| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Přirozený porod 1: Příprava na cestu

 Celkem 169 názorů.
 Vilma 
  • 

Děkuju!!! 

(12.1.2006 7:27:43)
Díky, že muž dokáže tak poutavě a pravdivě psát o přirozeném porodu. Díky za tu dávku pochopení, která mé (sice ještě nerodící) osůbce "pohladila" má mateřská očekávání. Přeju vám spoustu vzácných dobrých lidiček kolem a celé vaší rodině hodně lásky!!! V. PS:Těším se na pokračování příběhu!!!
 Kristýna 7měsíční syn 
  • 

Re: Děkuju!!! 

(12.1.2006 9:36:15)
Ahoj:)
ano, poutavě napsaný článek, v zásadě souhlasím a sdílím podobné pocity. Nicméně musím říct, že ne v každé porodnici se chovají k rodičkám necitlivě. Např. já rodila ve Zlíně a stejně jako všechny mé známé si na přístup PA nemohu stěžovat. Naprosto perfektní, fakt! I když mají poslední dobou fakt moc porodů. Co však bylo dost hrůza, byly nevlídné sestry na 6tinedělí. Což je důvod, proč i já uvažuji napříště o ambulantním porodu, anebo alespon po nadstandardním pokoji(tenkrát nebyl volný). Takže jsem zvědavá, jaké bude pokračování Vašeho příběhu:)
K.
 melsi 


porod 

(12.1.2006 7:39:03)
Perfektně popsáno,ty pocity jsou staršně důležité,já sama mám nyní dítě po 16 letech! A právě kvůli zacházení personálu se mnou,nejenže mě tehdy ihned přivázali,ale nikdo se se mnou nechtěl bavit a zároveň do mě píchali bůhví co,trvalo to 17 hodin! A pak mi řekli,že musím na císař,po porodu jsem byla psychicky na dně několik let a dodnes,i když mám další dítě ( a všechno proběhlo mnohem citlivěji),tak znovu cítím tu bezmoc a zoufalství a dodnes se mi občas zdají šílené sny,které mě vzbudí a klepu se strachy,nechci,aby si někdo myslel,že si vymýšlím,je to pravda a tento článek mě pohladil po duši a ještě více,když je to popsáno mužem!!!!! Děkuju
 Lenka, Lucinka (10/05) 


stejný zážitek 

(12.1.2006 9:15:14)
Opravdu moc hezky napsaný článek. Já dceru rodila 33hodin. Se silami jsem byla už úplně na dně. A když vám ve finále doktor v bolesti řekne: "no, nechali jsme to dlouho, děloha už nemá sílu" nejraději byste ani nebyla. Asistentka mi vysloveně poskakovala na břiše, abysme malou vůbec dostali ven. Sbírala všechny poslední síly. Napíchali mi vše možné a po hodině vysloveného trápení byl konečně slyšet dětský pláč. Manžel mi byl velikou oporou. Vím, že bez něj bych to tam nezvládla. A sestry byly vysloveně nepříjemné!!! Nepříjemný personál se nachází snad v každé porodnici.
 Majka 
  • 

Re: stejný zážitek 

(12.1.2006 10:15:56)
Já měla štěstí na sestry na sále i na fajn doktory, ale sestry na šestinedělí a dětské sestry mě od dalšího porodu v nemocnici také odradily. Jsem ráda, že jde rodit ambulantně, člověk má pocit mnohem větsího klidu, když ví, že bude moct odejít domů a neposlouchat kecy personálu, který je prostě "jen v práci".
 maja, 4 měsíční chlapeček 
  • 

Re: porod 

(12.1.2006 11:31:00)
To já si zase nemůžu stěžovat. Rodila jsem poprvé, před porodem jsem chodila na předporodní přípravu, a to, co pán píše, je snad u nás v Brně už samozřejmostí. Myslím chování personálu, porodní pokoj, přiložejí miminka po porodu atd.... Ale je pravda, že když má někdo zkušenosti z doby minulé, tak se nedivím, že má teď strach. Neměla jsem lehký porod, ale porodní asistentka se o nás skvěle starala, na oddělení šestinedělí si taky nemůžu stěžovat. Sestřičky byly ochotné, i když nám zprvu nešlo kojení, klidně 3x za hodinu přišli, když jsem na ně zvonila, aby mi pomohly.
 Beruberu 


Re: Re: porod 

(12.1.2006 12:03:27)
Prosím - nemohla byste mi napsat - třeba do mailu ve které Brněnské porodnici jste rodila. Mám před sebou porod a ráda bych znala názory na porodnice v Brně. Mám sice již něco zmapované - ale osobní postoj by mi byl blízký.
Děkuji Lucie.
 Monqa 


Re: Re: Re: porod 

(12.1.2006 23:57:10)
Ahoj Beruberu.Nepodařilo se mi najít způsob jak Ti odepsat na mail- tak aspoň takto:rodila jsem 2x.Poprvé před 12lety na Obilňáku- porodní personál byl tehdy v pohodě, ale problém jsem měla se sestřičkami na odd.šestinedělí-moc jsem je otravovala, když jsem chtěla převléknout malou, protože se pobryndala po odříhnutí.Ale to je už dlouhá doba...
Nejnovější zkušenost mám ze srpna minulého roku, kdy jsem rodila v Bohunicích a musím to tam velmi pochválit.Páni doktoři i sestřičky byly moc milí a pohodoví a ani na odd. šestinedělí si nemůžu stěžovat.Hygiena dle mě byla na dobré úrovni a ani na stravu jsem si nestěžovala-asi jsem nenáročná. Tak zatím Pac a držím Ti palečky ať Ti to dopadne dobře.
 anonymní mamina 
  • 

Dle Vlastíka Marka? 

(12.1.2006 11:36:05)
no toto se mi jeví jako nezdravá fixace na způsob porodu


 Pavel 
  • 

Re: Dle Vlastíka Marka? 

(12.1.2006 13:16:26)
"NEZDRAVÁ FIXACE" - elegantně a rádoby odborně znějící fráze pro lidi, kteří potřebují někoho shodit ale nenabízejí přitom jinou alternativu než všudypřítomný konzum...
A to nemluvim o porodnictví, ale o všech stránkách každodenního života - o postoji k výchově, vzdělání, vztazích k lidem, o ekologickém chování atd. Ono je to totiž všechno v "alternativním" pojetí méně pohodlné, takže vlastně "nezdravé" a máme to z krku, co si budeme něčím namáhat mozek.... :-))

Všichni přátelé a lidé z mého okolí, které "beru" rozhodně nepatří k "mainstreamu" a tak jsou všichni vlastně na něco "nezdravě fixováni". Prostě si za svými postoji pevně stojí. A ti, kterým tak nastavuji svym jednáním zrcadlo to občas neunesou a prohlásí tyto postoje za "nezdravou fixaci".
 10.5Libik12 


Re: Re: Dle Vlastíka Marka? 

(12.1.2006 14:54:40)
Nevím, co přesně znamená nezdravá fixace ani kde to roste. Ale vím, co to není,tedy Pavle, tvoje hláška"elegantně a rádoby odborně znějící fráze pro lidi, kteří potřebují někoho shodit ale nenabízejí přitom jinou alternativu než všudypřítomný konzum... ", to je síla.
Možná autorce fixace(potřebovala bych fixovat zápěstí)nesedělo to tatínkovo uchopení porodu, kdy odvážně píše, jak pěkně rodil. Já to tak mám a vždycky je mi podezřelé, když teoreticky rodí chlapi, nejvíc Vlasta Marek:), ale to je zas zcela na Kláskových, jak to mají zařízený.
Já bych nepoužila výraz nezdravá fixace, ale snažila bych se co nejkratším způsobem sdělit, že nejdůležitější je, aby si ženská byla jistá, že je porod možnej a zcela v silách normální ženský , to je totiž to, co každou poprvé trochu překvapí, když vezme v potaz průměr hlavičky a..
A nejsem si jistá, jestli paušální odmítání velkých porodnic a zdravotníků nedělá medvědí službu přirozeným porodům. Ženská jistá si svou reprodukční schopností porodí i ve velké porodnici v pohodě a dokonce se srovná s tím, že některá PA může být mimo mísu(ne lidsky, slušnost pokládám za samozřejmost, ale třeba některým názorem).
Takže milé prvorodičky, i když máte do Vrchlabí 550 km a váš manžel rozumí všemu možnýmu,ale porodní děje nesype z rukávu, nezoufejte, i váš porod bude hezký a mistr Pavel promine, odvážila bych se tvrdit, že i nekonzumní.
Nedalo mi to a přispěla jsem, neb při dávných diskusích o alternativních porodech jsem potkala fajn alternativní rodičky, které mám ráda:)
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Dle Vlastíka Marka? 

(12.1.2006 16:15:35)
Libiku,
Chtela bych te upozornit, ze ve clanku Petra je pasaz o zenskych potrebach, ktere nejsou pro muze tak uplne pochopitelne, a z toho bych soudila, ze alespon teoreticky nechal prostor pro svoji zenu. Pro mne jsou alespon zajimave svedectvi muzu o porodu. A kousek pochvaly se zaslouzi i oni – prezit porod empaticky neni take az takova sranda. Alespon muj manzel urcite zazil spoustu strachu ze mne vidi posledni okamzik na zivu. Dala jsem zabrat i vice ostrelenemu a citove navazanemu medikovi. Po cvrthodinovym nevrlym poslapavani v koutku z porodniho boxu vyklopytal – jak to vypadalo diskretne omdlit.

Zatim mi clanek Petra si zda vesmes banalni – ve svetle porodnicke literature skutecne nerekl nic noveho (a to nejen alternativni porodnicke literatury, duraz na mezilidske vztahy a dulezitost vybudovani vztahu mezi miminkem a matkou na porodnim sale uz davno nejsou nejaka alternativni strelenost). Super je ale to, jak se snazil pochopit prani sve zeny a snazil se je realizovat pres vse potize – ohledne dopravy a tak. Co mi zatim napina, je jeho duraz na to, ze zena nemela by rodit s lidma, ktere nezna. S doktorami, pokud se to dalo pochopit, se seznamili uz na porodnim salu. Byla predem domluvena PA? Jestli ne, tak pak jaky konkretni smysl tahle cast povidani melo? Pro mne to se zda dulezita pointa, a i v tom zminenym nemeckym prostredi PA je to pointa docela otrepana. A to neproto, ze si myslim, ze ceske PA musi byt z velke casti hloupe a krute magorky. Pro neuspech porodu staci pouhe nedorozumeni – jestli rodicka dostane prilis aktivni nebo naopak prilis pasivni PA na svuj vkus, anebo proste s nej nebudes si rozumet, a z te jinak mozna skvele holciny se stane nemilosrdny kat, kteremu vysvetlit co dela spatne je uz pozde. A zase neni to problem jen tech, ktere chteji porod prirozeny. Pokud bych mela nejaky bezny ale vazny zdravotni problem, jako treba cukrovka, neumim si predstavit, jak bych rodila s doktorem, ktereho neznam (jako doktora, ke kteremu dlouhodobe chodim) a kteremu nemam zadny duvod verit. Nezda se ti to take absurdni?

Jistota zeny, ze je schopna privest na svet svoje dite nestaci. Pro prirozeny ale i pro kazdy porod je nutny jisty servis – vytvoreni pocitu intymity, bezpeci, obstarani, aby matka byla maximalne odpocnuta a zregenerovala svoje sily v ramci moznosti porodni situaci. Tady nikdo psal, ze u nas v Brne je to s chovanim personalu super. No jo, v Praze jsou zatim bezne praktiky (natlak pro pripravu a spolecne hejkarny), za ktere u nas na Morave bys dostal zidlou pres hlavu, jak to rikal strejda Ludva. Ale zaroven nedavno rodily moje dve zname v Bohunicich, a mely stejne stiznosti jako ja pred leta – pro prirozeny porod, ktery trva dlouho, chybi ten servis, a personal je vselijaky –kdyz mas smulu, tak proste mas smulu – zkratka ten velkoporodnicky pristup. Proto si myslim, ze zatim nejsympatictejsi je chovani nekterych malych porodnic. Nevim, jestli Bellana (visi tady nekolika jeji clanku) mela pouze stesti na smenu, ale jeji popis dlouheho porodu v Brode, se mi zda velice sympaticky, a ta porodnice skutecne vypada jako baby-friendly, nejen si tak nazyva. Problem ale je, ze nekazda na to zdravotne ma se vydat do male porodnici, a jak pres stovky kilometru navazuji se osobni vztahy s budoucim personalem porodniku, nemam tuseni. Ja si verila tak, ze tehdy bych klidne rodila doma. A presto vsechno, co u porodu zazila jsem, s pomoci nekolika odborne vzdelanych lidi verim si dale. Doma v Cesku nerodila bych predevsim z toho duvodu, ze mam casto prilezitost porovnat jak to vypada, kdyz v dobe dopravni spicky preziti si sanitka v nemecke ulici a jak klickuje sanitka mezi zasnenymi ridicmi v Brne. Ale za to bych chtela nakopat do zadku dopravni policii a ne domorodky a totez asi by se prali i lide, kteri s zadnym zpusobem alternativneho porodu nesympatizuji.
 cizinka 
  • 

p.s.:-) 

(13.1.2006 9:06:05)
Libiku, jeste par vysvetleni, proc mi tvuj posledni prispevek se zdal problematicky. Ne zeby ve velke porodnici by se nedalo pohodove porodit. Moje teta treba porodila na zachode, aniz by predem vedela pro jak velkou udalost na ten zachod jde. Ale kvuli tehle radostne udalosti prece nebudeme tvrdit, ze zeny nejlepe rodi na zachode. Tvuj prispevek proste postrada jakoukoliv znamku racionalniho pozadavku, co od porodnickeho systemu chces. Jak te znam, uz nekolika krat jsi vyzyvala "podme zmenit porodnice". Ale nedocetla jsem si jak a na co to chces zmenit, a jakym zpusobem tvuj navrhovany pristup povede ke zmene. Jestli by te nikdo zeptal, ceho chces, rekla bys: "Aby zeny verily ve sve reprodukcni schopnosti." No a? Takove hesla v nekterych porodnicich uz visi na stenech. Ale nic moc se nemeni v jistote, ze v porodnici narazim na smenu personalu (ne zeby tam vubec takovy nebyl), ktery moje prirozene schopnosti povzbudi a podpori. Nebo chces nechat zformulovani racionalnich pozadavku pro manzele:-))?
 cizinka 
  • 

pardon 

(13.1.2006 9:53:36)
Muselo to byt na konci ...nechat NA manzele? ze ano?
 10.5Libik12 


Re: p.s.:-) 

(13.1.2006 10:51:56)
Cizinko, já jsem reagovala hlavně na to Pavlovo vysvětlení tzv. negativní fixace, kde zazněl ten "nicneříkající konzum" jako alternativa alternativě:)) a já jsem se smála a smála.

Ale vážně. Já neříkám,že ideální je rodit na záchodě.
Cizinko, my máme naprosto rozdílné zkušenosti, proto jsou mé požadavky na zdravotnický personál zdánlivě minimální. Já potřebuju, aby tam byl(slušnej,samozřejmě), to ostatní umím, je mi to dané a já si myslím, že téměř každé ženě.Příběhy hezkých porodů čtu ráda, ale plyne pro mě z nich, že takto to lze vylepšit a nikoliv, že toto je předpokladem toho, abych vůbec bez problémů porodila.

Když jsem porodila Madlu v těch reál socialistických boxech:), měla jsem zprava přímý přenos porodu a tam sloužila PA, která se mi jevila jako roztleskávačka na fotbale:"jedeem, ještě, ještě, tlačíme, tlačíme,.." Říkala jsem si, že bych ji možná na místě rodičky kopla do hlavy:)Pak jsem to s tou maminkou probírala a ona řekla: Neblázni, já jsem to měla pod kontrolou, to byla pohoda a ani jsem ji moc nevnímala"
I proto si myslím, že není na místě se upínat(fixovat?) na detaily, i když jsou pěkný.Asi tak.
 10.5Libik12 


Re: Re: p.s.:-) 

(13.1.2006 11:01:09)
cizi, ta původní fixace byla nezdravá nikoliv negativní:)
 cizinka 
  • 

Re: Re: p.s.:-) 

(13.1.2006 11:23:16)
Libiku,
Jsou to ve skutku rozdilne zkusenosti a i nase rozdilne povahy, co stoji za nasem sporem ale nejenom. Ale dovol mi nejprve ten pohled, ktery se odvije z moji zkusenosti: jestli to co pises, precte zena, ktera o svuj porod ma velice spatne vzpominky, tak bude se citit ublizena - kdyz rikas, ze je to vse jen na zene a jeji vire v sebe, a na personal staci minimalni pozadavky, tak ty nespokojene by si zdaly jako nejaci ufnukane slabosi. Ja nejsem slaboch a malo kdo stihl dokazat do mych strednich tricati tolik, kolik ja. U porodu, pote, co jsem stihla zazit noc na operacnim stole, velkou vizitu a byla jsem uz jista, ze nejsem v zadnem pripade v bezpecnem miste a mezi inteligentnima lidma, snazila jsem zustat v pohode. Mlada zakynka, ktera tam byla ten nejadekvatnejsi clovek, mi jeste pozde odpoledne rikala, ze vypadam primo blazene. Snazila jsem naznacit svoji PA, co mi by pomohlo, rikala jsem ji, ze mi pomaha vydavat ruzne zvuky (dokud mne nevyvlekly na ten operacni stul jen jsem si broukala a trochu narikala a plakala). Myslim ze mam svuj kus pravdy, kdyz rikam, ze spatny porod je vysledkem smuly na lide a take je umoznen systemovou chybou, ktera nevynucuje, aby PA dbaly na svoji individualni reputaci, a aby citlivejsi rodicka je mohla si zvolit.
Pak je to jeste povahova vlastnost, s kterou asi nejsem ojedinela. Pro tebe byl to jen bezvyznamny detail odlisneho nazoru PA, ze jsi musela na to porodni lehatku. Troufam si rict, ze pro soucasnou zralejsi, sectelejsi a vice racionalne uvazujici rodicku (letosni prumer prvorodicky v CR byl 28 let), to by nebyl detail. Prosim te, poloha na zadech pri normalnim porodu byla odsouzena mezinarodni lekarskou verejnosti uz v roce 1985. Soucasne PA by mohly stihnout ne jen vyskolit si v tomto duchu ale take i si narodit u matky v jine pozici. Nemusis mi rikat, ze nic neni absolutni pravda. Pracuji ve vede, a dobre vim, jak snadne vcerejsi vedecka pravda konci jako kapitola v dejinach vedy. Staci jedna podarena konference. Ale pokud ta konference v Plzni nekonala, a pokud se nekonala konference v Bohunicich kvuli vseobecnemu zakazu kriku u porodu, tak mi nevykladej, ze to je nevinnej nazor, a ne symptom zaostalosti, pohodarstvi a nezajmu. Tvuj porod je pro Tebe velice draha vzpominka, je skutecne uzasny osobni uspech. Ale neni v nem zadne pouceni pro moderni rodicku.
No a co se tyka programu na zmenu, tak ten opravdu by nemel brat ohled jen na jednu skupinu rodicek, at to jsou domorodky, matky zdrave a se vsem spokojene, ci rodicky rizikove. Musi to byt program zformulovany jako program politicky - program ohleduplny na maximalni pocet lidi s individualnimi zajmy. A musi mit tu racionalni cast, ktera by zajistila ne jen papirove fungovani systemu, ktery je ohleduplny na potreby vsech.
 10.5Libik12 


Re: Re: Re: p.s.:-) 

(13.1.2006 11:45:47)
Proč by se měla žena se špatnýma vzpomínkama cítit zraněná? A jak by se cítila, kdyby všechno bylo přesně podle toho, co dá do toho porodního slohu a ono zase nic? Je to nemožné? Já myslímm že ne.Já jsem chtěla naopak všem, které nemají možnost anebo chuť zorganizovat porod minutu za minutoum včetně barvy košile a teploty v místnosti, aby nezopufaly. To hlavní je v hlavě a musím říct, že něco na té anonymní mamině je:)


Že lze přirozeně porodit jsem pochopila za Husáka, když jsem lehounce kňučela na hekárně a dr. Andrle mě sebral ze zdi a vysvětlil mi, že to jde úplně dobře a ono jo(pod zářivkou s nohama v madlech, bez nápojů).

SylvoŠ.:), že tys užasla nad tím, že Lukyska pokládá porod doma za pohodlí:)), moc tě zdravím.
 10.5Libik12 


Re: Re: Re: Re: p.s.:-) 

(13.1.2006 11:53:53)
Cizinko, možná můj slovní obrat"je to v hlavě" je zavádějící pro tvé cítění češtiny. Takže je to otázka sebedůvěry a také vyhodnocení získaných informací(drastické líčení porodů a porodníků:)), ne, bez legrace je to ve velmi složité psychice. Strach není přece vina.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: p.s.:-) 

(13.1.2006 12:11:58)
Libiku, ano, ja jsem te pochopila spravne - ze mluvis o sebeduvere. Tak vezmeme zase egocentricky mne - myslis ze clovek bez sebeduvery jel studovat do prestizni univerzity v cizi zemi a pracoval by v dalsich trech? Myslis ze by to dokazal nekdo bez komunikacnich schopnosti? No a historek o drastickych porodech bohuzel pred porodem jsem neslysela. Moje chyba byla ta, ze nebyla jsem dost opatrna na to, ze jsem prece v post soc zemi, ktera od svych soc tradic v nekterych sferach neodpoutava se rada. Mela jsem strach, ale normalni, jako kazda, a pracovala jsem s tim tak, ze jsem cetla a trochu bezuspesne zkousela promluvit se svoji doktorkou. Ja jsem skutecne udelala chyby, musela jsem tam v porodnici hned se pohadat kvuli tomu operacnimu stolu na spani. Mozna i dalsi. Ale tehdy byla jsem trochu mimo, a bylo mi zcela jasny, ze na prekroceni hranici CR je uz pozde.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: p.s.:-) 

(13.1.2006 12:02:11)
Ale ale mily Libiku, ja prece nerikam, ze v Cesku neexistuje nejaky dr. Andrle, ze neexistuji krasne porody, ze VSICHNI tady jsou nesectele blbci. Ba naopak, tolik sectelych laicek bys nenasla ani ve vetsim Nemecku. Jen procentualne s profesionalami tam je lepe, a s tim systemem take je lepe, a existuje jeste dalsi lepsi a vice promakane porodnicke systemy. Na tom by se melo zamyslet. To, co je v hlave, je to velice dulezity, ale neni to vsechno, obcas to proste nestaci. Behem porodu urcite ne, a vlastne proto by mamina, ktera se svoji porodni zkusenosti vyrovnat se nemuze, by se citila ublizena. To jako bys ji rikala, ze to v jeji hlave, a ne v hlave tech konkretnich lidech, ktery u nej na porodnim salu pracovali, nebylo vse poradku. A po porodu? Ja jsem zkousela vznaset si nad svym traumatem asi rok a pak jsem zbavene pochopila, ze udelam lepsi vec, jestli promluvim o tom s nekim, kdo tomu rozumi. Mimo jine, po porodu vydala jsem uz dve knihy, a dalsi pisu, tak v te me hlave funguje to docela dobre, a umim si na tvurci praci take si vytvorit v hlave klid (s tim psanim je to trochu jak s porodem, dokoce nas mily Freud rikal, ze kazda tvurci cinnost je pouha sublimace sexualnich pudu).
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: p.s.:-) 

(13.1.2006 13:20:54)
Libiku, jeste jsi mela dobrou otazku - co jestli rodocka ma vsecko perfektne naplanovane, splni ji to, ale se stane nejaky prusvih. O tom jsme s tebou zase mluvili, zalezi hodne na komunikaci a take docela dost o zpusobu, jak o porodnich planech, prirozenych porodech a dalsich vecech kolem se mluvi v nasim okoli. Vis, vetsina tech dobrych knizek na tahle temata maji vystupy o tom, jak plany se muzou neuskutecnit, ze ani ti medikalizovane a operavni metody neni zadna tragedie nebo prohra. Uplne nedavno jsme o tom diskutovaly u clanku "jak jsem rodila nerodila". Naopak stredni proud vyjadruje se o vsem casto jako o jedine metode a o jedine pravde - ale s tim hodne da zmaknout osvetou, diskusi a sebevzdelanim, a skoleni z oblasti komunikaci by prospelo i zdravotnikum. Ale ani sebevzdelani ani nejak umele povzneseni se nad zazitkem nepomuzou, aby nektere rodicky po porodu se necitily jako obeti sexualniho deliktu. A jestli jim budes namlouvat, ze svoji nestesti si privolali sami, tak sypes sul do rany. Jestli existuji pripady stupidniho pristupu, jestli existuje caste pripady individualniho selhani personalu, tak tohle zmenis jen kritikou. Jen kritikou da se zmenit system, ktery primo povzbuzuje trend, ze v porodnicich zustavaji pracovat lide, ktere kvuli svych povahovych vlastnosti nejsou schopni prilakat si soukrome klientky. Tam klientky se prideluji, a tak maji to vystarano. Naopak bezpecne vim, ze doktorka, ktera si mi zdala s mensimi vyhradami nadanna pro svoji praci, pracuje uz v soukrome klinice. Vydelava vice a spi doma.
 Apolena. 


Re: Re: Re: Re: p.s.:-) 

(13.1.2006 23:22:13)
Libiku,
taky zdravím, nemáš něco jako mail? A nenapsala bys mi svoji adresu na moji adresu :-)??
 cizinka 
  • 

Ahoj Libiku, 

(16.1.2006 8:54:49)
Tak jsem zpatky. Zase te popichnu, abys mi odpovedela:-))). Ja totiz mam nekolika svych duvodu, proc se vzdy na tebe "lepim":-)
1. je ten, ze mi vzdy odpovis, a tvoje odpovedi nebudou mne nudit:-)
2. proto ze si mi jevis jako zenska chytra, kreativni a suverenni, a takove mam rada. Ve skutku si myslim, ze se musi delat to, to delas, to jest, zdelovat zenam, ze porod da zvladnout i ve pripade, ze v realni konkretni situaci (kvuli zdravi nebo rodinnych duvodu) do male porodnici nemuzes, a i da se s hodne veci vyrovnat ke prospechu svemu a okoli.
Ale 3. je neco, co mi ve skutku drazdi. A to je zpusob, jakim ziskavas svoji suverenitu a to, jak svoji skutecnou sikovnost a statecnost absolutizujes. Ve skutku nevim co se svym mozkem delas mezi tou skupinkou jesitnych bab, ktere citi zapotrebi popichnout kazdou a kazdeho, co dela neco jinak nez oni, anebo jeste horsi, priznavaji se ze svych rozpaku a slabosti a na neco se opravnene stezuji (treba to komunikacni nedorozumeni Mili na Slovanech...) . Ptala jsem si te na totez na nasich prvnich setkanich. Odpovedela jsi odzbrojujicim zpusobem - ze pry te ceka porod na stejnem miste. Pro mne komplex maleho pejska, ktera steka aby si dodal odvahu, je dost cizi, ale tenkrat pokrcila jsem rameny. Ted uz nemas ceho se bat, ale tvuj prispevek k posledni domorodske diskusi byl ve vtejnym duchu (ze pry podme zmenit porodnice, nahoda je prece vul - rozumej blba nahoda muze se stat jenom doma.) No dovol mi take malou jesitnou poznamku – clovek se sebeuctou, ktery dlouhodobe prispiva k domorodskym diskusem, by mel jiz si neco zjistit o tom, ze za jistych podminek (za ktere ovsem v CR je nutno bojovat) je domaci porod stejne anebo i vice bezpecny nez porodnicni.
No a ted zase. Co chtela rict a-mamina to jsme vsichni stezi pochopili hned, a ted je to jasneji, ze nema rada V.Marka, ale sama pestuje naprosto stejny kult silneho ducha jako pan Marek kult silneho tela. Zbyva jen presvedcit matky nekvalitnych jedincu podle pana Marka a zarmoucene matky, ktere kvuli svoji citlivosti zkazily zivot svym rodinam, aby povyskacely z okna :). Co chtel rict Pavel, pri trochu snaze se da pochopit. Porod ve velke porodnici skutecne neni konzumni:-))), ale ze snaha lidi vydat se do mensi porodnici za svym snem o porodu, at to stoji co stoji, je sympaticka, to s nim souhlasim. A to, cos odpovedela jsi ty, svoji absolutizujici naivitou skutecne se blizi k velke ptakoviny. Psychika je nesmirne dulezita, ale i nejpohodovejsi domorodku obcas musi odvezt sanitka, a i v kazde porodnici muze nastat komplikace, za ktere nemuze zadna psychika anebo za ktere muze neprofesionalita porodniku. A co vubec nechapu, to je ta snaha podporit utok proti panovi (autorovi, ktery skutecne zadnou kravinu nerekl, a delal velice racionalni vec z pohledu zajimu svych zeny, a take, dovol mi tu patetiku v zajmu spolecnosti. Totiz, pokud lide, ktere na to maji (zdravotne, financne a casove), nebudou podporovat pozitivni prvky v ceskem zdravotnictvi, tak se ono nic nezmeni.
Proto jsem si ptala na tvoji motivaci a jestli mas nejaky plan, jak ty porodnice zmenit. Jestli ne, tak co stoji za tvym kritickem postojem? Nemam nic proti kritickemu rozumu, ba naopak, mam ho rada, a libi se mi ten tvuj. Ale za kritikou musi stat nejaka racionalni uvaha, nebo eticky postoj. Ale mam podezreni, ze za tvymi vyroky ted stoji jen uzkoprsa touha jesitne baby povytahnout se, ze ona by zvladla cokoliv, a jemne kopnout kazdeho, kdo chce nebo zazil neco jinak… Jestli potrebujes nejake povzbuzeni nebo poklonu, tak mi napis, pro tebe je budu mit vzdycky, ale takhle obdiv nezklidis…
 10.5Libik12 


Cizince- goodbye porod 

(16.1.2006 17:27:34)
Cizinko,
ty podporuješ pozitivní prvky ve zdravotnictví v zájmu společnosti, to je chvályhodné. Ještě mi ale řekni, které to jsou. Shodneme se na tom, že je to svobodná volba zařízení,v případě porodů
na základě konkrétního pojetí porodu(pro ilustraci Vrchlabí kontra Apolinář) ,slušnost a vstřícnost. Co dál?
Jsou to vysocí blonďáci na sále, smažené langusty na talíři, dostatek toaletního papíru na záchodě? Co je to?
Dejme tomu, že je to aplikace nejnovějších poznatků, může být, ale s kyselým obličejem to stejně nebude ono.
Co se týče mého nabubřelého postoje všude a vždy levou zadní rodící suverenky, která původně před porodem coby vystrašený pejsek štěkala a teď už se jenom vytahuje, tak je to takto. Já se totiž v "zájmu společnosti" snažím těm 80% rodičkám, které prostě zajedou do blízké porodnice, říci, aby neměly strach. Já jsem po prvním porodu kromě radosti, že je to kluk jako buk celej tatínek, cítila velkou křivdu. Říkala jsem si, proč mě strašili porodem, nástřihem, klystýrem, touto porodnicí, proč jsem se musela tolik bát? A myslím si, že změna porodního myšlení jde ještě víc ztuha, než změna těch porodnic a nadělá ještě víc škod.Mluvím-li o porodním myšlení, nemyslím si, že by fixace na porodní polohu, intenzitu světla a symfonickou hudbu, byla to nejdůležitější. Jestli tobě působím muka, když říkám, že i porodnicový porod může být v pohodě, tak to jsem fakt nerada.
Ale v jednom máš pravdu, opustím diskuse o porodech, já jsem dítě porodila, mé názory, že i porodnicový porod v české obyčejné porodnici může být hezký, působí empatickým jedincům utrpení:) a nakonec zkušenost je nesdělitelná, takže já teď zkusím spíš vychovat to dítě:)
Co se týče Pavla a jeho "nicneříkajícího konzumu", trvám přesně na tom, co jsem řekla, byť jsem vlastně řekla jenom, že je to síla:) Co se týče Kláskových, tak jim gratuluju a nemyslím, že bych jim nějakým svým příspěvkem něco brala.
Mám málo času, ráda s tebou mluvím, ale pojď se pustit do něčeho, k čemu lze říct ještě něco nového:)L.
 cizinka 
  • 

Re: Cizince- goodbye porod 

(17.1.2006 9:09:23)
Libiku,
Nevim jestli to je jen uminenost, nebo ve skutku mi spatne chapes, ale musim zforulovat svoje pointy jeste jednou.
1. Ve zduvodneni cislo 2., proc na tebe si lepim, napsala jsem ti, ze delas dobre, kdyz rikas, ze v konkrentni situaci se da porodit pohodove, radostne a s nepredstiranou silou ducha v porodnici pro rizikovky. Jen bylo by to o hodne prijemnejsi, abys to delala jinak - treba tak, jak to delala Mili, kterou jsi dost neferove ostekala:-))). Abys to nepsala jako utok proti nekomu, kdo si toho nezaslouzi. Ja mam rada smysl pro realitu, vsude zduraznuji, ze v otazkach porodu vse je veci statistickych pravdepodobnosti, konkretnich zdravotnich, psychickych a socialnich okolnosti. Ale nemam rada silacke pozice a nespravedlive utoky. Tady na netu visi spousta krasnych clanku o krasnych porodech, ktere moje idealni predstavy o porodu zdaleka neodpovidaji - ale nenajdes tam ani jednu moji negativni poznamku. (Z vyjimkou te jedine o Bulovce, kde slo o pravdepodobne nedodrzeni porodniho planu ze strany personalu, a vubec jsem nespochybnovala krasny zazitkek a neobvinovala rodicku z cehokoliv. A propos, par mesicu pozdeji se objevila diskuse, ze Bulovka vyzaduje podepsat formular o zdavani se svych prav byt informovana o lecich, ktere jsou podavani. Divny, ze? Nicmene v tehle diskusi jsi vzdala:-), tak pokud nemas nove argumenty, nemusime se vracet.)
2. Ja sama vidim vice smyslu pokusit o utechu a hajit ty, co maji spatne vzpominky - ale to je asi pochopitelny, a neznamena, ze nepreji vsem krasnym porodum. Tak snaz se prosim te, byt spravedliva. A rekni mi prosim, kde jsi ode mne cetla, ze v porodnici se neda porodit pohodove, nebo ze mne to tvrzeni znervoznuje? Jsem psala jen to, ze rodicku se spatnymi vzpominkami o porodu by zranilo tvoje tvrzeni, ze porod potrebuje minimalni servis, ze na chovani porodniku tolik nezalezi a ze hlavne je vira zeny ve sve schopnosti rodit. Je v tom velky rozdil, ne? Zkus si kriticky precist jen to co jsi napsala a to, s cim jsem polemizovala, a pochopis, ze je to velka ptakovina, stejne takova, jak nektere absolutizujici vyroky pana Marka o domacich porodech, ktere jedine zaplni svet kvalitnimi osobnostmi a opravdovymi zenami. Vysvetlovala jsem ti to ve trech prispevcich, co zebys to poradne precetla?
3. Co je poporodni euforie nezazila jsem ale verim, ze existuje. Co je euforie z neceho neuveritelniho, co jsem dokazala, zazila jsem. Co je radost z uvedomeni ze mam dite, zazila jsem, vim to, vazim si toho a nikdy nekomu nesnazim si tech citu vymluvit. Ale koukni si, jak psala Mili, anebo jak pise Petr - jejich radost neni ani trochu zkazena kritickym rozumem, tak proc se branit kapce kritiky, ktera, mozna prispeje k tomu, ze pristi rodicky porodi jeste krasneji?
4. Co jsou pozitivni prvky v porodnictvi? Zvetsujici se flexibilita a variabilita porodnicke nabidky. Kdo potrebuje rizikove peci, to uz ma, kdo chce prirozeny, ambulantni ci domaci porod, dela dobre, ze svuj sen snazi se zrealizovat. A neni duvod za nemi stekat. Jak muze osobni pece doktora nebo PA a jejich individualni konkurence setrit kysele ksichty psala jsem uz hodnekrat. Jen ta konkurence musi se stat vseobecny a neodstranitelny prvek v praci kazdeho porodnika a PA. Ze za vstricnosti vetsinou stoji financni a karierove zajmy, je mozna smutne zjisteni pro takovou milovnici doktoru, jako jsi ty, ale musis prece priznat, ze obchody v dnesni dobe jsou prijemnejsi, nez to, co byvalo?
5. Ze tyhle diskuse muzou nahnat strach pro tehotnou, si uvedomuji, ale co proboha s tim? A kdo vlastne strasi tim nalevem a pod.? Ja asi mam proste dobry vkus pro knizky, ale kdyz cetla jsem o prirozenych porodech, tak strach nedostala jsem. Ze nastrih byva zbytecny, jestli o svoji hraz nalezite pecujes a jestli nemusis na zada, cetla jsem. Take jsem cetla, ze obcas si musi provest a ve skutku neboli. Nenapadlo mne, ze nechci ho za zadnou cenu. Nechtela jsem ho rutinne, a v Bohunicich by ho rutinne neprovedli. Ze tam rodicku, ktera jevi znamky, ze je na konci svych sil, neutesuji, nemasiruji, neodvedou do vany ci do sprchy, ani nepodaji ji ty zatracene leky ale potahnou na operacni stul, to jsem nemohla vedet, proto ze mi tu hruzostrasnou pravdepodobnost nikdo nezdelil. Klystir? Jeste pred pul roku jsem myslela, ze to ani v Cesku neni problem – chces to pro urychleni – udelaji ti to, ne, tak ne. Pro mne uplne stacilo vedet, ze podelani si behem tlaceni je neovlivnitelna vec. Ve velkem nehrozi, v malem je temer nevyhnutelna, ale je to ta posledni vec, o ktere v tuto chvili myslis. Proc bych si tim trapila? Proc musi se trapit ty rodicky, ktere na predporodnich kurzech sestry strasi, ze si trapne a ostudne podelaji a proto musi si nechat udelat pripravu? Proc ty, co se nahodou vsimly toho, co jejich telo provedlo, musi se stydet?
6. Co vlastne muze delat inteligentni tehotna zena, jestli je znamo, ze profesionalni cest ceskych porodniku urcite zaruci ji to, ze u porodu je malinkata pravdepodobnost, ze u porodu umre ona nebo dite, ale ze profesionalni cest zatim u hodne z nich mlci pokud jde o jejich trapne neorientaci v literature, ktera se tyka humanizaci porodu. Ano, souhlasim, je to trochu deviantni vyskolit manzele v defensivnich postojich, ztravit tehotenstvim dukladnym studiem porodnictvi a byt v kontaktu se svym pravnikem. Ale co zbyva, jestli trzni vztahy ve zdravotnictvi nefunguji, a profesionalni svedomi casti porodniku mlci?
 cizinka 
  • 

P.S. 

(17.1.2006 9:46:33)
A jeste Libiku, stara prosba. Precti si to maximalne pozorne, a uz prosim nepridelavej mi autorstvi k vyrokum, ktere jsem nikdy nerekla. Ja te cituji maximalne presne s otkazem na kontext, ve kterym jsi neco rekla (jo mi vadi ten kontext, ktery vzdy napovida, ze utocis proti urcitemu postoji, ale nenabizis ten svuj jako stejne dobrou alternativu pro cloveka v jiste konkretni situaci.) Take nemam cas na vyvraceni neceho, co jsem nerekla ani nedala jsem duvod domyslet si, ze jsem mohla tak myslet.
 Bibi* 


Pro cizinku 

(17.1.2006 10:16:03)
Ahoj,byla jsme teď s holčičkou v nemocnici,takže jsem na diskuse chodila minimálně.Chtěla jsme ti jen napsat,že až budeš mít chvíli a mohli bychom se sejít,napiš na mail pod ikonkou,napíšu ti na sebe mobil.
 Bibi* 


Re: Pro cizinku 

(17.1.2006 10:25:10)
Teď by tam měl být již správný mail,měla jsme s tím starým problémy:o)
 cizinka 
  • 

Re: Pro cizinku 

(17.1.2006 10:54:46)
Ahoj, Bibi,
Je mile ze jsi ozvala. Doufam, ze s holcickou vse dopadlo dobre a nebylo to neco vazneho? Tvuj mail mam ulozeny, ale v Brne poslednich par mesicu jen peru a prebaluji kufry:-)). A jeste bych chtela stihnout nejake zimni prazniny - urcite si ozvu az budu moct neco rict o sebe s jistotou.
Ja naprosto chapu ze nemas cas, ale kdyz uz jednou chytla jsem nejakeho porodnika na netu:-))) tak bych rada s nim pokecala tady. Mam svych par otazek pro porodnicky establishment v Cesku, a proto radeji bych si ptala jejich nez matek, ktere stravily v porodnim salu 1-2 dni sveho zivota.
Hodne by mne zajimalo, kolik toho v Brnenskych porodnicich skutecne se zmenilo za tech 5 let ohledne toho servisu a troubeni do bricha (zkus si tim zatroubit do ucha. Nevim jestli opravdu kazdu musi zazit to poskoceni miminka ve brichu, uvidet ty divoke krivky na monitoru a spesne vydat se na OS, aby pochopil, ze je to dost drasticka praxe). Take zajimaly by mne a ne jen mne moznosti realne podporit nejake pozitivni prvky (jako osobni poradna po cele tehotenstvi budouci PA nebo porodnika).Take jsem mela predstavu, ze ke mne nikdo nechtel byt zamerne kruty, spise to nevrle chovani personalu byla veci otupelosti a nevedomosti co cini. (No jo, Malemu bych dala facku s chuti, ale jinak nekoho konkretne neobvinuji). Proto jsem ti detailne popsala, co jsem v Bohunicich zazila a cekala jsem na tvuj komentar trochu vecnejsi nez poznamka, ze klienti a doktori museji byt oboustranne slusni:-). V Denniku kouli visi jeste jeden nezodpovezeny prispevek. Chapu, ze jsou situace, kdyz clovek takovym blbinam jako vykecy na netu nema cas, ale jestli najdes chvilku, budu rada.
 Bibi* 


Re: Re: Pro cizinku 

(17.1.2006 11:57:34)
Cizinko,budu mluvit za sebe:pokud se mi křivka nelíbí,začnu s tím,že buď maminka nebo PA potřese bříškem,pokud i dál je křivka tzv. silentní,použiji VAX,je naprosto nutné odlišit fyziologickou křivku spánku od křivky při patologii,kdy je potřeba okamžtě provést opatření či další vyšetření.Je to to nejjednodušší a opravdu nejmíň zatěžující,nevím,co jiného už o tom napsat:o)))Takže ANO vibroakustický signál se používá,ale jako poslední možnost,jsme raději když pomůže něžné potřesení:o))
Co se týče brněnských porodnic,posíláme teď maminky k Milosrdným bratřím,není to až tak komfortně vybavené jako Obilňák,ale lidský přístup mi přijde lepší,i šestinedělí,což je na Obilňáku děs běs.
Co se týče kontinuity péče,myslím,že je to u nás utopie,my vedeme maminku celých devět měsíců,ale v 38.týdnu(když je potřeba,tak dřív) ji posíláme na sál,tam si ji vedou do porodu.Moc často jsme nad tím přemýšlela,jak se to vlastně organisačně zvládá,přivolat si k porodu své PA či doktory.U plánované opearce,proč ne,ale věc tak nepředvidatelná jako porod?,přesně v termínu je ukončeno 5% těhotenství.To je PA či doktor pořád poblíž,na telefonu? Vždyť mají vlastní rodiny,děti,rodiče na druhém konci republiky.Moc by mě zajímalo,jak se to vlastně organizačně zajišťuje,kdo má zkušenost,prosím podělte se:o))))
Na nezodpovězený dotaz se podívám.Leželi jsme s komplikovanou spálou,ale už je to snad dobrý:o)))
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Pro cizinku 

(17.1.2006 12:29:53)
Bibi, diky, na mne s tim troubenim sly hned az jsem rekla, ze miminko asi spi, ze necitim zadne pohyby. V tu chvili ani nikdo nekontroloval tu krivku. Samozrejme nemusis na to nejak reagovat, ja jen vyrikavam svoji doznivajici zklamani. Ale asi je treba mezi vami o tom vice mluvit - tady na netu potkala jsem jeste jednu Brnacku, Danielu, my oba dva jsme presvedceny, ze nase deti mivaly leta panicky strach z troubeni. Muj manzel nesmel ani si vysmrkat tonem VAXu.
S tou organizaci osobni peci - faktem je, ze porodnictvi vsude je stale mene popularni povolani, ale kdo to dela, zvlada to docela perfektne (treba muj stryc byval porodnikem s osobni klientelou, a nemela jsem pocit, zeby v jejich lekarske rodine neco nefungovalo). V cesku totez zvladaji duly, Zuzana Stromerova a pod... Ma to smysl a delaji to. Gynekologove rozdavaji cisla svych osobnich mobilu, nekteri maji nejakeho asistenta pro zastoupeni v poradne (ve pripade porodu). Maji mene klientek (podle poctu hlav) ale pestrejsi praci.
 Bibi* 


Re: Re: Re: Re: Pro cizinku 

(17.1.2006 12:58:53)
To že jsi necítila pohyby,je jiná věc.Pokud to bylo jen 20 minutˇ-hodina,tak to opravdu může být spánek a začala bych jemněji,pokud by to však bylo déle,šáhla bych asi také hned pro VAX,tam už může jít o život,zdržovat se štěrcháním už není na místě,delší nepřítomnost pohybů signalizuje možnost velice kritického stavu až úmrtí plodu,to už není sranda,jedině po aplikci kortikoidů pro dozrání plicní tkáně,je mimčo asi 24 h utlumené,tyto křivky se hodnotí hůře.

Ano,jde to ,pokud je možnost střídání,maminek by bylo méně,to si umím představit,i když pro muže by to asi bylo schůdnější,teď když mám malé děti a manžel má též časově náročné zaměstnání by to šlo hůře.Zrovna minulý týden,kdy jsem byla 10 dní v nemocnici,by holt měly maminky smůlu.Píšu to upřímně,neměla bych na to,stačí mi služby k mému zaměstnání,kdy můžu dopředu naplánovat hlídání a kdy navštívíme rodiče.Přiznám se ,dovedu si to představit u mužů a žen bez rodiny či s velkými dětmi.Snad časem,pokud bude ochota a peníze na to, něco podobného zavádět.V době současného stavu zdravotnictví,Drráthových zásahů a omezení je to iluze.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Pro cizinku 

(17.1.2006 13:18:10)
Bibi, nene, to bylo normalni monitorovani po prijeti do porodniho salu - mimco usnulo behem jizdy do porodnici, jak to obvykle byva. Ja jsem to rekla o pohybech jen proto, ze asi 5-10 min nebylo proc mackat to mackatko, takovy drasticky zasah jsem necekala. Do te doby jsem ztihla na kontrolach vyzpovidat vrchni sestru jen tolik, ze jsem vedela, kde je krivka stahu a kde srdicka a ze oni vzajemne si musi reagovat. O dalsich zalezitostech nevedela jsem nic, take nemusela jsem vedet, ze jo:-))?

Jo, sleduji politiku, Krysik je roztomila demagogicka postava. Hur je to, ze i ta pravicova alternativa je takova pochybna. Ale jsem snilek, jako Havel:-)) ten take rika divne veci o svych politickych pranich, ale pak se mu to splni... Horsi je to, ze mu v posledni dobe se splnuje ty horsi obavy. Ale mozna z casem objevi se nejake schopne liberalni nebo zelene strany, ktere by mohly vyjadrovat i tu feministickou perspektivu. Formovani verejneho mineni ma smysl, jakymi koliv prostredky. No a co se tyka porodnictvi, tak stejne je fajn, ze lide, kteri na to maji, mohou si sehnat nejakou soukromou PA, doktora nebo dulu. Jedna dula mi tvrdila, ze jestli muzes si pronajmout porodni sal, tak muzes mit i ten svuj tym. A mozna je smysl o tom mluvit, ze to jde, a ze to muze usetrit spoustu zbytecneho strachu a konfliktu v situaci, kde ten strach a konflikty skodi...
 cizinka 
  • 

Bibi, 

(18.1.2006 8:38:38)
Jeste mam jednu osobni otazku, jestli smim. Sla jsi sama do porodu "na slepo", pri vsech tech kontaktech a znamostech co mas? Nebudu te odsouzovat za jakou koliv odpoved, s dvojcaty urcite jsi mela duvod o par obav navic mit u sebe nesikovneho blbce. Jen by mi to zajimalo...
 Bibi* 


Re: Bibi, 

(18.1.2006 9:34:20)
Cizinko,do porodu jsme šla naslepo,neměla jsme nic domluveného,ale lidi z porodnice jsme znala a oni znali mě.Ležela jsme tam 3 měsíce na rizikovém,pak jsme šla na 14 dní domů a pak byla přijata k observaci a následně vyvolání porodu,prošla jsme spolu s ostatními stejně postiženými všechna vyšetření(zátěžový test,amnioskopie),kde se potvrdilo,že dvojčata jsou v báječné kondici a vaginální porod není kontraindikován.Ráno kolem 8 h jsem dostala Prostin a 13:30 byla Terka na světě,5 min. po bráchovi.Nedělo se kolem mě nic nestandartního,v tu dobu sloužil sál moc šikovný a sympatický lékař(dr. Zakopal),ale ten tam byl pro všechny a moc prima PA(Kaštanová),prostě jsme měla štěstí,obrovskou ,úplně tu největší výhodu vidím v tom,že jsem naprosto přesně věděla,co mě čeká,co může nastat a co mám dělat,taky to pro mě nebylo úplně cizí prostředí,bo jsme tam byla na praxi a před lety jsme tam pracovala(ale na jiné klinice).Shrnuto-víc výhod vidím ve svých znalostech a zkušenostech než že by tam byla protekce-navíc jsme v té době ještě nebyla MUDr:o)))))
 cizinka 
  • 

Re: Re: Bibi, 

(18.1.2006 10:22:05)
Bibi, ja nemyslela jsem to jako protekci, spise jako jistotu, ze se svym porodnim tymem budes se rozumet, a nebudou to hlupaci. Ja vlastne "protekci" mela jsem, ujistovali mi znami, ze to je dulezite a mohlo by stacit, a vida jak jsem dopadla:-((.
Asi jsi jeste nemrkla na dennik koule, tak pokracuji se svymi otazky tady. Chodi se jeste nikde na velkou vizitu do porodniho boxu, nebo uz se pochopilo, co ve zkutku je obsahem slov "soukromi", "intymita" a "zbytecne stresujici praktiky"? Plati v alespon v jedne brnenske porodnici provadet vaginalni vysetrovani pouze jednou a toutez osobou (pro to malo, co staci vedet, to by melo stacit, ze jo?) Prirucka WHO o tom pise, ze s vyjimkou rodickou schvaleneho vyucovani, k tomu v zadnem pripade by nemelo dojit, aby vysetrovalo vice nez jedna osoba (lekar, primar (v doprovodu sirokeho obecenstva), PA, a to s odstupem 20 min. No jo, chapu, jde o kontrolu postupu, a proc by pak primar se vymenoval informaci s PA?). Jake jsou postoje vuci kriku. Slysela jsem, ze v Obilnaku se toleruje. Je to prece budova se silnymi zdi. Ale je to postoj ojedinelych PA, anebo prusvit lidskosti ve vsech hlavech porodnickeho tymu? Mne rekly, ze kdyz kricim, odpiram miminkovi kyslik, ze miminko mi se narodi pridusene (nebylo to v situaci tlaceni, ale pokud jsem cekala dokud zabere oxytocin a budu mit pravidelne kontrakce). Co se mnou dlouhodobe tyto blaboly udelaly, asi nemusim vysvetlovat.
 Bibi* 


Re: Re: Re: Bibi, 

(18.1.2006 10:50:20)
V rychlosti odpovím:
za mnou nikdo nelez,většinou se velká vizita odbude za dveřmi,nebo jen nahlédnou,pokud není nic k řešení,zažila jsme opravdu dobu ,kdy my PA vyšetřovaly rektálně,vaginálně mohl jen pan profesor,k tomu měl lavorek,tamponky apod,hrozná komedie,pokud vím,M.si na to taky potrpěl.
vaginálně vyšetřuji při příjmu,potom už opravdu PA,doktor dále pokud se PA něco nezdá,před dirupcí,při střídání služeb,ale jde max.o 2 lidi-PA mající ženu na starosti a doktor konající službu,výuka je nutná,aby medik či žáknka poznali co vlastně mají hmatat,musí holt do ženské sáhnout a ne jednou,předcházet by mělo představení a prosba.
Ad křik-nic proti,ale vydýchávání je lepší,při tlačení je křik kontraproduktivní,vypouštíš vzduch a rozhodně si II.d.p. prodlužuješ,což pro dítě i tebe není určitě žádoucí.Nevím,někomu to třeba pomáhá,ale pokud jdou ozvy dolů je opravdu potřeba dýchat(podává se i kyslík do masky).Já neměla potřebu křičet,dýchala jsme jak pes po honu,manžel mi pak říkal,že mě obdivuje,že v televizi u toho všechny tak křičí,poslouchalo se to dobře:o)))))Takže ano,rozhodně to není kvůli tomu ,že by to někoho rušilo,ale při křiku se špatně sleduje okolí a dítě,které už tak je mírně v hypoxii,dostává kyslíku ještě méně.

Končím,Terka chce pustit Medvídka Pů,zatím.o)))))))
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Bibi, 

(18.1.2006 11:18:23)
Bibi, diky za odpovedi. Ale mam svoje velke a ve skutku pohorsene ale. Kvuli velke vizite: co znamena vetsinou? - byla to cestna vyjimka pro mne nebo primar mel naladu na buzeraci? Nebo jde o komplikovane pripady (ja zatim nebyla komplikovana) - a komplikovane rodicky se smeji stresovat? Nebo je to tezky pochopit, ze pro zenskou, ktera neni ve ceskym zdravotnickym systemu zpitomela, je to dost potupny zazitek, zvlaste, jeste primar nema cas ani tu zpravnou dustojnost vyckat na pauzu mezi kontrakce. A ze je to zbytecne? Existuje alespon jeden duvod, proc cele oddeleni musi cumet, a ne zustat za dverma? Ja rozumim, ze ve zdravotnictvi jsou hodne posunute hranice, co jeden clovek smi beztrestne zpachat tomu druhemu, ale k tomu musi byt rozumny duvod!!!
Zbytecne vysetrovani? Zmena smen, to je ono. Ja chapu, ze kvuli pohodli vasi a vasich rodin to tak nejak musi byt. Ale pro cloveka, ktery nenechava odumirat svoji cast mozku, ktere metaforicky se rika srdce, byrokraticky duvod nemusi byt dobry duvod. Spise by byl duvod zmenit styl sve praci, alespon kdyz deti povyrostou...
Krik ma jeste jednou funkci - psychicke odreagovani od traumatizujiciho zazitku, a komu bylo zakazano rvat u porodu pak casto musi vyvyvadet u psychologa a resit spoustu jinych psychickych nasledku, ktere prinasi trauma s porodu. Moje kamaradky kricely vsichni kolik se jim chtelo, jen si jim na to zajistily podminky - trochu lepsi zvukova izolace. Jedna tvrdila, ze po porodu ji bolely spise licni svaly nez neco jineho. Podrobnosti, proc mi zakazaly kricet mi nebylo zdelene, kricela jsem vlastne obcas az do konce s celou hruzou, co delam svemu diteti (v nejakem chvilovym zpitomeni jsem verila, ze ty doktorky mely pravdu.) Moje dite se narodilo nepridusene, dobre prokrvene a ani nemelo vytoky krvi do sitnici (anebo jak tomu cesky se rika). Proste nic z toho, kvuli cemu by mohly neco zakazovat.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Bibi, 

(18.1.2006 11:34:24)
Bibi, uvedomijes si vubec, ze pracujes ve sfere, kde stres skodi? A v tom uz osamelym oboru, kde bolest je nekontrolovana, a cloveku by mely byt poskytnuty vsichni moznosti uteku a utechy?
 Bibi* 


Re: Re: Re: Re: Re: Bibi, 

(18.1.2006 16:50:26)
Moc jsme některé věci z minulých reakcí nepochopila,ale zkusím odpovědět:o)
Většinou jsme psala,že mám momentální zkušenost pouze z jednoho sálu,kde je to opravdu zvykem spíš jen nakouknout,zeptat se maminky,zda je spokojená,zda má nějaké přání či připomínku,primář vyšetřuje jen komplikované případy,kdy sám chce vědět na čem je,vždyť nese ve všem, co se na sále děje, trestní zodpovědnost.Jak je to v současnosti na jiných sálech nevím,ale budu asi v únoru na stáži jinde,tak budu pozorovat.Tvoji zkušenost ctím,dotyčný profesor,kupodivu ze zkušenostmi z vámi opěvovaného Rakouska ,si na důležité vizity potrpěl.Nic jiného už k tomuto tématu nemůžu říct.
Změna směn,když příjdu do práce,nejdřív projedu papíry,kouknu ,kdy byla maminka vyšetřena,jestli se to PA zdálo všechno OK,pokud je tam již časový odstup nebo je tam nějaká možnost komplikace,tak si ženu vyšetřím sama,stejně je všechny obejdu,řeknu jim,že od teď se o ně starám já,prostě seznámím se s tím ,co mě ve službě čeká,vzhledem k tomu,že mám na starosti ještě celou gynekologii a ambulance.Vaginální vyšetření je dost subjektivní záležitost,laicky řečeno,seznámím se s terénem.Věř mi ,že jsem zažila,že se mi tam něco nezdálo,takový malý kousíček co tam prostě nepatřil,byla odteklá voda a hlavička ne úplně fixovaná,no už jsme ruku nevytáhla a v takhle příjemné pozici jsme jeli rovnou na op. sál,byl tam pupečník.Další příklad jsou minimální deflexní polohy,hlavička je už po masáži porodními cestami oteklá a opravdu to chce zkušenost a pořádné vyhmatání,výsledek je stejný-op. sál.Jestli pohodlí mé rodiny myslíš to ,že nebudou mé děti mít maminku v kriminále nebo vláčenou po soudech ,tak říkám velké ANO,pro toto pohodlí své rodiny udělám cokoliv,i vaginální vyšetření navíc,i pokud budou děti velké(s puberťáky bude víc starostí než teď:o).Vždyť sakra nejde o nic jiného než přivést na svět zdravé dítě,které bude mít i nadále zdravou mámu.
S tím křikem - chápu ,že pro někoho je to dobrá ventilace bolesti, stresu - ale pokud žena křičí,když má tlačit,někdy se holt musí i houknout.To si potom říká o to,že z ní to dítě holt vytlačíme či vytáhneme my,protože ozvy jsou místo na alespoň 120 na 50.

Negativní stres je škodlivý pro všechny,nevím ovšem čím ho způsobuji:o)))

Víš cizinko,já se sice za porodnictví peru(i když si to ne vždy zaslouží),ale gró mé práce vlastně spočívá v onkologii, onkologické prevenci a operativě,na PS chodím pouze do služeb,protože to potřebuji k atestaci.Do diskuse jsme se zapojila jen proto,protože jsme občasné bludy či naprosté demagogie nemohla strávit.Moc se mi líbil článek Sylvy Š(tuším),opravdu se snažila se posichrovat pro případ komplikace,která holt může přijít i u těhotné bez jakýchkoliv problémů,sice bych trochu polemizovala s dobou nutnou k dosažení pomoci,dle standartů PS se musí doba od indikace SC po dobu vybavení plodu vejít do 30 min.

Radko-nejsi mimo,naopak tě naprosto chápu,kdo si prožil klešťový porod ví,že opravdu je vděčný za jakoukoliv pomoc a hlavně odpočinak a spánek.Nenech se otrávit:o))
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bibi, 

(19.1.2006 8:36:18)
Bibi, co delal Maly v Rakousku (tenhle fakt byl mi znamy, jak i staze primere sestinedelek v Holandsku), take bych chtela vedet, jestli setril na auto a nedaval pozor nebo byl na blbim miste. Zdaleka nejsem presvedcena, ze vsude porodnictvi je OK, ale jaksi mi zda, ze existuje neco jako ceske narodni porodnictvi, ktera s Odentem a spol a take ani s experty z WHO ani nejsou schopni na urovni diskutovat.
Proc jsem psala o te bolesti a stresu a zbytecnym vysetrovani? Trochu takove obycejne zenske zkusenosti (ne vseobecne, kazda mame individualni schopnost zvladat bolest, a take individualni vegetativni nervovy system - je to fakt ruzne, jak brzo clovek bolest pociti. Takze. Z pohledu citeni velke bolesti mela jsem porod dlouhy. Ale moje "ziva voda" bylo to, ze jsem si ponorila do svych meditaci. Delalo mi dobre citit, jak dychani pusobi ty komicke pocity uvolnovani snurek. Volat svoje miminko, a predstavovat se, jak mu oteviram cesticku. Zvladani bolesti by se dalo prirovnat plavani v obrovskych vlnach - pokud koncentrujes na to "surfovani", je to nadhera, jsou tam ty endorfiny, ten sadista Odent mel pravdu. Ale jestli te nekdo chce vysetrovat (musis si zmenit polohu, lehnout se, a to boli vice), nikdo te otravuje idiotickymi otazkami, tak to je jako by ty vlny te porazily. Muzes si zase zpamatovat jednou, dva, trikrat, ale jestli te stale otravuje PA, ktera koncentruje se na uhel mezi nohami a dava dalsi telocvikarske rady, nebo doktorka pred a po vymeny smen, se stane se nekolika krat neco, co se svoji absurdni nelidskosti te vyvede z miry, tak pak krik je ten dalsi utek. Krik je takovy stav, kdyz svoji bolest, frustraci, strach odvadis na to kricici Ja, zatim co racionalni a pamatujici Ja zustava schopne komickych pozorovani a je stranou ode vseho, co traumatizuje. Trochu schizofrenii, ale je to tak... Jak uz jsem te rikala, povidala jsem si o svym velkym finale a chovanim doktorek s lidma tveho oboru, vsichni se tukali na celo, zvlast s ohledem na muj dusevni stav na konci...
Co se tyka rodiny - ja sama zvladam toho dost - az neuveritelne. Vis, je to otazka penez (a poroto platne sluzby v CR by mohla byt cestou k zlepseni). Mam chuvu, mam uklizecku. Vydelavam hodne, vydavam hodne na svuj profesionalni komfort (jinak jsme setrici chudaci, jako kazda dalsi ceska rodina statnich zamestnancu). A pocit, ze delam svoji praci dobre, stoji mi to zato.
 Bibi* 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bibi, 

(19.1.2006 10:32:48)
Cizinko,pocit z dobře vykonávané práce je silně individuální záležitost,i já jej mám,mám radost z každé oddiagnostikované prekancerozy,kde pomůžeme jen malým zákrokem,mám radost z každého ultrazvuku,kdy můžu mamince říct,je to v pořádku,a mám radost z každého miminka.Jinak jsou na naší práci i méně radostné monenty,ale to je můj problém.
Jiná je věc finanční,ze svého platu bych nezaplatila ani byt 3+1 v paneláku s regulovaným nájmem,svou práci můžu dělat jen díky tomu,že manžel slušně vydělává,ovšem tím pádem má jeho práce automaticky přednost.Je časově hodně náročná,takže s dětmi při nemocech musím doma zůstávat já,jednu babičku máme daleko a sama za chvíli bude potřebovat pomoc,druhá babička se momentálně léčí na hematoonkologii a sama též potřebuje sem tam pomoct.Na chůvu a jiné pomocnice prostě nemáme.Na děti jsem tudíž v podstatě sama.Navíc cesta k nim byla víc než trnitá,velice si vážím toho,že mi bylo umožněno být matkou,takže jsou pro mě velice důležité.
Takže komfort k výkonu poměrně náročného povolání žádný,ale dá se to zvládnout.Nic mě však nepřesvědčí abych své zvyklosti v práci měnila,to se nezlob,jednak jsou jasná pravidla ve standartech oddělení,které jako externí lékař měnit nemohu a pokud bych je nedodržela a něco se stalo,nikdo se za mě nepostaví,i kdyby to bylo stokrát přání pacientky,pořípadě si všechno nechám stokrát podepsat,jak to děláme v poradně.

Cizinko,já tě opravdu chápu,máš za sebou velice stresující zážitek,jsi asi citlivější typ,nechtěj však po mě,abych vystavila stresujícímu zážitku některou maminku a sebe,že se jí narodí mrtvé či poškozené dítě vinou zanedbání péče(a že o těchto kauzách vím,vůbec si nedovedu představit být v kůži těchto doktorů,vinou konkrétně jednoho byl špatně zhodnocený CTG)
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bibi, 

(19.1.2006 13:05:45)
Bibi, co se tyka zdravotnicke politiky, to ja vim, ze to je vse jen na urovni debat - ze platy za kvalifikovanou praci jsou prilis nizke a demotivujici, vim, a zlobi mi to stejne jako tobe.

A co se tyka tvoji odpovedi o mrtvych ditetech - promin, ale je to hrozna blbost. Zkus se soustredit na veci, ktere ti rikam, a texty, na ktere odkazuji - prece je to veci z tveho oboru, nesmis se tvarit, jakobys nevedela co uz 20 let v tvym oboru deje. (Ja bych si za to hrozne stydela) Jestli prirozeny porod neni tvoje metoda, tak nemusis to delat, ale nemuzes odpovidat tak, jako bys nevedela o cim je rec. Kde jsem prosim te napsala, ze regularni vysetreni je zbytecne? Napsala jsem, ze zasahy do prirozeneho porodu nesmeji byt zbytecne. To je stanovisko WHO. Prirozeny porod potrebuje jistou organizaci veci kolem. Ze komplikovany pripad musi vysetrit primar, to je fajn. Ale moje pointa byla: musi na to cumet cele oddeleni? Musi to byt vrhnuti do pokoje bez varovani? Anebo mela by PA rodicce rict, ze bude lepsi, aby primar se podival, aby nic se nezanedbalo. Jsou to detaily, ale velice podstatne detaily v praci, kde stres skodi. Ja vim, ze nemuzes menit nic jinak, nez snahou delat svoji praci na urovni, premyslet o nej, a pripade kritizovat svoje kolegy a sefa (Ja to delavam, a presto maji mi radi. Clovek to proste musi umet. )
Co se tyka moji citlivosti, na urovni me kultury, z ktere pochazim je zcela normalni. Po porodu musela jsem jenom zcela znovu naucit se zvladat stres. Jeden z nasledku porodu "zdrave matky, ktera porodila zdrave dite. A o to prece slo?"
 Bibi* 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bibi, 

(19.1.2006 13:41:53)


Cizinko,asi se motáme v bludném kruhu,to co píšeš jsme už probíraly,ano,to jsou věci elementární slušnosti,jestli myslíš,že zaklepu než vlezu do pokoje,většinou jsem sama nebo s PA,která se o ženu stará,pokud je se mnou medik či žákyňka,tak to mamince sdělím a poprosím,zda na ní mohu demonstrovat nějaké vyšetření.Opravdu problematiku velkých vizit neznám dokonale,bo je neabsolvuji!!,myslím,si že je zbytečné aby v pokoji byl zástup bílých havranů jichž se ten konkrétní případ netýká(vedoucí lékaři jiných oddělení například),naopak velkou důležitost přikládám vizitě lékaře z děckého,který musí být dobře informován,co může čekat za příjmy,tož tak.

Já již opravdu nevím,co chceš slyšet-a za svůj obor se v nejmenším nestydím!!!!

Nevím,co je blbé na mrtvě narozeném dítěti právě selháním porodníka,to opravdu nevím a všechno souvisí se vším,víš

Napíšu ti příklad naší standartní péče:
sledování při porodu-TK+ pulz á 3 hod.,TT á 6 hodin,po odtoku PV á 3 hod,při zvýš.teplotě á 1 hod,ozvy plodu á 15 min, v druhé době porodní po každé kontrakci,za to vše odpov. PA
vaginální vyšetření á 2 hod.,jinak po odtoku PV,při jakékoliv odchylce v průběhu porodu(např.decelerace na CTG)-za toto vyšetření trestně ZODPOVÍDÁ LÉKAŘ,každý nález musí být opatřen jmenovkou a podpisem lékaře,CTG při příjmu ,dále á 3 hod a při odtoku PV,hodnotí lékař,znovu musí podepsat a opatřit jmenovkou.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bibi, 

(19.1.2006 16:07:26)
Bibi,
proboha, ja vim ze specham ale asi az tak spatne cesky nepisu, abys mi vubec nerozumela. Vetsinou nemam pocit, ze lidi mi nerozumi, a to mluvim o slozitejsich vecech nez tohle:-)
Elementarni slusnost v ceskym zdravotnictvi bezna neni - jojo staci skocit k zubarovi, k pediatrovi, kamkoliv. A dobra otazka je, co je treba delat, aby byla. Je to sirsi tema, jsem si jista, ze moralizovni nepomuze, jak nepomohlo vychovat socialistickeho cloveka :-)). Ale omezme se na porodnictvi. Pokud vim, lidstvo jeste nevymyslela nic lepsiho na to, aby PA byl k rodicce slusna, citliva a naprosto solidarni, nez jeji vedomi, ze neodejde domu, pokud neporodi. Pokud vim, lidstvo take nevymyslela nic lepsiho perfektni porozumeni rodicky s tymem nez to, ze alespon nekdo s tymu ji zna. Dula je fajn, ale v socialistickym porodnictvi se vyskytuji takove individua, proti kterym dula nepomuze vlastne proto, ze nema kompetenci.
Jsme v bloudnym kole ano, ale jen vysvetluji, proc mi tvoje prednost rodinne pohodli naproti pohodli rodicky vadi.
A vysvetli mi, odkud beres jistotu, ze porod, vedeny podle doporuceni WHO, se skonci mrtvolkou ditete pravdepodobneji, nez porod podle tebe? Co je spatneho na tom, ze rodicka musi byt vysetrovana jen jednou a totez osobou? Ze je to v standardnich ceskych podminkach nerealizovatelne? Tak co zebys kritizovala standardni ceske podminky? Anebo chces napsat disertaci o tom, proc experti WHO a cely trend humanizace v porodnictvi, ktery ovlivnil stanovisko WHO, nema pravdu? Prijdu na obhajobu. Mozna mne presvedcis, ze byla jsem ne v rukou podvodniku, kteri mi slibovali moderni prirozeny porod, ale na to nemeli, ale vlastne v rukou velice zodpovednych a chytrych lidi.
Popremyslej o tom, ze bude stale vice klientek budou takovych, jaka jsem byla ja - sectelych, premyslivych a zvyklych na uctu. Takovych, co se tak snadne nesmiri s nicim, co je absurdni a bezduvodne muceni, vysledkem pohodarstvi a nezajmu. Pali ti dostatecne dobre pro takove klientky?
 Bibi* 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bibi, 

(19.1.2006 16:56:31)
Achich ouvej,mluvím tu za sebe,u nás v soukromém zařízení je elementární slušnost a zájem o přání klienta jedním z přikázání,stejně postupuji ve službách ve státním sektoru,z ostatních to holt nevykopu,neberu si úkol,že spasím všechny,zatím jsem narazila vesměs na slušné lidi a jen na pár ,kterým bych nesvěřila ani vycpanou opici.Ale to ,znovu říkám, nespasím a ani nehodlám za ně přejímat zodpovědnost a kát se tu,to ani náhodou.

O pohodlí mé rodiny mi nemluv,to už prosím tě ne,je pohodlím,že se matka snaží dostavit pro dítě před uzavřením školky??Pokud si totiž dítě nevyzvednu,je "odtaženo" do krizového cetnra,pokud je to tak víckrát,přichází na řadu sociálka.Měla jsme děti právě kvůli tomu,že ne vždy se dá odejít z práce ,kdy padla(od rozběhnutého porodu v II d.p. opravdu neodcházím),v internátní školce,kde by je nikdo nikam nevyhazoval,bohužel změnou školského zákona by tam musely být na internátní pobyt většinu času,na což jsem samozřejmě nepřistoupila.

Chceš dát přání ženy na roveň rozhodnutí lékaře a necháš ji nést spoluodpovědnost za život její i jejího dítěte,pokud ano,potom se můžeme bavit o tom,že ji určitá vyšetření obtěžují,já jí vysvětlím jejich význam,pokud odmítne,už to bude ona,kdo nese zodpovědnost.

Nevím v jakém oboru pracuješ,jestli na Tvých rozhodnutích závisí lidský život,myslím že to není jen otázka lékařů a sester,ale i řidičů,pilotů,dispečerů,stačí blbina a je tragédie na světě,kdo to někdy nenesl na bedrech ,asi nepochopí:o((
Nicméně doufám,že budeš mít do budoucna z našeho zdravotnictví občas i pozitivní zážitek,já teď např. byla moc spokojená s péčí na infekčním oddělení v dětské,mám krásné vzpomínky na sestřičky na rizikovém,kde jsme strávila 3 měsíce.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bibi, 

(19.1.2006 18:32:27)
Ach ach, Bibi, tak par poslednich poznamek a jedna otazka. Kdyz jsem ti tak durazne odkazovala na doporuceni WHO a Odenta, tak jsem myslela ze, ty texty znas, jsou dulezity texty v tvym oboru. Tam bys nasla o tom kriku (u Odenta) a o tom vysetrovani a o skodlivosti zbytecnych zasahu vcetne zbytecnych vysetrovani dalsi osobou (WHO). Chces s nimi polemizovat, tak musis znat argumenty. To nejsou prani zeny, to jsou lekarske postoje. Docela rozsirene, jak jsem ti snazila jsem naznacit tim, ze o tom mluvila jsem i s tvymi kolegy, ptala jsem kamaradek ktere rodily v ruznych zemich. Na ten krik se tesi, snazi se mu predejit milym chovanim, ale nezakazuji to. No nic. Tak cetla jsi toho Odenta a tu prirucku pro vedeni normalniho porodu, nebo ne?Jestli ne, tak to priznej, definitivne se ztrapni, a dam ti pokoj.
Psala jsem ti, ze jestli bych nevedela zakladnich textu ze sveho oboru, tak bych se stydela. Odpovedela jsi, ze jsi pysna na svuj obor. Ach jo, kdo by pak nepochyboval o moznosti porozumet si s lekarkou?
 cizinka 
  • 

pardon, 

(19.1.2006 18:33:42)
chtela jsem napsat, na ten krik se netesi...
 Bibi* 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bibi, 

(19.1.2006 19:34:36)
Cizinko,tvoje příspěvky již najely na trochu agresivní tón a osočování,nic,skončíme,asi se nedobereme žádného výsledku.Odenta samozřejmě znám,znám i práce dr. Grofa o bazálních perinatálních matricích,kupodivu znám i doporučení WHO,nevím,možná si myslíš,že si tu dopisuješ s buldozerem:o)))

Rozhodně je to zajimavé čtení,ale to mi nebrání u toho myslet a nepřejímat věci ad absurdum,snažila jsme se ti popsat tuto práci z naší perspektivy,co si můžeme dovolit a co již ne,víš,necháme si každá svoje,já dál budu ničit psychiku rodiček,ale především operovat a léčit onko pacientky,možná se vrhnu i na UZ ,moc mě to baví:o)))ty tu varuj holky před českým zdravotnictvím a přitroublými doktory.Ne,nic ve zlém,opravdu,prostě lidské nedorozumění,nevím,k čemu jsi mě vlastně chtěla přivést.

Za jedno ti dík,budu se více ptát svých kolegů(většinou zkušenějších),co si o dané problematice myslí,budu se snažit najít pro sebe koncensus.Budu pídit po jejich zkušenostech,moc ráda bych si (pokud mě uvolní zaměstnavatel)vyřídila stáž ve Vrchlabí.Jsme vlastně na začátku své lékařské "kariery",nebráním se ničemu.Možná jsi mě chtěla přivést právě k tomu,to se ti povedlo,nicméně v současnosti budu dodržovat příkazy vydané primářem odděleni,Odent neOdent.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bibi, 

(19.1.2006 22:45:56)
Bibi, agresivni ton mela jsem proto, ze vlastne mela jsem ten pocit, ze ty se mnou mluvis jako s tim "buldozerem" cili spise tupcem a nevzdelanym laikem, ktery odbijes zamavanim tou detskou mrtvolkou. Mozna ty takovemu zpusobu komunikaci rikas slusnost, ale ja bych tomu rekla arogance. Co je strach prijit o dite zmam vlastne kvuli chybam tvych kolegu, ale jako vedkyne vim, co jsou statisticke argumenty, jak se na urovni diskutuje s cizi metodou a s cizi perspektivou. A ta citlivost kvuli problematice, kterou otevrel Odent v tvych prispevcich postradala jsem - proto jsem na tebe tlacila. Ale jinak - jsem rada ze jsi otevrena a chces si vzdelavat. Evropa nevymira kvuli lidskeho pristupu porodniku, a ten existuje, neni to jen pohadka. Nemohla jsem vyspovidat hodne zen, ani porodniku, ale podle toho, ze jim nemusela jsem vysvetlovat, co mi v Bohunicich vadilo, tak pracne jak pro tebe, asi muzu soudit, ze ten Odent sedi jim v hlave vice niz je to u ceskych porodniku zvykem... Ale preji ti hodne uspechu na teto ceste. O to mi ve skutku nejvice slo.
Co se tyka ceskych zen, ja vim, ze maji hodne omezene volby. Ale nejake moznosti maji a jsou tady skvele a otevreni lidi i v porodnicich. Moje varovani bylo jen o tom, aby nenaleteli na reklamu porodnic a nechodili tam na slepo - "prirozeny porod" v brnenskych porodnicich miva svoje dost sverazne podani...
 cizinka 
  • 

par zaverecnych poznamek 

(20.1.2006 11:29:10)
Bibi, ja uz s tim opravdu koncim, ale tady asi by bylo vhodne rict jeste par veci. Co chci od porodniku v diskusi na netu a obecne? Neco jako poctivost. To, co jsi konecne udelala, ze jsi priznala, ze nemas odvahu ani moznost prekrocit predpisy, ktere vydava primar, ze nektere veci proste neumis a nemas s tim zkusenost. Je ve skutku otazkou, jestli je lepsi rodit na koze s nekim kdo to alespon umi, nez rodit v nejake jine pozici s nekim nastvanym a zmatenym, protoze tohle nikdy nedelal. Ale nechci reklamni lzi a neopodstatnene zastrasovani. Jestli moje doktorka by mne vcas varovala o tom, ze nemam brat vazne reklamni blaboly na nastenkach, a ze tam sesnactou hodinu porodu budu se citit bezpecne zalezi od toho, jestli citim extremne velke kusy ovoce v jogurtu Yogobella, byla bych ji nesmirne vdecna za varovani. Take vdecna za upozorneni, co si musim vyjednat predem, jestli rozhodnu se rodit tam.
Promin jestli jsem te dotkla v otazkach uprednostovani rodiny. Ja vim ze to neni snadny:-)). Ale jsou uz lide, kteri to hlidani maji a jsou ochotni pro ty svoje rodiny vydelat vice, a to tim zpusobem, ze budou delat duverne znamy a citlivy doprovod pro rizikovky (ktere tu peci o dusi potrebuji stejne tak jako naturalistky), anebo pro prirozeny porod. Zakladni pravidlo mediciny je, ze tam, kde jsou prachy, tam jsou i doktori. Pokud metoda se neprokazala jako rizikova, tak se udrzi. V Cesku prachy prideluje stat, a proto prevlada komformita a zbytecne drahe praktiky (napriklad pece o normalni porod jako o rizikovy). Tam, kde je podil pacientu, vice pozornosti pritahuje prevence (porovnej podnimky onkologicke prevence v Nemecku), a pestrejsi nabidka zdravotnickych sluzeb. Tam, kde pojistovny musi se prat o klienty, lakaji je tim, ze proplaceji stale vice alternativ (treba tak se prosadilo proplaceni sluzeb porodnich domu pojistovnou v Nemecku). Cesky maji volbu politickou (jestli chteji spoluucast), a i tu kazdodenni, rozhodnout, kam potahnou prachy...
 Bibi* 


Re: par zaverecnych poznamek 

(20.1.2006 11:57:14)
Cizinko,jsem moc ráda,že jsme se dobraly alespoň nějakého závěru,a to jako slušní lidé,moc fajn:o)))
Spousta věcí je ve zdravotnictví otázka peněz,prosím tě udělej zase něco ty pro mě-můžeš mi dát zdroj informací o onkolgické prevenci v gynekologii v Německu,zajímalo by mě to velice,myslím,že u nás je propracovaná velice dobře hlavně v oblasti děložního čípku,u endometria je to horší,ale něco se zkouší a budeme to dělat také,u ovárií je to zatím spíš náhoda,prsa si myslím,že jsou také obecně známy a funguje to.Momentálně se rozhoduje,jak,proti jakému typu ,v jakém věkovém rozmezí se budou děvčata očkovat proti HPV infekci,je to boj a zejména otázka financí,a tak to ve zdravotnictví chodí ve všem,bohužel ne vždy s ohledem na to nejlepší pro pacienta:o(
 cizinka 
  • 

Re: Re: par zaverecnych poznamek 

(20.1.2006 12:27:29)
Bibi, jsem take rada, ze jsme dospely k slusnemu zaveru ostre diskuse:-))). O prevenci znam s casopisu sve pojistovny, tak zhruba je to tak - prevence rakoviny d. cipku - stejna jak v CR, manualni vysetreni prsu od 30 let (gyn. prohlidka v Nemecku vypada spise jako vseobecna prohlidka u obvodaka, coz podle mych zkusenosti je rozdil od CR), celkova prohlidka kuzi doporucuje se - od 14 let. (Nektere pojistovny mivaji bezplatnou akci navstevy kozniho lekare. Hit dneska. Pak je to soucasti preventivni prohlidky u praktika) Pak jsou prevence prostaty pro muze od 35 ci 40 (nevzpominam si presne a po ruce to nemam) Bohuzel nevzpominam si jak to je s vysetrenim strev, vim, ze jeste nemam ten vek:-)). Ale vyhledam ti ty clanky, az se potkamy, donesu. Jinak myslim, ze jako odbornice si to vypatras sama rychleji, a muzes si to porovnat, proto ze podminky znas lepe nez ja:-))). Zkus zabrouzdat po web. strankach nejake Krankenkasse. Ja opravdu medicinou si nezabyvam, jen si prolistuji to, co mi poslou:-))) v obdobich, kdy platim pojistne jinde nez v CR.
 Bibi* 


Re: Re: Re: par zaverecnych poznamek 

(20.1.2006 13:00:59)
Cizinko,díky,Krankenkassen mě nenapadly,zkusím to,díky.Zkusím poprosit i otce,jak je to u něj v Rakousku,má taky nějaký zpravodaje.

U nás se prevence(hrazená jednou ročně) skládá z kolposkopie,odběru cytologie,gyn.palp.vyšetření,orient.vyš.ledvin,vyšetření per rectum(pokud svolí pacientka),při HA tlak a hmotnost,prsa vyšetřuji všem(též po dotazu),ultrazvuk,nevím jestli ji absolvuješ v ČR,možná to znáš:o))
Test "obálkovou metodou" na skryté krvácení ve stolici je od 50 let,právě po vzoru Něměcka.
Mamografie se hradí od 45-69 ve dvouletých intervalech,lze ji doplnit UZ.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: par zaverecnych poznamek 

(21.1.2006 10:54:19)
Bibi, to asi zalezi od kazdeho lekare - ani jednu z mych gynekolozek moje prsa nezajimaly. Tu soucasnou nezajima ani krevni tlak, coz se mi zda uz opravdu divny. (D. cipek, ktery zajima je, mne se nezda podezrely, toriz jaksi myslim, ze pokud nemame s manzelem sklony k promiskuite, tak nejsem rizikova. Ale mozna to je jen mytus.) Chodim take do soukrome ordinaci, ale asi zase jsem naletela na nejakou blbou. V Nemecku hodne veci ohlida prakticky lekar (coz je hodne velka vyhoda pro muze, v Cesku asi take maji nejakou prevenci prostaty,, ale urologicke oddeleni vypadaji tak, ze byt chlapem, myslela bych si, ze tam chodi jen sexualni trosky:-)) A hlavne sympaticka vec je, ze na Zapade vse tyhle informace o prevence te poda lekar a pojistovna. Moje soucasna pojistovna ma politiku, ze jestli chodis vzorne na prevenci a fitness, tak pak mas ruzne bonusy. Kolik je to vseobecne, nemam ale zdani.
 Apolena. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bibi, 

(19.1.2006 11:39:25)
Bibi,
docela mile mě překvapilo, že lékařka napsala, že se jí líbil můj článek o porodu doma :-). Jsem od lékařů zvyklá spíš na "nezodpovědné sobecké hazardérky".
Do porodnice to mám 10 minut pěšky, takže tak 3 minuty autem, vedle telefonu bylo napsané i číslo na porodnici, kdyby se fakt náááhodou něco přihodilo, abychom mohli zavolat rovnou jim, aby se stihli připravit.
A loni jsem už coby dula navštívila primáře porodnice a poprosila jsem ho o spolupráci při domácích porodech - konkrétně o poporodní prohlídky, budou-li třeba, a taky o to, že je předem upozorním, že se právě chystá doma porodit nějaká žena, aby věděli, že kdyby se nedejbože něco nečekaného přihodilo, přijede k nim, tak aby je to nezaskočilo.
Ideální to ještě rozhodně není, ale už se snad začíná blýskat na lepší časy :-).
 Bibi* 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bibi, 

(19.1.2006 12:45:55)
Sylvo,Tvé články totiž postrádají tu fanatickou nótu,co mě vždy přiměla se ozvat,ta naprostá absence rizik,bagatelizace takových věcí jako zelená plodová voda(no bóže ti s tím nadělají!! a pod. výkřiky),epidurál může za velké porodní poranění apod.Nemám nic proti zajištěným domácím porodům,s zkušenou!!! PA(dělající v oboru,ne jen s 20 let starým diplomem)a s dostupnou pomocí porodníka a pediatra,ideál opravdu do 10-15 min.v nemocnici,protože určitý čas musíte počítat na přípravu(např.zacévkování)a anestezii,cesta k děloze to už je záležitost(v krizi)minuty či dvou.Myslím,že pro řadu žen by byly ideální porodní domy,kam by ženy docházely už do těhotenské poradny(většina poradenských procedur je v kompetenci PA),prvotní vyšetření UZ a výsledky odběrů+ shrnutí vyšetření by udělal jednou za čas lékař,v případě problémů by ženu doporučil k dalším vyšetřením a porodu v porodnici.Též si dovedu představit ambulantní porody,pokud je Apgar v páté minutě 10-10-10,není kříšení,křeče,žloutenka,všechny parametry (ASTRUP a j.)jsou v normě,myslím ,že by nebyl problém,to je však otázka pro pediatry,za nás-norm.průběh IV.d.p.,močení bez problémů a hlavně řádné poučení,co může nastat a kdy vyhledat pomoc,nejlépe již v předporodním kurzu a poté znovu důkladně před propuštěním.
 Apolena. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bibi, 

(19.1.2006 15:44:57)
Bibi,
jsem docela stará :-) a mám toho za sebou poměrně dost, takže jsem snad hodně tolerantní a taky nemám ráda fanatismus, ať už se týká čehokoliv.
Ale můj názor na porody všeobecně se mění a vyvíjí podle toho, co se o porodech dozvídám, ať už od "domorodek", ostatních dul, PA nebo od lékařů. Teď mám mnohem větší respekt...
PŘESTO si pořád myslím, že porody doma by při splnění určitých podmínek mohly docela dobře fungovat. Jen těch PA je pořád zoufalý nedostatek a porodnice se taky na spolupráci s terénními PA netváří nijak nadšeně.
Taky (zatím) jediný porodní dům neustále zápasí s byrokratickými překážkami.

 Bibi* 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bibi, 

(19.1.2006 16:19:27)
Sylvo,tohle je otázka právního uspořádání a nastavení zákonů,za současných bych do toho nešla,navíc když vidím v jakém je zdravotnictví srabu,tak tu asi politická vůle po změně dlouho nebude.Mohl by do toho zřejmě jít soukromý subjekt,tak jako třeba ve Vrchlabí,ale i oni se pohybují striktně v mezích zákona,navíc je to malá porodnička(kolem 500 porodů/r,klinika běžně 5000 porodů/r).Navíc porodnictví je málo atraktivní,navíc velice rizikové,co se týče soudních náhrad.
Dlouho se např. volalo po právním zastřešení asistované reprodukce a viděla jsi možná sama jaký z toho vylezl paskvil.
 Apolena. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bibi, 

(19.1.2006 16:54:36)
Bibi,
nedávno tu někdo psal, jak je na tom naše zdravotnictví výtečně proti slovenskému. A přesto (nebo právě proto?) na Slovensku uzákonili, že od příštího roku budou moci PA samostatně vést porod. Což je vlastně oficiální posvěcení domácích porodů.
Zřejmě si tam někdo dokázal spočítat, že se to vyplatí...
 Bibi* 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bibi, 

(19.1.2006 17:02:40)
Sylvo,v naší republice jsou dvě školy,česká,kde porod vede lékař a moravská,kde porod vede PA,lékař musí být fyzicky přítomen,přebírá vedení v okamžiku komplikace,dále kontroluje placentu,to musí podepsat,a šije.Porody operativní(kleště,VAX),konce pánevní,dvojčata,či anamnesticky rizikové vede vždy lékař,pochybuji,že to bude na Slovensku jinak,pocházím z Moravy,tudíž jako žákyňka a potom PA jsme vedla daleko víc porodů než teď jako medička či lékařka,na nás holt zbývaj jen ty patologie:o)))
 Apolena. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bibi, 

(19.1.2006 17:08:44)
Bibi,
zřejmě to bude na Slovensku stejné, jako v jiných evropských zemích - PA tam bude moci vést samostatně pouze nekomplikovaný porod a bude mít stanoveno, jak postupovat při komplikaci - spolupráce s porodnicí? Nejsem zdravotník ani právník, nevím, jak tohle mají přesně zmáknuté, když si přečtu přesné znění jakéhokoliv zákona, většinou tomu VŮBEC nerozumím :-).
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bibi, 

(19.1.2006 18:53:09)
Bibi, tak proc pak na Morave se provadi lekarske vysetreni pri prijmu a pri vymene smen??? Psala jsi mi to jeste dnes. Samozrejme, mluvime o nekomplikovanym porodu. (To jen pro pripad, ze stale mi povazujes za nevzdelaneho cvoka, ktery ma nejake neopodstatnene prani
 Bibi* 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bibi, 

(19.1.2006 16:20:31)
Sylvo,tohle je otázka právního uspořádání a nastavení zákonů,za současných bych do toho nešla,navíc když vidím v jakém je zdravotnictví srabu,tak tu asi politická vůle po změně dlouho nebude.Mohl by do toho zřejmě jít soukromý subjekt,tak jako třeba ve Vrchlabí,ale i oni se pohybují striktně v mezích zákona,navíc je to malá porodnička(kolem 500 porodů/r,klinika běžně 5000 porodů/r).Navíc porodnictví je málo atraktivní,navíc velice rizikové,co se týče soudních náhrad.
Dlouho se např. volalo po právním zastřešení asistované reprodukce a viděla jsi možná sama jaký z toho vylezl paskvil.
 PajaMM 


Re: Re: Re: Pro cizinku 

(17.1.2006 13:44:45)
Ahoj Bibi!

S tim houkanim u briska mam zkusenost uplne stejnou jako Cizinka - na tom jsme se uz davno shodly:-)

Jen chci napsat, ze v Bohunicich mi nerekli, co hodlaji delat a ani jiny zpusob buzeni miminka nepouzili. Kdyby mi rekli, co se deje, vzbudila bych Klarku sama...v tom devatem mesici uz jsem to fakt umela:-)
 Klára 
  • 

Ahoj Libiku 

(15.1.2006 17:50:50)
..tady opět tvá Klára:-). Mám opět dotaz. Přemýšlím, jak svému muži ulehčit mé těhotenství. Vidím na něm v posledních dnech, že není ve své kůži, což se projevuje např. tím, že se mně neustále ptá, jestli je mi dobře a kdy mám jít zase k lékaři. Mně přitom je dobře, jen ráno většinou zvracím a večer jsem unavenější než jindy, ale celkově je mi báječně. Vidím na něm, že je nervózní a vystrašený, nechce se mnou spát a celkově kolem mně chodí jak kočka okolo horké kaše. Když se snažím jeho strachy nějak rozptýlit, tak zapírá, že ho nic netrápí, že má jen starosti o moje zdraví, že se málo šetřím. Mám pocit, že pokud by to šlo, nejraději by mě strčil do nemocnice a vyzvedl si mě až slehnu, nejlépe v celkové narkóze operativně, protože se někde dočetl, že přirozený porod nějakému děťátku tak poškodil hlavu, že mělo dětskou mozkovou obrnu. Když mu říkám, že už jsem porodila Alžbětku, která měla ke čtyřem kilům a nemá obrnu, nepomáhá to.
Chtěla bych mu to ulehčit, nevím jak. I když o těhotenství téměř nemluvím a děláme všechno stejně jako před tím, nepomáhá to, vidím, že nemá klid. Zažila jsi to?
 Pavlína&potomci 


Re: Dle Vlastíka Marka? 

(12.1.2006 13:49:07)
Naprostý souhlas s Pavlem. Váš pohled na věc respektuji, byť s ním nesouhlasím, nicméně nechápu, proč zůstáváte v anonymitě. To se pod svůj názor stydíte podepsat?
 Eva K 
  • 

Re: Dle Vlastíka Marka? 

(12.1.2006 14:04:40)
Myslím, že tady jsme anonymní všechny, ať už se přímo pojmenujeme anonym nebo křestním jménem a počtem dětí. Anonymní mamina se hlásí pod stejným jménem, znám její názor na alternativní porody z jiné diskuze.

Ambulatní porod považuji za jednu z možností a u 4 dítěte je maminka už jistě zkušená a pokud nemá k doktorovi dva dny cesty a domluví si výpomoc v domácnosti, tak v tom nevidím problém. Byla jsem se podívat na Bulovce, setkala jsem se se dvěma PA a obě byly příjemné, tak doufám, že narazíme na rozumnou směnu a nebudeme u dalších dětí vymýšlet jiné alternativy:-). Eva
 Federika 


Re: Re: Dle Vlastíka Marka? 

(12.1.2006 14:07:14)
Evo,
možná byses divila, kolik lidí tady není anonymních, kolik lidí se zná osobně...Svět je malej...
 Pavlína&potomci 


Re: Re: Dle Vlastíka Marka? 

(12.1.2006 14:21:07)
Nemyslím, že jsme všechny anonymní - registrované uživatelky, kterým se dá napsat na mail, za anonymní nepovažuji. Já moc nemusím takovéhle "výkřiky do tmy", kterými někdo něco odsoudí jednou větou, místo aby podal svůj pohled na věc. Možná jsem zbytečně přecitlivělá :).
 Kaja + 3 


Re: Re: Re: Dle Vlastíka Marka? - anonymni ano/ne 

(12.1.2006 20:54:05)
Jen k te registraci. Neni problem si treba jen pro jednu konkretni diskuzi zaregistrovat naprosto smysleneho uzivatele s plne funkcnim e-mailem, ktery pak proste ignoruju. Takovy radoby urceny clovek je naprosto stejne anonymni jako neregistrovany uzivatel.
 Eva K 
  • 

Re: Dle Vlastíka Marka? 

(13.1.2006 13:19:35)
Pro mě je anonymní i e-mail. Občas ho jako neregistrovaná vyplním, občas ne. Ale pochybuji, že by mě má adresa na seznamu odtajnila:-).
Myslím, že spousta lidí by se nevyjadřovalo takto otevřeně, kdybychom se znaly všechny. Já bych taky byla opatrnější, vždyť vidím ty nepřátelské reakce na některé vyhrocenější názory. Ale ty jsou možná anonymitou taky zesíleny. Eva
 Channah 
  • 

Nesrovnávala bych p.Marka a p.Kláska! 

(12.1.2006 13:51:07)
Srovnávat pana Marka a pana Kláska není fér. Pan Marek má názory možná často pravdivé, ale podávané tak sugestivní formou, že to v čověku často vzbudí dojem, že porodníci jsou banda ignorantů a násilníků a kdo nerodí alternativně, ublíží sobě i dítěti.

Ale tak to přece není! Rodila jsem 2x a personál byl až na drobnosti fajn a porody byly - ač ve velkých porodnicích - též přirozené. A já i děti byli vždy v psychické pohodě.

Naproti tomu pan Klásek vypovídá příběh otce, který chtěl přivést se svou ženou miminko na svět podle svých představ. Nic nám nevnucuje, neosočuje porodníky, neděsí a nehrozí. Nabízí jen pohled na netuctový přístup.

Je to fajn článek, díky, pane Klásku, těším se na část 2.

Channah


 anonymní mamina 
  • 

Re: Dle Vlastíka Marka? 

(12.1.2006 16:09:48)
Jsem velký příznivec přirozených porodů a přirozeného života. Tak jedna moje známá ve 38. týdnu těhotenství zjistila, že jí umřelo miminko a musela ho rodit mrtvé. To je problém(!!!), a ne tohle pitvání jestli rodit zdravé milované dítě zleva či zprava, ne?

Jestli autor článku lpí tak freneticky na dogmatickém rozpisu, a ten by nemohl být dodržen, kde by bylo jeho štěstí?
Štestí postavené na nějakém porodním plánu je dost vratké, doporučuji přehodnotit parametry.
 Hanka 
  • 

Re: Re: Dle Vlastíka Marka? 

(13.1.2006 9:05:03)
Milá anonymní maminko nedá mi to nereagovat. Porod má vliv na hodně věcí v životě ženy a to potažmo dopadá i na dítě a celou rodinu, 1/jak brzo se s tím vyrovná a bude chtít další dítě a jestli vůbec 2/necitlivě vedený porod může prohloubit či způsobit poporodní depresi 3/naprostá ztráta intimity při porodu může ovlivnit příští sexuální život... Všechno tohle se odraží zpět na dítě a to i když je velmi chtěné. Vzhledem k tomu že se mě to v mírné formě týkalo vím, o čem mluvím, protože jsem se setkala s maminkami které na tom byly po psychické stránce mnohem huře. Na vás je vidět kolik lidí (či doktorů) považuje duši člověka za naprosto bezcenou, nicotnou.
 anonymní mamina 
  • 

Re: Re: Re: Dle Vlastíka Marka? 

(13.1.2006 11:26:06)
Milá Hanko, tak to se tedy mýlíš. Je to přesně naopak. Z mé strany by nikdy žádná necitlivost vůči rodící ženě nebo dítěti nevyšla. Sama mám své negativní zkušenosti a plně se dokážu do rodící ženy i rodícího se děcka vcítit. Jenže pokud jsou okolo citlivých lidí necitliví porodníci, jsou pro ty citlivé lidi dvě možnosti. Buď se skácejí a nechají si od nich zkazit život (i svýmu děcku), nebo se nad to povznesou. Jinak bys vlastně říkala, že pokud nebude dokonalý porod, nemůže se narodit duševně vyrovnané dítě a nemůže být šťastná matka. A to je blbost, protože jsou mezi námi zcela vyrovnaní a přitom láskyplní citliví lidé, kteří se narodili třeba za války nebo třeba za Husáka. Ono hodně záleží na přístupu rodičů k těm porodníkům. Víš, jak se to říká o těch pesimistech a optimistech. Oba dostanou tři úsměvy, pesimista nadává, že dostal zatím jen tři, optimista si libuje, že dostal už tři. Takže maminka, která je vděčná za tu trochu laskavosti, která je běžná i v rutinním porodnici, dá svému děcku víc pohody k porodu než maminka, které se to zdá málo a cítí se zle. Je to podobné jako s kojením. Viděla jsem nespočet maminek, které byly ve vyložené depresi z toho, že neporodily dokonale, nebo že se jim nepodařilo dokonale kojit. Kojení ani porody nejsou přece žádné zkoušky nebo závody, takže lpění na dokonalosti myslím hodně škodí. Proto nemám ráda vyzývání k boji za úžasné porody a za úžasné kojení.

Právě tohle "vlastíkomarkování" je veřejné strašení maminek, že pokud nebudou mít dokonalý porod, jsou špatné mámy a budou mít poškozené dítě. Ale copak žena má sílu o něco se handrkovat při porodu? Vždycky bude něco, co ji vyvede z míry a kvůli čemu by mohla být nešťastná. Jen pár procentíček těch "úspěšných" tady bude hlásat, jaký měli svou zásluhou úžasný porod. Ale už nenapíší o tom, jaký měli děsný strach, aby jim to "vyšlo", a jak to vůbec nebylo do poslední chvíle jisté. Takže já jsem sice pro jemný přirozený porod, ale nelpět na něm za každou cenu. První radost je přece život a přítomnost dítěte, a pak až někde dál nepovinná radost z jeho přirozeného příchodu na svět.
  cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Dle Vlastíka Marka? 

(13.1.2006 14:31:34)
Anonymni mamino, myslim ze v nekolika veci bychom se zhodli i presto, ze tvoje prvni poznamka v tehle diskusi mi take trochu zarazila svoji lakonickou a bezobsaznou negativitou (v tomhle clanku ani nemeli jsme moznost dozvedet se na co autor se fixuje). Co se tyka VM, tak mam podobny nazor, do ceskych porodnickych diskusi autor vnesl spoustu bezkompromisnich a od reality odtrzenych nazoru (ne zeby nebyly uplne nepravdive, ale proto, ze svoji bezkompromisnosti ublizuje tem, kdo doma prirozene rodit nemuzou a nemohly). Tak zformulovane nazory zapachaji take primo nackovstvim. Ale i v cestine existuje spoustu dobrych prekladu o prirozenych porodech, a tyhle uz takove ideologicke elementy nemaji.
Z druhe zas strany, veci ktere rikas o matkach, ktere kvuli svoji citlivosti utrpeli ujmy a nemuzou z toho se hned vzpamatovat se, take nejsou zcela korektni, a jestli bys zformulovala je trochu tvrdsim zpusobem, zapachaly by take nackovstvim. Vice jsme o tom mluvily vice s Libikem tady na hore, ktera je moje davna bajecna a vtipna oponentka. Jestli chces, tak pripoj se, mne by zajimal tvuj nazor.
 Veronika 
  • 

Re: Re: Re: Re: Dle Vlastíka Marka? 

(13.1.2006 19:29:05)
Anonymni mamino, jsi neuveritelne bezcitna k citlivym jedincum. Ja sama se za citlivku nepovazuji a o sve se umim nahlas prihlasit, ale neco tak kruteho jako ze se citlivejsi rodicka ma nad hrube chovani personalu nemocnice povznest bych se neodvazila vubec vyslovit.
Jednou jeden moudry lekar rekl, ze porod se podoba milovani. Je stejne intimni a citlivy a je treba ho i citlive brat. Predstav si, kdyby se milovani dvou lidi melo odehravat za stejnych podminek jako porod v "klasicke porodnici". Pouze za ucelem splozeni potomka. Muz a zena by prisli do plne osvetleneho, vydlazdickovaneho salu. Lekar by urcil polohu a rytmus aktu. Sestra by na vse dohlizela a pokud by se parecek nahodou nechal unest emocemi, nalezite by jim vycinila. To vse by sledovala particka mediku... kdo by byl trochu citlivejsi, zhroutil by se a dalsi deti by za takovych podminek nechtel. Podle tveho cernobileho mysleni by byl ale pekny backora, protoze takove ponizeni lze preci vstrebat. Mozna lze, ale trva to i roky.
Mozna je dobry polozit si otazku a fakt najit alespon jeden duvod proc byt k rodici zene bezcitny nebo dokonce hruby. Jestli je tim duvodem, to ze si pan doktor se sestrou zrovna chteli dat v klidu kaficko a prerusila jim ho, dneska uz po ctvrte, rodici hystericka zenska, tak se prevdepodobne oba minuli povolanim.
Jinak souhlasim, ze je zbytecne upinat se na porodni plan a na to ze chci za kazdou cenu rodit prirozene. Taky jsem tak chtela rodit. Podridila jsem tomu vse. Temer to vyslo az na to, ze jsem po 12ti hodinach porodu dostala plegomazin, po dalsich 12ti oxitocin. Dite mi hned po narozeni vzali, protoze se nenadychlo. Donesla mi ho po trech hodinach sestra, ktera byla ovesena vsim moznym zlatem, na kazdem prste obrovsky prsten, ohavne dlouhy umely drapy a zmalovana jako kdyz jde na maskarni a hlavne priserne neprijemna a arogantni. No hnus! Ale i tak jsem si z Vrchlabi odvezla krasny zazitek a hlavne zdrave, krasne dite.
 Pavlína&potomci 


Re: Re: Dle Vlastíka Marka? 

(16.1.2006 20:41:15)
Milá anonymní mamino,
je mi velice líto, co se stalo Vaší kamarádce, ale podle mého názoru mícháte jablka a hrušky dohromady. Nebo tím snad chcete naznačit, že každá žena, která čeká od porodu víc, než že ho ona a dítě přežijí, je přechytralá káča, která neví, co roupama?
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Hluboce smekam.. 

(12.1.2006 12:39:31)
.. a to nejen pred Vami, coby otcem, ale i pred manzelkou.
Vubec jsem netusila, ze neco podobneho je mozne. Ale zas tak mne to neprekvapilo. Urcite to ale chtelo velkou davku odvahy a odhodlani.
Ja sama mam dva syny (03 a 04). Oba jsem porodila v porodnici. Pri prvnim odtekla voda, kontrakce zacali po prijezdu do porodnice a maly byl do 3 hodin na svete. Pri druhem mne bolesti probudili o pul treti v noci a maly se narodil pred pul patou, odjeli jsme a ja byla oteverna na 8cm. Takze opet fofr.
Negativni zkusenosti , co se tyce pristupu personalu, nemam. Ale co bylo vazne strasny - to bylo jidlo!
Jeste bych podotkla, ze snad jedine, co mi vadilo, byl dotaznik pred porodem, kdy se mi nejaka sestra behem minutovych kontrakci vyptavala na prvni menzes, prvni pohlavni styk apod.(uvadi se do dotazniku)
 Jitka 
  • 

Re: Hluboce smekam.. 

(12.1.2006 20:48:40)
Vida,jak je to v každé porodnici jiné.Vážně vám dávali takový dotazník?To snad ani není normální v dnešní době a nechápu,k čemu je při porodu důležité vědět,kdy měla dotyčná první menses potažmo styk?:-)Fakt zírám:))
Jinak článek skončil v nejlepším:(,takže i já se těšim na pokračování.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Hluboce smekam.. 

(13.1.2006 17:07:16)
Opravdu davali a dokonce dvakrat ;-)
S Matyasem (druhy syn) jsme totiz jeli na falesny poplach o dva dny driv..
A kdyz jsem jim ty blaboly podruhe rikala znova, jen si vzpominam, ze mi neslo do hlavy a vlastne do ted to nechapu, proc jim nestacili odpovedi stare dva dny ;-)
Byli tam i dalsi otazky typu: antikoncepce, pocet deti, porodu , potratu... apod. veskrze se vse tykalo gynekologie - treba slo o nejakou studii :-))
 Míša,Kryštof12/04,Vanda9/06, 


Re: Re: Re: Hluboce smekam.. 

(13.1.2006 18:27:36)
Cairo, jestli slo o studii, tak hodne rozsahlou. Ja to pred porodem absolvovala taky:). Nastesti ale ne behem triminutovych stahu, neb jsem mela porod vyvolavanej. Takze jsem si v klidku sedela na monitoru, s teplomerem v podpazi, zatimco sestricka se vyptavala. Ale fakt je, ze u par otazek jsme byla v uzkych a nevedela odpoved a u par otazek mi nebylo jasny, na co jim to vlastne bude. Hlavne si myslim, ze by nebylo od veci, kdyby ten dotaznik, kdyz uz to teda musi byt, maminka dostala pri navsteve poradny a vyplnila si ho v klidu doma a sestricka to pak pri prijmu opsala do pocitace.
 M. 
  • 

Kde bych našla II.?  

(12.1.2006 12:43:29)
Mohu se zeptat, kdy bych našla II. tohoto textu s porodním plánem. Děkuji.
 Adla 


Re: Kde bych našla II.?  

(12.1.2006 16:09:49)
Pokračování tohoto článku (a bude jich více) budeme postupně zveřejňovat.
 Lukyska 


Nuceni na tlaceni 

(12.1.2006 16:16:18)

Gratuluji k prijemnemu zazitku, nicmene mi zustava rozum stat, kde v jake porodnici koho nuti tlacit v prvni dobe porodni, kdyz nejsou jeste porodni cesty otevrene? Spise je to naopak, ze porodnici vzdy nuti NETLACIT a to i presto, ze uz by se tak hrozne chtelo... Take mam pozitivni zkusenosti s kamaradkou u porodu. Zena, zvlaste pokud rodila a je to osoba vyrovnana dle meho je rodicce prinosnejsi nez manzel.
 Olina 
  • 

Nejsem fanda do alternativ, 

(12.1.2006 18:54:55)
ale musím připustit, že kdyby se králice kotila pod takovým stresem z neznámých lidí a neznámého prostředí jako já(nemluvě o všem ostatním), tak to hned potom spolehlivě zakousne. To je prostě fakt. Ovšem já mám rozum, že.
Pořád čekám, kdy si v porodnici většina personálu všimne, že má ženská 2 konce.
 sisi 
  • 

Re: Nejsem fanda do alternativ, 

(12.1.2006 22:23:05)
Olino, to teda myslím vystihuje vše :-).

Jinak si myslím, že tohle je skvělý článek. Já rodila ve skvělé porodnici, se skvělým personálem a ještě skvělejším přístupem. Nicméně potom co vím o přirozených porodech si uvědomuji kolik toho všeho "nepříjemného" bylo zbytečného.
Dnes vím určitě, že můj další porod bude doufám určitě veden přirozeně. Myslím, že hlavní problém je ten, že naši lékaři, i když jsou skvělí a lidští tak jsou prostě lékaři. A porod je brán jak se tady psalo jako nemoc.

Jen víc těchto článku a víc osvěty!
 sisi 
  • 

Petře měla bych dotaz? 

(12.1.2006 22:29:46)
jak jste docílili toho, že Vás pustili nebo byli ochotni pustit po porodu? Já mám pocit, že u nás, byť porodnice je skvělá, tak na novorozeneckém by ani revers nestačil.
Je zde právo matky rozhodovat o svém dítěti na prvním místě?
 Sylvie 


Re: Petře měla bych dotaz? 

(12.1.2006 23:35:02)
Sisi, jistěže má matka právo rozhodovat o svém dítěti i v porodnici a pokud je dítě v pořádku, tak ji na reverz pustit musí. Já rodila ambulantně ve Vrchlabí, bez nejmenších problémů s personálem. Slyšela jsem, že problémy nedělá ani pražská Bulovka. Jeden čas ambuporod provozovala i porodnice u Apolináře, ale stylem, který třeba mně osobně by nevyhovoval.

S.+++
 Petr Klásek 
  • 

Re: Petře měla bych dotaz? 

(13.1.2006 11:30:26)
Sisi, já se to snažím popsat v pokračování článku, ale, jak už píše Sylvie, pokud je dítě zdravé, domů tě pustit musí - opravdu jsi za něj odpovědná ty. Pokud matka na tu odpovědnost nerezignuje, má ji. Přiznávám, že musí být někdy opravdu těžké se rozhodnout (třeba při novorozenecké žloutence - jak moc je silná, jak určit tu míru rizika). Pokud personál novorozeneckého odd. považuje jekýkoliv odchod dřív než oni určí za nežádoucí, člověk musí nejen odolávat nátlaku, ale je odříznutý i od objektivních informací - už jim až tak nevěří. Ideálem by podle mně bylo, kdyby medici dokázali pustit tu odpovědnost, která leží na rodičích, a pouze jim dodat potřebné a objektivní informace pro jejich rozhodnutí. Ale myslím, že takových už tu ČR pár je.
Řekl bych, že tohle je právě dobré probrat v porodnici, v které chcete rodit radši předem.
 Blanka+Adámek 


Ambulantni porod 

(12.1.2006 23:02:36)
Naprosto nijak neodsuzuju ani nesoudim zpusob jakym se Pavel s manzelkou rozhodli rodit, ale ze sve vlastni zkusenosti si jsem jista, ze bych 4-6 hodin po porodu rozhodne nebyla schopna se sbalit a jit s miminkem domu. A to jsem mela porod opravdu pohodovy (aspon proti tomu, co tady na Rodince nektere popisuji), ta opravdu "neprijemna" faze trvala max. pul hodiny. Ale po tech 4 hodinach jsem prave absolvovala za pomoci sestricky "1. cestu do sprchy" a vazne jsem myslela, ze ty 4 metry neujdu. Jeste celou noc (Adamek se narodil v 1/2 sedmy vecer) jsem myslela, ze bude po mne a 2. den to nebylo o moc lepsi. Takze jsem byla rada, ze se po mne nic nechce, jen se pokouset kojit a prebalovat miminko. Ze bych byla doma, to si nedovedu vubec predstavit. Navic jako prvorodicka jsem byla dost vyjukana a byla jsem rada, kdyz mi sestricky poradily s kojenim a pod. Nemluve o tom, ze jsem byla klidnejsi, ze jsou lekari na dosah, kdyby neco. Ale mozna je to u 4 ditete neco jineho. Ale jak uz jsem psala vyse, v zadnem pripade netvrdim, ze tak jak jsem to udelala ja, je to to nejlepsi a ze nekdo jiny to dela spatne.
Jinak rodila jsem v Praze na Bulovce (v normalni porodnici, ne v CAPu) a byla jsem tam naprosto spokojena, tak Evo K. nemusis mit vubec strach, myslim, ze sis vybrala dobre (jestli chces, tak mi pisni na e-mail). Doktori i sestricky skveli, jidlo v norme (ale ja nejsem nijak narocna) a myslim, ze jsou pristupni vsem moznym alternativam a pranim rodicky, rozhodne me do niceho nenutili a vsechno mi perfektne vysvetlili.
 Kristýna 7měsíční syn 
  • 

Re: Ambulantni porod 

(13.1.2006 9:21:07)
No právě to asi záleží na okolnostech po porodu, jak se ta žena cítí, dopředu se to moc naplánovat nedá. Já se zas cítila skvěle, byla jsem překvapená, že mi nedovolili vstát ještě několik hodin, a když mě převáželi o patro výš na 6nedělí, tak i na ten vzík mě přendávali!! |Malý se taky narodil večer a já eouforií celou noc nespala:)))takže je to silně individuální. A ,yslím, že právě doma bych si nejvíc odpočinula-ne na pokoji s jinou mamkou a jejím miminkem, ne na pokoji, kam celé dopoledne furt někdo s prominutím leze(v6ráno budíček-maminky do sprchy, změřit teploty, mažeme stehy!-pak jedna vizita, druhá vizita, a do toho až do oběda lozí asi 5 různých uklízeček, každá spešl úkon:(((( a po obědě zas návšětvy. Nezájem, že zrovna mé dítě usnulo a já bych se taky chtěla natáhnout, jde vizita, rychle mimčo probudit, vysvléct, at pan doktor nečeká!!!) Tak přesně tohle mě stresovalao nejvíc. A navíc nepohodlné postele. Takže si umím představit, že bych, pokud by bylo vše OK, jela pár hodin po porodu domů, do svého útulného bytu, své pohodlné postele, manžel by první týden zůstal s námi doma, postaral se o staršího synka, klidně bych si zaplatila soukromou PA, aby denně na 2-3 hodinky přišla, pomohla např. s kojením, poradila, atdatd. A neprožiju takové stresy jak poprvé na 6tinedělí, kde mi dítě furt brečelo, já na nervy, nikdo neporadil....
Jasně že se to nedá ale předem plánovat, takže to se uvidí, až budu podruhé těhotná a jak to bude vše probíhat:))
K.
 mamča, holky 12let +7 měsíců 
  • 

Re: Re: Ambulantni porod 

(13.1.2006 11:31:57)
Při čtení tvého příspěvku mi připadalo, že čtu o sobě, jen s tím rozdílem, že jsem nebyla prvorodička ( i když po 11 letech ) a že mám holčičku. Můj porod byl přímo bleskový, málem jsme to do porodnice nestihli. Dcera se narodila v pozdní odpoledne a já taky celou noc nespala - to ten adrenalin :-) a ani bych nemohla, mamina která byla se mnou na pokoji, měla problémy s kojením a tak neustále odsávala mléko elektrickou odsávačkou, a opravdu mi v porodnici nejvic vadilo to, jak se furt někdo coural, malá v noci skoro nespala, ale přes den ano, ale já neměla šanci si zdřímnou.... uklízečky, 2 měničky prádla, 4 vizity, rehabilitační sestra, sestra přes kojení atd.
 Jana 
  • 

Re: Re: Re: Ambulantni porod 

(14.1.2006 14:53:54)
Byla jsme na tom úplně stejně. Nejraději byhc s ezbalial a šupalůa i s dcerkou domů, pobyt na oddělení šestinedělí byl podstatně strašnější, než porod.
 zajecice1 


lenka 

(13.1.2006 11:29:15)
Mily pane co Vy muzete vedet o porodu nikdy nevite co se muze zene nebo miminku stat.Nerikejte mi sama mam dve deti,ze to ta zena ty 4.dny v te porodnici nevydrzi.To vite ,ze bych taky sla hned domu a mimi si samozrejme vzala sebou,ale urcite to nemusi byt dobre cokoliv se muze stat.Urcite je porodnictvi jiz na daleko lepsi urovni nez za totality kdy maminky ukazovaly sve deti pres sklo to by se ta vase zena zblaznila kdyby tam mela zustat tyden neli vic.
 zajecice1 


Re: Re: lenka 

(13.1.2006 14:00:25)
mila Milado samozrejme se muze neco stat i padesaty den,ale je to moje zodpovednost,ale vim ,ze po porodu se nic nezanedbalo a muzu byt klidna,ze to neni moje chyba ,ze jsem chtela jit hned domu a samozrejme beru seboun i svoje dite.Nechapu co vlastne posledni dobou vsichni mate proboha to Vam tak strasne vadi ty blbe 4.dny.
 zajecice1 


Re: Re: lenka 

(13.1.2006 14:02:21)
mila Milado samozrejme se muze neco stat i padesaty den,ale je to moje zodpovednost,ale vim ,ze po porodu se nic nezanedbalo a muzu byt klidna,ze to neni moje chyba ,ze jsem chtela jit hned domu a samozrejme beru seboun i svoje dite.Nechapu co vlastne posledni dobou vsichni mate proboha to Vam tak strasne vadi ty blbe 4.dny.
 10.5Libik12 


Re: Re: Re: Re: lenka 

(13.1.2006 14:59:19)
Milado, já jsem trapně snadno a zvesela porodila, nicméně jsem se ještě měsíc cítila jako přeražená. Sice jsem vyběhla za 2 hodiny do sprchy a ehm.. porodní cesty byly velmi v pořádku, ale jinak únava jak blázen, to víš, proti věku není léku. A tehdy jsem docela docenila,že kromě mé mateřské intuice funguje "vyšší odpovědnost" dětské ségry. Také jsem si byla dost jistá, že ušetřím alespoń jeden rok za UM, ale přesto to krmení chtělo první den trošičku došéfovat.(zažila jsem před mnoha lety v porodnici dehydrované dítě). Potencionální alergie dětí asi podceňuji, ale zase nevidím takový problém ve vlastní sváče .
A co žloutenky? Zvlášť v zimě si myslím, že to světlo ze zasněženého okénka zkrátka nedostaneš.

Cizinko, na tebe se chystám, až budu mít víc času:)
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(13.1.2006 15:12:25)
Ahoj Libiku!

Ja mam jen dve takove male poznamky, k tematu se az tak nehodi, ale jsem od rana doma jen s Klarkou a potrebuju komunikaci :-)))))))

Moje kamaradka bude koncem unora rodit v Londyne, ziji tam a pracuji. No a nejdriv je v porodnici udivila, kdyz rekla, ze nechce rodit doma a pak, ze by rada po porodu zustala alespon pres noc:-) Pousteji tam bezne, kdyz nejsou zadne komplikace, 6 hodin po porodu domu. No, ona by rada zustala aspon pres noc, coz ji odsouhlasili, ale divili se dost. A jeji muz ma obavy, ze to ani nestihne oslavit:-))))

A k te zloutence - Klarka se narodila 21.6.2002, bylo vedro jak blazen cele 4 dny, slunicko a stejne byla zluta:-) A nesmely jsme ditka samozrejme davat na slunicko, jen na denni svetlo...ale stejne jsem mela strach. nakonec to dobre dopadlo:-)

Tak to je vsechno. A prominte mi vsechny, ze jsem psala, ja to proste dneska potrebovala:-))))))))
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(13.1.2006 15:41:48)
Ahojky vsem,

Danielo, proc si najednou omlouvas? Ja taky tady uz tyden pisu, protoze ted musim dodelat strasne nudnou technickou praci a potrebuji trochu lidsky odreagovat.

Co se tyka pobytu v nemocnici, tak ja to nejak neresila predem, a pak meho maleho musely vysetrovat kvuli komplikovanemu porodu, tak proto odejit jsem nemohla i presto, ze se mi tam hodne nelibilo. To asi jsou takove veci velice individualni povahy - nekdo potrebuje se vsem asistovat, druhy se citi lip, kdyz ma prostor sam pro sebe a nikdo mu nekouka prez rameno. Mne se nedarilo take vyspat - moje spolubydlici nejak si vzala tu ideologii, ze po porodu musi odpocinout a tak mivala jsem na starosti dva rozbrecena decka:-)). Mam ale jedno odpozorovani - deti, ktere byli po porodu par dni prikrmovani (u nas to se take stalo bez meho vedomi), mivaji velice silny prujem po plnem rozkojeni se. To uz slysela casto od maminek z Brna. Byla bych zvedava, jak rozsirena je tato zkusenost.

Libiku, musim uz za hodinku odjet na cely weekend, ale tesim se na tvoje reakce. Mejte se!
 10.5Libik12 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(13.1.2006 15:44:12)
Milado, proč ten tvrdej nástup, ty tu nepíšeš pár hodin argumenty pro případný odchod z porodnice po krátké době?
Žloutenka kulminuje DLOUHO po porodu, což ty už jsi dávno doma na svačině dle svých původních příspěvků, takže nikde nezůstaneš, ale naopak někam pojedeš, pokud to teda poznáš.

Danielo, ahoj, jsem může každej a každej může bejt i přiměřene ostrej, což ty nejsi:), od toho si na netu tykáme. Předpokládám, že v Londýně je dopracovanej systém domácí péče o novorozence a rodičku, těžko říct, co je lepši. A jako někdo nesnáší sprchy v porodnici, já zase blbě snášim, když mi cizí lidi dupou po baráku.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(13.1.2006 15:58:58)
Libiku, pokud by dětská lékařka či porodní asistentka nepoznaly novorozeneckou žloutenku, tak by nejspíš byla tak slabá, že by ani za fototerapii nestála ;o) A pokud by usoudily, že běžné denní světlo nestačí, pak by mi asi nezbylo nic jiného, než jet do nemocnice nechat si na dítě posvítit... Ale co jsem tak ležela v porodnicích, byl to běžný postup i u nich - dát dítě pod světlo až tehdy, když mu to u okna nestačí...

S.+++


 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(13.1.2006 16:15:26)
No, ale mám pocit, že se objevuje druhý den po porodu a nejsilnější bývá třetí až čtvrtý den.

S.+++
 10.5Libik12 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(13.1.2006 16:09:14)
Sylvie, já nevím, moje dítě mělo 1. den po porodu 99, což se jevilo jako žádný problém, druhý den 274, to už bylo na hranici a třetí den ještě víc a to už šlo pod lampu.Známá rodila u konkurence, okem doktorky o.k. žlutost, za tři dny libování si doma, jaký mají hodný mimino, když furt spí, jeli šupem do porodnice poté,co to viděla rodinná lékařka. Jako Rh negativní jsem v tomhle strašně nepřírodní a nechám si to raději sledovat aneb zde je moje poporodní achilovka. Jo a všimni si, že nepíšu 99 čeho, protože neumím napsat bilirubin a ani nevím v jakém objemu, takže je tu někde doktor? :)

Cizinko, já tě nestíhám, takže alespoň hezký víkend.:)))
 Věra 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(13.1.2006 16:16:34)
Libik nazdar. :-)
Ano, by voko to nemusí být vždy jasné, proto lepší užít Dobsona nebo jak že se ten "cvak" kterým se to měří na kůži jmenuje a přesně vědět jak na tom dítko je...zanedbaná žloutenka může dítě poškodit natrvalo...mozek.
Vývoj žloutenky může trvat ještě déle, má to druhý peak....deset, čtrnáct dnů....proto nutno sledovat i dětským na kontrole již doma...hle...

Přibližně třetí den po porodu se u většiny novorozenců objeví žluté zbarvení očního bělma, tvářiček, popřípadě celého tělíčka. Tento jev zvaný „žloutenka novorozenců“ není chorobou.

Je to normální úkaz způsobený tím, že během nitroděložního života má plod vysoký počet červených krvinek. Značná část se jich po porodu rozpadne, jakmile novorozenec začne dýchat. Pak už stačí k okysličování jeho tělesných tkání nižší počet červených krvinek. Barvivo uvolněné z rozpadlých červených krvinek zbarví tělesné tkáně novorozence do žluta.

Když je to do určité míry, je to normální, když to míru přesáhne, nutno svítit a dítě sledovat.
 Věra 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(13.1.2006 16:36:20)
K tomu "by vočko"....těžko soudit, zkušený by to odhadnout měl, nicméně...na žlutavou kůži jsem dobře cvičená a přesto, naše malá mi připadala žlutá stejně jako kolega mimi hned vedle ...naše malá neměla nic a kolega šel na svícení, takže lépe změřit....dopton? dobson?...no netuším jak se ten cvak jmenuje, je 21. století, takže změřit....:-) ..dítěti to nijak neublíží....a víme hned jak na tom jsme....asi dopton to je, ale zaboha nevím.....
 Vera 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(13.1.2006 16:48:37)
Milado, nepracuji tam, já tam naposledy /doufám že ne zcela naposledy :-))/ byla 11/2003 a normálně dítě změřili, stejně jako ostatní, víc než jednou , ale už nepamatuji kolikrát. Proč by něměli najednou měřit?
Nic, jdu hledat dále..../mimo rodinu, hledám cosi o homocysteinu/...herdek, ten net je sama reklama a blabla....info nejak ubývá, reklamy přibývá...
:-///
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(13.1.2006 16:54:42)
Milado, možná proto, že k Apolináři se sjíždějí riziková těhotenství s rizikovými novorozenci? Já před pěti lety rodila v Krči, tam z našeho pokoje kontrolovali jenom moje nažloutlé dítě a to jenom jednou, před třemi lety ve Vrchlabí tenhle přístroj pokud vím neměli vůbec, jak na tom bylo Vrchlabí loni, to netuším, neb jsem "zdrhla"...

S.+++
 10.5Libik12 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(13.1.2006 17:17:24)
Milado, Sylvie to popsala(koukání a v případě podezření měření) tak, jak to proběhlo v té porodnici, kde rodila známá(a vraceli se), já jsem rodila v továrně na děti, kde používali pro orientaci ten cvak, co píše Věruna a od toho odvíjeli další postupy, hodnota rostla postupně.

Jenom mi z toho vychází,na rozdíl od Sylvie, že i proto není na škodu v té porodnici zůstat ty blbé 4 dny:)
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(13.1.2006 17:28:09)
Mně zas z toho vychází, že nejlepší je jet rodit na Slovensko, protože tam jako běžné skríninkové vyšetření u novorozenců dělají ultrazvuk mozku (že prý, co tak občas nahlídnu na slovenské stránky), ale tady v ČR mi ho nikdy nikdo pro děti ani nenabídnul, natožpak rovnou udělal... ;o)

S.+++
 Věra 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(13.1.2006 17:39:49)
:-))) Sylvie, stav zdravotnictví na Slovensku je nyní tak otřesný, že jít rodit tam bych rozhodně nikomu nedoporučovala...není to ironie, fakt, jsou na tom mizerně ....hodně mizerně...:-(((nemaj peníze na nic....úmrtnost rodiček po krvácivých kompl. jim tam roste.....padlo to tam na dno.
..:-(((...uplácí se hrozným způsobem...otřes...je to smutné.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(13.1.2006 17:49:46)
Věro, to byl pokus o vtip ;o) Občas kouknu na slovenské diskuze obdobné Rodině, takže si obrázek udělat umím. I když jak tak čtu tvůj názor - tak asi neumím, až tak černý jsem si to nepředstavovala

Jinak jasně že jsem po odchodu z porodnice nezůstala týden doma, než jsem se šla ukázat k pediatrovi. První týden se u mne doma střídala pediatrička s porodní asistentkou, vycházelo to že jeden den ta, druhý den ta... Mimčo kontrolovaly obě a na obě jsem měla mobil, kdyby se cokoli nezdálo, abych se jim mohla ozvat. Nějak by mě nenapadlo odejít z porodnice a nemít zajištěnou následnou péči...

S.+++

 Věra 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(13.1.2006 18:00:48)
Já vím , jasně, však jsem psala, rozumná, informovaná a.t.d.....
To S. -- ach jo, nechci rozepisovat dopodrobna, ale je to smutné...nevím jestli černé, ale rozhodně bledé...nejsou tam peníze na nic.
Ten rozdíl je hodně velký, na to, že ten stát byl ještě nedávno společný...dobře to pozná člověk "zevnitř"...když si probere s kolegou, jaké má možnosti diagnostiky , terapie, časových lhůt, přístrojů, jaké má finanční limity, achjo...časem se to tam zlepší, ale ...
 Věra 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(13.1.2006 18:04:08)
Já vím , jasně, však jsem psala, rozumná, informovaná a.t.d.....
To S. -- ach jo, nechci rozepisovat dopodrobna, ale je to smutné...nevím jestli černé, ale rozhodně bledé...nejsou tam peníze na nic.
Ten rozdíl je hodně velký, na to, že ten stát byl ještě nedávno společný...dobře to pozná člověk "zevnitř"...když si probere s kolegou, jaké má možnosti diagnostiky , terapie, časových lhůt, přístrojů, jaké má finanční limity, achjo...časem se to tam zlepší, ale ...
 Věra 
  • 

mažu re 

(13.1.2006 17:36:13)
Libik hi hi, takhle mi ještě nikdo neřekl, znamenám si...:-))), ne, v pohodě...:-))...jen mi to přijde směšný...

Tohle je hlavně otázka peněz a organizace, ty 4 dny jsou dobré na vychytání hlavních průůů.... zejména stran dítěte, nicméně, jak se /možná/ začne šetřit, možná dojde i na kratší pobyty v porodnici, to pak zase budou lidi brblat..."jak to, že mě vyhazují už "....jako u každé změny. Uvidíte. :-)

Pobyty v poro jsou všude jinde sakra drahé a proto se na nich venku šetří....přijde to časem i sem....ten "bazální" pobyt může být i tři dny, může být i pět, ale odborný dohled nad novorozencem je potřeba a je ke prospěchu dítěte.

Ten dohled ovšemže jde udělat i dojetím na kontrolu ...opět vyžaduje to informovanou a rozumnou a spolupracující matku.....vše se vším souvisí...a peníze hrají také roli. Kdyby měly být porodnice "efektivní", vykopnou ženu 12 hodin po porodu, ale pár dětí by to asi odneslo /dnes/, čímž neříkám ani slovo proti ambulantním porodům.....otázka organizace...ale není to pro každého...

Ale v otázkách zdraví lidí na finanční efektivitu jde koukat jen někdy, v neonatologii zrovna vůbec ne.....proto raději cvak a mrknout na dítě než jej pak mít jako poškozeného parkinsona v ústavu...
 Oggová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(13.1.2006 16:39:03)
Milado, naše Aňa jí měla nejsilnější 4 den , museli jsme kvůli tomu zůstat v porodnici o dva dny déle, neb jí svítili.
Kuba jí měl také, ale nejsilnější asi 8 den, už po propuštění z porodnice, zjistila to dětská dr, když se u nás byla podívat....ten nebyl ani žlutej, ten byl pomerančovej...

Libiku, dr Andrle toho taky znám.....byla jsem docela spokojená, jen mu nemůžu zapomenou, že mě nepustil chodit a já musela 18 hod ležet....ach jo, to bylo ještě "socialistické" zdravotnictví......to je jen tak mimo mísu, vzpomněla jsem si na to, když jsem viděla jeho jméno:-))
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(13.1.2006 16:41:55)
LIbiku, nevím, už je to dlouho, co jsem naposledy pracovala... jednotka je mikromol na litr??? Nebo tak nějak... No, v první porodnici používali takový přístroj, který přiložili dítěti ke kůži a to jim hodnotu bilirubinu odečetlo - ale rozhodně to nedělali každému dítěti, jenom těm, u kterých měli podezření, že by bylo potřeba posvítit. Tedy opět - nejřív zhodnotili okem, teprve když se jim to okem nezdálo, volili další postup. Moje nejstarší ji měla, svítit na ní nesvítili, že ji má její pediatrička z ambulance poznala na první pohled při první návštěvě, slabounkou jí měla asi čtvrt roku Takže jak vidno, poznala ji i v době, kdy světlo nebylo nutné. Tedy postup doma a v nemocnici by byl stejný - nejdřív zhodnocení okem, teprve poté zhodnocení přístrojem nebo odběry krve a podle výsledku fototerapie...

S.+++
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(13.1.2006 18:12:54)
Libiku, Cizinko,

omlouvala jsem se, protoze moje poznamka nebyla az tak uplne k tematu, jen me to proste napadlo, tak jsem to napsala :-)

Libiku, vykala jsem, protoze jsem si tykane proste nedovolila, jsi evidentne starsi nez ja (nemyslim to nijak zle:-) ), takze to bylo na tobe:-) Ale radsi tykam, to je jasny :-)Takze diky:-)

Jinak ja bych teda asi po porodu domu taky hned jit nechtela, i kdyz mi bylo moooc dobre. Proste ty ctyri dny mi nevadily, dokonce ani strava, ac nekdy byla pro kojici matky mirne receno nevhodna :-)

Takze tak... :-)

 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(13.1.2006 18:15:59)
No pokud jde o tu kondici po porodu, to asi bude asi opkaždé jinak, aspoň já po prvním porodu nefungovala pěkně dlouho, po druhém bych klidně 6 hodin po porodu mohla domů, pokud jde o subjektivní pocity. Ale nepočítala jsem s tím, a na druhou stranu mi přišlo, že aspoň těch prvních pár zmatečných dnů je fajn nemuset se starat zároveň o starší dítě...
 10.5Libik12 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(13.1.2006 20:24:20)
Danielo, já jsem tak nadšena svoji starobou, že o ní neustále mluvím, kam vlezu, reálně i virtuálně, to aby lidi dělali "jééééééé, fakt?", když jsem taková krásná, vtipná a současná:)

Milado, kamkoliv vlezu, první, co se ptají je, jestli jsem na něco alergická, někdy se mě ptají i 3x, to pak už jsem alergická na ty otázky. Můj syn je pylový alergik, má starší dcera prudce reaguje na kočičí roztoče a její ekzém nikdy nebyl naštěstí otevřený, můj táta, kdyby chudák neumřel na něco jiného, určitě by nakonec nepřežil včelí bodnutí. Píšu to všechno z toho důvodu, abys nemyslela, že nevím, že to není prča.
Přesto tak nějak nepředpokládám, že jsou doktoři se sestrama idioti a docela s chutí se zmátořím v porodnici, zvlášť pokud mé tři děti vždy mají žloutenku a někdy nemají ani komatibilní krevní skupinu(když já jsem Rh-, ony jsou klíďo píďo Rh+) Beru, pokud je to možný, nadstandart a říkám tomu dovča:)
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(13.1.2006 20:32:40)
Libiku,

i ja patrim k tem, co te obdivuji :-))))

Jen jsem ti to doted nerekla:-)))))))))))
 lenka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(14.1.2006 8:19:29)
MiladoTy si neustale stezujes na tu porodnici kde si 2.kratrodila.Nezlob se na me,ale proc jsi tam podruhe lezla,kdyz jsi vedela,ze to tam je spatne. Ja mam 2.syny unor 2000 duben 2003 chteli by jsme s manzelem jeste jedno dite a urcite by mi nevadily ty smesne 4.dny v porodnici.Kdyz pises,ze Tvemu diteti podavali caj nevim nejsem detsky lekar,ale urcite lepsi nez kdyby melo dostat glukozu popripade sunar nebo feminar.Az Te pusti domu tak si to stejne udelasv podle sebe.Co by mely rikat Ty maminky,ktere nemuzou kojit vubec to Ty by jsi se asi zblaznila,ze nemuzes materske.Ja jsem taky zasadne pro materske,ale kdyz to nejde tak bohuzel.Vzdyt nase postkomunisticka generace jsme prece vetsinou odrostli na Sunaru.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(14.1.2006 8:28:01)
Lenko, ono je jistě lepší dostat čaj než drátem do oka, ale jaksi dítě zaplácnutý čajem se nenapije dost mlíka, zvlášť když Miladu nikdo v noci nevzbudil na kojení, takže to může dopadat taky tak, že se hůř rozbíhá laktace - dovedeno do důsledků tím právě ohrozí to kojení.
Věc druhá, pokud vím, u Apolináře se dávají dětem bylinkové čaje, už nevím, z čeho, ale to je jedno - opět je to potenciální alergen.
V tomhle směru je ta glukóza mnohem bezpečnější, i když nejbezpečnější je obyčejná voda, a to jen v případě, že dítěti hrozí dehydratace a matka nemá ještě mlíko.
To ovšem tenhle případ nebyl.
 lenka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(14.1.2006 18:19:25)
Lizo tak to jsi prehnala srovnavat caj s dratem v oku,ale budis nevim jestli jsi cetla poradne Miladin pribeh,ale ona tvrdi,ze mela teploty tak to urcite muze býzt rada,ze ji nechali v klidu vyspat a tolik toho caje urcite nebylo,aby se Milada nerozkojila.Vy vsichni delate jakoby to byl nejaky jed ten caj a srovnavat to s dratem v oku promin to je sila.Ikdyz jsim to myslela treba obrazne.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(14.1.2006 8:29:18)
PS. Taky máme rodinnou anamnézu bohatou na alergie, stejně jako Milada. A já osobně bych se teda asi zbláznila, kdybych kvůli neadekvátním zásahům v porodnici nemohla potom kojit.
 10.5Libik12 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(14.1.2006 11:27:29)
Já jsem asi divná, ale když si tak představim ty svý na svět se adaptující se mimina, tak první skutečný najedění u nich proběhlo tak třetí den, proto se mi zdá divný, že by trochu čaje ovlivnilo budoucí kojení.(ty děti pijou ze začátku 10,20 ml. Já mám právě děsivou a fakt hnusnou vzpomínku, jak jsem při prvním porodu byla díky své chorobě hospitalizována jinde, kde vedoucí lékařka, moderní to žena, zašveholila, že maminka bude plně kojit, tečka.A malej měl po 24 hodinách 39,2. Už ho chtěla léčit, naštěstí sestra prohodila, my, paní doktorko nevíme, jestli chlapeček pil, když jste řekla jenom kojit. Kluk dostal nějakej zvlášť odpornej čaj a do hodiny byl v pořádku. Je fakt, že už jsem se nerozkojila, jak bych si představovala dneska, ale čajem to nebylo. Potom přišly dceruny a obě dostávaly první den glukózu, nevadilo mi to, protože do dneška se mi při nemoci zdává o vyschlé novorozenecké pusince:) Starší byla kojená za totáče přes půl roku a Madla, ta to má tak do školy:)
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(14.1.2006 11:35:11)
Libik, ale ono to skutečně má vliv, a nejde o ty fyzicky vypidý mililitry. Když dítě nemá chuť pít, nesaje dost intenzivně a nestimuluje tolik tvorbu mlíka. Když nesaje v noci, klesá hormonální stimulace kojení.

Pokud jde o tvoje dítě s horečkou - tam naopak zanedbali jeho dehydrataci, ale o tom tu snad debatu nevedem. Pokud vím, všechno se odvinulo od toho, že Miladino dítě nebylo přineseno celou noc k nakojení, zato ale obdrželo čaj. Můj dojem je takový, že nejdřív by mělo dítě sát od matky, až když to nestačí, mělo by dostat něco jiného. Ne?
 10.5Libik12 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(14.1.2006 11:46:32)
Já jsem přes svoji nevzdělanost pochopitelně(naposked v porodnici na letáku) četla, že to má vliv, ale vzhledem ke svým zkušenostem ho pokládám za teoretický, píšu to pro ty, které doma kojí nekojí týdenní mimino a zuřivě přemýšlejí, jestli si náhodou neloklo v porodnici čajdu, že by to teda rovnou zabalily.

Jasně,že Miladě měli přinést mimino k nakojení. Ale nemyslím, že není interní směrnicí českých porodnic nenosit matce dítě na kojení, takže Miladin zážitek je bolestný nicméně je otázka ,jestli je argumentem proti pobytu v jakýchkoli porodnicích po porodu.
(I když Milada píše, že nikomu nic nenutí)Takže jsem si dovolila přispět k původní debatě o poporodní hospitalizaci.

Zanedbali dehydrataci, asi se to pozná podle stavu kůže,sliznic, atd,nicméně pokud by vám furt na to dítě šmatali, zas by to bylo špatně, né? To moje dítě se jevilo klidné a celý ten den bylo u prsu.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(14.1.2006 11:59:45)
No, ona to není interní směrnice...bezpochyby ne v písemné podobě. Je to v některých porodnicích jakési "zvykové právo", které se obvykle drží mnohem urputnějc než ty interní směrnice.
Když si vybavím všechny kopance sester i doktorů na šestinedělí, které dokázali vyprodukovat po mých svou porodech, když si vzpomenu na poporodní depku ségry, která se nerozkojila, protože jí do kluka od začátku cpali Sunar (nebyl roomig a dítě holt nechtělo přesně po 3 hodinách), tak si říkám, že je dobrý o těch věcech mluvit. Ony se jinak nezmění...
Jo a to jsem člověk, který se jaksi díky své profesi cítí v nemocnici jako doma a se spoustou věcí, s kterou nezdravotníci mívaj problémy, problém nemám.
 Apolena. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(14.1.2006 12:07:49)
Libiku,
pokud si dobře pamatuju na přednášku o kojení, tak taky záleží na tom, JAk to miminko dostane ten čaj. Cucání z flašky je mnohem pohodlnější, než z prsu, takže to miminko potom celkem logicky vyžaduje flašku a prs odmítá...
 lenka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(14.1.2006 9:24:08)
Milado rooming umoznuje dnes uz myslim skoro kazda porodnice PK samozrejme jen zridka ,ale pokud vim psala jsi,ze mivas po porodu horecky tak asi proto Te chteli nechat vyspat, a jestli jsi brala nejake leky coz nevim tak Te nevzbudily asi proto.Ja se opravdu nechci zastavat nemocnic podotykam nejsem zdravotnik jsem normalni kadernice,ktera mela prvni porod hodne tezky 30.hodin jsem rodila taky na me kaslali nechali me tak,ale prezila jsem to ,ale po druhe jsem sla rodit jinam .Nevim s ktere porodnice pochazeji Tvoje pribehy,ale kdyz jsi zastance kojeni myslim,ze uz skoro kayda porodnice ma status baby friendly hospital.Meli by tudis podporovat kojeni.Ja jsem byla tu prvni noc na rozdil od Tebe i ta maminka semnou na pokoji,ze nqam mimi na prvni noc vzali.Vzdyt doma si uzijou vsechny mamky dost a dost.A to jsme byli zdrave bey teplot.
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(14.1.2006 9:29:25)
Lenko,

kdyz je nejaka porodnice baby friendly, tak nema do ditete cpat nic, pokud se o tom¨nedohodne s maminkou. A jestli s nimi Milada byla dohodnuta, v zadnem pripade to nemeli porusit. Ona vedela, ze ma teploty a vedela, ze ji vzbudi a CHTELA TO TAK!
A pokud to tam pri prvnim porodu bylo O.K., tak nevim, proc by tam nesla rodit podruhe.

Ja jsem taky tu prvni noc byla bez miminka, ale z donuceni, protoze nebyly volne pokoje a my jeste s jednou mamkou travily prvni noc na prijmu. A stejne jsme plne dojmu z porodu nespaly, takze nam to bylo k nicemu , ze jsme byly bez deti. Kdyz jsem pak sve mimi od rana uz mela, vyspala jsem se v noci s nim lepe nez tu prvni noc sama.

Takze kdyz chce mit nekdo dite celou dobu u sebe a jeho zdravotni stav i stav ditete to dovoluje, tak to tak ma byt....
 lenka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(14.1.2006 17:53:02)
Milado ja nevim jak je to v Praze s Tveho psani jsem vydedukovala,ze jsi rodila v Praze ,ale u nas na severni morave rodila jsem ve Frydku-Mistku pokud maji plno tak odkazi na jinou porodnici samozrejme pokud neni mamca uz jak se lidove rekne na rozsypani ,ale rodila jsem tam dvakrat pri poslednim porodu nas tam rodilo opravdu dost na pokoji se sprchou kde jsem dostala kly\styr jsem byla zhruba 10.minut prisla sestra mame dalsi maminku odchod taky to samozrejme dopadlo tak,ze jsem třo pri tlaceni neudrzela trapas jak hrom.Takze to mozna byla jejich chyba,ze Te neupozornili mame plno.Ale stale jeste nechapu proc Ti tak vadil ten caj vzdy\t i ja se priznam mela jsem prvni dite unorove druhe dubnove podotykam plne kojene obe a caj normalne dostavali. Takze opravdu nechapu co je na trom tak spatneho.
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(14.1.2006 18:14:12)
Leni,

ja teda nevim, skoly nemam :-))))

Ale plne kojenym detem se nic jineho davat nemusi a novorozencum ani davat NEMA, pokud je maminka schopna kojit, chce kojit a zdravotni stav obou to nevyzaduje...
 lenka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(14.1.2006 18:23:30)
Ja vim,ze se nema plne kojenym novorozencum podavat caj ani nic jineho,ale nevidim duvod,ze by to bylo tak spatne jak tady nektere pisete a srovnavate to jako drat v oku.Mela jsem dubnove mimi skoro kveten bylo dost teplo samozrejme jsem synovi nabidla jen po lzivkach z bidou 4.male lzicky vubec nic se nestalo tak to proboha tak neprehanejte
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(14.1.2006 18:29:05)
Leni,

ale kdyz se s nimi na necem dohodnu, tak to maji dodrzet!!!!

A hlavne s ditetem nemaji delat nic bez vedomi matky!!!!!

A Milada vedela, ze ma teploty a chtel a sve dite kojit, tzn. ze mu NEMAJI davat caj a MAJI MILADU VZBUDIT!!!

Ja nevim, co porad nechapes ty. Kdyz neco chci, tak to tak maji udelat a kdyz neco nechci, tak to delat nemaji(pokud to zdravotni stav obou dovoluje). Neni to nic tezkeho a nepochopitelneho...
 lenka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(14.1.2006 21:48:28)
Mildo ja pisu taky o roce 2000 kdy jsem mela prvni porod syn se narodil 12.2.2000 je fakt,ze tehda byly sprchy na chodbe a na pokoji jsme byly 3.,ale nic takoveho co pises se nedelo je to asi opravdu individualni caj malemu davali dokonce i glukozu z duvodu pry,ze neprospiva.Narodil se s vahou 3500kg odcgayeli jsme s vahou 2990kg.Doma jsem se v pohode rozkojila a to do 1,5 let.Druhy porod byl 28.4.2003 uplne v nove predelane porodnici podotykam,ze jsem prosla asi tri vratila jsem se zpatky do te prvni jako v roce 2000.Vim,ze nam na prvni noc deti brali a samozrejme je nenechali bez jidla urcite tam caj byl ne-li Sunar,ale dobry,maly byl v poho doma taky dostal obcas caj po lyicce,kdyz mel koliky.
 lenka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(14.1.2006 21:51:22)
Mildo ja pisu taky o roce 2000 kdy jsem mela prvni porod syn se narodil 12.2.2000 je fakt,ze tehda byly sprchy na chodbe a na pokoji jsme byly 3.,ale nic takoveho co pises se nedelo je to asi opravdu individualni caj malemu davali dokonce i glukozu z duvodu pry,ze neprospiva.Narodil se s vahou 3500kg odcgayeli jsme s vahou 2990kg.Doma jsem se v pohode rozkojila a to do 1,5 let.Druhy porod byl 28.4.2003 uplne v nove predelane porodnici podotykam,ze jsem prosla asi tri vratila jsem se zpatky do te prvni jako v roce 2000.Vim,ze nam na prvni noc deti brali a samozrejme je nenechali bez jidla urcite tam caj byl ne-li Sunar,ale dobry,maly byl v poho doma taky dostal obcas caj po lzicce,kdyz mel koliky.Kojila jsem do 14.mesicu,i s podavanim caje.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(14.1.2006 22:07:52)
Tak o čem jde spor? Miladě dítě vzali a nakrmili jí ho v Praze, tobě dítě vzali a nakrmili ve Frýdku či kde... rozdíl mezi vámi je snad jedině ten, že tobě to bylo jedno, ale Milada měla docela dobrý důvod, proč do svých dětí nechce nechat dávat Sunar a pokud možno ani nic jiného. a i kdyby ten důvod neměla, prostě si to nepřála, takže její přání by mělo být po zdravotnický personál svatý, pokud není dítě v přímém ohrožení života Tak mi fakt uniká podstata sporu


S.+++
 lenka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(15.1.2006 17:32:18)
Me jde o to,ze ona popisuje jako kdyby jeji dite dostalo nejaky jed a ne caj nebo Sunar vzdyt i detsky lekar nebrani napiti caje i kdyz matka plne koji samozrejme po lzicce.
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(15.1.2006 17:36:53)
Tak za prve - pokud to spravne chapu, Miladiny deti jsou alergici...takze jim caj nema kdo co davat bez jejiho vedomi...

Za druhe, jde o princip - kdyz se na necem s nekym domluvim, ten dotycny to nema porusit.

Vy jste takova, ze vam to nevadi a klido to snesete - to je vase vec. Ale nejsme takovi vsichni, a proto chceme, aby byla RESPEKTOVANA nase rozhodnuti a domluvy. Neznamena prece, ze kdyz neco nevadi VAM, nevadi to taky nikomu jinemu...
 zajecice1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(15.1.2006 18:47:24)
Lenka-Danielo pokud vim tak Milada nemohla presne po porodu vedet,ze jeji dite bude alergik ja vim,ze kdyz je jeden rodic alergik neznamena to,ze dite musi byt taky.Aprestan se me delat nejakou potvoru,ktera dovolila dodavat diteti caj.Ani jsem o tom nevedela,ale nevadilo by mi to protoze je to jen tu prvni noc co je dite mimo rooming.
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(15.1.2006 19:00:44)
Zajecice,

kdo z vas dela spatnou matku???? Klidne si davejte svym detem caj a kdyz vam nevadi, ze to delaji v porodnici i treba bez vaseho vedomi, je to jen a jen vase vec. A nikdo vam to nezazliva. Ovsem nenutte to vsem ostatnim...

Ale vsechny takove NEJSME!!!! A kazda z nas ma pravo rozhodovat o svem diteti SAMA!!!

Kdy uz tohle pochopite???
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(15.1.2006 19:03:44)
A Milada vi, jak to s alergiky je a na necem se proste s temi sestrami dohodla a oni to proste meli dodrzet. Hotovo. O tom neni pochyb.

A nikdo tu nestrasi prvorodicky... Ja si taky neprala, aby me dite BEZ MEHO VEDOMI dokrmovali cimkoli, davali mu dudlik a podobne veci... A ony to - podle me - ve vetsine pripadu vedi taky...
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(15.1.2006 18:00:35)
No, Lenko, právě že naopak. Poučený dětský lékař brání tomu, aby dítě bezdůvodně dostávalo Sunar a v porodnici není nadšen ani z toho čaje (pokud k němu nejsou důvody typu hrozící dehydratace). Proto také ostatně je v mnoha porodnicích podání UM novorozenci bez vědomí lékaře jen tak sestrou zakázáno (dříve to bylo běžné). Je ale otázka, zda ten zákaz všude respektují.
A znova: to, že ty nevíš, proč by mohl čaj vadit, neznamená, že by vadit nemohl. A to, že ti tímpádem čaj nevadí, je tvoje věc, na které se jistě se sestrami dohodneš. Pokud se někdo dohodne, že dítě bude nošeno na kojení, má být nošeno na kojení. Comprende?
 zajecice1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(15.1.2006 18:29:57)
Lenka- prosim Vas co se me delate spatnou matku obe moje deti stoprocentne byly v porodnici dokrmovany nez jsem se rozkojila z duvodu ubirani na vaze,ale to myslim kazde dite v porodnici zhubne,ale jsou obe v poradku a dokonce byly kojeny skoro 2.roky.Ale ty sestry se me samozrejme ptaly jestli mi nevadi caj proc by mi to melo vadit ja jsem asi natrrdla podle Vasich argumentu ,ale i doma jsem podavala plne kojenym obema detem caj samozrejme po lzickach.Ale stejne se bavime neustale o problemu Milady,ktera rodila v roce 2000 a jenom strasi nastavajici maminky,aby nahodou jejich detem nebyl podan caj.Maminky vubec se nebojte ted je to v nekterych porodnicich uplne jine nez v tom roce 2000 a i kdyby Vasemu diteti podali caj nebojte se nic se mu nestane.
 zajecice1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(15.1.2006 18:31:08)
Lenka- prosim Vas co se me delate spatnou matku obe moje deti stoprocentne byly v porodnici dokrmovany nez jsem se rozkojila z duvodu ubirani na vaze,ale to myslim kazde dite v porodnici zhubne,ale jsou obe v poradku a dokonce byly kojeny skoro 2.roky.Ale ty sestry se me samozrejme ptaly jestli mi nevadi caj proc by mi to melo vadit ja jsem asi natrrdla podle Vasich argumentu ,ale i doma jsem podavala plne kojenym obema detem caj samozrejme po lzickach.Ale stejne se bavime neustale o problemu Milady,ktera rodila v roce 2000 a jenom strasi nastavajici maminky,aby nahodou jejich detem nebyl podan caj.Maminky vubec se nebojte ted je to v nekterych porodnicich uplne jine nez v tom roce 2000 a i kdyby Vasemu diteti podali caj nebojte se nic se mu nestane.
 Federika 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(15.1.2006 20:28:50)
Zaječice,
já si právě myslím, že kvůli takovým, jako jste vy, si pak z toho sestry velkou hlavu nedělají, dokrmit-nedokrmit, dát čaj-nedat čaj...Já měla naštěstí hned obě děti u sebe a to dokonce i po císaři, hned první noc...Kdyby mi je někdo nakrmil nebo dal čaj bez měho vědomí a svolení, tak jim tam udělám takový "čóro-móro", že si to budou dlouho pamatovat....
A já jsem svým dětem teda ani sama čaj nedávala, nepotřebují ho...A to je jedno,. i kdybych ho dávala, rozhodla bych si o tom já a ne nějaká sestra...
 zajecice1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(15.1.2006 18:32:18)
Lenka- prosim Vas co se me delate spatnou matku obe moje deti stoprocentne byly v porodnici dokrmovany nez jsem se rozkojila z duvodu ubirani na vaze,ale to myslim kazde dite v porodnici zhubne,ale jsou obe v poradku a dokonce byly kojeny skoro 2.roky.Ale ty sestry se me samozrejme ptaly jestli mi nevadi caj proc by mi to melo vadit ja jsem asi natrrdla podle Vasich argumentu ,ale i doma jsem podavala plne kojenym obema detem caj samozrejme po lzickach.Ale stejne se bavime neustale o problemu Milady,ktera rodila v roce 2000 a jenom strasi nastavajici maminky,aby nahodou jejich detem nebyl podan caj.Maminky vubec se nebojte ted je to v nekterych porodnicich uplne jine nez v tom roce 2000 a i kdyby Vasemu diteti podali caj nebojte se nic se mu nestane.
 zajecice1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(15.1.2006 18:32:19)
Lenka- prosim Vas co se me delate spatnou matku obe moje deti stoprocentne byly v porodnici dokrmovany nez jsem se rozkojila z duvodu ubirani na vaze,ale to myslim kazde dite v porodnici zhubne,ale jsou obe v poradku a dokonce byly kojeny skoro 2.roky.Ale ty sestry se me samozrejme ptaly jestli mi nevadi caj proc by mi to melo vadit ja jsem asi natrrdla podle Vasich argumentu ,ale i doma jsem podavala plne kojenym obema detem caj samozrejme po lzickach.Ale stejne se bavime neustale o problemu Milady,ktera rodila v roce 2000 a jenom strasi nastavajici maminky,aby nahodou jejich detem nebyl podan caj.Maminky vubec se nebojte ted je to v nekterych porodnicich uplne jine nez v tom roce 2000 a i kdyby Vasemu diteti podali caj nebojte se nic se mu nestane.
 zajecice1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(15.1.2006 18:33:10)
Lenka- prosim Vas co se me delate spatnou matku obe moje deti stoprocentne byly v porodnici dokrmovany nez jsem se rozkojila z duvodu ubirani na vaze,ale to myslim kazde dite v porodnici zhubne,ale jsou obe v poradku a dokonce byly kojeny skoro 2.roky.Ale ty sestry se me samozrejme ptaly jestli mi nevadi caj proc by mi to melo vadit ja jsem asi natrrdla podle Vasich argumentu ,ale i doma jsem podavala plne kojenym obema detem caj samozrejme po lzickach.Ale stejne se bavime neustale o problemu Milady,ktera rodila v roce 2000 a jenom strasi nastavajici maminky,aby nahodou jejich detem nebyl podan caj.Maminky vubec se nebojte ted je to v nekterych porodnicich uplne jine nez v tom roce 2000 a i kdyby Vasemu diteti podali caj nebojte se nic se mu nestane.
 zajecice1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(15.1.2006 18:40:53)
-lenka Liy a prosim Te priste na me CESKY
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(14.1.2006 8:46:59)
Ahoj Milado,

kdyz ja jsem rodila v Brne-Bohunicich, tak do sprchy jsme mohly jen v pripade, ze mimi pohlidala bud druha maminka z pokoje nebo jsme ho musely odvezt k sestram, nikdy nesmelo byt na pokoji samo - v pripade normalnich pokoju.
V pripade nadstandardu si maminky braly celou pojizdnou postylku i s mimcem az ke sprse....aby na mimi videly.

Tot moje zkusenost:-)
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(14.1.2006 9:25:37)
Milado,

chapu. Ale my to vzdycky zvladly, domlouvaly jsme se dopredu...Ale ne vzdy to jde, to vim...
 zajecice 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(14.1.2006 7:46:16)
Milado vspamatuj se vsudenejsou sprchy na chodbe a jestli jsi mela sprchu na pokoji tak si asi promin hlucha,kdyz jsi sve dite neslysela vzdycky se da domluvit s tou mamcou co je s Tebou na pokoji,aby Ti na chvili pohlidala nebudes prece mokra behat k diteti.Mas na to 9.mesicu abys sis nasla porodnici kde mas sprchy na pokoji ppopripade,kdyz jsi narocnejsi nadstandard
 Ivana Procházková 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(13.1.2006 23:18:46)
Milado, občas píšeš tak úděsné historky o svých zkušenostech s našim zdravotnictvím, že se mi téměž "otvírá kudla v kapse" při představě, že by se to stalo mému dítěti.

Stěžovala sis někdy někam na někoho? Já bych to udělala s chutí, aspoň by se mi tím ulevilo, i kdybych se nedohrabala k žádnému pro mě viditelnému výsledku.
 Ivana Procházková 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(14.1.2006 1:14:06)
To je docela síla. Hlavně, že by mělo mít dítě před i po operaci klid, že? Já jsem tedy asi jako ježíšek, ale proč potřebuješ propustku, abys mohla se zdravým dítětem odejít se proběhnout do areálu? Já myslela, že zákaz mají jenom pacoši z infekčního..

Ve mě se v takovýchto situacích probouzí hysterka a ačkoli bych se asi ovládat dokázala, tak to většinou nedělám (zabírá to totiž, když už racionlní postup selhává).. Ach jo, to je pak vždycky ostuda.. :))
 Ivana Procházková 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lenka 

(14.1.2006 2:50:16)
Ach jo, jestli tenhle kocourkov budu muset někdy s holkou absolvovat, tak mi vytečou nervy.. Už abych začala trénovat :)
 Sylvie 


Re: Re: Re: lenka 

(13.1.2006 15:48:05)
Zaječice, ale já z nemocnice odešla nějakých dvanáct - čtrnáct hodin po porodu (protože jsem porodila večer - být to jenom na mne, klidně bych se vydala domů o půlnoci, ale chápu, že požadavek na propuštění touhle dobou by lékaře nejspíš jenom vydráždil ;o) ) a taky vím, že po porodu se nic nezanedbalo Ty blbe ctyri dny mi nevadi, ba naopak, rodila jsem v porodnici, se kterou jsem měla ty nejlepší zkušenosti už z předchozího porodu, ležela jsem na nadstnadardu, o kterém tvrdím, že je nejhezčím pokojem celého oddělení a měla jsem ho sama pro sebe a svoji rodinu... ale stejně doma je doma, mám tam svoji postel, svůj hrníček na čaj, svůj počítač, svůj klid...

S.+++
 PipaH 
  • 

Dotaz 

(13.1.2006 20:36:18)
V clanku Petr cituje, ze se pri porodu muze stat nasledujici: "Narušit koordinaci sacího reflexu dítěte s odloučením placenty a tvorbou mateřského mléka je záležitost několika minut necitlivého přístupu". Co tim ma presne na mysli? Myslim, ze jsem o nicem podobnem neslysela. Jak souvisi koordinace saciho reflezu s odloucenim placenty? Vi to nekdo nebo muze pomoct autor sam? Predem diky.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Dotaz 

(13.1.2006 20:38:32)
Možná tím myslel to, že když novorozenec začne sát, začne se matce vyplavovat oxytocin, který způsobí stahy dělohy odlučující a vypuzující placentu.
 Petr 
  • 

Re: Re: Dotaz 

(14.1.2006 14:39:02)
Ano, jak píše Markéta, tak jsem to myslel.
Čili, že tyhle věci jsou provázané vnějšími podněty a vylučováním hormonů a v ideálním případě jdou bez problémů za sebou, a někdy taky ne, ale určitě je lepší nedělat nic, co by to rozhodilo.
 PipaH 
  • 

Re: Dotaz 

(14.1.2006 14:45:17)
Zajimave, dekuju za odpovedi. Nase miminko se bohuzel prisalo az po tydnu, tak nam bylo s placentou pomozeno, tak ted vim proc. Ted uz jsou "miminku" temer 3 roky a kojili jsme 18 mesicu, takze nakonec jsme i to pocatecni nekojeni zvladli. A to byla u porodu atmosfera uvolnena, rodila jsem jen s porodni asistentkou (v Britanii). Diky moc za oba clanky a preju hodne zdravi cele Vasi rodince, Petre.
 *Aida* 


Re: Re: Dotaz 

(14.1.2006 22:04:10)
PipoH,
v Britanii se tedy injekce na vylouceni placenty dava rutinne bez ohledu na to, zda se dite prisaje ci ne. Pokud injekci nechces, je treba o to zazadat. V nekterych nemocnicich davaji predem moznost vyberu, jinde si to musis zjistit a zajistit sama. Kdyz jsem poprve rodila v porodnici, injekci jsem nechtela, nebot jsem nechtela ihned po porodu strihat pupecni snuru (coz se pri te injekci musi, jinak se to dostane k diteti). Nakonec to dopadlo neplanovanym CS, takze nebylo co resit. Podruhe jsem rodila doma a zadnou injekci jsem nedostala, pupecni snuru jsme prestrihli po cca pul hodine po porodu a placenta odesla chvili pote. Kde jinak bydlite, jestli to neni tajne, my v Londyne (severnim).
 Pipa H 
  • 

Re: Dotaz 

(14.1.2006 22:53:51)
Ahoj Aido,
diky za doplnujici info. My to meli v nemocnici na vyber, volila jsem injekci nedat a cekali jsme, az dotepe krev v pupecni snure. Ale dopadlo to nakonec jinak, jak uz jsem psala, ale to uz je ted jedno. Hlavne, ze porod byl v poradku.

Ted vlastne v Britanii nejsme, manzel (Brit) je momentalne v diplomaticke sluzbe (Polsko), ale letos uz tu budeme koncit a do Britanie se vracet. Jedno je ale jiste, Londyn, kde jsme 6 let zili, to nebude. Proste uz se na nej nejak necitim, chci vetsi klid pro nas pro vsechny, Londyn mi pro normalni zivot pripadal silene stresujici. Snad to ty prozivas jinak. Chtela bych i byt bliz manzelove rodine - jsou z Yorkshire. Nejak po tom trajdani po svete citim, ze chci byt bliz svym blizkym, hlavne rodine. I kdyz to muze vsechno jeste dopadnout uplne jinak. Az se bude blizit nas navrat do Britanie, tak se zacnu objevovat v "maminkach v Evrope". Chodis tam taky? Jak jste v Londyne (Britanii) spokojeni vy? Muzes mi napsat i na mail, at jim to tady neblokujeme...
 V 
  • 

Nechapu 

(16.1.2006 11:56:04)
Kam se poděla diskuse?
 Janina 
  • 

Seminární práce 

(18.1.2006 10:45:00)
Á pán si splatl portál-bylo to hrozně moc dlouhé a nezáživné,dávám za 5.Jana

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.