| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku DDT porodnictví

 Celkem 341 názorů.
 Johana, dcera 18 let 
  • 

Souhlasím, ale... 

(28.1.2004 12:43:18)
řeknětemi, prosím, jak se tedy mám dozvědět, ve které porodnici mi dovolí přirozený průběh porodu, do kterého lékař zasáhne skutečně až když bude hrozit problém. Mne se to již netýká, ale dcery za několik málo let určitě. Tak bych ráda poradila. Je někde na netu sezanm porodnic s vyjádřením rodiček ?
 Gabka, mrňousek 5 měs. 
  • 

Re: Souhlasím, ale... 

(28.1.2004 16:57:25)
Zabrouzdejte sem na seznam porodnic a mrknete na Vrchlabi.Rodila jsem tam a nemuzu rict ani pul hlasky k jejich pristupu!!!Naprosto super!!!A to bydlim v Praze. V seznamu porodnic zde na rodince jsou i nazory maminek u kazde porodnice.Mejte se fajn.
 Renda a spol 


Re: Souhlasím, ale... 

(28.1.2004 22:41:56)
je to hezky napsany clanek...a ma neco do sebe...


renda
 helena 
  • 

Je v tom trochu demagogie 

(31.1.2004 13:52:23)
Domnívám se, že pan Marek nevyužívá k prosazní svých, jistě v mnohém prospěšných a chvályhodných názorů, čistých zbraní. Jak v tomto článku, tak i ve své knize Nová doba porodní spíše maminky zastrašuje, nežli by jim poradil a pomohl najít cestu optimální a bezpečnou jak pro ně, tak pro jejich děti. Trhání hlav dětem podle mého názoru není běžnou medicínskou praxí a pokud již autor článku považuje za vhodné zde tuto tragickou událost zmiňovat, měl by také nadnést fakt, že bez lékařské pomoci by zemřela i matka, že matka nebyla sto své dítě sama, neřku-li doma porodit a že matka v tomto případě díky lékařům přežila. V domácím prostředí by se dítě živé nenarodilo a matka by porod nepřežila. Lékaři zdemožná udělali chybu a nerozhodli se správně, ale stavět to do té roviny, že zavinili smrt dítěte tím, že vedli jeho porod je nesmysl. Dítě mělo šanci přežít, pokud by se narodilo císařským řezem, což se bohužel nestalo, ale doma by si ho matka také těžko provedla, že?

Výše zmíněnou autorovu publikaci jsem četla ještě jako těhotná, v době, kdy jsem neměla příliš informací o tom, jak mohu v ČR porodit. Dočetla jsem se v ní řadu poučných věcí, ale také nic, co by mne na můj porod jakkoliv připravilo. Po jejím přečtění jsem měla z porodu opravdu strach. Pan Marek v knize vylíčil porodnice jako sterilní nelidské prostředí, kam jdete jako kráva na porážku a kde porod automaticky znamená traumatické a doživotní následky pro vás i dítě. Kdežto doma naopak se rodí samo, nemůže se nic stát, vše máte pod kontrolou, neboť k úspěšnému porodu stačí postel a instinkty.

Musím říci, že můj, medicínsky vedený (ačkoliv jsem chtěla do CAPu, zdravotní důvody a komplikace rozhodly pro Apolináře) byl tím nejkrásnějším zážitkem mého života. Byla jsem vděčná za monitor, lékaře a jejich péči. Porod trval 46 hodin a chvílemi to bylo opravdu děsivé. Nikdo mne nenapomínal, nikdo mne nedirigoval, vše se řídilo mými potřebami a já se ráda nechala vyšetřit, poslechnout... Porodní lůžko či spíše křeslo bylo po těch vysilujících hodinách pohodlnou skořápkou do níž jsem se schoulila, protože vlastní nohy by mne už jistě neudržely.
Ráda na svůj, dost dlouhý a náročný, porod vzpomínám. Neumím si představit, že bych totéž absolvovala doma. Že bych se musela spolehnout sama na sebe a své instinkty. Ty už totiž nejsou co bývaly. Možná prababička neandrtálec měla své instinkty vyvinutější, ale já jsem si téměř jistá, že my, dnešní mámy už jen těžko rozpoznáme, zda nemá naše miminko během porodu potíže, zda nenastala ta hrozná situace, kdy by musel lékař zasáhnout. Nepoznala jsem ani vlastní zdravotní komplikace v těhotenství, myslela jsem, že jsou to normální věci v těhotenství až bylo málem pozdě. Instinkty jsou pěkná věc, ale svěřit jim svůj život a život dítěte? To je dost malá pojistka. Proto říkám: DOMA NE.
Lékař z vás nemusí dítě tahat, ale měl by tam být. Měl by být blízko někdo, kdo se vyzná, kdo vám pomůže, poradí a kdo to kdyby něco taky zachrání.

Pokud se teprve chystáte přivést své dítě na svět, tak Markovu knihu nečtěte, anebo ji alespoň berte s rezervou. Za ten strach z porodu to fakt nestojí a taky, jak bych vám všem moc přála, váš porod jistě tak hrozný nebude. Informace nejsou moc čerstvé, tak jak popisuje pan Marek se rodilo před 20ti lety.
 máia 
  • 

Re: Je v tom trochu demagogie 

(31.1.2004 17:54:02)
souhlas.
 Jana, dva synové 
  • 

Re: Je v tom trochu demagogie 

(1.2.2004 11:14:12)
Já jsem přesně tak, jak to popisuje(velkovýrobna) pan Marek rodila v pražském ÚPMD Podolí před pěti lety(né před dvaceti).Ale máte pravdu, že se tam tehdy vůči jiným evropským vyspělým zemím zastavil čas, řekla bych o více jak dvacet let. V té době to ve všech pražských porodnicích dělali úplně stejně (jako nemyslící roboti - můj názor). Před porodem jsem si přečetla spoustu knih od různých autorů a nakonec jsem se ztotožnila s přirozeným vedením porodu. Vůbec mě ale nenapadlo, že to ve slavném Podolí není možné, protože na to nejsou vyškoleni.Člověk je od přírody líný a nerad se učí něco nového nevyzkoušeného přestože to doporučuje přes dvacet let Světová zdravotnická organizace(WHO).Zvláště, když ho nikdo k tomu nenutí.Kdybych si tehdy mohla přečíst podobnou knížku pana Marka a jiných, mohla jsem se rozhodnou třeba úplně jinak....
Proč toto píšu? Já bych se nikomu neodvážila napsat, že nemá raději číst nějakou knihu a ještě mu doporučit, co si má o ni myslet.Inteligentní člověk by toto rozhodnutí nechal na čtenářích.
Já jsem si před porodem přečetla i odborné knížky autorů, kteří pracují v těchto porodnicích. A víte, co mě odradilo od toho, že jsem nerodila u Apolináře? Odborná kniha Technika porodnických operací od A.Doležala . Ani ne tak popis techniky operací, ale jazyk autora. Z jeho knihy čišela nadřazenost a arogance vůči rodičkám. A toto on předává jako profesor a učitel na lékařské fakultě v Praze dalším svým kolegům. Pan Doležal vůbec nepočítá, že by jeho knihy mohl číst i laik. Z mého pohledu, pohledu ženy je pan profesor prasák, ale nikomu tento názor nenutím.
 Jana, 1 syn 
  • 

Re: Re: Je v tom trochu demagogie 

(1.2.2004 16:14:13)
Jano, mohu s Tebou souhlasit, že porodnictví v českých zemích je místy ještě hodně zaostalé za západními zeměmi. Ovšem koho se musím zastat je prof. MUDr. Doležal. Tento velmi příjemný starší pán je šarmantní a nesmírně inteligentní. Už se neúčastní výuky a pro zajímavost - to on tlačí na to, aby medici rozuměli svému oboru, aby se zpřísnila jejich klasifikace. V poslední době se věnuje literátuře spíše z odlišné stránky :-) nedávno vydal svůj první román, který měla i mezi kritiky velmi dobrý ohlas. Že by se tento profesor objevil u porodu - u běžného jistě ne, spíš když je problém tak za ním kolegové přijdou s prosbou o konzultaci. Pokud někoho neznáš osobně, prosím neukvapuj se v jeho hodnocení. upřímně řečeno, málokdo z lékařů je schopný vyvolat tak příjemný dojem, když se s ním setkáš. Jana
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Je v tom trochu demagogie 

(1.2.2004 17:31:06)
To je ten román, jak hodní lékaři převzali porody z ruk nevzdělaných porodních bab a tím zachránili lidstvo?
 Lenka 
  • 

Jo, to je on 

(2.2.2004 11:47:29)
Jo, to je přesně ten román. Chápu, že každý může mít na tohoto profesora jiný názor, každému také vyhovuje něco jiného, ale přesně tento pán u mého porodu byl. Souhlasím s tím, že je prasák! Tak jak mě buzeroval, co mám děla a co ne... I kvůli němu už jsem se rozhodla radši druhé dítě nemít. A nebo emigruju do Holandska.
 Monika 
  • 

Re: Je v tom trochu demagogie 

(29.2.2004 9:56:25)
Plně s tebou souhlasím
 Išenka 


Taky jsem četla Markovu knihu 

(9.6.2005 13:19:24)
Já jsem teď ve čtvrtém měsíci těhotenství a Markovu knihu Nová doba porodní jsem četla ještě před otěhotněním. Já jsem z ní ale měla naprosto opačný pocit. Já nemám ráda nemocnici a vše, co s ní souvisí, zatím jsem nepoznala lékaře, kterému by šlo v prvé řadě hlavně o pacientku a který by respektoval přání a názory někoho jiného, než sám sebe. A to jsem zdravotní sestra. Já už pomalu plánuju porod doma, ale samozřejmě pokud budou komplikace, tak (možná si někdo řekne, že alibisticky) odjedu rodit do porodnice. Ale v případě fyziologického těhotenství se rozhodně nechci odevzdat do rukou někoho, kdo se mě ani nezeptá, jestli opravdu tu injekci chci... Absolvovala jsem předporodní kurz (v Českých Budějovicích u doktora Míky), kde jsem se v podtatě nedozvěděla nic jiného, než to, jaké komplikace můžou nastat. teprve tady jsem dostala strach z porodu. Jedna maminka se na jedné hodině zeptala, jestli může odmítnout holení a porodní asistentka, která tam právě byla, na ni doslova vyjela, že dneska se holí snad každá mladá holka, tak proč s tím děla takový cavyky. A že i když jde ženská na operaci s hlavou, tak jí stejně spodek voholí, tak co.
Dneska už snad není porodnice, kam by tatínka nepustili k porodu (samozřejmě fyziologickýmu a za úplatu). Akorát v Českých Budějovicích tatínka volají, až když je porod ve své druhé době. Tedy, pokud bych se dopravila do porodnice hned při počínajících kontrakcích, tak kdo mi bude v následujících cca 7 hodinách masírovat záda? Kdo mi bude oporou a kdo se postará o dodržování mých přání? Že by porodní asistentka, o tom pochybuju.
Takže porod doma? ANO
 Mimca 


Súhlas a poďakovanie 

(28.1.2004 13:34:16)
Súhlasím s myšlienkami pana Mareka a touto cestou by som sa mu chcela za seba, za moju dcéru a možno i za budúce vnučky zo srdca poďakovať za knihu "Nová doba porodní". V knihe mi pán Marek doslova hovorí z duše...Dala som si kúpiť dva exempláre, pretože jeden z nich by som chcela venovať nejakému pôrodníkovi na Slovensku, ktorý by ju nie len prečítal, ale i POCHOPIL. Zatiaľ však zvažujem, kto je ten pravý ....
 amalenka 


Konverze lékařů 

(28.1.2004 20:30:47)
Je to moc pěkné.Myslím, že v současné době záleží jen na lidech a na změně jejich smýšlení. Máme dvě děti.Porod je opravdu přirozená věc.Pan primář ve Vrchlabí je toho důkazem.Když konstatoval v jednom rozhovoru, že ho po hodně letech praxe porod dojal k slzám.
Moc prosím všechny gynekology a porodníky, zkuste popřemýšlet a přijmout a praktikovat i jiný způsob. Pokud nepůjde o ohrožení života.Je to úžasně krásné a tajemné.Nejen pro maminku,ale i pro Vás.
 Štěpa-nastávající mamka 
  • 

Raději jistotu 

(28.1.2004 14:57:30)
Váš názor je moc hezký a věcný.Nikomu by nemělo být bráno právo na svobodnou volbu...ale... .Myslím si,že nejsem sama,která se těší na pomoc zdravotnického personálu a relativní(protože ani porod v porodnici vám nezaručí nic na 100%)pocit jistoty,že je po ruce vybavení,které se dá hned použít,tým odborníků atd..
Nehledě na to,že se mnohé změnilo od dob,kdy rodily naše maminky a babičky a on ten přístup porodníků a porodních asistentek v nemocnicích není zase až tak strašný.
 Marketa 
  • 

Re: Raději jistotu 

(28.1.2004 15:00:27)
Nojo, ale Vam tu jistotu personalu a nemocnice nikdo nebere, kdezto tem, kdo by radsi rodily doma jo.
 Fořtka 


Re: Raději jistotu 

(28.1.2004 15:26:14)
Štěpo, já ti přeju, aby se ti porod v porodnici líbil a výsledkem bylo zdravé a spokojené děťátko.

Musím ale říct, že někdy to v porodnici fakt strašné je. Rodila jsem tam dvakrát a podruhé jsem byla natolik v traumatu, že potřetí jsem raději porodila doma. Tehdy jsem pochopila, že i pro mě může být porod krásnej:-)
 pavla a kubik 
  • 

Re: Re: Raději jistotu 

(28.1.2004 20:22:59)
*traumatum* se da vyhnout treba i tim, ze si vypracujes podrobny porodni plan, a s nim v ruce si objedes vybrane porodnice, take muzes sondovat mezi byvalymi *pacientkami* a existuji i vysvedceni pro porodnice, ktera ti mnohe napovi.
neni od veci najmout si dulu, ktera uz je skolena na to, aby te pred traumaty chranila.
a hlavne myslet pozitivne!!!
hodne stesti ti preje pavla
 Fořtka 


Re: Re: Re: Raději jistotu 

(29.1.2004 12:40:35)
Bohužel jsem narazila na porodnici (porodnika), co mi slíbili určité věci neprovádět, a stejně se staly.

Největší problém jsem ale měla s CHOVÁNÍM a JEDNÁNÍM personálu vinohradské nemocnice; bohužel při prohlídkách před porodem jsem jednala vždy jen s ošetřujícím lékařem (který při porodu ty věci udělal, i když slíbil, že to tak nebude), a stejně, porodní asistentky daného oddělení před porodem moc nepoznáš... Ale pravda je, že mě to hodně poučilo - v Praze už rodit nikdy nechci. A svoji chybu uznávám, neměla jsem věřit lékaři (i když jsem mu platila i bokem), že (ne)udělá, co slíbil. Měla jsem si to ověřit.

Ale jinak jsem myslím dost pozitivní:-) Například jsem POZITIVNĚ věřila, že to naše třetí mímo se doma narodí zdravé a bude mu líp. A je!

Měj se hezky.
 Anna 
  • 

Re: Re: Re: Re: Raději jistotu 

(2.2.2004 11:50:28)
Přesně tak, také mi toho u Apolináře naslibovali a skutek utek. Když je žena pak v bolestech, těžko přetěžko se handrkovat o to, že měla sepsaný porodní plán a chtěla to jinak. Připadá mi, že porodníci tohoto stavu ženy vyloženě zneužívají.
 Beata 
  • 

Re: Re: Re: Raději jistotu 

(29.1.2004 17:02:07)
Pavla to je vsetko pekne - porodny plan, najst si porodnicu kde ho budu respektovat a tak... A ked si vypracujes porodny plan a minimum porodnich ho je ochotnych akceptovat a slubia Ti, ze sa Ti budu snazit vyjst v ustrety a nakoniec Ta sklamu a nic z toho co chces nedodrzia? Co potom? Vratis porod spat? Nikdy nemas istotu a aj aku-taku istotu musis dlho hladat, zial.
 *Jezinka* 


Re: Raději jistotu 

(28.1.2004 23:21:46)
Milá nastávající, tohle jsme si myslely v době svého prvního očekávání snad všechny. :o)
A pak udeřila tvrdá realita! :o(
Myslím, že se zde nenajde jediná, jež by na porodnici kritizovala "pocit jistoty, že je po ruce vybavení, které se dá hned použít, tým odborníků atd.."
Problém porodnic spočívá v tom, že to vybavení, které by mělo zůstat po ruce JEN v případě nějakého nebezpečí, se vytahuje a používá pro jistotu v předstihu a ten tým odborníků, kteří by měli být v záloze, kdyby se porod zkomplikoval, přikluše na sál současně s rodičkou, kde z ní (v mnoha případech dost brutálním způsobem) vyrvou miminko, aby ho od ní ihned odnesli jiným odborníkům a mamince zbydou jen oči pro pláč, rozpíchaná předloktí, rozstříhané ohanbí a pocit jen o málo horší, než kdyby ji v parčíku znásilnil páchnoucí opilec!

Což nevylučuje možnost, že někomu se takovéto pojetí sexu či porodu líbí...
 pavla 
  • 

Re: Re: Raději jistotu 

(29.1.2004 0:42:38)
mila jezinko
ja zase myslim, ze tva nesmyslna prirovnani nepresvedci tehotne, ze jsou spatne protoze hodlaji porodit v nemocnici...
mozna by jsi radeji mohla svou aktivitu obratit na ta spravna mista...
 *Jezinka* 


Re: Re: Re: Raději jistotu 

(29.1.2004 9:59:44)
Četlas vůbec ten příspěvek, na který reaguješ?
Já přece netvrdím, že špatné jsou těhotné ženy!
Já tvrdím, že špatný je přístup drtivé většiny porodnic k nim!!!
To, jak si porodnici představuje Štěpa, je přece ten ideál, jak by to mělo vypadat, a v takové porodnici bych hnedle rodila také! Jen jsem konstatovala, že zřídkakdy to obdobně vypadá v praxi.
Zažila jsem oba přístupy (brutální Apolinář i skvělé Vrchlabí), takže vím, že to jde dělat citlivě a lidsky.
Hlavním důvodem, proč stále více žen volí porod doma, není to, že by byly milovnicemi adrenalinových sportů (přežie-nepřežije/ odmotám mu tu šňůru z krku včas, nebo až post mortem...), ale protože chtějí, aby jejich dítě nebylo poznamenáno necitlivým vedením porodu (ta škála poškození je velmi rozmanitá od LMD/ADHD přes atopický ekzém až třeba k evokaci SLE). Smutnou skutečností je, že na jeden seriózně komplikovaný porod (placenta praevia, vyhřezlý pupečník, příliš úzká pánev...) připadá dvacet porodů, které byly dodatečně zkomplikovány až v porodnici (přesněji "které byly dodatečně zkomplikovány až porodnicí")! Většinu komplikací při porodu totiž způsobují lékaři (porodní asistentky, náhodně se vyskytující uklízečky, okounějící medici, žákyňky atd) právě tím nevhodným přístupem k rodičkám a stresující nemocniční prostředí!
Kdyby porodnice nabízely citlivý přístup, pocit intimity, klidu, zázemí a bezpečí (včetně toho, že hned vedle je operační sál pro případ "kdyby něco"), mnoho z "domácích rodiček" by nemělo potřebu rodit doma!!!
 Štěpa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Raději jistotu 

(29.1.2004 12:43:31)
Já to vidím asi takhle:každá máme na výběr z řady porodnic a jsem přesvědčena o tom,že pokud přijdu do dobré porodnice s představou o tom,jak má porod probíhat a čemu se chci vyhnout(Klyzma,oholení,nástřih atd.),tak to tak i bude!Stačí jen najít si včas toho správného porodníka,prodiskutovat s ním váši představu a informovat o porodním plánu včas i ostatní personál.
Ve chvíli,kdy dojde ke komplikacím se pak ráda podvolím názorům lékaře a raději se smířím s faktem,že já i dítě jsme vystresovaní,ale živí.
Jsem naprosto přesvědčená o tom,že by mě k porodu doma nikdo dobrovolně nedonutil.Svůj názor nikomu nevnucuji a ženám,které se rozhodnou rodit doma,přeju jen samé bezproblémové porody.
 *Jezinka* 


Re: Re: Re: Re: Re: Raději jistotu 

(29.1.2004 13:33:29)
Milá Štěpo, souhlasím s tím, že pokud přijdeš do DOBRÉ PORODNICE se svou představou, budou se Ti tam snažit vyjít maximálně vstříc. Kamenem úrazu je však termín "dobrá porodnice". Má-li to, co jsi popsala, být jejím kritétiem, pak třeba v Praze žádná "dobrá porodnice" není.
Mnoho z nich vše uvedené halasně propaguje na svém webu, reklamních materiálech a jinde. Když dojde na lámání chleba, vše je šmahem zapomenuto.
Pro ilustraci, když jsem byla těhotná podruhé, dala jsem si tu práci objet pár pražských porodnic a osobně se poptat na jejich praktiky. Všude se oháněli různými frázemi o humanizaci a individuálním přístupu, ale jakmile jsem se začala ptát konkrétně na druhou dobu porodní, verdikt byl jednoznačný: položit na záda, zvednout nohy, oxytocin do žíly a nástřih. Na sebekrásněji napsaný porodní plán se nebere pražádný ohled!

V porodnicích totiž rodíme my lékaři a vy rodičky nám do toho nemáte co mluvit!

P.S.: Doma jsem nerodila a kdyby byl dostatek slušných porodnic, asi by mě to ani nenapadlo
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Raději jistotu 

(29.1.2004 13:50:44)
Štěpo, jak se dobrovolně nutí? Tomu moc nerozumím... Proč si myslíš, že by tě někdo k porodu doma nutil? To, pokud vím, nikdo nedělá, alespoň já jsem se s tím nikdy nesetkala. Zato jsem se setkala s tím, že jsem byla nucená, abych porodila v porodnici.
A není pravda, že si můžeš najít porodnici, kde vyhoví tvým požadavkům (Vrchlabí je vyjímka potvrzující pravidlo). Přečti si článek o "přirozených" porodech v jižních Čechách - té mamince taky naslibovali modré z nebe - a jak to dopadlo...?
 pavla 
  • 

Re: Re: Re: Re: Raději jistotu 

(30.1.2004 0:00:57)
jezinko
ok, tak tedy jinak.
stepa bude mit miminko.
musi si vytvorit co mozna nejvetsi *zasoby* klidu.
ceka ji ukol, pro soucasnou zenu, nelehky - a to, odprostit se od vseho co vi a zna a naucit se stoprocentne duverovat svemu telu.
musi objevit svou lidskost.
jenze najednou kde se vzal tu se vzal problem.
spousta zen, maminek, v jakesi diskuzi, ale take v televizi i v novinach, a mozna i jeji sousedka, zacaly hlasat, ze rodit v porodnici je pod jejich dustojnost,
ale take ze tam ublizuji diteti, a je vysmech vsemu lidskemu vubec.
zacne premyslet.
jake moznosti se mi nabizeji?
budu rodit v porodnici, ale pak nesmim o tom, co se tam doopravdy deje, VUBEC NIC vedet.
jenze stepa uz se zrejme neco doslechla.
a tak premysli dal.
nektere zeny, rodi doma. jenze pokud pri porodu nastanou komplikace a ony se vydaji hledat odbornou pomoc do porodnice a personal nejakym sestym smyslem vytusi, jak to je, maji na velke problemy zadelano.
co tedy bude delat?
vybere si z nabidky to svoje.
rozhodla se pro porodnici.

PROC JI DAL NAHANET STRACH ...

pokud je to opravdu v porodnici tak nesnesitelne, nabizi se jedna moznost jak si trochu prilepsit.
pisete jak moc priserne jsou prazske porodnice.
ale ja take vim, ze v praze pusobi zeny, ktere maji uzasne diplomaticke schopnosti, a spoustu zkusenosti s setrnym privadenim deti na svet. rika se jim duly.
netvrdim, ze dokazi zazraky.
vlastne je najdete v cele republice.


 Anna 
  • 

Re: Re: Re: Re: Raději jistotu 

(2.2.2004 11:54:11)
Jezinko, ty seš můj zlatoušek, jako kdybys mi brala slova přímo od pusy. Rodila jsem u Apolináře, naslibovali mi toho ohledně porodního plánu spoustu, splnili velký kulový, půl roku jsem z toho byla sexuálně naprosto nepoužitelná - bylo to fakt pomalu jak znásilnění. V Praze už nikdy, a kdoví, jestli vůbec ještě někdy.
 Katka 
  • 

Re: Re: Raději jistotu 

(29.1.2004 8:22:55)
Jezinko,
je to drsně napsané, ale máš můj souhlas. Takto to opravdu v porodnicích může probíhat. Pocit znásilnění si neměla jenom ty, ale mnoho jiných. S důvěrou jsme tam opravdu šla většina z nás.
 Tara zelená 


děkuji 

(28.1.2004 18:09:27)
Děkuji panu Markovi za pravdivý příspěvek. S tou fenkou s Vámi souhlasím - slyšela jsem, jak jeden veterinář nabádá majitele březí fenky, že až přijde porod, je nutné hlavně zachovat klid a né a by se šel podívat celej panelák, jaká je to atrakce... Všichni víme, jaké "soukromí" a "lidský přístup" čeká ženy ve většině porodnic... Já sama jsem měla to štěstí, že jsem rodila přirozeně a bez stresu, ale musela jsem jet do 100km vzdálené porodnice. Dnešní porodnictví bych přirovnala k tomuto příkladu: nemáte problém se spaním, dobře usínáte, ale lékař vám vnucuje prášky na spaní, že bez nich to určitě nepůjde a že už nežijeme ve středověku, že je moderní doba a moderní člověk se bez prášků na spaní neobejde, jinak není in. Nebo se mýlím?
PS: Vaše knížka Nová doba porodní je skvěle napsaná, je obdivuhodné, že se o takové věci zajímáte, i když jste muž a teoreticky by Vám to mohlo být jedno. Ještě jednou Vám děkuji!
 Denča 25.tt 


a co když nastanou komplikace? 

(28.1.2004 20:28:35)
Já jsem zatím nerodila,ani nejsem těhotná,ale jednou miminko chci a proto mě taky zajímá porod. Nám v malém městě porodnici zrušili, takže stejně budu muset rodit jinde.
Nemyslím, si, že je to tak zlé, aspoň co mi říkají ty, co už rodily. Byly vždy spokojené. Já osobně chci rodit v porodnici, protože mi to dává jistotu. Nedovedu si představit, kdyby začaly komlikace a já si pak měla svou volbu vyčítat.
Je pravda, že maminka by měla mít právo rozhodnout, kde porodí své dítě.
Jak to vlastně chodí při takovém porodu doma? Jaká je jistota, že to proběhne v pořádku? Vím, že jistota není nikdy,ale pořád si myslím, že lékařský personál poruce je při porodu namístě.
 Sylva 
  • 

Re: a co když nastanou komplikace? 

(28.1.2004 22:10:36)
Pokud budete rodit doma, budete mít celou dobu u sebe zkušenou porodní asistentku, která se bude věnovat jen a jen vám. Když cokoliv nebude v pořádku, zavelí k odjezdu do porodnice.
V porodnici si o neustálé péči jedné konkrétní PA můžete většinou leda nechat zdát. Když něco nebude v pořádku, může se stát, že se na to přijde později, než doma.
Například. Například se doma taky nemůže stát, že by vám sestra omylem píchla místo léku jed. Atd.
 Amoneta + 4 děti 


i feny rodí v nemocnicích 

(28.1.2004 20:31:19)
V článku mě zarazila věta, že "každá fena má to štěstí, že může "rodit doma".

To ale rozhodně není pravda, např. feny anglického buldoka rodí takřka vždy císařským řezem. A mohu Vás ujistit, že doma to není. Doma by to pro ni naopak rozhodně žádným štěstím nebylo a pravděpodobně by šlo o její chvilky poslední.

Mimochodem i naše fena (naprosto zdravá a ve skvělé kondici) rodila na klinice a to dokonce plánovaným císařským řezem (nečekalo se ani na začátek porodu - štěňata byla jen 2 a podle ultrazvuku absolutně přirozeně neporoditelná, lékař to potvrdil i po přeměření štěňátek po porodu). A vše proběhlo v naprostém pořádku. Evidentně nedošlo k žádnému traumatu ani u feny ani u štěňat. Nechali-li bychom vše na přírodě přišli bychom o fenu i štěňata.

Promiňte mi příspěvek, který k problematice evidentně nepatří. Prostě se mi nelíbila ta nepravdivá argumentace.


P.S. Sama mám za sebou dva porody a musím říci, že k naší fence se lékaři chovali podstatně "lidštěji" než ke mně.
 majka 
  • 

Re: i feny rodí v nemocnicích 

(28.1.2004 21:40:47)
ehm...ja se ale za preslechtene plemeno nepovazuji...
 petr 
  • 

Re: Re: i feny rodí v nemocnicích- pro majku 

(29.1.2004 14:38:29)
Možná se majko nepovažuješ za přešlechtěné plemeno, ale ujišťuji Tě, že přesně to všichni jsme. Ne snad přešlechtěné ve smyslu plemenářských manipulací ( cílené křížení jedinců k prosazení žádoucích vlastností) ale rozhodně zdegenerované ve smyslu toho, že jsme již po řadu generací chráněni před selekčním tlakem. Takže ve jménu ochrany a záchrany lidského života (což je v našem kulturním okruhu jeden z nejzásadnějších imperativů) mezi námi přežívají ti, kdo jsou slabí, náchylní k nemocem, mají genetickou zátěž atd A nejen přežívají , ale rozmnožují se a předávají tyto nežádoucí vlohy dalším generacím. A my si to v sobě neseme. Myslíš, že v přírodě přežije srna která špatně rodí ? Nepřežije první březost a nemá tudíž žádné potomky kteří by tuto vlohu předávali dál. A je to.

 majka 
  • 

Re: Re: Re: i feny rodí v nemocnicích- pro petra 

(30.1.2004 0:54:47)
mily petre
az tak spatne na tom nejsme. moje prababicka - extrem- r.1911 rodila vsechny sve ctyri deti doma, a antibiotika a podobne *nesmysly* do by do huby nestrcila apod, natoz aby si nejak nechala zasahovat do tehotenstvi.
moje babicka i mama, tam uz je to horsi, ale porad mohu s cistym svedomim rict, ze bych tu byla i kdyby lekaru nebylo.
a vubec, at to beru z jakekoli stranky, maximalne dve generace mohou byt *zkazene* , ale to nas porad jeste neoslabuje.

 Katka 
  • 

Re: i feny rodí v nemocnicích 

(29.1.2004 0:28:50)
ale Janete,to byla predsi nadsazka,nemuzes brat vsechno doslova.
 Mira 
  • 

Re: i feny rodí v nemocnicích 

(29.1.2004 9:59:58)
ano, podobna degenerace jako u nekterych psu je i u lidi. obzvlaste ve veku nad 30 let je komplikaci fura, precejen vsechny samicky v prirode maji potomky po puberte a ne za 15-20 let po ni.
 Kamila 
  • 

Porodní asistentky 

(28.1.2004 20:57:41)
Pokud vím, tak naše porodnice jsou plné porodních asistentek, které bojují za své právo vykonávat svoji profesi samostatně.
No, když jsou tak skvělé, proč se nesnaží už dnes a neprokazují svoje "lidské" kvality v každodenním kontaktu s rodičkami. Nebo bylo ironické a vulgární chování k matce jedné z nich (jak jsem o něm slyšela vyprávět ze zážitku mé kamarádky) jen výsledkem toho, že není patřičně honorována? Nevěřím, že také jim nejde o peníze "až na prvním místě".
 Denča 25.tt 


Re: Porodní asistentky 

(28.1.2004 21:02:02)
Souhlasím s Tebou, ono je to v tom člověku samotném. Nemyslím si, že asistentka při porodu v nemocnici bude ironická a vulgární a doma bude milá.
 Klára, Ondra 2 roky 
  • 

Vždyť jde hlavně o tu volbu! 

(28.1.2004 21:16:17)
Když čtu všechny ohlasy, tak mi nedá, abych nenapsala svůj názor.

Já si myslím, že jde především o to, aby každá rodička měla možnost volby. Nejdůležitější je, aby se cítila dobře. Jest-li to je doma či v porodnici, by mělo být jen na jejím rozhodnutí! Některá žena chce mít své domácí soukromí, jiná jistotu zdravotnického personálu. Myslím si, že to je úplně v pořádku.

Proč ale nám chtějí vzít tu VOLBU!!!!

PS: Také děkuji za Vaši knihu "Nová doba porodní".
 Renda a spol 


Re: Re: Porodní asistentky 

(28.1.2004 22:45:57)
Vero,
to je ono...ty ji byla spokojena a nespokojena stim co pises a Johanka to citila zase jinak...o tom to je ...rozhodovat sama za sebe...

renda
 Katka 
  • 

Re: Re: Re: Porodní asistentky 

(29.1.2004 0:31:34)
Ale uvedomujeme si vubec jak moc je nase "svobodna" volba ovlivnena medicinskou propagandou?
 Jana CAM 


Re: Porodní asistentky 

(28.1.2004 21:44:59)
Kamilo,
jde především o registrované porodní asistentky. A tyto privátní asistentky jsou právě ženy, které bojují za změny v porodnictví k lepšímu ve prospěch rodiček, chtějí aby maminky měly možnost volby. Některé z nich budují porodní dům a vyvíjejí aktivity, které nejsou vůbec žádným výnosným podnikem. Registrované porodní as. většinou nemají smlouvu s pojišťovnou a proto si je klientky platí hotově a žádná z nich by neměla šanci na přežití, pokud by nebyla profesionálem po všech stránkách. Spoustě z nich trvalo dlouho než si vůbec udělaly jméno, většina z nich si pravidelně hradí nová školení a jezdí na stáže do porodních center v zahraničí a pak získané zkušenosti předávají dál. Pokud projde zákon tak jak je a tyto porodní as. přijdou o své registrace, bude to krok zpátky a zůstanou tady už jen ty porodní asistentky z porodnic o kterých píšete, které mnohdy o svou práci nemají zájem. J.
 Olina 
  • 

To není tak jednoduché 

(29.1.2004 7:54:10)
Já jsem měla krásné, bezproblémové těhotenství, cvičila jsem, zdravě jsem se stravovala. Nikdo nevěděl, že mám dvě placenty a tu druhou v cestě. To se zjistilo až na operačním stole. Do té doby se doktoři pokoušeli nutit mě, abych porodila "přirozeně". Kdybych chtěla porodit doma, tak jsme oba U M Ř E L I. Nic nás předem nevarovalo, nikdo z lékařů, kteří mě prohlíželi, žádný z 5 ultrazvuků, ani v okresní nemocnici ani na poliklinice ani u Apolináře. Nikdy bych se neodvážila radit někomu aby rodil doma. V nemocnici to bylo hnusné a myslím, že většina personálu, lékaři, asistentky i dětské sestry a lékaři se moc nevyznamenali, vyjímky existují. papa
 Marťuška 


Re: To není tak jednoduché 

(29.1.2004 8:34:48)

Mě připadá tohle téma zvláštní.Jak to,že nemůžete rodit doma? Sežeňte si porodní bábu(tohle označení píšu protože mi to připomíná návrat ke středověku rodit doma) a roďte doma.Když přijdou komplikace,tak to třeba stihnete do porodnice a zachrání Vás i Vaše dítě nebo jen Vás.

Já jsem také byla rozčarovaná z chladného přístupu lékařů,ale upřímně řečeno,když Vám jde o život,tak na nějaké citlivé výlevy,aby Vás nejdříve uklidnili není čas.Měla jsem také v 11tt.zamlklý potrat,který zjistili na UZV-vím,že se jedna známá mamky hrozně divila,že teď při druhém těhotenství(rizikovém)mě pořád posílají na UZV a víc mě sledují,že to za její doby nebylo.Vyjadřovala se jakoby opovržlivě,že to je zbytečné a že oni to taky přežili.Že žádný ultrazvuk nebyl a poslouchali je prý nějakých trichtýřem.

Ještě,že jsem nebyla v té době těhotná.Mamka měla mimoděložní a protože to pochopitelně nezjistili,tak jim tam málem umřela.

Pokud někdo doktory nepotřebuje,tak ať nechodí na prohlídky a rodí doma-když jí půjde o život tak jí odrodí v nemocnici.Ale myslím,že je to velice nebezpečné a nezodpovědné.
Abych ohrozila dítě jen proto,že se na mě doktor neusmívá a sestra stávala po zadku-to bych musela být blázen.Važte si lidského života víc než vlastního pohodlí a příjemnějšího pocitu,který jistě při porodu doma je.Ale mě by to strach prostě nedovolil.Modlím se,aby porod proběhl v nemocnici co možná nejlépe.I tam to nemusí dobře dopadnout.

Jinak rodit doma chtějí pouze ženy,které neměly žádné komplikace při předchozím porodu nebo bezproblémové těhotenství.Ale on ten druhý porod už nemusí být taková pohoda.

Jinak porodní báby by asi měli namaštěný kapsy-v nemocncnici jim tolik nedají.Abych si platila za porod a ještě takhle rizikový - no je to každého věc.

Já myslím,že by měli za statečnost platit nám(:o)
Já jsem teď
 Lucije 


Re: Re: To není tak jednoduché 

(29.1.2004 9:24:29)
Co na to, Marťuško, říct? Je to váš názor, zkuste se ale jednou oprostit od vašich nekompromisních názorů, mnohdy až kapánek urážlivých (viz. poznámky o namaštěných kapsách porodních asistentek) a přečtěte si některé publikace např. od pana Marka nebo od Henci Goer. Třeba vás zaujmou a potom uvidíte porod také ve "zcela jiném světle".
Lucie
 Katka 
  • 

Re: Re: To není tak jednoduché 

(29.1.2004 10:03:55)
Člověk by si měl nejdříve vážit sám sebe a důvěřovat si.Nemyslíš? O porodu doma zde bylo už mnoho řečeno. Zkus si nejdříve něco o tom zjistit. Někoho odsuzovat bez hlubšího seznámení s problémem se mi nelíbí.
 Mira 
  • 

Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(29.1.2004 10:08:30)
nediv se, to je prece stejne jako ve vsem v zivote-- nekdo je schopen rozhodovani a mit svou zodpovednost, jiny potrebuje vest za ruku cely zivot, dostavat instrukece a socialni sit. U nas bohuzel diky vychove prevazuje ta druha skupina a podle nich, kdo nerodi s nami, rodi proti nam :-)

 Marťuška 


Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(29.1.2004 11:11:09)

Nechtěla jsem se nikoho dotknout.To vůbec není namířené proti ženám,které chtějí rodit doma.Ježiš holky-kéž bychom mohli rodit doma všechny a potrácet taky-já na tu kyretáž taky moc kvakrát pěkně nevzpomínám.Kdyby se mi to 2 měsíce spozdilo a pak jsem dostala "normální"menstruaci,taky bych byla raději,než strávit 6 dní v nemocnici a pak 14 dní doma. Vlastně to byl můj první pobyt v nemocnici.A hned narkoza atd.- no hrozně příjemný.Ale prostě jsem tam být musela protože příroda není všemocná a bez pomoci lékařů bych se neobešla.

Jinak je mi 23 a rodit po 30 si taky moc netroufám,protože mi stačí jeden potrat a teď ryzikové těhotenství,při kterém jsem nejdřív špinila asi 14 dní a pak jsem zhubla 3 kg a vyhrožovali mi,že skončím na kapačkách.Teď už je to dobrý,ale musím to zaklepat.

Jinak proč se vlastně nemůže rodit doma,když mocí mermo někdo chce.To je trestné nebo co? Já to nevím,tak mě poučte.Naší mamku odrodili v sanitce-kdyby porodila doma - tedy i s porodní bábou,tak by se nic nedělo.Prostě to nestihli.

Tak to zkuste taky nestihnout(:o)
 Petr 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(29.1.2004 11:56:15)
porod doma samozřejmě není nelegální, ale snaha komplikovat to je od státu značná. Porodní asistentky, nebo lékaři nemají domácí porody proplácené od pojišťoven, zatímco na porodnicové porody jsou platby obrovské a neodpovídající té úrovni.

Ale hlavně jde o možnost volby. Myslím, že pro velkou část žen hraje prostředí a postup jakým přivedou své dítě na svět velkou roli. Je jasné, že když někdo nechce, nebude ho nikdo nutit a že když to bude vypadat komplikovaně, bude se rodit v porodnici, ale to je přece normální a jinde to tak funguje.
 Berta 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(13.2.2004 5:12:03)
Máte plně pravdu. Platby jsou to obrovské. Podle sazebníku - porod vaginálně, hlavičkou - kód 63119, je za body a čas výkonu celkem 1570,40Kč.
Jenže je v tom jak plat lékaře a porodní asistentky /asistentek/ tak celá režie od prádla přes tu injekční stříkačku s oblíbeným medikamentem a světlo teplo voda atd.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(13.2.2004 9:57:10)
Berto - těžko. Nechávám si posílat výpisy od pojišťovny a za mne platily porod cca šest tisíc. Takže věřím tomu, že porod samotný je za patnáct stovek, nevěřím tomu, že zdravotníci nemají šanci si na to "nabalit" další platby. Pojišťovna mi bohužel neposílá úplně detailní výpis, těch šest tisíc bylo za první den v porodnici (rodila jsem v noci, na šestinedělí jsem se dostala až někdy po desáté večer, takže netuším, kolik z toho jsou JEJICH náklady), k tomu se počítaly ještě další platby za pobyt na šestinedělí a laboratorní vyšetření (takže těch šest tisíc nejsou kompletní náklady na porod a pobyt, ale opravdu jenom peníze spojené s porodem). Vaginálním hlavičkou, bez nástřihu (zvláštní - v dokumentaci např. uvedený byl :o(... stejně jako porod předčasný... v 41 týdnu...)

S.
 Berta 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(13.2.2004 19:43:06)
Stačí se podívat do Seznamu výkonů. Nehovořím o dalších úkonech, pobytu na oddělení atd. Ale o tom nemluvil ani příspěvek, na který byla má odpověď.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(13.2.2004 21:46:47)
Ale já taky nemluvím o pobytu na oddělení. Já mluvím o tom, kolik dostane nemocnice za odvedení jednoho fyziologického porodu. MOJE POJIŠťOVNA proplatila asi šest tisíc. Co všechno si do toho lékaři naúčtovali, to fakt netuším. Takže evidentně nemusí být pravda, že z patnácti stovek je nutné zaplatit lékaře, asistentky a veškerou režii od skříkaček do prádla.

S.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(13.2.2004 21:49:38)
:o) Plus ještě dalších pět nebo osm stovek (už si nepamatuju), že mohl manžel sedět vedle mne na židli :o) - to už ale samozřejmě neplatila pojišťovna, ale já.

S.
 Marťuška 


Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(29.1.2004 11:11:12)

Nechtěla jsem se nikoho dotknout.To vůbec není namířené proti ženám,které chtějí rodit doma.Ježiš holky-kéž bychom mohli rodit doma všechny a potrácet taky-já na tu kyretáž taky moc kvakrát pěkně nevzpomínám.Kdyby se mi to 2 měsíce spozdilo a pak jsem dostala "normální"menstruaci,taky bych byla raději,než strávit 6 dní v nemocnici a pak 14 dní doma. Vlastně to byl můj první pobyt v nemocnici.A hned narkoza atd.- no hrozně příjemný.Ale prostě jsem tam být musela protože příroda není všemocná a bez pomoci lékařů bych se neobešla.

Jinak je mi 23 a rodit po 30 si taky moc netroufám,protože mi stačí jeden potrat a teď ryzikové těhotenství,při kterém jsem nejdřív špinila asi 14 dní a pak jsem zhubla 3 kg a vyhrožovali mi,že skončím na kapačkách.Teď už je to dobrý,ale musím to zaklepat.

Jinak proč se vlastně nemůže rodit doma,když mocí mermo někdo chce.To je trestné nebo co? Já to nevím,tak mě poučte.Naší mamku odrodili v sanitce-kdyby porodila doma - tedy i s porodní bábou,tak by se nic nedělo.Prostě to nestihli.

Tak to zkuste taky nestihnout(:o)
 Štěpa 
  • 

Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(29.1.2004 13:06:03)
No je to jen tvůj názor,ale mě dost uráží,když mě zařazuješ do skupiny,která nemá svůj vlastí názor jen díky tomu,že jsem se rozhodla rodit v porodnici.Co je na tom špatného-vždyť je to můj názor a ten mi prosím neberte.Já také neberu nikomu právo na to rodit doma.
Vůbec si nepřipadám zmanipulovaná současnýmlékařským míněním o domácích porodech.Ba naopak,děsí mě současný trend,kdy po porodu v domácím prostředí volají i ženy neinformované a to jen proto,že jim někdo řekl,že je to přirozené.Ale kdo dnes ví co je a co není přirozené?!
 Jana, dva synové 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(29.1.2004 13:12:58)
To si právě na základě informací musíš zvolit sama. Já jsem zastánkyně toho, že se do porodu má co nejméně zasahovat. Zdá se mi to bezpečnější, než nutit matku do jednoho modelu, který mají porodníci prohlašen za lege artis.
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(29.1.2004 15:53:24)
To je docela legrační, co jsi napsala:
Ba naopak,děsí mě současný trend,kdy po porodu v domácím prostředí volají i ženy neinformované a to jen proto,že jim někdo řekl,že je to přirozené.Ale kdo dnes ví co je a co není přirozené?!
To jsou ty ženy fakt tak hloupé, že samy nepoznají, co je a co není přirozené? Jako že si třeba myslí, že nástřih je dar od přírody a rodit do kopce vymyslela matka příroda, protože je to tak pohodlnější pro ženu i dítě?
Heleď, Štěpo, nemyslela jsi to vážně, viď. Ani to, že vlastně nevíme, co je přirozené..., žejo?
 Jana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(29.1.2004 17:32:03)
Milá Sylvo,

tak trochu ti musím oponovat. Ne vše co je přirozené, musí být nutně správné. Myslím si, že v roli "přirozenosti" hraje nyní velkou roli móda. Nebo si myslíš, že třeba porody do vody jsou přirozené? Já nikoliv, protože který národ rodí do vody? Nevím, jestli je nějaký tak mě prosím pouč. Jediné co ještě uznávám za přirozený porod je ten, aby rodička dělala to co jí samotné dělá dobře. Třeba to neformuluji dost dobře, tak příklad: rodit v podřepu /jako to dělaly třeba indiánky/, používat míče a jiné pomůcky. Ale v porodnici. Tak, aby byla pomoc v případě nějakých problémů nablízku. Možná budeš argumentovat RZS. Ale to není moc dobrý argument v dnešní době, kdy umírají lidé, kvůli dlouhé dojezdové době, kvůli nedostatku vozů a lékařů. /tohle vše říkali lékaři záchranky v pořadu, kde kritizovali jednotlivé případy, kdy zemřel pacient/
Na druhou stranu máš pravdu v tom, že nástřih hráze provádějí lékaři někdy úplně zbytečně. A co se týče klystýru ve spoustě nemocnic si můžeš vybrat a dost doktorů respektuje přání.
Sama mám čtyři děti. U dvou jsem měla naprosto bezproblémový porod a u dvou došlo k nepředvídatelným komplikacím. Díky tomu, že jsem byla v porodnici, zachránili v prvním případě mou dceru a v případě druhém mě. Rodit doma, vykrvácela bych. A to jsem před tím měla dva porody s naprosto normálním průběhem.
Podle mého by maminky neměly hazardovat se životem svým a svého dítěte. A je na porodnicích, aby vytvořily domácí prostředí pro budoucí maminky. Není to jen ve vybavení, ale i v přístupu personálu.

Možná jsem to napsala trochu zmateně, tak se omlouvám. A neberte to prosím jako útok proti sobě.
Všem maminkám přeji krásné a zdravé děti.


 Věra. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(29.1.2004 17:39:58)
Sylvo, ani se mi již nechce opakovaně reagovat na tvé zmatené a často lživé příspěvky..nástřih jako největší zlo..a.t.d...přirozenost když rodím do vody či doma, bez možnosti rychlé pomoci...
Tvé příspěvky jsou emotivní, chápu že bojuješ za svou pravdu, je ale vidět
že si v životě neviděla komplikovany porod - no nic, fakt to nemá cenu..

..komu není shůry dáno v apatyce nekoupí..
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(29.1.2004 18:42:05)
No, zatím to vždy probíhalo tak, že jsi mě okázale nařkla ze lži, což jsem ti vždy vyvrátila (tuším jsem použila i citace z odborné literatury). Na to už jsi nikdy nereagovala.
Nařknout někoho ze lži je snadné, ale obhájit si svůj názor už moc ne, viď? U toho už totiž člověk musí přemýšlet...
 Jana, dva synové 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(29.1.2004 18:04:40)
Ve dřepu nerodily jen indianky. Mám dojem, že u některých lidí převládá zkreslený názor příroda (přirozené)= indiani.Ve starém Egyptě byly např. porodní stoličky zcela normální.
 Jana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(29.1.2004 18:10:33)
Jani,
já vím, ale zmiňovala jsem to právě proto, že indiánky jsou v tomto případě známější :-))
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(29.1.2004 18:31:49)
Hm - takže když žena chce porodit v dřepu, je to přirozené, ale když chce porodit ve vodě, tak to přirozené není?
 Jana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(29.1.2004 18:37:06)
Mluvila jsem o tom, co je vyzkoušené staletími a ne o módě. Nebo máte příklad porodů do vody z historie?
Napadá mě další aspekt proč ne do vody. Je to hygienické, když se mímo narodí do vody plné krve, případně moči či jiné nehody, které se při porodu mohou stát? Důvěřujete tolik lidem kteří očistu vany provádějí po předchozím porodu?
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(29.1.2004 18:44:28)
Máš příklad porodů na koze s nohami ve výšinách z historie? :o) Jinakk pokud mě paměť neklame, Sylva rodila ve vlastní vaně, takže tu hygienu asi má zmáknutou... a co se týká krve či moči rozpuštěné ve vodě... pro miminko nic nového, však nějaký ten měsíc žije ve vodě, ve které má rozpuštěnou vlastní moč, kterou dále popíjí... A když prochází ven, tak i s tou krví se setká... :o)

S.
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(29.1.2004 18:55:19)
Vanu jsme normálně umyli, napustili vodu a do ní jsem si dala trochu soli z Mrtvého moře. Ačkoliv jsem neměla klystýr, Anička neplavala mezi exkrementy. A nevím, jestli jsem taková vyjímka - té krve tam zas tak strašně taky nebylo.
Anička nikdy neměla žádné problémy - ani zánět v očích, ani ekzém nebo vyrážku.
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(1.2.2004 0:10:49)
Ne, neměla jsem na mysli atopický ekzém, měla jsem na mysli úplně obyčejný ekzém, vyražku, lišej nebo jak se to přesně jmenuje.
 Jana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(29.1.2004 18:57:04)
Neobhajuji porodní kozu, ale tvrdím, že porod do vany mi nepřipadá jako přirozený. Toť můj názor. Nikomu jej nevnucuji, jen si ho obhajuji a dávám k si dohromady moje i vaše názory na věc.
K té hygieně - v případě porodu doma, odpadá starost s hygienou po předešlé rodičce, ale nastává riziko komplikací. Které mohou i nemusí přijít. Jenže kdo to zaručí.
A to že miminko žije devět měsíců ve svých výkalech je trochu nesmysl. Tělo to má trochu lépe zařízené, než tady "venku". Zkuste se ponořit do svých výkalů a žít tam devět měsíců. Že je to hnusná představa. To že tvrdíte, že je to pro dítě normální mi připadá jako dost velký nesmysl.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(29.1.2004 19:02:30)
Plod od určitého období pije plodovou vodu, kterou též močí, opět do oné plodové vody, kterou zase pije... :o) Ve stolici se dítě neválí ani při porodu na stole, ani při porodu ve vodě, maximálně tak když si později nadělá do plenek a není včas přebalené. Krví si projde tak jako tak - aspoň moje nasuchu narozené mimčo bylo krásně zapatlané od krve :o) Já sama bych ve vodě nerodila - porodní vana mi nepřijde jako kdovíco pohodlného. Ale když to někomu vyhovuje... Není to tak dávno, co jsem četla článek od lékaře - odpůrce porodů do vody, a i ten skonstastoval, že podle výzkumů to vypadá, jakož porody do vody s sebou nepřináší zvýšené riziko oproti porodům na suchu.

S.
 Jana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(29.1.2004 18:46:43)
Ukažte mi jediný příspěvek, kde vás někdo obviňuje ze lži.
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(29.1.2004 18:52:00)Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché
(29.1.2004 17:39:58 - ke článku DDT porodnictví )
Sylvo, ani se mi již nechce opakovaně reagovat na tvé zmatené a často lživé příspěvky..nástřih jako největší zlo..a.t.d...přirozenost když rodím do vody či doma, bez možnosti rychlé pomoci...
Tvé příspěvky jsou emotivní, chápu že bojuješ za svou pravdu, je ale vidět
že si v životě neviděla komplikovany porod - no nic, fakt to nemá cenu..

..komu není shůry dáno v apatyce nekoupí..

Autorka Věra. Další viz články o porodech doma.

 Jana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(29.1.2004 19:05:47)
Jsem ráda, že s tím napadáním to není na mě.
Netvrdím, že lžete, protože každý má svůj názor a pohled na věc.
Ano, hovořili jsme o přirozenosti porodů. Neznamená to, že co je historicky podložené je pohodlné a vhodné. Ale v případě porodních stoliček a porodů v podřepu tak tam to platí na 100 %.
Bohužel jste mi ještě neřekla jediný důvod proč do vody ano.
Sylvo, Sylvie, už nevím, která jste psala, že vám se nehoda do vody nestala. Já netrvdila, že je to vždy. Ale pouze psala, že stát se to může.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(29.1.2004 19:09:48)
:o) Jano, co je to "přirozenost porodů"? Podle mne to, že žena rodí tak, jak jí tělo velí. A někomu může zavelet do vody :o) Abychom za chvíli neřešili, jestli je přirozenější rodit v podřepu nabo zavěšná na větvi... A pokud by náhodou vyhrála větev, tak je přirozenější rodit na jabloni nebo na smrku ;o)

S.
 Jana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(29.1.2004 19:13:23)
Sylvie,
souhlasím s vámi, že se to zdá nepohodlná. Ale to je věc každé maminky. Já se jen zapletla do diskuze co je přirozený porod a co nikoliv.
Ještě k té vaně. Je dokázáno, že v teplé vodě se množí bakterie snáze. Čili infekce je jaksi nablízku spíše než při porodu na suchu.
Pořád si říkám, že člověk není delfín aby rodil ve vodě. :-) Neberte to zase jako útok proti vám. Jsem holt konzervativní mamina.
Uf, začalo to výčtem kladů a protikladů proč rodit v nemocnici a ne doma. /u vás naopak/ a skončilo to hádáním se o ...
 Jana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(29.1.2004 19:14:50)
Já bych si vybrala tu která by byla nejblíže. :-)))
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(29.1.2004 19:19:44)
Já ve vodě nerodila a ani rodit nehodlám. Ale pokud vím, voda ve vaně by neměla být teplejší, než vnitřní prostředí, ze kterého dítko prochází, takže s těmi bakteriemi bych to neviděla tak horké. Což je MMCH můj druhý důvod proti porodu do vody - pokavaď voda nemá aspoň čtyřicet stupnů, považuju ji za ledovou :o) ale zpět k těm bakteriím - dítě se ve vaně nekoupe, je to otázka několika sekund. Ani tu vodu nepije. Nepředpokládám, že by ve vodě bylo víc bakterií, než u zdravé ženy v pochvě, nebon ež se na dítko nachytají po porodu z rukou maminy, z oblečení, z plen...


S.
 Jana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(29.1.2004 19:24:05)
Jen pro zajímavost - jak dlouho je žena v té vodě?
Nádech novorozence ve vodě vyloučit nemůžete.
A k té teplotě - moje dítě by se při teplotě pro mě akorát, během chvilky uvařilo. :-)
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(29.1.2004 19:27:36)
Ano, nádech se vyloučit nedá - a byl by to průser, i kdyby voda byla sterilní. Na druhou stranu kdybychom to měly brát takto, tak rovnou můžeme zrušit kojenecké plavání :o) Žena je ve vodě tak dlouho, jak jí to vyhovuje, ne? Jak jsem psala - já sama zkušensoti nemám.

s.
 Lenka 
  • 

To není tak jednoduché 

(29.1.2004 19:33:47)
Právě že při delším pobytu v teplé vodě by mohlo dojít snáze k infekci.
Kojenecké plavání nezrušíme, ale nejde o totéž. Při porodu dochází k drobným rankám a tudíž k většímu riziku infekce.
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(29.1.2004 19:36:12)
Zapomněla jsem napsat důležitou věc - pokud je voda studená, dítě se může nadechnout dřív.
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(29.1.2004 19:31:50)
Nádech novorozence ve vodě vyloučit můžete, pokud mu ovšem pod vodou ihned nepřestřihnete pupečník. Dýchá stejně, jako v děloze - tj. pupečníkem. Ovšem nesmíte miminko vyndat a znovu ponořit - jakmile se setká se vzduchem, začíná dýchat plícemi. Doporučuju filmy o porodech do vody, tam je krásně vidět, jak si miminko po narození ještě několik minut (nikoliv vteřin!) pluje a hraje pod vodou. Což u nás nešlo, vana je na tohle přeci jen mrňavá. Škoda.
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(29.1.2004 19:34:20)
Já jsem byla ve vodě téměř celý porod, tj. asi 2,5 hodiny. Předtím jsem chvilku hopsala na míči (asi půl hodiny). Asi půl hodiny po narození Aničky jsme vodu vypustili.
 Fořtka 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(29.1.2004 19:34:33)
Já tam byla tak hodinu a půl. A kromě krve a plodové vody (a miminka ovšem:-)) se do vody nic jiného nedostalo...
 Fořtka 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(29.1.2004 19:36:10)
Omlouvám se, dostalo - starší dcerka přihodila jakousi hračku:-)
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(29.1.2004 19:27:15)
Jen tak mezi námi - já jsem na tom s tou teplotou vody stejně, ale poprvé v životě mi byla hodně teplá voda nepříjemná.
 Datlice Klárka7/04aFilda 9/00 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(29.1.2004 19:36:30)
Mluvila jsem s jednou por. bábou,jak to s porodem doma je.Tak prí to žádná žena nedělala kvůli trendům módy,ale z hlibokého přesvědčení,že tak je to pro ně nejlepší.Maminky se velmi intenzivně seznamovaly s možnostmi komplikací a jak se řeší.Maminy se připravovaly fyzicky i psychicky,včetně pdpory manžela.A spousta žen nakonec ještě cukla a odjela do porodnice. A hodně prí tak doma rodily ženy ,co jsou povoláním porodní as.
Do těchto porodů jde ta žena ,která ví,že se miminku po celou dobu těhotenství daří dobře a že i žena nemá problémy,které by mohly ovlivnit porod.Nevím,jestli většina z vás má informace z médií a kamarádek.Nejsem por. asistentka,ale má činnost navazuje pak na tu porodní.Takže mám informace od soukromích asistentek.A nevím,jestli celá diskuze se ubírá dobrým směrem.Opravdu politici jednají jen o porodech doma ,nebo je to o zachování terénních porodních bab,co chodí navštívit ženu před porodem,připravit ji a po porodu zkontrolovat ženu doma,její možné rány,kojení a pak i mimčo?Možná to špatně chápu,tak mě někdo opravte.
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(29.1.2004 19:40:04)
Zákon je navržený tak, že de fakto likviduje SAMOSTATNÉ porodní asistentky, což znamená, že PA nebude moci sama vést porod, ale pouze v přítomnosti lékaře.
 Lenka 
  • 

To není tak jednoduché 

(29.1.2004 19:58:27)
Vše co jsem napsala proti nebylo z mé zkušenosti, ale vyposlechnuto a vyčteno od lékařů. Je fakt, že někteří s těmito porody souhlasili i jen proto, že to mělo uklidňující vliv na maminku.
Co a jak to si musí každá mamča zařídit podle svého.
Ještě k porodům doma. Vám to opravdu nepřipadá rizikové? Jak už jsem řekla, mám čtyři děti a všechny jsem odrodila v porodnici. Vůbec se mi tam nelíbilo, zvlášť před 13 lety na Bulovce, kde mi aplikovali epidurál /sice se ptali, ale první porod, 19 let, to bych jim odsouhlasila i třetí světovou./ Hekárna děs běs. Záchod a sprcha pozvracená. Porod byl ok. Druhý porod před 11 lety byl už v Motole. Rychlovka, jen se dostat na tu kozu bez pomoci... Nějak to nešlo. Třetí porod opět Motol před devíti lety - průšvih, malé začalo blbnout srdíčko následoval císař. Poslední porod před 7m. Motol potřetí. Pěkné pokoje, sympatický i ochotný personál. Na pokoji k dispozici míče. Dál už nevím, protože začal pro mě fofr. Porodní bolesti začaly a já naštěstí měla od rána u sebe poprvé manžela. Prochodil tam se mnou celé pracovní dopoledne. Dodnes tam musí mít na chodbě prošoupané lino. Nikdo se nezlobil, že couráme po oddělení. V poledne monitor a při něm mě začalo být zle a dost jsem krvácela a tak fofr a jelo se na sál. Projevily se dosud nám neznámé, mě však vrozené trombofilní mutace. Kde byly u předešlých těhotenstvích?? Následovala revize dělohy a pak už jen odpočinek na sále a pak pokoji. Co z toho? Jen to, že rodit doma je podle mého riziko. Dva porody v pohodě, klídku a pak.. Nechci si představit co by bylo, kdybych rodila doma.

 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(29.1.2004 19:15:22)
Sylvie psala, že já (Sylva) jsem rodila do vody :-).
Já si zcela upřímně myslím, že je úplně jedno, v jaké poloze a kde (voda nebo sucho :-)) žena porodí. Já jsem vodomil a v té vaně mi bylo fajn, kdo vodu nemusí, tak by to pro něj ideální řešení nebylo. Z toho opět vyplývá - nejsme všichni stejní, tak proč nutit všechny ženy, aby rodily všechny ve stejné poloze a ve stejných podmínkách...?
 Jana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(29.1.2004 19:19:42)
Hmmm tak to bohužel :-))) s vámi musím souhlasit. Každý ať si vybere podle své nátury.
Ale stejně si myslím, že porody doma jsou rizikovější než ty v nemocnicích. Ovšem po psychické stránce mají plus.
 Fořtka 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(29.1.2004 19:40:48)
Narozdíl od Věry mi Sylviny příspěvky připadají ROZUMNÉ, VĚCNÉ A NEEMOTIVNÍ. Nikdy jsem si nevšimla, že by něco tvrdila a neuměla to doložit - natož aby lhala.
Věra ovšem záležitost porodů doma zdá se prožívá trošku výbušněji - například nařkáváním samodomorodek fanatičkami... to mi moc věcné a objektivní nepřijde.
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(29.1.2004 19:45:30)
Díky :-))
 Fořtka 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(29.1.2004 19:50:39)
Není zač, dobrá práce se chválí sama:-) (ale přece jen je lepší, když se najde ještě někdo, kdo to taky ocení, žejo)
 Datlice Klárka7/04aFilda 9/00 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(29.1.2004 19:48:15)
Lenko,ctěla bychse tě zeptat na porod doma.Má kamarádka rodila třetí dítě a přišlo to na ní moc rychle.Nestihla se dostat do nemocnice.Je to lékařka jen tak mimochodem.Takže se šla osprchovat a mrně bylo po chviličce na světě.Trošku si nedokážu představit polohu při vypuzování.Máme normální vanu,leč kapku uzší a já když si vní chci pořádně umýt spodek,musím se otočit o 90 stupňů,abych se tam dostala.Taková je i poloha při porodu?
Prosím není to perverzní dotaz.Jen mě to zajímá,protože čekám druhé a cokdybych to taky nestihla.
 Fořtka 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(29.1.2004 20:04:42)
No my tu vanu máme malinko širší než je paneláková.
Při kontrakcích jsem se choulila na bok, když praskla voda a začalo vypuzování, klečela jsem, hlavička se prodrala, když jsem přešla do polohy na všech čtyřech; pak jsem přešla do sedu a malá byla venku. Takhle to zní složitě, ale proběhlo to hrozně rychle a bylo to NESKUTEČNĚ POHODLNÝ. Uvědomuju si ten rozdíl oproti tlačení do kopce dvakrát předtím - tady jsem téměř netlačila, jen malinko úplně na konec. Podle mých zkušeností je při "klasickém" českém porodu nutné hooodně tlačit, aby se vykompenzovala ta nepřirozená poloha proti gravitaci. Tohle šlo fakt samo.
Jo a když nad tim přemejšlim, podle mě velikost vany není až tak důležitá - když se tam vejdeš ty, mělo by to stačit:-) Ten porod ve sprše na bobku si ale taky dovedu představit (jdu to nadhodit manželovi-porodníkovi amatérovi jako nápad na příště) (pokus o vtip, Věro a spol.).
A přeju zdravý mímo - ať se narodí tak, aby se vám to oběma líbilo!
 Lenka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(29.1.2004 20:03:22)
Nikdy jsem netvrdila, že Sylva, Sylvie???:-)) lže. Ač jsem proti porodům do vody, mít páté :-(((((( možná by mě i přesvědčila. Ale teď vážně, ona narozdíl od Věry nikoho neosočuje a nenapadá. Jen konstatuje a dokládá zkušenostmi svými, nebo svých známých.

Datlice, překotného porodu se obávat myslím, nemusíš. Je to tak mizivé procento. Ale kdyby přeci jen, myslím si, že právě tady platí udělat to, co tvoje tělo chce.
 Fořtka 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(29.1.2004 20:08:05)
Ach, začíná tu být zmatek: netvrdim, že někdo kromě Věry osočuje Sylvu ze lži, jo? :-)))
Takže aby bylo jasněji: Věra lže, když tvrdí, že Sylva lže:-))))
 Lenka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(29.1.2004 20:10:02)
Zmatek? Chaos je to!!!!!
 Fořtka 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(29.1.2004 20:13:31)
Máš pravdu, Lenko. Lenka
:-)))
 Amoneta + 4 děti 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(30.1.2004 6:15:30)
Nemohlo by být jádro pudla v tom, že Věrka je doktorka a tudíž už viděla pěkných pár porodů, kdy by to doma asi neskončilo nejlépe?
 Fořtka 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(30.1.2004 9:23:29)
Janete, já vidím jádro pudla v tom, že ač Věra možná viděla komplikované porody, neviděla žádný porod DOMA (to si troufám říct proto, že zajisté by nebyla ochotná se na nějakou samodomorodku-fanatičku, jak je označuje, byť jen PODÍVAT; to vyvozuji z jejích příspěvků).
Takže ano, komplikované porody EXISTUJÍ a je skvělé, že medicína a lékaře je umějí řešit; ale jak to tak vypadá, porody doma se komplikují méně často.
(Bohužel pro provedení srovnávací studie u nás nejsou podmínky - porody doma se nesledují, zakazují atd., takže SROVNÁVÁNÍ s porody nemocničními je zhola nemožné.)
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(1.2.2004 0:18:29)
A jak souvisí moje inteligence s tím, že je Věra doktorka?
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(29.1.2004 18:48:37)
Aha, já jsem myslela, že se bavíme o tom, co je pro ženu pohodlné, netušila jsem, že to musí být nutně podložené historickými zkušenostmi.
 Jana, dva synové 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché.Porody do vody. 

(29.1.2004 19:21:32)
V nedávné historii ženy některých přímořských národů rodily do vody.Je to doloženo. Každá generace žen(i ta naše) hledala možnosti, jak si porod zpříjemnit. Přímořské ženy ve svém přirozeném prostředí našly úlevu během porodu v teplém moři a nakonec zjistily, že se dá do vody i porodit. Nebo je tam zahnaly ženské sestry a gynekologové :oD?
 Boba 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché.Porody do vody. 

(29.1.2004 22:17:03)
Ahoj, pro tehule zvazujici porod do vody: take jsem rodila do vody, porod byl bajecny, hrozne se tesim na dalsi. Posledne tydny pred porodem jsem hodne casu travila ve vane, takze mi to prislo jako skvely napad. Porod trval 4 hodky (byla jsem prvorodicka), z toho 2 jsme s manzelem jeste resili globalni problemy lidstva ;-), vodu jsem mela tak teplou jak jsem chtela (tj. na zacatku hodne, na konci mi byla uz hodne tepla...). Karolinka se narodila jako uplne spokojene mimco, vubec nebrecela, k me radosti vse probehlo bez nastrihu (myslim, ze ani velkou sanci zdravotni personal nemel ;-) Ve vane jsem se rozhodne nenudila ;-) bylo mi tam strasne dobre a odmitala jsem vylizt ven, jak plyne z ruznych predeslych clanku a prispevku o porodnicich, citila jsem se tam nesmirne bezpecne pred zdravotnim personalem ;-)))

Asi jedine, co bych priste zvazila, je samotne tlaceni - chvili ? mi to neslo, protoze ta poloha ve vane neni uplne idealni (hodne velky zaklon a voda v te poloze tlaceni neumoznuje) - moje PA a doktor (kteri nakonec u porodu bohuzel nebyli) nezavisle na sobe tvrdili, ze pokud tlaceni dela problem, je dobry napad prejit na klasickou kozu...
 Boba 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché.Porody do vody. 

(29.1.2004 22:18:23)
sorry, preklep - ...voda v te poloze tlaceni neulehcuje...
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché.Porody do vody. 

(29.1.2004 22:19:51)
Ve vodě se nástřih neprovádí, není to ani technicky možný. Navíc není nutný, protože voda zvyšuje elasticitu hráze. :o)
Taky jsem rodila do vody, celý porod trval 4,5 hodiny (prvorodička), nemůžu si ani v nejmenším stěžovat a příště bych do toho šla ráda zas, pokud to bude možné v nějakém porodním domě. Pokud ne, asi zůstanu doma.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché.Porody do vody. 

(29.1.2004 22:21:16)
Bobo, s tím tlačením máš pravdu, nešlo to a jakmile jsem se obrátila na všechny čtyři, byl malej venku na tři zatlačení. Kdybych bývala věděla, že už jsme ve II. době porodní, mohlo to být ještě o hodinu kratší. Jenže on mi to nikdo neřekl. :o)
 Boba 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché.Porody do vody. 

(29.1.2004 22:31:11)
Caf Monty, sranda je, ze o porodech do vody se bezne mluvi a hlavne je porodnice inzeruji, vzhledem ke vsem nervy-drasajicim clankum o porodu ten muj zazitek je skutecne z kategorie humor: asi hodku pred narozenim Karolinky me napadlo (opravdu nevim proc ;-), ze jsem se zeptala sve nemocnicni PA, jestli nekdy rodila do vody - provinile kroutila hlavou, ze ne, vzapeti se rozletely dvere a vpadla doktorka se slovy "Jeeej, vy mate odvahu, ze rodite do vody, to ja bych se baaaaala..." Kdyz jsem se ujistila, ze je opravdu ma osetrujici doktorka, rozhodla jsem se vratit domu (asi bych daleko nedosla ;-) ale docela jsem je polekala, tak mi slibili nekoho, kdo se v tom vyzna. Tajne doufam, ze za tech 20 mesicu, co budu mit mezi deckami, se zase neco naucili ;-)))
 hela 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché.Porody do vody. 

(1.2.2004 2:20:55)
Také jsem chtěla rodit do vody, ale pak to z nejrůznějších důvodů nešlo. Nakonec bych stejně nešla, když jsem to viděla, s jakou frekvencí se maminky ve vaně střídají. Sice ji sestry pokaždé pečlivě umyjí, to ano, ale přesto bych asi nechtěla porodit své dítě do vany, do níž chvíli předemnou krvácela a močná i močila jiná žena. Ta vana by musela několik hodin stát, aby byla zcela vydesinfikovaná. Doma ve vaně snad, ale tohle mi přišlo divný.
 Mira 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: To není tak jednoduché 

(30.1.2004 10:12:10)
Precti si prosim co je skutecne v mem puvodnim prispevku
..."nekdo je schopen rozhodovani a mit svou zodpovednost, jiny potrebuje vest za ruku cely zivot, dostavat instrukece a socialni sit.U nas bohuzel diky vychove prevazuje ta druha skupina a podle nich, kdo nerodi s nami, rodi proti nam :-)"
Nikdo ti nic nevycita. Je to o zodpovednosti a vlastnim nazoru a rozhodovani. Predpokladam ze jsi se pro porodnici rozhodla zodpovedne a po uvaze. Ale trochuu mi to pripomelo neco o potrefenych husach...
 Lucie 
  • 

Olomouc a utržená hlavička 

(29.1.2004 15:13:03)
Musím se zastat lékařů porodníků. Nemyslím si, že by porod zbytečně komplikovali. Vždyť ani nejsou u porodu po celou dobu. Pouze hodnotí situaci a rozhodují o postupech.

A propos: V Olomouci rodil dítě diabetičky zkušený porodník (předdůchodový věk) a maminky to bylo tuším třetí dítě.
Diabetičkám nedoporučují mít děti, nevím proč tedy maminka tolik stála o další, nestačilo jí jedno. Já být v její kůži, dost bych si promyslela, jestli by mi to stálo za to, ohrozit nejen dítě, ale i sebe třikrát. Dost pochybuji o jejím smyslu pro zodpovědnost. Takoví pacienti by měly podepisovat, že co dělají, dělají na vlastní riziko (bez ohledu na svou barvu kůže)
 Jiřina 
  • 

Re: Olomouc a utržená hlavička 

(29.1.2004 18:07:45)
Nesouhlasím, že předdůchodový věk znamená jen zkušenost. Někdy je to bohužel jen rutina. A ta paní byla sice diabetička, ale taky má právo na dítě. Třeba i třetí a naše zdravotnictví by jí mělo zajistit dostatečnou péči. Když už bohužel došlo k úmrtí, tak mít trochu soucitu a netrhat hned hlavičku. Vždyť i jiní lékaři potvrdili, že porod měl jít císařským řezem.
 Pavla 
  • 

Re: Re: Olomouc a utržená hlavička 

(1.2.2004 18:35:14)
Nevím přesně, jak se to v Oloumouci odehrávalo, ale děti diabetiček bývají velké. Pokud nebyl naplánován císařský řez a porod byl veden přirozeně a došlo k úmrtí plodu, třeba jej pro velikost nebylo možno bezpečně vyndat. Proto lékař provedl dekapitaci. Tento zákrok patří mezi zmenšující operace. Jinou věcí je samozřejmě domluva.
 Hanka 
  • 

Re: Re: Olomouc a utržená hlavička 

(20.2.2004 21:59:37)
Procitala jsem jen par clanku, ale k ohlasu na Olomouc bych chtele dodat jen toto.
V Malde fronte dnes(snad to nepletu) bylo vyjadreni soudniho znalce.Hlavicka se bohuzel utrhla z duvodu, ze dite bylo jiz mrtve v porodnich cestach a v tomto pripade jiz Cisarsky rez nelze provest!Toto byla jedna z moznosti,jak mrtvy plod vypudit ven.
V jinych novinach psali, ze rodicka prilis zodpovedna nebyla a do porodnice prisla uz, kdyz dite vstupovalo do porodnich cest.
V dalsich novinach bylo, ze lekari zanedbali lekatrskou peci a chovali se vzhledem k barve pleti rodicky zcela v klidu, vsak je cas.
No ja nevim.Nebyli jsme u toho, je to jiste tragedie jedne rodiny, ale kde je doopravdy pravda myslim tady na Rodince nikdo nerozresi.
Moje sestra je velmi silna diabeticka, ma zavedenou uz i pumpu na inzulin.Tehotenstvi ji vubec nedoporucovali a jedine kdyz uz, tak pod prisnym lekarskym dohledem.Otehotnela po 1,5roce, celych 9mesicu lezela v nemocnici, jeji zdravotni stav se o 100% zhorsil, porodila cisarem chlapecka, protoze mel 2tydny pred terminem 4,9kg a 61cm.Pak komplikace s hojenim rany atd.Rekla, dikybohu za jedno dite, ale nikdy vic.Musim tu byt pro nej a ne riskovat, ze prijdu o druhe dite nebo dokonce v horsim pripade muj syn i o matku.
Myslim si , ze neni , uvedomela", ale zodpovedna.
 magdaK 


porod není jediné riziko 

(29.1.2004 17:03:52)
Když jsem se rozhodovala, jak chci, a hlavně kde rodit, četla jsem spoustu článků o tom, jak je obtížné si doslova vybojovat možnost rodit doma v klidu. Každý si může sehnat informací kolik chce, ale málokdo má tu trpělivost a hroší kůži a v našem státě domácí porod uskutečnit.
Ptám se proč je to s těmi domácími porody tak komplikované? Pořád mi to ještě nikdo nevysvětlil a můj osobní názor, který, přiznávám, může být mylný, nicméně nic logičtějšího mě zatím nenapadlo, je, že porodníci mají z těmi porody v porodnicích velice "výhodný byznys" (finance spojené s každou v nemocnici rodící ženou). Jakmile získají pocit, že jim chce někdo šlapat na paty, hned mu přistřihnou křidélka (viz. snahy samostatných porodních asistentek).
Zkuste si někdy zjistit, v kolika případech je skutečně potřeba lékařský zásah při porodu na celkový počet porodů v naší zemi. Výsledek Vás zřejmě překvapí. Naše povědomí je však tak zmanipulované, že rizika už prostě považujeme za naprostou samozřejmost.

Tak přemýšlím, kdy někoho napadne revoluční myšlenka a udělá si podobný výhodný obchod ze samotného plození dětí. Je možné, že se zjistí, že pouze za speciální asistence odborníků, lékařských přístrojů a pod dohledem, se v budoucnu budou plodit skutečně zdraví jedinci a eliminuje se možnost nejrůznějších vad.

Že je to směšná nadsázka?
A kdybyste našim prababičkám, vracejícím se z okopaného políčka s novorozenětem pod paží, začali vykládat, jak je to běžné dnes a že ony mají vlastně štěstí, že ten porod ve zdraví přežily, nechytaly by se taky za hlavu?

A na závěr se omlouvám těm hodným porodníkům, které myslí především na budoucí maminky. Nechtěla jsem se dotknout všech...:o)
 Marťuška 


Re: porod není jediné riziko 

(30.1.2004 10:18:18)
Kdo prosazuje "přirozenost"ať rodí klidně na poli.Taky se tak přece rodilo.Dřív měli lidé klidně 8 dětí - z toho třeba dvě zemřely a bylo to normální.

Mě třeba přijdou i tři děti moc. Jinak když jste tak proti těm zásahům-podle Vás nesmyslných-třeba nástřih.(To má doktor čekat až se žena roztrhne sama-což je většinou na tom nejblbějším místě a nejslabším)a pak jí zašít?)Nebo vy odborně můžete posoudit,že ten nástřih nebyl nutný? Já se tedy necítím být chytřejší než doktoři.

A umělé oplodnění Vám nepřipadá proti přírodě?A jak je to potřeba a zaplať pám bůh za to,že to existuje.Prostě vývoj jde dál a je dost starých lidí,kteří odsuzují i umělé oplodnění.Což mi příde jako sobeckost.

Pořád nechápu téma této diskuse-že někdo znemožňuje ženám rodit doma.Já to nechápu-vždyť vám nikdo nic nediktuje ani neznemožňuje.Možnost volby má každá z nás a lékařské ošetření taky-kdyby přišli komplikace-tak co byste ještě chtěli?Soukromého doktora?

Když se dá domluvit s doktorem,že příde do porodnice třeba v pět ráno i když nemá službu a odrodí vás.Tak se domluvte se známým doktorem,ať Vás odrodí doma.Děláte z toho zbytečný problém.Asi jsou v tom opravdu emoce,protože techniky to takový problém snad není.Seznat porodní asistentku nebo doktora a postel nebo vana doma.Takže co je problém? Ta postel? Asistentka? Proč dulu? Stačí doktor ne? A nebo tedy asistentka a doktor.
 Sylvie 


Re: Re: porod není jediné riziko 

(30.1.2004 11:57:07)
Marťušo,

nástřih - to tady holky jenom tak neplácaj, to je opravdu oficální doporučení Světové zdravotnické organizace, že stříhat by se mělo pouze v určitých situacích. A takový ten "preventivní" nástřih, který se u nás často dělá, mezi ty situace nepatří. Dle WHO by se jako prevence natržení mělo stříhnout jenom tehdy, když hroží, že natržení bude horší než nastřižení. Což není až tak častý případ :o) Pokud mě paměť neklame, WHO mluví o 10% nástřihů jako o ideálním stavu, kdy se nešmiká zbytečně???? A s tím nejslabším místem jsi to trefila :o) Je to dost častý argument PRO NATRŽENÍ - tkáň, která se natrhne na nejslabším místě prý nemívá tak obtížné hojení jako tkáň, která je nastřižená ve svém silném místě :o) Prý :o) Každopádně i u nastříhávání bývá upozrňováno na to, že bývá obtížné tkáň uchránit, takže se potom ještě dál trhá a v konečném důsledku je poranění horší, než kdyby se tkáň natrhla. Jinak doktor čekat nemusí, může tkáň aktivně chránit, pokud má k hrázi dobrý přístup. Já se taky necítím být chytřejší, než doktoři - jenom jsou mi bližší názory jiných doktorů, než těch co radši stříhnout. Těžký úděl pacientky/rodičky v demokracii :o)

porod doma - evidentně nevíš, o čem mluvíš. Co je na porodu doma problém? Hmmm, zkus si přečíst třeba článek od Johanky. Tuším tam i píše, že v Německu si věci kolem domácího porodu zařídila během jednoho týdne, v Čechách se jí to nepovedlo za celé těhotenství :o( Přečti si články od holek, co doma rodily v zahraničí, přečti si články od holek, co doma rodily v ČR. Můžeš porovnávat :o)

Jinak pokud si přečteš článek, tak tam pan Marek píše, že "kteří si navíc návrh zákona o nelékařských povoláních zcela jistě podrobně nepřečetli a "neprohlédli" tak fintu navrhovatele, Ministerstva zdravotnictví, které jedinou větičkou hodlá lékařům poskytnout i u porodů naprostý monopol a zlikvidovat tak profesi porodní asistentky". Podle toho, co jsem o zákonu četla, vadí v něm především věta, že porodní asistetka, aby mohla pracovat samostatně, musí mít praxi na novorozeneckém oddělení - což prý dnes není možné???? Nevím. Každopádně v novinách jsem četla ohlasy i z EU, kde v podstatě bylo upozrňováno na to, že česká podoba porodní asistentky z tohoto zákona není zcela kompatibilní s evropskou podobou porodní asistetnky :o( Pokud by to tak opravdu bylo (a někteří politici se v podstatě netají tím, že chtějí, aby porodní asistentky pracovaly pouze pod lékaři), tak to odnesou například i porodní domy (respektive ten jeden, co jakž takž začíná fungovat, byť se v něm zatím nerodí).

S.

 majka 
  • 

Re: Re: porod není jediné riziko 

(30.1.2004 12:31:56)
mila marusko
pises ze jako neodbornik si netroufas hodnotit zda je nastrih hraze nutny ci ne.
ne. opravdu nejsi odbornik. ja take ne.
ale vis co?
ja jsem zena. a vim umim rodit deti. jsem k tomu stvorena. a ze se natrhnu? je to normalni. zahoji se to.
jedna pani napsala slova ktera to myslim velice dobre vysvetluji.
vem si treba pytel. je naplneny k prasnuti. a protoze nechces aby se prilis poskodil tak jej na tom nejzatizenejsim miste nastrihnes.
co se asi stane dal?
cisty rez.
kam to az muze vest? doufam, ze to nezjistis.
 Marťuška 


Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(30.1.2004 13:12:03)
Já se tedy nástřihu bojím ze všeho nejvíc.Musí to děsně bolet.Tedy mojí mamku nastřihli a prý to bolí jako pes a když jí šili,tak to byl pocuc.

Nevím co dělat,aby mě se to nestalo,protože v porodnici rodit musím a chci.Mám rizikové těhotenství,ale nástřih tedy taky nemusím-proti klistýru a oholení mám taky své výhrady.Takže mě manžel oholí před-pokud to bude možné a klistýr-no nevim,prý pokud rodička chce tak ho mít nemusí.

Co byste mi poradily,jste zkušenější.Já mám za sebou jen potrat-porod ještě ne,takže fakt nevim.Mám jen informace od mamky-porod dobrý-nástřih fuj a klistýr jí nedělali.

Kamarádce se stalo,že se dole natrhla a říkala,že to byla její nejhorší bolest v životě a to jsem proti ní cíťa,takže bojim bojim a to jsem teprve v půlce těhotenství.Až budu mít měsíc před porodem,tak budu na Chocholouška(:o)

A holky nebuďte na mě tak ostré.Já teď chodím do práce a jsem utahaná jako kotě a je fakt,že nemám čas číst nějakou literaturu-kromě Péče o dítě a nemám žádnou známou,která by rodila doma.Je to dneska fakt hrdinství.Kort když vím jaké hrůzy se občas dějou i v nemocnici.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(30.1.2004 13:25:45)
Tvoje mamka není sama, já slyšela o nástřihu takových hnusných historek, že jsem si ho pochopitelně taky nepřála. Btw. mojí mámu bolí jizva po nástřihu ještě 30 let po porodu a pořád ji tam cítí.
Jediné, co ti můžu poradit, aby ses vyhnula nástřihu, je zvolit si porodnici, kde preferují přirozený porod, např. Vrchlabí nebo pražský CAP. Tam se stříhá jen tehdy, pokud je to OPRAVDU nezbytně nutné.

Mimochodem, pro všechny zastánkyně lékařského porodu - v odborné literatuře jsem se dočetla, že v případě fyziologického porodu je nástřih vhodný/nutný u 10 - 20% rodiček. Můžete mi vysvětlit, proč se tedy dělá automaticky KAŽDÉ? A neříkejte mi, prosím, že to není pravda. Neznám maminku, která by rodila v klasické porodnici a nebyla nastřižená.
 Marťuška 


Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(30.1.2004 13:51:43)

To nemáš pravdu Monty,

moje tchýně má 3 děti a všechny rodila bez nástřihu.Nejmladšímu je teď 15 let.
Ale je fakt,že někde se stříhá automaticky.Já když si to představím,tak je mi špatně.Ani si nedokážu představit,jak to musí bolet.

Asi se budu muset podívat na rubriku - sex po porodu-protože mi příde úplně zvláštní,jak se pak někdo může normýlně milovat s partnerem,když je tam dole sešitý nebo zjizvený.

To už je asi psychický trauma,ale když o tom píšu,tak se mi dělá úplně na omdlení.Já jim tam určitě omdlim(:o)Ten nástřih-mě to fakt příde tak strašně nechutný - fakt jako po brutálnim znásilnění.Ach jo-kdyby na to byli nějaké cviky nebo olejíčky nebo něco.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(30.1.2004 14:04:22)
Marťuško, jsou na to cviky, i olejíčky, i masáže, ale když půjdeš do klasické porodnice, nikdo se tě nebude ptát, jestli jsi masírovala, cvičila nebo olejovala.
Tvoje tchýně je světlá výjimka, v mém okolí bohužel - kromě babičky, která rodila obě děti doma - nikdo nástřihu neušel. Tedy kromě těch, které rodily císařem. :o)
Možná se i tady ozve pár maminek, které unikly nástřihu, ale určitě ten poměr nebude 1 - 2 nástřihy na 10 porodů, tím jsem si naprosto jistá. Spíš bych tipla přesný opak.
 Mira 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(30.1.2004 14:38:20)
je zajimave, ze jsi proti alternativnim porodum (to nejsou nejen domaci porody), kdyz podle toho, jak jsi uz ted vystresovana a neinformovana by to pro tebe bylo asi nejlepsi reseni.
Rozhodne si nejakou kvalitni literaturu sezen nebo pujc, od napsani knihy Pece o dite a porodu tve matky se opravdu hodne zmenilo.
Myslim si ze i partnerovi informace neuskodi a muzi se tyhle informace zajimaji hodne.
 Marťuška 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(30.1.2004 14:54:21)

No zkusím se zeptat gynekoložky na nějaké to
cvičení a mazání.Ona je děsně fajn.

Jinak nevím na co mi budou informace o porodu doma nebo manželovi,kterého zrovna u porodu nechci i když on by chtěl.Dělám mu fotky na UZV,protože ho tam taky nechci.Jako oporu pak přes den ano,ale přímo na porodním sále ani náhodou.Každá jsme holt jiná.

Myslíte,že po přečtení těch knih bych rodila bez nástřihu.Tak mi poraďte,když jste to četli.Já na to fakt nemám čas.

A jinak péče o dítě je nejlepší knížka,jakou jsem v Praze sehnala-je to nová verze.Ale můžete mi doporučit jinou.
 Mira 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(30.1.2004 15:09:28)
nemyslim informace o domacim porodu, ale o porodu a peci o deti obecne.
 M. syn 2r(Vrchlabí) 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(2.2.2004 11:07:45)
Michael Odent : Znovuzrozený Porod
 Marťuška 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(30.1.2004 14:54:23)

No zkusím se zeptat gynekoložky na nějaké to
cvičení a mazání.Ona je děsně fajn.

Jinak nevím na co mi budou informace o porodu doma nebo manželovi,kterého zrovna u porodu nechci i když on by chtěl.Dělám mu fotky na UZV,protože ho tam taky nechci.Jako oporu pak přes den ano,ale přímo na porodním sále ani náhodou.Každá jsme holt jiná.

Myslíte,že po přečtení těch knih bych rodila bez nástřihu.Tak mi poraďte,když jste to četli.Já na to fakt nemám čas.

A jinak péče o dítě je nejlepší knížka,jakou jsem v Praze sehnala-je to nová verze.Ale můžete mi doporučit jinou.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(30.1.2004 16:51:53)
Jana Divišová: Průvodce mateřstvím pro zlobivý holky :o)

To si určitě sežeň. :o)

 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(30.1.2004 17:56:24)
Marťuško...

Pokud nechceš rodit doma, tak ti info o porodu doma samozřejmě k ničemu nebude. I když... třeba mě bylo. V době mého prvního těhotenství byla sestřenice provdána za Holanďana a byl to takový balzám na duši povídat si s ním o porodu :o) Ona ta třetina žen, které u nich doma rodí, do mne vlila sebevědomí a jistotu, že porod opravdu NENÍ TAK HROZNÝ, když ho (minimálně) tak velké množství žen zvládá bez utišujících prostředků :o)

Péče o hráz. Tady se dočteš, co si o nástřihu X natržení myslí Světová zdravotnická organizace (abys neměla pocit, že my tady se všechny snažíme být chytřejší než lékaři ;o) ), tady najdeš praktické info, jak se dá poranění hráze předcházet. Jenže i tak ti samozřejmě nikdo nezaručí, že se nenatrhneš nebo že nástřih nebude potřeba z jiných důvodů.

Do těhotenské knihovničky doporučuji knížku od doktora Odenta Znovuzrozený porod. Není to kniha nabitá praktickými informacemi (jako je třeba Velká kniha o matce a dítěti), ale hezky se čte a v podstatě přináší zamyšlení nad porodem jako takovým. Jenom je otázka, když CHCEŠ něco (=např. rodit bez nástřihu), ale NEMÁŠ ČAS si zjistit, jak na to, jestli ti ta knížka k něčemu bude.


S.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(30.1.2004 18:02:19)
Aha, ten druhý odkaz s praktickými radami jsem poněkud zvorala. Oprava:

Dá se předejít nástřihu?

S.
 Tara zelená 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(30.1.2004 18:43:36)
Marťuško,
pokud chceš rodit bez nástřihu, jeď do Vrchlabí. Vypadá to, že jim na tomto serveru pořád dělám reklamu :) ale já jsem tam rodila (březen 2003) a mám tu nejlepší zkušenost. Před porodem jsem obešla 4 porodnice a ve třech mi řekli, že nástřih je u prvorodičky nutný, nebo, že to záleží na rozhodnutí lékaře, jeden doktor mě začal shazovat... Ve vrchlabí mi setřička řekla, že tyto zastaralé praktiky dávno opustili... Při porodu jsem se trochu natrhla, spravil y to 2 stehy a HNED PO PORODU jsem mohla sedět a chodit jako by se nic nestalo. S manželem jsme se milovali už 3 týdny po porodu a nebyl žádný problém! Jinak před porodem si můžeš masírovat hráz speciálním olejíčkem k tomu určeným od Weledy, ale jak už správně napsala Monty, v "klasické" porodnici Ti to stejně bude houby platný. Proč by si nestřihli - mají za to body (tudíž peníze) a z cizího krev neteče.

 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(30.1.2004 20:47:50)
Ahoj
Chtěla bych Tě jen uklidnit, že nástřih nemusí vždycky bolet - já teda byla nastřižená u obou porodů a ani u jednoho jsem to necítila - je fakt, že poprvé se děly pro mě neznámý věci, takže jsem moc nestíhala vnímat, co všechno se odehrává a byla jsem docela mimo, ale podruhé jsem vysloveně čekala na to, jestli nástřih bude (byli jsme domluveni, že jen v případě potřeby, ale ona už jednou nastřižená tkáň je míň pružná) a přesto jsem se po narození miminka doktorky ptala, protože jsem to prostě nepoznala... (Žádné utišující prostředky jsem nechtěla a nedostala, takže v tom to nebylo.) Ovšem šití už bolestivý bylo, ale velmi ochotně mi dali umrtvující injekci přímo k ráně, abych ho necítila.
 Iva 
  • 

masáž hráze 

(30.1.2004 23:54:49)
pro doplnění a informaci: pravidelná masáž hráze během posledních 1-2 měsíců je popsaná tuším v knize Simkinová: Partner u porodu. Skutečně s vyplatí! v Německu je to jedna z běžně doporučovaných preventivních metod proti nástřihu u porodu jak jsem i osobně úspěšně vyzkoušela). K masáži postačí jakýkoliv rostlinný olej, ačkoliv se také nabízejí speciální oleje s výtažkem bylin (např. od firmy Weleda).
 Emmina 


Re: masáž hráze 

(31.1.2004 4:14:10)
Ivo, naprosto souhlasim.Weledu jsem taky vyzkousela a zadny nastrih, sama chvala v porodnici. Ostatne Weleda ma uzasnou kosmetiku.
 Vlasta 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(1.2.2004 22:16:06)
Nedá mi to, abych Ti nenapsala svoje zkušenosti.Rodila jsem 2x, před 13 lety a před 2 roky.
Oba porody v porodnici-konkrétně Chrudim.Ani jednou jsem nástřih vůbec necítila.Následné šití bylo také celkem v pohodě.V prvním případě šila mladá lékařka čerstvě po škole, dávala si záležet a doslova "vyšívala". Ve druhém případě šil již zkušenější lékař, který svými velkými "měkkými tlapami" udělal pár stehů. Mnohem lepší byla ta druhá varianta, doba hojení byla cca poloviční. Takže není pravda, že by každý nástřih musel bolet, neboj se toho tolik, určitě to vydržíš.
Přeju hezký porod a krásné zdravé mimi.
Vlasta
 Katka 
  • 

Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(30.1.2004 14:46:06)
Představ si, že ti dám dva kusy látky...jeden vcelku a na druhém udělám "nástřih", prostě natřihnu hranu látky. Dám ti tyto dva kusy látky a řeknu ti, ať je roztrhneš.
Můžeš 3x hádat, který roztrhneš celkem bez větších problémů....samozřejmě ten nastřižený...proto natrhne-li se již nastřižená část, je to většinou horší než kdyby se žádný nástřih nedělal.

Jenže doktorovi chládne kafe... to musíš chápat, co by se zvohnul k rodičce,co by čekal pár minut navíc, co by si dával záležet.

Doktor ti řekne, tak to je a hotovo, takové jsou postupy už léta...
 Petra,-porodní asistentka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(31.1.2004 14:42:08)
Hráz a pochva není kus hadru milá švadlenko. Správně a vodně vedený nástřih udělá více místa
prořezávající se hlavičce. Nasřihává se v přesně stanovených místech, aby poškození hráze bylo
co nejmenší. Netvrdím, že se musí nastřihávat vždy. Ale bez nástřihu - zvláště u prvorodiček
mohou vznikat nepravidelné, hluboké trhliny /někdy přirovnáváno až k důsledkům výbuchu granátu/
na nebezpečných místech. Následkem pak mohou být poranění střeva, močových cest, pánevních
nervů a cév. Jinak nástřih u nekomplikovaných porodů provádí porodní asistentka. Doktor
to pak musí zašít tak jako tak i když mu chládne kafíčko. A co chládne Tobě, Ty chytrá hlavičko?
 Anna 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(31.1.2004 15:01:30)
Snad jste jim to ,Petro vysvětlila dost jasně,i když kdo nechce chápat ,nepochopí nikdy.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(31.1.2004 16:14:16)
A ve Vrchlabí zřejmě rodí pouze prvorodičky s genitáliemi jako slonice, že se tam stříhá minimálně? Není to spíš o tom, že nástřih je podstatně méně namáhavý pro personál než např. masáž? Já netvrdím, že se bez něj lze obejít VŽDY, ale rozhodně není třeba ho provádět automaticky každému, jak se to ve většině našich porodnic děje...
Sice jsem rodila do vody, která zvyšuje elasticitu hráze, ale stejně mi přijde zajímavé, že jako starší prvorodička s poměrně velkým dítětem (3810 gramů, 53 cm) jsem si hráz nenatrhla ani na milimetr. Měla jsem jen malé vnitřní zranění asi na dva stehy. Porodní asistentka masáž hráze prováděla.
 Renda a spol 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(31.1.2004 17:20:09)
nejde ani o to,jak je dite velke a kolik vazi...zalezi na hlavicce...Jonda mel 35cm,coz vim ze se povazuje ,tak za normalni...co je nad,tak urcite je vetsi risiko natrzeni hraze...

renda
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(31.1.2004 17:38:54)
Monty :o) Ve Vrchlabí se snaží být přátelští, ale hlavně se tam na klasickém lůžku rodí minimálně. A ono nastříhávat ve sprše, vaně nebo na (zejména nízké) porodní stoličce asi nebude to pravé ořechové :o)

Jinak nakoukla jsem do dokumentu WHO, tam se riziko velkého natržení uvádí jako dost dobrý důvod pro provedení nástřihu, zároveň je tam ale upozornění, že s tímto důvodem by se mělo šetřit, protože výskyt je asi 0,4%. :o)

S.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(31.1.2004 16:17:38)
Btw., podle mého mínění - ač nejsem zdravotník, ale mám jich ve svém okolí docela dost, tudíž mám s kým konzultovat - se u nás nástřih používá jako PREVENCE, kdyby se náhodou stalo to, co popisuje Petra. Nikoli pouze tehdy, kdy je z jakéhokoli důvodu nutný.
Možná jsem tu už uváděla, ale moje matka měla při porodu docela zajímavý zážitek - když už mělo dítě hlavičku venku, přišla k ní mladá doktorka a povídá "A jéžiš, my vás zapomněli nastřihnout, to by se pan primář zlobil!" a nastřihla ji, byť už to bylo úplně k ničemu. Problémy s jizvou po nástřihu má dodnes.
 Petra,-porodní asistentka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(31.1.2004 16:31:40)
Nastřihnout hráz po porodu hlavičky je technicky dost těžko proveditelné. Dá se to jen když je hlavička ještě uvnitř.Leda že byste myslela nastřižení až po porodu celého dítěte. To by si snad ale netroufl nikdo. Takhle vznikají fámy.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(31.1.2004 16:42:46)
Mno, nevím jak vznikají fámy, ale moje matka nemá důvod si to vymýšlet. Ona navíc je takový až prosťáček, který nikdy nelže. Navíc já sama vím, co všechno si lékaři "troufnou", když na to přijde. :o)
Vy možná pracujete v nějaké osvícené porodnici, ale já mám tetu porodní asistentkou, dvě kamarádky porodní asistentky, a ty mi indikaci nástřihu v českých porodnicích podávaly poněkud méně optimističtěji, než vy.
 Petra,-porodní asistentka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(31.1.2004 16:57:06)
Vážená Monty. Já netvrdím, že by se měly nástřihy dělat paušálně. Ani mezi porodními bábami není na věc stejný názor. Já ale myslím, že je nutné situaci vyhodnotit individuálně u každého porodu, zvláště
u prvorodiček či větších dětí. Jde o míru napínání hráze při prořezávání hlavičky. Nerada bych byla
odpovědná za ženu, které po porodu samovolně odchází větry či trocha stolice jen proto, že jsem
neprovedla nástřih,i kdyby to měla být jen jedna ze sta.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(31.1.2004 17:05:42)
Tak to se v podstatě shodneme. :o)
 Nastřižená 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(1.2.2004 1:12:39)
Nerada bych byla odpovědná za ženu, které po porodu samovolně odchází větry či trocha stolice jen proto, že jsem neprovedla nástřih,i kdyby to měla být jen jedna ze sta.

To je velmi zvláštní pojetí odpovědnosti...
A co ty stovky (tisíce) žen, kterým POUZE DÍKY NÁSTŘIHU uniká mnoho jiných věcí (kromě výše uvedeného ještě třeba moč, sex atd.)
Já jsem byla nastřižena jednak preventivně, jednak "výukově" (stříhala mě žákyňka). Pominu-li fakt, že mám v klíně přes 30 stehů (ano, moje známá lékařka, která tam přišla na poslední chvíli, to počítala a málem omdlela), které i po třech letech velmi dobře cítím, nemohu se bezpečně zasmát či zakašlat (a to ani s relativně prázdným měchýřem) a milování je pro mne snesitelné (tj. nejméně bolestivé) jen v jediné poloze (dříve mi bývalo příjemné).
Největší vtip na celé věci je, že ta sestra, co měla nad žákyňkami dozor, potvrdila, že nástřih NEBYL NUTNÝ, ale vzhledem k tomu, že můj porod tam v tu dobu byl jediný absolutně bezproblémový a rychlý, šly se to na mně prostě naučit!
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(31.1.2004 16:53:45)
Ten případ se stal před 30 lety... a věřte mi, že tehdy si doktoři "troufli" ještě víc, než teď. :o)
Nejsem člověk, který by bral na fámy typu "jedna paní povídala", ale mám od zdravotnických pracovníků (lékařů, sester, patologů)takové zajímavé informace o případech, které se STALY, že mne nějaký nástřih po porodu dítěte fakt nepřekvapí. :o)
 Monty 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(31.1.2004 16:21:46)
Petra píše:Ale bez nástřihu - zvláště u prvorodiček
mohou vznikat nepravidelné, hluboké trhliny /někdy přirovnáváno až k důsledkům výbuchu granátu/ na nebezpečných místech. Následkem pak mohou být poranění střeva, močových cest, pánevních nervů a cév.


Server homecare:
Každoročně umírají lidé s neznalostí akutní zánět slepého střeva. Jestliže má člověk příznaky apendicitidy (bolest dole na pravé straně břicha, zvýšenou teplotu, ztratí chuť k jídlu, nevolnost, zvracení), nesmí použít žádné tablety na zažívání, léky proti zácpě ani žádná jiná domácí léčiva. Musí okamžitě vyhledat lékařské ošetření.

Kdyby byli chirurgové stejně starostliví jako porodníci, tak nám všem preventivně vyřezávají slepáky ještě během šestinedělí...


 Petra,-porodní asistentka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(31.1.2004 16:44:20)
To je demagogie. Preventivní odstranění slepého střeva by sice nebylo od věci, ale tato operace
má svá rizika, která jsou větší, než by bylo pro prevenci únosné. Probíhá-li už operace v břiše
z jiného důvodu možná, že by stálo za to preventivně "vzít i slepák".
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(31.1.2004 16:50:48)
Možná je to demagogie, mě to přišlo podobné. :o) Nesouhlasím prostě s preventivními opatřeními, která ve svém důsledku mohou poškodit - byť třeba "míň" než následky bez prevence. Psala jste, co se může stát bez nástřihu, já napsala, co se může stát se slepákem.
Vybavuje se mi mluvící kočka z jedné povídky Karla Michala, která tvrdila, že je mnohem efektivnější lidi zabíjet než léčit. To si neberte osobně, ale já mám dojem, že nejlepší prevence proti všemu, co se může stát je sebevražda. :o)
 Jana, dva synové 
  • 

Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(1.2.2004 9:42:15)
Největší prevence proti všemu je, že se vůbec nenarodíme :o).Tím se nedostaneme do spárů MPK (medicínsko průmyslový komplex) a sociálním inženýrům. To by bylo blaho.
 Jan 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(2.2.2004 9:43:41)
mohu vedet, petro, ve ktere porodnici pracujete?
 Ivan 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(4.2.2004 11:31:53)
To se pozná stará škola. Dámo, já stříhám úplně na jiném místě, pokud je potřeba a mám s tím dobré výsledky.
 Fořtka 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(4.2.2004 12:15:25)
Střiháte hráze? A co jsou dobré výsledky?!?
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(4.2.2004 18:14:39)
A jaké výsledky s tím mají ty rozstříhnuté ženy?
 Tina , 3 děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(31.1.2004 11:41:16)
Ujišťuji, že šití velké trhliny hráze a pochvy trvá déle a je bolestivější než u nástřihu. Mám vlastní zkušenost.
 - 


Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(1.2.2004 13:54:29)
No tož jak to tady čtu tak jsem asi jediná která nástřih při porodu ani nevnímala. V tu chvilku jsem vůbec žádnou bolest nepocitovala a navíc jsem měla jiný starosti. Nastřihli mně těsně před porodem hlavičky.
A na pokoji v porodnici jsem byla dokonce se dvěma maminkama které nastřižené nebyly vůbec! A to měli děti taky pořádně velké.

Rodila jsem v Brně na Ob. Trhu.

D.
 - 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(1.2.2004 13:56:03)
Jo a pokud jde o ty "doživotní problémy po nastřižení" tak je fakt, že jsem si nemohla dva týdny sednout, ale pak už bylo vše o.k.
 Bert 
  • 

Re: Re: porod není jediné riziko 

(31.1.2004 11:34:55)
Vážené dámy, klidně si roďte doma, ale až se něco stane, těžko Vám kdo stihne pomoci. Zemře-li Vám
při takovém porodu dítě, měly byste být stíhány za zanedbání péče. Co se týče přítomnosti porodní
asistentky či lékaře u domácího porodu - které komplikace si asi myslíte,že mohou ve Vašem domácím
prostředí bez operačního sálu, dalšího vybavení a personálu vyřešit?!
 Sylvie 


Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(31.1.2004 11:50:29)
Á, další, kdo se rozčiluje kvůli něčemu, o čem nic neví :o)

S.
 Jana, dva synové 
  • 

Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(31.1.2004 12:52:11)
To je vyhrožování? Rodíš podle sebe, tak půjdeš do vězení? Kde je tolerance?Připadáte mi jako poslanci.Ti odhlasují nějaký zákon bez většího seznámení s problémem a jen se spolehnou na tvrzení malé neobjektivní skupinky lidí, která má navíc z tohoto zákona profit. Jak dlouho bude toto neprofesionální a nedemokratické jednání v Čechách trvat?
 Bert 
  • 

Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(31.1.2004 14:26:07)
To není vyhrožování. Ale jak k tomu přijde to ubohé dítě, když se mu díky Vaší svobodomyslnosti něco stane? Jinak - bohužel pro Vás - nežijete v pravěku. Společnost má určitá pravidla, která v lecčems omezují. To už byste mohla zlobivému dítěti třeba uříznout ruku, kdyby Vám to v tu chvíli připadalo
správné. Máte právo svému dítěti ublížit či ho byť jen z hlouposti zabít?
 Jana, dva synové 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko. Řítíme se do pravěku!!! 

(1.2.2004 13:33:19)
Chceš říci, že v pravěku milující ženy, které porodily v jeskyni či jinde v přírodě, řezaly svým dětem ručičky, kdy se jim zachtělo? Protože nadevše milovaly svobodu? Berte, opravdu tvoje argumenty jsou směšné a zavánějí xenofobií. Uvědom si, že všude kolem nás v zemích EU je porod doma běžnou porodnickou nabídkou. Ženy se k porodu doma rozhodují zcela svobodně a jsou vytvořené k tomu i podmínky. Podle tebe se řítíme do pravěku, když v květnu vstoupíme do EU? Jak se s tím vyrovnáš? Já už se tam těším.
 Martina+6-mes. Kubko 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(5.2.2004 17:43:03)
1. Odborna asistencia pri domacom porode je najma preto, aby zene poradila a vcas rozpoznala, ci netreba porod presunut do nemocnice (trebars aj len pre istotu) - nikto netvrdi, ze ked porod doma zacne, tak tam musi aj skoncit...

2. A co ublizovanie babatkam v "klasickom" porodnickom systeme - caste oddelenie od matky po porode (ved jemu je najlepsie, ked si v teple od vsetkeho oddychne?), niekedy sondaz zaludka (ved co tam ma ta plodova voda zavadzat?) atd.

Kazda minca ma dve strany - domaci porod so sebou mozno nesie iste rizika, ktore su povacsine v porodnici eliminovane a tykaju sa takmer bezvyhradne fyzicna, ale institucionalny porod zase prinasa praktiky, ktore su niekedy priam skodlive (akurat ze povacsine skrytu psychicku ujmu na matke i dietati tazko exaktne zmerat, statisticky vyhodnotit...) a nie su ojedinele odborne pochybenie, ktore su ozajstnou tragediou a pri domacom porode by skratka neboli mozne...
 Lubylu 


Pro Martinu s Kubikem 

(5.2.2004 19:55:39)
Ahoj Martino,

jestli pak ty jsi Martina z Martina??? Dlouho jsem tě na Rodině neviděla, vlastně sama tu moc nechodím, tak jestli to jsi ty, tak ti chci moc poblahopřát ke Kubikovi!!!!
Jaky byl porod??

Jestli nechceš psát sem, tak se mi ozvi na mailika - edygrant@hotmail.com

Měj se moc hezky
Ed
 Sylvie 


Re: Pro Martinu s Kubikem 

(5.2.2004 21:29:43)
Ed, Martina o svém porodu psala tady. :o)

S.
 Marie,2 dcery 
  • 

Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(31.1.2004 14:55:55)
Jaké vyhrožování? Rodíte-li doma ,tak přeci na vlastní zodpovědnost,ne ? Stane-li se něco děťátku,budete si to vyčítat celý život,a bude to jen a jen vaše vina.
Nicméně rozhodnutí je také jen a jen na vás.
 Renda a spol 


Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(31.1.2004 17:24:11)
Marie,

to tedy znamena,ze kdyz rodim v nemocnici,tak vlastne rodim na lekarskou zodpovednost???...to tedy znamena,kdyz se neco stane-tak si reknu-ahhhhh to neni ma vina,ale lekare...jak jednoduche a ubohe a o vysvetleni bude postarano...vzdyt ja vlastne za nic nemohla-byl tam lekar...

renda
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(31.1.2004 23:41:13)
Podle téhle teorie by maminka, které umře dítě v porodnici, měla být taky trestně stíhaná - kdyby tam nelezla, tak by se to třeba nestalo...?
To jsou tak absurdní a blbé argumenty, že se z toho chce brečet...
 Renda a spol 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(1.2.2004 0:11:32)
Sylvo,
jak te to napadlo-ja v tomto smeru nepsala...a ma myslenka spocivala v tom ,ze oboji je stejne...a nemohu tu omlouvat tim ,kdyz potom reknu-kdybych jela do nemocnice tak.,.........)))...pro me osobne byl porod doma mene nebezpecny,nez kdybych byla v nemocnici...travila jsem a travim doted dost casu s mejma porodnima as.,-vzdyt jsou v rodine a vim o cem mluvi a jak pracuji,porodu maji za s sebou dost...nikdo je tu nepovazuje za hazarderky a rodicka ma na vybranou...nikdo me nenutil-jen se ptal na ma prani...

kdyz jsem otehotnela,tak jsem se bala a chtela nejradeji cisarak na prani-ohhh,jak jsem byla naivni...jsem rada,ze me to velice rychle preslo...tady bych si delala vycitky urcite...dostatecna doba poznani me naucila ,co je spravne a naucila jsem se telu naslouchat...at se matka rozhodne jakoliv-vzdy rozhoduje spravne...tot muj nazor a ja nerikam,ze je jednoduchy a spravny...

renda Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(1.2.2004 0:26:23)
Řekla bych, že jsme to obě myslely úplně stejně, ale já jsem to napsala drsnějc, asi mě to vytočilo víc :-)).
Taky nechápu, proč bychom měly být měřené jiným metrem než ty, které (dobrovolně) rodí v porodnici. Pokud se svobodně rozhodnu, měla bych mít sílu nést za svoje rozhodnutí zodpovědnost, ne? A to jak doma - tak i v porodnici. Takže - dovedeno do absurdity - žena, které vinou něčí nedbalosti zemře v porodnici dítě, by měla podle téhle teorie být obviněna? Ne? A proč ona ne a ta, která rodí doma, ano?
Je to absurdní a nesmyslné, ale já jsem tuhle diskuzi nezačala, jen rozvádím to, co tu pár lidí napsalo.
 Renda a spol 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(1.2.2004 0:31:06)
Sylvo,ale ja jsem stejneho nazoru...mozna,ze jsi me spatne pochopila...oboji musi nest zodpovednost...

jinak jsem ti napsal jeste jeden vzkaz a je na -jak jsem prozivala tehotenstvi a porod-jenom jsem to spatne zadala...

renda
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(1.2.2004 0:35:27)
Rendo, dyť já jsem taky rodila doma...
Asi si nerozumíme :-))
 Renda a spol 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(1.2.2004 0:37:08)
Sylvo,
odkud jsi???

renda
 Renda a spol 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(1.2.2004 0:37:57)
takze jsi mepochopila,nebo jsem to spatne napsala???

je to tve prvni mimi???

renda
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(1.2.2004 0:41:56)
Já jsem to pochopila a ještě jsem to rozvedla. Mě totiž tyhle názory (že nejsme zodpovědné a doma rodíme jen kvůli svému pohodlí a nebereme ohled na dítě) STRAŠNĚ štvou.
 Renda a spol 


hazarderka 

(1.2.2004 0:44:07)
tak to jsem slysela take mockrat,ale zajimave je ,ze tady ne...nikomu to nepripadalo nenormalni...

 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(1.2.2004 0:38:54)
Z Českých Budějovic.
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(1.2.2004 0:40:09)
První narozené, ještě mám 14-ti letého kluka v pěstounské péči.
 Renda a spol 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(1.2.2004 0:41:06)
A jak jsi to vsechno v cr vzladla...mas nejaky clanek-zdy ti nevadi,ze jsem tolik zvedava...

r.
 Renda a spol 


podobne 

(1.2.2004 0:42:45)
Jonda je take prvrozeny...trosku jsi me rozesmala-ja o pestounske peci uvazuji take,ale je to trochu slozitejsi...

renda
 Sylva 
  • 

Re: podobne 

(1.2.2004 0:46:34)
No, však u mně to taky nebyla zrovna procházka růžovým sadem...
 Sylva 
  • 

Re: Re: podobne 

(1.2.2004 0:47:34)
Teda myslím tím adopci (pěstounskou péči), porod byl brnkačka :-))
 Renda a spol 


Re: Re: Re: podobne 

(1.2.2004 0:50:39)
me i tenkrat pomohl rozhovor s p.M.Vnouckovo(snad to je spravne)z HAM...
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: podobne 

(1.2.2004 0:54:43)
Marie je skvělá :-)
Jdu chrnět, dobrou noc.
Můj e-mail je sylva.sm@seznam.cz - to kdybys třeba chtěla poradit s tou pěstounskou péčí, ale fakt to bylo velice nestandardní.
 Renda a spol 


Re: Re: Re: Re: Re: podobne 

(1.2.2004 1:02:44)
Diky a dobrou...

r.

jdu take do hajan
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(1.2.2004 0:45:06)
Jak se (taky) rodí doma, Adopce trochu jinak, A ještě jednou porod doma..., Na co se mne nikdo neptal...
 Renda a spol 


juknu 

(1.2.2004 0:48:16)
rada si to prectu...mozna,ze me nekdy poradis co se tyce te pestounske pece...ja nad tim uvazuji ,jiz delsi dobu...pred rokem jsem take zalozila o tom tema-pp-v nemecku-chtela jsem poradit...neco malo jsem si zjistovala,ale muj manza je zatim velice nerozhodny a ja ho nechci nuti,tak mu nechavam cas...

 Sylva 
  • 

Re: juknu 

(1.2.2004 0:50:07)
Noooo...víš, ono to zrovna nebyla úplně běžná pěstounská péče, já jsem v podstatě sbalila dítě na ulici :-). Nestandardní postup :-).
 Renda a spol 


Re: Re: juknu 

(1.2.2004 0:53:26)
Ja vim jenom,ze chodi matka ditete ho navstevovat 1 mesicne-tedy musi a to me casto desi...predstava,ze se ji zamane a bude ho chtit...nedokazi si zatim udelat jasno-mit decko 6let a potom bude najednou pryc...nevim zda bych to dokazala,ale mam cas na informovani a co to vsechno obnasi...myslim si,ze se to nebude ani moc lisit nemecko s ceskem...
 Jan, lékař 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(1.2.2004 11:06:55)
doma v nemocnici

Abrupce placenty smrt matky a dítěte ihned císařský řez
Hypoxie plodu smrt dítěte císařský řez nebo kleště
Atonie dělohy smrt matky medikam. zásah/hysterectomie
Prolaps pupečníku smrt dítěte ihned císařský řez
.
.
.
.
Dítě má právo na to, abyste mu dopřála nejbezpečnější variantu porodu.
¨Zdravím všechny hazardérky a hippies.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(1.2.2004 13:43:06)
Prolaps pupečníku - maminku honem otočit na všechny čtyři, zadeček do vzduchu a vsunout ruku do pochvy a snažit se posunout hlavičku trochu zpátky, aby netlačila při kontrakcích na pupečník (někdy se dává nějaký lék, který kontrakce pozastaví) a šupem do porodnice. Asistentka říkala, že prolaps je velmi vzácný a za její desetiletou kariéru se jí stal jen 2x a vždy na to přišli hned a včas jednali, takže se vlastně nic nestalo.

Abrupce placenty - tak teď nevím, jestli myslíš ještě před porodem nebo po. Před porodem se projeví silným krvácením, čili rodička je okamžitě převážena do nemocnice. Po porodu se netahá za pupečníkovou šňůru, tedy málokdy k abrupci dojde a pokud ano, tak nám asistentka ukazovala,kde na bříško a dělohu zatlačit, aby se krvácení zpomalilo a samozřejmě následuje převoz do porodnice. Ale jak už jsem psala - moje asistentka se ještě nesetkala s nikým, kdo by jí vykrvácel.

(ze zkušeností britské porodní asistentky, která již nějaký ten ro rodí doma, celý rozhovor s Ed, její klienrkou ,která mi info zjišťovala, je tady)

Hypoxie plodu - dle infa od jedné holandské PA s mnohaletou praxí nebýbá jen tak blesk z čistéhonebe, ale známky hrozících probémů se většinouu ukazují už dopředu, takže bývá čas jet do nemocnice (radši zbytečně). Konečně, i když člověk pročítá českou odbornou literaturu, tak se v ní dočte, že například stačí ozvy děťátka pravidelně nasloudchat, teprve kdyby se ukázaly poblémy, tak napojit na CTG (při porodu doma odjet do nemocnice).


S.
 Kristýna+Robík 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(2.2.2004 20:14:16)
ad Hypoxie plodu

Od té chvíle, co se mi "něco" nezdálo, než natočili CTG, tři páni doktoři se nad ním poradili, zkusili porod uspíšit medikamenty a nakonec se kvůli slábnoucím ozvám rozhodli pro sekci (zaplaťpánbůh)uběhly dobře tři, možná čtyři hodiny. Kluk byl modrej, ale živej. Takže potvrzuji, že hypoxie plodu se vyvíjí a v mém případě by byl čas i při domácím porodu do nemocnice dojet.
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(1.2.2004 14:20:39)
Zdravím nepoučitelného demagoga!
 ˇAda 
  • 

Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(31.1.2004 14:46:18)
S Bertem naprosto souhlasím!!!
 Petr 
  • 

Re: Re: Re: porod není jediné riziko 

(31.1.2004 14:59:27)
Souhlas tečka.
 Sylva 
  • 

Re: Re: porod není jediné riziko 

(31.1.2004 23:59:13)
Marťuško, prosím, poraď, jak se v České republice domluvit se známým lékařem, aby přišel k porodu doma...jak sehnat porodní asistentku, která nebydlí 150 km daleko...fakt bych to ráda věděla!
 Soňa, syn 18 měsíců 
  • 

Pane Marku děkuji 

(31.1.2004 20:52:15)
Chtěla bych poděkovat, za tento článek a současně se připojit k rušné diskusi, která se rozpoutala. Ráda bych řekla své ANO přirozeným porodům pro maminky, které to tak cítí, a pro lidi, kteří mají potřebu, přivádět takto děti na svět. Je to ten nejstarší způsob. A i když už si lékaři a porodní asistentky umí poradit s všemožnými komplikacemi (přežijí děti které váží i méně než kilo, operují mimina v bříšku u maminky...), proč by někdo nemohl rodit tak jako dříve. Máme-li v záloze auta a nemocnice s moderním vybavením, přehršel těhotenských a předporodních vyšetření, neměli bychom se toho bát. A hlavně ať si páni doktoři všimnou, že přirozeně nechtějí rodit všechny maminky, je pořád hodně i těch, které ani nepřemýšlí nad tím, že by měly rodit jinak než u doktora v porodnici. Když někdo chce epidurál, nebo léky není takový problém je získat, a ti co chtějí rodit přorozeně mají mít potíže? Zmiňovaná kniha Nová doba porodní, je výborná a vřele ji doporučuji všem nastávajícím rodičům. Držím nám palce.
 Jan 
  • 

zajimave 

(2.2.2004 9:47:43)
je zajimave, ze zatimco zastankyne prirozenych porodu na sebe uvadeji emaily, jmena a rady poradi nebo se i sejdou, tak ti co zde strasi smrti matky a postizenym ditetem pri jinem porodu nez na zadech a v nemocnici ani nereknou kde pracuji. Prestoze se vydavaji za lekare ci porodniky. Neni to divne?

 Sylva 
  • 

Re: zajimave 

(2.2.2004 14:01:05)
Ano, je to zajímavé a o něčem to svědčí. Například o tom, že si asi nejsou moc jisti tím, co hlásají nebo tomu sami moc nevěří...kdo ví. Už jsem si několikrát všimla, že jak se zeptám na něco konkrétního, buď se dočkám nadávek nebo je konec diskuze.
Ještě jedna věc je zajímavá - maminky, které rodily doma, nikoho nepřesvědčují, že rodit doma je jedině správné a také nenadávají maminkám, které rodily v porodnici. Což se naopak říci bohužel nedá.
(NE, opravdu to nemyslím tak, že VŠECHNY maminky, které rodily v porodnici, nadávají těm, které rodily doma.)
 J. 
  • 

Re: Re: zajimave 

(2.2.2004 18:32:34)
A.Doležal: Pierre de la Ravel, pařížský porodník. Opravdu nemám pocit, že by to bylo o přebrání práce porodních bab lékaři, je to historicko-medicínský román, v knihkupectví by se našel nejspíš v životopisech (vyšel cca před měsícem).
Nevím - asi má každý jiné zkušenosti, u Apolináře jsem rodila také - je to 3 roky. Měla jsem sílu být asertivní a VŠE bylo nakonec tak, jak jsem si přála já. Jen si člověk musel říct - a já měla pocit, že SI to dlužím - a že SE nesmím nechat odbýt :-) - protože by mi to ještě dlouho po té nedalo klidně spát.
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: zajimave 

(2.2.2004 21:53:33)
A proč bych, PROBOHA, měla ještě při porodu BOJOVAT za to, aby porod proběhl podle mých představ (tj. aby na mě nikdo neřval, nikdo mě nenutil dělat věci, které jsou mi nepříjemné, nikdo se mnou nezacházel jako s nesvéprávným blbečkem, s kterým není ani třeba komunikovat, natož se ho ptát na jeho souhlas atd.), nikoliv podle tabulek či představ personálu??? Já jsem chtěla porodit v klidu, nikoliv na bojišti!
 Kajda 
  • 

Re: Re: Re: zajimave 

(2.2.2004 22:58:55)
Já jsem asertivní byla, ale bylo mi to houby platné. U Apolináře, když máte známé, tak na vás alespoň neřvou-jinak porod probíhá pro všechny stejně v leže a s nástřihem. Během porodu jsem nebyla schopná pozorovat tváře sester a doktorů, protože jsem se potřebovala soustředit na vlastní porod (proto u vás váhám, jestli jste vůbec rodila). To, že žena je právě v tuto dobu zranitelná, potřebuje hlavně klid a podporu u Apolináře zneužívají.Pro mě je to hyjenismus. Neposloucháš, tak ti to osladím. Většinou je to ve formě vydírání - umře ti dítě, sobeckost,ženské pohodlí na úkor dítěte. Tam bych rodit již nikdy nešla.Prostě vydírání, vydírání,vydírání... Mám kamarádku, která si k Apolináři přinesla asertivně svůj vlastní ručník, na který si během kontrakcí klekla na všechny čtyři. Sestrám se to nelíbilo: "To tady budete takhle klečet celý poróóód?!? Tady to není zvykééém, ta podlaha je špinavááá." Podle vás si měla lehnout, tak jak jsou zvyklí a chovat se asertivně, aby se nenasr...?
 Lukáš 


nesouhlasím 

(3.2.2004 19:27:06)
Pane Marku,
Přečetl jsem Váš článek, ve kterém šmahem odsuzujete všechny lékaře a líčíte je jako škůdce motivované jen penězi. S mistrovstvím zkušeného demagoga prezentujete polopravdy a nechutnou poznámkou o trhání hlaviček klesáte na ubohou úroveň .
Pomalovaná fena je spíše důkazem týrání zvířat než symbolickým vyjádřením situace českých žen rodiček.
Vím, že situace v českém porodnictví zdaleka není ideální, ale k Vašemu apokalyptickému obrazu má daleko.
Snaha o humanizaci, která je tolik potřeba by neměla mít podobu štvavých pamfletů .
Upřímně lituji, že jste se nenarodil s větší úctou a pokorou k životu a tudíš nejste daleko inteligentnější, zdravější, tolerantnější…atd. Kdyby ano, jistě byste volil alespoň slušnější formu šíření svých názorů.

L.K.., porodník
 Sylva 
  • 

Re: nesouhlasím 

(3.2.2004 23:03:47)
Znovu jsem si ten článek přečetla a nic tak děsivého v něm nenacházím. Neřekla bych, že pan Marek šmahem odsuzuje lékaře (porodníky). Řekla bych, že odsuzuje systém, v jakém naše děti přicházejí na svět. Mně se taky zrovna ideální nezdá. Myslím, že je strašně smutné, pokud existují ženy (a není jich zrovna málo), které se na porod snaží zapomenout, protože to pro ně byl nejhroznější zážitek v jejich životě. Které z toho důvodu nemají více dětí, protože nenajdou odvahu absolvovat to znovu.
Ve svém minulém článku jsem citovala z knihy Michela Odenta - porovnává způsob vedení porodu a kriminalitu v různých zemích. Výsledek je velice zajímavý a v podstatě potvrzuje to, co je v tomhle článku napsáno.
 Daniela Lukášek Leonka Kevin 


Re: nesouhlasím 

(3.2.2004 23:05:43)
Upřímně lituji, že jste se nenarodil s větší úctou a pokorou k životu a tudíš nejste daleko inteligentnější, zdravější, tolerantnější…atd

Promiňte, ale co má co dočinění úcta a pokora s inteligencí, zdravím a pokorou?

Jana se zase všemu ohledně příběhu v předešlém příspěvku směje.......

Máte pocit, že se zde pořád ještě jedná o diskuzi?
 Fořtka 


Re: Re: nesouhlasím 

(3.2.2004 23:20:05)
Ptám se stejně jako Daniela - taky mi tu určité věci unikají...
Možná to ale bude tím, jak jsem se narodila (a s čím a bez čeho, žejo):-)

PS. Lukáši, ta fena nebyla týraná, bylo to úžasně klidné a vyrovnané zvíře, které SKUTEČNĚ rodí doma. Speciální omyvatelná barva na srsti jí určitě neublížila. (Není nástřih hráze daleko horším týráním "zvířátek".)
 Jan 
  • 

Re: nesouhlasím 

(4.2.2004 10:09:55)
možná by váš příspěvek byl brán vážněji kdybyste se uměl podepsat a uvést kde jako porodník pracujete. takhle je to rádoby odborné plácnutí, ze kterého je navíc vidět, že jste ani článek, natožpak knihu, pořádně nečetl.

Jan Majsner
 Petra Halámková 


Vážený pane Marku  

(13.2.2004 11:37:33)
Ano, úcta ke stvoření v porodnicích chybí, není snaha "sehnout se" k matce a dítěti. Porodníci vnímají na jiné úrovni než ženy a dospělo to tak daleko, že ani většina žen nevyciťuje původní vibrace. Vnímajícím ženám radíte vyhledávat jen osvícené porodnice. Kolik jich ale máme? To radíte všem těmto ženám cestovat přes půl republiky? Vy myslíte, že když osvícené porodnice budou mít velkou klientelu, že přibudou další osvícené porodnice? Ale jak by mohly? Jak chcete naučit tvrdého klasika vnímat osvíceně? Lékařské fakulty chrlí nové a nové těžké klasiky. Kde se vezmou ti osvícení a kdo jim umožní budovat osvícené porodnice? Domnívám se, že změna porodnictví nastane, až se porodníci obecně naučí vnímat očima nejcitlivějších žen. Vy myslíte, že se toho v porodnicích dočkáme? Myslíte, že bude přibývat v porodnicích najednou úcty ke stvoření? Já tedy ne a myslím, že při současném trendu ve společnosti budeme mít porodnice čím dál syntetičtějčí a techničtější. Nechcete spíš napřímit Vaše snahy na koexistenci porodů v porodnici a porodů doma?
 Petra Halámková 


Baby friendly hospital 

(13.2.2004 13:40:11)
Pane Marku, při čtení Vaší knihy Nová doba porodní, jsem měla dojem, že nevnímáte rozdíl mezi porodnicemi nesoucími certifikát "baby friendly hospital" a mezi porodnicemi umožňujícími přirozený porod. Certifikát baby-friendly se týká techniky kojení. S prosazováním techniky kojení souhlasím, ale připadá mi, že to není to pravé. Zajímal se už někdo o to, kolik žen po přirozeném porodu potřebuje větší nebo zásadní pomoc s kojením a péčí o dítě? Myslím, že těchto žen by bylo minimum. Myslím, že technickou podporu potřebují hlavně ženy po umělém porodu.
 Petra Halámková 


Re: Baby friendly hospital, oprava textu 

(13.2.2004 14:07:02)
zapomněla jsem vepsat, kdo se měl zajímat :-)Zajímal se už někdo z Laktační ligy o to, kolik žen po přirozeném porodu potřebuje větší nebo zásadní pomoc s kojením a péčí o dítě? Myslím, že těchto žen by bylo minimum. Myslím, že technickou podporu potřebují hlavně ženy po umělém porodu.

Sice jsem členem Laktační ligy, souhlasím upřímně s podporou kojích matek, ale tuto cestu vidím jako polovičatou. Lali vynakládá šílené úsilí na něco, co stejně nemusí dojít naplnění, protože opomíjejí matčin duchovní potenciál. Kdyby své úsilí věhlasní laktační odborníci napřeli do podpory přirozeného porodního procesu a nevyrušování matek při porodu, pokud ony nechtějí, a nikoli do počítání minut prvního přiložení a přitom ani matce nenechají dotepat pupečník, bylo by možné říci, že BFhospital je pojem totožný s pojmem porodnice podporující přirozený porod, pane Marku. Pak by ale Lali ztratila význam a BFH by se mohlo nazvat jinak, méně technicky, třeba Hodná porodnice....Zdravím Petra Halámková
 Bibisa, Monička 9 měsíců 
  • 

Re: Re: Baby friendly hospital, oprava textu 

(13.2.2004 14:39:02)
Porodila jsem přirozeně, ale nebýt Laktační ligy, tak bych dnes nekojila. Děkuji jim za nesmírně milý a vlídný přístup.

To jen pro pořádek. Nemám ráda kategorické soudy.
 Jana CAM 


Re: Re: Baby friendly hospital, oprava textu 

(13.2.2004 17:06:36)
Petro to o čem mluvíte spíš odpovídá Iniciativě za Porodní služby matce přátelské - „Mother-Friendly Childbirth Initiative“
Je opravdu rozdíl mezi baby-friendly porodnicí a Mother-friendly. Více o Mother-friendly si můžete přečíst zde J.
 Sylvie 


Re: Re: Baby friendly hospital, oprava textu 

(13.2.2004 19:26:40)
Petro, mýlíš se. Netuším, jak Laktační liga podporuje přirozené porody v praxi (co jsem před lety rodila v "domovské" nemocnici LALI, tak porod co do přirozenosti hrůza), ale o problému miminálně vědí a snaží se alespoň o osvětu. Alespoň já měla v ruce jejich časopis, kde se právě přirozenému porodu věnovali.

A za druhé, technickou pomoc od laktační poradkyně js(Jani, dík :o) ) jsem využila jednou, a to asi půl roku po tzv. "přirozeném porodu" ve Vrchlabí. Jsem ráda, že mi Jana poradila, byť jenom přes net, protože nebýt jí, tak jsem dítko předčasně odstavila.

S.
 Petra Halámková 


Duchovní naladění se na ženskou podstatu 

(20.2.2004 17:39:35)
Sylvie, sama jsi potvrdila, že v domovské porodnici Lali byl před lety "porod co do přirozenosti hrůza". Jak tedy mohou teď podnikat osvětu přirozeným porodům?? Osvětu ohledně přirozených porodů si může dovolit občanské sdružení Znovuzrozený porod, které má s tímto typem porodu zkušenosti, nikoli nemocnice v Krči. Mně nezajímá osvěta, že mají přiložit dítě po porodu do x minut (když to dítě bylo přitom okamžitě odstřizěno, ošetřováno než tedy mohlo být konečně dáno matce k přiložení..). Také mne nezajímá osvěta typu, že sestra stojí nad matkou a organizuje přiložení. Tak mi zde napiš, co konkrétního dělá Lali z toho, jak to má být od přírody. Tam není nezasahování mezi matku a dítě, jak zde žádám, tam je metodické zasahování mezi matku a dítě(to s přirozeností nemá co do činění), což třeba Bibise vyhovovalo, dobře, i tobě prospělo, to jsem opravdu upřímně ráda. Já jsem nikde nenapsala, že kdo prožije přirozený porod, že nad vším vyhrál, jen že ta pravděpodobnost problémů je určitě nízká. No dobře, tak napíšu správněji, že duchovní faktor ovlivňuje jak porod, tak kojení, myslím duchovní naladění se na ženskou podstatu. A znova jsem u bojovnic. Bojovnice pošlapávají bojem svoji ženskou jemnou podstatu, svůj porod a kojení neprožívají v klidu. Tebe řadím mezi bojovnice a sama potvrzuješ, že žena bojovnice jde špatnou cestou - protože jsi potřebovala podporu, jinak bys nekojila. U někoho to je u porodu, u někoho u kojení. Ať si matky bojovnice samy přemýšlejí.
 Sylvie 


Re: Duchovní naladění se na ženskou podstatu 

(20.2.2004 18:38:11)
Petro, postupně :o)

1. LaLi - proč by si LaLi nemohla dovolit osvětu ohledně přirozených porodů? Pokud vím, LaLi je záležitostí lékařů z NOVOROZENECKÉHO oddělení, mezitím co porod lékařů z PORODNICKÉHO oddělení. Sebelepší neonatolog těžko může lékařům z jiného oddělní a hlavně oboru nařizovat, jak mají dělat svojí práci :o) Ale pokud tě to uklidní, tak třeba pokud vím by ti v Krči dali dítě IHNED po porodu, tedy ještě neošetřené. Bylo to už za mne, problém byl v tom, že jsem to nevěděla a že lékařka říkala, že to nejde. A pak hlavně že mi to nepřišlo až tak důležité, abych si ještě před porodem víc zapátrala, jak to je. Z toho, co jsem slyšela, dneska by to už být problém neměl, pokud si při příjmu řekneš. Krom toho sestra NADE MNOU nestála a NEORGANIZOVALA přiložení. A co konkrétně Lali dělá, aby "to bylo jak od přírody"? Nu, myslím, že osvěta ohledně časného přiložení dost přispěla k tomu, že maminy vůbec mají možnost mít na sále dítě u sebe (rozuměj - když je nutný dítko přiložit, není možné ho okamžitě odnést a vrátit za pět-šest-deset hodin...), a když už lékaři zjistili, že dítě opravdu během té doby nezemře na podchlazení, pokračují ještě dál a dávají ho mamině ihned po porodu. A pak už záleží jenom na mamině, jestli vyčkává, co jí kdo nařídí udělat (třeba přiložit...), nebo jestli dělá, co cítí (přiloží si mimčo nebo se s ním jenom ňuňá...).

2. Kojení. Tak tady to máš pomotané :o) Po porodu, který dodnes považuju za víceméně vybojovaný, jsem kojila jedna báseň. Po porodu, který jsem si užívala, jsem ty problémy s kojením měla - a to až po půl roce. MMCH u PRVNÍHO dítěte jsem byla CELKOVĚ DALEKO VĚTŠÍ BOJOVNICE. Ať už šlo o nošení mimča v šátku, které ne každý byl ochotný přijmout (dneska mi to jako problém, alespoň v Praze, nepřijde, protože šátkových mamin je tu spousta), ať už šlo s chození s dítkem na místa "dětem nepřístupná" (opět - dneska už mi to jako problém nepřijde...), "boj s rodinou" o kojení (u druhého mimča už byli zvyklí, že je dítko chudák a nemá smysl mě od malička přesvědčovat na šťávičky a kašičky a párečky...), boj s rodinou o kojenecké plávaní ("chudáček malej, vždyť ho v tý ledový vodě utopíš")... :o)

Napadá mě hříšná myšlenka - co když je to naopak? Co když naopak to, že jsem přestala bojovat, pustilo na povrch tu pohodlnější část mého já, která se v případě problémů místo boje jenom pasivně podvolí mínění okolí? ("Problémy s kojením? Dej chudáčkovi hladovýmu sunárek...") :oD

S.


 Petra Halámková 


Re: Re: Duchovní naladění se na ženskou podstatu 

(20.2.2004 19:06:25)
No, já myslím, že nemá smysl hledat konkrétní momenty a "důkazy", že něco je nesmysl a nebo absolutní pravda. V Krči je to prostě stresující samo o sobě, tak jestli se to odehrávalo tak či onak, už není podstatné, není tam prostě atmosféra přirozenosti. To může být jen v některých ojedinělých případech doma, že. Všechno je umělé, a tedy je nutná umělá podpora. Jak říkám, lali podporuji, tedy s výhradami, ale podporuji.

Chtěla jsem jen navést myšlenky na to, že je pro ženu obzvlášť důležité udržet si schopnost naladit se na duchovní láskyplnou ženskou podstatu, vibrace Panny Marie, to je cesta k zdravému manželství, bezproblémovému ženskému zdraví, těhotenství, krásnému porodu i klidně ve fakultce, bezproblémovému kojení a zdravé výchově dětí. Mít před sebou dokonalý ideál ženy matky, Pannu Marii, a nikoli nějaký zdeformovaný pavzor.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Duchovní naladění se na ženskou podstatu 

(20.2.2004 19:16:53)
Problém je, že ti absolutně nerozumím :o( Jakožto ateistce mi panenka Marie nic moc neříká, tím spíš nechápu, proč by měla být můj vzor. A i ve fakultce se samozřejmě krásně porodit dá, některé mé zahraniční kamarádky mají z jejich fakultky totožné zkušenosti, co já z Vrchlabí :o)

S.
 Petra Halámková 


Re: Re: Re: Re: Duchovní naladění se na ženskou podstatu 

(21.2.2004 2:32:27)
Sylvie, já si nemyslím, že příčinou všech potíží s kojením je průběh porodu. Proto mě asi nemůžeš pochopit. Psala jsi o svých porodech a jak jsi u prvního bojovala a u druhého že jsi nebojovala. Na tom porodu se ale jen projeví celková naštvanost matky, její celkové vnitřní bojovné rozpoložení. U druhého jsi už neměla potřebu bojovat, protože porod byl umístěn JINDE, do jiných podmínek, ale tvoje VNITŘNÍ rozpoložení co se týče bojovnosti se asi od prvního porodu moc nezměnilo, kdybys rodila za podmínek prvního porodu, asi bys zase bojovala jako prve, já nevím. Napíšu to asi neuměle, ale pokusím se. Když se žena s celkovým bojovným rozpoložením, a to já cítím, že jsi, setká s něčím (někým), kdo ji naštve, nepřijme tu situaci s klidem, ale vnitřním rozporem. Důsledkem toho naštvání pak bývají třeba zrovna problémy s kojením.
 Petra Halámková 


Duchovní naladění se na ženskou podstatu "Prosazení" svého porodu 

(21.2.2004 7:46:02)
Žena by se neměla vlastně nikdy naštvat, není ženské se naštvávat. Aby si udržela plně svoje ženské schopnosti, tak se nesmí nikdy naštvávat, nesmí mít bojovnou podstatu, ale láskyplnou.

Od tohoto se dostávám k pojmu "prosazení svého porodu", který používají aktivistky. Pro aktivistky prosadit porod znamená, že ho prožijí v určitých podmínkách. Třeba za cenu odjetí do jiné porodnice, třeba za cenu seštěkání se, a svoje vnitřní rozpoložení přitom neměnit, jen se snažit měnit a dirigovat vnější podmínky. Na ženy jiného smýšlení ale nemusíte koukat jak na pasívní mámy neochotné prosadit si svoje. Já to vím, měla jsem smýšlení podobné vašemu. Ale prosadit svoje se dá i jinak, Lído. Loni v mailu sis myslela, že na mne někdo tlačí a že jsem přišla o svobodu a o rozum. Podle mne má daleko větší cenu a hlavně budoucnost snažit se ZLÁSKYPLNĚT svoje vnitřní rozpoložení, abych svůj porod mohla prožít v jakékoliv porodnici šťastná. Protože kdo tohle dokáže, tak nemusí trnout, že se nedostane do té "své" porodnice. Řekla bych, že tohle bývá taky hlavní možná příčina selhání porodu doma. Porod doma by totiž neměl být útěkem před blbou porodnicí, ale přirozeným samozřejmým činem, cítěním, že zkrátka matka vůbec nepotřebuje pomoc. Aby doma rodící žena uměla zvládnout nebo připustit porod i v klasické porodnici. Nelíbí se mi tahání zdravotnictví do soukromých bytů, když to zdravotnictví má jiné starosti samo se sebou a vystavování porodních asistentek riziku. Máma, když se rozhodne pro neasistovaný porod, většinou ví, co dělá. Máma, která žádá asistenci, si není sebou tak jistá, není vlastně zralá na porod doma.
 Petra Halámková 


(neasistovaný porod) 

(21.2.2004 7:59:42)
Lze ho mít tehdy, když matka memá žádný strach a nikoho nepotřebuje. Panna Maria pak povede její porod.
 Senedra 


Re: (neasistovaný porod) 

(21.2.2004 8:03:54)

ano, vrátíme se do středověku v plné parádě. Včetně množství porodů končících smrtí matky, dítěte, případně obou...
 Misa3 


Re: (neasistovaný porod) 

(21.2.2004 13:59:13)
Petro, nezlob se, nechci Ti neustale oponovat, ale v dobe stredoveku, kdy na Panenku Marii spolehala vetsina rodicich zen, byla take enormni porodni a poporodni umrtnost jak matek tak i deti. Takze spolehat jen na tohle nebude asi skutecne to prave.
 Senedra 


Petro?. 

(21.2.2004 8:01:41)
Tak tohle je tedy silná káva.
Prohlašovat, že žena, která chce asistenku, neví co chce....
Vždyť snad ve všech kulturách má žena někoho - právě tu "asistentku". která s ní během porodu je.
Při porodu se přece mohou stát věci, které sebelépe poučená matka nedokáže rozpoznat nebo si s nimi prostě neumí poradit. O toho jsou porodní asistentky, která v takových chvílích zasáhnou a případně se posrarají o převoz do nemocnice....
 Petra Halámková 


Re: Petro?. 

(21.2.2004 8:20:58)
Ale jo, mně se líbí, když je běžné rodit doma a je to přístupné tomu, kdo chce, ovšem může docházet k selhání, asi deset procent žen neunese tlak domácího porodu i s asistentkou(psala Ingeborg Stadelmann). Opravdu považuji za zralé pro porod doma jen ty ženy, které asistenci nežádají a které jsou ochotny přitom připustit porod v klasické porodnici. Kdo touží po neasistovaném porodu, a přitom je schopen eventuelně zvládnout ho i v klasické porodnici, tak nějak neuměle cítím, že se umí naladit na vibrace Panny Marie. To je pořád to, o čem zde neuměle píšu, že žena by se u porodu neměla starat o to, co se kolem ní děje, ale ladit se na láskyplné vibrace Panny Marie, protože to je skutečnou zárukou hladkého i třeba bezbolestného porodu. Ale já už opravdu nemůžu sedět na internetu.
 Petra Halámková 


I.Stadelmann 

(21.2.2004 9:12:45)
Ingeborg Stadelmann psala, že ze skupiny žen, které chtějí rodit doma, to některým vůbec nedoporučí, protože to necítí jako správné. Z těch, které se nakonec rozhodne doprovázet doma, je ještě deset procent porodů dokončeno v porodnici. Takže ty mámy opravdu často nevědí, co jejich rozhodnutí rodit doma znamená. Přenechávají příliš mnoho zodpovědnosti na asistentce, řekla bych. Jelikož mají strach z porodu doma, tak jim to buď asistentka rovnou rozmluví a nebo kvůli tomu strachu není schopna matka pak doma porodit, i když je asistentka s ní. Čeká od asistentky, že jí to zařídí a ono to nejde. Zodpovědnost totiž musí cítit především žena sama, ne to nechávat na druhé.
 Sylva 
  • 

Re: I.Stadelmann 

(21.2.2004 10:35:43)
Už jsem se smířila s tím, že mně Petra zásadně neodpovídá. Nejspíš to bude tím, že jsem bojovnice, dítě jsem porodila doma, PA sice nestihla dorazit, ale měla jsem ji domluvenou (sice jsem zvládla porodit i bez ní, ale přeci jen jsem chtěla alespoň nějaký odborný dohled pro případ komplikací). Přesto jsme všichni (včetně sousedů, psů atd.) přežili, a nejen to - stále kojím (11 měsíců), s kojením jsem žádné problémy neměla a Anička je klidné, pohodové, naprosto zdravé dítě, které nemá problémy ani se spaním.
Tak ta Petřina teorie nějak pokulhává, že?
 Sylvie 


Re: Re: I.Stadelmann 

(21.2.2004 10:50:44)
Rybičky taky přežily? ;o)

S.
 Sylvie 


Re: I.Stadelmann 

(21.2.2004 11:08:51)
Ingeborg Stadelmann neznám, respektive četla jsem s ní kdysi jeden rozhovor. Ale že porod doma není pro každého - tak o tom snad nikdo (včetně těch, co doma rodily a porodních asistntek) nepochybuje, ne? A že deset procent porodů doma u IS končí převozem do nemocnice? To je docela dobré číslo, kolikrát bývá udávané i vyšší. Konečně, od toho tam PA je, aby sledovala, jestli náhodou není nutný převoz do nemocnice. MMCh já ve Vrchlabí neměla pocit, že by někdo můj porod vedl. PA mě (respektive mé mimčo) jenom chodila kontrolovat. A ani u druhé doby porodní PA nedirigovala mne, ale manžela, protože neskákal dost rychle, jak já si přála :oD Fajn ženská :o) Kdybych se čirou náhodou rozhodla rodit doma (zatím k tomu nemám důvod), nevidím důvod, proč by mělo být na závadu, že by byla se mnou???

s.
 Renda a spol 


Re: I.Stadelmann 

(21.2.2004 14:37:08)
Ale Petro,never prosim te tomu,ze matky,ktere se rodi doma -nechavaji veskerou zodpovednost na strane PA a ,uz vubec ne,ze nevi do ceho opravdu jdou-to je blbost...

to bych mohla potom brat jako:
jedna PA povidala,ze ja rodit doma muzu,tak proc ne...necham to na ni,vzdyt ona si vi rady o nic jineho se starat nebudu-PA vsechno zaridi a mozna to i vyjde...
asi tak nejak si to predsavuji -dle tvych slov...

renda
 Senedra 


Re: Re: Petro?. 

(21.2.2004 9:17:06)
A s čím mají vibrovat nevěřící nebo třeba Žiidovky?
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Petro?. 

(21.2.2004 10:39:56)
Já ti odpovím za Petru, protože ona nemá čas sedět na internetu. Židovky a nevěřící vůbec porodit nemohou, protože nemají tu správnou víru. Ta správná je totiž jedině ta Petřina.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Petro?. 

(21.2.2004 10:57:55)
Sendero, znám jeden přístroj pro ženy, kterým můžou nevěřící vibrovat. Ale tahle diskuze nemá hvězdičku ;o)

S.
 Sylvie 


Re: Re: Petro?. 

(21.2.2004 10:47:46)
No vidíš, a já myslela, že zárukou hladkého a bezbolestného porodu je jóga :o)

S.
 Sosan 
  • 

Re: Re: Petro?. 

(23.2.2004 13:05:36)
Petro, víra musí jít vždy roku v ruce se zdravým kritickým myšlením. Když to druhé zanedbáš, víra sama to nevytrhne. Představa, že se můžeš vyfláknout na ovlivňování dění v materiální sféře proto, že se vnitřně naladíš na nějakou duchovní hladinu a nevystrčíš nos z tohoto svého vnitřního světa a tím, že tě to tvoje vnitřní duchovní naladění nějak čarovně ochrání v materiální sféře od všeho zlého, to je dost nebezpečný životní postoj. Ono to v praxi funguje spíš tak, že ti pak ty materiální problémy nebudou tolik vadit, ale to neznamená, že fakticky přestanou existovat. Materiálno si pojede podle svých pravidel dál a s ním i tvoje dítě, jehož podstatná část materiální je. Řekl bych, že si tímto postojem přímo koleduješ o zkušenost, která tě o tom přesvědčí, i když ti to nepřeju.
K porodu konkrétně a stručně, je rozhodně dobré vědět, co chci a říci si o to. Na druhou stranu, je třeba mít vždy na mysli, že cílem je dosažení optimálního výsledku v rámci toho, co reálně dosažitelné je. Je určitá hranice, za kterou by se už v rozvíjení konfliktu s konkrétním porodníkem u konkrétního porodu nemělo jít, jinak je to v neprospěch toho dítěte i matky. Tedy přirozenost ano, ale ne za každou cenu.
Jinak, jestli máš zájem, jsem také ve specializované diskusi "Já věřím, a co vy", kde si můžeme o tvých názorech na svět popovídat. Bylo by to asi poučné pro obě stany. Diskuse je zde:
http://www.rodina.cz/scripts/diskuse/novep.asp?z_podkategorie=no&id=1133
 sally 


Re: Duchovní naladění se na ženskou podstatu "Prosazení" svého porodu 

(22.2.2004 2:58:31)
Petro,
tak mám pocit, že ty zase nechápeš jednu věc. Určitě je lepší, když žena nemusí u porodu "bojovat" a může se soustředit na sebe (nebo třeba na vibrace s Panenkou Marií, pro mě za mě) a na mimčo, jenomže to jí ve mnoha porodnicích není umožněno. A proto musí bojovat - za to, aby mohla rodit v poloze která jí vyhovuje, s pouze nezbytnými zákroky atd.
Já jsem rodila v klidu. V obrovské fakultní nemocnici, ale ve skvělé atmosféře, kde jsem nemusela "bojovat", kde se automaticky dbalo na má přání a pocity. A to je to, co dnes mnoha ženám chybí.
 Meta 
  • 

Re: Duchovní naladění se na ženskou podstatu "Prosazení" svého porodu 

(23.2.2004 9:32:05)
Propánakrále, Petro, ty už zase hlásáš něco, co sama nepraktikuješ?!
"Žena by se neměla nikdy naštvat, není ženské se naštvávat..." vždyť jsi naštvaná v jednom kuse? Sestup z té umělohmotné "přirozenosti" a zkus být přirozená doopravdy. Asi bych se na tebe vybodla, kdyby mi tě nebylo líto...Píšeš, že žena má cit a muž rozum. Jenže pravda je, že mají obojí, každý má rozum a každý má city. Partneři musí být rovnocenní, aby se mohli vzájemně podporovat a doplňovat. Ve chvíli, kdy má jeden patent na rozum a druhý mu láskyplně přikyvuje, rodina má jen jeden nosný sloup a v případě jeho selhání jsou všichni v troubě...
Zkus se taky s pochopením dívat na své bližní a přestaň se vnitřně povyšovat! Nikdo není spravedlivý. Uvědom si, "že všichni ti zbožní, co se v modlitbě radují, že jsou lepší, než ostatní, všichni ti nemilosrdní, i když vzorní bratři, kteří odmítají odpustit svým hříšným bratřím, všichni ti sudiči, moralisté, pokrytci, všichni ti samospasitelé světa a bližních, všichni ti pachatelé dobra jsou v Božích očích ne první, ale poslední. Pánu Bohu jsou milejší třeba všelijak nezvedení, ale nenafoukaní, nezasloužilí, nezávistní a druhým lidem přející lidičkové, kteří se sami za světlo světa nepovažují." (cit.z Virtuální bohoslužby)

 Meta 
  • 

Re: Duchovní naladění se na ženskou podstatu "Prosazení" svého porodu 

(23.2.2004 9:32:11)
Propánakrále, Petro, ty už zase hlásáš něco, co sama nepraktikuješ?!
"Žena by se neměla nikdy naštvat, není ženské se naštvávat..." vždyť jsi naštvaná v jednom kuse? Sestup z té umělohmotné "přirozenosti" a zkus být přirozená doopravdy. Asi bych se na tebe vybodla, kdyby mi tě nebylo líto...Píšeš, že žena má cit a muž rozum. Jenže pravda je, že mají obojí, každý má rozum a každý má city. Partneři musí být rovnocenní, aby se mohli vzájemně podporovat a doplňovat. Ve chvíli, kdy má jeden patent na rozum a druhý mu láskyplně přikyvuje, rodina má jen jeden nosný sloup a v případě jeho selhání jsou všichni v troubě...
Zkus se taky s pochopením dívat na své bližní a přestaň se vnitřně povyšovat! Nikdo není spravedlivý. Uvědom si, "že všichni ti zbožní, co se v modlitbě radují, že jsou lepší, než ostatní, všichni ti nemilosrdní, i když vzorní bratři, kteří odmítají odpustit svým hříšným bratřím, všichni ti sudiči, moralisté, pokrytci, všichni ti samospasitelé světa a bližních, všichni ti pachatelé dobra jsou v Božích očích ne první, ale poslední. Pánu Bohu jsou milejší třeba všelijak nezvedení, ale nenafoukaní, nezasloužilí, nezávistní a druhým lidem přející lidičkové, kteří se sami za světlo světa nepovažují." (cit.z Virtuální bohoslužby)

 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Duchovní naladění se na ženskou podstatu 

(21.2.2004 10:36:36)
Ale vždyť jsem to už psala :o) K prvnímu porodu jsem ROZHODNĚ nešla nažhavená bojovně, naopak, jsem ZDRAVOTNÍ SESTRA a šla jsem tam s vírou ve zdravotnictví, s vírou, že co chci, to pro ně není problém splnit a co mi splnit nechtěj, to zas není problém pro mne, protože to nepovažuju za důležitý :o) A zrovna tak bojovná jsem byla u prvního dítěte celkově. Ano, máš pravdu, kdybych za své děti musela bojova i teď, udělala bych to. Ale já už nemusím, takže fakt nejsem naladěná bojovně. Občas mě to leze na nervy a vzpomenu na dobu, kdy pro mne nebyl problém např. nějakým způsobem kontaktovat poslance, když mě obzvlášť naštvali. Teď už to pro mne problém je, protože ta bojovnost se jaksi vytratila. Víš, já nejsem velká bojovnice, já naopak jsem naprostý flegmouš, který na sobě nechá dříví štípat. Jenže pak vždycky přeteče poslední kapka a ze mne se stane fúrie a dokud nedosáhnu svého, tak kolem mne všechno lítá :o) Klidný vyrovnaný porod s klidným vyrovnaným šestinedělím mne sklidnily. Takže i když přišly problémy s kojením, tak místo, abych pořádně zabojovala (jako bych to udělala u Verči), tak jsem prostě šáhla po flašce. Teda, ne alkoholu, ale Sunaru :oD

Prostě každá jsme jiná a upřímně řečeno ani trochu mi to nevadí.

S.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Duchovní naladění se na ženskou podstatu 

(21.2.2004 10:56:29)
Aha, teď jsem koukla, že mé myšlenkové pochody byly rychlejší než prsty, takže věta nedává smysl :o) Správně má znít: A zrovna tak: bojovná jsem byla u prvního dítěte, kdy jsem žádné problémy neměla, ale ne u druhého, kdy se už objevily.

No ale hlavně mám pocit, že kojení ani tak nesouví s bojovností, ale jednak s informovaností (vědět, jak na to) a ochotnou problémy řešit, nikoli šolichat. A hlavně s životním přesvědčením - pokud bych byla přesvědčená, že kojení je stejně dobré, jako Sunar, tak bych prostě při kojení žádné problémy neměla, jelikož by mi bylo vcelku jedno, že už nekojím, ale sunaruju :o)

s.
 Mifi + 2 


Ach, Petro, 

(21.2.2004 11:11:08)
nemuzu nereagovat. Co vsechno jeste zena podle tebe nemuze??? Divim se, ze podle tvych definici muze zenat vubec soulozit a po te rodit. :-))) I kdyz s tou soulozi to bude asi presne tak jako u te Panny Marie, ze? :-)))
 JaninaH 


Re: Ach, Petro, 

(21.2.2004 11:43:26)
Děvčata,
prosím ,neposmívejte se Petře kvůli její víře, to není pěkné. Ono na tom něco je, co tu píše, i když tím svým fanatický stylem. Musí být přece nesmírně úlevné jít k porodu s vírou, že mě a děťátko za každých okolností ochrání Panna Marie, ať se děje co se děje. Jako ateistka jsem šla k prvnímu porodu jen s vírou v profesionalitu zdravotnického personálu. No a porod byl zatím nejhorším zážitkem mého života, i když byl celkem bez komplikací a porodila jsem zdravou holčičku. Místo štěstí jsem však cítila hnus a vztek z odporného a ponižujícího chování zdravotníků. Po dvou letech jsem si předsevzala, že to nějak přečkám a budu se soustředit jen na zázrak zrození. Výsledek - stejný jako v předchozím případě - zdravé dítě, ale příšerné zacházení a z toho plynoucí znechucení a vztek.
J.
 Senedra 


Re: Re: Ach, Petro, 

(21.2.2004 12:49:38)
Janino, já se Petře neposmívám, ale chci, aby si uvědomila absurditu svého tvrzení. Chápu, že když jde žena rodit s tím, že jí Panna Marie pomůže, tak je asi klidnější.... Ale není to ten jediný správný recept, na všechny problémy...
 Sylvie 


Re: Re: Re: Ach, Petro, 

(21.2.2004 12:57:02)
Přesně tak. Já šla rodit do porodnice s "přátelským personálem" a taky jsem byla spokojená. Odmítám přijmout Petry tvrzení, že kvůli tomu jsem špatná či málo ženská či já nevím co, protože správné je rodit v nejbližší porodnici s myslí upřenou na panenku Marii.

s.
 JaninaH 


Re: Re: Re: Ach, Petro, 

(21.2.2004 13:02:05)
Senedro, ale pro Petru jako věřící je právě její víra ten správný a jediný recept na všechny problémy. Vždyť ona v podstatě nepíše o ničem jiném než o tom, že jediný správný pohled ženy na svět je ten její. Podle mě nemá smysl ji přesvědčovat, že tomu tak není; ona nás, nevěřící ( a někdy navíc ještě zavilé feministky), přece za celou dobu taky nepřesvědčila.
J.
 Misa3 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Duchovní naladění se na ženskou podstatu 

(21.2.2004 13:53:03)
Souhlasim s Tebou Sylvie, ono takove to oddani se do rukou personalu se da uzit, pokud jde clovek na vysetreni, ktere dela zkuseny(doufejme) personal, nebo pri operaci nebo jinem zdravotnickem ukonu, ale porod neni nemoc, zena si muze mnoho veci ridit sama a zdravotni personal by nemel branit jejim instinktum a tomu co ji skutecne pomaha, s tim, ze u nich se proste porody delaji takhle (na zadech, kdy se matka nesmi ani hnout)a basta a jejim pozadavkum na prirozenejsi zpusob porodu se cynicky vysmiva. Skutecne porod neni nemoc a matka neni pacientka, zatim co operaci si jaksi nemuzeme udelat samy a musime spolehat na personal(ktery se kupodivu chova mnohem lepe, nez ten v porodnici, alespon podle svedectvi vetsiny z Vas), ale neni duvod proc by zena, ktera je dostatek inteligentni a prostudovala si celou problematiku, nemela rodit tak jak to povazuje za nejprirozenejsi. Z pocatku jsem se jen primlouvala za to, aby pri porodu doma byla pritomna zkusena PA, ale zjistila jsem ,ze obhajuji obhajene, ze vetsina z Vas ma tento pozadavek take. Takze na vetsine veci se shodneme, a jen mi je nezname, proc ministrine zdravotnictvi vydava proti PA navrhy zakonu, ktere budou poskozovat jak budouci maminky, tak rodicky, tak maminky po porodu, (protoze v porodnici si proste nikdo neda tu praci, aby ji treba naucil spravne kojit a tak casto propada nervozite/neni divu, kdyz je jeste vynervovana z porodu a hodiny se snazi primet potomka, aby pil a od nikoho se ji nedostane zadne soudne rady/). I tuto funkce by mela zastavat PA a pokud prijde zminovany zakon plne do praxe bude mnoho zen poskozeno, prave proto, ze nebude dost odborneho personalu, ktere by se jim a jejich detem radne venoval. A myslim si ze bez ohledu na financni zazemi ma kazda matka pravo na to, aby byla dobre poucena a pripravena jak k porodu, tak po nem napr. ke kojeni.
 JIndra 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Duchovní naladění se na ženskou podstatu 

(21.2.2004 14:05:35)
Tak nejak nevim jestli si nahodou Petra Halamkova nespletla
dobu,misto, cas.Budto je tak ohromne naivni nebo ja nevim jak to rict, abych nekoho neurazila.
Fakt je to zabava tady nekdy cist!
Proste beru matky, kter rodi doma, jako odvazne a svepravne zeny.Je to jejich vec.Beru matky, ktere o tom neuvazuji a chteji rodit v porodnici,at v te pred barakem nebo v te 50kmdaleko.Taky je to jejich vec.
Ale spolehat se na vibrace panny Marie??Asi si jdu dat panaka!
 Jana CAM 


Re:Duchovní naladění se na ženskou podstatu 

(21.2.2004 17:14:50)
Já coby dula, doprovázím k porodům různě založené maminky ať už jsou věřící nebo nevěřící a rozhodně beru vážně jejich přesvědčení. Pokud se Petra ladí na vibrace p. Marie tak i takovou maminku se snažím pochopit, i když na to mám třeba jiný názor, který ve vztahu k té mamince nijak neprezentuji. Nedávno jsem byla u jednoho porodu a mamina při zániku branky vokalizovala a mezi tím volala pane Bože... a porodní as. to komentovala a říkala té mamině - no ten Vám nepomůže. Naštěstí to nebyla věřící mamina, v opačném případě by to bylo dle mého názoru velmi netaktní. Z toho je vidět, že v osobním a obzvlášť v profesním životě je dobré se naučit respektovat života názor druhých lidí. J.
 Jana 
  • 

Re: Re:Duchovní naladění se na ženskou podstatu 

(21.2.2004 23:09:04)
Nikdo by se Petře kvůli víře neposmíval, kdyby se nesnažila ostatní na svou víru obrátit.


Crrrr!
Kdo tam?
Tady Svědci Jehovovi, otevřete, chceme si popovídat.
A kolik vás je?
Dva.
Tak si povídejte!
 Jindra 
  • 

Re: Re: Re:Duchovní naladění se na ženskou podstatu 

(22.2.2004 0:05:43)
Chtela bych dodat, ze ja se rozhodne Petre nevysmivam, ze je verici, jen si budto dela z lidi tady srandu nebo je fakt tak vazne presvedcena......a to me zarazi.Ja jsem katolik, jsem krtena,chodim do kostela, ikdyz podotykam o svatcich, jinak ja mam svoji viru v sobe a nikomu ji nevnucuji a ani se o tom prilis s nikym nebavim.Je to moje osobni vec a nemam proc s ni chodit na verejnost a diskutovat o ni.Mam dva porody za sebou, ale ma vira me od bolesti neosvobodila.V te chvili jsem si jen rikala Pane Boze, at je miminko zdrave a v poradku, nic jineho neni dulezitejsi!
Proto nemam rada jakekoliv fanatiky.A me tak Petra trochu pripada a hlavne , mam pocit, ze nebude jen verici krestanka, evangelicka...ale spis nejaka sekta nebo tak neco.
A co se tyka Svedku Jehovovych, tak to nekomentuji.Brrr!
 Jana CAM 


Re: Re: Re: Re:Duchovní naladění se na ženskou podstatu 

(22.2.2004 0:46:02)
Když navážu na poslední vaše příspěvky, tak neposmívat se není totéž co respektovat. Doprovázela jsem u porodu i jeden manželský pár, kteří se hlásili právě ke svědkům Jehovovým a byli to velmi příjemní a přátelští lidé, měla jsem z té spolupráce dobrý pocit a rozhodne nemůžu napsat brrr jak předchozí pisatelé. Ale je to asi o tom, že když člověk nemá předsudky a je tolerantní dokáže se domluvit s každým. J.
 Jindra 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re:Duchovní naladění se na ženskou podstatu 

(22.2.2004 14:58:47)
Jano!Ja jsem tolerantni.Ale bohuzel co se tyka konkretne svedku Jehovovych tak znova opakuji Brrr!!Neco tak vlezleho a odporneho jsem nezazila.Zajimalo by me, jak by ses tvarila ty, kdyby ti nekolikrat za den busili a zvonili na dvere, kriceli na tebe ty jejich pravdy o bohu a dablu a podobne.Druhy, treti, ctvrty den opet.Zrejme si na nas dum zasedli ti spravni fanatici!Nestacilo jim slusne rict, ze jsem krestan a hodlam tak i umrit, nestacilo jim slusne rict, ze mam doma male miminko, ktere spoi, tak at neotezuji, nebouchaji a nezvoni.Proste jako stenice!Takze znova Brrrr!
A mimochodem, nevadili mi do doby, nez zacali obtezovat meho starsiho syna pred domem a dost nevybiravym zpusobem.A nez moje byvala kolegyne nechala malem umrit sveho syna, protoze nechtela povolit transfuzi krve po operaci.Takze , at si Jehovisti, vite co!
 Jana CAM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re:Duchovní naladění se na ženskou podstatu 

(22.2.2004 23:49:04)
Jindro,
k toleranci máte opravdu daleko, ale vzhledem k tomu že se tady bavíme o porodech a respektování názoru druhých na péči a o svobodě volby, je to hodně mimo téma. Ano jsou na světě různí lidé, s různým přesvědčením, ale nikdy by mě nenapadlo opovrhovat ani tím posledním bezdomovcem. Taky na nás zvoní různí lidé, od věřících přes pojišťováky a prodejce a mě to teda opravdu nijak žíly nerve. Když nemám čas, slušně se rozloučím a nevidím v tom problém. Opravdu se mi ještě nestalo, že bych se s někým nedokázala domluvit. A co se týká toho co jste napsala v závěru tak jako zdravotník vám musím říct, že to je výmysl, v naší zemi platí, že o léčbě dítěte rozhoduje lékař a né rodič. Takže není možné, aby vaše bývalá kolegyně nechala málem zemřít své dítě. Takto se může rozhodnout ona sama za sebe jakou zvolí či odmítne léčbu a má právo na informovaný souhlas či odmítnutí, ale nemůže rozhodovat za dítě. J.
 Jindra 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:Duchovní naladění se na ženskou podstatu 

(23.2.2004 0:51:07)
Jano!
Vy to vite jiste lepe!Zajimave je, ze na tema transfuze u Svedku Jehovovych bylo odvysilano nekolik reportazi v TV.Zrejme se na TV asi nedivate!
Ale je pravda, je to odboceni od tematu!Takze se jiz vice nebudu k tomuto vyjadrovat!
 Jindra 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:Duchovní naladění se na ženskou podstatu 

(23.2.2004 21:32:55)
Milado,
je to tak, jak napsala Zdenka.
Ja si nevymyslim, jak si mysli zdravotnice Jana, to je zkusenost s kolegyni Jehovistkou...a ty hrozne scenky, kdyz babicka prinesla vnukovi darek k narozeninam nebo Vanocum(Jehovisti si totiz darky nedavaji).Chudak kluk.
 Jana CAM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:Duchovní naladění se na ženskou podstatu 

(23.2.2004 23:04:48)
Jindro,
Je to tak, že když někdo nejde s davem a nedělá to co dělají ostatní, tak je divný. Okolí ho odsoudí raz dva. Díky moji práci, která patří mezi pomáhající profese, jsem se naučila hodně druhým naslouchat a i když mám odlišný názor, tak si nemyslím, že jsem něco víc, nebo že ten dotyčný je chudák. Asi jsem příliš velký optimista a stále se snažím v druhých hledat tu lepší stránku a myslím si, že ani vy nejste zlá ženská, jen asi potřebujete ze sebe dostat to co Vás dráždí a s čím se sama nemůžete srovnat a to chápu. J.
 Jindra 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:Duchovní naladění se na ženskou podstatu 

(23.2.2004 23:23:06)
:-)
 Zdenka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:Duchovní naladění se na ženskou podstatu 

(23.2.2004 8:17:35)
Jano,nemáš pravdu. Za dítě rozhodují rodiče a v přídadě, kdy lékař chce postupovat proti vůli rodičů, musí o povolení žádat soud. Už se to tady rozebíralo v diskuzi Dítě v nemocnici. Viz:http://www.rodina.cz/scripts/diskuse/prisp.asp?id=515426.
To, že si zdravotníci myslí, že to tak není je smutnou pravdou.
 Zdenka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:Duchovní naladění se na ženskou podstatu 

(23.2.2004 9:48:12)
Dokud se lidé nenaučí svoje práva hájit a v podobných případech podat na lékaře žalobu, tak praxe zůstane taková, jaká je. Před nedávnem tady byla velká diskuse o podivné péči při spontánním potratu. Jsem zvědavá, jestli ta paní (myslím, že se jmenovala Hana), půjde dál a do sporu s lékařem se pustí. Bohužel podobným věcem není nakloněno ani veřejné mínění, pro které je lékař často neomylný bůh.
 maceška 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:Duchovní naladění se na ženskou podstatu 

(23.2.2004 13:28:24)
Milado,

jsem docela překvapená, že máš se synem takový problém. Můj syn má vzácné krevní onemocnění (chybění krevního faktoru, podstata je podobná jako u hemofilie), a celý život chodí s průkazkou hemofilika. Zatím se nám nestalo, že by se mu nedostalo odborné péče, ale je pravda, že nikdy nebyl v bezvědomí, a krevní deriváty dostával převážně z jiných důvodů (operace). Průkazku má mezi ostatními doklady, je v ní uvedeno vše, co je potřeba udělat v případě emergentních stavů, a je tam i odkaz a tel. číslo na jeho ošetřujícího lékaře (hematologa).
Dosud jsem se domnívala, že se jedná o běžnou praxi u lidí, kteří mají podobný problém.
 maceška 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:Duchovní naladění se na ženskou podstatu 

(23.2.2004 15:26:39)
Ahoj Milado,

průkazku nám vystavili na hematologii. Víš, my bydlíme na vesnici, a máme spoustu různých průkazek ( na autobus, do knihovny, na obědy), takže Dominik má na to dokladovku, a v ní červeně velkými písmeny POZOR, HEMOFILIK! + průkazku.
Transfúze sice má přednost, ale nedělá se bez přípravy. Při každé emergentní situaci je totožnost moc důležitá věc, a pátrání po tom nutně dovede lékaře k této informaci. Navíc je dobré podobnými nápisy ošetřit i vnitřní část oblečení. Stačí upozornění, stejně jako u diabetika (nebo hemofilika), že dítě má nějaký specifický problém.
Zkus se domluvit s vaší lékařkou na imunologii. I kdyby mělo jít o průkazku vytvořenou jen pro vaše potřeby, určitě to stojí za to. Je dobré ji zatavit, protože při těchto situacích by lehko mohlo dojít k znehodnocení. Nevím, jestli se Tvůj syn pohybuje sám nebo jen v doprovodu rodičů, ale měl by být poučen, že má sám hlásit (pokud může), kde má průkazku a že je to důležité.
U Dominika jde o nebezpečí neztišitelného krvácení i po malém úrazu, a od malička je naučený všude to hlásit. Naštěstí je natolik disciplinovaný, že se za to nestydí.

Ahoj Maceška
 Jana 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:Duchovní naladění se na ženskou podstatu 

(23.2.2004 15:35:34)
Milado,
nevim, u jake jsi zdravotni pojistovny, ale zapatrej, jestli i ta vase nenabizi nahodou tohle
http://www.ozp.cz/sluzby/sluzby.php3?kathlavni=1&katpod=&id=69
J.
 Jana CAM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:Duchovní naladění se na ženskou podstatu 

(23.2.2004 19:39:05)
Milado,
to je přesně ono proč si tady píšem, i já jsem vděčná, že se tady dozvím spoustu užitečných věcí. Chtěla jsem se zeptat co si myslíte o projektu IZIP – internetový přístup ke zdravotním informacím pacienta, VZP svým klientům umožňuje založit si zdravotní knížku na netu. Tam jsou o něm zapsány všechny informace o jeho zdr. stavu a jen pacient rozhodne, který lékař smí nahlížet do této dokumentace. Má přehled a pokud chodí k více lékařům, mají všichni přehled. Více na www.izip.cz Zvažuji zda se mám registrovat nebo né.
 Evelyn1968,2děti 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:Duchovní naladění se na ženskou podstatu 

(23.2.2004 22:45:24)
Ahoj,
diabetici mají průkazky a epileptici záchvatové kalendáře, kde jsou napsané i léky. Musí to nosit s sebou (u občanky). Většinou nám s pacientem při příjmu předávali ze záchranky i doklady, tak myslím, že by to našli. U dítěte je dobrá asi nějaká taštička na krk a do toho dát zatavené (jak psala Maceška) potvrzení od lékaře, na prohledávání aktovky by asi nebyl čas. Ale to jsou jen moje teoretické úvahy, doufám, že to nebudete v praxi nikdo potřebovat.

E.
 Naďa - dula Podkrkonošská 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:Duchovní naladění se na ženskou podstatu 

(23.2.2004 22:51:57)
Trochu jsem se tu po delší době snažila zorientovat v diskuzi - je opravdu různá a i "IZIP" je trochu od původního tématu. Ale na toto chci reagovat - svolení k tomuhle dává pacient sám a já ho nedám. Vše je zneužitelné. Pracuji také ve zdravotnicví - soukr. gyn. amb. - a tam jsou o pacientkách takové informace, ke kterým by neměl mít běžný přístup ani žádný další lékař. Natož aby se nějaký koumák naboural do sítě a takové info případně šířil dál. Tady bych "pokroku" šlápla na brzdu. Je to můj názor a jiný může mít názor odlišný. Neberu mu ho. Nejsem neschopná si důležité informace a potřebná data o sobě pamatovat (případně nějakým jiným způsobem uchovat) a nepotřebuju podléhat záludnému pohodlí, abych si mohla z domova přes internet nahlížet do své dokumentace a v případě potřeby ověřit nebo vyhledat nutné info.
Více nebudu dodávat a svůj názor rozebírat. Dostala bych se k dalším tématům na diskuze. N.
 Jana CAM 


re:IZIP  

(23.2.2004 23:33:52)
Toho zneužití bych se taky bála. Asi máš Nadi pravdu. Zatím jsem až nebezpečně zdravá tak to kvůli preventivce jednou za dva roky ani nepotřebuji. Díky za názory. J.
 Misa3 


Re: Re: zneuzitelnost dat 

(24.2.2004 1:49:33)
Souhlasim, take si myslim a upozornovala jsem na to,ze tato data jsou zneuzitelna a i kdyz jsem chronicky nemocna, nosim s sebou v penezence upozorneni na svou nemoc, presnou diagnozu, upozorneni na komplikace a posledni vysledky. je to pro mne unosnejsi nez vedet, ze moje data trci nekde v PC, ne ze bych se svou nemoci zas tolik tajila, ale nevidim duvod, proc by se k tomu mel dostat prakticky kazdy schopnejsi "hacker"( doufam, ze to nekomolim).
 Jana CAM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:Duchovní naladění se na ženskou podstatu 

(23.2.2004 12:48:08)
Zdenko,
pročetla jsem si to sice né vše, ale díky moc za odkaz. Já samozdřejmě souhlasím, že za dítě co se týká péče rozhoduje rodič, ale v případě že je ohroženo dítě na životě je to asi složitější. Nejsem právník, ale pochopila jsem, že možná starší děti si svůj názor můžou obhájit, ale za ty malé rozhoduje lékař. Pokud jsem to pochopila blbě tak mě opravte. Kopíruji z čeho vycházím.

ustanovení § 23 odst. 3 zákona č. 20/1966 Sb., ve znění pozdějších předpisů, které doslovně zakotvuje: „Je-li neodkladné provedení vyšetřovacího nebo léčebného výkonu nezbytné k záchraně života nebo zdraví dítěte anebo osoby zbavené způsobilosti k právním úkonům a odpírají-li rodiče nebo opatrovník souhlas, je ošetřující lékař oprávněn rozhodnout o provedení výkonu. Toto ustanovení se týká dětí, které nemohou vzhledem ke své rozumové vyspělosti posoudit nezbytnost takového výkonu.“

 Misa3 


Re: Re: Re: Re: Re: Re:Duchovní naladění se na ženskou podstatu 

(24.2.2004 2:43:07)
Je to asi skutecne tezke, na mne se Jehoviste kupodivu nespecializuji( ac jsem neobycejne vhodna adeptka, jednou nohou v hrobe, druhou v urne, jak rikala jedna spolupacientka...), kdysi se domahali popovidani, mati jim rekla, ze je katolicka, a dali pokoj. Ale taky by me to stvalo kdybych kdykoliv bych vytahla paty z domu tam strasil nekdo ze Svedku a prednasel mi vety vytrzene z kontextu. Soudim, ze pouhe posilani do... nestaci.Ale mela jsem ze to, ze pokud mas jinou viru daji Ti pokoj, dost me to udivilo, ze jim to nestaci.
 Bibisa, Monička 9 měsíců 
  • 

Re: Duchovní naladění se na ženskou podstatu 

(20.2.2004 20:30:25)
Petro, ptáš se: "...co konkrétního dělá Lali z toho, jak to má být od přírody. Tam není nezasahování mezi matku a dítě, jak zde žádám, tam je metodické zasahování mezi matku a dítě(to s přirozeností nemá co do činění), což třeba Bibise vyhovovalo, dobře, i tobě prospělo, to jsem opravdu upřímně ráda.."

Konkrétně pro mě sestřičky z Lali udělaly to, že mi vyjasnily princip, na kterém kojení OD PŘÍRODY funguje. Tj. že čím víc mléka se odčerpá, tím víc se ho tvoří. A poradily mi, jak konkrétně na to, zapůjčily mi pomůcky (elektrickou odsávačku,o jejíž existenci jsem neměla ani tušení) a celou dobu, která trvala víc, než měsíc, mne velmi citlivě povzbuzovaly.

Nic nepřirozeného na tom nevidím, jestli tedy za nepřirozený nebudeme považovat fakt, že ta odsávačka byla elektrická nebo že vůbec bylo třeba použít takovéhoto "umělého" prostředku. Ale v podstatě šlo o to, pochopit PŘIROZENÝ princip, na kterém kojení funguje, a beze zbytku ho využít.

Díky Lali, pomoci od svých nejbližších a své vlastní zaťatosti ;o)) kojím dcerku dodneška a doufám, že ještě dlouho kojit budu.

Jestli se chovám žensky nebo nežensky, je to poslední, co bych řešila. Chovám se tak, jak mi to vyhovuje. Když uznám za vhodné, tak bojuji, když uznám za vhodné, tak se podřídím. Já jsem tak spokojená a moje okolí si nestěžuje ;o))
 Petra Halámková 


Porody doma 

(13.2.2004 14:39:40)
Jelikož tedy porodnice včetně bfh porodnic opomíjejí, jak již jsem psala, duchovní faktor matky, tak hlasuji tisíckrát pro porody doma. Byla bych pro to, aby klasičtí lékaři uznali porody doma jako běžnou paralelu porodům v nemocnici a byli ochotni pomoci při eventuálních potížích. A byla bych pro to, aby ženy rodící doma v klasických lékařích neviděly netvory, ale pomocníky, co se snaží pomoct, jak dovedou nejlépe. Vzájemný respekt obou stran.

Neboli nějak takto: Lékař do toho nekecá matce, když ona chce rodit doma.
Matka do toho nekecá lékaři, když jí to doma selhalo a chce po něm pomoc.

Klasičtí lékaři by se nemuseli měnit na osvícené, stačilo by jim jen trochu respektu, pane Marku. Nashledanou.
 Petra Halámková 


komu by se v porodnici pak nelíbilo 

(13.2.2004 15:07:24)
Komu by se líbilo rodit doma, rodil by doma, komu v nemocnici, rodil by v nemocnici. To by byla krása. Mimo by asi byly feministky. Ty nemají rády svou ženskou a mateřskou roli, mívají proto hodně porodních komplikací, ty by doma nemohly a v porodnici se jim to zdá málo echt. Tak feministky by si mohly vyřvávat "pohodlí do porodnic!"
:-)
 Fořtka 


Re: komu by se v porodnici pak nelíbilo 

(13.2.2004 15:43:01)
Myslím, že jsem feministka (rozhodně podle osvíceného Sylvina článku - tj. nechci být služkou ani tvorem bez vlastního názoru), rodila jsem třikrát (2x v porodnici, 1x doma), a PŘESTO všechno se moje porody nekomplikovaly. Naopak, trvaly 3,5 hodiny, 2 hodiny a 1 a 3/4 hodiny od prvních kontrakcí. Tak nevím - buď je to blbý pravidla, nebo jsem já špatná feministka:-)
 Jana Z. 


Re: komu by se v porodnici pak nelíbilo 

(13.2.2004 16:02:44)
Petro,

proc ty vzdycky musis vcelku slusnou myslenku viz Tvuj prispevek o vzajemnem respektu rodicek doma a lekaru ("porod doma" ), ktery ma hlavu a patu pak vzdycky rozseknout nejakym naslednym blabolem o feministkach (prohlaseni,ze feministka ma vice porodnich komplikaci se neda nazvat jinak nez blabol ) a zaujatymi predpoklady a presvedcenimi o tom, kdo pod jakou nalepku patri a jak se chova...

Muzes prosim definovat "feministku" v tvem podani? at mame jasno v pojmech...

jana

 Hanka a Naty 


Re: Re: komu by se v porodnici pak nelíbilo 

(13.2.2004 17:10:28)
Jano Z. napsala jsi to přesně !!!
Také by mě moc zajímala ta definice feministek ,tak prosím Petro i já o přesný popis.
 Hanka a Naty 


Re: Re: Re: komu by se v porodnici pak nelíbilo 

(13.2.2004 17:13:04)
Tak jsi to petro napsala dříve,než jsem to odeslala. Ale nemyslím si,že každá feministka řídí firmu, chce aby to za ní někdo odrodil a nedokáže dát dítěti takovou lásku a péči třeba jako Ty :o)
 Hanka a Naty 


Re: komu by se v porodnici pak nelíbilo 

(13.2.2004 17:14:42)
Oprava - Petro,samozřejmě s velkým P.
 Bibisa, Monička 9 měsíců 
  • 

Re: Re: komu by se v porodnici pak nelíbilo 

(13.2.2004 17:11:07)
Jano Z.,

obávám se, že ztrácíš čas :o(((.

Před nějakou dobou se tady rozvinula s Petrou velká debata. Probíhala zhruba podle tohoto schématu:

1. Petra vyjádřila názor, který byl sám o sobě snad i rozumný (myslím, že to tehdy bylo "žena má respektovat svého muže"), ale byl podepřený takovou kategorickou a demagogickou rétorikou, že s ním většina diskutujících nesouhlasila (spíše s formou podání, než se samotnou podstatou věci, vyznělo to totiž jako "žena je vždy hloupější než muž a tak ho má ve všem poslouchat, nebýt iniciativní a názory přebírat jen od něho, on ji má zase ochraňovat. Kdokoli to dělá jinak, je to špatně a bude nešťastný.")

2. diskutující svůj nesouhlas víceméně korektně vyjádřili

3. Petra ve svých "argumentech" ještě přitvrdila a začala se bránit (stylem já mám pravdu a nepřipouštím, že by to mohlo být jinak)

4. zvedla se další vlna nesouhlasných příspěvků, opět vesměs slušných, které se snažily argumentovat tím, že u nich to jinak je a docela dobře to funguje

5. Petra prohlásila, že ostatní diskutující urážejí její jemnocit a že tedy z diskuse odchází

6. Petra se do diskuse opět vrátila

7. bod 5 a 6 se ještě několikrát opakovaly.

Nechci sýčkovat, ale domnívám se, že pokud Petra nějak zásadně nepřehodnotila své postoje, bude se toto schéma pravděpodobně opakovat.

Myslím, že zatím jsme u bodu 1 ...
 Jana Z. 


Re: Re: Re: komu by se v porodnici pak nelíbilo 

(13.2.2004 17:26:19)
Bibiso,

Petru uz z diskuze znam..
uvidime, treba se snad nejakeho cile nekdy s Petrou doberem;-))

jana
 Emina 
  • 

Re: Re: komu by se v porodnici pak nelíbilo 

(13.2.2004 17:34:45)
Feministka ma vice porodnich koplikaci.....fakt DOOOOOBRY. Akorat ted nevim, jak to spojit s tvrzenim (oblibenym), ze zenske prosazujici rodeni doma jsou feministky (extremisticke, az z toho nemaji komplikace)?
 Petra Halámková 


Můj dojem 

(13.2.2004 17:07:57)
Feministky by totiž byly nejraději, když to doženu do extrému, kdyby to za ně někdo odrodil a aby přitom mohly řídit firmu. Tak cítím podstatu feminismu. Respektuji, že někdo to cítí jinak a chápu to.
 Jana Z. 


Re: Můj dojem 

(13.2.2004 17:23:15)
Petro,

prosim, ja se neptam co citis, ja se ptam na Tvoji definici "feministky"...
Feministka je ......? podle Tveho kdo?

Abychom tady porad dokola nekecely o nesmyslech...vim, co nekterymi svymi prispevky chces rict, ale pokazde to doslova "zazdis" hlasanim o emancipaci, feminismu, chlipnikach atd... vlastne to vypada, ze podle Tveho neexistuje zadny stred...je jenom strana "feministek" (dle Tveho podani) a ta Tvoje strana...nic mezi tim..

jana
 Jana Z. 


Re: Re: Můj dojem 

(13.2.2004 17:25:07)
jeste jednou abychom se opet nedostaly do diskuze o slovech..

chci vseobecnou definici feministky podle Tveho tedy "citeni" - ne jenom s ohlednem na porod...

jana
 Fořtka 


Re: Můj dojem 

(13.2.2004 17:27:41)
Petro, tvoje teorie skřípe; já se považuji za feministku, tedy samostatnou osobnost (moje okolí mě, pokud vím, takto také vnímá), a přitom mám HARMONICKÉ manželství a ODRODILI JSME TO S MANŽELEM SPOLU - rozhodně jsem netoužila, aby to za mě odrodil někdo jiný!
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Můj dojem 

(13.2.2004 17:37:50)
Já vidím velikánský pokrok :-) Před dvěma lety dělila Petra ženské pokolení na "ženy typu Miška" a ty ostatní :-)))) A teď už se to jmenuje jinak... no asi to teď bude na feministky, ženy typu Miška a přírodní kmeny. :-)
 Petra Halámková 


Porod je věc duchovní víry 

(13.2.2004 19:31:13)
Musím ale ještě doplnit, že část feministek se specializuje na porody, takže bych v takových případech místo řízení firmy mohla doplnit "řízení porodu". Připadá mi neženské a zcela mimo potřeby dítěte mít potřebu dirigovat všechny okolo a dávat je do latě. Mám dojem, že tím principielním bojem za práva "dítěte" právě dítě nejvíc trpí, a to proto, že jeho matka není duchovně s ním, ale rozptyluje se pochybnostmi, zda bude či nebude mít vyhovující podmínky k porodu. Je to upnutí se na podmínky porodu. Přitom myslím hlavní část porodu se odehrává uvnitř matky a na tom nejvíc záleží, co se děje v ní, ne kolem ní. Tady bych se přikláněla ve jménu dítěte spíš povznést se nad příkoří, i když je to nesmírně těžké. Za každou cenu se snažit být duchovně s dítětem, to cítím jako hlavní, a to myslím jde jen když se mechanicky plní povely personálu bez projevů nevůle. Ta nevůle ničí matčin klid, a tedy i klid dítěte. Určitě by pro dítě bylo lepší, kdyby se jeho matka spíše trpělivě podřídila vnějším podmínkám a byla i tak šťastná. Byl by to velký dar pro dítě cítit štěstí i v těžkých podmínkách. Neumím to asi správně napsat, energii na to matka dostává od Nebeské Matky, pokud chce. Koukám, že tady je spousta reakcí, nemám čas je číst, tyhle věty jsem myslela spíš pro pana Marka.
 Sylva 
  • 

Re: Porod je věc duchovní víry 

(13.2.2004 22:09:42)
Petro, to už je fakt mimo realitu. Podle tebe je lepší nechat dítě trpět kvůli přístupu kohokoliv, jen když budete spolu naladěni? Jen proto, aby ses nikomu neprotivila? A to je opravdu chvályhodné. Já bych se prala a protivila a zuřila, pokud bych měla dojem, že se někdo k mému dítěti nechová tak, jak by měl.
Jsi naštvaná na HAM (jsou feministky a protiví se, viď?), tak se odreagováváš takhle, že?
Sama si klidně trp, už jsme všichni pochopili, že se v tom vyžíváš. Ale netvrď tady, že kdo se chová normálně a nenechá na sobě dříví štípat, ten je špatný.
 Sylvie 


Re: Porod je věc duchovní víry 

(14.2.2004 13:04:21)
Aha, tak teď už chápu, proč jsi nakonec nerodila ani doma ani ve Vrchlabí, ale ve své domovské nemocnici ;o) No, já rozhodně na titul "matka trpitelka" nehodlala aspirovat, takže já SVÉ plány dotáhla až do konce :o) Konečně, nechápu, čím bych mému dítěti prospěla, kdybych si ho nechala přidusit nebo vyřvávat někde samotného na novorozeneckém pokoji, viz moje zkušenosti z prvního porodu...

S.

PS: Zrovna včera jsem v archívu Mladé fronty vyhrabala tvůj příspěvek k porodním asistentkám - byl velice hezky napsán :o) I když už je přes rok starý, stejně se mi okmžitě vybavil, protože mě tehdy opravdu zaujal. Akorát jsem netušila, že byl od tebe.
 Boadicea 


Re: Porod je věc duchovní víry 

(14.2.2004 13:13:21)
Petra preco radsej nenapises odkazy na konkretnu literaturu, z ktorej cerpas, ale snazis sa reprodukovat myslienky z nej a este aj dost nepriatelskym sposobom?
Tymto myslim robis tym kniham, ktore ta inspirovali v zivote, tzv. "medvediu sluzbu".
 Petra Halámková 


Re: Porod je věc duchovní víry 

(14.2.2004 17:50:26)
(měla jsem na mysli řízení svého vlastního porodu, pokud by to zde nebylo někomu jasné)Když tedy sklízím při svém názoru na feminismus, jak v diskuzi u článku Jak poznáte feministku, tak zde, vlnu nevůle, proberte si v sobě výstižně, v čem jsou pro vás přednosti feminismu, a co vám přináší. Sama jsem si svou feministickou vlnou prošla. Proto se nyní o feminismu vyjadřuji, že je zvrácený, neboť zvrhává na špatnou cestu zdravou ženskou podstatu, mám to vyzkoušeno na sobě a teď již to vidím.
 Hanka a Naty 


Re: Re: Porod je věc duchovní víry 

(14.2.2004 18:08:27)
Petro, ale tvůj osobní výklad feminismu je poněkud zcestný :o)
 Petra Halámková 


Re: Re: Porod je ...(oprava textu prvního odstavce) 

(14.2.2004 18:09:39)
(měla jsem na mysli situaci, že matky feministky chtějí často za každou cenu prosadit svůj porod, svoje pojetí porodu)

Matkám obyčejným je feministkami našeptáváno, že by si měly svůj porod prosadit, což vidím jako sice lákavé, ale nebezpečné. Protože těhotná či rodící žena není od toho, aby se hádala, neboť její děcko vyciťuje zlo, co se v ní děje a poškozuje ho to. Takže s touto diskuzí se loučím.
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Re: Porod je ...(oprava textu prvního odstavce) 

(14.2.2004 18:13:02)
A já myslela, že feministky vůbec nerodí, že to nechávají na chlapech :-(
 Hanka a Naty 


Re: Re: Re: Re: Porod je ...(oprava textu prvního odstavce) 

(14.2.2004 18:18:23)
Pchééé...
Každá normální ženská chce porodit tak, jak to bude vyhovovat především jí samotné, dítěti a tím pádem je to normální krok k řízení porodu.
PS : když jsem rodila, tak mě nezajímalo skoro nic, natož nějaké našeptávání feministek :o)

A propo - opravdu se ZASE s touto diskuzí loučíte ?
 Bibisa, Monička 9 měsíců 
  • 

Re: Re: Re: Porod je ...(oprava textu prvního odstavce) 

(14.2.2004 19:04:32)
Á -takže jsme u bodu č. 5.

Myslím, že brzy bude následovat bod č. 6, a pak 5,6,5,6....

Petro nezklamala jsi!
 Jana CAM 


Re: Re: Re: Porod je ...(oprava textu prvního odstavce) 

(14.2.2004 19:56:34)
Petro,
Já vůbec nechci ani nebudu hodnotit co je správné. Jsou dvě skupiny maminek, ty které se odevzdají a pak ty které si asertivně řeknou u porodu co chtějí.

Z praxe kdy doprovázím maminky k porodům jsem vypozorovala, že právě ty sebevědomé maminky rodí většinou daleko líp a snáz. J.

Sylvie, potěšily mě tvá slova a tvůj dík, ani jsem netušila, že to laktační poradenství bylo pro tebe tak zásadní. J.
 Petra Halámková 


Re: Re: Re: Re: Porod je ...(oprava textu prvního odstavce) 

(20.2.2004 18:46:24)
Jsou matky poučené a nepoučené. Nepoučené se logicky poddají. Poučené matky se buď prosazují okatě nebo vnitřně v sobě (takže okolí si myslí, že jsou pasívní).
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Porod je ...(oprava textu prvního odstavce) 

(20.2.2004 18:56:57)
Jak si vnitřně v sobě prosadím, že NEMŮŽU (ne nechci - nemůžu) ležet na zádech? :o)

s.
 Petra Halámková 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Porod je ...(oprava textu prvního odstavce) 

(20.2.2004 19:13:34)
No to já si na zádech právě zažila, Sylvie, už jsem myslela, že umírám, no hrůza, málem jsem se udusila. A víš proč to bylo? Protože jsem tam šla s tím, že to na zádech nezvládnu a že budu žádat zvednout se. Jenže mi to nedovolili a já všechno vzdala. Kdybych šla tenkrát k porodu s neochvějnou vírou, že ať mne třeba nutí rodit na zádech, že to prostě zvládnu, tak to vypadalo jinak!!
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Porod je ...(oprava textu prvního odstavce) 

(20.2.2004 19:22:09)
No vidíš, u mne to bylo naopak :o) Jakožto vzorný zdravotník jsem šla k porodu s tím, že porod na zádech je jenom drobnější nepříjemnost, kterou přežila spousta žen přede mnou, tak o co jde :o))) Sama jsem byla překvapená, jaký byl rozdíl mezi být a nebýt na zádech. Nehledě k tomu, že nevěřím, že když mám málo kyslíku já, tak dítko ho bude mít dostatek :o(

s.
 Jana 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Porod je ...(oprava textu prvního odstavce) 

(20.2.2004 20:20:41)
SYlvie, kdybys byla zensky jemna, dychalo by se ti dobre... takhle chapu Petrinu argumentaci ;o)
J.
 Jana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Porod je ...(oprava textu prvního odstavce) 

(20.2.2004 23:21:14)
Každý průměrně schopný gynekolog ti řekne abys ve vyšším stupni těhotenství pokud možno neležela na zádech. Těžká děloha utlačuje cévy, máš málo krve, málo kyslíku, můžeš omdlívat a může docházet k dušnosti tvojí i plodu.
 Renda a spol 


Re: Re: Re: Re: Re: Porod je ...(oprava textu prvního odstavce) 

(20.2.2004 22:05:02)
Petro,
ja bych to napsala,tak -jsou matky,ktere se rozhoduji vzdy spravne(v danem momentu)...
 JaninaH 


Re: Re: Porod je věc duchovní víry 

(14.2.2004 18:27:17)
Petro,
to je zajímavé, co jsi o své zkušenosti s feminismem napsala. Já mám na to přesně opačný názor, také na sobě vyzkoušený. Teprve pod vlivem feminismu jsem si začalá vážit toho, že jsem žena. Pochopila jsem, že ženy nejsou "něco míň" než muži, jsou jen jiné. Přestala jsem vůči mužům užívat tzv. "ženských zbraní", určitě víš, co mám na mysli (to, že se líčím a oblékám, dělám nyní jen pro svou radost, jak jsem tu už napsala). Předtím jsem se také bála dát jakémukoli muži najevo, že jsem chytřejší než on, jen aby mě nepovažoval za "neženskou". Muž je přece vždycky inteligentnější než žena, že, Petro, jen feministky tvrdí opak. Co jen jsem kvůli tomu bez mrknutí oka vyslechla hloupých žvástů! To je asi největší přínos feminismu pro mě. To,že jsem si uvědomila, že moje místo je tam, kde chci být, a ne tam, kde mi někdo (Matka Příroda nebo společnost) určí. Budu-li chtít mít kupu dětí a starat se o ně, budu je mít, budu-li chtít dělat kariéru, budu ji dělat atd.
Zkrátka si myslím, že faminismus má na moji ženskost vliv veskrze pozitivní.
J.
 Jana, dva synové 
  • 

Re: Re: Porod je věc duchovní víry 

(14.2.2004 21:58:19)
Co to je "zdravá ženská podstata"? Každý si ji může přece představovat jinak. Z toho, co jsem si zde od vás přečetla, soudím, že pro vás to znamená být submisivní a poslouchat právě "úřadující" autority se kterými se v životě setkáte. Zdá se mi, že je Vám to jedno na jakém místě (v porodnici, doma, ve škole, na úřadě, u dětského lékaře). Možná se mýlím, ale tak to na mě působíte. Uvědomte si, že takto se chovají i někteří mužové (zdravá mužská podstata :o)?).Já proti tomu nic nemám,když vám tato poloha vyhovuje,cítíte se spokojená a vyrovnaná.
Souhlasím s Janou (dvě děti), že sebevědomé ženy rodí lépe. Já jsem měla porod také velmi krátký a snadný. Také si tedy nejsem jistá,hodnoceno podle vašeho subjektivního měřítka, jestli jsem feministka, a nebo žena se zdravou ženskou podstatou(čili feministka na druhou :o))?
Můj muž má starší tetu, která měla potřebu mi vysvětlit, proč nemá řidičák a tudíž nemůže řídit auto. Ona to Petro vysvětlovala úplně stejně jako vy.Prý by ztratila tu jemnou, zdravou ženskou podstatu a milující muž(zdravá mužská podstata) jí přece na tu chatu odveze rád i když se mu to právě nehodí.
 Jana, dva synové 
  • 

Re: Re: Re: Porod je věc duchovní víry 

(14.2.2004 22:10:21)
Ještě dodatek k tetě. Na tu chatu jsem jí tehdy, když mi to říkala, vezla já.
 Bibisa, Monička 9 měsíců 
  • 

Jo, jo, není nad lenost :o))) 

(14.2.2004 22:38:27)
hlavně když si ji člověk umí náležitě odůvodnit :o))

Tetě bych to odpustila, když už je to starší dáma.

Ale přijde mi poctivější říct, že se mi něco nechce učit, než se ohánět tím, že se to vlastně pro mě nehodí :o))

Měla jsem potřebu reagovat, protože mě takovéhle řeči štvou (pro muže se hodí či nehodí činnost X, pro ženu
zase činnost Y). Dá se to totiž z obou stran krásně zneužít.

Ale stejně má výhodu ten, kdo se na takové řeči vykašle a naučí se všecko, co může. Nestane se mu totiž, že když bude opravdu něco potřebovat, bude moct tak maximálně bezmocně stát a koukat jako trubka, protože tam prostě nebude nikdo, kdo by byl ochotný to pro něj udělat.

Ty se na tu chatu sama odvezeš, ale teta musí čekat, jestli se najde někdo ochotný ji tam odvézt. Když nenajde, tak bude mít smůlu.

Ještě jednou, nic proti Tvé tetě, je to starší dáma a má právo na své vrtochy. Myslela jsem to jen jako příklad :o))
 Petra Halámková 


Zdravá ženská podstata 

(20.2.2004 17:15:29)
Zdravá ženská podstata je být vnímavou ženou svému muži a vnímavou matkou svým dětem. Jemnost především. A ta se dá snadno zničit, když jde žena do střetů, jemnost ztrácí, ztrácí schopnost naladit se na vibrace manžela a dětí. Na střety a řešení situací je manžel. Zeptejte se svého muže na jeho názor, jak by vám chtěl u porodu pomoci. Sosan napsal správně, udržovat klidnou atmosféru, s tím souhlasím.


Co se týče mého osobního života, nemám potřebu hledat si vrbu. Senedra 


Re: Zdravá ženská podstata 

(20.2.2004 17:20:18)
promiň Petro, ale když nepůjdu občas do střetů, tak ze mě bude za chvíli rohožka na otření bot, případně fackovací panák.
Jo, jsem ráda, když s manželem vycházím, ale abych jen hledala, kde zrovna on "vybruje" a kašlala na svoje pocity a potřeby...
Tohle zní, jakoby ženská měla pořád ustupovat. Správný vztak je přece o tom, že OBA dokáží ustoupit....
 Petra Halámková 


Re: Re: Zdravá ženská podstata 

(20.2.2004 17:56:40)
Nikoli oba ustupovat druhému, ale doplňovat se navzájem. Ustupovat si musí jen ti, kdo si konkurují. Žena má jinou roli a muž má jinou roli, neměli by si tedy konkurovat. Žena dává cit, muž dává rozum. Ale konkurence se děje u feministek. Když se žena cpe tam, kam není její role, tak logicky dojde k boji a jeden musí ustoupit. V harmonickém vztahu tohle není, tam je soulad, a žena by se měla snažit mít harmonicky prožitý i porod i vše v životě, neznamená to, že má všude ustupovat, znamená to spíš necpat se tam, kam nepatří. Jako bývalá feministka vidím, kde jsem dříve dělala chyby. Bylo to hlavně v egoismu (snaha dobýt svět) a v nedostatku lásky a tolerance k okolí(boj o princip).
 Senedra 


Re: Re: Re: Zdravá ženská podstata 

(20.2.2004 18:05:52)
Petro, nezlob se, ale to je argumentace z dob C.K....
Já nikoho nebudu odsuzovat, pokud bude žít tak, jak ty píšeš.
Ale mě tohle prostě nesedí.
Nevidím jediný důvod, proč by žena měla ve všem z principu ustupovat. Většina párů, které takhle žijí a mají velké děti, prochází vleklou krizí, protože žena je nešťastná.
Když mi můj manžel ublíží ( nevědomky), tak mu to řeknu. Příště se toho vyvaruje a oboum je nám líp.
A ještě - jak chceš řešit běžný denní život? vždyť jsou okamžiky, kdy se partneři na něčem musí schodnout.
Já osobně s mým manželem "nebojuji" ani se v zaměstnání "nederu dopředu" a jsem spokojená.
Ale kdybych se chovala tak, jak píšeš, tak by ode mne odešel - nudil by ho náš vztah. Vzal si mě právě proto, že měm svůj život, svoje názory, že nenechám se sebou orat a třeba taky proto, že umím řešit problémy...
Ano, jsou věci, které řeší on, jsou věci, které řeším já, ale umíme se zastoupit....A nemám pocit, že mu visím na krku....
 Senedra 


Re: Zdravá ženská podstata 

(20.2.2004 17:23:41)
Petro,
jěště jeden dotaz.
Tohle myslíš obecně? V každé situaci nebo jen u porodu?
 Petra Halámková 


Re: Re: Re: Porod je věc duchovní víry 

(20.2.2004 18:40:18)
Proč by žena nemohla řídit auto? Ale myslím, že když žena jezdí jako Schumacher, tak že to ženské moc není:-)
 Senedra 


Re: Re: Re: Re: Porod je věc duchovní víry 

(20.2.2004 19:03:12)
Jo, to se mi nelíbí ani u chlapa. Ale pokud mě neveze, tak ho/jí nechám.
Víš, v tom je asi ten rozdíl v našich životních postojích.

Zrovna jsem četla tvůj příspěvek manželovi. Vzkazuje ti, že by nechtěl ženu, která by nechávala rozhodování jen na něm.
a) byl by ze všeho unavený
b) už párkrát jsem ho zabrzdila před tím, než udělal nějakou koninu. A on mě taky.
 Petra Halámková 


Re: Re: Re: Re: Re: Porod je věc duchovní víry 

(20.2.2004 19:20:30)
Senedro, rozumím a chápu. Ale určitě se tvému muži líbí, když mu dáš pocit, že je pro tebe nezastupitelný nebo když se ho zeptáš, jaký má na něco názor, když ho postrčíš k tomu, co cítíš, že on chce atd...když žena muži po žensku pomáhá, tak muže neobtěžuje to, co by ho obtěžovalo, kdyby na to byl sám. Tak už nemám čas, zas někdy nashle.
 Petra Halámková 


Sebevědomí? 

(25.2.2004 7:12:52)
Jano s dvěma syny, každá hledáme svou oporu, čili sebevědomí jinde. Moje jednání, které cítím jako správné, snaha o adaptaci na podmínky, kde se člověk octne, opravdu neznamená, že to je pro radost velících autorit(i když si to třeba oni nebo okolí myslí). Mějte se.
 Sosan 
  • 

Re: Porod je věc duchovní víry 

(15.2.2004 9:30:25)
Petro, myslím, že tě trochu chápu. Byl jsem u dvou porodů a hodně se o to předem zajímal. Vím, jak je důležité si porodnici vybrat, ale pak, až jde do tuhého, také volím raději tvůj přístup - pokud tedy nedochází k nějakým očividným extrémům. Ono lze totiž velmi těžko v odborných otázkách do toho kecat lékaři - dopadne to tak, že na vaši námitku, proč dělá to či ono vám on klidně odpoví, že to dělá z toho a toho důvodu. A že kdyby to neudělal, tak se může stát to a to a že je dobře, že to tak dělá. A poněvadž vy víte totálně houby, co všechno by se mohlo stát a s jakou pravděpodobností a tedy prevencí čeho všeho ten zásah je - smete jednou větou vaše třeba i několikaleté "studium" této problematiky tady na rodině (má tady v diskusi snad někdo vzdělání porodníka?). A tak se buď podvolíte tomu, že konečné slovo má lékař, nebo budete v roli té nepříjemné pavlačové bojovnice, která přestože toho zná asi tak setinu toho co přítomný porodník, tváří se, že sežrala všechnu moudrost a vehementně diriguje lidi okolo. Tedy moje zkušenost je, že v zařízení, kde se rodí určitým systémem a mentinely vašeho přání jsou akceptovány jen v určitých mezích si není možné vydupat mantinely jiné - alespoň rozhodně ne v průběhu vašeho porodu. Musíte si prostě dobře vybrat (a pokud na tom trváte tak třeba jet i do toho Vrchlabí) nebo se podvolit, protože jinak svým chováním v konečném důsledku dítěti uškodíte.
 JaninaH 


Re: Re: Re: Porod je věc duchovní víry 

(15.2.2004 13:46:14)
Milado,
po přečtení této i starších diskusí, kde se Petra vyskytovala, jsem přesvědčená, že se od ní nikdy nic konkrétního nedozvíme. Že už pořád bude jen donekonečna opakovat své teze, všem zde už dokonale známé. Je to škoda, protože by určitě nejen mě, ale i ostatní tady zajímalo, jak Petra skutečně žije. Jak své názory uplatňuje v obyčejném každodenním životě, jak vychází s lidmi kolem sebe, s manželem (jestli jde opravdu o dokonalé splynutí duší, nebo se přece jen občas pohádají), s dětmi, s příbuznými, se sousedy. Jestli opravdu takové nahlížení na svět přináší člověku jen klid a mír. A další a další věci. Spousta otázek, některé už byly položeny jinými tady i v minulých diskusích. Obávám se, že odpovědí se od Petry nedočkáme, jen dalších frází, vrátí-li se.
J.
 Misa3 


Re: Re: Re: Re: Re: Porod je věc duchovní víry 

(15.2.2004 17:48:36)
Mileno, vim, ze to myslis dobre, ale pokud se tyka Petry tezko muzeme ocekavat, ze se nam bude chtit sverit, kdyz skutecne vetsina z nas jejim nazorum oponuje a je tezke psat o necem, co nas trapi nebo treba je uz v poradku, ale trapilo, nekomu, s kym si nerozumime. Rozhodne bych se na tyto problemy ted Petry neptala a je mi lito, ze mela uraz v rodine a stejne tak, jako ostatni korespondentky, ji bez ohledu na nase celkem zanedbatelne spory, preji, aby uz bylo vse v poradku. A aby nase spory byly pratelstejsi a s trochou vice humoru. Vim, ze v tomto take casto chybuji, takze se v tom pokusim neco vic delat.
 Misa3 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Porod je věc duchovní víry 

(15.2.2004 17:51:05)
Ach jo...to jsem cela ja. Omlouvam se: Milado
 Marie 
  • 

Re: Re: Porod je věc duchovní víry 

(15.2.2004 12:14:50)
Sosane, ještě je další možnost na výběr-rodit doma. Tam si může žena zvolit "systém" porodu (dost blbej výraz), který se blíží itomu, které doporučují vědecké studie. Sosane pro mě jsi Buran z Buranova. Tvrdit například o ženě, která se dovolává slušného zacházení v porodnici během porodu, že je pavlačová bojovnice. Víš, co jsou to lidská práva? Jestliže je v porodnici určitým systémem porušují, tak přece jsou burani oni a ne ta rodící žena. Ty pavlačovej burane.
 Misa3 


Re: Re: Re: Porod je věc duchovní víry 

(15.2.2004 17:40:34)
Marie, ja bych to nevidela tak radikalne. Myslim si, ze Sosan je zdravy muz mladsiho az stredniho veku a proste to, co nektere z nas pisi o porodnicich nebo nemocnicich nikdy nezazil a proto se proste domiva, ze velice prehanime, pripadne jako vsichni muzi, kdyz jsou zeny prilis strzeny negativnimi city, ze jsme hystericke. Ono se totiz nekterym vecem, ktere jsou zde vyliceny, tezko veri, pokud je clovek neprozije sam, anebo nezazije neco podobneho. Bohuzel mam skutecne dojem, ze zdravotnicky personal se chova k muzum lepe a urazky, ktere v nekterych zarizenich zaziva zena pri porodu od porodnich asistentek se jich netykaji vubec. Na druhe strane se personal casto mirni, pokud je zena doprovazena manzelem. Takze Sosane, zkusenosti nas vsech, ktere mame vice do cineni se zdravotnictvim, jsou misty skutecne konternujici, i kdyz se ve zdravotnictvi mnoho veci zlepsilo, zustavaji oddeleni, pripadne i cela zdravootnicka zarizeni ,kde se clovek muze dockat ledasceho.

Psala jsem o tom uz jednou, ze bychom se vsechny nesesypaly hromadne na MUDr Texla, kdybychom nevedeli, ze se nekdy takove veci opravdu deji. Takze i kdyz vse kolem tohoto zarizeni zustalo nevyreseno, je fakt, ze se nekdy deji veci primo desive.

Je smutne, ze porodnice, ktere by zenam mely dodavat pocit bezpeci a dojem, ze je o ne i male, dobre postarano, v nich naopak ,diky chovani perzonalu, budi panicky des. Rozhodne se nedivim kolik zen chce rodit doma, kdyz ctu prispevky, od zen, ktere rodily za skutecne neuveritelnych podminek, navic urazeny personalem. Takze pokud jsi to nezazil ani nic podobneho, bohuzel to nemuzes posuzovat, ani svadet na zenskou hysterii.
 Sosan 
  • 

Re: Re: Re: Porod je věc duchovní víry 

(16.2.2004 14:54:40)
Byl bych rád, kdybychom se bavili o problému a ne o buranství účastníků diskuse. Výstižná formulace není obvykle ta, která ohleduplně zakulatí informaci tak, že sice nikoho neurazí, ale taky nikdo nepochopí, co tím vlastně autor chtěl říci - bohužel, někdo takto syrově podanou informaci neunese. Účelem mého příspěvku bylo především podpořit názor Petry, který se shoduje s mojí zkušeností.
Ono ideální není nikdy nic, naše zdravotnictví nevyjímaje. Ovšem po pečlivé přípravě a výběru prostě jednou dojde na lámání chleba. Pak jsou karty rozdány (máte konkrétní potíže a na sále konkrétní směnu) a je na vás, jestli se budete snažit s tím co máte v ruce uhrát nejlepší výsledek nebo zdali situaci budete považovat za příležitost, jak všem okolo vynadat, že jste chtěli ty karty lepší. Jako muž u porodu máte roli určitého moderátora a prostředníka celé situace. Za těchto okolností považuji za důležitější udržet atmosféru důvěry a vzájemné spolupráce týmu (i když samozřejmě extrémy kontroluji) než z porodu vytvořit bojiště a nutit násilím a za cenu nepříjemností a rostoucí nervozity matky personál k něčemu, co neumí a nedělá, jen proto, že na internetu psali, že je to tak lepší a vy (bez ohledu na konkrétní nastalou situaci) jste si to tak naplánovali pro případ bezproblémového průběhu.
Co se týká porodů doma, je mi to celkem jedno - my po ničem takovém rozhodně netoužíme. Nervozita pramenící z nedostatečného technického vybavení doma a z přítomnosti jenom jedné, z mého pohledu málo kvalifikované, asistentky by byla mnohem větší než stres z neosobní porodnice.
 Marie 
  • 

Re: Re: Re: Re: Porod je věc duchovní víry 

(16.2.2004 15:20:44)
Sosane, já jsem si s pavlečema nezačala - proto ten pavlačový buran. Jinak mi potvrzuješ to, že muži se často spojí na porodním sále s personálem a často i na úkor rodičky a dítěte. Dobře o tom píše ve své knize Henci Goer Průvodce přemýšlivé ženy na cestě k lepšímu porodu. Je to právě díky tomu, že věří, že personál je o hodně zkušenější než rodička (jeho vlastní žena). Ostatně v první příspěvku si to napsal přesně.
 Petuna 


Re: Re: Porod je věc duchovní víry 

(15.2.2004 13:13:31)
Sosane vidíš , to je jeden z nich.........
 Petra Halámková 


Re: Re: Porod je věc duchovní víry 

(20.2.2004 13:02:45)
Sosane, taky myslíš, že ideální je vybrat si nejlepší porodnici podle svých priorit, a pak se tam mlčky podvolit? Ale nemyslím mlčky naštvaná, myslím mlčky šťastná, prostě odpustit porodníkům jejich nedokonalost. A co myslíš, když někdo nemá tu možnost jet do té své vybrané porodnice, ale musí zůstat doma ve fakultce, tak co bys dělal ty? Já jsem pro to podvolit se a odpustit jim nedokonalosti i tam, jak píšeš ty - nevnucovat jim jiné móresy. Protože oni uvažují v určitém rozmezí a jiné rozmezí by stejně nepochopili. Prostě vybrat si z toho, co tam nabízejí a nebo slušně požádat o laskavost, zda by nemohlo být poskytnuto něco (třeba " mohla bych na gymnastický míč, který támhle leží?"). Já se domnívám, že ve vztahu muž lékař(nebo podobně odchovaná lékařka) a žena rodička lze svou komunikací hodně vylepšit nebo pohoršit. Připadá mi, že poddajná prosba zmůže více než odbojná rebelie. Bojovnicím se tohle prostě nelíbí, protože jim připadá pod úroveň, aby se musely doprošovat o svá základní práva. Já myslím, že v oblasti přirozeného porodu bojovnice vědí mnohem více než lékaři, protože ti přirozený porod dá se říct vůbec neznají, znají jen medicínský. Ale oni ti lékaři práva rodiček vnímají jinak, chtějí být ze zodpovědnosti a starosti veliteli porodu, protože porod berou jako velké riziko nikoli jako fyziologickou věc. A určitě je lepší v zájmu hladkého porodu jim to velení nechat, spolknout, že vím víc než oni, myslím totiž vlastně jen nechat jim ten pocit, že oni velí a uvnitř si velet sama. Když totiž nic nevím, je snadné jim nechat velení. Když ale vím víc než oni, jde to jen s velkou dávkou odpuštění a lásky, to předání velení. A v tom mají bojovnice právě tu slabost, jde jim o vítězství ve velení a neumějí odpouštět. Jejich svět jsou jejich práva a přitom vnitřní komunikace s děckem při porodu trpí. Protože buď se naladím na očekávání protivenství a nebo se naladím na děcko - obojí najednou není možné. Vím to dobře, jsem totiž bývalá bojovnice.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Porod je věc duchovní víry 

(20.2.2004 18:55:33)
"A v tom mají bojovnice právě tu slabost, jde jim o vítězství ve velení a neumějí odpouštět."

:o))) Kdepak, Petro. Ale to ten, kdo se ještě u porodu nedusil, kdo nebyl zbytečně pološílený strachem o dítě, kdo nebyl v depresích ze ZBYTEČNÉ bolesti... ten tohle obtížně pochopí. Všechno je to zkušenosti, a kdo problémy u porodu vnímal jenom jako boj o velení těžko může pochopit o čem mluvím já nebo jiné holčiny, které měly problémy.

S.
 Mifi + 2 


Re: Re: Re: Porod je věc duchovní víry 

(20.2.2004 22:02:22)
"Zdravá ženská podstata je být vnímavou ženou svému muži a vnímavou matkou svým dětem. Jemnost především. A ta se dá snadno zničit, když jde žena do střetů, jemnost ztrácí, ztrácí schopnost naladit se na vibrace manžela a dětí. Na střety a řešení situací je manžel. Zeptejte se svého muže na jeho názor, jak by vám chtěl u porodu pomoci. Sosan napsal správně, udržovat klidnou atmosféru, s tím souhlasím. "

Mila Petro,
vetsi kydy uz jsem vazne dlouho necetla.Bydlim v Norsku, o cemz ty jako byvala "feministka" zrejme vis, ze je zrejme jednou z nejvice emancipovanych zemi na svete. Ja sama bych o sobe netvrdila, ze jsem feministkou, ale podle toho, jak popisujes "spravne" zenske chovani ty, tak tou feministkou prece jen jsem.
Pises tady, ze "bojovnice" by se mely zamyslet. Mely, mas pravdu, ale nad tim, jak jeste vic pritvrdit svuj boj za naprosto pirozena zenska prava , ktera se jim jeste dosud odpiraji. Vzdyt nebyt prave techto bojovnic, asi tezko by sis dnes mohla vybirat, kde a jak bys chtela rodit.
K te tve zidealizovane zenske jemnosti: vsechny zeny, ktere citi, ze je jejich dite v nebezpeci, se meni v ty nejbrutalnejsi bestie. Je to jen prirozeny pud, ktery vsak uz u tebe asi neexistuje. Ty bys zrejme ve sve vsi zenske jemnosti spokojene prihlizela spolu s panenkou Marii naladena na stejne vlne, jak tvemu diteti nekdo ublizuje a zrejme bys ani nezasahla, ze?Otazku reseni sporu radeji nechas na manzelovi. Zrejme to u vas opravdu funguje tak, ze ty jsi mene inteligentnejsi nez tvuj manzel, ale prosim, nehazej nas vsechny do jednoho pytle. A ohledne manzelovy pomoci pri porodu si myslim, ze by to mel byt prave ON, kdo by se mel zeny ptat, jak by mohl pomoci. Ty si zrejme myslis, ze muz ma s porody vetsi zkusenosti nez zena a ze si zrejme dovede predstavit, co se vubec v zenske tele odehrava.
Nevim, nevim, Petro, pripadas mi cela zmatena a ztracena ve spouste tvych nicnerikajicich blabolu typu: vibrace s Pannou Marii, vec duchovni viry a zdrava zenska podstata. Zrejme bys potrebovala notnou pauzu a vsechno si nejdrive v hlave promyslet (nebo popros manzela, treba by ti s tim pomohl).

 Vladimír 
  • 

Re: Můj dojem 

(13.2.2004 20:45:10)
Petro, vy plácáte nesmysly, mícháte jablka s hruškama. Feminističtí porodníci by měli pochopit a něco sami změnit? Petro, uniká vám smysl pro realitu.Mám dojem, že diskuse s vámi je kontraproduktivní. A nakonec by jste napadla i lidi, kteří vám chtějí i naslouchat. Vraťte se od internetu k manželovi, s ním vám to jde přece perfektně.A vůbec povolil vám manžel s námi diskutovat?
 Vladimír 
  • 

Re: komu by se v porodnici pak nelíbilo 

(13.2.2004 20:30:05)
Neprodělala si v poslední době nějaké elektrošoky, Petro?
 Sylva 
  • 

Re: komu by se v porodnici pak nelíbilo 

(13.2.2004 22:23:42)
Opět musím Petru požádat o radu - já jsem si dosud myslela, že jsem feministka. Ovšem tomu zas odporuje, že jsem porodila rychle a pohodově a NAPROSTO bez komplikací. Tak teď nevím - jsem feministka nebo ne?
 Boba 


Poradite? Ambulantni porod 

(16.2.2004 21:14:52)
Za par mesicu se mi blizi porod, pokud ja i spunt budeme v poradku, rada bych po porodu (podle kondice - za par hodin, dnu?) domu, zejmena proto, ze dcerce bude v te dobe 20 mesicu. Klidne bych se s malym denne ve spitalu stavila na prohlidku, ockovani...Neznam ale nikoho, komu by se obdobna domluva s lekari podarila (s Karolinou jsem to taky neusmlouvala na driv nez 5.den), nerada bych sahla ke krajnimu reseni - vzala spunta a zmizela ze spitalu. Poradite mi, jak na doktory, prip. jake jsou postihy, pokud ze spitalu odejdu? Samozrejme je cela situace zalozena na predpokladu, ze jak ja tak spunt budeme v poradku.
 Lida, 2 deti 
  • 

Re: Poradite? Ambulantni porod 

(17.2.2004 8:44:12)
Za to, že odejdeš z porodnice dříve než za několik dní ŽÁDNÉ postihy nejsou ani být nemohou. Naopak máš na to právo a lékař, který by ti bránil, porušuje tvoje, Ústavou zaručená práva. Je pravdou, že to mnoho lékařů neví (či to nechtějí vědět), ale je to tak.
 Sylvie 


Re: Re: Poradite? Ambulantni porod 

(17.2.2004 8:59:53)
Ale určitě je dobré být domluvená jednak s pediatrem, který zajistí potřebná vyšetření tvému mimču, jednak s porodní asistentkou, která zajistí vyšetření tobě. Líp se ti bude v nemocnici jednat s personálem, když ukážeš, že odchod domů od tebe není žádný rozmar, ale že jsi na něj připravená :o)

s.
 Veronika 
  • 

od douly z Canady 

(26.2.2004 19:32:05)
Tak jsem skoro mela slzu v ocich po cteni tohohle clanku. Predem upozornuji na moji Cestinu ... ja jsem nic Cesky nenapsala uz devet let!
Co pak lide v Cechach nemaji moznost cist reporty a vyzkumy, ktere leta letouci dokazuji, ze porody doma a s porodnimi babami jsou normalni, bezpecnejsi, rychlejsi, zdravejsi, levnejsi, a navic krasnejsi nez porody v nemocnicich? Dano, ze rodicka nemela vazne problemy behem tehotenstvi.
Co pak zeny v CR nejsou informovany o problemech s intervencemi behem porodu a po porodu (separace matek a deti, umele krmeni mimin bez rodicovskeho souhlasu, medic. procedury delany na miminech jako vseobecna norma, atd.)?
Co pak navrhy a doporuceni od WHO (World Health Organization) nejsou diskutovany s verejnosti?
Neni se cemu divit kdyz spousta Cechu se tak vidi v Americe (vsechno co Amerika dela je super) i prestoze Spojene Staty maji nejhorsi statistiku umrtnosti zen i novorozenat, komplikaci, a dlouhodobych zraneni spusobenych porodem (kvuli spatnym intervencim a nepozornosti doktoru a sester) ve vyspelych zemich.
Ja si pamatuji co moje maminka a me kamaradky rikaly o porodnictvi v CR a jak zhrozena jsem byla (holeni chloupku!, klystyr!, otcove nemohou byt pritomny u porodu nebo museji platit!, intervence and alternativy nejsou diskutovane s rodickou!). To vypada prava zen jsou suspendovana jakmile otehotni a hlavne jakmile jim kontrakce zacnou.
Nevim jak se tomu hnuti na prevedeni mentality lidi, ze tehotenstvi a porod je normalni a naturalni process (a ze zeny instinktivne vedi jak je nejlepsi pro ne rodit), ale za to vim jak se tomu dari tu v Kanade.
Zeny v Britske Kolumbi konecne mohou rodit legalne doma, obklopeny svymi bliznimi pro podporu, kde se mohou pohybovat, menit pozice, byt ve vane, jist a pit, byt RELAXOVANE a relativne pohodlne, a vedet, ze je pritomen nekdo, kdo se o ne postara kdyz porod nepujde tak jak ma. Vetsinou tam je jedna nebo dve midwife(ves), doula (nebo dve), partner(ka), aj predchozi deti (kdyz chteji a jsou pripraveny na to co se bude dit, vetsinou starsi nez sest let).
Zeny mely moznost rodit v nemocnicich s jejich partnery, OB doktory/ nebo osob. doktory, anebo zustavaly doma a rodily s nelegalnima porod. asistentkama nebo porod. babama.
Pred peti lety v moji provincie hnuti rodicu, zen, porod. bab, doktoru, atd. vyvrcholilo v uzakoneni vladou ze prodni baby (ano, midwives) jsou legalni "pracovnice". Nejen ze porodni baby a asistentky mohli legalne asistovat zenam v porodu v jejich domovech, ale i v nemocnicich, A HLAVNE, ze je to hrazeno verejnou pojistovnou, kterou kazdy obcan provincie ma za darmo (placena nasema taxama). Bohuzel, co se timto stalo, je ze porodni asistentky a baby se staly clenkami medic. sboru ... jsou regulovany colegii ktera musela podstoupit tlaku doktoru na hodne vecech, hlavne v nemocnicnich porodech.
Britska Kolumbie je konecne priblizena k vyspelym statum s velice dobrou tehotenskou a porodni podporou.
Ale vubec nejhorsi je jak zeny nejsou podporeny a povzbuzeny v jejich rozhodnutich a nejsou plne informovany o moznostech, alternativach a riscich.
 ŠTĚPÁNKA STEJKOZOVÁ 
  • 

DĚKUJI 

(10.11.2005 13:13:55)
Děkuji Vám za knihu Nová doba porodní. Když jsem byla potřetí těhotná (2002), náhodou jsem v knihkupectví objevila Vaši knihu a musím konstatovat, že mě během několika málo minut natolik ovlivňila, že jsem ji přečetla jedním dechem a potom jsem moc a moc přemýšlela o sobě o dětech a o Všem co s těhotenstvím a porodem souvisí. Asi po týdnu jsem se odhodlala potichu manželovi sdělit, že bych asi nejraději rodila doma. Jeho reakce byla naprosto úžasná a v lednu 2003 se nám narodila dcera Rozálie. Svůj příběh jsem se odhodlala zveřejnit až dnes. Zveřejněn na adrese: Rodina/Bříška/Jak se rodí.../Jak jsem rodila ve Třebsku.
Děkuji Vám za to že máte takovou odvahu v dnešní době vydat takovou knihu. Doporučila bych ji jako povinnou literaturu všem ženám, porodním asistentkám a lékařům.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.