| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Jaké hračky jsou vhodné pro děti?

 Celkem 18 názorů.
 Radík 


Obchody s hračkami 

(21.6.2004 10:50:21)
Ahoj všichni, neměl by někdo z vás tip na dobre obchody s hračkami? Předem díky:-)
 kobliha s koblížkem Kubíkem 


uvolnováni ftalatu 

(21.6.2004 13:23:26)
Existuje dnes jeste riziko uvolnovani ftalatu z mekcenych PVC hracek? Pokud ano, jak se takovym hrackam vyhnout?
 Kristýna+Robík 


Re: uvolnováni ftalatu 

(21.6.2004 19:28:44)
Riziko existuje stále, nejlepší je hračky z měkčeného PVC vůbec nekupovat. My jsme se bez nich obešli úplně. Do vany jsou prima kačenky a ryby z polyethylenu - vyrábí tradičně Směr, nebo nové tzv. vodolepky z pěnové hmoty, lehké a také bezpečné. Pro kojence jsou vhodná silikonová kousátka nejrůznějších tvarů naplněná vodou, akorát nepískají. Pro větší děti už lze kupovat nafukovací PVC hračky - balóny, plovací kruhy apod., protože děti tak od dvou let už je ocucávat nebudou. Riziko ftalátů je právě při žvýkání hraček.
Více o problematice bude určitě na www.greenpeace.cz
 LenkaG 


Vodolepky 

(23.6.2004 11:38:47)
Na ty vodolepky z pěnové hmoty pozor, dají se velice snadno okusovat (dva první zoubky to zmůžou). A pokud je mokré necháváte přilepené na kachlíčky, po nějaké době začnou plesnivět.
 Kristýna+Robík 


Re: Vodolepky 

(23.6.2004 21:31:03)
Máš pravdu, to mě nenapadlo, my máme suchou a teplou koupelnu (podlahové topení celoročně), že mi vodolepky do druhého dne většinou uschnou tak, že padají z kachlíků. A začala jsem je dávat synovi asi od roka a půl a neokusoval je. Bezpečné jsou myslím z hlediska uvolňování jedů, mechanické poškození hračky a následné vdechnutí je samozřejmě také riziko, ale jiné, než na které byl původní dotaz.
 ZDN 
  • 

Re: uvolnováni ftalatu 

(26.6.2004 22:28:46)
Zdravotní pomůcky v nemocnicích obsahují nebezpečné ftaláty
Publikováno dne: 25.6.2004 Zdroj: www.ZDN.cz

Služby
Tisknout článek
Poslat odkaz
Napsat komentář
Vyhledat článek na ZDN.cz
Související články

Látka di(2­ethylhexyl)­ftalát (DEHP), který nesmí být používán při výrobě kosmetiky a některých hraček, je ve velkém množství obsažen v některých zdravotních pomůckách. Ukazují to výsledky poslední studie, které byly zveřejněny ve středu na konferenci o životním prostředí a zdraví v Budapešti. Konference proběhla na ministerské úrovni. O výsledích studie informovali ZDN zástupci mezinárodní nadace European Public Health Alliance.

Detailní výstupy této studie přináší nová zpráva organizace Health Care Without Harm (HCWH). Testy ukázaly, že běžně používané zdravotní pomůcky vyrobené z PVC obsahovaly 17 - 41 procent těchto ftalátů (měřeno poměrem hmotnosti).

V prostředcích vyrobených ze snadno dostupných alternativních materiálů tyto ftaláty nalezeny nebyly. Organizace HCWH testovala celem 48 pomůcek používaných v nemocnicích v Rakousku, České republice, Francii, Německu, Polsku, Španělsku a Švédsku. Jednalo se například o infúzní a nutriční sady, hadice a masky používaných na novorozeneckých a pediatrických odděleních.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY:

European Public
Health Alliance

"Řada nemocnic stále používá prostředky, které vylučují ftalát DEHP – látku, jež může způsobovat vrozené defekty a neplodnost. Přitom jsou dnes snadno dostupné jiné zdravotní pomůcky, které nejsou vyrobeny z plastu,“ uvedl na konferenci doktor Vyvyan Howard z Univerzity v Liverpoolu.

Evropská unie zakázala používat materiál obsahující reproduktivní toxin - ftalát DEHP pro výrobu některých produktů, včetně většiny hraček. Nadále však dovoluje použití těchto materiálů u zdravotních pomůcek, které se používají při léčbě nemocných, včetně dětí.


*****************************


PVC v nemocnicích: hrozba pro děti?
Publikováno dne: 3.4.2002 Zdroj: MF Dnes

Služby
Tisknout článek
Poslat odkaz
Napsat komentář
Vyhledat článek na ZDN.cz
Související články

Zahraniční studie varuje před pomůckami z umělé hmoty, čeští lékaři v tom nevidí problém

Praha Poté, co ministerstvo zdravotnictví zakázalo od loňského roku prodávat hračky z měkčeného PVC, protože mohly způsobit malým dětem zdravotní potíže, objevilo se další varování: podobně škodlivé prý mohou být i některé zdravotní pomůcky v nemocnicích.

Ochránci životního prostředí varují před různými hadičkami z PVC, které se využívají například na jednotkách intenzivní péče pro nedonošené novorozence a zavádějí se třeba do úst. Jsou skutečně nebezpečné? "V PVC jsou ftaláty, které mohou vyvolávat alergie nebo být rakovinotvorné," tvrdí Vasilka Diadovská, ekoložka pražské Nemocnice Na Homolce.

Diadovská se podepsala pod výzvu ekologického hnutí Arnika, které právě zahájilo kampaň proti používání PVC ve zdravotnictví. Výzvu podepsalo i několik lékařů. Arnika se odvolává na nedávno zveřejněnou studii dvou vědců z Rakouska a Británie.

"Znepokojivé je zejména působení ftalátů na lidské plody, předčasně narozené děti i starší děti, jejichž organismus není ještě zcela vyvinut," píší vědci. Lenka Mašková z Arniky uvádí, že mnozí čeští lékaři ani nevědí, z jakého materiálu jsou pomůcky, které používají. Z PVC je podle ní zhruba polovina zdravotnického materiálu k jednorázovému použití.

Zdeněk Straňák z porodnice v Praze-Podolí, který je současně vědeckým sekretářem České neonatologické společnosti, však tvrdí, že problém s hadičkami z PVC už byl dávno vyřešen.

"Před dvaceti lety se to řešilo. Mám za to, že výrobci garantovali nezávadnost svých výrobků. Před dvanácti lety jsme se na to ještě jednou soustředili a měřili hladiny ftalátů, ale nic jsme neobjevili. Nevidím v tom problém," říká Straňák, podle něhož jeho porodnice pomůcky z PVC běžně používá. Primář novorozeneckého oddělení brněnské fakultní nemocnice Ivo Borek uvádí, že o riziku z trubiček z PVC nic neví. "Pro mě je klíčové, že výrobky byly schváleny Státním ústavem pro kontrolu léčiv," říká.

Ústav pro kontrolu léčiv odpovídá za nezávadnost léků a zdravotnické techniky. MF DNES mu poslala žádost o vyjádření, pracovníci ústavu se však omluvili, že nedokážou odpovědět dříve než dnes. Výrobci zdravotnických pomůcek trvají na tom, že jejich výrobky nejsou škodlivé.

Jan Tůma, vedoucí provozu společnosti Vygon, jednoho z distributorů zdravotnického materiálu, uvádí, že trubičky a další pomůcky z PVC jsou potaženy ochrannou vrstvou ze silikonu, takže PVC není v přímém kontaktu s organismem. "Moc nevěřím tomu, že by byly všechny pomůcky obaleny ochrannou vrstvou," oponuje Lenka Mašková z Arniky.

Dodává, že využívání PVC v porodnicích je jenom viditelnější část problému. Umělohmotné pomůcky se po použití většinou spalují, a tím se z nich uvolňují obdobně nebezpečné toxické látky.

PAVEL BAROCH, MARTINA RIEBAUEROVÁ, Mladá fronta Dnes, 3.4.2002
 Kristýna+Robík 


Re: Obchody s hračkami 

(21.6.2004 19:36:10)
Obchod s kvalitními dřevěným, látkovými a didaktickými hračkami je v Praze naproti OD Tesco Národní třída, v boční uličce jménem Ostrovní, obchod se jmenuje myslím Trnka.
Prefabrikovanou plastovou příšeru tam opravdu nenajdete :-))
 Petra&Anna3&bříško  
  • 

Re: Re: Obchody s hračkami 

(21.6.2004 21:18:33)
Zkuste stránky www.olymptoy.cz, www.drevene-hracky.cz. Je to přinejmenším dobrá inspirace, co se vůbec vyrábí a po čem se pak v reálu kouknout.
 *Jitu* 


Re: Re: Re: Obchody s hračkami 

(22.6.2004 13:38:19)
Děkuji moc za skvělé tipy na stránky s hračkami. Jsem z menšího města, takže výběr hraček tohoto druhu je omezený. Uvedené stránky mě svým obsahem a množstvím nadchly, takže pokud budu chtít udělat radost svému synovi i sobě, tak vím, kam se obrátit :o)
 Anca 


Re: Obchody s hračkami 

(22.6.2004 9:52:08)
Taky muzete kouknout na www.noe.cz , ty dostaly i ruzna oceneni.
 Gabulina,Eliska a Alenka 


Re: Re: Obchody s hračkami 

(22.6.2004 14:57:15)
www.mubrno.cz a www.fondesign.cz
 Simona001 


Re: Obchody s hračkami 

(20.4.2012 17:48:05)
www.tiptoy-hracky.cz jsou celekm levní.
 Alca_ 


Re: Obchody s hračkami 

(19.6.2014 12:21:59)
My rádi nakupujeme tady: Merkada.cz

Jsou to spíš tradiční ručně vyráběné hračky. Pro mrňouse je to ale super.
 Veronika, 2 deti 
  • 

Nevím... 

(22.6.2004 20:05:44)
Názor pana doktora je mi sympatický a výběr hraček pro své děti se snažím řídit podobným směrem, nicméně má patnáctiměsíční dcerka, jež má plný pokojíček měkoučkých, něžných látkových panenek a figurek, bezkonkurenčně miluje obrovské plastové "mimino". Přestože je hračka jen o pár centimetrů menší než ona, dcerka ji neúnavně tahá v náručí, krmí, svléká, ukládá atd. a náruživě se s ní mazlí, ačkoliv si také myslím, že je na mazlení tvrdá a studená ... Tak nevím, jak to ty děti vlastně mají :-)
 Kristýna+Robík 


Re: Nevím... 

(23.6.2004 21:35:41)
Nic si z toho nedělej, taky jsem byla trošku smutná, když jsem v těhotenství našila a napletla měkounké čisťounké hračky pro miminko a ono si pak nejvíc oblíbilo plyšovou kočku ze second handu :-)
 Libushe+3 


Re: Re: Nevím... 

(25.6.2004 4:18:01)
no tak muj Chase ma hoooooodne plysovych hracek od psu po tygriky a nejradeji ma maleho skaredeho medvidka, ktery vypada jako vypelichany. Rika mu "muj medvidek" a porad ho pusinkuje a chodi s nim vsude.Kdyz je davam spat anebo vstavaji tak jim musim dat pusinku obema a rict miluji te, protoze jak zapomenu na medvidka tak je prusvih:-)
 Petra 
  • 

mohu potvrdit 

(29.6.2004 10:11:58)
Ano, moderní hračky jsou pro nás opravdu nanic. Největším zážitkem pro malou nebyly "vývojové hračky", ty ležely bez povšimnutí - zato květina nebo stéblo do ručičky, lístek ze stromu, klacík, kaštan, ořech - to jsou hračky! A panenka doma dělaná ze starého trička.
 Petra 
  • 

Re: mohu potvrdit 

(29.6.2004 10:20:22)
a vyrůstat se psem - to je panečku!

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.