| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Přirozený porod 4: Něco pro ženy (no a taky pro muže)

 Celkem 60 názorů.
 Markéta, syn 4r. 
  • 

Proč jen při přirozeném porodu? 

(17.1.2006 9:44:25)
Vyjímám z textu: "Naše dula nám řekla, že při přirozeném porodu často přichází moment, kdy už jsou bolesti tak silné a všechno už trvá tak dlouho, že si žena myslí, to je konec, to se nedá vydržet, teď už asi umřu."

Tenhle pocit jsem měla taky, ač můj porod byl z vašeho pohledu "nepřirozený". Měla jsem oxytocin, epidural, klystýr, byla jsem oholená a měla jsem nástřih (je to ten "nepřirozený" porod?). Epidural fungoval cca 2 - 3 hodiny, poslední tři hodiny porodu už ne. A když jsem končila první hodinu tlačení, přesně tenhle pocit se dostavil a trval dalších asi dvacet minut, než se nám s prckem konečně dílo zadařilo. Je to moje zkušenost, ze které dovozuji, že pocity na umření nijak nesouvisí s "přirozeným" porodem.
 Karolína 
  • 

Re: Proč jen při přirozeném porodu? 

(17.1.2006 10:20:02)
V nějaké jiné diskuzi jsem četla, že naopak u přirozeného porodu to tak nebolí a dokonce, že domácí porod nebolí skoro vůbec. Tak jak to tedy je, moc mě to zajímá.Co bolí víc?
 Romana 
  • 

Re: Re: Proč jen při přirozeném porodu? 

(17.1.2006 10:30:16)
Já myslím, že bolest nebo lépe řečeno její vnímání je naprosto indivuduální a každý máme práh bolesti někde jinde. Někdo vydrží víc, někdo méně. A také si myslím, že je to psychická záležitost. Určitě pomáhá příprava na porod, informovanost, když vím, co mě čeká a hlavně co od porodu chci. Pokud vím, že chci rodit s epidurálem, očekávám, že mě to nebude bolet a ono - ouha - bolí to. Než epidurál zabere nebo kdy už zase přestává učinkovat. Když vím, že nechci epidurál, vím, že porod bolí, ale chci vyzkoušet jiné metody tlumení bolesti - sprchování, masáže, aromaterapie, zase k té bolesti přistupuji jinak. Ale hlavně je to u každého člověka jiné.
 Bibi* 


Re: Re: Re: Proč jen při přirozeném porodu? 

(17.1.2006 11:29:50)
Trochu k epidurálu:
Věděla jsme moc dobře ,co je porod,pohybuji se v tomto prostředí od 18 let,moc jsme chtěla rodit vaginálně a když se i druhé dvojče stočilo hlavičkou,byla jsme nadšená.Zároveň jsem od počátku věděla,že při určitém nálezu a postupu porodu chci epidurál.Epidurál se zavádí většinou při otevření branky kolem 4 cm,při předpokladu ,že se porod trochu protáhne,před ním je potřeba udělat vyšetření z krve(srážlivost),jeho zavedení chvíli trvá,takže dělat to tam ,kde se předpokládád,že do hodiny je porozeno,je zbytečné.Než se žena dostane na 4 cm(prvorodička),chvíli to trvá a bolesti jistě nepatří k nejmenším,tam jsme využila všech možností sprchy,masáží,chození,vydýchávání u ripstolu.Po prasknutí vody a nepostupující dilataci branky jsme se domluvili na zavedení epidurálu,celou tu zbývající dobu jsem se pohupovala na balonu ve sprše,manžel mi teplou vodu pouštěl vodu na bříško,bylo to fajn.Pak se zavedl epidurál,bez problémů,jen to maličko píchlo a poloha stočení do klubíčka na boku se dá v klidu vydržet.Natočil se monitor.Úlevu jsme ucítila téměř okamžitě,bylo to jako by mě polil živou vodou,bolesti samozřejmě nevymizí,můj pocit byl ,že se pouze usekly špičky kopečků na tokografu(ta dolní křivka při natáčení ozev miminka),branka se začala krásně otvírat,bezpečně jsem poznala že zašla,začalo to opravdu nutit na tlačení.Měla jsme obrovskou výhodu,že způsob tlačení při porodu mám zažitý do morku kostí(občas jsme i jako PA či medička přitláčela s maminkama:o)))-takže 3x za bolest nadechnout,zavřít oči,nevydechovat,nevypouštět vzduch,tlačit dolů ne do hlavy-opravdu to šlo automaticky,bolesti i při epidurálu přichází tak jak mají,jen jsou snesitelnější a může se člověk trochu soustředit na dění kolem a na vlastní činnost.o)Kubík byl na světě během chvilky,oňufala jsme si ho na bříšku a rychle ještě zatlačit-a byla Terka.Oba růžovoučcí,umrčení,místo nějakého řevu si trochu mrčeli:o))No,myslím,že nebudu přehánět,že šití nepatří k nejlepším zážitkům z porodu,skoro jsme to necítila,ještě dozníval účinek e.,vůbec jsme nevěděla,že doktor ještě šije.Držela jsme svá dvojčata,šťastná jak blecha,hned je na střídačku přikládala,byl to nádherný den:o)))
Celým tím zmateným vyprávěním jsem jen chtěla popsat,že epidurálu se netřeba bát,v některých situacích je vyloženě indikován a velice přínosný.Jsou tři skupiny maminek-předem rozhodnuté,že ne(některé o něj ale stejně nakonec poprosí),další předem rozhodnuté že ano,a pak třetí skupina,co neví,mají zmatené informace,trochu se ho bojí,sem tam slyší,že není nad porod bez medikace.Nebojte se ho,když vám ho nabídnou a vysvětlí proč a vy máte pocit ,že vám pomůže,tak hrdě do toho,nejste méněcenné,že jste si to neprotrpěly,to jsou jen plky!!!:o)))Držím pěsti všem,ať s epidurálem či bez něj,hlavně ať to vše dobře dopadne a máte na den narození svých dětí ty nejkrásnější vzpomínky.:o))))
 Markéta, syn 4r. 
  • 

Re: Re: Re: Re: Proč jen při přirozeném porodu? 

(17.1.2006 11:37:06)
Bibi, určitě jsou ty pocity indiviální, mně po zavedení epiduralu bolesti vymizely úplně. Jinak naprosto souhlasím s tím, že jsem se po jeho zavedení cítila jako znovuzrozená, jen s tím rozdílem, že mě přišlo hodně zatěžko vydržet při zavádění na boku v klubíčku a anestezioložce přišel asistovat statný chasník, který mě musel přidržet. Jinak to prostě pro mě byla ohromná úleva, ostatní maminky ať se zařídí jak chtějí.
 Lenka 2.syny 5.let 2.roky 
  • 

Re: Re: Re: Re: Proč jen při přirozeném porodu? 

(17.1.2006 12:48:00)
Bibi dekuji za Tvuj pribeh o epiduralu ja sama mam dve deti a ani jedno nebylo narozene po epiduralu.Vroce 2000 to v porodnici kde jsem rodila nebylo a v roce2003 jsem si o to rekla ,ale asi se jim nechtelo pritom mi v predporodnim kurze bylo receno,ze anesteziolog je kdykoliv kdyspozici nedostala jsem ho pry s duvodu,ze je na to uz prilis pozde a ja rodila jeste dalsich7,5.hodin S manzelem uvazujem jeste o jednom diteti ,ale tentokrat ten epidural rozhodne chci.
 Pavlína&potomci 


Re: Re: Proč jen při přirozeném porodu? 

(17.1.2006 11:59:26)
Karolíno,
s bolestí to je hodně individuální - já rodila doma a ačkoliv pro mě byl porod úžasný zážitek, v žádném případě bych ho nehodnotila jako nebolestivý. Od prvních kontrakcí po dvou minutách trval skoro 13 hodin, synek měl 4 kila a bylo to pro mě hodně náročné, zvlášť poslední 3-4 hodiny. Nicméně okamžik, že to už nevydržím a že už určitě umřu jsem nezažila :)). Každá žena to určitě vnímá jinak a hodně záleží na tom, kde se cítí v bezpečí.
 Lenka 2.syny 5.let 2.roky 
  • 

Re: Re: Proč jen při přirozeném porodu? 

(17.1.2006 12:24:52)
Karolino myslim,že je to uplně jedno jestli jde o porod prirozeny nebo neprirozeny vzdyt je to uplne to same boli to jako cert a je to uplne jedno jestli doma nebo v porodnici.Akorat v porodnici mas jistotu,ze se o Tebe i Tve mimi postaraji kdyby se neco delo.Ja osobne bych si to nikdy na svedomi nevzala,abych rodila doma nikdy nevite co se muze Vam nebo mimi stat.Nakonec bych si to cely zivot vycitala.
 Pavlína&potomci 


Re: Re: Re: Proč jen při přirozeném porodu? 

(17.1.2006 12:38:28)
Lenko,
než začneš vykládat o nebezpečí při domácím porodu a o "vzetí si nečeho na svědomí", zjisti si o tom prosím alespoň základní informace (např. doporučení WHO ohledně fyziologických porodů). Upřímně řečeno mě už unavuje reagovat na podobné neinformované výlevy, které se objeví v každé diskusi, kde se jen letmo zmíní přirozené, příp. domácí porody. Nemyslím to nijak osobně, ale opravdu to je pořád dokola. Naprosto chápu ženu, která by doma rodit nechtěla, ale proč to vše paušalizovat? Ono se může cokoli stát i v porodnici díky pochybení (nebo nezájmu, co si budeme namlouvat) lékařů, jen se o tom pokud možno taktně mlčí. Ty by sis nevzala na svědomí, kdyby se něco stalo mimču doma, já zase to, kdyby se mu něco stalo díky zdravotníkům.
 Lenka 2.syny 5.let 2.roky 
  • 

Re: Re: Re: Re: Proč jen při přirozeném porodu? 

(17.1.2006 12:58:04)
Pavlino ja verim,ze je spousta pripadu kdy doktori pochybyli ,ale snad nechces srovnavat porod doma s absolutnima laikama nebo jen v uvozovkach porodni asistentkou nez v nemocnici kde Tobe i Tvemu mimi poskytnou okamzitou pomoc.Mam kamaradku,ktera malem po porodu prisla o svou dceru dite se muselo krisit a hned mu davali kyslik jinak by zemrelo.Ted si predstav,ze by jsi byla na jejim miste Ty a Tve dite potrebuje urychlene lekarskou pomoc a do porodnice to neni vzdy 5.minut.Takze me jde jen o to,aby si mamky uvedomily i tyto rizika.Ja vim doma je pohodli,ale nikdy nevis ze.
 Lada 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Proč jen při přirozeném porodu? 

(17.1.2006 13:17:54)
Tak tedy do boje, nedá se nic dělat.
Jak víš, že komplikace nepřišly proto, že se do porodu nepřirozeně zasahovalo, rodička nebyla v psychické pohodě a navíc léky podané pro tišení porodu brzdily přirozené funkce organismu???
Každý zásah (i chemický) ovlivňuje negativně průběh porodu. Každá akce vyvolá reakci a navíc nepřispívá duševní pohodě matky.
Znám hodně žen, které porodily doma a pokaždé to bylo v klidu a bez komplikací. Taky znám spoustu dalších žen (včetně sebe), které si prosadily porod bez vnějších zásahů a porodily taky rychle, krásně a v klidu.
Opět mohu být nazvána fanatičkou a je mi to upřímně jedno, ale zkušenosti žen a přítelkyň, které mám kolem sebe mi bezezbytku dokazují, že WHO (Světová zdravotnická organizace) moc dobře ví, proč doporučuje to, co doporučuje.
A samozřejmě znám i další holky, které měly porod "hroznej a dlouhej" a jsou to přesně ty vystreslý typy, který si nechaj okamžitě kdeco napíchat, aby náhodou netrpěly a ouha, vždycky si to pěkně zavařej. Medikamenty a epidurál jim totálně zabrzdí práci dělohy, takže se hodiny týraj a nakonec se z nich dítě musí vyrvat násilím, protože nemaj už sílu.
Kamarádka si nechala dát epidurál (jsou to už čtyři roky) a dodneška nemůže sexovat s manželem, protože byla po porodu roztržená až na konečník.

Já prostě neznám žádnou takovouhle příšernou historku od osoby, která se na porod těšila, byla v pohodě, hýbala se podle chuti, porodila v pozici která jí vyhovovala a nenechala si nic píchnout!!!

Já osobně mám na porod taky jen krásné vzpomínky ačkoli jsem si nic píchnout nenechala (kromě ATB), ale prostě to není žádná hrůza!

 Lenka 2.syny 5.let 2.roky 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Proč jen při přirozeném porodu? 

(17.1.2006 13:32:35)
Asi na tom neco bude,ze Te tady nekdo nazval fanatickou,protoze mi pripadas jako nejaky Jehovista co neustale mele o svem.Taky mam pekne vzpominky na oba porody bez epiduralu normalne tak jak jsem chtela dokonce jsem chtela jen lezet na boku naopak mi neustale asistentky radily balon teplou vodu blbost kazde mamce vyhovuje neco jineho a jestli je to mamca,ktera abnormalne nesnese bolest tak proc ne s epiduralem.Pochybuji,ze by ji nejaka masaz pomohla
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Proč jen při přirozeném porodu? 

(17.1.2006 14:08:19)
Leni,

za fanaticky jsem Ladin prispevek oznacila ja a stojim si za tim, i dalsi jeji prispevky mi to potvrzuji...

A uz jsem psala v minule diskuzi, ze nejde vnucovat nekomu svoje nazory, ale o to, aby mel kazdy moznost volby!!!!

Aby zeny mohly rodit doma, v porodnich domech, v porodnicich, se svymi doktory nebo PA....proste aby mohly byt co nejvic v pohode. A k tomu potrebujeme kazda neco jineho - v ramci moznosti, samozrejme.

Ja bych treba doma taky nikdy nerodila, nemam na to odvahu, ale kdyz ji nekdo ma, proc ho za to odsuzovat...

Takze prestanme si vnucovat, jestli je lepsi rodit tak nebo tak, musime se snazit, aby se tu dalo rodit tak, jak se kazda rozhodne - pokud to, samozrejme, dovoli zdravotni stav, to je jasne...
 Markéta, syn 4r. 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Proč jen při přirozeném porodu? 

(17.1.2006 13:49:45)
Lado,

absolvovala jsem lékařsky řízený porod včetně epiduralu. Určitě nejsem vystreslý typ, a zcela jistě jsem si nic nezavařila. Takže ne vždycky si to rodičky zavařej, jak vy říkáte. Nevím, jestli kvůli epiduralu porod trval déle, trval celkem (jsem prvorodička) 12 hodin - což je průměr. Dítě ze mě nikdo násilím nevyrvával, měla jsem sílu a energii tlačit skoro hodinu a půl. Během porodu jsem vyzkoušela několik pozic, rodila jsem pak v té která mi vyhovovala - bylo to U Apolináře - jsem překvapená informací, že v porodnicích ještě stále přivazují nohy. Kde?

Dál - mohla byste mi vysvětlit, co má epidural všeobecně společného s roztržením při porodu?

Autorka příspěvku, na který reagujete, hovoří o porodu doma, nikoli o porodu v nemocnici, který vy opěvujete (nebo jsem to nepochopila a rodila jste doma?)a upozorňuje na jeho rizika. Vždycky jsem si myslela, že tady v České republice rodí doma velmi malé procento maminek - vy říkáte, že jich znáte hodně? Kolik to je?

Ohledně rizik při porodu doma - mohla byste mi vysvětlit, jak se řeší naléhavé případy - jako např. prasklá děloha, pupeční šňůra okolo krku a ztráta srdeční akce dítětě atd? Nevím to, ze zprávy WHO jsem to nepochopila (možná jsem špatně hledala, našla jsem tam jen informaci, že porod má probíhat blízko nemocnice - je někde definováno, co je to blízko?)

Nejsem příznivcem porodu doma, pochopila jsem tolik, že vy nejste příznivkyní lékařsky vedeného porodu. Ráda bych se zeptala, proč jste tedy nerodila doma a zvolila jste nemocnici (jestli jsem to tedy špatně nepochopila).

Děkuji předem za odpovědi (jestli si na ně uděláte čas).

Markéta
 Apolena. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Proč jen při přirozeném porodu? 

(17.1.2006 14:05:10)
Markéto,
předpokládám, že Lada není ani PA ani lékařka, takže moc nerozumím otázce, jak by řešila prasklou dělohu atd. Není to otázka pro lékaře nebo pro PA? Nebo v Čechách snad musí tohle řešit žena, která chce porodit doma?
A proč tohle proboha je problém jen u nás, nikoliv ve většině zemí v Evropě??? Proč to jinde jde, a bez problémů, a proč u nás ne???
 Markéta, syn 4r. 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Proč jen při přirozeném porodu? 

(17.1.2006 15:06:02)
Sylvo, domnívám se, že Lada, pokud bude mít čas a chuť, mi odpoví sama. Problematiku závažných komplikací při porodu podle mě nemusí řešit žena, která se rozhodla rodit v nemocnici, protože se odevzává do rukou lékaře a nemocnice s patřičným vybavením. Žena, která se rozhodne rodit doma, snad proboha dopředu řeší (předpokládám, že přinejmenší s porodní asistentkou), co se bude v takových případech dít, jak se zavčasu dostat do nemocnice. Pokud ne, bere mi to iluze o zodpovědnosti matek rodících doma.

A co nejde v Čechách a jinde ano? Porody doma, o kterých je takhle diskuse? Z materiálu WHO vyplývá, že porody doma v Evropě ve významné míře (cca 30 procent) probíhají pouze v Nizozemí.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Proč jen při přirozeném porodu? 

(17.1.2006 15:18:59)
Ó jééé, asi jsem naprosto nezodpovědná matka. Rodila jsem v porodnici, která nemá dětskou JIP, a přesto jsem se nezabývala podrobnostma, co by se stalo, kdyby... spokojila jsem se s obecnou informací, že v případě problémů by dítěti byla podaná neodkladná pomoc a bylo transportováno do nejbližší porodnice s JIP. Ale asi jsem si nejdřív měla řešení komplikací nastudovat? KDyž už jsem se teda odevzdala do rukou lékaře (tfujtajbl, to zní hrozně - já se teda nikomu do rukou neodevzdávala) a nemocnice, která NEMÁ patřičné vybavení (jako ostatně kolik? tři čtvrtiny? ostatních českých porodnic...)...


S.+++
 Apolena. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Proč jen při přirozeném porodu? 

(17.1.2006 15:19:24)
Markéto,
1. nenapsala jsi, že má odpovědět pouze Lada, a vzhledem k tomu, že to naštvalo i mě, reagovala jsem
2. proč by PROBOHA měla žena, která chce porodit doma, měla s PA probírat možné komplikace (jaké? kolik? které pravděpodobně vůbec nenastanou)? Stačí, když bude žena PA důvěřovat stejně, jako to dělají ženy, které rodí v porodnicích - v čem jsme jiné?
3. jak souvisí počet žen v Nizozemí, rodících doma, s možností porodit doma v Čechách bez vyhrožování, zesměšňování atd. a s možností mít u svého porodu PA? V ideálním případě mít porod hrazený od pojišťovny?
 Markéta, syn 4 r. 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Proč jen při přirozeném porodu? 

(17.1.2006 15:36:06)
Markéto,
1. nenapsala jsi, že má odpovědět pouze Lada, a vzhledem k tomu, že to naštvalo i mě, reagovala jsem

Ano, a já jsem reagovala na váš mail.

2. proč by PROBOHA měla žena, která chce porodit doma, měla s PA probírat možné komplikace (jaké? kolik? které pravděpodobně vůbec nenastanou)? Stačí, když bude žena PA důvěřovat stejně, jako to dělají ženy, které rodí v porodnicích - v čem jsme jiné?

Myslela jsem tím prostě, že komplikace nastat mohou u každého porodu, a že některé mohou být řešeny pouze lékařem - takže by mě zajímalo, jak se za ním včas dostanu. Uvedla jsem i, že se na to ptám proto, že to v brožuře WHO není. Považovala jsem za celkem normální, že tohle maminka, která se rozhodla pro porod doma, předem řeší - vy mi sdělujete, že ne. Nemyslím si, že jsou maminky rodící doma jiné než ty, co rodí v porodnici.

3. jak souvisí počet žen v Nizozemí, rodících doma, s možností porodit doma v Čechách bez vyhrožování, zesměšňování atd. a s možností mít u svého porodu PA? V ideálním případě mít porod hrazený od pojišťovny?

Zřejmě jsem špatně pochopila, co jste myslela tím - proč nejde v Čechách to , co jinde v Evropě - diskuse se odvíjela okolo porodů doma - takže souvisí to takhle. Vy jste ale zřejmě měla na mysli to, že velká část maminek v porodnicích není spokojená s přístupem personálu.

Nashledanou.
 Apolena. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Proč jen při přirozeném porodu? 

(17.1.2006 16:38:36)
Markéto,
1. žádný mail jsem nedostala
2. NESDĚLUJU, že ženy, které rodí doma, případné komplikace předem s PA neřeší. Ptám se, proč by měly (na rozdíl od žen, které rodí v porodnici). Taky by bylo dobré vzít v úvahu, že nejen v porodnici, ale i doma rodí RŮZNÉ ženy, takže velmi pravděpodobně se každá rozhoduje jinak.
3. měla jsem na mysli to, že ve většině států v Evropě je možné porodit doma bez problémů, s PA, kterou si vyberu - tj. existují tam PA pro domácí porod a existuje tam i následná péče, případně spolupráce s porodnicemi. Takže nechápu, proč TOHLE nejde u nás. S počtem doma rodících nebo se spokojeností s porodnicemi to nemá vůbec nic společného.


 Markéta, syn 4 r. 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Proč jen při přirozeném porodu? 

(18.1.2006 9:21:46)
Mail jsem měla na mysli tento, na který jste reagovala.

Pokud jde o to, jestli má nebo nemá maminka s PA řešit případné komplikace (čímž jsem myslela to, jak se v nutném případě dostat včas do nemocnice)dává odpověď příručka WHO, část 2.4:

"Kde by tedy měla žena rodit? Můžeme bezpečně říci, že žena by si měla zvolit místo, kde se cítí bezpečně, a na takové periferní úrovni, kde je dostupná náležitá péče (FIGO 1992). U těhotných žen s nízkým rizikem to může být doma, na malé porodnické klinice nebo v porodním centru ve městě, a možná i na porodnickém oddělení větší nemocnice. Musí to však být místo, kde bude veškerá pozornost a péče soustředěna na její potřeby a bezpečí, a které bude co nejblíže jejímu domovu a kultuře. Jestliže se má porod uskutečnit doma nebo v malém periferním porodním centru, měl by být v rámci příprav na porod sestaven plán pro případné převezení do řádně vybaveného zařízení. "

Důvod, pro který se domnívám, že by maminka rodící doma měla tuhle problematiku řešit, jsem už jednou uvedla. Maminka rodící v porodnici má k dispozici lékaře a jeho péči (někdy na bohužel nevalné úrovni) - takže ona to řešit nemusí.

 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Proč jen při přirozeném porodu? 

(18.1.2006 9:37:04)
Marketo, bida ceskych domorodek je v tom, ze oni to resit nemohou - proste oficialni system nespolupracuje. Ja osobne do porodu doma v Cesku nesla ale, ale nikoho neodsuzuji. Jak oni sveho dosahnou, jestli stare nomenklaturni paprdove z gynekologicke-porodnicke organizaci stale tvrdi, ze domaci porody neodpovidaji lege artis, a i ledaktery porodnik arogantne tvrdi, ze porodnicke sluzby vsem Ceskam vyhovuji???
 Apolena. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Proč jen při přirozeném porodu? 

(18.1.2006 11:38:00)
Markéto,
to, co mi asi vadí úplně nejvíc, je naprostá ignorace faktu, že i u nás se rodí doma. Představovala bych si, že bude existovat jakýsi "manuál", který budou mít gynekologové nebo PA, a kde bude napsáno, za jakých podmínek je možné porodit doma. Takže přijdu ke svému lékaři s tím, že chci rodit doma a on mi neřekne, že jsem nezodpovědná hazardérka a že jsem se zbláznila (ten můj to naštěstí neřekl), ale řekne např. "milá paní, bydlíte v dostatečné vzdálenosti od porodnice, to je dobré, ale čekáte dvojčata, takže bych vám porod doma rozhodně nedoporučoval, mohu vám nabídnout jiné možnosti".
To, co je třeba vyřídit po porodu, nebudu zjišťovat dotazem na Rodině od ostatních domorodek, ale dozvím se to z brožurky, kterou dostanu rovněž od svého lékaře nebo od PA, která přijde k mému porodu.
Když jsem se připravovala na svůj porod já, polepila jsem byt papírkama, k telefonu jsem přilepila telefonní číslo na RZP, gynekologa, mobil na PA, která měla přijet. V den porodu jsme byli v porodnici - nechala jsem se vyšetřit, abych věděla, že je opravdu všechno naprosto v pořádku, a taky proto, kdybychom tam museli jet, abychom to pak nehledali (nemocnice je docela velká). Probrala jsem s PA, která měla přijet, kde je porodnice a jak to tam mám daleko.
Udělala jsem všechno, co jsem považovala za důležité.
 Apolena. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Proč jen při přirozeném porodu? 

(18.1.2006 12:02:10)
Ne RZP, ale RZS - Rychlou záchrannou službu :-).
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Proč jen při přirozeném porodu? 

(18.1.2006 8:54:17)
Marketo,
Ja ti zkusim odpovedet trochu abstraktne, ale prece. Moc nechapu, proc te nepresvedcuje statistika z Nizozemi. Po cele Evrope, zvlast jeji severni cast domaci porody jsou legalni soucasti porodnickeho systemu, a rozhodne nejsou ojedinele pripady. Nekolika procentu Nemek nebo Britek to uz velky dav, ze jo :-))? A jsou zemicka, kde domorodska populace je docela husta, jen se ztraci v celonarodnich statistikach (treba Rakouske Tirolsko). Jestli znas par svetovych jazyku, statistika si vyhledas za par hodinek. Lekari nejsou z domacich porodu nadseni, kdo je rad, kdyz nejaka baba mu bere chleba, ze jo? Ale Evropani se obecne zhoduji, ze domaci porod je bezpecny pokud je mozny dovoz do porodnici behem 20 min. Jestli ti prislusna sluzba na to kivne, a splnujes jiste zdravotni pozadavky, nikdo te jako nezodpovednou matku urazet nebude. Je take reglamentovana vybava PA a domaci PA potrebuji mit atestaci ze specifiky svoji praci. Pomahat u domaciho porodu smi i rodinny lekar (v nekterych zemich). A obecne, pokud nejsi Norska princezna, ktera musi ukazovat priklad svemu narodu, tak tercem kritiky jako domorodka bys nestala nikde:-)).
 Markéta, syn 4r. 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Proč jen při přirozeném porodu? 

(18.1.2006 9:30:12)
Cizinko, díky za info. Znalosti o domácím porodu, které jsem zatím získala, jsou z diskusí (většinou spíše hádek)a z té tolik opěvované příručky WHO. A tam jsem o domácích porodech našla informaci, že oficiální jsou v Nizozemsku, jinde že jsou v podstatě konfrontací s oficiálním systémem péče.

"V řadě vyspělých zemí vedla nespokojenost s nemocniční péčí malé skupiny žen a poskytovatelů péče k praktikování domácího porodu v alternativních podmínkách, často více či méně jako konfrontace s oficiálním systémem péče. Statistické údaje o těchto domácích porodech jsou vzácné. V australském výzkumu byly shromážděny údaje, které naznačovaly, že výběr těhotenství s nízkým rizikem je jen relativně úspěšný. U plánovaných domácích porodů byly počet převodů do nemocnice a míra porodních intervencí nízké. Údaje o perinatální mortalitě (úmrtnosti) a neonatální morbiditě (nemocnosti) byly také relativně nízké, ale údaje o faktorech, kterými se tomuto dalo předejít, nebyly poskytnuty (Bastian a Lancaster 1992). "

Je fakt, jak jsem si teď všimla, že informace jsou staré, možná se mnohé změnilo. Příručka jinak uvádí, že ve většině vyspělých zemí jsou porodní centra - v nemocnicích - kde porod probíhá za přirozených podmínek, bez lékařské asistence - nemáte na mysli tohle?

 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Proč jen při přirozeném porodu? 

(18.1.2006 9:45:23)
Marketo, jsou porodni doma a take porody doma - co komu vyhovuje. A kdyz jsem prohlizela web stranky nemeckych a rakouskych porodnic (ja mam jakysi velice hluboce vtisneny strach z tehotenstvi - tak si tim utesuji), tak proste kazda porodnice nespecializovana na rizikovky, vychvaluje prirozeny porod a nemedikalizovane zpusoby tiseni bolesti jako ten nejlepsi zpusob - ale k tomu pak je jeste pestrejsi nabidky. A co mi zvlast vyhovuje kvuli me minulosti, ze i v porodnici muzes si zvolit svoji PA a k ni chodit na tehotenskou poradnu.
 Lada 
  • 

Krátká odpověď 

(17.1.2006 15:01:44)
Pavlína už spoustu otázek ze mně odpověděla (Pavlíno díky!)
Nevím Markéto, proč máte potřebu neustále paušalizovat.
To, že jsem pro, aby bylo možno porodit doma ještě neznamená, že k tomu nutně musím mít odvahu i já sama.( Koneckonců zaplaťpánbu už existují zařízení, kde jsou zdravotníci ochotni víceméně přihlížet a takové jsem si vybrala.)
Rozhodně jako neupírám nikomu možnost rodit s epidurálem (nebo jakkoli jinak) když to chce ( a v ideálním případě je informován o rizikách, možnostech atakdále) a zase to neznamená, že bych si ho JÁ nechala píchnout.
Chci aby byla možnost pro KAŽDÉHO zvolit porod jaký chce.
K vyjádření mého osobního stanoviska mně (bohužel) vyprovokovaly nesmyslné a drzé poznámky z druhého tábora, ale nic to nemění na tom, co už jsem mnohokrát napsala.

Skoro všechny reagujete nesmyslně agresivně, podporujete se navzájem a mně už to dost přestává bavit, protože takhle se slušná diskuze nevede. Mrzí mně, že jsem se nechala vyprudit...
Zřejmě jsme podle vás všichni včetně WHO mimo, tak jo...
SBOHEM!


 PajaMM 


Re: Krátká odpověď 

(17.1.2006 15:22:37)
Lado,

tady mas svoje vlastni slova, kopiruju ti to z tvych prispevku...

-------------------------------------------------------
....tak klasicky vedený porod určitě ano. Nejen že "vyprodukuje" na svět dítě zfetovaný a oblbnutý tišícíma prostředkama (který se cpou většinou ještě paušálně do matky, nebo ještě horší epidurál) , ale taky mu okamžitě po vykouknutí na tenhle náš veselej svět dělá jedno trauma za druhým....

Jak víš, že komplikace nepřišly proto, že se do porodu nepřirozeně zasahovalo, rodička nebyla v psychické pohodě a navíc léky podané pro tišení porodu brzdily přirozené funkce organismu???
Každý zásah (i chemický) ovlivňuje negativně průběh porodu. Každá akce vyvolá reakci a navíc nepřispívá duševní pohodě matky.
Znám hodně žen, které porodily doma a pokaždé to bylo v klidu a bez komplikací.

A samozřejmě znám i další holky, které měly porod "hroznej a dlouhej" a jsou to přesně ty vystreslý typy, který si nechaj okamžitě kdeco napíchat, aby náhodou netrpěly a ouha, vždycky si to pěkně zavařej. Medikamenty a epidurál jim totálně zabrzdí práci dělohy, takže se hodiny týraj a nakonec se z nich dítě musí vyrvat násilím, protože nemaj už sílu.
Kamarádka si nechala dát epidurál (jsou to už čtyři roky) a dodneška nemůže sexovat s manželem, protože byla po porodu roztržená až na konečník.

...jen jsem překvapená, kolik má medikalizovaný porod a přikurtování na "kozu" pořád přívrženců! Z diskuzí zde mám pocit, že jsou snad za tenhleten způsob porodu ženy bojovat!

-------------------------------------------------------

Takze z vyse uvedenych tvych prispevku mi nevyplyva, ze bys byla prilis tolerantni a otevrena vsem nazorum...a taky mi z toho nijak nevyplyva, ze nikomu neberes, jak a kde chce rodit...naopak, dsuzujes ty, co to nechteji jako ty...A to bys nemela, ne? Aspon podle toho, co pises ve svem poslednim (casove) prispevku...

Proto jsem tvuj prispevek z predchozi diskuze oznacila za "zavanejici fanatismem" nikoli tebe za fanaticku...to je rozdil...
 Markéta, syn 4 r. 
  • 

Re: Krátká odpověď 

(18.1.2006 9:08:00)
Lado, v případě, že vaše sbohem neznamenalo, že se na diskusi už nevrátíte, chtěla bych vám napsat následující:

Doufala jsem, že se s diskuse dozvím něco zajímavého o porodu doma. Sama víte, že to je problematické téma, že existují dva "nesmiřitelné tábory". Jak už jsem řekla, já jeho příznivkyní nejsem, nicméně se zajímám o spoustu věcí, a porod doma (zejména pro svojí vyjímečnost, obvyklé to tedy opravdu není) mezi ně patří. Proto jsem ve svém příspěvku adresovaném vám položila několik otázek, některé se týkaly porodu doma všeobecně, některé reagovaly přímo na fakta, uvedená ve vašem příspěvku (spojitost epiduralu a velkého porodního poranění, počet žen, které rodily doma - já jsem to skutečně považovala za výjimku atd.)Na některé otázky mi odpověď dala Pavlína, které děkuji. Mimo jiné jsem se vás také zeptala, proč jste nerodila doma. Nic jsem tím nemyslela, prostě mě to zajímalo. Tou otázkou jsem se vás evidentně velmi dotkla, což je mi líto - určitě to nebylo mým záměrem.

Nevím, které poznámky z "druhého tábora" považujete za nesmyslné a drzé, já jsem se snažila slušným způsobem získat vědomosti od informované strany. Příručka WHO se porodem doma příliš nezabývá (ale možná jsem to přehlédla).

Nevím, co jste v mém příspěvku považovala za paušalizující, já jsem tam nic takového nenašla.

 Lenka 2.syny 5.let 2.roky 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Proč jen při přirozeném porodu? 

(18.1.2006 10:18:38)
Marketo ja s Tebou naprosto souhlasim vis ony tak zvane chytrolinky doporucuji neco a samy na to nemaji.Ale urputile az fanaticky budou premlouvat ostatni mamky.To bych chtela opravdu videt kdyby nektere mimi muselo nutne do porodnice ze neni neco v poradku.Ja vim,ze v Holandsku se rodi normalne doma,Ale venku stoji sanitka s pomoci a v pripade okamzite vyjizdi do nemocnice.Takze je to opravdu kazdeho vec,ale uvedomit by jsme si meli,ze rozhodujem i za sve dite.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Proč jen při přirozeném porodu? 

(18.1.2006 10:34:36)
Lenko, v kazdem pripade ani v Holandsku sanitka nestoji. Sanitky jsou vlastne i v Cesku, a pri trochu dobre vuli, bezpecny porod domy byl by mozny i v Cesku. Trochu vice snazit se by nemely pak jen porodnicky establishment, zdravotni dopravni sluzba, ale i dopravni police. Jednou volaly jsme sanitku pro souseda, ktery zkolaboval u nas na chodne. Prijeli za 12 min, ale ja i pesky byla bych u nas rychleji. A kdyz vidim jak to vypada, kdyz sanitka klickuje mezi zasnenymi ridicma a musi pustit babu, ktera specha na tramvaj, tak rozumim, proc to tak je.
 Lenka 2.syny 5.let 2.roky 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Proč jen při přirozeném porodu? 

(18.1.2006 11:02:01)
Nezlob se cizinko,ale nejak jsem nepochopila Tvou odpoved.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Proč jen při přirozeném porodu? 

(18.1.2006 11:31:27)
Lenko, precti si odpovedi Sylvy a Pavliny, tak pochopis prvni cast. Ja bych je doplnila, ze ve skutku domorodku by melo mit moznost dopravit do porodnici i sanitka (takove jsou pravidla, alespon tam, kde to znam:-)) A druha cast byly moje postrehy o dopravni situaci v CR.
 ája 
  • 

Re: volba polohy 

(18.1.2006 14:31:06)
markéto,
zajímalo by mě jak jste se zavedeným epidurálem měnila polohy,
nevěděla jsem, že to jde
od epidurálu mě právě tohle odradilo.. :-(
 Markéta, syn 4r. 
  • 

Re: Re: volba polohy 

(19.1.2006 15:12:06)

Při epiduralu se zavede epidurální katétr (taková tenká hadička) do oblasti zad, katétr se připevní na rameno (normálně náplastí) a hotovo. Teda takhle to proběhlo u mě a takhle mi to taky před porodem vysvětlili. Tou hadičkou je možné během porodu přidávat anestezi. Po zavedení katétru jsem měla naprostou volnost pohybu, a rodila jsem (kromě asi posledních pěti minut, kdy jsem si (naprosto dobrovolně) sedo/lehla na porodnický stůl) vestoje/v dřepu, zezadu mě podpírala na střídačku PA a můj muž. Předem jsem se v porodnici ptala, jestli budu při edpiurální anelgezi nějak omezená v pohybu - odpověď zněla nikoli. Teď jsem se ještě pro zajímavost dívala na různé webové stránky - všude jako jednu z výhod epiduralu udávají možnost volného pohybu.
 Bibi* 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Proč jen při přirozeném porodu? 

(17.1.2006 14:33:11)
Ale Lado,no tak!!!:o))
 Majka bezdětná :) 
  • 

Re: Proč jen při přirozeném porodu? 

(17.2.2007 11:20:38)
Ahoj všichni, já jsem třeba ještě nikdy nerodila ale na 100% né li více vím, že chci rodit doma. Jsem 79 ročník a jsem zdravotní sestra. Vím také jaké to může být pro rodičku v nemocnici, když jste na sále, projde okolo vás spousta mediků, každý si do vás sáhne a pořádně prohmatá a to i když jim nedáte souhlas. To samé je když řeknete, že chcete rodit v jiné poloze než ta co si myslí oni, že je ta nejlepší (na zádech v křesle), nebo že se chcete projít a ulevit si od bolesti, tak prostě máte smůlu a budete muset ležet s přikurtovanýma nohama na křesle a smůla. Když chcete napít nebo máte hlad, tak vám řeknou že máte smůlu (ani vám nenavlhčí rty) prostě nic.

A také to beru tak, že v minulých stoletích ženy rodily pomalu na poli a taky se nic nedělo, porodily a pomalu druhý den šli "makat" aby úroda byla sklizena (s mimčem na zádech nebo si ho položili k sobě na zem a taky se fungovalo. Samozřejmě pár porodů se taky nepovedlo, ale z 90% to bylo v pořádku - nebo snad ne?!?

Asi si budete myslet, že plácam nesmysli, když jsem nerodila, ale myslím si, že pokud budu mít během porodu bez komplikací hlad nebo žízeŇ, tak se trochu osvěžím, protože přecpat se samozřejmě nemůžu, ale nmé že mi na sále řeknou, NE nic nedostanete, teď rodíte, až dorodíte tak si odpočinete, prospíte a pak se teprve budete moct najíst (ale to sprominutim umřu hlady)

Bohužel toto povídání je pravdivé, je z vlastní zkušenostui z praxe v nemocnici.


Takže já fandím porodům doma.
Marie
 Helena a holčička 
  • 

Re: Re: Proč jen při přirozeném porodu? 

(17.2.2007 11:46:04)
Ahoj,
Kde jsi byla na praxi? Možná jsi byla nějaká ne úplně dobrá porodnice. Nebo jsem měla prostě štěstí. Nvavím, pokud jsi 79 ročník, tak jsi maturovala nejspíš před deseti lety. Od té doby se mohlo leccos změnit.

Rodila jsem v Podolí, všichni byli milí, ochotní, dostala jsem najíst, napít, kdykoliv jsem chtěla, procházet jsem se mohla taky, nohy mi nikdo nepřivazoval a polohu jsem si v rámci možností sálu mohla vybrat taky. Měla jsem maximum soukromí s tatínkem na porodním sále pro jedinou maminku a s přítomností mediků jsem písemně souhlasila. Bylo mě řečeno, že tam bude jen jeden a nebude zasahovat do průběhu porodu, tzn., bude se jen dívat a kdykoliv ho můžu poslat pryč. Předně tak se stalo. Výslovně jsem navíc souhlasila s tím, aby jedna medička provedla předporodní přípravu. Pokud ti to vadí, můžeš odmítnout.

Původně jsem zvažovala o porodu doma. Ale pak jsem byla štastná, že jsem byla v porodnici. O žádných komlikacích jsem nevěděla, ale ukázalo se, že porod nebyl úplně v pořádku a myslím, že bez zásahu zdravotníků by dcera nejspíš nepřežila. Takže ne každou komlikaci je na sobě schopen poznat. Připadá mi zbytečné usoudit, že mám bezproblémový porod a že jsem tedy v těch 90%, o kterých píšeš. Taky můžeš být v těch 10%, ani o tom nevědět a potom celý život litovat.

Rodit doma je jen tvoje rozhodnutí. Jsou lidi, co jsou pro a lidi, co jsou proti. Před svým porodem jsem byla pro a teď se to otočilo. Je to na tobě, každopádně mnohdy to v těch porodnicích nemusí být taková hrůza, jak si myslíš. Pokud si na přirozeném porodu zakládáš, tak vždycky můžeš rodit třeba ve Vrchlabí.
 Helena 
  • 

Re: Re: Re: Proč jen při přirozeném porodu? 

(17.2.2007 12:14:51)
Aha, tak to sjem špatně pochopila debatu. V přdchozím přispěvku jsem myslela porody doma, kde není přítomna žádná porodní asistentka s monitorem apod. Kamarádka rodila doma jen s pomocí manžela, který je nezdravotník. Do porodnice to měli autem 40 minut. To mě připadá, jako riziko. Pokud je ale doma pododní asistenka, která má nějaké přístroje, tak je to nejspíš o něčem jiném.
 Helena 
  • 

Porod doma není záruka, že bude bez problémů, a co potom? 

(17.2.2007 12:07:28)
Uvažovala jsem o porodu doma, nakonoce jsem se rozhodla pro pododnici. Na jsem se porod těšila, byla jsem maximálně v pohodě, hýbala se podle chuti, porodila jsem v pozici, která mi vyhovovala a nenechala si nic píchnout proti polesti.

Nikdo do porodu nezasahoval. Aspoň do té doby, než začal kvílet monitor, že se něco děje. Subjektivně jsem měla pocit, že je všechno v pořádku, ale dítěti se podle monitoru zpomalilo srdíčko a skoro se zastavilo. Správně jí mělo bít pětkrát rychleji než bylo. Okamžitě jsem porodila kleštěma, museli dceru křísit, pak začala dýchat a dnes to vypadá, že je zcela v pořádku. Kdybych byla doma, tak jsem rodila ještě o pár hodin déle a porodila bych ji nejspíš mrtvou. Nenapadlo by mě se najednou hnát do nemocice, protože jsem žádnou komlikaci nepociťovala.

Já jsem nebyla v porodnici o nic víc ve stresu než bych byla doma, porod by maximálně přirozený a přesto se stalo, to co se stalo. Chápu, že pohoda doma je důležitá, ale věř tomu, že i tam se může něcos stát. A co potom? Dítě se může narodit mrtvé nebo nastane v průběhu porodu nějaká koplikace a lákaře člověk sežene o dost později, než kdyby byl v porodnici.
 Pavlína&potomci 


Lence 

(17.1.2006 14:00:32)
Lenko,
1.) Ano, opravdu si dovolím srovnávat porod doma a porod v porodnici co do bezpečnosti. Myslím naprosto vážně, že u zdravé ženy s fyziologickým těhotenstvím je porod doma úplně stejně bezpečný jako v porodnici. To není z mé hlavy, to je stanovisko Světové zdravotnické organizace (WHO) = odborníků.

2.) Porodní asistentka je plně kompetentní vést SAMA porod. Ty, které chodí k porodům domů, jsou vybaveny mj. přístrojem na poslech ozev a kyslíkem. Kdyby bylo potřeba mimi křísit, jsou schopné mu díky vybavení poskytnout první pomoc. Nehledě na to, že zkušená PA, která chodí rodit domů, pozná, že se mimčo přidušuje daleko dříve (a jede se do porodnice, příp. se volá sanita), než když je venku a je třeba zasahovat jako u tvé kamarádky.

3.) Já mám pro změnu kamarádku, které u miminka narozeného v porodnici zanedbali streptokokovou infekci takovým způsobem, že mimčo málem zemřelo, zachránili ho až na vyšším pracovišti a je díky tomu postižené (DMO).

4.) Pokud tě problematika domácích porodů opravdu zajímá, můžeš si přečíst knihy od Michaela Odenta (lékař), od Henci Geor - Průvodce přemýšlivé ženy na cestě k lepšímu porodu, od Ingeborg Stadelmann - Zdravé těhotenství, přirozený porod...

5.) Nepochybuji, že ženy, které chtějí rdsit doma, se na to zodpovědně připravují a uvědomují si jak rizika, tak i přínos takovéhoto porodu. Rozhodně není hlavním důvodem pohodlí matky.
 Markéta, syn 4 r. 
  • 

Re: Lence 

(17.1.2006 15:54:05)
Pavlíno,

děkuji, že jste mi zodpověděla část mých dotazů týkajících se porodu doma. Zajímalo by mě však, kde se v příručce píše o srovnatelné bezpečnosti. Já jsem tam našla toto (v části 2.4):

"V řadě vyspělých zemí vedla nespokojenost s nemocniční péčí malé skupiny žen a poskytovatelů péče k praktikování domácího porodu v alternativních podmínkách, často více či méně jako konfrontace s oficiálním systémem péče. Statistické údaje o těchto domácích porodech jsou vzácné. V australském výzkumu byly shromážděny údaje, které naznačovaly, že výběr těhotenství s nízkým rizikem je jen relativně úspěšný. U plánovaných domácích porodů byly počet převodů do nemocnice a míra porodních intervencí nízké. Údaje o perinatální mortalitě (úmrtnosti) a neonatální morbiditě (nemocnosti) byly také relativně nízké, ale údaje o faktorech, kterými se tomuto dalo předejít, nebyly poskytnuty (Bastian a Lancaster 1992).

Nizozemí je vyspělou zemí s oficiálním systémem domácích porodů. Výskyt porodů doma se v jednotlivých regionech značně liší, a rozdíly jsou dokonce i ve velkých městech. Výzkum perinatální mortality neprokázal žádnou korelaci mezi regionální hospitalizací při porodu a regionální perinatální mortalitou (Treffers a Laan 1986). Studie provedená v provincii Gelderland srovnávala " porodní výsledky" porodů doma a v nemocnici. Výsledky prokázaly, že u prvorodiček s těhotenstvím s nízkým rizikem byl porod doma stejně bezpečný jako porod v nemocnici. U žen s několikátým porodem byl výsledek domácího porodu významně lepší než výsledky porodů v nemocnici (Wiegers a kol. 1996). Žádný důkaz nenasvědčoval tomu, že by tento systém péče o těhotné ženy mohl být zlepšen zvýšením medikalizace porodu (Buitendijk 1993).

Já jsem z toho vyrozuměla, že v Nizozemí (což je jediná země v Evropě, kde porody doma jsou velmi rozšířené)existují věrohodné výzkumy, které potvrdily to, co říkáte vy ve svém příspěvku. A dále jsem vyrozuměla, že v ostatních státech jsou statistické údaje velmi vzácné. Takže příručka WHO obsahuje údaje o Nizozemí, nikoli o celém světě. Přiznám se, že jsem ji proběhla jen velmi zběžně, takže jestli ta informace, kterou uvádíte ve svém příspěvku, je v příručce někde jinde, můžete mi, prosím, napsat odkaz?

Děkuji


 Pavlína&potomci 


Markétě 

(18.1.2006 14:09:21)
Markéto,
ano, je ta ta část v příručce, kterou citujete. Ale nevyplývá mi z toho, že by toto bylo platné pouze pro Nizozemí, nýbrž to, že v tomto státě byla provedena uvedená studie. Předpokládám, že něco podobného platí i pro ostatní vyspělé evropské země, neboť se zde uvádí ještě toto:

"Kde by tedy měla žena rodit? Můžeme bezpečně říci, že žena by si měla zvolit místo, kde se cítí bezpečně, a na takové periferní úrovni, kde je dostupná náležitá péče (FIGO 1992). U těhotných žen s nízkým rizikem to může být doma, na malé porodnické klinice nebo v porodním centru ve městě, a možná i na porodnickém oddělení větší nemocnice. Musí to však být místo, kde bude veškerá pozornost a péče soustředěna na její potřeby a bezpečí, a které bude co nejblíže jejímu domovu a kultuře. Jestliže se má porod uskutečnit doma nebo v malém periferním porodním centru, měl by být v rámci příprav na porod sestaven plán pro případné převezení do řádně vybaveného zařízení."

"Porod doma se řádnou péčí si však vyžaduje několik základních příprav. Asistující osoba musí zajisti, aby byl po ruce dostatek čisté vody a aby byla místnost, ve které se porod uskuteční, teplá. Je potřeba si pečlivě mýt ruce. Pro zabalení miminka je potřeba mít připravené teplé ručníky nebo pleny, aby se udržela jeho teplota. Měla by být připravena také alespoň základní brašna pro čistý porod dle doporučení WHO, aby se v rámci možností vytvořilo maximálně čisté prostředí a aby byla náležitě ošetřena pupeční šňůra. Dále musí být pro případ potřeby zajištěna doprava do střediska s vyšší péčí. Prakticky to znamená, že je nutná účast celého společenství a přísun peněžních prostředků, aby mohla být doprava zajištěna i v oblastech, kde je to jinak obtížné. "

Z toho jednoznačně vyplývá potřeba jakéhosi "manuálu", o němž se zmiňuje Sylva, který by dal porodům doma jasná pravidla (např. pokud bude žena bydlet v odlehlé horské vesnici, k nejbližší porodnici to bude mít 30 km a termín porodu bude mít v zimě, lékař jí ho nedoporučí a nabídne jiné možnosti, kde a jak porodit atp.). Ignorováním existence domácích porodů v naší zemi se nic nevyřeší, protože vždy bude existovat procento žen, které se doma rozhodnou rodit a i když jich bude v porovnání s ženami rodícími v porodnici málo, neměla by jim být odepřena možnost kvalifikované péče. I v např. Německu či Rakousku je procento doma rodících žen malé, ale v jejich systému zdravotní péče se s nimi počítá. Žena, která oznámí lékaři svoje rozhodnutí rodit doma od něj obdrží seznam PA, které se na domácí porody specializují. PA jí vystaví recept na věci, které k domácímu porodu potřebuje a které jí uhradí pojišťovna. Pokud je během porodu třeba odjet do nemocnice či zavolat sanitu, po převozu se v porodnici nekoná žádné drama a žena nemí nucena poslouchat osobní názory zdravotníků na své rozhodnutí rodit doma. Ve výše uvedeném nevidím nic, co by se nedalo uvést do praxe i v ČR, POKUD BY OVŠEM BYLA VŮLE! Zde spatřuji hlavní kámen úrazu, neboť se nemohu zbavit dojmu, že vůle prostě není.

Pokud Vás zajímají nějaké další studie ohledně domácích porodů, zde je zkrácená verze jedné, která proběhla ve Švýcarsku: http://www.rodina.cz/cap/texty/Versus/Studie_Switz.htm

Také existuje malá statistika, kterou udělala pí Štromerová a týká se ČR, odkaz je zde: http://www.rodina.cz/cap/texty/Versus/Dotaznik.htm

 Lada 
  • 

Souhlas! 

(17.1.2006 12:58:53)
Jojojo, asi je to boj s větrnými mlýny a nekonec ať si vážně každý dělá co chce...
Při reakci na předchozí článek pana Kláska jsem dokonce byla vyhodnocena jako fanatička ... jen jsem překvapená, kolik má medikalizovaný porod a přikurtování na "kozu" pořád přívrženců! Z diskuzí zde mám pocit, že jsou snad za tenhleten způsob porodu ženy bojovat!
Sorry, mně to prostě hlava nebere....
Ať žije masochismus.
 Lenka 2.syny 5.let 2.roky 
  • 

Re: Souhlas! 

(17.1.2006 13:08:06)
No tak to si myslim,ze to dost prehanis srovnavat to dnes s totacem to asi nevis co to bylo ukazovat deti pres sklo navstevu ani nahodou a dom nejdriv jak za tyden.Tak se vzpamatuj.
 Lada 
  • 

Hmmmmmm 

(17.1.2006 13:30:28)
Tak nějak nechápu, proč sem motáš "totáč" !?!
 Ajulinka, Anička05, Matýsek 06 


nesouhlas 

(17.1.2006 14:03:29)
je to tvoje zkusenost, ale mylis se, pokud si myslis ze medikace pri porodu ti akorat pritizi. Je to jen v pripade, pokud jsou podany neodborne ci nevhodne byt z ruky lekare. Ja jsem mela dolzin a oxytocit a dle meho nazoru bylo vse v poho.Porod netrval dlouho a Anicku mi celou dobu monitorovali, protoze byly spatne ozvy. Kdyz jsem se stale neotvirala, sla jsem do sprchy. Tam jsem se behem chvilky otevrela skoro na 10 cm a do hodky porodila.(celkovy cas 8 hod)Nic mi nenutili a kdybych trvala na tom, ze chci to a to, tak mi vyhovi.Ja jsem ovsem byla rada, ze se o mne nekdo stara a prip. radi a soustredila se jen na dychani.....
 cizinka 
  • 

Re: Souhlas! 

(18.1.2006 8:29:02)
Lado,
Lado, poprve, ja bych nehazela do jednoho pytle porodu na koze a porodu medikalizivaneho. Porod na zadech na vysokem stole a s nohama na horu je odsouzenou WHO praktikou, protoze je pro porodni proces kontraproduktivni, zbytecne bolestna a vyzadujici zasahy. Oxytocinske latky je to, cim musi byt (podle WHO) vybaveny kazdy porodnik pro nektrere pripady. Vyzkumy neprokazali jedine ucinnost oxytocinu jako prevenci dlouheho porodu. (To jest, kdyz je podavan bez nalezu, ze porod nepostupuje.) Jinak je to dulezity medikament pro pripadnou pitrebu zachranit zivot matce nebo diteti. Zatim co porod na koze je hanbou ceskeho porodnictvi (ale ne ceskych zen, to bych nikdy nerekla, protoze zazila jsem ze v jistych situacich se mnou manipulovaly jako s kotatkem), skodlivost pouzivani farmaceutickych prostredku tiseni bolesti je veci relativni.
Nejdrive moje zkusenost - muj pokus o prorozeny porod kvuli neschopneho personalu byl prusvihem od sameho zacatku. Myslim ze byla chvile, kdyz podanim nejakeho opiatu jeste se dalo ledacos zachranit. Ale ne, vytahli mne ne na operacni stul(nebyla to koza, ale princip podobny), a servaly tak, abych si to pamatovala na cely zivot. Po porodu dostala jsem sedativy i ja i moje dite, a to nekolikkrat. Zatim co bez pochyby mas pravdu, ze prirozeny porod, pokud je mozny, ma velke vyhody pro matku a dite, o zpusobech tiseni bolesti musi se rozhodnout kazda sama. Dlouhy prirozeny porod je hrdinsky cin, a nikdy by nemel zene namlouvat, ze je to jeji povinnost. Je to na nej, jestli to zkusi, nebo pozada personal ji nepodavat v zadnem pripade nic, anebo se rozhodne, ze na zadnou velkou bolest proste nema, a bude lepsi pro nej a pro jeji dite bude lepsi, ze se porod neskonci nervovym otresem. No a jeste k te "neinformovane matce". Vis kolik na svete existuje matek informovanych, ale velice smutnych z toho duvodu, ze svoje dite nikdy neporodi prirozene kvuli zdravotnich duvodu? Tady Daniela vyzyvala k slusnosti, myslim ze ohleduplnost pri formulovani svych nazoru o porodu bylo by jeste lepsi slovo.
Jinak ti verim, ze myslela jsi to dobre, a skutecne mas svuj kus pravdy. O vyhodech prirozeneho porodu mluvit si musi, protoze jsou. Podle meho nazoru, jeste vice je nutno mluvit o podminkach, ve kterym prirozeny porod je mozny.
 Sonina,holky 4 roky a 4 měsíce 
  • 

Re: Souhlas! 

(18.1.2006 8:41:02)
Milá Lado,mám 2 děti a zkusila jsem různé porodnice.Těhotenství u obou bylo naprosto bez komplikací,ale kdybych obě holky rodila doma-tak by jsme tady už ani jedna nebyla.1.musela jít zvonem,po vyvolaném porodu,kde jsem 13.dní přenášela,měla jsem zkalenou vodu a hlavně porod nepostupoval,respektive mimču se nechtělo dolů do porodních cest.Takže zásahy museli být opravdu okamžité a z domu bych to prostě nestihla.Druhou dceru jsem rodila 2 dny a porod byl ukončen císařem,opět pro nepostupující porod.A to upozorňuju!!!!!!!!!!,že byl veden naprosto přirozeně bez medikamentů,mohla jsem s nadsázkou dělat opravdu co chci.Byla jsem ráda,že jsem byla v porodnici,tak skvělý přístup,úžasná asistentka-snažila se mi vyhovět,i když jsem "dělala psí kusy".V žádné porodnici se dnes nekurtuje,to by sis měla opravdu zjistit,dělám do "toho",a tyhle řeči mě fakt dostávají.Jeto na každém,jak se rozhodne,ale měla bys vědět,že pokud se v Nizozemí rodí doma,tak před domem stojí plně vybavená speciální sanita s lékařem!!!!!!!!!!!!!!!Byla jsem u toho,takže informace nemám jen z nějaké příručky.Takže holky,at se rozhodnete jakkoli,musíte vzít v úvahu všechny rizika,a pokud chcete alternat.porod-existují i tzv.porodní domy.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Re: Souhlas! 

(18.1.2006 10:25:15)
Sonino, už to tu bylo mockrát, takže stručně: doma by po 13 dnech přenášení nikdo porod nebyl ochoten vést, zvlášť ne vyvolávaný, takže bys začala i skončila v porodnici, stejně jako tomu bylo. Tj. žádné riziko z prodlení. Při druhém nepostupujícím porodu by ti PA po prvním dni doporučila také převoz do porodnice, tedy opět žádné riziko z prodlení.
 Lenka 2.syny 5.let 2.roky 
  • 

Re: Re: Souhlas! 

(18.1.2006 10:31:20)
Soni vubec se nevzrusuj nad chytrackou Ladou haji porody doma a sama rodi v nemocnici.To by me zajimalo jestli byla prikurtovana Ti s ni museli mit nervy to Ti povim jeji slova nenechala jsem si nic pichnout pozor,aby neumrela Lada.
 Apolena. 


Re: Re: Souhlas! 

(18.1.2006 11:03:20)
Sonino,
nevím, co si mám myslet, když píšeš, že v Nizozemí při porodu doma stojí před domem sanitka s lékařem, a že to víš jistě. Je to pitomost hodně oblíbená, ale pravda to není. Taky mám v Nizozemí přátele a na jednom kurzu nás školily holandské předporodní poradkyně a všichni se tomuhle smáli a všichni celkem logicky říkali, že zas tak bohatá země nejsou, aby si tohle mohli dovolit, navíc že to je zbytečné, protože jejich PA jsou zkušené a dokážou včas rozeznat, kdy je třeba dojet (vlastním autem) do porodnice.
Slyšela jsem taky verzi, že tahle porody doma jsou oficiální jen v zemích, kde tuhle mýtickou sanitku s nudícím se lékařem uvnitř mají. Vyprávím to svým cizozemským přátelům pro pobavení.
 Pavlína&potomci 


Re: Re: Souhlas! 

(18.1.2006 11:16:18)
Sonino,
proboha, opravdu by mě zajímalo, odkud pramení tahle často se objevující fáma o tom, že v Holandsku stojí před domem při domácím porodu sanita. Mám čtyři kamarádky-spolužačky trvale žijící v Nizozemí, se kterými jsem v kontaktu. Tři rodily doma, jedna v porodnici. Z těch tří jedna odjela do porodnice kvůli nepostupujícímu porodu (vezl ji manžel jejich vlastním vozem s PA), dvě porodily skutečně doma. Všechny čtyři se upřímně divily tomu, že se traduje ten nesmysl se sanitou před domem. Nejen, že ani jedna z těch tří doma rodících nic takového neměla, ale ani o něčem podobném nikdy neslyšela. Resp. slyšela - ode mně :))).
 PajaMM 


Re: Re: Re: Proč jen při přirozeném porodu? 

(17.1.2006 13:46:58)
Leni,

vidis, ja rodila v porodnici a vubec nic me nebolelo, fakt. Ani kdyz jsem se doma otevirala, ani pri porodu, ani po nem...

Takze ne kazdy porod musi nutne bolet :-) ale asi snasim bolest jinak nez ostatni, to je taky mozne :-)
 Gábi, 2 děti 


Co bolí víc?! 

(17.1.2006 13:56:48)
Probůh, co je to zase za otázku? To jako "někdo mi zaručte postup, kdy porod nebolí, a já jdu do toho". 8-(
Pokud pokládáte tuto otázku, nechápete (nebo nechcete chápat) nic ...
 Karolína 
  • 

Re: Co bolí víc?! 

(17.1.2006 14:16:00)
Proč se rozčiluješ nad mojí otázkou, jsem zvědavá, no a co, lidi se ptaj kolikrát na blbiny a todle je tedy dost důležité, ne? Fakt jsem někde četla, že u přirozeného porodu je ta bolest snesitelnější, protože je právě přirizený...a někdo v domácím porodu psal, že žádnou bolest neměl, teda neměla, právě proto, že byla doma v pohodě! Budu rodit poprvé, tak mě to zajímá a nechápu, proč mě považuješ za pitomou-tak jsem tvou reakci pochopila.
 PajaMM 


Re: Re: Co bolí víc?! 

(17.1.2006 14:18:36)
Karolino,

ja rodila v porodnici - psala jsem to tu pred chvilkou - a nebolelo me nic...fakt nic a na bolest jsem nedostala vubec nic, takze tim to nebylo :-)

Proste u kazde je to jine a kazda taky snasime bolest jinak...
 Apolena. 


Re: Re: Co bolí víc?! 

(17.1.2006 14:54:33)
Karolíno,
pokud vím, tak v diskuzi o domácím porodu jsem psala jenom já, že jsem měla (téměř) bezbolestný porod (nikoliv úplně). Ale NIKDY jsem nepsala, že to bylo pouze proto, že jsem byla doma.
Ale jsem typ, který bolest, nemoc, trápení atd. (myšleno všeobecně) snáší mnohem líp v domácím prostředí. Prostředí nemocnice na mě působí tak depresivně, že mě bolí i vlasy, jen když jdu okolo :-). Takže svůj podíl na "bezbolestnosti" domácí prostředí U MĚ určitě trochu mělo. Hlavně jsem ovšem měla obrovské štěstí.
Porodu jsem se nebála a ani jsem ho nijak dramaticky neprožívala, vlastně jsem se jen povalovala ve vaně a čekala, co se bude dít dál :-).
 Eva,2děti 
  • 

Re: Re: Co bolí víc?! 

(17.1.2006 16:58:13)
Přirozený porod ale může proběhnout i v nemocnici pod kontrolou lékařů!Pokud přirozeným porodem myslíme porod bez jakýchkoliv medikamentů. Každý porod je jiný,každá bolest je různě intenzivní, každý porod je různě dlouhý,každý ho může vnímat jinak, někdo ho snáší lépe někdo hůř. Nezlob se, pokud to vyzní špatně, ale ty si ještě nerodila, tak dle mně nemůžeš vědět, jaké to je rodit. A dle mého názoru je úplně jedno, kde rodíš, zda doma či v nemocnici, pokud lékaři do porodu nezasahují, bolesti jsou úplně stejné. Já pokaždé přenášela a pokaždé se mi porod rozjel až v porodnici. Za to jsem velmi ráda, když si představím, jak v bolestech jedu do porodnice a vyplňuji přijímací zprávu :-).

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2022 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.