| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Co se špatnou výslovností?

 Celkem 14 názorů.
 Jitka Š. 
  • 

Re: Pripominky k clanku : 

(14.1.2005 3:49:36)
Ahoj Milado, nedaří se mi bohužel přidat nový příspěvek, tak musím "reagovat" na ten tvůj, i když můj příspěvek je trochu o něčem jiném. Omlouvám se.

Chci napsat svůj příběh a zkušenosti s logopedií. Mluvila jsem (prý) jako malé dítě krásně do chvíle, kdy mě hlídali známí, jejichž děti obě šišlaly (špatné sykavky, prostě si šlapaly na jazyk). Po pár hodinách jsem mluvila stejně, protože to byli mí starší kamarádi a já jsem se jim asi chtěla víc podobat. Špatné sykavky mám dodnes. Moji rodiče se sice pokoušeli o nápravu, ale bohužel až v mé pubertě a to bylo k ničemu. Díky mým špatným sykavkám jsem přišla o možnost zajímavé práce a dodnes mě moc mrzí, že mě rodiče nenahnali k nějakému logopedovi dříve. I když potom co jsem si přečetla co napsala Milada, začínám pochybovat že by to k něčemu bylo:(
 Lucia 
  • 

Re: Pripominky k clanku : 

(14.1.2005 6:51:01)
Dobry den,

ja vyslovujem napriklad r presne tak, ako vas byvaly prezident Havel. Chodila som k logopedovi od svojich siestich rokov, musim povedat, ze ma naucil vyslovit hlasky z a l, ale moje r zostalo. Nikdy som z toho ale nemala mindraky. Ved preco aj, ked mi kazdy normalne rozumie a po chvili to uz nikto neregistruje, jednoducho si na to privyknu a uz nad tym nikto neuvazuje.

A navyse v Nemecku a v Rakusku tak rozpravaju vsetci!
 Monika 
  • 

Re: Pripominky k clanku : 

(14.1.2005 7:29:57)
K těm 5 - ti letům. Je to ideální věk začít s logopedií, pokud vaše dítě nemá žádnou vývojovou vadu (stačí třeba jinak tvarované patro), do 5-ti let se totiž řeč sama vyvíjí. Já jsem se synem začala chodit v 6-ti letech, protože neuměl r a ř. Doporučila nás na logopedii učitelka v MŠ, dětské doktorce to bylo zcela jedno. Zároveň jsem tam přihlásila i dceru (tehdy 3 roky), ale protože se její řeč moc nelepšila a protože neměla žádnou vývojovou vadu (zjistila logopedka) jsem tam s dcerou přestala chodit. Za ty 2 roky postupně naskočilo měkčení, sykavky (prvního i druhého druhu) a teď jsme začaly opět chodit (5 let) na doladění r a naučení ř.
Správně by k logopedovi měl odeslat dětský lékař po 5-ti leté prohlídce. Pokud má dítě vývojovou vadu mělo by se začít s logopedií dříve, to ale rodiče zpravidla nezjistí.
U nás ve městě jsou 2 logopedie, jedna dobrá a druhá příšerná. Pokud máte pochyby o kvalitě logopeda, pokud je to možné zkuste ho změnit. V poslední době na základě postřehů jiných mám pocit, že ordinace, kde je nutné platit poskytují mnohdy méně kvalitní služby než bezplatné. Tímto ale nechci odsoudit všechny ordinace, kde se musí platit.
 Misa3 


Re: Re: Pripominky k clanku : 

(15.1.2005 8:50:58)
Moniko, prave mi to beres z klapek, pokud chodim k nejakemu odbornikovi a mam dojem, ze se nic nemeni a ze mi nepomaha, zkusim pro jistotu i nejakeho jineho. Prave jsem se chtela zeptat predchozich autorek prispevku, jestli to udelali a s jakym vysledkem.

Jak spravne pises, nekteri odbornici jsou lepsi a jini horsi a nezjistime to drive, nez tim, ze se snazime najit nekoho jineho, pokud mozno lepsiho.

 Xantipa 
  • 

zkušenosti s logopedem 

(14.1.2005 10:02:30)
Ve třech letech se synova výslovnost velmi zhoršila a už jsem mu kolikrát ani já nerozuměla. Došla jsem prostě za dětskou doktorkou a žádala o doporučení na logopedii. Řekla mi, že je brzo. Za rok se synova hrozná řeč ustálila a cizí člověk mu nerozuměl ani slovo. Takže jsem zašla rovnou na logopedii. Tam prostě na dětské zavolali a rovnou nás vzali. Syn měl prý líný jazyk a vůbec s ním nepohyboval, takže při mluvení mu nebylo rozumět. Docházeli jsme tam 1x za 14 dní. Strávili jsme tam vždy tak 2 hodiny, ovšem v ordinaci jen 20 minut. Výsledky zpočátku byly viditelné, ale po čase prostě návštěva každých 14 dní bylo moc, protože si to syn ještě nestačila zafixovat. Takže jsem tam vždy přišli, sedli a čekali cca 1,5 hodiny a pak po 20ti minutách v ordinaci logoped prohlásil, že nácvik bude trvat ještě dloudo, že těch 14 dní bylo málo a zase nás objednal za 14 dní. Začala jsem chodit do práce a vyvstal další problém. Chtěla jsem se s ním domluvit na návštěvě tak jednou za měsíc, což mu strašně vadilo. Takže jsme museli končit. Do školky začala docházet logopedka a cvičit s dětmi. Žádala jsem učitelky, aby synovi netolerovaly špatnou výslovnost, protože vím, že správně mluvit umí, ale prostě když se zapomene, je to hrozné. Doma jsme ho opravovali a mluvil správně. Pak jsme byli na besídce ve školce a byla jsem doslova v šoku. Některé předškolní děti mluvili mnohem hůř než můj syn.
Tehdy jsem pochopila údiv učitelky, když jsem řekla, že můj syn nemluví správně a že trvám na tom, aby ho opravovali. Pro ně můj syn prostě mluvil poměrně dobře, protože někteří mluvili ještě hůř. Paní učitelka mi řekla, že většina rodičů si prostě nepřeje, aby se dětem cokoli vytýkalo. Takže prý nemohou mého syna v mluvení opravovat, protože by to na něj špatně působilo. Syn má nastoupit do školy a docela mám obavy ze čtení. Myslím si, že pro něj bude těžké se soustředit na čtení a zároveň na správnou výslovnost. No uvidíme, jak to bude. Může mi prosím napsat paní "Milada" s dvěma dětmi, která tady psala, že její už téměř devítiletý syn stále špatně mluví, jak to řešili se čtením a pak následně se psaním. Myslím tím, jestli s tím neměl její syn nějaké problémy.
 Xantipa 
  • 

Re: Re: pro Miladu 

(14.1.2005 12:09:29)
Můj syn také l neuměl. Naučil se to kupodivu rychle a s tím už problémy nemá. S čím má problémy, to je s,š,č,c,z,ž. Je to tím, že strká jazyk mezi zuby. Když si říkáme basničky, tak to říká správně. Ale když jen tak mluví třeba rychle, nebo je unavený, tak to dělá pořád. Už to trvá rok a nějak si to nedokáže vžít. Mám obavu, aby pak při psaní jednotlivé hlásky nějak nepozměňoval, protože třeba nepozná, že tam patří č, když to říká špatně a nezřetelně.
Opravuji ho, protože vím, že to správně umí říct a že si myslím, že jedině když to bude říkat správně, tak se mu to vžije. Ale hlídat se celý den opravdu není možné, a pro dítě už vůbec ne. Tak nevím, jestli se svůj zlozvyk odnaučí /myslím tím strkání jazyka mezi zuby při mluvení/. Alespoň si tedy myslím, že to je zlozvyk.
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Re: pro Miladu 

(14.1.2005 14:38:11)
Díky za diskuzi.
 Hana ,4děti 
  • 

Zkoumání sluchu 

(15.1.2005 2:46:51)
Já tedy nevím,jak vy,ale ani u jednoho mého dítětě žádný pediatr nezkoumal,jestli dobře slyší.Pouze zarachtání štěrchátkem asi ve 2měsících. S jedním synem máme problémy s R a Ř,je mu 5let. Lékařka ani neví,že problém je,nikdy na něj nemluvila a neví jak mluví.Máme podezření na drobnou vadu sluchu u levého ouška,asi po těžké viróze a taky se v řeči přizpůsobuje mladšímu bratrovi.Myslela jsem,že nakoupím nějaké knihy a začneme cvičit,ale zvyklali jste mě a spíš zkusíme nějakého odborníka.
 Lucka, Kryštůfek 3 roky (skoro) 
  • 

Re: Re: Re: pro Miladu 

(17.1.2005 19:11:07)
Ahoj Xantipo!

Sykavky - jak mi řekl logoped ve škole, se vyvíjejí celý život. Je to zvláštní, můj syn od roku a půl uměl krásně R, ve dvou letech Ř ve slovech s předcházející souhláskou (tři, dřevo...), ale dodnes má "problémy" se sykavkami. Teta Zuzanka je prostě teta Žužanka a hotovo. Není to sice typické ž, ale takový nějaký mezistupeň mezi Z a Ž, ale stejně...

Přitom mi třeba výslovnost "ř" přijde mnohem těžší. K tomu "ř" jen tak mimochodem, zajímavost: Když ho někdo neumí, tak se používá následující finta: Zuby stisknout pevně k sobě, pusu zaokrouhlit, jako bychom chtěli říct "o" a řekneme "kreslo" - to "ř" tam prostě zazní...

L.
 Marketkau (2 synové 5 a 8 let) 
  • 

Re: pro Miladu 

(23.6.2014 8:54:46)
Mám stejný problém s mladším synem (v září mu bude 6), strká jazyk mezi zuby, tudíž špatně vyslovuje zejména sykavky. Protože to u něj bylo přímo do očí bijící a pediatr to neřešil, prý až na pětileté prohlídce, požádala jsem známou logopedku, zda by se na něj nepodívala. Ta mi řekla, že čekat do 5 let je v tomto případě pozdě, protože tyto hlásky se fixují mnohem dříve a pak je daleko těžší odnaučit špatný zlozvyk a naučit správnou výslovnost. Vydupala jsem si tedy u pediatra doporučení na logopedii - synovi byly 4 roky. Na logopedii, jsme kromě sykavek procvičovali i L a R, které syn sice uměl, ale používal jen když chtěl :-) Nedávno nás po roce a půl paní logopedka propustila ze své péče, protože u ní se syn vždy předpisově snažil a všechna písmenka si hlídal a to i ve složitějších slovech, kde se hlásky různě kombinovaly. V běžné mluvené řeči to však vypadá zcela jinak. Mám ho hlídat, opravovat a připomínat mu správnou výslovnost a pokud by se to nelepšilo, mám se ještě ozvat. O tom teď silně uvažuji, protože poslední dobou se mi zdá, že syn začíná mluvit ještě hůře a občas vyloženě schválně šišlá :-(
 Hanka, 2děti 
  • 

logo a my 

(15.1.2005 15:33:17)
My jsme začali chodit na logopedii, když mé dcerce ještě ani nebyly 4 roky. Sama jsem si o to řekla, protože neříkala r. Ostatní děti ve stejném věku tuto hlásku už vesele vyslovovaly, a tak jsem se raději zeptala dětské lékařky, jestli jsme něco nepropásli. Ta nás poslala na logopedii. Klinická logopedka s námi začala nejdříve cvičit l, které nebylo vpořádku, a od kterého se r , potažmo ř odvozuje. Jinak naši situaci viděla velmi optimisticky. Bohužel tam chodíme už 5 let a výsledky jsou velmi špatné. R jsme sice jakž takž zvládli, ale vůbec to nezní, jak by mělo. Bohužel ho dcera nechce používat. Když ho vyslovuje, připadá si hloupě. A tak ji nemůžu za nic na světě přimět, aby ho říkala. Obdobné je to s ř. Už má 9 roků a mám pocit, že s tím chtěním to bude spíš horší a horší.
 Zirafka (23 let) 
  • 

Re: logo a my 

(18.1.2005 20:01:43)
Ja bych to nevidela tak cerne... Ja jsem se R naucila az nekdy ve 12 nebo 13 letech. Mam rozstep rtu a patra, takze spousta veci holt musela pockat az do doby, kdy se diry uzavrou. A pak logopedie. Chodili jsme ke starsimu panovi, ktery me naucil skoro vsechny hlasky (mame doma tuny tech listu s procvicovacim materialem, taky naky ty skripce na nos, hadicky od nosu k usim, pri L me naucil krasne klapat jazykem) a skoncili jsme u R. Mesice ubihaly a moje "tdnky tdnky" furt nic. Procvicovani doma jsem flakala, protoze me to nebavilo, proste klasika. Kdyz mi bylo asi 12, sel pan doktor do duchodu, a ja furt "tdumpeta, tdumpeta". Misto nej nastoupila mlada doktorka, ktera si se mnou vzdycky chvilku povidala o tom, co je kde noveho, co jsem delala a tak. Pri te prilezitosti si vsimala i ostatnich hlasek a pomohla mi se zbavit se drobnych neresti. No a pri techto seancich mi najednou R naskocilo a bylo tam. A pak se slo na Ř. Bohuzel jsem zacala dojizdet na gympl a k teto doktorce jsem uz moc nemohla chodit, takze tam zafixovani trvalo dele a jeste se obcas musim hlidat. Na druhou stranu, kdyz mi udelali v 18 mustek pres 7 zubu a zacelili tak moje diry po dvojkach nahore, pripadala jsem si, ze mluvim strasne divne, jako nejaka sisla. Parkrat jsem zasla za logopedkou a vetsina problemu se vyresila pres letni prazdniny, takze na VS uz jsem se za sebe tolik nestydela. Takze MUDr. Stovickova z Pribrami, dekuji mnohokrat!!!
 hanka dvě děti,4r a 9měs. 
  • 

Re: logo a my 

(21.1.2005 20:41:26)
Po přečtení Vašho příspěvku jste mě pořádně vyděsila. Můj syn bude mít v dubnu 4 roky. Chodí denně do školky a jeho výslovnost mě začíná čím dál víc znepokojovat. Do dvou let nemluvil skoro vůbec, řeč se u něj začala pomalu rozvíjet až po druhém roce. Má obrovské problémy s vyslovováním tolika hlásek, š,č,ž, c dokonce ď,ť a to nemluvím o r a ř. Jako malá jsem se dlouho nemohla naučit r a ř. Ale než jsem šla do první třídy tak jsem to zvládla.Mám 2 neteře a 1 synovce a ani jeden neměl takové problévy s výslovností. Přemýšlím čím to ,že naše děti mají čím dál větší problémy s mluvením, logopedů přibívá jako hub po dešti. V sedumdesátých letech jsme o něčem takovém neměli ani ponětí a nepamatuji si, že by z našeho silného 73 ročníku někdo špatně vyslovoval (ani r a ř) a to jak na základní, střední, odborné škole. Jinak od logopeda nic moc neočekávám, syn je dost zatvrzelý a pochybuji, že bude nějak spolupracovat.
 test 
  • 

Re: logo a my 

(23.1.2005 21:57:36)
,,,

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.