| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Práva žen

 Celkem 149 názorů.
 Murielle 


Ehm ehm 

(12.5.2005 8:34:04)
Je mi sice jasné, že to autor myslí dobře, cítím jeho "spravedlivý hněv". Ale upřímně, takovou snášku poloinformací a demagogických pseudoprav jsem už dlouho nečetla.

Pane Marku, jestli chcete opravdu ženám pomoci k tomu, aby mohly rodit v pohodě a důstojně, tak zkuste svůj článek před publikací několikrát znovu pročíst, vyškrtat zbytečně emotivní výkřiky, zamyslet se nad tím CO vlastně chcete sdělit a pro jistotu to ještě s někým zkonzultujte.

Nic proti, v mnoha věcech s vámi po uvážení souhlasím, ale obávám se, že tímto článkem jste celé věci prokázal spíše medvědí službu.
 Anezka 
  • 

Re: Ehm ehm 

(12.5.2005 8:52:57)
Souhlasim s Gaiou. Treba priklad jak divky v Indii slavi prvni menstruaci je dost nestastny. V Indii to znamena, ze jsou pripraveny pro manzelstvi a rozeni deti, coz je v podstate jedine poslani v zivote techto zen. (no, mozna v soucasny dobe uz ne, ale tradicne to tak bylo)
Pro nas prvni menstruce je jen jeden element v procesu dospivani.
A vubec, problematika porodnic, podle me patri spis do problemu ve zdravotnictvi, vsak i jinde jsou arogantni doktori, zkuste jit treba k zubari na poliklinice.
 Pavla, 3 děti 
  • 

Moc se divím 

(12.5.2005 9:16:54)
Velmi mě překvapuje, že na rodině má tento bláze (VM) tolik prostoru k šíření jeho demagogie. Podle VM je tedy holení a klystýr zaveden pro ponižování, fakt divný, slyšel snad někdy pan VM něco hygieně? Holit se nenjen před porodem, ale od té doby co mi začne růst ochlupení považuji za přirozené. O tom, že každá žena u nás právo vybrat si kde bude rodit nemluvě.
VM si myslí, že pokud bude většina žen rodit přirozeně podle něj (doma,v porodních domech) bude k nim svět spravedlivější? A do 19.st., kdy věšina žen rodila doma, byly ženy absolutně bez jakýchkloli práv a bylo s nimi zacházeono jak s onucemi.
Taky by nám ženám mohly (starší ženy)při po první menstruaci dělat obřízku, jako v africe kde taky většina žen rodí doma - to jsou představy pana VM.
Už ho sem prosím nepouštějte... :-)
 difo 
  • 

Re: Moc se divím 

(12.5.2005 9:46:01)
Myslím, že pan Marek má v mnohém pravdu a je správné, že jí dává najevo. Vždyť všeobecně platí, že když "chcete 5, musíte žádat minimálně o 10". MOžná se zdá, že jeho články jsou emotivní, ale jako snůška polopravd se mi nezdají. Spíš jako snůška pravd. Pokud říká, že žena-matka nemá ve společnosti uznání, JE to pravda. Pokud říká, že jsou porody často špatně vedeny, JE to pravda. Pokud poukazuje na arogantní postoj lékařů k rodičkám, i tady mám mnohdy pravdu. Pokud hovoří o nadbytečné medikaci běžného porodu, má zase pravdu. Říká prostě pravdu emotivní formou a na to nejsme od mužů zvyklí.
 Alena 
  • 

Re: Re: Moc se divím 

(12.5.2005 10:49:41)
Jako odpověď na tento článek bych se pisatele (nebo pisatelky ?) chtěla zeptat, kolik porodů už má za sebou nebo kolik jich zažil, že tak moc dobře ví jak jsou porody špatně vedeny, jak strašně moc ženám vadí že dostanou něco na urychlení porodu když kolikrát trpí a tudíž, jak ví, že by raději trpěly, když to jde i jinak. To bychom taky mohly prosazovat, že když přirozený porod, tak to může fungovat jako dříve, kdy ženy porodily pomalu na poli a šly dál pokračovat v práci (samozřejmě trochu s nadsázkou). Já osobně mám gynekologa lékaře, který je prostě bezvadný, milý, ochotný a spolehlivý, rodila jsem dvakrát a věřte že jsem byla šťastná, že mi něco píchli, aby to šlo rychleji. Klystýr ani oholení mě nijak neponížilo, prostě to patří k tomu. Sama pracuju ve zdravotnictví, takže vím, že někdy to prostě bez těchto hyg. opatření nejde. Takže jak jsem napsala, moc ráda bych věděla, podle jakých zdrojů a zkušeností byl napsaný tento názor.
 Jaga10,syn,2 roky 
  • 

Re: Re: Re: Moc se divím 

(22.5.2005 22:22:39)
Tak tenhle postoj skutečně nemám ráda: bez toho to nejde, patří to k tomu, nedá se nic dělat...
 Jaga10,syn,2 roky 
  • 

Re: Re: Re: Moc se divím 

(22.5.2005 22:22:45)
Tak tenhle postoj skutečně nemám ráda: bez toho to nejde, patří to k tomu, nedá se nic dělat...
 Bosorka2 


Společnost kde je mateřství uctíváno 

(12.5.2005 11:32:03)
Si asi umí představit leckterá žena. Společnost, kde je jako hlavní místo ženy vyzdvihována rodina a žena uctívána především v roli matky, je hodnocena podle počtu dětí, především synů - a jako "dobrá matka a rodička " má nezastupitelné místo a rozhodovací pravomoce třeba i nad ženami svých synů - takovou společnost si nikdo nemusí vysnívat, takové společnosti exitují- co třeba islámské země?
Nevím jak vy, já bych se tam teda stěhovat nechtěla.

A to, že nepříjemný zážitek při porodu vede k odmítnutí dítěte - tomu prostě nevěřím!
Žena, která má dobrého partnera, dítě plánovala a na mateřství se těší, tak kvůli (byť buhvíjak nepříjemnému porodu) svůj názor nezmění.
Jinak to bude u ženy, která partnera nemá, nebo dítě s ním nechtěla, naplánovala, zkomplikuje jí život, "musela" se vdávat - k tomu hnusný porod -spíš jen zesílí nechuť , kterou měla i předtím. A ten porod je koneckonců dobrá výmluva. Líp se říká - nemám tě ráda, " málem jsem kvůli tobě zemřela" než "nemohla jsem kvůli tobě chodit na zábavy, jak jsem si představovala"

 Jaga10,syn,2 roky 
  • 

Re: Společnost kde je mateřství uctíváno 

(22.5.2005 22:25:16)
Tak klidně věřte. A budˇte ráda, že se jste nic takového neprožila.
 Jaga10,syn,2 roky 
  • 

Re: Společnost kde je mateřství uctíváno 

(22.5.2005 22:25:43)
Tak klidně věřte. A budˇte ráda, že se jste nic takového neprožila.
 Lada 
  • 

CVOK 

(28.5.2005 10:29:03)
Kdo to psal, fakt netuší.

Když by se staral byť jen o svou ženu a měl s ní dítě, věděl by, že skutečnost je jiná.

Ano, já jsem feministka, ale také si dovedu zjednat pořádek. A zjednala jsem si ho i při porodu, kdy jsem vykázala lékaře a raději jsem se nechala mým mužem odvézt pryč, do jiné porodnice. Ale cestou se Anička narodila a možná to tak bylo nejlepší...

Tak hodně "štěstí" při porodech.
 Petra Neomi 
  • 

Re: Re: Moc se divím 

(14.5.2005 3:08:23)
Obávám se, že si pan Marek spíš odreagovává nějaký svůj vnitřní problém. Nasvědčuje tomu jak rétorika, tak i téma porodu, kterým se zabývá naprosto obsedantně.

Ponížená žena - brutální muž - porodník - no, proti vkusu není musu, ale je to velmi podivná fascinace. :)
 Katka 2 deti 
  • 

Re: Moc se divím 

(12.5.2005 9:51:25)
Opravdu také mě tento článek připadá jako kdyby se pan Marek zlobil na ženy že chceme bojovat za rovné postavení ve společnosti mužů a to tak že budeme rodit doma a odmítat ulevující prostředky při porodu. Opravdu mě pobavilo jeho "způsob, jakým zatím rodíme své děti?". Kolik dětí pan Marek porodil. Ať se mě prosím nehněvá, že nechci rodit doma.
Ale opravdu jsem nepochopila jeho násilný stylistický přechod od rovnosti platů k porodům. Ať už se začne věnovat třeba politickým tématům a toto nechá spíše na ženách, ony si vědí dost dobře rady i bez něj.
 Hanka K. 
  • 

Re: Moc se divím 

(12.5.2005 14:00:55)
No on je trošku hodně velký rozdíl, když se holíte sama popř. manžel a když vás holí neznámá osoba. No alespon mě by to bylo nepříjemné hodně :-/ A tak jsme to zvládli než jsem odjela do porodnice, včetně YALu (klistýru). Nevím jestli přímo je to to pravé slovo "ponížení", ale špatný pocit a stres bych z toho teda rozhodně měla. V životě jsem poznala jen jednoho muže, zato doktorů se ve mě v těhotenství hrabalo hromadu, vždycky jsem strávila po prohlídce hodinu ve vaně. Copak jsem jediná stydlivá ženská na světě?
 Pavla, 3 děti 
  • 

Re: Re: Moc se divím 

(12.5.2005 17:53:26)
No to já jsem určitě poznala víc mužů (tak jak je to myšleno), než gynekologů, takže se stydlivostí problém nemám. Mimochodem v porodnici tě nikdy nebude holit doktor, ale vždy sestra. Porodních asistentů asi moc nebude:-).A navíc se opravdu můžeš oholit sama, a většina civilizovaných žen to z hyg.důvodů dělá. A klystýr ve formě Yalu opravdu není žádný trauma. Nehledě na to, že ho většinou můžeš odmítnout. Když seš tak stydlivá, že vůbec ke gynekologovi chodíš? U nás Pardubicích je na obvodech (gyn) víc doktorek než doktorů. V nemocnici je teda víc doktorů ale mírně.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Moc se divím 

(12.5.2005 18:12:56)
Až tak moc to nesouvisí, ale v Pardubicích jsem byla opakovaně u dvou gynekologů a jedné gynekoložky a jedině ta gynekoložka byla nepříjemná a její vyšetření bylo bolestivé. V Chrudimi jsem se přihlásila zase k chlapovi a když jsem si zjišťovala reference, tak v negativním hodnocení se naprosto všichni shodli zase na gynekoložce. Z tohohle pohledu se mi ten výběr značně omezuje - naštěstí já se nestydim, tak nemám problém :-)
PS: na Pardubické porodnici jsou svým chováním vyhlášené právě sestry...
 EvčaK 


Re: Re: Re: Re: Moc se divím 

(12.5.2005 18:18:55)
Tak v tomhle jsem měla naprosto stejné zkušenosti. Ženy mi přšly víc drsné.
 Bibi* 


Re: Moc se divím 

(13.5.2005 12:03:30)
Tak jsme se opravdu těšila na změnu tématu,chtěla jsme si vylít srdce,jakáže to panuje nespravedlnost při hledání práce po škole a po MD.No a zjistila jsme ,že je to zase stejná nuda,osobně si myslím,jestli není VM nějaká hodně zakomplexovaná ženská:o))))))

Takže to shrnu:jsme moc ráda,že jsem si mohla díky příhodné poloze dvojčat odžít porod,byl to krásný zážitek,klystýr jsme nedostala,PA mi pouze lehce oholila hráz,díky moc za epidurál,byl super,epka byla v pohodě,šikovně zašitá,téměř jsme to necítila ,problémy nemám.Děti měly APGAR 9-10-10 a až na žloutenku byly úplně v pohodě.

Prosím VM,změňte téma,bude to zajimavější:o))))
 Louise 
  • 

Ach jo! 

(12.5.2005 9:43:41)
Zas nějakej mužskej vykládá ženskejm, jak má vypadat porod... Kolik těch dětí už jste porodil, pane Marku? Myslím si, že úplně stejně, jako ti páni doktoři od Apolináře - žádné! Tak proč si myslíte, že to víte lépe?
 Nika, 4 děti 
  • 

Re: Ach jo! 

(12.5.2005 12:35:27)
Musím jen souhlasit. Už jsem porodila čtyři děti a myslím že mám trochu víc zkušeností s porody než pan Marek a musím rovnou napsat, že porod s epidurálem (ten poslední) byl naprosto super a byl to první porod, který jsem si já užila. A myslím, že ani moje holčička kvůli tomu nijak citově nestrádá. Pan Marek je prostě blázen, který neví o čem píše. A to jsem si myslela, že se něco dovím o platové rovnoprávnosti ;(
 Katka 
  • 

Re: Re: Ach jo! 

(12.5.2005 13:48:50)
Já až jednou budu těhotná a budu rodit, tak budu každému v porodnici na potkání říkat, že epidurál CHCI, moc chci.
Nesnáším bolest (kdo ji krom sadomaso lidí má rád, že), mám zřejmě asi nějak špatně nastavený práh bolesti, protože omdlévám při vrtání zubu, omdlela jsem málem při propichování ušního bubínku. Jak mě něco silněji zabolí, začne se mi točit hlava, hučet v uších a začnu se "ztrácet". Není to v životě vůbec příjemné.
Bolesti se skutečně bojím...takže já možnost epidurálu jednoznačně vítám.
Ať si ten starostlivý pan autor dělá starosti s něčím jiným...
 Maja 
  • 

Re: Re: Re: Ach jo! 

(12.5.2005 13:54:19)
Katka: ja osobne si myslim ze Marka uz neberie vazne snad nikto a stale si neviem vysvetlit preco je tu na rodine taky vareny-peceny, ked jeho nazory su dovolim si tvrdit psychopaticke a tak pretkane nenavistou az sa rozum zastavuje. Muselo sa mu v zivote sa stat asi v nemocnici nieco strasneho, ked ho to tak poznacilo.
 EvčaK 


Re: Re: Re: Ach jo! 

(12.5.2005 13:57:31)
Katko, to děláš správně. Není žádné hrdinství vydržet porod bez medikamentů. Naopak si považuju maminky, co raději dopředu přemýšlí, než aby pak "vyváděly" na sále. To z toho pak mají děti traumata. Já mám práh bolesti snížený, tak to nebyl problém. Ale vedle rodila vyjukaná 19tka. Fajn holka - normálně. Tam řvala hystericky už u klystýru. Pak řvali na ni a nakonac mělo dítko problém s dýcháním. Bylo tak vyděšené, že řvalo v bdělém stavu neustále celý týden v porodnici. Chudáci oba.
 L., 4 děti 
  • 

Re: Re: Ach jo! 

(12.5.2005 22:16:38)
Niko,

taky jsem rodila čtyřikrát, a za jednu z nejhorších zkušeností považuju to, když mi u třetího porodu v podstatě vnutili injekci proti bolesti. Fuj. Necítila jsem o tolik míň bolestí, ale byla jsem totálně "oblblá".
Ostatní porody jsem měla bez analgézie, a byly mnohem příjemnější. Do epidurálu bych asi nešla. Proč taky, že. Prostě to každý vidí jinak.
 kicul 2, Baru 08/03 


Hrušky a jablka 

(12.5.2005 9:43:44)
Taky se připojuji k názoru předchůdkyň. Podle mého názoru pletete jabka a hrušky v jednom košíku. Jak spolu souvisí menší platy žen (což je fakt) s tím, že jsou podle vás v našich porodnicích ovládány porody muži? Škoda, že u článku není vaše fotka, hrozně mi připomínáte svými jednostrannými názory a předčasnými soudy pana poslance Karase.:-))Připadá mi, že jste svými tzv."zkušenostmi" zamrzl v hluboké totalitě.
Já si teda z vlastní zkušenosti nemyslím,že bych byla taková chudinka,jak líčíte ženy v příspěvku, že bych se vydala napospas hroznému porodníkovi aniž bych předem věděla co se mnou udělá. U nás to probíhá vždy tak, že porodník předem vysvětlí proč a co chce udělat, zeptá se jestli s tím žena souhlasí a až pak zákrok provede.
Taky jsem moc nepochopila, jaké je riziko infekce při klystýru? Možná jste se přepsal a měl jste na mysli, že pokud není proveden klystýr hrozí infekce miminku, když se narodí i se zbytky ze střev,ne? Asi byste měl i vy víc číst a dozvěděl byste se tak, že klystýr si provádějí běžně jogíni, protože to je prevence závažných onemocnění, jako např. rakoviny tlustého střeva a součást detoxikace organismu. Každopádně i když v naší porodnici bylo na výběr, jestli před porodem klystýr ano či ne, tak já byla pro. To samé s holením, většina že se již dnes holí i doma a nejen před porodem.
Sice bojujete za práva žen, ale nějak jste se jich zapomněl zeptat, jestli to takhle vůbec chtějí a cítí. Jinými slovy Váš článek mě spíš rozhořčil, než abych byla ráda, že za mě jako za ženu bojujete vy.
 difo 
  • 

Re: Hrušky a jablka 

(12.5.2005 9:49:23)
Nechci s tebou polemizovat, ale jen drzá otázka, jak za sebe bojuješ ty? Víš zcela přesně, že ti doktor necpe léky jen proto, aby si nevylepšil finanční skóre? Já se s tím setkala docela často.
 kicul 2, Baru 08/03 


Re: Re: Hrušky a jablka 

(12.5.2005 11:41:56)
Lékaře si vybírám podle toho jak mi jsou sympatičtí a jaký z nich mám pocit. Konkrétně gynekologa mám úplně super. Přece je důležitý, aby ses u doktora cítila skvěle a měla pocit, že myslí na tvoje zdraví, potom už je jedno,jestli ti předepíše lék, ze kterého má provizi, nemyslíš? A to platí i u porodu. Jak říkal profesor Matějček, když je spokojená mám, je spokojené i dítě.Nejsem kontrolor, abych si pořád ověřovala zda mi náhodou nějaký lékař nepředepsal lék, aby si nevylepšil finanční skóre. To bysme nežili, ale jen pořád kontrolovali!
 Herulinka 


Re: Re: Re: Hrušky a jablka 

(16.5.2005 17:47:33)
Možná jsem to pochopila špatně, ale připadalo mi to právě tak, že autor psal o tom, že by se ženy měly u porodu cítit skvěle a myslím si, že trocha pravdy na tom bude. Možná je to jen tím, že jsem zažila jeden ne zrovna ideální porod, dopadlo to špatně, teď jsem těhotná a trochu se začínám děsit toho, co mě za pár měsíců čeká.
Tehdy se opravdu nechovali nijak ideálně a jediné, co opravdu ocením, bude, když se mnou budou jednat jako s člověkem a ne jako s nadbytečnou přítěží. Takže chci věřit tomu, že si porod taky vychutnám, jako spousta ostatních a budu už vzpomínat jen v dobrém :-)
 ZuziP 
  • 

Re: Hrušky a jablka 

(12.5.2005 16:59:05)
Nooo, ja ti celkom zavidim, ze u vas porodnik VZDY vysvetli, co bude robit a pocka na suhlas. Odkial si?
A takisto si myslim, ze su zeny, ktorym ten klystir a holenie vadi. Preco je to tu nutne a v mnohych inych krajinach nie?
 kicul 2, Baru 08/03 


Re: Re: Hrušky a jablka 

(14.5.2005 12:55:59)
ZuziP,
jsem ze středočeského kraje. Z menšího města. U nás si můžeš vybrat porodníka k porodu, takže si můžeš vybrat takového o kterém víš, že ti zákrok vysvětlí. U nás v porodnici je taky na výběr, jestli chceš klystýr nebo nechceš. Pokud to v nějaké porodnici není, tak si můžeš přece vybrat nejbližší jinou, kde to tak je.
 zlatokači 
  • 

Pořád to samé 

(12.5.2005 9:44:52)
Když jsem četla první článe od pana Marka na téma porod, přišel mi zajímavý a docela pravdivý. Když jsem četla druhý, třetí ..., přestala jsem mít chuť číst stokrát to samé. Teď mě nalákal název (že by pan Marek změnil téma?), a ejhle, je to pořád to samé!!
 kicul 2, Baru 08/03 


Hrušky a jablka 

(12.5.2005 9:45:05)
Taky se připojuji k názoru předchůdkyň. Podle mého názoru pletete jabka a hrušky v jednom košíku. Jak spolu souvisí menší platy žen (což je fakt) s tím, že jsou podle vás v našich porodnicích ovládány porody muži? Škoda, že u článku není vaše fotka, hrozně mi připomínáte svými jednostrannými názory a předčasnými soudy pana poslance Karase.:-))Připadá mi, že jste svými tzv."zkušenostmi" zamrzl v hluboké totalitě.
Já si teda z vlastní zkušenosti nemyslím,že bych byla taková chudinka,jak líčíte ženy v příspěvku, že bych se vydala napospas hroznému porodníkovi aniž bych předem věděla co se mnou udělá. U nás to probíhá vždy tak, že porodník předem vysvětlí proč a co chce udělat, zeptá se jestli s tím žena souhlasí a až pak zákrok provede.
Taky jsem moc nepochopila, jaké je riziko infekce při klystýru? Možná jste se přepsal a měl jste na mysli, že pokud není proveden klystýr hrozí infekce miminku, když se narodí i se zbytky ze střev,ne? Asi byste měl i vy víc číst a dozvěděl byste se tak, že klystýr si provádějí běžně jogíni, protože to je prevence závažných onemocnění, jako např. rakoviny tlustého střeva a součást detoxikace organismu. Každopádně i když v naší porodnici bylo na výběr, jestli před porodem klystýr ano či ne, tak já byla pro. To samé s holením, většina že se již dnes holí i doma a nejen před porodem.
Sice bojujete za práva žen, ale nějak jste se jich zapomněl zeptat, jestli to takhle vůbec chtějí a cítí. Jinými slovy Váš článek mě spíš rozhořčil, než abych byla ráda, že za mě jako za ženu bojujete vy.
 difo 
  • 

Re: Hrušky a jablka 

(12.5.2005 10:02:08)
Píšeš ...
" U nás to probíhá vždy tak, že porodník předem vysvětlí proč a co chce udělat, zeptá se jestli s tím žena souhlasí a až pak zákrok provede."
... ale stejně nevíš, jestli ti zákrok nabízí pro tvé dobro a dobro tvého dítěte nebo jen pro svoje pohodlí. Tím se nechci dotknout mnoha kvalitních porodníků. Na ty se to nevztahuje, ale není těžké si představit situaci, kdy doktor ví, že přirozeně a klidně by porod proběhl třeba ve dvě ráno, ale když matku napíchá medikamenty, uspíší porod o pár hodin, kdy už má klid a nemusí se o nic starat. Matce to zdůvodní vždycky. To že pak jde pocitová stránka doháje a v návaznosti na to je narušený citový vztah matka-dítě, to už není jeho věc. Mnohdy si jí ani nepřipouští. Navíc při nadbytečné medikaci může dojít k problémům při porodu a zase. Doktor si jde lehout o pár hodin dřív a matka si třeba může domů odnést dítě s LMD. Ale nikdo neřekne, to zavinil doktor. Kdepak, vždycky se řekne - on se pan doktor tak hezky staral, léky dával, porod urychloval, jen to špatně dopadlo. Asi se to ode mne jeví moc zlé vůči doktorům, já vím, jenže jsem měla příležitost hovořit s ošetřovatelkami z ústavů postižených dětí a ptala jsem se, kolik postižených dětí spadá na účet nesprávně vedeného porodu - dost. Tak se na mne nezlobte, prosí. Já vím, že p. Marek se vyjadřuje formou emotivní, nezvyklou, ale zas až tak zle to není.
 kicul 2, Baru 08/03 


Re: Re: Hrušky a jablka 

(12.5.2005 10:35:46)
Jasně, měla jsem tam ještě dopsat, že můžeš přece medikamenty, jako oxitocin atd. odmítnout. A jak už tady někdo psal máš právo si vybrat porodnici i porodníka, kde preferují přirozený porod. Na druhou stranu se může stát, že se přestane žena během porodu otevírat a později ustanou i kontrakce a to potom je nutný zásah lékaře, aby zachránil dítě i matku, ne?
Je možné, že to asi pan Marek myslí se ženami dobře. Ale rozhodně si stojím za tím, že to píše pouze jednostranně a kritizuje všeobecně, když je jasné i laikovi, že všude to tak hrozné není a ani být nemůže. Prostě mě ten článek naštval, i když měl asi působit úplně opačně. Pokud chce pan Marek psát a ženám pomáhat, tak musí rozhodně změnit styl jakým to dělá.
 markéta, Tereza 7/03 
  • 

Re: Re: Hrušky a jablka 

(12.5.2005 12:47:19)
Myslím si, že "tak zlé" to je.

Co se týká porodu v porodnici - to je přece stejný problém jako jakýkoliv lékařský zákrok. Někde je doktor "hrobař", jinde skvělý odborník a milý člověk. A na něco prostě jsou různé odborné názory. Jak u porodu tak třeba u ortopedie, stomatologie, onkologie apod. Jaké jsou přístupy lékařů a sester obecně, takové jsou i v porodnictví. (Vemte si třeba,jak někteří zubaři chtějí všechno řešit trháním.)

A to, co prosazuje autor je skutečně patriarchální společnost - ženy se budou oceňovat jen podle počtu dětí (a podle toho, jestli rodí "přirozeně"). Myslím, že např. cikánská společnost je právě společností, kde se ženy "cení" podle počtu dětí. A nemám pocit, že by tenhle přístup byl pro celou společnost přínosem.

Nevím, jak se v Indii slaví první menstruace, ale vím, jak tam ženy žijí, a to budu radši žít v naší "patriarchální" společnosti.

Myslím si, že porod s prostředky tlumícími bolest může být v určitém smyslu přirozenější než porod s velkými bolestmi. Když vidím rodit samice savců, i těch, které mají dost velké "novorozence", nepřijde mi, že by to bylo tak namáhavé a bolestivé jako u lidí. Jsem přesvědčená, že v přírodních společenstvích šel porod lépe a méně bolestivě, než dnes. Beru to jako "civilizační chorobu".
 irlev 


Skutečnou Ženou? 

(12.5.2005 10:16:15)
citát z článku: "Představme si společnost, ve které zvláště po porodu svého prvního dítěte se z žen stanou skutečné osobnosti a dívka se zrodí v Ženu".

Opravdu mi tady autor říká, že dokud nemám dítě, nejsem skutečná žena (nejlépe s velkým Ž)? Skutečná osobnost?
Tak děkuju za sražení na zem.
Jako omluvu snad uzná, že se s manželem snažíme, abych dosáhla té skutečné mety ženského života (protože prostřednictvím ničeho jiného to asi nedokážu??).
 Hannah 
  • 

Re: Skutečnou Ženou? 

(12.5.2005 10:27:09)
Myslím, že takto to myšlené není a rozhodně nechtěl pan Marek urazit ženy, které děti nemají a třeba ani mít nemohou a ono to pak moc bolí... Ale v mnohém má pravdu. POrodem to všechno začíná a pokud si žena odnese vzpomínku, že to bylo něco hnusného a už nikdy, tak snad ani zezačátku nemůže mít své dítě tak ráda (znám to bohužel jako dítě na vlastní kůži, když mi bylo vytýkáno, že se mnou si matka teda užila) jak ženy, které vzpomínají na porod s povděkem, že to bylo dobré. Nemyslím, že by neměly existovat epidurály - o tom by si žena měla rozhodnout sama, nemyslím, že nejsou rizikové porody, ale mnoho rizik opravdu pochází ze strachu matek a předsudků porodníků, že porod musí pokračovat i kdyby... a jak ne, tak něco píchnou (a přitom je známé, že často před vlastním porozením dítěte nastává útlum a zástava stahů, a že tělo jakoby nabírá sil).... Je toho moc, co by se v našem porodnictví mělo zlepšit, co mi chybí je skutečná informovaná volba v co nejširší škále nabídky - ať už je to pro cokoliv.

 Anezka 
  • 

Re: Re: Skutečnou Ženou? 

(12.5.2005 10:49:48)
Pan Marek ma urcite v mnohem pravdu, ale plete si pojmy. Tady se nejedna o prava zen, ale o prava pacientu a o lekarske etice.
 Jana 
  • 

Re: Re: Re: Skutečnou Ženou? 

(19.5.2005 22:19:20)
Já s tebou nesouhlasím. Jedná se opravdu o právo ženy na porod podle vlastních představ. Ženy, které rodí doma se s lékařem většinou ani nepotkají(neplatí lékařská etika). Až společnost uzná právo ženy na vlastní prožitek během porodu, tak můžeme říci, že se naše patriarchální společnost kamsi hnula směrem k rovnoprávnosti mužů a žen. Zatím si můžeme nechat o rovnoprávnosti mužů a žen v této společnosti jen zdát.
 irena (Míša5/00+Maruš3/03) 


Re: Re: Skutečnou Ženou? 

(14.5.2005 19:38:26)
Hannah díky, napsalas to hezky i za mě ;)
Je to staré téma, vždy spousta emocí a názorů - cítím to stejně jako Ty, i já jsem si vyschlechla od rodičů svoje (jak to se mnou bylo po narození těžký atd. - věřím!! - ale ty miminka za to nemohou...)
 Hannah 
  • 

Re: Skutečnou Ženou? 

(12.5.2005 10:27:35)
Myslím, že takto to myšlené není a rozhodně nechtěl pan Marek urazit ženy, které děti nemají a třeba ani mít nemohou a ono to pak moc bolí... Ale v mnohém má pravdu. POrodem to všechno začíná a pokud si žena odnese vzpomínku, že to bylo něco hnusného a už nikdy, tak snad ani zezačátku nemůže mít své dítě tak ráda (znám to bohužel jako dítě na vlastní kůži, když mi bylo vytýkáno, že se mnou si matka teda užila) jak ženy, které vzpomínají na porod s povděkem, že to bylo dobré. Nemyslím, že by neměly existovat epidurály - o tom by si žena měla rozhodnout sama, nemyslím, že nejsou rizikové porody, ale mnoho rizik opravdu pochází ze strachu matek a předsudků porodníků, že porod musí pokračovat i kdyby... a jak ne, tak něco píchnou (a přitom je známé, že často před vlastním porozením dítěte nastává útlum a zástava stahů, a že tělo jakoby nabírá sil).... Je toho moc, co by se v našem porodnictví mělo zlepšit, co mi chybí je skutečná informovaná volba v co nejširší škále nabídky - ať už je to pro cokoliv.

 Dana 
  • 

Re: Re: Skutečnou Ženou? 

(12.5.2005 11:16:29)
Toto je pochopitelně úlet a chápu rozhořčení žen, které jsou rozhodnuté nerodit,mnohem horší je takto formulované zařazení pro ty, které nemají děti ze zdravotních důvodů.
Ale já se cítím dotčena i jako matka (2+t). Vadí mi neustálé omílání takzvané pasivity a nesamostanosti "tradičních" rodiček. V článku je těmto matkám podsouván citový chlad, jejich dětem následkem toho těžké citové deprivace vedoucí ke kriminálnímu životu. No to už je moc. Já osobně si dovedu
představit aktivní a pohodový porod ve velké porodnici a zažila jsem hluboký
pocit uspokojení z porodu, pocit, že jsem dala život a to nade mnou stál porodník(muž), který se radoval z toho, že nemuselo dojít k nástřihu a ke konci
první doby porodní,když už jsem ztrácela síly, mě neobyčejně povzbudil ve snaze
porodit přirozeně. Netvrdím, že to musí být pravidlo, ale zrovna tak není pravidlo, že vám lékař vyvolá porod (provede císař), protože chce body, případně chce spát.
Ale reagovala jsem na kategorizování žen.
Takže bezdětná žena je skutečnou ženou, rodička z fakultní nemocnice je schopna porodit aktivně a s uspokojením a nefyziologická maminka po císařském řezu není citově chladná, ani nepovila recividistu.
Mí drazí kojení a v porodnici matkou(nikoliv porodníkem) zrození puberťáci by řekly:"Pane Marku, co to nacvičujete?"
 dana 
  • 

Re: Re: Re: Skutečnou Ženou? 

(12.5.2005 11:19:37)
jsem disgrafik(asi holt blbej porod:), takže puberťáci řekli, recidivisté(omlouvám se)
 Feministka 
  • 

Re: Skutečnou Ženou? 

(12.5.2005 10:53:32)
Uvědomme si jednu věc, pan Marek v tomto oboru PODNIKÁ. Je z toho vše zřejmé? Je to jeho reklama, byť ta nejhoší, jaká může být (Ogilvy by si rval vlasy..:-).
Všechny jeho texty jsou silně emotivní a to není klad, ale výrazný zápor, argumentovat se má věcně, on argumentuje jako rozzuřené dítě. Míchá nesmyslné příklady (Indie apod.) a nakonec působí kontraproduktivně. Sem tam šoupne do textu něco pozitivního (aby společnost začala uznávat péči o dítě apod.), ale celkově to nemá hlavu ani patu. Nechci se ho dotknout, ale myslím, že je to "bláznivý" dědek (minimálně tak vypadá).
 Pavla, 3 děti 
  • 

Re: Re: Skutečnou Ženou? 

(12.5.2005 11:07:47)
To mě právě mrzí, že nevím jak vypadá,takovýho blázna by měli vystavovat. Taky dost dobře nechápu jak pan Marek došel k tomum že žena, která nerodila není skutečná, žena potažmo, žena, která nrodila "přirozeně" podle něj.
A jakpak došel k názoru, že žena v politice, nebo v managementu a nota bene bezdětná je vlastně muž. Tak mě napadá vá pan Marek jaký je rozdíl mezi mužem a ženou? :-))))
 Herulinka 


Re: Re: Re: Skutečnou Ženou? 

(17.5.2005 16:13:48)
Nechci se zastávat pana Marka, ale já si po zpackaném císaři příliš jako žena s velkým ž taky nepřipadám. Díky těhotenství je to o něco lepší, ale asi je pro mě hodně důležité mít děti, jinak si nedovedu vysvětlit své pocity a touhu po tlačení kočárku.
 Emina 
  • 

Re: Re: Skutečnou Ženou? 

(12.5.2005 18:21:58)
V cem podnika? V indickejch coudicich tyckach nebo aromalampickach nebo v cem? Ja myslela, ze jde jen o grafomanii.
 Čahounka 


přínos pana Marka 

(13.5.2005 9:43:37)
Pro ty z Vás, které zajímá, jak pan Marek vypadá, zde chci uvést internetovou adresu www.pozitivni-noviny.cz. Tam pan Marek přispívá jako jeden z autorů možná o něco lepšími články než byl tento. Myšlenka článku je podle mého dobrá, ale její podání se jaksi nepovedlo. Já osobně jsem ale za práci pana Marka vděčná. Čekám totiž první mimčo a díky jeho knize Nová doba porodní a dalším článkům mi právě pan Marek nabídnul další pohled na to, jak může také porod probíhat a co od sebe a ostatních v tu chvíli chtít. A je potom už na mě, co si z dostupných informací vyberu pro sebe jako to nejvhodnější, ať už to jsou informace medicínského charakteru (např. vhodnost klistýru třeba také kvůli zvětšení volného prostoru v dutině břišní) či filozofického charakteru (např. význam klidného přístupu rodičky i lékařů k porodu).
 Pavla, 3 děti 
  • 

Re: přínos pana Marka 

(13.5.2005 11:19:27)
Aha tak už vím jak vypadá a kdo to je - kromě blázna taky pomatenej ekolog, to jsou ti kteří prferujou život pulce před lidma, učej návrat do pravěku, ale přitom vesele používaj internet k šíření svejch bludů. Moc dík za tu adresu
 Líza 


? 

(12.5.2005 10:46:16)
Původně jsem nechtěla reagovat, tušila jsem, že to bude zas na jedno brdo jako vždycky a moje připomínky by zněly stejně.
Ale musím přiznat, že jsem to nedokázala dočíst. Jakmile jsem se pročetla až k citovému chladu budoucích matek, zatmělo se mi před očima vzteky.

Ťak já zkusím formulovat jedno takové ženské právo.
Je základním právem žen, aby jim žádný chlap nevykládal, jak být správnou ženou.
 Alena 
  • 

Re: ? 

(12.5.2005 11:08:53)
Naprosto souhlasím. Nejvíce o přirozených porodech píšou chlapi, kteří si o porodu přečetli jen v knížce. Ovšem ráda bych jich spoustu viděla, jak by rodili oni, kdyby to šlo. Znám jich spoustu, kteří přišli k porodu a vyvrátili se, jen vkročili k sálu, ale hlavně že pro ženskou by radili, jak nejlépe na to. A to se netýká jen porodů. Prostě ať si to každá zařídí, jak se jí to zdá nejlepší a nikdo ať mi neříká, že to nejde. Ženská si poradí vždycky a když někdo radí, tak ať radí ten kdo tomu rozumí.
 Maja 
  • 

Re: Re: ? 

(12.5.2005 11:40:07)
Vazena redakcia,
to snad nieje mozne, PRECO este stale uverejnujete clanky Marka????? Ved to sa neda citat!!!! Marka by som vystahovala na neobyvany ostrov a tam si moze zit svoj uplne prirodzeny zivot, neskazeny civilizaciou len nech uz preboha neprispieva na tieto stranky a nedviha adrenalin zenam ktore doveruju ceskym lekarom a chcu rodit v nemocniciach!
"Jinými slovy, k těm největším nespravedlnostem a nerovnoprávnostem dnes a denně dochází v každé porodnici: muži ženám porod zcela ukradli. Prakticky vše, co se týká tak ryze ženského jevu, jako je porod, ovládají muži." - tak toto snad nemyslite vazne!!!!!!!
Uz tu raz bola tema ked "fundovany porodnik" Marek skritizoval Doc. Caldu hahaha, a tiez to bolo nekonecna debata o domacich porodoch, kde sa k nemu pridalo par fanatickych zastankyn takychto porodov aj v Cechach.
Bud je ten clovek chory (o com po dnesnom clanku nepochybujem), alebo sa zblaznila redakcia, ked tieto clanky uverejnuje. Tot moj nazor.
 Johana 
  • 

Re: Re: ? 

(12.5.2005 11:43:12)
Po precteni clanku pana Marka me nejvic "potesilo" pomysleni, ze vzhledem k tomu, ze ja ze zdravotnich duvodu budu muset rodit cisarem, tak zcela jiste porodim citove chladneho kriminalnika..... nebo tak neco. Opravdu vrele dekuji, tohle jsem potrebovala vedet. Vite co, pane Marku, jdete do .....!
 Psychouš 
  • 

Uklidnění 

(12.5.2005 12:27:53)
Pokud vím, tak porod cisařským řezem představuje pro dítě obrovskou psychologickou výhodu, to obrovské trauma porodu, které chce pan Marek zmírnit a tak vášnivě za to bojuje, je přímým vyjmutím prostě vynecháno. Lidé porozeni c.ř. jsou vyrovnanější.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Uklidnění 

(12.5.2005 13:15:18)
Psychouši, to ses dozvěděl kde?
 Psychouš 
  • 

Re: Re: Uklidnění 

(12.5.2005 13:38:30)
Že cisařský řez dítěti neposkytuje trauma srovnatelné s porodem?
To je snad nabíledni, ne?
 EvčaK 


Re: Re: Re: Uklidnění 

(12.5.2005 13:42:39)
Tak první syn je císařem, druhý normálně porozený. Hádej, který je vyrovnanější. Osobně si maslím, že to s porodem pramálo souvisí. Leda, že bys věděl o nějakém kvalitním výzkumu, který by to vyvrátil.
 & 


Re: Re: Re: Uklidnění 

(12.5.2005 13:56:59)
Ne, to nabiledni, neni. Nerikali Vam to, jako "obecnou pravdu" na medicine?
Pokud nedolozis nejakou studii, tak strilis od boku. :-]]
Jinak moje dite je take cisarem. Nadsena z toho nejsem, na druhou stranu neocekavam, ze z neho bude kvuli tomu kriminalnik.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Uklidnění 

(12.5.2005 14:14:13)
A já furt přemýšlela, proč na nás vedle v ulici štěká jeden pes.
On je chudák traumatizovanej z toho, že se nenarodil císařem. :o)))
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re:pro psychouše 

(12.5.2005 14:47:14)
Nejsem zdravotník, ale před posledním porodem mě moc zajímalo, jestli císař náhodnou není lepší - hlavně pro dítě. Nemusí procházet obrovským tlakem porodními cestami - tak jsem si to myslela. Ale gynekolog mi vysvětlil a doporučil literaturu, kde jsem se dozvěděla, že to vůbec není pro dítě dobře. Prý je dítě na ten tlak velmi dobře vybaveno a že naopak tlak stimuluje masáží snad srdce a plíce. Že¨prý dokonce při porodu císařem naopak dítě prožije mnohem větší šok než při porodu klasickém. Tak nevím. Můžeme se dohadovat, ale chtělo by to nějakou sdělenou zkušenost - což asi nepůjde, protože neznám nikoho, kdo by si vlastní narození pamatoval.
 Jitka, Dan (9/2002) 
  • 

Re: Re: Re: Re:pro psychouše 

(12.5.2005 15:07:43)
Lidé, kteří mají zkušenost s regresní terapií nebo holotropním dýcháním, by Ti o svém porodu prý vyprávět mohli. Já tuto zkušenost nemám, sama nevím, jaký postoj mám k regresní terapii zaujmout, nicméně porod obecně, ať už spontánní nebo císařským řezem popisují tito lidé jako velmi stresující záležitost. A ten stres se prý úměrně zvyšoval právě necitlivými přístupy, zásahy apod. v průběhu celého procesu.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re:pro psychouše 

(12.5.2005 18:32:13)
Jitko, já tu zkušenost mám. Negeneralizovala bych ji, nemusí být absolutně platná ve smyslu teorií, které prezentuje třeba grof nebo tak, ale má to smysluplné jádro. Já jsem ráda, že mé děti mohly absolvovat porod fyziologickou cestou.
na druhou stranu, kdyby šlo jim nebo mně o život, neváhala bych nai minutu nad tím, zda císaře ano nebo ne.
 Ivana Procházková 


Re: pro psychouše 

(12.5.2005 17:22:51)
Xantipo,
i kdyby se našel někdo takový, kdo by si pamatoval vlastní narození :), tak to stejně bude jenom subjektivní neporovnatelná zkušenost. Každý se narodí jenom jednou, nelze si vyzkoušet za život obojí - vlastní narození přirozenou cestou i vlastní narození císařem :))
 irena (Míša5/00+Maruš3/03) 


Re: Re: Re: Re:pro psychouše 

(14.5.2005 19:47:19)
Tak to asi psychouš četl nějaký jiný skripta a ještě nebyl internet ;)
 Ivana Procházková 


Re: Uklidnění 

(12.5.2005 17:28:19)
"To je snad na bíledni?"

A jejda, to je argument, který bych zrovna od (jindy logicky chladného) Psychouše nečekala...
 Líza 


Re: Re: Re: Uklidnění 

(12.5.2005 18:22:53)
Psychouši, nabíledni to není. Jsou i takové psychoterapeutické směry, které tvrdí, že naopak dětem narozené plánovaným císařem, (tj. vůbec nedošlo k silným kontrakcím), chybí ten formativní zážitek a odráží se to v jejich psychickém vývoji .-))))))
Já bych to tak do důsledků nedováděla, ale myslím, že porod normální cestou - vzhledem k tomu, že je na to dítě naprogramované - bude asi optimální.
 Olina 
  • 

Re:Fakt? 

(12.5.2005 19:53:01)
To jste mi udělal radost. To našemu koblížkovi přeju.
Tak ho nechte, když má odlišný názor, tak ať si ho projevuje, pro mě za mě ať rodí doma.
Myslím, že problém lékařů není v tom, že by si přivydělávali předepisováním zbytečných léků nebo že by preferovali svoje pohodlí(toto skutečně skoro vylučuji), ale že se jistí pro případ komplikací a léčí ti i to co ještě nemáš, už nemáš, nebo nikdy nedostaneš. Čím míň jsi sou jisti, tím víc léčí. Ale konkrétně v porodnici se někdy pěkně zapotí.
 Johana 
  • 

Porod cisarem - zaruka citoveho chladu! 

(12.5.2005 11:44:08)
Po precteni clanku pana Marka me nejvic "potesilo" pomysleni, ze vzhledem k tomu, ze ja ze zdravotnich duvodu budu muset rodit cisarem, tak zcela jiste porodim citove chladneho kriminalnika..... nebo tak neco. Opravdu vrele dekuji, tohle jsem potrebovala vedet. Vite co, pane Marku, jdete do .....!
 Maja 
  • 

Re: Porod cisarem - zaruka citoveho chladu! 

(12.5.2005 11:52:11)
Pre Johanu: nam tehulkam citanie takychto clankov neprospieva, ale zvedavost mi nedala, aj ked som vedela ze budem zas na prasky.
 Johana 
  • 

Re: Re: Porod cisarem - zaruka citoveho chladu! 

(12.5.2005 12:04:38)
Ja jeste tehotna nejsem:)))) Jen mam proste urcite zdravotni porblemy, ktere mi neumozni rodit prirozene. Ted spis zvazuju, jestli si to dite mam fakt poridit, kdyz mi pan Marek laskave vysvetlil, ze bude citovy mrzak a kriminalnik .......tak dale
 Ivana Procházková 


Re: Porod cisarem - zaruka citoveho chladu! 

(12.5.2005 14:42:39)
Johano,

vždyť přece víme, že pan Marek mele krávoviny...

Tak si to tak neber :)
 Dana 
  • 

Re: Re: Porod cisarem - zaruka citoveho chladu! 

(12.5.2005 15:59:13)
Ivule, nechtela jsi nahodou napsat, ze pan Marek mele "kavoviny"?:o) Akorat jeste zjistit, jestli od Zida nebo ze Spolku:o)))

Ted vazneji - opet jsem nebyla prekvapena, p. Marek se proste neustale opakuje! Mozna, ze kdyby si to zkusil "naostro", tak by ho ta demagogie presla a uznal by, ze kazda zena je jina. A ze ne kazda zena chce ci je schopna rodit prirozene. Docela chapu, ze jaksi neni moznost vyloucit p. Marka z ucasti na tomto serveru (kazdy tu muze vyjadrit svuj nazor/zkusenost). Co bych ale opravdu uvitala je, aby se po napsani clanku nevytratil a zucastnil se nasledne diskuse...krome toho si myslim, ze uspesnost kazdeho clanku se do urcite miry meri prave schopnosti vyvolat diskusi; takze dokud budou lide na jeho clanky reagovat, bude psat...
 kicul 2, Baru 08/03 


Re: Mluvíš mi z duše! 

(13.5.2005 8:40:19)
Dano, mluvíš mi z duše. Taky už jsem uvažovala, že bysme se tady měli spiknout a ignorovat články pana Marka, tak možná konečně přestane nám nutit jeho zkreslené názory!
 Ivana Procházková 


Re: ? 

(12.5.2005 14:34:46)
Lízo, pěkně jsi to napsala.

Připojuji svůj podpis pod tvoje základní právo ženy :))

Víc s článkem pana Marka nehodlám ztrácet čas, protože téma stojí (jako ostatně vždy) za starou belu.
 Dana 
  • 

Re: Re: ? 

(12.5.2005 15:49:19)
Lizo, naprosto presne vystizeno, jako obvykle:o)))
 Misa3 


Lizo, neber to tak vazne-nestoji to za to 

(14.5.2005 13:07:02)
Lizo, naprosto souhlasim, navic, krome toho, ze autor pise stale na jedno brdo, mi pripomina druheho zdejsiho mravokarce, meho oblibence Jirku Karbana. Nekdy si sice rikam, jestli take existuji zeny, ktere by muzum dokazaly stejne krivdit a jako spravne muze take popisovaly ctenarum jimi vymisleny, nikdy, nikde neexistujici vzor "spravneho muze", ale rekla bych, ze vetsina zen ma dost skromnosti a zdraveho rozumu, abychom to nedelaly.

Jak uz jsem asi psala, "libi" se mi, kdyz se reporteri zeptaji nektereho herce nebo jineho prislusnika elity (sorry, ale to neni muj vyraz) jak ma podle nich vypadat spravna zena a on odpovi: "Spravna zena ma byt predevsim zenska:" Driv se mi take vztekem tmelo pred ocima, dnes se spis ptam, protoze jsem to stale nejak nepochopila, co tim chce vlastne basnik rici? Pokud by slo o banan, pochopila bych, ze by banan mel byt baban, ale zena? A co to vlastne znamena byt zenska? Nechat si od dotycneho muze predepsat seznam vlastnosti, ktere on seznava za okouzlujici a drzet se ho do posledni tecky? Existuje vubec nekdo takovy?

Chapu, ze se najde par zen, kterym se bude clanek libit zrovna tak, jako se nekdy nekomu libi clanky pana Karbana, ale vetsina zen bude reagovat jako Liza, vztekem se ji zatmi pred ocima. Ja se uz nedokazu tolik rozcilit, tak proste usoudim, ze je to nesmysl, ze autor sepisuje sve nerealne fantazie a dal uz nectu. Je to skoda casu...
 irena (Míša5/00+Maruš3/03) 


Re: ? 

(14.5.2005 19:44:43)
;))))
což o to, vykládat si může kdo chce co chce:)
taková je už doba, občas jsou slyšet DALEKO horší věci...
ženské ale samy musí vědět, co je správně a nenechat si do všeho pořád kecat ;)
Vlasta M. je hodně emotivní, pravda, ale "není šprochu... atd.
Koneckonců, i primář Kavan je chlap - a toho si vážím fakt dost...
Stejně jako ženských jako např. pí Konvalinová, Štromerová...
 Hanka K. 
  • 

Možnost si vybrat... 

(12.5.2005 14:08:43)
Myslím, že hlavní problém je v tom, možnost si vybrat. Chtít rodit doma s vyškolenou porodní asistentkou je u nás prostě problém. Zato rodit v porodnici s epidurálem jde bez problémů a navíc vám ho pojištovna ve většině případů hradí (myslím, že za chvíli půjde rodit i císařem na přání). V některých porodnicích ještě ani nejde vybrat si polohu při porodu, nebo třeba odmítnou klistýr, holení a chtít mít dítě po porodu u sebe. Dokud se tohle nezmění a žena nebude mít možnost volby, tak tyhle diskuse pořád poběží a články se budou psát. A podle mého je to dobře, dokud se v tomhle směru konečně něco nezmění.
 vlasta, syn 12/00 dcera 7/03 mimi 12týden 
  • 

Re: Možnost si vybrat... 

(12.5.2005 14:40:49)
Je to s podivem, kolik je tu emotivních a negativních reakcí. Vzpoměla jsem si na článek, který myslím byl na rodině - ukradený porod. Je to příběh matky a vyprávěný matkou, ale toho tu už bylo dost.
Já si myslím, že by žena měla mít právo si vybrat pokud se týká porodu.každá žena by měla být informována o možnostech a variantách, ale i důsledcích, které jí ta která zvolená mo¨žnost přinese.
Pokud budeme bojovat o rovnoprávnost žen a mužů bojujme na pravém místě. Měly bychom my ženy objevit krásu a velikost svého ženství. svojí hodnotu pro tento svět.... Společnost a blízké okolí by mělo mít ve vážnosti nositelky života. Nejen podle počtu dcer a synů, ale proto, že jim neupřely právo na život.
 Hanka K. 
  • 

Re: Re: Možnost si vybrat... 

(12.5.2005 15:04:19)
Nechodím na tyhle stránky často, tak nevím o jakém článku píšete. Ale musím říct, že nechápu tolik negativních příspěvků. Vždyt ženy nikdo nenutí aby rodily doma s asistentkou když nechtějí, porodnice se rušit nebudou :))) Takže můžou naprosto s klidem rodit s epidurálem v porodnici. Ale je tu celá řada žen, které takový porod nechtějí a pro tyto ženy není možnost volby, popř. je velmi omezená. Sama jsem se o to zajímala v těhotenství a tak vím kolik by to bylo problémů a proto jsem to raději vzdala.
Na jednu stranu se píše hromada článků, jak je porod doma s asistentkou nebezpečný a jakmile někdo napíše, že by třeba porod s podanými léky v porodnici, mohl mít třeba taky nějaké následky, tak jsou všichni hned jako na trní. Každá mince ma svůj rub a líc, tak to vždy bylo a je.
Osobně si myslím, že nejlepší by bylo zřízení porodních domů. Je to taková zlatá střední cesta...
 Jitka, Dan (9/2002) 
  • 

Re: Re: Re: Možnost si vybrat... 

(12.5.2005 15:23:56)
Hanko,
také mi přijde, že mnoho žen bere názory pana Marka příliš osobně. Souhlasím ale spíš s tím, že pan Marek dělá přirozeným porodům a porodům doma spíš mědvědí službu. Slova zůstanou jen slovy, osobně mi víc vyhovuje přístup porodních asistentek paní Štromerová a paní Königsmarkové.
 Eli a ej 


Apolinář 

(12.5.2005 15:43:24)
Vážený autore článku, opravdu nevím, proč tak ostře útočíte na porodnici u Apolináře, připadáte mi jako krocan, kterému před očima mávali červeným hadrem. Já jsem v té porodnici rodila a nic z toho, co popisujete, jsem nezažila: žádná arogance, ani mužská, ani ženská, žádný nátlak, naopak, vysvětlili mi situaci a nechali mě rozhodnout. Osobně jsem se setkala také se zmiňovaným profesorem a opět nic z toho, co tvrdíte. Článek mi připadá zbytečně útočný a je také nesourodý a nepřehledný, kromě toho se neustále opakujete.
 Milena, 3 koťátka 


Re: Apolinář 

(12.5.2005 20:50:27)
A je tedy možné u Apolináře rodit v jiné poloze než na zádech, nebo je tak, jak píše p. Marek?
 Sylvia 
  • 

Re: Re: Apolinář 

(12.5.2005 22:37:10)
U Apolinaru sa rodi na kresle. Preferuju, ked zena lezi na chrbte, ale ked ma chceli v zaverecnej dobe dat do lahu, tak som im celkom jasne povedala (skor som na nich zarevala), ze ani omylom (priserne ma tak boleli krize), takze ma nechali v sede. Mozno by si si dokazala vybojovat aj inu polohu ako na kresle, ja som sa ale najlepsie citila na nom, lebo som uz nevladala stat.
Inac klystir sa da u nich odmietnut a ani s tym nerobia nejake caviky. A nenutia cloveka do ziadnych liekov, doktorka mi vzdy len ponukla, ci nechcem toto alebo tamto a ked som odmietla, nikdy ma neprehovarala.
 Líza 


Re: Re: Apolinář 

(13.5.2005 10:23:01)
U Apolináře před 3 lety mi nabízeli porod na stoličce, ale já nechtěla, vyhovoval mi polosed.
 Martina,budoucí porodní asistentka 
  • 

hlouposti 

(12.5.2005 15:53:33)
PaneVM, nestačím se divit, kde jste přišel k takovým názorům!
Ty hlouposti o delikventech narozených císařským řezem jsem už slyšela, ale přeberte si je v hlavě! Kdyby se vám mělo narodit dítě a nic sekce by byla jediným řešením, co byste dělal?! Byl byste rád,že je vaše dítě na světě co nejrychleji živé a zdravé! Celý jeho život byste se na něj díval jako na potencionálního vraha a měl byste ho méně rád, jen proto, že se narodilo CŘ?...
Názory na klysma a holení jsou taky nepochopitelné! Nikdy ženu neholíme do posledního chloupku(je fakt,že v dnešní době je jen málo žen, které se neholí samy)...holení je jen otázkou hygieny a prevence zanesení infekce...a klysma totéž + je výborný pomocník pro ulehčení porodu-ne porodním asistentkam a lékařům, ale hlavně ženě!Je to taková"teplá sprcha" ze vnitř...tak jak rodičce pomůže pobyt v teplé sprše tak jí pomůže i teplý nálev!
A porody doma?...byl jste někdy u porodu?!...Během porodu se může tolik věci zvrhnout,že ti co se do tohoto pouští nejsou nic jiného než blázni!...
Zamyslete se nad svými úvahami(a vím ,že to nejsou názory jen vás)!
v dnešní době už je jen málo porodnic s hekárnami a studenými porodními sály!záleží-li ženě opravdu na tom,kde, s kým a jak porodí své dítě, má si možnost vybrat...porodnic je v ČR opravdu dost...a těch kvalitních čím dál víc!
:o)
 Jitka, Dan (9/2002) 
  • 

Re: hlouposti 

(12.5.2005 16:05:25)
Martino,
slyšela jsi jako budoucí porodní asistentka jméno Zuzana Štromerová? Považuješ také ji, jakož i ostatní porodní asistenky v zahraničí, které chodí k porodům doma, za blázny?
 anicka 
  • 

Re: Re: hlouposti 

(13.5.2005 9:07:20)
no ja osobne mam takovou zkusenost ze ackoliv muj porod vypadal ze zacatku jako jednoduchy a nekomplikovany, ktery by zvladla jen porodni asistentka tak po par chvilich bylo vsem jasne ze to tak nebude, kdybych nebyla v nemocnici a na sala pritomni tri lekari tak by muj syn neprezil. Pokud bych rodila doma tak bych dnes nemela krasneho chlapecka, i kdyz to ze zacatku vypadalo uplne jinak. Nedovedu si predstavit co by se stalo kdybych rodila doma, jestli by na posledni chvili napr. prijela sanitka. Myslim si ze porodni asistentka nemuze pred samotnym porodem odhadnout jestli nastanou komplikace nebo ne a proto je porod v domacim prostredi znacne rizikovy
 Martina(PA) 
  • 

Re: Re: Re: hlouposti 

(15.5.2005 19:01:30)
souhlasím:o)
 Martina(PA) 
  • 

Re: Re: hlouposti 

(15.5.2005 18:57:08)
Zuzanu Štromerovou znám ,a než jsem šla studovat tento obor, byla mým vzorem a přečetla jsem od ní mnoho článků a jí přeložených knížek!Myslela jsem,že budu jednou z jejich zastánkyň, ale praxe mi ukázala,že tato idea je strašným hazardem. Viděla jsem tolik krásně se vyvýjejících těhotenství a porodů, které nakonec skončily "císařemů", kleštěmi nebo ze strany matky manuální lyzí, že bych si toto sama nikdy nedovolila!
Vím,že paní Štromerová má hromadu zkušeností a že když se takový porod povede je to neobyčejný zážitek, ale tato paní je jednou nohou v kriminále...kdyby se cokoli stalo dítěti nebo matce nese za to zodpovědnost ona!
Možná,kdyby byl v ČR dostatečně propracován systém toho, aby v případě komplikací byla při ruce okamžitě odborná pomoc(záchranka). I když si žena zavolá takovou to pomoc i kdyby byla nejrychlejší ze všech u porodu s komplikacemi rozhodují mnohdy vteřiny!
Pańí Štromerová je možná hlavní průkopnicí nového a "přirozenějšího"způsobu porodnictví, ale bude ještě dlouho trvat než bude toto přijato-jestli vůbec!
V dnešní době jsou porodnice opravdu na vysoké úrovni ale tzv. přirozenost se v dnešním civilizované světě jen těžko vrací!
Porodnice se stále více zdomácňují a určitě jsou bezpečnější než pokusy doma!
Opravdu bych měla strach!
Možná se mýlím-je to jen můj názor!
*martina
PS: ráda budu znát ten váš!:o)
 Misa3 


Re: Re: Re: hlouposti 

(16.5.2005 15:46:02)
Je to porad stejny problem. Neco jako otazka, zda bych si jako byvala zdrav.sestra troufala udelat tracheotomii. No kdyby slo o uraz nekde na dalnici, sanitka v nedohlednu, na zemi dusici se clovek, tak bych asi usoudila, ze pokud nezasahnu, tak zemre. Proste bych to zhodnotila, ze ma cenu delat alespon neco, co mu prinese trochu nadeje, nez ho nechat za nemeho prihlizeni mne i ostatnich zemrit jen proto, ze bych se treba mohla zmylit, ze bych mohla proriznout krcni tepnu a nechat ho vykrvacet atd.

Ale neco zcela odlisneho by bylo udelat tracheotomii v nemocnici kde je vsude plno odborniku, kteri ji jiste delali mnohokrat takze jen proto, ze bych to teoreticky mohla umet se k tomu hnat... to by prece byl temer zlocin, nekoho vystavit takovemu nebezpeci, jen proto ze ja to mozna zvladnu...

Myslim, ze je to podobne jako u porodu doma ,kde nektere PA jsou ve stejne situaci. Pozve si je klientka s tim, aby ji pomohly odrodit odma, ze do nemocnice v zadnem pripade nepujdou. PA se je asi take snazi vsemi zpusoby zlomit a logicky jim vysvetlit, co vse se muze stat, ale kdyz vetsinou prvorodicka /nebo zena, ktere nejaka teorie dukladne proplachla mozek!!!/ trva v kazdem pripade na svem, tak je mozne, ze PA usoudi, ze nez by riskovala, ze rodicka to udela za neodborne asistence, rozhodne se jit sama, treba uz jen proto, ze ma dost zkusenosti, aby odhadla, kdy uz porod nezvladne a kdy je nutne zavolat sanitku. Proste nez by riskovala pro rodicku a dite mimoradne nebezpecnou situaci, pokusi se nebezpeci zmirnit tim, ze to prevezme na vlastni odpovednost.

Ale pokud to nektera PA dela a dokonce s nadsenim, jak uvadi predchozi pisatelka, je jednou neustale nohou v kriminale a mela by to skutecne uvazit, a to ne jak kvuli tomu kriminalu, ale take kvuli tomu, jak by se ji asi zilo po zbytek zivota s pocitem, ze kvuli sve prehnane sebeduvere, zmrzacila, nebo zabila rodicku a zmrzacila, nebo zabila dite. Nevim jak kdo, ale ja bych s tim zit nemohla. Takze v krajnim pripade, kdy neni jineho vychodiska tak ano, a to naprosto chapu, ale vyhledavat tak nebezpecne situace ...to mam pocit, ze uz hranici se svevolnym ohrozenim rodicky a ditete.

Pro o tom jako bezdetna zena pisu. No hlavne proto ze jsem pracovala 5 let jako sanitarka pozdeji sestra na ruznych oddelenich chirurgie, mimo jine i na traumatologickem oddeleni, a vydela jsem co vse se muze stat. Asi jsem videla vykrvacet(u tepeneho krvaceni z krku je krvaceni nekdy prakticky nezastavitelne...a zemrit prilis lidi...Videla jsem take uz jako nemocna vykrvacet spolupacientku, u ktere byla nasazena nespravna lecba atd...Jindy jsem videla nekoho zemrit, protoze se praktivke nedalo nic jineho delat, nez se treba pokusit rozpustit trombus v tepne fraxiparinem a pacinetka predozovana fraxiparinem zacala krvacet do strev plic mozku atd to cele trvalo temer dva dny a asi den nez ztratila vedomi... Proste uz vim, ze zivot neni ani zdaleka tak jisty a pevny, jak si mnoho lidi mysli. Vim, ze nekdy staci jen malo a kdokoliv z nas muze zemrit...

Mozna, ze prave proto jsem proti porodum doma, i kdyz je to jiste pro rodicku mene zatezujici a ma to i fenomeny, jako je okamzite sblizeni s ditetem atd. Ale porad doufam, ze u nas bude stale vic tech dobrych nemocnic do kterych se rodicky nebudou muset obavat jit porodit a napak budou mit pocit bezpeci z pritomnosti zkusenych PA a lekaru. Je pravda, ze jsou nemocnice, ze kterych jde strach, ale porad doufam, ze se to casem zmeni...

Byla bych take rada, kdyby autori techto clanku uvazili zda nemohou svym vlivem nekoho uvest do zivotunebezpecne situace. Ja bych si to na jejich miste velice rozmyslela. Ano, pohodli a mensi trapeni pri porodu pritomnost blizkych a zname prostredi jsou nesporne velike vyhody, ale to, ze porad nelze dokonale odstranit mozne nebezpeci, ze se porod nejak zvrtne a matce i diteti zacne jit o zivot... tak tedy to bych si zatracene rozmyslela, jestli si to jako odbornik vezmu na svedomi...a pokud jde o neodbornika...tak bych uz skutecne dala ruce pryc a nechala rodicky at se rozhodnou jak chteji. S tim, ze je neco jineho porod zeny, ktera uz ma neco za sebou a vi jak vse postupuje a porod prvorodicky, ktera je vydesena a prave u ktere mohou nastat dosud nezmapovane problemy...
 Hanka K. 
  • 

Re: Re: Re: hlouposti 

(17.5.2005 9:11:26)
Spíš by jste se v porodnicích měli zamyslet nad tím, proč tolik žen raději chce rodit doma i s tím, že by mohly nastat komplikace (a ty ženy si to uvědomují). Tohle by opravdo stálo za zamyšlení, nemyslíte?

Jinak ono by bylo také dobře napsat, že i přes vaši péči žena u porodu umřít může, stejně jako dítě, anebo může mít na celý život zdravotní komplikace...
 Misa3 


Re: Re: Re: Re: hlouposti 

(17.5.2005 18:12:37)
Souhlasim, ze nektere nemocnice jsou doslova priserne, stejne jako souhlasim s tim, ze zena ktera rodi uz po nekolikate a nikdy pri porodu zadne problemy nemela, podstupuje mnohem mensi nebezpeci, pokud rodi doma...

Ale horecky omladnic tu uz diky bohu nemame, a jen proto, ze vetsina lide nema rada nemocnice, se vzdavat moznosti, ze porod bude probihat za odborne podpory zkusenych lekaru a PA, je trochu nerozumne. Ano jsou nektere dost hrozne nemocnici a porodnice, kam se clovek boji vejit natoz tam rodit, ale je take moznost si vybrat porodnici lepsi z dobrymi referencemi od znamych. Neni to tak uplne kazdeho vec, protoze mam strach napsat, ze jedine vychodisko, jak z toho ven je rodit doma, protoze co kdyby muj nazor byl prave tim, ktery tehotnou zenu ujisti, v jejim rozhodnuti a pri domacim porodu se pak stane neco, co nedokaze zvladnout PA ani sanitka, ktera muze prijet pozdeji nez by mela...

Mozna je to alibismus, ale bojim se prosazovat tento nazor uz proto, ze jsem skutecne videla trochu moc...A videla jsem i pripady kterym zachranily v nemocnici zivot, a sama jsem byla dvakrat na JIPce, s problemem, ktery by se v domacim prostredi rozhodne "prechodit" nedal. Takze i presto, ze jako kazdemu chroniky nemocnemu pacientovi mi nekdy nekdo z lekaru ublizil, ve vetsine pripadu mi pomohli.

Je pravda, ze porod neni nemoc, nebo operace, ze se sama velice podivuji a desim, jak kolikrat ohavne se s rodickami jedna, ale pevne doufam, ze to neni vsude a ze skutecne se postupne hlasy rodicek dostanou az k reditelum nemocnic, nebo i vys. A tak porad to u mne prevazuje porod v nemocnici nad nejistotou a nebezpecim domacich porodu.
 Herulinka 


Re: hlouposti 

(17.5.2005 16:34:57)
Zdá se, že emoce tu vládnou. Bohužel tomu není tak dávno, co byly tyhle studené porodní sály a hekárny všude, např. u nás výběr nebyl. Teď doufám, že bude lepší, ale stejně si myslím, že se do toho taky trochu zamotáváte. Dejme tomu, že si vyberu porodnici 100 km od místa bydliště, ty, co jsou blíž, jsou studené a nevlídné. Ovšem třeba ještě doma se něco zvrtne - můžu si dovolit se táhnout těch 100 km nebo radši skončit v té bližší? Osobně bych cestu vzdala, ale to vědomí, kam nakonec jedu rodit by mi ten zážitek asi taky pořádně zkazilo. Proč se tedy stále ještě dnes nechovají lidsky všude? Vždyť nejsme stroje, ani rodičky, ani lékaři, tak proč se k sobě nechovat normálně!
 Jaga10,syn,2 roky 
  • 

Re: hlouposti 

(22.5.2005 22:39:01)
To je spíše oficiální tvrzení a vy si spolu s muži můžete myslet, že pro ženy děláte to nejlepší. Z takových jako Vy, mám hrůzu. Četla jste doporučení WHO?
 Hanka, Max (nar. 2000) 
  • 

kladivo na feministky:-) 

(12.5.2005 16:14:54)
Obdivuji, jaký oslí můstek autor vytvořil, aby získal další hůl na feministky:-))). Všimli/y jste si, že "vážené feministky" a ostatní, kteří "brojí za práva žen" (už tahle terminologie mi v hlavě rozbliká kontrolku:-)jsou vlastně tak nějak spoluzodpovědné za to, jak to v porodnicích vedou, už z toho titulu, že se zabývají podružnostmi (rovné příležitosti, právo na respekt atd.) a houfně nedemonstrují před Apolinářem? Proč neustále omílají platovou a jinou diskriminaci, když by přece stačilo počkat, až to v porodnicích začne fungovat, pak ještě dalších 40 - 50 let, než se do řídících funkcí dostanou ti správně porození, a bylo by po problému? :-)))
 Dana 
  • 

Re: kladivo na feministky:-) 

(12.5.2005 16:19:47)
Nez se tohle stane, tak budou vsechny maminky radeji rodit doma se svoji PA, porodnice budou hudba minulosti a porodnici nebudou mit nac si stezovat:-)))
 manina 


Jitka 

(12.5.2005 16:58:29)
děvčata, vím, že bych mohla zapátrat na vlastní pěst, ale můžete mi některá říct, kdo je autor? Jsem celkem šokována, hezky to napsala Líza:)
 irlev 


Re: Je to on?? 

(12.5.2005 20:36:42)
Nevím, ale podobnost by tu byla, hlavně zde: v třeskutých fejetonech:
http://www.duchovnisetkani.cz/rodina/Marek/
Další info (je to ten samý?):
http://www.baraka.cz/baraka/Marek/
zde jsou informace také o Mgr. Markové (porody)

 Psychouš 
  • 

Re: Re: Je to on?? 

(12.5.2005 21:06:19)
je :)
 Tara zelená 


Jsem ráda, že jsem mohla 2x rodit přirozeně... 

(12.5.2005 20:32:16)
Hm, já jsem také pro přirozené porody. Rodila jsem 2x, pokaždé bez léků a lékařských zásahů a jsem ráda, že to tak bylo. Každý by měl mít možnost volby. Jela jsem rodit do 100km vzdálené porodnice, protože v okolí by se se mnou nikdo nebavil – bohužel. U obou porodů jsem měla doktory – muže a oba byli opravdu příjemní (Vrchlabí). Ale můžu říct, že jsem ráda, že už mám porody za sebou, ne proto, že bych na ně měla špatné vzpomínky, ale byl to vždy stres, abych dojela do Vrchlabí a nemusela se nechat se deptat „odborníky“ v Pardubické porodnici…
 vlasta, syn 12/00, dcera 7/03 mimi 12tt 
  • 

Re: Jsem ráda, že jsem mohla 2x rodit přirozeně... 

(12.5.2005 21:39:05)
já jsem také moc ráda, že jsem mohla rodit přirozeně.A připadám si jako exot, když říkám, že jsem rodila jinak, než na klasickém gyn. lůžku či křesle.Exoticky působím, když říkám, že to nebyla tragédie jen pořádný fyzický výkon. nástřih jsem ani jednou nepotřebovala a klystýr také ne. u porodu, který probíhá přirozeně se tělo samo včas vyprázdní. vím to nejen ze své zkušenosti, ale i od maminek,které rodily podobně.
Nyní jsem zběžně koukala, kam jít s třetím prtískem a mám pocit, že zase budeme porodně turistikovat. slyšela jsem sice nějaké pozitivní ohlasy na Podolí, ale po přečtení reakcí je mě z toho smutno. Jsou tam sice nové sály, ale jak je možné, že v tak vyhlášené porodnici není rooming myslím opravdu pobyt nepřetržitý.Proč musel tatínek novorozeněte vysloveně škemrat, aby je nechali s mimi dvě hod. poporodu spolu, proč dítě sebrali a potom ho přinesli, až za dvě hodiny..... proč ho umývali mýdlem, když mázek, který má mimi na tělíčku je zdrojem živin a tělíčko ho vstřebá...
nechci tohle absolvovat a dohadovat se o tom, jak chci, aby zacházeli se mnou nebo dítětem. když jsou komplikace, tak at řeší. ale když nejsou, tak at je nevytváří.
Taková frajerka abych rodila doma nejsem a ani nechci být, chci jen neztratit svoji důstojnost a nebýt jako čarodějnice ve středověku jen proto, že chci porod brát za věc přirozenou.
 Tara zelená 


Re: Re: Jsem ráda, že jsem mohla 2x rodit přirozeně... 

(13.5.2005 8:23:55)
Vlasto, souhlas! nejvíc mě štvou lidi, co mě odsuzují za to, že jsem jela rodit do Vrchlabí, aniž by cokoli věděli o přirozeném porodu. Ani po jednom porodu jsem nebyla unavená, hned jsem vstala a sama si došla na záchod, to snad hovoří za vše. Pokud někomu vyhovuje klystýr, holení, poloha vleže, injekce, kapačky, řev doktorů, cévkování, zákaz pohybu a pití, proč ne, ale ať neodsuzuje někoho, kdo před takovýmito "radostmi" úspěšně 2x utekl :) Pražským porodnicím bych za mák nevěřila, v Brně je to mnohem lepší. Ale Vrchlabí asi bude nejlepší, co se přirozených porodů týká. Škoda, že takových porodnic není víc!

 smisulenka,M03/05 + A01/08 


Re: Re: Re: Jsem ráda, že jsem mohla 2x rodit přirozeně... 

(13.5.2005 9:08:00)
Dorko dovolím si s Tebou nesouhlasit!
V jedné té zatracované pražské porodnici jsem rodila...a rozhodně na mě žádný doktor neřval!!!Nikdo mi nenutil ani injekce ani nic jiného! Nebyl zde chaoz.
Do poslední chvíle než jsem rodila jsem mohla využívat sprchu s míčem , žiněnky atd. mohla jsem volně chodit a se mnou i manžel!!!!
Tou porodnicí je Krč.
Rozhodla jsem se pro ni i proto že je zde Neonatologická JIP! Protože kdyby náhodou nastala nějaká komplikace a něco by se s mým mimi mělo stát do smrti bych si to vyčítala!!!
Ale to je poze můj názor!!!

Respektuji Tvůj a Tvé rozhodnutí....jen bych byla ráda abys tady nezatracovala něco o čem třeba ani nemáš páru!

Pan Marek je dle mého názoru umanutec který nerespektuje právě ta hlásaná Práva ženy!!!!
 Tara zelená 


Re: Re: Re: Re: Jsem ráda, že jsem mohla 2x rodit přirozeně... 

(13.5.2005 11:45:53)
Smisulenko, já jsem spíš myslela pardubickou porodnici, ta má příšernou pověst. I když i tam jsou některé mamky spokojené... Pokud jsi měla fajn porod moc Ti to přeji, o to přece jde. Akorát že každý má jinou představu a měl by mít možnost volby. Já bych si třeba z přažských porodnic nevybrala. Snad jedině CAP.
Přeji hezký den
 smisulenka,M03/05 + A01/08 


Re: Re: Re: Re: Re: Jsem ráda, že jsem mohla 2x rodit přirozeně... 

(13.5.2005 11:51:49)
Dorko respektuju tvoje rozhodnutí a názory....
Tobě taky hezký den!:-)
 irena (Míša5/00+Maruš3/03) 


Re: Jsem ráda, že jsem mohla 2x rodit přirozeně... 

(14.5.2005 19:53:45)
SOuhlas.
Jela jsem do Vrchlabí z Liberce. Zdejší porodnice je docela dobrá, ale měla jsem dost otřesné zážitky s novoroz. sestřičkama.
Dík za to rozhodnutí, škoda jen, že takových porodnic jako ta vrchlabská není víc!!!
 Šáry 
  • 

Hlavní problém vidím 

(12.5.2005 21:57:14)
v tom, že obě strany - jak příznivci přirozeného, tak "lékařsky vedeného" porodu umí být pěkně fanatičtí a pro svou pravdu zaťatí.

Zatím je situace u nás, jak ji vidím já, spíše ve prospěch těch "lékařských", ale už se to začíná trochu otáčet.

Pokud jde o můj vlastní porod, jsem zastánce přirozené cesty, pokud jde všechno tak, jak má. Takže když jsem se při prvním těhotenství o to zajímala, byla jsem moc ráda, že tady existuje hnutí za přirozené porody a že jsem své dítě měla možnost porodit do vany bez léků, klystýru a zbytečného zasahování. Kdyby se něco zkomplikovalo, byla jsem ráda, že jsem ve špitále, a že je tu MOŽNOST zasáhnout, ovšem pokud ta potřeba nenastala, doktoři dokázali "udržet ruce za zády" a nemontovat se do toho.

Bohužel jsem se setkala i s "fanatismem" z druhé strany, kdy jsou někteří příznivci přirozených porodů schopni reagovat na podle mého názoru zcela legitimní otázku (typu Máte ve vaší porodnici novorozeneckou JIPku, nebo jak řešíte případy, kdy se miminko nenarodí úplně v pořádku a potřebuje nějaký intenzivní zásah) nikoli odpovědí, ale kousavou poznámkou, že pokud uvažujete takto, měli byste zvážit, zda je jejich porodnice pro vás ta pravá.

Proč prostě nerespektovat, že každá jsme jiná, máme jiný práh bolesti, potřebujeme jiné úlevové prostředky... Možností přece máme dneska nejvíc v celé historii, tak proč dělat takový problém z toho, že někomu nejlíp pomůže vlézt si do vany teplé vody, někomu jinému třeba ten epidurál. Vždyť to přece JDE, když se chce. Stejně to k tomu dříve nebo později dospěje.

A ještě poznámka pro Martinu: Řeči, že klyzma a oholení je nutnost, neberu. Někomu to vyhovuje, mně by to vadilo (mimochodem, ne všechny se holíme a neholení není známka toho, že bychom byly prasátka. Ta móda k nám přišla před rokem 1989, před tím se holil málokdo a s čistotou to opravdu moc nesouvisí).
 Kubula K. 


Re: Hlavní problém vidím 

(12.5.2005 23:14:57)
Přesně... a je to dost obecný jev, vemte si další nesmiřitelná názorová kolbiště: být dlouho na mateřské X jít co nejdřív do práce, ochotný manžel X nesvéprávná onuce, nakonec i alopatie X homeopatie, a další a další. Jako by správnost mého názoru závisela na tom, jestli dokážu všechny nesouhlasící zdeptat tak, že už dají pokoj:-).
 Šáry 
  • 

Re: Re: Hlavní problém vidím 

(13.5.2005 0:53:17)
Hanko,

přesně tak.

V řadě případů nejsme ochotní akceptovat, že ten druhý se na něco jiného dívá jinak, než já, a přesto to nemusí být beznadějný debil :o))

Možná by pro začátek stačilo, kdybychom si přiznali, že (snad kromě exaktních věd jako je matematika) většinou není jen jedna pravda (nebo jediný možný způsob soužití, nebo třeba způsob, jakým se ukládají příbory do příborníku), jejímž výlučným majitelem jsem JEDINĚ JÁ ;o)).

Že je pošetilé snažit se všem ostatním vsugerovat, že ten můj způsob, jak ty příbory do příborníku ukládat, je jediný možný, a kdo to dělá nějak jinak, asi to nemá v hlavě v pořádku.

No ale to by se nám ty diskuse asi pořádně zkrátily ;o))

 Anouk 
  • 

Re: Re: Re: Hlavní problém vidím 

(13.5.2005 9:54:37)
Ahoj Šáry,
já se tentokrát ani nebudu k autorovi vyjadřovat. On stejně neslyší, neposlouchá, zkrátka už všechno ví a zná tu jedinou pravdu.
Stejně je zajímavý, jak se mu spolehlivě podaří vytočit i spoustu těch, kdo rodily (v mém případě jsem se o to alespoň pokusila:-)) podle "jeho" představ. Že ho to stále baví, ztrácet s námi čas. Vždycky si znovu vzpomenu na PA Konvalinovou a její rozhořčení nad tím, že jsem nedokázala porodit "přirozeně". Vypadá to, že mne další pokus čeká koncem roku (ještě to rozdejchávám), pojedu zas do hor... Jen se do té doby musím psychicky připravit na fanatické zastánkyně "porodů bez pomoci". Tentokrát bych odtamtud zas nerada odjížděla s poporodní depresí... Však víš:-)
 Šáry 
  • 

Re: Re: Re: Re: Hlavní problém vidím 

(14.5.2005 0:10:14)
Anouk,

ano, vím :o))

Musím se přiznat - mne to čeká v říjnu a zmíněná paní K. je kromě logistických problémů se starším dítkem jednou (ačkoli ne jedinou) z příčin, proč asi vyzkoušíme raději CAP na Bulovce...
 Tara zelená 


Anouk 

(14.5.2005 7:39:25)
máš špatné zkušenosti s PA Konvalinovou? Já jsem byla 2x na její přednášce a bylo to moc zajímavé. Ve Vrchlabí jsem rodila 2x, ale nikdy jsem ji u porodu neměla. Vždy za mnou chodila akorát pak poklábosit, bo mě znala z těch přednášek. Zdá se mi fajn. Kamarádka ji měla u porodu a byla naprosto nadšená. Máš jinou zkušenost? Fakt mě to dost zajímá. Je fakt, že já i kamarádka jsme měly porody v pohodě... Budu ráda, když mi napíšeš co a jak.
 irena (Míša5/00+Maruš3/03) 


PA Konvalinová 

(14.5.2005 20:01:28)
Nevím, co se s Anoukem stalo; já měla duševní výkyvy po prvním porodu, a dost velké. U druhého porodu jsem měla právě PA Konvalinovou a byla super (pravda, přijeli jsme na konci 1. doby porodní, ale stejně;) velmi mateřský typ:))
Jak psáno již dříve a jinými - ne každému vždy a všechno sedne, horší je nemoci si vybrat podle svých potřeb...
 Anouk 


Re: PA Konvalinová 

(14.5.2005 21:09:37)
To máš Ester naprostou pravdu,
jen si teď říkám, že pokud se při mém dalším pobytu se zmiňovanou PA setkám, jestli si budu moct vybrat podle svých potřeb a odmítnout její přítomnost:-))

Že já ji jmenovala, teď asi budu muset s pravdou ven, že jo:-))

Pro Dorku:
Z kurzů vedených PA Konvalinovou jsem byla také nadšená a všem je dodnes vřele doporučuji.
Znám 2 holčiny, které ji měly u porodů a byly nadmíru spokojené!!!
Já ji přímo u porodu neměla, ten se v II. době porodní zastavil a pan primář se nakonec rozhodl pro použití kleště. Byla jsem z toho ouplně odvařená, nejen kvůli únavě, velkému nástřihu a značné ztrátě krve, ale protože jsem to cítila jako své selhání.
Jak já byla ráda, když jsem zahlédla známou tvář, tak moc jsem si potřebovala popovídat!!!
PA K. se optala jak jsem byla spokojena. Řekla jsem jí, že jsem šťastná, že jsem mohla rodit u nich, že u nás by nikdo neměl tolik trpělivosti a nečekal by tak dlouho jako pan primář. Jen, že mne dost rozhodila mladá paní doktorka svým přístupem, že „nevěřila mým bolestem„ a hulákáním na chodbě po mě požadovala klid na lůžku. "Okamžitě mi tady přestaňte štrádovat, dejte si sprchu a koukejte jít spát. Zas tak bolet to nemůže, protože to ještě nejsou žádný porodní bolesti, to jsem zvědavá co budete dělat potom." Že přemýšlím, proč na mne použila tento způsob domluvy, zda jsem skutečně působila tak hystericky, jen jsem prostě chodila podél zdi.
Paní doktorce se prý nemám divit, že to oni znaj „tyhle typy“(???) a co měla asi jinýho dělat než na mne houknout abych šla odpočívat, že oni vědí svý. Oponovala jsem, že ty „poslíčky“ mne do rána otevřely na 8 cm a jak můžou vědět, jak to bolí? „No tak to je jasný – vy jste měla 1 dobu porodní zadarmo a takováhle rodička potom nikdy neporodí.“
Zřejmě díky nevyspání a průběhu porodu jsem 3. den tak trochu zkolabovala. Tak jednou za 2 roky mívám silnou migrénu, jsem 3 dny poloslepá, ztrácím cit v jedné ruce, zkrátka jsem mimo provoz. Vylekala jsem se, že je to ono. Naštěstí se vše během pár hodin upravilo. Kojit jsem díky nástřihu mohla jen v leže, bradavky mne pálily a kojení bolelo. Došla jsem na sesternu poprosit PA Konvalinovou jako laktační poradkyni zda by se nekoukla jestli malej otvírá dostatečně pusinku. Přišla na pokoj a už od dveří stanovila diagnózu. „Ježišmarjá, vy jste u toho zkroucená, jste strašně zkřečovaná, to se vůbec nedivím, že máte migrény. Takhle kojit nebudete! Jste si měla svoje problémy vyřešit ještě před porodem.“ Poupravila mi polohu horní ruky a odešla.
Tato slova pronesl někdo, kdo má za sebou nespočet zkušeností s porody a já musela stále dokola přemýšlet nad jejich pravdivostí. Odjela jsem domů s vědomím, že jsem „to“ nedokázala, pokazila a za všechno můžu, přidali se problémy s kojením (malý málo otvíral pusinku)...

Moje švagrová měla PA Konvalinovou přímo u porodu, velice nerada na to vzpomíná, už jsem to tu někde popisovala, mám to najít a překopírovat??? Jedná se ale jen o zprostředkovanou zkušenost.
 Tara zelená 


Re: Re: PA Konvalinová 

(14.5.2005 21:55:16)
Anouk díky za vysvětlení, celkem mě to překvapilo, holt asi nemá cenu si někoho idealizovat, všichni jsme jen lidi..
Užila sis svý, ale snad už je vše OK a Ty i chlapeček jste v pohodě!
Jestli by to nebyl problém, ráda si přečtu i zážitky Tvé švagrové.
Tak jako tak já už mám doufám odroděný (v tomto životě :))
 Anouk 


Re: Re: Re: PA Konvalinová 

(17.5.2005 13:32:14)
Já Ti to Dorko šoupnu do mailu, ať to tady nezahlcuju svými subjektivními názory:-)
 Hana1 
  • 

Re: Hlavní problém vidím 

(13.5.2005 8:45:24)
Sohlas se vším, hlavně s klystýrem a holením. Kecy typu "stejně se všechny holí" jsou jak z pera Dr.Uzla. Já si sice chluppy samozřejmě zkracuji a holím si třísla, ale jako úplně oškubaný kuře teda nechodím, připadá mi to pedofilní, jsem přece ženská, ne holčička. A když si vezmu vlastní akt vyholení v porodnici, při kterém mě třeba i říznou, ale i když ne, tak je kůže podrážděná, myslím, že to jen nahrává další infekci. Moji kamarádku přiholení 2x řízli, ne moc, ale když se jí do toho dostala "pokakaná" voda z klystýru, tak jí to pak hnisalo deset dní. Vidím to tak, že k Martině jako asistentce bych nešla a zaplaťbůh za ty, které to vidí jinak a nikomu to nenutí.
 Pavla, 3 děti 
  • 

Re: Hlavní problém vidím 

(13.5.2005 9:27:45)
Co se týče toho holení jsem přesvědčená, že to je otázka jednak hygieny a taky výraz kulury a civilizace. Ale když to někomu nevyhovuje může se mýt třeba jednou za týden, nečistit si zuby a odstěhovat se do Afriky. Tam bude mít téměř 100% pst že bude rodit přirozeně. Když jdu třeba do bazénu tak mezi ženami pod 40 let ve sprchách nevidím skoro žádnou neoholenou.
Jinak určitě mi přijdou zastánci přiroz.porodů daleko agresivnější v prosazování svojí pravdy, viz. pistele článku VM.
Ale to bude asi možná taky otázka kultury a víry, z čtení těchto diskusí jsem pochopila, že zástánci přiroz.porodů jsou většinou věřící. A jsko věřící jsou vždy velmi agresivní v prosazování své pravdy o proti obecně velmi tolerantním ateistům. Tady bude ten problém. Někdo tu srovnával VM s panem poslancem Karasem. Trefný příklad.
 *Aida* 


Re: Re: Hlavní problém vidím 

(13.5.2005 9:49:45)
Pavlo,
to je dobra generalizace s temi vericimi rodicimi doma. Osobne znam jen dve (sebe a kamaradku). Ja si nemyslim, ze vira ma s rozenim doma az tolik spolecneho, ja bych zcela urcite rodila doma i kdybych verici nebyla. A ze bych byla netolerantni, to si taky nemyslim, me totiz porody v porodnici vubec nevadi :o).
Jinak jeste Tvoje tolerance je opravdu hodne velka, kdyz tak odsuzujes vsechny zeny, ktere se neholi. Nevim, kdes prisla na to, ze zeny, ktere se neholi, se myji jednou tydne? Myslim, ze vyvozujes zavery bez jakychkoliv podkladu...
 Pavla, 3 děti 
  • 

Re: Re: Re: Hlavní problém vidím 

(13.5.2005 11:09:05)
Já neodsuzuji všechny ženy co se neholí, já jenom říkám, že mezi těmi co jo a co ne je obrovský názorový rozdíl. A když se takové ženy sejdou nemůžou si rozumět a každá očekává od života něco jného a tak to je i s těmi porody. Já opakuji, nikomu nevnucuji názor že rodit přirozeně je špatně, určitě to mnohým vyhovuje jako sposta jiných věcí, jenom říkám, že naopak (podle toho co tu čtu), ty které prosazují přiroz.pord odsuzují porody medicínské. No a to mi přijde dost šílený, protože porod se zásahem mi přijde úplně stejně normální (zdarvý a nepoškozující) jako bez zásahů a je každého věc co si vybere. Já osobně jsem rodila 3x pokaždé dost podobně asi 2apůl hoďky a po každé jsem při posledních těch "ještě netlačících" třech kontrakcích prosila o epidurál a PA mi vždy říkaly "to vážně nemá smysl už to nebude trvat dlouho", měly pravdu :-) Doktor vždy dobíhal kdž už byly mimča napůl venku :-). Jsem docela ráda, že to šlo bez toho, ale kdyby to mělo trat dýl bez epidurálu bych to nezvládla. Vůbec nechápu jak to někdo může vydržet třeba 12 hodin. Ale to vážně nemyslím zle jen to jinak cítím.
 Marki 
  • 

Re: Re: Re: Re: Hlavní problém vidím 

(16.5.2005 17:11:21)
Mimochodem holící a podobné procedury, redukující pubické ochlupení i velmi šetrné, nemusí dělat nejlépe citlivé pokožce,která je v oblasti vulvy. Tedy ne všechny ženy si to mohou lajznout, aniž by si způsobily nepříjemnosti, a určitě to nebude názorovými rozdíly. A k té hygieně bych dodala, že oholená hlava se také lépe udržuje, a přesto si většina žen na hlavě porost ponechává. Čau a měj se.
 zuzka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Hlavní problém vidím 

(17.5.2005 11:45:30)
No, je opravdu s podivem, že lze názorově zaškatulkovat někoho podle toho, jestli má někde chlupy nebo ne. Ještě že se to nekontroluje při přijímacích zkouškách na vysokou - že by byl hned někdo předem vyřazen. Nepřekonatelné názorové rozpory ???? No to snad ne !
Opravdu si upřímně přeji, aby i do naší medicíny proniklo trochu demokracie, ale nejen ze strany osvícenějších a lidštějších lékařů (a to nejen v porodnictví), ale i hlavně ze strany nás, pacientů a pacientek. Je pravda, že lékař je odborník, kapacita a pacient by ho měl tak brát, ale neznamená to zároveň, že on nemá právo na názor, dotaz, odpověď a zdůvodnění a případně i odmítnutí. Praxe lékařů, kteří při např. laparoskopickém vyšetření vejcovodů vezmou zdravý apendix se slovy "no, když už jsme tam byli...." mě opravdu děsí a tak je tedy především na nás, abychom měly co nejvíc informací a detailů, znaly svoje práva, možnosti a také je v případě nutnosti využívaly. Vzhledem k téměř posvátnému obdivu k lékařům v naší společnosti a víry v to, že ONI mi pomůžou, často zapomínáme, že se jedná hlavně o NAŠE tělo, za které jsme zodpovědní hlavně MY a že je na nás, abychom se mu snažily naslouchat a staraly se o to, aby nám dlouho a dobře sloužilo.
 Kubula K. 


holení a tolerance 

(13.5.2005 9:57:32)
Pavlo, to je přesně to, o čem jsem včera večer psala... možná jsi to tak nemyslela, ale když řekneš, že holení je otázka hygieny a civilizace, snadno se tomu dá rozumět tak, že kdo se neholí, je necivilizovaný barbar a navíc prase:-))). Pro upřesnění dodávám, že se holím léta a těžko kdy přestanu, takže sama v tom vidím samé výhody, ale nechala bych každého, ať si dělá, co chce, a dokonce bych mu dovolila myslet si, že i tak může být hodnotným člověkem:-)))
 Jaga10,syn,2 roky 
  • 

Re: Re: Hlavní problém vidím 

(22.5.2005 22:51:13)
Přirození si neholím, připadala bych si divně, ale jsem starší ročník, tak možná proto. Jsem nevěřící a zastávám přirozený porod, stejně jako řada mých kamarádek. Nedokázala jsem v něm kvůli bolestem pokračovat a po několika hodinách už jsem nevěděla, na co kývu. V Africe bych zase stěží prosazovala náš medikalizovaný typ porodu. Bylo by fajn, kdybychom si mohly vybrat.
 irena (Míša5/00+Maruš3/03) 


Re: Hlavní problém vidím 

(14.5.2005 19:56:48)
Ano ano ;)
Jak píšeš Šáry - každýmu vyhovuje něco jinýho, důležitá je možnost výběru.
A fanatismus tam či onam není nejlepší rádce...
 Raluca 
  • 

Re: Hlavní problém vidím 

(22.5.2005 16:24:53)
Ahoj Sary,

konecne to nekdo rekl!

Myslim tedy to holeni...Uz jsem tady na rodine snad milionkrat cetla, jak od zdravotniku i od jinych, ze si preci svoje intimni mista dnes vyholuje kazda moderni zena. Zacala jsem si tedy pripadat jako nemoderni a nehygienicka zena, kdyz to neprovozuji. Mam k tomu duvodu vice. Zaprve, ne kazdemu je to ve finale prijemne a mne to napriklad zpusobuje velmi neprijemne vyrazky a zarustani chloupku, a zadruhe, tato praktika podle me byla prevzata z pornofilmu a podle me je degradujici, kdyz zeny jsou nuceny, aby byly "moderni" prejimat takovou vec, s kterou prisla pornografie. To bysme treba za chvili mely zacit nosit obojky, protoze to chlapi videli v "pecku".

Tak jsem zvedava na reakce:-)
Raluca
 Emina 
  • 

Re: Re: Hlavní problém vidím 

(22.5.2005 18:12:20)
Podle me je jadro pudla v tom, ze ty chloupky prave JSOU hygienicke. Jsou tam, protoze chrani mista, kde je citliva kuze a brani i zaneseni infekce. Nehygienicke je se nemyt a nemenit pradlo. Genderova hlediska te veci nechavam stranou, jsou evidentni. Vyholovani je moda jako kazda jina a kdo se raduje, je predevsim prumysl pomucky k vyholovani vyrabejici. Vsimete si, ze v momente, kdy je trh vyholovani zen nasycen, vznika tlak na vyholovani muzu. Casem mozna prijdou do mody hole lebky i u zen, pokud sampony&spol. zaspi, u muzu uz se jim to stalo...
 Raluca 
  • 

Re: Re: Re: Hlavní problém vidím 

(22.5.2005 19:41:44)
Ahoj Emino,

dnes jsem o tom mluvila s kamaradkou a ta mi mi taky potvrdila, ze nejsem az tak nenormalni, kdyz vyholovani nepovazuji za samozrejmost. Dokonci mi vypravela, jak jednou jeji pritel to po ni chtel a ona mu rekla: Dobre, ale oholis se i ty. A uz o tom ani nepipnul:-))

Mas asi i pravdu v tom, ze tam ty chloupky asi nebudou jen tak pro srandu kralikum, ale maji urcitou funkci. Jinak by to preci priroda davno zavinila jinak.

Mej se:-))
 Gábi, 2 děti 


Ale Vlasto ... ;-) 

(13.5.2005 10:27:17)
Pane Marku, já jsem Vaše články i vaše snažení o pokrok v porodnictví vždycky oceňovala. Ale tenhle článek už je absolutní vykopávka ;-)
"Inteligentní" hlášky prof. Hájka i prof. Doležala jsou notoricky známé, zajímavosti se najdou i v jejich ryze odborných článcích.
Váš dnešní článek nepřinesl nic nového, je to nuda pro "zasvědcené". A ty ostatní ženy stejně nepřesvědčíte - ony prostě chtějí, aby jim lékař řekl, co mají dělat, ony chtějí, aby všechna zodpovědnost za porod byla na lékařích. Pokud nebudou chtít změnu samy rodičky, není to k ničemu. Já se pohybuji jako pacient i jako rodička po klinikách už skoro 20 let a musím říct, že něco se přece jen změnilo. Celé naše zdravotnictví má ale stále velké problémy: nepřehlednou a špatně fungující organizační strukturu na klinikách, kastování, syndrom nadřazenosti bílého pláště a velice špatné osnovy na lékařských fakultách. Jeden semestr lékařské etiky to nevytrhne :-(
 Tara zelená 


k tomu oragsmu u porodu :) 

(13.5.2005 16:32:01)
i když jsem brutální zastánce přirozených porodů :) tak jsem zdaleka při svých dvou porodech orgasmus nezažila. Takže vy, které jste ještě nerodily s tím raději nepočítejte :) Znám jednu svéráznou dámu, která chtěla rodit doma a při porodu zažít orgasmus, ale nakonec musela kvůli komplikacím (velký plod, poloha koncem pánevním + zelená plodová voda) jít na císaře. A byla hódně zklamaná...
 Alča 
  • 

Re: k tomu oragsmu u porodu :) 

(13.5.2005 17:35:06)
Mít orgasmus u porodu,kdo to kde slyšel????????
Jako hodně,hodně blbej vtip beru,ale jinak.
Možná,že by se občas mělo říc na rovinu,že porod fakt bolí a to neni bolest jako u zubů,to je bolest,kde lezeš po zdi a v mém případě,křičíš a křičíš,já jsem prokřičela 7 hodin.Bylo to před 20ti lety.
 Bibi* 


Re: k tomu oragsmu u porodu :) 

(13.5.2005 21:51:52)
VM je na ten orgasmus při porodu zatížený,tento obrat použil již v minulém článku:o))))Třeba to něco značí......:o)))
 Kamila Vlachová 
  • 

Re: Re: k tomu oragsmu u porodu :) 

(14.5.2005 9:19:33)
Ale já něco podobného orgasmu opravdu zažila ve Vrchlabí, když jsem porodila syna a dali mi ho na břicho. Byla to taková euforie, tak mě to energeticky nakoplo, že to fakt byl skoro orgasmus. Při prořezávání hlavičky to samozřejmě bolelo a zařvala jsem si, je jasný, že porod není krásné milování, ale ten Vlastův orgasmus má něco do sebe... Samozřejmě že si myslím, že jemu ten smysl, v jakém se to může orgasmu podobat asi trochu uniká. Ale ona o tom psala i Anna v jak mi ukradli porod, i u Odenta je to několikrát zmíněno, že něco jako orgasmusu po porodu může nastat.
 Denisa 
  • 

Predstavme si spolecnost 

(14.5.2005 16:13:09)
kde nikdo nereaguje na idiotske clanky VM a tim padem jeho to prestane bavit. Dle meho nazoru je transexual, proto takove zastavani prav zen. Kde bere, proboha, ty nazory, ze zeny jsou jen idiotske slepice bez nazoru a prav a je jeho ukolem za ne bojovat. A orgasmus pri porodu - to kdyz rekne chlap, tak to se musim polechtat podpazdi, abych se zasmala.
 Pusinka 
  • 

Ĺedvinové kamény  

(14.5.2005 20:24:43)
Přeji autorovi článku aby ho potkaly ledvinové kameny a aby mu je neoperovali ale nechali ho a%t je vyčůrá. /prokáže tak že je SKUTEČNÝ MUŽ/. Já bych mu u toho kafrala o orgasmických zážitcích.
 Jíťa + 4 
  • 

Porod neni operace 

(14.5.2005 23:32:39)
Pusinko, dítě a ledvinové kameny!? Jestli ti to uniklo, a spolu s Tebou mnoha dalším, tak těhotenství není nemoc a porod není operace.
Možná by ste se mnohé mohly trochu povznést, odbourat agresi a divat se na porod, jako na něco prirozene a krasne . Ty hanlive a agresivni poznamky na adresu autora jsou jiste pod vasi uroven. Navic, tohle je prostor pro diskusi a ne pro kadrovani pisatele.
Preji jen pekne zazitky u porodu a drzim palce vsem briskum.
 Pavla, 3 děti 
  • 

Re: Porod neni operace 

(15.5.2005 10:33:40)
No jo, ale když je autor fakt magor tak se to musí napsat. Když on může psát, musí taky někdo napsat něco proti. A tenhle autor je nebezpečný magor. To si můžete ověřit na stránkách na které přispívá častějí než sem. Uvedeny jsou výše.
 Vlaďka +5 
  • 

WHO 

(15.5.2005 12:56:54)
Ja mam pocit, že si ten clanek precetl cely jenom malo kdo. Porad jenom kritizujete autora a nadavate mu, az je mi stydno. Nenasli ste tam take pozitivni nazory? Ja ano a ne jeden. Take bych mohla tvrdit, ze ste (nektere- cest malo vyjimkam)zabednene a nevidite dal, nez na spicku sveho nosu. Nedelam to, a naopak. Rada si prectu jiny nazor.
Pri pozornejsim cteni by vam urcite neuniklo, ze by opravdu bylo prima mit spolecnost, ve ktere porodnici ctou nejnovejsi vedecka zjisteni a ridi se doporucenimi WHO, ale predevsim pocity samotnych zen a rodicek. Ale take by ste museli nektere nejdriv vedet( a je smutne, ze to nevi ani PA), ze podle WHO :
Z farmakologickych metod tiseni bolesti je epid. analgezie EA nejrozsirenejsi metoda. Ma sve vedlejsi ucinky. Po pouziti EA se ponekud prodluzuje II. doba porodni a oxytocin se pouziva casteji. V nekolika zpravach a pokusech bylo zaznamenano zvyseni poctu vaginalnich operativnich zakroku pri porodu, zejmena pokud se analgeticky ucinek udrzoval do II. doby porodni, cimz se potlacil reflexni posun dolu.V nedavnem americkem vyzkumu se po pouziti EA zvysil pocet cisarskych rezu, zejmene pokud byla provedena pred tim, nez se delozni hrdlo otevrelo na 5 cm......
Mnoho zen nahlizi na bolest pri porodu z pozitivni stranky a jeji zvladnuti jim prinasi uspokojeni, coz ilustruje rozdilnou povahu bolesti pri porodu ve srovnani s bolesti, ktera pochazi z nemoci...
Zaverem lze shrnout, ze v peci pri normalnim porodu maji nejvetsi vyznam nefarmakologicke metody tiseni bolesti, jako plna pozornost venovana rodici zene. V zadnem pripade EA netvori soucast nezbytne pece pri porodu. Farmakologicke metody by nikdy nemely nahradit osobni pozornost a laskyplnou peci o rodici zenu. Tolik citace.
To je pouze vynatek o EA jako o mistni analgeticke technice. To necituji ucinky podavani leciv k celkove aplikaci (diazepam, promethazin, petidin...)Vsechna tato leciva, ktera se podavaji pro zmirneni bolesti pri porodu, prostupuji placentou a vsechna krome oxidu dusneho mohou ovlivnit respiracni funkce ditete a zpusobit neonatalni abnormality v chovani, vcetne odmitani kojeni. Diazepan muze u novorozence zpusobit zhorsene dychani, hypotonii, apatii a podchlazeni.
O tom jsem ale psat nechtela. Omlouvam se. Je to jen ukazka toho, o cem mozno cist.
Cela sprava ma 44 stran.
Tak co? Ctete pozorne a take trochu mezi radky. Ono neni cist jako cist. Musi se tomu take trochu rozumet. Ostatne z mnoha reakci si clovek velice rychle vydedukuje, jak kdo cte a rozumi. Prazdny sud huci nejvic.

 Denisa 
  • 

Re: WHO 

(16.5.2005 15:46:03)
Tak to se pletes Vladko, ja jsem si ten clanek precetla pozorne a 2x. A opravdu si nemuzu pomoct, to je blazen. Samozrejme, ze ma pravdu v tom, ze by zeny meli bojovat za prirozeny porod, ale formou jakou to propaguje, to je fakt sila. Dost mi to pripomina projev soudruha Gotwalda v osmactyricatem. Proste je to fanatik a v nekterych vecech demagog. Nejradeji by vyhladil muzskou populaci na teto planete, viz:

"Ve které se pak političky i těch nejrůznějších etnik a národů vždy dokáží domluvit"
"Důsledkem současné medikalizace, rozuměj, mužského ovládnutí porodnictví, jsou porodní...."
"Ukazuje se totiž, že jak mladý muž, který vyrostl v prostředí plném násilí, a který pak nevyhnutelně vidí svět černobíle, tak svou moc zneužívající úředník či politik"

Další totální magoroviny:
"V porodnicích jsou ženám rodičkám odebrána jakákoliv práva a ony jsou nejen vystaveny mužskému vedení porodu, ale i ponižovány, zastrašovány, a pokud se ozvou, odsuzovány."
"ženy si nemohou vybrat, kde chtějí přivést své děťátko na svět a nemohou rozhodovat, co se s jejich dítětem bude dít ihned po porodu…"
- kde na tohle přišel? záleží jen na každé rodičce jakou porodnici si vybere a jak se dohodne s personálem. opravdu všechny ženy považuje za nesvéprávné debilky, které nejsou tohoto schopny

"Rutinní holení nemá jiný účel než rodičku ponížit. Rutinní aplikace klystýru v podstatě jen zvýší nebezpečí infekce a v ženě opět zvýší pocit méněcennosti."
- a o hygieně nic pan VM neslyšel? Nehledě na to, že v mnoha nemocnicích si můžete tyto věci tady vynegociovat

"že přirozený porod v nějakém malém porodním centru nebo dokonce doma s porodní asistentkou je nejen bezpečnější a lacinější"
- takže tu máme dalšího zastánce domácích porodů

"ve které bude žena Ženou již od chvíle kdy jako dívenka začne poprvé menstruovat (a nebude se za přirozenou funkci těla muset stydět, naopak, ve škole dostane týdenní volno a s rodinou a kamarádkami to oslaví, tak jako to odjakživa dělají její vrstevnice např. v Indii"
"ve které zvláště po porodu svého prvního dítěte se z žen stanou skutečné osobnosti a dívka se zrodí v Ženu (medicínsky nepřerušovaný přirozený porod v optimálním prostředí je totiž pro rodičku, díky neuvěřitelně silným, až orgasmickým hormonálním změnám, jakýmsi přerodem v silnou sebevědomou a energeticky neuvěřitelně nabitou osobnost"
- no tohle už ani nebudu komentovat, tahle debilita stoji sama za sebe

Pokud tu bude clanek od doktora, odbornika, vedce atd., ktery propaguje prirozene porody vedeckou a pro laiky srozumitelnou formou, tak si ho tady jiste vetsina rada precte a nebude reagovat takto jak reagovala vetsina z prispevatelek.
 Jaga10,syn,2 roky 
  • 

Re: WHO 

(22.5.2005 23:01:40)
Souhlasím s Tebou. Nebývám tu často,ale vždycky jsem otřesená nenávistnými útoky na pana Marka, který bojuje za práva útočnic. Dobře o tom mluví kniha Nadvláda mužů, kterou jsem tady už jednou zmiňovala. Muži, kteří brání ženy, jou ženami i muži považováni přinejmenším za divné. Původ té nenávisti prostě nechápu...
 Pusinka 
  • 

Re: Re: Porod neni operace 

(15.5.2005 20:53:50)
No však právě: je to blázen a není třeba se jeho vypotky více zabývat. Tihleti típci pozornost milují.
 Pusinka 
  • 

Re: Porod není operace 

(15.5.2005 20:58:42)
fajn, není operace. A co? Ledvinové kamény totiž taky není nutno operovat. Lze je odstranit "přirozeně". Dělá se to následovně:
1. každý kámen na něco reaguje (meloun, citrón, káva...). Nemocný na sobě vyzkouší pár osvědčených látek a uvidí která zabere.
2. nemocný sní/vypije to, na co jeho kámen reaguje.
3. nemocný vypije větší množství vody.
4. a čůra.
A to jsem přála autorovi článku.
 uuu 
  • 

Re: Predstavme si spolecnost 

(15.5.2005 22:23:01)
Mluvite mi primo z duse. Dodavam, ze VM je totalni hovado, ktery jen rozdmychava emoce navic uplne blbe.
 Květa 3děti 
  • 

Re: Info o přirozených porodech 

(17.5.2005 18:05:37)
VM není transexuál,možná své názory prezentuje trochu nevhodně,ale doporučuji,krom přečtení již zmíněného doporučení WHO(lze najít na netu)navštívit A centrum v Praze 8-Karlíně,kde jeho manželka Tamara Marková vede pro nastávající maminky kurz-tanec rodiček.Není to v žádném případě jen o tančení,těhulky si tam povídají,předávají zkušenosti,rady,atd.Většina z nich chce rodit přirozeně,je tam vždy narváno a nejsou to žádné fanatičky ani neandrtálky.Naopak,jsou to dost informované maminky a právě proto,je přirozený porod zajímá.Samozřejmě je skvělé,že máme vyspělou medicínu,která dokáže zachraňovat ženy a mimina při komplikovaných porodech,nebo nabídnout medicínskou pomoc mamince,která bolest při porodu přestane zvládat.Ale nemělo by se to dělat rutinně.Než začnete zase dále VM osočovat ze šílenství,zkuste se více informovat.Doporučuji knihy-"Znovuzrozený porod"od Michela Odenta(porodníka),"Průvodce přemýšlivé ženy k lepšímu porodu"od Herci Goer,"Zdravé těhotenství,přirozený porod"od paní Stadelman.Třeba až budete vědět víc,přestanete být tak rozhořčené...
 dulinek 


Porod doma 

(16.5.2005 22:16:33)
Možná vás bude zajímat:
http://www.reflex.cz/Clanek19719.html
 Tereza , deti, pracujici 
  • 

Pane autore nechte mentorovani 

(19.5.2005 9:30:31)
vy jste tak strasne chytrej, co ma prosim vas spolecneho porod s diskriminacnim systemem platoveho zarazeni.

Kdyz mensi platy (doporucuji statisticky urad , maji velmi podrobne informace) dostavaji i zeny, ktere deti nemaji, nechteji je mit a nebudou je mit, ataky zeny jejich detem je pres 30 let?


Proc by vlastne mel dostavat muz jako takovy vetsi plat?
Proc jsou "zenske obory" hure placene??

Proc muz v zenskem oboru vydelava vic nez zeny tamtez a zeny v muzskem oboru mene nez muz tamtez???


Vas hlavni motiv je zesmesnit zeny, vy jste proste genialni......
Nejenom feministky chteji lepsi plat.....
 Misa3 


Re: Pane autore nechte mentorovani 

(27.5.2005 13:45:48)
Mam dojem, ze se autor propracoval k fanatismu. Neco na zpusob: "Ti, kdoz nejsou s nami, jsou proti nam." Nikdo nema pravo mit jiny nazor, protoze to je nazor nesporne spatny. To ze jsou zeny, ktere chteji rodit v porodnici, jednoduse proto ze tam rodily minule a maji dobre zkusenosti, nebo proto ze jsou prvorodicky a je pro ne jednodussi na doporuceni kamaradky si vybrat dobrou porodnici, kde maji uz predem jistotu, ze vse bude v lepsim poradku nez doma, nebo proste maji zdravotni problemy a tak i kdyz by se to doma mozna dalo, hodne by tim riskovaly, jsou podle autora neprirozene, pripravuji svemu diteti nevalnou budoucnost protoze jeho prvni chvile nebyly takove jake byt mohly atd.

Jestlize mam filosofii, ktera neumozni jakoukoli pochybnost, je nebezpeci, ze si to pomalu, ale jiste sinu k fanatizmu. Takze pokud chci prosadit nejakou myslenku, musim o ni uvazovat ze vsech uhlu a snazit se pochopit i jeji odpurce. Osobne protoze se hodne angazuji v pomoci obetem domaciho nasili, musim priznat, ze mi nekdy dela problem si pripustit, ze nemam a nedokazu ziskat jedinou omluvu pro muze, kteri sve zeny a deti mlati tyraji psychicky a pripadne jim delaji ze zivota peklo jakkoliv jinak. Mam dojem, ze bych mela najit trosicku, malinko, pochopeni, ale schopna toho nejsem, protoze ublizovani tohoto typu druhym osobam, je mi bytostne cizi a i kdyz si rikam, jaky mel nasilnik treba zle detstvi, porad si myslim, ze jini je meli take a porvali se samy v sobe s jeho nasledky tak, aby nebyly pro druhe nebezpecni.

Proto bych tedy autorovi velice radila nechat hodne moznosti pro zeny, ktere uvazuji jinak a neposilat je hned do horoucich pekel. Ano je pochopitelne mozne, ze porodi v porodnici a stane se nejaky maler, ktery by se MOZNA doma nestal. Ale je mnohem pravdepodobnejsi ze porodi doma a stane se maler, ktery by se nestal v porodnici. Nechala bych to vic na tech zenach a ne to resila stylem autora: "Kdyz uz jsem jednou napsal a vyvinul filosofii sahajici az po davnovek a sestudoval materialy, ze kterych vyplyva, ze je porod doma ten pravy a zadny jiny, tak zadny jiny nepripustim, i kdyby na chleba nebylo...

Trochu bych tam nechala vic volnosti, pro zeny ktere maji jiny nazor a ne se tvarit zpusobem, "tak ja za Vas tady bojuju do roztrhani tela a vy jedny omezene, line a tupe nevdecnice to neprijmete a klidne si jdete rodit do porodnic, nicice si tak sve pravo na svobodnou volbu porodu doma...Mam obavu, ze pokud nekdo nici pravo na svobodnou volbu zacina to byt autor.

Pokud tedy prosazuji( v oblasto domaciho nasili), ze zena, ktera je bita, by mela manzela-nasilnika opustit, nevtrhnu k ni do bytu, nezmlatim manzela, nesvazu ji a neunesu nekam , kde by byla nasilneho manzela zbavena. Pokud jsem mela pravdu a pobyt s nasilnikem je na skode ji, i jejim detem pravdepodobne na to prijde sama a pravdepodobne sama od nej odejde a to rozhodne drive, nez kdybych ji buhvijak nutila. Reknu ji jen zakladni fakta, aby se mohla rozhodnout a dam ji najevo, ze kdyz se tentokrat rozhoduje zustat, jsem tu stale stejne, jako ostatni lide na kontaktnich adresach, ktere ziskala a pokud bude nekoho z nas potrebovat, staci zvednout telefon, nebo napsat mail...

Je zname prislovi, ze kone sice ke zlabu dohahnu, ale k piti neprinutim...a cim vic se o to budu snazit tim vic se mi "zabejčí". Nakonec se stejne nekde a nejak napije, ale po svem...
 Martin 
  • 

a co diskriminace mužů 

(27.11.2005 20:02:58)
mám dvě děti ve vl. péči a když mi je soud svěřil do péče musel jsem projít ponižujícím mi psychotesty jako bych neměl ani právo na to děti vychovávat a co sociálka?věčné kontroly obtěžování když dostane děti žena tak je to normální ale jakmile je má muž tak je to divné a musí se vše zkontrolovat.Když chcete změnit bydliště dětí další problém děti mají trvalé bydliště podle bydliště matky a vše musí schvalovat soud a když Vám žena neplatí směšné výživné tak je to také normální je to žena a je to chudák i když se o děti nestará myslím si že když rovnoprávnost tak ve všem jak pro ženy tak i pro muže vždyť nezáleží na tom kdo děti splodí ale kdo je vychová

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2022 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.