| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Vztah k práci získá náš potomek hlavně doma

 Celkem 50 názorů.
 Vladan 


Naprostý souhlas - děti by měly pomáhat!!! 

(6.6.2006 9:56:00)
Já, coby dítko školou povinné, měl jsem doma za úkol než se rodiče vrátí vyluxovat, umýt nádobí a zatopit. Nemůžu říct, že by mě to vyloženě bavilo, ale patřilo to k mým povinnostem.
Oproti tomu synovec, který je o tři roky starší než jsem byl já tehdy, nemusí doma prakticky nic. Chce se po něm, aby vyvenčil psa a to je tak všechno. Nemyslím si, že by se děti měly oddělovat od domácích prací - s většinou skutečně mohou pomoci. A i když začátky jsou těžké, maminky pak o deset let později nebudou padat na ústa, že nic nezvládají, zatímco jejich synové a dcery vybíjejí přebytečnou energii na diskotékách...
 anielik 


deti radi pomahaju 

(6.6.2006 10:10:08)
sama som bola prekvapena ked 4 rocny syn si vymyslel ako zarobit peniazky na vytuzenu hracku, ze mi bude pomahat skladat pradlo. Islo mu to vyborne a bol nalezite odmeneny a pochvaleny. aj umyvanie kupelne a wc bolo v pohode. Nemyslela som si ze to zvladne ale on sa z toho vyslovene tesil. Zametanie okolo domu to ho bavi uz davno.Takze sa netreba bat zamestnat deti, nemusi to byt pre ne len otrava ale zabava.
 Rosie 


Nechme děti pracovat 

(6.6.2006 10:35:04)
Souhlasím s naprosto vším. Je dobré, když se dítě učí od mala, že nic se nepřipraví samo. Představa puberťáka válejícího se v hromadě nepořádku na gauči mě dost děsí :-(.
Je spousta "práce", kterou dítě může udělat samo a hodně se přimlouvám za stálý samostatný úkol. U nás takhle děti mají "na starost" připravovat příbory a skleničky. A můžou se doslova přetrhnout, když řeknu, že se bude jíst. Uklízení nákupu, vyžehleného prádla,zametení drobečků ze stolu... ono je toho fakt hodně.
K tomu utírání nádobí - moje děti to ještě strašně baví, jsou v tom předškolním věku. Syn jakožto mladší je ještě u příborů a hrnců, dcerka už povýšila na skleničky :-). Je naprostá samozřejmost, že si připraví svačinu a protože máme období toastového chleba, tak mě nepotřebují ani k ukrojení krajíčku, prostě se zavřou do kuchyně a spiklenecky si špitají.
Takže - nechme děti pracovat a přimhuřme oči, že na lince stojí voda, že celá kuchyně je zapatlaná, jak si děti mazaly chleba, že při přípravě štávy do džbánu omylem nalily teplou vodu... linka uschne a dotře se, až u toho děti nebudou, šťáva vychladne. Hlavně že děti budou vědět, že je jejich práce považována za rovnocennou té naší.
 Stuclinka 


Přesně tak! 

(6.6.2006 11:30:12)
Malému je půl roku a vytírá kuchyň! Zatím břichem, ale to už je jen otázka jemného ladění, kdy dostane do ručičky mop :o)
 Markéta, syn 4r. 
  • 

Re: Přesně tak! 

(6.6.2006 12:42:19)
Jen ho u toho přidržte, malému jsou čtyři a kousek a vytírá mopem celý byt - a s nadšením. Musí být ovšem bez bačkůrek, aby mu to po té mokré podlaze pěkně klouzalo - velmi pohodlné aranžmá pro maminku, tatínka i děťátko.
 Hana (2děti) 
  • 

žehlení 

(6.6.2006 11:43:52)
Se vším souhlasím, kromě toho žehlení. Pustit předškoláka k žehličce bych si netroufla. Já sama se občas spálím a u své sestřenice jsem celý život viděla, jak vypadá ruka, která chtěla zachytit padající žehličku. A to jí bylo v době neštěstí osm let. Žehlím zásadně až batolátko spí a předškoláček pomáhá skládat vyžehlené. Ale od žehličky má nakázáno se držet dál.
 Eva 
  • 

Re: žehlení 

(6.6.2006 12:15:11)
Já žehlila jako předškolák - kapesníky, na štokrleti, u kterého jsem mohla stát jako u žehlicího prkna, vždycky v bavlněné mikině, teplákách, ponožkách a bačkorách (ten materiál je důležitý, tehdy jsem to nechápala). A nikdy jsem u toho nebyla sama. Hrozně mě to bavilo.

Myslím, že děcko si může ublížit různými způsoby, většinou je to z nepozornosti nebo bezmyšlenkovitosti či neobratnosti.

Manžel doma pomáhat nemusel, dnes nic neumí a musí se učit věci typu vytřít, umýt umyvadlo, jaký prostředek na co,... ne že by nechtěl pomoci, ale skutečně neví jak.
BTW, dost často se spálí u sporáku (žehličku do ruky nebere :-) - nemá zautomatizované věci jako chňapka, vyhrnuté rukávy nad plotýnkou, nepokládat utěrku na plotýnky, ...

 Amina 
  • 

Re: Re: žehlení 

(6.6.2006 14:08:20)
Ajoj Evo,
mám doma podobný exemplář chlapa, pomáhá rád (asi), ale základní věci nějak neví. A je to proto, že maminka okolo synáčků běhala a posluhovala. Dalo mi dost práce vysvětlit mu, že manželka není služka, a že naše domácnost je společná. Už ví, že po jídle je potřeba odnést po sobě talíř, že se po mytí myje vana, a že když odhodí na zem ponožky, tak by je měl taky zvednout a dát do koše na prádlo! Celkem běžné věci, že? Jenže tchýně je za něj i jeho bratra dělala, aby si nechodili stěžovat k tatínkovi (jo, ti bývalí...), že musí doma pracovat. Co kdyby to bylo jinde lepší, že? (podotýkám, že takhle mi to vysvětlila ona)
 Eva + dvě holky 
  • 

Re: Re: Re: žehlení 

(6.6.2006 22:58:06)
Amino, jak tě tak čtu, napadlo mě, jestli nejsme švagrové:-))!

Ten pán, co jsem si ho vzala, je naprosto to samé. Po deseti letech soužití už ví:
1. Kde se odkládá špinavé nádobí - sice ho neustále dává na linku namísto do dřezu s argumentem, že maminka, nemajíc teplou vodu stejně pak vždy všechno vyndala aby napustila dřez.
2. Jak namazat chleba a rohlík. On sám nejí máslo ani sýry, takže maže minimálně paštiku, a protože to bylo pohodlnější, namáčel ji rovnou do krabičky. chystání jídla dceři ho donutilo naučit mazat. Rohlík mu ale musím stále rozkrájet, nějak netrefí půlku.
3. Časem se i naučil mýt nádobí. Sice je po něm vody jak po pětiletém synkovi a co se obratnosti týče, nemůžu se na něj dívat, abych ho od dřezu nevyhnala. Jednou za měsíc automaticky utře, co umyju já. Jinak na povel.
4. Po třech letech naší vlastní kuchyně /jinak jsme sdíleli kuchyni s mou matkou/ zjistil, kde máme lednici a podíval se do ní, aby si SÁM přichystal večeři - rohlík se šunkou. Dříve argumentoval tím, že přece nepoleze do cizí ledničky...
5. Na povel vyluxuje, utře prach, zalije kytky. Sice přelívá, ale zas to není tak často, aby to ty chudinky nepřežily.
6. Na požádání, ale vcelku rád, umyje okna. To je totiž to jediné, co jako dítko dělal, protože má o dost mladšího bráchu a maminka měla rizikové těhotenství a ležela v nemocnici. Takže s tatínkem umývali sami.
A tak dále a tak dále...
Už několik let mluví o tom, že až budeme mít vlastní kuchyň, strašně by ho bavilo vaření... Máme ji 5 let, a zatím nezvládl ani uvařit těstoviny. Na jednu stranu taky dobře, moje nervy...

Pokaždé, když jde něco dělat, obrním se trpělivostí a říkám si, že jestli budu mít ještě někdy syna, budou se o něj nevěsty prát, jak bude vychovaný k domácím pracem. Tchýni bych za tu výchovu zabila. I když ono se jí to teď na stará kolena vrací, když něco potřebuje.
 Markéta, syn 4 r. 
  • 

Re: Re: Re: Re: žehlení 

(7.6.2006 12:44:38)
To nechápu - podle toho, co píšete, váš muž myje nádobí, luxuje, utírá prach, zalévá květiny, vy tedy asi vaříte, perete a žehlíte. Co je na tom tak hrozného?
 Eva + kluci (02,03,06) 


Re: Re: Re: Re: žehlení 

(7.6.2006 20:24:22)
Evo,
u tvého příspěvku jsem se ohromě bavila, ale vím, že tobě asi moc do smíchu nebylo.
Můj muž je Angličan a mám dojem nejen z něho, že tím, jak byly ženy na Západě emancipované o něco dříve než tady ve stř. Evropě, tak jsou tam muži už naučení, že domácnost je všech a práce se nedělí na mužskou a ženskou. Můj tchán myje témeř všechno nádobí, pere, nakupuje atd. (je v důchodu, zatímco jeho žena ještě pracuje ve velmi náročném zaměstnání).
Můj manžel umí v podstatě jakoukoli domácí práci, občas i něco uvaří. O některé práce ho musím požádat, protože si sám nevšimne, že jsou potřeba provést, je to prostě chlap, ale udělá to bez potíží a dobře (někdy lépe než já, protože je důkladnější). Ponožky na zemi občas máme, ale jen v ložnici, což s ohledem na ostatní manželovy kvality snáším s nadhledem.
Máme tři syny, nejmladšímu jsou teprve 4 týdny, ty dva starší (necelé 4 a necelé 3 roky) už trénujem. Jejich nejnovějším objevem je mop, moc je baví. Snad se ho brzy naučí používat účinným způsobem :-) Budoucí snachy mi třeba jednou poděkují :-)
 zuzkasim 


Re: Re: žehlení 

(6.6.2006 14:48:30)
Tchýně mého manžela i jeho bratra také celý život obskakovala, naštěstí to nejsou zas tak líní chlapi, takže se v lecčem snaží i doma pomáhat, ale jsou věci, které ho už prostě asi nenaučím a to jen proto, že doma to dělat nemusel. Tchýně občas hledí, že manželovi prostě poručím, ať si po sobě uklidí, ale jinak to s ním fakt nejde, neodnese ani talířek ze stolu, ponožky máme na zemi... Zato pomáhá nádobí umývat, vysaje, utře prach. Pomáhat od malička je velice důležité a už brzy začneme aspoň s úklidem hraček, synovi za chvíli bude rok.
 Amina 
  • 

Re: Re: Re: žehlení 

(6.6.2006 15:20:29)
Jsem ráda, že má někdo podobný názor na výchovné metody své tchýně. Alespoň víme, co neučit (popř. učit své syny).
 bakanka*82 


Re: Re: Re: Re: žehlení 

(7.6.2006 11:54:27)
Jejda,nejspíš jsme všechny vzdáleně příbuzní. Můj manžel po 4letém společném soužití,došel zatím k odnesení talířku do dřezu a umytí vany po koupání. Ponožky sbírám po celém bytě. Když mu to předhodím,tak mi ještě stále.ale pravda už méně,odbručí,že jeho maminka to zvládala a to měla 2 kluky. nemáme zatím žádné děti,ale představa,že by měli dělat-vlastně nedělat-to co mnažel mě děsí. Snad je budu vést k domácím pracem,ať to bude holka nebo kuk.
Zdravím tím všechny manželky -vychovatelky
 Rosie 


Re: žehlení 

(6.6.2006 13:47:08)
Hani, myslím, že to žehlení předškolák zvládne. Dcerka mi takhle občas pomáhá s utěrkami a kapesníky a bez problému. Poprvé jsem jí dúkladně vysvětlila a ukázala, jak má u toho stát a první kousky jsme žehlily spolu: já stála za ní, dohromady jsme držely žehličku a já jí vedla ruku. ALe je fakt, že s ohledem na mladšího a i kvůli času žehlím zásadně po nocích, takže dcerka žehlila jen asi 3x. Hlavní ale beru to, že se žehličky nebojí, ví, jak ji držet a chce pomoci.
 Hana (2děti) 
  • 

Re: Re: žehlení 

(6.6.2006 14:18:15)
Malá se taky nebojí, tchýně ji nechává. Ale ono je to taky o podmínkách. Máme 1+1 a v něm dvě děti + moji sestru. Když malý spí, tak býváme v obytné kuchyni. Kolikrát se stane, že mi do prkna někdo drcne. Kdybych měla jistotu, že malá bude mít klid a já čas ji sledovat, tak možná. Nevím, ty jizvy na rukou, které tak důvěrně znám, mi říkají, že ji radši nechám ještě rok-dva skládat. Jsou i jiné práce, které dělá a ráda - vyklízet nádobí z myčky, mýt kachlíčky v koupelně (miluje) atp. Podstatné je,že ví, že pracovat se musí a nebojí se toho.
 Gábina syn 5 let 
  • 

Re: Re: Re: žehlení 

(7.6.2006 9:08:08)
Žehlička v rukou dítěte se mi moc nelíbí ani pod dozorem. Ono stačí ta teplá pára, aby vznikla pěkná opařenina.
A u holčiček vůbec. Vždyť budou žehlit celý život, tak proč v dětství O:)))))))))))))))))))))))))))
Mě žehlení nikdy nevadilo, ale od té doby, co jsem se vdala, tak mám k tomu čím dál tím větší odpor. Když manžel použije 1-3 košile denně, tak to fakt přestane bavit.
 Gábina syn 5 let 
  • 

Re: Re: Re: Re: žehlení 

(7.6.2006 9:17:15)
P.S. Napadlo Vás někdy, že žehlička může sama " pšouknout" víc než je zdrávo a to dítěti přímo do obličeje a očí? Tam žádné reflexi nepomůžou. Vy máte od žehličky do obličeje 50-70 cm, ale dítě 20cm ?A ta pára je pěkně horká. Je to stejně častý úraz jako dítě a rychlovarná konvice.
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Re: Re: Re: Re: žehlení 

(7.6.2006 9:45:36)
Gábino, to máš jednoduché - já napařovací žehličku nepoužívám, schválně jsem pracně sháněla obyčejnou nenapařovací. :-)
 Gábina syn 5 let 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: žehlení 

(7.6.2006 9:49:54)
Ach, tak to sorry, ale stejně mi dítě a žehlička nejde k sobě.
 Marie, dcery 4 a 6 let 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: žehlení 

(7.6.2006 11:02:29)
Mám stejný názor. Mám dvě dcery 4 a 6 let a žehlit bych je zatím nenachala ani pod dozorem. Líbilo by se jim to, ale mají zakázáno se k horké žehličce přiblížit. Počkáme s tím až budou větší. Myslím, že tak kolem 10 let by to šlo. To už budou snad mít víc rozumu a také zručnosti. Teď mi na to přijdou opravdu ještě malé a nerada bych, aby se popálily. Vždyť se to stane někdy i dospělým, natož potom dětem.
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: žehlení 

(7.6.2006 11:29:24)
Taky jsem s tím moc nepospíchala, ale dcera tu a tam žehlí od sedmi let, samozřejmě pod dozorem. Nejmladší syn až od devíti, on je celkově dost nešikovný.
 Olina, Anička 4r. a Honzík 10měs. 
  • 

Re: Žehlení nikdy! 

(7.6.2006 21:26:04)
přesně tak. Tyhle nebezpečné věci bych eliminovala. Přijde mi, že si kontaktem dítěte a žehličky o úraz přímo říkám. Mám dojem, že domácnost je celá, byť zabezpečená zdrajem drobných nehod a úrazů a žehlička je možná vůbec to nejhorší, je to jako kdyby mi moje čtyřletá Anička měla uvařit kafe. Je přece spousta "kreativních" prací, u kterých je riziko zranění menší.
 Ivana Procházková 


Re: Re: Re: Re: Re: žehlení 

(7.6.2006 12:29:01)
Gábino,

přestože mám teprve ani ne dvouletou dcerku, při čtení článku mě napadaly hodně podobné věci, které popisuješ, a přemítala jsem, v kolika letech své dcerka asi tak budu již dostatečně otrlá k tomu, abych jí žehličku svěřila.
Já osobně jsem měla od žehličky spálenin několik, a to jsem ke všem přišla v dospělém věku jako plnoletá a svéprávná osoba.. :)) Tak nevím..
 Gábina syn 5 let 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: žehlení 

(8.6.2006 20:02:49)
A v tom je rozdíl. 10% popáleného těla je pro dospělého nic, pro dítě to může být smrtelné.
 Hedvika 
  • 

Re: Re: Re: Re: žehlení 

(7.6.2006 14:02:13)
Gábino, ale o to tady přece jde, aby tvoje dcera nebyla ve své budoucí rodině jediná, kdo bude žehlit. Žehlit můžou i kluci, ne?
 Henri Ani/Toni/Šíša/Miki 


Re: žehlení 

(6.6.2006 14:17:49)
Moje starší dcera taky pomáhá s žehlením. Já jsem vždy po ruce a mám ji v zorném poli a troufám si tvrdit, že mám tak rychlý reflex, že jí aspoň rychle upozorním, když vidím, že jí pokládá špatně nebo se nesoustředí jen na žehlení (je to normální ženská, taky vnímá asi milion věcí kolem sebe). Máme polohovací žehlící prkno do různých úrovní, takže je nadšená, když jí ho snížím na její výšku a cítí se jako velká holka. Proto už pomáhá i s menší dcerou, ráno jí oblíká, nalévá jí čaj a pod.
Možná to je taky důvod proč ráda žehlím, moje máma mě k tomu taky pouštěla.
 Violka 
  • 

Re: žehlení 

(6.6.2006 14:36:56)
Hani, jsi moje krevní skupina. Také je držím od žehličky dál. Ale máme to vyřešeno: děti mají svou dětskou "hrací" žehličku, tak vesele pomáhají. Samozřejmě, že to beru jako skutečně vyžehlené a taky je náležitě chválím :-)
 Pampela 


Re: žehlení 

(17.2.2009 13:58:07)
Já to mám jednoduché - nežehlím. :-) Jednou za několik měsíců pár nutných kousků přibyde, ale jinak považuju žehlení za zbytečnou ztrátu času (svým způsobem mě to i baví, ale ne zase tak, abych to musela dělat - ještě víc mě baví plno jiných věcí, na které taky není čas). Ono se to vymandluje samo ve skříni, když je to pěkně složené. ~k~
 Zzubejda, 2 kluci a holčička 


jak uklízíme s miminem 

(6.6.2006 12:29:19)
Je fakt, že "uklízet" může už docela malé děcko. Můj syn v devíti měsících odkoukal, jak utírám stůl a posléze i leštím nábytkové sklo a umí mě věrně napodobit (včetně dýchnutí na sklo), pak se naučil i "zametat", smetáček a lopatky jsou jeho oblíbené hračky.
Jenom nevím, jak dlouho mu to vydrží... :)
 květa 
  • 

Re: jak uklízíme s miminem 

(6.6.2006 12:49:20)
Děti mi doma hodně pomáhají, jsou to už puberťáci, kteří si sami dokáží uvařit a běda, když syn udělá večeři (chleba s vajíčkem, těstoviny apod.) a někdo zrovna nemá chuť, je pak strašně smutný. Dělají opravdu všechno možné. Ale nejraději rozebírají "křišťolový" lust a uklízí různé skříňky, kdyby to záleželo na nich gruntujeme každý týden, ale dokáží i pěkně lenošit a nemají-li náladu berou práci jako velkou nudu. Vždyť jsou to stále ještě děti. A konec konců nechuť k práci máme čas od času všichni, nebo ne?
 Burešek 


Re: jak uklízíme s miminem 

(6.6.2006 15:24:54)
"malému" to vydrželo dodnes :-)))))

 veronika, Martínek 11/00, Tomášek 4/03 
  • 

Dotaz - odměna za práci 

(6.6.2006 13:49:00)
Mám dotaz.
Kluci (5,5 a 3) rádi pomáhají. Dělají všechno. Uklízí, utírají nádobí, vysávají a umývají podlahu, okopávají zahrádku. A staršímu přestává stačit pochvala, případně hra na počítači za odměnu. Chtěl by peníze. Nevím, jak na to, jestli ano nebo ne. Dospělí taky dostávají peníze za práci, ale ne za tu doma. Navíc ještě nezná hodnotu peněz. Zatím je dostává spíš příležitostně od babiček.
Poraďte, jestli jsou peníze vhodné, nebo ne. Zatím se tomu bráním, ale nevím, jak dlouho vydržím, ani jestli je to dobré.
Děkuji Veronika
 Agnes+3 
  • 

Re: Dotaz - odměna za práci 

(6.6.2006 14:33:41)
My jsme zavedli systém čárek. Za práci (zametení, složení ponožek, uklizení nádobí..., ale i stránka z pracovního sešitu - je to pro něj práce) je čárka, za dvacet čárek je 5kč. Ne že by se do toho syn (7) zrovna hrnul, ale má nějakou motivaci a svoje penízky za práci jako máma s tátou. Moc se nám nelíbilo kapesné za nic (samozřejmě později, teď testujeme terén), přišlo nám to nevýchovné. My taky nedostáváme peníze jen tak za nic. Na druhou stranu to bude jiným připadat nevýchovné, že dítě doma pomáhá za peníze. Zatím to funguje. Časem to možná bude chtít inovaci.
 veronika, Martínek 11/00, Tomášek 4/03 
  • 

Re: Re: Dotaz - odměna za práci 

(6.6.2006 16:10:26)
My máme systém zatím bez peněz. Za pomoc, nebo něco mimořádného, je žlutý puntík a za 5 je hraní na počítači. A když to přežene se zlobením, je puntík černý a za 5 není večerníček. Že není večerníček protože jsme venku nevadí. Ale když není protože je 5 puntíků, to ho strašně štve. Teď právě chce místo počítače ty peníze, tak jsme pokusně zavedli 5 Kč za 10 žlutých. Jak moc je to výchovný nevím. V
 Denisa 
  • 

Re: Dotaz - odměna za práci 

(6.6.2006 21:18:54)
Četla jsem jednou někde odborný článek na téma odměn dětí a tam jednoznačně placení dětem za pomoc v domácnosti odsuzovali. Děti mají pomáhat automaticky a odměny jsou možné jen v případě, že dělá jednorázovou, náročnou práci, která se neopakuje (např. chlapec pomůže tatínkovi vykopat příkop). Spíše doporučovali vzhledem k věku dítěte přiměřené kapesné, které může být i vyšší než skutečně může spotřebovat a vést ho k tomu, aby uměl s penězi hospodařit. Aby věděl, že když všechny neutratí a něco si ušetří, tak pak si bude moci něco koupit. Taktéž radili motivovat děti k tomu, aby si na dražší hračky či věci nezbytně nepotřebné, ze svého kapesného přispívali.
 Soňa dcery 7 a 3 roky 
  • 

Re: Dotaz - odměna za práci 

(6.6.2006 22:15:53)
Já rozhodně žádné peníze za pomoc v domácnosti nedávám a dávat nebudu - já za tuto práci také nic nedostávám - pochvala přece stačí.
 Pavla3 


Totálně blbá první věta 

(6.6.2006 19:10:27)
u takového článku bych nic podobného nečekala. Pokud má některá matka sen, že si dcera vezme milionáře je naprostá idiotka (a že takhle ostrá slova běženě v psaní nepoužívám :-)
Můžu snad mít jedině sen :-), že z dcery bude úspěšná podnikatelka, lékařka, manažerka, ale aby si vzala milonáře to bych jí fakt nepřála, snad, že by mi někdy hrozněmoc ubížila.
 Denisa 
  • 

Re: Totálně blbá první věta 

(6.6.2006 21:42:19)
Nadsázka Pavlo3, tomu se říká nadsázka. A používá se do úvodu i seriózního článku k upoutání pozornosti čtenáře.
Já bych zas naopak své dceři milionáře ze srdce přála. Dneska musí být milionář i ten, co chce koupit 1+kk ve větším městě, takže bych ráda, aby měla alespoň to :-)))
 ea 
  • 

Re: Re: Totálně blbá první věta 

(6.6.2006 23:03:27)
:-DDDD

Máš pravdu :-D, ty jo, my jsme milionáři! Hned se mi bude líp spát ;-)
 pet 
  • 

to by ses divila 

(7.6.2006 8:41:11)
Ta první věta je jen upoutávka a nadsázka, ale to by ses divila, že takové mámy jsou. Když si moje mamka v práci postěžovala, že se jí vdávám 200km daleko, jedna kolegyně jí řekla: To já bych ráda, aby se mi dcera vdala do ciziny, za nějakého prachatýho Němce třeba....
 Slávka 
  • 

Re: Totálně blbá první věta 

(7.6.2006 8:57:35)
Pavlo3, myslím, že sis první větu ještě pořádně nepřečetla. Začíná: " Opusťme sny, že si naše děti vezmou milionáře...". Od ní se pak odvíjí samotný článek, jehož podstatou je užitečnost výchovy k práci. Tudíž to co jsi napsala ty (jak si někdo může počítat, že si vezme milionáře...?) už tu jednou bylo. O TOM TEN ČLÁNEK PŘECE JE.
Jinak přeji všem pěkný den a jsem moc ráda za podobné články.
 B+4měs. mimi 
  • 

Souhlasím! 

(7.6.2006 13:37:02)
Určitě by se mělo dítě od nejútlejšího věku zapojit, tak, aby ho to nejdřív zabavilo a zjistilo, jak je šikovné, že zvládlo to , co mámá a potom, až je starší bralo vše kolem domácnosti jako samozřejmost. Už se těším, až si můj brouček zamete drobečky, umyje svůj hrníček, utře lžičky a pod mým vedením vyžehlí kapesníčky. :-)No prostě, aby nedopadl jako jeho tatínek, který se musel vše učit mnohem později... No jo, co se v mládí naučíš..... :-)
 Hana (2děti) 
  • 

Re: Souhlasím - ale co je ještě pomoc a co už otročina? 

(7.6.2006 13:57:59)
Souhlasím s pomáháním doma, jenže mám někdy pocit, že se těžko hledá míra. Jasně, ve čtrnácti by děcka měly mít plný podíl na chodu domácnosti. Ale co pětileté? Co prvňáčci? U nás zatím funguje, že vlastně nejsou stanovené povinnosti, prostě máma řekne, co se teď udělá a jde se. Nebo máma neřekne a mládě jde samo. Mám ale doma zářný příklad toho, kdy dítě bylo převychováno na malého dospělého. Moje mladší sestra byla macechou zhruba pět let tak cepovaná, že v deseti uměla kromě mandlování všechno. A kromě školy (měla samé jedničky, musím macešce nechat, že jí vedla dobře) se dokázala postarat o tříleté nevlastní sourozence i týden, nebo dva, když máma byla pryč a táta měl odpolední směny. Jenže v těch desti z ní byla přepracovaná, unavená, smutná holčička. Nakonec skončila u nás a já ji v podstatě učím, jak být bezstarostnou patnáctkou. Macecha pro ni chtěla jen dobré, opravdu, ale nedokázala najít správnou míru. Holka má teda v podvědomí zafixované, že doma se maká, ale v podstatě neví, co by ještě mohla dělat jinýho...
 B+ 4měs mimi 
  • 

Re: Re: Souhlasím - ale co je ještě pomoc a co už otročina? 

(7.6.2006 14:26:42)
Určitě je třeba zvolit tu správnou míru! Bratr se narodil, když mi bylo deset a když na to tak vzpomínám, bez kočáru jsem se ven nehla... Takže pomáhat a uklízet si věci kolem sebe ano, ale hlavně děti musí zůstat dětmi a jejich hlavní náplní by mělo být hraní, vzdělávání a poznávání!
 smetule,T06/06,L02/08,M04/10 


Re: Re: Souhlasím - ale co je ještě pomoc a co už otročina? 

(8.6.2006 9:39:35)
hanko tohle jsem zažila na vlastní kůži, bohužel u nás to ale bylo dáno tím, že jsem měla těžce nemocnou mamču a tka jsem se musela o domácnost starat ja, naši byli rozvedeni, brat byl na vojenském gymnaziu,takže ja už také v 10ti myla okna, mandlovala prádlo a pod.Prostě jsem musela byt dospělá, mamka mi pak umřela, když mi bylo 15, a musela sem se ostarat o 70ti letého otce, barak, zahradu apod..prostě moje mamka věděla, že tu dlouho nebude a tak mě pro ten život náležitě připravia dnes jsem ji za to strašně vděčná,i na ukor toho, že jsem neměla žádné kamarady nic..mamka mi to ale vynahrazovala jiným způsobem. Má to něco do sebe.
 Hana (2děti) 
  • 

Re: Re: Re: Souhlasím - ale co je ještě pomoc a co už otročina? 

(8.6.2006 14:12:23)
Brala bych to, kdyby to byla nutnost. Jenže ona dělala v těch desti mámu dvěma dětem, vstávala k nim v noci, vařila, prala, pekla a to všechno proto, že jejich máma si budovala kariéru. A ještě se dovídala, že dvojčatům ty trička vyžehlila blbě, dort měl moc sladkou náplň... Já v té době studovala, domů jsem skoro nejezdila a co se s mou malou beruškou děje jsem zjistila až ve chvíli, kdy se skutečně zhroutila z přepracování. Do té doby jsem s ní komunikovala hlavně dopisama a z těch to poznat nebylo. Já si naopak říkala, že je fajn, že macecha ji vede k domácnosti, že nepadne do vody, jako já, když nám máma umřela. A nejhorší bylo, že si pak, chudina malá, ještě vyčítala, že leží v nemocnici a macecha nemá postaráno o děcka. Ty děcka jsou fajn, za nic nemůžou, ségru milujou, ale co ta baba udělala, to jí nikdy neodpustím.
 Martina s Emou 
  • 

Re: Souhlasím! 

(12.6.2006 21:02:27)
S článkem naprosto souhlasím. Mám 16ti měsíční dceru a už nyní mi "pomáhá" vyndavat nádobí z myčky, zalévat květiny, nandat a vyndat prádlo z pračky. A všechny ty činnosti jí strašně moc baví a přijde si u nich strašně moc důležitá. Sice to trvá všechno dlouho, ale zabavíme se obě.
 B+4měs. mimi 
  • 

Souhlasím! 

(7.6.2006 13:37:05)
Určitě by se mělo dítě od nejútlejšího věku zapojit, tak, aby ho to nejdřív zabavilo a zjistilo, jak je šikovné, že zvládlo to , co mámá a potom, až je starší bralo vše kolem domácnosti jako samozřejmost. Už se těším, až si můj brouček zamete drobečky, umyje svůj hrníček, utře lžičky a pod mým vedením vyžehlí kapesníčky. :-)No prostě, aby nedopadl jako jeho tatínek, který se musel vše učit mnohem později... No jo, co se v mládí naučíš..... :-)
 Pampela 


Jak trestat? 

(16.2.2009 23:51:51)
Nadšeně se vším souhlasím, ale mám takový malý problém. Jak dítě potrestat? Není to potřeba často, ale někdy přece, u skoro 11letého a 9ti letého kluka. Často, když něco provedou, řekneme: "Víš co, když máš tolik času na blbosti, udělej teď neco pro rodinu a vytři podlahu." ...apod. Snažím se, aby to nebyl v pravém slova smyslu trest, ale kluci to tak vnímají a vlastně to tak je. Jenže nějak nevím, co jiného vymyslet... Nechci, aby měli odpor k práci, ale chci je potrestat něčím smysluplným, ne je bít nebo jim dávat domácí vězení, protože kontakt s kamarády a pohyb na čerstvém vzduchu potřebují. Můžete poradit?

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.