| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku V cizí školce, s cizí učitelkou, s cizími dětmi...

 Celkem 68 názorů.
 ladana 
  • 

Skutečnost je úplně jiná 

(27.7.2006 8:27:55)
Jsem maminka čtyřleté holčičky a jelikož já, manžel i babičky chodí do práce, nepokryje má dovolená celé prázdnyny. Školka do které dcera chodí je celé prázdniny zavřená, tudíž nám nezbylo nic jiného než dát naší dceru do školky náhradní. Sice to zvládla vše dobře, ale vedení MŠ Socháňova v Praze by se mělo zamyslet. Myslím, že není vhodné naplnit třídy o prázdinovém provozu plným počtem dětí, tj. 26/třída. Děti se neznají, nejsou zvyklé v cizím prostředí a ještě k tomu byla každý den jiná paní učitelka. Pro dětskou dušičku je toto asi hodně neúměrná zátěž.
 Agnes (2 děti) 
  • 

Tak to si teda nedovedu vůbec představit 

(27.7.2006 9:05:24)
Naše Anetka (3,5) je VELMI stydlivá. Kontakty navazuje velice těžko, takřka vůbec. V září nastoupí do školky. Vzhledem k tomu, že v též budově pracuje i tchyně, chodíme občas do školky za babičkou (teď o prázdninách se třeba koupat). Prostředí tudíž zná, ale já mám hrůzu z její adaptace tam. S dětmi nekomunikuje, hraje si sama, dokonce jsem si všimla, že jednoho chlapečka z pískoviště, kde byla sama, odháněla. Až na ni promluví učitelka, nevím, co se bude dít. Když na ni promluví někdo cizí, začne se schovávat za mě. Až tam nebudu, nechci ani domyslet. Až si zvykne (doufám, že brzy), nedovedu si představit, že by musela přechodně být v takových podmínkách, jak popisuješ. V naší školce je ve třídě maximálně 10 dětí (většinou míň, protože chodí i ty "pětidenní", takže se málokdy sejdou všichni). Jsem na mateřské, takže pokud nebude moci chodit do školky, tak bude se mnou doma. Z takového řešení, které jste museli podstoupit vy, by naše dcera měla asi tik ;-).
 viki 
  • 

Re: Tak to si teda nedovedu vůbec představit 

(29.7.2006 14:00:43)
Agnesko, a proč si nenecháš Anetku taky doma? Já jsem řešila něco podobného a když se mi narodilo druhé miminko, ani jsem neuvažovala, že bych měla dát první dcerku do školky. Je také velmi velmi stydlivá v neznámém prostředí a jednoduše jsem jí to nemohla udělat. Naopak, vodím ji do "odborných" kolektivů (hudebka, rytmika, předškoláček, angličtina, plavání - v mnohých je dokonce sama beze mne - to jsme si také trochu protrpěly než si úplně zvykla) a velmi se to osvědčilo. Navíc teď, když už je druhá dcerka větší, jsou samy sobě doma taková dvojka - malý kolektiv - ve kterém se velice ostřílela a paradoxně se naučila mnohé od mladší sestry (druhá dcerka je mnohem průbojnější). Nyní čekáme třetí miminko a opět je nebudu dávat do školky. Ani jednu. Myslím, že domácí prostředí, vzájemné sourozenecké vztahy, vztahy s rodiči je nejdůležitější budovat právě v tomto raném věku.
 Lucka 
  • 

Re: Re: Tak to si teda nedovedu vůbec představit 

(31.7.2006 13:44:59)
Promiň, ale s tím nesouhlasím, myslím, že děti by měly chodit do školy. Velice ráda zdůraznim, že jsem ve školce brečela od prvního dne až do předškolního rozloučení každé dopoledne. Ale pamatuji si moc dobře, že přechod do školy mě nerozhodil, s kolektivem jsem neměla problémy a myslim, že do dnes jsem oblíbená v jakém koliv kolektivu = naučila jsem komunikovat. Tchýně je ředitelka ve školce a je nešťastná z těch předškolních dětí, co tam přijdou na půl roku před školou - vzásadě jsou dost pozadu. Teta je učitelka v první třídě a vždy na začátku roku trpí s dětmi co nebyly ve školce. Já si myslím, že děti by do školky chodit měly, i když neradi (jako třeba já).
 viki 
  • 

Re: Re: Re: Tak to si teda nedovedu vůbec představit 

(4.8.2006 12:11:25)
Lucko, přečti si ještě můj další příspěvěk níže.
 Lucka 
  • 

Re: Re: Tak to si teda nedovedu vůbec představit 

(31.7.2006 13:45:20)
Promiň, ale s tím nesouhlasím, myslím, že děti by měly chodit do školy. Velice ráda zdůraznim, že jsem ve školce brečela od prvního dne až do předškolního rozloučení každé dopoledne. Ale pamatuji si moc dobře, že přechod do školy mě nerozhodil, s kolektivem jsem neměla problémy a myslim, že do dnes jsem oblíbená v jakém koliv kolektivu = naučila jsem komunikovat. Tchýně je ředitelka ve školce a je nešťastná z těch předškolních dětí, co tam přijdou na půl roku před školou - vzásadě jsou dost pozadu. Teta je učitelka v první třídě a vždy na začátku roku trpí s dětmi co nebyly ve školce. Já si myslím, že děti by do školky chodit měly, i když neradi (jako třeba já).
 Jája, 1 dospělá dcera 
  • 

Re: Re: Re: Tak to si teda nedovedu vůbec představit 

(3.8.2006 16:44:26)
To záleží na dítěti. Moje dcera chodila do školky od 2,5 roku. Než nastoupila, moc se těšila. Po nástupu se divila, že mamka nesedí na chodbě a není k dipozici každým okamžikem, ale že odejde pryč, ale vrátí se. Takže první dva dny si trochu pobulila, než to její vrabčí mozeček pochopil. A to chodila 1/2 roku jen na dopoledne, pak zvolna na celý den a stávalo se, že ani nechtěla jít domů, že je musela paní učitelka ze školky vyhodit a zamknout, že zítra můžou přijít zase. Dodneška nemá problémy s komunikací.

Pokud má malé dítě problémy s komunikací, stačí, když do školky chodí až rok před nástupem do školy. Pokud si ho mamka hledí a snaží se ho naučit různé dovednosti, může být i daleko před ostatními dětmi. Já jsem dítě třeba učila němčinu (ve školce v té době tvrdili, že nejlepší je s cizím jazykem začínat až ve 12 létech!!), hrát na flétnu, zpívat a další. V souvislosti s tím si vzpomínám na situaci, kdy školka pořádala odpoledne pro maminky, kdy mělo dítko předvést, jak si s maminkou zpívá. Hodně maminek zpívalo samo a jejich dítko, i pětileté, jen tu a tam přizvukovalo. Pak vystoupila učitelka MŠ (ale z jiné MŠ), kdy ona zazpívala a dítě zahrálo na flétnu a pak se vystřídali. Po ní já, kdy jsme předvedly dvouhlasý kánon, což čtyř- i pětileté dítko v pohodě zvládne. Tím jsme celému odpoledni nasadily korunu a dál se nebylo o čem bavit. Spolu s ní jsme se shodly na tom, že záleží na tom, jestli rodina s dítětem pracuje a jak se mu věnuje. Zpívat nebo procvičovat vědomosti můžete i při cestě na autobus, při vaření, úklidu a dalších činnostech.

Školka je dobrá třeba až od 5 let. Jde jen o to, aby dítko poznalo budoucí spolužáky, naučilo se s nimi komunikovat a naučilo se jakémusi režimu.
 Anadar 


Re: Re: Tak to si teda nedovedu vůbec představit 

(1.8.2006 12:55:19)
Souhlasím,řešila jsem obdobně s oběma hochy.Byli spolu v předškolním věku,do školky nechodili a opravdu jim to nechybělo.Nevím,proč se tolik zdůrazňuje nutnost předškolního zařízení.Nemusí se přeci hodit pro každé dítě.V současné době volí spousta rodičů domácí školu,tak proč démonizovat pobyt předškolňat doma s maminkou a sourozenci- je to přeci zcela přirozená věc.
 Xantipa. 


Re: Skutečnost je úplně jiná 

(27.7.2006 9:17:06)
Ladano, promiň, ale jak by se měli v MŠ zamyslet. Pokud by se zamysleli, jak píšeš, pak by zřejmě nemohli v té cizí školce brát cizí děti. Myslím, že spousta učitelek z MŠ má taky děti a chtějí o prázdninách být s nimi. Jistě, část vlastních dětí do školky nechodí a za ty tedy berou cizí děti z jiných MŠ, takže pokud mají kapacitu x dětí, tak za ty momentálně nechodící doberou třeba na prázdniny cizí. Pokud by snížili provoz třeba na polovinu, kam bys chtěla o prádninách dát dítě Ty? Napadlo Tě to?
 Ladana 
  • 

Xantipo 

(28.7.2006 7:49:01)
Já chápu, že učitelky mají také vlastní děti a chtějí být s nimi doma, ovšem většina normálních pracujících lidí nemá tu výhodu jako ony, být celé prázdniny doma. Tak by snad mohly alespoň 14 dní v zaměstnání být na plné úvazky.
Asi tyhle problémy řešit nemusíš, jistě máš babičky nebo nechodíš do zaměstnání.
 Xantipa. 


Re: Xantipo 

(28.7.2006 12:12:55)
Tak to Tě zklamu - babičky mi nehlídají a do práce chodím. Jak jsem psala, syn chodí do náhradní školky po dobu, co ta naše má zavřeno. A jsem moc ráda, že mi ho v náhradní školce vzali, i když jsme pro ně cizí.
A jak jsem psala - syn tam je spokojený a rád.
Z tohoto pohledu jsem pro Tebe tedy taky ta "normální".
 Lin 29 
  • 

Re: Skutečnost je úplně jiná 

(27.7.2006 10:34:21)
Až budu mít dítě (patrně až po 30), do školky ho dávat nebudu. Ať si užije domova s mámou a tátou, v předškolním věku je bude nejvíce potřebovat. Chtěla bych, aby bylo v tom rodinném zázemí co nejdéle, sama jsem do školky nechodila a vůbec mi to nechybělo, v první třídě jsem neměla problémy se začleněním a číst a psát už jsem uměla ještě před školou. Rodiče a sourozenci mě dobře připravili na školu doma. Samozřejmě ne každý rodič si může dovolit zůstat s dítětem doma. A pokud dítě bude samo chtít školku občas navštěvovat, nebudu mu bránit. V žádném případě ho nebudu do školky nutit. Nejsem zastánce takovýchto kolektivních sdružení pro tak malé dětičky, a to nemluvím o jeslích, myslím, že jediným nejdůležitějším kolektivem před školou by pro dítě měla být především rodina. Ta si má s dítětem hrát a učit ho a ne nějaký cizí člověk. Někteří rodiče posílají děti do školky už ve dvou letech, tohle bych neudělala ani svému psovi, natož pak dítěti.
 Silva, Kubík 01 
  • 

Re: Re: Skutečnost je úplně jiná 

(27.7.2006 11:15:36)
Trošičku mimo realitu je hlavně maminka, která nebude dávat dítě do školky a bude s ním doma až do nástupu do školy. To by se mi taky moc líbilo, ale ve třech letech jsem se vrátila do práce, protože zaměstnavatel řekl buď hned nebo už vůbec. V dnešní době je velice těžké najít dobré zaměstnání a proto jsem se ho nehodlala vzdát. Mám sice doma babičku, která by si Kubíčka mohla nechat doma, ale dítěti jenom školka prospěje. Ve společnosti stejně starých dětí se určitě cítí lépe, než doma jenom s maminkou, i když by byl vztah sebelepší. Kubíček se ve školce naučil spoustu nových věcí a stal se z něho samostatný a velice šikovný kluk. To, co mu dá dětský kolektiv, mu sebelepší matka dát nemůže. To samozřejmě neplatí pro extrém spojení dětí, které se nikdy neviděly, společně s paní učitelkou, kterou neznají. To bych taky asi nerozchodila. U nás je školka zavřená celé 2 měsíce, takže pomohou babičky a tetičky. Naštěstí mám to štěstí, někdo má babičky daleko nebo chodí do práce.
 viki 
  • 

Re: Re: Re: Skutečnost je úplně jiná 

(29.7.2006 14:27:35)
Moc dobře rozumím maminkám, které své děti do školky dát prostě musí. Nicméně, nemyslím si, že by maminky, které své děti do školek dávat nechtějí, byly mimo realitu. To bych pak musela žít mimo realitu už nekolik let a snad měla i nějaké nesebevědomé či zakřiknuté děti. Což v žádném případě nemám. I po narození druhé dcery jsem tu první do školky nedávala (měla v té době 2,5 roku) a nyní, když jí jsou 4 , druhé dcerce 2 a čekáme třetí miminko, nemám v plánu své děti svěřovat školkám. Nemyslím si, že dělám chybu. Naopak, vodím děti do "odborných" kolektivů (jak jsem již popsala výše - plavání, předškoláček, angličtina, hudebka, rytmika a v mnohých jsou zcela samy). Moc jim to svědčí a já mám možnost částečně ovlivňovat a mnohdy se i podílet na programu. Opět, nerada bych znevažovala školky jako takové, ale takové ty pozůstatky socialismu nacpat všechny děti uniformně do kolektivů a ještě prohlašovat, že toto je jediná cesta výchovy předškoláčků a že nic jiného jim to nemůže vynahradit, se mi velmi příčí. Mám zkušenosti se školkami (díky své profesi jsem je poznala opravdu zblízka) i s jejich programy a paní učitelkami. Mnohé z nich si velmi vážím, avšak pořád si nemyslím, že je to to nejlepší pro předškolní děti. Mnozí rodiče argumentují tím, že doma se děti tolik nenaučí jako ve školce. Kdepak. Individuálním přístupem se děti vždy a všude naučily mnohem více a hlavně, déle a lépe si věci pamatovaly. Moje děti by směle mohly konkurovat těm "školkovým". Moje dvě dcerky si jsou doma takovým malým kolektivem a zásadní věci se učí jedna od druhé. Umí se potrápit, ale obě, a to i ta dvouletá, umí formulovat omluvu. Ve školkách se tohle moc neřeší (a když ano, tak nijak systémově), není na to čas, paní učitelky prostě všechno nemohou postřehnout, i když třeba chtějí. Z tohoto a jiných důvodů, jsem moc ráda, že je mohu mít doma, být s nima při jejich prvních začátcích všeho, malovat, "vodovkovat", modelovat, stříhat, lepit, tancovat, hrát na klavírek, stavět, bořit, číst, přednášet pohádky, a protože vím, že to není vždy jednoduché, hlavně bych to přála každé mamince, která o to stojí. A všimněte si, že nikde neargumentuji, že jsem taky pedagog :-)).
 Susana 
  • 

Re: Re: Skutečnost je úplně jiná 

(27.7.2006 11:27:18)
Lin, myslím, že jsi trošku mimo, suď, až to dítě budeš mít. To, že bys psa ve dvou letech nedala do školky, to docela beru, taky bych nevěděla, co by s ním ve školce dělali, když tam chodí jen děti:-)Dvouleté dítě je zase podle mého názoru dost zralé na to, aby bylo v kolektivu dětí, nijak mu to neublíží, aspoň mé dítko je v jeslích v pohodě a těší se tam.

ty jsi problémy se začleněním do kolektivu ve škole neměla, ale tgřeba mí spolužáci, kteří byli stále s maminkami doma a pak nechodili ani do družiny, se prostě do kolektivu nikdy nezařadili, takže je to všechno individuální.

Na okraj jen poznamenám, že opravdu miluju výroky bezdětných o dětech, to v ždy sgtojí za to, neb před porodem jsem měla taky plno všelijakých představ a platí "člověk míní, dítě mění".
 Radka - 2kluci, 2holky 


Re: Re: Re: Skutečnost je úplně jiná 

(27.7.2006 22:37:21)
Ano, ano, ano, mluvíš mi z duše, je to naprosto přesné. Někdo zkrátka ví dopředu, v jaké bude situaci za 3 roky, jaké bude mít dítě a jak si bude moci dovolit být s ním do nástupu do školy doma. My zkušenější maminky víme, že plánovát je sice hezké, ale vždy se musíme přizpůsobit situaci. Přeji hezký den!
 Xantipa. 


Re: Re: Skutečnost je úplně jiná 

(27.7.2006 11:27:36)
Lin, dneska mám rejpavou - takže, v kterých krajích se dává na dvou letech pes do školky?-((((((((
A za druhé - Tvůj postoj k návštěvě MŠ chápu obzvlášť, pokud píšeš, že ještě nemáš děti. Až budeš mít školkové děti, ráda si s Tebou na toto téma popovídám. Ono totiž představy jsou hezká věc, ale skutečnost je pak leckdy jiná. A myslíš si, že tříleté dítě Ti doma řekne - maminko, já bych strašně chtěl/a/ chodit do školky - no a pak si o tom jeho přání hezky popovídáte.
Moc hezká představa. To je reakce na to, jak píšeš, že pokud bude chtít chodit do školky, nebudeš mu bránit.
 helena dva kluci 
  • 

Mě mladší do školky moc chtěl !! 

(27.7.2006 12:52:08)
Byla jsem do tří let mladšího doma,žili jsme z ruky do huby, ale chtěla jsem. Starší chtěl být ve školce, mladší se tam taky těšil. Pak jsem nemohla dva roky sehnat práci, kluci chodili oba do školky DOO a občas zažebrali, že by chtěli zustat spinkat. A proč by zatím bezdětná ženská neměla mít ty plány,že svý dítě do školky rozhodně nedá? Moc jí přeji aby nemusela.Aby to opravdu byla svobodná vůle potomku...Asi máte holky zkušenosti s dětmi , které ve školce být musí.Ty moje nemusely, a bylo to v pohodě. Helena
 Xantipa. 


Re: Plány 

(27.7.2006 12:58:37)
mít může, proč ne. Ono se to plánuje, ale když je člověk postaven před tu situaci, plány se leckdy mění.
Kolikrát kdo řekl - nikdy! a pak?
 Klára (2děti) 
  • 

Re: Re: Skutečnost je úplně jiná 

(27.7.2006 13:04:58)
Lin, lehce se odsuzuje, když ještě děti nemáš. Tvoje maminka se asi nemusela bát, že bude bez práce, asi nemusela splácet hypotéku za byt atp. Málokterá máma chce jít do práce "naplno" před třetím rokem dítěte. A když ano, tak to bývají maminky, co mají možnost si zařídit dobré hlídání v domácím prostředí. A já znám opravdu hodně dětí (i dnešních dospělých), co nezvládly nástup do kolektivu v první třídě. Moje děti chodí do školky, chodily i do jesliček. Do jesliček chodily rády a s chutí - na dopoledne si pohrát. Nesnášely mateřská centra, tam po chvíli chtěly domů a když jsme šly příště, tak řvaly, že tam neeee. Za tetama téměř utíkaly. A do školky taky. Jasně, nebývají tam od šesti do pěti, chodí na osmou a pokud nezůstávají na odpolední kroužek, tak jdou ve tři domů. A často chodí i po o. Což umožňuje moje práce a ochota babiček.
Ty soudíš podle své spokojenosti doma, ale víš, jak by tvoje slova musely bolet mámu, která své dítě do těch jeslí musí dávat, protože musela nastoupit do práce? A neříkej, že má nárok být doma do tří let. Ono to v reále funguje jinak - potřebujeme tě teď, za rok si klidně nastup, ale dostaneš výpověď...
 Lída+2 


Přidám zkušenost 

(27.7.2006 16:37:15)
Nedávala jsem syny do školky o prázdninách. Loni mi nic jiného nezbylo. TAkže tam byli dva(6,5let a 4 roky), což bylo asi plus.
První týden červenec každý ve své školce(původně chodili do jedné-mladší šikana ve třídě od dětí a nespolupráce učitelek -okamžité přeřazení jinam-ale to je o něčem jiném.).

DAlší týden ve školce č. 1:-) učitelky nás ráno přivítali velmi vřele.:-) Vládla prázdninová atmosféra.
:-) PAní uklizečka mě i dětem ukázala kde co je a paní učitelka hlídala děti.Mě nepropustila než mě důkladně zpovídala co a jak.
Když jsme si pro ně chodila byli spokojený.

DAlší týden školka č.2 ráno opat přivítání. školka byla postavena asi podle univerzálu 70let. TAkže mladší se v ní dokonale vyznal. PAní učitelka mi předávala dvě usměvavé děti každý den s tím, že hezky jedí.:-)Kluci nadšeně líčili zážitky celýho dne.

Týden u babičky. Rodiče prostě dýl hlídat nemůžou.

DAlší týden školka č. 3: a opět super atmosféra.:-) Prázdniny, klídek pohoda.:-)

Pak jsme byli na dovče.

A pak táden opět školka č. 2.

A pak každý do své a poslední 3 dny byl starší v práci s manželem a 1.9. jsme ho odvedli do školy.

Já se ty prázdniny cítila jako krkavec. Měla jsme hrůzu z každé další školky a byla jsem mile překvapena. žádné přeplněné třídy. A hlavně usměvavý personál, který byl v pohodě.:-)
V našem městě musí mít o prázdninách otevřeno, každý týden aspoň jedna školka.
Ono je to těžký když není nikdo kdo by hlídal a výplata by nedala ani na slečnu na hlídání....
Já sama jsme rodičům vděčná za ten týden za rok co děti pohlídaj. Nemusela bych mít ani to.

Takže se do mě klidně puste, co jsme to za krkavce co dětem připravila takové trauma....
 Pavlína 
  • 

Re: Re: Re: Skutečnost je úplně jiná 

(27.7.2006 18:37:44)
Mluvíš mi z duše. Splácíme hypotéku a když bylo malému čtrnáct měsíců, nabídl mi můj zaměstnavatel práci na zkrácený úvazek. Každý den chodím do práce na čtyři hodiny. Synáčkovi bude teď 18 měsíců, takže to je teprve krátce. Řešíme hlídání tak, že se o něj střídají moji rodiče, a jednou v týdnu jezdí k babičce č. 2 (ke tchýni). Není to vůbec jednoduchý, a s ohledem na mé rodiče se docela těším, až bude moct jednou do školky - jesle u nás nejsou (hlídají hrozně rádi, ale oba ještě chodí do práce...jejich den vypadá tak, že s malým tráví dopoledne, a pak jdou do práce na odpolední, naštěstí mají "protisměny"). A kdyby byly, věřím, že v těch dvou letech bych je možná i občas využila... Samozřejmě jsem nejklidnější, když je mrňousek doma s našima. Ale i tak mi to docela často rve srdce, když ráno odcházím. O tom, když ho předávám tchýni, ani nemluvě. Ale je to spokojený zdravý a naprosto nekonfliktní dítě. Takže já jsem případ maminky, která prostě do práce musela. Mít stovku na den není zrovna med....
A jak píšeš... hrozně mě bolí, když mi někdo z těch maminek, šťastnějších, řekne: "Teda ty jsi macecha...", nebo když se doslechnu, že jsem dala přednost "kariéře" před svým dítětem. To fakt zabolí... Ale učím se pouštět některé věci jedním uchem dovnitř a druhým ven - jen to někdy nejde.
 Klára (2děti) 
  • 

Re: Re: Re: Re: Skutečnost je úplně jiná 

(27.7.2006 19:55:59)
Já jsem se dověděla, že jsem bezohledná matka od dětské lékařky, když jsem si šla pro potvrzení o zdravotním stavu. Vůbec jí nevadilo, že malý denně chodí za sestřičkou do školky, tudíž mezi bacily, že sestřička ze školky donese sbírku bacilů. Prostě dát dítě do kolektivu je hřích. Na moji otázku, z čeho máme žít mi odpověděla, že přece jsem už druhý rok doma, tak z něčeho asi žijeme. Ano, než jsem šla na MD jsme si hodně odložili, takže ty dva roky jsme neměli problém. ALe manžel přišel o práci, musel do jiného zaměstnání s nižším platem, do toho hypotéka (ano, vím, rozumný člověk má děti až má splacené bydlení a nejlépe si hnejdřív našetří a pak kupuje byt....). Náklonnost mého šéfa k mladým maminám se stala naší spásou a můj půlúvazek záchraným lanem.
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Re: Re: Re: Re: Skutečnost je úplně jiná 

(27.7.2006 19:58:43)
Kláro, to bych teda paní doktorce něco řekla, a nebylo by to hezké. To si dovoluje docela dost, ne?
 ZuziP 


Re: Re: Re: Re: Re: Skutečnost je úplně jiná 

(28.7.2006 9:03:50)
Klaro a nechces vymenit detsku lekarku?
 Klára (2děti) 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Skutečnost je úplně jiná 

(28.7.2006 12:07:10)
Ono je to dost složité. Paní doktorka je hódně hubatá,stěžují si na ni i jiné maminy. Ale o děcka se stará s veškerým nasazením a ony ji milují. A je fakt, že má ty řeči pouze k "věci", vždycky jí jde o to, aby maminky o své děti pečovaly ještě lépe, než pečují. V okolí máme i příjemnější typy, ale ty zase cpou antibiotika jak na běžícím páse a maminky mají výhrady ke kvalitě ošetření. To si radši vyslechnu jedovaté poznámky. Ale k dětem je fakt zlatá, umí je potěšit i uklidnit, snaží se jim jejich nemoc vysvětlit.... Já si myslím, že byla přesvědčená, že patříme k rodinám s vyššími příjmy, protože jsem ji ještě nikdy nežádala, aby předepisovala pouze "hrazené" léky, bez řečí jsem malé nechala udělat placené vyšetření CRP atd. Že na to postupně šly naše úspory, to ji nenapadlo.
 Lenka 
  • 

Neposlouchej je 

(28.7.2006 7:30:51)
Macechy co opouštějí své děti kvůli kariéře. V těchhle diskuzích jsou většinou dva tábory - matky "profesionálky" a matky co to kombinují miminka či batolata a práci. Já patřím k tomu druhému a osobně si myslím, že jít na 4 hodiny do práce dítě fakt nijak nepoškozuje, naopak, vy si mamky odpočinete od plín, namalujete se a třeba se i v práci chytnete se šéfem a říkáte si no jestli by mi nebylo líp doma - ale pak se vrátíte a jste s malinkým o to radši. Odpočinete si od něj/ní/nich. Nejsou non stop rutinou a tak si třeba hrajete s o to větší trpělivostí. A taky - soudě podle naší malé, cizí přístupy a postoje děti leckdy obohatí. Například naši teď mají malou(3) o prázdninách týden a taťka s ní spí ve stanu. Naše paní na hlídání (každé úterý odpo) se ji chystá naučit bruslit atd. A Terka mi pak nadšeně líčí co všechno zažila a naučila se a pak kontruje otázkou A co budeme dělat mami? Že bychom šly plavat? Prostě pohoda na všech stranách. A ty vydělané peníze se taky hodí. Takže, odsuzovači by si měli podle mě sáhnout do svědomí, jestli to není malininko závist, že pracují máma má trochu toho jiného vzduchu a třeba si i může koupit trendy boty.
 Susana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Skutečnost je úplně jiná 

(28.7.2006 10:34:29)
Lenko, popsala jsi to přesně:o) Takovéto černobílé vidění "pracující matka - krkavčí matka" a "matka doma- nejlepší matka na světě" mne taky šíleně štve;

Pavlíno - já takové řeči o maceše vůbec nevnímám, samozřejmě, první den v práci, když malého hlídala chůva a první den v práci, když šel do jeslí stály za starou bačkoru, jak jsme byla nervozni, ale když mne vítalo usměvavé miminko a později batole, tak jsem se na to vykašlala a říkám si, že se má fajn. Když vidím, že se do jeslí těší, určitelky má rád, tak jsem klidná. Naštěstí mám v okolí hodně maminek s miminy a batolaty, které chodí do práce a přijde jim to normální, sice náročnější, než kdyby byly doma, ale jsou spokojené, mohlu se realizovat, odpočinout si a pak se v plné síle věnovat dítěti. Nezanedbatelnou stránkou jsou i finance a samostatnost, nezávislost na manželovi, čert nikdy nespí. A jak psala Lenka, trendy botky se hodí:-)

Myslím si, že holky, které musely dát dítě do jeslí anebo školky, se nemají za co omlouvat, realita je jiná a krutá a ne každý manžel vydělává tolik peněz, aby si manželka mohla zůstat doma. A pokud nevydělává, tak ne každý má žaludek na to cítit se jako "socka".
 Jarka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Skutečnost je úplně jiná 

(2.8.2006 8:05:06)
Milé maminky, krásně jste se pustily do Lin, která si mateřství zodpovědně plánuje a má předem představu o způsobu výchovy svých budoucích dětí. Mám pocit, že zodpovědnost se pro vás rovná necitelnost. A nemyslete si, že ze mne mluví zahořklost staré bezdětné ženy. Nejsem ani tak stará ani bezdětná. Taky jsem měla tři dcery a taky jsem musela z ekonomických důvodů v roce druhé dcerky do práce. Měla jsem štěstí na skvělé zázemí ve svých rodičích, kteří se našich dětech viděli. Ale i tak lituji každé hodiny, kdy jsem byla v práci(práci krásné a smysluplné se skvělými kolegy).Dnes v roli babičky vidím chvíle, které jsem neměla jako zaměstnaná máma čas ani zaregistrovat. A fandím svým dvěma dcerám, které své rodičvství velmi uvážlivě plánují. Třetí má děti neplánované a nemám ani trochu pocit, že to je ta správná cesta ke štěstí dětí. Lin - držím palce, když ti vyjde třeba jen polovina předsevzetí, tak to bude dobré. A nenech se otrávit nadmatkami, protože podle jejich teorie by nemohla být dobrá žádná adoptivní máma - ta své děti přece má taky po zralé úvaze.
 Jája 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Skutečnost je úplně jiná 

(3.8.2006 17:05:47)
To jste měla aspoň zázemí. Mně se rodiče zabili při autonehodě, když mi bylo 14 let. Tchyně bydlela 120 km daleko. Když jsem byla na mateřské, ruplo manželovi v kouli, způsobil nehodu pod vlivem alkoholu a šel na 11 měsíců do basy. Já měla 3-měsíční mimino a byla jsem na to sama, později - když skončila mateřská, jsem byla i bez peněz. Sociální dávky byly k smíchu, stačily sotva na přežití. Oblečení na dítě, botičky i nějaké hračky, mi daly sousedky po svých dětech, naštěstí jsme měli zahrádku, takže byla zelenina, králíci, slepice a kachny, takže jsme jídlo téměř nekupovali. když se manžel vrátil z basy, začal neskutečně frajeřit, takže jsem se rozvedla. Při rozvodu si manžel vymínil soudní dohled nad dítětem, že jsem špatná matka a nestarám se o dítě. Když mně navštívila pracovnice ze sociálky, bylo to jen buzerace, takže to skončilo tak, že jsem ji vyhodila. Bodejť by ne. Nelíbilo se jí třeba, že dítě má k večeři doma upečenou bábovku s kakaem, že má ve své knihovničce jen 10 knížek (ale jaksi přehlédla, že si je půjčuje v knihovně v počtu tak 350 za rok a že od dvou let suverénně vyhrává titul pilného čtenáře. Na kuopi knížek jsem neměla peníze a ani místo). Přitom její vlastní děti hlídala babička a k večeři jim namazala chleba s máslem. Když to z ní vylezlo, zařvala jsem jako tur, nelenila a druhý den jsem zjezdila vedoucího odboru péče o děti s tím, že jestli mně chtějí buzerovat, ať mi pomůžou najít práci a pak že se budeme bavit o dalším. Nejsem fúrie, ale nakrkli mně tak, že jsem vzteky neviděla. Ona dáma nebyla o nic lepší máma než já, jenže na rozdíl ode mne se nerozváděla.
Jo, legrace to nebyla, ale dneska je dítko dospělé a já jsem na něj hrdá.
 Eva (2děti) 
  • 

tolerance 

(4.8.2006 11:30:45)
Já bych řekla, že holkám nevadí plánování, ale to, že z příspěvku čiší opovržení nad těmi, kdo děti dávají do předškolních zařízení. Já jsem děti moc chtěla a plánovala je dlouho dopředu a přitom vím, že při našem povolání děti budou muset chodit do školky a možná už rok předtím aspoň na dopoledne do jeslí. Mám se tedy dětí vzdát? Budu špatná? Podle mne není dobré ani důsledně cpát děti do kolektivu, ani je důsledně nechávat doma. Každé dítě je jiné, každá rodina je jiná a trocha vzájemné tolerance by snad mezi námi maminami neškodila.
 Ladana 
  • 

Kláro ... 

(28.7.2006 8:18:11)
... děkuji za tento příspěvek a tvá slova. Přesně jak píšeš. Mě moc bolelo to, že jsem dceru ve třech letech musela dát do školky. První týdny jsem každý den jezdila z práce vystresovaná a uplakaná jak asi ten můj drobeček ve školce přežívá. Situace se zhoršila po změně zaměstnání. Dojíždím teď hodinu do práce takže ráno chodím opravdu hodně brzo a dříve jak v pět ve školce nejsem. Dcera mi několikrát říkala, že by takéněkdy chtěla jít domů po o. Bohužel tohle jí nemohu splnit a tak odcházíme skoro každý den poslední. Hodně mě to mrzí, ale nemám jinou možnost.
 Svatulinka+Emička 09/09+// 


Jaká budu máma? 

(4.8.2006 19:32:30)
Docela by mě zajímalo, jak budu nazvaná já jako matka?! Před 14dny jsem zjistila, že jsem těhotná, je mi 20, s přítelem rekonstruujeme baráček a byla jsem přijata na VŠ! Chci udělat první semestr, pak na rok přerušit a zhruba v 11 měsících mimča se chci vrátit zpátky do školy- je možné, že se tam nevrátím, ale vzhledem k tomu, že jsem zdravotní sestra, což dneska nic moc, tak doufám, že to půjde. Už jenom proto, že jako porodní asistentka budu mít mnohem víc peněz, takže budu moct smému dítěti pořídit vše, co bude potřebovat!
 babi_ 


Re: Jaká budu máma? 

(4.8.2006 19:52:48)
Svatulinko, jestli budeš opravdu chtít, tak budeš rekonstruovat, studovat, a k tomu dobrá máma :-) Držím palce, a klid... Moje maminka je prima maminka bez ohledu na to že mě v devíti měsících dala do týdenních jeslí (neměli s mým tátou pořádně kde bydlet) :-)
 Eva 
  • 

Re: Re: Skutečnost je úplně jiná 

(27.7.2006 13:25:08)
Lin,
proč tak kategorické rozhodnutí? Není předčasné, když vůbec netušíš co tě čeká? Nad svými názory si samozřejmě přemýšlej jak chceš dopředu ale ak se jedná pouze o názor vytvořený na základě fikce - 1) vůbec nevíš jestli dítě budeš mít, 2) jaké asi bude? 3) jaké budou podmínky tvého a jeho života až ho budeš mít... apod. Pak v reálu se jistě dokážeš rozhodnout co se svým životem udělat, ale tato rázná odsouzení navíc ze strany, která netuší o co jde, jsou mírně řečeno směšná.... Navíc mohou našvat nebo i zabolet jak zde bylo zmíněno. Každý musí dělat v životě spostu kompromisů a ne všechny dělá rád a ochotně. Já se na "problém" dívám z pozice matky, jež je s dvěma dětmi na MD již 8 let, když chci pracuji, když ne, nikoliv - o čas se tedy nejedná. Starší začala chodit do školky ve 4 letech, potřebovala kamarády a vůbec kolektiv dětí stejného věku pod dohledem jiným než je pískoviště plné dětí a matek. Chodila tam moc ráda, naučila se spoustu věcí, přestože jsem se jí doma věnovala, něco se prostě naučila až tam - např. zavazování tkaniček byl doma propadák, ve školce to šlo do týdne :-). Druhá dcera šla do školky úderem 3. roku, dříve mi ji nevzali. Těšila se, chodila tam ráda....teď po půl roce ve školce měla rozlučku a končí. Od září jde do školky nové. Nevadí jí změna kolektivu, moc se tam těší....nemám tedy problém, ale i kdyby se netěšila, prostředí, kde jsou ostatní děti jim dává ne víc ani míň než rodina, je to další prostředí, které je pro vývoj dítěte přirozené a vhodné. Obě moje děti jsou extroverti a výrazné osobnosti, tudíž neřeším problém stydlivého dítěte - někdy bych si to až přála :-).

Myslím, že spíše bylo k diskusi předloženo, jaké prstředí jaká školka nabízí a ne zda ano či ne pro dítě šokového věku. Je-li ti libo, buď s dětmi doma třeba do 15 a uč je sama - jsem zvědavá jak se ti to podaří a hlavně jestli tě to opravdu bude tak ukrutně bavit.....
 Susana 
  • 

Re: Re: Re: Skutečnost je úplně jiná 

(27.7.2006 15:58:21)
Evo, souhlasím na 100% až na to, že skutečně existují matky, které CHTĚLY a ne musely jít do práce, i když měli malé dítě. Já jsme do práce chtěla jít hned po MD a nestydím se za to. Prostě si nedokážu představit být doma tři roky, navíc jsme dostala během prvních měsíců MD nabídku, která nešla odmítnout. jsem prostě typ, který nepokládá mateřství za jediný cíl svého života, ale chce mít víc - fajn práci i dítě, resp. děti. Jak píšeš, ať si Lin zůstane doma do 18 let svých dětí, ale ať neodsuzuje ty matky, které chtěly anebo musely jít do práce a daly dítě do jeslí. každá jsem jiná, každá jsme v jiné situaci.
 Romana a Ondřej 
  • 

Re: Re: Skutečnost je úplně jiná 

(27.7.2006 13:25:20)
Já jsem do práce doslova utíkala. Tři roky doma mi úplně stačily. Naštěstí je zdravý, nemá problémy s kolektivem a tak chodí do školky a rád. Je to už rok a půl a já se každé ráno těším do práce. A pak se zase odpoledne těším na dítě a na společně strávené víkendy.
 The Marta 74 


Musím se pousmát 

(28.7.2006 0:44:51)
když čtu tvůj příspěvek Lin,

jako bych viděla sebe v době, kdy jsem ještě neměla děti. Není to tak dlouho - staršímu je teď 2 roky a mladší 5 měsíců. Taky jsem měla "naprosto jasno " co budu a nebudu dělat a co moje dítě bude a nebude potřebovat...
A opravdu - skutečnost je úplně jiná... Omlouvám se vám, maminky, že jsem vás odsuzovala za to, když necháte dítě před usnutím chvilku plakat, za to, že se vám dítě začne z ničeho nic vztekat v obchodě, za to, že neumíte přijít včas a nevím za co všechno ještě:-)

Co nejhoršího, taky jsem byla přesvědčená, že budu s dětma doma celou mateřskou a nejlépe i dýl. Chtěla jsem dokonce dělat domácí školu...
a stalo se, že když byl kluk 5 měsíců starý, musela jsem do práce. Těch slz a těch výčitek!!! A to přesto, že jsem měla chlapečka celou dobu, i v tý práci, u sebe. Prostě jsem nebyla ta maminka, jak jsem si to malovala - 100% úvazek pro dítě. Ale jak už tu někdo psal, život je plný kompromisů, které kolikrát opravdu člověk nedělá rád. Teď mám ještě holčičku a už jsem opravdu ta 100% mamka, ale jedno vím - nikdy neříkej nikdy . . .

 Ladana 
  • 

lin 

(28.7.2006 7:52:11)
Hm, já bych také chtěla být doma, ale k životu potřebuji peníze a ty nerostou na stromě. Z něčeho nájem a jídlo zaplatit musím. Bohužel nepatřím k těm hormím deseti tisícům abych si mohla dovolit zůstat doma.
 Lea 
  • 

Re: Re: Skutečnost je úplně jiná 

(29.7.2006 15:54:56)
Také si myslím, že to nejdůležitější pro dítě je rodina ,a že nikdo mu nedá víc. Mám 4,5 letou holčičku do školky chodí už rok ne, že by musela, ale najednou zjistíte, že tomu dítěti nestačíte, potřebuje společnost dětí stejně starých a to není bůhví jak průbojná.
 Anadar 


Re: Re: Skutečnost je úplně jiná 

(1.8.2006 13:27:47)
Lin,vliv školky na správný vývoj dítěte se určitě přeceňuje na úkor rodiny.Copak je učitelka víc než maminka(a jiní dospělí příbuzní) a cizí děti víc než sourozenci?Není pro dítě přirozenější vidět přebalovat a krmit miminko,vařit s maminkou v opravdové kuchyni,než obdobné věci dělat na povel ve školce?Vědí vůbec ty moudré pracující maminky jak je pěkné místo ranního shonu si ráno s prcky zablbnout v posteli,v klidu se rozhoupat do nového dne,pružně se rozhodovat o denním programu podle rozpoložení a rodinných potřeb?Proč tohle není hodné respektování?
Lin,pokud máš instinktivní potřebu být se svým dítětem,je to instikt dobrý,i když na tebe sesypaly leckteré přispěvatelky jako vosy.Ony si rozhodly podle svého a ty máš na to právo zrovna tak.To,že na to myslíš už před mateřstvím,je spíš důkaz vyzrálosti než naivity.
P.S:Spousta lidí dává své domácí miláčky(nebere-li si je s vůbec s sebou) o dovolené k příbuzným a přátelům.Do miláčkovského hotelu málokdo.Je to drahé a ta péče...
 Jana 
  • 

A co říct,když paní učitelka každý rok děti přehodí do jiné třídy,kde neznají kamarády ani paní učitelku 

(31.7.2006 7:03:50)
Docela mě štve, že naše paní ředitelka přehazuje děti ze třídy do třídy.Chápala bych to, kdyby děti seřadila třeba podle věku, ale docela mě naštvalo, že dceru přešoupla od září do jiné třídy, k jiné učitelce a nebude tam mít žádné svoje dosavadní kamarády. Prý musela ubrat ve třídě, kde dcera byla dosud. Jenže jedno dítě dala do jedné, druhé do druhé, třetí do třetí třídy. A místo nich pak přijala 2 úplně nové, které ještě do školky nechodily a nemají ve třídě sourozence. Jsou to děti ještě mladší a přidružila je ke starším dětem. Naše děti pak šoupla k nováčkům.
Když jsem se byla zeptat, proč to udělala, tak začala něco koktat o dětech polodenních a celodenních. Naše polodenní šoupla jinam a nahradila je novými také polodenními.
Když jsem jí řekla, že dcera těžko snášela, když např. paní učitelka nedorazila ani do 8:30 (má chodit na 7 hod.) a já dceru musela dát (chodím do práce) do vedlejší třídy, že se mě každé ráno ptá, jestli jde to té své třídy a která paní učitelka tam bude a jestli tam bude mít své kamarády? Paní ředitelka řekla mi řekla, že se nemám nechat vydírat!!!! To mě docela šokovalo. Co si mám o tom myslet? Jenže další školku vede stejná paní ředitelka, takže tam můžu čekat totéž. A ostatní jsou již daleko.
 Michala, 2 dcery 
  • 

Re: A co říct,když paní učitelka každý rok děti přehodí do jiné třídy,kde neznají kamarády ani paní učitelku 

(31.7.2006 8:33:19)
I v naší školce je naprosto běžné děti přehazovat ze třídy do třídy podle potřeb školky a úplně se zapomíná na potřeby dětí. Dost často se kolem toho zlobím, ale naštěstí naše dcera není z těch, kterým by to vadilo. Ale vidím okolo sebe dětí, kteří se s tím velmi těžko srovnávají. V poslední době mám pocit, že to s naším předškolním vzděláváním jde trochu z kopce, ale pravda je, že soudím podle jedné MŠ, kterou navštěvujeme.
Jinak i mi jsme dali dcery ve třech letech do školky, jako většina z vás, kteří píšete příspěvky. Nemám pocit, že by jsme je nějak poškodili.
 Markéta, syn 4 r. 
  • 

Lvíčata, která spala v Koťatech, jsou v Myšičkách 

(31.7.2006 23:40:50)
To samé je i v naší školce, takže odpoledne na dveřích visívají cedule typu: Lvíčata, která spala v Koťatech, jsou odpoledne v Myšičkách (moje nejoblíbenější). Popřípadě, protože náš synek obvykle odchází v 16.59 (školka zavírá v pět): Martínek je v Myšičkách. Martínkovi je to naštěstí úplně jedno, je rád, že chodí na návštěvu, ale věřím, že citlivější děti to trápí.
 Xantipa. 


ani mě nenapadlo, 

(27.7.2006 9:09:28)
že by to mohl být problém. A to asi proto, že syn už vystřídal 2 školky a přechod byl vždy bez problémů - okamžitě zapadl. I teď jsem musel jít na měsíc do "cizí" školky - měli pouze jedno místo, takže syn je jediný cizí. Nemohu říct ani půl slova špatného. Mnohem hůř syn snáší to, že jeho bratr a sestra už jsou skoro měsíc na táboře, to je velký problém.
Ale určitě jsou děti, které jsou na změny prostředí hodně citlivé a pokud si musely zvykat dlouho na vstup do té své vlastní školky, špatně budou snášet přechod na měsíc do jiné školky. To rodičům nezávidím. Ale pokud to je tak dramatické, předpokládám, že se rodiče snaží takové trauma dětem nezpůsobit - pokud to jen trochu jde -)))))))))
 Míša, Junior *97, Beruška*2006 


Re: ani mě nenapadlo, 

(27.7.2006 9:46:57)
Jeden rok jsme taky byli nuceni využít "dobrodiní" prázdninových školek. Naše školka nefungovala v létě nikdy (neměla vlastní kuchyni), z ostatních školek na obvodě měla "službu" tři týdny v červenci jedna a tři týdny v srpnu další (zbylé tři týdny si, rodiče, poraďte, jak umíte:-)). Rozhodně to nebylo tak, že by prázdninová školka ke svým dětem dobírala další. Děti se tam sešly rovnoměrně po pár kusech ze všech školek na obvodě. Seznámit dítě dopředu s dotyčnou školkou nebylo možné (maximálně ukázat při procházce z venku), s učitelkami taky ne - i učitelky se sešly z různých školek. Syn je a byl přizpůsobivý pohodář, co pobyt v novém prostředí bere spíš jako dobrodružství, a přesto jsme měli problém. Jednou jsem si ho třeba ze školky vyzdvihla počůraného, protože pančelka (nejspíš nějaká, co si své povolání plete s dozorčí službou ve vězení) řekla, že kdo byl během odpoledního odpočinku už jednou čůrat, nesmí jít znovu. Samozřejmě jsme si pak doma vysvětlili, že takovéhle pokyny má zcela ignorovat. A další léto jsem udělala všechno pro to, aby do prázdninové školky už nemusel.
 Markéta , syn 4 r. 
  • 

Re: ani mě nenapadlo, 

(31.7.2006 23:51:52)
Jo, jo, naše paní učitelky upozorňovaly už někdy od dubna některé rodiče, že naše školka bude otevřená v létě jen dva týdny, a že pro jejich děti je naprosto nevhodné, aby ve zbývající části prázdnin chodily do jiných školek, protože to těžce ponesou. Já osobně bych si asi synka do jiné školky šoupnout troufla, protože přesuny snáší dobře, ale snažíme se to nedělat. Ovšem já i můj muž máme možnost vybrat si čtyři týdny dovolené v létě (jindy to totiž nejde), takže část léta strávil synek ve školce (té svojí), část společně všichni tři a část s jedním z rodičů. Bohužel to takhle nemá každý, ale asi je třeba zvážit, jaké trauma cizí školka pro dítě znamená. Já jako malá jsem školku nesnášela všeobecně, a léto bylo hrozné, protože ke všemu se chodilo do školky cizí. Vydrželo mi to docela dlouho, myslím, že naposled jsem bulela na táboře snad v sedmé třídě, ale dospívání s tímto pohledem na věc poměrně zamávalo.
 Ivana Procházková 


Výběr školky 

(27.7.2006 9:42:06)
Školku řeším v poslední době často. Tedy její výběr. Máme doma podobného stydlína, jako popisuje výše Agnes a moc bych si přála, aby se naše holčička cítila ve školce spokojeně a dokázala se začlenit do kolektivu..

Naší malé táhne na 2. rok a máme tedy skoro na čase se začít zajímat, jak to v které školce chodí, abychom se příští rok v březnu mohli zapsat do té "správné".

Moc by mě zajímalo, jakým způsobem je nejvhodnější zmapovat si jednotilvé školky..

Mohly by mi zde přítomné maminky dát nějaký tip, jak postupovali oni?

Existuje ve školkách třeba něco jako "den otevřených dvěří"? Nebo se to řeší individuálními návštěvami a třeba konzultacemi s ředitelkou?

Díky za info.
 Bára a Naty 


Re: Výběr školky 

(27.7.2006 10:47:19)
Bydlíme na Praze 2 a okolní školky pořádají pár týdnů před zápisem Den otevřených dveří. Natynka je na mě hodně fixovaná a svůj nástup do školky nesla dost těžce, takže jsem hodně uvítala, že jsme si školku mohly jít spolu prohlédnout. Paní ředitelka ji nechala i chvíli pohrát s dětmi, všechno jí ukázala a tak to bylo přeci jen snadnější než vstoupit do úplně cizího prostředí.
 zdenka, dcera 7 
  • 

Re: Výběr školky 

(27.7.2006 12:44:19)
Školka na našem sídlišti pořádala tzv. " hravá odpoledne" pro budoucí školáčky, mohli jsme přijít od dubna 1 x týdně asi na 2 hodiny odpoledne do školky a hrát si tam, dcera poznala děti , které do školky už chodily, svoje budoucí spolužáky i paní učitelky, většinou to bylo venku na školním hřišti, ale při špatném počasí i ve třídě, za zády měla maminku, takže se cítila v bezpečí.Já jsem si "prohlédla" učitelky, která se o moje dítě budou starat, učitelky si už "otipovaly" nové děti a jejich matky .V září jsme šli do školky bez problémů - známé učitelky,známé prostředí, některé známé děti.Celá akce byla dobrovolná, zadarmo, a děti měli odpovědnost matky ,ne učitelky.Mohl přijít kdokoli s dítětem i mladším.
Byl to skvělý nápad, doporučuji i ostatním školkám ajsem šťastná , že jsme na takovou školku narazily.
 Agnes (2 děti) 
  • 

Re: Výběr školky 

(27.7.2006 12:49:32)
Nevím, jestli naše školka pořádá dny otevřených dveří, my jsme se nerozhodovali dlouho. Vybrali jsme školku speciální - je tam ve třídě max. 10 dětí, ke každému přistupují individuálně, školku navštěvují i děti z DD i děti s nějakým postižením (pamatuji chlapečka s asistentkou), věnují se logopedii, mají poradnu psychologa (už jsme v jeho péči). Jednoduše jsem zašla za paní ředitelkou a snesla na ni svoji připravenou snůšku otázek a ona mi vše potřebné řekla. Teď o prázdninách tam probíhá rekonstrukce, takže malá půjde v září do krásného nového prostředí. Mají velký park, kde děti mají dostatek prostoru, na zahradě bazén se zastřešením (což je něco pro našeho čochtana). Snad se jí tam bude líbit...
 Haluška 


Re: Výběr školky 

(28.7.2006 14:13:22)
Ivule,
den otevřených dětí ti mnoho neřekne. Sice uvidíš, jak to ve školce vypadá, ale neuvidíš tu skutečnou realitu - jaké učitelky tam jsou, jak řeší různé situace a tak...
Já jsem zatím školku řešit nemusela a nevím, jestli někdy budu, ale mám kamarádky, co to řešily, a některým z nich opravdu záleží na tom, aby ta školka nebyla jen odkládací zařízení, ale aby byla pro děti taky přínosem. Z vyprávění vím, že k takovému posouzení je nejlepší podívat se, jak to ve školce vypadá v praxi. Co dělají, když jsou venku, jak učitelka reaguje... promluvit si s učitelkou či ředitelkou, vidět, čím se zabývá... Vyžaduje to trošku víc energie, ale má to výsledky. Sama bych taky děti nerada dala do školky, kde náplní dne budou rvačky a učitelka o tom nemá tušení (ze zkušeností jedné maminky).
 Ivana Procházková 


Re: Re: Výběr školky 

(28.7.2006 19:34:38)
Haluško,
a nevíš, jak hodně jsou v tomto směru (dovolit "nakouknout") školky vstřícné? (No, pokud nebudou, tak ji rovnou vyřadím ze seznamu, že.. Hm, jen aby tam pak nějaká zbyla :))
 Haluška 


Re: Re: Re: Výběr školky 

(28.7.2006 21:16:32)
Ivule,
ono to jde i bez dovolení - choďte na procházky kolem, když jsou děti venku (pokud je to možné) a pak se dá sledovat, aniž by kdokoli cokoli tušil :-))) Pak, až budeš mít napozorováno, uvidíš, jestli má smysl se s nimi dál bavit.
 Agnes (2 děti) 
  • 

Re: Re: Re: Re: Výběr školky 

(31.7.2006 7:48:04)
My jsme zašli za paní ředitelkou a po rozhovoru s ní nás sama automaticky poslala k dětem do třídy, aby se malá podívala a případně si i pohrála (což nám vzhledem k její stydlivé povaze nehrozilo, jen stála u mě a koukala).
 Agnes (2 děti) 
  • 

Re: Re: Re: Re: Výběr školky 

(31.7.2006 7:48:33)
My jsme zašli za paní ředitelkou a po rozhovoru s ní nás sama automaticky poslala k dětem do třídy, aby se malá podívala a případně si i pohrála (což nám vzhledem k její stydlivé povaze nehrozilo, jen stála u mě a koukala).
 Katka+ Jirka 
  • 

prázdninové školky 

(27.7.2006 10:01:51)
Tak to je kapitola sama pro sebe. Školka je pěkná všechna čest, Jiříkovi je 6 let a je pravda, že není školkový typ, prostě je radši doma se mnou, ale situace kdy je ve školce první den usne v křesílku ve školce ho zamknou a jdou ven!! Ani si nevšimli, že jim chybí dítě. Až paní hospodářka si všimla, že jí přebývá jedno jídlo.
 Sabi + 2 


Kam s ním? 

(27.7.2006 10:10:25)
I my jsme řešili problém, jak pokrýt 9 prázdninových týdnů. Nakonec to vždycky dopadlo tak, že společná rodinná dovolená se smrskla na jeden jediný týden a zbytek jsme lepili jak se dalo. Naše nejmenovaná školka na Praze 8 měla za celou dobu, kdy do ní syn chodil, službu jedenkrát, a to dva týdny v roce 2002 během povodní. V ostatních letech paní ředitelka vždycky dokázala zařídit, aby na ně služba nevyšla a co bylo nejhorší, ani se tím netajila. Už když jsem každoročně prakticky po jarních prázdninách začínala sondovat situaci (protože manžel a i já jsme museli plán dovolených hlásit poměrně dlouho předem), tvářila se, že SNAD 1-2 týdny ("ale to víte, je tady potřeba udělat spoustu práce a to během školního roku nejde") a nikdy z toho nic nebylo. Domnívala jsem se, že by se školky měly střídat spravedlivě, ale asi to tak není. Nyní jsem na mateřské a syn už je školák, takže školku neřešíme, ale už předem se bojím, až to přijde s mladším synem znovu na pořad dne. Na Praze 8 totiž všechny "sběrné" prázdninové školky fungují vždy jen po krátkou dobu a točí se jich víc. Rozhodně nemám chuť způsobovat dítěti trauma z toho, že během práznin vystřídá třeba dvě nebo tři takovéto hlídárny. Navíc ten starší byl a je poměrně těžko adaptabilní, dlouho mu trvá než se někde zabydlí. Uvidíme co bude dál, zatím máme čas.
Je ale pravda, že "jiný kraj, jiný mrav". Když jsem kamarádovi z Jeseníků vyprávěla, že naše školka na 9 týdnů zavře bránů a rodičové, postarejte se, jak umíte, spráskl ruce s tím, že u nich by tohle vůbec nebylo možné, tam se jede celé léto.
Krásné léto a pohodové vyřešení prázdnin všem!
 Slunečnice, syn 5 let 
  • 

Prázdninová školka - má i své pozitiva... 

(27.7.2006 11:39:57)
Ahoj všem,

čtu Vaše příspěvky a nevidím, že by někdo napsal něco kladného o prázdninové školce - tak se pokusím já. U nás o prázdninách je vždy otevřená školka jeden prázdninový měsíc a další měsíc je možné dítě přihlásit do jiné školky. Můj syn se do nové prázdninové školky velmi těší - těší se na nové hračky, jiná auta ... pořád se mi ptá jaká tam budou přesně auta... Myslím si, že dětěm pobyt mezi ostatními dětmi jenom prospěje, než být celý den zavřený s dospělými. My žádné další dítě nemáme, takže mi přijde super, že syn může jít na dopoledne do školky pohrát si s jinými dětmi a po obědě ho vyzvedávám a užijeme si hezký zbytek dne. Když jsem se syna ptala jestli chce na celý den k babičce nebo do školky tak sám řekl, že chce dopol. do školky za dětma a odpol. k babičce. Takže nám to takhle skvěle funguje. Já mám dopol. volné a odpol. jdeme k babičce (momentálně nepracuji).


 Sabina, kluci 7,5 a 9m 
  • 

Re: Prázdninová školka - má i své pozitiva... 

(27.7.2006 13:03:16)
Rozhodně si nemyslím a ani netvrdím, že na prázdninové školce nemůže být nic pozitivního, to určitě ne. Jenže vidím rozdíl, chodí-li dítě třeba měsíc do jedné, byť cizí školky, a druhý měsíc buď do další a nebo je s rodiči na dovolené, s babičkami atd. Ale střídat školky třeba po týdnu či dvou, abychom pokryli např. jeden prázdninový měsíc mi připadá dost drsné vůči dítěti. A jak jsem psala, u nás na obvodě mají školky skutečně takto krátké služby. Obecně rovněž nejsem pro dokonalé umetání cestičky dítěti a preventivní odstraňování potenciálních překážek. Je to o tom, jak všechno vyvážit a čemu dítě vystavit nebo nevystavit, zejména s ohledem na to, jak se adaptuje, jak vyhledává kolektiv nových dětí atd. Horší je, nemá-li maminka opravdu jinou možnost, pak toto putování po školkách podstoupit musí. Je jasné, že co maminka, to jiná zkušenost a jiný názor, každé dítě je jedinečné.
 Ajka, syn 4roky, 14tt 
  • 

Re: Prázdninová školka - má i své pozitiva... 

(28.7.2006 6:10:52)
Slunečnice,
ráda bych se k tomuhle vyjádřila.
Jak sama píšeš - nepracuješ a syn chodí do školky jen na dopoledne...

ono totiž dost velký rozdíl je v tom, když dítě do školky chodí, protože chce.. a je tam jen na dopoledne.. a pak tam chodit musí... a musí tam jít když se mu nechce a musí tam spát a musí jít, když mu není úplně dobře, protože pokud nemáš hlídání jako třeba mi, tak dokud není teplota, doktorka ti paragraf nedá a brát si neplacené volno v práci je finační náklad...

syn chodil do školky prvně taky že chtěl.. a musím říct, že již absolvujeme třetí prázdniny, první to začal chodit do školky těsně před prázdninami a naše školka jela skoro celé léto, jen asi dva poslední týdny jsme museli školku změnit.. nicméně syn v té době měl pouhé dva roky a tak tuto změnu zvládl úplně v pohodě, další rok už to tak růžové nebylo, byla jsem ráda, že naše školka nejela jen pouhé dva týdny, ale i tak syn změnu nesl velice těžce i vzhledem k tomu, že ho v nové školce budili předčasně, byl unavený, nevyspalý, z toho plynulo to že nejedl a za tři dny zhodil jeden kilogram, což při jeho váze 11 kg bylo opravdu dost a já to psychicky nevydržela dívat se na to, jak mi dítě odpadá a přemiklíkovala jsem si dovolenou...

letos, když jsem zjistila, že naše školka nejede celé léto a my musíme vystřídat dvě různé, z toho jednu totožnou s loňskem, tak jsem měla velké obavy.. nicméně syn první 3 týdny zvládl hravě i proto, že tam s ním bylo spousta dětí, které zná a paní učitelky si už ho také pamatovali a dbali na dostatek spánku a stravu.. teď je malý u jedné babičky na týden, pak bude ještě jeden týden u babičky druhé... no pak dva týdny ve školce.. a pak mám dovolenou já... možná ještě mezitím, si uděláme týden... volna pro sebe...

nicméně i má známá, co začla dávat holčičku do školky občas, tak pořád říkala, že holčičce se tam hrozně líbí (-ta tam ale zatím nemusela, šla protože chtěla), a já jí říkala, že jí to moc přeju, ale že je opravdu horší, když to dítko opravdu každý den musí... no a tudle mi psala, jak museli změnit v létě školku, že malá jí ráno mává a u toho brečí, že večer brečí, že do cizí školky nechce.. jenže známá začla chodit do práce a holčina do školky musela... a tak to začli lepit babičkama.. a sestřenicí.. a tak.. ale ne každý má tu možnost.. my máme jednu babičku daleko a druhá je ještě aktivní - tím myslím, že chodí do práce a přes léto má pouze dva týdny volno, což se ale jeden z nich bohužel kryl s návštěvou syna u babičky druhé z toho důvodu, aby tam nebyl sám, ale s neteří...

takže se domnívám, že pokud dáváš dítě na dopoledne.. tak si rádo pohraje, to je pravda, uškodit mu to nemůže, to je taky pravda.. ale zase kdyby ti řek, že chce radši dneska k babičce, tak ho tam nedáš..... nebo si ho necháš doma.. prostě nemusí.. ale pokud dítě striktně musí, je to o něčem jiném.. a krom toho, každé dítě je unikát.. a každé letní prázdniny a střídání školky snáší dítě jinak a záleží to na řadě faktorů, na kamarádech, učitelkách, ale i na věku dítěte..

přeji všem hezké léto.. a co nejmíň uslzených odvodů do školky
Ajka
 Lenka 
  • 

záleží na rodičích 

(27.7.2006 11:30:03)
I u nás vyvstala letos otázka náhradní školky. Manžel je dlouhodobě nemocný, školka zavřená 5 týdnů, já o něj pečuju, pracuju a máme Terku (3,5). Po průzkumu jak to děti v náhradních školkách snášejí jsem se rozhodla to všechno nějak zmáknout. Občas je na pár dnů u našich, občas zaskočí paní na hlídání, někdy se v rámci možností vydáme na kus dne na výlet, ale brzy domů, kvuli marodovi. Nevím, znám případ, kdy tu byla na návštěvě maminka co žije v Americe, holčička česky téměř nemluví a přesto ji na ten měsíc dali do školky. A ona byla naprosto spokojená. A to nebylo jen cizí prostředí, ale taky jazyk, kultura...Její maminka se vůbec nepozastavila nad tím, jak to Ashley zvládne.... Prostě tak to je. A myslím, že tahle holčička bude pro život dost dobře připravená. Je vystavovaná změnám, novým kolektivům atd..Já to naopak možná až moc prožívám a tím že Terku chráním před změnami, až pak nějaká fakt přijde, bude se s ní vyrovnávat o to hůř. Najít tu správnou hranici je ale určitě nesmírně těžké.
 Lenka 
  • 

záleží na rodičích 

(27.7.2006 11:30:19)
I u nás vyvstala letos otázka náhradní školky. Manžel je dlouhodobě nemocný, školka zavřená 5 týdnů, já o něj pečuju, pracuju a máme Terku (3,5). Po průzkumu jak to děti v náhradních školkách snášejí jsem se rozhodla to všechno nějak zmáknout. Občas je na pár dnů u našich, občas zaskočí paní na hlídání, někdy se v rámci možností vydáme na kus dne na výlet, ale brzy domů, kvuli marodovi. Nevím, znám případ, kdy tu byla na návštěvě maminka co žije v Americe, holčička česky téměř nemluví a přesto ji na ten měsíc dali do školky. A ona byla naprosto spokojená. A to nebylo jen cizí prostředí, ale taky jazyk, kultura...Její maminka se vůbec nepozastavila nad tím, jak to Ashley zvládne.... Prostě tak to je. A myslím, že tahle holčička bude pro život dost dobře připravená. Je vystavovaná změnám, novým kolektivům atd..Já to naopak možná až moc prožívám a tím že Terku chráním před změnami, až pak nějaká fakt přijde, bude se s ní vyrovnávat o to hůř. Najít tu správnou hranici je ale určitě nesmírně těžké.
 Pacinka, slecinka 2,5 let a chlapik 3 mesice 
  • 

Imunita 

(27.7.2006 13:54:33)
Obecne si myslim, ze je dobre, aby dite do skolky chodilo. Vse je vsak individualni, jak vek kdy zacne chodit, tak i doba, kterou tam bude denne travit, a taky na "rodinne" situaci. Myslim, ze duvodu, proc by melo navtevovat skolku je mnoho - zacleneni se do kolektivu, zpestreni dne, seznameni se s jinymi cinnostmi, nove zazitky, kamaradi apod., ale take posileni imunity. Urcite se vsechny shodneme, ze imunitu si kazdy budujeme na zaklade kontaktu s bakteriemi a viry jinymi podobnymi "zivocichy". Pokud se dite setkava s ruznymi mikroorganismy, na nez si musi vytvaret imunitu, ve skolkovem veku, je to urcite lepsi, nez ve veku skolnim. Manzel uci, vloni mel prvnacky a jedna divenka do skolky nikdy nechodila, byla pak temer 1/2 skolniho roku doma, nemocna s ruznymi nachlazenimi a nemocemi. Urcite je lepsi toto si odbyt ve skolce, kde se pak nemusi dohanet ucivo.
P. S.: Nase slecinka nastoupi po prazdninach, bude chodit na dopoledne, a uz se dost tesi, i kdyz si to samozrejme neumi uplne predstavit. Ve skolce jsme se byly podivat, mohla si tam hodinku hrat, zvladla to uplne beze mne. Mela jsem trosku obavy, ze budou nejake sceny, no a samozrejme byly. Ale az pred skolkou, protoze "ona si chce hrat, nechce jit domu". No, jasne, co doma s "trapnou" matkou a miminem, ne? :)
 hana, Lucka 6let,Kryšek (skoro 1 rok) 
  • 

Cizí školka 

(27.7.2006 20:27:42)
Je pravda, že každá z nás nemá babičky po ruce a o to je situace složitější. V době kdy jsme ještě neměli Kryštůfka, tak musela Lucinka chodit do školky i o prázdninách. Bydlíme v menším městě, kde jsou školky 3 a chtěla chodit o prázdninách jen do své a naštěstí ještě do jedné, se kterou má naše školka společnou zahradu a poměrně dost společných aktivit, takže tam znala jak některé děti tak paní učitelky. Dohromady byli v provozu 1 měsíc no a zbytek jsme plácali já, manžel a babička s dědou.Bylo to dost komplikované a jsme ráda, že loni a letos a ještě několik let nemusím řešit. Jen se děsím až nám to zase začne s Kryštůfkem. Ale utěšuji se tím,že Lu to zvládala v pohodě a Kryšek už začíná být stejně komunikativní a obrovskej pohodář jako ona, tak snad to nějak zvládneme. Bohužel babičky maj do důchodu poměrně daleko.
 Lenka,Kubík 4 roky 
  • 

Prázdnové školky 

(31.7.2006 12:10:19)
Po zkušenostech z minulého roku s prázdninovými školkami a po shlédnutí plánu, kdy bude jaká školka u nás ve městě otevřená, jsem vděčná a děkuji za maminku mého manžela, protože syn by během 6 týdnů, co je zavřená ta naše, vystřídal těch školek pět. Je mi jasné, že kdyby nefungovala babička, že by to zvládnout musel, akorát si nedovedu představit, jaké následky by to pro něj mělo.
 Petra 
  • 

jak je to jinde 

(31.7.2006 16:25:14)
Nedokážu si představit, že by o prázdninách zavřeli školku. Žijeme v zahraničí, školka tady „běží“ celý rok, a to i v době školních prázdnin, samozřejmě, že je složení skupinek v létě trochu jiné, některé děti odjedou na prázdniny, jiné se vracejí, stejně tak i paní učitelky, ale když to jen trochu jde, snažejí se dát dítě ke kamarádům, které zná, případně i paní učitelce, se kterou bylo během roku.
 Rani 
  • 

Re: jak je to jinde 

(2.8.2006 12:41:06)
Není to všude "jinde" tak. Dva roky jsme žili ve Francii, kde můj starší syn chodil od necelých dvou a půl do školky. ( taková jsem krkavčí matka - s drerou na mateřské a kluka vytrčila do cizí školky :o)) Školka nefungovala v době žádných prázdnin. Zato se dalo zaplatit ( částka stanovana podle příjmu rodičů) Sociální centrum, které fungovalo obdobně jako školka. Děti se tam ráno odvedly a večer vyzvedly, pokud si je člověk nevzal přes oběd domů, což je běžné i v normální školce.
Řeči typu " až já budu mít dítě, do školky určitě nepůjde" vážně miluju - co by asi taková dotyčná dělala, kdyby jí dvou a půl letý syn denně plakal u vrat do školky, že on tam "cééééé" a když by ho tam na zkoušku na jeden den strčila na dopoledne a on jí v půl dvanácté udělal strašlivou scénu, že on tam MUSÍ přijít i na spinkání...:o) A opravdu je mu od té doby úplně fuk jestli jde do školky tam či onam, jestli tam mluví francouzsky nebo česky, prostě hlavně, když je mezi dětmi.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.