovky? To si klidně sním, nebo udělám štrůdl z toho svojeho "z výpadovky", protože konečný efekt je stejný. U kupované ovoce běžně v obchodech nemáš žádnou informaci o tom, odkud přesně pochází (kolik aut okolo něj denně projede, popř. u jaké továrny je pěstováno). To bychom museli nakupovat opravdu jen v bio obchodech, kde je kvalita garantována.
 Hanka 
  • 

Re: Re: dobrá rada od babičky - ještě jednou 

(13.12.2006 12:03:04)
Ta rada není od mé babičky, ale ta babička jsem já - je mi 85 let a žádnou rakovinou netrpím, k doktorovi chodím tak jednou za 10 let. Jím a piju všechno, na co mám chuť - stačí poslouchat své tělo a budeš zdravá. Hanka
 Karmelka 


Re: Re: Re: dobrá rada od babičky - ještě jednou 

(13.12.2006 16:29:49)
babičko Hanko-tak to jste stejně stará jako můj děda a co od něj vím-tak v mládí nejedl žádnou chemii-která je obsažená dnes už skoro všude-v tom je ten problém-vy jste jako mladí žili daleko ve zdravějším prostředí a i jídlo bylo lepší než dnes.(co se obsahu chemie týče)bohužel pro nás :-(
 Hanka 
  • 

Re: Re: dobrá rada od babičky - ještě jednou 

(13.12.2006 12:03:05)
Ta rada není od mé babičky, ale ta babička jsem já - je mi 85 let a žádnou rakovinou netrpím, k doktorovi chodím tak jednou za 10 let. Jím a piju všechno, na co mám chuť - stačí poslouchat své tělo a budeš zdravá. Hanka
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


pro babičku Hanku 

(13.12.2006 13:26:37)
Gratuluji k dosaženému věku a ať jste zdravá jako řípa.
 Jana 
  • 

Re: dobrá rada od babičky 

(3.1.2007 1:05:29)
Jenze kdyz babicka se ucila nakupovat a varit, tak pomalu zadny umeliny v jidle nebyly a tudiz je nemusela sledovat. Jenze jak rikal soudruh "po staru se zit neda" a hold musime jit a zit s dobou.
 Kekys 


Nechceme vědět co jíme - bohužel 

(12.12.2006 13:45:36)
Trochu mě zaráží kolik negativních reakcí má tento článek. Nevím jestli se jahodové aroma vyrábí z hoblin, ale rozhodně tvrzení "jíst na co máme chuť" mi na těchto stránkách, kam chodí rodiče malých dětí, připadá smutný. Chtěla jsem jen povzbudit pisatelku článku, vaše děti vám za to budou jednou vděční, že jste dbala na zdravou výživu a za to to myslím stojí.
 Lavanda 


Myslím, že zavíráme oči před problémem 

(12.12.2006 14:10:19)
Nemám kvalifikaci na to, abych posoudila, jestli všechny informace ve článku jsou pravdivé. Ale moje dosavadní zkušenosti mi říkají, že skutečnost bude možná ještě horší.
Piliny, to je ještě docela slabý kafe. K dochucování a přibarvování potravin se používají mnohem horší dryáky.
Obávám se, že strkat hlavu před problémem do písku nepomůže. Pokud to jako spotřebitelé budeme akceptovat, výrobci do potravin naperou prostě cokoliv, hlavně, že to bude levnější než originál.
Proč si myslíte, že se dnes skoro do všeho přidává umělé sladidlo? Kvůli našemu zdraví a štíhlé linii to asi nebude. Prostě to vyjde daleko levněji než cukr.
Říct, že člověk má jíst to, co mu chutná, je podle mého názoru velké zjednodušení. Jsme nastaveni na to, abychom vyhledávali intenzivní chutě - hlavně sladké. Ale bohužel v dnešní době není to nejsladší v našem dosahu dobře vyzrálé ovoce, ale spousta chemicky dochucených limonád a cukrovinek.
Nejhorší je, že děti jsou tomuto všemu vystaveny už od útlého věku. Když se snaží rodiče dbát na zdravou výživu, zaručeně děti zkazí babičky, anebo později školka.
Vím, že to zní všechno velice pesimisticky, ale bohužel je to tak. Doufám, že se dočkáme nějaké změny alespoň ve školách a konečně zmizí všechny ty automaty na cukrovinky a limonády ve vestibulech, o sortimentu ve školním bufetu radši pomlčím.
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Myslím, že zavíráme oči před problémem 

(12.12.2006 14:25:33)
Budilko, nemůžu s tebou jinak než souhlasit. Zejména u těch sladkostí bylo v knize uvedeno, že většina dnešních sladkostí, které by si člověk dal "třeba za odměnu" (a vůbec veškeré potraviny slazené zejména sladidlem - kvůli ceně) vlastně tělu nic nepřináší. Taková strava našemu tělu nedává vůbec nic a dle citace z této knihy je vlastně z těla vyloučena tak, jak jsme jí přijali. Jíme, aby naše tělo všechno bez jakéhokoliv užitku zase vyloučilo, což je luxus a to nesmírný.
 Sam+3 kousky 


Re: Myslím, že zavíráme oči před problémem 

(12.12.2006 14:25:34)
Ano, automaty na cukrovinky a sladké limonády ve školách apod..je zhovadilost a velice se divím vedení školy, že toto povolí !
Mám názor, že všeho s mírou. takže sladké s mírou, McDonald občas (1-2 x do měsíce nemůžou dítěti hranolky a hamburger uškodit), ale jak už tu někdo psal-samotný nákup trvá dost dlouho na to, aby člověk stíhal ještě studovat etikety. Nevyhýbáme se zdravým pokrmům,ale také hřešíme.
A pokud jsou ty potraviny tak strašně nezdravé a škodlivé, jaktože jsme my rodiče ještě na světě ?:-)))
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Re: Myslím, že zavíráme oči před problémem 

(12.12.2006 14:43:48)
Jsme všichni na světě i když jíme, co jíme. Ale jak to bude do budoucna? Alergie bude asi běžnou záležitostí, onkologická onemocnění rovněž, dále s tím souvisí i neschopnost mít děti (a to u žen i u mužů). Všechno souvisí se vším. Ano nákup trvá dlouho, ale poku můžu tak vybírám značky výrobců, kteří jsou alespoň trochu důvěryhodní a prakticky se vyhýbám výrobkům velice levným, které samozřejmě neoplývají žádnou kvalitou. Raději méně, ale kvalitních potravin, než kvanta výrobků "chemického potravinového průmyslu".
 Shayla a 3 kluci 


Re: Re: Myslím, že zavíráme oči před problémem 

(12.12.2006 16:03:48)
S tím časem na čtení složení v obchodě bych to tak dramaticky neviděla. Přečtu si to jednou a pak už si pamatuju, že tohle nekupuju.
 sarmi 


burian ma pravdu! 

(12.12.2006 14:32:41)
v jedne pisnicce jana buriana je skryta hluboka pravda, a to, ze :
 sarmi 


Re: burian ma pravdu! 

(12.12.2006 14:44:46)
JIDLO NENI DOBRE PRO ZALUDEK!!! a voda neni dobra na piti, vzduch neni dobry pro dychani atd...
je to predklad tusim nektereho ze severskych basniku - velmi pokrokovy text!
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Re: burian ma pravdu! 

(12.12.2006 14:50:15)
Souhlas. Tohle hlavně chtěl autor knihy asi říct. Je tady trend, kdy jíme kvanta potravin, které našemu tělu vlastně nic nepřináší. Jídlo už není, co bývalo.
 sarmi 


Re: Re: Re: burian ma pravdu! 

(12.12.2006 14:52:34)
a muzes prosim nastinit, co tedy kupujes, jake jsou osvedcene znacky, po kterych bez premysleni sahnes, protoze vis, ze tech umelych sajratu je tam nejmin, pripadne, z ceho doma varite, atd.? (souveti roku :-)
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Re: Re: Re: burian ma pravdu! 

(12.12.2006 14:59:22)
Jak jsem psala, vyhýbám se těm nejlevnějším potravinám (vycházím z informací uvedených na stránkách Greenpeace - zde je seznam firem, které přidávají GMO do svých výrobků). A z čeho vařím ? Normálka z normálních koupených surovin, většinou ale koupím kuře, které je české, snažím se nepoužívat hotové kořenící přípravky, max. bujon nebo Solčanku bez příměsi glutamanu sodného (který není zrovna nej). Určitě se v životě nestravuju jenom výhradně nejzdravějšími potravinami na světě, ale snažím se vrámci možností:) Vybírám spíš české potraviny, protože, bohudík, pořád máme ohledně potravin docela tvrdé předpisy.
 sarmi 


Re: Re: Re: Re: Re: burian ma pravdu! 

(12.12.2006 15:02:07)
no, tak to delame stejne a nemam pocit, ze by me to stalo velke usili nebo to bylo neco neobvykleho... a nejlepsi kure nejlepsi jen na kminu (prosolene samozrejme) s maslem :-)
 sarmi 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: burian ma pravdu! 

(12.12.2006 15:04:19)
nejlepsi kure je jen na kminu s maslem - takhle je to spravne :-)
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: burian ma pravdu! 

(12.12.2006 15:04:58)
Opravdové máslo, mňam. A takový obyčejný chleba s "normálním" máslem - to je taky žrádlo. Jak málo stačí ke štěstí.
 sarmi 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: burian ma pravdu! 

(12.12.2006 15:06:52)
podle meho muze je nejlepsi s maslem a cesnekem!!! :-)
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


máslíčko 

(12.12.2006 15:13:21)
Jo a taky s máslem a rajčátko (letní a nejlépe ze zahrádky). Jinak k těm nákupům, kamarád mi jednou vyprávěl jak báječné sýry mají v prodejně Želetavských sýráren. Je strašná škoda, že jsme opravdu omezovaní těmi obchodními řetězci, které nám některé české výrobky vůbec nedají možnost kupovat.
 sarmi 


Re: máslíčko 

(12.12.2006 15:16:13)
ja sem prave chtela napsat s cesnekem nebo rajcatkem :-)))
 Zutop 


Re: Re: Re: Re: Re: burian ma pravdu! 

(12.12.2006 15:32:44)
Promiň, ale zrovna to kuře, živené antibiotiky, aby co nejrychleji vyrostlo, moc zdravé není, to maso je samá chemie.

Pokud nemáš to štěstí, jako já, že kupuješ veškeré maso od soukromníka, kdy vím, čím jsou zvířata krmena.

Ale přiznávám, že kdybych tuto možnost neměla, také ho kupuji v krámu.
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: burian ma pravdu! 

(12.12.2006 16:10:39)
Veškeré maso z gigantických chovů asi nemůže být nic moc, ale s tím, bohužel nic neudělám. To víš, že nejlepší je slepičí polívka ze slepice od mojí babičky, nebo smažené kuřátko taktéž od ní. Bohužel, bydlí moc a moc daleko a vozit si kuřátka od ní by byl hodně "drahý" špás. Když mám možnost, kupuji cokoli od malovýrobců, kteří svojí práci dělají v jiném měřítku, než jsou velkoproducenti.
 adleta 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: burian ma pravdu! 

(13.12.2006 0:10:32)
Kocíku, já už jsem to tu kdysi psala, ale ty kuřátka, to je fakt špatný. Samo, že čas od času tě to nezabije, ale to kilo až kilo a půl co si koupíš, ti šikulové vyrobí pomocí růstových hormonů z jednodenního kuřete za 38 až 39 dní! (Já sama nejsem odborník, ale tuto informaci mám od člověka, který pracoval jako kontrolor bio kvality a živočišnou výrobu zná.) Je to takový fofr, že se jim opravdu vyplatí závodit o čas a tím pádem i množství růstových hormonů co těm nebožákům napíchají. Do toho silně prokládají antibiotika. Pamatuj, že čím rychleji rostoucí maso, tím víc je napíchaný, protože se to zkrátka vyplatí. Kuře je rekordman. Velmi nedoporučuju. Ale jen tobě a těm, kteří to chtějí slyšet. Sama docela sleduju co doma jíme, nemám ráda, když se neorientuju a jsem jaksi závislá, takže informace a kvalitní jídlo si sháním a rozhodně to nepovažuji za ztrátu času, ale časem jsem se naučila říkat to jen těm, kteří jsou "připraveni" to slyšet.
Většina lidí není schopna,a hlavně podvědomě nechce, tyto informace ani vstřebat (ohrožují jejich pohodlí) a následně tě za to nepochopení odsoudí s tím, že oni to ví přece líp a " jez co ti chutná". Je to pochopitelné, nemůžeš chtít po stádu, aby každá hlava individuálně přemýšlela. Stádo volí cestu nejmenšího odporu a tou je třeba to, že si nechají servírovat co jim přijde do cesty. Ono to asi jinak nejde, systém by nefungoval, ale naprosto chápu tvou potřebu jim něco zdělit.
To bylo trochu mimo a pro Kocíka a spol.
 Petru 
  • 

Re: Kuřata nebo brojleři 

(13.12.2006 0:44:23)
Z Vášim názorem nemohu tak úplně souhlasit. Je pravda, že kuřata chovaná ve velkochovech rostou rychleji než na dvorku, ale mám dojem, že to s těmi hormony je v našich podmínkách fáma. Něco na tom je, ale ty řeči kolem jsou asi přehnané. Budu se muset zeptat mamky, protože ona měla tu možnost vymýšlet krmné receptury pro zvířata. Je jasné, že se dělal rozdíl pro drůbež v halách na výkrm na snůšku a v nebo pro domácí drůbež chovanou s výběhem, ale kdyby se tam valily hormony horem dolem, tak by o tom něco věděla. Moje babička navíc jednu dobu v takové výkrmně brojlerů pracovala a sama jsem tam chodila na brigádu. Nevšimla jsem si, že by se hormony přidávaly nějak stranou do krmení. Taky tam občas hynuly kuřata ve velkém (a my se přece taky očkujeme preventivně), ale Vaše informace se mi zdá přehnaná.
Asi není vhodné papat kuřátka denně, ale to je přece u všech potravin (nejen u masa), že se mají konzumovat s mírou a dle chuti. Asi jsem tupá, ale tyhle zvláštní názory mi nikdy moc neseděly.
Přesto to zde píši jen jako informaci, a nechci nikoho přesvědčovat, že brojlerová kuřata jsou nejlepší. Kdo na to má, jistě dá přednost kuřatům z volného chovu nebo BIO chovu a nebo si je dokonce vykrmí sám. Práci čest.
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Rekordman kuře. 

(13.12.2006 8:09:13)
Teď, když mi to píšeš, tak si uvědomuju, že tahle informace se mi taky nějak mihla okolo ucha. Bohužel, jsou v našem "zřízení" věci, které až tak moc neovlivníme a tak můžeme volit cestu nejmenšího zla a občas to kuřátko koupit, občas ne. Dále plně souhlasím se vším, co jsi napsala. Prostě jsme stádo, které potřeba nakrmit a ošatit za minimální náklady a jakékoliv vybočení z řady se dneska nenosí. Zaplať pán Bůh, že jsou lidé, kteří z řady vybočit chtějí a díky něm, se občas dozvíme i to, co někteří raději ani vědět nechtějí. K takovým lidem např. patří můj strejda, který emigroval a žije ve Švýcarsku - je to pro mě takový zdroj veškerých nestandadrdních informací (i ta kniha byla od něj).
 Petr 
  • 

A co je na tom tak divného? 

(12.12.2006 14:53:27)
Autorka článku prostě patří mezi lidi, kteří čtou i to co není zábavné, přemýšlí a rozhodují se. Logicky se dostává do nesmiřitelného rozporu s lidmi, kteří čtou jen to, co čte většina ostatních, přemýšlení je pro ně moc namáhavé a rozhodování omezují na minimum. Číst si složení potravin opravdu nepovažuju za nijak velký intelektuální výkon, ostatně mi u jedné potraviny stačí číst jednou, abych se rozhodl jestli koupit nabo ne. Barviva, ochucovadla a konzervanty neslouží blahu zákazníků, pouze blahu výrobců a prodejců.
Pokud je pro mne neúnosně namáhavé sehnat potraviny, které nejsou takto chytře vylepšeny, cítím se naopak já znesvobodňen většinovým návykem, který potom vytváří většinovou nabídku.
Vím přímo od výrobce, jak se dělají "ovocné čaje" v pytlíku-pijete základ ze sušené jablečné drti (odpad po lisování)plus chemickou chuť plus několik procent ovocné drti z ovoce vyvedeného na obrázku na krabičce(odpad po lisování)plus barvivo-chemické nebo z ibišku. Ale proti gustu žádný dišputát:-) čistě ovocný čaj jim prý nikdo nekupoval, byl prý moc nevýrazný.

Jestli tady někdo provozuje sebereflexi, zkuste se zamyslet, proč je tu každý článek napsaný trochu alternativním člověkem hned napaden stylem "nevystrkuj hlavu, hlupáku, a chovej se jak ostatní".
Hnedle můžu jmenovat přirozené porody, věřící lidi, ochranu životního prostředí...Jistě se i tito lidé mohou mýlit, ale...
copak je na tom tak zavrženíhodného?
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: A co je na tom tak divného? 

(12.12.2006 15:03:43)
Ahoj Petře. Taky jsem byla ze začátku šokovaná obsahem knihy, kterou jsem přečetla, ale proč to nevykřičet do celého světa, že jsme jenom loutky, které kupují co vidí v reklamě, že "přírodně identická aromata" mají k přírodě hóódně daleko a vůbec, chci si sama rozhodovat, co budu nadnárodním gigantům "žrát" a co ne. Opravdu je to šok pořádně otevřít oči, ale probůh, pokud se to nestane tak to snáma je hodně špatný.
 sarmi 


Re: A co je na tom tak divného? 

(12.12.2006 15:15:36)
no, petre, ale neni ovocny caj, jako ovocny caj - nebo se pletu?
mozna by bylo dobre rict jmeno vyrobce toho caje, o kterem pises - pro blaho nas ostatnich :-)
 Petr 
  • 

Re: Re: A co je na tom tak divného? 

(12.12.2006 16:05:08)
Jo, tak to teda neřeknu. On by s tím ten kamarád nebyl moc spokojený, to by byla indiskrétnost. Ale ujistil nás, že je to běžná a rozšířená praxe. Jinak, dá se koupit ovocný čaj jen z ovoce, většinou sypaný. Ale je dobré pořád dávat pozor na tu větičku "přírodně identické aroma". I v čajovně u sypaného čaje je lepší se zeptat (a ten je dražš). Mmch syntetika se cpe už všude, ani čaj s bergamotem (Earl Grey) už není většinou s bergamotem.
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Aroma, přírodní, identické? 

(12.12.2006 22:59:23)
Ještě jeden úryvek z knihy.
Chuťové fabriky nedokonalou přírodu poněkud poopravily. Optimovaly. Vymýtily několik nedostatků. Fy Dragoco teď například může nabízet dokonalou sýrovou příchuť. V prvé řadě odpovídá přáním konzumentů, na vinětě se jeví tak, jak to kupci mají rádi, radostně prospekt firmy Dragoco: Deklarace je naprosto jednoduchá: Ve většině zemí a oblastí je deklarována jako "přírodní." A zatímco se pravý sýr během svého bytí mění, roztéká, plesniví, mění chuť, zůstává chuť sýra od firmy Dragoco stále stejná: Naše přírodní sýrová aromata mají standardizovanou, stabilní chuťovou kvalitu. Nedozrávají a i po několikaměsíčním skladování nemění svůj charakter.
To je zcela nová příroda, v níž neexistuje rozklad, neumírá se vní - ergo se v ní ani nežije. Tato nová příroda, umělá přirozenost, je světem, v němž etiketoví veršotepci žijí. Tento svět má, jak je v básnictví zvykem, určyté styčné body s reálným světem, jinak by byla poezie naprosto nesrozumitelná. Hobliny, z nichž umělci od Haarmanna a Reimera získávají jahodové aroma, pocházejí z australských stromů - mají tedy nesporně přírodní původ."
Tak toť opět pouze citace z knihy. Je toho moc a moc, nejlépe by bylo jí celou přepsat, ale to bych asi porušila i nějaký zákon, ne?
 Lucie 
  • 

Re: A co je na tom tak divného? 

(12.12.2006 15:36:55)
Hm, me se tedy clanek nijak zvlast objevny nezdal.

1) O synteticke "jahodove" chuti vim uz davno, ani nevim odkud. Taky jsme se kdysi kdesi ucili, jak se dela chut pomerancova, citronova nebo houbova. (Krabi prichut je prirodni, vyrabi se z krabich krunyru, coz je vlastne taky odpad - aspon donedavna tak tomu bylo.) Ale pokud vim, tak se tyhle prichuti nedavaji ani do dzusu, ani do kompotu, proste do niceho, co je opravdu "ovocne". Davaji se do limonad, sirupu, bonbonu, oplatek, ("houby" do instantnich jidel a polevek) - proste do veci, ktere jsou beztak "umele" a clovek se bez nich snadno obejde. A do NEKTERYCH jogurtu a jinych mlecnych vyrobku, to je ovsem blbe. A do marmelad vyrobenych z jablek s malym - nebo zadnym - mnozstvim jineho ovoce. Nakup marmelady netrva tak dlouho, aby si clovek nemohl precist, z ceho je; a stejne je to pak na chuti poznat. (Skutecna jablecna marmelada bez umelych prisad, neprekabatena za jahody nebo boruvky, jen s trochou skorice a hrebicku, je ovsem vyborna pochoutka.) Je pravda, ze nekteri lidi jsou lini si aspon obcas neco uvarit z pravych cerstvych potravin, aby si aspon pamatovali, jak normalni jidlo chutna, a pak jim ani neprijde jist kdejaky smejd. A spouste lidi jde hlavne o to usetrit, tak se nedivme, ze se tomu vyroba prizpusobuje.
Co ovsem nechapu, ze se dari prodavat limonady a jine vyrobky s takovym podilem umelych sladidel, ze je to poznat i na chuti - proc tohle ty lidi kupujou? Nemaji dost jemnou chut, aby si toho vsimli, jsou na to zvykli, nebo jim je jedno, jak veci chutnaji?

2) Podvyzivene nemecke deti nejsou dusledkem vseobecne spatnosti a mizernych potravin, ale neduslednosti, nepozornosti nebo lenosti jejich rodicu. Kdyby ten kluk jedl k obedu domaci nudlovou polevku pripravenou z cerstvych a zdravych surovin, kousek cokolady v biokvalite, bylinkovy caj s medem a jinak cely den nic, byl by podvyziveny stejne.

3) A o tom vanilinu (asi mysli etylvanilin) jsem to uz vubec nepochopila. Kdyz dite dostava neco uz od miminka, tak mu to pak chutna a vyzaduje to. Na tom nevidim nic ani prekvapiveho, ani skandalniho. Co ma byt? Vanilka se pouziva s velkou oblibou od te doby, co se z Ameriky zacala dovazet. Kdyby dite dostavalo vanilin prirodni, taky by se po nem utlouklo.

Lidi jsou zblbli reklamou a mysli si, ze bez slozite vyrabenych potravin nemohou byt. Kdyz pak zjisti, co v nich je, jsou vydeseni a netusi, co maji tedy jist, nebo se shaneji po vselijakych (vetsinou predrazenych) nahrazkach nahrazek. Pritom porad je k dostani cerstva nebo mrazena zelenina, ovoce, maso, vajicka, lusteniny, mouka, ryze, bez konzervantu a dalsich umelych prisad jsou dzusy, mleko (je sterilovane), tvaroh, vetsina bilych jogurtu, vetsina syru (krome tavenych), ciste testoviny - co vic potrebujete? Ani ten masox ne, polevka jen ze zeleniny je chutna i vyrazna dost, a kdyz nemate cas uvarit ani zeleninovou polevku, tak jezte neco jineho - salat, sendvic, ... Kdyz si zacnete varit sami, stejne po par mesicich cviku zjistite, ze jsou vase jidla v prumeru daleko chutnejsi nez kupovana.

 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Re: A co je na tom tak divného? 

(12.12.2006 15:56:43)
Myslím, že tahle knížka byla hlavně o tom, že zejména v západní evropě prakticky vymizelo to, že maminky vaří. Normálně kupují hotová jídla do mrazáku. Například tam bylo, že statisticky v 50% domácnostech v Německu se už nevaří. Ohledně toho vanilinu, mě to přijde nehorázné, že ho nacpou do kaše pro děti od 6 měsíců. Normálně si nás vychovávají jako závisláky na látkách, které do jídel cpou. Já například o standardních postupech výroby lákavých příchutí nevěděla nic. Tyhle informace nejsou do zákazníků zrovna hrnuty ze všech stran.
 Pavla3 


Re: Re: Re: A co je na tom tak divného? 

(12.12.2006 19:23:35)
No faktem je, že vařit každý den z čerstvých surovin je pro pracující ženu prakticky neproveditlené. Nakupovat a číst u toho co je obsahem mi přijde o dost jednodušší :-)))) Nicméně si myslím, že můžeme být rádi například za stravu v NAŠICH školách a školkách, asi před půl rokem jsem viděla dokument o tom jak se Jamie Oliver (mmch můj velký oblíbenec) snažil změnit stravovací návyky anglických dětí notně podpořené jejich školními jídelnami a i rodiči. Prakticky všechny děti jedly každý den pizzu (tlustotěstovou), hranolky a smažený rybí prsty. Zajímavý je, že se jednalo o dlohodobý projekt, dokument jsme viděla v jeho počátku a asi před týdnem jsem někde četla, že s tím projektem zkrachoval.
Takže je to taky o tom, abychom si vážily toho co dostávají naše děti ve školách a bojovaly proti těm automatům s nechutnejma bagetama a cukrovinkama.
Ad bagety - moje dcera si jednou koupila hotovou bagetu (chtěla to kusit) - výsledek obrovská bageta tlustě namazaná hnusným margarínem, s pidiplátečkem šunky a pidiplátečkem sýra, řekla, že ten humáč už nikdy nechce a je vděčná za můj dalamánek s lučinou :-))) Jinak ale od ní vím, že hodně jejich spolužáků si nosí k svačině cukrovinky a sušenky.
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Stravování našich dětí. 

(12.12.2006 21:36:48)
To je pravda. Můžeme být ještě rádi, jakým způsobem se stravují naše děti. Ten dokument jsem neviděla - škoda. Jenom bych ráda věděla jak dlouho to bude trvat a ten trend "západního" stravování dorazí i k nám. Možná to nebude trvat tak dlouho a budou na tom české děti stejně.
 Pavla3 


Re: Stravování našich dětí. 

(12.12.2006 21:45:40)
U nás jsou alespoň prozatím stanovené předpisy (myslím formou vyhlášky) jak má vypadat školní stravování. Kontroluje to školská inspekce. Školní kuchyně pak musí vysvětlovat proč nemají například dostatek luštěnin atd. Faktem je, že do budoucnosti to bude hodně na rodičích.
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Re: Stravování našich dětí. 

(12.12.2006 21:55:12)
Jenže o tom to dost bude. Současný trend velí jak ušetřit co nejvíce času, tzn. potraviny instantní, předvařené, předsmažené atd. Neříkám, že někdy nemáme k večeři rybí prsty s bramborovou kaší, ale není to často. Nejraději dělám to, že když je čas, uvařím si pár polívek (typu bramboračka, květáková, čočková) a hodím to do mrazáku. Moc to ulehčí život, když se zdržím v práci, nebo prostě nemám chuť dělat nějakou večeři. A mám štěstí i v tom, že jsme všichni polívkoví. Nedávno jsem dělala jednu z červené čočky a tak moc všem chutnala, že jsem jí druhý den musela udělat znova:)
 Pavla3 


Re: Re: Re: Stravování našich dětí. 

(13.12.2006 11:20:28)
Kocíku,
moje děti mají teplé jídlo v poledne ve škole (školce) nejmladší u babičky. Babičky jsou zvyklé vařit z čerstvých surovin (snad jen občasné použití masoxu nebo hotové jíšky). Já večeře řeším těstovinami, tousty většinou se zeleninou a sýrem, občas vajíčka na milion druhů a zeleninové saláty. Teď zrovna moje děti milujou obyčejný okurkový salát - mohla bych ho dělat každý den :-))
Spíš mám "neřešitelný problém" při cestování. Cestujeme pracovně i rekreačně s dětmi dost často. Podle situace řeším stravování na cestách buď restaurací (sehnat kvalitní ja ale problém), nebo výjimečně i fastfoodem. Připravovat si jídlo doma je problém, i když si připravím sendviče ráno tak v létě jsou podle mojí chuti v poledene nepoživatelné, někomu to možná nevadí, ale mě jo a ani děti by mi to nejdely. Absoultně nechápu tradici českých řízkařů, kteří řízky v chlebu jedí po cestě třeba dva až tři dny. Fakt pořád existují :-)))
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Re: Re: Re: Stravování našich dětí. 

(13.12.2006 11:43:11)
Já třeba rostu, když přijdeš do restaurace a mají dětské menu - buď hranolky a řízeček, nebo hranolky a rybí prsty, to bych raději koupila rohlík, šunku, a přikusovala bych okurku. My, když jdem někam jíst, tak spíš objednám normální jídlo pro sebe, polívku a salát a poprosím o další talíř a malému tam prostě přendám od sebe. Někdy je to k uzoufání, najíst se někde s dítětem. Ve většině "hospod" se kouří klidně i v době oběda, chybí jakékoliv židličky pro děti a vůbec na to nejsou nějak "vybavení". Hodně mile mě překvapilo, že třeba v Jeseníkách, kam jezdíme na dovču, bylo skoro v každé restauraci něco pro naše ratolesti (pískovištěm počínaje, židličkou konce). Ale to bude asi tím, že tam v podstatě z turistiky žijí.
 Věra. 


Re: Re: Re: Re: Re: Stravování našich dětí. 

(13.12.2006 11:57:53)
Kocík, ano, souhlasím.

Vše se odvíjí od poptávky a rodiče s dětma přece jsou významným zákazníkem. /nebo pořád ne?/

Kouření, ano, tím jak míváme v rest. zakouřeno se řadíme spíše někam na Balkán než do Evropy.
Přiznám se že s dětma do zakouřené rest. prostě nevkročíme.....

Když s nima jdeme, tak někam do dražší kde je celá nekuřácká, nebo se najde nekuř. místnost.
A pak tam jde i vybrat nějaké jídlo vhodné pro ně.....někdy přímo dětskou porci, nebo jim rozdělíme jedno dospělé jídlo.

CHování k dětem dobré, jídlo dobré, ale vše je pochopitelně zaplaceno vyšší cenou.

Tak nevím, mám pocit že se situace směrem k rodičům s dětma postupně lepší /dětské koutky, přístup personálu/ ale ještě je kus cesty......ve srovnání třeba s Německem kus dlouhý......
 Pavla3 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Stravování našich dětí. 

(13.12.2006 12:28:13)
Věro,
mě osobně dostáva to, že v některých restauracích mají v jídelním lístku napsáno, že poloviční porce prodávají za 75% ceny..... To mi hlava nebere :-). Co mi opravdu chybí jsou ty dětský koutky, zatím je jich málo většinou jen venkovní u zahrádek.
Dost dobře nechápu, když mekáč přišel se strategií dětských koutků, happy mealů a dětských odslav, že to smaé nechce nabídnout jiná restaurace se aspoň troch zdravou stravou. Osobně bych byla vděčná za hospodu, která by se taky věnovala oslavám dětí v úrovni a ceně mekáče s kvalitním jídlem. Jsem si jistá, že by to mělo úspěch.
Když dávám doma dětem jakoukoliv krémovou polívku, tak jim na vrch dám dvě petrželky jako očička a smetanou udělám pusinku. Kdyby tohle dělali v hospodách místo hranolek s rybíma prstama.
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Stravování našich dětí. 

(13.12.2006 13:29:41)
Krásná idea, třeba se toho jednou dožijí naše děti, ale asi až budou sami rodiči. V tomto směru se pořád máme ještě co učit.
 Clo 


Re: A co je na tom tak divného? 

(16.12.2006 18:02:32)
ty naivní Petře, kdybys pracoval v potravinářském průmyslu, věděl bys dobře, že i ta slavná složení potravin, která si můžeme přečíst na obalech, jsou jen pouhým zlomkem všech složek, které v dané potravině jsou. Ta sdělení na obalech jsou pořádně okleštěna, jinak by se tam v plné citaci ani nevešla a obal by musel mít velikost plachty
 Toranoko 
  • 

Castecny souhlas 

(12.12.2006 15:15:23)
Uvedenou knihu jsem necetla, ale cetla jsem na toto tema knihy jine [konkretne vime, co jime] a pak knizku od V Syroveho, o pridatnych latkach v potravinach.
A i kdyz bych asi neprezentovala pouze ty stavnatosti, ktere vybira autorka, byla jsem docela v soku, kdyz jsem se rozhodla poptraviny zkoumat a jist pouze ty pridatne latky, ktere jsou prirodni nebo prirodne identicke [tzn chemicky stejne slozeni, ac umele vyrabene]. Musela jsem kupovat temer pouze zakladni potraviny.
Vyber je kazdeho vec, ale ja patrim k tem, kteri veri, ze dlouhodoba konzumace techhle latek nasledky ma, ac zatim neprozkoumane ci nedane do souvislosti, Nikomu to nenutim, na Greenpeace vyhraneny nazor nemam, zdaleka neverim vsemu, co rikaji, ale ve vyzive se snazim zaridit podobne jako autorka.

P.S. Pokud tak chvili jite, vetsina tech jednostrannych chuti vas stejne prejde...jist se da pestre i bez jahod :-]
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Castecny souhlas 

(12.12.2006 15:33:05)
Souhlas. Tyhle pasáže jsem vybrala záměrně a byly i ještě peprnější, ale to by už byl moc dlouhý příspěvek. Taky třeba nemusím souhlasit se vším, co Greenpeace dělají, ale s většinou věcí souhlasím. A co se týče zmíněného jahodového aroma? Já například jahodové jogurty nejím skoro vůbec, protože ta umělohmotná chuť je úplně nesnesitelná (jediný jahodový jogurt, který sním je Florian - ten chutná "jahodově").
 Zutop 


Greenpeace 

(12.12.2006 15:45:13)
Bydlím v jednom nejmenovaném městě, po přečtení možná pochopíte kde.
Díky "báječnému" hnutí Greenpeace jsme nejen já a moje děti o několik let déle dýchali zplodiny z projíždějících tiráků a ostatních aut směřujících k hranicím. Díky tomuto hnutí se stavba dálničního obchvatu o několik let zdržela. Spousta malých dětí díky tomu trpí astmatem a alergiemi.
Je to banda fanatiků a nevěřím ani písmenku toho co kde napíšou. Jahodové aroma z hoblin. Dobrej vtip.

Nemám nic, proti zdravému stravování, naopak, čtu si etikety na potravinách, snažím se vařit a jíst hodně zdravě. Cola a podobné limodány mi nesmí do bytu. Hodně čtu o zdravém stravování, proto jsem si i přečetla tento článek. Ale ne všemu se dá věřit. Člověk musí používat i rozum a nebrat vše co je kde napsáno jako svaté.
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Greenpeace 

(12.12.2006 16:07:38)
Již jsem psala, že s Greenpeace nemusím souhlasit ve všem, ale hodně věcí dělají dobře a pro budoucnost. Jinak tahle knížka je založená na faktech a taky tam jsou fakta uvedena (s odkazy na konkrétní lékaře, konkrétní studie a výsledky různých zkoumání). Ať děláte, co děláte, nikdy se to nelíbí všem. To je normální.
 Petr 
  • 

Re: Greenpeace 

(12.12.2006 20:19:20)
Èlovìk musí používat i rozum a nebrat vše co je kde napsáno jako svaté. Přesně tak.
A když už jsme u toho, tak tahle větička, že Greenpeace (nebo Duha nebo Hnutí za šetrnou dopravu) můžou za to, že se děti dusí zplodinami, je prostě výplodem nějakého PR manipulátora zaplaceného dálniční lobby. Za tenhle humus, co dýcháme můžou chamtiví betonovo-asfaltoví a dopravní lobisti, pro které vždycky větší objem dopravy a víc dálnic znamená větší zisky. Česká republika je ráj kamionové dopravy, nikde v civilizovné zemi příslušný úřad tak nekašle na lidi a nejde na ruku těmhle vydřiduchům. V asfaltu máme koleje, že by se v nich za deště dalo jet na kajaku, ale systém cla za dopravu je pořád nějak daleko.
Každý rodič by měl chtít ochránit svoje děti. Akorát nevím, co je tak špatného na snaze nějaké neziskovky blokovat nějaký nesmyslý projekt obchvatu, který asi povede přes nějaké přírodně cenné území, a bude mnohem dražší a problematičtější než jiné varianty, které povedou jinudy - a odvedou auta z města zrovna tak. Nevím z jakého jste města, ale Greenpeace přece neprotestují proti nějakému obchvatu jen tak ze záši k dětem. Pokud jde o to, komu věřím, tak já teda věřím spíš aktivistovi z Green., který občas riskuje zdraví i život, aby upozornil na nějaké svinstvo, o kterém by jinak nikdo ani nevzdechl, a sotva je za to nějak královsky placený. Naopak nevěřím těm hajdalákům, kteří hrabou miliardy za zbytečné stavby, ignorují zákony nebo je přímo mění ve svůj prospěch a neustále se snaží vyloučit z rozhodování o téhle zemi kohokoliv kromě nich samých. Riskují akorát tak že přijdou o prémie. Při přemýšlení, jestli je něco pravda a nebo ne mi tohle dost pomáhá - a taky toho co nejvíc o věci vědět. Můj úsudek mi říká, že míň aut rovná se míň zplodin. Naopak víc širších dálnic neznamená míň aut, ale víc. Akorát možná někde jinde, než bydlíte vy, ale nejsem si jistý, jestli to nezačíná být jedno.
 Pavla3 


Re: Re: Greenpeace 

(12.12.2006 20:43:52)
Milý Petře,
Greenpeace a vůbec všechny tyhle ekoteroristické neziskovky blokují důležité dopravní stavby, proto aby vytřískali co nejvíc peněz na svoji "bohulibou" činnost!!!! Nejlepší je když se jim podaří koupit příslušné pozemky a pak vydírat, fakt bomba. Zaneřádění kamionama jsme proto, že je u nás poměrně hustá silniční síť, ale nejsou tu dálnice. PR agentury si najímaj právě tyhle neziskovky aby masírovali lidi, však na to maj dostatek peněz.
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Hrabivé neziskovky?! 

(12.12.2006 21:00:21)
Tak tohle nějak slyším poprvé v životě. Že by Greenpeace vydělávali na tom, že blokují nějakou stavbu? To jim asi budu muset napsat a optat se jich. Myslím, že Petr to napsal jasně a hezky. Bohužel, spousta lidí se nechává až moc manipulovat médii, které ve většině případů neuvádějí celou skutečnost, ale vždy pohled jen z jedné strany. To je hrozně jednoduché ukázat prstem a říct VY můžete za to, že tady už dávno není obchvat, aby auta objížděla naší vesnici či město. Není vždy všechno černé nebo bílé. Aktivisté vše dělají z nějakého důvodu, ale rozhodně to nebude důvod finanční. Co takhle nějaká ta příroda, o kterou se tam asi vždycky jedná. Ta, bohužel, vždycky musí ustoupit vyšší moci - lidské. Né každý chce za každou cenu zemi drancovat, ničit a bez ohledu na cokoliv třeba vyhubit nějaký ten "zbytečný" živočišný či rostlinný druh. Kdyby to takhle někdo dělal s námi, asi by se nám to taky nelíbilo, ale my se bránit umíme (tedy když chceme).
 Pavla3 


Re: Hrabivé neziskovky?! 

(12.12.2006 21:40:35)
Kocíku,
tak logicky. Zkus mi říct jakým způsoem tyhle organizace financují svojí činnost. Mluvím právě o těchto ekoteroristických oragnizacích. Normální neziskovky pořádají sbírky, dostávají sponzorské dary. Ale nepamatuji, že by nějaká firma nebo nějký bohatý mediálně známý VIPák :-) sponzoroval Hnutí duha, Greenpeace nebo Jihočeské matky. Tím by se totiž žádnej slušnej člověk nechlubil. Tak krucinál kde na to berou peníze???????? A to nikdo nikde mediálně nepropírá, nelze to totiž dokázat, zrovna tak jako většinu korupce, ale každýmu s kapkou rozumu to musí být jasný.
Mmch k tvýmu článku o nezdravých potravinách nemám výhrady, ke Greenpeace aspol. ovšem ANO.
A ještě na závěr s jistou podobnou organizací jsem měla tu čest, nevím jak to vyjádřit asi tak BYLO TO HUSTÝ. Z jejich strany demagogie, věci vytržený z kontextu, lži, podvody.
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Re: Hrabivé neziskovky?! 

(12.12.2006 22:00:21)
Tak třeba konkrétně ke Greenpeace jsem se dostala tak, že jsem byla před pár lety oslovena v metru, zda nemůžu poskytovat nějaký měsíční sponzorský dar - od 50 kč. Posílám tuto směšnou sumu a za to mám každých čtvrt roku časopis, ve kterém jsem informována o práci organizace a každý rok mi posílají i rozpis financování jednotlivých kampaní. Nevím, z žádnou další organizací tohoto typu zkušenost nemám, nemůžu posoudit. Zkus se juknout na jejich stránky a třeba se dozvíš, kdo je jak sponzoruje. Já to nezkoumám. Chci mít jenom pocit, že alespoň částečně dělám něco pro naší budoucnost (kromě třídění odpadu a snahy šetřit vodou a energií). Greenpeace mi přišli jako jedna z možností jak být součástí něčeho, co má smysl a né se jenom "vézt a drancovat".
 Zutop 


Re: Re: Re: Greenpeace 

(13.12.2006 9:44:04)
Pavlo, moc hezky napsáno, naprosto s tebou souhlasím. Je to tak, jak říkáš. Jde jim o peníze, ne o lidi. Jenže on to každý nechce vidět, nebo je tak zaslepený, že to opravdu nevidí.
 Zutop 


Re: Re: Greenpeace 

(13.12.2006 9:41:58)
Víš Petře, kdybys byl na mém místě a denně tě kolem baráku projely stovky kamionů, mluvil bys možná jinak.
Dálniční obchvat už byl otevřen, nedávno, díky výše zmíněnému hnutí bohužel o několik let později a neumíš si představit tu úlevu. Opravdu je to znát, to ticho a klid před domem, je to úžasný. A tohle jsme mohli zažít už dávno. Tak se prosím nediv, že takhle reaguju.
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


odsuď, až si něco zjistíš 

(13.12.2006 10:59:30)
Zase pohled jen z jedné strany. Opravdu postrádám info o tom, že by ses opravdu koukla na stránky některé z haněných organizacích a srovnala bys, co už udělali s jinými problémy. Je tam i spousta další jejich práce, kterou nikde nikdo neprezentuje a týká se nás všech.
 Petr 
  • 

Re: Re: Re: Greenpeace 

(13.12.2006 13:39:47)
Já se ti Zutop nedivím. Je to jasné, to bych u svého domu taky mít nechtěl. Chápu, že se ti ulevilo, a chápu, že nemáš ráda každého, kdo by to oddaloval. Já k tomu jen chtěl říct, že konkrétně u tohoto případu, jaký byl důvod blokování stavby toho obchvatu? Greenpeace neblokují jakékoliv stavby jen tak z nenávisti ke stavbám jako takovým. Většinou bývá několik projektových variant vyřešení špatné dopravní situace, tedy například několik tras obchvatu, nebo rozšíření nějaké jiné komunikace která by dopravu pojmula. Pokud si investor po dohodě se stavební firmou vybere trasu, která nějak koliduje s ochranou životního prostředí, nějaká neziskovka se toho může chytit a snažit se prosadit jinou variantu. Z logiky věci vyplývá, že stavebník prosazuje tu nejdražší variantu, protože tu taky dostane zaplacenu - z našich daní. Logicky taky ochranářské neziskovky prosazují tu nejšetrnější variantu, která nezasáhne do života lidí a přírody. Když jsou tyto záměry v kolizi (nemusí být, že jo) tak po dobu než se situace vyřeší celá stavba stojí. Potom je běžnou PR taktikou nazvat onu neziskovku vrahem malých dětí, a hodit na ni vinu za to, že stavba stojí. Tolik obecně, opravdu nevím, jak to bylo u vás.

Jinak Greenpeace má veškeré příjmy od soukromých dárců. Dělají to právě proto, aby je nikdo nenařknul že pracují v něčím žoldu. Jsou normálně registrovaní na MVČR, mají účetnictví, vydávají výroční zprávy včetně vyúčtování finančních prostředků. Říkat, že nikdo neví odkud berou peníze a co s nimi dělají je teda pěkné chucpe. Dělal jsem v neziskovce (ne ochranářské) a můj bratr dělal právě v ochranářské, a vím určitě, tohle nejsou bohaté organizace. A pokud berou peníze z grantů, což většinou ano, nikdo není tak kontrolovaný a vykazatelný jako neziskové organizace.
Na druhou stranu, i tady můžou být chamtivci, to jsou ale naprosté vyjímky, ostatně jde o řádově malé peníze. Pro spoustu lidí je nepochopitelné, jak může někdo pracovat s takovým nadšením na tématech které jsou tak nevýdělečné, a z jejich logiky jim vyplývá, že to bude pohádkovými platy posílanými odkudsi. To jsou prostě dva hodnotové světy, dokud to člověk nepozná na vlastní kůži, neuvěří. Já na Greenpeace nepřispívám, ne proto že bych proti nim něco měl, ale už dávám na Duhu, a tak bohatý zas nejsem :-)
Ale takových PR keců už jsem zažil, jak třeba Duháci berou peníze od rakušáků, aby blokovali Temelín. Kdybyste ty lidi z Duhy znali, mlátili by jste se nad tím smíchy. Ale někomu to může připadat logické - proč by se jinak tak namáhali a co by asi tak mohli mít proti nějaké elektrárně, že jo.

Bohužel je to opravdu tak, že jelikož nemáme většinou přímé informace a zážitky ohledně dění ve vzdálených místech, musíme spoléhat na média. A nejlepší způsob jak ovlivňovat veřejné mínění je upravovat tyto informační toky. Dělají to všichni, protože je to prakticky jediný garant udržení si nějaké moci. A nejúčinější je šikovná polopravda, čili lež. Takže jestli nechci být manipulovaný hlupák, musím si hledat důvěryhodné zdroje a přemýšlet. Proto jsem taky tady :-)
Doufám že ty taky. Je lepší mít znát věci z více stran.
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Re: Re: Re: Greenpeace 

(13.12.2006 14:22:34)
Souhlasím absolutně se vším. Tak přispivatel na Duhu, já byla oslovena Greenpeace, tak posílám nějakou tu kačku jim. Já jsem ráda, že alespoň malou kapkou mohu být prospěšná (vždyť ty peníze jinak člověk jinak utratí za nesmysly). Nejraději bych pro nějakou takovou organizaci i něco dělala, ale moc času mi nezbývá.Až bude druhé dítko a budu doma, tak snad bude času víc a třeba to zkusím:)
 Zutop 


Re: Re: Re: Re: Greenpeace 

(13.12.2006 14:40:21)
Petře, díky za odpověď, v podstatě s tebou souhlasím. A máš pravdu v tom, že, že nejvíce informací čerpáme právě z médií. I když mám nějaký názor, nebo jiný názor, neznamená to, že si nepřečtu jiný a že se nad tím nezamyslím. Jasně, že proto jsem tady.
I když mi tady poslední dobou dost točí jeden cyklista :-D

K obchvatu, víš podle mě by mělo být zdraví lidí na prvním místě. Možná, že mi plno lidí ukamenuje, ale dávat život brouka, který žije na "nějakém kopci" na vyšší místo, než zdraví lidí, dětí, miminek, kteří kvůli musí dýchat zplodiny z aut a tiráků o několik let déle, to mi přijde prostě šílené a fanatické.
Stejně se ten obchvat postavil tak, jak byl plánovaný, jenže o mnoho let déle a z podstatně více peněz. Hlavně, že tomu předcházela patřičná hysterie. Proč?


K Duhákům a Temelínu, nevím, taky jsem o tom slyšela, z více stran, nevím co si o tom myslet.
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Nadřazenost lidí? 

(13.12.2006 14:50:31)
Kdyby brali naši zákonodárci, vlády, obecní zastupitelstva a dokonce my samotní zdraví naše a našich dětí na prvním místě, nebyli by tu takoví Greenpeace, Duhy, Hnutí jihočeských matek atd. Protože by bylo automatické, že by se silnice nevedly centry měst, obcí, že by se dodržovalo, aby byla strava pro lidi zdravá, že by se žilo v rámci možností co nejekologičtěji, protože vzduch, který dýcháme nám neničí ti "brouci" ani jiná nepotřebná havěť, ale my sami.
 KohnovaS 


Re: Re: Re: Re: Re: Greenpeace 

(13.12.2006 14:57:27)
Omlouvam se predem, jestli jsem vedle, ale pokud si dobre pamatuju, tak v Plzni slo zhruba o to, ze byl naplanovan obchvat. Plzenska "lepsi spolecnost" zjistila, ze ma vest v bezprostredni blizkosti jejich sidel na okraji Plzne a navrhla novou "lepsi" variantu pres chranene uzemi, velikou oklikou, mnohem drazsi. V tu chvili se do toho vlozily organizace pro ochranu prirody, EPS atd. a po velkem boji se nakonec postavila puvodni varianta. Cili pokud se nepletu, zdravi lidi v Plzni fakt neohrozili aktiviste, to byl nekdo jiny. Cimz se Greenpeace nijak nezastavam.
 romixx 
  • 

Re: Re: Re: Re: Greenpeace 

(14.12.2006 8:32:35)
Vážený Petře. Jistě, tvůj příspěvek zní logicky, ale nějak se neshoduje s praxí. Píšeš: Stavebník "chamtivě" prosazuje nejdražší varianu... Jak mi tedy vysvětlíš, že v případě dálničního obchvatu Plzně o kterém píše Zutop, investor a projektant navrhl varianu obchvatu vedenou po zemi a až zelení prosadili miliardový dálniční tunel pod vrchem Valík, který je samozdřejmě hrazen z našich společných peněz. Jistě, ochrana přírody. Ale v případě Valíku je to do očí bijící nesmysl. Povrch Valíku pokrývají bezcenné náletové křoviny (za bezcenné budu v zápětí napaden a jsem si toho vědom), které zajímají vyhulence z hnutí Duha snad jen, jestli se dají smotnout do brčka a vyhulit. Další zhůvěřilost: objem zeminy vykutaný z nitra tunelu je větší, než objem zbylé zeminy nad tunelem. Krása, že? Obvyklý a stokráte levnější zářez do krajiny by ale z hlediska ekoligie neprošel. Vždyť jsou tu ty nálety, že? A nakonec věc, která by ti přeci jen mohla vadit - pokd se tedy jako správný ekolog nepřemysťuješ po světě na hřbetě koně - nově postaveného tunelu nakonec využili i fízlové, kteří do něj umístili kamery, měřáky rychlosti a další fízlovací mašinky.
Suma sumárum. Po úspěšném zásahu ekologů se nejvíce chechtají projektové organizace, Armabeton, dopravci a stavbaři a nakonec i policajti. Skvělá ekologická práce!
 Lavanda 


Re: Re: Re: Re: Re: Greenpeace 

(14.12.2006 8:37:57)
Jak to myslíte s tím zářezem? Vysvětlete, prosím, jak takový zářez vypadá.
 romixx 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Greenpeace 

(14.12.2006 8:45:27)
Nejsem odborník na dopravní stavby, nicméně zářez se lidově říká situaci, kdy těleso vozovky prochází skrz vyvýšenou terénní nerovnost tím způsobem, že se kopeček "probagruje". Z vozu to pak vypadá tak, že kolem silnice jsou zvýšené šikmé břehy.
 Lavanda 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Greenpeace 

(14.12.2006 8:58:21)
Díky za vysvětlení. No a nebude hlavní rozdíl v tom, že pokud by byla doprava v tunelu, dopady pro přírodu by byly menší než u zářezu? S těmi náklady máte samozřejmě pravdu, ale možná to zničení náletových dřevin není hlavní hledisko při rozhodování. Možná spíš jde o dlouhodobé dopady té dopravy. Silnice také vždy rozetne krajinu na dva kusy, které spolu jen těžko komunikují a to je pro přírodu fakt moc velký problém, zvlášť když je komunikace hodně frekventovaná.
Mám pocit, že vám ekologové šlápli někdy na kuří oko. Nejste proti nim nějak osobně zaujatý?
 romixx 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Greenpeace 

(14.12.2006 9:14:38)
No, na kuří oko mi ekologové šlápli jen jednou v životě a to když jsem kvůli přechodu v Dolním Dvořišti zablokovanému rakouskými sedláky placenými rakouskými elektrárenskými společnostmi musel zbytečně najet několik desítek kilometrů na jiný hraniční přechod.
Možná můj příspěvek vyznívá zbytečně konfrontačně, ale mě jen vadí, když se mi někdo snaží nacpat svůj životní styl proti mé vůli. Ať si každý pojídá co chce, ať dobrovolně platí nebo neplatí přízpěvky ekologům, ať se třeba staví na hlavu. Ale ať mě proboha nezachraňuje proti mé vůli a za mé peníze.
 Lavanda 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Greenpeace 

(14.12.2006 9:30:19)
Máte pravdu v tom, že když někdo bojuje jen o to, aby se problém přesunul jinam a neovlivňoval jeho, ale jiné lidi, je to svého druhu pokrytectví. My jsme také protestovali proti stavbě chemického závodu v našem městě a je mi jasné, že továrna bude prostě postavena někde jinde. Jenže - určitě by se pro tuto výrobu našlo někde jinde, ne přímo u obytných čtvrtí a ne v takové poloze, aby převládající větry nesly všechny zplodiny a hluk přímo do města.
Ale jsou tady taky problémy, které ovlivňují nás všechny, bez výjimky, ať chceme nebo nechceme, ať nás to zajímá nebo ne. A oceňuju, že tito lidé se v tom angažujou, ačkoliv žádný osobní prospěch jim to nepřináší. Bohužel je to stále boj s větrnými mlýny a změny se asi jen tak nedočkáme. To bychom museli všichni začít přemýšlet ekologicky.
Víte, oni nezachraňují vás, ale sebe a nás všechny. Pár jsem jich znala osobně, než jsem zapadla v našem půvabném městečku, a věřte, že vyhulenci to nebyli. A pokud jde o marihuanu, zcela veřejně tu vyjádřím svůj názor, že jde o menší zlo, než alkohol a nikotin. I když jsem nikdy zelí nepukala...
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Vyhulenci? 

(14.12.2006 9:39:42)
Lepší ekologický aktivista pokuřující marihuanu, nežli člověk, kterému je líto ujet pár kilometrů navíc kvůli nějaké "nesmyslné" blokádě. A vůbec, co ty šmírácké kamery v tunelech? Aby nás Policie mohla "terorizovat" a měřit nám rychlost? To je přeci normální, že v tunelu kamery být musí (z bezpečnostního hlediska) a to, že se měří rychlost? Myslím, že se měří na málo místech a mohlo by se vůbec víc kontrolovat. Řidič, který jezdí podle pravidel, není policií šikanován. Řidič, který nechce být nikým a ničím omezován je sobec a na silnici vůbec nepatří. Automobil v jeho rukou se stává vražedným nástrojem.
 romixx 
  • 

Re: Vyhulenci? 

(14.12.2006 10:19:28)
A slušnému člověku odposlouchávání jeho telefonu nevadí, že? Slova býv. policejního presidenta.
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Re: Vyhulenci? 

(14.12.2006 11:12:27)
Kdybych se nacházela na straně organizovaného zločinu, dealerů drog, popř. bych byla vrah, tak by mi ty odposlechy vadily. Vzhledem k tomu, že nemám žádné z výše uvedených aktivit, tak musím předpokládat, že můj telefon není to pravé ořechové pro odposlouchání policií. A kdyby se tak stalo, tak ať se klidně pobaví, jak s kamarádkou "propírám prádlo sousedům". To by mi vůbec nevadilo.
 romixx 
  • 

Re: Re: Re: Vyhulenci? 

(14.12.2006 11:19:31)
Tak to už vážně nemá cenu komentovat. Končím.
 Zutop 


Re: Re: Re: Vyhulenci? 

(14.12.2006 13:09:51)
Kocíku, to sis dělala srandu, že by tě to nevadilo???? Tohle nemůžeš myslet vážně.
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Re: Re: Re: Vyhulenci? 

(14.12.2006 13:31:01)
Nevím, ale kvůli prokázání nějaké trestné činnosti by mě fakt nemzrelo, že si někdo odposlechne můj zozhovor. Nesmí to být samozřejmě zneužíváno, ale v principu, když nemám co skrývat, tak o co jde? Co třeba vy víte, kde Vás kdo odposlouchává, např. se stává, že i zaměstnavatel své zaměstnance "poslouchá", např, když voláte do větších společností, jsou hovory taky zaznamenávány. Ale to je jen můj názor, každý ho máme přeci jiný.
 Zutop 


Re: Re: Re: Re: Re: Vyhulenci? 

(14.12.2006 13:40:25)
Kocíku, o co jde? Přece o soukromí. O zásah do mého soukromí. To je strašně důležitá věc. Aspoň pro mě ano.

Zamstnavatel nesmí svého zaměstnance odposlouchávat... ale počkej ty píšeš "poslouchá" ..tak to nevím, co přesně máš na mysli..jaak poslouchá?

Máš pravdu, když volám do velkých společností, tak bývají hovory odposlouchávány, ale předem jsem na to upozorněna a vím o tom a mám možnost výběru,jestli chci a nebo nechci za takových podmínek v hovoru pokračovat.

 Katka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vyhulenci? 

(14.12.2006 13:48:27)
To máš teda pravdu. Když voláš do firmy, tak většinou pracovně, ale proč by někdo měl poslouchat mé hovory třeba s mamkou, která mi třeba říká, že má průjem, nebo vyrážku. To aby si potom člověk hlídal každé slovo,i když mluví s vlastními rodiči.
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vyhulenci? 

(14.12.2006 13:54:01)
My jsme třeba v jednom zaměstnání přišli na to, že tam jsou odposlechy. Nevím, kdo a proč si nás poslouchal, ale asi to byl nedůvěřivý šéf, který nevěřil ani vlastní "rodině" natož zaměstnancům. Ale jak píšu, je odposlech a odposlech, mě by to vážně nevadilo v případě, kdy by se jednalo o vyšetřování nějakého trestného činu. Možná, že si člověk řekne, že soukromí je soukromí, ale co ta hromada trestných činů, která se právě kvůli odposlechům třeba dají objasnit (zejména organizovaný zločin). No tohle opravdu záleží na konkrétní situaci. Určitě by se mi nelíbilo, kdyby si někdo nahrával moje telefonické hovory pro svoje pobavení. Ale to by v případě policie nemělo snad být, ne?
 Zutop 


Blokáda 

(14.12.2006 13:34:28)
Ta blokáda, ale opravdu je nesmyslná.
Co mají (máte) proti Temelínu?
 Zutop 


Re: Re: Re: Re: Re: Greenpeace 

(14.12.2006 13:22:38)
Romixx,
Ano měla jsem na mysli obchvat Plzně a vrch Valík :-). Se vším co jsi napsal nemohu nic jiného než souhlasit.
Děkuji skvělým ekologickým aktivistům!!! Ty miliardy za tunel skrz Valík šly z kapes nás všech daňových poplatníků. To vám lidi přece nemůže být lhostejné.
Akorát chci říct, že ty kamery a měřáky uvnitř tunelu mi netrápí, snažím se jezdit podle předpisů a většinou se mi to i daří.
 Zuzana 
  • 

Re: Greenpeace 

(13.12.2006 14:30:58)
Když ses nastěhovala i s tvými dětmi na místo, kde bydlíte, tak tam už určitě ta silnice byla. Takže je to tvůj problém, že s nárůstem kamionové dopravy se zvýšily emise na této silnici. Můžou za to lidi jako ty, co konzumují a konzumují pokud možno zboží z dovozu, takže na silnicích musí křížovat kamiony. Nakupovat nesmysly a odpad to jo, ale emise dýchat - to né!
Takže co bys chtěla? Aby udělali obchvat a kamiony jezdili jinde - pokud možno někde u lesa kousek od přírody, kde taky bydlí nějací lidé s dětmi. Ale narozdíl od tebe lidé, kteří se právě tam nastěhovali, aby byli daleko od silnic.
A ještě budeš nadávat na ekologické organizace! Teroristi jsou ti, co prosazují nesmyslné znečišťující stavby a silnice a ne ekologicky smýšlející rozumní lidé.
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Teroristi ekologové 

(13.12.2006 14:40:28)
Svým způsobem je mi i líto, že organizace, které bojují za záchranu naší planety to vlastně dělají i pro lidi, kteří je za to odsuzují, protože jsou krátkozrací a nedokáží objektivně posuzovat problém. Je jednoduché všechno vidět z jen jedné strany.
 Zutop 


Re: Re: Greenpeace 

(13.12.2006 14:58:41)
Milá Zuzano, na tom místě žiju 40 let a tato silnice tam nebyla. A těžko se bránit, neboť kamionová doprava vedla skrz celé město. Tam mi nepodouvej něco co není pravda.
A nepodsouvej mi ani to, že konzumuji zboží z dovozu a nakupuji nesmysly, když o mě vůbec nic nevíš!
Ano, chtěla jsem stejně jako ostatní občané z mého města obchvat mimo město a konečně jsme se ho dočkali. Sláva.
Ty bys to vyšeřešila jak? Nechala bys dál kamiony směřujíci k hranicím jezdit středem města kde žije skoro 200 tisíc lidí???

 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Abence silnice? 

(13.12.2006 15:03:26)
Po čem jste jezdili domů, když jste před domem neměli silnici? Ona tam vznikla jen tak sama, přez noc? Neříkám, že jsi konzument, ani ti nic nepodsouvám, ale tohle mě zajímá.
 Zutop 


Re: Abence silnice? 

(13.12.2006 15:13:06)
ano, silnice tam byla, projelo tam jedno auto za hodinu, prosím nechytej mi za slovíčka, píšu, že tam žiju 40 let a za takovou dobu se ráz každého města podstatně změnil... tato silnice se rozšířila, aby se tam ty kamiony hezky vešly :-(
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Re: Abence silnice? 

(13.12.2006 16:01:18)
No a jsme u toho. Silnice tam vždy byla, akorát po ní jezdí víc aut, než dříve. Bude to tím, že neustále roste počet aut, tranzitní doprava po ČR je zadarmo, takže proč by tudy ty kamiony nejezdili horem dolem. Specielně třeba s nárůstem počtu automobilů se mohlo zajisté počítat a příslušné obchvaty, dálnice, silnice se mohly stavět už dřív. Tady je ale normální, že se všechno honí, až když je pozdě (viz mosty přes Vltavu v Praze, magistrála centrem města a to jsem jen u Prahy - problémů z dopravou má zajisté více měst).
 Zutop 


Re: Re: Re: Abence silnice? 

(13.12.2006 16:22:59)
Ano Kocíku, to je to o čem celou dobu mluvím, nebýt zmíněných aktivistů, byl u nás dálniční obchvat už dávno, mohl se začít stavět dřív a my obyčejní lidé jsme se nemuseli dusit pod tíhou zplodit z nákladní dopravy. Vidíš, jak jsme se hezky dopracovali ke stejnému závěru :-)

 Oggová 


Re: Re: Re: Greenpeace 

(13.12.2006 15:07:33)
Zutop, žiji ve stejném městě jako ty a i já čekala na obchvat jako na smilování. Na ekology jsem v tomhle konkrétním případě byla naštvaná a to velmi. Zajímalo by mě, kolik z nich v tom konkrétním městě bydlí. Teď se tady dá konečně aspoň trochu dýchat.
 Zutop 


Re: Re: Re: Re: Greenpeace 

(13.12.2006 15:28:00)
oggová, to jsem ráda, že mi někdo podpořil :-)
 Zuzana 
  • 

Re: Re: Re: Greenpeace 

(13.12.2006 15:19:58)
Vyřešila bych to úplně jinak a to omezením silniční dopravy - pomocí satelitního systému by měli dopravci platit tak vysoké mýto, aby to pokrylo všechny náklady nejen na stavbu silnic, ale hlavně na znečištění a ničení přírody. Pokud by několikanásobně vzrostla cena dopravy, společnosti by začali buď využívat dopravy železniční, nebo by museli citelně zdražit přepravované zboží. Lidi by pak toto předražené zboží přestali nakupovat nebo by ho nakupovali mnohem méně. A zelenou by dostali místní producenti, jejichž výrobky by nebyly zatíženy vysokými náklady za dopravu.
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Re: Re: Re: Greenpeace 

(13.12.2006 16:29:17)
Tak tak Zuzano. Ale pro někoho tyhle argumenty asi neexistují, nebo jsou zcela nepochopitelné.
 Oggová 


Re: Re: Re: Re: Re: Greenpeace 

(13.12.2006 16:38:01)
Kocíku, Zuzany argumenty pro mě pochopitelné jsou. Leč pokud bydlím ve městě, které se dusí kamionovou dopravou a vím, že obchvat tu není jen proto, že si nějaký ekologický aktivista postavil hlavu, tak v tom případě pro mě pochopitelné přestávají být.

 Pavla3 


Re: Re: Greenpeace 

(13.12.2006 15:16:47)
Hm Zuzano to je vtip ne?

Naprostá většina lidí bydlí u nějaké silnice , málokdo bydlí na konci lesní cesty.

Nikdy bych ti nepřála, aby si díky nárůstu dopravy v jiné části města, nebo na silnici 1.třídy lidi časově zkracovali cestu přes tvoji ulici, nebo přes tvou vesnici. Není to můj případ ve smyslu bydlení, ale ve smyslu toho řidiče. Osobně je mi líto lidí jimž jezdím kolem baráků, ale v zácpách trčet nehodlám. Výstavbou kvalitních dálnic mimo obydlená území se taky zkracuje doba kterou se ta auta pohybují a i to sníží celkové emise. Odvedení dopravy do tunelů, výstavba mostů atd. to jsou varianty většinou dražší, ale obecně přínosné. Dokud nepřijde nějakej chytrák, s tím že most zničí ráz krajiny. Nakonec ke stavbě stejně dojde po chytrákovi za prá let neětěkne ani pes a stavitele mostu budou oslavovat jako tvůrce krásný technický konstrukce.
Kdyby za starýho Říma existovali ekologové asi bysme se myli v potoce a dnes nemohli obdivovat stará aquadukty :-)))))
 Linda 
  • 

Demagogie 

(13.12.2006 15:34:07)
Promiň, ale to co tady říkáš, je naprostý nesmysl. To jako podle tebe lidi, kteří žijí u silnice, jsou konzumenti zahraničního zboží?????? Jako že lidé z vesnice či z okrajů měst (kudy zrovna nevedou velké silnice) nejezdí nakupovat do supermarketů či co? Takže se všichni lidi mají odstěhovat na vesnici a živit se plody ze své zahrádky?
 Zuzana 
  • 

Re: Demagogie 

(13.12.2006 16:19:26)
Ne, bylo to k zamyšlení - kdo za ty kamiony může. Jestli ekologové, kteří většinou žijí alternativnějšími způsoby života a nebo "obyčejní" lidi se sklonem ke konzumu. Asi tak...
 lydushe + 3 háďata 


Re: Greenpeace 

(17.12.2006 22:26:32)
Souhlasím s tímto názorem. I já zkoumám, co jíme a složení potravin. Nicméně konkrétně hnutí Greenpeace mi přijde zfanatizované a militantní.

Třeba někoho zaujme kniha Skeptický ekolog http://www.blisty.cz/art/28817.html...
Ať víme na čem jsme ;-)

Nicméně stále věřím, že žít a myslet ekologicky má smysl :-D
 sarmi 


neexistuje clanek ten, co by se libil lidem vsem 

(12.12.2006 16:11:43)
a tyka se to nekolika poslednich clanku z hlavni strany..
 Olina 
  • 

To by byl taky dost divnej článek 

(12.12.2006 20:55:56)
a naše existence by byla taky dost divná, kdyby neexistovala mnohost názorů. Přinejhorším se aspoň zasměju. Tady jsem se nařehtala.
 Sidi (2 synove 11/04 + 03/07) 


Biopotraviny 

(13.12.2006 0:04:53)
Alternativou ke všem "zdravým" výrobkům s vaniliny, hoblinovými jahodami atp. mohou být biopotraviny.
Jsou to potraviny vyrobené v ekologickém zemědělství. Zemědělec, který se přihlásí k ekologickému hospodářství je nesmí používat žádné syntetické herbicidy, žádná syntetická hnojiva, žádné chemické postřiky. Hnojit smí jen chlévskou mrvou, a to jen tam, kde to půda nutně vyžaduje. Přísun živin rostlinám reguluje hospodářskými postupy (např. vojtěška umí pole prohnojit dusíkem, oves jej zase umí odplevelit atp.). Zvířata jsou chována tak, že mají stálý přístup do výběhu (i králíci, slepice, prasata apod., nejen krávy, ovce, koně), jsou chována s ohledem na své přirozené potřeby (kontakt s ostatními zvířaty, možnost protáhnout se, podrbat apod.) a nesmí jim být podávána žádná umělá krmiva (masokostní moučky apod.) ani preventivní dávky léčiv (antibiotika atp.).
Při zpracování biopotravin se smí používat jen zákonem povolené postupy a přísady - co se týče přísad, jsou z 99 % vyloučena umělá aditiva ("éčka"). Když chce např. ekofarmář okořenit sýr bylinkami, může tak učinit jen bylinkami z ekologického zemědělství.
Výroba biosurovin a biopotravin je pravidelně kontrolována - ne např. jako u A Klasy, kdy si producent jednou zaplatí známku a tu pak používá do aleluja. Biofarmář prochází pravidelnou náhodnou kontrolou od organizací pověřených mimisterstvem zemědělství - nemůže si tedy dovolit porušovat pravidla, protože nikdy neví, kdy na něj příjdou. Za porušení pravidel jsou velké sankce.
Každá biopotravina musí být certifikovaná - tzn. že na každý výrobek z biofarmy, který se má honosit značkou Produkt ekologického zemědělství, musí pověřená organizace vystavit samostatný certifikát, ve kterém se kontroluje, zda potravina skutečně neobsahuje nějaké nepovolené látky atp. Produkuje-li např. farma 3 druhy sýra, na každý druh musí mít certifikát a certifikovat se musí každý rok znovu a znovu.
Tak je zajištěna pravidelná kontrola a nedá se to očurat.
Biopotraviny - produkty ekologického zemědělství jsou tak 100 % zárukou, že v nich nenarazíte na žádná chemická svinstva.
Biopotraviny také nesmí obsahovat geneticky modifikované organismy (GMO).
Biopotraviny jsou sice mnohdy o dost dražší než klasické produkty, ale stojí to za to - víte, co jíte :-)).
Když budete kupovat biopotraviny, Váš rozpočet se sice trošičku navýší, ale rozhodně máte jistotu, že pro své zdraví něco děláte. A ti, co fandí ekologii, mohou být spojeni i s tím, že nákupem biopotravin chrání i životní prostředí (žádné pesticidy, žádné přehnané hnojení, obnova krajiny atp.).
Více např. na www.pro-bio.cz nebo www.biospotrebitel.cz.
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Biopotraviny 

(13.12.2006 0:23:26)
Díky za info o bio potravinách. Taky nakupuji bio potraviny, sice nemůžu úplně všechno - to by náš rodinný rozpočet neunesl, ale snažím se.
Výmluvná informace je ta, že před pár lety se ještě výrobky nejmenované firmy jmenovali Bio, ale poté, co vyšel zákon o tom, že označení bio opravdu můžou nést pouze bio potraviny, přišla masivní kampaň a rázem z bio byla Activia? Zvláštní, co? Přejmenování poté, co zákon zakázal označovat jako Bio jakoukoliv šlichtu.
Bio potravinám zdar
 Eva 
  • 

Víte co jíte? 

(13.12.2006 7:37:55)
No jasně,že víme,co jíme. My se už na škole učili, co se používá při výrobě zmrzliny - přece pomletý hadry. Co se týče sýrů, to jsou taky pěkný svinstva. A to víte, jak se vyrábí slaný brambůrky? Brambory pěkně ponoří do louhu (kdo by se s tím škrabal?) a ten tu šlupku hezky rozleptá.
Takže dobrou chuť. Potom si vyberte, co vlastně můžem jíst.
A ty hobliny, to je fakt hustý!
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Víte co jíte? 

(14.12.2006 12:19:22)
Brambůrky nějak nemusím, je mi po nich těžko. Kdysi jsem je jedla po tunách, ale posledních pár let už ne a když čtu, jak se vlastně dělají, tak mám vlastně štěstí.
 Amélie 
  • 

Biopotraviny ano, ale z jaké dálky? 

(19.12.2006 11:53:34)
Nic proti biopotravinám, jen jedna poznámka: čemu dáte přednost, obyčejnému máslu dejme tomu z Poděbrad, anebo bio máslu z Německa, které kamionem cestovalo 800 kilometrů? České bio máslo se totiž sehnat nedá, pokud nevezmete auto a nejedete na venkov k ekofarmáři, který ho dělá v malém a prodává ze dvora.
Koupíte si radši BIO sojové mléko balené v Belgii ze sóji vypěstované v Brazílii nebo Argentině a dopravované přes půl zeměkoule? Já dám radši přednost českému mléku, které jelo maximálně pár desítek kilometrů chladicím vozem do mlékárny a pak do obchodu. Nechci mít pocit, že jím zdravě za cenu vyklučených deštných pralesů, stovek tun spálené ropy, vypuštěného skleníkového plynu, kilogramů prachu v ovzduší a NOxů. A je mi fuk, že není BIO, protože podle zákona se do něj nesmí přidávat žádné umělé přídatné látky (stejně jako do másla a jogurtů) a je jen na 10 sekund zahřáté na takovou teplotu, aby nepřišlo o žádné vitamíny, rozpuštěné v jeho tuku.
 10.5Libik12 


Re: Biopotraviny ano, ale z jaké dálky? 

(28.12.2006 17:17:43)
No u živočišných produktů jde i o to, jak ty kravky tráví život, nejen o to, jestli jíš zdravý jogurt. Nevím jestli jsi někdy viděla kravín pár desítek kilometrů od tvého domova, to je totiž hrůza. Takže nebude-li poptávka po normálním másle od těch chudinek, nebude těchto hrůzostrašných výroben jídla potřeba a možná se dočkáme obecně lepšího zacházení s hospodářskými zvířaty, zjednodušeně řečeno.
 Amélie 
  • 

Biopotraviny ano, ale z jaké dálky? 

(19.12.2006 11:54:11)
Nic proti biopotravinám, jen jedna poznámka: čemu dáte přednost, obyčejnému máslu dejme tomu z Poděbrad, anebo bio máslu z Německa, které kamionem cestovalo 800 kilometrů? České bio máslo se totiž sehnat nedá, pokud nevezmete auto a nejedete na venkov k ekofarmáři, který ho dělá v malém a prodává ze dvora.
Koupíte si radši BIO sojové mléko balené v Belgii ze sóji vypěstované v Brazílii nebo Argentině a dopravované přes půl zeměkoule? Já dám radši přednost českému mléku, které jelo maximálně pár desítek kilometrů chladicím vozem do mlékárny a pak do obchodu. Nechci mít pocit, že jím zdravě za cenu vyklučených deštných pralesů, stovek tun spálené ropy, vypuštěného skleníkového plynu, kilogramů prachu v ovzduší a NOxů. A je mi fuk, že není BIO, protože podle zákona se do něj nesmí přidávat žádné umělé přídatné látky (stejně jako do másla a jogurtů) a je jen na 10 sekund zahřáté na takovou teplotu, aby nepřišlo o žádné vitamíny, rozpuštěné v jeho tuku.
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Biopotraviny ano, ale z jaké dálky? 

(28.12.2006 16:45:01)
To víš, že si raději koupím český výrobek než bio odněkud z ciziny.
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


GREENPEACE a jím podobní 

(14.12.2006 0:21:59)
Něso ze stránek těch příšerných ekologických aktivistů. "Jsou tak odporní a vůbec se starají jen sami o sebe a jde jim jen o peníze".

Etický kodex ekologických organizací
Úkolem ekologických organizací je prosazovat, hájit a uskutečňovat veřejný zájem na zdravém prostředí pro život každého z nás a na ochraně přírody. Například usilují o legislativní změny, které povedou k ochraně zdraví každého z nás před znečištěním, nebo o snižování množství odpadu. Pečují o některé z nejvzácnějších částí české přírody. Obhajují zájmy místních lidí a ochrany přírody v rozhodování o velkých stavbách či o nakládání se zelenými plochami a krajinou. Budují a provozují naučné stezky. Pomáhají spotřebitelům poskytováním informací a zajišťují ekologickou výchovu a vzdělávání. Spolupracují s obcemi při zavádění šetrných projektů. Pokud mají dělat svoji práci dobře, musí být zaručena jejich nezávislost, nestrannost a kvalitní práce - včetně důrazu na přesnost a správnost, důvěryhodnost a korektnost. Proto se české ekologické organizace shodly na tomto etickém kodexu. Zavazují se:

Poslání


Naplňovat svou činností poslání ekologických organizací, kterým je ochrana životního prostředí a posilování účasti veřejnosti na rozhodování.
Hájit veřejný zájem, v jehož jménu vystupují.
Hodnoty


Dbát dobrého jména ekologických organizací a posilovat tak jejich důvěryhodnost při jednání s veřejností, úřady, médii a dalšími.
Dbát při své činnosti na profesionalitu, odbornost a přesnost.
Navzájem se informovat, spolupracovat a postupovat společně v záležitostech, které se dotýkají všech ekologických organizací
Dbát na zachování principů otevřenosti, tolerance, pravdivosti a korektního jednání.
V zájmu transparentnosti zveřejňovat údaje o své organizaci, jejích pracovnících, projektech a způsobu financování, ve výročních zprávách, případně dalším vhodným způsobem, např. na internetu.
Vyvarovat se střetu zájmů na všech úrovních.
Respektovat základní lidská práva a svobody.
V rámci činnosti dbát na ekologické zásady a být tak vzorem pro ostatní.
Financování


Při zajišťování financování postupovat etickým, zodpovědným a transparentním způsobem.
Využívat k financování pouze zdroje, které byly nabyty v souladu s demokratickými, právními a etickými normami.
Vyhýbat se takovým zdrojům finančních prostředků nebo jiných hmotných statků, které navodí střet zájmů, sníží nezávislost či nestrannost.
Navazovat partnerské vztahy a spolupráci s poskytovateli finanční podpory výhradně s cílem naplňovat poslání organizace.
V oblasti firemního fundraisingu spolupracovat s firmami, které se hlásí k odpovědnosti za dopad své činnosti na životní prostředí, usilují o snižování negativního působení své činnosti na životní prostředí a nejsou odpovědny za hrubé a závažné případy devastace životního prostředí.
Dodržování Kodexu


Ekologické organizace, které k tomuto kodexu přistoupily, berou na vědomí jeho závaznost i fakt, že mohou být v důsledku jeho hrubého porušení ze Zeleného kruhu či oborové platformy ekologických organizací vyloučeny. O závažnosti pochybení rozhoduje etická komise, která je zřízena za účelem dodržování tohoto etického kodexu.
Etická komise je pětičlenná a je volena na oborovém setkání. Funkční období komise je jeden rok. Jednací řád etické komise je přílohou tohoto kodexu.
Přijetí a revize Kodexu
Etický kodex byl předložen na oborovém setkání v dubnu 2005 a bude revidován na návrh signatářů kodexu či členů etické komise každoročně na oborovém setkání ekologických organizací.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.