| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Když se z porodu stane drama...

 Celkem 63 názorů.
 Eva 
  • 

Moc gratuluju a děkuju 

(19.6.2003 10:00:03)
Jsem ráda, že jste tenhle příspěvek napsala a děkuju Vám. Zároveň Vám gratuluju a přeju hodně zdraví Vám i Vaší princezně. (Podobný porod zažila moje máma s mým bratrem - s tím rozdílem, že ona během těhotenství neměla VŮBEC žádné problémy - a dodnes jsem vděčná všem doktorům, kteří u toho byli a mého přidušeného bratra zachránili.)
Není to o strašení, ale o jiném pohledu na věc... Souhlasím s tím, že by se měl přístup zdravotníků zlepšit. Souhlasím s tím, že porod není nemoc. Souhlasím s tím, že by si tuhle událost měla každá žena prožít jak je jí příjemné a ne jako kus masa na běžícím páse. Ovšem NEsouhlasím s tím, bojovat proti současným podmínkám v našem zdravotnictví ohrožováním svého zdraví a zdraví svého dítěte!
Rozhodnutí o tom, jak rodit je na každé mamince. Rozhodněte se jak chcete, nebo spíš jak Vám svědomí dovolí. Já osobně budu patřit k těm, které "poběží" do té nejvybavenější nemocnice, i kdybych měla sebebezproblémovější těhotenství. Pěkný den.
 Bajka + 2 brouci 


Hodně štěstí pro vás obě... 

(19.6.2003 11:02:08)
Evženie to to letí, pamatuju na Tvoje jásání nad pozitivním těhotenským testem a teď už jsi maminka :-) Povídání o porodu mi vehnalo slzy do očí, přece jen i u mě teď hormony pracují, jsem moc ráda, že jste to s Markétkou zvládly a že je malá i přes poněkud dramatický vstup do toho našeho světa v pořádku!
Osobně nejsem skalní příznivce alternativních porodů, optimální je dle mě dobře vybavená porodnice s pohodovým zázemím pro rodící maminku a s připraveným personálem za dveřmi, který udělá v případě komplikací pro rodičku i dítě to nejlepší, co lze z pohledu zdravotní péče zajistit. Důležitý je lidský přístup - věc kolikrát omílaná a tak důležitá; ve své podstatně je to to "nejsnažší", co porodnický personál může pro maminku udělat, ale co se praxe týče, vypadá to, že občas právě schopnost empatie na straně lékařů schází.
Přeji vám oběma do společného života jen a jen to dobré :-)
Peťula a čekátko
 Věra. 


Gratuluji, zvládli jste to. 

(20.6.2003 19:14:24)
Zvláště Vás obdivuju za to, jak jste to s relativně chladnou hlavou zvládla.Já jsem měla také komplikující se porod, i když naštěstí ne tak dramaticky. Nebyla jsem moc ani schopna spolupracovat, jen jsem koukala, co se to kolem děje...
Ono maminky, které se rozhodnou rodit doma si takovouhle možnost zkrátka nepřipouštějí...
Věří si dokonale, mají nastudováno...Nezbývá než doufat, že je něco podobného nepotká, naštěstí je porodů doma tak málo, že se to třeba doopravdy nestane.Nejhorší je, že to prostě nevíme předem. Nikdo z nás. Děkuji za příspěvek a přeji již jen hodně zdaru. Věra
 Jana Nová 
  • 

Evženii 

(19.6.2003 10:53:49)
Milá Evženie
zdravím Vás i Vaši Markétku. Právě jsem přečetla Váš příspěvek na "rodině", kterou pravidelně čtu. Článek mě velmi zaujal a jsem ráda, že byl napsán. Stejný pocit jako Vy jsem sdílela (pravda je to už trochu dávno, mým dvojčatům bylo v květnu 16), ale dodnes vzpomínám na svůj pobyt v Thomayerově nemocnici, kde se všichni lékaři a sestry velmi dobře starali o oba chlapce a nikdy nepřestanu být vděčná dr. Ježkové, dr. Květoňovi, dr. Paulové a všem setřičkám (kromě jedné výjimky v podobě rehabilitační sestry a lékařky v ambulanci, ale na to jsem už dávno zapomněla, třeba měly obě špatný den). Hlavně jednoho z chlapců pomohli vypiplat a převést přes počáteční špatné poporodní období. Plně souhlasím s vaším názorem, že člověk nikdy neví a neměl by se stavět do pozice, že všechno zná a v případě nutnosti si s tím poradí, jsou chvíle, kdy si neporadí, a je třeba si to přiznat. Hodně štěstí a zdravé mimčo přeje Jana
 Jakarta 


Mám stejný názor 

(19.6.2003 11:20:08)
Když jsem četla tento článek tak jsem si připadala jako před 7,5 lety, kdy se narodila má dcera Nikol. Ačkoliv jsem neměla žádné problémy v těhotenství porod se taky takto zkompikoval. Myslím si, že nyní je ta péče určitě ještě lepší zejména v té technice. Já jsem doktorům věřila, i když si myslím, že bylo štěstí, že jsem rodila až v 9,00 hodin a ne v noci (bylo přítomno více doktorů jak na porodním tak na dětském). Trošku mě zpětně zarazilo, že mi v té době - a to jsem tam ležela celý den před porodem - kontrolovali ozvy jen "sluchem" a jen jednou přes techniku. Možná by přišli dříve na to, že se dcera sama škrtí. Nastoupila jsem do porodnice z důvodu přenášení, manžela jsem chtěla mít u porodu a tak pořád volal a ptal se kdy má přijet. Možná to rozhodlo o tom, že se při ranní vizitě další den rozhodli protrhnout vodu (snad aby manžel pořád neotravoval - možná je to klasický postup). Pak šlo všechno moc rychle, hlavně bolesti. A pak začala panika - sluchem nešlo ozvy najít a technika taky selhávala. Je pravda, že jsem taky vůbec nevnímala to riziko - hormony dokážou divi. Další postup byl stejný - nástřih, kleště, intubace, kříšení, pětivteřinový pohled na dceru a její rychlý převoz na dětskou JIP. 24-hodin kritických a pak 10 dní umělého spánku. Manžel prožíval to oživování na chodbě (prý už tam nemůže být když jsou komplikace), to nevědění muselo být hrozné. Já jsem jen slyšela různé útržky, ale vůbec jsem si nepřipouštěla, že by to malá nepřežila. Říká se prý, že holky mají větší elán žít. A je to pravda - prognóza zněla hrozně - krátké (nespecifikované) neokysličení mozku, což "může" mít za následek špatnou koordinaci pohybu atd. Upozornili mne, že možná nebude chodit a další rizika. Prvotní testy byly velmi špatné. Výsledek: dcera chodí, má jen trochu problém se stabilitou a nyní se projevil třes ruky, který je způsobený mozečkovým syndromem. Cvičíme a nástup do školy bude možná složitější, ale já jsem ta nejštasťnější máma a děkuji doktorům, že nám pomohli. Ač to musí být krásné porodit doma, nikdy bych se k tomu neodvážila - ani před prvním porodem ani nyní. Myslím si, že je to hazardování se životem toho človíčka i maminky. Přeji všem nastávajícím maminám porod bez komplikací a prima lékaře a sestřičky.
 Jitka 
  • 

Re: Mám stejný názor 

(19.6.2003 11:50:25)
Evženie, myslím si totéž, co Vy. Jsem velmi ráda, že Váš příběh měl šťastný konec a že jste jej na Rodině uvedla.
Mnoho štěstí a pohody Vám i dcerce.
 Hanka, dcera 3 roky 
  • 

Riskovat nemá smysl 

(19.6.2003 12:40:08)
Evženie, gratuluji ke zdravému miminku. Souhlasím s vámi, je mnohem lepší a bezpečnější rodit ve vybavené porodnici než doma. Porod v našem případě byl vcelku bezproblémový, hodně se na tom podepsalo i vědomí, že "kdyby něco", jsou kolem odborníci, kteří by si věděli rady, tím jsem si byla jistá. Přeji hodně štěstí a krásných chvil s miminkem H.
 Janijaja 


MAM NAPROSTO OPACNY NAZOR!!! 

(27.11.2004 21:19:07)
Nejsem teda porodnik a presne vecem nerozumim, ale v knihach od nekolika porodnich asistentek jsem cetla, ze prave propichnuti vaku blan vede k tomu, ze rychleji nez hlava detatka do porodnich cest sestoupi pupecnik, pripadne se omota kolem krku. Tim se zbrzdi/zkomplikuje porod a jsou pak nutne vsechny dalsi zachranne akce.
Navic tim propichnutim hrozi zavedeni infekce atd. atd.
 Martina, 3,5 letý syn  
  • 

Opačná zkušnost 

(19.6.2003 13:30:45)
My jsme zažili také drama u porodu, ale vinou nezkušeného lékaře. Po naprosto normálním těhotenství (s dítětem v obrácené poloze po celou dobu těhotenství) jsem porodila o deset dní před termínem v porodnici U Apolináře. Kuriózní na tom všem bylo, že jsem z důvodu nálhé nevolnosti byla v porodnici již 3 dny (porod byl již očekáván). Lékař místo císařského řezu zatáhl za vyčnívající nožičku a dostal našeho syna do takové pozice, že jsem ho musela porodit přirozenou cestou. Nastalo hodinové drama, po kterém byl syn udušený, měl masivní krvácení do mozku a ochrnutou pravou ruku. Následná péče pediatrů byla sice skvělá, můj syn je nyní naprosto v pořádku jak mentálně tak i fyzicky - po ročním intenzivním cvičení. Gratuluji proto maminkám, kterým lékaři miminko zachránili, ale z vlastní zkušenosti se nedivím ani těm, které chtějí rodit doma. Já osobně bych podobný porod již zažít nechtěla. Jinak dodávám, že vinu mladého lékaře mi potvrdil i můj gynekolog a nejde pouze o můj subjektivní názor.
 Ishka 


Re: Opačná zkušnost - Martino ozvi se mi 

(19.6.2003 14:56:44)
Ahoj Martino, nechci reagovat na tvůj příspěvek, jen jsem po jeho přečtení nabyla dojmu že se známe a jestli jsi to opravdu ty budu moc ráda když se mi ozveš na mail ishka@tiscali.cz. Díky Iva Z., dříve H.
P.S. Doufám správně že jsi Martina O. dříve S.? :-)
Pokud ne omlouvám se!!
 Martina 27 
  • 

Re: Re: Opačná zkušnost - Martina 

(8.7.2003 23:37:53)
Bohužel to asi nejsem já já jsem Martina Gajdošová
 Monika 
  • 

Re: Opačná zkušnost 

(20.6.2003 11:53:36)
Píšeš že jsi měla otočenou polohu miminka. Nechápu jak by jsi chtěla takto rodit doma. Co kdyby byl potřeba císařský řez?
 Martina, 3,5 letý syn  
  • 

Re: Re: Opačná zkušnost - odpověď 

(23.6.2003 10:35:55)
Já jsem vůbec nechtěla rodit doma - to ani náhodou, jen jsem se chtěla podělit o své zkušenosti s tím, že přítomnost lékaře u porodu nemusí být vždy nutně dítěti i matce prospěšná. Mám dost rozumu na to, že jsem zavrhla dokonce i porod v centru alternativních porodů s tím, že lékař bude v mém případě nutností. Bohužel se vše událo jinak než jsme si představovali.
 martina,holčička 1 rok 
  • 

Re: Opačná zkušnost 

(8.7.2003 22:30:44)
Zkušenosti z porody mám vlastně dva.Jednoho krásného dne jsme zjistili,že jsem těhotná -úžasná novinka. Těhotenství probíhalo krásně až asi do šestého měsíce,kdy se mi začalo zdát,že své miminko málo cítím. Můj "báječný gynekolog" mě ujišťoval,že je miminko v pořádku,že se jenom otočilo už hlavičkou dolu. Ale moje obavy rostly dál.Protože jsem měla rizikové těhotenství na kontroly jsem chodila co 14 dní,občas i mimo to,protože jsem stále cítila,že něco neni v pořádku. Doktor mi udělal ultrazvuk a pravil vše je báječné jen je trošku menší!! pak jsme se asi za měsíc stěhovali z prahy do Žatce a já nastoupila k jinému gynekologovi v místě bydliště. Měla jsem stále ten divný strach a pak to přišlo! Pan doktor mě poslal okamžitě do porodnice,že nemám skoro žádnou plod. vodu a že miminko je extremně malé a že neví jestli přežije. Jela jsem tedy do nemocnice do Mostu,kde mi udělali další ultrazvuk a další doktor mi dost nevybíravě zdělil:Tady neni co hledat to dítě je mrtvé už alespoń týden!!!!Nic horšího mě snad nemohlo potkat. Ale to jsem ještě nevěděla,že mrtvé dítě ve mně bylo 3 dny dokud se po provokačkách nepřihlásil porod. Rodila jsem ho 12 hodin,od sester jsem na hekárně slyšela jen to,že to za mně bohužel nikdo neporodí a ať nejsem hysterická. Byla to holčička a vážilo 600g. Za pul roku jsem otěhotněla znovu a celé těhotenství jsem trnula strachy co přijde. Přišlo to jednou v noci! Vyrazili jsme do porodnice do Podolí a po dlouhém porodu jsem v pohodě porodila krásnou dcerku,ale řeknu vám,stále jsem se bála,dokud jsem poprvé neuslyšela její krásný pláč!!!!
 dáda 
  • 

Re: Opačná zkušnost 

(23.2.2005 17:33:30)
A kdy byl váš porodník naposledy fyzicky u porodu, že si troufá hodnotit něco, u čeho nebyl přítomen???
Jinak samozřejmě gratuluji ke zvládnutí toho všeho a přeju miminu hodně zdraví.
 Lionka 


Bezproblémový porod???? 

(19.6.2003 17:00:10)
Milá Evženie,
gratuluji ke zdravému miminku a k tomu,že jste vše zdárně přežily.

Mne na článku překvapilo to,že považuješ svůj porod za bezproblémový-když jsi byla otevřená na několik cm a do porodnice jste jeli 120km rychlostí?!?!?!?
Já osobně bych si porod za bezproblémový nedovolila považovat (a předpokládat),protože tu už bylo přece problémové těhotenství- krvácení na začátku těhotenství a týdenní (nebo delší?) pobyt na gynekologii ve 36. týdnu gravidity!

A na závěr-za přirozený porod já nepovažuji porod s klystýrem,oholením a nástřihem, s následným vytažením dítěte kleštěmi.
 Martina 2deti 
  • 

namet y k diskusi?! 

(20.6.2003 15:31:24)
Ahoj!
Ja se vetsinou k jednotlivym komentarum moc nevyjadruji,ale tady bych mela par vyhrad. Nechapu proc by mel byt prubeh celeho tehotenstvi rizikovy, kdyz krvacela (predpokladam spinila) na zacatku tehotenstvi. Pokud by totiz krvacela v pravem slova smyslu, dite by nedonosila. Je to casty jev zejmena u vicerodicek. Zaklada se placenta a vsechny cevni spoje a obcas se to stava. Musi se v te dobe rozhodne dodrzovat klid, da se rici ze do 16 tydnu se jede podle klidoveho rezimu,ale rozhodne nejde o rizikove tehotenstvi (tedy cele tehotenstvi)!
Dalsi potize o kterych pise a mela je na konci tehotenstvi s pocatecnim krvacenim nijak nesouvisi. Mela jen opet dalsi komplikaci (rizikovou-kterou nikdo nemohl predpokladat), ale prubeh tehotenstvi zcela normalni, takze prirozene nemohli predpokladat komplikace u porodu.
A dalsi vec kterou nechapu je to, proc by nemohli jet do porodice 120km nebo jinou rychlosti pri probihajicim otevirani porodnich cest? To jako vadi to auto, nebo ta rychlost?
No, je to asi vec nazoru a hlavne pohledu ruznych lekaru a zkusenosti. Ja jsem prozila podobne patalie. Mam dve zdrave deti a kazde tehotenstvi neslo male potize o kterych bych si rozhodne nedovolila tvrdit jako problemove, citila jsem se skvele, mohla jsem vsechno delat......
Mozna ze kdyz tehotna zakasle, hned se povazuje v CR za rizikovou (problemovou)? A tak je s ni i jednano? Celou dobu tehotenstvi se ma bat?
Nevim jak tomu mam rozumet.
Dalsi me poznamky jsou ciste z me praxe:
1. pokud se neda klystyr (mam oboji zkusenost)odchazi stolice i kdyz jste byli predem na velke-coz muze opravdu ohrozit dite (kvasiny apod..nasledna lecba antibiotiky)
2. pokud dobry porodnik neodhadne tlak, neni predem procvicovana hraz (u prvorodicek temer nemozne nacvicit takovy rozmer!)dochazi k rupture hraze a k nekontrolovatelnemu roztrzeni (delsi a bolestivejsi lecba,komplikovane siti...)
3. holeni,rozhodne mohu doporucit,ne vsak uplne, jen castecne(1-2mm), je to mnohem pohodlnejsi po porodu kdy to vsechno kolem boli a je treba se casto umyvat(osychani rany apod).
Je to asi opet vec nazoru a osobni zkusenosti! Je dobre ale vedet, ze kazda maminka nema pohodovy porod a nemuze nikdo dopredu predpokladat hladky prubeh (proto je lepe se pojistit jistymi opatrenimi).
Rozhodne nejsem zastancem ceskeho zdravotnictvi ve smyslu pristupu k lidem! Druha stranka veci jsou odborne poznatky a dlouholete zkusenosti, ktere u nas nemuzeme nasim lekarum odeprit.
Ahoj a diky za odpoved.
Martina.

 Gábina 
  • 

Re: namet y k diskusi?! 

(23.6.2003 10:32:31)
Jenom pár poznámek, tak všeobecně k výše popsanému.

Dítě po porodu bylo kříšené a do inkubátoru ho určitě nedávali pro sichr. Nějak pisatelce uniklo, že mu dávali srdeční masáž, takže ho určitě prodýchávali Ambu-vakem, nebo abych nedělala reklamu, tak ručním křísícím přístrojem. Srdeční masáž se dává při zástavě oběhu, což u novorozence je pod 60 pulsů za min. Takže dítě bylo ohroženo na životě.Nedokážu si představit, že takové dítě dáte rovnou na pokoj k matce. Prostě musí být chvíli monitorované. Taktéž infusi bych viděla jako opodstatnělou. Určitě nedávali jenom vodu nebo G. Ale taky i ATB.

No a co se holení týče, nevidím v tom problém. Vždyť se vyholuje většina žen ve všedním životě, tak proč zrovna na porod musím být zarostlá a nehygienicky špinavá a chlupatá, s nastřiženou hrází se špatně holí. Vím o čem mluvím.Pár dní po porodu jsem se holila a prostě to šlo špatně a bolelo to. A když někomu vadí, že jí bude holit bába, tak ať se oholí doma před odjezdem do porodnice..
 Martina 


Re: Re: namet y k diskusi?! 

(23.6.2003 13:32:35)
Pred porodem jsme prosla holenim a nijak zvlast mi to v tu chvili nevadilo. Ale - co je na neoholene zene nehygienicky spinaveho!?!?
 Martina 


Re: Re: Re: namet y k diskusi?! 

(23.6.2003 13:35:46)
Mylsim pred porodem...
 Marta 
  • 

Re: Re: Re: namet y k diskusi?! 

(4.7.2003 10:03:02)
k tomu holeni - ja byla pred porodem naladena na vsechny mozne alternativni porody, jenze nakonec to dopadlo tak, ze nam v poradne ve 39.tydnu rekli, ze dcerka ma nedostatek kysliku a pujdem na akutni sekci a to za 2 hodiny. Klistyr jsme tedy nestihli, ale holeni ano a neumite si predstavit, jak jsem pak byla rada, ze jsem oholena, kdyz jsem den lezela na JIPce a vstavani bylo utrpeni, vsechno se se mnou motalo, bricho jakoby zilo vlastnim zivotem, natoz se jit osprchovat. Nebyt oholeni, tak bych asi schnila :-). Po normalnim porodu se muzete sprchovat jak se vam zachce, ale po cisari jste radi, ze jste radi a predstava zaschlych ocistku v ochlupeni - fakt nic moc :-). Takze jsem vsechno prehodnotila - klistyr, oholeni - ono to neuskodi a kdyz prijdou komplikace tak je to naopak potreba. Jo, dcerka byla nakonec v poradku :-).
 Jana 
  • 

Re: Re: Re: Re: namet y k diskusi?! 

(7.7.2003 21:27:25)
Ale k porodu se prece zena neholi cela, to ochlupeni ma stale docela slusne, holi se jenom malinkaty ctverecek u hraze, takze to se prece neda srovnavat s kompletnim vyholenim u cisare. A ze by klystyr byl k cisari nutny... od kdy??? Nesmysl, ktery se uz dela jenom nekde.
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Re: Re: Re: namet y k diskusi?! 

(8.7.2003 20:31:03)
Klystýr se před císařem dělá, pokud je to císař plánovaný. Sama si myslím, že je to výhoda, protože být po císaři přeplněná a mít zácpu, to by asi nebyl moc nebolestivý zákrok :-)
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: namet y k diskusi?! 

(8.7.2003 21:01:44)
S císařem zkušenosti nemám, toho naši chirurgové neprovádí :o) Ale jinak musím říct, že jsme klyzma za posledních deset let výrazně omezili. Když jsem nastoupila, dával se pomalu kvůli každé zadřené třísce ( :o) přeháním, samozřejmě), teď jenom pokud jsou vyloženě operace na střevech (u slepáku snad už ani ne...) nebo velké onkologické operace v oblasti malé pánve - tam to vždy necháváme na rozhodnutí lékaře, a většinou to skončí glycerinovým čípkem. Už ani pomalu nevím, jak ho provést :o) Takže pokud někdo tvrdí, že ani u plánovaného císaře mu klyzma nedělali, jsem ochotná to věřit.

S.
 Misa3 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: namet y k diskusi?! 

(23.2.2005 18:07:30)
Klistyr se driv se daval pri vsech operacich bricha zvlast jeho spodni casti. Ted jsem byla na operaci se dvema spolupacientkami, ktere byly na laparoskopicke oper. zlucniku a kterym dali jen cipek. U jedne se z laparoskopicke operace vyvinula celkova a mela velke problemy protoze se ani pres predem dane cipky nevyprazdnila.Upozornuji ze zastava strevnich pohybu -paraliticky ileus je pri uperacich bricha bezny, ale behem nekolika dohin po operaci se strava zaserozhybou a je vse v poradku, ale pokud k tomu nedojde, je dlouhodoby pooperacni ileus jedna z velice zavaznych pooperacnich komplikaci, ktera se casto dostavuje prave pokud neni pacient pri oberaci spodnic casti bricha vyparazdnen klystyrem. Jednoduse ke snizene peristaltice strav se prida jeste silna zacpa a je o problemy postarano. Ja byla na hyterectomii a protoze s tim mam problemy pozadala jsem o dva klystyry, protoze ten prvni prilis nezabral. Tam na dukladnem vyprazdneni naopak trvali, takze to nebyl muj kapric, neco na zpusob: Co s nacatym vecerem? Dam si jeste jeden klystyr:-))) Mohu rict, ze jsem byla stastna jak blecha, protoze treti den po operaci bylo vse jak ma byt. Upozornuji, ze jsem videla nekolik pacientek, ktere mely prave pooperacni ileus, ktery se zmenil z kratkodobeho na dlouhodoby a mely velike potize. Proste klystyru bych se nebranila, mam za to, ze ma velmi dobry ucel, pri operaci, i pri porodu.
 Šárka,38. tt 
  • 

Jak je to s tou hygienou? 

(6.7.2003 1:52:01)
Ahoj Gábino,já teda nevím jak to chodí u tebe doma,jestli své intimní oblasti myješ jednou týdně a proto jsi mezi nohama "nehygienicky špinavá,"ale já se dole neholím(za jedno nejsem tam nijak moc zarostlá,za druhé jsem to dříve zkoušela několikrát a jsou mi ukrutně nepříjemné dorůstající kousající a svědící chloupky),myji se nejméně jednou za den a nikdy jsem si nevšimla ani já,ani můj přítel,ani lékař,že bych dole měla nějaké smetiště.Tak nevím zda tvůj předpoklad,že chlupatá žena znamená že je pěkná špína,vychází z hlášky "podle sebe soudím tebe,"ale u nás doma je skutečně zvykem se mýt a udržovat se v čistotě.A další věc,poukazuješ tady na to aby žena byla při porodu hygienicky čistá.Na to ti řeknu jedno.Ležela jsem 5 dní(od minulého čtvrtka do pondělka) v nemocnici na oddělení porodnice a šestinedělí,protože mému lékaři se nelíbily moje nateklé nohy,chtěl se ujistit,že tam není tromboza nebo jiná vážnější příčina.Pokud jde o chování personálu,jídlo a další věci,nemohu si stěžovat téměř na nic, chování sester i lékařů k maminkám i miminkům je tady úžasný.Ovšem co mě naprosto vyrazilo dech byla hygiena a přístup uklízeček na tomto oddělení.Ležela jsem zde pouze pět dní,ale stačilo to.S úklidem se to mělo následovně:Jednou za den přišla uklízečka na pokoj,stáhla vlhkým mopem uličky kolem postelí a pak přinesla ve velkém džbánu čaj.Tak se to opakovalo denně.Odpadkový koš vynesla pokaždé až ve chvíli,kdy už byl pytel v něm vrchovatý a odpadky přepadávaly na zem.Po mém upozornění,že je potřeba se občas podívat také do koše,jestli nepotřebuje vynést,mě odpálila odpovědí,že by nestačila fasovat odpadkové pytle.Umyvadlo na pokoji,nad kterým jsme si čistily zuby,myli ruce,ovoce,česali se a krášlily,za těch pět dní neumyla ani jednou,již jsem se štítila u něj cokoli dělat.Ve sprchách,které jsou společné na chodbě pro všechny pokoje,taktéž toalety,jsem párkrát málem hodila šavli.Protože když přijdeš na toaletu vykonat svoji potřebu a máš pod nosem koš plný špinavých vložek,které ve třicetistupňovém horku není uklízečka schopná vynést,takže se tam vesele rozkládají,tak to je opravdu pošušňáníčko.Stejně tak když vidíš záchodové mísy a podlahy pokapané od krve,někdy čerstvé,někdy zaschlé.Ve sprchové místnosti je váha pro maminky.Nevím jak velkou chuť mají maminky se na ní vážit,když přijdou a váha je pokapaná od krve.Pravda,uznávám že byla pokapaná "POUZE" dva dny,než to někdo umyl.Nevím jak to funguje s úklidem na jiných odděleních této nemocnice,ale "na čistotu" v této se jen tak zapomenout nedá.
 Šárka 
  • 

Re: Jak je to s tou hygienou? 

(7.7.2003 8:29:37)
Co máš z toho... já se také neholím dole, myji se 2x denně a ještě si nikdo nikdy nestěžoval, lékař mě také na žádné nánosy špíny neupozornil. Při menstruaci používám tampony, protože vložky ze srdce nesnáším, připadám si jak mimino v pamperskách, ale tak to je otázka volby. Neholím se proto, že se mi to nelíbí, ty vyholeniny s centimetrovým proužkem a jednak ty dorůstající hloupky...velice nepříjemné.
Já jsem slyšela od spousty mladých žen, že neoholená je automaticky špinavá....je tu nový kult sterility.
Navíc - chlupy na intimních místech mají své fyziologické opodstatnění, nejsou tam jen tak pro nic za nic...
 Šárka,39.tt. 
  • 

Re:Pro Šárku od Šárky 

(7.7.2003 8:47:19)
Ahoj Šári,nějak jsem nepochopila tvoji otázku,možná je to tím že mám ještě trochu zatemněno,je to půlhodinka co jsem vstala,tak ještě nejsem při plném vědomí.To jsi myslela co mám z toho že se neholím dole,nebo z té špinavé nemocnice?
 Šárka 
  • 

Re: Re:Pro Šárku od Šárky 

(7.7.2003 10:57:36)
Ne to nebyla otázka, to bylo tzv. slovní mávnutí rukou...Protože jsi se rozhořčila nad tím, jak psala Gábina, že nevyholené ženy jsou špindíry, tak chtěla říct, že nad takovými názory je třeba mávnout rukou.
To co se ti přihodilo v té nemocnici je naprosto otřesné....
 Zuzava* 


Re: namet y k diskusi?! 

(8.7.2003 15:40:23)
Martino, bezproblémové těhotenství vypadá jinak. Já jsem ani na začátku těhotenství ani později nekrvácela, ani se (natož opakovaně) neotvírala, nikdy nemusela ležet, během prvního těhotenství týden co týden cestovala po trase Praha Brno s plnou taškou přes rameno, chodila plavat a na autobus běžně dobíhala, dělala jsem zkrátka úplně všechno a jediným omezením pro mě byla velikost břicha, takže v posledních týdnech jsem ten autobus dobíhala trochu pomaleji...a rodila jsem tak, že mi jednoho dne 3 dny před termínem ve tři čtvrtě na sedm večer praskla voda, v sedm začaly bolesti a v půl desáté a tři mihnuty byl syn na světě...tomu bych řekla bezproblémové těhotenství. To co je tady popisované je jedna potíž za druhou...
 Šárka,39.tt. 
  • 

Re: není problém jako problém 

(10.7.2003 11:48:45)
No Zuzavo,já myslím že bys měla trochu více rozlišovat podstatu těch těhotenských problémů a ne hned soudit "tys měla tohle a to je špatné!"Na tom že jsi ty neměla v těhotenství jedinou potíž a mohla dělat cokoli nic nenormálního nevidím.Já jsem v šestém týdnu těhotenství ležela pět dní v nemocnici s diagnozou hrozícího potratu,takže jsem krvácela,i když ne moc,měla slabé bolesti břicha,navíc v té době plod ještě nevykazoval známky srdeční činnosti,takže se zároveň čekalo i na to,jestli se objeví srdeční akce,pátý den se srdíčko ukázalo,tak mě pustili domů,dostala jsem s sebou Ascorutin a Utrogestan,což jsem pak užívala do konce třetího měsíce.doma jsem měla co nejvíc ležet,jenže já mám pořád šílenou spoustu energie a tak jsem již asi dvě hodiny po odchodu z nemocnice absolvovala asi tříhodinovou procházku s mým chlapem po Praze.Vůbec jsem byla stále velice aktivní,chvilku jsem neposeděla,ještě na začátku osmého měsíce jsme s Kamilem absolvovali několikakilometrové tůry,nebylo nic na co bych se necítila.Před třemi týdny jsme se stěhovali ze severních Čech na Šumavu,takže dvě hodiny autobusem po vymletých silnicích a pak ještě další tři hodiny vlakem.Týden na to jsem sice skončila znovu na pět dní v nemocnici,protože lékaři ke kterému jsem zde šla na kontrolu se nelíbily otoky na mých nohách,chtěl mi udělat různá vyšetření,aby tam nebyla tromboza nebo jiný žilní problém,tak mě nechal hospitalizovat.To bylo ve čtvrtek,ještě ten den mi dělali vyšetření,nic se nezjistilo,naopak paní doktorka se rozplývala nad tím že ještě u nokoho neviděla,aby mu tak nádherně proudila v žilách krev.Čekala jsem že tedy půjdu domů,protože já osobně se cítila naprosto fit,nic mě nebolelo,energie jsem měla na rozdávaní,byla jsem pořád všude jinde jen ne v posteli,jenže v nemocnici se evidentně rozhodli že potřebují od pojišťovny zaplatit lůžko,tak si mě tam nechali až do pondělí.Dvakrát denně mě honili na monitor,což se tedy ani maličko nelíbilo svištíkovi,ačkoli jsem o něm často celý den téměř nevěděla,(je asi noční sůva po rodičích,my taky ožíváme až večer,a prcek to samé, vždycky večer začíná rodeo)na monitoru se miminko snad snažilo ty pásy ze mě sundat.Jedna sestřička se taky ptala:"ten váš drobeček se snaží nám tu sondu rozkopat?"Takže monitor mi nebyl vůbec příjemný.V pondělí odpoledne mě tedy pustili domů,to jsem se o to ještě musela ale sama přihlásit,že jim zbytečně zabírám lůžko.A včera,což je týden před termínem,jsme s Kamčou podnikli další "procházku" na kopec Libín(1092 m)na rozhlednu(137 schodů na vrch rozhledny)a zpět,zpáteční trasa po turistické stezce byla osmikilometrová,asi po třech kilometrech nás zastihl slušný slejvák,nebylo moc kam se schovat,jedině pod strom,jo,šumavské lesy.Vypadalo to na dlouho,takže jsme to riskli a pustili se zbytek cesty v dešti.Doma jsem si dala horkou vanu,na hodinu lehla s časopisem do postele,Kamil mi nosil dobrůtky,pak skočil na nákup,a to už jsem šla zase prát a vařit,a jak mi bylo fajn.Takže soudy o tom,co je nebo není problémové těhotenství,bych si skutečně nechala pro sebe,protože například já své těhotenství,přesto že jsem na jeho začátku krvácela a nyní měla velké otoky na nohách,za problémové ani trochu nepovažuji.Naopak je to pro mě snad nejkrásnější období v životě,vyloženě si ho vychutnávám,nikdy mě ani na vteřinu nenapadlo ani to že jsem tlustá,jak si o sobě myslí spoustu maminek,a na miminko se moc těšíme,hlavně tatínek se pořád ptá jestli už pojedem rodit.Mám termín za týden,ale zatím to moc nevypadá,že by se prckovi chtělo ven,tak uvidíme.
 Zuzava* 


Re: Re: není problém jako problém 

(10.7.2003 13:22:12)
Šárko, já rozhodně nechci nikomu brát jeho radost z těhotenství, nebo se tím nějak vynášet, že já jsem mohla a ty ne...ostatně u jiného těhotenství jsem si to naopak vybrala až do dna...takže se omlouvám těm, co to tak brali. Tobě přeju krásné zážitky z tohoto období, a krásné zdravé miminko...Napsala jsem to jen proto, že tady bylo těhotenství se spoustou potíží(Hospitalizace v nemocnici se nedělá bezdůvodně, a byla opakovaná, krvácení v těhotenství taky je hodně závažná komplikace) ale to bylo bagatelizováno) a celé to bylo předkládno jako bezproblémové, a mě se zdá, tedy podle mých osobních zkušeností, že to bezproblémové nebylo.Tečka.
 Šárka,39.tt. 
  • 

Re: Re: Re: není problém jako problém 

(11.7.2003 18:11:36)
Ovšem co může být problémovým těhotenstvím pro tebe nemusí znamenat problémové těhotenství pro jinou maminku.Krvácení v těhotenství může mít různé příčiny a uznávám,že se v žádném případě nesmí brát na lehkou váhu,ale hraje tam roli důvod proč to krvácení vzniklo.Uznávám že hrozící potrat na počátku těhotenství je závažná záležitost,ale už to neznamená že kvůli tomu bude celé těhotenství problémové.A když to vezmu všeobecně,ne každé krvácení znamená potrat.Já ani nebyla na rizikovém těhotenství.A že hospitalizace v nemocnici se nikdy nedělá bezdůvodně?Pak bych byla ráda,kdyby mi některý z lékařů nemocnice,ve které jsem nedávno pár dní ležela,dokázal vysvětlit,proč mě hospitalizovali,když všechny vyšetření byly naprosto v pořádku.Nepřipadá mi normální jít si lehnout do nemocnice kvůli tomu aby mi mohli udělat ultrazvuk a odběr krve.
 Jitka - do podzimu těhule 


Re: Bezproblémový porod???? Pro Lionku 

(25.7.2003 17:02:12)
Milá Lionko,
v Vašem vzkazu není patrno jestli jste maminou nebo ne.
Dovolila bych si řici, že ne. Jsem na rizikovém těhotenství, po odběru plodové vody jsem s manželem čekala více jak měsíc v hrůze jestli naše miminko bude
"v pohodě". Máme štěstí JE!
Také na otázku jaké je moje těhotenství odpovídám skvělé. I když je to otázkou, měsíc hruzy nikdy nezapomenu.
Zcela chápu maminky, které mají zdravé mimčo a řeknou, že to byl přirozený porod i když po velmi těžkém a komplikovaném porodu. Přijde mi poměrně PŘIROZENÉ, že lekař udělá vše aby pomohl mimču i mamině. Zdá se Vám přirozenější když se roztrhnete a poraníte i jinou oblast než když Vám asistentka pomůže. Trvala byste na "prirozeném" porodu i za cenu života...?
 Petra 
  • 

To co popisuješ není beproblémové těhotenství a porod! 

(19.6.2003 18:19:06)
Je fajn že to všechno dobře dopadlo, ale myslím že trochu pleteš pojmy.
To o čem píšeš NENÍ normální průběh těhotenství a porodu. Za takovýchto podmínek by ti nikdo rodit doma nedoporučil.

Právo na přirozený porod neznamená riskovat při problémovém těhotenství.
Je to ale ideální řešení při normálním průběhu, připadá mi že si myslíš, že zastánci přirozených porodů se lékařům snad vyhýbají a to rozhodně není pravda.
Promiň, ale ten článek mi kvůli poněkud demagogickém charakteru připadá spíš jako reklama na prodnici :-)
 kaMyš 


Re: To co popisuješ není beproblémové těhotenství a porod! 

(19.6.2003 20:06:42)
Souhlasím s Petrou! Ale na druhou stranu omotaná šňůra - to se může stát i u úplně normálního porodu.

Já sama jsem "alternativně" nebo spíš přirozeně rodila ve Vrchlabí (do vody). Neměla jsem na břiše žádnou omezující sondu (pouze při příjmu), ale každou chvilku mě sestry kontrolovaly poslechem. Věřím, že i tam by dokázali v případě komplikací zasáhnout, a (opravte mě, jestli se pletu) věřím, že stejně by si dokázala poradit zkušená porodní asistentka u porodu doma (k čemu by jinak byla?).
 Lukáš 


oprava.. 

(21.6.2003 19:17:59)
.....stejně by si dokázala poradit zkušená porodní asistentka u porodu doma (k čemu by jinak byla?)...

Obávám se, že ani zkušená porodní asistentka by operační porod kleštěmi nezvládla, protože k tomu není trénovaná. Co by se dělo v případě takovéto komplikace při domácím porodu nevím, docela by mě zajímalo co si o tom myslí zastánci porodů doma.
L.

 Sylvie 


Re: oprava.. 

(28.6.2003 10:48:57)
Lukáši, původně jsem se k tomuhle článku nechtěla vyjadřovat, protože vím, že v tomto případě budu hodně zaujatá proti lékařům, ale když se tak hezky ptáš :o)

To, co tu píše Evženie, mně totiž připomíná můj porod: "...Pak mě doktor zase vyšetřil a s tím, že jsem otevřená na 6 cm, mi "píchnul vodu". Pak už jsem se dobelhala k porodnímu lehátku a na něm se pak snažila prodýchávat kontrakce..." U mne to probíhalo taky tak, i když tady na Rodině se našli lidé, kteří mě více či méně taktně tvrdili, že si vymýšlím, protože takhle už se přece dneska nerodí... Světe div se, taky jsem měla problémy, zvláštní je, že začaly až s péčí lékaře a ještě zvláštnější je, že mě přešly ve chvíli, kdy mě lékař konečně přestal léčit a dal šanci přírodě. V tom okamžiku jsem porodila dítě, i když monitor neukazoval, že by k tomu mělo dojít a i když vnitřní vyšetření v průběhu kontrakce (mimochodem, tyhle vyšetření byly horší než samotný porod - proč se tedy dělaly?) ukázalo, že dítě ještě není správně zrotované, takže teď ho opravdu porodit nemůžu. Takže díky těm zhruba třem hodinkám, co mě měl lékař v péči, jsem si vysloužila v porodopise zaškrtnutí možnosti "rizikový porod", i když jinak bylo vše OK.

A když se mi to po porodu všechno rozleželo v hlavě, tak jsem se začala třást strachy, že příště bych nemusela narazit na porodní asistentku, která by byla ochotná odporovat lékaři, a že by mě tedy mohli tak dlouho "léčit", až by děťátku začaly selhávat ozvy a bylo by nutné ho ze mne vyrvat kleštěma. Tehdy to bylo (zatím) jediné období mého života, kdy jsem zcela vážně uvažovala o porodu doma. Ne z přesvědčení, že doma je to nejlepší. Ze strachu, že bych příště nemusela mít tolik štěstí a v nemocnici by mi nevhodným postupem mohli poškodit nebo dokonce zabít dítě. Dokonce jsme tehdy plánovali pořízení domku v jižních Čechách, takže jsem domek kromě jiných kritérií vybírala i tak, aby byl co nejblíž k rakouským hranicím a z jedné česko-rakouské maminy jsem tahala informace o domácích porodech v Rakousku...

Nevím, jestli Evženii pustili vodu a poslali na lůžko jenom tak z "hecu" a bylo jim fuk, že obojí může mít za následek přerušení přívodu kyslíku k dítěti, nebo jestli k tomu měli nějaký závažný medicinský důvod, třeba že komplikace očekávali, a proto ji chtěli mít pod zvýšeným dohledem (potom by ale i u porodu doma byl čas na transport do nemocnice, protože doma se samozřejmě na vyhrocení situace nečeká). Šňůra kolem krku sama o sobě žádný problém není, má ji spousta dětí, měla ji i moje mladší dcera a nikdo z toho nedělal horor, prostě šňůru uvolnili a přes hlavičku přetáhli. S tím stlačením je to horší a stát se to mně za výše popsaných podmínek, vyčítala bych si, že je to moje vina, protože jsem z blbosti přistoupila na zvýšení rizika pro dítě, zvlášť po zkušenosti s prvním porodem. Tím nechci říct, že doma by k tomu dojít nemohlo, určitě jo, ale na druhou stranu snad ve všech studiích porovnávajících porody nízkorizikových žen doma a v nemocnici měla ta nemocniční skupina větší množství prováděných operativních ukončení porodu. A dětí umíralo stejně jak doma tak v nemocnici, bez ohledu na množství přístrojů. Takže jak je vidět, porodní asistentky sice klešťové porody doma nedělají, ale poradit si umí. Jak by jednaly konkrétně v tomto případě, to netuším. Ale vím, že by začaly prevencí - zbytečnými zásahy by nezvyšovaly riziko. Navíc pokud vím, tak i když dojde k selhávání ozev, málokdy je případ tak akutní, že se musí jednat teď hned okamžitě, většinou se vyčkává, co se ze situace vyvine, třeba se špatný nález zjištěný auskutací nejdřív kontroluje na CTG, nebo špatné CTG ověřuje oxymetrem. Při porodu doma to znamená nevyčkávat a ihned převážet do nemocnice.

Nicméně jak jsem psala v úvodu - tato situace mi připomněla můj porod, a proto jsem hodně zaujatá proti lékařům.

S.
 Gábi, 2 děti 


Re: To co popisuješ není beproblémové těhotenství a porod! 

(19.6.2003 22:08:33)
Souhlasím s Petrou. Krvácení v prvním trimestru, předčasné otvírání v 32. týdnu a s tím spojené hospitalizace řadí Evženii automaticky do rizikové skupiny, u které se daly očekávat i porodní komplikace. Proč ale lékař předčasně protrhl plodový obal a proč Evženie musela být od té doby na lůžku, mi není jasné. Takhle si bezproblémový a pohodový porod nepředstavuji. A důvod infuze miminka, protože "první den odmítala pít"??? Pokud miminko odloží do inkubátoru, tak se samozřejmě hůř přisává, ale mléko má maminka obvykle 3-4. den po porodu.Pokud dítě nemá u sebe a často ho nepřikládá, tak i později. (Samozřejmě vím, že umístění do inkubátoru s infuzí s fyziologickým roztokem či glukózou je standardní postup - pro jistotu, mám s tím bohužel osobní zkušenost.) A novorozeneckou žloutenku má většina miminek ...
 Hagar,33 let 
  • 

Re: Re: To co popisuješ není beproblémové těhotenství a porod! 

(20.6.2003 1:17:22)
Taky souhlasím, to co jsi popisovala není bezproblémový porod ani těhotenství. Kdyby jsi teoreticky žila v Holandsku, byla bys zařazena do rizikové skupiny a doma by tě nikdo rodit nenechal.
Také ta péče v porodnici není zrovna standartní a běžná, nechápu např., proč píchali tu vodu?! Ale praxe je prostě taková, někde se porod snaží urychlit a někde nechají průběh volnější. Ale člověk se hlavně nedoví co a proč s ním dělají. Také praxe je ta ,že se inkubátor ordinuje někdy spíš pro sichr.A taky málo dětí je ochotno 1. den pít, hlavně to vůbec třeba není, mimi 1. den roz´hodně hlady netrpí.

Také píchnutí vody má tyto nevýhody- čerpám z lékařské lit.-:
-často se stane,že se porod neurychlí
-pokud se vak blan naruší dlouhou dobu před porodem je riziko zvýšené infekce jak pro dítě ,tak pro matku.
-tím,že se vlastně odstraní vodní polštářek okolo hlavičky, se zvýší tlak okolních tkání na hlavičku. To má za následek její větší stlačení. Pokud dojde k stlačení p´řílišnému ,může se poškodit lebka miminka.
- jestliže je naléhající část plodu příliš vysoko , śtoupá nebezpečí vyhřeznutí pupečníku.
-zvyšuje se také riziko stlačení pupečníku během stahů. Důsledkem je nedostatek kyslíku pro miminko.

Mám s tím osobní zkušenost, byla jsem pod nátlakem v podstatě přinucena nechat si vodu píchńout, výsledek byl namodralé a nedonošené mimi, prostě byl špatně určen den porodu a mimi si mohlo ještě chvíli počkat. Ale spíš ode mě chtěli mít lékaři pokoj.
 Jana 
  • 

Re: Re: Re: To co popisuješ není beproblémové těhotenství a porod! 

(20.6.2003 8:49:30)
Ahoj, souhlasim s tim, ze vyse popsane tehotenstvi nebylo prirozene. Jsem ale zcela striktne proti porodu doma. Skutecne clovek nikdy nevi co se muze stat. Ja jsem sice byla na rizikovem tehotenstvi, ale z duvodu pracovnich. Pracuji v infekcnim prostredi a ocekaval se zcela fyziologicky porod. Nic mene vse se pri porodu zvrtlo a ta "omezujici" sonda zaznamenala pokles srdecnich ozev. Jela jsem rovnou na sal na cisarsky rez. Musim to zaklepat, vse dobre dopadlo a mame doma nekolik mesicu maleho dablika. Ani se mi nechce domyslet jak by to bez pomoci dopadlo. Vzhledem k tomu,ze se opravdu ocekaval prirozeny porod, tak jsem podstoupila jak klystyr, holeni....ale abych pravdu rekla, v tu chvili mi to bylo celkem jedno....Vzdy jsem tvrdila, ze je mi jedno, jesli budu rodit v pokoji, ktery je vymalovany modre, nebo zelene......:-))) ale hlavne chci mit jistotu v personalu....
Mozna je to tim, ze jsem lekarka a opravdu si dovedu predstavit ruzne komlikace.
 Martina 


Re: Re: Re: To co popisuješ není beproblémové těhotenství a porod! 

(20.6.2003 12:28:49)
J s tim mam uplne jinou zkusenost. Porodila jsme zhruba 20-30 minut po tom co mi doktor pichnul vodu. Takze pohoda.
 Aneka_ 


Re: Re: Re: To co popisuješ není beproblémové těhotenství a porod! 

(23.6.2003 12:06:37)
Já si myslím, že to není rizikové těhotenství.
Potratila jsem v 11tt. Další těhotenství doprovázelo špinění, špatná velikost miminka a malá naděje. Nyní jsem od 15tt považována za normální těhuli. Ne, nebyla jsem na rizikovce, nebyla jsem v nemocnici a ani na nemocenské, byť mi ji nabízeli. Na počátku těhotenství se vyskytují potíže téměř u každé maminky. To ale neznamená, že každá je riziková. pokud dále je těhotenství standartní, je na něj nahlíženo jako na normální. já osobně jsem tomu ráda. Myslím, že rizikové jsou ty, které krvácí i v pozdějším tt, ty, které jsou otevřené mnohem dříve, než ve 32tt, ty, které jsou po IVF a podobně. Často se u nás nahlíží na těhotné jako na nemocné a mi osobně to trošinku vadí. Vadí mi, když i na mne nahlížejí jako na rizikovou. Proč! Je mi fajn, miminko prospívá, vše se upravilo, AFP testy dopadly dobře, nekrvácím, proto si myslím, že jsem zdravá, normální žena, která jen čeká miminko. Dělá jen to, co je pro většinu žen přirozené.
Já chci porod co možná nejpřirozenější, ale chci klystýr, chci vyholit a chci rodit v nemocnici. Nepozdává se mi moc představa, že při tlačení vytlačím něco i jiným otvorem a ani představa zarostlé čerstvé jizvy z nástřihu se mi příliš nelíbí.
Evženii osobně fandím a jsem ráda, že i po té, co měla veliké potíže při porodu, zůstala pro mne silnou ženou, která se dívá na těhotenství stejně jako já. Dívá se na něj jako na věc přirozenou a to i přes to, že se vyskytly potíže.

Většina se mnou nebude asi souhlasit, ale já se cítím být stejnou, jako jsem byla před otěhotněním. Vždyť je to zcela běžná věc.Byť pro mne je doslova vymodlená.........
 Naďa 
  • 

Re: Re: Re: Re: To co popisuješ není beproblémové těhotenství a porod! 

(23.6.2003 19:00:35)
Jen něco k tomu holení a klystýru: kdo to tak chce, tak pro svůj klid a pocit pohody ať tak učiní.
ALE: ani klystýr nedokáže zabránit úniku zbytkům rozředěné stolice ze střev a ochlupení na perineu (hrázi) neroste! A tím, že budeme oholené, nebudeme čistší. N.
 Martina 2deti 
  • 

Souhlasim!!! 

(20.6.2003 10:40:09)
Ahoj Evzenie!
Souhlasim s Tebou. Ja jsem take nejak zvlast neprotestovala proti jakymkoli nepodstatnym klistyrum, vyholovani (radeji sama doma pred porodem) aj.Dulezitejsi mi pripadal samotny porod a lide motajici se kolem.U prvniho Mateje jsme to meli temer stejne s Vami.Az na to ze Matejovi se chtelo ven, ale byl veliky 4.400kg a zlomil si pri pruchodu klicni kost.Jak jsem vypadala po takovem porodu ja ani nemusim rikat.Matej mel drobne komplikace,ale prezil to a ted je z nej poradny raubir(2,5r.).
Lucinka se nam narodila v Jizni Koreji.Take jsem zpocatku tehotenstvi krvacela, na konci jsem mela velke otoky koncetin.Po 8mi hodinach chozeni a trapeni rozhodli lekari cisare.
Jsem vsem pritomnym lekarum moc vdecna, protoze to ze jsem se pri prvnim i druhem porodu maximalne podrobila jejich radam, se nakonec ukazal jako vyborny tah.
Opravdu je nekdy nutne zvazit o koho v tu chvili jde?Jestli o pohodu a prociteni pri porodu, nebo o zdravi na cely zivot.Diky vsem lekarum.Zdravim maminky a miminka.
Ahoj Martina(Jizni Korea).
P.S. Evzenie tobe a Marketce preji mnoho stesti a zdravi (mame stejne stare holcicky).
 hh hh 


Evženie 

(20.6.2003 18:32:45)
měla jsem podobný porod jako ty. Jen s tím rozdílem, že jsem rodila bez kleští a nám malou ani neukázali, po 15 min. kříšení ji hned odnesli pryč. Vlastně se i divím, že Ti dali tu možnost dceru si pochovat, asi na tom byla líp než ta moje.
Viděla jsem ji až za 2 hod. v inkubátoru. Ztěžka dýchala, v té své malinkaté ručičce měla zapíchlou obrovskou jehlu s infuzí a na nožičce teploměr.
Infuzi měla z toho důvodu, že pokud byla na kyslíku v inkubátoru nebylo možné ji kojit, protože z inkubátoru se nesměla vyndat. V inkubátoru byla 2 dny. To byl asi i důvod proč byla na infuzi tvoje dcerka. Moje dcera navíc brala ty dva dny i ATB.

P. vodu mi praskli z důvodu urychlení porodu. Je fakt, že se mi hned po té hrozně ulevilo, ale pak teprve začali opravdové bolesti…

Danina
 Petra N. 
  • 

Bezproblémový porod?..... 

(20.6.2003 20:53:30)
Ahoj,

stejně jako ty jsem otěhotněla v 25 letech.Absolutně jsem si nepřipouštěla nějaký problém ,a tak když to přišlo, byla to jako rána z čistého nebe...
Od 25. týdne jsem ležela na rizikovém těhotenství a to buď v nemocnici nebo doma.Lékařům jsem NAPROSTO důvěřovala.

Nakonec jsem porodila jinde a 6 týdnů předem...Dcera byla velmi vážně nemocná a několik dní jsme vůbec nevěděli,zda přežije.Nikomu nepřeji zažít to,co jsme zažili my v prvních 6. měsících.Když už se zdálo,že jsme zvládli prvotní problémy,tak přišly další...Až v 15. měsících jsme měli vyhráno.Do 4 let byla naše princezna často nemocná a až teď můžeme v klidu říci,že je v pohodě.

Nikdy jsme nechtěli mít jedináčka,tak jsme se po 2 letech pokusili o 2. děťátko.Bohužel jsem potratila. Po těch všech strastech jsem to velmi těžko nesla, a ač jsem byla jen 8 týdnů těhotná,tak nás to velmi zasáhlo(jedna má kamarádka to dodnes nemůže pochopit, prý 8. týdnů je málo).Nevzdali jsme to, a pak se nám narodil úplně zdravý syn.Tehdy bylo naše štěstí úplné.
Byli jsme však o několik let starší,zkušenější a nenechali jsme si diktovat.Porodnici jsme si předem prohlédli a během porodu jsme byli o všem informováni.
Bohužel v těch 25. letech jsem nebyla na nic takového připravená a byla to otřesná zkušenost,kterou bych nikomu nepřála.
Petra
 Káťa, v očekávání 
  • 

A jak to bylo dříve 

(21.6.2003 15:24:36)
Dříve rodily téměř všechny ženy doma.Ale taky byla obrovská úmrtnost jak novorozenců tak maminek.To jsou fakta.Dnes je naštěstí úmrtnost minimální.Samozřejmě velkou roli hraje i "vynález" antibiotik, ale ta spíš souvisí s možnotí vyléčení infekcí u maminek po porodu.Já si myslím, že rodit doma má právo každá žena.Můj osobní názor je, že já bych si kvůli zodpovědnosti za život a zdraví miminka rodit doma "nelajstla".
 16.5Salám&Lajka14 


Re: A jak to bylo dříve 

(21.6.2003 15:54:22)
No jo, ono taky dříve byla obrovská úmrtnost v porodnicích, než nějaký pan doktor Semmelweis přišel na to, že by bylo dobré umýt si ruce, když se jde od pitvy k porodu.
Je dobré si uvědomit, že ani "obyčejná" chřipka není úplně bez možnosti komplikací, že prostě veškeré lidské konání je spojeno s určitými riziky a nemá proto smysl zatracovat jednu nebo druhou skupinu (tj. přívrženkyně porodu doma versus zastánkyně lékařsky vedeného porodu). "Něco" se může stát i tehdy, pobíhá-li kolem vás deset doktorů...
 Beruška 
  • 

Re: Re: A jak to bylo dříve 

(21.6.2003 15:58:03)
Monty, konečně jsem tě chytla. Koukala jsem na Stáníkovi fotky ze křtin. Je naprosto úžasnej. Moc krásný miminko.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: A jak to bylo dříve 

(21.6.2003 21:53:48)
Beruško, dík za pochvalu. :o)
Včera začal mládeneček lézt, tak si užíváme...:o) Vždycky ho musíme na poslední chvíli zatáhnout za nožičky zpátky do postele...:o)
 Gábi, 2 děti 


Re: A jak to bylo dříve 

(24.6.2003 11:15:10)
Ono to snížení kojenecké úmrtnosti také souvisí s lepšími možnostmi diagnostiky vad a komplikací před porodem (genetické vady, poloha plodu, placenta previa, ...)
Takový ten "technicky lékařsky" vedený porod s množstvím zbytečných zásahů s sebou často nese komplikace, které by bez těchto zásahů vůbec nevznikly. Personál nemocnice samozřejmě mamince "vysvětlí", jak to byla závažná situace a proč ji museli takto řešit, ale už "zapomenou" probrat také možné příčiny ... (Jeden malý příklad: lékař se rozhodl, že urychlí "dlouhý" porod 4 kg miminka (=vypuzovací fáze trvala "už" 40 minut) a podal mamince oxytocin, maminku preventivně nastřihl, porod šel opravdu rychle, lékař ještě zatlačil na dělohu a maminka se natrhla mnohem více než zachytil "preventivní" nástřih, pak lékař 40 minut šil. Vše dopadlo dobře, lékař to náležitě "vysvětlil" a maminka si pochvalovala, že ji pěkně zašil, ale odcházela z porodnice s pocitem, že porodit své dítě bez lékaře by nedokázala ...)
 Kačena 
  • 

Re: Re: A jak to bylo dříve - pro Gábi 

(20.7.2003 22:39:57)
....zatímco kdyby maminku nenastřihoval, mohlo se miminko tlačit na svět ještě hodinku, pěkně se přitom přidusit a spokojeně si prožít svůj život dítěte postiženého DMO, že?
 Monika 
  • 

Re: Nadstandart 

(27.6.2003 21:57:57)
myslim že časy se mění a porodnice získávají stále lepší kredit.Zlepšuje se vybavenost ale pro mě osobně je důležitý přístup doktorů a sestřiček. Druhé dítě jsem rodila v Ústí nad Labem na nadstandartu a bylo mi tam tak dobře, že se mi ani nechtělo domů. Určitě to bylo i tím že jsem byla "zkušená" matka a pokud se mi něco nelíbilo tak jsem to řekla. snad se tak změní některé zažité stereotypy. jinak klobouk dolů před Ústeckými porodníky. Monika
 Petra 
  • 

Bezproblémové těhotenství - porod trochu jinak!!! 

(24.6.2003 14:30:36)
Moje těhotenství bylo opravdu úžasné. Do čtvrtého měsíce jsem aktivně sportovala, chodila do práce, s dětmi absolvovala školu v přírodě s výlety, v průběhu 6.a 7.měsíce jsme rekonstruovali byt, v 8. měsíci dovolená na Šumavě s procházkami po horách. Ke konci těhotenství už jen příprava na příchod míma. Dva dny před porodem jsem ještě natírala dveře. Bylo mi skvěle. K porodu jsem si vybrala svoji gynekoložku, protože jí věřím a mám ji ráda. Na její radu byl porod vyvolaný, ačkoli podle výpočtu jsem do termínu měla ještě pár dní čas. Do porodnice jsem dorazila s manželem v 6 večer. Oholila jsem se sama doma, protože mi to tak přišlo lepší (i v průběhu menstruace se lépe pečuje o čistotu, pokud nejsou chlupy opatlané od krve - můj názora, po porodu se dalo očekávat větší krvácení, a byla jsem tak potom spokojená). Absolvovala jsem klistýr - dobrovolně. Prošla jsem vyšetřením, pohovorem a potom už jsme s manželem brázdili nemocniční chodby. Občas se vynořila sestra s přenosnou sondou a kontrolovala ozvy. Jenže se to nějak někde zadrhlo, asi jsem dýchala více než jsem měla a začala jsem lehce kolabovat. Tlak letěl dolů a se mnou začlo kolabovat i miminko. A vše šlo ráz na ráz. Kapačka s glukózou, přivolaný ještě jeden lékař. Dali nám chvilku čas na sebrání, jinak na císaře. Po chvilce se to vše naštěstí upravilo, ale ta chvilka nejistoty co se vlastně děje nebyla příjemná. Dovolili mi ptom opět vstát a procházet se. Jenže najednou tu byl zvláštní tlak. Měla jsem co dělat, abych doběhla mezi stahy na porodní sál. Tam se mi asi na třetí zatlačení narodil v půl dvanácté v noci krásný zdravý syn. Jaké bylo překvapení, že plodová voda byla zkalená (barva zelenohnědá) a dítě vykazovalo známky přenášení. Přitom termín jsem měla mít až za týden. Nástřih nutný nebyl (šikovná paní doktorka a porodní asistentky), ale drobné ranky bylo nutné poopravit. Potom jsme si s manželem užívali, že to vše dobře dopadlo. Jenže to nebylo vše. Asi hodinu po porodu se dostvily kruté bolesti, které se stále stupňovaly - proti nim byl celý porod úplná pohoda. Cesta na operační sál přes chodbu se mi zdála nekonečná a čekání na narkózu taktéž. Při tlačení mi totiž praskla křečová žíla mezi konečníkem a pochvou a přibližně 250 ml krve se vylilo dovnitř do tkáně (komu někdy praskla žilka na ruce si dokáže představit, o čem mluvím). Naštěstí transfuze nebyla nutná. Dobré tři týdny jsem měla problémy se sezením a s chůzí.
V životě by mě nenapadlo, že by se mi něco takového mohlo stát. Jsem šťastná, že jsem mohla mít hned nablízku pomoc. Vím, že po této zkušenosti, bych doma nerodila ani za zlaté prase. Přeji všem, které se pro porod doma rozhodnou, aby je nic takového nepotkalo a vše dobře dopadlo.
 Pavel 
  • 

Moc to skatulkujeme. 

(26.6.2003 8:08:31)
Predem prosim - usetrete me pripadnych "argumentu", ze jsem chlap a tudiz jsem nerodil, s tim nic nenadelam.

Clanek je zcela zcestny a demagogicky z toho duvodu, ze autorka scita hrusky a jabka, srovnava nesrovnatelne a hlavne vyvozuje zcela falesne vazby ve smyslu priciny - dusledky.
Priklady znovu uvadet nebudu, jiz tak ucinili predchozi komentatori.

Co z toho ale vyplyva je ze:

- porod s lekarskym zazemim je a bude opodstatneny pro vetsinu populace, ktera byla, je a bude typem lidi, kteri potrebuji "vedeni" v obecnem smyslu. Z tohoto hlediska je vse v poradku a nijak proti lekarske asistenci nebrojim a nikomu ji neupiram! (To je jeden z rozsirenych omylu - ze zastanci prirozenosti v porodnictvi odmitaji lekare vseobecně a principialně. Blbost, odmitaji pouze lekare zabednene.)

- porod s lekarskym zazemim je a bude opodstatneny v pripade komplikaci, ktere mohou vzdy nastat

- porod s lekarskym zazemim neni nijak v rozporu s myslenkami "prirozeneho" porodnictvi, jen musi (nekteri) lekari odhodit pychu, sejmout klapky z oci a zacit samostatne myslet nad dnesnimi prehnanymi a casto nesmyslnymi porodnickymi zasahy.

- rodit prirozene neznamena rodit jakkoli nezodpovedne, partyzansky nebo doma bez pomoci (coz je dalsi rozsireny mytus) ale proste jen prirozene bez zbytecnych zasahu a to i s lekarskym zazemim

- porody doma jsou proste jen porody doma ve smyslu mistniho urceni. Doma. To nijak nevypovida o jejich mozne kvalite. Muzou a nemusi byt prirozene, lekarsky vedene bud dobre nebo spatne, zodpovedne nebo nezodpovedne. To je vse funkci mnoha okolnosti. (Cili dalsi omyl - prirozeny porod neni automaticky domaci porod.)
Pouze tvrdim, ze domaci porody nejsou a nebudou pro vetsinu populace, nikomu neradim tak cinit a je to pouze vec uzke skupiny lidi, ktera se takto rozhoduje na zaklade vlastni specificke situace. A tak jako jsem tvrdil o nekolik radku vys, ze nehodlam vetsine lidi upirat pravo na porod lekarsky vedeny, prosim ostatni, aby byli stejne tolerantni k te mensine, ktera ma na zpusob porodu nazor ponekud odlisny nebo "netradicni".
 Šárka,38.tt 
  • 

Lionko,Petro,Hagar,..... 

(6.7.2003 0:46:54)
Ahoj holky,nic proti,ale článek jste četli asi velmi nepozorně.Pročítala jsem ho několikrát,abych věděla zda jsem nepozorná já,ale marně jsem se snažila dopátrat toho kde Evženie píše o tom že její těhotenství a porod byly naprosto bez problémů.V článku nic takového není,naopak Evženie zde píše že "očekávala bezproblémové těhotenství a porod." A proč by také ne?Já neznám jedinou nastávající maminku,která by se zabývala tím že bude mít v těhotenství komplikace a jaké,hladký průběh těhotenství snad očekává každá zdravá matka,ne?To že se později může těhotenství zkomplikovat je věc další.Lionko,Evženin manžel nejel do porodnice 120 km rychlostí,ale škodovkou 120,což je typ auta této značky.To jsi též špatně pochopila.A jinak,podle toho co píše Evženie,porod skutečně probíhal bez problému aspoň v počátku,zhruba až po dvou hodinách začaly komplikace.Takže příště pozorněji čtěte,než se k něčemu budete vyjadřovat.
 Šárka,39.tt. 
  • 

Re: Re: Miladě 

(11.7.2003 18:40:31)
Milado,neříkám že takové maminky nejsou,je jich určitě hodně,ale to je záležitost psychiky,ne?Samozřejmě každá maminka chce mít zdravé miminko,a chce být zdravá i ona, o tom nikdo nepochybuje,jenže kdybych se měla neustále zabývat tím "ježíš a co když v 15.týdnu potratím,a co kdyby se mi v osmém měsíci dítě uškrtilo na pupeční šňůře,a proboha ono může mít ...... (zde je možno vyjmenovat stovky chorob a vrozených vad,které dítě může mít),a co když příští týden se stane tohle,a za měsíc tamto....,"tak bych z toho asi brzy skončila v blázinci nebo žila v takovém stresu,že bych třeba skutečně potratila nebo předčasně porodila.Kolik znáš lidí,kteří se během dne zabývají tím,že myslí na takové věci jako-"co když mě za hodinu přejede auto,a co kdyby u mě za týden začala bujet rakovina,šmankote nebude na mě cestou z práce číhat vrah s pistolí,a co kdyby si moje dítě za měsíc zlomilo nohu apod.....",dá se to aplikovat téměř na cokoli,že?Pokud se dozvím,že určité vyšetření dopadlo v něčem špatně,tak teprve potom se tím začnu zabývat,ale myslet týdny a měsíce na to že může něco nastat,tak by mi z toho asi opravdu přeskočilo.
 Šárka,40.tt 
  • 

Re: Re: Re: Re: Miladě 

(14.7.2003 10:15:23)
Ahoj Milado,v tom s tebou samozřejmě souhlasím,já jsem dostatečně nezdůraznila že to je v případech kdy skutečně nejsou žádné problémy.Já jsem celých třicet let zdravá jako ryba,přítel také,v rodinách také žádné problémy se zdravím nejsou,své těhotenství já osobně skutečně považuji za bezproblémové,takže stresovat se tím co by kdyby opravdu nemám zapotřebí.Samozřejmě že kdyby například v rodině byla alergie,Downův syndrom nebo cokoli jiného,tak bych také k tomu nebyla netečná.Smůla je že ne každá maminka má to štěstí aby své těhotenství prožívala naprosto beze strachů,a bohužel se rodí víc a víc dětí s různými většími či menšími zdravotními obtížemi.Mám termín pozítří,samozřejmě si přeju jako všichni,aby miminko bylo zdravé,ala rozhodně nemyslím již nyní na to,že by mohlo mít všechny nemoci které se dají v lékařském slovníku najít.Pokud by mimískovi něco bylo,tak se prostě budu muset situaci přizpůsobit.Ale proč se tím mám stresovat předem,když nevím,zda taková situace nastane?A všem vám přeju jenom zdravé děti.
 Karamelka+Zuzka 2 roky 


Re: Re: Re: Re: Miladě 

(14.4.2004 21:17:23)
Ty se prostě nezapřeš! Určitě si celej den listuješ v "Domácím lékaři" a potom s tím opruzuješ na netu. To snad dá zdravej rozum, že když má někdo v rodinné anamnéze nějaký zdravotní problém tak si ho v těhotenství pohlídá, nebo si myslíš, že jediná zodpovědná matka na téhle planetě si Ty?
 Smajlinka, bezdětná 
  • 

Bezvadné, ale...  

(10.7.2003 10:25:03)
Bezvadné, ale s postupujícím časem se může u dívenky projevit psychický blok z těžkého porodu - např. nevysvětlitelné strachy apod. Bylo by dobré, pokud toto nastane, přirozený, pomalý a hlavně šetrný návrat do doby porodu a všechno odblokovat. Sama mám velmi podobnou zkušenost. Leč, člověk na to přijde až je dosplělý - v dětství se to ani provádět nemá a nesmí. Ale hlavně, že na to člověk přijde a něco s tím udělá.
 Jana,syn Tomášek, 11měsíců 
  • 

Šlo nám o život 

(27.11.2004 11:28:27)
Náš chlapeček Tomášek se narodil ve 30. týdnu těhotenství.I náš porod byl neskutečné drama.Těhotenství jsem měla naprosto ukázkové.Dalo by se říci, že skoro podle knihy.Až na ten den, na který do smrti nezapomenu.Toho dne odpoledne mi najednou začaly kontrakce asi po minutě.Vůbec jsem nevěděla co se děje.Celá ubrečená jsem se ploužila po obývacím pokoji a nevěděla co mám dělat.Bylo mi straně špatně, kontrakce byly neskutečně silné a když už začaly bolesti v tříslech, začala jsem tušit, že asi rodím.Byl to pro mě strašný šok.Manžel byl v práci, takže mě do nemocnice odvezl bratr.Za chvilku dorazil i manžel a vůbec jsme se nemohli vzpamatovat z toho, co se děje.Na Bulovce mě vyšetřili a byla jsem otevřená už na 8 cm.Záchranka mě rychle převezla do porodnice U Apolináře.Takový strach jsem snad nikdy nezažila.I když mi byly tlumeny kontrakce, uz nešlo dále čekat.Museli mi píchnout vodu.Od té chvilky se strhlo neskutečné drama.Trvalo to asi 15 minut.Proud plodové vody omotal miminku pupečník kolem krku a vyhřeznul ven.Protože jsem trošku z oboru, bylo mi jasné, že to není normální.Naštěstí byli lékaři naprosto úžasní a všechno zvládli.Nemohli jsme uvěřit, že už je Tomášek na světě.Bylo to všechno tak strašně rychlý.Vážil 1500g.Ale pro nás to byl ten nejkrásnější vánoční dárek na světě.Byl naprosto zdravý a nyní by na něm nikdo nepoznal, že je nedonošený.Všechno úžasně dohnal.Zatím to byl ten nejhorší den v mém životě.Doufám, že už takový porod nezažiju.Chtěla bych moc poděkovat lékařům v porodnici U Apolináře, sestřičkám a prostě všem, kteří se o nás starali.Hlavně o Tomáška.A také svému nejúžasnějšímu manželovi.Bez něj bych to zase nezvládla já.
 Martinka:o) 


Hlavní je... 

(27.4.2010 17:04:07)
Já si myslím, že hlavní je to, že jsi ty i Markétka v pořádku. To je podle mě úplně nejdůležitější.~:-D

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.