| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Čemu slouží babyboxy?

 Celkem 86 názorů.
 Palicaci5 


Baby - boxy 

(8.9.2006 10:07:28)

Zdá se mi,že p.Schneiberg má na vše velmi negativní pohled,nemyslím si,že bude více dětí bez kořenů.............bude více šťastných rodin.
Adopce je i v dnešní době pomalá a rodič,který se rozhodne své dítě odložit,umožní jistě i to,aby se co nejdříve dostalo do normální rodiny.
 Lilly, dva synove, 3 roky, 3 mesice 
  • 

Re: Baby - boxy 

(8.9.2006 10:16:59)
Jeste bych doplnila - ten, kdo chce videt jen negativa, ten si je na vsem najde. To by se mely zrusit i vsechny detske domovy, protoze deti v nich take nemaji takove koreny, jake by mely mit... A odlozene deti se muzou zase vratit na ulici. A svobodne matky bychom mohli rovnou zavrhnout na okraj spolecnosti...
Baby-box ma sve opodstatneni. Jen bychom se meli snazit, aby se o nem take vedelo!!! A tim dat detem sanci - na zivot v rodine! A zoufalym matkam nadeji...
 Pudicitia 


opustit sve dite 

(8.9.2006 11:22:11)
se zena muze rozhodnout z mnoha pricin. Casto by ji vsak pomohla jakakoliv pomoc ze strany statu v podobe citliveho socilaniho pracovnika, ktery by mohl jednat samozrejme i tak, aby neohrozil jeji anonymitu. Vysledkem by pak mohlo byt dite vyrustajici u sve matky anebo standardni adopce. To by si ale matka mela mit moznost opravdu rozmyslet a nebyt pritom pod tlakem tizive situace. Co se tyka teto problematiky doporucuji clanek v tydnu "tomu dite dala, tomu dite vzala" na http://www.tyden.cz/text.asp?show=text&rid=4&tid=22292
 Květa13 


Re: opustit sve dite 

(8.9.2006 12:12:33)
Článek v časopisu Týden,který se zabýval především činností FOD byl naprosto strašný, překroucený, s cílem pohanit FOD a Klokánky.
 Pudicitia 


Re: Re: opustit sve dite 

(8.9.2006 13:15:37)
no s problematikou to ma lecos spolecneho, a pokud Vam to pripada pokroucene, co rikate rozhovoru s pani Vodickovou? Ten "prekrouceny" neni a o mnohem vypovida.
 Květa13 


Re: Re: Re: opustit sve dite 

(8.9.2006 20:08:02)
Paní Vodičkovou znám osobně a myslím, že málokdo u nás udělal pro opuštěné děti tolik, jako ona.....
 Pudicitia 


Re: Re: Re: Re: opustit sve dite 

(11.9.2006 15:26:50)
inu proti gustu...
ja ji nastesti osobne neznam, ale myslim, ze je potreba delat rozdil mezi detmi opustenymi a detmi odebranymi /rodicum v tezke zivotni situaci/. Kdo ho nedela a v oblasti pracuje pacha kazdym svym pocinem vic skody nez uzitku.
 Květa13 


Re: Re: Re: Re: Re: opustit sve dite 

(11.9.2006 18:46:36)
Jo, tak přesně takhle může dopadnout překroucený článek....Paní Vodičková rozhodně neodebírá nikomu děti. Naopak, FOD pomáhá i tam, kde nestačí pomoc od státu, event.kde stát pomoc odmítá. A to jak finančně, tak jinak.Proto jsem psala, že článek je hrozný a jak vidím, je bohužel spousta lidí, kteří věří všemu, co přečtou a udělají si o někom závěr, aniž by do situace viděli....Na FOD se obrací hodně zoufalých matek i otců a rozhodně jim není"pomoženo"odebráním dítěte.Mimochodem, na to ani nemá dr. Vodičková právo.
 Pudicitia 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: opustit sve dite 

(13.9.2006 20:15:54)
nesoudim Marii Vodickovou dle jednoho clanku, asi nema smysl se s vami prit o to, zda jeji cinnost nadela vice skody ci uzitku (nemluvim o Fondu jako celku, protoze na lokalni urovni zalezi na lidech a ti jsou casto dobri). Ale pi Vodickova napr. rekla, ze (parafrazuji): matka, ktera si neni jista uplne jiste, ze sve dite chce, neni dobra matka, ze je tam uz neco v neporadku. Kdybych pracovala na jejim poste, asi bych si neco zjistila o moznych psychickych vykyvech, ktera tehotenstvi a porod prinasi.
 Ivo 


Ach jo 

(8.9.2006 10:50:44)
František Schneiberg má nejen negativní pohled, ale je zcela mimo mísu. Pro ilustraci snad jen tři perly:

cit. František Schneiberg: "Domnívám se, že by žena, která své dítě děvět měsíců nosí a pak se rozhodne dát je do adopce a udělat radost jiným, pro ni cizím lidem, měla být za svůj čin spíše pochválena než haněna."

Žena se rozhodne dítě donosit a UDĚLAT RADOST JINÝM? Fakt jí o to jde?


cit. František Schneiberg: "Babyboxy nemají žádnou výhodu. Při utajeném porodu jsou alespoň známa nějaká anamnestická data o dítěti a jeho matce, a to mimo jiné zlepšuje možnost osvojení.
Dále by se naše babyboxy mohly stát cílem pro odkládání dětí z různých sousedních i nesousedních zemí, kde tato možnost není, popř. pro cizinky, které zde porodí a nemohou porodit utajeně."

Aha, takže nedostatek anamnestických dat je tak podstatný, že tento způsob nalezení nové rodiny pro dítě prohlásíme za nevhodný. Obávám se, že každý způsob je vhodný, vede-li k nalezení nové rodiny.

Odkládání dětí cizinkami je zřejmě nevhodné, protože děti nejsou z ČR. To je zajímavý způsob uvažování u dětského lékaře. Zajímalo by mne, zda se při ošetřování dítěte ptá na jeho národnost.


cit. František Schneiberg: "Nejsou vyjasněné ani technicko-organizační záležitosti. Jak je zajištěno, aby neselhala signalizace, že v babyboxu je dítě? Co když tam bude dítě větší? Stačí vzduch, neudusí se? Jak je zajištěna případná dezinfekce? Lze předpokládat, že děti budou pocházet z epidemiologicky závadného prostředí. Proč nesplňují babyboxy alespoň kritéria pro inkubátor?"

Domnívám se, že je potřeba svolat celonárodní demonstraci "Za okamžitou dezinfekci babyboxů". Zdá se, že sterilní prostředí v té krabici je opravdu a zcela zásadně důležité.
 Hanka, 2 děti 
  • 

Re: Ach jo 

(8.9.2006 11:06:23)
Zcela souhlasím.
I kdyby vsechny baby-boxy v teto zemi zachranili jen jedno jedinke dite za 50 let(lhostejno jak stare - i starsimu diteti nez zcela novorozenemu muze byt lepe v baby-boxu nez zanedbanemu a vlastne nechtenemu doma (ci spise "doma") tak jsou velice dulezite. Nebo pan doktor umi porovnat naklady na provoz baby-boxu s cenou zivota ci treba jen kvalitnejsiho zivota? Mozna bychom se neco zajimaveho dozvedeli...
 Hanka 
  • 

Re: Ach jo 

(8.9.2006 12:36:37)
V něčem s tebou souhlasím a v něčem.

Také mi pohnulo žlučí následující:

František Schneiberg:

Dále by se naše babyboxy mohly stát cílem pro odkládání dětí z různých sousedních i nesousedních zemí, kde tato možnost není, popř. pro cizinky, které zde porodí a nemohou porodit utajeně. Nevím, jestli je to výhoda, vidímto spíše negativně. A to nemluvím o možném zneužití babyboxu pro unesené dítě a podobně.

Myslím, že pravdu máš ty, i Maceška. Vidím to tak, že pro spoustu dětí je to velká šance a že náš stát ponese náklady za jiný stát, co to je proti životu dítěte a jeho šanci prožít štastné ďětství v rodině ? Jsou tu vytunelované banky, korupce při státních zakázakách, vše v miliardách, tak o co jde, když v babyboxu snad skončí í dítě cizinky a náš stát se o něj "postará". Najde náhradní rodinu a v horším případě, dítěti zajistí ústavní výchovu. Ty částky nejsou v porovnání s výše uvedeným nijak závratné i když věřím, že řadě lidí by to mohlo vadit, že náš stát v ústavu vychovává zdrav. nebo mentálne postižené dítě vitenamské národnosti (a zřejmě i občanství).
Uznávám, že by mohlo být problémem, pokud by začala existovat nějaké "odkládací turistika", ale to se zatím vůbec neděje.
A doteď nechápu, jaké složité soukolí brání tomu, že v méně rozvinutých zemích v hrozných podmínkách děti vyrůstají na ulici a v ústavech a ve vyspělých státech marně čekají na NRP rodiče, kteří by byli ochotní přijmout i dítě jiného etnika.

Nesouhlasím s tebou, ale v tvém prvním příspěvku.
Skutečně existují a jsou ženy, které si zaslouží úctu zato, že donosili a porodili dítě, a dali je poté do adopce. Nevím jestli tak moc chtěli udělat radost jiným lidem, myslím, že na prvním místě pro ně byl život a štěstí jejich dítěte a pak třeba i štěstí jiných lidí. Ale to všechno si netroufám posuzovat. Viděla jsem v TV dokument, ve kterém byla maminka, která se svého dítěte takto vzdala, protože další dítě by v rodině už "neutáhli". To snad v dnešní době nepřekvapí, že se to může stát. Obdivuju jí za to, moc.



 Ivo 


Re: Re: Ach jo 

(8.9.2006 14:07:05)
Hanko, máš pravdu.
 Zuzana 
  • 

Re: Re: Ach jo 

(8.9.2006 23:17:22)
Klobúk dolu pred ženami, ktoré sa nerozhodli ísť na interrupciu ale vynosili, anonymne porodili a dali dieťa k adopcii. Osobne si to neviem predstaviť, hlavne keď si predstavím, čím všetkým tá žena musela prejsť /tehotenstvo, pôrod, .../, koľko bolesti nielen telesnej ale aj duševnej. Osobne poznám manželský pár, ktorý si z pôrodnice odnášali domov 5-dňové dieťatko. Síce adoptované po utajenom pôrode, ale teraz je ich, má 3 roky, plné života a energie. A sú jej vďační, že Ona ich urobila šťastnými. Sestričky v nemocnici im len povedali, že biologická matka veľmi plakala, dieťa nechcela vidieť, ani vedieť či sa jedná o chlapca alebo dievča, aby nemala v duši ešte väčšiu bolesť.
 Alice, dvojčata 
  • 

Re: Ach jo 

(8.9.2006 13:46:04)
Dámy, co jiného byste čekaly? Je to muž a myslím, že to vystihuje vše. Nikdy neměl mimi v břiše, takže nechápe o co ženám jde. On problém s tím, co se stalo (nechtěné těhotenství) neřeší.
 Alice, dvojčata 
  • 

Re: Ach jo 

(8.9.2006 13:49:48)
Dámy, co jiného byste čekaly? Je to prostě muž a myslím, že to vystihuje vše. Nikdy neměl mimi v břiše, takže nechápe o co ženám jde. On problém s tím, co se stalo (nechtěné těhotenství) neřeší.
 Eva 
  • 

Re: Ach jo 

(8.9.2006 15:15:09)
Představ si, kdyby jsem začaly jezdit třeba ženy z Polska a odkládat tu své děti. Nevím, proč by naše republika měla být sběrným místem pro ostatní státy. To všechno stojí peníze, které jsou potřeba jinde. Za chvíli bychom museli stavět další a další dětské domovy a pak by se Vám to nemuselo líbit, že to platíme ze svých daní.
 10.5Libik12 


Re: Re: Ach jo 

(8.9.2006 15:17:00)
Cože?
Chceš říct, že hrozí tlačenice u babyboxů? No to určitě.Navíc nechtěný Poláček je také dítě:)
 maceška 


Re: Re: Ach jo 

(8.9.2006 20:13:47)
Pokud sem budou jezdit ženy z Polska anonymně ukládat své děti do baby-boxů, nikdo nepozná, že jde o polské děti, že. Kromě toho, budou-li odloženy anonymně, mají velkou šanci na umístění v náhradní rodině (žadatelů o adopci malých miminek je stále dost), takže je nebudeš muset živit ze své kapsy.
 žinča 


Re: Re: Re: Ach jo 

(9.9.2006 15:24:27)
To víš, Maceško, to je základní problém, který trápí adoptivní rodiče. Už je vidím, jak do dotazníků vyplňují: Proboha jen ať to dítě není z Polska!:-D
Eva je zřejmě trochu mimo
 ErikaN.(2 děti) 
  • 

Re: Re: Ach jo 

(9.9.2006 0:55:31)
to jako myslíš vážně?Je to naprosto jedno jaké národnosti to dítě je!(vzhledem k tomu,že se hned tak nestane aby si sem masivně skočily cizinky porodit a dítko tu odložily).
Peníze!Raději budu platit,ze svých daní dětské domovy(ikdyž bych děti z nich raději viděla v rodinách),než kriminálníky,prohrané soudy naší republiky a podobně.
A ještě něco,mezi dospěláky panuje tenhle nešvar,dělit lidi na národy,barvu pleti a pod.Děti tohle neznají,nevadí jim,že si hrají s černouškem,vitnamcem,rusem.......I mě je jedno zda sedím u stolu s korejcem,polákem,či někým jiným.jde přece o to,že jsme všichni lidi,žijem na jedné planetě,dýcháme jeden vzduch.....Jediné na co rozděluji lidi tak na hodné nebo lumpy a blbce.
Je to jen můj názor.Ale vážně mi vadí takové řeči.A ještě jedna věc,to že přijímíme uprchlíky to nevadí?
 Jana, 2 


Re: Re: Ach jo 

(10.9.2006 20:55:34)
Pokud jsi ten clanek cetla poradne,tak asi vis,kolik tech miminek se v babyboxu naslo. A taky asi vis,ze se vsechny daly behem par dnu k adopci.Takze sice nejake naklady s tim asi byly,ale rozhodne ne nejake miliony nebo miliardy,kterych se v nasem rozkradenem a zkorumpovanem state ztraci mraky.
 Erika a Peťko 


Re: Re: Re: Ach jo 

(11.9.2006 0:49:51)
Milada, pokiaľ do nášho hniezda záchrany vloží dieťa nejaká cudzinka, väčšinou má nálepku na čele - som z Afganistanu, som z Česka, som z Maďarska - tieto deti sa však väčšinou vyznačujú tým, že majú dve hlavy, tri ruky a štyri nohy, namiesto uší majú dlhohrajúce platne a namiesto nosa sloní chobot, preto sú ľahko rozoznateľné. S týmito deťmi sa rozhodne nepárame a posielame ich na dobierku späť do krajiny pôvodu, prípadne vložíme do krabice a napíšeme "karanténa"...

Sorry za morbídny príspevok, ale riešiť národnosť novorodenca v Hniezde záchrany je rovnako absurdné, Eva!!!
 Hanka 
  • 

Re: Re: Ach jo 

(11.9.2006 10:00:30)
Evo chtělo by to trochu proporcionality.

Vidím to tak, že pro spoustu dětí je to velká šance a že náš stát ponese náklady za jiný stát, co to je proti životu dítěte a jeho šanci prožít štastné ďětství v rodině ? Jsou tu vytunelované banky, korupce při státních zakázakách, vše v miliardách, tak o co jde, když v babyboxu snad skončí í dítě cizinky a náš stát se o něj "postará". Najde náhradní rodinu a v horším případě, dítěti zajistí ústavní výchovu. Ty částky nejsou v porovnání s výše uvedeným nijak závratné i když věřím, že řadě lidí by to mohlo vadit, že náš stát v ústavu vychovává zdrav. nebo mentálne postižené dítě vitenamské národnosti (a zřejmě i občanství).
Uznávám, že by mohlo být problémem, pokud by začala existovat nějaké "odkládací turistika", ale to se zatím vůbec neděje.
 Kašú 
  • 

Re: Ach jo 

(8.9.2006 15:33:58)
Ivo, myslím, že zbytečně negativně a zaujatě hodnotíš tuto větu:
"Domnívám se, že by žena, která své dítě děvět měsíců nosí a pak se rozhodne dát je do adopce a udělat radost jiným, pro ni cizím lidem, měla být za svůj čin spíše pochválena než haněna."

Podle mého názoru z uvedeného vůbec nevyplývá předpoklad toho, co by měla mít odkládající matka za úmysl. Naopak souhlasím s tím, že by taková žena (která dítě odloží do baby boxu, ale i tak, která porodí utajeně či se rozhodně dát dítě k adopci, měla být určitě posuzována lépe, než žena, která jde na potrat. Jenže realita je složitá. Ty, co někdy byly těhotné, vědí samy, že není zrovna jednoduché 9 měsíců zatajovat těhotenství (jsou sice ženy, kterým se to podařilo, ale jsou to spíš výjimky). Takže vycházím z toho, že zatajit těhotenství by se dalo snad jen tak, že se dotyčná na delší dobu odstěhuje do místa, kde ji nikdo nezná.
Představte si modelovou situaci. Žena mladá, nezajištěná, tedy bez vlastního bydlení (v podnájmu, u rodičů v malém bytě, apod.), bez stálého partnera či manžela, s nízkým příjmem. Aby utajila těhotenství, bude se pravěpodobně muset (jak jsem nastínila výše) přestěhovat dočasně někam, kde ji nikdo nezná. S tím souvisí, že obvykle musí dát výpověď v zaměstnání, pokud tedy nějaké má. Vzhledem k tomu, že se pravděpodobně bude jednat o ženu z tíživých sociálních poměrů (např. svobodnou matku), tak jí ten příjem bude zatraceně chybět. Dost možná nastane vůbec otázka, zda skutečnost, že přijde o příjmy, zcela nevyloučí tu možnost, aby se odstěhovala anebo i jinak to těhotenství před okolím utajila. V těhotenství navíc bude potřebovat i nějaké to duševní zázemí, které bude v místě, kde nikoho nezná, hledat dost těžko. A potom návrat... Jak to vysvětlí, že najednou je zpět?
Shrnuto: dokončit těhotenství s vědomím, že dám dítě k adopci, je pro matku neradostný a komplikovaný úkol. Mám-li mluvit jen sama za sebe, připadá mi podstatně jednoduší jít na potrat, protože o tom se nakonec nikdo v okolí ani nemusí dozvědět, než být 9 měsíců těhotná a pak dát dítě k adopci (což se neutají - lidi se budou vyptávat nebo se budou šířit drby a vždycky se najde někdo, kdo vám to dá vyžrat).

Možná je opravdu problém v tom, že se vůbec nedomýšlí praktická stránka věci, když se píše nějaký zákon. Jak to ale vyřešit, to taky sama nevím. Možností je víc, ale s riziky zneužití různými vychytralci.


K ostatnímu jen doplňuji, že je to asi poněkud přehnané, ale stále se ty komentáře nacházejí v rámci konstruktivní kritiky. Tedy něco jako: Pozor, tady by mohl být problém. Mince má dvě strany. Abychom předešly problémům s tím a tím, bylo by dobré udělat to a to.

 maceška 


k dětem z baby-boxů 

(8.9.2006 11:42:40)
Možná budou děti z babyboxů jediné, jejichž rodinám je stát ochoten účinně pomáhat - jakési SOS upozornění na to, že někdo fakt už nemůže dál. Nechci generalizovat, ale v terénní práci sociálních pracovnic stále vnímám velké rezervy, pomoc biologickým rodinám v tísni považuji za nedostatečnou.

K argumentu o absenci kořenů u dětí odložených do babyboxu bych jen chtěla podotknout, že my máme dítě, které neprošlo babyboxem, a přesto o jeho kořenech a biologické rodině nevíme vůbec nic (kromě jména matky).

Co se týká možnosti, že do babyboxů budou odloženy děti cizinek, možná právě tady může neznalost kořenů dětem pomoci k náhradní rodině - jinak by totiž bylo jejich dětství předem prohranou bitvou s úřady řešícími jejich národnost a státní příslušnost.

 spadlá z jahody 


Re: k dětem z baby-boxů 

(8.9.2006 12:01:47)
Mám pocit, že dítěti bude lépe bez kořenů než bez života.
 irena (Míša5/00+Maruš3/03) 


Re: Re: k dětem z baby-boxů: PARAGRAFY NEBO ŽIVOT??!! 

(9.9.2006 6:06:46)
Přesně, mě to přijde děsná síla ty kydy, co tam oba ti páni s titulama tvrdí - jako by neměli mozek v hlavě a srdce na svém místě....
resp. místo mozku mají pár čipů a pro samé paragrafy nevidí, že to mládě (t.č.v babyboxu potřebuje pomoct....)
chm.
tím nijak nesnižuji důležitost prevence, poraden v krizi atd.- ovšem jak píše maceška: to rozhodně není dostatečné.
souhlasím s ní ve všem: znalost osobní historie nemusí být zdaleka výhodou a časný příchod do nové rodiny (bez ohledu na paragrafy) výhodou je!!
Ty deprese v mládí - to už je jen mlácení prázdné slámy a pseudoargument - mnoha mladým z úplných rodin se nevyhnou...
 Lidka 
  • 

Re: Re: k dětem z baby-boxů 

(10.9.2006 20:02:21)
jednoduché, výstižné, naprosto souhlasím. Zbytek se dá vždy vyřešit za pochodu.
 ... 
  • 

Re: Re: k dětem z baby-boxů 

(12.9.2006 11:06:14)
Dítěti bez života není nijak.
 Dana 
  • 

Pro Macešku 

(9.9.2006 21:07:06)
Trošku mě nadzvedla věta, že vidíš v práci terénních sociálních pracovnic mezery. Reaguji na to, protože vím, že takto smýšlí velká část nezasvěceného obyvatelstva. Je pravda, že je to vše zase asi o konkrétních pracovnicích, ale jestliže budu generalizovat, tak mám za to, že je zde v ČR nastaven špatný systém soc.-právní ochrany. A posledním hřebíkem do rakve tohoto oboru bylo to, že jako agenda přešel na pověřené městské či obecní úřady.

Pokuste se dobře vykonávat tuto profesi, když jsou Vám dennodeně házeny klacky pod nohy (např. nespolupracujícími organizacemi - třeba FOD, občany,atd.) a jste vnímáni svým zaměstnavatelem především jako úředníci, kteří by se měli nacházet za svým psacím stolem , případně v terénu, ale tak aby dopředu přesně věděl, kde se pohybujete, a zcela určitě v rámci své pracovní doby. Po pracovní době raději, ani ťuk.

Takže se dennodeně pohybujete mezi tlakem ze strany rodin - klientů, které mají určité požadavky a zaměstnavatele, který má požadavky jiné.

Abych to shrnula: SPOD by neměla být pod městskými úřady, měli by ji řídit lidé, kteří mají jednak příslušné vzdělání a jsou v dané oblasti zkušenými praktiky (to by jste se divili co po reformě státní správy sedí na vedoucích místech :( ), no a řadové pracovnice by měly mít VŠ a zaučovací doba, kdy nemůžou samostatně vykonávat profesi by měla být min. 1 rok ( umíte si představit co za paseku může udělat 19 -20 letá absolventka, která má praxi třeba 1 měsíc a má se rozhodnout zda u konkrétního dítěte navrhne či nenavrhne nějaké výchovné opatření - třeba ústavní výchovu?)
Takže ty mezery v SPOD jsou, nicméně za ně nemůžou sociální pracovnice, takže nás prosím neodsuzujte, takhle to v ČR bohužel funguje.
 maceška 


Re: Pro Macešku 

(9.9.2006 21:57:49)
Omlouvám se, Dano, jestli moje poznámka vyzněla v tom duchu, že sociální pracovnice nedělají dobře svoji práci - nemyslela jsem to tak. Souhlasím s vámi, že problém je především ve struktuře a v systému sociálně-právní ochrany dětí. Ale to nic nemění na tom, že pomoc rodinám v krizi považuji za nedostatečnou, a tím nemyslím, že by se jim měly dávat peníze. Jde spíše o analýzu a účinnou pomoc těmto rodinám, pokud možno s jednoznačným výstupem, tj. zda je rodina schopná s pomocí o děti pečovat či nikoliv - ale to by zřejmě bylo na delší debatu, a máte pravdu, nepracuji v tomto oboru, takže jej nevnímám v celé šíři, moje představy tím mohou být zkreslené.
 Eva  
  • 

Re: Pro Macešku 

(10.9.2006 17:39:46)
Věřím, že za to nemohou sociální pracovnice, ale systém, je ovšem fakt, že mnohé je špatně. Jsou časté případy, že se matka neumí starat o dítě (uvařit, prát, rozdělit si peníze), natož ho vychovávat, protože neměla vzor ve své matce. Místo, aby ji to někdo učil, dítě ji seberou. Snad pouze Naděje působí opravdu v terénu. A co mě moc štve - nabídky půjček, na které tito potřební a naivní skočí a už se nevymotají.....
 Eva  
  • 

Re: Pro Macešku 

(10.9.2006 17:40:27)
Věřím, že za to nemohou sociální pracovnice, ale systém, je ovšem fakt, že mnohé je špatně. Jsou časté případy, že se matka neumí starat o dítě (uvařit, prát, rozdělit si peníze), natož ho vychovávat, protože neměla vzor ve své matce. Místo, aby ji to někdo učil, dítě ji seberou. Snad pouze Naděje působí opravdu v terénu. A co mě moc štve - nabídky půjček, na které tito potřební a naivní skočí a už se nevymotají.....
 Trouble 
  • 

Peníze 

(8.9.2006 12:02:42)
Musím říct,že z některých názorů ve článku mám až husí kůži,copak lze vyčíslit lidský život penězi a porovnat s náklady na provoz baby-boxu?! Můj syn je pro mě to nejdražší co mám,kam se hrabou provozní náklady na nějakou krabici!
Jinak je možná pravda že některé matky vraždí v afektu,ale jsou i jiné,které se rozhodly dítě donosit a potom zjistí že na to prostě nemají,většinou už mají více dětí a tak se s těžkým srdcem bez právního dítěte vzdají.My nemáme právo je za to soudit a to nejmenší co můžeme udělat je jim to poskytnout.
 anielik 


nastastie 

(8.9.2006 12:17:10)
no nastastie u nas na slovensku uz je to osetrene aj zakonom ze matka nebude postihovana ak da dieta do "hnieza zachrany" ako sa u nas baby boxy volaju. Ked ho da inam, hoci aj pred nemocnicu alebo ine miesto kde by ho mohli najst, je to trestny cin. Fakt sa mi ani verit nechce ze to niekto moze povazovat za zbytocnu vec. takto maju deti aspon sancu zit a prezit pekny zivot bez hniez zachrany im nedame ani sancu. Mam pocit ze pochybovat o potrebnosti baby boxov mozu len chlapi, desi ma ze aj psycholog. Nechcela by som sa k takemu nemu dostat - brrr.
 Ria7917 


Re: nastastie 

(8.9.2006 13:12:52)
Myslím, že lidské osudy mají různé cesty a že se člověk kolikrát dostane do situace, o které se mu nezdálo ani v nejhorším snu..To jsou třeba i případy těch žen, které si nemůžou z nějakého důvodu ta děťátka nechat.
Pevně věřím, že mě nikdy nic podobného nepotká, ale kdyby přece jen nebylo zbytí a já neměla jinou možnost, tak určitě služby byby-boxu využiji (je hrozné o tom takto psát).
Vůbec nechápu, jak může někdo říci, že baby-boxy jsou v podsatě zbytečné, nic neřeší a bylo by lepší, kdyby nebyly...
Jak už tady bylo zmíněno někde v předchozím článku, i kdyby se takto zachránilo 1 dítě za 50 let, tak je to úspěch.
I těch pár dětí, které tam byly zatím odloženy, jsou možná díky baby-boxu dnes naživu a nejsou zahrabaný někde v lese..
 bejbina 


Líbí se mi názor p.dr. Schneiberga 

(8.9.2006 14:10:24)
Asi tomu moc nerozumím. Myslela jsem, že původně šlo o otázku, zda-li baby-box zabrání vraždám novorozeňat. Pokud porodím dítě, o které z nějakého důvodu nebudu moc pečovat ( představa je to opravdu děsná ), tak je tady asi možnost utajeného porodu, adopce atd. A věřím tomu, že matka, která je schopná svého novorozence zabít musí být skutečně v takovém stavu, že jí bude baby-box ukradený. Nekamenovala bych pana doktora kvůli jeho názorům. Naopak docela se mi líbí. I odkaz na jiné sdružení, které pomáhá matkám v tísni. A ženám, které jsou schopné dítě donosit, než aby šli na interupci jen tleskám. Musí to být pro ně strašně těžké jak osobně, tak v rámci naší společnosti. Dnes už se naštěstí nechodí před interupční komisi, ale určitě naše společnost spíše odsoudí matku, která dá své novorozeně k adopci, než ženu která půjde na interupci.
 Pavlína, Míša 18 měsíců 
  • 

Re: Líbí se mi názor p.dr. Schneiberga 

(8.9.2006 15:43:50)
Taky se mi líbí některé názory dr.Schneiberga. Někde v diskusi zaznělo, že je to jen chlap. Ano a proto ty chlapy máme. Tam kde to matka vidí citově a ani jinak nemůže, viz. nosí dítě 9 měsíců v břiše..., tam jsou chlapi schopni reagovat rozumově v dobrém slova smyslu. Např. poznámky o tom, že rozhodnutí odložit dítě do baby boxu nelze vzít zpět, nebo že se může objevit otec dítěte a vůbec právní pozadí celého odložení dítěte - nalezence - myslím, že to rozhodně není mimo, ačkoliv jako mámě je mi z toho nanic.
 Jarka 
  • 

Jak utajit tehotenstvi pred okolim... 

(8.9.2006 16:04:29)
Docela by mne zajimalo, jakym zpusobem se da utajit tehotenstvi pred okolim, pak porodit a dat dite do babyboxu. Premyslim o tom, jak ho utajit pred manzelem, protoze jsem byla neverna, pred druhem , ktery mne bije... prvni polovinu tehotenstvi chapu, ale ze by si nekdo toho bricha nevsiml, je dost malo pravdepodobne, ne? nebo jak je to mysleno....nevite?Jarka
 anicka, dominik 08/04 


Re: Jak utajit tehotenstvi pred okolim... 

(9.9.2006 11:19:17)
u nekoho to utajit asi nejde, ale ja znam ze sveho okoli maminu na ktere ani den pred porodem nebylo videt ze je tehotna, ta by to utajila snadno
 eva 
  • 

Re: Re: nastastie 

(9.9.2006 0:00:42)
Ale vždyť to je hloupost. Ženy, které zabíjí novorozence to udělají hned po porodu, většinou mu neposkytnou péči a nechají ho prostě někde pohozené umřít, případně s ním bouchnou, a je to. Ani se nepokusí nechat děcko na nějakém dostupném místě, kde by byla aspoň nějaká šance, že ho někdo najde - třeba na zastávce nebo kdekoli na veřejném místě. Ale do baby-boxu se určitě jen pohrnou. Už takovou vidím, jak si balí tašku, najde si v jízdním řádu spoj (vlak nebo autobus?), chytne dítě a nenápadně - aby si toho podvedený manžel nebo agresivní druh nevšiml se vydá na cestu k nejbližšímu baby-boxu.
Ha, ha, ha

Ale určitě je efektní pasovat se do zachránce pohozených novorozeňat a propagovat baby-boxy.
 Erika a Peťko 


Re: Milá Eva... 

(11.9.2006 0:44:50)
pozri si stránku www.bleskovky.sk a daj si ako kľúčové slovo Hniezdo záchrany, alebo si daj vyhľadávanie cez www.google.sk

Odkedy sú na SK hniezda záchraný (takmer v každom väčšom meste - kde sú pôrodnice), tak sme snáď v novinách mali jeden jediný prípad mŕtveho novorodenca! Nechápem, kde berieš v sebe istotu, že každé nechcené dieťa jeho matka po pôrode zabije! Interupcia u nás stojí okolo 7 tisíc korún vrátane predoperačného vyšetrenia, nie každý si to môže dovoliť, ale po pôrode (možno domácom, alebo aj v pôrodnici) aj keby som mala prísť k tomu Hniezdu pešo, tak tam to dieťa dám (teda ja nie, ale chvalabohu matky tých detí áno) a jednoducho ho tam dám. Ak štát poskytuje matke takúto možnosť, je dobre, ak ju využije... Nikdy doteraz nebolo možné zaklopať na dvere dojčenského ústavu a dať im do rúk dieťa so slovami "postarajte sa oňho"... Dokonca u nás boli prípady, kedy tam matky dali dieťa aj s rodným listom a nikto rodičov za to nestrčil do basy ani nenaháňal, ani sa ich meno nezverejňovalo v médiách!

Akurát je smutné, že máte Hniezdo záchrany iba v Brne a v Prahe, koľko ich máme u nás si môžeš pozrieť na www.hniezdozachrany.sk , na to, že vás je v ČR 10 milionov ľudí, je to dosť málo "baby-boxov"... Dokonca aj naša sociálna politika na Slovensku je dosť úbohá, ale som rada, že aspoň v tomto sa naše zdravotníctvo pohlo trošku dopredu...
 Rebeka 2 děti 
  • 

..pravda je uprostřed 

(8.9.2006 14:24:28)
...domnívám se,že pravda je někde uprostřed.Baby boxy asi nebudou tak zásadní v boji proti vraždění novorozeňat- nicméně je dobré,aby matky,které mají k odložení svých dětí jakékoli důvody měly i tuto možnost- jednoduchou a zcela anonymní.Nemá smysl polemizovat o tom jaké děti- jakých matek,to mně přijde absurdní a u dětského lékaře zarážející....a kořeny,rodinná anamnéza? Myslím,že na světě existuje spousta lidí do baby boxu neodložených a nemají o svých kořenech a rodinných anamnézách ani ponětí...
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: ..pravda je uprostřed 

(8.9.2006 15:19:16)
O těch anamnézách máš pravdu. Můj muž skutečně není z baby boxu ani adoptovaný, ale je z manželství obou rozvedených rodičů z nicht každý měl děti. Jeho mamka holčičku,se kterou můj muž vyrůstal jako s vlastní sestrou a o tom, že to není jeho vlastní sestra mu řekla až jeho babička a někdy ve 14 letech (rodiče o tom nehovořili). Jeho taťka má 2 děti z předchozího manželství, o kterých můj muž nic neví, ani pohlaví a nikdy se neviděli. Od nějakých sousedů jsme se jednou dozvěděli, že jsou ty děti snad nějak "postižené". Na otázku, že bychom to s mužem rádi věděli, nám dodnes nikdo neodpoví, protože se o takových věcech prostě "nemluví". Myslím, že jestli manželův otec má v rodině nějaké vrozené vady, měli bychom o nich vědět a nic nevíme, protože nám to prostě neřeknou. Takže tvrzení, že mínus pro baby boxy je to, že se neví o dětech nic, je blbost.
 Anezka73 


Re: ..pravda je uprostřed 

(9.9.2006 13:16:37)
Souhlasím. Jsem z pěstounské péče. Vlastní matka nás s bratrem téměř utýrala než zasáhly úřady :-(

Co se týče kořenů, nikdy mi nechyběly. Náhradní rodiče se o nás starali vzorně a o kořenech jsem začala přemýšlet až tehdy, když mi o pěstounské péči řekli. Děkuju pěkně, nestojím o společné kořeny s ženou, která mne skoro zabila. Pěstouni nám dali možnost své kořeny změnit svým způsobem života. Považuji to za mnohem přínosnější. Bratr také. Kategoricky odmítl možnost naší biologickou matku i jen vidět. Já ji viděla jednou a hned po mně chtěla peníze.

Pokud bychom již přežili "výchovu" naší matky, rozhodně bychom neměli žádnou možnost volby třeba ve vzdělání, koníčcích...Díky pěstounům jsme vyrůstali naprosto normálně a jsou z nás odpovědní, dospělí lidé.

Rodinnou anamnézu nepotřebuji, stačí vědět a pamatovat si onemocnění, která jsme prodělali. To co přijde, přijde a budeme vědet dál. Na tom svět nestojí.
Jsem zdravotník a vím, že mnohdy ani lidé z biologických rodin ji neznají.

Vítám aktivity FODu - mimochodem, pěstouni jim i aktivně přispívali.
Každé dítě by mělo mít možnost vyrůstat jako opravdu chtěné a v rodině vítané. Ne jako nějaká zátěž.

Vy tu většinou zmiňujete jen matky, které odložením dítěte trpí. Uvědomte si však, že je i mnoho takových, které se dítěte rády zbaví. Pak tedy Ať má taková matka možnost dítě dát do Baby boxu, do Klokánku nebo NRP.
Bude-li nucena se o dítě starat, dobře to nedopadne.
 jutta 
  • 

no jo chlapi 

(8.9.2006 14:52:57)
Tak jsem došla až na konec článku a musím podotknout, že někteří chlapi opravdu myslí něčím jiným než mozkem. Takové hlody,jaké tam uváděl pan Schneiberg, jsou fakt akorát na ránu. Každému normálnímu člověku je přece jasné, že babybox může několika miminkům zachránit život a pokud jich tu bude víc, tak jedině dobře. Je vidět, že je to chlap a nedokáže se vžít do situace zoufalé ženy, která nechce, ale musí odložit své dítě. Jen opravdu psychicky nemocná žena dokáže dítě zabít, ale to už je bohužel riziko, kterému se nedá pořádně zabránit. Rozhodně jsem pro babyboxy, neboť si myslím (na rozdíl od chytráka Schneiberga), že děti v nich odložené mají větší šanci na slušný život a přesto, že není jejich anamnéza známá (od toho máme přece doktory, aby zjistili aspoň základní údaje), tak se dostanou do dobré rodiny. Přece jistý si člověk nemůže být ničím a je jedno, jestli si adoptuji dítě, o němž nevím, jestli má vrozenou nemoc, nebo si adoptuji dítě, jež má od rodičů anamnézu a stejně v deseti letech dostane rakovinu krve. Rozhodně bych kvůli tomu babyboxy nezavrhovala, protože je to humánní způsob, jak odložit dítě.
 Iveta Gurtlerova 1 dcera 
  • 

Re: no jo chlapi 

(10.9.2006 19:36:16)
Milá Jutto, já chlap nejsem a přesto se mi názor pa doktora líbí, jestli jsem to pochopila dobře, tak všechny děti, co se za poslední rok už v baby-boxu ocitly jsou už zase doma u svých rodičů, kterým byly poskytnuty jisté sponzorské dary a sociální dávky. Tak se mi nabízí otázka, když si mysleli, že je lepší dítě odložit, jak to že změnily názor? nebyl v tom náhodou úmysl? Znám za svého okolí spoustu žen, které se potýkají s finančními a rodinnými problémy, ale nenapadlo je odložit dítě. Mně se na tom totiž dost nelíbí, že by mohlo narůst matek které toho budou využívat proto aby je všichni litovali a snažili se jim pomct. To asi nemá s vraždami novorozenců nic společného, že?
 Zdenka (Matěj, 2 roky) 
  • 

Tady nekdo fakt zna Ustavu ... 

(8.9.2006 17:23:05)
Pane Schneibergere,
v rade veci s vami absolutne nesouhlasim, ale to zde nechci rozebirat, asi by to bylo marne, Vas postoj je jasny.
Chci jen upozornit, ze hlava 1. cl. 2 odst. 3 Zakladni listiny prav a svobod nerika, ze kazdy smi cinit jen to, co je dovoleno, ale doslovne rika: "Kazdy muze cinit, co neni zakonem zakazano, a nikdo nesmi byt nucen cinit, co zakon neuklada."
Budte tak laskav a neplette si pojmy s dojmy a nechovejte se demagogicky. Neni mi nijak znamo, ze by nejaky zakon babyboxy zakazoval, tudiz jejich legalnost je naprosto v poradku.
Podobne by se dalo diskutovat o rade vasich argumentu.
Zdenka Lnenickova
 MirkaV 
  • 

Paní Vodičková díky 

(8.9.2006 18:08:12)
nedávno jsem četla článek nějakého poslance, kde pěkně vystihl, že právo na život je nesrovnatelné s právem na vlastní identitu. Osobně paní Vodičkovou nesmírně obdivuji a děkuji jí, co vše pro ohrožené děti dělá. Možná babyboxy nejsou ideálním řešením, ale je tu aspoň SNAHA o záchranu životů. Doufám, že se podaří najít další řešení, které umožní přežít i dalším miminkům, které by jinak skončily na smetišti. Hned pošlu fondu ohrožených dětí zase nějaké penízky !
 Věra S. USA 
  • 

Re: Odkládání dětí 

(8.9.2006 21:49:18)
Už v článku samotném proskočila inoformace o dlouhé histori takových odkládacích zařízení pro děti. Otáčivé kolo má v Praze i t.zv. Červená porodnice na Karlově. Francouzský básník Lamartine pravil, že "Napoleonská kola" zaváděná v jeho době ve Francii v každé nemocnici, jsou: "důmyslným vynálezem křesťanské charity,protože mají ruce, které přijímají, ale nemají ani oči, aby viděla, ani ústa, která by mluvila".( V polovině 19.století bylo takových odkladných zařízení i v
Italii, říkalo se jim ruota, víc 1 200). Básník přesně vyjádřil o co v boxech jde.
Mně ovšem připadá zákon o tom, že matka v nouzi může odložit novorozence v kterékoliv nemocnici, na kterékoliv policejní nebo hasičské stanici (tedy tam , kde může být také hned, či velmi rychle poskytnuta dítěti potřebná odborná péče) aniž by jí byly kladeny jakékoliv otázky, lepší než boxy, o kterých je třeba se nejdřív informovat, pak je najít atd. Takový zákon může skutečně násilné úmrtí novorozenců snížit (i když nikdy nevymizí úplně).
Funguje to tak např. v Kalifornii a celé řadě dalších států v USA. U toho ovšem ta "anonimita" chybí. V těch nevidích očích mají boxy "výhodu". To asi vedlo nedávno k celostátnímu pátrání po matce, která udajně vyhodila dítě z jedoucího auta. Zavolala to na policejni stanici nějaká žena. Dítě v příkopu u silnice našli hned a později i ženu, která telefonovala. Byla to matka dítěte, která si situaci s vyhozením z auta vymyslela, aby dítě mělo hned pomoc.(Byla to žena hodně přes 30, v těžké sociální tísni).
Obávat se "boxové turitiky" je opravdu nejen směšné, ale i značně nehumání: Jiné děti, než české nejsou snad děti? Existuje nějaký "hodnotnější" český život? Věra S.
 Nona 
  • 

Děkuji p. Vodičkové 

(8.9.2006 23:26:33)
Moc ráda bych touto cestou poděkovala paní Vodičkové za to, co všechno dělá.(!) A je mi líto , že se musí potýkat s takovým nelogickým, hloupým a pokryteckým tmářstvím, kterým podle mého názoru přímo přetéká p. František Schneiberg. V ČEM mu ty babyboxy tak urputně vadí? Jestliže je dětský lékař, pak by se měl ptát, co je to za společnost, která vytváří takové podmínky, že některé matky musejí skrývat něco tak úžasného, jako je těhotenství?
Ale on má jinačí „starosti“. Cituji: „Babyboxy nemají žádnou výhodu. Při utajeném porodu jsou alespoň známa nějaká anamnestická data o dítěti a jeho matce, a to mimo jiné zlepšuje možnost osvojení.“ Takový nesmysl! Oč jsou anamnestická data matky nezbytnější než tato data otce? A kolik je takových potenciálních neznámých otců dnes a denně v nevěstincích světa? Pídí se p. Schneiberg po anamnestických datech těchto mužů? - Ale takových nedomyšlených soudů bych u něj našla celou řadu.
Cituji např. větu, ze které jsem jako matka v naprostém šoku a ptám se, jak může něco takového napsat – lékař?: „Domnívám se, že by žena, která své dítě devět měsíců nosí a pak se rozhodne dát je do adopce a udělat radost jiným, pro ni cizím lidem, měla být za svůj čin spíše pochválena než haněna.“ Tohle fakt může napsat jenom chlap! Devět měsíců nosit dítě, to je o obrovských výkonech ženy, o neuvěřitelných, přímo zázračných změnách v jejím těle, ve kterém roste dětské srdíčko – které by pak měla – snad ne málem pyšně – odtrhnout od vlastního prsu?
Anebo další obludnost: "Dále by se naše babyboxy mohly stát cílem pro odkládání dětí z různých sousedních i nesousedních zemí, kde tato možnost není...“ No a co? Jako lékař by měl být rád, že i pro tyto děti bude možnost přežít!
A hle, jak sám sobě p. Schneiberg odporuje: Na jedné straně tvrdí, že babyboxy nemají žádnou výhodu, na straně druhé však říká: „Rozšiřováním sítě babyboxů bude přibývat dětí ...“ Takže přece babyboxy k něčemu budou! Dokonce bude dle něj zachráněných dětí přibývat!
Po celá staletí byly mnohé ženy nuceny rodit potají. Bylo to otřesné, když musely něco tak vzácného, jako je dar nového života, tajit jenom proto, že ho nenosily pod srdcem dle umělých zákonů společnosti. Zkrátka utajování porodů bylo, je a bude tak dlouho, dokud společnost bude ženy za mateřství namísto úcty - nepřímo trestat.
A představa,jakou u mě vyvolává p. Schneiberg, že by ženy porodily a za poděkování dítě předaly jiným - mě děsí! Odtud už je jenom krůček k organizovanému prodeji dětí!
A tak znovu bych ráda poděkovala p. Marii Vodičkové – ona je rozhodně životu, zdravému, normálnímu, přirozenému životu blíž, něž někdo, kdo by jenom zakazoval, omezoval a dusil.
 Anonymka 
  • 

Re: Děkuji p. Vodičkové 

(9.9.2006 23:13:06)
No,chlapi o dětech uvažuji jinak než matky,to jen poznamka.Před 3 lety jsem se taky rozhodovala (jit na potrat) nebo si ditě nechat?Bylo mi tehdy 47 let a měla spoustu otazek jak dal.Nejhorši na tom bylo,že kamaradky i spolupracovnice mě doporučovali jako jedine řešeni interupci.Přeci si nezničim život.Dnes mam to nejhešči ditko na světě,a jsem štastna,že ho mam a je našim štěstičkem.
 Lada Samozivitelkova 
  • 

Ferda 

(9.9.2006 0:25:23)
Pan Frantisek S. se ridi ceskyma zakonama , v tomto pripade se jevi jako nezodpovedny otec . Jakoby vse zalezelo jen na matce , chlap je zrejme nula , co ? Ten jako nemusi mit pocit zodpovednosti k diteti ? No podle nasich zakonu asi ne , otcove vlastne muzou byt nezodpovedni , protoze nase zakony je netrestaji . OOO ten patriarchat . !!!!! To opravdu nejsou hezke vyhlidky ...
 Iveta Gurtlerova 1 dcera 
  • 

Re: Ferda 

(10.9.2006 19:47:15)
Milý Ferdo, musím ti dát za pravdu, mnohdy jsou ženy daleko méně zodpovědné nežli muži, ba co víc děti používají jako donucovací prostředek ke svatbě atd. No a pak se může stát, že je muž odmítne. Já osobně si myslím, že dnes při takových možnostech antikoncepce snad není nutné aby se dělo to, co se děje. To by taky žena musely být zodpovědné, protože jak říkala už naše babička, tak ženská by měla mít rozum. Takže když už chci např. nevěru tak si to snad nějak pojistím, ne? Ne, že bych s tím měla zkušenosti. Žena nsoí dítě v bříšku, jak už bylo řečeno, a o to více zodpovědněji by měla přistupovat k sexu, to je můj názor.
 Iveta 1 dítě 
  • 

Re: debil 

(26.11.2007 12:46:56)
Ten Tvůj starej musí být pěkný idiot !!!
 Peta77 


Je vždy bio rodina lepší než náhradní? 

(9.9.2006 6:56:14)
Mne tento článek evokoval ještě jednu myšlenku. Je vždy bio rodina lepší než náhradní ( viz. názor, že lepší než Babybox je sociální pomoc matkám v nouzi )? Sama pracuji v ústavním zařízení NRP a nad výše zmíněným již pár let přemýšlím. Nynější snaha státních orgánů je, aby se děti, i když jsou ze závažných důvodu z rodin odebrány, s biorodinou stýkaly pokud možno co nejčastěji. V praxi to pak vypadá, že dítě jede na víkend či prázdniny do holobytu bez elektřiny, nikdo se o něj nestará, zpátky se vrací hladové, občas zavšivené...Ale kontakt s rodinou je zachován. Teď jen, jestli je to ku prospěchu věci. Dítě sice má identitu, ale také si do života nese ne zrovna ideální představy o fungování rodiny. Nebyly by pro takovéto děti lepší hostitelské či pěstounské rodiny, které mu dají něco do života? Samozřejmě v kombinaci s občasnou krátkodobou! návštěvou rodičů? Sama nevím...Co na to vy ostatní?
Vím, že tento můj názor se může zdát někomu jako velká odbočka, ale dle mne to spolu docela souvisí. Matka cítí, že další dítě nezvládne ( doma již tři má ), ale soc.prac. jí nabídnou finanční pomoc, na kterou se nechá zlákat, ale péči o děti časem přestane zvládat a děti skončí tak jako tak v ústavních zařízeních, jen nebudou právně volné a i kdyby byly, budou starší a tím i hůře umístitelné do nové rodiny. Možná jsem pesimista, ale po několika letech práce v tomto oboru jsem o podobném schématu u většiny případů přesvědčena.
 eliška 
  • 

Re: Je vždy bio rodina lepší než náhradní? 

(9.9.2006 16:20:21)
Tohle téma je pro mě moc zajímavé - věnuji se vzdělávání "normálních rodičů". Myslím tím takových, kteří mají jen pocit, že mají problémy s výchovou svých dětí. Spíš jsou to rodiče zodpovědní, kteří chtějí pro svoji rodinu to nejlepší. Jsou to vzdělávací kurzy, převzaté ze zahraničí. V budoucnu bych se chtěla víc zaměřit i na rodiče problémové. A teď se sama ptám, má to vůbec smysl? Je u těchto lidí problém jen v tom, že neví, jak se ke svým dětem chovat nebo nemají ani sebemenší zájem? Myšlenka nechávat dítě v biologiscké rodině vychází z toho, že když se rodině pomůže (ale skutečně, dlouhodobou prací ne jen občasnou finanční dávkou) má šanci zlepšit své fungování. Zajímal by mě názor někoho z oboru, který s takovými rodinami pracoval nebo pracuje.
 Pudicitia 


Re: Re: Je vždy bio rodina lepší než náhradní? 

(9.9.2006 17:13:43)
Jsem v pravidelnem styku s rodinami, ktere nazyvate problemove, take jsem mela moznost poznat radu deti z DD, pestounske pece i adopce. Po deseti letech praxe jsem presvedcena, ze pokud to je jen trochu mozne je lepsi biologicka rodina. A to i v pripade, ze bydli v holobytu. Zavsivenost neberu vubec jako argument, to chapu spis jako zert. Ponekud vaznejsi uz je to, ze deti maji hlad, nicmene znam mnoho deti, ktere obcasny nedostatek normalne snaseji (s tim, ze kazdy den dostanou najist aspon neco) a jsou rozhodne stastnejsi nez odbrane deti v detskych domovech. Co se tyka adopce a pestounske pece, zalezi na pestounech a adoptivnich rodicich a samozrejme i na detech (do jake miry jsou poznamenane napr. predchozi ustavni vychovou ci svou biorodinou. I ti nejlepsi pestouni a nejmene problemove deti se vsak musi potykat s radou problemu, to ale mam spis z druhe ruky. Zasadni pro mne je, ze i deti, ktere se bystremu oku socialni pracovnice jevi jako zanedbane, mohou byt stastne a to mnohem vice nezli jine deti, ktere ziji v materialnim blahobytu a v dobrych podminkach, tak jak si je predstavuje vetsina spolecnosti. Tedy pokud rodice sve dite netyraji a napr. nenuti k prostituci atp. rozhodne bych je neodebirala.
 Líza 


Re: Re: Re: Je vždy bio rodina lepší než náhradní? 

(9.9.2006 17:28:56)
Leticie, tvůj příspěvek vyzněl, jako že kromě rodin, kde se děti mlátí do bezvědomí nebo nedostávají jíst, je vždy biologická rodina lepší... s tím bych hrubě nesouhlasila.
Ano, samozřejmě, může být š´tastné a citově naplněné dítě, které žije v nevyhovujících hygienických podmínkách, ale o tom se tu snad debata nevede. Teda doufám.
Jednak týraných dětí není málo, pak kromě fyzického týrání existuje zanedbávání, psychické týrání, sexuální zneužívání... jsou rodiče, kteří jsou natolik psychopatičtí, že nejsou schopni vůbec převzít zodpovědnost za své děti, a rodiče, kteří z jiných důvodů nejsou schopni rodičovskou roli zastávat. hrát si na to, že jejich dětem je za každou cenu lépe s nimi, se mi nezdá moudré. Myslím, že to je pokaždé potřeba posoudit individuálně.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Je vždy bio rodina lepší než náhradní? 

(9.9.2006 17:31:04)
P.S. NEJSEM přívržencem drastických řešení a je-li naděje na to, že rodina původní začne znovu fungovat a pečovat o děti, jsem pro. Jen jsem proti těm zásadovým viděním věcí - tedy "jedině původní rodina" a "napravit se dá vše".
 Peta77 


Re: Re: Je vždy bio rodina lepší než náhradní? 

(9.9.2006 17:19:38)
Nedávno jsem četla rozhovor s Idou Kelarovou o převýchově a začlenění problematických Romů a musím říct, že s jejími názory se ztotožňuji i já. Stejně jako ona mám v sobě i já cikánskou krev, to jen pro pořádek, aby mne nikdo neobvinil z rasismu:-)
Základní myšlenkou je nepomáhat dospělým, protože ti, kteří se chtěli do většinové společnosti začlenit a žít běžným středoevropským životem ( jsem jejich potomkem a stejně jako já žije i většina mých příbuzných ) to již dávno udělali, ale soustředit se na děti. Jim pomáhat.
A to dle mého názoru platí i v tomto případě. Soustředit se na dítě a pomoci co nejvíce jemu. A co pomůže dítěti víc? Funkční náhradní rodina či nefunkční biologická?
 Pudicitia 


Re: Re: Re: Je vždy bio rodina lepší než náhradní? 

(9.9.2006 20:24:09)
"Nepomahat dospelym, ale detem" to je jedna z nejhorsich premis, kterou vedou mozna dobre minene snahy pomahat socialne slabym obecne, socialne vyloucenym Romum atd... Pokud nezaclenite do procesu integrace celou rodinu je veskera snaha pusobeni na deti a mladez celkem k nicemu. Jsou samozrejme vyjimky - deti ktere maji velkou vuli a talent - ale ty by se casto prosadili i bez nasi pomoci. Jinak soustredit se jen na deti je ztrata casu, energie a penez. Pokud je ovsem neodeberete uplne, ale to povazuju za opravdu krajni reseni a provadeno ve vetsim meritku za socialni inzenyrstvi nejhrubsiho zrna - pokud mam byt slusna.
Mozna jsem byla v predeslem prispevku prilis kategoricka. Jsou samozrejme situace, kdy je detem lepe v nahradni rodine. A posuzovat je potreba urcite individualne. Ale myslim, ze hygiena a pravidelna strava a rezim jsou casto dobre viditelnymi parametry, ktere se proste nabizeji. A ovlivnuji jiste nejednu socialni pracovnici, ktera pise sve posudky ve prospech odebrani ditete z rodiny.
Je mnoho deti z rodin stredni a vyssi tridy, ktere trpi napr. citovym chladem ci domacim nasilim a tady socialka temer nikdy nezafunguje. Tedy ne, ze bych chtela ty deti hned odebirat, ale nejaky zajem statu by tu mel byt. Ten se soustredi vzdy na ty nejchudsi, coz je asi nejfunkcnejsi, ale neni to vzdy tak jednoduche.
Jo a nakonec romska krev preci nikoho pred protiromskym rasizmem neochranuje. Z ceho asi vzniklo "poturcenec horsi Turka"? Cimz vas z rasizmu neobvinuju, jen si dejte pozor, bylo by to prilis jednoduche.
 Peta77 


Re: Re: Re: Re: Je vždy bio rodina lepší než náhradní? 

(10.9.2006 7:17:42)
My dvě se asi na názoru neshodneme. To ale není tak podstatné. Důležitější je, že jsme obě dvě ochotny slabším pomáhat obecně. Bohužel to stále není samozřejmostí.
Vaše argumenty o celostním působení na rodinu mají něco do sebe, ale já si stále myslím, že "starýho psa novým kouskům nenaučíš". 40-50ti leté lidi, kteří nikdy neparacovali, tzv. "po dobrém" nikdo nepřesvědčí, aby s tím nyní začali a byli dobrým příkladem pro své potomky. Obzvláště je-li stát tak štědrý ve svých sociálních dávkách. Proto mi přijde užitečnější věnovat se malým dětem, již od školky či 1. tř.ŽŠ. A podporovat třeba právě nadané děti tím, že jim umožníme návštěvu uměleckých škol. Pro ilustraci na Slovensku probíhá projekt, ve kterém si můžete vybrat z nabídky nadaných Rómských dětí a tomu "svému" zaplatit např. roční školné v lidušce. Ale obdobné projekty probíhají i v naší republice. Jeden z nich je zaměřen na děti z Dětských domovů a na splnění jejich přání. Probíhá pod patronátem Nadace Terezy Maxové. Kdyby někdo měl zájem splnit přání dětem z DD, přikládám adresu: www.sance.cz.
No a ohledně toho rasismu:-) Jestli je rasismem, že se za některé Romy, ale nejen je, stydím, tak jo, jsem rasistka:-) Není mi totiž jedno jak na rómský národ je nahlíženo. Třeba i proto, že jsme čekatelé na adopci "tmavšího" děťáka:-)
 Pudicitia 


rodina vs. deti 

(10.9.2006 17:13:26)
no jo, ale ono se nemusi vzdycky jednat o to, aby cela stredni generace sla do prace. V oblastech, kde je velka nezamestnanost se Romove, kteri naji casto nizkou kvalifikaci a treba jen zvlastni skolu tezko zamestnaji i kdyby treba chteli. Ja ziju v Praze, kde neni problem, ze by Romove nepracovali, ale pracuji casto na cerno a prace stridaji. A pak se nekdo vyuci a nesezene praci v oboru coz je pak zas prikladem pro cele siroke okoli, ze chodit do skoly je k nicemu. Je dobre, kdyz si nekdo ze stredni generace udela nejaky kurs rekvalifikacni ci jiny a pak treba kdyz nejaka maminka pracuje jako asistentka ve skole. Zlepsi to vyrazne komunikaci cele komunity /siroke rodiny/ se skolou a a rozsiri obzory. Priklady tahnou to za prve. Za druhe komunikace s rodici umozni prosadit pro dite prostor na uceni a pozehnani k tomu, aby nejakou skolu delalo. Kdyz maji rodice pocit, ze se na skolnich uspesich sve ratolesti podileji, lepe snaseji napr. pocit odcizeni, ktery pri vzdelavani jejich potomka rodina zakousi. A pak je hrozne tezke vydrzet chodit do skoly, kdyz se ostatni vrstevnici valeji doma a obcas chodi na brigady nebo treba chodi do prace, ale uz skutecne vydelavaji. Pro takovou vydrz je potreba, aby rodina skolaka v puberte podporovala, aby na nej byli pysni a meli pocit, ze je to i jejich zasluha. Tot ma zkusenost. Takhle jsem videla se vyucit nejdeno dite i na strednich skolach a maturitou. Verim, ze obzvlast silna osobnost vystuduje i kdyz tomu rodina nepreje, ale musi to byt sakra tezke. Takze "prace" s rodici muze zahrnovat vlastne jen moralni podporu a nejake to vypite kafe. Myslim, ze se to vyplati. Drzim palce s vasim ditetem - at vam to klape.
 Christianna + 3 kulíšci 


Smysl 

(9.9.2006 12:27:57)
Baby-boxy smysl mají už ve chvíli, kdyby zachránily třebas jen jediný život miminka. Nevidím žádné závažné argumenty proti jejich existenci.
 Benji 
  • 

Tak ano nebo ne? 

(10.9.2006 8:10:33)
No já si myslím, že všechny ty čtyři ženy, které již dítě odložili do baby-boxu jsou právě ze skupiny těch, které by, nemít tu možnost takto dítě odložit, zvolí cestu utajeného porodu. Ani jedna by nešla porodit do lesíčka s úmyslem usmrtit novorozence. A to byla otázka, baby boxy ano nebo ne? Čím víc baby boxů, tím méně usmrcených novorozeňat?
A myslím, že kdyby tyto ženy ihned po porodu měli šanci mluvit s psychologem, zdravotníkem, nebo někým jim blízkým prostě s kýmkoli vyřešlili by tu situaci jinak.
 Líza 


Re: Tak ano nebo ne? 

(10.9.2006 9:33:20)
Benji, a to si myslíš na základě čeho? :-o
 Benji 
  • 

Re: Re: Tak ano nebo ne? 

(11.9.2006 8:02:06)
Například první dítě, které mělo být z baby boxu, v Brně, nakonec matka nedala do oné skříňky, ale předala ho osobně v klientském centru (info z oficiálních stránek firmy STATIM, která baby boxy zřizuje). Takže matka jednala zcela rozumově a zodpovědně. Mrtvé děti nalezené v igelitkách se tam octnou, protože jejich matky rodí v afektu a nikdy boxy nevyhledají.
 Líza 


Re: Re: Re: Tak ano nebo ne? 

(11.9.2006 19:53:44)
Mrtvé děti nalezené v igelitkách se tam octnou, protože jejich matky rodí v afektu a nikdy boxy nevyhledají.

Jednak - neznám nikoho, kdo by "nerodil v afektu", a znovu se ptám, na základě čeho jsi tak pevně přesvědčen/a, že nikdy boxy nevyhledají. Protože si to ty myslíš? Nebylo by lepší upravit své formulace tak, aby nevyvolávaly dojem, že konstatuješ fakta?
 Bára a Naty 


Re: Re: Tak ano nebo ne? 

(11.9.2006 8:16:44)
Řekla bych, že Benji má v něčem pravdu. Nemyslím si, že baby-boxy zachrání novorozence před vraždou. Zabít své novorozené dítě to už chce pořádnou dávku nenávisti k němu nebo jde o psychicky narušené matky a takové si, podle mě, nedají práci s odložením dítěte do baby-boxu. Tím nic proti nim, určitě bych je nerušila. Jen se mi víc líbí třeba přístup některých klášterů, kam se může maminka, která chce těhotenství utajit, uchýlit, tajně porodit a dítě rovnou přenechat jeptiškám v péči. Nehrozí nebezpečí, že by dítě nebo matka zemřeli při utajeném porodu, nehrozí zanedbání péče o dítě po porodu aj. Navíc je možnost, že se mamince podaří její rozhodnutí dítě odložit rozmluvit, protože zjistí, že jsou možnosti, jak situaci po porodu zvládnout a dítě vychovat. Setkala jsem se s touto možností v cizině, jestli existuje i u nás, nevím. Pokud ano, určitě by měla mít větší "reklamu".
 Bára a Naty 


Re: Re: Re: Re: Tak ano nebo ne? 

(11.9.2006 9:06:23)
Mezi utajeným porodem v porodnici a možností utajeného těhotenství a porodu v klášteře je dost podstatný rozdíl. Jeptišky se maminek ujímají už v průběhu těhotenství (klidně od počátku, chtějí-li). Dohlížejí na to, aby maminka měla lékařskou péči, včetně psychologické a dělají vše proto, aby se pokusily najít mamince jiné východisko než odložení dítěte. Pokud i tak maminka trvá na odložení dítěte, převezmou je do péče a jakmile se matka rozhodne klášter opustit, kdykoliv to může udělat.
Setkala jsem se s tím v Anglii a jak už jsem psala, nevím o tom, že by něco podobného existovalo u nás.
MMCH nevím jak je tomu na Slovensku, ale u nás dochází k vraždám novorozenců stále, poslední případ byl (nejsem si úplně jistá) z Karlína, tedy poměrně blízko baby-boxu.
 Erika a Peťko 


Re: Re: Re: Re: Re: Tak ano nebo ne? 

(11.9.2006 10:54:51)
No, u nás sa práve dosť šíri reklama cez televíziu, v zmysle "dajme dieťaťu šancu na život" a potom ukázali bábetko a hniezdo záchrany, u nás to bolo pri otváraní týchto "baby boxov" dosť medializované, takže mamičky vedia, že táto možnosť existuje.

Myslím, že uchýlenie sa do kláštora je dočasná možnosť, podobne ako u kamarátky alebo u známych. Obávam sa, že ak raz vloží matka dieťa do Hniezda záchrany, tak je presvedčená o tom, že svoje dieťa proste nechce, ale nie je to dôvod hodiť ho do kontajnera... Bol u nás prípad, kedy sa našlo dieťatko po pôrode v Hniezde záchrany, po pár dňoch si preňho matka prišla a myslím že o mesiac-dva tam to dieťatko bolo znova, v tom istom hniezde, personál ho nespoznal, ale tuším to "vykoumali" novinári podľa fotiek...
 Bára a Naty 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tak ano nebo ne? 

(11.9.2006 13:45:10)
No vidíš a u nás máme zase zkušenost s maminkou, která odložila dítko do baby-boxu, ale i s rodným listem. Takže se jí dostalo pomoci ze strany sociálních pracovnic a ráda si děťátko odnesla domů. Takže její odložení dítka do baby-boxu nebylo definitivní, potřebovala prostě pomoct.
 Benji 
  • 

Re: Re: Re: Re: Tak ano nebo ne? 

(11.9.2006 15:36:56)
myslím, že slovo "nakonec" zcela jasně vyjadřuje, co jsem chtěla napsat, tak nepiš, že nemám pravdu. Čerpala jsem z toho samého příspěvku (aby to nikdo nemohl chápat jinak, uvedla jsem i zdroj), který si ty vzorně vykopírovala. V zásadě píšeme obě to samé, ale ty s poznámkou, že nemám pravdu. Čti pozorně co lidi píší a mohla by si taky občas uznat, že názory lidí se různí a né každého jen upravovat, doplňovat, osočovat a nutit mu ten svůj pohled na věc.
 Bára a Naty 


Re: Re: Re: Re: Tak ano nebo ne? 

(11.9.2006 9:44:42)
Teda Milado, zahltila jsi mě odkazy :-)))). Tak postupně, ano to dítko z Karlína bude asi to, které si pamatuji jako poslední případ. K diskuzi o baby-boxech - poslední příspěvek je z května, tato diskuze je přeci jen živější. A k panu dr. Rákosovi a utajeným porodům v Aši - volám sláva a díky panu doktorovi. Toto mi totiž přijde jako opravdová pomoc a záchrana novorozenců ohrožených vlastními matkami. Jednak ta dítka mají možnost, že se jejich maminky, budou-li v dobré péči umoudří, jednak jim nehrozí nejen vražda, ale třeba i zbytečná smrt v důsledku zanedbaného porodu. A navíc, kdo ví, třeba ty vražedkyně vlastních novorozeňat nejsou vždycky lidské zrůdy, ale jednají tak v důsledku např. laktační psychozy a stresu z utajeného porodu a tomu baby-boxy nezabrání, ale utajený porod třeba právě v Aši ano. Tak jen doufejme, že si z toho vezmou příklad i další porodnice a tato možnost bude dostupnější.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Tak ano nebo ne? 

(11.9.2006 11:52:56)
Báro, prakticky žádná žena neví předem, že bude mít laktační psychózu. Je prostě docela v pohodě těhotná a porodí a pak bum. Velmi často bum až ve chvíli, kdy ji právě propustili z porodnice domů a nemá žádnou podporu zdravotníků. Jak to prosím tě souvisí s utajenými porody? :-o
 Bára a Naty 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tak ano nebo ne? 

(11.9.2006 12:31:34)
S utajenými porody to souvisí tak, že žena v důsledku laktační psychozy nemůže ditě zavraždit rodí-li v porodnici, zatím co rodí - li utajeně doma ano. Samozřejmě, že žádná žena dopředu neví jestli ji laktační psychoza nepostihne, ale není už tak úplně pravda, že propukne až několik dní po porodu. Může vypuknout už v průběhu porodu nebo dokonce těsně před ním. Souvisí s nástupem laktace a změnou hormonálních hladin.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tak ano nebo ne? 

(11.9.2006 13:53:23)
Báro, valná většina laktačních psychóz spadá do těch několika dnů po porodu a často v porodnici vůbec nejsou vidět. Ani při utajeném porodu. Rozjedou se v době propuštění domů, takže to, kde ta žena rodila, je v tu chvíli putna, podstatné je, jestli má doma nějakou podporu a oporu (nemluvím o tom, že je hrozné, že není návštěvní služba porodních asistentek zrovna v téhle zranitelné době...)
 ewica 
  • 

Re: Re: Re: Tak ano nebo ne? 

(11.9.2006 11:15:54)
Tyto možnosti u nás existují, sama osobně znám dva případy, kdy kojeňák v Kyjově hospitalizoval matku dva měsíce před porodem za minimální příspěvek na stravné, aby mohla těhotenství utajit a porodit. V šesti týnech podepsala souhlas s adopcí a děti šly okamžitě do rodiny za bezpečných podmínek. Tj. sledovaná gravidita, porod v porodnici, následná péče pro matku i dítě a adoptivní rodiče prověření státem. A taky znám případ, kdy měla matka v nouzi měsíc před porodem možnost tam pobýt a po rozhovorech s psycholožkou a sociální pracovnicí se dnes dobře stará o svou šikovnou holčičku.
 Blanka 2 děti (3letý Paja, 14měsíční Filípek) 
  • 

Jsem pro baby boxy. 

(11.9.2006 9:47:00)
Já jsem ráda že tady už boxy jsou je to lepší dát miminko do b.b.než aby ho utýraly nebo nedej bože zabili.Kolikrát se otom že matka zabila své narozené miminko a a nenešli ji.Takhle má možnost dát mimnku alespon domov.
 Dáša, 2 děti 
  • 

řešení 

(12.9.2006 7:03:46)
Vůbec nejlepší by bylo zakázat interrupce a zřídit větší počet babyboxů. To je víc v souladu s přírodou než cokoliv jiného.
 Bára a Naty 


Re: řešení 

(12.9.2006 8:03:04)
Teda nezlob se, ale to by bylo hodně blbé řešení. Úplně vidím ty ženy co leží ve vanách horké vody a prolévají se červeným vínem, skáčou ze schodů a vůbec dělají všemožné voloviny, aby spontánně potratily. Výsledkem by byly baby boxy zaplněné poškozenými dětmi. A to nemluvím o "porodních bábách" a různých "řeznících", kteří by potraty dělali načerno - nesterilními nástroji v improvizovaných podmínkách. Zkrátka, zpátky na stromy!
 sunsung 


Děkuji za zřízení babyboxů. 

(17.9.2006 18:21:15)
Člověk se může ocitnout v jakékoliv životní těžké a jím nezaviněné situaci.Pokud nechce do této situace přivést i své právě narozené dítě, je správné, že se rozhodne dát své dítě k adopci a to nejrychlejší možnou cestou, tedy cestou baby boxů.Pokud by byl dokonalý sociální systém, takový aby každá maminka se mohla postarat o své dítě, nemuseli bybýt babyboxy.Pokud žijeme ve státě, kde se ženy soudí o alimenty s otci svých dětí i celé roky a ne vždy s úspěchem, může se žena opravdu ocitnout v situaci, že další dítě prostě už neuživí.
 manina 


Re: Děkuji za zřízení babyboxů. 

(26.11.2007 13:23:38)
Pokud porodíš dítě v porodnici, má RD, myslím, že asi půjde těžko ho dát do babyboxu. To bys jako na matrice řekla co?
Nemylím tedy, že na tyto stránky chodí odkladačky dětí, ale čistě teoreticky si myslím, že babyboxy nejsou prostředkem plánovaného poskytnutí dítěte.
Jsou bezesporu fajn pro děti porozené v ústraní.
 Mirek Topol 
  • 

Blbý název 

(26.7.2010 10:02:38)
To nemohli říct že je to anglicky? Myslel jsem že se tam odkládají baby a zjistil jsem že tam nepotřebnou manželku nemůžu prostrčit. Ani moje valašská síla ogara mě nestačila.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.