| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Vliv násilí v médiích na vývoj dětí

 Celkem 66 názorů.
 Eva, 2 děti 
  • 

Televize 

(23.6.2005 10:31:46)
Souhlasím s textem příspěvku, zdá se mi rozumný. Zajímalo by mě ale, proč v televizi běží pořady s násilím klidně celý den a ne až po desáté hodině. Nevíte pro to někdo rozumný důvod? Ale pokud se ve filmu někde vyskytne "nahé prso" (myslím jen okrajově, ne porno) tak už musí jít po desáté. Udělala bych to naopak, pro děti by to bylo lepší.
 Raduse 


Re: Televize 

(23.6.2005 12:50:31)
Co se týče televize - nehaněla bych programy a jejich skladbu, ale opravdu spíš rodiče, protože pokud já jako rodič nechci, mé dítě se na určité pořady prostě dívat NEBUDE. Pustím mu jen to, co myslím, že je pro něj vhodné a po skončení pořadu ji prostě vypnu. Zprávy skoukneme bez synovy přítomnosti a večer nemá mladík co čučet na televizi - jsou knihy, pohádky nebo příběhy "poslouchací", apod.
V kině, tam je to pravda horší - tam už to opravdu nijak ovlivnit nejde :(((
 Eva, 2 děti 
  • 

Re: Re: Televize 

(23.6.2005 13:14:43)
Ahoj,
jasně, můžu vybírat na co budou děti koukat, vše nahrávat na video a vynechávat reklamy. Šlo mi ale spíš o to, že podle zákona mají jít pořady nevhodné pro děti až po desáté. Z mě neznámého důvodu si to televize vykládají tak, že pořady obsahující sex, či nahotu mají jít až po desáté. Myslím, že dětem škodí víc ty násilné pořady.
Eva
 Martina 
  • 

Re: Re: Re: Televize 

(29.6.2005 21:03:49)
Evo, hrozně se mýlíš. Násílím, jeho vlivem na lidi, zejména děti, se zabývám ve své doktorské práci. Násilí je jedním z tzv. negativních témat a mezi ostatní témata patří také zobrazování sexu snižující lidskou důstojnost. Studie jsou opravdu velmi rozporuplné - jedna část tvrdí, že výzkumy ukázaly, že tato negativní témata mají na děti obrovský vliv, druhá část tvrdí, že ten vliv je minimální (opravdu!). Jde mi jen o to, že to co píšeš, je velmi nebezpečné - píšeš, že ti vadí zobrazování nesilí a že by ti nevadil nějaký ten sex. Jenže ten je často zobrazován také velmi nebezpečně (např. prostituce je zobrazováno jako "normální" povolání). Proto pozor na to! Na násilí i na sex!
 Kopretinka 


Re: Re: Televize 

(23.6.2005 13:55:23)
"...protože pokud já jako rodič nechci, mé dítě se na určité pořady prostě dívat NEBUDE. Pustím mu jen to, co myslím, že je pro něj vhodné a po skončení pořadu ji prostě vypnu."
Opravdu? Tak z tohohle názoru jsem vyrostla s narůstajícím věkem dětí.
 tereza,Kája (1rok) 
  • 

Re: Re: Re: Televize 

(27.8.2005 11:28:45)
televizi nemám....mám spoustu času,který trávím s Kájou jinak.Jo, a jinak taky ještě studuju...maluju...vařím...čtu si...nakupuju...přebaluju...prostě najednou mám plno času na jiné věci:)))
 Kopretinka 


Kino a video 

(23.6.2005 11:50:29)
Také souhlasím. Celkem úspěšně mně dostávají do varu návštěvy kina, kdy zvolím vhodný film pro děti a před začátkem sledujeme tak 15 min reklam na akční a jiné násilné filmy. Stalo se mi to i u kreslené pohádky. A videokazety - to je to samé. Medvídek Pů začíná až po sérii všelijakých upoutávek včetně nahatých prsů. a ten slovník, ani nemluvím. Video přetočím, ale v tom kině jsem bezmocná.
 Alena D. 
  • 

Re: Kino a video 

(25.6.2005 1:35:29)
Prave proto s manzelem nechodime do kina. Kdyz uz se objevi nejaky schopny film, tj. neeroticky, nenasilnicky, nehloupy, tak je predtim 15 min. upoutavek na eroticke, nasilnicke nebo hloupe porady. A i kdyz clovek radsi kouka na podlahu nez na platno, usi zalit voskem v kine nejde :(
 Já 
  • 

hm 

(23.6.2005 12:59:52)
Otázka je, zda chápání světa jako nehostinného místa bez skutečného přátelsví a lásky nemá, alespoň něco společného s realitou. Takové ty poučky typu dobré zboží se prodává samo, s poctivostí nejdál dojdeš, sedávej panenko v koutě, když budeš hodná, najdou tě jsou řekl bych dnes a denně v praktickém životě vyvraceny. Tím ovšem nechci říct, že autor nemá v mnohém pravdu.
 Klekí 


Re: hm 

(23.6.2005 13:21:38)
Mně ten článek taky přijde docela rozumný.

Souhlasím s tím, že jako rodič mohu hodně ovlivnit na co se dítě bude dívat a prostě, i když je to odpoledne, na násilí čučet nebude.

Možná jsem divná, ale mi přijdou vlastně násilné i některé kreslené pohádky. Konkrétně Tom a Jerry, ale je jich víc. Ti dva nedělají nic jiného než se řežou navzájem a ubližují si. Vím, že tam žádná krev neteče a je to vlastně mimo realitu (nikomu nesplaskne a zase se nenarovná hlava), ale myslíte, že to chápou ty děti? Co když si to budou chtít vyzkoušet na kamarádovi?

Prostě se mi to nelíbí a je takových je víc. Takže...bohužel, cenzuruju i pořady pro děti.
 Eva, 2 děti 
  • 

Re: Re: hm 

(23.6.2005 13:47:08)
Ahoj,
k těm nevhodným pohádkám se přidávám, Tom a Jerry jsou strašně násilní, podle mě jsou až pro větší děti, které už to víc chápou.
Podle mě je ale nevhodných pohádek spouuusta, jsou i další problémy než jen násilí. Já bych zkritizovala i pohádku o hloupém Honzovi, ten celý život leží na peci a pak je z něj za chvíli král... co si z toho to dítě vezme, že má studovat a pracovat, aby to někam dotáhlo? No, ale od toho je to pohádka, zakazovat ji nebudu ;-).
Eva
 ZuziP 
  • 

Re: Re: hm 

(23.6.2005 13:52:43)
Klekí, presne toto ma napadlo... je kopec rozpravok, ktore sa mi pre deti vobec nepacia. Bohuzial medzi ne patri vacsina Disneyoviek.
Ked si len spomeniem na Levieho krala, brrrr... pekne, ale neviem, ci pre deti. Kamaratkina mala sa v kine rozplakala, museli odist.
 Dana 
  • 

Re: Re: Re: hm 

(23.6.2005 14:08:57)
Souhlasim. Take se mi spousta pohadek nezda pro deti vhodna. A nejen z hledisk nasili, treba zrovna ta o hloupem Honzovi, prave z duvodu uvedenych autorkou prispevku. Clanek ma v mnohem pravdu, nesouhlasim jen s jednou veci, ktera v nem nebyla primo recena, ale spis naznacena a uz ji tu nekdo nadnesl - ze absolutni absence nasili je opacny extrem a podle me i nesmysl. Proc? Pokud se dite vubec nesetka s nasilim, bude jaksi ochuzene o urcitou zkusenost a moznost reagovat v realne situaci (nebude vedet jak!). Ja myslim, ze urcity druh nasili je naopak vhodny, ovsem dulezite je, jak se s nim v pribehu/poradu nalozi - viz treba klasicka pohadka Cervena Karkulka, v ni nasilnicky vlk, ktery ale za svoje nasilne chovani dostane co proto - myslivec ho zastrelil! Odnese si z toho dite to, ze nasili se tresta....jeste vetsim nasilim? Blbe, co? A to je, prosim, klasika...dite by si podle me urcite melo odnest pocit, ze nasili je soucasti zivota (bohuzel:-(), ale ze je spatne a tresta se. JAK, to uz je na nas rodicich = jake pohadky/pribehy vybereme.
 L+2 
  • 

Re: Re: Re: Re: hm 

(23.6.2005 14:50:04)
Musim se trochu zastat pohadek. Je sice pravda, ze nektere pohadky jsou opravdu sverazne (viz. Hloupy Honza) ale, vsichni jsme na nich vyrostli a mate pocit, ze vam Hloupy Honza nejakym zpusobem zkrivil charakter? Tak proc by mel mit nejaky dopad na Vase deti?

Jinak si take myslim, ze deti nelze udrzovat v naprostem idealu, a pro jejich zdravi vyvoj musi byt vystaveny ruznym vecem - at lasce, tak nenavisti, at agresivite, ci neagresivite, dobro, zlo, spravedlnost, nespravedlnost atd.. Samozrejme, vsecho s mirou.

Je pravda, ze filmu o nasili pribyva, a nasilnosti se v TV ukazuji cim dal casteji. Jedna vec, ktera je vsak pravdou je, ze dite prejima zvyky rodiny. Takze pokud se rodice se zalibou na takove filmy doma divaji, tak at se nedivi, ze jejich ditko take projevi zajem.
 ZuziP 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: hm 

(23.6.2005 15:09:20)
L, blbe je, ak sa to nasilie ukazuje ako normalne a prijatelne.
 L+2 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: hm 

(23.6.2005 15:18:02)
ZuPi

samozrejme. I kdyz by se o tom dalo polemizovat co je a neni prirozene nasili?!?

Mam take ale takovy pocit, ze jenom z koukani na nasilne porady z ditete nasilnik nevyroste. Nemam na to sice nicim podlozeno, ale zda se mi to divne.
Myslim, ze z ditete daleko pravdepodobneji vyroste nasilnik, pokud doma a ve svem okoli vidi, ze se nasili pouziva a schvaluje a bere se jako samozrejmy prostredek k reseni problemu.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: hm 

(23.6.2005 16:02:19)
L+2, máš určitě pravdu, že mnohem směrodatnější je násilí prožívané ve skutečném životě. Ale myslím, že i fantazijní zážitky dost podstatně ovlivňují dětskou dušičku. Mám dojem, že co to dítě zažívá často, nebo to prožije třeba jednou dvakrát, ale ovlivní ho to - tedy je to pro něj obrovský zážitek, tím může žít klidně celé týdny nebo měsíce. Myslím si, že dítě může ovlivnit jak skutečná činnost, tak smyšlené příběhy. Můj syn byl ovlivněn lecčíms: jezdili jsme často vlakem - učil se nazpamět místo básniček stanice na trati; hráli jsme často stolní spol. hry - vrhnul se na kreslení her; začal chodit do školy - skoro permanentně si hraje na pana učitele. A teď pozor - rád poslouchá čtení o dětech - Neználka, Macha a Šebestovou, Děti z Bullerbynu - a dlouhé hodiny nadšeně píše "pokračování", a to včetně ilustrací; pouštíme na videu Jak dostat tatínka do polepšovny - a chce se stát horolezcem.
Nene - já myslím, že když se dítě bude často dívat na akční, násilné filmy, že se bude zrovna tak nadšeně ztotožňovat se všemi těmi střílícími a bouchajícími hrdiny. --- A v tom je ten problém - oni ti hrdinové zpravidla zastávají "dobro" - ale protože to je akční film, tak se toho dobra zastávají pomocí spousty násilí - jenže to NEODPOVÍDÁ skutečnosti; ve skutečnosti je přece normální, že většina lidí se nesetká za celý život se situací tak vyhrocenou, aby museli použít násilí. Takže si myslím, že děti odkojené akčňáky vůbec nemají reálný pohled na svět.
Jasně - teď lze argumentovat klasickými pohádkami, ve kterých je přece také nějaká ta krev. Ale je přece nesporný fakt, že v pohádkách TOLIK krve není - naopak, moderní úpravy kdysidávných až krvelačných pohádek (typu lidožroutské tchyně Šípkové Růženky) bývají upravovány více podle dnešních "měřítek". Takže Tři oříšky pro Popelku si vystačí s vymácháním macechy v bahně, zatímco v původních úpravách mám dojem byly sekány ruce nebo co.
Tož tak. Můj názor je jasný: televizi doma ano, protože v ní lze nalézt spoustu poučných pořadů pro dospělé i pro děti, a pěkných a kvalitních filmů či pohádek, ale REGULOVANOU - žádné akčňáky, detektivky, žádné trilery a horory, a taky raději ne reklamy.
M.
 Dana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: hm 

(23.6.2005 16:11:25)
Myslim, ze Mirka to napsala hezky, deti samozrejme nejvice ovlivnuje (nebo by alespon mela) situace v rodine, podle ni prejima "vzory" chovani. Nicmene v dnesni dobe je TV medium tak rozsirene, ze se jeji vliv proste prehlidnout neda. Pokud se dite diva na "detske" (haha!) kreslene filmy, jako je treba Superman, Spiderman a ostatni, s prominutim, ptakoviny, casto se s hrdinou ztotoznuje. Fakt, ze oba zmineni hrdinove jsou na strane dobra nezmirnuje skutecnost, ze je v nich nasili vic nez dost. To, ze da kladny hrdina tomu zlemu "po tlame" neni pro dite zrovna nejlepsi ukazka reseni situace, nejspis si z ni odnese to, ze nabanci kazdemu, kdo se mu jevi jako ztelesneni toho "zla". Problem je v tom, ze my dospeli dokazeme rozlisit fantazii od reality, ale deti ne...
 L+2 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: hm 

(23.6.2005 17:11:55)
Mirko,
mas pravdu. Ja neobhajuji televizi, ci nasilne filmy (to uz vubec ne). Ono totiz k te televizi, jak jiz tisickrat receno, minimalizovat dobu koukani je ten nejlepsi zpusob, at jde o jakykoliv porad - nasilny ci nenasilny. To ale samozrejme musi dodrzovat i rodice. A pak je mi naprosto ukradene, kolik nasilnych filmu v TV ukazuji.

Co se tyce her a kopirovani charakteru, ja si myslim, ze si deti vzdy vybiraly "relativne nasilnicke charaktery" i kdyz TV jeste neexistovala. Vzdyt na Indiany, na vojaky si deti hraji od nepameti. Mne osobne rozdil hrani si na "spider mana" nebo na "vojaka" prijde uplne stejny. Az na to, ze deti si uvedomi, ze Spider Man neni realna postava, zatimco vojak ano.
 Alena D. 
  • 

Zvyky z rodin a nasili 

(25.6.2005 1:50:15)
Coby byvala au-pair a nyni ucitelka deti ve veku 5 - 7 let mohu ze zkusenosti potvrdit, ze deti, ktere travi spoustu casu hranim akcnich videoher, maji vetsi tendence k nasilnickemu chovani.

Stejne tak jako ty, kde jsou fyzicke tresty na dennim poradku. V predskole (Reception) je chlapecek, ktery temer kazdy den nekoho prasti nebo tak podobne. Jeho starsi bracha, ktery je v pohode (az na absolutni nedostatek sebevedomi a temer chorobnou lhavost), chodi ke mne do tridy. Jednou si ho prisla vyzvednout jejich sestrenice, jez se o ne stara, a jeste privedla jejich malou sestricku. Ta neco provedla, sestrenice ji hned zacala propleskavat, chlapecek z Reception taky zacal kolem sebe mlatit a kopat a ja byla v soku. Od te doby se uz nedivim, proc je ten maly zly na ostatni deti - proste se z praxe od svych nejblizsich naucil, ze kdyz se mi neco nelibi, tak tomu dotycnemu jednu vrazim, a tak dela to same...
 MirkaEyrová 


Souhlasím - NE sledování násilností v médiích dětmi 

(23.6.2005 16:20:20)
Po přečtení článku nemohu než souhlasit. To, co je v něm psáno, naprosto odpovídá mým vlastním představám o tom, co se může dít s dětským mozečkem po sledování hodin násilných pořadů - a to i včetně pořadů pro děti typu Tom a Jerry. Navíc jsem se v článku dozvěděla o nových poznatcích v této oblasti, takže mne i poučil.
Se závěrečným shrnutím se plně ztotožňuji - pořady sledované dítětem mít co nejvíc pod kontrolou, a pokud je to možné být k dispozici dítěti pro případné debaty a komentáře.
M.
 Andrea + 4 dětičky 


násilí v televizi 

(23.6.2005 17:46:29)
Myslím si,že dítě získává mnoho násilí z televizní obrazovky.Když se podíváte na program,tak prima + nova hned od rána pouští telenovely+kriminálky a ve večerních hodinách kdy moje děti již usínají,tak tam dají pohádku nebo rodinnou komedii.Ještě že mám video a tu pohádku jim nahraji.Na televizi se prakticky dívají jen zřídka,ale máte plno rodin,kdy matka i otec přicházejí později s práce,a děti místo aby šli ven tak sednou k televizi a dívají se na jednu vraždu za druhou.Když já jsem byla malá,tak si pamatuji,že kriminálka jela v pozdních nočních hodinách a ještě byl pořad označen hvězdičkou.Byla bych ráda,kdyby si to ti co sestavují televizní program uvědomili,že ve dne mají dávat vzdělávací programy a pohádky,ve večerních hodinách kriminálky a filmy pro dospělé, s pozdravem adriena
 MirkaEyrová 


Re: násilí v televizi 

(23.6.2005 19:28:54)
Adrieno, přesně tak. Pocházím z vesnice - domek se zahrádkou, ale kolem toho 10., 12. roku věku jsem neletěla ven se proběhnout: panečku - televize a už to frčelo. No jo, jenže za mých mladých let pouštěli tou dobou jeden dětský pořad za druhým - různé ty Proutěné košíky a Mlčenlivé vlky, poučné pořady jako Okna vesmíru dokořán, taky jestli nebyly nějaké každodenní odpolední pásma pro starší děti - tím si už nejsem teda jistá. Že by tam byla detektivka, akčňák anebo sladkobolná slátanina typu Manuela, to se samozřejmě stát nemohlo.
Ten dohled nad skladbou shlédnutých pořadů se může praktikovat v podstatě snad tak do sedmi, osmi, devíti let - jak ale přijdou děti domů a jsou bez dozoru, tak je jim televize, ať chceme nebo ne, plně k dispozici, a záleží jen na samém dítěti, jestli ji zapne nebo nikoliv.
M.
 MirkaEyrová 


Re: Re: násilí v televizi 

(23.6.2005 19:32:08)
Pardon - samozřejmě "pásma nebyla".
M.
 Ivana  
  • 

Re: Re: Re: násilí v televizi 

(23.6.2005 20:45:32)
Mirko, mám na věc podobný názor, jen nějak nemůžu přijít na to, jak zabránit vlivu z okolí. Tím myslím babičky, tety, bratrance, kamarády ze školky. Syn je třeba u babičky spolu s bratránky, kteří tam mají nějaký film - třeba Spidermana a hrají si tam na něj. Syn je nadšený, babička mu kazetu koupí, on ji nadšeně přiveze domů. A takových situací je spousta, různé hry se naučí od kamarádů.
A co teď? Zakazovat mu to? Říkat mu, že takhle a takhle si hrát nesmí? Uklidňuje mě vědomí, že dřív si taky kluci hráli na války, na indiány naprosto běžně a myslím, že většinou z nich vyrostli normální lidi. Samozřejmě ideální by bylo, kdyby násilí vůbec nebylo :-).
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: násilí v televizi 

(23.6.2005 21:44:58)
Ivano, mám asi štěstí, že babičky nemají videa a navíc jsou obě pacifistky:-)))
Takto výrazný vliv z okolí naštěstí my naštěstí řešit nemusíme. Ano. V naprosto ojedinělých případech má i náš syn tendenci po nás střílet: ale to jsem mu jaksi zakázala. Taky se snažím vysvětlovat - já se naprosto netajím pacifistickým přístupem, takže jsem třeba půjčila encyklopedii zbraní, prohlédli jsme ji, pojmenovali pár zbraní (syna to ani moc nezajímalo:-)), a jako závěrečnou tečku jsem krátce povyprávěla o tom, že v naší historii bylo plno válek a zabíjení, ale že to není hezké a fér atd. Na druhou stranu se netajím tím, že synovi, pokud bude mít zájem, klidně dopřeju potěšovat se v muzeích slonovinou a zlatem zdobenými historickými zbraněmi (to můžu i já), anebo až bude dostatečně velký že bude moci třeba střílet ze vzduchovky na terč (opět - to se líbilo i mně).
Je ale fakt, že to mám o dost snažší než mnozí jiní rodiče malých kluků, protože našeho synáčka zajímají mnohem více vlaky, auta a psaní:-)))
M.
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: násilí v televizi 

(23.6.2005 22:05:18)
Mirko, já si netroufám tvrdit, že jsem zásadní pacifista. Války tedy já osobně považuji za zbytečné utrpení. Byla bych raději, kdyby svět byl bez nich. Ale na druhou stranu svým klukům koupím klidně pistolku, aby si hráli na kovboje nebo vojáky. Mají i vojenské stavebnice.
Např. ale odmítám jíst tuňáky, protože vím, že se zabíjejí kvůli obchodu i vlastně miminka. V muzeu jsem dětem řekla, že se nechci dívat na řezbářské práce ze slonoviny, které jsou velmi krásné a ušlechtilé. Řekla jsem jim, že to zabíjení kvůli slonovině už není tak úžasné, krásné a čisté a je to vůči slonům strašně kruté /to narážím na to, že se klidně půjdeš podívat na zbraně zdobené slonovinou/.
Chtěla jsem tím říct, že pro každého ji přijatelné něco jiného. Kluky nechám klidně koukat na kocoura Toma a vím, že nepůjdou zadupat našeho psa do země či mu zapálit koudel u zadku. Je to prostě kreslený film. Na horor je rozhodně dívat nenechám a střílečky, kde není pro krev nic jiného vidět, taky ne. O slátaninách typu Manuely, Tak jde čas a teď ta česká telenovela /nemůžu se vzpomenout na název/, ani nemluvím.
Ty nedáš synovi zbraně, ale jdeš se podívat na zbraně zdobené slonovinou. Já svým klidně zbraně /hračky/ dám, ale nikdy bych nesnědla tuňáka a nepůjdu obdivovat cokoli ze slonoviny.
Možná že řekneš, že to je něco jiného. Pro mě je to ale stejné, no možná spíš podobné.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: násilí v televizi 

(23.6.2005 23:55:43)
Xantipo, přemýšlím, proč tolik neprožívám tu slonovinu. No, možná to bude tím, že mi sloni připadají přece jen poněkud vzdálení - v zahraničí jsem byla jen dvakrát, a rozhodně ne v Africe (potřetí na Slovensku:-))). Kdybychom je potkávali každý den cestou do školy a denně slýchali o pytláctví a násilí na slonech, asi by pro mne tento problém taky nabyl na významu. --- Prostě asi upřednostňuju to, co se vyskytuje tak nějak blíž - násilí na lidech: to nás přece obklopuje mnohem úžeji. Myslím, že teoretické nebezpečí, že vychovám syna - šikanistu nebo domácího tyrana (nedejbože!) je mnohem větší, než že se z něj stane zabiják slonů.
Jinak na druhou stranu to, že budeš ostentativně obcházet hradní zbrojnice, aby oko synovo nespočinulo na slonovině, ty tisíce slonů zabitých před stoletími už nevzkřísí:-(((
M.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: násilí v televizi 

(24.6.2005 0:03:47)
Jo, doplním ještě, že i když jsou sloni našim krajinám vzdálení, pochopitelně o pytláctví nebo zbytečném zabíjení zvířat už řeč byla i u nás doma - že lidé v historii zabíjeli zvířata pro zábavu, ale že to mělo na některé druhy zvířat dost špatný vliv, protože jejich počet klesal, až někteří skoro vymřeli. Ovšem k takové přednášce nemusím chodit až do Afriky a ke slonovinou zdobeným zbraním, stačí se dívat na Tři oříšky pro Popelku:-(
M.
 Šáry 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: násilí v televizi 

(24.6.2005 0:22:43)
Ježišmarjá, holky, vy to nějak moc řešíte ;o))

Myslím, že když dítě občas zahlédne nějaký ten "akční film pro děti" (nevím, jak jinak to přiměřeně nazvat), tak to z něho rozhodně násilníka ani sadistu neudělá.

Já jsem si taky jako dítě hrála s pistolkama a nic takového ze mě nevyrostlo. Vždyť ty akční blbiny nejsou realita, a je jen na nás, do jaké míry dokážeme své dítě v té realitě ukotvit. Ze svých dětských her si pamatuji, že hry na vojáčky člověk rozhodně nespojoval se SKUTEČNÝM násilím a zabíjením, že to všechno bylo "jenom jako" s VĚDOMÍM, že to není doopravdy. Manžel se dodneška rád podívá na nějaký akční film nebo si zahraje na compu střílečku, a přitom to žádný násilník není.

Myslím, že i to hraní na vojáčky v přiměřené míře k dětství patří, a neumím si představit, že bych své dítě od toho nějak odrazovala. Asi bych ho poučila, jak se při tom pokud možno nezranit, že se nemíří na lidi a tak.

Považuji za nereálné, aby moje dítě nikdy nevzalo do ruky napodobeninu zbraně nebo nikdy okem nespočinulo na násilnickém filmu. Mnohem důležitější podle mě je nabídnout mu hodně jiných alternativ, co všechno se dá podnikat, ukázat mu, jak vypadá citový život a vztahy s jinými lidmi... a ono si to pak nejspíš všechno přebere samo.
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: násilí v televizi 

(24.6.2005 12:23:25)
Mirko, nebudu ostentativně obcházet v muzejích zbraně zdobené slonovinou, ale nebudu je s dětmi obdivovat a sdělím jim, jak je potřeba tu slonovinu získat. Zrovna tak si nemyslím, že když si děti budou hrát na vojáky, tak mají šanci, aby vyrostli jako šikanovatelé či domácí tyrani. Myslím si, že ti šikanovatelé a tyrani se rekrutují z obou skupin /tedy děti hrajících se na vojáky i ty druhé/. Určitě je potřeba se orientovat na domácí problémy - tzn. násilí mezi lidmi. Ale vážně si myslíš, že stačí nekoupit dětem pistolku a říct, že pistoky zabíjejí a je to vyřešeno? Myslím, že děti by měly být učeny, co je jako a hra a co je skutečnost. Takže potom hraní si na vojáky mi nepřipadá nebezpečné. Ale zase je potřeba dát pozor na výběr pistolek - rozhodně ne ty na kuličky, které jsou velmi nebezpečné.
A s tím zásadním militantním postojem je to také těžké. Je jednoduché tohle tvrdit, pokud žijeme v zemi, kde není válečný konflikt /naštěstí/, terorismus, násilí a nepokoje. Pokud bychom tam ale žili, možná bys změnila pod tíhou okolností názor - trochu.
 L+2 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: násilí v televizi 

(24.6.2005 12:43:41)
Mam jednu znamou, ktera svemu chlapci take zakazovala a nekupovala jakekoliv "bojove" hracky - pistolky, mece, tanky apd. Dnes je chlapci 25 a stal se z nej vojak z povolani.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: násilí v televizi 

(24.6.2005 14:16:41)
Xantipo, co to je vlastně militantní postoj?... Narozdíl od některých lidí, kteří vykřikují, že jsme národ zbabělců, kteří všechno řeší "jen u piva", já osobně jsem na svůj národ hrdá, že například rozdělení Česka a Slovenska proběhlo diplomaticky, na úrovni, že netekla krev a nevraždili se členové proti sobě stojících hnutí - a nebyli zabíjeni ani vojáci, ani civilisté. Jsem šťastná, že jsem se narodila do téhle země, do téhle doby, v níž se nás konkrétně bezprostředně netýkají žádné ozbrojené onflikty. Svůj militantní postoj bych v jiné zemi a době pravděpodobně nezměnila - jen bych byla hluboce nešťastná, že se zabíjejí lidé (i kdyby členové mé rodiny byli ušetřeni; pokud ne, byla bych ještě nešťastnější, a docela možná bych svůj život ukončila, ale rozhodně bych se nešla mstít). Ať už kdokoliv je zabit, musela ho matka devět měsíců nosit v těle, v bolestech ho porodit, kojit ho, chovat ho, přebalovat, vypiplávat, kolik práce jí to dalo, než z něj vychovala muže (ženu) - a tahle všechna trpělivá, bolestivá mravenčí práce je promrhána jen pro pár pitomejch kousků zlata, gramů drogy, barelů ropy...
Je-li někdo nenapravitelný chladnokrevný zabiják, bylo by mnohem lidštější vynalézt léky a způsoby, které by jeho poškozený mozek vyléčily - a ne ho "na odplatu" taky zabít nebo se mstít na jeho rodině znásilňováním manželek, dcer a synů.
Tímto směrem taky chci vést syna. Nemusíš být jízlivá, samozřejmě že si nemyslím, že by stačilo "nekoupit dítěti pistolku". Samozřejmě že je potřeba vést dítě k empatii, soucitu s druhými, k eventuelní pomoci slabším, a třeba si i povídat o historických událostech, jak je zabíjení kruté atd. Je ale třeba fakt, že můj synáček je dost citlivka, a že konkrétně na něj nemůžu jen tak bafnout nějaké přílišné krutosti a hrůzy - i tak má třeba zrovna poslední týden strašpidloidní období, že se bojí ve svém pokoji usínat, aby na něj nepřišli zloději, tygři a další roztomilé příšerky...
M.
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: násilí v televizi 

(24.6.2005 18:45:32)
zkouška
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: násilí v televizi 

(24.6.2005 18:55:17)
Mirko, já jsem si nějak nevšimla, že by při rozdělování Česka a Slovenska vznikala nějaká hnutí. Píšeš taky, že kdyby jsi byla v zemi válečného konfliktu, tak bys pravděpodobně militantní zůstala, že by ses nemstila. Ano, možná ani já ne. Ale já bych se rozhodně bránila a nečekala bych, zda náhodou agresor nebude slušný a ušetří mě a mou rodinu. Jestli mě má zabít, tak ne jako ovci.
A co Tvůj syn? Až ho třeba ve škole bude fyz. napadat nějaký hajzlík, co uděláš? Budeš chodit do školy, za rodiči, za psychology? Já taky, ale když to nepomůže, tak řeknu - dost, je čas se bránit, musíš ho zmlátit a pomůžu mu /např. výcvikem/. /Samozřejmě si nepřeji, aby se Ti to stalo/ Jsou prostě situace, kdy člověk, když chce uchránit sebe a svůj majetek, prostě k násilí přistoupit musí. A pokud to jde, je nutné se na to připravit. Nevidím za každým rohem agresora či násilníka, ale snažím se být připravena. A chci své děti naučit, kdy je lépe být pasivní z hlediska své bezpečnosti a kdy použít násilí k účinné obraně.
A mimochodem, nejsem ironická.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: násilí v televizi 

(24.6.2005 22:40:41)
Ach jo, Xantipo. Samozřejmě že když měl syn problémy s nějakým tím šťouchancem od spolužáků, tak jsem z něj nedělala ovci na porážku: jen ať se nějak brání - nejdřív slovně, když to nepomůže, odstrčením, když by ani to nepomohlo, tak třeba nějakým tím plesknutím. Ať si nic nezačíná, ale když mu někdo bude chtít ublížit, tak ať se brání. Právě proto jsem do úvodu svého minulého příspěvku napsala otázku "co to je militantní". Dokonce jsem došla tak daleko, že zatímco první roky jsem syna učila, že holky se nebijí, tak když ho pak bančily a škrtily právě holky, tak jsem zcela rozhodně naznačila, že když jsou takové, tak ať jim teda taky jednu vrazí.
K tomu ovšem, aby se "nějak" ubránil současnému mírovému agresorovi, ještě nepotřebuje nutně sledovat Spidermany, Toma a Jerryho, případně i větší kalibry jako Rambo a spol. - a taky mu kvůli tomu nezbytně nepotřebuju vnucovat hry na vojáky. --- Jinak - moje "militantnost" je zhruba taková, že pokud bude mít syn zájem, případně nějaké potíže, jsem ochotná ho nechat chodit na nějaké kroužky typu judo, anebo klidně na střelbu vzduchovkou (do terčů). Tyto aktivity odpovídají mé představě o regulované agresi - a taky v případě potřeby mohou zajistit určité předpoklady pro sebeobranu.
Ale jestliže jsem ochotná pomýšlet na kroky zajišťující sebeobranu, ještě to neznamená, že budu schvalovat "střílečky", že budu syna nechávat koukat na filmy plné násilí, protože jsem bytostně přesvědčená o tom, že tyto věci mu žádnou schopnost sebeobrany nezajistí.
Apropos - v jedné chytré knížce jsem se dočetla šokující informaci - že umění typu judo dítěti (a vlastně ani ženě či muži) ještě nezajistí kvalitní sebeobranu; naopak může ublížit - a to z toho důvodu, že se člověk cítí silný a sebejistý, a když dojde ke kritické situaci, že se pustí odvážně i do souboje, v němž má jasnou převahu právě ten násilník. Celá ta knížka je o učení postupů, jak se vyhnout úplně anebo zminimalizovat násilí při různých přepadeních - je to o tom, že si doma dítě tréninkem nacvičí a zautomatizuje určitý charakteristický postup, který mu v kritické chvíli pomůže - protože dítě dělá automaticky to, co se naučil a zachrání se.
V závěru bych chtěla napsat ještě něco k těm válečným konfliktům. Válka, to je, řekla bych, dost velký extrém - v Česku, dnes. Je to věc, kterou se vůbec nezabývám - není to pro mě podstatné. Těch problémů, které jsem nucena obden řešit, je tolik, že se prostě některými věcmi naprosto odmítám zabývat (např. otázkou, co by se stalo, kdyby na náš dům spadlo dopravní letadlo). CO bych dělala, kdyby tady válka nastala, to nevím, a ani se tím nehodlám zabývat, mám toho i beztak dost, čím se můžu trápit. --- Ale blízké je mi to, co vyprávívávala moje babička o svém otci, který za války (první světové) musel od rodiny (s pěti dětmi) odejít na frontu. Prostě a jednoduše - střílel do vzduchu. Věděl moc dobře, že na té druhé straně jsou taky jen tátové rodin, které naverbovali ti nahoře, a že by většina z nich taky nejradši zbraněmi sekla a vrátila se k manželkám a dětem...
M.
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: násilí v televizi 

(25.6.2005 11:28:05)
Ano, vidím, že v zásadě máme stejné názory, šlo jen o nedorozumění. Je zajímavé, jak jsi přišla na příklad, že neřešíš, kdyby na Tvůj dům spadlo dopravní letadlo. Přijde mi to zvláštní, protože na tuto skutečnost můžeš kromě jiného připojistit svůj dům v rámci běžné pojistky. Jen by mě zajímalo, jak Tě tento příklad napadl. Jsi pojišťovák?
Zatím jsem se nesetkala s někým, kdo byl přímo ve válce /třeba jako Tvůj děda/. Mě zase vyprávěla babička, že v padesátých letech museli dobrovolně povinně odvádět mléko od svých krav. Říkala mi, že určili schválně množství nadojeného mléka a odvody na krávu tak vysoké /oproti družtvu/, aby je donutili dobrovolně tam vstoupit. A protože to nebylo možné splnit, chodili k nim na razie. Museli s dědou vybudovat skrýš, protože ač zemědělci, neměli dát dětem co jíst, když jim všechno sebrali. Když jim sebrali koně, nezbylo, než tam vstoupit. Tady např. ze strany dědy a babičky nebylo možné bránit se násilím s ohledem na následky.
Proč to píšu? Proto, že jak jsem psala dříve, je potřeba rozlišovat, kdy ke své obraně použít násilí a kdy to nelze.
Nicméně, je mi jedno, na které pořady necháváš syna koukat. Ale přesto si myslím, že kocour Tom, Spidemann, Úžasňákovi apod. z dětí násilníky neudělají. A navíc si myslím, že do určitého věku syna můžeš zajistit kontrolu nad tím, co sleduje v televizi. Ale pak se Ti to stejně vymkne. Podívá se prostě u kamarádů, třeba potají a to mi přijde horší. Myslím, že je lepší je nechat dívat a pak s nimi o tom mluvit /nemyslím nechat je dívat na všechno, to jistě chápeš/.
 Ivana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: násilí v televizi 

(23.6.2005 22:27:12)
Mirko, díky za odpověď.
Malinko jsem se bála, že z odpovědi vyplyne, jak je to velice jednoduché ochránit děti před různými násilnými filmy (dětskými) a hrami. Ono je totiž strašně těžké vysvětlit čtyřletému dítěti, proč se na ten a ten film koukat nebude, i když všechny děti ve školce o něm vypráví a hrajou si na hlavní hrdiny.
Já myslím, že obecně mají všichni kluci "v krvi" tendence k bojování, praní se (teď nemám na mysli agresi, ale různé hry). Důležité je, co si z toho odnesou.
Zrovna dneska mě náš syn docela překvapil. Dostal knížku "Dinosaurus" od vydavatelství Modrý slon, kde je hlavním hrdinou on sám. V knížce mimo jiné děti bojují s ptakoještěrem a syn prohlásil, že je to jinej Jirka, co tam vystupuje a ne on, protože on má dinosaury rád a těm ostatním dětem by vysvětlil, že nemají ptakoještěrovi ubližovat.
 Ivana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: násilí v televizi 

(23.6.2005 22:32:07)
..ještě doplním:
Přitom jeho velmi oblíbená hra je jak mezi sebou dinosauři bojují (a bojuje s nimi velice zuřivě :-)), takže třeba alosaurem by ptakoještěra klidně zakousl.
 ZuziP 
  • 

Re: Re: Re: Re: násilí v televizi 

(24.6.2005 8:28:15)
Ivana, zakazovanim nic nevyriesis, ale to urcite vies. Ja to riesim tak, ze svojho syna necham hrat sa na co chce, kreslit atomove bomby, ale popri tom sa rozpravame, ako je to v skutocnosti - ze atomova bomba znicila cele mesto a zabila vela ludi a ze ma dodnes nasledky, ze vo vojne umiera vela ludi... Teda takto bez okolkov si trufam hovorit mu pravdu teraz, ked ma 7 rokov. A chape to. Ale aj ked bol mladsi, som sa mu snazila priblizit, ze to, co je v televizii, nie je skutocnost a v skutocnosti tieto rany bolia...
Deti nie su hlupe a su schopne pochopit pravdu, ak im ju priblizime. Lebo ochranit ich uplne od vplyvu televizie a okolia fakt nejde.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Re: Re: Re: násilí v televizi 

(24.6.2005 12:06:21)
Kdyby násilí nebylo vůbec, nebyla by ani láska. Vnitrodruhová agrese je podmíněná rozpoznámím jedince ve skupině a má stejné základy jako láskyplný vztah. Konrad Lorentz: Takzvané zlo.

To jen taková poznámka na okraj :)
 Olina 
  • 

Díky za trochu racionálna, 

(24.6.2005 12:34:56)
ale tahle věda byla tenkrát ještě v plenkách. No a teď je teprve na nočníku. Ale to nic fak, jsem z toho celá pryč když tady najdu jednu nebo dvě příčetné věty.
 L+2 
  • 

a ono se nasili nejak zvysuje 

(24.6.2005 12:37:33)

Jenom jsem se chtela zeptat. Ono se nasili v posledni dobe nejak zvysuje? To by me docela zajimalo, jestli existuje nejaka statistika, ze v roce 1970 byl takovy a makovy pocet "nasilnych" cinu a v roce 2005 je o 50% vice.

Ja mam totiz pocit, ze je zde nasili porad stejne, jenom se o nem vice mluvi a vi. Vzdyt co ja vim, tak se vrazdilo a kradlo vzdycky.
 Alena D. 
  • 

Re: zvysuje, statistiky na to jsou 

(25.6.2005 2:00:14)
Lido, nedavno se mi dostal do rukou jeden newsletter, uz ani nevim z jakeho londynskeho okrsku to bylo. Tam bylo presne rozepsano, kolik bylo spachano jakych trestnych cinu (vloupani do aut, domu, prepadeni, nasilne prepadeni, kriminalita mladeze, atd.) a kolik je to v porovnani s lonskem. Neco pokleslo (mam pocit ze vykradani aut), ale radikalne napr. pribyla kriminalita mladeze, zejmena pouzivani nozu. Ale to bylo pro ten dany okrsek, jak je to v ostatnich, nemohu rict, a za CR uz vubec nemohu rict :)
Ja osobne a jeste dve dalsi kamaradky jsme byly okradeny (ne kapsari, bylo to natvrdo s pestma) a ostatni kamaradky znaji par dalsich jejich kamaradek s podobnymi zkusenostmi. Krome toho svyho prepadeni jsem behem par mesicu jeste dvakrat volala 999 :(
 ZuziP 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: násilí v televizi 

(24.6.2005 13:02:21)
Marketa, tym odbornym slovam som nepochopila... V kazdom pripade tvrdenie, ze bez nasilia nie je laska, mi pripada len dalsia zvratenost z ust dalsieho "odbornika".
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: násilí v televizi 

(24.6.2005 13:17:45)
Zuzi, není to nic zvráceného, možná jsem to špatně napsala. Konraz Lorentz je zakladatel etologie a na základě pozorování různých živočišných druhů hledal vztahy mezi různými druhy chování. Velmi zajímavě dokládá, že vnitrodruhová agrese (vůči členu vlastního druhu) a utváření pevných rodinných/partnerských svazků jsou pevně provázané. Různá rituální namlouvací chování s vysokou pravděpodobností vznikla jako přeorientované útočné chování (zjednodušeně zaútočím, poznám že protivník je vlastně partner, odvedu útok jinam, postupem doby se z toho vyvinulo chování, které už s motivací útoku nemá nic společného). Možná jsi slyšela o tom, že úsměv je vlastně původně cenění zubů na protivníka - to je podobné. Podle Lorentze je klíčovým momentem schopnost rozpoznat "vlastního" od "cizínce" a odtud plyne jak agrese, tak vztah. Kdybychom byli zbaveni úplného základu agrese (asi jen tvrdým genetickým zásahem), přišli bychom pravděpodobně i o lásku, altruismus atd.

Olino, bohužel jsem to zas tak důkledně nestudovala, jestli máš nějaké nové odkazy, sem s nimi!
 ZuziP 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: násilí v televizi 

(24.6.2005 13:37:12)
Marketa, pozorovania su zaujimave, ale ten zaver, ze bez agresie nie je lasky, je podla mna blud. Clovek nie je zviera a neusmieva sa preto, lebo ceri na druheho zuby. Mozno to tak vzniklo, ale sme kdesi inde, uz davno nie v jaskyni a hlavne sme inde ako zvierata.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: násilí v televizi 

(24.6.2005 13:48:32)
Zuzi, možná by bylo lepší dělat odsuzující závěry až po přečtení ... Osobně si myslím, že odstřihávat se od našeho zvířecího původu je velmi nebezpečné a že pozorování a akceptování toho, co je v nás zakódované, pudové, instinktivní, je velice dobrá cesta k tomu naučit se to ovládat a řídit. Vědět, že agrese v nás se nezbavíme, ale můžeme ji umět řídit a přesměrovat (abychom si rozuměly, agresí nemyslím jen činy, ale i pocity vedoucí k činům). Vědět, na které vnitřní strunu působí demagogové okolo nás. To, co jsem napsala, není žádná chvála násilí, ale jen připomínka toho, že agrese je součástí naší lidské (chceš-li primátí, vlastně asi i savčí) identity, a je potřeba s ní umět pracovat.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: násilí v televizi 

(24.6.2005 13:53:16)
Aha, já už asi tuším, proč to nepochopení: celé to moje povídání byla vlastně taková odlehčující reakce na Ivaninu větu "Samozřejmě ideální by bylo, kdyby násilí vůbec nebylo :-)"

Neodvažovala bych se tvrdit, že v rámci lásky je násilí potřeba!
 ZuziP 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: násilí v televizi 

(24.6.2005 13:57:55)
Nechajme to tak, Marketa. Rozmyslam jednoducho inac. My ako ludia na rozdiel od zvierat, myslime... niekedy mi pride nebezpecnejsie, ak sa z porovnani so zvieratami robia zavery pre cloveka. Jednoducho je toto uplne mimo mojho myslenia a presvedcenia.

Som rada, ze si ten svoj zaver o laske a agresivite nemyslela vazne... uz som sa zlakla :-))
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: násilí v televizi 

(24.6.2005 14:11:22)
Vážně jsem to myslela, ale jinak, než to bylo pochopeno :)) Stejně mě vždycky překvapí, jak se někým můžu shodnout na jedné věci (diskuse o neplácání, o kojení ...) a totálně rozejít ve věci jiné. Proto sem na Rodinu chodím tak ráda - potkávám lidi a názory, které bych jinak třeba nepotkala.

Přeji pěkné odpoledne.
 ZuziP 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: násilí v televizi 

(24.6.2005 14:15:45)
Nuz, bola by to nuda, mat na vsetko rovnaky nazor, nemyslis? ;-))))
 Dana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: násilí v televizi 

(24.6.2005 14:51:14)
Marketo, to je velmi zajimave tema, mohla bys mi, prosim, napsat, jak se ta studie (ty studie) od Lorenze jmenuji? Predem moc dekuju.
S touto teorii souhlasim, dokonce se mi vybavila velmi stara lidova moudrost, ze laska a nenavist jsou dvojcata...takze si, Zuzi, nemyslim, ze by Lorenzova teorie byla takovy blud:-)
 Dana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: násilí v televizi 

(24.6.2005 14:53:11)
Teda, kdyz uz pominu ten fakt, ze nase babicky nedostaly Nobelovu cenu:-)
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: násilí v televizi 

(24.6.2005 14:59:22)
Dano, tohle mám z knihy "Takzvané zlo", naposledy vydala Academia, 2003, je to reprint vydání v Mladé frontě 1992. Kniha sama je z roku 1963, takže možná už budou zas nějaké pokroky, ale i sama o sobě stojí za to.

K těm nemyslícím zvířatům, to bych taky tak jistě netvrdila, stačí si něco přečíst o projektu Washoe (šimpanzice mluvící znakovou řečí, naučila ji i své adoptivní dítě a domlouvaly se jí v celé, byť uměle vytvořené šimpanzí rodině, takže pozorovatelé věděli, o čem si povídají). Roger Fouts, Nejbižší příbuzní, Mladá Fronta 2000, teď to někde běhalo zlevněné.
 Ivana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: násilí v televizi 

(24.6.2005 15:12:49)
Markéto, já myslím, že v lidské společnosti už násilí opravdu není potřeba vůbec. Samozřejmě by se dalo diskutovat o tom, že ve vývoji ta agrese potřeba byla.. Ale stojím si za tím, že by si lidé vystačili bez násilí.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: násilí v televizi 

(24.6.2005 15:23:02)
No, bez projeveného násilí bychom se obešli určitě, to si nedovolím zpochybnit. Ale z hlubin nám ji nikdo nevykoření, rozhodně ne kuturně. Nejsme zas tak starý druh a v přírodě jde všechno strááášně pomalu :)
 Ivana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: násilí v televizi 

(24.6.2005 15:51:10)
Markéto, tenhle obor tě jen zajímá, nebo máš nějaké vzdělání tohoto směru?
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: násilí v televizi 

(24.6.2005 20:03:02)
Ivano, jen jako koníček. Povoláním jsem matematik (biostatistik), k biologii a medicíně a zejména genetice mám profesně blízko. A od matematiky k nauce o informacích a odtud k modelům chování a vztahů mezi tvory je jen skok.
 Boďka 


Re: násilí v televizi 

(24.6.2005 18:30:36)
No myslieť si, že spoločnost bude niekedy bez násilia, je podľa mňa rovnako utopické, ako predstavy komunistov o tom, že ľudia budú existovať bez peňazí. Nie že by to v podstate nebolo možné, len je to nereálne.
V jednej sci-fi som k tomu čítala zaujímavý dialóg. Jeden vedec sa chcel mimozemšťana spýtať, aké majú zbrane. Iný vedec však namietal, že možno mimozemšťan nebude rozumieť otázke, čo keď vôbec nepoznajú zbrane. Ale ten mu povedal, že každý živý tvor, je jedno či ide o mysliacu bytosť alebo nie, či ide o jednobunkový organizmus alebo cicavca má svoje hranice v zmysle fyzického ohraničenia tela. Existencia každého živého tvora je vždy aspoň čiastočne na úkor iného tvora alebo jeho prostredia. Nikto nežije úplne izolovane. A kde dochádza ku kontaktu, dochádza aj ku konfliktu, bez ohľadu či ide o obranu alebo útok. A kto pozná obranu alebo útok, chápe, čo je to zbraň.
Nechcem tým samozrejme obraňovať násilie v zmysle krutého zaobchádzania s ľuďmi či zvieratami, zabíjaniu, týraniu, ponižovaniu - voči násiliu mám odpor, zažila som ho dosť v detstve:-((. Ale ak násilie berieme v najširšom slova zmysle, t.j. pod agresiou chápeme aj konanie, ktorým chránime seba a svojich blízkych, tak myslím, že takáto agresia je proste nevyhnutná. Problém je len vo vymedzení toho, kedy je naše konanie je ešte v zmysle zákonov, morálky primerané a ako naše správanie ovplyvní druhú stranu. Už samotné slovo morálka by bolo predmetom na dlhú diskusiu.
Ak by sme sa napríklad chceli úplne vzdať násilia, museli by sme sa napríklad vzdať jedenia mäsa (zabíjanie zvierať je predsa tiež násilie, či nie? Určite by sme svojim deťom nepremietali ako rozprávku na dobrú noc scény z bitúnku). Tiež by sme mali vzdať napríklad mlieka a mliečnych výrobkov a aj vajec. Nútiť kravu, aby bola každý rok teľná, vyčerpávať ju každoročnými pôrodmi a potom jej odobrať mlieko určené pre jej potomka, je predsa tiež násilie. A nútiť sliepku, aby sedela pri umelom osvetlení a v kuse produkovala vajcia, je tiež násilie. Áno, veľa ľudí sa práve kvôli tomuto vzdá týchto vecí, pochybujem však, že to urobí celé ľudstvo, jedine vo veľmi vzdialenej budúcnosti. Naschvál hovorím niektoré veci s nadsázkou, to len na ozrejmenie toho, že otázka násilia nie je taká jednoduchá vec.
Markétka má pravdu v tom, že to "zviera" v nás stále je. A myslím si, že či už sme mysliace bytosti alebo nie, pokiaľ naša existencia bude závisieť aj od fyzického tela, vždy v nás aspoň čiastočne bude.
 Pavla3 


Re: Re: násilí v televizi 

(27.6.2005 14:16:39)
Boďko,
super napsáno. Lépe bych to neuspořádala. Atˇse nám to líbí nebo ne člověk je největším (co do konzumace) predátorem. Ještě navíc si myslím, že možná, někde existuje nějaka jiná "civilizace", která je absolutně dokonalá a není energeticky závislá na jiném živém tvorovi.
 Andrea + 4 dětičky 


Re: Re: Re: Re: násilí v televizi 

(24.6.2005 14:10:45)
Já vím,že se s tím nedá nic dělat,ani jim filmy zakazovat nepomůže,protože jim to povykládá spolužák úplně do detajlu,hlavně ty scény s násilím.Ale já televizi omezuji na minimum,ale rozčiluje mně hlavně to,že když vařím nebo uklízím,tak místo abych jim pustila televizi,protože jakmile ji zapnu tak se tam objeví ,,Kobra 11 nebo podobného typu"",tak jim musím pustit video.Chvíli se dohadují co chtějí vidět,než se dohodnou a já potom v klidu uklízím.Párkrát u rodičů akční filmy viděli a máte vidět ty rozbité autíčka,protože tam taky rozbíjí auta jedno za druhým.Mám dva bratry ti si svých autíček vážili,byli na ně hrdí a zbírali je s kamarády,ale dnešní děti si ničeho neváží.Když je nerozbijí moje děti tak přijdou kamarádi a v zápalu hry je rozbijí.Ještě jsem vám nenapsala stáří mých dětí(kluci 8a6 a dcera 9).Ted jsem dokonce zakázala babičkám,aby jim přestali dávat hračky,místo toho aby koupili nějaké oblečení a doufám že si začnou svých hraček vážit.myslím si že i k tomuto trošku přispívá násilí v televizi.
 Pavla3 


Re: Re: Re: Re: Re: násilí v televizi 

(27.6.2005 14:13:24)
Adrieno,
s tím videem to praktikuju také. Taky u nás panuje zvláštní embargo na NOVU a zejména její dětské pořady.
Zajímavé je, že i já jsem nedávno zakázala obecně kupovat hračky, ale nemyslím si, narozdíl od tebe, že si děti neváží hraček, proto že to vidí v TV. Já jsem jako malá taky ničila autíčka jak na běž.páse. Ty hračky děti ničí a neváží si jich, protože jich mají MRAKY. Vždyť se podívej na všechny kinder vajíčka, happy mealy, nesquicky a podobné pokrmy a pochutiny pro děti. Všude je pro zvýšení prodeje přibalena nějaká ta hračka, více či MÉNĚ kvalitní. Takže už dříve jsem zakázala kupování výše uvedeného a dodržuji to. radši dceři koupím dvakrát do roka Barbínu za 600 než 20 pochoutek s přibalenou hračkou. A samozřejmě upřednostňuji oblečení nebo sportovní potřeby.
 Alfons 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: násilí v televizi 

(9.7.2005 14:55:01)
Ze západu sem vozí filmy které patří na smetisko. Prostě nejhorší svinstvo, jehož sledováním český národ degeneruje na úroveň orangutanů. Děcka uhlídat nelze, rodiče přece chodí do zaměstnání atp. Čeká se na to, až některý nezletilec zastřelí nějakého poslance, zabije jeho děcko atp. Teprve pak se bude něco dít.
 Hanka, studentka 
  • 

Násilí je všude kolem nás... 

(12.2.2007 20:41:04)
Násilí je všude kolem nás...jdete po ulici a vidíte, jak rodiče varují své děti před všemi nástrahami i tam, kde nejsou...Nebo když rodiče místo čtení pohádek na dobrou noc nechají dítě sedět u počítače u nějaké střílečky...nebo vůbec nevědí, co jejich dítko hraje a pak všechno svádí na televizi...ale vlastní vinu si neuvědomují. Kdyby si lidé našli více času na své děti, jejich kamarády či zájmy, ukazovali jim lásku...neměli by důvod chovat se násilně...
 Tomáš Gahler 
  • 

Reakce na článek 

(30.4.2008 4:48:55)
Pořád se všude mluví o násilí na dětech o násilných činech dětí.Většina ale těch tzv. odborníků nic takového neprožila.Jak o tom můžete mluvit. Viděli jste zkrvavenou tvář své matky, jak si ji myje ve vodě v rybníku (to mi byli asi tak čtyři roky), zneužívání své sestry otcem a svým starším bratrem a moje vlastní máma s tím nemohla nic dělat protože měla strach. Ale proč s tím neudělala něco když se s otcem rozvedla a on odešel.Dovedete si Vy odborníci představit jak jsem se jako dítě a i dnes jak se cítím. Se svoji rodinou jsem se přestal stýkat, žiju odloučeně sám, mám svoji práci. Bojím se navázat intimní dlouhodobý vztah. Proč? Protože mám obavy abych nebyl stejný jako můj otec nebo starší bratr i když ten má dnes rodinu a nevím o tom,že by byl ke své rodině, ke své nevlastní a ani vlastní dceři jak koliv agresivní, či že by si k nim něco dovolil. Vy tu mluvíte o násilném naučeném chování dětí. Já jsem v dětství viděl jen násilí ať už na mě, nebo na matce či sourozencích.Dnes je mi skoro čtyřicet let a je to poprvé co o tom mluvím. Asi je to chyba ale i kdybych o tom začal mluvit dříve, nebo¨podal trestní oznámení, ta léta dětství by mi to nevrátilo. I tehdy, i když nebylo těchto filmů moc kde zabíjení nepřátel bylo doménou hrdinství(viz Rambo)jsem neměl nikdy snahu nebo pocit se s nima stotožňovat nebo být jako oni. Dnes jak jsem už uvedl je mi čtyřicet let a moje vzpomínky z dětství jsou čím dál víc živější a jediný co mě drží abych neudělal co mě spravedlnost moje spravedlnost žádá jsou hry. Proč? No protože tam vystřílím všechny nepřátele a moje potřeba zabíjet je pryč .Čím je hra agresivnější a brutálnější, tím mě to o to víc uspokojí.Nikdy jsem ale neměl tendenci realizovat toto střílení v reálu. Potřeboval jsem se odreagovat a hraní těch to her mě pomáhá krotit moje emoce, Chci tím říct, že videohry ať jsou jak koliv brutální a ukazují násilí, v každé hře si hráč může vybrat zda chce být kladný či záporný hrdina, nemají rozhodující vliv na mentalitu dané osoby.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.