| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Těhotenská cukrovka

 Celkem 94 názorů.
 Ori, 3 děti 


Tak to je prima 

(6.12.2004 7:56:35)
Radko, moc díky za informace, je děsný že takovouhle věc běžný diabetolog neví:-(. Opět se mi potvrzuje že člověk nesmí věřit prvnímu lékaři na kterého narazí a musí se sám pídit po informacích...
 Katka. 


Bojím se.... 

(6.12.2004 10:40:58)
Ahoj Radko,
děkuji za tento článek!!
Mě zjistili vysokou hladinu cukru letos v lednu. Byla jsem v nemocnici.
Zatím mám jen dietu. Trochu jsem zhubla a moje hladina cukru je tak nějak u horní povolené hranice.
Vím, že až budu těhu, budu mít inzulín a toho se moc bojím.
Jak to budu zvládat?? :((
Ještě by mě zajímalo, co všechno se může miminku diabetičky přihodit?? (postižení...????) a jak velké bylo tvoje mimi??
Děkuji a přeji hodně zdravíčka!!!

katka
 Radka 
  • 

Re: Bojím se.... 

(13.12.2004 21:43:37)
Ahoj Katko,
jsem moc ráda, že můj článek někoho zajímal. Vítek měl 3.80kg, ale podle ultrazvuku ho odhadovali přes 4kg. Myslím, že i to píchání insulinu se dá přežít. Prostě si zvykneš na všechno.
Radka
 Hana Krejčí 
  • 

stránky o těhotenské cukrovce 

(9.6.2009 18:53:53)
Článek je moc hezky napsaný. O možných komplikacích neléčené cukrovky a další informace se dočtete na nových stránkách www.tehotenskacukrovka.cz Jsou tam také podrobné informace o dietě, kterou doporučuje dr. Moravcová.
 Pet,TP 19.5. 


Re: Tak to je prima 

(6.12.2004 13:04:50)
Chtěla jsem se zeptat, jestli jsou také nějaké příznaky cukrovky v těhotenství. Nebo se to dá zjistit až jedině z moče či krve? Vím, že jsem kdesi slyšela, že projev cukrovky může být třeba i sucho v puse - neustálý pocit žízně atd.
 Iva 
  • 

Měla jsem ji taky 

(6.12.2004 17:39:49)
Měla jsem gestační diabetes taky a shodou okolností jsem taky docházela k naprosto úžasné paní doktorce Moravcové. Nepotkala jsem nikdy hodnější lékařku. Nicméně, k cukrovce: hodnoty pro těhotné už si nepamatuji, ale dr. Moravcová to ví přesně a lze jí zavolat (Gyn.por. klinika u Apolináře ). Jinak já jsem neměla příznaky žádné, takže to zjistili pouze z krve. Nemusela jsem brát inzulin a dietu jsem měla stejnou jako autorka článku. je zajímavé, že zpočátku jsem měla šílený hlad, ale později mi nutnost pravidelného jídla vadila a někdy jsem u snídaně i brečela:-), že nechci jíst, ale musím. Díky této dietě se narodil syn s normální porodní váhou a já přibrala jen 7 kg (v prvním těhotenství 30!!!).
 Mirka 
  • 

Re: Měla jsem ji taky 

(13.12.2004 12:29:07)
I já prodělala těhotenskou cukrovkou a to hned tříkrát. V prvním těhotenství jsem ani nevěděla, že něco takového existuje. V rodině cukrovku nikdo neměl. Stačila dieta bez cukru. U druhého dítěte jsem sice nesladila, přesto se mi hodnoty tak zvýšily, že jsem byla poslední měsíc v nemocnici a inzulín mi píchali. Po porodu se všechno srovnalo do normálu. Při třetím těhotenství jsem se hodně bála, ale stav nebyl horší, než v předchozím případě, jen s tím rozdílem, že mi inzulín a pera GYNEKOLOG z nemocnice předepsal domů s tím, že to zvládnu sama. Vůbec jsem nevěděla, jak na to. Sama jsem si volala do diabelotogické poradny a tam se o mě hned postarali. Výsledkem tří porodů jsou tři naprosto zdravé děti s normální porodní váhou. Jediný problém byly vyvolávané porody, vždy týden až dva před termínem, prý z důvodu ochrany miminka.
Vědět dietu, co píše autorka článku, asi by bylo všechno jinak. Mě bylo řečeno - nesladit a jíst často malé porce. Žádné sladké ovoce, zelenina bez omezení.

Fakt je, že dneska jím sladkosti jen hodně zřídka, když sladím, tak ovocným cukrem, protože ženám, které prodělaly těhotenskou cukrovku hrozí cukrovka ve stáří. Tak když se jí nevyhnu, ať ji alespoň oddálím!
 Martina 
  • 

Re: Re: Tak to je prima 

(16.7.2006 9:59:57)
příznaky jsou: velká žízeň, při dlouhodobém mluvení se dělají bílé sliny v koutcích úst, bývá i svědění "pipiny" - prý mám těhotenskou cukrovku taky, jediný možný příznak je, že jsem vypila až 6 l vody neslazené, ale bylo to v období tropických veder, nyní kdy je normál teplota, tak vypiju sotva 3 l.
 Cinda+Filip 08/02+Sofie 07/07 


Lékaři by měli vědět... 

(8.12.2004 0:13:27)
Dle mých informací a zkušeností by nejen diabetolog, ale i gynekolog měl pacientku, u které se objeví vyšší glykemie, okamžitě odeslat do poradny, která se specializuje na těhotné diabetičky. V Praze je to, pokud vím, Apolinář a Podolí. Sama mám dobré zkušenosti z Podolí, ale pro případ dalšího těhotenství bych raději uvítala kombinaci diabetologa z Podolí a mého stálého gynekologa, a to vzhledem k nepříjemné tlačenici v poradně, stejné, o jaké píše autorka článku. Jinak jsem v trochu jiné situaci, protože mám diabetes už 15 let.:-( Takže i po porodu musím být velmi zodpovědná..:-)
 Šárka,25tt 
  • 

dotaz 

(4.2.2005 22:07:16)
Zdravím všechny těhulky,
chtěla jsem se zeptata, jestli když se začne držet dieta kvůli diabetesu, nastane i úbytek na váze. Jsem 25tt a přibrala jsem již 9 kg. Dnes mi u Apolináře diagnostikovali diabetes, takže se začínamá pomalu zorientovávat v tabulce, kterou jsem obdržela od dr. Moravcové (která, jak píše autorka příspěvku, je opravdu skvělá). Nevím, na co se mám připravit a nerada bych "zmatkovala".
Děkuji za odpověď
 Hanka 
  • 

normoglykemie 

(6.12.2004 17:24:00)
Radko, nebo i ostatní, jaká má být maximální glykemie v těhotenství? Jeden dr. mi řekl do 6.5 hodinu po jídle, jiný 7.3. Předem díky.
 Radka 
  • 

Re: normoglykemie 

(13.12.2004 21:49:30)
Hanko,
v poradně u Apolináře mi řekli, že norma je 5,5 na lačno a hodinu po jídle 7,3. Jiné hodnoty platí potom pro netěhotné.
Radka
 marketa 
  • 

Re: normoglykemie 

(17.12.2006 21:13:09)
je to tech 6,5 -6,6! podle poslednich pruzkumu to nema byt moc, hladina ma byt celkove vyrovnanejsi, velke vykyvy skodi miminku. 7,3 je asi normalni pro obycejneho cloveka, ale ne pro tehotnou zenu.
 Majka, 2 děti 
  • 

jiná dieta? 

(8.12.2004 9:15:36)
Já jsem měla taky těhotenskou cukrovku, musela jsem držet dietu, ale měla jsem zakázané určité potraviny,přišlo mi, že snad nic nesmím a nic jsem nemusela počítat.To je fakt zajímavé,jak je to jinde jinak.Na kontrolu se mám dostavit až po konci kojení a pořád dodržovat racionální stravu, což se mi tedy moc nedaří.
 Martina (6. měsíc) 
  • 

Díky za info 

(14.12.2004 17:05:24)
Shodou okolností jsem právě dnes byla na vyšetření krve a naměřili mi hodnotu cukru téměř 9 (hodinu po vypití jakési šíleně sladké šťávy). Obratem mě poslali k diabetoložce a tam mě objednali na další, prý podrobnější kontrolu za tři dny. Prý normální hodnota je 7,2 - ovšem jestli 9 je už HODNĚ nebo jen TROCHU zvýšená hladina, to mi moc nechtěli říkat - prý ten krevní test byl jen orientační. Musím říct, že mě to vzalo. Doteď jsem neměla jediný problém, miminko radostně kope v břichu a má se k světu, podle dosavadních ultrazvuků rostlo zatím zcela přiměřeně svému věku, netrpím nevolnostmi... a vůbec jsem nepociťovala žádné příznaky, že by mohl být problém. Teď budu čekat tři dny a doufat, že výsledek mohla negativně ovlivnit třeba právě přechozená chřipka a to, že jsem před dvěma dny mlsala víc než jindy, a že další test dopadne lépe. Ani nevím, proč bych vlastně zrovna já měla těhotenskou cukrovku dostat? Vždy jsem jedla zdravě, nepila, nekouřila... Kde se to tedy vzalo?
 Radka,1dítě 
  • 

Re: Díky za info 

(19.12.2004 19:36:41)
Těžko říct, kde se cukrovka bere. Taky jsem nechápala, proč jí mám zrovna já. Ta sladká šťáva byl zátěžový test, který bývá dost přesný narozdíl od odebírání krve glukoměrem. Hladina se ti nezvedne tím, že jsi mlsala. Buď to měl kdysi někdo v rodině anebo jsi třeba víc ve stresu než dřív. Anebo ani jedno. Cukrovka prostě v lidstvu přibývá.
doufej, že to s mírným omezením cukru vydržíš :-)
Radka
 Jitka,syn,30tt. 
  • 

cukrovka a neúměrné tloustnutí 

(25.12.2004 22:38:57)
V prvním těhotenství mi přišli na těh. cukrovku až po porodu,když se mi narodil syn vážící 4,10 kg.Ač jsem celé těhotenství cvičila a omezovala se v jídle,přibrala jsem 22 kg.Nikoho z doktorů nenapadlo udělat test na cukrovku,jen mě za mé tloustnutí kárali.Porod byl těžký,s komplikacemi,trval 24 hod. ale nakonec vše dobře dopadlo.Nyní jsem ve 30 tt.,přísnou dietu držím od začátku,sportuji.Na OGTT jsem byla odeslána až ve 25 tt.,cukrovku mám opět,ale do diabetologické poradny jsem odeslána nebyla.Do 29 tt jsem přibrala 7 kg,i tak je miminko opět velké.Bohužel tento týden marodím,do posilovny nemůžu a váha letí nahoru-2 kg za týden.Pokud dietu poruším,či necvičím,přibírám opravdu rychle.Jiné příznaky však nemám,žádný cukr v moči,sucho v puse,v rodině nikdo nikdy cukrovku neměl.Ještě podotýkám,že po prvním porodu jsem za 3 dny vážila o 15 kg méně.Takže o tu váhu a kila samotná nejde,jde hlavně o zdraví jak maminy tak miminka.
 Martina (6. měsíc) 
  • 

Re: Díky za info 

(3.1.2005 15:08:33)
Můj problém naštěstí nakonec dopadl dobře, opakovaný glykemický test byl negativní. Sama doktorka kroutila hlavou, že je to zajímavé, že mi první výsledek vyšel tak špatný, ale když jsem se ptala, jestli nemám aspoň pro jistotu vysadit cukr, říkala, že to není zapotřebí. Tak uvidíme. Pro jistotu si mě pozvala na ten glykemický test ještě jednou v lednu.
 Martina 1 ditě 
  • 

dotaz 

(21.12.2004 13:47:03)
V prvím těhotenství jsem musela drzet dietu kvuli cukrovce, ted jsem podruhe tehotna 10 tyden a muj gynekolog mi nakazal at dietu drzim hned od zacatku tehotenstvi, nedela se vysetreni uz ted na zacatku abych vedela na cem jsem?
 M 
  • 

Re: dotaz 

(21.12.2004 16:09:16)
Při prvním dítěti jsem měla také zvýšenou hladinu cukru, ale ustálilo se to a nic jsem držet nemusela. Ale byla jsem upozorněná, že při druhém těhotenství se mám dostavit do diab. poradny hned, co zjistím, že jsem těhotná. Samozřejmě jsem to zapoměla, a byla na cukru až ve 21.týdnu těh., kde samozřejmě cukrovku zjistili a dostala jsem pěkného sprďana, jak to, že už tam dávno nechodím. Je prý nutné tu dietu držet od začátku.
 Jitka, 1 dcera, nyní 17T 
  • 

Re: kontrola cukrovky v druhém těhotenství 

(22.12.2004 15:42:17)
Ahoj,

jsem v 17 týdnu druhého těhotenství. V prvním těhotenství jsem měla těhotenskou cukrovku od 25. týdne, proto mě gynekolog poslal již na počátku nynějšího těhotenství k diabetoložce. A dobře udělal, na specializovaném pracovišti FN Plzeň, mi sdělili, že pokud jsem již měla těh. cukrovku, je třeba test udělat brzo a to hned tj. v 10 týdnu - to byl ještě v normě. Opakoval se pak ve 14 týdnu a to jsem již měla zjištěné poměrně vysoké hodnoty (přes 9 na lačno, takže glukozu už jsem ani nepila). Dieta nestačí a od 14! týdne si píchám inzulín.

Proto neváhej a běž na diabetologii, aby Ti udělali zátěžový test již nyní!

Přeji Tobě i sobě ať nám vše dobře dopadne.

Jitka F. Lázně
 vojtami 


porucha glukózové tolerance 

(28.12.2004 22:15:26)
předem se omlouvám za dlouhý příspěvek

20.12. jsem byla na ogtt, protože babička je dietě, prababička byla na pad ( na lécích ) a druhá prababička na inz.

test probíhal následovně.
ráno na lačno přijít do laboratoře a donést raní moč, ihned glykémie z prstu ( ale né glukometrem, ale do trubičky a pak do zkumavky )
hned potom vypít během 10 - 15min roztok glukózy ( voda + glukóza - ale ta se špatně rozpouštěla, takže jsem musela polknout glukózu tvrdou jako kámen ).
pak hodinu od vypití roztoku vymočit do kelímku ( ne do zkumavky ) a opět odběr krve z prstu do kapilárky.
za další hodinu opět vymočit do kelímku a opěr krev z prstu.
( test u apolináře probíhá úplně jinak, asi záleží na druhu zvyklostí oddělení a laboratoře )

podotýkám, že jsem celý den před vyšetřením nejedla nic sladkého, abych test nijak neovlivnila

21.12. mi volal gynekolog, že hodnoty jsou zvýšené, takže mám úplně vynechat sladké ( mohu jen slané ) a že se mám stavit v úterý pro žádanku ( to bylo dnes ). objednat se na diabetologii, kde dostanu rozpis diety a budou mi test na 100% opakovat, protože prý teď přes svátky mají všechny těhule zvýšenou glykémii ze sladkého. takže se může klíďo stát, že mě pošlou s normální glykémií zpět :-)
bohužel si nejsem vědoma toho, že bych uzobávala nějaké cukroví, protože jsem všechno šetřila na svátky....
ale jsem zdravotnice a tak jsem zahájila opravdu dost přísnou dietu s vyloučením veškerých cukrů. vše, co obsahuje cukr jsem do pusy nestrčila ( kromě bramborového salátu, řízků a pár chlebíčků ). ale to je snad ještě trochu přípustné - alespoň na vánoce. ale jinak přísahám, že jsem od té doby nic sladkého v puse neměla. nechci rodit obra a taky nechci nemocné miminko jen proto, že jsem byla nezodpovědná....

tady jsou výsledky ogtt. pokud máte holky něco v ruce z výsledků ogtt, napište mi prosím taky jak vám výsledek dopadl. podle mého totiž nejsou hodnoty nijak tragické

glykémie č.1 ---4,0
glykémie č.2 ---7,7
glykémie č.3 ---5,7

glykosúrie č.1 --- 0,0
glykosúrie č.2 ---22,9
glykosúrie č.3 ---24,6

ketolátky ve třech testech negativní

---------------------------------------¨
sečteno, podtrženo. podle mého.
normální glykémie mimo těhotenství ( hodnota cukru v krvi ) je 3,6 - 6,3. takže 4,0 na lačno je celkem v normálu.
u druhé hodnoty je evidentní vzestup glykémie. to je hodinu po vypití tak příšerně sladkého roztoku glukózy. zvednutí na hodnoutu 7,7 považuji za celkem normální, dokonce se divím, že jsem neměla nějakých 13. takovou glykémii má člověk když se nasnídá.
a ta poslední hodnota značí o správné funkci slinivky, protože vylučuje inzulín, který štěpí cukry, tím pádem se mi hodnota glykémie po té další hodině snížila. a stále jsem v normálu.

glykosúrie je přítomnost cukrů v moči. normální hodnoty jsou nulové. to jsem při první zkoušce měla. ale při těch dalších dvou už ne. takže mám několik řešení......

1) v laboratoři se spletli z již zmíněných důvodů - špatně označené vzorky. přece z kelímků nebo barvy moče si nemůžou pamatovat moje jméno ( i když jsem ho asi jako jediná při předávání moče hlásila - byly jsme na testu 3 najednou )
2) glykosúrie při tak extrémní zátěži cukrem je normální, jen ne v takovém množství
3) zeptám se v práci naší internistky, protože se mi to nějak nezdá
4) byla bych ráda, kdyby mi ten test zopakovali i přes můj psychický odpor, protože bych nerada, kdyby mi neoprávněně připíchli na čelo nálepku diabetička
a proto, že už chci konečně něco sladkého :-((((

takže......
dnes jsem si vyzvedla žádanku na konzílium na diabetologii k apolináři k již zde zmiňované dr. byla tam jen sestřička, ale mám zavolat po novém roce a objednat se.
dostala jsem přesně ten samý rozpis diety jak zde radka uvádí. abych řekla pravdu, tak jsem si to nějak neuměla představit, ale na tom papíru jsem to pochopila celkem snadno a rychle.

ještě chci dodat, že mi sestřička v ambulanci říkala, že si budu muset doma udělat glykemický profil. tak jsem vyvalila bulvy - jako že se budu muset píchat sama doma do prstu a dostanu glukometr? jen prý dostanu klobouček s jehličkou ( to je výborná věc - znám z vlastní praxe ) a pak zkumavky a vždycky hodinu po jídle si odeberu vzorek krve z prstu do zkumavky. budu muset požádat kámošku aby si na mě celý den udělala čas a píchala mě do prstu ona. já bych to asi nezvládla sama sebe a nebo by se mi udělalo špatně ( jsem hrozný zdravotník )

prostě rozpis hodnot je na 100g potraviny.
ale na tom rozpisu není napsáno, že tyto potraviny musíme jíst a jiné ne. je to jen orientační abychom měli představu o hodnotách sacharidů.

nejvíc mě vadí, že budu muset ráno vstávat v 7h abych se najedla. normálně vstávám kolem 11h a rovnou obědosnídám. a s tím je konec.

ještě bych jen doplnila, že mám napsáno kolik sacharidů mám v určitou hodinu jíst:

7:00 - snídaně 40g sacharidů
10:00 - svačina 20g sacharidů
13:00 - oběd 70g sacharidů
16:00 - svačina 30g sacharidů
19:00 - večeře 60g sacharidů
22:00 - druhá večeře 30g sacharidů

a ještě si nepamatuji jestli to radka uvedla ( nechci křivdit :-), ale maso, vejce a houby neobsahují ani jeden gram sacharidů

takže když jsem nad tímto vším zahloubala, nezní ta dieta zase až tak drasticky.

dám příklad
--snídaně má mít 40g, tak jsem si koupila dětskou přesnídávku kde píší, že ve 100g je 17g sacharidů. lahvička má 190g ( budu počítat 200g ať to nemusím honem počítat ). takže celá lahvička obsahuje 34g sacharidů. k dobru mi zbylo 6 g sacharidů

--svačina 20g. koupila jsem si jogurt diavita od madety a ve 100g jogurtu je 7,3g sach. jogurt má celkem 125g tzn že celý kelímek má 9,125 g sach. k tomu si můžu dát kousek rohlíku ( to ale ještě nemám zváženo kolik má gramů )

--oběd 70g. takže třeba ryba jen osmažená na troše tuku nebo ve vlastní šťávě = 0g sach
+ třeba 200g brambor ( 40g sach ) + 100g mrkve ( 9g sach ) + 100g hrášku ( 12g sach ). tzn že nám vychází zatím 61g sach. máme k dobru pořád nějakých 9g sach ( což může být např. 100g rajčat + 100g kedlubny )

--svačina 30g. takže třeba 100g hroznového vína ( 15g sach ) + 100g hrušky ( 15g sach ). vycházíme přesně.

--večeře 60g. 100g bramborového knedlíku ( 40g sach ) + třeba vařené maso ( 0g sach ) + 100g špenátu ( 3g sach ) = 43g sacharidů. tzn že máme k dobru ještě 17g sach, ale to už mě opouští fantazie co by se k tomuto jídlu hodilo....

--druhá večeře 30g ( abychom na noc neměli něco těžkého do žaludku )... mléko 100ml ( 5g sach ) + tenounký chleba ( ve 100g je 50g cukru ) + máslo ( 0g sach )


když se nad tím člověk opravdu zamyslí, tak to nic tragického není. jen mi vadí, že budu muset vstávat a taky že se budu muset do jídla nutit, protože mi přijde, že takového jídla mám na 1 a půl až na 2 dny :-)))))


takže ještě jednou se omlouvám za tak dlouhý článek, ale třeba to někomu pomůže se trochu zorientovat a překonat ten počáteční strach z cukrovky. já ho měla taky. teď mě už začíná opouštět. snad jsem to podle toho info letáku o dietě pochopila dobře a necpu vám tady bulíky.

ale píší jasně. denní příděl sacharidů je 250g :-)
všem přeji pevné nervy při této dietě :-)
 Martina (6. měsíc) 
  • 

Re: porucha glukózové tolerance 

(3.1.2005 15:03:57)
Ptala ses na zjištěné hodnoty u jiných: mně zjistili při tom prvním orientačním testu z krve hodnotu skoro 9. Opakovaný glykemický test mi ale vyšel na 4,4 - 6,5 - 5,9, což bylo podle odborné doktorky naprosto normální, takže mi nedoporučili ani dietu. Prý to není zapotřebí.
 Simone.ch 


Dia výrobky 

(4.1.2005 10:11:10)
Ahoj holky, taky mi zjistili těh. cukrovku a nasadili dietu, ale zatím jsem z ní docela dost hladová - 225 g sacharidů za den a vůbec mě neupozornili na 3 hodinové intervaly mezi jídly.
Jen by mě zajímalo jestli můžu jíst občas nějaký dia výrobek nebo něco s umělým sladidlem? díky
 Líza 


Re: Dia výrobky 

(4.1.2005 10:15:09)
Ahoj, odborník na to teda nejsem, ale vím, že mi kamarádka gynekoložka říkala, že aspartam se v těhotenství nedoporučuje.
 Hanka 
  • 

Re: Dia výrobky 

(4.1.2005 12:27:58)
Na výrobcích s aspartanem je napsáno, že nejsou určeny pro osoby trpící fenylketonurií, a pokud by tvé dítě touto vadou trpělo, mohlo by ho to poškodit. Ale testy na to zda touto vadou trpí se dělají až po porodu. Podívej se do poradny zde na rodince Zeptejte se gynekologa a porodníka - otázka s názvem Fenylalanin.
 vojtami 


Re: Re: Dia výrobky 

(4.1.2005 14:18:44)
tak dnes jsem byla v té diabetologické ambulanci. včera jsem tam volala a dr. byla ráda, že jsem tu dietu držela, protože mi mohli udělat testy hned a nemuseli čekat nějakých 14 dní.

takže nejdříve odebrali glykémii na lačno z prstu - hodnota 4,9
a pak jsem se nasnídala ( podle rozpisu 40g sacharidů - jedna přesnídávka + pomeranč )
hodinu po snídani opět hlykémie z prstu - hodnota 5,0.

závěr: diabetička nejsem, ale pro jistotu ogtt zopakujeme na konci ledna ( kdy se cukrovka vyskytuje nejčastěji mezi 28-30tt ).
dietu držet už také nemusím, ale měla bych se vyvarovat příliš sladkým jídlům, dortíkům a bonbónům. preferovat hodně ryb, kuřat, ovoce a zeleniny......
mám velkou radost, že to takhle dopadlo. ta dieta se dala vydržet, ale z toho těhotenství jsem ztrácela takovou tu běžnou zdravou radost :-)

mohu-li ti poradit ohledně dia výrobků......
kup si třeba dia-vita sušenky. máš ta, kolik je ve 100g výrobku sacharidů. a protože má výrobek jen 50g, počet sacharidů vyděl dvěma. mohla bys teoreticky sníst i nějakou normální sušenku, ale potřebuješ vždy, aby na obalu byl počet sacharidů - nesplést s počtem kalorií.
ale počítej s tím, že třeba balíček dia sušenek ( oplatek ) můžeš sníst podle rozpisu třeba celý ke svačině, ale třeba nedia výrobek bys mohla sníst jen půlku nebo čtvrtku.
doporučuji ti kouknout na tabulku sacharidů radky a na rozpis sacharidů v určitých hodinách. sice je to trochu opruz, ale co bychom pro zdraví děťátka neudělali.....

co se týče umělých sladidel. mě gynekoložka upozorňovala, že se mám v těhotenství vyhnout umělým sladidlům, protože mohou poškodit plod ( neví se jakým mechanismem, ale poškozují ). takže já se jim snažím vyhýbat. samozřejmě to někdy ani nezjistím že bych je jedla, ale pokud to vím, že to potraviny obsahují, tak je nejím.
takže ani žádný kandisin, cukerín atd......

chtěla bych ještě dodat, že opravdu se o těhotenské cukrovce moc neví a ani v laboratoři, protože mi diabetoložka řekla, že normální glykémie těhotné ženy je do 8,8mmol/l. kdyby tedy tohle věděli ( o lékaři ), tak by spoustu žen ušetřili trápení s dietou.

 Martina (6. měsíc) 
  • 

Re: Re: Re: Dia výrobky 

(4.1.2005 17:35:22)
No vidíš, a já jsem měla 8,9 a už mě hnali na kontroly. Kdyby mi někdo řekl, že mi to vyšlo jen o desetinu hůř než je běžné, byla bych mnohem klidnější.
 Kriss,Kiki 4/02 


Re: Re: Re: Re: Dia výrobky 

(4.1.2005 17:40:54)
No nevím, já si při hodnotě 7,5 už musela začít píchat inzulin. Tedy když to neklesala ani při dodržení diety. Chodila jsem k dr. Moravcové k Apolináři, která myslím ví o těh. cukrovce dost.
 Kriss,Kiki 4/02 


Re: Re: Re: Re: Re: Dia výrobky 

(4.1.2005 17:42:04)
Tenkrát říkala, že u normálních diabetiků to není zvlášť vysoká hodnota, ale u těhotných se to musí hlídat přísněji.
 Hanka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Dia výrobky 

(4.1.2005 18:43:34)
Zaměňujete tady dvě věci. Po zátěžovém orálněglukotolerančním testu se považuje za hraniční hodnotu 8,8 hodinu po vypití roztoku. Ale po normálním jídle by měla mít těhotná hodinu po jídle max. 7.3, někteří lékaři říkají, že 6.5.
 Kriss,Kiki 4/02 


Re: Re: Re: Re: Re: Dia výrobky 

(4.1.2005 19:07:45)
V tom případě se omlouvám. Jaké jsme měla hodnoty při testu nevím. Tohle byla hodnota hodinu po snídani.
 vojtami 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dia výrobky 

(4.1.2005 21:41:56)
no, já jsem byla taky u apolináře. a právě tam mi dr řekla, že hodnota 8,8 je hraniční ( nevím jestli normálně po jídle a nebo jestli po zátěži ). ale kdyby to v laboratoři věděli ( možná i lékař ), tak bych nemusela strávit vánoce v půstu a ve stresu..... a ne mě rovnou hodit na diabetologii jako diabetičku :-((

takže mi dr. moravcová včera po telefonu hodila jiskru naděje, která se dnes opravdu splnila. jsem ráda, že lékař mi ten ogtt nechal udělat ( i když jsem srab a injekcí se bojím )....
ale při hodnotě 7,7 po zátěži roztokem glukózy mi to nepřišlo zase až tak hrozné. nicméně jsem dietu vydržela držet ( i když mě to hodně přes ty svátky mrzelo, ale zase nemusím řešit problém s váhou :-))

a ještě jsem chtěla dodat, že my jsme se učili a i jsme to tak praktikovali, že normální glykémie je 3,6 - 6,3. je pravda, že každá laboratoř má jiné referenční hodnoty.
 Hanka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dia výrobky 

(5.1.2005 11:20:10)
Mitchi, ty jsi sem připletla ještě třetí věc, hodnoty 3.6 - 6.3 jsou hodnoty, které by měly být na lačno (tedy nikoliv hodinu po jídle). Ale neplatí u těhotných, ty by měly mít na lačno nejlépe pod 5, u nich je to přísnější kvůli mimču.
 vojtami 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dia výrobky 

(5.1.2005 12:12:49)
ať žije guláš :-))

škoda, že není někde nějaká hezká, přehledná tabulka :-)))
 Marketa  
  • 

glukoso toleranční test 

(6.1.2005 21:51:49)
Ahoj.Tak jsem i já ve 25. týdnu podstoupila glukoso toleranční test a nevyšel dobře.Nalačno ok, ale 1 hod. po jídle 11,2 a 2 hod. po jídle 8,4.Doktorka mě posílá do nemocnice (Turnov) s tím, že zde provedou přesný glykemický profil a určí léčbu.To bych ještě pochopila, ale proč hospitalizace a navíc na 3 dny?Máte s touto praxí některá z vás zkušenosti?Nerada bych jen zvyšovala obložnost lůžek.Moje gynekoložka je totiž s nemocnicí zpřízněná.
 vojtami 


Re: glukoso toleranční test 

(6.1.2005 22:21:49)
no, mě strašili tím, že si budu muset doma sama dělat glykemický profil a to je podle mě lepší jít na chvilku do nemocnice než si ho dělat sama.
sama se píchnout do prsu několikrát denně a odebrat do zkumavky trochu krve by pro mě byl nadlidský úkol. naštěstí jsem se tomu vyhnula ( zatím :-)
a pak ještě čekat na výsledky.... budeš to mít brzo za sebou a budeš vědět na čem jsi. ale chápu tvé obavy....
pro mě by to však bylo opravdu přijetelnější řešení :-)
 Sylvie 


Re: glukoso toleranční test 

(6.1.2005 22:23:07)
Ahoj Markéto,

pokud je u tebe potřeba provést glykemický profil, tak do nemocnice budeš muset. A ty tři dny nejsou přehnané :o(

Jeden den tě přijmou, druhý tě budou od rána i přes noc vyšetřovat, a třetí by tě mohli pustit. Nikdy jsem nedělala na diabetologii, takže mám jen učebnicové znalosti, nikoli z praxe, ale glykemický profil by měl vypadat tak, že ti odeberou krev ráno na lačno před snídaní, potom po obědě, po večeři, před spaním a někdy v noci (to je malý glykemický profil) anebo navíc ještě nejenom před jídlem, ale i po jídle (velký glykemický profil). Předpokládám, že i to jídlo budeš mít odměřené od dietní sestry...

S.
 Kriss,Kiki 4/02 


Re: Re: glukoso toleranční test 

(6.1.2005 22:41:23)
Tak já si dělala glykemický profil doma. Dostala jsem vybavení, poučení a musela jsem vzorky odevzdat do laborky nejpozději 24 hod. po odebrání prvního vzorku. Protože jsem zhruba hodinu dojížděla začla jsem ne na lačno, ale hod. po snídani, pak hod. po obědě, hod. po večeři a druhý den ráno na lačno a jelo se do poradny. Tam jsem na počkání měla výsledky a rovnou je dala dr. Moravcové, ke které jsem docházela (U Apolináře). Říkala, že dřív taky hospitalizovali, ale že se to dá zvládnout doma a je to míň stresové. I když možná jak pro koho. Jednou jsem měla problém naplnit tu tenkou trubičku krví, ale pak začali používat takové krátké a to nebyl problém.
 Evelyn1968,2děti 


Re: Re: Re: glukoso toleranční test 

(6.1.2005 22:46:38)
Já jsem měla od Dr. Moravcové zapůjčený glukometr a pokud jsem neměla kontrolu, výsledky jsem tam telefonovala (bydlím 55 km od Prahy). Ale už je to skoro 4 roky, tak se to možná změnilo.

E.
 Kriss,Kiki 4/02 


Re: Re: Re: Re: glukoso toleranční test 

(6.1.2005 22:48:08)
Glukometr jsem měla půjčený, až když jsem si píchala inzulín. Před tím jsem jednou měsíčně vzorky přivezla :-)
 Evelyn1968,2děti 


Re: Re: Re: Re: glukoso toleranční test 

(6.1.2005 23:06:26)
U mě to šlo rychle-glukozový test, pak několik profilů na dietě a inzulín, rodila jsem v sedmém měsíci (ale ne kvůli cukrovce).

Sylvie, tak já jsem ochotná nechat si líbit cokoliv, ale ambulantně, nemocnice odmítám:o))).

E.
 Evelyn1968,2děti 


Re: Re: Re: Re: Re: glukoso toleranční test 

(6.1.2005 23:09:26)
Jo, a ten úplně první profil mi dělali u nás v laboratoři, ale jen do oběda, ambulantně. A měla jsem jíst "jako normálně".

E.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: glukoso toleranční test 

(6.1.2005 23:59:28)
Ale jó, to já taky :o) Byla bych ochotná třeba ve tři ráno se nechat manželem z domova odvést na ambulanci, aby mi ďobli do prstu... ale udělat si to sama? Ani za zlatý prase.

S.
 Hanka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: glukoso toleranční test 

(7.1.2005 4:00:31)
Sylvie, musím přiznat, že jsi mě překvapila. Četla jsem o tom, jak bys ráda ambulantní porod, kvůli porodu nejsi ochotna ležet v nemocnici, ale kvůli glykemickému profilu, než se píchnout do prstu, by ses radši nechala hospitalizovat na TŘI dny. To je fakt dobrý :))

Jinak já měla glykemický profil taky ambulantně. Dostala jsem 5 maličkých zkumavek, jehlu a nabírala si na lačno, hodinu po snídani, obědě, večeři a ve 22,00. Ráno jsem to odnesla do laboratoře. Totéž se opakovalo každých 5 týdnů až do porodu. Markéto, zkus se v nemocnici domluvit, jestli by to taky tak nešlo.
 Sylvie 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: glukoso toleranční test 

(7.1.2005 9:41:29)
No, Hanko, kdybys toho o mne četla víc, tak bys taky věděla, že:
1. ne, že bych NEBYLA OCHOTNÁ ležet po porodu v nemocnici - ležela jsem, dvakrát. Ale z několika důvodů dávám přednost tomu jít domů - a to, že radši všechno zvládám ambulantně než v nemocnici byl jenom jeden z těch důvodů, ne nejdůležitější.
2. při oGTT jsem poprosila sestru, aby mi krev nabírala ze žíly, protože z injekcí mám sice hrůzu, ale píchání do prstu považuju za daleko horší. Jo, a za ještě horší považuju odběry z ušního lalůčku ;o)

S.
 Simone.ch 


glukoso toleranční test 

(7.1.2005 11:02:29)
Ahoj holky, nevíte náhodou některá jaké hodnoty glykemie 1 hod.po jídle jsou normální a které již přesahují horní hranici? Není někde nějaká tabulka?
Měřím si sama glykemii doma, ale nevím , zda ty hodnoty jsou v pořádku nebo ne a na kontrolu jdu až za týden. Díky
 Hanka 
  • 

Re: glukoso toleranční test 

(7.1.2005 14:25:33)
Po normálním jídle by měla být v těhotenství glykemie do 6.5 hodinu po jídle. Tohle mi řekla dr. v rizikové poradně (FN HK), řekla mi, že jakmile budu mít 6.6 a víc, nasadí mi už nízké dávky inzulínu. Ale tady na rodince jsem se setkala i s holkama, kterým dr. řekli, že to může být 7.3, tak nevím. Já jsem si glykemii taky měřila sama, i glukometr jsem si koupila z vlastního, a snažila se to udržet do těch 6.5. Ke konci těhotenství už jsem nemohla vůbec žádné pečivo a skoro ani brambory. Přesto mi to tak 2x - 4x týdně vylítlo hodinu po jídle nad 7, někdy až k 8 ale za další hodinu už to bylo většinou v normě. První mimčo mělo 3,7 kg, druhé 3,6 kg. Tak si myslím, že se mi ty peníze do toho vražené vyplatily.
 Kriss,Kiki 4/02 


Re: glukoso toleranční test 

(7.1.2005 18:53:14)
Mně taky říkali hodinu po jídle do 6,5. Když jsem měla nad 7 i při dietě, dostala jsem inzulín.
 Kriss,Kiki 4/02 


Re: Re: glukoso toleranční test 

(7.1.2005 18:55:22)
A pokud si nejsi něčím jistá, tak tam zavolej. Já jsem při inzulínu dostala tel. i na paní dr. domů. I když o víkend na ambulanci asi nebudou :-(
 Sylvie 


Re: Re: Re: glukoso toleranční test 

(6.1.2005 22:52:05)
No, to je hezký :o) Vím, že diabetici si normálně glykemický profily nabírají doma a zapisují do sešitků. Že i nediabetikům se zapůjčuje nářadíčko jsem netušila, holt nemám tu praxi ;o) Popravdě řečeno sama u sebe si to neumím představit a daleko míň stresující by pro mne bylo jít si lehnout do nemocnice... i když je jinak z hloubi duše nenávidím :o)

S.
 Marketa 
  • 

Re: Re: Re: Re: glukoso toleranční test 

(7.1.2005 20:34:05)
Souhlasím, že píchání do prstu není nic moc, ale co se dá dělat.Obávám se, že v Turnově v nemocnici si nebudu moct vybrat, jestli tam budu ležet nebo jestli to půjde ambulantně.Holt to budu muset nějak přečkat.Ale díky za vaše reakce.Je fajn vědět, že v tom člověk není sám a navíc teď mám alespoň představu, co tam se mnou budou dělat.
 Šárka 
  • 

porucha glukózové tolerance - SPRÁVNÉ HODNOTY 

(8.1.2005 1:08:44)
Mne někdy zaráží, co je zdravotník schopen ze sebe vyklopit za informaci a ještě ji prohlašovat za pravdivou. takže: hodnota 13 po jídle rozhodně není normální u nediabetiků, takže je nesymsl psát, že to má člověk normálně po snídani. Rozhodně nemá, pouze diabetik ano.Maximální hodnota po jídle u netěhotných je, 8,4-8,9 /v tom se prameny mírně liší/. Hodnota u těhotných by se ale správně měla počítat jinak, protože něco spotřebovává také dítě, takže hodnota, která by u netěhotné mohla být ještě považována za normální, je u těhotné již mimo normu. Myslím, že u Apolináře, což není všude běžné, dokáží říct skutečně rizikové parametry a poradit, jak dál. Pokud si nebudte některá jistá výrokem svého lékaře /když např. řekne, že 10 po jídle je v pohodě/, zavolejte tam a jen si to ověřte. Jde o zdraví vaše i vašeho dítěte!!
 vojtami 


Re: porucha glukózové tolerance - SPRÁVNÉ HODNOTY 

(8.1.2005 10:33:34)
milá šárko. jestli jsem to dobře pochopila, tak je to narážka na mě.

tak možná kdyby sis pořádně přečetla o čem píšu, nevyloudila bys tento svůj příspěvěk.

nevím o čem píšeš když tvrdíš, že někomu cpu 13 jako hraniční hodnoty. já nevím jak ty ( jestli také jsi zdravotník ), ale my měřili glykémii pouze diabetikům. u ostatních jsme k tomu neměli důvod.
opravdu nevím, kde jsi to sebrala.
já jsem psala o hodnotách 3,6 - 6,3 a to u netěhotných.
dr. mi potom řekla o hranici 8,8, ale to nevím jestli byla hranice po normálním jídle, nebo zátěži.....
opravdu by občas neškodilo si celý článek přečíst dokonce. možná bys zjistila, že tady nepoučuji, ale sama bych ráda radu nebo pochopení a nebo jen prostě popsání situace......

tady je část mého článku:
normální glykémie mimo těhotenství ( hodnota cukru v krvi ) je 3,6 - 6,3. takže 4,0 na lačno je celkem v normálu.
u druhé hodnoty je evidentní vzestup glykémie. to je hodinu po vypití tak příšerně sladkého roztoku glukózy. zvednutí na hodnoutu 7,7 považuji za celkem normální, dokonce se divím, že jsem neměla nějakých 13. takovou glykémii má člověk když se nasnídá.
a ta poslední hodnota značí o správné funkci slinivky, protože vylučuje inzulín, který štěpí cukry, tím pádem se mi hodnota glykémie po té další hodině snížila. a stále jsem v normálu.

glykosúrie je přítomnost cukrů v moči. normální hodnoty jsou nulové. to jsem při první zkoušce měla. ale při těch dalších dvou už ne. takže mám několik řešení......

1) v laboratoři se spletli z již zmíněných důvodů - špatně označené vzorky. přece z kelímků nebo barvy moče si nemůžou pamatovat moje jméno ( i když jsem ho asi jako jediná při předávání moče hlásila - byly jsme na testu 3 najednou )
2) glykosúrie při tak extrémní zátěži cukrem je normální, jen ne v takovém množství
3) zeptám se v práci naší internistky, protože se mi to nějak nezdá
4) byla bych ráda, kdyby mi ten test zopakovali i přes můj psychický odpor, protože bych nerada, kdyby mi neoprávněně připíchli na čelo nálepku diabetička
a proto, že už chci konečně něco sladkého :-((((


a také si můžeš přečíst další můj příspěvek o tom, jak jsem se svou poruchou gluk. tolerance dopadla.
ale to číst nebudeš, viď. to už je na tebe moc. ale já jen nechci, abys tady ze mě dělala neschopnou husu!!
a víš co? přečti si všechny příspěvky, jo?
 Šárka 
  • 

Hodnota glykémie + odpověď Mitchi 

(9.1.2005 16:57:49)
takže, kopie tvé věty:// zvednutí na hodnoutu 7,7 považuji za celkem normální, dokonce se divím, že jsem neměla nějakých 13. takovou glykémii má člověk když se nasnídá ////--- reagovala jsem tedy přesně na to, co jsi napsala. Pokud jsi myslela diabetiky, tak možná, ale ta věta jednoznačně zní, že tím myslíš kohokoliv, tedy i nediabetika!! A jinak, na zdravotníka máš skutečně mizerné vědomosti, když ani nevíš, jaké hodnoty má mít člověk bez diabetu.


Pro všechny ještě jednou:
hodnoty glykémie na lačno u nediabetika: 3,6-6,1
Hodinu po jídle: méně než 8,9
 vojtami 


Re: Hodnota glykémie + odpověď Mitchi 

(9.1.2005 19:51:16)
šárko, myslím, že mě docela urážíš a to mě mrzí.
já jsem tento problém řešila u sebe poprvé. v práci jsem nepracovala na metabolické jednotce a ani na interně, kde jsou diabetici vlastně stálými hosty.
mám jen prostě základy, vím kdy je hypoglykemie, hyperglykémie a vlastně víc jsem nepotřebovala dosud znát, protože veškeré výsledky se hlásily lékaři a on udělal závěr podle sebe. už pár měsíců ani nepracuji a tak mi chybí ta klasická rutina.
myslím si, že jsem toho věděla o své práci docela dost. ale to sem nepatří.

v té větě to bylo myšleno tak, že na tak sladký roztok jsem čekala svou glykémii prostě ohromnou. měla jsem tedy napsat jinou hodnotu aby to bylo o.k.? prostě jsem ani nevěděla kolik má po té zátěži hladina být. to mi řekli až na diabetologii že hranice je 8,8.

nemyslím si že bych se měla za sebe stydět. prostě jsem to nevěděla a proto jsem sem psala. a zjistila jsem, že nejvíce informací získám od holek, které prožívaly nebo prožívají to samé co já.

ty jsi snad vševědoucí? já se přiznám že ne. člověk se zaměřuje většinou jen na obor, který ho zajímá a nebo ve kterém pracuje. takže třeba nevím ani ( nepamatuji si ) co je to třeba fallotova tetralogie, nebo už nevím jak pečovat o člověka po amputaci. prostě v tom prostředí nebo s těmi nemoceni nedělám a tak to nevím.
ani nevím co je to za nemoc, kterou holky popisují na diskuzi - myslím že se jmenuje - nemoci v těhotenství. jsem snad proto špatná?

takže šárko. byla bych ti vděčná, kdybys mě tady přestala zesměšňovat ( možná je to jen můj dojem ), ale tebe by taky mohla zaskočit nějaká otázka, s kterou by kdokoli jiný na tebe vyrukoval
 Šárka  
  • 

Re: Re: Hodnota glykémie + odpověď Mitchi 

(9.1.2005 23:18:12)
No Mitchi, problém je v tom, že tys tady z pozice zdravotníka psala, že hodnota 13 po jídle je u všech v normě. Ty by sis prostě neměla dovolit psát takové bludy, protože někdo by tě mohl brát vážně. Na jiné věci ses ptala, ale tohle jsi psala jako zkušenostmi ověřený fakt. Navíc- v jiném příspěvku jsi jako laternativu navrhovala těhotným diabetičkám běžnou sušenku. Když pominu, že jsou to prázdné kalorie a volný cukr nikdo z nás nepotřebuje, pak diabetikům rozhodně škodí. Snad ti nemusím psát o tom, jak to rozkolísá hladinu glykemie a co je to glykemický index...
Mimochodem, já nejsem zdravotník. A jak zjišťuji z tvého i jiných příkladů, nejlépe je info si stejně vždy ověřit, protože 3 lékaři stejného oboru /např. interna/ se na léčení totožného problému neshodnou a mohou mít i protichůdné názory. Zvláštní, že všichni studovali stejnou školu, že? No ale to už je o něčem jiném.
 Hanka 
  • 

Re: porucha glukózové tolerance - SPRÁVNÉ HODNOTY 

(8.1.2005 11:05:22)
No Šárko, ty ses ale taky trochu spletla. 8.4 - 8.9 jsi doufám myslela po zátěžovém testu, nikoliv po jídle jak píšeš. Po jídle už by to dávno bylo na inzulín!
 Hanka 
  • 

Re: Re: porucha glukózové tolerance - SPRÁVNÉ HODNOTY 

(8.1.2005 11:11:45)
Šárko, teď jsem si všimla, že píšeš u NEtěhotných. Tak to se omlouvám, myslela jsem, že se zde bavíme o TĚHOTENSKÉ cukrovce.
 Kinga+3 


Re: Re: Re: porucha glukózové tolerance - SPRÁVNÉ HODNOTY 

(8.1.2005 21:21:09)
Ahoj Mitchi,
byla jsem na OGTT 20.12.2004 v Podolí moje hodnoty:
Glukosa na lacno 4.1
Glukosa po 1 hod.8.6
Glukosa po 2 hod.6.8
MUDr. Andělová (diabetoložka) mi sdělila, že je vše v pořádku hodnoty v normě. To mi napsala i do těhot.průkazky mimi čekám v březnu.
Sama nevím co si o tom mám myslet, tvoje hodnoty jsou ještě nižší než mé.
Zdravotník nejsem, ale ta Mudr.snad ví co říká (referenční interval 1 hod po glukose je do 8.8) a kdybych byla nemocná tak by mě snad léčila. Asi jsem ti moc nepomohla. Přeju zdravé miminko.
 Smaug 
  • 

Výsledky Ogtt 

(25.3.2007 17:53:09)
Ahoj, moje hodnoty zátěžového testu byly: 4,0 na lačno, po hodině 10,1, po další hodině 9,2. V diabetologické poradně (Thomayerova nemocnice) mi řekli, ať vypustím veškeré cukry. COŽ NEBYL SPRÁVNÝ POSTUP. Při nastoupení do poradny v porodnici - Sv.Apolinář mě doktor poslal k pí. doktorce Moravcové - zaplať pánbůh za ní. Má naprosto neocenitelný přístup k pacientům. Půjčila mi domů glukoměr, abych si měřila hodnoty. Přes den mám hodnoty v normě - 5 - 6. Problém je, že tři rána za sebou jsem měla hodnoty:
na lačno po hodině
5,6 9,8
4,0 9,3
3,8 8,3
pí doktorka mi řekla, že tyto hodnoty jsou na inzulín. Nevím, při jaké minimální hodnotě se inzulín doporučuje. Teď jsem dva dny měla hodinu po snídani 6 a 5. Je víkend, tak jsem zvědavá, co mi paní doktorka řekne. Poslala mne i na ultrazvuk, jestli miminko není moc veliké. UZ dopadl asi dobře jsem v 38. týdnu a chlapeček má 2,25 kg. Takže je vlastně i dost malý.
Každopádně doporučuji nečekat na výsledky do další kontroly v poradně. Můj gynekolog mi je také nesdělil ihned (až po čtyřech týdnech), což byla první chyba. Pí doktorka Vyhnánková mi kontrolovala krev po třech týdnech, spíš náhodně, než účelově... Takže se v mém případě 11 týdnů nic neřešilo. Pí doktorka Moravcová to chce naopak za poslední dva týdny strhnout... Uvidíme jak to dopadne. Všem vám držím palce, abyste měli hodnoty nízké, případně vydrželi držet dietu.
Katka
 HK 
  • 

Re: dotaz 

(9.6.2009 18:58:24)
Dietu není třeba dodržovat hned od začátku dalšího těhotenství, ale je nutné jít na zátěžový test co nejdříve. Více na www.tehotenskacukrovka.cz
 Lenka 
  • 

cukr v moči 

(18.1.2005 19:18:33)
Ahojte všichni jsem strašně vděčná za tento článek, jsem v 32 týdnu těhotenství a dnes mi zjistili cukr v moči, jsem z toho celý den špatná jelikož děda a babička trpěla stařeckou cukrovkou a má představa, že se budu od 30 let na ni léčit mě ochromila. Zatím dg. není povrzena ještě mi nedělali glykemickou křivku,ale už teď jsem alespoň trochu v klidu, že nejde o nic zas tak závažného. Moč nebyla na lačno a odebírali mi jí po sladké snídani, tak uvidíme zítra mám kontrolní odběr.
lenka
 Světla,první miminko 
  • 

Re: cukr v moči 

(20.2.2005 17:07:39)
Chci všem říct,že cukr v moči u těhotných není vůbec žádná hrůza, jsem v 35 týdnu,cukr v moči mám při každé kontrole, prošla jsem glykemickou křivkou, kde jsem neměla nijak vysoké hodnoty,teď podstoupím glykemický profil a vůbec nemám strach.Někdo tu psal,že to trvá 3 dny,tak v naší nemocnici ráno nastoupíš a večer jdeš domů.Maminka si píchala inzulín,ale až ve vysokém věku,u mě je to určitě těhotenstvím.Takže nemějte z tohoto vyšetření strach,nebudete trpět hlady,můžete sníst prakticky cokoliv.
 EriKustova 


Re: cukr v moči 

(11.9.2007 19:53:22)
Ahoj, mám problém, dnes mi našli cukr v moči, ale bohužel jsme ráno šla nalačno, nic jsem sladkého neměla ani večer, nebo nevím co tak sladkého, že by to mohlo ukázat ráno na moči. Jsem z toho fakt špatná, jelikož nevím kdo z rodiny mohl cukrovku mít, jsem totiž adoptovaná, takže teď čekám na glykemickou křivku, jdu tam hned v pátek 14.9. ale opravdu se bojím....
Pokud máte někdo zkušenost nebo radu, budu ráda když mi někdo něco na to napíšete...
 EriKustova 


Re: cukr v moči 

(11.9.2007 19:54:29)
Ahoj, mám problém, dnes mi našli cukr v moči, ale bohužel jsme ráno šla nalačno, nic jsem sladkého neměla ani večer, nebo nevím co tak sladkého, že by to mohlo ukázat ráno na moči. Jsem z toho fakt špatná, jelikož nevím kdo z rodiny mohl cukrovku mít, jsem totiž adoptovaná, takže teď čekám na glykemickou křivku, jdu tam hned v pátek 14.9. ale opravdu se bojím....
Pokud máte někdo zkušenost nebo radu, budu ráda když mi někdo něco na to napíšete...
 EriKustova 


Re: cukr v moči 

(11.9.2007 19:55:04)
Ahoj, mám problém, dnes mi našli cukr v moči, ale bohužel jsme ráno šla nalačno, nic jsem sladkého neměla ani večer, nebo nevím co tak sladkého, že by to mohlo ukázat ráno na moči. Jsem z toho fakt špatná, jelikož nevím kdo z rodiny mohl cukrovku mít, jsem totiž adoptovaná, takže teď čekám na glykemickou křivku, jdu tam hned v pátek 14.9. ale opravdu se bojím....
Pokud máte někdo zkušenost nebo radu, budu ráda když mi někdo něco na to napíšete...
 Jana 
  • 

Re: cukr v moči 

(2.10.2007 20:11:37)
mě diabetes odhalili v 37týdnu a jediné čeho jsem si všimla,tak že při porodu mi častěji kvůli diabetesu hlídali ozvy..jinak jsem nebyla nijak omezovaná,asi i tím,že mi byl zjištěn tak pozdě..nevím..
Ted po porodu jsem musela jit znovu na krev,pro kontrolu a vše v pořádku..
 mikča,22t 
  • 

hodnoty ogtt 

(18.1.2005 20:35:42)
Ahoj holky těhulky,OGTT mě bohužel příští týden také čeká,hrozně dlouho tuto problematiku sleduji a hledám správné výsledky- zjistila jsem že v každé knížce a každá nemocniční či polikl. laboratoř má bohužel trošku rozdílné výsledky.Zde jsou odkazy na www str. na kterých mi výsledky přišly nejpřesnější,nejpoužívanější-http://www.clcb.cz/index.php?page=seznam_vysetreni&action=detail&examination=336 -tady jsou knížkové hodnoty které skoro žádná nemocnice nepoužívá.A tady hodnoty které jsou nejpřijatelnější a nejčastější-http://www.emimino.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2323 .Hodně zdravý a hlavně klid pro vás a pro vaše mimča.Čauky Mikča
 Moruška 


kalkulátor 

(21.3.2005 17:03:22)
Ahoj těhulky,
taky jsem se zařadila mezi ty z vás, které mají těhotenskou cukrovku. Prvotní zděšení z počítání sacharidů mám za sebou a teď už vše myslím obstojně zvládám. Jen se mi při téhle dietě nedaří již 4 týdny přibírat (jsem nyní ve 29. t.t.) Právě jsem narazila na www.flora.cz na E-KALKULÁTOR, který orientačně spočítá nejen příjem kJ, ale také sacharidů.Myslím, že pokud se chci ujistit, že jsem neudělala chybu při konzumaci denního množství sacharidů je to dobrá pomůcka.
Moruše
 Janča 30tt 
  • 

nevim,nevim 

(28.4.2005 14:20:17)
Ahoj těhulky,
ve 25tt jsem byla na zatěžovém testu a našli mi cukrovku.Když jsem si ale četla vaše přízpěvky, přišlo mi, že hodnoty nejsou mimo toleranci:
4,7 - 7,4 - 6,9 ( na lačno - 1h po vypití roztoku - 2h po vyo.roztoku )

Byla jsem poslána k diabetoložce,dostala brožurku na dietu a ampulky s jehlama, abych doma sama provedla odběr.Bohužel, byly ampulky vadné a test nevyšel, tak jsem dostala nové a test opakovala.(Do prstu mě musí píchnout manžel,já to prostě nedokážu). Výsledek byl perfektní, žádná zvýšená hladina. Týden na to jem test dělala znova a řekla jsem si, že otestuji, jestli tu cukrovku opravdu mám a nebo ne. Žádnou dietu, dala jsem si buchtu k snídani, jogurt s müsli ke sváče, těstoviny s omáčkou byl oběd a k večeři talíř polévky.Byla jsem zvědavá, jak to dopadne.

Za dva dny mě čekala kontrola a paní doktorka mě pochválila, že hladina je naprosto v pořádku. Tak teď jsem tak trochu zmatená. Mám tu těhotenskou cukrovku nebo nemám? Dietu teda stále pro jistotu dodržuji - nedělám to přeci pro sebe - ale občas na nějaké té sladkosti prostě uletím.

Všem těhulkám držím palce, aby vše nakonec dobře dopadlo a ty naše mrňata byla zdravá.
Janča
 betynka 
  • 

Re: nevim,nevim 

(30.4.2005 17:43:53)
Jančo,
já jsem ve velmi podobné situaci. Druhé odběry jsem měla také v pořádku a můžu jíst dokonce ovoce neomezeně, jen ne dorty, čokoládu a koláče - dle slov paní doktorky. I když jsou hodnoty v pořádku (buď ráda, že se to nezhoršuje, mívá to tu tendenci), musí se cukrovka prostě hlídat a cukr pokud možno omezit. Také řekla že je lepší jíst po třech hodinách menší porce, což mi zdázně pomáhá také k tomu, že od té doby přibírám jen neznatelně.Mě píchání nevadí, bála jsem se toho, ale je to naprosto v pohodě, naopak bych nesnesla kdyby mi to dělal někdo jiný. Navíc to není často.
Mám jenom samozřejmě chutě na sladké, hlavně na buchty a tak, ale držím se kvůli mimíškovi. Když tak si dám trochu sušeného nebo čerstvého ovoce a nebo jen malilinkatý kousek něčeho "zakázaného". Není ale moc dobré jíst bílé pečivo kvůli sacharidům, ale to mi paní doktorka ani neříkala.
Tak vydrž a at je vše OK!
 Monika. 


Re: nevim,nevim 

(1.5.2005 13:16:28)
Jančo, záleží na tom, jestli to byl ten klasický OGTT kde se dává vypít 75 g glukozy. Pokud ano, tak žádnou cukrovku nemáš, hranice je do 8.8 hodinu po vypití a 7.7 po dvou hodinách. Docela by mě zajímalo, kdo ti na základě těchto výsledů řekl, že máš cukrovku. Slyšela jsem ale, že se snad někde dává i jiné množství glukozy.
 Rondys 


diky za informace,prikladam odkazy na web 

(10.6.2005 22:29:46)
Radko,
diky moc za Tvuj clanek, moc mi pomohl. Nebyt toho, ze jsem si jej pote, co mi namerili vysokou hodnotu po O"Sullivanovi, precetla, pichala bych si ted v tehotenstvi inzulin. Ve 26tt mi vysel tento glukozovy test 9.4 hodinu po vypiti roztoku. Byla js odeslana do krajske ostravske poradny, kde mi hodinu po snidani namerili 7.8 a pan doktor-diabetolog rekl-To je jasny inzulin!- A hned mi dal domu spolu s glukometrem i inzulinove preo. Ale protoze js cetla Tvuj clanek a mluvila s diabetolozkou z nemocnice ve FM, preprosila js tohoto pana doktora, ze to nejdrive zkusim s dietou. Zatim to chvalabohu funguje, dietu drzim dva tydny a hodnoty jsou v norme. Snidani js mela zpocatku vyssi-az 8.7, ale ted js ji rozdelila a snidam v 7h , druhou pulku snidane v 9h a hodnoty jsou mezi 5 az 5.9. Pan doktor se usmal a rekl -No, zatim jste se tomu inzulinu vyhla- Hodiny cekani na tyto peti ci deseti-minutove konzultace mi nepripadaji odpovidajici vysledku. Na internetu se dozvim vice nez v "poradne".
Pro ty, kdo chteji zjistit o tehotenske cukrovce jeste vic posilam odkaz na www.diabetes.cz a na www.diacentrum.cz a take tabulky s hodnotami cukru v potravinach na http://diabetes.pcfonty.cz/tabulky.php nebo taky na http://fitlinie.cz/portal/index.php?index=jidlo&kat=27&id=-1&findtext= .
Preju vsem vesele tehotenstvi a pevnou vuli!Rony
 Alexandra___ 


karta 

(11.6.2005 11:02:44)


Prosim vas, jsem v sestem tydnu tehu.
Kdy dostatu od Dr. karticku?
Na krev uz jsem byla, pozitivni HCG, ale jak jsem byla na kontrole vysledek jeste nemel
(pouze telefonicky). Ted pujdu v podeli, myslite ze uz ji budu mit?
 Blanka, 29tt 
  • 

Re: karta 

(11.6.2005 16:47:43)
Ahojka těhulko,
já jsem dostala kartičku až v 10. týdnu, je to moc hezký pocit, byla jsem na ni hrdá a právě proto asi nechtějí dávat kartu hned ze začátku - kdyby něco. Nebylo by asi dobré z psych. hlediska, kdyby někdo musel průkazku vracet. Takže trpělivost a hlavně na sebe dávat pozor!
 Karin 
  • 

Re: karta 

(11.6.2005 20:54:34)
Ahoj, průkazka se většinou dává po výsledcích krve a UZV vyšetření, kde jde vidět tlukot srdíčka. Blahopřeji, držte se s mimi a užívej si těhotenství..
 Lucikk 


Re: Re: karta 

(13.6.2005 16:50:44)
ahojte, já těhu průkazku dostala v 7tt, když už tlouklo srdíčko. na krevní testy tepr jdu.
 Radka (1 syn) 
  • 

Re: diky za informace,prikladam odkazy na web 

(27.6.2005 13:35:07)
Jsem moc ráda, že jsem ti mohla pomoci, taky jsem měla radost, že jsem to zvládla bez inzulínu!
 rondys, 31tt 
  • 

Re: Re: diky za informace,prikladam odkazy na web 

(29.6.2005 13:49:15)
Radko,
pomohla jsi moc a jak vidim, tak nejen mne..o)
Mam jednu otazku (na niz v poradne neni cas a ani se p.doktora ptat nechci), co prosim Te delat,kdyz rano posnidam vice peciva (napr dva rohliky se syrem ci sunkou) , a hodnota hned vyskoci 1hod po jidle na napr. 8.3....
Je dobre vynechat to pecivo? Ale co pak snidat? Kdyz snim pulku snidane v sedm , a druhou v deset, tak je to OK, ale musi to byt jen male porce-dojidala ses zeleninou?
A vecer (mezi 21 az 22h) mam hodnoty dost nizke,napr hodinu po jahodach se zakys smetanou 4.8. Je to normalni?
Diky, pokud muzes poradit. Rondys
 Monika. 


Re: Re: Re: diky za informace,prikladam odkazy na web 

(29.6.2005 21:16:02)
Rondys, taky jsem měla těhu cukrovku. Mě v rizikové poradně řekli, že mám mít max. 6.5 hodinu po jídle. Při 6.6 už by mi nasadili nízké dávky inzulínu. Těch 6.5 mi potvrdila i jedna diabetoložka z Prahy, která se specializuje na těhotné. Je fakt, že někteří gynekologové povolují až do 7.3, ale ne všichni, a těch 8 je určitě moc! Těhotné to mají přísnější než ostatní netěhotná populace. Jestli máš po 2 rohlíkách přes 8, tak nezbývá než je nejíst. Já jsem poslední 3 měsíce před porodem nejedla už MOUKU (veškeré pečivo, knedlíky..) vůbec. Zjistila jsem, že jakákoliv potravina s obsahem mouky mi na glykemii působí hůř, než sladkost bez mouky. Takže např. po rohlíku (40 g) jsem měla 7.3, po 150 g sladké šlehačky nebo zmrzliny 5.1 Opatrně to vyzkoušej. Jinak hypoglykemie se bát nemusíš, pokud si nepícháš inzulín. I já měla po některých jídlech glymču nižší, než na lačno, třeba po masu, zelenině, polívce bez jíšky nebo i po té šlehačce jsem měla i 3.9
 Monika. 


Re: Re: Re: Re: diky za informace,prikladam odkazy na web 

(29.6.2005 21:21:17)
Ještě k té snídani. Píšeš, že když ji rozložíš na dvě části, jsi v limitu. Tak není co řešit. Myslím, že dvě hodiny mezi tím by mělo stačit, ani nemusíš čekat 3. Mě teda 2 hoďky na spadnutí glykemie stačily, pak už jsem jedla znova.
 Rondys 31tt 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: diky za informace,prikladam odkazy na web 

(30.6.2005 15:06:37)
Diky, Bedunko!! Jsem moc rada za kazdou informaci. Dva rohliky uz nebudu nikdy riskovat. Zkusim opatrne, co pises,mozna ze ten muj problem bude opravdu mouka. hezky den.Rony
 Radka (1 syn) 
  • 

Re:dva rohlíky k snídani 

(26.7.2005 14:44:58)
Ahoj Rony,
dva rohlíky jsou teda dost. Ale zkusila jsi treba jen jeden a treba s rajcetem? Mléčné výrobky se těhotným s cukrovkou k snidani nedoporučují. Jo, a ta šunka taky mohla být v krámu zabalená v igelitu s ochranným nálevem,který obsahuje cukr! Bacha na to. Taky jsem kvůli tomu měla najednou po snídani vysoké skore!
Zeleninou jsem se dojídala dost. Hlavně ředkvičkama a kedlubnou, protože toho bylo zrovna dost v obchodech.
jestli máš vysoký cukr po zakysané smetaně, tak to rozděl na půl a tu druhou půlku sněz až hodinu po té první. To ti ostatně doporučuju i s těmi rohlíky, pokud ti jeden opravdu nestačí. Ale lepší je to samozřejmě když sníš jen jeden.
Kdybys potřebovala ještě poradit, napiš mi na tilia.js@volny.cz
Hodně zdaru.
Radka
 Eva, hočička 2,5 roku + 35.t. 
  • 

těh. cukrovka 

(29.7.2005 15:16:26)
Moc děkuji Radce za článek i ostatním za příspěvky. Od včerejška mám taky dietu a budu si píchat do prstu. Doufám, že se ovládnu v jídle, ale kvůli miminku musím! U Apolináře jsem byla taky spokojená. Dr. Moravcová nám kromě jiného vysvětlovala, jaká zátěž je pro narozené miminko, když má po porodu najednou menší příjem cukrů, protože už ho nemá tolik od maminky. Může mít častěji novorozeneckou žloutenku nebo jiné problémy anebo taky později sklon k hyperaktivitě.
 Lenka 
  • 

Re: těh. cukrovka-vyvolání porodu 

(11.5.2006 15:10:00)
Ahojky všechny maminy s těhotenskou cukrovkou,po přečtení skoro všech článků,jsem se některých z Vás chtěla zeptat,jestli Vám díky těh.cukrovce nechtěli vyvolávat porod o týden spíše jako mně.Mimčo ůdajně mělo před 3 týdny 2,25 kg,byla jsem v 35.týdnu,tedˇmi v porodnici řekli,že má 3,6O kg a že příští týden porod prostě vyvolají,aby nebyly komplikace.Cukrovku mi potvrdily v moči až ve 35.týdnu a jen s dietou,omezením glycidů.Nemohu říci,že bych ji striktně dodržovala jen jsem pila super tinktury od dědka kořenáře Břetislava Nového,cukr už se v moči vůbec neobjevil a i nternista byla spokojená.Jen na prohlídce na porodním se se mnou moooc nebavili a chtějí to řešit po svém.
Díky za případné odpovědi na můj dotaz.Lenka z Brna.
 janice5 


prosím o radu-akutní 

(12.8.2006 11:07:23)
Zdravím všechny maminky, budoucí i současné...
a prosím vás o nějaké stručné shrnutí, co mám dělat, na co dát pozor atd., než v naší diabetologické poradně skončí dovča. Abych to vysvětlila: jsem ve 30tt a tenhle týden mi doktor oznámil (jak on řekl) patologické hodnoty glykemického testu, který mi dělali minulý týden. Neměla jsem výsledky v ruce, protože to vytelefonovával, ale říkal že mám na lačno 8 a pak (asi po cukerném roztoku) 14. Žádná dědičná zátěž z mé strany není, z manželovy bohužel ano. Poslal mě na další vyšetření, ale jak říkám, mají dovču.Jak tak pátrám po informacích, mám v tom čím dál větší chaos, proto vás prosím o nějaké zásady, co teď dodržet, abych mimču neublížila.
Myslíte, že je při takových hodnotách vůbec možné, aby mimčo i já jsme byly v budoucnu v pořádku? Mám strach...:-(
Děkuji všem, Jana
 Anezka73 


Re: prosím o radu-akutní 

(12.8.2006 12:45:32)
Janice, někde v diskuzi jsou tu maminky s těhot, diabetem. Ptala bych se tam.
 Anezka73 


Re: Re: prosím o radu-akutní 

(12.8.2006 13:00:14)
Janice, tady je odkaz na jejich diskuzi http://www.rodina.cz/diskuse3077.htm
 Mila, Dcera 3koky a 25tt 
  • 

Re: Re: Re: prosím o radu-akutní 

(1.8.2007 13:49:43)
Ahojky tehulky vcera mi take zjistili tehot. cukrovku pred zatezi 5.24 a po vypiti roztoku 10.28 tak mi doporucili dietu. Muzete mi poradit jakym potravinam se mam uplne vyhnout. Zatim mi jen doporucily nesladit a omezit potraviny s cukrem.A take jdu do nemocnice pres noc, budou mi delat glikemicky test. Pred a po kazdem jidle mi bodou odebirat z prstu krev.Tak doufam, ze to dobre dopadne a hodnoty budou nizke.Predem moc dekuji za vasi pripadnou radu. moc dekuji
 Nina, Damík a Kyky 


Re: Re: Re: Re: prosím o radu-akutní 

(1.8.2007 14:26:20)
ahoj
při druhém těhotenství jsem taky měla cukrovku a měla jsem si píchat inzulín což jsem odmítla a držela dietu....myslím,že je důležité mít u sebe glukoměr a mít možnost si to zkontrolovat sama....já jsem přišla na to,že mám více cukru ze samotné housky než když ji sním se salámem určitě žádné sladké ale taky pozor na sacharidy jako celozrné pečivo nebo sladké ovoce jako hroznové víno....jinak to asi chce vyzkoušet držím ti palce určitě to dobře dopadne a narodí se ti krásné a zdravé miminko
 Mila, Dcera 3koky a 25tt 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: prosím o radu-akutní 

(1.8.2007 14:49:37)
Tak zatim mi nic vic nerekli jem ze nemam sladit apd. A ve ctvrtek jdu na ten glikenicky test, tak uvidim jak to dopadne. A jak pak jsi dopadla ty? Byli mimca veliky? Cetla jsem, ze se to pri cukrovce stava.
 Helena, 29tt 
  • 

Dotaz - tabulky na počty sacharidů v ovoci 

(21.10.2008 10:37:13)
V tabulkách se např. uvádí, že jablko obsahuje 13gS na 100g. Počítá se do toho i ohryzek? :-) Nebo si ho mám nakrájet na kostičky a pak vážit bez ohryzku, abych měla potřebný počet sacharidů..
 MUDr. Hana Krejčí 
  • 

www.tehotenskacukrovka.cz  

(22.6.2009 19:20:44)
Vše o těhotenské cukrovce (jak vzniká, rizika pro maminku i dítě a především - jak se správně léčí) se dozvíte na stránkách www.tehotenskacukrovka.cz. Autorkou je lékařka z ordinace dr. Moravcové zmiňované v článku.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.