| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Děti s televizí v pokojíčku hůře prospívají

 Celkem 55 názorů.
 Peggy, 1 syn 
  • 

Re: Kecy :-) 

(6.10.2006 11:28:27)
Spíš si myslím, že máte štěstí a tvoříte statistickou chybu. Já bych to nepodceňovala. Já když si mám vybrat mezi úklidem a počítačem, tak mám taky choutky nechat povinnost povinností a "hrát si". A to se považuju za celkem zodpovědnýho člověka. Co teprv to dítě, který nemá šanci takovou míru smyslu pro povinnost v sobě najít. Když je sledování televize a hraní na počítači bez pravidel a dozoru, může se stát, že to dítěti spíš škodí než prospívá - viz výzkum. Nejsem vůbec pro zákazy, řídím se heslem, že zakázané ovoce nejvíc chutná, ale všeho s mírou.
 babi_ 


Re: Re: Kecy :-) 

(6.10.2006 13:01:05)
Dobré školní výsledky vzdor TV v dětském pokoji a volnému přístupu k PC nemusejí být statistická chyba. Určitě je to štěstí, ale otázka je, jak to půjde dál, a i kdyby to dál byla maturita s vyznamenáním, ještě stále to nevylučuje skutečnost, že chlapec by bez TV nemohl své vědomosti a dovednosti rozvíjet ještě lépe. Možná by nepatřil k pěti nejlepším ve třídě, ale byl by jasně nad úroveň třídy celé... ale popravdě není moc o co stát, pak by mu člověk musel hledat jinou školu, starat se... a navíc jako dospělej (no vlastně už teď) by "moc věděl, a do všeho moc kecal" (citace z Renčínova vtipu) :-)
 Bibi* 


Re: Kecy :-) 

(6.10.2006 12:59:54)
No, kecy, nevím.....
U nás je důvodem pouze jednoho televizoru a jednoho PC to, že další takový žrout času mi nesmí do baráku.Manžel sice projevoval jisté snahy nás o jednu telku obohatit, ale to se raději vzdám filmu ve prospěch jeho fotbalu, než dopadnout jako rodiče, kteří mají doma 3 telky, dvě dokonce vedle sebe a večer se rozprchnou ke svým televizím:o((
Takže se o programu diskutuje a hlavně děti se naučí domluvit, čí pohádka se zrovna pustí, nebo jestli bude program dospělácký.
PC taky stačí jedno, manžel má pracovní notebook, já si práci domů většinou nenosím a střídání u PC je zárukou, že neskončíme všichni jako v Matrixu:o)))

Jinak ale na druhou stranu si myslím, že otázka prospěchu není jen věcí televize či PC v pokojíčku, je to jen souběh více faktorů, mezi nimiž je důležitá nevšímavost rodičů ,nezájem o program dětí a náhrada podnětů z jejich strany právě telkou a PC,které jsou pro děti neusále k dispozici.
 Zufi. 


Re: Kecy :-) 

(6.10.2006 15:54:34)
Souhlasím s Miladou.
Dcery měly TV,počítač a věž v pokojíku od mala (počítač tedy až před 9ti lety) a jedna je na VŠ (kam berou 8 lidí z 1000) a druhá je členkou Mensy a na gymplu, kam šla bez zkoušek.Mohly se dívat na co chtěly, dnes se koukají maximálně na zprávy a očko,sem tam film.
 Veronika 
  • 

Re: Re: Kecy :-) 

(7.10.2006 9:32:50)
Souhlasím.
Taky jsem měla v pokoji kdysi TV a PC už od 5.třídy (Tehdy bylo jen Atari a PMD). Pařila jsem hry, dívala se na TV a vystudovala jsem bez problémů VŠ, IQ mám nadprůměr. Kluk mi chodí do školky, sám se naučil číst a psát (a to už i psacím) a to má v pokoji TV, PC i Playstation2. Hraje šachy, píše si malé prográmky v Karlovi.... Když se mu to nezakazuje, tak u toho dlouho nevydrží sedět. Chodí hrát fotbal, floorball atd. A naopak - synovec nemá TV, nemá PC v pokoji a propadla už málem v první třídě (měl trojky, ve druhé čtyřky na vysvědčení).
Hodně je to dáno přístupem k dítěti, jeho dispozicemi atd.
 Lenka 
  • 

Žádné kecy! 

(8.10.2006 17:52:09)
Milé maminky (taky jsem maminka rok a půl starého dítěte), individuální zkušenost může být sice pro ostatní maminky vždy zajímavá a může někdy ukazovat, že televize v pokoji dítěte není žádný problém. Výsledky výzkumů jsou však v tomto nemilosrdné. Navíc nevychází z toho, co "povídala jedna paní", ale z informací sebraných za tisícovky dětí, z výzkumných vzorků reprezentativních pro celou dětskou populaci. Jsem socioložka a z cizích i vlastních výzkumů vím, že televize v dětském pokoji jednoznačně snižuje možnost rodiče kontrolovat, co dítě na obrazovce sleduje, především ve starším věku dítěte, zároveň podporuje negativní návyk zaptnuté televize, na kterou v daný moment ani nikdo nesleduje. U dětí, které mají televizi ve svém pokoji jednoznačně častěji dochází problémům se vzděláváním a aktivním přístupem k volnému času. Každý má samozřejmě vlastní zkušenost, každý jiné děti a jinou výchovu, pokud ovšem přemýšlíte, zda TV do dětského pokoje ano či ne, jednoznačně bych doporučovala NE!

 Jana 
  • 

Re: Žádné kecy! 

(8.10.2006 18:30:01)
Milá Lenko, pokud píšeš "výzkumy jsou v tomto nemilosrdné", pak tě prosím o zadání dostatečného kvanta odkazů na odborné práce, či alespˇoň jejich abstrakty k ověření. Vždy platilo a nadále platí, že jedna práce jako by nic neříkala. Až určitý počet stejně vypovídajícíh výzkůmu a to na reprezentativním vzorku může vydat jakési výsledky. Také je nutno dokonale analyzovat metodiku práce, neboť různé přístupy mohou vykazovat různé výslekdy.
Mimochodem píšeš že jsi psycholožka - inu název tvého příspěvku skutečně nevypovídá o tvých duševních kvalitách, odpusť, ale tato poznámka neměla zůstat nevyřčená. Je to tvůj názor. A ještě - jsem velice zvědavá, jaký budeš mít přístup tak za 10 let...
Mmch. nevím co je špatného na zvyku mít puštěnou televizi jen jako kulisu. Praktikuji to již velmi dlouhou dobu, stejně jako během celého VŠ studia, nijak to neomezilo výši mého IQ (někde mezi 130 a 140). Naopak se v takovémm prostředí lépe soustředím než v místě s absolutním klidem. Asi to neznáš... Cena rektora a cena Josefa Hlávky, které mi byly ještě za studií přiděleny snad naznačují, že jistých duševních kvalit bylo dosaženo. A mít zapnutou TV jen když se dívám - to by byla vypnutá stále, nedělá mi dobře na oči ji sledovat, následuje okamžitá bolest hlavy, takže dívání se téměř neznám. Ano, poslouchat to jistě, stále. Nejlépe se mi soustředí při naslouchání cca dvěma věcem současně. A sedět u Tv a jen se koukat, to už musí dávat něco opravdu - ano, dnes jsem se opravdu koukala na Velkou pardubickou, tam to na poslech není :-). Ale jinak - sedět a žehlit/ vařit /číst a překládat odborné texty/luštit sudoku - cokoli, ale zásadně u TV ještě něco dělat... Jinak je to ztracený čas...
 Damila 


Jano 

(8.10.2006 18:50:53)
To je hrozné, čteš někdy po sobě ty příspěvky? Vytahovat se výší svého IQ, VŠ vzděláním... Pokud jsi tak inteligentní, jak se prezentuješ, pak Ti jistě dochází, jak to musí působit. Tady jsi mezi maminkami. Tady se neměří hodnota člověka inteligencí. Nevím, co si tím chceš dokazovat, ale moc to nesvědčí o Tvé jistotě, jak to tak čtu. Je mi z toho smutno, jak máš potřebu někoho ponižovat...ufff :-((
 Marta 
  • 

Re: Jano 

(8.10.2006 19:01:01)
To jsem nepochopila.Maminky nemají inteligenci ? Proč by to nemohla napsat?Já mám doktorát z biologie.Je to tak, nic víc tím netvrdím, prostě mám vysokou a mám i doktoranské studium.
 Damila 


Jano 

(8.10.2006 19:08:11)
Samozřejmě jsem tím nechtěla říci, že maminky nejsou inteligentní, to jsem asi blbě napsala.
Ale že prostě jsou pro většinu matek jiné (a dle mého názoru důležitjší) hodnoty, než vzdělání a inteligence. Hodnota člověka spočívá jinde. Nevím, proč by se tady mělo poměřovat, kolik kdo má škol a jaké má IQ, právě to mi přijde dost primitivní. Běžně se tím člověk nechlubí. Nemá potřebu.
 J. 
  • 

Re: Jano 

(9.10.2006 11:34:25)
Je mi líto, pokud jsem se někoho dotknula. Nenapsala jsem však žádnou nepravdu.
Jen jsem alergeická na to, když někdo použije izolované výsledky studií tak jak se mu hodí. Obvykle arogantní nejsem, ale přesně tohle je to, na co bohužel vždy zareaguji.
Co se týká sledování TV u dětí - našla jsem několik výzkumů a ty výsledky zdaleka nejsou tak jednoznačné jak tu naznačila paní Lenka. Žádný globální výsledek o nevhodnosti TV pro děti z toho skutečně nevyšel, naopak třeba sledování Sezamové ulice dětmi kolem 3-5 let vyšlo jako inteligenci zvyšující. Stejně tak se v mnohých studií nijak nepotvrdilo, že by sledování televize omezilo čtení a jiné aktivity u dětí.
Ale jsou i studie, které toto naopak tvrdí. Tak to je světě vědy je. A já to připouštím. Dokonce pokud bychom si vzali téma vliv TV na obezitu u dětí, lze spíše souhlasit, protože aktivita doma je obvyle na úkor pohybových venkovních aktivit - a je k tomu četná vědecké dokumentace. Jsem však bytostně naštvaná, pokud někdo bude tvrdit, že ta jedna jediná věc je ta pravá.
Mohla bych vám sem dámy dát takové výsledky studií, že by vám to rozum nebral. Najde se pár prací, které např. tvrdí že užívání kyseliny listové před a během těhotenství zvyšuje riziko potraty... Přestanete ji proto brát? Protože ona zároveň omezuje vrozené defekty... To o potrácení už není v souladu se "střední linií", že. A přece i to v některých studiích vyšlo. Tak jak je to, kde je pravda. Vy to víte? Já ne. A zlobí mě, pokud si někdo bere do úst jedinou či omezené mnžství prací, které vyšly tak jak on chtěl. Je to samozřejmě možné, ale není to úplně košer. Jak říkám - obvykle nejsem arogantní a omlouvám se pokud jsem se koho dotknula, ale tohle je velmi nefér vůči těm, které budou tady čerpat základní informace a nepůjdou si je ověřit v rámci dalších věděckých prací, které lze nalézt i na internetových stránkách.

A ať to není opět "jedna paní povídala":

www.cdmc.ucla.edu/downloads/impactof.pdf
http://home.uchicago.edu/%7Ejmshapir/tv012606.pdf
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?db=pubmed&cmd=Retrieve&dopt=AbstractPlus&list_uids=16510645&query_hl=17&itool=pubmed_docsum
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?db=pubmed&cmd=Retrieve&dopt=AbstractPlus&list_uids=16452327&query_hl=16&itool=pubmed_docsum
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?db=pubmed&cmd=Retrieve&dopt=AbstractPlus&list_uids=15060216&query_hl=17&itool=pubmed_docsum
http://digitalcommons.wayne.edu/dissertations/AAI9118849/
http://www.literacytrust.org.uk/Research/televisionabstracts.html
http://www.aap.org/family/mediaimpact.htm
http://www2.hawaii.edu/~nahl/students/601-bib-Ikemoto.htm

Co článek to jiná tvrzení. Byly by jich desítky.
Záleží hlavně na tom, jak jsou děti kontrolovány rodiči co je jim v TV předkládáno. Nevadí samotná TV v pokoji, pokud rodič kontroluje a omezuje sledované pořady.
Protože jak je pěkné psáno v jednom z těch zdrojů, TV není ďábel, je to jen Tv a je na nás, abychom využili pozitiv a omezili negativa...

 Damila 


J. 

(9.10.2006 11:51:35)
Ano, s tím nelze jinak, než souhlasit. Ale myslím, že každá máma má svůj rozum a rozhoduje se podle sebe, vychovává své dítě (díkybohu) často spíše citem, instinktem, nikoliv podle vědeckých výzkumů.
Víme, že TV nemůže za to, že ji některé mámy zneužívají k tomu, aby měly "od dětí chvíli pokoj"(-mmch. i to chápu), TV je pouze bedna. Nechce nám ublížit.
Mně se prostě příčí směšování vědy a mateřství. Mnohokrát se v (nedávné) historii potvrdilo, jak se věda mýlila, a jak mnohým vyloženě uškodila (hlavně v medicíně, ale nepřímo někdy i ve školství).
 b+h 
  • 

Re: J. 

(12.10.2006 19:52:25)
ja nevim, ale nekdy vychova spise citem nebo instinktem nemusi byt zdrava... protoze cit muze byt i zvrhly, nezdravy... je dobre obcas pouzit i mozku a treba si popremyslet, co autor clanku chce naznacit - nemusime to prijmout, ale muzeme si o tom popremyslet a podle toho uzpusobit nase vychovne metody...
 Damila 


pro b+h 

(12.10.2006 20:03:48)
Ano, popřemýšlet, vzít si z článku co potřebuji, třeba se i obohatit o nové poznatky. Souhlas. Od toho tu ty člaánky jsou.
Jen mě zarazil Tvůj názor, že "cit můž být i zvrhlý a nezdravý".
Proboha, to nechápu. Mluvíme snad o normálních, svéprávných,duševně zdravých matkách. Proč by se neměly řídit citem? Na co jiného by jim byl dán?
 b+h 
  • 

spatne vyjadreni - mysleno jinak 

(13.10.2006 0:47:02)
Znovu jsem to rekla prilis dramaticky - nevim, proc to nerozvedu lepe do detailu, abych byla lepe pochopena - spise jsem reagovala na vetu, ze maminky diky bohu vychovavaji spise citem a instinktem, nikoliv podle vedeckych vyzkumu.... k tomu jsem myslela, ze nektere matky proste jsou nevyvazene dusevne, protoze mohly projit nehezkym rodinnym prostredim - tudiz "zvrhle" vychovne metody (samozrejme ze mnohokrat za to nemohou a ani "nevedi" ze to tak nema byt) a v tom pripade nekdy nejaky vedecky clanek by je mohl nasmerovat na lepsi cestu - kdyz uz ne na spravnou cestu... samozrejme, ze nektere maminky se ctenim techto clanku to prehaneji a ridi se do puntiku "vedeckymi clanky"... dam priklad - manzel a ja nejsme s pokojeni s tim, co vsoucasne dobe davaji v televizi a tak jsme se rozhodli v urcitem "useku" naseho zivota pro alternativu, zivot bez televize (vybirali jsme pouze videa podle naseho uvazeni) - nase dcera ze svych 11-ti let byla bez televize temer 7 let. Ve skole se vzdy ucila velmi dobre, protoze nam rodicum na tom zalezi a tak na ni dohlizime a kdyz potrebuje pomoci, pomahame... Loni jsme koupili kabelovku a dcera ma povoleno koukat na televizi, ale pouze, kdyz ma vse hotovo. Samozrejme, ze v televizi je spousta "tupych" programu, na ktere taky kouka. Kolikrat radeji pujcime zajimave video a pak kouka s nami. Nekdy me take leze na nervy, kolik prosedi u televize - ALE - stale se uci na jednicky (obcas nejaka ta dvojka), stale je zamestnana svym sportem, stale hraje na hudebni nastroj, a k tomu ji jeste pribily lehke domaci prace. Je pravda, ze ji musim od televize primo tahat, ale predtim jsem ji tahala od knih (jeste stale cte priblizne 1-2 knihy tydne), takze kdyz ji "seberu" televizi nebo pocitac, tak cte. Televizi ma ve svem pokojicku, pocitac take, ktere muze pustit, ale az je vse hotovo.
K tem maminkam, ktere nemely moznost vyrustat ve "zdravem" prostredi (vlastne, copak my vime co je opravdu zdrave na 100%?) a nikdy si to v hlave nesrovnaly, tak bohuzel podle mne vychovavaji podle citu (bez jakehokolkiv cteni nejake literatury o vychove) a to take nemusi byt zdrava vychova - podle me to muze byt nezdrava vychova, protoze televizi pouzivaji jako "nanny", apod. - takze jsem se spatne vyjadrila, kdyz jsem pouzila slovo zvrhla... takze to jenom pro upresneni.... nemyslela jsem to zle
 JaninaH 


Re: Re: Žádné kecy! 

(8.10.2006 19:05:12)
:-D
Jano, vzhledem k tvému nadprůměrnému IQ by se dalo předpokládat, že víš, že socioložka není totéž co psycholožka.
Spíš si ale myslím, že jsi při čtení Lenčina příspěvku ještě poslouchala televizi/žehlila/překládala odborný text/luštila Sudoku, to se pak člověk nediví, že nečteš pozorně :-))).
J.
 Lenka 
  • 

Re: Re: Žádné kecy! Mile matky, zeny, vedkyne i chytrolinky, 

(10.10.2006 15:46:00)
Mile matky, zeny, vedkyne i chytrolinky,
to je hrozne super, kdyz nekdo umi najednou poslouchat televizi a delat soustu veci a jeste ma bezva IQ a pocit, ze je borec. Ja jsem nicmene psala o TV v detskem pokoji v reakci na clanek o TV v detskem pokoji. Nehovorim o tom, co dela s detmi sledovani televize obecne a jake porady jsou ci nejsou vhodne. Je to nicmene rozhodne zajimave tema. Samozrejme, ze kdyz mluvim o vykumech, tak myslim vyzkumy, ktere jsou realizovane na reprezentativnich vzorcich atd. a presto netvrdim, ze jejich vysledky jsou absolutni a neomylne. (Omlouvam se, ze nemam cas najit webove odkazy.) Jen jsem chtela poskytnou informaci, na kterou jsem nekolikrat narazila v ramci sve prace, i ostatnim maminkam.
Mimo jine, Jana pise o moznosti kontroly sledovani TV ditetem. To je prave jedna z veci, ktere jsou velmi omezene, pokud je TV v pokoji ditete, jak jsem psala, ale at si to samozrejme kazdy udela po svem.
Prekvapuje mne nicmene, ze v diskusi, kterou sleduji a pisi maminky, ktere se chteji neco dozvedet a popovidat si, pripadne sdilet nektere informace, se neustale objevuji maminky, ktere taky jeste asi potrebuji neco jineho, nejspis se trochu predvest, nevim. Mozna je dobre na to zalozit nejaky jiny server.
 Hanka 
  • 

Re: Re: Žádné kecy! 

(10.10.2006 23:47:50)
Hm, IQ máš pěkné, jen se čtením na tom asi budeš trochu hůř, Lenka psala, že je socioložka, ne psycholožka... (předpokládám, že víš, že to není totéž:-)))
 Jana (2 děti) 
  • 

Re: Kecy :-) 

(9.10.2006 14:34:42)
Souhlasím, musíte do toho zahrnout daleko víc faktorů, třeba jak se jinak rodiče dětem věnují, jestli má dítě snahu jenom na počítači hrát a nebo se časem dostane i k něčemu jinému (živím se jako programátor a syn mi překvapil, když se jednou u mne v práci zajímal o to, co dělám a pochlubil se vlastními stránkami - a já myslela že hrají přes internet s kamarády jenom střílečky) :-)
Pokud mají děti i dost jiných podnětů, tak jenom televize nebo počítač je nezkazí. (pokud si mají vybrat, jestli se večer dívat v pokojíku na televizi a nebo si dát se mnou a manželem turnaj v kanastě, jdu daleko radši hrát karty).
Takže myslím že článek je silně zjednodušující a nemá cenu se nad ním rozčilovat.
 Dita 
  • 

Zadna televize 

(16.10.2006 19:48:06)
Mam deti 3 a 5 let. U pocitace v zivote nesedeli. Televize pred nima nebyla v zivote zapnuta. Protoze zijeme v cizine, tak se divaji na vecernicek z DVD. CD a kazetak doma nepoustime. CD s hudbou a pohadkami pouze v aute pri ceste do Cech - 4 za rok. Presto kluk umi ve 3 letech +/- 70 ceskych lidovek a asi 30 trampskych pisnicek nazpamet. A odvypravet klasicke ceske pohadky. Proste cteme a zpivame sami. Myslim si, ze je to o pohodlnosti rodicu. Zatimco moje ceske spoluzacky z vejsky pousti televizi o sto sest a snazi se deti vzdelavat pomoci pocitace. Tady uz prisli na to, ze mene je vice.
 Damila 


Dito, 

(16.10.2006 20:43:21)
já chápu, že chceš pro děti to co považuješ za nejlepší. Ale každá odlišnost pak může v kolektivu (třeba ve škole) vadit. Myslíš, že si třeba nebudou připadat méněcenné, když nebudou vědět, o čem se ostatní baví?
Opravdu si myslíš, že televize a PC z principu škodí?
Pokud ano, proč bys jinak na PC sama psala? Dokdy budeš chtít (a moci) odpírat dětem to, co sama dopřáváš sobě?
 Janina dcera 14 a syn 10 
  • 

Re: Kecy :-)Jsem zastáncem volné výchovy 

(19.10.2006 12:56:52)
Jak už jsem naznačila,jsem zastáncem volné a kamarádské výchovy.U nás neexistují zákazy a příkazy,pouze domluva a vysvětlení proč. Televize mají každé dítě svojí,hry hrajeme všichni,koukají na co chtějí když mají problém to pochopit tak to spolu proberem.Můžu říci,že se učí velmi dobře a já na ně žádné přehnané požadavky nekladu,důležité je,co v životě dokážou ne jestli budou samé jedničky.
 Johanka + brisko 
  • 

Nasili v pocitacovych hrach :) 

(6.10.2006 13:26:51)
...se resilo, kdyz jsem ty hry hravala ja (10 - 15 let zpet) a uz tenkrat nam, co jsme ty hry opravdu hrali a ne o tom jen kecali, bylo jasny, ze to je uplna blbost. Zpetne mohu zhodnotit, ze me to skutecne nikterak nepoznamenalo, a to tam ty krve uz tenkrat bylo dost, ale bylo proste jasny, ze je to hra.

O televizi si ale nic pozitivniho nemyslim, otupuje lidi, zere cas - vyrostla jsem v klasicke televizni rodine, pak uz jsem mela (ale az na gymplu) i vlastni starou telku v pokoji, no a kdyz jsem sla na vejsku a zacla zit bez televize, nabyl muj zivot uplne novych rozmeru :). Mimo jine temer zmizely strasidelne sny, no a oblbnuta jak reklamou, tak treba masazi neobjektivniho zpravodajstvi, uz taky nejsem. Ted zijeme s muzem uz leta bez televize, on si jednou tydne pusti na internetu Krause :), no a doufam, ze kvuli detem televizi nebudeme muset porizovat :)
 Jana, děti 3,4 a 7 let 
  • 

Re: Sláva další "netelevizní" rodině 

(7.10.2006 23:12:45)
Ahoj, to je fajn, když čtu, že nejsme bílou vránou, když televizi u nás nenejdete. Úplně mi čteš z duše, když píšeš, že život bez televize dostává jiný rozměr! Jaká pohoda večer, děti usnou a my s mužem máme konečně čas jen pro sebe, vždyť je tolik toho, co si chceme říct. Televizi malé děti vůbec nepotřebují. Naše děti pohádky poslouchají z gramofonových desek /zlaté poklady z mého mládí/, z CD nebo chodíme do divadla, pohádky si vyprávíme nebo čteme. Vyprávět pohádky je dost těžké, ale je úžasné sledovat, jak vám děti visí na rtech, jak vše prožívají a chtějí do děje zasáhnout a ovlivnit ho. Kdo vyprávět pohádky zkusí, potvrdí vám, že večerníčky v TV vlastně vůbec k vývoji dítěte nepotřebuje. Děti pak začnou i samy pohádky hrát - divadýlko nebo samy hrají.
A tak vydržte, až se vám malé narodí, taky bez televize. Život bez ní je moc fajn!
 Sylvie 


Re: Re: Sláva další "netelevizní" rodině 

(7.10.2006 23:37:17)
No, naše holky na VEčerníčky koukají, což ale nic nemění na tom, že i u nás se pohádky čtou, poslouchají z CD, vypráví nebo se chodí do divadla. Zrovna tak si děti pohádky hrají jako divadlo a vymyšlí vlastní příběhy. Je pravda, že televizi malé děti nepotřebují - ale na druhou stranu je to zas něco jiného. Zvlášť když se ve školce baví i o pohádkách, které se v televizi vysílali. A popravdě řečeno ony ty děti nepotřebují ani gramofon, CD, divadlo nebo knížky... ale proč jim to nedopřát, že ;o)

 10.5Libik12 


Re: Re: Sláva další "netelevizní" rodině 

(8.10.2006 10:58:26)
Jano, a jak se dozvíš o napadení Zeměkoule mimozemšťany či jiných mimořádných událostech?Já tím jen chci říct, že televize je jen přístroj, jako vysavač třeba a její vlastnění(nevlastnění) nevypovídá o aktivitě(pasivitě) ani o životním stylu.
Já například poctivou polovinu roku trávím večery venku, také konverzací s manželem, nicméně zapnu si během dne občas zprávy, případně něco kratšího veselýho:)
Můj muž neholduje příliš počítačům, má problémy se zrakem, takže mnohdy, když já formuji své názory na Rodině( kdy posadit dítě na nočník), on se na čt2 dozvídá spoustu věcí.
Nepřeceňovala bych televizi ani její absenci, není to o tom.
 úča 
  • 

Re: Re: Re: Sláva další "netelevizní" rodině 

(8.10.2006 11:40:50)
Tentokrát s tebou, Libiku, souhlasím na 100%.Naše děti mají TV, PC i DVD v pokojíku a obě prospívají na jedničky, s oběma chodíme do divadla, na procházky atd.Není to o tom, jestli mít či nemít!
Bývalá sousedka TV neměla a brala to jako přednost, jenže s dětmi nikdy nebyli v Národním muzeu, divadle, dokonce ani v ZOO.Jen se popelili u paneláku.Takže, co ?
Ještě dotaz na Libika, psala jsi mi jednou, že to bývá chyba učitelky, když dítě pošle dopis, že ho úča nedokáže zaujmout, já se nechci znovu hádat,ale ptám se, co má dělat úča při suplované hodině, když 5 vteřin po vstupu do třídy, žák osmé třídy, pronese větu : ,,Zas ňáká kráva,, , dá si nohy na lavici, žákajdu jako nemá a sešit si odmítá otevřít, že prý je unaven...
 kaMyš 


Re: Televize v rodině 

(8.10.2006 7:26:14)
Johanko, přidávám se k netelevizním rodinám. Televizi nemáme, dětem pouštíme večer pohádky z CD na počítači (nejčastěji tak půl hodinky za den, někdy víc, někdy nic), a taky když jsou u babičky, tak mají televize víc než dost :-) Aspoň podle mých měřítek. Takže ty televizní večerníčky stejně znají (babička jim je nahrává na video :-) a televizně-večerníčkové písničky máme na CDčku. Rozhodně nemám pocit, že bych děti o něco ochuzovala. Je fakt, že osobně se vůči televizi zas až tak nevymezuju, asi přijde doba, kdy jí dětem pořídíme - moc dobře si pamatuju dobu, kdy jsem se ve škole cítila jako outsider kvůli tomu, že jsem se nesměla koukat na Nemocnici na kraji města a podobné... Na druhou stranu jsem si jistá, že mě tohle omezení ve finále vlastně nic nesebralo, jen jsem víc četla :-)

Jinak k průzkumu: kdysi jsem někde četla výsledky jiného průzkumu, který naopak striktně odděloval vliv televize a vliv počítače v dětském pokoji. Televize má vliv jednoznačně negativní (v dětském pokoji! jako taková si myslím, že ne -když je pod kontrolou rodičů, co děti sledují), naopak počítač v dětském pokoji měl vliv pozitivní!!! Rozdíl byl vysvětlován tím, že k používání počítače je nutno přistupovat aktivně, že se při něm děti učí (taky samo záleží na tom, co konkrétně na něm dělají).
 kaMyš 


Re: Re: Re: Televize v rodině 

(8.10.2006 13:22:52)
Rozhodně na míň než televize.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Televize v rodině 

(8.10.2006 15:02:41)
Milado, proč myslíš, že to nebude kupované legálně? Já mám doma pro děti momentálně 19 DVD, které byly kupované v průběhu posledního roku a čtvrt a stály mě asi 2300 Kč. Tedy rozhodně žádná pálka, která by mě zruinovala. A CD se dají samozřejmě pořídit ještě levněji.
 Jana K. 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Televize v rodině 

(9.10.2006 16:15:28)
19 DVD za 2300,- ? To jsou z bazaru ne ? :-)) Nebo pirátské ...
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Televize v rodině 

(9.10.2006 18:49:33)
:o)) Ne, já holkám kupuju časopis "Země pohádek" s DVD. V předplatném to je 159 Kč komplet, mínus 29 Kč časopis, který by ze mně holky stejnak vymámily koupit a je to 130 Kč za DVD. Plus k půlročnímu předplatnému vždycky dají 1-2 DVD jako bonus. Plus dvě DVD máme z jiné edice, to fakt nevím z jaké, ale cena byla nějaká akční, ty dvě dvd mě vyšly do dvou stovek. Nevýhoda je, že si člověk nemůže vybrat, co chce. V7hoda je, že DVD jsou osvědčené večerníčky, takže vždy potěší - krteček, křemílek, rákosníček, hurvínek, medvědi od kolína, mikeš....

S.+++
 Zuzana, 2 vnoučata 
  • 

Re: Nasili v pocitacovych hrach :) 

(9.10.2006 14:10:49)
Já jsem tedy přesvědčená, že počítačové hry, pokud je dítě hraje často a nekontrolovaně, nemají dobrý vliv na nervovou soustavu. Problém je v tom, že dítě se na nich může stát závislé a pokud má k počítači přístup kdykoliv, hraje je třeba celé hodiny, zatímco rodiče jsou v práci a vůbec nemají tušení, kolik hodin se dítko této zábavě věnuje! Je to pak na úkor nejen učení, ale hlavně na úkor pohybu - proč asi přibývá tolik obézních dětí? Není to jen jídlem, ale právě nedostatkem pohybu. Samozřejmě - záleží na rodině, děti obvykle kopírují to, co vidí doma - pokud rodiče tráví víkendy aktivně, obvykle děti PC třeba používají, nicméně rozumně. Bohužel sledování násilí v jakékoliv formě je zvlášť pro dospívající děti absolutně nevhodné, na někom to následky nezanechá, ale jsem přesvědčena o tom, že právě násilné filmy jsou často návodem ..... jak si jinak vysvětlit případy, které ze svého mládí absolutně neznám - kdy spolužáci zavraždí spolužačku a ještě uvažují o tom, že by ji mohli sníst apod... V televizi bohužel lze najít opravdu velkou inspiraci...A něco jiného je, pokud takový film vidí dospělý jedinec a něco jiného odrostlé dítě! A nemá to vůbec nic společného s výší inteligence, ani s VŠ vzděláním rodičů apod. Někdy právě naopak..
 macy, 4 dcery 
  • 

příčina nebo důsledek? 

(6.10.2006 14:01:37)
No, mě spíš napadlo, jestli to není spíš o záměně příčín a důsledků. Tam, kde je nestabilní rodinná situace, násilí, nezájem a podobné aspekty, může mnohem častěji docházet k tomu, že se děti odstaví k televizi nebo PC. Myslím si, že samontná jejich přítomnost v dětském pokoji ještě nemusí nic znamenat. I tady můžou být pravidla, která jejich používání omezují. Horší je, je-li dítě ponecháno somo sobě.
 1.3Magráta13 


televize v dětském pokoji 

(6.10.2006 14:27:38)
Já bych to také nepodceňovala. Podle mě televize do dětského pokoje nepatří. Alespoň u dětí na prvním stupni.
Máme jednu televizi na 5 lidí a bohatě s ní vystačíme.
I když nemusí platit, že když má dítě televizi v pokoji, že na ní imrvére kouká. Ale přeci jen to svádí, je to zvyk.
Mám několik známých, které mají děti v rozmezí 5-8 let a televize je pro ně běžnou součástí dětského pokoje, ve většině případů i s videem nebo dvdčkem. Celkem běžně tyhle děti usínají při zapnuté televizi. Zas na druhou stranu je moc nezlobí, protože sedí před televizí. A pak jjsou úplně hotové z toho, že u nás doma se modeluje, vodovkuje, chodí na dlouhé procházky se psem a pod.

Nicméně, podtrženo, sečteno, ta televize za to nemůže.
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Proč? 

(6.10.2006 14:34:14)
je otázka, která mě napadá. Proč by děti měli mít v pokojíčku TV? To mi jasné není. My máme jednu, v obýváku, pernamentně nevyužitou, zdá se mi,že tam prostě nevysílají nic, o co by měl člověk až tak stát. No možná občas, zřídka. U nás frčí jedině večerníček. Já osobně dám přednost kvalitnímu filmu, puštěnému na DVD. A tu pohádku občas můžou děti taky zkouknout v obýváku.
S PC je to trošku jiná situace. To máme taky v obýváku, ale ve chvíli, kdy budou holky potřebovat svoje (ta doba je podle mě ještě dost daleko), asi ho dostanou. A jelikož jsou to holky, nepředpokládám žádné násilné hry atd.
A co se týče těch školních výsledků - nemyslím si, že by je TV a PC až tak zásadně ovlivňovaly.
 Toranoko 
  • 

Re: Re: Proč? 

(6.10.2006 16:57:56)
No, proc kupovat knihy...protoze je to neco uplne jineho nez pocitac, ne? Ja teda vyuzivam oboji...podle me je zase to vyuzivani PC jako jedineho informacniho zdroje prehnane...kdyz chci vedet, jake je [popripade bude] pocasi, podivam se z okna a zhodnotim to podle toho, co a jak bylo, atp.
Kdyz si chci koupit lednici, zajdu si do obchodu, kde se na vyhody a nevyhody zeptam prodavace, potkam v obchodech lidi, projdu se...zkratka je to neco uplne jineho nez sedet sam doma a koukat na obrazovku.
Jinak me zaujala veta o tichu - je zvlastni, jak je cloveku spatne, kdyz ma byt chvilku sam se sebou, v tichu a neustale se zamestnava necim zvenci, misto aby naslouchal tomu, co je uvnmitr..je fakt, ze naslouchat tomu vevnitr je narocne, ale stoji to za to.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Proč? 

(6.10.2006 17:18:37)
Milado, ale Toranoko má v něčem pravdu... zrovna včera večer jsem řešila následující situaci:

potřebovala jsem vycpat boty novinama, aby noviny odsály vhlkost. Problém byl, že předplatné novin jsem zrušila už někdy před rokem, protože noviny nepotřebuju, neb si stejně všechno přečtu na internetu. He, a zkoušela jsi někdy nacpat monitor do dětských bot, hááá? Jak bych včera přivítala, kdybych se nespoléhala na internet coby jediný zdroj informací... ;o)

Jinak já na netu sleduju i krátkodobé počasí, konkrétně srážky. Zrovna dneska jsou nad námi docela slušně černé mraky a než bych řešila bude pršet - nebude pršet, tak jsem koukla na radar, koukla, že hlásí sucho, a byla jsem v pohodě :o) Zatím to sucho vychází :o) KDybych neměla radar, asi bych musela změnit program dne, protože deštivo se mi nehodilo a podle mraků bych ho předpokládala...

S.+++
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Proč? 

(6.10.2006 18:13:55)
:-)
My teda noviny potřebujem k zatápění a vystačíme si s Globusem, Kauflandem a spol :-)
Jen teda asi budu muset na schránku napsat: Nevhazovat reklamní tiskoviny na lesklém papíře - špatně hoří!

Odebírali jsme dřív Týden a ten hoří špatně, takže nám po odhlášení nechybí :-)
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Proč? 

(6.10.2006 18:25:58)
Teda, já si připadám nějaká divná, ale my do schránky dostáváme samý mrňavý reklamy. Reklamy na pořádném novinovém papíru většinou "kradu" z jiných vchodů (když si chci třeba prohlídnout nábytek nebo tak). Jenže u nás je to dané asi tím, že se vchody zamykají, takže osoby s reklamním tiskem většinou balík novin zašprajcnou za mříže na vchodových dveří... a pak je hromadně vyhodí někdo z baráku...

 Kačka+Miška+Eli+Anička 


Re: Re: Re: Re: Re: Proč? 

(6.10.2006 23:24:40)
Sylvie,

mohla bys prosím hodit odkaz na ten Radar? Díky :o)
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Proč? 

(7.10.2006 8:49:31)
český radar

německý radar

ty používám nejčastěji, pak v případě potřeby manžel má ve svém počítači ještě odkazy na polský a slovenský. Rakouský je tuším i na tom německém, jenom se překlikne na rakousko.Ale nejčastěji se to k nám honí z německa, takže si většinou vystačím :o)
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: Re: Proč? 

(6.10.2006 18:32:52)
Jednoduchá odpověď. Na dokumenty a různé cestopisy se rádi mrkneme i my dva s manželem, tak proč ne ,jednou, všichni čtyři v obýváku. U nás doma se hodně mluví, tak proč to neprobrat dohromady.
Já jednoduše důvod pro TV v dětském pokoji, nevidím. Jo, a to samé si myslím o ložnici.
Když jsem byla jednou dlouhodobě nemocná, koukala jsem třeba celý den a večer jsem měla pocit, že svítím - já prostě zůstanu raději u žárovky.
 Andrea, 2 dcery - 13 a 8 let 
  • 

Re: Re: Re: Re: Proč? 

(8.10.2006 10:51:48)
Nemám ráda extrémy. My máme televizi v obýváku i v dětském pokoji. Ta v dětském jde málokdy, protože děti jsou vlastně pořád s námi v obýváku (jsem za to ráda). Máme své oblíbené pořady na které koukáme celá rodina. umíme se ale bavit i bez televize. Chodíme do přírody, hrajeme hry na počítači, hodně čteme (celá rodina), máme v bytě 2+1 psa, křečka a želvu, jezdíme na výlety...... Děti se učí dobře... TAk kde je pravda? Není to úplně o něčem jiném? Když jsou spolu lidi rádi, tolerují se, respektují se atd., tak můžou klidně hrát i hry na počítači, koukat na oblíbený seriál, chodit do přírody ale i mlčet a pořád jsou to slušný lidi. Tak co pořád řešíte?
 habroslava,2 dcery 2,5 a 6 let 


??? 

(6.10.2006 17:19:05)
Nemyslím si, že by technika v pokoji až tolik ovlivňovala vývoj dětí. Spíše záleží na přístupu rodičů. Synovec a neteř mají v pokoji PC i TV /je jim 11 a 13 let/,ale musí se domluvit s rodiči, jestli si něco můžou pustit. Jsou oba jedničkáři a pravidla určená rodiči respektují. Takže to není tolik o tom, kde se zmíněná technika nachází, jako spíše o rozumné kontrole rodičů
 Gábi, 2 děti 


TV ;-) 

(6.10.2006 20:49:00)
Nikdy mě nenapadlo, že bych svým dětem dala vlastní TV. Nač?
Bez televize se dá žít velice dobře a pro děti je mnoho lepších možností na trávení volného času.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


TV a proc ne? 

(8.10.2006 10:48:53)
Budu souhlasit s Miladou a spol.
Deti mam sice jeste male , ale uz ted maji ve svem pokoji TV. Proc? Protoze proste proto. Vetsimu budou v lednu 4 roky, pokojicek ma od roku a pul a od te doby ma vlastni TV. Ma ji namontovanou na zdi na takovem drzaku, na ktery nedosahne, ovladac poladame na skrin.
Tv ma napojene na DVD, ktere obsluhujeme z obyvaku. Kdyz chce pohadku v TV, jde nas pozadat.. OVsem, pozada nas, ale pohadku si jde pustit sam, jelikoz to ovlada - pusti DVD zasune disk, prepne reproduktory... jen TV v detskem zapnu ja.. takze mam celkem prehled.
Jakmile ho neco nezaujme - treba skonci kouzelna skolka - najdu ho do minuty zady k monitoru a hraje si na koberci. Reklamy ho absolutne neberou.
Mladsi je jeste "horsi", ten nevydrzi ani u te skolky, coz bych obcas ocenila - mohla bych si treba behem desseti minut vypit aspon kafe.
Vecernicky ovsem miluji oba dva, to sedi jak zarezani , ale ja uz chystam koupani a pyzamka a veci na spani.
Vecer usinaji bez TV. Starsimu poustim ppohadku na CD, anebo pisnicky CD. Vzhledem k tomu, ze mladsi usina v loznici a ja vetsinou stridave hladim po hlave jednoho a druheho - nemohu cist pohadky :-((a to jsem se na to tak tesila, a jak mam vybavenou knihovnu).
Jeste bych mozna napsala, ze uz ted maji deti v detskem udelanou pripojku na internet.. pocitame tedy do budoucna s jejich PC.
A nemyslim si, ze bychom je nejak rozmazlovali anebo spatne vychovavali. Je to proste pokrok. Ja taky pouzivala kalkulacku a moji rodice logaritmice pravitko (i kdyz to ja vlastne zazila na ZS taky :-)). A peru v pracce ne na valse... mam mycku, mikrvlnku, mame kameru a digi fotak... - tak proc nemuzou mit deti technicke generace, technicky vybaveny detsky pokoj?
Tohle neni o tom, zda maji TV ci PC, ale o tom, jak si je vychovame. Jak budou jednou zodpovedni predevsim sami k sobe.
 Li 
  • 

Re: TV a proc ne? 

(8.10.2006 18:24:48)
Caito - tleskám ti :).
 pusdit 


Re: TV a proc ne? 

(9.10.2006 9:02:22)
Plně souhlasím,že jde především o výchovu a jak se k dětem přistupuje.Syn mi sice nemá Tv v pokoji jen Pc ,ale raději je pořád venku a řádí jako kluk prostě a jsem za to ráda
 pusdit 


Re: TV a proc ne? 

(9.10.2006 9:02:40)
Plně souhlasím,že jde především o výchovu a jak se k dětem přistupuje.Syn mi sice nemá Tv v pokoji jen Pc ,ale raději je pořád venku a řádí jako kluk prostě a jsem za to ráda
 pusdit 


Re: TV a proc ne? 

(9.10.2006 9:03:08)
Plně souhlasím,že jde především o výchovu a jak se k dětem přistupuje.Syn mi sice nemá Tv v pokoji jen Pc ,ale raději je pořád venku a řádí jako kluk prostě a jsem za to ráda
 asmara,syn 7let 
  • 

je to o přístupu 

(9.10.2006 13:33:48)
Já osobně jsem tak spíš na základě selského rozumu než různých výzkumů přesvědčena o nevhodnosti násilí,které na nás vyskakuje z televize/ačkoli například zpráv o tsunami nebo o zemětřesení jsem syna neušetřila a snažili jsme se o tom jako rodina mluvit/a z počítačových her,ale myslím,že každý rodič tohle dokáže v rozumných mezích ukočírovat.chápu,že to hrozně svádí-zapne se televize a vypne se dítě a vy máte svatý klid a pokoj.já osobně doma neustále balancuju na tenkém ledě,protože žijeme v garsonce a dítko samozřejmě,když už se večer nesmí dívat,alespoň špicuje uši,zvlášť,když jsem vyhlásila,jak je to nevhodné pro děti.Jinak má volný čas tak zaplněný tréninky nebo skautskými schůzkami,že čas,který stráví doma,je mu po školní přípravě tak vzácný,že opravdu ani sám nemá potřebu "zírat na bednu".Hodně se osvědčují také "černé hodinky"-večery bez televize a bez světla,kdy je možné ptát se na cokoli a nic není tabu...
 Lucie, zatím bez bříška 
  • 

televize 

(10.10.2006 12:38:42)
Vždycky jsem si myslela, že televizi budu prostě mít, protože je to normální, tedy obvyklé. Je pravda, že když mi bylo 11 a vybouchla elektrika, že jsme se hlasitě zaradovala, že teď si aspoň můžeme povídat. Pamatuju si přesně, jak blbě jsem se cítila, když v týdnu dávali nějaký film, druhý den o tom spolužáci na základce mluvili a já jsem byla úplně mimo. Tehdy jsem se cítila trapně, ale pak jsem zjistila, že nás bylo víc. Přísahala jsem si, že budu uvážlivě jednat, až budu mít jednou svoje děti a že je nenechám se takhle blbě cítit. Hmm. Televizi jsme zakoupili s manželem v době, kdy se ta pronájemní rozbila a my jsme se rozhodli koupit si vlastní. V novém bytě jsme byli mezi prvními nájemníky a rozhodovalo se o způsobu televizního signálu. Nějak jsme to ani jeden neřešili. Teď to je půl roku a my už se o tu telku ani nestaráme. Je v jednom pokoji v rohu, obrazovkou ke zdi a až nám udělají ve sklepě police, asi ji tam odneseme. Počítač sice máme, ale oba na něm pracujeme v práci a tak si většinou povídáme a nebo jdeme ven. Líbí se mi to, ale trvalo mi douho než jsme si odvykla a nechci to vracet. Chtěla bych, aby to tak zůstalo i při dětech, ale nevím. Určitě máme život hezčí a barevnější a tak nějak víc žiju ten svůj než ty půjčené. A víc se bavím o lidech a s lidmi, čtu a i zpívám, i ta práce mě baví a kulisu nepotřebuju. Je mi hezky. Jen teda nevím o těch tsunami a střílení a bouračkách a politika mě rozčiluje nějak míň, protože si prostě vybírám, co mě zajímá. Šlo by to i s televizí. Ale bez ní je prostě můj život milý.
 Lenka, 1 dítě 
  • 

zvuková kulisa 

(10.10.2006 16:31:17)
Po přečtení všech příspěvků, které tu jsou mne překvapilo, kolik z nich obsahuje informaci o tom, že zapnutou televizi, kterou právě nikdo nesleduje, považujeme za normální záležitost, že nám chybí hluk. Jedna z maminek doslova píše, že se jí do 20 minut udělá špatně pokud je doma ticho, pokud jsem to dobře pochopila. Možná by to chtělo příspěvek nějakého "ušaře" a psychologa. Bezpochyby přirozená součást moderní doby, kdy se na nás valí hluky ze všech stran. Ale proč si od nich neodpočinou alespoň doma? Osobně mám pocit, že ze mě někdo dělá Pavlovova psa, když po čtvrté slyším stejnou znělku, stejnou reklamu jen než začnou večerní zprávy, natož to poslouchat celý den.
 jirka 
  • 

no nevim nevim 

(10.10.2006 19:56:33)
Mám takový pocit, že polovina příspěvků je obhajoba televize a druhá polovina za se úplné zatracení.Většina příspěvků vůbec nereaguje na článek"Děti s televizí v pokojíčku hůře prospívají".Dle mého názoru,se jedná o problém odložení dětí k televizi a to už od útlého věku.Pokud oba rodiče pracují a "nemají čas " se zaobírat dětmi ,ODLOŽÍ je k televizi.Ne z lásky ,ale z pohodlnosti.Pak můžeme jenom pozorovat jak se z dítěte stává nasávač televize.Takové dítě se zpravidla neumí vůbec samo bavit ,neumí si hrát.Což je sice smutné, ale v našich českých domácnostech zcela běžné.Na druhé straně je zde skupina a ne malá,která jinou zábavu než televizní nemá.Jedná se o lidi žijící na vesnicích a samotách.Tam totiž televize zastupoje opravdu mnohdy jediný kulturní zážitek za celý měsíc. Proto si myslím že je otázka postavena špatně.Televize do dětského pokojíčku určitě patří. Je nutné se však zajímat o to co dané dítě na oné televizi sleduje.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.