| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Už je to tady. Už toho mohu nechat

 Celkem 70 názorů.
 Líza 


Co mi vadí 

(27.1.2005 9:34:09)
Valsto, asi si mě nepamatuješ, připomenu jen Killarney tuším 1994. Tehdy jsem měla pocit, že pomáháš připraveným lidem, kteří chtějí někam dojít.
Dnes mám ale dojem, že jdeš násilím a tak trochu vidím rétoriku, která se od klasických porodníků neliší...by´t účel je jiný. Je mi z toho trochu smutno.
" Jen mám pocit, že přirozené porody ve svých knihách (Nová doba porodní, a naposledy Návod na použití člověka) a článcích propaguji již tak dlouho, že by se toho mohly ujmout přímo "zainteresované" ženy.
Neustále mne překvapuje, jak málo se většina žen snaží sama si najít ty správné informace v tom správném čase. Nejen na počátku těhotenství. A jak řada žen jakoby přestala umět číst.
stát a média za vás tu práci neudělají. O svůj život, své dítě, se musíte postarat samy.
že ženy nečtou, nevšímají si, a míjejí tak pro ně životně důležité okamžiky. Nechápu, že nechápou, jak by to pro ně mohlo být - životně - důležité!"
Vlasto, myslím, že nechápeš ty, jak důležité to pro ženy je. Podceňuješ je. A jestli nejsou tam, kde ty bys je chtěl mít, není to spíš tvůj problém než jejich?
 Janijaja 


Re: Co mi vadí 

(27.1.2005 10:23:02)
Nechci nic rikat, ale u nas na vsi na vyvesni plose urcite zadny letacek neni. Kdyz clovek nevi, kde infos hledat, opravdu neni snadne je najit. Ale treba by par lidi stacilo jen "trknout" o kousek vic!!
 Konstanta & 3 raraši 


Vazeny pane Marku, 

(27.1.2005 12:20:11)
Vazeny pane Marku,
troufam si rict, ze cist pomerne umim a ze patrim to stredniho proudu uzivatelek internetu, ktere se po informacich tohoto typu vylozene nepidi, ale na druhou stranu je zase jentak neminou bez povsimnuti. Stezujete si, ze mate malo prihlasenych ucastnic Vasich prednasek... ale treba ja slysim o Vami zminovane prednasce prvne. Neni tedy chyba i na Vasi strane, resp. strane organizatoru? Domnivam se, ze propagace neni tak velka, jak tu naznacujete.
Take zapominate na to, ze ne kazda zena ma pristup k internetu, resp. pristup bezproblemovy. Krom toho, za to, ze Vase kniha je spatne dostupna, urcite nemuze neochota cist vasich potencialnich ctenarek - z Vasich slov mam dojem, ze jste tohoto nazoru.
Priznavam, ze jsem patrila mezi ty, ktere Vas predchozi clanek nedocetly, byl na muj vkus totiz prilis zmateny a nezlobte se na mne, osocujici.
Myslim, ze prirozeny porod je mozny i v porodnici, prestoze bych, pokud bych byla zdrava, vazne uvazovala o porodu doma. Musim ale rici, ze prestoze mam k poporodni peci v porodnici u Apolinare radu vytek, tak vlastni porod probehl az na nastrih podle mych predstav - bez jakehokoli nuceni k cemukoliv, bez medikace, s jidlem i pitim podle meho prani. Je to mozna zasluha i Vasich dlouhodobych snah. Kazdopadne bych chtela rici, ze bych nestavela do protikladu porod v porodnici a porod doma/porodnim dome. I porod v klasicke porodnici se muze blizit vysnenemu idealu prirozeneho porodu.
Preji mene zatrpklosti a vice zivotniho optimismu a dekuji za Vase snahy.
Konstanta
 Martina, 28. týden 
  • 

dostupnost knihy 

(27.1.2005 19:28:35)
Nejsem přesvědčená, že nářky, že je knihä pana Marka špatně dostupné, jsou zcela na místě. Já jsem na ni zatím narazila v každém knihkupectví. Na rozdíl od mé nejoblíbenější knihy Co čekat v radostném očekávání, kterou považuji za nejlepšího průvodce těhotenstvím, kterého jsem zatím viděla. A že už jsem toho viděla.
 Eva K,6 tt 
  • 

Re: dostupnost knihy 

(1.8.2005 15:12:53)
V Praze ji mají v Knihkupectví na statku, Klapkova 2. Specializují se na rodiče a děti. Kromě jiné odborné literatury.

Eva
 Anouk 


Re: Co mi vadí 

(27.1.2005 17:52:43)
Vážený pane Marku,
možná se mi nedostává inteligence, ale měla jsem problém pochopit „o co Vám jde“ již v předchozím, nedávném článku.
Tentokrát jsem však upřímně zmatena.

Lámete nad námi, ženami hůl?

Svou drastickou propagací té JEDINÉ SPRÁVNÉ CESTY děláte negativní reklamu nejen sobě a svým knihám, ale nejsem si jistá, zda se Vámi (z nedostatku aktivity) osočované ženy chytnou za nos a poběží se zúčastnit Vašich přednášek. Věřím, že spousta z nás je Vám za Vaší práci vděčná, mě osobně byla Vaše kniha Nová doba porodní v době mého těhotenství přínosem. Tak jako spousta dalších knih. Odentův Znovuzrozený porod mne doslova nadchl nejen svým obsahem, ale i rozhodnutím autora-porodníka ze svého postu odejít a přenechat porod ženám. Beze křiku a spílání nad jejich nevděčností, neinformovaností a neschopností získávat informace.

Nebuďte za nás prosím smutný, nepodceňujte nás, věnujte se nadále své záslužné činnosti a věřte, že si Vás ty co je zmiňovaná problematika zajímá najdou.

Pokud je vše tak jednoduché a stačí „Jen správně porodit a vědět proč a jak.“ - nepřipravila jsem já osobně svému synovi nijak světlou budoucnost. Informace jsem měla, vnitřní přesvědčení také, dělala jsem vše jak nejlépe jsem uměla, vykročila jsem… Před těhotenstvím jsem prošla regresí, homeopatickou léčbou, psychoanalýzou….
„Přirozený porod“ skončil operativně, velmi jsem tím trpěla a bojovala s pocitem, že jsem zklamala a jak moc jsem svému synovi ublížila. PA a propagátorka přirozených porodů u které jsem hledala útěchu a povzbuzení mi suše oznámila, že takový případy jako já zná, že jsem měla příliš lehkou 1.dobu porodní a proto to ve finále nezvládla. Prý to až tak moc bolet nemohlo a já mám určitě nějaký vnitřní bloky, které jsem si měla vyřešit ještě před porodem. Je to moje chyba.

Pokud se pro někoho stane jeho cesta tou jedinou správnou, může lehce sklouznout k pohrdání nejen těmi kdo nejsou ochotni ho následovat, ale i těmi kdož na této cestě klopýtli. Dobrá myšlenka jíž se zpočátku rozhodl „sloužit“ se pak může stát modlou a její uctívání fanatismem.
Podruhé to zkusím zase „přirozeně“, protože jsem přesvědčena o tom, že by to tak mělo být a protože této myšlence v mých očích neuškodili ani její fanatičtí propagátoři.

Nicméně Vám osobně pane Marku děkuji za Váš přínos k této problematice.
 Jitka 
  • 

Re: Co mi vadí 

(28.1.2005 9:23:35)
Lizo, souhlas.
p. Marek ma opacne nazory, nez porodnici, ale tehotnou a rodici zenu vnima uplne stejne, jako nesvepravnou bytost.
P. Marek mel jedinecnou prilezitost, tady na rodine, prezentovar sve nazory. Misto toho jsme si precetli dva "ufnukane" clanky. U prvniho clanku bych uvitala radsi polemiku s p. doktorem, nez popis jeho macho vlastnosti. A druhemu clanku uz nerozumi vubec, pokud byl myslen jinak, nez "fnukani" na tim, jake jsou zeny nechapajici. Tak ze, ja ac se radin mezi domorodky, si budu hledat informace jinde.
 schamka + krakeni 


Čo vadí mne 

(28.1.2005 10:07:22)
Stotožňujem sa s názorom, že p.Marek používa rovnaké (alebo velice podobné) metódy ako testosterónoví pôrodníci... :o(

Pri predošlom článku som nevedela presne definovať, čo mi vadí, ale pri prečítaní tohto rozhovoru mi to docvaklo. Je to tá plytkosť, čiernobielosť názorov: dieťa v kočíku reve - dieťa v šatke spokojne vrní, a podobne o ženách - tá, čo nečítala jeho knižku, nehľadá informácie je pasívna a hlúpa, tá, čo čítala je opak. Súhlasím s tými, čo ich to uráža, áno, uráža to aj mňa.

Patrím medzi domarodky (aj keď sa Daniel nakoniec narodil v nemocnici) a už pred tehotenstvom som mala toho o tehotenstve a pôrodoch načítaného dosť. V určitom momente som si dokonca povedala, tak dosť, nejdem robiť doktorát z pôrodníctva :o) Knižka p.Marka sa tak do "užšieho výberu" nedostala (ono ju tu ani nemajú a nie je to skutočne moja nechuť pátrať po informáciách).

Ja som nakoniec pochopila, že netreba do detailov poznať, čo môže pri pôrode nastať, aké všetky možnosti tíšenia bolestí existujú (prirodzené i medikamentózne), atď, atď. Dôležité je (podľa mňa) niečo vedieť o pôrodnom procese a najmä si urobiť jasno, ako si to predstavujem ja. Ako si myslím, že sa budem cítiť dobre, ako si myslím, že sa budem vedieť uvoľniť, za akých okolností sa budem cítiť bezpečne,...

Niektoré v tejto diskusii p.Markovi ďakujú za odvedenú prácu. Neviem, nakoľko diskutoval s pôrodníkmi o zmene systému a o tom, aby sa pripustila pestrosť možností. Ale ak s nimi diskutoval spôsobom, akým sa v poslednom čase prezentoval na tomto portáli, tak ženám robí skôr medvediu službu. :o( Neviem si predstaviť človeka, ktorého by týmto spôsobom presvedčil a pozitívne motivoval.
 Ilona 
  • 

Re: Čo vadí mne 

(28.1.2005 10:34:34)
Schamko,naprosto souhlasím. Tímto způsobem nikoho nepřesvědčí.Kromě toho se opravdu zdá, že pan Marek je jako uvzetkané dítě. Argumentovat nedokáže, alespoň tady ne. A ještě něco-a to si uvědomme všechny!!!-pan Marek si tímto způsobem-psaním knih,pořádáním seminářů atd.-vydělává! Takže to není žádná charita pro maminky, obětavost zadarmo apod. Obchodník je tedy velmi špatný a to oststní posuzovat nechci, protože mne to ani nezajímá.
 Ilona 
  • 

Re: Čo vadí mne 

(28.1.2005 10:34:46)
Schamko,naprosto souhlasím. Tímto způsobem nikoho nepřesvědčí.Kromě toho se opravdu zdá, že pan Marek je jako uvzetkané dítě. Argumentovat nedokáže, alespoň tady ne. A ještě něco-a to si uvědomme všechny!!!-pan Marek si tímto způsobem-psaním knih,pořádáním seminářů atd.-vydělává! Takže to není žádná charita pro maminky, obětavost zadarmo apod. Obchodník je tedy velmi špatný a to ostatní posuzovat nechci, protože mne to ani nezajímá.
 Apolena. 


Re: Čo vadí mne 

(30.1.2005 22:42:49)
Schamko,
technická připomínka - ta příhoda se skutečně stala, stala se totiž mně. Jen s drobným rozdílem - pokud se pamatuju, tak Anička spokojeně nevrněla, ale spokojeně chrněla.
A připadala mi opravdu naprosto absurdní - to dítě fakt zoufale řvalo, až chraptělo. Maminka šla pravděpodobně s babičkou, bavily se a na dítě vůbec nijak nereagovaly. I proto mi přišlo tak uhozené, že litovaly Aničku - která ovšem byla (a pořád je) velice v pohodě.
 schamka + krakeni 


Re: Re: Čo vadí mne 

(1.2.2005 9:59:52)
Sylvi,
a preto, ze sa stala tebe su teraz vsetky "kocikove" maminy zle, co nechavaju deti vyrevat? Ja myslim, ze nie. A na toto som poukazovala. Neda sa to generalizovat, ze zena, co pouziva kocik je zla mama, ktora necha dieta revat o dusu. Ale p.Marek to robi. ;o(
 Apolena. 


Re: Re: Re: Čo vadí mne 

(1.2.2005 11:45:08)
Schamko,
no jasně, že ne, jen že ta naprosto konkrétní situace byla fakt absurdní a ta dotyčná mamina zřejmě vycházela z opačné úvahy - totiž že dítě v šátku prostě nemůže být spokojené, jen se tak zatvrzele a zákeřně tváří - nikdy nepochopím, proč litovala spokojeně spící pohodové dítě.
Ano, jsou to dva protipóly. Pravda většinou bývá někde uprostřed. A já se musím přiznat, že tyhle "názory z druhé strany" mám trochu zlomyslně ráda - vždycky si vzpomenu, kolik lidí se do mně naváželo a nadávali mi, protože jsem porodila doma. Jen proto, že jsem se rozhodla jinak. Pan Marek prezentuje právě ten opačný názor. A ejhle, ti, kteří si s takovou chutí bouchnou do domorodek, jsou najednou pohoršení - najednou se jim totiž děje to, co dosud dělali oni. Najednou je kritizuje někdo za to, že se rozhodli podle svého nejlepšího uvážení (ale to já přece taky, že).
To není o tobě, Schamko, znám tvé názory z podobných diskuzí. To jen že ten článek byl opravdu trochu dovedený do extrému, ale je to zajímavý protipól zastánců sktriktně lékařsky vedených porodů.
A jak už jsem psala - pravda bývá většinou někde uprostřed.
 schamka + krakeni 


Re: Re: Re: Re: Čo vadí mne 

(1.2.2005 17:21:22)
Vidis, takto som sa na to nepozerala (Najednou je kritizuje někdo za to, že se rozhodli podle svého nejlepšího uvážení )
Ale je pravda, ze mne chyba ten rozmer, ze by som musela kade chodim obhajovat porod doma. Nastastie, holandsky liberalizmus ma aj svoje vyhody ;o)
Ale som nazoru, ze sa nema ludom robit to, co nechcem, aby oni robili mne. Resp. ak nejake chovanie povazujem za blbe, tak sa k nemu nerada uchylim, len aby videli, ake to je z tej druhej strany (aj ked je to urcite presvedcive)

Ale aby som sa vratila k povodnej teme. Mne sa zda takato, nazvem to plytka kritika, trosku mrhanie silami. Ono to nikoho v tych porodniciach nepresvedci k trosku ustretovejsiemu postoju. To ma velmi mrzi. Pretoze mam pocit, ze aj tak maju ludia v CR (a pripadne aj v SR) domarodky za militantne feministky ;o) Aspon taky mam dojem z diskusii napriklad tu. Ked sa k tomu prida este takyto (podla mna) velice nevydareny clanok, tak nas nami "zlomia hul".
Prirovnam to k hladaniu prace v zahranici. Nestaci, ze som dobra ako domorode obyvatelstvo. Ja musim byt dvakrat tak dobra, aby ma zobrali, a musim ich presvedcit v ich jazyku a ich sposobom - blizsia kosela ako kabat. To iste plati v dialogoch s porodnikom - nestaci, ze som presvedcena, ze bezproblemove porody nemusia do nemocnice, ale ja musim vediet presvedcit a motivovat tych, ktori o tom mozu rozhodnut. To sa ale opisom "zlych" vlastnosti porodnikov neda.
Ked poviem porod doma, zakonite porodnik povie komplikacie. Na to ja nesmiem zacat hovorit, aky je to testosteronovy jedinec, ale musim povedat, ano komplikacie, ale takto a takto sa to da zariadit.
Neviem, ci to viem dobre vysvetlit. ;o(

Inak by si mala dojst do NL - na mna sa aj dochodkyne, ked mam Danka v satke, usmievaju a hovoria, ze mu je dobre pri mame v teple ;o)

No ale uz moc kecam, ze? ;o)
 Apolena. 


Re: Re: Re: Re: Re: Čo vadí mne 

(1.2.2005 22:10:30)
Právě že to jinak vypadá z Čech a jinak z Holandska.
Já jsem taky občas potkala někoho, komu se Anička v šátku líbila. Tohle byl opravdu extrémní příklad.
No a k porodům, ať jsou kdekoliv. Já nehodlám řešit, co s komplikacemi při porodu doma, ani jak vypadá porodník. Já se chci svobodně rozhodnout, kde a za jakých podmínek porodím, a protože celý život platím zdravotní pojištění, tak předpokládám, že i mně bude péče při porodu hrazená.
Nic víc, nic míň.
 Misa3 


Re: Co mi vadí 

(28.1.2005 16:35:51)
Lizo, naprosto s tebou souhlasim,take mam pocit, ze autor je trochu mimo...Proste se snazi ziskat zeny pro svou myslenku, ktera je vsak vhodna a prijatelna jen pro nekoho. Muzeme lidem radit( tedy nejlepe jen tehdy pokud se o nejake rady zajimaji) ale v zadnem pripade jim nesmime svuj nazor vnucovat. Spis zduraznit klady a zapory ale v zadnem pripade na odpurce svych nazoru neutocit( pokud si s tim nezacali). Nelze dost dobre nazvat zeny neoucitelnymi analfabetkami(no dobre, takto doslova to ve clanku neni, ale jde jen o eufemisticky opis tehoz) jen proto, ze porod v nemocnici pod vedenim porodniku muze mnoha zenam pripadat vhodnejsi. Zvlast prvorodicky nemaji dost zkusenosti s tim co je normalni a co ne a proto celkem pochopitelne nechavaji vedeni porodu a odpovednost z toho plynouci na porodnich asistentkach. To co se tu obcas objevuje, hrube a nelaskave chovani sestrer, PA a lekaru k rodickam i detem jsou snad jen skutecne vyjimky, proti kterym se rodicky pochopitelne brani a protestuji. Abych to shrnula, clovek se musi umet smirit s tim, ze jeho myslenka neni tak prevratna jak by se zdalo a nechat vecem volny prubeh. Nabidnout maximum informaci, ale nevnucovat urcite reseni jako jedine mozne. Je to trochu o vyspelosti autora a o jeho sebevedomi. Napsala jsem x clanku a uvah o Ucelu a praci center proti bolesti i o tom ze v nasi republice je bolest u mnoha nemocnych spatne lecena a mnoho lidi zbytecne trpi. Kdyz jsem se podivala na web objevila jsem tam krajni nezajem o Centra pro lecbu bolesti a musela jsem se tedy smirit s tim, ze mnoho lidi preferuje to ze musi snaset casto i nemale bolesti, protoze maji z Center strach, nevedi co by je tam cekalo a pokud to vedi mohou trpet farmakofobii(tedy patologickym strachem z leku) A tehdy jim musim dat na vybranou, zduraznit vyhody ktere Cetra pro lecbu bolesti prinaseji( vyssi kvalita zivota moznost se dal venovat svym konickum a vubec zivot celkove projasneny a zbaveny bolesti), ale priznat i nedostatky( mozne poskozeni ledvin, jater a kostni drene). Rozhodne bych nerekla ze autor o voze a ja o koze, protoze rozhodne shodna myslenka tam je. Takze mohu jen radit ale to co s mou radou druzi udelaji uz neovlivnim a ani bych se o to nemela snazit. Podoba se to prilis manipulaci. take bych mohla naspat, ze se lide, s bolestmi uz v pocatcich nezajimaji o lecbu, ze by si meli o veci vic nacist a snazit se porozumet, ale co kdyz je to pro ne z urcitych duvodu neprijatelne? Co kdyz tyto uvahy v nich vzbuzuji strach, ktery nejsou sto prekonat? U rodicek je to podobne, pokud lekarum a PA veri a zda se jim lepsi kdyz za jejich porod prevezmou odpovednost lide, zkuseni a navic i vstricni a ochotni( jak jsem uz psala neberu v uvahu zdravotniky, kteri matkam i detem svou nedbalosti nebo cynismem ublizuji a doufam, ze je jich jen velice malo), proc proto ze se tyto zeny takto rozhodly je nejak urazet a jejich nazor mit za nespravny. Jiste o tom premyslely a pokud k tomuto zaveru dosly je spravny PRO NE. je to tak pracne se smirit s myslenkou, ze proste pro kazdeho muze byt spravne neco jineho? Rozhodne nejde o inteligenci, ale hlavne zkusenost, pozitivni kontakty se zdravotniky behem tehotenstvi atd.
 Misa3 


Re: Co mi vadí 

(28.1.2005 16:42:34)
Lizo, naprosto s Tebou souhlasim, take mam pocit, ze autor je trochu mimo...Proste se snazi ziskat zeny pro svou myslenku, ktera je vsak vhodna a prijatelna JEN PRO NEKOHO. Muzeme lidem radit( tedy nejlepe jen tehdy, pokud se o nejake rady zajimaji) ale v zadnem pripade jim nesmime svuj nazor vnucovat. Spis zduraznit klady a zapory, ale v zadnem pripade na odpurce svych nazoru neutocit( pokud si s tim nezacali). Nelze dost dobre nazvat zeny nepoucitelnymi analfabetkami(no dobre, takto doslova to ve clanku neni, ale jde jen o eufemisticky opis tehoz) jen proto, ze porod v nemocnici pod vedenim porodniku muze mnoha zenam pripadat vhodnejsi. Zvlast prvorodicky nemaji dost zkusenosti s tim, co je normalni a co ne a proto celkem pochopitelne nechavaji vedeni porodu a odpovednost z toho plynouci na porodnich asistentkach. To co se tu obcas objevuje, popisy hrubeho a nelaskaveho chovani sestrer, PA a lekaru k rodickam i detem, jsou snad jen skutecne vyjimky, proti kterym se rodicky pochopitelne brani a protestuji.

Abych to shrnula, clovek se musi umet smirit s tim, ze jeho myslenka neni tak prevratna, jak by se zdalo a nechat vecem volny prubeh. Nabidnout maximum informaci, ale nevnucovat urcite reseni jako jedine mozne. Je to trochu o vyspelosti autora a o jeho sebevedomi. Napsala jsem x clanku a uvah o ucelu a praci Center proti bolesti i o tom, ze v nasi republice je bolest u mnoha nemocnych spatne lecena a mnoho lidi zbytecne trpi. Kdyz jsem se podivala na jeden web, objevila jsem tam krajni nezajem o Centra pro lecbu bolesti a musela jsem se tedy smirit s tim, ze mnoho lidi preferuje to, ze musi snaset casto i nemale bolesti, protoze maji z Center strach, nevedi co by je tam cekalo a pokud to vedi, mohou trpet farmakofobii(tedy patologickym strachem z leku). A tehdy jim musim dat na vybranou, zduraznit vyhody, ktere Cetra pro lecbu bolesti prinaseji( vyssi kvalita zivota moznost se dal venovat svym konickum a vubec zivot celkove projasneny a zbaveny bolesti), ale priznat i nedostatky( mozne poskozeni ledvin, jater a kostni drene). Rozhodne bych nerekla, ze autor "o voze a ja o koze", protoze rozhodne shodna myslenka tam je. Takze mohu jen radit, ale to co s mou radou druzi udelaji, uz neovlivnim a ani bych se o to nemela snazit. Podoba se to prilis manipulaci. Take bych mohla napsat, ze se lide, s bolestmi uz v pocatcich nezajimaji o lecbu, ze by si meli o veci vic nacist a snazit se porozumet, ale co kdyz je to pro ne z urcitych duvodu neprijatelne? Co kdyz tyto uvahy v nich vzbuzuji strach, ktery nejsou sto prekonat? U rodicek je to podobne, pokud lekarum a PA veri a zda se jim lepsi, kdyz za jejich porod prevezmou odpovednost lide, zkuseni a navic i vstricni a ochotni( jak jsem uz psala neberu v uvahu zdravotniky, kteri matkam i detem svou nedbalosti nebo cynismem ublizuji a doufam, ze je jich jen velice malo), proc jen proto, ze se tyto zeny takto rozhodly, je nejak urazet a jejich nazor mit za nespravny. Jiste o tom premyslely a pokud k tomuto zaveru dosly, je spravny PRO NE.

Je to tak pracne se smirit s myslenkou, ze proste pro kazdeho muze byt spravne neco jineho? Rozhodne nejde o inteligenci, ale hlavne zkusenost, pozitivni kontakty se zdravotniky behem tehotenstvi atd.
 difo 
  • 

Re: Re: Co mi vadí 

(8.2.2005 7:39:35)
No vidíš Mišo, já například o Centrech proti bolesti slyším teď poprvé. Asi nestačí jen tiše říct "Ono to jde i jinak".
 Alena,2 děti 
  • 

Asi z jiného soudku 

(27.1.2005 11:58:52)
Mě konkrétně dost vadilo odsouzení ze strany ostatních maminek za to,že jsem si nepřála tatínka dítěte u porodu.Prostě jsem ho tam nechtěla,ani s prvním,ani s druhým dítětem.Druhý porod byl pro mě záležitostí na kterou vzpomínám ráda a to jsem rodila zcela klasicky v okresní porodnici.Ale dvakrát jsem měla štěstí na službu konající personál,s kterým jsem si rozuměla.
 HonzaB 
  • 

Re: Asi z jiného soudku 

(27.1.2005 17:51:32)
Aleno, jen ze zvedavosti, nejsi z Prusanek nebo z Josfova?
 Alena 
  • 

Re: Re: Asi z jiného soudku 

(28.1.2005 5:54:08)
Nejsem,ta porodnice byla v Přerově.
 Channah 


Přirozený porod i v porodnici! 

(27.1.2005 12:29:37)
Pane Marku, myslím, že kdo opravdu CHCE, všechny informace si najde.

Rodila jsem v klasické porodnici a jsem v pohodě, i mé miminko bylo. Teď budu rodit podruhé a opět budu hledět na to, aby porodnice měla špičkové vybavení pro jakýkoliv případ nouze. A "přirozenost" porodu budu prostě vyžadovat tam.

Tón Vašich článků mi přijde maličko ukřivděný, ale snad se mýlím. Nechte nám, ženám, svobodnou volbu. Kdo chce, nechť se pídí po informacích a rodí doma. Kdo nechce investovat energii do shánení informací, nechť si pak nestěžuje. A nepodceňujte nás, co potřebujeme, tím myslím co opravdu chceme vědět, to si seženeme. Zvlášť už dneska.

Přeju pěkný den a hodně spokojených lientek, opravdu a upřímně.

Channah (1,5 roku + mimi na cestě)
 Ivana Procházková 


Taky mi něco vadí 

(27.1.2005 16:04:00)
Vážený pane Marku,

abych řekla pravdu, nepochopila jsem, co jste chtěl v rozhovoru vlastně říci.. Že je hloupá každá žena, která se nepídí po vašich přednáškách a informacích, a která tím pádem "pasivně a odevzdaně důvěřuje nemocnicím a lékařům", neboť si díky své hlouposti zadělává na pěkné celoživostí problémy??

Doufám, že ne, přestože mi tak článek vyznívá. To by mě to totiž docela uráželo. Každá jsme jiná.. Asi vás to překvapí, ale já si například porodnici vybírala podle toho, zda tam mají novorozeneckou JIP a zda je to velká porodnice (úvahou čím více porodů, tím více zkušeností i s těmi komplikovanými). A předesílám, že moje těhotenství bylo naprosto fyziologické a bezproblémové a neměla jsem nejmenší důvod očekávat komplikace při porodu. Nikomu tento přístup nevnucuji a netvrdím, že je správný. Jen odpovídá mému (možná až moc racionálnímu) postoji k řešení životních situací.

Přestože se patrně vymykám představě oné "uvědomělé ženy", kterou článek popisuje, považuji se za "šťastnou a výkonnou, zdravou a úspěšnou" (ekologickou nevím, co znamená).

Proto mi, pane Marku, váš postoj přijde poněkud přehnaně militantní.
 Andula 
  • 

já mám knihy pana Marka ráda 

(27.1.2005 19:09:15)
Pane Marku,

já Vám přeji vše jen to nej a nej. K předešlým příspěvkům bych možná to, že potrefená hus nejvíc kejhá a i když některé zdejší ženské pravdu o porodech čtou, i tak jde nějak mimo ně. Chápu, že občas je Váš přístup už maličko militantní, ale když to srovnám s oficiálním stanoviskem učené společnosti českých gynekologů, kteří mají ženy co chtějí rodit přirozeně a třeba i doma pomalu za čarodějnice, které je potřeba upálit, tak jste proti nim ve své "militantnosti" až moc mírný. A přitom jde jen o to, aby měli možnost i ti, kterým to přemýšlí trochu jinak, než davově. Já Vám za Vaše knihy děkuju, hlavně za Novou dobu porodní a byla to - mezi jinými knihami i ona- která mne jen utvrdila v již dřívějším přesvědčení, že porod je přirozená záležitost a ne operace. Naprosto chápu, co jste chtěl říct tím, že to hlavně ženy samy se mají zasadit o to, jak budou rodit. A doplním - nejen rodit, ale i vychovávat své děti. Ještě jednou dík.
 Ivana Procházková 


Re: já mám knihy pana Marka ráda 

(27.1.2005 20:11:30)
Andulo,

já nemám vůbec nic proti tomu, že je pan Marek jak říkáš "trochu militantní" vůči českému porodnictví a gynekologům. Ono to je asi třeba. Mě se na tom nelíbí, že z jeho článku vyznívá, že žena, která náhodou při porodu spoléhá na přítomnost odborných porodníků a moderní medicínské techniky namísto toho, aby čerpala z poznatků knížek pana Marka, je rázem špatná a hloupá. Já mu jeho postoj neberu a ať ho prosazuje mezi ženami, které o to mají zájem. Ale ať přitom nevyhrožuje a neuráží mě.

Přiznám se, že jsem žádnou z knížek pana Marka nečetla a znám ho jen z toho, jak se prezentuje zde na stránkách rodiny. Možná mám tím zkreslený pohled na způsob, jak své myšlenky prosazuje.

Každopádně, i přesto, že jsem se před porodem "nedovzdělala" přečtením jeho knížek a neúčastnila jsem se jeho přednášek a "pasivně a odevzdaně jsem důveřovala nemocnici a lékařům", porodila jsem téměř přirozenou cestou a bez žádných traumat, kterými pan Marek ženám jako já vyhrožuje (aspoň mi to tak z článku vyznívá, že vyhrožuje).
 Martina, 28. týden 
  • 

Jsme opravdu tak blbé? 

(27.1.2005 19:16:56)
Možná budu panu Markovi křivdit, ale kde bere tu jistotu, že ženy nechtějí slyšet informace? Možná je jen nechtějí slyšet od něj. Já jsem si knížku Nová doba porodní koupila a byla jsem velmi zklamaná. Předložené informace mi přišly hodně "okecávané", nepřesvědčivé, málo odborně podložené.
 Melinda 


Re: Jsme opravdu tak blbé? 

(27.1.2005 22:23:22)
Ne, nejsme....
Ale jako prvorododičce mi "přirozený "porod nic neříkal, nechápala jsem, co všechno mi můžou doktoři, potažmo asistentky na porodu "zkazit", a to se jednalo bohudík jen o pohohu a příjemnost porodu, netuším, co bych dělala, kdyby nastaly nějaké komplikace!!!!
A to jsem rozhodně chtěla klystýr, nástřihu jsem se nebránila a epidurál jsem vyžadovala...

Nastřihli mě opravdu jen malinko ( a šili bezbolestně), klystýr neměl účinek, vzhledem k tomu, že jsem reagovala přirozeně na blížící se porod, a nějak "samovolně" se 3 dny intenzivně vyprazdňovala:-) a epidural mi nedali, asiže jsem byla hysterická rodička, kterou to "strašně" bolelo, a dávala jsem to najevo......

Chci říct, že mi přišlo, že mě neposlouchá nikdo, ať chci a říkám cokoliv!!! Kdybych epi nechtěla, a oni mi ho chtěli dát, potom by to udělali....Porodníci ( všichni dohromady, lékaři i asistentky) si dělají s rodičkami co chtějí, zneužívají toho, že nejsme schopné ( v naprosté většině nejsme) normálně reagovat, mozek sice vnímá, ale potřebujeme se soustředit na porod samotný, a ne bojovat za to, co bychom si opravdu přály.....

Na mě ani jeden z článků pana Marka nepůsobil nijak špatně, proč taky....Kéž by pomohl jen jedné ženě......i to by bylo dost..
 Lisa, dva synci 
  • 

Re: Re: Jsme opravdu tak blbé? 

(31.1.2005 12:06:46)
Ahoj Báro, mám úplně stejnou zkušenost. Při obou porodech (při prvním více, při druhém trochu méně) jsem si připadala strašně manipulovaná. Všichni věděli nejlépe, co se má dělat, byli omezení tím, co se v dané porodnici dělá a nedělá... Připadalo mi, že silně využívají toho, že mě všechno bolí, a že tím pádem nedokážu odporovat..
Oba porody proběhly v zásadě dobře, ale myslím, že to mohlo jít ještě daleko lépe, zejména po psychické stránce, kdyby mě aspoň někdo respektoval a nechovali se ke mně jako k malému děcku.
 Lida +2 
  • 

Re: Jsme opravdu tak blbé? 

(28.1.2005 14:43:11)
Ja si take dovolim s panem MArkem nesouhlasit. Jsem totiz ta zena, ktera naopak pritomnost doktora pozaduje a k tomu jeste nejlepe chlapa, jelizkoz se zenskymi mam velmi spatne zkusenosti!!! A vite proc, protoze ja proste tem doktorum verim (ale sveho doktora k porodu jsem si peclive vybrala a zaplatila) a mela jsem prave klid na dusi proto, ze jsem vedela, ze jsem v rukach toho nejlepsiho odbornika jakeho jsem byla schopna sehnat a on me v problemech nenecha.

A navic, jsem byla az tak hrozna, ze jsem rodila cisarem a to velmi rada. Kdybych rodila znova, rodim znova cisarem a s tim samym panem doktorem.

Tak si predstavte, pane Marku, az jak hloupe ty zeny mohou byt!!!!! (PS: vite, ze vetsina zen gynekolozek na zapade rodi cisarem?)
 *Aida* 


Re: Re: Jsme opravdu tak blbé? 

(28.1.2005 15:26:17)
Take jsem dlouho premyslela, proc mi ani jeden z clanku pana Marka nesedi. Tak jsem si je oba znovu precetla a dosla k zaveru, ze pan Marek prosazuje porod v porodnim centru ci doma za jediny spravny. Nedava zenam moznost volby.
Cituji: "a jednak že porodnice v nemocnicích (a porody na běžícím pásu) již nebudou existovat a v malých porodních centrech a při porodech doma budou ženám u porodu asistovat jen ženy (duly, asistentky a nebo lékařky), které již nějaké to dítě úspěšně přirozeně porodily."
Ptam se tedy, kde budou rodit zeny vysoce rizikove, kde budou rodit zeny rodici predcasne? Moji kamaradce se minuly tyden narodila dvojcatka, dve holcicky, ve 29tt. Pan Marek naprosto nebere v uvahu takoveto situace.
Jsem z clanku pana Marka trosku rozpacita, vetsina ctenaru rodiny.cz vi, ze jsem jedna z tech, ktere propaguji prirozeny porod vcetne porodu doma jako jednu z moznosti pro nizkorizikove zeny, ale nemyslim si, ze cesta vede zrovna tudy, kam nas pan Marek posila...

 Lida +2 
  • 

Re: Re: Re: Jsme opravdu tak blbé? 

(28.1.2005 15:36:16)
Aido,

souhlasim s tebou, presne, Pan Marek propaguje jednu cestu, ale ta se zrovna napriklad nelibi mne, a to vubec. ALe proto nemusim byt napadnuta, ze jsem hloupa a ze si informace neshanim. Naopak, infomaci jsem si shanela spoustu a nic jsem nenechala nahode. A tak jak se nekdo citi v bezpeci doma s PA, ja se citim v bezpeci v nemocnici s armadou pripravenych doktoru zasahnout. Je to presne o vyberu. A to si myslim, ze pan Marek vubec nebere v uvahu.

PS: to, ze si mysli ze noseni deti v satku je nejlepsi, no ja nevim, v UK tech satku moc nevidm, ale zase na druhou stranu, noseni ve "slingu" je bezne a tak jsem holky take nosila, o satku bych mela take sve pochybnosti. Rada bych vedela, do ktere kategorie by mne pan Marek zaradil.
 Konstanta & 3 raraši 


Re: Re: Re: Re: Jsme opravdu tak blbé? 

(2.2.2005 10:05:46)
Lido,
je to sice lehce OT - ale na anglickych strankach, ktere jsem navstivila, rikaji prave satku "sling". Tak nevim, mozna nevis, cemu se v CR rika satek? Nebo se v GB pouziva stejne oznaceni pro satek i Baby vak, ktery mas asi na mysli?
Konstanta
 Lida +2 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Jsme opravdu tak blbé? 

(2.2.2005 16:17:57)
Konstanto,

ja nevim, na jake stranky jsi se divala, ale sling v UK se oznacuje asi jak ty rikas, baby vak. Jak se rika satkum v UK nevim, protoze jsem je tu vubec nikde v obchodech ani na ulici nevidela.
 Konstanta & 3 raraši 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jsme opravdu tak blbé? 

(2.2.2005 16:43:21)
Lido,
treba tady nebo tady. Mozna jen neni jednotna terminologie :o)
Konstanta
 Lida +2 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jsme opravdu tak blbé? 

(2.2.2005 17:12:52)
Konstanto,

ty odkazy jsou ale na americke stranky, a jak nazyvaji veci v americe to nemam tuseni. Ja jsem psala o UK. Tady se obecne sling nazyva ten baby carrier, ale asi take proto, ze jsem tady satky opravdu nikde nevidela. Mozna je to slovo "sling" prave prevzato z tech satku.

Ale to,ze tu satky nejsou videt je asi i pohodli. Nedokazi si totiz predstavit, ze bych se tak slozite motala ja a dite do toho satku, kdyz dostat dite do vaku je otazka vteriny a jde to jednou rukou.
 Konstanta & 3 raraši 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jsme opravdu tak blbé? 

(2.2.2005 17:18:03)
Lido,
je fakt, ze am. a br. anglictina se nekdy dost lisi. O zadnych britskych strankach nevim, musela bych hledat.
S Babyvakem nemam zadnou zkusenost - co jsem se ale vsimla, tak nasazeni a usazeni ditete je sice jednodussi nez u satku, ale pak dite musis pridrzovat, takze nemas volne ruce jako u satku.
Ale - to by bylo skutecne uz uuuuplne na jinou diskuzi. Nacala jsem to hlavne proto, ze me zaujalo, ze ten termin znam pro neco jineho nez Ty :)
Moc diky za info.
Konstanta
 Lida +2 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jsme opravdu tak blbé? 

(2.2.2005 17:34:04)
Konstanto,

asi mluvime kazda o necem jinem. Ja jsem v tom baby carrier (cili sling) je nemusela pridrzovat. Drzelo je to samotne??? Proste jsem jenom zacvakla pod pazdi a vedle hlavy (krku) a slo se?
 Konstanta & 3 raraši 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jsme opravdu tak blbé? 

(2.2.2005 17:40:23)
Mozna je vic typu, ten co jsem VIDELA ja, moc pohodlny na noseni nebyl (kvuli tomu pridrzovani). Ale s babyvaky fakt zadnou ZKUSENOST nemam, takze na svem hodnoceni babyvaku netrvam :)
 schamka + krakeni 


satek po UK ;o) 

(3.2.2005 10:15:15)
Ahoj Konstanta a Lida,
ja som nasla (www.naturalbeginnings.nl - vpravo hore klinkut na britsku vlajku), ze po anglicky sa satek povie tie-up sling .
Inde pisu o wraparound sling pripadne knotted sling. Sling bez privlastku je myslim babyvak, ale na tej stranke natural beginnings su pouzite terminy vysvetlene, ze co sa cim mysli.
Pa!
 Konstanta & 3 raraši 


Re: satek po UK ;o) 

(4.2.2005 10:56:48)
Shamko,
diky :)
 *Aida* 


Re: Re: Jsme opravdu tak blbé? 

(28.1.2005 15:31:09)
Lido,
zajimalo by me, jak to s temi zenami gynekolozkami je. Ja uz jsem tohle taky nekolikrat slysela, ale spis jako "jedna pani povidala", evidenci jsem k tomu zadnou nenasla.
Jinak si myslim, ze porod dvojcat je o necem uplne jinem (i kdyz moje PA asistovala dvakrat u porodu dvojcat doma) a mnohdy se to ani jinak nez CS neda.
 Lida +2 
  • 

Re: Re: Re: Jsme opravdu tak blbé? 

(28.1.2005 15:40:59)
Aido,
to o tech gynekolozkach jsem cetla v jednom vydani Miriam Stopardove, ale uz vubec nevim, ktere to bylo, ona toho napsala furu. Mozna take v tech novejsich to "musela" vyskrtnout z "politicikych" duvodu boje NHS.

Dvojcata se take daji porodit prirozene, to je jasne a mozna i doma. Ale riziko je tam velike a spousta jich opravdu skonci na cisari (a to ke vsemu emergency, a jak ten dopada znas sama z vlastni zkusenosti)

 *Aida* 


Re: Re: Re: Re: Jsme opravdu tak blbé? 

(28.1.2005 16:19:16)
Tak jsem to nasla:
In 1997 an obstetric journal reported a survey of female obstetricians in England in which 31% said if they themselves had an uncomplicated singleton pregnancy at term, they would choose an elective CS.
V r 1997 31% dotazanych zen-porodniku odpovedelo, ze v pripade nekomplikovaneho donoseneho tehotenstvi jednoho ditete by si vybraly planovany cisarsky rez.
I kdyz obstetrician neni to same co gynekolozka, spise porodnik a 31% neni vetsina, je to prinejmensim zajimave.
Je to z http://www.birthlove.com/free/choosing.html
Ovsem mozna ze to dokazuje jen to, ze cim vice komplikaci clovek vidi, tim zkreslenejsi ma potom vlastni nazory.
 Lida +2 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Jsme opravdu tak blbé? 

(28.1.2005 16:47:46)
Aido,
ty si neskutecna, kde se ti to podarilo vyhrabat? Je to zajimave, neni to sice vetsina, jak tvrdila Miriam Stoppard ale je to stejne docela dost.
 *Aida* 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jsme opravdu tak blbé? 

(28.1.2005 18:44:03)
Nasla jsem to pres vyhledavac. Ted jsem si ty stranky trosku vice prosla a pro slabsi povahy nedoporucuji :o). Zda se mi to trosku jednostranne a ty fotky....ja tedy pri CS takhle "ukrizovana" nebyla. Mozna nebyl cas, nevim.
Ted budu sice trosku OT, ale ma nekdo zkusenost s tim, ze by mu epiduralni anestezie behem CS prestala pusobit a nebyl schopny to dat najevo? Me tedy anestezie pusobit ke konci prestavala, ale nejak nechapu, proc bych to neumela dat najevo. Aneateziolog vyhrozoval, ze me uspi uplne a porad jsem ho musela ujistovat, ze se to da vydrzet...
 :-) 
  • 

Re: Re: Jsme opravdu tak blbé? 

(28.1.2005 15:32:08)
http://doktorka.cz/run/redsys/deti/r-art.asp?id=2620
 *Aida* 


Re: Re: Re: Jsme opravdu tak blbé? 

(28.1.2005 16:01:27)
:o),
zajimave, dik.
 Hana 
  • 

Re: Re: Jsme opravdu tak blbé? 

(28.1.2005 16:20:41)
Lido, ale u nás se nedá rodit císařem "na přání". Vím, že kamarádka o to měla zájem a chtěla si to samozřejmě zaplatit, ale ani v jedné ze tří porodnic, kde se ptala jí to neumožnili. Jestli znáte porodnici kde to jde, prosím o info.
 Lida +2 
  • 

Re: Re: Re: Jsme opravdu tak blbé? 

(28.1.2005 16:50:59)
Hano,

ja nevim, kde delaji v Cechach cisare na prani, ale znam par holek, ktere ho na prani mely (proste se domluvily s porodnikem a on uz si nejaky duvod nasel).
No, a tohle je zase ta druha stranka, kterou by mozna Pan Marek mohl prpagovat. Co ty zeny, ktere chteji rodit cisarem a tu moznost nemaji ani za priplatek?????? Verte pane Marku, ze tech zen je take dost, mozna vice nez tech, ktere chteji rodit doma. Alespon ja jich znam vice.
 Zuzana, Filip 04+Mandy 06 


Re: Re: Jsme opravdu tak blbé? 

(29.1.2005 0:29:17)
Lido,

mluvis mi z duse. Take jsem si domluvila porod s porodnikem odbornikem, a k tomu poradne ramenatym, s chlupatym hrudnikem. Testosteron mu primo jiskril z oci. Je to opravdu uzasny pocit bezpeci, kdyz vas rodi takovy chlapak. A nespletla jsem se. Cisare jsem nechtela, ale epidural byl fajn - krasne jsem si pospala primo na sale. Porod trval chvilicku, dite bylo bajecne a je dodnes........
 Šoozzo 
  • 

Re: Re: Re: Jsme opravdu tak blbé? 

(31.1.2005 11:30:33)
A co tvůj partner, ten nemá takové parametry jako tvůj chlapácký porodník? Nechybí ti testosteron doma? Nehledáš ho někde jinde, třeba i u cizího chlapa-porodníka? K tomu abych dobře porodila nepotřebuji chlapáka s chlupatýma rukama, ale hlavně vlastní rozum a víru, že jsem schopna porodit i bez "testosteronu".
 snecek 


Zázraky 

(28.1.2005 0:14:55)
Vážený pane Marku,Vaše knížka Nová doba porodní mi byla cennou a jednou ze základních informací v době těhotenství. Cestu k ní jsem si našla sama. Zřejmě proto, že se intenzivně věnuji józe. Takže jsem se naprosto přirozeně ocitla na stránkách Vaší knihy. Musím přiznat, že mi Vaše názory a doporučení naprosto splývaly s mým pohodově rozběhnutým těhotenstvím. Určitě mi pomohly uvědomit si ten úžasný pocit těhotenství a zbavit se obav z porodu. V podstatě musím přiznat, že jsem se na porod těšila. Víte, nechci tímto oslavovat Vaši knihu jako jedinou bibli pro nastávající maminky. Každá jsme jiná. Každá máme svoji cestu. Proto si taky každá z nás najde informace, které potřebuje. Ne všechny potřebujeme číst Vaši knihu - tím chci jenom říci, že znám spoustu dívek a žen, které prožily úžasné těhotenství a nádherný porod aniž by se setkaly s Vašemy názory a doporučeními.
Za sebe chci poděkovat za knihu. Našla jsem tam co jsem potřebovala. I když ve finále jsem celý porod absolovala pod přísným dohledem lékaře v naprosto nepříjemné pozici. Přesto nebo možná i právě proto mu děkuji za péči a starost, kterou s námi celou noc měl. Prostě v našem případě nešlo jinak. Přestože jsem prožila naprosto pohodové těhotenství, porod byl dramatický a díky panu doktorovi jsme to zvládli. Taky jsme se s manželem připravovali na přirozený porod, nevyšlo to. Nevadí. Nemám z toho trauma. Jsem šťastná. Věřím, že i naše dcerka si z těch dramatických chvil neodnesla nic špatného do života. (nemluvím o tatínkovi, dopadl z nás nejhůř...)
Vaše kniha popisuje porody
trošku jako zázrak - z pohledu naší generace - v našem připadě to byl a stále je zázrak, ale nebýt ve finále pana doktora, určitě by se zázrak nekonal.
Buďte s námi trpělivý a hlavně spokojený. My víme co chceme a každá si svou cestu najdeme.
Děkuji a zdravím
Petra
 Ilona, 2 děti 
  • 

Tak už toho, prosím, nechte. 

(28.1.2005 0:30:31)
Pane Marku, děkuji. Za to, že končíte, že odcházíte. Vaše názory mne uráží, řešíte si-knihu jsem nečetla a ani nechci-tady v článku své komplexy? Neznáte ani pár zásad z marketingu? Nikdo vám neřekl,že když se info nedostaly tam,kam měly, je to JEN vaše chyba? Nenapadlo Vás, že něco děláte špatně? A napravovat to tou cestou, že budete ženy urážet a osočovat z nevědomosti... Někdo už to tady napsal-vaše postoje jsou velmi agresivní a už proto mě od této chvíle vůbec nebudou zajímat. Nemáte argumenty, máte jen samé kecy. Co je, prosím vás, převrtaného na hudbě pro miminko v bříšku? Žijete v současnosti???
Takže pane Marku, sbohem!
 Věra 
  • 

Re: Tak už toho, prosím, nechte. ...aneb převratné objevy 

(28.1.2005 8:48:23)
Souhlasím s Ilonou, na hudbě pro bříško není nic převratného, je to známá věc, žádný nový a geniální objev.
Jak Ilona píše - špatný marketing, nebo spíše marketing podomních prodejců nekvalitních vysavačů .: " mám pro Vás zcela unikátní a převratnou novinku, která změní Váš život "

ale chápu to, každý se snaží "nějak" prorazit a "nějak" se živit.
 Iva 
  • 

Re: Tak už toho, prosím, nechte. 

(28.1.2005 12:49:55)
Souhlasím s Ilonou na milion procent.
 Věra 
  • 

" jen správne porodit.." 

(28.1.2005 7:26:26)
Pane Marku, ono skutečně návod jak správně porodit neexistuje.
Každá žena je jiná, a "správný porod " si představuje různě.

A to jestli budu zdravá, štastná a "ekologická", sorry ale musím se tomuto termínu zasmát skutečně nestojí a nepadá se správným porodem a lá pan Marek.

A srovnání : " k nejnovějšímu mobilu instrukce na valše", k tomu nemám slov, porovnávat porod k mobilu, co zrovna frčí.
Trendy nejsou vše, ty ženy co o to budou stát si informace najdou a ty ostatní hned nemusíte považovat za pasivní a omezené.
 Jana Novotná 
  • 

Re: " jen správne porodit.." 

(28.1.2005 9:55:28)
Pan Marek sepsal jen to, co slyšel od žen - jejich zkušenosti. Citoval jiné autory(i lékaře), kteří se přirozeným porodem opravdu zabývají(většinou zahraniční). Takže porod Ala pan Marek neexistuje. To jsi špatně pochopila.Jsem ráda, že kniha vznikla. Rozhodně mi řekne více než oficiálně porodníky uznávaná kniha autorů Macků(jeden autor již zemřel na stáří) Průvodce těhotentvím a porodem. Já však mám raději knihu Průvodce přemýšlivé ženy na cestě k lepšímu porodu od H.Goer.Tam najdeš argumenty(vědecky podložené studie), které možná hledáš. Vlastní prožitky žen jsou mi bližší než zprostředkované mužské prožitky. Pokud vím, tak v porodnicích nám vládnou na většině vedoucích místech muži. Mě to nepřipadá moc normální. Myslím si, že proto také porody takto vypadají-příliš sešněrované, přetechnizované. Od žen a dětí se vyžaduje vynucená chování, která nemají mnohdy nic společného s jejich naturelem.To může zapřičinit problémy jak fyzické, tak i psychické. Pan Marek se to snaží nějakým způsobem popsat. Já jsem tohle poznala i bez pana Marka.
 Hana 
  • 

K diskusi, pro pana Marka 

(28.1.2005 10:01:43)
Našel se tu někdo kdo se snaží porody udělat pro ženu příjemnější a přirozenější a co se mu za to dostane? Jen nadávek a kritiky - no typická česká povaha. Abych pravdu řekla tak se za všechny tyhle ženy stydím a chtěla bych Vás ujistit, že ne všechny jsme takové. Nečetla jsem vaší knihu a už ani číst nebudu, nebot další porod již "nechci nikdy zažít".
Pro ostatní diskutující: Nejsem zastánkyní porodů doma (ale rovněž nikoho neodsuzuji, kdo se tak rozhodl a jeho rozhodnutí chápu a respektuji). Jsem jen pro to, aby porodníci nezasahovali do porodu, který je normální a bezproblémový. Aby dovolili rodičce rodit v jí příjemné poloze, aby ji zbytečně nevyrušovali, nebrali jí narozené dítě, nenutili klistýr, byli příjemní a měli pochopení, když už u toho musí být.... mohla bych pokračovat. Nedokážu pochopit, proč porodníci a porodní asistentky (někteří) porod komplikují tím, že přivádějí rodičky do stresu. Opravdu tohle nedokážu pochopit.
 Martina, 28. týden 
  • 

Re: K diskusi, pro pana Marka 

(28.1.2005 21:28:15)
Nevím, co dobrého udělal pan Marek osobně pro mě. Akorát jsem dala tři stovky za jeho knížku, která je napsaná tak nesouvisle, že jsem ji ani nedočetla, a - když to přeženu - mě naopak on uvedl do stresu svými agresívními postoji, ze kterých jsem si pro sebe mohla vydedukovat jediné - jsem špatná. Pokud jde o ten klystýr, přikládání miminek hned po porodu apod., to snad, myslím, dnes ve většině porodnic funguje, i bez pana Marka. Oni ti porodníci zas nejsou takoví Herodesové. A pan Marek opravdu není Pánbůh.
 Gábi, 2 děti 


To snad ne ... ! 

(28.1.2005 12:19:04)
Přečetla jsem si pár reakcí na článek a jsem opětovně velmi zklamaná. Jsem todiž přesvědčena, že min. 70% žen, které v mém okolí rodily (mých kamarádek, přibuzných, známých) opravdu nechtěla slyšet příliš mnoho informací a ani se po nich nepídila. svoje porody stavěly tak, že "vyberu si dobře technicky vybavenou porodnici a tam se o mě postarají - řeknou mi, co mám dělat a já je poslechnu, oni to přece vědí nejlíp - mají dlouhodobé zkušenosti".
Takže p. Marek má pravdu. Místo chvály za to, jak za nás bojuje, ho ještě některé "dámy" uráží.
 anielik 


Re: To snad ne ... ! 

(28.1.2005 22:07:46)
Precitala som si ten clanov vcera vecer a az po precitani prispevkov som zistila ze nie som sama co je z toho uplne vedla.
Ten pan vyzera ako z nejakej sekty alebo uspesny politik. "Zamlzuje a zamlzuje", tesila som sa ze v druhom clanku konecne pochopim o co mu ide. ale nepochopila som. V prvom hovoril iba o tom aky blby bol moderator a pan doktor. V druhom ake blbe su zeny ze ho nechapu. Nemali by zeny vediet ako chcu rodit? preco nam to ma hovorit nejaky chlap. Diskusie zmietol zo stola ze take "internetove" zabo-mysie vojny. Tak dokelu na co poskytuje clanok na internet. Chcela som si povodne tu knihu NOva doba porodni kupit ale just nekupim. Ked niekto nevie vyklopit o com to vlastne je a iba vsetkych osocuje ako ho nechapu. Ten chlap potrebuje doktora...
 Stefinka 
  • 

Re: To snad ne ... ! 

(28.1.2005 22:28:53)
Gabi, ale myslím je to lepší cestě :-). Mě jeho knížka Nová doba porodní taky oslovila a porodila jsem přirozeně jako doma a ještě k tomu v porodnici (Vrchlabí)a moje dcery pokračují. Dobrý začátek, ne? Nemusel by být pan Marek tak skleslý. Chce to jen čas. No je to chlap, taky má tendenci "tlačit na pilu" :-).
Myslím tu dochází k velkému nepochopení oč jde - aby porodnice konečně byly taky nejen Baby Friendly, ale taky Mummy Friendly (neumím anglicky, doufám je to správně). A to jde šíleně pomalu. A taky aby domorodky měly možnost porodit doma bez odsudků, já nejsem schopná bez doktora za zadkem, ale jim držím palce. Nakonec leckde v Evropě to jde a bydlet v Anglii nebo v Irsku nebo v Nizozemí, tak se o to tady nesmyslně nehádáme. Stejně jako o klystýr a holení, které se za našimi hranicemi taky většinou nepoužívá.
Diskuzi jsem jenom prolítla, nemám na to nervy.
Přeji všem krásný zimní víkend. Stefinka
 snecek 


Re: To snad ne ... ! 

(29.1.2005 23:24:34)
Souhlasím s Gábi. Jsem naprosto konsternovaná s množství zloby a agrese, které se objevují ve Vašich příspěvcích. Bohužel mnohé pocházejí od čtenářek, které knihu v ruce neměly. Možná to je taky důvod, proč Vám projev pana Marka připadá tak nesrozumitelný.
Nevykřikujme zlobu kolem sebe. Pan Marek nám chtěl pouze ukázat jednu z cest. Nechceš-li, nechoď po ní. Není to cesta jediná. Zůstaňme však slušnými lidmi.
zdravím, Petra
 Misa3 


Neodsuzovat a neurazet 

(30.1.2005 15:34:49)
Gabi, i kdyz se v mnoha jinych vecech shodujeme, mam z pana doktora opacny dojem. On totiz napada a urazi rodicky, ktere jeho knihu necetly, nebo se podle ni neridi. A na to nema pravo nikdo. Jak jsem uz jednou psala, mel by si uvedomit, ze proste nektere rodicky nedokazi k porodu pristupovat jinak nez pasivne, nektere proto, ze se ho prilis boji a maji za to ze nejlepsi co mohou pro sebe a sve dite udelat je sehnat nejlepsiho porodnika dobre mu zaplatit a verit ze jeho pece je nejlepsi. Dalsi zase skutecne maji dobre porodniky a uz z minulych porodu dobre zkusenosti, veri jim a neni dovud proc by svuj postoj menily. Konecne skutecne maji na vybranou bud byt aktivnejsi a vzit svuj porod do vlastnich rukou, potom mit moznost prozit skvele okamziky s ditetem tesne po narozeni, ale take prijmout i riziko, ze by porod mohl byt komplikovany a ze by nemusel dopadnout vzdy dobre.Konecne byt pod vedenim lekare, kteremu rodicka veri a mit tak moznost se sousetredit jen na samotny porod ma jiste mnoho kladu. Na obou pristupech nevidim nic zleho. Podobne jsem propagovala praci Center pro lecbu bolesti(jedno z oficialnich oddeleni nekterych vetsich nemocnic, /nekdy zvane take Anesteziologicko resuscitacni oddeleni atd/), ale vzdy jsem zduraznovala i negace, ktere z pravidelneho brani analgetik prameni, postizeni ledvin, jaterm, kostni drene. Vim, ze mnoho ctenaru uz samotne cteni popularniho clanku o bolesti odradi prave proto, ze tento problem maji, je mozne ze maji takovy strach, ze jim brani se o veci dozvedet vic a obavaji se onkologickeho onemocneni a podlehaji zcela iracionalnim predstavam, ze se v centrech leci jen nadorove nemocni a odmitaji mit s nimi spolecny, strach nahanejici prvek= bolest. A co s tim mam vic delat? Vim, ze reseni s branim leku pod kontrolou anesteziologa, je nejlespi, co se v takove situaci da delat, ale bolest je provazena depresi a proto neujistim ty, kteri ji trpi, ze by jejich zivot byl zcela jiny, kdyby se v dobre fungujicim Centru lecili. Mohu jim jen dat radu, napsat sve zkusenosti, vyjmenovat centra, ktera jsou skutecne dobra, ale nemam duvod nemocne s bolestmi ponizovat a odsuzovat jako primitivni analfabety, maji proste a jednoduse jiny nazor a neni duvod jimi za nej pohrdat. Jsem jen clovek a co jsem si vybrala ja, si prece nemusi vybrat kazdy. Musim byt schopna urcite ustupnosti a uvazit stanovisko jinych a prijmout ho jako to, co si vybrali. Nemam ani nejmensi duvod jim prat neco zleho, nejak podle hesla: ja to prece rikala. I kdyz je mozne, ze casem uznaji, ze jsem mohla mit pravdu. Pokud nekoho do neceho prilis nutim, tak se muze stat ze mu tuto moznost naopak uzavru. Nezbyva tedy nez napsat svuj nazor tak, aby skytal co nejvice informaci a nezakryval ani ty zaporne a nechat kazdeho vybrat. Verim, ze i lide, kteri propaguji porod v nemocnicich maji pro to duvody a mnoho rodicek si ho vybere.
 Ola 
  • 

Jedna z cest - né však vždy ta pravá 

(11.2.2005 9:29:03)
Pan doktor ve svých knihách a článcích možná propaguje dobré věci. Bohužel jsem jednou z těch, které jeho knihy a články nikdy číst nechtěly a nikdy nebudou!

Nejsem ignorant, ale jeho názory a názory podobných mi vhánějí slzy do očí. Proč? Mám až moc zdravotních komplikací, abych na něco jako je přirozený porod a těhotenství vůbec mohla pomyslet.

Běhání po přednáškách, sezení u internetu mi nehrozilo - s nohama u stropu to ani nejde!

Děkuji za to, že mé první dítě se mohlo narodit pod dohledem všech těch "zbytečných lékařů" v Motole. Jsme oba zdraví a to je hlavní.
Mojí největší výhrou bylo to, že jsem mohla rodit normálně, což samo sebou bylo veliké riziko.

Můj syn byl a je naprosto šťastné dítě. Vůbec si nepamatuji, že by někdy plakal. Ano vlastně pouze když jsem si ho snažila dát do šátku. Ten bytosně nenáviděl...

O.
 dagmar 
  • 

zakomplexovanost 

(30.1.2005 17:44:56)
Z článku na mě až cáká zakomplexovanost.Pan Marek se chová jako uražené dítě. Kdo nečetl moji knihu, je ignorant.Jediný můj názor je správný a kdo se jím neřídí, tak je vlastně úplně tupý.Kdo nechodi na moje přednášky je líné hovádko a přišel o jedinečný zážitek...no děs a hrůza.Opravdu jsme všechny čekaly na spasitele pana Marka aby nám vysvětlil jak kde kdy a co.Kdo rodil bez jeho instrukci tak má podle něj trauma na celý život..To nás ale na tom světě je!!Mě teda spíš způsobil trauma tento článek.D.
 Zuzula, syn 20 měs 


Můj názor 

(30.1.2005 21:17:57)
Já si nemyslím, že by byl pan Marek zakomplexovaný, a že by svými články chtěl někoho urážet. Četla jsem jeho knihu - byl to takový můj start k tomu, abych se začala více zajímat o těhotenství a porod, které vnímám jako velice důležité události ve svém životě.
V době, kdy jsem se k těmto tématům dostala byl v ČR navržen a nakonec schválen zákon o zákazu samostatné činnosti porodních asistentek, z čehož jsem byla velice smutná. Tehdy jsem přemýšlela nad tím, že bych chtěla rodit co nejpřirozeněji, možná i doma, ale za přítomnosti právě porodní asistentky - což by mi bylo, právě kvůli výše zmiňovanému zákonu znemožněno.
Snažím se žít v souladu s přírodou, se svým tělem a věřím, že jakákoli událost dokáže život člověka ovlivnit, ať už si ji pamatuje vědomě, či podvědomě. A jsem přesvědčená, že právě zrození na tento svět (ale i prenatální život) je v člověku zapsáno - v podvědomí - celý život asi nejvíce - jsou to první zážitky, se kterými se setkáváme, tudíž nás asi i dost ovlivňují. Ovlivňují naši psychiku, naše chování po zbytek života. Toto téma je také hlávní myšlenkou v knize pana Marka "Nová doba porodní, aneb cesta ke společnosti bez násilí" - a nejde jen o doměnky autora, ale o dnes už i odborně podložená fakta. Jsem ráda, že byla tato kniha napsána a nejen ona - i spousta dalších knih na toto téma. Také si myslím, že není třeba vše odborně a vědecky zkoumat - stejně se vždy prokáže, to , co je vlastně už dávno známé a k čemu stači použít jen "zdravý selský rozum". Dnešní svět je přehlcen různými vymoženostmi, technikou, reklamou,.......všechno se nahrazuje "lepšími" věcmi.A někteří lidé už nejsou ani schopni rozpoznat co potřebují a co ne. Spousta věcí se dělá automaticky, aniž by se nad nima moc přemýšlelo. A to se týče i porodů - pro spousta lidí je automatické, že se rodí v nemocnici, že porod vede lékař, že se provádí různé úkony, které nejsou kolikrát ani nutné - jen jsou zažité.....Já vůbec nechci odsuzovat ženy, které se rozhodnou porodit právě jen za asistence zkušeného lékaře a chtějí využít různé prostředky - např tlumíci bolest, atd., respektuji jejich postoj a myslím, že vůbec nezáleží na tom, jestli je porod "přirozený" nebo není - záleží hlavně na pohodě rodičky - jak ta se cítí - na tom je samozřejmě i závislá pohoda novorozence.....Někdo se cítí dobře doma, někdo chce porodit pod dohledem odborníků - dodává mu to pocit jistoty.......ale souhlasím s panem Markem, že by se ženy měly více zajímat o své těhotenství a porod. Je to jen na nás, a v dnešní době opravdu není tak složité se k informacím dostat - když člověk opravdu chce a zajímá se. Žijeme každý sám za sebe......
Myslím, že v ČR se začíná blýskat - co se týče porodů, na lepší časy.Zákon, který mě v minulosti vylekal, je už zrušen, porodnice zavádějí více "alternantivních" metod, více se mluví o "přirozených" porodech a existují knihy, které např. mě otevírají více oči.......
Asi za měsíc porodím své první dítě - v porodnici.
Od svého úmyslu rodit doma jsem zatím ustoupila - ještě si tolik nevěřím - říkám si, co kdyby.........
Ale doufám, že jednou porod doma prožiji.....

Přeji krásný den! Misa3 


Re: Můj názor 

(31.1.2005 16:36:28)
Zuzulo, jak jsem uz psala, skutecne nejde o to zda pan doktor ma pravdu nebo ne. Jeho knihu jak jsi se prave mohla docist, berou nektere rodicky jako velkou vyzvu a jine ji, prave pro jeho prilis manipulativni pristup, predem odmitaji. A to to jde. O to, ze svym postojem muze svou myslenku pro mnoho rodicek udelat neprijatelnou, protoze prilis tlaci na pilu. Jeho kniha neni bible a i kdyby byla stejne vyznamna, nikdo nema pravo po druhem chtit, aby respektoval jeho nazory do posledni myslenky, jen proto, ze je presvedcen, ze jsou pravdive. Zvlast u tematu, kdy pro nekoho jsou tyto nazory velmi inspirujici a u druhych naprosto neprijatelne. Neni to nic typu "a prece se toci..." tedy zadna fyzikalne prokazana pravda. Jako u vseho, co se tyka lidskych rozhodnuti, psychologie a poradenstvi je treba ponechat ctenarum ( nebo posluchacum ) svobodu vule. Pokud ji nemaji, nema cenu ani cela prace, byt by zahrnovala mnoho zajimavych a velmi prinosnych postrehu, ktere by skutecne mohly pomoci.

Pan doktor presahuje sve pravo odbornika, pripadne poradce a primo vyzaduje, aby zadny jiny nazor nebyl pripusten a aby rodicky nemely jinou alternativu. A v tom je chyba, kterou mu nektere z nas vytykaji. Rozhodne tedy ne v tom, jestli ma pravdu nebo ne , ale v tom ze svuj nazor prosazuje prilis diktatorsky. Clovek se musi umet smirit s tim, ze vse co pro ostatni muze udelat, je dat jim na dane tema co nejvic informaci a to kladnych, ale i zapornych, nic neskryvat, s nicim se netajit. A co udelaji lide s jeho nazorem pripadne jeho radou uz MUSI ponechat na nich, pokud jim nechce naopak cestu ke sve rade zatarasit.

Znala jsem jednoho psychologa, ktery sel od neuspechu k neuspechu, chyba byla v tom ze mel ke klientum dikatrosky a trvdy pristup. Veci, ktere rikal, byly skutecne dobre a klienty by privedly dal, ale podaval je tak nepratelsky, tak naplnene pohrdanim nad jejich situaci a jejich zivotem, ze je proste pro klienta (az na masochisticky zalozene vyjimky) proste ucinil naprosto neprijatelnymi.

Pokud totiz nekdo rika neco, co je pro mnoho lidi dobre, nepratelsky nebo urazene, jen malo jidi ho vyslechne a bude respektovat. Na rozdil od matematiky, fyziky, atd, kde fakta jsou proverena a neda se s nimi diskutovat, ve vsem co se tyka psychologie, psychoterapie, pristupu k nemocnym, k lidem s ruznymi problemy, nebo napr.k budoucim matkam, neni predem dana jakasi univerzalni pravda. Je jen urcity postoj, ktery je spravny pro urcitou skupinu lidi a jiny postoj spravny zase pro jinou. Tim se ridi i rodicky a podle toho vetsina jiste po delsich uvahach voli. Ale nadiktovat se jim neda nic a tvarit se urazene protoze "neposlouchaji" "nectou" nebo dokonce "neuvazuji", je uz muze urazet a presahuje to to, cim by lekar mel pro budouci matku byt: radcem a pomocnikem. Ne rozkazujicim velitelem.

Je mi lito, ze tento fakt nemuze pan doktor proste prijmout, ale takova je skutecnost a pokud chceme, at v malem, nebo ve velkem skutecne pomahat, musime ji vzit na vedomi. Nase ego je mnohem mene podstatne, nez nase presvedceni a nezalezi ani na tom, kolik hodin jsme stravili prokazanim spravnosti urcite myslenky. Jde o to, ze autor je vzdy mensi nez jeho dilo a mel by se s tim umet vyrovnat. Je smutne pokud to nedokaze prijmout.
 ankucerova 
  • 

Re: Re: Můj názor 

(31.1.2005 18:53:26)
Miso3,
nemohu jinak, než se pod Tvůj příspěvek podepsat.
 Marti+Maty+Niki+Teri+Vojta 


Informovaná i aktivní, ale... 

(30.1.2005 22:35:09)
Milý Vlasto, jak jsem psala už v diskuzi k minulému článku, informovaná jsem byla dostatečně, aktivní taky, měla jsem dokonce už i rezervovaný penzion ve Vrchlabí, kde jsem chtěla čekat na porod v asi nejpřirozenější porodnici v Čechách. Přesto to dopadlo jinak a rodila jsem v "továrně na děti". Ani tam jsem se nevzdala a všemi silami a schopnostmi jsem se snažila vykomunikovat si (a v něčem i vynutit) to, co jsem věděla, že je pro mě a pro moje dítě dobré. Pomáhal mi v tom velmi i můj manžel. Přesto jsou věci, přes které prostě v některých porodnicích "vlak nejede". Neřekla bych, že to, jak vypadal můj porod, byla moje chyba v neinformovanosti či nedostatečné aktivitě. Váš článek se mě dotkl a přesto, že Vás velmi respektuji jako jednoho z průkopníků přirozených porodů u nás a Vaše názory mi mnohé daly, musím souhlasit s ostatními pisatelkami, kterým připadá (Váš článek) jako fňukání a uražené obviňování těch, které nevyslyšely Vaši svatou pravdu. Škoda.

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.