| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Prohlášení ke kampani proti plánovaným porodům mimo nemocnici

 Celkem 411 názorů.
 Michal 
  • 

proč nemocnice 

(27.10.2006 16:10:25)
A proč by měly nemocnice řešit průsery, které se vyrobí takhle zbytečně????
 Lucie 
  • 

Re: proč nemocnice 

(27.10.2006 16:13:25)
zbytečný je delat ze zdravé ženy pacienta. A pokud jsou nemocnice k podpore zdraví a zachování života, nemeli by se zdráhat pomoci, kdyz jde do tuhého. vrrr...
 vranimůra 


Re: proč nemocnice 

(27.10.2006 16:22:07)
Nejsem pro porody doma, ale je to právo každé maminky rozhodnout se tak, jak uzná za vhodné, tak jak si myslí, že to pro ni nebo dítě bude nejlepší.

Ptáte se proč by ty průsery měly řešit nemocnice. Taky jsem byla dřív toho názoru, že by to tak být nemělo. Byla jsi hrdinka a tak si to vyžer. Jenže časem a diskuzemi s domorodkami jsem zjistila, že je to špatný náhled na věc. Za prvé proč by někdo měl nařizovat, kde se moje dítě narodí (pokud nejsem riziková rodička) a v neposlední řadě tady nejde jen o ten průser, ale o život dítěte či matky a tak by měla jít uražená ješitnost lékařů stranou. Lékař má pomoci a ne odmítat. Může mít na to svůj názor, ale ten by neměl podle mne odsunout profesionální přístup.
 peggy.pa 


Re: Re: proč nemocnice 

(27.10.2006 16:53:32)
Když jsem před dvaceti lety začínala jako porodní asistentka, řešili lékaři nevhodnost otců u porodu, moje námitky, že v zahraničí je to běžné a funguje to, odmávli jako kapitalistické manýry. Teď zase gynekologové nechtějí pustit porodní asistentku k práci. A o co jde? Hlavně o peníze.
Můj názor je "přenést si domov do porodnice", do 24 hodin odejít domů, pokud se na to rodička cítí a dále doma být ošetřovaná porodní asistentkou v rámci návštěvní služby, která je jen v mála okresech hrazena zdravotními pojišťovnami. A zeptejte se babiček, že dřív porodní asistentka aspoň na jednu návštěvu přišla.
 dasa 
  • 

Re: Re: Re: proč nemocnice 

(27.10.2006 18:57:41)
"Přenést si domov do porodnice" a za 24 hodin být doma a spolehnout se na svou porodní asistentku, tak takhle to vidím já jako ideální. Moje dva porody ( a hlavně ty pobyty po porodech) v jedné továrně na děti, protože jinak tu porodnici nazvat nemůžu, byly jedna velká frustrace. Třetí porod už jsem řešila po těchto zkušenostech jinak a můžu doporučit pro ty, kterým by to vyhovovalo - porodnice v Neratovicích. Zaplatili jsme si s manželem nadstandartní pokoj, manžel tam byl celé čtyři dny se mnou a s miminem a měli jsme to místo dovolené. Se vším mi pomohl( nemohla jsem se po císařském řezu ani hnout) a díky super přístupu lékařů, por. asistentek a dětských sester a děts. lékařů jsem hodně brzy byla fit. Prostě žádný stres a pohoda. Taky jsem uvažovala o porodu doma, ale nemám na to odvahu.
 Eliška,synové 4,5r a 1,5 r 
  • 

A proč ne 

(28.10.2006 14:18:41)
JEn si to představte, rodíte si v klidu doma, můžete si řvat jak chcete a nikdo vás nenapomíná, lehnete si jak a kdy chcete, prostě je to na vás. TAk proč by to zdravá ženská se zdravým miminkem v bříšku, pokud chce, tak nerodila doma? A pokud má třeba nemocnici blízko pro případ nouze.

Já jsem bohužel nemocná na srdce, takže jsem nad touhle možností ani nepřemýšlela.Ale ty dva porody, hlavně ten první,fuj. Budu si to pamatovat navždy a není to nic moc. Co chvíli do vás nekdo strká prsty-u mě dokonce 5 doktorů po sobě během 10 minut aby konstatovali že porodní cesty nejsou připravené-bylo to nutné?? Nebo mi dali klystýr a po příchodu na wc jsem zjistila že tam není papír, sestra mi suše sdělila, že si ho musím přinést z domu a co se divím. Blbost že,ale když rodíte poprvé a nemáte si po klystýru ani čím s prominutím utřít zadek, tak věřte, že vás to pěkně rozhodí. A to je jen ukázka, pak to pokračovalo dalšíma a dalšíma připomínkama a napomenutím, no prostě vám řeknu, že díky personálu jsem byla tak vynervovaná,že jsem byla rozhodnutá, že už rodit nebudu. Nakonec ale jo, připravila jsem se nervově na to, že to budejako poprvé,ale možná právě proto, že jsem si už spoustu věcí tak nebrala a věděla do čeho jdu a že si to prostě udělám po svém a nebála jsem se už říct svůj názor a trvat na tom, tak to bylo nějak lepší.
Umím si představit ten porod doma v klidu, hlavně bez těch nervů, co vás zbytečně stresují ti lidi tam.

NO, omlouvám se, trochu jsem se rozjela. shrnu to, nejsem ani zastáncem ani odpůrcem porodů doma, dle mě je to na každé ZDravé ženě aby se rozhodla.Každý doktor vám přece celých 9 měsíců tluče do hlavy, že těhotenství není nemoc, tak proč bych musela do nemocnice z donucení že??

 Káča, 2+bříško 
  • 

Re: A proč ne 

(28.10.2006 15:34:58)
Ne, proto, že nikdy nikdo nemůže vědět, jestli nedojde k nějaké komplikaci. Mně se při jednom z porodů dítě dusilo pupeční šňůrou a neodlučovala se mi placenta. Vždycky jsen byla zdravá a měla naprosto zdravé těhotenství. Neberu nikomu jeho volbu, ale vzhledem k riziku porody doma naprosto neschvaluju.
 Draci mamka 4+1 


Re: Re: proč nemocnice 

(27.10.2006 17:14:49)
Ano, také si myslím, že je nesmysl odmítat domorodce zdravotní péči, vyskytnouli se problémy.

Já třeba nechápu kuřáky nebo horolezce, snowbordisty atd. Ale neslyšela jsem, že by se nějaký lékař odmítl zabývat takto zraněným nebo onkologicky nemocným a vedla se nějaká mediální kampaň typu: "Udělal sis to sám, tak se sám ošetři", případně, "zaplať si péči ze svého".
 Damila 


Re: Re: Re: proč nemocnice 

(27.10.2006 22:06:23)
To je dobrý postřeh!
Souhlasím. :-)
 Linda 
  • 

To je přesné 

(28.10.2006 12:48:26)
Jo, to je dobrý příměr s těmi kuřáky nebo horolezci! Sice taky nevím o žádné kampani proti těmto skupinám, ale přesně lidi, kteří zbytečně hazardují (a domorodky mezi ně počítám), mě tímto hrozně štvou. Že se lékaři o všechny tyto hazardéry postarají z peněz nás všech a jiným potřebným, kteří si svou situaci nezavinili, se pak třeba nedostane - to je prostě hrůza :-(. Ať si každý dělá co chce, ale ať si nese za své riziko odpovědost sám - včetně úhrady veškerých nákladů.
 bejbina 


Re: To je přesné 

(28.10.2006 12:59:30)
Můj manžel leze a ještě nebyl kvůli svému sportu ani jednou u lékaře. A co fotbalisté - časté zhmožděniny, oddělaná kolena, potrhané vazy, tenisté, cyklisté a prakticky veškeré druhy sportů? A co obezita, nemyslím obezitu způsobenou chorobou nebo léky, k ní je přidružených chorob.
Takže buď si budeme platit celou zdravotní péči sami, na což by asi nikdo z nás neměl a nebo se nebudou řešit různé skupinky, protože těch je moc.
Ještě mi napadlo, a co taková holota jako jsou narkomani? Ty na to, aby si léčení platili sami určitě nemají. Tak je necháme pochcípat?
 Linda 
  • 

Re: Re: To je přesné 

(28.10.2006 15:14:19)
Určitě by se to s tím zdravotnictvím dalo vyřešit líp. Jako třeba v zahraničí, mohly by existovat různé druhy připojištění, ať si kdo sjedná co mu bude nejlíp vyhovovat. Větší spoluúčast na zdravotních výdajích jistě vede k větší zodpovědnosti za vlastní zdraví. Jo, a ty bys dobrovolně živila nějakého narkomana?
 ajka 
  • 

Re: Re: Re: To je přesné 

(28.10.2006 23:22:40)
a teď mi rekni, kdybys byla lékař, přišla k nehodě, kterou způsobil třeba narkoman nebo opilec - nejdřív bys zjistila, kdo v tom je nevinně, toho ošetřila a opilce či narkomana nechala na silnici dodýchat. Vlastně podle toho, co tu prosazuješ, tak bys ho nenechala ani pohřební službou odklidit za ty "naše peníze", viď. Děvče, děvče...
 Linda 
  • 

Re: Re: Re: Re: To je přesné 

(29.10.2006 12:34:09)
No to já vím, že se musí zachránit i opilec, který způsobil nehodu (a zabil přitom X nevinných lidí) - hezky ho brzy dát do pořádku, aby mohl zabíjet dál. Ne, ne, já bych prostě doktorka být nemohla...
 DitaB 


kdo má co platit... 

(30.10.2006 22:22:54)
Z jiného soudku:

Mně se třeba líbí takové ty různé lékařské směry z Východu - tam se platí lékařům tehdy, když je člověk zdravý :-) Bohužel nevím přesně, kde to tak je, ale víckrát jsem o tom četla a fascinovalo mě to. Zájmem lékařů tam je, aby jeho pacient byl zdravý - není to krásné?

A i u nás se zpravidla praktikuje krásný zvyk - že totiž zdravotník (ale vlastně i běžný občan) má poskytnout nezbytnou pomoc každému, kdo ji potřebuje, v rámci svých znalostí a schopností... Ve chvíli, kdy začneme rozdělovat lidi na ty, koho zachráníme a na koho se vykašleme, protože se chová nezodpovědně (tady by mě potom zajímala ta právní definice nezodpovědnosti ;-)nebo ... (dá se vymyslet spousta důvodů), pak se dostaneme na velmi nízkou úroveň co se humanity a morálky týče. Do takové společnosti přivést dítě by pak bylo "riskantní" všude, nemyslíte?

Dita
 bejbina 


Re: Re: Re: To je přesné 

(3.11.2006 21:54:10)
Lindo, reaguji pozdě, ale přeci. Já sice vychovávám děti, jak nejlépe můžu, ale nejsem si jistá, jestli je dokážu vychovat tak, aby po drogách nesáhly. Takže ano, živila bych narkomana. A když zapadneme do podrobností, víš o tom, že můžeš být i závislá na lécích?
 Jan 
  • 

Re: Re: proč nemocnice 

(6.11.2006 21:51:22)
Ano, jde opravdu o zdraví a život dítěte a matky. Doma jí v případě problémů pomůžou akorát sousedi! Jestli mluvíš o uražené ješitnosti tak se to týká spíš některých matek, které si tu svobodu volby chtějí užít se vším všudy- je pro ně důležitější než zdraví a život vlastního dítěte!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
A navíc na to nemají, nejen morální, právo! Dítě není jejich majetek, dokonce není ani součást jich samých (jako třeba noha, žaludek ap.) Je to jiný jedinec, který má svá práva!
 Jana 
  • 

zbytečný risk 

(6.11.2006 21:55:40)
Jane tyhle "matky" nepřesvědčíš. Ony nikdy neviděly náhle se komplikující porod kdy se to stalo najednou a šlo o minuty. Proto neuvěří že se to může stát. Jsou jako voliči komunistů který taky nepřesvědčíš že volej zlo pro sebe i pro ostatní. Prostě jejich blbost a ješitnost za kterou může zaplatit nevinné dítě.
 Kaca 
  • 

Re: zbytečný risk 

(6.11.2006 22:25:49)
Ano, stejně jako jsi asi Ty nikdy nezazila, jak se muze porod zvrtnout nevhodnym zasahem zdravotniku. A svete div se, matky s takovyma zkusenostma taky existuji a zas tak malo jich take neni. A stejne tak je spousta matek s opacnyma zkusenostma. Proste tohle je dvojsecne a asi se neda jednoznacne a obecne rict, ze to nebo to je jedine spravne. Zkuste tedy nekteri rozsirit svuj ponekud zaujaty pohled. Toto kazdy muze citit jinak a kazdy muze mit diametralne odlisne zkusenosti, ktere ho k jeho rozhodnuti vedou! Nikdo nemate patent na rozum tak nusudte...
 Kaca 
  • 

Re: Re: zbytečný risk 

(6.11.2006 22:27:16)
pardon - nesuďte
 Sylvie 


Re: Re: Re: proč nemocnice 

(6.11.2006 21:58:26)
Jane, a když tak hájíš zájmy dítěte, biješ se taky tak vehementně za to, aby se děti nesměly vozit v něčem tak nebezpečném a životohrožujícím, jako jsou automobily? Děláš osvětu mezi rodiči, kteří si svobodu volby chtějí užít se vším všudy - je to pro ně důležitější než zdraví a život vlsatního dítěte - že i s dětmi jezdí autem, jak je to nebezpečné a že by měli radši jezdit s profesionálními řidiči? MMCH v civilizovaných krajinách ;o) u porodu doma nepomáhají sousedi, ale oborný personál. Překvapivé zjištění ;o)
 Kohnova 
  • 

Re: proč nemocnice 

(27.10.2006 17:15:40)
A proc by treba nemocnice mely resit, kdyz nejaky moula strci ruku do cirkularky? At na ni nesaha, kdyz to s ni nemumi... Tenhle tvuj argument je zrovna takova hloupost.
 Alena, dcera-4 roky 
  • 

Neroďme doma! 

(27.10.2006 17:36:56)
Matka, které chce přivést na svět zdravé dítě a je při smyslech, nemůže snad ani na chvilku uvažovat o porodu doma. Tady nemá smysl řešit jakousi "ješitnost" lékařů nebo pojišťoven, v první řadě jde o nenarozené dítě, které má právo na porod bez komplikací, resp. erudovaný a okamžitý přístup lékařů v důsledku akutních potíží, a ty mu žádná pohodlná péče z domova, byť s asistentkou v obýváku, nikdy plně nezaručí.
 Haluška 


Re: Neroďme doma! 

(27.10.2006 18:07:21)
Milá Aleno,
a lékaři v nemocnici snad něco zaručí? Mnohdy zaručí právě komplikace, které by jinak vůbec nemusely nastat. To by lékaři museli hodně změnit přístup k rodičkám, aby komplikace nevyráběli. To bych mohla příspěvek podobně jako Ty nadepsat Neroďme v nemocnici! A bylo by to na zcela stejné úrovni. Jenže takhle to postavit nelze. Nebylo by lepší umožnit rodičkám, které v nemocnici rodit nechtějí, aby měly možnost volby? Sama jsem doma doposud nerodila a své třetí dítě patrně porodím taktéž v porodnici, ale nikoli proto, že bych si myslela, že rodit doma je hazard. To jsem si myslela ještě před pár lety, ale od té doby, co jsem se o problematiku začala více zajímat, jsem musela některé své postoje radikálně přehodnotit. Rodit doma je, pokud chceme mluvit o hazardu, úplně stejný hazard jako rodit v nemocnici.
 myshka + 2 
  • 

Re: Neroďme doma! 

(27.10.2006 18:09:44)
Aleno, kromě první věty a závěru s tebou docela souhlasím. O tom to přesně je - o nekomplikovaném porodu a o dostupnosti lékařů v případě aktutních potíží. A pohodlná péče s asistentkou v obýváku a v těch několika málo procentech případů, kdy dojde ke komplikacím, reakce lékařů prosta ješitnosti, to je přesně to, na co si myslím, že má rodička a dítě právo. Samozřejmě v případě, že rodička splňuje kritéria nízkorizikového porodu. A připadám si docela při smyslech, děkuji za optání.
 Xantipa. 


Re: Neroďme doma! 

(27.10.2006 18:44:23)
Já osobně si myslím, že žena by měla mít právo se rozhodnout porodit doma. Má jí být poskytnuta maximální péče, má být předem seznámena s možnými riziky, aby si mohla zavolat v případě nějakých nepředvídaných okolností rychlou pomoc. Proč by měla být označována za pomatenou osobu?
 Jiřule a 3 skřítkové 


Re: Neroďme doma! 

(27.10.2006 20:01:36)
Aleno ono se ale stává i při porodech v porodnici. tehotenství a porod nejsou nemoc. nechápu,proč by si zdravá žena prožívající zdravé a normální těhotenství nemohla vybrat mezi porodem doma,v porodnici nebo třeba v porodním domě.
 joanka 


CHCI RODIT DOMA 

(30.10.2006 14:25:21)
Chci rodit doma, protože porod v nemocnici je doprovázen tolika zbytečnými zásahy do porodního procesu,že zde dochází ke komplikacím, ke kterým by vůbec nedošlo, kdyby vše nechali probíhat přirozeně. Ale doktoři porodníci se domnívají, že bez nich bychom asi nebyly schopné porodit. Každý porod je jiný a nejde nalinkovat, tak jak to je stále v nemocnicích běžné. Klid při porodu doma je pro mě mnohem bezpečnější než stres v nemocnici.
 Tamara 
  • 

Re: Neroďme doma! 

(5.11.2006 23:31:13)
Moje vlastni zkusenost me nuti reagovat na uvedeny clanek. Absolutne jsem nebyla rizikova matka a presto se behem meho porodu vyskytly takove komplikace, ze kdyby nebylo odborneho zasahu porodnika, nezil by ani nas syn a pravdepodobne ani ja. Diky mu za to z celeho srdce! Komplikace se dopredu nedaji nikdy predvidat. Bohuzel to muze potvrdit i par kamaradek z meho blizkeho okoli. POkud tedy stale zvazujete, zda rodit doma ci nikoliv, rozhodne vam porod doma vymlouvam!!! Ani zkusena porodni asistentka nedokaze vzdy dobre odhadnout situaci. Tak tomu bylo i v mem pripade. CHcete se prece tesit ze sveho miminka, tak mu prosim prichod na svet neztezujte!!!
 Haluška 


Re: proč nemocnice 

(27.10.2006 17:36:15)
Dobrá provokativní otázka na začátek :-) Odpovím taky otázkou: a proč by měly nemocnice vůbec řešit průsery? Neměli bychom se všichni odstěhovat do nemocnic preventivně, aby kdyby se nám náhodou něco stalo, byla dostupná lékařská pomoc? Třeba při koupání bychom se mohli utopit, mohli bychom chytit nějakou infekci, mohli bychom se zadusit jídlem, otrávit se požitím nějaké toxické látky...
 Bára 
  • 

Re: proč nemocnice 

(27.10.2006 20:50:19)
Asi proto,že nemocnice jsou od toho,aby lidi léčily a pomáhaly jim (bez ohledu na to, zda si člověk zaviní zranění sám nebo ne).
 LEPE 
  • 

Re: proč nemocnice 

(27.10.2006 22:06:43)
Michale, a proč maj nemocnice pořád řešit například průsery idiotů, co předjížděj v zatáčce přes plnou čáru? Je to trošku mimo téma, ale tyhle lidi mně opravdu s...., narozdíl od matek, v drtivé většině inteligentních, /protože ovce se jen poddaj systému/, které se téměř kriminalizují za přirozenost... Ještě před pár desítkami let se doma rodilo běžně, jenže tenkrát to asi doktorům nebralo body za výkony....
 Ajlili. 


Re: Re: proč nemocnice 

(28.10.2006 16:29:23)
Jo a vis kolik pri tom umrelo deti i matek? Moc. Ale driv to asi jinak neslo. Proc ale v dnesni dobe zbytecne riskovat sve a hlavne miminkovo zdravi ba i zivot? Jde jen o to pretrpet par dni v nemocnici, kde je veskera dostupna pece, pristroje, inkubatory, dychaci pristroje, monitory. Radsi vydrzim nesetrne zachazeni personalu nez ohrozim zdravi i zivot muj i meho miminka.
 KMih 


Re: Re: Re: proč nemocnice 

(3.11.2006 17:30:04)
Cca za pět týdnů se mi má narodit první miminko. O porodu doma neuvažuji, protože si nejsem jista vlastní silou, ale neodsuzuji maminky, které se tak rozhodly. V každém případě odmítám protrpět kdekoliv byť jen jeden den.
Chci a budu chtít aby se ke mě personál porodnice choval s úctou (přepokládám, že normální lidi se mezi sebou chovají s úctou) i kdybych tam přijela třeba ve dvě ráno. Jestliže mi můj lékař schválí porodní plán, pak trvám na tom, aby jej v den D, také dodržel (respektive dodrželi, obávám se, že nebudu mít to štěstí, abych u porodu měla lékaře, který mě před porodem několik týdnů prohlížel). A rozhodně chci a opět na tom budu trvat, aby se vůči mě a případně partnerovi přistupovalo jako ke klientovi, nikoliv k pacientovi. Nejsem nemocná, jsem těhotná a na svět chci přivést zdravé děťátko, nejen fyzicky (to je to co zajímá většinu lékařů), ale i duševně. Žádné ostré světlo, žádné rádoby vtípky, žádné umravňování či snad omezování mě či partnera, umělé popohánění nebo naopak zdržování porodu apod. lékařské srandy, které ale nepřispějí ani mě, ani mimískovi.
Samozřejmě, že pokud mi lékař řekne, že se objevil ten a ten problém a řešení je to a to, pak nejsem demagog a podřídím se, ale nechci být za jednotku, se kterou je potřeba udělat xy naučených úkonů a šup s ní jinam.
Bohužel se obávám, že mnozí lékaři jsou leckdy do sebe zahleděni a nezajímá je názor protistrany a přiznám se, že se svou zkušeností se zdravotnickým personálem se nebojím říct, když se mi něco nelíbí a přihlásit se o svá práva. A doufám, že ani v den porodu a v době poporodní mi tahle vlastnosti nebude chybět.
Jakýkoliv zdravotnický personál si musí hlavně uvědomit, že jsou tu oni pro nás ne my pro ně a že jsou placeni z našich daní. Ostatné stejný problém je i s úředníky a mnohými dalšími.

Jsem ráda za tenhle web, za své těhotenství jsem tu načerpala mnoho zajímavých podnětů a hlavně zmizely jakékoliv obavy z porodu, ale je pro mě důležité abych ho prožila tak jak si tělo a mimís budou říkat a ne tak jak chce doktor či sestra, protože je noc a oni chtěj spát, popř. dokoukat jakýsi úžasný pořad v TV.
 koala 
  • 

Re: Re: Re: Re: proč nemocnice 

(3.11.2006 18:39:23)
Je vidět, že jsi ještě nikdy nerodila. Tvoje názory ti neberu, ale myslím že je po porodu změníš. Jen na okraj, píšeš že doktoři musí dělat to co chceš ty a ne co myslí oni. Nemyslíš, že to při bolestech těžko poznáš, např. jak dítě sestupuje a jak mmoc jsi otevřená. A že se dívají na televizi nebo spí, myslíš když se třeba v podolí narodí 12 dětí denně, že se doktoři vyspí, podívají se na televizi a pak mezi snídaní a obědem jdou porodit 12 mamin. Ale až porod zažiješ, uvidíš, že je to všechno jinak, přeju ti at ti dobře dopadne a je rychlý. koala
 Ivana 
  • 

Doma 

(28.10.2006 10:41:33)
Porodila jsem doma před 19 dny krásného zdravého chlapečka. Byl to zážitek nepopsatelný, nedá se s ničím porovnat. Ať nikdo neodsuzuje tuto cestu, když se na ni necítí. Já také odsuzuji to, že se v porodnicích některé ženy nechají odrodit. Je dostatek kvalitní literatury, kterou si může každý přečíst a udělat si svůj názor a nenechat se ovlivňovat jen lékaři. Oni vědí vše nejlíp? Ha, ha. Je dobře, že dochází k diskuzi na toto téma, naše společnost to potřebuje. V tomto směru musíme Evropu dohánět.
 Haluška 


Re: Doma 

(28.10.2006 10:53:21)
Ivano, předpokládám, že jsi chtěla napsat, že ženy, které se rozhodnou pro porod v porodnici, neodsuzuješ. Jinak by Tvůj příspěvek vyzněl minimálně podivně.

Cizinko, taky bych Ti ráda vyjádřila obdiv a dík za to, jakým způsobem tu diskutuješ. Zdeleka nejen v této diskusi. Vždycky, když narazím na příspěvek od Tebe, ráda si ho přečtu.
 cizinka 
  • 

Halusko, 

(29.10.2006 14:11:05)
Je, tady bylo neco mileho pro mne! Diky, ja take mam moc rada tvuj pohodovy a sebevedomy styl psani.
 KMih 


Re: Halusko, 

(3.11.2006 17:42:03)
No po přečtení této předlouhé diskuze se k Halušce rozhodně přidávám. Na rodině jsem relativně nová, mimíse čekám za pět týdnů. Porod doma by u mě byl spíš asi problém, hlavně manžel by se o mě asi bál víc než je zdrávo, ale je mi jasné, že jsou ženy, které to tak chtějí a mají štěstí, neb takový porod mohou i prožít. Já jen doufám, že budu mít štěstí na směnu a nepotkám nikoho s demagogií a vyjadřováním sl. či snad paní Ajlili, při své povaze bych buď namístě (pokud budu mít sílu) nebo dodatečně na dotyčnou osobu vystartovala a nemuselo by to dopadnout dobře.
Je zvláštní, že Vás v diskuzi neustále někdo napadá za napadání a chytání za slovo, ale zatím jsem nic takového nenašla spíše u těch co to psali o Vás. Doufám, že vytvrváte a já si budu moci rozšířit obzory i v jiných oblastech týkajících se porodu, dětí či rodiny.

PS: z rýpalů ohledně češtiny si hlavu nelámejte, nikdo nejsme dokonalý a všeobecně se na internetu považuje za nezdvořilé upozorňovat na chyby v příspěvcích jiných, bohužel často se najdou ti, kteří při nedostatku argumentů, poukazují na chyby v textu ačkoliv nejde o stylistické cvičení, ale o obsah.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Halusko, 

(3.11.2006 17:51:27)
KackoMih,

Hodne stesti, drzim palce a at vam vsem vsechno dobre a krasne dopadne! Diky za slova povzbuzeni a doufam ze se brzy potkame zase tady:-)
 lydushe + 3 háďata 


Re: Re: Halusko, 

(3.11.2006 17:52:52)
Kačko, moc bych Tobě, mimískovi i tatínkovi přála krásný porod bez vnějších zásahů.
Ze své zkušenosti mohu říct, že se ke mě při obou porodech chovali poměrně hezky, měla jsem štěstí i na lidi. Přesto "porodnická rutina" je někdy dost silná a porodnice odmítají přijmout jiná přání. Samozřejmě ne všechny. Já jsem konkrétně první porod absolvovala v Podolí, měla jsem moc milou PA. Bohužel to co, probíhalo v 2. době porodní a 3. době porodní se mi vůbec nelíbilo. Přístup k dětem a maminkám na šestinedělí také ne. Chtěla jsem hned kojit - nebyla lékařka. Chtěla jsem být se svým miminkem - nebylo místo na roomingu. Závěr porodu byl hektický, spousta lidí, nevěděla jsem ani co se děje.
Vzhledem k tomu, že jsem byla prvorodička (řekla bych ale velmi informovaná) bylo mi vždy vysvětleno co a jak a já v porodních bolestech se nebyla schopná vzepřít. Prosila jsem je, ať už mi nedělají monitor.. ale stejně mě na něj cpali... :-( Zkrátka si mě dostali kam potřebovali. Já ani můj muž jsme neměli sílu se hádat.
Druhý porod jsem připravovala lépe, naplánovala jsem si porod ambulantní, s připravenou PA a ani ten neproběhl v intimitě, kterou bych si přála. Přese mě se dohadovali co a jak s jinou rodící maminkou. Měla jsem chuť zařvat ať toho nechají, ale raději jsem se soustředila na své miminko. To co se dělo po porodu byl krásné, nikdo mi miminko nebral byla to nádhera, mohla jsem hned chodit, kojit, přebalovat oblékat. Nevážili jsme, neměřili jsme.
Bude-li porod třetí už nevím kam se obrátit, abych to co chci získala. Opravdu mě láká představa rodit doma, i přes příběhy, které se tu napsaly. Jsou smutné, mrzí mě to, ale jsem přesvědčená, že je to tak nízké procento, které se děje i v porodnicích. Případ zde popsaný by zjevně v porodnici skončil dobře, ale i v porodnicích se přece dějí tragické porody, bohužel. Ale to je život.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Halusko, 

(3.11.2006 17:59:59)
Lydusze,
O jakym prispevku se tady mluvi? Ja jsem si otevrela okno Rodiny pozde odpoledne, ale zadny tragicky prispevek tady nebyl. Uz se vymazal s dolni casti?
Koukla jsem rychle na tvoje odkazy na evropske statistiky: myslim ze az tak podrobne sjednocene statistiky zatim neexistuji.
 lydushe + 3 háďata 


Re: Re: Re: Re: Halusko, 

(3.11.2006 18:04:42)
Jedna maminka tady psala, jak její dcera rodila doma a miminko se nenarodilo v pořádku, bylo přidušené a po několika dnech zemřelo.. Je to v této diskusi o pár stránek vzad.
 lydushe + 3 háďata 


Re: Re: Re: Halusko, 

(3.11.2006 18:03:39)
Ze své zkušenosti vím, že porod je hodně o psychice. Samozřejmě pokud se přestanu doma cítit bezpečně, okamžitě odjedu do porodnice. A porodem doma s porodní asistentkou (bez ní bych nerodila) eliminuji většinu negativních pocitů, které jsem prožívala při porodu v porodnici.
A mmch, jak se tu psalo o té "humanizaci" porodnictví a o vzniku různých center. Ano je to hezká myšlenka. Bohužel to nefunguje.
Moc doporučuji si na toto téma prostudovat stránky www.pdcap.cz - Stránky porodního domu u Čápa, zejména pak část Historie stránek - CAP na Bulovce. Je tam proč CAP skončil a z jakého důvodu atp. Teď se sponzorsky vybavený CAP bude pěkně používat jako nadstandardní pokojíček s taktéž nadstandardními platbami.. :-(
 Ajlili. 


Re: Doma 

(28.10.2006 16:33:51)
Ivano, tobe asi leze mliko na mozek. Doktor studuje 5 - 6 let, ma praxi, atestace, a ty si prectes jednu nebo vice knizek a vis toho vic nez oni??? HAHA
 DitaB 


Re: Re: Doktor vs. knížky 

(30.10.2006 22:36:15)
Jejda, Ajlili,

proč to tak řešíš? Když Ti víc vyhovuje studovaný MUDr. a jeho zkušenosti, tak vol jeho péči. Jsou ale ženy, kterým víc vyhovuje moudrá zkušená žena, zpravidla je to porodní asistentka. A taky jsou ženy, kterým nejvíc vyhovuje rozumět a naslouchat vlastnímu tělu... A úplně nejčastěji se každá rozhodujeme nějak v té dané životní situaci. Za což pak vždy neseme plnou zodpovědnost - ať si to připouštíme nebo ne.

Přejme každému, ať správně zvolí, komu bude důvěřovat... a nezesměšňujme jinou než tu naši volbu... Díky.
Dita
 watanaki 
  • 

Re: Re: Doma 

(1.11.2006 20:54:53)
No, doktor sice studuje tak 5-6 let. Ale studuje gynekologii a porodnictví? Ne! Má fyziologii, anatomii, chemii... Teprve když se chce specializovat, absolvuje kurz z porodnictví a gynekologie. Ten má tak bratru 30hodin, žádný porod navíc nemusí mít "odvedený" jako porodní asistentky. Říká se mi teda blbě, že ON ho musí mít odvedený, zrovna jako že porodní asistentka musí ODRODIT tolik a tolik žen - rodí přece ženy, ne oni: ale - tím chci říct, že mladý sotva dostudovaný medik sice studoval 6 let, ovšem o porodnictví ví pěkné prd. Menší prd bude vědět možná až po atestaci. To už toho ta porodní asistentka ví daleko víc, protože celou dobu studia dělala pouze porodnictví. Čili pokud bych se měla rozhodovat mezi mladou asistentkou a doktorem, co to "studoval 5-6let", tak prchám od doktora co nejdál.
 Michaela, 9m chlapecek 
  • 

Neohrozujte dite! Rodte civilizovane v porodnici 

(28.10.2006 20:27:36)
Dobry vecer,
myslim, ze je povinnost matky dat diteti pri prichodu na svet maximum pece a bezpeci a to prosim doma opravdu nelze. Myslim, ze i za cenu urciteho nepohodli by matka mela mit dost rozumu a doma nerodit. Moje babicka sice odrodila doma 7 deti, ale jen nahodou se nic nestalo. O tom. co prozivala mi vypravela a nerada bych to zminovala.
Myslim, ze je proste doba dal a jsme v civilizaci a nemeli bychom za cenu vlastniho pohodli a pocitu diteti kratit sanci na bezpecny vstup do zivota. Proste porod je porod a dite nema sanci volby je tedy po rozhodnuti rodit doma s rizikem nas "rukojmi". Je to nefer! /osobne bych toto zakazala....ale to je muj nazor/.

Na druhou stranu chapu, ze zazitek muze byt od hrozneho k dobremu, ale to je asi u vsech zakroku a na nahode, na koho natrefite. Muj porod byl ok, vedela jsem, ze jdu rodit a necekala buh vi co a nakonec jsem byla prekvapena, jak to vlastne probehlo skvele. Hlavni je, ze nakonci nas ceka nevyslovne stesti a nadherne miminko o nemz chceme vedet, ze je v poradku. Moje dite museli celkem dlouho resuscitovat a nevim, jak bychom toto resili nekde doma v koupelne.

Hezky vecer vsem.
 *Aida* 


Re: Neohrozujte dite! Rodte civilizovane v porodnici 

(28.10.2006 20:50:35)
Michaelo,
a kdes prisla na to, ze rodit v porodnici je bezpecnejsi? Nebavime se ted o vysocerizikovych tehotenstvich.
 *Aida* 


Re: Re: Neohrozujte dite! Rodte civilizovane v porodnici 

(28.10.2006 20:52:15)
Ted jsem si dodatecne vsimla nazvu prispevku. Tak jsem tedy silne necivilizovana, zacatkem prosince se chystam rodit doma :o).
 Matyldaa 


Re: proč nemocnice 

(29.10.2006 0:00:44)
Nemocnice řeší průsery každý den, lidi co někde upadnou v opilosti, lidi kteří nedbají na zdravou stravu a pak je zaskočí vysoký tlak, infarkt atd. Lidi co se zraní při sportování... Mohla bych tu napsat tisíce příkladů. Lékaři jsou od toho aby pomáhali a ne soudili.
Doma bych přesto nikdy nerodila, není to můj "šálek čaje", ale neodsuzuji nikoho, kdo se pro takový porod rozhodne po zralé úvaze.
 MUDr M. z Holandska 
  • 

Re: proč nemocnice- zkusenosti z Holandska 

(29.10.2006 19:21:51)
Vazeni,leta jsem pracoval v Nizozemi,kde se vetsina deti rodi doma.Prvni duvody jsou financni,porod si kazdy at doma nebo v nemocnici plati sam,pokud nejde o porod pathologicky.Porod doma je tedy mnohem levnejsi.
Kazda porodni asistentka musi mit kontakt s porodnikem lekarem v blizke nemocnici,aby v pripade komplikaci mohli odjet i s rodickou co nejrychleji do nemocnice.Behem tehotenstvi je take nastavajici maminka pod kontrolou teto porodni asistenky a tak se vyvine vzajemny pekny vztah a u porodu se uz znaji.
Drive bylo v Holandsku zvykem,ze porodnik v nemocnici,ktery maminku mel pod kontrolou se take musel dostavit k porodu.Tak tedy meli porodnici prakticky cely rok sluzbu.To se nyni samozrejme odbouralo a tak mate stesti,kdyz tam vubec lekar je. I na Universitni nemocnici rodi normalni porody vetsinou jenom porodni asistentky.
V posledni dobe se hygiena v holandskych nemocnicich postupne zhorsuje a je velka moznost nosokomialnich infekci (pathogennich mikrobu,ktere se vyskytuji jenom v nemocnici) dostat v nemocnici.
Pokud se rodi doma tak potom 10 dni porodni asistentka a dalsi sluzby dochazeji denne do domacnosti a mlade mamince pomahaji.
Samozrejme je vzdy vitana dobra babicka! Olga F. 
  • 

Re: Re: MUDr. M kecáš:-) 

(4.11.2006 12:44:35)
V Holandsku se nerodí většina dětí doma - rodí se jich doma asi třetina, tj. 33%, a to rozhodně není většina! :-)
 Toranoko 
  • 

Re: proč nemocnice 

(30.10.2006 13:22:36)
Proc resi nemocnice prusery, ktere si nekdo vyrobi zbytecne tim, ze se treba vozere, nerespektuje beypecnost, ridi nalitej, apod?
 marcela 
  • 

Re: proč nemocnice 

(3.11.2006 13:39:02)
A VY UŽ JSTE RODIL PANE MICHALE?!
VYPADÁ TO, ŽE TOMU ROZUMÍTE JAKO KOZA PETRŽELI, VÍTE.
 Kaca 
  • 

Re: proč nemocnice 

(4.11.2006 16:02:39)
Teda to je mazec, tak jsem to dočetla až sem...cvílemi jsem se tedy fakt rozchechtala, třeba u pasáže s holením, nechápu, že někoho trápí takové věci jako jestli se někdo v dnešní době holí nebo neholí :-))))

Zarazila mě útočnost některých diskutujících - máte to zapotřebí urážet a vysmívat se někomu proto, že s ním nesouhlasíte? Vážně obdivuju Cizinku nebo Sylvu, ať už s nimi souhlasím nebo ne, ať už cizinka je cizinka nebo ne (to je mi srdečně jedno a nepovažuji to za podstatné), že si dokážou udržet nějakou kulturu projevu a dokážou stále argumentovat s takovou slušností, když se do nich některé tak nechutně navážejí a vysmívají se.

Co se týče porodů doma, nejsem jejich zastáncem, ale ani odpůrcem. Chápu obě strany, ale i když já jsem si na něco takového netroufla, rozhodně neodsuzuji maminky, které se rozhodly rodit doma. Myslím, že to je každého věc. Nemyslím si, že by to dělaly proto, aby si něco dokazovaly nebo z nějakého hrdinství, věřím, že dělají to, čemu věří, že je pro miminko a pro ně nejlepší. Naprosto chápu, když se někdo k něčemu takovému rozhodne třeba po předchozí špatné zkušenosti.
Průšvihy se můžou stát a dějí se na obou stranách znesvářeného tábora.
Že si stačí v porodnici říct co chcete nebo co nechcete a budou to respektovat, to asi záleží jak kde a jak kdo, já to ze své, poměrně čerstvé zkušenosti nemohu potvrdit, mohla jsem si říkat co jsem chtěla a stejně to nakonec bylo po jejich, ač k tomu nebyl nějaký pádný důvod. Nicméně celkově se nějak zvlášť nestěžuji, potkala jsem v porodnici i spoustu bezva lidí a ti mi to zase svým přístupem vynahradili.
Co se týče poskytnutí-neposkytnutí péče při komplikacích u domácích porodů tak mě napadlo přesně to samé co jsem se pak dočetla níže - to by jsme pak měli odmítnout ošetřit každého, kdo si kouřením přivodil rakovinu plic nebo jiné problémy, každého, kdo nežije a nestravuje se 100% zdravě, protože tím riskuje, navíc zcela vědomě, a což vede k různým civilizačním chorobám...ruku na srdce, kolik Vás tady takových je? Kuřaček, kolik Vás chodí jíst do fast foodu, k Mc Donaldu, cpou se smaženými hranolky apod.... :-) A dokonce tím třeba cpou i své děti, které se chudinky nemohou bránit !!!!!! Takovým taky nikdo neodpírá péči.
A s těmi penězmi nás všech, tak nějak mi připadá, že takhle většinou nejvíc řvou ti, co odvedou nejmíň. Jak víte kolik ten horolezec nebo maminka, která rodila doma a nastaly jí komplikace odvádí na zdravotní pojištění? Třeba už má tu péči ze svých odvodů stokrát zaplacenou, když už se teda na to chcete takhle koukat a bít se za ty "své peníze"....To vůbec nemůžete vědět.
Celkově trochu víc tolerance a respektu by možná neuškodilo, což...? Bylo by tady trochu "vzdušněji". Tak Vám všem přeju zdravá a veselá miminka a kopec dobré nálady.


 majka a pavlinka 
  • 

Re: Re: proč nemocnice 

(4.11.2006 20:00:04)
Podle me elegantni shrnuti cele diskuse.
Musim taky uznat, ze argumentace Cizinky a Sylvy byly kulturni, vystizne a svizne.
Za sebe se musim zastydet za ty financni otazky s kterymi jsem Cizinku tyrala. Penize se vynakladaji v nasem systemu na ledacos tak proc ne na dom.porody.
Timto jsem ovsem nezmenila nazor /proti dom. por./
 cizinka 
  • 

:-) 

(5.11.2006 10:12:25)
Majko,
Jsi mne prece vubec "netyrala", prece ten, kdo jevi ochotu o necim se bavit, je tady proto, aby se o tom bavil. Se svymi otazkami byla jsi velmi prijemne osvezeni v teto diskusi. A prave ta financni stranka je silny argument domorodek. Byt lekarem, hyckala bych ekonomicke chovani domorodek, ktere rodi s kvalifikovanou PA: je to vzacny element v ceske spolecnosti, ktery bere zodpovednost za sve zdravi do svych rukou, a je ochotny platit za sluzby, ktere povazuje pro sebe za vhodne. Byt lobistickou skupinou v socialistickym zdravotnictvi, silela bych z toho, co delaji.
Uz nechci te o nicim presvedcovat, jen posledni poznamka. Nazor na kazdou vec tykajici se plurality ve spolecnosti vzdy ma nekolika urovni. Jedna uroven je obecny nazor, treba: "narok domorodek na bezpecne podminky porodu v domacim prostredi je opravneny-neopravneny, a jestli ano nebo ne, tak proc". Druha je osobni postoj a volba. Sylvie je treba rozhodnuta klientka dobre soukrome porodnici. Muj osobni postoj je asi v teto diskusi irelevantni, proto ze mam trochu jine moznosti.
 majka a pavlinka 
  • 

Re: :-) 

(5.11.2006 14:27:49)
Cizinko,
jestli myslis temi jinymi moznostmi, ze Ti doktori zavrhli sanci mit dite tak to se nenech zlomit. Urcite jsi cetla moji odpoved jedne z diskutujicich o mych potratech, neuspesnych um. opl. atd., zaver prednosty kliniky znel- vlastni dite uz mit nebudete. Toto nam rekli i u konkurencni soukrome "firmy" 4 mesice pred mym spontanim otehotnenim. Doma mam porad jeste papiry na adopci, mozna az mala trochu povyroste tak se mi budou hodit. Nechtela jsem Te timto nejak ranit ci urazit, jen rict ze na doktory se taky 100proc. nespoleham, jsou to jenom lidi se svymi omyly ale i uspechy. Muj nazor znas, jen jsem se jeste chtela zeptat na porod na videu jak zminovala Simona.
 cizinka 
  • 

Re: Re: :-) 

(6.11.2006 8:41:24)
Ne Majko, jsem se vevyjadrila presne. Mam jine moznosti jen proto, ze nemusim rodit v CR, a tak pokud budu zdrava z nabidky naturalistu mam vetsi vyber. Proste jestli bych rekla, ze budu rodit v porodnim dome nebo v porodnici se svoji PA to by melo jiny vyznam nez zeby to rekla Ceska, ktera plati pojisteni doma. Ale to neni podstatny:-).
 Zase já 
  • 

Re: Re: Re: :-) 

(6.11.2006 12:53:07)
Můžeš mi říct CIZINKO, když nebudeš rodit v české republice, proč se do toho českým ženám pleteš? Proč je nabádáš, aby rodili doma, když ty sama to nehodláš udělat? Ty jsi mi hrdinka!
To mám nejrači, káže vodu a sama pije víno!!!
 watanaki 
  • 

Re: Re: Re: Re: :-) 

(6.11.2006 18:32:39)
Já se cizince vůbec nedivím, že po tom co prožila v Bohunicích prchá před čekým porodnictvím kam se dá. Ale nárok na to mají i ostaní ženy, pokud se nepletu, byl zde oni článek, v němž nějaká žena z Břeclavska šla rodit do rakouského porodního domu s tím, že si vezme půjčku, protože nerodí každý rok, porod je prostě událost a hotovo. a já souhlasím - když někdo jede na Kanáry, proč by neměla být taky volba si udělat pěkný porod podle svého, byť musím platit? Já jsem si ve Vrchlabí taky připaltila za nadstandard i ubytování předem a věru nelituji. A každému, kdo má možnost lepší volby to jen přeju.
 Zase já 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: :-) 

(7.11.2006 10:59:49)
Potíž je v tom, že nevím co zažila v Bohunicích. Těžko potom můžu její postoj pochopit.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: :-) 

(7.11.2006 11:45:50)
Nevim proc chces mluvit s Watanaki o mne, kdyz jsem v bezprostredni blizkosti. Ja o svych zazitcich mluvit nechci proto ze chci zapomenout a doufam za mi se podari spravit chut.
A vubec nerozumim, proc musis vedet o mych zkusenostech abys pochopila muj postoj. Copak jsme tak primitivni tvorove, ze nejsme schopni pochopit podlozeni vedeckych vyzkumu, na zaklade kterych svetova porodnicka literatura tvrdi, ze ZA JISTYCH PODMINEK porod doma je STEJNOU MIROU bezpecny jak v porodnici, zena by mela pravo najit si misto na porod, ktera vyhovuje jeji psychickym a kulturnim potrebam a kde se citi bezpecne? Je mi spise lito, ze moje oponenti nebyli schopni se povznest nebo abstrahovat se od osobnich zkusenosti, postoju a voleb.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: :-) 

(7.11.2006 8:31:48)
Zase ty,
1) pokud mne muzes ocitovat kde konkretne nabadam Cesky aby rodily doma, sama sebe se budu divit. Ja jen rikam, ze mne jejich chovani a naroky se zdaji opravnene a proc. Totiz porod doma neni predmetem agitace (pan Marek v tomhle se spletl, a ja jsem tu nekolika krat i v teto diskusi vycetla). Porod doma je pro zeny, kterym prilis moc vadi porodnicni rutina, a ktere maji tak obrovskou potrebu pro suverenitu a samostatne rizeni sveho porodu, ze jim porodnicni prostredi skodi. A ze by bylo rozumne predejit zbytecnym tragediim tim, ze porodnicko-gynekologicka spolecnost odstoupi od sveho arogantneho hlidani monopolu, protoze silne argumenty nemaji.
2) Na zbytek ti odpovedela Watanaki cim ja ji srdecne dekuji. Mam proste spatnou zkusenost, mam nasledky, ktere mi stali spoustu sil, casu a penez, a moje otazka ted je co s tou informaci, kterou jsem zhromazdila se snahou pochopit proc jsem musela zazit to, co jsem zazila. Na soud bylo pozde v dobe, kdy jsem zacala moct o tom mluvit, a tehdy na soud s nejistym vysledkem nemela jsem penize. Muzu si rict, ze Cesky si to vyresi sami, az k tomu dospeji, neni to moje vec- to je casty postoj cizincu, ktere maji podobne mineni jako ja. Muzu take pokusit se pomoct zenam, ktere o reformu se snazi uz ted, a neni jich malo, a to je moje volba. Neni vylouceno, ze v Cesku jeste budu zit ja nebo moje deti, takze mne na teto zemi take zalezi.
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: :-) 

(7.11.2006 11:44:17)
Co ja vim, tak Cizinka nikomu nic nekaze a nikoho k nicemu nenabada!!!! Jen bojuje za to, aby zeny i v teto zemi mely moznost volby. Co na tom komu, proboha, vadi???
Rodit doma nikdo nikoho nenuti, tak nenutme nikoho rodit v porodnici - pokud splnuje podminky....
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: :-) 

(7.11.2006 11:47:19)
Mila Danielo,
Vrele diky, a od tebe tohle precist bylo obzvlast mily. Co u vas noveho?
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: :-) 

(7.11.2006 11:55:39)
Ahoj Cizinko!!!

Diky za mila slova :-) U nas noveho nic, bohuzel, co se miminka tyce....jinak chodim do prace, Klarka je stastna ve skolce, jen byvaly dela trochu potize, ale co nadelame, to uz bychom to meli moc jednoduche, ze:-))) Ted musime co nejdrive vyresit vlastni bydleni, coz bude narocne a slozite, ale proste musime....

A co u tebe???
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: :-) 

(7.11.2006 12:35:15)
Danielo,
to je skvely, ze Klarka je stastna. A ty urcite mas jeste cas a dalsi moznosti jestli tak to nepujde. Zeby mne dali tvoje leta:-).
My jsme se usadili, maly uz velky chodi do skoly, ja si vyzivam v praci a pomalu dostavam chut na dalsi decko. Snad se mi to povede, uvidime:-).
Drzim vam palce, a at se vam vse krasne a hladce splni.
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: :-) 

(7.11.2006 12:48:30)
Cizinko,

ja vim, ze mam cas a moznosti. Snazime se od cervence lonskeho roku, ale vlastne az posledni 3 mesice mam celkem normalni cyklus a to jen diky cviceni podle Mojzisove....takze ted nam vlastne zacalo snazeni :-))))

A maly chodi do skoly? Tady v Brne? Klárka by mela jit do prvni tridy za dva roky v zari a rikam si, ze uz bychom se pomalu meli zacit pidit a vybirat. Slysela jsem zatim chvalu na soukromou skolu na Lesne, ale nevim, jestli bychom to financne zvladli, zvlast, kdyby se povedlo mimi...

Tobe preju jen to nej nej nej (lepsi:-)))) ) a at se vam mimi povede, az to budete vazne chtit!!!

Mne bude za par dni 28 - a tobe? Jestli se teda muzu zeptat :-)))

D.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: :-) 

(7.11.2006 12:56:56)
Danielo,
Bohuzel ti se skolou nemuzu poradit, protoze momentalne (to takovy na nekolika roku prodlouzeny moment:-)) nezijeme v CR, jen tam byvame a nevim zatim jak to bude dal.
Je mi pres 35:-), takze musim spechat s miminkem, ale jinak to jsou nejlepsi leta;-).
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: :-) 

(7.11.2006 13:07:40)
Cizinko,

to neva, hlavne, ze se vam tam dari a libi...:-)

A 35? To je pohoda. Ale jeste si zive pamatuju vek, kdy mi 30 pripadalo jako stari a ted se mi to blizi a porad si pripadam v pohode a v nejlepsich letech :-))))
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Netroufla bych si. 

(27.10.2006 18:36:27)
Ačkoliv jsem měla dva naprosto pohodové porody bez problémů, to že podruhé rodím jsem zaznamenala (pan doktor zaznamenal)asi půl hodiny před tím, než jsem se koukla Míši poprvé do očí, netroufla bych si. Naprosto ne.
Ta dynamika porodu je závratná a najednou se něco zvrhne, i kdyby se to mělo stát při jednom porodu z miliónu, tak není o co stát.
Hlavně mám hrůzu, že by miminko najednou potřebovalo nějaký rychlý zákrok - což dopředu stejně nikdo neví, no ne.... můj názor je, že se jedná o návrat do pravěku.
 Majka (Jurášek 15m+bříško15tt) 
  • 

Re: Má zkušenost s porodem-doma ani náhodou!! 

(28.10.2006 0:03:15)
Dobrý den,ráda bych se připojila k diskusi na toto téma, a to svou zkušeností.
Těhotenství s Jiříčkem probíhalo absolutně bez komplikací, určitě jsem nebyla označována jako riziková rodička. Když nadešel denD, odjeli jsme s mužem do porodnice a po 10h 1.době porodní(personál se k nám choval krásně, pomáhali nám jak to šlo) začal samotný porod.Ukázalo se, že miminko nebude i přes ultrazvuková měření nejmenší.Po pár desítkách minut tlačení naprázdno, kdy se hlavička pro svou velikost opakovaně vracela, Jiřík začal ztrácet puls. Museli mě opravdu moc nastřihnout, aby se mi vůbec podařilo ho vytlačit (doma v obýváku??no nevím nevím..)Když už bylo miminko konečně venku, neplakalo ani nedýchlo, protože mělo plíce plné vody.V té chvíli jsem ale nepochybovala, že mu bude pomoženo, a také bylo, vždyť jsme byli v nemocnici!! Jiřík měl 4,5kg, jsme moc ráda, že všechny komplikace (rozhodně nebyli způsobené nemocničním personálem)jsme přežili ve zdraví.Myslím si, že Jiřík by domácí porod nepřežil, nebo s trvalými následky.
Proto mi vrtá hlavou a svou otázku myslím upřímně, bez ironie-je všechno toto možné DOMA také vyřešit?
Za jak dlouho by dopravila záchranka nedýchající miminko do nemocnice?Nehraje tady opravdu roli každá minuta?Co když jsou lékař a přístroje přímo na místě NÁHLE nepostradatelní?Co když se objeví NÁHLE komlikace, která není tak banální, jako ta naše?
Čekáme druhé miminko, na porod se moc těšíme, protože víme, že všichni kolem nás, včetně odborného prostředí, udělají všechno pro to, aby jsme vše zvládli na výbornou (tzn. zdravé miminko), i když se nějaká ta menší komplikace objeví.
P.S. Termín "nízkoriziková" rodička mluví za své-NÍZKO neznamená BEZ. Přeji vám všem krásné, zdravé děti.
M+J+?
 Nelie 


Re: Re: Má zkušenost s porodem-doma ani náhodou!! 

(28.10.2006 0:14:25)
manzel je lekar, odrodil spoustu deti - a kdyz jsem nadhodila myslenku rodit doma, tak jeho reakce byla jednoznacna...rodila jsem v porodnici...
 Jiřka a Terinka 
  • 

Re: Re: Re: Má zkušenost s porodem-doma ani náhodou!! 

(30.10.2006 13:09:59)
Aspoň někdo, kdo napíše, že je taky zdravotník a nebo, že je zdravotník manžel a nechtějí rodit doma. Hodně lidí se tu tím ohánělo. Já taky bych doma nerodila. A to jsme oba zdravotníci.V dnešní době je možnost si vybrat porodnici, jakou kdo chce. A ten, kdo píše, že chce rodit doma a zná všechny možné komplikace-a že jich je-tak asi lže. Nikdy by pak totiž nechtěli rodit doma a tím ohrožovali život miminka. Ono totiž to, co se všechno může stát, neví kolikrát ani do poslední chvilky lékař, tak jak by to asi mohla poznat PA?
 TETKA EVA 


Re: Re: Má zkušenost s porodem-doma ani náhodou!! 

(28.10.2006 10:16:20)
Opravdu jsem proti porodům doma. Mám dvě děti. Obě těhotenství probíhala bez problémů a teprve po několika hodinách na porodním sále lékaři zjistili že je zle.První dítě bylo několikrát omotáno pupeční šňůrou, takže absolutně nemělo šanci dostat se ven neudušené, císař to ještě zachránil. Já jsem měla velkou ztrátu krve potřebovala jsem krev a glukozu. Ležela jsem dva dny na kapácích.Druhé dítě bylo celý porod monitorováno a když se začalo něco dít se srdíčkem musel jít kleštěma. I tak ho museli křísit a byl několik hodin na kyslíku.Ač to tak původně nevypadalo měl 4,25kg. Měli jsme velké štěstí docházelo ke střídání směn a staraly se o nás dvě skupiny zdravotníků.ANI JEDEN POROD DOMA BYCH NEPŘEŽILA A MÉ DĚTI TAKY NE. A to jsem opravdu neměla žádné potíže. Nikdy nevíte co ještě nastane.
 alžbjeta 


Re: Re: Má zkušenost s porodem-doma ani náhodou!! 

(28.10.2006 14:14:02)
majko, mohu se zeptat v jaké poloze jsi rodila?
 Majka a Jurášek 
  • 

Re: Re: Re: Má zkušenost s porodem-doma ani náhodou!! 

(28.10.2006 23:13:30)
Dobrý den, samozřejmě, že můžete:)
Rodila jsem nejdříve vleže na boku, po té v polosedě na porodním křesle. Z předporodních kurzů jsem věděla, že se dá porod usnadnit využitím gravitace v poloze v dřepu, i na besedách, které pořádala porodnice, nás i naše partnery učili, jak tuto pozici ovládat. Skutečnost byla nakonec taková, že jsem byla ke konci 1.doby porodní tak zesláblá, že jsem po každém stahu upadla na pár sekund do bezvědomí.Nezvládla jsem jsem tedy tuto pozici. Vím, že hlavička se vracela také kvůli tomu, ale já jsem opravdu nemohla nic dělat, pouze spoléhat na to, že tři doktoři a pan primář, kteří celou dobu, kdy porod nepostupoval, u mě stáli a byli připraveni kdykoliv zasáhnout, nás nenechají ve štychu:)
Neznám název léků, které mi začali podávat ve formě kapaček v době, kdy jsem byla po osmi hodinách velice intenzivních stahů otevřená na tři prsty, sprcha nepomáhala a ve vaně jsem omlévala. Vím jen, že po další hodině od připojení na ně, jsem byla otevřená natolik, že jsem mohla začít rodit.
Můj manžel asi po měsíci od porodu prohlásil:Prožívat to doma, sám či s porodní asistentkou, tak zešílím, zcvoknu se a můžou mě rovnou odvést na kopeček (bydlíme v Jihlavě:))A mě nejspíš s ním.
A přitom, to co jsme u porodu zažili, není přece nijak výjimečné-je spousta maminek, které měly ty samé komplikace, ba daleko horší, akutnější, kdy problém napravil pouze akutní císařský řez, nebo okamžitá dávka krve.
Nemyslím si, že by to byla něčí chyba, ať má či personálu, že porod nepostupoval, tak jak je to v knížkách a na videích, které nám na každém kurzu pouštěli. Jak se říká, člověk míní a pánbůh mění. Spoléhat se pouze na přírodu, svůj instinkt a věřit, že vše dobře dopadne, protože v knížkách píší přesné návody, jak sama zvládnout porod a doufat, že záchranka v případě potřeby bude mít křídla, je podle mě málo. Málo proto, že přivádíme na svět miminko, které jsme si ze srdce přáli a zhroutil by se nám celý svět, kdyby se mu něco stalo.
Nemocnice a speciálně porodnice přece nevznikly z douhé chvíle několika lidí.Vznikly proto, že veliká spousta žen pořebovala s porodem pomoct a protože mnoho dětí umíralo úplně zbytečně. Raději tedy pojedu do porodnice preventivně,budu preventivně pacientka, ale budu mít větší jistotu, že budu mít zdravé dítě.A o to nám přece jde!
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Má zkušenost s porodem-doma ani náhodou!! 

(28.10.2006 23:34:01)
Majko, no vidíš, tvůj druhý příspěvek vypadá poněkud jinak, než první - v tom jsi se prezentovala jako neriziková rodička, které komplikace přišly z ničeho nic. A v tom druhém už přiznáváš nějaké problémy, kvůli kterým ti musely být podány léky. Nepíšeš jaké - oxytocin kvůli kontrakcím? nějaká analgetika kvůli zmírnění bolestí? Osm hodin porodu není nijak hodně na to, abys automaticky musela být léčená, takže nějaký problém lékaři nejspíš viděli. Stát se to doma, nikdo by do tebe léky necpal a byla bys nejdřív převezená do nemocnice - jakmile potřebuješ léky, tak už nejsi adeptkou na domácí porod. A od toho by u porodu doma měla být porodní asistentka, která by tu potřebu všas podchytila a v nemocnici lékařům předala porodopis s předchozím průběhem porodu.

S.+++
 DitaB 


Pro Sylvii ;-) 

(30.10.2006 22:45:55)
Sylvie,

já tak miluju ty Vaše ikonky! :-)) Hlavně to sosající mrně, to je tak dojemné a mateřské!
A stejně tak se vždycky těším , co napíšete. Díky!
Dita

PS: Já se většinou radši držím zpátky, protože některé diskuse nejsou hodny svého jména, ale porody včetně těch doma mě zajímají, protože je to zde stále pole neorané. Takže píšu o106 :-))
 Sylvie 


Re: Pro Sylvii ;-) 

(30.10.2006 23:05:12)
Dito, dík :o) Děsím se okamžiku, až Hynek přestane projevovat zájem o kojení (daleko k tomu nemá :o/ ) a já budu muset jeho ikonku zaměnit za jinou... ;o)

S.+++
 DitaB 


Re: Re: Pro Sylvii ;-) 

(30.10.2006 23:59:53)
:-(

jéje, to už to hrozí? :-)
Ještěže ikonka zůstane u těch archivních příspěvků...

Mějte se !
Dita
 Marie 
  • 

Re: Re: Re: Re: Má zkušenost s porodem-doma ani náhodou!! 

(11.11.2006 1:36:44)
Tak to pročítám, reagovat jsem nechtěla, rodila jsem doma..............ale vaše odstrašující příklady ve skutečnosti dokazují, že o porodech doma nevíte absolutně nic!
Na rozdíl od matek, které tuto alternativu volí nebo zvolily.
Se zkušenou PA po boku byste určitě nezůstala doma při popisovaných obtížích. Protože ani ona ani matka rodící doma není přesvědčená, že doma MUSÍ zůstat, když porod nepostupuje, nebo má kritické problémy. Během těch vámi udávaných 10 - 15 hodin vyčerpávajících bolestí je dostatek času na přesun do nemocnice.
Jinak moje PA měla s sebou přenosnou "nemocnici", křísení, ani šití by nebyl takový problém, jak se domníváte.
Ale zásadní je, že rozumné bytosti, tj. rodící matka a její PA, nenechají odborně vedený porod doma dojít do kritické situace, v případě, že nastanou komplikace. A netvrďte mi, že jde o vteřiny. Právě zkušená PA je zárukou, že včas takovou situaci pozná a zařídí vše potřebné - převoz i kompletní informace pro lékaře o dosavadním průběhu porodu a stavu ženy i dítěte.
 Dáša Lovec,( Šimon, Ema, Hubert) 
  • 

Re: Re: Má zkušenost s porodem-doma ani náhodou!! 

(28.10.2006 14:32:50)
Souhlasím s otázkou, v jaké poloze, případně, co jiného maminka v porodnici absolvovala, jaké jiné léky dostala atd.atd.Všechno má vliv na mimi, a stav matky, že..
 * 
  • 

Re: Re: Má zkušenost s porodem-doma ani náhodou!! 

(1.11.2006 9:58:51)
Taky nejsem pro pordy doma.
Byla jsem bezriziková rodička! Na termín jsem šla do nemocnice na kontrolu a už si mne tam nechlai. Porod se roběhl večer. Po 15hodinách silných kontrakcí jsem porodila VEXem - maý měl omotou šňůru kolem krku (ztrácel ozvy, já jsem vysílením nemohla tlačit, omdlévala jsem,...)), Apgara měl 4z deseti,pak 7, a 7. POtřeboval ihned kyslík, zahřát pod lampou a kompletní neurologické vyšetření po VEXu. Ihned mu byly nasazeny antibiotika kvůli zkažené plodové vodě, kapky do očí a mast - popraskané žilky (báli se krvácení, chodili jsme pak na kontroly očního pozadí). Mi se nedařilo vytlačit placentu a musela jsem pod narkózu a byla mi udělaná manuální lýza. Pro velkou ztrátu krve jsem dostala 2 konzervy transfúze. Nebýt včasného zásahu lékařů (lítalo jich tam asi 10 - včetně těch dětských), tak dneska nežiju ani já ani prcek. Pokud bych to přežila alespoň já, byla bych bez dělohy a nemohla mít vlastní děti. Dneska mám 3 rarášky.
Zítra to bude 7let co se narodil první!
 Kája 
  • 

Re: Re: Re: Má zkušenost s porodem-doma ani náhodou!! 

(1.11.2006 10:04:14)
Diskuzi o porodech doma jsem nečetla.
Ale Tvůj příspěvek mě dostal. Gratuluji, že to dobře dopadlo. Já jsem vždycky (taky 3x) rodila v porodnicích a nelituji, i když nebyly lékaři a sestry vždy příjemní. Ale za tu jistotu to stálo, a to jsme kromě žloutenky žádné problémy neměli.
 kalina 
  • 

Re: Re: Re: Má zkušenost s porodem-doma ani náhodou!! 

(1.11.2006 15:47:02)
Ani se ti nedivím, že jsi byla unavená po 15 hodinách (taky jsem byla, jakmile začali mluvit o kleštích, mě projely hlavou myšlenky o tom že mu udělaj nějaký postižení tak jsem se bála, že jsem z posledních sil zatlačila a pak byl venku).


Tlačila jsi asi do kopce viď?? v poloze na zádech s maximálně trochu zvedlou hlavou, že jo ??

Pak se nediv, že to jde blbě a musí se třeba i zachraňovat, kdy se proboha tahle blbá, naprosto nevyhovující poloha už nebude dělat?? Chjóóó
 J. 
  • 

Re: Netroufla bych si. 

(17.11.2006 20:42:20)
Sama byste si netroufla. A jiným byste to zakázala?
 Damila 


Roďme doma!!! 

(27.10.2006 18:42:40)
Jak vůbec můžeme polemizovat o tom, zda rodit nebo nerodit doma.
Zamysleme se nad tím, co je přirozené.
Vždycky se souložilo a rodilo doma.
Dnes se z toho dělá nebezpečná věc. Za chvíli nás budou hnát do nemocnice i pro plození dětí, pod dohledem nemocničního personálu ve sterilním prostředí, styk budou urychlovat nebo zpomalovat (medikamenty) podle toho, jaké budou "normy" jak dlouho má trvat. Budou nám říkat jak si u toho lehnout a jak se u styku chovat...

Že je to absurdní? Ani ne. Stejně absurdní mohly dnešní porody připadat ženám před sto lety. Právem.
 zuzana 
  • 

Re: Roďme doma!!! 

(27.10.2006 18:52:19)
S tou souloží je to trochu vyhrocené přirovnání, ale budiž :-)
Rodit doma jistě není pro každou rodící ženu a její blízké, ale každopádně by to měla být možná a LEGITIMNÍ alternativa k porodům v nemocničním zařízení či porodních domech. Ale vždy po předchozích konzultacích s porodní asistentkou a především za její přítomnosti. A rizika? Ta tu samozřejmě jsou vždy, ale jsem přesvědčená o tom, že ze srovnání rizikovosti přirozeného vs. medikalizovaného porodu vychází ten přirozený (a klidně vedený v domácím prostředí)lépe!
 Damila 


Roďme doma!!! 

(27.10.2006 19:34:07)
Já myslím, že to není nijak vyhrocené, to přirovnání, vždyť porod je pro mě stejně (ne-li ještě více) intimní děj, jako soulož.
Ale vlastně jsem jen použila myšlenku Vlastimila Marka z knihy "Nová doba porodní", protože toto přirovnání mi přišlo velmi přesné.

Jinak, samozřejmě bych nenutila ženy, co chtějí rodit v porodnici, aby rodily doma. Přece jen je většina z nich natolik "zpracovaná", že se bojí. Přesvědčili je, že porod je něco životu nebezpečného...atd.
Na silnicích denně zemře mnohonásobně více lidí, než žen a dětí při porodech.
A přesto chodíme po cestě a jezdíme auty...
Ale přiznám se, že když jsem rodila své první dítě, bylo mi 22 let a rozhodně bych se tehdy bála rodit doma. Prostě to nepřipadalo v úvahu. Dnes jsem o 10 let starší a dívám se na to jinak. I na lékaře (mnohdy rádoba polobohy) se dívám jinak, po svých zkušenostech.

Proš to píšu:
Jde mi jen o to, že jsme se natolik vzdálili své přirozenosti, aniž bychom si to uvědomili, tak abychom se na to podívali polopatě, vždyť je to tak zjevné!
 Pavlína, Míša 18 měsíců 
  • 

Se zuby ke kováři.... 

(27.10.2006 20:10:58)
Argumentovat tím, že takhle to bylo přirozené dříve, mi přijde mimo. Taky si můžeš nechat vytrhnout zub u kováře, až Tě bude bolet. Na Helfštýně ještě nějaké třeba najdeš...
 Damila 


Re: Se zuby ke kováři.... 

(27.10.2006 20:28:28)
Hmm...nepsala jsem, že to dřív bylo přirozené, ale že JE to přirozené.
Přirozenost se nemění ani s nástupem té nejvyšší techniky, jen se jí vzdalujeme a zapomínáme na ni.
Ale jinak přirovnání ke kováři a trhání zubů-problém je v tom, že bolavý zub je NEMOCNÝ ZUB. Porod není nemoc. Ikdyž se nám snaží vnutit opak.

Já jsem si vědoma kontroverznosti svých příspěvků. Ale prostě si nemůžu pomoci. :-) Je to ve mě a musí to ven.
 Zuzka* 
  • 

Re: Re: Se zuby ke kováři.... 

(27.10.2006 21:19:29)
Dagmarjano, a víš jaké bylo procento úmrtnosti při porodu maminek a úmrtí novorozenců a jaké procento úmrtnosti je teď? Minimální. To se přece nedá srovnat!!
Například ženská porodila 8 dětí, ale přežily 4. Panebože a o tom to je!
 Damila 


Re: Re: Re: Se zuby ke kováři.... 

(27.10.2006 21:22:39)
Jenomže tenkrát neexistovala taková medicína, jako dnes. A já říkám, že když je jí potřeba, proč ne, přece je tu proto, aby pomohla. Ale nač dělat z normálních porodů medicínskou záležitost?
 myshka + 2 
  • 

Re: Re: Re: Se zuby ke kováři.... 

(28.10.2006 10:41:00)
V té studii, co níže zmiňuje cizinka, v porodnici zemřelo při porodu prvorodiček 0,5% dětí a doma při porodu prvorodiček žádné (ze 369 porodů v porodnici a 471 porodů doma), u vícerodiček to bylo obráceně, 0,6% dětí porozených doma zemřelo a 0% z těch porozených v porodnici. Závěr z toho je, že na úmrtí novorozence nemá vliv, zda se narodí doma nebo v porodnici.
 Martina 
  • 

Re: Re: Se zuby ke kováři.... 

(27.10.2006 22:59:45)
Ach jo, nikdy mi nikdo při mých těhotenstvích a porodech nenutil, že těhotenství a porod je nemoc. Naopak. Myslim, že se to dneska přehání. Porád s tou přirozeností. A že se před 100 lety rodilo doma a bal bla bla. Ono se toho dřív dělo.... Docela mi ten příměr se zubama ke kováři líbil. Spousta maminek z toho dostane pocit, jak ji takova porodnice šilene ubliži a jak jsou doktoři hrozný a hned přijdou, dají jí litr oxytitocinu, rozstřihají jí na cimpr campr, miminko násilím vytáhnou a pak vyrvou placentu. Pak ho nekam odvlečou a tam s ním dělají buh ví co. A klistýr jaká hrůza. přirozené je se při porodu po......

Porod není nemoc, ale jde o tělo o jeho životní funkce, jde o hodně a k tomu ti hrozní necitelní doktoři patří.

Jsem rodila v Podolí a v Krči a nic takového se tam nedělo, byla jsem maximálne spokojená a miminko jsem si užila i přes otrávenost nejaké sestry, která mi mohla bejt ukradená, hlavne že jsem mela svojeho chlapečka. Jedná se o prár dní života, já byla v porodnici 3 a podruhé 5 kvůli komlikacím. Jasně že si po porodu myslíte, že jste středem světa, ale mně stačilo, že se tak ke me choval muj manžel, moje maminka a moje kamarádky. V jejich očích jsem videla hrdost a pýchu, že je nás o jednoho víc a to mi stačilo ke štěstí.

At si rodí kdo chce jak chce. Já začnu nesnášet slovo přirozený. Vadí mi ty vášně kolem toho.

Martina
 Zuzka* 
  • 

Re: Re: Re: Se zuby ke kováři.... 

(27.10.2006 23:07:04)
Martino, hezký příspěvek, hlavně s tvým porodem. Mám podobnou zkušenost i pocity :-)

Jen poznámka k tomu krystýru - byla jsem za něj ráda, lépe jsem se uvolnila :-) a lépe se mi tlačilo. Není od věci :-)
 luki 
  • 

Re: Re: Re: Re: Se zuby ke kováři.... 

(28.10.2006 0:52:39)
Hele a slovo spontanni vam nevadi?
tady je jeden na videu a reknete mi - je spontanni nebo neni?
http://www.lukas-hakos.com/index.php/2006/06/03/341-spontanni-porod-video.html
A takhle to fakt chodi v porodnicich?
 Damila 


porod na videu 

(28.10.2006 8:25:40)
No, nějak mi to stále nedělá dobře na to koukat. :-/
Ale k otázce spontánní bych řekla, že toto video mi přišlo jak docela běžný porod v nemosnici, akorát nebyl na porodním lůžku.
Ale byl na zádech, s násřihem, na dítě se pak vrhli s hadičkami...ne, takto si nepředstavuji spontánní, přirozený porod. Ale je to jistě jeden z těch lepších.
Ikdyž v nemocnici.
 Karla 
  • 

Re: porod na videu 

(29.10.2006 0:49:19)
Ja jsem napred myslela, ze se pozvracim, pak zase, ze umru smichy - to kdyz diteti "spontanne" kroutili hlavou, aby ho dostali ven.. Jelikoz jsem navstivila nekolik prednasek pro mediky na tema Spontanni porod, vim, ze takhle si lekari skutecne predstavuji prirozeny porod, nejspis jen proto, ze spontanne, tedy bez uziti medikamentu, zacal. Je ale smesne si myslet, ze takhle "spontanne" by zena rodila doma.. To potom chapu ty obavy o zivot ditete - poloha spatna, manipulace s ditetem zbytecna, nevim, jestli tato zena muze mit pocit, ze ma porod ve svych rukou...
 Simona 
  • 

Re: porod na videu 

(5.11.2006 0:59:33)
Ten porod na videu mi přišel mnohem horší, než ten můj v porodnici. Je to asi tím, že to dítě na videu tam bylo v nějaké nepravidelné poloze, nejdřív vyšla hlavička, pak ručička, dost divný. Já jsem porodila dítě na druhý zatlačení, i když s nástřihem, ale pak ze mě úplně vylítlo.
 majka a pavlinka 
  • 

Re: Re: porod na videu 

(5.11.2006 13:55:33)
je to video k nahlednuti na internetu? byla bych zvedava. Mohla bys mi prosim, poslat odkaz?
 Simona 
  • 

Re: Re: Re: porod na videu 

(6.11.2006 21:21:11)
http://www.lukas-hakos.com/index.php/2006/06/03/341-spontanni-porod-video.html
 Damila 


Martino 

(28.10.2006 8:40:13)
Myslím, že máš pocit, jako bych Ti (nebo komukoliv)vnucovala, že každá žena musí rodit doma a nejlépe sama, co nejdál od civilizace. Tak to není. Jen se přidávám na stranu menšiny, která volá po návratu, protože tak to cítí, že je to peo ně správné.

Je hloupost se kvůli tomu přít, vždyť každému to vyhovuje jinak.
Důležité je, aby se rodily zdravé děti, a to se při žádném způsobu porodu nedá 100= zeručit.
 Jaga 
  • 

Re: Re: Re: Se zuby ke kováři.... 

(28.10.2006 13:29:44)
Chápu, že jste asi drsnější povahy a to ošklivé snadno spláchnete, ale to každý není. Tahle debata by nejspíš nevznikla, kdyby prostředí v porodnicích bylo k ženám přívětivější a kdyby žena neměla pocit, že musí o svá práva s personálem bojovat. Není totiž v rovnocenné pozici, protože má bolesti a je soustředěná na porodní děj, není to doba vhodná na nějaké půtky. A když už mluvíme o tom placení, já taky platím pojištění, tak proč musím být celou dobu porodu ve střehu, aby mě někdo proti mě vůli neoholil nebo nenastřihl, proč se nemůžu spolehnout, že v době, kdy jsem prakticky v tranzu, toho někdo nezneužije, protože je prostě zvyklý na rutinu?
 martina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Se zuby ke kováři.... 

(28.10.2006 20:26:24)
Nemám co splachovat, nic ošklivého jsem nezažila. Na pohotovosti na me byli hnusnejší. to jsem obrečela. Jaký ve střehu? přijdu, řeknu prosím Vás, za žádnou cenu me neholte, jinak z toho budu mít já i moje dítě celoživotní trauma a si myslim, že si nikdo nedovolí Vám na Vaše ochlupení ani šahnout. Stejne tak s klistýrem, myslim, že ve finále je to tem asistentkám šumák, jen 90% holek ten listýr chce, tak těch zbylých 10 si má říct. Nástřih- pokud neverite asistentce a nevadí Vám, že byste se natrhla (mojí segre se to stalo, prcek si dal k hlavičce ruku), tak asi taky stačí říct. Mmch, prví porod s nástřihem- sice me bolelo šití,ale sedela jsem už druhý den po porodu, druhý porod bez nástřihu, sezení bylo o 100% lepší, ale třeba sex"bolel" mnohem víc po tom porodu bez nástřihu. Byla jsem tam odřená a to proste bolelo jako čert. Při močení, utírání a při sexování.

No, FAKT at si rodí kdo chce kde chce, me jen vadi, ze se z porodnic , doktorů a PA delají hrozný nelidský bytosti. NENI TO PRAVDA A ČASTO JDE O CHOVANI MAMINEK. To co jsem mela na pokoji já. Ta si stežovala i na kvalitu toaletního papíru :-(.

MArina
 střeLenka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Se zuby ke kováři.... 

(28.10.2006 21:12:34)
Martino- nebo Marino?
Tak to já docela chápu, že si ženská těsně po porodu stěžuje na nekvalitní toaletní papír ...
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Se zuby ke kováři.... 

(28.10.2006 21:24:37)
Martino,

A co takhle: neexistuje zadny dukaz, ze klystyr u porodu je k necemu dobry. Spise existuje dukaz, ze holeni muze s vetsi pravdepodobnosti zavlect infekci. Pokud nekdo to chce, staci to rict.

Nevim kdo tady z doktoru dela nelidske bytosti. Spise ve clanku se pohorsuje nad jejich nedostatkem informovanosti a sireni lzi o domacich porodech.
 Zuzka* 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Se zuby ke kováři.... 

(28.10.2006 21:42:31)
Předpokládam, že každá ženská se v dnešní době dole holí jak z estetických, tak z hygienických důvodů. Takže není třeba v porodnici toto řešit a strašit infekcí, snad každá z nás je z domova oholená. Neumím si přdstavit, že moderní holka je dole chlupatá. Ať těhotná nebo netěhotná. Brrr.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Se zuby ke kováři.... 

(28.10.2006 21:51:46)
Zuzko,

To si nemusis predstavovat, staci cist. Pro Jagu to treba je aktualni. A prave tady ve Stredni Evorpe existuji skupiny zen, ktere jsou radi chlupate. At to jsou ceske milovnice sveho prirozeneho tela anebo nemecke feministky. Ale s tematem to vubec nesouvisi, kdo nechce se holit tak se neholi, a porodnici nemaji duvod to resit. A rekla bych, ze to ani neni tema debat, to je kazdeho vec.
 Zuzka* 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Se zuby ke kováři.... 

(28.10.2006 22:02:36)
Tomu nemůžu uvěřit, dyť je to straně neestetický. Ale je to každého věc, uznávam :-)
 Ajlili. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Se zuby ke kováři.... 

(28.10.2006 23:37:47)
Jezisikriste, holi se proto aby bylo lip videt a taky kvuli moznemu cisari.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Se zuby ke kováři.... 

(28.10.2006 23:43:35)
Jak aby bylo líp vidět? Jak kvůli císaři? U prvního porodu mě PA holila, byly to tak dva tahy žiletkou na hrázi, kvůli případnému šití (chápu, v té době u nich byla nastřižená prakticky každá... vím to, mně střihnout nestihli, takže jsem drobně natrhla a byla na oddělení za exota, který není šitý...), "výhled" to nijak neulehčilo a císař se taky dělá v jiných místech ;o) U druhého a třetího porodu jsem rodila v porodnici, kde se neholí, takže tam nějaké chlupky vůbec neřešili.

S.+++
 Ajlili. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Se zuby ke kováři.... 

(28.10.2006 23:47:33)
Jo mimochodem Silvie, jaka je tva profese mohu li se zeptat...
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Se zuby ke kováři.... 

(28.10.2006 23:51:24)
Dětská sestra. Proč?


S.+++
 Ajlili. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Se zuby ke kováři.... 

(28.10.2006 23:44:30)
Ty chlupy se vam slepi krvi, pri siti je budou muset odhrnovat auu, pak na zachode nebude¨te vedet co je chlup a co steh, no a pokud se nebudete sprchovat po kazdem moceni tak na nich bude to curani ulpivat. Fuj. Aspon na porod a obdobi po nem by se zenska mohla oholit. Tot muj nazor
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Se zuby ke kováři.... 

(28.10.2006 23:56:35)
Ajlili, já hygienu umím udržovat i dole neoholená ;o) Krom toho se holím, dle nálady tu víc, tu míň, tu jenom třísla do plavek... ale teda s břichem, přes které jsem neviděla, jsem na nějaké holící hrátky fakt neměla chuť. Tady ale byla řeč o nutnosti holení kvůli výhledu a císaři, tak jsem přidala zkušenost, jak holí profíci v porodnicích - jednou pouze drobné chmýříčko na hrázi, dvakrát se o ochlupení nijak nezajímali


S.+++
 Damila 


Ochlupení po porodu 

(29.10.2006 7:39:46)
Já nevím, jak Ty, ale ikdyž nejsem proti holení,tak kdybych holená nebyla, rozhodně by nedocházelo k tomu, jak píšeš (bolestivé slepení krví-to se přece může stát i u menstruace), neboť po porodu se každá ženská oplachuje 20x denně. To nemůže stihnout zaschnout.
Nebo jsi to měla jinak?
 Ajlili. 


Re: Ochlupení po porodu 

(29.10.2006 9:51:47)
Dagmarjano ja jsem oholena. Kdyz jsem si tam pres bricho nevidela, holil me manzel - prijemny zpestreni a sranda. Pri menstruaci se ti ty chlupy muzou slepit, ale to tam nemas bolavy jako po porodu, ze. Jinak jasne ze se sprchujes, ale ty si nepamatujes jaky jsou prvni dny ocistky, ty kousky srazeny krve, to se ti tam musi zamoat a nalepit at chces nebo ne
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Se zuby ke kováři.... 

(28.10.2006 23:54:01)
Ajlili,

Zeby svetova zdravotnicka organizace nic nevedela o techto nutnosti? Tady je citat z jejich prirucky:
"Předpokládá se, že oholení pubického ochlupení (Johnston a Sidall 1922, Kantor et al 1965) snižuje riziko infekce a usnadňuje sešití, avšak pro tuto hypotézu neexistují žádné důkazy. Ženy prožívají růst nových chloupků nepříjemně a riziko infekce se nesnižuje. Rutinní užívání může dokonce zvýšit riziko infekce virem HIV nebo hepatitidou (žloutenkou), a to jak pro poskytovatele péče, tak pro ženu."

Plny text na strankach HAMu. Pokud vim, holeni uz opravdu je prezitek. Zeby jen Cesky byli by tak nepruhledne chlupate? A nechapu, jak rutinni holeni hraze muze pomoct ve pripade CS, to jest v brisni oblasti. Mame asi fakt nejake divne rozdily v anatomii:-)))).
 Lavanda 


Holení 

(29.10.2006 7:43:31)
Souhlasím. Při třetím porodu mě prostě oholit nestačili a žádné komplikace jsem nezaznamenala, i když k nástřihu došlo.
 Linda 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Se zuby ke kováři.... 

(28.10.2006 23:55:03)
Zuzko,
Předpokládáš, že každá ženská se v dnešní době dole holí jak z estetických, tak z hygienických důvodů.
A co když se někomu po oholení hygiena v určitém ohledu zhorší (a jak jsem zjistila, nejsem sama).

 Lavanda 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Se zuby ke kováři.... 

(29.10.2006 7:45:53)
Ty jsi nějaká zvláštní, nee?
 Jaga 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Se zuby ke kováři.... 

(29.10.2006 9:45:34)
To už se tady řešilo. Holím si jen oblast bikin, a zdaleka nejsem jediná, kdo to tak dělá.
 Aperio 
  • 

Prohlášení Aperia ke kampani proti porodům doma 

(18.11.2006 17:30:23)
V posledních týdnech médii několikrát z úst lékařů zaznělo negativní stanovisko k domácím porodům, jež jsou podle nich propagovány především soukromými porodními asistentkami a laickými organizacemi. Odborníci z řad lékařů se přitom mj. odvolávají na výzkumy, které dokládají údajnou vyšší rizikovost domácích porodů pro matku i dítě.
Jsme toho názoru, že tato tvrzení se nezakládají na pravdě. Domácí porody jako takové nebyly nikdy předmětem propagace. Je však pravdou, že naše sdružení je považuje za součást nabídky porodní péče. Prokázáná nebezpečnost domácích porodů je též sporná. Nám známé výzkumy, jež jsou dostatečně kontrolovány a posuzují plánované domácí porody žen s nízkým rizikem komplikací, které byly provázeny zkušeným profesionálem (nejčastěji porodní asistentkou) a počítaly s možností rychlého převozu do nemocnice, však docházejí k opačnému závěru – plánované domácí porody jsou přinejmenším stejně bezpečné jako porody v nemocnicích a nesou přitom s sebou nižší riziko zbytečných intervencí do přirozeného průběhu porodu. I proto se WHO staví vůči domácím porodům pozitivně a nejen ve Velké Británii je domácí porod na vzestupu – waleské úřady si dokonce daly za cíl dosáhnout toho, aby v roce 2007 proběhlo alespoň 10% porodů doma.
Z těchto důvodů tvrdíme, že současný tón debaty o domácích porodech uráží všechny, kterých se domácí porody přímo týkají: porodní asistentky, které k nim dochází, i rodiny, které se pro ně rozhodují. Jejich informovaná volba, která by byla ve většině evropských zemí legitimní a respektovaná, je tak prohlášena za pošetile sobeckou a nebezpečně riskantní. Porodní asistentky se pak jeví jako ziskuchtivé a nezodpovědné.
V konečném důsledku útočí kritika domácích porodů na možnosti volby a postavení ženy jako aktivního participanta našeho porodnického systému. Podle nedávného výzkumu organizace Health Consumer Powerhouse je naše zdravotnictví páté nejhorší v EU; jeho největší slabinou je právě vztah k pacientům. Ženy, kterým nevyhovují možnosti porodů nabízené většinou porodnic, přitom mají v současnosti jen dvě možnosti – pokusit se prosadit své představy o porodu v porodnici a riskovat tak dehonestující poznámky zdravotníků, anebo porodit doma. Kontrolovanější alternativa domácích porodů, porod v porodním domě s dostupnou lékařskou péčí, je totiž v České republice nemožná. Důvodem není nechuť porodní domy zakládat, ale negativní přístup příslušných úřadů. Stejně tak je problematické postavení již zmíněných soukromých porodních asistentek: ačkoli mohou ze zákona pečovat o ženy v průběhu normálního těhotenství, porodu a šestinedělí i o fyziologické novorozence, ze zdravotního pojištění je hrazena pouze poporodní návštěvní služba. Většina žen, které tuto službu využívají, ji ovšem i tak platí z vlastní kapsy, protože smlouvu se zdravotními pojišťovnami má pouze mizivá část porodních asistentek. Pokud se žena rozhodne pro péči porodní asistentky i v průběhu těhotenství a porodu, nese veškeré náklady sama – a to i přesto, že péče poskytovaná kontinuálně jediným zdravotníkem nebo malou skupinou zdravotníků od počátku těhotenství až po šestinedělí má prokazatelné pozitivní dopady na zdraví matky a dítěte a zlepšuje ženinu adaptaci na mateřství. Tento systém péče, známý pod označením „one-to-one“ nabízí v převážné většině případů právě soukromé porodní asistentky, jejichž práce je přitom pro systém veřejného zdravotního pojištění (a tím i pro celou společnost) znatelně finančně výhodnější. Krokem k zajištění vyšší bezpečnosti domácích porodů pro ženy, které o ně usilují, by byl tedy nikoli jejich zákaz, ale stanovení jasných kritérií na kvalifikaci porodních asistentek, které tyto porody provázejí, a jejich otevřená legitimizace (včetně rozšíření úhrady služeb porodních asistentek zdravotními pojišťovnami).
Přejme si tedy, aby současná diskuse o domácích porodech neskončila pouze jejich jednostranným zavrhováním, ale vyústila v otevřený dialog o současném stavu zdejší porodnické péče, o jejích reálných alternativách a o rolích jejích jednotlivých aktérů.
 Jaga 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Se zuby ke kováři.... 

(29.10.2006 9:46:37)
Jo a už nejsem holka a dávno mě nezajímá, jestli jsem moderní. V ničem.
 sharonka9 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Se zuby ke kováři.... 

(6.11.2006 14:22:53)
Ale člověče, já myslela, že "moderní" ženy čtou časopisy.....občas tam najdeš statistiky - neoholené klíny nezmizely a nezmizí:-) Je to díkybohu věc vkusu. Mě se například děsně nelíbí chlapi s dlouhými vlasy (natož dredami) ale netvrdím, že jsou nehygieničtí, nemoderní a zavšivení (ber to prosím s nadsázkou:-)

Taky detail: když chloupky čouhají z plavek, není to nic moc, ale holit se úplně kolem pohlavních orgánů není každé z nás příjemné. A co teprve když chloupky dorůstají:-( auuuu
 Linda 
  • 

Důkaz? 

(29.10.2006 12:49:55)
Tak nevím, jaký důkaz si představuješ, že by měl být pro přínos klystýru. A jaký má přínos se při porodu pos...???
 Sylvie 


Re: Důkaz? 

(29.10.2006 12:53:32)
:o))) Lindo, rodila jsem třikrát, ani jednou jsem neměla klysýr, ani jednou jsem u porodu nepo... Jaký přínos by měl pro mne klystýr? ;o) Z medicínského hlediska rutinně rozdávat klysýr nutný není a z estetického hlediska nechť si to každá vyřeší sama, ne? Hmmm, u dvou posledních porodů mi ho ani nenabízeli, prostě ho dělali jenom těm, co si o něj samy řekly ;o) To mne osobně přijde jako ideální stav.

 cizinka 
  • 

Re: Důkaz? 

(29.10.2006 13:20:26)
Lindo,
tady je odkaz na studie, ktera dokazuje, ze klystyr nema vubec zadny vliv na urychleni porodu nebo na zachranu proti posr....(pokud ches to slovo mit takhle)www.cochrane.org/reviews/en/ab000330.html. V cestine starsi ale gruntovanou info najdes v prirucce WHO.
A jsi prece zena se zkusenosti v domacnosti. Proved experiment. Vem si dve desitkometrove hadice a nacpi je hlinou. Do jedne nalij 0,5 nebo 1,5 l. vody. Pak je vyprazni, treba tlacenim nani. Muzes poradne mlatit oba, totiz i delozni stahy posiluje peristaltiku strev, proto zeny v 1. dobe porodni se vyprazni alespon tluste strevo, ktere je v bezprostredni blizkosti delohy. Pak vem si vec ve velikosti miminkovske hlavicky, a prejed dolni cast hadic. A polibuj se vysledkem. Myslim, ze prijdes ke stejneho zaveru jako vyzkumnici: je to neovlivnitelne, a ten nezrideny hliny z nevyplachnute hadici lepe se odstranuje.

Pokud je to neovlivnitelne, proc pak tolik PA na predporodnich kurzech toto tema tematizuje, a vnucuje rodickam pocity trapnosti, ve pripade, ze se vsimnou, co jejich telo provedlo? Vyzvracis se dukladne pred navstevou zubare, abys nahodou nerihla, abys si neztrapnila?
 Hanina 
  • 

Re: Re: Důkaz? 

(29.10.2006 14:24:01)
Ty už jsi fakt trapná s těma odkazama na různé studie!!! Svůj názor nemáš?
 Jarka 
  • 

Re: Re: Re: Důkaz? 

(29.10.2006 14:29:28)
Medicína jako celek se naštěstí neřídí názorem jedince, ale zkušenostmi založenými na důkazech. Jinak by se musela nazývat šarlatánstvím nebo léčitelstvím.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Důkaz? 

(29.10.2006 14:30:33)
Hanino:-)))Prece mam, a rikam ho, ale mam ho narozdil od spoustu diskutujich podlozeny studiem. Cim by mely byt podlozene lekarske postupy? Etikou, vedou a svedomitosti, ze ano? A nemame pravo po nich zadat, aby se tech principu drzeli?
 Věra 
  • 

nezlob se na cizinku 

(29.10.2006 19:50:21)
Jak jsem si všimla tak tak zvaná Cizinka má co říct něco snad u každého článku v Rodině.Ale nevšimla si jedné zásadní věci a to že tu diskutují mezi sebou normální maminy a né žádní vědci jak ona se chová.Tak mi to příjde že se do Čech přistěhovala jen proto aby tu poučovala nevědoucí ženy který na těchto stránkách spíše rozebírají své zkušenosti a ne nějaké vědecké bláboly.Proto se divím že ona žena nezvolí diskuzi mezi sebe rovnýmy.Ovšem k tomu má asi své důvody.Na jiné diskuzi uvádí že přednáší na jakési fakultě ale ani to ji neopravňuje aby byla arogantní a dělala tu z plno mamin blbce.Jinak souhlasím s tím že nemá vlastní názor,ona pouze opakuje jen to co někde vyčetla nebo slyšela.Ale ani tak ji nelze brát vážně,na Rodinu si chodí ve svém volnu cvičit češtinu,jak píše opět na jiné diskuzi.Tak nějak mě napadá že to volno má asi pořád.
 cizinka 
  • 

Re: nezlob se na cizinku 

(29.10.2006 20:30:02)
Vero, pokud mne pozorujes tak intensivne, asi se take vsimla, ze "delam blbce" jen z arogantnich a agresivnich diksuterek. Pokud nechteji to ostro, tak nemusi na nikoho vyskakovat. A pak jsem prisna na odborniky, to priznavam, ale ty na dobre argumentovanou diskusi by meli byt pripraveni a maji pravo blabolit nejmene ze vsech, zvlast, pokud si predstavili jako odbornici na neco.
 Martina 
  • 

Re: Re: nezlob se na cizinku 

(29.10.2006 22:42:10)
Hele, cizinko a jakým právem TY si dovuluješ dělat z lidí blbce? Podle tebe je blbec každý, kdo nemá stejný názor jako ty. Je mi tě líto. Dost ubohá zábava.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(30.10.2006 7:58:16)
Martino, "delat blbce" je fraze, kterou pouzila Vera. Ano, odkazuji na literaturu a clanky - dostupne na netu v anglictine a v cestine, proc si to neprectes? Nikomu jsem nerekla ale, ze je blbec. A oslovuji lidi, ktere podle mne se chovaji agresivne a arogantne. Jakym pravem treba ty si dovolila poucovat Adrianu, zenu v obrovskym stresu, jak se dalo videt z jeji prispevku. Studovala jsi medicinu? Nebo psychologii? Mas pravo na nekoho se vrhnout se svymi primitivnimi nazorami a poucovat nekoho? Proc jsi ji inteligentne radeji si nezeptala, proc si mysli, ze s ni nebylo zachazeno spravne, pokud jsi nerozumela jejimu prispevku? Jsem si jista, ze by mela velice inteligentni odpovedi.

A promin za moje hrubky. Reknu ti pravdu, ze po sebe nestiham cist. Ted mam spoustu praci. A Cestina bohuzel neni jazyk, ktery ted v zivote nejcasteji pouzivam. A bychom nemeli tolik se bavit, pokud bys laskave precetla ty odkazy (kdyz uz anglictina neni pro tebe problem a cesky tu prirucku WHO bys zvladla ze 30 min). A pak se bavme o dukazech a argumentech. Jak ti psala Aida, nepopirame, ze porodnice jsou bez pochybnosti dulezite zarizeni, ze spousta deti rizikovek by mohli se narodit jen tam, o tom neni rec. Rec je o tom, ze mezinarodni odborna verejnost uznava, ze domov za jistych podminek je bezpecne misto pro rizikovky. A ze v Evrope se prosadil zvyk respektovat pravo zeny na volbu mista porodu.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(30.10.2006 9:06:52)
Pardon, uz se mi rozteka se mozek. Predposledni veta mela byt... ze domov za jistych podminek je bezpecne misto pro porod nizkorizikovek.
 :-) 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(30.10.2006 9:18:02)
To jsme si všimli, že se tě roztéká mozek
 Kačka+Miška+Eli+Anička 


Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(30.10.2006 20:41:19)
Cizinku jsem tady na rodině potkala už víckrát, ale nikdy jsem neměla dojem, že by z někoho dělala blbce, spíš naopak, má toho dost říct i proto, že nejspíš může srovnávat. Taky mám z jejích reakcí dojem věcné a klidné diskuze, nikdy nikomu nenadává jako některé diskutující viz výše.

Cizinko, mám na tebe dotázek. Zajímalo by mě totiž odkud pocházíš, díky :o).
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(30.10.2006 22:46:13)
Katko, je to moc mily, ze se mi zastavas. Povypravela jsem o sobe na techto strankach nektere pro mne velice intimni veci, tak bych chtela zustat jen cizinkou. (A ta identita mi docela sedi, mam takovy hodne zcestovaly zivot:-).
 Kačka+Miška+Eli+Anička 


Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(1.11.2006 10:59:58)
cizinko :o),

myslela jsem jen v jakém státě jsi se narodila ?

Ale, chápu že jsi ráda anonymní :o)
 Hanina 
  • 

Re: nezlob se na cizinku 

(29.10.2006 22:39:52)
Věro, gratuluju, líp bych to nenapsala :-))).
Naprosto s tebou souhlasím. Vlastní názor paní cizince chybí, umí jen okopírovat a vložit část nějakého článku z netu, kterému podle mě ani pořádně nerozumí, neboť jsem si všimla, že ta vložená kopie je často úplně z cesty.

Mimochodem, její odpověď na tvůj příspěvek je dost mimo :-/, to totiž nekopírovala, to vymyslela sama :-)
 cizinka 
  • 

Re: Re: nezlob se na cizinku 

(30.10.2006 8:14:13)
Hanino, tak jsem zkontrolovala, co jsem vam ze sve databazy vlepila. No je abstrakt prehledu studii, ktere zkoumaly pouziti klystyru v prvni dobe porodni. Zaver je - podle studii nebyly nalezeny zadne prinosy, a chybi zatim rozsahly vyzkum.

Takze se vi to, co se vedelo v dobe psani prirucky WHO. Je vam k ni neprekonatelne daleko, takze citat:
"Klystýry jsou stále rozšířené, protože se předpokládá, že stimulují děložní stahy a že prázdná střeva umožňují sestup hlavičky. Také se věří, že snižují znečištění a tím riziko infekce matky a dítěte. Jsou však nepříjemné a představují určité riziko poškození střev. I když některé ženy o klystýr žádají, mnoho žen se při nich cítí trapně. Dva náhodně rozdělené kontrolní testy (Romney a Gordon 1981, Drayton a Rees 1984) zjistily, že po použití klystýru zůstává v I. době porodní míra fekálního znečištění neovlivněna, ale snižuje se v II. době porodní. Bez klystýru je znečištění většinou mírné a snadněji se odstraňuje než znečištění, které nastane po klystýru. Nebyly zjištěny žádné účinky na trvání porodu nebo na neonatální infekci či na infekci vzniklou poraněním hráze."

O experimentu to skutecne nebyl citat (ani jsem ho tak nepodala), to bylo moje zduvodneni, ze fyziologicke znalosti, zdravy rozum a predstavivost staci aby si clovek umel pochopit, proc to co trapi Lindu - "trapas" - je neovlivnitelna vec. Podle mne PA na porodnich kursech by meli spise vykladat, ze to by zenu nemuselo trapit, ze je to posledni vec, o ktere bude premyslet, a je dobre u porodu zapomnet o kulture, deltat vsechno co se chce, a co pomaha se uvolnit a dostat se do transu. Co konkretne se ti nezda?
 Staronová.luc 


Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(30.10.2006 8:52:57)
Nemáš co říct, tak zas vkládáš okopírované články?
 Jarka 
  • 

Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(30.10.2006 8:55:55)
Nemáš jak argumentovat, tak zas jenom pokládáš blbé otázky?
 Hanina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(30.10.2006 9:16:57)
OK. Taky budu kopírovat. Taky mám argumenty.

"Je to hazard, se kterým nikdy nebudu souhlasit," rozhořčuje se zkušený porodník Zdeněk Hájek ze známé pražské porodnice u Apolináře.
"Nikdy nikdo neví, jak se porod vyvine. A jestli mi někdo chce tvrdit, že se to dá vytipovat, tak můžu s celou svou vahou třicetileté praxe říct, že nedá," vysvětluje a dodává: "Ze sta zdravých matek se u jedenácti porod zvrtne tak, že je nutný lékařský zásah."

Lékařům ježí vlasy hrůzou. "Žádné ženě bych to nedoporučil," tvrdí gynekolog a porodník Vít Unzeitig. "Jen za poslední rok a půl vím o dvou případech, kdy děti narozené doma skončily tím, že přežívají prakticky jen díky přístrojům, a jakmile je odpojí, je konec," varuje.

 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(30.10.2006 9:21:27)
Hanino, a tohle je presne to, co nam vadi. Tito pani nemaji argumenty - vedecke dukazy. Autori prirucky WHO, ktere jsou nejenom ze lekari, oni se opiraji na studia. Podivej se na jejich prirucku, prosim. Nebudeme muset tratit tolik casu.
 Hanina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(30.10.2006 9:25:33)
A tenhle příklad tě nestačí? To tě neoslovilo. Těch miminek tě není líto? Neměli na výběr. Rozhodla za ně jejich "maminka"

"Jen za poslední rok a půl vím o dvou případech, kdy děti narozené doma skončily tím, že přežívají prakticky jen díky přístrojům, a jakmile je odpojí, je konec"


 Martina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(30.10.2006 9:27:40)
Já také umím zmáčknout ctrl+c a pak ctrl+v


Zhruba čtyřicet nebo padesát žen za rok si vybere porod doma. Proč to dělají? Většinou proto, že si chtějí "užít narození svého dítěte přirozeným způsobem", anebo také proto, že si z předchozích zážitků v porodnici odnesly traumatizující zkušenost. Spousta lékařů něco podobného považuje za neodpovědnost. Poukazují na všemožná rizika a ohánějí se čísly ze statistik. Ženy odhodlané přivést dítě na svět doma podobná argumentace nezajímá. Mnohé jsou naopak přesvědčeny, že domácké prostředí je bezpečnější už proto, že blahodárně působí na psychiku ženy i děťátka. Porodníci se chytají za hlavu a křičí, že jim psychika bude málo platná, když nastane náhlé poporodní krvácení a ony budou do deseti minut po smrti nebo když se předčasně oddělí placenta či se dítěti zadrhne pupečník kolem krčku. To jsou všechno komplikace, které se nedají předvídat, a přitom se musí okamžitě řešit.

 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(30.10.2006 9:39:24)
Martino,

No, popis situaci. Co je tym cennym zdrojem, noviny? Je tam vedecky argument? Ne. Muzeme verit argumentum lekaru, kteri neumeji vedecky argumentovat a ignoruji svetove poznatky? Ne. Obsirnej v nasi debate s Haninou. A precti si nejdrive ty odkazy, PROSIM. A bavme se o vedeckych textach a ne o emotivnich projevech panu doktoru, kteri ztraceji monopol. No jasny, ze maji duvod k znepokojeni. Ale vis co je velkym problemem velke casti lidi, kteri nemaji pravdu, a ztraci kontrolu? Neumeni elegantne a dustojne couvnout.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(30.10.2006 9:34:00)
Hanino, pokud tim panum by slo o miminka, ne o svoji jesitnost, nedelali by prekazky aby:
1]v praze vznikl porodni dum, kde by mohly rodit jinak potencialne domorodky, a kde by PA mohly se skolit na poskytnuti pomoci pri domacim porodu,
2] Neodmitali by konstruktivni spolupraci s domacima PA.

Vis kolik takovych malych mrzacku se rodi v dusledku chyb techto panu? Myslis si, ze porodnice je 100 procenti jistota? Jestli ti to rikal, lhal. Bohuzel, jiste procento miminek zdravych matek u porodu umira. Jde o statisticke srovnani a porovnani pravdepodobnosti. A pozor: Cesky nemaji stejne podminky jako Britky nebo Holandanky ohledne dostupne pece, tak je mozny, ze jejich statistika byla by horsi.Ale o tom zatim nic nevime. A ty panove to dobre vedi. Maji VS, vedi jak se dela prirodovedecky argument.
 Hanina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(30.10.2006 9:39:39)
Víš kolik mrzáčků se rodí doma, kdy jejich matky při hraní si na hrdinky odmítli rodit v porodnici pod dohledem vysoce kvalifikovaného personálu a při dostupnosti všech život zachraňujících přístrojů?
Takovým matkám taky nejde o miminka, ale o svoji vlastní ješitnost. Blbý je, že to dítě to lecky ošklivě a nenávratně odnese.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(30.10.2006 9:46:44)
Hanino, nejde o recnicky obrat, jde o argumenty. Ja nevim kolik jich se rodi v Cesku. Ty taky nevis, pani doktori to nevedi a nechteji vedet. Malinkata statistika, ale uz stara, visi na Rodine, clanek P.A. Zuzany Stromerove DOMA NEBO V PORODNICI. Tam nebyl zadny mrzacek. Vim, ze jejich matkam nejde o jesitnost, jde o to, ze chteji privest svoje dite na svet zpusobem, ktery pani doktori jim odmitaji poskytnout: bezduvodne. A pokud chces vedecky text, tak podivej se na muj odkaz pro Zuzku P.
A uz prosim bez studovat toto tema ve zdrojich vaznejsich nez noviny.
 Hanina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(30.10.2006 9:52:58)
Jasně že paní Stromerová neuvede kolika maminám to doma nevyšlo. To je celkem pochopitelné.
V Česku rodí doma zhruba 3% žen, naštěstí jen tak malé procento, přesto je bohužel plno případů, kdy takto narozené miminko díky nezodpovědnosti matky skončilo na přístrojích - nacelý život.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(30.10.2006 9:56:28)
Hanino, nerikali ti, ze lhat je hanba? Sem ty statistiky. Ne vykriky v novinach.
 Dana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(30.10.2006 9:59:30)
Nedá mi abych nereagovala.
Porod opravdu může být pro rodičku i novorozence nebezpečný a toto nebezpečí většinou přichází náhle. Tvrdíte-li , že umíte číst ze statistik, proč v nich tedy nepřečte, že nejméně sedm žen z tisíce rodících by pravděpodobně bez rychlé pomoci zdravotníků při porodu zemřelo a několikanásobně více by jich přišlo o své dítě?!
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(30.10.2006 10:12:28)
Dano,

Tady to zaznelo tolikkrat. Prectete si pozorne diskuse, prectete se odkazy.
1] Vite, ze porod doma si vybira jen ta zena, ktera je nizkorizikova, anebo po dukladnem zvazeni svych zdravotnich rizik, a jen zena, ktera doma rodit si preje, veri svemu telu a je naprosto jista, ze jen doma to pro nej bude bezpecne?
2] Vite, ze zastanci porodu volaji pro vytvoreni podminek, aby kazda domorodka mohla rodit s kvalifikovanou PA?
3]Vite, ze ve statech, ve kterych existuje oficialni moznost domacich porodu, obvykle PA prevezmou zodpovednost pod podminkou, ze do nemocnici je 20 min. cesty?

Samozrejme ze jsou rizika, kdo vam tady pri smyslech tvrdil ze nejsou? Ale vite co je statisticka pravdepodobnost? Takze, existujici studia dokazuji, ze pravdepodonost fatalnich pripadu v nemocnici a doma pro nizkorizikovku je temer stejna.
 Martina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(30.10.2006 10:10:20)
Cizinko, Hanina sem hází výkřiky z novin a ty výkřiky z internetu. Můžete si podat ruce, jedna jako druhá!
Mmch, ty jsi s tím začala, tak se nediv.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(30.10.2006 10:14:56)
Martino, umis odlisit novinovy clanek od vedecke studii? Maji trochu jinou vahu. Cely prirodovedecky vyzkum uz visi na internetu, vis:-).
 Hanina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(30.10.2006 10:18:55)
Martino, díky, ale kašli na ní, cizinka je člověk, který nepřipouští jiný názor než ten svůj, s takovými lidmi nemá cenu o čemkoli rozumně diskutovat. Na jakýkoli argument sem hodí kus zkopírovaného textu oddkudkoli a dělá to na mně dojem, že tomu psanému textu ani moc nerozumí.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(30.10.2006 10:31:09)
Hanino, prosim o konkretni argumenty a priklady. Kde a co jsem neporozumela? Kde jsem necitovala zpravne, bez pochopeni o co jde?

A pokud mluvime o uctu pro nazory, tak vis, nesouhlasit neznamena urazet. Ja se ti ptam, jakym pravem muzes urazet domorodky? Vis o nech neco vic nez nazor lekare z novin? A lez neni nazor, je to lez a jako lez ma byt oznacena. A pokud mas argumenty, ze tvoje lez je pravda, tak mi to dokaz a ja to prijmu.

A rodit doma te nikdo nenuti. Nikdo te neurazi, ze pokud rodis v nemocnici, nezalezi ti na diteti. S tebou diskutujeme o opravnenosti tveho urazliveho "nazoru" na domorodky.
 Zuzka* 
  • 

Cizinko 

(30.10.2006 10:35:07)
Cizinko, ty máš děti? Tady tak zarytě diskutuješ o porodech a já ani nevím, jestli ty sama máš s porodem nějakou zkušenost.
 cizinka 
  • 

Re: Cizinko 

(30.10.2006 10:45:26)
Zuzko,
Mam. Tady nejde o zkusenosti, co hodne kdo neumi pochopit, ale o pravo na volbu a o jejim medicinskym podlozeni.
 Martina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(30.10.2006 10:32:39)
Hani, máš pravdu. Je to člověk, který se celé dny a noci baví jen tím, že posílá příspěvky do různých diskuzí. V podstatě je mi jí líto, asi nemá jinou zábavu a je sama.

 . 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(30.10.2006 12:15:30)
.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(30.10.2006 11:22:58)
Martino,

Zvazovala jsem chvilku jestli vam vubec odpovidat. Teto diskusi jsem zasvetila pul weekendu a ted zase si presouvam svoji denni porci praci na noc. Okradam o svoji plnou vecerni pozornost svoji rodinu.
Zvazte to, ze vam odpovidam. Ctu vase prispevky i presto, ze zrejme nezajimaji vas dukazy, nechcete nic vedet o tematu. Neumite priznat, ze neco nevite. Ale odpovidam vam. Neni to ucta?
 La Pepa, holka 7/05, kluk 7/07 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(30.10.2006 10:05:42)
Co se statistik úspěšnosti porodních bab, chodících k porodům doma týká, moc údajů fakt není.
Jediné, co jsme v poslední době našla, je z knihy - rozhovoru s Ivanou Königsmarkovou, kde píše, že byla cca u 60ti porodů doma a z toho 5x odjeli do porodnice. Důvody: 1x zkalená plodová voda, 4x se dlouho neodlučovala placenta. I v porodnici vše poté dopadlo normálně.

Myslím, že z činnosti porodních bab dělají kovbojku hlavně doktoři. Vzhledem k tomu, že přitomnost u porodů doma je činnost mírně řečeno polooficiální, tak statistiky nejsou k dispozici a tak můžou odpůrci porodů doma šířit poplašné zprávy o tom, jak zrovna u nich v porodnici zachraňovali matku i dítě.

Myslím, že nebezpečný na porodech doma je hlavně fakt, že když se situace zkomplikuje, není tu žádná návaznost péče.
LaPepa
 sharonka9 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(6.11.2006 14:46:57)
Milá cizinko,

po přečtení prvního příspěvku od tebe jsem měla chuť tě pochválit, než jsem se prokousala celou diskuzí, zjistila jsem, že hromada lidí to stihla udělat za mě. Pár jich tě taky považuje za trn v oku, ale z toho si nic nedělej, snad všechny osobnosti mají zastánce i odpůrce. Podle mě veselejší osud, než nemít nikoho:-)))
K porodům doma: proč ne? U zdravých matek... A u těch ostatních lepší péče v nemocnicích!!! Nejde o to, že by všichni doktoři byli ješitní, hloupí a protivní. Jde o to, že PÁR jich takových fakt JE, a žena se NEUBRÁNÍ.
Při porodu asi žádná není v plné síle prosadit své oprávněné požadavky u neochotného personálu. A zkuste si po porodu postěžovat, že vás bezdůvodně nastřihli a máte proto bolesti o pár zatraceně dlouhých týdnů déle. Kdo vám pomůže? Kdo se vám nevysměje?
O tom to je: Jen málo žen by chtělo rodit doma BEZ ODBORNÉ POMOCI, pokud by se taková pomoc nabízela a pokud by bylo dost "humánních" porodních zařízení....kde by byl váš porodní plán prvním zákonem (hned po zdraví dítěte).
A vlastně nejde jen o porodní plán, ale i o to, aby nikdo se ženou nezacházel jako s hadrem, nástřihem počínaje a stylem položení talíře na stolek konče. Požadavek slušného jednání jako bod č. 1 :-)))

Šárka
 Martina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(6.11.2006 14:55:51)
Sharonko,

"A zkuste si po porodu postěžovat, že vás bezdůvodně nastřihli a máte proto bolesti o pár zatraceně dlouhých týdnů déle" -

- k tomu chci jen říct, že mě nastřihli při obou porodech, děkuju za to, je to jistě lepší, než se nekontrolovaně potrhat, a nástřihy se mi zahojily do týdne, tak tady nezkušené holky nestraš.
Mmch, ten nástřih vůbec nebolí.

Jinak je mi jedno kdo kde rodí. To, že domorodek jsou v naší republice jen mizerná 3% svědčí o tom, že zbývajících 97% žen má v hlavě zdravý rozum. To je pozitivní zpráva.
 sharonka9 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(6.11.2006 15:23:01)
Martino, nejsem děd vševěd, ale opakovaně jsem slyšela, že sešitý nástřih (nikoliv nastřihávání samotné) se hojí déle a bolestivěji než běžné natrhnutí - myslím obecně, pokud někoho nástřih nebolí, ať je rád, na druhou stranu se jistě najde žena, která si po děsivém "přirozeném" natrhnutí pár týdnů nesedla...Ale nemluvíme přece o výjimkách.

A to, že 97% žen rodí v nemocnici, není důkazem jejich rozumnosti, ale prostý efekt zvyku a společenského tlaku. Na to, jak pronásledované jsou porody doma, jsou 3% fantastické číslo. To jsi jen tak odhadla, nebo je jich opravdu tolik? (Otázka je bez ironie)
 Martina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(6.11.2006 15:47:17)
Sharonko, už jsi rodila? Já jen, jestli jsi rodila v porodnici a pokud ano, tak jestli tě nastřihávali. Víš, mě jde o tvoji zkušenost, jestli tě to bolelo a jak se to hojilo. Nemyslím tu otázku zle ani útočně :-).
Já mám zkušenost ze dvou porodů = 2x nástřih. Mě to opravdu nebolelo a hojilo se jen týden s tím, že jsem si stehy několikrát denně sprchovala teplou vodou a oplachovala řepíkem.

K těm 3% - to jsem vyčetla tady v té diskuzi, myslím, že to psala cizinka a nebo Sylvie - ty to mají obě nastudované, tak na tom asi něco bude.

Nevím, jestli jsou porody u nás tak pronásledované. Kamarádka, teda spíš známá, doma rodila a nikdo jí nepronásledoval. Lékaři jí i dceru po dohodě ochotně prohlédli, nic jí nevyčítali.
Tím nechci říct, že s tím souhlasím :-).
 lydushe + 3 háďata 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(6.11.2006 16:32:32)
Martino, moc ti to přeju, že ti nástřih nevadil. Já osobně jsem proti nástřihu byla, když mě stříhali, tak to sestsakra bolelo a hodně jsem o tom věděla. Nastřihli mě jen proto, že jsem nebyla schopná vytlačit miminko "do kopce" (já hloupá husa se nechala položit na záda" na dvě zatlačení.
Nástřih se mi hojil dobře, ale hodně mi to vadilo, bolelo to, občas se teď jizva ozve, nesešili mě tak jako "dřív".. zkrátka mi to vadilo. Co se týče nástřihu tak podle studií (henci goer: průvodce přemýšlivé ženy porodem.. ) je nástřih hodně velký zásah, přestřihnou se svaly a tkáně, které by se za normálních okolností jen těžko potrhaly, navíc k nástřihu je opravdu minimálně indikací, argumenty jako pozdější inkontinence a pokles dělohy už opravdu neobstojí...
 Pavlína&potomci 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(30.10.2006 15:58:50)
Za celé ty cca 4 roky, co se o porody doma intenzivně zajímám, jsem se nesetkala s jediným konkrétním případem "mrzáčka" díky PLÁNOVANÉMU domácímu porodu s PA v ČR. Nepochybuji, že něco podobného by si při současné nepřátelsky laděné atmosféře v souvislosti s domácími porody média celkem vychutnala a že by se to v žádném případě neututlalo. Výše zmiňovaní lékaři zvučných jmen byli několikrát žádáni (mj. i prostřednictvím diskusí v odborných časopisech), aby uvedli konkrétní případy postižených dětí po PLÁNOVANÉM porodu doma. Pokaždé tato žádost zůstala bez jakékoli odezvy.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(30.10.2006 10:45:48)
Jen za poslední rok a půl vím o dvou případech, kdy děti narozené doma skončily tím, že přežívají prakticky jen díky přístrojům, a jakmile je odpojí, je konec

Hanino, to je dost závažné obvinění. A jakpak k tomu došlo? Na přístrojích skončili chybou porodní asistentky, která špatně vyhodnotila situaci? Nebyla vina PA, protože tyto komplikace nešlo předvídat a vyvinuly se bleskově? Nebo dokonce ty ženy byly ponechány bez náležité odborné pomoci a kdyby u nás fungoval systém domácích porodů, k ničemu by nedošlo? Pročpak už tohle doktor Unzeitig neuvádí? To je dost důležitý údaj :o/ Tak trochu mi to připomíná situaci, která už tu byla někdy tuším v roce 2005 - tehdy doktor Halaška taky veřejně prohlásil, jak občas občas hospitalizují krvácející umírající rodičky jako důsledek porodu doma - a zajímavé, poté, co se porodní asistentka Štromerová proti takovému tvrzení ohradila, že v té době neví o žádné rodičce po domácím porodu s porodní asistentkou v ČR, tak kdyby pan doktor mohl své tvrzení upřesnit... už neupřesnil :o/


S.+++
 Hanina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(30.10.2006 10:49:45)
Na to můžu říct jen to, že je vidět, že PA nejsou tak pohotové a kvalifikované jako lékaři, kteří by takovou situaci dovedli včas rozpoznat a dokázali by účinně zasáhnout.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(30.10.2006 11:01:52)
Hanino, na to dalo by se rict to, ze to ze PA, ktere pracuji s domorodkami je dobre poznaji behem tehotenstvi. Zena svoje problemy ma schopnost ucitit drive nez pristroje (a to kvuli vymene hormonalnich informaci mezi miminkem a matkou), a PA je tam, aby ji naslouchala. Na tom zaklada uspech pece PA. (viz sirsi povidani o tom pro Kacu, anebo lepe knizky Michaela Odenta, Goerove anebo take pani Stromerove.) Ale opravdu spoluprace s porodnicema je dulezita. Zadrheli v prevzeti do porodnicni pece muzou byt osudne.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(30.10.2006 11:14:38)
No, Hanino, otázka zní - byla vůbec u toho porodu porodní asistentka? VZpomínám na dotazníkové šetření, které dělal CAP (nebo někdo kolem asistentky Štromerové, detaily se mi nevybavují) mezi ženami, které rodily doma a necelá polovina z nich uvedla, že rodila bez porodní asitentky (převážně z důvodu nedostupné péče). Jasně, to dotazníkové šetření není nijak obzvlášť směrodatné, ne každá žena, která rodila doma ten dotazník vyplnila, ne o každé ženě se ví... ale i tak žen bez pomoci zůstává doma hodně :o/

S.+++
 KMih 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(3.11.2006 19:05:23)
A kdyby se ta mimča narodila v porodnici je 100% jistota, že to tak nebude? Že nebudou na přístrojích? Přes kamarádku, která rodila na jaře vím o případu, který pro změnu zčunili doktoři, jen se nejsou schopni dohodnout kdo tu chybu udělal, takže nikdo za nic nemůže. Miminko, holčička nepřežila, resp. při variantě nechat ji růst na kapačkách s vidinou mnoha poškození, či ji mít chvíli doma a s láskou se s ní rozloučit to její rodiče řešili druhým způsobem. Prostě výkřik doktora není nic jiného než výkřik vytržený z kontextu, zatímco cizinka buď říká svůj názor, nebo vkopíruje část ze studie od organizace, která má přeci jen značně větší možnosti srovnávání než doktor, ten srovná max. svou praxi a kupodivu tu dělá těch 30 let furt stejně (já vím, že ne každej, ale mnozí ano a to je ta největší tragédie), že ;o), takže když jemu to funguje tak musí všem.
 lydushe + 3 háďata 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(3.11.2006 19:22:25)
Jen tak pro zajímavost malý výzkum o porodech doma:
http://www.pdcap.cz/Texty/Vyzkum/Dotaznik.html

Chápu, že je to jen malý vzorek, takže takový výzkum nemá rozhodně pořádnou vypovídací hodnotu, jako vzorek několik tisíců či desítek tisíců žen, nicméně i to může být celkem zajímavé ke čtení.
 lydushe + 3 háďata 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(3.11.2006 19:37:27)
Kačko můžu se zeptat, kde se chystáš rodit? Ty máš dohodnutou PA a za to musíš v té porodnici více platit?
To je fakt síla...
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(30.10.2006 11:09:37)
Hanino, to není argument, to je názor lékaře. Nehledě k tomu, že třeba konkrétně profesor Hájek ještě před pár lety (rok 199-2000 plus mínus) tvrdil, že "Matka, která odmítá holení, je podle mne dementní." případně "Poloha vleže je samozřejmě pro matku nepohodlná, ale nám se při ní dobře pracuje." což na mne nepůsobí zrovna dojmem, že by pan profesor uměl asistovat při přirozených porodech, tedy je opět otázka, nakolik je jeho názor v otázce přirozených porodů relevantní ;o) Tím nijak nespochybňuji jeho znalosti v otázce problémových těhotenství a porodů.

S.+++

 Paja 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(30.10.2006 17:58:30)
Jo, a v jednom rozhovoru na Porodnice.cz tvrdil, jak jsou u Apolinare pokrokovi a berou pacientky (rozumej rodicky) rovnopravne, protoze uz je mezi lekari samozrejme, ze se pacientkam predstavuji:-)
 Kačka+Miška+Eli+Anička 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(30.10.2006 21:04:33)
Hanino,

mě se jen líbí, že jakmile někdo řekne domácí porod, tak lékaři hned vytahují, že ZROVNA, ZROVNA teď tady leží v nemocnici poškozené dítě po domácím porodu (jako, kdyby snad doma rodila každá druhá ).

Je to pořád a pořád dokola !!!!!!

No nic, jen mi příjde zajímavé, že když vždycky někde najdou to poškozené dítě z domácího porodu, tak jakto herdek že to nevysílala TV NOVA jako šot dne ??
 Hanina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(30.10.2006 21:14:10)
Kateřino,
on někdo řekl, že ZROVNA teď leží v nemocnici poškozené dítě narozené doma?

Nikdy jsem žádný šot na TV Nova o poškozeném dítěti z domácího porodu neviděla. Ty ano?

Tady se jen mluví o zvýšených rizicích při domácím porodu a ty existujou, to nemůžeš popřít.
 Kačka+Miška+Eli+Anička 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(30.10.2006 22:25:28)
Ne ty jsi nenapsala ZROVNA.

Ale protože tohle téma sleduju, všímám si někdy dost hysterických výlevů lékařů, které jsou čím dál průhlednější lži :o( je bohužel velmi smutné, že takové často dost velké kapacity nedokážou ani odpovědět domarodkám na dotazy (ač předtím chtěli aby tyto ženy pověděli, co je k porodům doma vedlo). Např. v diskuzi namedical-tribune.cz a jak psala výše Pavlína, neslyšela jsem o plánovaném porodu doma, který by skončil špatně.

Neboj, kdyby skončil našla by se dobrá duše, která by to TV Nova vybreptala :o) a určitě by jsme se o tom dozvěděli.

 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(30.10.2006 22:59:34)
Katko, já z útržků na medicial-tribune dohledala ty dvě děti hositalizované po domácím porodu. Oni tam nemají plné verze článků :o/

U porodu jednoho z těch dětí byla PA Štromerová - článek od ní se mi podařilo dohledat v placeném archívu, takže mohu poinformovat:
Žena celé těhotenství docházela ke gynekologovi, PA vyhledala na jednu konzultaci před porodem. Nemocnice vzdálena cca 10 minut jízdy autem. Porod bla bla bla... důležitý okamžik: 5:23 odtéká plodová voda a vyhřezne pupečník - tou dobou už u rodičky byly PA dvě, jedna uložila ženu do vhodné polohy a zadržovala hlavičku, aby moc netlačila na pupečník, druhá volala záchranku + informovala porodnici - sanita doráží za cca 15 minut a záchranáři přijíždí s křeslem, ačkoli bylo požadováno leháko pro převoz vleže - zdržení, protože se musí vyměnit - cestou ze sanity je podruhé o situaci informována porodnice - v 5:55 přijíždí sanita do porodnice, v 6:00 je žena předána nemocničnímu personálu - teprve poté !!! se začíná scházet operační tým - v 6:15 se stále ještě neoperuje (jak vyplývá z druhého článku, který nemám celý, operovat se začalo pravděpodobně v cca 6:20)

S.+++

 Hanina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 8:53:06)
No vidíš Sylvo, a tím jsi řekla všechno, kdyby ta maminka rodila v porodnici, tak lékaři zasáhli mnohem dřív. Děkuju za tento příspěvek,, jen mě utvrdil v tom, že celou dobu mám pravdu a se mnou všechny zastánkyně porodů v porodnici pod kvalifikovaným lékařským dohledem.
Moc jsi mě potěšila :-) Díky.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 9:04:43)
Hanino, v cim jako mas pravdu? Ze kvalifikovana a predem informovana pece nemela zajem poskytnout vcasnou pomoc domorodce? To spise tvirdila pani autorka clanku, ne ty.
 Hanina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 9:31:15)
Snad mi nechceš tvrdit cizinko, že kdyby rodila v porodnici, takže by se jí a hlavně miminku nedostalo pomoci včas? Tak to holka zlatá nemáš šanci, tohle neobhájíš.
A ta maminka si to celej život bude vyčítat.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 9:37:56)
Hanino, je take mozny ze by nedostalo. Je take mozny, ze by se pripletlo dalsi komplikace, ktere muze zpusobit stres, nevhodny rutinni zasah. A o tom, holka zlato (jestli chces se oslovovat zovialne), jde, kdy se mluvi o stejnych statistickych pravdepodobnostech. Vime, ze jsou stejne v zemich, kde porod v domacim prostredi je soucasti oficialni porodnicke statistiky. Jestli jsou stejne v Cesku, to nevime. A pokud nejsou stejne, tak koho je to vina? PA, ktere se snazi pomoct domorodkam jak to jde, anebo lekaru, kteri haji svuj monopol?
 Hanina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 9:46:09)
Ale je nanejvýš pravděpodobný, že by se jí pomoci včas dostalo. Mě je jasný, že to nahlas nepřiznáš a neřekneš a je mi to jedno.
 Hartina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 9:52:45)
Hani, samozřejmě, že to nepřizná, co jsi čekala? Že stráví několik dní obhajováním nějaké teorie a pak napíše, že jsme měli pravdu, že to riziko komlikací při domácím porodu JE zvýšené? Nebo to napíšu lépe. Riziko koplikací je myslím stejné jako při porodu v porodnici, ale v porodnici poskytnou mamince OKAMŽITOU odbornou pomoc. Když jde o minuty či vteřiny tak to slovo OKAMŽITOU má svou váhu, že.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 9:59:05)
Hartino, pak jake je vysvetleni statistik z domacich a porodnickych porodu v Zapadni Evrope? Prece tam take v porodnicich je bliz k okamzite pomoci:-).
 KMih 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(3.11.2006 19:21:28)
A možná jen stačilo, aby saniťáci byly připraveni jak je o to PA žádaly a v porodnici byl připravený tým (o tom je totiž článek, pod kterým diskutujete, tedy spíše vrtáte do cizinky). Tudíž by zdržení bylo daleko kratší a mimís by měl i tak šanci. Bohužel u nás se moc nenosí poslouchat žádosti druhých a vyhovět jim.
Třeba mě by stačilo (rodit doma tentokrát nebudu, ale po druhé možná jo, záleží jaká bude realita za pět týdnů), kdyby mnou zvolená PA mohla se mnou k porodu, ale ne jako trpěný přívažek, ale jako člověk, který mě zná a celý porod povede. Bohužel to není možné, můžu si jen zaplatit cca 1200 korun za to, že tam moji PA pustí, ale nesmí do ničeho "kecat", porod řídí místní lékaři nebo PA (Ti o mě vědí prd, že) a přitom by stačilo, když by lékař byl zavolán jen v případě nutnosti. Mimochodem tatínek u porodu stojí 700, proč PA stojí o 500 více? Protože narozdíl od tatínky porodu rozumí a lékaři si musí dávat větší pozor, mají za zadkem odborně vzdělanéhé člověka.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 9:53:34)
Prosim te, Hanino, jake mas vzdelani? Rika ti neco pojem stejna statisticka pravdepodobnost? Tohle prece se uci uz na zakladkach, ne? Rika ti neco pojem rovnocennost dvou odlisnych metod?
 Hanina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 10:02:23)
Studovala jsem FAV, proč? I žena se záklaním vzěláním ví, že porodem doma může ohrozit svůj život a i život svého miminka. Na to nepotřebuju studovat, to je daný instinktem a zdravým rozumem.

Hartino, ty jsí Martina viď, jsi se jen překlepla? :-)
Díky.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 10:11:45)
Hanino, no tak super. A u vas na fakulte ucily ze je dustojne pro vysokoskolaka ignorovat predlozene dukazy? A jak to bylo u vas s obcanskou vyukou? Nemyslis si, ze ve svobodne zemi lidi maji pravo prosazovat s vlastni iniciativy, aby bylo vyhoveno jejich legitimnim pozadavkum, i za cenu pravnich rizik a financnich nakladu? A jak u vas byla definovana odbornost? Ma lekar pravo odmitat bez argumentu praci domacich a nezavislych PA, to jest to, co jeho zahranicni kolegove uz se zvykli prijimat jako rovnocennou konkurenci, anebo spise rozdeleni praci na ruznych urovnich pece?
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 10:12:36)
:o))) Instinktem a zdravým rozumem je dáno to, že usadím-li dítě do auta a vydám se s ním na silnice, ohrožuji tím jeho život, protože kdykoli kdokoli do nás může nabourat. V rámci toho navrhuji zakázat prodej dětských autosedček, třeba to ty nezodpovědné hazardéry donutí přestat strkat děti do auta ;o)

S.+++
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 9:48:31)
Hanino, vidíš to, já ten článek četla přesně opačně ;o) KDyby u nás porody doma fungovaly, mohla být žena na sále o dobrou polovinu času dřív (a tady se každá minuta cení), protože jak záchranáři, tak porodníci by brali vážně, co jim porodní asistentka vykládá do telefonu a nedocházelo by ke zbytečné časové prodlevě kvůli jejich nepřipravenosti na situaci :o/ Je to smutný případ, ale pokud ani takováhle tragedie nedokope zdravotníky k jednání, jak domácí porody řádně zabezpečit po odborné stránce, tak já už nevím na co dalšího čekají :o(

MMCH na Rodinu psala mamina, které se dítě na pupeční šňůře uškrtilo i v nemocnici :o( Ano, bylo to v nemocnici, která NEMÁ dětskou JIP, takže dítě po narození bylo převáženo do lépe vybavené nemocnice. Jsou to velmi smutné případy, ale prostě - stávají se. Studie, na které tu odkazuje Cizinka a které jsou mnohým tady trnem v oku, ukazují, že se takovéto případy stávají jak doma, tak i v nemocnici a to měrou velmi obdobnou. Já sama chtěla doma rodit po prvním porodu, byla to reakce na ten šok, který jsem v porodnici zažila. Zkontakotovala jsem se s domarodkama, českýma, zahraničníma, právě rozhovory s nimi mi daly pochopit, že porod doma není pro mne, protože já nechci rodit doma, já chci utéct z nemocnice - a to je rozdíl (tolik k těm obviněním, jak HAM a domarodky porod doma propagují - to může říct snad jenom ten, kdo si dělá na věc neměnný názor dřív, než se s ní vůbec seznámí, a pak dotyčným podsouvá věci, které vůbec neřekli... ale dle neměnného názoru odsuzovatele by bylo v logice věci, kdyby je řekli). I přesto (nebo možná právě proto) jsem přesvědčená, že domarodky jsou stejné ženy jako já a tudíž že mají nárok na odpovídající zdravotní péči a pokud ji u nás nedostávají, cítím to jako pohrdání ženami obecně. Jsi jenom žena, nemáš právo do porodu jakkoli kecat, tak drž ústa, krok a přizpůsob se. Že poznatky vědy dávají ženám možnost se v tomto rozhodnout? No a co, my to chceme takhle, pokud to ty dotyčné chtějí jinak, ať si klidně doma poumíraj, kvůli nim se nebudeme zbytečně namáhat s rozšiřovaním péče.

Po prvním porodu, během kterého jsem pochopila, jak je velice lehké, aby si zdravotníci vyráběli porodní komplikace jenom tím, že nenaslouchají rodičce, jsem si ke dvěma dalším porodům úmyslně vybrala malou porodnici, bez dětské JIP, takže kdyby došlo k ohrožení života dítěte, stejně by muselo být převáženo jinam. DO této porodnice jsem šla s vědomím tohoto faktu, šla jsem tam i s vědomím toho, že existují lékaři, kteří by chtěli takovéto malé porodnice zakázat jako životu nebezpečné. Přesto mi to v dané situaci přišlo jako lepší řešení, než jít rodit do velké porodnice. Už jenom proto, že když vlezu do velké porodnice, stáhne se mi žaludek a je mi nevolno a mám strach. U prvního porodu jsem se tenhle pocit snažila v sobě zadupat a přesvědčit sama sebe, že vlastně o nic nejde - šlo, podruhé a potřetí jsem se už řídila kromě jiného i svými pocity.

Zavedením péče i pro domarodky nikdo nebude nucen rodit doma - naopak, my, co rodíme v porodnicích rozšířením služeb i pro domarodky můžeme jedině získat. Samostatná porodní asistentka jako respektovaná profese bude plus i pro nás - aspoň já bych ocenila, kdyby třeba můj porod měla právo vést porodní asistentka, se kterou jsem byla v kontaktu po celé těhotenství a kterou jsem si vybrala i mimo jiné na základě sympatií a důvěry (kolik nemocnic v republice tuto možnost nabízí? Teď se neptám na vlastní PA ve funkci laického doprovodu, ale opravdu ve funkci PA.) a stejně bych ocenila, kdyby nebyl problém získat PA na domácí poporodní péčei "na pojišťovnu" (nárok na takovou péči má každá rodička v ČR... pojišťovny ovšem PA nasmlouvané nemají, tkže bývá obtížné nárok uplatnit :o/).

Jo, ještě link na ten zmiňovaný příspěvek od maminky, které se dítě udusilo i v nemocnici :o(
http://www.rodina.cz/scripts/diskuse/prisp.asp?id=2538411

S.+++
 Hanina 
  • 

Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 10:22:49)
KDyby u nás porody doma fungovaly, mohla být žena na sále o dobrou polovinu času dřív (a tady se každá minuta cení –
ano Sylvo, máš pravdu, každá minuta se cení, proto opakuju, že kdyby byla ta paní na sále od začátku, tak její miminku nemuselo být postižené a odkázané na celý život na přístroje!!!! A za tím si stojím.

A další věc, já jsem si k oběma porodům vybrala porodnici, kde MAJÍ dětskou JIP, to byla moje podmínka při výběru porodnice, vybírala jsem pečlivě, podle referencí ostatních maminek, podle osobních návštěv, podle personálu, který jsem při mým exkurzích měla možnost poznat. K porodu jsem si vyžádala svoji dětskou lékařku, které důvěřuju, nebylo to problém, respektovali to. Jako PA se mnou byla kamarádka, je porodní asistentka. Všechno jde. Jde o to se ptát, informovat, požádat. Zeptali se jestli chci krystýr (samozřejmě ano, nevím proč bych se měla při tlačení po***), oholená jsem pořád. Dostali jsme s manžou pokoj, kde jsme byli až do doby, než jsem měla potřebu tlačit.. Vyhověli mým požadavkům. Tak nevím, proč bych měla porodnice zatracovat a riskovat doma život mého dítěte a třást se strachy, že nastanou komplikace a nedovezou nás včas.

Závěr je ten – umět si vybrat dobrou porodnici.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 10:32:56)
Hanino,

Miluji tenhle argument: mne bylo dobre, to znamena, ze VSEM MUSI BYT DOBRE. Obavam se, ze v Cesku je hodne zen, ktere nemaji PA za kamaradku, a neexistuje zadna porodnice, ktera by odpovidala jejich docela vzdelanym a opravnenym pozadavkum. A vis, ze v tehle diskusi nekoho nezajima, kde a jak ti bylo dobre, a jestli si holis prirozeni, to uz vubec ne. Jde o to, ze skupina zen, byt je to mensina, preji si bezpecny porod doma, a uz rodi doma, a pokud chceme, aby jejich deti neumirali zbytecne, tak neskromne si stavit jim za priklad, je dost arogantni a neopravneny postoj.
 Martina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 12:24:17)
Cizinko, to je zajímavý - nikoho nezajímá, že Hanina měla v porodnici pěkný porod podle svých představ?
A to, že tady ostatní popisují své zážitky z domácích porodů a nebo zážitky z porodů v porodnici, to zajímá tedy zajímá koho? Vidím, že každému jiným metrem. Když tu někdo napíše, že má strašné zážitky z porodnice - to je v pořádku, to chceme slyšet; když někdo napíše, že má úžasné zážitek z porodu doma - to je v pořádku; když se někdo pochlubí pěkným porodem v porodnici - tak ho šmahem utřeš, že to nikoho nezajímá?
 ** 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 12:30:37)
Autor: MUDr. Vladimír Dvořák, předseda Gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP
Datum: 10.07.2006 12:30:03
STANOVISKO NAŠÍ SPOLEČNOSTI k plánovaným domácím porodům je jednotné a neměnné. Jde o postup non lege artis se všemi právními důsledky. Plánovat porod v domácnosti je návrat do středověku. Nemyslím si, že by zdravotníci v porodnicích dostatečně nevnímali přání a potřeby rodiček. Porodnická péče je v ČR naprosto srovnatelná s péčí ve vyspělých evropských zemích a v mnoha aspektech i lepší. Je pravda, že pro domácí porody se zpravidla nerozhodují ženy simplicitní, i když ani to nelze vyloučit. Určitě nelze podcenit vliv médií, kde je někdy domácí porod popisován jako idylická záležitost, která mimořádně přispívá ke stmelení rodiny. Ženy pak snadno podlehnou tragickému omylu, že pokud je těhotenství fyziologické, musí být fyziologický i porod. V tomto přesvědčení je bohužel podporují i některé porodní asistentky. Je jich sice jen zlomek, možná ani ne procento z celkového počtu asistentek, ale jejich vliv je značný. Takové jednání považuji za naprosto nezodpovědné.
 . 
  • 

Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 12:33:40)
V SOUČASNÉ DOBĚ má Česká republika nejnižší perinatální úmrtnost na světě. Tento úžasný výsledek si vyžádal nemalé investice do budování sítě porodnických zařízení a obrovské nasazení organizační a odborné ze strany lékařů a sester v nemocnicích. Často se tak dělo na úkor určitého komfortu rodiček. Tento fakt a hlavně pocit falešného bezpečí vede některé rodičky k rozhodnutí porodit doma. Neuvědomují si, že nízká úmrtnost matek a novorozenců je jednoznačně výsledkem moderní ústavní medicínské péče. Žel toto rozhodnutí bývá živeno i některými soukromými porodními asistentkami, které ze zištných důvodů (za vedení porodu doma inkasují peníze) podporují rodičky v jejich mylných představách. Podle mého názoru má dítě právo narodit se tam, kde mu v případě potřeby bude poskytnuta nezbytná péče a rodiče jako jeho faktičtí zástupci nesmějí ohrozit jeho bezpečí. Novorozenec je intenzivní pacient, stejně jako rodící žena, protože porod je vlastně přírodní výběr, který má přežít jenom ten nejzdatnější novorozenec. My však z jasných humanitárních důvodů musíme bojovat o každého novorozence a předem neumíme stanovit, které dítě přežije porod bez újmy a které naši péči během porodu nebo po něm bude potřebovat. Proto je podle mne rozhodnutí rodit doma nezodpovědný hazard s životem dítěte i matky.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 12:52:29)
Puntiku,

Jedna z nejnizsich perinatalnich umrtnosti na svete je prevazne zasluhou genetickeho testovani. Pokud pripoctete k statistice i ty "legalni mrtvolky" po potratu z genetickych duvodu , ktere se nepocitaji (ve vsech srovnavanych zemich, samozrejme), co myslite, jaka bude umrtnost ve srovnani?
Podle vas je vysoka uroven perinatalni pece v zemi, kde 2-3 procenta rodi doma bez legalnich a zdravotnickych zaruk, jeste z toho polovina bez dohledu kvalifikovane osoby?
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 12:44:33)
Martino,

Ja jsem napsala V TEHLE DISKUSI. A naznacila jsem ji take, ze to neni relevantni argument: pry mne bylo fajn, zvolila jsem, co mi vyhovovalo, tak v cem je problem? Problem je asi v tom, ze domorodky jsou vice v tematu sectele, maji jinou psychickou povahu, maji jine naroky, a jine zivotni postoje, zkusenosti a touhy nez Hanina.
Vis, mne trochu unavuje chybejici smysl pro relevanci nekterych diskutujicich. Nedavno jeden chlapik v diskusi o adoptivnich detech vykladal, co vse vlastni a co nevlastni - naprosto bez souvislosti s diskusi a mymi odpovedmi, vcera pan Jarda chtel se povidat, jak skvele manzelky jsou zdravotni sestry (ja se nechystam zenit),a kdyz je rec o predporodni priprave, skupina zen zacina nutkave resit to, co se resi v puberte: co jak a kolik si holit?. Ja si ted samozrejme delam srandu, ale se obavam, ze Haninin pokus argumentovat svoji zkusenosti byl naprosto mimo misu.
 Hanina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 12:59:24)
Cizinko, ty tuhle diskuze nějakým způsobem vedeš nebo řídíš, že chceš rozhodovat o tom co sem kdo může napsat nebo nemůže? Nebo co se sem hodí napsat nebo nehodí? Z jakého titulu máš tuto pravomoc? Že to nezajímalo tebe neznamená, že to nezajímá jiné ženy.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 13:06:00)
Hanino, ja nemam tu pravomoc, ja jen rikam, co povazuji za aroganci anebo irelevantni argumtn. Pokud jsi nechtela nikomu si cpat za priklad, jen tak si sentimentalne zaspominat, tak promin;-). Z jakesi recnicke chyby vyznelo to jako pokus argumentovat poucovanim, jak si skvela, jeste k tomu zodpovedna a ze mame se od tebe poucit;-).
 Hanina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 13:12:20)
Ale ano cizinko, chtěla jsem sem napsat příklad, že i v porodnici to jde šlo podle mých představ, nechtěla jsem jen sentimenálně vzpomínat. Nepodsouvej mi své myšlenky.

Pro Sylvu - do oné porodonice, kde jsem měla kamarádku sebou PA jsem si mohla vzít jakokoli PA, nemusela to být kamarádka. Nebylo to tam zvykem, ale mojí žádosti vyhověli bez problémů.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 13:48:26)
Hanino, jaká to byla porodnice? Ještě jsem u nás neslyšela o porodnici, kde by nechali cizí porodní asistentky vést porody, proto se ptám. Vím, že třeba neratovická Almeda pronajímá (nebo pornajímala, aktuální situtaci neznám) lékařům porodní sály, kam si mohli přivést své klientky, zrovna tak vím o případech kdy soukromý gynekolog má zároveň krátký úvazek v porodnici a do té porodnice chodí k porodům svých klientek. Že by ale tohle některá porodnice byla ochotná akceptovat i pro porodní asistentky, o tom jsem ještě neslyšela, zato jsem slyšela spoustu výmluv, proč to u porodních asistentek není možné. Proto mě zajímá, v jaké porodnici to funguje. A jak to probíhalo? To je tvoje kamarádka soukromá porodní asistentka s vlastní praxí a s nemocnicí uzavřela nějakou smlouvu na pronájem porodního sálu? A po porodu tě předala do péče místním zdravotníkům, nebo jsi odcházela domů a starala se o tebe i nadále doma? Nebo jak to probíhalo?

S.+++
 Hanina, 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 14:13:10)
Sylvo, moje kamarádka nemá žádnou soukormou praxi ani smlouvu s danou porodnicí. Pracuje jako PA v jiné porodnici, než já jsem rodila. Tak, kde ona pracuje jsem nechtěla, protože tam nemají dětsou JIP.
Ani jsme si tam nepronajali sál, prostě jsme se domluvili jako lidi.
To tak těžké pochopit, že jsme se JENOM domluvili a oni nám vyhověli, panebože, proč do toho furt šťouráš, co je na tom nepochopitelného.
Chci zůstat v anonymitě, proto tě na další otázky nebudu odpovídat, to jsitě chápeš.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 14:26:18)
Aha, Hanino, takže z toho, co píšeš, dovozuju, že tvoje asistentka u porodu nebyla jako PORODNÍ ASISTENKA (pokud nemá vlastní praxi, těžko by si to mohla z právního hlediska dovolit), porod NEVEDLA (nezodpovídala za něj), ale byla tam jenom jako DOPROVOD, tedy bez pravomocí porodní asistentky. Porod vedla nějaká místní porodní asistentka nebo lékař, za vedení dokumentaci zodpovídali místní zdravotníci, kdyby došlo ke komplikacím a třeba následné žalobě, opět by se zodpovídali zaměstnanci porodnice. Čili klasická situace, která je víceméně běžná - dneska je snad už všude běžné, že k porodu pustí manžela, kamarádku, dulu, porodní asistentku... v menších nemocnicích i třeba manžela + dulu, manžela + PA... ve větších často tvrdí, že víc jak jednu osobu nemůžou pusit z kapacitních důvodů... To ale nemá nic společného s vlastní porodní asistentkou, která vede porod, to je jenom o doprovodu u porodu :o/

Šťourat do toho jsem nechtěla, jenom jsi tvrdila, že jsi měla u porodu PA jako PA (nikoli Pa jako doprovod), tak jsem se zajímala, jak to probíhalo a která porodnice je tak pokrová, že by to umožnila... protože i možnost, aby si PA vodily do nemocnice vlastní klientky (stejně, jako to dělají lékaři) by bylo rozšířením služeb pro těhotné a předpokládám, že pokud některé těhotné uvažují o porodu doma jenom kvůli špatným předchozím zkušenostem, tak zrovna téhle možnosti by mohly dát před porodem doma přednost.

S.+++
 Hanina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 14:33:35)
Sylvo, s tebou se taky loučím. Jen na závěr, poslední poznámka - máš pravdu, ten porod nevedla, ale to mi v tu chvíli přišlo nepostatné, nevím, nějak jsem nad tím před touhle diskuzí neuvažovala.
Měj se hezky. H.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 14:09:30)
Hanino, a kdo tady rika, nebo neveri, ze pro velkou cast zen porodnice vyhovuje? Jsi zapomnela o cem se bavime? Prece o tom, ze casti zen nevyhovuje. Opravdu nebyla jsem prekvapena, ze se ti tam libilo;-). Jen nechapala jsem ten zaver, ze pry kazda ma si vybrat porodnici, a bude to vyreseno;-).
 Hanina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 14:27:09)
Cizinko, ale tak to nebylo myšleno, že každá si MÁ vybrat porodnici, myslela jsem tím, že každá si může vybrat porodnici, nebo že má právo vybrat si porodnici, kde bude spokojená.
Já už nevím, jak přesně jsem formulovala slova v tom mém příspěvku a nemám čas se k nemu vracet. Možná to vyznělo jinak, než jsem chtěla, tak teď jsem to snad uvedla na pravou míru :-)

Víš, já jsem hrozně ráda, za ta miminka, že procento žen, které rodí doma, je tak malé, jsem hrozně ráda, že u většiny žen zvítězí zdravý rozum a svěří se do péče odborníkům - vždyť zdravé miminko je to nejcenější co můžeme v životě mít a ohrozit jakýmkoli způsobem jeho život je podle mě velice nezodpovědné. Je to můj názor, nikdo mi ho nevymluví, stojím si za tím. A prosím tě, nekopíruj mi sem zase nějaké vědecké články, je to zbytečný. Díky.

A to, že s něčím nesouhlasím, nebo se s tím neztotožňuju neznamená, že to nebudu tolerovat. Ať si každý dělá co chce. Někdo rodí doma, někdo jezdí v autě nepřipoutaný, někdo nevozí děti v autosedačce, někdo kouří, někdo fetuje atd. - ale pokud to neohrožuje mé zdraví a zdraví mých dětí, tak je mi to jedno co kdo dělá.

Končím s touhle diskuzí.
Všem přeju hezký den. Možná se zase potkáme, ale to bude diskuze na jiné téma. A možná, že tam se shodneme, co ty víš :-). Hanka
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 14:37:04)
Víš, já jsem hrozně ráda, za ta miminka, že procento žen, které rodí doma, je tak malé, jsem hrozně ráda, že u většiny žen zvítězí zdravý rozum a svěří se do péče odborníkům

:o))) Hanino, o to tady ale právě jde - ženy, které rodí doma, by rády měli tu péči odborníků... ovšem ta u nás není ;o) A stejně jako mají ženy právo vybrat si porodnici, měly by mít i právo vybrat i porod doma. Nebo ambulantní porod. Případně i porodní dům.


S.+++
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 14:39:09)
Hanino,
Mi se jaksi nelouci obvinovani domorodek z toho, ze hazarduji a ze nemaji zdravy rozum, s toleranci. Pokud budes je tolerovat opravdu, dal neni co resit. Opravdu po tobe nikdo nechce, abys sla za jejich prava demonstrovat nebo podepsala petici. Staci neurazet.
Jeste jednou: casti zen pravo vybrat se porodnici nestaci. Cast jich si preje porodni dum, a cast porod doma, a predstav si, ze uplne se zdravym rozumem, skvele vzdelane. Pokud jejich argumenty te nezajima, to je fajn, staci prijmout to do vedomi, ze cast zen nejsou schopna si vybrat porodnici, ktera by jim vyhovovala, proto ze neexistuje.
Mozna se potkame a shodneme se, kdo vi...
 Ališa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 14:48:16)
Já bych spíš demonstrovala za to, aby ženská, co porodí doma byla právně stíhána i s PA, hlavně v případě, že se to holkám nepovede a dítě zůstaně poškozené a na přístrojích.
Udržování při životě takového dítěte stojí spoustu peněz i nás daňové poplatníky. Takže by si tu léčbu měli následně hradit samy. (stejně tak jako opilci za volantem, co se zmrzačí vlatní vinou, feťáci a jim podobní)
 lydushe + 3 háďata 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 14:52:22)
V tom případě byste dle mého názoru měla demonstrovat za to samé u lékařů. Ne každému se vždy vše povede a také vinou lékařů je postiženo spousta dětí a lidí!!!
I lékaři jsou jen lidé.
Ach jo...
 Ališa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 14:56:16)
lidusche
 Ališa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 14:58:15)
pardon, znovu

lidusche,
když se lékaři "něco nepovede" tak ho můžu zažalovat a bude právně stíhaný, proč tedy za to demonstrovat, když to tak je;
když budu rodit doma a nepovede se to, tak kdo mě zažaluje, to poškozené nebo mrtvé miminko? Aha.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 15:23:19)
Aliso, statni zastupce tvoji milovane vlasti prece. A ty ani nebudes mit ty vsichni sichrovaci protokoly, s pomoci kterych pan doktor a primar vse zamete pod koberec. Zila jsem v CR delsi dobu, ze mate hodne soudu s porodnikami, jaksi jsem si nevsimla. A nezarazi ti fakt, ze ceske domorodky do toho jdou s vedomim toho, ze musi mit silnou motivaci, a pri tom velka cast je dobre vzdelana a vedoma toho, co cini?
Nebylo by rozumnejsi vytvorit sit kvalifikovanych a vybavenych PA, vytvorit ten sichrovaci protokol pro domaci porod, rozdelit zodpovednost na poskytovatele pece podle toho, co je v jejich rukou, a zverejnovat oficialni statistiku, aby kazdy by mohl si posoudit, co je bezpecny a co neni? Neni to trochu krvelacne si prat, aby se trestalo za to, za co nikdo nemuze? Jak muzes tvrdit, ze domorodky rizikuji vice nez ty?
 Alisa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 15:28:41)
cizinko, ty jsi rodila doma?
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 15:38:37)
Ne, proc?
 Ališa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 15:41:56)
Cizinko a proč jsi nerodila doma?
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 15:48:30)
Aliso, Proto ze jsem rozhodla rodit v CR a to neni oficialni moznost doposud. (Bylo to nejnezodpovednejsi rozhodnuti v mym zivote. Neprokoukla jsem ze tenhle system nemuze byt pratelsky pro zakaznice, a neprokoukla jsem reklamni lez porodnice. O detaily prosim se neptej, je to uz uzavrena kapitola v mym zivote.)
 Alisa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 15:49:32)
Nechci vědět detaily, tvá odpověď mi stačí.
 lydushe + 3 háďata 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 15:34:16)
Ališo na to skutečně nemám slov. Ne proto, že bych neměla argumenty, ty už tu ostatně zmíněny byly. Ale při porodu se stane leccos, k soudu jdou jen ty opravdu "nejhorší" případy, protože lékaři často kryjí sami sebe, nebo se to tak nějak zahraje do autu.. A dost často ti vysvětlí, že se "to samo" stalo nebo si vždycky najdou nějaké vysvětlení jak zakrýt vlastní pochybení.
Násilí plodí násilí a jakékoliv nadbytečné zásahy ze strany lékařů a porodníků (časté vyvolávané porody, přidávání oxytocinu, diktování polohy, epidurální anestetizie apod. ) s sebou nesou další rizika a změny v porodním procesu, končící jak jinak zásahem lékařů. Oni si ty problémy často zkrátka vyrábí sami.
Samozřejmě nijak jim neberu zásluhy při zachraňování životů maminek i miminek, které mají skutečné problémy. To procento je však dost nízké. Jak je možné, že v různých porodnicích jsou velmi odlišná procenta nástřihů a císařských řezů?? A nerada bych slyšela argument, že jde o spádové porodnice rizikových těhotenství.. ;-)

Já sama jsem obě děti rodila bez medikace bez zásahů do porodního procesu, přesto jsem nebyla s přístupem a se zažitými stereotypy v porodnici spokojená. Už jen taková drobnost přestřižení pupečníku, umytí dítěte, odnesení dítěte (maminko vy si běžte lehnout, my už se postaráme) apod. byl katastrofální problém pro to to změnit. A ač jsem se při druhém porodu VELMI dobře připravovala a hodně jsem se snažila tomu všemu předejít, minimalizovat dopředu riziko vzniku takových situací, stejně jsem se jim nevyhnula. Nechci rodit za každou cenu doma, kdyby byla možnost porodit v původním CAPu (nebo v jiném stejně smýšlejícím zařízení) s vybranou PA nebo v porodním domě, rozhodně s tím nemám problém, ale vzhledem k tomu, že toto není v současné době možné nebo o této možnosti nevím, raději při dalším případném těhotenství volím s plným vědomím možných rizik porod v domácím prostředí pod dohledem zkušené PA.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 11:07:34)
Hanino, já o voze, ty o koze ;o) Neumíš pochopit psaný text, nebo nechceš pochopit psaný text?

Ano, kdyby tato konkrétní žena rodila v porodnici, pravděpodobně by miminko zachránili. Na druhou stranu v jiné porodnici se stalo jinému miminku něco velmi obdobného a porod v porodnici ho nezachránil. Toto doma narozené miminko pravděpodobně mohlo být zachráněno, kdyby u nás fungovalo řádná porodní péče i pro ženy, které rodí doma. Být ve státě, kde zabezpečení u porodů doma fungují, měla by tato žena statisticky vzato stejnou pravděpodobnost, že její dítě zemře při porodu doma jako při porodu v nemocnici. Proč odmítáš, aby byla ženám a jejich dětem zajištěna řádná péče dle doporučení lékařů z nadnárodní organizace?

Jako PA se mnou byla kamarádka, je porodní asistentka.
To je pro mne velmi zajímavá informace, ve které porodnici se nabízí, aby porod vedla vlastní PA? Já se s tím v okolních porodnicích nesetkala, a to bydlím v Praze, tedy výběr porodnic mám velký. Na dotaz mi bylo řečeno, že sice si porodní asistentku můžu vzít s sebou (místo manžela :o/), ale nebude na ni pohlíženo jako na PA, tedy nebude mít právo vést porod. Opravdu by mě zajímalo, která porodnice nabízí možnost vzít si sebou vlastní PA, na kterou bude pohlíženo na PA - t.j. bude provádět patřičná vyšetření rodičky i dítěte, povede zápis o postupu porodu a ponese plnou odpovědnost za rozhodnutí, jak a dál postupovat (t.j. personál porodnice jí do vedení porodu nebude kecat a v ideálním případě s ním jako rodička nemusím přijít do styku). To porodnice nabízí rodičkám tuto službu s vlastními PA, nebo je dokonce možné přivést si PA vlastní (formou pronájmu porodního sálu nebo tak nějak)?

MMCH možná tě to překvapí, ale já taky porodnici vybírala pečlivě ;o) Poprvé (12/2000) se mi to nepovedlo - budiž řečeno, že jsem měla na výběr z šesti porodnic (nebo kolik jich v Praze je) a jedna byla jako druhá a ŽÁDNÁ nenabízela to, co bych od porodnice očekávala :o/ Vybrala jsem si tu nejpřijatelnější, a přesto jsem zjistila, že pohovory s personálem jsou hezký, ale když pak člověk narazí na jiný personál (ve velké porodnice běžná situace) je všechno najednou jinak. Mimo Prahu jsem nemohla, protože jsme v té době neměli auto. U posledního porodu (8/2005) už byla situace znatelně lepší, kdybych MUSELA, vybrala bych si... ale si stále živě pamatuju, jak nepříjemné a porodu neprospívající je věčné dohadování se s personálem o naprosto zásadních věcech, byla jsem ráda, že tentokrát se na Prahu omezovat nemusím a mohu si dovolit za porodnicí dojet. MMCH řešit, jestli v dané porodnici holí nebo klystýrují by mě fakt nenapadlo, já vybírám porodnice podle jiných kritérií a považuji za SAMOZŘEJMOST, že zrovna tohle si žena může vybrat a moc nechápu, proč některé porodnice zdůrazňují, že zrovna u nich si ženy klystýr můžou vybrat :o)

Osobně znám docela dost domarodek a neznám žádnou, která by zatracovala porodnice - předsudky, předsudky, předsudky... rodí doma, tudíž z logiky věci vyplývá, že zatracuje porodnice, že? ;o)

S.+++
 lydushe + 3 háďata 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 12:12:33)
Já jsem rodila v porodnici obě své děti. První v Podolí, kde jak už bylo zde zmíněno, poloha vleže, tlačení PA na břicho a i přes mou výslovnou žádost o neprovedení nástřihu mi byl proveden, dle mých pocitů a názoru zcela zbytečně. Nemluvím už o pobytu na odd. šestinedělí s některými sestrami, jejichž rady týkající se péče o dítě si naprosto protiřečily.
Druhý porod jsem měla dohodnutý s PA z Bulovky, chtěla jsem rodit v CAPu v klidu. Bohužel zároveň se mnou rodila jiná maminka, takže do CAPu jsme se dostali až na úplné vytlačení miminka, PA se mi nemohla z personálních důvodů dostatečně věnovat,psychika udělala své, neotvírala jsem se a když se moje miminko klubalo na svět personál se přese mě dohadoval zda rodičce vedle dát nebo nedat medikaci.. Mrzelo mě to, že mi nebylo umožněno porodit své dítě v klidu a v pohodě. Pozitivem tohoto porodu byl můj okamžitý odchod domů, takže mi miminko nikdo nebral a to co se s ním dělo po porodu (na rozdíl od Podolí) bylo plně v mé kompetenci a pouze s mým souhlasem.
Vzhledem ke zrušení CAPu a k odchodu některých zaměstnanců z Bulovky mi už asi nezbývá než příště rodit doma. Porodní dům také nefunguje pro porody, jinou možnost zatím nevidím. Vytvořím si podmínky jaké budu sama chtít, psychicky budu v pohodě.
Předpokládám, že každý má zodpovědnost za zdraví své, zdraví svých dětí. Přejímám tím na sebe zodpovědnost i za své porody. Nemohu přeci po nikom chtít (ani po lékařích), aby oni přejímali tuto zodpovědnost! Já si sama rozhodnu o tom, zda mě něco bolí a zda je to případ pro lékaře nebo jestli je rýma mých dětí natolik závažná, že s nimi k lékaři půjdu.. To samé je i porod. Já bych se měla (samozřejmě ve spolupráci se zkušenou PA) rozhodnout, zda chci nebo nechci rodit doma, zda já sama cítím, že je průběh porodu v pořádku. Důvěřujme svým instinktům a svému tělu.
Mrzí mě jen následný přístup lékařů v případě komplikací při domácím porodu. Místo, aby byli profesionální a byli rádi, že komplikace byly včas rozpoznány a rodička s PA přijely do porodnice, namísto toho se rozčilují, že "zachraňují průšvihy" natropené "nezodpovědnými" matkami a PA.. To je jako kdybych dostala vynadáno, že jsem nepřišla k dr. s prvním kýchnutím, ale dovolím si jít až se zánětem dutin..
Matky, které se předem rozhodly rodit doma, mají mnohem víc informací o porodu než ty, které dorazí do porodnice s tím, že o porodu vědět nechtějí, protože se bojí a že lékaři už to za ně nějak zvládnou...
Co se týče "humanizace" porodnictví nebo rozšiřování porodních center při porodnicích, to by bylo super, ale sami jsme viděli jak to skončilo na Bulovce, kde lékaři ženy které chtěly rodit "po svém" považovali za "nespolupracující rodičky, představující si porod "doma" na odpovědnost lékařů.. ".. K tomu už není co dodat ne?
 Kačka+Miška+Eli+Anička 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 12:38:34)
Sylvie diky za dohledání :o)

Hanino,

myslím, že PA udělaly co mohly,

vem si že ten pupečník ti při odtoku plodové vody může vyhřeznout i když jedeš do porodnice, např. mě kdyby vyhřezl pupečník (taky mi odtekla plodovka) tak by se mimi nejspíš udusilo, protože by to trvalo déle, mám to porodnice 15-20 min. jízdy.

A o tom to právě je, vem si jaká byla prodleva, PA informovala volala záchranku i porodnici (zachovala se správně), při příjezdu sanity, vzali si křeslo i když bylo žádáno lehátko, dále, porodnice i když je informována o příjezdu rodičky s výhřezem pupečníku tak nic nedělá a nepřipravuje se a až rodička přijíždí tak pak se teprve začíná scházet operační tým.

Není ti to Hanino divné, když byli informováni už před půl šestou??

Řekla bych, že někdo chybu udělal, ale ne PA. Na přípravu sálu a týmu měli dost času.
 Hanina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 12:43:11)
Katko, chybu udělala ta mimika, která se rozhodla rodit doma!
 ** 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 12:46:51)
Doc. MUDr. Vít Unzeitig, CSc., Gynekologicko-porodnická klinika FN Brno

PŘEDPOKLÁDÁM DVĚ PŘÍČINY, které se v současnosti vzájemně výrazně prolínají. Tou první je vlastní přání rodičky porodit doma. Tímto rozhodnutím dokazují samy sobě a současně i svému okolí pevnou vůli či sílu osobnosti a preferují vlastní prožitek z porodu před jeho bezpečností či dokonce zdravím novorozence. Stereotypní dlouholeté argumentace o porodech "nesvéprávné rodičky připoutané na lůžko nesmyslnou technikou" dnes nelze přijmout. Mnohé z více než sta porodnic v České republice nabízejí rodičkám služby, které se zcela vymykají běžným představám o vztahu pacient - zdravotník. Tou druhou příčinou je přímý či nepřímý vliv některých porodních asistentek, které se o ženy již v průběhu těhotenství starají. Oficiálně argumentují tím, že na rozdíl od jiných členských zemí EU nemohou u nás vykonávat své profesní aktivity. Nestačí jim, že jejich kolegyně odvedou naprostou většinu ze sta tisíc porodů ročně. Chtějí pracovat zcela samostatně, a to především mimo stávající zdravotnická zařízení. Vůbec jim nevadí, že náš systém je jiný. Snaží se pod rouškou šetrného individuálního přístupu v domácím prostředí a cestou spolupracujících "řečných aktivistek" upozornit na nespokojenost rádoby velké skupiny rodiček (ve skutečnosti jde o několik desítek porodů ročně a ví se o nich především kvůli komplikacím, které se s větším či menším úspěchem daří řešit následnou a většinou i mimořádně nákladnou péčí v lůžkových zařízeních). Nemohli bychom tuto otázku položit právě ženám rodícím úmyslně doma? Moc by mě zajímaly jejich odpovědi.
 . 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 12:59:53)
Proč jsem rodila doma?
Protože v porodnici nemohu o svém těle, následně ani o svém dítěti rozhodovat já. Resp. mohu, ale s velkým nesouhlasem zdravotnického personálu, což porod a chvíle po něm zrovna nezpříjemní.
Protože nemám jistotu, že personál se bude chovat profesionálně (např. slušně).
Protože chci chvíle po porodu prožívat se svým dítětem a se svými blízkými bez omezování (např. oblíbené návštěvní hodiny).
Protože nemám jistotu, že v porodnici někdo nezpůsobí přílišnou horlivostí nebo neprofesionalitou komplikace.
Protože doma si mohu zvolit libovolnou polohu nejen během první doby porodní, ale i během druhé.
Protože doma jsem (v ideálním případě) pod neustálým dohledem jedné PA, která dobře zná můj zdravotní stav.
Protože nesouhlasím s rutinními zákroky a v běžné porodnici je velmi těžké se jim vyhnout (pro jistotu - chápu, že některé zákroky jsou v určité situaci důležité, ale nesouhlasím s tím, aby mně je někdo prováděl proto, že "to je přece u nás běžné").
Měla bych také pár otázek:
Proč v jiných zemích EU je brán porod doma jako běžná varianta porodu? V Německu, Rakousku, Velké Británii nebo v Holandsku je stále ještě středověk?
Mohl by pan doktor Unzeitig upesnit tento výrok: "ví se o nich především kvůli komplikacím, které se s větším či menším úspěchem daří řešit následnou a většinou i mimořádně nákladnou péčí v lůžkových zařízeních".
Pracuje personál v porodnici zadarmo? Pokud ne, proč vadí, že PA, které chodí k porodům doma, jsou za svou práci rozvěž placené?
 . 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 13:01:00)
V naší zemi je porod doma legální volbou ženy. Nastávající matky se tímto rozhodnutím nevystavují postihu,ale mají problém s tím, že ze strany zdravotnického systému není v praxi zajištěna péče. To, že praktické naplňování této legální varianty porodu naráží na praktické provádění (počet a erudice soukromých PA, smlouvy se zdravotními pojišťovnami, bojkot pediatrů či neexistenci standardů), je věc velmi závažná.
V redakci evidujeme přes stovku žen žen, které by si přály porodit doma, ale nenaleznou ve své dojezdové vzdálenosti porodní asistentku, která by o ně pečovala. Represe nic neřeší. Vede jenom k frustraci matek a ke skutečně nebezpečným případům porodů doma bez asistence bez předchozí konzultace a zvážení rizik, kterým by se dalo ve spolupráci s porodní asistentkou pracující v primární péči předejít. Jestli někdo hazarduje se zdravím rodiček a dětí, tak je to systém, který se úporně snaží zastrašit nastávající matky a - přestože si tyto platí zdravotní pojištění - péče se jim nedostane.
Stojí za těmito úpornými snahami establishmentu skutečně jenom snaha o udržení jedné z předních příček statistik? Neděje se tak na úkor něčeho jiného?
 . 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 13:02:10)
Porod doma jsem si vybrala po třech porodech v porodnici. Cítila jsem, že tentokrát si chci porod užít, a ne "vydržet, až TO bude za mnou". V porodnici bych to nejspíš dokázala jen v té jedné, ve Vrchlabí, kam ale bylo v lednu riskantní jezdit. Rozhodnutí porodit doma mě naplnilo klidem, a moc jsem se na tu událost těšila.
Ano, náš systém JE jiný, a to je právě to, co porodním asistentkám vadí a chtějí to změnit, pane Unzeitigu. Náš systém jsem svým porodem doma ničím nezatížila, žádnou nákladnou péčí a léčbou komplikací. Ušetřela jsem peníze za péči a lůžko a nezabrala čas lékařům a porodním asistentkám, a třeba se tak mohli o to více věnovat jiné rodičce, která to potřebovala.
Pane Dvořáku, já jsem tomu "tragickému omylu", jak píšete, podlehla, a - světe div se - ono to zafungovalo! V poradně v porodnici jsem se ptala, zda si myslí, že při mém fyziologickém a zdravém těhotenství se dají očekávat nějaké komplikace, a ujistili mne, že riziko je minimální a porod proběhne bez problémů. V porodnici. Tak proč by nemohl doma?
Jednoznačný výsledek moderní ústavní medicínské péče, je, pane Halaško, velmi záslužný, a to předevší u těch případů, kdy matka nebo/ a dítě nejsou zcela v pořádku, ale s lékařskou pomocí z jasných humanitárních důvodů se přirozenému výběru pomůže na stranu přežití a zdravého vývoje.
U zdravých matek, novorozenců a porodů není potřeba předem a "pro jistotu" pomáhat a zachraňovat.
Myslím, že ženy mají právo na volbu, kde a jak porodí své dítě.
 . 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 13:02:54)
Obě děti jsem porodila v porodnici, která patří mezi ty, jež poskytují "služby, které se zcela vymykají běžným představám o vztahu pacient - zdravotník" - měl by to snad být vztah KLIENT - zdravotník. Nevím, jak vypadají ty běžné představy, třeba tak, že pacient má zdravotníka poslouchat a nemluvit do věcí, kterým nerozumí?
U obou dětí jsem uvažovala o porodu doma, rozhodnutím přivést i to druhé na svět v porodnici jsem "dokázala sama sobě i svému okolí pevnou vůli a sílu osobnosti. Stála jsem totiž mezi dvěma stejně náročnými situacemi: buď si prosadit domácí porod proti názoru příbuzenstva nebo si prosadit svá přání a představy v porodnici. Nakonec rozhodl jeden argument: porodem v porodnici, při kterém si prosadím určité nestandardní postupy, prospěju maminkám, které tam půjdou po mě, ony už to budou mít snazší. Je smutné, že zrovna tato myšlenka rozhodla.
 . 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 13:04:12)
Dvakrát jsem porodila v porodnici. S takovými zkušenostmi, že jsem ani nechtěla o dalším porodu slyšet. Když jsem přece jen znova otěhotněla a potrat jsme s manželem zavrhli jako nepřijatelné řešení, vidina dalšího porodu v porodnici, kde jakékoliv pro ně nestandardní přání si budu muset tvrdě obhajovat a hlídat jejich dodržování, mne doslova rozčilovala a zároveň deptala, protože jsem si nebyla jistá, zda toho budu v tak citlivém období jako je porod a ranné šestinedělí schopna. Řešením v mé situaci mohl být třeba porodní dům, ten ale nebyl otevřen... Po dlouhých úvahách a studiu dostupné literatury a informací na internetu, jsem dospěla k poznání, že porod doma je pro mne i mé dítě to nejlepší řešení. Když se mi podařilo najít PA, nestálo již realizaci nic v cestě. Musím zdůraznit, že PA si nejdříve zjistila veškerou naši anamnézu, ověřila si, že mé těhotenství je fyziologické a při žádné příležitosti nezapomněla připomenout, že porod doma není rozhodně bez rizika. Během porodu vše bedlivě sledovala a přitom ničím nestresovala. Skvěle jsme si rozumněly. Jsem ráda, že se naše děťátko mohlo narodit bez šoku a odloučení od maminky. Vše proběhlo jak má i placentu jsem porodila bez medikace do 20 minut po porodu. Zranění bylo minimální, spíš symbolické, přestože měl syn 4440g.
I manžel, který byl u všech našich porodů, považuje tento způsob narození našeho dítěte jako ten nejlepší, i když následoval "boj" s úřady, odmítnutí pediatra ošetřita převzít do péče miminko, odmítnutí provést kalmetizaci na všech pro nás přístupných pracovištích, která tuto povinnost mají...
A jako třešničku na dortu jsem mohla konečně prožít naprosto pohodové a fyziologické šestinedělí, což se s těmi "nemocničními" nadá porovnávat.
Chci věřit, že se blíží doba, kdy budu moci v těhotenské poradně bez následného zastrašování či odmítnutí říct: "Pane doktore, chtěla bych porodit doma, můžete mi doporučit některou z místních samostatných PA?"
 . 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 13:06:01)
Vazeni panove,
V Rakousku je existence samostatnych pa veci beznou a jejich pece je velice zadana. Nikdo by si netroufl oznacit jejich povolani za nezodpovedne, ani pokud doprovazeji porody doma.
Pro porod doma se zeny nerozhoduji na zaklade negativnich zkusenosti s predchozim porodem v nemocnici, jelikoz pristup ke klientum je tu na vysoke urovni, ale proto, ze porod doma odpovida jejich zpusoby zivota a jejich nazorum.
za tragicky omyl povazuji vase presvedceni, ze ceska cesta je jedina spravna.
 . 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 13:07:09)
Nejnižší perinatální úmrtnost (mrtvě narození + úmrtí do 7 dnů po porodu) na světě je úžasná věc. Je třeba ale také podotknout, že nižších hodnot v pozdní novorozenecké úmrtnosti (8-28 dní) než Česká republika dosahují kromě skandinávských zemí také země Beneluxu, Rakousko, Německo, a další. Ve všech těchto zemích se dá rodit doma za asistence PA. Používat tento argument o úmrtnosti proti samostatným porodním asistentkám je proto minimálně zavádějící. (www.uzis.cz) Jinak perinatální úmrtnost se stejně brzy (po přijetí definice WHO) zvýší o cca 1-1,5 promile. Zatím totiž ČR počítá děti lehčí než 500 g a zemřelé do 24 h jako potraty a nikoliv mrtvorozené!!!
 . 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 13:08:53)
ještě sem neco nakopíruj puntíku č. 2, pořád je to lepší než ty tlachy okolo
 . 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(31.10.2006 13:03:16)
aaa, chytla jsi se :-)))))

jen kopíruj dál, je to moc zajímavý
 Kačka+Miška+Eli+Anička 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(1.11.2006 1:47:46)
Hanino,

je prima, že tobě se porod vyvedl podleš tvého očekávání, ale každá to štěstí nemá. Taky jsme každá jiná, máme jiné zkušenosti, jiné představy o životě a nedá se říct, že to co vyhovovalo tobě bude vyhovovat jiným, každá taky nemá možnost rodit se svou kamarádkou PA.

bohužel tu můžeme jen spekulovat, co ta dotyčná maminka chtěla a nechtěla takže pravdy se asi těžko dobereme.

Jen by mě zajímalo jak jsi přišla na to že chybu udělala maminka??? nechápu. To jako protože měla u sebe 2 PA, které udělaly vše aby miminko zachránily? To myslíš vážně?

A není ti divné, že porodnice měla na přípravu sálu takovou dobu a stejně nic neudělali a vše začali řešit až po příjezdu rodičky!!

Kdyby mě např. vyhřezl pupečník (naštěstí se tak nestalo) při odtoku plodové vody (14 dní před termínem) tak bysme s tím taky neudělali nic, prostě by si zákon pravděpodobnosti vybral nás :o(, smutné ale to je život.

Do porodnice to mám 20 km a měla jsem možnost vybrat si z cca 5 porodnic v přibližně stejné vzdálenosti (Rakovník, Žatec, Chomutov, Most, Slaný) vyjeli jsme asi za 10 min. po odtoku plodovky při příjezdu do porodnice jsem měla kontrakce 4-6 min., byli na mě hodní to jo, bych jim křivdila, kdybych řekla že ne, ale tak nějak mi překáželi, neměla jsem pocit svobody - pořád jsem se bála že budu křičet (znala jsem poznámky starších klolegyň v minulém zaměstnání, kde byla porodnice naproti naší interně a občas to bylo slyšet až k nám :o( ), taky jsem dostala oxytocyn aniž by se mě někdo na něco ptal to bylo v 10 dopoledne

a zpětně si říkám, že jsme stejně čekali až se tatínek doma vyspí aby u toho byl s náma :o).

Manžel musel ráno jet do práce, ale když přijel domů volal mu šéf, že ten den jim odřekli betonáž na stavbě a když zjistil, že se právě vrátil z porodnice tak mu dal volno, no a mě hned volal jestli má jako přijet hned zase zpátky, ale to jsem nechtěla zase já, protože byl nevyspalej a já nechtěla aby náhodou na cestě nenaboural, když pak přijel po poledni tak to šlo za chvilku :o) a ve 14,06 byl malej venku :o).

Jo a taky mi ho v porodnici málem upekli, když v prohřívacím boxu měli vypadlý čidlo a ono ukazovalo teplotu v místnosti a né v boxu :o(, přišel na to manžel inu i to se stává, naštěstí mi ho neupekli :o) - to jen tak pro zajímavost.
 Jana, 2 deti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(3.11.2006 9:29:25)
Hanina, ja som obidve deti rodila v nemocnici. Pri porode druheho dietatka pri prepichovani plodovej vody malej tak poskriabali hlavicku, ze ma doteraz jazvu na hlave, vyrypnute vlasove korienky..nerastu jej tam vlasky, esteze ma huste vlasy.. nie je to vidiet. Nikto sa ma nepytal ani mi neoznamil, ze mi idu prepichovat plodovu vodu. Samozrejme, po zisteni danej skutocnosti to zahmlievali a snazili sa to zvalit na prilepeny kus placenty k hlavicke. Takze ja len tolko k porodu, ktory viedli "odbornici" v mojom pripade na slovo vzati. A nakoniec, tie neprespane noci, ked som sa bala o svoje dieta, ktore som donosila zdrave, a ktore mi lekari nastasie nezabili pri porode nezelam nikomu. Takze ani porod v porodnici nemusi byt zarukou, ze sa dietatu nic nestane.
 Jana, dve deti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku 

(3.11.2006 9:34:18)


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nezlob se na cizinku
3.11.2006 9:29:25 - ke článku Prohlášení ke kampani proti plánovaným porodům mimo nemocnici
Hanina, ja som obidve deti rodila v nemocnici. Pri porode druheho dietatka pri prepichovani plodovej vody malej tak poskriabali hlavicku, ze ma doteraz jazvu na hlave, vyrypnute vlasove korienky..nerastu jej tam vlasky, esteze ma huste vlasy.. nie je to vidiet. Nikto sa ma nepytal ani mi neoznamil, ze mi idu prepichovat plodovu vodu. Samozrejme, po zisteni danej skutocnosti to zahmlievali a snazili sa to zvalit na prilepeny kus placenty k hlavicke. Takze ja len tolko k porodu, ktory viedli "odbornici" v mojom pripade na slovo vzati. A nakoniec, tie neprespane noci, ked som sa bala o svoje dieta, ktore som donosila zdrave, a ktore mi lekari nastasie nezabili pri porode nezelam nikomu. Takze ani porod v porodnici nemusi byt zarukou, ze sa dietatu nic nestane.
 Anna Červenková 
  • 

Prosím neroďte doma 

(3.11.2006 10:04:39)
Dlouho jsem přemýšlela, jestli mám napsat svůj příběh, resp. příběh mé dcery, je to pro mě moc bolestné. Ale když vidím, že několik zfanatizovaných lidí, může naprosto zblbnout ostatní ženy, stejně jako se jim to povedlo s mojí dcerou, do takové míry, že se rozhodnout pro domácí porod, musím je alespoň varovat. Nikoho nechci přesvědčovat, opravdu jen varovat.
Když moje dcera otěhotněla, byla jsem nejdříve v šoku, říkala jsem si, že je jí teprve 25 let, že mohli ještě počkat. Ale během pár měsíců, jsem se začala strašně tešit na vnoučátko. S nadšením jsme kupovali výbavičku, mladí předělávali byt, chystali hnízdečko pro miminko.
Dcera měla naprosto bezproblémově těhotenství, minimální nevolnosti jen v prvních třech měsících. Všechny testy dopadli dobře a mladí mi oznámili, když byla asi ve 24 tt, že čekají chlapečka. Byla jsem šťastná. Pak mě dorazili větou, že budou rodit doma. Snažila jsem se jim to rozmluvit a do konce života si budu vyčítat, že málo, protože mě nakonec oba přesvědčili o tom, že domácí porod s dobře vyškolenou PA je absolutně bezrizikový. Dokonce mi svojí PA představili. Byla to moc fajn paní. Dostala mě. Uvěřila jsem. Řekla mi, že dcera je mladá, zdravá, chlapeček v pořádku, kdyby se cokoliv dělo jinak než má, mají 20 minut od domu porodnici a stihnou dojet včas.
Nechci tu osudnou sobotu popisovat do detailů, zatím to nedokážu, možná časem, až to přebolí.
Porod začal normálně. PA byla na místě. Vše probíhalo podle plánu. Až do chvíle, kdy vyhřezl pupečník a jedna ručka. To se stalo v 16.50, zeť zavolal sanitku, přijeli během pár minut, během chvíle byla dcera na sále a císařským řezem se jí narodil chlapeček, bez srdeční akce, nedýchal. Agpar skóre 1-1-3. Rozdýchali ho, převezli na JIPku, napojili na přístroje. Řekli nám, že jestli přežije, bude mít těžce poškozený mozek. Nebudu to protahovat, zemřel 4 dny po narození. Přišli jsme o naprosto zdravého chlapečka. Dcera se zhroutila je v péči lékařů. Jestli se z toho psychicky dostane a zkusí mít další dítě, rozhodně bude rodit v nemocnici. Protože kdyby v nemocni rodila, Jaroušek by žil. Má obrovský pocit viny. Na celý život. To mi prosím nikdo nevymlouvejte. Jaroušek se dusil moc dlouho.. Lékaři byli rychlý pohotový, ze sanitky se šlo rovnou na sál, nikde nebyla žádná prodleva, žádné čekání, všechno šlo opravdu hodně rychle.
Děkuju za trpělivost při čtení mého příběhu. Nikoho nebudu přemlouvat, kde chce přivést na svět své dítě, je to rozhodnutí každého z vás. Jen prosím o zamyšlení. Ještě jednou díky.
Anna
 Jaga 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Se zuby ke kováři.... 

(29.10.2006 10:04:25)
Máte obrovské štěstí na doktory,když je tak bráníte. Já jsem vždycky měla problém se ozvat, abych neobtěžovala, ale díky některým hulvátům jsem se to prostě musela naučit. Pár příkladů: opilý doktor na pohotovosti, lékařka na chirurgii, která mi jeden den naordinovala na furunkl heřmánek a druhý den už řezala, co tím heřmánkem na hnisavé čepičce chtěla dokázat, nevím, ale spěchala na oběd. Jiná lékařka, která mě ještě v 25 oslovovala děvečko a při řezání varovala sestřičku na zaučení, ať jde dál, jinak bude zas...á jako prase, aniž by jí nějak zajímalo, že tam taky jsem. Zubař, který se neobtěžoval mi sdělit, že mi zlomil zub a vedlejší uštípl... Pardon, byl to čelistní chirurg krajského formátu.Jiný zubař, který by mi byl vytrhl zdravý zub, kdybych nezavřela pusu.Nebo jednání primáře v Ustí, když jsem se zeptala, jak to probíhá a jaká jsou rizika. Doslova křičel, že do PORADNY už přicházejí ženy rozhodnutéˇ. Ne ne, to není všechno, jen Vás dál nebudu unavovat.
K tomu nástřihu: mám ho za sebou, na souhlas se mě prý ptali, ale já si to nepamatuju, protože jsem už nevěděla, čí jsem.
U druhého porodu jsem měla porodní plán, ale přesto nejméně dvě sestry nebo asistentky žasly:,,Paní není připravená!". A na odmítnutí nástřihu se všichni na sebe podívali takovým tím: Aha, zase jedna otravná. A když mě nakonec holili kvůli císaři, řekla mi vítězoslavně ta paní: ,,Tak jste tomu neunikla, co?"
 Damila 


Jago, 

(29.10.2006 10:50:18)

četla jsem Tvůj příspěvek o zážitcích s lékaři, jen to přilévá olej do mého ohně, je to všechno o lidech...Proč jen dělají tuhle práci lidé, kteří se na to nehodí??!!!
 Jaga 
  • 

Re: Jago, 

(29.10.2006 15:46:24)
Dagmarjano, je to o lidech. Proto jsem také psala o tom, že u lékaře jsem ve střehu. Pár vynikajících taky znám, ale poté, co jsem vyměnila ty staré, protože začalo o něco jít. A zachránilo mi to krk.
 Damila 


Re: Re: Jago, 

(29.10.2006 16:43:06)
Ale právě-proč musíme být ve střhu?!
Proč to není samozřejmé,?!
To je to, co mě štve.
Člověk aby se za svá práva musel rvát, a to i ti nejoslabenější: nemocní, nebo rodičky...:-(
 Jaga 
  • 

Re: Re: Re: Jago, 

(29.10.2006 17:43:35)
Ano, taky mi to hrozně vadí a není to v pořádku. Právě ti, co se nedají, prošlapávají tu cestičku ostatním. Ale jde to pomalu.
 šagr 
  • 

Re: Re: Re: Se zuby ke kováři.... 

(28.10.2006 22:29:04)
s tebou Martino, napsala jsi příspěvek se kterým souhlasí jistě 90% mamin.Zbytek jsou ty, co se chtějí něčím lišit a jen se na ně někdo křivě podívá nebo řekne svůj názor jsou celé naježené. Já bych k tomu ještě dodala: proč bych si dělala doma ještě binec a uklízet po sobě a taky mě při tom nemusí slyšet půl paneláku. Tam se o to postarají. Je to jejich práce. A na řvaní jsou taky zvyklí. Já to tři dny vydržím a přijdu domů odpočinutá a svého mimina si ještě užiju ažaž.
 *Aida* 


Re: Re: Re: Re: Se zuby ke kováři.... 

(28.10.2006 22:39:29)
Sagr,
fakt si nepotrebuju nic dokazovat ani se jinak "odlisovat". Nakonec tady svym porodem doma ani obzvlast nevybocuju. Nechapu, kam na takove nazory chodis? :o).
Binec jsem si u porodu doma taky neudelala, stacilo par jednorazovych podlozek, fakt to neni zadny krvak. A proc bych mela nekde nevim kolik dni prezivat uz mi rozum nebere vubec. O tom, ze bych si v nemocnici odpocinula taky nemuze byt rec, po prvnim porodu jsem utikala zcela zdrchana. Porodnici jako misto k odpocinku nejak nevidim...
 *Aida* 


Re: Re: Re: Re: Se zuby ke kováři.... 

(28.10.2006 22:46:33)
A jeste nemam zajem chodit nekam, kde se o "to" postaraji, protoze je to jejich prace a jsou na to zvykli. Chci mit u sveho porodu osobu, ktera je zena, v mem pripade se s ni znam uz deset let, zcela ji duveruju. Prosla se mnou mym druhym tehotenstvim a byla pri porodu me dcery. Postavila se za me. Zna me tak dobre, ze obcas pojmenuje moje pocity ci obavy jeste predtim, nez to dojde me samotne :o). Nevidim jediny duvod, proc se cpat do porodnice, pokud nebudu muset.
 DENISA 
  • 

Re: Roďme doma!!! 

(31.10.2006 0:00:44)
Jéžiš, on někdo bere toho pomateného Vlastimila Marka vážně?
 DENISA 
  • 

Re: Roďme doma!!! 

(31.10.2006 0:02:04)
Jéžiš, on někdo bere toho pomateného Vlastimila Marka vážně?
 Zuzka* 
  • 

Pár otázek 

(27.10.2006 20:11:28)
Nejsem pro porody doma, ale jak se říká, každý svého štěstí strůjcem"...ať si každý dělá co chce a co si myslí, že je pro něj to nejlepší. Je to každého věc. Nechci a nebudu nikoho odsuzovat.
Já sama jsem rodila v porodnici 2x, maximálně spokojená s vedením porodu, s přístupem lékařů a sestřiček. Spokojená jsem byla i s následným 5ti denním pobytem v nemocnici. Neměnila bych a když budu mít to štěstí, že budu rodit potřetí, opět pojedu do porodnice a ráda, budu klidnější.

A nyní k mým otázkám, které bych ráda položila těm, kteří propagují porody doma.

1. Co když nastane situace, kdy se miminko musí křísit a jde o minuty? Sanitka NESTIHNE přijet včas a dítě může buď zemřít a nebo zůstat poškozené.

2. Co když má miminko omotanou pupeční šňůru okolo krku? - opět jde o minuty, kdy se musí rychle udělat císařský řez

3. Co když maminka silně krvácí? .... jde o minuty

4. Co když se začnou ztrácet ozvy miminka? - otázka minut udělat rychle císařský řez - dítě může zemřít

Podobných otázek, kdy jde oběma o život by bylo více. Může mi na ně někdo odpovědět? Jak se takové situace dá řešit doma jen s porodní asistentkou?
Stojí tato rizika za to?

Každopádně všem ženám , které se pro porod doma rozhodnou přeji, aby podobné situace řešit nemusely a v budoucnu si nemusely vyčítat, že se rozhodly tak , jak se rozhodly.
Hezký večer. smisulenka,M03/05 + A01/08 


Re: Pár otázek 

(27.10.2006 20:20:17)
Zuzko podle toho co čtu tak jim to zato stojí...

Maminky co propagují porody doma si to zřejmně nepřipouští...ovšem když nastane nějaká taková situace....tak to se potom rychle volá záchranka a jede se do továrny na děti...

ale nic proti tomu ...Každý je svého štěstí strůjcem a pokud si některé maminky chtějí riskovat život a zdraví svého dítěte a i svůj..jejich věc...!!!!
Respektujme je...

Ja raději přečkam 4 dny v nemocnici...než bych taková rizika podstoupila...možná jsem srab...možná taky ne.....to si každy musí odpovědět sám:-)
 Zuzka* 
  • 

Re: Re: Pár otázek 

(27.10.2006 21:16:19)
Smisulenko, máš pravdu :-)
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Pár otázek 

(27.10.2006 20:42:07)
Zuzko, jen stručně k té pupeční šňůže - kde jsi vzala informaci o akutním císařském řezu? S nějak omotanou šňůrou se rocí téměř polovina dětí, navíc, pokud je _vidět_, že je šňůra omotaná, je na CS pozdě, dítě je už prakticky venku. Pokud se kvůli omotané šňůže porod zpomaluje (a to se pozná), jede se zcela jednoduše do porodnice. Kdyby existovala rozumná domluva mezi porodnicemi a PA (jako je to v jiných zemích), tak stačí, aby PA zavolala, že jedou, za 20 min jsou tam, příprava CS obvykle trvá 20-40 minut i v té porodnici, takže fakt není kam spěchat ...

 Zuzka* 
  • 

Re: Re: Pár otázek 

(27.10.2006 20:56:19)
Markét
Kde jsi to slyšela, že příprava na císařský řez trvá 20-40 minut? Když jde o život, je to do 5ti minut nachystané, je fakt fofr.

Jeden příklad: Naprosto zdravá kamarádka, bezproblémové těhotenství, porod v termínu, najednou zkolabovala na stole.... kdyby byla doma, dnes by nežila ani ona ani syn....císařský řez byl provedený během pár minut, ona na přístrojích.... Jak by to v takovém případě řešili doma? Dejme tomu, že sanitka dorazí do 10ti minut, než ji naloží, převezou..... brr nechci domýšlet ..

K té pupeční šňůře - můj syn ji měl taky omotanou, okolo bříška, naštěstí volně a mohla jsem ho normálně porodit, bylo u mě v tu chvíli pěkně rušno, 3 doktoři, spousta sestřiček..... ale jsou děti, které ji mají okolo krčku, může být omotaná na dvakrát...
 Haluška 


Re: Re: Pár otázek 

(27.10.2006 21:03:49)
Markéto, pokud vím, tak 20 - 40 minut trvá, než začne působit epidurální anestezie, kterou z tohoto důvodu v akutních případech použít nelze. SC v celkové narkóze se dá připravit během několika minut.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Re: Re: Pár otázek 

(27.10.2006 23:50:35)
No, ptala jsem se na to porodníků od Apolináře, když jsem pro ně dělala analýzu monitorování rizikových porodů. Takže OK, v případě nouze to jde určitě rychleji, ale tohle mi řekli jako standardní dobu.
 Haluška 


Re: Pár otázek 

(27.10.2006 20:51:07)
Zuzko, tvé otázky jsou velice důležité a měla by si je klást každá žena, ať už se chystá rodit doma, nebo v porodnici. Měla by být co nejinformovanější a věř, že ženy, které plánovaně rodí doma, se o to hodně snaží. Předně je důležité si uvědomit, že většina komplikací při porodu se dá předvídat - buď už během těhotenství (pak nikdo nedoporučí dané ženě porod doma), nebo při rozbíhajícím se porodu. PA je s ženou v kontaktu už nějakou dobu před porodem a má s ní vybudovaný určitý vztah. Takže rodička pro ni není neznámá tak, jako je tomu u PA či lékařů v nemocnici. Ti znají jen údaje z její těhotenské průkazky a karty, kdežto PA, která asistuje při porodu doma, je s okolnostmi těhotenství rodičky obeznámena daleko lépe. Když začíná samotný porod, kontroluje průběh stejně, jako jej kontrolují v porodnici. Poslouchá srdeční ozvy, takže může spolehlivě odhalit nastupující komplikace. Pokud vypozoruje, že se miminku nedaří dobře, nastupuje okamžitý odjezd do porodnice. Komplikace, které se nedají předvídat, sice samozřejmě také existují a v nemocnici je větší šance, že se v případě včasného odhalení dají řešit, nicméně odhalení v nemocnici také nemusí být včasné, protože např. PA nemá vždy na starosti jen jednu rodičku, spoléhá se na potom třeba na monitor, ale ten často vykazuje falešně negativní či pozitivní výsledek. Přílišné spoléhání na techniku je bohužel imho krokem zpátky, protože pak může dojít k skutečnému zanedbání.
Každá komplikace má svou příčinu a v nemocnici jsou to často právě zásahy lékařů, které vyžadují nutnost dalších zásahů. V domácím prostředí pro rodičku, které to vyhovuje, odpadá stres, který také může zapříčinit řadu komplikací. Proto je porod doma skutečně jen pro dobře obeznámené ženy.
 Zuzka* 
  • 

Re: Re: Pár otázek 

(27.10.2006 21:03:22)
Haluško, zodpovědná žena si informace a odpovědi na podobné otázky klade, i když hodlá rodit v porodnici.
Jak jsem výše psala, příklad mé kamarádky. Její kolabs byl náhlý, nečekaný, ona byla naprosto zdravá, bez komplikací. Jasně, že tohle se nestává každé rodičce, 90% porodů je bez komplikací, ale co když právě ten jeden bude problémový a bude to právě ten doma. A nezvládne se to?
Pokud maminky o tomhle riziku ví a rozhodnou se rodit doma, je to jejich věc. Ale nerozhodují jen o svém životě, ale i o životě svého dítěte - a to jaksi nemá na vybranou - buď má zodpovědnou mámu nebo nemá.
 Haluška 


Re: Re: Re: Pár otázek 

(27.10.2006 21:07:41)
Zuzko, je to tak. Samozřejmě neznám situaci Tvé kamarádky a nemůžu tušit, jestli se dalo předem něco vystpovat, nebo nedalo, ani jaká byla příčina. Samozřejmě se takové věci stávají, a jak píšeš, není to časté, ale stává se to. Kdybych se rozhodla pro porod doma, musím s touto eventualitou počítat a být rozhodnutá převzít plnou zodpovědnost za sebe i za dítě. To každá žena nedokáže a nelze to mít nikomu za zlé. O tom, že by každá žena měla být informovaná, když jde rodit do porodnice, není pochyb. Bohužel to tak často není.
 Zuzka* 
  • 

Re: Re: Re: Re: Pár otázek 

(27.10.2006 21:14:50)
Předem se to vystopovat nedalo, byla a je naprosto zdravá. Já vím, že to je malé %, kdy se tohle stane, ale přece jen existuje. Riziko za sebe převzít můžu, je to můj život, ale riziko za život někoho jiného - miminka - na to nemám právo.
 Haluška 


Re: Re: Re: Re: Re: Pár otázek 

(27.10.2006 21:22:14)
Zuzko, a máš právo tu zodpovědnost za druhého - v tomto případě Tvé dítě - hodit na někoho jiného? Za nezletilé dítě mají vždycky zodpovědnost jeho rodiče.
 Zuzka* 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár otázek 

(27.10.2006 21:25:43)
Na někoho, kdo tomu rozumí, kdo pomůže když bude zle a když půjde do tuhého - ANO, na to mám nejen právo, ale je to i moje povinnost.
 Haluška 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár otázek 

(27.10.2006 21:36:05)
Zuzko, kdyby bylo zle a šlo do tuhého, nebudu váhat a svěřím své dítě do péče lékařů - pochopitelně. Ale normální porod nevnímám jako situaci, kdy by bylo zle a šlo do tuhého. Nemyslím, že by mě nebo moje dítě museli lékaři zachraňovat preventivně.
 Zuzka* 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár otázek 

(27.10.2006 21:40:08)
Haluško, jasně :-). Já jen mluvím o tom, že když jde to tuhého, tak jde o minuty.
 Petruše* 


Re: Re: Pár otázek 

(27.10.2006 21:21:13)
hm, tak já jsem rodila akutním císařem , všechno lítalo a běhalo...a pak nebyl anesteziolog, protože ARO mělo příjem a já jsem ležela před dveřmi porodního sálu a za tu dobu bych stihla z domu přijet i na kole ;-)
I když tedy já bydlím 400 metrů od porodnice:-)

Vše souvisí se vším, mě porod v porodnici strašně stresoval- ten přístup...Zrovna tam natáčela místní televize, vzpomínám jak jsem se soustředila a najednou se rozletěly dveře od sálu, vskočila tam rozesmátá asistentka a ječela-nééé, mě netočtéééééééé a laškovala s kameramanem...strašně mě vyděsila:-)
Pak přišel primář, že moc prosí, zda by si nás televize nemohla natočit...
Pak přišli studenti- porodní asistentky i lékaři...
Taky jsem dorazila v 5 ráno a porodila 23.09- otázka - kolik služeb se u mě vystřídalo?
Taky ten den rodila jedna žena za druhou a já jsem 2x byla přesunuta z porodního sálu na pokoj...se skleněným oknem a návštěvy na mě nakukovaly...
Taky mě primář neustále stresoval průpovídkami, že neporodím normálně...vznášel dotazy-kolik jste vážila při narození? 3 kila...hmmm a manžel Co??? 5 kilo??? No, tak to tam máte 4 kilový dítě- to nezvládnete- na to jste malá...
mmch. ten primář mě stresoval 3 týdny před porodem od té doby, co mě viděl...vešla jsem do poradny s obr břichem, on mě sjel od hlavy k patě a pronesl-Vy normálně neporodíte-tím skončilo mé bezproblémové těhotenství a strašně mě negativně nahlodal-do té doby jsem sobě a miminku věřila, že to bude super:-)
A po porodu mně při vizitě pověděl- tak jste si to chtěla zkusit, tak jste to zkusila a jenom jste zbytečně zkusila:-OOO
Hmmm, skoro 2 roky od porodu pořád nevím, jak se rozhodnout- pomohli mně v porodnici ( protože malá opravdu měla 4 kila a opravdu prý byla ve neporoditelné poloze )
a nebo mně tam toho císaře uměle " vyrobili" ?

Doma bych nerodila. Ani nevím, zda bych po císaři mohla:-)

Porodnice se bojím i jako netěhotná- po první zkušenosti.
Tak asi bych měla zůstat u jednoho dítěte...
 Haluška 


Re: Re: Re: Pár otázek 

(27.10.2006 21:32:25)
Petruše,
to je mi líto, že máš takový zážitek, přístup lékařů opravdu zmůže hodně. Tvá otázka, zda to mohlo být všechno jinak, kdyby Tě nestresovali, pravděpodobně zůstane nezodpovězená. Ale nic to nemění na tom, že další porod můžeš prožít úplně jinak. I po císaři se dá porodit normálně a možná k tomu časem dozraješ. Máš samozřejmě možnost zvolit jinou porodnici, předem si najít porodní asistentku nebo lékaře, kterému budeš moci důvěřovat, a udělat maximum pro to, abys nebyla už v těhotenství stresovaná a abys to zvládla. Možná to nezvládneš bez pomoci druhých, možná by Ti mohl pomoci i psycholog nebo někdo, kdo Ti dokáže porozumět a projít s Tebou ty těžké okamžiky a pomůže Ti najít jinou cestu, která Ti bude vyhovovat. Byla by škoda, kdyby Tě špatná zkušenost s prvním porodem měla připravit o další dítě, pokud bys o něj jinak stála.
 Zuzka* 
  • 

Re: Re: Re: Pár otázek 

(27.10.2006 21:44:57)
Petruš, to je mi líto, že máš takovou zkušenost. Jak píše Haluška, příště bys měla zvolit jinou porodnici. Máš přece možnost si v těhotenství obejít porodnice, prohlédnout si to v nich, popovídat s lékaři, sestrami, kteří tam pracují. Můžeš si vybrat KAM pojedeš rodit. Nebo jestli máš svého gynekologa, kterému důvěřuješ, tak ho požádat, aby tě rodil on. Možností je spousta. Moc tě držím palce, abys na to ošklivé zapomněla a dostala odvahu pro druhé miminko :-)
 Ctirad Oráč 
  • 

Re: Re: Re: Pár otázek 

(28.10.2006 8:14:04)
Proč v takové porodnici a u takového doktora rodíte?? Na internetu si přece dnes můžete najít o každé porodnici kvanta informací přímo od rodiček. A to platí u mnoha žen - popíšou jak to tam bylo nepříjemné a že příště tam půjdou rodit znovu. Moje žena se diví, jak si můžete tak málo vážit sami sebe, když v takových porodnicích rodíte.
 Petruše* 


Re: Re: Re: Re: Pár otázek 

(28.10.2006 9:01:04)
Ctirade, ono to není tak jednoduché:-) Třeba zrovna na " moji " porodnici jsou recenze vynikající. Taky je skoro nová a úžasně vybavená , chodila jsem tam na prohlídky a potkávala doktorky, které byly bezvadné a fajn, sestry na monitoru taktéž. Pak jsem 4 dny před termínem narazila na primáře...
Televize tam asi nebývá běžně:-)
Studenti mně v plánu nevadili , protože jsem nikdy nerodila a netušila, že mě to bude fakt rušit:-)
To že se rodilo ten den moc dětí? No když si spočítáte, že jsem v porodnici byla 18 hodin a jsou tam 4 porodní sály, tak moc jiný výběr neměli , než mě stěhovat...jak by se Vaší dokonalé ženě s obrovskou sebeúctou rodilo na chodbě, protože přišla později a rodila rychleji?

Já nepropaguji žádný porod, protože nic není jen černé, nebo bílé. Chtěla jsem se původně vyjádřit jen k pojmu- akutní císař. Nikdo na to sice nereagoval, ale ani to, že jste přímo v porodnici neznamená, že dostanete rychlou pomoc, protože Dr. může ošetřovat jiný případ-viz. můj anesteziolog...Takže myslím, že je zbytečné vykřikovat, jak jsou domorodky nezodpovědné, já bych stihla přijet po zjištění problému z domu 10 x a stále bych měla zdravé dítě a přežila bych taky...Hovořím o svém konkrétním porodu:-)
 cizinka 
  • 

Ctirade a Petruse, 

(28.10.2006 9:31:05)
Ctirade, Petruse ma ve vsem pravdu. Pravdu sice ma i tvoje vazena pani, ale je treba doplnit, ze nizky pocit sebeucty, nizke naroky a take mala informovanost ovlivnuje i ty vynikajici recenzi. Ani nevis, kolik jsem si nasmala, kdyz jsem cetla podrobne popisy porodu od tech se vsem spokojenych a nadsenych. Moznost si zvolit v porodnici je ve velkomestach velky mytus, totiz se ti nemocnice se vzajemne prehazuji jak klientky (ve pripade preplnenosti), tak i personal (zvlast to plati pro FN}. Informace, kterou porodnice podavaji o sobe na strankach APERIO byvaji jen polopravdive, protoze ty moznosti zvolit se polohu plati jen u casti personalu - pak zalezi na stesti na koho narazis. Co je treba "spise vycekavajici pristup"? Je to velice abtraktni formulace, kterou kazdy clen personalu chape po svem, a nemala cast tak, jak se naucil ve sve skole pred xx let.
Petruse, mam velice podobnou zkusenost za sebou. Drzim ti palce, abys si z toho vzpamatovala, a dostala chut si zpravit chut. Po CS hrozi trochu vetsi nebezpeci ruptury delohy, do domaciho porodu jsou pak jen ty odvaznejsi po dukladnem zvazeni rizik. Nebo dej na dobrou radu Halusky: nejdi se lekare nebo PA, kteremu budes verit, vyzkousej ni ci ho na konsultacech, povidej se s nim o vsem, co te trapi ve vzpominkach. Konkretni a od tebe placena osoba, ktere vydelek zalezi od toho, kolik bude mit klientek, zklame te s mensi pravdepodobnosti. Drzim ti palce, a ty drz mi take.
 kaMyš 


Re: Re: Re: Re: Pár otázek 

(28.10.2006 9:15:19)
Ctirade Oráči, promiňte, ale vaše otázka mě poněkud nadzvedla. Píše snad někde Petruše, že se předem neinformovala o tom, jak se ve zmíněné porodnici rodí, jaký tam mají přístup?

Je to strašně jednoduché, poradit někomu, ať přece příště rodí jinde - ale v porodnici nepracuje jediný lékař, jediná porodní asistentka - když se tam půjdu předem podívat a budu se informovat, uvidím někoho, dostanu nějaké informace -ale o tom, koho budu mít u porodu, nevím dopředu nic!!! Zavrhnu celou porodnici kvůli prvnímu dojmu z jednoho lékaře nebo porodní asistentky? Nebo naopak na mě udělají skvělý první dojem, ale při porodu se ke mě budou chovat jako k Petruši nebo i hůř.

Taky bych vás ráda viděla, jak s kontrakcemi objíždíte celou republiku. Ne všichni bydlí v Praze, aby si mohli vybírat z několika porodnic přibližně ve stejné vzdálenosti.

Spíš než rodit jinde jde o to dát dané porodnici zpětnou vazbu - a o tu by porodnice měly samy usilovat. Co se v dané porodnici rodičkám líbí, co ne, s čím se setkaly. To by jim umožnilo, aby se změnily v příjemnější zařízení a my bychom nemusely jezdit po republice a hledat něco, co stejně není.
 Zuzka* 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Pár otázek 

(28.10.2006 11:59:40)
Jak už jsem psala, můžete se domluvit se svým gynekologem, kterému důvěřujete, aby vás odrodil. V čem je tedy problém? Rozumná žena si porodnici nevybere podle její prezentace na netu, ale podle referencí ostatních maminek, podle osobních návštěv. I prvorodička má tyto možnosti, ba co víc i povinnost si toto zjistit. Dokonce si do porodnice můžete vzít svoji PA. V žádné porodnici to není zakázané.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár otázek 

(28.10.2006 12:10:12)
Zuzko, omyl. Třeba můj gynekolog k porodům nedochází, navíc u normálního porodu potřebuju především porodní asistentku. Porodní asistentku si sice k porodu vzít můžu, ale co tím získám? Když jsem se o tu možnost zajímala u prvního a druhého děcka, bylo mi v porodnicích řečeno - buď "manžel nebo porodní asistentka, dvě osoby na porodní sál s vámi nepustíme" a "porodní asistentka bude brána jako laický doprovod, nemá pravomoce vést porod" - fajn, to si ji ale potom s sebou k porodu brát nemusím. Možná v některých porodnicích to jde - rozhodně to ale není pravidlem. A s výběrem porodnice mám špatnou zkušenost od prvního dítěte, kdy v těhotenství mi lékaři naslibovali prakticky cokoli, ale u porodu a po porodu jsem nejčastěji slyšela "ale JÁ jsem vám tohle neslíbil" :o/

S.+++
 Majka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár otázek 

(28.10.2006 15:18:15)
Ahoj Sylvo,
mít s sebou v porodnici svoji PA, která není personálem nemocnice a na cizí půdě vede porod NEJDE nikde v ČR. To by prostě nidko neskousl a nepovolil a nesnesl, i když by to sálům leckdy ulevilo.
Majka, PA
 Han Oráčová 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Pár otázek 

(30.10.2006 15:47:22)
"Taky bych vás ráda viděla, jak s kontrakcemi objíždíte celou republiku". Já jen zírám, že komukoliv jsem řekla, že budu rodit ve Vrchlabí, slyšeli jsme vždycky něco podobného, jako je tato připomínka. A k tomu že : porodíme v autě, co si to vymýšlíme za blbosti, i u nás v Brně jsou porodnice, jestli si myslíme, že to tam bude jiné, jak poznáme, že už máme vyrazit... My jsme se tam prostě ubytovali předem a pak tam rodili. Spokojenost nade vše. A pokud se podíváte na Aperio, opravdu tam najdete spoustu popisů porodu ve smyslu, že "byli na mne zlí, sestra protivná, rodila jsem v poloze ve které jsem nechtěla, oddělení šestinedělí strašné..., ale asi to byli odborníci a tudíž tam půjdu rodit znovu." Váží si takové ženy trošku samy sebe a svého dítěte, nebo jsou jen pohodlné a nepřemýšlí? Kdybych někde jednou zažila něco traumatického, už mne tam v životě nikdo nedostane. Tím samozřejmě jen reaguji na ženy, které odpovídaly mému muži.
S prohlášením Hnutí za aktivní mateřství, pod nímž je tato diskuze souhlasím.
 JankaP 


Pár odpovědí 

(27.10.2006 21:04:03)
1. Co když nastane situace, kdy se miminko musí křísit a jde o minuty? Sanitka NESTIHNE přijet včas a dítě může buď zemřít a nebo zůstat poškozené.
- Taková situace nenastane ve vteřině. Vždy jí předcházejí nějaké signály. Lékař léčí ... problém. Ale Hnutí pro aktivní mateřství se staví za práva mamin, které chtějí poznat a znát své tělo a jeho reakce a které si takových signálů všimají. A porodních asistentek, které s rodičkou komunikují, vše sledují a takovým signálům rozumí.
Kdyby se to bralo do důsledků, tak jáá rodila v porodnici, byla jsem spokojená, ale PA u mě samozřejmě nebyly celou dobu :). Takže problém mohl teoreticky nastat i tam.

2. Co když má miminko omotanou pupeční šňůru okolo krku? - opět jde o minuty, kdy se musí rychle udělat císařský řez
- Houby! Minimálně 2 moje kamarádky zažily pupeční šňůru omotanou kolem krku miminka a obě porodily v pohodě vaginálně. I mně řekl můj porodník, mimochodem velmi uznávaný lékař, že takové situace se rozhodně bát nemusím, že pokud by byl nutný císař, včas to pozná.

3. Co když maminka silně krvácí? .... jde o minuty
- Viz argumeny k otázce 1.

4. Co když se začnou ztrácet ozvy miminka? - otázka minut udělat rychle císařský řez - dítě může zemřít
- To se stalo mojí sestře V PORODNICI a stejně jí ještě 20 minut nutili tlačit. Až primářka jí zachránila. Naštěstí je neteř v pořádku.

Janka
 Zuzka* 
  • 

Re: Pár odpovědí 

(27.10.2006 21:11:26)
Janko, s odpovědí na otázku 1 - 3 nemůžu souhlasit (viz NÁHLÝ A NEČEKANÝ kolabs mé kamarádky)

K odpovědi č 4 jen tolik - tvoje sestra měla velké štěstí, že byla v porodnici, paní primářká tvé neteři zřejmě zachránila život :-)) A to je to čem mluvím. I když jí nutili 20 minut tlačit, tak pořád to byla kratší doba, než kdyby volali sanitku a následně jí převáželi do nemocnice. A možná převezli pozdě.
 Ingrid 
  • 

Re: Re: Pár odpovědí 

(27.10.2006 21:22:14)
Zuzko, ty se ptáš, ale připadne mi, že vlastně nechceš žádnou odpověď slyšet, na vše argumentuješ svou kamarádkou, že je to tak? Jinak moje holčička se narodila s pupeční šňůrou 2x omotanou kolem krčku, přesto jsem rodila vaginálně a přesto jí to nezpůsobilo žádné komplikace, Apgar skóre měla 10-10-10, konkrétně o omotaných šňůrách je hodně nafouknutá bublina. K porodům : inteligentní žena se snaží vždy získat informace, a proto by měla mít svobodu volby, podporovanou opět inteligentními zdravotníky. A byť sama jsem rodila a budu rodit v porodnici, nevěřím tomu, že by ty ženy, které chtějí rodit alternativně, chtěly své dítě ohrozit, myslím, že ty, které se k tomu rozhodnou, často vědí o porodech, o sobě opravdu hodně a zajišťují se jak por. asisentkou , tak příp. lék. pomocí.
 Zuzka* 
  • 

Re: Re: Re: Pár odpovědí 

(27.10.2006 21:37:00)
Ingrid, ale mě ty odpovědi zajímají, ale nepřesvědčily mě.
Můj syn měl také omotanou šňůru a porodila jsem ho normálně. Ale byli u mě v tu dobu 3 lékaři připraveni zasáhnout, kdyby se mu nedařilo, naštěstí jsme to zvládli. Mě ta jejich přítomnost v úžasně uklidňovala. Věděla jsem, že s nimi to zvládnem.
Souhlasím, že žena má mít právo volby a věřím, že žádná žena, která se rozhodně rodit doma nechce ohrozit ani sebe ani miminko. Já jen říkám, že se může stát cokoli nepředvídatelného a ptám se, jak se taková situace řeší doma. To mi ještě nikdo neřekl. A nebo ano, řekl, jasně zavolá se sanitka a jede se do porodnice - a doufá se, že se přijede včas.
Nu, je to každého věc :-))
 marie 
  • 

Re: Re: Re: Re: Pár odpovědí 

(27.10.2006 22:01:28)
Promiň, ale co by asi dělali tři lékaři s omotanou šňůrou??? Odmotali by ji a případně děcko - pokud by to potřebovalo - rozdýchali. ... na to ale stačí jedna PA, přece. Na to nepotřebuješ ani operační sál, ani inkubátor, natož v dosahu pikosekundy.
 Martina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Pár odpovědí 

(27.10.2006 22:07:00)
Marie, přečti si ještě jednou co jsi napsala. V životě jsem nečetla takový blábol. Ty asi nevíš co to znamená křísit dítě, které nedýchá, modrá a potřebuje okamžitě kyslík. PA je jistě vybavená všemi potřebnými přístroji.
 marie 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár odpovědí 

(27.10.2006 22:20:23)
No, to by mě právě zajímaly ty přístroje? Jaké myslíš:-)?
Rozdýchává a masíruje přece člověk, ne?
 Káťa+2 Škubánci 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár odpovědí 

(28.10.2006 12:06:06)
Marie, takhle snadné, jak si to představuješ, tu určitě není! Moje dcera se narodila s 2x omotanou pupeční šňůrou kolem krčku. Narodila se kleštěma, císaře by už ani nestihli udělat.. ani by to zřejmě nešlo,byla už dost nízko. Apgare 8-7-6 pak přestala dýchat a skákalo kolem ní celé ARO celou noc. Primářka si na ni pamatovala ještě po týdnech i přesto, že jí mezitím jestě prošlo oddělením mnoho dalších miminek, jedná se o jednu z největších porodnic.
Nejsem si jistá, že by tohle PA zvládla!
Navíc já jsem po porodu ztratila 2,5l krve a dostala 8 transfůzí.
 marie 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár odpovědí 

(28.10.2006 15:36:11)
AHoj,ale to jsme zrejmě v jinem ranku - takovyhle porod by se doma odehravat nemel. Jak dlouho sji byla v porodnici, co jsi vsechno dostala, proc se pouzily kleste - klesaly ozvy?, proc byla ta krevni ztrata? To se vse - kleste, krevni ztrata - odehralo jak rychle?
Pisu o omotane snure, se kterou se rodime kazdy treti a na kterou fakt zadne pristroje nepotrebujes. A popisy, jak se narodilo dite omotane snurou a okolo byli tri lekari pripraveni zasahnout nemaji zadnou vypovedni ani informacni hodnotu. To je nulova informace.

 Káťa+2 Škubánci 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár odpovědí 

(28.10.2006 17:07:02)
Marie, to jo, máš pravdu, souhlasím s tím, že můj porod by se jistě doma neodehrával, protože už těhotenství bylo rizikové a komplikace se daly předpokládat, navíc jsem rodila brzy 35+6 Ale nemohlo by se třeba totéž přihodit i při bezproblémovém těhu? To není řečnická otázka ani nějaká ironie.. jen mě to opravdu zajímá, zda by se taková komplikace mohla stát..
Moje krevní ztráta nastala proto, že se nezatáhly cévy po porodu placenty. Asi i to asi není obvyklé, protože jsem se nikdy nesetkala s nikým, kdo by takhle masivně po porodu krvácel.
 Linda 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár odpovědí 

(29.10.2006 12:43:38)
Kacabo, myslím si že i při bezrizikovém těhotenství se můžou vyskytnout neočekávané komplikace a jakýkoliv bezrizikový porod se náhle může změnit v rizikový. Dokonce i poporodní komplikace nejsou sranda - rodila jsem u Apolináře a jedna maminka tam měla bezrizikové těhotenství i porod; pak se ale vyskytly nějaké neobvyklé komplikace a museli jí dělat císařský řez a 2 dny ležela na ARU, veškeré zdravotnické kapacity u ní. Měla prý na mále. Pochybuju, že kdyby k tomu došlo kdekoliv jinde, že by byla dnes mezi námi.
 Kačka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár odpovědí 

(30.10.2006 22:01:58)
Kačabo,

četla jsem v jednom článku maminky, která rodila doma, že jako prevenci krvácení pila čaj z řebříčku cca 1-2 měs před porodem.

A Janča v herbáři k Řebříčku píše toto: Je to jedna z mála drog tlumících krvácivost nejen pouhým smršťováním kapilár, ale zásahem do faktorů, podmiňujících srážlivost krve.
 Samarlu 
  • 

A dítě taky není blbé 

(28.10.2006 15:07:36)
Můj syn byl ve šňůře zamotanej a ještě měl uzel. Dítě je přece živý tvor a osobnost, takže to velice pravděpodobně SÁM CÍTIL a ani se nehnul dolů, protože by se uškrtil - a to byl ten včasný (opravdu včasný) signál pro přípravu akutního císařského řezu - pracovali rychle, ale klidně, narkózu jsem dostala cca po půl hodině a všechno dobře zafungovalo. V táborské porodnici možná nemají nejmodernější výbavu, ale zlaté ruce, zdravý rozum a jsou na rodičky i doprovod VLÍDNÍ a mluví s nimi převážně jasně a srozumitelně.
 JankaP 


Re: Re: Pár odpovědí 

(28.10.2006 0:00:27)
Což kamarádku neznám, nemohu soudit.
Ale sestru znám. Tam se to spíš stalo tím, že nikdo neposlouchal, co říká. Bohužel i jejího manžela přesvědčili, že "jen trochu hysterčí" a postavili ho proti ní.
Až primářka řekla, že ozvy se neztrácejí kvůli špatnému tlačení rodičky. Dokonce ještě stačila sestru uklidnit a vysvětlit jí, co udělají. Bleskově, ale účinně.
Dobrá porodní asistentka (a ty, které si troufnou jít k domácímu porodu, dobré jsou) by si mnohem dříve všimla varovných signálů, protože by rodičce naslouchala, protože by jí již znala z doby před porodem a tedy by znala i její povahu. A mnohem dříve by mohla informovat nemocnici o nutnosti císaře a rodičku jim předat.
Tím neříkám, že sestra měla rodit doma. Ale doktor, který ženskou "zná" pouze na základě úvodního vyšetření a údajů z těhotenské průkazky, těžko rozliší rodičku hysterickou a rodičku, která mu sděluje závažnou skutečnost, že něco není v pořádku. Zvláště, když jí vlastně neposlouchá. Jinak by pátral, co je špatně, a zjistil mnohem dřív, že bez císaře to nepůjde.
 Káča,2+bříško 
  • 

Re: Re: Pár odpovědí 

(28.10.2006 16:25:45)
Já tedy taky nesouhlasím. Odmítám i argument z předešlé debaty, že se pozná omotaná šňůra. Jak bez přístrojů? Že se porod zpomalí? Kolik je důvodů k zpomalení? Jaké je to zpomalení? U mě nijak výrazné nebylo a pak mi ležel díky monitoru na břiše doktor i 2 asistentky a křísilo se. Kdo by mi na břicho lehal a jak poučeně doma? Kdo by dítě kvalifikovaně křísil? A k vteřinám a minutám: za jak dlouho dojede sanitka k těm kvalifikovaným odborníkům? a kdo pak ponese vinu, když se nepodaří kříšení: domorodka, "pomalá" sanitka nebo doktor?
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Pár odpovědí 

(28.10.2006 21:00:54)
Kaco, jak se vysvetluje, ze domaci porody, ktere se nahle zkomplikuje, statistiku nepokazi? Tim, ze pokud matka neni ovlivnena syntetickymi hormonami a tisicimi lekami, se vymenuje s miminkem pres spolecny krevni obeh hormonalne informace
(endorfiny anebo adrenalin). Signalem jet do nemocnici muze byt velky pocit uzkosti matky. Mimino, ktere se dusi u stahu take je schopno dat signal matcinimu telu, aby zastavil vyrobu oxitocinu a tak i kontrakce. (Pokud dostala jsi nejakou kapacku pred tim, neni divu ze nic takoveho jsi nezazila.)Samozrejme maly procent domacich, stejne jak i nemocnicnich porodu konci spatne. Ale pointa je, ze studia dokazuji, ze stejny, nebo velice podobny.
PA, ktera poskytuje domaci pomoc, musi umet krisit a mit na to kyslik. V zemich, kde domaci porod je soucasti oficialniho systemu, PA musi mit atestaci na domaci porody a reglamentovanou vybavu.
Kdo je zodpovedny ve pripadech spatneho konce v zemich, kde domaci porod je legalni? Poskytovatel pece, pokud zanedbal neco ze svych povinnosti, stejne jako v CR lekar, domorodky na techto strankach tvrdily, ze nektere ceske PA take berou zodpovednost. Ve vetsine zemich, nikdo se nebere zodpovednost za rodicku, pokud neni mozno ji dopravit do porodnici behem 20 min.
 Káča, 2+bříško 
  • 

Rozumíme svému tělu? 

(29.10.2006 10:26:29)
Zdá se mi, že hodně argumentů se točí kolem toho, že matka cítí, co se děje a dítě také a komunikují spolu. S tím nemohu souhlasit:-). Existuje cosi čemu se říká IQ, pak se měřila sociální inteligence a toto bych nazvala inteligencí těla. Někdo si rozumí a cítí a ví, jak funguje, co se děje. Někomu to prostě nejde. Příkladně já jsem spíš úzkostlivá a mé "mateřské instinkty" moc nefungují. Ani během porodu ani po něm.
Rozhodně nejsem sama, kamarádka se třemi dětmi mi vyprávěla, že u třetího dítěte nepoznala, že má stahy. Na začátku porodu a bez kapaček:-). Je nás určitě hodně.
A vidíš, mluvíš o odpovědnosti PA, "dopravce- tudíž sanitky", lékaře, ale zase tam vypadla ta matka, která se napočátku rozhodla rodit v příjemném ale méně "vybaveném" prostředí...
O stresu z cizího prostředí se klidně můžeme bavit. Když jsem přijela do porodnice s prasklou vodou, kontrakce klasicky přestaly a musela jsem vklidu čekat půlden, až se zase rozjely. Rodil mě kamarád, takže jsem měla "ulehčenou" situaci. Také bych byla pro zpříjemnění prostředí nemocnic, i jakési zabydlení před porodem, i dřívější odchod z nemocnice při absenci problémů(s návštěvou kvalifikovaných sester doma i návštěvou u doktora/ky). Prý to opravdu vyjde levněji a je to příjemné pro všechny. Je to velká systémová změna, která třeba přijde, ale rozhodně ne v blízké době. Ale porod považuji pro domácí prostředí za příliš rizikovou záležitost.
Omlouvám se za nedokonalost vyjadřování, nejsem odborník a vařím guláš a čekám na manžela s dětmi a rodiči:-))).
 cizinka 
  • 

Re: Rozumíme svému tělu? 

(29.10.2006 10:42:12)
Kaco, pises
"Zdá se mi, že hodně argumentů se točí kolem toho, že matka cítí, co se děje a dítě také a komunikují spolu. S tím nemohu souhlasit:-). Existuje cosi čemu se říká IQ, pak se měřila sociální inteligence a toto bych nazvala inteligencí těla. Někdo si rozumí a cítí a ví, jak funguje, co se děje. Někomu to prostě nejde. Příkladně já jsem spíš úzkostlivá a mé "mateřské instinkty" moc nefungují. Ani během porodu ani po něm."
O tom s tebou naprosty souhlas. Porod doma je pro ty, co svemu telu duveruji, a k tomu se rozhodnou sami. Pokud si prectes tu literaturu, na kterou tady tolikkrat bylo odkazano, potvrdis si to (Jestli smim radit, vynechej radej V. Marka). PA s budouci domorodkou o tom ma povinnost promluvit, a je take mozny, ze spolecne dojdou k zaveru, ze porod doma neni pro nej. Vyzkumy, ktere potvrzuji bezpecnost domacich porodu, byly prece delani na zenach, ktere k tomu zodpovedne rozhodly se sami.

"Rozhodně nejsem sama, kamarádka se třemi dětmi mi vyprávěla, že u třetího dítěte nepoznala, že má stahy. Na začátku porodu a bez kapaček:-). Je nás určitě hodně."
To je take naprosta pravda. A k cemu nam to bylo, jestli nam bolelo neco pred tim, nez zacneme rodit? No mne bolelo hned na zacatku, a vubec si to nepochvaluji. A co s kamaradkou udelali? Ubytovali v porodnici a cekali, co bude se dit dal, ze jo?


"A vidíš, mluvíš o odpovědnosti PA, "dopravce- tudíž sanitky", lékaře, ale zase tam vypadla ta matka, která se napočátku rozhodla rodit v příjemném ale méně "vybaveném" prostředí..."

Samozrejme, ze existuje i zodpovednost matky, pokud to ona neposlechla poskytovatele pece u domaciho porodu. A ty bys byla zodpovedna za smrt sveho ditete v porodnici? To by nam byly precpane zenske vezeni. V CR s tou zodpovednosti je zatim legalne jinak, a pro zmenu v legislative usiluji domorodky, kdyz zverejnuji svoje pribehy a pozadavky. Jak jinak by to delaly?

"O stresu z cizího prostředí se klidně můžeme bavit. Když jsem přijela do porodnice s prasklou vodou, kontrakce klasicky přestaly a musela jsem vklidu čekat půlden, až se zase rozjely. Rodil mě kamarád, takže jsem měla "ulehčenou" situaci. Také bych byla pro zpříjemnění prostředí nemocnic, i jakési zabydlení před porodem, i dřívější odchod z nemocnice při absenci problémů(s návštěvou kvalifikovaných sester doma i návštěvou u doktora/ky). Prý to opravdu vyjde levněji a je to příjemné pro všechny.Je to velká systémová změna, která třeba přijde, ale rozhodně ne v blízké době."

Souhlasim, to je jedna z nutnych zmen, V blizke dobe nebude, pokud jedinci to nebudou prosazovat v praxi s vlastni iniciativy.

" Ale porod považuji pro domácí prostředí za příliš rizikovou záležitost."

Jak to vis?

"Omlouvám se za nedokonalost vyjadřování, nejsem odborník a vařím guláš a čekám na manžela s dětmi a rodiči:-)))."
Dobrou chut k obedu a hezky weekend!

 Káča, 2+bříško 
  • 

Re: Re: Rozumíme svému tělu? 

(29.10.2006 15:03:07)
Za týden rodím a tak se mi do rozebírání možných rizik při porodu nechce pouštět;-). Omluv mě, prosím, nebudu o tom pokračovat. Občas se to tady v diskuzi objevilo. V krátkosti: jsou to komplikace, které jde řešit jen s přístrojovým vybavením...
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Rozumíme svému tělu? 

(29.10.2006 16:32:06)
Jo Kaco, to vis ze existuje pripady, kdy je treba operaci nebo intensivni neonatologicke peci. A o tom prece je ve clanku: domaci asistentky zadaji po tesnejsi spolupraci s porodnicema, aby ta pece byla poskytnuta co nejrychlej. A take v diskusi hodne krat se objevilo to, ze podle vedeckych studii porody doma a v nemocnici jsou pro nizkorizikovky stejne bezpecne, to znamena, ze je stejna pravdepodobnost fatalnich pripadu. Vis co to je stejna pravdepodobnost? To snad ne skole u vas uci.
Drzim ti palce a at vsechno vam dobre dopadne.
 Linda 
  • 

Ženy před 100 lety 

(28.10.2006 15:25:35)
No jo, ženy před sto lety by se jistě dnešním porodům divily...a taky umělému oplodnění, mobilním telefonům, letům do vesmíru, atd. Jistě se leccos mění a jistě k tomu jsou důvody...Myslím ale, že jestli je něco neměnné, tak je to soulož :-)))). Zdá se, že tato oblast lidského konání je dlouhodobě všeobecně vyhovující :-).
 Ajlili. 


Re: Roďme doma!!! 

(28.10.2006 16:45:12)
Dagmarjano, nemam slov. Takze podle tebe mame rodit doma a klidne u toho chcipnout i s detma. Hlevne ze to bude prirozeny. Sakra proc riskovat, kdyz v kazdym meste je kvalifikovanej doktor a pro sve i miminkovo zdravi trochu te arogance . i hodne, zkousnu. Musis si ujasnit priority - bud: bezpeci a vcasna lekarska pomoc nebo: tvoje pohodli a pycha na to ze budes rodit doma i kdyz je to daleko nebezpecnejsi nez v porodnici. Matky rodici doma jsou sobecky ... protoze kazdy normalni zensky vic zalezi na svych detech nez na pohodli ktere jim domov poskytuje.
 Hana 
  • 

Co je přirozené a co není 

(29.10.2006 21:55:58)
Se zájmem čtu tuto již několikátou diskusi o porodech doma a nedá mi to, abych nezareagovala...
Jsem zastáncem porodu v "naší době" v nemocnici.
Ale klidně si dokážu představit, že bych v chaloupce v horách, kde žila moje babička, rodila sama pod vedením sousedky a hodného pana doktora z vedlejšího městečka.
Jen si nějak nedokážu představit, že bych rodila v našem 1+1, kde za papírovými zdmi žije spousta lidí a slyšet je každé zakašlání popř. i slovo od slova celý telefonát naší sousedky. Jak bych v takovém prostředí mohla mít soukromí? Jak bych se mohla soustředit? Jak bych si mohla od plic zařvat? Jak by se asi chovali ostatní, kteří mě na patře sotva znají a sotva odpoví na pozdrav, volali by sanitku nebo rovnou policajty, že se někdo vedle v bytě strašlivě porval?
Takže, Dagmarjano, co je v naší době přirozené a co není?

PS: rodila jsem zhruba před rokem v nemocnici, krásně jsem si u toho zahulákala, personál se ke mně choval velmi slušně a vedení porodu proběhlo celkově velmi přirozeně. Ale i kdyby to tak neproběhlo, stejně bych šla znova do porodnice... za jedno bych měla strach o dítě a za druhé mi to k dnešní poněkud zvláštní době tak nějak víc sedí.
 Ivana 
  • 

Jedna paní povídala 

(27.10.2006 21:44:14)
Milé dámy,
mnohé Vaše argumenty pro i proti jsou srandovní. Zkušenosti Vašich kamarádek nelze zevšeobecňovat. Jeden a tentýž stav může mít u dvou lidí zcela odlišný průběh i následky.

Jsem MUDr. (nikoliv gyn-por), rodila jsem 2x. S vědomím všech svých informací o této problematice bych si nikdy nedovolila kvůli svému osobnímu pohodlí byť o setinu zvýšit riziko poškození svého dítěte v důsledku nedostatku odborné péče. Ano, porodnice jsou často fabriky na mimina, přístup sester i lékařů často urážející, bezesporu i v porodnicích dochází k chybám, a to dokonce závažným. Ale přeci jen je porodnice zatím to nejbezpečnější místo pro porození dítěte.

Nebylo by lepší založit hnutí za zlidštění porodnic?
 cizinka 
  • 

Re: Jedna paní povídala 

(27.10.2006 21:49:41)
Ivano,
Hnuti za aktivni materstvi je take hnuti pro zlepseni porodnic. Pani doktorko, neumite cist? Clanek se zacina vetou, ze HAM nikdy za domaci porody neagitovala.

Tak prosim, jedno upovidana pani Ivano, predlozte svoje nesrandovni dukazy, ze porod v nemocnici je pro nizkorizikovku bezpecnejsi. (Ale vedecke prosim, v podobe odkazu na evropska studia se zemi, kde porodnice spolupracuje s domacimi PA). Netrpelive cekame.
 Martina 
  • 

Re: Re: Jedna paní povídala 

(27.10.2006 21:57:03)
Cizinko, proč Ivanu hned napadáš? Porod v porodnici je bezpečnější pro všechny maminy, i ty nerizikové. A jen nezodpovědné ženy rodí doma. Proč to dělají. protože to je in? Nechápu, proč někdo podstupuje takové riziko.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Jedna paní povídala 

(27.10.2006 22:03:14)
Martino, ja ji nenapadam, ja se ji ptam o dukaz. Vedecky vyzkum kterym musi se ridit kazdy gruntovany nazor medicinskeho odbornika. Take jsem ji upozornila, ze ma potize s chapanim psaneho textu, a parafrazovala jsem jeji frazi o jedne pani.
Domorodky rodi doma proto, ze vzhledem k jejich psychicke povaze, sexualnimu sebevedomi a zdravotnimu stavu je to bezpecne anebo take pro nej bezpecnejsi misto nez porodnice.
 Zuzka* 
  • 

Re: Re: Re: Re: Jedna paní povídala 

(27.10.2006 22:12:03)
Cizinko, prosím tě, mohla bys předložit nějaký důkaz, vědecky podložený důkaz, že pro "domorodky" je rodit doma bezpečnějsí než v porodnici?
Předem díky.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Jedna paní povídala 

(27.10.2006 22:21:42)
Zuzko, Treba tohle: http://bmj.bmjjournals.com/cgi/content/abstract/313/7068/1309. Prosim. Nizozemske vyzkumy obecne dukazuje, ze pro druhorodku je doma bezpecnejsi.
 Zuzka* 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jedna paní povídala 

(27.10.2006 22:24:57)
:-))) děkuju za snahu, ale angličtina není moje silná stránka, takže tím jsi mě nepřesvědčila. Bohužel, jsem ostuda, uznávam.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jedna paní povídala 

(27.10.2006 22:31:18)
Zuzko, proc bys byla ostuda, pokud se slusne ptas a priznavas, ze neco neumis. Ta studie porovnava vysledky Nizozemskych PA (dost slusne statisticke vzorky nizkorizikovek, ktere predem planovaly domaci a nemocnicni porody, a prisla na to, ze obecne jsou stejne bezpecne, pro vicerodky doma je bezpecneji. Nizozemska studia (mozna i zrovna tahle) je citovana v Prirucce WHO pro vedeni domaciho z roku 1999). V cestine visi na strankach hnuti za aktivni materstvi.
 Zuzka* 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jedna paní povídala 

(27.10.2006 22:35:04)
Díky, podívám se. A nebo řeknu manžovi, aby mě to přeložil, on na rozdíl ode mě ostuda naní :-)
 Alča 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jedna paní povídala 

(27.10.2006 22:37:41)
Je to podobné úvodnímu článku tady na Rodince. Propagace domácích porodů, ale nic, co by tě (mě) přesvědčilo o tom, že to je bezpečné pro matku i dítě. Samý kecy. Buď v klidu.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jedna paní povídala 

(27.10.2006 22:51:07)
Alco, statisticke zpracovani velkeho vzorku porodu, provedene a hodne krat citovane lekarskou odbornou verejnosti, jsou kecy? Co by te pak presvedcilo? Az andel v bilem plasti se spusti z nebe a jmenem ministerstva zdravotnictvi CR a Pana Boha prohlasil, ze je to bezpecne?
Bud v klidu, jde o statistiku zen, ktere rodit doma rozhodli sami. Nikdo nikdy te k nicemu nebude nutit. Bylo by jen fajn, abys neurazela nekoho, kdo si toho vubec nezaslouzi.
 Alča 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jedna paní povídala 

(27.10.2006 22:54:04)
Hele nejsi ty náhodou členka Hnutí za aktivní mateřství? Připadá mi, že tě platí za klamnou reklamu.
 Ačla 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jedna paní povídala 

(27.10.2006 22:59:03)
Hele nejsi ty náhodou absolventka zvláštní školy? Připadá mi, že máš problém s pochopením psaného textu.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jedna paní povídala 

(28.10.2006 9:13:15)
Alco, tady nikdo nedela reklamu domacim porodum, jen odkazuji na odborna studie a smernice, ktera dokazuje, ze narok ceskych domorodek je legitimni, a ze ta politicky vlivna cast ceskych gynekologickych a porodnickych odborniku nema pravo jim odmitat pomoc a jejich naroky ignorovat. Proc jsi na ty odkazy nepodivala, pokud jsi absolventka nejake slusne skoly? Jakym pravem muze nekdo oznacit za kecy a povidacky neco, co necetl? Podivej se, a pak povidej, co se ti na tom nezda.
Ja nejsem clenkou HAM, anonymni pomoc je ta nezistnejsi:-). To byl samozrejme vtip.
Jinak tvoje kolegyne ve zbrani ma pravdu. Smis diskutovat ostre s nekim, kdo sam je ostry, ale argumentuj.
 myshka + 2 
  • 

Re: Co víc chcete jako důkaz, když vás vědecká studie nepřesvědčí??? 

(28.10.2006 10:22:46)
Cizinko, obdivuju tvojí výdrž slušně argumentovat a diskutovat s lidmi, kteří o slušné argumenty a diskusi příliš nestojí (tím myslím Alču). A zároveň fakt nechápu lidi, které výsledky vědecké studie nepřesvědčí a stále argumentují pocity, zážitky známých a jejich známých a podobně (nemyslím tím jenom tady, i jiné diskuse probíhají podobně).
 cizinka 
  • 

Re: Re: Co víc chcete jako důkaz, když vás vědecká studie nepřesvědčí??? 

(28.10.2006 10:27:44)
Myszko, diky a napodobne. Je nas tady vetsi mnozstvi.
 Pavla 
  • 

Re: Re: Re: Co víc chcete jako důkaz, když vás vědecká studie nepřesvědčí??? 

(30.10.2006 1:47:22)
Výsledky vědeckých studií lze interpretovat různými způsoby a to, že u porodů vedených doma se vyskytlo méně komplikací než u porodů doma , neznamená, že by byly bezpečnější. Znamená to to, že komplikované případy byly řešeny v porodnici.
Jsem pro porod v porodnici.

Prvni porod jsem mela dost zdlouhavy a uklidňovalo mě jednak to, že jsem mohla slyšet ozvy a vedela jsem, ze je male v pořádku. A take me uklidňovala přítomnost lékařského personálu.

Druhý porod probíhal perfektně. Ano, u takového bych si dokázala představit, že bych jej zvládla doma. Ale na vedlejším pokoji se paní po porodu nějak špatně oddělila placenta a začala silně krvácet. Když jsem viděla ty fofry, s jakými ji začli převážet na operační sál, nevím, nevím, co by si s ní kdo počal doma. Taky nevím, jestli se tato situace dá předem odhadnout.

No a moje sestra kdyby nerodila v porodnici, tak už nežije. Hrozilo jí vykrvácení po tzv. diku (nevím, jestli se to píše takhle). Je to stav, kdy tělo reaguje na porod poruchou srážlivosti krve a te nto stav dopředu taky nejde odhadnout.

No a jak tady někdo psal, že druhý den už by mohla matka s dítětem domů, tak kdybych tak byla už druhý den s druhým dítětem doma, tak už ho nemám. Malá se totiž při porodu nalokala plodové vody a to ji pak s mlékem vytvořilo takovou pěnu, kterou malá občas vyblinkla. Ale jed nou, a to jsem ji měla zrovna ve svislé poloze na odříhnutí, jí ta pěna zaskočila, malá ji nemohla vykašlat a začala mi modrat. Kdybych s ní nebyla v nemocnici, kde ji okamžitě odsáli a dali ji na kyslík, tak je teď přinejmenším postižená.

No ale každý svého štěstí strůjce. Ať si tedy každý rodí, kde chce, ať na sebe vezme tu zodpovědnost.
A hlavně, ať se všem rodí jen hezké zdravé děti.

Nevím, jestli už není dost pozdě, a jestli tenhle příspěvek bude vůbec ještě někdo číst, ale aspoň jsem se trošku vypovídala.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Co víc chcete jako důkaz, když vás vědecká studie nepřesvědčí??? 

(30.10.2006 7:50:59)
Výsledky vědeckých studií lze interpretovat různými způsoby a to, že u porodů vedených doma se vyskytlo méně komplikací než u porodů doma , neznamená, že by byly bezpečnější. Znamená to to, že komplikované případy byly řešeny v porodnici.

Pavlo, nevím, jakou studii jsi četla, ale ty dobře dělané jsou dělané tak, aby porovnávaly dva rovnocenné vzorky, aby výchozí situace u vzorku žen, které rodí doma a žen, které rodí v porodnici, byla co nejvíc obdobá. Tedy rozhodně se neporovnávávají rizikové rodičky s nerizikovýma ;o)

S.+++
 Marika, Kačenka 07/06 
  • 

Souhlas 

(28.10.2006 16:21:28)
Odkaz jsem četla a zní přesvědčivě. Žena by, dle mého názoru, měla mít možnost se rozhodnout,kde chce rodit. Já sama bych si na porod doma netroufla. Naplánovala jsem alespoň Vrchlabí, včetně ubytování v Krkonoších - pojali jsme to s přítelem jako dovču. Malá se ale rozhodla přijít na svět o 12 dní dřív :-), tak z plánovaného "přirozeného" porodu sešlo. Na svůj porod v "normální" porodnici si nemohu, až na detaily, stěžovat, ale i u druhého dítěte budu o Vrchlabí uvažovat.
 Zuzka* 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jedna paní povídala 

(27.10.2006 23:01:59)
Alčo, řekla bych, že máme na dané téma stejný názor. Argumenty, které tady zazněly mě osobně nepřesvědčily, ale neznamená to, že tady budu někoho urážet.
Jsme tu, abychom diskutovali, vyměňovali si názory a ne se navzájem napadali.
 Helena 
  • 

Re: sexualni sebevedomi? 

(27.10.2006 22:33:45)
Cizinko prosim te vysvetli mi co to je - sexualni sebevedomi - to by mne fakt moc zajimalo!
 cizinka 
  • 

Re: Re: sexualni sebevedomi? 

(27.10.2006 22:45:29)
Heleno,
Sexualni sebevedomi je zpusob, jak zena vnima svoji sexualitu. Porod je casti sexualniho zivota lidi, a casti zen velice zalezi na tom, aby porodily svoje dite sami (to jest ne o samote, ale svojimi vlastnimi silami a pokud to jde bez intervenci). Obecne prirozene porody (at doma, nemocnici nebo v porodnim dome) se priznive ovlivni psychicky stav a sebevedomi zeny, treba britsky vyzkum, ktery prokazal, ze domorodky az 4krat mene trpi poporodni depresi velice prispel k reforme porodnictvi v osmdesatych letech.
 julinka 
  • 

Re: Re: Re: Jedna paní povídala 

(27.10.2006 22:04:06)
To teda neni vubec pravda ani jasne. Ze studii vyplyva prave opak. Pro nizkorizikove zeny je porod mimo nemocnici bezpecnejsi. Jdu hledat ty odkazy...
J.
 zuzlik 
  • 

Re: Re: Re: Re: Jedna paní povídala 

(27.10.2006 22:09:55)
http://fraternet.org/afar/biblio-liens.htm
a pak klepnout na homebirth - je toho tam vic a ruzneho, ale vsechno je stejne nebo lepsi pro homebirth
 Jaga 
  • 

Re: Re: Re: Jedna paní povídala 

(28.10.2006 13:49:04)
Myslím, že nejsou nezodpovědné. Naopak, mívají vyšší vzdělání, jsou dobře informované a na porod se připravují víc, než běžná rodička. Rozhodně se nechovají jako stádo, což je mi sympatické.
Podotýkám, že sama bych také ani jeden porod doma nejspíš nezvládla( přirostlá placenta poprvé, akutní císař podruhé), ale každý má právo rozhodnout se sám.
 Alča 
  • 

Re: Jedna paní povídala 

(27.10.2006 21:51:11)
Ivano, nezbývá mi nic jiného než s tebou souhlasit.

"S vědomím všech svých informací o této problematice bych si nikdy nedovolila kvůli svému osobnímu pohodlí byť o setinu zvýšit riziko poškození svého dítěte v důsledku nedostatku odborné péče"
 Haluška 


Re: Jedna paní povídala 

(27.10.2006 21:51:59)
Ivano,
nemyslím si, že by tu někdo chtěl zevšeobecňovat zkušenosti svých kamarádek. Kdyby se mé kamarádce přihodilo něco vážného, taky mě to nepochybně nějak ovlivní. Je naprosto v pořádku, že by sis rodit doma netroufla, to opravdu není pro každou ženu. Ale Tvůj příspěvek by zase mohl vyznít jako zevšeobecňování toho, že lékařky by doma nerodily. To však také není pravda, protože mezi domorodkami se najdou i MUDr. či porodní asistentky.
 Aneka_ 


Re: Jedna paní povídala 

(27.10.2006 21:53:21)
Já jsem názoru, nechť si každý rodí kde chce,ale ať si za to nese zodpovědnost pak sám. To znamená, že pokud budu chtít rodit doma, je to mé právo a nikdo mne nemá právo kritizovat, ale pokud se stane něco neočekávaného a třeba dítě zemře, je to jen má vina. Bohužel, rozhodla jsem se takto a nikdo nemůže za to, že tam sanita nebyla do 5ti minut. Nikdo než-li já sama, nemůže za to, že pomoc nepřišla v čas. Zkrátka každého je to svobodná volba. Se všemi pozitivy , ale i negativy.Každý by měl mít právo se rozhodnout a jeho právo nesmí být znevažováno.
 Hanka 
  • 

Re: Re: Jedna paní povídala 

(27.10.2006 22:07:44)
Já teda nevím, ale v nemocnicích je opravdu běžné, že se o vás porodní asistentka tak vehementně a celou dobu stará? Ptám se proto, že mně tedy nechtěla pomoci ani do koupelny a když jsem tam tedy došla sama, tak se mi udělalo zle a byla jsem tam dost dlouhou dobu sama a nikde nikdo, takže kdybych tam třeba omdlela nebo porodila,tak by si toho nejspíš hned tak nikdo nevšiml, je ale pravda, že už je to šest let, tak třeba se už od té doby něco změnilo.
 Aneka_ 


Re: Re: Re: Jedna paní povídala 

(28.10.2006 12:00:04)
Hani, já rodila ve staré porodnici, bez moderního vybavení(vany a pod.) Ale personál byl skvělý a když jsem požádala, že nechci ležet s monitorem, neb mám stahy často a je mi to nepříjemné(nechtěla jsem nic na utišení), bez diskuse mi ho po třech minutách sundali a pak, pokud měřili monitor, já chodila a sestra mi u bříška držela sondu a jako "kačeří"chůzí mne doprovázela:-) Nebyl problém, byli ochotní, milí,vyšli vstříc. Pomohli,ptali se.
 Jaga 
  • 

Re: Jedna paní povídala 

(28.10.2006 13:44:59)
Ano, ano, ano. I když já už do dalšího dítěte nejdu:-)
 Simona 
  • 

Re: Jedna paní povídala 

(28.10.2006 17:00:59)
Bezproblémový průběh porodu je v obrovské míře podmíněn psychickou pohodou - a pro tu je ono "osobní pohodlí" podmínkou. Takže zlidštit porodnice je opravdu nutností. Možná, že budete se mnou polmizovat, ale řekla bych, že současnou hlavní motivací jít do porodnice je strach z mnoha důvodů a v mnoha podobách. Snad to jednou půjde i jinak.
 Jaga 
  • 

Re: Re: Jedna paní povídala 

(29.10.2006 17:42:15)
Souhlasím. Mám z nemocnic hrůzu.
 Petra 
  • 

ale propagovalo! 

(28.10.2006 9:04:04)
ham odjakživa porody doma propagovalo
 Pavlína&potomci 


Re: ale propagovalo! 

(28.10.2006 12:30:13)
A můžete to něčím konkrétním doložit? Nikdy jsem se nesetkala ani na stránkách HAMu, ani při osobních rozhovorech s členkami s něčím na způsob "Roďte všechny doma, je to ta nejlepší volba pro každou ženu!".
 Draci mamka 4+1 


Re: ale propagovalo! 

(28.10.2006 15:12:34)
Pokud jsem četla správně, pak propagují PRÁVO VOLBY ne porod doma.
 Petra 
  • 

Re: Re: ale propagovalo! 

(28.10.2006 15:26:25)
doložit to nemůžu, protože oficiálně opravdu nic takového nepsali

Ovšem psali vždy skrytě s podtónem tak, aby v ženách vyvolali zájem o porod nelékařský, tedy i porod doma, stačí se podívat na jejich postupně uveřejňované porodní příběhy z domácího prostředí...pokud by pouze hasili nezodpovědnost matek rozhodnutých rodit doma bez asistence, nepatřilo by k tomu posléze takovéto zveřejnění jejich příběhu, podle mne vedené ze strany ham cíleně za účelem rozšíření počtů porodů doma jen s asistentkou. Mám dojem, že by to těm ženám moc nerozmlouvaly jako nezodpovědnost, spíš jim to chválili jako svobodnou volbu.
No každý nechť si o ham udělá svůj dojem, já mám tento.
 Draci mamka 4+1 


Re: Re: Re: ale propagovalo! 

(28.10.2006 15:48:52)
Petro, opět, z Tvého příspěvku mi vyplývá, že podporují právo volby. Pokud mám právo zvolit si, kde a hlavně jak (tak to cítím já, nemyslím polohu a nějaké další vymoženosti ale přístup k miminku, to bylo to hlavní co mne ovlivnovalo)porodit, je třeba mít i právo na adekvátní péči (v tomto případě PA). Nelze přece dovolit např. jezdit na lyžích, ale nemoci si obstarat helmu, jelikož ta je pouze pro ty, kteří (např.) jezdí na státních svazích? Možná je mé přirovnání krkolomné.
Prostě neslučuji podporu na právo volby a stím spojené záležitosti (samostatná a vybavená PA, která nebude kriminalizovaná za to, že plní své poslání) s vnucováním a propagací.

Podle mne prostě propagují to, aby PA mohly veřejně říct: Ano, pomáhám ženám, pokud se samy rozhodnou pro porod mimo nemocnici, ale nevnucuji tuto možnost jako lepší.
Myslím, že je lepší zamezit porodům bez asistence tím, že bude umožněno zvolit si k způsobu porodu i PA a ne to vše šmahem zakázat a tabuizovat, příp. kriminalizovat.

Je to asi jako, že já bych nepodstoupila interrupci, ale nikomu ji nevyčítám a nevolám po tom, aby všichni, kdož se tohoto výkonu zúčastnil, byl vyobcován z lékařské veřejnosti.
 Dáša Lovec,( Šimon, Ema, Hubert) 
  • 

Trocha do diskuze 

(28.10.2006 12:32:26)
Milé ženy, to jsou opravdu "plodné" diskuze:o), není úžasné, že si ženy mohou vybrat, kde porodí, že můžou mít tu volbu?(otázka je jestli už ji opravdu mají..)někdo bude VŽDYCKY chtít rodit doma někdo by nerodil doma NIKDY, někdo by neporodil přece bez medikací nikdy...ale podle plamenných diskuzí je vidět, jak je porod pro každou ženu strašně důležitý, a jak by místu, kde porodí, stejně tak i ZPUSOBU měla věnovat maximální pozornost!!! Každý si přece musí zvolit sám a sám ponese i důsledky!pozor, podle mne nikoli všespásný lékař, ale každý zodpovědný rodič sám. A taky milé maminky a tatínci, není přece všecko jen v našich rukou, nebo si myslíte, že ano??všecky zdravím a hodně sil!
 Jakub Kač. 
  • 

Re: Trocha do diskuze 

(28.10.2006 15:26:43)
No jo Dášo, ale volba zatím není. Není, protože PA se k porodu doma dovoláš v Praze, Plzni, Ústí a snad ještě na dvou místech ČR, ale jinde prostě ne. Když už se jí dovoláš, tak ti jí pojišťovna neproplatí.
Pak musíš prudit děckařku, aby převzala do péče dítě narozené doma... taky hodně těžký.
Kurva, proč doktoři neudělají radši kampaň NEROĎTE DOMA SAMY! To bych jim držel palce, frajerům. Takhle to u mě hodně prohráli - strašit ženský a porodní báby, když se sami bojej. Kdo z nich by šel k porodu doma, i když to maj v přísaze!!!
PS: Rodíme za 3 měsíce a jsme z KV, takže šupito presto do porodnice...
 Draci mamka 4+1 


Re: Re: Trocha do diskuze 

(28.10.2006 15:52:41)
Jakub Kač.
toho se asi nedočkáme, ale bylo by to přece tak logické a smysluplné.
Jestli jste fakt z KV, napiš na mail:-)))
 Ajlili. 


Re: Re: Trocha do diskuze 

(28.10.2006 17:35:33)
Jakube, nerodte doma samotne je hezky, kdyby doktor prijel k prekotnemu porodu, zenu by odrodil. Ale kdyz ten porod neni prekotny a nejsou akutni komplikace ktere by se musely zvladnout na miste, proc by to delal a doporucoval a tahal sebou vsechny veci k tomu potrebny kdyz v nemocnici to ma vsechno po ruce, zazite, zajete, ma tam k ruce pa, sestry, mediky, kolegy... Opravdu by se mel zmenit pristup nemocnicniho personalu, vzdyt si je platime ne? Ale zalezi i na rodickach. Vsechno je to o komunikaci mezi rodickou a temi kdo se o ni stara. Kdyz jdete do porodnice s tim ze vam tam budou ublizovat, neohradite se proti necemu s cim nesouhlasite a pak kdyz je po porodu stezujete si kde se da, tak to taky asi neni v poradku. V predporodnich kurzech by se melo dbat na zvyseni sebevedomi rodicky, mela by byt vyuka komunikace s personalem - oni jsou tam pro vas, ne vy pro ne, a hlavne verit ve stastny vysledek jehoz se da doma taky dosahnout, ovsem proc riskovat ze?
 Dáša Lovec,( Šimon, Ema, Hubert) 
  • 

Re: Re: Trocha do diskuze 

(28.10.2006 20:48:12)
No, já sháněla PA k porodu doma docela dlouho, je to nesnadné, ale nějak to pak šlo..je jich málo, mají srach, ani se jim nedivím.
 Jiřka a Terezka 
  • 

nikdy bych doma nerodila 

(28.10.2006 16:29:23)
Jsem zdravotnice a nikdy bych doma rodit nechtěla. Jsem si vědoma komplikací, které mohou nastat. Nerodila bych doma ani i když je můj manžel doktor-né gynekolog. I nekomplikované těhotenství může mít komplikovaný porod. Díky tomu, že se rodí v nemocnicích a né doma -se snížila úmrtnost novorozenců a to o dost. Záleží mi na zdraví mého miminka a tak nikdy bych nedovolila , aby byl nějak ohrožen jeho život jenom kvůli mému pohodlí:-))
 Renča + Toník(srpen06) 
  • 

Re: nikdy bych doma nerodila 

(28.10.2006 17:10:28)
Souhlasím s názorem Jiřky + Terezky. Měla bych větší nervy z možných komplikací, než z toho, že jsem někde v nemocnici, i když jsem tam nikdy neležela (až teď při Toníkovi)... Nikoho neodsuzuju, je to věc názoru, ale já jsem zvolila porod v porodnici a byla jsem opravdu spokojená, a to jak s péčí během porodu, tak s péčí na novorozeneckém. :-)
 Alena +1 
  • 

Re: nikdy bych doma nerodila 

(28.10.2006 17:10:31)
A o to tady jde. Pohodlí je jedna věc a zodpovědnost za zdravé miminko priorita. Pojďme si tedy shrnout V ČEM tkví ta výhoda domácích porodů? Tak se mi zdá, že je budována pouze na tom pohodlí a prostředí "bez stresu", a to je podle mě dost slabý argument, pakliže jde o tak zásadní událost v životě rodičů, na jehož konci má být porod vytouženého a zdravého dítěte...
 marika 
  • 

Re: Re: nikdy bych doma nerodila 

(28.10.2006 17:32:50)
Ale už to samo je DOST zásadní argument. Porod je instinktivní záležitost a stres ji zastaví a vyblokuje. PA znají situace, kdy se ženě při příjezdu do porodnice zastaví otevírání, protože to tam vypadá, jak vypadá, a personál se chová, jak se chová. A pak nastupují kaskády zrychlovačů, zbržďovačů, po vyčerpání epidurál a pak to už vůbec nejde a jde se na sekci... A celý tenhle proces je kryt pojišťovnami a matce vysvětlován jako záchrana jejího dítěte. A sami zdravotníci už neznají žádný jiný porod, než takovýhle. A matky pomalu taky ne. A na studie se všichni dívají jako na něco spadlé z Marsu i když je propagovaná evidence-based medicine:-) Holt to najednou neplatí. Tak kde jsme??
 Linda 
  • 

Re: Re: nikdy bych doma nerodila 

(29.10.2006 12:55:02)
To je přesně ono, každý zastánce porodů doma se tady ohání nějakým prostředím, pohodlím a přirozeností...Přeci dnes, kdy si každý může vybrat porodnici, přivést si s sebou PA dle svého výběru, tatínka k porodu, aromaterapii a já nevím co ještě, tak to přece nemůže být s nemocnicí tak zlé, aby se kvůli tomu někomu zastavil porod či co...
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: nikdy bych doma nerodila 

(29.10.2006 13:34:37)
Lindo,
1] Ktera porodnice v CR dodrzuje vsechny postupy, jake ma ve sve reklame?
2] Ktera porodnice v CR se ridi vsemi body doporuceni pro normalni porod od WHO?
3] Do ktere porodnici muzu si vzit svoji PA, aby mohla porod vest a byt za nej zodpovedna, nejenom masirovat mi zada?
Ptam se ne o nahodne zdarile domluvy, ale o bezny pristup. Diky za odpoved. (jen o informovanou odpoved), o tom co vis, a ne o tom, cemu veris.
 myshka + 2 
  • 

Re: nikdy bych doma nerodila 

(28.10.2006 17:55:29)
Jiřko, stále dokola - nikdo tě doma rodit nenutí.
Co se týče úmrtnosti novorozenců, podívej se na výše uváděné vědecké studie - podle nich na úmrtnost novorozenců nemá vliv, jestli žena rodí v porodnici nebo doma.
 marika 
  • 

Re: nikdy bych doma nerodila 

(28.10.2006 18:23:48)
Ahoj Jiřko,
to máš jedno, že jsi zdravotnice s manželem doktorem a doma rodit nechceš. Jsou jiné zdravotnice s manželem doktorem, které doma rodily a další, co se na to připravujou:-)
 Pavlína&potomci 


Re: Re: nikdy bych doma nerodila 

(28.10.2006 20:50:29)
Tak nějak :). Má kamárádka je lékařka, manžel též lékař, mají čtyři děti. Dvě poslední jsou narozené doma a kdyby měli náhodou páté, prý by to bylo zase doma :). Je to otázka životní filozofie, není to o tom, kdo je či není zdravotník.
 Jiřka a Terezka 
  • 

Re: Re: nikdy bych doma nerodila 

(29.10.2006 11:23:54)
No, a já znám zase plno doktorů a sestřiček, co by doma v žádném případě nerodili. Asi vědí proč a já taky. Píšu jen můj názor a vím, že mě nikdo doma rodit nenutí. Já taky nikoho v nemocnici rodit nenutím, jen si je třeba uvědomit, že to je riziko. Já bych takové riziko kvůli mimču, které si bohužel nemůže vybrat, nepodstoupila. Je to však věc každého.
 Damila 


Jiřko 

(29.10.2006 11:39:02)
No, když to vezmeš do důsledků, takové dítko si nemůže vybrat vůbec nic. Jak se narodí, komu se narodí, jak bude vychováváno, jak bude léčeno. Dítě je chudák až do dospělosti.
Obvykle bývá ale milující matka se svým dítkem v nejužším kontaktu, a je asi jediná, která za něj alespoň v těch nejprvnějších krůčcích po světě může mluvit.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: nikdy bych doma nerodila 

(29.10.2006 11:40:40)
Jirko,
Domorodky, co znam, byvaji velice dobre informovani, a o porodnicnich a domacich rizikach vedi velice dobre. V systemu, kde porod doma je oficialni, ani by nemohlo se stat, aby se zena rozhodla pro porod doma bez toho, aby byla dukladne informovana.
Take bys mela informovat pred tim, nez budes varovat kompetentne:-).
 DENISA 
  • 

Autorka si protiřečí 

(28.10.2006 16:48:55)
Autorka článku pí Sovová si pěkně protiřečí. V první vetě zdůrazňuje že Hnutí za aktivní mateřství porody doma NIKDY neprosazovalo a zbytek článku je velkou obhajobou a propagací porodů doma a současně šmahem odsouzení veškerých porodnic.
 marika 
  • 

Re: Autorka si protiřečí 

(28.10.2006 17:34:47)
Největší neplacenou reklamu udělali porodům doma lékaři a fakultka v Krči tím, jak to teď rozvířili. Jestli bylo v ČR cca 10 % rodiček, které věděly o tom, že jde rodit doma, tak teď jich je 80 %:-)
Jakub Kač má pravdu - kdyby křičeli "neroďte doma bez pomoci", mělo by to smysl.
 Renča + Toník(srpen06) 
  • 

Re: Re: Autorka si protiřečí 

(28.10.2006 18:31:35)
Maariko, 80% možná prvorodiček, které neví do čeho jdou :-)
 marika 
  • 

Re: Re: Re: Autorka si protiřečí 

(28.10.2006 18:54:14)
Ale klidně vezmi i vícerodičky, které už si porodnicí prošly... A teď vědí, že nemusejí.
Velmi často volí porod doma právě vícerodičky, protože už si to v porodnici nechtějí zopakovat. A ty mají právě dobré výsledky i ve studiích... Je to i motivace jinde než u nás. A silná.
 Renča + Toník(srpen06) 
  • 

Re: Re: Re: Re: Autorka si protiřečí 

(28.10.2006 19:02:15)
U vícerodiček asi záleží, jakou měly s porodnicí zkušenost, já třeba výbornou (díky por. sestře, která porod vedla) rodila jsem s ep. anestezii, bez nástřihu, vše super...
 Gabča, Adélka 12/02 


Re: Re: Re: 

(28.10.2006 21:37:55)
Rodila sem v porodnici, doktora sem viděla až u šití a to bylo horší než porod. Byla sem nesmírně ráda, že můj porod probíhal v pohodě a rodila mě pouze PA a žákyňka.

K porodu v domácím prostředí: pokud bych byla vystresovaná z přístupu v porodnici, asi bych o porodu doma uvažovala. Já bych hrozně ráda jednou rodila doma. Ale, mám strach, že by se mohlo něo zvrtnout a já bych si pak celý život musela vyčítat, že kdybych jednala jinak, bylo by vše jinak. Asi bych se rodině ani nikomu jinému nemohla bez výčitek podívat do očí. Mám prostě strach.

Musí to být úžasné rodit doma. Tak jako marodit doma a stejně tak i umírat doma.

Já tu odvahu nemám. Ale stát se mi, že porodím, zkrz překotný porod, v domácím prostředí, asi bych měla radost :)
 DENISA 
  • 

Re: Re: Autorka si protiřečí 

(28.10.2006 23:15:44)
Mariko, kde jsi přišla na číslo 80%? Já tedy pořád ještě věřím, že většina ženské populace v ČR má mozek v hlavě a nehodlá takto riskovat.
 Petra Sovová 
  • 

Autorka si neprotiřečí 

(29.10.2006 1:32:46)
K té propagaci: to, že H.A.M. porody doma přímo nepropaguje, ještě neznamená, že neprosazujeme svobodu volby. U nás porod doma stále funguje jako rozbuška, ve vyspělých zemích ale vedle porodu v nemocnici či v porodním centru ženy tuhle možnost vždy měly, více či méně využívanou. Bylo by lepší o ní diskutovat méně emotivněji. Výzkumy vidí bezpečnost porodu doma celkem jednoznačně, jsou bezpečnější - neznamená to ale, že by se měl doporučovat plošně! Bezpečný je přece pro ty ženy, které se pro něj samy rozhodnou, cítí, že pro ně je to ta nejlepší možnost.
Nemá smysl tu rozebírat jednotlivé otázky (co pupeční šňůra kolem krku, co krvácení atd.). Mnohé otázky jsou ovlivněné jen mýty, k některým komplikacím dokonce dochází téměř jen v porodnicích (v Česku např. umírá ročně v souvislosti s porodem průměrně 6 - 10 žen - výhradně po vyvolávaném porodu, tedy v porodnici). Opět doporučuju spíš sledovat výsledky výzkumů. Největší množství výzkumů shrnuje Henci Goer ve své knize Průvodce přemýšlivé ženy na cestě k lepšímu porodu - přežvejkané pro laiky (ale zajímavé i pro odbornice a odborníky), přehledné, založené pouze na spolehlivých výzkumech (a česky).
 Petra 
  • 

Re: Autorka si neprotiřečí 

(29.10.2006 9:14:48)
všimli jsme si, že ham podporuje možnost volby ve směru rodit doma opravdu velmi vehementně, až do toho ty dané rodičky vlastně tlačí (čímž paradoxně jejich mozky omezuje). (Vsugerováním dojmu, že porodnice je popraviště).

Nejsem pro omezení skutečně volby, ale proti jednostranné podpoře volby vaším přednaznačeným domarodícím směrem. A to jen kvůli tomu, aby se o tom začalo mluvit a doběhli jsme holandsko. Kdyby vám šlo skutečně o ty rodící se děti, všimli byste si, že i v normální porodnici se najde něco nebo i hodně pozitivního. (pokud člověk použije jiné brýle, než ty vaše subjektivní).
 cizinka 
  • 

Re: Re: Autorka si neprotiřečí 

(29.10.2006 9:21:43)
Petro,

Pokud bylo by tak jak rikas, nechapu, proc pak by na strankach HAMu visel do cestinz preloyeny dokument WHO (prirucka pro vedeni normalniho porodu), ktery o mistu porodu dela takovy zaver:
"Kde by tedy měla žena rodit? Můžeme bezpečně říci, že žena by si měla zvolit místo, kde se cítí bezpečně, a na takové periferní úrovni, kde je dostupná náležitá péče (FIGO 1992). U těhotných žen s nízkým rizikem to může být doma, na malé porodnické klinice nebo v porodním centru ve městě, a možná i na porodnickém oddělení větší nemocnice. Musí to však být místo, kde bude veškerá pozornost a péče soustředěna na její potřeby a bezpečí, a které bude co nejblíže jejímu domovu a kultuře. Jestliže se má porod uskutečnit doma nebo v malém periferním porodním centru, měl by být v rámci příprav na porod sestaven plán pro případné převezení do řádně vybaveného zařízení." Plny text se zduvodnenim na HAMu.
Ty respektujes svobodnou volbu, ale chtela bys, aby o jinych moznostech se nemluvilo?

 marika 
  • 

Re: Re: Re: Autorka si neprotiřečí 

(29.10.2006 11:14:23)
Jinak v předchozím textu je FIGO - mezinárodní federace gynekologů porodníků... tak co tedy, když to mezinárodní šéfové tvrdí s tím mají čeští kolegové takový problém?
 * 
  • 

Re: Re: Re: Re: Autorka si neprotiřečí 

(30.10.2006 13:47:38)
.
 Havvah, dvě děti 
  • 

Re: Re: Re: Autorka si neprotiřečí 

(30.10.2006 9:03:08)
To by mě zajímalo, jak se pozná žena s nízkým rizikem... Moje těhotenství bylo naprosto úžasné, byla jsem zdravá, porodu jsem se nebála a přece mi po porodu nevyšla placenta, takže byl nutný operační zásah....
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Autorka si neprotiřečí 

(30.10.2006 9:19:03)
Havvah, musi to byt v podstate zdrava zena, ktera bez zadnych problemu nosi jedno mimino, a nejsou predem znama zadna rizika, ktera by mohla porod zkomplikovat. Ten tvuj problem, pokud jsi silne nekrvacela, nebyl tak akutni - za 50 min (normalni cekaci doba na placentu) se da dopravit zenu na operacni sal. Podminkou pro domarodky byva, ze cesta do nemocnici musi byt max. 20 min. Samozrejme byvaji akutnejsi pripady, a je proto nutny aby PA ucinne a bez vzajemne zasti spolupracovaly s porodnicemi (o tom taky je v clanku). PA musi byt cvicena poskytnout prvni pomoc a vybavena oxytocinem, ktery je dulezity ve pripade krvaceni. Statistika domorodek vzdy poukazuje jiste procento prevozu do nemocnici, a maji stejne dobre vysledky jako nemocnicni stejne zdrave rodicky. Sirsi info najdes tolik krat v diskusi citovane literature.
 Hana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Autorka si neprotiřečí 

(30.10.2006 12:33:24)
Čekám doma na instalatera, nechce se mi pouštět do nějaké práce, tak jsem si přečetla tuhle debatu a vůbec nechápu, proč o tom pořád dokola diskutujete. V ČR se narodí ročně asi 100 000 dětí a o nikom kdo porodil doma jsem zatím neslyšela, kromě paní, která to jen nestihla a sanitka ji už do porodnice odvezla s narozeným dítětem, kde je hned normálně ošetřili a přijali. Těch pár žen, které chtějí dobrovolně riskovat, ať si klidně rodí, jak chtějí, je to jejich věc.99,9% žen stejně rodí v porodnici a o žádné experimenty nestojí. Divím se, že ztrácíte čas takovým zbytečným plkáním. A největší expert cizinka, píše jak musí pracovat v noci, protože celý den odpovídá v téhle diskuzi. Proč to proboha dělá, vždyt ji o to nikdo neprosí. Zkuste někdy vyjít mezi běžné maminy někde v parku a uvidíte že v tomhle má každá jasno a doma by nikdo nerodil. A ještě se nadýcháte vzduchu a vaše děti si venku pohrají. Zajímalo by mne vidět co dělají děti cizinky, když maminka celý den klofe do PC ty svoje militantní výplody. Tak instalater už zvoní, tahle debata mi ukázala nesmyslnost podobných internetových diskuzí, jdu se věnovat proštuchování záchodu. O, jak málo vzletné po vaších ušlechtilých myšlenkách. Hana
 Hanina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Autorka si neprotiřečí 

(30.10.2006 13:21:58)
Hano, souhlasím s tebou, cizinka si stěžuje, že tu proplkala půl víkendu. Kdyby se raději místo kopírování a vkládání vědeckých "důkazů" věnovala rodině a dětem. Jistě by to bylo užitěčnější.

Já znám jednu paní, která rodila doma, neplánovaně, byl to překotný porod, holčíčka se narodila dříve, než dorazila sanitka. Obě pak převezli do porodnice.

Ale neznám NIKOHO kdo by plánovaně přivedl na svět doma své miminko. A to jsem ve věku, kdy všechny mé kamarádky včetně mě mají děti a mají děti víceméně odrostlé.

Tohle je tlachání o ničem. Ať si každý rodí kde chce.
 marika 
  • 

Re: Re: Autorka si neprotiřečí 

(29.10.2006 11:12:30)
Vůbec nejde o doběhnutí Holandska, ale nastavení porodnické nabídky tak, aby zhruba kopírovala např. Německo či Rakousko - v těchto zemích je mimoklinických porodů cca 1-2 % . To převedeno do našich čísel činí cca 1500 porodů mimo nemocnici. To je reálný stav - statistiky ukazují, že toto procento se v Německu nezvyšuje... Prostě odráží nastavení a poptávku rodiček, která je vzhledem ke kulturnímu a polečenskému prostoru zřejmě hodně podobná našim podmínkám.
 Petr 
  • 

Re: Re: Autorka si neprotiřečí 

(29.10.2006 11:18:25)
HAM ve srovnání s doktory rodičky nikam netlačí. To spíš doktoři řvou, že porod doma je popraviště.
 Klidná, 1 kluk 
  • 

Re: Re: Re: Autorka si protiřečí 

(29.10.2006 9:15:47)
Hmm... Docela silné téma, co? Chápu všechny strany. U všech jsou však (bohužel) klady a zápory. Musí to být krásné, porodit doma. Usnout ve svých peřinách s miminkem v náručí. Ale co když... Já měla mimi KP. Nakonec jsem rodila cís. řezem. Nestihla jsem přečíst všechny vaše příspěvky, ale zmiňoval někdo tzv. porodní domy? To je myslím dobrý kompromis mezi porodem doma nebo v nemocnici. V úterý jsem se dívala na besedu s tímto tématem v pořadu Sama doma. Lékař byl zásadně proti. Možná by nebylo špatné, příště přizvat k těmto rozhovorům zkušenou por. asistentku, popřípadně maminku, co takto porodila. Jinak to působilo opravdu jako cílená agitace...
 myshka +2 
  • 

Re: porodní domy 

(29.10.2006 9:53:55)
No, to je právě velká část problému, že maminky o porod v porodním domě mají velký zájem, ale lékaři se bez ohledu na vědecké důkazy staví silně proti... :-( Já bych byla šťastná, kdybych mohla rodit v porodním domě... Konec konců, mě je to vlastně jedno, mě ani ta porodnice nevadí, pokud by mi někdo zaručil slušné jednání + respektování vědeckých poznatků o porodu. Čehož se v českých porodnicích dost těžko dočkám, nebo výjimečně.
 marika 
  • 

Re: Re: Re: Autorka si protiřečí 

(29.10.2006 11:09:11)
80 % vzhledem k celostátním zprávám, novinkám.cz a MF Dnes a dalším... Prostě se 80 % rodiček dozvědělo, že lze rodit doma... To je skvělý úspěch lékařské kampaně:-) O mozek či nemozek nejde - jde o možnost volby:-)
 Marika, Kačenka v ČR 
  • 

Péče v ČR 

(30.10.2006 10:06:32)
Myslím, že máme zdravotnictví na relativně vysoké úrovni a že by si naši lékaři zasloužili také trochu toho uznání. Dobře, stále se dá něco zlepšovat, ale pokud si ženy budou za svými požadavky stát, určitě bude péče lepší a lepší. Když slyším vyprávět mojí mámu či tchýni o tom, jak rodily ony, leze mi mráz po zádech. Tehdejší a nynější možnosti jsou prostě nesrovnatelné.
Já sama jsem si svůj porod představovala úplně jinak (viz.můj příspěvek výše), ale i přes ten porod v "normální"porodnici, na zádech, s nástřihem a nervní PA (sešlo se nás na odd. moc a personál nestíhal)musí říct, že to nebylo tak zlé. Mám krásnou, zdravou dceru a věřím, že by mi mnoho maminek mohlo můj relativně rychlý a nekomplikovaný porod závidět.
Přesto - když srovnám zbytek světa, věřím, že si nemáme na co stěžovat. Péče u nás je srovnatelná se světovou špičkou, lékařská péče je dostupná všem a věřím, že i u nás je spousta lékařů, kteří svou práci milují a snaží se jí dělat co nejlépe. Je u nás zásada mluvit o lékařích pouze v případě negativních zkušeností, protože ty pozitivní považujeme za samozřejmé.
 Marika, Kačenka 07/06 
  • 

Oprava :-) 

(30.10.2006 10:13:03)
Tohle neměla být reakce na příspěvek mé jmenovkyně, jen samostatný příspěvek. A Kačenka sice je v ČR, ale to asi není nutné k jejímu jménu uvádět :-)
 MirkaM 


Dobrý den 

(30.10.2006 12:35:27)
Dlouhá diskuse, nedočetla jsem, omlouvám se.

Mám pocit, že realita a "představa o porodu" jsou, mimimálně v Česku, dvě různé věci. Povědomí lidí je hodně formováno tím, co se dovědí např. v TV. V současnosti se např. vysílá seriál Ordanace v růžové zahradě (nebo tak nějak). Tak tam vyslechnete jednu perlu za druhou (bohužel znám pouze doslechu, ale stačilo mi to). Nebo jak začíná a vypadá porod ve filmu? Matka se chytne za břicho, zaúpí, okamžitě dostane nesnesitelné bolesti, již neujde ani krok a pak je někým zachráněna, odnesena, odvedena.
Přitom většina z nás po začátku bolestí nebo odtoku vody ještě balila tašku, odvedla starší dítě k babičce a infomovala manžela, na co nemá zapomenout. Znám mnoho takových, které pak sedly za volant a do porodnice se odvezly. (Samozřejmě, jsou i porody překotné, aby se tu na mě nesesypaly matky, které od nástupu bolestí porodily za 30 minut.)
Tak nějak to bude i s těmi porody. U nás je totiž mezi lidmi rozšířena představa, že na porod se umírá, že je to šílená krvavá záležitost, u které je lépe nebýt nebo být pod prášky a epidurálem. Pak se tedy nemůžeme divit té dlouhé řadě hysterických reakcí. Řada žen s touto představou se totiž bojí být " v této chvíli" bez lékaře.
 MirkaM 


Re: Dobrý den 

(30.10.2006 12:37:12)
Hani, jdi se věnovat prošťuchování záchodu a nemluv za ostatní matky. Domarodky to taky nedělají.
 dasa 
  • 

porod doma 

(29.10.2006 9:58:00)
Omlouvám se, nestačila jsem přečíst všechny příspěvky, ale má někdo osobní zkušenost s porodem doma? Dost by mě to zajímalo, protože jsem svého času o tom uvažovala, ale neodhodlala se.
 Petra Sovová 
  • 

Re: porod doma 

(29.10.2006 11:01:43)
Prožila jsem 2 první porody v porodnicích, další 3 (respektive 4, včetně potratu ve 12.týdnu) doma. Zvolila jsem porody doma zejména s ohledem na miminka, v porodnici byl jejich počátek života dost narušen. Mé zkušenosti jsou veskrze kladné, ale považuju to za ideál pro mě osobně, nemyslím si, že by to tak prožívala každá žena. Nemocnice je pro mě velmi nepřirozené místo pro tak intimní záležitost, přestože se opravdu přístup v nich velmi zlepšil a zlepšuje. Porod je zejména (i když samozřejmě ne výhradně) psychická záležitost, kdybych měla rodit v porodnici já, musela bych se hodně "zpracovat" a stejně by se plynulý průběh porodu na nějakou dobu zasekl. Samozřejmě jsem vždycky počítala i s touto možností (porod v porodnici, operativní porod atd.). Prostředí v porodnicích poměrně dobře znám, chodíme tam v rámci činnosti H.A.M. na exkurse, znám mnoho porodních asistentek a lékařů, kteří tam pracují, mám neustálou zpětnou vazbu od párů, které tam rodí.
Jsme jen zvyklé na to, že "se rodí v porodnici", musíme brát v úvahu i jiné argumenty. Např. úrazy dětí jsou nejčastější příčinou jejich úmrtí (a neporovnatelně častěji než úmrtí v souvislosti s porodem) - nejspíš by pomohlo, kdybychom přijali přísná opatření, např. zaplatili asistenty, nebo děti neustále doprovázeli atd. Ale není to u nás zvykem, takže "se to nedělá", ač by to množství a závažnost úrazů významně snížilo. Já rodím doma, celá naše rodina to považuje za samozřejmost, je to pro mě i dítě bezpečnější, neztratím žádnou energii a spoustu jí získám, což je prospěšné pro nás všechny. Je to prostě pro nás normální, přestože to není úplně obvyklé.
A znovu připomínám pohled vědy (což opravdu není totožné s pohledem některých českých lékařů/lékařek).
 Damila 


Koukám 

(29.10.2006 14:21:52)
na to, jak se tu všichni žerou, a neváhají do sebe jet a urážet se (tedy ne úplně všichni).
Jsme mámy, měly bychom držet za jeden provaz. měly bychom mít vlastnosti jako je TOLERANCE,POCHOPENÍ. Nic takového ve většině tady nevidím.
www.rodina.cz je (bezpochyby tím, že je jeden z prvních a nejfrekventovanějších stránek tohoto druhu) je vždy plná těch, co neváhají být sprostí, urážejí... To je pro mě moc smutné zjištění. Vsadím se, že je to "díky" anonymitě internetu, protože naživo bychom jistě (doufám) tak sprostě nebyly. :-(
 praktický lékař 
  • 

doma ne 

(29.10.2006 19:48:20)
Ačkoli je dost jisté, že zcela nekomplikovaný porod může proběhnout doma bez potíží, s porodní asistentkou určitě dobře, neradil bych svých dvěma dcerám aby takto činily. Porod v porodnici je sice možná méně soukromý, méně přírodní, méně přijatelný pro některé ženy, ale porod doma přináší nezanedbatelné riziko náhlých příhod, které se musí řešit během minut a mohou být pro rodičku či dítě životu nebezpečné. Pokud žena porodí v porodnici fysiologicky zdravé dítě, může jít druhý třetí den domů. Nevím, jak by se rodička doma srovnala se svým svědomím, kdyby ty minuty rozhodovaly o životě jejího dítěte.
 Ája Fíková 


Re: doma ne 

(29.10.2006 22:46:23)
Nikdy bych doma nerodila. Po mých zkušenostech se dvěma porody fakt ne. Jsem ráda, že jsem byla v porodnici, jinak možná děti nepřežily. A to těhotenství probíhalo víceméně bez problémů. Doma by první dítě (a možná ani já) nepřežilo. Někdy jsou maminky až moc přecitlivělé. Ale je to jen můj názor, moje zkušenost.
 Havvah, dvě děti 
  • 

Re: doma ne 

(30.10.2006 8:44:02)
Naprostý souhlas.
Při mém prvním porodu, kdybych nebyla v nemocnici, zemřel by můj syn, při mém druhém porodu bych zemřela já. Taky by se mi líbilo rodit doma v pohodě a nemít kolem sebe to neutěšené a neosobní nemocniční prostředí, které mi při obou porodech pěkně zamávalo s psychikou, ale jestli budu rodit potřetí, volba je jasná, tj. nemocnice.
 Samarlu 
  • 

Výhody a nevýhody porodu v porodnici i doma 

(30.10.2006 7:04:05)
Čistě subjektivně:
1. Porodnice
+Nemusí vás převážet v nejméně příjemném stavu, uklidí tam po vás, dají vám postel a jídlo, v případě problémů mají vše potřebné po ruce, platí to pojišťovna
-po porodu musí otec odejít domů, můžou vám dát víc léků než je dobré, neznají vás, jste v cizím a často neútulném prostředí, dítko i vy může být vystaveno škodlivému stresu a tím si ublížit.
2. Doma
+doma je doma a vaše blízké nikdo nemůže vyhodit, zásahy do porodu se dělají minimálně, asistentka vás lépe zná a tudíž lépe komunikuje, dřív si všimne potíží, rodička se lépe orientuje (trefí do koupelny...)
-v případě potřeby vás při rozběhlém porodu nasoukají do auta a vezou, musíte si sami sehnat zaopatření po porodu, sami uklidit, sami zaplatit asistentku apod. Zaměstnání (směny nebo jiný režim) tenhle luxus vašemu muži nemusí umožnit. Případné komplikace při porodu mohou mít horší následky.

Závěrem: když domácí porod v sousedních zemích platí pojišťovna, nechápu, proč by u nás nemohl být součástí nabídky, EU je jednou EU, ne? A mě po porodu nikdo nekontroluje, jestli svému dítěti zajišťuji dostatečnou bezpečnost, vše je na naší rodičovské odpovědnosti a na našem rozhodnutí. A to rozhodujeme ZA své dítě, stejně jako při volbě místa porodu. Tak ať je ta svoboda a s ní spojená zodpovědnost i při porodu. Svoboda volby není snadná, "svoboda dá fušku" (Jan Masaryk). Jo, a připusťme si, že absolutní bezpečnost neexistuje: natvrdo si přiznejme, že porod je brána mezi životem a smrtí, a matky i novorozeňata ho nemusí přežít. Na klinice stejně jako doma se rodí bez záruky.
 Tizi 
  • 

zrušte porodnice 

(30.10.2006 11:41:13)
Přijde mi zajímavé jak se obě strany této diskuse ohánějí statistikami. Myslím, že i statistiky mohou být zkreslené a opravdu o nich diskutovat znamená prostudovat si do hloubky jak vůbec byly sestavovány. Ale celkem logicky mě napadá, že pokud mají pravdu ti, kteří píšou, že porody doma nemají vyšší rizikovost než ty v porodnici je opravdu zbytečné do porodnic investovat. Vždyť je nesmysl dávat tolik peněz (z našich daní) do drahého zařízení a personálu, pokud jejich výsledky nejsou lepší než u domácích porodů. Navrhuji zrušit porodnice. Všichni můžou přece rodit doma. Výsledky budou úplně stejné a ušetříme hromadu peněz.
 Lucyena 


Budu rodit doma 

(30.10.2006 13:58:00)
mozna uz dneska v noci :), tak pak dam vedet, jesli jsme oba umreli nebo jestli to bylo daleko lepsi a s mene komplikacemi, nez kdyz jsem rodila to prvni v porodnici :).
 Albeka 
  • 

hmmm 

(30.10.2006 14:18:59)
...dle mého názoru ať si každá nastávající matky rozhodne jak a kde chce rodit..u nás prozatím nejsou podmínky pro domácí porody -součinnost nemocnic a terénních porodních asistentek - prostě tento způsob nemá u nás tradici tak bych to nelámala přez koleno. Myslím si,pokud bude tlak ze strany veřejnosti na zavedení domácích porodů tak se časem prosadí - já vidím spíše cestu v porodních domech jako alternativu - osobně bych doma nerodila..
 Osminka 


Zešílela bych strachy 

(30.10.2006 18:16:14)
Já teda rodit doma, tak bych taky nebyla ve stresu - přímo bych zešílela strachy, že nemám v dostřelu vyškoleného neonatologa vyzbrojeného medikamenty na podporu oběhu miminka, schopného okamžité intubace, vycvičeného v resuscitaci novorozence. Zešílela bych strachy, že za zdí nepochoduje sanitář schopný během pár minut doručit vzorek mé krve na transfuzku a bleskem přinést zpět krevní konzervy a srážecí faktory v případě poruchy srážlivosti. To jsem na sále viděla - vzniklo to během minuty a dalších patnáct se bojovalo o přežití do té doby zcela zdravé matky. Bohužel, nebo spíš bohudík jsem doktorka a znám možné komplikace, takže doma v žádném případě rodit nebudu. Blažená nevědomost těch co rodí doma, kéž se jim ani jejich dětem nic nepřihodí.
 Aminatko 


Ty a ještě jedna 

(30.10.2006 20:30:50)
Ty a Johnaka, a bude V Čechách skvěle, že jo?
Jste obyčejný kravajzny, kterejm se u porodu nic nestalo, neobjektivně navádíte budoucí maminy k něčemu, co je v celým světě považovaný za výdobytek civilizic, protože porody v nemocnici za asistence lékařů výrazně snižují novorezeneckou úmrtnost.
Ráda bych viděla, co by za to maminy v Indii nebo třeba v Africe daly, kdyby měly nemocnici a dotora.
Teď mě třeba zabíte, ale zkuste o tom přemejšlet, krasavice.

A.
 Kačka+Miška+Eli+Anička 


Re: Ty a ještě jedna 

(30.10.2006 20:50:14)
Aminko,

nevím co by daly maminky v Indii nebo Africe za porod v porodnici, nicméně si myslím, že by více potřebovaly kvalitní jídlo, dostupnost čisté vody (v Indii totiž lidé umírají pokud pijí vodu povrchovou na nemoci jako je tyfus, cholera a jiné a pokud pijí vodu z vrtů tak zas umírají na chronickou otravu arzénem) a chybí jim i spousta jiných důležitých věcí jako třeba "jen" dostupnost vzdělání, postavení ve společnosti a já nevím co ještě.

Takže porod v porodnici asi nebude to hlavní, co jim chybí.
 lydushe + 3 háďata 


2x v porodnici, příště asi doma 

(31.10.2006 10:48:29)
Já jsem rodila v porodnici obě své děti. První v Podolí, kde jak už bylo zde zmíněno, poloha vleže, tlačení PA na břicho a i přes mou výslovnou žádost o neprovedení nástřihu mi byl proveden, dle mých pocitů a názoru zcela zbytečně. Nemluvím už o pobytu na odd. šestinedělí s některými sestrami, jejichž rady týkající se péče o dítě si naprosto protiřečily.
Druhý porod jsem měla dohodnutý s PA z Bulovky, chtěla jsem rodit v CAPu v klidu. Bohužel zároveň se mnou rodila jiná maminka, takže do CAPu jsme se dostali až na úplné vytlačení miminka, PA se mi nemohla z personálních důvodů dostatečně věnovat,psychika udělala své, neotvírala jsem se a když se moje miminko klubalo na svět personál se přese mě dohadoval zda rodičce vedle dát nebo nedat medikaci.. Mrzelo mě to, že mi nebylo umožněno porodit své dítě v klidu a v pohodě. Pozitivem tohoto porodu byl můj okamžitý odchod domů, takže mi miminko nikdo nebral a to co se s ním dělo po porodu (na rozdíl od Podolí) bylo plně v mé kompetenci a pouze s mým souhlasem.
Vzhledem ke zrušení CAPu a k odchodu některých zaměstnanců z Bulovky mi už asi nezbývá než příště rodit doma. Porodní dům také nefunguje pro porody, jinou možnost zatím nevidím. Vytvořím si podmínky jaké budu sama chtít, psychicky budu v pohodě.
Předpokládám, že každý má zodpovědnost za zdraví své, zdraví svých dětí. Přejímám tím na sebe zodpovědnost i za své porody. Nemohu přeci po nikom chtít (ani po lékařích), aby oni přejímali tuto zodpovědnost! Já si sama rozhodnu o tom, zda mě něco bolí a zda je to případ pro lékaře nebo jestli je rýma mých dětí natolik závažná, že s nimi k lékaři půjdu.. To samé je i porod. Já bych se měla (samozřejmě ve spolupráci se zkušenou PA) rozhodnout, zda chci nebo nechci rodit doma, zda já sama cítím, že je průběh porodu v pořádku. Důvěřujme svým instinktům a svému tělu.
Mrzí mě jen následný přístup lékařů v případě komplikací při domácím porodu. Místo, aby byli profesionální a byli rádi, že komplikace byly včas rozpoznány a rodička s PA přijely do porodnice, namísto toho se rozčilují, že "zachraňují průšvihy" natropené "nezodpovědnými" matkami a PA.. To je jako kdybych dostala vynadáno, že jsem nepřišla k dr. s prvním kýchnutím, ale dovolím si jít až se zánětem dutin..
Matky, které se předem rozhodly rodit doma, mají mnohem víc informací o porodu než ty, které dorazí do porodnice s tím, že o porodu vědět nechtějí, protože se bojí a že lékaři už to za ně nějak zvládnou...
 Jana dvě děti 
  • 

doma nikdy! 

(2.11.2006 17:44:14)
Já osobně bych nikdy doma nerodila, ani za pomoci asistentky, i když jsem měla vše bez problému byla jsem zdravá atd. nastala komplikace s miminkem, komplikace byla chvilková a pak vše dopadlo dobře. Na to své děti příliš miluji abych riskovala jejich život porodem doma. I protivné porodní asistentky se dají přetrpět.
 Anna Červenková 
  • 

Prosím neroďte doma 

(3.11.2006 12:18:20)
Dlouho jsem přemýšlela, jestli mám napsat svůj příběh, resp. příběh mé dcery, je to pro mě moc bolestné. Ale když vidím, že několik zfanatizovaných lidí, může naprosto zblbnout ostatní ženy, stejně jako se jim to povedlo s mojí dcerou, do takové míry, že se rozhodnout pro domácí porod, musím je alespoň varovat. Nikoho nechci přesvědčovat, opravdu jen varovat.
Když moje dcera otěhotněla, byla jsem nejdříve v šoku, říkala jsem si, že je jí teprve 25 let, že mohli ještě počkat. Ale během pár měsíců, jsem se začala strašně tešit na vnoučátko. S nadšením jsme kupovali výbavičku, mladí předělávali byt, chystali hnízdečko pro miminko.
Dcera měla naprosto bezproblémově těhotenství, minimální nevolnosti jen v prvních třech měsících. Všechny testy dopadli dobře a mladí mi oznámili, když byla asi ve 24 tt, že čekají chlapečka. Byla jsem šťastná. Pak mě dorazili větou, že budou rodit doma. Snažila jsem se jim to rozmluvit a do konce života si budu vyčítat, že málo, protože mě nakonec oba přesvědčili o tom, že domácí porod s dobře vyškolenou PA je absolutně bezrizikový. Dokonce mi svojí PA představili. Byla to moc fajn paní. Dostala mě. Uvěřila jsem. Řekla mi, že dcera je mladá, zdravá, chlapeček v pořádku, kdyby se cokoliv dělo jinak než má, mají 20 minut od domu porodnici a stihnou dojet včas.
Nechci tu osudnou sobotu popisovat do detailů, zatím to nedokážu, možná časem, až to přebolí.
Porod začal normálně. PA byla na místě. Vše probíhalo podle plánu. Až do chvíle, kdy vyhřezl pupečník a jedna ručka. To se stalo v 16.50, zeť zavolal sanitku, přijeli během pár minut, během chvíle byla dcera na sále a císařským řezem se jí narodil chlapeček, bez srdeční akce, nedýchal. Agpar skóre 1-1-3. Rozdýchali ho, převezli na JIPku, napojili na přístroje. Řekli nám, že jestli přežije, bude mít těžce poškozený mozek. Nebudu to protahovat, zemřel 4 dny po narození. Přišli jsme o naprosto zdravého chlapečka. Dcera se zhroutila je v péči lékařů. Jestli se z toho psychicky dostane a zkusí mít další dítě, rozhodně bude rodit v nemocnici. Protože kdyby v nemocni rodila, Jaroušek by žil. Má obrovský pocit viny. Na celý život. To mi prosím nikdo nevymlouvejte. Jaroušek se dusil moc dlouho.. Lékaři byli rychlý pohotový, ze sanitky se šlo rovnou na sál, nikde nebyla žádná prodleva, žádné čekání, všechno šlo opravdu hodně rychle.
Děkuju za trpělivost při čtení mého příběhu. Nikoho nebudu přemlouvat, kde chce přivést na svět své dítě, je to rozhodnutí každého z vás. Jen prosím o zamyšlení. Ještě jednou díky.
Anna
 Martina 
  • 

Re: Prosím neroďte doma 

(3.11.2006 13:19:05)
Aničko, to je mi strašně moc líto. Nevím co říct. Jen popřát hodně moc síly. Je to hrozný.
 Jana 
  • 

Re: Prosím neroďte doma 

(3.11.2006 13:59:42)
Moc smutné a je mi vás i vaší dcery moc líto, vlastně celé vaší rodiny, je to tragedie.Kéž by alespoň jedna nezodpovědná nána, která je nadšená tady tím plkáním o ¨domácím porodu , po vašem článku šla raději do porodnice.
 ? 
  • 

Re: Prosím neroďte doma 

(3.11.2006 14:00:04)
Proč se k příspěvku Anny Červenkové nevyjádří žádný příznivec porodů doma?
Měli byste hned reagovat a psát, že se přece nic takového nestalo (podle vašich příspěvků z minulých dnů nebylo žádné dítě poškozené porodem doma). Nebo byste se měli ptát, o jakou PA šlo a uvést vše na pravou míru.
 majka a pavlinka 
  • 

Re: Re: Prosím neroďte doma 

(3.11.2006 14:28:39)
?
plne s Vami souhlasim, to je prave ten problem, ze u dom. porodu je jen jedna p.a. a ne cely tym lekaru vcetne oper. salu a JIP . O tom se ostatne snazim marne presvedcit zastankyne dom.porodu.
 Hanina 
  • 

Re: Re: Prosím neroďte doma 

(3.11.2006 15:30:12)
Paní Anno, je mi líto co se stalo, doufám, že vaše dcera bude mít znovu sílu pro další miminko a to jí alespoň částečně zahojí ránu na srdíčku. Moc vám to i celé vaší rodině přeji.

"Otazníku"
tebe to překvapuje, že na Annin příspěvek zastánkyně domácích porodů nereagují? Mě ne. Tohle se jim do této diskuze moc nehodí, ani jim ani členkám daného Hnutí.

Ale nechci to tu pitvat, je to tragédie, která se nemusela stát. Škoda toho človíčka. Chce se mi brečet. Jane 
  • 

:( 

(17.11.2006 18:47:56)
Z těchhle hysterických diskusí je mi smutno a padá a mě beznaděj... Bohužel to není jen tady na rodině, podobná diskuse se rozpoutá skoro všude, kde se objeví zmínka o porodnictví. Vždycky mám z toho dojem, jako kdyby skoro nikdo v diskusi nechápal, o co jde.
Nikdy jsem nepochopila, proč ti, kteří chtějí rodit v porodnicích, se tak agresivně obouvají do těch, kteří prosazují porody doma... Když možnost rodit v porodnici jim nikdo nebere. Vůbec nechápu, proč je kolem toho vždycky tolik zloby, agrese, urážek a napadání... Proč? Copak tady jde o něco víc než jen o to, aby každá budoucí maminka tady měla možnost přivést svoje dítě na svět tak, jak si sama přeje? Jde tady snad o něco víc, o něco, co mi uniká?
Já osobně bych doma rodit nechtěla ani porody doma neschvaluju, protože tady u nás k tomu absolutně nejsou podmínky a skutečně to může být hazard se zdravím. Jen nechápu, proč se tady odborníci i laická veřejnost staví na zadní a jsou proti tomu, aby tu byly vytvořeny vhodné podmínky i pro porody v domácím prostředí, když v jiných civilizovaných zemích to funguje, budoucí rodičky mají možnost volby, nemusejí povinně rodit jen v porodnicích, naopak mohou bezpečně porodit i doma a nikde se neukázalo, že by u nich byl zvýšený výskyt komplikací či vyšší morbidita nebo mortalita než v porodnicích.
A když už se tady nesmí rodit doma a nikdo není ochoten tady k tomu vytvořit podmínky, tak ať se alespoň naše porodnice polidšťují trochu rychlejším tempem, ať se člověk nemusí bát se na ně ve chvíli nejtěžší obrátit...
Jinak nemám nic ani proti organizacím typu Hnutí za aktivní mateřství a všem těm tolik opovrhovaným "alternativcům", protože nebýt jich, tak se i v našem porodnictví jede pořád postaru, na porodníky ze staré školy by nikdo netlačil, nikdo by je nenutil měnit se a zlepšovat své chování k rodičkám... Ke každému extrému je zapotřebí extrém z druhé strany, aby se to tak nějak vyrovnalo. Nebýt třeba feministek (nad kterými dnes tak okázale ohrnujeme nosy), tak bychom my ženy dnes třeba nesměly chodit do práce ani volit... Dnes nám spousta věcí přijde zcela samozřejmých (mluvím teď i o porodnicích), a zapomínáme, že nám to někdo musel vybojovat... Proto se mi nelíbí, když se nad organizacemi typu HAM a jejich aktivitami někdo ošklíbá. Přitom nikdo z nás asi nechce rodit v ústavu typu "továrna na děti", kde si ho nikdo pořádně nevšimne...
Byla bych ráda, kdyby se ženské probraly a přestaly si pod sebou podřezávat větev. Všem nám přece jde o to samé - o přívětivé a bezpečné porodnictví. A když se budeme štěkat jak rozzuření psi a navzájem se urážet, tak budou tyhle diskuse pořád tak na prd, jako jsou teď... :(
 Jane 
  • 

:( 

(17.11.2006 20:46:55)
Z těchhle hysterických diskusí je mi smutno a padá a mě beznaděj... Bohužel to není jen tady na rodině, podobná diskuse se rozpoutá skoro všude, kde se objeví zmínka o porodnictví. Vždycky mám z toho dojem, jako kdyby skoro nikdo v diskusi nechápal, o co jde.
Nikdy jsem nepochopila, proč ti, kteří chtějí rodit v porodnicích, se tak agresivně obouvají do těch, kteří prosazují porody doma... Když možnost rodit v porodnici jim nikdo nebere. Vůbec nechápu, proč je kolem toho vždycky tolik zloby, agrese, urážek a napadání... Proč? Copak tady jde o něco víc než jen o to, aby každá budoucí maminka tady měla možnost přivést svoje dítě na svět tak, jak si sama přeje? Jde tady snad o něco víc, o něco, co mi uniká?
Já osobně bych doma rodit nechtěla ani porody doma neschvaluju, protože tady u nás k tomu absolutně nejsou podmínky a skutečně to může být hazard se zdravím. Jen nechápu, proč se tady odborníci i laická veřejnost staví na zadní a jsou proti tomu, aby tu byly vytvořeny vhodné podmínky i pro porody v domácím prostředí, když v jiných civilizovaných zemích to funguje, budoucí rodičky mají možnost volby, nemusejí povinně rodit jen v porodnicích, naopak mohou bezpečně porodit i doma a nikde se neukázalo, že by u nich byl zvýšený výskyt komplikací či vyšší morbidita nebo mortalita než v porodnicích.
A když už se tady nesmí rodit doma a nikdo není ochoten tady k tomu vytvořit podmínky, tak ať se alespoň naše porodnice polidšťují trochu rychlejším tempem, ať se člověk nemusí bát se na ně ve chvíli nejtěžší obrátit...
Jinak nemám nic ani proti organizacím typu Hnutí za aktivní mateřství a všem těm tolik opovrhovaným "alternativcům", protože nebýt jich, tak se i v našem porodnictví jede pořád postaru, na porodníky ze staré školy by nikdo netlačil, nikdo by je nenutil měnit se a zlepšovat své chování k rodičkám... Ke každému extrému je zapotřebí extrém z druhé strany, aby se to tak nějak vyrovnalo. Nebýt třeba feministek (nad kterými dnes tak okázale ohrnujeme nosy), tak bychom my ženy dnes třeba nesměly chodit do práce ani volit... Dnes nám spousta věcí přijde zcela samozřejmých (mluvím teď i o porodnicích), a zapomínáme, že nám to někdo musel vybojovat... Proto se mi nelíbí, když se nad organizacemi typu HAM a jejich aktivitami někdo ošklíbá. Přitom nikdo z nás asi nechce rodit v ústavu typu "továrna na děti", kde si ho nikdo pořádně nevšimne...
Byla bych ráda, kdyby se ženské probraly a přestaly si pod sebou podřezávat větev. Všem nám přece jde o to samé - o přívětivé a bezpečné porodnictví. A když se budeme štěkat jak rozzuření psi a navzájem se urážet, tak budou tyhle diskuse pořád tak na prd, jako jsou teď... :(

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2022 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.