| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Otcovské fejetony: Rituál s odpady

 Celkem 36 názorů.
 Pavla(2deti) 
  • 

Jako u nás 

(23.9.2003 9:24:33)
Nic nového pod sluncem. Lidi jsou prostě nepoučitelný. Naše rodina se taky snaží třídit a máme obdobnou zkušenost. Všimla jsem si, že nepomáhá ani uzamykání kontejnerů. Vždycky tam někdo hodí něco, co tam vůbec nepatří a tím znehodnotí jednu várku. Jirko, nebuď naivní. Svýcarské způsoby v Česku? :)
Pavla
 Vlada 
  • 

Re: Jako u nás 

(23.9.2003 10:39:32)
Když jsou lidi čuňata, je to marnost nad marnost. Leda ke kontejnerům umístit kamery, jako jsou u parkovišť. A hustý pokuty navrch!!!
 Sosan 
  • 

Re: Re: Jako u nás 

(23.9.2003 10:43:44)
Ono by bylo asi jednodušší, aby obec zaplatila pár metařů, kteří by ten bordel kolem popelnic jednou za den zametli - nezaměstnaných je dost.
 Vlada 
  • 

Re: Re: Re: Jako u nás 

(23.9.2003 11:07:20)
Sorry, ale každý mluvíme o něčem jiném. Měl jsem na mysli lidi, kteří nahazej do kontejnerů na tříděný odpad svinstva znehodnocující to natříděné. Bordel mimo kontejnery je jiná věc. Ale jinak souhlas. Cus.
 Fin 


Re: Re: Re: Jako u nás - ritual s odpadky 

(23.9.2003 11:33:08)
nemyslim si ze by tento problem vyrela obec,ktera by mela zaplatit metare...vsechno je v lidech samotnych
 Petra 
  • 

Re: Re: Re: Jako u nás 

(25.9.2003 7:44:46)
Sosane,
pokud jsem na výletě a nikde není odpaďák, tak dám odpadky do pytlíku a do baťohu a až popelnici uvidím tak ji vyhodím. Omlouvat vyhazování odpadků na zem tím že není popelnice, to je alibismus.
 Zuzana s miminkem na cestě 
  • 

Re: Jako u nás 

(27.9.2003 20:48:17)
Držím palce, ať je nás více. Je mi mnohem veseleji, že je takových lidí stále víc a víc. My s manželem máme doma tři kontejnery, kde shromažďujeme papír, plast a sklo. Je to pro nás samozřejmostí takhle třídit odpadky. Když jsem byla v Kalifornii, tam jsem si všimla, že sbírají taky plechovky. Jednou se bohužel naši potomci budou hrabat na skládkách a znovu získávat suroviny, které jsme tak ledabyle odhazovali, protože si je už jinde nebudeme moci získat.
Zdravím všechny ekologicky smýšlející lidi.
Zuzana
 Daniela 
  • 

Ritual s odpady 

(23.9.2003 9:31:28)
Ahoj Jirko,

tvuj clanek me zahral u srdce a jsem moc rada, ze i v Cechach se zacali lide starat o odpad. Nemuzu mluvit jako prumerny Svycar, ale jen jako manzelka prumerneho Svycara. Tady by si to asi vubec ani nikdo nedovolil, palit jakykoliv odpad na zahrade, je zakazane a postih by byl velky.
Ceho si tady ve Svycarsku nejvice cenim je cistota. Tady se muzu koupat v rece primo v hlavnim meste, a nase Zürichsee( Curisske? ) jezero je uplne pruhledne. Kdyz jsem byla ted v Cechach o prazdninach, tak jedine co mi chybelo bylo to nase ciste jezero.
Ke kontejnerum nemame moc daleko, asi 60 m, ale je normalni kdyz jsou i 500 m vzdaleny od mista bydliste.
Za tu cistotu si musime ale pekne sahnout do penezenky. Nikde v evrope neni odpad tak drahy jako tady.Ale stoji to za to.
My neplatime rocne odpad jako v Cechach, ale musime kupovat spec. sacky na odpad. U nas v kantonu to vyjde mesicne tak na FR.40, jinde je to o neco levnejsi.
Stary chleba davame bud na blizky statek, nebo do blizkeho Tierparku. Parkrat do roka dostaneme do schranky sacky na starou obuv a saty, ktere se posilaji na vychod.
 Martinakei 


Re: Ritual s odpady 

(24.9.2003 12:14:21)
Trideni je trideni. Tady v Nemecku mame tri popelnice-zlutou, hnedou a cernou, navic mesicni sber papiru. Nepotrebne obleceni a obuti hazu vetsinou do dalsich kontejneru Cerveneho krize, napoje kupuji zasadne ve skle, protoze zavest dalsi misto na plasty, ktere jsou za zalohu /vcetne plechovek/ se mi uz nechce.A jen tajne doufam, ze opravdu prospivam zivotnimu prostredi _:)))_
 Gábi, 2 děti 


Češi a dopady 

(23.9.2003 10:05:56)
Řekla bych, že se trochu blýská na lepší časy, alespoň u "mladší" generace ;-) Pro nás už je samozřejmé odpad třídit.
Problém vidím v několika oblastech:
a) negativní vztah ke třídění je způsoben pocitem, že je k ničemu (ono to opravdu není tak dávno, kdy tříděný odpad končil stejné ve spalovně nebo na skládce) - chybí poziztivní informace;
b) nemastná-neslaná politika státu týkající se odpadů - realizována nějaká efektivní (a jednotná) koncepce, ať už se to týká placení za odvoz netříděného odpadu, rozmístění konternerů plast-sklo-papír; je málo míst, kam je možné předat nebezpečný odpad apod. (baterie, chemikálie, ...);
c) špatné rozmístění kontejnerů v konrétních obcích - velká vzdálenost nebo podivná zapadlá místa;
d) dlouhý cyklus pro odvoz tříděného odpadu - přeplněné kontejnery.
V některých případech bych také apelovala na výchovu v rodinách - myslím, že každé dítě by mělo vědět, že odpadky se na zem nehází :-(
 Sosan 
  • 

Re: Češi a dopady 

(23.9.2003 10:36:28)
Že se odpadky na zem neházejí je sice hezká zásada, ale v situaci, kdy nikde není jediná veřejná volná popelnice vám na výletě asi nic jeného nezbyde. Nechápu, když se za odpad platí "na hlavu" (t.j. každý má zaplaceno bez ohledu na to, jestli se fyzicky nachází u své popelnice), tak že obec nezřídí u kontejnerů s tříděným odpadem také kontejner na netříděný odpad. Kolikrát na výletě nemáte ani kam vyhodit kelímek od limonády :-(
 listopad 


Re: Re: Češi a dopady 

(23.9.2003 12:05:33)
No nevím v životě by mě nenapadlo vyhodit nějaké odpadky na zem, i když se v okolí právě nenachází žádná popelnice. Já patřím k těm, co žmoulají papírek v ruce třeba i hodinu procházky.
Mimochodem kelímek od limonády vyhoď tam, kde jsi tu limonádu koupil...
 Jitka 
  • 

Re: Re: Češi a dopady 

(23.9.2003 13:06:20)
Argumentovat tím, že nikde nebyl koš, když odhodím odpadek na zem, to mi přijde trochu silná káva. Co takahle dát odpadky do sáčku a vyhodit je po příchodu domů??? Takhle jsme to dělali s našima, když jsme byli malí a tak už to mají zažité i naše děti.
Odpad doma třídíme, ze začátku mi to spíš lezlo na nervy, ale teď už bych to nedělala jinak. A i návštěvy si už zvykly se ptát, do jakého koše mají to či ono hodit. U dcery ve škole mají dokonce kontejner na použité baterie.
I když si někdy u kontejneru připadám jak trouba, když tam láduju náležitě sešlapané flašky a vedle mě je do obyčejné popelnice, samozřejmě každou extra, odhazují sousedé, říkám si, čert je vem.
 Sosan 
  • 

Re: Re: Re: Češi a dopady 

(23.9.2003 13:16:15)
Zdůrazňuji, že tím nemyslím házet odpadky na zem v přírodě, kde je normální, že tam žádná popelice není. Ale v obcích, kde je všude pestrobarevných popelnic pro tříděný odpad jak naděláno, ale kelímek od limonády kam vyhodit není, protože každý má tu svojí soukromou popelnici pěkně uzamčenou na svém pozemku a žádná veřejná neexistuje. T.j. buď si člověk tu svojí popelnici bude nosit s sebou na zádech nebo bude házet odpadky na zem. Pokud je někde náhodou např. u autobusové zastávky koš, je beznadějně přeplněný a kolem něj bordel z vypadanejch věcí, které se už dovnitř nevešly. Vás to neštve, že nic není kam vyhodit?
Neházet věci na zem je ten důvod, kvůli kterému lidi házejí do tříděného odpadu to, co tam nepatří, protože to prostě nikam jinam vyhodit nelze, pokud to nechtějí hodit na zem. Házením odpadků po zemi alespoň neničím ten již vytříděný odpad a je to asi to jediné, čím mohu debilní politiku v této oblasti změnit.
Životnímu prostřebí by prospělo, kdyby se z daní platily i veřejné popelnice na směsný odpad právě pro tyto případy, kdy člověk není v místě svého bydliště, kde má tu svojí soukromou popelnici.
 Meta 
  • 

Re: Re: Re: Re: Češi a dopady 

(23.9.2003 14:08:56)
Mně se taky nelíbí, házet odpadky na zem. Asi jsem blbec, ale odpadky z takového výletu, kde není kam je odhodit, fakt vozíme v sáčku domů :))).
 Gábi, 2 děti 


Re: Re: Češi a dopady 

(24.9.2003 7:44:05)
Sosane, tak si vezmi ten kelímek do batohu s sebou a vyhoď ho do koše třeba na nádraží ...
 Sosan 
  • 

Re: Re: Re: Češi a dopady 

(24.9.2003 10:24:34)
Pochopitelně, že to tak dělám. Ale štve mě ten princip. Každý platí na hlavu (i kojenci) za odpad. Minimální stanovený objem, za jehož odvoz a likvidaci každý musí platit (bez ohledu na to, jestli vůbec má nějakou popelnici nebo ne), je stanoven tak velký, že normálně městsky žijící člověk více odpadu nevyprodukuje (kdo vyprodukuje víc, připlatí si a dostane větší popelnici). Takže ve státním rozpočtu ty peníze jsou. Jenže když je člověk mimo bydliště, např. na dovolené na chalupě na vesnici, tak to aby si všechny odpady syslil do obrovského igeliťáku (např. na dovolené) a ten pak buď kradmo jako zloděj hodil někde na sídliště do cizího kontejneru nebo vezl přes celou republiku zase do té své soukromé popelnice. Na chalupě třeba máme popelnici, platíme za ní, ale prakticky nepoužíváme. Netopíme a protože tam jsme jen občas, není možné např. kuchyňský odpad tam skladovat půl roku než se zrovna sejdeme s termínem, kdy popelnice vyvážejí. A nechat popelnici třeba měsíc před chalupou, když tam zrovna nebudeme - no to jí někdo zaručeně ukradne. Prostě když už má stát na to, aby všude nastavěl kontejnery na tříděný odpad, tak proč vedle nich ještě nepostaví jeden na směsný odpad? Protože na to už mu holt peníze nezbydou? No ale to je ten důvod, proč pak lidi házej do tříděného to, co tam nepatří. Vám tohleto nevadí? Dříve - za komoušů - bylo všude popelnic jak naděláno a vyhodit kde co kdekoliv nebyl problém. Opravdu nepovažuji za pokrok to, že mám celý den nosit odpadky v batohu na zádech jenom proto, že někdo se rozhodl popelnice "privatizovat" a každý si tu svojí soukromou zamkne na zámek.
 Gábi, 2 děti 


Re: Re: Re: Re: Češi a dopady 

(24.9.2003 12:11:21)
Ono to není tam jednoznačné:
1) Mě se líbí platit "na hlavu", ale třeba v Praze to bude asi příští rok zase "za popelnici", i když se na MHMP přijalo asi 50 úředníků navíc, kvůli poplatkům "za hlavu".
2) Kojenec platí také, ale jednorázové pleny (alespoň u nás) tvoří až 50% objemu netříděného odpadu.
3) Každá obec měla mít dostatečné množství nádob na odpad (že se to tak neděje, je jiná věc).
4) Popelnice by už neměly být zamčené - proto se platí "za hlavu".
(Pokud srovnám situaci v několika obcích v Krušných horách, tak dřív jsme opravdu vozili odpadky alespoň do okresního města nebo "tajně" vyhazovali někomu do kontejneru. Všichni si hlídali, aby jim někdo něco do té jejich popelnice nehodil. To se zlepšilo a všude mají "erární" kontejnery nebo si už aspoň nikdo popelnice nepřivlasňuje.)
Jinak, Sosane, uznávám, že je v tom docela chaos (jak je u nás v ČR obvyklé) a stát (ať už v podobě obcí či krajů nebo jinou formou) vůbec neinformuje občany o tom, jak se věci mají, a už vůbec je nemotivuje, aby odpad řešili.
 Jitka, dcera 9 let 
  • 

Re: Re: Re: Re: Češi a dopady 

(24.9.2003 12:35:46)
Jednou jsem šla s dcerou ulicí, kde jsou malé bytovky (každá pro 4 rodiny)a před každou z nich mají popelnice. Dcera zrovna dolízala nanuka, koš v nedohlednu, tak jsem jí "poradila", aby ten papír vyhodila do popelnice. To jsme si teda daly. Seřvala nás místní starší obyvatelka a to dost nevybíravým způsobem. Na jednu stranu ji chápu, je to přece "její" popelnice, ale na dotaz, zda by jí bylo milejší, kdyby jí to dcera pohodila třeba na trávník mi odvětila, že prý jsem si toho "hajzla" tedy pěkně vychovala. Měla jsem co dělat, abych jí neposlala do pr..., ale vzhledem k situaci jsem vzala dceru za ruku, řekla jsem jí, ať si z toho nic nedělá, že ta čarodëjnice má asi špatný den. Jsem pyšná na to, že přes tuto špatnou zkušenost dcera nehází odpadky po zemi, ale radši je strčí do kapsy.
 Sosan 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Češi a dopady 

(24.9.2003 12:57:07)
Jasně, a tu ulepenou kapsu pak vždycky vyperete. Jinak jste přesně kápla na to, co se tady snažím vysvětlit, díky.
 Meta 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Češi a dopady 

(24.9.2003 13:05:37)
Oni se vůbec často dospělí chovají k malým dětem příšerně. Včera jsme zastavili na parkovišti a Vojta letěl pro parkovací lístek. Parkovací automat je za za rohem, takže na něj není vidět. Za chvíli se vrátil kluk bez lístku, celý zaražený, že mu nějaká baba vynadala, že na ten automat sahá a vyhnala ho. Osmileté dítě se neumí postavit řvoucí osobě.
 Klára 
  • 

Re: Češi a dopady 

(23.9.2003 13:22:05)
Přidala bych k tomu ještě jeden zásadní problém: v malém bytě s malou kuchyní je dost těžké mít sólo čtyři odpadkové koše a mít připravený odpad roztříděný po bytě - to tedy opravdu nemusím.
 berunda 
  • 

Re: Re: Češi a dopady 

(23.9.2003 17:26:33)
tedy my bydlime ctyri lidi v garsonce, ale odpad tridime a nijak to nas pidi kuchynsky kout nezasahuje. Papir, plasty a sklo cekaji na odnos v predsini, kde je vedle vchodovych dveri v regale jejich babanova krabice.
 berunda 
  • 

Re: Re: Re: Češi a dopady 

(23.9.2003 17:27:26)
Pardon-bananova.
 Klára 
  • 

Re: Re: Re: Re: Češi a dopady 

(23.9.2003 18:38:17)
Jojo, jenže to je přesně to, že u nás není kam tu banánovou krabici dát, aby vysloveně nepřekážela. Takže třídíme, jak nejvíc to jde, aspoň pravidelně papír stranou, ale zbytek už tak pečlivě ne, spíš když se něčeho doma "urodí", jde se s tím k popelnici zvlášť.
 Gábi, 2 děti 


Re: Re: Češi a dopady 

(24.9.2003 7:47:53)
Souhlasím, také musím chodit se tříděným i netříděným odpadem denně, nemáme to kam dávat (ještě, že máme všechny popelnice docela blízko)...
 Sára64 


Re: Češi a dopady 

(23.9.2003 15:22:16)
Gabi,
pišeš:
... ono to opravdu není tak dávno, kdy tříděný odpad končil ve stejné spalovně nebo na skládce ....

Není tak dávno.... před 2 lety jsme projížděli pražskou ulicí a před námi bylo veliké popelářské auto a právě vybíralo kontejnery s tříděným odpadem. Myslela jsem si, že bude brát jenom papír a pro plast přijede jiné... bohužel to tak nebylo. Všechny barevné kontejnery byly sesypány do jednoho vozu.

Možná to byla náhoda a řidič vozu měl špatný den.

I přesto odpad třídíme.
S.
 Věra 
  • 

Průměrný Švýcar 

(23.9.2003 17:08:54)
Průměrný Švýcar by okamžitě zavolal policii a ta by spalovači plastů zahradnímu nasolila tak obrovskou pokutu, že by si to na mnoho dalších let rozmyslel.

Bohužel u nás to přece jen takhle nefunguje, bydlím na vesnici a když jsme si před časem troufli poprosit souseda, aby ty plasty FAKT nepálil, sprostě nás seřval...no jo, vy kreténi studovaní, myslíte si o sobě ...ble ble..jděte do .. ..atd. bylo to husté

Více občanské odvahy nám všem vespolek přeje Věrka
 Sosan 
  • 

Re: Průměrný Švýcar 

(23.9.2003 17:17:20)
No, u nás je averze k policii a tomu "pozvat ji na někoho" tak silná, že to dost dobře nejde, jinak budete hned za udavače. Kdo by taky sympatizoval s policií, která si vybírá "smluvní" pokuty do vlastní kapsy, že.
 Věra 
  • 

Re: Re: Průměrný Švýcar 

(23.9.2003 17:37:46)
Tam jsou v tomto hodně drsní, taky jsem se divila. Ale je fakt, že to tam funguje, a nikdo si podobné věci nedovolí - sypat odpadky za plot své - nebo sousedovic !!! zahrady, prostě za popelnici neplatit a sypat odpadky do obecních kontejnerů a do lesa, a t.d.

Někdy je mi ze zdejších lidí na zvracení, a to bydlím kousíček za Prahou, no to by ale bylo na nekonečnou debatu, PROČ JSOU TAKOVE PRASATA ??? uf alespon´jsem si ulevila, je mi nějak lépe, ještěže na rodince vás mám , co s tím, kdy se to u nás změní ???? V.
 Dana 
  • 

Re: Re: Re: Průměrný Švýcar 

(23.9.2003 17:45:04)
My odpad netřídíme a to z jednoduchého důvodu. U nás je na všechno jen jedna popelnice. Jo o kousek dál je tu ještě kontejner na sklo, ale ve skle my nic nekupujem. Pivo nepijem a minerálky kupujeme v plastu.

Taky mi to připomnělo když jsem pracovala v jedné světové firmě tak tam se odpad třídil. po celé fabrice bylo rozvěšeno jak jsme ekologická firma jak třídíme odpad. Venku před budovou kontejnery řádně popsané a když přijeli popeláři jednoduše naházeli všechno dohromady. prostě tio bylo jen takový šmé pro zahraniční klienty.
 Anikka 


Re: Re: Re: Průměrný Švýcar 

(2.10.2003 12:20:04)
Nedělejte si zase až takové iluze! Kamarád byl loni ve Švýcarsku na dovolené, soukromě, cestoval po celé zemi po zajímavých místech. A jeho zkušenost je, že hodně záleží na tom, v jaké části Švýcarska se člověk nachází. Zatímco ta německá je skutečně čistá a udržovaná, tak ve francouzské části je to mnohem horší než u nás, resp. jako třeba ty nejhorší pražské čtvrti. Takže ono tvrdit, jak jsou Švýcaři dokonalí a my nemožní, je dosti zkreslené :-(
 (S) 
  • 

Re: Průměrný Švýcar 

(2.10.2003 12:28:11)
Jo, průměrný švýcar je stejné čuně jako kdokoliv jiný, když nad sebou nemá bič. Zkuste někdy třeba v Bernu zahnout za roh mimo hlavní třídu a hned zakopnete o pet lahev, šlápnete do psího pozůstatku a na zdi budou čmáranice sprejem. Je jasné, že pokud se švýcarům kontrolují popelnice, tak si rozmyslí hodit sklo mezi směsný odpad, ale když jde po ulici, tak mu upadne papír stejně, jako v jiné zemi.
 Jakarta 


Malá obec a plasty 

(24.9.2003 8:38:40)
Ahojky všichni na rodince.
Já bydlím celý život na malé vesničce (300 obyvatel) a máme tu jen jeden kontejner na sklo. Od loňského roku však dostáváme plastové pytle a jednou za 2 měsíce (dříve to bylo každý měsíc) dáme ty pytle naplněné plasty k silnici a jedna firmička si je vyzbírá a snad z nich něco vyrábí. Je to super. Je pravda, že v malém bytečku by asi nešlo skladovat plasty 2 měsíce, ale na vesnici jsou samé rod. domky tak není problém. Nikdy jsem netušila kolik plastů nasbíráme (jsme 2 dospělí a dítě a to nepijeme žádné minerálky ani jiné nápoje v plastu - máme dobrou vodu ze studny :-)). Papír šetříme na zimu na přitopení.
Všem přeji pěkný den.
 Dada 
  • 

uzasne! 

(25.9.2003 22:33:20)
Mily Jirko,

nebudem komentovat ani jeden z tvojich fejtonov, chcela by som skor vyjadrit obdiv (aj ked si nie som uplne ista, ci este stale citas prispevky na tvoje clanky).

Uz asi rok som na stranky rodiny zabludila len sporadicky, akosi pri troch detoch, mimoskolskych aktivitach, tanecnych kurzoch a zbierani materialov na moje vlastne projekty nestiham. Dnes (viac ako tri mesiace po tom, ako bol napisany prvy clanok, ku ktoremu som sa dostala) sama doma, zacitala som sa do tvojich clankov a nedokazala som prestat. Aj som sa pobavila, aj som prikyvovala, aj som obcas nebrala vsetkouplne vazne.

Ale prisla som k poznaniu - obcas sa oplati vymenit knihu za internet - vdaka za krasny vecer a prajem hlavne chut a inspiraciu do dalsej prace.

Dada
 Jirka 
  • 

Re: uzasne! 

(26.9.2003 9:35:26)
Dado,
děkuji za povzbudivá slova - a navíc ze zahraničí (?!).
Ohlasy samozřejmě pročítám. Jsou totiž inspirativní a mohou se stát "rodiči" příštích textů.

JK

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.