| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Děti jako dar

 Celkem 17 názorů.
 Kačík 
  • 

Moc vás obdivuju 

(22.3.2004 9:43:17)
a držím palce, ať se vám povede všechno, co si přejete. Já sama jsem dřív měla podobný sen jako vy, ale dnes si už zdaleka nejsem jistá, že bych ho zvládla - musela bych sama na sobě ještě moc zapracovat a samozřejmě záleží také na partnerovi. Moc mě ten článek v pondělí ráno potěšil.
 Lucia,4-ročný synček 
  • 

klobúk dolu 

(22.3.2004 11:39:25)
Veľmi vás obdivujem za to, čo robíte. Ja som tiež pomerne mladá mamička, ale môžem povedať, že skúsená. Náš syn sa narodil čiastočne telesne postihnutý, podstúpili sme množstvo operácií, navyše má syndróm ADHD, je to hyperaktívne dieťa s poruchou pozornosti. Veľa som s ním už prežila, veľa pekných, ale aj ťažkých chvíľ. Môj sen je síce mať druhé dieťatko, ale chcela by som si ho osvojiť. Veľmi túžim dať domov dieťaťu, ktoré ho nemá. Chcela by som mať raz na staré kolená pocit, že som spravila niečo dobré pre tento svet, že som dala jednému životu šancu. Môj manžel je, žiaľ, zásadne proti. Má strach, že to nezvládneme, bojí sa, aké to dieťa bude. Ale veď aj keď človek čaká vlastné dieťa, nikto mu nezaručí, aké bude. Vždy je to svojím spôsobom riziko, bez ohľadu na to, či je dieťa vlastné, alebo nie. No, keďže som na to zatiaľ sama a to rozhodne nestačí, neprichádza naplnenie tohto môjho sna zatiaľ do úvahy. No chcem vyjadriť svoj veľký obdiv za to, čo robíte a raz sa vám za to určite poďakujú aj vaše deti. Držím palce.
 Maja,Adam 2.8.2003 


Re: klobúk dolu 

(22.3.2004 20:26:59)
Přeju vám hodně síly a všem vám podobným a taky ať jsou všechny vaše děti zdravé a šikovné.Lidi jako jste vy jednoduše obdivuju! Já mám malého synka,zcela zdravého,dělá mi radost a to si občas postesknu,že nemám vůbec čas na sebe,jak jsem sobecká!
Článek mně dojal,já bych na to neměla.
 Anna Novotná, bezdětná 
  • 

Otázka 

(22.3.2004 12:18:08)
Chtěla bych se zeptat kde berete peníze? Stíháte při tom oba chodit pracovat?
 Jířa 
  • 

Re: Otázka 

(22.3.2004 18:39:13)
Vždyť se tam píše, že Jirka je na rodičovské "dovolené". Marta bude nejspíš na mateřské s jejich vlastním synem.
 Petra 
  • 

Re: Re: Otázka 

(22.3.2004 19:48:38)
A víš že existují dávky pro pěstounské rodiny? Nejsou sice horentní, ale jak jsem někde zaslechla "když jsem měla v pěstounce 4 děti, žila jsem si jak prase v žitě"
 evidlo + 4 


pěstounské dávky 

(22.3.2004 22:33:37)
Tak tomu bych moc nevěřila - dávky totiž jsou: životní minimum pro každé dítě - podle věku (ale zase na ně nedostáváte běžné dětské přídavky, a kdo máte děti, určitě si spočítáte, že své životní minimum dítě za měsíc hravě utratí za jídlo a oblečení, do 6 let je to teď asi 1560 Kč). A pro pěstouna za každé dítě polovina jeho životního minima, což je asi 1000 Kč. Nevím jak si žije prase v žitě, ale i kdybych k tomu připočetla "štědrý" rodičovský příspěvek 2552 Kč měsíčně, nepřijde mi to jako finanční výhra.
 M. 
  • 

Re: pěstounské dávky 

(23.3.2004 8:36:59)
Moc vás obdivuju a taky trochu závidím. Měla jsem podobný sen, ale nepodařilo se mi najít partnera, který by to viděl podobně. Musíte být báječná rodina!!!
 Jáá - 2 děti 
  • 

Re: Otázka 

(23.3.2004 11:41:46)
Zdroj: www.fod.cz
Dávky pěstounské péče
Hmotné nároky (dávky) pěstounské péče upravuje zákon č. 117/1995 Sb.o státní sociální podpoře v ustanoveních. §§ 36 až 43 takto:

Příspěvek na úhradu potřeb dítěte
Dítě svěřené do pěstounské péče má nárok na příspěvek na úhradu potřeb dítěte. Výše tohoto příspěvku za měsíc činí u nezaopatřeného dítěte dvojnásobek částky životního minima na osobní potřeby dítěte. V případě dítěte mladšího 18 let, které ukončilo povinnou školní docházku a nepřipravuje se na budoucí povolání, aniž by mu v tom bránily závažné zdravotní důvody, nebo pokud již pracuje, tj. nejde-li o nezaopatřené dítě, činí výše příspěvku 1,20 uvedené částky životního minima (§ 37 odst. 1,2).
V případě dítěte dlouhodobě nemocného nebo dlouhodobě zdravotně postiženého a dlouhodobě těžce zdravotně postiženého činí násobky částky životního minima na osobní potřeby k výpočtu výše příspěvku 2,10 nebo 2,60 a v posledním případě 2,80 (§ 37 odst. 3).
Příspěvek náleží i zletilému dítěti mladšímu 26 let, které bylo ke dni dosažení zletilosti v pěstounské péči, pokud trvale žije ve společné domácnosti s bývalým pěstounem a je nezaopatřené, tj. pokud se připravuje na budoucí povolání nebo ze zdravotních důvodů není takové přípravy ani výkonu povolání schopno (§ 38).
Odměna pěstouna
Pěstoun, kterému bylo svěřeno dítě do pěstounské péče, má nárok na odměnu za výkon pěstounské péče, a to až do zletilosti dítěte a poté po dobu, po kterou má dítě nárok na příspěvek na úhradu potřeb dítěte (§ 40 odst. 1).
Výše odměny pěstouna činí měsíčně za každé dítě svěřené do pěstounské péče polovinu částky životního minima na osobní potřeby pěstouna (§ 40 odst. 2).
Příspěvek při převzetí dítěte
Pěstoun má nárok na jednorázový příspěvek při převzetí dítěte (§ 41 odst. 1).
Výše tohoto příspěvku činí čtyřnásobek částky životního minima na osobní potřeby dítěte (§ 41 odst. 2). Pro srovnání lze uvést, že porodné činí pětinásobek této částky.
Příspěvek na zakoupení motorového vozidla
Nárok na příspěvek na zakoupení motorového vozidla má pěstoun, který má v pěstounské péče nejméně čtyři děti nebo má nárok na odměnu pěstouna z důvodu péče o čtyři děti, včetně zletilých nezaopatřených dětí, pokud zakoupil osobní motorové vozidlo nebo zajistil nezbytnou celkovou opravu motorového vozidla a toto vozidlo nepoužívá pro výdělečnou činnost (§ 42 odst. 1).
Výše příspěvku činí 70 % pořizovací ceny osobního motorového vozidla nebo prokázaných výdajů na opravy, nejvýše však 100 000 Kč. Součet příspěvků za posledních deset let před podáním žádosti nesmí přesáhnout částku 200 000 Kč.


JAK je to v praxi, nemohu říci, čerpám jen ze stránek Fondu ohrožených dětí, které poslední dobou pročítám, protože bych ráda dítě do pěstounské péče.
 evidlo + 4 


příspěvky 

(23.3.2004 14:47:31)
Tak to je fajn, že už to trochu zvedli aspoň na ty děti já měla několik let staré informace. Kdysi jsem taky o pěstounské péči uvažovala, ale dospěla jsem k názoru, že se na to nehodím, tak mám alespoň 4 vlastní děti, a plánujeme páté.
 Margita 
  • 

Re: mentalita 

(24.3.2004 4:43:06)
Mockrat diky za krasny clanek. Delate uzasne veci a je opravdu znat ze je u vas doma hodne lasky. Mam jiny nazor jenom na jednu vec: neverim na "odlisnou mentalitu" (vetsinou chapanou jako "mentalitu" Romu ci jineho "odlisneho" etnika), podle ktere by se dalo s jakoukoli pravdepodobnosti predpovedet napr. nakolik bude dite vybusne. Chovani je vysledkem genetiky a zkusenosti, ale etnicky puvod (zvlast v absenci kulturniho prostredi) nikdy sam o sobe neurcuje povahove rysy. Pokud se jedna o stejne prostredi, pravdepodobnost, ze dite puvodu x bude treba vybusne je stejna jako u ditete puvodu y. Myslim si, ze mnoho lidi slovem "mentalita" odpoutava pozornost od resitelnych problemu mezietnickeho souziti.
Preji vam vsem hodne stesti, jeste jednou dekuji za nadhernou inspiraci a tesim se na pokracovani!
 Katka 
  • 

Díky 

(23.3.2004 20:55:53)
Ahoj,

moc vás obdivuji a děkuji Bohu, že existují lidi jako vy. Já bych to nedokázala.
A o příspěvky tady přece nejde, ne? Stát vynakládá spoustu peněz na různé blbosti, nevím proč by neměl investovat právě do pěstounské péče. Bylo by fajn, kdyby pěstounská péče v budoucnu zcela nahradila dětské domovy.

Katka
 Olga 
  • 

Snad to děláte dobře 

(24.3.2004 9:44:55)
Také bych vám ráda napsala ,jak je to od vás hezké,že se staráte o cizí děti,ale znám vás málo a z jednoho článku se to poznat nedá.Také se věnuji dětem bez rodičů ,ale je to má profese.Mám zkušenosti i horší s pěstounskou péčí,selhávající pěstouny, lidi kteří na sebe chtějí nějak upozornit apod.Problémem je také počet dětí v pěstounských rodinách ikdyž to je spíše problém legislativy, ale 12 a více dětí to už¨přestává být rodina a začíná instituce.Zvláště v dnešní době,kdy je snaha snížit počty dětí ve skupinkách v DD.
 Kristina 
  • 

Re: Snad to děláte dobře 

(29.3.2004 8:41:00)
Já tedy nevím, proč by 12 dětí již neměla být rodina - vždyť naše prababičky docela často porodily 12 a dokonce i 20 dětí!! A měly horší podmínky než jsou dnes, žádná tekoucí voda, koupelna, žádná pračka či myčka nádobí!! Pokud je tu láska a hlavně trpělivost rodičů, tak je to skutečně úžasné! Kolikrát rodiče nemají trpělivost na dvě vlastní děti, proto je opravdu úžasné, když mají trpělivost na děti cizí a ještě problémové! A pokud je to skutečně tak, že údajně nevzdělatelné dítě udělalo takové pokroky, nelze již nic dodat! Odborníci si někdy myslí, že "laici" nemohou dosáhnout toho, co oni, jenže někdy opak je pravdou - a často k tomu stačí jen láska a trpělivost!! Mám nyní dvě roztomilá zdravá vnoučata s věkovým rozdílem pouze rok a půl, děti jsem měla také dvě s odstupem dokonce jen 15 měsíců, tehdy jsem neměla automatickou pračku ani samozřejmě papírové pleny, manžel nepomáhal a byla jsem z toho docela zničená, nevyspalá, vyčerpaná, přesto jsem se snažila být na děti velice trpělivá a myslím,že jsem je vychovala dobře. Ale na několik dětí nevlastních a ještě s handicapem bych si netroufla! Chce to, aby oba partneři byli trpěliví
Držím palce.
 Galina,Týna 23 měsíců 
  • 

Bomba! 

(1.4.2004 22:12:01)
Ahoj Marto!Zrovna si čtu pravidelný e-mail,co nového na Rodině a co nevidím:tvůj článek!Jsem moc ráda,že jsem tě zase "našla".Jestli budeš mít čas,dej o sobě vědět na GalinaV@seznam.cz.
Zdravím Galina Dušková
 Jirka a Marta 
  • 

doplňky ke článku 

(15.4.2004 21:44:38)
Díky všem za Vaše reakce. Ani jsme netušili, kam se ten článek dostane. Psali jsme ho asi před půl rokem. Situace je teď už trochu jiná. Na té rodičovské jsem byl 6 měsíců, teď už chodím normálně do práce. Bylo to nouzové řešení- stěhovali jsme se a v novém bydlišti jsem neměl práci. Můžeme říci, že jako prasata v žitě jsme se opravdu neměli. Úspory pomalu mizely a nebýt pomoci blízkých, vyžít jen z dávek by se nedalo. (ani bychom to tak nechtěli. Chlap by asi měl chodit do práce, i jako vzor pro děti. Žít jen z dávek by pro ně určitě dobrým příkladem nebylo).
Pár slov k té paní, která nás hodnotí rezervovaně: máte pravdu. Určitě jsou i příklady, kde se to s PP moc nepovedlo. A taky souhlasíme s tím, že příliš mnoho dětí v rodině může být na úkor kvality péče o ně. Může, ale taky nemusí. Na druhou stranu, sebelepší ústav, i přes pozitivní změny v mnohých z nich, dítěti rodinu nenahradí, do života ho nedokáže připravit tak, jak tomu může být v rodině. Jen v rodině může to dítě zažít rodinné soužití v praxi- jak se k sobě chovají rodiče, jak spolu řeší konflikty, jak vychovávají děti, jak jim vštěpují hodnoty, jak hospodaří s penězi, jak nakupují, že ne všechno se dá koupit a ne vše za ty peníze vůbec stojí, nenaučí se zkrátka tomu úplně obyčejnému a pro nás všednímu. Jakou pak mají šanci, že jejich budoucí rodiny budou dobře fungovat ? Že budou schopny postarat se o své děti ?
Úspěšný život jim samozřejmě také nemůžeme zaručit, ale jejich šance aspoň o něco vzrostou, a proto to má smysl. Cítí-li to nějaký manželský pár také tak, nabídněte tuhle šanci i Vy. Třeba i jen jednomu dítěti. Ne pro své zviditelnění (to může být někdy i na obtíž), pro "pohodlné" žití z dávek (pohodlný život si teda představuji jinak !) a dokonce ani ne proto, aby nám jednou ty děti byly vděčné. Prostě jen proto, že i ty děti, které neměly to štěstí narodit se do fungující rodiny, mámu a tátu potřebují.
 Zuzka 
  • 

moc Vám fandím 

(27.4.2004 13:06:03)
O takovýchto lidech jako jste vy je skvělé číst. Před Vaší péčí klobouk dolů. Moc vám držím palce ať se vám daří ve vaši záslužné cestě životem. Zuzka

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.