| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Úvahy jednoho městského člověka

 Celkem 298 názorů.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 9:08:47)
I kdyz mam odlisny zivotni styl. Zijeme na malem meste, do Plzne mame 25km. Mame domek se zahradkou.. to znamena vlastni brambory, mrkvicku, rajcata, jablka... atd.
Nejsme zadni zemedelci. Kdyz dojdou zasoby ze zahradky, vezmu auto, zajedu do Plzne do hypermarketu a nakoupim zde.
Pradlo susim na susaku na zahrade, protoze pak krasne voni. Pleny vsak pouzivam papirove, je to pro mne ekonomictejsi. A hlavne mam pak vice casu na sve deti.
Moc by se mi libilo zit zdrave, BIO potraviny (jako treba celozrne pecivo apod.) mi velmi chutnaji. A manzelovi a detem take.
Presto si to nemuzeme dovolit. A to manzel nevydelava nijak malo (alespon si to myslim).
U nas nejsou k dostani a predstava, ze dojizdim dvakrat tydne do mesta, jen pro to, abych si nakoupila zakladni potraviny..
Na zdravy zivotni styl musite mit penize. A na to tak nejak rodicovsky prispevek od statu nestaci..
 fíďa 
  • 

Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 9:30:17)
Tak zaprvé, když mi někdo tvrdí, že používání papírových plen je ekonomičtější než používání látkových plen, tak si pomyslím, že neumí počítat a takové ty bláboly, že pak má víc času na dítě vůbec neuznávám. Ještě ke všemu píšete, že nemáte dost peněz na BIO potraviny, ale na pleny máte, to mě opravdu zaráží. Podle mého je to jen pohodlnost a opravdu necitelnost vůči přírodě. Já sama mám dvě děti, kterým se věnuji opravdu hodně a vždy jsem používala pleny látkové a věřte mi, že jsem času opravdu neměla nazbyt, neboť starší dítě jsem měla vážně nemocné. Další věc je, že pokud dojíždíte kamkoliv autem, tak zatěžuje životní prostředí víc, než kdybyste bydleli ve městě. Souhlasím, že bydlet na vesnici je dnes přepych. Zajímalo by mne, jak by příroda vypadala, kdyby se každý z města odstěhoval na vesnici. Ono je to spíše hezké pro vás, než pro tu přírodu. Ale alespoň ukazujete dětem, jak to jde žít více s přírodou, což uznávám. A také si nemyslím, že používání kvalitních potravin je nutně dražší, než těch nekvalitních, záleží přece na výběru a spotřebě.
Ono přece neplatí, že žít mimo město znamená žít méně ekologicky.
 zuzka/dcera 2roky 
  • 

Re: Re: venkov je krásný 

(20.9.2005 10:24:13)
Na venkově je opravdu krásně, ale všichni tam žít nemůžou, to by jaksi již žádný venkov nebyl, že jo. Ale když se zastavíme u těch látkových plen, tak si nemyslím, že by bylo jejich používání ekologičtější nebo ekonomičtější. Započítejte si spotřebu vody, elekrtiky (praní, žehlení), prací prášek, no a vyjde vám pěkná sumička. A to nepočítaje čas, ten je také drahý. A co ekologická stránka - větší spotřeba vody, elektriky, kam jde prací prášek z pračky a co obsahuje ? Zajímavé srovnání. Sama žiji v malé vesničce a myslím si, že lidé ve městě žijí často mnohem ekologičtěji, nežli lidé na vesnici.
 Olina 
  • 

Na venkově 

(20.9.2005 15:15:32)
je zima, bláto, brouci, všude daleko, všechno si musíš udělat sama a obrosteš tam mechem.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Na venkově 

(22.9.2005 21:54:42)
:-)
 Lenka C. 
  • 

Re: Re: Re: venkov je krásný 

(25.9.2005 9:30:01)
Tak s tím souhlasím! Sama jsem žasnula, že my doma (ve městě) třídíme již několik let odpady a na vesnici u babičky jim kontejner na plasty a sklo dali teprve letos. Což mi připadne šílené!!!!
 Zuzana 
  • 

Re: Re: Re: venkov je krásný 

(29.9.2005 8:56:36)
To máte pravdu, že lidé v městě, ti rozumní, žijí často ekologičtěji než na venkově. Týká se to především tříděného odpadu, způsobu vytápění apod. Na vesnicích je v topném období horší vzduch než ve městech, protože lidé spálí v kamnech veškerý možný odpad. Přispívá k tomu samozřejmě zvyšování ceny plynu. Děti v tomto období mívají zvýšené problémy s astmatem.
 vranimůra 


Re: Re: Re: Re: venkov je krásný 

(29.9.2005 9:13:00)
Zuzko je pravdou, že někteří spálí cokoliv. Ale i ve městech. Pamatuji Zbraslav. V zimě tam bylo nedýchatelno. Ale i Praha je občas k udušení, když si každý vozí zadek v autě. U nás jsme topili uhlím, letos to budou výlisky z pilin nebo elektřina. Je to sice dražší, ale vzhledem k tomu, že máme kamna v každé místnosti, je to jednodušší a i čistší. Máme mimi a při topení v kamnech se strašně práší.
Obaly třídíme. Jen je problém s vyvážením odpadních nádob na plasty a sklo. Kolikrát "popelnice" přímo přetékají.
 Augustínus Bohumil Drábik 


Re: venkov je krásný 

(2.11.2019 13:28:28)
Na venkově -nejsme blbci,příroda ja náš domov kde žijeme,chráníme ji a sbíráme petlahve a...
po turistech z měst,takže PRRR!!!
 Martina +roční dvojčátka 
  • 

Re: Re: Látkové pleny 

(20.9.2005 10:38:50)
Fíďo, ty sis někdy spočítala, že látkové pleny vyjdou levněji? My jsme to s kamarádkou počítaly a opak je pravdou. Naprosto souhlasím s dalším příspěvkem. Myslím, že čas strávený praním, věšením a žehlením látkových plen se dá opravdu využít lépe. Třeba se věnovat dětem ještě víc nebo si můžeš dopřát volnou chvilku pro sebe. To taky není k zahození. Mně toho volného času nezbývá mnoho a když si představím, že bych i to málo strávila u žehlicího prkna...No, nevím.
 Haluška 


Re: Re: Re: Látkové pleny 

(20.9.2005 10:46:46)
K látkovým plenám velmi doporučuji stránky www.latkovepleny.cz
Tam najdete všechny potřebné informace i srovnání...
Co se týče praní, tak to není tak zlé. Pochopitelně taky záleží na tom, v čem perete - existují ekologické prací prostředky. Praní plen jinak nezabere téměř žádný čas, věšení minimum času a žehlení není třeba - jen v šestinedělí. Osobně nežehlím skoro nic, jen manželovy košile a kapesníky :-))
Co se týče jednorázových plen, tak jsou situace, kdy jsou téměř nenahraditelné - na cestách, kde nemáte možnost prát apod. Pak se radši plácnu přes kapsu a koupím kompostovatelné jednorázovky (z nebělené celulózy), čímž sice neušetřím svou peněženku, ale životní prostředí ano...
 Haluška 


Re: Re: Re: Re: Látkové pleny 

(20.9.2005 10:47:40)
www.latkovepleny.cz
Takhle to bude lepší.
 zuzka30/dcera2roky 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Látkové pleny 

(20.9.2005 11:46:45)
Stránku o plenách jsem si pozorně prostudovala a musím říci, že je to zajímavé, ale skutečně si myslím, že látkové pleny jsou jen jednou z alternativ, ale nejsou ani ekonomičtější a ani ekologičtější. Pouze se tak jen tváří. Pořizovací cena je uvedena ve výši 10 -15 tis. Kč. To je celkem dost, předpokládám, že je to počítáno pro celé období používání plenek. Vhodné mi látkové pleny přijdou pro období nácviku na nočník. Doporučuji všem tuto stránku, která je vskutku napsaná velice objektivně a nikoho se nesnaží přesvědčovat.
 KačkaH 


Re: Re: Re: Re: Látkové pleny 

(26.9.2005 7:50:59)
Já jsem taky z města a bohužel to nevyůadá, že bychom se v dohledné době někam odstěhovali, manžel je na město dost silně fixován a kdoví, jestli já bych to zvládla, i když zkusit bych to chtěla. Ale obě moje holčiny vyrostly na látkových plenách. Byla jsem tu sice za blázna, ale nevadilo mi to. Jestli je to lacinější nevím, ale že je to ekologičtější, to vím zcela bezpečně a myslím, že zdravému prostředí a zdravému životnímu stylu je třeba obětovat trochu času. Dříve se děti aktivněji zapojovali do prací doma a kolem hospodářství a je to myslím mnohem lepší výchova než si s dětmi pořád jen hrát. My děláme všechno společně a snažím se, aby viděly, o čem ten život je. Balkón máme osázený kořením a bylinkami, každý víkend vyrážíme do přírody a nosíme odtamtud spoustu šišek, oříšků, větviček na dekorace nebo bylinky na sušení či vaření, teď se chystáme na bezinky, budeme zavařovat. Myslím, že ekologicky se dá žít prakticky kdekoliv, jen se člověk musí trochu snažit a obětovat něco ze svého pohodlí. Ale upřímně řečeno. Vám všem z venkova hrozně závidím, byť nevím, jak bych to zvládala. Ale vím jistě, že manžel by byl příšerně nešťastný a za to mi to nestojí.
 Olina 
  • 

Ona je třeba nežehlí. 

(20.9.2005 15:17:49)
Nebo to žehlení počítá mezi věnování se dítěti. No to se mu přece věnuješ, když mu zapíráš káko, nebo ne?
 KačkaH 


Re: Ona je třeba nežehlí. 

(26.9.2005 13:04:41)
A nenapadlo tě, že třeba při žehlení si může s tím děckem zpívat nebo mu může "číst" říkadla?? Ty když jsi s dítětem, tak ho pořád chováš? Je to o prioritách a nemyslím si, že ta matka, která krom toho, že si hraje se svými dětmi dělá ještě něco jiného je špatná. Sama mám děti dvě a klíďo zvládnu zašít prádlo, pověsit, vyprat, uvařit i s nimi. Povídáme si u toho, "pomáhají" mi, zpíváme si.... A vůbec mi nepřijde, že bych je nějak šidila a zdá se, že ani ony to tak necítí. Nevím, co přesně si představuješ pod pojmem hrát si s dětmi. Docela by mě to zajímalo. Můžeš mi to vysvětlit?????
 MirkaEyrová 


Re: Re: Ona je třeba nežehlí. 

(26.9.2005 21:36:24)
KačkoH, jasně že NĚKTERÉ mámy u NĚKTERÝCH prací mohou se i zabývat dítětem - podobně jako to popisuješ. Ale asi ne u přepírání plín v koupelně, která má 2 x 1 metr například. Navíc existují lidé, kteří nejsou schopni věnovat se více činnostem najednou - traduje se to sice o mužích, ale já jsem taky taková. Celé první tři roky věku svého syna jsem se právě o to snažila - vařit a brebentit na mímo, žehlit a při tom vymýšlet pro syna zábavičky, škrábat brambory a přitom synovi pomáhat s vyplňováním nějakých kresbiček či hádanek. Ať jsem se snažila sebevíc, dosáhla jsem jedině toho, že jsem z toho byla čím dál nervóznější a vystresovanější, až jsem něčeho z toho musela nechat. A byla jsem tak hloupá, že jsem si to ŠÍLENĚ vyčítala a považovala jsem se za úplně neschopnou a naprosto k ničemu. Čili - někteří jsou prostě nastavení tak, že buď jedno (domácí práce) nebo druhé (věnování se dítěti), ale nikdy ne dohromady. Je to hroznej handicap pro to dítě - protože se tolik nenaučí domácím pracem jako ti, jež mámy (či otcové) k domácím pracem přitahují odmala - ale - jaksi se s tím asi nedá nic moc dělat. --- Já osobně jsem schopnější něco "za provozu" učit syna až teď, když je mu sedm roků.
M.
 Nikitini 


Re: Ona je třeba nežehlí. 

(4.5.2009 18:09:48)
plíny přepírá pračka :-)
 Rosie 


Re: Re: Re: Látkové pleny 

(20.9.2005 20:41:51)
Já to střídala: na doma látkové, na ven a k lékařům jednorázovky. Vyvářela jsem a žehlila po obou stranách jen po dobu 3 měsíců, pak jsem je prala s bílým prádlem a žehlila jen po jedné straně. S žehlením jsem přestala po půl roce, děti naštěstí ekzematici nejsou. Žehlení plínek mi ale nijak nevadilo, pořád lepší žehlit plíny než bílé košile :-).
Dcerka je dubnová a syn červnový, takže v létě byli občas nahatí na dece a plíně, pod kterou byl igelit, v té době se moc nevrtěly. Jak rostly, prostřídávala jsem to i na doma: když se nahromadily na vyprání látkové, den jsem používala jednorázovky. A když už děti dorostly do věku, kdy se začínaly hlásit na nočník, tak jsem zakotvila zase u plen látkových.
Tohle prostřídávání jsem praktikovala u obou dětí, docela se mi to osvědčilo. Nevím, jestli jsem ušetřila, každopádně já osobě jsem z toho měla dobrý pocit, že nejsem pohodlná a zároveň že si občas ulevím :-).
 Kristýna+Robík 


Re: Re: Re: Re: Látkové pleny 

(20.9.2005 23:44:27)
Dělala jsem to přesně tak - na doma látkové, na výlety jednorázovky. Žehlit jsem přestala po šesti nedělích. Látkové jsem dávala do roka, když syn začal běhat, už se mi nezdály tak praktické, ale to už pomalu začínalo učení na nočník. Papírové pleny jsem mu dávala na spaní do cca 2,5 let. Praní, resp. věšení a skládání plínek zabralo max. půl hodiny denně, a navíc je to práce u které si s dítětem můžeš zpívat nebo povídat. Nijak mě to neobtěžovalo, ušetřila jsem rozhodně (pořídila jsem normální bavlněné plenky 60 ks za 2000,- Kč) a prací prášek jsem dávala bezfosfátový, takže i té přírodě jsem snad trochu ulevila.
 Helena 
  • 

Re: Re: Re: Látkové pleny 

(26.9.2005 15:19:08)
Podle me nejde jen o cenu, mozna to vyjde draz, ale je to mnohem sestrnejsi k nasemu zivotnimu prostredi pouzivat latkove pleny misto jednorazovych. Vyznavam presne pristup autorky clanku. Vcetne toho, ze minimalne zehlim a ze jsou situace napr. cesty, kdy jednorazove neekologicke pleny ano.
 Hanka 75 


dvojčátka a látkovky 

(4.5.2009 20:17:13)
My to máme také tak. Používám ekologičtější látkovky, výjimečně jednorázovky, moc mě baví do látkovek děti balit, je to příjemné. V dnešní době se pere na 60 stupnů a nežehlí se. To není nutné. Takže to děláme také tak. Pro objektivitu musím dodat, že moderní bambusové /ty hlavně/ díky tomu, že lépe sají, také hůře schnou a to by u nás byl problém. Po pravdě, kdybych neměla paní na výpomoc tak látkové plínky u dvojčat budou asi to první co šrktnu, v zájmu toho, abych získala čas. Je to fakt šílený kalup s dvojčaty.
Někdo u argumentoval, že látkovky nejsou ekologické, protože se musí započítat i el. energie na praní, voda atd., ale jsem si jistá, že toto není pravda, protože existují studie a jdou dohledat na internetu, že celk. ekologická zátěž je mnohem nižší u látkovek než u jednorázovek. Takže kdo chce šetřit naši planetu, ten volí látkovky. Chápu, že si to každý nemůže dovolit, např. od maminky dvojčat, trojčat, nemocného dítěte, apod., bych to nepožadovala, ale u jednoho zdravého dítěte, to jde, a je to jen pohodlnost a neohleduplnost k našehomu životnímu prostředí.
Prý je to i levnější, zde nemohu posloužit, já to nepočítala. Ale asi bude, protože jsem opět kdysi četla, že to maminky počítaly, včetně hodnoty svého času, energie, vody atd.
 Zuzana 
  • 

Re: Re: Re: Látkové pleny 

(29.9.2005 8:52:04)
V době, kdy byly moje děti malé, papírové pleny neexistovaly. Možná někde v zahraničí. Pokud si někdo myslí, že s látkovými plenami ušetří, ať tomu moc nevěří. Jednak jsou dost drahé, pak musíte počítat prací prášek, elektrickou energii a hlavně - pořád máte šňůry plné plen! Ne každý má vhodné prostory k sušení prádla a pokud máte nad vanou neustále dětské prádlo a ještě by tam byly plenky, je to hrůza!! Když spočítáte navíc opotřebení pračky při denním praní plen, jednoznačně vyhrají papírové. Navíc dítě je skutečně v suchu! Můj syn, ať jsem používala všechny možné mastičky či olejíčky, byl opruzený ihned poté, kdy chvíli zůstal ve vlhké pleně, zvlášť v noci, když jsem ho nepřebalila ihned. Moje vnoučata mají papírové pleny a je vše OK.
 Nikitini 


Re: Látkové pleny 

(4.5.2009 18:15:44)
Je to o dost levnější používat látkovky, i když počítám všechno kolem. Navíc lékařka je nadšená, protože papírovky vyrobené z ropy způsobují ekzémy a vyrážky mnohem víc, než počůrané pleny.Mají další negativní důsledky, ale to je otázka jiná.A navíc - to naše životní prostředí je třeba konečně chránit, ne o tom jen zdlouhavě mluvit. A pro představu - pleny jsem prala jednou za 2-3dny, nezabralo to žádný čas a malá je od 18 měsíců bez plenek, protože sama přišla na to, že mokrá plínka není to pravé :-)
 Hanka 75 


Re: Látkové pleny 

(4.5.2009 20:43:55)
já mám látkovky a moje děti jsou OK. Mám moderní látkovky, ale kamarádka používali ty vaše klasické a také měla holčičku OK. Nechtěla, aby 1,5 roku holčička ležela v chemii. Čím si myslíte, že je dosaženo toho, že děti v látkovce nejsou ve vlhku ?
 Hanka 75 


Re: Látkové pleny 

(4.5.2009 20:45:07)
omlouvám se, v poslední větě má být místo látkovky, jednorázovky
 Anika 
  • 

Péče o látkové pleny mi zabere 1 hodinu týdně... 

(2.11.2005 22:10:10)
Martino, já látkovky používám a čas, který strávím péčí o čistotu plen, se rovná maximálně 1 hodině týdně. Vsadím se, že na televizi za týden určitě prokoukáš víc času, než já strávím péči o plenky.
Používám popoliny a froté prefolds (ručníčky ušité jako plenky bambino mio) - tedy žehlím jenom plínky klasické, které používáme jako podložku při přebalování nebo na říhání nebo na slintání a tak...
 Nikitini 


Re: Látkové pleny 

(4.5.2009 18:05:05)
Mám pro malou látkovky od narození.Praní zabere asi 10 minut času - když plenky dávám do pračky a nasypu do ní prací prášek.Věšení a sušák - celá várka ca 5 minut. 6ehlení jedné pračky ca 10 minut i se skládáním do skříně.Látkovky mi ušetřily k dnešnímu dni13 tisíc korun.To počítám, pokud bych dávala tisíc korun měsíčně za papírovky. A nehledě k tomu, že paní doktrorka nás moc chválí, protože papírovky nejsou papírovky, ale spíše "ropovky" (vyrábí se z ropy). Takže tolik ze zkušeností :-)
 Tanja27 


Re: Látkové pleny 

(4.5.2009 18:26:46)
Náš problém byl spíš opačného směru, jelikož dcera měla ekzém a náš hlavní problém byl u genitálií, tak jsem se rozhodla pro pleny látkové...došlo k takovému zhoršení,že jsme látkové pleny okamžitě zrušily.Pak jsem začala kontrolovat pleny typu Pampers se slzičkovým emblémem, jsou obohacené o pleťové mléko..nyní kupuji pleny v lékárni pro postižené, jsou bez parfemace.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 12:53:50)
Mila fido,
Tak za prve: Pouzivani papirovych plen je opravdu ekologictejsi. Resila jsem problem, ktere pouzivat a mam to opravdu dobre propocitane.
Za druhe: Pro mne na malem meste , dle meho nazoru spis vetsi vesnice, je auto nutnost.
Bez neho se s dvemi malymi detmi ( 2,5let a 10 mesicu) stezi dostanu k lekari.. o lekari specialistovi ani nemluvim..
Pokud bych bydlela ve meste, dojela bych si vsude MHD, nakoupila bych si BIO potraviny, jelikoz bych vedela kde je sehnat a mela bych k nim pristup.
Manzel dojizdi do prace autem, jelikoz by cestou autobusem a vlakem stravil denne +3h navic na cestach.
Na velky nakup jezdit vlakem muze jen blazen, opravdu nevim, jak bych tahla kocar, druhe dite za ruku, nakup a jeste treba dva baliky vod. O mleku ani nemluvim.
Asi nejsem dost ekologicky zalozena, ale svoje deti ucim, ze papirky se hazi jen do popelnice. Kdyz jdeme do lesa, nelamou se vetvicky, protoze to stromy boli.
Nejsem zadna ekologicka aktivistka a ni likvidatorka prirody.
HMmm, ale jak si tak znovu procitam Tvuj prispevek... mozna bych mohla jezdit nakupovat na kole.. jedno dite za zadkem, jedno mezi koleny a na zadech krosnu s ekologickejma jabkama.
 10.5Libik12 


Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 13:13:19)
k té ekologii jednorázovek, to jste zohlednily i dobu, za níž se ta pamperska s igelitem uvnitř rozpadne? Jen se ptám, já hodlám používat jednorázovky, protože bavlněný už jsem si 2x užila, ale přiznám bez mučení, že z vlastního pohodlí.
 Iveta 
  • 

Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 16:29:45)
Pokud v domě nemáte trativod, tak je pravděpodobné, že voda z pračky odejde do čističky, papírové plenky se vyvážejí na smeťák. Žádná možnost likvidace. Prostě se hromadí a hromadí...
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Damy, narovinu si priznejme.. 

(20.9.2005 17:08:54)
kolik z Vas pouziva menstruacni vlozky nebo tampony? A kolik z Vas pouziva neco jako latkove vlozky, ktere si vzdy "po akci" menzes premachne v ekologickem prasku?
Pokud chcete zit ekologicky, mozna by ste meli zacit sami u sebe. Ona totiz mokra plena na zadku je fakt super extra labuzo..
Pro srovnani si zkuste pres mokre pavky natahnout kalhoty a pohybovat se v tom alespon pul hodiny..
A to dite si nerekne, ze je v mokru.. a samo si nevymneni..
a jako dalsi.. Mam kamaradku - dve dcery. Jedne je 13 a druhe 3. U te prvni proste papirovky nemela a ted si libuje, kolik casu, diky plenkam papirovym, mohla malicke venovat, jak to pro ni bylo "pohodlne" (ne pro matku, ale pro malou) A hlavne, jak ma mala zdravy zadecek.
 Věra. 


ekologický život na vesnici? 

(20.9.2005 18:36:40)
Asi mezi tím nebude rovnítko, záleží od podmínek které máme.

Jakmile se celá rodina včetně nákupů musí dopravovat denně do blízkého města, účty za benzin rostou, a ekologie je ta tam - shánět pak po městě bio produkty a jejich vození x km domů také asi moc ekologické nebude.

Topení - každý topí jak může, zde na vesnici se hodně užívá uhlí, v zimě všude kouř, nedýchatelno, na tom nic zdravého také není.

Na druhé straně, i člověk v městě může slušně recyklovat a třídit odpad /kolikrát lépe než na vesnici, kde chybí kontejnery/, může žít skromněji a používat třeba prací prášky bez fosfátů.

Neidealizovala bych život na vesnici, a nestavěla rovnítko mezi ekologií a ním, věci jsou myslím složitější.

O tom , jestli jsou látkové plenky ekologičtější se vedou neustálé spory a opět - jejich používání s životem na vesnici nijak nesouvisí.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: ekologický život na vesnici? 

(20.9.2005 19:50:55)
Vero, opravdu vyborny nazor. Plne s Tebou souhlasim.
Je to jen vec nazoru na zivotni styl a moznosti, ktere mame a pak az toho, kde zijeme..
 Pampela 


Re: ekologický život na vesnici? 

(3.5.2009 13:43:20)
Máš pravdu, život na vesnici neznamená automaticky ekologičtější život - ale jde o to, že život na vesnici jaksi táhne člověka smýšlet jinak, když je všude kolem příroda... To ale autorka sama popsala docela výstižně.
 Haluška 


Re: Damy, narovinu si priznejme.. 

(20.9.2005 19:58:26)
k vložkám a tamponům existuje altenrativa. Jednak jsou to opravdu pratelné bavlněné vložky, ale pak také existuje toto:

www.mooncup.co.uk
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Damy, narovinu si priznejme.. 

(20.9.2005 20:08:23)
Tak jsem na ty stranky koukala a nijak nadsena nejsem. Jsem sice zastance nazoru, ze nez kritizovat, je treba vse vyzkouset.. ale do tohodle "spuntiku" bych vazne asi nesla.
Ale mozna bych po vyzkouseni zmnenila nazor..
ale prijde mi to jako nechat si zavest cevku...
 Haluška 


Re: Re: Re: Damy, narovinu si priznejme.. 

(20.9.2005 20:10:09)
Cairo, já jsem to ještě nezkusila, ale uvažuji o tom. Taky jsem si nejdřív říkala, že tohle už je moc, ale jsou s tím dobré zkušenosti, takže do toho asi půjdu.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Re: Re: Damy, narovinu si priznejme.. 

(20.9.2005 20:23:44)
Ja jsem se Te zrovna chtela zeptat, zda s tim mas zkusenosti :-)
Ja jsem ty pozitivni ohlasy cetla, to jo.. ale je fakt, ze kdyz delas reklamu, negativni informace zpravidla neuvadis...
Ja bych se toho celkem bala.. co pri silne menstruaci..a spousta zen je dnes nachylna na ruzne zanety apod...
opravdu nevim, zda bych do toho sla, ale asi ne. nemam dost odvahy :-) asi budu srabik .-)
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Re: Damy, narovinu si priznejme.. 

(20.9.2005 21:21:12)
Na tohle můžu říct jen jedno: no fuj!
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Re: Damy, narovinu si priznejme.. 

(21.9.2005 8:58:27)
Lido, to Tve "no fuj" - to patri na mne a muj nazor?
Ja sama pouzivam hygienicke vlozky a tampony a prestava neceho jineho mne desi.
Ale pokud tady nekdo tak vehementne prezentuje latkove pleny, mozna by se mel nad timto zamyslet. Prece kazdy ma zacinat u sebe.. a ne u jinych..
 JanaF 
  • 

Re: Damy, narovinu si priznejme.. 

(21.9.2005 10:57:23)
Souhlas. Všichni melou jenom o neekologických papírových plenkách a "zbytečném" jezdění autem, ale o ničem jiném nikdo nepřemýšlí.
 Iva 
  • 

Re: Damy, narovinu si priznejme.. 

(26.9.2005 5:40:29)
Papírové pleny nejsou ani náhodou ekologičtější, stačí si představit ty obrovské hromady počůraných nacucaných plen co někde desítky až stovky let leží...a při výrobě těchto plínek se taky nějaká ta voda, energie, celuloza a chemie spotřebují. O tom, že by nandání pračky a pověšení pár kousků prádla bránilo někomu věnovat se dítěti pochybuju, naopak věnujete se mu svým způsobem víc, protože látkové plínky se musí častěji kontrolovat, jestli dítě není v mokrém. Že by se mokrý zadeček nedal přežít, tak tomu odporuje samotná existence generací lidí starších patnácti let, což je asi tak doba co k nám doputovaly jednorázovky. A dokonce jsem se někde setkala s názory vědců, kteří se zabývají elementem "suchého zadečku" v tom smyslu, že kontakt kůže dítěte s močí zas z hlediska celkového zdraví a imunitnho systému nebyl takovým nesmyslem, jak se nám v naší nabubřelosti a okouzlení civilizací snad zdá, že to má svůj smysl.
Takže si na rovinu přiznejme, že je to zkrátka jen a jen kvůli našemu vlastnímu pohodlí, protože i sebedokonalejší bavlněné pleny dají víc práce než pampersky, o to se tu snad nikdo nepře. I já je plánuju u svého třetího dítěte používat, v občasné kombinaci s těmi látkovými. Protože mateřskou lásku si představuju nejen jako krátkodobé úsilí o zpěštěný zadeček, ale taky mi jde (a to mnohem víc) o to, v jakém světě bude dítě pak dál žít,jestli mezi tunami rozpadajících se skládek nebo v jakž takž normálním světě. K tomu normálnímu světu můžu přispět jen málo, třeba tříděním odpadu, rozumným používáním životní prostředí znečistujích předmětů a technologií (myslím tím třeba auto s jedním pasažérem tam, kam se dá dojet na kole, ekologické saponáty a prací prášky atd.) no a taky ty plínky.

Jestli se někdo rozhodne používat jen papírové, fajn, je to jeho volba se všemi důsledky zodpovědností co má, ale neměl by si lhát do kapsy a tvrdit, že je to ekologičtější, ekonomičtější a by kvůli látkovým plínkám neměl čas na svoje děti.(Ten poslední argument mě vždycky nejvíc "pobaví":-)))

Někde na internetu je celá studie která srovnává náklady na praní a používání jednorázovek, zkusím ji najít, jestli ji sem už někdo nedal, ty argumenty jsou pro toho, kdo je ochotný nad tím uvažovat, opravdu velmi jednoznačné ve prospěch látkových plen (snad kromě pohodlí).

Přeju spokojená miminka v papíru i látce, a hlavně pak po letech spokojené dospělé, kteří mají stále na této planetě svůj zdravý a pěkný svět.
 Terka:) 


Re: Damy, narovinu si priznejme.. 

(3.5.2009 17:52:39)
Musim se zastat latkovych plenek, troufam si tvrdit, ze se v nich deti mohou citit vyrazne lepe, nez v papirovkach. Nehlede na ty spousty deti, ktere papirove pleny mit nemohou protoze se osypavaji pravne s nich.
Jako asi vetsine lidi mi latkove vlozky pripadaly jako nesmysl, az jsem si je jednou v zachvatu aktivity usila. Uz nikdy nesahnu na papirovky. Rozdil se tezko popisuje, ale posledni dobou se skoro "tesim" az prijde ma mesicni akce. Pocit, ktery bych drive povazovala za potvrzeni masochismu. O plandacich mokrych kalhotach to opravdu neni.

Ale nikoho do toho necpu, jen se mi zdalo, ze z druhe strany to tu nikdo moc nezminil.

Terka
 Petra, Kryštof 4,5 roku 
  • 

Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(24.9.2005 19:39:26)
Cairo, popsala jsi přesně ta negativa, která mi vycházejí, když mě občas chytne zoufalý pocit odjet z města. Pro mě je určitým kompromisem sídliště - byť si teď jistě spousta z vás klepe na čelo. Ale jak se říká, zvyk je železná košile, já jsem tady vyrostla, dodneška si pamatuju bruslení na rybníce, sáňkování na kopci, chytání žab, sbírání podbělu... a tak bych mohla pokračovat. Pořád stejně mě překvapuje, že v centru nevidím žádný sníh, přijedu k nám - a je tu nádherně bílo a jdu se synem bobovat... Naše sídliště je jedno z těch obřích (nechci jmenovat), ale je už 30 let staré. Šedivé domy se opravují, pět minut mám do lesa, patnáct do dalšího lesa a k přehradě. Vyhovuje mi, zároveň být v centru metrem za 20 minut... Moje kamarádka, která také vyrostla na sídlišti, se před 1,5 rokem odstěhovala na vesnici blízko u Prahy. Líbí se mi dům (zahrádka, soukromí...), ale vadilo by mi, jak je všude daleko, kolikrát musí dojíždět do Prahy, že nemá volbu školy, školky (ačkoliv menší venkovská školka má zas svoje výhody...) Záleží prostě na volbě každého z nás. Osobně mi vyhovuje, že si můžu vybrat z více škol (pro syna plánuji alternativu), ohromného množství kroužků v max. dojezdové vzdálenosti 3 stanice autobusem, že si můžu bez problémů dojet do Country Life pro bio potraviny a zároveň mám 10 minut do kina, 30 minut do bazénu na plavání... a o víkendu mám šanci vybrat z velkého množství akcí (biojarmark nebo divadýlko) nebo jít jen tak do lesa... Ale jak říkám, vždy záleží na úhlu pohledu, na tom, kde jsme vyrostli a co preferujeme. Já jsem například velmi mizerná pěstitelka (schopná usušit i odolnou domácí květinu - jaké mám pak výčitky), takže zahrádka by pro mě byla spíš utrpením.
 JanaB 
  • 

Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 13:17:22)
Fido,nechapu, co se rozcilujes, ze nekdo pouziva papirovy pleny.
Kdyz zapoctes cas ,ktery nad pranim,vesenim a zehlenim plen stravis, praci prasek(velice ekologicka zalezitost),vodu a elektriku, tak te ty papirovy pleny vyjdou opravdu levneji. Ja bych tedy neprala po nocich pleny,jako to delali nase maminky.
Taky pro dite je to pohodlnejsi, zkus ty bejt v mokrej latkovej plene a uvidis jak je to prijemny.
 Haluška 


Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 19:34:55)
JanoB, už jsem to tu jednou psala, ale pro Tebe extra ještě jednou :-))
Plenky a) peru vždycky, když peru bílé prádlo, normálně na 60°C, prostě jich pár k tomu prádlu, které bych prala tak jako tak, přihodím.
b) existují ekologické prací prostředky, stačí se trochu porozhlédnout po internetu
c) nežehlím!!! ani normální prádlo, ani plenky. Plenky jsem žehlila jen v šestinedělí, a to v době, kdy miminko spinkalo, a musím říct, že mě to docela i bavilo. Popřemýšlela jsem si u toho, pustila si nějakou zajímavou kazetu nebo CD, bylo to prostě fajn.¨

Takže bych doporučovala odsunout předsudky a trochu se v tom začít orientovat. Toť vše.
 Haluška 


Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 20:18:10)
Milado,
Tvoji situaci znám a vím, co sis prožila (alespoň z Tvých článků). Já tyhle problémy nemám. Kačenka sice trochu ekzém má, ale opravdu jen trochu a úplně stačí ji mazat indulonou, když je to horší, tak Holtovou mastí, a plenky na to nemají vliv. Ten článek jsem psala jako svoje osobní zamyšlení nad tím, jak se začal měnit můj pohled na život, když jsem odešla z centra města na okraj do domečku. Neznamená to, že každý musí žít tak jako já, že by se všichni měli odstěhovat z města nebo začít používat látkové pleny. Reaguji na příspěvky, ve kterých se ty předsudky jasně odrážejí. Jestlis to tak nepochopila, tak jsem to možná nenapsala dost jasně, ale když někdo píše, že kdo používá látkové pleny, nemá čas na děti, protože je musí prát a žehlit, tak mu odpovídám, že mně to žádný čas neubírá, protože to praní ho nezabere a nežehlím. Když mi někdo píše o neekologičnosti pracích prostředků, tak mu odpovím, že existují i jiné, ekologické.
Ne každý má děti s tak hrozným ekzémem jako Ty - a konec konců články o tom píšeš zase Ty. Taky bych mohla reagovat, že nevím, co naděláš, já takové problémy nemám.
Ale to by bylo asi dost mimo, viď?
 Haluška 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 20:51:36)
Milado,
na agresivní příspěvky reaguji taky trochu agresivně. Nepíšu nikomu, co má nebo nemá dělat. Píšu o tom, co dělám já, a že to může být jinak, než si někdo druhý myslí. Nezlob se, ale mám pocit, že jsi můj článek ani další příspěvky do diskuse nečetla.
 Haluška 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 21:07:31)
Milado, tak to jsi mě dostala :-)))
Víš, když to má někdo zpracované a zažité, píše trošku jinak. Když někdo reaguje, aniž by se v tom trochu víc orientoval, samozřejmě mu doporučím, aby se orientovat začal.
 JanaB 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 21:30:29)
Halusko,
neznamena,ze kdyz mne vic vyhovujou pampersky nez abych se piplala s pranim hadrovych plen, ze se neorientuju.
 fíďa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 22:16:44)
To jsi mi zrovna přihrála, protože můj malý má od malička také dost rozsáhlý ekzém a používala jsem vždy látkovky. Nikdy to pak nebylo horší, spíše z papírovek se mi osypával asi mu tam něco vadilo. Jak můžeš vědět, že tvoje dítě není alergické zrovna na něco z těch papírových plen? Také jsem žehlila jen 6 neděl. Mimo košil a lepších věcí se podle mého nemusí nic žehlit, je to jen otázka pohledu, jak a v čem chceme být dokonalí. Nevím, proč by ekzematik nutně musel mít vyžehlené pleny a to z obou stran. Myslím, že to přeháníš. A to mluvím jako matka ekzematika. A máchání v pračce navíc spotřebuje jen o malou část vody navíc. Stačí, když jednou nespláchneš po čůrání a jsi na tom nastejno. Fakt nechápu, jak někdo může říci, že papírovky vyjdou levněji. To srovnání plenek v jednom z odkazů je opravdu zajímavé.
 Eva K, 13tt 
  • 

Re: Hovoris mi z duse 

(21.9.2005 9:43:39)
Taky mám alergii na roztoče, respektive jejich výtrusy.
Prý je ničí teplota nad 60stupňů nebo slunce. To vysvětluje tu žehličku, jestli je to nutné z obou stran nedokážu posoudit. Mám zkušenosti, že lékaři některá opatření dělají preventivně více, než je nutné. Ale díky internetu a knihám se dají všechny informace ověřit a zdravým rozumem se rozhodnout.
Eva
 Eva K 
  • 

Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(21.9.2005 10:43:27)
Tomu rozumím, to zní logicky. A muselo to pro tebe být vysilují, nemoci svému mimču ulevit.
Pokud tedy byly informace, které jsem si zjistila pravdivé, měla by vyšší teplota alergeny ničit, takže žehlení nebylo zbytečné.
Kolem alergií je spousta informací, které si navzájem odporují, takže si vlastně můžeš vybrat:-). Takže ti jen píšu, co jsem četla, můžeš si to ověřit u lékaře, jestli to je pro vás ještě akutální. Já se "léčím" bylinkami, jógou, osobním rozvojem apod.. U mimča je to něco jiného.
Eva
 Ivana Procházková 


Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 20:44:42)
A to já také máchám prádlo pro dítě 2x, přestože moje dítě žádné obtíže typu ekzém nemá. Prostě mi přijde lepší ji nezatěžovat nějakými svinstvy z prášku, které tam mohou zbýt a měla jsem za to, že je to u prádla pro děti běžné.
Stejně tak jsem měla za to, že by se žehlit alespoň do půl roku prádlo mělo, i když dítě žádné obtíže nemá (i když zrovna tohle jsem já nedodržovala :) - tenkrát jsem ještě paní na žehlení neměla).


 Ivana Procházková 


Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 20:28:34)
Haluško,
tomu nerozumím. Ty pereš ty kakance na plínách jednou za týden?? :)
Asi ne. Ale já bílé prádlo peru jednou týdně (jedna pračka) a nepřijde mi, že bychom chodili ve špinavém jako čunata. Ty pereš častěji?
A taky jsem si myslela, že plíny je třeba prát na víc než 90 st. C - ale uznávám, že to bude asi jen moje (mylná) doměnka.
I.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 20:44:03)
Což mi připomíná, že když se plíny používají denně, tak se taky musejí denně prát. Tj. denně pračka zapnutá na 90 stupňů. Je to ekologické? Poznámka: existují-li ekonomické pračky, tak ale budou zajísté jako všechno "zdravé" patřičně drahé. Druhá alternativa - vyváření v hrnci a ruční máchání ve vaně - se mi zdá sice ekologická, ale ještě výrazně pracnější, než "jen" žehlení:-( - a naprosto se to neslučuje s mojí představou věnování se dítěti.
M.
 Haluška 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 20:46:52)
Ne, Mirko, zase opakuji: pleny se dají prát na 60 s ostatním prádlem, skladovat se můžou (použité) 3 dny. Pak už to opravdu chce vyprat.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 20:52:49)
Haluško, jenže to se zase neslučovalo s mým cítěním zdraví dítěte. Když už jsem používala hadrovky, tak jsem pro svůj dobrý pocit MUSELA vyvářet, a protože měl kluk citlivější pleť, tak zvlášť od ostatního prádla ve speciálním jemným prášku. Když máš hadrovky pokakaný, tak se moc do třetího dne nechávat nemohly, a navíc jich můj syn potřeboval strašně moc, a já si nemohla dovolit pořídit jánevím nějakých 150 ks látkových plen, a taky by mi na to asi nestačila kapacita pětikg pračky.
M.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 21:00:12)
Haluško, chci ještě podotknout, že nepopírám možnost používat látkové pleny. Ale prostě leckdy si lidi prostě vyberou papírovky, protože pro ně látkové pleny mohou znamenat natolik velké časové zatížení, že by už nemohli dělat to, co považují za důležité. Chovat se ekologicky je sice dobré, ale myslím, že by to nemělo být na úkor něčeho ještě významnějšího, v případě plen a mateřství např. láskyplné péče o dítě, dobré pohody matky, která pak tuto přenáší dál na své dítě. Někomu to jde skloubit láskyplnou péči o mimi i s ekologickým chováním, a někomu to prostě nejde.
M.
 fíďa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 22:23:55)
To je dost sobecké, nemyslíš?
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 23:06:55)
Fíďo, ne, nemyslím. Sobecké je, když žena myslí JEN na sebe. Ale já to beru tak, že když je matka OK, že může svoji pohodu předávat dál svému dítěti. Nemyslím tím, že se má vyhýbat povinnostem. Ale - všeho s mírou. Když vím, že přepírat denně padesát plen je pro mě dost náročné (+ přebalování, dlouhotrvající kojení každou hodinu, vaření, péče o domácnost atd. atd.), a že jsem pak už na dítě nevrlá, nejsem schopná už si s ním pak hrát a láskyplně se k němu chovat (resp. se o to snažím, ale není to upřímné, v duši mě to žere), tak je i pro dítě daleko vhodnější, když užiju papírové plenky, protože mi to ušetří energii, kterou já potom můžu věnovat dítěti v podobě mnohem upřímnější laskavosti. Jinak to má samozřejmě ten, kdo přepere všech padesát plen a i ostatní obstará bez mrknutí oka, a stále ještě mu zbývá dost energie na šťastnou laskavost pro svého potomka. Je to jako s tím kojením. Komu nedělá psychický problém odbíhat od kojení jen k přepírání plen a k pár úplně nejnutnějším věcem, tak v pohodě může plně kojit, i když kojí každé řekněme dvě hodiny a to i v noci. Ale totéž není aplikovatelné pro toho, kdo je z téhož stavu nešťastný a natolik vyčerpaný, že pak tu svoji nespokojenost nutně přenáší na dítě. Pak je podle mě zase lepší využít příkrmů a radši tu ušetřenou energii věnovat dítěti v podobě třeba láskyplného špitání nebo hraní si s ním. --- V podstatě jde o to, kterou formu péče o dítě zvolíš s ohledem na vlastní možnosti.
M.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 23:08:41)
(Kojení samozřejmě ne "každou hodinu", ale "každé tři hodiny".)
M.
 Ivana Procházková 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 20:57:59)
Mirko,
já když si něco můžu zjednodušit, tak si to zjednoduším :). A hlavně jsem už (konečně!) pochopila, jak je čas cenná věc a jaká je škoda ho marnit činnostma, který mi nic nepřináší a mohu se jim vyhnout :). Stokrát radši si budu hrát s dítětem, než věšet a sbírat pleny ze šňůry.

Pokud jde o papírové pleny versus látkové, nemyslím si, že by používání papírovek bylo o předsudcích, jak píše Haluška. Před takovými 15 lety jely ještě všechny domácnosti na látkové pleny a hle, jak rychle a snadno všichni přešli na papírové. Kdyby šlo o předsudek z neznalosti, nikdy by se ty houfy domácností z dob nedávných látkových plen asi nevzdaly, ne??
 Haluška 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 21:01:11)
Ivule, a vidíš: pro mě je zase daleko jednodušší používat látkovky. Mám je pořád doma, nemusím se harcovat kvůli plenkám na nákupy, nezůstávají po mně hromady odpadu, se kterým si nikdo neví rady. Jsem spokojená a jsem ráda, že se mi daří žít trochu méně konzumně...
 Ivana Procházková 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 21:09:02)
Haluško,
já ti to neberu. Akorát nejsem tak úplně přesvědčená o tom, zda látkovky vycházejí opravdu "levněji".
Ve smyslu, když započtu opravdu VŠE. To znamená třeba i znečištění životního prostředí elektrárnami (pračka žere proud) a náklady (budoucí náklady) na jeho ozdravění, znečištění řek (ano, řekneš, že používáš ekologický prášek - tak pak započti náklady na jeho výrobu + znečištěné prostředí touto výrobou) atakdále.
 Haluška 


Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 20:48:24)
Ivule, používám separační plínky. Jsou biologicky odbouratelné a dají se i s hovínkem spláchnout do záchodu. Plínky samotné pak zakakané nejsou. Skladovat se dají v uzavíratelném kyblíku ve vodě s pár kapkami Teatree oleje.
 Ivana Procházková 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 20:59:41)
A to tam jsou nasilážované třeba týden?
 Haluška 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 21:02:46)
Milado, asi záleží na tom, jaké separačky to jsou. Ty celulózové jsou v pohodě, neucpou.
 fíďa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 22:30:01)
Haluško! Děkuji za tvé přízpěvky, opět jsem se něco nového dozvěděla. Konečně někdo, kdo mi mluví z duše, jsem ráda, že jsou mezi námi lidé, jako jsi ty, kteří takto přemýšlejí. Opakuješ dokola stále stejné věci a ti omezenci jako když neslyší, oni ani nechtějí slyšet a vylézt ze své omezenosti.
 Eva K 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(21.9.2005 9:47:54)
Taky jsem myslela, že plíny se vyvářejí, pak už snad není nutné to žehlení.. Ale možná je to informace od babičky či mámy a teď je vše jinak..:-)
Eva
 JanaB 
  • 

Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 20:36:33)
Halusko, pro me nemusis nic extra opakovat.
Podle toho co pises, jste asi rodina lekaru a i v "civilu" chodite jen v bilem.To soudim podle toho,ze vzdycky prihodis par plenek k bilemu pradlu a mas plenky vyprany. Zatimco Pampersek spotrebujes tak 7 ks denne, troufam si rict, ze latkovych plenek minimalne 10-12ks za den.No a ze ty nezehlis,neznamena,ze nezehli ani ty ostatni.Ja zehlim a narozdil od tebe mi to hrozne moc NEBAVI.
 Haluška 


Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 20:40:24)
Jano, sorry, že rejpu, ale proč teda žehlíš, když tě to nebaví?
 Haluška 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 20:42:27)
Jinak lékaři nejsme, přesto bílého a světlého prádla máme dost. Jestli vy jste rodina kominíků a chodíte jen v černém, asi to bude u vás s praním horší...
 JanaB 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 20:47:47)
Ono mezi bilou a cernou je jeste hooooooodne barev,vis? A i kdybych prala kazdy den bily pradlo, tak pleny bych stejne neprala.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 20:47:21)
JanoB, a to si můžeš ještě gratulovat, pokud máš denně JEN 10 až 12 plín! Já jich tehdy měla denně 18 x 3, tj. 54, + ještě "balení" pod papírovky na noc.
M.
 JanaB 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 20:50:23)
Mirko, ja latkovy pleny nemam.Byl to jen muj odhad.Kdyz je Pampersek 7 ks za den,tak jsem si myslela,ze latkovych tak nejmene 10-12. Ale asi to bude opravdu mnohem vic.Staci,aby si mimco jenom "ucurlo" a hned je samozrejme nespokojeny.Ja bych v tom taky nelezela.
 Haluška 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 20:55:23)
K počtu plínek:
Používám Popolini - plenky, které dobře nasáknou a dítě vydrží dlouho v suchu, vlhkost je dobře odvedena od zadečku do nitra plenky. I separačka pomůže. Přebaluju co 3 hodiny, cca 5 - 6x za den.
 Haluška 


VŠEM 

(20.9.2005 20:58:04)
Milé dámy,
ráda odpovím na jakékoli věcné dotazy ohledně látkových plen, ale na agresivní invektivy mě opravdu už nebaví odpovídat. Dělejte si to, jak chcete, jen jsem se chtěla podělit o svou zkušenost a svůj životní pocit. Jestli to tady takhle půjde dál, tak asi plno lidí ztratí chuť sem něco psát...
 Sajsa+Kája 9r.+Daník 01/07 


Re: VŠEM 

(20.9.2005 21:32:24)
Haluško,
myslím si, že máš pravdu. Nevím z čeho to pramení, ale také mám pocit, že jakmile někdo dělá něco jinak než "standardní vzorek obyvatel", ostatní se na něj vrhají. Já bych všem horlivým zastáncům papírových plen doporučila, trošku více si o nich zjistit. Na e-miminu běží diskuze, na rodině také. Informace o papírovkách se dají najít i na stránkách Rosy. Na výrobu 1 papírové pleny se spotřebuje (pominu-li strom ze kterého se vyrábí celulóza) asi 45 litrů vody. To je zhruba tolik, jako spotřebuje trošku modernější pračka na jeden prací cyklus. A to tam těch plen můžeme prát třeba 20. Spočítejte si, kolik těch plen za plenkové období dítěte spotřebujete a násobte 45. tolik vody nespotřebuje Haluška na praní ani zdaleka. I když se máchá dvakrát, což také dělám. Chápu, že to ne každý takto může provozovat ze zdravotních důvodů, ale jinak mi to přijde opravdu jako neochota uznat, že by to šlo jinak a lépe, aby neubylo trochu pohodlí. A co se energie na sušení plen týká, nevím, ale zkusím zjistit, zda můj sušák náhodou nějakou "nežere".
 MirkaEyrová 


Re: Re: VŠEM 

(20.9.2005 21:43:52)
Sajso, jenže on je rozdíl v tom, co používá Haluška - používá pleny, které jsou podle všeho podobně pohodlné jako papírovky - a v tom, co si většina lidí pod pojmem látkové pleny představí: celý den shrbený buď s prsem u miminčí tlamičky, nebo nad miminčí zadničkou, nebo nad lavórem plným špinavých bavlněných plen. Potom se nediv, že většina ženských radši dá přednost papírovkám (přebalování asi tak 5 x až 7 x denně) před bavlněnými (přebalování třeba i 20 x denně). Ne každý se o novinkách typu plenky Popolini dozví; ne každý má přístup na internet, a samozřejmě ne každý, kdo má přístup na internet, tam náhodou narazí zrovna na tohle.
M.
 Sajsa+Kája 9r.+Daník 01/07 


Re: Re: Re: VŠEM 

(20.9.2005 21:58:17)
Mirko,
já náhodou vím, co Haluška používá, před časem jsem na Popolinky našla reklamu v časopise Aperio, takže jsem nelenila a našla si všechny dostupné informace, včetně přečtení diskuzí na e-mimi i tady na rodině. Musím říci, že jsem nadšená, že něco takového existuje, ale pravdu máš! Kdybych nehledala, nevím nic. Je velká škoda, že u nás ten, kdo se chce chovat trochu ekologičtěji si informace musí pracně shánět. Ve Velké Británii a v dalších zemích EU jsou tyto moderní plenkové systémy propagovány podstatně jinak, než tady. Ale o co jde, jen o cca tunu odpadu na každé mimi. Něco takového NÁŠ stát nemůže rozházet. ;-)
 Haluška 


Re: Re: VŠEM 

(20.9.2005 21:43:55)
Sajso, díky za podporu :-)
Jen se nestačím divit, co dokáže jediná zmínka o látkových plenkách...
odlišnost je opravdu patrně v dnešní době (a nejen v dnešní době) vnímána jako největší hřích. Navíc mám pocit, že takto je to především u nás. V jiných zemích (Británie, Německo) se třeba zrovna látkové pleny těší daleko větší oblibě a zájmu. Nevím, proč jsou u nás lidé tak alergičtí na odlišný přístup k věci, než je ten většinový. Psala jsem o tom kdysi na svém webu: www.haluska.cz/boure.php
 Sajsa+Kája 9r.+Daník 01/07 


Re: Re: Re: VŠEM 

(20.9.2005 22:00:39)
Haluško,
neudivuje mě to. Když se podíváš na diskuzi o biopotravinách, zjistíš, co vyvolala poznámka o škodlivosti mikrovlnné trouby a prohlášení Toranoko, že se jí vyhýbá. Já ji taky zrovna nepropaguju, ale vynadáno jsem nedostala. Holt příště... :-))))
 Eva K, 13tt 
  • 

Re: Re: Re: VŠEM 

(21.9.2005 10:07:00)
Já taky onehdy "dostala na zadek", protože jsem se vdala a líbí se mi být vdaná. Docela mě to mrzelo. Ale psaný projev vypadá jinak než ústní, takže to třeba vypadá hůř, než to je. Třeba.. Eva
 JanaF 
  • 

Re: Re: VŠEM 

(21.9.2005 11:33:30)
Jenže celulózový separačky (ty úžasný, co prý neucpou záchod) se, předpokládám, taky dělají z celuzlózy. Nebo že by ne?
 Eva K, 13tt 
  • 

Popolinky 

(21.9.2005 10:03:36)
Ahoj, takže jestli jsem to dobře pochopila: Popolinky jsou plenkové kalhoty a po pokadění ze s nich vyndá jakási látka a vyhodí a kaťata vypereme? Kolik těch kaťat máš? Potřebuji vyhodnotit i pořizovací náklady..:-). Asi budu kombinovat papírové na cesty a doma látkové. Ale nemám moc předtavu, jak to budu všechno zvládat, budeme mít první mimčo, takže se zařídím podle aktuální situace:-).
Eva
 Sajsa+Kája 9r.+Daník 01/07 


Re: Popolinky 

(21.9.2005 12:58:24)
Evi,
popolinky jsou bavlněné plínky, v podstatě vypadají jako jednorázovka, jen silnější. Nemají nepropustnou vrstvu, takže se přes ně dávají svrchní kalhotky, aby to neproteklo. Dovnitř ještě můžeš dát takovou vložtičku, když jdeš někam na déle, aby se zvýšila kapacita. No a nahoru přijde separační vložka - mají na výběr 2 druhy, z té to pak vyklepneš a tyto popoliňácké separačky se dají 3-4 x vyprat. Jinak se udává, že přebaluješ za den asi jedenkrát víc, než s jednorázovkama. Na výběr jsou 3 materiály, pro tebe, když jsi alergik by určitě byly zajímavé z bio bavlny, nejvíce také sají. Svrchní kalhotky jsou také 2 druhy - jedny jsou také vlněné. Pak mají ještě plenky 2v1, ty nepotřebují svrchní kalhotky a prodávají i froté pleny, měly by mít větší kapacitunež normální čtvercovky. Víc najdes na www.plinky.cz a jinak je tady i na e-miminu diskuze o těchto bavlněných plenkách, obě jsem celé prostudovala, tam se dozvíš hodně praktických věcí, já to mám jen teoreticky. :-)
 Eva K,13tt 
  • 

Re: Re: Popolinky 

(22.9.2005 13:45:28)
Děkuji za informace, snažím se pro začátek aspoň zorientovat v možnostech:-)
Eva
 Sajsa+Kája 9r.+Daník 01/07 


Re: Popolinky 

(21.9.2005 13:05:14)
A ještě jsem zapomněla - výbavy. doporučuje se cca 20 plen za předpokladu, že pereš 1x za 2-3 dny. Podle toho, jaké si vybereš + k tomu tak 2-3 kalhotky to vychází cca na 6 tisíc. Velikost si uzpůsobuješ podle dítěte, takže ti to vystačí na celé plenkové období dítěte, jen kupuješ větší kalhotky. Použité plenky holky skladují většinou nenamočené v kýbli s víkem a kapou do toho třeba čajovníkový, nebo levandulový olej. Když vezmeš, že jednorázovky vyjdou tak na 1000-1500 za měsíc, podle druhu a dítě je má 2 roky i déle, úspora je zřejmá - pereš přeci i normálně. HALUŠKO? PROSÍM, ZKOUKNI TO A PŘÍPADNĚ MĚ OPRAV? VLASTNÍ ZKUŠENOST ZATÍM NEMÁM. :-)
 Kubula K. 


Re: Re: Popolinky 

(27.9.2005 13:42:25)
1000 - 1500 za jednorázovky MĚSÍČNĚ? Já bych řekla možná čtvrtletně:-). Je pravda, že jsem škrt a kupovala jsem zásadně nejlevnější plíny, na jaké jsem v akci narazila (Aro, Helen Harper apod.), ale syn je snášel dobře a myslím, že jsme se většinou pohybovali tak kolem pětistovky za měsíc. Pokud neměl zrovna průjem, vystačili jsme s 4 - 5 plenami na den, což při ceně cca 3,50/ks se do té pětistovky bohatě vejde. Chápu, že některé děti mají citlivější kůži nebo maminky vyšší nároky, ale podle mě těch 1000 - 1500 rozhodně není nevyhnutelných.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Popolinky 

(27.9.2005 15:30:06)
Hanko, tak takhle já šetřit rozhodně nemohla. Taky jsme párkrát koupili nějaké "nejlevnější" jednorázovky, ale velice brzo jsme přešli na zlatý střední průměr, protože jsme zjistili: tu nedrží při přelepování páseček, tu je to špatně oříznuté, tu se příliš rychle pročůrají, tu plena nedrží tvar a cvrndá se vedle atd. Takže už v době před těmi sedmi lety jsme dávali kolem tisícovky za plíny měsíčně. Navíc syn nějak moc čůral:-), takže jsme dávali spíše 6 až 8 plen denně.
M.
 Kubula K. 


Re: Re: Re: Re: Popolinky 

(27.9.2005 16:14:03)
Jo, já to chápu, ale my jsme tenkrát fakt žili z ruky do huby, takže to muselo jít i takhle. Já jen že mě vždycky překvapí, když takovou sumu někdo vydává za průměr nebo tak.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Popolinky 

(27.9.2005 16:26:16)
Jo, Hanko, my jsme to s příjmy neměli taky nikdy nijak růžový, šetřit jsme museli i tehdy, i teď. Ale když jsem viděla, že "zlatej průměr" vydrží tři a v noci i více hodin, zatímco laciná se může vyhodit po hodině (a v noci v nich byl "durch"), tak jsem zjistila, že je prostě ekonomičtější si trochu "připlatit". Ani tak to nebyl žádnej luxus - třeba Bobi happy boy, Rossmann a tak, takže i tak to byly akce.
M.
 Sajsa+Kája 9r.+Daník 01/07 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Popolinky 

(28.9.2005 10:10:51)
Mirko,
souhlasím s tebou. Plen, které vy mě vyšly na 3,5 za kus jsem za den spotřebovala tak 10, takže finanční efekt veškerý žádný. Často protékaly, trhaly se lepítka, pokud bych je chtěla měnit méně často, peníze které ušetřím mi spotřebuje praní dupaček a kalhot, které jaksi po protečení nezůstanou ušetřeny. Používali jsme většinou Pampers, Huggies, jsou dražší, ale vydrží. Myslím, že s penězi na tom na mateřské je dobře málokdo, ale jak se říká, nejsem tak bohatá, abych si mohla kupovat levné věci. v tomto případě to platí dvojnásob. A pro Hanku - nikde nebylo řečeno, že je to průměr : psala jsem Evě své zkušenosti. Pokud se podíváš, kdy jsem pleny kupovala, bylo to před sedmi lety, kdy se cena jednorázovek s dnešní nedala srovnat, akcí se také právě hodně nekonalo. Takže i 1500 za měsíc to vyšlo.
Lépe čti, o tom, že by to byly průměrné výdaje české rodiny tu nepadlo ani slovo. Pouze jsem popsala SVÉ zkušenosti.
 vranimůra 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Popolinky 

(28.9.2005 10:37:23)
Já tedy používám levnější pleny HH a ty vyjdou taky asi na 3,50 a jsem s nima spokojená. A musím říci, že taky za ně neutratíme těch 1500,-. Ale uznávám, že každý má jiné potřeby,jiné nároky a taky jinou finanční situaci.
 Sajsa+Kája 9r.+Daník 01/07 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Popolinky 

(28.9.2005 10:56:32)
My jsme kupovali jednorázovky v době, kdy Huggies a Pampers, pokud nebyla akce vycházely také na 10 korun za kus. Při spotřebě 5 -6 plen za den je to 1500,- natošup. Těch 1000-1500 za měsíc to tak dalo lehce. Dnes už asi 1500,- za měsíc není dosažitelné, ale 1000,- za měsíc je reálná cena, pokud používáš Pampers, Huggies. Není to otázka jen finanční situace - taky jsme penězi neoplývali, ale holt jsme se ošidili jinde. Nicméně pravda je, že pokud ty peníze nemáš, není se kde uskromnit. :-) I proto mi plenky typu Popolini přijdou geniální, protože jakkoliv je to najednou větší výdaj, pak už to jsou výdaje minimální. A je ti úplně jedno, jestli má dítě větší spotřebu -prostě se častěji pere.
 Kubula K. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Popolinky 

(28.9.2005 18:04:41)

Díky za pobídku k lepšímu čtení:-))), ale teď mi trochu vkládáš slova do úst, abych tak řekla. Psalas tam myslím něco jako "vzhledem k tomu, že jednorázovky vyjdou na 1000 - 1500 měsíčně" - a to bych řekla, že je poměrně obecný výrok (i když ani teď netvrdím, žes tím myslela KAŽDOU ČESKOU RODINU"). Asi jsi to trochu schytala i za lidi, kteří mi tenkrát říkali "a to jste tak bohatí, že si můžete dovolit papírové?" přičemž věděli, že bohatí nejsme a nemohla jsem jim vysvětlit, že se nedostáváme přes tu pětistovku za měsíc. Ta představa, že papírové plíny jsou "děsně drahé", je totiž podle mých zkušeností dost rozšířená.

Synovi bude 5, takže já jsem plíny kupovala od listopadu 2000 asi do konce roku 2002, a podle mých zkušeností se HH a někdy i Aro zhruba vyrovnaly Huggies (krom toho, že nepojmuly tolik tekutiny, ale nám to takhle akorát stačilo). Pravda je, že Bebisous a další značky, které jsem už zapomněla, byly děsné, protékaly, nedržely atd., tak jsme od nich taky utekli. Nicméně vzhledem k tomu, že v akcích (které tenkrát byly, možná ne tak často jako dnes - už nemám přehled - ale byly) jsem klidně nakoupila na 2 - 3 měsíce dopředu, zvládali jsme to s Harperskami v pohodě.

Tímto jsem se asi na téma plíny definitivně vyčerpala. Doufám, že to budete číst pořádně, když už jsem si s tím dala takovou práci:-))))).
 Sajsa+Kája 9r.+Daník 01/07 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Popolinky 

(29.9.2005 8:14:20)
Tak už definitivně poslední příspěvek na téma pleny. My jsme je kupovali od února 1998, takže ty 2,5 roku odstupu nejsou tak málo. Tenkrát levné pleny ještě neměli suché zipy, takže to s huggies nebylo srovnatelné ani náhodou, když pominu kapacitu. a cenové akce sice sem tam byly, ale rozhodně to nepatřilo k místnímu koloritu tak, jako dnes. A u plen dražších už vůbec ne.
U pleny za 3,5 bych se s malým mimi asi do 500 nevešla, ale to už je i můj osobní problém, počítám jich tak 7 na den. Bylo by to tak 750, a to už od 1000 není takový rozdíl. Tu 1000 i dnes vidím jako reálné číslo. Takže jsem prostě popsala své zkušenosti, omlouvám se, že jiné nemám. :-)
Mimochodem, kdybych měla popisovat své současné zkušenosti - malá je postižená, nočník ještě úplně nezvládá, takže papírovky máme stále, jen už pár let na pojišťovnu. Ten způsob tvorby ceny mi uniká, protože mi nepřijdou lepší, než Huggies nebo pampers a donedávna jich bylo 30 za 560,-, teď trochu zlevnili, takže jich je za 600,- 50 kusů. Nevím proč zrovna pro postižené jsou všechny pomůcky tak drahé. Jestli proto, že je musí mít a pojišťovna to zaplatí... A protože vím, že se tyto diskuze průběžně pročítají, rovnou odpovím na otázku, proč nedáváme popoliny, když se mi tak líbí. Jednak už je velká (váží 20kg) a hlavně - má dětskou mozkovou obrnu, tudíž problémy s pohybem a kdybych jí vrzla popo, asi by se s tím balíkem mezi nožkama hýbala s podstatně většími problémy, než s jednorázovkou či bez ní. Ačkoliv bych to ráda dělala jinak, musím se smířit s tím, že holt 2 pleny denně také vyprodukujeme. Jednu přes den, kdy k tomu ještě chodí na nočník a pokud jsme doma, tak je nemá a jednu na noc.
Tím i já považuji téma pleny za vyčerpané, i když chápu, že co mamča, to jiné zkušenosti. Hezký den všem. :-)
 droping 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Popolinky 

(3.10.2005 19:49:33)
Priklanim se k nazoru, ze financni naklady na jednorazovky jsou spis k te tisicovce. Mame doma 12 denni miminko a zatim prebalujem 9-11x za den, coz je pri cene za pampersky a v akci aspon 40 korun denne. Pripominam, ze si ale musim hlidat akce a coz me osobne velmi stresuje, tahat domu baliky nepouzitych a vynaset stale kos s pouzitymi plinami. Mam i Popolinky a uz se tesim, ze az se doma trochu zabehneme, vyzkousim je. Podle me je nejvyhodnejsi kombinace, nam se treba i pampersky na noc moc neosvedcuji, malej hodne kaka a cura a dost casto nam protecou. Jsem zvedava, co ty latkovky. Do levnejch jednorazovek se mi moc nechce, pri dnesnich cenach ta uspora neni tak velika a kvalita se rozhodne lisi.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Popolinky 

(3.10.2005 20:32:23)
Droping - ono se to časem upraví - jeden z našich novorozenců měl taky obří spotřebu plenek (druhej měl stolici maximálně dvakrát za den, takže mu jich stačilo míň), ale po prvních týdnech se to upraví na nějaké 4 až 5 plenek denně, později i na míň.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 21:02:21)
Haluško, prosím Tě, můžu se zeptat na ceny těch ekologických specialit? Tj. plenky Popolini a pak jsi psala o nějakých ekologických jednorázovkách.
Díky M.
 Haluška 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 21:04:06)
Mirko, podívej se na
www.latkovepleny.cz nebo na www.plinky.cz
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 21:18:13)
No, to je sice hezké, ale když se měl můj syn narodit, tak jsme doma ani neměli internet, natož abych měla tušení, že existuje nějaký systém Popolini. No, a ta cena je tak vysoká, že i kdyby mi někdo letmo řekl, že existují, tak bych je nemohla koupit, za cenu 65 Kč za kus (x 40 či 50, jak bylo psáno v klasických budoucněmateřských příručkách). Jo, je to zajímavý styl. Spojit počet přebalení dítěte, jak je poskytují papírvky, s ekologičností látkovek. Možná že je to dobrý krok dopředu. Ale chce to, aby se o tom víc psalo a vědělo. Protože když se klasicky řekne látková plena, tak věřím, že mnohé budoucí i minulé matce naskočí klasická česká bavlna (a pro mě taky konkrétní propočet den x 18 x 3).
Tož tak.
M.
 Haluška 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 21:23:21)
Jó Mirko, ony ty Popolini u nás taky jsou velmi krátce. Je to škoda, že se o tom neví - a taky že není konkurence. Trochu přemýšlím, jestli někdy v budoucnu nezačnu v této oblasti podnikat, ale asi nezačnu. Na to jsou potřeba průbojnější povahy a větší nadšenci :-))
 Věra 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 21:10:28)
Plenky zde zmíněné se sice honosí názvem ekologické, ale dodnes reálně nepanuje shoda, jestli jsou látkové pleny ekologické, nebo nikoliv.
Osobně zastávám názor že to vyjde tak zhruba nastejno, vezmeme-li nutnost pleny prát, užívat prášek, spotřebovavát na to hodně vody, a sušit je.I na to sušení je v zimě třeba nějaká energie, nebydlíme-li v teplých krajích. Jestli měl být článek "skrytou" reklamou na používání látkových plen a vložek, nic proti tomu.

Nicméně si nemyslím že je zrovna na tomhle cokoliv pokrokového a ekologického.
Prostě modní trend, přijde a zase pomine.
Ekologicky myslet je spíše o zateplení domů, šetření fosilními palivy a hledání jejich alternativ.
O nevláčení nákupů z větší dálky než je nutné , nekupování balených vod a podobně.
Ne o tom používat látkové pleny a vložky a "někam" si strkat v době menstruace podivné umělohmotné útvary.

 Haluška 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 21:19:56)
Věro, ale ten článek o plenkách vůbec není. Nechápu, proč vás všechny tak popudila moje jedna zmínka o plenkách v článku, který je o něčem jiném...
Ano, hodně přemýšlím o obnovitelných zdrojích energie a fandím rozvoji v této oblasti. A taky až se naskytne příležitost, budu se tomu věnovat prakticky.
Autem nejezdím, jen občas autobusem do města, jinak chodím co nejvíc pěšky. Autem jezdíme tedy, abych to upřesnila, jen občas na daleké cesty, jinak s dětmi jezdím spíš vlakem.
Prostě mě to těší, těší mě, že existuje způsob, jak méně zatížit životní prostředí. I když jsem malinká kapka v moři, věřím, že to má smysl, že si můžu leccos odepřít a obejdu se bez toho. Že si budu pro pečivo chodit se svou vlastní taškou a nebudu spotřebovávat ty tuny zbytečných igelitových tašek a obalů... Prostě jsem ráda, že mě život v domečku přiměl přemýšlet o určitých hodnotách.
 DitaB 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse, Halusko... 

(26.9.2005 0:22:48)
Tak asi jen krátce, protože tahle diskuze je pro mě už dost únavná. (Mimochodem: Haluško, obdivuju Tvoji trpělivost!)

"O nevláčení nákupů z větší dálky než je nutné , nekupování balených vod a podobně.
Ne o tom používat látkové pleny a vložky a "někam" si strkat v době menstruace podivné umělohmotné útvary."

- Jednorázovky jsou v lecčem podobné baleným vodám - velké balíky, vozí se velkými auty na větší dálky, než je nutné, spousta zbytečných obalů... o obsahu a rozdílné kvalitě nemluvě

- v době menstruace, počítám, si řada žen "někam" strká tu vložku (leckdy se zcela nepřírodním absorpčním jádrem, že?), tu podivné útvary typu tampon. Je až s podivem, jak málo si jsme ochotny přiznat, že i tímto přispíváme k zamoření světa odpadem. Tak proč hned napadat alternativy? Nebo se za to naše "někam" taky stydíme? Či lépe: stále ještě stydíme? A proč řadě z nás nevadí používání prezervativů, polykání antikoncepčních pilulek apod.?

Bohužel, už teď, když to píšu, vím, že mě většina diskutujících nepochopí - a ty, co pochopí, s podobnou diskusí buď ani neztrácejí čas, nebo si pokorně myslí svoje. Já sama se sem už taky nevrátím, tak budete-li si chtít některé zafilozofovat na eko-, bio- aj. téma, pište mi raději na mail :-)

Zdravím úplně všechny maminky, které věnují svým dětem to správné množství času :-)))))
Dita

PS: Používala jsem víc jednorázovky, ale mrzí mě, že nebyly dřív Popolini (koupila jsem je až teď v synových 2 letech, a to už téměř žádné pleny nepotřebuje). Průměrně mi jednorázovky (babylove z dm, pak kompostovatelné Moltex) stačily 4 denně (v začátcích třeba 6, v závěru 1 a míň - mám štěstí a většinou stačí nočník či záchod :-)) Uvažuji o vložkách z buretového hedvábí - alespoň na zkoušku. Kdo totiž nikdy nic nezkusí, tomu nezbývá než papouškovat stále dokola stejné mýty... :-(

 Bětka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse, Halusko... 

(1.10.2005 12:54:37)
Milá Dito,

chápu Tě a věřím, že nejsem jediná! Rozhodně z principu souhlasím s Tvým názorem na produkci odpadu, a týká se to tedy nejen dětských plenek a dámských hygienických potřeb. O MoonCupu jsem se dozvěděla až z této diskuse a nápad mi to připadá výborný, takže bych ho rozhodně chtěla začít používat. Nevíš (nebo kdokoliv jiný), jestli se dá něco takového dostat u nás v drogeriích nebo lékárnách?

Nicméně původní článek, ke kterému je tato diskuse, byl o něčem jiném: o návratu k přírodě. Chápu Halušku, že se bojí udělat další krok blíž k přírodě, protože současná společnost tomu staví spoustu překážek.

Jak by to bylo jednoduché, kdyby se nemuselo jezdit do měst nakupovat (bio) potraviny, s dětmi do školy, k lékařům a vydělávat peníze na to všechno. Rodina by na sebe měla víc času (místo cestování a času prodaného zaměstnavatelům), zdravé potraviny, takže by i lidi byli zdravější a nepotřebovali by doktory... Všechny ty chemikálie, kterými se ošetřuje zemědělská produkce, přece neprospívají zdraví. A z polí se spláchnou do vody. A co nafty se spálí při obdělávání polí a dopravě sklizně i hotových potravin...

Myslíte si, že to jinak nejde? Ale jde. Představte si vesnici, kde má každá rodina svůj pozemek, kde žije a pěstuje si své potraviny (že to jde i bez dřiny, se můžete přesvědčit třeba na stránkách www.ekozahrady.cz). Na pozemku je i část lesa, kde je k dispozici dříví na stavbu a topení. Takových pozemků je ve vesnici kolem stovky a kromě toho potřebná infrastruktura, takže vše potřebné je na místě a není třeba nikam cestovat. Nechci tu rozepisovat podrobnosti, bylo by to na dlouho. Celá myšlenka tkví v tom, že taková vesnice by byla ve všem soběstačná. Tahle možnost je reálná, jen je potřeba, abychom začali a vybudovali základ ... a naše děti a jejich děti už budou pokračovat. Jestli tenhle nápad někoho z vás zaujal, ozvěte se :-)
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse, Halusko... 

(1.10.2005 14:39:57)
Bětko, Vy jste teda šílenci! Hele, Ty asi pocházíš z města, viď? Kdybys pocházela z vesnice, tak bys totiž věděla, že práce kolem hospodářství dřina JE. Jo, někoho může bavit a vyhovovat mu. Ale myslet si, že je to "lážoplážo", je naivita na entou. V rodinách mých předků bylo pár malozemědělců. Ale dřina, dřina to byla teda pořádná, a žádná sranda. Na poli musely dělat i děti, úroda chudičká, zkrátka bída s nouzí. Ve svém soukromém životě si můžeš dělat, co Tebe baví a zajímá - ale představovat si, že tak budou žít eventuelně VŠICHNI, je docela kravina. A upozorňuju Tě - jestli Tobě bude vyhovovat perná práce na poli a kolem dobytka a případná chudoba, tak nezapomeň, že Tvým dětem to vyhovovat NEMUSÍ a můžou Ti třeba jednou vyčítat, že místo chození (třeba) na klavír musely po návratu jít husy pást a sekat trávu (například).
M.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse, Halusko... 

(1.10.2005 14:44:38)
Bětko,
myslím, že číst tvůj příspěvěk moje babička (ročník 1926), která strávila dětství a mládí na vesnici, asi by dojetím zamáčkla slzu. :o)
Tvoje představy mi přijdou dost naivní, promiň. :o)))
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse, Halusko... 

(1.10.2005 15:06:51)
Jo, a ještě jedna poznámka: rodina malozemědělců na sebe ve SKUTEČNÉM životě - bez používání techniky a chemikálií - bude mít mnohem MÍŇ času než většina lidí okolo. Naopak - pokrok civilizace umožnil rodinám mít víc času na sebe. S jedinou výjimkou - a to je příklad dětem. Pochopitelně děti tenkrát byly zvyklejší pořádně fyzicky makat - jednak samy musely, a jednak to viděly kolem sebe. Ale nějaký přemýšlení o tom, proč se třeba dítě neučí dobře, anebo proč manželka při erotických hrátkách zatíná zuby, tak na to si myslím že čas prostě NEBYL.
M.
 Bětka 
  • 

Z města? 

(2.10.2005 0:08:37)
Mirko,

souhlasím s tebou, že "tradiční" zemědělství dřina je.

Vyrostla jsem v rodinném domě mezi malým městem a ještě menší vesnicí (babička měla největší statek ve vsi) a jako malá jsem se i se svými sourozenci a rodiči taky trochu nadřela. Pěstovali jsme jahody, vozili jsme je prodávat Pražákům. Kdybys je viděla, jak jim chutnaly - hlavně těhotným maminkám :-) Voněly na dálku, chutí se s nimi ty dnešní španělské skleníkovky nedají srovnat. V sezóně jsme sklidili i 2 metráky denně. Rodiče tak trávili dovolenou. Ráno jsme vstávali se slepicema a ještě v rose jsme ty jahody trhali. Víš jak škrábe mokré jahodové listí? A jak to zebe? A jak tě bolí záda z toho ohýbání? :-) Samozřejmě to nebylo zdaleka jen o červnovém sbírání, muselo se plít, připravovat sazenice, každý rok zaorat půlku jahod a v srpnu vysázet nové - bezva prázdniny :-)
Kromě jahod jsme si pěstovali zeleninu, brambory, řepu, ze zvířat klasika - slepice, králíky, prase. Ovoce bylo přiměřeně, ale na podzim to byl taky trochu záběr, sklidit to a smoštovat.
Naši nás ještě k tomu nechali chodit do hudebky (na klavír) a od 3. třídy jsme dojížděli 25 km na jazykovku.
Takže o práci na zahradě něco vím. Stejně jsem rodičům vděčná, že to tak bylo a že jsme měli svoje zdroje! A teď, když jsem zavřená ve 4. patře paneláku v 1+1 bez balkonu se mi po zahradě i s tou dřinou stýská!!!

Ta moje vize není až tak naivní jak říkáš. Nepočítá totiž s tím, že by pár šílenců pěstovalo na obrovských plantážích potraviny pro ostatní. Každý by si pěstoval potraviny pro svou spotřebu. Zkus si něco přečíst o polykulturním pěstování zeleniny a o permakultuře - právě taková by měla být zahrada každé rodiny. Možná tě to jako zkušeného zemědělce bude urážet, ale něco na tom je. Takové zahrady existují na různých místech ve světě (Austrálie, USA, Afrika, V. Británie). Kdybys chtěla něco takového vidět, zajeď si do Rakouska k panu Seppu Holzerovi (http://www.krameterhof.at/). Vybudoval permakulturní farmu na 45 hektarech ve výšce 1100-1500 m n. m., je možné si zaplatit celodenní prohlídku s výkladem a na závěr se posilnit v restauraci zásobené z této farmy. Kdybys nechtěla jezdit tak daleko, podívej se na stránky www.ekozahrady.cz, tam se dozvíš, jak je to v ČR.

Zemědělství tak jak ho známe bojuje proti přírodním zákonům, zejména proti sukcesi (tendence vytvořit trvalý porost), hned proti jejímu prvnímu stadiu, tedy plevelům, které se pouze snaží zabránit erozi obnažené půdy. Vytváří se monokultury, kde nejsou podmínky pro přežití predátorů některých živočichů, kteří se pak přemnoží, žerou úrodu a lidi jim říkají škůdci. Monokultury - např. smrkové lesy, ovocné sady, obilná pole. Principem permakultury je vytvoření stabilního ekosystému podobného přírodnímu, jen s prvky, které tam chce mít člověk. Je potřeba vědět, které rostliny co umí, jaké mají nároky a podle toho je kombinovat. Pak se dá vytvořit zahrada, která uživí rodinu a přitom je v podstatě bezúdržbová. Kostru tvoří stromy (nejvyšší stadium sukcese) s jedlými plody, mohou být popnuté plodícími liánami, kolem stromů a částečně pod nimi jsou rozmístěny keře - také jedlé a některé navíc prospěšné tím, že obohacují půdu dusíkem. Další patro tvoří trvalé byliny a další jednoleté - zelenina. Ta se pěstuje polykulturně - tedy na záhon se řídce rozhodí několik druhů semen přes sebe. Každá zelenina dorůstá v jinou dobu, takže když se to správně vymyslí, nikdy není záhon holý, tudíž méně vysychá působením slunce a větru a ani plevel nemá příliš šanci. Pestrost navíc brání přemnožení jednoho druhu škůdců. Keře dávají úkryty zvířátkům - predátorům škůdců. Poslední vrstva je v zemi - hlízy, kořeny. Nevyužívaná půda se zakrývá mulčem. Pro mulčování je vhodné využít některé rostliny, které mají dlouhý kořen a bohaté listy (kostival) - vytáhnou živiny z hloubky na povrch - odumřelými listy zamulčují povrch půdy (ochrana proti vysychání a plevelu) a navíc ji obohatí. Důležití jsou půdní živočichové - žížalky, mikroorganismy - provzdušňují půdu a vyrábí humus z odumřelých částí rostlin.
Takováhle zahrada dá práci jen na začátku, při zakládání, než vyrostou stromy a keře. Pak už jen na jaře rozhodíš semínka zeleniny a v průběhu roku sklízíš, co je zrovna zralé.

Je toho mnohem víc. Kdybys chěla, pošlu Ti dvoustránkové porovnání současného zemědělství s permakulturou.

Kdo nevěří, ať se dře na poli dál nebo kupuje otrávené plody bez chuti z druhé strany zeměkoule.

Koho to zaujalo, ať si to zkusí - aspoň zeleninovou polykulturku - na člověka by mělo stačit 6 m čtverečních :-)

:-)
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Z města? 

(2.10.2005 13:08:36)
Bětko,
jen doufám, že tohle nám nikdo vnucovat nebude. Nehodlám nic pěstovat, i z kytek v květináči mám jenom dva kaktusy. Domek se zahrádkou, po kterém touží můj manžel, by pro mě byl za trest, protože on se v hlíně hrabat nemůže. Nebaví mě to, nic mi to neříká a všechno mi chcípne. Živí mě věci naprosto odlišné, a do středověku se vracet nechci.
 Bětka 
  • 

Re: Re: Z města? 

(2.10.2005 22:22:51)
Cha, vidím, že jsem rýpla do vosího hnízda :-)

Ty si necháš věci vnucovat? :-)

Nikomu nic nevnucuju. Třeba nejsou všichni takoví jako Ty, třeba někomu záleží na tom, co jí a jak žije. Každý ať si zvolí, co je mu blízké. Jen by lidi měli přemýšlet, kam to asi může všechno dospět.

I kdyby se našla byť jen jediná dušička, která začne přemýšlet o tom, jestli tahle společnost není padlá na hlavu se svojí věčnou honbou za penězi - stálo to za to :-)
 buuubla 
  • 

Re: Re: Re: Z města? 

(3.10.2005 12:52:40)
Bětko, moc mě potěšil tvůj příspěvek, jednak se tak pomalu přesouváme na venkov (přestavuje starší zříceninu - je to ekologičtější než stavět nový dům) a v dubnu čekáme prvního mimíska (bude mít látkové pleny). Už letos jsme sklízeli naší druhou úrodu, zjišťujeme co nejvíce informací o permakultuře atd....jsem ráda, že už je hodně informací na Netu, knížky atd. Co je pravda, že nás nikdo nechápe, ani rodiče, ani kamarádi. Nechápou, že radši budeme pracovat na svém políčku a jíst zdravé potraviny, než dávat peníze za "chemickou" zeleninu a ovoce, nechápou, že radši každý týden vypustím nafukovací bazének a vyčistím ho než abych použili chemii a měla tam vodu celé léto. Myslím, že pro dítě je mnohem lepší když "dře" na poli než když sedí celý den před PC. Buuubla
 Bětka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Z města? 

(3.10.2005 22:14:49)
Buuublo, děkuji za podporu :-) To je dobře, že se vám daří - jinak by nám nikdo nevěřil, že to jde :-) Přeju vám hodně štěstí!
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Z města? 

(2.10.2005 13:37:23)
Bětko,
jakožto absolvent SZTŠ (obor pěstitel) se můžu akorát usmívat. :o)
Mmch kousek od vesnice, kde mají tcháni chalupu, má statek jeden biozemědělec. Jezdí se k němu na úžasný, chemií nedotčený hospodářství dívat lidi z celý Evropy.
A když všichni spí, třeba ve tři ráno, po poli se mu prohání rozmetadla práškovejch hnojiv. :o)))
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Z města? 

(2.10.2005 14:50:42)
Monty, tak to je nějakej zvláštní případ, páč já znám biozemědělce, kteří to dělají z přesvědčení, zajímají se jak co dělat, aby přírodě neškodili, protože to je důležité pro ně samotné.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Z města? 

(2.10.2005 14:54:33)
Jeno,
jasně že to nedělají všichni... psala jsem to jen jako příklad, že člověk dneska nemůže věřit ničemu. :o(
 Bětka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Z města? 

(2.10.2005 22:27:42)
Monty, sobě snad může člověk věřit, ne?
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Z města? 

(2.10.2005 22:38:00)
Bětko,
sobě může, ale problém je v tom, že ta půda je dneska skutečně tak kontaminovaná, že se můžeš snažit jak chceš, ale čistě přírodní produkt dostaneš stejně těžko.
Sice jsem na škole nebyla dobrej student, ale něco málo si pamatuju... i o průmyslovým hnojení. :o)
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Z města? 

(2.10.2005 22:52:09)
Pořád ale bude ten produkt ekologičtější, než jiné produkty a taky to vědomí, že ekozemědělec situaci alespoň nezhoršuje stojí za to.
 fiďa 
  • 

Re: Z města? 

(2.10.2005 14:35:48)
Docela zajímavé, takovou podobnou zahrádku ukazoval v televizi jeden člověk, samozřejmě, že nevím, jak se jmenoval, protože na jména jsem blbá, ale uváděl v televizi pořad "Hra na zelenou". A opravdu to funguje, nesmí být člověk perfekcionista. On vůbec nehnojí a nechává to samo růst, samozřejmě výtěžnost není tak velká, ale pro rodinu to stačí. Jo a mně se vždycky líbili více zarostlé zahrady se stromy, než zeleninové záhony jeden vedle druhého.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Z města? 

(2.10.2005 14:40:53)
On ani hnojit nemusí, půda je tak kontaminovaná, že je toho v ní i bez hnojení až až. :o)))
 Bětka 
  • 

Re: Re: Re: Z města? 

(2.10.2005 22:48:39)
Jeětě se tomu směj, Monty. Když jsi to studovala, pověz mi - zajímalo by mě, co je to za srágory a jaký vliv to má na živý organismus, když to pozře. Zkusila ses někdy zamyslet nad tím, co udělají s člověkem všechny ty chemikálie na hnojení, hubení škůdců a plevele? A netvrď mi, že v tom co se sklidí už to není. A další věc - voda je potom taky kontaminovaná - servírujou nám ji do kohoutků rovnou nebo ji za těžký prachy čistí? Nebylo by jednodušší, kdyby kontaminovaná nebyla a dala se pít rovnou? A další věc - představ si místo stohektarového lánu pšenice sto zarostlých pestrých zahrad, které jsem popsala - co z toho zadrží víc vody, když trochu víc zaprší? Kde dochází k erozi půdy a proč? Kde mají šanci přežít predátoři potenciálních škůdců? Kde mají víc úkrytů? Kde vyhynou, protože ti "škůdci", kterými se živí, jsou otrávení pesticidy?
Ono totiž vůbec nejde o to, jestli já a moje rodina budeme žít v paneláku nebo v zahradě, ale o to, co bude s touhle planetou za 100-200 let.
Bohužel jeden hektarový statek neovlivní koloběh vody na zeměkouli, takže se snažím vysvětlit to dalším lidem. Já vím, je to hrozně pohodlné, chodit do práce a za vydělané peníze si všechno nakoupit, a potom sedět u televize a hrozit se, kam ten svět spěje... Ach jo.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Z města? 

(2.10.2005 22:57:15)
Bětko,
právě proto, že to vím, tak se tomu směju, protože o nějaký rekultivaci zničený půdy nemůže být v horizontu příštích 100 let ani řeči. To by museli skutečně začít ekologicky žít a vyrábět potraviny všichni... a i tak by to trvalo pěkně dlouho, než by se z půdy dostaly veškerý rezidua, který tam momentálně jsou. O vodě nemluvě, to je to samý v bledě modrým.
V rámci možností se snažím tomu vyhýbat, jak to jen jde. Vepřový maso třeba vůbec nejím, kuřecí zřídka, hovězí bohužel miluju, takže se snažím kupovat bio hovězí, když je k mání. Brambory mám většinou od známých, kteří jakž takž ekologicky hospodaří a hnojí přírodními hnojivy. Zeleninu a ovoce takřka nevezmu do huby a když, taky se snažím, aby byla buďto bio nebo od malopěstitele. Akorát nejsem moc optimista a nevěřím, že se lidstvo v tomto ohledu změní, dokud nebude skutečně za 5 minut dvanáct. A navíc se bojím, že už i to bude pozdě...
 Bětka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Z města? 

(2.10.2005 23:12:01)
Monty, tak to se omlouvám, že jsem Ti křivdila. Ale mrzí mě, že to tak jednoduše vzdáváš - mně třeba není jedno, v čem budou žít mí potomci. Jestli je to jak říkáš - kdyby se teď začlo na 100 %, za 100 let se třeba dostanou z půdy poslední rezidua - tak jak dlouho to bude trvat, když se začne až za 50 let?
V tomhle je možná moje naivita: věřím tomu, že bude přibývat lidí, kteří to cítí stejně jako já a budou se podle toho chovat.

Už jen jednu poznámku: Když vím, že něco dělám špatně, snažím se to změnit.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Z města? 

(2.10.2005 23:20:35)
Bětko,
ono těch lidí určitě přibývá, problém je v tom, že moc nevěřím na masové rozšíření. Ale je fakt, jak psala Jena, každý jedinec dobrý. :o)
Na druhé straně mi fakt přijde nereálné, aby si všichni pěstovali potraviny doma, byť i s minimem práce (sorry, nevěděla jsem po tvém prvním příspěvku, jak to myslíš - že to nedá práci - tudíž jsem byla dle svého zvyku ironická, teď je mi to jasnější). Přece nechceš, abychom žili jako v Rumunsku a chovali si na balkoně v paneláku prase. Hodně lidí bydlí ve městech v činžáku a všichni se na venkov přestěhovat nemůžou. Přijatelné řešení by byly jakési komunity, které by se samozásobovaly a ještě jim zbývalo na prodej, ale v současné době je to utopie.
Já myslím, že by docela stačilo, kdyby se chemie v zemědělství přestala používat, přestaly se vyrábět geneticky manipulované potraviny, zpřísnily se hygienické normy a zintenzivnily se kontroly jak výrobců, tak prodejců - viz současné kauzy s hypermarkety, které prodávají prošlé potraviny, kdyby se zvířata přestala krmit masokostní moučkou a uměle vyráběnými syntetickými granuláty. Ale k tomu se zatím bohužel ani neschyluje.
 Bětka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Z města? 

(3.10.2005 22:44:07)
Monty,
rozhodně nechci žít jako v Rumunsku - tam mají krásnou přírodu, ale nevědí o tom, neváží si jí. Řeky používají jako stoky - na hladině nad přehradou třeba uvidíš na 200 m od hráze nahromaděné PET lahve. Z přírody si jenom berou a nevracejí jí nic dobrého, jenže si to ještě neuvědomují.
Je mi jasné, že nejde naráz všechny lidi vystěhovat z měst, to je nesmysl. Slovo komunita se mi moc nelíbí, ale významově jsi to vystihla - několik prvních nadšenců začne budovat přírodní osady a lidi z měst si časem rádi začnou jezdit pro jejich zdravé potraviny. A pak jim začne docházet, že nemusí vydělávat peníze ve smradlavém špinavém městě na to, aby je zaplatili za benzín a dojeli si pro zdravé potraviny 100 km daleko na farmu, ale že by si je mohli pěstovat sami. A protože uvidí, jak to funguje, bude pro ně snazší tomu uvěřit a nebudou mít strach to sami uskutečnit. Myslím si že to je správná cesta a že je reálná.
Ještě jsem nedostala od života žádný větší kopanec, tak se nebojím pokusničení, takže do toho dám všechnu svojí sílu.
:-)
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Z města? 

(3.10.2005 23:03:40)
Bětko,
připomínáš mi trošku ty odpůrce globalizace, co se domlouvají mobilem nebo mailem, a cestují po celém světě, aby takto globálně proti hnusné globalizaci bojovali. :-)))
Počítač s internetem se ti hodí, viď? Jenomže to potřebuje spoustu lidí, kteří ten hardware a software vyvíjejí, pak taky spoustu takových, co udržují v chodu sítě, a tak dále. Vážně se budu mnohem radši starat o počítače, než bych cokoli pěstovala. Právě proto, že to všechno vidím u příbuzných na venkově. Pokud máš jen rostlinstvo, tak to ještě pár dní bez údržby přežije. Jakmile začneš chovat zvířata, už se od nich prakticky nemůžeš hnout.
 Bětka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Z města? 

(3.10.2005 23:08:09)
Lído, :-) jasně, Tvou výtku beru, samozřejmě máš pravdu. Jestli Tě popudila moje aktivita v poslední půl hodině, pak věz, že se jen snažím odpovědět lidem, kteří odpověděli mně.
Jinak jsem celý den seděla v práci u počítače stejně jako skoro každý den za poslední 2 roky a musím říct, že se těším, až budu stát na svém hektaru a budu moct dát v práci výpověď.
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Z města? 

(3.10.2005 23:21:04)
Bětko,
a já kdybych zdědila nebo dostala hektar zemědělské půdy, tak ji obratem pronajmu nebo prodám, a spokojeně zůstanu u počítačů. Rozumím jim a baví mě, což se o rostlinstvu nedá říct ani náhodou. :-)
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Z města? 

(3.10.2005 23:32:49)
A ještě něco, Bětko: hlavně mi vadí různá tvrzení typu "až to poznáte, URČITĚ se vám to zalíbí". Třeba ve stylu, že když se jednou uklidí pořádně, budeme to tak chtít udržovat pořád. Houby, ani náhodou. Nebo horování o "posvátnosti mateřství", a tak. Je mi vcelku fuk, co si kdo myslí, ale jen do té doby, než to začne vnucovat ostatním. Mně vyhovuje žít ve městě a většinu věcí, co potřebuju, si kupovat v krámě. Nešla bych ani na malé město. Nikomu ale neberu to, že se třeba ve městě necítí dobře, a chce žít na venkově.
 Bětka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Z města? 

(3.10.2005 23:11:13)
Lído - abych si ještě přisadila - až dosáhneme vyšší duchovní úrovně, nebudeme potřebovat ke komunikaci internet :-) a té vyšší úrovně dosáhneme právě životem v kontaktu s přírodou :-) a neubližováním zvířátkům (takže žádné starosti o dobytek, protože nebude proč ho pěstovat) :-)
Tak a teď už se tu se mnou nebude bavit vůbec nikdo :-) :-) :-)
 Alicee 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Z města? 

(4.10.2005 5:02:47)
Bětko, díky za odkazy na stránky ekozahrady co jsi sem dala včera. Začetla jsem se do toho a docela mě to inspirovalo. Něco zkusím. Dík:)))
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Z města? 

(4.10.2005 9:49:24)
Betko,

tomu, co tvrdis, ja neverim....
Neberu ti zpusob, jakym chces zit, ale myslim si, ze vetsina lidi tohle nechce. A ja patrim mezi ne. Mne dat nekdo hetktar pudy, tak si tam asi necham postzavit dum (nebo svepomoci kvuli penezum), vsude nasyju jinak travu, mozna par zahonku s kvetinkama udelam a jinak nic. Nechci nic pestovat, protoze je to moc prace, kterou vazne nesnasim. Radeji si vsechno nakoupim. Jo na te zahradce bych jeste mela nejaky ten bazen a sezeni s krbem a tak, prolezacky a pisek pro deti....

A taky nechci byt vegetarian!!! Ja mam maso rada a myslim, ze clovek je vsezravec...takze tohle take odmitam.

A hlavne - kdyby tohle byl ten nejlepsi zpusob ziti (co ty popisujes), tak proc by byl pokrok? Proc by si lidi rozdelovali praci a kazdy zacal delat jen specializovanou cast prace a ne uplne vsechno? Proc doslo k delbe prace? A to uz hoooooooooooooodne davno... Mne se teda uprimne opravdu nechce vracet se o nekolik set nebo tisic let zpet...

Ale nikomu neberu, ze takhle zit chce, at tak klidne zije, ale nevnucuje to mne:-)
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Z města? 

(4.10.2005 9:55:49)
Ted to ctu po sobe znova, omlouvam se za preklepy, ale hlavne NASIJU!!!! Ja uz snad neumim psat:-)
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Z města? 

(4.10.2005 10:12:56)
Danielo, ono to s tim pokrokem je takový všelijaký - se podívej kam jsme to pokročili - ničíme si vlastní planetu. V tomhle ohledu bych řekla, že jsou zvířata moudřejší. Nedávno jsme o tom mluvili v jiné diskusi - vem si jen jak jsou lidi najednou v háji, když vypadne elektřina, nebo když jim ráno nenaskočí auto. A jak se lidi spolehli na přístroje v případě tsunami, zatimco zvířata kterým ještě neotupěly instinkty utekla do bezpečí. Si myslim, že je dobrý umět využívat věci, které nám pomáhají, ale taky je dobrý umět se o sebe postarat sám...
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Z města? 

(4.10.2005 10:19:08)
Jeno,

ja vam to neberu...ale pro me to proste neni. Bez elektriny i auta se obejdu - na par dni. Ale cely zivot bych to nechtela ani za nic. A vstavat ve ctyri rano a nastoupit tvrdou drinu v hospodarstvi, tak to odmitam...
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Z města? 

(4.10.2005 22:09:53)
Milado, já nevim kde přesně přístroje byly, ale lidi to věděli s předstihem z přístrojů odjinud a nepodařilo se jim telefonicky spojit s místem, kde se dalo ještě něco zachránit. Už si nepamatuju přesná místa a jiné podrobnosti - měl to být jen příklad k čemu jsou dobré instinkty a určitá soběstačnost.
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Z města? 

(4.10.2005 22:18:39)
Jeno,
ja tedy nevim, jestli lide meli nekdy takove instinkty, jake dosud maji zvirata, ale pokud je opravdu meli, tak uz jim zmizely pred desitkami ne-li stovkami ci tisici lety...a taky si myslim, ze se jen tak nevrati...
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Z města? 

(2.10.2005 23:23:26)
Monty, nechci rejpat:-), ale co Ty teda nakonec vlastně jíš?:-)
M.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Z města? 

(2.10.2005 23:31:19)
Mirko,
tak různě, jogurty (taky se snažím kupovat bio, teď u nás začali prodávat nějaké rakouské), sýry, celozrnný pečivo, těstoviny, ryby a mořský potvory, rajčata, různý cereální tyčinky... a hovězí, protože ho zbožňuju.
Samozřejmě vařím doma synovi teplý jídlo, ale ne pokaždý to jím taky. :o) A ani netvrdím, že jím jen samý zdravý věci, sem tam si třeba koupím čabajku nebo uherák, krabí salát, i polívku z pytlíku si uvařím (ale dítěti to nedávám), jednou za čas dělám dušený játra. Je fakt, že mám vcelku omezenej jídelníček, ale zvykla jsem si a dokonce mi to chutná. :o)))
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Z města? 

(2.10.2005 23:52:27)
Hmmm, taky mám lehce omezenej jídelníček. Mám šutry ve žlučníku:-) (zatím naštěstí droboulinký), takže nesnáším česnek. Nikdy dřív jsem netušila, kam všude se přidává. Takže pro mě nepřicházej v úvahu např. bylinkový dresinky, salámy, sekaná, a pochopitelně ani milovaná babiččina česnečka... Jednou do roka se nechám zlákat na opíkanýho buřtíka, ale pak musím celej večír upíjet nealko pivo a uďobnout manželovi ze zásobárny prášek (na slinivku:-))). A Monty, rajčata miluju taky:-)))
M.
 vranimůra 


Re: Re: Re: Re: Z města? 

(2.10.2005 23:03:00)
Bětko, to co píšeš je sice moc pěkné, ale myslím si, že tvoje zahrady jsou nereálné. Bohužel.
A trošku rýpnutí, ale ne ve zlém. Zajímalo by mě, jestli ty opravdu žiješ co nejekologičtěji. Fuj to je ale slovo...
 Bětka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Z města? 

(2.10.2005 23:18:28)
Vranimůrko, Tvou poznámku chápu, v odpověď si dovoluji tvrdit: ano, žiju co nejekologičtěji. A kromě toho s několika přáteli budujeme osadu, která se bude skládat jen z takových zahrad. Takže Tě za pár let budu moct pozvat na exkurzi a na ochutnávku :-)
Hodně na mě zapůsobila letošní dovolená na Altaji - absolutně čistý vzduch i voda, v noci obloha plná hvězd (bez rušivých světel okolo), ticho, klid. Skoro žádní lidé, ale přesto (nebo proto?) pocit úplného bezpečí. Když jsme se vraceli do civilizace, bylo mi do breku z toho smradu a špíny. A přitom i tady to kdysi bylo všechno čisté! :-)
 vranimůra 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Z města? 

(2.10.2005 23:27:54)
Bětko, tak to ti závidím. Musela to být nádhera.
Až bude vaše osada fungovat dej vědět, ráda se přijedu podívat. Sice jsi to popsala jak by měla fungovat, přibližně, ale přiznám se, že si to moc nedovedu představit. Víš každodenní život. Žádné znečišťování, vše ekologické...
 Bětka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Z města? 

(3.10.2005 22:27:31)
Vranimůrko,
každodenní život nebude žádný přepych, ale díky tomu nebude zatížený stresem kvůli penězům, bude spokojený. Znečisťovat nebude čím, když všechno bude ze zdrojů narostlých na zahradě :-) A i kdybychom se neobešli bez saponátů a pracích prášků, voda s nimi se dá rovnou použít na zalévání nebo filtrovat v kořenové čističce a napouštět ji do koupacího jezírka...
Musím přiznat, že v poslední době jsem tak trochu posedlá zjišťováním informací o možnostech přírodního bydlení a začíná mi to tak připadat, že je spousta věcí naopak jednodušších než ve městě :-)
 Bětka 
  • 

Re: Re: Z města? 

(3.10.2005 23:00:10)
Fíďo,
jen poznámka k výtěžnosti permakulturní zahrady - ono se to možná nezdá, ale produkce 1 m2 takového "jedlého lesa", který živí přímo svého majitele/obyvatele je mnohem větší než ze stejné plochy v klasickém zemědělství - jen si musíš uvědomit, kolik půdy se zaberou třeba cesty, po kterých se musí dopravovat technika, chemie a sklizeň, kolik plochy zaberou továrny na zpracování a kolik sklady a obchody, kde se to prodává. Pak to srovnej s permakulturním jedlým lesem, který plodí v několika patrech, člověk ho nehnojí ani jinak neobdělává a co naroste se zpracuje přímo na místě. V produkci biomasy je takový les mnohem efektivnější než kanadské obilné pole.
 Xantipa. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 21:07:31)
Mirko a nebyla jsi trochu úzkostlivá - přebalovat 18x za den. Ty 3 pleny jsem dávala taky, do doby, než mi řekli, že má kyčle v pořádku. Ale 18x za den přebalovat? Není to trochu moc? Já taky používala separačky, přebalování jsem nepočítala. Obrovskou spotřebu měl jen když měl průjem. Jinak jsem si jistá, že 18x za den to nebylo potřeba. V noci jsem přebalovala jen jednou.
Ale je pravda, že jsem nevyvářela - prala na 60 stupňů každý den, po příchodu z porodnice jsem žehlila jen tu, co přišla na tělíčko /měla jsem to rozdělené/ a vždy jsem v pračce použila 2x máchací program. Ale to jsem dělala, i když jsem prala jiné prádlo pro mimčo.
Ale co je hlavní - dnes si každý může vybrat, co chce používat. Co by za to daly naše mamky, když ještě vyvářely v hrnci.
Mimochodem, na cesty jsem používala taky papírové. Ještě si pamatuji z doby, kdy moje dcera byla mimčo, jak jsem na cesty měla balík plen čistých a druhý balík plen špinavých.
 Ivana Procházková 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 21:14:45)
Holky,
a proč jste vlastně dávaly látkovky? Kvůli kyčlím přeci stačí jen široké balení přes normální papírovku, tak jsem to dělala já. To vám tak doporučil doktor??
 Ivana Procházková 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 21:27:06)
Aha :)

já mám tchýni i maminku 200 km daleko (každou na jiný směr), tak se jim do toho krafat moc nedařilo a pediatrička se v tomto směru nějak neangažovala :)

Moje švagrová taky balila ze začátku do látkovek a až pak do papírovek a nikdy jsem nepochopila proč. Pravda, že šestinedělí trávila u maminky, tak to by zapadalo do tvé teorie :)
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 21:32:01)
Ivule, já dávala látkovky kvůli předsudkům. Tenkrát jsem byla ještě hódně ovlivněná výchovným vlivem mé matky, která je, abych tak řekla, celá taková dost nepokroková a zkostnatělá - a papírovky se víceméně tak trochu stále ještě rozbíhaly, takže jsem tenkrát zpočátku měla pocit, že papírovky nejsou až tak zdravé. Máti do mě hučela, že by potom chudák mohl mít nějakou alergii. Taky se mi to nezdálo dost ekonomické - ostatně ony ty tehdejší náklady na papírovky (asi 1200 měsíčně) skutečně NEBYLY zanedbatelné. Ale jak říkám - po šestinedělí jsme na ně najeli - a byli jsme s nimi spokojení.
M.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 21:35:53)
Dodám, že jestliže je Popolini plenek třeba dávat "tak málo", a dítě se cítí suché podobně jako v papírovkách, tak bych dneska o moderních formách látkových plen uvažovala jako o další alternativě k papírovým. Ale klasická bavlna skutečně není nic moc - pokud budu hovořit o praktičnosti a pracnosti.
M.
 Ivana Procházková 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 21:41:31)
No já se už docela dlouho chystám, že si o nich "něco" přečtu :) Ale spíš jen tak pro získání informací, než že bych reálně uvažovala o jejich použití. A jak jsem už zmínila v jednom příspěvku, nejsem až tak přesvědčená o tom, že skutečně vychází levněji a méně zatěžují životní prostředí.
Spíš se teď chci zaměřit na to, abych naučila malou úspěšně na nočník a plíny by tím pádem ztratili trochu na významu. No uvidíme :)
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 21:23:18)
No úzkostlivá sice jsem, ale v tomhle jsem se "jen" řídila doporučeními pediatrů či koho - že se má dítě přebalit vždy, když se počůrá. Ostatně - on si o to syn sám víceméně řekl. Protože jsem byla zelenáč zelenej, tak jsem si nechala v porodnici nabulíkovat, že pokud se dítě nepokaká, tak stačí přebalovat při krmení (už nevím jestli před nebo po), tj. po třech hodinách. Dodržovala jsem to. A bylo mně divný, proč mi dítě nechce spát, proč brečí a je nespokojený. Pak jsme začali přebalovat po každém učurnutí - a najednou byl klid.
M.
 Sylvie 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 21:33:38)
Xantipo, já teda látkový pleny používala jenom 2-3 dny, ale taky jsem ji přebalovala takhle často. Rozhodně v tom nebyla moje přecitlivělost, protože i přes to měla holka zadek celej červenej a dal se jí dohromady až v papírových plenách. Těch už jsem měla naprosto normální spotřebu 5-6 ks na den, takže nemyslím, že by nějak extra hodně čůrala. Látkový pleny jsem samozřejmě dvakrát máchala, žehlila i používala miminčí prášek... a stejně holky pokožka reagovala tak, jak reagovala. Ostatně podobnou zkušenost mám s mladší holkou, to mi jednou došly pleny a holky byly nemocné, takže jsem je nechtěla zbytečně tahat do krámu, takže jsem myslela, že než se manžel vrátí (byl pracovně mimo město), že přežijeme na látkovách. Houbec. Jenom za noc jsem musela třikrát přebalovat (papírovka jí samozřejmě stačila jedna). Mrzuté jsme z toho byly obě, protože obě jsme už byly zvyklé celou noc prospat ;o)

S.
 Xantipa. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(21.9.2005 9:25:51)
To máte těžké. Holčina mé švagrové zase nesnese žádné papírové, okamžitě se osype - používá jen látkovky, po těch je v pohodě.
U svých dětí jsem nebyla ovlivněná ani tchýní ani mámou - nesnesu, aby mi někdo do něčeho kecal. U nejstarší dcery ještě papírovky nebyly, takže to bylo jasný. Pak měla má sestra kluka a papírovky byly, takže je dávala, protože neměla pračku na praní látkovek. Malý měl špatná jadýrka a vyfasoval strojek. Viděla jsem to a bylo to pro toho kluka hrozný trápení, a pro mou sestru taky. Takže já u svých dalších dětí dávala 3 látkovky ne kvůli ekologii, ale protože jsem měla hrůzu z toho, co prožívala má sestra. Taky mi říkali, že to stačí jak píšete, ale já si nechtěla nic vyčítat a tak mi připadalo, že používání látkovek je menší zlo než riskovat strojek.
Jinak přebalovala jsem, jakmile se hýknul. Když měl jen učůrnuto, stačilo vyměnit jen tu vrchní plenu, ostatní byly suché. Používali jsme separačky, takže pohoda.
 Olina 
  • 

Jo! 

(20.9.2005 15:12:51)
Naložíme si DDT do čmeláka a popráškujeme je! Já jim dám hyzdit venkov svou přítomností!
 MirkaEyrová 


Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 20:14:43)
fíďo, když zkončilo moje šestinedělí, kdy za mnou jezdila moje matka skoro denně a pomáhala mi s mimčem, já najednou zůstala na celou péči za dne sama(:-)). A najednou jsem zjistila, že každé tři hodiny hodinu kojím, a několikrát přebaluji. Na noc jsem dávala automaticky papírovky - z představy, že budu v noci každých deset minut vstávat a přebalovat, jsem měla osypky:-) Ve dne pak jsem užívala látkové pleny - trojité balení. Takže Ti oznamuji, že v té době jsem denně syna přebalovala OSMNÁCKRÁT!!! Ani mi na tu spotřebu nestačila zásoba hadrových plen (a to jsem jich měla víc, než co doporučovali v knihách!). Přičemž téměř pokaždé ty pleny byly ještě i pokakané. Velmi brzy jsem najela na papírové. Uvědomila jsem si totiž, že při tak dlouhém kojení a přebalování už mi vlastně nezbývá na nic jiného čas - ani na prachobyčejné hraní s dítětem. --- Podotýkám, že synova zadnička byla po nasazení papírovek citelně zdravější.
M.
 Haluška 


Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 20:39:32)
Mirko,
no vidíš. Já jsem to měla opačně. U prvního dítěte jsem začínala u Pampersek, u druhého jsem přešla kompletně na látkovky.
 fíďa 
  • 

Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 23:07:13)
Mirko, na to nemá cenu odpovídat. Tys to zkusila párkrát, já 18 měsíců a to jsem k tomu měla nemocnou holku. Jde o zvyk, já jsem někdy spala jen 2 až 3 hodiny, ale né kvůli takovým prkotinám, jako jsou pleny, ale ze zdravotních důvodů mojí malé. Přebalovala jsem normálně a nezatěžovalo mě to. Tvoje spotřeba plen mě opravdu zaráží, já jsem dávala 3 plenky, prala jsem každý druhý den, ale v pohodě jsem vystačila s 55 plenami. Samozřejmě, že je to pracnější, než šáhnout pro připavenou papírovku, ale ale ale. Už mi to nebaví rozebírat, je to hlavně o tom odpadu, co vám asi řeknou vaši vnuci?
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 23:14:42)
Fíďo, jenže pro mě je podstatnější, aby z mého dítěte vyrostl co nejšikovnější, nejsamostatnější, nejodpovědnější, nejférovější a nejšťastnější muž s akurátní mírou zdravého sebevědomí. Není to pro mě samozřejmé - sama jsem byla vychovávána dosti autoritářsky, takže jsem do života šla s prakticky nulovým sebevědomím, s falešnou představou o životě i o svých možnostech, a úzkostnost jen zvýšená zhroucením všech falešných představ o životě mi dodnes významně komplikuje život. Takže já se v první řadě musím vyrovnat s těmito pozůstatky minulosti. Snahu o ekologické chování přenechám svým potomkům. Ono mí vnuci by mi taky asi moc nepoděkovali, kdybych se sice snažila žít ekologicky, ale zato své dítě vychovala jako neurotickou trosku.
M.
 fíďa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 23:20:59)
To je mi líto. Já si zase myslím, že už to je špatné. Tvoje děti budou možná nej nej nej, ale asi jim bude ekologie fuk. Myslíš, že když mé děti musejí doma "strpět" mámu, která také dělá něco jiného, než se jim věnuje, tak že trpí?
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 23:31:41)
Jéžiš, to jsem neřekla! Já mluvím O SOBĚ! Každý jdeme do života s úplně jinou výbavou. Jestli jsi šikovná, rychlá, energická ženská, zdravě sebevědomá a třeba ještě s darem přirozeného optimismu, tak Ti určitě péče o dvě děti a několik (či mnoho) dalších aktivit nedělá žádné problémy a Tvé děti tím určitě netrpí. Jenže takové štěstí já neměla, přinesla jsem si do mateřství některé zmíněné handicapy, a teď mi teda dá dost práce se byť jen posnažovat o ten vysněný ideál. --- Jinak mám poznámku: nemyslím si, že by můj syn musel zrovna myslet neekologicky jen proto, že jsem mu dávala papírové plíny v miminkovském věku. Naopak by mohl myslet celkem ekologicky, protože jezdíme do školy denně vlakem:-)
M.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 23:35:42)
Hm, ještě bych přidala úvahu o tom, že kdyby se mi podařilo vychovat ze syna empatického, citlivého a férového muže, tak by si koneckonců k té ekologii mohl najít cestičku sám. Nepodceňovala bych naše dospělé děti:-)
M.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 23:23:50)
(Kromě toho syn už z plen dávno a dávno vyrostl. Takže teď už řešíme úúúlně jiné problémy. A nemysli si - odpad například taky třídíme (většinou), odpadky házíme poctivě do koše, v lese nic nelámeme, atp. A právě jsem říkala manželovi, že kdyby KDYBY někdy mělo být ještě jedno dítě, že bych se o ty Popolini plenky taky asi pozajímala, a třeba bychom je vyzkoušeli. Jinak je mi líto, že jsi musela spávat dvě tři hodiny denně - a obdivuji Tě, že jsi to vydržela. Taková dávka by MĚ skolila do čtrnácti dnů.)
M.
 fíďa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 23:29:21)
Díky, také mi to dalo zabrat, ale teď je to mnohem lepší. Uznávám, že ty alespoň přemýšlíš a snažíš se na to podívat i z druhé strany. Já se o to také pokusím. Měj se krásně.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 23:47:51)
Milado, možná Fíďa neodpovídá proto, že šla do hajan. Ostatně já už taky půjdu. Měj se.
M.
 fíďa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(20.9.2005 23:51:44)
Co na to říct. Rady lékaře jsou rady lékaře. Já mám své zkušenosti. Malej se někdy osype ekzémem tak, že ¨má půchýře a myslíš, že kdybych žehlila a žehlila ( a to já docela i žehlím), tak by to bylo lepší? Já mám vyzkoušeno, že tím to není, prostě je to reakce kůže, která se neumí chovat přirozeně. Já mám holt vyzkoušeny jiné věci než ty. Tobě holt to žehlení pomáhá, já rozdíl nepozoruji. Jinak musím říct, že po třetím roce se nám to zlepšilo. Oni doktoři radí vytvořit kolem dítěte téměř sterilní prostředí, no a já si myslím, že je dobré, když to tělíčko pomalu zvykáš. Samozřejmě záleží na reakci kůže. Některému ekzematikovi nezbývá, než se snažit a vše alergizující vyloučit z okolí a kůži doslova "hýčkat". No nevím, najdi si stránky o ekzému, já tomu nerozumím a samozřejmě neznám tvůj případ. Ty to určitě víš lépe. No ale přece u zdravého dítěte nemusíš pleny žehlit, nebo myslíš, že ano?
 Eva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(21.9.2005 10:48:57)
Všichni si neseme nějaké bloky a komplexy. Já toho mám taky dost a to mi naši nechávali prostor na život velký.
Myslím, že je důležité si uvědomit, že každý člověk má něco, co chce změnit, ať se tváří sebevědomějic. Možná jsme na tom o krok lépe, uvědomujeme si svůj problém a bojujeme s ním. To je možná to, co jsi předala svému synovi:-)
Eva
 Jiřule a 3 skřítkové 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(21.9.2005 11:41:11)
cizinko,když ty ve všech příspevcích v jakékoli diskuzi rejpeš do českýho zdravotníctví-porodnictví.Chápu že jsi měla očividně ošklivou zkušenost,ale tak si rejpej do svýho:-) já teda nevim od kud jsi...ael z čech ne ne?Já doktory ráda nemám,mám z nich trauma..aniž by mi teda někdo z nich něco udělal.Prostě mám odpor k vědě a lidem co nevěří taky v něco jinýho.Ale zatím ti které jsem potřebovala,byli profíci s lidským přístupem.pomohli,vyléčili a já na ně mám hezké vzpomínky a mám je opravdově ráda.
U porodu vyžaduju určité chování..ale celkem chápu,že se nezeptali jestli chce oxytocin,ale tak všeobecně.Některá maminka třeba rodí poprvé a ani neví co je to oxytocicn.MYslím,že je podstatné,že se optali a že neaplikovali bez řečí.
 Jiřule a 3 skřítkové 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(21.9.2005 11:43:00)
A hlavně!!důležitý je že konkrétní maminka si odnesla hřejivý pocit a ne trauma a jak se to líbí tobě je celkem nepodstatné
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(21.9.2005 18:58:39)
Evo, ještě nemáme ani zdaleka vyhráno. Syn je zatím dost ustrašený, pohodlný, nesamostatný a někdy dost vzdorovitý. Ale snažíme se dělat všechno, co je v našich silách, abychom ho nasměrovali za lepšími vlastnostmi a schopnostmi. Někdy se to daří a někdy holt méně. Ale chodí do alternativnější školy, takže máme myslím dobrého spojence:-))) Každopádně když syna srovnám se sebou, tak je v otázce sebevědomí mnohem dál než já (ačkoliv já byla zas dál v otázce sebeobsluhy, samostatnosti a poslušnosti). Řekla bych, aspoň se mi to tak teda zdá, že "dýchá" volněji, než jsem mohla "dýchat" já. Uvidíme, co z toho vzejde. Pochopitelně jsem přesvědčená o tom, že pokud bude zdravě sebevědomý, že bude mít větší šance v životě uspět, než jsem měla já.
M.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovoris mi z duse 

(21.9.2005 19:10:34)
Ale dodám ještě postřeh. Samozřejmě s ustrašeností je na tom dost špatně, naprosto beze sporu. Ale to ostatní - když tak čtu diskuze, jak děti zapomínají (Povídání o škole), když tak slýchávám od manžela, co děti jeho kolegů atd. atd., tak mám pocit, že je náš syn ještě dobrý v tom, že je hodný aspoň ve škole. Narozdíl od toho, co jsem si myslela (že v jeho škole se poznámky nepíší), některé děti za zlobení poznámky dostávají, a syn celý loňský půlrok, co tam chodil, žádnou poznámku nevyfásl. (Navíc občas vypráví, jak děti zlobily, a vypráví to tak, že mi je celkem jasné, že on se toho neúčastní.) A porovnání se mnou? Holky zpravidla bývají poslušnější a hodnější:-) Teď jsem četla knížku Páni kluci (myslím Jan-Uwe Rogge), teda nedočetla, ale i to, co jsem stihla, bylo zajímavé. Třeba o tom, že pro dívky je typické, že spory řeší jemnějšími prostředky (zpravidla) a snaží se o dosažení harmonie, když si povídají, doplňují si třeba znalosti - zatímco pro kluky je typické, že spory řeší mnohem tvrdšími způsoby, a harmonii nepotřebují, naopak si libují v půtkách a soubojích (i slovních, a to včetně použití "na rodiče"), a spíše soutěží (kdo víc, kdo líp...). Skutečně je to poučné a chci si to ještě jednou půjčit.
M.
 vlkodlak 
  • 

Re: Re: Hovoris mi z duse 

(27.9.2005 0:46:26)
A to se ma odstehovat z vesnice pryc? At si kazdy zije, kde se mu libi, ne? A pouziva pleny, ktere chce. Ja jezdim metrem a kupuju papirove pleny, no a co?
 Toranoko 
  • 

Uplne souhlasim 

(20.9.2005 12:25:13)
Já jsem taky vyrostla ve meste, sice malem, ale meste. Ale odmalicka me to k vesnici tahlo. Nakonec jsem zakotvila v jedne visce, nevim, jestli natrvalo, a musim rict, ze je to teda zahul.
Ale zase ten pocit, kdyz vylezu za barak a mam kolem sebe volny prostor...nemenila bych. Hlavne tam muzu vylezt treba trikrat denne a ne jen o vikendu a dovolene, to je neco uplne jineho.
Clovek opravdu zacne myslet a citit jinak. Jestli je to ekologictejsi, nevim, ja jezdim hodne na kole a deti zatim nemam, ale kazdopadne je to urcite vic o premysleni dopredu, vic starostech o to zakladni, treba i teplou vodu...me to za to (zatim) stoji.
 Božena,3 děti 
  • 

Re:Náročný život na vesnici 

(20.9.2005 14:31:28)
Život ne vesnici je opravdu fajn, ale je to záhul. Žiju zde celý svůj život, máme zde školu, vlak, autobus, doktory, Jednotu, kostel, knihovnu - no co nám ještě chybí? Do laboratoře jedině autem do města, rentgen totéž, řezník totéž, úřady, kino, obuv, drogerie ..... To všechno vy ve městě oběhnete za chvilku, pro nás je to výlet na celý den. Pokud zapomenu nakoupit základní potravinu, musím poprosit sousedku, nebo improvizovat - vy máte Večerky. Největší dírou do rozpočtu je ovšem doprava. Děti (2) jezdí do SŠ - 2500 kč měsíčně, my s manželem musíme jezdit autem, protože autobusy nás nedovezou tam kam musíme - čili 2000 kč. Občas zajet pro léky... celkem za dopravu vyhodíme zhruba 5000 kč. Topíme plynem - ne z pohodlnosti, ale z nutnosti. Z domu odejdeme ráno kolem 7 hod, vracíme se v 15.30. V době naší nepřítomnosti prostě topíme plynem, protože jinak bychom zmrzli. V zimě musíme vstát o půl hodinky dřív, mrknout z okna a případně odházet sníh - jinak se totiž autem nedostaneme na silnici. Ale ať to beru z které chci strany, neměnila bych a do města bydlet nešla.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Re:Náročný život na vesnici 

(20.9.2005 21:04:49)
Milado, ale to prece take topite cely den, ale jen na 18.
Jen Ti termostat zapne poprve po delsi dobe, nez byt vychladne.. a po te jsou intervaly naprosto stejne do te doby, nez zapnes na 23 - to Ti pak bezi pekelne dlouho (z 18 na 23 treba i 1.5h).. mame vyzkouseno, ze se nijak neusetri-- nijak vyrazne..
a nechat tam tech patnact, tak prijdu domu a zmrznu ;-)
na delsi doby, jako treba zimni dovolena, je to super vynalez
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Re: Re: Re:Náročný život na vesnici 

(21.9.2005 9:13:18)
Ahoj Milado,
takova ta kolecka - ty male termoregulatorky na kazdem panelu topeni mame take.. (v obyvaku 28m2 mame tri topeni = tri termoregulatory). Navic mame jeste termostaticky digitalni panel. Takze topeni v celem baraku zapina podle teploty vzduchu v mistnosti, kde jsme nejcasteji (obyvak, protoze je nejvetsi) Programy mame nejen na cely tyden dopredu, ale take na jednotliva rocni obdbi, protoze treba letos v cervenci jsme normalne navecer museli priitapet.
A myslim, ze co se tyce ekoniky topeni plynem, mame dost nastudovano. Tchyne totiz bydli nad nami ;-) a je dost hodne setriva ;-)
 Božena 
  • 

Re: Re: Re:Náročný život na vesnici 

(21.9.2005 6:25:12)
Termostat používáme od začátku, topíme na minimum (v době nepřítomnosti, ale TOPÍME. Nevím jestli jsi někdy zkusila žít na vesnici, ale trochu ti to přiblížím. Venku je 15 pod nulou, tobě za půl hoďky jede autobus (vlak, auto...). Čili vstáváš do nějakých 15°c . Vrátíš se domů, máš všude kolem 9 - 10°C, celá zmrzlá letíš do sklepa, zatopíš a když to jde dobře máš k večeři nějakých 17°C. Naložíš pořádně kotel (na noc), ještě během noci letíš zkontrolovat, případně přiložit (do rána to stejně zhasne)a můžeš spát. Pokud se ti to nelíbí, máš ještě možnost vstát o hodinku dřív (to znamená před 4) a zatopit ráno. Jenže než se to rozhoří a začne hřát, už jsi pryč, čili si to neužiješ. Dnes už jsou kotle modernější, regulovatelné, ale my jsme si topení fakt "užili". Ono není možné nechat barák úplně bez vytápění většinu dne a na placeného domovníka většina z nás nemá peníze. Tak to řešíme plynem.
 Božena 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re:Náročný život na vesnici 

(22.9.2005 6:42:31)
Promiň, ale podle toho blábolu o termostatech a že není potřeba topit celý den (samozřejmě, je třeba temperovat), jsem měla dojem že jsi přiletěla z Marsu, nebo z oblasti tropů. Jinak už ti zde někdo psal, že plyn se spotřebovává i při topení na 15 - 17°C, což opravdu stačí akorát na to, aby barák nevymrzl.
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:Náročný život na vesnici 

(22.9.2005 9:09:38)
Ahoj Milado.

Moje mamka ma v rod. domku plynove topeni a naprogramovala jsem ji ten regulator obdobne, jak ty sama rikas.
Zapina se hodinu pred tim, nez vstava do prace a po jejim odchodu se vypina a pak se zapne hodinu pred prichodem a vypina se vecer. JInak je nastaveno tak, aby teplota neklesla pod 16 stupnu. Coz znamena, ze pokud v noci mrzne a dum vychladne pod tuto teplotu, opet se topeni zapina.

Takze myslim, ze mas pravdu:-)
 Božena 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:Náročný život na vesnici 

(22.9.2005 10:23:02)
Ty máš na všechno odpověď a automat, že ? Manuální ovládání ti nic neříká? Někde jsem tu psala, že i kotle na tuhá papiva jsou dnes zautomatizované, ale v době "před plynem" kotel hořel dokud bylo co hořet. Takže nějaké nastavení dokdy má topit - na to zapomeň. Docela ráda bych tě viděla v akci v našem domku před 20 lety. Možná tě podceňuju, ale asi bys zmrzla.
 Irena, 5-tiletý synek 
  • 

pro Boženku 

(22.9.2005 11:45:03)
Boženko,

radím Ti, nechej to být :-)) - pokud si chceš zachovat dobré nervy, tak nechej vykládat některé "místní" pisatelky, co budou chtít, protože pouštět se s nimi do nějakých debat zřejmě nemá význam.

Vrchol všeho je, že Tě začnou chytat za slovo a každé písmenko, které jsi napsala, Ti ochotně rády znovu zopakují a následně oponují, jenom aby si dokázaly, že ony mají pravdu nebo že zrovna ten jejich názor (a žádný jiný) je ten nejlepší.

Velice Tě obdivuji za to, že bydlíš na vesnici; dovedu si představit, kolik je to práce navíc (nejenom zde tak probírané topení :-)). Ale je pravda, že bydlení na venkově taky znamená klid, dobré sousedské vztahy a krásný čistý vzduch, pohled do zeleně na okolní pole a louky apod. Já bydlím na okraji velkého města v malém řadovém domku s dvorkem (bohužel nemáme zahrádku) - do města to mám 20 minut tramvají, která jezdí ve špičce každých 5 minut; mám zde možnost krásných procházek okolo řeky, sousedské vztahy nic moc, ale hlavně že bydlíme ve svém. Takže spokojenost :-)) - a ta je myslím ze všeho nejdůležitější, ať už bydlíš na vesnici (jako Ty) nebo ve městě (jako já). Každý podle svého.

Měj se moc hezky a krásný život na vesnici - přesně podle Tvých představ :-))- Ti přeje Irena

PS: některé pisatelky mají "patent na rozum", ale nic si z toho nedělej. Musela jsem také vystřízlivět.


 Božena 
  • 

Re: pro Boženku 

(23.9.2005 10:32:45)
Irenko díky. Já Miladu neberu vážně, spíš mi připadá, že ona se tím vrtáním a rýpáním baví. Docela ráda jsem si zavzpomínala jaké to dřív bylo. Na vesnici fakt není život peříčko, ale ton pocit na jaře, když vstaneš od vypletých záhonů, natrháš si svůj hrášek, jahody, kedlubny.... to je balada. Sice se nahoníme, ale stojí to za to. Do města bych nešla ani za nic, raději si udělám svátek návštěvou divadla, než plánovat třeba výlet na houby. Vidíš, to je další plus - vlítnu do tepláků, chytnu košík a za půl hodinky jsem v lese. A to, že někteří jedinci mají patent na rozum a my ostatní děláme včechno špatně, to mi je jedno. Kdo chce pochopí, kdo nechce dělá kázání. Měj se krásně, ať ti dítko roste a třeba se jednou dočkáš i té malinké zahrádky.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:Náročný život na vesnici 

(22.9.2005 19:27:00)
Jen takovou špetičku zkušeností, Milado a Boženo. Přeberte si ji, jak uznáte za vhodné. Když já byla dítě, tak se v mém rodném domě topilo kamny (kotlem) na uhlí. Byl by býval mohl topit i přes noc, ale to nešlo, protože v domě nebyla kotelna, kotel byl v kuchyni, a nešlo riskovat, aby případné jedovaté plyny unikající z přivřeného (málo hořícího) kotle vnikly do bytu. Ve všední den to znamenalo, že se ráno netopilo samozřejmě vůbec - v zimě se tudíž vstávalo do zimy. Návrat domů znamenal návrat opět do zimy - příchozí člen musel zatopit. Co si tak matně vzpomínám, někdy zatápěl i děda, tak nevím, možná že o to dědu mí rodiče požádali, když jsem se já domů vracela co malé dítě neschopné zatopit jako první. Později si pamatuju, že jsem už zatápěla sama, a třeba i štípala dříví, když bylo potřeba. Teplo se tvořilo dlouho (byla jsem dítě, nepamatuju si časové údaje). Ale! To teplo v době skutečné zimy znamenalo v kuchyni asi tak 16 až 17 oC, a v ložnici!!! pouhých cca 13 oC!!! Ano, ano, děvčata. Moc dobře si vzpomínám na doby, kdy se spalo pod skutečnou péřovou duchnou, s flanelovým pyžamem, a v dobách nejhorších i v županu a teplých ponožkách. --- Kdepak ústřední topení! Anebo plyn! Může se nastavit, co kdo ráčí, a nemusí se spát pomalu v čepici. Kdepak erotické saténové prádélko!
M.
 Věra. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:Náročný život na vesnici 

(22.9.2005 19:32:33)
Mirko. Takhle se na současných vesnicích ještě často topí, zase tak mnoho se toho nezměnilo. Nejhorší je situace za teplých listopadových, prosincových dnů.Je to jen přidušené a tudíž nedýchatelno.

Na vesnici žiju, takže nijak nemusím idealizovat, nepořádek kolem kontejnerů, kam se snaží chataři a domácí nacpat co se nevejde do polenic.
Pálení plastů v domácích kamínkách .

Znečištění studen / i té naší/ z prosakujících okolitých žump.
Když jsme jí připojovali s velkými náklady na kanalizaci, soused nám radil "pro případ" udělat do stěny díru, aby to prosáklo do země, když by byl s kanalizací problém, prý je to běžné řešení, "rezerva".



 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:Náročný život na vesnici 

(22.9.2005 20:07:19)
Věro, z vesnice jsem se na pár let přestěhovala za mužem do dnes krajského města. Pak jsme se nastěhovali do bytovky na vesnici. Musím konstatovat, že po většinu doby bydlení ve městě v tom městě byl mnohem čistší vzduch než tady na vsi. Jo, to známe - pálené plasty, kouř válící se v ovzduší jak peřina.
Jen tak mimochodem. Druhý blízký okres zasahuje už tak trochu "na hory". S postupujícím časem je tam horší a horší životní úroveň, relativně velká nezaměstnanost. Slyšela jsem zprávy, že už se tam mají tak špatně, že houfně odhlašují pevné linky, a přes zavedený plyn mnozí už zase topí uhlím a dřevem: ne proto, že by to bylo ekologické, ale proto, že na plyn prostě nemají peníze. Navíc - pálení uhlí není příliš ekologické, podle mého laického posouzení "čichem":-(
M.
 Věra. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:Náročný život na vesnici 

(22.9.2005 20:31:14)
Mirko, ano, zde jsme kousek u Prahy, plyn již zaveden je, přesto se většinou topí uhlím - je levnější.
Nezaměstnanost zde není, nicméně vztah lidí k živ. prostředí je prachbídný, proto teorie " vesnice nás přivádí k ekologii"....jistě to může fungovat, ale zde je to spíše naopak. :-(((

Uhlí jistě ekologické není, náklady na těžbu a těžba, zničená krajina, přeprava na velké vzdálenosti /je těžké/....rozvoz a pak pálení....spotřebovává se fosilní palivo..a ničí vzduch.
Takže by nejlevnější být nemělo - ta zátěž živ. prostředí je naopak velká.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:Náročný život na vesnici 

(22.9.2005 20:39:58)
Věro, co si ale budeme povídat:-/ Ani plánované zdražení plynu o 18 % nesvědčí o moc velké podpoře ekologie. Jistě - sluneční panely by byly ekologičtější. Ale průměrný Čech si to ke svému třícet let starému domku z důchodu či průměrného platu nepořídí:-(
M.
 Věra 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:Náročný život na vesnici 

(22.9.2005 20:51:30)
Ono plyn je také fosilní palivo....nové nevzniká...a zásoby se tenčí.
obávám se že ropa a plyn půjdou již jen nahoru...
Ano, solární panely, máš pravdu, ty jsou ale hodně drahé.

Takže hlavně úspory, nepředimenzovávat novostavby, zateplování těch starých, dobrá těsnící okna, v těch úsporách je hodně rezerv, stále ještě...
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:Náročný život na vesnici 

(22.9.2005 21:16:01)
Jo, to mi, Věro, připomnělo stížnosti mé tchyně. Bydlí v nově postaveném penzionu pro důchodce. Mají to tam hezoučké, estetické, prostě paráda. Až na ty okna. Jsou plastová a bezvadně těsní. Tak bezvadně, že je z toho tchyně nešťastná. Chleba zplesniví nejvýš do třetího dne. Musí neustále větrat, protože je byt tak utěsněný, že vůbec "nedýchá" a drží se tam starý vydýchaný vzduch. Digestoř a otevřené okno jsou nezbytné při vaření, protože jinak by tam pachy z vaření prostě zůstávaly. V zimě v létě je v okně špehýrka, protože se tam prý jinak "nedá dýchat". Takže mám pocit, že ta "moc velká utěsněnost" je stejně nakonec k ničemu, protože taky člověk potřebuje čerstvý, čistý vzduch k dýchání. (Podotýkám, že tchyně nepřetápí, jestli tam mají tak jednadvacet stupňů, to je asi tak všechno.)
No jo, není to snadné. Nakonec se náš národ nechoval poslední desetiletí až tak nesprávně, když málo plodil potomky: je nás míň a spotřebujeme míň energie a přírodních zdrojů:o)
M.
 Ivana Procházková 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:Náročný život na vesnici 

(22.9.2005 23:38:19)
No jo, to je problém plasťáků. Pokud navíc nemají v sobě umělé průduchy, tak to dopadá tak jak popisuješ..
 Božena 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:Náročný život na vesnici 

(23.9.2005 11:10:29)
Mirko, musím se smát skoro nahlas. Připadá mi, že jsi musela bydlet zamlada v jednom domě se mnou. Zážitky jsou totožné, akorát my neměli toho dědečka a první člen rodiny chodil domů po 15 hod, takže jsme kolektivně zmrzali než se kamna rozhořela. Ještě si vzpomínám, jak jsem se jednou vzbudila v noci na kojení mimina a místnosti byly plné kouře - vypadlo koleno za kamny a všechen kouř šel dovnitř. Půl noci jsme strávili větráním (venku mrzlo až hrůza), mimino jsem uložila do fusaku na nevytápěnou (tutíž nezakouřenou) chodbu. Dodnes mám husí kůži při pomyšlení co by bylo kdyby..... Jistě, Milada mi odpoví že si za to můžu sama, neboť ona jediná ví vše. Já tuhle celou debatu beru jen jako vzpomínání a přiblížení jak to chodí teď a dříve. Zdravím a jdu si uvařit čaj a sednout si na sluníčko. Nějak mě z toho rozdrobila zima.
 Božena 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re:Náročný život na vesnici 

(22.9.2005 8:10:52)
Musím napsat ještě jeden dodateček. Pročetla jsem si znovu VŠECHNY tvoje příspěvky a konečně jsem pochopila podstatu věci. Ty jsi odborník zcela na všechno, navíc z Prahy. Pokud budu chtít radu ohledně rození, kojení, plínek, žehlení, topení ...... jedině ty máš tu správnou radu. Poslechni, proč ještě nejsi v parlamentu?
 Eva K 
  • 

Re: Re: Re: Re:Náročný život na vesnici 

(21.9.2005 10:57:53)
Tudle drsňáru s topením si pamatuji z dětství, návrat do vymrzlého bytu po dovolené, všichni nalepení na rozehřívajícím se topení.. Zlatý plyn a termostaty!!
Eva
 Xantipa. 


taky jsem městský člověk 

(20.9.2005 12:26:49)
Od mala žiju ve městě /malém/ v paneláku, ale obě babičky bydlí v domcích na vesnici. Vždycky se mi tam líbilo - domácí zvířectvo apod.
Pak jsem se vdala, zase za městského kluka a šli jsme do paneláku. Po čase jsem věděla, že panelák nadále ne a šetřili jsme a poté sháněli domek. Nejprve na vesnici, abych měla tu velkou zahradu, sad a domácí zvířectvo. Jak jsme objížděli vesnice, už mi chyběly ty růžové brýle. Viděla jsem, že autobus jezdí ráno jeden do města a druhý odpoledne zase zpět, jinak auto - u nás bychom museli mít 2. Zvířata chtějí žrát, i když mi je tak strašně blbě a chci jen ležet a spát. Že děti chtějí kroužky a musela bych je vozit, že bych na tom byla hůř než ve městě, jen bych rozvážela děti a vydělávala na PHM a těch "že" bylo hodně. Tak jsme sehnali domek na okraji města - rozvážím děti stejně, jenže je to blíž a tím pádem to tolik nestojí a trávím tím i méně času. Zahrádku máme - něco na zub pro děti, zvířectvo ne a ani mi to nevadí. A ekologické chování - třídíme odpad, auta se vzdát nemohu, nic bych nestihla a pleny jsme měli hadrové - ne kvůli ekologii, ale kvůli kyčlím. Topíme v krbových kamnech dřevem, jinak plynem - kvůli pohodlí.
Na samotu u lesa teda rozhodně nepůjdu - nejsem na to ten správný typ.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: taky jsem městský člověk 

(20.9.2005 12:57:20)
Xantipo, naprosto s Tebou soulasim.. Ono je hezke neco jen videt a nezkusit si to. Ja zkusila oboji. Ted vim, ze do mesta, jako do velkomesta bych nesla ani nahodou. Mame domek se zahradou a ja jsem spokojena. Deti maji vybeh.. a ja klid na dusi.
Auta bych se opravdu nikdy nevzdala. Ono se to lehce mluvi...
 Katka 
  • 

Re: Re: taky jsem městský člověk - a jsem tak spokojená 

(20.9.2005 13:48:28)
A já zase zkusila žít v menším městě (na vesnici tedy ne.... a ani bych se o to nepokoušla). A jsem zpátky v Praze....... a šíííííííííííleně spokojená. I když hodně víkendů trávíme na chalupě, nebo v zimě jezdíme třeba na hory. Ale Prahu prostě potřebuju k životu........ se vším všudy: se shonem, dopravními zácpamy, tlačenicemi, davy lidí atd. atd. atd.Když to nemám, tak mi to opravdu chybí...ale zase na druhou stranu se těším na to, až se projdu o víkendu lesem. No a když jsem druhý třetí den na chalupě, tak už se zase těším zpátky na ten pražský shon....... a fakt si neumím představit, že bych se odstěhovala na venkov. Takže ať žije město i venkov!
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Re: taky jsem městský člověk - a jsem tak spokojená 

(20.9.2005 14:28:18)
Katko, ja take neziji na samote u lesa :-)
mame domek se zahradou, to ano. ale na okraji maleho mesta.. mestsky urad zde normalne je :-).
Ale narodila jsem se ve meste, pak zde nekolik let zila a pak se s rodici stehovala do male vesnice..
Po mnoha letech jsem s edo velkomesta vratila..
Ted mam, jak to jen rici, kompromis.. alespon ja to tak citim
 irena (Míša5/00+Maruš3/03) 


Jsem uprchlík z Prahy do chalupy... 

(20.9.2005 13:30:17)
...a naprosto Tě Haluško chápu ;)
Ve spoustě věcí to mám podobně jako Ty (viz starý článek:
http://www.rodina.cz/scripts/detail.asp?id=3354
- to je v kostce o našem dobrovolném exylu ;)
Někdy je to zkrátka jinak, než si člověk plánuje. Např. manžel změnil práci (nějakou dobu byl úplně bez ní), peněž je fakt po skrovnu a o nějakých eko-investicích většího rozsahu si můžem nechat zdát. Jen doufám, že na jaře konečně pořídím nějaké to domácí zvířectvo ;-))
Do Prahy bych občas i zajela, ale děti tam nespí a je to hned druhý den s nima hrůza, do našeho velkoměsta (Liberce) jezdím občas. Člověk tak má obojí zároveň - město i vesnici. I když cesta z města bývá náročná...:)
Ale jak pravila jedna moudrá maminka, dá se ekologicky žít i v paneláku (celkem i zdravě), i když to není tak malebné jako na venkově.
A naopak, i na venkově lze být naprostým antiekologem a přírodním destruktorem...
Mějte se pěkně, ať vám to doma prosperuje ;)
 Sajsa+Kája 9r.+Daník 01/07 


Město kontra venkov 

(20.9.2005 17:21:57)
Ahoj Haluško,
stejně jako ty, i já jsem takovým městským dítětem. Nikdy jsem nebydlela v Praze, ale malé město, také město. Před 1,5 roky jsme se přestěhovali do vesničky asi 5 km od města, kde manžel pracuje a dcera chodí do školky. Má to svá pro i proti.Proti je jednoznačně to, že se do města každý den musíme dopravit, odpoledne zase zpět. Mírně horší je to v zimě, u nás je většinou poměrně dost sněhu, takže přijít z práce a uklízet sníh na cestě (neprojede k nám radlice), to je realita všedního dne. Ve městě mi všichni říkají, jak se máme, že tu je tolik sněhu, všichni sem jezdí lyžovat. Já jejich nadšení až tak nesdílím, protože jakmile padá, přemýšlím, jestli se dostaneme odsud. Ovšem tady ty zápory končí. Ráno nás budí kohout, všichni se tu znají, uctivě se zdraví, na zastávce se mi nestalo, že bych někoho sama musela žádat o pomoc s kočárem. Okolo les ( a prý končí až u Rokycan :-)), pohoda, klid. A jakmile dostanu "městskou" náladu, mám to jen dolů z kopečka. I když - všeho s mírou. Nepěstujeme slepice, králíky, žádná užitková zvířata a koneckonců, zemědělci zrovna také nejsme. Nějaké ovocné stromy, jahody, ředkvičky. Zato prostor pro děti. Chápu, že všichni nemohou bydlet na vesnici, ale souhlasím s tebou - je to balzám na nervy a já, městské dítě, bych do města už nechtěla. P.S. Co se týká plen, pokud se nám zadaří druhé mimi, jdu určitě do popolinek. Je to ekologičtější, levnější, dát pytlík s plenama do pračky zabere tak 5 minut,pověsit dalších 5 minut. A nežehlí se. Ochudím tím mimi o 10 minut své přítomnosti a naši přírodu o cca tunu problematického odpadu. :-)
 Pawlí 


Re: Město kontra venkov 

(20.9.2005 18:25:12)
My se nestěhovali z města na vesnici ale z bytu do baráku a to v rámci jednoho města. Povedlo se nám koupit baráček kousek od centra v tiché jednosměrce kde projedou tři auta za den z toho dvě naše.
Nebojím se pustit svého 4 letého syna na ulici kde má před barákem vlastní pískoviště a v zimě mu stavíme "sněhový domeček".
Topíme v kamnech a tak vynáším popel, štípu dříví, nosím uhlí a užívám si to. Zpátky do paneláku by jsem nechtěla ani náhodou :-).
 Věrča 
  • 

Re: Re: Město kontra venkov 

(20.9.2005 21:55:21)
Už jsem se holky lekla,že je to jen debata o plínách,měla jsem totiž dojem,že pisatelce úvodního článku šlo o něco úplně jiného.
je několik variant bydlení.Když to zkrátím tak,bydlení v bytě-lepší varianta je na mamém městě,horší ve velkém.Bydlet v domku můžete i na okraji města nebo na vsi.Já bydlím se svoji rodinou na vsi.Aby jsme mohli bydlet makali jsme jak volové na poli-doslova a do písmene.Stálo nás to všechny úspory,veškerý volný čas a ještě jsme zadluženi.Bohužel u nás plyn není,takže musíme topit pevnými palivy.Topení elektrikou,by totiž naše peněženka neunesla.Jsem na rodičovké,máme dluhy a to si myslím,že manžel vydělává takový průměr.Jo a jak tady jedna dáma psala,že jedzěj autem.My s Manžele dojížděli do práce(nyní už jen on sám) skoro 4h denně.Vlak,tramvaj a ještě autobus.Šli jsme bydlet na vesnici k rodičům.Jiná volba nebyla.Záhradu máme skoro 5000m2 a dovedete si předtavit to kosení,shrabování trávy.Bydlet na vsi nemůže každý.Mám spoustu kámošek,které když vidí kolik práce máme,co nás to všechno stojí sil a peněz,tak by z bytu nešly ani za nic.přiznám se,že mě to taky někdy už štve.Říkám si to by bylo volných víkendů,kam bych jela.A potom,kydž bydlíte v bytě a jste v soc. tísni stát vám ještě rád pomůže-soc. dávkami,ale když bydlíte v domku a jste ve fin tísni,stát se vás neptá máte na topení,elektriku a vodu?Jo,je to tak.Mým snem je malý domeček někde na okraji města se zahrádkou 500m2-ne 5000.S plynovou přípojkou a možnostmi,které nabízí město.kroužky pro děti,pracovní příležitosti pro rodiče atd atd.Jo a spoustou volného času,které jinak trávím udržováním zahrady,odhazování sněhu a cestováním do práce atd.A taky tady na vsi žádné BIO potraviny neseženete,to akorát platíte tzv, vesnickou přirážku.Rohlík ve městě za 1kč a na vsi za 2.Takže paráda.Ale do bytu,kde lidi k sobě nemají úctu,dělají si naschvály....bych fakt nešla.Stačil mi kdysi 2letý podnájem.to mě vyléčilo.Všehcno má své + i -.
 Haluška 


Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(20.9.2005 21:59:39)
Věrčo,
díky za pěkný příspěvek, konečně k věci :-))
Musím Ti dát za pravdu, jsem s tímto způsobem života opravdu spokojená, i když teď už bych radši asi šla někam na okraj menšího města, než je ta Praha. Nevýhoda by však byla, že bych byla daleko od přátel a od rodičů... Když jsou děti u babiček, je to taky docela výhoda :-)
 Sajsa+Kája 9r.+Daník 01/07 


Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(20.9.2005 22:06:25)
Věrčo,
máš v mnohém pravdu. Jen pro zajímavost, mohla bych se zeptat, kolik vyjde topná sezóna na pevných palivech? My tedy jedeme na elektriku a když uvážím, že v bytě jsme platili 2500,- teplo a teplou vodu,500,- elektriku k tomu, výrazně jsme si polepšili. Jsme ani ne na polovině. Ale fakt je, že jsme "tuplovaně" izolovali.
 Petri 


Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(21.9.2005 9:43:23)
Konečně k věci, už jsem chtěla jít z této diskuze pryč, ale Verča mě přesvědčila, že jsem tento parádní článek nepochopila špatně. Haluška se jednou větou zmíní o látkových plenách a už se do ní všechny pustí. Smysl článku byl opravdu úplně v něčem jiném.
My jsme bydleli v bytě ve městě 3 roky. Teď už rok v domečku na vesnici. Musím přiznat, že do města to máme asi 8km. Lokalitu jsme vybírali hlavně v blízkosti města - kroužky pro děti, školy, nákupy. Musím říct, bydlet na vesnici - jedním slovem krása. Vyjít z kuchyně přímo na zahradu, to byl vždycky můj sen. Teď se mi vyplnil. Sice máme plno dluhů, které musíme ještě pěkných pár let splácet, ale stálo to zato.
A ohledně té ochrany přírody - stačí když každý z nás přispěje svou troškou do mlýna, např. tříděný odpad - tím nemyslím, že hodí do kontejneru jen PET láhve, ale také kelímky od jogurtů, igelity atd. Když už tímto začnete, uděláte pro přírodu pozitivní krok a sami se budete cítit líp, že to děláte do budoucna i pro své děti. Musí se prostě jenom začít.
Jinak Haluško opravdu krásný článek. Díky za něj.
 Eva K, 13tt 
  • 

Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(21.9.2005 11:22:16)
Tento týden koupíme pozemek kus od Prahy a k první radosti se samozřejmě připojuje i obava, dojíždění, mnohkrát zmiňovaný sníh a topení, sousedi.. Cena pozemků nás zahnala až k Úvalům.
A zase představa kočárku pod okny kuchyně se spícím mimimem, nebo děcka na pískovišti a já bez obav ve "sluchovém" dosahu, večeře pod stromem... Grylování s přáteli a jejich dětmi. Jsem zvědavá, jak to budeme snášet a jak to bude klapat a co z našich snů i obav dojde naplnění:-). V Praze mi chybí prostor, stále příliš mnoho lidí na malém prostoru. A těžko se mi dýchá, nepřipadá vám, že je zase inverze? Bolí mě nos.
Určitě se taky ukáže, co všechno mi přinášela Praha, kdykoliv si zajít do kina, na nákup, k doktorovi, na poštu.. Ale je to daň za luxus mít kolem sebe prostor. Eva
 Katka. 


Re: Město kontra venkov 

(21.9.2005 12:48:54)
Celej život jsem žila ve "městě" cca 3 tisíce obyvatel.
Bydleli jsme v tiché ulici, ve velikým baráku se zahradou.
Před 2 lety jsem se nastěhovala za přítelem do Prahy, do bytu 2+kk, uprostřed velkýho sídliště.
Byl to šok!!! U nás jezdil autobus 3x dopoledne a 2x odpoledne.
Vlak jel poslední ve 20h. Tady jezdí MHD 6x za hodinu!!
Když jsem chtěla po příteli jízdní řád na metro, dostal záchvat smíchu.
Netušila jsem, že jezdí ve špičce každý cca 2 minuty!!
Zkrátka to byl šok, nejhorší ovšem bylo to "vězení" v bytě.
Příští měsíc se budeme stěhovat kus za Prahu do domečku se zahradou.
Je to v klidné slepé ulici, jsou tam 3 domky, takže auto tam jezdí jen naše a sousedovo.
Potraviny v obchodě jsou sice dražší, ale to nevadí. Do Prahy ho budu mít vlakem cca 15 minut :)) Už se těším na práci kolem domečku, na čerstvej vzduch, na klid...
Je pravda, že v Praze jsem měla všechno pod nosem - obchody, doktory atd. Teď budu muset k doktorům velkej kus dojíždět, za kamarádkama taky, ale to mě vůbec nevadí. Konečně budu pryč z té "králikárny".
Nemám vůbec nic proti lidem, kteří žijí v bytech na sídlišti.
Mám kamarádku, která je šťastná, že příjde domů do bytu a nemusí se o nic starat, nemá práci kterou by v domě se zahradou měla.
Každýmu vyhovuje něco jinýho... :))
 Tara 
  • 

Re: Re: Město kontra venkov 

(26.9.2005 22:12:20)
Odstehovala jsem se z centra Prahy na jeji samotny krajicek, kde to funguje asi jako na malem meste, a nevyhovuje mi to. Neni to tak strasne, abych zahodila vsechno, co tu mame, a vzala si hypoteku na 1+1 na Novem Meste, radsi zustanu tady, ale kdybych mohla nas bytecek kouzlem presunout do centra, kde jsem prozila predchozich 10 let, nevahala bych ani chvilku.

Dokud jsme nemeli deti, jeste to slo. Bylo vic casu, mohli jsme vyuzit blizkost prirody a po veceri vyrazit 20 km na kole, a kdyz jsme se jednou do roka zdrzeli na nejakem flamu, holt jsme tech 9 kilometru od metra sli dve hodiny pesky.

S detmi je to horsi. Najednou je tu nekdo, kdo potrebuje v sedm vecer zacit ukladat do postylky, kdo si nemuze dat ve meste sendvic misto obeda a koho musite po schodech do autobusu nebo na zastavku nosit.

Zamestnani a vubec vsechno, co je "pouhych 20 minut od centra", je hodinu od nas. Kazda pochuzka do centra znamena rozhodovani, zda budu radeji bojovat s silenymi intervaly MHD nebo prisernym parkovanim v centru, baleni vsemoznych propriet, ktere by mohly byt behem pristich hodin potreba, a vedomi, ze se nestihne bud obed, nebo ze bude pozdeji vecere. Jit vecer do kina znamena, ze k nam musi hodinu cestovat hlidaci babicka a v noci ji pak musime odvezt zpet, protoze MHD v noci jezdi zridka a po pulnoci uz vubec ne. Samozrejme si nemuzeme dat ve meste sklenicku vina (nebo musime losovat, kdo ridi).
Lekare si muzeme vybrat bud ve meste (a pak se tam s horeckou zoufale plazit) nebo u nas (a pak si brat volno kvuli kontrole oci nebo predpisu antikoncepce, protoze po pracovni dobe nestihneme dojet domu pred koncem ordinacnich hodin).
Grilovani na zahrade je mene, nez clovek cekal, protoze cast roku, kdy se stmiva dostatecne dlouho po konci prace, je mnohem kratsi, nez grilovaci sezona.
Nikdo se u nas nestavi na skok cestou z prace - protoze nikomu nejsme po ceste. Kazda navsteva u nas je puldenni; je-li ve vsedni den, byva zase nutny odvoz autem.
Cisty vzduch? Pravidelne asi tak mesic pred tim, nez nas vubec napadne zacit malounko topit, na nas zacne z okolnich kopcu stekat hnusny zluty vzduch plny zplodin z cehosi podezreleho, cim topi v tamnich domcich - musi to byt silene levne, jinak by nezacinali topit tak brzo, a asi je to i hrozne svinstvo, prinejmensim to hrozne smrdi.

Kazdy je jiny a nekomu, kdo si preje byt na materske dovolene v okoli sveho bytu, nepotrebuje kontakt se svym(i) zamestnanim(i), nepotrebuje kupovat knizky nebo darky (nebo i takove drobnosti nakupuje po internetu), malokdy zarizuje neco ve meste, nerad se prochazi po meste, nechce vozit deti na krouzky a umi si rychle najit pratele v sousedstvi, by to mohlo vyhovovat.
Jsou tady i prijemne veci: kdyz jsme zapomneli zavrit okenko od auta, do pul hodiny na nas zvonil nekdo, koho jsme ani neznali, a upozornil nas na to, urednici na mistnim urade jsou vstricni a profesionalni a vsichni rodice malych deti se po nejake dobe znaji navzajem. A taky mi dnes prisla SMS od mistniho remeslnika, ze si mam vyzvednout hotovou zakazku.
 Federika 


Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(26.9.2005 22:18:38)
Taro, tak my teď žijeme podobným způsobem, který popisuješ, ale asi fakt záleží na tom, jak to vnímáš...Mně to nepřijde tak hrozný, když jedu do centra, většinou zastavím někde u metra a dál jedu s kočárem, nakupuju místo v přecpaných hypermarketech v klidňoučkým Benešově, kterej miluju, do kina si holt seženu hlídání, který u nás přespí, stejně po tom moc často netoužím, návštěv máme až moc, všichni u nás většinou přespí....Škola je určitě příjemnější než by byla velká škola ve městě a věcí, který nabízí jen centrum Prahy, zas moc není...Mně to fakt vyhovuje...
 Tara 
  • 

Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(26.9.2005 22:56:47)
No ja jsem minuly skolni rok jenom na krouzky jezdila do mesta 3xtydne (obe holky plavani + ta vetsi tanecky, u nas nic takoveho nebylo), plus jeden den ja odpoledne do skoly a vecer do bazenu, a pri tehle frekvenci uz to cloveku zacne opravdu lezt krkem. Bazen je napriklad jedna z veci, ktere na periferii opravdu nebyvaji, u nas neni napriklad ani knihkupectvi, trekove sandaly nebo poradnou vetrovku tu taky nekoupim; specializovane doktory clovek sice nevyhledava, ale kdo ma deti, toho k nim pediatr vzdycky dozene.
 Federika 


Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 7:48:51)
Taro, já jsem s tím počítala předem, že budu děti všude vozit a vůbec, že budu třeba i několik hodin denně trávit v autě, nějak mi to nevadí...Vozím denně dítě do školy a ze školy, na kroužky, za nějaký čas k tomu přibyde další dítě, školka bude jinde, k tomu samozřejmě občas doktor...Auto mi stojí před domem a min. čtyřikrát za den do něj naskakuju...
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 10:28:57)
Jo, kdybych měla dítě/děti věčně někde vozit (a to bych musela, i kdybychom měli auto, manžel nemá řidičák, tudíž by mi nic jiného nezbývalo), tak bych z toho byla tak hotová, že by mi na nějakou zábavu nezbývala kapacita. Navíc, kdy bych pracovala? Ráno hodinu do města, hodinu z města, odpoledne to samé, to jsou 4 hodiny času, kterej se dá strávit lépe a účelněji. OK, někoho baví jezdit autem, mně ne... nesnáším ježdění po městě, nota bene po Praze, na kterýmkoli místě jsem rychleji metrem nebo tramvají než autem, teď ještě problémy s parkováním...
 Stáňa+Ondra (* r. 94) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 10:47:24)
Pettino,
možná by to už zvládla (kolik jí je? já mám představuasi 4 tř. nebo se pletu?) ... My začali Ondru občas posílat na tréninky samotného, když chodil do třetí třídy (původně jsem to tak neplánovali, ale prostě se to tak sešlo...) a zvládl to (a to to bylo dvěma bus, tj. s přestupem)
 Tara 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 11:09:40)
Jiste ze se da travit denne nekolik hodin v aute a vozit deti sem a tam, nekoho rizeni a pochuzky bavi. Ale zase pak nezbyva cas na poradnou praci. Proste se mi zda hloupe bydlet nekde, odkud musim za vsim dojizdet. Je to stejne, jako kdyby nekdo bydlel ve meste, ale kazde odpoledne po praci by jel na periferii na zahradku a vecer zase zpatky.
Jenze se holt do mesta vsichni nevejdeme :-(
 fíďa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 17:39:04)
To je fakt hrozný, tak vy si spokojeně žijete v "čistějším" prostředí od centra a přitom nám všem podkuřujete z výfuku.
 vranimůra 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 18:58:52)
Nevím jestli ta poznámka o podkuřování z výfuků patřila mě, ale odpovím. Když jedu autem, tak většinou s manželem, který jezdí služebně a nebo na kole s dětmi ve vozíku. Tož tak.
 fíďa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 22:30:19)
Myslím, že tady někdo psal, že jede i 4-krát denně, aby odvezl děti, přivezl apod.. To je ale opravdu také velká zátěž pro přírodu. Já prostě nechápu, že někdo, kdo chce bydlet na čistém vzduchu, pak klidně jezdí a jezdí a jezdí. Chápu, že dnes to není jednoduché, ale to je právě to. Proč utíkat z města, když tam neustále něco potřebuji? Já sama bydlím ve městě, ale na nákupy jezdím na kole, nebo jdu pěšky. Do centra s autem nejezdím a další věc je, že prostě holt některé věci nemám.
 vranimůra 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 23:00:58)
Fíďo a co když už někdo na vesnici bydlí a vybírat si nemohl. A prostě nakupovat musí jezdit, děti do školy taky musí chodit a občas je potřeba i doktor. V dnešní době je doprava mezi vesnicemi moc špatná. Jak já říkám jezdí ve středu a v dubnu.:O) A není to chyba těch lidí "dole". Tak musí mít auto a zamořovat ovzduší jak ty říkáš.
 fíďa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 23:42:17)
Chápu, chápu, je to fakt hrozný, že spojení nejsou a opravdu se někdy a nějak do toho města musí zajet. Jde o to, do jaké míry je to nutné. Nevím, jestli mě správně chápeš, myslím, že ty se snažíš moc tím autem nejezdit a pokud to jde, tak to zařídit bez auta. Ono je ale spousta lidí, co chtějí mít domeček za městem, ale každý den(podle mě nesmyslně) dojíždí do města, aby odvezli děti do školy, nakoupili si, dali děti do kroužků atd.. Já vím, že ti to připadá bez auta nemyslitelné, ale já myslím, že plno těch cest je zbytečných. Každý takový človíček chce samozřejmě využít veškeré výhody města, ale nechce si v tom špinavém městě žít. Určitě to není tvůj případ. Já mám známé, kteří dokud byli mladí a neměli kde bydlet, tak byli hrozní ekologové, dost věcí jsem se tenkrát od nich naučila. Plno věcí mi přímo kritizovali, tenkrát jsem už měla děti a oni né. Pak se jim narodilo dítě a oni začali zjišťovat, že je to všechno hrozně hezké, ale musí ze svých ekologických požadavků ustupovat, také stárli a narodilo se jim druhé dítě a to se rozhodli, že budou žít na vesnici. Dnes mají auto, které tak urputně kritizovali a jezdí s ním každý den do práce. Naštěstí mají školu a školku ve vesnici, ale doktora mají 10km daleko. Najednou jde ekologie stranou a už ustupují v tolika věcech, že já jenom žasnu. Tak právě nevím, jestli by nebylo vpodstatě lepší, kdyby zůstali ve městě. Oni si mohli vybrat, ty třebas ne. Dnes nemají ani čas, vlastně ani peníze, aby se u nás zastavili na čaj, a to říkají, že je to jen 30 minut vlakem, že to není žádný problém. Je pravda, že já si čas najdu a ráda u nich přespíme i s dětmi, ti se tedy ohromně vyblbnou a je nám tam hezky.
 vranimůra 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 23:58:59)
Fíďo, mohli jsme si vybrat. A vybrali jsme vesnici. Popravdě řečeno ani jeden si nedomyslel důsledky toho rozhodnutí. Myslím do všech podrobností. Byli jsme trochu dost naivní. Vesnice to není jen ta zahrádka, louka za okny, les pár metrů od baráku. To je taky dojíždění do práce, do školy, nákupy a podobně. Přiznám se, že co se týče dojíždění za nákupy a k lékaři nejde u mě ani tak o ekologii (ale odpad třídím :o), jako o šetření korunek za benzín a v neposlední řadě snaha trochu zhubnout. Bezvýsledná snaha ovšem, ale to je jiná kapitola. Mockrát jsem líná a těch šest kiláků raději jedu autem a vymlouvám se na to, že holky jsou malé (dva roky a čtyři měsíce). Pak zase mnohokrát chodíme pěšky a kocháme se okolím. Tamhle mají nové ovečky, tamhle jsou pipi, hele jede traktor, podívej placatá kočička :o) a po autě ani nevzdechnu.
Horší to bude až Eli půjde do školy. Chodit tři km pěšky ráno a tři zpět odpoledne mi teď připadá šílené. Další alternativou je auto, autobus, kolo. Co si vybereme to nevím.
 Xantipa. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(28.9.2005 0:08:38)
Vranimůro, např. my si taky mohli vybrat a po důkladném zvážení si vybrali bydlení opět ve městě. Hlavně proto, že máme děti. Řešili jsme, jak do školy, školky, kroužky, zájmy, práce apod.
Ale máme chaloupku kousek od města - oáza klidu, skvělé cyklotrasy, les, soused z jedné strany má koně a býky, druhý soused - ovce a kozy, slepice, husy, kachny, kočky nepočítám, to tam má skoro každý.
Vážně je lepší /pro nás/ mít bydlení ve městě a mít něco, kam mohu zajet, když si chci odpočinout. A po městě taky jezdím auteml-než bych všechno oběhla, tak ztratím spoustu času.
Myslím, že děti budeš vozit autem. Už vidím, jak v dešti nebo vánici jedeš na kole či pěšky. Teda, tebe nevidím, vidím sebe. A úplně nejhorší jsou zájmy dětí - buď je budeš vozit a nebo nebudou nikam chodit. Jak jednoduché. Vidím to u mé sestry. V otázce dopravy na ekologii kašlu, jinak odpad třídím taky.
 vranimůra 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(28.9.2005 0:17:05)
Xantipo když jsme uvažovali před stěhováním o kroužích a škole (měli jsme jednu holčinu) nepřipadalo nám to jako problém. To že jsme nechali byt v Praze a přestěhovali jsme se na chalupu, byla ovšem bláznivost. To co nám připadalo jako snadné, zase tak jednoduché není. Autobusy sice jezdí, ale brzy ráno a pak až po poledni. Taky stojí dost peněz. Do města vzdáleného 14 km mě cesta přijde na 60 kč (s kočárkem) a autobus tu trasu jede HODINU, protože objíždí všechny možné vesničky po okolí. Jenže nad tímhle jsme tenkrát nepřemýšleli. Chyba.
 Pavla3 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(28.9.2005 8:52:10)
Vranimůrko, v téhle souvislosti mě napadlo, jak se kompletně změní život rodině, když jedno dítě nastoupí do nějakého zařízen (školka, škola) kam se chodí pravidelně, a které má svů režim. Když si teď jdeš na nákupy, nebo něco zařizovat, aspoň částečně si to uzpůsobíš podle svých potřeb. Např.: nejdeš na nákup, když je venku -10 a je vánice pokud neumíráte hlady :-)))) Ale až bude tvoje holčička chodit do školy budeš jí muset, podle toho jak popisuješ svojí situaci, každý den vyhrábnout v 6 ráno z postele a mazat na 8 do školy. Teda budeš muset vyhrábnou i tu malou chudáka, nemůžeš jí nechat doma samotnou. I když říkalas, že tam bydlíte s babičkou? To Tě nechci strašit, ale připravit na drsnou realitu. I mě městského člověka překvapilo, že musím děti vyhnat brzy ráno z postele za jakéhokoliv počasí :-)
 vranimůra 


Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(28.9.2005 10:32:54)
Pavlo teď jsi mě s tím vstáváním dostala. :o) Jsme zvyklé vstávat později a v zimě vyrážíme až když nám cestu prohrábne traktor. Ale až bude škola... Sice tři km není taková dálka, ale tři kilásky v zimě a tři kilásky v létě je sakra rozdíl. Maličkou asi bude hlídat babča. Tedy doufám. A nebo třeba nebudou takové zimy jako v loni.
 Pavla3 


Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(28.9.2005 10:45:26)
Víš, já jsem velmi tvrdá přísná matka (na dnešní styl výchovy), ale budit ráno děti mě normálně rve srdce. Teď jsem v situaci, kdy ráno vypravuju Káťu do školy, která je naproti. Což to je super, ale taky musím vyhrábnout Tínu do školky, která je už kus cesty takže musíme autem a k tomu musím oblíknout Martínka a vzít ho sebou samozřejmě. Tína musí bejt ve školce do půl devátý a je to pro nás dost honička. Sebekriticky přiznávám, že ráno je pro mě nejvíc stresující část dne a prostě to nezvlácám :-)))) Kdeže jsou ty časy, kdy jsem se jako svobodná bezdětná všude vytahovala, že ráno odcházím za 20 min od zvonění budíku skvěle oblečená, učesaná, lehce nalíčená z uklizeného bytu :-)))))))))
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(28.9.2005 21:30:37)
Pavlo, a to si vem, že my kluka musíme budit v 5.45, abychom stihli vlak v 6.50 do školy. Je to tvrdý a je mi ho děsně líto, protože zároveň se vracíme z té školy před šestou večer (aby byl co nejvíc mezi dětmi - což nám zase doporučil psycholog jako lék na synovy problémy se zapojením v kolektivu). Ale vstávat zatím jinak nemůže, bohužel. --- Taky když jsme se sem na vesnici stěhovali, jsme ani zdaleka netušili, co všechno to bude obnášet (a to jsem na vesnici sama prožila dvacet let života). Netušila jsem, že mě nebude bavit zahrádka (protože nebudu zvládat zároveň pečovat o batole a zároveň se hrabat v hlíně a kytičkách). Netušila jsem, že mi nesedne doktor obvoďák a že budu stejně muset za praktickým lékařem jezdit do města. Netušila jsem, že synovi nesedne kolektiv ve škole (a mně přístup pedagogů), takže budeme syna vozit do školy opět do města. --- Teď bych nakonec strašně ráda, abychom se mohli do města přestěhovat, ale asi nebudou penízky:-(
M.
 Ivana Procházková 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(28.9.2005 21:35:04)
Holky,
já taky potřebuji k auto k životu. Všechno a všechny, co mám ráda a co patří do mého života, je moc daleko na dojití nebo i dojetí MHD, vlakem, busem.. Ale tak používám aspoň katalyzátor!! Znala jsem jednoho "ekologa", který byl nejekologičtější ze všech, až na půdu, a když si pořídil rodinu a auto bylo třeba, tak koupil asi 20 let starou šunku, která smrděla ještě čtvrt hodiny všude, kudy projela a moc bych chtěla vidět, co všechno do toho ovzduší vyprděla!!
Odpad třídím taky :)) (a taky chodím sbírat odpadky kolem našich popelnic :) (nojo, já jsem ta pořádkumilovná, viz jiná diskuse :))
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(28.9.2005 21:00:16)
No jo, Fíďo, ale ona není JENOM ta ekologie. Podívej se, třeba bydlení ve vlastním domě se zahradou je ohromně dobrá věc z pohledu malého dítěte: může kdykoliv vylítnout ven, rodiče VÍCEMÉNĚ nemusí mít strach, že zaběhne pod auto, může tam mít třeba vlastní (= čisté) pískoviště a houpačku, lano na šplhání, mohou tam být stromy na lezení, je kde s děckem hrát na "obyčejné" venkovní hry jako házení míčem nebo kreslení křídama na chodník... ALE! Domy ve městech jsou NEHORÁZNĚ drahý. (Taky někdo miluje pěstovat kytky, pár řádků mrkve, sekat trávník na anglicko anebo chtějí mít psa a pro psa pěknej výběh atd.) Zkrátka z nějakých důvodů cítí potřebu žít v domě. K tomu pochopitelně chtějí někam chodit do školy, práce a k doktorům, a k tomu MOHOU i navíc chtít děti vozit do nějakých kroužků. ALE - nemají ty miliony na vilku ve městě! Co jim tedy zbývá, než koupit barák na vsi (každopádně mnohonásobně levnější), a za věcmi typu doktor, škola a kroužky NĚJAK dojíždět? Že autobusy jezdí do některých míst jednou denně, to ale není věc obyvatel vesnice, ne? To je přece věc politiků, případně společností obecně, že si řeknou - všichni maj auta, na co autobus.
M.
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(28.9.2005 21:03:18)
Mirko,

uplne souhlasim. Prave s muzem resime obdobne problemy - dum mimo mesto nebo byt ve meste...A ne tedy z duvodu ekologie...
 Pavla3 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(29.9.2005 8:54:48)
Holky, víte co mě na těch ekologických aktivistech strašněmocbaví? Že většinou první do čeho se navážej jsou auta. A to prosím osobní auta :-))))) Slyšely jste někdy o nějaké demonstraci před budovou nějakého obřího autodopravce? Já ne. Nejlepší je navážet se do obyčejných lidí, kteří to auto prostě potřebují, že jo. A další jejich vtipná zábava je blokování stavby dálnic. To je pro ně dobrá zábava, skoupit pozemky a pak je státu prodávat mnohonásobně předražený - málokdo si dovede spočítat kolik to je a kde ty prachy končej - myslíte, že je použijou třeba na dotaci hromadné dopravy na vesnice? Cha cha....
Mimochodem snad každýmu trošku myslícímu člověku je jasný, že doprava podstatně rychlejší než pěšky, nebo na kole je pro člověka nezbytná.....
 vranimůra 


: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(29.9.2005 9:04:51)
Ahoj Mirko,

popsala jsi přesně to, proč jsme před rokem na venkov šli. Čisté pískoviště, spousta prostoru na hraní, vypuštění na zahradu bez obav, že jí někdo čapne a odvede. Pro dítě je bezvadný, když od rána do večera lítá venku. Se školou a kroužky to pro nás bylo jednoduché. Prostě jí budeme vozit. Máme auta a tak nebude problém. Jenže je problém. Ani ne tak se školou, to se nás zatím netýká, ale s tím, že jí tu chybí děti. A jak pozoruju, nestačí jí jen dvakrát za týden zajet do mateřského centra.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 10:23:42)
Federiko,
ono jde asi hlavně o to, jaký životní styl kdo preferuje. Zrovna nedávno jsem nad tím uvažovala, byli jsme se synem na výletě kousek za Prahou, samozřejmě se tam všude staví nové domy, tak jsem říkala, jestli bych tam mohla trvale žít. Nemohla. Jsem vyloženě městský člověk a necítila bych se tam dobře. Navíc, musela bych nutně mít auto, což nechci, ve městě ho nepotřebuju a na výlet se dá jet vlakem. Přemýšlela jsem pak už i o detailech typu "co kdyby se moje dítě zranilo nebo mělo dejme tomu prudkou alergickou reakci na včelí píchnutí" - přece jenom, než přijede záchranka do Horní Dolní, chvíli to trvá, ve městě máme nemocnici za zadkem. A i kdybych měla auto, než dítě naložím, než vyjedu z garáže... atd. atd.
Hlídání - kdo by mi tam jezdil hlídat? Společenskej život absolutně žádnej, ve vesnici je max. hospoda a vesnická hospoda je něco úplně jiného než ve městě. Pokud člověk v nějakém prostředí nežije odjakživa, tak tam těžko zapadne. Když chci ve městě někam jít, tak se můžu sebrat a vrátit ve čtyři ráno, protože jezdí noční tramvaje, taxíky... jezdit taxíkem 30 km za Prahu by docela lezlo do peněz. Kamarádi by za náma taky asi moc nejezdili, měli by to daleko - většina jich nemá auto. A sedět každej večer u počítače nebo televize by mne fakt nebavilo.
Nemluvě o tom, že jako alergik bych v přírodě docela trpěla.
Takže je to individuální, někdo by nemohl žít ve městě a někdo na vesnici. :o)
 Sam+3 kousky 


Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 10:32:48)
Čau Monty, pravdu díš:-)
Já jsem od malička městský člověk, na vesnici bych žít nemohla, ovšem ani ne v Praze:-) Na můj vkus je tam příliš moc lidí, ráda tam zajedu, nakoupím
atd... ale stačí mi projít Václavák a mám fóbii z davů. S manželem jsme hledali byt v místě, kde je základní obč. vybavenost, doktoři, školky apod...Milovice toto zcela splňují, i když to není búhvíjak pěkné město, jsme spokojení, navíc vím, že se bude pořád víc a víc rozvíjet, zdokonalovat spojení atd...V Praze jsem autem za 20 minut, busem za 45 min, vlakem taky tak.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 10:51:49)
Samedko,
tak já bych na Václaváku taky bydlet nechtěla... tam se dostanu jednou za uherskej rok. :o)
My máme docela kliku, bydlíme ve vnitřní Praze, kousek od metra, vybavenost perfektní, všechno u nosu, hospoda přímo v baráku, v ulici dvě základky, školka 5 minut, ale je tu klid skoro jak na vesnici. Teď mám otevřený obě okna a slyším akorát naproti z hřiště gymplu, jak hrajou kluci fotbal. Občas projede auto. Večer po osmý je tu božskej klid. Být tenhle byt o pokoj větší, v životě se už nechci stěhovat. :o)))
 vranimůra 


Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 10:35:56)
Monty sice to nebylo na mě...
Píšeš o životním stylu - jseš zvyklá se bavit, jseš hodně společenský člověk, tak by ti město chybělo. Já jsem asi tvůj pravý opak, ale přesto mě vesnice, zlášť náš zapadákov, zaskočila. Zjistila jsem, že přeci jenom mi ten kontakt s lidmi chybí. Sice ne moc, ale chybí. A už vůbec mi nedošlo, že se tak bude možná cítit i má dcera až trochu povyroste. Ale už je pozdě...
 Federika 


Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 11:07:31)
tak já pocházím z vesnice, pak jsem ale 17 let žila v Praze...Postupem času jsem nabývala dojmu, že nejsem městský člověk, že chci z Prahy pryč, tak jsem koupili pozemek v " Horní Dolní", vyběhávali stavební povolení...Teď máme už nějakou dobu pronajatý dům v podobné " Horní Dolní" a já přišla na to, že nejsem ani vesnický typ...Takže mám asi dva týdny v ruce stavební povolení, samozřejmě zaplacený projekt, ale přesto jsem se před pár dny rozhodla, že nebudeme stavět, že vesnický dům v " Horní Dolní" je na mě přece jen trochu moc a kupujeme spíš městský dům sice taky mimo Prahu, ale s lepší dostupnostía určitě jednodušší na údržbu...Nadále budu závislá na autě, ale návštěvy k nám dojedou MHD, a děti, jakmile trochu povarostou, můžou taky jezdit třeba autobusem...
Jinak do školy a k doktorům není třeba až na výjimky jezdit až do Prahy, často mám lepší zkušenosti v příměstských obcích....A tam to většinou netrvá autem hodiny...
Ale je fakt, že všechno má své pro a proti, každý si to musí rozmyslet, jen nesouhlasím s tím, že je něco neměnné..Sakra, když mě něco hodně štve, tak to vždycky můžu změnit, ne? Život je moc krátkej na to, abych ho žila způsobem, který se mi nelíbí....
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 11:11:26)
Federiko,
jenže konkrétně tahle kamarádka nic moc měnit nemůže. Má tři děti a je na manželovi totálně ekonomicky závislá. Ona jen doufá, že se něco změní, až bude barák i statek jejich, jenomže já si tím nejsem moc jistá. Její manžel je vesnickej kluk a těžko bude prodávat hospodářství, ke kterýmu má osobní vztah...
 Federika 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 11:14:44)
Hmm, tak to je pak průser...Stejně by se s ním ale mohla přecenějak domluvit, vždycky je nějaký řešení...I když, podobně žije moje sestřenice, taky jí to nevyhovuje, ale ani není schopná s tím něco udělat...
 vranimůra 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 11:18:43)
A navíc až budou na statku sami, může jim taky být přes padesát a to je pak těžké něco měnit. Zvyk je železná košile a pokud člověk opravdu nemá odvahu vše za sebou nechat a utéct...
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 11:21:09)
Víš co, tam byla chyba hned od začátku. Městská holka, která naprosto neměla páru o tom, jak to chodí na statku. Jediný, co se jí líbilo a co si představovala, protože jezdila na koně bylo, že si na tý vesnici pořídí koně. Takže se v podstatě vdala za možnost mít koně, samozřejmě má prd, koně nejspíš nikdy mít nebude a zkysla v místě, kde je nešťastná. Navíc po těch letech pochybuju, že by jí ten kůň ještě spasil, nejezdila nějakých osm let a už odvykla i tý starosti o koně. Ono je něco jinýho jezdit do jezdeckýho klubu a 2x za týden se na hodinu starat o koně a něco jinýho mít ho doma a starat se o něj pořád...
Já bych jí to přála, aby se jí splnily sny, jenom si prostě myslím, že je to dost problematický a nejspíš neřešitelný. Možná, až děti budou větší. Nevím. Nejsem v tomhle ohledu moc optimista.
 vranimůra 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 11:14:44)
Federiko, neříkám, že nic nelze změnit. Ale zatím se rozhoduji, jestli to opravdu je tak strašné tady, nebo jsem tak strašná já, že jsem se zatím neuměla přizpůsobit. Jestli to pro děti bude opravdu tak strašná zátěž chodit do školy 3 kilásky. Prostě stále srovnávám pro a proti a rozhodně se nechci unáhlit jako kdysi.
 Federika 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 11:17:46)
rozmejšlej dobře, 3 km je dost...Aby tě děti pak neproklely....Můžou jezdit na kole, zase něco měnit jen kvůli dětem, teď to přeženu, ale za chvíli vyrostou a jde hlavně o tvůj život...Jestli to tobě vyhovuje....
 vranimůra 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 11:26:40)
Federiko, zatím to řeším tak, že holky naložím do vozíku a frčím nakoupit nebo k doktorce na kole. Auto sice máme, ale snažím se jezdit co nejmíń.
S tou mojí spokojeností je to asi tak. Mám období, kdy jsem tu šťastná, Liška běhá po zahradě, chodíme se koukat na koně, jezdíme na Hlubokou, chodíme do lesa a pak přijde období, kdy se tu nedá projít suchou nohou, někdy se tu nedá ani projet autem a v tu chvilku proklínám celé přestěhování. Když na mě přijde chvilka, kdy si chci popovídat, tak jedu do MC vzdáleného asi 14 km. Tam po půlhodině už koukám na hodiny, kdy to skončí, protože mě drnčí v hlavě.
Prostě je to asi tak, že bych potřebovala být na vesnici poblíž Prahy. Mít možnost kdykoliv se sebrat a jet za kamarádkama do Prahy, ale taky mít tu možnost být o samotě.
Snad z té slátaniny pochopíš co tím chtěla můra říci.:o)
 vranimůra 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 11:32:06)
Monty ještě k těm zahradám. Moje tchýně tu bydlí stejně dlouho jako my a bohužel jí to víkendové hospodaření stále drží. Ta seká trávu ještě snad půl kiláku od plotu aby to bylo estetické. To samé s listím.
 Federika 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 11:41:40)
Vranimůrko, ale to je asi normální, že jednou přetékáš štěstím, jindy seš nešťastná...Já jsem teď v létě byla šťastná, že jsem v přírodě, děti se můžou koupat v bazénu na zahradě, stavět si stany, lítat, jezdit na kole, jezdilo k nám procesí návštěv...Ale občas jsem úpěla, když jsem musela bazén čistit, když se nám tady objevily houfy mravenců, když jsem utrhla výfuk na autě, když jsem musela sekat trávu, jet v šíleným horku ve dvouhodinový zácpě do Prahy k doktorovi...
Řekla bych, že ty potřeby se asi taky mění věkem a já jsem ochotná v případě nutnosti klidně pálit mosty a úplně svůj život překopat, když mi něco hodně nevyhovuje....Je fakt, že s tím musí asi pak tak nějak souhlasit víc členů domácnosti...
 vranimůra 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 11:50:35)
Federiko, romantičtí jsme byli oba. Já i muž. A oba nás to přešlo. On dojíždí každý den 140 km do Prahy. Naštěstí má dobrého šéfa a tak mu hradí cestu. Ale je to každý den čtyři hodiny času.
Zatím jsme se dohodli na tom, že než půjdou do školy, zkusíme něco našetřit a pak si koupit domeček poblíž města a nebo se vrátíme do Prahy. A třeba taky si zvyknu. I na tu tchýni.
 Federika 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 12:12:59)
Milado, já jsem za Prahou momentálně asi 35 km, v blízký budoucnosti budu asi 25km a přijde mi to v pohodě, krůček od Prahy...Ale já problémy s řízením nemám, dojedu si kamkoli. Takže ta vzdálenost je fakt individuální...Přijde mi teda už skoro jedno, jestli 12 km nebo 30, jak už jednou v tom autě sedíš....
 Pavla3 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 12:29:41)
Dlouho jsem odolávala vstoupit do týhle diskuse. Teď mi to nedá přispět se svou troškou do mlýna :-) Moje bydlení řešit nebudu bydlím v centru města, ještě loni jsem z okna koukala na dceru do třídy - letos maj okna jinam :-(
Ale zrovna minulý týden jsem řešila s kolegyněmi na školení bydlení v příměstských částech Prahy. Řešily jsme Krč a směr Břežany nebo Jesenice. Dokud máš opravdu malý dědi, který vozíš a nevadí ti to pak asi není zas takový problém. Když by mělo dítě už tak 4.třída jezdit někam samo je to horší. Říkaly mi, že z Kačerova vyjíždí bus, který je už v Krči úplně plnej a nepřibírá. Když se dítě nedostane v Krči do busu musí jet zpět na Kačerov a jet tím co jede za hodinu. Vím, že pro některý lidi je prostě domek se zahradou životní cíl jen je třeba zvážit všechny aspekty. Nevím asi bych děti takovýmu stresu nevystavovala. Představa, že jede někdy v zimě v 16.00 ze školy a autobus jede jednou za hodinu? Možná jde jen o zvyk.
 Tara 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 12:35:15)
A ostatni deti chodi po skole ke kamaradovi na svacinu, na internet, ucit se nebo si hrat, ale tvoje dite musi domu, protoze to ma moc daleko, prislo by za tmy, nebo by mu ujel posledni autobus.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 12:44:13)
Taro,
to je další věc. Pamatuju si to ze školy - holky, co dojížděly, nikdy po škole nikam nemohly, protože by se nedostaly včas domů. Když aspoň dojíždí těch dětí víc, tak se můžou kamarádit spolu, ale když v dané lokalitě není žádný dítě obdobnýho věku (což se v těch nových satelitech může v pohodě stát), tak to má asi docela blbý.
Sestra jedné kamarádky to má podobně. Odstěhovali se z Prahy do satelitu. Holku vozí do školy, ze školy, na kroužky, ale to dítě vyrůstá úplně bez kamarádů - v místě bydliště děti nejsou a se spolužákama je jen ve škole, jinak bloumá po zahradě a nemá kam jít. Na pískoviště je už velká a nic jiného se tam dělat nedá. :o(
 vranimůra 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 12:48:41)
Monty to je přesně u nás. Děti přibližně stejně staré jako je naše Líza jsou asi 3 km daleko. U nás na vsi je jí věkově nejblíž patnácti letej kluk. Eli jsou dva. Takže tohle je nevýhoda. Ale na druhou stranu si říkám, co je pro ni lepší, jestli pískoviště s dětma ve městě a nebo čistý vzduch a krásná příroda, ale děti jen občas, když vyrazíme do MC. A musím přiznat, že sama zatím nevím.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 12:56:35)
Vranimůro,
my bydlíme na Praze 10, tak nějak podobně, jako jsem bydlívala já v dětství. Městské vymoženosti při ruce, ale kousek do Hostivaře, kam jezdíme se synem každou chvíli, to je vyloženě příroda, jsou tam úžasný hřiště, les, rybník... hned u baráku máme velký park, pár minut od domu vlakový nádraží, odkud jezdí osobáky směrem na Čerčany, každou neděli se dá jet na výlet... docela pohoda. Jak říkám, mít o něco větší byt, nedostanou mne odtud. :o)))
 vranimůra 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 14:14:39)
Monty, ještě před rokem jsem bydlela na Zbraslavi, takže podobné místo jako máš ty. A právě proto bych si nejraději nafackovala za svoji romantickou naivitu co se týče vesnice.
 Federika 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 15:02:16)
Monty, jasně že nevíš, co jsou sídlištní klany, tvůj syn je ještě malej, já to začala pociťovat až když byly Davidovi tak 4 roky..Ale pro většinu dětí to tak děsivý nebylo, dokázaly se pak normálně zklidnit, David je ale hyperaktivní a po školce, teď po škole, potřebuje klid, aby se trochu srovnal...
Kdybych byla sama, popř. jen s přítelem nebo manželem, přála bych si útulnej domeček v centru města, s dětma se fakt ty potřeby změnily...
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 16:16:50)
Řekla bych, Vranimůrko, že záleží na povaze dítěte. Když se Ti sejdou totálně blbý okolnosti, tak je to hřiště ve městě s kupou dětí mnohem výhodnější, než čistý vzduch a kolektiv jen "občas". Příkladem je můj ctěný syn. Sice bydlíme na vesnici s tisícem obyvatel, takže dětí jeho věku tu pár je, ale zase jsme se sem nastěhovali, nikoho tu neznali - a nejsem družná, navíc jsem měla psych. problémy, takže jsme radši jezdili pryč do okolních měst, včetně občasného MC - jinými slovy - děti občas. A syn má dodneška problémy se začleněním do kolektivu. Ovšem pochopitelně se k tomu připojuje několik dalších "nepříznivých" okolností, jako jsou odlišné zájmy, jakési zpoždění v praktických dovednostech, jeho nechuť zkoušet něco nového, bojácnost...
M.
 vranimůra 


: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 16:33:51)
Mirko, řešíš to jako já. Taky jezdím hodně pryč, taky nejsem moc společenská nebo jak jsi to psala. Nesedíme pořád doma. Jenže na Eli vidím jak jí ty děti chybí. Vždycky se někde zakouká na nějaký dítě, jde a pohladí ho. Ségra je ještě malá a tak s tou si hrát nemůže. V centru je spokojená když je míň dětí, stačí jí tak pět. Jakmile je větší kolektiv, tak se sice nebojí a nestydí, ale drží se stranou a spíš pozoruje.
 fíďa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 18:18:03)
U nás je to s kamarádama podobné a to jsme ve městě. Ono už to není takové, jaké to bývalo za mého mládí, už je těch dětí o hodně méně a také se to začíná rozvrstvovat a ven chodí čím dál méně dětí. Já mám spíš zkušenost, že děti ve městě víc sedí doma a na vsi se víc scházejí venku.
 Xantipa. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 23:23:35)
Fíďo, to nesouhlasím. Ono asi jak kde a jaké děti. Jsem z města a děti by byly venku pořád, kdyby mohly, má sestra bydlí na vesnici a jejich děti jsou tak max. na dvorku, prý kam jinam, když dětí je málo.
Sestřenky holky /20 a 10 let/ zase chodí na vesnici ven a s dalšími dětmi sedí na návsi v autobusové čekárně - to je taky bezva trávení volného času. Na kole je to podle nich blbý, brusle nemají, s míčem je to trapárna apod.
Takže z toho, co vidím já, městské děti jsou venku více a nebo tráví mnohem víc času ve sportovních kroužcích. Ve městě si mohou vybrat cokoli, na vesnici už kolikrát není ani ten fotbal a ani kroužek hasičů.
 vranimůra 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 23:29:10)
Xantipo tak toho se taky bojím. Zastávka plná pubošů s cigárem. A na druhou stranu si pamatuji svoje dětství ze sídliště - tam jsme se zase schovávali pod schodištěm, ve sklepě a zkoušeli čadit. V tomhle si asi nevybereme.
 Xantipa. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 23:43:37)
Teď budu za prudiče. Já bych pod schody nebo do sklepa nevlezla - bojím se pavouků a tam jsou určitě. Nekouřila jsem a ani jsem to nezkoušela. Ani nevím proč, jednoduše mě to nenapadlo. Je ale pravda, že když jsme chodili do vinárny, tak ostatní kouřili /prý aby zaměstnali ruce/ a já si točila se skleničkou - pár jsem jich rozbila a hóóódně vylila. A taky, tenkrát toho kouření nebyla tolik. A bylo i běžné, že někoho viděl někdo a za hodinu to táta toho dotyčného už věděl.
My jsme jezdili na kole. Kdo neměl kolo, byl mimo. Nejezdili jsme kolem baráku, ale ven. Už od ZŠ třeba na celý den - v partě. Užili jsme spoustu blbin. Ale je pravda, že teď bych se bála. Je strašný provoz na silnicích. Tenkrát jsem jezdila každou sobotu a neděli jen tak k babičce a dědovi na kole - 50km tam a 50km zpět. Jen tak. Naši se nebáli a já taky ne. Když jsem odjížděla, tak jen naši řekli - pozor na rusáky /to mysleli kolony tanků a obrněných vozidel, pokud byli na blízku, bylo lepší z kola slézt a zmizet co nejdál od silnice, dokud celá kolona nezmizela/.
Jo, jo. A to jsem slýchávala od babičky s dědou, za jakého hrozného provozu to jezdím. Že před 20ti lety kolikrát na té samé silnici nepotkali ani jedno auto, jen motorku.
 vranimůra 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(28.9.2005 0:04:17)
Proč by jsi měla být za prudiče? Já jsem si tuhle neřest vyzkoušela a dnes jsem přímo ukázkový příklad rčení, že odnaučení kuřák jen horší než nekuřák. Stráášně mi to smrdí a jsem hodně netolerantní když mi někdo čudí pod nos.
Obdivuji tě za tvých 50 km na kole. Vlastně sto za víkend. Já mám za minulý víkend za sebou jen tu padesátku a úplně mi to stačí.
Já jsem jen chtěla ukázat, že ty svody jsou jak ve městě tak i na vesnici. Jenže na té vesnici je to asi víc vidět.
 Xantipa. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(28.9.2005 0:13:34)
Ty km neobdivuj, není proč. To bylo ještě za svobodna a už je to nějaký pátek. Ale - teď se taky chvilku budu obdivovat, protože jsem si vzpomněla, že jsme to taky občas jezdili s manžou a dcerou, kterou jsem dokonce měla na sedačce u sebe na kole. Teda, jak jsem to tenkrát zvládla, nechápu. Teď bych to taky ujela, ale pak bych byla mrtvá a na disko už by mě nikdo nedostal /tehdy jsem po tom kole na disko chodila/. Ach jo. Už to není, co bývalo.
 vranimůra 


Re: Město kontra venkov 

(28.9.2005 0:20:05)
Xantipo se sedačkou jezdit neumím a tak ze sebe dělám tažné zvíře. Raději nespecifikuji jaké :o) a tahám vozík. Tedy většinou ho tahá muž a já jsem vyřízená tak jako tak.
 Jana Z. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 13:26:23)
Hm, tak jsem asi jedna z tech mala, co zije v "zapadakove" (at uz to bylo u Prahy, u Podebrad, nebo ted u jineho velkeho mesta v Nemecku)...a naopak by mne nikdo, ani parem volu, nedostal bydlet do mesta...(v Praze jsem vyrustala, studovala, pracovala....)..

Ono to bydleni nekde mimo mesto (ono i konec koncu ve meste)je vzdycky jen o tom jake ma clovek podminky a jak si vse zaridi a zorganizuje (jaky si to udelas, takovy to mas..)..(jedna z veci, kterou jsem se musela naucit abych zivot mimo mesto zvladla bylo napr ridit auto a nebat se jet nekam dal nez za humna...pokud bych se to nenaucila, neprekonala svuj strach, pak bych rozhodne na vsi stastna nebyla, musela bych sedet doma na zadku a to neni muj salek kavy:-))

Osobne jsme jen rada, ze vas prevazna vetsina zustava ve meste, alespon je venku mimo mesto klidneji a volneji;-))))) (humor..)

MMCH. nase deti nebloumaji po zahrade( i kdyz samozrejme ji vyuzivaji), kamaradu maji dost a vyziti mimo domov tez...

jana
 Federika 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 13:30:56)
Moje děti , resp. můj starší syn rozhodně po zahradě taky nebloumá,kamarády si vodí k nám...
Navíc, já ty dětský sidlištní klany přímo nenáviděla, ne jako dítě, ale jako matka hyperaktivního kluka....Od tý doby, co jsme z Prahy zmizeli, je jak vyměněný, do týhle míry jsem v to ani takhle nedoufala...
 Pavla3 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 12:46:47)
Uf, Taro moje děti teda ne. Mě by nikdo "za město", kam není taková ta 10minutová MHD nikdo nedostal "ni párem volů" :-))))
Dokonce jsem celý život bydlela na sídlišti, v bytě už v okrajové části (ale ne moc daleko od centra). Dnes jsem opravdu v centru města, v klidnější zóně a jsem úúúplně nadšená - blbý je, že manža systematicky pracuje na tom, abychom šli někdy do baráku. Má ale stanovený přesný hranice, za který se nestěhuju :-))))
 vranimůra 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 12:13:21)
Milado není. Od ČB do Prahy.
 Federika 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 12:09:19)
Vranimůrko, můj manžel sice svýho času jezdil taky hodně daleko do práce, denně najezdil asi 280 km, ale oba jsme věděli, že je to jen přechodná záležitost, i tak to stálo za prd...Už kvůli tomu dojíždění bych se to snažila změnit, něco jinýho je pár desítek km, tak daleko vozím třeba dítě do školy a není to tak hrozný,ale 140 km, to je děs...
A statek by vlastně moh´bejt skvělej, jen na to musí bejt člověk stavěnej, já bych ho nechtěla, přes všechny výhody..A vůbec, nechtěla bych žádný domácí zvířectvo, už jako dítě jsem to nesnášela....Vzpomínám jak jsem musela chodit na kopřivy pro husy,pak jsem je musela převést k potoku a zpátky...Já se jich bála, takže vždycky běžely chvilku husy a za nima já s proutkem, občas se to obrátilo a utíkala jsem pro změnu já a za mnou husy...Nééé,už nikdy, ani králíky, ani slepice, natož prasata....
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 12:14:05)
Já bych na statku dlouho nepřežila. Kdykoli jedu ke kamarádce, musím sebou mít celý arsenál léků a dejchátek na astma, protože oni tam mají samozřejmě fůru sena, neboť krom králíků a slepic chovají tcháni ještě krávy a prasata... :o)))
 vranimůra 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 12:24:12)
Federiko a dřív jsme bydleli od jeho práce tak 50 m, měli jsme byt 180m2 a teď je to těch 140 km a dva pokoje s pidi kuchyňkou.
Ze zvířat máme psa, čtyři kočky, králíky, dvě kozy a chystáme se na koně. Tedy babča je koňák. A Eliška je nadšená když chodí pást kozy, krmit králíky. Jde o to, jak dlouho jí to vydrží.
 Pavla3 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 12:36:29)
To mi vysvětli, nerozumím, za byt 180m v Praze musíš mít na vsi na jihu Čech skoro 20ti pokojovu vilu ne? :-))))))))
 vranimůra 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 12:40:25)
Pavlo, to nebyl náš byt. Chalupa má čtyři pokoje a dvě kuchyně, ale bydlíme tu s tchýní a tchánem.
 Tara 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 12:27:33)
Vozis dite par desitek kilometru do skoly, denne travis nekolik hodin v aute,... Muzu se zeptat, jestli chodis do prace? Dokazu si predstavit, ze takhle v pohode funguje "maminka na plny uvazek" nebo treba cestak ci poradce, nekdo, kdo si sjednava schuzky jak se mu hodi. Ale nekdo, kdo je normalne zamestnany a musi byt v urcitou dobu v praci, nebo clovek, ktery je sice na volne noze, ale prace mu zabere hodne casu a potrebuje k ni nejake vybaveni, ktere nemuze vozit s sebou, a pritom mu to takhle vyhovuje, to si predstavit nedokazu.
 Federika 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 12:40:34)
Vranimůrko, tak to je úplnej statek...
Taro, já na to vlastně mám ideální podmínky, jsem překladatelka, na volný noze...A k tomu mám momentálně ještě roční dítě, to zkrátka vozím s sebou, v autě je zvyklej, pokud má zrovna spát, tak tam i usne...Ta cesta do školy a zpátky, případně další činnosti mi zas tolik času nezaberou, teď ho vozím asi 12 km, zakrátko budu asi 20, možná o něco víc, ale většinou to spojím s nákupem, jinýma pochůzkama, nebo zůstaneme s malým někde na hřišti..., navštívíme kamarádku, odjedu k doktorovi, odevzdat překlad...
Je mi jasný, že kdybych ještě k tomu denně dojížděla do práce, cestou pak vyzvednout děti, rozvést je na jejich aktivity..no asi by mě to taky zrovna netěšilo....Takhle mi to celkem vyhovuje, jakmile to trochu půjde, dojedou si děti autobusem na metro, ten autobus jezdí asi dvakrát za hodinu, plnej není a jede na Kačerov, Budějovickou, Roztyly nebo I.P. Pavlova...To přežijou, zatím to znám od dětí ze sousedství a nikomu to nijak zvlášť nevadí....
 vranimůra 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 12:44:32)
To je to Federiko, jsou tu lidé kteří tu vyrostli také a přežili a dokonce jsou tu šťastní. A to třeba mezitím bydleli jinde a tak měli možnost srovnávat. Takže stále mám o čem přemýšlet a srovnávat. Stěhovat se zpět nebo zůstat? Toť otázka.
Velkej statek nemáme, je to jen chaloupka, ale babi se nám zbláznila :o)
 Federika 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 12:46:55)
moje starší dítě má kamarády ve škole i doma, když se domluví s někým ve škole, přijedu pro něj až potom, jinak ho odvezu domů a hraje si s kamarády doma...Vzhledem k tomu, že chodí do družiny, má toho stejně většinou dost a radši jede domů...
Ale fakt záleží na situaci, já jsem donedávna bydlela v Praze, děti jsem stejně všude vozila, jen to asi trvalo kratší dobu, o moc větší změna to není...
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 12:51:43)
Já jsem vyrůstala sice ve městě na sídlišti, ale bylo to sídliště přilepený k vesnici - stačilo přejít silnici a byla jsem na venkově. Chodili jsme do lesa, k řece, jezdily jsme na kole krást jablka do druhý vesnice na opačným konci, koupat se do rybníka, kousek od nás byl vojenskej cvičák, kde se dalo blbnout na těch překážkovejch drahách... to mi přijde pro dítě ideální. Ne centrum města, ale ne úplně samota, kde dávají lišky dobrou noc. A takový místa jsou i v Praze...
 Pavla3 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 13:09:23)
Takhle jsem Monty přesně vyrůstala já, jen to bylo v menšim městě než Praha (100tis.ob.) a míst toho vojenskýho cvičáku byl zanedbanej atletickofotbalovej stadion - volně přístupnej. Pro děti asi fakt ideální - tam někam směřuju moje budoucí představy o bydlení, smířím se i s tím rodiným domkem mojí podmínkou je, že zahrada půjde absolutně mimo mě :-)))
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 13:39:15)
Vyrůstala jsem ještě na menším městě (30 tis. obyvatel). :o)
Ad sídlištní klany - na sídliště bych nešla, ani kdybych tam měla k dispozici celej panelák, v dětství jsem si ho užila až dost a tenhle způsob bydlení mi nevyhovuje. Nevím, jestli by mi nějaké klany vadily nebo ne, nemám moc představu o tom, co to je. :o)
Každopádně z Prahy pryč se nechystám, manžel je taky městský tvor, nemohli bychom žít jinde... jen kvůli synovi přemýšlím, kam se event. stěhovat po Praze, až k tomu budou podmínky. Tady co bydlíme je to sice super, ale byt máme 1+1, sice velký, ale i tak. Chtěla bych, aby měl syn svůj pokojíček a já bych pro sebe ráda pracovnu. Ideální by bylo sehnat něco tady v okolí, jenže bydlíme v jediným bloku starejch činžáků široko daleko, kolem jsou jen paneláky nebo vilky. Zatím jsme tak předběžně uvažovali o tom, že by nebyla špatná Letná, někde u Stromovky. Uvidíme, času dost, stejně to stěhování plánuju až tak za tři roky, než bude syn nastupovat do školy. A třeba to ani nevyjde... :o)
 Tara 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov - skoly a doktori 

(27.9.2005 11:30:35)
Doktori v primestskych obcich sice mohou byt dobri, ale presto (nebo spis prave proto) vam pri podezreni na neco zavaznejsiho stejne nakonec doporuci vysetreni ve specializovanem pracovisti (Motol, Vinohradska nemocnice, Detska nemocnice Karlov - bezkonkurencne nejhorsi, co se tyce dopravy). My uz jsme takhle absolvovali ortopedii, ORL, endokrinologii, kardiologii, nefrologii, detskou gynekologii a ocni, a to mam zaplatpanbuh zdrave deti. Nedovedu si predstavit, kolik a jak catso museji takhle cestovat rodice deti, kterym neco je.
Skoly, jo, tam se neorientuju. Ale jsem si skoro jista, ze (krome jakehosi podezreleho ekonomickeho institutu v Celakovicich) neni v primestskych obcich zadna vysoka skola :-) [Mimochodem, kazdy, kdo studoval v Praze vi, ze temer kazda fakulta ma nekolik budov rafinovane rozmistenych po celem meste.]

To me privadi na dalsi nevyhodu bydleni na okraji mesta. U nas je jen jedna zakladni skola ve vzdalenosti, kam muze dite dojit pesky. Nastesti je myslim dobra, ale kdyby nebyla, zase by to byla dalsi komplikace.

Nerikam, ze je vsechno spatne, to rozhodne ne. Pro me vyhody primerene velkeho bytu, ktery jsme ziskali a upravili pomerne klidnym zpusobem bez velkych obeti, prevazuji nevyhody bydleni v zapadakove. Ale to jeste neznamena, ze budu sobe i jinym namlouvat, ze bydleni na predmesti je skvele.
 vranimůra 


Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(27.9.2005 8:12:30)
Taro bezva komentář.
My jsme se odstěhovali před rokem na vesnici přímo z Prahy. Já byla nadšená, plná romantických představ. Můžu ti říct, že první zima mě z romantiky vyléčila. Máme sice krásnou sto let starou chalupu na polosamotě, ale topíme v kamnech, takže jsem si složila 30 metráků uhlí. V zimě k nám projede akorát traktor. Doktora máme 3 km daleko a to jen 2x v týdnu, jinak je to asi 14 km. To samé obchod, škola, školka. Procházky jsou stále stejné a už mě ani moc nebaví chodit ven. Známí v mém věku žádní a nebo daleko. Na druhou stranu musím říct, že pro malou je prima, když může běhat po zahradě, krmit zvířata, bude mít koníka. Lítá kolem baráku a já nemusím mít strach, že jí někdo odtáhne nebo srazí auto.
Ale stejně právě kvůli ní hledáme bydlení blíž k lidem. Co jí je platné, že srnky se nám pasou za barákem, když v okolí tří km, nemá žádného kamaráda, protože tu prostě stejně staré děti nejsou.
Před nadcházející zimou začínám mít zase depku a stěhování si vyčítám.
 Sajsa+Kája 9r.+Daník 01/07 


Re: Re: Re: Re: Re: Město kontra venkov 

(21.9.2005 13:09:18)
Evi,
myslím, že si zvykneš rychle. Obzvlášť léto, bych si v paneláku už nedokázala představit. Kino a tak tu také nemáme, ale pozitiva nesporně převažují.
 Markyi 
  • 

Re: Město kontra venkov 

(15.11.2007 14:19:32)
K Úvalům? Tak to tě zdravím, budoucí sousedko :D
 Olina 
  • 

Článek se mi líbil, 

(22.9.2005 10:46:09)
ale to neznamená, že musím se vším souhlasit. Je mi jedno, jestli se někdo vdal nebo ne, to je intimní věc, i když mi ty řeči o tom jak někdo nepotřebuje papír často připomínají kyselé hrozny. Je mi jedno, do čeho balíte svá mimi, taky vaše věc, ale jestli nepoužíváte tradiční bavlněné pleny á 25 Kč, vyvařit napařit, tak to jasně napište a netřepte si pusu povídkama o látkových plenách. Ale jestli mi někdo podsouvá, na základě svých dojmů, že používáním MWtrouby poškozuju svoji rodinu, tak to slízne i kdyby měl na zádech křídla. Prostě neseš kůži na trh. Mně taky odepíšeš svůj názor a já s tím počítám. Tak s tím taky počítej. Ve skutečnosti ti závidíme, že umíš napsat takový čtivý článek.
 Magnolya 


Určitě je velmi plodné... 

(26.9.2005 11:54:29)
uvažovat nad tím, jestli jsou ekologičtější pleny látkové nebo papírové, ale... uvědomuje si člověk vůbec, že obrovským zásahem do přírody bylo zrození člověka a postupné ťapání k téhle masové průmyslové společnosti?
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Určitě je velmi plodné... 

(27.9.2005 20:16:34)
absolutne nechapu co si tim chtela rict.. ze je treba lidstvo vyhubit, aby to tady bylo super EKO?
 Bětka 
  • 

Re: Určitě je velmi plodné... 

(1.10.2005 11:39:01)
Ahoj,

souhlasím s Tebou, že stav životního prostředí na naší planetě zhoršuje moderní civilizace veškerou svou činností a to, jaké pleny používají maminky, je jen malinkatá částečka. Bylo by fajn, kdyby lidé dokázali přemýšlet třeba o tom, co všechno stojí za "výrobou" kila mrkve, kterou si odnesou z hypermarketu, a diskutovat o tom tak bouřlivě jako o plenkách :-)
 rybona 


bio většinou není lepší 

(5.5.2009 13:45:13)
Musím zareagovat na tento článek.
Zabývali jste se někdy tím, jak jsou vlastně bio potraviny pěstovány? Může znít velice přitažlivě to, že nejsou hnojeny průmyslovými hnojivy a postřiky, ale například plevele, které rostou v obilovinách obsahují velice jedovaté látky. Tyto plevele lze hubit jen průmyslovými potřiky a pokud tedy vyhubeny nejsou, tak je sklidí spolu s obilovinou a nechtěné látky jsou pak v biopotravinách obsaženy. Stejně tak je potřeba hubit i plísně. Asi před týdnem byly ve zpravodajství zveřejněny výsledky testů másel - bio máslo dopadlo nejhůře a vyhrálo máslo od doktora Halíře. Myslím, že ti co platí velké sumy za biopotraviny vůbec neví, že ve skutečnosti si mnohdy spíše uškodí. Ony ty biopotraviny jsou totiž taky jen velice výnosný business.
 Venkovanka 


Re: bio většinou není lepší 

(7.5.2009 2:21:23)
~o~Bohužel neznám zmiňovaný výzkum, ale osobně rozdíl mezi ovocem "bez chemie" a asi 30xstříkaného chuťově poznám, bio-potraviny ale nejsou jen o chuti a kvalitě samotných potravin, jde i o přístup k přírodě - míň postřiků, herbicidů, fungicidů,...a jiných chemikálií se dostane do koleběhu, k zvířatům se přistupuje jinak - pravidla jsou poměrně přísná; samozřejmě, někdo si z bio-potravin dělá nebo může dělat dobrý businness, ale řada zemědělců a výrobců jdou do ekologického způsobu hospodaření naplno a je to dost fuška konkurovat pro oko či pěněžku lákavým produktům, které jsou produkovány hromadně a co nejjednodušeji bez ohledu na dopady...
...uff, možná to sem vůbec nepatří, ale DRŽÍM PISATELCE ČLÁNKU PALCE
 rybona 


Re: bio většinou není lepší 

(7.5.2009 12:54:50)
Dík za reakci.
Ono nejde jen o výzkum, jde taky o osobní zkušenosti. Těžko budou milí bio-producenti chodit a vytrhávat plevel ručně. Jde jen o to, že skutečně zdravé je to, co si vypěstujete sami na zahradě. Ničemu jinému bych nevěřila. To dnešní biošílenství je trochu přitažené za vlasy. Například pšenice trpí často velice nebezpečnými plísněmi. Pokud se jich, bohužel chemicky, nezbavíme, tak jsou pro tělo přímo karcinogenní. Je to jen jiný pohled na věc, to vám na etiketu bioproduktu nikdo nenapíše a pokud po tom důsledně sami nepůjdeme, tak nám vlastně ani nikdo nelže, jen nám něco neřekli. Pozor na to, jestli to chcete kupovat tak se o to opravdu do důsledků zajímejte.
 rybona 


Re: bio většinou není lepší 

(7.5.2009 12:54:54)
Dík za reakci.
Ono nejde jen o výzkum, jde taky o osobní zkušenosti. Těžko budou milí bio-producenti chodit a vytrhávat plevel ručně. Jde jen o to, že skutečně zdravé je to, co si vypěstujete sami na zahradě. Ničemu jinému bych nevěřila. To dnešní biošílenství je trochu přitažené za vlasy. Například pšenice trpí často velice nebezpečnými plísněmi. Pokud se jich, bohužel chemicky, nezbavíme, tak jsou pro tělo přímo karcinogenní. Je to jen jiný pohled na věc, to vám na etiketu bioproduktu nikdo nenapíše a pokud po tom důsledně sami nepůjdeme, tak nám vlastně ani nikdo nelže, jen nám něco neřekli. Pozor na to, jestli to chcete kupovat tak se o to opravdu do důsledků zajímejte.
 rybona 


Re: bio většinou není lepší 

(7.5.2009 12:54:57)
Dík za reakci.
Ono nejde jen o výzkum, jde taky o osobní zkušenosti. Těžko budou milí bio-producenti chodit a vytrhávat plevel ručně. Jde jen o to, že skutečně zdravé je to, co si vypěstujete sami na zahradě. Ničemu jinému bych nevěřila. To dnešní biošílenství je trochu přitažené za vlasy. Například pšenice trpí často velice nebezpečnými plísněmi. Pokud se jich, bohužel chemicky, nezbavíme, tak jsou pro tělo přímo karcinogenní. Je to jen jiný pohled na věc, to vám na etiketu bioproduktu nikdo nenapíše a pokud po tom důsledně sami nepůjdeme, tak nám vlastně ani nikdo nelže, jen nám něco neřekli. Pozor na to, jestli to chcete kupovat tak se o to opravdu do důsledků zajímejte.
 rybona 


Re: bio většinou není lepší 

(7.5.2009 12:55:58)
Dík za reakci.
Ono nejde jen o výzkum, jde taky o osobní zkušenosti. Těžko budou milí bio-producenti chodit a vytrhávat plevel ručně. Jde jen o to, že skutečně zdravé je to, co si vypěstujete sami na zahradě. Ničemu jinému bych nevěřila. To dnešní biošílenství je trochu přitažené za vlasy. Například pšenice trpí často velice nebezpečnými plísněmi. Pokud se jich, bohužel chemicky, nezbavíme, tak jsou pro tělo přímo karcinogenní. Je to jen jiný pohled na věc, to vám na etiketu bioproduktu nikdo nenapíše a pokud po tom důsledně sami nepůjdeme, tak nám vlastně ani nikdo nelže, jen nám něco neřekli. Pozor na to, jestli to chcete kupovat tak se o to opravdu do důsledků zajímejte.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.