| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Může i mladá žena onemocnět rakovinou prsu?

 Celkem 29 názorů.
 Maci1 


Mám z toho husí kůži... 

(4.5.2005 13:47:04)
protože se mě to taky trochu týká. Mojí mámě diagnostikovali rakovinu prsu v 37 letech. A ta zmiňovaná nejmladší pacientka paní doktorky je mladší než já :-((((...
 helena 
  • 

Je to poměrně jednoduché. Někdy to i pomůže . 

(4.5.2005 15:04:04)
Pozorovat,věnovat si deset minut měsičně na prohlídku prsů a nepodceňovat vliv karcinogenů.
Vím o spoustě ženských, kteří ve chvíli, kdy jim teče do bot,a jsou třeba po operaci děl. čípku plné předsevzetí, jí jogurty a zeleninu, nekouří a vyhýbají se sluníčku, stresu a pod..Ale jen jim otrne, zapomenou a za rok jsou tam, kde byly. Jim se to uz nebude opakovat. Za deset dní uz věděly, že to zhoubné nebylo. A chovaji se, jako by to nikdy zhoubné být nemohlo. Clověk zapomíná na hruzy, když projde okolo onkologie zbklízka, jeho se to netýká ?
Nejsem žádný doktor, ale rodinná katastrofálně rakovinová anamnéza mě donutila si přečíst, že pouze silná imunita zatočí s rakovinnou buňkou - a rakovinná buňka vzniká mutacemi při dělení normálních buněk. Čím víc mutací , tím víc rakovinných buněk. Čím víc mutagenů / karcinogenu / tím víc mutací. Čili každý máme šanci. Myslím, že v každém těle vzniká spusta zmutovaných buněk, a máme-li kliku, tělo je rozpozná a bílé krvinky vychytají dřív, než se začnou množit.. Je-li toho moc, tělo se neubrání . Naše imunita jde od háje s každou cigaretou, naše imunita padá na ostrém slunci, / co jiného je opar ? / s každými antibitiky, špatnou stravou, s jedy v barvách / víte o barevných vůních do aut? karcinogeny jsou už i v hračkách /, při vyčerpání, po každé hádce,při každé přechozené chřipce. Špatná imunita se dědí. Stejně tak padá imunita pokud jíte s nechutí naprosto zdravé věci. Prostě se stoupajícím životním nepohodlím a stoupající agresí k sobě stoupá šance na průšvih . Takže ? Najdete v té hromadě vlivů, které nemůžete nijak ovlivnit , svých DESET minut měsíčně na prohlídku prsou ? Já se tedy pozoruji a doufám že moje radost ze zivota na to bude .Helena
 Marc ela 
  • 

Re: Je to poměrně jednoduché. Někdy to i pomůže . 

(4.5.2005 15:29:51)
Taky jsem se nad článkem zamyslela. Já se občas prohmatám, ale před rokem jsem si pod paží našla místo, které mi připadlo jak tuk. Jsem štíhlá, mám hubené ruce a prý to s tím souvisí. Dělali mi ultrazvuk, bude mi už 33, mám ve 29 letech první porod a nic nenašli. Nemůžu se ale spokojit s tím, že tam nic nenašli a vždycky, když se holím, tak na to musím myslet. Máte s tím nějaké zkušenosti, může mi někdo vysvětlit, o co jde? Nebolí to, nezvětšuje se to, ale dá se pouhým hmatem poznat, že tam něco je navíc, oproti druhému podpaží. Díky moc.
 Petra KH 


Re: Re: Je to poměrně jednoduché. Někdy to i pomůže . 

(5.5.2005 10:03:50)
No já jsem si také asi před rokem našla pod prsem malou bouličku a raději jsem s na to zeptala gynekologa. Prý je to tuková bulka. Raději to hlídám. Také to nic nedělá a nebolí. I přesto z toho nemám dobrý pocit.
 Karin 
  • 

Re: Je to poměrně jednoduché. Někdy to i pomůže . 

(9.5.2005 8:36:40)
Naprosto souhlasím s názorem na imunitu, to bude nejdůležitější. Bohužel dědičnost nelze podceňovat, naopak - proto v takových případech je hlídání nutné, ale nepostačí samovyšetření (to se objeví nádor až velký), chce to pravidelné mamografické vyšetření již od mládí! Nebojte se rtg záření, je při tomto vyšetření minimální. A objeví se nádor již velikosti 1 mm, což samovyšetřením v žádném případě!
Zdravotní pojišťovny ovšem platí vyšetření asi až ve vyšším věku, ale co to je pár stovek, jde-li o život! Myslím, že v takovém případě by si to každý raději měl zaplatit, tuším že to stojí asi 600 Kč a za to život určitě stojí.
 Mari Lota-4 děti-27,26,13 a 6 
  • 

Re: Mám z toho husí kůži... 

(3.6.2005 18:58:14)
Není třeba mít husí kůži,ale co je třeba to jistě už víte sama a to,že pravidelné vyšetřování i samovyšetřování prsou je velmi důležité a může nás ochránit před nepříjemným překvapením.Obzvláště pokud maminka tuto chorobu prodělala.Jsem také po operaci a léčbě rakoviny prsu a protože vím z vlastní zkušenosti jak před touto možnou skutečností zavíráme oči rozhodla jsem se o tom napsat-jako laik-žena,která prošla tou hrůzou a která se chce svěřit se svými pocity a novou nadějí.
 Jitka, Dan (9/2002) 
  • 

Preventivní UZV vyšetření 

(4.5.2005 15:25:18)
Samovyšetření je určitě důležité a i já patřím k těm, kdo si ho dělá pravidelně, nicméně když si žena něco neobvyklého nahmatá, může být už pozdě. Proto jsem se inspirovala kamarádkou, která chodí už 2.rok na preventivní UZV vyšetření, které si sama hradí. Tady u nás to stojí 200,- Kč. Do nedávna jsem nevěděla, že taková možnost existuje. Přičemž UZV prý dokáže odhalit rakovinné bujení ještě před tím, než ho umí nahmatat i zkušený lékař. Výhodou takto včasného zjištění je léčba bez ozařování či odebrání prsu a také zabránění metastázování. Alespoň takové informace mám od kamarádky. Já jdu poprvé až ke konci června, protože objednací lhůty jsou u nás dvou měsíční. Úplně prý stačí dělat preventivní vyšetření 1xročně. Co si o tom myslíte, popřípadě jaké jsou vaše zkušenosti?
 MartinaM+Ondra05+Matěj07 


Re: Preventivní UZV vyšetření 

(4.5.2005 15:54:23)
Jitko, vzhledem k tomu, že moje maminka ve 30 letech onemocněla rakovinou prsu a po 17 letech usilovného boje jí nakonec podlehla, velmi pečlivě se sleduju a kontroluju a chodím na pravidelné sonografické kontroly. V prsu jsem si už před osmi lety cosi nahmatala, lékaři řekli, že jsou to "jen" mastopatie, a pravidelně sledují jejich velikost, jestli se náhodou nemění. Momentálně mám miminko a kojím a další návštěva mě čeká přibližně za půl roku. Rozhodně tuto věc nepodceňuji a naopak - i když před vyšetřením vždy trochu trpím, jestli bude vše v pořádku, vím, že i kdyby nebylo, přijde se na to díky tomu, že chodím pravidelně, (snad) dostatečně včas. Nic jiného než doufat mi ostatně ani nezbývá. :-)
Mám řadu kamarádek, které na kontroly nechodí, protože "co kdyby jim tam něco našli... tak je lepší nevědět....". Vždy se akorát vyděsí, když si přečtou nějaký alarmující článek, dva dny mají předsevzetí, že se nechají vyšetřit, ale pak je to rychle přejde. Nikdy bych jim nepřála, aby díky této liknavosti přišly k lékařům pozdě.
 Jitka, Dan (9/2002) 
  • 

Re: Re: Preventivní UZV vyšetření 

(4.5.2005 17:15:12)
Martino,
a mamince na to přišli jak? Našla si bulku? Ty teď vlastně patříš do té rizikové skupiny. To mi v článku chybí. Zmínka o tom, které ženy jsou z hlediska rakoviny prsu rizikovější a na prevenci by měly myslet už brzy.
 Denisa 
  • 

Re: Re: Re: Preventivní UZV vyšetření 

(4.5.2005 18:54:42)
No samozřejme ty, v jejichž rodinné anamnéze se rakovina prsu vyskytuje. Pravděpodobnost je u těchto žen je vyšší. Ale na druhou stranu, náš životní styl je v současnosti tak strašný, že obávat se rakoniny (nejen prsu) se musíme všichni. Takže rozhodně se na prevenci nevykašlu jenom proto, že je mi 30 a v rodině "to" nemáme. Jak už tu někdo psal, mamografické vyšetření stojí 200 Kč (myslím že většinou 500 Kč) a je potřeba 1x ročně. Takže ať sem napíše někdo kdo si toto vyšetření opravdu nemůže dovolit. Já myslím, že všichni si ho můžou dovolit.
 marketa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Preventivní UZV vyšetření 

(5.5.2005 9:38:15)
Vysetreni prsu pohmatem provadi gynekolog pri prohlidce a ten by mel zarucene poznat pripadne "zmeny" v tkani. Je mi 28 a muj gyndr zjistil, ze na levem prsu mam "zhruble" misto, na ktere mam davat pozor a kontrolovat ho. Na to bych nikdy neprisla, protoze jsem vlastne nevedela, jak se takove misto pozna. A to jsem si samovysetrovani prsou delala nescetnekrat. Proto se pouze nesamovysetrujte a nechte se pri pristi prohlidce radsi odkontrolovat u gynekologa. Ten vas upozorni na pripadne problemy a nebo vas rovnou posle na mamograf. K vasim prispevkum bych chtela podotknout, ze davani si pozor na karcinogeny, vas pred nemoci neuchrani - rakovinu muze mit i mlada nekuracka, ktera se zdrave stravuje i presto, ze nikdo v jeji rodine na rakovinu neonemocnel.... (tim samozrejme nenabadam k nezrizenemu koureni a debuzirovani na zabijackach :)
 Zuzka, 12tý týden těhulka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Preventivní UZV vyšetření 

(5.5.2005 10:16:45)
V poslední době navštěvuji tyto web stránky každý den, tohle téma mě zaujalo, protože se mě osobně také týká. Moje mamka zemřela na rakovinu prsu před 10ti lety, bylo jí 43, mě tenkrát 18 roků. Nepila alkohol, nekouřila, žila zdravě, dařilo se jí v podnikání.Nakonec vše skončilo smrtí během 1 roku. Já sem se začala hlídat u lékařů, chodím na sono, mám tam 3 vodové bulky, které prý ale nic neznamenají, jen se musí hlídat, zda se nerozmnožují, nezvětšují, to by vedlo k případných punkcím, vše se prý ale mění a za rok ta nemusí ani být, zvlášť po kojení. Zdravím Vás.
 Dana, Terka 10 let 
  • 

Re: Re: Re: Re: Preventivní UZV vyšetření 

(12.5.2005 18:11:17)
Každý rok pořádá AVON akci na vyšetření mamografem pro ženy mladší 45 let zdarma. Minulý rok mi kámoška dala leták a já jsem toto vyšetření podstoupila, abych měla klid. Chtěla jsem si to i zaplatit, protože za ty peníze to prostě stojí. V Brně stojí vyšetření 700,- Kč a provedou Vám ještě kontrolní vyšetření ultrazvukem. Od Avonu jsem to měla zadarmo a teď musím chodit každý rok na preventivní kontrolu i když mi nic nenašli. Nevím, proč to tedy pojišťovna neproplatí i mladším ženám, vždyď náklady na léčbu jsou potom mnohem vyšší. Mamčina švagrová zemřela na rakovinu prsu v 35 letech a zůstaly po ní dvě malé děti. Nechápu proč se ženský bojí jít na vyšetření a znát pravdu včas. Pak je pozdě a ublíží to všem, kteří je mají rádi.
 Petra, Dominik (3/04) 
  • 

Re: Preventivní UZV vyšetření 

(17.5.2005 14:07:33)
Ani jsem nevěděla že se dá dělat i UZV vyšetření prsu. Bydlím kousek od Prahy, můžete mi poradit, kde se mohu objednat? Děkuji
 Jitka, Dan (9/2002) 
  • 

Re: Re: Preventivní UZV vyšetření 

(17.5.2005 14:28:47)
Petro,
tak si zjisti u svého gynekologa, kde je nejbližší mamograf a tam se zeptej.
 Seven 
  • 

Bohužel může :-( 

(5.5.2005 9:49:35)
Moje kolegyně teď byla na operaci - vzalí jí prs i lymfatickou žlázu z podpaží :-(
Je jí 30, má 2,5leté dítě a další už mít nesmí, půjde na chemoterapii, ozařování...
Podezřívá léky na neplodnost, které užívala, protože se jí nedařilo podruhé otěhotnět, muselo to narůst strašlivě rychle. V rodině se jí tahle nemoc nevyskytla, vždycky jedla zdravě a teď tohle :-(
 Ema 


Re: Bohužel může :-( 

(8.5.2005 20:10:18)
Ahoj všem,
poslední dobou mám pocit, že je rakovina všude kolem. Před 14 dny zemřel kolegyni manžel, byl nemocný od poloviny loňského prosince. Jen o trochu starší známá/ mně je 30/ má rakovinu "spodku", je po chemoterapii bez vlasů. Můj děda zemřel na rakovinu prostaty, babičce vzali prso a její mamince taky, praděda měl rakovinu jazyka - kouřil doutníky...
Před týdnem jsem potkala 27 letou maminku, od pondělí se léčí na onkologii v Hradci Králové.
Moje kamarádka je rentgenová laborantka a říkala mi, že u mladých lidí má rakovina často rychlejší průběh, protože jim pracují hormony, hlavně ženám běhěm menstruace a v těhotenství.
Pořád mi připadá, že mě se to netýká, ale sama jsem měla pořádný strach, když se mi při prvním těhotenství vytvořila v prsu bulka. Během kojení se sama vstřebala, naštěstí.
Možná i proto jsem v klidu, neměla bych, nemám strach o sebe, ale o naše 2 děti, co by s nimi pak bylo ? Buďme proto zodpovědnější.
 Jáňa+tři sluníčka 


Re: Re: Bohužel může :-( 

(9.5.2005 7:20:20)
Moje maminka onemocněla rakovinou prsu,když mi bylo 8 měsíců a zemřela tři měsíce před mými třetími narozeninami. Nekouřila,nepila... Chodím na mamologii asi tři roky(je mi 31)a dle tamního doktora patřím do rizikové skupiny A. Celá léta se trápím výčitkami,že nebýt mého narození mohla tu být.Otěhotněla ve 43 letech,neplánovaně.Nikdo asi do 6měsíce nevěděl,že je těhotná(pracovala v nemocnici!?!)tloustla,tak ji cpali léky na hubnutí(70.léta!!!),aby tloušťkou netrpěly bércové vředy na nohou! Vynechanou menstruaci považovali za přechod. Když konečně zjistili,že je těhotná bylo už pozdě na všechno.Celý zbytek těhotenství žili naši v ohromném stresu z toho, jak budu postižená.Variantou byly chybějící končetiny,slepota,ment.retardace... Fuj,sama mám husí kůži. Narodila jsem se NAPROSTO zdravá,což dodneška můj táta(i já) považujeme za zázrak. Proto doporučuji PREVENCE,PREVENCE,PREVENCE!!! Ani nevíte,co já bych dala za jedinou vzpomínku na svou maminku. Přeji všem pevné zdraví.Jana
 Kudátko+3 


Re: Re: Bohužel může :-( 

(9.5.2005 8:23:34)
mila Emo, je to pravda, rakovina je vsude kolem nas. Loni postihla i meho tatinka.
Asi bychom se meli zamyslet nad tim, co delame spatne. Dle meho nazoru se cpeme nezdravymi vecmi a meli bychom se navratit k prirode.
Preji vsem hodne zdravi.
 Lucka 21 
  • 

Re: Re: Bohužel může :-( 

(7.6.2005 12:44:10)
Loni mi umřela maminka na rokovinu. Měla problémy se "spodkem" - bolestivé menstruace 2-3x do měsíce, pořád si připadala jako nafouknutá. Rakovinu u ní zjistili bohužel pozdě. Od nálezu zemřela za měsíc.
Bojím se, že jí mám v těle taky.
 Šárka 25 let 
  • 

Re: Re: Re: Bohužel může :-( 

(9.7.2005 2:49:32)
Rakovinu má v těle teoreticky každý, jen záleží na tom, zdali se rozbují či nikoliv. Dědičné dispozice sice šanci na rozvoj rakoviny zvyšují, ale nic není ztraceno. Záleží na odolnosti těla, která se naštěstí dá ovlivnit zdravým životním stylem. A jak už bylo dříve zmíněno - PREVENCE, PREVENCE, PREVENCE. Na mamograf údajně stačí chodit jednou za dva roky, protože v počátečním stádiu se maligní bulky rozvíjejí velmi pomalu (když se na to přijde pozdě, pak už je to bohužel fofr). Někde to sice stojí i 1.000,- Kč, ale ten pocit klidu za to stojí.
 Kristyna 
  • 

Mamograf. vysetreni 

(11.5.2005 22:10:52)
Maminka onemocnela rakovinou prsu ve svych 43 letech. Kdyz jsem sla pred rokem (31 let) ze sveho rozhodnuti na mamograf, rentgenolozka mne sjela slovy, ze delat takove vysetreni v tomto veku je zbytecne. Myslim, ze by si vsechny mlade zeny s touto nemoci praly, aby mela pravdu - aby byly zdrave. A nad jejim vyrokem mi dodnes zustava rozum stat.
 Jana 
  • 

Re: Mamograf. vysetreni 

(12.5.2005 13:51:23)
Kristýno, mojí známé zemřela maminka na rakovinu prsu a ona se sama pak objednala k lékaři, který provádí kontrolu sonografem a pak podle potřeby posílá na mamograf (1x za 2 roky). V té době jí nebylo ani 30 let a od té doby chodí pravidelně 2x do roka na sono a je vedena v evidenci rizikové skupiny. Platit nemusí nic. Divím se, jak se k tobě lékařka chovala! Naopak, tam, kde se v rodině rakovina vyskytla, musí se alespoň v našem kraji, chodit na pravidelné kontroly. Nenechej se odbýt! Jana
 Julie 
  • 

Re: Re: Mamograf. vysetreni 

(15.5.2005 16:39:22)
Neboli to vysetreni?Kamaradka ma male prsa(ja taky) a rikala,ze tu bolest uz by nechtela zazit.Mamolozka ji to pry tak zmackla,az ji vyhrkly slzy.Bylo to nesikovnost lekarky?nebo proste vysetreni maly prsou boli,protoze tam neni co stlacit?
 Lenka 
  • 

Re: Re: Mamograf. vysetreni 

(7.6.2005 15:00:24)
V naší rodině se taky vyskytla rakovina prsu. Mamograf je prý ale zdarma pro ženy až od 45 let věku. Když jsem se ptala doktorky, jestli by mě na mamograf mohla poslat, řekla, že když nemám žádné problémy musím si ho zaplatit sama - prý stojí kolem 300,-. Tak jak to teda je?
 Mirka, rarach Máťa 


Re: Re: Re: Mamograf. vysetreni 

(7.6.2005 15:14:11)
Myslím, že to tak je, ale když řekneš, že máš pocit, že sis něco našla, tak Tě tam pošle. Aspoň můj doktor to tak udělal a bylo mi 20.
 Michaela 2deti (4,5 a 1,5 roku) 
  • 

Je mi dvacetdevet. 

(19.5.2005 13:36:18)
Ahoj,je mi dvacet devet let a pristi tyden jdu poprve na mamograficke vysetreni.V levem prsu jsem nasla boulicku,ktera me boli a dalsi mam v podpazi.Uklidnuju se tim,ze teprve pred pul rokem jsem prestala kojit,ale stale mam mleko a tak doufam,ze jsou to jen zlazy.Mam hrozny strach a zjistuju si vse mozne o teto nemoci.Doufam,ze to dobre dopadne a ja se zbavim toho strachu.Pri te spouste povinnosti a starosti nemam cas se pozorovat,tak jsem snad nic nezanedbala.Michaela
 janika 
  • 

Re: Je mi dvacetdevet. 

(28.5.2005 10:53:25)
jsem na tom uplne stejne, akorat mi je 33. taky dve deti tehoz veku, taky jsem prestala kojit pred pul rokem, taky si rikam, ze to budou zlazy, protoze se mi obcas jeste objevi mliko. Volala jsem na nejakou linku pomoci, kde mi rekli, ze v kazdym pripade preventivne se nechat vysetrit, uz jsem jednou byla na tom vysetreni a bylo to fakt to kojeni, byla jsem tam pred narozenim myho druhyho chlapecka. preju ti hodne stesti a nemej strach, vysetreni neboli a urcite to bude dobry. Drzim palce, janika
 fifulilinka 


Rakovina prsu 

(11.9.2012 12:08:53)
Je hrozné, že se musíme bát o své zdraví i v mladém věku. Znám hodně kamarádek, které chodí na kontrolu hrbolku na prsu, který je sice nezhoubný, ale musí se pozorovat. Narazila jsem na dobré stránky ligaprotirakovine.cz, kde jsou výborné tipy, kontakty a rady související s rakovinou. Od 11. září pořádá Liga proti rakovině putovní výstavu Každý svého zdraví strůjcem. Hlavním tématem V. ročníku putovní výstavy o onkologické prevenci jsou nádorová onemocnění ledvin.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.