| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Prázdniny ťukají na dveře

 Celkem 64 názorů.
 Jáňa+tři sluníčka 


Pionýr? 

(8.6.2005 8:50:01)
Milá Věro, nevím jaké máš zkušenosti s Pionýrem z dob totalitních,ale věř,že dnes je to asi o něčem jiném. Moje starší dcera dochází do jednoho pionýrského oddílu od svých pěti let a je tam VELICE spokojená. Není to totiž o názvu organizace ale o LIDECH,kteří tyto oddíly vedou.Dcera chodí celé čtyři roky pravidelně každý týden na schůzky a věř,že ji k docházce nemusím vůbec přemlouvat naopak se na ně moc těší.Navíc jezdí každý měsíc na víkendové výpravy,občas spí v klubovně při 24hodinovce,pořádají týdenní výpravu o podzimních prázdninách,velikonční výpravu a v létě třítýdenní tábor,kterého se účastní děti,které si spolu po celý rok hrají v oddílu.Pro svoji vedoucí by se Vendy přetrhla a zrovna příští pátek se půjde celá jejich družinka i s vedoucí podívat na Vendino divadelní vystoupení.Věř mi,že to pro ni hodně znamená.Platí nesuď a nebudeš souzena,že?
 IvcaS 


Re: Pionýr? 

(8.6.2005 10:34:14)
Taky jsem nepochopila problém s pionýrem :-(. Kamarád jeden takový pionýrský oddíl vede. Chodil tam jako dítě, teď je tam jako vedoucí. Pionýři jsou proto, že za komunistů se všichni jmenovali pionýři a to, že se pak organizace přejmenovala na skauty nebo cokoli jiného, nic nezměnilo. Musím říct, že jejich pionýrská organizace děti opravdu vychovává. Když se nám povede, že jedeme s jejich dětma vlakem, jsou jako jedni z mála ukáznění a pokud přeci jen někdo hlučí, dokáží je vedoucí sklidnit na úroveň snesitelnou pro ostatní cestující. S dětmi dělají totéž, co jiný kamarád se skauty, prostě se jen jinak jmenují... a až jednou budu chtít svoje budoucí děti někam umístit, budu ráda, pokud se jich ujme právě ten pionýr (pokud v té době bude fungovat stejně jako teď)...
 Toranoko 
  • 

Re: Pionýr? 

(8.6.2005 11:34:37)
No, o tom přejmenování nevím, tak to zase není, že se pionýr přejmenoval na Skauta či Sokola, ty organizace jsou prostě každá jiná, ale jinak souhlasím, že je to o lidech. Znám pionýrský oddíly, kde je všechno fakt úplně super a naopak skauty, kde se děti nudí....Pokud někdo nechce, ať svoje děti do pionýra neposílá (třeba i z politických důvodů), každý má přece právo volby.
 Lucie 
  • 

Re: Pionýr? 

(8.6.2005 12:08:49)
Jen poznámka k Pionýru...
Vždycky, dokonce i za dob totality, to bylo o lidech a ne o názvu organizace.
jezdila jsem celé své dětství na pionýrák, ale s ideologií tehdejšího režimu to nemělo vůbec nic společného. Pravý zálesácký tábor s bobříky, soutěžemi a všemožnými krásnými zážitky...
Pionýr se rozpadl, s partou lidí a svými dětmi jezdíme dál, už pod jiným jménem, náplň a nadšení jsou pořád stejné :o))
Lucie
 Věra S. Clarisska 9 
  • 

Re: Protože NOMEN OMEN 

(8.6.2005 22:32:30)
Mila Jani,
protože pokud už je to o nečem jiném, tak by se "to" mělo jmenovat jinak!
Ale vime obě, že o jméno nejde. Změnou jména by se však zřekli své minulosti a o to jde. Oni se jí zříkat nechtějí!
Současná organizace Pionýr sice už nepatří pod Svaz mládeže a není předvojem komunistické strany, ale dál se bez ostychu hlasí ke své historii a hrdě ji publikuje na svých strankách. Takže se tam dovíte, že : "Pionýr je všem chlapcům a děvčatům příkladem:
1. Pionýr miluje svou lidově demokratickou vlast. Je hrdý na svůj národ, který pod vedením presidenta Klementa Gottwalda buduje socialismus. 2.Miluje svou lidově demokratickou republiku a jeji armádu, záruku bezpečnosrti státu.
3.Pionýr přeje svobodu a mír všem národům. Miluje našeho osvoboditele Sovětský svaz, zemi svobody, míru a socialismu." (zásady y roku 1949)
Ač uznávají, že byla doba, kdy v pionýrském hnutí byla i jen "zmínka o skautingu doslova a do písmene trestná" (Na stánkách historie str.3) a nejen o skautingu i o jiných mládežnických organisacích, nehodlají se nikomu omlouvat. Žádný dokument pionýrské organizace prý nedokazuje, že by byli chtěli někomu ubližovat nebo je likvidovat.
To ony totiž dokumenty žádných totalitních systémů obvykle neobsahují. Jsou plné krásných slov o budování vlati, zářných zítřcích a pod. Nacisté také nemluvili o vyhlazovacích táborech, to až my jim tak říkáme. Oni jim ríkali tábory koncetrační (tenkrát nevinné slovo) nebo pracovní či převýchovné...A psali nad ně Arbeit macht frei...
Vedoucí skauta a jiných organisací pro děti a mládež skončili v lágrech a uranových dolech. Majetek jim bzl zabaven.A nemohl za to prý nikdo.
Němci maji pro to výraz "Zločinci od psacího stolu"...Pionýrská organizace dosud ani spravedlivě nesrovnala všechny svoje majetkové spory s postiženými organisacemi.
Mezi řadou "P", která má pionýr mít je pravdomluvnost a paměť. Obojí přicházejí v jejich dokumentech velmi zkrátka. A je jen smutné, že to nevidíte! Asi ji máte také krátkou nebo selektivní. I v těch idylických dobách pro Vás jako děti byla organisace prorostlá ideologií a vymýváním mozků. To dokonce v těch dokumentech je.
Je to přesně tak jak vám odpověděl Honza: I němečtí dědci, když se jich reportéři ptali, co říkají tomu, že nový papež byl v dětství v Hitlerhugend, tak odpovídali: "Ale vždyť o nic nejde, měli jsme tam závavu a hráli jsme si". Naštěstí sám ,tehdy ještě kardinál Ratzinger, o tom smýšlí jinak.
Vedoucí v oddílech už asi se starými strukturami nemají nic společného, ale směr organisace se určuje jinde. A už jen z formulací dokumentů Pionýra je jasné s kým máte tu čest. Jste si jistá, že postřehnete včas, že "P" jako poslušnost (ne rodičům, ale organisaci) je slůvko ošemetné? Nebo že se organisace dostala pod zpět pod vliv levice?
Máte v tomto směru velmi oslabenou iminitu. 40 procentům Čechů nevadí faktická spoluvláda komunistů už dnes!Ostatně i otázka, co mám proti pionýru je toho důkazem.
Slovo pionýr za to nemůže. I mhohá sonda vyslaná do vesmíru se tak jmenovala a prima skůtr. Ale dětská organizace tohoto jména v postkomunistických zemích má špatné OMEN. A je mi lito, že ho naplňujete. Věra S.
 Psychouš 


Re: Re: Protože NOMEN OMEN 

(9.6.2005 8:38:31)
Podle mne je to věc nepodstatná. Skauti jsou ideologická organizace (hodnocení ideologie pomiňme). Pionýrské organizace mají v pořádání táborů výbornou pověst a jsou neideologické. Potom jsou "no name firmy", pár skandálů proběhlo i v TV. Myslím, že pro svěření dětí opravdu nejlépe vychází ta POčka. :-)

Zkusil bych "náš neimunní" pohled vysvětlit do zahraničí. Ti opravdoví tahouni socialismu a komunistické kádry jsou dnes právě velmi často těmi prospěchářskými křiklouny, kteří dnes nevyvěšují vlaječky sovětské, ale americké. :-)
 Reny 
  • 

Jakže? 

(15.6.2005 15:28:14)
Psychouši, dovol otázku,
v jakém směru je Skaut ideologická organizace? Když pominu ty oddíly křesťanské, kde se tedy dá mluvit o náboženství, tak opravdu nevim...
Skauti mají silné demokratické tradice a zakládají si na tom, že se účastnili odboje za druhé světové a podzemního odporu proti komunistickému režimu, ale že by byli ideologickou organizací...?
 Pavla 
  • 

Re: Re: Protože NOMEN OMEN 

(9.6.2005 8:52:58)
No ono to je s tim Omenem asi sporne.

Na zakladni skole a pozdeji i gymnaziu byl spoluzak, ktery se velmi aktivne ucastnil, bo co vic, dokonce organizoval deni v pionyru a pozdeji SSM. Zatimco nase domovska organizace pionyru byla vicemene nepoliticka, ucili jsme se stopy zvirat, chodili si hrat do lesa, ucili se uzly a tak a jedinou politictejsi stranku - plneni ukolu v denicku, za nas vyrizovala ve svem volnu pani vedouci, tak on se hlasil na ruzna skoleni a soustredeni s vyrazne politickym nabojem. Na stredni skole dokonce delal velke neprijemnosti jedincum, kteri do SSM nechteli. Po revoluci okamzite vystoupil ze starych struktur a je ted mestskym vedoucim skauta. No nevim, ale on sice mozna nema ten Omen jaky ma podle vas pionyr, zato ale nema zadne moralni zasady a nechat takoveho cloveka pusobit na sve deti bych nechtela.

A jeste neco. Poslusnost a laska k vlasti nejsou az tak spatne jak to vypada - Cesku by jen prospelo, kdyby lide zacali byt na svoji domovinu alepson trosku hrdi. A poslusni jsou i Ti Americane a neni to vubec az tak spatne - velmi prospesne je to treba pri evakuaci pri pozaru a podobne.

A ze by ideologicke pusobeni bylo jen vlastnosti pionyra se mi take nezda - staci se podivat jak na ceska tak americka media :-(.
 Jára, 1 dítě 


Re: Protože NOMEN OMEN 

(9.6.2005 11:22:22)
Naprosto souhlasím s Psychoušem. Osobně je mi úplně jedno, jestli letní tábor organizuje Pionýr nebo jiná organizace, pokud jsou v jejích řadách kvalitní vychovatelé, schopní a ochotní se dětem věnovat. V naší malé vísce všichni bývalí "vládnoucí komunisté" jsou teď dílem u ČSSD, dílem u ODS a změna žádná. Proč by se Pionýrská organizace měla omlouvat nevím. Nakonec pan prezident USA se, alespoň pokud je mi známo, taky neomluvil za okupaci Iráku. A jak mi v dobách minulých silně vadil trend "Sovětský svaz - náš vzor", tak teď mi zase vadí trend opačný.
 Monča 
  • 

Re: Re: Protože NOMEN OMEN 

(9.6.2005 12:30:32)
Já na pionýr vzpomínám ráda. Naučili jsme se spoustu užitečných věcí o přírodě, o první pomoci i další. Tábory byly také super. Pořádala je naše pionýrská organizace a na takový putovní tábor ve Vrátné dolině na Slovensku vzpomínám dodnes. Navíc rodiče byli v klidu, protože věděli kdo s námi jede jako vedoucí. Všichni jsme se znali. Nedávno dcera dělala řidičák a při základech o zdravovědě zírala, kde jsem všechny ty vědomosti vzala. Protože nám dělali vedoucí i studentky z nedaleké zdravotní školy, zdravovědu jsme uměli opravdu dobře. A jak je vidět, jsou to znalosti upotřebitelné po celý život. Ono je, bylo a bude všechno opravdu o lidech a na názvu nezáleží.
 Honza Bl. (3holky+1kluk) 


Re: Re: Re: Protože NOMEN OMEN 

(9.6.2005 13:24:05)
Jano a Mončo, já si nemyslím, že názvu a na tom co je za tím nezáleží.

Pionýr byla organizace, která měla být předvojem SSM a KSČ. Měla vychovávat děti k poslušnosti a oddanosti vládě a Straně. V podstatě to byla ideologická náhražka za dobrovolné dětské organizace, které existovaly před tím (jako např. Skauting, Sokol...). S tím rozdílem, že Pionýr byl dobrolně povinný.
To, že tam někdy děti učily užitečné věci (zdravověda, různé zajmové kroužky) ten původní účel neomlouvá. Kdyby komunisti nezakázali ty předcházející organizace, děti by se to naučily i tam.

A to, že tam byli dobří lidé, nebyla zásluha Pionýra. Slušní lidé jsou v každé době. Jen v totalitách mají přistřihnutá křídla.
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Re: Re: Re: Re: Protože NOMEN OMEN 

(9.6.2005 17:32:37)
HONZO BL. - díky, ušetřil si mi "práci s odpovědí! Nějak nemám čas, ale ten článek - ale hlavně obhajoba Pionýra v diskusi - mně popouzaly k tomu, abych něco napsala. Ty jsi to vyjádřil i za mně - stručně, jasně, výstižně...

Simča

PS: Pokud se dobře pamatuji, slibovalo se něco takového: Slibuji zde před svými druhy, že budu učit se, pracovat a žít, abych byl dobrým občanem své milované vlasti Československé SOCIALISTICKÉ republiky a svým jednáním chránil čest SOCIALISTICKÉHO SVAZU MLÁDEŽE.

A pozdrav byl: K obraně naší SOCIALISTICKÉ vlasti buď připraven! -> Vždy připraven!
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Re: Re: Re: Re: Re: Protože NOMEN OMEN 

(9.6.2005 17:35:24)
Ještě doplnění - právě jsem to našla na netu:


Pionýrské plamenySlib jisker
Slibuji dnes přede všemi
jako jiskra jasná,
chci žít pro svou krásnou zemi,
aby byla šťastná.

Zákony jisker
1. Jikra mluví pravdu.
2. Jikra je zvídavá.
3. Jikra ráda cvičí, zpívá, kreslí a hraje si.
4. Jikra je pracovitá a pomáhá rodičům.
5. Jikra chce být pionýrem.

Slib pionýrů
Slibuji před svými druhy, že budu pracovat, učit se a žít podle poinýrských zákonů, abych byl dobrým občanem své milované vlasti, Československé socialistické republiky, a svým jednáním chránit čest Pionýrské organizace Socialistického svazu mládeže.

Zákony pionýrů
1. Pionýr je oddaný své socialistické vlasti a Komunistické straně Československa.
2. Pionýr je přítelem Sovětského svazu a obhájcem pokroku a míru na celém světě.
3. Pionýr ctí hrdinství práce a boje.
4. Pionýr svým jednáním, učením a prací prospívá socialistické vlasti.
5. Pionýr je hrdý na svou Pionýrskou organizaci Socialistického svazu mládeže.
6. Pionýr se připravuje na vstup do Socialistického svazu mládeže.

Více na http://sweb.cz/2Mware/Index/Macko/Pionyr.html
 Bibi* 


Re: Re: Re: Re: Re: Protože NOMEN OMEN 

(9.6.2005 18:04:09)
Ahoj Simčo,dlouho jsme se neviděli:o)))),musím ti ale oponovat.U nás na škole funguje pionýrská skupina Slunovrat,pracují skvěle,pokud budu chtít dát děti někam do turisťáku,půjdou tam.Mají perfektní vedoucí,nápadité akce,tábory,kde se nikdo nenudí,s lidma,který můžeš potkávat celý rok.

Já sama měla díky Pionýru krásné dětství,protože jsme měli skvělé vedoucí,puťáky po jižních Čechách s kočovným divadlem,slib jsem skládala v noci pod jezem(nic nebylo slyšet),prostě to byli trampi,kteří chtěli dělat s dětmi a ideologie byla úplně mimo,nepamatuji se ,že bychom stáli u pomníku,spíš se četli Hoši od Bobří řeky.Klubovnu jsme měli vymalovanou výjevy z Divokého západu.
Takže pokud někdo nadává na Pionýr,zapomíná,že to bylo jen a jen o lidech,jaký program dětem uměli vytvořit.A platí to do dneška:o)))
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Pro mně prostě jo - NOMEN OMEN 

(9.6.2005 18:12:43)
Ahoj Bibi
Víš jsem asi "háklivější", mně tam ta minulost a ta ideologie vadila. A nic na tom nemění to, že jsem ve svých 17 - 19 letech sama vedla pionýrský oddíl a NIKDY jsem tam tu ideologii sama dobrovolně necpala. Mně prostě bavila práce s dětmi, hodně jsme chodili ven, učili se číst a odlévat stopy, poznávat rasy psů, kytky v parku i na poli, hráli na kytary u táboráku a třeba se učili základy znakové řeči, morzeovku nebo signály praporkama. Prostě co nás napadlo, že by mohlo být zajímave umět a vědět. Ale ta ideologie tam byla, pořád jsme byli kontrolovaní a tak. A já moc nevěřím tomu, že je to teď jiné. Prostě je u nás plno jiných aktivit pro děti (a to jsme malé město), takže na základě "dobrozdání" jiných rodičů jsme vybírali něco, co by holky bavilo. Ale Pionýr do užšího výběru tak nějak nepostoupil (stejně jako Klub křesťanské mláděže.....)
Simča
Simča
 Jana Z. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Protože NOMEN OMEN 

(9.6.2005 19:41:43)
Bibi,

no ale prave v dnesni dobe, se ten super turisticky oddil na skole muze jmenovat jen turisticky oddil ..prave dneska, na rozdil od doby pred 89, si da do nazvu "pionyrsky" snad opravdu jen lide, kteri tu ideologii tam chteji naopak nacpat(nebo totalni ignorant)......

Jinak ano, taky jsem jezdila "kdysi" na tzv. pionyrsky tabor a k pionyru a ideologii to melo setsakra daleko...ale tehdy se to jinak jmenovat nesmelo a kontrolam se predkladaly vymyslene programy tabora a problemu kolikrat bylo dost i tak...

V dnesni dobe bych opravdu do pionyrskeho oddilu svoje robatka nedala, i kdyby to mel byt jediny oddil ve meste...:-))

Jana

 Simča, dcery *1988 a 1997 


Opět křebíček na hlavičku! 

(9.6.2005 21:53:26)
Jo, Jani Z., já jsem předtím asi nějak nevyjádřila přesně to, jak jsem to cítila. A teď jsem si přečetla tvůj příspěvek a "docvaklo" mi to: ano, to je ono! Před těmi 20 lety jsme MUSELI být pionýrským oddílem, neb jinak se děti v podstatě nemohly sdružovat (buď přes Národní frontu - to byli ti různí mladí požárníci, mladí strážci hranic, mladí kynologové a pod.), asi i ČSTV do Národní fronty patřilo. No a nebo ten SSM, pod který spadal Pionýr. Dnes je těch možností mnoho, takže kdo se dnes prezentuje jako Pionýr, ten má - podle mého přesvědčení - kladný vztah k této ideologii.

Simča
 Pudicitia 


Re: Opět křebíček na hlavičku! 

(10.6.2005 13:09:43)
Nemuseli být všichni pionýři, chodila jsem do oddílu, který byl turistický a věděly jsme, že jsme bývalé skautky a že jimi zase budeme. Jen jsme nevěděly, jak to bude hrozné. Za socializmu /tedy už toho softsocializmu v osmdesátých letech/ se nás nijaká ideologie netýkala. Po 89 jsme se vrátily ke skautingu. Nad hroby jsme sice neplakaly, neb naše vedoucí byly rozumné, ale jezdily nám na tábor kontroly z řad old-skautů a byl konec svobody. Lidé, kteří celý život litovali, že nemohou být skauty se to najednou všechno snažili dohnat. Nejvíce pak lpěním na skautských tradicích, které jsou mnohdy málo skousnutelné. S odstupem si říkám, že skauting má cosi společného s níže zmiňovanými Hitlerjugend. Abych byla spravedlivá, příjde mi na skautingu mnoho věcí dobrých. např. to, že se děti scházejí pravidelně i přes rok. Ale to možná v pionýru taky, zkušenost nemám. Takže je to samozřejmě "o lidech", ale i "o organizaci".
 Věra S.Clarisska 9 
  • 

Re: Re: Opět křebíček na hlavičku! 

(13.6.2005 20:27:40)
Budu se opakovat, ale srovnání Pionýra s Hilerjugend sedí, protože jde v obou případech o organizace, které spadaly pod "vedoucí stranu" totalitního systému (mládež nová mládež Stalinova), byly jediné povolené(tedy dobrovolně povinné, jak se tomu říkalo), neúčast v nich, ať už z důvodu přesvědčení, nebo že někoho "nevzaly" měla velmi nepříjemné konsekvence(nedoporučení ke studiu na střední školu, nemožnost zůčastňovat se právě celé řady aktivit včetně táborů, jakési vyloučení ze společnosti atd.). Jiné aktivity naopak byly tvrdě vyžadovány.
Srovnání skautingu, byť sebehloupějšího s Hitlerjugend nesedí: Ani v dobách první republiky, ani dnes do něj nikdo nemusí a nemusel. Jak tu napsala řada lidí, máš a měla jsi volbu. A jak jsi napsala, kašleš jim na něj, a to je úplně v pořádku.
Ale nesrovnavej, prosím Tě, věci nesrovnatelné, jen abys někoho naštvala.
Perličkou v těchto souvislostech je už jen to, že za "panování" obou výše zmíněných organisací byl skauting považován za státu nebezpečnou organisaci a jeho vedoucí končili v lágrech.
Pokud dnes neumějí získat děti(ale nevydávala bych svou zkušenost za všeobecnou) nikdo k nim chodit nebude a tím to skončí. V Čechách dnes pracuje víc než stovka různorodých děských organisací, takže asi každý může vybrat... Věra S.
 Pudicitia 


Re: Re: Re: Opět křebíček na hlavičku! 

(13.6.2005 22:43:50)
Omlouvám se, jestli jsem se Vás dotkla svým srovnáním. Na léta strávená v oddíle vzpomínám moc ráda a mé srovnání bylo částečně v nadsázce, byť si za ním stojím. Konkrétně se jedná o úctu k řádu a autoritám, přísná hierarchie, výchová k sebezapírání, pořádku a cílevědomosti. Samo o sobě to nejsou úplně špatné hodnoty, ale všechno dohromady mi prostě příjde trochu moc. Jak si s tím který oddílový vedoucí tým /či jedna vůdčí osobnost/ poradí je velmi různé a podle toho také ty oddíly různě vypadají.
Napsala jste: "srovnání Pionýra s Hilerjugend sedí, protože jde v obou případech o organizace, které spadaly pod "vedoucí stranu" totalitního systému..." To by ovšem znamenalo, že dnes pionýr neexistuje, což je vlastně pravda. Pionýr neexistuje, ty organizace se tak jen jmenují.
Nenapsala jsem, že na skauting kašlu ani, že neumějí získat děti, mnoho skautských oddílů přežilo porevoluční krizi a přestože je dnes pro děti tolik možností co dělat, fungují dále a mnohé velmi dobře. Ještě jednou opakuji, že má /destiletá/ zkušenost byla v zásadě dobrá a rozhodně bych ji neměnila. To ale přeci nic nemění na tom, že některé hodnoty skautingu a to co z nich může vyplývat, když jsou brány příliš vážně, mohou být nebezpečné.
A také jedna věc je vztah jednotky k okolí a druhá je fungování jednotky samotné. Na stejném principu by nebylo možné kriticky pohlížet na sekty, protože jsou v nich všichni dobrovolně.
Abych nebyla špatně interpretována: nesrovnávám skauting se sektou, jedná se pouze o analogii v naší diskuzi.

Srovnání skautingu, byť sebehloupějšího s Hitlerjugend nesedí: Ani v dobách první republiky, ani dnes do něj nikdo nemusí a nemusel. Jak tu napsala řada lidí, máš a měla jsi volbu. A jak jsi napsala, kašleš jim na něj, a to je úplně v pořádku.
Ale nesrovnavej, prosím Tě, věci nesrovnatelné, jen abys někoho naštvala.
Perličkou v těchto souvislostech je už jen to, že za "panování" obou výše zmíněných organisací byl skauting považován za státu nebezpečnou organisaci a jeho vedoucí končili v lágrech.
Pokud dnes neumějí získat děti(ale nevydávala bych svou zkušenost za všeobecnou) nikdo k nim chodit nebude a tím to skončí. V Čechách dnes pracuje víc než stovka různorodých děských organisací, takže asi každý může vybrat... Věra S.

 Pudicitia 


Re: Re: Re: Re: Opět křebíček na hlavičku! 

(13.6.2005 22:47:19)
Poslední odstavec předchozího příspěvku je Věry S. zkopírovala jsem jej, abych viděla na co odpovídám a zapoměla jej vymazat.

p.s. své děti do skautského oddílu rozhodně dám, protože doma se cílevědomosti a řádu a pořádku zajisté nenaučí...
 Pudicitia 


Re: Re: Re: Re: Opět křebíček na hlavičku! 

(14.6.2005 11:11:01)
:-)

Ano to je jedna stránka věci, že sedmdesátá a osmdesátá léta se nedají srovnávat s padesátými. Já ale psala zejména o ideologii uvnitř tzv. turistických oddílů, které byli bývalé skautské a pak zase skautské. Nezasazovala jsem je do celospolečenského rámce z toho důvodu, že to by vydalo na dlouhou esej a chtěla jsem jen poukázat na to, že ideologizace v rámci takovýchto organizací není výsadou totalitních režimů.
Srovnávání reálného socializmu se systémem tržního hospodářství, který tu máme nyní by bylo na delší diskuzi...
 Pudicitia 


Re: Re: Re: Re: Re: Opět křebíček na hlavičku! 

(14.6.2005 11:19:48)
ten smajlík mi tam zůstal od Milady, hlásilo mi to, že mne to tu odhlásí, když rychle nic nepodniknu, tak jsem to rychle poslala a nezkontrolavala hrubky
a ještě poznámka na okraj, utrpení vězněných ať už skautů nebo jiných politických vězňů se rozhodně nevysmívám a když jsem psala, že ideologie se "nás" netýkala, mínila jsem tím ideologii, která zasahuje do způsobu vedení oddílu, ideologie celospolečenská se nás různou měrou samozřejmě týkala, no nešlo to přehlédnout
co se týká přihlášek na střední školy má Milada pravdu, že v osmdesátých letech už to bylo mnohem volnější, ale nikoliv samozřejmé - i v té době byli děti a mladí, kteří na školu nemohli, jen jich bylo mnohem méně a samotná neúčast v pionýru to nemohla zapříčinit

Věro, nechtěla jsem se vás dotknout, pouze jsem chtěla napsat, že věci nejsou černobílé a že skauting není ideologie /v jistém směru škodlivé/ zcela prost
 Mari Lota-4 děti-27,26,13 a 6 
  • 

Re: Opět křebíček na hlavičku! 

(30.6.2005 16:17:30)
Něco na toto téma jsem odepisovala Honzovi.Zapoměla jsem dodat,že i když jsem vedení pionýrů měla stranickým úkolem dělali jsme přesně to co Trampové-učili se rozdělávat a hasit a uklízet ohýnky abychom nepodpálili př.les nebo něco podobného.Učili se uzly,stopovat,bobříky odvahy,mlčení a skoro všechno co jsem se dočetla ve starých Foglarovkách.Ovšem bohužel jsme museli také plnit určité úkoly,které nám zadávali naši komunističtí nadvedoucí-co nám to dalo práce něco vymyslet-děti to nebavilo a tak jsem musela většinou zapracovat já.Pořád jsme se museli někomu zpovídat,pořád nás někdo kontroloval jestli náhodou neděláme věci v rozporu s KSČ pravidly/stanovami/.Hnusné časy.!!!!!!
 Delete 


Pionýr, TOM, Junák a další 

(27.6.2005 4:45:22)
Vzhledem k tomu, že mě vždy fascinovaly Foglarovky, hledala jsem už jako dítě, kde bych mohla něco takového prožít. U nás ve mstě, ač patřilo k největším v republice, Pionýrská organizace příliš nefungovala, natož nějaké oddély a nějaká činnost v nich. Tak jsem zjišťovala a zjistila, že kromě této organizace existují ještě oddíly TOM (Turistický oddíl mládeže). Navštěvovala jsem TJ Sokol a jezdila s nimi na tábory. To vše před rokem 1989. Takže Pionýrská organizace nebyla jedinou volbou.... A taky jsem nikdy neměla žádné "kádrové" potíže ve škole nebo jinde. Jediné, co si pamatuju, že na Spartakiádě na Strahově (tedy na celorepublikovém srazu) měly přednost školy před TJ Sokol, takže pokud se chtěl někdo dostat na Strahov, bylo lepší nacvičovat jak v Sokole, tak ve škole.
Dneska už nejsou Spartakiády, ale jsou Sokolské slety....zatím jsem nenašla rozdíl kromě délky intervalu mezi jednotlivými ročníky....
Neexistuje Pionýrská organizace, ale existuje Pionýr.....prošla jsem si obojím a v Pionýru i jako praktikant a vedoucí....neexistuje tam nic politického, protože kdyby jo, zdrhala bych....Dodnes netuším, k jaké politické straně se hlásili naši vedoucí a "ti nahoře", co už s vlastními oddíly nemají moc společného, ale řídí spíš finance a pod. Je mi to jedno, protože na práci oddílu to nemělo žádný vliv...
Setkala jsem se poměrně blízce i s některými oddíly TOM....
Hodně jsem se zajímala o Junáky, přeci jen vliv Foglara tam byl....
Do Sokola jsem chodila více než 10 let.....
O dalších dětských organizacích jsem četla, co se kde dalo sehnat....
Stále jsem hledala, kde bych mohla začít pracovat s dětmi po té, co jsem se odstěhovala.....

Moje zkušenost?

Pionýr: Velká možnost volby v zaměření oddílu....nejde jen o turistiku, tábornictví, zálesáctví, přírodu....existují oddíly zaměřené na tanec a rytmiku, na rukodělné techniky, na techniku.....činnost nekončí jen na úrovni oddílu, ale existují oficiální soutěže otevřené všem (všem oragnizacím i volným sdružením) a to až do celorepublikové úrovně....soutěže jsou hlavně o setkání lidí stejných zájmů a o výměně zkušeností, nejde o nějaké těžce vydřené umístění.....
Oddíly jsou smíšené, společně pracují dívky i chlapci ve věku od cca 5-ti do 14 - 15-ti let, což ne vždy může být výhoda, protože je to náročné při organizaci činností...ale zase to dává více možností naučit se vzájemně komunikovat nejen s vrstevníky a není problém věkové kategorie rozdělit např. družinkami....to záleží jen na vedení oddílu.....
Oddílová činnost, tábory....to vše je věcí oddílu, každý to má jinak....někde jsou výpravy či víkendové akce jednou měsíčně, jinde častěji, někde vůbec.....tábory mohou být stanové, putovní, ve srubech nebo chatkách, v budovách.....tábory bývají otevřené i pro děti, které do oddílů nechodí....
V době mého fungování se plnily nějaké odznaky jako Žlutý kvítek apod., společné i pro ostatní dětské organizace jako Junák, TOM atd...., nebylo to povinné, opět byl rozdíl oddíl od oddílu....
Kroj tvoří khaki zelená košile a šátek.....šátek má barvu podle oddílu (my měli světle zelený), bývá trojcípý, většinou se spíná ozdobnou sponou....odznak Pionýra má stejnou podobu jako u Pionýrské organizace a pak má každý oddíl ještě svůj odznak podle názvu, ten bývá většinou pod domovenkou na rukávu....

TOM: Měla jsem zájem vstoupit do jednoho oddílu, který v našem městě fungoval a měl velmi dobrou pověst....Nebyla jsem přijata, prý jsem na to už moc stará (bylo mi 13 let)....s vedoucím jsem se pak setkala na několika akcích společných právě s oddíly Pionýra, oddíl fungoval podobně jako ten náš.....ale brali jen menší děti (asi do 10-ti let), které se daly vychovat k jejich obrazu.....Myslím ale, že to byla záležitost jen toho konkrétního oddílu a konkrétního vedoucího....
Jezdila jsem pak jednu dobu s TOMíkama z jiného města a žádný problém nebyl, i když jsem se nikdy nestala jejich oficiálním členem.....dokonce jsem s nimi byla i nějakou dobu na táboře jako host, pomáhala jsem s organizací programu atd....
Obecně jsou mi oddíly TOM nejbližší svým zaměřením (turistika a tábornictví), ale povinné plnění odznaků a navštěvování určitých míst kvůli těmto odznakům mě dost zrazuje.....
Oddíly jsou smíšené, většinou pro děti odd cca 6-ti do 15-ti let.
Tábory mívají dvě části, jedna část bývá putovní, ale není to pravidlem, jen mi to přijde častější než např. u Pionýra. Nevím, jak který oddíl, ale ten, který jsem znala, na tábor bral pouze děti z oddílu....
Nevím, jestli existuje konkértní kroj pro celou organizaci, většinou ale bývají zelené košile a šátek podle oddílu (jako u Pionýra), odznak organizace a odznak oddílu.....

Junák: Oddíly bývají jednoznačně zaměřené (tábornické činnosti) a celá organizace je hodně o tradicích....Existuje zde rozdělení na holky a kluky a ještě podle věku, což sice umožňuje lepší organizaci činností, ale třeba mně konkrétně to vůbec nevyhovuje (ani z pohledu dítěte, ani z pohledu vedoucího).....
Celá organizace je víceméně uzavřená, tedy většinou oddíly nepřibírají na tábor "cizí" děti, soutěže a velké akce bývají pouze pro Junáky apod.....
Kroje se liší u starších a mladších, taktéž odznaky, ale převládá "žlutohnědá"....
Nevím, jak je to s povinností plnit nějaké oddznaky, zkoušky, bobříky atd., ale jistě to vše není jen věcí oddílu.....

Sokol: Tělovýchovné zaměření, věkové členění skupin (v tomto případě jsem jednoznačně pro), u starších dětí i členění podle pohlaví (opět jsem pro), tábory společné, pokud existují.....Hodně se dbá na tradice, v menších obcích plní Sokol i velkou společenskou roli, organizuje různé společenské události.....
Kroje se u dětí nepoužívají.....
Organizace je pro děti už od cca 1 roku...

Další dětské organizace:
Český Zálesák
DUHA
Kluby malých Debrujárů
KONDOR
Kluby Českého svazu ochránců přírody
Salesiánské kluby mládeže
YMCA
Hnutí Brontosaurus
Liga Lesní Moudrosti
Křesťanské sdružení mládeže
Sdružení hasičů
Mládež Českého Červeného kříže

Je toho jistě mnohem víc...

V současnosti navštěvujeme pouze Sokol, děti jsou ještě dost malé....
Doufám, že se holky trochu "pomaměj" a budou mít zájem chodit i do nějakého oddílu, ale výběr organizace nechám až na konkrétní dobu, podle zájmu holek....
Zatím nejvíce tíhnu k TOMíkům (protože nejsou tak zprofanovaní jako Pionýři a přitom nejsou tak vyhranění jako např. Junák, ČSOP, Hasiči...) a k Pionýrům (protože nabízí největší možný výběr a také o sobě dávají hodně vědět třeba na Internetu, mám na mysli celou organizaci, nejen prezentace oddílů, navíc jsem si oddílem sama prošla a tak hraje roli i osobní zkušenost).....Bude jistě záležet i na dostupnosti, takže možná budou holky v Junáku, protože jejich oddíl je nejblíž.....
A možná nebudou chodit do žádného podobného oddílu, ale jejich zájmy je nasměrují třeba do sportovního oddílu nebo někam do sboru.....
Myslím, že budu řešit spíš to, jak konkrétní zájmová organizace pracuje, jak hospodaří, jak to v ní děti baví, než abych se zabývala tím, jak se organizace jmenovala před rokem 1989 a jestli byla povinná.....
Dost mi vadí, že Pionýr je špatný a Junák je dobrý jenom proto, že do Pionýra se muselo a Junák byl zakázaný....
My třeba museli číst některé knížky (a kdo je nečetl, měl problémy ve škole a "táhlo" se to s ním) a jiné jsme měli zakázané (před rokem 1989).....je proto Štorch špatný a Foglar dobrý?
 kolemjdoucí 
  • 

pionýrská organizace (PO) 

(27.6.2005 6:29:44)
PO
 kolemjdoucí 
  • 

Re: pionýrská organizace (PO) 

(27.6.2005 6:32:06)
Malované děti
 Mari Lota-4 děti-27,26,13 a 6 
  • 

Re: Re: Re: Re: Protože NOMEN OMEN 

(30.6.2005 15:52:05)
tak v tomto případě musím naprosto souhlasit s Honzou.A příklad z vlastní zkušenosti.Po 68 jsme museli dobrovolně nuceně vstoupit do Pionýra,pak do SSM a posléze dobrovolně nuceně jsem byla dotlačena k tomu abych se stala kandidátkou KSČ-bylo mi 17 a jako stranický úkol jsem dostala dělat nejdříve vedoucí Jiskřiček a posléze vedoucí Pionýrů.Byli jsme v té době tak znormalizováni,že jsme ani nedokázali odmítnout.Ale jednou jsem se postavila-to když jsem čekala své první dítě-odmítla jsem /také stranický úkol/pracovat na noční směně-oháněla jsem se právy dítěte a tím,že jako těhotná v noci pracovat nesmím.Od té doby jsem měla v práci jen problémy a musela jsem dělat tu nejpodřadnější práci jakou mi nabídli.Když jsem odešla na mateřskou dovolenou okamžitě jsem přestala chodit na ty jejich komunistické schůze a když si mě pozvali na kobereček tak jsem jim řekla,že mám dítě kterému se musím věnovat a že mě nějaké KSČ nezajímá.Sice jsem si pěkně zavařila,ale nad tím jsem v té chvíli vůbec nepřemýšlela-dcera se mi zdála důležitější než nějací rudoši-brrr.Když vidím jak se zase cpou dopředu tak si říkám jestli jsme my lidi tak blbí nebo se jen tak děláme?
 CHOR 
  • 

Re: Protože NOMEN OMEN 

(16.10.2007 20:28:05)
Dobrovolně povinné?
 Kopretinka 


Re: Re: Protože NOMEN OMEN 

(9.6.2005 12:54:00)
Já teda naprosto nesouhlasím. Je pravda, že za komančů vedli často pionýr lidé, kteří děti učili např. tábornické dovednosti a nabízeli zajímavý program. Nebylo moc z čeho vybírat, i když byly i jiné organizace. já jsem např. chodila do turistického oddílu, který zakládal pan Zapletal, velmi se to blížilo skautu, nejen náplní, ale i myšlenkami.
Myslím, že i dnes lze v pionýru najít činnost, která je pro děti zajímavá, že se tam mohou naučit dobré věci. Otázka, zda dát dítě do pionýra či ne, podle mne stojí úplně jinde. Pionýr, jako dětská organizace, má svou minulost, své myšlenky a to nelze oddělovat od činností, které dětem nabízí. Chci své děti učit přímosti, stát za svým přesvědčením a proto bych je nikdy nepřihlásila do pionýru.Pokud má myšlenky, se kterými nesouhlasím, nemůžu ani souhlasit s tím, aby mé dítě bylo jejich členem, nebo abych je jinak podporovala. stejně jako jsem je odhlásila za skauta, kde se nedbalo na skautské myšlenky. prostě buď chodíš do skauta, do pionýra nebo turistického kroužku atd., ale se vším, co k tomu patří. Myslím, že nelze chodit např. do skauta a kašlat na jejich myšlenky atd. To je pokrytectví a tomu nechci mé děti učit.
 Jáňa+tři sluníčka 


Re: Re: Protože NOMEN OMEN 

(9.6.2005 12:10:20)
Věrko, mě to jméno tedy fakt nevadí pokud za ním vidím konkrétní lidi a konkrétní práci.Srovnání s Hitlerjugen mi připadá tedy opravdu trochu moc nadsazené.Pionýrem jsem také samozřejmě prošla,SSM jsem se úspěšně vyhnula díky revoluci,ale že bych měla nějaké děsivé vzpomínky co se ideologizace Pionýra týče to tedy nemám.Občas jsme stáli u pomníčku(o což byla dost rvačka,protože to bylo místo vyučování) a občas jsme se zůčastnili nějaké brigády kolem domu(což nám tedy opravdu neuškodilo),ale jinak mi Pionýr do života nijak negativně nezasahoval.
 Pavla3 


Re: Re: Protože NOMEN OMEN 

(10.6.2005 10:06:13)
Ahoj Věro,
Vaše články a příspěvky, které sem píšete jsou možná zajímavé, ale v mnohém pro nás nepřijatelné. Vy jste Američanka a s prominutím absolutně Vám nepřísluší soudit našeho Pionýra nebo jakoukoli jinou organizaci. Možná, že my Češi trpíme kapku ztrátou paměti, ale to je prostě náš rys a Vám amíkům do toho vůbec nic není. Jenom Vy a Váš przident si myslíte opak (viz Irák) a chtěli byste implementovat Vaše ideologie po celém světě. Co kdybyste příště napsala zajímavý článek a zdržela se jakýchkoli soudů.
Mám pro Vás zajímavý poznatek při posledním MS v hokeji, které je pro nás Čechy asi tak důležitý jako pro Vás SUPER BOWL možná i víc, více lidí fandilo Rusům než Američanům. My Češi jsem taky kapku alergický na to, když nám někdo do něčeho pořád mluví.
Já osobně bych třeba Rusům nefandila, jen popisuju situaci u nás abyste to pochopila. Takže nic ve zlým. Zdravím Pavla
 Kopretinka 


Re: Re: Re: Protože NOMEN OMEN 

(10.6.2005 12:26:25)
Tak tu z toho máme debatu na protiamerické téma. Jak jsem psala již výše pionýr je pro mne nepřijatelná organizace, pro tebe je možná přijatelný, tak to řekni. Proč napadáš američany a Věru? Pro mne byl ten její příspěvek přínosem, padly tam nápady, které mne zaujaly a taky ty, které pro mne nejsou realizovatelné. Ano, Věra žije v jiném prostředí, ale i proto si ráda přečtu její zkušenosti. Také řeším co s dětmi o prázdninách a je nás takových víc, třeba se někomu Věřiny zkušenosti hodí. Máš ty nějaké nápady, co s dětmi oprázdninách? Žiju na vesnici, tam školku zavřou na osm týdnů a o náhradní se nikdo nestará!!!
A k té Americe. Ano, máme krátkou paměť a je dobře, že nám to někdo připomíná, američan to vidí z jistého nadhledu, o to je potřebnější promyslet, jak moc je to pravdivé či nikoli. A kdyby američané tak dlouho neotáleli s vměšováním se za druhé sv.války, mohla skončit dříve a méně bolestněji se všemi následky vč. totalitních systémů.
Na závěr si myslím, že Věra je součástí téhle virtuální rodiny, která tu diskutuje.
A ještě něco, docela bych si přála, kdyby k nám američani přijeli na takovou misi a v praxi by nám předvedli, jak to u nich chodí např. s vymahatelností práva. Taková silniční kontrola poamericku, ta už budí respekt. A neplatit účty? To si málokdo dovolí. Co myslíš americkou ideologií?
 Věra S. Clarisska 9 
  • 

Re:Jsem Češka 

(13.6.2005 17:56:34)
Stejně jako Ty Pavlo! Jsem česká maminka, která shodou okolností žije v Americe. Tím mám samozřejmě možná trochu jiný pohled na věci než Ty. Neřekla bych, že by byl omezenější už čistě "fyzicky".
Jiný pohled na věci by tě měl spíš zajímat a měla bys být schopná o něm diskutovat bez neopodstatněných napadání.Nikoho nehodlám poučovat. Jen předkládám poznatky, které mě po cestách světem zaujaly. Věci, které se mi líbí a myslím si, že by se mohly libit i vám. A kritizovat postoje svých českých spoluobčanů mám naprosto stejné jako ty. Nejen morálně i právně.
Příliš si toho práva neužívám, ale někdy mi to nedá. Jsem přece Češka! A kritizovat (hlavně druhé)je náš velmi silný nárosní rys. Však mi těm Američanům (Němcům, Rusům) vysvětlíme, jací jsou to idioti...Proto asi jsou (nebo byli) ve velmocenském postavení. Věra S.
 Pavla3 


Re: Re:Jsem Češka 

(13.6.2005 20:15:16)
Tak potom promiň, ale pokud jsi Češka, která má devítileté dítě pokud jsem dobře pochopila, tak si určitě Pionýrem prošla. Já taky a myslím, že pionýrská organizace mě určitě nijak nezdeformovala. Nevím jak tebe. Taky neřeším jestli bych dítě na takový tábor poslala nebo ne, protože mám mraky jiných možností. Spíš jsem v pozici jak ty prázdniny naplánovat aby se na kždého kdo chce moje děti (babičky, tety,atd.), dostalo rovnoměrně a aby to děti bavilo. Samozřejmě čím jsou děti starší tím je to jednodušší.
Jenom nechápu proč tě ten pionýr tolik trápí, mě spíš trápí, když vydím preference KSČM.
Jinak před rokem se kamarád Američan při návštěvě u ČR ptal kde mám nejstarší dceru (tehdy 6) já na to, že je na týden na lyžařském výcviku (poprvé sama). On mi říkal jak to tu máme fajn, že u nich (u Vás v USA) by si nikdo na týden takhle malé děti na zodpovědnost nevzal.
A osobně proti američánům fakt nic nemám, vadí mi jen když někdo kritizuje něco o čem toho ví málo. Zdravím Pavla
 Alena D. 
  • 

Re: Vrele diky autorce 

(13.6.2005 19:55:39)
Myslim, ze to, co tu Vera napsala, je velice prinosne a inspirativni, ten napad s "vymenou" deti je prece tak jednoduchy a pritom tak genialni! V CR si "vymenuji" deti jenom rodice a prarodice, a prarodice je zpravidla 8 tydnu nezvladnou.
Tenhle napad je dobra inspirace i pro vikendy nebo i treba jeden den volna.
A to, ze clovek zije uz nejakou dobu v zahranici, neznamena, ze nema pravo do ceskych veci mluvit nebo je nejak komentovat; jak uz se Kopretinka zminila, diky nadhledu muze videt veci jinak a vnest nove svetlo a souvislosti.
Autorce vrele dekuji za clanek a doufam, ze se nenecha odradit a bude pokracovat :))
 Magda,dva kluci 
  • 

Re: Pionýr? 

(10.6.2005 11:12:00)
Dobry den, chtela bych se pripojit k rozjimani na tema pionyr. V dobe, kdy jsem byla mala, proste nic jineho neexistovalo a nemohu rict, ze bych mela smutne detstvi. Tesi me, ze pani VS neustale poucuje svymi clanky na teto strance, je preci jen z te starsi generace. Clarissce take uprimne preji jeji skvele tabory. Ale v Cechach se hodne zmenilo a dovoluji si prohlasit, ze se najde plno uzasnych lidi, kteri organizuji tabory pro deti. Chtela bych namitnout, ze mit v dome tucet deti souvisi take s odpovednosti za ne a s hygienou a stravovanim. Necitim potrebu podavat detem zmrazena jidla ani si vymenovat recepty. Jiz chapu, ze nam pani VS chce naznacit, ze v te nasi male zemicce nemuze nikdy byt nic perfektni /perfektni to pred dvaceti lety nebylo, ale proto asi pani VS jiz v Cechach nezije/. Takze ji preji plno zdravi, ale uz prosim zadnou kritiku! Parada v Disney na Floride pusobi take jako pruvod na 1. Maje...
 Marcela, 2 dcery 6,5 a 5let 
  • 

Hlídací maminka 

(14.6.2005 14:37:05)
Pokud jste z Votic a okolí měla bych pro vás řešení. Léta již hlídám kamarádkám děti, vyzvedávám ze školy. Když potřebují k lékaři, nemusí si manžel brát paragraf, nakupuji i důchodkyním, aby se nemuseli vláčet s těžkým nákupem z města. Tato činnost mne nevýslovně naplňuje, mám vžhy pěkný pocit, že jsem někomu pohohla. Místo chození do práce a každodenního stresu se věnuji výchově dcer, vozím je po kroužkách, vedu místní dětské centrum. Kdybyjste potřebovali někdy pohlídat svou ratolest, stačí se domluvit na tel 608969270 od 15.7. do konce prázdnin jsem doma. Místo drahých dovolených u moře jsme si raděj vybavili zahradu u domu dětskýma atrakcema, bazénem.
Těším se na vás, třeba mi službu někdy budete moci oplatit. Vím jak je to obtížné, když člověk nemá nikoho na hlídání, prarodiče pracují a o tom že by si někdy brali děti na víkend si kdekdo může nechat jen zdát.
 Věra S. Clarisska 9 
  • 

Re: To mě potěšilo 

(14.6.2005 21:16:34)
Tomu se říká kokrétní návrh. Každý si předtasvuje ideální prázdniny jinak. A každý má jiné možnosti... Vy si ty nejlepší pro vás přímo vytváříte. Tak si je pěkně užijte a dejte vědět, zade se vám někdo ozval... Věra S.
 Věra S. Clarisska 9 
  • 

Re: Re: To mě potěšilo 

(14.6.2005 21:22:22)
PS. Stejně jako "korespondence" mezi Toronoko a Hankou. Jen houšť a většé kapky. Rodina už dala dohromady mnohé maminky nejen virtuálně, ale i v konkrétním životě...i přes oceán a celý kontinet... Věra S.
 Xantipa 
  • 

No nevím, 

(8.6.2005 9:59:35)
jestli jde využít tu možnost zde psanou - dát se dohromady s třemi maminkami a vzájemně si po týdnu pohlídat děti. Jednou mě kamarádka požádala, zda bych jí 4 dny nepohlídala syna /museli s manželem odjet/. Řekla jsem, proč ne. Byl stejně starý jako můj syn - 6 let, znal nás, žádný problém. Jenže jsem si neuvědomila, že každá z nás vychovává děti jinak. Já mám ještě mladšího syna a starší dceru. Má kamarádka má jen jedno dítě. Její chlapec je hodný, ale samotářský, nerad chodí ven a je zvyklý, že se mu všichni max. věnují. Vůbec není samostatný.
Po mých dětech vyžaduji maximální možnou samostatnou. V 6ti letech musel být schopen se sám obléknout a vybrat si k tomu i patřičné věci.
Jídlo se u nás praktikuje tak, že hlavní jídlo /snídaně, oběd, večeře/ jíme společně u stolu v jeden čas, svačinu udělám pro všechny děti a ty si ji berou podle chuti, pití mají v termosce s čerpadlem a pijí podle potřeby. Kdo dopije, nahlásí a já udělám další pití.
Tak např. jsem řekla, co bude k obědu /abych měla jistotu, že to není jídlo, které nejí/. Šli jsme jíst a on řekl, že zrovna nebude, protože nemá hlad. No dobře. Já nenutím děti jíst. Jen jsme dojedli a vše jsem uklidila, přišel, že chce jíst. I na to jsem připravená. Vzala jsem oběd a dala do mikrovlnky. Po ohřevu mi sdělil, že zrovna tohle nechce, že chce chléb. Tak to tedy ne, hlavní teplé jídlo prostě sní. A tohle bylo s jídlem pořád. Chceš chléb s tímhle sýrem? Jo. Sotva to měl připravené, tak : já tohle nechci, chci tamto." S pitím to bylo hrozné. "Teto, tys mi nedala napít". Já na to: řekla jsem Ti přece, jak to tady funguje, napij se, kdy chceš, tady je termoska. Jenže maminka se mě na všechno ptá a pití mi dává.
Kamarádce jsem všechno vysvětlila, co bylo, jak bylo, proč bylo. A jí se zdálo, že chudák u nás trpěl, protože jsme kolem něj neskákali.
Takže ten model, hlídat si děti mezi cca 4 kamarádkami navzájem, bych nikdy neudělala. To by nebyla zábava, ale galeje - málokdy je možné se strefit do stejného přístupu k výchově.
Na týden si beru kluky mé sestry /12 a 4 roky/ a holčinu bráchy /2 roky/ a je to super. Všechno je stejné, jako když mám doma jen ty své, jen jídla je potřeba trochu víc. Těžko říct, proč s jedním kamarádky to nešlo, ale s třemi navíc jo.
 IvcaS 


Re: No nevím, 

(8.6.2005 10:44:06)
Ačkoliv žádné děti nemám, tak jsem si u kamarádek a známých všimla, že je velký rozdíl ve výchově jedináčků a sourozenců. Myslím, že to byl ten hlavní problém se synem kamarádky... myslím, že tkaový 3-4 jedináčkové by každou z nás dokonale zničili :)
 Valkýra 


Re: Re: No nevím, 

(8.6.2005 11:38:40)
Ivco,
mám taky jedináčka (8) a mám přímo opačnou zkušenost. Doma si dělá tak trochu co chce, ani my nemáme nijak pevný režim, když je někde jinde, je úplně v pohodě. Když upozorňuju na to, že se loudá s jídlem a podobně, vrací mi ji s tím, že nevím, co mám a nevěří mi. Já znám pro změnu totálně rozmazlené a nezvladatelné druhorozené děti.
Jinak - cizí dítě o prázdninách bych asi nehlídala, hlavně z důvodů, že naše domácnost funguje dost chaoticky a mnozí rodiče by to nezkousli. Ani to s dětmi neumím, zabavit je a tak. Teď ostatně ani nemám volno. Dcera jezdí na tábory, soustředění i k babičce. Nebála bych se ji nechat u kamarádky s tím, že bude nesnesitelná, ale protože to nemůžu oplatit, neudělám to. Jedině v případě, kdybych to mohla zaplatit jako tábor a nikdo by nečekal, že to oplatím.
 IvcaS 


Re: Re: Re: No nevím, 

(8.6.2005 16:15:51)
Já usuzuju hlavně podle kamarádky, kde jsem dost dlouhou dobu fungovala jako hlídací teta. Dokud byla holčička jedináček, šlo to s ní strašně špatně, od té doby, co má ségru, se naučila, že ostatním dětem se neubližuje, že by se měla o hračky taky dělit a podobně... Mnohem líp taky snáší odloučení od mámy a podobně... Určitě je to celkově o výchově... jen jsou ty jedináčci takový závisláčci :-)
 Olina 
  • 

Kdybych já 

(8.6.2005 12:10:47)
měla rozmazleného jedináčka, jako že mám, tak bych ti ho s chutí svěřila, aby taky poznal, co je život. :o)) Mě to připadá báječný, aspoň by si doma víc vážil servisu. Jen reciproční hlídání by bylo asi horší.
 Xantipa 
  • 

Re: Kdybych já 

(8.6.2005 12:26:43)
Olino, díky za důvěru. Třeba by se přizpůsobil - aspoň na týden. Nebo ne a pak bys celý rok poslouchala, jak to u tý tety bylo hrozný a jak trpěl a jak už nikam nepojede, protože doma je to super.
A to by taky nebylo k zahození, nebo ne?
 Věra S.Clarisska 9. 
  • 

Re: To je právě ono 

(8.6.2005 22:46:17)
Alespoň se u Tebe trochu osamostatnil. A určitě mu to prospělo, ať to vidí jeho maminka jak chce.
Jinak je jasné, že se musí "vybírat" s kým si takhle vypomáhat. Styly výchovy by si měly být podobné. Ale na druhé straně u toleratních kamarádek ta různost může děti také obohatit, jak už tu holky psaly. Naučí se, že to jinde může být úplně jinak než doma. A třeba si prvně v životě řekne všude dobře doma nejíp...
Ale hlavně to bylo o VZÁJEMNÉ pomoci. I v Čechách nemají všichni možnost vzít si dovolenou celé dva měsíce. A týden (tedy vlastně 5 dní) se jistě dají zvládnout. Někdy ti to i pomůže DOCENIT svoje děti. Najednou vidíš, co máš za poklad. Věra S.
 Katka 2 deti 
  • 

V době času mého odpočinku s rodinou hlídat cizí děti? 

(8.6.2005 10:53:01)
No nevim jak vy ale doba 5-ti týdnů v roce dovolené pro mě není dostatečná, když si ještě pomyslím že v době kterou chci trávit jen se svou rodinou bych se měla věnovat a hlídat cizí dítě není to pro mě představa ideálně strávené dovolené. Myslím že můžu mluvit o štěstí, že firma ve které pracuji poskytuje týden dovolené nad zákonem stanovenou 4-týdenní dovolenou v roce. Přesto i tak ukrojit si i z tohoto malého množství času kdy se mohu věnovat rodině naplno a obětovat tento čas cizímu dítěti bych nechtěla. Pohlídat odpoledne, hodinu, přes noc není problém ale mít na krku cizí dítě nebo dokonce děti několik dnů to bych nedokázala. Mám to štěstí že mám ochotné příbuzenstvo které si děti rádo vezme takže celé prázdniny zajistíme tímto způsobem, babičky a dědečkové fungují jako správné babičky a dědečkové, ovšem jak bych to řešila nemít tuhle vymoženost? Asi tábory, ale vždy jen s lidmi, se kterými děti tráví čas i ve školním roce.
 Kalimero 
  • 

Re: V době času mého odpočinku s rodinou hlídat cizí děti? 

(8.6.2005 12:18:57)
Podle mě je to výborný nápad, přece jenom - děti mají během roku 13 týdnů volna, rodiče dohromady 8, když je pouze jeden rodič, jako v mém případě, tak jen ty 4 - klidně bych si na jeden týden tak dvě tři cizí děcka vzala. Bohužel problém je v tom, že mám kluka a holku rozdílného věku, tedy i rozdíllných kamarádů a zájmů - skloubit to je nadlidský úkol. U nás je navíc nevýhoda v tom, že obě děti sice jedou na soustředění, ale každé s jiným kroužkem v jiném termínu, fakt letos ty prázdniny nevidím růžově.
 uzjsempryc 


Americke vs. ceske prazdniny 

(8.6.2005 11:24:41)
Dobry den Vero,
prave jsem si precetla Vas clanek a musim rict, ze presne jak pisete, takhle to v Americe opravdu chodi. Ovsem Vami popisovanou variantu si jen stezi dokazu predstavit v ceskych podminkach. Snad jen u maminek zijicich v rodinnych domcich a i to s jistym omezenim. Bezna ceska rodina nema bazen, vlastni mini detske hriste nebo moznost deti nalozit do auta a vyrazit za zabavou do parku ci zabavniho parku. Dovedu si predstavit, ze deti pobavim na zahrade (hure pak v panelaku), ale uz si nedovedu predstavit vyrazit s vetsim poctem capartu (za ktere citim zodpovednost)nekam autobusem. Ceske parky, zvlaste ty ve mestech,se vyznacuji velkou spinou a psimy vykaly, chranena hristatka jsou jen ojedinela. Plne souhlasim, ze pro deti, ktere maji rady kolektiv je TABOR vynikajici reseni. Ovsem jako jedinecne reseni v ceskych podminkach vidim KLASICKOU CHATU s rekou za zady....coz tento rok voli nase rodina vzhledem k veku ditete. Na teto chate bych si opravdu dokazala predstavit hlidat deti mych kamaradek. Vzdyt si jen predstavte!: stan, voda, taboracek, micove hry, les, vesnicka hasicska zabava, tzv. litani po dedine, pole, louky! To vse bez starosti, ze dite narazi na kojota, tarantuli, chrestyse ci cernou vdovu. Nebot vsechny tyto potvurky jsou v Californii za domovnim prahem. V ceskych podminkach ocenuji stale jistou svobodu volneho pohybu deti, kterou bohuzel v jizni Californii postradam. Na druhe strane musim potvrdit, ze Californie poskytuje radu vyziti pro deti, o kterych se ceskym rodicum muze jen zdat. Vsechny ty zabavni parky, vodni parky,zoologicke zahrady (zvlaste San Diegska ZOO a Wild Animal Park), Disneyland za humny, o Legolandu v Carlsbadu nemluve. Dalsi veci, kterou na Californii miluju a v Cesku postradam, je moznost vyjit si s malym ditetem do restaurace v ramci vyletu. Samozrejme i zde v Cechach si na letni zahradku s kocarkem ci mrnetem zajdu,ale v momente kdy je dite spolecensky unaveno, jsme bombardovani neprijemnymi pohledy ostatnich navstevniku. Zatimco v Californii jsou na detske navstevniky vsichni pripraveni, obsluha je obdaruje omalovankou, s ditetem promluvi apod. Sehnat pani na hlidani je velmi snadne, navic americani jsou mnohem uvolnenejsi co se tyce vychovy deti. Kazdopadne americke i ceske prazdniny maji neco do sebe. Ceske deti by byli v sedmem nebi u bazenu nebo v Disneylandu. Americke deti zase u vytrzeni z volneho pohybu, lesu, poli a luk v Cesku. Ale to uz asi odbiham od puvodniho tematu clanku:)))Jsem velmi rada, ze ma dcera si muze uzit oboji typ prazdnin. Verko, pokud budete mit cas a chut, napiste mi email. Muj manzel je american, prave z Carlsbadu. Bydleli jsme take v Oceanside. Uzijte si americkych prazdnin ! MissyKissyTeam:))))))))))
 Alena 
  • 

Opravdu je rozdíl 

(8.6.2005 14:14:23)
Musím reagovat na názor ohledně Pionýru. ¨Je mi 38 let a tak jsem samozřejmě prošla dobou Jiskřiček a Pionýrů. Stejně jako jiné musím uznat, že na pionýrské tábory mám ty nejkrásnější vzpomínky. Jezdila jsem na tábor na Bítově,byla jsem v Polsku u moře, v Tatrách a kdyby to šlo, hned bych to zopakovala. Naopak moje dcera začala od školního věku chodit do Skautu. Tábor na který jeli vedla jedna zarytá Skautka, každý večer se scházeli u hrobů (samozřejmě jen napodobenin) nějakých amerických skautů, pomalu se klaněli, prostě pakárna jak má být. Za týden prosila abychom pro ni přijeli a víc na tábor nechtěla a samozřejmě skončila i se Skauty. Takže ono opravdu nezáleží na organizaci, ale na lidech, kteří ji vedou. A připadá mi, že někteří lidé prostě odsoudí vše, jen proto že to bylo na socialismu. Ale podívejte se okolo sebe, k čemu vede dnešní demokracie a jak se dnes baví a chová mládež. Není všechno dnes dobré stejně jako nebylo dříve všechno špatné.
 Honza Bl. (3holky+1kluk) 


Re: Opravdu je rozdíl 

(8.6.2005 16:22:40)
Mas urcite pravdu v tom, ze hodne zalezi na lidech, kteri tu kokretni vec delaji. Problem s Pionyrem je ale v tom, ze ten nazev je proflaknuty a jako takovy je spojeny prave se socialistickym rezimem.

Chci verit, ze ten soucasny Pionyr uz se socialismem nema nic spolecneho a proto by se mel proste jmenovat jinak. Kdyz totiz tak hezky vzpominas na tuto organizaci, jiste si matne vzpomenes i na ten slib, ktery si jiste musela absolvovat. A tam se rikalo neco v tom smyslu, ze budes milovat a podporovat to (ohavne!) zrizeni a pripravovat se na vstup do KSC... Je to stejne, jakoby v Nemecku existovala stale organizace Hitlerjugend, i kdyz by se uz nehlasila k te puvodni ideologii.

Jinak me nenapada, co dobreho bylo za socialismu. Myslim tedy to, co v zakladu vychazelo z bolsevickych myslenek. Nemluvim o tom, co delali obycejni lide, kterym byla ukradena ta zrudna ideologie a kteri delali ve svem volnu veci, ktere cinily tu zatuchlou atmosferu plnou fizlu a neduvery snesitelnejsi. Byla to jedna velka lez a Potemkinova vesnice. Pravo na praci, vsechno zadarmo... To byl jeden velky podvod. Umele vytvarena pracovni mista s nulovymi vystupy. "Bezplatne" zdravotnictvi a skolstvi na dluh na ukor budoucnosti. Ono se to totiz mimo jine rozpadlo i proto, ze uz proste nebylo z ceho brat.

Jedine, co si pamatuji ze bylo lepsi, byly spekacky. Jinak mne nenapada lautr nic...
 Pionýrka 
  • 

Re: Re: Opravdu je rozdíl 

(8.6.2005 21:09:21)
Přesné znění pionýrského slibu (skládala jsem v r.1985):
"Slibuji před svými druhy, že budu pracovat, učit se a žít podle pionýrských zákonů, abych dobrým občanem své milované vlasti, Československé socialistické republiky, a svým jednáním hájil čest Pionýrské organizace Socialistického svazu mládeže".
 JaninaH 


Re: Re: Re: Opravdu je rozdíl 

(8.6.2005 22:02:45)
Zákony pionýrů zní:
1. Pionýr je oddaný své socialistické vlasti a Komunistické straně Československa
2. Pionýr je přítelem Sovětského svazu a obhájcem pokroku a míru na celém světě.
3. Pionýr ctí hrdinství práce a boje
4. Pionýr svým jednáním, učením a prací prospívá socialistické vlasti
5. Pionýr je hrdý na svoji Pionýrskou organizaci SSM
6. Pionýr se připravuje na vstup do SSM

Zdroj: Pionýrská encyklopedie, vydala ústřední rada PO SSM v roce 1978.
Ještě jí mám schovanou...
J.
z
 JaninaH 


Re: Re: Re: Re: Opravdu je rozdíl 

(8.6.2005 22:07:58)
z... radši nic :-)))
 Věra S. 
  • 

Re. Budeme si taky užívat oboje 

(8.6.2005 22:53:43)
To je moc pěkné srovnání. Česká chalupa by asi byla takové ideální místo...Ta volnost a samostatnost dětí hlavně na malém městě či na vesnici mi tady také chybí. Věra S.
 Kopretinka 


Re: Re. Budeme si taky užívat oboje 

(9.6.2005 13:15:09)
A co takhle české děti na prázdniny do Usa a americké na prázdniny do Česka? to by byly teprve zajímavé výměnné pobyty a rozhodně velmi přínosné pro děti ( jazyk, odlišná kultura..)
 Věra S. Clarisska 9 
  • 

Re: Takové akce existují 

(9.6.2005 21:06:11)
Carlsbad má družbu s českými Karlovými Vary a už tady byli studenti z Karlovarského gymnasia, jezdí sem ze sesterskeho města (jak se tomu tady říká)sportovci atd.
Výměnné pobyty dětí z různých států pořádá celá řada organizací. Když jsme ještě žili v americké komunitě v Německu, bydlely u nás holky z baseballového českého klubu, které tenkrát děti z naší školy porazily...
Ale takový zámořský výlet nepatří zrovna do kategorie nejlevnějších varinat dovolené. Ani pro americké rodiny. Od konce května do začátku září se ceny letenek zdvojnásobují.
Ale je to rozhodně nápad, který stojí za úvahu. Vera S.
 Toranoko 
  • 

Tak to já bych mohla 

(8.6.2005 11:45:33)
Mě práce s děckama baví a taky každý rok minimálně víkend trávím s cizíma dětma. Tábor zatím organizovat nnemůžeme, protože pro 10 dětí se někde něco těžko najde, aby to bylo za přijatelnou cenu a navíc to odpovídalo všem těm hygienickým požadavkům a jánevímčemu ještě.
Ale když se mi povede sehnat nějaký pěkný místečko, určitě to zkusím. Znám spoustu lidí, kteří "obětují" dovolenou pro cizí děti a baví je to, a naštěstí že jsou, protože jinak by polovna táborů vymizela - tak dobře placená práce to zase není, spíš vůbec placená, dalo by se říct.
 Kubula K. 


Re: Tak to já bych mohla 

(8.6.2005 12:44:26)
Toranoko,
kde bydlíš? Jen mě napadlo, že možná někoho, jako jsi ty, právě hledáme:-). Máme taky jedináčka a už asi jedináček zůstane, a máme jen jednu "hlídací" kamarádku. Naopak my jsme schopný k sobě vzít jiné děti naprosto bez problému, i na delší dobu - tedy v rozumných dávkách (bydlíme v 1+1:-)). Jsme z Prahy, bydlíme u Stromovky. Kdyby se ti chtělo s námi něco podniknout, napiš mi prosím na mail.
 Jitka. 2 děti 
  • 

příměstké tábory 

(17.6.2005 14:43:57)
prosím o kontakt na nějaký příměstký tábor v Brně
 Jitka. 2 děti 
  • 

příměstké tábory 

(17.6.2005 14:43:57)
prosím o kontakt na nějaký příměstký tábor v Brně
 Šárka (2 malé děti) 
  • 

"Dětský penzion" 

(21.5.2006 13:48:43)
Poradte mi prosim - shanim rodinny penzion zarizeny pro pobyt rodin s detmi - detske hriste, detsky koutek, idealne s moznosti stravovani, cenove priznivy, zn. tuzemsko. Predem diky za tipy :o))
 pitapita 


Re: "Dětský penzion" 

(14.8.2009 14:26:30)
zkuste www.veverci-dvur.cz .ted jsme tam byli,je to to novy penzion u treboni

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2022 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.