| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Zprávy ze Senátu: Rodičovský příspěvek pro vícerčata

 Celkem 339 názorů.
 Jana, dva kluci (1999,2000) 
  • 

Státní podpora 

(16.2.2006 7:09:19)
Vážená paní Rulíková,

vidím, že k dětem přistupujete skutečně pragmaticky ekonomickým způsobem - pracovní síla, kterou rodič vychovává pro stát. Podle Vaší teorie by měl být za tuto "práci" náležitě odměněn. Můj názor je, že je zodpovědností každého rodiče, jestli si dítě pořídí, nebo ne, musí si také být vědom, jestli je schopen dítě náležitě zajistit. Tuto zodpovědnost za rodiče v žádném případě nemůže nahrazovat stát. Myslím, že nová výše porodného a rodičovského příspěvku nemůže při současné ekonomické a politické situaci ČR vydržet příliš dlouho a tak apeluji na maminky, které posuzují možnost "pořízení si" dítěte podle ekonomické situace, aby tak učinily neprodleně :-).

 R.Rose, 1 růžička *01 
  • 

Re: Státní podpora 

(16.2.2006 8:39:01)
Docela s vámi souhlasím. Myslím, že bezhlavé odsouhlasení vyšších příspěvků od státu pro matky (otce) na MD je nejhorším možným řešením. Vzhledem k ekonomické situaci, narůstajícím dluhům a bez vidiny zlepšení, je to něco, co si naše republika nemůže dost dobře dovolit. Bez pochyby souhlasím s tím, že rodičovský příspěvek je směšná částka, která nepokryje ani nejnutnější náklady dítěte, natož matky. Ale mnohem víc bych uvítala změny v přístupu k rodičům s dětmi. Větší motivace zaměstnavatelů pro vytváření míst ze zkráceným úvazkem, možnost dát dítě do jesliček, třeba na pár hodin denně, podpora pro práci z domova a podobně.
 Helena 
  • 

Taky souhlasím 

(16.2.2006 9:30:12)
Souhlasím s vámi, že podpora rodin s dětmi, které jste vyjmenovala by byli mnohem vhodnější nežli kupovat si před volbami voliče vyšší rod. příspěvky a porodným. Cestu vidím v pružnější prac. trhu, daňovém zvýdhonění, adresných a co nejméně zneužitelných soc. dávkách.
Spíš než vyšší porodné bych si prála zjednodušení soc. systému pro opravdu soc. slabé (vyčůránci se v tom orientují dobře, skutečně potřební v obtížné živ. situaci často vůbec ne), mnohem vyšší podporu pro pěstounské rodiny (v ústavu vyjde stát péče o 1 dítě na cca 20 000,- měsíčně a je dávno známé, že je to nejméně vhodná forma náhradní rod. péče, tj. proč tolik nedat pěstounům ?), vyšší podporu pro rodiče, kteří se starají o dítě handicapované atd.
Mám pocit, že téměř nikdo nevnímá negativa, které vysoký rodičovský příspěvek a porodné může přinést.
Rodičovský příspěvek bude od roku 2007 tvořit 40 % průměrné mzdy v nepodn. sféře, tj. mluví se o cca více jak 7 000,- Kč (je to "čistého"). Přitom v současnosti činí minimální mzda 7 570,- Kč (samozřejmě hrubého) od července by měla být 7 955,-.
Kdybych uvažovala čistě ekonomicky, byla dlouhodobě bez práce nebo měla práci za min. mzdu (uvědommě si také asi jakou, že) pořídím si dítě, budu s ním doma a budu za to brát do jeho 4 let věku přes 7 000,- ? Asi ano. + je to tu porodné, pro někoho je těch 17-18 tis. závratná částka.
A k čemu to může vést ? Nebudou se nám rodit děti v postatě nechtěné, které si rodiče nepořizují, protože je chtějí vychovávat, ale protože je to pro ně prostě výhodné ?
Každý si snad umí představit negativa s tím spojená (děti v ústavech, citově deprivované v extrému týrané, s asoc. chováním v dospělosti...), je to všechno nutné ? Kdyby stát podpořil rodiny daň. zvýhodněním tyhle negativa by to nemělo. Ovšem to není před volbami tak prímové zviditelnění, že.

Také souhlasím s názory, že pořízení dítěte je skutečně do velké míry soukromá záležitost a stát může rodiny s dětmi podpořit, ale na rodičům za východu jejich děti "platit".
Srovnám-li rodi. příspěvek a min. mzdu tak tady stát opravdu platí za to, že si člověk pořídí dítě. Přitom dítě je i jeho soukromá investice. Budu-li uvažovat čistě ekonomicky tak proč bych chodila do práce za min. mzdu a čistého si domů přinesu méně, než když si pořídím dítě a 4 roky s ním budu doma a pak event. další a další. Péče o dítě je jistě náročná, ale také mnohem vděčnější i uspokojivější než většina prací, které jsou ohodnoceny min. mzdou. Zdraví si přitom člověk také výrazně nehuntuje. Mě je líto všech těch žen, které sedí 8 hod děnně u šicího stroje za min mzdu a já bych za výchovu svého dítěte do jeho 4 let měla brát víc jak ony ? To je přece moje dítě, buduju si vztah na celý zivot, dělám něco co mě uspokojuje a dělá mě šťastnou, a mám za to keště dostávat peníze větší než je min. mzda ? To snad ne.

(srovnávám, "čistý" rodičovský příspěvku s pravděpodobonou "čistou" min mzdou, hrubá je o pár stovek vyšší)
 Hana 
  • 

Re: Taky souhlasím 

(16.2.2006 12:53:48)
No ty seš vážně trapná, pokud máš tolik peněz, že by si zvýšení rodičovského příspěvku oželela pošlu ti své číslo účtu. Mě se to opravdu velice líbí, protože tahle almužna co nyní chodí nestačí ani na zaplacení nájmu. Když si vzpomenu, že dřív byl rodičák 1900,- a nájem stál v Praze 112,- Kč (rok 1992)
tak by to snad mohli zvednout i na 10000,-, aby se srovnala ta inface co tady je ne???
 Helena 
  • 

Re: Re: Taky souhlasím 

(17.2.2006 14:22:29)
Ahoj Hani,

a nechtěla bys třeba žít v socialismu ?

 alžbjeta 
  • 

heleně 

(16.2.2006 16:18:42)
jenže kromě toho, že náš naše děti činí šťastnými, budou za dvacet let platit daně na důchody těm, kteří si děti nepořídili. můj důchod bude paradoxně díky tomu, že mám děti, nižší.. :-)
 Helena 
  • 

Re: heleně 

(17.2.2006 14:19:03)
Jenže milá Alžběto i ti kteří si děti nepořídili platí příspěvek na soc. zabezpeční tj. na důchod a také přispívají na TVOU mateřskou. Když jsi na rodičovské a mateřské platí za tebe příspěvek do důch. systému stát, roky se ti započítávají jako odpracované. Jestli se ti to nelíbí a vadí ti, že kvůli dětem budeš mít nižší důchod (nevím jak bys to s tím důchodem chtěla řešit, chtěla bys, aby ti za roky co jsi doma započítával stát na důchod tvůj původní příjem i když z něj do důchodového systému nic neodvádíš ? nebo jak ?) tak máš volbu jako všichni ostatní, mít či nemít děti. Určitě není na místě pocit, že ty jako maminka nevím kolika dětí se STARÁŠ o důchody těm, kteří je nemají nebo jich nemají tolik.
Kam dojdeš s tímhle pocitem, když tvé dospělé děti změní občanství a ze svých příjmů v dospělosti budou přispívat na důchody v jiném státě tj. na ten tvůj ne. Pak se o tvůj důchod bude starat kdo ? Budeš na tom pak úplně jako ti bezdětní, které teď kritizuješ a kteří ale na rozdíl od tebe zaplatili nakonec na soc. mnohem víc.
Všimla sis třeba, že bezdětní nemají nižší odvody na sociálním, přestože nikdy nečerpají mateřskou ? To ti zřejmě nespravedlivé nepřipadá. Ale to, že ty máš děti a oni ne a budou mít také nárok na důchod ano.

 alžbjeta 
  • 

Re: Re: heleně 

(20.2.2006 1:08:05)
nechápu, co všechno mi se ti podařilo podsunout mi na základě mých dvou vět

např. že kritizuji bezdětné.. :-)


opravdu jsem se ti snažila POUZE vysvětlit, že ze sociálního pohledu nelze dítě vnímat jen jako soukromou investici
 Petra,Terka-5let, dvojčata 7 měs. 
  • 

Re: Taky souhlasím 

(20.2.2006 21:05:58)
Milá dámo,
opavdu nechápu... Když budeš chodit do práce za min. mzdu tak si tu min. mzdu můžeš utratit za co chceš!!! Když jsi na mateřské tak si nekoupíš ani tričko na stánku od ťamana. To je asi ten rozdíl! Věčinu peněz, co dostaneš od státu na děti nebo i pro sebe tak za děti opravdu zaplatíš! Kdyby nás neživil manžel tak se s tou almužnou můžem nastěhovat rovnou pod most. Naše dvoujčata byly opravdu náhoda - chtěli jsme chlapečka a máme dva. V průmětu nás kluci vyjdou na 5000,- měsíčně a to nepočítám dceru, která jde v září do školy. Tak mi teď prosím vysvětli, kde je MŮJ plat?
 Julča 
  • 

Re: Re: Taky souhlasím 

(21.2.2006 12:41:51)
Milá Petro,píšeš,že když budeš chodit do práce a brát min.mzdu,tak si jí můžeš utratit za co chceš.Ale když budeš brát RP ve výši min.mzdy,investuješ ho celý do dětí.A kdo Ti tedy bude finančně zajišťovat děti,až Ty budeš v práci a plat utratíš pro sebe?RP budeš brát max. do 4 let věku dítěte(dětí).To pak už nebudeš děti živit,šatit atd?
 dana 
  • 

Re: Taky souhlasím 

(6.3.2006 20:27:27)
ty jsi úplně blbá - nevíš co píšeš.
 lucie 3 leta dcera 
  • 

Re: Taky souhlasím 

(16.3.2006 8:10:20)
nevite prosim od kdy se bude pobirat vyssi materska??prosim odepiste na muj email.dekuji
 jaja 1dcera 
  • 

Re: Re: Státní podpora 

(16.2.2006 14:18:29)
veškeré zvíhodnění pracující matky je založeno na nižší mzdě tedy např.minimalní mzda a věřte že chodit do práce za min. mzdu nebo být doma za větší peníze mne více či méně silně irituje,nemohu mít víc dětí než jedno a když slyším ,že maminka na mateřské bude mít větší příjem než žena která chodí do práce na 8 hodin mi příjde nepřiměřená a neni nás málo ,které pracujeme za min. mzdu.Zoufalství poslanců nezvedne porodnost kdepak .každá rozumná ženská si lehce sečtr ,že je sice hezké být doma na mateřské za tolik peněz ale nebude se jim chtít vrátit do práce kde budou dělat za min. mzdu jak by potom uživily svoje děti.sama nevím co nám tím poslanci vesměs muži chtěji naznačit,asi to že opět o každodenních problémech ženy-matky budou ze svých klidných jistých dobře placených postůrozhodovat oni právem toho že oni jsou také rodiči-otcové. je to jen zoufalý pokus, který problém neřeší jen to ukazuje ,že se z našeho státu stáva stát sociálně nestabilní který nahrává asociálům kteří nejsou státu přínosní ale proč je zavrhovat vždyt´bude rodit aspon někdo .......a oto jde.....
 Kabernetka 
  • 

Re: Re: Re: Státní podpora 

(16.2.2006 16:48:17)
To jsi ale hodně přehnala,mame 4 děti,nepovažuji se za "socku".Myslim si ,abych nebrala min. mzdu je třeba se snažit.Mě děti inspiruji,a dodavaji silu abych se snažila(v praci dělam vedouci funkci),ale všem maminkam na mateřske bych přala aby byly lepe ohodnoceny zaslouži si to.Přejme a bude nam přano!!!!!!!!
 Jájina, 1 miminko 
  • 

Re: Re: Státní podpora 

(20.2.2006 9:00:51)
Kdyby všichni čekali na to až podobní a spol začnou rodit, tak vymřeme. Holt dnes se nosí, čím víc peněz máš, tím si lepší borec. Upřednostňovat peníze a zájmy státu apod. před dětmi je nechutné. Je vidět kam se naše společnost řítí. Takže běžte s Vaším názorem někam. Dívala jsem se na tuto diskusi a jsem znechucená, vážně znechucená. Ono je pohodlnější dnes tedy nemít dítě a žít svým životem, že ano ??????
 Jesie 


Re: Státní podpora 

(16.2.2006 11:15:12)
Milá Jano,jde vidět,že nějak jste nepochopila smysl toho,co chtěla Mgr Rulíková říct.Víte co?Přijeďte k nám,tak na týden a vyzkoušejte si to.Ono totiž u nás bylo těhotenství plánované,ale že budeme mít dvojčata jsme se dozvěděli v 6 týdnu při ultrazvuku.To jsme měli nechat jedno dítě "odsát"?Tak to teda promiňte,ale jsme rádi,že máme možnost dítě-děti mít.
 Jana, dva kluci (1999,2000) 
  • 

Re: Re: Státní podpora 

(16.2.2006 11:18:05)
Mé děti byly s odstupem 16 měsíců a také plánované. Ne, neměla jste si je nechat odsát, přečtěte si, prosím, mou odpověď na příspěvek Klaudie, 2 TaTranky z 11.10 hod. a potom na mne útočte. Nemohla by jednou diskuse na tomto serveru proběhnout bez emočních výlevů ??
 Jesie 


Re: Re: Re: Státní podpora 

(16.2.2006 12:34:10)
Jano,četla jsem teď vaši odpověď Klaudii,ale nechápu,co by se mělo na mém stanovisku změnit?I kdybych byla sociálně slabší,tak bych žádné dítě nikdy nedala pryč.Proč taky?
A jestli si vážně myslíte,že maminky dvoj a vícečat jsou jen sociálně slabé,tak tedy,dovolte ať se zasměju.
Nám totiž nejde o to okrádat stát a při tom se tvářit,jaké jsme chudinky.Chceme jen rovnoprávnost.Každý dneska mluví o diskriminaci romů,cizinců,žen a matek...a kdo mluví o diskriminaci matek dvoj a vícečat?
víte jaké to je cestovat s dvojčaty v kočárku?
Nebo jaké to je,když musíte na úřad a nikdo vám nemůže pohlídat?Jedno dítě máte na klíně,ukazujete mu hračku a jednáte s úřednicí.A co to druhé?To přivážete ke stolu za nohu...
Máte vůbec představu,kolik stojí taková dvojitá péče?Zřejmě ne.
Matky dvoj a vícečat jsou šťastné,že ty děti mají,ale není to důvod,aby se jejich manželé strhali v práci a aby tyto matky nastupovaly do zaměstnání(pokud vůbec nějaké najdou) co nejdříve,aby tu početnou rodinu nakrmili.
Ne,bez emocí to nejde.Je to boj za lepší život a taky proti tomu,aby maminky,co se dozví,že čekají více potomků,nereagovali slovy:Tak to nevim,jak to finančně utáhneme"...
 Jana, dva kluci (1999,2000) 
  • 

Re: Re: Re: Re: Státní podpora 

(16.2.2006 12:45:54)
Ano, Jindřiško, spoustu z komplikací, které jste Vy uvedla, jsem já musela podstoupit také. Já se vůbec neangažuji v diskusi, která z nás to má horší, jestli Vy s dvojčaty, nebo maminky, které mají děti krátce po sobě - mě to připadá jako dohodování se dětí na písku. Ani jsem neřekla, že všechny maminky více dětí jsou ve špatné finanční situaci - to jste si pouze sama vydedukovala. Co se týče příspěvků od státu, můj názor zůstává stále stejný - děti jsou Vaše osobní zodpovědnost a Vy jako dospělý jedinec by jste ji měla umět unést a ne jí stále svalovat na stát.
 Jesie 


Re: Re: Re: Re: Re: Státní podpora 

(16.2.2006 14:24:53)
Jano,chápete vy vůbec,že nikdo z matek s dvoj a vícečaty na stát povinnosti nesvaluje?Vy dostáváte "mzdu" za péči o dítě,to znamená,že i když si dovolíte ten luxus,že jste doma,musíte něco jíst,že?Takže ta mzda je stejný případ,jako bych šla do práce.A děti doma uvázala nebo tak něco,možná bych je mohla brát do práce s sebou,ne?Dřív to tak ženské dělaly,vzali je na pole.
Vy,jakožto matka s dětmi po sobě,jste pobírala 2x 27 týdnů 69 procent platu.Já jsem porodila dvojčata,tak mám nárok na 37!!!!!týdnů.To je trochu velký rozdíl v penězích,ne?
A protože si opravdu neuvědomujete,že je v tom finanční rozdíl,předkládám tabulku,kterou vytvořil statistický úřad.
Mimochodem,jak by se vám líbilo,kdyby jste o peníze na druhé dítě přišla a vůbec je nedostávala?No,nevim,jak byste to zvládali."Příjmy"

1 dítě 2 děti Dvojčata

Porodné 1 dítě 8.600,- - -
Porodné 2 děti, celkem - 17.200,- -
Porodné dvojčata - - 20.640,-

PPM (např. 10.000,- měsíčně)
28 týdnů / celkem cca Kč 64.000,- 128.000,- -
37 týdnů / celkem cca Kč - - 86.000

Rodičovský příspěvek celkem do věku 3 let
109.950,- 219.900,- 102.620

Přídavky na děti celkem do věku 3 let (551,- měsíčně)
16.630,- 33.060,- 30.856,-


Celkem příjem za 3 roky života dítěte / dětí
199.080,- 398.160,- 240.116,-

Rozdíl v příjmu 2 děti X dvojčata + 158.044,-
 Market+Kájinka9/02+8/05Jan 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Státní podpora 

(17.2.2006 8:42:31)
Rodičovský příspěvek je pro matku!!Vždycky to bylo bráno jako náhrada za to,že matka zůstane doma a stará se o děti a nemůže chodit do práce. Nevím proč se tady všichni tak rozčilují.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Státní podpora 

(17.2.2006 9:23:26)
Milado, rodičák je pro rodiče, ketrý o dítě pečuje. Pro dítě je příspěvek na dítě. Vysvětlili mi to na úřadě, když jsem řešila proč mám na dvě děti jeden rodičák :-)
 Tulačka(Bety 9/96+Anička 4/98) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Státní podpora 

(17.2.2006 10:45:48)
zákon č. 117/1995 o státní sociální podpoře:

Podmínky nároku na rodičovský příspěvek

§ 30

(1) Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje alespoň o jedno dítě
a) do čtyř let věku, nebo

b) do sedmi let věku, jde-li o dítě, které je dlouhodobě zdravotně postižené nebo dlouhodobě těžce zdravotně postižené.

atd.

Tedy je to dávka pro rodiče, nikoliv pro dítě.
 Míla 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Státní podpora 

(17.2.2006 15:42:58)
Milá Jeno,souhlasím s Tebou.Také jsem řešila,proč beru na 3 děti jen jeden rodičák a dozvěděla jsem se úplně to samé.
 Míla 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Státní podpora 

(17.2.2006 15:42:58)
Milá Jeno,souhlasím s Tebou.Také jsem řešila,proč beru na 3 děti jen jeden rodičák a dozvěděla jsem se úplně to samé.
 Stáňa+Ondra (* r. 94) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Státní podpora 

(17.2.2006 9:34:47)
Milado,
já už něco pamatuju ;-), takže pamatuju i to, že rodičovský příspěvek byl původně konstruován skutečně jako dávka, která má částečně nahradit příjem matky ucházející jí díky tomu, že zůstane doma s dítětem (tomu tenkrát taky odpovídalo to, že nebyl možný přivýdělek ani dávat dítě do kolektivního zařízení). Rozhodně to není dávka určená dítěti - cituji z webu MPSV "Na rodičovský příspěvek má rodič nárok, jestliže po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje..." To, že to v průběhu pozdějších úprav ta dávka "zmutovala" tak, že dneska už spíš připomíná "plošný přídavek na dítě ve věku do 4 let" ;-) je věc jiná...
 Stáňa+Ondra (* r. 94) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Státní podpora 

(17.2.2006 9:44:26)
Milado,
na RP má nárok rodič nebo soba, která převzala dítě do péče nahrazující péči rodičů, nikdo jiný. Rozhodně to fakt není dávka pro dítě. je to dávka pro rodiče.
(s tou matkou jsem to lehce zjednodušila - je to přece jen běžnější situace, pochopitelně to platí i pro otce; myslím ale, že z citace z webu MPSV bylo jasné, jak to je ;-)
 Stáňa+Ondra (* r. 94) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Státní podpora 

(17.2.2006 10:16:30)
Milado,
skutečně RP není nikde definovaný mzda - v tom máš nepochybně pravdu ;-). To, co píšu já o tom, že je to "částečná náhrada ušlé mzdy", jsou parafrázované myšlenky, které zazněly v rámci odůvodňování zákona o státní sociální podpoře v době, kdy se projednával v PSP. Nejde o to, jak je to definované, ale jaký to má svou podstatou charakter (teda v případě RP bych měla spíš napsat jaký to charakter původně mělo, protože díky úpravám, kterým RP prošel, se tenhle charakter do značné míry setřel). A tam trvám na tom, co jsem napsala - s výhradou toho, že se to pochopitelně týká nikoliv pouze matky, ale i otce (popř. osoby, která má dítě svěřné do péče nahrazující péči rodičů.
Nicméně bych řekla, že z tohle základního chakteru RP se stále vychází a z toho taky vyplývá filosofie, že RP je stejný pro všechny rodiče. Mzda ti totiž uchází jen jednou, ať máš doma jedno dítě, dvě děti blízko za sebou nebo třeba paterčata ;-), tudíž tu částečnou kompenzaci ušlé mzdy je třeba provést taky jen jednou ... Zvýšení RP pro vícečetné matky by v tomto směru bylo z mého hlediska nesystémové... Pokud by jim stát měl zájem zvýšené náklady související s vícerčaty nějak kompenzovat, mělo by to být po legislativní stránce (teď odhlížím od toho, zda je to odůvodněné či nikoliv) řešeno jiným způsobem, a´t už specifickou dávkou nebo třeba zvýšeným koeficientem v případě vyplácení přídavku na dítě... Ale to už tak trochu fabuluju bez většího přemýšlení ...


 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Státní podpora 

(17.2.2006 11:11:15)
Stáňo, pokud to zformuleš takto, pak mi z toho vyplývá, že vícečetná matka by měla mít normální rodičák (má jen jednu ušlou mzdu, dokonce za období kratší než matky dvou dětí), měla by mít dvojnásobný porodný, protože má dvojnásobný náklady na pořízení výbavičky (i když to částečně mají i matky dětí po sobě a na druhou stranu my osobně jsme měli investici do výbavy mnohem nižší, než bylo porodný, takže se dá říct, že jsme z toho děti šatili snad do jednoho roku) a stejnej příspěvek na dítě páč děti mají stejný nároky na jídlo, plenky a cca od roku i na oblečení ať jsou po rok sobě nebo při jednom.
 Market+Kájinka9/02+8/05Jan 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Státní podpora 

(17.2.2006 9:35:57)
Pro dítě je přídavek na dítě a sociální příplatek!!Rodičovský je pro rodiče!!Dojdi se zeptat na sociálku!!Ale proč se dohadovat.Je jedno jestli je pro matku nebo pro otce.Každopádně v téhle republice na něj má nárok zřejmě každý.Moje sestřenice chodí do práce na plný úvazek,holka necelé 2roky chodí do jeslí každý den od rána do odpoledne a rodičák dostává taky.Sice je zajištěná celodenní péče,ale jesle se do toho myslím nepočítaj tak kde je spravedlnost???
 Market+Kájinka9/02+8/05Jan 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Státní podpora 

(17.2.2006 9:48:40)
Koukám,že se tady chytá za slovíčka!!!Pro mne za mne dohadujte se a slovíčkařte dál.Jedna napadáte druhou a jste všechny mámy!!!!Každá ženská která vychovává děti vlastně pracuje v nepřetržitém "provozu" a to už po celý život!!!Napsal jsem ZÁMĚRNĚ ženská protože těch chlapů je ještě sakra pomále!!!
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Státní podpora 

(17.2.2006 10:41:17)
Markét, tomu rodičáku bych se dost divila, protože děti do 3 let mohou chodit do jeslí/školky/obdobného zařízení toliko 5 (slovy - pšt) dné v měsíci, děti od tří let 4 (slovy: čtyři) hodiny denně (a to letos v únoru prvně, ještě minulý měsíc na ně platilo stejné omezení jako na děto mladší tří le), tedy v ŽÁDNÉM případě každý den od rána do odpoledne, jak píšeš ty.


S.+++
 Market+Kájinka9/02+8/05Jan 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Státní podpora 

(18.2.2006 14:16:57)
Sylvie je to tak ony to snad jsou soukromé jedličky a měsíčně jí stojí 3500tis.Ale i tak je to docela sprostý.Jedna může a druhá ne.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Státní podpora 

(18.2.2006 14:53:22)
Ale to vůbec nevadí, jstli jsou jesle soukromé nebo státní. Zákon mezi nimi nerozlišuje. Pokud dá rodič dítě do jeslí/školky/obdobného zařízení, tak to musí nahlásit na úřadě, a potom musí nosit potvrzení ze školky, že jeho dítě splňuje podmínky dané zákonem, tedy že je v zařízení maximálně povolenou dobu a ne víc.

Už jsem se v jedné diskusi setkala s tím, že někdo přepsal "poučení" ze soukromého zařízení, ve kterém rodičům psali, že omezení docházky se na ně nevztahuje. Přeposlala jsem to na ministerstvo práce a sociálních věcí spolu s dotazem, co je na tom pravdy a pokud to tak je, tak kde v zákoně to najdu. Odpověděli mi to, co vím - nenajdu to, protože zákon opravdu nerozlišuje mezi státním a soukromým zařízením, takže to "poučení" není pravdivé. Takže pokud někdo dává dítě denně do jeslí a zároveň pobírá rodičovský příspěvek, tak ho pobírá neoprávněně. Možný to samozřejmě je, protože pokud matka sama nenahlásí, že má dítě v jeslích, tak na to na úřadě asi těžko přijdou. Nebo v rámci udržení klientely mohou v jeslích vydávat nepravdivá potvrzení. Ostatně, to v souvislosti s povolením 4 hodin ve školce denně pro děti starší tří let naznačila i naše školková ředitelka - ve školce nejsou píchačky, takže nikdo nebude sledovat, zda je děcko ve školce čtyři hodiny nebo šest, pokud tam nebude celý den, tak mu to formulář potvrdí...

Jenže - tohle nemá nic společného s tím, co zákon povoluje. To je prostě podvod: zákon povoluje to a to, já to nedodržuju, ale tvářím se, jako kdybych dodržovala a spoléhám na to, že mi na to nikdo nepřijde (a vlastně nejspíš ani nikdo nemá jak mi na to přijít).
S.+++
 Míla  
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Státní podpora 

(18.2.2006 14:55:23)
A proč? Ty bys chtěla, aby ta, co si to sama platí ještě přišla o rodičák? A proč? Protože ty závidíš? Ona si to platí a ještě vydělává, takže sakra hýbe ekonomikou tohoto státu (vydělává a utrácí) a co děláš pro stát ty? Akorát sedíš, jinak nic.
 zufi 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Státní podpora 

(18.2.2006 15:18:04)
Ale Mílo, tos nemohla myslet vážně, že ne ?!
 Market+Kájinka9/02+8/05Jan 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Státní podpora 

(18.2.2006 17:56:43)
Hele jsem zdravotní sestra mám 5ti měsíčního kluka tak co můžu dělat.V práci jsem dostala výpovd když jsem byla těhotná,byla jsem na určito za mateřskou,jedna z mála se vrátila do špitálu!!Nezlob se na mě,ale když je někdo zaměstnaný na HPP ráno odjede v 7 a vrátí se v 17 přitom má dítě v jeslích tak mi to přijde nespravedlivý,protože si vydělává a hodně slušný peníze.Ráda bych šla do práce to mi věř,už jen proto abych nemusela obracet každou korunu a přemýšlet co dětem koupit můžu a co ne.Jestli koupím takový pleny nebo takový mlíko,jestli si můžu koupit jogurt třeba pro sebe.Nelituju toho,že mám děti,chtěla jsem je mám je!!Jsou pro mne to nejdůležitější v mým životě.Dostala jsem hodně facek a zůstala s nima sama a docela mne štvou i takový řeči,že si dítě má pořídit ten kdo je uživí!!!
 Betula 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Státní podpora 

(17.2.2006 12:52:43)
Ahoj Milado,
RP je opravdu pro matku a ne pro dítě. Okopírovala jsem to ze stránek MPSV ČR.

Rodičovský příspěvek náleží ve výši 1,54násobku částky životního minima na osobní potřeby rodiče. Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, jestliže po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě do 4 let věku nebo do 7 let, je-li dítě dlouhodobě zdravotně postižené. Podmínkou je, že dítě nenavštěvuje jesle, mateřskou školu nebo jiné zařízení pro děti předškolního věku déle než 5 kalendářních dnů; jsou-li závažné zdravotní důvody na straně dítěte nebo rodiče, může dítě uvedené zařízení navštěvovat 4 hodiny denně. Od února 2006 je tato podmínka změněna. Zatímco pro dítě mladší 3 let i nadále platí, že může navštěvovat jesle nebo obdobné zařízení nejvýše 5 kalendářních dnů v měsíci, dítě, které dovršilo 3 roky věku, může pravidelně navštěvovat mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně. Příjmy rodiče nejsou sledovány. Rodič může při nároku na výplatu rodičovského příspěvku zlepšovat sociální situaci rodiny výdělečnou činností, ale musí v této době zajistit péči o dítě jinou zletilou osobou.

Proto to berou u dvojčat tak, že je stále jen 1 matka, která má stále stejné potřeby.....i když potřeby dětí-dvojčat jsou samozřejmě daleko větší něž jedináčka.
 Katka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Státní podpora 

(16.2.2006 14:54:04)
to je ale modelová situace, která neplatí na všechny. Já jsem například zkončila v práci už před těhotenstvím. (řekla jsem, že chci dítě, protože jsem pracovala na rizikovém pracovišti a oni mě neprodloužili smlouvu).takže jsem byla na úřadu práce. takže teď dostávám 3500 a když budu mít druhé dítě, tak budu zase dostávat jen 3500. Na přídavky nemáme nárok. Tak mi řekni v čem je rozdíl, jesli bych měla dvojčata nebo dvě děti. Řekla bych, že v tomto případě by se ti ty hodnoty poněkud obrátili
 Mamina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Státní podpora 

(16.2.2006 15:23:15)
To se na mě Katko nezlob, ale ty jsi kvůli plánovanému těhotenství skončila v práci, zaregistrovala jsi se na úřad práce a pobírala jsi podporu v nezaměstnanosti, tj, dávky od státu?
Proč jsi si tedy nenašla jinou, méně rizikovou práci. Ono je jednodušší pobírat dávky a být doma, že. Takže vlastně stát dostál své povinnosti a živil tě.

Proč by tedy stát neměl přispět maminkám s dvojčátky? Oni za to nemůžou, že se jm narodila dvě miminka. A živit je musí. Náklady jsou dvojnásobné.


Jindřiška to moc hezky napsala :-)))
 Jika 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Státní podpora 

(16.2.2006 15:51:55)
Jo, moje řeč. Trefně napsáno. Máš bod :-)
 zuza 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Státní podpora 

(19.2.2006 15:47:32)
Mám kamarádku, které se stalo něco obdobného. Problém je ten, že na pracáku ani nikde jinde nic nenašla, leda tak na černo. Není nic tak jednoduché jak to vypadá. Teď má příjem 1900 Kč od pracáku 500 Kč na první dítě dohromady mají s partnerem životní minimum cca 11 000. Budou mít teď další dítě, to není dobrá situace, když dáte 3 tis. za byt. Na sociálce jí řekli ať prodá televizor a mikrovlnku ..... Pračku že si může nechat a pak přijít.
 jana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Státní podpora 

(20.2.2006 13:15:33)
Tak to bych chtěla vidět kdyby tohle řekli nějaké romské matce s romskym machem. Že nedostane přídavky, když bude mít televizi a mikrovlnku. To by bylo tóčo. Ale normálním lidem si to dovolí říct.
 Jesie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Státní podpora 

(16.2.2006 16:42:00)
Katko,já jsem zdravotní sestra,takže myslím,že i moje pracoviště je značně rizikové...o svém úmyslu jsem se nesvěřila ani nevidím důvod,je to moje volba mít či nemít dítě.Tudíž to,že se ti to vypočítává z dávek,je tvá chyba.Existuje zákon,kdy těhotnou nesmí žádný zaměstnavatel propustit.
 Katka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Státní podpora 

(16.2.2006 16:48:41)
Já jsem taky zdravotní sestra. Pracovala jsem na onkologii a podávala jsem cytostatika. Takže jako zdravotní sestra by jsi měla pochopit, že jsem musela změnit místo. Doporučení je před otěhotněním být minimálně rok od cytostatik. V případě těhotenství hrozí poškození plodu. Ale to asi víš. Takže mi neříkej, že je to moje vina. Děkuji
 Mirka 
  • 

Katko, promiň, ale jsi pitomá 

(20.2.2006 17:15:15)
a) plánovat těhotenství máš s manželem (partnerem) a ne se zaměstnavatelem
b) i na rizikovém pracovišti lze být těhotná, pokud ti nemohou dát jinou práci, jdeš na neschpenku a na mateřskou máš pak nárok, a to vypočtenou ze svého původního platu
c) a bod B platí i při smlouvě na dobu určitou.
 Kačka 
  • 

Re: Katko, promiň, ale jsi pitomá 

(20.2.2006 22:34:02)
Nevím, proč by má jmenovkyně byla pitomá??

Myslím, že se zachovala jako zodpovědná matka, taky jsem zdravotní sestra, pracovala jsem na interním JIPu a po otěhotnění jsem šla na neschopenku, moje vrchní byla tak hodná, že kdyby mi tu neschopenku nechtěla moje Dr. napsat, tak by si s ní promluvila a ukecala by to (protože zastává názor, že než riskovat zdraví dítěte tak to radši ať jsem doma na neschopence)
 alžbjeta 
  • 

jiondřišce 

(16.2.2006 17:14:57)
jenže pokud máte dvě děti po sobě tak ty peníze dostáváte za delší časový úsek.
(když je interval delší než tři roky, dokonce dvojnásobný)
ten zbytek času pracujete a máte zase 100% své mzdy..

myslím, že uvádět ta čísla bez časové souvislosti je zavádějící.
 Jesie 


Re: jiondřišce 

(16.2.2006 18:48:01)
Alžbjeto-no,já myslím,že jako základ pro tuhle diskuzi je to dost dobrá tabulka,nehledě na to,že je to modelová situace,aby si každý mohl konkrétně představit o co jde.Navíc,s touhle tabulkou si dala práci jiná maminka,které za to děkuji.
Monomaminky nám tu ještě pořád nepředložili nic hmatatelného,proč si lepší podporu nezasloužíme,jsou to jen nadávky,urážky a odsouzení naší snahy.
Víte,už Monis tady psala (a i jiné) že by bylo lepší zlepšit sociální základ tohoto státu.
Ať si stát nechá ty peníze,ale ať nám dá možnost jeslí,dobré práce za slušné peníze...pak neřekneme ani slovo.Chceme pracovat a uživit svoji rodinu...a nebo ať nás tedy slušně platí stát.
 takyivka 
  • 

Re: Re: jiondřišce 

(16.2.2006 18:54:32)
Ježiš to je zase blud. Ocenění vaší snahy... tak jste nemuseli jít na umělé oplodnění a když tak si nechat dát jen jedno embryo.
Každý si má pořídit na to, na co má. To platí i o dětech. Až půjdou do školy, budete řvát dejte nám na pomůcky. Na další školy vychováváme vám inženýry dokory tak nám dejte na vejšku.
 takyivka 
  • 

Re: Re: jiondřišce 

(16.2.2006 18:59:32)
Hele a nechcete třeba taky zadara MHD :-) Jako, že vás jezdí víc.
 Jesie 


Re: Re: Re: jiondřišce 

(16.2.2006 19:24:03)
Holka,ty asi nevíš co mluvíš.Nechtěla jsem ti odepisovat,za to mi nestojíš,ale já mám dvojčata přirozeně,ne po umělém...trochu jsi se sekla,co?
 takyivka 
  • 

Re: Re: Re: Re: jiondřišce 

(16.2.2006 19:27:54)
Ale těch počatých přirozenou cestou je menšina. To nepopřeš. Větší část pochází z umělého oplodnění.
 zdena 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: jiondřišce 

(16.2.2006 19:56:45)
no nedovedu odhadnout jak je to statisticky třeba v rámci republiky..ale znám osobně 7 (vč. mě) dvojmamin a jen jedna je po umělém oplodnění. ostatních jsem se neptala.tak nevím...
 B twiňáci 


Re: Re: Re: Re: Re: jiondřišce 

(16.2.2006 20:25:28)
Opravdu, co jsi zde napsala je perla. Mám sice dvojčata počata přirozenou cestou, ale pokud bych z jakékoli příčiny nemohla otěhotnět, určitě bych šla na umělé oplodnění. Stejně ráda bych uvítala jedno miminko, tak i dvojčata. Zde snad nehodnotíme jak kdo přišel do jiného stavu, nehledě na to že mnoho monomatek má děti z umělého oplodnění, ale to, že mít dvě děti najednou je jaksi celkově dražší pro rodiče, tudíž výhodnější pro stát, protože za stejné peníze já vychovám dvě děti, kdežto ty jedno a pokud budeš chtít další dítě, tak se tě opět týká 3 letá mateřská........bla,bla... Kdo logicky uvažuje, tak mu to musí prostě sepnout a není to o tom, že by dvojmaminy chtěli něco navíc.
 Ivka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: jiondřišce 

(16.2.2006 20:31:22)
Vždyť ale nevychováváš děti pro stát, ale kvůli sobě. Své rodině, ty jsi je chtěla nebo ne?
Navíc kdo jak přišel k dítěti tu začala řešit jedna z dvojáků, když říkala, že matka s dětmi brzo po sobě, prostě jen souložila bez ochrany. To mi připadá taky mimo mísu.
A jak už tu někdo psal, za chvilku si můžou žádat i matky s dětmi deset let od sebe, protože mají taky větší náklady.
 B twiňáci 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: jiondřišce 

(16.2.2006 20:39:53)
V té výchově máš naprostou pravdu, děti jsou zlatíčka a dělám to samozřejmě pro sebe. Nikdo však nemůže upřít to, že nemůžu nijak ovlivnit, že budu na rodičovské dovolené kratší dobu a mám na starosti dvě děi. Ráda bych si to rozložila na děti po sobě, což prostě neovlivním a to je fakt. Nehledě na to, že jak zde někdo uvedl, já za stejné peníze vychovám pro stát dva poplatníky a to je taky fakt.
 Ivka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: jiondřišce 

(16.2.2006 20:45:31)
Já nepopírám, že nemáš práci s dětma. Ale říkám, že mi připadá nespravedlivé, aby matky vícečat pobíraly víc peněz. Ono mít dvě děti krátce po sobě nebo i třeba rok dva, dá stejně práce a taky to leze do peněz.
O co hlavně jde, že tento stát prostě na to nemá. A to ani na zvýšený rodičák co bude od ledna příštího roku.
 Kačka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: jiondřišce 

(20.2.2006 22:46:56)
Ivko, řekni stát nemá peníze, kdes to vzala, dluhy se snižujou a když můžeme platit jiný bezednosti, tak to teda promiň, proč nepřidat maminam, a proč nedat ještě tu půlku dvoj a více čátkům, ty co mají děti po sobě, tam si můžou děti dědit po sobě alespoň oblečení, to u dvojčat jaksi nejde, musíte nakoupit všechno dvakrát a pak s tím co.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: jiondřišce 

(21.2.2006 0:14:47)
Kačko, dluhy se snižujou? Nechtěla jsi napsat, že se snižuje tempo zadlužování - tedy že dluhy stále rostou, ale loni jsme se zadlužili o něco míň, než předloni? To by mi dávalo smysl, i když fakt je ten, že nejsem ekonom a zadlužování státu nijak detailně nesleduju

S.+++
 Jana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: jiondřišce 

(21.2.2006 0:25:30)
Naopak, tempo zadlužování se zvyšuje, dluhy rostou rychleji než dříve.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: jiondřišce 

(21.2.2006 0:37:01)
Hmmm, Kačko, tak mezitím co k 31.12.2004 byl státní dluh 592,9 miliard, tak 31.12.2005 se snížil na 691,2 miliard... Jo, jo, dluhy se snižujou... To víš, žijeme v růžovém sadu, všude kolem nás je spousta trnů... ;o)


S.+++


 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: jiondřišce 

(21.2.2006 0:42:34)
Tak jsem našla tabulku od rodku 1993 do roku 2005 (v miliardách, co číslo, to rok):

158,8 - 157,3 - 154,4 - 155,2 - 173,1 - 194,7 - 228,4 - 289,3 - 345,0 - 395,9 - 493,2 - 592,9 - 691,2

S.+++
 B twiňáci 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: jiondřišce 

(16.2.2006 20:34:04)
To je samozřejmě pro takyivku. Jo a drobná poznámka, proč je Vás většina, co kritizujete anonymních?
 Ivka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: jiondřišce 

(16.2.2006 20:36:55)
Anonymní.. já se klidně zaregistruji, ale pomůže vám to? Nic nového se nedozvíte. Snad jen výhoda pro mne - budu psát sama za sebe.

 B twiňáci 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: jiondřišce 

(16.2.2006 20:42:26)
To snad píšeš za sebe vždycky, ne. Jen to svědčí něco o tvé serióznosti.
 Ivka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: jiondřišce 

(16.2.2006 20:50:59)
Myslela jsem to tak, že dejme tomu nick Ivka bude jediný a nikdo jiný se za mě nebude moci vydávat.
Já píšu sama za sebe vždy.
 Katka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Státní podpora 

(16.2.2006 12:47:00)
věřím, že péče o dvojčata je opravdu dvojnásobná, obdivuji každého, kdo to zvládne. Ale myslí, že péče o dvě děti s rozdílem jednoho roku není o nic lepší. Jsou to úplně stejné problémy, jako u dvojčat. Stejně musíš koupit dvě postýlky a dva kočárky, dvě autosedačky. A v tom, jak to skloubit třeba s návštěvou úřadů či lékařem nebo jen procházkou je to úplně stejné. Možná kojení je asi dost náročné, pokud chcete kojit obě děti. Věřím, že musí být maminka hodně vyčerpaná. Ale s ročním dítětem si taky moc neodpočinete
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: Re: Státní podpora 

(16.2.2006 17:50:36)
Katko souhlasim. Nevidim rozdíl v tom, jestli má někdo dvojčata, nebo děti rok po sobě. S dvojčatama může být složitější kojení apod., s dětma brzo po sobě je problém s jiným režimem (spánek, jiná jídla), s tím, že jedno je mnohem větší, ale pořád ještě nemá rozum, takže ho nemůžete nechat s miminem chvilku o samotě, aby mu neublížilo, někdy se řeší žárlení... S kočárkama a autosedačkama to vyjde nastejno, po čase i s oblečením, páč děti jsou za chvíli stejně velké.
Dvojčatová těhoteství jsou automaticky riziková, brzké 2. těhotenství je záhul pro tělo, které se ještě nevzpamatovalo z 1. porodu, navíc i když je zrovna rizikové, maminka nemůže ležet, ale musí se s pupkem starat o kojence, ani se pořádně nevyspí (nedejbože když celý dny zvrací)...
Fakt nechápu proč by si tyhle dvě skupiny matek měly něco vyčítat...
 Mariana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Státní podpora 

(16.2.2006 12:55:00)
Přečetla jsem Vaš přispěvek Jindřiško a mate pravdu,pani Jana neumi ani nechce pochopit rodiny s vicerč.,když čtete jeji přispěvek tak to ani nejde bez emoci.Ja si ale myslim,že je to spravne,když zvyši rod.přisp.Matka ,ktera je se svym ditětem doma ma taky pravo na slušnou "mzdu".Nebo si myslite,že musi mit almužnu?
 Marie 
  • 

Re: Státní podpora 

(16.2.2006 20:48:20)
Jenom jsem nahlédla do diskuze.... v poslední době diskuze na rodině opravdu velmi zhrubly a zvrhly se do vzájemného osočování se..... Uvědomil si to někdo z vás, kdo chodí na rodinu pravidelněji? Trochu více přemýšlení a nevrhat se na klávesnici ještě v tu chvíli, kdy mám rudo před očima. Hezký večer a více tolerance a pochopení pro názory druhých, ať jsou jakékoliv.
 ZUZA 
  • 

Re: Re: Státní podpora 

(19.2.2006 15:57:56)
Souhlasím s Vámi, já ty peníze přeji všem, ať už je to porodné nebo rodičák, vždyť to nemusí utratit za drahé kočárky, můžou svým dětem našetřit do budoucnosti. Vím kolik stojí zájmové kroužky atd...
Jinak když jsem byla já na mateřské, tak nebyla možnost si přivydělat, tak se napsala živnost na manžela a tím pádem jsme přišli i o ty přídavky na děti. Ať už jsme vydělali nebo ne. Tak jsem malovala dětské obrázky do sekáče, abychom měli na jídlo. Už bych to nechtěla zažít.
 Kačka 
  • 

Re: Re: Re: Státní podpora 

(20.2.2006 22:54:51)
ZUZI, Marie,

máte úplnou oravdu, taky nechápu proč to někdo těm maminkám nepřeje.

A opravdu rodinka se hodně zvrhává na osočování a vzájemné napadání (hlavně v těhle diskuzích k článkům). TROCHU TOLERANCE PROSÍM -MILADO a jim podobné
 Sonja 
  • 

Re: Státní podpora 

(20.2.2006 18:35:38)
To si děláte legraci?
Nevím jak "dobře" na tom finančně jste vy, ale pravda je, že pokud stát chce víc dětí, které budou v důchodu vydělávat "na nás", měli by sakra zvýšit mateřskou, protože i já a "nemálo" žen a holek z okolí, co mají jedno dítě okolo třech let se "velmi velmi dlouho" rozmýšlí, jestli si pořídíme druhé dítě, protože jedno je málo a dvě jsou moc... jestli "stojí" za to mít druhé dítě a zadlužit se za dobu mateřské almužny na další dva roky, kdy pak pracují oba. Nevadí nám mít druhé dítě, ale to ZADLUZIT se při mateřské, protože tahle částka je fakt almužna (třeba máte štěstí a máte vlastní byt)... nejen my ale i řada dalších rodin s dítětem mají hypotéku na 20 až 25 let v dost vysokých splátkách, na které musí někdo vydělat.. nemluvím o ostatních potřebách s dětma. Měla jsem štěstí, vzali mi holčičku ve 2 a půl letech do školky a já musela na plný úvazek do práce, protože těch dluhů už bylo víc než dost a řeknu to tak, že ještě minimálně rok máme co splácet! A to jsme se nijak nerozšoupávali... popláceli jsme jen "nutné" věci..
 Jana 1dite 
  • 

Re: Státní podpora 

(22.2.2006 22:25:04)
Vazena,asi to v hlave nemate tak zcela v poradku.Kdyby si kazda zenska mela poridit mimco jen po zhodnoceni sve financni situace,tak by jsme za chvili asi jako lidstvo vymreli.Ne kazda rodina je na tom asi jako vy.Deti se porizujou z lasky a ne kvuli penezum.To mi chcete namluvit,ze kdyz nebudeme mit s manzelem a nejenom my ale i ostatni rodiny cisty mesicni prijem cca30tisic,tak si dite nemam a nemuzu poridit?Jen at stat taky plati,kdyz se muzou mit ti nahore dobre,proc by obycejna rodina mela na to doplacet?A stemi vicercaty souhlasim.Ono kdyz si clovek spocita,na kolik ho to mimco pride mesicne,tak bych rekla,ze i tech 7500kc je malo.A vam jestli muzu poradit,navstivte v co nejblyzsi dobe psychologa neli psychyatra,aby vas zkontroloval,jestli to mate v te vasi hlave vubec v poradku.Myslim si,ze mi dost mamin da za pravdu.Ted docela lituji,ze jsem tuto stranku vubec navstivila,respektive vas clanek precetla,protoze jen tupec me dokaze poradne vytocit.
 Zet 
  • 

Diskriminace?:-) 

(16.2.2006 8:19:15)
Souhlasim s tim, ze by zvyseni rodicovskeho prispevku pro matky/otce dvojcat a vicercat diskriminovalo rodice deti narozenych rychle za sebou - materska (69% predchozi mzdy) u druheho ditete musi byt smesna castka, pokud se za predchozi mzdu pocita rodicovsky prispevek na prvni dite, ne? (Mam za to, ze se materska pocita z prumerne mzdy za poslednich 6 mesicu - pokud ne, tak me, prosim, vyvedte z omylu...) A pokud "ten, kdo vykonava druhe zamestnani, ma narok na druhou mzdu", pak se primlouvam za to, aby se rodicovsky prispevek vyplacel na hlavu ditete, pokud se deti narodi rychle za sebou, kdy v soucasne dobe mate narok jen na jeden RP:-) Take souhlasim s prvnim prispevkem, ze z rozeni deti a pece o ne asi nelze delat vynosnou zivnost a predvolebni stedrost vlade dlouho nevydrzi...:-) Spis bych uvitala systemove zmeny v rodinne politice - usnadneni opetovneho nastupu matky do zamestnani behem/po materske, treba na castecny uvazek. Stat by mohl motivovat zamestnavatele k prijimani matek na castecny uvazek napr. snizenim odvodu za tyto matky apod...
 Sylvie 


Re: Diskriminace?:-) 

(16.2.2006 8:29:21)
Mateřská u druhého dítěte se nepočítá z rodičovského příspěvku. Jsou tři možnosti:

1. Buď je matka zaměstnaná a je na rodičovské dovolené = potom se jí druhá mateřská počítá z doby "před prvním dítětem"
2. Nebo je matka zaměstnaná a rozhodla se si přivydělávat a nastouila zpátky o zaměstnání = pak se jí počítá z toho, co si v té době vydělala (pokud pracovala na zkrácený úvazek, aby zvládla dítě i práci, tak se počítá z toho zkráceného úvazku)
3. Anebo matce během těhotenství, mateřské či rodičovské dovolené skončila pracovní smlouva (docela dost lidí má smlouvy pouze na dobu určitou) = taová matka nemá na druhou mateřskou nárok.

Takže tak.

S.+++
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Diskriminace?:-) 

(16.2.2006 17:56:03)
Sylvie, a nebo je matka studentka a dostává jen rodičák od začátku do konce :-)

Chci vyšší rodičák, páč když se mi dva a půl roku překrývalo studium s výchovou kojenců, vlastně jsem republice ušetřila dva roky času, kdy bych nebyla výdělečně činná! :-))
 Tulačka(Bety 9/96+Anička 4/98) 


vícečata x děti brzy po sobě 

(16.2.2006 8:43:18)
Můžu s Vámi souhlasit v tom, že soušasné změny ve financování rodin s malými dětmi jsou vedeny spíš snahou uspět ve volbách než touhou rodinám opravdu pomoct. Ale spolu s autorkou článku si myslím, že je velký rozdíl v péči o vícečata a děti s malým věkovým rozdílem. Sama mám dcery narozené necelých 19 měsíců po sobě a i když byla Betynka při narození Andulky Prcek, byla do značné míry soběstačná. Možná jsem měla velké štěstí, ale neměli jsme problém, všechno probíhalo docela v klidu a já na to vzpomínám strašně ráda (ale to určitě s odstupem času i maminky vícečat). Prostě necítila jsem se nijak estrémně nervově vyčerpaná a holky po sobě poměrně dlouhý čas dědily oblečení. Proti tomu se maminka vícečatz musí imět vyrovnat s péčí o úpně stejně staré uzlíky, žádný z nich neí ten větší a roumnější (byť třeba jen o rok), má-li trolčata, tak nemá ani dost velkou náruč, aby všechny ty bobky pochovala. Musí to být psychicky dost náročný. A nemluvě o tom, že je více-méně na rozhodnutí rodičů, jestli si pořídí dítka s ročním věkovým odstupem, ale to, jestli budu mít dvojčat, paterčata nebo jedno mimminko - to neovlivním (pomíjím asistovanou reprodukci).
 Jana, dva kluci (1999,2000) 
  • 

Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(16.2.2006 8:51:46)
I tak se dá počet dětí ovlivnit - sama jsem byla velice překvapená, když jsem nedávno četla nějaký příspěvek od ženy, která si nechala dvojčata "zredukovat" na jedno dítě. Ale předpokládám, že toto není zrovna standartdní postup. Chtěla jsem jenom naznačit, že i žena, která čeká větší počet dětí, má možnost volby. Už vidím ty reakce..........:-( Prosím, nebijte mne, je to jenom pragmatický názor!!!!
 Jana, dva kluci (1999,2000) 
  • 

Re: Re: Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(16.2.2006 9:34:07)
Milado, to jsem přesně čekala..... Je to asi taková volba, jako když maminka otěhotní 3 měsíce po porodu a zvažuje interrupci. Já neříkám, že je to řešení, nikomu to nedoporučuji a sama bych to neudělala, jenom říkám, že všichni máme MOŽNOST VOLBY
 Jana, dva kluci (1999,2000) 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(16.2.2006 9:56:47)
Milado, opravdu jsme se dostaly poněkud jinam, než o čem by tato diskuse měla být. Já se s tebou do hádek na toto téma pouštět nehodlám, pokud jsem se citlivě dotkla některé maminky s výše uvedenými problémy, hluboce se jí tímto omlouvám.

Abychom se vrátili k tématu, neschvaluji žádné další navyšování jak porodného, tak rodičovského příspěvku, ať už se jedná o jedno, dvě, tři, čtyři atd. děti. Dnešní podmínky jsou, dle mého názoru, pro maminky supervýhodné. A - pokud se nemýlím - pobírají také maminky vícerčat déle peněžitou pomoc v mateřství, nebo tu už neplatí ???
 lenka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(16.2.2006 13:53:44)
No,holka Ty jsi se úplně zbláznila.Já si myslím,že starost o děti je práce jako každá jiná a určitě by ji maminky neměly odflinknout,jen proto aby mohli jít co nejdřív do práce,aby svoje děti uživily.Ne každý vydělává tolik peněz,aby si mohl dovolit odmítat zvýšení těchto dávek.I když beru,že je to předvolební tah,díky bohu za něj.
 Mirka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(16.2.2006 17:04:36)
Leni super,taky si to myslim!!!!!
 jarča 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(20.2.2006 23:09:55)
Jano!!!!

jsi normální? předchvilkou bys poslala mámu s dvojčaty na odebrání jednoho a teď tohle?

Cituji:
"Abychom se vrátili k tématu, neschvaluji žádné další navyšování jak porodného, tak rodičovského příspěvku, ať už se jedná o jedno, dvě, tři, čtyři atd. děti. Dnešní podmínky jsou, dle mého názoru, pro maminky supervýhodné. A - pokud se nemýlím - pobírají také maminky vícerčat déle peněžitou pomoc v mateřství, nebo tu už neplatí ???

to byl, ale vážně blábol, kde žiješ, že si myslíš, že je to pro matku supervýhodné - to jako ty 3600 jo?? Hm......... vážně nechápu, kdybys napsala že těch 7400 je výhodných tak to by byla jiná.
 Jana, dva kluci (1999,2000) 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(21.2.2006 9:29:32)
Tak jsem to taky myslela
 jája 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(6.3.2006 12:58:29)
supervýhodné?:-)
 Ivana Procházková 


Re: Re: Re: Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(16.2.2006 10:50:27)
Jo, ale ty možnosti volby jsou DOST odlišné (nesrovnatelné):

1. volba = rozhodnout se, zda počít dítě

2. volba = ukončit vícečetné těhotenství, riskovat poškození zbývajícího/zbývajících plodu/ů

S tím bych jako s MOŽNOSTMI VOLBY snad ani neoperovala.

A pokud jde o zvýšení rod. příspěvku: ačkoli se to dvakrát nedotýká finanční situace naší rodiny, považuji to za jeden z dobrých tahů naší vlády, a je mi celkem jedno, zda se jedná o předvolební snahu se "zalíbit" nebo skutečně promyšlený záměr. Jestliže díky tomu budou moci zůstat dál doma se svými dětmi maminky, které by jinak musely nastoupit do práce a děti umístit do jesliček, tak to považuji z velmi dobrou "investici" do společnosti. Tím se nechci dotknout maminek, které děti do jesliček dávají, protože pracovat CHTĚJÍ, i já mezi ně patřím (až na ty jesle - mám chůvičku). Pokud ale maminka chce být se svým dítětem doma a těší jí to, tak jsem ráda, že jí v tom stát podpoří a umožní jí to.
 Ivana Procházková 


Re: Re: Re: Re: Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(16.2.2006 10:54:19)
Pardon, článek je o zvýšení RP rodičům vícerčat a já vztáhla odpověď jen na zvýšení "běžného" RP. U vícerčat to zvýšení cítím obdobně.
 Kačka 
  • 

Re: Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(20.2.2006 23:02:43)
Jano, dva kluci (1999,2000)

Jano proboha a ty bys to udělala, vždyť pak bys taky mohla přijít i o to druhý!!!
 Jana, dva kluci (1999,2000) 
  • 

Re: Re: Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(21.2.2006 9:31:05)
Přečti si vše.....
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(16.2.2006 9:22:38)
ja mam kluky po sobe 22 mesicu.
A souhlasim s tim, ze pokud daji 1,5nasobek materske matkam s dvojcaty a vicercaty je to pak diskriminace matek deti s malym vekovym rozdilem. Ono se totiz vse podedit neda.. treba se minete velikosti sezonich veci.. zimni veci jsou dost drahe. O botickach ani nemluvim.
Rozumnejsi by byli tolerantnejsi pristupy a "pravidla" v materinkach a jeslickach a ruzne pracovni vyhody od zamenavatelu.
 Tulačka(Bety 9/96+Anička 4/98) 


Re: Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(16.2.2006 9:32:45)
Vím, že střílím do vlastních řad, ale pořád si myslím, že ty vícečata nejsou o (ne)dědění oblečení, ale že prostě jejich výchova je pro maminku náročnější, než výchova jednoho miminka. Navíc si dost často jako nedonošenci přinášejí do života problémy, který mamice na psychické pohodě nepřidají. Prostě si myslím, že si vyšší rodičák zaslouží, ale je to můj názor.

Redukce vícečat fakt není úplně standardní postup. Někdo může namítnout, že i rodiče, kteří čekají další mimčo příliš brzy, mají možnost vyřešit to podobně. Ale to je naúplně jinou diskusi.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(16.2.2006 9:44:33)
Vis, ona ta jejich vychova zase o tolik narocnejsi neni. Mam kamaradku s dvojcaty, starsimi o rok nez je nas Vojta (3), mladsimu je rok. A ta kdyz vidi nase kluky, rovnou rika, ze to mela zlaty.. ze teda zacatky - to bylo peklo, ale jakmile si po sestinedeli zajela rytmus, mela to proste pri jednom. Vychovu, deti si spolu hrali a tak..
 Rosie 


Ať stát změní přístup k matkám 

(16.2.2006 10:27:19)
Cairo, kamarádka, co má dvojčata, mi povídala, že ten první rok je hodně náročný, ale jakmile se děti trošku "osamostatní", je to prý naprostá pohoda. Děti si totiž spolu hodně vyhrají, takže třeba hodinu si spolu hrají a nechtějí, aby jim do hry kdokoli zasahoval.
Co se náročnosti péče týká, tak je pravda, že dvojčata se rodí s nižší porodní hmotností a jsou větší rizika zdravotních problémů, ale moje starší dcerka měla od narození velké problémy a byla přenášená.
A k mateřské - upřímně, bylo by to pěkné, kdyby na nás stát konečně začal brát ohledy a ocenil, že "mateřská dovolená" (nesnáším tenhle termín) není flákání se s dětma a nicnedělání, ale je to "práce" velmi náročná, vždyť formujeme človíčka a na nás záleží, jaký jednou bude. Ale zvýšení rodičáku není to nejlepší řešení. Samozřejmě, že by se mi líbilo, kdybych místo té almužny měla příjem vyšší, to asi všem, že? Ale jen do té doby, než si člověk uvědomí, že zanechává svým dětem pořádné dluhy...to ta sladká vidina zlepšení finanční situace po čertech hořkne... Mnohem víc bych ocenila, kdyby se mi povedlo sehnat práci na půl úvazku nebo na doma, třeba i za těch 7.000, což by přesně pokrylo alespoň náklady na bydlení. Děti mám 7 a 4 roky, nechci se jen tak flákat. Když jsem tenkrát zjistila, že čekám dítě, byla jsem strašně hrdá, že budu maminkou a přišlo mi to jako nejdůležitější věc na světě. Teď se mi zdá, že při hledání práce být matka znamená nést si jakési stigma. V okamžiku, kdy řeknete, že máte děti, už o vás není zájem, takže lepší by bylo děti tajit? Jako by děti byly něco, za co se máte stydět. Ne, mnohem lepší by bylo, kdyby stát něco udělal s touto situací než populisticky zvyšoval rodičák, navíc před volbami, což je dvojnásob urážlivé...
Poněkud jsem se rozohnila, snad nevyvolám nežádoucí diskusi... :-)
 Helena 
  • 

Re: Ať stát změní přístup k matkám 

(16.2.2006 10:33:00)
Ahoj Rosie,

díky za příspěvek, jsem ráda, že jsou i lidi jako ty, tj. že všichni neplesají nad tím, že bude rod. příspěvek 7 tis., ale raději by viděli jiné změny.
 Jana, dva kluci (1999,2000) 
  • 

Re: Ať stát změní přístup k matkám 

(16.2.2006 10:35:31)
Rosie, neboj, od vyvolávání emotivních diskusí jsem tady dneska já :-)) Plně s tebou ve všem souhlasím, ještě bych doplnila další návrh, jak zlepšit situaci maminek (mimo to, co jsi již uvedla ty) - já osobně bych ocenila, kdyby školky měly provoz prodloužený do minimálně 17.30 až 18.00 hod., event. aby velké společnosti zřizovali své vlastní školky a zároveň zaměstnávaly maminky na zkrácený úvazek. Já prostě nestíhám - pokud v práci skončím v 16.30 (ale častěji i později), nemůžu stihnout dojít pro děti do 17.00 hod.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Ať stát změní přístup k matkám 

(16.2.2006 10:48:46)
Ten prodlouzeny rezim skolek by byl super. Stejne tak bych uvitala moznost, po domluve s ucitelkou, dat dite do skolky behem dne kdykoliv, tak abych jim nenarusila rezim. (jasne , ze tam nepujde, kdyz ostatni jsou na vychazce)..
A co se tyce dalsich vyhod, bylo by treba fajn, kdyby stat nejak zvyhodnil zamestnavatele matek s malymi detmi, podobne, jako kdyz zamestnavaji telesne postizene (nemuselo by to byt treba tak markantni, ale nejake vyhody od statu by v tomto byli fajn..
 Helena 
  • 

Re: Re: Re: Ať stát změní přístup k matkám 

(16.2.2006 11:16:42)
JÁ bych se bála výhod, pro maminky nebo rodiče konkrétně, protože zvýhodnuju-li někoho, zákonitě tím někoho jiného znevýhodnuji a maminky jsou trochu jiná kategorie nežli handicapovaní lidé. Ale jsem určitě pro takové opatření, aby zvýhodnění maminek nesl stát a nikoli zaměstnavatel (v současnosti má např. zvýšené náklady s proplacením dovolené za mateřskou dovolenou) a zaměstnavatelé se pak brání zaměstnávat maminky nebo potenc. maminky. A hlavně zpružnit pracovní trh, podpořit zkrácené úvazky, zejdnodušit uzavření a rozvázání prac. poměru (kdo dělal mzdovou účetní, personalistku, ví že to je kolikrát pěkná agenda) atd. atd. Ale bála bych se zvýhodňování jen pro maminky, tzn. pozitivní diskriminace. I když kategoricky to neodmítám, nemám třeba žádné info o tomto ze zahr., jak to kde funguje, jestli to je efektivní, jaká to má negativa.
 Rosie 


Re: Re: Re: Re: Ať stát změní přístup k matkám 

(16.2.2006 11:57:04)
Heleno, ono je zvýhodňování a zvýhodňování. V současné době jsou třeba starší občané motivování k tomu, aby pracovali i přes důchod a zaměstnavatelé jsou, tuším, zvýhodňováni, pokud důchodce zaměstnají. To je pak těžké sehnat práci. Takže kdyby zaměstnavatelé byli motivováni k zaměstnáváni matek s malými dětmi, nemyslím si, že by se jednalo o privilegia, ale o postavení na stejnou úroveň jako ostatní skupiny lidí.
Závěrem dodávám, že nebrojím proti důchodcům, moje máma je již v důchodovém věku. Když jsem se ptala, jestli bude přesluhovat, tak mi řekla, že copak to jde, když spousta mladých nemůže sehnat práci, protože všude sedí důchodci?To že není dobrá politika státu.
Prostě si myslím, že vláda by měla zvážit priority. Budou-li motivovat lidi k tomu, aby měli děti (a ne zvyšováním dávek, to je dost krátkozraké "přilepšení", navíc nebýt voleb, o ničem takovém by ani neuvažovali), porodnost se zvýší. Budou-li nám házet klacky pod nohy, bude to horší.
Tohle by ale bylo na samostatnou diskuci :-)...
 Rosie 


Re: Re: Re: Re: Ať stát změní přístup k matkám 

(16.2.2006 11:57:06)
Heleno, ono je zvýhodňování a zvýhodňování. V současné době jsou třeba starší občané motivování k tomu, aby pracovali i přes důchod a zaměstnavatelé jsou, tuším, zvýhodňováni, pokud důchodce zaměstnají. To je pak těžké sehnat práci. Takže kdyby zaměstnavatelé byli motivováni k zaměstnáváni matek s malými dětmi, nemyslím si, že by se jednalo o privilegia, ale o postavení na stejnou úroveň jako ostatní skupiny lidí.
Závěrem dodávám, že nebrojím proti důchodcům, moje máma je již v důchodovém věku. Když jsem se ptala, jestli bude přesluhovat, tak mi řekla, že copak to jde, když spousta mladých nemůže sehnat práci, protože všude sedí důchodci?To že není dobrá politika státu.
Prostě si myslím, že vláda by měla zvážit priority. Budou-li motivovat lidi k tomu, aby měli děti (a ne zvyšováním dávek, to je dost krátkozraké "přilepšení", navíc nebýt voleb, o ničem takovém by ani neuvažovali), porodnost se zvýší. Budou-li nám házet klacky pod nohy, bude to horší.
Tohle by ale bylo na samostatnou diskuci :-)...
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Re: Re: Re: Re: Ať stát změní přístup k matkám 

(16.2.2006 12:04:21)
Rosie,
myslím, že u těch důchodců je výhodné hlavně to, že důchodce může mít opakovaně smlouvu na dobu určitou (ani to snad jinak nejde), takže v momentě, kdy by byl přebytečný, prostě už s ním zaměstnavatel smlouvu nepodepíše. Zato u "běžného" zaměstnance na dobu neurčitou je strašně těžké s ním v případě nadbytečnosti tu pracovní smlouvu rozvázat. To je právě moment, kdy se "ochrana zaměstnanců" obrací proti nim - radši je nikdo nezaměstná. :-(
 markéta, Tereza 7/03 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ať stát změní přístup k matkám 

(16.2.2006 12:11:22)
Co máš na mysli tím, že je to obtížné? Dostane výpověď s tříměsíční výpovědní lhůtou a odstupné.
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ať stát změní přístup k matkám 

(16.2.2006 12:20:40)
No právě. Vyjde to toho zaměstnavatele dost draho. Důchodce je levnější.
 Helena 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ať stát změní přístup k matkám 

(17.2.2006 8:08:57)
Ahoj,

kromě toho že tříměsíční odstupné je pro zaměstnavatele samozřejmě výdaj, který u důchodce jenž má smlouvu na dobu určitou a tu mu "jen" neprodlouží odpadá, nemůže dát zaměstnavatel zaměstnanci výpověď + odstupné kdykoli, ale pouze z několika důvodů, jež přesně uvádí zákoník práce, např. organizační změny na straně zaměstnavatele, jeho zánik, přemístění..


 Helena 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Ať stát změní přístup k matkám 

(17.2.2006 8:32:02)
Ahoj,

víš já si nějakého přímého zvýhodňování důchodců nejsem vědoma. Podle mne se tu projevuje ta kontraproduktivnost ochrany zaměstnanců. Důchodce nepožívá takové ochrany jako ostatní zaměstnanci, protože zaměstnavatel nejen, že nemusí, ale dokonce nesmí s ním uzavřít smlouvu na dobu neurčitou (s ostatními zamci nesmí opakovaně uzavřít smlouvu na dobu určitou). A pro zaměstnavatele ja tato nižší ochrana zaměstnance-důchodce výhodná a z toho pak plyne to, že upřednostňuje zaměstnání důchodce a to je pak zase jejich výhoda. A proto ty píšeš, že zvýhodňuje důchodce.
Ale jak tohle řešit ? To je právě to co jsem říkala, kategoricky neodmítám pozitivní diskriminaci, ale nejsem si jistá, zda nějaké zvýhodňování některých skupin zaměstnanců přináší žádoucí efekt.

Uvedu jeden příklad dvou forem pozitivní diskriminace.
Zdá se mi vhodné, aby zaměstnavatelé handicapovaných byli daňově zvýhodňování, ale kontraporuktivní se mi zdá zvýšená ochrana těchto hand. zaměstnanců v oblasti rozvázání prac. poměru s nimi. Protože pak se zaměstnavatel bude hrozně bát, zda vzít do prac. poměru takto chráněného člověka, který když se mu neosvědčí, tak ho bude stát spoustu peněz a času s ním prac. poměr rozvázat a zaměstnat místo něj někoho jiného.

Proto si moc neumím představit nějaké zvýhodňování maminek resp. rodičů než daňové a zpružnění prac. trhu tj. částečné úvazky, zjednodušení uzavření a rozvázání prac. poměru, snížená ochrana maminek (např. mateřská dovolená se považuje za výkon práce a náleží za ní dovolená na zotavenou, tu samozřejmě platí zaměstnavatel). Kačka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ať stát změní přístup k matkám 

(20.2.2006 23:22:56)
Heleno,

víš co by třeba pomohlo? Nižší odvod státu (myslím ty další odvody, co se v pásce neukážou) za zaměstnání matek s dětmi.
 R.Rose, 1 růžička *01 
  • 

Re: Re: Ať stát změní přístup k matkám 

(16.2.2006 16:27:05)
S tím naprosto souhlasím. Jsem fakt ráda, že bydlíme kousek od Prahy a můžu dávat malou do internátní školky na Skalce. Sice je to 3/4 hodinku jízdy autem, ale stojí nám to za to. Školka funguje od 6:30 pondělí do 18:00 (možná jen 17:30, nejsem si jistá) pátku. Spinkání přes noc využíváme minimálně, max. jednou měsíčně, ale není problém, vyzvednout ji do 19:00. A hlavně je to státní školka, takže žádné šílené sumy. A i jinak se nám tam moc líbí. ;o)))
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Re: Ať stát změní přístup k matkám 

(16.2.2006 20:33:29)
Tak to se mate.. U nas, jak jsem zjistila, skolka funguje od 6,30 do 15,30... autobus do Plzne do zamestnani mi jede v 6,35 a prijizdi v 15,25.. cesta trva i s MHD cca 1hodinu.. muzete si spocitat na kolik procent mi umozni statni skolka vykonavat me povolani. A bohuzel, obec je mozna zrizovatel skolek.. ale ucitelky plati stat..
Spis, nez yssi prispevek po dobu rodicovske by mel byt opravdu jiny pristup k pracujicim matkam.
 Markéta 
  • 

Přístup 

(18.2.2006 22:49:49)
Možná by bylo zajímavé zeptat se našich miláčků, jak by se JIM líbilo, kdyby mohli zůstávat ve školce až do večera :-).
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Přístup 

(18.2.2006 23:01:35)
Markéto,
mým miláčkům mnohem víc vadilo, když museli vstávat brzo ráno, abych pak já byla v práci tak brzo, abych je pak mohla vyzvednout odpoledne. Tedy: nevadilo by jim zůstat třeba do šesti, pokud by mohli vstávat třeba v půl osmé.
 Lunicko 
  • 

Re: Ať stát změní přístup k matkám 

(16.2.2006 11:40:16)
Myslím,že se mnou asi někdo nebude souhlasit, ale myslím si, že zvýšení rodičovského príspěvku má svoje opodstatnění. Rodí se čím dál tím méně dětí a i když se teď situace mírně zlepšila, tak to není napořád. Jenom si teď pořizují děti populačně silné ročníky. Téměř každá žena chce být matkou, mít děti je její přání, ale hodně lidí uvažuje o tom, zda finančně své děti zvládnou. hodně rodin končí u jednoho dítěte, protože si druhé prostě nemohou dovolit. Určitě někdo namítne, že když se chce, všechno jde. Ale za jakou cenu, s pocitem, že svému dítěti nemohu dát to, co bych chtěla.
Stát prostě chce zvednout porodnost, i kdzž se určitě najdou tací, co toho budou chtít zneužívat, ale těch už tu pár je teď.
Stále častěji se objevují rodiny s jedním dítětem a tak bude klesat počet práce schopných lidí a bohužel nebude na to jak zabezpečit lidi důchodového věku. Vím, že to není jediné řešení, ale někde se začít musí.
A jestli to, že se zvýší rodičovský příspěvek, pomůže k rozhodnutí přídit si druhé nebo třetí dítě, tak je to určitě "dobrá investice" do budoucnosti.
 Rosie 


Re: Re: Ať stát změní přístup k matkám 

(16.2.2006 11:45:22)
To máš sice pravdu, ale ono je to dočasné. Stát ti zvýší příspěvek, takže ty první 4 roky budou únosnější. Ale pokud nezmění přístup k maminkám, tak co dál, až ti skončí nárok na rodičák? Když tě s malým dítětem nezaměstnají, tak budeš řešit problém stejně. Skončíš na pracáku s pocitem marnosti a zklamání. A je jedno, zda máš děti 2 nebo 3. Kdo dítě chce, mít ho bude a na výši příspěvku mu až zas moc záležet nebude. Kdo ho nechce, tak ani částka 10.000 ho nepřinutí.
 Lunicko 
  • 

Re: Re: Re: Ať stát změní přístup k matkám 

(16.2.2006 11:55:25)
Máš pravdu. Kdo dítě chce, opravdu ho mít bude. Ale možná, že právě jen to jedno. V práci jsme to hodně řešili, protože mít o cca 10 000Kč míň a najednou být tři, je dost velký rozdíl. mám štěstí na zaměstnavatele, který nám k těhotenství blahopřál a zatím nikdy nebyl problém s návratem. Ale určitě to není pravidlem.
Zvýšení rod.příspěvku je fain, ale určitě by to neměla být jedinná podpora rodin s dětmi, s tím souhlasím. Taky budu časem řešit otvírací dobu ve školce(jesle tady bohužel nemáme) a budu doufat, že časem se to zlepší.
 Rosie 


Re: Re: Re: Re: Ať stát změní přístup k matkám 

(16.2.2006 12:01:14)
Tak to máš fajn. Mě zaměstnavatel dal po mateřské odstupné a adieu. Maminky po mateřské se zkrátka zpátky nepřijímají. Prý to můžu zkusit se průběžně ptát,třeba na některé pobočce na druhém konci Prahy mě vezmou. Ale to není myslitelné kvůli pracovní době samotné a délce cesty do práce.
 Ivana Procházková 


Re: Re: Re: Ať stát změní přístup k matkám 

(16.2.2006 16:46:56)
Rosie,

já vidím přínos zvýšení rodičáku v tom, že bude moci se svými dětmi zůstat doma více mamin, které by třeba jinak musely nastoupit do práce, a přitom jsou doma se svými dětmi rády.
Píšeš, že by stát měl radši vytvářet podmínky pro to, aby ty maminky po mateřské měly lepší uplatnění v zaměstnání. To tak ale vidíš ty, protože jsi zrovna narazila na tento problém, že?
Já nic nenamítám proti tomu, že by stát měl maminky tímto způsobem podporovat a umožnit jim jednodušší návrat zpátky do práce.
Ale účelem rodičovského příspěvku je umožnit maminám, aby právě do té práce předčasně nemusely, pokud nechtějí. A z tohoto pohledu (aby mohla mamina zůstat domu, pokud chce) mi zvýšení rodičáku přijde jako smysluplné využití peněžních protředků.
 Rosie 


Re: Re: Re: Re: Ať stát změní přístup k matkám 

(16.2.2006 17:35:43)
Ivule, ale já to tak vidím taky. Jenže jsem chtěla poukázat na to, že nejsou jen ty 4 roky, ty utečou jak voda a co dál? I to by se mělo nějak řešit, nejen zvyšování příspěvku. Já bych taky byla ráda s dětmi co nejdéle, mateřská mi končí v červnu a plánuju zůstat doma alespoň do prosince, protože dcerka jde v září do 1. třídy a určitě mě bude v začátcích potřebovat. Rádi bychom měli ještě třetí dítě, ale asi si to nebudeme moci dovolit. Nepatříme mezi ty bohatší, manžel nevydělává několik desítek tisíc měsíčně, naopak, nedávno ztratil práci a je navíc dlouhodobě nemocný, tedy otáčím každý padesátník. Vím, že mít 3 dítě a brát 7.000 problém mého zaměstnání oddálí, ale bohužel jenom oddálí. Já jsem fakt poslední, kdo by se zvyšování rodičáku bránil. Kdyby na zvýšení bylo ve státní pokladně, je to v pořádku, ale ono na to není. A taky mi přišlo poněkud, no řekněme zvláštní, že s tím zvýšením rodičáku a s hlásáním, jak je nutno podporovat rodinu, přišla vláda čirou náhodou v době, kdy je před volbami. Nic víc.

P.S. Nevíte náhodou některá, jak je to s placením zdravotního a sociálního, kdy už nebudu pobírat rodičák, ale budu dobrovolně doma s dětmi dál, aniž bych se nahlásila na pracák? Někdo mi říkal, že platit nic nemusím, že to platí stát, druhý, že si to musím platit sama. Díky moc.
 katka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Ať stát změní přístup k matkám 

(16.2.2006 17:42:57)
Rosie, myslím, že zdravotní si musíš platit sama. sociální se platit nemusí. Ale kdyby ses nahlásila na pracák, tak ti to budou platit. Místo ti stejně těžko najdou, akorát bys možná občas musela jít na nějaký pohovor. Nechci tě teda navádět k nějakému podvádění.
 CAT 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ať stát změní přístup k matkám 

(16.2.2006 17:49:39)
Rosie, zdravotní si platit nemusíš, pokud máš jedno dítě tak odvádí stát 7 let za tebe. Pokud jsi zaměstnaná, odvádí zaměstnavatel. Sociální se platit nemusí.
 Ivana Procházková 


Re: Re: Re: Re: Re: Ať stát změní přístup k matkám 

(16.2.2006 21:32:43)
Rosie,
nemám nejmenší pochybnosti o tom, jak "upřímný" je záměr vlády podporovat rodiny :)
Ale to je přece jedno, ne? Důležité je, že tu ten vyšší příspěvek bude.. (Tedy možná bude)
A že na něj v rozpočtu není? Já mám takový názor, že si každá vláda dovolí jít jen do určitého schodku, ostatně ho schvaluje náš parlament, ne?. Kdyby zvýšený rodičovský příspěvek neschválili, tak vláda peníze stejně rozfrcá někde jinde. Takhle se za ně budou mít aspoň líp rodiny s dětmi a peníze na RP se urvou odněkud jinud.
 vranimůra 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ať stát změní přístup k matkám 

(16.2.2006 21:44:08)
Asi budu taky nezodpovědná občanka. Vím,že stát na to nemá, ale řeknu vám, že mi je to fuk. Po tom, co si páni poslanci a vláda dopřává, jaké dělá karamboly v rozhodování, tak ten příspěvek rozhodně neodmítnu. Hodně mi to pomůže.(a komu ne, že?) Byla bych vděčná i za tisícovku...

Co se týče dvojčat a vícerčat, tak bych jim klidně dala ty rodičáky dva. Zaslouží si je. Starají se o dvě dítka, případně víc. U nás v diskuzi je maminka trojčat a vím, co má za starosti. Trojčátka jí závidím starosti ne. Denně krabice Nutrilonu, tak si to spočítejte.
Sama mám dvě malé děti a každá kačka se hodí, ale jim bych tohle rozhodně nezáviděla.
 Lorina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Ať stát změní přístup k matkám 

(17.2.2006 16:09:06)
Pokud vím, tak zdravotní si platit nemusíš, protože pečuješ o 2 děti do 15.let.A sociální to záleží na Tobě, kdy si ho začneš platit.Na zdravotní pojišťovnu to stačí nahlásit, oni ti řeknou, jaký formulář vyplnit.
 Katka 
  • 

Re: Ať stát změní přístup k matkám 

(16.2.2006 12:12:31)
Já bych řekla, že péče o dvě děti, které jsou třeba rok od sebe je horší, než dvojčata. U dvojčat to má člověk při jednom. Obě děti vyžadují stejnou péči, i když tím nechci říct, že obš zároveň spí, nebo jí. Ale když má člověk jedno dítě, které ještě ani nechodí a do toho se má starat o novorozence, příjde mi to dost náročné. Kamarádka má teď devítiměsíčního syna a za necelý měsíc má termín na další porod. Nebudu se bavit o tom, že to druhé dítě nemusela mít. Prostě otěhotněla hned po šestinedělí. I to se stane a nemyslím, že by měla jít kvůli tomu na potrat. Ale prostě když si to představím, jak malej leze po celém bytě závodní rychlostí, nejvíc ho zajímají věci na stole, o všechno se praští do hlavičky a do toho mít na klíně mimčo, které třeba pláče hlady. To je fakt "záhul". Do toho problémy, jak jít s dětmi ven, když mimčo musíš dát do kočárku a to druhé ještě nechodí. Koupit druhý kočárek a chodit ven jen s manželem, aby to druhé vezl? Takže já bych moc velké rozdíly nedělala v péči o dvojčata a o děti krátce po sobě
 zdena 
  • 

Re: Re: Ať stát změní přístup k matkám 

(16.2.2006 12:39:01)
Katko - myslím, že kdo nezažil neví..nevím jaké je to s jedním dítětem, nevím jaké je to vychovávat dvě "brzo" po sobě narozené děti, máme jen naše dvojčata ;-)..stejně jako ty to nevíš, jedno dítě ti může připravit velmi akční výchovu, a naopak o dvou dětech nemusíš ani vědět..každý jsme jiný a vždy je to jiné. co mě pobavilo, je že si má tvá kamarádka koupit druhý kočár vždyť existují sourozenecké, dvojčatové co tohle dokážou slušně vyřešit..nebo jí jedno dítě leze - cítím tu výhodu..druhé ještě ne ;-)..prostě je to o tom jak si to která z nás udělá, a jak moc brečí, že to má vlastně těžší než ostatní..
 Katka 
  • 

Re: Re: Re: Ať stát změní přístup k matkám 

(16.2.2006 13:02:56)
já jsem nechtěla snižovat péči o dvojčata a vyvyšovat péči o dvě děti. Já mám jedno dítě a nejednou jsem si říkala, že mít dvě takové, tak se zblázním. Takže tě vážně obdivuji. To myslím upřímně (zní to falešně, když si vzpomenu na kampaň nejmenovaných politiků), ale myslím to vážně. Jen si myslím, že každá péče o děti vyžaduje spoustu námahy a ono opravdu někdy to jedno vydá za tři. S kočárkem máš pravdu. Ale pokud to vezmeš z finančního hlediska, tak tě to vyjde na stejno. Ale tím pádem musíš ten jeden co už máš prodat, což se samozřejmě nevyplatí, a koupit dvojčatový, který stojí dvojnásobek co normální. Takže natom vlastně proděláš, co se týče ceny. Samozřejmě z organizačního hlediska je to lepší. Nemyslím si, že když mám jedno dítě, tak nemám co mluvit o dvojčatech. Taky mám svůj názor. Kdyby měl každý psát, jen o tom, co sm zažil, asi by tato diskuze neměla moc smysl. Všichni by si jen notovali. Takhle je to zajímavější, nemyslíš?
 zdena 
  • 

Re: Re: Re: Re: Ať stát změní přístup k matkám 

(16.2.2006 13:19:10)
uznávám, je to tak lepší. každý to vidíme jinak.

ale dvojnásobek za kočár..mno tak strašný to není..jde o to jak jsi náročná. já měla nový dvojčatový za 6000,- ale zase nevhodný pro sourozence..ale zase kupovat nový taky nemusíš takže můžeš pořídit zase levněji...+ něco získáš za prodej kočárku.. ony ty investice jsou a budou. ale tahle diskuze měla být asi o něčem jiném. proč jsem reagovala víš.
 Katka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Ať stát změní přístup k matkám 

(16.2.2006 13:27:13)
Nevím, na co jsi reagovala, že je lepší? S tím kočárkem přesně nevím, jak to je. Já jsem kupovala kočárek za pět tisíc, myslím, že to byl jeden z nejlevnějších a pro dvojčata jsem v tom samém obchodě viděla za deset. Tak jsem myslela, že to tak prostě je. Jasně, že nemusíš koupit nový. Ale nového nemusíš mít v podstatě nic, když to tak vezmeš. Takže je to zase stejné. Ani pro dvojčata nemusíš kupovat nový kočárek. Ale ještě mě napadlo, že pro to roční dítě potřebuješ taky jiný kočárek než pro novorozence. Nevím, jestli jsou kočárky, které jde tak nějak skloubit pro děti v rozdílném věku. V každém případě si zaslouží můj obdiv i maminky s dvojčaty i se dvěma malými dětmi.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Re: Ať stát změní přístup k matkám 

(16.2.2006 13:03:41)
to si napsala moc hezky o tech kocarkach.. ale kdyz cekas dvojcata, koupis si rovnou kocar pro dvojcata, ze jo? a kdyz mas jedno, koupis pro jedno a po roce jsou najednou deti dve... prece nebudes brecet, usetri si penizky a hura koupit dvoukocar pro sourozence..
neni tezsi mit dvojcata a neni tezsi mit deti kratce po sobe.
a o tom to je. nedelat rozdily
 Zuzana27 


Re: Re: Re: Re: Ať stát změní přístup k matkám 

(16.2.2006 13:07:43)
Cairo, i kdybychom se nakrásně shodly v tom, že není těžší ani jedno a JDE O TO NEDĚLAT ROZDÍLY, proč je v tom finanční rozdíl mezi 70 - 90 tisíci (a to i když odečtu to Tebou zmiňované porodné, protože ty ho dostaneš 2x za jedno, já jednou za dvojčata....)
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Re: Re: Re: Ať stát změní přístup k matkám 

(16.2.2006 13:15:51)
Protoze se vratis do prace vydelavat plnou mzdu driv nez treba ja. Po dvojcatech nastupujes po trech nebo po ctyrech letech, pokud mas deti po sobe.. pr. po 22 mesicich, nastoupis do prace skoro o dva roky dele, jsi tedy na MD pet let, nebo sest, dle uvazeni... to jsi nepocitala, ty jsi proste vzala ten rodicovsky prispevek, vasmahla ho dvema a nazdar.
A uvedom si, ze az Tvym detem budou tri, a pujdou do skolky, pujdou zrejmne obe,. ALe mne starsiho do skolky nevezmou, jelikoz 1)nema predskolni vek a 2)ja jsem prece doma na MD. Takze ho mam doma, dokud nepujde i ten mladsi - to proste neni vyhoda.
A spocti si, kolik vadelas za ty dva roky - od dvou do peti let, Tvych deti - a pak porovnavej.. anebo to radsi ani nesrovnavej, umim si to spocitata sama.. a i ikdyz spoctu minimalni mzdu.
 Zuzana27 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ať stát změní přístup k matkám 

(17.2.2006 17:19:32)
Cairo, neblázni, tvůj argument:

A spocti si, kolik vadelas za ty dva roky - od dvou do peti let, Tvych deti - a pak porovnavej.. anebo to radsi ani nesrovnavej, umim si to spocitata sama.. a i ikdyz spoctu minimalni mzdu.


to bych taky mohla počítat, že vydělávám více, protože jsem pracovala již na střední škole....to prostě nejde. Počítáme KOLIK NÁM DÁ STÁT za vychování dvou dětí - Tobě více, když jsi si je šikovně pořídila 22 měsíců po sobě a ne nevýhodně obě najednou:-(((
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ať stát změní přístup k matkám 

(17.2.2006 17:30:49)
Klaudie, to je fakt na hlavu. Stát jí dá více, ale delší dobu žije s nižším příjmem - delší dobu si nemůže vydělávat.

Fakt nechápu tohle dohadování a některé příspěvky některých dvojčatových přispěvatelek opravdu zní jako "Jsem matka dvojčat, kdo je víc." :-(
 Zuzana27 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ať stát změní přístup k matkám 

(17.2.2006 18:14:54)
Ne, Jeno, tak to znít nemá a myslím že normálně uvažujícím lidem ani nezní. Nemyslím si, že jsem pupek světa, kvůli tomu že jsem matka a to že jsem matkou dvojčat na tom taky už nic nezmění. Ostatně plánujeme třetí, takže třeba se pak pupkem světa stanu:-)) Ale opravdu mně vadí, když se srovnává že JÁ mohu dříve vydělávat, do toho snad opravdu nikomu nic není. JÁ bych byla ráda, kdybych za výchovu dvou dětí dostala srovnatelné peníze - nic víc, nic míň.
 jana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ať stát změní přístup k matkám 

(17.2.2006 18:26:54)
To si vážně myslíš, že rodičák dostáváš za výchovu dětí?
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ať stát změní přístup k matkám 

(18.2.2006 9:59:18)
Kaludie, tak na to Ti můžu říst jen to, že já bych zas byla ráda, kdybych kvůli výchově dvou dětí nemusela na 5 let vypadnout z oboru a žít 5 let s nižší životní úrovní.

Ve skutečnosti by mě nenapadlo si na to stěžovat a tvrdit, že se kvůli tomu mám hůř, než někdo kdo má dvojčata. Je to jen má reakce na Tvoje stesky.
 Sandra,2 děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: KLAUDIE 

(20.2.2006 14:58:41)
Klaudie,
když se Ti narodí dvojčata,dostaneš porodný cca.20 tisíc korun(částku nevím přesně),když máš 2 děti krátce po sobě,dostaneš 2 krát 8600 korun cca.Kdo dostane míň si spočítat umíš.A jelikož se tady bavíme o zvýšení RP,tak na dvojčata bereš jeden RP a na děti narozené brzy po sobě bereš taktéž jeden RP.A taky vychováváme dvě děti.Kromě toho rodičák není odměna za výchovu dětí,Tobě jde snad jenom o peníze.Možná budeš namítat,že s dětmi po sobě bereme 2 mateřské.To sice ano,ale jenom v případě,že je peněžitá pomoc v mateřství od zaměstnavatele vyšší než RP.A když není,bereš jenom rodičák.
 Katka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Ať stát změní přístup k matkám 

(16.2.2006 13:11:37)
To je přesně to, co jsem měla na mysli. Co se týče peněz, je to prostě stejné. A co se týče péče, to se nedá vážně posuzovat objektivně, protože každé dítě vyžaduje jinou pozornost. Moje Kačenka například přes den vůbec nechce spát a vyžaduje neustálou pozornost, nesmím se od ní vzdálit, jinak pláče. Spát chodí až kolem půlnoci, takže mám pocit, že potřebuji spát víc, než to malé dítě. Jak jsem psala, mít dvě takové, tak se zblázním. ale jsou zase děti, které celý den prospí a v podstatě je musíš jen nakrmit a přebalit (mluvím o prvních měsících, se kterými mám zkušenost). A v tom případě by ti ani nevadilo, kdyby byli dvě.
 zdena 
  • 

Re: Re: Re: Re: Ať stát změní přístup k matkám 

(16.2.2006 13:26:34)
ano to je dobrý postřeh. dvojčatová maminka nemusí kupovat jednokočár. ;-) jen teď nevím co z toho plyne ;-)
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Re: Re: Re: Ať stát změní přístup k matkám 

(16.2.2006 13:39:11)
plyne z toho, ze usetri tech sest az osm tisic za novy jednokocar. Protoze temer kazda maminka, ktera ceka sve prvni dite, jde koupit novy kocarek. No usetri tak o dva tacy min, za ty ten novy muze prodat, vic ji nikdo neda.
 zdena 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ať stát změní přístup k matkám 

(16.2.2006 13:52:10)
s tím šetřením bych to neviděla to tak jednoznačně..;-)

 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ať stát změní přístup k matkám 

(16.2.2006 16:40:30)
Jasne Zdeno, udelala jsem velkou chybu, ze jsem sve prvni dite vozila v kocarku a ne ho nosila v batohu
 zdena 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ať stát změní přístup k matkám 

(16.2.2006 17:38:27)
kdyby to bylo tak jednoduché..že?
 Zuzana27 


Re: Re: Ať stát změní přístup k matkám 

(16.2.2006 12:59:53)
Jasně Katko,
Ale prostě když si to představím, jak malej leze po celém bytě závodní rychlostí, nejvíc ho zajímají věci na stole, o všechno se praští do hlavičky .... tak si teď představ že máš dva malý, který lezou po bytě závratnou rychlostí, o všechno se praští do hlavičky....

a do toho mít na klíně mimčo, které třeba pláče hlady.... no a jsou okamžiky kdy máš dvě mimča, které ti třeba pláčou hlady, protože jsi "zasloužilá" matka a kojení si nezvdala (i když už jsem zde zahlídla i příspěvek že ŽÁDNÁ maminka dvojčat nekojí dýl jak 2 měsíce:-(((() a nejde je kojit najednou, takže jeden vždycky čeká a těch prá minut řve... bohužel....

To je fakt "záhul" - to máš pravdu, zejména když to máš dvojmo:-)))

Do toho problémy, jak jít s dětmi ven, když mimčo musíš dát do kočárku a to druhé ještě nechodí. Koupit druhý kočárek a chodit ven jen s manželem, aby to druhé vezl? ... jasně dvojčata chodí sama od narození, proto kočárek není třeba řešit.

Omlouvám se za "výcuc" tvého příspěvku a zesměšňování, ale fakt je to směšné. Končím, jdu vydělávat, neb jako matka dvojčat jsem "mohla dříve do práce" a mohu lépe zabezpečovat rodinu.:-))))
 Píďa, Kubásek12/04 Anika5/07 


Re: Ať stát změní přístup k matkám 

(16.2.2006 15:06:22)
Rosie absolutně s tebou souhlasím. Taky se mi nelíbí tak velké zvětšení rodičovského příspěvku. Jednak si myslím, že je to jen a pouze populistické gesto, jednak na to stát opravdu nemá peníze a jen se víc a víc zadlužuje a pokud to má zvýšit porodné, tak si myslím, že to bude především u sociálně slabých rodin, které si pořídí dítě, aby měly peníze od státu, nebudou se o ně starat a až tyto děti vyrostou, budou se chovat stejně jako jejich rodiče, takže daňových poplatníků stejně nepřibude...
Rozhodně mi přijde lepší podporovat snahu matek na mateřské a po ní pracovat, zvýhodnění zaměstanavatelů, kteří matky zaměstnávají apod.
Navíc mi 3500,- nepřipadá tak zoufale málo, v zahraničí nedostanete nic... A pokud mám partnera, který pracuje, tak se s tím dá vyžít. Já opravdu neberu dítě jako zaměstnání, já ho nemám pro peníze, ale proto, že jsem chtěla. Jiná situace nastává v případě matky samoživitelky, nebo takové, jejíž partner nemá práci. Ale ti snad mají další příspěvky, minimálně do výše životního minima)

Co se týče tématu, mám jedno dítě, takže nemohu posoudit, jestli jsou náročnější dvojčata, nebo dvě děti krátce po sobě (jak dlouho je ještě krátce??) Podle mě v tom není rozdíl, takže by pro obě tyto skupiny měly být příspěvky stejné. A co se týče možnosti volby, tak druhé dítě může být neplánované, ale proto přece nepůjdu na potrat. A že v dnešní době je nezodpovědnost mít neplánované dítě? No já jsem otěhotněla při HA (ještě jsem studovala, takže mateřská žádná...) Kamarádka otěhotněla asi 3 měsíce po porodu s antikoncepčním tělískem.
Takže pokud už dítě chci, musím brát v úvahu možnost, že budu mít vícerčata a nečekat, že pokud se to stane, vyřeší to stát.
 Linda (1,5 roční dvojčata) 
  • 

Re: Ať stát změní přístup k matkám 

(20.2.2006 14:03:44)
Tak chci jen napsat jaké to je s dvojčaty, aby jste nepsali : Kamarádka říkala. Když se narodí, nechápeš že máš prostě dva uzlíčky. Představ si počáteční kojení s obou prsů, když tahají obě bradavky najednou. Když kojíš jedno a ono hladově chce ještě z druhého prsa a ty se stresuješ kolik tam zbyde pro druhé (STRES), druhé zatím brečí. Dvakrát častěji přebaluješ, oblékáš, zvlášť v zimě je to chuťovka, když druhému je teplo a brečí, zatímco oblékaš druhé, o tom jak jsi zpocená ty už ani nepíšu (STRES). Nemůžeš si dovolit chovat jen jedno, protože druhé chce taky. Večer vykoupeš jedno a brečí zatímco koupeš druhé (STRES). Velký kočár se většinou nevejde do výtahu takže stále nosíš děti+nákupy+různé věci. U doktorky musíš pobrat věci a obě děti. Děti v autosedačkách nosíš obě najednou. S velkým kočárem ti neochotně pomáhají do autobusu, pak už jsem autobusem radši nejezdila. V noci vstáváš dvakrát ke dvéma dětem. Když onemocní jedno, za pár dní onemocní druhé. Když chodí a někde jste, nemusíš koukat jen jedním směrem na jedno dítě, ale musíš být ve střehu kvůli druhému, často nejsem schopna si v klidu popovídat..Začátky byly šílený, po půl roce se to ustálilo. Ale dvojčata si spolu nehrají, spíš si hračky stále berou (ŘEV), takže musíme mít všechno dvakrát. Myslím, že od dvou let si budou hrát vedle sebe, ale spolu (interaktivně) až od tří let a to budou ve školce.
Myslím že maminkám dvojčat jde o to, aby byly ohodnoceny za dvojnásobnou práci. Alespoň mě všichni říkají, že si mysleli že mám dvojnásobnou mateřskou, že by dvojčata nechtěli..bla bla. Ale já jsem ráda, že je mám, otěhotněla jsem přirozeně, antikoncepci jsem nebrala, v rodině dvojčata nemáme. Sice mi všichni říkají, že to mám odbité. Beru to tak jak to je, museli jsme se omezit, nějak to vydržíme, stejně peníze nejsou všechno, alespoň ten pocit, že jsem nějak oceněna. Už dítě nechci, byl to pro mě šok, ten začátek, nebudu mít možnost "užít si druhé dítě". Když má maminka děti po roce a půl, tak jedno alespoň chodí a nemusí obě nosit a to starší už trochu rozumí a může i když minimálně trošku pomoct a ještě maminka znovu dostává pomoc v mateřství (tedy 69 % platu). Myslím, že stejně bude trvat dlouho, než společnost vůbec ocení práci matky. Stejně se stále setkávám s názorem, že se válím doma. Teď mi děti spí, tak mám chvíli oddech, ale jinak se opravdu nezastavím. Chtěla bych aby si to pánové zkusili, zvláště ti starší a hlavně ti v poslaneckých lavicích. Ale můžeme si zato sami, ženský se nikde neangažují a nejsme nikde slyšet. Vždyť co se dělá ve městech pro maminky s dětmi, jak jsou vybavená mateřská centra? Jak jsou přizpůsobeny obchody, úřady pro maminky s dětma? Jak jsou vyřešené nájezdy do obchodů pro kočárky nebo invalidy? Trochu jsem se rozepsala. Třeba za pár let až budu "mít volné ruce" tak se vrhnu do politiky :-) Jsem ráda, že mě Bůh dvojnásobně obdaroval, ta zkušenost za to stála, ale myslím, že si to nikdo nedokáže představit dokud to nezažije sám.
 Lenka 
  • 

Re: Re: Ať stát změní přístup k matkám 

(20.2.2006 17:54:27)
Lindo,mám děti po 12ti měsících a 3 týdnech.Píšeš z pozice matky dvojčat ale věř,že tohle je podobné.Po narození druhého syna jsem taky v noci vstávala 2krát,budili se navzájem,jednoho jsem kojila,druhý chtěl krmit,nevěděla jsem,co dřív.Starší teprve začínal chodit,takže na procházky to moc nebylo,ven se šlo,až když manžel přišel z práce.Koupání taky dvojí,o lékaři ani nemluvím.Když jsem přestala kojit,musela jsem každému vařit něco jiného,jeden už směl to a druhý ještě ne.Tím chci jenom poukázat,že mít dvojčata nebo děti brzy po sobě,není v tom tak velký rozdíl.V začátcích samozřejmě ale pak už ne.Teď jsou klukům 3 a 4 roky a nikdo nepozná,že nejsou dvojčata.Mladší dorostl staršího a kupujeme oblečení stejné velikosti,taky dvakrát.Co se týče hraček,musíme kupovat vše nachlup stejné,jinak je doma peklo.A aby si spolu hráli v klidu,ne.Hádají se,perou,dokonce už i nadávají.U nás je to obdobný jako u vás,jen s tím rozdílem,že my nemáme dvojčata.A ten stres jsem prožívala také.Ostatně jako spousta jiných matek.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Ať stát změní přístup k matkám 

(25.2.2006 17:19:12)
Lindo, to jsi pěkně popsala v čem je péče o dvojčata a o děti rok po sobě podobná :-)
 Zuzana27 


Re: Re: Re: Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(16.2.2006 11:00:49)
Cairo,
opravdu, po šestinedělí, jak si zajedeš rytmus, je to pohoda, děti si spolu vyhrají a tak:-)) Ostatně je na každé z nás jaký si po šestinedělí zavede rytmus, takže když ho od prvního dtíka máš od šestinedělí, tak po šestinedělí druhého rytmus rozšíříš a máš taky pohodu:-))) že:-))). Vždyť je to blbost, představ si jakékoli nejhorší období svého dítka a vynásob to dvěma. Když totiž s dvojčaty nebudeš mít štěstí na šťastné povahy opravdu tě potká jakékoli nejnáročnější období v dvojí podobě NAJEDNOU. Nehodnotím co je náročnější, co ne. Jsou dvě děti po sobě, které díky svým povahám dají rodičům zabrat více než dvojčata, ale věř, že jsou dvojčata, která by mnozí rodiče více dítek po sobě nezvládli.

Ad redukce - opravdu "moudrý" názor. Jenže když maminka CHCE dítě, nemůže počet dětí "nejednou" ovlivnit , když nechce, užívá antikoncepci. Takže když se maminka CHCE bránit početí druhého mimi brzy po prvním - může, když chce děti, tak prostě neovlivní jestli je jedno či dvě, či tři....

Já jsem si pořizovala děti, protože jsem je chtěla, podpora od státu je příjemná, ale rozhodně bych si dvojčata (resp. početí dítětě) NIKDY nepořídila kvůli vyššímu příspěvku. Čímž nepopírám, že takoví lidé neexistují.

Co se týká větší podpory matky s dvojčaty - ano, mateřská (tj. ta procenta z platu) se neberou 28 týdnů ale 37 týdnů (tj, stejnou dobu jako třeba matka jednoho dítka - když je sama).
 Jana, dva kluci (1999,2000) 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(16.2.2006 11:10:35)
Bože, to jsem si zase se zmínkou o redukci zavařila - opět opakuji, že i mě samotnou fakt, že matka očekávající dvojčátka jedno z nich dobrovolně zabije, naprosto šokoval. Chtěla jsem jen naznačit, že pokud matka ve špatné sociální situaci zjistí, že přirozenou cestou počala VÍCE NEŹ DVĚ DÉTI (což se asi stává v mizivém procentu těhotenství), má minimálně 3 způsoby jak to řešit....
Já jsem dokonce žila v domnění, že redukce z dvojčat je zákonem zakázaná !!!!!!
Pokud někdo podstupuje umělé oplodnění, musí jako s jednou z alternativ počítat i s vícečetným těhotenstvím a podle toho svou situaci uvážit.
 Agi 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(16.2.2006 11:42:43)
Jano, tvůj názor, resp. poslední věta je jak nůž do srdce. Nevím, jak dlouho trvalo tobě, než jsi počala, ale mě je 28 let, snažíme se už tři roky, naprosto bezvýsledně, čeká nás IFV ani tam, není jisté, jestli se to vůbec podaří. Toužím po dítěti tak, že je mi do breku kdykoli na to vzpomenu (poslední dobou nemyslím na ni jiného). Naše sitauce po finanční stránce není nijak super, pokud bychom měli dvě děti, bude to dost těžké, ale ani tak nehodlám svou situaci zvažovat, jestli do toho vůbec jít, či ne. Věř, že ne každý má to štěstí otěhotnět.
Holky, všem přeju, ať tenhle problém nezažijí, ať jsou vaše dítka zdravé a šťastné, ať už mají mamku a taťku "bohaté" či "chudé".
 Jana, dva kluci (1999,2000) 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(16.2.2006 11:51:56)
Agi, pokud jsem se tě dotkla, mrzí mne to, ale obávám se, že jsi můj příspěvek nepochopila. Říkala jsem pouze to, co ty jsi potom potvrdila: totiž že musíš počítat s tím, že by se dětí mohlo narodit více a musíš se na to připravit. Jinak ti přeji mnoho štěstí a ať Vám vše vyjde tak, jak si přejete!
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(17.2.2006 10:58:15)
Jani, ja nechci na tebe rypat vice, nez uz na tebe rypaji, ale vyslovila jsi neco, co v Cesku bez premysleni casto se vyslovuje, a dovol, aby na zaklade tvych prispevku rekla svuj nazor. Musi opravdu materstvi vzdy svobodne rozhodnuti a zodpovednost jedine matky, pripadne rodicu? Je to srovnatelne se zodpovednosti cloveka v jeho postojich ke vzdelani a k praci? V tom druhem pripade nemam pochbnosti, ze kazdy je sveho osudu a stesti strujcem, ale v tom prvnim, nejsem si jista.
Vem treba takovy maly socialni vzorek mezi mojimi kamoskami. Jsou to pracovnice vedy, umelkyne, VS ucitelky, sem tam nejaka lekarka. Zadne socky ci nezodpovedne ci nerozumne bytosti. Podle toho co od nich samych vim, tretina z nich otehotnela neplanovane. A ja dokazu se predstavit proc, proto ze u mne to bylo stejne. Harmonalni AK pouzivat nemuzu, protoze rano z toho davim a dusim se. Takova banalni migrena je take uz kontraindikace k harmonalni AK. Spouste zen, ktere jeste nerodily, ve skutku zbyva jedine nespolehlive zpusoby ochrany.
A potrat neni uplne svobodna volba, tusim, ze i ty s tim souhlasis. Totiz ja neumim se rozhodnout necitit se provinile, ze dala jsem nekoho zabit. A pokud jsem otehotnela jako vdana zena, ktera hlady prece neumre, tak to pro mne volba proste neni.
Nejaka ta druha tretina mych kamaradek otehotnela s pomoci IVF. Je to draha lecba - pokud chces zvetsit moznost uspechu, musis priplacet za lepsi leky. Je to lecba, ktera tlaci na cas, totiz z vekem perspektiva uspechu klesa. Asi ve skutku nevedela jsi co rikas, kdyz psala jsi, ze s narozenim vicercat zeny by mely pocitat. To znamena, odlozit lecbu, pokud nemaji nasetreno nejenom na lecbu ale i na vicercata? Bylo by to mozna rozumne, ale neni rozumne ztracet cas a tak i sansi na rychlejsi uspech. Takze v tom take neni rozumna ekonomicka rada:-))).
Co tim vsim chci rict? Ja nejsem si jista, ze reformy smerem zvysovani RP je to nejlepsi reseni, jak zlepsit postaveni matek. Ale je to jedno z moznych politickych reseni, a je dobra tema, co by mozna vyhovovalo Ceskam vice. Ale neni to urcite tema, kterou by ve vyspele spolecnosti dalo by odbit vetou, ze porizeni ditete, je veci soukromou, a nevyzaduje politicke ochrany a podpory. Totiz ve vyspelym Cesku, kde zeny jsou vzdelane a spolecensky aktivne, otazka socialni solidarity k matkam je otazkou zcela relevantni.
 Lanka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(17.2.2006 11:08:14)
A cizinko, a co takhle pesary, vaginální kondomy, spermicidní pěny? Antikoncepce je na výběr hromada. A také existuje pánská ochrana.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(17.2.2006 11:17:45)
Lanko, mi selhala kombinovana ochrana, a mym kamoskam take. Je to take videt i ze statistickych popisu spolehlivosti AK:-)). Ale my jsme radi ze nam to selhalo, svoje deti milujeme, jsou pro nas ty nej:-)).
 Lanka 
  • 

: Re: Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(17.2.2006 11:26:34)
Cizinko nevím, nevím, připadá mi stále víc, že některé maminky se na nespolehlivost antikoncepce jen vymlouvají.
Ale tím nemyslím tebe. Neznám tě a tak nemůžu soudit. Jen říkám svůj názor.
V každém případě je fajn, že jseš spokojená.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(17.2.2006 11:24:38)
Lenko, já osobně mám taky problém s antikoncepcí - jediný co mi nevadí je kondom, nově se teď chystám vyzkoušet náplasti.
Jak vzniklo mé druhé těhotenství je pro mě doteď záhadou, protože se mi po porodu šatně hojila jizva po nástřihu, s manželem jsme jen zkoušeli, jestli už bych zvládla sex a moc se to nedařilo, skoro k ničemu nedošlo (tudíž jsem si nelámala hlavu s tim, že mi je blbě po nové antikoncepci a po týdnu bolení hlavy a návalů na zvracení jsem ji s vědmím, že manžel stejně odjíždí do zahraničí vysadila) a přesto jsem z toho "ničeho" otěhotněla. Dle ultrazvuku dokonce přímo v době, kdy byl manžel na měsíc pryč a já byla doma s jeho sestrou, která pomáhala s dítětem, abych mohla psát diplomku :-)
Známá otěhotněla přes HA (zřejmě podcenila nějaký nachlazení nebo něco podobnýho co všechno má vliv na její účinnost) a tady na rodině je pár maminek, které otěhotněly i přes nitroděložní tělísko nebo takových, kterym DR tvrdil, že stejně nemůžou otěhotnět kvůli nějakým zdravotním problémům.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(17.2.2006 11:42:23)
JENO, jestli spatne snasis HA, tak naplast asi take nebude reseni:-((. Jsem se nedavno nechala ukecat svoji gynekolozkou (ktera ve svoji ordinaci HA take obchoduje, a hrozne chtela mne presvedcit), ze HA uz neni co byvalo. Houby. Zvracela jsem po ranu jako v tehotenstvi.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(17.2.2006 12:04:39)
Cizinko, to mi radši ani neříkej :-)
Ale zkusim to - kdysi jsem měla jedny prášky, který mi nevadily (ale přestali je vyrábět), nevadil mi ani Exluton (ten je ovšem k ničemu, když už nekojim), tak to přecijen zkusim. Ještě mám alergii na konzervační látky, který bejvaj v lécích obsazeny (hlavně v čípkách a injekcích), tak musim zjistit, zda v těch náplastech taky nejsou.
 Jana, dva kluci (1999,2000) 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(17.2.2006 11:15:08)
Cizinko, ale vždyť já s tebou v podstatě souhlasím. Možná, že jsem své myšlenky pouze nesrozumitelně formulovala. Mé první dítě také přišlo na svět neplánovaně, rozhodně jsem nebyla tak finančně zajištěná, jak bych si představovala /a věřte, že tím nemyslím vilu, bazén a mercedes :-)/, ale přesto jsem se rozhodla, že se ho nevzdám. Zvládli jsme to, zvládli jsme i druhé dítě v odstupu 16 měsíců, které již bylo plánované. Nicméně jsem prvoplánově neočekávala, že mi s finanční situací vypomůže STÁT. Situaci žen, které nemohou otěhotnět přirozenou cestou chápu a soucítím s nimi, i já mám ve svém okolí několik takových kamarádek. Nicméně každá z nich si uvědomuje, že může mít nakonec dětí více než jedno a rozhodně v tomto případě nespoléhá na pomoc STÁTU. A to si myslím, že je správné. Pokud se týká sociální politiky pro podporu rodin, myslím, že se ubírá špatným směrem - místo toho, co už bylo zmíněno v předešlých diskusích (možnost zkrácených úvazků, delší pracovní doba ve školkách, zakládání školek u velkých zaměstnavatelů a zkrátka vytváření rovných příležitostí) se "pouze" zvýší dávky pobírané v prvních 4 letech života dítěte. Nevím, jestli jsem to již vyjádřila lépe, samozřejmě chápu, že v každé společnosti je vrstva lidí, kteří sociální dávky nutně potřebují a jejich zvýšení je pro ně velkým přínosem.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(17.2.2006 11:32:07)
Jani, jsem rada. Ja sama ceskou statni podporu nepotrebuji a doufam, ze ani nebudu, tak nevim, jestli mam pravo do toho kecat. Ale memu vkusu vyhovuje spise ta rozmanitost socialnich sluzeb pro peci o deti, prisne dohlizeni na dodrzeni rovnych prav (nejen zen, ale i jinych potencionalne diskriminovanych skupin), podpora k rozvijeni rozmanitosti nabidek pracovniho trhu. Ale z druhe strany vim, ze spousta Cesek by nebylo stastne, jestli o svoje batole by nestaraly samy a "na plny uvazek". Pro nej ty dlouhe materske a nejaka ochrana pri navratu do prace je take potrebna. Uz tento narod je tak kulturne zformovany, a na to je take treba brat ohled. Druha vec je, ze z jednoho ceskeho platu jde tezko zit, o tom psala jsem Gabine trochu nize. Proto si myslim, ze neni asi spatne, ze ted matka muze zacinat pomalu pracovat ve cvrtem roce rodicovske, aniz by prisla o RP. Nespravedlive se mi zdalo, kdyz stat motivoval zeny zustavat doma tim, ze ztracely narok na RP jakmile vydelaly neco vice nez dovolene penize. Znam par Cesek, ktere mohly zacit pracovat na pul uvazku, ale vzdaly se toho, proto ze ekonomicky se jim to vubec nevyplatilo, a jejich manzele by tukali si na celo, ze jdou pracovat za prachy, ktere by dostavaly i tak.
 Jana, dva kluci (1999,2000) 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(17.2.2006 12:06:00)
Ano, možnost přivydělávat si při péči o dítě je skvělý tah, jak ráda bych toho využila, když jsem byla s dětmi doma........ :-( Mnoho maminek to bude motivovat k tomu, aby byly pracovně aktivní i v době péče o dítě a neztratily tak kontakt se zaměstnavatelem, případně si vytvářely nové pracovní kontakty, a tak to má být. Moje názory se zdají některým maminkám přemrštěné asi proto, že jsem od mládí zvyklá starat se sama o sebe a ne čekat, co mi kdo dá. Ale chápu, že některé maminky mají tak složitou situaci, že jsou prostě na sociální dávky odkázané. Spravedlivé by asi bylo každý případ posuzovat individuálně, nicméně je to nerealizovatelné. Proto je nutné hledat zdravý kompromis, který nikdy nebude 100% vyhovovat všem.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(17.2.2006 12:29:32)
Jano, s tim souhlasim, musi byt kompromis. Ja o sebe take musim se starat, jen uz proto, ze jsem vecna cizinka:-)). Jen si nekde vybuduji zivot, odstehuji si jinam a zase nemam na nic narok:-)). A i doma sditetem mi se nelibilo, ja pracovat chci, jen v podminkach, kdy jsem jista, ze diteti neublizim. Jedna vec ale mi vadi (ne u tebe, ale obecne v podobnych diskusech), kdy matky v domacnosti se posuzuji jako ty zebraky od statu. Obecne ve svete matka v domacnosti neni postaveni hanebne, jestli na to nekdo ma, tak muze byt to take vyjadreni prestize rodiny. Ale je to tam, kde z jednoho platu se da zivit rodinu. Cesko ma jiny platovy system, o hodne mensi procento lidi by se obeslo bez znacne podpory rodin malych deti a je tady ta tradice dlouhe materske. Proto zmeny muzou byt, podle mne ve dvou smerech, ktere by byly pro zeny ohleduplne. 1) bude se udrzovat soucasny SD trend a zaroven posilovat se pravni ochrana zen na pracovnim trhu, 2) Podpora rodine bude se provozovat spise ve forme danovych ulev, ale zaroven by mela se posilit pravni ochrana zeny v rodine (treba rozvodove pravo by melo zajistit udrzovani urovni zivota matky v domacnosti (nejen jeji deti) ve forme alimentu) a take byla by nutna pravni ochrana zen a jinych diskriminovatelnych skupin na pracovnim trhu.
Asi v obou pripadech by bylo take hodne nespokojenych, ale ted neni spokojeny nikdo, rozhodne ne zeny:-)))
 Jana, dva kluci (1999,2000) 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(17.2.2006 12:41:37)
Cizinko, souhlasím s Tebou. Bohužel se již dnes musím rozloučit, pracovní povinnosti mne volaji :-) Přeji Ti příjemný víkend a děkuji za diskusi bez emocí a s racionálními názory.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(17.2.2006 12:52:29)
Jano, hezky den:-)!
 Áda 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(20.2.2006 18:25:08)
Agi,Píše se IVF a ne IFV,ale to nic.S manželem nám taky dlouho nešlo otěhotnět.Před několika lety jsme o miminko přišli a pak už to nešlo.Po spoustě vyšetřeních přišli na příčinu(nebudu psát detaily).Jediná možnost na otěhotnění=umělé oplodnění.Podstoupila jsem odběr vajíček,manžel dal spermie a v laboratoři nám "udělali miminko".Museli použít nadstardantní metodu(nastřelovali spermii do vajíčka),vyšlo nás to se vším všudy na 15000 korun.Odměnou nám za 9 měsíců bylo miminko,náš syn.Tenkrát,už je to 5 let,mi zaváděli 4 embrya,ale udrželo se jenom jedno.Byl to bojovník,což je i teď.
AGI-prošli jsme si tím,co teď čeká Tebe a Tvého manžela,přeji Vám,aby vám to vyšlo napoprvé,aby jste nepotřebovali nadstandartní metody,protože ty pojišťovna nehradí,jinak hradí 3 cykly(hormonální přípravu,odběry atd.,vše vám řeknou v centru asistované reprodukce),alespoň před 5ti lety to tak bylo.Hlavně vám přeji,ať vám to vyjde a narodí se vám vytoužené miminko.
 Jitka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(16.2.2006 15:50:57)
Ta poslední věta na zapůsobila jak facka. To jsi snad ani nemohla myslet vážně. Je vidět, že jsi nikdy nebyla v situaci, že bys nemohla roky otěhotnět, jinak bys tohle nikdy nenapsala. Fakt to zabolelo.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Re: Re: Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(16.2.2006 11:11:47)
muzes mit od prvniho ditka rytmus od sestinedeli, a u druheho si ho zavedes po sestinedeli. Ale uznej sama, ze sestinedelni dite ma jine pozadavky nez dite dvoulete, dite pulrocni ma jine pozadavky nez dite dvouapulete.. Chapes? Musis varit nadvakrat.. Kdyz malej spi, velkej nespi, a lita a krici po byte. Nerikam, ze je to horsi, jen rikam, ze to neni jednoduche. A pak, pokud marodi jeden, marodi i druhej - stejne jako u dvojcat - pokud si brala tohle jako nejhorsi obdobi zivota ditete, coz ja nemoci beru.
A proto nechapu, proc by meli byt matky dvojcat zvyhodnene nejakym pravidelnym prispevkem od statu.
 Zuzana27 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(16.2.2006 11:18:46)
Cairo, a plnění požadavků kterého ti připadá naročnější - dvouletého nebo šestinedělního????? Ta dvojčatová maminka má dva dvouleté či dva šestinedělní, takže ať ti horší připadá cokoli, zažila to taky.
Jinak představa o tom, že dvojčata vždycky spí, jedí a tak najednou je zcestná, je to jen o "drilu" maminky, která aby se nezbláznila je k tomu od mimin vede. Přesto, jestli má jeden menší potřebu spánku, tak ti nezbyde nic jiného, než když se první po půl hodině odpoledního spánku probudí ho další dvě hodiny "ukecávat", ať neběhá, nekřičí a nechá druhého spát. Když dvě šestinedělní miminka trápí v noci prdíky, ty nespíš v těch půlhodinách, kdy spí první, protože v těch 100% řve ten druhý. Já si myslím, že patřím k těm šťastným, které mají extrémně pohodová dvojčata (ťuky, ťuk), ale když si dnes (přestože to považuju za krásný období) vzpomenu na prvního půl roku, tak se mírně orosím. Mám velmi dobrou kamarádku, která má děti od sebe 19 měsíců a taky na mých prvních 6 měsíců s dětmi nevzpomíná ráda, bála se o mne. Nejsme ani jedna extra fňukavá, přesto ONA má snahu pomáhat mě, protože má pocit, že toho mám víc a trošku náročnější. Jen jí chci touto cestou poděkovat, protože s údivem zjišťuji, že je spousta maminek, co to nevidí, či vidět nechtějí a věřím že jí to jednou budu moci oplatit:-)
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(16.2.2006 11:57:36)
Plneni pozadavku tereho??? kombinace, vis? to je to, co ty neznas.. a ja zase neznam, co to je , mit dvojcata. A proto se tu budem jenom dohadovat.netvrdim, ze to mas jednodussi, jen rikam, ze mit deti kratce po sobe je stejne narocne, a bohuzel nam nikdo nic neda. A v dalsim prispevku mluvis o penezich.. tak si k tomu pripocti vyssi porodne a budes na stejnem
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(16.2.2006 11:59:42)
a jeste bych podotkla, ze bych rodinam s vicercaty davala treba dotace na dvojkocarek. Aby ten prvni rok byl jednodussi.. Oni totiz ty deti kratce po sobe, po sobe brzy dedit prestanou, jelikoz jsou brzy stejne velke :-)) a vsechno kupujete dvakrat
 Víla 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(16.2.2006 13:59:45)
Cairo,m normálně s Tebou souhlasím, ale teď mi Tvá argumentace přijde úplně na hlavu. Myslím si, že maminky dvojčat (jednu mám v okolí) si zaslouží velký obdiv. Tvá situace je taky složitá, ale ty jsi měla možnost výběru - existuje antikoncepce atd. a tudíž, pokud jsi dítě nechtěla, tak jsi si měla dávat pozor. Maminka dvojčat tuhle volbu neměla...Cela diskuse je o nicem.
 Katka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(16.2.2006 14:11:27)
To přece nebudeme řešit, kdo mohl své situaci zabránit a kdo ne. Bavíme se o tom, že z hlediska státu se v tom dělají rozdíly, i když v tom žádný rozdíl není. Pro stát jsou to prostě dva obyvatelé navíc a je jedno, jestli se narodili zvlášť nebo zároveň. rozdíl je v tom akorát pro tu maminku a obě to mají těžké.
 Zuzana27 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(16.2.2006 11:39:44)
Ještě nápad - zkus si spočítat, kolik dostaneš od státu za dvě dítka 22 měsiců po sobě (tj. 2x "mateřská" a rodičák na prvního + poté na druhého) v porovnání s dvojčaty a hlavně kolik ten rozdíl bude činit když bude rodičák cca 7 tisíc. Je to opravdu hooodně veliký rozdíl a to jsem to nepočítala přesně, protože se mi nechtělo přesně odečítat týdny, kdy máš mateřskou na druhé, tudíž už nepobíráš rodičák na první....
tj. dvojčata - PPM - 37 týdnů (tj. těch 69 % platu) + do čtyř let rodičovský příspěvek
anebo PPM - 28 týdnů, potom do věku 22 měsíců (vím že ne celých, že 6 týdnů před porodem už byla PPM) rodičovský příspěvek, pak zase 28 týdnů PPM a pak do čtyř let rodičovský příspěvek.

(opravdu hrubým výpočtem je to při maximální výši PPM která byla cca 13 tisíc v řádech 70 000 až 90 000 CZK)
 zdena 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(16.2.2006 12:50:31)
mýtus - dvojčata spí zaráz ;-) a vyžadují to stejné ;-) a vařit na dvakrát..no to je dřina ;-) každá máme jiný styl..tohle nejde srovnávat!!!
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(16.2.2006 10:05:36)
A vubec uz neni pravidlem, ze nedonesene deti jsou jen z dvojcat.. Jak bys to resila pak? A stejne tak, kazda dvojcata nepatri mezi nedonosence se zdravotnimi problemy.
 Tulačka(Bety 9/96+Anička 4/98) 


Re: Re: Re: Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(16.2.2006 10:31:56)
To jsem samozřejmě nikdy a nikde netvrdila, že nedonošená dítka jsou pouze z vícečetných těhotenství. Ale statisticky je v těchto případech prostě podíl větší. co bych dělala já? Nevím, co je tou otázkou myšleno, ale pochopitelně bych se o nedomošeňátko snažila co nejlíp a s láskou postarat. Bylo by to nejednoduchý, kdybych měla nedonošeňátko jedno. Bylo by to podle mně horší, kdybych měla nedonošeňátka třeba 3 najednou.
Ale každá prostě vehementně hájíme svůj názor. ten můj vychází z toho, že jsem maminkou "skorodvojčat", ale každý máme prostě jiné zkušenosti. Chtělo by to slyšet názor i maminky vícečat.

Nikdo asi neodkážeme přesně předvídat, nakolik ty víceméně populistický kroky ovlivní budocí demografický vývoj. U mně velikost rodičáku vliv na to, jestli budu mít holky, neměla. Ale u svých kolegyň vidím, že teď zvažují pořízení mimča, protože rozdíl mezi platem a rodičákem sice bude, ale ne tak propastnej.
 Tulačka(Bety 9/96+Anička 4/98) 


Re: Re: Re: Re: Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(16.2.2006 10:48:27)
Já jsem asi úplná trubka. Jádro článku nevidím v tom, jestli má nebo nemá být rodičák 7 tisíc - tam s Vámi plně souhlasím, že se nejdedná o systémový řešení a jde spíše o předvolební manipulaci (i když někoho v rozhodování, zda mít rodinu ovlivní) - ale v tom, jestli si rodičové vícerčat zaslouži vyšší rodičovský příspěvek.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Re: Re: Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(16.2.2006 10:52:21)
ale ne, ja to myslela jinak.. jak bys resila to, ze matka jednoho ditete, porodi to jedno dite nedonosene? nejakym prispevkem? kdyz bude mit zdravotni problemy.. tohle cele je blbost. Zkus se nad tim zamyslet.
 Tulačka(Bety 9/96+Anička 4/98) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(16.2.2006 10:58:37)
Zkouším se nad tím zamyslet celkem poctivě - viz můj předchozí příspěvek
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(16.2.2006 11:13:18)
pises na vic fronntach a ja u toho zehlim a nestiham ;-))
 IvanaJ 


Re: Re: Re: Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(16.2.2006 11:20:23)
taky si myslím, že celá tahle diskuse o rodičáku a porodném je jen předvolební tah, ale na druhou stranu rodiče vícečat si nemůžou vybrat, že chtějí nebo ne více dětí najednou, ale rodiče kteří mají děti po sobě mají vlastní volbu a je jen na nich jestli dospějí k poznání, že to zvládnou a pořídí si další dítě s malým odstupem záměrně a nebo je to " náhoda " a chtějí ten nový život uchovat.
Ruku na srdce kolik z nás co chodíme na rodinu si pořídilo dítě jen kvůli penězům? Kdybychom se na to takhle meli dívat tak asi žádné dítě nemáme. Rodičům vícečt bych určitě alespon do 1 roku nějakým způsobem pomohla. Myslím, že investice státu do nové generace je ta nejlepší. Určitě lepší než do nějakých pochybných individuí, ale to je na opravdu jinou diskusi.
Taky si myslím, že pěstounskké rodiny by měly být lépe hodnoceny, před těmito lidmi smekám a obdivuju je, je to velký dar dokázat otevřít náruč cizím dětem a nabídnout jim domov.
 pavla 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(16.2.2006 11:38:42)
Ahojky, já mám taky dvě děti krátce po sobě. Sice chápu náročnost vícerčat, ale proč by matka s děma dětma naměla taky pobírat vyší rodičák. Dědit se všechno rozhodně nedá. Navíc syn by sice do školky mohl, ale má zdr.problémy a tak musí být stejně doma. Určitě na tom nejsme nejhůř, ale myslím že by se to mělo všechno posuzovat jinak, ale chápu, že nějaké tabulky by se jen těžko vytvářely.
 Martina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(16.2.2006 11:55:39)
Souhlasim s tim, ze tohle by byla diskriminace. Jak uz bylo mnohokrat receno, ne vse se da dedit, ne kazdy ma moznost sverit starsi dite prarodicum a ruku na srdce, kolik maminek dvojcata koji? Neznam ani jednu, ktera by kojila dele nez 2 mesice. Pokud takove jsou, omlouvam se.
Dalsi vec, maminka dvojcat se muze do prace vratit a tudiz vydelavat vice drive nez maminka deti, ktere se narodi po sobe. Takze o nejake materske bych pomlcela.

Ja jako matka dvou deti 16 mesicu po sobe musim sezonni veci kupovat kazdemu diteti zvlast, stejne tak jsme museli koupit kocar, nejdrive pro jedno dite, pak pro obe, protoze starsi proste chodit nechtelo, babicky mame daleko, takze o nejakem svereni starsiho prarodicum enmuze byt ani rec, nehelde na to, ze starsi dite je na mne opravdu zavisle. Uspora na plinach neni zadna, v plinach jsou obe deti zatim, takze proc bychom my matky deti po sobe nemely mit narok na vyssi rodicovsky prispevek???
Samozrejme souhlaism s tim, ze prace s dvojcaty je urcite hodne, chapu, ze maminky musi byt unavene ..., ale to maminky deti po sobe jsme take.

 zdena 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vícečata x děti brzy po sobě 

(16.2.2006 12:59:43)
další představa - maminky dvojčat nekojí...asi....kolik znáte maminek dvojčat? já omluvu teda přijmu ;-)

 Jana+dcerka 5m 
  • 

Rodin.příspěvek od státu 

(16.2.2006 11:46:18)
Dobrý den,
myslím si, že je dobře, že se konečně bude v tomto státě taky myslet na rodiny s dětmi. Ale upřímně řečeno náš stát na to nemá. A jak zabezpečit aby na tom rodiny nevydělávaly? Můj názor je takový: porodné - ano, rodičovský příspěvek - ano, ale pouze na dvě děti, na třetí dítě pouze polovinu (i v případě dvojčat) a dost. Pokud se někdo z nás rozhodně mít víc jak tři děti musí na ně mít. A ne aby tu byli tací, kteří budou rodit jedno za druhým ve vidině porodného a rodičovského příspěvku a za pár let nebudou mít ani na to aby koupili dětem pastelky do školy.
V naší "milé a uvážlivé" poslanecké sněmovně by se měli konečně probudit a to doslova a do písmene nebo za chvíli náš stát zruinují. A pokud tu jsou národnostní menšiny, které jsou zvyklé mít více dětí, tak ať si na ně vydělají. Ostatně tak jak všichni do této doby.
K otázce dvojčat souhlasím s 1,5 násobkem rodičovského příspěvku. Myslím si, že ostatní kteří dvojčata nemají ani nevědějí o čem píší. Měli by si to zkusit a rychle by změnili názor.
A pro tu paní která tu zmiňovala redukci u dvojčat - vy byste to udělala? Kdyby jste se snažila x let o dítě, pak by to vyšlo a vy byste si nechala s klidným srdcem druhé vzít?? Smutné, že. No lidé jsou různí, ještě že si můžeme v mnoha případech vybrat s kým mluvit a s kým je to ztráta času.
Hlavně zdravá a spokojená miminka ať už jsou dávky od státu jakékoli.
 Jana, dva kluci (1999,2000) 
  • 

Re: Rodin.příspěvek od státu 

(16.2.2006 11:48:19)
Prosím, než začnete odsuzovat, pročtěte si pozorně všechny příspěvky......
 Ivča 
  • 

Zasloužené peníze 

(16.2.2006 12:33:27)
Tak mi přijde, že tu u nás nejsou dost informovaní lidé... Naše republika má 2. nejnižší přírůstek NA SVĚTĚ!!! Nepočítám regulaci v Hongkongu apod. Chápete, že nebudou lidi, kteří nás budou živit v důchodu??? Teď narážím na ty, kteří tvrdí, že na to nejsou peníze. Buď se peníze pro rodiny (mateřská, porodné apod.) stane jednou z priorit tohoto státu a bude se muset ušetřit jinde, pokud ne, tak stejně ty peníze stát vydá, až 70. ročníky půjdou do důchodu a bude se muset řešit, kde se vezme na důchody. Samozřejmě je tu možnost, vláda odsouhlasí odchodné do důchodu v 80:-)

Nejsem matka dvojčat, ale můj názor je ten, že si opravdu zaslouží více peněz.
Rodiny, které mají děti brzo po sobě (ať plánovaně nebo ne), na tom opravdu nejsou stejně jako po narození dvojčat. Je to můj názor a samozřejmě můžete mít jiný názor, ale přijde mi, že ti lidé neznají žádnou rodinu s dítětem. Já mám jedno a dvě najednou takovéhle bych asi nezvládla:-) Peníze si zaslouží.
 Gábina syn 5 let 
  • 

Re: Zasloužené peníze ? 

(16.2.2006 12:38:58)
NIKDE na světě nemají matky na mateřské takové výhody a příspěvky jako my, jen ve Švédsku, ale tam platí 45% daně ze mzdy.
Kdo bude platit důchod? Na ten si musíme sami naspořit během života a spoléhat na stát. Jestli bude stát takto vyhazovat, tak skončíme jako Argentina-stát zbankrotuje.
 zdena 
  • 

Re: Re: Zasloužené peníze ? 

(16.2.2006 12:43:31)
opravdu? já myslím, že rozdíl je taky v tom, že my jsme tady ochotní za ty podpory žít...
 Gábina syn 5 let 
  • 

Re: Re: Re: Zasloužené peníze ? 

(16.2.2006 13:45:42)
To jsem nepochopila
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Zasloužené peníze ? 

(16.2.2006 12:47:00)
naprosto souhlasim, jen jsem nepochopila pisetelku pre Gabinou, co myslela tim "ti lide neznaji zadnou rodinu" ? Jako jaky lide?
 Ivča 
  • 

Re: Re: Zasloužené peníze ? 

(16.2.2006 14:20:21)
Tak na tenhle příspěvek jsem se vyloženě těšila - až tu někdo napíše, jak je to ve světě a my že si jen stěžujeme. Ale - dotyčná asi není informovaná, jak to jinde chodí doopravdy. Ano, je pravda, že prakticky NIKDE ve světě matky nezůstávají s dětma tak dlouho po porodu doma, tj. 3 roky. Ale - v Čechách prostě není možné jít do práce po půl roce, protože v dnešní době jesle prakticky neexistují - a to je fakt! a pokud, tak je velký problém se tam dostat. Zaměstnavatelé nejsou vstřícní matkám po mateřský - to je fakt!, studie opravdu prokázaly, že matky jsou diskriminovány. V zahraničí nemálokrát zaměstnavatel provozuje něco jako vlastní školku pro zaměstnance, protože u nás školky končí v průměru okolo 16:30, tj. pracovní dobu ukončit již v 16:00, což v dnešní době lze snad jen ve státní správě.
Paní na hlídání se finančně většinou moc nevyplatí, nemluvě o tom, že svěřit dítě a domov neznámé osobě by byla diskuze na jiné téma.
Matky s dětma nikde nechtějí zaměstnat, to je fakt ze zkušeností kamarádek, protože se ptají, jestli máte děti a pak nemůžete klidně i půl rok sehnat práci. Doufám, že teď nepřijde přednáška o tom, že jsou kamarádky neschopné atd., protože teď skutečně může mluvit jen ten, kdo má zkušenost. A to nemluvím o jednotlivých regionech, kde je problém sehnat práci i bez dětí. Doufám, že někdy nezačne o stěhování za prací, protože to je taky nesmysl a diskuze na jiné téma.
Závěrem - ano, dostáváme hodně oproti jiným zemím, já tvrdím, ať se stát klidně vykašle, ale ať zajistí práci a podmínky pro matky s dětma (téměř 10 % nezaměstnanost není to, čím se vychloubat). Takže prosím nesrovnávejte nesrovnatelné!
P. S. Argentina nezkrachovala z důvodu vyplácení přídavků na děti, to opravdu ne:-)
 Gábina syn 5 let 
  • 

Re: Re: Re: Zasloužené peníze ? 

(16.2.2006 14:36:58)
Argentina zkrachovala kvůli věčnému neustálému zadlužování státu, což zvýšení porodného a příspěvků také zadlužuje stát mimo jiné.
Školka do 16.00, otázka nabídky a poptávky, až do takové školky nebude nikdo dávat děti, tak prodlouží otevírací dobu.
Zřizovatelem školek je většinou městká část, obecní úřad, Byli jste na veřejném zasedání zastupitelstva a tlačili na zřizovatele, aby prodloužil a změnil otevírací dobu? Asi ne. Tak si nestěžujte.
 Ivča 
  • 

Re: Re: Re: Re: Zasloužené peníze ? 

(16.2.2006 16:25:11)
Tak bohužel školka není otázka nabídky a poptávky, to není podnikatelská sféra, kde se zkrachuje, pokud nebude poptávka. Je fakt,že se zavírají, pokud nejsou děti, ale pokud ty děti v lokalitě budou, tak když začnu stávkovat, tj. omezím poptávku, tak mi to stejně nepomůže, protože prostě těch školek je méně, o to víc je o ně zájem a stejně se najdou matky, které ji využijou. To bych se musela domluvit s celým sídlištěm a bojkotovat tu školku, aby - podle Tvých slov - nebyla poptávka, což není reálné. Je pravda, že jsem pro prodloužení doby nic neudělala, ale bylo by opravdu naivní se domnívat, že tlakem na zastupitelstvo by se věci změnily. A mimochodem já si nestěžovala na pracovní dobu školek, jen jsem argumentovala, že nemáme stejné podmínky jako v zahraničí.
 Gábina syn 5 let 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Zasloužené peníze ? 

(17.2.2006 9:04:17)
Z vlastní zkušenosti můžu říct, že tlakem na zastupitelstvo se to změní. venku totiž vědí, že školky je služba pro občany obce, u nás to zatím nechápou, ale po vzbouření na zastupitelstvu to velmi rychle pochopili. Ono je totiž nejlepší říct, že to nejde a nic pro to neudělat. Od kud má zřizovatel vědět, že školka do 16 hodin je nevyhovující, když to nikdo neřekne?
 Janina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zasloužené peníze ? 

(17.2.2006 9:12:28)
Tak na to musím reagovat.
U nás v sídlišti například byli 4 školky, ale dvě zavřeli, protože Město nemělo na provoz peníze. Zbývající dvě jsou tak přeplněné dětmi, že musíš minimálně rok dopředu ját a zapsat se do pořadníku. A pokud budeme bojkotovat tyto školky, Město je prostě zavře a bude si mnout ruce, že se ušetří.
S tou pracovní dobou školek je to pravda a dokonce jsme se snažili, hodně snažili, o její prodloužení, leč marně. neprodloužili ani o půl hodinky.

Dokonce můžu říct, že když si maminka přijde pro dítě v 16.29 setká se tam s nervózně přešlapující učitelkou, která na ní vrhá zlé pohledy, jakto, že jde tak dlouho. Ona tam přeci NEBUDE do večera-Ovšem to je jiná kapitola a jiná diskuze.

Srovnávat naše podmínky se zahraničím je dost scestné.
 Gábina syn 5 let 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zasloužené peníze ? 

(17.2.2006 9:50:02)
Milado, zadáváš otázky na které neumím odpovědět. Koho jste si do Zastupitelstva zvolili, toho máte. Na podzim budou nové volby do zastupitelstev, tak máte šanci do zvolit, i kdyby někteří rodiče kandidovali třeba jako nezávislí.

Co takhle defenestrace? O:)))))))))))))

U nás na vsi přišlo vloni k zápisu do MŠ 30 dětí, brali 10. Tak proběhlo velmi bouřlivé zasedání zastupitelstva a hle....
Proběhli stavební úpravy přes prázdniny, hygiena atd... navýšili kapacitu o 20 míst, tudíž uspokojili všechny děti a protože se jedná zatím o pravizorium, jedná se stavbě nové MŠ-ale nejsou peníze. Takže je vidět, že to jde. Navíc na tom vydělalo i obecní hřiště v blízkosti MŠ, protože zahrada MŠ nesplňovala velikostí podmínky,pro tolik dětí, takže ho vybavili klouzačkami a tak hřiště a prošlo jako zahrada MŠ.
 Gábina syn 5 let 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zasloužené peníze ? 

(17.2.2006 12:10:42)
Milado, trošku z toho zaznívá rezignace. Nejde a nepůjde, tak s tím nic dělat nebudu. Takhle po netu se stejně nic nevyřeší, on když člověk do toho nevidí a není přímím účastníkem " boje " tak se dobře radí ( to platí na mě). Ale alespoň si může člověk poplakat
Ale trošku mi to k tobě nesedí, ty, která dokážeš kvůli ekzému a imunitě doleť na Mars a donutit pohnout zeměkouli, tak říkaš, že nejde?
Moje životní krédo je, že všechno jde, když se chce,jenom mimina nejdou, protože to neumí!!!!!!!! Možná na mě nepadla povšechná rezignace se vším, a navíc se doopravdy snažím být zodpovědná ve všem za sebe a svoje dítě, protože vím, že mi nikdo nepomůže ( když nepočítám svého manžela). Už jsem to tu nedávno psala, že mi vadí ta natažená ruka a státe dej....
 Jaga, syn 3 roky 
  • 

Re: Re: Re: Re: Zasloužené peníze ? 

(17.2.2006 17:58:41)
My jsme sepisovali petice. Školka byla zrušena, nyní tam bude centrum pro ukrajinské krajany.Problémem byla rentabilita. Na dětech se totiž moc nevydělá. Vrátí se to jinde, stačí se podívat na party, které se poflakují po sídlištích.
 Víla 
  • 

Re: Re: Re: Zasloužené peníze ? 

(16.2.2006 14:55:46)
MOnis a Ivčo - přesně tak...Ivčo, máš pravdu, "venku" to mají zařízené jinak, pokud vím, žena s dětma není považována za nežádoucí (možná i kvůli tomu, že se do práce vrátí po 4 měsících anebo půl roce); jesličky od 6 týdnů do 3 let jsou otevřeny od 7.30/8.00 do 18 hod. atd. Mezi námi, já bych jako zaměstnavatel taky nezaměstnala matku s dítětem, která mi pak vypadne z práce na tři roky...Musela bych hledat náhradu atd...Je to kruté, ale je to tak...
 Charli* 
  • 

Re: Re: Re: Zasloužené peníze ? 

(16.2.2006 19:04:18)
Tak na tenhle příspěvek jsem se vyloženě těšila - až tu někdo napíše, jak je to ve světě a my že si jen stěžujeme. Ale - dotyčná asi není informovaná, jak to jinde chodí doopravdy. Ano, je pravda, že prakticky NIKDE ve světě matky nezůstávají s dětma tak dlouho po porodu doma, tj. 3 roky. Ale - v Čechách prostě není možné jít do práce po půl roce, protože v dnešní době jesle prakticky neexistují - a to je fakt! a pokud, tak je velký problém se tam dostat. Zaměstnavatelé nejsou vstřícní matkám po mateřský - to je fakt!, studie opravdu prokázaly, že matky jsou diskriminovány. V zahraničí nemálokrát zaměstnavatel provozuje něco jako vlastní školku pro zaměstnance, protože u nás školky končí v průměru okolo 16:30, tj. pracovní dobu ukončit již v 16:00, což v dnešní době lze snad jen ve státní správě.
Paní na hlídání se finančně většinou moc nevyplatí, nemluvě o tom, že svěřit dítě a domov neznámé osobě by byla diskuze na jiné téma.
Matky s dětma nikde nechtějí zaměstnat, to je fakt ze zkušeností kamarádek, protože se ptají, jestli máte děti a pak nemůžete klidně i půl rok sehnat práci. Doufám, že teď nepřijde přednáška o tom, že jsou kamarádky neschopné atd., protože teď skutečně může mluvit jen ten, kdo má zkušenost. A to nemluvím o jednotlivých regionech, kde je problém sehnat práci i bez dětí. Doufám, že někdy nezačne o stěhování za prací, protože to je taky nesmysl a diskuze na jiné téma.
Závěrem - ano, dostáváme hodně oproti jiným zemím, já tvrdím, ať se stát klidně vykašle, ale ať zajistí práci a podmínky pro matky s dětma (téměř 10 % nezaměstnanost není to, čím se vychloubat). Takže prosím nesrovnávejte nesrovnatelné!
P. S. Argentina nezkrachovala z důvodu vyplácení přídavků na děti, to opravdu ne:-)

Dcera se narodila v listopadu 2003... od ledna 2004 jsem pracovala z domova po večerech po pět různých firem ( i když jsem byla na MD měli o mě veliký zájem) v srpnu 2004 jsem začla do práce chodit cca od čtyř hodin odpoledne . Dopoledne jsem byla s dcerou já, odpoledne manžel. Kolegyně z bývalé práce pracuje obdobně...střídají se s manželem. Teď už máme doma odpoledne paní na hlídání za přijatelnou cenu. Ano, mám velmi dobrou profesi, která mě baví, ale bohužel znám i případy, kteří radši místo aby se profesně zdokonalovaly budou pobírat všechny možné přídavky, tudíž se jim ani nevyplatí chodit do práce. Tím nenarážím na vaše kamarádky, jen poukazuji na skutečnost, že obě strany mince jsou stejné. Jen tak mimochodem dle mých zkušeností z 10 pohovorů, mě devět firem nabídlo spolupráci... jen jedna firma odmítla kvůli dítěti...
 Ivka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Zasloužené peníze ? 

(16.2.2006 19:07:01)
Asi jsi nečetla pořádně příspěvek, který napsala zase ja.
 renata 
  • 

Re: Re: Re: Re: Zasloužené peníze ? 

(16.2.2006 19:08:22)
no jenže každá matka nemá štěstí, že se o ní firmy rvou....
a to může mít dokonce i po MD...co pak ????
 Charli* 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Zasloužené peníze ? 

(16.2.2006 19:12:13)
Renato, co zkusit jinou profesi? Jeden čas jsem pracovala i jako prodavačka, poněvadž jsem taky nenašla uplatnění...
 Janina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zasloužené peníze ? 

(17.2.2006 9:17:27)
Když pominu fakt, že prodavačky u nás berou cca 6 tisíc čistého, tak hlavní překážkou je asi to, že prodavačka pracuje na dvě směny + víkendy (1x za 14 dní) a zase se řeší problém, kam s dítětem, když školka je do 16. 30... Ne každý má hlídací babičky.
 Charli* 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zasloužené peníze ? 

(17.2.2006 13:02:41)
a já o hlídacích babičkách psala? Ale o víkendu už může hlídat manžel, ne? Jako prodavačka jsem měla plat 10000 v roce 1999... akorát jsem neprodávala v žádném supermarketu, ale v prodejně oděvů...
 Charli* 
  • 

Re: Re: Re: Re: Zasloužené peníze ?  

(16.2.2006 19:08:27)
Omluva, platí tento příspěvek:

Dcera se narodila v listopadu 2003... od ledna 2004 jsem pracovala z domova po večerech po pět různých firem ( i když jsem byla na MD měli o mě veliký zájem) v srpnu 2004 jsem začla do práce chodit cca od čtyř hodin odpoledne . Dopoledne jsem byla s dcerou já, odpoledne manžel. Kolegyně z bývalé práce pracuje obdobně...střídají se s manželem. Teď už máme doma odpoledne paní na hlídání za přijatelnou cenu. Ano, mám velmi dobrou profesi, která mě baví, ale bohužel znám i případy, kteří radši místo aby se profesně zdokonalovaly budou pobírat všechny možné přídavky, tudíž se jim ani nevyplatí chodit do práce. Tím nenarážím na vaše kamarádky, jen poukazuji na skutečnost, že obě strany mince jsou stejné. Jen tak mimochodem dle mých zkušeností z 10 pohovorů, mě devět firem nabídlo spolupráci... jen jedna firma odmítla kvůli dítěti...
 Ivka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Zasloužené peníze ?  

(16.2.2006 19:11:22)
A taky to šlo že?
 Charli* 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zasloužené peníze ?  

(16.2.2006 19:15:54)
Skolky jsou na jinou diskusi:-( To samé jeslicky...
 Ivča 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Zasloužené peníze ?  

(16.2.2006 20:36:58)
Souhlasím s Tebou, že jsou lidé, kteří radši rodí, než chodí do práce, to máš naprostou pravdu. Ale je fakt, že kdybych chtěla podnikat ve svém oboru, horko těžko najdu zakázky. Je pravda, že bych nedala velikosáhlou reklamu, ale přesto si myslím, že bych měla velké problémy, vím, že moje firma, ve které jsem před mateřskou pracovala, taky byla ráda za každou vyhranou zakázku.
Jinak samozřejmě práce je dost, pokud chceš dělat jakoukoliv, na druhou stranu, proč by třeba vysokoškolák, který 4 roky studoval na střední svůj obor, pak 5 let na vejšce, tudíž 9 let života, proč by se rekvalifikovával? A navíc nastoupil jako prodavačka? Odpoveď je jednoduchá, psala jsem o tom, protože jinak pracovat nebude. A to je o té diskriminaci.
Jinak jsi asi měla štěstí, co se týče zaměstnání, kámošky fakt takový štěstí neměly. A navíc hodně manželů chodí hodně pozdě večer domů a nemůžou hlídat dítě druhou část dne, což nemyslím zle, prostě každý je v jiné situaci.
 Janina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Zasloužené peníze ?  

(17.2.2006 9:24:27)
Hmm, tak to jsi měla velké štěstí. Můj manžel například chodí z práce kolem 18.00, občas (2 x měsíčně) má 2-3 denní služební cestu do zahraničí. Nemám hlídací babičky, takže něco podobného nepřichází v úvahu.
Jo a já bych nechtěla, aby mé dítě hlídala "cizí" ženská a navíc v té době hospodařila v mé domácnosti. Bohužel. To je můj názor.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Zasloužené peníze ? 

(17.2.2006 10:17:14)
Gabino, precetla jsem vsichni tvoje prispevky, v hodne veci mas pravdu - treba ze na obce rodice musi vice tlacit kvuli zmeny pracovni doby skolek. Ale to porovnani ceskych a zapadnich podminek rodicovske - nejsem si jista, jestli uvedomujes si, ze porovnavas nesrovnatelne. Platove systemy v zemich, kde podpora ve forme pridavku neni tak velka, jsou staveny tak, aby vydelacne cinna osoba byla schopna zivit rodinu. Muj muz a ja mame stejnou kvalifikaci, on je jen trochu lepe zabydleny ve svym ceskym zamestnani. Nicmene, ze svych zapadnich platu mohu nasi rodinu slusne zivit sama (pri trochu skromnosti i v drahem velkomeste, kde se obecne veri, ze z jednoho platu zit nejde.) Moje kolegove bez problemu zivi peticlennou rodinu. Ja take platim 45% dane, ale az mi vrati dane, a vetsina odpocitatelnych polozek byva za rodinu, tak castka je o hodne vetsi nez ta, co slibuje novela danovych ulev pro rodinu. Vlastne prevysuje castku, kterou muj muz je schopny nasetrit na stavebnim sporeni za 5 let. Zit z ceskeho platu meho manzele nam neslo (zkousely jsme to tak asi rok, pokud memu diteti byl rok a ja v Cesku mela jsem jen nejake mensi smluvni prace za smesne penize). Ne, ze to nejde vubec, ale jako lekarka, mne pochopis: pokud chtely jsme normalni stredostavovsky zivotni standard - knizky, kulturu, cesty, obcas chuvu pro volne odpoledne ci vecer - tak z jednoho ceskeho platu zit nejde. (Cetla jsem jednou od tebe, ze ty jsi mela na RD nasetreno, ja bohuzel ne, moje tehotenstvi bylo neplanovane, a jako lekarka asi nebudes mi tvrdit, ze takove pripady jsou vzdy zpusobene nezodpovednosti:-)) AK mi proste selhala.).
Nechci tim rict, ze vyhody ceskeho systemu nechapu. Nikde ve svete pracovni misto nemusi se drzet tak dlouho (ale proto take zenu zamestnat casto nechteji, a zakony ani dozorci rovnych prav je nechrani jako ve Skandinavii ci v Nemecku). Fajn je to, ze zena na rodicovske je relativne nezavisla od manzele, z ktereho se muze vzdy vylezt gambler, alkoholik ci tyran. Ale je to na zenach, aby se rozhodly, co chteji, a kazdopadne musi tlacit na stat (jako i na obec) aby ta feministicka perspektiva tam byla. Ty mluvis strasne podobne jako ODSaci, a ja mam pocit, ze ceske pravici ta feministicka perspektiva zatim chybi nejvice.
 Gábina syn 5 let 
  • 

Re: Re: Re: Zasloužené peníze ? 

(17.2.2006 12:27:40)
Nevím jak to myslíte s tou feministickkou perspektivou, to jsem nepochopila.
Ale vidím to všude okolo sebe, že sice chceme mít všichni výhody kapitalismu, ale chceme komunisticky žít. Já si bohužel pamatuji rok 1989, chodila jsem na vysokou, a i to co bylo před tím. Naprostá uniformita, nic nebylo, všichni měli stejně, ať pracovali nebo se flákali, nepočítám veksláky. Vždyť dneska má každý člověk neomezené možnosti, záleží jenom na ně. připadá mi, že tady lidem prostě vyhovuje heslo: chcípla mi koza, tak ať sousedovi chcípne taky. Jistě , jsou potřebné rodiny, ty mají mít příspěvky, to ano-rodiny celodenně pečující o postižené dítě, ale zbytek... Ono je to hezké rozdávat různé sociální dávky, ale kdo na ně má vydělávat? Ten zbytek co pracuje.V zahraničí nemají tak vysoké daně, a člověk si s těmi penězi hospodaří podle svého, utrácí, či spoří je jak uzná za vhodné. Ono kdyby se změnilo myšlení lidí a každý si uvědomil, že není komunismus, tak se změní i chování lidí. Ovšem tato předvolební kampaň současné vlády nenutí lidi k žádné změně, jenom k natažené ruce. A navíc vláda potá prst, a lidi by hned nejraději celou ruku. ( viz. příspěvek na botičky) Vždyť podle současné legislativy je rodičovský příspěvek 7 200 Kč do 4 let věku dítěte, do 3 let zaměstnavatel musí držet místo a do 4 let vás musí zaměstnat, můžete si neomezeně přivydělat, dítě můžete dát na dopoledne do školky. To je LUXUS. Vždyť výše příspěvku je skoro stejně vysoká jako některé mzdy. No to je paráda. Co chcete víc?
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Zasloužené peníze ? 

(17.2.2006 12:39:45)
Gabino, ja jsem trochu v rozporu, jestli s vami souhlasim nebo ne. Totiz hodne cestuji ale i take praciji nejenom v "kapitalisticke" v Evrope (to je trochu usmevne oznaceni, vsude v Evrope se prosadil spise ten socialni stat) ale i v te post soc. Kdyz porovnavam uroven sluzeb (ne jen tech komercnich ale i treba zdravotnich), tak musim rict, ze Cesko zacina zaostavat, a je mi to lito. Myslim, ze pro to Polsko a Madarsko ta drsnejsi socialni politika prospela. Coz je pro vas aktualni, ve statech, kde byla zavedena liberalni zakony o spoluucasti pacienta, i ty zdravotnicke sluzby jsou na o hodne lepsim urovni (nemyslim ciste odbornou peci, ale hygienu, usluznost a vztricnost personalu). Tam lidi uz bojuji o klienta, boji se ztraty zamestnani, a je to poznat.
Z druhe strany, Cesko je relativne bohaty stat, ktery ten socialni Evropsky stat kopiovat chtel, ale dela to dost nesikovne. Jestli uz je vule volicu nenechat kazdeho jedince plavat, tak to, podle mne melo by se delat jinak. Jak, a jak s tou feministickou perspektivou myslim, prectete se prosim moji diskusi s Janou a dvema klukama (1999, 2000), abych se nudne neopakovala.
 Gábina syn 5 let 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Zasloužené peníze ? 

(17.2.2006 12:55:19)
No tím už se dostáváme do jiné diskuze, naše zdravotnictví míří do krutě socialistické reality, kdy nic nebylo, léky jen pro pár vyvolených ( SANOPZ pro papaláše), čekací doba na operace nehorázná, nebyly jednorázové pomůcky atd. To už jsme opravdu někde jinde.Prostě tato země se vrací do soc. kolejí, lidi jsou zvyklí na nataženou ruku a nejsou zvyklí odovídat sami za sebe ( s palceným, nebo lépe řečeno připláceným zdravotnictvým souhlasím) A je to prostě o tom, že něco chceme ( ve všech oblastech života), ale nejsme schopni tomu podřídit své chování. Po diskuzi s pomocným pracovníkem se základním vzděláním vím, že on by neměl platit daně, já bych je měla mít vysoké, aby jsme roční výdělek měli stejný. Ale , že jeho odpovědnost je nulová, a moje velká, to je jedno, jeho to nezajímá. Že já jsem musela 6 let studovat, dalších 8 let dělat 2 atestace, že zatím co on vydělával, mě pomáhali rodiče abych dokončila vysokou školu-to nevidí. Také počítám s tím, že když moje dítě bude studovat, tak že ho budu podporovat, a už dnes na to spořím. Tohle je mentalita hodně lidí. Já nemám byt, tak mi ho stát musí přeci dát. Ale takhle to nejde.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zasloužené peníze ? 

(17.2.2006 13:11:47)
Gabino, ano, zdravotnictvi je jine tema a jiny socialni obor, ktery potrebuje racionalizovat jeste vice nez rodinna politika statu.
Ze kazdy narod se tvori z velke casti blbcu, a je to vecny problem demokrace, to je ovsem pravda:-). Ale tim vetsi je zodpovednost nejen politicke elity, ale i vzdelanych vrstev, aby svoje pozadavky formulovaly presneji: podle sveho politickeho vkusu ale zaroven ohleduplne na vetsinu volicu. Proto chtela jsem nekoho, kdo vyzniva jako sympatizant ODS, zatahnout do feministicke debaty (tam na hore u Jany). Jestli mate cas na to se mrknout, budu rada.
 Gábina syn 5 let 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zasloužené peníze ? 

(17.2.2006 15:06:02)
No k té antikoncepci jen tolik, jestli že někdo souloží, tak musí počítat s tím, že může otěhotnět, nic není jistého jistá je jen smrt.

A co se týče podpory rodin s dětmi, nebo podpory zaměstnavatelů, právní ochrany žena-matky, nechceme toho moc.?
Zaměstnavatelé nechtějí zaměst matku na 0,5 úvazku. Fajn. Zkusil někdo zaměstnavateli navrhnout, že 1 týden já a druhý týden moje známá. Na stejnou pozici, nebo se budete střídat 2 dny a 3 dny. Tudíž zaměstnavatel by měl na 1,0 úvazku na pracovní místo. Stát by ale takovému zaměstnavateli měl dát za takové místo nějaké daňové úlevy. Ale to jsme zase u té natažené ruky. Lepší je říct, že nikdo mě nechce zaměstnat na půl úvazku tak, státe dej, ale konstruktivní řešení situace ze strany potenciálního zaměstnance nepřichází. A zase, každý je zodpovědý sám za sebe, každý se musí snažit najít východisko sám. Stát by neměl nic direktivně nařizovat, typu musíte zaměstnat X % žen na 0,5 úvazku. To pak nám může stát diktovat i jaký máme používat toaletní papír.
Stát musí dát nějaké formy daňových výhod pro zaměstnavatele, ale ne jim to direktivně nařizovat. Třeba: zřídíte jesle školku pro zaměstnance, fajn, za učitelky nemusíte odvádět daň.
A něco podobného i funguje. Zaměstnavatel může zaměstnanci přispívat na důchodové či životní pojištění,a odečítat si to od základu daně. Tudíž zaměstnanec dostane " přidáno", v podstatě ano-má uložené peníze a šetří si je na důchod, a zaměstnavate to nebolí, protože ho to nic nestojí. Takže tímto způsobem zvýhodnit matky, ale ne direktivně.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zasloužené peníze ? 

(17.2.2006 15:19:34)
Gabino, ja mam dost mizive zkusenosti s hledanim praci v Cesku a mozna ti odpovi zeny, ktere zkousely sehnat neco na pul uvazku. Ceho jsem si v Cesku ale vsimla, tak byla to dost otevrena diskriminace´zen pri obsazeni lukrativnejsich a prestiznejsich mist ve VS a ve vedeckych pracovistech. Zadny dohled nad rovnymi prilezitostmi a otevrena maskulinne sovinisticka retorika. Branit se muzes, to jest stezovat se, ale vysledek byva jen ten, ze dotycna se postezuje. Znam nekolika zen, ktere delaly cely zivot poskoka nekomu blbejsimu, a pri tom psaly o hodne chytrejsi clanky. A to zcela otevrene proto, ze mely deti.
No a to zvyhodnovani, pokud jde o vysoce kvalifikovanou pracovni silu, tak verim, ze ekonomicky vyhodnejsi je system danovych ulev pro zamestnavatele diskriminovanych skupin nez fakt, ze spousta zen na dlouhe materske prichazi o svoje kvalifikaci a nikdy se neuplatni v tom, v cim byly vyskolene, spickove. Skoleni kvalifikovanych pracovniku prece stoji spoustu penez, a kvalifikovana prace je soucasnosti a budoucnosti prosperujici Evropy...
 Gábina syn 5 let 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zasloužené peníze ? 

(20.2.2006 7:03:18)
Když on špičkový odborník, nebo lépe řečeno odbornice sama neodejde na 3 roky z oboru, protože po těch letech už nebude špičková odbornice, nanejvýš bude průměr. U špičkových odborníků i sám zaměstnavatel vyjde potencionální matce vstříc. To samé kadeřnice, co dělá sama na sebe. Za 3 roky přijde o klientelu, takže co nejdříve po porodu vezme nůžky do ruky a pracuje. A nemá zaměstnavatele. Ono je to opravdu o osobní zodpovědnosti.
Mám spoutsu známých, které na mateřskou nastoupily dnem porodu a prakticky po šestinedělí se vrátily do práce i za cenu toho, že dítě měli mezi zkumavkami v práci. Jiná je špičkový manager a dělala z domu a 1x týdně byla ve firmě. Ale prostě byla natolik dobrá, že to zaměstnavatele nerozházelo a udělal vše pro to, aby o takového zaměstnance nepřišel.
ono i muž, když odejde na nějakou dobu z oboru, tak už pak není špičkový odborník, ale průměr.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zasloužené peníze ? 

(20.2.2006 11:29:36)
Gabino, to je vse ok, ja take si myslim, ze kazda by mela posoudit sama, co dlouha materska udela s jeji orientaci v oboru. Ja jsem byla alespon v kontaktu s oborem od konce sestinedeli. Tri roky pro mne zni jako rozloucena s oborem. Jde mi spise o to, s cim se setkavaji zeny pri nastupu do prace ci na studia, ktere by vedly k prestiznimu zamestnani. Ja jsem treba se setkala s pripadem, kdy moji slozku nezkoumaly dele nez do bodu, ze jsem zena a mam dite. Moc mi to nemrzelo, nelakalo mi ani ta napln prace ani ty ubohe penize, ale zaskocila mi otevrenost, s kterou mi verdikt byl zdeleny. A nejsem zdaleka ojedinely pripad - moje kolegyne tvrdi, ze za totality to bylo bezny. Muzes mi vysvetlit, proc na ceskych VS je tak malo doktorandek? A proc zeny vymizi temer vubec mezi ucitele VS? Nejsou dost dobre? Houby, sama ucim a vim ze byvaji vynikajici, ale musi prokazat trojnasobni sikovnost (a prokazuji ji), aby se nekam dostaly. Diskriminace se da resit celou radou zpusobu: dohlizece ci kvoty(ty pak asi nejsou uplne spravedlive) a pod. V Cesku se zatim nedela nic.
A druha vec: pece o opravdu male deti. Kde jsou ty skandinavske skolky, kde kazde dite do trech let ma stalou a jednou osobu na hlidani? Kde jsou jeslicky u universit, jake byvaji v Nemecku? Ja chapu, ze nejde vse rychle, ani na zapade neni jich dost (je jich spise malo a nedostatek, a vetsinou se to resi au pairkou nebo "dennimi matkami") jen mi zarazilo to vase prirovnani se Svedskem. Nejsem si jista, jeste jednou, jestli vite, co s cim porovnavate.
Jeste se vratim k tem danim, totiz mam pocit, ze v tehle diskusi nezformulovala jsem dost jasno, co chci rict. Muj osobni nazor je, ze vysoke dane, a i ty spolecenske investice do socialni sfery nevadi. Ty podpory osobam, pecujicim o deti, mi nevadi vubec. Jen by se nemely podpory nezamestnanym se rozdavat tak hojne - pak to ma skutecne dopad na kvalitu sluzeb. Co mi vadi (a myslim, ze na tom bychom se zhodli) jsou temer mizive rozdily mzdy za kvalifikovanou a nekvalifikovanou praci. Aby lekar ci vedecky pracovnik vydelaval temer stejne jako ridic tramvaje a jen dvakrat vice nez kadernice, to skutecne neni nikde. Ty rozdily spise byvaji 4-6:1.
 meggy 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Zasloužené peníze ? 

(6.6.2006 0:59:02)
Cizinko,
ty mas nejakou konkretni zkusenost se socialnim systemem a zivotni urovni Madarska, ze jim tu tak argumentujes.
Mne teda 180dni 75% CISTEHO platu a pak 60% cisteho platu do dvou let veku ditete bez limitniho stropu, tak jako je tomu v Madarsku za drsnejsi socialni stat nepovazuju. Uz nekolik let ziju v Pesti a vzdycky me docela vytoci tyhle "zasvecene" komentare vyctene z novin. Madarsko je velmi socialni stat, zvlast pro nektere vrstvy obyvatelstva.
Jenze kde je na jedne strane stedra ruka statu, na druhe strane je velmi vysoky statni dluh a jedno z nejvyssich danovych zatizeni. Tedy na jedne strane maminka na materske sice dostane vysoky rodicak, na strane druhe tu jeji partner zaplati 39%!! dane z prijmu. Ano mame i danove odpocty, ale ty jsou jaksi nastaveny spise pro prijmy kolem hranice zivotniho minima.

Jo a ty uzasne zdravotni sluzby? Tak na ty si nejdriv zaplatime 15% prijmu, a pak pokud chceme slusne osetreni, tak jeste hotove z rucky do rucky. Jinak te tady doktor ani nepozdravi, natoz aby ti napsal napr. atb. Snad jsou i slusne vyjimky, ja se tu tech nekolik let setkala jen s jednim takovym.

Navic Madarsko, neni jen nablyskana Budapest a termalni koupaliste. To jsou i vesnice na jihovychde zeme, kde pro mnoho deti je jedinym dennim jidlem obed zdarma ve skole. Ne s touto zemi se Cesko opravdu neda srovnat. S jistym sebezaprenim je snad mozne srovnat Prahu a Budapest.
Ale to je na delsi komentar.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Zasloužené peníze ? 

(17.2.2006 12:47:08)
Vždyť podle současné legislativy je rodičovský příspěvek 7 200 Kč do 4 let věku dítěte
nejsem si jista, ale mám pocit, že to ještě neprošlo celým schvalovacím procesem... a mám zkušenost, že co dosud není vyšlé ve Sbírce, jako by nebylo.

do 3 let zaměstnavatel musí držet místo
přesněji - do konce mateřské dovolené (tedy těch obvyklých 28 týdnů) musí držet místo - "židli", později už jenom musí zaměstnant podle pracovní smlouvy

a do 4 let vás musí zaměstnat
nemusí

můžete si neomezeně přivydělat
sláva za to ;o)

dítě můžete dát na dopoledne do školky
přesněji řečeno na 5 dní v měsíci u dětí mladších tří let a max. čtyři hodiny denně u dětí starší tří let, tedy ne na "dopoledne". Pokud je někdo doma, asi mu to je vcelku jedno, pokud pracuje, tak třeba já na po třetím roce na příspěvek dost těžko dosáhnu, protože 4 hodiny denně mi je na nic. To už bych spíš uvítala těch 5 dní v měsíci, co mají mladší děti.Ale jinak s tebou v podstatě souhlasím, jenom jsem chtěla uvést na pravou míru omyly, které používáš jako argumenty ;o)

S.+++
 Gábina syn 5 let 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Zasloužené peníze ? 

(17.2.2006 13:03:59)
Dík za vysvětlení, ale
do 3 let zaměstnavatel musí držet místo
přesněji - do konce mateřské dovolené (tedy těch obvyklých 28 týdnů) musí držet místo - "židli", později už jenom musí zaměstnant podle pracovní smlouvy

ale to už je jenom slovíčkaření: jestli že mám smlouvu jako lékař, tak mě těžko může zaměstnat jako uklízečku, takže to beru tak, že mi drží "židli", no asi jde o to, jak má kdo napsanou pracovní smlouvu.
 ?irka 
  • 

slovíčkaření??? 

(20.2.2006 17:54:49)
Pokud máš ve smlouvě LÉKAŘ a nic víc, pak je to slovíčkaření, ale pokud je ve smlouvě např. Lékař-GYNEKOLOG, pak tě po řádné MD musí zařadit zase na gynekologa a ne třeba na .... internistu.
 Líza 


Re: slovíčkaření??? 

(20.2.2006 18:14:56)
No to by asi byli padlí na hlavu, kdyby člověka, který je v atestační přípravě třeba na gynekologa, dali jako nekvalifikovaného lékaře třeba na internu, ne? Problém je ale tam, kde třeba děláš v nějaké funkci, kterou ale nemáš ve smlouvě. Vrátíš se pak jako řadový pracovník a s řadovým platem, například.
 Markéta 27tt 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Zasloužené peníze ? 

(19.2.2006 19:31:02)
chtěla jsem se Vás zeptat, jestli odpovídáte a radíte maminkám na dotazy telefonicky, nebo e-mailem. Pokud ano, tak kde na Vás sehnat spojení. Jsem nováček na internetu a potřebovala bych se poradit a poptat, na co mám nárok jako budoucí mamina vedena na ÚP. Mám velice špatné zkušenosti s úřady. Děkuji
cverckovam@seznam.cz
 Jaga, syn 3 roky 
  • 

Re: Re: Zasloužené peníze ? 

(17.2.2006 17:54:31)
A víš, kolikrát vyšší plat mají? Podle statistik už máme dražší oděvy než je průměr EU, ale potraviny jsou na polovině tohoto průměru. Ovšem Němci mají 5x a Dánové 7x vyšší průměrný plat než my.Takže trochu počítej. Až budu mít z čeho si našetřit, udělám to, ale zatím toho na stranu moc nedám, přestože se považuju spíš za skrblíka. Zkrátka chci říct, že takhle srovnávat je ošidné a že naše životní úrověň je špatná.
 Víla 
  • 

Re: Re: Re: Zasloužené peníze ? 

(20.2.2006 11:57:51)
K těm nižším příjmům - je hrozně zvláštní, že s vyšší životní úrovní a rostoucími přijmy ubývá dětí...a že chudé rodiny mají a měly vždy více dětí než ty bohatší...Myslím si, že to, že mám nízký příjem touhu mít dítě neovlivní...
 ina 
  • 

Re: Zasloužené peníze 

(16.2.2006 19:06:59)
náš stát stejně zbankrotuje, schodek k tomu míří zcela jistě....
To je můj dojem :-(((((
 Ivka 
  • 

Re: Re: Zasloužené peníze 

(16.2.2006 19:07:47)
Tak proč tomu ještě nepomoct, že?
 Lucka 
  • 

Materska 

(16.2.2006 12:53:46)
Skoncila jsem stredni, dva roky byla v zahranici, porodila dite a na nejakou materskou muzu zapomenout, protoze sem nikdy nepracovala ani nejsem absolvent. Zvysuju jim tady porodnost a to je vdek! Aspon ze ten rodicovsky prispevek a porodny mi uprit nemuzou!
 Markéta, syn 4 r. 
  • 

Re: Materska 

(16.2.2006 13:02:27)
Lucko, komu "jim" zvyšujete porodnost? Jestli jste nebyla zaměstnaná, tak nemůžete nastoupit na mateřskou dovolenou a proto neberete "mateřskou", tak jakýpak vděk? A kdo jsou "oni"? Kdo "oni" vám příspěvek a porodné vzít nemůžou? Myslíte daňové poplatníky a plátce sociálního pojistného?
 Jana, dva kluci (1999,2000) 
  • 

Re: Materska 

(16.2.2006 13:03:04)
Lucko, prosím Vás, a proč "jim" tedy nezvyšujete tu porodnost v zahraničí, třeba by se tam o Vás "postarali" lépe???? :-)))))))) Nemůžu se smíchy udržet, jako vtip dobré, pokud myšleno vážne, smutné.
 Jana+dcerka 5m 
  • 

Re: Re: Materska 

(16.2.2006 14:59:26)
Jak se tak dívám na ostatní příspěvky, tak spíše vy víte vše nejlépe a "vůbec" nikoho nekritizujete. Prostě na to máme každý jiný názor, ale to neznamená, že ostatní názory než ten váš jsou špatné.
 Kabrnetka 
  • 

Re: Materska 

(16.2.2006 13:15:42)
Lucko s Vašim myšlenim se mužete stat socialně potřebna(socka),pozor na to!!!
 Blanka, 1 + 3 roky 
  • 

Podpora rodin 

(16.2.2006 13:34:06)
Cela tato podpora rodin formou zvyseneho rodicovskeho prispevku smeruje jen na rodiny s detmi do ctyr let. Jak ale ulevit tem s detmi od ctyr a vice let?
 Jana, dva kluci (1999,2000) 
  • 

Re: Podpora rodin 

(16.2.2006 13:37:41)
Blanko, pochop, to nikoho nezajímá:-) Pro stát je důležité, abys porodila a tím zvýšila porodnost. K tomu tě chtějí motivovat zvýšením porodného a rodičovského příspěvku. Proto se tady zmiňujeme o tom, že by bylo lepší rodiny s dětmi podporovat i jiným způsobem, viz. výše.
 Katka 
  • 

Re: Podpora rodin 

(16.2.2006 13:46:50)
Všechno mi to příjde zbytečně složité. Prostě by se mělo každé dítě posuzovat zvlášť. Za každý porod porodné (u dvojčat a vícerčat víc, ne však celý dvojnásobek) a na každé dítě rodičovský příspěvek. O tom kolik by to mělo být se nebudu bavit.( každý by samozřejmě chtěl jiný, podle finanční situace). Ale je fakt, že 3500 je směšné. Nevím přesně kolik je teď životní minimum, ale je to minimálně dvojnásobek. A ten dostaneš i když dítě nemáš a když je máš, tak potřebuješ peněz víc a ne míň. Nemyslím tím, že by mateřská měla být větší než životní minimum, protože by se to zneužívalo. A navíc, když manžel bere víc, než je trojnásobek životního minima, tak už nemáš nárok na sociální příspěvek na dítě. Takže v podstatě žijete z manželova platu a těch 3500 máš tak akorát na to dítě na měsíc. Takže je to jako kdybyste pracovali zadarmo.
 Gábina syn 5 let 
  • 

Re: Materska 

(16.2.2006 13:57:03)
No jo, to je tak, když člověk neodvádí sociální dávky ze mzdy. Pak nemůže nic žádat. A za co vděk, že máte dítě? To je ale přece vaše osobní rozhodnutí.
 Jaga, syn 3 roky 
  • 

Re: Re: Materska 

(17.2.2006 18:13:33)
Stát má z každého občana zisk, někde jsem to dokonce viděla vyčíslené v časopise o pojišťovnictví.
 Monika. 


Zkušenost s ročním odstupem dětí 

(16.2.2006 13:26:32)
Tak mě se narodilo druhé dítě ještě týden před prvními narozeninami toho staršího a článek mgr. Rulíkové mě pobavil.

Pokud bych to srovnávala čistě z hlediska "druhého zaměstnání", tak si troufám tvrdit, že jsem minimálně stejně vytížená, jako maminka s dvojčaty:
- ani jedno dítě nemohlo ven bez kočáru, takže bez cizí pomoci jsem se nedostala ani před barák (musela jsem mít kočáry dva)
- dědění se týká pouze prvního roku, teď, kdy je jednomu rok a druhému dva roky, už kupuju dvě stejně velké budny, svetry, kalhoty
- školka se nás samozřejně ještě netýká

Pak si myslím, že existuje pár věcí, ve kterých to mám těžší, než u dvojčat:
-dodnes musím vařit dvě různá jídla (mladší bez zubů pomalu začíná přecházet z masozeleninových polévek a mixovaných brambor zatímco starší už vyžaduje normální jídla)
- komlikace vznikaly z nestejnoměrného vývoje, nikdy jsem nemohla jet s objema na procházku s kočárem, protože ten starší už se chtěl proběhnout po okolí, zatímco mladší při zastavení nebo spomalení kočárku začal brečet, spal zásadně pouze v rychle jedoucím kočárku, což toho staršího už nebavilo (nebaví)

Takže výhoda by mohla být dvojitá mateřská, ale na rozdíl od mamin dvojčat jsem musela dvakrát rodit a být dvakrát těhotná. Samozřejmě to píšu s vědomím, že porod dvojčat bývá komplikovanější a já vám ho určitě nezávidím. Ale zatímco bezdětná mamina může v těhotenství polehávat, já jsem se starala o tří měsíční až roční dítě, spát jsem chodila kolem půlnoci a vstávala v pět ráno, celý den buď lezla po kolenou, nebo ho nosila v náruči po bytě, ke konci těhotenství vážilo už 10 kg a nechodilo, takže jsem si ho při nošení posazovala na břicho:o)

Tolik ke srovnání pracovní vytíženosti.

Takže pokud platit více, tak podle počtu dětí do tří let, nemělo by to být jenom pro dvojčata. Naše rodičovská dovolená je ale ve světě docela unikát, jinde musí matky (otcové) naklusat do práce pár týdnů po porodu, jinak nemají nárok na nic.
Takže s přihlédnutím k našemu zadluženému státu, buďme rádi za to, co máme.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Zkušenost s ročním odstupem dětí 

(16.2.2006 13:29:47)
naprosto s Tebou souhlasim.
A z toho celeho kolotoce kolem dvou malych deti mi prislo nejhorsi, kdyz jsem cekala to druhe :-))
Ale sezerou Te tady zaziva! :-))
 Katka 
  • 

Re: Zkušenost s ročním odstupem dětí 

(16.2.2006 13:30:45)
Bedunko, jsem ráda, že jsi to napsala, začínala jsem v tom plavat. Bála jsem se, že si to myslím sama.
 monis 


ZENSKY PROBERTE SE!!! 

(16.2.2006 14:19:41)
Prosim vas proberte se, poslouchejte se o cem se tady dohadujete...jak kdybyste se mlatili kyblickama a lopatickama...nechapu!

Co vam vadi?? Ze dvojcatovy matky chtej o trochu vic nez maj doted? Ze chtej stejny pravidla jako jsou pro jedno dite? Vadi vam ze K. Rulikova se angazuje v boji za prava dvojcat a vicecat??? Ale ona ma dvojcata, tak proc by za ne nebojovala...verim ze kdyby mela deti xy mesicu po sobe a pripadala by si diskriminovana tak ze by za ne taky bojovala. A co brani matkam s detmi brzo po sobe aby se taky ozvaly? Ozvete se! Ale volejte tam kde s tim maj kompetence neco delat. Tady se z toho vyvynou akorat hadky, ponizovani, urazeni a nic hezkyho z toho nevzejde...mimochodem, jestli ste cetly uvodni pristevek pozorne, tak ste zjistili, ze ani pro dvojcatovky z toho nic nevzeslo, takze nevim proc se rozcilujete. Bojujte si za svoje, my si taky budeme bojivat za svoje.
Copak kdyz stavkujou zemedelci, bourej se inzenyri pres dirkovanou mechaniku, ze oni jsou na tom hur a jak to ze si zemedelci dovolej stavkovat? Nebo kdyz nekdo bojuje za Romy, ozyvaji se prislusnici z Republiky Molitano, a rozciluji se ze o ne nikdo nebojuje?

Stejne nam ted pred volbama naslibujou hory doly a dalsi 4 roky z toho uvidime prd. Dokud se v tyhle zemi najdou penize na gripeny (asi to pisu blbe) a budou se delat sbirky na nemocnice a ne naopak, tak se toho moc nezmeni.
Spis premyjslejme jak zmenit povedomi o zenach-matkach, ted sme spis jako obtizny hmyz a kdyz si prectu nektere vyse uvedene vyroky, tak se ani moc nedivim. Vic polovicnich uvazku, vice prace z domova, jeslicky primo ve velkych podnicich...to je mozna resenim. Moje pracovni doba byla od 10 do 18,30 coz se s detmi prilis neslucuje pokud chci mit nejaky vliv na jejich vychovu, takze co dal....

Tak prosim, uz se nechte, k nicemu to nevede.

Monika - matka dvojcat, ktera si mysli, ze deti brzy po sobe jsou narocnejsi, ale o tom to prece neni :o)))
 Víla 
  • 

Re: Re: Zkušenost s ročním odstupem dětí 

(16.2.2006 14:20:04)
Bedunko a spol, prominte, ale existuji kocarku uzpusobene pro sourozence ruzneho veku - vajicko pro mimi a sportak pro vetsi ditko....

A hlavne diskuse neni o tom, co ma kdo tezsi, muzou byt uplne pohodove trojcata, ale treba i deti rok od sebe....Ale porodne by mely mit matky dvojcat dvojnasobne - dve deti a stejne tak by bylo spravedlive, aby R. prispevek byl na dite a ne na rodinu....3500 Kc je smesna castka, to je pravda. Ale opravdu diskuse o tom, ktera to mate tezsi mi prijde uplne na hlavu. Kdyz to mate, matky s detmi po sobe, tak tezke, tak proc ty deti mate? To nevite, ze existuje antikoncepce? Pokud to byl zamer, tak si nestezujte. Ja si taky nestezuji, ze to mam tezke jako pracujici matka. Nestezuji si ze platim silene penize za chuvu (babicky jsou ndaleko). je to moje volba a hotovo.

JO a myslim si, ze by nasi republice nezaskodila refoprma socialniho systemu vcetne materske apod. Kdyz chcete vyssi materskou a RD, tak by to chtelo i vyssi dane....Svedsko je sice socialni stat, ale podivjete se, jak vysoke dane plati....Osobne si myslim, ze by bylo lepsi mit nizsi dane a podporu rodin jinak nez penezne, chce to trosku zmenit mysleni cele spolecnosti a jejiho vztahu k matkam a detem a zapojit vice muzske protejsky.

 Áda 
  • 

Re: Re: Re: Zkušenost s ročním odstupem dětí 

(21.2.2006 8:33:34)
Vílo,já jsem měla zavedené nitroděložní tělísko,přesto jsem otěhotněla 3 měsíce po porodu,tak se prosím neoháněj antikoncepcí.Hlavně se nezačni,že jsme mohli jít na interupci,kdyby Tě něco takového napadlo!
 matka dvojčat 
  • 

Re: Zkušenost s ročním odstupem dětí 

(16.2.2006 14:14:17)
Milá zlatá Bedunko,nechtěla jsem reagovat,ale tvůj příspěvek mě zvedá ze židle.Ještě nám vyčti,že jsme my matky dvojčat rodily jen jednou...hezky jsi nastínila,jak je tvá péče o děti brzy po sobě náročná.Ale proč???

Protože když jste s prominutím souložili,nedávali jste si pozor.

To je celé.Takže tady mícháš hrušky s jabkama.Ty sis druhé dítě v podstatě zvolila dobrovolně a rodičák budeš brát o rok dýl.Na dvojčata není ani koruna navíc,krom porodného.Kdybys je měla,mluvila bys jinak.
 Katka 
  • 

Re: Re: Zkušenost s ročním odstupem dětí 

(16.2.2006 14:19:52)
Přece nemůžeš brát jako argument ochranu při sexu. to se mě fakt už dost nelíbí. to bys taky mohla říct, že kdo otěhotněl náhodou tak nedostane ani korunu a příspěvek si zaslouží jen ten, kdo to dítě chtěl. Starat se o ně musíš stejně a tím, žes dítě neplánoval tě levněji nevyjde.
 Ivča 
  • 

Re: Re: Re: Zkušenost s ročním odstupem dětí 

(16.2.2006 16:54:32)
Katko, ona měla na mysli, že za dvojčata nikdo nemůže, chtěli jedno dítě, dělali sex stejně jako vy, ale vyšly z toho dvě děti.Za to, že máš děti brzo po sobě můžete vy s partnerem, protože to znamená, že jste měli nechráněný sex, to znamená, že je riziko otěhotnění. A je to jen vaše chyba, za kterou by stát platit neměl. Je pravda, že někdo otěhotní i přes antikoncepci nebo jinou ochranu, to je pak fakt smutný.
 Ivka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Zkušenost s ročním odstupem dětí 

(16.2.2006 17:01:32)
Mám pocit,že i při umělém oplodnění se může regulovat počet vajíček. Alespoň mě kamarádka tvrdila, že se jí na to lékař ptal.
 Ivča 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Zkušenost s ročním odstupem dětí 

(16.2.2006 17:44:51)
Tak mé kamarádky se nikdo neptal a potom, víš o tom, že dvojčata se dají počít i přirozenou cestou?
 Katka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zkušenost s ročním odstupem dětí 

(16.2.2006 17:54:32)
Měli by se zeptat, kolik oplodněných vajíček chceš dát zpět do dělohy. Jenže když už podstoupíš celou procedůru umělého oplodňování a dáš do toho desítky tisíc, tak si nech dát jen jedno, aby se ti snížila pravděpodobnost otěhotnění. Většinou se dávají dvě nebo tři. Také podle kvality zárodků a podle počtu předchozích nezdarů. Málokdo si dá jen jedno(i když někdy jich víc není). Čím víc si jich necháš zavést, tím větší šance, že se aspoň jedno uchytí. No někdy se taky uchytí všechny, že.
 Ivča 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zkušenost s ročním odstupem dětí 

(16.2.2006 20:17:31)
Aha, tak tohle jsem nevěděla, nemám zkušenosti, jsem zase o něco chytřejší.
 Ivka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zkušenost s ročním odstupem dětí 

(16.2.2006 18:24:54)
Ivčo, to samozřejmě vím a nechápu tvoji uštěpačnost. Navíc šance mít dvojčata přirozenou cestou je asi 1:80. A podle mého šance na vícečata je při umělém oplodnění mnohem snažší.
Vím, že když někdo touží mít dítě a nemůže, je strašné, ale když už si tu matky vícečat stěžují, tak by si taky měly uvědomit, jestli ty vícečata uživí. Nelze hodit vše na hrb státu.

Navíc mi tato skupina matek připadá značně agresivní. Mám dvojčata a kdo je víc.
 Monika. 


Re: Re: Zkušenost s ročním odstupem dětí 

(16.2.2006 15:24:13)
Matko dvojčat, já si nestěžuju ani nic nevyčítám, snažila jsem se pouze o srovnání, ze kterého mělo vyplynout, že náročné je obojí, oboje má svoje výhody a oboje má nevýhody, což tobě asi vadí, ty bys ráda slyšela, že matky dvojčat to mají těžší jednoznačně a po všech stránkách, ale tak to prostě není. Rodičák tedy všem stejný, stejně je to oficiálně příspěvek na rodiče, nikoliv na dítě (děti).

Jak už tady zaznělo, matky dvojčat se vrátí zpátky do práce dřív, takže finanční nerovnost žádná není, naopak pro budování kariéry je to plus.

Ještě ke kočárkům. Bydlím v paneláku bez nákladního výtahu, čili sourozenecký kočár by se mi do výtahu nevešel, a dole ho nemám kde nechávat.

Znovu opakuju, naše rodičovská dovolená je ve světě unikát, tak za ni buďme rádi.
 Monika. 


Re: Re: Re: Zkušenost s ročním odstupem dětí 

(16.2.2006 15:28:44)
A ještě bych se s dovolením vyjádřila k porodnému. Souhlasím s tím, aby u dvojčat bylo více než dvojnásobné, právě pro ten komplikovanější porod. A brala bych ho jako takové "bolestné" od státu:o)

Ale rodičák všem stejný!
 Katka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Zkušenost s ročním odstupem dětí 

(16.2.2006 16:46:04)
Ale přece porod dvojčat nemusí být vždy komplikovanější než porod jednoho dítěte. Někdo porodí dvojčata rychleji než někdo jiný porodí jedno. Ty peníze nemáš přece za to, že jsi vytrpěla porod, ale je to finanční pomoc na vybavení, což je samozřejmě u dvojčat náročnější než u jednoho. Souhlasím, že by měli být za dvojčata vyšší peníze, ale není to odměna za porod. To by se pak muselo taky posuzovat, kdo jaký ten porod měl. A u trojčat už o tom nemůže být vůbec řeč, protože se dělá císařský řez.
 Katka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zkušenost s ročním odstupem dětí 

(16.2.2006 17:02:21)
Tak to se omlouvám, to jsem nevěděla. ale stejně je to na hlavu postavený. Když chceš dítě a otěhotníš, tak musíš počítat s tím, že to dítě taky budeš muset porodit. Jestli je to jak říkáš, tak nevidím důvod, proč někomu platit, za to že porodil vlastní dítě.
Ivčo, já jsem nikde nenapsala, že mám dvě děti. Já mám jen jedno. Jen jsem napsala svůj názor. a vaše neustálá argumentace chráněným sexem mi příjde ujetá. Třeba někdo chce mít děti tak rychle po sobě, aby se mohl vrátit dříve do práce (než přecházet plynule z jedné mateřské na druhou). Přece nemůžete říct, že mít dvě děti po sobě je nezodpovědné. Nebo něco ve stylu, když sis to tak zařídila, tak si nestěžuj. Je to diskuze, tak každý může napsat, co si myslí
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zkušenost s ročním odstupem dětí 

(16.2.2006 17:09:31)
Milado,

tohle jsem nasla na netu....
--------------------
Porodné

Porodné je dávka, kterou se matce jednorázově přispívá na náklady, související s narozením dítěte. Při poskytnutí dávky není zkoumán příjem rodiny.

Porodné činí 5-násobek částky životního minima na osobní potřeby dítěte. Narodí-li se dvě děti současně, pak výše porodného činí 6-ti násobek a v případě narození 3 a více dětí 10-ti násobek součtu částek životního minima na osobní potřeby těchto dětí. Jestliže žena, která dítě porodila, zemřela a porodné jí nebo jiné osobě nebylo vyplaceno, má na něj nárok otec dítěte. Nárok na porodné má rovněž osoba, která převzala dítě mladší jednoho roku do trvalé péče, nahrazující péči rodičů.

---------------------------------

Ja se nechci nijak hadat, souhlasim, ze si to matky nechavaji vyplacet a deti pak davaji do ustavu.....
 Katka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zkušenost s ročním odstupem dětí 

(16.2.2006 17:14:30)
Takže, když jde dítě k adopci, tak dostane porodné rodička i ten, kdo si to dítě vezme do péče?
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zkušenost s ročním odstupem dětí 

(16.2.2006 17:24:27)
To tam jaksi nebylo :-)

Ale stejne je to postavene na hlavu, ze?
 Katka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zkušenost s ročním odstupem dětí 

(16.2.2006 17:36:42)
No, to jo. Když to tak vezmu, tak mé náklady spojené s porodem byli 500,- za nadstandart. Což být nemusí, že. Porodné by se nemělo jmenovat porodné a mělo by se vyplácet jako pomoc na vybavení, nebo něco takového. I když v podstatě ty peníze nemusíš použít pro dítě. Ale i těch 8500 ti pomůže. To máš třeba na kočárek a postýlku. Ale když dáš dítě k adopci, tak o jakých výlohách je tady řeč?
 matka dvojčat 
  • 

Re: Re: Re: Zkušenost s ročním odstupem dětí 

(16.2.2006 22:49:18)
Milá Bedunko,není pravda,že bych ráda slyšela,že to matky dvojčat mají těžší jednoznačně po všech stránkách.Nic takového jsem neřekla,tak mi to prosím nepodsouvej.A vím,že je to příspěvek pro rodiče,ale absolutně si nemůžu dovolit,abych ho použila pro sebe.

Ale přečti si ještě jednou svůj příspěvek,kdyžtak,jak jsi "MUSELA dvakrát rodit a být dvakrát těhotná"...to já opravdu nemusela:-)))Já jsem CHTĚLA dítě,chtěla jsem otěhotnět a jsem šťastná,že se mi to povedlo hned a rovnou dvojnásobně:-)))Rozhodně si nestěžuju,že jsem měla rizikové těhotenství a děti měly a ještě mají zdravotní problémy.Jsem šťastná,že je mám,ale opravdu je pro mě moc těžké s těmi penězi vyjít,je to moc málo.Alespoň o něco by ten rodičovský příspěvek zvýšený být měl,neříkám,že o půlku,ale takhle na nás skutečně stát ušetří a skutečně se rodiny s vícerčaty dostávají do finanční tísně.
 Monika. 


Re: Re: Re: Re: Zkušenost s ročním odstupem dětí 

(16.2.2006 23:17:45)
Milá matko dvojčat, tu zmínku o porodu a těhotenství jsem psala, protože nám vyčítáte dvě mateřské. Svoje druhé těhotenství jsem opravdu mlela z posledního a druhá mateřská se mi zdála sakra zasloužená, proto jsem to tak dopodrobna vylíčila.
Já jsem měla ze druhého dítěte taky radost, vzhledem k mému věku a po několikaletém snažení o první dítě bylo štěstí, že nezůstalo jako jedináček.

Pokud si opravdu nemyslíš, že to máte po všech stránkách těžší, jenom z toho titulu dvojčat, tak stále nechápu, proč byste zrovna vy měli mít větší rodičák. Do finanční tísně se rodiny dostávají i z jiných důvodů, než jsou dvojčata.

Ještě k tomu "my za dvojčata nemůžeme, vy za děti krátce po sobě ano". Co třeba rodiče nemocných dětí, ty za to taky nemůžou. Budeme u každého zkoumat, kdo má kolik práce, jestli je potřeba větší péče o diabetika, astmatika nebo epileptika? Pokud by se rodičák zvedal podle pracovní vytíženosti, tak bych na prvním místě neskončila ani já, ani maminky dvojčat, ale nejspíš rodiče nemocného nebo postiženého dítěte, byť je jenom jedno.
Po finanční stránce je to u dvojčat oproti nám (děti po roce) horší jenom první rok, o tom už jsem psala.
A nemůžeš počítat kdo jak dlouho bude doma, já si taky nestěžuju, že sousedka má děti po třech letech, tak bude dostávat rodičák o dva roky dýl než já. Stát zkrátka přispívá rodiči do 4 let věku, dělat by to nemusel.
 Šárka 
  • 

Re: Re: Zkušenost s ročním odstupem dětí 

(16.2.2006 16:10:40)
Tak tohle je fak "úroveň". Tak o zvýšení příspěvku začaly bojovat dvojčecí mámy. Zítra matky skoro dvojčat. A to takhle matky dětí deset let po sobě? Taky musí nakupovat spoustu věcí...
Místo abychom byly rády, že dostáváme alespoň něco a trošku se snažily sami a třeba podporovaly i jiné formy přilepšení, tak se tady štěkáme. Kdo to vše zaplatí? To vám je to fakt jedno?
 skorodvojčata 
  • 

Re: Re: Zkušenost s ročním odstupem dětí 

(17.2.2006 7:47:51)
no to je teda názor milá matko dvojčat..... vy jste zase souložili až příliš, když jsou z toho dvě, ne ?

S Bedunkou souhlasím, jen chtěla nastínit, že matky "skorodvojčat" na tom jsou podobně jako matky dvojčat, nechápete to !!!!
 Áda 
  • 

Re: Re: Zkušenost s ročním odstupem dětí 

(21.2.2006 8:38:54)
Milá zlatá matko dvojčat.Měla jsem zavedené nitroděložní tělísko,přesto jsem 3 měsíce po porodu otěhotněla,takže jsme nesouložili bez ochrany!!!
 B twiňáci 


Re: Zkušenost s ročním odstupem dětí 

(16.2.2006 15:10:18)
Holky opravdu proberte se. Každé dítko je individualita a výchova všech dětí je obtížná. Nebudu shrnovat zda je těžší či lehčí výchova dvojčat nebo sourozenců s malým odstupem od sebe. Jak psala Monis, pokud nejste s něčím spokojené, braňte se. A ještě pro upřesnění, Klára Rulíková má celkem 4 děti, takže asi bude vědět o čem mluví a za co bojuje. Její "dvojky" jsou asi desetileté a proto má můj obdiv, že se snaží, jak vy ostatní píšete "přilepšit" rodičům dvojčat a vícečat, tedy nám s dítky menšími, protože, jak vidno, ona toto "přilepšení" sama nevyužije. Holky, holky, je mě z Vás mírně řečeno nanic. Malicherné tlachání a k ničemu to stejně není, akorát si navzájem hneme žlučí. Toť vše.
 Áda 
  • 

Re: Zkušenost s ročním odstupem dětí 

(21.2.2006 8:26:11)
Bedunko,mám kluky po 12ti měsících a 3 týdnech.Jsem ráda za to,co jsi zde napsala.Prožila jsem si úplně to samé.Nejhorší bylo,když už jsem měla bříško a ten starší měl chovací a mazlicí období.Jinak všechno musíme mít ve dvojím provedení,oblečení,hračky,autosedačky......Kromě toho dvojčata rostou souměrně-lezou,sedí,začnou chodit nastejně.Kdežto u nás jeden začínal chodit,každou chvilku upadl a když jsem zrovna kojila,nemohla jsem nic.
Kdyby někdo namítal,že jsme si nemuseli druhé dítě pořídit tak brzy,otěhotněla jsem přes nitroděložní tělísko!
 Pavla, dvojčata 4,5 roku 
  • 

Re: Re: Zkušenost s ročním odstupem dětí 

(24.2.2006 19:13:22)
Rozhodně si nemyslím, že bys to měla lehčí než matka s dvojčaty, máš to těžší zas jinak, ale nevím co je lepšího na tom, že dvojčata začnou dělat vše současně.

Myslíš, že když ti obě najednou zakopnou a spadnou (třeba i jen pár metrů od sebe), že je můžeš obě najednou zachytit?

Nebo než se naučíš kojit obě najednou, tak to jedno 20 min vřeští hlady, zatímco ty kojíš a počítáš každou minutu? Prostě chtějí najednou oba jíst.

Nebo, když pak ve 2 letech dáš venku jedno vyčůrat, tak to druhé chce taky, nebo v opačném případě mizí za rohem, hůře do silnice. Atd.

Snad jediné co bylo fajn, že kluci chtěli ve stejnou dobu spát, ale to pravděpodobně zas nehrozí u dětí s 12-měs. věkovým rozdílem.

 malina 
  • 

Re: dotaz-kolikrát rodičovský příspěvek 

(6.3.2006 17:16:26)
Chtěla jsem se zeptat,když bych měla dvě děti tak na každé se pobírá rodičovský příspěvek?
 Líza 


Re: Re: dotaz-kolikrát rodičovský příspěvek 

(6.3.2006 17:16:50)
Ne.
 Markéta, syn 4 r. 
  • 

Příspěvek není mzda za výchovu 

(16.2.2006 14:12:46)
Vážená paní magistro, chtěla bych oponovat názoru, který zastáváte, a to, že rodičovský příspěvek je mzdou za výchovu dítěte. Takto v zákoně definován není, naopak je umožněno, že jej dostává jak rodina, kde je péče o dítě zajištěna jinou osobou, či rodina, kde dítě chodí do školky na půl dne. Dále velmi nesouhlasím s vaším názorem, že rodič, který pracuje a dítě ponechává část dne v péči kolektivního zařízení, dítě nevychovává. Nejsem jistě jediná zaměstnaná matka, které se tento názor velmi dotkne. Dále by mě zajímalo, jak zapadá do celkového kontextu vašeho článku zdůraznění toho, že rodiny s dvojčaty nejsou asociální, ale naopak zodpovědné - jakou v asociálnosti či zodpovědnosti rodiny hrají roli dvojčata? Zajímavé mi přijde také to, že v rámci výčtu výhod, které má rodič dětí s malým věkovým odstupem započítáváte i navýšení odpracovaných let pro odchod do důchodu - myslím, že žádná ze současných maminek vůbec neví, jak se bude za třicet let řešit odchod do důchodu, a bude-li vůbec jaký důchod vyplácen. Navíc jsem si vždy myslela, že rodiny s dětmi s malým věkovým odstupem dostávají jen jeden příspěvek (takže když mají jedno dítě dvouleté a jedno roční, dostanou příspěvek jeden, ale možná to tak není.
 Síma 
  • 

Re: Příspěvek není mzda za výchovu 

(21.2.2006 8:55:38)
Máme 3 děti,4,3 a 1 rok.Beru jeden rodičovský příspěvek.Jen odpověď na otázku.Doufám,že nikdo nebude reagovat.Je to pouze odpověď.
 Dany+Eli11/02+Andrejka6/06 


Re: Re: Příspěvek není mzda za výchovu 

(27.2.2006 21:14:07)
jsem si vismla, ze tu je dost lidi, co michaji rodicovsky prispevek a penezitou pomoc v materstvi (materska co vyplaci 6 mesicu zamestnavatel).

ta zena, co ma zamestnani ma narok na to druhe, kdykoliv v obdobi po porodu (tedy jeste cca par tydnu pred - nastup na MD) a je jedno, kolikate ma dite nebo po jake dobe. a tato castka je vypocitavana ze mzdy.

rodicovsky prispevek je jen to co dava stat - nyni cca 3500,- .

ja osobne jsem mela smlouvu na dobu urcitou, tato smlouva mi koncila jeste behem tehotenstvi (na doporuceni pani ze mzdove uctarny, rikala, ze mi smlouvu neprodlouzi) jsem byla na PN skoro cele tehotenstvi - bohuzel tato pracovni neschopnost nebyla nakonec jen tak. ze zacatku jsem byla doma kvuli hyper zvraceni - behem tydne jsem zhubla 10 kg a pote, kdyz toto ustoupilo bylo me tehotenstvi klasifikovano jako rizikove (zacala jsem se otvirat) a musela jsem byt doma a lezet. takze vlstne jsem nakonec ani zamestnavatele "neprecurala".
ted jsem otehotnela znovu a jelikoz mi smlouva skoncila de facto po vyplaceni posledni 6. castky materske od zamestnavatele, nyni nebudu dostavat nic vic, nez rodicovsky prispevek. co se da delat, no prasulky by se hodily, jelikoz mame maly byt a male uz byly tri roky, tak dedeni oblecku u nas nepripada v uvahu - nic jsme neschovali, protoze jsme se pro druhe mimi rozhodli tak nejak impulsivne a vycemene ze dne na den (chteli jsme puvodne pockat cca o dva roky dele). jedine co doma mame jsou hracky a golface(pro mimi dost nevhodne).

ano, souhlasim s tim aby mela matka vicercat vetsi materskou, dyt toho musi nakoupit vic, nez na jedno. ale nelibi se mi ta argumentace - ma vic deti (vic zamestnani) a zaslouzi si vic platu. jestli chteji vic penez, meli by najit jine argumenty, temito jen popudi lidi proti sobe.
 ja a dieta 
  • 

materska a peniaze 

(16.2.2006 14:52:24)
Mile damy,
myslim, ze v statoch byvaleho Ceskoslovenska sa matky nemaju na co stazovat. Materska dovolenka je velmi dlha - ak sa Vam narodi dieta napr v US, ste doma s plnou mzdou 6 tyzdnov a potom si mozete poziadat o neplatene volno do 3 mesiacov a zamestnavatel je povinny vyhoviet - ale to je vsetko, co Vam daju. Ak sa o svista chcete starat dalej doma - prosim, ale za vlastne! Ak Vas zamestnavatel naozaj ocenuje, da sa dohodnut skrateny pracovny pomer - ale to zas pridete o zdravotne poistenie (platia ho len tym, co su na plny uvazok a aj to nie vzdy) a roboty aj tak nikto neuberie!
Ale zaujimave, nikto tu nekvici, ze by to nebolo normalne a ani narod akosi nevymiera (a nie su to len pristahovalci z rozvojovych krajin, kto ma deti) - proste ludia vedia, ze mat deti je ich osobne rozhodnutie a ze sa o ne budu musiet postarat za vlasne a nie stale natahovat ruky a zobrat od statu.
 Ivča 
  • 

Re: materska a peniaze 

(16.2.2006 16:30:58)
Milá neznámá, přečti si moje reakce výše, protože US a ČR se opravdu už srovnávat nedá.
 zasa ja  
  • 

Re: Re: materska a peniaze 

(16.2.2006 17:01:32)
Aha, to smam asi precitat tento, vsak?


citacia:
"Tak na tenhle příspěvek jsem se vyloženě těšila - až tu někdo napíše, jak je to ve světě a my že si jen stěžujeme. Ale - dotyčná asi není informovaná, jak to jinde chodí doopravdy. Ano, je pravda, že prakticky NIKDE ve světě matky nezůstávají s dětma tak dlouho po porodu doma, tj. 3 roky. Ale - v Čechách prostě není možné jít do práce po půl roce, protože v dnešní době jesle prakticky neexistují - a to je fakt! a pokud, tak je velký problém se tam dostat. Zaměstnavatelé nejsou vstřícní matkám po mateřský - to je fakt!, studie opravdu prokázaly, že matky jsou diskriminovány. V zahraničí nemálokrát zaměstnavatel provozuje něco jako vlastní školku pro zaměstnance, protože u nás školky končí v průměru okolo 16:30, tj. pracovní dobu ukončit již v 16:00, což v dnešní době lze snad jen ve státní správě
Paní na hlídání se finančně většinou moc nevyplatí, nemluvě o tom, že svěřit dítě a domov neznámé osobě by byla diskuze na jiné téma.
Matky s dětma nikde nechtějí zaměstnat, to je fakt ze zkušeností kamarádek, protože se ptají, jestli máte děti a pak nemůžete klidně i půl rok sehnat práci.
Závěrem - ano, dostáváme hodně oproti jiným zemím, já tvrdím, ať se stát klidně vykašle, ale ať zajistí práci a podmínky pro matky s dětma (téměř 10 % nezaměstnanost není to, čím se vychloubat). Takže prosím nesrovnávejte nesrovnatelné!"

OK: budem sa snazit odpovedat z toho, co poznam - po 18 rokoch stravenych v US ma dufam nikto neoznaci za "veci neznalu" ;-)

1. jasle u US tiez nie su - zena bud ostane doma alebo si najde "babysitter". Ano, "skolky" v praci existuju (ale nie je to pravidlo, zdaleka nie!) - deti tam mozno dat od ~3 rokov, plati sa za ne ~$1600/mesiac - takze je to skor vymozenost pre zeny s vyssim zarobkom (ktore zarobia viac ako daju za skolku) - okrem toho tam decko nevezmu ak ma teplotu, kasle alebo je inak zrejme, ze asi nie je v poriadku.

2. matky s detmi to ani tu nemaju na ruziach ustlate -nie, nemozu sa opytat pri prijimacom pohovore, ci ma dotycna decka alebo nie, ale je to vcelku zrejme, ze ak je v "rodiacom" veku, tak ich asi raz bude mat. Okrem toho - v US cosi ako trvaly pracovny pomer je vec zriedkava - vacsina je tu "employed at will", co znamena, ze Vas mozu na hodinu vyrazit bez udania dovodu a Vy tiez mozete na hodinu dat vypoved bez udania dovodu - takze ak niekto moc meska v praci... a to nehovorim o manualnych pracovnikoch, plati to vseobecne - okrem statnej spravy, samozrejme!

3. ziadne porodne (ci co) neexistuje, "pridavky" na deti tiez nie, jedine ulava na dani - za kazdu vyzivovanu osobu ("exemption") si mozno odpisat z hrubeho zakladu $3600 rocne a tot vse (federalne dane, statne sa lisia v kazdom state, ale vseobecne je to len zopar percent z federalu navyse)! A za $3600/rocne si toho jeden moc nenavyskakuje - hranica chudoby je $10400 rocne...

Takze, este stale sa Vam, mila damo, zda, ze ste v byvalom Ceskoslovensku ako matky diskriminovane?
 Ivča 
  • 

Re: Re: Re: materska a peniaze 

(16.2.2006 18:33:41)
Tak odpovím polopaticky, ale vlastně pořád dokola:
píšeš, že je u vás babysitting nebo matka zůstane doma. Ale to si u nás rodina s jedním příjmem nemůže bez přídavků dovolit. Máme jiné úrovně příjmů, ale i kdyby byly srovnatelné, máme jiné podmínky třeba s bydlením (hlavně mi nepiš, že jsou u vás taky hypotéky), s nájmem a tak bych mohla pokračovat.
Dále uvádíš, že u vás není něco jako trvalý pracovní poměr, máte jiné pracovní podmínky třeba s vyhazovem, ale tím právě potvrzuješ to, co tu říkám od začátku, nedá se srovnávat nesrovnatelné. Máte jiné zákony, jinou politiku, jinou životní úroveň, jiné HDP, prostě je to o něčem jiném.
Navíc, můj příspěvek začal tím, že máme skoro nejnižší porodnost na světě, tak jaké jsou možnosti řešení, než podpořit lidi, aby více rodili? Dát jim jisté výhody, ale to u vás není možné, protože vy máte naprosto opačný problém, protože k vám se emigranti jen hrnou, u vás nehrozí "vylidnění" když to přeženu, proto zavádíte víza, zelené karty a já nevím co všechno, kdežto u nás se teď odsouhlasilo, že cizinci dostanou občanství již po 5 letech a ne po 10, jak to bylo původně. A co by to byl za stát, kdyby mu bylo jedno, že pomalu vymírá? Kdyby tu někdo oponoval z Polska, tak to by se dalo bavit, ale srovnávat dvě naprosto odlišné země z druhé strany polokoule (navíc vlastně nejmocnější země světa), to fakt nejde.
A s tou hranicí chudoby jsem to nepochopila, ale jestli to dobře chápu, tak si zkus si porovnat třeba minimální mzdu u nás a u vás (samozřejmě přepočtenou), ale tyhle věci se nedá srovnávat, říkám to pořád dokola, tak už toho nechte a nás Čechy, kteří skutečně žijí v této zemi, nechte na pokoji.
 Ivka 
  • 

Re: Re: Re: Re: materska a peniaze 

(16.2.2006 18:39:21)
Tak tohle je ta největší píp co jsem tady četla. Ona nedávala rovnítko mezi USA a ČR, ale pouze porovnávala možnosti žen tady a tam. Říkám pořád, že můžem být rády, že máme to co máme.

Porodnost chceš zvýšit vysokým rodičákem a porodným. A kdo se pak bude starat o ty děti v děcáku? A co to vyřeší? Stát se zadluží a budou to splácet ještě naši potomci. To přece není řešení ale vaše s prominutím vychcanost. Já se teď budu mít líp a co bude potom mě nezajímá.
 Cheyenna 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: materska a peniaze 

(16.2.2006 18:48:05)
Ivko a proč se pořád navážíš do rodin s dvojčaty?
Vždyť zvýšení rodičáku se týká obrovského počtu rodin narozdíl od rodin s dvojčaty, na vyplácení zvýšeného RP stát vyplázne opravdu hodně peněz!! Co jsi udělala pro to, aby ke zvýšení nedošlo? Když Ti tolik jde o státní rozpočet?

A agresívní, jó, to já jsem, fakt obdivuju, jak dokážeš člověka odhadnout.
 Ivka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: materska a peniaze 

(16.2.2006 18:50:25)
Ale matky s dvojčaty nejvíc křičí nám dej nám dej.
 IvanaJ 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: materska a peniaze 

(16.2.2006 19:08:06)
na tohle musím opravdu reagovat. Ivko, kde jsi přišla k názoru, že nejvíc křičí matky dvojčat? Z mé zkušenosti jsou to uplně jiní lidé kteří mají napřaženou dlan a křičí dej mi.

Nevím proč se vždy diskuse musí zvrhnou na urážky a obvinování, co člověk to názor at dobrý nebo špatný je to názor a tak ho taky berme.
 zdena 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: materska a peniaze 

(16.2.2006 19:49:34)
ach jo... křičí nejvíc..vyšel tu článek o tom jak někdo chce něco změnit a neprošlo to. pokud se nepletu tak v návrhu dvoj a více mamin nebylo jen zvýšení RP, to jen pro zajímavost. ano je tu špatný systém, ale když na to nikdo neupozorní, nebude své senátory, zastupitele informovat, že má nějaký svůj názor a návrh tak se o ničem nebude ani uvažovat a vznikají pak populistická gesta jako zvýšení porodného a přísliby zvýšení RP, protože voliči to prostě berou tak jak je.tak pak tu můžeme nadávat: na to jak se stát zadlužuje ale i samy na sebe..což se děje. handrkujem se tu o to, kdo to má horší a kdo chce koho okrást a srovnáváme nesrovnatelné jak ve výchově dětí tak v podmínkách v jiných zemích. takže co? je takový problém, že se určitá skupina lidí o něco snaží? snaž se taky. dost mě pobavilo to agresivní..myslím, že tu jsou a budou i další adeptky a nejen dvojčatové ;-))))
 zasa ja 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: materska a peniaze 

(16.2.2006 19:00:52)
Dakujem, Ivka, konecne to niekto pochopil! Ja som naozaj nedavala rovnitko, len som chcela poukazat, ze matky s detmi to nemaju jednoduche ani vo "vyspelejsich" krajinach
(NEDAVAM rovnitko Chechy = nevyspela krajina, len rovnitko Chechy = krajina rozvijajuca sa, aby ma zasa niekto nechcel zlyncovat)
 Jaga, syn 3 roky 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: materska a peniaze 

(17.2.2006 18:26:39)
To už jsem tu psala a někdo další taky. Podpora porodnosti znamená investici do budoucí pracovní síly, někdo bude muset živit důchodce. Pokud to ovšem nevyřešíme imigrační politikou jako třeba v Německu-jenže tam už jsou s těmi menšinami poněkud problémy.
 zasa ja 
  • 

Re: Re: Re: Re: materska a peniaze 

(16.2.2006 19:38:42)
Dakujem za polopatisticku odpoved, ale o tom to nebolo... nevadi, susme si to vydiskutovat ;-)

citat:
"píšeš, že je u vás babysitting nebo matka zůstane doma. Ale to si u nás rodina s jedním příjmem nemůže bez přídavků dovolit. Máme jiné úrovně příjmů, ale i kdyby byly srovnatelné, máme jiné podmínky třeba s bydlením.."


ani tu si to mnohe rodiny, hlavne tie chudobnejsie nemozu dovolit. Takze aj tu je institucia "babiciek" vyhladavana - v chudobnejsich stvrtiach to riesia mamicky tak, ze si vytvoria akysi "cooperative" na strazenie deti, co v praxi znamena, ze sa daju viacere dokopy, jedna strazi deti (ostatne je platia "od hlavy") a zvysok ide do prace. Preco by to neslo aplikovat aj inde? Kazdy zaraba - jedny v "normalnej" praci, jedna je platena "za opateru deti"...
A nemysli si, ze mate ine urovne prijmov - nie, drviva vacsina obyvatelov je aj tu chudobnejsich a tiez sa musia vyrovnat s dlhmi a tiez rozmyslaju, co si kupia skor - detom do skoly osatenie alebo sebe lekarsku starostlivost! Nieco ine je pozerat filmy o Amerike, ine je prist ako turista a celkom ine je, ked tu zijes - obrazok sa Ti hned vytmavi!


citat:
"Dále uvádíš, že u vás není něco jako trvalý pracovní poměr, máte jiné pracovní podmínky třeba s vyhazovem, ale tím právě potvrzuješ to, co tu říkám od začátku, nedá se srovnávat nesrovnatelné. Máte jiné zákony, jinou politiku, jinou životní úroveň, jiné HDP, prostě je to o něčem jiném."


presne tak, tu nie je ani minimalna zakonna ochrana matky v pracovnom pomere s dietatom... tak si to myslela, vsak?
o zivotnej urovni vacsiny - vid vyssie napisane...


citat:
"Navíc, můj příspěvek začal tím, že máme skoro nejnižší porodnost na světě, tak jaké jsou možnosti řešení, než podpořit lidi, aby více rodili? Dát jim jisté výhody, ale to u vás není možné, protože vy máte naprosto opačný problém, protože k vám se emigranti jen hrnou, u vás nehrozí "vylidnění" když to přeženu, proto zavádíte víza, zelené karty a já nevím co všechno, kdežto u nás se teď odsouhlasilo, že cizinci dostanou občanství již po 5 letech a ne po 10, jak to bylo původně. A co by to byl za stát, kdyby mu bylo jedno, že pomalu vymírá? Kdyby tu někdo oponoval z Polska, tak to by se dalo bavit, ale srovnávat dvě naprosto odlišné země z druhé strany polokoule (navíc vlastně nejmocnější země světa), to fakt nejde."


ktosi to tu uz hore napisal, ze kto chce deti, bude ich mat aj bez penazi a kto nie, ten ich aj tak nevyrobi, mozu mu platit, kolko chcu....
vrele suhlasim s myslienkou, ze by sa zenam-matkam mal ulahcit zivot formou pomoci pri hladani prace - ako to tu bolo uvedene, motivovat zamestnavatelov, aby im dali pracu, na plny alebo skrateny uvazok, flexibilna pracovna doba, skolka v praci.... ale rozhodne nie tak, aby stat platit v hotovosti za dieta - to mi pomaly pripada akoby si stat kupoval deti a platil v hotovosti...
ano, s imigraciou tu su problemy... ale opacne ako sa tebe zda - je nas tu uz prilis... ;-) ale to je cena za "nevymretie", vsak? A vacsina je ich tu nacierno, pretoze ziskat pracovne vizum/green card je tazke...
nemyslim, ze by Ti zalezalo na tom, odkial je oponent, Polsko/US... ja som tiez "od nas", zila som prevaznu cast mojho -uz dospeleho- zivota v Ceskoslovensku, a domov chodim casto, takze si myslim, ze to porovnat mozem.


citat:
"A s tou hranicí chudoby jsem to nepochopila, ale jestli to dobře chápu, tak si zkus si porovnat třeba minimální mzdu u nás a u vás (samozřejmě přepočtenou), ale tyhle věci se nedá srovnávat, říkám to pořád dokola, tak už toho nechte a nás Čechy, kteří skutečně žijí v této zemi, nechte na pokoji."

OK. V US pri nastupe do prace Ti povedia mzdu/rok (platena je kazdy mesiac, 14 dni, tyzden, za den... zalezi na druhu roboty, ale oznamene je Ti pri nastupe do prace, kolko dostanes za rok). Dane (federalne, statne a miestne) sa Ti mozu (ale nemusia) strhavat zakazdym, ked dostanes sek. V aprili treba vyplnit danove priznanie za predosly rok a dane (alebo nedoplatky na nich) zaplatit. Do danoveho priznania vyplnis hrubu mzdu za rok + uroky z penazi v banke + kazdy iny zdanitelny prijem. Zvycajne manzelia vyplnuju jedno priznanie. Z tejto hrubej mzdy si odpocitas $6000 na seba a manzela a $3600 na kazde dieta. Zvysok je zdanitelny a podla tabulky si vypocitas dan. Dan je $0 (nula) ak tvoj cisty prijem je $10800 - pretoze to je hranica chudoby. To je federalne danove priznanie. Ak mas prijem $0 na federalnom, statne a lokalne dane su zvycajne tiez nulove. A to Ti teda mozem povedat, ze z tych 10800 sa da vyzit iba ak nemusis platit byvanie (alebo byvas v byte spolu s n dalsimi osobami)...

A este raz: nekladla som rovnitko US=Chechy, len som sa snazila poukazat, ze ten Ceskoslovensky system materskej dovolenky (3 roky platenej -co ako uboho, ale platenej- starostlivosti o dieta) sa mi este stale zda ludskejsi ako tento tu...


 Ivča 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: materska a peniaze 

(16.2.2006 20:27:14)
Pro: já
Už toho prosím nech. Já tady nechci vést diskuzi o tom, zda je lepší život zde nebo u vás, zda máte horší nebo lepší zákony a tak.
Já bych to ukončila smířlivě: doufám, že už NIKDO tu nebude předhazovat jak je to v jiných státech a já zase uznám, že ANO, v našem státě se přídavky, porodné atd. dostávají, u vás ne, takže co se týče přídavků, vy nemáte nic, my něco málo. Ale když už je náš stát a politika tohoto státu nastavená už od roku 19?? tak, že se prostě vyplácí tyto sociální dávky, tak nevidím důvod, proč by matka s dvojčatama neměla dostávat dvojnásobek rodičáku než matka s jedním dítětem. A to o tom byl důvod článku. Upozorňuju, že mám pouze jedno dítě.
Doufám, že tu nenajdu reakci o tom, že mi došly argumenty, protože to bychom tu mohly být hodně dlouho:-)
 takyivka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: materska a peniaze 

(16.2.2006 20:34:15)
a tak ho budeme ždímat a ždímat, rodit děti a využívat, zneužívat kde se dá.
Ten druhej to dělá taky tak proč né já.
 Ivča 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: materska a peniaze 

(16.2.2006 21:31:05)
Ach jo, jsme zase na začátku. To je teda fakt argument. Rodina je základ státu, ne? Ale vážně, souhlasím, že nejsou peníze a důchodová reforma by se taky hodila a spousta dalších věcí, ale dalo by se ušetřit jinde. Třeba investovat peníze do firmy, která krachuje, není moc ekonomické. Co třeba výběrová řízení na dálnice D8 (tuším, že je to D8), jiná by to udělala za poloviční cenu. A našlo by se spousta dalších věcí. Ale uznávám, že náš schodek ve státním rozpočtu je k pláči. A to nemluvím, že by si zasloužili i učitelé větší plat a tak dál. Celkem pesimistické vyhlídky v tomto státě....
Jinak - poslanci si chtěli zmrazit platy, "nestihli" to, teprve teď se jim zatrhl příspěvek na dopravu, i když mají služební auta, zaměstnávají si svoje příbuzný, tak kdo tady ždímá stát?

Prosím k diskuzi, můj názor je ten, že matky mají mít větší nárok při narození dvojčat. Uznám i jiný názor, jako jsem již uznala několikrát, ale musí být pádný a logický. To, že je to jinde ve světě jinak, nebo že nejsou peníze, to není argument. Proč by si to neměly zasloužit? Mají stejně práce jako s 1 dítětem? Já se domnívám, že ne. Pokud je někdo jiného názoru, ráda si ho vyslechnu.
 zasa ja 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: materska a peniaze 

(16.2.2006 21:44:28)
"...můj názor je ten, že matky mají mít větší nárok při narození dvojčat. Uznám i jiný názor, jako jsem již uznala několikrát, ale musí být pádný a logický."


aha, takze ten odkaz aby som sa sem nezapajala, pretoze do Ceska nepatrim bol tiez "vysluchanim ineho nazoru" ;-)


"To, že je to jinde ve světě jinak, nebo že nejsou peníze, to není argument. Proč by si to neměly zasloužit? Mají stejně práce jako s 1 dítětem? Já se domnívám, že ne. Pokud je někdo jiného názoru, ráda si ho vyslechnu."


nikto sa tu nesnazi povedat, ze niekde inde vo svete sa nedostavaju prispevky a tak sa nemaju ani v Cechach... mozno to tak vyznelo, ale ja som len chcela porovnat, nie kritizovat. Moj osobny nazor: mila zlata, uz to, ze mozete zostat doma 3 roky je samo osebe prispevok! A ovela vacsi ako nejake porodne! A osobne sa tiez pripajam k nazoru, ze za dvojcata by sa nemalo platit dvojnasobne, oni naozaj 2x tolko nestoja - to je ako povedat, ze navarit obed pre 2 je dvakrat viac prace ako pre jedneho! Nie je! Je to o trocha viac, ale 2x! A co tak matky trojciat? Tie by mali dostat 3x tolko penazi?

anyway... drzim Vam vsetkym palce, nech sa o Vas stat postara vytvorenim lepsich podmienok, to Vam bude ovela viac hodne ako nejake aj tak mizerne peniaze na ruku.

mara
 Ivča 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: materska a peniaze 

(16.2.2006 22:00:00)
Kdo Ti řekl, že se nemáš zapojovat do diskuze, když nejsi z ČR? Asi si to bereš moc osobně. Jinak právě to Tvoje porovnání mi vadilo, protože to se srovnat nedá, proto jsem zareagovala, už jsme to tu probraly, nebudeme se vracet.
Jinak přirovnání k obědu je trochu přitažené za vlasy, ale budiž, více práce to skutečně o hodně nedá, ale stojí to více, protože musíš přidat víc surovin!
A závěr Tvého příspěvku je opět moje citace někde výše, kde uvádím "Závěrem - ano, dostáváme hodně oproti jiným zemím, já tvrdím, ať se stát klidně vykašle, ale ať zajistí práci a podmínky pro matky s dětma", takže opět došlo na moje slova.
A uznávám, že se máme fajn, když jsme s dětma 3 roky doma, i když to má taky spousty nevýhod, ale já si nestěžuju.
P.S. Neoslovuj mě milá zlatá, jsem Ivča.
 vranimůra 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: materska a peniaze 

(16.2.2006 22:11:58)
Ivčo,ono s tím obědem a surovinama nebude tak horký. O tolik víc jich zase není.
Když to vezmu z pohledu osoby, která má dvě děti necelé dva roky od sebe, tak jsem oproti vícečatům ve výhodě. Oblečení podědí, hračky také. Se starostma jsme na tom asi stejně. Já koupím jednu hračku, kterou to druhé dítě buď zdědí nebo tu jednu koupím zkrátka ještě jednou. Ale jenom jednu. Co máma s trojčatama?
Vždyť jenom to UM je na měsíc vyjde měsíčně na 3900,- Kč. Hrůza. A mě můžou omývat, když kupuju UM pro jednu.
 LORI  
  • 

Re: Re: Re: materska a peniaze 

(16.2.2006 21:56:45)
Hrozně mi rozčiluje tohle srovnávání - jakože tady se máme, ale všude na světě to vypadá jinak a jenom tam je to pravý ořechový.
Ano, já jsem ráda, že můžu být s dětmi doma tak dlouho, jak budou potřebovat a to, že např. v Americe žena odloží miminko v šesti nedělích někam do jeslí mi vyloženě vhání slzy do očí... Vždyť je to strašný!!!
Myslím, že rozklad a odcizenost americké společnosti ( beru Ameriku jako příklad - za prvé sama jsi o ní začala a za druhé mám odtud i osobní zkušenosti) je dost výmluvný argument.
Vychovávat děti je to nejdůležitější a stát se správnou sociální politikou by měl umožnit všem ženám, aby se samy svobodně mohly rozhodnout, čemu dají na těch pár let přednost.
Jen pro úplnost - netvrdím, že by neměly mít možnost své dítě svěřit do jeslí, ale prostě myslím, že minimálně do roku miminko potřebuje mámu stoprocentně...nebo tedy jednu mateřskou osobu, zkrátka někoho citově zainteresovanýho.
 Jaga, syn 3 roky 
  • 

Re: Re: Re: materska a peniaze 

(17.2.2006 18:22:52)
A co tedy ty platy a životní úroveň?
 Jaga, syn 3 roky 
  • 

Re: materska a peniaze 

(17.2.2006 18:20:36)
Jak to, že za tak úžasné situace je naše porodnost tak ubohá? Já vím, já vím, ty úžasné možnosti cestování, budování skvělé kariéry, ženy jsou přece dnes tak sobecké atd... Opravdu to podle vás nesouvisí s nízkými příjmy?
 Rozálie a Rozárka 
  • 

Předvolební kecy 

(16.2.2006 15:32:40)
Myslím, že je to jen předvolební tah, na který naše ekonomika nemá. Dítě si pořídím, protože chci a vím, že ho uživím. Další si nepořídím, protože vím, že ho neuživím. Jsem pro podporu rodin menším daňovým zatížením, možnosti čerpání rodičovské dovolené, třeba na přeskáčku, obou rodičům - myslím, že pro spoustu mužů by to byla nezapomenutelná zkušenost a jejich pohled na ženský svět by se od základů změnil - a hlavně rozšíření možností kratších úvazků, protože od třech do takových deseti let dítěte nejsou problém peníze, ale jak to udělat, když jsme v práci do šesti do večera. Ale hlavně ať socani nerozdávají, když nemají z čeho. Ty jejich dluhy budou platit ty naše děti, kterým chtějí přilepšit.
 Ivča 
  • 

Čekám na argumenty 

(16.2.2006 22:32:39)
Tak abych to shrnula, zatím se tu jen vzájemně osočujeme a nikdo mě nepřesvědčil. Zatím jsem neslyšela jediný argument, který by měl odepřít zvýšený rodičovský příspěvek - vlastně ano - někdo tu uvedl, že vše se podědit nedá, třeba sezónní oblečení, když jsou děti různě narozené, tak se to vlastně musí kupovat ještě jednou v jiných velikostech. TOTO JE LOGICKÝ ARGUMENT. Na to nedá nic říct jen to, opravdu to musíte koupit znova.
Takže, maminy s dětma, očekávám podobné zkušenosti, jen do mě:-)
Možná to spíš necháme na zítra:-)
 vranimůra 


Re: Čekám na argumenty 

(16.2.2006 22:38:28)
Ivčo i to se nechá podědit a někdy i koupit v sekáči, na MMB atd.
A že každý nechce nosit věci po někom? To už si každý musí srovnat sám, před tím než se rozhodne pro dítě, co vlastně chce, na co má a nemá.
 Ivča 
  • 

Re: Re: Čekám na argumenty 

(16.2.2006 22:44:58)
Nevím, co je MMB, ale to nevadí. Máš pravdu, ale to by mámy s jedním dítětem (mám na mysli ty, kteří jsou jiného názoru) mohly argumentovat, že na dvojčata lze taky nakupovat v sekáči. Uvidíme, co se tu vyvine.
 vranimůra 


Re: Re: Re: Čekám na argumenty 

(16.2.2006 22:50:07)
Ivčo to se nechá i pro dvojky, ale je to 2x!! případně 3x. Já mám pět dětí. Taky to není lehké, ale v žádném případě se to nedá srovnávat s dvojčatama.
 Ivča 
  • 

Re: Re: Re: Re: Čekám na argumenty 

(16.2.2006 22:56:39)
Smekám, pět dětí bych asi nerozdejchala... Nejsi náhodou ta, o které byly poslední Manželské etudy, jestli víš, co myslím:-)?
 vranimůra 


Re: Re: Re: Re: Re: Čekám na argumenty 

(16.2.2006 23:06:18)
Ivčo, nejsem z etud a nevím o co jde. Nemáme telku :o)
Psala jsem, že mám trošku jinou situaci. Mám tři holky u sebe, dvě jsou u ex. To ale neznamená, že bych měla míń starostí. To píšu jen pro vysvětlení, kdyby napadlo náhodou někoho uvádět věci na pravou míru.
 Ivča 
  • 

Re: Re: Re: Re: Čekám na argumenty 

(16.2.2006 22:54:27)
Dík za vysvětlení!
 Markéta, syn 4 r. 
  • 

Re: Re: Re: Re: Čekám na argumenty 

(16.2.2006 23:57:35)
Aha, díky, tak už chápu, proč mi to z pri va tiza ce dělá zizaci. Tedy chápu to technicky, nechápu to logicky.
 vranimůra 


Re: Re: Re: Čekám na argumenty 

(16.2.2006 23:01:36)
Milado,
ale já jsem neříkala, že mi má stát přispět na UM! Já jsem psala, že to nezávidím maminkám dvojčat, trojčat. Mmch, taky jsem kojila dva roky, ale teď se bohužel nevím proč nezadařilo.
Psala jsem, že bych byla vděčná i za přidaných tisíc korun, ale na druhou stranu nevidím důvod, přidali-li víc, tak se toho vzdát.
Moje situace je trošku nestandardní na nějaké srovnávání. Já jsem si druhou sérii, jak si nehezky podotkla naplánovala i s vědomím, že to budeme mít někdy těžké.
Škola promyšlená byla, ale až za těch pár let až by mi dorostla ta druhá série. Takhle to musím řešit už teď.
 vranimůra 


Re: Re: Re: Re: Re: Čekám na argumenty 

(16.2.2006 23:23:26)
Milado,
nechci aby stát řešil různé eventuality různých rodin. Nechci aby za mě řešil moje problémy, protože se je nejlíp vyřeším sama a když ne, tak si budu nadávat tak sama sobě. :o)
Jen si myslím, že kdyby nynější zlepšení o čtyři tisíce rozdělili trošku jinak, tak by mohli pomoci i dvojčecím mámám. Mohli dát nějakou částku na zvýšení rodičáku a nějakou na to, aby přilepšili maminkám vícečat.
 vranimůra 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Čekám na argumenty 

(16.2.2006 23:38:04)
Milado,
mě ani ve snu nenapadlo, že by nám mohli rodičák zvýšit. Takže jsem se ani nezaobírala tím, kde na to stát vezme. Co teď čtu, tak není kde brát a přesto se bude zvyšovat. Proto jsem psala, že na rodičáku mohli přidat dejme tomu dva tisíce a zbytek přidat matkám vícečat. Nejsem ekonom, to jsi určitě poznala :o) já to beru trošku jinak...
A navíc si myslím, že naše vláda investuje tolik peněz do zbytečných věcí a zbytečných lidí, že tohle je proti tomu dobrý rozhodnutí.
 vranimůra 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Čekám na argumenty 

(16.2.2006 23:40:44)
Milado,
co si budeme namlouvat Paroubek je vůl. Ten rozhovor jsem čela na nějakém serveru. Nestačila jsem se divit, kdo že nám to vládne.
 Mi+3 


Ber kde ber 

(17.2.2006 1:02:29)
Jsem pro zvýšení rodičáku pro maminky dvojčat a vícerčat, ale přidávání rodičovského příspěvku všem mi přijde nefér k státní pokladně.
Většina normálně uvažujících lidí se ve vlastní domácnosti nezadlužuje do nekonečna, tak proč ze státní kasy to nikomu nepřijde divné? Všichni chtějí přidáno, já však uvažuji, než se tak zadlužit ,tak se holt musíme uskrovnit. Taky bych se ráda v 70 dočkala nějakého důchodu. Už vidím,že po zvýšení rodičáku o 50%se za rok zvedne porodnost o těch 50%, jak uvažují politici.
Přijde mi nefér vyplácet na mateřské víc, než lidem kteří každý den chodí pracovat za minimální mzdu. Taky sociálně slabším rodinám by se sice zvedl rodičovský příspěvek, ale zase by se snížily ostatní dávky, takže celkově by si asi tak závratně nepolepšily. A uvažovat když v práci mám 15000Kč tak 7000Kč není takový pokles mi přijde, že si lidi pak pořizují děti jen kvůli penězům. Protože ty první roky dítě zas tolik moc nestojí a děti potřebují být zabezpečeny až do dospělosti, a to už je stejně na rodičích a ne na státu.
K těm vícečetným těhotenstvím, by mě jen zajímalo, jesli by se našly zase závistivci, kterým by vadilo,kdyby byla pouze prodloužená mateřská doba z 36 týdnů na nějakých 56. Což mi přijde celkem logické, dvě děti -dvojnásobek.Nebo v prvním roce navýšen rodičovský příspěvek 1,5x.
Pro upřesnění, zrovna nám by se to zvýšení rodiného rozpočtu celkem hodilo, a dvojčata nemám ,jen dvě děti po dvo letech, tak jsem taky místo 8 let byla doma jen 6.
 Ivča 
  • 

Re: Ber kde ber 

(17.2.2006 10:51:29)
Tak ona právě vyvstává otázka, zda v 70 do toho důchodu skutečně odejdeš, protože když bude nízká porodnost, bude nízký příjem z daní do státního rozpočtu, ale důchodců bude hodně, takže z čeho je zaplatit? Řešení je nasnadě - posunout věkovou hranici pro důchod.
A s tím uskrovněním máš pravdu, když je na tom stát špatně, nemůžeme si holt vyskakovat, potom ale nechápu, proč se asi před rokem handrkovali státní úředníci o 13. a 14. platy? Ty ve firmách jsou jen tehdy, pokud firma dobře prosperuje, což náš stát nedělá. Takže by měl být na všechny stejný metr.
Souhlasím s tím, že závratného zvýšení porodného se díky zvýšením peněz nedočkáme a bylo by hloupé očekávat, že ano. Jak už tu bylo poznamenáno, kdo chce mít děti, mít je stejně bude. Ale pokud já budu uvažovat nad druhým dítětem, o kterém zatím přesvědčena nejsem, tak jedna z plusových položek určitě budou i lepší finance. Samozřejmě, není to rozhodující, ale jak se říká, jazýček vah se zase trochu posune k tomu mít 2. dítě.
Dál musím reagovat na to, že zase tak velký pokles to není mezi Tvou mzdou a přídavkem - jestli jsem to dobře pochopila. Když vezmu v úvahu, že to je asi cca 11-12 tis. čistého, tak rozdíl 4-5 tis. měs. pro mě není málo, ale to už je subjektivní.
No a že dítě ze začátku moc nestojí, popravdě nejvíc peněz jsem vydala před porodem, to máte kočárek, postýlku, základní oblečení, dětská matrace, přebalovací pult, autosedačka, mám pokračovat? Kromě plen jsem po narození dítěte tolik peněz zatím nevydala.
 Lenka 
  • 

Re: Re: Ber kde ber 

(17.2.2006 10:58:14)
taky záleží na tom, jestli je vše nové. Třeba i přebalovací pult se nechá udělat doma a nemusí se za drahé peníze kupovat.
 Ivča 
  • 

Re: Re: Re: Ber kde ber 

(17.2.2006 11:35:33)
Jak doma? Já nemám klasický přebalovací pult, ale širokou komodu, ale neumím si představit, že bychom to zbouchávali doma?! Ty někoho znáš, kdo si koupil desky a sešrouboval si to dohromady? Možná ano, ale toto opravdu není náš obor, bylo by víc škody než užitku. Každý umíme něco jiného. Stejně, ty desky, šrouby a tak taky něco stojej´, ne? TAkže to určitý výdaj je taky.
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Re: Re: Re: Ber kde ber 

(17.2.2006 11:39:33)
Ivčo,
já jsem si žádný přebalovací pult nepořizovala, a taky to šlo. Přišlo mi to zbytečné...
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: Re: Ber kde ber 

(17.2.2006 11:59:19)
Sice jsem nečetla příspěvky, na který Líza reaguje, ale musim jí dát za pravdu - přebalovali jsme na posteli nebo kde to zrovna šlo - miminu to teda bylo srdečně jedno :-)
 Ivča 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Ber kde ber 

(17.2.2006 11:59:39)
A kde jsi přebalovala? Asi někde na posteli, tak to mě by brzo rozbolely záda z ohýbání, ale dobře, uznávám, že pokud je na tom někdo opravdu špatně, na těchto věcech ušetřit může. Ale pořád zbytek nejnutnější výbavy stojí více peněz (aspoň u mě), než samotný provoz (jak jsem psala - pomíjím pleny, i když za ty se dá taky ušetřit hadrovýma). Takže si pořád myslím, že nejvíc se vydá peněz před porodem. A nechci diskutovat, že v dospělosti jsou ty výdaje o mnoho větší - zvláště děti školou povinné, to je jasný.
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ber kde ber 

(17.2.2006 12:03:42)
Ivčo,
mně rozhodně přišlo jednodušší přebalovat na posteli nebo na dece na zemi. Ostatně, když potřebuješ na chviličku odběhnout, tak ze země ti mimino nikam nespadne :-)
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ber kde ber 

(17.2.2006 12:20:12)
Jo, na posteli. Když můžu chodit celej den ohnutá s dítětem, který začíná chodit, těžko mě rozhází pár ohnutí k posteli, navíc mám tušení, že já si k posteli klekala (teď si to nějak nemůžu vybavit) a od chvíle, kdy děti stály stejně nechtěly ležet a přebalovala jsem je ve stoje.

Abych to shrnula - naše náklady na dítě:
postýlka nová za 1200 (ale zbytečně - děti spaly s námi v posteli - bylo nám tak nejlíp)
autosedačka - vajíčko z burzy 500 kč
mast na opruzeniny - asi 16 Kč? jinou kosmetiku jsme nekupovali - děti jsou po mně potencionální alergici, koupou se jen ve vodě
dětská židlička klasická dřevěná ještě po mně a ségře (jinak jsem ji viděla za 800 Kč)
vanička kolem 300 Kč
2 rychlozavinovačky (koupila teda babička, ale myslim, že stojí kolem 280 Kč)
plenky (zadeček jsme otírali látkovýma plenama po nás namočenýma ve vodě, ubrousky považuju za zbytečnou chemii)
oblečení zčásti po nás a zčásti od známých, něco koupily babičky a tety nově, dokupovala jsem během prvního půlroku snad deset kousků, když jsem zjistila, že mi chybí něco konkrétního (nemám potřebu předvádět někomu načančaný dítě a dětem je taky fuk co maj na sobě)
kočárek z bazaru 500 Kč - po narození druhýho dítěte kočár pro dvojčata za 2 000 Kč
Fusak ještě po mně

Ne že bychom na něco dražšího neměli, ale nějak nevim, k čemu by nám bylo, že máme např. novej kočár, když tenhle posloužil stejně dobře a teď ho používá ještě moje ségra... radši ty peníze použiju později s dětma na vejlety a tak.
 Ivča 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ber kde ber 

(17.2.2006 12:37:21)
Tak moje výdaje byly větší, ačkoliv jsem neměla nic značkového, ale to už je můj problém. Chci se jen zeptat, když jste takhle obdivuhodně (a to nemyslím ironicky!) ušetřily na výbavě, neumím si představit, jaké větší výdaje jste měli po narození? Vždyť tam se dá ušetřit ještě více. Já jsem totiž mluvila o tom, že ze začátku dítě stojí nejvíc peněz, i když je výbava třeba taková jako u vás, na tom není nic špatného. Ale možná pisatelka, co to psala, měla na mysli, že dítě od 1-5 let stojí méně peněz, než dítě od 6-14 let. Tak jsem ji možná nepochopila, potom bych s ní souhlasila. Ale jinak si stojím za svým, že na začátku stojí dítě víc než v průběhu jeho života - a mám na mysli kojenecký - batolecí věk.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ber kde ber 

(17.2.2006 12:53:33)
Jo tak to nevim co měl na mysli někdo jinej :-)

Do jednoho roku jsme měli výdaje hlavně za plenky, oblečení a u jednoho dítěte za docela drahý hypoalergenní mlíko (druhý dítě bylo kojený do roku a půl, takže pak přešlo rovnou na normální pití).
Časem následovaly "jedodětný" golfky za 250 Kč, odstrkovadlo za 80 Kč, snížily se investice do plenek a zvýšily se investice do vejletů (benzín), do plavání, od tří let vstupy na některý atrakce, kolo...
Teď dáme nejvíc za školku a dojíždění do ní (školkovný + obědy + angličtina v rámci školky + benzín skoro 4 tis. měsíčně).
Obecně platí, že větší hračky či dárky typu kolo dáváme jako tip k vánocům babičkám, s tim, že od nich chceme jen tu jednu věc (páč dvě babičky, dvě tety a něco od nás a když má každý dítě 10 dárků, je to až až).
 markéta, Tereza 7/03 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ber kde ber 

(20.2.2006 15:04:44)
Dost peněz se vydá za UM, když nemůžeš kojit. Ale na kolik to přijde měsíčně už si nepamatuji.
 Katka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ber kde ber 

(20.2.2006 15:11:27)
Já dávám malé Nutrilon 1AR proti ublinkávání. Jedna krabice má 400g a stojí 135Kč. Začala jsem jí ho dávat minulé pondělí a dneska jsem volala manželovi, ať koupí už třetí krabici. Tak si to můžete spočítat.Dvě krabice na týden je 270Kč x 4týdny =1080Kč. Jestli je to moc nebo ne, ať každý posoudí sám
 Jana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Ber kde ber 

(17.2.2006 12:02:26)
Já měla třeba přebalovací pult udělaný ze stolu. Žádné velké úpravy a finance.Moje kamarádka přebalovala na posteli.
 Market+Kájinka9/02+8/05Jan 


Re: Re: Re: Re: Ber kde ber 

(19.2.2006 8:55:57)
No mně třeba stačila deska ze starého stolu,kterou jsme dali na konzole a připevnili na zeď teď u druhého jsem neměla žádný a taky jsem to přežila.Nehledě na to,když já jsem byla malá tak nás přebalovali na stole v kuchyni nebo na posteli.
 Jaga, syn 3 roky 
  • 

Re: Ber kde ber 

(17.2.2006 18:37:06)
To, že by r. příspěvek byl tak blízko minimální mzdě může mít pozitivní dopad na nezaměstnanost. U nás je dvacetiprocentní. Takže se na druhou stranu může ušetřit tady.
 Gábina syn 5 let 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Čekám na argumenty 

(17.2.2006 12:40:22)
Kde na to stát veme, no prodají poslední firmu, ČSA a potom , po nás potopa.... Když čistě náhodou vyhrají volby, tak další volební období určitě ne , a pak už je to nemusí zajímat. Problémy bude řešit někdo jiný. Nebo nám napaří 50% daň.
 Míša, bezdětná  
  • 

Re: Re: Čekám na argumenty 

(22.2.2006 13:54:37)
No musím říct, že já osobně čekám na navýšení rodičovského příspěvku. Jelikož zatím nemám na to abych si pořídila mimčo. Vloni jsme s manželem koupili byt na hypotéku a klesnout o 10000kč tak by jsme chodit leda pást . A s navýšením pro výcerčata souhlasím. Každý si musí rozmyslet na co má. Až bude dostatečný příspěvek tak chceme kupu dětí, ale bu deme rádi, když zvládneme 2. Na víc asi mít nebudu.
 Petra,Madlenka05 a Michálek06 


Re: Čekám na argumenty 

(21.2.2006 19:33:20)
Ivčo, nestudovala jsem podrobně příspěvky k této diskuzi, ale co se týče argumentů s děděním věcí u dětí s odstupem třeba rok, tak kromě sezonního oblečení, nepodědí ani větší autosedačku, postýlku musí mít taky každé svojí, jíst musí taky obě a v době papírových plen nepodědí mladší ani ty pleny, takže i na hygienické potřeby je to zdvojený náklad.
Je otázka jaký má kdo standart někdo koupí věci se samozřejmě jak tu někdo psal dají koupit třeba na MMB, s dětmi se nemusí chodit na žádné akce (plavání, cvičení, dětské koutky), to už je každého věc jak na tom finančně je a co je pro něj důležité.
Jinak je ale nepopiratelný fakt, že maminky víčerčat nemají šanci ovlivnit počet dětí, kdežto věkový rozestup mezi dětmi se ovlivnit dá.
 IvetaK, dvojčata 6let 
  • 

Narození dvojčat 

(17.2.2006 8:19:19)
Nechtěla jsem se zde pouštět do debaty kdo to má těžší. Ale nedá mi to. Argumenty typu uvařit pro jedno nebo dvě není rozdíl. Ano, vaření je to nejmenší. Nedávno jsem našla poznámky k mému kojení - děti byly malé, tak jsem je první měsíc vážila, jestli dostatečně jí. Během 24 hodin jsem 14xkojila!! Každé dítě zvlášť půl hodiny. Do 4.měsíce jsem spala 2hodiny denně(a to ještě ne vcelku). Poprvé, když děti společně usnuly na celé 4hodiny, byl pro mě svátek. Nakupování věcí pro stejně velké děti byl také velký problém. Obchody neobjednávají v jedné velikosti moc kusů. Nočníky, postýlky - velký problém. Když máte 1mimino, stačí jedna cestovní postýlka. Dvě i s kočárem se nám do auta nevešly. Takže jsme všude u rodičů a na chalupě měli všechno jednou na stálo a v jednom exempláři si vozili s sebou. Hračky jsem kupovala 2xstejné-srdce mě u toho bolelo, ale nedovedete si představit to vztekání, když byly odlišné. Obě chtěly samozřejmě tu jednu. Nevíte co dokážou vymyslet dvě stejně staré(ještě hloupoučké) roční hlavičky. A tak bych mohla pokračovat. Nevím, co to je mazlení s miminkem(to vám ostatním trochu závidím). Neměla jsem na to čas. Děti současně NIKDY nespaly, snad jenom na procházce v kočáru (jeden je sova a druhý skřivan). Lepší to začalo být až ve chvíli, kdy si "jednomaminky" začínají stěžovat, že dítě už není ten nepohyblivý uzlíček. Když začaly lézt, tak jsem nemusela neustále přenášet dvě děti, ale jedno si za námi přilezlo. Roční dítě mě přišlo skoro bezpracné. A tak bych mohla pokračovat. Neumím posoudit roční odstup dětí, ale roční dítě narozdíl od mimina v noci spí déle než 2,5hodiny. To rozhodně vím. Dnes se už jenom usmívám a zlehčuji to, když o tom s někým mluvím. Ale upřímně vám řeknu, že když si někdy vzpomenu, nechápu, že jsem to přežila ve zdraví. Dodnes mi sousedka, protože to ty první roky slyšela přes zeď, říká: "Dvojčata bych nikdy nechtěla" (a to má 3 děti).
 Jana 3xkluk 
  • 

Re: Narození dvojčat 

(17.2.2006 8:35:06)
Trošku musím srovnávat.
Mám tři kluky po roce a pak 16 m, ano je to moje rozhodnutí. Taky se nehlásím o zvýšení rodičáku, i nám by se ale hodil, a matkám vícečat bych přála zvýšení příspěvku.
Cestování - i my to máme těžké. Zkuste dát tři sedačky do auta. A taky máme postýlky u rodičů a věci náhradní taky. Nevešlo by se nám to do auta.
Kupování - Vaše- většinou ty věci 2x mají, i když uznávám, že je to nákladná věc. Já -většinou mohu dát věci po sobě. Ale někdy se opravdu netrefíme velikostí. Najednou jeden z nich vyrostl jako z vody a najednou byl nejmladší, ale největší.
S hračkama je to obdobné jako u Vás. Koupím-li jim jiné hračky, hned chtějí tu co má bratr.
Přeji hezký den
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Narození dvojčat 

(17.2.2006 8:48:32)
Iveto, já teda nevim, ale přestože nemám dvojčata, ani děti rok po sobě, stejně jsem do auta musela dát dvojčatovej kočár a postýlky by se mi tam taky nevešly (ovšem já měla obě děti u sebe v posteli už od narození - po narození druhýho spalo každý z jedný strany).
A že obchody objednávají málo oblečení stejné velikosti? No jednak teda u nás v obchodě visí vždycky dvacet stejných a podobných triček hned za sebou a druhak nevim proč by mělo bejt snazší hledat dvě různé velikosti - to mi přijde úplně stejný. Navíc pokud má někdo děti rok po sobě, brzo jsou obě stejně velké.
A že by se děti rok po sobě nervaly o hračky? Ehm, no tak to slyšim prvně. Někdo to holt řeší tim, že koupí dvoje, někdo jinak..
 IvetaK 
  • 

Re: Re: Narození dvojčat 

(17.2.2006 9:04:37)
Jeno, je vidět, že nevíš o čem mluvíš. Oblečení přibývajícím věkem dětí, protože to jsou kluk a holka skoro odpadá, ale pokud chci koupit sportovní oblečení, které je univerzální, je pořád problém. Ano pokud se opdívám na velikosi oblečení, které nekupuji, mám také pocit, že není jenom to, co potřebuji já. Možná chodím do špatných obchodů, ale vzhledem k tomu, že se to stávalo i v různých městech, tak vím, co říkám. Do nikoho se nenavážím a rozhodně nemluvím o tom, s čím nemám osobní zkušenost.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Narození dvojčat 

(17.2.2006 9:20:56)
Teď přesně nerozumim jaks to myslela - jako že sportovní oblečení stejný velikosti je problém sehnat?

Asi mám štěstí na dobrej obchod - na podzim jsem kupovala dvoje stejně velký oteplováky na staršího a dvoje stejně malý na mladšího (po starším nemáme, neb měl potřebnou velikost v létě). Vybírala jsem si z různých barev, aby jim to ladilo každému ke dvěma zimním bundám. Jen jsem musela pohlídat, kdy jim do obchodu dorazí zboží a když tam narazim na něco dobrého, kupuju už pár měsíců dopředu, abych to pak nemusela shánět na poslední chvíli.

Náš obchod je hned vedle školky a stejný kalhoty tam nosí spousta dětí.
 Dana, syn 12, dcera 7, dvojky 1 rok 
  • 

Tak nejak nevim.... 

(17.2.2006 9:02:19)
No, po precteni tehle "plodne" diskuse jsem opravdu na rozpacich... Skoro mam pocit, jako kdyz se dohaduji devcatka v MS... Situaci mohu posoudit z vice pohledu... Moje dve starsi deti jsem si adoptovala - ne do pestounske pece, i kdyz mi to bylo vzhledem k jejich zdravotnimu stavu nabizeno (abych pry mela vice penez), ale jako nezrusitelne osvojitelne. Nedostavala jsem na ne od statu o nic vice, nez monomaminky. (A bez porodneho... a bez materske, i kdyz jsem pracovala - pouze rodicak...)Takze kdyz si uvedomite, kolik stoji jedno ditko v ustavu, tak jsem statu podstatne usetrila. Syn ma tezkou formu LMD s poruchou chovani, dcera je silny alergik a kardiak. Ale nikdy me nenapadlo s tim nejak kalkulovat.

Dvojky se povedly ve druhem manzelstvi naprostou nahodou, bez umeleho oplodneni... Rozhodne nebyly planovane. Pokud bychom meli jedno miminko, tak bychom uz druhe rozhodne neplanovali, protoze - ve ctyrech detech se ani nevlezeme do normalniho auta:-) Praci jsem mela pred porodem velmi dobrou, manzel take, financne na tom asi nejsme spatne. Rozhodne nechci od statu nic navic a "za nic".

Muj nazor je ale ten, ze sve deti opravdu vychovavam nejenom kvuli nim a kvuli sobe, ale take kvuli vsem ostatnim, kteri deti proste nemaji. Kdo bude bezdetnym treba v duchodu prodavat chleba nebo se o ne starat v nemocnici? Nikoho neodsuzuji, kdo chce deti, at je ma, kdo nechce, at je nema... Ale prace kolem deti je skutecne jako kazda jina, pokud je delana s laskou a dobre...Myslim si, ze rodicovsky prispevek by mel byt odrazem prave teto situace. Chceme deti a chceme je dobre vychovane. Neda se kalkulovat s tim, ze socialne slabe rodiny by si porizovaly deti proto, aby na nich vydelavaly... stejne se jim castka zapocita do zivotniho minima, takze o tolik min by dostavaly od statu jinych davek. V souctu by to v jejich pripade byla nula od nuly...Ten zvyseny rodicak by proste zvyhodnil prave zeny zcela normalne pracujici, ktere maji treba jedno ditko, jsou treba v marketu u pokladny, a to druhe si vzhledem k poklesu financi nemohou financne dovolit. Ja sama si sve "prace" kolem deti cenim hodne a verim, ze je dobre vychovam. A pokud by me stat ocenil vyssi castou na rodicaku, povazuji to jen za sprave. Otazka je, jestli doba 4 let neni prilis dlouha, jestli by nestacily 3 roky, ale to je z uplne jinehou soudku.

Taky si myslim, ze by mamky od vicecatek mely byt u rodicaku nejak financne zvyhodnovany. Moje sestra ma deti 15 mesicu po sobe, nejsou to zadni andilci, ale jak dodava - za dvojky by je fakt nemenila:-) Mela jsem dve deti po sobe, mam dvojcata... Kdo nezazil oboji, fakt nepochopi:-) A proto jsem za klid a chladnou hlavu v diskusich, mam pocit, ze nejvetsi peklo nam tu nenadelaji hloupe nazory politiku ale maminek:-)
 Katka, 1 dítě 
  • 

penízky pro každé dítě? 

(18.2.2006 13:07:38)
dobrý den, možná se zeptám hloupě, ale zatím mi nikdo nedokázal odpovědět. Od příštího roku nám zvedli příspěvek na dítě. Když budu mít druhé dítě, budu pobírat příspěvek na každé dítě zvlášť? nebo prostě jedny prachy a měj si kolik chceš děti? Díky
 Lenka 
  • 

Re: penízky pro každé dítě? 

(18.2.2006 13:23:09)
:-)))) Ty jsi asi nepročítala diskuzi, že? Platí to druhé:-)
 Market+Kájinka9/02+8/05Jan 


Re: penízky pro každé dítě? 

(18.2.2006 14:20:31)
Katko není to příspěvek pro dítě,ale pro rodiče!!!
 hanka 
  • 

poradte prosim... 

(16.3.2006 16:17:57)
prispevek do 4 let veku ditete je myslen..jako dovrseni 4 let veku, nebo vcetne roku ctvrteho??
 Líza 


Re: poradte prosim... 

(16.3.2006 16:53:08)
Hanko, obojí je správně, 4. rok věku končí dovršením 4 let :-)))

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.