| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Očistec zvaný kojení

 Celkem 92 názorů.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


jo tak to znam 

(2.9.2003 7:42:48)
Jo tak to znam – akorát že náš syn vypil padesátku, ale i to se zdálo doktorce moc a tvrdila mi, že kojit musim 30 ml jednou za tři hodiny. Samozřejmě, že dítě mi brečelo hlady a já s nim. K tomu začalo blinkat. Když už mi v noci brečel fakt hodně dlouho, zašla jsem do sesterny pro radu – a sestra mi udělala to, co tu už jednou psala Magda Malá – sáhla mi pod košili, zmáčkla bradavku a řekla: Mlíka máte dost, takže hladem to nebude. A poslala mě spát. Přemejšlela jsem o tom celou noc a druhej den už jsem jim do těch přitroublých tabulek o kojení psala jednou za tři hodiny 30 ml a kojila jsem kdykoli jsem uznala za vhodný. Ještě pěknou dobu trvalo, než se mu prodloužily intervaly mezi kojenim, který jsem mu těma třicítkama pěkně zkrátila a rozhodila. Bohužel kvůli tomu, že jsem neměla sílu se hádat, praktikujou tuhle metodu i na další maminky, ale to jsem tehdy nějak nezvládla vyřešit. Když se nám narodilo druhý dítě, bylo to v jiný porodnici a kojila jsem ho kdy chtělo ke spokojenosti obou aniž by mi do toho někdo mluvil. Až asi třetí den přišla nějaká sestra, která se mě zeptala kdy budu kojit. Odpověděla jsem, že nevim, že až dostane malej hlad a ona na to: Tak to ne. Takhle to dělat nebudem. Kojit budeme po třech hodinách. Tentokrát jsem ale byla zkušenější a odhodlanější, takže jsem si dovolila odpovědět: Sestřičko, vy si svoje dítě kojte jak chcete vy a já si tohle budu kojit, když má hlad. Oznámila mi, že ho bude mou vinou bolet bříško a zmizela.

 hana377 


Re: jo tak to znam 

(2.9.2003 8:42:32)
Problemy s kojenim znam take, ze zacatku sice vsechno vypadalo dobre, potom byl ale prcek na mensi operaci pupiku a nesmel ode mne 3 dny pit. Bylo to 2 tydny po narozeni, takze situace na odstaveni jako usita. Samozrejme sem odstrikavala, ale pistova odsavacka neni zadny med a tudiz jsme to nedelala dostatecne. Ted uz bych na odsavacce nikdy nesetrila, pro prsa se to vyplati, muzu jedine doporucit Avent.
No meli jsme prolemy, z nemocnice jsme sli s dokrmem, protoze prckovi 40 opravdu nestacilo a volala jsem na linku kojeni, shanela velke strikacky na prikrmovani, prikrmovala z lahve... Ale vsechno se zvladlo, nejdriv jsem kojila, teprve potom prikrmovala a do mesice a pul jsme prikr uplne odbourali, do 6 mesicu byl prcek jen kojeny a dnes je mu 14 mesicu, kojim porad a nemam probemy s nedostatkem mlika. Neni to jednoduche, ale musi se vydrzet a zvladne se to.
 .Berunda 


Baby Friendly Hospital ? 

(2.9.2003 9:08:29)
Mila Adjo, ze kojeni neni vzdycky med a samozrejmost, o tom vim taky sve. Momentalne se dostavam z jedne patlanice a doufam, ze se nam plne kojeni obnovi, bylo by to na dlouhe vypraveni..
Co me vsak zarazi je to, zes k takove rade prisla v Baby Fr. nemocnici. Co jsem slysela, neni tak jednoduche tento titul ziskat, je za tim mnoho mesicu prace. Ja bych tedy rozhodne v zajmu vsech maminek, ktere se do teto porodnice chystaji (neuvadis kterou), tuto prihodu oznamila Laktacni lize. Myslim, ze i oni budou velmi prekvapeni, a treba by se mohlo neco v te veci udelat. Jejich stranky jsou www.kojeni.cz , ja bych napsala mail primo MUDr. Mydlilove.
Jestli s nimi budes mluvit, byla bych docela rada, co ses dozvedela, jestli v tom muzeou neco udelat.

Preju ti spoustu sily do dalsiho kojeni!
 mirka 
  • 

Re: Kojení 

(2.9.2003 10:22:32)
Mám druhé dítě a u prvního jsem právě svým tvrdohlavým přístupem kojit po třech hodinách vše "zazdila". Malá měla hlad a stále plakala nebo urputně dudala dudlík. Pak mi známá poradila, že pláče, neboť má hlad a ať jí dám láhev s mlékem. Vypila na necelých dvou měsících 80 po kojení. A tak jsem střídal - jednou kojila, jednou Beba. A tak se mi po několika týdnech malá odstavila. Skončila jsem na půl roce. Ovšem s tím, že od 4. měsíce jsem mléko statečně odstříkavala do láhve. Byla to hrůza!! K tomu měla malá reflux - blinkala a blinkala i obloukem. Dnes mám 6týdenní druhou dceru a snažím se vyvarovat chyb. Kojím, kdy malá chce - po půl hodině, po hodině a nebudím, když spí 4 hodiny. Nechám to na ní. Má taky hrozné větry a tak masíruji, piji fenyklový čaj a jediné, co trochu pomáhá je rourka do zadečku. Dělám to vždy před spaním. Uklidňuje mě to, že to po 3.měsíci přejde. A taky často pouze CHOVÁM - výchova je od slova chovat. Nikoho tím nerozmazlíte. A tak, milé maminky, nechte to na na svých drobečcích. a kojte, kojte a kojte. Kdykoli a kdekoli. Pevné nervy. Mirka
 Bobša, dva kluci 12/99 a 02/03 
  • 

Re: Re: Kojení 

(2.9.2003 11:03:22)
Když jsem četla příspěvek Mirky, tak to bylo přesně jako u mě. Taky jsem se snažila u prvního dítěte dodržovat nějaké časové intervaly typu 3 hodin. Bohužel člověk byl tak vyjukaný, že dal i na rady možná dobře míněné,ale absolutně nevhodné-typu musíte dětátko naučit na pravidelné kojení, jinak že bude mít bolení bříška až po to, že toho mimčo bude jenom využívat a rodiče se stanou otroky.....U mě to dopadlo tak, že jsem už po 6 týdnech přešla na BEBU-macík pořád brečel....máte málo mlíka, dávejte příkrmy...Takže jsem to taky tzv. ZAZDILA. Mléko se mi ztratilo během týdne.
Dneska je to jinak....Kašlu na tyhle rady. Druhý macík se narodil na počátku února a pořád kojíme:-))))) Už bude mít 7 měsíců, roste jako z vody. Teď už přidáváme příkrmy, přesto kojení je hlavní jídlem. Od narození se řídím pouze podle něj. Někdy kojíme co 3 hodiny, pak třeba co 1,5 hod. atd. V těch vedrech to bylo i co hodinu (pouze si cucnul na žízeň) a v noci i 4x.Ale odměna-nepamatuji, že by brečel, usměvavý klouček, prdíky téměř žádné (dávala jsem si pozor na to, co jím).Prostě Nádhera.
Pokud to jde mamči, kojte, kdykoliv bude vaše dětátko chtít. Mám s tím jen nejlepší zkušenosti.
Držím vám palce. BOBŠA
 Katka 
  • 

Re: Re:maminky a školte, školte, školte ....zdravotnický personál 

(10.9.2003 17:26:17)
Je také důležité školit zdravotnický personál. Ty rady navíc škodí dětem a divím se, že si říkají odborníci (jsou za to dokonce placeni). Zdravý rozum některé zdravotníky opravdu opustil, a doufám, že ne na dlouho. Nebo to vyřeší až výměna generací?
 Nanyna, dcera 9let 


Re: Baby Friendly Hospital ? 

(2.9.2003 10:29:21)
Souhlasím s Berundou, zaráží mě, že se ti tohle přihodilo v porodnici s označením "BFH"?!
Jinak můj názor je, že ani načtením a nastudováním materiálu, by se ti lépe nebo snadněji kojilo. Já byla tak zodpovědná:-), že jsem si přečetla a shlédla video o kojení; a stejně se mi 3 den po porodu nalily prsa tak, že mě nechtěli pustit z porodnice, protože hrozil zánět. Doma ten zánět nakonec stejně přišel-asi 3 týdny po porodu, byť předcházelo poctivé odstříkávání (měla jsem opravdu hodně mlíka a malá mi spala od 19.00 do 05.00h. v kuse). Zánět se vyléčil a za 5 týdnů byl zpět! Lékař doporučoval přestat s kojením, já přesto vytrvala a dceru jsem kojila do 19.měsíců. Během té doby ten zánět přišel dotřetice, ale už jen "slabý".

Milá Adjo, držím ti palečky. Mateřský instinkt a láska jsou neuvěřitelné pocity, že věřím, že to zvládneš a malému bude fajn.
 Ori, 3 děti 


Re: Re: Baby Friendly Hospital ? 

(2.9.2003 10:54:16)
Také mám zážitek z porodnice, označené jako Baby Friendly Hospital:-). Po císařském řezu nemají maminky mléko, proto hned druhý den dostal můj brouček glukózu, aby neměl hlad, a od třetího dne Sunar, z láhve, protože na jiné patlaniny nemají sestřičky čas - chápu to, až na drobný detail. Mléka jsem měla dost. Prcek jen nechtěl sát, což se naučil časem, po příchodu z porodnice domů. Uklidnila mě moje pediatrička, která řekla, že to bude v pořádku a že se rozkojím. Davídkovi bude za pár dní rok a kojím doteď, tak kde je ta porodnice Baby Friendly? Mimochodem, můj případ je Bulovka. A zásady správného kojení si tam můžete přečíst na chodbě.
 Adja 
  • 

Re: Re: Re: Baby Friendly Hospital ? 

(2.9.2003 11:42:09)
Tak vidím, že nás je mnohem víc s takovými zážitky z porodnice. Původně jsem to nechtěla napsat (na druhou stranu jsem té porodnici vděčná za to, že mi provedli císařský řez bez komplikací a mám doma zdravého synka), ale zase chci varovat ostatní budoucí maminky. Rodila jsem v Brně Bohunicích a to, co jsem napsala do článku, nebyla jediná věc, která není moc přátelská k dětem. 24 hodin po výkonu jsem se nesměla hýbat. Když přišla sestřička s prckem, aby mi ho přiložila, poprosila jsem ji, aby mu nedávali dudlík. "Á, zase jedna maminka, která moc čte," byla její odpověď. Druhý den odpoledne, když mi dovolili vstát, jsem se hned šla podívat na svého synáčka a co nevidím - v rohu jeho pojízdné postýlky byl dudlík. Byla tam ale už jiná směna. Taky jsem té samé sestřičce řekla, že si nepřeju příkrm. "Ani když bude mít hlad?" ona na to. Odpověděla jsem, že ne, ať mi ho přivezou vždy, když bude potřeba (byl den po porodu, měla jsem jen mlezivo). Tak se i stalo a byl klid. No a gól nakonec - po provedeném císaři jsem měla postpunkční syndrom - obrovské bolesti hlavy (trvaly pak ještě 14 dnů). Hlava mě nebolela jen vleže. Prcka jsem ale měla u sebe od třetího dne. Strašně plakal i po přebalení a nakrmení, tak jsem jela za sestřičkama, že už nevím, jak ho uklidnit. Jedna z nich bez zeptání popadla stříkačku a stříkla mu do pusinky pěknou dávku glukózy. Malý se sice uklidnil, ale za takovou cenu? Odvezla jsem si ho na pokoj a stejně se zase rozplakal.
A tak jsem se musela smát, když jsem v návštěvní místnosti viděla plakát s Desaterem úspěšného kojení. Bohunická kobyla chodí zřejmě bosa ....
 Peťa & Ivka 


Re: Re: Re: Re: Baby Friendly Hospital ? 

(2.9.2003 11:57:05)
Adjo já rodila v červnu taky v Bohunicích a to co jsi napsala, pod to se můžu podepsat.
Ty plakáty o kojení na stěnách byly moooc pěkné, ale skutek utek.
Váhu jsem nenáviděla, ze všeho nejvíc.
 Iva 
  • 

Kojení 

(2.9.2003 12:28:08)
Neboj, možná to, že ses o kojení nezajímala, nebyla chyba, protože moc rad je někdy horší než žádná...
Já jsem se při jednom dítěti tak hrozně snažila dělat to podle doporučení a rad, a nic moc, spíš kalamita,(ony si ty rady kolikrát pěkně protiřečí). U dalšího jsem to vzdala a vzala na pomoc instinkt. Nekoukala jsem na hodinky, kojila každou chvíli, kdykoli mimi zaplakalo, až do té doby než se napilo a uslo, střídala prsa nepravidelně, na závěr někdy dala ještě chvíli napít z druhého, někdy ne, a fungovalo to, i když laktační krize taky párkrát byly. To nadýmání jsem řešila tak, že jsem pila spoustu dost silných čajů z fenyklu, kmínu atd. já, a ono to fakt přešlo do mlíčka, a zlepšilo se to.
Hlavně se nenervuj a prostě malému dej každou chvíli cucnout, jsou taky čaje na tvorbu mlíčka, ty pomáhají už jen tím, že je potřeba hodně tekutin, a ty fenykly k tomu patří taky. Určitě vydržte, tím pocucáváním se taky rozpumuje tvorba, pokud by se náhodou nervíčkama okolo kojení snížila. To, že malý pláče nemusí být hlad, ale i tak ho kojení utiší. Dáváš dudlíček nebo ne? Někdy není podle mě na škodu.
Docela nechápu, že se ještě dnes v porodnicích drží takové pověry jako že z častějšího pití dostane dítě katar. Jako že se to natrávené mlíčko srazí s tím čerstvým? To je podle mě hloupost, když chce dítě pít za půl hodinu po jídle, tak to prostě znamená, že vypilo moc málo a už v bříšku nic nemá.Já se teda taky klidně najím půl hodiny po jídle, když už dostanu hlad.
Tak vydržte a uvidíš, jak se to spraví.
 Peťa & Ivka 


Re: Re: Re: Re: Re: Baby Friendly Hospital ? 

(2.9.2003 12:41:09)
Rodila jsem taky císařem. Na porodní nemůžu říct nic špatného. Přístup perfektní. Jedna budova, jiné patro a děs, běs.
Druhý den po porodu, v deset hodin dopoledne jsem si musela dojít na novorozenecké pro miminko (do té doby mi ji nikdo nedonesl k přiložení). Ivetku jsem poprvé přiložila k prsu po 17-ti hodinách, sála a tahala hned na jedničku. Akorát nebylo co. Mlíčko jsem neměla. Po císaři v těle nefungují hormonální procesy tak jak po přirozeném porodu. Tělo má takové 2-3 denní zpoždění. Miminko jsem si odvezla na pokoj a mamko starej se. Malou jsem přikládala k prsu pokaždé když se vzbudila. V šest hodin večer řvala jak tur a já s ní. Tak jsem jela za sestrama z dětského a tam mi řekla že jsem si měla chodit pro příkrmy. Všechno se řešilo příkrmem. Večer jsem měla vysokou teplotu a tlak. Chtěla jsem nechat malou u sester přes noc (dnes to vidím jako pěknou chybu). Reakce - co prý budu dělat doma. Objevila se tam starší sestra a ta věděla že jsem po císaři, tak si malou do rána nechala. Sestry mě nevzbudily ani 1x na kojení. Byla krmená nutrilonem. V pět ráno jsem měla malou zpátky s tím, že je nakrmená.
Ty děsné ceremonie okolo krmení....
Před každým krmením miminko přebalit, naložit do pojizdné postýlky, zvážit na chodbě (na rukou jsme miminka nosit nemohly), potom zpátky na pokoj, miminko nakojit, zpátky do postýlky, opět na chodbu zvážit a výsledek - přírůstek se zapíše do tabulky. Celodenní přírustek se zapisuje do karty. Pokud mimčo ubývá na váze a nenakojí se tolik kolik je třeba (podle personálu), tak se to řeší příkrmem. To znamená nakojit, zvážit (např. nakojeno 20 mělo být 40, tak dvacítka je dokrm), mimčo do postýlky, s ním na novorozenecké pro příkrm, zpátky na pokoj a dokrmit. A za chvíli tento kolotoč znovu (já tam opravdu nachodila kilometry). Já tu váhu opravdu, ale opravdu nenáviděla. Pokud byl příkrm do 20 tak se krmilo stříkačkou, pokud víc (stříkaček je nedostatek) tak do flašky (díra v cumlu s prominutím jak do pr...). Pokud se Vám dokrmy nelíbily, tak to byl docela boj. Malá po tom co jsem začala trochu kojit, vždycky usnula a byla spokojená. A přitom dokrmy personál chtěl dávat i dál. Tak jsem připisovala do karty víc nakojeného a byl klid. Miminka po porodu ubývají na váze, to je normální, v tělíčku je voda a ta se vstřebává. Malá měla porodní váhu 3850 a domů jsme šly s váhou 3550. Vyšlo nám to o 30gr.
S každou směnou jiné rady, hlavu jsem měla jak kopačák.
Jedna sestra při opruzenince říkala zadeček nemazat, druhá mazat, potom zase nemazat. Já jsem ji mazala Bepathenem (vzít si taky svůj, erár není) a druhý den byla v pořádku. Opravdu jsem začínala být dost vzteklá. Ze všech těch dobře míněných rad.
Celkově to nebylo v porodnici nejhorší, ale já jsem byla strašně nervozní, ze všeho vyplašená, informace o stejné věci vám říkali několikrát pokaždé jinak. Po operaci mi strašně vyletěl tlak, spodní se držel pořád kolem stovky, druhý den doma, a tlak jsem měla v pořádku. To byl určitě stres a nervozita a nezdravé prostředí z nemocnice.

Dneska je malé 11 týdnů, plně kojená byla 10 dní, do 8 týdnů jsem kojila s příkrmem a teď už jenom lahvička.
Kolikrát přemýšlím co by bylo kdybych nerodila v Bohunicích......

Nepodařené kojení přisuzuji mému špatnému psychickému rozpoložení po porodu. Těhotenství bylo báječné, teorie nastudována, kojení jsem považovala za naprosto přirozenou samozřejmost. Žádné pochyby. Ale realita byla příliš velký šok...........

 Věra 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Baby Friendly Hospital ? 

(2.9.2003 13:02:04)
Já byla v porodnici před šesti roky, v malé, zastrčené okresní nemocnici a snila o "báječné, vybavené a s vyškoleným personálem". Na porodním jsem byla sama, doktorky i sestřičky se chodili s malou mazlit (až na jednu, ta byla protiva), nikdo mi ohledně kojení sice neporadil (a taky jsem to oplakala), na druhou stranu, co jsem si udělala, to jsem měla. Kojila jsem 2 roky, bylo to báječné a přirozené (tedy až jsem pochopila, že všechny knížky musím zahodit). Já jsem přece byla maminkou, a to přede mnou bylo mé dítě, které jsem 9 měsíců nosila. Pochopila jsem, že nebudu nikdy vzornou matkou z knížek, která dělá všechno správně, ale mohu být vyrovnanou a chápající MAMINKOU.
Přeji vám hodně štěstí a radosti. Otevřeli jste mi oči - není co závidět.
 míša,kris (08/02)+vali (01/06) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Baby Friendly Hospital ? 

(2.9.2003 21:10:34)
ahojky petko,
taky jsem rodila v bohunicich....porod byl super i kdyz komplivkovany (srpen 2002) cely porodnicky team mi moc pomohl. ale pojem detska sestra mi pripadal spis jako hruzna diagnoza, nez jako bohulibe poslani. s kojenim jsem nemela problem (snad proto, ze jsem kojila jak dlouho jsem chtela a kdy jsem chtela, ty uvodni vyhrozovaci prednasky typu, musite je po dvou hodinach budit, budou vam rvat bla, bla, bla. proste jsem na to kaslala a kojila si po sve linii, asi ze jsem mela osvicenou skolu sve zname, vyborne laktacni poradkyne). ale kde jsem narazila, bylo vazeni....nejak jsem uplne nepochopila proc vazit a kdy vubec, myslela jsem ze az prijde laktace...nevim asi jsem bylo po tom porodu uplne mimo. bohuzel jsem mela "stesti" na jednu sestru, ktera diky mi tomu memo nepochopeni neustale vyhrozovala pochybnymi sankcemi...jakoze budu muset zustat v porodnici dele, ze oni potrebuji vedet, jak dlouho je detsky zaludek vystaven mlecne zatezi (?) a korunu tomu nasadila kdyz mi jednou vecer oznamila, ze pristi den budou nasi male delat ultrazvuk hlavicky (?) aniz by mi o tom pediatricka cokoli rekla. na moji otazku proc odpovedela rezervovane, ze zatimco obycejne 2.doba porodni trva 10 minut, ja tlacila hodinu...byla jsem trochu na zhrouceni. nicmene noc jsem preckala diky uklidnovani zenskych sestricek a svete div se....druhy den rano nas propustili a o ultrazvuku hlavicky nepadlo ani slovo (?) tak nevim co tim chtel basnik (v tomto pripade sestra) rici. snad to dodnes beru jako jakousi psycho pomstu na nechapave prvorodicce.
suma sumarum...ze cca 6-ti sestricek, se kterými jsem se tam setkala mi prislo, ze hezky vztah k detem mela s jistotou jedna. ale to uz zase odvadim tuhle debatu na jinou kolej.
vsem maminkam i miminkum hodne uspechu v kojeni
 Šárka,Terinka 6 týdnů 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Kojení je umění 

(2.9.2003 13:13:57)
Ahoj holky,taky mám někdy pocit že aby maminka mohla správně kojit,k spokojenosti své i mimíska,měla by na to studovat speciální vysokou školu,kde se učí kojit,kojit,kojit a zase kojit.Často to vypadá tak,že toho můžem nastudovat sebevíc,vyslechnout tisíce rad jak úspěšně kojit,jenže praxe je pak stejně úplně jiná.Když se narodila Terezka,neměla jsem ji hned u sebe,protože po porodu byly nějaké problémy,takže maličkou měly dětské sestřičky a na pokoj jsem ji dostala až po dvaceti hodinách po porodu.Holčička dostávala z lahve Hamilon a čaj.Já musela užívat nějaké čípky,s kterýma se nesmělo kojit,tak jsme nekojily.Na pokoji byly informační brožury o tom jak správně kojit miminko,tak jsem je aspoň studovala,abych pak byla v obraze.Terinku jsem mohla přiložit k prsu až večer třetí nebo čtvrtý den po porodu.Holčinka se okamžitě přisála a pila.Mléka jsem ještě moc neměla,tak dostávala na dokrmení Hamilon.Rozkojily jsme se asi za dva dny,vše bylo v pohodě.Taky se mi ale nelíbilo,že mi bylo doporučeno kojit po dvou hodinách,tak jsem říkala že kojím po dvou,ale skutečnost byla taková že Terezka jedla vždycky když se probudila,což bylo průměrně po pěti až šesti hodinách ve dne i v noci.Jenže když tak hezky spinkala,bylo mi líto jí každé dvě hodiny budit.Takže se nabaštila,spinkala dál a vzbudila se zase až tak za pět hodin.A byla spokojená,téměř vůbec neplakala,tak jsem si to v porodnici praktikovala podle jejího režimu a doma taky.Ze začátku jsem si preventivně mazala bradavky,aby nepopraskaly,ale žádný problém s nimi nebyl,tak mazání odpadlo a zatím jsou v pořádku.Tak jsme úspěšně kojily,až přišel čtvrtý týden po porodu a s ním odpoledne,kdy Terinka byla neklidná a celé odpoledne poplakávala.Dostala prso,chvíli pila,dala jsem ji spinkat,na chvíli zabrala a zase pláč,prso, kočárek,pláč,prso,takhle to šlo dokolečka až do pozdního večera.Bohužel až večer mému příteli došlo,že z prsa asi nic nevytáhne.Tak udělal Hamilon,maličká pila jak o život a najednou byl klid a terezka během chviličky usnula.Došlo mi že jsem měla tak málo mléka,že jí prostě nestačilo,než mě na to upozornil přítel,tenhle důvod by mě nenapadl,protože do té doby jme kojily v pohodě.Od té doby se to však stalo několikrát,dávala jsem si pozor na to abych si hlídala zda mléko mám a vždycky když Terinka začala poplakávat po dlouhém nebo častém krmení,zkusila jsem odstříkat a ono nic neteklo.Takže maličká vždzcky v takovém případě dostala Hamilon a byla moc spokojená,já však již méně,mrzelo mě že musím dokrmovat.I když třeba jen jednou denně.Mezitím se mi udělalo mléko a další krmení bylo zase bez problémů.Zkoušela jsem hodně pít,koupila si čaj na podporu kojení,nic nepomáhalo.Pořád jednou denně dokrm.Tak jsem zavolala na Laktační ligu,vysvětlila svůj problém a čekala,že mi poradí.Ano,mimo spousty jiných věcí které mi dotyčná poradkyně vysvětlila mi poradila,že mám tedy dokrmovat alternativně,na kterých strákách na netu informace o alternativním kojení najdu a hlavně mi vysvětlila,že když Terinka dobře prospívá,je nesmysl abych měla málo mléka,že bude problém v něčem jiném.A to že mi z prsou nic neteče a prsa nejsou nalitý,a jsou úplně měkký,o nedostatku mléka nic nevypovídá.Prý mléko docela určitě mám a ať se tím prý netrápím.V posledních dnech se situace zlepšila,jenže včera jsem zas musela dát Hamilon.Tak se omlouvám,ze všeho nejvíc dotyčné poradkyni,že coby maminka jsem tak blbá,když ani nepoznám,jestli mám dost mléka nebo ne.
 Martina, Honzík 3,5 roku,dále 18tt 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kojení je umění 

(2.9.2003 14:41:57)
Ona vám to totiž málokterá ze zastánkyň kojení uvěří, že to mléko prostě někdy není.
Mě se to stávalo často, dětská lékařka radila dokrm, po určité době odstavení (brala to jako hotovou věc), no a na Laktační lize měli jasno, že mi jen připadá, že nemám mléko.
Každý si prostě zastával jen svůj názor. Tak jsem to začala brát podle sebe, odstříkavala jsem kvalitní odsávačkou (ale pouze při kojení z druhého prsu - jinak by nevytekl ani ml :-)).To jsem mu pak dávala jako dokrm.
Zabralo to dost času a teď když čekám druhé, tak si tak říkám, že pokud by se to mělo opakovat, tak nevím, nevím, jestli bych měla tolik času a vytrvalosti.
Každopádně půjdu rodit do Baby Friendly Hospital do Svitav, kamarádka tam teď porodila a neustále mi píše SMS typu - "Nemuzu tomu uverit, ze ty sestry jsou tak pratelske a tak vstricne a ze je tu takova pohoda".
Obě jsme totiž zažily porodnici jinou, kde dětské sestry byly laxní a moc se o kojení nezajímaly a jen vyráběly "dusno".

 SONY, 15 syn 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kojení je umění 

(11.8.2004 12:35:58)
Tak to nevím, kde jsi rodila, protože ve Svitavách je postrach všech rodiček - sestra Anča Šestáková. Každý z ní má strach a ani doktoři ani špitál s ní nic neudělá!
 Monika, syn 2,5 roku 
  • 

RE: Laktační liga .... :)) 

(7.9.2003 23:01:53)
Ještě dnes me to rozčílilo... Syn se narodil předčasně - o dva měsíce dříve, císařem. První dny, či spíše týdny, svého života strávil na novorozenecké JIRP, napojený na spoustu přístrojů a hadiček. I úplnému tupci snad muselo být jasné, že ho nemůžu normálně kojit. V nemocnici mě sestřičky naučily odstříkávat, nejdříve mi to moc nešlo a spíš jsem si ubližovala, ale zvládla jsem to. Trpělivě jsem to dělala, i v noci jsem si kvůli tomu natahovala budík. Ještě když jsem ležela v nemocnici, poslala jsem manžela, aby mi koupil odsávačku. Popsala jsem mu přesně, jakou má koupit (na základě doporučení sestry z ženského odd.). Manžel k tomu přistoupil opravdu zodpovědně - nejenže to probral s kolegou, který měl doma několikaměsíční mimino (a jehož manželka nám poradila úplně jiný typ, za což jí dodnes děkuji, moc nám tím pomohla), ale dokonce ještě zavolal na výše zmiňovanou ligu kojení a z jejich internetu stáhnul a vytisknul veškeré doostupné rady a doporučení. A teď se konečně dostávám k tomu, proč vůbec tento příspěvek píšu - potřebovala jsem poradit, jak odstříkávat ev. odsávat - jak to prostě nejlépe udělat, aby se mi mléko udrželo do doby, než syn zesílí a bude schopný ho ode mně sám pít. Jenže pracovnice laktační ligy nemohla pochopit, proč nemůžu miminko prostě vzít a normálně přiložit k prsu - to je přece nejlepší. Manžel je trpělivý, já už bych jí dávno práskla se sluchátkem - pokoušel se jí několikrát vysvětlit, že syn leží na JIPce, váží kilo a půl a že bez přístrojů ještě ani sám nemůže dýchat, natožpak sát mléko. Neuspěl, vážená poradkyně mlela pořád to samé, prostě jedině přiložit mimčo k prsu. A odsávačku samozřejmě zavrhla. Syn byl v nemocnici 6 týdnů - kdo to nezažil, neumí si to představit. Celou tu dobu jsem pořád odsávala (na elektrickou odsávačku nedám dopustit) a nosila jsem do nemocnice lahvičky s mlékem. Syn nejdříve neměl vůbec sílu a mléko dostával přímo hadičkou do žaludku - po mililitrech (a to doslova - první dávkování bylo 2 x denně po jednom mililitru, pak 4x denně, 8 x, pak po dvou mililitrech a tak dále...) Poprvé jsme ho zkusili přiložit asi po dvou týdnech od narození a tyto první pokusy byly spíš symbolické -neměl vůbec zájem ani sílu sát, chtěl jen spát. V noci jsem pilně odsávala - musela jsem vždycky připravit dostatečnou na příští den, a přes den jsme zkoušeli kojení - když to toho ode mně vycucal málo, dorazil se pak ještě mým mlékem z lahvičky, to nebyla taková dřina. A já pak zase odsávala.... Zkrátím to - po šesti týdnech odsávání a nekonečných pokusů o kojení jsme to všechno zvládli a domů jsme si odváželi už plně kojené miminko. Kojili jsme skoro do prvních narozenin. Můj dík patří sestřičkám a lékařům motolské novorozencké JIPky, status Baby Friendly Hospital sice nemají, ale na rozdíl od jiných, které se tím honosí, oni se tak chovají.
A o laktační lize nechci ani slyšet !
 .Berunda 


Re: RE: Laktační liga .... :)) 

(7.9.2003 23:21:27)
Moniko, klobouk dolu! Nevim jestli bych tohle zvladla s uspechem.
 Alča 
  • 

Re: RE: Laktační liga .... :)) 

(9.9.2003 0:08:19)
Ahoj,

muzu jen souhlasit s Monikou, ze Motolska nemocnice je super. Rodila jsem pred 3 lety, sestricky poradily jak odstrikat, jak nakojit, pujcily odsavacku nez jsem sehnala svoji, vaha byla na pokojich. Takze diky vsem. Na nic jsem si nemohla stezovat.
 Martina, Pavlínka 9m 
  • 

Re: RE: Laktační liga .... :)) 

(31.10.2006 9:52:56)
Na jednu stranu souhlasím se článkem i s příspěvkem. Na KAŽDÝ problém vám KDOKOLI odpoví "to máš hladové mlého" nebo "nebyl by lepší sunar?". Malá se mi po narození nechtěla přisát - malá pusinka a nedostatečně vztyčená bradavka - a musím říct, že jenom díky FTN ve které Laktační liga sídlí, jsem jela domů po 10-ti dnech s plně kojeným miminkem. Malá trpěla na koliky, takže znám i kroucení se u prsu, křik, přisávání a odsávání. Znovu jsem kontaktovala lakt.ligu, podívali se jak kojím a zjistili, že se malá dáví, protože jsem k ní nakloněná a prso nepouští nikdy mlíko rovnoměrně, ale někdy víc a někdy méně. Takže hltala, polykala vzduch a bolelo jí břicho.
Proti kolikám NIC neexistuje. Sab simplex, mastička, fén nebo teplá žínka - nic moc. Nejvíc pomohla rourka - které někteří dávají zelenou a jiní by vás obvinili z týrání dítěte (opět co doktor či lékárník to názor)- ta jí ulevila od nejhoršího a měli jsme třeba 3-4 hod.klid.
Prostě každý má plnou pusu rad a řečí, ale dostatečně poučená maminka si prostě musí díky svému citu a instinktu poradit sama, protože každé miminko je originál.
Držím palce všem a mamky nedejte se!!!
 partn. Adj. 
  • 

Re: Re: Re: Re: Baby Friendly Hospital ? 

(2.9.2003 13:09:13)
No tak vidis Adjo, jaka se tu rozproudila hezka diskuse, a ty jsi vahala, esli ten clanek poslat, ze to nebude zajimave! Moc hezky s´to napsala!
Uz pujdu z prace domu, doufam ze prcek zase neprorval
cely bozi den... ;-)
A ostatnim tez diky za reakce!
 Jeanne, Matěj 2m 
  • 

Re: Re: Re: Re: Baby Friendly Hospital ? 

(2.9.2003 14:26:06)
No doufám, že Brněnská porodnice - Bohunice ještě Baby Friendly Hospital není.
Pokud někdo víte, kam a jak si můžu stěžovat, aby to už stálo za to, prosím poraďe, protože jsem rozhodnutá, že jim to neprojde.

Rodila jsem v Brně - Bohunicích a proto chci všechny varovat!!! Porod a porodní oddělení bezva, šestinedělí - hrůza.

Příkrmy běžně, spíše vítané (sestra se mi chlubila, že přikrmuje 90% maminek), nechtěla jsem příkrm - i když jsem ještě nekojila, jen přikládala, malý nešel s poklesem váhy na 10% porodní váhy a i tak byly mi vnuceny příkrmy pod hrozbou, že mi mimčo jinak dají na kapačky, takže jsem začala přikrmovat, abych se dostala co nejdříve pryč. Bohužel jsem se už stala černou ovcí, do karty bylo poznamenáno nechce příkrmy a personál šestinedělí mi od té doby celý zbývající pobyt dovedl velmi, velmi znepříjemnit (nemohla jsem uvěřit, že jim to stojí za to). Ti co neuškodili ani nepomohly, kojit mě nenaučili (tvrdili, že zatím nemám mléko, i když jsem prsa měla nateklá) a když jsem si po 2 dnech pozvala do porodnice svoji porodní asistentku, ta mě a mimčo rozkojila za 5 minut!!! Když jsem pak nechodila pro příkrmy, že už kojím, bylo mi to zpochybňováno, že to není možné, že nemůžu kojit a že si mám dál chodit pro příkrmy, nechodila jsem a sestra mě na nadstandard přišla 2x za noc zkontrolovat, jestli mi dítě nebrečí hlady a čuměla, jak všichni (já, mimčo, přítel) spokojeněn chrupkáme.
Vůbec jim na šestinedělí nejde o kojení, to jsem poznala na vlastní kůži. Chování personálu je otřesné, je jedno, že jste v šestinedělí, cloumají s váma hormony a potřebujete klid i kvůli tvorbě mléka, připadáte si tam hůř jak v koncentráku. Já byla opravdu přímo otřesena chováním personálu (doktoři i sestry), každou vizitu (dětskou i gyn.), mi vytkli: "vy jste ta co nechce příkrmy" a byly opravdu hnusní, zvláště dět. doktoři, když dávali najevo, že oni mají moc, kdy půjdete domů. Z nemocnice jsem šla totálně psychicky zlomená. Díky tomu, že Matěje pokaždé vážili na jiné váze při vizitě, měl pokles, nárůst, pokles, nárůst a vždy ta jejich poznámka, vy jste ta co nechce příkrmy. Vůbec je nezajímalo, že jsem příkrmy dávala (prostestovala jsem 10 minut), než jsem se rozkojila, že kojím, že nakojím hodně, oni viděli pokles a ne blbou váhu. Díky bohu poslední den ho vážili na té "dobré", tak měl přírůstek přes 100g (nemožné, přibral 30g my ho na té dobré vážili pořád) a mohli jsme jít domů.
Proto hlavně prvorodičky varuji před touto porodnicí., vyhněte se obloukem a pokud už tam chcete jít, sežeňte si dopředu laktační proadkyni, která tam za vámi od první chvíle bude docházet, stojí to za to.
 Šárka s 16měsíční Klárkou 
  • 

Kam napsat: 

(16.9.2003 12:15:13)
Ahoj, rozhodně to všechno napiš do laktační ligy, kontaktní osoba je MUDr. Anna Mydlilová, e-mail: Anna.Mydlilova@ftn.cz. Tam by s tím už měli něco udělat.

 Žaba (Darek, Alan a Dora) 


Re: Re: Re: Re: Baby Friendly Hospital ? 

(2.9.2003 23:03:44)
Já jsem měla v Bohunicích podobné problémy s přístupem ke kojení před sedmi lety, ale myslela jsem si, že dneska už je to jinak! Zdá se, že ne. Jak se tady někdo ptal - Bohunice a Obilňák jsou teď jedna klinika (dřív nebyly), takže ten titul BFH asi mají dohromady (?), ale Bohunice ho měly už dřív, i když nevím proč.
Já mám ve všem ráda spíš přirozený přístup, takže i co se týče kojení mně sedí spíš kojit podle potřeb a chuti dítěte (kolik a kdy chce), u Darka to i fungovalo (i když měl katar, tak teď nevím, jestli to nemohlo být něco podobného, jako později s Alanem), ale u Alana vůbec, ten se totiž vždycky tak - s prominutím - nažral, že mu z toho bylo opravdu děsně zle. Po každém kojení 4-4,5 hodiny řval a řval a řval, evidentně to souviselo s trávením, a potom buď vyčerpáním usnul nebo se nacpal znovu. Nakonec se kojil jen 4x denně (byly mu 2 něsíce) a mezitím buď spal jak zabitej nebo řval jak tur, tak jsem volala internistovi, ke kterému jsme s Darkem chodili kvůli potravinovým alergiímm, ten si to nechal vylíčit a ptal se, jestli se nepřecpává, kolik tak vypije. Nevěděla jsem, tak mně poradil, ať ho pár dní zkusím vážit před a po kojení a až budu vědět, jaká je tak jeho míra, ať zase zavolám. No, když jsem mu po pár dnech volala, že moje dvouměsíční miminko vypije 300 ml na posezení, tak se zděsil: "Ale to mu musí být strašně zle!" A taky že bylo. Takže pan doktor poradil zkusit kojit o trošku míň, tak aby se to ustálilo na 5-ti nebo ještě lépe 6-ti kojení denně. Byl to boj, protože on se prostě CHTĚL nacpat k prasknutí (je takovej do dneška - je mu 2,5 roku a sní k snídani třeba 5 rohlíků nebo 3 chleby a 6 rajčat...) a s menšími porcemi nesouhlasil, ale je fakt, že asi tak za 14 dní si to "sedlo" s těmi menšími dávkami (kojení 5x denně) a bylo líp. Takže asi jsou situace, kdy je do toho potřeba nějak zasáhnout, i když se nám to příčí.
A ještě k tomu, jak tady někdo psal, že dítě nebude chtít znovu pít, pokud ještě nemá prázdný žaludek - naše děti všechny 3 si vždycky rády daly, ať už měly bříško prázdné nebo ne. Tedy - pokud to byl jejich nápad, nakojit třeba proto, že chci odejít, to nešlo. Doru už teď přikrmuju, od narození blije jak Amina, pořád a pořád ublinkává, a klidně se nají, i když jí to ještě teče i ušima. Takže jsem stanovila jednoduché pravidlo - kdo blinká, ať nejí! Vynahrazuje si to kojením 4x za noc, protože když spí, tak neblinká :-).
A ještě jedna drobná rada - na bolavé a popraskané bradavky se mně nejvíc osvědčilo vymáčknout kapku mlíka, rozpatlat a nechat zaschnout - co nejčastěji. Jako prevence stačí vždy po kojení. Od Darka jsem měla bradavky hodně zřízené, nic nepomáhalo (Bepanthen, Calcium pantothenicum, nic), tohle mě sice kamarádka radila, ale připadalo mně, že něco tak "slabého" nemůže pomoct tam, kde i Bepanthen selhal, ale nakonec jsem to v zoufalství zkusila, a ono to FAKT FUNGUJE! Přinejmenším na mě :-).

Ahoj a kojení zdar

Žaba
 berunda 
  • 

Bulovka? 

(2.9.2003 18:33:46)
Orionko, jenom jestli to, co se ti prihodilo na Bulovce nebude taky tak trochu tim, ze Bulovka neni BFH. To je v Praze totiz jedine Krc. Jinak ja rodila u Apolinare a muzu rict, ze sice BFH neni, ale dle meho nazoru na ziskani titulu pracuje, protoze pristup k tomuto tam byl vyborny. A od roku 99, kdy jsem tam rodila poprve to byl rozdil obrovsky.
 Sylvie 


Re: Bulovka? 

(2.9.2003 19:50:20)
Berundo, to je fuk. Já prvně rodila v Krči... Brrr. Pobyt na šestinedělí jsem obulela, sestry na mne vyjížděly, že když budu kojit každou hodinu, tak mě domů nepustěj a nepustěj a nepustěj... A já tak chtěla domů :o) Tehdy jsem to brala tak, že to dělají pro mé dobro, jsou přece BFH, že. Ovšem podruhé jsem rodila v jiné BFH a přístup se nedal srovnat. Už jenom to, že když jsem se po porodu sháněla, kde je váha, na které bych mohla po kojení mimčo vážit, tak se mne sestra zeptala: "Vy jste asi prvně rodila v nemocnici, kde se kojí postaru, ne? Je zbytečné děti vážit tak často, většinou to akorát maminku stresuje..." No, neprozradila jsem, kde jsem prvně rodila, tak nějak jsem se v tu chvíli za tu nemocnici styděla :o)

S.
 berunda 
  • 

Re: Re: Bulovka? 

(2.9.2003 22:53:13)
Teda Sylvie, to je sila, jedine co bych udelala, ja bych to te Mydlilove vsechno napsala. Oni do toho vkladaji tolik energie, perou to lidem do hlavy, porad dokola, a pritom jejich personal se chova takhle, je to hruza. Ja si myslim, ze by o tom meli vedet.
 Halka 
  • 

Re: Bulovka? 

(3.9.2003 13:39:39)
No ja jsem sice nerodila primo na Bulovce, ale byla jsem tam na sestinedeli. Bylo to letos v lednu a vazili jsme jenom jednou denne, vzdy ve stejnou hodinu pri koupani.
Jinak, pristup sestricek byl docela uchazejici, zalezelo na osobe. Mleka jsem mela dost a ani jine problemy nebyly, vetsinou mi i docela poradily, jenom obcas kazda kazala neco jineho... ale protoze jsem o kojeji mela nacteno, tak jsme se moc nestresovala, jenom jsem si rekla o kapicky na rozpraskane bradavky, ktere mi prinesly asi po 24 hodinach.
 Iva, Vilém 4 měsíce 
  • 

Re: Bulovka? 

(11.9.2003 2:48:02)
Mám podobnou zkušenost, některé sestry byly celkem milé, jiné komisní. Ovšem byla tam jedna nejspíš vrchní, která prohlásila, že uděláme kontrolní kojení, posadila nás na novorozeneckém na židli a řekla, že mám kojit 10 minut z jednoho a 10 minut z druhého prsu. Ještě se na mě nevěřícně dívala, když jsem zaúpěla, protože mě po prokojené noci bolely bradavky: "Vás to opravdu bolí?" ptala se. Zaškrtila bych jí. Vilímek po 5 minutách sladce usnul, tak jsem najednou byla vybátá jak ve škole, že mi ta sestra snad vynadá. Hormony pracovaly, zmatek v hlavě... Pak jsem si řekla, ale co, prostě mu to stačí, já se z toho nezblázním. Zvedla obočí, že dobrá a prý až se probudí, ať přijdu znova a budem pokračovat. Po probuzení jsem ho nakojila, ovšem na pokoji, a přinesla zvážit. "No, takhle by to tedy nešlo," odsekla s tím, že jsem ho ani před kojením nepřebalila. Řekla jsem, že nebylo proč, když nečural. A jak by jinak mohl zhubnout za tu hodinu, ptám se? To se snad tolik potí? :-) Bylo to celý trapný a vyčerpávající, tak jsem nakonec odešla o den dřív z porodnice, protože jsem je už nemohla vystát, a hlavně jsem byla totálně nevyspalá. Doma jsem si krásně odpočinula.
 Lida+2 
  • 

Re: Re: Bulovka? 

(11.9.2003 11:44:33)
V Cechach se jeste stale vazi deti pred a po kojeni? To se divim. Ja rodila v UK a tady se deti vubec nevazi. Vazi se akorat hned jak se narodi a potom az 4ty den. Vsechny deti (nebo tedy temer vsechny) stejne po porodu ztrati 10% vahy v prumeru. Dulezite je aby se to po 4tem dnu zastavilo, to je jiz potreba aby dite pribiralo. Takze proc se stresovat prvni 4 dny????? Ty jsou na to aby se matka a dite naucily kojit. Ne na to aby se zavodilo, ktere dite vice vypije.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Bulovka? 

(3.9.2003 23:21:10)
No, já o kojení nečetla nic, na kursech jsem snad radši ani nepochopila, co nám říkají, a neměli jsme žádný problém - ani jsem si nepřipouštěla, že by být mohl. Rodila jsem na Bulovce a je fakt, že tam kojení odbyli letáčkem na šňůrce na věšáku, který jsem ani nevzala do ruky... takže kdybych nějaké problémy měla, asi by mi rada či pomoc scházely. :o)
 Líla 
  • 

Re: jo tak to znam 

(2.9.2003 19:25:42)
Hm. Další důkazy,že "vědecké" názory některých zdravotníků
vedou do pekla. Proboha, maminky, spoléhejte se v prvé
řadě na svůj zdravý rozum, na druhém místě rovněž a teprve
až za veeelmi dlouho na takové zdravotníky, kteří sami
zdravý rozum nepostrádají a nejsou to "fachidioti".
 Pavla dvojčata 24.měs 
  • 

Re: jo tak to znam 

(4.9.2003 15:24:09)
Ahoj,

taky jsem to zažila. Rodila jsem císařem, mléko se mi vytvořilo až 6-tý den po porodu. Taky jsem v porodnici musela děti vážit před a po kojení a dokrmovat. Váhu jsem nenáviděla. Taky měli dudlíky a mlého z lahve. Musela jsem kojit v přesných intervalech. Když kluci řvali hlady dříve, tak nic. A když v noci spali (a já s nimi), přišla sestra a nekompromisně nás všechny vzbudila, že se jde kojit. Nakonec jsme z porodnice šli s tím, že jeden chlapeček je plně kojený a toho druhého musím po kojení dokrmit Bebou. Zkusila jsem ho nedokrmovat a pak jsem oba kojila plně do 8.měsíců. S příkrmem pak do 15.měsíců. Do půl roka přibývali každý o 1 kg měsíčně.P.

 majka 
  • 

blbost, fanatismus, trápení matek  

(6.9.2003 16:40:38)
Celý ten současný povyk kolem kojení považují za zbytečnou blbost. Výsledkem jsou pouze utrápené maminy s rozkousanými bradavkami a hladové dětí, které se díky kojení nenaučí v noci spát. Jo, a ti pupkatí fotří z laktační ligy jsou pouze fanatici, kteří by si sami dobrovolně nikdy bradavky rozkousat nenechali.
 Zajda99 


Re: blbost, fanatismus, trápení matek  

(6.9.2003 17:10:59)
Možná by nebylo od věci rodit rovnou panenky Chou Chou, že? Ty se dají i vypnout.
 berunda 
  • 

Re: Re: blbost, fanatismus, trápení matek  

(6.9.2003 21:28:30)
Tak pozor, panenky Chou Chou jsou tak opravdove, ze kdyz jsem jednu drzela v naruci jeste tehotna, tak mi malem spustila laktaci! :o))
 Sarka, Lenka 1 rok 


Re: jo tak to znam 

(10.9.2003 12:01:34)
Souhlasim s pisatelkou. V 10/02 jsem rodila v Brne-Bohunicich. Pri prevzeti ditete jsem byla poucena kojit po 4 hodinach. Nastesti vybavena selskym rozumem jse kojia podle potreb male. Problem nastal kdyz jsem do zapisu o mnozstvi nakojeneho mleka zacla psat cifry 80, 70 ml.... Sestra me upozornila, ze ji tim roztahuji brisko a at si tolik kojim doma ale tady ne. Tak jsem jednoduse prestala malou pred a po vazit a psala si tam udaje do 40 ml. Pri odchodu z porodnice byla mala na porodni vaze a bez problemu jsem ji kojila plne pul roku a s prikrmy stale tak 4x denne.Myslem ze by si maminky urcite meli precist co nejvice knizek o kojeni a kojit zcela podle potreb ditete.
Idealni je navsteva predporodniho kurzu vedeneho zkusenou porodni asistentkou.
 už ne 


kojení 

(10.9.2003 16:18:36)
ano, také jsem se dověděla, že mám kojit po 3 hodinách a mám dítě budit!!! v noci také po 3 hodinách, aby neměl hlad. A on tak krásně spinkal. také jsem se dověděla že mám velká prsa a to bude problém, maminka ve vedlejším pokoji je měla zase malá, tak nevím, kdo ten problém měl, protože jsem kojila skoro dva roky bez pár týdnů. Všem rozhodně radím, řídit se dle selského rozumu a nenechat se zviklat. Kojit třeba po půl hodinách, což je šílená otrava, protože pak má člověk dojem, že nic jiného nedělal,jenom kojil nebo třeba po hodinách šesti, když dítě prospívá.

držím všem palce a doufám, že to i ty "moudré" sestřičky pochopí.
 Peťa & Ivka 


BFH - seznam 

(2.9.2003 14:42:25)
Na www.kojení.cz je seznam porodnic se statutem Baby Friendly Hospital. Pod č. 30 je FN Brno. Ale adresa tam je Obilní trh. Já myslela, že Bohunice a Obilňák patří pod jednu FN. Jestli jo tak to v Bohunicích mastí pěkně proti zásadám.
A ještě jeden článek:
http://www.kojeni.cz/texty/t4.htm

 nereknu 
  • 

navstiv chiropraktika 

(2.9.2003 15:17:23)
ahoj adjo,
myslim, ze to co popisujes znaji vsechny matka, nehlede na to, zda se v tehotenstvi zajimaly o kojeni nebo ne.
Ono miminka placou i kdyz se chcou chovat a konejsit, nos ho hodne, kup si satek na miminko a dej mu co potrebuje, kapky na boleni bricha jsou taky dobre. Psala jsi, ze jsi rodila cisarskym rezem. tyto deti potrebuji zvlastni peci, potrebuji velmi citit blizkost a telo na telu, nauc se masaze pro miminko a taky navstiv chiropraktika, ten ti pomuze hned, deti po cisarskem rezu chybi tzv. porodni masaz, kdy se dere tema porodnima cestama a chiropraktik ti rekne, co s tim. Jinak to neber tak tragicky, vse bude lepsi, rekni i manzelovi, at maleho nosi a nezne na nej mluvi, u tatinku se deti nekdy lepe uklidni nez u matky. to jsou me zkusenosti. tak ahoj.
 Peťka,2 děti 
  • 

Kojení,umění? 

(2.9.2003 19:07:04)
Ahoj,

mám už dvě děti a kojení za sebou,ale absolutně chápu,co popisuješ.

Poprvé jsem byla přesvědčená,že to utnu hodně rychle,protože jsem měla hodně citlivá prsa a vadilo mi všechno.
Když se malá narodila,bylo to ve 34.týdnu,malinká a nemocná.Velké štěstí bylo,že jsem porodila v Krči,kde si se mnou vyhráli.Mám velká prsa a kojení bylo vážně umění.Málem jsem to malé děťátko udusila (přeháním!!)Ve třech týdnech začala 3. měsíční kolika(trvala 4 měsíce) a byl to očistec.Malá přes den byla hodné miminko,kromě kroucení během kojení,ale večer to byl děs.Vyzkoušeli jsme úplně všechny rady a nezabralo nic.Rourkovali jsme,hladili,masírovali,cvičili a malá vesele blinkala a řvala.Do půl druhé do rána vydržela nepřetržitě vřískat.To vše celé dlouhé 4 měsíce.Kromě toho jsem z neznámých příčin kojila od 2. měsíce jen z jednoho prsa.Je to nevysvětlitelné a v u druhého dítěte to bylo zrovna tak.Nicméně jsem kojila plně 6 měsíců a 7 měsíc s příkrmy.Pak se mi sama laktace zastavila.
U syna vše probíhalo úplně v klidu.Kojení každé 3 hodiny přes den,večer naposledy mezi 19.-20. hodinou a pak až ráno v 5.hodin a to od 3.týdnů.Kojila jsem ho 8 měsíců a pak se mi opět samo mléko přestalo dělat.

Obě zkušenosti jiné,obě děti jsou jiné.Dcera je živel,malý byl klidnější a pohodovější.Stejně ale to byly nádherné chvílůe,když se ke mně při kojení děti tulily a někdy mi ten pocit hodně chybí,i když se tulí oba rádi ještě dnes.
Peťka
 Jana, 2letý capart 
  • 

Bolení bříška 

(2.9.2003 19:22:09)
Adjo, zažila jsem přesně to, co popisuješ: malý u kojení tlačil, prděl, kakal, strašně se kroutil a tahal mě za bradavky. Posléze jsem zjistila, že příčinou je bolení bříška, protože byl šíleně zaplynovaný. Šlo to až tak daleko, že si kvůli nadmutému bříšku a usilovnému křiku vyrobil pupeční kýlu. Zkoušeli jsme všechno, co se dalo, ale jediné, co opravdu pomohlo, byl Lefax. Kapky Sab Simplex mají taky stejné složení. Aby to zabralo, musí se ale dávat před KAŽDÝM krmením alespoň 2 dávky Lefaxu(dávkovací pumpičkou) anebo tuším 15 kapek Sab Simplexu, míň nemá cenu. Mám ověřeno z více zdrojů, že to nemá žádné vedlejší účinky. Kapky působí fyzikálně. Z vypitého mlíčka a vzduchu se v bříšku udělá taková pěna, která nadýmá. A ty kapky způsobí, že vzduch se oddělí od mlíčka a vytvoří jednu velkou bublinu, kterou mimčo vyříhne (ze žaludku) nebo vyprdí (ze střev). Díky těm kapkám si taky malý konečně začal odříhávat, což se mi do té doby nikdy nepoštěstilo. A díky odříhnutí se přestal poblinkávat. Takže kapky vřele doporučuju. A k nim samozřejmě všechno ostatní, jako teplo na bříško, fenyklový čaj apod. Držím palce, ať to zvládnete.
 Lenka, Vojtík 3 roky 
  • 

bude to fakt parada 

(2.9.2003 21:24:44)
Nečetla jsem příspěvky ostatích a tak možná budu opakovat to, co napsal už někdo jiný.
Malého jsem kojila do dvou let a fakt to byly nezapomenutelné chvilky. Musíte to brát tak, že každý začátek je těžký.
Od počátku jsem mimino přikládala tehdy, kdy si o to řeklo - to znamená Vojtík bulel a po přiložení se přisál. Když se "mrnil" ( kroutil, prohybal atp.) nenechala jsem ho u prsu. Na prdíky jsme zkoušeli asi všechno - vám ve výčtu chybí fenyklový čaj pro maminku i miminko, ale skutečně pomohla až svoboda pohybu. Zrušili jsme všechny zavinovačky a fusaky a byl klid.
Přeji Vám hodně trpělivosti a věřte, že až se to oba naučíte bude to fakt úžasné.
P.S. Já jsem ještě na začátku měla mléka tolik, že mi prsa tvrdla a musela jsem si je velmi bolestivě masírovat - měla jsem na nich modřiny, ale nelituju.
 Boba 
  • 

Re: bude to fakt parada 

(2.9.2003 22:46:23)
Ahoj, laktacni krizi je nutno nejak prezit ;))) pak to bude znovu dobre. Mne se neosvedcilo kojeni kazdou chvili - Karolinka mela z toho prujem a bolelo ji brisko, ustalo to, kdyz jsem ji kojila minimalne po dvou hodinach ;)))
 Dana 
  • 

Informovanost 

(3.9.2003 5:42:55)
Ahoj holky, taky jsem si rekla, ze prijdu se svou troskou do mlyna. Ja jsem pred porodem cetla hodne a jsem rada, protoze po porodu cas nebyl ;-)). Ja tomu rozumim tak, ze si kazda maminka muze sama rozhodnout, jestli si zridi nejaky rozvrh nebo bude krmit tzv. "on demand" neboli kdy si dite rekne. Ja sama jsem najela na rozvrh a jsem s tim hrozne spokojena - maly spal od 7. tydne od 10 vecer do sedmi rano a od 12. tydne spi od sedmi do sedmi. Problemy s kolikou jsme nemeli a ja si trochu myslim, ze je to temi prestavkami mezi kojenim, ale kazdy ma pravo na vlastni nazor.

Co me ale dostalo byly popisy situaci v porodnicich. Momentalne ziju v zahranici a na porod si tady nemuzu stezovat. Rodili jsme ve stredu a v patek uz jsem sla domu, sestry by si nedovolily mi neco prikazovat a pozadavek plneho kojeni naprosto respektovaly. Byli jsme tedy vsichni naprosto v pohode a urcite to prispelo k tomu, ze jsem mela dost mlika a vsechno se dost pohodove zabehlo. Neumim si predstavit, ze by mi nejaky doktor nakazoval kolik mam kojit a vyhrozoval, ze me nepusti domu... to se pak clovek nedivi, ze jsou zdravotni pojistovny bez penez, kdyz se v nemocnicich drzi pacienti proti sve vuli. Ted se budu hodne snazit, abychom tady mohli zustat jeste nez bude druhe (jestli se zadari) ;-)))

Vsem kojicim maminkam preju hodne stesti, pevne nervy, krasne napapana a rozesmata miminka a zadne zanety.

Jinak - jestli muzu nekomu radit - my jsme zacali ve trech tydnech jednou denne krmit z lahve odstrikanym mlikem (vedela jsem, ze budu muset do prace a na lahev casem dojde) a ja pravidelne odstrikavala a mrazila do zasoby (Avent rucni pumpa, zpocatku to moc neslo, ale casem jsem to rozpumpovala). Cetla jsem hodne ruznych prispevku o tom, jak plne kojene dite v 5-6 mesicich lahev proste nevezme, tak pokud vite, ze to budete casem potrebovat, zacnete vcas ;-))
 berunda 
  • 

Re: Informovanost 

(3.9.2003 9:22:21)
Ahoj Dano,

je skoda, ze diky takovymhle zazitkum to ted pusobi, ze je v CR normalni, ze doktor nebo sestra prikazuji a vyhrozuji, ze nepusti domu atd. Ja jsem se s tim tedy osobne nesetkala, ani u svych kamaradek, bohuzel, to co popsaly holky je opravdu tragicke.
Rozhodne to ale neni normalni stav. Ty co byly spokojene se neozvou, ty co mely problemy se ozyvaji, treba aby ostatni varovaly. Proto to asi ve vysledku pusobi tak jak to pusobi.

No, je mi z toho trochu smutno.
 Ulicnice, Barborka *21.5.2003 


Re: Re: Informovanost 

(3.9.2003 11:24:16)
Souhlasím, že píšou většinou ty nespokojené. Stejně jako Berunda jsem rodila u Apolináře a bylo to super. Porod, asistentky, lékaři, šestinedělí i dětské sestry. Bylo na nich vidět, jak mají mimča rády, chodily se jen tak pomazlit, byly ochotné a vstřícné a řekly mi: kojte, když bude mít hlad. Výsledek - porodní váhy 3510g, 4. den při odchodu 3530g. Takže já doufám, že Apolinář bude brzo BFH, aby to bylo trochu spravedlivé. Souhlasím s dopisem Mydlilové, protože kdo se potom má v těch porodnicích vyznat, když kojení je v BFH horší než v té bez titulu...
 Janča, tři odkojené děti (7; 5 a 2) 
  • 

Re: Informovanost  

(18.9.2003 16:21:07)
Cituji:
"Problemy s kolikou jsme nemeli a ja si trochu myslim, ze je to temi prestavkami mezi kojenim, ale kazdy ma pravo na vlastni nazor."
S tím naprosto souhlasím, dětátko potřebuje čas na strávení mlíčka. Mám tři děti (7;5 a 2), všechny kojené po 3 hodinách dle rozvrhu; od 6ti týdnů spali celou noc a bolení bříška neznáme. Holky, ono na tom rozvrhu něco je. Miminko nepláče jen, když má hlad, ale třeba chce "jen" pochovat, pomazlit se, cítí se být samo, nebo se nudí...
 Eva 
  • 

Re: Re: Informovanost  

(18.9.2003 16:26:35)
Janco,
tak pod to bych se podepsala, nase mimi place treba i tesne po jidle, chce se nosit nebo si pohrat. Krmime taky po trech hodinach, tak nejak to vyplynulo samo. Smysl nepretrziteho kojeni mi unika. Ale kazdy ma svuj nazor.
 Janča, tři odkojené děti (7; 5 a 2) 
  • 

Re: Re: Re: Informovanost  

(18.9.2003 16:33:31)
Jsem ráda, že v tom nejedu sama :-)) I mě uniká smysl nepřetržitého kojení. Nechápu, jak holky stíhají při tom uvařit, poklidit, jít na procházku, na nákup, vyprat, vyžehlit či popovídat si s manželem. Já stíhala všechno, v klidu, v pohodě a dokonce jsem 3 měsíce po porodu mohla chodit cvičit.
Evi, přeju hezký den a díky
Jana
 Eva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Informovanost  

(18.9.2003 16:50:13)
:))) Janco taky diky, hezky den.


Monty tvoje mimi musi byt snem vsech rodicu:).
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Informovanost  

(18.9.2003 17:09:33)
Evo, ze začátku opravdu bylo. :o) Až do 11. týdne, kdy se začalo obracet ze zad na bříško... a zpátky... dneska je mu 8. měsíců a každým dnem může začít chodit, protože už sám stojí. Hodný je pořád, spí celou noc, ale uhlídat ho je fakt umění. Ono v životě asi nic není úplně ideální. :o)
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Informovanost  

(18.9.2003 20:37:27)
Jančo, já taky měla první dítko téměř kontinuálně kojené :o) Prostě pila často po malých dávkách, vydrželo jí to i později s přikrmováním, "normálně" začala jíst až tak po druhém roce. A jak jsem to zpočátku zvládala? Jednoduše - malou jsem hodila do šátku, a když chtěla, mohla si ucucávat i při mytí nádobí :o)

Jinak druhé dítko je taky kojené po třech hodinách a jednou v noci, ale to jsem ji nijak neučila, sama si na takový rytmus najela. Já byla připravená, jak zas budu chodit nestále s šátkem na těle... a ono takové milé překvapení...

S.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Informovanost  

(18.9.2003 16:32:17)
No, pravidlo to asi taky není, protože my jsme tříhodinové přestávky nedodržovali a koliku malej neměl. :o)
Ono se to asi těžko odhadne, co miminko chce, když brečí. Naše dítě nebrečelo prakticky nikdy, když měl hlad, tak mlaskal a funěl, ale že by křičel... to nepamatuju. Chování a mazlení ho začalo výrazněji zajímat až tak po půl roce. :o)
 Janča, tři odkojené děti (7; 5 a 2) 
  • 

Re: Re: Re: Informovanost  

(18.9.2003 16:37:13)
Monty, máš pravdu, že se to těžko odhadne, co miminko chce, proč právě pláče. A to je to co mám na mysli, že si tady většina maminek myslí, že když prcek zapláče - zákonitě má hlad. Přiloží ho k prsu, on si párkrát cucne a pak to žmoulá místo dudlíku a je spokojený v mámině náruči (kde může být i bez bradavky v pusince).
Jinak s tím mlaskáním, to znám také:-)))
Jana
 Nathalie, syn 3 roky 
  • 

Proc ta prsicka, mlicka a spol? 

(3.9.2003 15:18:17)
Vsechny reakce jsou zajimave a je videt, ze co maminka to nazor.
Jen me zarazi, proc, kdyz se mluvi o necem co souvisi s miminy - a i kdyz nemluvime primo na ne - se hned spousta matek vyjadruje v diminutivech...
Nezlobte se, ale vyjadrovani se o vlastnich prsou jako o "prsicku", z nehoz tece "mlicko"..... prominte, to je teda na me moc.
Je to stadium snad prvni fazi "blbnuti", kdy maminy v restauraci na vse co spadne rikaji bac, a kamaradky se zeptaji, japa se nam vyspinkala?????
Nastesti "neblbnou" vsechny.....
 Zany 


S trochou do diskuse 

(3.9.2003 15:45:34)
Pročetla jsem si všechny příspěvky a z některých je mi smutno. Já sama mám tři děti, dvě už hodně velké (17 a 15 let) a teď ročního chlapečka. Když se narodili starší kluci, tak kojení jaksi nebylo úplně in, což pro mne nebylo rozhodující a oba jsem kojila dlouho. Jednoho rok a druhého 19 měsíců. Tak jsem při čekání toho třetího předpokládala, že s kojením nebude problém a byl. Malý se sice dobře chytal, ale nějak nebylo co. Já z toho byla samozřejmě špatná, co ž situaci nezlepšovalo, spíš naopak. Nikdo nám příkrmy nenutil, ale nakonec byly nevyhnutelné..... Po příchodu domů z porodnice jsme byli na příkrmech ještě 6 týdnů. Někdy to bylo k zbláznění, kojit z jednoho prsu, pak z druhého a ještě lahvička, chtěla jsem kojení vzdát. Nevzdala. Nevím čím to bylo, jestli litry tekutin co jsem do sebe nalila, různými čaji pro podporu tvorby mléka, pevnou vůlí? :o) Nakonec to dopadlo tak , že ve dvou měsících jsem se "rozkojila" a malý byl plně kojený do 8 měsíců, pak začal dostávat zeleninové příkrmy . Dneska je mu 13 měsíců, jí vpodstatě vše, ale bez kojení se neobejdeme. A doufám, že nám to vydrží ještě dlouho.
A proč jsem tohle všechno napsala? Snad jen proto, že kojení je báječná věc a hodně dělá obyčejné chtít. Na druhou stranu je možné, že to nejde a pak by se z toho neměla dělat nepřekonatelná věc. MM je pro dítko co se týká stravy to nejlepší , ale vždycky je nejdůležitější láska a mámina náruč, i kdyby MM nebylo. Zany
 Makina 
  • 

Re: Proc ta prsicka, mlicka a spol? 

(3.9.2003 19:42:09)
Milá zlatá, z Tvého příspěvku bych si pomyslela, že nejen že nemáš děti,ale že nejsi ani žena....Proč odsuzuješ zdrobnělé výrazy, které používají čerstvé matky? Nejsi náhodou nějaká "zastuzená"?! Nebo se cítíš být víc mužem, či drsně emancipovanou bábou, kterou přece ani porod a s ním související hormonální a psych.změny nemůžou rozhodit, protože ony přece vydrží VŚE a neukážou těm pablbům s pinďourama, že jsou citlivé?:))))

Zamysli se,a pokud TI to fakt tak vadí, tak si to nechej pro sebe a nezabírej nelogicky místo v této diskuzi.
 Kačka 
  • 

Re: Re: Proc ta prsicka, mlicka a spol? 

(3.9.2003 19:48:56)
Tý, jo... Je mi vcelku fuk, jak si kdo co pojmenuje, takže můj příspěvek není reakcí na obsah, ale formu...

Už oslovení "Milá zlatá" mi nahání husí kůži... :-)

Proč tolik agrese? Nebo to mělo být vtipné?
Toto je veřejná diskuse a pokud se Vám to nelíbí, tak se můžete odpojit, ale urážet někoho, kdo má jiný názor? To je ubohé...

Kačka
 Pablb s pinďourem 
  • 

Re: Re: Proc ta prsicka, mlicka a spol? 

(3.9.2003 20:46:07)
???

Nevím, jestli se mi líbí, že nás (tj. cca 3 500 000 000 lidí) nazýváš pablby s pinďourem, já ti taky neříkám pablbe s dírou.

Makinko, ty miloučká zlaťoučká, ešli maš pjoblem pomuže ti hojka koupel. Tak še ti líbi že š tebou mjuvim?
 Makina pinďourkovi 
  • 

Re: Re: Re: Proc ta prsicka, mlicka a spol? 

(4.9.2003 10:17:44)
Hm, nestačím se divit reakcím na to, že jsem se zastala čerstvých maminek....Jestli Vám můj příspěvek připadá agresivní, je to jen proto, že jsem zvolila stejnou formu, jako ta dáma, co psala článek, na nějž jsem reagovala. Tedy-aby si ONA uvědomila, že to "trošku" přehnala.
A Vy, muži, jenž mi spíláte za můj výraz "pablb s pinďourem", Vy jste asi nepochopil, že to bylo obrazně myšleno, neshazovala jsem muže jako takové, právě naopak!!! Tak nebuďte přece tak chytlaví:))))

Vaše oblíbená Makinka.
 Nathalie, syn 3roky 
  • 

Re: Re: Re: Re: Proc ta prsicka, mlicka a spol? 

(4.9.2003 11:01:18)
Teeeeeeeeeeeeeeeeeda Makino, tys mi to ale nandala!!!!! .o))))))
Opravdu tolik agresivity jsem jeste nevidela, a to jsem jen vyslovila svuj nazor? To se nesmi????
 Maki Natálce 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Proc ta prsicka, mlicka a spol? 

(4.9.2003 15:40:08)

Ahoj Natálko,
nezlob se prosím na mě za ten můj článek! Rozhodně jsem neměla v úmyslu být agresivní, nebo urážející. Ale asi to tak působí, a já se Vám všem, ale hlavně NATALI TOBĚ omlouvám!!!!
Nemám ráda neshody, nebo pře, tak chci zakopat "válečnou sekeru". Doufám, že mi vyjdete vstříc a nenecháte mě žít s pocitem, že jsem Vám ublížila.
Ahoj M.
 Ivana 
  • 

Re: Proc ta prsicka, mlicka a spol? 

(9.9.2003 12:13:54)
Souhlasim. Tez jsem byla tehotna (nikoliv tehulinka),porodila dite (nikoliv mimi, mimiska,detatko - pri jeho porodnich skoro 5kg kazda zdrobnelina ci zneznostelina stejne jaksi "nesedela"...) a prestoze oproti jinym zenskym mam spis "prsicka", tak hrde kojime z prsu.
 Kateřina (2 děti) 
  • 

Re: Proc ta prsicka, mlicka a spol? 

(18.9.2003 16:47:17)
Natálie,
naprosto s tebou souhlasím, také z toho mám husí kůži.
Pro ostatní - mám děti, dvě.
 Lolita, syn 5 měsíců 
  • 

Re: Proc ta prsicka, mlicka a spol? 

(18.9.2003 16:52:52)
HAHA, teď jsi mi pobavila, ale máš naprostou pravdu. Fakt je ten, že spousta žen na matřeské "zblbne". Dokonce i říkají manželovi jestli chce papat, možná časem dojde i na otázku jakou měl stolici a kolikrát denně.
Doufám, že to nepostihne i mě, ale bráním se zuby nehty (chodím cvičit, občas si s mužem vyrazíme do společnosti atd.). Samozřejmě, že kojím, ale máme svůj toluik tady odsuzovaný tříhodinový režim.
Měj se. L.
 Sylvie 


Re: Re: Proc ta prsicka, mlicka a spol? 

(18.9.2003 20:22:06)
Co? Ptát se manžela, jestli chce papat? Pche... Tuhle jsem mu automaticky kolem krku uvázala plenu coby velký bryndák :o) No, koukal trochu vyjeveně :o)

Ale jinak - proč vám tak vadí prsíčka a mlíčka? V malých prodejnách člověk často slyší: "Tak to máme deset deka šunčičky, dva rohlíčky a ještě něco si přejete?" (Zvláštní, většinou to slýchávám od "dětmi nezblbnutých" pánů prodavačů...) Od mužů se zas žena často může doslechnout řeči o "mušličkách, prcinkách, jeskyňkách" ;o) Dětští lékaři a sestry také často zdrobňují a zrovna tak mnoho majitelů psů na své čtyřnohé miláčky žvatlá stejně jako maminy na děti... Tak proč ta averze zrovna vůči maminám na mateřský? To je snad móda, na ženě, která se stará o malé děti a nepracuje (rozuměj - není zaměstnaná) se snažit najít jakýkoli důvod, který by dokazoval, že je to prachobyčejná slepice...

S.
 Renda a Káťa 


Ahoj holky a vůbec všichni 

(3.9.2003 15:42:34)
Myslím, že kojení a všechno kolem se nedá nikde nastudovat.Každý mimčo je jiný a každá mamča má jiné mléko a jí něco jinýho.My rodili v Podolí a všechno bylo pohodový.Nemůžu si na nic stěžovat.Jediný, co sem si říkala je, že nás chtěj utrápit a to když nás "učili" kojit.Zmáčkli mi prso tak, že sem měla co dělat, abych sestru nekopla a Kačka řvala a mě připadalo, že jí do toho nutěj.Říkala sem si, že to to mimčo musí umět přeci samo, jen jí trochu pomůžu.Jenže...Během prvního měsíce, kdy pro mě bylo kojení dost bolestivé, sem si říkala, že měli asi pravdu, s tim "nacpáním" prsa Kátě až do krku, a během 14ti dnů se to zlepšilo.Kojila sem do 10ti měsíců a už teď je mi líto, že jí nebudu mít jen pro sebe, jako když sme spolu kojily :o))).No nemůžu jí kojit věčně že jo?Každopádně v hodně věcech je dobrý si nechat od sester poradit, ale fakt je ten, že mě taky doktorka tvrdila, že to nestačí vytrávit, když pije každý dvě hodiny,ale já sem jí taky dávala, kdy chtěla a v období laktační krize mi připadalo, že jenom kojim a nejim a nevařim a neuklízim a tak.Takže myslim, že to mimi vám prostě dá vědět, co chce a jen na to přijít a myslim si, že sem vůbec nic neztrtila tím, že sme půlku dne prokojily, spíš naopak.Káťa je v klidu, pořád se usmívá a je to prostě pohodový dítko a já věřím, že je to taky tim, že sem jí neřídila pití podle hodinek.A hlavně, v bříšku si brali taky kdy chtěli, ne? :o)))
Hodně sil všem maminkám.Renda
 Zuzana , 2 rocny syn 
  • 

Dojcenie je naozaj veda! 

(3.9.2003 19:28:38)
Neda mi , aby som svojou troskou do mlynu neprispela aj ja.Som porodna asistentka , dojcenie sme dopodrobna prebrali v skole a pocas tehotenstva som toho precitala neurekom.No to , co sa prihodilo mne mi nebola schopna uverit ani moja obvodna lekarka.Maly tiez neustale plakal a mal problemy s bruskom .Ozajstne problemy s dojcenim prisli az v 3.mesiaci , kedy si ziadal stale viac a dlhsie.Ked mi po dojceni vypil flasu 160ml, tak skusenejsie kamosky vyhlasili , ze mam malo mlieka .Zasla som za doktorkou a dohodli sme sa , ze skusime pokus s vazenim.Vazila som na kojeneckej vahe pred a po dojceni a prisli sme k zaveru , ze moje medzi casom 4 az 5 mes babo si vayzaduje naraz 250 az 300 ml mlieka.Takze mlieka som mala dost , ale bola som strasne vycerpana a unavena.Zacala som dokrmovat ked som nevladala dojcit a syn sa prisposobil.Dojcili sme do roka , kedy sa sam odstavil.Taketo dieta by podla kniziek nemalo existovat/na konci sestonedelia v pohode vypil po dojceni 120 az 160ml a mlieka som mala dost/.Takze radim z vlastnej skusenosti , mamicky drzte sa svojich instinktov a skuste to s vazenim , ziskate presny prehlad o tom aku ma dietatko potrebu.Takisto si nemyslim , ze caste kojenie vyvolava koliku, myslim ze je to tym , ze niektore deti su nanu nachylnejsie .Vsetkym drzim prsty.
 Helena 
  • 

ASI MĚ UKAMENUJETE :-))) 

(18.9.2003 12:55:14)
Hezký den přeji.
Se zájmem jsem si přečetla celý článek a všechny vaše názory a to i přesto, že mám dvě odrostlé děti (20 + 15let) a že budu kojit už asi nehrozí.
Za mé éry to bylo skutečně tak, že mi řekli v porodnici: Kojit po 3-3,5 hodinách přes den, v noci podle miminka (pokud bude spinkat - nebudit). Moje maminka byla odchovaná stejným režimem a prohlásila, že za ní to bylo také tak :-) Tak jsme to dodržovali a můžu říct, že u obou dětí s úspěchem. Oba mi spali od 4 týdnů celou noc (tj. od 20,00 do 5,00 a později kolem 3 měsíce i do sedmi, osmi). Pravda je, že k ránu mi samovolně odtékalo mléko a musela jsem na noc nosit v podprsence plenu (tehdy neexistovaly vložky do podprsenky, bohužel), což bylo nepříjemné, ale dalo se to - hlavně, krásně jsem se vyspala.
Díky kojení po 3 hodinách jsem mohla jezdit s kočárkem dlouho venku na vzduchu a neběhat domů každkou hodinu, dvě, protože mimčo kníklo ...
Nevím, jestli to bylo správně. Když čtu vaše příspěvky, připadám si jako krkavčí matka. Ale zase si říkám - oba krásně přibírali, přímo předpisově, neplakali hlady, neplakali skoro vůbec, neměli větry (prý proto že miminko tráví 3 hodiny a když se mu dá napít dříve, bolí ho bříško). Kojila jsem do 12ti měsíců od sedmi měsíců dostávali zeleninku, ovoce, polévky. Vyrostly z nich krásné, zdravé děti.
Je jiná doba, jiné názory, jiné poznatky a já to plně respektuji. Jen jsem se chtěla podělit o to, jak to bylo před 15-20 lety a chtěla jsem říct, že mám takovouhle zkušenost, že si myslám, že to nebylo zas tak úplně špatně.
PS: Jak bude jednou, za pár let, kojit moje dcera, nechám na ní :-))))
 Lenka (syn 6 měsíců, dcera 7 let) 
  • 

Re: ASI MĚ UKAMENUJETE :-))) 

(18.9.2003 16:28:46)
Ahoky Heleno,
děkuji za tvůj příspěvek. Jsem asi o jednu generaci mladší (promiň), ale zachovávám synovi stejný režim, jako jsi ty popisovala ve svém příspěvku. Malej je spokojenej, krásně přibírá, spinká od 2 měsíců celou noc, problémy s větry bych mohla spočítat na prstech jedné ruky. Miminko opravdu musí taky někdy trávit a ne do sebe soukat další a další mléko. Stejně tak jsem to dělala s dcerkou, kojili jsme do 15ti měsíců, od půl roku s přídavkama. Také spinkala celou noc a problémy s bříškem byly minimální. Ještě jednou děkuju. Připadala jsem si totiž při čtení všech příspěvků jako nesvéprávná matka, které by měli děti okamžite odebrat.
Lenka
 LiTo 
  • 

Jo,jo 

(3.9.2003 21:20:53)
Mas pravdu v podobnem to znam tez. ted je Tomaskovi deset mesicu a pohoda a relaxace to uz je - pravda - konecne!!!!!! Hodne zdraru a vytrvejte!§§
 Katka,mimi4měsíce 
  • 

Odmítání jednoho prsu a "škubání" 

(3.9.2003 22:26:20)
Ahoj,
držím palce at se to zlepší! Moje dcerka se taky občas škubala a odtahovala se, jakoby si chtěla odpočinout. Hlavně u levého prsu to dělala častěji. Vypozorovala jsem, že to bude asi tím, že to na začátku moc prudce teče a asi to "nestíhá". Tak občas trochu před pitím odstříkám. Je ale pravda, že když je unavená, uplakaná a ve špatné náladě, chce pít jen z pravého prsu. Levé jí nabízím hlavně když je v pohodě a vyspinkaná a to saje uplně spokojeně.
Zdraví Katka
 Šárka s 16měsíční Klárkou 
  • 

Re: Odmítání jednoho prsu a "škubání" 

(18.9.2003 10:22:47)
Ahoj, moje malá taky svého času (asi od 3. do 6. měsíce) odmítala levý prs a strašně plakala. Pomohla nám změna polohy při kojení - boční, fotbalová. Prostě jsem ji položila na dlouhý polštář, dala pod levé "křídlo" a ona se někdy hned, někdy po krátkém přemlouvání, pustila do jídla. Vyzkoušej, možná to pomůže.
 Lea, Linda 7r, Philip 2,5 mes 
  • 

Zapaly prsnikov 

(7.9.2003 20:44:10)
Tento clanok mi padol presne do noty, pretoze to co som si myslela ze bude najmensi problem-kojenie-sa pri mojom druhom dietati stalo problemom najvacsim!
Starsiu dceru som kojila 15 mesiacov s mensimi problemami ako zacervenane prsia, laktacne krizy a pod.
Syn sa narodil 4,5 kilovy a potreboval teda vela mlieka, co som aj mala, problem bol, ze na tu vahu si nedokazal vytahat na jedenkrat kolko potreboval (ako mi to vysvetlil lekar) a tak sme sa kojili v podstate stale ked sme sa prave neprebalovali alebo ked nespal, cize tak 1-1,5 hod a to aj v noci.K obojstrannej spokojnosti, len moja mama ma stale napominala, ze za jej casov sa kojilo presne kazde tri hodiny a ze to mam tiez tak robit. Prsia som sa snazila striedat systemom jedno prso na jedno kojenie, ale pretoze maly vsetko neodsal, mlieko v nich ostavalo. Prvy zapal prsnikov sa dostavil 2 tyzdne po porode so vsetkym co k tomu patri (teplota,bolave prso smerom od podpazusia, zimnice v tych najvacsich horucavach, antibiotika), bolo mi povedane(na pohotovosti) odpumpovavat po kazdom kojeni a prsniky vyprazdnovat. Tak som poctivo pumpovala a to aj v noci (rucne odstrekovanie sa mi vtedy este nedarilo), po kazdom kojeni cca 40-60ml. Samozrejme ze vysledkom bolo este viac mlieka a tak stale dokola. V rukach som uz mala krc, a potom mi lekar povedal (moj zensky) ze pumpovat nemam, ze sa ten dopyt/ponuka vztah sam "dostavi". Bola som vdacna, ze mam posvatene zastavit to nezmyselne a vycerpavajuce pumpovanie (zvuk pumpicky som uz medzicasom nemohla ani pocut...), nacez druhy zapal sa dostavil o 4 tyzdne, cize 6 tyzdnov po porode. Babske reci vravia, ze to je tak norma tie dva zapaly v sestonedeli, ale mne stale nebolo jasne, co teda robit s tym pumpovanim. Koho som sa opytala (2. lekarky na pohotovosti-zapaly totiz prisli vzdy v piatok vecer) ten mi hovoril nieco ine, jeden ano, druhy nie. A tak som sa naucila odstrekovat rukou, pumpu som odlozila a teraz odstrekujem len po ranajsom kojeni, ked mam vela mlieka. Zatial som to zvladla (3 tyzdne) len s dvomi zacerveninami striedavo na obidvoch prsnikoch, co som "odliecila" prikladanim tvarohovych obkladov na postihnute miesta, tie inak odporucam aj pri zapaloch (kocka tvarohu z ladnicky do cistej plienky, prilozit a na to uterak, kludne aj v noci s tym spat). A cakam! Nemusim zdoraznovat, ze ma to cele dost psychicky depta (lo), neustale si ohmatavam prsia a obzeram v zrkadle, ci sa tam neobjavi cerveny flak. Inak jedna mamicka co ma 10 deti mi poradila aj to, ze zapaly treba hlavne "odlezat", co mi pripadalo s dvomi detmi nemozne, ale naposledy som to skusila, teda pokial sa dalo, starsiu dceru som poslala na vikend k babke a o syna sme sa s manzelom "podelili".A doma ostal neporiadok. Tato infekcia totiz funguje ako kazda ina, do oslabeneho organizmu.Maly uz bude mat tri mesiace a saje uz viacej, ale kojenie je fakt veda a bolo by na case aby tie bajecne knizky konecne venovali jednu celu detailnu kapitolu na temu: Problemy pri kojeni a ako ich riesit.
 Ivana 
  • 

Re: Zapaly prsnikov 

(9.9.2003 12:31:12)
takova knizka existuje:
Schneiderova Dadmar a kol: Kojení. Nejčastější problémy a jeich řešení. Praha, Grada 2002, 117 stran, ISBN 80-247-0112-X
 bludicka 


Sestřičky 

(8.9.2003 0:50:33)
Po přečtení tohoto článku jsem byla chtíc nechtíc nucena revokovat vzpomínky ze svého pobytu v porodnici,respektive spíše káznici,jak by se dalo očekávat z chování některých tamních " sestřiček".Zvláště na osobu,která mne tehdy bezprostředně po velice namáhavém porodu zakončeného téměř dvouhodinovým "vyšíváním" (pravda,v noci :-/), přijímala na oddělení šestinedělí.Nevím,jakým filmem z kteréhoto nápravného zařízení či spíše koncentračního tábora se inspirovala,ale je faktem,že během svého pobytu v dotyčné porodnici jsem byla natolik psychicky rozladěna,že jsem nebyla schopna svou dcerku kojit .Domů nás chytré "sestřičky" propouštěly se slovy "vy už se nerozkojíte,","máte vpáčené bradavky" ( byly spíše ploché )čímžto mi ještě zvýšily sebevědomí.Nebýt jedné postarší rehabilitační pracovnice,která k nám docházela,aby nám matkám ukazovala cviky ke zpevnění pánevního dna atd.po porodu,jsem to vzdala.Ta mne však ubezpečila,že vše tkví v psychice a po návratu do poklidu domácího prostředí zřejmě nakonec kojit budu.Dle rčení "tonoucí se stébla chytá" jsem si jaksi tato její slova zabudovala do svého asi podvědomí a po návratu domů jsem opravdu své dítko,tou dobou již na syntetické výživě ( jakási Beba ?),po zhruba 12 - 16 hodinovém snažení začala kojit.Asi mi z této mé životní epizody natolik "hráblo",že své nyní dvouleté dítě stále ještě kojím ,a nejsem schopna přestat.Stále mám totiž pocit,že by to tak nějak byla škoda,a to přesto,že mne 99,9 % lidí kolem přesvědčuje o opaku.Je pravda,že už se s tím nakonec radši ani nikde nechlubím..
 Mufik 


Kojení-jak přestat ? 

(8.9.2003 10:19:02)
Nějak mi to nedá a pořád čtu všecky články o kojení, jakmile se tu objeví.Mám nebo budu mít totiž asi velký problém , jak kojení nějak bezbolestně ukončit. Mám 2 velké dcery , které jsem obě kojila jen velmi málo.Byl to přesně ten případ, kdy dítě , které trošku zapláče má hned hlad a potřebuje Sunar.
Po 16leté pauze se mi narodil syn, kterému je dneska 19 měsíců a stále ho kojím, přestože od jeho 10 měsíců chodím do práce .Rodina mi dala ultimátum, do 2 let a dost .A já vůbec nevím, jak na to .Malý je zvyklý pít hlavně v noci, budí se tak 3x až 4x a kojení je jediný způsob, jak ho zas uspat.V sobotu a v neděli za mnou běhá , je schopen si přinést židličku a vysápat s e na maminku a dosáhnout svého.Tak prosím poraďte vy zkušené aminky, které máte podobný problém už úspěšně za sebou .Díky ....:-)
 Meta 
  • 

Re: Kojení-jak přestat ? 

(8.9.2003 10:47:51)
A proč ultimátum? Když tobě a malému to vyhovuje, proč přestat? Já jsem kojila obě děti přes 2 roky a to prostě proto, že jsem si od nikoho do kojení nenechala "kecat". Prvního jsem odstavila kvůli druhému těhotenství a druhého, protože jsem začala být chronicky unavená, což jsem přičetla kojení. Ale ten odstav byl pokaždé naprosto bez problémů, jak jsem se ho bála, tak to bylo v pohodě. Prostě jsem pokaždé malému vysvětlila, že maminka už nemá mlíčko a po pár pokusech přestali škemrat. Ani po kojení nevzdechli. Laktace ustala rovněž bez jakéhokoliv zásahu. Neboj, žádnou duševní újmu dítě neutrpí, až se rozhodneš, půjde to snadno.
 Nekojící matka 
  • 

Re: Re: A ty co nekojí ? 

(8.9.2003 14:27:23)
Plně souhlasím, že kojení je to nejlepší atd.... Ale ty co kojit nemůžou, tak co? Na ně se pohlíží jako na matky trapitelky a měla by přijít sociálka a děti ji odebrat. Neboť nekojí jen mrtvá matka ? Já u porodu málem zemřela, a díky reoperaci a silným antibiotikům kojit vlastně ani nezačala. A můžu Vám říct, že díky postoji ostatních maminek, jé vy nekojíte, to musíte, jsem měla takovou laktačku, že jsem málem skončila na psychiatrii, jaké jsem měla depky. Snažila jsem se kojit, sestry dětské dělali co mohly, ale dítě bylo od narození na flašce a tak se nepřisálo a nepřisálo, a díky antibiotikům jsem mléko stejně ztratila. Ale lepší bejt živá, něž kojit za každou cenu a dítě by pak nemělo matku.. Jenže tohle mi došlo až později, až za pár měsíců. Jenom mi prostě vadí, že se nikde nepíše o tom, že prostě když to nejde, tak dneska jsou taková umělá mléka, která už jsou maximálně podobná mateřskému. I jsou natrávená, hypoalergenní a tak. Už to není jen Sunar a Feminar, ktery mimichodem obsahoval lepek.
Nakonec jsem na lahvi našla něco pozitivního. Nepatřím totiž k těm, které by kojili kdekoliv, prostě se stydím a asi bych seděla pernamentně doma, takhle jsem procestovali co jsme mohli, i letadlem jsme letěli. V letadle bych nekojila a při 20 hod. letu by se dítě asi uřvalo hlady. Takhle mi letuška ohřala flašku a bylo to.
To jenom tak na okraj.
 Hanka,dcera 9 m. 
  • 

Re: Re: Re: A ty co nekojí ? 

(12.9.2003 15:25:41)
Nic si z těch lidí nedělej,já jsem kojila 3 měsíce a taky jsem musela čelit otázkám typu:"Ty už nekojíš?!?!?!?".Taky mi to moc na psychice nepřidalo,vždyť dneska přece všechny kojí aspoň 2 roky:((((.Není to pravda,je spousta maminek,které kojily krátce,třeba jen 14 dní a proto přece nejsou špatné matky.Věř mi,každá druhá moje znám má nebo měla problémy s kojením.Ono se to soudí těm matkám,které neměly žádné laktační krize,nebo tatínkům,kteří tomu vůbec nerozumí.
Nedej se,užívej si mateřství a hlavně ty rozumy hoď za hlavu.
Ahoj Hanka
 Hana,Adamek 2 roky 
  • 

Re: Re: Re: A ty co nekojí ? 

(15.9.2003 15:00:47)
Kdyz se mi pred dvema lety narodil muj chlapecek,myslela jsem,ze budu tak pul roku urcite kojit.No ale vsechno dopadlo jinak,stezi jsem vydrzela dva mesice,neslo nam to,porad plakal,ja jsem byla nestastna,ubrecena cele dny,ven jsme skoro nechodili,protoze jsem nemohla snest ty pohledy kolem me,proc mi to dite v tom kocarku tak strasne krici?A stejne jsem cele dny hlavne prosedela v kresle s ditetem u prsa,protoze jakmile jsem ho od neho oddelala,zacal krik.Ale kojit se prece musi,jde to kazdemu a v kazdem pripade je to nejlepsi.Chacha,dnes uz se tomu jen smeju.Po porade s detskym lekarem jsme vyzkouseli Nutrilon a co se nestalo.Po par dnech bylo z ukriceneho miminka roztomile miminko a ze me konecne vyspana a vesela maminka s krasnym chlapeckem v kocarku.Kdyz si na to ted vzpomenu,byly pro me prvni dva mesice opravdu strasne,pripadalo,mi,ze jsem spatna matka a moc nerada na to obdobi vzpominam.A myslite si,ze jsem kvuli tomu kratkemu kojeni spatna matka?Sveho chlapecka mam nadevse rada a je nam spolu moc krasne.Je mi zle z tech fanatickych zastancu kojeni,kteri si ani neuvedomi,co to dela s temi,ktere kojit nemuzou.Dobre si pamatuju ,co se mnou delalo,kdyz se houf maminek zacal hlasite podivovat nad tim,jaktoze uz proboha nekojim,kdyz jeste dite nema ani pul roku.Bylo jim jasne,ze kojit proste nechci.Chtela bych rict vsem maminkam,ktere kojit nemohou,nebo to proste nezvladaji jinak nebo treba kojit vubec nechteji,ze je to jen jejich vec a ze pro jejich detatko bude urcite lepsi klidna a hodna maminka,ktera nekoji nez nervozni a uplakana,ale za kazdou cenu kojici.
 Šárka s 16měsíční Klárkou 
  • 

Re: Re: Re: A ty co nekojí ? 

(18.9.2003 11:35:47)
Ahoj, opravdu tady nebylo řečeno, že nekojící matky jsou špatnými matkami, ostatně moje matka je skvělá máma a odstavila mě už po jednom měsíci. Když se kojení z nějakého důvodu nepodaří, tak se svět nezboří, jenom je škoda, že maminka přijde o některé výhody (kojení sice ze začátku zabírá hodně času, ale postupně se mimi stává šikovnější a rychlejší, takže se kojí třeba jenom 5-10 minut, za tu dobu se dá tak akorát vyvařit lahvička a namíchat sunar, pak ještě chlazení, papání, mytí, ...).
Co se týče nemožnosti cestovat - u kojících matek to fakt není tak hrozné, teda s plně kojeným dítětem je matka celkem svázaná, obzvlášť pokud odmítá papat v neznámém prostředí (když mi malou přivezli do práce, to byly horory :-), ale pak se postupně odstavuje, papá i jiné věci, a od 10. měsíce si kolikrát vyjdeme, sebereme pribináčka a lžičku, nic neohříváme, a můžeme být venku třeba celé odpoledne. Je fakt, že na letadlo bych si netroufla (těch 20 hodin by malá nejen měla problémy s papáním, ale navíc pořád na stejném místě, spinkat v přítomnosti tolika cizích lidí, ...), klobouk dolů.
Mimochodem, jsou maminky, které mají opačný problém - to moje sice papá polívčičky, jogurtky, čajíček, při velkém hladu i přesnídávky, ale sunar, nutrilon, omneo aspol. zuřivě odmítá. Takže každý máme něco...
 Věrka 
  • 

Re: Re: Re: A ty co nekojí ? 

(23.1.2007 18:17:17)
Souhlasím s paní co to napsala i já od narození naší dcery nekojím, protože jsem neměla mléko a měla jsem z toho velké deprese, protože všechny kolem mě kojily. v nemocnici mi neustále vnucovali, že musím kojit a nezajímalo je, že bohužel mi to není dáno a mléka mám málo, velmi jsem tím trpěla, protože mi tam nikdo neporadil ohledně umělé výživy.
 Selma 
  • 

Re: Kojení-jak přestat ? 

(8.9.2003 23:28:05)
Právě odstavuji druhé dítě po ročním kojení. Když jsem se rozhodla, že ji nebudu kojit, začala jsem ji na to připravovat. Hlavně to uspávání:) Hodně záleží na tom, jak to s dítětem umíte. Mně malá snadno zabírá na chování a taky si umí cucat paleček. Od narození jsem také při kojení používala jako podklad látkovou plenku, se kterou jsem ji pak ukládala do postýlky. Z té se stal časem mazlík, jehož přítomnost v dítěti okamžitě vyvolá podmíněný reflex. Moje dcerka je temperamentnější typ, takže k uspávání potřebuje více tzv. přechodných utěšovacích předmětů a návyků. Takže přípravný uspávací rituál u nás probíhal v pořadí - kojení, chování s mazlíkem a cucání palečku, po úplném uvolnění položení do postýlky a ještě mírné šťouchání aby nebyl přechod příliš náhlý. Postupně jsem ubírala na době kojení a přidávala na chování. Pokud nebyla extrémně unavená a tedy i podrážděná, vždycky jsem od ní odcházela o chvilku dřív než úplně usnula. Někdy ještě zavolá, ale většinou je už natolik uklidněná, že je svolná usnout bez mojí pomoci. Taky se mnohokrát stalo, že jsem k ní přišla mnohem později než by si přála, ale i tahle zkušennost jí byla dobrá. Asi po dvou měsících už ji stačí pochovat po dobu ukolébavky a vůně její postýlky už udělá zbytek. Dítě má s usínáním tytéž problémy jako dospělý. Všichni máme svoje uspávací rituály aniž bychom si to uvědomovali. Koukání na televizi, sprcha, knížka a série převalování. Aby člověk mohl usnout musí se mu v těle zvýšit hladina antistresového hormonu a každý se to musí víceméně naučit. Lidé, kteří to nezvládají jsou odkázání na prášky na spaní. Jakýkoliv způsob, kterým dokážete dítě uvolnit je dobrý. Kdyby to bylo něco moc škodlivého, jako například podáváním sladkých nápojů z láhve s dudlíkem, není až tak velký problém to časem změnit, obvykle stačí pár dnů. Vtip je v tom, že mozeček malého dítěte nechce připustit žádný stres. Jestliže mu jednoho večera nedáte prs k utišení, bude se dožadovat jiného utišení a přijme to, co pro něj bude nejvíce přijatelné. I to maličké tělíčko dobře ví, že potřebuje spát a udělá co bude v jeho silách aby se mu spánku dostalo. A pokud bude cítit, že vy jste v tuto chvíli výhradně na jeho straně, určitě se vám dílo podaří. A to platí i u starších dětí. Noční buzení pak závisí právě na procesu uspávání. Umí-li dítě usnout samo večer, usne i v noci, když se náhodně probudí. Mně se malá přestala budit v noci hned druhý den po odstavení a to jsem ji kojila i čtyřikrát. První den jsem jí dala vodu, chovala jsem ji a vůbec jsem dělala všechno proto aby se cítila dobře i bez mléka. To, co dítě v noci chce je ujištění, že je všechno v nejlepším pořádku a že může klidně pokračovat ve spánku. Jakákoliv nervozita na vaší straně je bezpředmětná a bude-li klidná vy, bude klidné i dítě. A ještě k délce kojení - také jsem byla rozhodnutá kojit co nejdéle to půjde. Ovšem i když jsem měla spoustu mléka, měla jsem nutkavý pocit s kojením přestat a tak jsem přestala. Kojení není nic jiného než strava pro člověka, který se ještě nedokáže stravovat sám. Jakmile to zvládne, nemá už kojení žádný význam. Ani pro citový rozvoj dítěte není nutné kojit déle než chcete nebo můžete. Dítěti je úplně jedno, jestli ho milujete při kojení nebo při mazlení a každý nový způsob jak projevit náklonnost nadšeně vítá. Hlavně v klidu a žádné trápení. Dítěte samozřejmě, ale ani vás ! Co dítě potřebuje především je matka. A je-li spokojená matka je spokojené i dítě. To platí na 100%.
 Sim 
  • 

Re: Re: Kojení-jak přestat a nebo neprestat? 

(9.9.2003 6:18:30)
Ahoj holciny,

kojeni co nejdele je skvele - pro deti i maminy. Pro deti proto, ze asi do 5-ti let se jim vyviji imunita (od matky tedy dostavaji potrebne protilatky na ruzne nemoci) a pro matky proto, ze cim dele koji, zmensuje se riziko na rakovinu vajecniku (a mozna i prsou - tim si nejsem jista). Ja jsem dceru kojila do tri let. Chtela jsem prestat, protoze jsem si rikala, ze uz to je dlouho, tak jsem to usekla - to byl horor!!! Cely den jsem probrecela, citila jsem se hrozne (vina) - tak jsem se na to vykaslala a zacala zase kojit... Pozdeji jsem se dozvedela, ze to byl naval hormonu v tele a ze se to takhle nedoporucuje (lepsi je skoncit pozvolna). S kojenim jsme pokracovaly jeste par mesicu (nejdriv jen vecer a rano a pak uz jen rano) a kdyz moje dcera parkrat rano vynechala, nijak jsem ji to nenutila. A kdyz si na kojeni nevzpomnela vic dni za sebou, bylo po kojeni. Ja byla spokojena, ze to skoncilo bez breku a jsem moc rada za to, ze jsem jedna z tech stastnejsich matek, co muzou kojit takhle dlouho. Jestli budeme mit jednou druhe, tak se urcite pokusim o to same.
 Mufik 


Re: Kojení-jak přestat ? 

(9.9.2003 10:01:14)
Děkuji všem za odpovědi a rady :-) Je pravda, že každé dítko je jiné a podle toho se musí k němu přistupovat. Původně jsem si myslela, že když nám kojení vydrží do roka, bude to velký úspěch .Ale malému mlíčko prostě moc chutná a trošku ho také podezírám, že mě používá jako velký dudlík (občas):-))).Gumový dudlík totiž nikdy nechtěl, ač jsme vyzkoušeli různé tvary i materiály.Rovněž z lahve nikdy nepil a pít nechtěl. Čaj se naučil pít nejdřív po lžičkách a později z hrníčku a nebo brčkem.Prozatím jsme zjistili, že večer se nechá uspat povídáním pohádek.Ale musíme vydržet , dokud neusne ..někdy to trvá dost dlouho, Kryštůfek patří k temperamentnějším dětem, takže před usnutím si musí postýlku řádně " uvrtět".Ovšem problém je skutečně s tím nočním pitím, v noci chce prostě prso a když ho nedostne , tak pláče a pláče ...Ráda bych to noční pití omezila i z důvodů "čůracích". Přes den je totiž už víc jak měsíc bez plínek a sám si řekne.Asi zkusím v noci také ty pohádky , i když v půl druhé ráno to bude asi dost náročné si na nějakou vzpomenout. Nu uvidíme :-)
 Šárka s 16měsíční Klárkou 
  • 

Jak dlouho kojit 

(18.9.2003 11:16:54)
Ahoj, co je ostatním do toho, jestli kojíš nebo už ne? Já taky ještě malé dopřávám svoje mlíčko, ale po špatných zkušenostech s okolím (stejných - "V tomto věku ještě kojíš a navíc chodíš do práce? Co blbneš?") se už o tom rozhodně nešířím, babičce jsem o tom taky zakázala mluvit (nejen s ostatními, třeba v obchodě, ale taky se mnou, ona je totiž v tomto ohledu taky kritická, mě odstavila už po 1 měsíci). Vím o 2 a půl ročním kojeném dítěti, které si pro mlíčko klidně vleze mamince i pod tričko, a i když to jsou vyjímky, no a co? Vždyť mámino mlíčko je pro dítě to nejlepší a narozdíl od jiných jídel obsahuje i ochranné látky proti nemocem (malá doteď vpodstatě nebyla nemocná, až na nějaké problémy s bříškem po návštěvě koupaliště, i když v zimě chřipky řádily, já jsem byla v kontaktu se spoustou lidí, i nemocných, a sama jsem se tomu nevyhnula, malá zůstala zdravá).
Podle mého názoru je odstavení nejlepší v době, když to dítě dokáže rozumově pochopit. Máma mu vysvětlí, že velké děti už něco takového prostě nepapají, že to je jenom pro mrňata, a navíc mlíčka je čím dál míň a vlastně už skoro žádné není...
 Klara 
  • 

otazniky okolo kojeni 

(9.9.2003 13:35:33)
Soucasny pristup ke kojeni je plny nejasnosti i zbytecne hysterie. Laktacni poradkyne jsou jen lidi, takze jejich "univerzalni" rady pochopitelne nemusi sednout kazdemu. Teorie, kolik ml mleka ma dite urciteho veku vypit ci v jakych intervalech ma jist, je velmi pohybna. Co jsem tak odkoukala u mladat naseho domaciho zvirectva, na pravidelnost docela kaslou :-). I jako dospeli jedinci - jeden zobe jako vrabec a jiny s odpustenim "zere" a to muzeme byt dokonce stejne velci a stejne tezci. Ruzna mimina maji ruznou rychlost metabolismu. Jedno po hodine nevi, ze jedlo a druhemu to stejne staci klidne na 4 hodiny, takze rady jsou dobry, ale instninkt a pozorovani vlastniho ditete jsou lepsi
K tem porodnicim - matky rebelky to maj tezky. Poprve jsem se tez vehementne pokousela prosadit svuj nazor (vylucne kojit, ne dokrmy, ne dudlik a uz vubec ne lahev)a poslali za mnou na konzultaci psychiatra, aby posoudil, zda nemam laktacni psychozu. Po teto zkusenosti jsem priste statecne s usmevem predstirala vazeni pred a po krmeni (po zjisteni, jake asi tak cislo by melo byt finalne napsano...), cast dokrmu (ci nekdy cely) ulila do vylevky umyvadla a sledovala ten zazrak, jak se mnou sestricky temer pratelsky konverzovaly. Pochopila jsem, ze hrat jejich hru se na tech par dnu pobytu v porodnici vyplati.
Obe deti byly kojene, sem tam s prikrmem (kacirsky z lahve), kdyz se mi zdalo, ze maji hlad. Dnes si myslim, ze hlad nemely, proste jim umela vyziva chutnala. Vlastniho mleka bylo dost, dokonce pozdeji i na pripravu vecerni kase.
Vyhrozovat nekomu prodlouzenym pobytem v porodnici ci neoduvodnenymi zdravotnimi problemy ditete by se pri trose usili dalo kvalifikovat jako trestny cin vyhrozovani, skoda, ze diktafon se do porodnice bezne nenosi.
A nakonec: Kdyby se vasemu v zivote z toho "spatneho" prihodilo jen "nekojeni" ci kojeni s prikrmovanim, jste stastni rodice :-).
 Mirka 
  • 

Re: otazniky okolo kojeni 

(11.9.2003 19:18:47)
Taky jsem si zahrála s dětskou doktorkou na hru o "správném kojení". Naše papírová přírůstková křivka byla přesně podle toho, jak si hlava studovaná přála. Realita byla však úplně jiná a mému dítěti to naprosto vyhovovalo. Zabitej čas to byl na oddělení šestinedělí a ještě k tomu musel člověk v zájmu svého dítěte lhát-fuj.
 Jana, Kuba 3 rokz 
  • 

Nevzdávej se a vydrž ! 

(13.9.2003 18:32:27)
Dobře vím, co prožíváš, ale můžu tě ujistit, že ani literatura není všespásná. Před narozením malého jsem o kojení přečetla snad všechno (mám ploché bradavky). U doktorů ani sester jsem se podpory ani informací nedočkala a tak jsem četla a četla. Stejně jsem si na to musela přijít sama. Jediné, co mi pomohlo, bylo, když mi jedna dětská sestra v porodnici řekla, že jí to taky zezačátku bolelo. až se jí kroutily prsty na nohách. Dopadla jsem stejně. Momentu, kdy se malej přisál, jsem se bála jak čert kříže. Po návratu z porodnice jsem měla na bradavkách půlcentimetrový otevřený jizvy. Ale byla jsem rozhodnutá to nevzdat (manžel je silný alergik a kojení prý pomáhá imunitě dítěte se alergiím bránit) . Pomohla mi až naše dětská doktorka, která přišla na návštěvu po propuštění z porodnice. U poničených bradavek je nejlepší změnit polohu při kojení na pokud možno opačnou, takže jsme měsíc kojili "na fotbalistu". Malého jsem kvůli tomu musela lehce "svazovat" do plenky, aby mi nešermoval rukama u prsu a povedlo se přisátí napoprvé. Po měsíci to bylo dobré, dokonce jsme se mohli vrátit k normální poloze a kojila jsem pak bez problémů do dvou let. Pokud jde o intervaly, kojila jsem přibližně po 3 hodinách a to jsem ho na jídlo musela budit. Mlíka jsem měla moc a malej se přecpával, takže pak zákonitě ublinkával. To skončilo až s příkrmama v 6. měsíci. Dnes si myslím, že jsem ho překrmovala. Ty tukové zásoby, které nabral do 8. měsíce na stehnech, shazuje dodnes. Bříško taky bolelo, ale masáže a teplá plínka stačily. Možná, že na to mělo vliv i to, že jsem počáteční cukrovaté mlíko musela odstříkávat, aby se bradavka vůbec ukázala. Zadní mlíko obsahuje víc tuku, takže se po něm víc tloustne, ale míň to "plynatí".
Doufám, že jsem tě aspoň trošku povzbudila a že se vám to časem srovná, tak jako nám. Přeji hodně štěstí. Musím říct, že nakonec bylo kojení opravdu krásné a skončila jsem s tím jen proto, že se mi (ale hlavně všem okolo) zdálo být už trošku divné kojit dítě, které ještě před chvilkou jezdilo na kole a teď vyžaduje mlíko od mámy.
Jana

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.