| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Škola od 9 a stejnokroje?

 Celkem 227 názorů.
 jitka (dcery 11 let a 3 roky) 
  • 

Škola od 9 a stejnokroj? 

(2.3.2005 9:14:10)
Ahoj,no nevím,ale nechávat malé dítě tak dlouho vzhůru.Nepotřebujou mrňata dostatek spánku a nechat ho tak pozdě vzhůru,jen abych mohla déle spát?Dcera normálně vstává mezi 6-7h,takže až půjde do školky tak nebude problém se vstáváním.A večer si s manželem chcem taky v klidu promluvit a ne aby nám tam malá běhala.Taky se občas stane,že jde v půl desáté.Co se týká stejnokroje,já bych se tomu nebránila a jsem pro,když jdu občas do školy,tak některý ty holky jsou líp oblečený jak učitelky,ale souhlasím s tím proto,aby nikdo nevynikal a byly na tom všichni stejně a vynikali znalostma a ty bohatší se neposmívali těm co na to nemají,sice to není můj případ,ale občas holka přijde ze školy a vypráví,jak jsou tam některý co nejsou hezky oblečeni,tak jí vysvětluju ,že ty děti za to nemohou a škola tak od půl deváté,to by bylo super hlavně pro děti.
 Věra 
  • 

Určitě. Brala bych oboje. 

(2.3.2005 9:22:23)
Brala bych to, jednak by se zmírnily ranní stresy, které děti i my brzkým vstáváním zažíváme.

A ty stejnokroje taky, zrovna včera mi líčila známá, jak její dcera trpí na jednom pražském gymnáziu.
Hodně mne překvapila.
Děti se kastují, honí za značkovými hadry, ty co na ně nemají, jsou občas "ti horší", holka tím trpí, kdyby měli stejnokroj, nemuseli by hadry a tu jejich "správnou" značku rodiče ani děti řešit.
 jitka (dcery 11 let a 3 roky) 
  • 

Re: Určitě. Brala bych oboje. 

(2.3.2005 9:30:32)
Ano něco takového jsem už slyšela od mého synovce.Ta starší jde letos na gymnázium,a upřímně řečeno,trochu mám taky obavy.Sice nejsme žádný chudáci,ale je plno těch co jsou bohatší.Ale dcera je společenská a umí si kamarády najít i bez značkovýho oblečení.
 Romana a Ondřej, 3 roky 
  • 

Re: Re: Určitě. Brala bych oboje. 

(2.3.2005 13:58:40)
Obávám se, že pokud odpadne oblečení, najdou si děti něco jiného, čím se odliší. Značku a typ mobilního telefonu, třeba? Je to ve výchově. Lidi jsou na sebe zlí, neurvalí, slušnost se pomalu vytrácí a děti to vše vidí. A jak známo, nejlépe se vychovává příkladem. Občas, když čtu v novinách o šikaně, podlamují se mi kolena. Co nás ještě čeká? Jak zabránit tomu, aby mé dítě bylo šikanováno nebo - to je snad ještě horší - bylo na straně těch, kteří šikanují? Od té doby, co se Ondra narodil, hltám jednu knížku o výchově za druhou a mám z toho v hlavě guláš. Vím, co je správné, ale nevím, jak nejlépe to podat.
 Lucka + Martínek 3r. 
  • 

Re: Určitě. Brala bych oboje. 

(3.3.2005 12:53:24)
Taky by se mi zamlouvala devátá hodina a stejnokroje. Maše dítě usne tak v devět, což je ještě OK, stejně ho ráno musíme do školky budit ta o půl hodiny dříve, než by normálně vstal. Alespoň je tedˇ ráno už alespoň světlo a nebudím ho do noci. Do školky musí nastoupit do 8:15, a rozhodně nejsme jediní, kdo to stíhá tak tak. Největší nával je tam tak před půl devátou a z reakcí ostatních rodičů vím, že se jim to taky nijak nezamlouvá, takže budeme tlačit na ředitelku, aby příchod posunula alespoň na půl devátopu. Každá minutka ráno je dobrá. A co se týče stejnokrojů - o tom vím svoje ze střední školy, ti ze třídy, kteří bydleli v Praze nad námi holkami z vesnice, co jsme bydlely na internátě, ohrnovali nos. A to se psal rok 1988.
BTW, Češi vstávají v průměru o hodinu dříve, něž v okolních vyspělých státech, stačí srovnat, kdy začíná pracovní doba v české a kdy v zahr. firmě. A chození dětí už na osmou má na svědomí jeden nespavý mocnář,myslím Josef I.
 zh 
  • 

Re: Re: Určitě. Brala bych oboje. 

(13.7.2005 20:27:43)
Pracovní doby se zahraničními firmami nelze srovnávat. Např. Francie a Španělsko používají SEČ/SELČ jako my, ale leží v pásmu britského času (čili pro ně je to letní / dvojitý letní čas. Takže např. ukazují-li hodiny v Paříži 9:00 hod., je to stejné, jako když u nás ukazují 8:00 hod. (jedná se o rozdílné časové pásmo, ale bez posunu hodinek) - takže vstáváme téměř úplně stejně jako v západně ležících zemích, nikoliv dříve!

-zh-
 Petra, dcera 2 roky 
  • 

Re: Škola od 9 a stejnokroj? 

(2.3.2005 22:49:02)
Moje dcera chodí spát taky přesně v půl desáté a vstává mezi 8-9 hod., reakce babiček a okolí jsou přesně jako ta Tvoje. Co až bude chudinka chodit do školky. Myslím, že kvůli tomu, že dítě bude ve třech nebo čtyřech letech muset vstávat dřív, je blbost je dva roky před tím znásilňovat na denní režim, který mu nevyhovuje. Já se jí taky snažila dávat spát v osum, ale po několika týdnech bojů, kdy jsme si akorát navzájem lezly na nervy a ona stejně usnula v těch půl desáté jsem si řekla, že je pro mě důležitější přizpůsobit se jejím potřebám spíš než nutnosti trénovat na školku.
 Radka 
  • 

pozdě do postele? 

(7.3.2005 13:43:49)
Jen jsem chtěla přidat svou zkušenost "s pozdě do postele".
Naše dcera (17 měsíců) chodí spát také pozdě - kolem 23 hod. a vstává kolem půl sedmé. Přes den spí tak hodinku (dřív nespala vůbec)
Občas odpadne už kolem 21, ale mám pocit, že je to jen v období růstového spurtu.
S výchovnými metodami jsme neuspěli - nanejvýš od 20 hod do 23 řvala a nepomáhaly žádné osvědčené metody - jedině ta - jít spát, když je unavená. Takže si určitě nemyslím, že maminka dává dítě spát pozdě, aby si přispala.
 Iva 
  • 

Re: pozdě do postele? 

(7.3.2005 18:08:52)
Ono se to taky s věkem mění...

Můj syn coby mimino vstával do roka kolem půl páté ráno a pak nejpozději v šest...a dnes coby skoro dospělák :_))) když může, spí nejmíň do jedenácti, klidně i dýl...a kdybych ho nehnala nejde spát před třetí ranní:-(((
Na kterou hodinu teda dát tu jeho školu, aby se chudák nemusel trápit "brzkým" vstáváním?:-)))

Já taky zamlada ráda ponocovala a pak vyspávala, pamatuju si ten život na kolejích...byla jsem o sobě přesvědčená že jsem sova...a dnes si někdy i ráda přivstanu třeba v pět, když potřebuju něco udělat, jde mi to líp než večer...Ale k tomu ,abych si ráda přivstala, musím jít taky brzy spát, a v tom je podle mě zakopaný pes.

S výjimkou malých dětí a extrémních časů (moc brzo, moc pozdě) je to možné "natrénovat" a ovlivnit vůlí. Mě se teda nechce žít jen v noci a přes celý den díky pozdnímu začátku sedět v práci! Snad jedině kdyby se zkrátila pracovní doba, pak to klidně posunu! Že to není špatný nápad?

Uniformy by špatné nebyly, ale spíš jako znak hrdosti a příslušnosti k patřičné škole než jako prevence závisti co kdo nosí. Přece jsou i mimoškolní aktivity, kde se děti setkávají, a tak můžou předvést své modely. A hadry byly důležité pro dospívající vždycky, takže se s tím asi nic moc dělat nedá...ani nevím proč by se mělo:-))
 Andrita a Vítek 3 roky 
  • 

Re: Škola od 9 a stejnokroj? 

(8.3.2005 11:37:55)
Ráda bych se připojila - můj syn je od mala "sova". Nejde brzy spát a vstává tak mezi 8-9 hod. Já jsem také spíš typ, který chodí raději pozdě spát a když mám rádo vstávat před půl sedmou, tak je mi špatně celý den (tím myslím opravdu fyzicky zle, motá se mi hlava, nejsem schopná nic dělat apod.) Navíc manžel chodí různě na směny a Vítek ví, že tatínek prostě večer přijde a tak vydrží do té doby vzhůru, než tatínek přijde. To je někdy až v půl jedenácté. Snažili jsme se ho "posunout", aby usínal dříve, ale prostě to nejde. Většinou usne tak mezi 9-10 hod. Přes den většinou nespí, pokud ano, tak usne tak až v pět nebo šest odpoledne a spí do osmi, jenomže pak je schopný být vzhůru pomalu až do půlnoci. Já sama mám taky problémy s usínáním a to od mala. Trvá mi třeba hodinu někdy i víc než usnu. Je pravda, že je to někdy večer velmi náročné, protože nemám chvíli klid, čas pro sebe (Vítek zatím do školky nechodí). Od září plánujeme, že Vítek půjde do školky, tak chtíc nechtíc budeme muset ten režim přizpůsobit. Doufám, že přes léto to půjde lépe, když je brzy světlo.
Ještě bych chtěla zmínit, že si nemyslím, že by nutně muselo jít dítě spát v 19hod a ráno vstávat v 6hod. Je to spíš otázka toho, jak celá rodina funguje, jak jí to vyhovuje. Kdyby Vítek chodil spát v sedm, tak by se s tatínkem viděl daleko méně a takhle se oba na tu večerní chvilku, kdy si v posteli čtou pohádky moc těší. My jsme spíš taková ta rodina, která nemusí mít všechno přesně na hodinu naplánované a vyhovuje nám to. Na druhou stranu mám kamarádky, které mají den nalinkovaný a je to pro ně v pohodě.
Takže bych moc přivítala, kdyby škola začínala až tak v 9hod a pro ty uniformy jsem taky. To, co se děje teď mezi dětmi, je pro ně dost náročné. Za našich časů takový nátlak nebyl, žádné značkové oblečení se ani nedalo moc koupit. Je škoda, že se děti už do mala tlačí do toho, aby podléhali mánii kupovat vše značkové, drahé a kdo to nemá, tak je OUT... trochu se děsím, co nás čeká.
 Theodor, psycholog 
  • 

Na devět a stejnokroj 

(6.9.2005 23:12:05)
Podle mých studií je pro moderní mládež příznivější vstávat později i na úkor obráceného režimu(tj. ponocování). Aplikovat tento systém do sočasného dění ve společnosti však není možné, protože v dalším životě - (ve většině současných zaměstnáních, při studiu) budou mít za povinnost dopravovat se mnohem dříve než na devět hodin. takováto změna by pak mohla být drastická a pro některé jedince těžko zvladatelná. Co se týče uniforem; je pravdou, že by se tímto způsobem dostálo snížení nasilnosti a posměchu vůči sociálně slabším žákům, nicméně zbůsob, který bude zvolen nesmí být razantní. Mělo by se jednat o postupné vytyčování vlastností oblečení. Druhý způsob, kterým lze "uniformování" provést, je zavedení uniforem od nejnižších ročníků. V jiných případech by dle mého názoru mohlo dojít k averznímu přístupu mládeže vůči "nucenému převlékání", ostatně vzpomeňme si na svá dětská léta, kdy jsme odmítali nosit kamaše, punčochy, čepice, rukavice ap.
 Alena II 
  • 

začátek školy 

(2.3.2005 9:14:16)
I když mám jedno dítě taky takovou sovičku,která usíná pozdě a pozdě vztává,upřimně jsem se děsila nápadů,že by škola začínala od 9 hodin.(Ten minulý čas uvádím proto,že děti už jsou velké a do školy se už vyprvují sami)I když jsem si našla práci v nejbližším městě,od vesnice kde bydlíme,manžel taky a vždycky jeden děti vypravoval a chodil na později a druhý zase chodil na dřív a děti vyzvedával,nikdy jsme to nezvládli bez raní družiny od 7 hodin.Takže děti v těch 6 z postele museli.Kdyby škola začínala od 9,tak už by byli 3 hodiny vzhůru a na těch posledních hodinách ve škole by se to už určitě podepsalo.O psaní úkolů a o vlastně zkrácení odpoledního hraní a kroužků nemluvě.
 Slávka (2 kluci a bříško) 
  • 

A co učit doma? 

(2.3.2005 9:24:00)
Taky si myslím, že je lepší, když člověk vstává podle potřeby než podle budíku, o dětech to platí obzvlášť. V zimě spí člověk déle, v létě se vstává dřív, řídí se to ročním cyklem a sluníčkem...My učíme doma a tak nemusíme řešit ani vstávání, ani šikanu kvůli oblečení. Od nového roku se změnil školský zákon a je mnohem jednodušší zažádat o individuální vzdělávání. Učit doma můžeš od první do páté třídy...
 Haluška 


Re: A co učit doma? 

(2.3.2005 10:05:47)
Slávko, jak vidím, už jsi mě předběhla. Po přečtení článku jsem chtěla napsat, že tyhle problémy domácí vzdělávání vyřeší hravě. Tak jsem moc ráda, že už to tu zaznělo. Moje děti sice ještě nejsou (a dlouho nebudou) ve školním věku, ale chtěla bych je učit doma, myslím si, že tím odpadne ještě víc problémů, než je šikana nebo "jen" to, že by se na ně spolužáci dívali skrz prsty. Na rodiče je to obrovský tlak, jsou pak nuceni snažit se víc vydělat, aby děti náležitě oblékli, a pak se rodině věnují ještě méně.
Dám přednost kamarádům, které si děti samy vyberou, než tomu, aby většinu času trávily v nucené izolaci mezi vrstevníky, se kterými by jinak svůj čas nikdy netrávily.
 JaninaH 


Učit doma? 

(2.3.2005 11:29:27)
Haluško,
možná se mýlím, ale mně připadá, že v "nucené izolaci" jsou děti spíš při domácím vzdělávání než ve škole. Neochuzuje je to o vytváření sociálních vztahů a zkušeností? Vždyť dítě si musí postupně zvyknout nějak vycházet i s lidmi, kteří mu nějakým způsobem nesedí, které by si nevybralo".
Přiznám se, že o domácím vzdělávání toho moc nevím. Musí mít rodič nějakou kvalifikaci (pedagogické minimum), musí absolvovat nějaký kurs? Aniž bych si o učitelích dělala nějaké iluze, přece jen jsou to (nebo by měli být) vysokoškolsky vzdělaní odborníci. Tady vidím, že o domácí vzdělávání svých dětí se zajímá maminka, která nezná (lépe řečeno v písemnémm projevu nedodržuje) základní pravidla českého pravopisu. Musí rodiče pro domácí vzdělávání prokázat nějaké znalosti? Musí doložit, že dítě bude mít doma odpovídající podmínky?
Nikoho nekritizuji, jen se ptám, zajímá mě to.
J.
 mamkaAlka 


Pravidla českého pravopisu? 

(2.3.2005 12:25:57)
Máte-li na mysli můj příspěvek, prosím, napište, co konkrétně myslíte. Diakritika je záludnost počítačů. která může být u příjemce nečitelná, při komunikaci se svým zaměstnavatelem musím psát bez diakritiky, jinak jsem kromě některých zkratkových a zhuštěných vět nic nenašla. Chci-li toho stihnou co nejvíc než se mimčo vzbudí, nemůžu ztrácet čas kontrolami a opravami textu. Přesto se ráda poučím, kde jsem udělala chybu. Děkuji za odpověď.
 JaninaH 


Re: Pravidla českého pravopisu? 

(2.3.2005 12:54:56)
MamkoAlko,
ne, to nebylo na tebe, v tvém příspěvku jsem žádné chyby nenašla :-))) Nechci to tu rozmazávat a na něčí příspěvek poukazovat, o to mi nejde, napsala jsem, že nechci někoho kritizovat. Navíc máš pravdu, mohou to být překlepy, může to být psáno ve spěchu apod. Asi jsem to neměla vůbec psát.
Mně jde spíš o to, že učit děti doma není jen tak, že to je velká zodpovědnost a náročná práce. Aspoň si to myslím.
J.
 Katka... 


Re: Učit doma? 

(2.3.2005 13:23:18)
JaninoH, konkrétně na Tvoji námitku "nucené izolace" - Ty znáš nějakou konktétní rodinu, která by své děti vystavovala oné "nucené izolaci"? Domácí vzdělávání často volí ty rodiče, které mají dvě a více dětí, takže o nějaké izolaci nemůže být ani řeč (je podle mne mnohem "patologičtější" prostředí, v němž jsou děti stejného věku, než to, kde jsou děti různého věku). Děti navštěvují nejrůznější kroužky a akce a často se i setkávají rodiny mezi sebou navzájem. Navíc teď kvůli novému školskému zákonu platí i povinnost navštívit s dítětem PPP. Tam by určitou "izolovanost" dítěte měli být schopni zjistit a nějak tomu pak i zabránit, pokud je pro dítě tak důležité, aby mělo "socializaci". A co je lepší? "Hodit" dítě do davového stáda v 1. třídě či ještě dříve ve školce či v jeslích, nebo ho tam "hodit" až později, kdy je sebevědomější, má ucelenější a zakotvenější vlastní názory na svět kolem sebe apod.? Mimochodem, hlavní vzdělavatel dítěte musí mít min. maturitu, což se musí prokázat, když rodiče žádají o individuální vzdělávání. I podmínky se do jisté míry zkoumají, resp. v žádosti se uvádějí. K Tvé poznámce o VŠ vzdělání učitelů - rodič má doma pouze to dítě, které vzdělává, a další jeho sourozence - ne celou školní třídu. Dítě se s pomocí rodičů učí spoustě věcí - lezení, chození, nočníkování, mluvení atd. Proč by vlastní rodič nebyl schopen naučit své dítě psát, číst a počítat? Chápu, že toho není schopen každý, však také domácí vzdělávání není pro každého - ale nezlob se, Tvé námitky opravdu nejsou příliš na místě.
 Katka... 


Re: Re: Re: Učit doma? 

(2.3.2005 13:39:36)
No prostě vytasíš maturitní vysvědčení, příp rovnou vysokoškolský diplom. :) Sešvindlovat můžeš dneska cokoliv - jasně. Já nechápu, jak to s tím Vackem bylo, přijde mi to strašně trapný. :( Jestli už máš ty znalosti nebo ne - to je jiná otázka. Já znám filozofa, který na to nemá žádný školy a přesto je to bedna, co napsala hromadu chytrých knížek - pro mne naprosto nepochopitelný, jelikož jsem filozofický analfabet.
 Líza 


Re: Re: Re: Učit doma? 

(2.3.2005 13:42:19)
:-)) přečetla, přežila, a odvedu si to i představit, i když z různých důvodů to se svými dětmi nechci dělat.


Jen jedna věc mě teď trápí. Pokud pominu to hrubé vyjadřování.
Jak je to s tím předčasným sexuálním životem na prvním stupni.:-)
 Katka... 


Re: Re: Re: Re: Učit doma? 

(2.3.2005 13:54:05)
Jak je to s tím předčasným sexuálním životem na prvním stupni.:-)
To něco takového opravdu existuje??? :/
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Učit doma? 

(2.3.2005 14:00:27)
Autorka článku zmiňovaného Miladou zmiňuje důvody, proč učí doma a neposílá děti do kolektivu. Hrubé výrazy, šikana, bla bla...předčasný sexuální život - a to vše dokonce na prvním stupni. Možná jsem špatně pochopila. O sexuálním životě na prvním stupni nic nevím.:-)
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Učit doma? 

(2.3.2005 15:22:03)
Lízo - ze čtvrté třídy jsem si přinesla tuhle básničku:
Pan Pikolík má kolík,
paní Pikolíková má dolík.
Když dá pan Pikolík kolík do dolíku,
budou mít tucet malých Pikolíků.

K tomu se kluci v šatně odhalovali a pohybovali pánví, já dostala důtku za to, že jsem tam byla s nima :-)

Toť jen k sexuálnímu životu na prvním stupni :-))
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Učit doma? 

(2.3.2005 20:56:43)
Jano, děkuju za vysvětlení, jak je to s tou sexualitou :-)))
Ty taky víš, kdy být na správném místě, viď :-)))))
 Cockney 
  • 

Re: Re: Učit doma? 

(2.3.2005 20:26:32)
Katko, to jste meli nejakou psychomotorickou vadu, ze jste museli deti ucit lezt a chodit?
 Katka... 


Re: Re: Re: Učit doma? 

(2.3.2005 20:40:48)
Nechci Tě brát za slovo, ale já jsem nepsala, že rodiče učí děti lézt či chodit. Psala jsem, že se to dítě učí s pomocí rodičů. Pokud tam ty rodiče nejsou - viz třeba děti z kojeneckých ústavů, tak ty děti to buď neumí nebo to umí mnohem později. Měla jsem jednoduše na mysli to, že zvláště ty první třídy základní školy nemusí být pro rodiče, které se rozhodnou pro DV, taková hrůza, když už od malička své děti vedou k mnoha dovednostem. Ale jak už jsem psala - DV není pro každého.
 Cockney 
  • 

Re: Re: Re: Re: Učit doma? 

(2.3.2005 20:51:29)
Opravdu, ze rodice musi deti ucit lezt nebo chodit, s tim souhlasit nemuzu. A jak je to uci?? I deti s rodicema na vozicku by se v dobu, kdy na ne prijde spravna chvile zacnou lezt a chodit, aniz by se nekdo pred nima plazil nebo chodil. Tvuj komentar, ze deti v kojeneckych ustavech lezou nebo chodi opozdene protoze je to nikdo neuci, me az utvrzuje, ze doma muze deti ucit opravdu kdokoliv.
 Cockney 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Učit doma? 

(2.3.2005 20:55:42)

Klidne tam pridej to slovo "pomoci", jestli to nejak meni vyznam v tvoji predstavu o fylogenezi.
 Katka... 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Učit doma? 

(2.3.2005 21:05:56)
Tak si tam odmysli ta slova "lezení" a "chození". Nebo ty ostatní Ti taky nesedí?
 Haluška 


Re: Učit doma? 

(2.3.2005 14:35:53)
JaninoH,
to, že děti vzdělávané doma jsou v izolaci, je zdání. My už jsme dnes na školu tak zvyklí, že si sotva umíme představit něco jiného. Odkazuji na svůj článek Skleníkové děti?
Kdo může učit děti doma?
Podle nového školského zákona to vlastně záleží na řediteli školy. Ten zákon má poměrně velké mouchy, ale když škola domácí vzdělávání podporuje, snaží se také vyjít vstříc.
Zatím jsem se nesetkala s tím, že by do toho šli rodiče, kteří nemají ani maturitu. Nicméně pedagogické minimum není třeba, ačkoli si myslím, že rozhodně není na škodu si ho udělat (sama ho mám).
Vzhledem k tomu, že jsem (sice krátkou dobu, ale obrázek jsem si stačila udělat) pracovala ve školství, skutečně nemám iluze o učitelích (tedy spíše učitelkách). Mnozí rodiče bez pedagogického vzdělání by rozhodně své děti uměli vyučovat lépe.
 Jaga10,syn,2 roky 
  • 

Re: Re: Učit doma? 

(2.3.2005 14:46:16)
A to zas ne! Sice jsem učitelka,ale už se vidím,jak učím chemii nebo matiku dítě třeba v páté třídě. Jsem ráda, že možnost učit děti doma existuje, ale sama bych si netroufla.
 Haluška 


Re: Re: Re: Učit doma? 

(2.3.2005 15:02:06)
Jago, nevyjádřila jsem se přesně: mnozí rodiče by dokázali své děti vyučovat lépe než některé učitelky.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Učit doma? 

(2.3.2005 15:05:58)
Milado, myslíš, že Jirka integroval do systému nějaký prográmek, který žere programy největším prudičům? Já furt, proč mi to dneska nejde...
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Učit doma? 

(2.3.2005 15:07:03)
Chci říct, žere příspěvky...když už se jednou probojuju, tak zase s chybama...
 Jaga10,syn,2 roky 
  • 

Re: Re: Re: Re: Učit doma? 

(3.3.2005 16:43:15)
O to vůbec nejde, byl to příklad. Spíš jde o to, že nikdo nezvládá všechny obory a už v páté třídě je učivo docela těžké. Znamená to učit se látku předem, aby ji rodič mohl potom dobře vysvětlit. Já bych to prostě v tolika oborech nezvládla - aspoň ne tak dobře. A co třeba cizí jazyky?
 Jaga10,syn,2 roky 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Učit doma? 

(4.3.2005 16:32:36)
Ok, neurážím se.
S jazyky je problém, podle statistik je na základních školách až 60% nekvalifikovaných jazykářů, takže dělení tříd podle úrovně většinou neexistuje. Škola si prostě nemůže zaplatit dalšího učitele. Takže ti zdatnější žáci se na hodinách nudí a ztrácejí čas, kdy se mohli zdokonalovat.Když přijdou na střední školu, začínají téměř od píky,a jejich úroveň rok od roku slabší - ne jejich vinou.. Sama se děsím momentu, kdy moje dítě půjde do školy, protože celý ten systém je mizerný a zastaralý.
 Jaga10,syn,2 roky 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Učit doma? 

(5.3.2005 18:02:52)
Milado,je to tím, že žáci na základce nemají takovou konkurenci. Nekvalifikovaní kantoři situaci taky nevylepší. Takže na SŠ pak studenti jdou se známkou o stupeň dva dolů. Může za to samozřejmě i ta celkově vyšší zátěž.
No a a Tebou navrhovaná řešení jsou nejběžnější.
 Leoš 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Učit doma? 

(6.3.2005 9:20:14)
Milado. my máme doma to stejné, žena jezdí s dcerou denně hodinu do školy a hodinu ze školy do své práce přes celé město, pak odpoledne jede zase pro ni a zpět. nemocnost z MHD je malinko větší(dcera je těžký astmatik), ale díky snížené imunitě chřipky a tak dcera chytá spíš od dětí ve škole. Dělá jak ty říkáš taxíkářku dítěti, ale co by pro vzdělání dítěte neudělala. Tvůj postoj je tak trochu sobecký a já si myslím, že spíš záleží na tom jestli dáš dítko vzdělání než třeba oblíbenou hračku. Být dobrým rodičem je taky něco ze sebe objetovat, a ne naříkat, že budeš dělat taxíka.Přizpůsob si práci třeba doma na ŽL a je to máš na to klid a nemusíš se nikam honit. Mimochodem, se ženou se bohužel nemůžeme střídat, protože já dojíždím do práce přes půl republiky denně. Je to jen na pohodlnosti ničem jiném.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Učit doma? 

(6.3.2005 10:54:42)
Leoši, nejsi trochu mimo?
 Šáry 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Učit doma? 

(6.3.2005 11:19:57)
Leoši,

přizpůsob si práci tomu, aby ses se ženou mohl střídat. Zařiď si ŽL a zůstaň doma. To, že dojíždíš do práce přes půl republiky, je jen tvůj sobecký postoj a neochota svému dítěti taxikařit.

Že je to blbá rada? O nic víc než ta Tvoje. Miluju lidi, kteří jiným předepisují, jak se mají chovat, nadávají jim do sobců, ale z toho svého nehodlají slevit ani o krok.
 leoš 
  • 

ale děvčata vše jde jen chtít 

(6.3.2005 12:34:30)
není to blbá rada, dělal jsem to dva roky vím o čem mluvím, jen jsme se teď po narození trojčat s manželkou dohodli, že své role obrátíme. dělal jsem na ŽL a doma a staral se o domácnost, protože manželka vydělávala víc než já obrátili jsme si role. Teď je to holt obráceně a světe div se manželka zvládá jak tři batolata tak i tohle, a ještě podniká tak o co vám dámy jde , že je to nezvládnutelné-je to zvládnutelné zkusil jsem to na vlastní kůži a není to zase taková hrůza, jen se prostě přizpůsobíte času dítěti. Nás to za pár let čeká ještě trojnásobně, a o co jde?Musel jsem teď koupit manželce auto, abych jí ulehčil od určitých věcí jako je tahání se v metru s trojkočárem a tak, a udělal jsem to rád. Nakupovat jezdím sám každý den, aby se s tím nemusela vláčet. Takže program dne? Ráno vstanu5:00 rozloučím se s manželkou a dětmi a frčím na moravu. odpracuju si to do 16:00 a nakoupím cestou na dálnici podle seznamu, který jsme udělali večer (plíny až na střechu:-)))v 19:00 jsem doma vyložím nákup pomůžu s učením a zkontroluju úkoly, pomůžu s koupáním dětí a uložením do postýlek, popřípadně s krmením. Ve 20:00 jdu vyvenčit psa a za necelou půl hodinu máme s manželkou na sebe klid do 23:00
Manželka to má zase naplánované jinak: ráno vstane v 5:00 někdy v 6:00 podle trojčat mršek jedněch,nakrmí je , a nasnídá se s starším dítkem.Tose oblékne a pom§ůže jí obléknout trojčata.Z doma vychází kolem 7:00 buď na MHD, nebo oškrábe auto a jede autem,přikurtování trojčat trvá max. 10 minut.před 8:00 je u školy a vyhodí dítko. Většinou jak vím, tak otočí a jede zpátky směrem domů, kde buď pracuje, ne každý den, nebo si skočí na jógu a kosmetiku nebo k doktorům a tak prostě oběhne si za celé dopoledne to co potřebuje. V poledne si udělá s trojčaty oběd, a hraje si s nimi, nebo jde na plavání nebo za kámoškama.Po 14:00vyzvedá dítko ze školy z družiny, a jede s ním na kroužky a tak. S trojčaty jede většinou do jazykovky, a učí se anglinu. Končí stejně, takže se pak všichni naloží do auta a jedou domů, kde dělá běžné věci jako je úklid,úkoly se starším dítkem nebo tak. Pokud vím a ne že bych se jí někdy nezeptal, je spokojená, zvládá to líp než by se dalo říct ,ale jde jen o to nesedět na netu, nebo u telky ona sama jak říká by na to potřebovala jedině nafukovací den:-), ale pro to taky ona sama nechápe, když si někdo stěžuje, že to nezvládá s jedním nebo dvěma dětmi, ona má na starost děti čtyři, a jde to, teď se těší až bude moct odevzdat děti za nějakou dobu do školky, protože jí pak zbyde čas na její vlastní zájmy jako je malování a disainerství, jde jen o to jak se holt k tomu každá z vás postaví.Jo a když je některé z dětí nemocné, neřešíme to má spousty kamarádek v sousedství, které jí děti nebo dítě na ty dvě hodinky pohlídají.Nemáme totiž v okolí ani jednu babičku, obě jsou 400km daleko.
 Líza 


Re: ale děvčata vše jde jen chtít 

(6.3.2005 12:38:34)
Leoši, rozdíl pravděpodobně bude v tom, že Miladino dítě do MHD ze zdravotních důvodů vůbec nesmí a to i když si jeho maminka nenavymýšlí, že bude chodit do školy na druhém konci města... Takže než začneš kolem sebe házet slovy jako sobectví, tak si nejdřív přečti víc příspěvků téže osoby a pak se možná zastydíš.
 leoš 
  • 

Re: Re: ale děvčata vše jde jen chtít 

(6.3.2005 12:49:51)
možná , že se zastydím, ale naše starší dcera má těžkou formu astmatu, kde jí kdysi totálně selhala imunita, imunita se dá přece vylepšit, i když je skoro na bodu mrazu.záleží na lékařích, akde dítě léčí. Učení doma bez kolektivu bych pochopil u dětí, které trpí rakovinou, nebo kvůli vůbec žádné imunitě musí zůstávat v kyslíkovém stanu.U dcery jsme se taky rozhodovali, a nakonec zvítězil zdravý rozum, imunitu dítě může posilovat postupně i v kolektivu i když je dost často nemocné, nám se to osvědčilo, taky jsme doučovali každou chvíli doma, ale máme jistotu, že dcera nebyla izolovaná od kolektivu, po kterém prahla . To nikdo doma dítěti nemůže dát takové děti se pak špatně začleňují do kolektivu ve starším věku, kolektiv je pro děti prostě přínos nic víc
 leoš 
  • 

Re: Re: ale děvčata vše jde jen chtít 

(6.3.2005 12:52:49)
kromě toho nechápu když tedy s dítětem nemůže do MHD proč s ním nejezdí autem?Je to taky řešení, a dnes snad ženy řídí auta běžně, pokud má manžela, ať kvůli zdraví dítěte já nevím př. omezí třeba kouření a zakoupí jí auto třeba na lýzink, nebo na spláty v dnešní době to přece není problém a ženská dnes bez auta je chudák.
 Líza 


Re: Re: Re: ale děvčata vše jde jen chtít 

(6.3.2005 12:58:07)
Leoši, myslím, že rady (stejně jako ty nadávky do sobců) od tebe nikdo nežádal. Nevíš nic, ale všechno víš líp. Milada se jistě ubrání sama, já na tebe už reagovat nebudu, jen ti zopakuju - v tomhle případě jsi opravdu mimo mísu.
 leoš 
  • 

Re: Re: Re: Re: ale děvčata vše jde jen chtít 

(6.3.2005 14:14:26)
Lízo nějak mě napadá jen jedna věc, napsal jsem jen svůj názor, a nikoho jsem tu nenapadal, to ty píšeš dost ukřivděně. Není mimo mísu, že jsem napsal o skoro nulové imunitě, jsem lékař zabívající se onkologií proto nechápu když někdo může napsat, že imunita brání v dojezdu do školy . Takových dětí je spousta se sníženou imunitou a rodiče to berou naprosto normálně a dojíždějí s nimi do školy denně to je to co mě namíchlo. Snížená imunita není nemoc dá se minimalizovat a dokonce i vyléčit,denně se setkávám s dětmi po transplantaci srdce, nebo ledvin a tak, a samozřejmě s onkologickými obtížemi, u těch je nulová imunita ty se musí učit v nemocnici, nebo je učí doma u těch to chápu u jiných, stejně jako stěžování si na brzké vztávání nechápu. Každý má sice nainstalovaného svého budíka v sobě, ale dá se to posunout tím že jde včas spát, takže nevím co tu řešíš?Pokud Milada bude chtít napsat, napíše svůj názor na to ji bránit nemusíš, možná neznám její případ, ale znám spousty případů, které svoji chorobu neberou jako nemoc, ale naopak se snaží žít normálně, což dojíždění MHD obsahuje.Ještě k těm jiným přízpěvkům, třeba o stejnokrojích. Dcera je nosí a je s tím moc spokojená, nejezdí ve stejnokroji MHD ani autem převlékají se na šatně , a děti by nenapadlo vysmívat se tomu druhému, že nemá mobil, nebo starou sukni od vietnamců, záleží hlavně na vedení školy a rodičích k čemu děcka vychovali.Ale domácí škola? To je trochu nešťastná činnost, děti tady v nemocnici ji mají denně, a těší se až vypadnou mezi ty své spolužáky, protože domácí škola je jen jedna z povinností nemají tam žádnou zábavu se spolužáky a izolace tam vzniká, protože nemají poznatky zvenčí. Toť můj názor jako názor chlapa, názor na domácí školu, která ne že není , ale je svým způsobem pohodlná pro rodiče, ale nevhodná pro děti. V Americe a Austrálii byla tato forma nutná, protože do školy to měli děti i několi set mil, ale proč tady? nechápu to.
 Alicee 


Re: Re: Re: Re: Re: ale děvčata vše jde jen chtít 

(6.3.2005 17:13:43)
Leoši, mám jen malou poznámku k tvé poslední myšlence.
Důvodů proč lidě třeba v Americe neposílají děti do škol a učí je doma je víc než jen ty vzdálenosti. Často je to také nevyhovující kvalita veřejného školství (a finanční náročnost případného školství soukromého). Další důvod můžou být náboženské rozpory, kdy rodina nesouhlasí s oficiálními školními osnovami z důvodů víry.
 Alenka 2deti 
  • 

Re: ale děvčata vše jde jen chtít 

(7.3.2005 15:55:42)
Mily Leo,

ze srdce ti blahopreju! Tva manzelka je zrejme superzena, uzasna a perfektni. Nechce se mi tomu tvemu prispevku verit. Nezijete nahodou ve Stepfordu ?
 Leoš 
  • 

Re: Re: ale děvčata vše jde jen chtít 

(7.3.2005 17:44:46)
Alenko, žijeme v Praze, a zatím blaze:-)))Prostě to jinak nejde, takže to řešíme tímhle způsobem.
Milado, nerozuměj tomu, že bych tě chtěl urazit, já se holt jen denně se tkávám s takovými rodinnými neštěstími, že mi tohle oproti těm chorobám, které jsou skoro na hranici smrti připadají jako prkotina, promiň jestli jsme tě urazil, ale myšleno to tak nebylo. Mimochodem znám spousty rodin, kde jim umírá dítě na leukémii a horce těžce si maminy, že mohou být s dětmi buď přímo v nemocnici, na lůžkovém oddělení , nebo byť po celý den vybojovávají s naší legislativou taky, Několik jich znám, které jsou samoživitelky, a stát na ně skoro kašle, to považuji za úplnou hrůzu bohužel tyto ženy nemají ani jak si koupit auto, aby mohli být u dětí denně, a žijí někde v podnájmu, kde jim vše spolkne nájem a péče o dítě. Tomu já osobně říkám hrůza. A víš co dělají tyhle ženy? Snaží se ze všech sil dostat tyto děti i přez jejich chemoterapie do normálního kolektivu, a v životě jsem je neslyšel,že by si na něco stěžovali nebo tak. Je mi líto, že máš nemocné děti, ale přece jenemůžeš chránit až do dospělosti, co bude tvůj syn dělat, až se na to víceleté gymnázium dostane, a bude mít věčně zdravotní problémy? a co tvoje dcera ? Co budeš po dovršení jejich dospělosti dělat ty? Vždyť tě jako starou ženskou nikdo nezaměstná, a důchod jestli vůbec nějaký jednou dostanem:-)))budeš mít minimální pro tebe samotnou to bude katastrofa. Kromě toho práce na ŽL má žena se překvalifikovala, na úplně jiný obor, a ještě u toho dělala při dětech dálkové studium, a zvládla zkoužky ne za čtyři roky, ale za dva záleží na dálkové škole atd.Prostě nechápu ženy, které mohou pracovat, a sedí doma a pláčí, že jim chybí peníze existuje taky něco, za co ženy léta bojovaly a tou je emancipace.
 EvčaK 


Re: Re: Re: ale děvčata vše jde jen chtít 

(7.3.2005 19:52:00)
Leoši,připadá mi, že některé lidi zbytečně rychle "pranýřuješ". Což je úskalí diskusí. Udělat si obrázek o člověku z několika pár příspěvků. A navíc mám z Tebe pocit, že ženy které nepracují do roztrhání těla nebo neprochází hlubokou životní tragédií, jsou méněcenné a nemají nárok si postěžovat. Děkuji Bohu, že mé děti jsou relativně zdravé. Soucítím s těmi, co na tom jsou podstatně hůře. Přesto, když mi něco vadí a nelíbí se mi to, mám právo to říct. Například bojuju proti neprofesionálnímu přístupu učitelek k mému dítěti ve školce. Mně to druhořadé nepřipadá. Chápu, co máš asi na mysli, když se tu do přispívajících navážíš. Taky mám někdy pocit, že si některé známé stěžují na úplné ptákoviny. Nicméně nemám právo je odsuzovat. Pro ně je holt důležité něco jiného. A je dobře, že se nepotýkají s horšími problémy. Pro ně dobře.
 Lucka + Martínek 3,5 r. 
  • 

Re: Re: Re: ale děvčata vše jde jen chtít 

(7.3.2005 21:27:59)
Leoši, jen pro začátek, všechna čest, znám málo mužů, kteří by si opravdu vyměnili role a byli "na mateřské", tak jako Ty. Na druhou stranu, spousta věcí,které jsi ve svém předchozím příspěvku zmínil, jaksi předpokládá, že od ženy někdo, alespoň na pár hodin, tak říkajíc, převezme otěže. Pokud má k ruce babičku, pak věřím, že mateřská může být OK. Já ale zažila v minulých letech peklo, žádná babička, manžel odešel ráno v osm, vrátil se v šest. Podařilo se mi vystudovat, ale připadá mi, že jsem tři roky nespala, všechna manželova dovča padla na pátky, kdy jsme měli přednášky a na zkouškové, čekaly mě i další "mňamky", nepustili mě např. s kočárem do knihovny adt. Zmínil si, že Tvá žena se od trojčat odreaguje jógou, kosmetikou .... jenže kterak by se odreagovávala na jźe, když by sebou všude musela tahat ročního běžce, ke kterému nemá nárok na sestrum jako v případě trojčat? Nebo zvládala rekvalifikaci nebo jazykový kurs, který začíná ve dvě (psal si, že se vraciš až večer)?

L.
 Leoš 
  • 

ahoj Lucko 

(8.3.2005 9:39:04)
Ahoj Lucko, chápu tě s určitými věcmi se má žena i já sám taky potýkáme. Nárok na sestru sice měla u trojčat, ale tu nikdy nedostala, protože je o sestry pro vícerčata velký zájem. Museli jsme vše zvládnout sami, protože babičky máme stovky kilometrů daleko, a ještě nejsou v důchodě.Rok jsem jí strojčaty pomáhal doma, otevřel jsem si vlastní praxi doma s přizpůsobenou pracovní dobou.Trojčatům je teď rok a půl a jsou to holt divošky, ale tak nějak manželka nikdy neměla problémy , vzít na studia, nebo do knihovny děcka v kočárku. Asi záleží na přístupu jiných lidí. A jóga,a jazyky manželku baví, taky nemá problém s trojčaty i starší dcerou. Bere je na hodiny totiž sebou, má kombinované hodiny pro matky s dětmi. Asi také záleží na výběru školy, my vybrali americkou, kde s těmito věcmi počítají do předu.Vracím se sice až kolem 19:00 večer, ale snažím se taky manželce od určitých věcí ulehčit, prostě večer abych mohl být alespoň hodinku , nebo dvě s dětmi,dělám jim chůvu, a dělám to rád manželka si taky potřebuje odpočinoudávají víc zabrat, než dvě děti to tak holt je. Není to však takto ale každý týden. asi každý druhý týden mám ještě dva dny volna s víkendem to jsou čtyři dny a to se svým holkám věnuju jak to jen jde naplno. Má žena není supermanka,a trojčata si taky nevybrala dobrovolně po umělém početí, stalo se to přirozenou cestou, i když jsme původně plánovali jen jedno dítě, protože manželka chtěla dál co nejvíc pracovat, trochu se to zkomplikovalo, a jsem za divošky rád, ale ona sama je velmi ambiciozní člověk, který se nikdy nikým nenechal omezovat, natož mnou. Prostě dělá věci, které chce dělat, jen se prostě přizpůsobí dětem, ale z žádných svých koníčků odstoupit nechce, natož od práce, a to je dobře, že ví co chce má za to mou lásku a obdiv.Problém u nás vidím prozatím v tom, že musím do práce dojíždět daleko, ale to se má brzy změnit, a já budu opět u nich v Praze na soukromé klinice, která patří pod tu naši. Holt lékařů je hromada, ale ne specializovaných někdy je mi to docela líto, protože se k nám dostávají děti ve stadiech, které by vůbec nemuseli být. Jde jen o to u praktického lékaře se ozvat, a vyžadovat lepší vyšetření třeba v nemocnicích, maminky se nechávají ukolébat banální chřipkou s horším průběhem, a my pak dostáváme děti na onkologii až už je za pět minut dvanáct.
 EvčaK 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Učit doma? 

(6.3.2005 13:15:42)
K těm možnostem volit "lepší a náročnější jazykovou výuku". Co takhle víceleté gymnázium? Ta jsou celkem rozšířená ne. Teda nevím, jak je to ve velkých městech. V těch kolem 20tis. obyvatel je minimálně jedno a nemusí se k němu netně autobusem...
 leoš 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Učit doma? 

(6.3.2005 14:19:23)
EvčoK jazykovek třeba v Praze je nepřeberné množství, když to tak počítám, na každou ˇměstskou část vychází asi jedna, pak jsou soukromé placené a těch je taky habaděj, jde jen o to, jako si člověk vybere. Existují taky ne jazykové kroužky, ale přímo výuka cizích jazyků pro děti. Ty zaplatíte, ale děti pak jazyky "válí" do roka že by jste koukali. Když se dítě za tři roky ve škole nenaučí cizí jazyk, nebo se to neustále na něčem zadrhává změnil bych dítěti školu, protože by mělo potíže na další pokročilejší škole a od určitého věku se to pak těžko dohání.
 Hanu 


Re: Re: A co učit doma? 

(2.3.2005 12:18:59)
To je zajímavý téma, náš Honza půjde taky v září do školy, dlouho jsme zvažovali kterou školu vybrat. Výuku doma si v našem případě vůbec neumím představit. Nejde o to, že bychom se nemohli uskrovnit a žít z manželova platu, ale neumím si představit, že bychom to udělali Honzovi, je to takový veselý živý dítě a má rád kamarády, myslím, že by mu to bylo moc líto, kdyby nechodil denně mezi děti do školy a zůstával doma se mnou - zkrátka nuda, ve škole se dá ještě dělat spoustu jiných věcí, kromě samotného učení - takové ty klukovské rošťárny, na který bude jednou vzpomínat, by si se mnou moc neužil. Co si o tom myslíte? My nakonec zvolili malotřídku, která se nám moc líbí, sice to bude trošku obtížné s dojížděním (pěšky se tam dá dojít za dvacet minut, ale autem za patnáct - je mezi námi řeka s lávkou jen pro pěší), ale v celé škole je dohromady třicet dětí (1. - 5. ročník), dvě sympatické učitelky a jeden mladý ředitel, všichni působí tak vzácně "nevyhořele", možná je ta práce dokonce ještě baví :-) Odpadly mi tím jednak starosti o to, aby se Honza nechytl nějaké party a nešikanoval druhý (on není ten typ, co by se nechal šikanovat), jednak i co se týká oblíkání, jsou tam normální vesnická děcka, mezi kterými tohle srovnávání oděvů myslím ještě tolik nekvete. No, ten začátek v 8.30 by mi taky moc vyhovoval, je pravda, že tady je tradice jiná než ve Francii nebo Austrálii, ale leccos se mění a já poslední léta už začínala v práci taky v devět. Ještě malá neplacená inzerce: pro ty, které tohle téma zajímá - založila jsem novou diskusi Alternativní školy a malotřídky, budu ráda když ožije, ještě tam nic není :-)
 mamkaAlka 


Re: A co učit doma? 

(2.3.2005 10:59:31)
Prosim, muzete mi napsat informace o uceni doma? Mame ve skole silene problemy. Ale nechybi jim deti? A jak to zvladate? Kdy varite? Mam rocni mimco, syn chodi do druhe, na obed chodi domu a kdyz chci byt malym venku, tak obed musim stihnout uvarit rano. Rada bych ho ucila doma i syn by to chtel, ale nevim kdy, kdyz se musim venovat i malemu.
Co se tyce vstavani, tak normalne se syn budi v 7:30 bez budiku, kdyz nejde do skoly. Vzbudit ho driv je velky problem, je unaveny, nezvladne se ani oblict, nasnidat, do skoly jde pomalu a uz dostal tridni dutku za pozdni prichody, protoze nema pojem o case a ted v zime musi slapnout do kazde hromady snehu, ktera je u cesty. Alespon 8:30 by bylo dobre.
 Xantipa 
  • 

Re: A co učit doma? 

(2.3.2005 12:05:26)
Dceru jsem učila sama 3 měsíce v páté třídě. Pro mě jako rodiče to není vhodné. Ze své zkušenosti mohu říct, že to pro mě bylo náročné. Nějak jsem to neuměla zorganizovat. Docela jsem si oddychla, když dcera zase nastoupila do školy.
Ale těm, kteří to zvládají, fandím. Já to neumím a pro každého to určitě není.
 Slávka (2 kluci a bříško) 
  • 

Re: Re: A co učit doma? 

(3.3.2005 14:09:15)
Já myslím, že tři měsíce jsou hrozně málo na to, aby se dalo říct, jestli to pro tebe je nebo není vhodné. Ty první měsíce se člověk rozkoukává, zkouší, co se dá a nedá a hlavně ze začátku se snaží (aspoň co znám ze zkušenosti) maminky dodržovat nějaký rozvrh hodin a vpodstatě přenášet školu do domácího prostředí. Až teprve po delší době zjistí, že to je o něčem úplně jiném.
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: A co učit doma? 

(3.3.2005 14:24:40)
Slávko, já jsem doma dceru učit nechtěla. Jen se to tak schrulo, takže jsem chvilku musela. Ale stále jsem přesvědčená, že to není pro mě.
Ale kdyby to jinak nešlo, tak bych to dělala. Jenže si nejsem jista výsledkem.
 vera +2 holky 
  • 

neskola, neuceni 

(3.3.2005 7:53:23)
Pro ty maminky, ktere se nedokazou zorganizovat:
To, ze si vy a hlavne vase deti zvolite domaci vzdelavani bych brala jako vyzvu k jinemu pristupu k vzdelavani - ne pouhe kopirovani skolniho vyucovani.
Uceni a vzdelavani je organicky proces, ktery trva cely zivot a pokud netrva, pamet chatra. (A vubec kolik si toho pamatujete z tabulky prvku nebo biologie cloveka.)
Domaci neskolu si muzete nechat nacasovat detmi a jinymi vlivy. Deti jsou sami zvidave a budou chtit poznavat, tak je nechte urcit kdy bude tyden abecedy, den cisel nebo mesic botaniky, prestavky kresleni nebo proste tyden rodine vychovy (kdyz se zamyslim nad tim, kdy jsem se neco poradneho naucila, tak musim rict, ze to bylo asi v patnacti, kdy jsem si koupila zitnou mouku a rozhodla se, ze se naucim pect chleba) apod., ale hlavne roky sebevedomi.

Vera
 Petra 
  • 

Re: A co učit doma? 

(5.3.2005 11:41:16)
Uvažuju o tom, že bych syna učila doma. Určité zkušenosti s výukou mám. Ale mám trochu obavy z toho:
1.jestli by mu nechyběl dětský kolektiv (je hodně živý)
2. radost z toho, že se mu ve škole něco povedlo (taková ta dětská hrdost)
3. nemohl by se po návratu domu chlubit, co se všechno nového naučil (tím si to znovu opakuje a lépe zapamatuje)
atd ale HLAVNĚ jak se takové dítě zapojí do kolektivu až v druhém stupni? Většinou je třída už "sehraná" děti tvoří určité kroužky - skupinky, dobře se znají ze škol v přírodě a najednou je dítě vystaveno dvojímu stresu.Zařadit se mezi děti a zapojit se do školního rozvrhu, mít nadiktované, co se kdy bude učit....
No fakt těžká rozhodování.Ještě že na to mám pár let,než půjde do školy!?
P.
 Slávka (2 kluci a bříško) 
  • 

Re: Re: A co učit doma? 

(7.3.2005 11:25:34)
Já nevím, ale u nás to problém není. Synek navštěvuje různé kroužky, takže na nedostatek kolektivu si rozhodně stěžovat nemůžeme. Naopak ve škole jsme měli problémy s větším kolektivem, protože je hyperaktivní, doma se dobře zklidnil a podle hodnocení vedoucího ze Sokola (v rámci Sokola realizujeme TV) se "výrazně zlepšila akceptace dobrovolné kázně". Kromě toho, lidi, kteří vzdělávají doma, nejsou izolovaní. Existují skupiny rodin, které pořádají společné akce, děti se navzájem znají a i když spolu nejsou denně, tvoří určitý kolektiv, o to lepší, že jsou v různém věku, protože většian těch rodin má dětí více.
Co se radosti z poznávání týče, tam je to obdobné. Dítě nemá stres ze známek a zkoušení, má radost z poznávání samo o sobě, nemusí se srovnávat s jinými dětmi. Dvakrát ročně chodíme na "přezkoušení" do naší školy a Honza se na to vždycky moc těší, nabere si plné krabice věcí, které navyráběl a nasbíral a pak se chlubí. Je dobré, že tohle si přenesl např. i do hudební školy (kde zase realizujeme HV), takže se nebojí zkoušení, nebojí se mluvit před učitelkou, dokonce, když třeba téma bylo širší a ona se ho nezeptala, sám aktivně začal o tématu mluvit.
Tím, že je Honza nadaný a máme doporučení na víceleté gymnázium s tím, že je studijní typ, myslím, že je tohle dobrá příprava - jednak se vyhneme tomu, aby šel od 6. třídy do nějakého kolektivu, který se už léta zná, jednak je (alespoň tam, co jsme byli) systém výuky podobný tomu, co vlastně děláme už teď a je to podle mého více pro život a praktické upotřebení, než biflování časté v klasických školách, snaha "nachytat žáka na švestkách", když něco neumí. Podle mých zkušeností (a dětí z domácí školy, které znám) je zvídavost dětem vlastní do doby, než je někdo odradí. Děti z domácí školy jsou většinou samostatnější, hledají si i informace, které nejsou povinné, zajímají se, jsou schopnější mluvit s dospělými a dát najevo své vlastní názory.
 Petra 
  • 

Re: A co učit doma? 

(5.3.2005 11:41:53)
Uvažuju o tom, že bych syna učila doma. Určité zkušenosti s výukou mám. Ale mám trochu obavy z toho:
1.jestli by mu nechyběl dětský kolektiv (je hodně živý)
2. radost z toho, že se mu ve škole něco povedlo (taková ta dětská hrdost)
3. nemohl by se po návratu domu chlubit, co se všechno nového naučil (tím si to znovu opakuje a lépe zapamatuje)
atd ale HLAVNĚ jak se takové dítě zapojí do kolektivu až v druhém stupni? Většinou je třída už "sehraná" děti tvoří určité kroužky - skupinky, dobře se znají ze škol v přírodě a najednou je dítě vystaveno dvojímu stresu.Zařadit se mezi děti a zapojit se do školního rozvrhu, mít nadiktované, co se kdy bude učit....
No fakt těžká rozhodování.Ještě že na to mám pár let,než půjde do školy!?
P.
 Xantipa 
  • 

pružná pracovní doba 

(2.3.2005 10:08:57)
Na některých pracovních pozicích lze využít pružnou pracovní dobu. Jenže to je pak leckdy problém, protože ostatní zaměstnanci to špatně nesou. Záleží na šéfovi.
Já osobně pružnou pracovní dobu mám a využívám většinou nástup do práce v 9 hodin. Já i moje děti jsme sovy, jít do postele před 10. hodinou je nemyslitelné. Proto potřebují spát déle, takže my se budíme bez budíku kolem 7,30 hod, synové chodí do školky tak na 8,30-8,45hod. Děsím se, až po prázdninách půjde starší do školy.
Já bych brala oboje, uniformy i počátek školy v 9 hodin, pro mě je to celoživotní sen. Když jsem chodila na střední, tak jeden rok jsme měli začátek vyučování v 9 hodin /v rámci nějakého experimentu/. Jenže pak to k mé velké lítosti zrušili a zase jsem začala chodit pozdě.
Chodit do práce od šesti by mě brzy zabilo a nevydělala bych si ani na slanou vodu. Prý bych si zvykla, ale já asi ne.
Kéž bych si mohla pro kluky vybrat školu s počátkem vyučování od 9 hodin. Tam bych je určitě přihlásila.
 Lída,2 kluci 
  • 

Re: pružná pracovní doba 

(2.3.2005 10:57:51)
Musím říct,že jsem momentálně bez práce.Tam co jsem pracovala mi odmítli posunout pracovní dobu o pouhých 15min,abych stihla doběhnout pro děti do školky v 16:30.Je to problém.doteď jsem nesehnala nic co by mi to dovolilo stihnout.Manžel jezdí v 19h domů.
Syn jde v září do školy. Budeme ho vozit za město do malé školy(1-5.třída).Celkem jen 62dětí.Mělo by jich být v září asi 10-12 ve třídě.Snad to tam bude lepší než ve městě.
Známí mi vykládají jak musí kupovat to a to oblečení.Nic po nikom nepřichází v úvahu.To by i ty uniformi vyřešili.
Když byl malý tak jsem si říkala budu ho učit doma a bude to,občas něco upaličkuju, upletu, uděláme výstavu.Budu s nima doma.Ale nejde to nevydělám si tolik a ty min. zálohy by nás zrujnovali.Tak jsem to pozastavila a čekám jestli osvobodí aspoň řemesla.A z jednoho platu by jsme nevyžili.Tak jsem to vzdala a našla aspoň malou školu pro mé čisté svědomí.Byli jsme tam v listopadu na dni otevřených dveří a synovi se tam líbilo.Dokonce se mnou odmítl jít na další zápis.Prý jinam nechce.Tak doufám,že ho to nezklame.

Ještě zareaguji na různé experimenty na školách.Taky na nás jeden zkoušeli.Tak se podělím.Nebyl tak příjemný. Přidali nám 1hodinu tělocviku,matematiky a jazyku(němčina a angličtina).Bohužel škola nám tím pádem nezačínala 3x za týden v 8h,ale už v 7:05h jinak by jsme to nestihli.Navic jsem do školy 30km dojížděla a spojení nic moc.Vstávala jsem ten rok ve 4:20h. A v 5:10h mi jel autobus.Ve škole jsme byli lehce po 6h a do 7 se nudili.A dva dny z toho ještě byli do 15:30.a domů jsem dorazila až po 18h.Uplně vyřízená šla jsem zrouvna spát.
Doufám,že se z dětí už nedělají pokusní králíci.
 Xantipa 
  • 

Re: Re: pružná pracovní doba 

(2.3.2005 11:43:22)
Proti výuce od 7 hodin se musí spojit více rodičů. Dcera také na ZŠ přišla, že mají němčinu /tu v rámci výuky/ od 7 hodin, protože by to prý učitelka nestihla. To jsem tedy byla proti. Učitelce jsem napsala, že s tím nesouhlasím a že když jsou osnovy od 8 hodin, tak v 7 hodin tam děti nemají co dělat.
Přiznám se, že nevím, jestli to nějaké nařízení řeší. Překvapili mě rodiče, kteří sice reptali, ale spousta z nich pak prohlásila, že to je jedno, protože oni chodí do práce dokonce od 6 hodin, tak ať si děti zvyknou. Nicméně určitou skupinku rodičů jsem dohromady dala, takže tato ranní hodina byla zrušena. Dcera na ni stejně nechodila a psala jsem jí omluvenky.
 Líza 


Re: Re: Re: pružná pracovní doba 

(2.3.2005 11:46:17)
No, Xantipo, psát dítěti falešné omluvenky proto, od kolika hodin mají výuku... Taky sdělení dítěti, že.
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Re: pružná pracovní doba 

(2.3.2005 11:59:10)
Proč falešné omluvenky? Já napsala, že jsme zaspali. Co je na tom falešného, když jsme zaspali. V 6 hodin ráno /tak by musela vstávat/, nevstanu ani náhodou. A nutit k tomu dceru?
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: pružná pracovní doba 

(2.3.2005 12:12:12)
Proboha, do jaké školy, kde a kdy jsi chodila. Za mě to teda normální nebylo. Na ZŠ zkoušeli nepovinný NJ od 7 hodin, ale protože tam nikdy nedorazila ani polovina, tak to přehodili na odpoledne. Na střední byly chemické laborky od 7 hodin, ale já teda rozhodně nebyla jediná, která nedorazila. Takže jsme měli na výběr, polovina šla ráno /dobrovolně/ a druhá polovina odpoledně /taky dobrovolně/. Chce to jen dobrou organizaci, asi.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pružná pracovní doba 

(2.3.2005 12:22:06)
Xantipo, u nás taky na druhém stupni byly nulté hodiny. Chodili na ně všichni a nikdo proto neumřel.

Jak tu píšete o tom ranním vstávání - opravdu by vám nevadilo, že se budete nejen v prosinci a lednu vracet domů za tmy? Že ráno prospěcháte do školy a práce a sluníčko pak uvidítě cečlý týden maximálně z okna? I na jaře, na podzim? Dítě v devět do školy, vy od deseti v práci, dop 18, v 19 vyzvednout dítě z družiny, v půl osmé doma? Fakt? Já jako ranní ptáče to mám jednodušší, na druhou stranu můj muž je sovy, a když vstávat musí, tak vstává. I v ty 4. Není pravda, že by to nešlo.

Jinak v našem okolí je jedna škola, která snad otvírala (loni, jak letos, nevím) první třídu od 9, ale myslím, že se nesešli zájemci, tak to stopli...
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pružná pracovní doba 

(2.3.2005 12:56:16)
To je ono, Tvůj manžel si našel práci, kde MUSÍ vstát ve 4. Ale já jsem prostě řekla, že vstávat nebudu a tak jsem hledala práci podle toho.
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pružná pracovní doba 

(2.3.2005 12:56:53)
To je ono, Tvůj manžel si našel práci, kde MUSÍ vstát ve 4. Ale já jsem prostě řekla, že vstávat nebudu a tak jsem hledala práci podle toho.
 Lidka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pružná pracovní doba 

(2.3.2005 22:01:49)
My jsme taky měli nultou hodinu /na střední/,ale tělocvik! To bylo něco.Člověk se sotva vyhrabal z postele a už musel cvičit.
 Evelyn1968,2děti 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pružná pracovní doba 

(3.3.2005 0:47:40)
Lidko,
tak my jsme na střední (zdravotka) měly od půl sedmé praxi, takže hned po probuzení převlékání postelí apod......:o).

E.
 Lída 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pružná pracovní doba 

(3.3.2005 8:11:25)
Evelin, a na tu praxi jsi vstávala v 4h20min.,aby jsi stihla autubus nebo treba jen v 6h? Tohle chápu praxe v nemocnici byla určitě náročná,ale my vstávali kvůli matematice.Ono vstávat a vstávat.Doufám,že dnešní děti to budou mít lepší.
 Evelyn1968,2děti 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pružná pracovní doba 

(3.3.2005 11:00:55)
Lído,
na tu praxi mi naštěstí stačilo vstávat "jen" něco před půl šestou. Nemocnici jsem měla asi 20 min od domu, takže v šest jsem vycházela. Naštěstí jsem nedojížděla, protože jsme s mamkou někdy zaspaly (ona chodila na osmou, ale kvůli mojí praxi vstávala se mnou, abych nezaspala), i přes několik budíků, tak jsem měla co dělat, abych to doběhla včas. Vstávání ve 4.20. si neumím představit, to je snad lepší nejít spát vůbec a lehnout si odpoledne:o).

K tomu návyku na časné vstávání..., já se můžu donutit brzy vstávat, taky to kvůli zaměstání dělám, ale není mi to vlastní a nikdy si na to nezvyknu. Taky nejsem tak výkonná, jako v pozdních odpoledních a večerních hodinách. Večer naopak nemůžu usnout a i když se mi povede usnout před jedenáctou a ráno vstávám před šestou, jsem unavená jako bych celou noc nespala.
Představ si situaci, kdy se dostaneš do země, kde je "normální" chodit spát ve dvě v noci. Ty jako skřivan budeš v deset ospalá, protože se budeš stejně ráno brzy budit, budeš si chtít lehnout, ale ostatní Tě budou přesvědčovat, že to je nesmysl, jen se Ti to zdá a přece si MUSÍŠ zvyknout být vzhůru jako ostatní a ráno to dospíš. A vůbec, proč tak brzy vstáváš, když to nikdo normální nedělá..... V mém případě (teda obráceně) takhle vždycky argumentují skřivani. Je to prostě asi smůla, když se sova narodí někam, kde je zvykem žít od pěti hodin ráno.
Tak příjemné vstávání a hezký den:o).

E.
 Lída 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pružná pracovní doba 

(3.3.2005 15:10:15)
Evelin.
Já nevím kluci se budí teď v zimě to ještě jde někdy vstanou v 6 někdy až v6:30h.V létě je to katastrofa oba vstávají třeba v 5h.K mé smůle mají oba hlad a dožadují se snídaně.Zkoušeli jsme to ignorovat a brát si je do postele.30min to vydrží a pak mi říkaj aspoň kakao.Tak jdu a radši vstanu.No a pravda je,že oba většinou už ve 20h spí.Bohužel já usínám kolem21h.jsou dost živý.
Ale když jsme je ještě neměli dost jsme cestovali a jak říkáš bývali jsme třeba do půlnoci vzhůru a zase mi to takové problémi nedělalo.
 JaninaH 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pružná pracovní doba 

(2.3.2005 13:07:45)
Milado,
to je rébus :-DDD
Sametová - to bys dvě děti mohla mít jen teoreticky
Velká říjnová - no to snad ne!
Květnové povstání - to je už taky moc
Jiná revoluce mě nenapadá. Jedině snad... Pražské jaro ?
Tak nevím... :-)))
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pružná pracovní doba 

(2.3.2005 13:20:12)
Milado, ty taky? :-)
 Lída 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pružná pracovní doba 

(2.3.2005 19:19:25)
Tak to se dělo v Chrudimy na PRUMCE 1988-1992.
Byla to tam hrůza hrozně nás tam drásali.Kdo odesel maturoval s vyznamemánim a na vysoké se nemusel celou dobu učit.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: pružná pracovní doba 

(2.3.2005 12:08:05)
Zaspí člověk, který vstát chtěl. Ty jsi vstávat nechtěla, ani k tomu nutit dceru. Fakt by mě zajímalo, co by sis počala, kdybys vstávat musela na šestou ráno...ono je to spíš o chtění. Já ti neberu, že jsi sova, ale lidí, kteří nemohou ráno vůbec vstát, je minimum, a léčí se na neurologii pro těžkou poruchu spánku, to ty asi nebudeš...
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: pružná pracovní doba 

(2.3.2005 12:18:19)
Lízo, ale já chtěla vstát. Jenže prostě v 6 ráno budík neslyším. Píšeš, že co bych dělala, kdybych musela opravdu v šest ráno vstávat. Neumím si představit, proč bych v šest ráno MUSELA vstávat.
Dneska máš téměř ve všem na výběr, tak si vybírám, abych prostě vstávat nemusela.
Zajímavé je, že po 3 týdnech učitelka mé dcery hodinu přehodila na odpoledne, najednou to šlo.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pružná pracovní doba 

(2.3.2005 12:27:33)
Xantipo, ještě něco. Ty jsi - nyní - v situaci, kdy si můžeš vybrat a vybíráš si. není jisté, zda v ní budeš vždycky, nikdo nevíme, co bude, a už vůbec není jisté, jestli v ní nebude třeba tvoje dcera.

MMCH, kdyby naše děti náhodou chodily do stejné třídy, asi bys mě nesnášela, protože já bych zorganizovala akci těch, komu 7 ráno vyhovuje a chtějí naopak, aby vyučování skončilo o tu jednu hodinu dřív a nic se nepřesouvalo na odpoledne...to by mě fakt zajímalo, jak by to píučka vyřešila potom...
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pružná pracovní doba 

(2.3.2005 12:40:37)
Lízo, nemyslím, že bych Tě nesnášela. To není nic osobního. Já bych na to šla přes zákony a nařízení. Prostě bych zjistila, na co mám jako rodič právo a na co ne. Podle toho bych se zařídila. Zjišťovat jsem to ale nemusela, takže zřejmě jsem měla právo nechtít vyučování od 7. Vyřešilo se to, tak se tím nezabývám.
Píšeš, že zatím mám na výběr, jestli vstanu v 6 nebo v 7,30 hod, tak jak vstávám nyní. Nemusí to tak být, máš pravdu. Ale když mám na výběr a zatím jsem vždy měla, tak si vyberu. Proč by to mělo být špatně.
Psala jsem, že kdyby byly školy od 9 hodin, vyberu pro své děti tuto školu.
A dcera má ve svém věku taky na výběr. Až jednou půjde do práce, taky si může vybrat. Nemysli si, že jsem se jí nezeptala, jestli chce chodit do školy od sedmi, nechtěla, chtěla raději odpolední hodinu. Kdyby zvolila ranní hodinu, asi by prostě musela na budík vstávat sama. Nevím, jak bychom to řešili.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pružná pracovní doba 

(2.3.2005 12:44:28)
Xantipo, jasně, to poslední byl už jen takový filozofický podotek a mělo tam být ještě tohle :-)), taky si nemyslím, že by to bylo osobní.

Já teď spíš řeším opačný problém. Že školka, kam zatím chodí děti, a bohužel dost možná i škola, kam chodit jedna příští rok začne, nejsou otevřené dost brzo...a já si vybírat nemůžu, v kolik půjdu do práce. Kterou mám hodinu cesty, grrr.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pružná pracovní doba 

(2.3.2005 12:56:16)
Milado, to se teprv dozvím, modlím se, aby to tak bylo. Jinak školka unás funguje od 7 :-(((.
Kdyby byla od 6:30, tak frknu Jocku do školky hned jak otvírají, pak to vezmu s Verčou klusem na sedmou do družiny a do práce to možná s odřenýma ušima stíhám. Takhle musím zapojit minimálně dědu, a Verča bude ještě nejspíš chodit s někým z okolí...
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pružná pracovní doba 

(2.3.2005 13:12:54)
Milado, no u nás se asi nepředpokládá, že rodiče pracují, takže MŠ je od 7 do 16:30 (teoreticky). Prakticky je to tak, že když jsem asi 2x Verču vyzvedávala ve 4, byla tam beznadějně poslední. V půl páté už tam dávno není nikdo.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pružná pracovní doba 

(2.3.2005 13:26:14)
Pettino, já mám dokonce dojem, že když Verča do té školky nastupovala, tak tam viselo, že fungujou od půl sedmý...no asi nebyl zájem. Až bude nějaká schůzka pro nastupující dětičky, tak se zeptám, jak to je...ale kvůli jednomu člověku to asi dělat nebudou :-(((
No já v těch 14:30 končit teoreticky budu, ale jednak jen teoreticky a jednak na druhém konci města :-((, takže dojedu tak akorát, abych si plačící osamocenou poslední Jovanku vyzvedla z klína paní učitelky :-)))
 difo 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pružná pracovní doba 

(8.3.2005 14:24:31)
Tak teď už mi to Xantipo nedá. Místo toho poslat laskavě dítě na sedmou do školy necháš dvacet třicet dětí v klidu ve škole o dvě i tři hodiny déle. No, stát se to u nás na škole, tak učitelka bude v pohodě, ale tvojí dcerku by spolužáci "prohodili oknem". Třeba pokud se laboratorních prací týká, ty přímo v rozvrhu nejsou a učitel má možnost si je zařídit buď ráno nebo odpolene. Pak hoďka na oběd, také povinná. Pak třeba nejaká ta rozvrhová hodina a ty laborky a dojíždějící se dostanou ... no ani nemusím přehánět, vlastně nedostanou na autobus, on pak ani žádný nejede. A chtít po kantorovi, aby jednu hodinu učil za stejné peníze dvakrát, jen proto, že něčí dítko se nezvedlo z postele ? To je tedy velký otazník.
 Lída 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pružná pracovní doba 

(3.3.2005 8:00:56)
S tím vstáváním rána je to asi napůl co si řwkne tělo a zbytek co se v mládí naučíš.Ale musím říci,že mám zkušenost,že se to člověk rychle naučí vstávat dřív.
Manžel něl školu vedle v domě.Nikdy nevstával dřív než v 7:15h.A to bylo podle něj brzo.Na prumku ještě déle půlku vyučování na 9h.Do práce taky moc spěchat nemusel.Opravdu když vylezl o víkendu v 9h tak jsem se radovala.
Já jsem přesný opak tím jak jsem na prumce natrénovala vstávání ve 4:20, není problém vstát v 6h.
A teď co se nám narodilio v 1998 první mimčo a to nás budilo už v 5h ráno.A druhé ho potom báječně doplňovalo budil se asi v6h.Manžel se zlobil,že nespí bral si je do postele a zkoušel znova uspat bohužel.Děti ho okopávali tak dlouho až ho úplně probrali.A nyní se nám tatínek budí taky v 6h protože si prostě zvyknul.
Vše se dá naučit.Já ososbně zastávám taky názor,že děti by měli spát tak nejpozději od20h.A jen vyjimky kdy jdou později.
Mam kámošku.Vždycky vstávali tak v 8:30h.Nechodil jim syn do školky nic je nenutilo.
Teď jim nastoupil v září do první třídy a já ho nepoznávám.Je na něm vidět jak je nevyspalý.Budí ho někdy v 6:30h.Protože ještě škola začíná dřív v 7:45.Dokonce se už ani s nikým moc nebaví.No jo komu není rady tomu není pomoci.Říkala jsem jim,že mají začít vstávat tröchu dřív,aby si postupně zvykal.Třeba každý něsíc aspoň 10min.
 tatka na rodicovksy 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pružná pracovní doba 

(2.3.2005 22:38:21)
Xantipo nejsi sama. Ja spim od mala hodne tvrde a nic me nevzbudi (a dodnes si nevim o tom, ze by se mi kdy v noci zdal nejaky sen) - na druhou stranu nemusim spat dlouho. Stavalo se mi, ze toho obcas nekdo zneuzil a provedl mi nejaky zertik. Vstavam tehdy, az prijde moje hodina, a nedelalo mi to potize. Na stredni jsem chodil na prvni hodinu o neco pozdeji (nastesti jsem to mel pres ulici) a dopadlo to tak, ze "toho do tridnice jeste nepiste asi jestye prijde". Na vysoke jsem si vybiral prednasky a zkousky, ktere byly v prijatelnem case a kdyz uz jsem musel jit na nejakou tu zkousku rano, tak jsem to resil tak, ze jsem se to pres noc naucil, udelal jsem zkousku a sel jsem spat. No a v zamestnani jsem s tim take nemel problemy. Chodil jsem na desatou az jedenactou a to jsem nebyl posledni! Okolo pocitacu je fura lidi, kterym to mysli spise v pozdejsich hodinach.


Trochu me posunulo a muj spanek zmirnilo az narozeni dcery. Ale kdyz byla zena pryc, tak me pravidelne chodil budit bracha, ktery mel pokoj na druhe strane bytu, ze mi breci dite, ktere lezi vedle me. Ted zvladam vstat o hodinu driv nez jsem vstaval a obcas me vzbudi i mala, kdyz breci dost dlouho. Myslet mi to zacne az tak nejdriv v deset hodin.


Navic mam jeste jednu komplikaci - kdyz me nekdo rano vzbudi driv, tak s vekou pravdepodobnosti dostanu obrovsky hlad a kdyz se nestihnu vcas najist, tak zvracim a je mi zle od zaludku.


 Tereza 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pružná pracovní doba 

(3.3.2005 11:10:06)
To můj mažel (když musí vstát vyjímečně hodně brzo), má zase průjem. Fakt pravidelně. Když nějaký čas (asi 2 roky) po VŠ musel chodit do práce na šestou, tak kolikrát skoro nemohl doběhnout do práce:))) A tak 3x za týden chodil pozdě. Pak si našel něco jiného a doteď prostě do "normální" práce, kde by musel být třeba na sedmou, chodit nemůže.
Já tedy na sedmou chodím, ale dá mi práci se probrat. Ráno se jen obleču a odpotácím se do práce. Teprve tam si dám snídani a pomalu se probírám.
Malej (11 let) je naprosto po nás. Je schopný chodit spát o půlnoci a ráno vstává sám od sebe tam kolem půl desáté. A dřív než v deset ani v týdnu spát nechodí. Stejně neusne. Takže do školy se mu vstávat nechce (v 7.15), je protivnej, otrávenej a nadává. A tenhle rok má jednu hodinu od sedmi. A to se může zbláznit. Skoro pokaždý brečí, že vstávat nebude.
Takže nám by škola od devíti nebo desíti nevadila. Odpoledne musí stejně být v družině, tak by mu bylo jedno, jestli končí v půl jedné, nebo v půl třetí. Dřív než v půl pátý se domů stejně nedostane.
 JaninaH 


Re: Re: Re: pružná pracovní doba 

(2.3.2005 11:59:53)
No, to, že "by to učitelka jindy nestihla", by pro mě také nebyl argument, na druhé straně člověk může pochopit, že sestavit rozvrh vyhovující všem (žákům, učitelům, také psychohygienickým zásadám...) vůbec není jednoduché. Synovi začíná škola v 8.40, ale dvakrát týdně má tzv. nultou hodinu od 7.50. Tato hodina je mi milejší než alternativa, kdy děti měly 5-6 hodin, pak dvě hodiny volno (kdy lítaly a pokuřovaly v parku :-)), a potom další jednu nebo dvě hodiny. Kromě toho ty nejnáročnější předměty (jazyky, matematika) do odpoledních vyučovacích hodin vůbec nepatří.
J.
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Re: pružná pracovní doba 

(2.3.2005 12:07:29)
Počátek vyučování v 7,50 hod, to bych neprskala. Ale v 7 hodin, to je trochu moc. Za chvíli by mohli chtít, aby děti chodili do školy v 6 hodin, ať si zvyknou, vždyť ve fabrice se taky pracuje od šesti.
 Gábi, 2 děti 


Re: pružná pracovní doba 

(2.3.2005 12:31:38)
Také máme pružnou pracovní dobu, ale já mám v podstatě volnou pracovní dobu už několik let, protože jsem se vracela do práce s několikaměsíčním mimískem, a tak jsem 8 nebo více hodin v kanceláři opravdu netrávila.
Jsem také "sova", ale prostě jsem se přinutila a v 7 jsem v práci jako na koni a předtím ještě vezu dceru do ranní družiny (také pamatuju, když jsem vstávala do práce v 5, protože jsem přes hodinu dojízděla). Manžel zase pracuje odpoledne až v noci. Tím jsme zvládali péči o menšího potomka a teď zase období nemocí apod. bez chůvy a hlídacích babiček. Samozřejmě, že týdenní program se mění a přizpůsobuje situaci.
MMCH naše školka chce, aby děti dorazili do 8,00 a dceři začíná škola v 7.55, takže nějaká "ranní pohoda" se stejně nemůže konat. Mimoto se vyloženě do ranní družiny těší a je moc smutná, když jde občas až přímo na vyučování.
Já pamatuju, když si moje maminka posouvala zkrácenou pracovní dobu na 6.00, aby mohla být celé odpoledne s námi. Můj kolega zase vozíval děti do školky a družiny na 6.00. - 6.15.
Přijde mi, že posunem začátku vyučování nebo pracovní doby se celkem nic nevyřeší, prostě každá rodina má jiný časový plán. A to pomíjím takové věci jako "úřední hodiny" některých institucí. Mě teď vyhovuje chodit do práce brzy, abych měla volné odpoledne, kolegyně zase chodí později a je raději v práci večer, protože už má děti samostatné. V tom je volná pracovní doba výhodná.
P.S.: A musím říct, že i když naše vstávají děti brzy, rozhodně před 21 hod. neusnou ;-).
 Dana, Terka 9 let 


Škola od 8 hod. 

(2.3.2005 10:52:37)
Já osobně bych něchtěla, aby škola začínala v 9 hod. Myslím, že si dítě na vstávání zvykne. Dcera už je velká, tak už může jezdit do školy sama, ale v první jsem musela jezdit do školy s ní a chodit na 10 hod. do práce? To si nedovedu představit,
pak zůstávat v práci do 18,30 a stíhat nákupy, domácnost apod? Zaměstnavatelé zkrácenou pracovní dobu u nás nepodporují a je to také znát na výplatě. Stejnokroje podporuji, protože pak by nebyly žádné rozdíly mezi dětmi. U nich ve třídě byla jedna holka, která tam dělala dusno, přitom nejsou boháči, prostě záviděla ostatním a dcera se bála něco nového na sebe vzít, protože měla strach, že bude proti ní navádět ostatní. Naštěstí ta holčina odešla na jinou školu a ve třídě je klid. Někdy stačí málo a nálada ve třídě se uklidní.
 Iva 
  • 

Škola od 9 hod. 

(2.3.2005 12:14:54)
Proboha, hlavně to moc nenavrhujte, nebo to někdo ještě protlačí!

Škola od devíti a pracovat od desíti nezní tak špatně, kdyby to neznamenalo sejít se doma až večer! Každé odpoledne v čudu! Život se scvrkne na práci a ranní vyspávání! To mi za to, že si ráno přispím, teda vůbec nestojí! Autorka článku je zatím na mateřské, tak asi moc neví, o čem mluví!
Navíc mám zkušenost, že vstávání je to do jisté míry otázka zvyku. Normálně se budím kolem sedmé sama o sobě i o víkendech (tam o něco málo později). Večer zas bývám mrtvola, jdu brzo spát. Cítím se jinak skvěle, jsem zdravá, v pohodě. Během čtrnáctidenní dovolené se mě i dětem čas usínání samovolně postupně protáhl k půlnoci a ráno jsme vstávali tak kolem desáté. Až mě to štvalo, že jsem prospali půl dne, místo prázdninových aktivit. A kupodivu, to mě překvapilo nejvíc,po návratu z prázdnin se to zas po pár nepříjemných probuzeních do týdne dalo zpět, a ráno jsme vstávali svěží zcela bezbolestně zas před sedmou a večer prostě chodili dřív spát. Dost jsem sebála, jak to budem zvládat, a vůbec to nebolelo! Takže jde prostě o zvyk.

Samozřejmě nějaké buzení ve 4.20 nepodporuju, takové extrémy jistě ne, ale občas chodit do školy na sedmou mi přijde lepší než tam děti držet do večera, jak se tu uvádělo.
 Ivana 
  • 

Re: Škola od 9 hod. 

(2.3.2005 12:25:14)
Zvykne si jak kdo. Někomu nevadí vstávat v pět, někdo prostě před sedmou vstávání nesnáší.
Půl roku jsem pracovala od sedmi, vstávala v šest a za celý půlrok jsem si nezvykla. Vadilo mi to pořád stejně a celý den jsem byla víc protivná než jindy, kdy jsem mohla vstávat až po sedmé. Totéž můj otec, do práce chodí už drahně let, za chvíli půjde do důchodu, ale že by si na ranní vstávání zvykl, to ani náhodou.
 Káča - dvě děti 
  • 

To není přeci záležitost jen šloly 

(2.3.2005 11:38:09)
Myslím, že začátek školy v 9 se vůbec netýká školy jako takové, ale celého zažitého systému společnosti, ve které člověk žije. My teď momentálně bydlíme ve Francii a vše je posunuté - prostě všichni běžně chodí spát později a tím pádem vstávají později. Od toho se odvíjí celý koloběh života kolem. Supemarkety neotvírají kolem sedmé, ale v půl deváté. Instituce fungují od 9 a škola je většinou taky od 8:30 nebo od 9. Prostě se vše posune i to vstávání na budík místo 6. na 7. Nevidím v tom vůbec rozdíl.
Ohledně stejnokrojů vím své. Sama jsem dva roky chodila v uniformě do školy a musím říct, že nic lepšího snad neexistuje. Žádné řešení toho, co si člověk navlíkne za hadr na sebe. V konečném důsledku mi naši v pubertě mohli pořídit oblečení, co jsem chtěla, protože mi stačilo mít dvoje kalhoty místo 4 a dvě mikiny, tak si mohli dovolit i dražší. Myslím, že v dnešní době není zas takový problém změny, pokud najdeš víc nadšenců pro svůj nápad, tak vám škola má možnost vyjít vstříc. Pokud ty nadšence nenajdeš, budeš se muset podřídit jako v každé společnosti lidí, nebo se separovat - v tomto případě domácí výchovou a můžeš k tomu dětem doma oblékat i uniformu. :o)
 Ivana 
  • 

Re: To není přeci záležitost jen šloly 

(2.3.2005 12:15:02)
..prostě se vše posune a jinak je to stejné..
S tím tedy nesouhlasím. Syn je od malička pravidelný, ráno vstává stejně, i když jde dřív nebo později spát a nikdy se nám nepodařilo celý režim byť o půl hodiny posunout. Prostě organismus se nějak řídí podle přírodních rytmů nebo nevím, jak si to vysvětlit. Já taky radši půjdu spát ve dvě v noci a budu vstávat v osm, než jít spát třeba v deset a vstávat v šest, i když by toho člověk naspal víc.
 Iva 
  • 

Re: Re: To není přeci záležitost jen šloly 

(2.3.2005 12:19:30)
U krátkodobých posunů to samozřejně nefunguje, ale pokud se nějaký čas usínání a vstávání dodržoval delší dobu, a nebyl to nějaký extrém, zvyknout se určitě dá.
Jistě jsou lidi typu skřivánek nebo sova, ale 8 hodin ráno na školu mi přijde úplně akorát - ani brzo, ani pozdě.
 JaninaH 


Re: Re: To není přeci záležitost jen šloly 

(2.3.2005 12:37:35)
Ivano, Xantipo,
a co přechod ze zimního na letní čas? Tam je přece drastický rozdíl jedné hodiny ze dne na den! Přiznám se, že s tím mám docela potíže. Xantipa a její dcera se prý v zimě v šest nevzbudí - ale v létě se v tu samou dobu přece vzbudit musí, protože už je sedm! A pak že to nejde! :-))) .
U dcery ve škole to mají šikovně zařízeno: v době letního času mají školu od 8.00, v době zimního od 8.30, celé vyučování se tak posouvá. Jsou pak ale trochu problémy s kroužky a kurzy, které začínají po celý rok stejně. Co dcera stihne "v létě" v pohodě, pak "v zimě" nestíhá.
J.
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: To není přeci záležitost jen šloly 

(2.3.2005 13:04:23)
JaninoH, letní čas vyloženě nesnáším. Právě nejvíc kvůli tomu posunu. Nedokážu se prostě srovnat celý půlrok. Víš, jak se mi vždycky uleví, když zase nastane zimní čas. V létě mě vždycky ráno bolí hlava, nemůžu nastartovat, ráno jsem prostě k ničemu.
Večer pak zase nemůžu usnout, protože je brzo. I u lékaře jsem byla, ale prý se s tím mám naučit žít. Tak si prostě všechno přizpůsobuju sobě. Jinak to nejde. MMCH, můj manžel je zase skřivan, takže vzhledem k práci nás obou a k tomu, že já jsem sova a on skřivan, tak spolu leckdy nemáme šanci mluvit třeba týden. Ale zase díky tomu nám to jde doma skloubit.
 Boudicca 


Re: Re: Re: Re: To není přeci záležitost jen šloly 

(2.3.2005 13:12:07)
Vy tady pořád řešíte, jak vy, nebo vaši manželé musíte brzy vstávat a jak vám to jde, či nejde. Ale nějak se pozapomnělo na děti. Dospělí si snad nějak racionálně zdůvodní, proč musí vstávat v 6.OO hod. ráno, ale jak to mám vysvětlit svým dětem, když je v tuhle hodinu budím do školky, to tedy nevím. Je to každý den s kňouráním, slzičkami, "mami, ještě chvilku", potom stres, abychom to stihli, v závěru výčitky svědomí, že je takhle "týrám". Tož teď mudrujte..... :-)
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: To není přeci záležitost jen šloly 

(2.3.2005 13:16:35)
Jano, tak to ti neporadím. Já musím v pravidelných intervalech odrážet pokusy mých dětí zavést vstávání ještě před šestou. Kvůli tomu jsem starší naučila hodiny a pokud nám začnou skákat po hlavách dřív, než odbije 6, mají se na co těšit.

Když jsme vstávali hodně brzo (daleká cesta, odjezd ve 4 ráno apod.), vyplatilo se mi vzbudit je ještě dřív, než bych považovala za nutné. Aby mohly vstávat pomaleji. Jestli by to prošlo u vás, to netuším. Ale zmírní se tím ten stres a spěch.
 Bibi* 


Tak nevím.. 

(2.3.2005 14:33:35)
Za sebe můžu říci,že 8 hodin je rozumný kompromis.Do práce budu muset na 7 hodinu(nemocnice).Budit budu děti už do školky.Nyní chodí spát v 19 hodin, ráno vstávají kolem 7 hodiny.Režim se upraví,věřím,že vše je věcí zvyku,i večerní usínání.
Navíc dětem by se vyučování odsunulo do odpoledních hodin.Každý učitel vám řekne,že co se učí po obědě,nestojí za nic.Vždyť to všichni známe,krev se nahrne do břicha a....

Se stejnokrojem víceméně souhlasím,sociální rozdíly se však objeví i jinde,takže "socky" to budou mít i tak těžší.Základ je asi ve výchově,v rodiném prostředí.Také nebudu moct koupit dětem všechno nej,ale pokusím se jim dát alternativy.Např.nebude Tichomoří,ale bude bezva čundr po jižních Čechách s koňma,sjížděním řeky apod.
Značkový kousek koupím v sekáči,bude aspoň správně"jetý".
Všechny zdravím Bibi
 Beruška9 


reakce na článek 

(2.3.2005 15:19:55)
Model bezstresového vstávání je moc hezký, ale řekla bych že pouze pro polovinu populace skládající se ze "sov". "Skřivani" by určitě trpěli vyučováním po obědě...
Systém vhodný pro všechny se hledá velmi těžce, ale líbí se mi snaha najít vhodný způsob bezstresové školní docházky. Jsem pro uniformy, z více i praktických důvodů a také pro to, že šikovnost se vždy ukáže nejen značkovým oblečením.

Mmch musím na závěr připojit trochu kritickou poznámku, znám několik případů "agresorů" z chudších rodin, kteří přepadli, okradli a popř. zbili bohatší dítě. Můžeme říci, že si dítě z bohatší rodiny nemá do školy nosit drahé doplňky a mobily - samozřejmě, ale můžeme také říci, že se rodiče chduších dětí mohou více snažit...pouze filozofická úvaha....
 Helena , dva kluci 
  • 

Re: reakce na článek 

(2.3.2005 16:16:35)
Ja si take nemyslim, ze pricina sikanovani je ve financni odlisnosti. Sikanovani je tam, kde neni tolerance k odlisnostem a zvlasnostem ditete a to oblecenim nezajistite . Sikanovani je tam, kde jsou ruzne deti a ty jsou vsude ruzne. Pamatuji se na sve detstvi. Meli jsme ve tride divcinu, ktere se nikdo nedotkl, nikdo s ni nemluvil, byla vzduch. Mela velmi spatne drzeni tela, spatnou plet a spatne se ucila. Byla na konci rebricku a nikdy s ni nikdo nechtel jit ve dvojici. Byla opovrhovanym outsiderem . Setkali jsme se v osmicce spojenim trid, takze nevim,jak k tomu doslo. Dnes ,kdyz si na to vzpomenu, hluboce se stydim a doufam, ze me deti se k nikomu takto chovat nebudou, ale nejhorsi na tom je, ze nam to prislo jako naprosto normalni jednani a jednat s ni lidsky znamenalo riskovat, ze budeme razem vyvrzeni. A ten, kdo se smal a opovrhoval nejvic, byl nejvetsi KING. A to myslim , plati dodnes. Bohuzel, na hierarchii smecky se nic nezmenilo. Akorat dnes se deti neposmivaji tri roky, dnes po chvili postuchovani a trapeni toho zranitelneho prejdou na paleni cigaretou a shazovani z oken...Helena
 Dasa 
  • 

Re: reakce na článek 

(2.3.2005 16:43:08)
Můžete paní Míšo více rozvinout svoji filozofickou úvahu o snažení se chudších rodičů? Pokud je ve třídě dítě právníka (500-2000Kč/hod) a dělníka z ČKD (50-80Kč/hod), ráda bych věděla, jak se má tento dělník více snažit - vystudovat práva na které nemá ani kapacitu ani finance? Nebo chcete Vy filozofko rozdělit děti do škol/tříd podle příjmů rodičů - pak by totiž nepomohly ani ty uniformy. Co se cenných doplňků apod týká, děti do jistého věku neznají hodnotu peněz a neví tedy, zda telefon/doplněk stál 10 nebo 10 000 Kč - a ani je to nezajímá, neboť má-li telefon barevný display,JAVA hry a polyfonní zvonění,nevidí a nehledají v nich rozdíl. Jádro pudla je podle mne z 90ti % v rodině - kolik matek před dcerami horečnatě pomlouvá s kamarádkou sousedku jak nemožně se obléká, jak hroznou má barvu vlasů či o kolik zase ztloustla...Dítě to pak aplikuje ve škole...Další věc je vkus matek, které-i když třeba mají peníze- navlečou děti do tak příšerných kreací, že i kdyby ty hadry stály destitisíce, děti v nich vypadají jak strašáci ("čím víc pruhů tím větší adidas").
 MirkaEyrová 


Re: Re: reakce na článek 

(2.3.2005 16:56:50)
Míšo, chci jen doplnit Dášu: ne všechny chudé děti jsou "ti zlí agresoři". To, jestli dítě někoho zmlátí nebo něco ukradne, naprosto není otázkou peněz, ale výchovy - už jsem viděla maminky evidentně bohaté, které nechaly své cca roční dvouleté caparty mlátit "kamaráda" anebo mu něco brát - a nevěnovaly tomu tu nejmenší pozornost. Pak z takových neusměrněných batolat vyrostou agresoři, i kdyby jejich rodiče měli na kontě milióny... (Jo, a v bývalé synově třídě byl můj syn, jak můžeš číst níže, ne úplně bohatý, škrcen a mlácen holčičkami evidentně bohatých rodičů, pro ilustraci.)
M.
 Beruška9 


Re: Re: Re: reakce na článek 

(2.3.2005 17:25:03)
Milé dámy, pokud chcete tuto dikuzi posunout do úrovně dohadováníse, kdo viděl více zmlácených chudých dětí bohatými a naopak, pak se tohoto nechci dále účastnit. Byla to pouze filozofická úvaha související možná s předchozím příspěvkem Monty, který se ale týká jiného článku. Také si myslím, že ve všech v nás je kus dobrého a úspěšného, které můžeme rozvíjet...ale pokud setrváme na obhajování slabosti, tak se z místa nepohneme (i vlastní zkušenost :-)) takže mám spíše přání a naději, že všichni i přes nesmírné přkážky, které máme, najdeme v sobě motor a budeme se cítit dobře se svojí sebeúctou....

Takže, abych tu úvahu vrátila ke školním uniformám. Školní uniformy, dle mého názoru dáváají dětem právníků i dělníků alepoň v nečem podobný start. Alespoň v oblečení....
 Lucie, Amaia+Eneko+Julen 


Re: Re: Re: reakce na článek 

(2.3.2005 17:34:20)
Mirko, souhlas. Prikladu je nepreberne, duvody ruzne. Kdyz to prezenu do extremu - deti hodne bohatych rodicu jsou casto zanedbavany (oba rodice pracuji od nevidim do nevidim se snem dostatecne financne zabezpecit rodinu nebo tatka pracuje, mamka pobiha po buticich a kosmetice), casto jim chybi ta rodicovska laska uplne nebo ji pocituji "na baterky" (=jednou za cas rodice hryzne svedomi a vezmou dite na super dovolenou nebo mu neco koupi...) a "lotroviny" (nasili, kradeze, drogy) vyvadeji tyhle deti kvuli tomu, aby na sebe upozornili..(ne, nemam to z filmu;o)). Chudi rodice taky casto hodne pracuji, aby "jen" uzivili rodinu. Vysledek je stejny - ani jedni rodice na dite nemaji cas. Proste vseho moc (malo) skodi...Z me zkusenosti ale muzu rict, ze deti z tech "bohatych" rodin byvaji mnohem horsi agresori...
 Lucie, Amaia+Eneko+Julen 


Re: Re: Re: Re: reakce na článek 

(2.3.2005 17:36:23)
No a jeste v kratkosti k clanku:o) Uniformy - souhlasim; a skola od 9 (zatim nas to jeste dlouho neceka) by alespon pro nasi prvni ratolest byla skvela...
 Helena dva kluci 
  • 

ranni vstavani - co takhle to posouvat podle slunce? 

(2.3.2005 15:58:57)
A me zase celkem nevadi vstavat rano a deti byly i uplne malicke vzhuru driv nez ja/ ,ale co si neumim predstavit, je, ze pres tyden budu uplne cely den v praci. Ze by zamestnani trvalo dejme tomu od deviti do pul sesty , pak cesta domu. Zadne volne, aktivni odpoledne. V podstate by zbyl jen prepych pozdejsiho vstavani, ale o to pozdeji se vracime, sednout k televizi a konec dne. Tezce konzumni , panelakovy zivot , kde jediny odpoledni aktivita je vynest kos a jednou za dva mesice zamest chodbu.Brr. Radeji budu chodit do prace od sesti a ve dve budu mit krasne odpoledne pred sebou. Bud mrzne a snezi a pak hura na kopec, nebo je krasne a pak hura na prochazku, nebo je vedro a pak hura k vode, nebo prsi a pak hura do kina /i kdyz ja jsem blazen, co chodi na prochazky i v desti/. My ,kamaradi svych psu misto do kina chodime porad na hura prochazky, ze ? Citim to, kdyz nekdy lenosime v sobotu a nedeli a rodina se vyhrabe z perin treba v deset.Obcas delam servis hostesku se snidani do postele . No a kdyz konecne vstaneme, je pul den vlastne pryc. Obed a najednou je vecer. Proste nic se nestihne. Ja bych pracovni dobu spis navrhla podle slunicka / a slepic./ v zime j tma - kratka pracovni doba, hodne spat. V lete je dlouho videt, a ja jsem teda mnohem cinorodejsi, nez po tme. Co vy na to ? Helena
 Evelyn1968,2děti 


Re: ranni vstavani - co takhle to posouvat podle slunce? 

(2.3.2005 18:35:29)
Heleno,
píšeš, že při pracovní době od šesti hodin si užíváš celé odpoledne. Já jsem bohužel sova (píšu bohužel, protože v mám pocit že to je bráno jako ostuda - pozdě vstává=je líný). Tak pokud bych byla nucena pracovat od šesti, odpoledne bych se zhroutila na gauč a z bezvědomí se probrala tak kolem páté hodiny odpolední:o).


A ještě pro ostatní sovy:o). Jeden čas jsem pracovala na směny a nejvíc mi vyhovovaly noční, jen ty přechody na ranní jsem těžce nesla:o). Teď pracuju aspoň od sedmi a za celý rok jsem si ještě nezvykla. Bohužel v našem městě je převážně zvykem pracovat od šesti, tak jsem ráda aspoň za tu hodinku. Nejaktivnější jsem v noci, tak od osmi do jedné nebo do dvou. Ráno mám několik budíků a probírám se hodinu, takže mě by "celonárodní":o) posunutí pracovní doby a škola od devíti naprosto vyhovovaly. Bohužel mám pocit, že jako sovy jsme v menšině nejen v této diskusi, takže se nedočkáme.


E.
 Xantipa 
  • 

Re: Re: ranni vstavani - co takhle to posouvat podle slunce? 

(3.3.2005 9:57:03)
Evelyn, myslím, že sov není tak málo. Ale prostě z minulé doby se říkalo, že kdo ráno za kuropění nevstane, je lenoch. To přetrvalo. Takže sovy se za to stydí a snaží se přizpůsobit.
Protože můj manžel je skřivan, tak vím, že nejraději chodí spát v 22 hodin, ale klidně vstane bez budíka v 5 hodin. Po 22. hodině není schopen vůbec přemýšlet. Myslím, že takových je víc. Pohoršuje se někdo? Ne. Prostě to každému přijde normální. Můj manžel naštěstí chápe mě a já jeho. On mě nenutí vstávat dřív a já ho nenutím ponocovat.
Můj lékař řekl, že prý dospělá sova se může přinutit vstát brzy, protože si poručí. Ale nikdy to pro ni nebude přirozené a nezvykne si. Přeučit sovy na skřivana a opačně prý není možné. Děti se už s tímto rodí. A u dětí toto přeučování působí stres. Vidím to na synovi. Pokud ho vzbudím dřív než se vzbudí sám, celý den je na nic. Nic nechce, nic ho nebaví, je nervozní, nesoustředěný.
Někdo tady psal, že o víkendech nic nestihne. Tak to my si zase víkendy užíváme. Vstaneme jako obvykle, tzn. v 7,30 hod /nemám potřebu nějak ležení v posteli protahovat/ a celý den máme s dětmi na výlety. Uvařeno na oběd a večeři mám, protože vařím den dopředu v noci a klidně u televize. Přes týden nemám potřebu chodit s dětmi na vycházky, protože mají kroužky. V létě sedíme na zahradě a děti blbnou venku /je přece dlouho vidět, takže postel v 22 hodin jim vyhovuje/. To je jen připomínka pro ty, kteří si myslí, že sovy jsou sovy proto, že bydlí v paneláku a vlastně jen koukají na televizi a spí. Takže my máme vlastní dům se zahradou a ještě chatu se zahradou asi 15 km od místa, kde bydlíme /tam jezdíme na kole/. A stihneme všechno, takže asi tak líní nebudeme.
Ale chtěla jsem říct, že jsem ráda, že si aspoň někteří mohou vybrat, zda si život přizpůsobí vrozenému rytmu a lze to. Za minulého režimu se člověk musel nacpat do škatulky aby náhodou nevyčuhoval a neměl problémy. A škatulky mě fakt rozčilují. Nerevoltuji proti všemu, ale jsou určité věci, které si chci dělat po svém a teď můžu. A to je pro mě důležité.
 Evelyn1968,2děti 


Re: Re: Re: ranni vstavani - co takhle to posouvat podle slunce? 

(3.3.2005 11:27:35)
Xantipo,
já jsem si bohužel moc vybírat nemohla, to co dělám teď mě baví, jen to vstávání....... Ale v našem městě bych musela asi dělat v nočním baru, abych se přizpůsobila svému ponocování:o))).

Jinak o víkendu před devátou nevstávám, protože musím trochu dohnat ten spánkový deficit (přece jen 5-6 hodin spánku je na mě málo), ale aktivit máme myslím i tak dost. Bydlíme v paneláku, takže víkendy trávíme hodně mimo domov, taky ve všední dny odpoledne se snažíme s dětmi pořád něco podnikat (v práci končím ve 14.30, syn má školu do půl jedné a kroužky mu nezaberou denně víc než hodinu a půl). Manžel je taky sova, takže u nás se žije hodně večer. Nemyslím, že bychom seděli u televize, ale já třeba taky hodně po večerech vařím na druhý den, doděláváme různé (nehlučné)domácí práce, jsem schopná si v jedenáct večer zacvičit(vstát ráno kvůli cvičení o hodinu dřív by mě asi zabilo:o)))... Prostě mám večer nejvíc energie, tak se snažím ji využít. Myslím, že s panelákem to nesouvisí, já jsem si ráda přispala i když jsme bydleli v domku nebo když jsme jezdívali na chatu:o). Snažila jsem se se sebou bojovat dost dlouho, ale když jsem si přečetla v horoskopu, že Blíženci jsou sovy a nic se s tím nenadělá (a taky už mám svůj věk a znám se:o)), smířila jsem se s tím a snažím se s tím nějak žít.

Takže Tobě taky příjemné vstávání a hezký den:o).

E.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: ranni vstavani - co takhle to posouvat podle slunce? 

(3.3.2005 11:29:27)
:-)))
To asi s horoskopem zas tak nesouvisí :-))
MMCH já jsem typické ranní ptáče a jsem blíženec...
 Evelyn1968,2děti 


Re: Re: Re: Re: Re: ranni vstavani - co takhle to posouvat podle slunce? 

(3.3.2005 11:52:46)
:o) Lízo, v té knížce se používají slova jako "většina a typický Blíženec", tak asi zrovna nejsi ta "typická většina":o))). To by mě zajímalo, kdo teda za to může. No ještě to můžu svést na dědičnost, už moje babička byla dlouho vzůru a špatně se probouzela:o))).


E.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: ranni vstavani - co takhle to posouvat podle slunce? 

(3.3.2005 11:57:43)
No já zas měla v ruce různé články o biologických podkladech různých biorytmů, ale proč jsou různé...ono je to jedno.
Možná každý víc vnímá to, co sám nezná, takže já mám naopak pocit, že sovy jsou úplně všichni, jen já jsem ranní ptáče. (A moje děti, ale protože jsem jako malá taky skákala rodičům po hlavě v pět ráno, tak mi to přijde normální...)
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: ranni vstavani - co takhle to posouvat podle slunce? 

(3.3.2005 11:59:12)
Lízo, a čím myslíš, že je to rozdělení na sovy a skřivany způsobené? Fakt by mě moc zajímal Tvůj názor.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: ranni vstavani - co takhle to posouvat podle slunce? 

(3.3.2005 12:03:17)
Já si spíš myslím, že to je vrozená záležitost která souvisí s dědičností, ale nemůžu ti k tomu dát žádný podklady. Každopádně prostě tobě a mně jinak fungujou některá mozková centra a v jinou denní dobu se nám mění hladiny některých hormonů a transmitterů. Ale pokud se tu objeví Cockney, tak určitě zas vyčaruje nějaké studie, které se tím zabývají :-)))))
Ale taky si myslím, že i přes tu vrozenou dispozici se to dá zčásti korigovat přeučením...na obě strany.
 Evelyn1968,2děti 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ranni vstavani - co takhle to posouvat podle slunce? 

(3.3.2005 12:09:59)
Lízo díky:o), přeučit se to fakt dá, ale je to dřina:o))). Při každém volnu stejně sklouznu k tomu, že večer neusnu a začínám pak přeučování od začátku. Taky jsem zjistila, že když můžu spát kdy chci, stačí mi mnohem míň spánku.


P.S. Myslíš, že by ses naučila (jen teoreticky) chodit spát ve dvě a být při tom v pohodě:o)))?

Holky, sovy, jsem ráda, že jste se ozvaly:o).

E.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ranni vstavani - co takhle to posouvat podle slunce? 

(3.3.2005 12:16:36)
Jo, ale dalo by mi to práci a nesměla bych - přesně jak říkáš - sklouznout k tomu, že se někdy o víkendu uložím v osm. To by bylo v háji. Ale jo, jde to, mám nazkoušeno. Ale není nad sladký spánek kolem deváté večer :-))))))
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ranni vstavani - co takhle to posouvat podle slunce? 

(3.3.2005 12:47:06)
Teda holky, vy máte ale starosti... Jako by nebylo jedno, kdy jde člověk spát... hlavně když si naspí svých osm hodin (nebo kolik kdo potřebuje) a je to, ne? :o) Dělala jsem v trojsměnném prostoru, takže holt to nešlo jinak, než že jeden den zalehnu v devět večer a vstávám v pět ráno, druhý den jdu spát až třetí den v devět ráno a vstávám v pět odpoledne... a čtvrtý den jdu spát v sedm večer a vstávám kolem deváté ráno, abych aspoň relativně nahnala něco málo z vynechaného nespaní druhého dne... ;o)

Ale jinak na škole (základní i střední) jsem byla zvyklá brzy chodit spát a brzy vstávat. V zaměstnání se mi to pomotalo všechno dohromady... a co jsem na mateřský, tak mě manžel a dítko naučily pozdě spát a později vstávat. Osobně s tím fakt nemám problémy, pokud je dodržených těch osm hodin. Jakmile není, je to v háji. Jednou, možná dvakrát - OK. Ale delší dobu v kuse už jsem vzteklá a usínám za chůze :o) Samozřejmě, teď jsem zvyklá chodit spát mezi půlnocí a jednou, takže kdybych třeba dneska zalehla v osm, tak stejně neusnu. Stejně tak jako jsem nebyla schopná pořádně ponocovat v dobách, kdy jsem vstávala brzy ráno. Ale postupný převykání mi nijak nevadí.

Ze školy od devíti bych kdovíjak nadšená nebyla, nicméně znám i horší možnosti - třeba známá z Holandska mi vypravovala, jak se u nich chodí do školy (nebo snad dokonce už školky) - ráno se děti odvedou, na oběd si je maminy musí vyzvednout, pohlídat a nakrmit, a po obědové přestávce dovézt na odpolední vyučování. Netuším, jestli to byla specialitka oblasti, kde známá bydlí, nebo jestli tam takhle školství funguje všeobecně. Z TOHO by mě piclo, ne z toho, jestli budu hůř hledat uplatnění na trhu práce, protože potřeuju posunutí pracovní doby, abych byla schopná vypravit dítě do školy o hodinu později. A uniformy se mi líbí, mám doma dvě holky - dva roky a čtyři. Už teď se mi mlátěj o oblečení a i ta dvouletá dokáže být pěkně vzteklá, když se jí snažím narvat tričko s beruškou, mezitím co ona chce s autíčkem... Jestli to takhle bude pokračovat dál (a Bůh ví, že po mně tu fintivost nemají), tak mám obavy, že bez povinných uniforem budou do školy chodit na desátou, než si vyberou něco, co si opravdu chtějí vzít a co neuráží jejich vkus ;o)

S.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ranni vstavani - co takhle to posouvat podle slunce? 

(3.3.2005 12:58:35)
Sylvie, mám taky dvě holky. Vím, o čem mluvíš :-))))))))))))))
 Beruška9 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ranni vstavani - co takhle to posouvat podle slunce? 

(3.3.2005 13:03:23)
Lízo, s tím přeučováním biologických daností jsem trochu i odborně skeptická. v něčem se samozřejmě přispůsobit můžeme všichni, jsme-li motivovaní...systém, který by byl vhodný pro všechny nejde vymyslet...třetinš lidí se vřdycky něco nelíbí, třetině je to jedno a třetině se to líbí...tak nějak jednoduše řečeno...

Už nevím, na koho reaguji, ale nevidím nic ohrožujícícho v tom ,že se děti ze školy Open gate budou o víkendu vracet do svých různých domovů...právě o tom to je, prostě o šanci pro všechny, ale někteří si za tu šanci musí těch cca 50 tis zaplatit....
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ranni vstavani - co takhle to posouvat podle slunce? 

(3.3.2005 13:03:48)
Sylvie, tak to máš dobrý, že se dokážeš bez problémů přeučit. Já nemusím spát 8 hodin, ale musím vstát v těch svých 7,30 hodin. Normálně chodím spát opravdu ve 3, to poznám i bez hodin a usnu okamžitě. Ale běda, jak bych měla vstát v 7 hodin. Mně prostě nestačí jít spát místo ve tři, v půl druhé. Všechno je špatně. Už jsem mimo. Tak jednou v týdnu asi potřebuju dospat, tak uléhám kolem půlnoci, to si tělo řekne samo.
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ranni vstavani - co takhle to posouvat podle slunce? 

(3.3.2005 12:52:26)
Lízo, ty si myslíš, že by to šlo. Možná jo. Ale zkus to dělat 10 let a uvidíš, jak soví práci budeš dělat s chutí. Každý od 21 zívat a děsit se, že musíš vydržet do dvou v noci. Ranní přispání by Ti bylo na houby a večer znova a znova ......
Možná bys soví přeučení zvládla, ale já vím naprosto přesně, že já skřivánčí rozhodně ne.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ranni vstavani - co takhle to posouvat podle slunce? 

(3.3.2005 12:55:36)
No, Xantipo, já v práci musím vydržet, pokud mám službu, nespat do půlnoci nebo taky vůbec, pokud to nejde. A druhý den normálně fungovat a další taky a za týden si to třeba zopáknout...takže moje práce není zařízená jen tak beze zbytku na můj přirozený biorytmus. Ale zas mám motivaci, protože mě to baví.
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ranni vstavani - co takhle to posouvat podle slunce? 

(3.3.2005 13:11:53)
Lízo, ale já nemyslela jen občas. Myslela jsem každý den. Kdybys prostě musela pravidelně každý den /5 dní v týdnu/ být sova. Podle našich zvyklostí /myslím zvyklostí tohoto státu/ se sovy nutí každý pracovní den tvářit jako skřivan. O tom to je.
 L+2 
  • 

ranni vstavani - co takhle to posouvat podle slunce? 

(3.3.2005 13:30:58)
Ja tedy musim potvrdit, to co jine sovy zde uvadeji, neni nad to pracovat od 9;30 a davat deti do skoly v 9. To je jedna vec, co se mi na bydleni v zahranici mooooc libi a nikdy bych jiz nemenila. Jedine, co je trochu jine je to, ze se samozrejme vracite domu pozdeji. Ale v lete to nevadi, protoze je stejne videt pomalu az do 10ti, takze obvykle stihnu jeste obdelavat zahradku apd. V zime si stejne nejradeji zalezu s holkama do postele a prectu pohadku.

Je pravda, ze ja se tim padem rano budim sama bez budiku (ktery naprosto nesnasim), holky se take budi samy, takze jsme rano vsichni hezky vysplali a usmevavi, mame dost casu na snidani, pripravu apd.. Musim rici, ze vykrocit rano do prace bez toho, ze je clovek v hektickem stavu je nadherne. Urcite bych nemenila. Ani za cenu toho, ze proste vecer prijdu pozdeji. Zvykla jsem si na to.
 Sylvie 


Re: ranni vstavani - co takhle to posouvat podle slunce? 

(3.3.2005 13:46:47)
Jenom poznámka - přesně tohle bych mohla říct i já o ranním vstávání :o) I když jsem vstávala brzy, budík jsem nepotřebovala, měla jsem ho v hlavě, vstávala jsem sama a vyspalá. Stejně, jako vstávám teď, když chodím spát pozdě... akorát že o co později jdu spát, o to později vstávám.To samý moje holky, starší chodí do školky podle toho, jak odchází manžel do práce. Někdy je tam o půl sedmý, jindy před devátou (obojí jsou krajní výjimečné případy). Ale při obvyklém času docházení na osmou, se taky sama probudí, v klidu se nasnídá a vypraví... :o)

Já to tu jenom píšu pro úplnost, protože z probíhající diskuze mám pocit, že kdo vstává později, ten se budí vyspalý sám a všechno stíhá v pohodě, a kdo vstává brzy, MUSÍ být buzený budíkem a všechno dělat v poklusu...

S.
 L+2 
  • 

Re: Re: ranni vstavani - co takhle to posouvat podle slunce? 

(3.3.2005 14:48:04)
sylvie,

ale to jsem presne chtela rici. Kdyz jsem musela v Cechach vstavat brzo, musela jsem mit budika, jelikoz bych bez nej nevstala.A protoze jsem byla vzbuzena budikem, tak jsem proste byla nevyspala (resp. jsem se strasne dlouho probouzela), no a jelikoz jsem samozrejme davala budika na co nejpozdejsi dobu, tak jsem rano nestihala a rano bylo hekticke.

Ted vstavam pozde, budika nepotrebuji, protoze se vzbudim sama pred 8smou hodinou (a to i o vikendu), a mam stale spoustu casu vypravit sebe a deti do skoly a do prace, a tim padem nejsem ani ja ani deti rano ve stresu.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ranni vstavani - co takhle to posouvat podle slunce? 

(3.3.2005 13:39:01)
Xantipo, i takový období jsem mívala, kdy bylo nutné být použitelná vzhůru a denně do půlnoci. nenesla jsem to úplně lehce, ale to mohlo být i tím, že i tehdy jsem vstávala do práce jako obvykle...takže celková doba spánku byla kratší.
No a nevím, jestli je to zas tak jednoduché - fungovat36 hodin v kuse a pak absolvovat celý prcovní týden, na jehož konci si zopakuješ 24...a tak dál, a to fakt nemluvím o sestrách ve směnném provozu, které konkrétně u nás nmusí být schopné co čtyři dny přehodit z denní aktivity na noční a zpět... Proto jsem taky psala o tom, že to jde pokud člověk chce, protože ve srovnání s jejich pracovním režimem je nějaká hodina sem nebo tam úplně jedno.
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ranni vstavani - co takhle to posouvat podle slunce? 

(3.3.2005 12:17:59)
Ale ano, souhlasím, že to lze přeučovat, ale s jakým výsledkem. Já osobně bych nemohla spokojeně fungovat. Když jdu spát, přemýšlet, že ráno v 6 musím vstávat /jaká hrůza, tak brzy/, jak se nakopnout, atd... Odpoledně bych byla totálně mimo, protože ta 1,5 hodina mi nutně musí chybět. Jak pak můžu být spokojená.
Takhle mi je super. Vstanu ve svých 7,30, večer jdu spát v klidu, protože v 7,30 se vzbudím, ať jde spát ve 12 nebo ve 3 hodiny. Já bych ani tuto současnou svou práci /která mě velmi baví/ nevzala, kdybych musela být na pracovišti v 7 hodin. Možná, kvůli penězům. Jenže teď jsem spokojená, ale potom bych nebyla. Já o sobě vím, že pak bych to moc dlouho nevydržela. Jak můžu doma fungovat, když mě práce štve. Já prostě nemůžu.
 Evelyn1968,2děti 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ranni vstavani - co takhle to posouvat podle slunce? 

(3.3.2005 12:34:45)
Musím se zatím rozloučit. Hlavně přeju skřivanům i sovám co nejtolerantnější okolí a klidný spánek:o).

E.
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Re: ranni vstavani - co takhle to posouvat podle slunce? 

(3.3.2005 11:56:06)
Evelyn, to nebyla výtka k Tobě. To byl jen příspěvek k tomu tvému, protože jsem ráda, že konečně napsal někdo, kdo je taky sova a tak chápe můj postoj.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: ranni vstavani - co takhle to posouvat podle slunce? 

(3.3.2005 12:03:21)
Tak já jsem taky sova a ranní vstávání je pro mne utrpení... pamatuju si, jak jsem na SŠ chodila během prázdnin na brigádu do fabriky, od šesti ráno, dělnickej autobus od nás ze sídliště jel v 5:15, takže jsem vstávala před pátou. A každej den jsem se v tom autobuse modlila, aby havaroval a nedojel, protože jsem se nutně potřebovala dospat. :o)
Dokud jsem neměla dítě, tak jsem chodila normálně spát ve tři, ve čtyři ráno a vstávala kolem poledne. Teď chodím spát cca v jednu ráno a když se syn (také sova) probudí v 8:30, tak mi to připadá šíleně brzo a minimálně hodinu ještě nejsem schopná nic moc dělat. :o)
A nejsem Blíženec. :o)))
 Evelyn1968,2děti 


Re: Re: Re: Re: Re: ranni vstavani - co takhle to posouvat podle slunce? 

(3.3.2005 12:03:57)
Xantipo,
já jsem si žádné výtky nevšimla, asi jsem se špatně vyjádřila, od PC odbíhám a dělám ještě 10 jiných věcí:o))).

E.
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: ranni vstavani - co takhle to posouvat podle slunce? 

(3.3.2005 12:09:24)
Aha, tak to byl jen komunikační šum.
 Ivana Procházková 


Re: ranni vstavani - co takhle to posouvat podle slunce? 

(3.3.2005 14:58:04)
Heleno, to máš přeci jedno - buď máš volná odpoledne a večer v 9 hodin vytuhneš jako dřevo, když vstáváš druhý den na šestou, nebo chodíš z práce v 6 nebo 7 a máš před sebou celý dlouhý večer, který strávíš po svém a spát jdeš o půl noci. Co je na tom konzumního?? Fitka, posilovny a bazény mají většinou do 10 hodin, kina, divadla a koncerty jsou spíš večerní záležitostí - tak o co jde?.

(To píšu z pozice ještě donedávna bezdětné ženské. S malým dítětem doma se ty aktivity na odpolednen asi přesunout musí. To je ale dáno potřebami dítěte, ne skutečností, zda je jeden způsob života konzumní adruhý není.)
 Líza 


Re: Re: ranni vstavani - co takhle to posouvat podle slunce? 

(3.3.2005 15:00:29)
Ivule, vzhledem k tomu, že se celá diskuse odvíjí od začátku školního vyučování, tak mi připadá důležité to odpoledne...přijde mi lepší jít na hřiště než do kina...
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: ranni vstavani - co takhle to posouvat podle slunce? 

(3.3.2005 15:14:34)
Ale odpoledně mají děti kroužky a u toho rodiče být nemusí.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: ranni vstavani - co takhle to posouvat podle slunce? 

(3.3.2005 15:17:15)
Zatímco poté, co se posunou kroužky, protože se posune konec školy, protože se posunul začátek školy, budou mít kroužky večer :-))))
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: ranni vstavani - co takhle to posouvat podle slunce? 

(3.3.2005 15:28:21)
Čemu říkáš večer?
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: ranni vstavani - co takhle to posouvat podle slunce? 

(3.3.2005 15:47:39)
Já? No znáš mě, pro tebe to bude poledne, ale od 6, maximálně 7 už je večer. To už nechci nahánět děti (teda dokud jsou malé) po kroužcích. Naopak bych s nima ráda ještě předtím chvíli pobyla třeba venku, za světla :-)
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: skřivánčí diskriminace 

(3.3.2005 15:54:20)
Tak to není takový rozdíl. Pro mě je večer od 8 hodin.
Můj syn /6,5 roku/ chodí už od 4 let na hokej - od 6 do 7 hodin večer. Jemu to nevadí.
Já Ti opravdu nechci nutit soví život, ale zdá se mi, že tady by spousta diskutérů sovy postavila na pranýř.
Jak jsem psala, chci mít na výběr. A teď nemám /co se týká školy/. Cítím se diskriminována vámi skřivany.
Tím ale nemyslím konkrétně tebe, spíš obecně.
Já nechci být diskriminována, ale tady nevím, co mám dělat.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: skřivánčí diskriminace 

(3.3.2005 16:01:32)
Xantipo, jo. Já asi mám potřebu těm rozezleným sovám tady dát trochu protiváhu, protože takhle to vypadá, že vlastně to vstávání nevyhovuje nikomu - no a mně teda jo :-)

Monty, no nevím, jestli to nikdo nevěděl, prostě ve všech školkách v širším okolí, které připadaly v úvahu, to viselo. Ale stoprocentně nevím, že se dost lidí nenašlo, to mám z druhé ruky. Třeba to funguje, co já vím. Ale pro tebe by to asi bylo trochu z ruky, takže efekt posunuté výuky by se rázem ztratil.
 Lida +2 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: skřivánčí diskriminace 

(3.3.2005 16:14:09)
Lizo,
ono je tezke otevrit jenom ojedinelou skolu,ktera by zacinala pozdeji, kdyz rodice a zivot kolem funguje jinak. To musi byt skloubeny cely system (ktery se samozrejme vyvijel po nejakou dobu).

Ale dovedu si predstavit, ze v Praze by uz takova skola mozna mohla byt. Je tam totiz hodne firem, ktere zacinaji pracovat v 8:30 nebo dokonce v 9, a treba i prodavacky v obcodech (nemylsim potraviny) oteviraji tak kolem 10te, tak temto lidem by to mohlo vyhovovat.

Ale jinak Lizo te obdivuji pracovat na 3smenny provoz,ja bych asi umrela. Ja jsem totiz strasne nerudna, kdyz se poradne nevyspim. Nocni bych jeste zvladla, ale, ze bych rano nastoupila a s milym vyrazem se starala o pacienty, tak to teda ne. Ani se nedivim, ze jsou nekteri doktori na sve pacienty nerudni. Radeji si priste zjistim, jestli neni nahodou po nocni. Vis, ze nevim jak to chodi v UK, ale bohuzel si myslim, ze tu doktori take pracuji 24 hod. a jsou velmi unaveni, alespon ti mladi, po skole (jak jsem slysela, ti to oddrou vsechno)
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: skřivánčí diskriminace 

(3.3.2005 16:21:54)
Jeje, Lído, já nedělám na 3 směny. Já normálně dělám přes den a (teda ne teď, ale už brzo zase budu) a párkrát do měsíce se k tomu různě vmezeří to, že prostě jsem v práci do druhého dne do rána(resp. odpoledne), popř. o víkendu 24 hodin. 3směnný provoz mají sestry, a jak jsem psala, to je teprv záhul. protože těm se to střídá furt...

To co říkáš, že je těžké otevřít školu, která to bude mít celé jinak - ano a ne. Tohle je pražská škola, celkem v oblasti, kde bydlí lidi, kteří dělají ve vlastních nebo zahr. firmách, mnoho z nich opravdu má pracovní dobu posunutou. A není to jediná škola v okolí, a šlo o jednu třídu. Tj. bylo na výběr.
Chápu rozhořčení těch, kterým teď vadí, že si nemohou vybrat, mně by taky vadilo, kdyby to bylo obráceně a nemohla bychsi vybrat já...

MMCH, když od svého syna nastupovala do práce s pracovní dobou od 9 ségra, byla docela nešťastná. Pracovní dobu měla pružnou jen teoreticky - pokud klienti ještě nejsou na telefonu, tak toho nejde moc upracovat. A syna viděla tak hodinu denně, protože on usínal spontánně kolem té osmé :-(
 Jana 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: skřivánčí diskriminace 

(3.3.2005 16:35:02)
Napadly me dalsi veci, kde jsem se citila diskriminovana sova :o)
- Plavani kojencu a batolat, nabizeli nam termin v 8 rano + prijit pul hodiny predem, minimalne pulhodinka cesta.... nabidnete skrivanovi plavani od 22 ;o)))
- Prazska MHD, ktera konci s normalnim provozem ve 24 hod.
- Odbery krve v laboratori - "prijdte do 7:30 nalacno" (to abych snad radeji nesla spat...)

A jine: detska divadelka, ktera mame previdelne skoro pred barakem, zacinaji ve 14 hod (to kluci spi po obede...). Kojenecka poradna 13-14 hod.... oboji pro nas nepouzitelne....
J.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: skřivánčí diskriminace 

(3.3.2005 16:41:40)
Jano, ale přinejmenším něco z toho není diskriminace sov, ale zákon schválnosti :-))), nám jediný volný termín na plavání kdysi dali od 17 do 18, v 19 jsme byli doma jak na koni a ve 20 přestávám fungovat...kéž by bylo těch 8.

MHD se prostě řídí tím, kolik jezdí lidí, když bude nejvíc cestujících o půlnoci, bude jezdit i víc tramvají :-)

A laboratoř - u nás po celou dobu provozu laboratoře se dělají odběry. Takže to je asi případ od případu azs ten zákon schválnosti, podle kterého ty - sova - musíš do laborky na sedmou :-)
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: skřivánčí diskriminace 

(3.3.2005 16:49:13)
No vidíš, Jano, my zase měli poradnu do 11:30. Ale naštěstí v době, kdy byl syn mimino jsme ji měli 5 minut chůze od baráku. Teď je to pravda dál, půl hodinky tramvají, ale zas už do poradny nemusíme chodit. :o) Akorát na očkování a ty už nás čekají jen dvě. :o)

Každopádně já se krom toho začátku jeslí/školky/školy zas až tak moc diskriminovaná necítím, protože přece jenom pracuju hlavně doma a jednou za čas mi to vstávání (třeba na ten odběr nebo na služebku do Brna) nevadí... každej den by mě to zabilo, ale výjimečně to přežiju. :o)))
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: skřivánčí diskriminace 

(3.3.2005 16:59:05)
...ani ta MHD mě tak netrápí, jezdí k nám tři noční tramvaje a noční akce míváme většinou v centru... což se dá v nejhorším vyřešit i taxíkem za dvě kila. :o)
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: skřivánčí diskriminace 

(3.3.2005 17:20:23)
Jano, já chodím ke všem doktorům na 11 hodinu. Moc dobře si pamatuju, když byla moje nejstarší dcera malinká a měla jít na povinné očkování, tak to byla hrůza. Dostavte se v době od 13,00 - 15,00. V čekárně bylo hafo malinkých dětí. Jakmile jedno začalo plakat, tak začaly všechny, ze strachu. Když jsem tam přišla poprvé, jímala mě hrůza a dcera začala brečet hned mezi dveřmai protože tam brečely všechny děti. Tentkrát jsem nevydržela, odešla a druhý den zašla na toto středisko a sdělila, že tohle nebudu NIKDY se svým dítětem absolovolat. Tenkrát mi řekli, že mám přijít na nějaký náhradní termín /zase hromadný/. To jsem odmítla. Asi si chvilku ťukali na čelo, ale nakonec jsem chodila s dcerou na očkování individuálně. Poradnu od 13 do 14 hodin jsem taky odmítla, protože malá v té době spala. No, a jak je vidět, asi to nevyhovovalo nikomu, protože toto tzv. hromadné očkování se už nepraktikuje.
Já radím, nedat se. Na kyčle mě vždy objednávali na 8 ráno. Když jsem asi 5x zaspala a ani jednou nestihla, rezignovali asi a řekli, ať tedy přijdu kdykoli do 12 hodin. Najednou to šlo.
Ono to jde, když se chce. Jiní zase rádi přijdou brzy ráno, já zase později.
 Evule,Vojta 5/04,Hynek 5/06 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: skřivánčí diskriminace 

(3.3.2005 19:06:25)
Mela bych takovy dotaz. Mam mele dite, ktere davame spat po 19. hodine. V 18 hodin se koupem no a kolem 18:30 mame jeste takovou malou vecericku - aby vydrzelo v noci, co nejdele.
Zajimalo by me v kolik hodin vecerite, kdyz davate spat deti az kolem 22. hodiny vecer? Nemam nic proti tomu, at si chodi kazdy cpat, kdy se mu dobre usina, ale tohle me proste napadlo. Diky
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: skřivánčí diskriminace 

(4.3.2005 9:26:53)
U mých dětí je to zavedené tak, že po večerníčku se jdou koupat. Zatímco se koupají, připravím večeři. Večeří kolem 8. hodiny. Potom si ještě tak do 10 hodin můžou hrát. V 9 hodin se čistí zuby a pak už nesmějí nic jíst a pijí pouze čistou vodu nebo neslazenou minerálku.
V létě, když je hezky, tak se tohle všechno musí smrsknout cca do půl hodiny, zhruba v době od 21,30-22. hod.
Jenže to se potom večeří zhruba kolem 17. hodiny a potom je večeře druhá, lehká.
Když synové byli malí, tak jako ten tvůj, to bylo jednoduché, protože jsem kojila, takže jedli podle potřeby. Paráda.
 Jana 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: skřivánčí diskriminace 

(4.3.2005 10:02:47)
Podobne jako u Xantipy, vecerime pred osmou.... zuby a veskera hygiena az pred spanim, jeste jsou ve veku, kdy jsou po jidle na vykoupani ;o)
J.
 Evule,Vojta 5/04,Hynek 5/06 


Diky 

(5.3.2005 13:53:57)
Xantipo a Jani diky odpoved. Ja sice taky jeste kojim (a doufam,ze jeste nejaky cas budu),ale maly mi vecer u prsa usinal a ja jsem si nedovedla predstavit, jak by vyvadel, kdyby mel najednou treba v roce usinat sam - tak jsem kojeni presunula na jinou cast dne. Takze mame kojeni odpoledne a vecer uz pekne nejaka vecericka.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: ranni vstavani - co takhle to posouvat podle slunce? 

(3.3.2005 15:50:12)
Sice jsem jako dítě nechodila na moc kroužků, ale co si pamatuju, tak i těch pár nezačínalo nikdy dřív než v pět. A škola končívala nejpozději ve čtyři nebo v půl čtvrté. Cvičení v Sokole bylo od šesti. I na střední škole jsme měli odpolední vyučování jen 2x do týdne, tuším úterý a čtvrtek. Jinak se končilo v jednu, ve dvě. Takhle by se končilo ve dvě, ve tři. Na kroužek od pěti se to dá stihnout i přes půl Prahy. :o)
 L+2 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: ranni vstavani - co takhle to posouvat podle slunce? 

(3.3.2005 15:53:42)
Lizo,
proc by mely mit deti krouzky vecer? Vzdyt jde jenom o 1 hodinu. Alespon tady v UK deti zacinaji skolu v 9 a krouzky presto maji odpoledne a ne vecer. Jak uz to tady nekdo psal, zivot je stejny, jenom o hodinu posunuty.Jde o zvyk. Myslim, ze to lidem v UK moc vyhovuje. Neznam nikoho, kdo by si ztezoval, ze rano musi pozde vstavat. Ale je take pravda, ze mnoho lidi si muze posunout pracovni dobu (=) (-) 1-2 hodiny, takze pokud nekdo opravdu chce (neznam jich mnoho) tak chodi drive. Spise chodi jeste pozdeji (presto, ze uz tak jako tak zaciname pozde)

Monty,

souhlas.
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: ranni vstavani - co takhle to posouvat podle slunce? 

(3.3.2005 15:41:45)
Milado, buď prosím konkrétní. Takhle je to moc zdlouhavé.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: ranni vstavani - co takhle to posouvat podle slunce? 

(3.3.2005 15:45:48)
No dobře - ale i z diskuse je jednoznačné, že část rodičů by možnost pozdějšího vyučování přivítala. A dětí jakbysmet, protože i děti se dělí na skřivánky a sovy. :o)
Je dost rodičů s pružnou pracovní dobou nebo "na volné noze", kterým by taková škola vyhovovala, tak proč žádná není? Vegetariáni mají své podniky, kam se můžou jít najíst, existují zařízení pro x jiných skupin, tak proč není škola pro sovy? To je jich tak málo? Anebo je nějaký zákon, který stanovuje, v kolik musí výuka začínat? :o)
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Re: ranni vstavani - co takhle to posouvat podle slunce? 

(3.3.2005 15:49:07)
Odpovím si sama. Protože je tady zvykem vstávat tak brzy. Komu to dělá potíže, je nazván lenochem. U dětí za to mohou rodiče, protože je špatně vychovávají a nejsou důslední.
Já chci mít na výběr!!!!!!!!!!!!!!
Jenže tady asi narazím. I soukromá škola u nás ve městě vyučuje od 8 hodin.
Kdy se to změní????
 Jana 


Re: Re: Re: Re: Re: ranni vstavani - co takhle to posouvat podle slunce? 

(3.3.2005 15:54:40)
Xantipo :o)
Taky chci mit na vyber.. jsme "sovi" rodina, deti bezne usinaji kolem 22 hod (to jim v roce zivota nebranilo vstavat mezi 7-8...grrr ;o)
K cemu je mi vecernicek v 7 hodin, kdyz deti pred devatou do posteli nema cenu hnat? Proc jsme (sakrys ;o) v 7 vecer v teplem letnim dni sami s detmi venku? A proc musime vsichni vstavat do skolky na budika? :o)))
J.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: ranni vstavani - co takhle to posouvat podle slunce? 

(3.3.2005 16:05:37)
Jano,
my jsme taky soví rodina a syn usíná běžně kolem desáté a to i přesto, že během dne nespí. Když spí, je to ještě horší, to usne nejdřív v jedenáct a usíná hrozně špatně, tzn. dlouho. Ovšem ráno spí dlouho - dneska vstával v 9:30. Pro mne ideální, můžu do dvou do rána pracovat, aniž bych ho šidila nezájmem. :o)
Teď ho chci dát do jeslí - soukromých - a jsem moc zvědavá, jestli jim nebude vadit, že přijdeme třeba v deset. Kamarádka měla stejný problém. Jesle měli od osmi a ona nikdy nepřišla dřív, než v devět. Prý jí to tolerovali... :o)))
Tak asi budeme za rok shánět i soukromou školku. :o)))
 Jana 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ranni vstavani - co takhle to posouvat podle slunce? 

(3.3.2005 16:08:25)
Monty, Tom chodi do skolky mezi 8.30-8.45. Posledni :o)
Nekdy kolem 9 rano maji svacinku, takze ani doma nemusi snidat :o))))))
J.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ranni vstavani - co takhle to posouvat podle slunce? 

(3.3.2005 16:16:39)
Jano,
pochybuju, že to my budeme stíhat do 8:45, radši ho preventivně nakrmím. Ačkoli u nás se zrovna moc nesnídá. Ono když vstáváš v půl desáté, tak se tomu zřejmě už nedá říkat "snídaně". :o)))
 Lida +2 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: ranni vstavani - co takhle to posouvat podle slunce? 

(3.3.2005 16:00:30)
Xantipo,

hezky jsem se zasmala, tem lenochum. Hlavne teda ti anglicani, to je verbez lina, hnipaji denne prinejmensim az do 8smi.

Neni nad to zacinat v kancelari v 7:00 (moje sestra) a protoze dojizdi, tak vstava v 5:00. Skvele, nejlepsi je to kdyz ceka tak brzno na autbus v -15 a metrovych zavejich. To si dovedu predstavit s jakym optimismem a plna elanu do te prace chodi.

PS: pro ty, kteri rikaji, ze si clovek zvykne. Ona si nezvykla,a uz to dela 20 let a 20 let kazde rano v 5:00 nadava jako spacek! Do divadla ani kina nechodi, lec by je nikdy nedokoukala a zaspala by konec.
 16.5Salám&Lajka14 


:o))) 

(3.3.2005 16:01:09)
Xantipo, Jano... atd. :o)
Asi jsem to tu už psala, ale tenhle divnej zvyk jsme podědili po Rakousko-Uherský monarchii. On totiž starej Procházka vstával strašně brzo (tuším v létě ve čtyři, v zimě v pět, jak ta babička na Starým Bělidle, nebo dokonce v půl čtvrtý?) a celá monarchie se tomu musela přizpůsobit. Někde jsem četla, že se nám Čechům právě kvůli tomu časnému vstávání říká "Franz Josef people". :o)))
 Lida +2 
  • 

Re: :o))) 

(3.3.2005 16:06:26)
Monty,

to mas uplnou pravdu. On Pepik byl opravdu nespavec a donutil celou monarchii pracovat od 6ti rano. Bohuzel, tento naprosto jinde na svete neobvykly styl jsme si stale ponechali (ale nejenom my, Madari a Slovaci take, no, nevim jak samo Rakousko, ale tam si sebeocistec uz pravdepodobne zrusili.
 Xantipa 
  • 

Re: Re: :o))) 

(3.3.2005 17:05:56)
Krucifix, a netrvá nám ta změna nějak dlouho? Já myslela, že se budeme pomalu sunout k tzv. vyspělým západním zemím, ale my ne. My raději k tomu rakousko-uhersku.
Ježiši, už mě jímá hrůza, co by se mohlo ještě navrátit.
 Lída,3 kluci a holka 


Ranní vstávání 

(3.3.2005 22:54:21)
Ahoj Xantipo,

já tě naštvu, jo? :-^

Náš nejstarší chodí na soukr. gympl, kde začínají až od 9. A navíc to má zhruba 5 minut chůze. Ironie je, že mu vlastně nedělá problémy vstávat brzo.

Taky bych řekla, že je nesmysl prohlašovat, že si na ranní vstávání člověk může zvyknout. Teď už několik let vstávám zhruba v 6, abych ráno stihla vykopat oba mrňouse do školy (předtím do školky, že) a pak dojet do práce. Naštěstí nemám pevnou pracovní dobu, takže klidně můžu přijít třeba po deváté. Ale pak mi to zas chybí odpoledne, hromadí se mi práce a nestíhám. Bohužel družina je do pěti, školka byla taky tak. A já to mám tak tři čtvrtě hodiny cesty - z Jižňáku do Dejvic. Ještěže se u nás v práci moc nehraje na dodržování nějakých těch osmi hodin na pracovišti. Prostě si musíme udělat svoje a být aspoň občas k sehnání - což není jednoduché, protože část času trávíme pobíháním po fakultě a řešením problémů uživatelů. Ale co jsem chtěla říct: ráno se probírám tak půl hodiny, než jsem vůbec schopná vstát. Fungovat začnu až tak kolem té deváté, a když odpoledne dorazím domů, jsem většinou dost groggy. Ovšem když mám nějakou dobu možnost vstávat podle sebe, budím se až mezi osmou a devátou, zato ale normálně funguju do půlnoci i dýl. Při vstávání v šest mi nepomůže jít spát dřív. Prostě neusnu a jen se převaluju, i když jsem utahaná a ospalá. Pokud si můžu ráno přispat, stačí mi mnohem kratší celková doba spánku.
 Xantipa 
  • 

Re: Ranní vstávání 

(7.3.2005 10:26:55)
Lído, mě nenaštveš. My jsme typická soví rodina. Můj příspěvek měl mít návaznost na mé předchozí příspěvky. Takže to o těch lenoších bylo v uvozovkách.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: ranni vstavani - co takhle to posouvat podle slunce? 

(3.3.2005 15:49:15)
Monty, včera jsem tu takovou školu psala. Loni (možná i letos, nevím) nabízeli pro prvňáky třídu se začátkem od 9. A pokud vím, tak neotevřeli, protože nebylo dost zájemců.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: ranni vstavani - co takhle to posouvat podle slunce? 

(3.3.2005 15:56:31)
Lízo, třeba se o té možnosti málo vědělo. :o)))
Syn je sice ještě malej, ale jednou do té školy chodit bude. V podstatě nemáme problém, pokud se nepřestěhujeme, protože přímo v ulici jsou dvě základní školy, jedna má dokonce venkovní bazén... :o) a na gymnázium koukáme z okna. Jenže co já vím, jestli nebude nějak výjimečně nadanej a nebude potřeba dát ho do speciální školy? (Nebo výjimečně tupej, to vyjde nastejno.) Nemáme auto a těžko ho mít budem, leda rovnou s řidičem, protože manžel nemá řidičák, já sice jo, ale jsem řidič sebevrah, navíc si netroufnu kohokoli vozit, protože ad jedna strašně blbě vidím a třeba v noci mi ani brejle nepomůžou a ad dvě mám poruchy vnímání a zrakový halucinace. Takže kdyby měl chodit do školy někde - dejme tomu - ve Stodůlkách, tak to abychom vstávali ve čtyři ráno. :o)))
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ranni vstavani - co takhle to posouvat podle slunce? 

(3.3.2005 16:09:57)
Milado,
on syn nebude hyperaktivní. Vydrží se koukat na celýho Večerníčka a na cca 25 minut Medvídka Pú v kuse, což prý hyperaktivní děti nevydrží. Spíš je "jen" hyperkinetickej. Ale zatím mě spíš "straší" představa nějaký hudební školy, protože má - kupodivu - hudební sluch a perfektně zopakuje každou melodii, kterou slyší. I když, jeden psycholog mi říkal, že se to po třetím roce může ztratit. :o)
Každopádně... na Anděla to máme kousek. :o)))
 sally 


Re: Re: Re: Re: ranni vstavani - co takhle to posouvat podle slunce? 

(3.3.2005 23:15:52)
Hmm... tak u nás se vstává v osm. Do deseti jsme "v záběhu" - tj. snídá se, přebaluje prcek, čtou se zprávy, myjeme se, oblíkám a tak. V deset odchází manžel do práce. Teoreticky pracuje od devíti, ale když pojede do práce na devátou, stráví v autě hodinu - po desáté je v práci za dvacet minut. Domů chodí kolem osmé večer, Tom chodí spát v devět, my v jedenáct. Někdo se ptal na večeři - TOm má večeři kolem sedmé večer, před spaním ještě mlíko - nemyslím, že je nutné chodit spát hned po večeři - naopak - nějaký čas na odlehnutí a vytrávení mi přijde zdravější. My jíme až když Tom spí - což mi sice nevyhovuje (chtěla bych jíst dřív), ale zase se najím v klidu. Jak to budeme dělat, až bude Tom chodit do školy, to fakt nevím... ty dvě hodiny rodinného života ráno mi přijdou příjemné - myslím, že je jedno, jestli jsou to dvě hodiny ráno, nebo jestli by muž chodil domů v pět a byly to dvě hodiny odpoledne.
 Ivana Procházková 


Re: ranni vstavani - co takhle to posouvat podle slunce? 

(4.3.2005 20:28:18)
Lízo,

já se ohradila proti Heleninu "nařčení", že by mých posledních 10 let života bylo konzumních jen proto, že jsem pracovala od 9 hodin do 7 večer.. Bez ohledu na to, o čem je diskuse..

Souhlas, že pro děti je lepší odpoledne na hřišti než večer v kině.

 Petra II. 
  • 

Stejnokroje ano!! 

(2.3.2005 16:12:54)
Myslenka stejnokroju ve skolach by se mi moc libila. Mám kamarádku, jejíz dcera chodí tady v Praze do skoly, kde nosí stejnokroje. Nejsou to ale zádné príserne padnoucí obleky a skrtící kravaty, jak známe ze starých filmu, ale tricka s límeckem, svetr do vécka, kalhoty (spís tepláky), holky muzou, ale nemusí mít sukni. Vsechno s emblémem skoly. Vypadá to moc hezky a moje kamarádka si to moc chválí. Ackoliv je to skola soukromá a hrozne drahá, takze se dá predpokládat, ze tam chodí deti z priblizne stejné sociální vrstvy, tak by stejne soutezili, kdo bude mít tohle a já chci tohle taky a podobne. Kdyz predtím kamarádky dcera chodila do podobné skolky, kamarádka mi ríkala, ze uz neví,co by na sebe oblékla. A to jí bylo 5. Tímhle se problém zcela vyresil a navíc deti mají vetsí pocit sounálezitosti se skolou, vetsí pocit príslusnosti. Já jsem pro!!
 Evelyn1968,2děti 


Re: Stejnokroje ano!! 

(2.3.2005 18:45:31)
Stejnokroje ve školách by mi nevadily, ale myslím si, že některé děti si vždycky najdou záminku, proč se spolužákům posmívat. U syna ve třídě kluci oblečení zatím nesledují, ale předvádějí si mobily discmany apod. Naštěstí to není tak vyhraněné, aby třeba nekamarádili s tím, kdo mobil nemá, ale nevím, jaké to bude ve vyšších třídách.

E.
 Bibi* 


Re: Stejnokroje ano!!-soukromá škola 

(2.3.2005 18:51:20)
Chtěla bych popsat pár postřehů z prostředí soukromé základní školy.V jedné z nich učí i má švagrová.
1.neznámkuje se podle vědomostí či snahy,ale podle výše příspěvku rodičů,učitelky musí obhajovat své případné špatné hodnocení.
2.děti neznají jiné prostředí než MacDonald,KFC a dětské koutky v supermarketech.
3.děti v 1.třídě nikdy na vlastní oči neviděly živou kozu,koně či krávu
4.poměrně často se počurávají
5.nemají kamarády-do školy je rodiče vozí z různých koutů města,domů dojíždějí pozdě,nesmějí ven,neb se jejich rodiče bojí únosu.
V žádném případě se nechci dotknout rodičů,kteří chtějí pro děti to nejlepší a školu jim zaplatí,zároveň se umí dětem věnovat i ve volném čase.Nedostatek zájmu rodičů nenahradí ani nejlepší učitelé či nejdražší škola.Zdravím B.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Stejnokroje ano!!-soukromá škola 

(2.3.2005 19:17:16)
Takže to vypadá, že vlastně nemám na výběr. Když dám syna do normální školy, tak tam nebude zapadat, když ho dám do soukromý, tak taky ne. :o) Všude bude za exota. A na domácí výuku nějak nepomýšlím. Chudák kluk. :o)
 Jana 


Re: Stejnokroje ano!! 

(2.3.2005 19:16:27)
Kdybych byla dite, chtela bych ve skole nosit ty dlouhe cerne plaste, co mel Harry Potter.... ;o)

Nejake povinne forme "pracovniho odevu" do skoly bych se nebranila... pokud by to bylo neco praktickeho, lehce udrzovatelneho a nalezite variabilniho, aby deti v zime nemrzly a v lete se nepekly.
J.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Stejnokroje ano!! 

(2.3.2005 19:18:56)
...a hlavně, aby to nevypadalo jako pionýrské kroje... blahé paměti. :o)))
 Cockney 


Uniformy 

(2.3.2005 19:11:09)

Myslim si, ze pokud jsou uniformy zdravotne nezavadne, tak je to skvela vec. Neni to jen pro sblizeni ruznych socialnich trid (protoze napr. v USA i drahe prestizni skoly si muze dovolit i chudsi zacek). Uniformy jsou skvele prave z toho duvodu, ze nezatezuji zackovu mysl co by si jeste na sebe mel navleknout (pouze jak lze sukni zkratit na pripustnou miru :))). Myslim si, ze strach o druh mobilnich telefonu je hodne zatez ceska a snad uz jednou prestane. Skoly s uniformami, tak jak je znam ja, nemaji dovoleno s sebou do skoly nosit drahe veci. Je jasne, ze soc. rozdily budou zaci vzdy citit, protoze existuje take styk deti mimoskolni, ale uniformy jsou vhodnym moderatorem takovych rozdilu.
 Zuzana + kluk04 + holka06 


Re: Uniformy 

(2.3.2005 21:41:21)
Souhlasím. Děti ve školních uniformách jsem poprvé zažila ve Španělsku asi před deseti lety a připadalo mi to bezvadný. Pokud vím, i v Anglii nosí děti do školy uniformy (correct me if I’m wrong...). Vlastně nechápu, proč to u nás není. Za bolševika se nejspíš příslušnost k pionýru považovala za důležitější než příslušnost ke škole. A pak už nám to nějak zůstalo.

 Monika 
  • 

Re: Uniformy 

(3.3.2005 8:27:20)
Jsem proti uniformám. Nikdo mi je nedá zadarmo a kolik jich budu muset pořídit, když mi dcera většinou odrovná každý den jedno oblečení.
Holky budou muset nejspíš chodit v sukni po celý rok, to znamená i v zimě v třeskutých mrazech a akorát si uženou zánět močáku. Kluci naopak v létě budou muset nosit dlouhé kalhoty místo kraťasů.
Další hledisko je finanční. Počet oblečení se dětem nezmenší, odpoledne na kroužky, o víkendech a o prázdninách v uniformě chodit nebudou. Uniformy budou znamenat pro nás oblečení navíc a i kdyby nahradily nějaký ten kousek oblečení, bude jejich pořízení určitě dražší než oblečení ze sekáče, od vietnamců, či jiných levných obchodů (nikde jinde oblečení nenakupuji). Jak se budou řešit případy, kdy žák bude alergický na materiál použitý na uniformu (na vojně v takovém případě dostali modrou - manžel pár takových případů zažil).
A co učitelky, pochybuji, že všechny poznávají děti podle obličeje. Určitě je jich pár krátkozrakých (jako já) a děti rozlišují hlavně podle oblečení.
 Monika 
  • 

Re: Re: Re: Uniformy 

(3.3.2005 10:41:49)
Mám atopický ekzém a nesnesu na sobě jakýkoli materiál. Při nákupu oblečení si musím pečlivě vybírat (občas to nepoznám hned a tak mi leží ve skříni několik pro mne nepoužitelných kousků oblečení).
Dcera má rovněž atopický ekzém a tak se bojím, že pokud budou zavedeny uniformy a budou na ně použity pro nás nepřijatelné materiály, nebude jí moci nosit.
 Beruška9 


Re: Re: Re: Re: Re: Uniformy 

(3.3.2005 11:03:28)
Milado, myslíš tu školu pana Kellera tuším ,že někde v Babicích u Prahy? Ten jeho projek se mi moc líbil, a mám dojem, že ty nadané děti nemusí být jenom z DD, ale i ze soc. slabších rodin...

Takže se našel jeden bohatý jedinec, který je ochoten podělit se s ostatními o své zisky a dát nadaným dětem vzdělání, jen aby jich bylo více a více takovýchto škol!!!!

Znovu k uniformám, přeci jenom bych byla pro jejich zavedení, už jen pro setření sociálních rozdílů aspoň v oblečení a samozřejmě s vyjímkou pro děti s exemem a jinými problémy...Předpokládám, že by nikdo nenutil exematika nosit uniformu, která by mu nesedla a také si myslím, že by se uniformy určitě nešily z materiálů pro armádu a praní by bylo na rdodičích dítěte, kteří by určitě neprali v nějakých "odvšivovačích ovcí" jako armáda :-)!
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Uniformy 

(3.3.2005 11:06:49)
A pak by ten ekzematik byl nejen stigmatizován svým ekzémem, ale navíc i tím, že se odlišuje tím, co má na sobě :-(
 LAJ 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Uniformy 

(3.3.2005 11:14:24)
Přesně tak..odlišovaly by se tím, že nemjí uniformu. Navíc si nedovedu představit, že určitá skupina rodičů nažehluje dětem uniformy.. Děti by se odlišovaly třeba čistotou oblečení, šlo by to rozeznat hodně :o(

Navíc v tomto státě je potřeba investovat peníze do jiných věcí ve školství než do uniforem..
 Dáša 2 kluci+ holčička 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Uniformy 

(3.3.2005 11:47:34)
Uniformy to nevyřeší,je to o výchově v rodině.Mám 2 syny,jeden je v deváté a říká,že u nich ve třídě žádné kastovnictví podle oblečení nebo vybavení není.Asi se sešla dobrá parta.
Druhý je v páté a nedávno mi říkal,že se mu děti smějou,protože už čtyři roky nosí jedny kalhoty.Má jich samozřejmě víc,ale tyhle měl rád,tak je hodně nosil.Předtím výsměch kvůli pouzdra,že nemá každý rok nové.Bylo mi ho tak líto,je citlivý a já si ho vážím pro jeho skromnost.Co jsou to za lidi,kteří poměřujou ostatní podle majetku?
 Evelyn1968,2děti 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Uniformy 

(3.3.2005 11:58:14)
Dášo,
u syna to naštěstí není tak vyhraněné, zatím se sice děti rádi pochlubí něčím novým, ale nikdo se nikomu neposmívá. Nevím, proč to někde ty děti dělají, ale bylo to už když jsem já chodila do školy:o(.

E.
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Uniformy 

(3.3.2005 12:07:35)
Dášo, myslím si, že to závisí na tom, z jakých rodin jsou děti. Nevím proč, ale dcera /studuje první ročník střední školy/ říká, že na gymplu ve stejném ročníku jsou v jedné třídě děti tzv. normální /nekouká se na značky oblečení/ a v druhé třídě jiné /kdo nemá značku, jde mimo/. Holkám z této třídy se běžně říká anorektičky, protože debaty o přestávkách se točí jen kolem diet.
Dcera chodila na sídlištní ZŠ, kde byly i děti vysloveně chudé a nikdo se za svou chudobu nestyděl. Takže tam se tyto věci neřešili. A nebo je to také možná způsobeno učitelem. Nevím, ale je to smutné.
 Cocnkey 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Uniformy 

(3.3.2005 22:34:40)
Uniformy, tak jak je znam ja, rozhodne nefinancuje stat ani skola, ale rodice. Skola peclive hlida jestli jsou zaci cisti a maji pozadovane obleceni pri vstupu do skoly, takze i rozdilna cistota nehraje roli. Pozadovane obleceni nemusi rodice od skoly kupovat, ale mohou, obleceni je presne popsano jak ma vypadat.
 JaninaH 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Uniformy 

(3.3.2005 12:06:56)
Když už se tady objevila poznámka o internátním gymnáziu Open Gate, musím se přiznat, že mi vrtá hlavou, jak taková škola bude fungovat. Mají se tam totiž spolu vzdělávat na jedné straně nadané děti z DD a sociálně slabých rodin, na druhé straně děti z velmi bohatých rodin (školně pro začátek 47 000 Kč měsíčně). Přes týden si tam budou děti společně užívat luxusu, na víkend se pak vrátí každý do svého prostředí. Nevím, nevím, připadá mi to jako podivný sociální experiment.Poskytnout peníze na vzdělání nadaným dětem ze sociálně slabých rodin je bezpochyby chvályhodné. Ale proč poskytovat to vzdělání hned v luxusní internátní škole?
BTW nedávno jsem se dočetla, že soukromá základní škola pro výjmečně nadané děti, která byla založena z iniciativy rodičů těchto dětí na Praze 6, nedostala povolení MŠMT z toho důvodu, že škol je dost a s výjimečně nadanými dětmi by měli umět učitelé pracovat v rámci stávajících ZŠ. Tak proč Open Gate?
J.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Uniformy 

(3.3.2005 12:12:51)
JaninoH, nečteme stejné tiskoviny? :-)

Mám ale dojem, že ta zmiňovaná škola na Praze 6 měla víc problémů, i když to zdůvodnění MŠMT je samozřejmě hrozné. Ale pokud vím, tak měli pronajatou Pod Marjánkou jednu učebnu a do ní sehnali jednoho pedagoga a nějak se to dál nehýbalo z místa...že to bylo nějak tak na koleně udělané a nedozrálé. To jsem četla cca před rokem, když to zamítnutí bylo čerstvé. Pokud to tak skutečně bylo, tak škoda, že rok nepočkali a ten projekt víc nedotáhli. Ale myslím, že byli tlačeni právě tím, že syn zakladatele, pokud senemýlím, měl do té školy nastupovat, tak to chtěli rozjet za každou cenu hned...
 Prianka 
  • 

školní uniforma - aktuální problém 

(4.3.2005 13:04:35)
Na škole navštěvované mou dcerou je právě tento návrh v řešení. Diskuse mezi vedením školy a rodiči právě začala. Uváděné důvody jsou:
1) pocit hrdosti a sounáležitosti se školou - s tím souhlasím
2) identifikace při školních akcích (výletech)
3) soutěžení v tom, co si kdo obleče - s tím nesouhlasím, nemyslím, že je nutné aby mi někdo diktoval jak budu oblékat svou dceru. Ráda se obléká a nemyslím, že by to byla věc, v níž bych ji chtěla omezovat. Vyvíjí se tím i její individuální vkus a zároveň může o této věci samostatně rozhodovat (musí domýšlet, co si kdy a k jaké příležitosti má vzít na sebe...)
a řada dalších důvodů. Zároveň potírání sociálních rozdílů mi mezi dětmi soukromé mezinárodní školy připadá zbytečné... Navíc sociální rozdíly vždy byly a budou a děti tím, že zavedeme uniformy neochráníme - musí se naučit rozlišovat různá prostředí. Záleží zejména na pedagogovi. Nemohu souhlasit ani s názorem, že učitelky (krátkozraké) rozlišují děti dle oblečení.... kam to proboha ty vaše děti milá Moniko chodí???)

Nemohu se rozhodnout, zda se přiklonit k variantě s uniformou či bez - vyjádření příslušnosti se školou a pocit sounáležitosti se mi zdá správný a dítě jistě rozvíjí. Na druhou stranu mám pocit, že uniforma neřeší situace tzv. "Playtime", kdy si děti 3x denně chodí hrát ven na školní dvůr - teď v zimě by musela uniforma obsahovat i jakési oteplovačky.... Prostě jako ucelený oděv ke každodennímu nošení mám pocit, že není vhodná.
Nebráním se ovšem možnosti nošení uniformy na oficiální školní akce...apod. Prostě dle libosti a v některých případech povinně, ale stále....???
Pak se nabízí kolik vlastně triček budeme muset mít a sukní a kalhot, svetrů? Nedokážu si představit, že jedno triko má na sobě a druhé v pračce...
 Lida +2 
  • 

Re: Re: Re: školní uniforma - aktuální problém 

(4.3.2005 14:56:18)
Pettino,

co s tyce poctu - tak jak uz jsem zde drive uvedla, moje holky maji od vseho 2 - 2 tricka, 2 mikiny a ty porad dokola peru. Kdyz jedno uspini, dostanou druhe. Kdyz potebuje 3, tak bude mit 3 ( i kdyz mi neni jasne, proc by mely spinit 2 tricka za den? Zatim se nam to nestalo) ale to je individualni.

S tou pubertou mas pravdu. Holciny v UK opravdu sve uniformy nenavidi, ale zase na druhou stranu, je to pro ne dobre, protoze prave v puberte je dobre deti ponechat co nejvice "soustredene" na skolu. Ne na sebe, ne na kluky. Souhlasim, ze ruzne obleceni je ve skole jenom rozptyluje, oblekat se mohou po skole. Navic devcata jsou tady zvykla, ze maji uniformy, maji je temer vsichni, takze to berou jako soucast zivota, at se jim libi nebo ne. Proste princip je ten, aby se deti ve skole soustredily na vedomosti, sport, apd. a ne na sebe, na to, co maji ci nemaji na sobe. Ve skole, kam pujdou pozdeji predepisuji i barvu gumicek do vlasu, pokud maji dlouhe vlasy. Deti nesmi mit ani zadne nausnice, ci retizky apd.
 L+2 
  • 

Re: Re: školní uniforma - aktuální problém 

(4.3.2005 14:45:31)
Milado,

tak na tvoji otazky ti mohu odpovedet, jak to chodi v zahranici.

Statni skoly - tak ty vetsinou predepisuji pouze napriklad barvu kabatku (jako treba tmave modry 3/4tak), cerne polobotky apd. Pokud samozrejme jezdi na akce typu lyze, plavani, tak tam samozrejme ma kazdy svoje obleceni. Maji pouze obleceni na TV, ktere byva jednoduche typu cervene trenyrky, bile tricko a cvicky.


Soukrome skoly, a cim drazssi tim vice, mohou a predepisuji jednotne obleceni i na akce jako plavani, lyzovani apd. Ale, tyto skoly patri mezi ty opravdu velmi drahe a obleceni ve srovnani se skolnym neznamena vubec nic.


Jenom pro ukazku, pokud moje holky nemaji ve skolce "skolni" cepici, tak jim neni dovoleno jit na prochazku. Je to z bezpecnostnich duvodu. Podle cepice pripadne dite v davu rychle najdou.
 L+2 
  • 

Re: Re: Re: Re: školní uniforma - aktuální problém 

(4.3.2005 17:52:09)
Milado,
to s temi aktivitami na ZS v UK, to je trochu slozitejsi, protoze tady nemaji na toto jednotne smernice, a zalezi to spise na jednotlivych skolach. Jedine co vim, tak musi mit min. 2 hod. telocviku tydne a pak je povinne plavani na 1.vnim stupni (ale nevim jak dlouho). Ale UK obecne je na telocvik dost spatna. Ve statnich skolach deti moznosti moc nemaji a mimo se musi vsechno platit a je to drahe. Jina situace je na soukromych skolach, ty obvykle sport hodne podporuji a maji velmi dobra vybaveni. Zase na druhou stranu, do skoly, do ktere mozna moje holky pujdou maji kurzy jizdy na koni, a je to skola statni.


Ps. Ja nevim, jestli to souvisi s tim lyzovanim ve skole a nechuti. Ja si spise myslim, ze ty deti, ktere na lyze poprve postavila skola nelyzuji, jelikoz pokud by byl zajem (vetsinou podpora rodiny, zajem, talent) tak uz by na lyzich urcite staly a necekaly by az do 7me tridy. I kdyz ja se radim do vyjimek, ktere skola poprve postavila na lyze ve 13ti a v 19ti jsmem vylyzovala instruktorak. Pokud bych tu moznost zkusit si to nemela, tak bych mozna nikdy nelyzovala.
 Cockney 
  • 

Re: Re: Re: školní uniforma - aktuální problém 

(4.3.2005 18:29:29)
To je zajimave s tema cepicema, to se mi libi.
Ja si myslim, ze za obleceni se da vyhodit neomezene mnozstvi penez, zvlast pri kompetici pubertacek a to si myslim nektere z nas neuvedomuji. Ale neni to predevsim setreni penezenek rodicu, ale vychovny prostredek.
Napr. v US se prestizni a drahe skoly vyznacuji tim, ze prestiz se nemeri na mnozstvi penizku rodicu, ale napr. na to, kolik nositelu Nobelovy ceny nebo vyznamnych politiku, jejich skolu absolvovalo. Tudiz si zaky vybiraji i z nizsich soc. vrstev a davaji jim tucna stipendia. Proto mnohe maji uniformy. Takze prestiz a prestiz, u nas, bohuzel, se vic meri na ty penizky rodicu, kteri se neboji toho, ze by neodolali penezenkam ostatnich rodicu.
 JaninaH 


Re: školní uniforma - aktuální problém 

(4.3.2005 14:25:27)
Prianko,
hodně maminek se podle této diskuse ke školním uniformám přiklání, hlavně z praktických důvodů. Ale mně osobně by bylo nošení uniformy tak nějak proti srsti. Bohužel si ještě dobře vzpomínám na povinné nošení jiných "uniforem" - pionýrských a svazáckých krojů - jako vyjádření sounáležitosti k něčemu, co ve skutečnosti většina mladých lidí nenáviděla... Brrr, úplně mi naskakuje husí kůže, když na to pomyslím. Podle mého názoru by se pocit sounáležitosti se školou by se měl odvíjet od něčeho úplně jiného než jsou stejnokroje.
Ale to je můj názor, který nikomu nevnucuji.
J.
 Nelie 


školní uniforma - pozitivni zkusenost 

(5.3.2005 3:54:17)
Pracovala jsem ve skole, kde byla uniforma povinna plus moje dcera uniformu nosila. A nemohla jsem si to vynachvalit - na skolnich vyletech jsme meli prehled, kde jsou nase deti, zadne premysleni rano, co na sebe - nekteri ucitele prijimali casti uniformy na denni noseni. Bezove platene kalhoty ci sortky, svetlemodre tricko, tmavomodra mikina - uniforma byla velmi pohodlna a vypadala hodne "normalne". Na cely rok nam stacili 2 kalhoty, 2 sortky, 3 trika (ve stredu a sobotu se pralo a akorat to vyslo), 1 mikina. Ted jsme se prestehovali a po uniforme se mi moc styska.
 Gedzitka, Renda *20.3.2005 


Re: školní uniforma - pozitivni zkusenost 

(7.3.2005 17:49:37)
ve stredu a v sobotu se pralo? A to jako jste 2x tydne naplnila pracku skolnimi uniformami, nebo pekne postaru na valse? V tom pripade doufam, ze tricka/kosile nebyly bile, protoze po 3mesicich takoveto udrzby uz bych se na to obleceni nemohla ani podivat. Me teda tohle moc prakticke nepripada. Jo, kdyby to prali ve skole pro celou tridu, tak snad.

Ja jsem asi extremista, ale me se obvykle to co mam furt casem zhnusi. A plati to jak pro obleceni, tak pro jidlo a jine veci. (moji rodice se v oblikani vzdy chovali velmi pestre, ani otec si nevezme 2dny po sobe to same, ale treba s jidlem to byvalo slabsi - kazdou nedeli pecene kure a hovezi polivka s jatrovymi knedlicky se mi zhnusily do konce zivota. Obavam se, ze bilou halenku a kostkovanou sukni bych si uz v zivote neoblikla, pokud by byla drive soucasti skolni uniformy). Jak chcete v detech pestovat nejaky smysl pro vkus, kdyz si kazdy den vezmou to same tricko a ty same kalhoty? Pak se budete divit, ze desetilete slecny budou chodit zmalovane jak plakaty, protoze se budou chtit nejak odlisit.
 Nelie 


Re: Re: školní uniforma - pozitivni zkusenost 

(9.3.2005 1:18:19)
Gedzitko, ja nevim, jak casto peres - ja nemam problem 2x tydne naplnit aspon 2 pracky (a vice...) plus uniforma nebyla bila, ale modra / bezova, tudiz se to nemuselo vyvaret a vydrzela rok uplne fajn. Skoly s uniformou maji vetsinou i pokyny na make-up a vlasy, takze ani v tomto zadne vystrelky nejsou. Ted chodi dcera do skoly, kde nemaji uniformu - a holky jsou v 5. tride zmalovane a to, co si oblekaji, je obcas neuveritelne. Rozhodne bych radsi zpatky do uniformy...
 Olina 
  • 

Muklové 

(4.3.2005 14:28:03)
taky nemusej nosit sintry, když na to maj papír od doktora. Myslíš, že to bude ve škole přísnější než v krimu?
 Lída 
  • 

Re: Re: Re: Uniformy 

(3.3.2005 15:18:27)
Milado díky Lída
 L+2 
  • 

Re: Re: Uniformy 

(3.3.2005 13:20:35)
Moniko,

moje zkusenost z UK je ta, ze prave rodiny, socialne slabsi velmi vitaji to, ze jsou ve skolach uniformy. Prave proto, ze jejich deti by byly na prvnim miste sikanovany za to, jak chodi oblecene.

Uniformy nejsou obvykle o nic drazsi, nez prumerne detske obleceni, a u statnich skol spise na te dolni hranici. Naopak, vyrobci mohou ceny snizit, jelikoz se mu to vyplati (ma mnozstevni slevu, jelikoz tech uniforem vyrabi vice). Uniformy jsou obvykle 2 - jedna na leto a jedna na zimu, takze neni problem, proc by holky nemohly nosit tluste puncochace v zime?!?! To zalezi jenom na te skole, jak si to urci a jak se dohodne s rodici. Pokud se jiz najde rodina, ktera je opravdu velmi socialne slaba, prispevek na uniformu dostava formou kuponu ze socilanich davek.


Co se tyce alergii - uniformy jsou vyrabeny obvykle z prirodnich materialu a pokud ne, tak je tu vzdy alternativa - stejna bila kosile je bud bavlnena, nebo s prisadou syntetickych materialu, takze si rodic muze vybrat.

Moje holky maji uniformu uz ve skolce, a ja si to nemuzu vynachvalit. Maji bavlenene mikiny, bavlenena tricka, cepice (leto ksiltovka, v zime pleteny kulich), tasku na boty a prevleceni, zasterky. Na spodek mohou mit cokoliv dzinoveho - kalhoty nebo sukni, to je jedno. Zasterky a tasku mame jiz 2 roky stejne, to se koupilo jednou a naporad. A co se tyce mikiny a tricek - tak maji 2 od kazdeho, kdyz jedno uspini, mohu to vyprat a mezi tim si vezmou nahradni. Je to super. Protoze dokola peru to co maji a nemusim se vubec starat, co si vezmou rano do skoly. Kdyby chodily v civilu, tak verim, ze by musely mit obleceni minimalne dvojnasob. Bylo by mi trapne jim davat kazdy den stejnou vec. Mimochodem, i kdyz jsou male, tak ty 2 mikiny a 2 tricka uz maji vice nez rok (zakoupili jsme samozrejme o cislo vetsi) a ja si to opravdu nemohu vynachvalit, je to pohoda jak pro deti tak i pro rodice.
 Cockney 
  • 

Re: Re: Re: Uniformy 

(3.3.2005 22:42:28)
Naprosto souhlasim, spokojenost je na obou stranach a ta kazdodenni uleva pro rodice s oblekanim.
 janka 
  • 

škola od 9 - skvělé 

(3.3.2005 9:42:56)
Rozhodně bych byla pro, aby škola začínala až od 9 hodiny. Jsem učitelka a mně osobně nedělá vstávání zádné problémy, ale když se ráno první hodinu dívám na děti (mnohé z nich navíc dojíždějí z okolních vesnic), jsou unavené nevyspalé a minimálně tu první hodinu nejsou schopny se soustředit. Ještě horší je to,že několikrát v týdnu je výuka od 7 a to už jsou úplně ztracené hodiny. V současné době děti mají školu asi od 8 do 2. Stejně když končí kolem druhé, málokterý rodič je už z práce doma a děti jsou samy. kdyby přišli ze školy o hodinu později, nic by se nestalo, a mnohým rodičům by to vyřešilo otázku, co s dětmi, než přijdou oni sami z práce domů.
 ydney 


Skola na devet - parada:-) 

(3.3.2005 13:53:13)
Kdyby skola zacinala v devet hodin, bylo by to skvele!!! :-)))
Ja a ma kolegyne tim vstavanim vylozene trpime:-).
V nasem pedagogickem kolektivu :-p uz jsme se dostaly do reci:-).Hlavne starsi kolegyne nevericne krouti hlavou, kdyz opet my - mlade :-)- prichazime o 2 minuty pozdeji na ranni poradu. Uklidnujeme se tim, ze az budem stare, tak taky budem chodit vcas:-))))!!!

Ve tride v rannim kruhu se hrde hlasim, ze se mi nechtelo vstavat a s detmi se trumfujem, kdo je po ranu linejsi:-)
Vubec by mi nevadilo chodit domu o hodinu pozdeji.

Co se tyce stejnokroju - no, neeviim!!! Sikanovat se muze i ve stejnokroji a jeste se sikanujici schova v davu!!!
Ve stejnokroji neni zadna fantazie, zadna kreativita - jen nuda, stridmost apod.

U mne ve tride si deti treba barvi vlasy!!!Jsou sice teprve v pate tride, ale slusi jim to. Neni to nic poburujiciho.Jeste kdyby tak mely nejaky ten dred, at to neni tak diskofilni:-)).

 Eva, Evička 2,5 let 
  • 

Škola na devátou - nesouhlasím 

(4.3.2005 16:30:19)
Ze své praxe vím, že spousta rodičů chodí do práce od šesti a od šesti také dávají deti do ranní družiny. Tím pádem by tyto děti musely být v družině o hodinu déle!

S uniformami souhlasím, i když sociálně slabší by je zase měli např. z druhé ruky a také opět by mohli být terčem posměchu. Kdo chce psa být, hůl si vždycky najde (vezměte si Harryho Pottera)
 KACI 


Re: Škola na devátou - nesouhlasím 

(8.3.2005 11:28:15)
Nevyhody skoly od deviti pro pracujici rodice - naprosto souhlasim - viz muj prispevek.

Co se tyka uniforem, uniformy z druhe ruky tu nosi naprosto vsichni (UK), paradoxne cim bohatsi rodice, tim vic ma dite zaplatovanou uniformu ;-). Nova uniforma se tu obcas koupi detem kdyz jdou do skoly poprve, dale ale uz ne, protoze za prve jsou tu uniformy silene drahe a za druhe i ta nova vypada behem mesice jako z druhe ruky ;-))).
 Xantipa 
  • 

Re: Re: škatulkování 

(8.3.2005 12:40:29)
Nejde paušalizovat. Já také netvrdím, že děti, které jsou ve školce v 7 hodin nebo dřív, tak jsou týrané.
Je to diskuze o tom, že všichni nejsme stejní, ale přitom se nás všechny tzv. společnost snaží nacpat do řady, aby snad náhodnou někdo nevyčuhoval.
Tuto diskuzi chápu tak, že je potřeba dát šanci výběru všem. Škola od 9 hodin paušálně ne, ale chtěla bych mít na výběr. Protože já bych pro své děti školu od 9 hodin vybrala.
Pak se tady píše, jaké jsou to strašné nevýhody. A zase, jak pro koho. Mé rodině by škola od 9 hodin naprosto vyhovovala. A asi nebudu jediná, protože syna vodím do školky na 8,45 a učitelka se rozhodně nediví. Ale škola, to bude jiné.
Ale rozhodně bych nikoho nechtěla nutit chodit do školy od 9 hodin. Já můžu klidně pracovat od 9 nebo 9,30, ale mé dítě se MUSÍ zaškatulkovat. Moje dítě na výběr nemá a to, že to většině /možná/ vyhovuje, neznamená, že to je norma. Kdo tu normu vytvořil?
A to, že být skřivan je závislé na vůli a ochotě? Tak to protestuji. Možná že někdo se dokáže přizpůsobit a být takto variabilní, ale já tedy rozhodně ne. Vím to. Už dávno mi není 20 a moc dobře vím, co si můžu dovolit a co je pro mě naprosto nepřijatelné. A sebekázní bych se raději neoháněla. Já nejsem voják, jsem běžný člověk a daňový poplatník. Nechci mít život jako v kasárnách. V 5 hodin budíček, snídaně, výcvik /v našem případě práce/, oběd, zase výcvik, osobní volno a v 22 na kutě, protože vím, že zase budu v 5 ráno vstávat. O víkendu prospat celé dopoledne, protože je člověk stále nevyspalý. Všechno dělat s nechutí a hlavně proto, že to dělají všichni. Tak to ne. Kde je ta svoboda a demokracie? Ta možná platí pro mě, ale mé děti jsou pro společnost vojáci. Musíš, musíš, musíš..................
Tak tohle jsem jako dítě nesnášela a i teď při tom, když slyším slovo MUSÍŠ, se mi zvedá žaludek a mám kopřivku. Tohle slovo prostě nepoužíváme.
 Evelyn1968,2děti 


Re: Re: Re: škatulkování 

(8.3.2005 16:22:46)
Xantipo souhlas, moc pěkně napsáno:o).

E.
 Dana Novotná 3 dospívající děti 
  • 

škola od 9 

(7.3.2005 8:44:51)
Milá paní, já si zase neumím představit ukládat dítě ke spánku tak pozdě. Vždyť to není pro to dítě ani zdravé.
 Xantipa 
  • 

Re: škola od 9 

(7.3.2005 9:40:01)
Teď jsem trochu zmatená, protože nevím, na koho reagujete. Ale odpovídám, protože zřejmě reagujete na sovy. Z čeho usuzujete, že ukládat děti ke spaní na 22 hodinu je pro ně nezdravé. Konkrétně u mých dětí jde o jejich přirozený biorytmus, takže jakékoli posouvání kamkoli je pro ně nezdravé a nepřirozené. Čerpala jste z nějaké konkrétní publikace?
 Helena, dva kluci 
  • 

kdo je sova rodic nebo dite? 

(7.3.2005 14:27:56)
Zdravim vsechny !! Se zajmem jsem precetla diskuzi o tom, jak jsme pulka rano v sest mrtve a druhe pulce padaji hlavy v osm vecer do polivky.
Svorne jsme nadavaly /li/ na stareho mocnare..
No jo, ale co kdyz maminka je sova a dite skrivan ?Kdo chce skolu od deviti ? He !
Svorne jsme tu tvrdily, ze preucit se to neda. Co kdyz budeme mit jednoho potomka soviho a druhy bude v sest rano sedet na posteli a bude tuhej v osm vecer ? Uznavam, ze je to diskriminace tech, co vydrzi vecer vzhuru. Ale ja kdysi skrivan zase muzu nadavat,ze mi hezky filmy davaji tak pozde vecer, ze se nekdy nedoziju ani zacatku nebo umru pri prvni reklame. Pak jsem jeden cas byla sova /z donuceni, pamatuji si prisernou dobu, kdy jsem o pulnoci varila a zehlila ..NO a ted jsem i sova i skivanek.Sova jsem ve chvili, kdy rano vstavam,a skrivan jsme ve chvili, kdy je puldesaty vecer...
Hezky den Helena
 Xantipa 
  • 

Re: kdo je sova rodic nebo dite? 

(7.3.2005 16:36:09)
Heleno, nevím, zda je možné, aby děti stejné matky byly různé /myslím sovy a skřivani/. Zajímala jsem se o to, protože všechny mé děti jsou sovy, ale manžel se řadí ke skřivanům. Dětský lékař mi řekl, že to je návyk už od početí, takže narozením vlastně dítě pokračuje. U mně jsou děti sovy proto, že jsem vždycky pracovala v noci. Měla jsem rizikové těhotenství, takže jsem do práce nechodila. Ráno jsem byla úplně mimo, nemohla jsem ani chodit, natož myslet. Zato v noci mi bylo dobře, takže jsem byla vzhůru. Ostatně i jinak mi to prostě ráno nemyslí. Takže režim zřejmě svým dětem nastavujeme my matky. Asi.
Ale jestli máš jedno dítě sovičku a jedno skřivana, tak asi nemáš jednoduché to skloubit.
 Markéta, čtyři děti 
  • 

Re: Re: kdo je sova rodic nebo dite? 

(8.3.2005 1:37:16)
Tak jsem zase jednou vyhověla své soví nátuře, čtu si tady příspěvky a ráno mi bude ouvej. Na základě zkušenosti sama se sebou i se svými dětmi také tvrdím, že biorytmy jsou vrozené. Mám dvě děti sovy a dva skřivany. Nejstarší coby batole prohlásila vždy po večerníčku "hají" a odkráčela dobrovolně do postýlky, zato v pět ráno chtěla vstávat. Teď je jí patnáct a samozřejmě to není takhle extrémní, ale když je unavená, jde klidně v osm večer do postele. Ráno vstává bez problémů, ani nepotřebuje budíka.
O rok a půl mladší syn, vychovávaný předpokládám obdobně, už celá léta usíná mezi jedenáctou a dvanáctou večer, přestože jsem dlouho trvala na tom, aby nejpozději v devět byl v posteli. Vždy si nějakou dobu četl, pak zhasnul, ale když jsem se šla kolem 11. na děti podívat, byl vždycky ještě vzhůru. Teď už čas jeho odchodu do postele vůbec neřeším, protože ale musí vstávat do školy, je každý pátek úplně vyřízený a v sobotu prospí celé dopoledne. Mladší syn má na odlišnou "spánkovou orientaci" nárok, je nevlastní. Je to skřivan, u kterého jsem postupně rezignovala a nechala ho dívat se ráno mezi 5. a 7. v televizi na cokoliv, protože já prostě v tuhle dobu nejsem při smyslech. No a nejmladší dcera je sova, do školky vzdálené 10 minut pěšky jsme také pravidelně dobíhaly s vyplazeným jazykem na půl devátou a vstávání do školy v 7 ráno považuje za největší životní křivdu. Je fakt, že vymyslet víkendový program, který by vyhovoval všem, je někdy náročné, ale při troše snahy to vždy nějak dohromady dáme.
 KACI 


Skola od deviti - a co takhle realita! 

(8.3.2005 10:31:54)
No ja bydlim v UK a jako pracujici rodic jsem zrovna se zacatkem skolky v devet hodin mela velke problemy, protoze to znamenalo dostat se do prace az na 9:30. A to jeste ne vzdy (zasvecenci urcite vedi, jak tu funguje doprava). Jinak muj syn neni zrovna velky spac, chodi spat kolem 7:30 - 8:00 a rano je kolikrat vzhuru uz v 6:30, takze v dobe skolky mel v devet hodin rano uz velkou cast dne za sebou ;-).
Ted syn chodi uz do skoly, kde musi byt mezi 8:00 - 8:30 a to je pro me daleko jednodussi, protoze jsem v praci vcas. Jedeme do skoly asi 20 minut, vstavame v 7 a vetsinou je to syn kdo budi nas, ne naopak ;-).

Jinak uniformy jsou naprosto skvele, nejenom ze vyresi problemy znackoveho obleceni, oni totiz vyresi problem obleceni vubec, protoze kdyz deti chodi od pondeli do patku v uniforme, tak potom toho obleceni potrebuji uz opravdu malo, jen odpoledne popr. na nejake sportovni aktivity + weekend.
Muj syn ma od doby co chodi do skoly nesrovnatelne mene obleceni (a stejne ho neunosi) nez kdyz chodil do skolky (to nosil svoje obleceni + zasterku).
 IlonaK2+Verunka+Ondrášek 


Má to i své negace 

(8.3.2005 19:29:58)

Zažila jsem si stejný systém v Anglii. Také moje "maminka" argumentovala tím, že se stírají rozdíly. Problém ale byl, že každá škola měla jinou uniformu a podle ní se dalo poznat, do jaké školy dítě chodí. A děti nechodily do nejbližší školy. Chodily do školy, kterou si rodiče mohly finančně dovolit. V obyčejných státních školách (myslím, že státních), dokonce nemusely uniformy mít, stačilo mít např. tmavé šaty, bílou košily.

Vstávání později má taky svá proti. Děti se vracely většinu roku ze školy za tmy, nestíhaly žádné jiné zájmy, udělaly si úkoly a byl večer. Např. hodiny hraní na hudební nástroje musely navštěvovat o víkendech.

Nerada oponuji, ale nic není tak černobílé. Doufám, že budu správně pochopena.
 Monika 
  • 

ANI UNIFORMA NENÍ ZADARMO 

(10.3.2005 14:10:32)
Ahoj všichni,

ráda bych se s Vámi podělila o své zkušenosti s nošením uniforem, protože jsem byla 1 rok jako au-pair v Anglii v rodině se 3 dětmi školního věku.
Děti, obzvláště dívky, jsou chytré a moc dobře si všimnou kvality oblečení. Takže moc dobře věděly, kdo ze třídy nosí uniformu od Marks and Spencer a kdo jí má zděděnou po starším sourozenci nebo sousedovi. Dalším důkazem movitosti rodičů bylo auto, kterým je rodiče vozili do školy. Také se děti po škole navzájem navštěvovaly a viděly vybavení domácností.
Takže uniformy všechny problémy nevyřeší.
 Pavlína F., dvě děti 9 a 5 
  • 

Souhlasím 

(21.4.2005 11:26:33)
S Vámi uvedenými australskými argumenty rozhodně souhlasím. Naše děti mají školu cca od půl deváté ( v devět začíná výuka)a budí se v přiměřený čas bez problémů sami. Nosí stejnokroj ve formě tričko s krátkým rukávem a mikina v několika barevných kombinacích. Tím odpadá nejen srovnávání s ostatními dětmi, ale i každodenní dohadování o tom, co na sebe. Domnívám se, že v "západních zemích" pomáhá uniforma i k vytvoření si vztahu ke své škole. Zní to asi pateticky, ale přesto si myslím, že na tom něco je. Bohužel jsou v nás uloženy vzpomínky na "podobné" snahy z éry pionýrských krojů a tak si myslím, že cesta k tomutu přístupu budu v u nás dlouhá.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.