| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Na co se mne nikdo neptal...

 Celkem 250 názorů.
 IVA 
  • 

NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABABIČKY 

(27.11.2003 10:08:40)
". - odvoláváme se na porody našich babiček, ale ony byly jinak stavěné

A jak jinak? Už jsem se na to ptala nejednou, a nedostala jsem žádnou odpověď. Náhodou, moje babičky vypadaly úplně, ale úplně normálně. Měly dvě ruce, dvě nohy, jednu hlavu…vaše ne? Jak jinak byly stavěné? Proč mi na tuhle otázku nechce nikdo odpovědět, fňuk fňuk?!"

NAŠE BABIČKY RODILY VESMĚS V PORODNICÍCH.

SPÍŠ NAŠE PRABABIČKY RODILY DOMA A ZJISTI SI NOVOROZENECKOU ÚMRTNOST Z TÉ DOBY.

I ČERNOŠKY V AFRICE MAJÍ DVĚ RUCE A DVĚ NOHY, ZJISTI SI TAMNÍ NOVOROZENECKOU ÚMRTNOST A KOMPLIKACE.

 Kiwi 
  • 

Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABABIČKY 

(27.11.2003 10:31:01)
IVO, no ty jsi dobra teda ti reknu. Srovnavat to s cernoskama v Africe, ktere rodi v ubohych chatrcich, bez jakekoliv odborne pomoci, snad jen s nejakym samanem a uz jsi slysela neco o hladu a podvyzive, jakou tam trpi? Nemyslis, ze to bude mit co do cineni s umrtim novorozencu?
Jsi smesna a vubec cela tahle diskuze se mi zda byt k nicemu.

Zajimam se o porody doma, protoze muj prvni syn se narodil zcela bez problemu a ted jsem tehotna podruhe. Rada bych doma porodila, ale jeste si nejsem zcela jista, zda je to opravdu pro me.
Jsem celkem tolerantni zenska, a kdyz si ctu nekdy zde na Rodine jak se tu dohadujete co je dobre a co ne, tak mi nezbyva nez kroutit hlavou nad tim, ze nekdo dokaze byt tak zly a osocovat maminku z nezodpovednosti ikdyz vse co dela, dela v zajmu ditete.
Ale Ivo, ty jsi me tentokrat rozesmala, na tvuj prispevek se nedalo reagovat.
 Lída, 3 kluci a holka 
  • 

Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABABIČKY 

(27.11.2003 12:13:13)
Ivo,

moje babička porodila doma bez problémů 3 děti, a dost velké (první mělo asi 6 kg, poslední bylo drobeček, jen 4,5). V čem se lišíme???
 16.5Salám&Lajka14 


Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABABIČKY 

(27.11.2003 18:19:03)
No, moje babička (ročník 1926) rodila obě děti doma (1948 a 1950), obě byly nedonošené (první skoro o 2 měsíce, druhé cca o měsíc), obě přežily, babička samozřejmě taky, všichni se těší poměrně dobrému zdraví. :o)
 Renítko 


Re: Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABABIČKY 

(28.11.2003 10:42:39)
tak pridam aj ja nejaky udaj do statistiky:
moja stara mama {rocnik 1913} rodila doma - 15x, zije 8 deti. Ale v tomto pripade si myslim ze za to mohol rozdielny Rh faktor...vtedy sa to asi este neriesilo...neviem...
 Hanča 
  • 

Re: Re: Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABABIČKY 

(1.12.2003 19:01:11)
A já se přidávám - doma rodila jak moje prababička, tak babička a dokonce můj nevlastní nejstarší bratr (49let) se plánovaně narodil na vesnici doma. Ale to už byla hluboká padesátá léta a pak to domácí rození první otčímově manželce Drahušce típli s tím, že jí řekli, že když to udělá, seberou jí mateřskou. A tak se další mí dva nevlastní bratři narodili chtě nechtě v porodnici. Moje máti byla uvědomělá a rodila mě i bráchu v porodnici, ovšem vždycky u toho byla přítomna její známá porodní asistentka, stará paní, která dělávala i porody doma, a která ji nikdy nenastřihla a nechala ji rodit víceméně v "ležmé" poloze, kterou si sama vybrala. Dodnes máti nepochopí, proč ostatní ženské na jejím pokoji nastřižené "být musely, protože to jinak nešlo" a ona ne.
 Iva 
  • 

Re: Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABABIČKY 

(4.12.2003 15:09:59)
A moje babička, ročník 1919, rodila obě své děti v porodnici. Bylo to na konci druhé světové války. Žila ve městě a rodit v porodnici bylo podle ní nadstandart, taky se chlubila modrobílými plínkami co jí sehnala sestra sloužící za první republiky ve Vídni, to jen tak každý, zvlášť za války, neměl...

A její maminka, ročník 1879, rodila svých šest dětí (babička byla nejmladší, dvě děti zemřely, jedno ve dvou měsících, druhé ve 14 dnech) doma, a to proto, že na nemocnici nebyly peníze a navíc bydleli na vesnici. Vdávala se až po třicítce, a proto si vzala chudého muže, a tak jí nic jiného než rodit doma nezbylo. Protože ale zamlada sloužila roky jako nóbl služebná ve Vídni, litovala toho, tam prostě ty nóbl nerodily doma. To podle vyprávění mé babičky, prababičku jsem osobně nezažila.

Porody matek dnešních matek doma mi znějí nějak divně, to by vyšlo na 50. nebo spíš 60.léta a míň a to byl velkochov všeho, i dětí. I manželova matka (ročník 1929) rodila své děti v porodnici.

 Gábi, 2 děti 


Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABABIČKY 

(28.11.2003 8:42:12)
Moje babička (roč. 1913) rodila také doma, první syn měl 1,5 kg a všechno bylo OK ;-)
 Kahlan+5 


Re: Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABABIČKY 

(28.11.2003 11:49:40)
Tak já také něco přidám: babička mého manžela porodila v průběhu 2. poloviny 20. století 16 dětí (15 porodů - jednou to byla dvojčata). Většina jejích dětí se narodila doma, s pomocí porodní báby. Všechny děti i jejich maminka jsou živy a zdrávy:-)
 Zdenule 
  • 

Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABABIČKY 

(28.11.2003 14:50:41)
Ivo, naprosto s tebou souhlasím!!!
A dovolím si položit otázku všem zastánkyním porodů doma. Co kdyby nastaly komplikace (např. omotaná pupeční šňůra, kdy je třeba miminko křísit, obrácená poloha, atd. atd. ... nebo je porod tak komlikovaný, že začne jít rodičce o život....¨mohu uvést spoustu příkladů, kdy život maminka i maminky mohou zachránit jen lékaři provedením císařského řezu, případně dalšími zákroky). Co mi na to odpovíte?
Samozřejmě uznávám, že to je každého věc. Ale kdyby se něco stalo, bude si dotyčná celý život vyčítat, proč jsem jen nejela do porodnice a nerodila pod odborným lékařským dohledem.
Hezký den.
Zdenka
 Tooshy 


Re: Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABABIČKY 

(28.11.2003 15:16:04)
Velkou většinu příkladů, kdy život miminka i maminky mohou zachránit jen lékaři provedením císařského řezu si ale sami lékaři přivodí právě necitlivým způsobem vedení porodu :o((((

Porod není pokaždé patologická záležitost (jako nemoc), ale naprosto přirozený fyziologický proces jako přijímání potravy, dýchání, vylučování atd., při ani jednom z výše uvedených nepotřebujeme vždy lékařskou pomoc (dokud v jakémkoli z těchto procesů nestane problém), ovšem při porodu je náhle (od první třetiny minulého století) za všech okolností nezbytná.
Trochu zvláštní...
 Sylva 
  • 

Re: Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABABIČKY 

(28.11.2003 18:51:22)
Už jsem to psala, Zdenule, zajímala by mě statistika, kolik těch komplikací při porodu doma je (někdo mi tu sice napsal, že o něčem ví, jenže to bylo "jedna paní povídala", konkrétního nic). A pak taky procento komplikací, které vzniknou z naprosto přirozeného porodu tím, že je do toho porodu zasahováno.
 Sylvie 


Re: Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABABIČKY 

(28.11.2003 19:10:22)
Zdenule, po prvním porodu jsem naprosto šokovaná a rozhodnutá "příště rodit doma", takže jsem si kolem toho zjišťovala nějaké informace. Ne od ČESKÝCH LÉKAŘŮ, kteří s veškerou úctou k nim o porodem doma vědí prdlajs, neb s nimi nemají praktické zkušenosti, ale od ZAHRANIČNÍCH PORODNICH ASISTENTEK, které k porodu doma dochází. V podstatě mi řekly zhruba toto: "V porodnici se vždycky čeká až do vyhrocení situace, a pak se bleskově zasáhne, což my si doma dovolit nemůžeme. Proto u prvních náznaků nějakého problému následuje převoz do nemocnice, kde maminka buď nakonec porodí normálně, nebo se situace vyhrotí a zasáhne se." Taky s sebou mívají kufříky pro akutní pomoc (nějaké léky, pomůcky ke kříšení). Nedávno jsem někde četla rozhovor s holandskou porodní asistentku - vyučující porodní asistenci - a ta říkala, že u nich se obecně považuje hodina jako dostatečná doba na převoz do nemocnice, když asistentka vypozoruje "něco", co se jí nezdá. Docela mě to překvapilo, spíš jsem se setkávala s názorem půl hodiny :o)

Je omyl si myslet, že rodit doma znamená rodit doma ZA KAŽDOU CENU a ZŘÍCT SE PÉČE V LÉKAŘI V PŘÍPADĚ POTŘEBY. Ale co jsem tak zběžně prolítla Sylvy článek, myslím, že i o tomhle psala? :o)

S.

PS: Ačkoli ony asistentky doma rodí (jedna Holanďanka, jedna z Rakouska, jedna z Británie), maminky a miminka jim doma neumírají a do nemocnice se stíhají přepravovat tak, že se komplikace vždy v klidu a pohodě vyřešily.)
 Toci 


Re: Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABABIČKY 

(28.11.2003 22:42:33)
Ahoj, souhlasím s tím, že kde žena porodí je zcela na jejím rozhodnutí. Já bych to sama nikdy nepodstoupila. Sama znám nekolik případů, kdy celé těhotenství probíhlao bez problémů, poté i porod byl bez jakékoliv komplikace, ale problém nastal při odlučování placenty...jednou se nepodařila vyndat celá, podruhé byla přirostlá k děloze (zcela neobvyklé, obzvláště u prvorodiček, ale přece se to stalo), a pod. Potom byl nutný rychlý operativní zákrok lékaře, aby mamina nevykrvácela - a co by se dělo kdyby byla doma? Těžko říct...
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABABIČKY 

(28.11.2003 23:19:49)
Ona se placenta VYNDÁVÁ? Ta moje tak nějak vylezla sama...
 Sylvie 


Re: Re: Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABABIČKY 

(28.11.2003 23:37:47)
Co se děje, kdy placenta nejde ven, už taky bylo na Rodině popsáno :o)
Porod doma v Čechách (v Praze)

A o přetržení placenty psala Edit toto:
"Po porodu se netahá za pupečníkovou šňůru, tedy málokdy k abrupci dojde a pokud ano, tak nám asistentka ukazovala,kde na bříško a dělohu zatlačit, aby se krvácení zpomalilo a samozřejmě následuje převoz do porodnice. Ale jak už jsem psala - moje asistentka se ještě nesetkala s nikým, kdo by jí vykrvácel." JInak celý článek je tady.

Ne, nechci říct, že se při porodu doma nemůže nic stát. Může, stejně jako v nemocnici - ale to tu už bylo stokrát napsáno.

S.
 Sylva 
  • 

Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABABIČKY 

(28.11.2003 23:17:25)
Obě mé babičky rodily doma. Nevím to jistě, ale začátkem minulého století moc možností jít do porodnice asi neměly...všechny děti přežily, obě babičky též. Obě se dožily devadesáti let. (Doufám, že i v tomhle budu po nich.)
 Emina 
  • 

Re: Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABABIČKY 

(29.11.2003 17:41:14)
Sylvo, je to trochu osobní, ale kolik je tvým rodičům? Narodili se na začátku dvacátého století?
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABABIČKY 

(29.11.2003 21:01:11)
Mámě je 66 let, tátovi 76. Roky 1927 a 1937 mi připadají jako začátek minulého století. Možná jsem měla napsat "v první polovině minulého století", což ovšem nic nemění na tom, že obě babičky porody doma ve zdraví přežily. Jejich děti rovněž.
 Marťuša,Kryštof 16,Emma 15 


Re: Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABABIČKY 

(4.12.2003 22:25:32)
Trošku mi z toho leze mráz po zádech.Stoprocentně přiznávám každému právo na vlastní názor,ale obě moje těhotenství byly bez problémů a obě byly ukončeny akutně císařským řezem.Nechci ani přemýšlet,jak by to s těmi broučky dopadlo, kdybych nebyla v nemocnici.Je možné provést doma kardiotokografické vyšetření?Pozná porodní asistentka,že se miminku nedaří dobře?V jedné diskuzi o porodech doma říkal celkem rozumně působící doktor,že 80% porodů proběhne bez komlikací a lékařského zásahu není v podstatě zapotřebí, ale podle mého názoru je 20%, kdy komplikace nastanou,děsivě vysoké číslo.
Se statistickými údaji o novorozenecké úmrtnosti před 100 lety a dnes nelze polemizovat,liší se řádově!!!
 Sylvie 


Re: Re: Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABABIČKY 

(4.12.2003 22:46:56)
Doma se kardiotograf nedělá, doma se "pouze" poslouchají ozvy miminka (buď fetálním stetoskopem, nebo v současné době doptonem). Což je postup doporučený Světovou zdravotnickou organizací, protože CTG "u většiny porodů bez zvýšeného rizika zvyšuje elektronické monitorování počet zásahů bez jasných výhod pro dítě a s určitou mírou dalšího nepohodlí pro ženy". Zkrátka ve studiích měly maminy s CTG za sebou ětší množství císařských řezů než maminy bez CTG, přičemž jejich děti byly stejně zdravé :o)


S.
 Marťuša,Kryštof 16,Emma 15 


Re: Re: Re: Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABABIČKY 

(4.12.2003 23:05:09)
Díky za informace,věřím,že vzhledem k dotazům a atakům okolí jsi perfektně teoreticky připravená.Moje tělo asi k porodu uzpůsobeno není (trochu zlehčuji, moc legrační mi to nepřipadá),obě děti měly akutní hypoxii a já se neotevřela ani na 1 cm, tak jsem prostě ráda,že jsem věřila doktorům a svěřila se do jejich péče hned.Rodila jsem ve velké pražské nemocnici a mám úctu k doktorům, kteří dokážou zachránit nemocné, předčasně narozené a slaboučké děti.Myslím,že hodně z nich by ne před 100,ale před 10 lety nemělo šanci na přežití.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABABIČKY 

(4.12.2003 23:59:47)
Marťušo, já nejsem Sylva ze článku, já jsem úplně jiná Sylvie :o) Nezaměňovat, prosím :o) Jinak já rodila v porodnici, ve které taky běžně "jenom" poslouchají ozvy děťátka :o) Sílu stahu si přístrojem asi kontrolovat nemusí, PA pouhým pohledem na mne poznala, kdy mám stah jak silný :oD Byla to oproti prvnímu "kardiotokografickému" porodu docela příjemná změna, tam se mě věčně snažily lékař přesvědčet, že kecám, neb jeho přístroje mu ukazují něco jiného než co cítím :o) Jinak ještě poznámka - nejsem PA, takže neznám co kdy a jak se přesně dělá a sleduje, ale co jsem měla možnost si to u zahraničních PA, které doma rodí, zjišťovat, tak i to, že se delší dobu neotevíráš (což byl tvůj případ, jak píšeš) může být důvodem k převezení do porodnice a dokončení porodu v porodnici.

Mimochodem, porod je záležitost do velké míry psychická, takže maminy, které prostě z jakýchkoli důvodů chtějí rodit doma maj šanci, že právě v porodnici se prostě... otevírat nebudou, protože budou ve stresu. U mne to bylo naopak - dokavaď jsem byla doma, furt jsem měla co na práci, takže můj porod byl nemastný-neslaný, až jsem to nevydržela, vyjela do porodnice, řekla, že i když se k porodu necítím, chci být přijatá, vyhodila manžela s dcerou na procházku... a šup ho, porod najednou nabral takové obrátky, že manžel se málem ani nestihnul z procházky včas vrátit :o) Prostě dvanáct hodin nic, a jen jsem byla v nemocnici, SAMA, v klidu ve sprše, tak najednou během dvou hodin skok ze tří centimetrů k porodu :o)

Takže pokud se někdo cítí v naprosté pohodě doma a ne v nemocnici, tak proč by, proboha, mu nemělo být umožněno tak rodit? MMCH pod vlivem těchto diskuzí jsem kdysi koukala na stránkách WHO na kojeneckou úmrtnost způsobenou "porodními diagnozami". Jo, v té časné novorozenecké (do týdne) jsme opravdu měli zhruba tak nejlepší výsledky (teda, z evropských států, které jsem prohlížela - dneska už si nevzpomínám ani na státy, ani na konkrétní roky, ale určitě Holandsko, Německo, VB...) leč v kojenecké (do jednoho roku) už to bylo v podstatě nastejno s ostatními. Podle čísel se toho moc určit nedá, docela na mne působilo dojmem, že nám v té pozdější době umírali ty děti, které těm ostatním umírali hned v prvních dnech. Dokonce mám pocit, že u nás byla větší úmrtnost na asfyxii a hypoxii než ve státech, kde se rodí doma a kde by to tedy člověk očekával spíš... Ale to bych musela znova dohledávat, a to se mi nechce, tehdy jsem se v těch tabulkách přeci jenom nějakou dobu hrabala...

S.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABABIČKY 

(5.12.2003 0:14:03)
Ahá, tak jsem si vzpoměnla, že malý výcuc z tabulek jsem dávala i sem.

V roce 1999 z "příčin vzniklých v perinatálním období" (v tom jsou započítány i ty hypoxie) u nás zemřelo NAPROSTO STEJNÉ procento dětí, jako v Holandsku, kde se zhruba třetina dětí rodí doma :oD))) To si myslím, že je docela dostačující odpověď na to, jestli je porodní asistentka schopná včas rozpoznat komplikace :o)

S.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABABIČKY 

(5.12.2003 0:17:15)
Mimochoem, i já mám úctu k lékařům, kteří dokáží zachránit nemocné, předčasně narozené, slaboučké děti... Jenže v případě domácích porodů je přeci řeč o něčem naprosto jiném, než o nemocných, předčasně narozených dětech :o)

S.
 Marťuša,Kryštof 16,Emma 15 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABABIČKY 

(7.12.2003 20:02:30)
Je pravda,že o to u porodů doma nejde,ale stejně bych měla strach,že se něco stane a půjde o minuty.Může pak dojít k nějakým nepředvídaným událostem - dopravní zácpa apod., náhoda je přece blbec a doprava do nemocnice se protáhne.Je fakt,že všechny příspěvky,které jsem četla, psaly maminky u kterých probíhal porod bez komplikací.
 vera, dve otcem porozene dcery 
  • 

afrika 

(29.11.2003 3:29:13)
v africe je umrtnost vysoka diky nedostatecne vyzive, ktera zpusobuje nedostatecne vyvinuti placenty a plodu, a nedostatek kvalitniho mleka
 Markéta,2 
  • 

Pochvala 

(30.11.2003 19:58:48)
Mila Ivo.
Sve dve deti jsem rodila v porodnici a asi bych ani jinak rodit nechtela.Rodit doma bych se fakt bala,i kdyz u me bylo vzdy vse bez komplikaci.Ale o tom psat nechci. chci Ti jen napsat,ze se mi tvuj prispevek moc libil,hlavne to,ze si v klidu,s humorem a nadsazkou dovedes stat za svym a obhajit si to.diky moc a drzim vam vsem palce do celyho zivota.At vam ta pohoda zustane.Marketa
 Jana 
  • 

Re: Pochvala 

(30.11.2003 21:06:05)
Smím vědět, co si obhájila a v čem spočíval její humor?Nějak mi obojí uniklo.Dík.
 Wednesday, 1kluk 
  • 

Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABABIČKY 

(1.12.2003 22:48:28)
Dříve byla novorozenecká úmrtnost a úmrtnost rodiček vyšší ne proto, že by byl porod doma nebezpečnější, ale spíš z nevyhovující hygieny. To samé v africe. Dokonce i v porodnicích se houfně umíralo na horečku omladnic a další infekce až pak jeden gynekolok ve Vídni vysledoval, že je to tím, že personál jsou prasata a nařídil důkladnöu očistu místa, matky a zejména personálu, jelikož porodní asistentky si nemyly ruce a infikovaly otevřené poporodní rány. S tou hygienou to byl problém ještě začátkem minulého století, pak Fleming objevil Penicilín a to bylo slávy.
 Mariana Svobodova 
  • 

Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABABIČKY 

(4.12.2003 20:48:23)
Umrtnost novorozencu a zen pri porodu v do pred sto lety je vazana vice se stavem vedomosti o spravne hygiene tehdejsich lidi a ne s ti, ze se rodilo doma. Dnesni "porodni baby" i rodici zeny vetsinouvelmi dobre znaji zsady spravne hygieny.
 Tes 


Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABABIČKY 

(6.4.2004 9:21:34)
No já nedávno četla, že se za poslední desetiletí zvýšila průměrná porodní váha dítěte z 3,20 na 3,80 a naše těla se tomu jaksi nestačila přizpůsobit. Proro dnes je porod pro nás horším než dříve a trvá v průměru déle, porodit menší dítě stojí přeci jen menší úsilí. Úmrtnost dětí do tří let byla dříve mnohem větší, svoji roli tam hrají bezpochyby i nemoce.
 Sylva 
  • 

Re: Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABABIČKY 

(6.4.2004 9:36:21)
Nezvýšila se jen novorozenecká váha, ale i naše váha a dokonce i výška. Kromě toho se stává, že drobná maminka porodí bez problémů obříčka. Takže v tom to asi nebude...
 Eva, 1 syn 
  • 

Jak na to? 

(27.11.2003 12:12:03)
Ahoj,
rodila jsem jednou, v porodnici. Bylo to dost nepříjemné prostředí, taky jsem během porodu vyplňovala dotazník apod. Tak uvažuji, že bych příště radši rodila doma a chci se zeptat, jak na to? Jak sehnat asistentku a tak, co je vše potřeba udělat? Miminko taky v porodnici vyšetřují, kdo to udělá, když je doma, nebo to není nutné?
Dík za rady
Eva
 Sylva 
  • 

Re: Jak na to? 

(28.11.2003 18:59:05)
Udělám si jednu neplacenou reklamu - na stránkách HAMu (www.iham.cz) je mé dílo s názvem "Rady pro domácí porod aneb jak porodit doma snadno a rychle". Tam se všechno potřebné dočteš, včetně adres a telefonních čísel. Pokud mi napíšeš svoji adresu (e-mail), pošlu Ti i novou verzi.
 vera, dve dcery porozene otcem 
  • 

prirozene 

(29.11.2003 4:20:00)
mila evo
rodila jsem doma, dokonce bez porodni asistentky
moje verze na tohle tema je tedy takova:
porody se v prubehu let meni, nedivej se jen na uplynulych sto let a nasi kulturu
tisic, dva tisice, pet tisic, deset tisic, ....let tady byl clovek (a pokrok neni vzdy dobrym smerem), lide nemeli nemeli nemocnice
jasne, vzdycky byly nejake problemy, ale myslim si ze bychom si meli brat priklad z toho dobreho, prirozeneho, prijemneho, bezpecneho - pocit bezpeci v nemocnici mas diky tomu, ze ti nemocnice (medicina) predlozi pocit zvyseneho strachu
uz se tady nekdo zminil ze psychika velmi funguje pri porodu - to je velmi dulezite - je to prokazana chemicka reakce, lekari sami tyto chemikalie pouzivaji, kdyz prirozene selzou, kdyz matka rozumi nebo duveruje svemu telu (tak jsme prece stavene - pro porod, nemocnice prisli az po nas) nebude mit strach a chemie bude fungovat tak jak ma
ja bych nikdy nesverila svuj porod muzi, ktery neni zena a jeho zkusenosti jsou pouze fyzicke, nemuze pochopit jak to funguje zevnitr i kdyz si o tom precetl
takze ti doporucuji se vzdelat o prubehu porodu
precist si clanky od jinych zen, ktere prosli domacim porodem
verit (porozumet) prirozenosti vlastniho porodu

vera
 Soňa 
  • 

Re: prirozene 

(29.11.2003 12:52:27)
Díky mužům porodníkům, kteří ovládají porodnice a potažmo i přístup k porodu (který nikdy nezažili na vlastní kůži) se porod stal odlidštěnou strojovou záležitostí. Stále slyšíme, že žena nemůže bez porodníka zvládnout porod. Proč tak stoupá počet epidurálních anestezií u porodů? Protože doktoři ženy neumí a nechtějí povzbudit, nechtějí ji jim říkat, že jsou na to uzpůsobené, protože by mnohé ztratili-moc nad ženou a peníze. Strach, který okolo sebe šíří jim zajišťuje přísun pacientek se kterými si můžou dělat, co chtějí. Mezi automechanikem a porodníkem není až tak velký rozdíl.
 Sylvie 


Re: Re: prirozene 

(29.11.2003 13:28:15)
Jeden gynekolog se rozhodl pověsit řemeslo na hřebíček a najít si místo automechanika. Pečlivě se připravil a absolvoval testy patřičného cechu. Získal hodnocení fantastických 105 bodů ze 100 možných. Když jeho budoucí zaměstnavatel volal na unii a chtěl vysvětlit ten divný výsledek, zavolali k telefonu zkouešjícího a ten vysvětluje:
"No, je to opravdý dobrý automechanik. Nechal jsem ho vyměnit olej, dát nové filtry a vyčistit svíčky. Všechno zvládnul perfekntě, a těch pět bodů navíc, na které se určitě chcete zeptat, je za to, že to všechno dělal skrz výfuk."


***********************
Starej, ale dobrej, ne? Když už na to přišla řeč ;o)


Jinak podle mne dobrej porodník nebo gynekolog je nad zlato a cením si ho víc, než automechanika - už proto, že auto nepoužívám, ale jistou část svého těla ano :oD Podle mne se dobrej porodník pozná podle toho, že se neplete do řemesla porodní asistentce a u porodu se objeví opravdu pouze tehdy, je-li ho potřeba (případně pokud si rodička jeho přítomnost přeje) :o)

S.


 Soňa 
  • 

Re: Re: Re: prirozene 

(29.11.2003 13:52:51)
Sylvie, a ty znáš nějakého dobrého porodníka? Já jsem zažila jen ty automechniky :o).
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: prirozene 

(29.11.2003 14:21:51)
Hmmm, nemám moc porodních zkušeností :o) Ale po druhé jsem rodila ve Vrchlabí a tam se tvářili, jako že není problém, aby si mě opečovávala jenom PA :o) Nicméně měla jsem menší problém, takže jsem proti přítomnosti lékaře neprostestovala, tím spíš, že to byla žena, navíc jsem s ní už v průběhu těhotenství několikrát jednala, takže na mne nepůsobila jako cizí neznámý člověk. Měla jsem krevní obraz na pokraji transfúze, takže jsem chápala, že si chce v druhé a třetí době porodní osobně pohlídat, jak moc budu krvácet. Jinak vstupní vyšetření, rozhodnutí o přijetí, i rozhodnutí, že už opravdu budu rodit, dělala PA. Ale když jsem si sháněla info, tak jsem narazila na pani, která si lékaře nepřála, tak ho neměla. Na netu jsem četla pár článků z Bulovkového CAP-u, kde ženy psaly, že rodily bez lékaře, podobné info se ke mne zaneslo i z Moravy...

JInak mám pocit, že u nás je to spíš problém organizace - nemůžu rodit jinde, než v nemocnici a s nikým jiným, než s nemocničním prsonálem. A lékaři k nemocnici prostě patří. Ano, jsem pro, aby v našem porodním sytému měli prostor i ženy, jako já - které chtějí být péči SVÉ porodní asistentky a rodit pokud možno ambulantně (nu, tak proč ne třeba v porodním domě), nebo jako je Sylva - která rodila doma.

S.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: Re: prirozene 

(29.11.2003 14:35:07)
Taky jsem rodila v malé porodnici bez lékaře. Bylo to v noci, tak se dohodli, že pojede domů a kdyby něco, tak ho zavolají. Nakonec ho volali, protože dlouho nešla placenta, ale než dorazil, vyřešilo se to samo (za což jsem ráda - po prvním porodu doktor čekat nevydržel a bylo to dost bolestivý)..
 Klara, 2 deti 
  • 

Re: Re: prirozene 

(22.12.2003 20:15:35)
To co si napisala, Sona, celkom vystihuje clanok s nazvom: The Loss of Childbirth to Male Physicians http://cyberbuzz.gatech.edu/nar/win95/shira.html
 Jarma 
  • 

Není to už pořád dokolečka to samé? 

(27.11.2003 12:14:54)
Musím říci, že absolutně nemám nic proti maminkám, které se rozhodnou rodit doma. Nepřipadá mi to nijak zvláštní. Je to jejich rozhodnutí, stejně jako těch, které se rozhodnou rodit v porodnici. Každá má své důvody. Nezapojuji se proto do dikusi, kde se jedni přou s druhými, kdo z nich to dělá dobře a kdo špatně. Ta otázka je mimochodem úplně irelevantní.

Co mi ale po tomhle příspěvku není jasné, o co jde Sylvii? Trochu mi přijde, že Tě to, Sylvo, baví. Být osočována a označována za nezodpovědnou, pohodlnou... atd. a stále a znovu vysvětlovat své postoje, ospravedlňovat maminky, které rodí doma a babrat se těmi odmítavými reakcemi.... a být hrdá na svůj čin a.. Mě to přijde už stále dokolečka. Podle mě už všechno bylo řečeno. Přece nemůžeš čekat, že Tě všichni za Tvůj porod doma pochválí?

Jsou a budou vždy tací, kteří s tím nebudou souhlasit a mají na to právo! Na druhou stranu by však měli nechat svobodu druhému se rozhodnout, aniž by ho soudili.
 Pavel 
  • 

Není to už pořád dokolečka to samé? - JE A JE TO TAK DOBRE !!! 

(27.11.2003 12:59:57)
Je to potreba omilat tak dlouho, az se dostane do obecneho povedomi, ze porod doma je normalni a mnohem lepsi pro deti a nasledne pro celou spolecnost nezli v orwellovskych (post)komunistickych porodnicich. Je to potreba opakovat proto, ze vseobecna informovanost o vsech strankach porodnictvi je stale nasilne posunuta ve prospech tech vyse pojmenovanych statnich zarizeni. Az bude vice jasno, pak se taky vice lidi muze svobodne rozhodnout pro tu ci onu moznost. A taky se diky informovanosti urcite rapidne zlepsi (jak se uz ostatne zhusta a rychle deje, bohudiky) situace ve statnich zarizenich a ty hororove se postupne zmeni a zaniknou v propadlisti dejin...
 Jarma 
  • 

Re: Není to už pořád dokolečka to samé? - JE A JE TO TAK DOBRE !!! 

(27.11.2003 14:10:18)
No tak dobře :-).

P.S. Ale stejně si myslím - informovanost je dobrá, to je v pořádku, ale dokud jeden tábor bude druhému vehementně tvrdit, že právě ten jeho názor a postoj je jediný správný, pak nevím, jestli to někam vede. Prostě pro každého je dobré to, co si sám vybere. Pokud o tom není maminka přesvědčená, nemyslím, že by se měla rozhodnout rodit doma jen proto, že se někde dočte názor, že je to nejlepší pro dítě a pro celou společnost. Je dobré samozřejmě vědět, že ta možnost je a pokud to budoucnu bude jednodušší a "normálnější" a dostupnější než nyní, tím líp, ale rozhodnutí je na každém a nikdo nemůže říci, zda je správné či špatné.
 Moni+2 


Re: Re: Není to už pořád dokolečka to samé? - JE A JE TO TAK DOBRE !!! 

(27.11.2003 20:52:35)
Jarmo,
Souhlasim s tebou. Nevim, jestli opakovani tematu je opravdu potreba. Posledni dobou mam dojem, ze bych se mela stydet priznat, ze jsem s porodem v porodnici byla maximalne spokojena, zazitek to byl pro me jedinecny a nicim neruseny. Dite zdrave, komplikace nebyly a ja si po mnoha hodinach poprosila o epidural, coz mi ohrome pomohlo. Nemam dojem, ze bych nekdy nejakou mamu rodici doma obvinovala z vyse uvedenych bodu a co se tyce pohodlnosti, tak z te bych ja radeji volila tu porodnici. Protoze jsem take zodpovedna mama, zacinam mit dojem (zvlaste z posledniho prispevku) ze se pomalu a jiste nekdo snazi me obvinovat, ze zpusob porodu, ktery nam absolutne vyhovoval bude mit snad vliv na to jesli ze syna vyroste kriminalnik nebo bude mit problemy s drogama...to snad ne!
Zensky, mate chut se snad hadat o tom, ktera z nas se po porodu citila "stastnejsi" "jedinecnejsi" apod. Nekdy mam dojem, ze maminky, ktere rodi doma proste nechteji uverit, ze pro maminky rodici v porodnici muze byt porod absolutne jedinecny zazitek. Ten muj byl a jine neznam.
 Fořtka 


Moniko, 

(27.11.2003 21:25:38)
já myslím, že se nikdo nechce hádat o to, kde si líp užil porod.

Diskuse je podle mě na téma "možnost volby v České republice" - a tady možnost volby opravdu v podstatě neexistuje. Nejen pokud jde o výběr místa porodu, ale ani pokud jde o to, co s matkou a dítětem v té porodnici dělají. Nevím, jestli máš zkušenosti s českými porodnicemi (podle jména Tvého syna bych řekla, že žijete na západ od našich hranic?), ale já je bohužel mám hodně špatné. Netvrdím, že porod rozhodne o tom, jestli z dítěte vyroste kriminálník - ale u nás byl stres v nemocnici podle našeho přesvědčení přímou příčinou vzniku atopického ekzému u dcerky (dodnes jím trpí - zvláštní, zhorší se to vždycky ve stresových situacích...).

Jsem přesvědčená, že Sylva píše tyhle články proto, aby se lidi v týhle zemi naučili přijímat věci i jinak, než to tu bylo 40 let diktovaný - vlastně přes padesát, pořád ještě v tomhle ten diktát a socialismus existuje...

Rozhodně Ti ale blahopřeju, že sis narození svého dítěte užila - a je jedno kde to bylo...
 Moni+2 


Re: Moniko, 

(2.12.2003 21:52:32)
Lenko,
Mas pravdu, asi bych se nemela plest do toho s cim nemam zkusenosti - porodem v Ceske Republice v nejblizsi porodnici. Ja rodila v Norsku a z me "lokalni" porodnice se vyklubala ta nejlepsi v Oslo, kde nedavno rodila i norska princezna (a naramne si to pochvalovala). Vlastne je mi moc lito tech zen, ktere maji na porod neprijemne vzpominky, at uz byl kdekoliv. Ma kamaradka tady zna zenu, jiz prvni dite zemrelo kratce po porodu doma (v Norsku). Tezko rici, cim to bylo, ona o tom mluvit nemuze. Dalsi 3 deti jsou zdrave a porozene v porodnici. Takze i na ten porod doma muzou byt strasne vzpominky :-( Takze ja vsem preji hlavne ten krasny zazitek, zdrave deti a zadne podobne hruzostrasne pribehy!!!
Monika
PS: Klystyr jsem mela. Nabidli mi setrny, protoze porod postupoval pomalu a stolice mohla branit mimi v postupu. Nejaka necistota nikomu samozrejme nevadila. Pri zavadeni (malinkeho mnozstvi) jsem vubec nic necitila. Muj porod se tim neurychlil, ale mam tady kamaradku, ktere se urychlil pekne ;-)
 Zdenule 
  • 

Re: Re: Re: Není to už pořád dokolečka to samé? - JE A JE TO TAK DOBRE !!! 

(28.11.2003 14:58:33)
I já jsem rodila obě děti v porodnici. Měla jsem u obou porodů skvělé lékaře, hodné sestřičky. Druhý porod byl komplikovanější, neotvírala jsem se a kdybych nedostala kapačku možná by se syn udusil - prostě bez doktorů a jejich pomoci by to nedopadlo tak jak dopadlo. Jsem jim moc vděčná a pokdu budu rodit potřetí :-)) (ráda bych), vím, kde to bude.
Z-
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Není to už pořád dokolečka to samé? - JE A JE TO TAK DOBRE !!! 

(5.12.2003 0:09:42)
Milá Moniko, jenže diskuze je taky o tom, že já přispívám na porody žen, které rodí v porodnici, a já jsem si ten svůj musela zaplatit sama - PROČ? Není to absurdní, není to jako drbat se za levým uchem pravou rukou? PROČ si nemohu vybrat místo, kde porodím své dítě? Proč, když si vyberu jinak, než bývá zvykem, jsem za to potrestaná? Ale jo, jsem - musím si svůj porod zaplatit. Ačkoliv pojišťovnu by ten můj porod doma vyšel levněji než v porodnici.
A kdyby ti někdo nařídil, že máš porodit doma, nebouřila by ses???
A já nedělám nic jiného...
 Mirka 
  • 

Je to dokolečka, ale kde je zakopaný pes? Na Rodině ne. 

(27.11.2003 22:37:00)
TAky mi to přijde trochu dokolečka. Ale myslím si, že odtud z Rodiny se informace mezi "normální" lidi moc nedostanou. Pokud jsem se setkala s informacemi v médiích , tak byly zkreslené a ovlivněné názorem autora, který např. už v úvodu článku označil ženy, které brání právo žen rodit alternativně, za femistky. Nemyslím si, že tahle maminka, která porodila doma, ještě zvýší naši informovanost tím, že po x-té uveřejní článek na Rodině. Vzpomínám na všechny možné medializované aktivity porodních asistentek, hlavně na paní Štromerovou, kterou bylo vždycky vidět a slyšet. Na petice a dopisy ministerstvu, na rušení CAP. A co to změnilo? Snad názory odborné a laické veřejnosti?
POdle mého názoru je to i tím, že laická veřejnost vyvíjí na porodnice malý tlak. Žena rodí jen párkrát v životě. Před porodem máme plnou hlavu jiných věcí a po porodu taky a je to už za námi. Politika je ve velké míře věc mužů. Dokud neznačneme na kandidátkách stran zaškrtávat při volbách ženy, aby se dostaly do politiky, nic se nezmění. Ani v otázce porodů, ani ve školství, ani v sociální oblasti. Dneska jsem se dívala na zprávy. POslanci v bulvárním plátku a poté v televizi komentovali plastickou operaci prsou ministryně Buzkové. Jako kluci v pubertě a ještě na to byli hrdí, jací jsou to chlapi! Opravdu je půjdete znovu volit, dámy?! Myslíte si, že tyhle naše zástupce zajímá v jakých podmínkách rodíme? POdle jejích názoru si nemáme na co stěžovat. POdívejte se přece na tu nízkou kojeneckou úmrtnost, ne ?
Mirka
omlouvám se, že jsem se tak rozepsala
 Sylvie 


Re: Je to dokolečka, ale kde je zakopaný pes? Na Rodině ne. 

(27.11.2003 23:34:44)
Mirko, já si myslím, že i omílání na Rodině má smysl. Víš, třeba já tu taky párkrát omílala ambulantní porod, a třeba přes Rodinu si mě našlo pár holčin, které by rády rodily ambulantně a chtěly po mně vědět, co všechno si musí zajistit... Kdybych kvůli ambulantním porodům dělala dusno třeba na ministerstvu zdravotnictví (k čemuž se mimochodem chystám, poté co jsem si tu přečetla, že Součková navádí doktory, aby novorozence zadržovali v nemocnici proti vůli rodičů a i zcela zdravé jedince prohlásili za bezprostředně ohrožené na životě :o( ) tak bych sice měla dobrý pocit, že se aspoň snažím něco dělat a že třeba se mi podaří natrefit na politika, který tohle téma nadhodí a dojde k posunu k lepšímu... ale opravdu mi užitečnější přijde, aby se potřebné rady dostaly k těm, které je teď momentálně potřebují. A k tomu je Rodina opravdu ideální, protože je to jedna velká ženská drbárna :o)

S.
 vera, dve otcem porozene dcery 
  • 

zakopany pes je v kazde z vas 

(29.11.2003 4:31:54)
sylvo
proc hledat nejakeho politika?
proc nekandidovat!! potrebujeme takove zeny jako ty, aby nas zastupovaly!
vera
 vera, dve otcem porozene dcery 
  • 

spatne osloveni 

(29.11.2003 4:36:45)
ten vzkaz zakopany pes byl zrejme pro sylvii a ne pro sylvu, prominte
ver
 Sylva 
  • 

Re: spatne osloveni 

(29.11.2003 10:24:36)
No to doufám, co já bych proboha v politice dělala?! :-))))
 vera, dve dcery porozene otcem 
  • 

ta politika 

(30.11.2003 1:33:33)
i kduz treba zrovna kandidovat nebudes
tak presto
politika je jenom slovo, ktere ma velmi znehodnoceny vyznam
ja ted momentalne bydlim v americe {muz je american), kde je videt jak se nezajem velmi negativne odrazil na celkovem stavu spolecnosti
velmi malo lidi voli a bush a jeho parta si delaji co se jim zachce, trochu to tady zavani fasismem a diktatorem, kdyz se lidi nebudou starat tak ztrati svoji svobodu a prava
:)vera
 kathy 


Re: Není to už pořád dokolečka to samé? 

(27.11.2003 14:28:01)
Reknete mi, muzu si byt u porodu doma jista, ze skolena porodni asistenka pozna, ze ma moje dite treba omotanou pupecni snuru kolem krku nebo raminek ? Taky jsem zdrava a cele tehotenstvi probihalo skvele a po nekolika hodinach co jsem rodila a mimi neslo ven museli pouzit kleste ... a vse muselo byt behem nekolka minut. Maly mel prave tu snuru kolem raminek. I takovy porod by probehl doma za pritomnosti porodni asistenky doma v pohode a bez komplikaci a nikomu by se nic nestalo ?
 Sylva 
  • 

Re: Není to už pořád dokolečka to samé? 

(28.11.2003 19:04:39)
K té Sylvii (já doufám, že ona to pochopila). Sylvie je něco jako chodící sbírka informací, takže je mi jasné, že i když rodila v porodnici (ačkoliv Vrchlabí je dost atypická porodnice), měla nastudováno ještě mnohem víc než já. Není v tom ani špetka ironie, je to zčásti obdiv a zčásti malilinká závist :-)).
 Sylvie 


Re: Re: Není to už pořád dokolečka to samé? 

(28.11.2003 19:17:54)
Měla jsem info "z první ruky" - při prvním porodu jsme měli v rodině Holanďana, jehož maminka je porodní asistentka... nikdy bych nevěřila, jak výborně si ženská může s chlapem pokecat o porodu :o))) O to větší byl porod v "klasické porodnici" pro mne šok... No, ale taky dobře, aspoň jsem se podruhé odhodlala k Vrchlabí a rozhodně nelituju :o)

S.
 Sylva 
  • 

Re: Není to už pořád dokolečka to samé? 

(30.11.2003 20:53:08)
Občas mě to fakt docela baví. To když je evidentní, že si někdo nepřečetl článek, protože ho rozzuřil už nadpis - takže reaguje na něco, co jsem vůbec nenapsala.
Ale že bych se doma TAK nudila, abych jen kvůli tomu psala o porodech doma, to zas ne. Prostě si myslím, že je to věc, okolo které je jakési tajemno, jakože je to téměř trestné (což si myslí v naší porodnici), a když ne trestné, tak téměř ilegální. No a já chci, aby to trestné ani ilegální nebylo, aby co nejvíc lidí vědělo, že to je normální a přirozené.
Takže o porodu doma mluvím, píšu, zpívat o něm bohužel neumím...

 Fořtka 


Sylva 

(27.11.2003 14:19:32)
už o mně ví, v neděli (23. listopadu) se nám DOMA narodila krásná zdravá holčička. Znala jsem některé její články a podle nich jsem poslouchala vlastní tělo - o vyšlo to krásně.

Sice jsme nyní téměř za kriminálníky (i když máme tu polehčující okolnost, že jsme porod doma cíleně nepřipravovali a neplánovali), zvláště protože, že po úspěšném porodu jsme se odmítly nechat odvézt do nějaké porodnice, ale stálo to za to! Zatím se nikdo moc nehlásí k tomu, aby nám dal rodné číslo, rodný list, očkovací průkaz atd., ale moje gynekoložka i naše dětská doktorka byly úžasné - nechaly se vytáhnout k následné prohlídce maminky a miminka u nás doma a ještě nás pochválily (přestože s porody doma nesouhlasí).

Líbí se mi zde názor Pavla - je potřeba to opakovat do zblbnutí, že možnost volby je prostě možnost volby... ovšem musím říct, že systém v týhle zemi mě fakt ... štve.

Lenka
 Marketa, dcera 4 mesice 
  • 

Re: Sylva 

(27.11.2003 15:52:55)
Gratuluju Ti z celeho srdce a zavidim, ze sis mohla prozit neco tak krasneho tak, jak si chtela!! At mimisek hezky roste. Uzivej si kazdy den se svoji holcickou, protoze deti strasne rychle rostou a meni se pred ocima, sama to ted poznavam.
Mej se krasne
Marketa
 Lionka 


Re: Re: Sylva 

(27.11.2003 19:18:32)
LenkoF-gratuluji!!!!!
 Dani + Tobi, Mabel, Sebastian 


Porod doma ve Svedsku 

(27.11.2003 19:35:38)
Ja jsem rodila doma letos v cervnu a mame krasne, zdrave a maximalne spokojene pulrocni mimco. Zijeme ve Svedsku, neni to tady nic neobvykleho. Kazda zena by mela mit moznost volby a okoli by ji melo spise podporit nez odepsat jako spatnou matku. Me rodine v CR se nase rozhodnuti nezdalo, jsme pry blazni a nezodpovedni rodice. Ja jsem rada, ze jsem porodila ve svem dome, pri sve oblibene hudbe, za podpory manzela a tchyne s tchanem, manzel mi masiroval zada a nikomu neprekazel, mohla jsem si volit polohy podle sveho, byla jsem se svym manzelem a pratelskou porodni asistentkou, ze jsem si mohla s narozenym Sebastianem vlest okamzite do postele, pak jsem se mohla v klidu osprchovat, zatimco nase miminko choval manzel a starsi deti namisto sestricky v porodnici. Nerikam, ze porodnice jsou spatne, ty svedske jsou bezvadne, vetsina porodnic je uzpusobena na prirozene alternativni porody bez holeni, klystyru, s miminkem okamzite u sebe. Ale presto si myslim a pediatri tady me v mem nazoru utvrzuji, ze pokud maminka ma moznost a chce rodit doma, je to urcite dobre. A ten krasny zazitek stoji za to!

Daniela
 Fořtka 


Lionko, 

(27.11.2003 20:27:17)
díky, jsem fakt šťastná - máme úžasný miminko a navíc úžasnej zážitek:-)
 Fořtka 


Markéto, 

(27.11.2003 20:03:36)
díky za blahopřání, bylo to fakt úžasný.
Předchozí dva porody jsem prožila v porodnici a zvlášť ten druhý mě i malou hodně sebral - přestože fyzicky byl hooodně rychlý a bez komplikací. Prostě nás vystresovali.

A jak se tady píše, že se stačí v porodnici domluvit, jestli maminka chce klystýr, holení atd. - my jsme se domluvili, i jsem si přímo zaplatila doktora za to, že vůbec přijel, a stejně mě holili, klystýrovali a nastřihávali na povel a odmítali se bavit o nějaké možnosti výběru... Takže musím konstatovat, že teorie (sliby) je něco jiného než jak pak s člověkem zacházejí.

 pindruše 


Re: Sylva 

(28.11.2003 13:41:52)
Milá Lenka,
jesiné co se k Tvému příspěvku dá dodat je jak jste odvážní.Spoustu ,,komentářů,, totiž píší mamky,které sami nemají tu odvahu zůstat doma.A samozřejmě přikládám přání hodně zdraví a štěstí
 Klára, Zuzka 9 měsíců 
  • 

Proč raději nevolit přirozený porod v nemocnici? 

(27.11.2003 15:26:39)
Milá Sylvo,
oceňuju Vaší snahu objektivně informovat o porodu doma, sama jsem o něm před rokem rokem uvažovala.

Věděla jsem, že když jsem zdravá a těhotenství bylo bezproblémové, je velmi pravděpodobné, že i porod proběhne bez komplikací. Samozdřejmě jsem přečetla spoustu informací, tak jsem se trochu obávala případů, kdy minuty rozhodují o zdraví narozeného dítěte.
K rozhodnutí rodit v nemocnici mě přimělo i to, že porod doma je u nás odsuzovaný. Neměla jsem chuť bojovat s rodinou a známými, zdravotníky a úřady, období po porodu jsem chtěla strávit v klidu.
Tak jsem zvolila kompromis, přirozený porod ve více než 100 km vzdáleném Vrchlabí.
Také mi bylo vyhrožováno gynekologem, že dlouhou cestu a navíc do "takové" porodnice nepřežijeme ani já ani dítě.

V celkovém dojmu to nebylo vůbec špatné.
Porod jsme vyvolávali na konci 42. týdne chozením po Krkonoších, trvalo dva dny, než se nám to povedlo.
Byla to příjemná rodinná rekreace, ze které jsme si přivezli miminko.

Nakonec jsem byla ještě ráda, že jsem v nemocnici, protože po dlouhém porodu bylo potřeba zastavit krvácení oxytocinem, což by v domácích podmínkách šlo špatně. (v té době už jsem ale měla Zuzku na břiše)

Po zkušenostech s porodem v nemocnici (já vím, že to není běžný přístup) Vám však budu oponovat v několika bodech:

1/Nic neurychlovali, přestože první doba porodní trvala 14 hodin a druhá 2 hodiny.
2/Klystýr ani holení se mi nikdo nepokoušel ani nabízet ani provádět.
3/Zuzku mi dali po narození na břicho a nikam ji neodnášeli ani potom. Pupečník odstříhli asi za 5 minut. O žádném vykapávání očiček nevím. Změřili ji až čtvrtý den.
4/Po porodu jsme šli všichni tři (i s tatínkem) spát do jedné postele. Byla jsem ráda, že nejsem doma, protože přesto, že byl porod bez komplikací, neměla bych sílu každý den měnit, prát a žehlit špinavá prostěradla.
Byla jsem také ráda, že jsem se nemusela starat o jídlo pro nikoho z rodiny. Ocenila jsem i zábavu pro tatínka, odpoledne chodil na běžky nebo na umělou stěnu před porodnicí, zbytek času trávil samozřejmě s námi. Vše, až na pobyt a jídlo tatínka hradila pojištovna, ale i to bylo levnější než v běžném penzionu.

Buhužel jsem se nevyhnula vyplňování dotazníku při kontrakcích - zážitek opravdu nepříjemný.
Má-li být kritická, tak ani budíček v šest hodin ani měření teploty se mi příliš nelíbilo.

Myslím, že naše babičky a prababičky byly stavěné stejně, jen neměly tolik možností, kolik jich dnes poskytuje porodnicví a porodit doma musely. Protože to bylo běžné, nikdo se nad tím nepozastavoval.

Za sobecké vůči dítěti považuju spíše použití různých anestetik, např. epidurálu. (a/ Snižuje tlak krve matky->průtok krve pupečníkem -> přisun kyslíku k dítěti, b/prodlužuje porod a zvyšuje pravděpodobnost nutnosti použití oxytocinu, klešťového porodu i císařského řezu)

Zjistila jsem, že je možné si přirozený porod užít i České porodnici, ale musíte hledat.
V závěru Vám chci ještě jednou poděkovat za ochotu informovat o porodu doma a popřát hodně síly a odolnosti vůči výpadům těch, kteří (které) si na porod doma netroufnaou.

Klára
 zen 


Re: Proč raději nevolit přirozený porod v nemocnici? 

(27.11.2003 22:19:12)
K tomu clanku chci jen poddotknout:
MOZNOST VOLBY JE DULEZITA!!!Kazdy jsme jiny kazdy mame jine predstavy a naroky atd.

Ja osobne davam prednost porodu v PORODNICI i presto,ze nemam nejlepsi zkusenost.Tehotenstvi jsem mela bezproblemove.Porod byl nakonec po 30h bolesti cisarskym rezem a nedovedu si predstavit,ze bych v te dobe byla doma a ta operace se nekonala.Na porodu doma mne laka to prostredi,pohodli a prirozenost,cehoz se v porodnici nikdy dosahnout neda.Pokud ale nastanou komplikace a to opravdu nikdo nemuze predem odhadnout je lepsi byt blize lekaru,kteri mohou zasahnout.
 Johanka 
  • 

Protest!!! 

(4.12.2003 3:27:06)
Protestuju proti výrazu, že někdo si na porod doma "netroufne"!!!!!!!!
Protestuju proti rozdělování žen na ty "dobré" a "špatné", na ty "odvážné" a "na ty, co na porod doma nemají".
Každá žena by si měla moci vybrat, kde chce rodit a její rozhodnutí by mělo být respektováno a ne znehodnocováno.
Ať se rozhodne pro porod v porodnici či doma.
Protože žena porodí lépe tam, kde se bude cítit dobře - některá v porodnici a některá doma.
Jde o to, poukazovat na to, že i v Čechách lze porodit doma, ač je to složité,
ale nejde o to, ženy rodící doma glorifikovat a dělat z nich hrdinky jen proto, že rodily doma.
Mají však zásluhu na tom, že nutí systém, aby se měnil k lepšímu - byl svobodnější.

Johanka, co sama porodila doma 3 děti
 I 
  • 

Re: Protest!!! 

(4.12.2003 13:13:21)
Nazdar Johanko,

moc by me zajimalo, jestli Ti tehdy na ten porod s rakouskou porodni babou nekdo z nas citatelek Rodiny prispel ?

 Fořtka 


Re: Protest!!! 

(4.12.2003 14:20:43)
Vy jste asi ta Johanka, na kterou odkazuje i HAM, že?
Blahopřeju, že se Vám tak krásně s dětma (i porodama) daří.
Taky jsem si (hlavně z druhého) porodu odnesla tak šílenou zkušenost, že při třetím před deseti dny jsem odmítla vylézt doma z vany, dokud malá nebyla na světě:-)

Máte naprostou pravdu, Vy i Sylva - je to o té MOŽNOSTI si vybrat. Přece nemusí nikdo nikoho soudit pro to, kde se rozhodl(a) porodit.

Díky za to, že se ozýváte a pomáháte tak ten náš zatracenej systém posunout o kousek dál:-)
 Klára, Zuzka 9 měsíců 
  • 

Proč raději nevolit přirozený porod v nemocnici? 

(27.11.2003 15:26:47)
Milá Sylvo,
oceňuju Vaší snahu objektivně informovat o porodu doma, sama jsem o něm před rokem rokem uvažovala.

Věděla jsem, že když jsem zdravá a těhotenství bylo bezproblémové, je velmi pravděpodobné, že i porod proběhne bez komplikací. Samozdřejmě jsem přečetla spoustu informací, tak jsem se trochu obávala případů, kdy minuty rozhodují o zdraví narozeného dítěte.
K rozhodnutí rodit v nemocnici mě přimělo i to, že porod doma je u nás odsuzovaný. Neměla jsem chuť bojovat s rodinou a známými, zdravotníky a úřady, období po porodu jsem chtěla strávit v klidu.
Tak jsem zvolila kompromis, přirozený porod ve více než 100 km vzdáleném Vrchlabí.
Také mi bylo vyhrožováno gynekologem, že dlouhou cestu a navíc do "takové" porodnice nepřežijeme ani já ani dítě.

V celkovém dojmu to nebylo vůbec špatné.
Porod jsme vyvolávali na konci 42. týdne chozením po Krkonoších, trvalo dva dny, než se nám to povedlo.
Byla to příjemná rodinná rekreace, ze které jsme si přivezli miminko.

Nakonec jsem byla ještě ráda, že jsem v nemocnici, protože po dlouhém porodu bylo potřeba zastavit krvácení oxytocinem, což by v domácích podmínkách šlo špatně. (v té době už jsem ale měla Zuzku na břiše)

Po zkušenostech s porodem v nemocnici (já vím, že to není běžný přístup) Vám však budu oponovat v několika bodech:

1/Nic neurychlovali, přestože první doba porodní trvala 14 hodin a druhá 2 hodiny.
2/Klystýr ani holení se mi nikdo nepokoušel ani nabízet ani provádět.
3/Zuzku mi dali po narození na břicho a nikam ji neodnášeli ani potom. Pupečník odstříhli asi za 5 minut. O žádném vykapávání očiček nevím. Změřili ji až čtvrtý den.
4/Po porodu jsme šli všichni tři (i s tatínkem) spát do jedné postele. Byla jsem ráda, že nejsem doma, protože přesto, že byl porod bez komplikací, neměla bych sílu každý den měnit, prát a žehlit špinavá prostěradla.
Byla jsem také ráda, že jsem se nemusela starat o jídlo pro nikoho z rodiny. Ocenila jsem i zábavu pro tatínka, odpoledne chodil na běžky nebo na umělou stěnu před porodnicí, zbytek času trávil samozřejmě s námi. Vše, až na pobyt a jídlo tatínka hradila pojištovna, ale i to bylo levnější než v běžném penzionu.

Buhužel jsem se nevyhnula vyplňování dotazníku při kontrakcích - zážitek opravdu nepříjemný.
Má-li být kritická, tak ani budíček v šest hodin ani měření teploty se mi příliš nelíbilo.

Myslím, že naše babičky a prababičky byly stavěné stejně, jen neměly tolik možností, kolik jich dnes poskytuje porodnicví a porodit doma musely. Protože to bylo běžné, nikdo se nad tím nepozastavoval.

Za sobecké vůči dítěti považuju spíše použití různých anestetik, např. epidurálu. (a/ Snižuje tlak krve matky->průtok krve pupečníkem -> přisun kyslíku k dítěti, b/prodlužuje porod a zvyšuje pravděpodobnost nutnosti použití oxytocinu, klešťového porodu i císařského řezu)

Zjistila jsem, že je možné si přirozený porod užít i České porodnici, ale musíte hledat.
V závěru Vám chci ještě jednou poděkovat za ochotu informovat o porodu doma a popřát hodně síly a odolnosti vůči výpadům těch, kteří (které) si na porod doma netroufnaou.

Klára
 Marketa. dcera 4 mesice 
  • 

Re: Proč raději nevolit přirozený porod v nemocnici? 

(27.11.2003 16:24:49)
Klaro,
ja puvodne chtela rodit doma (bydlim v Nemecku, kde je to mozne), ale manzel byl proti, nedovedl si porod predstavit a pod horou hruznych zkazek z pribuzenstva mel strach. Nakonec jsme se rozhodli pro ambulantni porod (zhruba 3 hodiny po porodu jde clovek i s mimisem domu) v porodnici, ktera je tady v okoli proslula prirozenym pristupem. Taky me neholili, klystyr nedavali, hraz nestrihali, medikamenty necpali, papiry jsme vyplnili uz mesic pred porodem, ALE - pocit jsem z toho stejne nemela dobrej - po prijeti do nemocnice (v pul treti rano) otevrena na 3 cm, kontrakce na monitoru minimalni (ja je teda citila, ale ten proklaty pristroj je odmital ukazovat), mimi chrnelo, tak nas poslala PA na pokojicek, at si s manzelem dychame. Za hodinu dalsi monitor (uz to me dost obtezovalo, nemohla jsem se soustredit na dychani), kontrakce veskrze zadne (ja je ale citila), mimi stale chrnelo, tak ho PA vzbudila, srdicko super OK. Za deset minut jsem citila, ze uz to bude a ze se mi chce tlacit, rikala jsem to PA, ale ona se mi vysmala, ze to je moc brzo, ze jsem prvorodicka, ze to je stolice, at jdu na zachod. No a na tom zachode jsem malem porodila, protoze to nebyla stolice. Po nekolika minutach me tam ta PA nasla, jak rodim na podlaze a dovlekla pres me protesty na pokoj (zkuste chodit s hlavickou v pochve), kde se behem peti minut narodilo nase mimi. Vsechno nastesti v poradku. Za tri hodky jsme sbalili mimi a odfrceli domu (celkem jsem v porodnici stravila necelych sest hodin) a sestinedeli ve vlastni posteli, s vlastnim zachodem a bez cizich lidi bylo proste pohodicka.
A ted moje otazka. Kde je ta zaruka, ze v nemocnici jsi v nejlepsich rukach, kdyz me, diky tomu, ze mi neverili, ze muj porod postupuje tak rychle v podstate nechali porodit na nemocnicnim zachodku??? Ve srovnani s tim mi prijde porod doma, abych tak rekla, hygienictejsi.
Navic uz samotny prejezd z domova do nemocnice byl pro me stresujici a pak ten strasny presun z toho zachodku na pokojik, kdy jsem se absolutne nebyla schopna branit a kdyby do me v ten okamzik nekdo vrazil kudlu, asi bych to necitila. A tahle bezmocnost byla naprosto desiva. Priste chci tenhle okamzik prozit jinak, mezi lidma, kterym duveruju, v prostredi, ktere je mi prijemne. A to je doma. Navic, muj manzel po tomhle zazitku z porodnice stoji na me strane. Samozrejme, v pripade, ze tehotenstvi bude bez komplikaci.
Takze ani nejprirozenejsi porodnice ti neda zaruku, ze tvuj porod bude podle tvych predstav, kdyz narazis na lidi, ktery ti to zmrsej. A protoze v porodnici si tezko muzes vybrat, koho chces u porodu z personalu, navic je vidis vetsinou poprvy v zivote, tak ja preferuju porod s me znamou PA.
A je dobre, ze se o porodech doma mluvi a jen houst a vetsi kapky, at uz si konecne lidi zvyknou, ze to je normalni alternativa k porodum v nemocnici a ne ujety cin pochybnych blouznivcu.
Mejte se vsichni krasne
Marketa
 jana 
  • 

Co máte všichni proti těm klyastýrům? 

(27.11.2003 17:29:01)
Klystýr je stará očistná technika v době porodu velice praktická.
 Věra 
  • 

Re: Co máte všichni proti těm klystýrům? - JÁ JE NESTIHLA 

(27.11.2003 17:47:09)
Ahoj. Já klystýr ani u jednoho porodu nestihla absolvovat, probíhali příliš rychle.
Raději bych je tedy absolvovala, samozřejmě, ve srovnání se všemi těmi věcmi kolem porodu mi TOHLE brát jako problém přijde směšné.
Samozřejmě kdo chce psa bít,A NA VŠE SI STĚŽOVAT..., hůl si najde , takže pak vadí holení, klystýr, cokoliv, ale dnes si již lze vybrat a domluvit se, chce to jen trochu vůle, ne??

Miminka se mi holt narodila "do špíny" a moc nechápu maminky které to preferují TAKHLE, no budiž jim přáno, no... :-))
 Kamca 
  • 

Re: Re: Co máte všichni proti těm klystýrům? - JÁ JE NESTIHLA 

(27.11.2003 18:08:47)
Ja bych si vzala klystyr, ale...v mistni nemocnici neni zvykem ho davat, tj. oni mi ho nedaji. Mohu si ho vzit tedy doma, coz mi nektere PA take nedoporucovaly. Pry pro to neni zadny duvod. Stale vsak premyslim, zda si ho mam doma vzit ci ne.
 Sylvie 


Re: Re: Co máte všichni proti těm klystýrům? - JÁ JE NESTIHLA 

(27.11.2003 18:21:10)
No vidíš, já taky rodila dvakrát a bez klystýru a miminka se mi do špíny nenarodila... jako se tak stalo mé kamarádce, která klystýr dostala, a pak z ní šel ven na sále ;o) Ale pravda je, že si nějak neumím představit, jak by mi někdo rval vodu do zadku proti mé vůli :oD

S.
 Tooshy 


Re: Re: Re: Co máte všichni proti těm klystýrům?  

(28.11.2003 0:32:18)
Když už jsme u takového malebného tématu :o), připadá mi jednostranný odpor vůči klystýru opravdu docela směšný.
Mnoho lidí si klystýr oškliví jako něco nečistého, hnusného, zvráceného. Ale je to v podstatě totéž jako sprcha nebo koupel, jen se netýká povrchu těla, ale střev, která nám patří neméně než epidermis. Je zvláštní, jak je naše doba a společnost posedlá vnější čistotou (kůže, nehtů, zubů, vlasů...), ale jak vypadají naše tělní trubice tam, kam lidské oko bez príslušné techniky nedohlédne, je nám už zcela lhostejno (jakkoli má právě třeba čistota střev velký vliv na čistotu pleti atd.).
Pomineme-li fakt, že naše životospráva zatěžuje fyzické schránky více, než jsou ony samy schopny odbourat, a různé očistné techniky (klystýr, půst, dieta s očistnými čaji, vamanadhauti, néti, šankhaprakšálana atd.) jsou alespoň dvakrát do roka více než namístě, před porodem je klystýr docela užitečný už tím, že vám udělá v pánvi trochu větší prostor na miminko.
Naše pra-babičky klystýry před porodem většinou nepotřebovaly hlavně proto, že žily o poznání skromněji než my a hlavně stále ještě byly poměrně citlivé na přirozené pochody světa, a tak, když náhle neměly ke konci těhotenství chuť k jídlu, necpaly se automaticky (jako my, hrdé majitelky přetékajících ledniček) a rodily většinou s prázdným zažívacím traktem.
Bezmyšlenkovitá a automatická aplikace klystýru v porodnicích je zvěrstvo nejen proto, že se při ní nebere ohled na přání a pocity rodičky, ale také proto, že se příliš nepřihlíží k jejím fyziologickým dispozicím. Před žádným ze svých porodů jsem chválabohu klystýr nedostala (jednak jsem si oba udělala včas doma, jednak se to ani jednou už v porodnici nestihlo), ale zažila jsem klystýry klasické - nemocniční, kdy vám plní břicho vodou tak dlouho, dokud vám neteče i z uší. Tím vám nejen přivodí značnou bolest, ale zároveň roztáhnou střevo.
Účelem správného klystýru však není poškodit vaše útroby, ale jemně je vyčistit! Správný klystýr se totiž aplikuje v několika relativně malých dávkách, při jejichž zadržování sice pociťujete tlak, ale nepotíte krev.
Proto bych mírný klystýr před porodem (pochopitelně ne na začátku druhé doby porodní:o) jen doporučila, trochu se tím vyčistíte, uděláte miminku víc místa a rozhodně vám to neublíží na těle ani na duši.
:o)
 Marketa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Co máte všichni proti těm klystýrům?  

(28.11.2003 7:38:24)
Ke klystyru - ja mela cely den porodu prujem jak blazen - naco by mi byl jeste klystyr? Moje telo se vycistilo samo, podle PA, ktera vedla moje predporodni kursy je to celkem bezne, stahy delohy podporuji cinnost strev. Navic jsem nemela posledni den vubec chut k jidlu, pri porodu jsem akorat pila vodu a jedla bonbony s hroznovym cukrem, takze na sale ze me krome mimina neslo nic.
A co bylo nejprekvapivejsi, hned druhy den po porodu jsem sla normalne na velkou, zadna zacpa, kterou me strasila mama a tchyne (obe mely pri porodu klystyr) se nekonala.
Chapu, ze se dava klystyr, pokud ma nekdo pred porodem zacpu, ale ve vetsine pripadu mi to prijde jako zbytecny zasah do prirozeneho behu veci, ktery nadela posleze vic komplikaci (treba ta poporodni zacpa, pri ktere si usilovnym tlacenim muzete rozjet pripadne siti).
Pokud nekdo klystyr chce, tak at ho ma, ale proc ho cpat vsem s argumentem, ze to neni nic hrozneho.
 Tooshy 


Re: Re: Re: Re: Re: Co máte všichni proti těm klystýrům?  

(28.11.2003 9:17:00)
Milá Markéto,
zřejmě jsi cizinka, která ještě nepronikla do jemných nuancí jazyka českého natolik, aby byla schopna delší text pochopit natož jeho části reprodukovat.
Poměrně zdvořile jsem napsala, že odsuzuji plošné podávání klystýru všem bez rozdílu, avšak jemný a šetrný klystýr bych před porodem jen doporučila, čemuž však naprosto neodpovídá Tvá reakce: Pokud nekdo klystyr chce, tak at ho ma, ale proc ho cpat vsem s argumentem, ze to neni nic hrozneho.

Poslední dobou se velmi často setkávám se sekundárním analfabetismem (to není urážka Markéty, ale odborný termín, který neobsahuje evaluační významovou složku), kdy i velmi vzdělaní lidé sice dokážou text přečíst (tj. znají lexikální význam jednotlivých slov), ale mají problémy s jeho pochopením a integrací do stávajícch myšlenkových struktur.
První pomoc je poměrně jednoduchá: čtěte dvakrát a o přečteném přemýšlejte.
 Marketa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co máte všichni proti těm klystýrům?  

(28.11.2003 10:38:51)
Mila Tooshy,
nejsem cizinka a cestinu jsem vzdy ovladala na jednicku, precti si jeste jednou, co jsem napsala. Jaks prisla na to, ze veta "proc ho cpat vsem" se tyka zrovna Tebe???? Jo kdybych napsala: "proc ho Tooshy cpes vsem", tak bych pochopila, ze vypenis, ale cpat je infinitiv, neurcuje zadnou osobu a minila jsem to obecne, nemelo to s Tebou nic spolecneho.
Priste zkus byt mene vztahovacna, prosim. Nemela jsem jsem v umyslu nekoho napadat. Mej se hezky
Marketa
 Tooshy 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co máte všichni proti těm klystýrům?  

(28.11.2003 11:04:03)
Děkuji za vysvětlení,
našla jsem Tvou reakci ve stromu příspěvků jako odpověď na svůj text, takže jsem se k ní takto chovala :o). Tím spíše, že argument "že to není nic hrozného" je opravdu můj.
Nebyla-li Tvá reakce určena adresně mně, a Ty tedy cítíš mou odpověď jako křivdu, pak se velmi omlouvám.

Ale možná jsem opravdu jen příliš vztahovačná, slibuji, že o sobě popřemýšlím! :o)
 Mirka 
  • 

setrny klistyr 

(30.11.2003 23:43:40)
Na předporodním kursu jsem se dověděla o přípravku v lahvičce, který se kupuje v lékárně. Je to právě takový šetrný klistýr. Vezla jsem si ho Vrchlabí a přes ujišťování, že je to zbytečné mi ho sestra dala. Sice to neznala, ale přečetly jsme společně návod a bylo to. Už vidím, jak by se mnou vyběhly jinde. Ale v Liberci na to, myslím, taky přistoupí, jen si to musíte koupit předem (někde chtějí předpis od gyn.) Bohužel si nepamatuju, jak se to jmenuje. Jsou v tom dvě balení, tak jsme se o to s těhulkama dělily.
Mirka
 Sylvie 


Re: setrny klistyr 

(30.11.2003 23:59:47)
Jmenuje se to YAL a koho to zajímá, tak příbalový leták je tady. Ty dvě lahvičky by měly stát max. 187,- Kč, co jsem na předporodních kurzech slyšela, tak SNAD by to pojišťovna těhulkám proplácet neměla (ale jinak proplácí až 174 Kč - pokud dobře čtu info ze stránek Lékarna.cz). Nicméně za zeptání nic nedáte :o)

s.
 Klara, 2 deti 
  • 

Re: Co máte všichni proti těm klyastýrům? 

(22.12.2003 20:39:53)
Prvykrat som klystyr nemala, nebolo casu, ale pirodzene som sa vyprazdnila pocas prvej doby doma. Na sale v porodnici ziadna "hanba", "spina" nebola. Druhykrat uz bolo na to dost casu a zdravotna sestra mi podala klystyr tak surovo, ze mi poranila (v tych bolestiach) konecnik. Su aj ine sposoby ako vyprazdnit creva a dostupne aby si to zena urobila sama doma (cipok...). Ale to v takej porodnici, kde sa taketo ukony "musia" podstupit bez reptania by zene ani neverili, ze si doma pomohla sama a aj tak by jej preventivne premyli creva. Ide tu o nazor a jeho respektovanie. Niekomu to skratka vadi taketo zasahy inou osobou a niekomu to nevadi.
 Ja a 22m syn 
  • 

Vite co me nejvic mrzi? 

(27.11.2003 23:21:00)
Pripada my, ze zeny ktere porodily doma mluvi tak, jako by porod v porodnici nikdy nemohl byt tak uzasny zazitek jako porod doma a jako by jejich porod byl "neco vic" nez porod zen v porodnici. Mozna se mylim ale po precteni clankú na toto tema mi to tak pripada:-(
 sedamyska 


Re: Vite co me nejvic mrzi? 

(27.11.2003 23:45:27)
Mne se taky zda, trosku. Ale je fakt, ze si Sylva haji sve nazory, ja ji a vsem maminkam, ktere chteji rodit doma drzim palce, i kdyz se s jejich nazorem neztotoznuji. Mozna je to tim, ze jsem rodila trikrat v nemocnici a pokazde jsem z toho mela hezky zazitek. Treba muj posledni porod pred nekolika mesici byl skoro takovy, jak ho popisuje Syl;va, jen v porodnici, kde jsme prijeli tak tak nacas, dcera se narodila rychle, byla mi polozena na brisko a az jsme se dostatecne pokochali, tak se mne zeptali jestli uz teda muzou sr=trihnout snuru, tatinka se zeptali jestli by si ji chtel poprve oblect, vsechno v klidu a s usmevem. Moc si preju, aby se nemocnice-porodnice zmenily k lepsimu, tak aby se tam zeny nebaly chodit a nebaly se ptat co je napadne a aby si sebou mohly vzit porodni asistentku, popripade lekare/ku, ktera o ne cele tehotenstvi pecovala.
Myslim si, ze ten problem tkvi na prvnim miste V CLOVEKU SAMEM, tedy v lidskem pristuou k okoli, tak jak treba lekari a porodni asistentky nesnaseji nevrle prodavacky, tak si neuvedomuji, ze svym pristupem skodi tem, kteri v nich vkladaji svou duveru.
 Gábi, 2 děti 


Je to zbytečné ... 

(28.11.2003 8:37:50)
Milá Sylvo, jsem ráda, že jsi psala své vlastní zkušenosti s porodem doma a statečné tady na Rodině bojuješ za informovanost. (A to si vezmi, že tady bývá ten informovanější vzorek populace ...) Bohužel to je asi zbytečné, ono je totiž pro mnoho žen pohodlnější nechat si naservírovat "co si mají myslet" a přenést zodpovědnost na jiné! A k tomu jezuitské výroky našich porodnických "kapacit" o "dementních matkách". Ale všechno chce čas, není to tak dlouho, co do porodnic nesměly návštěvy, všechny rodičky dostávaly množství léků, miminka se vozila jen na kojení ... Hodně stěstí Tobě a Aničce :-)
P.S.: bod 7 mě fakt pobavil - hygiena v některých porodnicích, hmmmm....; bod 9 byl dokonce odborně popsán (myslím, že to byl prof. Doležal): dnešní ženy jsou, podle něj, neschopné porodit samy ;-)
 Jaroslav 
  • 

Dámy pokračujte 

(28.11.2003 8:55:36)
Když neexistují oficiální statistiky kolik žen bezpečně porodí mimo nemocnici v Čechách, tak se o tom dozvíme alespoň zde na Rodině nebo z jiných neoficiálních zdrojů. To je začátek......dámy pokračujte, jsem vám nakloněn.
 Bezdětná, 24 let 
  • 

Přemýšlíme 

(28.11.2003 10:25:42)
Zatím děti nemám, ale s manželem je za nedlouho plánujeme a protože naši dobří přátelé mimčo teď v únoru čekají, o téma kde a jak rodit se zajímáme celkem živě. Nerodila jsem, takže o porodech mám informace pouze zprostředkované literaturou, Rodinkou nebo mou kamarádkou. Přesto di myslím, že je hlavně podstatné, aby se budoucí matka cítila při porodu dobře. Já osobně mám z porodu veliký strach a doma bych se asi rodit bála (moje máma rodila obříky a pokaždé měla před 10 stehů, já byla přidušená pupeční šňůrou), přesto nechci riskovat, že mě v porodnici personál vystresuje a nezvládnu porod nikoli fyzicky, ale psychicky. Do Vrchlabí mám daleko. Takže co mi radíte?
 Věrka, holčička 6 let 
  • 

Jak to bylo u nás 

(28.11.2003 12:47:38)
Ahoj,

na začátku byh chtěla předeslat, že se mi myšlenka domácího porodu ohromně líbí. Pocit, že bych byla doma ve svém prostředí... Po všech příbězích, které jsem si vyslechla o průběhu porodu v nemocnicích, jsem odcházela do nemocnice z hrůzou a strachem, koho tam potkám. Vzhledem k tomu, že miminko mělo být větší a protože jsem se obávala komplikací, překonala jsem svůj strach z personálu a šupajdila do nemocnice. Myslím, že rodit v porodnici je pohodlnější než rodit doma právě v pocitu "bezpečí". Proto nechápu poznámky, že "rodila doma protože je pohodlná", ale na druhou stranu si myslím, že kdykoliv během porodu může nastat situace (dobře, když nenastane), kdy je miminku potřeba podat pohotovou pomoc. Jsou jistě lékaři, kteří tuto pomoc jaksi zameškají, ale v nemocnici je jistě větší pravděpodobnost bezpeční pro dítě při porodu. Já si to alespoň myslím. Na druhou stranu dokážu pochopit, že pro někoho je nemocnice natolik stresující prostředí, že je to pro něj komplikace sama o sobě.
Reakce doktorky při mém přijetí (podotýkám, že v 22.00 - po odtoku plodové vody) byla: Nebojte maminko to zvládnem. V tu chvíli se mi nemocnice přestala zdát tak příšerně cizí. Domluvili jsme se na tom, čemu bych se chtěla vyhnout a co je zase dobré. Takže mě nikdo neholil, prošla jsem klystýrem, celou dobu jsem stála - protože mi to vyhovovalo,sestřička ani nemrkla celou dobu si se mnou povídala, masírovala záda a při porodu držela za ruku a hladila po hlavě (tatínek musel být v práci). Doktorka chodila, radila, nabízela, ale celý porod jsem zvládli až na šití bez jakýchkoliv léčiv. Prošla jsem si nastřižením, ale téměř jsem nevěděla, že se děje. Vzhledem k velikosti miminka to bylo nutné - stejně to nestačilo a ještě došlo k natrhnutí. U porodu jsem ještě měla jednu doktorku, která tlakem na bříško pomáhala miminku na svět. Můj prvni dotaz byl - Je v pořádku ? a potom už jenom pocit úlevy, že to máme za sebou. Mimiško jsem dostala na bříško a celé šití se mazlila. Potom ho šli opucovat a už jsme byli spolu.
Co se týká kojení - řekli mi, že ho musím přiložit co nejdříve a na zbytek si mám přijít sama :). Když byl problém poradili, ale nevnucovali vůbec nic. Stejně jsem se těšila domů - doma je doma. Ale kdybych se měla rozhodovat znovu, šla bych znovu do nemocnice, jen bych se bála že už to nebude takové. Myslím, že v případě porodu doma bych se strašně bála, a to by bylo pro mě horší. Bála bych se komplikací.
Přeji všem maminkám hezké porody ať už v nemocnici nebo doma, to podle toho z čeho mají větší obavu. A hlavně milý a fundovaný personál, protože to je podle mě rozhodující pro to, aby to dopadlo dobře -ať už v nemocnici nebo doma v podobě porodních asistentek.
 Věrka, holčička 6 let 
  • 

Jak to bylo u nás 

(28.11.2003 12:47:50)
Ahoj,

na začátku byh chtěla předeslat, že se mi myšlenka domácího porodu ohromně líbí. Pocit, že bych byla doma ve svém prostředí... Po všech příbězích, které jsem si vyslechla o průběhu porodu v nemocnicích, jsem odcházela do nemocnice z hrůzou a strachem, koho tam potkám. Vzhledem k tomu, že miminko mělo být větší a protože jsem se obávala komplikací, překonala jsem svůj strach z personálu a šupajdila do nemocnice. Myslím, že rodit v porodnici je pohodlnější než rodit doma právě v pocitu "bezpečí". Proto nechápu poznámky, že "rodila doma protože je pohodlná", ale na druhou stranu si myslím, že kdykoliv během porodu může nastat situace (dobře, když nenastane), kdy je miminku potřeba podat pohotovou pomoc. Jsou jistě lékaři, kteří tuto pomoc jaksi zameškají, ale v nemocnici je jistě větší pravděpodobnost bezpeční pro dítě při porodu. Já si to alespoň myslím. Na druhou stranu dokážu pochopit, že pro někoho je nemocnice natolik stresující prostředí, že je to pro něj komplikace sama o sobě.
Reakce doktorky při mém přijetí (podotýkám, že v 22.00 - po odtoku plodové vody) byla: Nebojte maminko to zvládnem. V tu chvíli se mi nemocnice přestala zdát tak příšerně cizí. Domluvili jsme se na tom, čemu bych se chtěla vyhnout a co je zase dobré. Takže mě nikdo neholil, prošla jsem klystýrem, celou dobu jsem stála - protože mi to vyhovovalo,sestřička ani nemrkla celou dobu si se mnou povídala, masírovala záda a při porodu držela za ruku a hladila po hlavě (tatínek musel být v práci). Doktorka chodila, radila, nabízela, ale celý porod jsem zvládli až na šití bez jakýchkoliv léčiv. Prošla jsem si nastřižením, ale téměř jsem nevěděla, že se děje. Vzhledem k velikosti miminka to bylo nutné - stejně to nestačilo a ještě došlo k natrhnutí. U porodu jsem ještě měla jednu doktorku, která tlakem na bříško pomáhala miminku na svět. Můj prvni dotaz byl - Je v pořádku ? a potom už jenom pocit úlevy, že to máme za sebou. Mimiško jsem dostala na bříško a celé šití se mazlila. Potom ho šli opucovat a už jsme byli spolu.
Co se týká kojení - řekli mi, že ho musím přiložit co nejdříve a na zbytek si mám přijít sama :). Když byl problém poradili, ale nevnucovali vůbec nic. Stejně jsem se těšila domů - doma je doma. Ale kdybych se měla rozhodovat znovu, šla bych znovu do nemocnice, jen bych se bála že už to nebude takové. Myslím, že v případě porodu doma bych se strašně bála, a to by bylo pro mě horší. Bála bych se komplikací.
Přeji všem maminkám hezké porody ať už v nemocnici nebo doma, to podle toho z čeho mají větší obavu. A hlavně milý a fundovaný personál, protože to je podle mě rozhodující pro to, aby to dopadlo dobře -ať už v nemocnici nebo doma v podobě porodních asistentek.
 Martina 
  • 

Re: Přemýšlíme 

(4.12.2003 22:59:04)
Vrchlabí má skvělou reklamu, nic proti tomu, ale porodnic s lidským přístupem je po republice víc.Zkuste se poptat ve Vašem okolí.Chce to trochu času.Jako prvorodička většinou dojedete daleko,možná i do toho Vrchlabí,nevím odkud jste.Nebo si někde poblíž zamluvte tak týten před termínem pokoj,ale termín porodu se nemusí moc schodnout se samotným porodem,takže se to může v Krkonoších docela prodražit.Jestli se bojíte porod doma bych neriskovala,není níc horšího než vyděšená rodička.Najděte si dobrou porodní asistentku co Vás na porod dobře připraví,to proti strachu pomáhá snad nejvíce.Přeji úspěch ve Vašem počínání. Martina
 magda 
  • 

prosim o radu 

(28.11.2003 18:17:32)
Vim ze to sem moc nepatri ale tento servr jsem nasla asi pred tydnem jsem 35t tehotna a asi budu rodit driv a proto nemam moc casu. nekolikrat jsem zde narazila na termin porodni plan co to je to je nejaky tiskopis a kde ho dostanu dekuji moc magda
P.S: pred chvili jsem to napsala do nejakeho clanku starsiho data tam by mi nikdo neodpovedel tak to kopiruji sem a omlouvam se za zmatky magda
 Kamca 
  • 

Re: prosim o radu 

(28.11.2003 18:42:34)
Cau Magdo, nez abych neco vymyslela z hlavy, tak jsem si na pomoc vzala knihu:-))) Tedy: "porodni plan je dokument, ktery sdeluje nemocnicnimu personalu, jak si prejete rodit a jak by mel byt porod veden. Muze se tykat toho, jak chcete rodit a jakemu zpusobu tlumeni bolesti davate prednost. Splneni vasich pozadavku vsak zavisi take na prostredcich, ktere ma nemocnice k dispozici, na priklad na tom, zda ma porodni bazenek apod." Dale kniha uvadi body planu (vypisu jen nektere):..."kdo bude u porodu pritomen, co si myslite o vyprovokovani porodu pokud byste dite prenasela, chcete byt pri poroud co mozna nejaktivnejsi?, v jak poloze chcete dite porodit, chcete videt jak se rodi hlavicka?, prejete si aby pupecni snuru prestrihl vas partner?, chcete aby vam dite ihned po narozeni polozili na bricho?... atd."
V podstate tento plan psat nemusis; staci, pokud o svych planech a zamerech reknes svemu partnerovi. Myslim si, ze jde v podstate o to, aby sis uvedomila, co chces a co urcite nechces. Bohuzel do toho musis zahrnout i takove faktory, jako ze nektere nemocnice maji zavedeny svuj rezim a kvuli tobe ho menit nebudou:-(((
Preji hodne stesti u porodu, me to ceka take za chvilku:-))
 Sylvie 


Re: prosim o radu 

(28.11.2003 18:45:24)
Porodní plán je v podstatě to, že si dáš dohromady (nejlépe s lékařem či astetnskou, kteří u tvého porodu budou), jak by sis průběh porodu v rámci možností představovala. Hezky vysvětlené je to v článku porodní asistentky Štromerové, další příklad tady na Rodině je možné najít třeba tady. Žádné tiskopisy na to nejsou. Pokud očekáváš předčasný porod, tak domluva s lékařem je OBZVLÁŠŤ důležitá, protože co si může dovolit zdravá rodička, to třeba může být u takového porodu naprosto nevhodné, tak abys pak třeba nebyla zklamaná.

S.
 Sylva 
  • 

Re: prosim o radu 

(28.11.2003 18:46:29)
Ahoj Magdo,
porodní plán je cosi, co si napíšeš doma (žádný formulář na to neexistuje). Asi nejlepší je udělat si tři sloupce, 1. ideální stav (např. "chci si zvolit polohu v jakémkoliv okamžiku"), 2. co je ještě snesitelné a 3. co v žádném případě. Samozřejmě, že nemůžeš napsat "v žádném případě nechci císařský řez", ale rozhodně tam můžeš napsat např. "nechci klystýr, holení" atd. Já bych si napsala třeba i to, že nechci nástřih, protože podle mých zkušeností se natržení hojí mnohem snáz a mnohem rychleji. Pak s tímhle papírem a nejlépe ještě s partnerem (dulou...) vyrazíš za NĚKÝM v porodnici (ideální je staniční sestra) a s ní jednotlivé body probereš. Ona se vyjádří, jestli jsou zařízeni na to, aby Tvé požadavky splnili. A pak už zbývá jen mávat porodním plánem při porodu a doufat, že se podle něj personál bude řídit...
 magda 
  • 

Re: prosim o radu 

(28.11.2003 19:20:58)
Dekuji vam za radu ale nutne to neni ja se zadnym papirem ohanet neumim asi moje chyba ale diky za informace
 Věrka čekatelka 
  • 

Síla myšlenky 

(1.12.2003 12:41:11)
Milé kritičky, už jste se někdy zabíraly otázkou o síle myšlenky? A takové to vaše coby kdyby je právě jen o tom, že si do hlavičky necháváme nasít kupu "černých" myšlenek v domnění, že nám pomohou, ale jen nás zablokují a ovlivňují natolik, že nejsme schopny uvažovat jinak. Taky mívám obavy z věcí, které neznám, ale hledám informace ze všech stran a třídím si je a pokud si nejsem úplně jistá, věřím, že vše bude podle mých představ. A ta síla myšlenky ještě nikdy nezklamala. Neznám nikoho, kdo by si dobrovolně přál, aby vše do čeho se pouští dopadlo špatně.
 Misa 
  • 

Pro maminky co rodite doma 

(3.12.2003 20:56:08)


Maminky co rodite doma - opravdu se nebojite? Prvni dite jsem mela ve 24 a opravdu jsem se bala! Nedokazu si predstavit, ze by jsem doma sedela s manzelem, ktery byl vic vynervovany nez ja. Jste opravdu statecne nevim kolik vam je let, ale jste v mych ocich jste hrdinky - take jsem nerodila v CR ale na Novem Zelandu a v porodnici to bylo opravdu prijemne - hlavne s tim epiruralem v zadech - bez nej by jsem to opravdu nezvladla. Pekny den
 Sylva 
  • 

Re: Pro maminky co rodite doma 

(4.12.2003 0:32:10)
Míšo, porod je naprosto normální přirozená součást života ženy - proč bych se měla bát? Už jsem psala, že mi bylo 37 let, když se Anička narodila - takže bych se jevila riziková. A vida - šlo to bez problémů, i bez epidurálu. A budu upřímná - já bych se mnohem, mnohem víc bála právě toho epidurálu...
 Markéta, 26 let 
  • 

Re: Re: přirozený porod 

(4.12.2003 16:10:45)
Vážené maminky, mám 1 syna, právě mu byl rok, pro svůj první porod jsem nekopromisně a navzdory svému okolí zvolila Vrchlabí, a zvažovala jsem i porod doma. Já osobně považuji za hrdinky všechny maminky, které jsou-li zdravé a miminko taky, se přesto rozhodnou porodit v některé z těch klasických českých porodnic. Protože, v porodních bolestech dokázat čelit nepříliš dobře naladěné sestře s klystýrem a břitvou v ruce, lékaři, který radí jak dýchat, nedýchat, tlačit, netlačit, hekat nehekat (to všechno je blbost), pak si nástřihem nechat zmrzačit přirození .... a což teprve oddělení šestinedělí... tak to dokáže jen opravdu snad jen česká matka-údernice a Součková by měla těmto maminkám udělovat nejen řády za chrabrost, ale i odškodné, protože po takovémto prožitku musí být zákonitě lidská duše zmrzačená. A vy maminky, které přesto myslíte, že takový porod je pro Vás dobrý, tak myslete hlavně na toho drobečka, co jste si ho tolik přála a nosíte ho pod srdcem, jak on přijde na svět, jaké to pro něj bude, myslete na něj,když už nemyslíte na sebe.
Pro všechny, které ještě nerodily - porod je nejkrásnější zážitek v životě ženy, i když prí to platí jen pro ten přirozený a tím já prošla. Mé dítě neplakalo, je kojené, a od samého začátku se jeví jako velice šťastné. Jsem z Teplic.
 Misa 
  • 

Re: Re: Pro maminky co rodite doma 

(5.12.2003 0:16:12)

Sylvo, Epiduralem jsem byla opravdu nadsena - ta bolest se opravdu nemohla vydrzet - a cisarsky rez budu volit i priste. V tom jsem zase trosku (pokrokova) pokud se da bolest obelhat tak proc ne? Porod vubec nebyl nejskrasnejsim zazitkem meho zivota - bolelo to , trvalo to dlouho, byla to hruza!! Nejkrasnejsim momentem meho zivota bylo videt me detatko - ale ne porod! To urcite ne.
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Pro maminky co rodite doma 

(5.12.2003 10:09:55)
Tak to je mi tě strašně líto. A miminka taky.
 Anna,2děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Pro maminky co rodite doma 

(6.12.2003 13:24:57)
Sylvo,mě je zase líto tebe.Myslím tím ,jak uvažuješ.Nikdy bych neriskovala život svých dětí.
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Pro maminky co rodite doma 

(6.12.2003 14:12:57)
Já taky ne, Anno. Ale radši někoho popros, ať ti vysvětlí, o čem to vlastně píšu.
 Anna,2děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pro maminky co rodite doma 

(6.12.2003 14:25:30)
A teď si myslíš ,že jsi vtipná...
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pro maminky co rodite doma 

(6.12.2003 16:07:48)
Opravdu nechci být vtipná, je mi spíš smutno, protože evidentně nechápeš, o čem píšu a čeho se tím snažím dosáhnout. Ale je tu ještě jedna možnost - vůbec jsi ten článek nečetla. Což se taky stává. Z některých příspěvků je velice znát, že pisatele už tak rozčílil název, že se dalším čtením vůbec nezabývali.
 vera, dve otcem porozene dcery 
  • 

porod je zivot 

(8.12.2003 4:37:29)
a kdo ti rekl ze porod je riskovani zivota?
porod je zivot samotny a kvuli tomu ze zijes prece nejdes do nemocnice!
porod ,traveni, vylucovani, mysleni, pohyb, chut, cich, zrak, rust - to VSECHNO jsou fyziologicke procesy, kvuli kterym nechodis do nemocnice
zapremyslej o tom
nepoddavej se vsemu co je poslednich par set let v mode!
 Misa 
  • 

Pro Sylvu 

(7.12.2003 0:25:00)


Sylvo, dekuji za pochopeni opravdu muj porod byl neprijemny zazitek. Ale nastesti jsem byla v nemocnici a profesionalni (ktery nekolik let studoval jak se rodi deti) porodnik nam zachranil zivoty, mou krasnou holcicku i mne. Za to jsme mu moc vdecni. Nevim jak by to dopadlo kdyby jsi vedle me sedela ty se svym navodem - Jak porodit dite doma. Tak dekujeme za porozumeni. Urcite jsi zena se srdcem na spravnem miste.
 Sylva 
  • 

Re: Pro Sylvu 

(7.12.2003 14:13:21)
Míšo, nevzpomínám si, že bych tobě nebo komukoliv jinému nabízela, že budu při porodu sedět u tebe se svým "návodem" v ruce - místo lékaře nebo jiné kompetentní osoby. Navíc ten "návod" je trochu o něčem jiném, než o průběhu porodu... Ale asi taky patříš k lidem, kteří se nevysilují tím, že by si přečetli článek, na který pak reagují.
Ale (jak neustále píšu), někteří lidé zřejmě o toleranci ještě ani neslyšeli, jak by pak tedy mohli tolerantně přemýšlet...
 Sysyna 


Pro Sylvu od Sylvy 

(7.12.2003 11:30:48)
Precetla jsem si pozpatku vsechny prispevky...a neda mi to neco nerict!!!

Tvuj clanek me zaujal, a musim rict, ze s Tebou ve vsem plne souhlasim.A ja nesouhlasim hned s kazdym!!!

Je fakt, ze ja rodila 2x a vzdy v porodnici,doma me to nenapadlo.Asi bych k tomu nemela dost odvahy.Mozna je to tim, ze jsem dost silna astmaticka a alergicka,ze mi to ani muj gynekolog moc nedoporucoval....vzdy je tu nejake kdyby se neco prihodilo....

Ale plne respektuji rozhodnuti matky rodit doma.Je to pravo kazde zeny, dle sveho vedomi a svedomi rozhodnout, jak chce sve dite privest na svet!

Musim rict, ze u nas se spis setkavame s negativnimi ohlasy viz.Tvuj clanek-nezodpovednost, bezohlednost, pohodli atd.Ale ja rodila v 10/91 a ted v 7/03 a cele tehotenstvi jsem na nemeckem kanale VOX sledovala reportaze o tehotenstvi,prubehu a porodech.Mnoho nemeckych maminek voli porod v neco jako porodnicich rodinneho typu nebo doma.Jenze...Nemci k tomu pristupuji trochu jinak..jak lekari, urady, maminky, porodni asistentky....maminka si na zacatku tehotenstvi vybere porodni asistentku,chodi k ni do kurzu, probiraji spolu vse kolem tehot.,porodu a miminka,vznikne mezi nimi jiste pouto....i to je hodne velka psychicka podpora pro kazdou maminku.....pak se jiste rodi kazde jinak, byt v porodnici nebo doma.

Chci jen rict, ze nikdo nema pravo odsuzovat nekoho, pro jeho jakekoliv rozhodnuti.Rikat o nekom, ze riskuje zivot svych deti!!Takovy blabol!!!Kdyz si vzpomenu,kolik ,,novych znamych" z kurzu pro tehotne porodilo primo v porodnici s komplikacemi-podotykam, ze zpusobenymi personalem porodnice....tak mi tvrzeni, ze matka, ktera chce porodit doma a je bezohledna a riskuje, pripada dost od veci!!

I moje babicka privedla na svet moji maminku v roce 1952 doma.A porodnici mela u baraku!Mensi komplikace sice byly, ale babicka vzdy rikala, ze vse je jen vule Bozi.Ze kazdy ten svuj osud mame pevne dany a s tim nic nenadelame.
Kdyz to tak pozoruju a divam se kolem, tak na tom neco pravdy asi bude!
Drzim pesti vsem zenam, ktere se rozhodnou porodit sve dite doma!
Zdrava miminka a hodne stesti preje Sylva
 Misa 
  • 

Re: Pro Sylvu a Sylvu od Misi 

(7.12.2003 20:39:49)


Sylvo (Sissi) pises : Je to pravo kazde zeny, dle sveho vedomi a svedomi rozhodnout, jak chce sve dite privest na svet!

Ano ono by to tak melo byt, ale ma to jeste jinou stranku - napriklad pred mesicem se u nas na Zelande resil pripad budouci maminky, ktera se rozhodla porodit sve detatko na setu porno filmu. Take se ohanela tim ze jako matka ma pravo porodit si jak chce a kde chce. Jak se na to divate vy? Take by me zajimalo - pokud maminka vi ze ma rizikove tehotenstvi a i presto se rozhodne rodit doma a dojde k nejhorsimu - smrti ditete. Bude tato maminka nejak tazana? myslim soudne? Kde potom konci svobodne rozhodnuti maminky at uz je hodna, uchylna ci ujeta a kde zacina pravo detatka nenarozeneho ci narozeneho. Podle me nase deti vubec nejsou nase, jsou chranene statem, pravem - protoze ne vsechny maminky to maji v hlave v poradku.
Prosim neberte to jako hadku, jen by me zajimalo co vy na to. S pozdravem Misa od protinozcu.
 Sylvie 


Re: Re: Pro Sylvu a Sylvu od Misi 

(7.12.2003 21:48:24)
Míšo, s tou "pornomaminku"... No, pokud vím, porody v televizi běží běžně (aspoň mně se vybavuje jakýsi britský seriál, kamarádka mě upozorňovala na nějaký německý... Na těhotenských přednáškách nám pouštěli filmy rakouské a české...) :o) Tady asi bude problém v tom, že před PORNEM jsou děti hájené, takže kdyby rodila pro "normální" kanál, poprask by kolem toho až tak nebyl, ne? ;o) Když dva dělají totéž, není to vždy totéž :oD Jinak já sama porno nemusím, manželovi se vcelku něco líbí, a když jsem mu kdysi byla vybrat jednu kazetu, koukala jsem, že gynekologický stůl je naprosto normální součástí takovýchto kazet (tfujtajbl).

Riziková maminka rodící doma je ten samý případ jako dítě Svědků Jehovových při velké operaci nebo onkologický pacient u léčitele místo lékaře. Jsou to smutné případy, ale na druhou stranu těžko někdo rozumný kvůli tomu léčitele zakáže nebo naopak přikáže povinnou hospitalizi dětí v nemocnici (co kdyby to rodiče náhodou neměli v hlavě v pořádku, že jo).

JInak upřímně řečeno nerada bych se dočkala toho, aby mi třeba někdo odebral děti do kojeňáku s poukázáním, že to nemám v hlavě v pořádku, když (třeba) tejrám dítě nošením v šátku, mezitím co normální maminky ho zdravě a pohodlně vozí v kočárku... ;o) Nebo že ohrožuju jeho život, když vařím hovězí, ačkoli každý už přece ví, že hovězí je fuj a dětem jedině kuře či ryby. Případně že s každou zvýšenou teplotou neletím k doktorovi, ale nejdřív zaléčím doma. Či... no zkrátka, co jednomu může připadat "normální", další by neudělal ani náhodou a demokraticky smýšlející lidé by si s tou rozídlností měli umět poradit :oD Porody doma za splnění určitých podmínek byly lékařskou veřejností uznány za zrovna tak bezepečné, jako porody v nemocnici (viz materiály Světové zdravotnické organizace), tak proč kolem toho pořád dělat kovbojku?

další Sylva, teda Sylvie :o)
 Sysyna 


Re: Re: Re: Pro Sylvu a Sylvu od Misi........ 

(7.12.2003 21:56:48)
PLne souhlasim se Sylvii a uz se k tomu nehodlam vyjadrovat.Je to hazeni hrachu na zed.

Sylva
 Sylva 
  • 

Re: Re: Pro Sylvu a Sylvu od Misi 

(8.12.2003 12:07:05)
Míšo, kdyby sis už konečně přečetla můj článek, dočetla by ses, že píšu o bezproblémovém těhotenství a o porodu, kde se nepředpokládají žádné komplikace. Mimochodem - setkala jsem se s cca 20 maminkami, které porodily doma (některá i víckrát) a ani jedna neměla žádnou komplikaci. Ale to asi bude náhoda, že...
Argumenty "a jak se bude řešit, když se něco stane" mi připadají jako "nikam nepůjdu, protože by na mě mohlo spadnout letadlo". Jenže ono může spadnout kamkoliv, stejně tak komplikace se může vyskytnout kdekoliv.
A jak už jsem taky několikrát psala - jak by se potom řešilo, kdyby maminka rodila v porodnici a dítě zemřelo tam? Taky by ji měli odsoudit? A měli by ji odsoudit stejně jako mámu rodící doma nebo jinak?
 Misa 
  • 

Dodatek od Misi 

(7.12.2003 20:48:51)


Sylvo jeste tato veta od tebe - Chci jen rict, ze nikdo nema pravo odsuzovat nekoho, pro jeho jakekoliv rozhodnuti. Na tu jsem zaponmela.
 Markéta, 26 let 
  • 

Re: velmi trefné 

(8.12.2003 14:58:50)
Tak to se teda fakt povedlo, musim se smát a kdo se ptá na rozhodnutí toho nenarozenýho mrněte, kde a jak se chce narodit? V nemocnici kde ve většině případů první co uvidí - ciží ženská nebo chlap, tak oslnivé světlo - takže tu ženskou nebo chlapa možná ani neuvidí, pak ho honem odstříhnou od mámy - šok, odnesou pryč - šok, začnou natahovat podle centimetru - šok, strkaj odsávačku do nosu - šok, dost možná vypumpujou žaludek - šok, a nebo doma hezky pěkně zůstat na pupeční šňůře u maminky, která mě pěkně zahřeje a taky tatínek, nebo starší sourozenec se na mě pěkně usměje a světlo kolem bude přirozené a jediná podivná manipulace je možná tak zvážení. Nechápu, jak některé maminky chtěj vychovat ze svých dětí dobré lidi, když se k nim od narození chovají jak k nejhoršímu nepříteli, ono nejde ani tak o to, jestli rodit doma nebo v nemocnici, ale o to změnit zavedené nemocniční praktiky, podle WHO stejně naprosto zbytečné, že!?! Ale když se někdo nemocničním personálem hodlá nechat ponižovat, tak prosim..... akorát do toho netahejte ty ubohý děti.
 Miška, 3 děti 


Re: Re: velmi trefné 

(8.12.2003 20:33:16)
Ty jsi ještě nerodila, žejo?
A za touhle kravinou - "Nechápu, jak některé maminky chtěj vychovat ze svých dětí dobré lidi, když se k nim od narození chovají jak k nejhoršímu nepříteli" si fakt stojíš?
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: velmi trefné 

(8.12.2003 21:37:43)
Heleď, Miško...a co když to ty děti takhle fakt vnímají...????
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Re: Re: velmi trefné 

(10.12.2003 7:01:57)
Sylvo, na to, jak tady předesíláš, že má každá žena možnost výběru a že nenutíš k porodům doma, je tvoje odpověď trošku nepochopitelná.
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: velmi trefné 

(10.12.2003 18:22:56)
Ta moje odpověď byla otázka a nepopírá to, že i v porodnici je možné porodit podle svých představ - záleží na mamince, jaké má představy a jak si za nimi stojí.
 kaMyš 


Re: Re: Re: velmi trefné 

(8.12.2003 21:41:25)
Dovolím si odhadnout zdroj Markétiny úvahy: Vlasta Marek, Nová doba porodní. Po pravdě řečeno, má-li být tato diskuse přece jen k něčemu, neškodilo by, kdyby zaryté Markétiny odpůrkyně do té knihy nahlédly a pak nám napsaly, co si myslí...
 Markéta, 26 let 
  • 

Re: Re: Re: Re: přesně 

(12.12.2003 15:55:23)
přesně to je ten zdroj, něco podobného jsem tam opravdu četla, jen přesně neopsala, ale napsala jsem to hlavně proto, že se zkouším do těch mrňousků vžít
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: přesně 

(13.12.2003 11:43:58)
Ačkoliv všeobecně rozšířený názor je - narozené dítě nevidí, neslyší, necítí (ani bolest), nevnímá... což mi připadá strašlivé, i vzhledem k tomu, že ještě docela nedávno se různé chirurgické zákroky na narozených dětech dělaly BEZ UMRTVENÍ...
 Markéta 
  • 

Re: Re: Re: velmi trefné 

(16.12.2003 14:36:11)
Právě, že už jsem rodila. A jak ty by si se chtěla narodit, tak jak jsem to popsala, samej šok nebo v klidu a v pohodě. A jestli to nejsi sama schopná posoudit, tak se zeptej svejch dětí až jim bude 20, jak by se bývali chtěli narodit, jak asi odpoví, co myslíš?
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Re: Re: velmi trefné 

(17.12.2003 12:31:19)
No co si pamatuju ze svýho porodu, tak to na mě fakt žádný následky nezanechalo :-)))
No je mi strašně líto, že jsem nemohla přemluvit své dítě, aby vylezlo tak, jak má a nemuseli mu řezat cestu.... budu muset příště přemlouvat víc.
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Re: Re: Re: velmi trefné 

(17.12.2003 12:37:12)
No Matkéto, mě ale šlo spíš o to, jak si dovolíš napsat takovou hovadinu, jako jsi předtím napsala. Jako by si všechny ženy mohly vybírat, jak porodí. Myslíš, že to dělají těm dětem snad schválně?
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: velmi trefné 

(17.12.2003 14:55:09)
A není to spíš o tom, že jiná možnost de fakto neexistuje?
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: velmi trefné 

(17.12.2003 14:59:34)
Sylvo, těžko si každá maminka může vybrat mezi variantou. A o tomhle jsem psala. A i kdyby byla varianta rodit doma, myslíš, že si ji každá vybere? Markéta nemá právo někomu říkat, že mu nejde o dítě, když rodí v porodnici. O tom to je.
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: velmi trefné 

(17.12.2003 18:17:55)
Aha. Zatímco ostatní mají právo říkat mně, že jsem nezodpovědná, že jsem ohrozila dítě, když jsem se rozhodla jinak, než bývá zvykem...
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: velmi trefné 

(17.12.2003 18:43:03)
Sylvo, kdybys dobře četla ten výplod Markéty, tak bys věděla, jak to myslím a nečetla mezi řádky. Já vůbec nemám na mysli tebe, ale ženy, které se rozhodovat nemohou.
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: velmi trefné 

(18.12.2003 9:06:12)
Ale to víš, že jsem příspěvek Markéty četla a nepřipadal mi o nic horší než ty, které se z opačného důvodu navážely do mě. Markéta totiž zcela jistě nemyslela maminy, které na výběr nemají. Ale je to zajímavé, že, podívat se na to i z druhé strany...
 Kamca 
  • 

Re: Re: velmi trefné 

(8.12.2003 20:52:36)
Po precteni Marketina prispevku mam pocit, ze jsem naprosto nezodpovedny tvor, protoze hodlam nekdy do dvou tydnu porodit dite v nemocnici. Vubec me nenapadlo, jak vlastne timto rozhodnutim tyram svoje, dosud nenarozene, dite. Premyslim, jestli uz jsem mimcovi neudelala nejakou ujmu nyni: byla jsem na ultrazvuku (nebyl to pro neho sok?), nechala jsem doktorku, aby se podivala, jak moc jsem otevrena (nebyl to pro mimco sok??)
Sorry tu ironii, ale ja jsem nad urcitou pasazi Martketina prispevku zustala zirat s otevrenou pusou:-(((
Jinak souhlasim, ze je asi potreba zmenit urcite praktiky.
 kaMyš 


Re: Re: Re: velmi trefné 

(8.12.2003 21:38:23)
No, za prve si myslim, ze tahle diskuse je skutecne nesmyslna, protoze nema sanci na dialog, jde jen o urputne obhajovani vlastniho stanoviska bez skutecneho vnimani nazoru druhe strany a duvodu, ktere ji k tomu vedou...

Ale k tomu, co psala Kamca: jen tak pro zajímavost, Vlasta Marek ve svojí knize Nová doba porodní na nějakých výzkumech skutečně dokládá, že i ultrazvuk by nemusel být pro mimi úplně príma, ba naopak... Plyne z toho, že zbytečnému ultrazvuku bychom se asi měly bránit (?!?)
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: velmi trefné 

(8.12.2003 22:14:03)
Jenže já urputně obhajuju jen to, že žena by měla mít právo si vybrat, kde chce porodit. Nic víc! Netvrdím, že všechny musíme rodit doma, ani si to nemyslím a dokonce jsem jedné mamince porod doma vymluvila. Nebojuju proti porodům v nemocnici, samozřejmě, že i tam může být porod úžasný zážitek, určitě i tam se dá porodit v přítomnosti někoho blízkého, s tlumenným světlem...jenže holt to není pravidlo a já nikde nemám jistotu, že v mém případě to tak bude. Jsou porodnice více pokrokové a méně pokrokové. A připadá mi, že některé maminky razí heslo "já jsem měla hezký porod v porodnici, takže se ti tam musí líbit taky". A jaksi neuvažují nad tím, že porodnice u nás jsou opravdu diametrálně odlišné, stejně tak přístup personálu... Navíc asi vždycky budou existovat mámy, pro které bude porod tak přirozená věc, že stejně budou chtít rodit doma (např. já). A proboha proč bychom neměly mít právo mít u svého porodu odbornou pomoc a proč by ta pomoc neměla být hrazena pojišťovnou??? Protože Míša měla hezký porod v porodnici?!
 Misa 
  • 

od Misi 

(9.12.2003 0:19:13)

Ne ne ne - Sylvo, jak uz jsem rekla porod jsem nemela vubec hezky, ba naopak hruza! A pokud by byl doma tak uz nejsem - a napsala jsem to proto, aby jsi vedela ze pro nektere lidi neni porod nadhernym zazitkem, sice je prirozenym, ale velmi bolestivym.
Nekdy mi pripada, ze pokud zena rekne, ze porod protrpela v bolesti, neni spravnou zenou, selkou!
 Sylva 
  • 

Re: od Misi 

(9.12.2003 10:04:38)
Tak a teď už jsem fakt naštvaná.
Proč mi proboha furt někdo podsouvá, co bych si podle jeho názoru měla myslet (že porodnice jsou zbytečné a lékaři k ničemu) a jak bych se měla chovat (nezodpovědně a vnucovat všem, že nebudou IN, pokud neporodí doma) a vypadat (dlouhé vlasy do culíku nebo naopak superkrátké), kde bych měla bydlet (selka - na vesnici), měla bych... a neměla bych... Proč se proboha pořád snažíte všechny škatulkovat?! Kdo rodí v porodnici, je zodpovědný, kdo rodí doma - není, a hotovo!!! Jaksi vám z toho utekl výsledek, a tím by mělo být - ano, správně, DÍTĚ. Je úplně jedno, kde porodíte, ale výsledek (tedy to dítě) by snad proboha neměl být zdrogovaný vyděšený zoufalý uzlíček nervů?!
Proboha, to jste vážně tak zpracované, že pořád kolem dokola omíláte cizí názor a vůbec, ani trochu nevezmete v úvahu FAKTA? Např. v Holandsku, kde se rodí doma přibližně třetina všech dětí, je novorozenecká úmrtnost stejná, jako u nás. Přemýšlely jste někdy i nad tím, že i u nás se děti doma rodí, že nejsem já jediná vyjímka, a dočetly jste se snad někdy, že by při porodu doma nastala nějaká komplikace, nedejbože umřelo dítě? A nepište mi, že by SE to ututlalo. Neututlalo, protože by to s velkou chutí zveřejnili lékaři, kteří by následně ošetřovali matku a dítě (což se jim nelze divit).
Samozřejmě, asi nemůže být každý porod bezbolestný. Určitě se může stát, že matka je po porodu tak vyčerpaná, že chce jen odpočívat a nic jiného ji nezajímá. Ale možná by bylo zajímavé dát si dohromady souvislosti (způsob vedení porodu, prostředí, léky...) - třeba by se došlo k zajímavým závěrům.
Ale to už bych chtěla moc, to už bych totiž chtěla, aby SE přemýšlelo, nikoliv SE jen bezhlavě papouškovaly všeobecně rozšířené názory...znovu opakuji, NÁZORY, nikoli FAKTA!!!
 Sylva 
  • 

Re: od Misi 

(9.12.2003 10:10:46)
Jo - a taky nejsem selka. Původně jsem programátorka, před mateřskou jsem dělala sekretářku. A bydlím v krajském městě v činžáku.
 Hela 
  • 

Re: Re: od Misi 

(9.12.2003 10:28:17)
Silvo, ale Misa nerekla, ze jste selka, pise o necem jinem, prectete si to jeste jednou.
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: od Misi 

(9.12.2003 10:43:29)
Helo, a já nejsem Silva, přečtěte si to ještě jednou.
 Hela 
  • 

Re: Re: Re: Re: od Misi 

(9.12.2003 21:31:54)
Sylvo, prominte.
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: od Misi 

(9.12.2003 12:29:36)
"Nekdy mi pripada, ze pokud zena rekne, ze porod protrpela v bolesti, neni spravnou zenou, selkou!"
Z toho mi jaksi vyplynulo, že správná žena je selka a porod neprotrpí v bolesti. Já jsem porod neprotrpěla, a proto jsem...sedlák.
Tohle už je docela ujeté slovíčkaření a napadání kvůli nesmyslům. A stále jaksi uniká ta podstata - že by každá žena měla mít právo svobodně si zvolit místo, kde porodí své dítě, a měla by mít právo na tom místě požadovat adekvátní odbornou pomoc.


 Blanka 
  • 

Re: Re: velmi trefné 

(8.12.2003 21:50:29)
Ty jediná můžeš vychovat ze svých dětí dobré lidi, protože se narodí nebo narodily doma? Vrať se prosím Tě na strom a zůstaň tam hodně dlouho. Nebo radši vůbec nelez dolů a buď zticha, protože když si Tvůj příspěvek přečtou maminky, které své dítě teprve čekají, tak se musí s hrůzou ptát, cože je v té porodnici čeká.

A ono, světe div se, tam jejich miminko čeká po narození právě jen tlumené světlo, náruč maminky a tatínka a pak kontrola od lékaře, který jen zjistí jestli tomu malému nic nechybí (tak to v případě mého porodu bylo)! To jsou ty "strašné praktiky" .

Tak si myslím, že podobné komentáře dělají zastánkyním porodů doma spíš medvědí službu. Jakmile začne jedna skupina očerňovat tu druhou je veškerý konstruktivní dialog v ......

 Sylvie 


Re: Re: Re: velmi trefné 

(8.12.2003 22:12:22)
:o))) Ježííííš, dokavaď se lidi strefovali do Sylvy (jak je nezodpovědná, že rodí doma) bylo všechno OK. Ale jak se tu objevil opačný názor - jak jsou nezodpovědné mam,iny z porodnic - hned je oheň na střeše :o)))

MMCH na moji starší dceru (3 roky) mj. hned po porodu čekalo ostré světlo, gumové rukavice, odmítnutí dát mi ji ještě nahou tělo na tělo, po porodu pro ni bylo plánováno pár hodin (cca 6-10) v odloučení od maminy... kdybych si ji byla bývala nevyhádala k sobě na pokoj hned teď a ne až podle zvyklosti oddělení... Myslíš, že mi TOHLE někdo z porodnice předem řekl? Takže pokud se budoucí maminy po přečtení podobných komentářů s hrůzou zeptají, cože je to v té porodnici čeká, tak je to jedině dobře. Jen ať se ptají a hodně nahlas, jedině tak se něco zlepší. Protože, bohužel, stále ještě se to děje. I když vím, že ne všude, druhý porod už jsem měla podový.

S.
 Kamca 
  • 

Re: Re: Re: Re: velmi trefné 

(8.12.2003 23:45:32)
Sice jsem necetla cely prubeh diskuze (tj. nevim, jak se kdo do koho strefoval), ale nasledujici veta je fakt bomba. To snad uznas taky, ne?:

"Nechápu, jak některé maminky chtěj vychovat ze svých dětí dobré lidi, když se k nim od narození chovají jak k nejhoršímu nepříteli, ono nejde ani tak o to...."
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: velmi trefné 

(8.12.2003 23:59:03)
Kamčo, pokud je tvůj dotaz na mne, tak ano, je to "bomba". Upřímně řečeno ten příspěvěk mi přijde přehnaný. Na druhou stranu, vzhledem k tomu, že o porodech doma něco málo zprostředovaně ze zahraničí vím, nepřijde mi o nic víc přehnaný, než zdejší reakce odpůrců porodu doma.

Jenže zrovna tak upřímně se musím přiznat, že jsem v první chvíli přemýšlela, jestli ho autorka opravdu myslí až tak úplně vážně, jak ho napsala, nebo jestli se jenom pokoušela ukázat všem těm, co doteď kritizovali Sylvu a jí podobné, jaké to je, když se octnou v roli, kdy jsou kritizovány a opovrhovány za to, že jednali dle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Hmmm, zdá se, že se jim to nelíbí :o)

s.
 Sysyna 


Uz jsem se nechtela vyjadrovat, ale..... 

(9.12.2003 0:31:16)
Psala jsem, ze obdivuju maminy co rodi doma, ja bych k tomu odvahu nemela....a neodsuzuju je za to.
Ale porodnice taky nezatracuju, i kdyz jeste hodne se musi zmenit...
Jen pro predstavu:
Rok 1991, jedna brnenska porodnice...jsem objednana na vyvolavani porodu, prenasim 14dni,jsem prvorodicka....nevlidna chodba,vysetrovna s kozou nasmerovanou ke dverim, odlozte si-podotykam, ze tam nebyla zadna satnicka a ani plenta, jen zidle a hned koza a doktor,vylezte si nahoru...tuk tuk na dvere-otevrely se bez vyzvani doktora,tam sestra??Pane dr.jsou tu ti medici, muzou dovnitr?"-a do dveri cucelo asi 12hlav, mezi nimi i cernoch s arabem(nejsem rasista).Dr.na me-co vy na to?JA-neee!!Dr.ke dverim-tak tadle nechce,pockejte si na dalsi!!!-NO HRUZA!!
Pak sup na pripravnu-odlozte si, vemte si nasi kosilku-,,andel"pod pupek-lehnete si, oholime vas a dame klystyr-aniz bych souhlasila-to byla povinnost!HOleni probihalo tupou ziletkou, takze ze me tekla krev, jeste pred porodem!Pak hura na WC,do sprchy a na ,,hekarnu"6 posteli vedle sebe, mistnost vykachlickovana zelenyma kachlikama...5narikajicich mamin+ja......Dr.zavadi oxytoc.tabletu...po 2h dalsi,prvni nezabrala.Coura se personal, uklizecka,instalater,medici....porodnich asistenek nepocitaje,doktoru taky...vidim navlikani gumove rukavice a chce se mi umrit.....zadne upozorneni...jen pristoupeni k posteli a rozkaz-dejte ty nohy od sebe, nebudte tak krecovita, co mi tady hekate, nebudte hypochondricka...a bla bla-napichavani plodove vody.....snad nejhorsi zazitek..+ to , ze me nechali v tom mokru-vode+krvi..lezet dalsi 4hodiny!!!Nemame ciste povleceni!..Lezte, nechodte, nepijte....10min.pred nez se mimi narodilo na me setra rvala-delejte rychle utikejte na porodni sal, at nam neporodite v posteli....sup sup,mimi venku..kam ho nesete...nestarejte se, jeste si ho uzijete...no nebudu pokracovat dal, ani na poporodni...ani na to, jak na nas sestry rvaly kvuli kojeni...ze nam nic nevysvetlily...mozna i proto, ze jsem byla mlada a nezkusena...nervy..jsem kojila jen 3tydny.....byla jsem rada,ze jsem po 5dnech sla domu!!!!A otec u porodu??To jste se maminko zblaznila, na to my tu nejsme zarizeni a ani zvykli!!!!

Ta stejna porodnice po 12letech......predporodni kurz ze setrou z porodniho, prohlidka porodnich pokojiku....na vse se nas zeptejte!!!!.....prijem opet ny vyvolavany porod, 4dny na rizikovym a pak sup a 2patra na porodni....prohlidka ve vysetrovne-odkladam si veci v kabince....sepsani vsech papiru s otazkou,,chcete oholit a klystyr?"-vysvetleno, proc by to bylo vhodne, ale ne povinne...doprovod na pokojik,prijemny,zaluzie na oknech,sestar mi dava me CD do prehravace,privre okno,rekne mi co a jak,zepta se, jestli si chci nechat svoji kosili nebo jejich...dava mi moznost vyberu!! popreje hodne stesti a odchazi...prichazi porodni asistentka, predstavuje se mi, podava mi ruku...venuje se mi od A az po Z.Zavadi tablety oxytocinu...po 1/2h dalsi...vola meho manzela, ze uz muze prijit za mnou do porodnice.Manzel prichazi, sestra se mu predstavuje, vysvetluje mu vse, co chce vedet......vse probiha v poradku a klidu,sedim na balone, pak ve sprse na balone, manzel je se mnou, povidame si, drzi me za ruku, chodi se mnou, masiruje mi zada..poslouchame hudbu, dava mi napit.....odteka plodova voda na WC-prichazi sanitarka, okamzite vse uklidi, vymeni podlozku na posteli...no a sup sup a mimi je na svete!Okamzite mi ho davaji na brisko,prikryvaji plenkou,zadne ostre svetlo,zima nebo hluk a ani ticho...hudba ,kterou jsem s mimiskem poslouchala cele tehotenstvi,muj a tatuv hlas...je u me, vrni, neplace,cuca si palecek....tata prestrihuje pupecni snuru...sestra maleho osetruje...zabali a da mi ho k prsu....dr.me zasiva a osetruje,pak odchazeji a nechavaji nas 1/2hod,s miminkem, ktere saje..pak si pro nej dojde detska sestra,mimi mi na dalsi 1/2h odnasi, ja se mezitim osprchuji, prevlecu...lehnu a manzel me krmi jidlem, ktere mi donesla sestra, jak male dite....prinaseji nam miminko, umyte,nacesane,zabalene...hodinku jsme s nim...a pak odd.sestinedeli......sestra se s nama louci a preje nam stesti...a podava ruku.Sestinedeli-sestra vysvetluje techniku spravneho kojeni a vse kolem miminka....

Stejna porodnice...jen 12let rozdil.....prvni zazitek byl otresny, druhy ...nemuzu rict jedine spatne slovo.....sice jsem behem porodu mela nejake mensi komplikace s tlakem a s moji alergii a astmatem,ale jinak skvely porod.

Takze ,nezatracuji porodnice,ale ani porody doma.Co jsem videla jak v TV, tak z doslechu od znamych, pro porod doma se rozhodovaly vzdy maminy, ktere uz k otehotneni a celemu tehotenstvi pristupovaly velmi zodpovedne-vedely dopredu, ze porod doma chteji..a planovane se na nej pripravovaly..tim nerikam, ze maminy, ktere vedely uz od zacatku, ze budou rodit v porodnici, nepristupovaly zodpovedne....ja rodila 2x v porodnici a pokazde jsem ke svemu tehotenstvi pristupovala zodpovedne...

A dobry clovek je dobry jen tehdy, kdyz od malicka je k tomu, aby dobry byl vychovavan a veden a nezalezi na tom, jestli je porozen doma nebo v porodnici.....to si myslim ja....ze sve vlastni zkusenosti vim, ze neni porod jako porod.Stejna porodnice, rozdil par let, ale rozdil v pristupu velky.Kdybych se rozhodla pro treti dite, opet bych volila tuto porodnici.
Sylva
 Hana, 2 synove 
  • 

Re: Uz jsem se.... [dobre ze jsi napsala, dik 

(10.12.2003 23:49:03)
Moc mne zaujal tvuj prispevek, jsem taky z Brna a me porody byly tri roky od sebe v porodnici na Polni, mladsi syn bude mit dva roky.
Kdyz jsem tak cetla tvuj popis, kolik zamestnancu tam tech dvanact let (i vice) stale pracuje? Tipujes tak 60 procent? Nebo i vic?
Cim jsem starsi, tim vic verim tomu, ze je to hlavne o lidech. Tady ale pusobilo neco jako drivejsi pocit nadrazenosti s dnesni snahou vystupovat rovnopravneji.Mam dojem ze casto maji hlavne lekari (nemyslim lekarky-zeny se vice vciti) problem udrzet se na uzde a nevystupovat nadrazene. Dokud je porod bez komplikaci, drzi se. Ale kdyz nahodou musi reagovat rychleji nez dopiji sve kafe, probouzi se ten stary dobry nadrazeny PAN DOKTOR. Osobne jsem mela celkem stesti, navic jsem flegmaticka a moc lehko se nerozhodim, ale co jsem slysela okolo sebe v porodnici, stare psy je asi dost tezke ucit novym kouskum.
Dik za pripadnou odpoved. Hana
 Lenka 
  • 

Re: Re: Re: velmi trefné 

(10.12.2003 20:00:58)
...a od koho by měly ženy(prvorodičky) mít informace? Od lidí, co pracují v porodnici? Tak ty můžou být zkreslené, nemyslíš. Moje teta pracovala celý život v porodnici. Měla by sis poslechnout její názory na porod a udělalo by se ti z ní špatně.Ta by se měla vrátit na strom. Měla jedno dítě, které strčila jako malé miminko na vychování k babičce - životě nekojila. Uvědomte si, že i tzv. odborníci nemusí pro vás a vaše děti chtít to nejlepší.Prvorodičky by si měly o porodu něco přečíst, nastudovat,aby byly připravené na některé rachotiny, jako je ta moje teta.
 Markéta 
  • 

Re: Re: Re: Re: kdo chce to nejlepší 

(16.12.2003 14:10:02)
To si také myslím, personál chce především to nejlepší pro sebe. Co nejvíc pohodlí, co nejmíň práce, co největší platy a aby začli u sebe téměř nikoho nenapadne a pak se taková Součková a zdravotní pojišťovny atd. nestačej divit, kde se naše zdravotnictví nachází. Proplácej nesmyslný úkony - třeba kolem porodů, a nikdo si nedovede spočítat, o kolik je přirozený porod levnější a ty další výhody jsme si už říkali. Nejlepší pro mimčo může chtít jedině jeho máma a pro sebe taky a tak by naše české maminky si měly uvědomit, že hlavu maj na krku ne pro parádu, ale proto, aby v ní nosili mozek, a pak by taky mohli přijít na to, že se s tim mozkem dá docela dobře přemejšlet a že ne všechno co jim okolí nakutává musí bejt to nejlepší pro ně a jejich miminka. Někde jsem četla asi toto " s úsměvem Vám doktoři můžou uříznou i zdravou ruku a říct, že je to pro Vaše dobro"
 Štěpánka 
  • 

Re: Re: Re: bylo to jinak 

(16.12.2003 13:57:01)
Milé maminky, tak jsem si tu trochu pročítala Vaši diskusi a chtěla bych Vám napsat toto: Své první dítě jsem čekala v roce 1993 ve 37 týdnu jsem dostala stahy, zkrátka porod začal, sanitka mne odvezla do nemocnice, doktoři rozhodli, že je zbytečné, aby se dítě "tak brzy" narodilo, cosi do mě napíchali a já zůstala 6 dní v nemocnici na pozorování, v pátek mě pustili domů a já už v sobotu opět rodila, sanitka mě odvezla do nemocnice, a než stačili rozhodnout jestli rodit nebo je to "zase moc brzy" praskla mi voda, byla úplně zelená takže se jelo hned na sál, chlapečka - Pavlíka zachránili - císařským řezem, ale z nedostatku kyslíku je trvale postižený. O tři roky později jsem čekala další miminko, to už jsme měli svoje auto a tak jsem raději zvolila jinou porodnici, než tu naši. Ve větším městě, od nás asi 25 km. S přístupem personálu to zde bylo celkem dobré, ale přesto jsem absolovovala celou tu předporodní přípravu, aniž by se mne někdo ptal jestli chci, když jsem něco namítala omleli několikrát dokola všechny ty obligátní argumenty - dnes už vím, že nesmyslné. Když jsem se šla sprchovat, poznala jsem, že porodní bolesti krásně mírní sprcha, jenže jsem tam nesměla zůstat, musela jsem si jít lehnout, aby mohli monitorovat miminko, v leže jsem bolesti vůbec nemohla vydržet, a ještě několikrát se mi podařilo umluvit sestru a odskočit si do sprchy nebo alespoň chodit. Připomínám, personál byl celkem milý, jen jsem nesměla dělat co jsem chtěla, naštěstí se mi po 5 hodinách narodila holčička - Michalka. Nejdříve ji odnesli pak mi ji už zabalenou přinesli ukázat a pak už jsem ji neviděla, když jsem se ptala sestry řekla, že je mezi ostatními dětmi, že mám odpočívat atd. Další den ráno, ostatním maminkám nosili děti na kojení, mě nic, ptala jsem se lékaře, který přišel na vizitu, ten mi řekl, že za mnou pošle pediatra, nikdo nepřišel, kolem poledního jsem to už nevydržela a šla se zeptat sestry co je s maličkou, sestra právě neměla čas, ale slíbila, že za mnou za chvíli přijde, přišla a i s Michalkou. Pak už jsem ji k sobě dostávala pravidelně a druhý den jsem se od pediatra dozvěděla, že Michalka si mezitím co mi tvrdili, že se nic neděje odletěla vrtulníkem do Prahy na jakési vyšetření hlavy, protože měli z čehosi podezření, nic se ale nepotvrdilo, takže se vlastně nic nestalo, holčička je úplně zdravá. Navíc se ten den uvolnilo místo na pokoji kde mohli mít maminky děti u sebe, a o které jsem při příjmu projevila zájem a tak už jsme pak byly pořád spolu. Michalku jsem kojila 2 a půl roku, za tu dobu měla 2x rýmu a jinak nebyla vůbec nemocná a pevné zdraví ji vydrželo dodnes. V roce 2001 jsem čekala další miminko, dopředu jsme věděli, že to bude zase holčička. Ve 34 týdnu jsem z ničeho nic v noci začala silně krvácet. Okamžitě jsme jeli do nemocnice, té u nás. V nastálém zmatku jsme tak nějak zapoměli, že se to tu trochu přestěhovalo, že porodnice už neni tam kde dřív a zkrátka jsme zazvonili na dveře gynekologie. Zvonit jsme museli několikrát než přišla sestra a bez pozdravu nám vynadala, že když je na druhym konci chodby a že tu nemůže být hned. Manžel řekl, že jsem ve 34 týdnu a silně krvácím, sestra řekla ... "ve 34. týdnu, to už musíte do porodnice", manžel: "ale ona krvácí"! sestra: "no tak já tam pani vodvezu a vy si to vobejděte". Pro informaci - gynekologie, pooperační gynekologie a porodnice jsou za sebou na jednom patře, vše průchozí. V porodnice se mě ujala mladá o poznání milejší sestřička. V toto dobu jsem ještě cítila pohyby. Pak jsme myslím zbytečně dlouho čekali na příchod lékaře. Ten mi dělal dlouho ultrazvuk, pak zavolal dalšího lékaře a pak mi oba sdělili, že dítě už nežije a že jej musím porodit. Později se zjistilo, že se mi předčasně odloučila placenta. Opět mi cosi píchli, ale porod nepostupoval, takže jsem podstoupila další císařský řez v plné anestesii, což jsem tentokrát s vděkem přijala. No, přeberte si to tu všichni jak chcete...
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: bylo to jinak 

(16.12.2003 20:35:31)
Ach jo, nějak nevím, co na to napsat...asi jen to, že to je strašně smutný.
 Markéta 
  • 

Re: Re: Re: hlavně nebuďte sticha 

(16.12.2003 14:28:47)
Já vůbec netvrdim, že jsem jediná kdo dokáže dobře vychovat děti, já si myslím, že taková Sylva a Sylvie a Kamyš,atd. to dokážou taky a možná i líp, protože si myslím, že to jsou silné matky, které dovedou za své děti bojovat. Ba ne, znám i maminky, které rodily klasicky a jsou velmi dobré matky. Mě jenom tak nějak příjde přímo úměrně = přirozený porod = kojení = bližší vztah k dítěti atd. Když to tak srovnávám, co vidím a slyším - maminky, které upřednostňují přirozený porod ať už doma či v nemocnici mají silněji vyvinuté sociální cítění, než ty, kterým klasický porod v nemocnici nezpůsobuje žádnou psychickou ani morální újmu. Ale hlavně ať se všechny budoucí maminky opravdu pořádně zeptají co se bude dít při porodu a porodu a s miminkem a s nimi. A ať se zeptají především jiných maminek, které v dané porodnici již rodili a ať si za svoje peníze, které je stojí zdravotní pojištění nespokojí jen tak s něčím. Nebo se jim může lehce stát, že je v té porodnici bude čekat opravdu něco hrozného.
 Anna 
  • 

Re: Re: Re: Re: hlavně nebuďte sticha 

(19.12.2003 16:44:20)
Přímá úměrnost to tedy není !
 Anna 
  • 

Re: Re: Re: Re: hlavně nebuďte sticha 

(19.12.2003 16:44:23)
Přímá úměrnost to tedy není !
 Terreza 


Moje úvaha o porodu doma 

(23.12.2003 21:18:55)
Já vím, že tohle téma je už takové otřepané a poslední dobou rozdmýchávané několikrát. Nepíšu tuto úvahu proto, aby se znovu začala debata jestli je porod doma bezpečný nebo není, kdo jak moc riskuje a tak dále !
Věřte, že u prvního děťátka jsem měla také plnou hlavu starostí a obav „co bude“ a k porodu doma by mě nikdo nepřinutil. Rovněž jsem ženy rodící doma měla za hazardérky a kroutila jsem hlavou, jak může být někdo tak nerozumný, neopatrný, nezodpovědný…
To jsem ještě neznala Rodinu a neměla jsem ani žádnou kamarádku-těhulku, se kterou bychom se „bály“ společně… Chodila jsem na kurs a postup porodu jsem teoreticky přesně znala, ale stejně jsem se bála. Moc jsem se bála a doufala jsem, že v porodnici mě „zachrání“. Že mi poradí, uleví mi a pomohou. No – nedopadlo to ani zdaleka podle mých představ, ale říkala jsem si: mám to za sebou, nakonec to nebylo tak zlý, přežila jsem to, spousta žen měla určitě daleko náročnější a komplikovanější porod atd.
Z druhého porodu jsem zdaleka neměla takové obavy – druhé porody jdou přece lépe, žena už je zkušená, ví, co jí čeká, porodní cesty už jsou „zajeté“, takže to zvládnu ! Zvládla. Ale že by to bylo až zase tak jednoduché – no, pravda, mohlo to být horší…
Třetí porod jsem očekávala sice také v nejistotě - „třetí porody jsou takové zrádné“ říkaly moje příbuzné (maminka, teta, druhá teta), ale koneckonců – jsi mladá a tamty dva jsi zvládla, tak to bude dobré. Tentokrát byl u porodu přítomen i natěšený tatínek, i když po pravdě řečeno, nevěděla jsem, jak se k tomu vlastně postavit, kdo bude podporovat koho a podobně, ale docela jsem se těšila na „konečně rychlý a pohodový porod“. Ačkoliv tatínek dodnes kroutí hlavou a nezdá se mu, že by se mi děly nějaké velké újmy, a že jestli se mi něco nelíbilo, tak jsem to prý měla říct, určitě by mi vyhověli… Možná je to tím, možná ne. Moje pocity už při vstupu do známého prostředí se prostě naladily na „nevlídno“ a ve stavu jakési hibernace jsem očekávala „konec“ Opět se nestalo nic dramatického, děťátko se ve zdraví narodilo, já si „odkroutila“ šestinedělí…
Když jsem letos na jaře začala tušit, že jsem opět těhotná, první panika byla: Ne, já přeci nechci mít děti zase tak blízko za sebou ! Jak to zvládnu ?! Navíc mám čerstvě srostlý zlomený obratel – co když to těhotenství „neunese“ ?! A druhá: „Ježišmarjá – vždyť já to miminko budu muset nějak porodit !!! A zase tím příšerným způsobem !!!

Píšu to tak, jak jsem to cítila a nebylo to nic příjemného. Manžel mě ujišťoval, že spolu to VŠECHNO zvládneme, že jsem statečná a silná ženská, a on mi pomůže, jak bude moci nejlépe ! Hm. Jenže porodit to stejně budu muset zase jenom já, a ta pravděpodobnost, že by to mohlo být nějaké lepší, se mi scvrkla do maličké kuličky.
Když pak polevily první hormonové vlny a začala jsem nad tím více uvažovat, říkala jsem si, že tu fyziologickou podstatu už asi nezměním, jediné, co by možná pomohlo, je změnit prostředí. Hodně jsem tady na Rodině četla o Vrchlabí a upjala jsem se k myšlence, že TO JEDINÉ mě zachrání… JENŽE: termín porodu vycházel na leden, a to je príma doba na lyžování, ale ne na cestu do tamní porodnice. Kdyby to bylo v létě ! říkala jsem si. Udělala bych to jako Sylvie mnohé další – pohodová rodinná dovolená, během které bych prostě porodila,a domů by nás jelo o jednoho víc… Stěžovala jsem si manželovi, jak jsem to nešikovně zařídili a on mě ujistil, že se mnou v nějaké chumelenici rozhodně nikam nepojede, navíc nemáme tak spolehlivé auto, které by projelo i závějemi, které nestačili odklidit každoročně zaskočení silničáři ! A taky (pravděpodobnost malá, ale přesto) by to mohlo jít tentokrát rychle, a porodit na nějaké okrsce u krajnice je opravdu riskantní ! Stejně tak bych mohla porodit v dopravní špičce uprostřed pražské Magistrály, protože trasa na Vrchlabí je z našeho bydliště přes celou Prahu ! Zase jsem byla na začátku zoufalství. Dítě porodit musím, ale v tamté nejbližší porodnici už ne, a ty ostatní jsou vlastně stejné, ještě tak CAP, ale Bulovka mi je nesympatická, navíc umístěný do CAPu má svoje podmínky, které sice chápu, ale kvůli nim nebudu jezdit přes celou Prahu na kontroly, abych tam pak dorazila a zjistila, že je obsazeno a čeká mě klasický sál s klasickým přístupem.
Manžel pak přišel s návrhem, ať tedy porodím DOMA !!! Strašně mě to naštvalo ! Jak může tohle říct ?!?! Já sice chápu, že mi v podstatě není pomoci, protože mi žádná dostupná porodnice „není dost dobrá“, ale místo aby měl porozumění pro můj pesimismus, tak nechává proudit svůj exhibicionismus !!!
Jenže pak se mi to nějak rozleželo a po několika týdnech jsem prohlásila, že JSEM SE ROZHODLA, že porodím DOMA. To zase byl v šoku manžel, protože on mezitím také hodně přemýšlel, o došel k názoru, že to byl unáhlený nápad, a že nechce nic riskovat. Na to jsem já začala plakat, že tedy už nevím, co mám dělat, že mi bere tu jistotu, že se mi jednou podaří porodit v klidu a podobně, těhotenské hormony jsou od breku a hysterie jenom kousíček…. 
Přesto, ať jsem to pak zkoumala z kterékoliv strany, lepší možnost už mě ani nenapadla,a začala jsem si tak trochu zjišťovat informace. V té době vyšel také zde na Rodině článek od Sylvy, která porodila doma, a přiznávám, že mě to hodně inspirovalo, navnadilo a uklidnilo. Kontaktovala jsem p. Štromerovou, a i telefonát s ní mne velmi uklidnil a ujistil, že si moje uvažování je správné. Moje definitivní rozhodnutí tedy zní: CHCI PORODIT DOMA. Proč ? protože mám osypky jenom když si tu porodnici představím…Neuklidňuje mě to. Spíš naopak. Hlas v repráčku u zvonku, kdy se vás ptají, proč jste přišli a co vlastně chcete, gesto, se kterým vám sestra podává naškrobenou košili, kachlíky na zdi a zelený hadry na všem… Davy personálu kolem porodního boxu všude, když se nic neděje, a naopak liduprázdno, když se člověk chce na něco zeptat…vedle křičí nějaká maminka a pak miminko, nebo křičíte vy a vedlejší maminka si říká: Hergot teď chci mít zasloužený klid (zažila jsem obě situace).

Doma bude klídek a pohoda. Hekat na míči můžu i v obýváku, a třeba koukat na televizi nebo poslouchat oblíbenou hudbu. Pokusně jsem obešla náš nábytek - přebalovací stůl v obýváku má ideální výšku na opírání, taky pruh látky uvázaný pod zvýšenou postelí, ve kterém občas ještě houpáme Anežku, bude dobrý na zavěšení a oporu, možná porodím i ve vaně, když to tak vyjde, ale hlavně: pak si s miminkem a tatínkem vlezeme do jedné postele pod jednu peřinu a tam budeme ležet, tulit se a užívat si první společné chvilky…

Nechci, aby mi někdo lil teplou vodu do zadku, píchal injekci, zaváděl kanylu, poléval rodidla studenou desinfekcí, o episotomii nemluvě.
NECHCI, NECHCI, NECHCI…

Takže – když mi někdo říká: „Ty jsi fakt odvážná, že si na porod doma troufneš !“ Odpovídám: „Já jsem houby odvážná ! Já jsem naopak naprostej posera, kterej se bojí jít do špitálu…!“

Do termínu zbývají 4týdny, tak mi držte palce...

Terreza
 Pavla 28 Vojta 10/02, Tom 6/04 


Re: Moje úvaha o porodu doma 

(23.12.2003 23:39:42)
Terri, zcela upřímně tě chápu. Zatím o porodu doma neuvažuji, ale to, o čem píšeš v porodnici zažít také nechci. Chci lidský přístup a možnost zvolit si to, co chci já, ne to co chtějí doktoři, jak se jim to zrovna hodí do krámu. Nestojím o epidurály, klystýry apod., jen proto, že je to obvyklé, dělá se to nebo se to musí. Nic se nemusí. Musíme o tom jenom ty doktory přesvědčit. Přeju hodně štěstí do porodu. Někdy se zase ozvi na mail, až budeš stíhat. P.
 Lukáš 


Re: Re: Moje úvaha o porodu doma 

(23.12.2003 23:44:28)
Docela by mě zajímalo, kolik jste prošli porodnic, že tak směle paušalizujete.
Přejali jste jen extremistické vidění, ve kterém jsou všichni lékaři lumpové (protivní navíc), asistentky matky Terezy, porodnice domy hrůzy a porod doma procházkou růžovým sadem.
Přeju Vám (upřímně) aby ten Váš domácí porod byl krásný a pohodový. l.
 Jana CAM 


Re: Re: Re: Moje úvaha o porodu doma 

(24.12.2003 0:31:12)
Jako matka dvou dětí rozhodnutí ohledně porodu doma chápu, ale jako zdravotník si myslím, že není dobře, pokud maminka zůstane doma sama bez odborné pomoci. A jak všichni víme není to chyba maminky, že by o tu odbornou péči nestála, ale tak o ní rozhodli jiní. Škoda, že tady tyto články něčtou tak jako třeba Lukáš, to si cením a jeho hledisko taky chápu. J.
 Sysyna 


Re: Re: Re: Moje úvaha o porodu doma 

(24.12.2003 0:46:19)
...ja jsem prosla jednu porodnici 2x...v r.1991 a ted v 7/2003......v Brne na Obilnem trhu......
Prvni porod byl proste prvni......a prezila jsem ho se vsim vsudy...klystyr,holeni,lezeni na posteli-protoze ,kdyz jsem chtela chodit, tak mi sestra ,,gestapackeho vzezreni" rekla, at se jim tam nemotam a mazu si lehnout....no tak dale....uz pred nedavnem jsem tu psala o rozdilu rodit tenkrat a dnes.......
A druhy porod...ta sama porodnice...ale vse uplne jinak....spokojenost....prijemne prostredi, lide....proste ani me nenapadlo, ze bych rodila doma, ty maminy svym zpusobem obdivuji...protoze ja mela problemy dost velke zdravotni, hlavne ke konci tehotenstvi a plus moje astma a alergie....tak me tato moznost ani v duchu nenapadla!A diky Bohu, ze ne, protoze jsem pri porodu a po nem problem s astmatem mela.....

Ale je fakt, ze ne vsechny porodnice v CR jsou fajn...znam par kamaradek po cele CR ,ze opravdu mely pocit, ze jsou spis nekde v tovarne na rozeni deti.....a ty veci kolem????Jako z hororu.

Hm, asi jiny kraj, jiny pristup k lidem....
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Moje úvaha o porodu doma 

(24.12.2003 1:05:18)
Jenže to paušalizování z něčeho vzniklo. Nějaká konkrétní máma neměla moc dobrou zkušenost (Terreza měla 3 špatné zkušenosti), tak hledá jinou možnost. Lukáši, já jsem hodně pátrala, a i ta nejpokrokovější porodnice v mém okolí mi prostě nepřišla moc zajímavá. Zkušenosti maminek se někde docela lišily, jinde byly vzácně shodné (bohužel ne moc dobré).
Víš, jinak to člověk vidí z pohledu té mámy, která se v nemocnici kroutí v bolestech (a v téhle situaci zcela opodstatněně vyplňování přijímacího dotazníku považuje za naprosto zbytečnou buzeraci). Jinak to vidí doktor, který si naštvaně říká - vždyť já jsem udělal všechno (co se obvykle dělává), máma i dítě jsou v pořádku a přesto si ta máma stěžuje.
Je to asi hlavně o tom, že ta máma narození dítěte prožívá jako jeden z nejvýznamnějších okamžiků ve svém životě, jako význačnou a ojedinělou událost.
Doktor vidí jen "další zvládnutý případ". Asi bychom od něj těžko mohli chtít, aby plakal radostí a dojetím nad každým narozeným miminkem. Ale já bych chtěla, aby mé okolí při porodu narození mého dítěte vnímalo stejně, jako já!!! Já se chci podělit o tu obrovskou radost a příliv štěstí, které mě po porodu zaplavily. A těžko budu v porodnici brečet štěstím doktorovi na rameni. Pokud ten doktor odrodil ten den už páté nebo šesté nebo kolikáté dítě, asi je rád, že je rád, a na nějaké citové výlevy nemá náladu.
A stejně je na tom veškerý personál.
Z narození dítěte se v nemocnici stává jen další "výkon". Já jsem nechtěla absolvovat výkon, já jsem chtěla prožít narození mého dítěte se vším, co k tomu patří.
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Moje úvaha o porodu doma 

(24.12.2003 9:33:13)
Taky přeju všem krásné a klidné vánoce, nesexistického Ježíška :-)) a nový rok bez blbých zákonů.
 Markéta 
  • 

Re: Re: Re: Moje úvaha o porodu doma 

(6.1.2004 10:33:00)
Mílý Lukáši, patrně doktore...
ne všichni doktoři jsou lumpové a ne všechny sestry jsou špatně naladěné, ale má cenu riskovat, že zrovna na takové narazíme, když doma to bude zaručená pohoda...
 Věra. 


Re: jen jediná otázka.. 

(24.12.2003 10:04:44)
Jen jediná otázka. Ještě mi ji zde nikdy nikdo nezodpověděl.
Jak máte připravený postup při případném zvratu porodu směrem
ke komplikacím u kterých jde o minuty?
Nebo o desítky vteřin??
Notabene v lednu a - jak píšete- vaše auto není nic moc..
Díky za odpověd - pokudˇ tedy nebude ve stylu..
..u mne něco takového nehrozí, věřím si a znám se..
..je to riziko každodenního života, asi jako když přecházíte silnici...

Nebo si již zřizujete v obýváku mini sálek s nástroji??
A co děti, budou asistovat také??
..již se ptám asi příliš, já vím..
 Lubylu 


Re: Re: jen jediná otázka.. 

(24.12.2003 13:51:06)
Věro,

dovolím si zodpovědět tvou otázku otázkou - jak by se dala zachránit situace v nemocnici když jde o minuty či desítky vteřin, když připravit ženu na CS trvá nejméně 10 minut?
Pokud jde o desítky vteřin, je mi líto, ale to se zachránit prostě ani doma ani v nemocnici nedá!

Vím že otázka nebyla položena mě, jen jsme taky rodili doma a tak jsme případné komplikace samozřejmě prodiskutovávali s por. asistentkou.
Vlastně jde o to, že při porodu doma je péče tak straně puntíčkářská, že se i ta nejmenší komplikace dá o dchytit v samotných začátcích a tudíž se do nemocnice nepřeváží až na poslední chvíli kdy jde o desítky vteřin, ale spíš kdy jde o desítky minut či několik hodin....čili dostatečná doba na to, aby se to dalo v nemocnici řešit a nepřijelo se pozdě.

Víš jsou komplikace a komplikace a taky je (v Anglii) notoricky málo por. asistentek, takže kolikrát se stane, že sice rodíš v nemocnici, ale je tak málo personálu, že se u tebe nikdo po celou dobu porodu neohřeje a tudíž než někdo opravdu zjistí, že se "něco" zkomplikovalo, tak je pozdě.
Takže se porod doma z tohohle hlediska opět jeví jako bezpečnější varianta. Mít u sebe po dobu porodu dvě asistentky, které se od tebe nehnou ani na krok nebo mít na břichu monitor a zamávat na por. asistentku jen tak přes por. pokojík - vím co bych si vybrala zas a znova !

Hezké vánoce
Ed

 Věra. 


Re: Re: Re: jen jediná otázka.. 

(24.12.2003 14:18:07)
Ed, jestli je v Anglii porod doma tou bezpečnější variantou, tak to potěš pánbůh..:-/
tamější zdravotnický systém má svých problémů dost, jestli ten český bude k němu směřovat,
to by zdejší lidé pěkně nadávali...nejde o to...

Otázku jsem položila maminkám žijícím v ČECHÁCH, KTERÉ jako romantické statečné hrdinky
chtějí rodit doma a těm co zde vedou oblbovací kampan ve stylu červené knihovny.
...světlo svíček...pejsek hafá..děti se zájmem přihlíží..maminka si zpívá, tančí a rodí zároven....pěkné, což o to.. co ale hodlají dělat v případě náhle vzniklých komplikací???
se mi jaksi již dlouho nedaří vyzvědět...asi jsem moc zvědavá...

..ježíš nekamenujte mne hned, nic proti alternativně vedenému porodu, ale takový rychle dostupný,
malý operační sálek s nástroji se může sakra hodit, viděla jsem o něco více porodů, než jen ty dva své...
 *Aida* 


Re: Re: Re: Re: jen jediná otázka.. 

(24.12.2003 15:10:51)
Vero,
nevsimla jsem si ze by tu nekdo psal o nesmirnych vyhodach plapolajicich svicek ci tanceni pri porodu doma. Fakt nechapu proc lidi maji jakousi predstavu divozenek v zavojovych satech popijejicich bylinkovy caj za svetla svicek a tlumene hudby, konverzujicich po celou dobu a jen tak mimochodem do toho jeste porodi to dite.
Otazkou spise zustava proc zeny ktere chteji rodit doma v Cechach nemaji zabezpecenou lekarskou peci. A nejde jen o ne. Veci zacaly v Cechach nabirat smeru se kterym (dle meho nazoru) nemuze souhlasit vetsina zen. Co bude dal, kam az to povede?
 Lubylu 


Re: Re: Re: Re: jen jediná otázka.. 

(24.12.2003 15:21:16)
Věrko,
nebudu kamenovat, ani nechci. Napádání a zášti zde na Rodině je každý den spousta.
Jen jsem chtěla trošku více nastínit podmínky porodu doma ať už je to v ČR nebo v UK.

Situace ve zdravotnictví je zde opravdu na pomyšlenou, ale co se porodu týče, tak alespoň zde nevychází zákon, že porodní asistentky nemohou samostatně vykonávat své povolání a v tomhle jsou v Anglii o poznání líp, nemyslíš?
Copak opravdu souhlasíš se zákonem, který zakazuje maminkám svobodnou volbu kde porodit?

Neměl by se spíše sestavit zákon jasně stanovící pravidla pro zajištění co nejlepší péče při porodu mimo nemocnici???

Nevím jestli jsi zdravotník a proto se k porodu doma stavíš tam negativně a proto si i myslíš, že ženy se rozhodují doma rodit jen proto, aby si mohly zpívat, tancovat při svitu svíček a k tomu aby přihlížela celá rodina i se psem... o to přece vůbec nejde :o(
Já si nepřipadám jako statečná romantická hrdinka, protože jsem porodila doma bez jakékoliv komplikace či intervence, při tlumeném světle a za přítomnosti lidí, kterým jsem 100%tně věřila. (psa nemáme a o dcerku se starala tchyně :o)
Ale připadám si jako dospělá svéprávná žena, co se s manželem rozhodla přivést své dítě na svět co možná nejbezpečněji. Nerodila jsem doma proto, abych se mohla povyšovat nad ostatní ani proto, abych vypadala důležitě.
Rodila jsem doma, protože doma mi to přišlo nejbezpečnější + to ostatní jako možnost si sama dítě položit na bříško, nechat dotepat pupečník, nechat si ji na hrudi nahatinkou skoro 4 hodiny dokud jsme nešla do sprchy a následně jí mít na sobě nahou celou první noc zatímco jsme odpočívaly v náruči mého muže - to je jen takové etxtra nad čím člověk dopředu moc nepřemýšlí, ale když se to stane, tak jen nestačí zírat a děkovat Bohu, že mi něco tak krásného bylo dopřáno.
Porod je krásný a může být krásný i v nemocnici, pokud se k němu přistupuje jako k porodu a ne k nemoci.
Záleží také na každé ženě individuálně, jak se k porodu staví. Někomu klystýr nevadí, jiná to bude cítit jako násilné napadání její osoby a soukromí. Jen proto, že ne každá žena je ochotna podstoupit zaběhlé nemocniční rituály z ní ještě přeci nedělá sobeckou hazardérku.... Tohle zase pořád nechápu já - jak si někdo může myslet, že doma se rodí jen proto, abych si u toho mohla zapálit vonnou svíčku a pouštět CD se zvuky moře...?

Nevím jestli se ženy rodící v ČR liší od žen rodících doma v zahraničí a proto jsem si dovolila ti oponovat.
Nevěřím že by některá matka vystavovala sebe nebo své dítě nebezpečí v zájmu svého pohodlí. Teď jde jen o to, zda porod doma je opravdu bezpečnější než porod v nemocnici, dle statistiky (v UK) porod doma JE stejně bezpečný s ohledem na komplikace v těhotenství, dědičné choroby apod. jako porod v nemocnici. Proto rodit doma opravdu nepředstavuje zvýšené riziko jak pro matku či novorozence a tvrzení že doma rodí hazardérky zde neobstojí.

Ed
 *Aida* 


Re: Re: Re: Re: Re: jen jediná otázka.. 

(24.12.2003 15:28:07)
Ediku,
moc hezky napsane. Ja misto uklizeni sedim na netu :o). Ale Leile je nejak divno, od rana breci chudinka, zas ma zalepene ocicko, tak stejne musim sedet...
Prave ve zpravach rikali, ze nasli na ulici 5 denni holcicku. Pojmenovali ji Holly. Doufam ze se jeji maminka brzy prihlasi.
 Karolina&dcera 8 let, mimís 35tt 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: jen jediná otázka.. 

(24.12.2003 17:33:52)
Ahoj Ed, Aido, Sylvo, Terrezo,

naprosto souhlasím. V českých porodnicích je leckde situace neúnosná, spousta úkonů se provádí paušálně a zbytečně, málokde je personál porodnice vstřícný 24 hodin denně bez ohledu na to, kolik ten den odrodí dětí, téměř všude vám miminko pár minut po porodu odnesou, ne všude je možnost se svobodně pohybovat během všech dob porodních, ne všude mají míče, vaky, žíněnky, stoličky, vanu..prostě cokoli, co mamince (a miminku) ulehčí a zmírní napětí a bolesti. Při porodu je důležitý, aby se rodička cítila dobře a pohodlně, je prokázáno, že pak jde všechno lépe a téměř bez komplikací. Já taky budu rodit doma (v lednu), tedy pokud bude vše ok. Je to přirozený děj, ne nemoc, a já se necítím povinna rodit ve sterilním prostředí hnusné bílé nemocnice někde v porodním boxu za "přítomnosti" jiné ječící ženy (bez urážky) a protivných doktorů, ale chci, abychom si s miminkem, manželem a dcerou mohli okamžitě začít vychutnávat ten pocit blízkosti, abych si sama mohla miminko umýt, aby miminko mohlo spát vedle mámy, ale taky táty, abych já ráno mohla starší holce udělat snídani, zatímco tatínek se postará o miminko... Pro mě je porod doma o vzájemné souhře, pohodlí pro všechny, bez zbytečných osob.

Pro Věru: Mám porodnici pár set metrů od baráku, kdyby něco nebylo v pořádku, samozřejmě tam pojedu. Ale pokud mám šanci rodit doma, tak budu. Porodní asistentku u nás zastane manželova sestra, jinak já jsem taky kvalif. PA, tak znám rizika i možnosti porodu a přesto jsem se rozhodla tak, jak jsem se rozhodla. Snad to nebudu muset měnit.

S pozdravem Karolina
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: jen jediná otázka.. 

(24.12.2003 22:08:00)
Cha chá, světlo svíček! Hafající pejsek! Přihlížející dítě!!! Jakékoliv světlo mi vadilo, takže jsme byli potmě. Psi mlčeli (nedali se nijak rušit a spali jak zařezaní jako každý den tou dobou) a dítě jsem odeslala ke známým, když jsem pochopila, že to není škrundající žaludek, ale porod. Netančila jsem, ale hnízdila ve vaně - celý porod, tj. 2,5 hodiny. Porodnici mám téměř za rohem a věděli, že se chystám rodit doma - ten den jsem tam ještě byla na kontrole, abych se ujistila, že je opravdu všechno v pořádku.
Kde jsi nabrala ty přesné informace o tanci za svitu svící???
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Re: Re: Re: jen jediná otázka.. 

(25.12.2003 8:20:28)
Sylvo, náhodou takový břišní tanec nemusí být asi tak špatný. Když nám promítala PA v těhotenském cvičení záběry porodů v porodním domě v Rakousku, tak jedna maminka svůj porod protančila. Svíčky by asi byly nepraktické, stačila by lampička :-)
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: jen jediná otázka.. 

(25.12.2003 10:41:24)
Neee, určitě nemusí být špatný! Určitě musí být skvělý, stejně jako cokoliv jiného, co ženě v té chvíli pomůže a uleví.

Já jsem jen nepochopila, kde Věra vzala informace o "oblbovací kampani", kde by se snad mělo psát o tanci a porod byl zmíněn jen jaksi mimochodem.
 Markéta 
  • 

Re: Re: Re: Re: jen jediná otázka.. 

(6.1.2004 10:45:52)
marně se zde na internetu stále hledá matka, rodící doma, u které by se nějaké komplikace během porodu vyskytli, četla jsem o jedné, ale té se to "zkomplikovalo" o porodu, neodešla jí placenta, tak v pohodě vyhledali lékařskou pomoc a to co jim pak provedl odborný personál...blila bych, placentu jí sice vyndali, ale seřvali jí i jejího manžela, přitom se nic hroznýho a akutního nestalo a aby si připadali dosta důležití nebohýmu miminku zatím - naprosto bezdůvodně - vypumpovali žaludek.
Ale odpověď je prostá - co by se dalo řešit na místě řešilo by se na místě a co by se na místě řešit nedalo s tím by se jelo do nemocnice, v Holandsku to tak funguje už léta a dobrý, mamči, který roděj doma všude jinde např. v německu to tak taky řešej a taky dobrý.
 Lukáš 


Re: Re: Re: jen jediná otázka.. 

(25.12.2003 16:10:22)
Píšete nesmysly ED!! A je to tím, že o většině komplikací ani nevíte, že mohou nastat, natož jak rychle se dají, nebo nedají řešit.
Jsem liberál a kde která žena rodí ( krom té mojí) je mi v zásadě jedno, ale myslím si, že k rozhodování jsou nutné pravdivé informace.
Často omílaný argument, že příprava na S.C. zabere 10 min. a za tu dobu lze přijet do porodnice je výplodem neinformované hlavy.
Porodnická komplikace jednak ne vždy znamená S.C. a příprava se dá zvládnout mnohem rychleji, když se začne v porodnici.
Když jsme naposledy řešili předčasné odloučení placenty, od indikace k vybavení plodu to trvalo 9 minut. Kdyby se to stalo doma, zemřela by rodička i děcko.
Veďte si tady reči o tom, jak jsou komplikace vzácné, obhajujte si práva žen na cokoli, ale nelžete ostatním, že je to doma stejně bezpečné jako v porodnici. Není a nikdy nebude a ví se to v Anglii, v Holandsku i všude jinde. L.
 Lubylu 


Lukáši, 

(25.12.2003 19:26:49)
no jo, zase já a zase samé nesmysly, že jo ??
Už jsem se tě kdysi ptala, zda jsi byl na praxi v Anglii a zda jsi někdy asistoval u porodu doma, že víš, jak to tady nebo i jidne ve světě chodí. Neodpověděl jsi mi. Usuzuju z tvého psaní, že nikoliv a své poznatky máš snad od kolegů, kteří znají kolegu a ten kolega.......

Samozřejmě že nevím o všech porodnických komplikacích. Jsem žena, co se chystala rodit a ne student zdravky, co se chystá stát doktorem. Nemám naštudované vše od A do Z, ale také nechci zavírat oči před realitou a možností, že ke komplikaci dojde.
Jako první mě i mého muže zajímalo, co se bude dít, kdyby ke komplikaci došlo a také jsme řešili, jaké to ty komplikace mohou být a v našem případě i komplikace porodu po císařském řezu. Opravdu nevěřím, že by naše PA schválně předstírala, že vše bude dobrý, však na převoz času dost, tak na to milá maminko nemyslete...dostalo se nám naopak odpovědi na všechny otázky a to natolik uspokojující, že strach jsem rodit doma opravdu neměla.

A jak dlouho může trvat příprava na CS? To přece záleží na dostatku personálu a také na porodu, v jaké fázi se nachází a indikaci k CS.

Pro tebe budu asi zase jen "jedna co měla štěstí", ale podle mě je to tak, že jsem měla bezproblémové a poklidné těhotenství a porod od začátku do konce trval 12,5 hodiny, miminko ve vynikající poloze, z toho jen 4,5 hodiny opravdu silných kontrakcí, bez jakýchkoliv utišujících prostředků, ikdyž jsem si o ně jednu chvíli požádala a druhá doba porodní trvala 1,5 hodiny. Třetí 10 minut.... Miminko Apgar skore 10 - 10 - 10. Náhoda? Štěstí? A co takhle prostě realita a to, že porod není vždy od začátku patologický, jak se nám snaží doktoři namluvit a že i bez různých intervencí se DÁ porodit bezpečně!!!

Miminko bylo po celou dobu porodu kontrolováno dopplerem a to co 10 minut a mě byl měřen krevní tlak co 20 minut.

Pokud si dobře pamatuju, psaly jsme tu studii udělanou nedávno v Anglii a ta dokázala, že porod doma JE stejně bezpečný jako porod v nemocnici, ale samozřejmě šlo o dvě stejné skupiny rodiček (zdraví, sociální podmínky, první či druhé těhotenství apod.)
Navíc dlouholetá praxe porodních asistentek, které u mého porodu asistovaly, jejich výsledky a jejich zkušenosti s porody doma byly pro naše rozhodování dostačující.

My jsme se rozhodovali na základě pravdivých informací a nikdo nám nemazal med kolem huby, jak se říká. Byli jsme obeznámeni se spoustou komplikací, které se stát mohou (ale nemusí).
Konec konců jsem taky liberál he he, je mi jedno kdo si co o mě a našem rozhodnutí doma myslí a fakt, že se nám narodila krásná zdravá holčička nic nezmění.
Tak jako nezmění nic rozhodnutí opět rodit doma, pokud bude i další těhotenství bezproblémové.
A opravdu to nebude akt hrdosti či bláznoství či hazardérství.
Ikdyž vlastně podle tebe ano..... ale to bychom tady mohli diskutovat dokolečka dokola a já nevím jak ty, ale na to já nemám opravdu náladu.
Jediné co mě těší je, že nejsem tvá žena či dokonce jedna z tvých "pacientek" liberále Lukáši!!!

Ed Lukáš 


Re: Lukáši, 

(25.12.2003 20:16:15)
Zas se to snažíte zamluvit. Roďte si kde chcete, Vaše PA se o Vás jistě dobře postará. Nepište sem ale hlouposti v odpovědích na otázky ženám, které uvažují o porodu doma v ČR.


Věro,
dovolím si zodpovědět tvou otázku otázkou - jak by se dala zachránit situace v nemocnici když jde o minuty či desítky vteřin, když připravit ženu na CS trvá nejméně 10 minut?
Pokud jde o desítky vteřin, je mi líto, ale to se zachránit prostě ani doma ani v nemocnici nedá!

Tak to je první nesmysl!V nemocnice často ANO!!

Vím že otázka nebyla položena mě, jen jsme taky rodili doma a tak jsme případné komplikace samozřejmě prodiskutovávali s por. asistentkou.
Vlastně jde o to, že při porodu doma je péče tak straně puntíčkářská, že se i ta nejmenší komplikace dá o dchytit v samotných začátcích

Druhý nesmysl! Nedá.

a tudíž se do nemocnice nepřeváží až na poslední chvíli kdy jde o desítky vteřin, ale spíš kdy jde o desítky minut či několik hodin....čili dostatečná doba na to, aby se to dalo v nemocnici řešit a nepřijelo se pozdě.

Víš jsou komplikace a komplikace a taky je (v Anglii) notoricky málo por. asistentek, takže kolikrát se stane, že sice rodíš v nemocnici, ale je tak málo personálu, že se u tebe nikdo po celou dobu porodu neohřeje a tudíž než někdo opravdu zjistí, že se "něco" zkomplikovalo, tak je pozdě.
Takže se porod doma z tohohle hlediska opět jeví jako bezpečnější varianta.

Možná v Anglii. (od doby co jsem tam byl se asi hodně změnilo k horšímu, nebo jsem měl jen štěstí na lepší nemocnici)

Mít u sebe po dobu porodu dvě asistentky, které se od tebe nehnou ani na krok nebo mít na břichu monitor a zamávat na por. asistentku jen tak přes por. pokojík - vím co bych si vybrala zas a znova !

Hezké vánoce
Ed


Vy raději nikomu na otázky neodpovídejte, klamete veřejnost:)))) L.
 Lubylu 


Re: Re: Lukáši, 

(26.12.2003 13:06:22)
Vy raději nikomu na otázky neodpovídejte, klamete veřejnost:)))) L.

He he Lukáši,
dostávám pleskanec přes ručičku, asi jako všechny ostatní tvé rodičky. Maminko držte hubu a krok, v tomto spádu jsou tvé příspěvky a pokud někdo klame veřejnost, tak se obávám jsi to pouze ty.

Podle tebe nejsem dost vzdělaná na to, abych mohla s někým diskutovat a předávat své poznatky. Jsem prostě JEN žena co doma rodila a asi jsem ke svým informacím přišla jak slepý k houslím a HOUBY co vím :o)

No k tomu se dá napsat jediné - máš smůlu Lukáši, maminky si ty informace seženou a existuje dostatek zdrojů od kud. Tvé výkřiky a pleskání přes ruce zde na Rodině bude mít malý účinek.

Ed
 Keira, Julie 10 měsíců 


Re: Re: Re: Lukáši, 

(26.12.2003 16:28:05)
Lukáši,
já jsem před deseti měsíci také porodila doma. Dokonce jsem si dopřála i ten "luxus" (psala myslím Jakcie), že jsem si zapálila svíčky, pustila hudbu, kterou jsme s miminkem poslouchali společně 9 měsíců, hopsala jsem na balonu a když Julie přicházela na svět, neviděla jako první doktora ani porodní asistentku, protože manžel si "dopřál" tu výsadu, že si dcerku mohl odrodit sám. Asistentky (dvě) dělaly to, o co jsem je požádala a jen dohlížely na to, aby bylo všechno v pořádku. Hrůza, že ano? Přece jsem se radši mohla svěřit doktorům, kteří mě budou buzerovat nástřihem a klystýrem, popřípadě nepustí manžela na sál, já budu muset poslouchat na slovo a moje dítě mi po porodu odnesou - přeci vědí, co je nejlepší a i kdyby to nejlepší nebylo, tak nemám nejmenší právo zasahovat, protože jen oni jsou schopni moje dítě zachránit (mmch, z Tvého psaní vyplívá, že to, že je porod bez komplikací je opravdu výjímkou). Ještě chci podotknout, že jsem chtěla původně rodit ve Vrchlabí, z Prahy je to sice daleko, ale autem bychom dojeli a mohli jsme si udělat pěknou dovolenou, ale v zimě se mi stejně nechtělo absolvovat dvouhodinovou jízdu s pár denním miminkem. Tentokrát ale asi ve Vrchlabí porodíme, jednak mám termín v létě - a taky chci vyzkoušet, že alespoň někde se k ženám chovají přinejmenším slušně a příjemně.

Klára 7TT a DOMA NAROZENÁ naprosto ZDRAVÁ a pohodová dcera Julie
 Věra. 


VŠEM CO VEDOU KAMPANˇ 

(26.12.2003 17:08:39)
holky holky, nemám čas pročítat tuto diskuzi, je to nakonec pořád dookola.
Máte představu, že pro Vaše dítě je nejlepší když ho vytrhnete ze spárů doktorů - těch násilníků - a porodí vám ho doma manžel - jako píše Keira...
..vedete zde kampan a děláte ze sebe statečné bojovnice.
Až někomu po porodu doma umře dítě, právě kvůli komplikacím, které můžou přijít zničehonic a dítě
se nestihne včas zresuscitovat, co budete říkat pak???
že je to riziko , které neberete pro vaše pohodlí do úvahy ??
že vám nic podobného nehrozí, manžel si tu knížku o porodech přečetl poctivě???
Moc hlavně nerozumím důvodům,proč to masírujete do hlavy jiným, na rodince v posl. době není nic jiného
než kult porodu doma od té samé osoby pořád dookola.....

Věra, kluk 3 a půl roku zachráněn při překotném porodu u Apolináře, DNES NAPROSTO ZDRÁV!!

KDYBYCH RODILA DOMA, STRATILA JSEM HO, A NIKDY BYCH SI TO NEODPUSTILA. NIKDY.
 Sylvie 


Re: VŠEM CO VEDOU KAMPANˇ 

(26.12.2003 17:20:10)
Věro, teď jsem po několika dnech sedla k počítači a ještě jsem se nezorientovala, co se tu píše - ale pokud reaguješ OBECNĚ na porody doma - CO O NICH VÍŠ? Zjišťovala jsi si, jak takový porod doma vypadá v praxi - nemyslím tím ty "bojové" české podmínky, ale zahraniční? Jaké s ním mají zkušenosti pordní asitsentky, které porody doma vedou, koukala jsi se třeba jen zběžně na výsledky studie, na které tady Ed, Aida i já několikrát odkazovala, našla jsi si další? Nebo máš o porodu doma stejnou představu, jako jistá lékařská kapacita, která se na stránkách odborného tisku ztrapňovala (například) řečma o nutnosti vystěhovat veškerý nábytek z pokoje, ve kterém by "domácí rodička" rodila dítě? :oD


S.
 Věra. 


Re: Re: VŠEM CO VEDOU KAMPANˇ 

(26.12.2003 17:38:24)
ANO, ROZUMÍM, MYSLÍM právě bojové české podmínky jak píšeš.
Maminky ze zahraničí mají jiné podmínky, a měly by si poctivě přiznat, že tím jak masírují zdejší ženy můžou zadělat na průšvih...právě tím jak to líčí idylicky a pohodově....
Kdyby byly objektivní a poctivě zde popsaly procenta komplikací, kolik z porodů doma končí nakonec v nemocnici a i finančí stránku porodů v jejich zemi...
Právě je škoda že vytrhávají věci z kontextu a tím matou.
Argumentovat tím - já rodila doma a mám zdravé dítě, tak do toho jděte taky - ???

Je to pořád dokola, jsou v tom emoce, jak ale jde o zdraví dítěte, měli by jít emoce stranou a nastoupit zdravý rozum.
I v ČEchách lze porodit velice alternativně, přesně podle přání matky, a je to tak správně.
Stále ale je dobré myslet na zadní vrátka a mít rychle dostupnou pomoc.
Ty co se tohoto zřeknou vědomě vystavují své dítě velkému riziku, tak at si to alesponˇ poctivě přiznají a nehrají si zde na bojovnice za práva dětí...nemám ráda kampaně s lživými argumenty ....
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: VŠEM CO VEDOU KAMPANˇ 

(26.12.2003 18:15:25)
Heleď, Věro, nejlepší obrana je útok, že? Když jsi přistižená při lži, je třeba honem udělat lháře z někoho jiného, viď?
Opravdu je neuvěřitelná náhoda, jak porody doma probíhají náhodou v pohodě, náhodou při nich nebývají komplikace a náhodou jsou maminky velice spokojené. Jistě je to jen náhoda, protože logické to není - při porodech doma by se mělo přeci umírat.
Alternativní porody jsou hezká věc, jenže jet kvůli porodu např. 200 km opravdu nemůžu - těch "alternativních" porodnic zas tolik není, teď například jednu zrušili (ve Vysokém Mýtě, tuším). Ach jo, kolikrát už jsem to psala...
 Jeanne, Matěj 6m 
  • 

Re: Re: Re: Re: VŠEM CO VEDOU KAMPANˇ 

(26.12.2003 18:27:02)
Zajímalo by mě, proč všichni lékaři tak zbrojí proti porodům doma a raději neudělají vše proto, aby se ženy těšily a hrnuly do porodnic a nepřály si nic více než porodit dítě právě v té jejich porodnici. Pro ně je jednodušší jim to nařídit zákonem, místo toho aby změnily přístup a vůbec všechno, co připadá ženám odpuzující na porodu v nemocnici a proč tak volají po porodech doma.
 Jana Z. 


Re: Re: Re: VŠEM CO VEDOU KAMPANˇ 

(26.12.2003 18:36:06)
Zensky,

a proc se vecne hadate o porodu doma, kdyz v CR jeste neni ani radna moznost tech mnohem beznejsich veci jako mit vlastni PA v prubehu tehotenstvi, ktera vas na zaver i odrodi (a to opravdu odrodi, ne ze na konci prikluse doktor ) - tedy samozrejme doktor je vitan v pripade komplikaci (Lukasi;-)..

Neni moznost ambulantniho porodu (a jeste s vlastni PA, ktera odrodi) - odejit po porodu domu s ditetem v naruci, PA dochazi domu, udela odber z paticky novorozence, poradi, pomuze ....

ANo, argument - "Je to mozne, dojed si tam a tam", nebo "dej 5tacu doktorovi do kapsy (to Te Lukasi nestve?), nebo vykriky "musis si v CRporodnice prohlednout a najit..poslu Ti mail o porodnici, kde se super rodi" "zaplatte si nadstandardni pokoj" (nemam nic proti placeni, ale tech pokoju je obycejne par a ne vzdycky je volny, ze) atd...

Vzdyt to je smesne povazovat tohle za moznost vyberu a fungujicich PA..

Tady jsem otevrela seznam PA na netu, vybrala si podle nabizenych sluzeb, tu ktera mi vyhovovala, a do "jeji" nemocnice jsem jela odrodit (porodni pokoj s vanou, sprchou, micem atd..vcetne porodniho luzka, kde se da rodit ve vsech moznych i nemoznych polohach je samozrejmost) a po trech hodkach odjizdela z nemocnice s ditetem v naruci domu s dohledem PA..

Mozna az bude neco takoveho naprosto bezne v CR, tak ubyde zenskych touzicich po porodu doma (mluvim o CR), samozrejme i pak stejne jako jinde bude i nadale urcite procento radeji rodit doma - ovsem budou mit rozhodne lepsi zazemi vcetne zkusenych PA nez zatim je mozne v CR..


jana
 Sylvie 


Re: Re: Re: VŠEM CO VEDOU KAMPANˇ 

(27.12.2003 0:46:42)
Věro, nezlob se na mne, ale mám pocit, že ty ve všem vidíš kampaň. Bylas to ty, kdo v jiné diskuzi nazval příspěvky spokojených mamin z Vrchlabí "mediální kampaní", nebo se mýlím? Nemyslím si, že se u nás dá rodit "velice alternativně", mám zkušenost právě s tím Vrchlabím, kdy v Praze (tedy v mém bydlišti) mi žádná porodnice nechtěla slíbit ani tu dle mého názoru ZÁKLADNÍ PÉČI (fakt nemůžu za alternativu považovat, že si nepřeji ZBYTEČNÉ zásahy do porodu a ZBYTEČNÉ oddělování matky od dítěte). Ale copak každá mamina může (dle mého názoru) za základní péčí cestovat desítky a stovky kilometrů? Dopytle, já NECHCI RODIT ALTERNATIVNĚ, JÁ CHCI RODIT NORMÁLNĚ!!!!! POKUD TOHLE NEJSOU SCHOPNI V PORODNICÍCH POCHOPIT, PAK SE NENÍ CO DIVIT, ŽE NĚKTERÉ ŽENY RADŠI I U NÁS RODÍ DOMA, NEŽ BY SE TAM OBJEVILY.

Co se týká komplikací, třeba ta britská studie zmiňovala 16% převozů, většinu ještě před porodem. Nejšastěji kvůli nepostujímícmu porodu nebo předčasně odteklé plodové vodě. 14,8% bylo z důvodu tísně plodu, nicméně "Děti, které se narodily při plánovaném porodu doma (včetně převozů do nemocnice - tedy těch, které z důvodu nějaké komplikace při porodu byly převezeny do nemocnice), měly nižží pravděpodobnost špatné kondice (nízké APGAR skore) při narození." Pokud si matně vzpomínám, obdobná čísla jsem zaslechla i z jiných států. Jenže někomu může třeba čtvrtinová pravděpodonost, že skončím v nemocnici, připadat lepší, než 100% jistota, že v ní skončím :o)

Pro jistotu znova opakuji - já bych doma rodit nechtěla. Mně by nejvíc vyhovoval ambulantní porod - kdy bych byla v péči své PA, před porodem, při porodu i po porodu. Něco takového se nesplnilo ve Vrchlabí, ani v Praze.

S.

 Markéta 
  • 

Re: Re: Re: ¨pro Věru 

(6.1.2004 11:12:33)
Ano i v čechách je porodnice kde se rodí podle přání matky - bohužel je téměř ojedinělá, zato jsem ještě neslyšela o nikom, kdo by tam byl nespokojený a taky jsem neslyšela o nikom kdo rodil v jiné nemocnici a byl 100% spokojený, beru v úvahu podstatné věci ne třeba jídlo nebo velikost pokoje
 Keira, Julie 10 měsíců 


Re: VŠEM CO VEDOU KAMPANˇ 

(26.12.2003 21:53:54)
Věro,
manžel Julii porodil za přítomnosti dvou porodních asistentek a ty příručky opravdu prostudované měl, ke všemu já mám diplom na vykonávání práce porodní asistentky. To byla všechno jen taková příjemná perlička na konec, kromě toho, že jsem opravdu mohla dělat, co chci a miminko jsem neohrožovala. Uvědomuješ si, že PA hlídá od začátku všechno tak, jako v porodnici doktor? Pozná, když něco není v pořádku a v takovém případě se jede do porodnice - ta naše je 15 minut autem. Samozřejmě, pokud by se mně nebo doktorům něco nezdálo, jela bych tam. Ale pokud bylo všechno ok, nevidím důvod, proč se zbytečně nechat omezovat! Já jako ŽENA (nikoli kus hadru) MÁM volbu se rozhodnout, kde, jak a s kým chci přivést SVOJE dítě na svět.

Klára
 petr 
  • 

Re: Re: Re: Lukáši, 

(26.12.2003 18:49:01)
Ed, hodně štěstí a dobrých nápadů v nadcházejícím roce.

S tím pleskáním přes ruce....No...
Jistě máš pravdu, že si maminky informace seženou - a taky je nikdo od informací neodděluje. Ono to v éře Internetu není ani možné. Problém je ovšem v tom, že na Internetu není problém informace sehnat, ale utřídit, oddělit pravdivé a nepravdivé, aktuální a zastaralé atd
Já se v diskusích podobných této už nějaký čas pohybuju a vidím to jako na dlani - maminky v dobré víře kopíruje celostránkové bloky informací - že to právě vyšlo v knize/přednášce/článku na netu od slavné Američanky.... Hloupé ovšem je, že po dvou větách poznám, že se mluví o stavu věci před dvaceti lety - takže je to beznadějně staré a tedy irelevantní. Jistě ne vždy, ale často
To je rozdíl v šíři a struktuře vědomostí a přístupu k faktům, který má usilovně shánějící laik oproti profesionálovi z oboru.
Takže to není o plácání přes ruku ale o apelu na zodpovědné a vyvážené poskytování informací

Hezké svátky

 Lubylu 


Petře 

(26.12.2003 19:57:57)
taktéž hodně štěstí a dobrých nápadů v nadcházejícím roce.

Problém je ovšem v tom, že na Internetu není problém informace sehnat, ale utřídit, oddělit pravdivé a nepravdivé, aktuální a zastaralé atd
Ale mé informace z 90% nepochází z internetu ale právě od naší PA a jejich kolegyň jejichž praxe je až 40ti letá.
Nemyslím si tudíž, že takovéto informace jsou zastaralé či nepravdivé.

Přece si k porodu nepozvu PA, která nemá s porody doma zkušenost a to nejméně několikaletou a také pokud nebudu mít přístup k faktům, jako kolik jejik klientek doma nakonec porodilo a jestli byly komplikace a jaké.

Copak porodní asistentka není profesionál v oboru? Její zkušenosti se nepočítají??????

A když píšu, že zdroj informací existuje, internet není jediným zdrojem, na který se lze obrátit, to je přece jasné a nevěřím, že by si některá žena udělala obrázek o porodech doma pouze potom, co si přečetla pár příspěvků na Rodině. Pokud ano, tak potom by jí asi označení "hazardérka" náleželo.

Ještě pro Věrku - já ve většině svých příspěvků uvádím, že žiji v UK a situace je zde jiná. Myslím tedy, že mé informace nemohou být scestné. Také jsem psala, že za podmínek existujících v ČR bych o porodu doma neuvažovala...Nebo uvažovala, ale neodvážila bych se :o(
 Miška, 3 děti 


Re: Petře 

(27.12.2003 8:51:50)
Ed, po tom, co jsi napsala teď už Lukáše chápu. Někteří si nečtou všechny tvé příspěvky. Kdyby každý tvůj příspěvek končil tím, co tenhle, věřím, že by se Lukáš tak nerozčiloval :-)
 Lubylu 


Re: Re: Petře 

(27.12.2003 10:08:43)

Miško,

hm, jenže já Lukáše nechápu, ať už rodím v ČR nebo v UK, jemu to je jedno. Místo toho aby se rozčiloval jako většina žen nad tím nemožným zákonem o nesvéprávnosti por. asistentek a snažil se o to, aby se pro bezpečnost porodu doma v ČR udělalo maximum, tak si mne ruce a nadává, že rodit doma je šílené hazardérství - ale ovšem, když neexistuje ani dostatek por. asistentek, které by měly s porody doma dlouholetou praxi!!

Proč si nevezmeme příklad ze zahraničí, kde to prostě funguje???? To že tady neumírají při porodech doma rodičky či novorozenci o nic více než v nemocnici je opravdu jen náhoda??

A poznámka o dětských sestrách na konec - v Anglii ošetřuje dítě po porodu por. asistentka. Je to součástí jejího vzdělání a musí se umět o rodičku i dítě postarat.
Takže por. asistentky zde zastanou péči o těhotnou, rodičku a šestinedělku s miminkem zároveň.
 Jana, dva synové 
  • 

Re: Re: Re: Re: Lukáši, 

(5.1.2004 19:53:38)
Máš pravdu,Petře, že hlavně profesionálové by měli podávat všechny dostupné informace, které jsou podložené vědeckými výzkumy, a ne jen ty, které se jim hodí do krámu. Zaslepenost tzv.odborníků by se pak tak zřetelně neprojevovala a nikoho by patrně nenapadlo omezovat práci a svobodnou volbu kohokoliv, že.
 Lukáš 


Re: Re: Re: Lukáši, 

(29.12.2003 18:46:47)
Vy raději nikomu na otázky neodpovídejte, klamete veřejnost:)))) L.

He he Lukáši,
dostávám pleskanec přes ručičku, asi jako všechny ostatní tvé rodičky. Maminko držte hubu a krok, v tomto spádu jsou tvé příspěvky a pokud někdo klame veřejnost, tak se obávám jsi to pouze ty.

Podle tebe nejsem dost vzdělaná na to, abych mohla s někým diskutovat a předávat své poznatky. Jsem prostě JEN žena co doma rodila a asi jsem ke svým informacím přišla jak slepý k houslím a HOUBY co vím :o)

No k tomu se dá napsat jediné - máš smůlu Lukáši, maminky si ty informace seženou a existuje dostatek zdrojů od kud. Tvé výkřiky a pleskání přes ruce zde na Rodině bude mít malý účinek.

Ed
 Lukáš 


Re: Re: Re: Lukáši, 

(29.12.2003 18:47:54)
Vy raději nikomu na otázky neodpovídejte, klamete veřejnost:)))) L.

He he Lukáši,
dostávám pleskanec přes ručičku, asi jako všechny ostatní tvé rodičky. Maminko držte hubu a krok, v tomto spádu jsou tvé příspěvky a pokud někdo klame veřejnost, tak se obávám jsi to pouze ty.

Podle tebe nejsem dost vzdělaná na to, abych mohla s někým diskutovat a předávat své poznatky. Jsem prostě JEN žena co doma rodila a asi jsem ke svým informacím přišla jak slepý k houslím a HOUBY co vím :o)

No k tomu se dá napsat jediné - máš smůlu Lukáši, maminky si ty informace seženou a existuje dostatek zdrojů od kud. Tvé výkřiky a pleskání přes ruce zde na Rodině bude mít malý účinek.

Ed
 Lukáš 


Nikdy jsem netvrdil,že jste hloupá Ed... 

(29.12.2003 23:54:08)
jen velmi nesouhlasím s tím, jak se bohorovně vyjadřujete ke složité problematice, o které mnohdy máte jen velmi vágní představy.( není to otázka chytrosti ale nedostatečného vzdělání)
Když Vám píšu, že jste vedle jak jedle, snažíte se zpochybnit mé odborné a lidské kvality s bravurou zkušeného demagoga.
(He he Lukáši,dostávám pleskanec přes ručičku, asi jako všechny ostatní tvé rodičky. Maminko držte hubu a krok, v tomto spádu jsou tvé příspěvky )

Máte úplnou pravdu, když tvrdíte, že si o Vás myslím, že nejste dost vzdělaná v porodnictví - nejste. Nemyslím si ale, že byste kvůli tomu nesměla diskutovat, jak mi podsouváte. Jen se domnívám, že by nikdo neměl psát hlouposti o tom co se dá, nebo nedá poznat....jak rychle se dá komplikace řešit....
Máte úplnou pravdu, že informací je všude habaděj a zdrojů existuje spoustu. Vy sama jste důkazem, že mnoho z nich nemá valnou úroveň.
Pořád nemohu porozumět tomu, proč je tak těžké si přiznat, že existují komplikace, které doma řešit nejdou a znamenají vážné nebezpečí pro rodičku a dítě. Jistě, že jsou vzácné, ale jisté riziko tu existuje.
Mnoho žen upřednostní výhody domácího porodu před rizikem a já respektuji jejich volbu. Za nepřípustné však považuji, namluvit rodičce, že rizika neexistují a podpírat tato tvrzení nesmyslnými argumenty o době přípravy k S.C. či nemožnosti řešit komplikace lépe v porodnici.
To, že si maminky informace seženou není má smůla, ale jejich štěstí. Jen doufám, že si uvědomí věrohodnost zdroje. K tomu totiž mé výkřiky a pleskání přes ruce směřují.

L.

 Renda a Jonas 2roky-narozen doma 
  • 

PRO LUKASE 

(30.12.2003 1:19:46)
Ahoj Lukasi,

tak si predcitam tve radky a stale nemohu pochopit co ti,tak vadi na tom,ze porod doma by mohl byt i v ceske r.,realnou zalezitosi,snad i legalizovanou(i kdyz ,uz v nekterych pripadech je)...

ziji v nemecku a rodila jsem doma s 2ma PA,maji obe dlouholetou praxi a privedli na svet (doma)ne jedno ditko...komplikace take meli a byli profesionalne vyresene...samozreme,ze jsou urcite i komplikace v nemocnici,kde muze byt take pozde na reseni... tak v cem je ten rozdil???
muj lekar,me tu nepovazoval za hazardkyni zivotu...

ptam se te tedy proc jsi,tak nekompromisni???
ptam se te,jak je mozne,ze v jinych zemich to funguje???
ptam se ,te abych pochopila ne odsoudila!!!

davat i brat,snad jenom pochopit i dokazat...


hezky vecer preje

renda a jonas narozen doma


PS:nijak me nefunguje registrovani
 Lubylu 


Lukáši, já zase netvrdila, že komplikace u porodu doma nejsou... 

(30.12.2003 3:22:05)

... a dokonce už vůbec ne že jen porod doma je ten jediný bezpečný!!!!
Naopak psala jsem, že jsem byla s komplikacema obeznámena (možná ne úplně s každou od A do Z, ale věz, že stačilo, abych se někde dočetla o komplikaci, o které jsem dřív neslyšela a už jsem se při další kontrole ptala, jak by se to řešilo). No a výsledek byl takový, že po zvážení pro a proti došlo k tomu, že porod doma se jevil stejně bezpečný jako porod v porodnici a to vše nám potvrdila naše PA, již jako profesionálku ve svém oboru neustále odmítáš uznat.
Jak už jsem několikrát psala, její klientelu tvoří z 90% rodičky rodící doma a já opravdu nepovažuji za náhodu, že dosud jí nezemřela jediná rodička či dítě. Vlastně ano :o( Miminko narozené v 25. týdnu těhotenství). Porodní asistentkou je skoro 10 let.

Nešli jsme do toho s tím, že nám se to stát nemůže. Naopak, stát se může cokoliv. Nikdo z nás není v pozici, aby dopředu mohl předvídat co se stane, ale byli jsme v pozici udělat vše proto, aby nakonec byl náš porod doma co nejbezpečnější a to v našem případě znamenolo roční přípravu na porod ještě než jsem vůbec otěhotněla, pečlivé vybírání PA, která by měla s porody doma po CS nejlepší zkušenost, zajištění rychlého odvozu do nemocnice v případě komplikací atd atd.

Pro porod doma jsme se se rozhodli, protože jsme chtěli porod bez zásahů a zároveň jsme chtěli to, co by bylo pro naše miminko bezpečné a došli jsme k závěru, že DOMA je to pravé ořechové.
Chystala jsem se rodit, ne se stát sama porodní asistentkou, takže nebudu sem psát, že opravdu vím o úúúúplně všem co se porodnictví týče.

Jenže ty údaje o bezpečnosti porodu doma jsem si opravdu nevycucala z palce a naše PA také ne.

Já se tu s tebou nepřu že komplikace u porodu nejsou, ale přu se s tebou o tom, že při zajištění určitých podmínek porod doma JE stejně bezpečný jako porod v nemocnici a za tím si stojím a to ne z toho důvodu, abych mohla omluvit naše "hazardérství" ale prostě proto, že je to FAKT, to by ti snad mohli potvrdit v Holandsku :o)

Máte úplnou pravdu, že informací je všude habaděj a zdrojů existuje spoustu. Vy sama jste důkazem, že mnoho z nich nemá valnou úroveň - tímto zase zpochybňuješ profesionalitu naší PA, protože od ní z 90% naše informace pocházejí.....Nevím bohužel o věrohodnějším zdroji, pokud ty ano, tak uvítám, když mi o něm napíšeš.


Pořád nemohu porozumět tomu, proč je tak těžké si přiznat, že existují komplikace, které doma řešit nejdou a znamenají vážné nebezpečí pro rodičku a dítě. Jistě, že jsou vzácné, ale jisté riziko tu existuje. No snad bude stačit zas a znova zde napsat, že ANO komplikace které řešit nejdou existují a ANO mohou znamenat riziko pro rodičku či dítě.
Jenže je tu to ALE jak velké to riziko je? Je opravdu tak šíleně velké? Kdyby bylo, tak jsme doma nikdy nerodili. Nevím co víc na to říct.

Ed

 JaninaH 


Jsou PA hloupé? 

(30.12.2003 11:45:16)
Rozhodně nejsem zastáncem dnes dosti rozšířeného názoru "kdokoli může dělat cokoli". Ale pokud jsem to dobře pochopila, ženy, které se rozhodnou rodit doma, činí tak v zahraničí i u nás za přítomnosti v porodnictví vzdělaných a zkušených porodních asistentek . Podle reakcí Lukáše to ale vypadá, že tyto PA dle lékařů nejsou dostatečně fundované, aby mohly samostatně zvládnout tak náročnou "operaci", jakou je porod, a případné komplikace vyřešily či rozhodly o převozu do nemocnice. Dokonce podle Lukáše PA nejsou ani věrohodným zdrojem informací pro své klientky. Ale proč? Je podle našich lékařů vzdělávání PA nedostatečné? ŽL na PA snad dostane každá, která přijde a má zájem? Mají nebo nemají tedy PA oprávnění vést samostatně porod? Zajímalo by mě taky, jaké vzdělání je nutné pro vykonávání činnosti PA u nás a jaké v zahraničí (střední, vyšší odborné, bakalářské?), tam, kde jsou porody doma za přítomnosti PA běžné. Všimněte si, jak Lukáš stále používá tytéž argumenty: nedostatečné vzdělání, neodbornost, nevěrohodnost. Mám z toho silný dojem, že u nás evidentně lékař nepovažuje PA za svého partnera. Proč?
J.
 Lukáš 


Re: Jsou PA hloupé? 

(2.1.2004 16:43:43)
Paní JaninoH,
překvapuje mě, jak mi podsouváte názory, které jsem zde nikdy neprezentoval a ani je nezastávám.
Nikdy jsem nepsal, že by PA nebyly věrohodným zdrojem informací. To, že nesouhlasím s něčím co tvrdí Ed s odvoláním na svou PA, ze mě snad nedělá nepřítele všech PA.
Podsouváte mi, že mám PA za nevzdělané, neodborné a nevěrohodné. Tak to není.
L.
 Lubylu 


Lukáši, Lukáši ..... 

(2.1.2004 19:48:03)

Podsouváte mi, že mám PA za nevzdělané, neodborné a nevěrohodné. Tak to není.
L.
Tak jak to tedy je Lukáši?????
Mé informace podle tebe nejsou věrohodné, přestože pochází od někoho, kdo má s porody doma několikaletou zkušenost.
Nebo je to jen ta naše PA, které se nedá věřit a která si pro srandu králíkům vymýšlí fakta o porodech doma ?

Které že PA ty máš tak rád? Ty které nemají s porody doma zkušenost, čili jen takové PA, které ti nemohou oponovat?

Ed
 Lukáš 


Re: Lukáši, Lukáši ..... 

(2.1.2004 19:59:09)
To že nesouhlasím s tím, co Vám říká Vaše PA snad neznamená, že si o ní myslím, že je blbka?!?

"Které že PA ty máš tak rád? Ty které nemají s porody doma zkušenost, čili jen takové PA, které ti nemohou oponovat?"

O Vás si začínám myslet, že nemáte ráda lékaře :)
(Protože Vám mohou oponovat??:))))) L.
 Lubylu 


Re: Re: Lukáši, Lukáši ..... 

(2.1.2004 20:14:13)
To že nesouhlasím s tím, co Vám říká Vaše PA snad neznamená, že si o ní myslím, že je blbka?!?

No nevím co si o ní myslíš, ale podle toho co jsi zatím napsal, tak určitě jedno a to, že o porodech doma toho moc neví !!!

No a ulehčím ti to - řeknu ti co si o mě můžeš myslet. Nemám ráda lékaře jako ty :o) (což je někdo, kdo preventivně nastřihuje, rád dává klystýr a pokud možno by nejraději nahnal všechny rodičky do jedné velké porodnice, protože i přesto že dokázáno jinak, on tvrdí, že jen tam je to bezpečné)
 Lukáš 


Ale ED... 

(2.1.2004 20:24:38)
jak jste přišla na tohle?
Klystýr nedávám (natož rád), preventivní episiotomie nedělám a rodičky nikam nehoním.
Aplikovat zahraniční a ještě poměrně staré studie na české poměry je pošetilé, ale Vás stejně nezajímá nic co netvrdí vaše všeznalá PA :) L.
 Lubylu 


Ale Lukáši... 

(2.1.2004 22:45:05)
moc dobře si pamatuji na rozsáhlou diskuzi o episiotimii a tvůj názor, že lepší je preventivně nastřihnout! Z toho usuzuji, že tak i děláš.

Rodičky nikam nehoníš - ale honíš. Tím, že jim spolu s ostatním osazenstvem co vymýšlí zákony o nesvéprávnosti porodních asistentek zabraňuješ ve volbě kde porodit. Místo toho, aby jsi uznal, že pokud by se to v ČR zařídilo stejně jako v dalších zemích, kde se doma rodí, mohlo by to uspokojit tu část rodiček, která prostě rodit v porodnici nechce a připravit jim pro to co možná nejbezpečnější podmínky.
Pokud se ty, jako lékař porodník postavíš na stranu zákona, který zakazuje porodním asistentkám samostatně vykonávat svou činnost, co asi rodičkám zbývá, než jít do nemocnice?


Klystýr nedáváš, no tak to ráda slyším :o)

Pošetilé je, že pro tebe není dobrá žádná statistika, ať už je z minulého roku, nebo pár let stará.

A jestli je všeznalá naše PA nebo jsi všeznalý ty, to asi těžko posoudíme :o)
 Lukáš 


Re: Ale Lukáši... 

(3.1.2004 10:49:44)
Vidím, že mne máte prostě za univerzálního viníka. :)

"Tím, že jim spolu s ostatním osazenstvem co vymýšlí zákony o nesvéprávnosti porodních asistentek zabraňuješ ve volbě kde porodit"

Nevím kdo má být to "osazenstvo", ale já jsem lékař a zákony nevymýšlím. Mám pocit, že píšete rychleji, než to stačíte vymýšlet. Zpomalte.
L.
 Věra. 


Lukáši... ..zdravím Tě !! 

(3.1.2004 10:58:15)
Lukáši zdravím, to neřeš!
Do doktora si určitý typ lidí velmi rád kopne, zvláště
zde na síti kdy je i docela anonymní, řeší si tím nějaké své
vlastní komplexy...ale to je nakonec jedno, že??

Holky jen vám, co nadáváte na muže, že rozhodují za vás.
Nechte se zvolit , kandidujte, angažujte se, je to
potřeba a já vítám každou iniciativu od žen.
Když si často maminky z písku jsou schopny povídat jen o tom
co četli v Blesku a na nějaké sledování dění jaksi rezignovali, není
to škoda??
Vidím to i zde v diskuzích, tak jen se angažujte, pro
fungující občanskou společnost je to zdravé a potřebné.
Samozřejmě s adekvátními a podloženými argumenty, ne s větami typu...
..moje známá má známou a ta povídala...však to znáte :-))
 Sylvie 


Re: Lukáši... ..zdravím Tě !! 

(3.1.2004 13:03:25)
Věro, legrace je, že taková Sylva nebo já jsme se SVÝMI ČLÁNKY O SOBĚ, které tady na Rodině jsou uveřejňovány, daleko míň anonymní, než třeba Lukáš, který pracuje (člověk by z jeho reakcí kolikrát řekl) v ideální porodnici... leč ač opakovaně tázán, nikdy neřekl kde. Hmm, chápu, že je to jeho právo, nicméně tím jaksi snižuje hodnověrnost toho, co o ní tvrdí, protože to pak vypadá jakou pouhý strach přiznat, v jakéže příšernosti to vlastně pracuje :o)

S.
 Ťuťajs 
  • 

Re: Re: Lukáši... ..zdravím Tě !! 

(5.1.2004 19:39:27)
Sylvie, jakoby si nevěděla, že chlapi jsou poserové.Je jasné, že Lukáš hraje divadlo. Představ si, že Lukášovo kolegové by ho mohli osočit, proč se vlastně s těma ponecialníma pacientkama vůbec baví. Jednou to tady už podobně ventiloval nějaký doktor, který údajně pracuje U Apolináře.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Lukáši... ..zdravím Tě !! 

(5.1.2004 21:19:28)
Ťuťajs, ti lékaři od Apolináře se narozdíl od tebe za své názory nestyděli a psali pod svým jménem - aspoň ti, které jsem v diskuzích postřehla já.

S.
 JaninaH 


Do lékařů tu nekopeme 

(3.1.2004 14:42:03)
Ahoj Věro,
myslím si, že by to Lukáš řešit měl. Protože za tím zákonem o nesvéprávnosti porodních asistentek zřejmě opravdu stojí lékařská lobby.
Nemyslím si, že by v této diskusi někdo kopal do lékařů. Spíš se tu s nimi debatuje, někdy i nesouhlasí, což je podle mně správné. Obdivuji děvčata tady, jak dokáží uvažovat, vyhledávat informace a stát si za svým. Vzpomínám si dosud dobře na dva své porody (před 16 a 14 lety), byly to otřesné zážitky, včetně ponižujícího zacházení("No jo, zas ňáká intelektuálka, ty vyváděj nejvíc", "Co si myslíte, pani, nejste tu sama, nenám čas vám něco vysvětlovat, spolkněte ten prášek a hotovo" atd.) Ale tehdy jsem si myslela, že to tak prostě musí být. Moc závidím děvčatům, které měly to štěstí a porod pro ně byl úžasným i důstojným zážitkem. A fandím a držím palce všem, které bojují za to, aby takových spokojených rodiček bylo co nejvíc, včetně těch, které se rozhodnou rodit doma.
J.
 Sylva 
  • 

Re: Lukáši... ..zdravím Tě !! 

(3.1.2004 20:44:57)
Jak moc je anonymní člověk, který zveřejní své celé jméno, bydliště i telefonní číslo? Já jsem to do "Rad pro domácí porod" napsala (bydliště jsem zveřejnila zde na rodině), právě proto, aby to nebyly jen jakési anonymní kecy. Chtěla jsem, aby bylo jasné, že to jsou konkrétní zkušenosti jedné konkrétní mámy.
Samozřejmě, že nesedím u pískoviště s Bleskem v ruce, nemám na to ani čas, právě proto, že se "angažuju" - přesto, že jsem porodila doma, bych byla ráda, kdyby i v porodnici bylo naprosto běžné porodit klidně a důstojně.
 Lubylu 


Re: Re: Ale Lukáši... 

(3.1.2004 11:46:03)
Nemám tě tak ani za univerzálního viníka, jako za univerzálního vtipálka, co se krmí vtipnou kaší, doufám, že ti chutná!!!

Zdá se, že nechápeš nebo nechceš pochopit, na spoustu argumentů vůbec neodpovídáš, nebo odpovíš vyhýbavě.
Nechápeš smysl té věty o souhlasu se zákonem o nesvéprávnosti PA?
Tak pomalinku pro tebe to ráda vysvětlím - ženy se nad takovýmto zákonem bouří, protože se jich to týká a díky tomuto zákonu se jim vezme svobodná volba kde porodit. Ale nevšimla jsem si, že by jsi se proti takovémuto záknou stavěl ty - spíš naopak.

Nadále nechápu, proč se tu do nekonečna s tebou vlastně dohaduju o bezpečnosti porodu doma, kterým to vše začalo :o) Připadáš mi jako pejsek co se honí za vlastním ocasem a ne a ne ho dohonit :o)

Tak by jsi měl možná zpomalit ty, nebo se ti zatočí hlava :o)

Ed
 Emina 
  • 

Re: Ale ED... 

(3.1.2004 19:35:58)
Ahoj Lukáši, to je jasná věc, že TY rodičky neholíš a nedáváš jim klystýry, mám za to, že to snad dělají sestry, nebo porodní asistentky (nechci žádnou profesi urazit), nebo u vás na pracovišti to děláš ty? A kde to vlastně je? Bez ironie mám pocit, že porodnice, kde by se epiziotomie prováděly jen v nutných případech (tím myslím, že by při porodu asistoval odborník s praxí, který je situaci schopný posoudit a ne novopečený lékař na kolečku s instrukcí "střihni každou, ať se naučíš šít") by měla hodně klintek. Jako muž asi nikdy nepochopíš, jak taková zpackaná (řekněme decentně) epiziotomie bolí, dlouho se hojí, těsně po porodu, ale i dlouho po něm si na ni musíš vzpomenout při každém milování. Netvrď mi, že to tak není, víš stejně jako já, že to tak je, je to péče, která tě v porodnici čeká, když nebudeš mít mimořádné štěstí, nebo peníze na zaplacení "protekčního" lékaře.
Dávno se ví, že když ženy rodí ve svislé poloze, obejdou se bez epiziotomie s mnohem větší pravděpodobností, než když rodí proti gravitaci a v leže na zádech. To není nic, co by zavánělo domácím porodem, takhle JDE rodit v porodnici, jen by se lékař musel k rodící ženě sehnout.....
Mně se stalo, i když je to už dlouho, že lékař, který mi přišel šít epiziotomii, mi bodře pravil: "Tak karkulko, máš to sešitý jedna radost, táta si brzy zase užije!", myslel to asi jako vtip, který mě měl rozptýlit. Táta si sice neužil, nevešel se mu tam (citlivé povahy prominou), ale i s odhlédnutím od toho ti můžu říct, že takové zacházení je naprosto nepřijatelné, představ si, kdyby se někdo takhle choval k tobě, poté co by ti rozpáral přirození.
Nediv se tomu, že se pak někdo rozhodne riskovat a rodit třeba doma bez pomoci. Matky ani děti v porodnici nemají zaručené ani základní slušné zacházení a to by si možná nový život ve vymírající civilizaci zasloužil i víc. Není to tak, že možnost kvalitní medicínské péče ospravedlňuje jakékoliv chování těch, kdo jí poskytují.
Neber si to osobně, věřím, že ty se takhle k ženám nechováš, říkám ti to pro ilustraci. A radši vynechávám PA, protže s nimi nemám u nás recentní zkušenost, jen tu, že za STARÝCH ČASU byly ty v nemocnici snad ještě horší, než nejobhroublejší lékař.
 Markéta 
  • 

Re: Ale ED... 

(6.1.2004 11:20:12)
Jistě, klystýr totiž rodičce místo Lukáše aplikuje právě porodní asistentka, která je pro tuto činnost dost odborně vyškolená a hlavně v případě komplikací její případná odborná nezpůsobilost nemůže nic pokazit, protože klystýr snad žádné vedlejší fyzické účinky mít nemůže a o ty psychické lékařům nejde.
 Anna 
  • 

Re: Lukáši, 

(26.12.2003 19:11:55)
Já měla také bezproblémové a poklidné těhotenství,a přesto kdybych nebyla v porodnici a kdyby dcera nešla kleštěma,tak by tady nebyla ani ona ani já!!!!!!
Rodit doma je zkrátka moderní a všechny ženy typu Sylva nepřijmou žádné argumenty proti.
Tato diskuse nemá bohužel smysl,je to stále dokolečka.Já jsem jen ráda,že moji dnes už dvacetiletou dceru by nenapadlo nic tak šíleného ...A teď jsem popudila všechny zapřísáhlé zastánkyně přirozeného porodu,ale dámy,nechte si to,naše názory jsou prostě protichůdně.
Přeji všem hezký rok 2004 a soukromý operační sál v obýváku pro ty moderní...
 Keira, Julie 10 měsíců 


Re: Re: Lukáši, 

(26.12.2003 22:00:20)
Anno,
tak přemýšlím, kde berete tu jistotu, že Vaši dceru nenapadne rodit doma. Vždyť je to její rozhodnutí, ne Vaše (ptala jste se jí?). Mimochodem, porovnávat stav porodnic před dvaceti lety a dnes... Dnes by kleště třeba doktoři ani nepoužili. A je samozřejmostí, že s nimi umí zacházet i PA, krom toho má svůj "kufřík", kde jsou mj. potřebné věci pro záchranu života matky i novorozence.

Klára
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Lukáši, 

(27.12.2003 9:15:40)
Anno, tys tomu dala fakt korunu:-)) Moderní...moje dcera nikdy nebude......:-) Takhle asi přemýšlí i Součková....
 Sylva 
  • 

Re: Re: Lukáši, 

(27.12.2003 17:21:51)
Už jsme se o tom jednou bavily, Anno.
Rodit doma je moderní, a proto všechny naše herečky, zpěvačky atd....rodí v porodnici, většinou císařským řezem.
Holt jsem zase napřed.
 Filoména 
  • 

Re: Re: Re: Re: jen jediná otázka.. 

(27.12.2003 21:10:26)
No Lukáši, liberála si představuji jinak. Ty mi spíše připomínáš mužského šovinistu a tvojí ženu a děti dost lituji. Když liberál, tak i doma nemyslíš?
 Lukáš 


Re: Moje úvaha o porodu doma 

(23.12.2003 23:40:36)
Přeju Ván hodně stěstí a zdraví do nového roku.
L.
 Markéta 
  • 

Re: pro Lukáše 

(6.1.2004 10:58:03)
Hele Lukáši, přečti si schválně příspěvek Štěpánky z 16.12.2003 četls ho? Myslíš, že by se to všechno dotyčné stalo, kdyby to radši nechala na přírodě, jak já to pochopila první 2 porody by dopadli dobře a třetí dítě by stejně umřelo ať doma nebo v nemocnici.
 Jana 


Re: Moje úvaha o porodu doma 

(24.12.2003 10:46:29)
Terrezo, chapu kazdy radek, ktery jsi napsala :o)
J.
 *Aida* 


Re: Re: Moje úvaha o porodu doma 

(24.12.2003 13:01:40)
Terrezo,
chapu, chapu, chapu! O svem druhem porodu jsem tu psala clanek. Mela jsem podobne pocity, pouze jsem byla zcela "silena", jelikoz muj prvni porod skoncil neplanovane cisarem. Lidi si opravdu tukali na hlavu ze chci rodit doma. Nemocnice silne buzerovala moji PA, ze musim prijit na konzultaci atd. Zrejme aby mi rekli, tak jako moji kamaradce (ktera cekala ctvrte dite, treti narozeno doma, ale bylo ji pres ctyricet), ze "Vypadate jako inteligentni clovek, tak proc se tak taky nechovate?".
Nastesti pro me bydlim v UK, takze jsem veskere lekarske konzultace ohledne meho rozhodnuti rodit doma odmitla a do nemocnice me nikdo heverem nerval. Lekarskou peci mi stat je povinen zajistit i doma. (Tady bude ten hlavni rozdil mezi VB a CR).
PA tady vedou kazdy porod, pokud se jiz predem nevi ze nastanou komplikace. Lekar prichazi pouze pokud nejake komplikace nastanou. Po porodu Leila videla doktora az v 8 tydnech kdy se provadi kontrola. Vsechny krevni testy, kycle, ledviny atd. zkontrolovala PA.
Porodu doma vubec nelituji. Muj starsi syn (narodivs se v nemocnici za velkych komlikaci) ma nyni vaznou vadu reci, chovani a dalsi veci. "Mohlo" to byt zpusobeno porodem (hmmmmmm). Kdybych i dceru rodila v nemocnici, pak by se narodila "klestema". Druha doba porodni totiz trvala vice nez dve hodiny. V nemocnici by po hodine pristoupili k "nejake intervenci", zrejme tem klestim, v ramci "postupu". (Potvrdily mi to nezavisle dalsi PA pracujici v te nemocnici). Kdybych tedy rodila v nemocnici, zive si umim predstavit ty poznamky ("No jo, chtela rodit doma, nakonec rodila klestema, to bych teda chtel(a) videt jak by to bylo dopadlo...").
Vsechno je relativni, vcetne bezpecnosti porodu doma.
 Terreza 


Re: Moje úvaha o porodu doma - několik dodatků 

(24.12.2003 22:26:22)
Nejdřív ze všeho děkuji všem za projevenou podporu a přeju hezké Vánoce! :-)))

K dotazům od Lukáše, Věrky...

Nemůžu říct, že by moje předchozí 3 porody byly "3 špatné zkušenosti s porodnicí", ale stejně se mi tam nelíbilo.

Kolik jsem prošla porodnic ? Jako rodička 3x jednu v rozmezí 5ti let, jako návštěva tuším 3 další, a v každé mi něco nesedlo. Kdybych se měla rozhodnout, ve které mi to nesedlo nejmíň, tak se nerozhodnu.
V případě, že PA shledá něco v nepořádku nebo se mi zazdá, že nezvládám a v porodnici to bude lepší, pojedu počvrté do té samé - přeci jen je nejblíž, specializovaná na komplikace, tak ať mají lékaři taky šanci :-))) ...
(Zrovna včera jsem žertem říkala kamarádce, že pokud bych tam musela, tak doufám, že to bude ve stavu bezvědomí, ze kterého se proberu "až po..." ...)

Četla jsem si zde na Rodině, co která porodnici nabízí, co pokládá za nevyhnutelné, a například téměř všechny pražské vyžadují 2. dobu porodní na porodním lůžku, a to je zrovna jedna z věcí, které bych se ráda vyhnula !
Další aspekt jsou oddělené porodní boxy, ale OPRAVDU ODDĚLENÉ, že není slyšet "jak je na tom" maminka odvedle... Hodně maminek, co porodilo doma, uvádí, jak moc jim pomohlo, že mohli manželovi říct: Prosím nemluv, já potřebuju ticho a klid !... často i tmu nebo alespoň velmi tlumené světlo. Přesně si vybavuju okamžik, kdy se najednou nad mýma nohama prudce rozsvítilo, všichni se tam nahrnuli, jedna porodní asistentka "pomáhala hlavičce" v mých intimních partiích, druhá mi tlačila na břicho, a vedle stále doktorka s nůžkami v ruce. Naštěstí si nechala poradit od té "pomáhací" PA, že "je tam místa dost" a obešla jsem se bez násřihu.

Porodnici máme blízko - asi 10 minut jízdy na sáňkách :-))), autem je to o 5 minut delší... Naše auto (vlastně 2 auta) jsou na krátké vzdálenosti spolehlivá, ovšem do Vrchlabí bychom se sotva hnali 120km/hod. Sousedi mají rovněž 2 auta, navíc po Praze fungují sanitky, které by mě stejně dovezli do téhle porodnice, i kdybych chtěla jinam !

Jestli mi budou děti asistovat je dobrá otázka. Řekněme, že to nechávám na vývoji situace. Nepředstavuju si, že mi jeden bude utírat čelo, druhý hlásit, že už vidí hlavičku a do toho ještě budu přebalovat tu nejmenší ! Když mi jejich přítomnost (myšleno v bytě, kde je všechno slyšet) bude vadit, mám o patro níž babičku, o patro výš sousedku, přes ulici kamarádku a jedna kamarádka se za tímto účelem dobrovolně přihlásila, pokud nebude v práci. Ty dvě starší už jsou rozumné natolik, že jim lze říct: teď mě prosím nechte na pokoji a jděte si hrát do pokojíčku. Dokonce i na takovou půlhodinku pohlídají nejmladší sestřičku...
 Markéta 
  • 

Re: moc držím palce!!! 

(6.1.2004 10:28:28)
Jsi úžasná a moc ti držím palce, mě se sice podařilo hned napoprvé rodit ve Vrchlabí, ale těm co se mě ptají proč jsem nerodila "normálně" odpovídám jako ty: nenašla jsem odvahu jít rodit do nemocnice.
 Zuzana 


Sylvie, tleskám! 

(1.2.2004 22:25:36)
Tleskám, zajímavý a velmi dobře napsaný článek, nemám, co bych dodala :)
 Sylva 
  • 

Re: Sylvie, tleskám! 

(2.2.2004 0:08:25)
Díky (i když nejsem Sylvie :-)). Jsem ráda, že sis ho přečetla. Dost lidí mě sjelo, aniž si přečetli byť jen kousek (řekla bych, že je naštval už nadpis).
Doteď nechápu, co na tom článku je tak strašnýho...
 Zuzana 


Re: Re: Sylvie, tleskám! 

(17.2.2004 0:05:21)
Jo jo, mě to došlo hned, jak jsem to odeslala, že Sylvie je ta druhá:))
Každopádně dnes můžu kromě článku posoudit i kvalitu a úroveň Tvých Rad pro domácí porod a rovněž i jim nemohu než zatleskat :)

A jak už jsem kdesi psala, domorodky i ti ostatní, jimž jde o to, abychom my ženy zase směly rodit své děti samy a v klidu, stojíme při prosazování přirozených a normálních porodů na začátku strastiplné cesty a ve všech jejích etapách se budeme setkávat s klacky pod nohama. Jde jen o to, abychom vytrvali. Výsledek bude stát za to. Namísto lékařů budou naše potomky zase rodit ženy.
 Marie 
  • 

Re: Re: Re: Sylvie, tleskám! 

(20.2.2004 17:58:51)
Výsledek bude stát za to !!!!!!Když někdo umře,tak to neva,hlavně,že do porodu nikdo nekecal...
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Sylvie, tleskám! 

(20.2.2004 21:04:10)
Ne, Marie, o tom ten článek opravdu není - zkus si ho přečíst, prosím.
 Marie 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Sylvie, tleskám! 

(21.2.2004 9:37:08)
Číst umím,učím číst 20 let.Tvůj porod naštěstí dopadl výborně,ale stát se to prostě může...Mimochodem ,reagovala jsem na příspěvek v diskusi,tedy bezprostředně.
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sylvie, tleskám! 

(21.2.2004 10:25:12)
Opět si nerozumíme. Nepsala jsem, že neumíš číst, ale podle reakce jsem usoudila, žes článek ani nečetla (stává se to poměrně často, že mě lidi napadají za něco, co jsem nejen nenapsala, ale dokonce si to ani nemyslím). Ten článek není o tom, že by všechny ženy měly rodit doma. Pokusila jsem se napsat, PROČ se rozhodujeme porodit doma. Co je na tom proboha špatného, když se pokusím něco vysvětlit?
 Marie 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sylvie, tleskám! 

(21.2.2004 16:21:50)
Vážně si nerozumíme,ale to bychom se točily stále v kruhu.
Odbočím,ta fotka v novinách byla tvoje rodina?Musím si připravit dost těžké učivo o státech ve starověku,tak se odpojím.Přeji Aničce i Fandovi vše pěkné a hlavně zdraví,vím o čem mluvím,moje malá má tak těžké astma,že bych mohla diskutovat na toto téma dny i noci.Ještě poslední otázka:V ČB neexistuje porodnice podobná té ve Vrchlabí?
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sylvie, tleskám! 

(29.2.2004 18:54:37)
Omlouvám se, byla jsem teď týden "mimo civilizaci", tudíž jsem neměla ani přístup na internet.
Noooo...jednou jsem v novinách byla na fotce já s Aničkou (Anička na židličce), jednou Anička sama a jednou tam bylo ilustrační foto. To ilustrační foto bylo to, kde je pohledný atraktivní pár. To, kde jsem byla já, byla fotka, kde je hezké rozesmáté dítě a praštěně a křečovitě se tvářící divná ženská.
 Jarča, Kubík 10 měsíců 
  • 

Na co se mne nikdo neptal ... 

(10.3.2004 21:26:47)
Přečetla jsem si tenhle článek hned několikrát. Jen mě trochu mrzí, že jsem se na tyhle stránky nedostala v době, kdy se můj Kubík měl narodit. Představa porodnice mne tehdy děsila už dlouhou dobu před tím. Moc dlouho jsem uvažoval o alternativním způsobu porodu. Rodit doma mi nikdo z lékařů nedoporučil. A je pravda, že jejich argumenty byly dost často silnější než ty moje. Představa toho jak sedím na gynekologickém křesle, v předu při dobré vůli, doktor, kolem sestra, ve mě stále žádný dobrý dojem nedělal. A tak jsem se doslechla o tzv. Centru aktivního porodu. Prakticky si odrodím sama s taťkou v místnosti, která je blízko porodního sálu. Přihlásila jsem se na kurzy a s taťkou jsme pravidelně docházeli. Termín se blížil a oba jsme byli příliš nervózní. Jako prvorodička jsem byla upozorněna, že porod může trvat déle než u žen, které už rodily. Také že trval. Celých 36 hodin bolestí. Ke konci porodu to vypadalo, že se chlapeček, jen tak sám asi nenarodí. Ozvy slábli a já taky. Neměla jsem sílu už na nic. Odvedli mě na sál, kde nám nakonec doktor pomohl. Kuba, ač měl skoro 4 kila musel do inkubátoru, špatně dýchal a byl velmi unavený. Dnes je Kuba zdravý a má se čile k světu. Dnes si uvědomuju, jak nebezpečné to mohl být, kdybych se odhodlala rodit doma. Ale názor na nemocnici jsem stejně nezměnila. Pomohou vám tam, ale proč vás tam musí držet tak dlouho, jsem opravdu nepochopila.
 Sylva 
  • 

Re: Na co se mne nikdo neptal ... 

(10.3.2004 23:03:39)
Ach, ach, ach.
Jarčo, i u porodu doma je odborný dohled. Většina maminek si ho alespoň přeje a snaží se ho sehnat - že je nedostatek porodních asistentek, které chodí k porodu doma, to snad není problém, který bych měla řešit já, ne?
Porod, který nějakým způsobem neběží tak, jak má (tj. např. trvá dlouho, takže je vyčerpaná matka i dítě), žádná PA nebude chtít mermomocí dokončit doma. Zavolá sanitku a maminu nechá odvézt do porodnice.
CO JE NA TOM PROBOHA K NEPOCHOPENÍ???
Sylvie, asi málo zdůrazňujeme, že porod, který začne doma, nemusí nutně doma taky skončit. Pravda, já jsem myslela, že to je logické, tudíž není třeba to pořád omílat...
 Anna 
  • 

Re: Re: Na co se mne nikdo neptal ... 

(2.4.2004 16:59:56)
No to bych Vas chtela videt, jak mate doma odbornika a v nemocnici jste do deseti minut. Doufám, že jste se někdy v českém zdravotnictví zdržovala déle než na kontrolu u lékaře. Jsem totiž lékařka a ač možná zkresleně bych nejradši rodila na ARU. bydlim na vesnici a do nemocnice je to dvacet minut velmi rychle jizdy a věřte, že za deset minut se toho semele tolik, že by mě pak dokonce života mrzelo, že by moje dítě bylo poškozeno hypoxii, kterou jsem zavinila já svým heroickým kouskem.
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Na co se mne nikdo neptal ... 

(5.4.2004 22:37:42)
FAKT nevím, jak Vás přesvědčit, že to mám do nemocnice jen 10 minut (spíš jen 5). A upřímně řečeno, ani se mi nechce Vás přesvědčovat...pravděpodobně patříte k těm, kteří to stejně vědí přesněji než já. Takže nemá cenu asi ani psát o tom, že jsem odborníka (odbornici - PA) u svého porodu opravdu mít chtěla, a není má vina, že je jich u nás tak zoufalý nedostatek.
No a s něčím souhlasím - porod je opravdu heroický výkon. Bohužel si to dost Vašich kolegů neuvědomuje, a tudíž se podle toho k rodičkám nechovají.
 Martina+F+H+L 


Poděkování 

(24.5.2004 0:21:29)
Chci poděkovat, za informace a zkušenosti z porodu doma. Dneska už vím, že porodnice pro mne není. Jednou jsem si to vyzkoušela a nehodlám tuto zkušenost absolvovat podruhé. Druhé dítě, pokud všechno půjde dobře, porodím doma.
 Raluca 
  • 

Re: Re: Re: Na co se mne nikdo neptal ... 

(26.12.2004 15:32:06)
Mila Anno,

nemuzu si pomoci, ale take Vam a Lukasovi a jim podobnym musim neco odpovedet, ackoliv bych se sama asi pro porod doma nerozhodla.
Ja jsem se totiz narodila v nemocnici "klasickym" zpusobem a moje mama prosla vsim tim, co se tu uz nekolikrat popisovalo vcetne hrubeho zachazeni. Ale presto, ze jsem se narodila pod "odbornym" dohledem, jsem malem na hypoxii take zemrela, protoze porodnice byla precpana a lekari pendlovali mezi nekolika rodickami. Nejdriv mame rekli, ze uz to bude, at tlaci, potom se nekde vedle neco prihodilo, lekarka odbehla a rekla ji, at zase netlaci. Nez pribehla zpatky, nebylo slyset ozvy. Ackoliv nejsem nijak postizena, muzu za to nejspis dekovat jen svemu tuhemu korinku a ne zadne "odborne" peci. Bez takoveto pece by nejspis totiz zadna komplikace ani nenastala.

Jeste perlicku na zaver: Matce me okamzite odebrali a zacali na me napravovat skody, aniz by ji cokoli rekli o mem zivote ci smrti 3 dny!!! Nakonec se odvazila zeptat primare, a to uz byla na pokraji nervoveho zhrouceni, a ten sve podrizene za to radne serval, ale bylo uz pozde, protoze jsem se od ni z prsu uz nikdy pit nenaucila.

To jen tak naokraj k te odborne peci...

Jeste mi Anno prosim reknete, jestli si uprimne myslite, ze takovato situace na porodnim sale nemuze nastat i dnes? Ale to ty miminka uz nemusi mit takova stesti jako ja....
 Jíťa, dva kluci 
  • 

Zdraví obou především 

(28.5.2004 20:36:16)
Ahoj,
chtěla bych se s Vámi podělit o příhodu, kterou jsem zažila při porodu svého druhého dítěte. Chlapec se narodil - připomínám, že v porodnici ve 39 týdnu a nic, téměř do konce porodu nenaznačovalo, že by mělo jít o porod nějak komplikovaný. Během vypuzovací fáze došlo ovšem k tomu, že dítě nechtělo ani dopředu ani nazpět, na břiše mi ležely dvě porodní asistentky, u nohou zkušený porodník - lékař, který se o mě staral po celou dobu těhotenství. Nikdo nevěděl, co se děje. Nezapomenu na pocit,kdy jsem stoprocentně věděla, že to nejsem schopna zvládnout a o to hůře, že už je mi to úplně jedno. Ztrácela jsem vědomí. V tom jsem uslyšela jasné křupnutí a najednou se dostavil pocit úlevy s tím, jak dítě vyklouzlo na svět. Lékaři nezbylo, než ruku , kterou si chlapeček zapříčil v porodních cestách zlomit. Tu okamžitou péči, kterou mu lékaři poskytli při kříšení a následné fixaci zlomené paže by mu nikdo, pokud by se narodil jinde než v nemocničním zařízení bohužel nestihl poskytnout. Situace byla tak vážná, že bychom skutečně bez odborné pomoci nepřežili. Sama nemám nemocnice ráda, ale skutečné docenění jejich činnosti přišlo právě s touto zkušeností. Pokud je vše jak má, nikdy bych nebyla proti, aby maminky s miminky odcházely z porodnic druhý den, ale porod, právě vzhledem k takovým případům, jako byl ten náš bych bych raději všem maminkám, i těm nejzdravějším s nejčipernějšími broučínky v bříškách doporučila v nemocnici. Vždyť nikdy nevíme, co si právě ten náš mrňousek při cestě na svět vymyslí.
 Majka 
  • 

Re: Zdravi obou predevsim 

(29.5.2004 19:47:50)
Tak to si tedy mela stesti. V Olomouci pri podobnem sprajcnuti porodnik diteti utrhl hlavicku.
 Jarka 
  • 

Re: Re: Zdravi obou predevsim 

(29.5.2004 20:23:46)
Vážená Majko,máte asi informace z medii,že?!!!!!!!!!!!!!!!Ta chudinka matka nechodila do těhu poradny a už několik dnu než přišla do porodnice necítila pohyby(sama to přiznala).DITE UZ BYLO MRTVE PRED PORODEM!!!!!!!!!!!!!!!!!!Přišla do porodnice až v den termínu porodu!!!!Laskavě se nenavážejte do porodníka který za nic nemohl.Ten z toho bude mít doživotní trauma i když chyba nebyla na jeho straně.A nevěřte všemu,co dávají ve Zprávách v televizi
 Majka 
  • 

Re: Re: Re: Zdravi obou predevsim 

(29.5.2004 23:19:13)
A vy ji znate osobne? Ja to znam jen z novin, a tam prvni zprava byla, ze to byla rizikova pacientka a ze byla hospitalizovana uz pred porodem. Dale rodina podala zalobu. Vy si myslite, ze by ji podavala, kdyby vse bylo tak jasne, jak se ntady snazite tvrdit?
 Corra 


Re: Re: Re: Re: Re: Zdravi obou predevsim 

(30.5.2004 0:43:28)
Lenka


Re: Re: Tragédie v Olomouci
(3.1.2004 18:08:37)
Taky bych chtěla přidat komentář k této události.Bydlím ve vedlejším městě a protože mám stále kontakty na zdravotní sestry tak vím tohle.
Maminka romské národnosti nedodržovala kontroly lékařem určené .Do porodnice dorazila v den vypočteného termínu porodu s tím ,že jí není dobře.Udala snad něco v tom smyslu,že dítě se už tři dny nehýbá.Lékaři jí ošetřili a zjistili,že dítě je mrtvé.Takže k té tragédii s nešťastně podaným "utrhly hlavu" mohla začít.Rodina ze "zvláštních" důvodů nepodala podnět k trestnímu stíhání.Asi tušili,proč to nedělat.
Mimochodem k utržení hlavičky by u zdravého žijícího dítěte nikdy nedošlo.Je tam přeci jenom hodně kostí svalů,vazů,cév a ty to nepustí.U mrtvého snad může dojít k poškození kůže. A došlo -li by opravdu k oddělení hlavy od těla,tak by to muselo být delší dobu v rozkladu,ale to by zas měla maminka značné zdravotní problémy.
Tak tohle píšu ,aby se už konečně Olomouc trochu od těch nepravd očistila.

Tohle jsem našla v diskusi Kde rodit
 Majka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zdravi obou predevsim 

(30.5.2004 22:47:37)
Ale v clanku, na ktery odkazuje Milada, je psano, ze rodina trestni oznameni podala. Tak jak to tedy je?
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zdravi obou predevsim 

(31.5.2004 20:41:30)
Ufffff...tak kdybych tušila, co všechno nastane, když napíšu o svém porodu, možná bych o něm nepsala...
Myslím, že je poněkud od tématu vést diskuze, zda je "lepší" porod doma nebo v porodnici. Jestli je zodpovědnější matka, která porodí v nemocnici, jestli jsou matky, rodící doma, hazardérky či nikoliv. Mně je úplně fuk, kde kdo porodí. Vadí mi jediné - naprostá nemožnost volby. Vzhledem k tomu, jak dopadl náš jediný porodní dům, aniž stihnul začít fungovat, se můžeme rozhodnout - buď porodíme v porodnici nebo v porodnici. Teda oficiální možnosti mám na mysli, samozřejmě. Porod doma probíhá jaksi v ilegalitě, což se mi nezdá správné. Proto jsem psala, že to je něco naprosto normálního a přirozeného, ač na to nejsme zatím ještě zvyklí.

Argument s utrženou hlavičkou jsem použila kdysi taky. Bylo to už v naprostém zoufalství, kdy jsem se (marně) snažila vysvětlit, že každá žena má právo se rozhodnout, kde a jak porodí a odpůrci tvrdili, že je třeba mě zavřít (fakt logický argument). Prostě jsem nedokázala jinak vysvětlit, že ani ta porodnice není tak naprosto bezpečná. Ale o tom to fakt není - opravdu je to jen a jen o možnosti volby. Kéž by odpůrci domácích porodů konečně pochopili, že jsme dospělí lidé, kteří se rozhodli a za své rozhodnutí nesli zodpovědnost, přestali naše rozhodnutí kritizovat, kéž by jim taky bylo naprosto fuk, kde kdo porodí. Kéž by respektovali, že ne každému vyhovuje jediná možnost. Bývalo by bylo skvělé, kdyby tahle diskuze nebyla osočování, nadávky a urážky, ale např. diskuze na téma "jak to udělat, aby u nás existovaly porodní domy a aby nebyl problém sehnat PA, která ochotně přijde k porodu doma". Bez toho, aniž bychom hodnotili, co je lepší a co horší. Ono totiž to, co je dobré pro jednoho, nemusí být nutně dobré i pro druhého...fakt nevím, proč bych měla jít do porodnice, když někomu se tam líbilo - a taky nechci, aby se povinně rodilo doma, když mně to vyhovovalo.

Ach jo, ta tolerance...

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2022 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.