| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Jak vést děti k asertivitě – odmítání

 Celkem 35 názorů.
 Simča, dcery *1988 a 1997 


A funguje to!!! 

(14.6.2005 11:58:26)
S našimi dětmi máme tu zkušenost, že to fakt funguje - tím myslím to opakování NE. To mrsknutí matky sebou na zem vedle dítěte by možná fungovalo také, ale i když jsem dost asertivní, tohle bych nezvládla. Ale musel to být na ni fakt úžasný pohled....
Pokud se týká toho striktního "ne", je třeba, aby to ne neslyšely příliš často. Potom by se asi jeho efekt ztrácel.
Moje matka to také aplikovala (už před 30 lety) a asi to pro nás děti bylo svým způsobem dobré vědět, že ne je prostě ne. Vím, že v jedné situaci jsem chtěla jít s kámoškou ven a mamka řekla ne. Kámoška začala škemrat a já jí na to povídám "To nemá smysl, když maminka řekla ne, tak je to prostě ne." bylo mi to prostě jesné. A nikdy jsem si nemyslela, že by mamka byla moc přísná, nebo něco takového. Jenom vím, že když jsem byla starší (asi tak 15 - 16), tak jsem debatu s ní začínala tím, že chci, aby mé argumenty vyslechla dřív, než řekne ne, protože jsem tak nějak tušila, že když ho vysloví, tak ho těžko může vzít zpět, aby "neztratila tvář".
Takže držím nám všem palce, abychom na ty naše dárečky měli dost pevné nervy.....
Simča
 Xantipa 
  • 

Re: to by byla švanda 

(14.6.2005 12:39:45)
Nic proti tomu, když by se matka řvoucího chlapečka vrhla na zem a taky řvala. Tohle vidět, tak se umlátím smíchy. A myslím, že bych nebyla jediná. Nevím, jestli by to pro toho dotyčného chlapečka bylo dost výchovné. Možná by se těšil, kdy už maminka konečně něco takového zase zopakuje.
Já tedy nevím, ale tento způsob výchovy se mi zrovna nezdá. Neumím to přesně popsat, ale když se píše, že děti napodobují rodiče, je správné, aby se rodič choval jako pošetilé a vzteklé dítě?
 Beezi,V+J 


Re: Re: to by byla švanda 

(14.6.2005 12:45:08)
Předpokládám, že odpovědi se nedočkám, když je článek převzatý z časopisu, ale přesto se zeptám: To byl skutečně příklad z praxe? To opravdu někdo zažil, nebo je to jen modelové řešení situace? Tu maminku bych totiž fakt chtěla zažít. O asertivitu se u svého syna pokouším dnes a denně, ale za vzor by si mě asi nikdo vzít nemohl. :-))) A válet se v supermarketu na zádech....o to bych se snad ani nepokoušela...
 Beatrice 
  • 

Re: Jo jo... 

(14.6.2005 13:18:42)
Myslím, že ta řvoucí matka v supermarketu byla jen modelová situace, alespoň takhle jsem to pochopila.
S autorkou souhlasím, škoda, že jsem podobné články nečetla dřív, přiznám se, že jsem asi do 6 let svého synka vychovávala přesně tak, jak to autorka popisuje- věčné diskuze, vysvětlování, rozebírání, byl problém aby si šel vyčistit zuby aniž by minimálně 4krát neřekl Mně se nechce, a Proč teď ... Neuměl poslouchat, občas padla věta "Ty mě už nemáš ráda, protože mi to nechceš dát (koupit a t.d.)," já zas neuměla říct NE tak, abych nevysvětlovala a aby NE bylo prostě NE.
Uvědomila jsem si, že tudy cesta nevede. Tak jsem se o to začala zajímat, přečetla jsem dost knih o dětské psychologii, mimo jiné i knihu o hranicích, které děti potřebují (Portál) A změnila jsem se. Nesmějte se mi- přesně takhle to bylo. Vychovávala jsem jinak. Dnes je mému synovi 8 let a všechno je tak, jak má být, syn udělal obrovský pokrok, je rozumný, ví, že NE je NE a tak to prostě je. Odpadlo fńukání kvůli každé prkotině, škemrání a věčné diskuze.
Ten náš vztah tím hodně získal, hodně si se synem povídáme a zrovna včera před spaním mi řekl, že jsem ta nejlepší maminka na světě. Když jsem se ho zeptala proč, odpověděl "Proto, že mi důvěřuješ "
 Pudicitia 


Re: Re: Jo jo... 

(14.6.2005 14:16:13)
Batrice,
váš přístup není posměchuhodný, ale naopak obdivuhodný. Zdaleka ne všichni rodiče jsou ochotní podrobit kritice svůj vlastní styl výchovy, když něco neklape. Poučit se odbornou literaturou /s použitím vlastního rozumu, neb je velmi různorodá a nejedná se o patenty na pravdu/ může být velmi prospěšné. Mně jste potěšila.
 JankaP 


Re: Re: Jo jo... 

(14.6.2005 15:08:54)
Gratuluju, že jsi svůj styl výchovy dokázala změnit. To opravdu není lehké!
Jana
 monika + 3 
  • 

Re: Re: Re: to je švanda 

(15.6.2005 7:22:47)
No v supermarketu jsem se ještě neválela, ale na ulici už jsem několikrát dupala nožičkama a vztekala se. Ono to sice funguje, ale jednou za čas. Pokud to budete dělát denně, tak se to omrzí stejně jako při každém nákupu opakované: "Ne nekoupíme žádnou hračku" a k tomu plačtivá, vztekavá případně odmítavá scéna /vyber dle momentální nálady/. Nebrat chlapečka /tři a půl/ na nákupy také nepomáhá, scéna se jen přesune do domácího prostředí a trvá ne půl hodiny, ale několik dnů, případně i týdnů, kdy mele /nasertivně/ jako kolovrátek: "Já to ale počebuju" /za "to" dosaď, co je zrovna aktuální. Trvá to čtyři měsíce a nepomáhá ani prosté NE, ani vysvětlování, já jen doufám, že když vytrváme, tak zvítězíme.
PS: Starším dětem také stačilo jen prosté NE.
 Eva B., dvouletá dcera 
  • 

Re: to by byla švanda 

(19.10.2015 8:30:36)
Přesně tohle udělala jednou v obchodě moje švagrová. Tchýně co tam s ní byla říkala že myslela že se propadne hambou. Ale fungovalo to ~:-D Já bych to taky asi nedokázala~:-D
 Toranoko 
  • 

Re: Re: to by byla švanda 

(16.6.2005 14:16:31)
Podle mě si právě ten chlapeček uvědomil, že fakt něco není v pořádku, a jak to vypadá, když se někdo takhle chová. Já myslím, že jako ojedinělý zásah to není vůbec špatný, ukázat vidíš, jak to vypadá.
A navíc si myslím, že rodič nemusí být za každou cenu ten správně se chovající a ovládající a dokonalý - naopak, chyby a pošetilosti rodičů někdy dokážou zázraky, sbližují a dělají rodiče normálními lidmi.
Když jsem třeba poznala, že mamka něco nezvládne, bylo to daleko účinnější než jakékoliv prosby, argumenta i výčitky.
 Beruška9 


ano 

(14.6.2005 12:55:27)
veolmi pěkně napsáno. Umět říkat NE je opravdu notně důležité pro rozvoj dětí i dospělých a pro udržení zdravých hranic.
 Misa3 


No nevim 

(14.6.2005 15:26:48)
Kdysi jsem videla kamaradku s ditetem, kdyz lezelo na chodniku a kopalo nozickami, jak se snazi pred lidmi predstirat, ze k nemu nepatri, natolik dokonale, ze tomu uverilo i dite a po chvili zureni si povsimlo, ze ho obklopuji neznami lide a maji poznamky typu, "co kdyz ma epilepsii..." a "kde ma hergot matku..."

Mam dojem, ze i kdyz kamaradka byla presvedcena, ze to zvladla super, ja o tom nebyla tak jista, mela a mam dodnes trochu obavy, ze pokud to dite jako dospely clovek zjiti, ze prekrocilo sve hranice, ze muze mit podvedome obavy, ze to ma za dusledek ztratu milovane bytosti tj. matky a to bych rekla, ze je prilis kruty trest...Takze mozna, ze si pak je neustale nejisty, jak pocity matky k sobe, tak naopak a nakonec tim, zda vubec muze neco chtit, kdyz by ho to mohlo stat prilis...

Mne vychovalal dedecek. Zvladl to jiste lepe nez otec a to uz proto, ze me mel rad. Ale od ranneho veku se mnou jednal jako s dospelou, takze pokud neco bylo tabu, vysvetlil mi, proc to tabu je. Protoze jsem ho mela moc rada a protoze mi babicka dost casto predhazovala, ze nebyt jich, tak me otec utluce a ze jestli nebudu poslouchat vrati me otci( docela dobra vyhruzka, ze, takova asertivni-tedy na mne to dost pusobilo) poslouchala jsem. I kdyz si myslim, ze nejpodstatnejsi bylo to, ze jsem dedecka milovala a udelala bych cokoliv, aby me pochvalil a bylo by mi strasne lito, kdybych ho nejak zarmoutila. Takze to bylo docela snadne, on mi vysvetlil proc ne a ja to proste nedelala. Takze jednak jsem byla rada, ze vim proc a ze se mnou dedecek jedna hezky, za druhe jsem proto ze se mnou jednal hezky nemela tendenci se stavet na zadni. Takze mozna, ze je to jen u nekterych deti a ze u ostatnich by stacila laska a schna udelat dospelemu radost. Delat mu radost i kdyz nevi proc, mi nepripada moc dobre, i kdyz je mozne, ze to je venovano jen detem, ktere lehavaji na chodniku a kopou nozickami...A bylo by dobre, kdyby dite vedelo proc uz proste proto ze tohle chce naprostou duveru k dospelym a to znamena brat dospeleho jako nejvyssi autoritu . "Ne!!" je proste takove vojenske a i kdyz se mi cely clanek velice libil, tak tohle ne, uz proto ze to nenechava v diteti dost prostoru na uvahu o tom, co je spravne a co NE.

A pak je tam prilis velka duvera v autoritu dospeleho a mam dojem, ze ani tohle neni spravne, protoze dospely se muze mylit a dite muze mit pravdu a co potom s tim "NE" na pocatku vychovy? Nebo je to omezeno vekem? Ze pokud dite "ne" nechape a snazi se ho anulovat, tak mu nic nevysvetlovat??? Hmmm.. a kdy potom s vysvetlovanim zacit? Co kdyz to prijme jako vychovny vzor, znam par dospelych, ktere nektere veci nedelaji, jen proto ze maminka rekla kdysi ne a nekdy to nejsou zrovna veci, ktere by meli logiku.

Vyroky typu: "Ma matka dokazala za stokorunu navarit cele rodina na viked..." "Ma matka nikdy nenosila kozene rukavice, protoze pletene jsou lepsi..." atd. Mam dojem, ze nekde na pocatku bylo ono ne, bez vysvetleni, takze dotycny si naprosto prestal klast otazku proc ne!!!!

Je to proste prilis autoritativni a mam pocit, ze ne bylo i pri nekterych vecech, ktere se dely behem druhe svetove a nejen to. Jo neco mi na tom hodne vadi...clovek by se mel pro ano i ne rozhodovat sam a nemely by se mu do toho plest vzpominky typu ze, ne je proste ne protoze to rikala maminka...
 Líza 


Re: No nevim 

(14.6.2005 15:32:23)
Já si nemyslím, že by to dítě mělo pocit ztráty milované bytosti. To jen lidi okolo, kteří nevědělii, co se děje, tak reagovali.
Mám totiž podobný zážitek, moje dcera v necelých dvou letech vysekla afektivní záchvat v zoologické zahradě. No a já s druhou dcerou jsme si sedly na obrubník a koukaly a čekaly, až ji to přejde. Ihned se našel někdo, kdo začal "kde máš maminku, ty ses ztratila?" Ale ona moc dobře věděla, kde má maminku :-))))), ale taky věděla, že maminka nezačne skákat okolo a dělat další hysterické scény k té její vlastní.
Možná jsi taky naskočila na tu reakci okolí, Míšo, ale o ni opravdu nejde. Jde jen o to, co je mezi tou mámou a tím děckem. Pokud se vzdálím (obrazně řečeno), odejmu mu svou pozornost, tak jen oslabuju nežádoucí chování, a svou pozorností odměním zase až to chování žádoucí, tedy uklidnění a konec vzteku. To není ztráta matky ani odejmutí lásky, pouze pozornosti.
 LAJ 


Re: Re: No nevim 

(14.6.2005 16:18:48)
Doufám, že článek si přečte co nejvíce rodičů, neb vztek a zuřivost je dosti běžný jev..

Narazila jsem již bohužel na něj zhruba před dvěma měsíci, kdy mé dítě vystřihlo na cestě "hysterický oblouk" přímo ukázkový.
Dnes si dcera /15 měsíců/ lehla s mírným brekem v hypermarketu na záda na zem, zjevně rozladěná z toho, že NESMÍ shazovat věci z regálů. Pár osob /hlavně matek/ se na mě divně koukalo, ale je mi to celkem fuk. Jedinou možností je ignorovat, no ne?
 LAJ 


Re: Re: Re: No nevim 

(14.6.2005 16:32:30)
A ještě: taky ale musím souhlasti s Bézou a Xantipou, že snad ani není pravda, že si matka v supermarketu lehla vedle dítěte a zařvala "to ti nekoupím" nebo tak něco.. Jestli jo, tak klobouk dolů..
Toto bývá často uváděno jako příklad Co dělat, ale nevím, zda je toho některá matka na veřejnosti schopna. Nedávno jsem napodobovala dceru jak se vzteká, kopala jsem nohama i rukama, "kvičela" jako ona.. Ale to jsem dělala DOMA, venku bych to opravdu nikdy neudělala. Jo - a výsledek? - dcera se začala chechtat, byla to kombinace vzteku a smíchu..

 Simča, dcery *1988 a 1997 


Re: Re: Re: Re: No nevim 

(14.6.2005 17:03:07)
Johanesko
ale tím, že se dcera začala smát - byť přes slzičky vzteku - se už dostávala z afektu, kdy leží, řve či piští a na žádné argumenty není schopná reagovat. Já jsem si nevšimla, zda uvádíš, kolik dceři je, ale já mám třeba dobrou zkušenost s pubertální dcerou. Ta si pravda už na zem nelehá a patičkami nekope :-D, ale její projevi si s těmito mnohdy nezadají. Soukromě tomu říkám, že má pubertální zatmění mozku. A když se mi v takovémto okamžiku povede udělat či říci něco, čemu se zasměje, je tím narušen ten blok rodič x pubertální dítě (tedy "voni jsou blbí a nic mi nikdy nedovolí" x "já ho snad zabiju, vždyť je to pro jeho dobro, po kom to dítě je?") a je možné DISKUTOVAT. A to je první krok k tomu, porozumět jeden druhému.
Simča
 LAJ 


Re: Re: Re: Re: Re: No nevim 

(14.6.2005 18:24:33)
Simčo, dcera měla nedávno 15 měsíců. U pubescentů je to samozřejmě o něčem jiném, také do toho za pár let "dorosteme" :o) Teď bych ještě dítěti mohla vysvětlovat jak chci, ale je to zbytečné, stačí jí zatím jiný tón hlasu a "nenenenene".
 Štěpánka+6+3 
  • 

Re: Re: Re: Re: No nevim 

(22.6.2005 22:58:15)
Johanesko, tak to napodobování fakt funguje, taky jsem to několikrát vyzkoušela u obou svých dětí. Naštěstí ty záchvaty nebývají tak časté. Napřed byl úžas, co že to máma blázní, pak se pomalu začínal objevovat úsměv, byť přes slzičky a nakonec záchvat úplně přešel. Myslím si, že se tím dosáhne dvou věcí: jednak se těm malým brunátným andělíčkům vezme zbraň z ruky a taky se odvede pozornost. V případě potřeby to praktikuju, vždy s úspěchem. Venku jsem to zatím nezkoušela - a asi k tomu ani nenajdu odvahu, zatím stačila větička "já jdu napřed, až se uklidníš, tak přijď, počkám tamhle" a ostentativně si sednout na lavičku pár metrů vzdálenou a začít se něčím zabývat. Uvidím, jak dlouho to bude mít úspěch...
 MirkaEyrová 


Re: Re: No nevim 

(14.6.2005 22:03:39)
No jo, Lízo, jenže jak je potom možné, že když jsme chtěli tak dvou, tříletého vztekajícího se syna vystrnadit do "svého pokoje", jak se často doporučuje, byl celý bez sebe hrůzou, že bychom ho opustili? No nevím, ale jak má eventuelně člověk poznat, co dítě cítí ještě jako pouhou ztrátu pozornosti, a co už jako ztrátu rodiče?
M.
 Líza 


Re: Re: Re: No nevim 

(15.6.2005 6:11:52)
Mirko, ale jednoduše, právě v interakci s tím dítětem.
Ty máš syna, který v takové situaci reagoval panikou (předpokládám, že u vás nedošlo k tomu, aby mu někdo přitom říkal, že když zlobí, nemáte ho rádi, protože tě trochu znám :-)), a to znamená, že to není pro něj.
Moje starší holka už kolem 15 měsíců věděla, že když se vzteká, tak bez nadávání ji odnesu do pokoje a řeknu jí vlídně, že až ji to přejde, tak zas může přijít, a ona se tam fakt dovztekala a přišla.
Mladší sice v takové situaci v rpvní chvíli začla zuřit ještě víc, ale bylo jasně vidět, že jde o boj o moc, nikoliv o úzkost a paniku.
Pro tvoje dítě s jeho úzkostnějším založením by to přitom bylo nesnesitelné. OK, ale právě tohle je třeba posuzovat pořád, žádná rada není univerzální, protože každé dítě je jiné (a taky je každý rodič jiný - pokud se začneš náhle "podle knížky" chovat v naprostém rozporu s tím, jka ses chovala dosud, může to dítě snášet velmi těžce; pokud by tvoje chování logicky navazovalo na to, co dítě od tebe zná, vezme to).
 L+2 


Ja tomu clanku nejak nerozumim 

(14.6.2005 15:22:39)
Nazev clanku je "Jak vest dite k asertivite", ale obsah clanku chapu jako jak maji byt rodice asertivni ke svym detem a umet jim rici Ne.

No, tomu moc nerozumim, nebo jsem neco prehledla? Nebo bych mela jit do kurzu komunikace k autorce naucit se cist co kdo pise?
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Re: Ja tomu clanku nejak nerozumim 

(14.6.2005 16:56:54)
L + 2
Já to chápu tak, že pokud bude jednání rodičů a lidiček okolo dítěte asertivní, naučí se ono asertivnímu chování přirozeně, nápodobou, bez drahých kurzů asertivity :-D.
Jak jsem uvedla, moje mamka jednala mnohdy asertivně (aniž toto slovo kdy slyšela) a já na kurzu, kde jsem se s asertivitou poprvé setkala zjistila, že mnohé postupy jsou mi naprosto přirozené a chovám se tak, aniž mne asertivitě kdo kdy učil. Tak asi takto to myslela autorka....

Jinak k tomu NE jako příliš striktnímu zákazu - naše rodiče nám i já svým dětem také - vysvětlovali, proč něco ne, ale jen jednou, logicky zdůvodním a potom o zákaze nediskutuji. Jen je - jak jsem již psala - potřeba nejprve, před uděláním rozhodnutí, dobře vyslechnout potomka (to se ale pochopitelně netýká rozhodnutí batolete hrát si s kamínky uprostřed silnice, či dítěte zhazovat zboží z regálů. I když tam bych asi stručné vysvětlení - vzhledem k tomu, že nejde o přímé ohrožení života - podala. Asi tak ve smyslu: chtějí tu mít pořádek, to zboží není naše, ještě jsme ho nezaplatili a až ho zaplatíme, tak s ním také nebudeme házet na zem, neboť se může rozbít....)
Simča
 L+2 
  • 

Re: Re: Ja tomu clanku nejak nerozumim 

(14.6.2005 19:01:22)
Simco,

mas asi pravdu, zekdyz se rodice chovaji assertivne, dite se nauci kopirovat jejich chovani, ale ten clanek to nerika!
 MirkaEyrová 


Ne, ne, ne - s úsměvem? 

(14.6.2005 21:40:21)
Jde o zajímavý článek, to v každém případě.
Nicméně jeho název podle mě vůbec neodpovídá obsahu: ve článku přece nejde o to učit dítě asertivitě, ale pomocí asertivity určovat dítěti hranice v chování.
Sama souhlasím s první polovinou článku - že je třeba dítěti jasně stanovit hranice a nedovolit dítěti to, co vnitřně považujeme za špatné.
Druhá polovina, která pojednává o tom, že se má dítěti něco vysvětlit JEN JEDNOU a pak už se klidným hlasem nebo s úsměvem říká NE, NE, NE - ta už je sporná. Zcela odporuje tomu, co spousta lidí doporučuje - vše klidně vysvětlovat dítěti, aby POCHOPILO a poslechlo S POCHOPENÍM. Což je taky moje vlastní zkušenost - mně nikdo nikdy nic nevysvětloval, a já pak měla tendenci (v brzkém mládí) si všechno dělat po svém (samozřejmě opačně), protože jsem NECHÁPALA příčiny, následky apod. Že se dítěti věc "může" JEDNOU vysvětlit? Mno - nejsem si moc jistá, že JEDNOU takříkajíc stačí: aspoň moje dítě má zatraceně špatnou paměť - a trvá několik let, než se mu nějaká ta zásada "zadře" do paměti. Kromě toho, když se nějaká věc vysvětlí dvouletému batoleti, je vlastně hóóódně nepravděpodobné, že by dané vysvětlení pochopilo.
Druhá věc: S ÚSMĚVEM říkat NE mi připadá naprosto nesmyslné. Úsměv znamená radost, veselí, legraci - aspoň moje zkušenost (a i mnohé teorie) praví, že když něco řeknu s úsměvem, že dítě to bere jako LEGRACI a ne jako vážnou věc.
A nakonec: kdesi jsem slyšela nebo četla něco v tom smyslu, že dítě může potřebovat CÍTIT, že rodiči na něm záleží - a i přesto, že rodič dává dítěti svoji lásku najevo i několikrát denně, může potřebovat tuto lásku pocítit skrze "citovou reakci" (nevím, jak jinak bych to nazvala). Tedy - je neklidné, dokud rodič reaguje "klidně", a tak dlouho opakuje své zlobení, až rodič "vypění" - a světe, div se - dítě poslechne. Zajímalo by mě, jak je to možné, že to i takto může fungovat - ale u nás tomu tak bývalo dost často.
Takže - ano, určit hranice a nedovolit to, co nechceme dovolit - ale jestli se to dá zvládnout kafemlejnkovým NE, NE, NE, to je otázka.
M.
 LAJ 


Re: Ne, ne, ne - s úsměvem? 

(14.6.2005 22:05:37)
Mirko, ale batole se třeba tím NE NE NE učí. Dcera to již chápe, ví že když ji řeknu nene, tak sama začne kývat hlavou jako nene a přestane určitou činnost - občas /zatím ne zuření:o)/ - dělat.
Vysvětlovat cos má smysl až u dítětě o něco staršího..
Ale souhlasím, že říkat NE NE s úsměvem nelze.
 Gábina a Kačenka 
  • 

Re: Ne, ne, ne - s úsměvem? 

(14.6.2005 22:28:50)
Ahojky, tak nevím Mirko, jestli jsi někdy zažila dvou-, tříleté dítě, které si v supermarketu vzalo do hlavy,že mu máma ten půlkilový sáček bonbónů prostě koupí a basta. Samozřejmě, že první reakce je, že bonbónky nekoupíme, protože jich má spoustu doma, že nemůže papat tolik bonbónů, protože by ho bolelo bříško,...Ale pokud si capart vezme do hlavy, že se bonbony koupí, tak bude veškeré vysvětlení stejně ignorovat, kdežto vlídné, rozhodné a opakující se NE, k jeho ouškám pronikne. Mám to vyzkoušené a musím říct, že scény na toto téma se odehrály asi tři - první veliká, kdy Kačenka skutečně vřískala na celý krám, kopala do vozíku a mlátila kolem sebe, podruhé to byl už jen velice slabý odvar a potřetí už spíš do mě jen hučela. A od té doby pohoda. Je pravda, že skoro pokaždé ji nechávám o skladbě nákupu trochu rozhodovat, ale např:"Kačenko, pojď si vybrat jogurt, koupíme Lučinu nebo pomazánkové máslo, uděláme si k obědu květák nebo mrkev? Malá je spokojená, že může sama vybírat a já mám(alespoň v tomto směru :-)) čisté svědomí, ohledně výchovy potomka.
P.S.Tím úsměvem je spíš míněno milé a vlídné ladění obličeje a hlasu, než nějaké veselí. To by určitě vyvolalo jen další a ještě větší vlnu vzteku (Vůbec se nedivím, kdybych zuřila a nědo se tomu smál, tak asi vzteky puknu:-))
 MirkaEyrová 


Re: Re: Ne, ne, ne - s úsměvem? 

(14.6.2005 23:54:21)
Gábi, já to spíš vidím jako - dítě něco chce (dělá) - řekneme, že to nemůže mít a proč (se to nedělá a proč) - pak se opakuje NE NE NE - dítě se podvolí. Druhý den dítě chce (dělá) totéž - řekneme, že to nemůže mít a proč (se to nedělá a proč) - pak se opakuje NE NE NE - dítě se podvolí atd. Nedovedu si představit dvouleté dítě, že by si do druhého dne pamatovalo, PROČ to či ono nemůže dělat nebo mít (ačkoliv se zdá, že tu jsou i výjimky; anebo že by takovej ignorant byl jenom můj syn?:-)) Takže JEN JEDNOU si stále myslím, že nestačí. Myslím, že to chce minimálně pokaždé, když se tatáž věc znovu objeví.
--- Ale dítě se mi na podlaze marketu ještě nikdy nesvíjelo, to je fakt:-)))
M.
 L+2 
  • 

Re: Ne, ne, ne - s úsměvem? 

(15.6.2005 13:30:18)
Mirko,

zcela s tebou souhlasim. Clanek nema vubec nic spolecneho s tim, jak vest dite k asertivite, ale je o tom, jak maji byt rodice asertivni vuci diteti.

Plne take souhlasim s tvym komentarem o tom, ze opakovani Ne,Ne, Ne bez vysvetleni, a navic jeste s usmevem, je z hlediska vychovy velmi podivne. Usmev = pohoda. Vysilam tim vlastne naprosto "zmateny signal" smerem k diteti.

Co mi ale na clanku vadi nejvice, je naprosta "ignorace" ditete. Ja si myslim, ze je potreba diteti take naslouchat, komunikovat s nim, vyslechnout jake ma dite zrovna vazne duvody k tomu, ze neco chce? Co kdyz chce bonbonky, ale ve skutecnosti dite pocituje hlad, tak se s nim mohu domluvit, jestli treba misto bonbonku nekoupime housku (stalo se mi to nekolikrat), to se ale rodice musi namahat diteti naslouchat a zjistit pricinu jeho chovani. Ne, arogantne a s usmevem rikat Ne, Ne,Ne. To se mi prave potom stane, ze v puberte se mi dite radsi na nic ani ptat nebude, a bude si delat podle sveho.
To neni o tom, ze diteti nenastavim hranice. Naopak. Ale dite musi mit jasno proc ty hranice jsou takto nastaveny, protoze pak ho ani nenapadne tyto hranice prekracovat.


No nevim, trosku pochybuji o autorcine schopnosti byt specialistou na komunikaci. Jednak je jiste, ze autorka neni schopna skloubit obsah clanku s nazvem, jednak si take myslim, ze assertivita obecne, neni o tom, ze s usmevem budu nekomu odmitat Ne, Ne, Ne, bez toho, abych zjistila, ze protistrana jasne pochopila, duvody odmitnuti, at jsou to deti, ci dospeli.
 Pavla3 


Ne jen dočasně 

(14.6.2005 22:17:23)
Já mám zkušenost zatím s nejstarší dcerou (teď7) v tom smyslu, že jednou jí něco vysvělím Proč ne a ona to pochopí a škemrat přestane. Problém je, že je to dočasné. Tak jak se mi to právě děje u mobilu. Před vánoci jsem vysvětlila, že mobil ježíšek nepřinese a proč ho nepřinese. Byl klid. Pak ale milá Káťa za 3 měsíce přijde na to, že důvody proč nemohla mít mobil už pominuly a teď by ho už mohla mít. Tak já musím vysvětlit, že všechny důvody nepominuly popř. najít další důvody atd. A ještě nevypadat jak pitomec, že jsem ty důvody neřekla již před tím :-) Dobře si všechno pamatuje. Jednou ne stačí, ale stejně je to dočasné.
 Šáry 
  • 

Ne a ne ;o)) 

(15.6.2005 13:48:54)
Mám pocit, že to s tím "vysvětlit jednou" autorka myslela tak, že by se člověk neměl zbytečně zaplétat do hledání důvodů, proč dítěti nemůže vyhovět. Měl by si najít jeden nebo dva nejpádnější a ty pak použít.

Taky nejsem pro to, říkat NE bez vysvětlení, stejně jako Mirka nebo Míša jsem byla dítko citlivé a když mi řekli PROČ ne, poslechla jsem spíš, protože jsem neměla pocit, že jen tupě poslouchám něčí příkazy. Mému dítěti jsou zatím jen dva roky, ale taky se snažím vysvětlovat, proč mu třeba nemůžu v supermarketu dát nic, dokud to nezaplatíme. Někdy se daří, někdy ne. Někdy zafunguje spíš odvedení pozornosti, někdy taky vůbec nic (zejména když je prcek unavený, to pak vydrří řvát a vyvádět třeba hodinu a půl). Souhlasím taky s tím, že dost pomůže, když je člověku naprosto jedno, co si o něm v tu chvíli myslí okolí, protože MY víme, že tím, co děláme, sledujeme nějaký dlouhodobější cíl, o kterém ta všetečná paní odnaproti pravděpodobně nemá ani potuchy. Hlavní je nenechat se tím rozhodit ;o))
 Ina 
  • 

a co kompromis? 

(16.6.2005 11:49:46)
Není v současném světě umeni kompromisu a schopnost vest dialog dulezitejsi vlastnost nez asertivita či poslusnost? Tvrde Ne svemu 5-letému synu říkam pouze v pripadech nebezpeci nebo moznosti ublizeni nekomu a uz to pozna podle tonu. Ale proc nemela bych vyslechnout i dětské protiargumenty svého ditete? Dohadovani o tom, jestli pujde spat pred nebo po dobehnuti titulku filmu jsou absurdní, ale proc nepostoupit tu drinu jesti konecna dohoda vede k vzajemnemu uspokojeni? Neni to take prilezitost dite ucit, ze nedodrzet vlastni slib je pod urovni a tim budu pohrdat?
V obdobi vzdoru take posilali jsme ho pryc z pokoje, ale vzdy potom nasledovalo smireni, vrele objeti a dohoda. Pokud to vedel, myslim, ze ze sveho vyhnanstvi nebyl az tak zoufaly. (tim reaguji na diskusi Lizy a Mirky). No, mame doma pekne tvrdou hlavicku a zadne zazracne ditko, ale obcas z nej mam pocit, ze s tim nepodcenovanim jeho inteligenci a trenovani kompromisnich schopnisti mela jsem pravdu...
 MirkaEyrová 


Re: a co kompromis? 

(16.6.2005 14:07:48)
Ino, moje náruč byla synáčkovi vždy otevřená:-) Až na to, že právě můj syn a právě v oné inkriminované době kolem roku až čtyř let o tulení zájem jaksi prakticky neměl. Navíc - je paličák paličatej, takže když něco NECHCE vyzkoušet, tak ho k tomu nedonutíš:-) (Pardon, teď už jo, už zdá se tak trochu "rozum bere":-), takže se zpravidla nechá ukecat rozumovými argumenty a smlouvami typu "vem si jednu lžíci, a když ti to nebude chutnat, tak to holt nebudeš jíst"). Jinými slovy řečeno - neměl ani příležitost si vyzkoušet, že "potom" bychom ho zase s láskou přijali:-(
M.
 Ina 
  • 

Re: Re: a co kompromis? 

(16.6.2005 16:22:46)
U nas to také trvalo až "nabral rozumu", to jístě :-). Jen chtěla jsem říct, že mne se také nezdají ty rady držet se pevných principů a to s klidem a s usměvem. Na jedno dítě zabere rozčilení se rodičů, u nas častějí - jasná nabídka smíru, možnost smlouváni po dobrem a tak dosažitelných oboustranných ustupků, a občas také jasně naznačené rozčileni. Vždyť v obou případech jde o emoční dialog.
 Eva - 2 děti (4roky a půl roku) 
  • 

Zkuste srdíčko 

(21.6.2005 11:53:32)
Přečetla jsem si několik příspěvků k diskusi o asertivitě, pominuli chybky v náznu jestli asertivita dítka nebo rodiče a slovíčkaření a tom co je klidná tvář a úsměv a řeknu něco o výchově svého - pravděpodobně zlatého dítka. Ono to chce trochu od každého - srdíčko by mělo napovědět, kdy je třeba dlouho vysvětlovat a rozebírat a naslouchat a někdy je zase lepší říci NE bez diskuse. Oni jsou totiž dětičky i rodiče dost individuální a co platí na najedno nelatí na druhé a co platí v jedné situaci nemusí platit vždy!!! Myslím si že dobrá matka ví, jak se svím dítkem zacházet a jak ho usměrnit a každá se pak bude sama sobě zodpovídat, až z něj vyroste drzý rozmazlený spratek. Pokud to mamiky nezvládnete/me, zapláčete/me v pubertě svých ratolestí a později...některé i dřív.
 Jana a 2 cácory (2 a 4 roky) 
  • 

Ne znamená ne 

(22.6.2005 22:33:47)
Nevím, nevím, ale na ty moje potvůrky toho moc neplatí. Ze začátku jsem taky stále vysvětlovala proč ne a proč to tak nejde. Časem jsem zjistila, že to nikam nevede, tak jsem začala říkat stručné NE. Když to nefunguje, tak dělám hluchou. Své rozhodnutí jsem řekla a tím to pro mě skončilo. Někdy to efekt má, ale někdy ne a začne vztekání a křičení. Znáte to. Nyní se snažím je napodobovat při jejich křičení, řvaní a vztekání (samozřejmě ne na ulici, jen doma) a musím říct, že to docela zabírá. Děti spozorní, vztekají se míň a míň, pak už jen ze vzdoru, ale nakonec to končí tím, že se tomu všichni smějeme. Dětem to totiž připadá hrozně směšné. Pak vždycky řeknu "tak takhle vypadáš, když se vztekáš, není to hezké, viď?" Nebo jsem tu starší zkoušela nahrát na video a pak jsem jí to její chování pustila. Funguje to taky, ale často to neděláme. J.
 Vratislav Červenka, 4 letý "půjčovaný" vnouček 
  • 

Co se mi osvědčilo 

(8.11.2005 15:21:15)
Za "ne" je vhodné ještě doplnit větu: "Kdybys chtěl, řeknu ti proč ne". A následně vysvětlovat důvod odmítnutí, či zamítnutí jen v případě zájmu.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.