| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Jak byla jednou Miládka na open-air party

 Celkem 207 názorů.
 Mirka a 2 děti 6 a 10 let 
  • 

O jaké iluze? 

(27.10.2003 10:05:18)
Nechápu, jaké iluze Miládka měla... cožpak žije někde "mimo", když neví, že drogy se nenabízejí jen na techno party, ale běžně i před základní školou, na sídlištích, na hřištích... Proč ji šokovalo, že jí byla nabídnuta extáze na místě, kde to "bez drog nejde" (podle dnešních mladých)? Za jejich "mladých let" se na akcích kouřila "jen" cigarety, maximálně marjánka a pil se nějaký ten alkohol.. Dneska neeistují ani obyčejné diskotéky, kde by se drogy nedaly sehnat, jen rodiče to jaksi nechtějí vidět, myslí si, že JEJICH dětem nic nehrozí, většinou kašlou na nějakou výchovu v tomto smyslu a čekají, že snad škola a učitelky většinou v předdůchodovém jejich dětem něco vysvětlí?To bych viděla stejně jako se sexuální osvětou, je to jen a jen na nás rodičích... ale stejně si nakonec dítě zvolí samo brát/nebrat, zkusit/nezkusit, zákazy se nic neřeší... kdo z vás nechodil s cigaretou tajně ven nebo ke kamarádce jen proto, že by vás "rodiče zabili", kdyby vás přistihli? Zakázané je vždycky nejlepší, o drogách se v "lepší společnosti" moc nemluví... tak se pak nedivte, až v tom vaše děti pojedou (jestli si toho všimnete dřív než vznikne závislost).
Mirka
 Mirka 
  • 

Re: O jaké iluze? 

(27.10.2003 10:09:22)
Ještě mě pobavila úvaha, že JEJÍ děti by si nevzaly... kde bere tu jistotu? O to víc je to směšný, když jejich matka ani sama netuší, kde všude se dá k drogám přijít... a to je extáze ještě hodně "slabá" droga a mezi mládeží považována za neškodnou, bere se běžně jen pro dobrou náladu (jako když jsme si my kdysi v patnácti daly někde panáka).
Mirka
 Věra. 


Tolerance k drogám. 

(27.10.2003 10:35:42)
Tolerance k drogám je v naší společnosti hodně vysoká, ono to začíná již u alkoholu -
bydlíme vedle hospody v rekrač. oblasti a hlavně v létě jsou hlavními zákazníky
-náctiletí, čast ještě děti, nikomu to evidentně nevadí..
Pokračuje to kouřením - stačí nakouknout do diskuze Tramtárie.. :-))
Nekuřák aby se v našich restauracích plazil po kolenou .. :-(

Drogy jsou dnes běžně dostupné, koupite je snáze než nebalenou koblihu, jsou nabízeny dětem
na diskotékách, ve školách, jsou in, zkouší se hodně...
Co s tím? Myslím že je to na nás, musíme se svými dětmi o tom mluvit, dřive než dospějí do puberty, asi již od raného dětství, kdo má možnost ukázat jim na konkr. příkladě jak končí lidi, závislí na drogách, měl by to udělat...
A jistě by se mělo změnit i něco v naší společnosti, stav, kdy přesně víte na kterém rohu co který dealer nabízí a nabízí to tam již řadu let!!! se mi nezdá normální, když mne bylo 15 také jsme se o drogy v partě zajímaly, ale skrátka nebyly kde sehnat, byly jsem jen obyčejné děti, bez kontaktů na drogovou scénu tehdejší, dnes vím, že mne to uchránilo od velkých průšvihů v pozdějším věku :-((
NEBUD´ME ZKRÁTKA LHOSTEJNÍ, týká se to všech našich dětí, bohužel. V.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Tolerance k drogám. 

(27.10.2003 10:57:54)
Věro, dotkla ses jednoho problému, který mě osobně hodně vadí (a shodou okolností jsem právě dopsala do jedné diskuse obsáhlý příspěvek na toto téma). Ono je to složitější - na jedné straně obrovská tolerance k droze jménem alkohol a na druhé ohromná, státním aparátem mohutně podporovaná averze vůči tzv. "lehkým drogám". Asi se mnou nebude většina lidí souhlasit, ale nechápu, proč zavíráme do kriminálů studenty, kteří si doma vypěstují pár ubohých kytiček konopí a alkoholiky, kteří denodenně ohrožují naše životy (vzpomeňte si prosím na nedávný případ, kdy ožrala v autě zabil tři policisty - na jejich sedadlech můžete kdykoli sedět i vy), necháváme v klidu chlastat. Už se někdy stalo, aby kuřák trávy spáchal něco podobného? Nevím o žádném podobném případě. Bohužel si mnoho lidí představuje trávu jako nějakou šílenou drogu, po jejíž konzumaci začnete mohutně halucinovat a za dva za tři týdny kouření si poběžíte pro heroin, protože tráva je přece (jak všichni víme z tisku a TV) první stanicí na cestě k tvrdým drogám.
Můj názor je takový, že jedinou cestou je legalizace měkkých drog a naopak přitvrdit tresty pro prodej, výrobu a pašování drog tvrdých. Naše děti nejsou hloupé a na rozdíl od nás mají - jak Věra poznamenala - možnost si spoustu věcí ověřit v praxi. Když v roce 1988 vyšla kniha "My děti ze stanice ZOO", dalo se u nás bez problémů sehnat leda tak Čikuli... dnešní děti žijí v jiném světě a my se tomu musíme přizpůsobit, pokud nechceme, aby cestou ze školy potkali víc drogových dealerů než cukráren se zmrzlinou.
 Věra 
  • 

Re: Re: Tolerance k drogám. 

(27.10.2003 11:20:42)
Jasně Monty, ono ta tráva je spíše medializovaná, spousta lidí ji pěstuje, spousta kouří - jistě znáš odér v mnoha pražských hospodách :-)) A KDYŽ PAK NĚKOHO náhodou zavřou nebo stíhají, media dělají bla bla bla, je to nyní populární téma...
a dělají z toho hroznou vědu, to ale fakt není nyní hlavný problém naší země.
Jestli trávu v tehle chvíli legalizovat nebo ne, je stejně jedno, je všude.
Horší je to však s drogami ostatními:
Na jedné straně alkohol - jeho bezbřehá tolerance - mrtví na silnicích , rozvrácené rodiny, ožralí poslanci :-))) NO TY ZROVNA VEM ČERT, ŽE ???
pak zase problém tvrdých drog, do kt. se nikdo moc nepouští, lidi si myslí že jich a jejich dětí se to
netýká, zavírají před tím oči a dealeři vesele beztrestně dealují....
BOHUŽEL NĚCO SE DOOKOLA MEDIALIZUJE ale skutečné průšvihy se neřeší, proč vlastně??? V.
 honza 
  • 

Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(27.10.2003 12:46:49)
to mas jednoduchy. kde neni vule, nejsou ciny. pro policii je 1000x snazsi zabasnout studaka, kterej se chudak nemuze branit, nez dealera, kterej v tom umi chodit. pockejme jeste tak na 5 novelizaci trestniho zakona a pak nasi strazci ulic trebas prestanou brecet, ze jim chybi zakona opora (coz je samozrejme nesmysl).
skutecne reseni drogove problematiky je ale uplne jinde. represe nikdy nic nevyresila, max. tak prinese vetsi zisky prodejcum zakazanych latek. dulezita je osveta (jakkoliv to zni zprofanovane) a znalost problematiky. fenomen drog je potreba prestat tabuizovat (ve snaze namluvit si tak, ze se me pak problem netyka nebot jakoby neexistuje) a dat mladezi maximalni moznou miru informaci.
holandsko je velmi hezky pripad. tzv. mekke drogy jsou vicemene legalizovane (neni treba slovickarit), presto kazdy poulicni prodejce a zrovna tak i specialozovane obchody, tzv. coffee shopy, maji paletu nabidky mnohem sirsi. znamena to, ze kazdy 2. holandan bere heroin, pervitin a jine silne navykove latky? nikolivek. proste ma dostatek informaci, aby se dokazal svobodne rozhodnout, jakou cestu si zvoli. k takovemu mysleni nasi "komzumni" mladeze mame ovsem VELMI daleko. nicmene, dle meho, je toto jedine rozumne reseni drogove problematiky.
honza
 Sosan 
  • 

Re: Re: Tolerance k drogám. 

(27.10.2003 12:55:34)
Alkohol má jednu podstatnou výhodu. Má přesné složení, jeho výrobce je snadno dohledatelný a za složení zodpovědný. Jeho účinky a doba trvání těch účinků jsou snadno předvídatelné, při střídmém užívání zdraví likviduje dost pomalu. U drog doma vyrobených či získaných někde v průjezdě od záhadného individua neručí nikdo za nic. Obsah účinné látky neznámý, obsah škodlivých příměsí taktéž. A tak ono "nic" s vámi opravdu kolikrát neudělá vůbec nic (dva rumy jsou účinnější než jeden joint), jindy vás to klepne tak, že jste rádi, až jste z toho venku (a že vůbec jste z toho venku). To je hlavní zdravotní riziko.
Nejsem pro legalizaci těchto drog (tráva, tripy apod.), to by totiž obnášelo také jejich legální výrobu a prodej ve stáncích a obchodech, reklamu na trávu a nové super taneční tripy "i děti mají své dny - nevaž se, odvaž se" a pod. Toho bych se nerad dožil. Ale měl by být zásadní tlak na represivní složky, aby postihovaly dealery. Není přece žádný problém tyto struktury infiltrovat a distributory zavírat - když je najde kdejaký teeneger. A uzáme-li, že bez drog by některé hudební žánry ani nemohly existovat (neb nezfetovaný hudebník by něco takového nevytvořil a nezfetovaný posluchač nemohl poslouchat), musíme zamezit do takových klubů přístup dětem (t.j. neohlídá-li si to provozovatel, dostane takovou pálku, že se bude divit).
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(27.10.2003 13:04:22)
Sosane, co by ti bylo příjemnější - dospívající dítě, které se dopotácí domů ztřískané pod obraz alkoholem, jehož složení znáš a můžeš si vyhledat výrobce, nebo dítě, které si někde zakouří trávu (byť vypěstovanou "bůhví kým") a NIC NA NĚM NEPOZNÁŠ?
Dejme tomu že u těch tripů je to sporné, protože jsou to halucinogeny (jak správně píšeš, složení je neznámé a rozdíl poznáš až po konzumaci), a mezi extází a dejme tomu LSD je dost podstatný rozdíl. Na druhé straně u nich neexistuje fyzická závislost. To, co ty popisuješ (reklama na drogy, jejich legální prodej) je z tohoto hlediska lepší, protože legálně prodávaná extáze se dostává na roveň tomu alkoholu. Nevím, jestli bych byla pro legalizaci, je to příliš komplikovaný problém.
S trávou je to něco úplně jiného. Kouření trávy není o nic horší nebo lepší než kouření normálních cigaret, účinky na psychiku jsou srovnatelné s práškem na bolení hlavy; tráva je sice víc karcinogenní než cigarety, ale zas se jí nevykouří tolik.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(27.10.2003 13:07:12)
Abych nebyla tak nekonkrétní: moje sestra se dostala k dealerům, kteří prodávali za dumpingové ceny trávu s heroinem, aby nalákali zákazníky, a měla dost problém se z toho vymotat. Kdyby byla tráva legální, nemuselo se to stát.
 Sosan 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(27.10.2003 13:17:28)
A ono nestačilo prostě jen přestat to prodávat? V čem byl problém?
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(27.10.2003 13:22:59)
Sosane, kdyby stačilo přestat prodávat chlast, mohli ti tři policajti zabití ožralou ještě žít. Takhle jednoduché to není - viz USA v době prohibice. Existuje-li droga, bude vždy existovat konzument. Ano, kdyby žádné drogy neexistovaly, nebyly by s nimi problémy. Ale ony existují. Represe je kontraproduktivní. Legalizaci jsme ještě nezkusili. Jak tu správně psal Honza, v Holandsku zkusili a nějak jsem si nevšimla, že by každý Holanďan byl zfetovaná troska, závislá na opiátech. Schválně si zkus najít srovnávací studie, jak je to s drogovou závislostí tady a tam. Je to přinejmenším zajímavé čtení.
 Sosan 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(27.10.2003 13:25:58)
Za komoušů bylo drogujících dětí a mládeže mnohem a mnohem míň než dnes. Jediný rozdíl oproti dnešku byl v tom, že byla daleko větší represe. Tak mi netvrďte, že represe není účinná.
 honza 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(27.10.2003 13:38:06)
ale prd. akorat byly tak zabetonovany hranice, ze se sem sotva dostal clovek, natoz aby pasoval drogy. tak se proste jedli prasky a pilo. droga jako droga.
 Sosan 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(27.10.2003 13:30:02)
Jo, Monty, asi jsi mě nepochopila. Já se ptám na to, proč byl pro tvojí sestru takový problém dostat se z toho, že prodávala marihuanu s heroinem? To nestačilo, aby to perostě už neprodávala? To je takový problém, přestat být dealerem? Nebo jí chytili a byl problém, dostat se z toho jako už z vyšetřování a tak?
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(27.10.2003 13:33:42)
Sosane, tos mě špatně pochopil, ona ji přece neprodávala, ale KUPOVALA. A rozdíl mezi kouřením normální trávy a trávy s heroinem ti snad vysvětlovat nemusím.
 Sosan 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(27.10.2003 13:41:13)
Aha. Tak to si už rozumíme. Máš pravdu v tom, že s legálně zakoupenou trávou s vyznačeným výrobcem a testovaným složením by se to nestalo. Také máš pravdu v tom, že doma vypěstovaná tráva není větší problém než domácí víno. V tomto směru by legalizace pomohla. Jen nechci legalizovat současný stav - tedy to, že leckde jde koupit cokoliv a hlavně, že se to prodává i dětem a nikdo proti tomu nic nedělá.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(27.10.2003 13:46:40)
Sosane, mě se taky nelíbí, že se drogy prodávají dětem. Nelíbí se mi, že jsem léta potkávala drogové dealery na náměstí Republiky, u metra na Můstku a jinde, a zároveň podplacené policajty, kteří je s úsměvem zdravili, protože i kdyby NEBYLI podplacení, dobře věděli, že dealer u sebe nic nemá, max. množství, které by mu prošlo díky zákonu "o vlastní potřebě", a stejně tak se mi nelíbí, že musí dostávat amnestii starý chlap, co si pěstuje konopí jako lék na Parkinsona...
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(27.10.2003 13:51:17)
...zvlášť absurdní je to proto, že nevyléčitelně nemocné v nemocnicích ládujeme morfiem, aby necítili bolest, ale chlap, který si chce zlepšit zdravotní stav požíváním THC je stavený na stejnou úroveň jako někdo, kdo s pistolí v ruce přepadne banku.
 Věrka 
  • 

Re: Tolerance k drogám. - pro Monty 

(27.10.2003 13:59:15)
Monty - přeháníš, samozřejmě není stavěn na stejnou úroveˇn,jako lupič, copak nyní někdo za trávu sedí?? Ač je zakázána, stejně je tolerována, a široce rozšířena.
A pěstitelů i distributorů je dost a dost.
Je to vděčné mediální téma, ale spíše okrajové svým významem, věř mi, mám s tím profes. zkušenost.

A k tomu morfiu - někdy je podání nezbytné, zásadou číslo 1 je nenechat pacienta trpět v bolestech, i za cenu jeho příp. závislosti, morfium je účinné a lze v případě potřeby zvyš. dávku, vliv THC na parkinsona se nyní studuje, ale zatím nevypadá že by šlo o průlomový zachrańující lék, tím se spíše hájí zástanci legalizace, což není argument, morfium se také pacientům podává a volně prodejné není...
Sosan má pravdu, pojdme se bavit a tom co s tím, jak naše děti poučit a chránit, o tom celý problém je. zdraví Věrka
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Tolerance k drogám. - pro Monty 

(27.10.2003 14:13:15)
Věrko, trochu jsem přeháněla. Ale pokud vím, tak skutečně za trávu někdo sedí - nebo seděl, nějaký mladý kluk, co prodal cigáro spolužákům... pak jsem taky zaznamenala jednu medializovanou sebevraždu kluka, co ho vyslýchali policajti kvůli trávě, momentálně si na nic víc nevzpomínám, ale určitě toho bylo víc. Nicméně máš pravdu, odbočili jsme od tématu - jde o to, jak zabránit tomu, aby děti nefetovaly. Přesněji řečeno, aby dokázaly poslat dealera do háje. :o)
Určitě tomu nezabráníme tím, že budou ve Čtyřlístku číst, že lidé, kteří kouří trávu jsou nejdřív veselí, ale pak naopak smutní a zemřou dřív než jiní lidé. Viz zde
Podle mne je nejrozumnější jim říct pravdu. Když vychováme z dítěte sebevědomou osobnost, nebude mít potřebu dokazovat okolí, že je frajer tím, že si šňupne perník. Rozhodnutí, zda brát lehké drogy (trávu) si dříve nebo později udělá každé dítě samo, ale náš přístup může jeho rozhodnutí ovlivnit minimálně v tom, aby místo nevinného kouření trávy nezačalo s drogami tvrdými. Většina narkomanů pochází z rozvrácených a nefunkčních rodin, "líhnou" se z traumatizovaných dětí, které hledají únik z reality, která je pro ně příliš tíživá...
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(1.11.2003 11:51:30)
Monty, prosím tě, jak se dá tímhle zlepšit zdravotní stav? Víš, že tvoje názory na marihuanu nesdílím :-), možná, kdybych s ní měla jiné zkušenosti, tak by mi to bylo jedno. Ale ono stačí mít doma puberťáka, který ji kouřil od 14 let skoro každý den a člověk vidí, co tohle s dětmi dělá. I když už je dávno čistej, má ještě pěkný problémy zdravotní a já věřím, že ji už do pusy nedá.
 16.5Salám&Lajka14 


: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(1.11.2003 12:29:49)
Netvrdím, že si trávou někdo (s výjimkou nemocných Parkinsonem) může zlepšit zdravotní stav - ale neznám nikoho, kdo by si ho zhoršil. Přesněji řečeno: nevím o jiných ¨problémech než jaké jsou spojené s "normálními" cigaretami. Jistě existují extrémy, ale ty existují ve všem. Ty si třeba dáš večer skleničku vína, a někdo jiný se denodenně ožírá jako dobytek - ale to není důvod zakázat alkohol. Řekněme, že takových 95% lidí, kteří kouří trávu, s tím problémy nemají, a přesto jsou vystaveni riziku represe. A to se mi nelíbí. Pokud kriminalizovat "drogy", tak všechny - alkohol, cigarety, kafe, trávu i heroin. Pokud tolerujeme alkohol, cigarety a kafe, není jediný rozumný důvod netolerovat THC.
 Sylvie 


Re: : Re: Re: Tolerance k drogám. 

(1.11.2003 13:51:40)
Víš co, Monty, já mám pocit, že v Miščině případě je problém, že se k droze dostal VELMI MLADÝ člověk, vlastně ještě dítě ;o) Upřímně řečeno, na jednu stranu mám pocit, že by mělo být výhodné mít lehké drogy "pod kontrolou" (=legalizovat a prodávat za přísných podmínek, jako kontroly jakkosti, prodej na vyhrazených místech atd.), ale na druhou stranu třeba včera mi přišel do schránky "Osobní lékař", a v kromě jiného i článek o kouření, ve kterém se píše: "Asi 80-90% kuřáků si zapálilo svou první cigaretu v dětském věku." A tohle povžuju za problém. I když to číslo neberu až tak úplně vážně, přesto právě tohle je to, čeho se bojím - cigarety se sice taky teoreticky nesmí dětem prodávat, přesto tím, že jsou jinak volně prodejné, tak většina závislostí vznikla už v dětském věku :o( Takže podle mně problém nestojí ani tak: "Když je povolený kouření, proč netolerovat marjánu.", ale obráceně: "Proč tolerovat kouření?"

Nebo jinak - vcelku bych nic neměla ani proti kouření, ani proti alkoholu, ani proti drogám - konečně, je každého věc, čím sihuntuje zdraví. Ale musela by u nás FUNGOVAT PREVENCE, včetně toho, že společnost dá jasně najevo, že UŽÍVAT JAKÉKOLI DROGY NENÍ NORMÁLNÍ. Zatím je to naopak - ačkoli je v republice víc nekuřáků než kuřáků, tak najít restauraci, kde se člověk může najíst, aniž by ho obtěžovaly cigaretové smrady, je umění. Drogy se zcela volně a nekontrolovaně prodávají na tanečních zábavách. Politici schvalují zákony pod vlivem alkoholu (taky podle toho ty zákony kolikrát vypadají, že ;o) ) a ještě to považují za normální...

s.
 Lucimo 
  • 

Re: : Re: Re: Tolerance k drogám. 

(19.11.2003 14:10:40)
Monty, mně byla marihuana doporučena na předcházení migrenózních záchvatů. Také je prokázáno, že působí proti nevolnosti...:o)) Takže nejenom Parkinson...
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: : Re: Re: Tolerance k drogám. 

(19.11.2003 14:13:05)
Lucimo, kamarádce zase psychiatr na migrénu doporučil hašiš. Fungovalo. :o)
 Psycholog 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(1.11.2003 13:49:14)
Muzu vedet, o jake zdravotni problemy se jedna?
 Alice 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(1.11.2003 18:21:17)
Na Slovensku pry uvazují o legalizaci marihuany z lékarskych duvodu. Nevím co presne, ale uvádeli i rakovinu.
 Sosan 
  • 

Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(27.10.2003 13:10:19)
Jenomže tráva se nejen kouří, ale také se z ní dá leccos dobrého uvařit. A jestli mi chceš vykládat, že to má pak účinky jako normální cigareta, tak tak teda hahaha :-))) Krom toho, že by mi dítě hulilo trávu bych určitě poznal (smrdí to jak čert - oblečení, vlasy...). Mě osobně by to opilé dítě bylo milejší.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Tolerance k drogám. 

(27.10.2003 13:15:48)
Dá se z ní ledacos dobrého uvařit - jako třeba bramboráčky apod.? To jistě dá, účinek je třeba silnější, ale pořád ne takový, jako když do sebe obrátíš flašku rumu.
Když je ti ožralé dítě milejší, je to tvoje věc. Já žila tři roky s alkoholikem, který taky začínal tím, že se v pubertě občas namazal a bylo to skutečně nezapomenutelné, předtím jsem krátce chodila s klukem, který mne v opilosti zkopal do ledvin, až jsem tři týdny močila krev, takže by mi to milejší skutečně nebylo...
 Sosan 
  • 

Re: Re: Tolerance k drogám. 

(27.10.2003 13:19:23)
Za to nemůže ten alkohol, že je někdo v opilosti agresivní (zodpovědnosti ho nikdo nezbavuje). Má se znát a nepít to. 99% lidí po cestě z hospody do manželek nekope :-)
 honza 
  • 

Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(27.10.2003 13:22:44)
tak tohle taky sedlo :)
takze by v nasi kulturne vyspele republice melo prestat pit 80% lidi. kazdopadne, ja jsem pro, tohle by se mi libilo.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(27.10.2003 13:27:05)
Za to nemůže ten alkohol, že je někdo v opilosti agresivní (zodpovědnosti ho nikdo nezbavuje). Má se znát a nepít to. 99% lidí po cestě z hospody do manželek nekope :-)

I když s tím číslem nesouhlasím, co tedy s tím tvým 1%? Zavřeme je? Zabijeme? Dřív než oni zabijou své ženy nebo nás, protože jim něco ošklivého řekneme ve chvíli, kdy budou po požití alkoholu agresívní? Budeme prodávat alkohol jen těm, kteří předloží psychiatrem podepsané osvědčení o tom, že nemají sklon k agresivitě? Promiň, ale to je legrační.
Má se znát a nepít to. Vyprávěj to někomu, kdo je na tom ZÁVISLÝ. Určitě ti to odkývne.
 Sosan 
  • 

Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(27.10.2003 13:35:22)
Ano, zavřeme je za to, že bijí své ženy a zabíjejí lidi v autě. bez ohledu na to, jestli to dělají ve střízlivém stavu nebo pod vlivem drogy (jakékoliv). Závislost není omluva, nikdo nikoho nenutil, aby se stal závislým. Je lépe odepsat 1% populace než těch 99%, kteří umírněnou konzumaci drog (alkoholu) zvládají bez problémů, ale kteří jsou tím 1% ohrožováni.
Ovšem mícháme tady 2 věci. Jedna věc je, jak ochránit děti před drogami (do 18 let), duhá věc je, jak s dopělými, kteří konzumaci drog nezvládají. Tady bych rád řešil jen 1. část problému týkající se ochrany dětí.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(27.10.2003 13:37:23)
Sosane, a proč tedy zavírat 99,9% kuřáků trávy, když to zvládají bez problémů? Nebo víš o nějakém, který si dá jointa a pod vlivem pak zabíjí lidi v autě?
 honza 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(27.10.2003 13:40:39)
uffff, to mi pripomina naseho ridice na svatbe. nemohl pit, tak chudak aspon kouril :)))
no to bych asi nemel rikat :D
 Sosan 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(27.10.2003 13:44:27)
Jasně, kriminalizovat hulení trávy je pitomost, máš pravdu.
 Sitny 


Re: Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(27.10.2003 14:03:21)
Ahojky!
Dovolte mi abych se připojila k Vaší diskusi na téma drogy. Můj názor je ten, že děti se před drogou ochránit nedají, před jakoukoliv drogou a jakoukoliv závislostí. Pozor, zdůraznňuji, že závislostí myslím jakoukoli, a to třeba závislost na konkrétní osobu, sport, věc atd.(každá závislost je úchylka). Jsou prostě mezi námi jedinci, kteří svůj život nezvládají bez jakési "berličky" a tu není problém si opatřit. Pak to vše může vyústit v závislost(opět zde připomínám, že může jít o závislost jakoukoliv). Dál si myslím, že děláme spoustu chyb, když se svými dětmi o takových věcech otevřeně nemluvíme.Často z celého tématu děláme zbytečne tabu. Já jsem se vždycky setkala s názory rodičů, že takový děti jsou rozmazlený frackové, nevychovanci apod., a že jejich dětem se to stát nemůže. Jenže opak je pravdou. Je jedno jestli rodina dítěte, které se upne na drogy, je rodina se zájmem nebo bez zájmu o dítě. Takže se to může stát opravdu každému.I ty největší mazánkové, a šprtkové můžou o drogu zavadit.Ptáte se proč? Jen tak, prostě to byla náhoda nebo osud.Nemyslím si, že hlavní příčinou bývá rodina. Pak jen záleží na tom co jim droga dá, a jestli se jim to zalíbí.A tady se skupina těch co drogu poznali, začíná rozdělovat na dvě: 1. co drogu vzali a zvládli to - prostě to pro ně nebyla priorita, a skupina č. 2 je ta co obyčejně droga shltne.Myslím, že maximálně můžem ovlivnit, do které skupiny se případně naše dítě zařadí.
Možná to bude znít hrozně hloupě, ale já bych dala drogu vyzkoušet preventivně každému kdo o ni stojí. A to jen proto, aby si každý uvědomil co mu droga opravdu ve skutečnosti může dát než úplně jiné životní radosti. Spousta z nás tady o drogách mluví, ale většina se ve skutečnosti s drogou nikdy nesetkala a nesetká osobně.Strach z neznáma nás tak trochu všechny svazuje. Ale ne každý kdo se napije skleničky vína je alkoholik, a ne každý kdo zkusí drogu je feťák.
 Sosan 
  • 

Očekávám vaše návrhy 

(27.10.2003 14:13:56)
Dnes je asi doba taková, že 100% našich dětí, až doroste příslušného věku, vyzkouší drogy (jiné než alkohol). Bavme se tedy, co s tím, aby to pro ně nebyla zároveň konečná. Očekávám vaše návrhy.
 Sitny 


Re: Očekávám vaše návrhy 

(27.10.2003 14:30:08)
Vemem to od začátku, bylo by super o tom s dětmi mluvit ještě než se dostanou, jak píšeš do příslušného věku, pak totiž snadno předejdem tomu, že to vůbec zkusí. Jak už zde psala tuším Monty, když budem z našich dětí vychovávat zdravě sebevědomé jedince,kteří se nepotřebují vytahovat před partou, kterým, jak říkám já se budem snažit ukázat všechny krásy života jaké jen jsou, budem je podporovat v jejich koníčky, pak pevně doufám, že i kdyby se to stalo, že drogu zkusí, zůstane jen u té zkoušky.Je to sázka do loterie, a my jako rodiče to rozhodně nesmíme podceňovat, i když to stejně neovlivníme.Záleží na dítěti, jakou cestu zvolí, jaké hodnoty dá na 1. místo.
 B 
  • 

Re: Re: Očekávám vaše návrhy 

(31.10.2003 11:19:10)
".......pak totiž snadno předejdem tomu...."
Je vůbec taková naivita možná?
 Sosan 
  • 

Re: Očekávám vaše návrhy 

(27.10.2003 14:33:25)
Nabízím svůj pohled na věc, jak motivovat děti, aby neskoničly na drogách. Můj nápad je, stihnout starat se o sebe, o svůj život. Aby děti viděly, že žít tak jako rodiče není něco neskonale nudného a zkostnatělého, co by nechtěly ani za nic. Ukázat na vlastním příkladě, že život není bezvýchodná past, které není škoda se zbavit drogami. Podle mě je to dost těžké, pokusit se žít tak, aby náš život jednou obstál před kritikou jejich pubertálního pohledu na věc, ale jinou šanci asi moc nemáme.
 Sitny 


Re: Re: Očekávám vaše návrhy - pro Sosan 

(27.10.2003 15:02:16)
Jo, souhlasím. Teď jen to provést do praxe. To je na nás.
Kolik, že to máš dětiček :-)?
 Kamila 
  • 

Re: Očekávám vaše návrhy 

(27.10.2003 15:09:45)
Monty,

souhlas s Tebou. Nevím,jsem ročník 1980, no můžu napsat že už za mého "mládí" nebyl problém "něco" sehnat,když to člověk skutečně chtěl. Bohužel já jsem chtěla, no bohužel, ztratila jsem cca tři roky života (bohudík za to že jen tři) a pak odvykačka atd. No, snad to mám za sebou. Píšu snad, protože přijdou na člověka chvíle, kdy si říká jestli by si znovu nešleh, když je to všechno na prd. Ale mám osmiměsíční dcerku, tak vím že mám smysl života a pevně doufám, že už nikdy víc...
Ale zpátky k tomu co jsem chtěla napsat...jsem z rozvedené rodiny, kde si nás s bratrem rodiče přehazovali jak horkou bramboru, nakonec jsem se dozvěděla že můj otec není můj biol. otec ale je jím někdo jiný, že jsem matce zkazila život, že se musela vdát atd... no na mých 17 toho bylo moc...
Ale snad jsem venku (už dva a půl roku jsem úplně čistá), fyzicky určitě, psychycky doufám, taky.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Očekávám vaše návrhy 

(27.10.2003 15:21:57)
Kamilo,
tak přesně tohle jsem doma poslouchala taky, o tom zkaženém životě, že se musela vdát, i když milovala jiného (ale to jí nebránilo mu zahnout, bohužel stačilo 1x a byla s ním v jiném stavu)... otec se na mě vykašlal úplně, viděla jsem ho v životě snad 10x. Naposled před 11ti lety a na okolnosti raději nevzpomínat.
Já jen doufám, že se nám podaří naše děti ušetřit jak podobných "zážitků", tak těch zkušeností s drogou... držím ti palce. :o) Nemá cenu se vracet. Nestojí to za to... i když, jak sama píšeš, člověk má někdy sto chutí. :o(
 Alena Kennedy, 2 synove (16 a 12 let) 
  • 

Yukonani v cesku 

(15.11.2003 17:19:39)
nejak si myslim, ze to patrne je castecne vychovou a castecne zalozenim ditete. Mam jednoho teenagera a jednoho pretenegera. Muj starsi odmita se napit cehokoliv, proste to neschvaluje a je to tvor tvrdohlavy. Asi po mamince:) Oba odmitaji treba i pralinky, protoze je v nich alkohol. Nedotkli by se cigarety protoze smrdi. O drogach ani nemluve. Ten stersi je velice koncernovany o svoje zdravi a zazil uz smrt naseho kamarada, ktery kouril a pil a bral drogy. Zemrel na rakovinu plic. Muj manzel byl s nim v nemocnici a staral se tam o nej cele jeho umirani (tyden).Nemel rodinu. Kluci na to nikdy nezapomenou.....Na velikonoce jsme byli v cesku, jeste k tomu na valassku. Muj starsi byl velikonocema hodne otravenej, protoze jim vsude kam se svym kamaradem prisli nutili alkohol. Muj syn odmital, i kdyz se mu vsichni vysmivali a snazili se ho zviklat. Kdyz jsem pro nej prijela byl jenom k smrti otravenej a unudenej...velikonoce nebyly ta legrace jak si predstavoval. Mimochodem je to mu bylo patnact let..jak to ze lidi nalivaji alkohol tak mladym klukum? Davaji to v celem Cesku, nebo mel Misha jenom smulu? Jak to ze kdyz odmitl alkohol tam mu proste nedali nic? Mladsi na tom byl lip, tomu jeste nastesti alkohol nikdo nenutil....takze tomu se Velikonoce libily.....
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(27.10.2003 14:19:54)
Jackie, ona ta rodina ale právě tohle rozhodnutí ovlivňuje. Netroufnu si odhadnout přesně procento, ale dejme tomu 80% narkomanů (narkomanem myslím člověka závislého na tvrdých drogách, ne někoho, kdo si na technoparty vezme extázi - to skutečně dělají všichni bez rozdílu, ať pochází z jakýchkoli poměrů, to je bohužel něco, co se prakticky ovlivnit nedá) opravdu pochází ze "špatných" rodin. A nejsou to jen rodiny flákačů, opilců apod., ale třeba i rodiny, které dítě neúměrně zatěžují, frustrují, kladou na ně přemrštěné nároky, deptají ho psychicky ("ty nikdy nebudeš jako sousedovic Jiříček, ten se pěkně učí a má pořád samé jedničky").
Zkušenost s drogou unesou jen ti, kteří jsou dostatečně silní a emocionálně "zdraví"; dokud ovládáte vy drogu, může vám něco dávat, ale ve chvíli, kdy droga ovládá vás, nastává problém. Ať už jde o alkohol nebo o marihuanu. Princip je stejný.
 Věra. 


Re: Tolerance k drogám. - pro Jackie 

(27.10.2003 14:35:41)
Jejda Jackie, evidentně nemáš zkušenost s tvrdými drogami nebo jejich uživateli a následnými pokusy závislosti se zbavit... Myslím tím tvůj návrh preventivně dát je zkusit každému, at sám uvidí...
Ono právě již první, druhé podání mění chemické struktury v mozku a zvyšuje počet opiátových receptorů, mozek se pak "třese" na dávky další.
Samozřejmě jiný účinek bude mít povedený trip nebo jízda na heroinu pro 16 letého průměrně frustrovaného pubertáka a jiný třeba pro někoho z nás kolem 30 a jinou životní zkušeností.
Problém je, že v těch 16 Ti to může - už i po 1 dávce připadat jako řešení všech tvých problémů a nalezení nirvány a rozjíždíš si závislost snahou ALESPON JEDNOU SI TO ZOPÁKNOUT....
tO DEALEŘI VELMI DOBŘE VĚDÍ a proto také první dávku dají zdarma, nebo za minim. cenu, podat to všem, jak navrhuješ, jejda, to nevidím dobře :-)))
Samozřejmě pak jsou již další faktory jako žebříček hodnot, tzv. "drogová matka", vrozené nastavení a počet receptorů, ale všechny předem nedokážeme odhadnout, nepoznáme jak kdo zareaguje.
Musíme o tomto s dětma mluvit, já ty své rozhodně vezmu později někam nakouknout do komunity, kde se léčí závislí, mám k této probl. trochu blíž,
také ale není udržitelný stav kdy jakoukoliv drogu seženete snáž než nebalenou koblihu, na toto hodně mladých lidí dojede a zatím to odp. místa, zdá se, moc netrápí... V.
 Sitny 


Re: Re: Tolerance k drogám. - pro Jackie 

(27.10.2003 14:41:12)
O účincích tvrdých drog máš jistě pravdu, ale každý dealer ví co nabídnout "nováčkovi". Nemám strach, že by mu nutil náklaďák ,když se ještě neslvezl v osobáku. Vynechala jsem motorku!
 Sitny 


Re: Re: Tolerance k drogám. - pro Jackie 

(27.10.2003 14:49:07)
Ještě Věrko něco: ono to celkové vnímání drogy, to jestli si to někdo s ní fakt užije a nemůže zahnat myšlenku, aby si to ještě nezkusil, nesouvisí s věkem, ale s celkovým psyché osobnosti. Znám spousta třicátníků, co si ulítli na drogách jen co se otevřeli hranice a to svinstvo k nám dorazilo.Problémy se táhnou s člověkem obyčejně celý život. Když nešáhne po své berličce v 16-ti, po dalších 15-ti klidně se to může klidně stát, třeba až se mu začne rozpadávat jeho rodina, nebozačne mít problémy v práci atd.
 Věrka 
  • 

Re: Re: Re: Tolerance k drogám. - pro Jackie 

(27.10.2003 15:00:06)
Ano, jistě že do toho lze slušně sletět i ve 30.
V těch 16 máš však nesrovnatelně větší pravděpodobnost, osobnost je ještě obvykle nezralá, vyvíjí se, hledá, a i "chemicky" je ten mozek nastavený tak, že na rozjetí závislosti stačí mnohem, mnohem méně...
To ostatně dobře vědí i tabákové firmy se svojí reklamou .. MOJE parta".. PŘESNĚ CÍLENOU NA DOSPÍVAJÍCÍ ač to samozřejmě popírají, do kouření také spadneš tím snáže, čím si mladší, to platí o všech závislostech nakonec.
Můj muž má na to docela dobrý recept, již nyní si před klukem - no zatím jenom 3 letým, povídáme o konkrétních lidech, jejich osudech, o smrti kamaráda, co byl na drogách.
Když to dítě uslyší od mala, spíše si zafixuje že drogy mívají krásné začátky ale smrtící konce a snad se
podle toho i v životě zařídí, samozřejmě k tomu jsou další věci jako rodinné zázemí, žebříček hodnot .."nemusím mít vždy to co ostatní.., nebudu součást stáda" trávení volného času a.t.d.
Důsledné stíhaní a nulová tolerance dealerů má ale také své místo, jednak ty ceny půjdou nahoru a nebudou tolik dostupné pro děti, jednak půjdou hůře sehnat, jak jsem již psala ve svých 15 jsme se v partě o drogy moc zajímali ale zkrátka jsme je nesehnali, což osobně pro sebe - a nechci zde vypisovat proč - považuji za velké štěstí... zdraví Věrka
 Sitny 


Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. - pro Věrču 

(27.10.2003 15:06:01)
Nic novýho, máš sice pravdu, ale o těch hodnotách jsem právě celou dobu psala. Tak jsem názor, že konečný názor je stejný.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Tolerance k drogám. - pro Jackie 

(27.10.2003 14:51:30)
Věro, jenže je velký rozdíl, jestli si tu jízdu na tripu zažije člověk, který má emocionálně bohatý život, koníčky, zázemí, nebo někdo, kdo je uzlíček nervů, na který doma rodiče jen řvou a nadávají mu atd.
Ty máš zkušenost jako lékařka, já jako konzument a jako člověk, který mezi narkomany žil. Víš, ono je opravdu strašný sedět na terapii a poslouchat léta abstinujícího narkomana, který i po všech těch letech abstinence má v očích takový zlváštní jiskřičky, když o droze mluví. V tu chvíli pochopíš, že prakticky není šance to ze sebe dostat. Že budeš celý život v pokušení, protože jsi poznal svět, který "oni" (zejména rodiče, ale i další lidé v tvém bezprostředním okolí) nechápou a neznají.
Sosan má pravdu - bude-li náš svět dostatečně zajímavý a bohatý, nebudou mít naše děti tak mohutnou potřebu alternativy. Budeme-li k sobě doma mít blízko, budeme-li si důvěřovat a budeme k sobě vstřícní a upřímní, nebudou mít naše děti potřebu uchýlit se do narkomanské party, která v mnoha případech rodinu supluje - to prostředí je skutečně, hlavně zpočátku, velice přátelské a otevřené, spojuje vás droga a její svět, zatímco doma s rodiči vás nespojuje NIC. Zní to jako fráze z červené knihovny - ale bohužel je to pravda...
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Tolerance k drogám. - pro Jackie 

(27.10.2003 15:00:33)
Zjednodušeně řečeno - všechny ty báječný zážitky s drogou bych z fleku vyměnila za to, kdybych měla mámu, která by mi aspoň jednou v životě řekla, že mě má ráda a třeba mi byla schopná dát pusu na dobrou noc, a za tátu, kterýho bych znala i jinak než jako jméno na složence se 460 korunama alimentů.
 Sitny 


Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. - pro Monty 

(27.10.2003 15:10:37)
Podle příspěvků (nemyslím jen ty dnešní), vím, že jsi silná osůbka. Jasný příklad toho, že ony ty hodnoty tam někde jsou. Jenže člověk je objeví někdy později. Pááá
 Sitny 


Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. - 

(27.10.2003 15:15:24)
Kamilo držím palečky!
 Věrka 
  • 

Re: Re: Re: Tolerance k drogám. - pro Monty 

(27.10.2003 15:07:59)
Ano Monty, přesně tak, právě proto že je to již na celý život, dobře to vím a znám nejen
z terapeutických sezení...
Přesně jak píšeš--láskyplné domácí prostředí... je to ten bazál, na kterém jde stavět.
ČASTO JSOU námitky, že do toho padají i děti ze "slušných rodin" ono když se pak ve skupině rozebírají konkrétní životní osudy narkomanů ze "slušných" rodin - jejda to jsou věci.
Je to fakt na nás jako na rodičích, škola myslím v tomto nemá šanci :-(((
zdravím všechny, kterým toto téma není lhostejné a omluvám, se, že to zde zahlcuji :-)
 Sosan 
  • 

Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. - pro Monty - Rodiče, pařte! 

(27.10.2003 15:36:38)
Vnímám to tak, že důvěra a pochopení pro vzájemné chyby je klíčová. Rodiče žijící příliš slušně a sterilně (jevící se navenek jako velmi spořádaná rodina) se pak reálnému neslušnému životu puberťáka vzdálí natolik, že komunikace je nemožná. Proto - rodiče pařte, zachráníte tím děti před drogami!
 Sitny 


Re: Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. - pro Monty - Rodiče, pařte! 

(27.10.2003 15:46:28)
Rodina která paří = neslušná???
rodina "nepařící" = slušná???
Copakto to tu máme za divné škatulkování? To, abys pochopil své dítě, a ono chápalo i Tebe (nebo Vás),aby jste spolu komunikovali, s tím přece vůbec nesouvisí.
 Sitny 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. - pro Monty - Rodiče, pařte! 

(27.10.2003 15:51:03)
Omlouvám se, samozřejmě, že to nebylo určené Monty ale Sosan.
 Sosan 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. - pro Monty - Rodiče, pařte! 

(27.10.2003 16:13:13)
Podle mě souvisí. Křečovitě slušní rodiče svojí přílišnou slušností brání dítěti svěřit se jim se svou neslušností. To může být příčina drogových závislostí dětí "z dobrých rodin".
 Sitny 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. - pro Monty - Rodiče, pařte! 

(27.10.2003 16:20:56)
Ne, to je podle mého propast v komunikaci. Dítě se Ti může bát svěřit s čímkoliv, třeba s tím, že dostalo třeba špatnou známku. Má prostě strach z Tvé rekce, a asi oprávněný, protože v minulosti, když se svěřilo nepochodilo zrovna dobře. I když budeš tisíckrát slušný rodič, dítě za Tebou přijde, protože bude vědět, že ho vyslechneš(pokud umíš naslouchat). To jestli ho pochopíš je až druhá věc. To můžete řešit pak dál. To jest můj názor. Už jsem se jednou ptala, a nedostala odpověď: kolikže máš dětí?
 Sosan 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. - pro Monty - Rodiče, pařte! 

(27.10.2003 16:32:58)
2
 Sitny 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. - pro Monty - Rodiče, pařte! 

(27.10.2003 16:38:29)
A dotýká se nějak konkrétně tohle téma Tebe a Tvých dětiček? Ptám se, protože mi přijde, že máš spoustu starostí, a hledáš zde odpověď.Myslím, že hlavním problémem je právě ta komunikace. Jestli se pletu tak se nezlob. Nechtěla jsem tím nějak urazit, nebo Tě podcenit jako rodiče. Chtěla jsem nebo, spíš bych chtěla pomoct.
 Sosan 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. - pro Monty - Rodiče, pařte! 

(27.10.2003 16:43:45)
OK, nejstaršímu je 4,5 roku. Pro mne je to zatím problém teoretický, díky. Komunikace se nám zatím daří velmi dobře.
 Sitny 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. - 

(27.10.2003 16:52:28)
Tak to je fajn, že to takhle "zkoumáš", dokud máš relativně čas.s Ono to totiž hrozně rychle uteče. Mému staršímu je 11, takže vím, proč zdůazňuji právě tu komunikaci. Já to totiž beru, jako samozřejmost, ale pak mi to docela zarazí (i když příjemně), když si syn domů přivede kamaráda, a ten mu pak řekne, že má fajn mámu, že se s ním o všem baví a zkrátka jí zajímá všechno co dělá její syn (třeba i počítačové hry, které jsou spíš pro taťky). Že on to tak doma nemá, protože táta je stále v práci a máma blablalbala, prostě nevím co. My děláme taky, skoro od nevidím do nevidim, ale čas se podle mého najde vždycky, tak třeba vypustím něco jinýho.
 Sitny 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(27.10.2003 14:36:58)
Monty, souhlasím s Tebou na 100%. I já to tak myslela ve svém příspěvku, akorát jsem se možná špatně vyjádřila. Jasně, že každý je ovlivňován někým něčím. Já mluvila o ovlivnění, jakožto takovém ve špatném smyslu. Nevím, jestli mi i teď rozumíš. Chápu, že když někoho vychováváš má to pokaždé nějaký vliv. Já mluvila o tom špatném, tedy jsme tím myslela hlavně skupinu lidí, co ty děti spíš nevychovávaly. Že existuje riziko i u těch slušňáků, není nutné odiskutovávat. Znám jich takových plno..........
 marketka  
  • 

Je to na nas 

(4.12.2005 0:39:58)
Sosane musim se zeptat, proc osvobuzujeme lidi, kteri treba nekoho zabili, z ruznych zdravotnich duvodu - copak je nemoc omluva? Nutil je snad nekdo, aby meli ruzne psychicke poruchy ci co? Rekla bych, ze problem se zavislosti je asi tak stejny jak problem s depresemi, obscesemi a ostatnimi - nikdo z tech lidi nechce byt nemocny. Neznam nikoho, kdo by si rekl, ze si da jointa, pak tabletu, pernik az se nakonec stane zavislym na heroinu huraaa, to bude parada. Nekteri lide maji sklony byt nachylni k zavislostem asi tak jako jini zas jsou nachilni na ledviny atd..to, ze jejich problem pak preroste v problem cele spolecnosti (asi tak jako ostatni zdravotni extremy) je soucasti "nemoci" ci "slabosti". Pokud nam jde o nase deti, musime se jim opravdu venovat my sami a dat jim ten nejlepsi zaklad pro to, aby se mohli sami rozhodnout, ze drogy brat nechteji. Souhlasim s tim, co se nam snazi vysvetlit Monty, jeji nazory mit kazdy rodic, tak nejspis tento problem jiz nebude treba resit.

 honza 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(27.10.2003 13:19:32)
hlavne aby to vase opile ditko v budoucnu - dospelosti nemlatilo svou druzku/deti, nezabijelo na silnicich a neprojevovalo jine nechutne znamky agresivity, kterou alkohol uvolnuje ;-). to by pak bylo hahaha :)))
 Vendula 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(27.10.2003 21:46:12)
Možná proto, že mi alkohol dokázal dost pošramotit vztahy manželské, asi by mi opilé dítko nebylo milejší než dítko, které si před příchodem domů dalo jednoho jointa...
Nevím, nechtěla bych, aby mi holky či synček jednou spadli tam, kde by jeli v tvrdých drogách. Ač k tomu mají jako děti nesnesitelně slušné matky celkem předpoklady. Ale říci, že opilé dítě by mi bylo milejší? Sosane, to tedy nikdy, na to mám na alkohol příliš špatné vzpomínky.
 Iva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(3.11.2003 12:59:55)
Monty, mně osobně je opravdu daleko "příjemnější" (pokud se to tak vůbec dá nazvat) když můj dospívající syn se dopotácí domů v alkoholovém opojení a je to na něm jasně vidět, než když si postupně vytváří závislost na drogách a VIDĚT TO NA NĚM NENÍ. Už se to i stalo,(tedy ten alkohol) a pravda, dobře mu potom druhého dne nebylo. Musel navíc po sobě uklidit celý byt, převlíct peřiny, vyprat povlečení. Taky se to probíralo v rodině (ne, že bysme o tom nikdy dřív nemluvili, ne, že by mu to tentokrát někdo tloukl o hlavu, ale měla jsem možnost na konkrétním případu vyjádřit svůj postoj "tohle tedy dobré není, to neschvaluju,takhle ne." Mělo to prostě následky, a to se mu moc nechce opakovat. Jasně, nemáme jako rodiče žádnou záruku, že se to nestane znovu, mluvíme o tom, ale je to nepřítel viditelný, jednorázově si (kromě výjimek)zdraví nepoškodí, k závislosti vede nějaká doba, a já, i když si to možná jako většina rodičů idealizuju (tedy možnosti zasáhnout a ovlivnit teenagera) vím, co se děje.
Tolerance k alkoholu se mi nelíbí, ale dávat kvůli tomu drogám zelenou mi připadá nehoráznost. Bohužel ve státě, kde chlastají i představitelé vlády a tváří se, že proč by vlastně ne, se nic jiného ani čekat nedá.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(3.11.2003 13:27:10)
Ivo, ale o tom to celé je - kouření trávy žádnou závislost na drogách nevytváří!!! Já přece nekopu za to, aby děti čichaly Čikuli, pily Okenu a píchaly si perník! Když srovnám rizika chlastání a kouření trávy, tak z toho ta tráva vyjde zdaleka nejlíp...
 Iva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(3.11.2003 14:02:21)
Monty, a když nevytváří - proč to teda vlastně kouříš? To by mě teda docela dost zajímalo.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(3.11.2003 14:51:33)
Ivo, ono asi o tom, že nejde o závislost vypovídá i to, že jsem naposled trávu kouřila někdy loni v březnu a doteď nepociťuju žádné abstinenční příznaky. :o) I když už ani nekojím, nelítám po ulicích a nesháním se po nějakém dealerovi, abych si mohla honem honem umotat špeka. :o)
Tráva je "společenská droga", je to jako kdybys normálně vůbec nepila tvrdý alkohol, ale s nejlepší kamarádkou si pokaždé dala panáka becherovky. Když ji nekouříš, nechybí ti, ale když prostě je příležitost, tak si zapálíš. To je celé.
Jinak ty účinky jsou skutečně minimální - i když připouštím, výjimečně se najde někdo, kdo je na ni zvýšeně citlivý, ale to je opravdu málo pravděpodobné, maximálně se můžeš cítit uvolněnější, jsi hovornější a "vysmátý", vlastně podobně jako u toho chlastu, jenom že tě ráno (jak už jsem zmiňovala) nebolí hlava a nezvedá se ti kufr. :o) Tráva nezpůsobuje žádné halucinace nebo něco podobného...
 Iva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(4.11.2003 16:14:47)
Monty, znám i kuřáky normálních cigaret, kteří nejsou závislí, v určitém období života kouří a pak ne. O to tady nejde. Já jsem asi špatný adept na to, pochopit, co je na tom společenského, a to, že je to "společenské", to je podle mě právě ta hlavní škodlivost drogy jako je například zmiňované kouření čehokoli, alkohol atd. Nikdy jsem nekouřila, smrdí mi to, nechutná (občas jsem se právě z té hloupé "společenskosti" i snažila se to naučit, nelze), spíš naopak, nerozumím, co na tom kdo má, a to samé mi říká tvrdý alkohol. Když chci být společenská, klidně mi stačí minerálka, nebo třeba víno. Tím neříkám, že jsem se nikdy nenapila becherovky, ale kdyby se to nestalo, o nic bych nepřišla.
Problém vidím tak, že co je časté a tolerované, je považované za běžné a hlavně "normální". A požívání drog za normální nepovažuju, ale je fakt, že mladí nebo ti, co chodí do podobné společnosti jako ty, to tak berou. Já například Paralen považuju za lék proti bolesti nebo nachlazení, a tak ho i užívám. Jiné použití není podle mě v pořádku. Souhlasím taky s pěstováním a používáním konopí jako léku, ta hysterie okolo je strašný nesmysl, ale současně nesouhlasím s tvou propagací kouření jointů, ve smyslu já jsem jich vykouřila hafo a nic mi to neudělalo, tak proč to zakazovat.

A co se týká vztahu dětí k drogám, mám pocit, že nejčastěji se tu vyjařují rodiče, jejichž děti jsou ve věku těžce předškolním, nebo dokonce batolecím, a ti o tom, při vší úctě, nemůžou nic vědět, leda ze své vlastní minulosti. A přiznejme si, že minulost (dětství a rodinné poměry) většiny těch konzumentů drog, tedy těch, co se zastávají lehkých drog, není zrovna taková, jaké bysme přáli našim dětem, takže tyto názory považuju za ty, co se teprve vyvíjejí, a hotové budou až jejich děti se dostanou do určitého věku, kdy je už často bohužel pozdě.

Pro Sosana - druhý stupeň základní školy by ještě měl být dobou, kdy vztah mezi rodiči a dětmi je dostatečně dobrý, aby se něco dalo dělat, ale je to samozřejmě indivinduální, takže spoléhat se na to nedá. Já jako hlavní předěl vidím nástup dítěte na střední školu,(ve svých očích je náhle dospělý) zvláště druhý ročník, kdy mu už narostou křidýlka, má víc nehlídaných aktivit (třeba taneční) a tím i víc příležitostí, které rodiče nemají pod kontrolou a ani nemůžou mít, a ještě je to někdy dost děcko na to, aby to zvládali, rozlišovali správně. Možná má jiný zkušenosti jiné, u nás to je takto.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Tolerance k drogám. 

(4.11.2003 17:43:39)
Tak ještě jednou. :o)
Miško, sice nemám děti v pubertě, ale mají je moji přátelé a příbuzní. Převážná většina jich žije v Praze, tedy ve městě, kde je ke drogám nejsnazší přistup, a nikdo s nimi nemá problém, že by fetovaly, chlastaly apod.
Uvedu ti příklad z blízké rodiny. Kluk, osmnáct let, se bavil s mou sestrou (20 let). Sestra se ho ptá: "Hulíš?" On: "Jo, někdy."
Ten kluk končí jazykový gympl, chodí na přípravku na VŠ, sportuje, chodí do umělecky zaměřeného kroužku. To, že si jednou za čas někde s kamarády umotá jointa jeho život nijak neohrožuje, nemá s drogou problém, pravděpodobně ji po nějakém čase nebude vůbec vyhledávat.
Jiný příklad, patnáctiletá dcera mé kamarádky, jezdí na koni, má ráda zvířata, sportuje... nemá problém s drogami a kdyby jí je někdo i třeba nabízel, věřím, že ho pošle do háje.
Naproti tomu moje sestra, která s drogama problém měla, nikdy žádný koníček nepěstovala, je z rozvráceného manželství, kde spolu rodiče nejsou schopni ani normálně mluvit, nekontaktují se. Nikdo se nezajímal o její pocity, o to, co by chtěla nebo čím žije. Pro ni bylo logické, že se chtěla realizovat pomocí drogy.
Já nevím, kolikrát to ještě budu psát. Až na výjimky jsou všechny děti, které jsou ohroženy drogovou závislostí z nefunkčních rodin, nemají dobré vztahy s rodiči, jsou buďto ignorovány nebo přetěžovány, nemají doma zázemí. Má-li vaše dítě problémy s drogami, je to především VAŠE vina. Nedokázali jste mu vytvořit prostředí, které by ho před závislostí uchránilo. Děti, které s rodiči mají pevný a zdravý vztah NEFETUJÍ, maximálně si někde s kamarády dají toho jointa, ale to holt dnes k pubertě patří.
Naopak všichni feťáci, které znám, s rodiči nevycházejí, nikdy u nich necítili pochopení, sounáležitost, byť jsou to třeba jinak velice citliví a inteligentní lidé. Použili drogu jako prostředek k úniku.
Kdyby vaše dítě drogu nepotřebovalo, nesáhlo by po ní. Droga mu dává zážitky, které nemůže dosáhnout jinak, a pocit sounáležitosti s narkomanskou partou. Nehledejte pořád chybu v přístupu státu, stát vaše děti nevychovává. Vychováváte je vy.
Represe státu nic nevyřeší. To, že se v parku válí injekční stříkačky (i když já teda nikde žádné neviděla, asi nechodím do správných parků) je sice smutné, ale jak to asi má stát vyřešit? Tím, že zakáže fetování - což už de facto udělal, nevím jak víc by to šlo - ty injekce z parků nezmizí. Ani feťáci. Ale tím, jak zdravý základ dáme MY našim dětem, tolik jich v budoucnu bude. Myslím těch feťáků.

 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(4.11.2003 18:45:12)
Milado,
netvrdím, že do drogové závislosti nemohou spadnout i děti z rodin funkčních, jenže ono je jedna věc, jak taková rodina vystupuje na veřejnosti a jak to u nich vypadá doma. Nefunkčními rodinami jsem nemyslela rodiny alkoholiků, asociálů, s nižší intelektuální úrovní. Víš kolik znám skvělých spořádáných rodin, kde je navenek všechno OK, ale co my víme, jak se ke svým dětem chovají a jaký s nimi mají vztah? Ministryně Součková je určitě taky spořádaná, a přesto má syna narkomana. U dětí stačí málo, my si třeba myslíme, že pro ně děláme maximum, ale ony to cítí jinak.
Rodina mé sestry (matka a otčím) byli taky úplně spořádaní a slušní lidé, nikdo z nich neměl problémy se zákonem, oba chodili do práce a měli slušné sociální zázemí, sestra často jezdila k moři a na různé výlety - v tom to není. Šlo o to, že se jí nikdy nikdo nezabýval tak, jak potřebovala. Matka se jí pořád jen ptala na školu, na to, jak se stará o pejska, ale nikdy se třeba nezajímala o to, jestli chodí s nějakým klukem, co čte, o čem přemýšlí. Tohle jsem měla na mysli. Ty rodiny, o kterých píšu, jsou taky úplně normální, jen jejich vztah k dětem je pokřivený. Ano, výjimky existují, ale věř mi, že je jich hodně málo. Kdyby ses o to zajímala hlouběji, našla bys nějaké dynamické trauma - slovy Freuda - které tu drogovou závislost nakoplo.

K těm stránkám: zkus www.dropin.cz, www.drogy-info.cz, www.drogovaporadna.cz, www.mudecin.cz/k-centrum/
Mimochodem doporučuji tento článek, kde se píše o tom, co tady pořád omílám... třeba to od odborníka líp vyzní. :o)))
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(4.11.2003 18:51:24)
Monty a jak si teda vysvětlíš rodinu, kde jedno dítě sklouzlo a druhé nee? Ty jsou přece vychovávány stejně?
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(4.11.2003 18:58:20)
Miško, žádné dítě nemá stejnou výchovu, protože každé dítě je jiné. Ty můžeš své děti vychovávat stejně. Ale ony stejné nejsou. Proto jedno může do drog spadnout a druhé ne.
Nedávno jsem četla v nějaké knize... jo, "Vše o matce a dítěti", taková publikace sic v americkém stylu (myslím, že to psala Američanka)... tam to popisuje přesněji, jestli budu mít čas, opíšu ti to sem. :o)
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(4.11.2003 19:02:56)
Tohle si myslím taky, proto jsem se tě ptala:-)
 Sosan 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(5.11.2003 9:10:52)
Monty, já si myslím, že to, že některé skončí na drogách a jiné ne, není pouze vina rodičů, ale bohužel i dětí - ač to dítě teoreticky zodpovědné samo za sebe není. Každé dítě je jiné a patrně existují psychické typy dětí, které v určitém stádiu zrání osobnosti po drogách sáhnou (budou-li dospupné) i kdyby jejich rodiče byli diamantoví a měli s nima vztahy na 1*. A jediné, co tyto děti od drog ochrání je to, aby v tomto období fyzicky neměli ke drogám přístup. Dřív tomu tak taky bylo, dítě sice mělo depku, ale jelikož žádnou drogy k dispozici nemělo, prostě z toho vyrostlo, depka ho přešla a vyrostl z něj normální dospělý člověk. V dnešní době se ovšem tyto typy dětí dospělosti nedožijí. Určité procento dětí je už předem odepsáno a jako rodiče jim nemůžeme nijak pomoci - to je ta tragická daň za dnešní liberální stav. Jediná šance je mít víc dětí, každé dítě je jiné a ne všechny budou psychicky tento typ :-( U těchto případů je pak nutné především pomoci těm rodičům, protože to jsou ti, jimiž dítě se sebeničitelskými sklony vlastně nejvíc ublíží.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Tolerance k drogám. 

(5.11.2003 9:26:31)
Sosane, jistě. Máš pravdu, jsou děti, které jsou jaksi "předurčeny" býti problémovými. Jenže - vymýtíš-li drogy nelegální, pořád tu ještě budou drogy legální. Takže sice tvoje eventuelní problematické dítě nebude šňupat perník, ale bude si vypíjet mozek a ničit játra chlastem. Zas tak velký rozdíl to není. :o)
Když už mluvíme o legálních drogách - zajímalo by mne, podle čeho si myslíš, že by se měla určovat jejich "legalita". Podle mého názoru tvrdá droga = droga vytvářející fyzickou závislost. Tu ovšem vytváří nikotin, alkohol, zatímco tráva a třeba ani LSD ani extáze ne. Ty mohou maximálně způsobit závislost psychickou... jenže tu způsobí u puberťačky třeba i Robbie Williams. :o)
 Sosan 
  • 

Re: Re: Tolerance k drogám. 

(5.11.2003 9:43:47)
Jednoznačně bych je dělil podle komplexní míry zdravotního rizika, které ta droga představuje. Nikotin ani alkohol nejsou drogy, které by při občasném užívání ve věkovém rozmezí 15-25 let z člověka udělali totální trosku, neschopnou se v dospělosti od nich odvrátit. Všichni jsme alkohol občas pili, všichni jsme nějaké to cigáro vykouřili a žádnou závislost nemáme, prostě nás to přestalo bavit - furt někde pařit a ráno pak mít kocovinu. Jointy jsou zábava pro malý děti s příchutí zakázaného ovoce a taky nikomu nepomůžou řešit nějaký psychický stresy a kdo chce opravdu něco zažít, zklamaně sáhle po něčem lepším. Nabídka je širší - co třeba takové pěkně vyluhované kakaové máslo z trávy, previtin, extáze, tripy, háčko, heroin... netřeba nitrožilně, stačí šňupat (nitrožilně užívat drogy se leckdo bojí, ale je to dostatečná hranice?). Zkus je rozdělit. Které z nich udělají za 10 let občasného užívání z člověka závislou trosku?
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Tolerance k drogám. 

(5.11.2003 10:08:00)
Sosane, problém je v tom, že deset let nikdo "občasně užívat" heroin nebude. :o) "Občasné" drogy jsou tráva, hašiš, LSD, extáze, možná i kokain nebo opium. To lze vzít "sem tam". On vlastně ani pervitin není klasická návyková droga. Asi se to těžko vysvětluje, ale z hlediska účinků na organismus se dají drogy rozdělit na dvě skupiny - říkejme jim třeba "speedy" a "oblbováky". Speed je droga, která ti dává energii, přináší ti nějaké nové zážitky, změněné stavy vědomí. Např. pervitin často používají studenti na VŠ před zkouškami, aby vydrželi nespat a učit se celé noci. Ale zkus si představit, že bys to vydržel třeba měsíc. Nespat, být nadupaný energií, činorodý, jak motorová myš. To je prostě nemožné. Když poznáš účinky pervitinu, budeš je třeba nadměrně využívat, ale není to ten druh závislosti, který vzniká např. u brauna nebo heroinu. Braun je doplňková droga k pervitinu - perník tě našlápne, braun tě utlumí. A právě útlumové drogy jsou daleko nebezpečnější, protože vytváří těžkou fyzickou závislost. Narkoman, který si píchne heroin, je z počátku úplně v pohodě, nic ho netrápí, je vyrovnaný, nad věcí. Později tyhle účinky v podstatě mizí a zůstává jen závislost. Organismus při nedostatku drogy reaguje velice nepříjemným absťákem: svalové křeče, bolesti, neschopnost koncentrace, změněné vnímání, třas, pocení...
Tyhle příznaky má v omezené míře víc drog, třeba i některá běžná farmaka. U heroinu jsou ale extrémní a v tom je jeho největší nebezpečí. Když takový narkoman odvykne a zbaví se nepříjemných stavů při absťáku, spadne do toho znova proto, že si dobře pamatuje ty hezké začátky...
Doufám, že se v tom ještě orientuješ. :o)
 Sosan 
  • 

Re: Re: Tolerance k drogám. 

(5.11.2003 10:16:21)
Takže, chápu-li tě správně, tvrdíš, že s výjimkou toho brauna (nikdy jsem o něm neslyšel) a heroinu je to vlastně všechno v pohodě a nějak zvlášť to zdraví neničí (ne víc, než kdyby si člověk místo toho dal řekněme 3 panáky rumu nebo sedmičku vína?) A problémem je jen ta závislost?
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(5.11.2003 10:25:35)
Sosane, to netvrdím. KAŽDÁ droga ničí zdraví, i když si ji vezmeš třeba jen jednou. Kouření cigaret i marjány kazí plíce, alkohol játra, LSD mozek atd. Problém je jen v tom, jak k nim přistupujeme. Když si dáš čas od času skleničku, dělá ti to dobře, staneš-li se alkoholikem, je to špatně - pro tebe i pro okolí. V tom není mezi drogami rozdíl.
Pochopitelně u DĚTÍ je ten problém o to větší, že nejsou ještě dostatečně zralé a neumí reálně posoudit, zda drogový experiment unesou. Kdybych byla ministr nebo aspoň poslanec, věř mi, že bych lobbovala za to, aby u nás byly tresty za distribuci tvrdých drog srovnatelné s tresty v Thajsku. Pětadvacet let, doživotí. Právě proto, že se tyhle drogy mohou dostat do rukou dětem a ty s nimi v převážné většině případů neumí zacházet. Dospělý je za sebe odpovědný a když si někde na párty šňupne koksu, ponese si za to odpovědnost. Dítě, které z blbosti nebo z hecu sáhne po heroinu je na tom hůř, není zralé ani fyzicky, ani psychicky, a často se z drog už nevymotá nadosmrti.
Problém není v těch drogách, problém je v lidech. Droga není špatná nebo dobrá, je to jen droga. Špatnou nebo dobrou se stává až v rukách konzumenta.
 Sosan 
  • 

Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(5.11.2003 10:31:28)
Ale proč zakazovat distribuci drog, když jejich konzumace je povolená a v mnoha případech - jak plyne z tvých příspěvků - téměř neškodná a velmi účelná (takový lepší kafe). Jak k tomu ti chudáci dospělí konzumenti přijdou, je-li jejich svobodná volba ničit si zdraví čímkoliv chtějí? Já bych trestal pouze distribuci drog nezletilým (věkovou hranici bych stanovil pro tento účel do 25 let).
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(5.11.2003 10:34:39)
Sosane, OK, to je ještě lepší nápad. Akorát bych tu hranici posunula na 21 let. A k tomu kafi - takový Balzac se ukafoval k smrti. :o)

Miško, k tvému poslednímu příspěvku... jak by řekl profesor Hrbolek: "Ale vždyť o tom zde již dobrou hodinu hovoříme, Mlho!" :o)))
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(5.11.2003 10:38:07)
Monty, víš, já pracuju a jsem tady na skok, takže odpovídám na příspěvky, jak jsou po sobě, jestli ti to teda nevadí :-))
 Sosan 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(5.11.2003 10:39:15)
Do 21? Hm, tak to si poběžim otevřít koloniál na VŠ koleje :-)
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(5.11.2003 10:44:42)
Sosane, vysokoškolák už pro mne není dítě. :o) I když v reálu je každý vysokoškolák něčí dítě. :o) Fyzický vývoj organismu končí někde kolem 21 let, plus mínus. Rozdíl mezi 21letým a 25letým je minimální.

Miško, OK, omlouvám se. :o)
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(5.11.2003 10:42:45)
Ještě k tomu "téměř neškodná a velmi účelná" - ad jedna to není pravda a ad dvě, můj přístup k drogám je odlišný z jednoho prostého důvodu: pohybuji se v okruhu lidí, kteří ODJAKŽIVA měli k drogám "benevolentnější" přístup. Už za první republiky kouřili herci, spisovatelé, malíři atd. opium, šňupali koks atd. A nejen za první republiky, tohle trvá od doby, kdy jsou drogy známé. V kreativním povolání člověk logicky experimentuje s věcmi, které rozšiřují okruh jeho poznání. Netvrdím, že to dělá KAŽDÝ, ale dělá jich to HODNĚ. :o) Prostě proto, že malíř hledá nové obrazy a barvy, spisovatel nové náměty, nové vidění světa... do téhle komunity drogy vždycky patřily a byly v ní brány... hm, jinak než třeba mezi úředníky, techniky nebo učiteli...
 Psycholog 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(5.11.2003 11:51:02)
Vekova hranice by mela byt totozna s hranici rizeni motoroveho vozidla a volebnim pravem. Clovek by totiz mel mit moznost legalne vyzkouset konopi, nez pujde volit KDU-CSL. :-)
A pro spolecnost je nebezpecnejsi dite za volantem, nez dite se sklenickou.
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Tolerance k drogám. 

(5.11.2003 10:19:46)
Dítě, které je v pubertě, nemá ani šajnu o tom, kolik může čeho vykouřit nebo jak často může a nemůže drogu brát.
 Psycholog 
  • 

Trideni drog dle nebezpecnosti 

(5.11.2003 11:20:44)
Heroin snupou jedine sebevrazi a Uma Thurman v Pulp Fiction! :-) Zebricek nejbeznejsich drog, podle nebezpecnosti - vysledek odborne analyzy, zadane francouzskou vladou.
Serazeno do skupin dle nebezpecnosti, sestupne:

1. skupina (nejnebezpecnejsi): heroin, kokain, alkohol


2. skupina (riziko stredni): amfetaminy, metamfetaminy (extaze), halucinogeny (LSD)


3. skupina (riziko nizke): konopne drogy (marihuana, hasis), nikotin, kofein


Podobne trideni se da najit u vsemoznych odbornych zdroju, na Internetu jich je take hodne.
 Psycholog 
  • 

jeste jednou, aneb NEZNALOST NEOMLOUVA 

(5.11.2003 11:22:53)
Heroin snupou jedine sebevrazi a Uma Thurman v Pulp Fiction! :-) Zebricek nejbeznejsich drog, podle nebezpecnosti - vysledek odborne analyzy, zadane francouzskou vladou.
Serazeno do skupin dle nebezpecnosti, sestupne:

1. skupina (nejnebezpecnejsi): heroin, kokain, alkohol


2. skupina (riziko stredni): amfetaminy, metamfetaminy (extaze), halucinogeny (LSD)


3. skupina (riziko nizke): konopne drogy (marihuana, hasis), nikotin, kofein


Podobne trideni se da najit u vsemoznych odbornych zdroju, na Internetu jich je take hodne.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: jeste jednou, aneb NEZNALOST NEOMLOUVA 

(5.11.2003 11:26:29)
Psychologu dík. :o)
Já kokain pominula, protože je tak drahý a málo dostupný, že se s ním mládež setká jen velmi výjimečně. Kokain je droga pracháčů a to naši puberťáci většinou nejsou. :o)
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Tolerance k drogám. 

(5.11.2003 10:14:04)
Monty, to se mýlíš, já v tom rozdíl vidím. Opilé dítě poznáš hned, dítě, které kouří marjánu, hned tak nepoznáš, když se na to prostě cele nezaměříš. Zjistíš to až po nějaké době, protože tě ani nenapadne, že by tvoje dítě...
 Iva 
  • 

Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(5.11.2003 11:08:31)
Souhlasím s tebou, Miško, a taky se mi líbí názor Sosana, i když on ještě nemá děti tak velké, aby v tom byla zkušenost. Přehnaná tolerance není nic dobrého pro děti v dospívání. Ani sebelepší vztahy před pubertou a ten nejlepší přístup rodiče (který to vlastně je?) nezabrání tomu, aby dítě se od rodičů odklonilo, hledalo si svou cestu, kolikrát se přímo postavilo proti nim, i když oni proti němu ne. Rodiče malých dětí žijou v iluzi, že oni si své děti vychovají tak, že v pubertě k nim oni budou mít důvěru, že si popovídají o problémech,někteří dokonce myslí, že budou jejich kamarády. Jenže to nejde. Je tu generační propast, a i kdybyste opravdu věděli, jak se vaše dítě cítí (koneckonců pubertou jsme si prošli všichni a ne všichni máme zas tak děravou paměť), dítě vám to neuvěří. Aspoň některé. Navíc to, co v pubertě vadilo vám, a proto se snažíte jim to nedělat jim zkrátka vadit nemusí, to chování, co by pomohlo vám a které se vám od rodičů třeba nedostávalo a tak ho svým dětem servírujete, jim naopak může lézt krkem...dítě si může stěžovat (a začít brát drogy proto, že ho rodiče ignorují nebo proto, že ho nenechají být a pořád se do něj kveldují)

Zkrátka se stejně jako Sosan domnívám, že tvrdý zákaz ve správnou dobu (zabránění přístupu k něčemu, třeba drogám a alkoholu), i když je to nepopulární, může vyřešit část problému. Není to řešení pro deprivované děti, tedy ty, co se k nim rodiče chovají špatně, ale pro ty z tzv. dobrých rodin, co jen krátkodobě zblbnou z přeměn dospívání, postaví se proti autoritě rodičů, a bylo by to přechodné než jim za čas dojde, že udělali blbost, ale droga často nedává moc šancí se z toho pak už dostat. Ale muselo by to být celospolečenská záležitost. Proč třeba ti dobří studenti, co je Monty zmiňovala, kouří marjánku? Možná protože chtějí držet krok a nechtějí se odlišovat od druhých. Možná, kdyby to bylo spojeno s větším postihem, by jim nestálo za to tak riskovat, mají ostatně i jiné věci, kde si najít sebeuspokojení.Nebo kdyby to bylo spojeno s hloupostí, kouřit jointa. Protože člověk na úrovni si životní spokojenost dokáže zajistit jinak, třeba pěstováním vztahů v rodině. Jasně, je to utopie, ale podporování dokonce i měkkých drog a podobných berliček k tomuto cíli nesměřuje zaručeně. Takže zbývá ten zákaz.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(5.11.2003 11:20:25)
Ještě je tu jedna varianta: studenti kouří trávu PRÁVĚ proto, že je zakázaná, a chtějí se sami přesvědčit o tom, proč zakázaná je. A takový student, který si ze zvědavosti, co to s ním hrozného provede, zapálí jointa a zjistí, že to s ním neprovede vcelku nic jiného než panák rumu, si začne myslet: "Hm, a z tohohle dělají rodiče/zákonodárci takovou vědu? Tak to já si klidně šlehnu i heroin, ten mi určitě taky nic neudělá."
Vždyť Ivo sama píšeš, že v pubertě člověk prožívá období revolty proti rodičům. Rodiče jsou v té době pupkáči, starci a hlupáci. A když ti takový pupkáč bude vyprávět o tom, že je tráva škodlivá, najust si ji zapálíš, abys ho nasral.
To, co se často traduje - tedy že se děti nechtějí lišit od svých vrstevníků a proto hulí trávu, aby nebyly za pitomce v kolektivu - je jen část pravdy a není to tak vždy... vlastně je to spíš méně pádný důvod. Ony se hlavně chtějí lišit OD RODIČŮ. Pamatuju si, jak na jedné přednášce o drogách tehdy ještě ne úplně vymaštěný a vyhulený J.X.Doležal vyprávěl o otci, který svému dospívajícímu synovi přivezl z Holandska trochu trávy a zakouřil si ji s ním. A synek si řekl: "No sakra, když do toho je ochoten jít i tenhle starej paprika, tak já to přece nemám zapotřebí."
Tvrdě trestat VŠECHNY drogy, které mohou být v rukách mládeže nebezpečné, tedy i alkohol, ale trávu??? Proč?
On ten holandský model funguje. Zkuste si o tom něco někde přečíst, najít si statistiky. Běžná dostupnost snižuje zájem mládeže, mládež láká právě to zakázané. Když si koupí trávu běžně v cofee shopu, bude pro ně tak atraktivní jako dnes? Těžko.
 Sosan 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(5.11.2003 11:34:22)
No, ono to má ale i druhou stranu mince. Za našich školních let jsme si touhu po zakázaném uspokojili flaškou vína (nezavřeli prodovačku, co nám ho prodala a nikomu to neublížilo, jen se jich pár poblilo). Za dnešních školních let se to dělá jointem trávy, eventuelně extází. Ale jak to bude pokračovat? Děti těchto dětí si už budou touhu po zakázaném ovoci uspokojovat tím heroinem, protože vše ostatní už bude povolené a všude dostupné a žádná nárazníková zóna pro dětské experimenty nebude.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(5.11.2003 11:37:26)
Sosane, a jak pokračovala ta vaše flaška vína? :o) Jste dnes všichni alkoholici? :o)
Proč by ta tráva měla nějak pokračovat? Nota bene když je daleko míň nebezpečná než ten chlast...
 Iva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(5.11.2003 11:38:02)
Monty, možná máš pravdu. Jsem divnej člověk, protože nevím proč lidi vůbec kouří, natož trávu. Nikdy jsem zkrátka neuvažovala jako ty, nikdy neměla tyhle potřeby. Naprosto chápu pocity Milady z tohoto článku a nevěřím, že spadla z višně. I takoví lidi existujou, já mezi nima žiju, a jsem si jistá že je to tak i mezi mladýma. Teď už je jen otázka, kdo je tady teda vlastně ten divnej. Mě tvoje představa světa docela děsí, jsem moc ráda, že žiju úplně jinak. Jedno je ale jistý, a tomu věřím. Že platí pravidlo o příležitosti, co dělá zloděje, že platí pravidlo "jednou je nikdy, dvakrát je zvyk". Já jsem se totiž s tím světem co o něm tak zasvěceně píšeš, míjela. Na drogy jsem se zkrátka nedala "z nedostatku příležitostí". Kdybych dostala "příležitost" si to vyzkoušet, nevím, nevím, kde bych dneska byla. Ale život se mi schumelil jinak. Takže jsem vděčná za to, že jsem toho byla ušetřená, a metody co propaguješ ty jsou mi proti srsti, protože mi kazí iluze, že by toho třeba mohly být ušetřeny i naše děti. Ale protože každý vidí svět podle svých zkušeností, nejsem tak skeptická. Prostě uvidíme.
 Lili, jedna 13 letá dcera 


Re: Tolerance k drogám. 

(18.9.2009 21:49:15)
Přesně to si myslím...já se snažím vychovávat dceru, jak ona chce ( samozřejmě to zná své meze) Ale když jsem se dozvěděla, že kouřila, zeptala jsem se jí jestli chce koupit cigarety a jaký a ona po měsíci přestala :)
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Tolerance k drogám. 

(5.11.2003 10:14:51)
Monty, to se mýlíš, já v tom rozdíl vidím. Opilé dítě poznáš hned, dítě, které kouří marjánu, hned tak nepoznáš, když se na to prostě cele nezaměříš. Zjistíš to až po nějaké době, protože tě ani nenapadne, že by tvoje dítě...
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Tolerance k drogám. 

(5.11.2003 10:15:01)
Monty, to se mýlíš, já v tom rozdíl vidím. Opilé dítě poznáš hned, dítě, které kouří marjánu, hned tak nepoznáš, když se na to prostě cele nezaměříš. Zjistíš to až po nějaké době, protože tě ani nenapadne, že by tvoje dítě...
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(5.11.2003 10:15:44)
To já nee, to server :-)
 Psycholog 
  • 

represe vec zhorsuje 

(5.11.2003 11:13:32)
Promin, ale z tveho prispevku cisi iracionalni hruza z drog. Vety jako jsou snad
V dnešní době se ovšem tyto typy dětí dospělosti nedožijí. maskovana hodne prehanana nadsazka? Protoze pokud ne, pak to je projev postaveni totalne mimo realitu. Represe nic neresi, ba naopak. To je stara vec.
 Psycholog 
  • 

Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(4.11.2003 18:49:30)
Hledej na Internetu. Ale myslim, ze ucinne argumenty tohoto typu nenajdes. Nicmene mas tady asi nejzdravejsi pristup. Hledej informace - najdes ;-).
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Tolerance k drogám. 

(4.11.2003 18:35:53)
Monty, taky si myslím, a nejen já, ale už i psychologové a lidé k tomuto myšlení určení, že výchova (rodičů) a zázemí už takovou roli, jako dřív, nehraje. Je jasné, že člověk, který byl narkoman nebo poživač měkkých drog, který si dá semtam jonta, bude mít jiné názory, než člověk, kterému se předávkovalo dítě.
 Psycholog 
  • 

Predavkovani 

(4.11.2003 18:53:03)
NIKOMU na svete se nepredavkovalo dite marihuanou. NIKDY a NIKDE.
 Miška, 3 děti 


Re: Predavkovani 

(4.11.2003 18:59:14)
Já nepsala marihuanou :-) No ale s koláčkem si člověk může pěkně zamotat palici :-) A přivodit málem infarkt :-)
 Psycholog 
  • 

Sic! 

(4.11.2003 19:06:48)
Sic! Doufam, ze to byl jen zert.
 Lukáš 


Re: Predavkovani 

(4.11.2003 20:11:39)
jestli si psychologu myslíš, že to nejde, měl by sis o tom něco přečíst:))) L.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(4.11.2003 18:55:12)
Miško, asi ano. Ten člověk se zkušenostmi by se zajímal proč a hledal příčinu. Člověk, který vlastní zkušenost nemá, se chová... jinak. :o)
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Tolerance k drogám. 

(4.11.2003 18:40:22)
Monty, to je snad jasné - je málo puberťáků, kteří si v době puberty rozumí s rodiči :-)
 Psycholog 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(3.11.2003 18:29:19)
Vypijes si nekdy, alespon vyjimecne, sklenicku alkoholu? A jsi na nem zavisla? Pokud ano+ne , potom mas odpoved na svou otazku.
 Boadicea 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(3.11.2003 18:34:45)
ahoj, ja "clankom" na temu marihuana moc neverim, kvoli vlastnej, osobnej skusenosti. Alebo sme potom ja a mnoho mojich priatelov nadpriemerne odolni ludia, lebo ZIADNE "odvykacie" priznaky som/sme na sebe nesledovali. Ani trosku(a par rokov sme uz "po", pisala som vyssie). So silnymi "abstakmi" kvoli tabaku alebo alkoholu som prisla do kontaktu u inych, tych slusnych ludi z okolia za zivot nespocetnekrat, pri trave ani raz....
 Psycholog 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(3.11.2003 18:56:15)
Ten clanek je docela ok (i kdyz nechapu detoxikacni pusobeni v pochve, ktere zpomaluje vyvoj plodu ;-) ). To s tim navykem a odvykanim je spise spatna formulace. Spise si vsimni a) opacne tolerance, b) 5lete "kariery", po niz to cloveka uplne prestane bavit. Srovnej treba s alkoholem ;-).

Nejnavykovejsi je 1. nikotin, 2. opiaty (opium, heroin, ci obzvlast drsne svinstvo: morfium, jez podavaji v nemocnicich proti bolesti - znas nejakeho fetaka, vznikleho hospitalizaci treba po urazu? ;-))) )
 honza 
  • 

Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(27.10.2003 13:15:08)
no tak ted sem se veru pobavil. dovolim si rict, ze rozumejsi pristup ma i moje 72 leta babicka :)))
mozna si trosku rozsirte znalosti chemie vyjma slozeni lihovin i na slozeni drog.
zkuste se dat k polici a infiltrujte :)))
zajimave je, ze kdyz je v soucasnosti trend k omezeni reklamy na tabakove vyrobky (tolerovana a legalni droga), tak vy nam vestite reklamy na LSD a marihuanu. to jste me teda opet pobavil :). vyrobni ceny syntetickych drog jsou ve skutecnosti naprosto zlomkove, nez za jakou cenu je "mozne" je prodavat (cenu zveda riziko represi). pred 3 lety, kdyz jsem se tomuto tematu trosku venoval, vychazela vyrobni cena 1 g pervitinu na 10,- Kc (material poslancu Langra a dalsich, bohuzel jsem zapomel jmena, v kterem se znazili vypracovat nove pristupy k tercialni prevenci). jen pro srovnani na trhu je rekneme 1000 Kc. naklady toxikomana na obstarani teto castky jsou cca 10.000 Kc. to jen tak pro ilustraci, at se vam trosku rozsiri obzor.
jeste ze folklorni kapely (nebo dechovky) a zpevaci komponujici o vine apod. drogy neberou :))) vzdyt on alkohol je vlastne zdravy, kdyz je legalni. a navic, jak rikate odpada riziko falsovani znacek a staceni nekvalitne prepaleneho lihu, protoze vy vlastne vite, jake je slozeni. jen mi ted unika smysl policejnich zatahu na ilegalni vyrobce :)))

honza
 Sosan 
  • 

Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(27.10.2003 13:24:23)
No, je-li to tedy tak, že co feťák to zloděj (poněvadž legálně se k takovým penězům nedostane), moje tolerance ke konzumentům také klesá.
 honza 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(27.10.2003 13:35:34)
v drtive vetsine pripadu. nebo dealer nebo prostitut(ka). tak jako tak vice ci mene kriminalni cinnost. ostatne jako alkoholik.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(27.10.2003 13:29:41)
Sosane, to jsem taky nepochopila. Najednu stranu říkáš, že výhodou alkoholu je, že známe složení a výrobce a na druhou stranu nejsi pro legální výrobu a prodej drog?
A jak jsi přišel na to, že tráva vařená je silnější, než kouřená - to přece záleží kolik sníš stejně jako kolik vykouříš - že Tys měl nějaký moc dobrý sušenky, kterých ses nemoh nabažit :-) Já jsem si teda zakouřila jen párkrát pro srovnání, ale jinak prostě vařim a peču cokoli od dortu až po čínu a nikdy jsem problém s příliš velkym množstvim neměla...
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(27.10.2003 13:35:36)
Jano, třeba to Sosan myslel tak, že toho člověk obvykle víc sní než vykouří. :o) Cigáro si dáš po kafíčku jedno, ale bramboráčků zdlábneš třeba deset. :o)
 Alice 
  • 

Re: Re: Re: Tolerance k drogám. 

(27.10.2003 22:09:43)
Me sice legalizace "lehkych" drog na první pohled nevoní (protoze mi drogy "nevoní" vubec), ale je prece potreba oficiálne odlisit lehké drogy od tvrdych, stejne jako je to s alkoholem!
Závislost na alkoholu je stejne hnusná a nicivá jako závislost na drogách, podstatny rozdíl je v tom, jak rychle vznikne a jaká je uspesnost lecby. A pak, kdyz jsou drogy nelegální, je to vlastne "skrytá reklama". Slysela jsem od lidí, od kterych bych to necekala, ze by "to" nekdy rádi zkusili a ze oni vedí, ze by závislí nebyli... Zemrel mi bratr, bylo mu 22 let, "nikdo by to do nej nerek" na predávkování. Nikdy bych to ani nezkusila a desím se, ze by to chteli zkusit moje deti.
 Psycholog 
  • 

Alkohol vs. THC 

(30.10.2003 15:25:06)
Naprosto nesouhlasim! Tady si protirecis - na jedne strane vyzdvihujes presne slozeni alkoholu a dohledatelnost vyrobce, cemuz vdecime jeho legalizaci (a i tak to neni uplne pravda, vyrabi, ci pancuje se i na cerno) a na 2. strane rikas, ze legalizovat dalsi drogy by se nemelo. Kdyby marihuanu (ktere jsem mimochodem velkym zastancem) vyrabel Phillip Morris, jiste by ses nemusel bat, ze to s tebou sekne.

A co se tyce zrovna srovnani alkoholu a THC (marihuany) - kdyz "to s tebou sekne", tak u THC to vypada maximalne na unavu a spanek, v krajnim pripade (a to vetsinou pri michani s alkoholem) na obycejne zvraceni. A u alkoholu? No -mezi nama- "silne prehnanou spicku" snad zna kazdy, ne? ;-) No a to jeste nemluvim o tom, ze alkoholem se da akutne upit k smrti, tj. smrtelne se otravit. Coz v pripade THC nejde. Resp. JDE, ALE je to spocteno na cca ctvrt milionu jointu behem 15 minut. :-) Cili ze marihuana skutecne zabit muze rikaji leda vinari z KDU-CSL.
 Sosan 
  • 

Re: Alkohol vs. THC 

(30.10.2003 17:11:29)
u THC to vypada maximalne na unavu a spanek V tomhle se teda pleteš, ale sorry, podrobněji to rozepisovat nebudu.
 Psycholog 
  • 

Doplneni 

(31.10.2003 8:53:40)
Tak ja to doplnim: u lidi s nemocnym srdcem to za nepriznivych okolnosti muze ve vyjimecnych pripadech skoncit treba infarktem. Asi jako kdyz vedle nic znenadani tlesknes, nebo jako kdyz zatroubi auto.
 Psycholog 
  • 

Doplneni 

(31.10.2003 8:53:48)
Tak ja to doplnim: u lidi s nemocnym srdcem to za nepriznivych okolnosti muze ve vyjimecnych pripadech skoncit treba infarktem. Asi jako kdyz vedle nic znenadani tlesknes, nebo jako kdyz zatroubi auto.
 Sosan 
  • 

Re: Doplneni 

(31.10.2003 13:50:24)
No, tak teda ještě naposled, víc dopodrobna. U THC se stává to, že dochází k nepříjemným stavům provázeným rychlým bušením srdce a úzkostí, naprostou neschopností se soustředit, výpadkům paměti. Tyto stavy se mohou vracet i několik dnů po požití drogy (ne hulení, ale požití výtvorů ala vaříme s konopím). Když vás takové okno přepadne v práci nebo dokonce při řízení auta, tak ahoj. U alkoholu se vám to nestane. Tam se maximálně poblijete a až vás přestane bolet hlava, tak máte od opice definitivní pokoj. Vysvětluje se to tím, že THC se rozpouští v tucích, kde se usazuje a pak se nečekaně vyplavuje. Slyšel jsi někdy o tom, psychologu? Takže žádné bouchnutí pytlíkem.
 VeronikaVeronika 


Re: Re: Tolerance k drogám. 

(29.10.2003 14:18:43)
Monty, vetšinou s Tebou naprosto souhlasím, nicméně k téhle věci mám trošku odlišný názor: jistě, také nechápu, proč je alkohol všemi tolerovaný a měkké drogy ne, myslím si, že celkem něco vím i o účincích obou, ale argument že pod vlivem alkoholu jsou páchány např.dopravní nehody, kdežto pod marihuanou ne u mě neobstojí... Z prostého důvodu - při každé dopravní nehodě se dělá test na alkohol, ale nikoho ani nenapadne dělat rozbory na drogy. Stoprocentně se dá ale říct, že pod marihuanou člověk řídí naprosto jinak než pod alkoholem a určitě nenapáchá tolik škod. A faktem je, že nechápu, proč u nás může jít člověk do vězení za to, že si vypěstuje kytku - ale když někoho zabije při bouračce tak mu snad ve spoustě případů ani nevezmou řidičák.
 Alena 
  • 

Re: Re: O jaké iluze? 

(27.10.2003 14:49:45)
Ha, další naivní matka!!! Víš to opravdu tak JISTĚ??? A neprodávají se třeba uvnitř, například va šatnách vyšších tříd?
Stejně tak může před školou postávat nějakej hodnej strejda lákající děti za peníze k prostituci... A když není přímo u školy, může být v parku za rohem:))
 Psycholog 
  • 

Chce to informace a trochu premysleni 

(30.10.2003 15:57:05)
Pred skolou se zadne drogy neprodavaji a uz urcite se nedavaji v bombonech. :-DDDDD To je stara propaganda pocestnych bilych bohabojnych heterosexualnich prodejcu alkoholu ;-). Je to proste nelogicka blbost. Jinak se drogy prodavaji temer vsude. Fam, nesmyslu a lzi je kolem zakazanych drog spousta. Cim mene jich budete svym detem papouskovat, tim vetsi respekt v jejich ocich v teto veci budete mit. Ale to vyzaduje samostatne hledani informaci.
 vera,syn 4 mesice 
  • 

muj nazor,i kdyz se nebude libit. 

(5.11.2006 15:19:00)
mam syna a normalne si sem tam davam pernik,abych stihala.nevidim na drogach nic spatnyho.jsem jen proti heroinu.a co se tyka deti,vubec nezalezi na vychove.vim to ze zkusenosti,zalezi jak on sam bude chtit,nebo ne,tak nechte tech kecu kolem.kdyz bude chtit tak si stejne da a no a co?jsou to fajn veci,kdyz se neprehani.clovek to musi umet ovladat.ne a aby ovladala droga jeho.a navim proc by se to merlo zakazat úrodavat.zakazany ovoce nejlip chutna,a clovek,nebo dite kdyby chtelo,tak by si stejne naslo cestu.zalezi taky hodne na povaze.
 Roger Light 
  • 

Re: O jaké iluze? 

(30.4.2005 18:06:30)
Hloupy clanek s nulovou informacni hodnotou. Pominu-li naprosto mizernou stylistiku, musim se pozastavit nad obsahem. Autorka nema o problematice prazadne povedomi, pod slovem extaze si predstavi TU ZLOU DROGU NICICI nase deti, je tvrde zpracovana mainstreamovymi medii a vladni propagadnou a nema zadny vlastni nazor na vec. Jak by to take mohl hodnotit clovek, ktery to jednak nikdy nezkusil, a pak dokonce nema o dane substanci - v tomhle pripade 3,4methyleldioxymetamfetaminu ani biochemicke teoreticke povedomi ;-)
Vysmech ...

 Psycholog 
  • 

Drogovy experiment = projev inteligence  

(30.10.2003 16:13:17)
To, ze dospivajici, ci dospely clovek nikdy po zadne "zapovezene" droze nesahne, znamena z jednoho pohledu to, ze je "dobre vychovany" a "zdravy silny jedinec", z druheho pohledu ale, ze je pro zivot naprogramovan a nema ambice si overit informace a postoje, ktere do nej byly zvenci vlozeny. Jednoduse, ze slepe veri. Vyraznym znakem inteligence je zvidavost, snaha jit "za" obzory, predane jinymi.

Abych predesel oponentum: test skoku z 15. patra (a podobne) si zvidavy clovek dokaze nasimulovat, aby si overil, ze vysledek bude fatalni s maximalni pravdepodobnosti. Naopak se staci rozhlednout kolem ci vzit do ruky odbornou literaturu, aby clovek zjistil, ze rozumne vedeny experiment s jakoukoliv (!) drogou fatalne neskonci.
(to, ze tento prispevek zase nekdo vezme jako propagaci, "rouhani se", a pod. - vzdycky se nekdo takovy najde - je vysledek jeho spatne prace s informacemi v psanem textu).
 Bibisa, Monička 6 měsíců 
  • 

Re: Drogovy experiment = projev inteligence  

(30.10.2003 22:06:31)
Jinými slovy, snažíš se nám namluvit, že člověk neochotný experimentovat s drogou = nemyslící hlupák, který bezmyšlenkovitě papouškuje, co mu nakukali. A kdo s tebou nesouhlasí, je další mamlas, který neumí pracovat s textem.

Gratuluji - s tak ukázkovou demagogií jsem se už dlouho nesetkala.
 Psycholog 
  • 

Re: Re: Drogovy experiment = projev inteligence  

(31.10.2003 8:58:42)
Ne, spatne sis to prebrala. neni to nemyslici hlupak. Jen prebira informace a postoje, aniz by jejich platnost a pravdivost sam testoval.

A taky ma proti tem experimentujicim o ZATRACENE cenne zkusenosti mene.

Toto se ti asi libit nebude, proto te prosim, at to pripadne zkusis vyvratit argumentacne, ne posmesky. Diky.
 Bibisa, Monička 6 měsíců 
  • 

Re: Re: Re: Drogovy experiment = projev inteligence  

(31.10.2003 10:03:11)
"Psychologu", ale v životě přebíráš spoustu informací a postojů, jejichž platnost si sám v praxi neověřuješ. Jinak bys mohl dopadnout jako strýc František ze Saturnina, volně cituji: "Co je mi do toho, že pánové Newton Archimédes a jiní objevili nějaké zákony. Dejte mi tužku, kružítko a pravítko a já si na to přijdu sám.
A strýček opravdu na leccos přišel. Tak například zjistil při pokusu, který měl velmi vzrušující průběh že lít vodu do kyseliny je blbost, a vůbec mu nevadilo že tento poznatek, korektněji vyjádřený, mohl získat z učebnice chemie pro nižší třídy škol středních, aniž by si přitom popálil prsty a zánovní vestu." (Za případné nepřesnosti v citátu se omlouvám, nemám momentálně knížku k dispozici).


Naprosto souhlasím s příspěvkem Pamian(a): Proč podle tebe lze nasimulovat skol z 15. patra tak, aby člověk spolehlivě zjistil, jak to dopadne, a u drogy tomu tak není? A proč je zkušenost s drogou tak cenná, že stojí za to pro ni riskovat nejistý výsledek? I když u zmiňovaného příkladu mohu dojít k závěru, že při pádu z 15. patra se zabiju na 99,9%, ale při experimentování s drogou je riziko, že to ustojím, dejme tomu 50 %, bude mi ta zkušenost stát za těch zbylých 50 %?

Nejsem zastáncem toho, abychom v životě přejímali VŠECHNO, co nám kdo řekne, a nesnažili se NIC otestovat na vlastní kůži. Jen máme asi každý jinak nastavenou cenu, kterou jsme za případné ověření pravdy ochotni zaplatit.

Strýc František byl ochoten dát v sázku zánovní vestu a vlastní prsty, aby si v praxi ověřil, že to, co před ním vymysleli jiní, není blbost. Já jsem byla ochotna v poměrně již dosti zralém věku olíznout v zimě kovovou pumpu, abych si ověřila, že to za mrazu opravdu lepí ;o)) Zjistila jsem, že lepí, a už mi nikdy nikdo nic jiného nenabulíkuje. Stálo mě to stejně jako kluky v Obecné škole kus kůže z jazyka. Tuhle cenu jsem byla ochotná zaplatit. Vlastní zdraví, potažmo život, bych takhle v sázku ale dávala dost nerada.

 Psycholog 
  • 

Re: Re: Re: Re: Drogovy experiment = projev inteligence  

(31.10.2003 11:10:37)
Pravdepodobnost, ze "ustojis drogu" je asi stejna, jako, ze se zabijes pri padu z 15.patra, tedy asi tech 99%.

Na prispevek Pamiana jsem uz odpovedel.

"Vlastní zdraví, potažmo život, bych takhle v sázku ale dávala dost nerada." to je jak z kongresu KDU-CSL. :-) Ty veci jsou neskutecne nafoukle.

Stryc Frantisek je mi sympaticky :-), ale i tak tyto technicke veci jsou predatelne treba psanou formou. Zazitky pod vlivem tzv. drog ovsem nikoliv. Jde predat jen jejich odlesk ve forme umeleckeho dila. Kdo tady treba vite, ze napr. Alenka v risi divu byla napsana komplet na LSD? :o)
 Bibisa, Monička 6 měsíců 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Drogovy experiment = projev inteligence  

(31.10.2003 11:33:42)
"Pravdepodobnost, ze "ustojis drogu" je asi stejna, jako, ze se zabijes pri padu z 15.patra, tedy asi tech 99%." - a jak to víš?

"Na prispevek Pamiana jsem uz odpovedel." Ano, ale pro mne zdaleka ne uspokojivě.

Proč bychom nutně museli simulovat, potažmo zažívat stavy po požití různých drog?

Čtení a psaní skutečně nejsou bezpodmínečně potřeba pro přežití, ale v našich podmínkách značně usnadňují život a pokud vím, dosud nebyly prokázány jejich vedlejší účinky a škodlivost závislosti na nich :o))

Pokud jde o přeskupování systému hodnot, skutečně si myslíš, že je to potřeba a pokud je to žádouci, že toho je nutné dosahovat pomocí omamných látek?

A u těch stimulačních látek a opiátů, o kterých se také zmiňuješ, je opravdu nutné to vyzkoušet na vlastní kůži, abys o tom mohl zasvěceně hovořit se svými dětmi? A kolik intoxikovaných osob v životě potkáš, aby se ti vyplatilo takovou zkušenost podstoupit?

Alenka v říši divů : taky je pěkně ujetá :o)) A kolik kvalitních děl NEBYLO napsáno pod vlivem drog?

Sorry, ale nepřesvědčil jsi mě. Spíš mám pocit, že si své vlastní experimentování s drogami snažíš nějak rozumově ospravedlnit a stylizovat se do pozice jakési nadřazenosti z titulu, že se jimi zaobíráš.

 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Drogovy experiment = projev inteligence  

(31.10.2003 12:05:06)
Mnoho mých přátel a známých, možná i většina, kouří trávu. Jsou mezi nimi vysokoškoláci, lidé pracující na poměrně důležitých postech, podnikatelé (úspěšní) atd. Ptám se tedy - "ustáli" drogu? Proč je to negativní? Nikdo z nich na nic silnějšího nepřešel a ani nepřejde, proč by to taky dělal. Jsou hloupí? Nebo jak je to tedy - podle vás? :o)
 Bibisa, Monička 6 měsíců 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Drogovy experiment = projev inteligence  

(31.10.2003 13:55:00)
Ahoj Monty,

já zase ve svém okolí nevím o nikom, kdo by trávu kouřil, takže nemám s čím srovnávat.

Jak se díváš na názory "Psychologa", nebo obecně na celou problematiku drog, Ty - ze Tvých předchozích příspěvků jsem vyrozuměla, že s tím máš osobní zkušenosti?

Jakožto člověk, který si dospívání z větší části odbyl před rokem 1989, mám osobní zkušenosti s alkoholem a s cigaretami, ale s žádnými jinými drogami. Necítím ani potřebu nic jiného zkoušet: jednak toho o nich moc nevím a jednak mám obavu z toho, co by to se mnou udělalo.

To, že toho o drogách moc nevím, budu muset časem napravit, vzhledem k tomu, že mám malé dítě. Samozřejmě mám strach, aby moje dcerka časem nějaké závislosti nepropadla, ale nehodlám ty informace nabývat osobní zkušeností.
Je mi jasné, že rodiče bývají zpravidla naivnější, co do nevinnosti zábav vlastních dítek. Naši taky nevěděli o mých prvních pokusech s alkoholem a o tom, že jsem zkoušela kouřit, nevědí dodnes. Oba jsou nekuřáci, dávali dost najevo, že by nechtěli, abych kouřila, takže jsem to musela dělat tajně a to byl asi jeden z důvodů, proč jsem toho po čase nechala. Prostě mi - ač sami nekuřáci - vštípili, že se to nemá dělat, a sami žili tak, že jsem viděla, že to jde i bez toho.


Jak to hodláš udělat Ty se Stáníkem, až přijde čas? Budeš mu něco z toho tolerovat, nebo se ho budeš snažit přesvědčit, že to není nutné? Ptám se Tě jako člověka, který o tom ví mnohem víc než já a na rozdíl od "Psychologa" z Tebe nemám dojem, že by ses s tím snažila nějak exhibovat.


 tinas 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Drogovy experiment = projev inteligence  

(31.10.2003 15:03:08)
Monty,
nějak mi nejde dohromady tvůj alternativní(ekologický) přístup k životu a tolerování měkkých drog. Nemůžu si nějak pomoci,ale proč by zdraví silný jedinec měl po drogách vůbec sáhnout. Poslední dobou, nevím, jak si tě vlastně mám zařadit. Na jednu stranu si říkám, že jsi takovej přírodní člověk skoro bych použila výraz(kotlíkář) a na druhou stranu jsi ochotná tolerovat spoustu civilizačních neduhů.
Ano, taky znám nějaké lidi,kteří příležitostně trávu kouří,ale rozhodně nemám pocit, že by jim to nějak pomáhalo, spíš naopak.

Já jsem ochotná tolerovat drogu, pouze v případě, kdy je použita k lékařským účelům. Viz. Nizozemsko. Jinak ne, protože si myslím, že stát vynakládá zbytečně moc peněz na léčení drogově závislích lidí,kteří o to vlastně ani nestojí a na prevenci ,která je podle mě daleko důležitější se kašle. Peníze bych použila na výstavbu sportovně-zábavních center pro děti a mládež. Rozhodně bych se snažila mladé lidi zaujmout. Podle mě je prevence finančně méně nákladná,než pozdější řešení problémů s požíváním drog souvisejících. Tím myslím, prostituci,tr.činy,léčení aj.


Tinas
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Drogovy experiment = projev inteligence  

(31.10.2003 19:27:52)
Teda, jestli něco nejsem, tak teda rozhodně kotlíkář...:o)))

Tinas, pochybuji o tom, že by někdo z lidí, kteří kouří trávu (a nic jiného neberou) by potřebovali od státu nějaké drahé terapie (detox). Tráva je sice o něco víc karcinogenní než normální cigára, ale přestaname-li léčit rakovinu plic s tím, že si za to můžou kuřáci sami, co ti chudáci - tuším že tu někdo zmiňoval 16% pasivních kuřáků a 4% nekuřáků, kteří ji dostanou taky?
Jsem pro legalizaci měkkých drog PRÁVĚ PROTO, že znám desítky lidí, kteří ji léta kouří a NIKDY to nikoho nijak neomezovalo. Teda, pokud nebudeme brát v potaz, že tráva může někomu smrdět. :o) Naopak legálně ožralí mě omezují dost často (zvratky na ulici, tristní pohled na jejich kymácení, blábolení) a díky zneužívání legálního alkoholu mým bývalým manželem mám nadosmrti jizvu na horním rtu. :o) Nevidím jediný důvod, proč by můj joint měl být nelegální a chlast někoho jiného legální, když přitom škodlivé účinky alkoholu jsou daleko VĚTŠÍ než u trávy.

Osobně si myslím, že veřejnost se nechává příliš ovlivnit tím, co prezentují média, která dělají hroznou senzaci z toho, že (dejme tomu) Daniel Hůlka hulí trávu. Lidé, kteří v životě s žádnou drogou vyjma těch legálních (kofein, alkohol, nikotin) mají pak zkreslené představy o tom, že každý, kdo do sebe vpravuje THC je bezprizorný zoufalec, zloděj nebo prostitutka, že požíváním této vznikají nějaké těžké halucinace, nastává ztráta sebekontroly atd.
Hezky to dokumentuje příklad jedné mé kamarádky, která na můj návrh "příště přivezu nějaký hulení" reagovala slovy:
"No jo, ale kdo se nám pak bude starat o děti?"

Pokud jde o to, jak já osobně budu přistupovat k této otázce, až to pro moje dítě bude aktuální: v rámci možností se mu pokusím vysvětlit, co která droga s člověkem dělá, jaká jsou její možná rizika a pak nechám na něm, jak se k tomu postaví. Jestli bude kouřit trávu, to je mi skutečně srdečně jedno. Vím, že tráva mu jen velice těžko uškodí (jak už tu někdo poznamenal, otrávit by se mohl leda tak, že by za minutu vykouřil asi 250 tisíc jointů, což je v praxi neproveditelné), tak proč by ji kouřit nemohl.

Mimochodem, Sosane, to s tím chlastem jsi nemyslel vážně, že ne? Jako že bych nechtěl mít bušení srdce po trávě při jízdě autem... Víš, oni lidi, co kouří trávu, obvykle moc autem nejezdí, a když, tak určitě ne v době, kdy ji kouří. :o) Na rozdíl od opilců mají zachovanou sebekontrolu. :o) A ani se po té své "droze" nepoblijí.

A taky by mě zajímalo, Tinas, jak těm tvým kamarádům tráva škodí. Myslím tím nějak JINAK, než kdyby kouřili třeba tvrdý Sparty.
Já samozřejmě taky znám několik totálně vyhulených lidí, ale jsou to VÝJIMKY. Ale ani jim obvykle jejich vyhulenost nepřekáží v zařazení se do sociálních struktur - viz třeba J. X. Doležal. :o)
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Drogovy experiment = projev inteligence  

(31.10.2003 19:29:52)
Oprava:

Lidé, kteří v životě s žádnou drogou vyjma těch legálních (kofein, alkohol, nikotin) mají představu, že...
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Drogovy experiment = projev inteligence  

(31.10.2003 19:30:49)
Ježíš marjá ještě jednou - mám na druhé ruce dítě. :o)

Lidé, kteří v životě s žádnou drogou vyjma těch legálních (kofein, alkohol, nikotin) NEPŘIŠLI DO PŘÍMÉHO STYKU
 Boadicea 


Re: Re: Drogovy experiment = projev inteligence  

(31.10.2003 21:47:17)
Aby som doplnila info o "skodlivosti" travy ako nevyhnutneho uvodu k tvrdym drogam: na VS nas bolo niekolko desiatok ludi (co som poznala osobne), co travu pravidelne fajcili, a to pomerne intenzivne. Pokial viem, po skonceni VS sa vsetci uspesne zaradili do "normalneho obcianskeho" zivota, vsetci si poctivo zarabaju na zivobytie, vacsina uz aj vychovava deti a nikdy by ste to na tych ludi nepovedali (a urcite ani na mna nie :)). Fajcenie travy postupne spontanne a nenapadne prestalo a teraz nas pri stretnuti uz ani nenapadne "dat si jointa". Proste sa nam uz akosi nechce, skoncime tak nanajvys pri jednom pohari vina a potom uz len mineralka, alebo caj. Nuda, co? Viac sa teraz ceni dobre jedlo :)! A nikto na "tvrdych drogach" neskoncil. Ani na alkohole nie. Kto chce zacat uzivat tvrde drogy, dostane sa k nim aj bez fajcenia travy.
Btw., moji rodicia o tom vedeli. Sice nevedeli ako casto a kedy presne, ale raz si s nami aj zapalili, povedali, ze to nie je zle a uz sme to dalej nerozoberali. Velmi si ich vazim za tu doveru.
A ked som bola v US v state N.Y., travu tam fajcili vsetci!!! Sice je to tam nelegalne, ale pocas prestavok v praci vsetci zaliezli za budovu a tahali o 106. Od top manazerov az po vratnika. To uz som sa v 24 rokoch cudovala, co na tom vidia :).
 Psycholog 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Drogovy experiment = projev inteligence  

(31.10.2003 12:13:08)
Jak to vim? :-) Z ruznych zdroju. Od sebe, od pratel, kdyz se koukam kolem sebe a hlavne - ze statistik.
Proč bychom nutně museli simulovat, potažmo zažívat stavy po požití různých drog? Nutne? Ja rek nutne? ;-)

dosud nebyly prokázány jejich vedlejší účinky a škodlivost závislosti na nich Cteni a psani kazi oci. Poskozuje pater (tzv. civilizacni choroba). Pozice, ktere si vynucuje zpusobuji spoustu dalsich, tzv. civilizacnich nemoci. A co se tyce zavislosti: ty nejsi na cteni a psani zavisla? Skutecne ne? A dokazes se bez cteni a psani obejit? :o) Dokaz to, udelej to! Rikas, ze kdybys chtela, nebo musela, tak klidne? No ale totez ti rekne kazdy heroinista, ktery jeste neni uplne v hayzlu.

Ad system hodnot: prilis komplikovane tema, ja si osobne myslim, ze ten nahled shury" je vhodny jak pro jedince, tak pro spolecnost, druh, svet. Ale to je muj soukromy nazor (ktery ale sdili velmi hodne lidi). Moc jinych cest neznam a temer zadnou stejne ucinnou a stejne (ano!) bezpecnou.

Ad vyzkouseni: no, muzes mluvit se svymi detmi zasvecene na teoreticke urovni. Jenom. V pravem smyslu ZASVECENA nejsi. Pravdepodobne na rozdil -casem- od nich.
Kolik intoxikovanych? Na ulici v meste v sobotu v noci (tip) 15%.

A kolik kvalitních děl NEBYLO napsáno pod vlivem drog? To nevim. A to nemusi byt nutne pod vlivem, ale po zkusenostech. Osobne si myslim (pocitam i alkohol), ze prilis moc ne.

Sorry, ale nepřesvědčil jsi mě. Spíš mám pocit, že si své vlastní experimentování s drogami snažíš nějak rozumově ospravedlnit a stylizovat se do pozice jakési nadřazenosti z titulu, že se jimi zaobíráš. :-))))) ale mi se vubec omlouvat nemusis! :-) Ja jen rek, co jsem rek. Muzes si treba zacpat usi a udelat neco na just, to je prece z meho hlediska uplne jedno. Mozna (!) to zde nekdo vezme jako informaci a zkusi si ji overit (treba v knihach).
Vubec nejsem nejaky buhvijaky tester (i kdyz mnoho takovych osobne znam). Kazdopadne ale vzdy top bude tak, ze clovek bez zkusenosti bude mene verohodny, nez clovek se zkusenostmi. A je to tak jenom spravne, to snad musis uznat. ;-)


 16.5Salám&Lajka14 


Jen poznámka... 

(31.10.2003 12:18:43)
Až budete číst dětem básničky od Františka Hrubína, vzpomeňte si na to, že to byl alkoholik.
Až budete s dětmi sledovat večerníček o Dášeňce, připomeňte si, že Karel Čapek kouřil opium... :o)))
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Drogovy experiment = projev inteligence  

(2.11.2003 14:40:19)
Ba ne, Psychologu, ne ne ne :o) Čtení a psaní nepoškozuje páteř, páteř kazí špatný životní styl :o) Pokud celé dny strávím zhroucená nad stolem u čtení, nepoškodím si páteř o nic víc, než když celé dny strávím zhroucená v křesle u marjány nebo pivečka. A naopak - když už musím hodně číst a psát (nebo v mém případě dělat na počítači), páteř si uchovám zdravou, když ve volném čase sedavý způsob práce vyvážím vhodným pohybem.

Zrovna tak by se dalo pochybovat i o kazivosti očí, nevím, jaký je oficiální názor medicíny, ale třeba můj očař tvrdí, že se špatným čtení zas až tak nesouvisí. Že to není tak, že by čtení samo o sobě kazilo oči, spíš ten, kdo oči musí hodně namáhat, spíš si všimne, že potřebuje korekci, než ten kdo je tak intenzivně nepotřebuje používat (i když ve skutečnosti je na tom se zrakem naprosto stejně).

A co se závislosti týká - jistě, ta může vznikout i na partnera :o) Jenže - pokud si půjdu sednout do restaurace a při čekání na jídlo vytáhnu knížku, je to jen a jen moje věc. Když při čekání na jídlo začne kuřák kouřit, ostatním pouští do těla škodliviny. Když půjdu s dcerou na pískoviště, zapomenu tam knížku a najde jí jiné dítko, nic se neděje. Když tam zapomenou jehlu feťáci a najde ji dítko, už to tak nevinné není - a popravděřečeno, mám pocit, že feťáci se asi nenacházejí ve stavu, kdy by byli s to po sobě uklízet, jinak si neumím vysvětlit to množství jehel, které docela po parcích potkávám :o(

s.
 Alice 
  • 

Re: Drogovy experiment = projev inteligence  

(30.10.2003 22:57:32)
Kde jsi to cetl? Nebo jsi to vymyslel sám? Gratuluju.
 Pamian 


Re: Drogovy experiment = projev inteligence  

(31.10.2003 9:20:31)
Mne by moc zajimalo jak se da skok z 15. patra "nasimulovat,
aby si overil, ze vysledek bude fatalni s maximalni pravdepodobnosti". A taky proc se da nasimulovat skok bez vyzkouseni a drogy se nedaji nasimulovat bez vyzkouseni. A taky o jake nenahraditelne a zasadni zkusenosti se clovek pripravi kdyz je tedy neinteligentni a jointa si neda. Prosim pana "psychologa" o odpovedi (v uvozovkach jste proto, aby bylo poznat ze jde o jmeno a ne o jakehokoliv psychologa).
 Psycholog 
  • 

Re: Re: Drogovy experiment = projev inteligence  

(31.10.2003 9:46:20)
Zacnu odzadu. Jmeno se neoznacuje davanim do uvozovek, pouziva se velke prvni pismeno (ne "psycholog", ale Psycholog).

Skok z 15. patra: 1. pozorovane vysledky jsou jednoznacne; 2. telo se da nahradit treba sklenici, ci prezervativem, napustenym vodou ;-).

Experiment s drogama - jak nasimulujete stav po poziti THC a stav po poziti LSD? Odpoved me skutecne zajima, protoze se tim zaobiram. Predejdu vas, joga to neni, uz jenom proto, ze nevim jak chcete odlisit, ktere "droze" se tenaten stav podoba.

o jake nenahraditelne a zasadni zkusenosti - pouzil jste slovo "nenahraditelne" - mate zase vy napad, jak se da ta zkusenost nahradit? Mozna jste ale myslel nikoliv "nenahraditelne", ale "nezbytne nutne". Ne, nezbytne nutne to skutecne neni. Nezbytne nutne je ale skutecne malo co, treba ani cteni a psani neni NEZBYTNE nutne. Tim mene dalsi vzdelani.
Co se tyce obsahu tech zkusenosti: u halucinogenu ci kanabinoidu jde o zazitky rekneme spiritualniho charakteru. Meni a preskupuje to system hodnot, dava to velke mnozstvi novych uhlu pohledu. Samozrejme neco jineho jsou testy se stimulacnimi latkami, opiaty a podobne, tam bych tu hodnotu nevidel, tam jde jen o to "vim, jak to funguje a to se mi muze hodit v komunikaci se svymi detmi, ci v kontaktu s intoxikovanou osobou".
Staci to takhle?
 Alice 
  • 

Re: Re: Re: Drogovy experiment = projev inteligence  

(31.10.2003 23:04:34)
"psychologu", Psycholog je pro me vzdelany empaticky clovek pomáhající napr. lidem v dusevní krizi, ty jsi pro me sarlatán, takovy pacient co si na chvíli pujcil ordinaci ... Nekde dál jsi se vyjádril ve smyslu, ze omlouvat se ti nemusíme, protoze tobe je to jedno...
Pokud jsem dobre pochopila tvuj vyrok: Chut experimentovat (a nejít s davem)=projev Inteligence=ROZUMNY experiment s LIBOVOLNOU drogou=BEZPECNY experiment (jak jsi to srovnal s pravdepodobností smrti pri pádu z 15-tého patra).
A kdo a proc delá takové rozumné experimenty a má pritom spolehlive cistou drogu? Není tech inteligentních lidí málo? Ti neinteligentní navíc mají smulu, ze je to zkusenost neprenosná...
Jo, cetla jsem o zenské, co mela orgasmus jen pri bource. Ty nemás problém?
 Psycholog 
  • 

Re: Re: Re: Re: Drogovy experiment = projev inteligence  

(1.11.2003 8:57:43)
Psycholog je pro me vzdelany empaticky clovek pomáhající napr. lidem v dusevní krizi Velmi uzka a konkretni predstava. Ja myslim, ze napriklad to s tim pomahanim je velmi subjektivni nazor. Psycholog se muze treba zivit teleshoppingem, ci podvody jineho druhu.

A kdo a proc delá takové rozumné experimenty a má pritom spolehlive cistou drogu? Spolehlive cistou drogu? K cemu. Konopi snad ani neni treba rozebirat, halucinogeny - pri jejich davkach to neni dulezite, extaze - vzhledem k tabletove forme bych tomu docela i veril, nejhorsi jsou praskove formy tech latek, ktere povazuju za nejnebezpecnejsi a nejneinspirativnejsi, tam je skutecne velka sance (hranicici s jistotou) na pritomnost primesi. Holt dan ilegalite techto latek.

Není tech inteligentních lidí málo? Jak znamo, nejvice drog je na vysokych skolach.

S orgasmem a bourkou - zajimava informace, to mela byt od tebe asi nejaka hra, co? ;-)
 Pamian 


Re: Re: Re: Drogovy experiment = projev inteligence  

(1.11.2003 17:08:25)
zacnu od jmena - pokud chcete, aby Vas lide psali s velkym pismenem, vymyslete si jmeno - oznaceni profese jmeno neni, je to pouze jmeno povolani. A s velkym pismenem se pouziva snad jen na zacatku vety a pokud o nekom chci rict, ze to je opravdu psycholog s velkym P. Pokud mate pocit, ze pokud si ostatni neprectou, ze jste psycholog, budou Vasim nazorum mene naslouchat, napiste alespon psycholog Novak nebo psycholog Pepa. Napsat o sobe, ze je psycholog muze kazdy a chtit se tak nechat oslovovat take. Takze proto ty uvozovky a ne velke pismeno. Az budu znat Vase jmeno, rada uvozovky nahradim normalnim oslovenim.

Jinak jeste doporucuji tuhle revolucni myslenku souvislosti drogoveho experimentu a inteligence dat patentovat, pripadne nabidnout k odprodeji organizacim typu Mensa - mozna nekteri s radosti nahradi "nudne" testovaci odpoledne za kuracky dychanek. :-)))
 Psycholog 
  • 

Re: Re: Re: Re: Drogovy experiment = projev inteligence  

(2.11.2003 10:50:25)
Vase zdejsi prezdivka, ci jmeno je Pamian, me je Psycholog. Vpisuji jej do kolonky "jmeno". Vase hodnoceni me prezdivky je - prominte mi to - skutecne jen vasim hodnocenim. Na zaklade vaseho prani ji skutecne neminim zmenit, byt, jak uz jsem psal, jeji volba byla nestastna, protoze pro vice zdejsich ucastniku je zajimavejsi, nez obsa mych prispevku. Ale nemenim ji proste proto, aby zustala zachovana souvislost, docela logicke, ne?

Co se tyce souvislosti drogoveho experimentu a inteligence, neni co k patentovani, to je stara znama vec. Nebo - a opet - mate nejaky ARGUMENT? Zatim mate jen same ustepacne poznamky, tak se ale nediskutuje.
 Alice 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Drogovy experiment = projev inteligence  

(2.11.2003 22:46:04)
Nestastny "psychologu", ale jaky argument jste pro své tvrzení Drogovy experiment=inteligence uvedl vy? Ze se nejvíce experimentuje na vysokoskolskych kolejích?
Puvodne jste psal o bezpecí rozumného experimentu s libovolnou drogou, pak se ale ve vasi dalsí odpovedi ukázalo, ze je to jinak, ze se bohuzel platí za "ilegalitu". Jaké drogy jsou podle vás legální krom cigaret, alkoholu a predepsanych léku?
A abychom se dostali k "jádru pudla", zajímalo by me zda vámi popisované tvrzení je podepreno osobní zkuseností a v tom prípade, prestoze je podle vás drogová zkusenost nesdelitelná, abyste se ji pokusil sdelit a taky k cemu jste na základe toho experimentu dosel. Jinak totiz nechápu, proc byl vás príspevek napsán (abychom experimentovali, abychom si pripadali málo nebo dost inteligentní)?
 Pamian 


Re: Re: Re: Re: Re: Drogovy experiment = projev inteligence  

(3.11.2003 2:05:49)
Stejne tak se nediskutuje za pomoci demagogickych prohlaseni, ktera oponenty automaticky stavi do role neinteligentni bytosti pokud nadsene nesouhlasi. Vzhledem k tomu, ze jste psycholog, mel byste o tom neco vedet (a zrejme vite, jinak byste nefer diskusni metody nepouzival stale).
Argumentacniho prispevku se ale ode mne v teto diskusi uz nedockate, neb my prosti duchem a inteligence proste takovych nejsme schopni :-))) HOWGH :-)))
 Psycholog 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Drogovy experiment = projev inteligence  

(3.11.2003 10:25:41)
Ze argumenty nemate bylo jasne uz podle toho, co jste hlasala.
 irena (Míša5/00+Maruš3/03) 


Moje raná zkušenost :o)) 

(1.11.2003 15:40:38)
Je právě začátek devadesátých let a z dýmek zakoupených v bazaru s výrazem labužníka pokuřujeme u večerní Vltavy. Jsme čtyři. Jsme zvědaví na ty „psychedelické zážitky“. K tomu si vaříme na vařiči špenát z kopřiv, protože je jaro. Je to hezký večer! Akorát se žádné nevšední psycho-zážitky nekonají – akorát nás bolí trochu hlava a v noci se budíme. Byla to nejspíš nějaká textilní odrůda konopí, co jsme si na zahrádce vypěstovali :o) – obsah THC minimální.
O nějaký rok později: zkoušíme to znova. Po druhém a třetím opakování musím říci, že tahle věc není pro mě (pískání v uších, motání hlavy, výpadky... pozitivní zážitky nic moc) – jsem prostě ten všední „alkoholově kofeinový“ typ :-) Už to pak nikdy nezkouším, je to pro mě uzavřená kapitola. Jsou ale lidi, pro které je to právě naopak – takže proč jim tu potěchu brát, když je přesně na úrovni kávy a cigaret??
S nabízením drog (cigaret, trávy, alkoholu, extáze, heroinu....atd.) mladistvým či dokonce dětem je to věc jiná, daleko závažnější...!
Ono je to celkově složitý. V podstatě souhlasím Monty i Sylvie s váma oběma (dřívější reakce jsem nečetla). Ovšemže by to bylo hezké mít proklamováno „Je normální nebrat žádné drogy“ – ale tam, kde vládne „tržní ekonomika“ /nebo co to vlastně je?!?/ jde v první řadě o něco jinýho než o zdraví. Kde by byly tabákové (a snad i „kávové“ aj.) comp., kdyby je stát nepodpořil, kdyby jim zakázal reklamu? (což by podle mě bylo u těch cigár i v pořádku, ale nešť...)
Nejsem si jista, jestli je česká/evropská společnost už dnes nastavena na zdravý životní styl bez drog všech forem, beze stresu, se sportem: ve zdravém těle zdravý duch – prostě na „čistý život“ ve všech směrech :o) Resp. skoro si jista jsem - opakem :o(
Jsem tedy zvědavá, co jednou budu vyprávět o drogách dcerám :-))
Chce to určitě děti na rizika připravit, říct jim všechno co sami víme, špatného i dobrého, ale určitě to samo o sobě nestačí... Těžko se asi hledá univerzální recept.
Moji rodiče se po přečtení Lidovek s článkem o konopí taky děsili, že budu za chvíli na heroinu (o trávě jsem jim sama řekla) :-) Ale nestalo se... Naopak, oni sami byli docela silní kuřáci aktivní, já tedy pasivní, a cigarety se mi dodnes hnusí a netknu se jich. Ovšem nevím, zda je negativní příklad nejlepším řešením :o)
Est.
 Sylvie 


Re: Moje raná zkušenost :o)) 

(2.11.2003 14:04:11)
Ester, a proč myslíš, že bych chtěla zruinovat tržní hospodářství? :o)

Jsem taková, v podstatě, buchta domácí - čímž nemysílm, že bych celé dny trávila zavřená v bytě, ale že pro vandr se s klidem spokojím s ČR a nepotřebuji vyrážet za hranice. Takže když jsem coby dospělá začala za hranice vyrážet s manželem, tak právě to minimum reklamy na tabák bylo první, co mě zaujalo. Například docela jezdíme do Rakous, neb tam má manžel známé, a tam jsem třeba na bilboard s cigaretama téměř nenarazila. A když už, tak to byla nějaká "normální" reklama, takové ty zaměřené na děti a dospívající ("Moje parta, moje Petra", úžasný život kovboje atd.) jsem tam neviděla. Nechci říct, že tam vůbec nejsou - jenom že jsem je neviděla. A tady? I jako nekuřák mám přehled o cigaretách, neb na reklamy na ně narážím doslova na každém korku :o(

A jinak. Vem si třeba restaurace - dneska existuje zákon (či vyhláška? Netuším) podle kterého by se v restauracím v době jídla nemělo kouřit (ha-ha) případně by v nich měly být nekuřácké místnosti. Ale proč já jakožto nekouřící VĚTŠINA bych se měla uchylovat do nějakých extra místností, které když už jsou, ne vždy se do nich pro velký zájem vejdeme? Nebylo by logické udělat to obráceně - nekuřácké restaurace, ve kterých by nic nebránilo majiteli zbudovat "kuřácké salonky"?

Proč třeba policie, když chytí podnapilého řidiče, nemá právo (dočasně) zabavit automobil (botička, odtah), čímž by mu jednak zabránila, aby dál podnapilý řídil a ohrožoval ostatní, jednak by se zlepšila morálka v placení pokut, protože dokud by se případ nevyřešil, auto by nedostal?

Proč si nestavit jako prioritu řekněme akci "Město pro děti" - zpřístupnění školích hřišť, budování dalších, nabídka dotovaných školních kroužků pro děti... prostě akce, které by snížily riziko nudy (a tím vyhledávání drog), nevím, zatím mám malé děti a zkušenosti zprostředkované kamarádkama jsou přeci jenom zprostředkované.

Nemyslím, že by tržní hospodářství bylo nějak extra ohroženo, protože kupní síla je pořád stejná, a když nedá peníze do cigaret, dá je do něčeho jiného :o) A zájmem státu by měli být jedinci, kteří budou v dospělosti řádnými daňovými poplatníky, a ne v relatinvě mladém věku marodi se sníženou pracovní schopností vysedávají tu na kardiologii, tu na onkologii...

S.
 irena (Míša5/00+Maruš3/03) 


Áhoj Sylvie, - Re: Re: Moje raná zkušenost :o)) 

(2.11.2003 17:50:55)
přece si nemyslíš, že si myslím, že bys chtěla zruinovat tržní hospodářství :-)))))
Ono se jen tak nedá :o)
Hlavně se obávám, že není moc slyšet hlas těch, kteří ohledně zdraví smýšlejí tak jako Ty (popř. my), a už vůbec ne na klíčových postech :-(
 Psycholog 
  • 

Re: Re: Moje raná zkušenost :o)) 

(2.11.2003 18:06:40)
Co se tyce rizeni pod vlivem, cehokoliv, ale alkoholu ZVLASTE, mame nazor stejny.

Co se tyce restauraci - (jsem nekurak :-) ) nesouhlasim. Je to do velke miry vec majitele. Paklize majitel koureni zakaze - v poradku. Paklize nezakaze, musime se spokojit se zakonnym minimem. Koureni je jen a jen veci tech kuraku, jiste, taky me to obcas obtezuje, ale zase kvuli tomu nevyvadim. Muzu jit obvykle jinam, zejo. :-)

Zadne hriste na svete drogy neodstrani, ani neomezi. To vi dneska kazdy terapeut/policajt. To jsou naivni predstavy neinformovanych lidi zvnejska drogoveho prostredi. Zjednodusene receno, myslis, ze kdyz misto hospody postavis telocvicnu, ze tam budou chlapi chodit misto piva? :-) hriste jsou fajn, ale maji minimalni vliv na rozsireni drog.

At se nam to libi, nebo ne, alkoholove a tabakove firmy se podileji na nasem HDP velkou merou. Dale ze spotrebni dane se plati spousta veci, atd., atd.

ne v relatinvě mladém věku marodi se sníženou pracovní schopností :-))) ty nekoho takoveho znas? Ja ne. Zato ale znam neuroticke abstinenty, nesnasenlive nervni agresivni "antitabakisty" a podobne. A -mezi nami- je mi jedno, jaky ma "stat" pozadavky na mne. Nepovazuji "stat" za neco, co by mi mohlo zasahovat do mych soukromych veci, jako je treba me zdravi. Ale to uz jsme jinde.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Moje raná zkušenost :o)) 

(2.11.2003 21:25:01)
Hmmm, Psychologu, co se týká těch restaurací, tak o tom právě mluvím, ne? V současné době je zákonné minimum takové, že mi opravdu nezbývá nic jiného, než jít jinam. Neboli stát říká - drogy ( v tomto případě kouření) jsou správné a nadřazené neužívání, kdo si nechce nechat poškozovat zdraví pasivním kouřením, je to jeho problém. A já se ptám: proč by to nemohlo být naopak? Proč by zákon nemohl stanovit, že uživatelé drog jsou povinni chovat se tak, aby neohrožovali zdraví ostatních? A pokud bys chtěl argumentovat tím, že stát nemá co podnikatelům do podnikání kecat, tak to stejně tak jako tak dělá - formou různých zákonů a vyhlášek, m.j. existují i hygenické normy, které mají za úkol chránit zdraví občanů.

Hřiště - možná by neškodilo, kdybys, Psychologu, nečetl jenom jedním okem. Já nepsala o chlapech v hospodě :o) Jenom jsem tlumočila povzdechy některých kamarádek. Mají na výběr - buď budou jejich děti navštěvovat kroužky, které ne vždy a ne všude patří mezi nejlevnější, nebo se budou s kamarády potloukat po ulici (pokud pomineme variantu, že budu dítě držet zavřené doma). V místech, kde ne všude jsou dětská hřiště odpovídají dětem starším tří let. Myslíš, že maj větší šanci dát si třeba první cigáro pod vedením dospělého v kroužku, nebo v partě venku? Nedělám si iluze, že bych tímhle drogy vymýtila, ale každý rok, o kterým se s nimi děko setká později, je jeho plus.

Že se tabákové a alholové firmy na HDP podílí, o tom se nepřu :o) Jenže peníze lidi jednou maj, tak je beztak utratěj, a pokud státu čirou náhodou klesne třeba daň z prodeje lihovin, určitě si poslanci vymyslí nějakou jinou, takže ani o státní pokladu obavy nemám ;o)


A zda znám někoho, kdo marodí na různé koronární nemoci (tedy nemoci, které jsou tabáku připisovány nejčastěji), rakoviny plic, ztvrdnutá játra a podobně? Ano, znám a vcelku dost. Jedním z těch, kdo s kouřením skoncovali až v péči kardiologa, je můj táta. Znám i jednoho, který si uchlastal játra k smrti. Aby nedošlo k mýlce, za relativně mladý považuji věk cca 45-55 let, tedy dobu, kdy by člověk měl být ještě práceschopný.

A k tvé poslední poznámce co je státu do tvého zdraví - vcelku nic, až na to, že ve státě musí být dost zdravých daněodvádějících lidí, jinak vládu čekají problémy: pracující se začou bouřit, že jenom platěj daně a nic za ně nemaj, staří se začnou bouřit, že celej život makali a teď maj prd, nemocní se začnou bouřit, že oni maj přeci nárok na zdravotní péči zdarma, když jsou lazaři a nemůžou vydělávat...

S.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Moje raná zkušenost :o)) 

(2.11.2003 23:17:21)
No, Sylvie, jenže zapomínáš na to, že některé dítě do žádných kroužků chodit nechce, ev. neexistuje v dohledném okolí žádný kroužek, který by se přibližoval jeho zálibě či zájmu. A rvát děti do kroužků, které je nebaví, jen proto, aby nezačaly fetovat mi přijde poněkud kontraproduktivní. Frustrované dítě (i když třeba jen "kroužkem") má k droze blíž, než si možná myslíš. :o)

Upřímně řečeno, nemyslím si, že by sport a podobné aktivity byly samospasitelné. Hodně se to tvrdí: "přitáhněte děti ke sportu a nebudou fetovat" - nevím, ale zažila jsem osobně jednoho vrcholového sportovce, který fetoval jak o život a byl to člověk, který nás reprezentoval na olympiádě. A když už mluvíme o vrcholovém sportu, tak taková anabolika ve srovnání s trávou... jak by řekl Cimrman "no nic moc". Časy Rychlých šípů jsou pryč, to mi nikdo nevymluví. :o)

Myslím, že problém je v tom, že ti, kteří nikdy nezkusili žádnou drogu prostě NEMŮŽOU pochopit, co ta droga dává. Nebudou na ni nikdy mít reálný pohled. Droga je strašák, protože vídáme otřesné dokumenty o lidech závislých na heroinu, o infikovaných injekcích, četli jsme Memento a feťák je pro nás troska bez vůle, intelektu a jakýchkoli sociálních vazeb. Pravda je taková, že i řada lidí závislých na tvrdých drogách normálně chodí do práce (pár jich znám), o lidech užívajících měkké drogy ani nemluvě... na ulici nepoznáte, že někdo kouří trávu nebo polyká extázi. To jsou probůh normální lidi, tak proč z toho dělat kovbojku?
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Moje raná zkušenost :o)) 

(3.11.2003 0:03:18)
Monty :o) Ale o tom, že není dostatečný výběr cenově přijatelných kroužků přece píšu a považuju to za chybu. A pokud by výběr koružků byl a přesto by mé dítě nebavilo NIC, asi bych se musela zamyslet sama nad sebou, kde jsem udělala ve výchově chybu...

s.
 Psycholog 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Moje raná zkušenost :o)) 

(3.11.2003 10:40:57)
Milado, to ze je tvuj kloucek takhle zvidavy a aktivni, ze chce do vseho chodit, vsechno vyzkouset..... vis jiste kam mirim. Ale nijak se o nej neboj. ;-)
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Moje raná zkušenost :o)) 

(3.11.2003 11:49:06)
Milado,
nevím jestli jsou na téma kouření dětí z kuřáckých vs. nekuřáckých rodin nějaké statistiky... a taky jsem neřekla, že každé dítě z nekuřácké rodiny kouří. :o) V praxi to tak je, aspoň jak jsem vypozorovala.
Když budu mluvit za sebe, u nás v rodině kouřil jen můj strýc. V rodině mého manžela taky kouří jen jeden strýc. V rodině mých kamarádek a kamarádů kuřáků snad až asi na dvě výjimky taky nikdo nekouřil. A že těch lidí znám opravdu hodně.
To máš jako s peoplemetry - těch je taky v republice jen asi 400, a přesto se podle nich měří sledovanost televizních pořadů u populace, čítající 10 milionů. :o) Pracuji se statistickým vzorkem. :o)

K těm kroužkům - zatím nemám potřebu to řešit, Stáníkovi je 10 měsíců. Až bude ve věku, kdy to bude aktuální, začnu se porozhlížet, ale jen pokud on sám bude chtít.
 Psycholog 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Moje raná zkušenost :o)) 

(3.11.2003 11:59:07)
Aha, tak to jsem nevedel. Ja tim chtel rict, ze je to evidentne zvidavy typ. Je-li ale nemocny a je zvykly na "odlisnost", je to neco jineho a da na lidi, co o tom neco vedi (rodice, lekari).
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Moje raná zkušenost :o)) 

(3.11.2003 0:16:24)
A MOnty - zase a znova. Mně nevadí, když si někdo huntuje zdraví čímkoli. Jestli do sebe láduje drogy po hrstích nebo vrcholově sportuje, obojí se může na JEHO zdraví podepsat špatně. Vadí mi, že před DROGAMI VČETNĚ TĚCH LEGÁLNÍCH není snaha ochraňovat DĚTI, čili nedospělé jedince. A vadí mi, když někdo je na své droze závislý a používá to jako výmluvu, proč musí ničit zdraví ostatním.

Nevidím důvod, proč bych měla třeba kouřit marihuanu, když neokouřím ani cigarety. Proto, že ji na škole kouřila třetina spolužaček? Abych pochopila, proč ji kouří, když mi to bylo absolutně jedno a sama jsem jiné záliby než si s nimi dělat marjánové dýchánky?

Ať si každý kouří co chce, píchá co chce, pije co chce, konečně provádí to se svou tělesnou schránkou. Ale ať bere ohlede na ostatní, kteří tak žít nechtěj. Ať nás nenutí pasivně kouřit, ať nemusím mít oči na šťopkách, co kde v parku sbírá moje všetečné batole, ať můžu mít jistotu, že když se moje děti jednou pro drogy rozhodnou, udělaly to ZE SVÉ VŮLE a ne proto, že jim někdo nabulíkoval, že normální je drogovat.

Tečka :o)

S.
 Amoneta + 4 děti 


Re: nejen pro Sylvii  

(3.11.2003 0:35:04)
Ještě bych ale doplnila - ať si každý dělá co chce ale za podmínky, že to nejen neohrožuje ostatní ale ať počítá i s tím, že my mu pak nebudeme ze svého platit léčbu toho, co si způsobil sám. (bohužel zatím u nás nerealizovatelné)

Nevím, jestli jste četli, jak je Daniela s Lukáškem z náhradní rodiny šťastná, že dostala pro jejich stacionář pro postižené děti 100 000 Kč. Pak jsem na české škole četla článek o tom jak škola dostala 600 000 Kč, aby naučila 12 slovy dvanáct Romů pracovat s internetem - aby si prý mohli hledat zaměstnání...

Fakt mě to štve - na jednu stranu se maminka těžce postiženého dítěte musí div ne doprošovat, aby dítě mělo speciální kočárek, který nutně potřebuje, na druhé straně léčíme feťáky, platíme štědré sociální dávky lidem, kteří nikdy nepracovali a pracovat nebudou.
 Psycholog 
  • 

Re: Re: nejen pro Sylvii  

(3.11.2003 11:16:00)
Ano, to je rozsireny, tzv. "hospodsky" nazor.
Je plny plytkosti i logickych nedomyslenosti.
Nema cenu, abych to vysvetloval, to je fakt na hodne dlouho, jen uvedu jednu vec: nesportuji a ze sveho zdravotniho pojisteni, ani ze svych dani, neminim platit urazy, zraneni a poskozeni zdravi, zpusobene sportem. ;-) Dobre, ne? Pak bych jeste mohl rict, ze nejen ZPUSOBENE sportem, ale zdravi SPORTUJICICH obecne. Kdyz chce sportovat - at si to plati sam! :o)
(pro jistotu: vyse uvedene je mysleno jako vtip, je to modifikace postoje z prispevku, na ktery reaguji)
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Moje raná zkušenost :o)) 

(3.11.2003 10:24:50)
Sylvie, Milado a další... :o)

Nerada bych vypadala jako nějaký obhájce drog, vůbec si nemyslím, že by každý MĚL kouřit trávu nebo do sebe házet tripy. :o) Paradoxně i já jako člověk, který si prošel určitou etapou "neblahé zkušenosti s drogou" jsem samozřejmě proti tomu, aby se válely v parcích injekční stříkačky a snadná dostupnost drog mezi dětmi mi jde dost proti srsti.
Malý příklad - moje sestra ve 12ti letech přešla ze školy v menším městě do Prahy. Když chodila do sedmé třídy, vyprávěla mi o spolužákovi, který ostatním nabízí nějaké prášky, o spolužačce, která o přestávce na WC prováděla se stejně starým spolužákem orální sex. Bylo mi tehdy nějakých jednadvacet a dost mě to šokovalo, protože v okruhu mých známých se nic takového nevyskytovalo - drogové experimenty se začaly podnikat od šestnácti výš, sex přibližně ve stejné době. Ke dvanácti, třináctiletým dětem mi to přišlo neadekvátní a děsivé. Sestra tehdy přišla za mnou s tím, jestli si ty prášky má od onoho spolužáka vzít nebo ne. Tak jsem jí po pravdě řekla, co to asi tak může být za sajrajt, co by to s ní mohlo udělat a doporučila jí, ať se na milého spolužáka vykašle i s jeho farmaceutickou lobby. Až do jejích osmnácti se mi dařilo jí držet od všech opravdu nebezpečných drog, vážila jsem si toho, že se za mnou chodí poradit, jestli má zkusit extázi, LSD apod. Pak začaly problémy se školou, ve třeťáku změnila střední školu, byla nešťastná, nezapadla do nového prostředí, přišla do jiného stavu s klukem, který se na ni vybodl, šla na interrupci a skončila u těch debilů, co prodávali trávu s heroinem, jak jsem už jednou psala. Trvalo jí rok, než se z toho nejhoršího dostala, zaplať pánbůh je to snad už v pohodě.

Možná se mnou nebudete souhlasit, ale já si myslím, že pro děti je droga atraktivní právě tím, že jsou z ní rodiče celí šílení. Určitě jste si např. všimly, že daleko víc kuřáků pochází z nekuřáckých rodin a naopak. Děti, které doma vidí věčně někoho s cigárem nemají takovou potřebu dělat za školou něco zakázaného, protože je to pro ně denní chleba a navíc, když to dělají RODIČE, kteří jsou během puberty obvykle ti největší paďouři, špekouni a konzervy, proč by to měli dělat, vždyť by byli jako ONI.

Naše dítě bude vyrůstat v prostředí, kde je kouření trávy asi tak vzrušující a tabuizované jako chleba s marmeládou. Bude se stýkat s našimi přáteli, z nichž mnozí drogy berou. Ovšem na druhé straně nemáme v okruhu svých přátel žádného alkoholika a doufám, že k tomu nikdo z nich ani nedospěje. :o) Budu se snažit mu tyhle věci vysvětlit co nejdřív, tak, aby je pokud možno pochopil a neměl pocit, že před ním skrýváme nějakou třináctou komnatu. Prostě bude vědět, že drogy existují, co umí, k čemu můžou vést, a závěr ať si vyvodí sám. Myslím si, že když s ním o drogách promluví někdo, kdo byl léta na heroinu nebo pervitinu a roky se toho pokouší se střídavými úspěchy zbavit, je to účinnější než komiks ve Čtyřlístku nebo varovně zdvižený prst paní učitelky, která viděla konopí jen na obrázku v encyklopedii rostlin. :o)

Vy nechcete, aby vaše dítě kouřilo trávu, já zase nechci, aby chlastalo a jezdilo autem. :o) Každý se cítí být něčím omezovaný, stejně jako vás rozčiluje drahá a ve většině případů neúspěšná léčba narkomanů, mě vadí prachy vydané na léčení notoriků. Jenže, to nejsou argumenty, to si můžeme vyprávět u kafe. Společnost se rozhodla nedělat rozdíly mezi nemocnými a my to musíme přijmout, i když třeba se skřípěním zubů.

To, jestli naše děti skončí u drog, můžeme ovlivnit jen my sami svým chováním k nim, svým - ehmmm... - příkladem, důvěrou, kterou si vzájemně vybudujeme. Ne tím, že jim budeme říkat "jak tě uvidím s cigárem, přerazím ti ruce" nebo jako Myšpulín "lidé, kteří kouřili trávu, byli nejdřív veselí, ale pak smutní, ztratili chuť žít a zemřeli dřív než jiní lidé". :o)
 Psycholog 
  • 

Re: Re: Moje raná zkušenost :o)) 

(3.11.2003 10:47:39)
Ten Ctyrlistek je skutecna zumpa! Ja na Ct. vyrostl a ted je mi z nej k zbliti. Presne tihle lide, co toto vymysleji a produkuji, jsou mnohem vetsim nebezpecim pro spolecnost, nez jakakoliv droga. Takovito lide muzou totiz treba pracovat v jaderne elektrarne, vychovavat deti, rozhodovat o zakonech. Skutecna bida a ubohost. ctyrlistek detem urcite nekupujte!

Jinak moc pekne napsany prispevek :-).
 Sylvie 


Re: Re: Moje raná zkušenost :o)) 

(3.11.2003 14:08:39)
Monty, já s tebou v podstatě souhlasím. Nějaké strašení drogama opravdu může být kontraproduktivní, zejména když se používají zjevně nepravdivé údaje. Nicméně napadalo tě, proč se rodiče snaží své děti zastrašit? Není to třeba tím, že MAJÍ O DĚTI STRACH, protože vědí, jak LEHCE se k drogám můžou dostat a cítí se BEZRADNÍ? Tak se pro jejich ochranu snaží udělat aspoň něco. A zase se kruh vrací na svůj začátek - myslíš, že kdyby stát dal najevo, že "normální je nedrogovat" a DĚTI před drogama chránil, že by se rodiče k zastrrašování za každou cenu uchylovali? Sama píšeš, že tvoje sestra do styku s drogama přišla ve DVANÁCTI LETECH, pravděpodobně ve škole? Mně to moc normální nepřijde, zvlášť když si uvědomím, že jsem do chodila do školy, kde v jedné budově byla děcka od šestiletých po patnácileté :o(

Já sama nemám ve zvyku nějak obzvlášť šílet, ale přiznám se, že mě děsí, že se dělají výchovné pořady o drogách už pro děti v mateřských školách :o( A tohle je přesně okamžik, kdy jsem bezradná. Upřímně řečeno téma "Drogy" patří mezi ty, které bych se svými dětmi ráda probrala sama - ale jak něco takového vysvětlovat tří-čtyř-pěti letým dětem? (pokud chci "předběhnout" školkové učitelky) Jak takhle malým dětem vysvětlit třeba to, že nekouříme mj. proto, protože cigarety poškozují zdraví... když děti na každém kroku stejně vidí, že kuřáci maj nad nekuřáky navrch...

S.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Moje raná zkušenost :o)) 

(3.11.2003 15:03:30)
Sylvie, stát přece dává najevo, že normální je nedrogovat. Tím, že určité drogy zákonem ZAKAZUJE a postihuje jejich distributory a výrobce. Na druhé straně dává najevo, že normální je chlastat, protože to přece dělají i páni poslanci. :o)

Nevím, jestli nějaké dítě přijde do styku s drogou v mateřské škole, to je podle mého názoru krajně nepravděpodobné. Na základce už ano - viz případ mojí sestry - a šestiletému dítěti se snad už ledacos vysvětlit dá. No, ono to kritické období je asi ještě dál, někdy po desátém roce. Když nám bylo deset, tak jsme přece nebyli nějací tupci bez mozků, ne?
Víš, ty se třeba bojíš toho, aby tvoje děti nezačaly brát drogy, já zase toho, že mi je srazí autem nějaký nezodpovědný blbec, co jezdí po městě stovkou. Taky nevím, jak tomu zabránit, ale nemůžu kvůli tomu psát petice, aby stát zakázal jezdit autem do centra měst. Nemůžeš nic chtít od státu, to nejdůležitější musíš pro své děti udělat TY. Už jsem to tady psala několikrát - víc než 90% narkomanů, které znám, pochází z rozvrácených rodin, z rodin nefunkčních, z rodin, kde děti neúměrně přetěžují a kladou na ně nesmyslné nároky. Opravdu výjimečně se stane, že do drog spadne dítě ze zdravého prostředí, které má milující a chápající rodiče, kteří po sobě doma neřvou, dětem nenadávají do kreténů a nevyčítají jim, že si kvůli nim zkazil život... Ono to tak OPRAVDU JE, a jestli mi to nevěříte, zkuste se na to zeptat nějakého renomovaného odborníka, třeba Ivana Doudy z Drop-inu. Drogy jsou pro nevyrovnaného a nešťastného člověka útočiště, pro zdravě sebevědomého a spokojeného MAXIMÁLNĚ ten experiment...
 Sosan 
  • 

Re: Re: Re: Re: Moje raná zkušenost :o)) 

(3.11.2003 15:23:40)
Monty, mě se zdá že ty drogy prostě patří k nějakému životnímu stylu, v kontextu kterého jsou nezbytnou součástí a ten životní styl by bez nich nefungoval. Já je znám z doby VŠ studií, standardní život v době, kdy nám bylo lehce přes dvacet, člověk se plácal po večerech po rockových klubech eventuálně nějaké technopárty. Tyto kluby by prostě bez hulení trávy, chlastu atd. nebyly tím, čím jsou. Chodit tam znamená žít tím stylem, chlastali a hulili tam všichni dojednoho. Ovšem to nám bylo přes dvacet. Člověk prožíval období, kdy moc nevěděl, co chce od života, zodpovědnost neměl žádnou a když by se býval ufetoval, mimo jeho vlastních rodičů by nikomu nechyběl. Toto období nezakotvenosti je dosti kritické a je podle mě nežádoucí, když začne ne ve dvaceti, ale v patnácti či ještě dříve. Protože ten čas do doby, kdy člověk rozhoduje opravdu sám o sobě, je ekonomicky nezávislý na rodičích a má vlastní bydlení, je daleko delší a reálně hrozí, že si tím člověk tak podlomí zdraví, že se už té dospělosti vlastně ani nedožije, protože se prostě v období dospívání buď ufetuje nebo ho za drogy zavřou. Přitom chápu, že období revolty, nezakotvenosti a určitého nihilismu k vývoji osobnosti patří. Ale důležité je, aby člověk, spadne-li do toho už v 15 letech ne-li dřív, k tvrdým drogám prostě fyzicky přístup neměl. Věk, kdy jsou děti jako "dospělí" se stále zkracuje - dětství mizí a přitom čas potřebný k tomu, aby člověk už opravdu jako dospělý mohl žít se stále prodlužuje (studium končí ve 23 letech a reálná samostatnost začíná tak ve 25). Vydrží nezralý člověk cca 10 let psychické rozpolcenosti, milostných tragédií a podobně pubertálních problémů ve společnosti drog? Vydrží nedrogovat v situaci, kdy většina spolužáků na střední škole bude hulit trávu a rodiče je budou pouštět do rokáčů a na technopárty? V tomto smyslu je podle mě nějaká represe a přísnost nutná, neboť dítě je prostě psychicky dítě a v tomto prostředí by se ve zdraví dospělosti nedožilo.
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Re: Re: Re: Moje raná zkušenost :o)) 

(3.11.2003 21:04:29)
Sosane, to jsi vystihl přesně. Doba dětství se zkracuje, spousta dětí v dnešní době kouří, pijí a drogují už od 14, ne-li dřív. A o tom to vlastně všechno je. Určitě se to na nich musí nějak podepsat. Zrovna před měsícem spáchal jeden sedmnáctiletý kamarád mého syna sebevraždu. Při letu z okna ze 6. patra mu ale určitě bylo fajn, protože byl pod obraz. S drogami začal už ve 13 letech.
Monty, abych řekla pravdu, je mi jedno, jestli znáš spoustu vysokoškoláků, programátorů nebo různých jiných dospěláků, kteří kouří marjánu o stošest a jsou v pohodě. Já znám, bohužel, jen ty děti svých známých a kamarády mých dětí.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Moje raná zkušenost :o)) 

(3.11.2003 22:38:53)
Monty, abych řekla pravdu, je mi jedno, jestli znáš spoustu vysokoškoláků, programátorů nebo různých jiných dospěláků, kteří kouří marjánu o stošest a jsou v pohodě. Já znám, bohužel, jen ty děti svých známých a kamarády mých dětí.

Miško, a to má být argument pro co? Pro kriminalizaci kouření trávy?
Já neznám žádné třináctileté dítě, které by kouřilo trávu, vím jen z doslechu o jednom, jehož matka vařila doma perník a její syn snad od deseti dělal dealera, ale to bude přece jen výjimka a extrémní příklad. Ale znám desetileté, které kouří, dvanáctileté, které pijí alkohol - nejsou to děti mých přátel, ale vím o nich.

To, že kouří trávu děti, nebo že vůbec ujíždějí na drogách (jakýchkoli) je především vina rodičů, ne toho, že je tráva přístupná. Nože jsou také přístupné a přesto je na potkání nezapichujeme lidem do zad. Nelze svádět vlastní chyby ve výchově na to, že je něco k mání.

Myslím, že nemá moc smysl pokračovat v téhle diskusi. Můj a váš svět se od sebe diametrálně liší. Já se domnívám, že za jednání sebe a svých dětí odpovídám především já sám a hlavně já sám ho mohu ovlivňovat. Vy se domníváte, že musí přijít nějaký stát, vyrvat ze země všechny rostlinky konopí, spálit jejich semínka a všechny, kdo by se ji pokusili pěstovat zavřít na dvacet let do kriminálu, aby se k ní vaše děti nedej Bůh nedostaly.
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Moje raná zkušenost :o)) 

(4.11.2003 6:41:19)
Milado, možná to budeš mít jednudušší v tom, že máš malé děti a už víš o drogách víc, než jsem např. věděla já. Jenže, když budeš vykládat dítěti o účinkách drog, jak můžeš vědět, že to pro ně právě nebude to lákavé.
A jak víš, k marjánce přijde dítě snadno, protože někteří rodiče ji svým dětem dovolí pěstovat na balkoně nebo ve skleníku. Takže ho raději vůbec neposílej do školy a zařiď mu domácí vyučování:-) A jestli bydlíte na sídlišti, raději se odstěhuj na samotu:-) Možná bude rozumnější mu vysvětlit dávkování, abys měla aspoň jistotu, že nebudeš muset volat záchranku (však víš, o čem mluvím:)).
A nepouštěj ho na žádné narozky nebo párty, protože tam by mohl dosta koláček a z toho se může pěkně předávkovat:-)
 Psycholog 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Moje raná zkušenost :o)) 

(4.11.2003 9:20:17)
Znam holku, co se tezce hrabala z pervitinu a kdyz nasledne na nase doporuceni zkusila prvne v zivote :) konopi, rikala, ze kdyby se k tomu dostala pred pervitinem, tak si mysli, ze by uz k pervitinu nedosla.

Cili hlavne a zasadne: detem NELHAT a to ani nevedomky. Netrestat je za kontakt s drogama (je to kontraproduktivni). A uz vubec ne za to, ze si o nich treba ctou. (Mozna byste se divila, ale informace o prirodnich drogach jsou docela vzacne i v poloodborne literature, jako jsou treba atlasy rostlin a hub. Od komunismu plati, ze lide nesmi vedet, dodnes ta cenzura nekde funguje.Mimochodem, lesy a louky jsou plne silnych drog, ktere mohou i zabit.I vrani oko se da uzivat.)
 Sosan 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Moje raná zkušenost :o)) 

(4.11.2003 14:52:19)
Z pozice rodiče vidím dvě fáze výchovy proti drogám u vlastních dětí. První fáze je ve věku, kdy má rodič nad dítětem ještě nějakou autoritu a může ho svým působením aktivně od drog ochránit. To předpokládá především vhodný výběr školy (i základní - bude-li tam běžný standard jako v Bronxu, bude muset dítě klesnout na úroveň svých spolužáků i kdyby bylo z buhvíjaké rodiny, aby tam přežilo. Takové dítě rodičů kriminálníků a alkoholiků či feťáků ve volném čase vykrádající auta je pro spolužáky magneticky atraktivní vzor a obdivovaný superman, tedy je žádoucí, aby dítě takové spolužáky a kamarády pokudmožno nemělo. Také jde o kvalitu učitelů, kteří by neměli rezignovaně přihlížet, jak jim žáci kouří trávu na záchodě). Pak to předpokládá dohled nad volným časem dětí + správné rozhodování ve smyslu, kam starší dítě večer pustit a kam ne (extrém na obě strany škodí). Samozřejmě informovanost a udržení psychického kontaktu. V této fázi je zcela jedno, co je nebo není legální, protože dítě zcela podléhá autoritě rodiče a jen na rodiči záleží, co mu dovolí a co ne.
Druhá fáze je ta, kdy nad adolescentním dítkem už rodič ztratí jakoukoliv kontrolu a nemůže už aktivně dělat nic než doufat, že se neufetuje a že ho nezabije drogová mafie či ho nezavřou a že z toho jednou vyroste. To je ta fáze, kdy rodič toleruje pár kytek na zahrádce, protože racionálně vzato, zákaz v této fázi je kontraproduktivní a dospívajícího zahání do rukou pochybných dealerů, od kterých dostane buhvíco. V této fázi může být rodičům ku prospěchu dekriminalizace marihuany či jiných drog, které spadají do této kategorie, že jejich největší nebezpečí je právě to, že dítě za ně zavřou a bude mít díky kriminalizaci zkažený život. Rodiče pak děti paradoxně nechrání proti důsledkům drog samotných, ale proti důsledkům jejich kriminalizace. Spadne-li dítě mimo hranici těchto drog (kde je ta hranice), pak už patrně zbývá než ústavní léčba a odvykací program - tady musí rodiče hlavně přestat doufat, že dítěti pomůžou sami. Nebo se pletu?
Ptám se především vás zkušenějších, kdo už jste v té druhé fázi. Kde je tato věková hranice, kdy nad dětmi ztrácíme jako rodiče kontrolu? Z vašich příspěvků se mi zdá, že někteří rodiče tuto fázi odstartují už na druhém stupni základní školy a to je podle mě tagédie. A jde i v této druhé fázi ještě něco dělat?
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Moje raná zkušenost :o)) 

(4.11.2003 18:25:29)
Sosane, já jsem o marjánce v souvislosti s mými dětmi slyšela poprvé, když měl syn 14 a chodil do osmičky. Byli jsme upozorněni na třídních schůzkách, že našli marjánku u některých žáků a podle zákona musí volat učitelé policii, což neudělali a to je, myslím, docela chyba, protože to ty kluky (aspoň některé) mohlo trošku vystrašit - výslech na policii, což se třeba stalo u mých známých, kdy jejich syn vyšetřován byl.
 Psycholog 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Moje raná zkušenost :o)) 

(4.11.2003 18:47:04)
A nebyl to ten tvuj? No ja si myslim, ze i kdyz nebyl, byl s nima v "parte". Vystrasili by jednoho, dva, ostatni meli "stesti"... Kazdopadne by tim vystrasenim niceho pozitivniho nedosahli. Jen by ukazali, ze policie je na te druhe strane, nez jsou oni!
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Moje raná zkušenost :o)) 

(4.11.2003 18:50:26)

Ten vystrašený se s tím mým neznají:-)
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Moje raná zkušenost :o)) 

(4.11.2003 6:30:08)
Možná neznáš proto, protože ještě nemám dítě v pubertě. Prostě to beru jinak a nikdo mi nevymluví, že legalizací se něco zlepší.
 Psycholog 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Moje raná zkušenost :o)) 

(4.11.2003 9:21:15)
Mi taky nikdo nevymluvi, ze se legalizaci mnohe zasadne zlepsi. :-)
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Moje raná zkušenost :o)) 

(3.11.2003 23:50:36)
Monty, já jsem si nějak nevšimla, že by stát dával najevo, že drogy nejsou normální... Na tanečních párty se dají koupit "taneční drogy" (co na tom, že nejsou povolené, že), marjána snad patří ke studenstkému životu (co na tom,že ani ona není povolená...), použitých stříkaček jsou plné parky (povolené???), kuřáci maj přednost před nekuřáky (sláva, aspoň v tomhle se poslední dobou začíná něco dělat :o) ) a co mě před pár měsíci šokovalo nejvíc, tak ten vožrala, co kdysi přejel tři (?) lidi na tramvajové zastávce, si zažádal o překvalifikování svého činu na opilství, protože v tom případě by mu hrozil nižší trest... (já osobně bych se s nikým, kdo pod vlivem alkholu nebo jakýchkoli jiných drog způsobil autonehodu, vůbec nepárala a že sednul za volant vožralej bych naopak brala jako přitěžující okolnost)... Takže ono je hezké mít něco na papíru, ale když se stát holt chová jinak... MMCH víš o tom, že máme dokonce zákon, ve kterém je např. kouření kvalifikované jako druh toxikomanie, který škodlivě působí na zdraví kuřáků i nekuřáků bezprostředně vystavených účinkům kouření a že orgány a organizace, jakož i občané, kteří prodávají zboží nebo poskytují jiné služby jsou povinni chránit občany i společnost před jeho škodlivými účinky? Je sice z roku 1989, ale že by se zrovna v těhle dvou změnil, se mi dohledat nepodařilo, akorát úpravy v jiných paragrafech...

Taky považuju za nepravděpodobné, že by dítko přišlo do sstyku s drogou už v matřince. Jenže jak jsem psala - co si představuju pod pojmem droga a proč o ně nijak nestojím bych svému dítěti ráda vysvětila SAMA a DŘÍV, než to za mne ve školce udělají učitelky. Kamarádky holce takhle ve školce vysvětlovali, jak se chránit před úchylákem, který se v blízkosti školky potloukal... a noa z tho potom měla noční děsy a bála se chodit ven :o( Takže moje nedůvěra v ústavní vysvětlování některých témat není zrovna největší.

MMCH s těma peticema s autem - ono to nemusí být marné, zrovna dneska si nějaká učitelka v Mladé frontě chválila zpomalovací zábrany, jak jim od té doby kolem školy jezdí auta pěkně ukázněně :o)

Jinak já drog jako takových zas až tak nebojím, taky doufám v sílu své výchovy ;o) Ale štvou mě zahulená místa, kam nemůžu s dětma, štvou mě opilci za volantem, štvou mě použité stříkačky v parku. Ta druhá a třetí záležitost mě ani tak neštve, jako spíš se jich bojím :o(

A právě to, že drogovat (tedy i alkoholovat a kouřit) je považováno normální, je důvod, proč legalizaci drog považuju za předčasnou. Víš, jaks psala o těch dětech, co jsou napájeny alkoholem, neb alkohol je povolený, tudíž neškodný. Já se zas pro změnu setkala i s pěti-šedstiletými kuřáky, kterým to rodiče dovolily, protože to kouřili přece jenom "obyčejný cigarety". S takovouhle morálkou by se dětem mohly dostávat do rukou i "obyčejnédrogy, když jsou legální"... Podotýkám, že rodiče těch dětí nejsou žádní asociálové, i když na druhou stranu ani sorta lidí, se kterými by mi dělalo potěšení se stýkat.

S.
 Psycholog 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Moje raná zkušenost :o)) 

(4.11.2003 9:30:48)
Problem strikacek v parku se resi vymenou pouzitych strikacek za ciste. Kus za kus. Toto ale brzi represivni zakony, prosazene alkoholovou cirkevni lobby. Prece nebude heroinista riskovat, ze ho zavrou, kdyz si bude u streetworkera jehlu menit, ze? To mu nikdo, ani ten streetworker, nezaruci. Dale to jde resit zavedenim tzv. "sleharen", mistnosti k nitrozilni aplikaci drog. Represe narkomany vyhnala do parku a ulic.
Pred par lety kvuli verejnemu mineni zavreli v Curychu tzv. Needle park, kde se denne schazelo nekolik snad desitek tisic tvrdych narkomanu. Tak to zavreli, dali na branu retez a tim se problem "vyresil". Fetaci prestali fetovat. ;-) Samozrejme, ze neprestali, jen se rozesli do ulic. Jen to ale lip vypada a nedela to mestu ostudu, no ne? :-/

A tak to jde rozebirat dale.
 Psycholog 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Moje raná zkušenost :o)) 

(3.11.2003 10:54:42)
Koren problemu uzivani drog detmi a mladezi bych videl prave v pristupu tech antidrogovych represistu.
Vysvetlim: predstavitele a typicti volici KDU-CSL maji, jak znamo, blizko k pestovbani (a konzumaci vina). Pokud jste byli na jizni Morave, jiste vite, jak to chodi. Nejvetsim bojovnikem proti NEalkoholovym drogam je katol. cirkev, KDU-CSL a jeji volici. Ze to jsou zaroven vyrobci jine - legalni - drogy, alkoholu, ani nebude nahoda.

No ale pokud jste byli na jizni Morave, jiste jste si vsimli, ze tam deti "ochutnavaji" vino skutecne od mala.
Myslim, ze za podavani alkoholu detem by mely byt tresty vyssi. Myslim, ze skutecnym zlocincem je spise ten "pocestny" vinar, nez dealer zakazanych drog, dealujici jen mezi dospelymi.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Moje raná zkušenost :o)) 

(3.11.2003 11:10:35)
Souhlasím. A není to jen o vinařích na jižní Moravě. Setkala jsem se mnohokrát s rodiči, kteří "jen tak ze srandy" dají dítěti ochutnat pivo nebo jiný alkohol a baví se tím, jak se dítě kření a prská. Protože alkohol je přece fajn, když je LEGÁLNÍ. O alkoholu rodiče dětem max. řeknou "na to jsi ještě malý", čímž mu dávají najevo, že až bude velký, bude se moci klidně zpráskat jako zvíře. Zatímco "nelegální drogy" jsou prezentovány stylem "vykouříš si jednoho jointa a za týden tě najdou s jehlou v žíle mrtvýho na WC".
Co si pak chudák puberťák může myslet o svých rodičích, když si toho jointa dá a zjistí, že se žádný katastrofický scénář nekoná? Že je max. trochu uvolněný a vysmátý, aniž by ho přitom (jako při podávání alkoholu) ráno bolela hlava a žaludek měl jako na vodě? Jednou zalhat je pro puberťáka totéž, jako lhát pořád.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Moje raná zkušenost :o)) 

(3.11.2003 11:52:39)
Milado, ještě k tomu pití - taky se nepohybuju mezi lidmi, kteří dávají dětem pít pivo, ale zažila jsem to třeba na různých venkovských oslavách, svatbách atd. :o) ¨Ti lidé nepatřili do okruhu mých přátel ani známých, byli to něčí příbuzní, ale fakt je, že to dělali a že jsem toho nebyla svědkem jednou.
 Psychologie 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Moje raná zkušenost :o)) 

(3.11.2003 11:28:49)
presne tak, navic THC nepusobi na kazdeho hned, clovek si musi telo na to nejdrive trosku vychovat, kdezto etylalkohol je prachsproste rozpoustedlo. Vsichni vime, co udela kapka lihu s umastenou panvi - totez dela v nasem tele. Cichat redidlo, nebo pit odmastovadlo - mi to prijde skoro totez. :-)

Ja to beru spise z hlediska formy a ucelu "konzumace". Na jednu stranu muzu pit Okenu, prefiltrovanou pres chleba, na 2. stranu tramin 1999 pozdni sber. Taktez treba s konopim. Drogy nejsou ani zle, ani dobre, stejne jako vse. Zle, ci dobre to dela az clovek tim, jak to uzije. Lze inteligentne prozkoumat zmenene stavy vedomi, lze z pitomosti do sebe prat kvanta heroinu.
 Psycholog 
  • 

Re: Re: Re: Re: Moje raná zkušenost :o)) 

(3.11.2003 10:37:47)
A já se ptám: proč by to nemohlo být naopak? Proč by zákon nemohl stanovit, že uživatelé drog jsou povinni chovat se tak, aby neohrožovali zdraví ostatních? Protoze v soukromych prostorech to je veci nikoliv statu, ale majitele. Kdyz to MAJITEL zakaze, bude se to dodrzovat. :-)

Hriste jsou samozrejme fajn. Nedělám si iluze, že bych tímhle drogy vymýtila,... Na omezovani rozsireni drog se penize daji vyuzit efektivneji, nez stavenim hrist. Opakuji: hriste jsou fajn, ale za ty penize se da drogy -i nerepresivne - omezovat efektivneji. Takze radeji jeste jednou: hriste na hrani ano, jako "antidroga" radeji jen vyjimecne.

Jenže peníze lidi jednou maj, tak je beztak utratěj, to je stranka spotreby. Nepocitate stranku VYROBY. Mimochodem tech penez mezi lidma i tak ubude, schvalne, vite kde? ;-)

Uchlastat si jatra docela jde, ukourit jatra konopim nikoliv. :-)

co je státu do tvého zdraví - no, to je trosku zesiroka vzane :-), ale to potom muzu i takhle: kdyz clovek stihne umrit pred dosahnutim duchod. veku, "stat" na tom usetri, ty skupiny se nebudou bourit, atd., atd. Takze tudy vede cesta? ;-))
 Sylvie 


Problémy s pochopením psaného textu? 

(3.11.2003 14:04:15)
Ale, ale, Psychologu :o) Na jednu stranu se nás tu snažíš přesvědčit o neškodnosti měkkých drog, na straně druhé zjevně nejsi s to pochopit psaný text. Doufám, že sám lehce nedroguješ a že ti mozek nevynechává třeba v důsledku kouření marjány, to byla jó špatná reklama tomu, co tu píšeš... :oP

Myslím, že jsem docela jasně psala, že sice můžeš argumentovat tím, že v restauraci si pravidla určuje majitel, nicméně ve skutečnosti že to pravda není, protože se musí řídit zákony. A už je to tu, argumentuješ přesně tím... Tss-tss-tss, to fakt NECHÁPEŠ NAPSANÉ nebo si neumíš vymyslet nějaký lepší argument? Tak schválně, když stát svými zákony, vyhláškami a normami může určovat, kdože restauraci (obchod, hotel...) smí či nesmí provozovat, že musí být stavěný tak a tak, že kromě "obyčejných" toalet musí být objekt vybaven i prostornými toaletami pro tělesně hendikepované, že majitel do nich může vpustit maximálně tolik a tolik lidí, že kuchyně musí být vybavená a zorganizovaná tak a tak, jídlo se smí uchovávat pouze výjimečně za přísně stanovených podmínek, v restauracích se v době od do nesmí kouřit... Takže jak je vidět, různé zákonné normy jsou nadřazené přáním majitele soukromých podniků a to zejména v otázkách týkajících se ochrany zdraví občanů. A protože pasivní kouření se též dotýká zdraví občanů, proč by také v tomto případě nemohl pravidla určovat stát? Beztak to už částečně dělá :o)


Co se hřišť týká, nemluvím o efektivitě, ale o jednom z nápadů - a navíc jak jsem psala, ani ještě nemám dost staré děti k tomu, abych měla vlastní zkušenosti. Vycházím z úvahy: Dítě, které je v kroužku pod dohledem vedoucího má menší šanci dostat sek drogám, než dítě na hřišti a naopak dítě na hřišti má zase menší pravděpodobnost dostat se k drogám, než když "nemá kam jít" a jenom bloumá ulicema. Pokud se bude prevence zaměřovat i jiným směrem, tím líp.

Kde mezi lidmi ubude peněz, to netuším. Mně konkrétně nikde :oD

Konopím si játra neukouřím, to je asi fakt. Na druhou stranu každá droga má své a co se např. rakovinotvrodných účinků týká, asi na tom marihuana nebude o nic líp, než klasická cigareta, ne? Nerada bych, aby se mé děti jednou PŘEDČASNĚ dostaly ať už k alhoholu, marihuaně nebo třeba k masivně (a neefektivně) podávaným lékům na bolest všeho druhu...

A když kuřák zemře ještě před důchodem? Určitě se tak nestane jen tak, nějaký ten rok před úmrtím tomu nejspíš bude předcházet léčba, například infarktu a stavu po něm ;o) Nehledě k těm případným nemocným z pasivního kouření cigaretových kouřů od onoho kuřáka...

S.
 Psycholog 
  • 

Re: Problémy s pochopením psaného textu? 

(3.11.2003 18:05:36)
odzadu:
pred smrti je lecen vetsinou kazdy.

ubude penez u lidi, co se ZIVI vyrobou a distribuci alkoholu, cigaret. :-) jsou to tisice a tisice lidi.

ten napad je mnohde realizovan, neni to ale samospasne. Navic - tak trosku to
zavani vymyvanim mozku, resp. davanim umele naplne, ber kde ber. Zabavi te to? tak do toho jdi.

Co se tyce omezovani nakladani se soukromym majetkem - v tomhle jsem velmi
opatrny, pres sve silne vyhrady proti svevuli majitelu jsem liberal. Myslim, ze
je jedine SPATNE, kdyz se stat angazuje u mne "doma". Vem si situaci, kdy si s
kamarady kuraky zalozime labuznickou kurackou hospodu, verejny klub. Budeme si
v mem vlastnich prostorach pobafavat a bude nam fajn. Budeme otevreni i cizim lidem, vseobecna spokojenost.
No a potom prijde maminka s ditetem a zacne se ohanet, ze jako na ten nas
prostor ma VETSI pravo, nez my. Ze chce mit cisty vzduch a at Z NASEHO PROSTORU
tahneme nekam jinam, ponevadz ona se chce s detmi najist. Tak a ted mi rekni,
jakym pravem nas ta maminka s detmi chce vyhodit? Opakuji, sam kurak nejsem,
ale to neni dulezite. Ze ma maminka dychaci problemy, dite, kocarek (jak se
tady resi v jinem klubu), ci tatinka namestka ministra je prece uplne jedno.
Samozrejme jsem zastance ohleduplnosti - ale ohleduplnost musi byt
oboustranna
. Kocarek, ani "zdrave" navyky nejsou nicim, co cloveku dava nadrazenost.
Stat at si zakazuje koureni na svem pozemku - na nadrazich, v uradech a podobne.
Ale v pripade te jedne maminky s ditetem v zakourenem lokalu - tam zadna extra
prava vyzadovat nemuze. Nema na ne zaden opravneny narok. Jinymi, trosku drsnejsimi, slovy: chran si zdravi na ulici a nechod dovnitr.
 Sylvie 


Re: Re: Problémy s pochopením psaného textu? 

(4.11.2003 0:14:08)
Takže Psychologu, asi je ta debata poněkud zbytečná. Musím opakovat zas a znova, že ač je majitel restaurace též majitelem či pronajímatelem prostor, tak ve chvíli, kdy se rozhodne je zpřístupnit veřejnosti, takk už to není jeho doma, ale je to veřejněpřístupný prostor tak se holt MUSÍ řídit platnými zákony, musí ve svých prostorách strpět hygieniky, kteří mu budou diktovat, co si ve vztahu k veřejnosti dovolit může, co musí a co v žádném případě nesmí, musí ve svých prostorách strpět třeba zaměstnance finančáku, kteří mají pravomoc mu ty prostory do mrtě prošmejdit, musí ve svých prostorách strpět inspektory z České obchodní inspekce atd. atd. Z tohoto pohledu i ta jediná mamina s kočárkem má nárok v onom zakouřeném lokálu dát si jídlo v bezkuřném prostředí (ano, v době obědů se už dnes kouřit nesmí...). Pakliže jí to nebude umožněno, může tam poštvat kontrolu, o které si ovšem nedělám žádné iluze, protože co novinama před rokem-dvěma protahovaly nějaké případy, tak ty pokuty vždycky byly víc než směšné i pro mne, natož pro hospodského. MMCH tohle jsou věci se kterými souhlasím i přesto, že se ty zákony dotýkají i mne - zatím jsme teda jenom ve stadiu "přestavět" barák, aby zákonným normám vyhovoval a bylo možné je zkolaudovat jako hotel s restaurací.

V rychlosti jsem projela internet, našla jsem zákon 37/1989 Sb., ve kterém je pasivní kouření označno za zdraví škodlivé, a proto jsou poskytovalé služeb povinni před ním občany chránit. Možná je tenhle paragraf už zrušený, nevím, co se mi podařilo dohledat novely, týkaly se jiných paragrafů toho zákona, konkrétně k paragrafu jedna jsem nic nenašla. Našla jsem taky návrh zákona z jara letošního roku, opět bohužel jsem už nedohledala, jestli byl nebo nebyl schválený, ve kterém bylo navrhováno jpřesně to, co jsem psala - nekuřácké restaurace s možností zřídit dobře větranou kuřárnu :o) Až budu mít trochu víc času, pokusím se dopátrat, jaký je osud toho návrhu.

A že ubude peněz u lidí, prodávající alkhool či tabák... No a? I kdyby se snížení konzumace opravdu došlo, nedojde k tomu skokově, takže jim nic nebrání přeorientovat se na jiný druh zboží. Konečně, já jako zaměstnanec a manžel jako podnikatel se taky zuby-nehty nedržíme své původní profese a přizpůsobujeme se potřebám trhu i rodiny :o)


S.
 Psycholog 
  • 

Re: Re: Re: Problémy s pochopením psaného textu? 

(4.11.2003 9:41:40)
Ja nemluvim o absolutni posvatnosti soukr. majetku, vubec ne. Hygienu, finance - to mi vse prijde lehce ospravedlnitelne. Ale nechapu, jakym moralnim (!) pravem si muze ta jedna pani narokovat cely lokal. Pravem "zdravejsiho"? To, ze jste z oboru je uplne vynikajici. Budete mit absolutne nekuracke prostory? Tak to vam uprimne fandim. Ve vetsim meste to je dokonce mnohdy konkurencni vyhoda. Jinak ale naopak nevyhoda. Jak rikam, jsem nekurak, mam rad nezakourene lokaly, ale kdyz si pujdu sednout s pritelem (byt jednim) kurakem, asi se nekur. prostredi vyhnu. Chapu, ze s detmi to je jine, ale - prece si svuj vlastni zivotni styl nebudu vynucovat uznat jako nadrazenejsi jinemu zivot. stylu. Zvlaste ve svem vlastnim lokale. Ten kdo nekouri neni ani o fous lepsim clovekem, nez kurak. A jeho volba neni ani o fous lepsi, nez volba nekuraka. To je podstata vsech tech sporu.
 Sylvie 
  • 

Re: Re: Re: Re: Problémy s pochopením psaného textu? 

(4.11.2003 15:44:48)
:O) Ale ona si ho nenárokuje právem zdravějšího :o) Nárokuje si ho právem těch hygienických norem, které mají zajistit ZDRAVOTNÍ NEZÁVADNOST všem, pro které je VEŘEJNÁ SLUŽBA podnikatele určená :o) Nebo si podnikatel může zřídit soukromý klub či zřizovat kuřácké dýchánky doma a na nekuřáky a normy kašlat :o)

Tolik tedy teoreticky. Prakticky bych musela být v hodně zoufalé situaci, například na pokraji smrti hladem, abych do zauzeného lokálu zapadla... a ani bych ten kočárek s sebou mít nemusela :o)

S.
 Psycholog 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Problémy s pochopením psaného textu? 

(4.11.2003 18:42:40)
Ano, chapu. Pro takove pripady jsem velkym zastancem kamuflovanych soukromych klubu. Normalni restaurace, kde se holt obchazi takove ty "moralizujici" zakony. Stat ma chranit zakazniky tam, kde se sami ochranit nemohou - to je treba ta hygiena v kuchyni. Ovsem, zda je nakoureno, nebo ne, to kazdy muze posoudit sam a zmenit tak svuj zamer (na zaklade kompletnich informaci) stat se klientem. Jeste jednou: zda je v kuchyni cisto, na to je treba statni kontrolu, ze je v lokalu zakoureno, na to staci nos. Kdyz mas kompletni pravdive informace, muzes se rozhodnout, zda sluzby vyuzijes.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Problémy s pochopením psaného textu? 

(4.11.2003 22:09:40)
Psychologu, jistě, to jsem taky kdysi tvrdila - když jsem ještě neměla děti, takže i mírně začouzené restaurace jsem skousla. Jenže s dětma už to tak jednoduché není - nekuřácké restaurace se hledají špatně, zvlášť v místech, kde je člověk prvně, malé děti taky nevydrží pochod od jedné restaurace ke druhé, a i když se třeba jídlo na výletě dá vyešit rohlíkem s máslem, tak stejně radši dám přednost tomu, koupit dětem nějaké normální jídlo (i když pravda, i to kolikrát bývá problematické). Jenom bych ti zkusila dát k zamyšlení ještě jednu věc - pokud tě někdo v restaurace bezdůvodně napadne a rozbije ti hubu, tak si taky řekneš: je to správné, jsem na soukromém pozemku, když tu majitel nevyhlásil zákaz poškozování zdraví ostatních občanů, musím si nechat líbit nějaké to zpřerážené žebro, pár vymlácených zubů a trochu té krve, o kterou jsem přišel?

S.
 www.stopkoureni.cz 
  • 

Petice proti kouření ve veřejných prostorách 

(29.3.2007 11:55:33)
www.stopkoureni.cz
 Větroplach 


Já to vidím takhle: 

(3.11.2003 23:03:34)
asi tak - drogy jsou (stovky ba tisíce let) a budou, zabránit, aby s nějakou dítě přišlo do styku, je prakticky nemožné, pokud ho nebudete držet od narození do smrti mezi čtyřma stěnama. Co se udělat dá, je zajistit dítěti maximum, co mohu, pro jeho normální a přirozený psychický vývoj. tzn. lásku, slušnost, nějakou tu morálku a tak dále. Samozřejmě, že ani tak nemohu vyloučit, že do toho spadne, ač jsem udělal jako rodič maximum! Ale alespoň snížím pravděpodobnost!
 Michal 1dieta 
  • 

Picovina 

(30.9.2004 8:58:15)
Cely ten pribeh je picovina.Ked je dieta dobre vychovane tak sa onho nemusi rodic bat.Nie?A Miladka je hlupota!
 MMM svobodná 
  • 

Jak se to může stát? 

(10.12.2004 9:26:12)
Naprosto souhlasím s udivením"Miládky", jak je možně, že už i na vesnicích děti fetují? Jak je možné, že si dovolují být k učitelům pohrdlivé a násilnické? Co se změnilo od doby, kdy já jsem chodila na základní školu a to bylo před deseti lety. Jak se mohlo stát, že děti ztratily úctu k autoritám jako je rodič, učitel, aj.? Musím uznat, že zatím děti nechci, protože nemám chuť je přivést do tohoto světa. Chápu, že má výchova svůj podíl, ale všechny instituce a rodiče by měli táhnout za jeden provaz a zlepšit podmínky. Možná by nechybělo trochu přísnosti a sankcí, které se dodrží.
 marie dve temer dospele dcery 


tolerance k drogám???? 

(18.3.2006 17:31:47)
Drogi bych nikdy netolerovala je to stejne jako kdybych sve dceři uvazala kolem krku smyčku a postupně utahovala a skousela jak dlouho to vydrží.nedělim na měkké a tvrde je to stejnej šmejd kterej niči zivoty všech našich děti.Zadnej člivěk kterej ma jen trochu rozumu by pro tohle svinstvo ruku nezvedl.Nemusite semnou souhlasit ale ja svůj nazor nezměnim nikdy

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.