| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Nastřižení při porodu: jeden názor

 Celkem 262 názorů.
 Lubylu 


Episiotomie - ó jak často diskutované téma :o) 

(7.2.2003 10:19:47)
Podivuji se nad tímto příspěvkem a to hlavně z důvodu toho, že naše porodní asistentka má na episiotomii docela odlišný názor.
Podle ní, se episiotomie má provádět POUZE v případě, že hrozí větší natržení. Z vlastní praxe ví, že malé natržení se hojí lépe než nastřihnutí a nebo v lepších případech u skoro 90% porodů k žádnému natržení ani nedojde.
Udivuji se nad tím, že jak ona tak Dr.Doležal jsou odborníci v oboru, oba vykonávají jednu a tu samou práci, tudíž oba ví o episiotomii své a přesto se jejich názory takto liší. Hmmm čím to asi bude???
Jedno je jisté, jsem ráda, že u mého porodu prof. Doležal nebude :o)))
 Miška, 3 děti 


Re: Episiotomie - ó jak často diskutované téma :o) 

(8.2.2003 8:30:24)
Ed, já bych navrhovala, abychom tvoji PA vyznameli nějakým řádem, nebo dokonce vysvětili, když jen ona je ta nejchytřejší, nevzdělanější, nejzkušenější.... Kam se na ni hrabou doktoři, žejo...:-))
 Lubylu 


Re: Re: Episiotomie - ó jak často diskutované téma :o) 

(8.2.2003 9:30:41)
Víš Miško,
docela souhlasím :o)
Přesně takto jí totiž vidím já - kam se na ni hrabou doktoři :o)

Odrodila už dost miminek na to, abych si ji pro její názory a rady vážila a to, že její názor na episiotomii je negativní, ten si určitě nevytvořila proto, že chce oponovat doktorům, ten má z praxe...
 Jitka 
  • 

Re: Re: Re: Episiotomie - ó jak často diskutované téma :o) 

(8.2.2003 14:07:09)
Ed, je jistě moc dobře, jak velkou důvěru chováš ke své porodní asistentce.¨
Ve článku není ani tak diskutováno hojení nástřihu nebo natržení. Je zde předestřena otázka, že 1/ episiotomie má příznivý vliv na pevnost pánevního dna po XX letech, 2/ během protrahovaného prořezávání hlavičky klesá průtok nad placentou a tedy je menší dodávka okysličené krve plodu.
Nechci absolutně zpochybňovat práci porodních asistentek, určitě jim neschází praxe při vedení porodů, avšak spíše v případech nekomplikovaných. Rozdílem mezi porodní asistentkou je jednak délka studia (které jistě není samoúčelné) a pak schopnost řešení situací, které jsou nestandardní nebo přímo život ohrožující a komplikované.
Teď zcela obecně, odmysleme se od osob pana profesora a tvé oblíbené porodní asistentky. Srovnání názoru porodní asistentky a lékaře je přesně na úrovni srovnání názoru zdravotní sestry a lékaře.
 Jitka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Episiotomie - ó jak často diskutované téma :o) 

(8.2.2003 14:14:12)
omlouvám se za chybu:
....rozdíl mezi porodní asistentkou a lékařem je ....
 Lubylu 


Re: Re: Re: Re: Episiotomie - ó jak často diskutované téma :o) 

(8.2.2003 18:47:06)
Jitko,
já chápu, že zdravotní sestra nikdy nebude na úrovni lékaře, nebude mít takové znalosti jako on, protože nemá snad ani dovoleno provádět to, co vykonává lékař.
A v tom si dovolím v porodnictví oponovat, přece jen por. asistentka je více než zdravotní sestra.
Má vzdělání (ikdyž samozřejmě jiné než lékař) a zkušenosti na to, aby vedla celý porod sama a tudíž ví co dělá.
Sestra na očním by asi nemohla na sebe převzít zodpovědnost při operaci oční sítnice apod.

Naše PA opravdu nebude moci zakročit, pokud je třeba císařského řezu, nebo nastanou komplikace, které si budou vyžadovat převoz do nemocnice (plánujeme rodit doma), ale to snad od ní ani nemusí být očekáváno. Od ní očekávám plnou péči při porodu a rozhodnutí o tom, kdy se se porod komplikuje natolik, aby byl nutný převoz do nemocnice.
Potom se ráda oddám do rukou lékařů. Přece nenechám provádět císařský řez mou PA, když by nevěděla co dělá. Stejně tak jako po porodu nebude prohlížet mé dítě porodník, ale pediatr. Každý má svou činnost rozdělenou a každý je v té své odborník.
Já chci u svého porodu někoho, kdo je odborník na přirozené porody, ale přesto s dostatečnou zkušeností řešit komplikace, nebo je odchytit v počátcích a zabezpečit mi následnou péči a to naše PA je.

Na výhřezy rodidel a zdali má episiotomie příznivý vliv na pevnost pánevního dna po XX letech a zda během protrahovaného prořezávání hlavičky klesá průtok nad placentou a tedy je menší dodávka okysličené krve plodu se budu muset naší PA zeptat. Abych pravdu řekla, slyším o spojení a výhodnosti episiotomie s těmito "problémy" poprvé, takže ráda se poučím a uslyším, co nám na to řekne.
Co mi je celkem jasné je, že episiotomie má určitě v porodnictví své místo.
S čím prostě nesouhlasím je její rutinní používání, toť vše.

Ed
 kaMyš 


Re: Re: Re: Re: Re: Episiotomie - ó jak často diskutované téma :o) 

(10.2.2003 20:32:37)
No - co se pozdějších problémů týče, tak jsem se v knize Hanci Goer dozvěděla pravý opak - že za budoucí ženské problémy může nástřih... Tak nevím... :-) Resp. vím: rutina je vždy špatná... A co se problémů po XX letech týče... třeba je to tak, že to vlastně nikdo neví, zda je způsobuje nástřih nebo natržení... Ale každému se "hodí do krámu" tvrdit, že vinna je ta druhá varianta, než propaguje...

A čistě osobně: já bych teda věřila spíš porodní asistentce, která zjevně sleduje moderní výzkumy, než zasloužilému profesorovi... Už jenom proto, kolik jsem četla na rodina.cz článků o problémech po nástřihu...
 Eva + 2 holky 


protrahované prořezávání hlavičky + "dotržení" po nástřihu 

(8.2.2003 21:30:05)
Ráda bych věděla, jak by tedy pan Doležal opodstatnil "běh" či lépe řečeno "vlečení" rodičky z místa, kde tráví první dobu porodní, na porodní sál či k porodnické posteli. Mám ny mysli běh, kdy žena drží hlavičku vší silou mezi nohama a vpodstatě musí zadržovat onu poslední kontrakci, která dítě vypudí ...? Ani při jednom porodu jsem nebyla nastřižena, ale musím Vás Jitko upozornit, že po druhém porodu, kdy jsem byla takto několik dlouhých metrů vlečena, a kdy ze mě mimčo vlastně "vyrazilo" ihned, jakmikle jsem dolehla na postel, mě velmi, OPRAVDU VELMI dlouho bolely nejen všechny zúčastněné svaly, ale i vše v jejich okolí ... Nemluvě o tom, že miminku toto "zadržování" neudělalo vůbec dobře. Pokud měl tedy pan Doležal na mysli, že po takovémto "vlečení", a tím pádem zdržení porodu, se proces musí honem honem urychlit, pak chápu, že asi jinou možnost než nastřižení nemá (i když vlastně ano, ještě také může použít vakumextrakci nebo kleště, to by také bylo jistě velmi účelné, ne?)
Nemluvě o tom, že spoustě žen, které byly nastřiženy, se rána při vypuzení ještě krásně dotrhne, mnohdy až ke konečníku (něco jako když nastřihnete látku, a pak ji můžete snázeji roztrhnout ...). To se pak ty svaly mohou teprve pěkně srovnat a sešít, že?
(A ještě bych se ráda zeptala pana Doležala, zda je opravdu přesvědčen, zda v 50. letech na Kladensku, bylo časté vyhřeznutí rodidel jednoznačně způsobeno neprováděním nástřihu? Nezapomněl náhodou na sociální skladbu obyvatelstva a jejich životní podmínky, těžkou práci ihned po porodu, atd. ?)
Eva
 Jitka 
  • 

Re: protrahované prořezávání hlavičky + "dotržení" po nástřihu 

(8.2.2003 22:04:14)
Já podobnou zkušenost s "vlečením na sál" s hlavičku mezi nohama nemám a ani nevím, že by to byla nějaká obvyklá praxe.
Já osobně mám zkušenost s dvěma nástřihy. Během porodu porodu jsem nastřižení ani nevnímala, potíže jsem měla asi 2-3 týdny po porodu, kdy jsem mohla pořádně sedět jen na nafukovacím kruhu. Ale podle doporučení jsem ránu několikrát (dostkrát ! ) za den sprchovala a do konce šestinedělí jsem byla bez obtíží, asi mám to štěstí, že dnes o nástřihu ani nevím, jeho provedení mi nijak neztrpčilo život. O nutnosti prvního nástřihu nejsem zcela přesvědčená, údajně snad porod postupoval velmi rychle a hrozilo větší natržení. U druhého porodu nepolemizuji, jednalo se o nepravidelnou polohu a pravý uzel na pupečníku, bylo mi řečeno, že bude lepší trochu pomoci. Oxytocin jsem dostávala až k porodu placenty.
Mám asi tu výhodu, že samotné nastřižení mi nezpůsobilo žádné psychické trauma a také nemám žádné zdravotní následky. Oba zákroky mi byly odůvodněny a já o nich nemám důvod polemizovat, necítím se poškozená. Nevím, jestli by mě nastřihli ve Vrchlabí, ale vcelku ani nemám potřebu o tom přemýšlet, jsem maximálně spokojená, že mám dvě zdravé děti.

K druhému dotazu: přemýšlela jsem nad tou spojitostí, už včera o tom psala Monty. No, v případě, že se na běžném životě těch žen nezměnilo jinak vcelku nic jiného (nadále měly řádově tolik a tolik dětí, nadále pracovaly) a jedinou změnou bylo zavedení episiotomií, pak by se dala ta souvislost zvažovat. Nepředpokládám, že platí nástřih v mládí = žádný sestup ve stáří, ale je možné, že je to jeden z faktorů. Napadá mě, že než provádění episiotomií by lepší efekt mělo poučení žen o nutnosti provádění pravidelného cvičení na zpevnění svalů dna pánevního.
 Eva + 2 holky 


Re: Re: protrahované prořezávání hlavičky + "dotržení" po nástřihu 

(11.2.2003 20:26:38)
Jitko,
to je dobře, že na nástřih žádné špatné vzpomínky nemáš (ale u mnoha žen tomu tak není).
Jen ještě doplním jedno další malé srovnání - rodila jsem 2x, velmi rychle a poměrně lehce, takže nástřih nebyl ani nutný. Pokaždé jsem však byla natržená a pak šitá (při prvním porodu o něco více). Ani jednou jsem se šitím neměla sebemenší problém. Nepotřebovala jsem žádnou pomůcku k sedění, způsobovalo mi pouze pocit mírného tahu, a to pouze v délce 2 dnů, pak už nic ... - lékař tvrdil, že bych třetí den už "klidně mohla rodit znova" ... Toto by nemělo vyznít jako nějaký způsob "chlubení", ale jako malý protiargument pro tvrzení, že po nástřihu se vše hojí lépe, než když je žena natržená. Srovnání, které jsem měla v porodnici "k dispozici", mě nutí myslet si opak.
 Blanka,Sarah 10mesicu 
  • 

Re: Re: Re: Re: Episiotomie - ó jak často diskutované téma :o) 

(9.2.2003 0:58:30)
Mila Jitko zrejme mas milne informace ale porodni asistentky se musi i po skole stale vzdelavat a navstevuji seminare protoze v porodnictvi je stale neco noveho .To se ale neda rict o nekterych lekarich kteri si mysli ze kdyz uz maji diplom v ruce vic vedet nepotrebuji.Nejsem porodni asistentka ale mam kamaradku ktera ji je a tak vim o cem mluvim
 Dita Bartůąková, v naději 
  • 

Re: Re: Re: Re: Episiotomie - ó jak často diskutované téma :o) 

(10.2.2003 13:34:20)
Tak tady bych mírně oponovala. Ačkoliv si velmi váľím práce zdravotních sestřiček (tím spíą, ľe jednou z nich je i moje maminka), myslím si, ľe názor zkuąené porodní asistentky je srovnatelný s názorem lékaře. Lékař sice studuje déle, má větąí zodpovědnost (v očích veřejnosti, fakticky to vąak vyjde nastejno) - ale co se odborné praxe týče, mají lékaři větąí praxi spíąe právě s těmi komplikacemi a porodní asistentky jak s fyziologickými porody, tak s těmi komplikacemi. A odtud se podle mě odvíjí přístup k rození dětí vůbec: zatímco porodní asistentka zná obě strany mince, lékař chce mít vąe pod kontrolou a předejít vąemu, čemu předejít lze. Neplatí to pochopitelně pauąálně. A hlavně se zapomíná na to, ľe hlavním aktérem porodu není ani lékař, ani porodní asistentka - ale maminka a její dítě.
Co se týče komplikací zmiňovaných panem doktorem: velmi silně mi to připomíná oblíbené "straąení" lékařů ve smyslu "podívejte, co vąecko vám hrozí, kdyľ se nepodrobíte naąí vąehoschopné péči. To si říkáte zodpovědná ľena atp."
Nezpochybňuji tímto, ľe v některých případech můľe být indikace nástřihu vhodnějąí a prospěąnějąí, ale porodníky je tento zákrok naduľíván zcela neopodstatněně. Jako zásadní vidím jednak PRÁVO rodičky ODMÍTNOUT tento (ale i jiný) zákrok, jednak DODR®ENÍ SLIBU tento zákrok neprovádět ze strany porodnice.
 Jitka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Episiotomie - ó jak často diskutované téma :o) 

(10.2.2003 13:53:10)
naprosto souhlasím s Vaší myšlenkou, že hlavními aktéry porodu je a bude maminka a děťátko.
Ohledně hierarchie a zkušeností lékař kontra porodní asistentka - s vašimi názory bohužel souhlasit nemůžu, odmyslíme-li si nějaké věkové rozdíly, které by snad mohly sehrát roli v tom, kdo byl u více porodů.
Lékař musí umět to, co PA a k tomu, pochopitelně, věci navíc, které do rukou porodní asitentky nepatří (komplikace, chir. řešení...). Porodních asistentek si velmi vážím, jejich práci nechci v nejmenším bagatelizovat, ale toto je zase můj názor.
 *Aida* 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Episiotomie - ó jak často diskutované téma :o) 

(10.2.2003 17:47:00)
Jitko,
to s temi vekovymi rozdily mezi lekari a porodnimi asistentkami trosku nechapu. Moje PA ma 27 letou dceru, zadna zaba to teda neni.
Druha vec je ze rada prispevatelek do teto diskuze zije mimo CR. Tady v UK to funguje tak, ze i kdybych nakrasne chtela mit u porodu doktora, tak pokud nemam komplikace, bude tam jen PA. Lekar se se mnou bude zabyvat az kdyz nebude neco v poradku. Zrovna tak peci v tehotenstvi obstarava PA, pri normalne probihajicim tehotenstvi vidi zena lekare pouze jednou. Porodni asistentky tedy s fyziologickymi porody opravdu maji mnohem vetsi zkusenosti, zatimco lekari resi komplikace na doporuceni PA. Je to tedy tak nejak trosku o necem jinem. Pokud moje tehotenstvi a porod probehnou v poradku, lekare uvidim za celou tu dobu jen jednou (nebo taky vubec, pokud se rozhodnu nepodstoupit lekarskou konzultaci v dobe tehotenstvi).
 Radka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Episiotomie - ó jak často diskutované téma :o) 

(11.2.2003 13:09:52)
Připadá mi řešit nástřihem problémy, které přijdou za 30 let a tedy možná vůbec asi stejně logické, jako v 35 odřezat ženě prsy, co kdyby náhodou někdy dostala rakovinu
 Sabina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Episiotomie - ó jak často diskutované téma :o) 

(11.2.2003 13:24:38)
Radko, ty jsi jeste mlade, ktere si nevidi do ust. Tvuj radoby vtip s rakovinou prsu je fakt odporny. Moje maminka na rakovinu prsu zemrela a asi se ty chytracko, budes divit, ale v USA se preventivni sneseni prsu u zen s urcitym genotypem skutecne provadi, protoze je velice pravdepodobne, ze rakovinou onemocni a pres tretinu jich na to i umre. Zenam s vysokym rizikem karcinomu prsu a urcitym genotypem je dokonce zcela bezplatne a bez otazek proveden potrat kdyz se pri amniocenteze zjisti, ze maji plod pohlavi zenskeho.
Tohle se, ty hlavicko otevrena, taky pred mnoha lety nedelalo, stejne jako nejake leceni rakoviny a umrtnost byla vyssi nez tech 30% zen v dnesni dobe.
Nejdrim pouzij mozek a pak pis, vtipalku.
 Mary 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Episiotomie - ó jak často diskutované téma :o) 

(14.2.2003 7:18:31)
A když je v rodině rakovina tlustého střeva nebo žaludku, tak odřežeme tlusté střevo a uděláme "pro jistotu" kolostomii...
A vůbec, odřežeme z těla vše nepotřebné... co tam není životně nutné, odříznout, vyříznout...
Jen tak dál....
 Klidná 
  • 

Re: Episiotomie - ó jak často diskutované téma :o) 

(29.2.2012 10:10:12)
Nemyslím si, že to byl vtip. Tato reakce se mi zdá přehnaná. Můžete mít na to jiný názor, ale smysl toho příspěvku chápu tak, že dotyčná chtěla vyjádřit "až nezdravé preventivní zasahování" co do množství. Dělat nástřih preventivně v momentě, kdy není jisté, zda je to nutné či nikoli, je skutečně jen pohodlnost a ačkoli to někdo může mylet dobře (kupř. prevence problémů ve stáří), může to být kontraproduktivní a přehnané (kolik žen reálně ve stáří má problémy kvůli tomu, že nebyly nastřižené?)Proto asi ta paní či slečna přirovnávala tento zákrok ke zveličenému preventivnímu odstraňování prsu (rakovina prsu je skutečně velmi rozšířená).
 Radka 
  • 

Re: Re: Episiotomie - ó jak často diskutované téma :o) 

(11.2.2003 13:02:05)
Když si uvědomíš,jak dlouho se rodí děti a jak dlouho se provádí nastřižení, řekla bych, že nepřirozné je právě nastřižení. Provádí ho porodníci v podstatě z jediného důvodu: je to jejich pohodlí. To by se rovnou mohly všechny děti rodit císařským řezem. Bez bolesti, bez problémů a komplikací, které následují po "normálním" porodu.
 Lukáš 


Re: Episiotomie - ó jak často diskutované téma :o) 

(8.2.2003 11:18:45)
Milá ED,
srobnávat prof. Doležala se svou porodní bábou je dosti odvážné.
Při vší úctě ke zkušené asistentce jistě nemá dostatečný odborný rozhled na to, aby mohla kvalifikovaně polemizovat. ( četl jsem jak jsi psala,že episiotomii ani neumí).
Vůbec všechny kritičky, které máte nastudováno s Betinky, příruček WHO a podobných zdrojů nesnažte se šmahem odsuzovat to, o čem nemáte ani páru.
Nemyslím tím, že musíte s prof. Doležalem souhlasit, ale některé polemiky si skutečně nezaslouží. L.
 Soňa 
  • 

Re: Re: Episiotomie - ó jak často diskutované téma :o) 

(8.2.2003 11:42:06)
Lukáši,
myslíš si, že nemáme páru o své vagíně? Myslíš, že jsme muži, jako ty? Doležal nemá, co se týká normálního porodu žádné zkušenosti. Jeho názory jsou zastaralé. Že dáváš dohromady časopis Betynka (ve které mají dostatek prostoru právě tito obstarožní porodníci než zastánci normálního porodu) a WHO, svědčí, že si docela mimo.
 Petra Halámková 
  • 

Re: Re: Episiotomie - ó jak často diskutované téma :o) 

(8.2.2003 11:45:20)
Já si nevzdělaných šikovných bab vážím, ony zase mají bohaté praktické zkušenosti s nejrůznějšími variantami porodů vedených v duchu co nejmenších zásahů a co nejmenší medicínské pomoci, zkrátka v babském duchu. Pro někoho je výhodnější rodit u nich než rodit u chirurgicky velmi vzdělaného a uznávaného pana doktora, který ale s přirozeným vedením porodu nemá zkušenosti a uplatňuje preventivně medicínský přístup. Jemu zase patří dík za to, že zachrání každou situaci. Každý si musí uvážit, zda se mu víc líbí cesta superbezpečného, ale technického porodu s panem doktorem a nebo jestli raději cesta ne superdokonalezabezpečeného, ale zato citlivějšího porodu s bábou.
 Lubylu 


Re: Re: Episiotomie - ó jak často diskutované téma :o) 

(8.2.2003 12:43:14)
A ozývá se Lukáš, který přece nejlépe ví, jak dělat episiotomie a je to ten samý Lukáš, který nevidí por. asistentky jako rovnocené partnery :o)

Nevím, kde jsem přímo psala, že má PA nástřihy dělat neumí! Proboha připomeň mi to, možná už senilním jako ty.
Pokud vím, psala jsem, že nástřihy provádí POUZE pokud je to nutné.
Na episiotomii jsem se ptala, osobně mi nevadí, pokud budu mít problém vytlačit hlavičku a Andrya (PA) mi sama doporučí episiotomii jako nejvhodnější další krok, tak k nástřihu dojde.

Myslím, že nechceš srovnávat mou por. asistentku s prof. Doležalem ne proto, že nemá několik desítek let praxe, ale proto, že prostě ona není ani prof. ani Dr. a tudíž nemá páru co dělá viď??

Kdybych si o episiotomii nic nepřečetla, kdyby se s názorem mé PA neslučoval názor většiny PA ve Velké Británii, tak možná tomu, co dr. Doležal říká věřím, ale opak je pravdou.
Raději budu mít u porodu někoho, kdo má s přirozeným porodem zkušenost opravdu velikou a rozumně mi vysvětlí proč je lepší episiotomii nemít než mít někoho, kdo se bude ohrazovat dvacetiletou praxí a nastřihovat mě preventivně z důvodu, který mě osobně přijde absurdní.
Je to mé tělo, mé dítě a můj porod, pokud věřím, že episiotomie tělo poškozuje, pokud se provádí preventivně, tak přece nebudu kývat, že jí chci!!!

Jenže to je na mé PA to krásné, já nemusím kývat na nic, kývání dělá ona. A pokud se jí něco z mých požadavků nelíbí, tak to řekne a domluvíme se na alternativě.
Ona ví co dělá a kdybych nevěřila, že ano, tak jí u svého porodu nechci. Je to profesionál každým coulem a to, že nemá před jménem Dr. mě osobně nevadí!!!

A Betynku nečtu :o)
Vůbec mě nepobuřuje, že někomu episiotomie nevadí, prostě máme každá jiný názor, jinak se stavíme k porodu.
Já vidím preventivní episiotomii jako zbytečný zásah.


 Mary 
  • 

Re: Re: Re: Episiotomie - ó jak často diskutované téma :o) 

(14.2.2003 7:21:39)
Hm, asi tak. Rozhodnu-li se, že lidech sdělím pitominu, ale budu chtít aby ji přijali za vlastní. Před jméno si dám MUDr. za jméno CsC: a mám vyhráno!!! Každej před titulem sedne na zadek...a vezme pitominu tak, že ten to přece musí vědět.
 Ája, 30. týden 
  • 

Re: Re: Episiotomie - ó jak často diskutované téma :o) 

(8.2.2003 14:23:25)
Lukáši,

tvůj (a Miščin) způsob diskuse mi připadá, mírně řečeno, dosti nevhodný.

Ani pan profesor s x-letou praxí nemá patent na rozum a jedinou pravdu(tím se ho rozhodně nechci dotknout, ostatně to sám ve svém článku přiznává). Na epiziotomii jako takovou prostě ani mezi odbornou veřejností neexistuje jednotný názor. To myslím nelze zpochybnit.

Máš pravdu, že málokdo z nás je lékařem-odborníkem. Ale každý z nás má dnes už naštěstí právo rozhodnout, co se bude dít s jeho tělem, a to i v případě, že mu to objektivně uškodí. Což v tomhle případě neplatí (někteří renomovaní lékaři a PA se přiklání k názoru, že epiziotomii spíš ne, jiní spíš, že ano, a nepovažuji svůj příklon k jedné skupině za nějaké nepodložené rozhodnutí. Ale i kdyby bylo, byla by to moje věc a nikdo by mi do toho nemohl mluvit).

Myslím, že nikdo z obhájců přístupu "nenastřihávat" se tady nevyjadřoval nijak agresivně vůči "příznivcům" tohoto přístupu. Když se třeba Miška chce nechat nastřihnout nebo jí to nevadí, je to jen a jen její věc a já nemám právo ji za to odsuzovat. Přijde mi od ní ale zbytečně agresivní napadat nás, kteří z nějakého důvodu preferujeme něco jiného, stejně jako mi od tebe přijde nefér, když se ty pokoušíš zlehčovat názory, které jsou jiné než ten tvůj.

Abych to shrnula: nepřeji si, aby na mně někdo praktikoval rutinní epiziotomii. Je mi úplně jedno, že někteří odborníci ji zastávají. Stačí mi, že jiní odborníci se domnívají, že nutná není. Naštěstí už dnes mám jakous takous možnost vybrat si podle svých představ (i když bych přivítala těch možností více). Nepovažuji se za odborníka na porodnictví, ale za relativně poučeného laika, který si rozhodně netroufá radit ostatním, co by měli dělat oni, ale který si rozhodně troufá vzít na sebe rozhodnutí i odpovědnost za to, co se bude dít s jeho vlastním tělem.


 Mikulášova babička 


Re: Re: Episiotomie - ó jak často diskutované téma :o) 

(8.2.2003 17:53:18)
Hele, Lukasi, pise se ..z Betynky.., je to druhy pad. Kdyz uz teda stourame a jsme jedovati. Nektere zeny jsou mozna hloupe a chodi na rozumy do Betynky, jine, predstav si, treba ctou i v cizich jazycich...jo,jo, dnes uz i zeny. Zkus to take, protoze to jiste umis. Dozvis se furu zajimavych veci. Podivas se treba i na svuj vlastni obor z jineho uhlu a to nikdy neskodi. Dokonce u vzdelanych lidi by to mela byt samozrejmost. Mozku zdar!
 Eva + 2 holky 


máš páru ty? 

(8.2.2003 21:40:29)
Milý Lukáši, a jakou páru máš o tom ty? Jak ty jsi se cítil při posledním nástřihu? Za kolik dní se ti zahojil? A co sex poté? Dobrý? Žádný negativní emoce? A co příště, necháš si nástřih zase z preventivních důvodů provést? Dej nám vědět ...
Eva
 Tereza , 2 kluci 
  • 

Re: máš páru ty? 

(26.3.2003 11:02:15)
Bravo.
Ti muzi jsou opravdu k popukani. Hlavne ze tisice let roztrubuji, ze zeny neohou ani myslet. Logika je jen jejich vec.
 ani nevím 
  • 

Re: máš páru ty? 

(15.12.2005 17:44:44)
S Lukášem nesouhlasím, ale navážet se do něj jen proto, že je chlap, mi připadá hloupé. I muž toho přece může hodně vědět - např. o nástřizích - a rozhodně má právo mít svůj názor a prezentovat ho tady.
 ani nevím 
  • 

kvality PA ve srovnání s doktorem 

(15.12.2005 17:37:15)
Vy se tady pořád oháníte odbornými znalostmi, ale stejně důležitý je lidský přístup, respekt k matce, přístup k porodu jako k fyziologickému procesu, u něhož někdy může dojít ke komplikacím, ale většinou k nim nedochází. Matce je třeba poskytnout podporu a bezpečí, porod není nemoc, aby se léčil. Co třeba ten zmíněný oxytocin na vypuzení placenty? Není to blbost? Proč rvát do matky chemii, když placentu její tělo vypudí samo - jen to nebude za minutu, ale třeba za hodinu, což je pro zdravotníky nepohodlné. Ve všech výše zmíněných kvalitách rozhodně důvěřuji PA a ne doktorovi, pro něhož je aplikace léčebných postupů rutinní záležitostí bez ohledu na jejich nutnost.
 Martina, dcerka 5 m 
  • 

Re: Episiotomie - ó jak často diskutované téma :o) 

(10.2.2003 11:27:56)
Myslím si, že porod je tolik individuální, že je velice těžké objektivě říci co se pro kterou ženu nejlépe hodí a to ještě před tím než porodí. Já sama jsem byla nastřižená a problémy v oblasti jizvy zmizely po cca 2 měsících. Mám přítelkyni, která nastřižená nebyla a natrhla se až do konečníku. Měla a má stále problémy. Myslím si, že většina lékařů přistupujících k porodu zodpovědně se snaží, aby žena měla co nejmenší poranění. Kritizovat někoho za celoživotní snahu "ubližovat ženám a mrzačit je" (jak se v diskuzi objevuje) je podle mě velice nevhodné. Já bych uvítala větší informovanost a možnost naplánovat si porod s porodní asistentkou. Mě způsobilo daleko větší bolest to, že mi neše holčička nebyla položena po porodu na bříško ani přiložena k prsu, přesto že porod probíhal naprosto normálně a byli jsme všichni (miminko, já i můj muž) v pohodě. Do dnes mě to moc mrzí. Rodila jsem U Apolináře a předpokládala jsem, že je to standartní postup.
 Jana, dva synové 
  • 

Re: Re: Episiotomie - ó jak často diskutované téma :o) 

(10.2.2003 17:17:52)
Když jsem před lety šla rodit do porodnice v Podolí, také jsem si myslela, že nechat dítě po porodu u matky, nastřihávat jen v nejnutnějším případě, zvolit si polohu během porodu je běžný standard:ÓÓÓÓ jak hluboce jsem se mýlila. Na oddělení jsem nepotkala ženu bez nástřihu hráze. Není to podezřelé, že by všechny ženy měly "nepružné hráze"? Nebo byli lékaři příliš netrpěliví a přistupovali k porodu všech žen jako nevyučení automechanici?
 Susina, Ríša 4 roky 
  • 

Re: Episiotomie - ó jak často diskutované téma :o) 

(10.2.2003 14:36:01)
.. tak nevím. U porodu mě nastřihli, vůbec to nebolelo, až při šití jsem prudila pana doktora, kdy už to bude hotové.. nějak jsem se z porodu rychle oklepala. Je fakt, že se mi pár dní blbě sedělo, ale jinak problémy jsem neměla vůbec žádné. Na druhé straně moje kamarádka, které u porodu episiotomii nedělali, se potrhala tak, že s tím měla problémy ještě téměř tři měsíce a stále, teď už devět měsíců po porodu, cítí občas slabou bolest...Tak kdo je na tom vlastně líp???
 Majka + 2x2 


Re: Episiotomie - ó jak často diskutované téma :o) 

(18.5.2003 19:41:29)
Moje vlastní zkušenost: při porodu mě "nenastřihli" dítě mělo skoro 4 kg. Výsledek bylo asi dvacetiminutové šití a dlouhé hojení....
 Klára 
  • 

Buďme lidští na starého pana profesora, přestože on lidský na rodičky nebyl. nebyl. 

(7.2.2003 11:00:22)
Jsem také ráda, že u pana profesora nemusím rodit. Doufám, že tyto nesmysly neučí mediky.
 Jitka 
  • 

Re: Buďme lidští na starého pana profesora, přestože on lidský na rodičky nebyl. nebyl. 

(7.2.2003 19:32:47)
Proč myslíš, že je to nesmysl? Je to názor. Pokud nesouhlasíš s něčím, řekni, co si myslíš, že je jinak? Ty víš, že se při porodu nedělají trhliny ve svalovině hráze? Ty si naměřila jiné hodnoty placentárního průtoku při prořezávání hlavičky? Pokud s něčím nesouhlasíš a myslíš, že je to nesmysl, tak řekni proč. Děkuju
 Sylvie 


Re: Re: Buďme lidští na starého pana profesora, přestože on lidský na rodičky nebyl. nebyl. 

(7.2.2003 22:32:53)
No, já bych taky neřekla, že je to nesmysl, opravdu se jedná jen o jiný názor. ALE - tak nějak mám pocit, že ze zákona mají lékaři povinnost léčit v souladu se současnými vědeckými poznatky a v tom vidím tak trošku rozpor. V cca šest let starém dokumentu WHO se píše, že NEEXISTUJÍ ŽÁDNÉ DŮKAZY, které by podporovaly liberální nebo dokonce rutinní provádění episiotomie. Nepodařilo se prokázat, že by "preventivní" nástřih měl nějaký ochranný účinek na stav plodu, zlepšené hojení, míru inkontinence... zato ve skupině žen s liberálně prováděným nástřihem bylo víc žen s poškozenou hrází než ve skupině žen, kterou nechávali natrhnout. Stejně sporná je i ochrana před velkým natržením - na studii cca 56.000 porodů mělo trhlinu III. st. zhruba půl procenta žen, které se spontánně natrhly... a zrovna tolik žen, které byly nastřizeny (samozřejmě v případě, že se hráz nenastřihovala rovnou ke konečníku, to pak byl výsledek asi třikrát horší - ale mám pocit, že tento typ nástřihu se u nás snad ani neprovádí).

Pokoušela jsem se na i-netu dohledat, nakolik věda za těch šest let pokročila, ale nějak se mi nepodařilo najít ani jen odkaz na to, že by nějaká studie mluvila ve prospěch liberálního nastřihávání. Zrovna tak žádný důkaz nenabídl ani profesor Doležal.

Takže chce-li jít pan profesor v "souladu s vědou", měl by epi omezit na nezbytné minimum (například když je plod v tísni a je potřeba ho teď hned urychleně vyndat, nebo když je zřejmě, že hrozí velké natržení) - WHO uvádí 10% jako číslo, kterého by bylo ideální dosáhnout (dle jiného článku na Rodině u nás nastřizení udávalo cca 77% rodiček). Nástřihy třeba z důvodu preventivního urychlení porodu nebo prevence pozdějších výhřezů dělohy klidně může nabízet jako alternativy - s tím, že rodičku předem poinformuje, že to jsou důvody, ve kterých porodníci nejsou jednotní, o kterých se diskutuje, ale které zatím nebyly ničím podloženy...

A navíc ještě můj soukromý názor - mám pocit, že díky "tlačení na povel" a "skákání na břicho" (jak je tady z příspěvků na Rodině vidět, v ČR stále ještě praktik docela rozšířených - konečně, i já s nimi mám své zkušenosti :o( ) ve snaze co nejvíc urychlit porod se riziko poranění zvyšuje, protože tkáň nemá dost času se postupným naléháním hlavičky dostatečně roztáhnout.
 Lukáš 


Re: Re: Re: Buďme lidští na starého pana profesora, přestože on lidský na rodičky nebyl. nebyl. 

(7.2.2003 23:56:37)
Příručka WHO není univerzální rádce. A nikdo po jejím prostudování se nestane odborníkem na porodnictví.
Nabubřelost se kterou smetete názor člověka, který je mezinárodně uznávanou autoritou je až směšná. Porodní asistentky Goer to taky ve své publikaci jistě píše jinak.... L.
 Soňa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Buďme lidští na starého pana profesora, přestože on lidský na rodičky nebyl. nebyl. 

(8.2.2003 11:55:09)
Z jakého pohledu Doležala posuzuješ? Mezi ženami, u jejichž porodů Doležal byl, na něj není dobrý názor ( již k porodům nechodí). Se ženami jednal povýšeně(asi jako ty Lukášku) a byl na ně docela sprostý. Většina žen od něj odešla s episiotomií. S chráněním hráze se tedy moc nepáral. Pro své mediky tudíž (z pohledu klienta) nebyl dobrý pedagog, protože si potom mohli i myslet, že se tak u porodu se ženami může zacházet, za bolševika Lukášku bylo dovoleno všechno...
 Jitka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Buďme lidští na starého pana profesora, přestože on lidský na rodičky nebyl. nebyl. 

(8.2.2003 12:18:06)
pan profesor je v důchodu, proto již k porodům nechodí.
A můžeš, prosím, tak jak je ve smysluplné diskusi zvykem, přidat něco objektivních argumentů? Jaký máš zdroj informací? A vlastně - proč napadáš jeho osobu a nikoliv pouze jeho názory, s kterými jistě nemusíš souhlasit?
 Mikulášova babička 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Buďme lidští na starého pana profesora, přestože on lidský na rodičky nebyl. nebyl. 

(8.2.2003 17:47:06)
No...pana profesora neznam, ale vubec nepochybuju, ze se na porodnim sale nadrel za leta sve praxe dost a delal, co povazoval za nejlepsi. Ted je v duchodu a cast jeho profesionalnich postoju, obavam se, take.
 Lenka Nováčková 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Buďme lidští na starého pana profesora, přestože on lidský na rodičky nebyl. nebyl. 

(12.2.2003 10:09:09)
Je mi 43 let a u tohoto pana profesora jsem jednou rodila. Bylo to velmi kruté jako celá ta totalitní doba, nebyl vyloženě sprostý, ale povýšený a studený, to tedy ano. S docela velkým nástřihem a jeho hojením jsem měla problému ještě půl roku poté. Jsem ráda, že tento člověk už k porodům nechodí a že se i celá doba tak trochu mění. Dodnes nevím, jestli ten masivní nástřih byl potřeba, protože tehdy vůbec nebyla vůle ženy o čemkoliv informovat.
 Nováček 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Buďme lidští na starého pana profesora, přestože on lidský na rodičky nebyl. nebyl. 

(12.2.2003 10:23:10)
Ano, to mohu potvrdit. Manželka hned po porodu vrátila stranickou legitimaci.

Jste tu jedna jak druhá neskutečné slípky! Zdraví Fanda Nováček
 Konstanta & 3 raraši 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Buďme lidští na starého pana profesora, přestože on lidský na rodičky nebyl. nebyl. 

(12.2.2003 10:27:43)
Fando Nováčku,
jestli Tě to uráží,tak to nečti :) Rozčilování škodí zdraví :)
 Fanda Nováček 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Buďme lidští na starého pana profesora, přestože on lidský na rodičky nebyl. nebyl. 

(12.2.2003 10:54:20)

Ale holka konstantní, tak mi dopřej trochu srandy... smích prodlužuje život.
Já su jen blbé hanák, ale totalitu mám zažitou líp než vy. Porod jako projev totalitní zvůle....hehe. Se svou milovanou Miluškou máme 4 děti a nikdy jsem od ní neslyšel podobné úvahy a stesky, ikdyž 3 děti rodila pod obrazem Husáka na porodním sále. Tak čau holky, hezky si ty debaty užijte, jen jestli vás za dveřma nevolaj vaše děti...
 Aneka_ 


Fando, souzním s tvým názorem 

(12.2.2003 11:11:23)
ač já sama nemohu souhlasit s tvrzeními nikoho, protože zatím nemám děti(nedaří se) faktem zůstává, že ať totalita či dnešní demokracie - zdravotnictví není dokonalé. Jenže vždy žáleží též na té ženě, jak se s problémem vyrovná:-)) Jsou lidi, kteří dělají vědu ze servaného nehtu a jsou lidé, kteří ač bez ruky, žijí šťastně a jsou vděčni za péči, která jim byla poskytnuta. Četla jsem diskusi vedle - sex po porodu- a jsou tam dívenky, které -světe div se- se nemohly po normálním porodu v demokracii milovat více než rok a to ne všechny byly střižené a pak zašité. No jak jsem již psala, zatím to neposoudím, ale také nesnáším, když někdo nadává na totalitu, když v ní žil deset, patnáct let. Něco bylo tehdá dobré a něco zlé a nyní je to stejné. Nezáleží na státu pod jakou nadvládou je, ale na lidech(konkrétně zdravotnících) kteří v tom státě pracují a lidech samotných. Mi se tato doba moc nezamlouvá právě proto, že fundovaní odchází a tím neříkám, že minulá byla lepší. Beru vše jak je a nic neženu do extrémů.....
 Fanda Nováček 
  • 

Re: Fando, souzním s tvým názorem 

(12.2.2003 12:19:53)
Milá kachničko zelená... všechny holky tady pláčou na nesprávném hrobě. Kdyby kdokoliv - ať je to doktor nebo farář- ublížil komukoliv z mojí rodiny, tak se poprvní zeptám, proč se neozval a pak uvážím, jestli bych mu neměl jít nakopat trenky já sám. Já totiž vím, že Miluška je zlatá ženská a moje děti dobře vychované, ke všem se chovají slušně a tak mají právo to vyžadovat i od druhé strany.
Kdyby mi Míla řekla, že jí nebo děcku při porodu někdo ublížil, tak jdu na něj, ale kdyby mi začala doma békat, že byl doktor chladný a povýšený, řeknu jí: je to zakyslá řiť, holka, jdi rovně. Ale Miluška je fajn, vychovává děti vzorně a rozdnodně se s nima nenudí a hlavou se jí, počítám, nehoní žádné ptákoviny. Když mi vloni povídá, že chce pícku na vypalování nějaké keramiky, myslel jsem, že už je s rozumem v koncích a povídám jí: ženo moje, upeč mi raděj buchty. Tak Míla upekla buchty, usmála se a já jsem jí koupil pec na keramiku. Je spokojená, děti plácají z bahna s ní pinďuláky a Míla zřejmě nepřímýšlí o koninách.
Tak a ikdyž jsem teda tady dost vedle jak ta jedle, chtěl jsem zjistit, jaké kolo je dobré koupit 12-letému klukovi, ale to se asi na stránkách pro děti a rodiče nedozvím, protože tady frčí jako náměty k hovorům totalita :(((.
Upřimně a od srdce Fanda
 Ája, 30. týden 
  • 

Kolo pro mudrce Fandu 

(13.2.2003 0:57:27)
když ti tady všechny připadáme jako slípky, tak se vrať domů k Milušce a nezacláněj.

Něco o kolech bys mohl najít, kdyby ses nemontoval do diskuse o nástřizích, které stejně nerozumíš, a otevřel si třeba rubriku sháním/nabízím nebo "kola a tříkolky".

 Mikulášova babička 


Re: Re: Fando, souzním s tvým názorem 

(18.2.2003 18:56:04)
Fando, kandiduj na prezidenta. Tys rozsafne.
 Soňa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Buďme lidští na starého pana profesora, přestože on lidský na rodičky nebyl. nebyl. 

(19.2.2003 2:29:14)
Doležal(český porodnický GURU) sice k porodům nechodí, ale stačil zaučit další ortodoxní studeňáky a przniče ženských vagín - je jich hodně.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Buďme lidští na starého pana profesora, přestože on lidský na rodičky nebyl. nebyl. 

(8.2.2003 22:37:16)
Lukáši, já netrvrdím, že příručka WHO je univerzální rádce. Mně jenom zajímají DŮKAZY, které by liberální dělání nástřihu odůvodňovaly. Pokud nějaké takové znáš, řekni je, budu jenom ráda, zatím jsem je totiž NIKDY OD NIKOHO neslyšela. Každý říká pouze svoje domněnky - a že se jedná jen a pouze o domněnky, o tom svědčí i ta nejednotnost mezi osobami asistujícími u porodu. Viz české porodnice, které mají od 2 do 100% nástřihů (jak je uvedeno v Průvodci porodnicemi - data dodávaly samy nemocnice), viz nejednostnost mezi porodníky a (zejména zahraničními) porodními asistentkami...

A zastrašovat někoho, že když nepodstoupí nástřih, tak se na něho snesou ty a ty problémy, když pro to neexistují žádné jednoznačné důkazy - to je podle mne dost sprostý způsob manipulace. Pokud pan profesor nějaké takové důkazy má, proč je neuvedl? Pokud ty nějaké takové důkazy máš, proč je nezveřejníš? Tu samou otázku jsem ti pokládala už když jsme se bavili o CTG x naslouchání ozev - pokud ty víš něco jiného, co neví WHO, proč jsi to nenapsal? Proč na konkrétní dotaz děláš mrtvého brouka? Promiň, Lukáši, ale potom to opravdu vypadá, že lékaři z WHO mají komplexnejší informace než ty, a tím jsou i jejich závěry důvěryhodnější.

S.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Buďme lidští na starého pana profesora, přestože on lidský na rodičky nebyl. nebyl. 

(8.2.2003 22:59:02)
Mimochodem, porodní asistentku Goer nijak neznám - když jí u nás vyšla knížka, měla jsem ji v ruce, letmo jsem ji prolistovala, ale co se v ní psalo se v podstatě shodovalo s tím, co jsem si již dříve přečetla v knize "Efektivní péče v perinatologii", takže jsem ji bez dalšího zájmu odložila. MOžná to byla náhoda na vybrané kapitoly, možná ne, nevím, to už jsem nezjišťovala. Jo, a Betynu nečtu - názory na porod v ní uveřejňované jsem znala ještě z dob svého studia :o) Opět - možná to byla náhoda na špatná čísla (měla jsem je jenom půjčené v čekárnách u lékaře), nicméně na mne působila dojmem, že jak péčí o dítě, tak informacemi o porodu pro mně osobně je poměr kvalita/cena dost nevýhodný. A doporučení WHO (stejně jako již výše zmiňovaná knížka) aspoň poskytují nějaké konkrétní údaje, tedy podstatně víc, než kolik jsi ochotný třeba říct ty tady.

S.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Buďme lidští na starého pana profesora, přestože on lidský na rodičky nebyl. nebyl. 

(9.2.2003 8:50:53)
Jak už jsem tak stará skleróza a psala jsem na pokračování, tak ono to má ještě třetí část, jenže než jsem si stihla odkliknout, padlo mi připojení k internetu a už se mi nechtělo se znova připojovat, tak aspoň teď se zpožděním poránu.

Jestli jsem se nějak dotkla odbornosti nebo osobnosti pana profesora, je mi to líto a omlouvám se, nebylo to mým úmyslem. Jenom mě vytočil způsob informování.

Já jsem člověk, který si váží vlastního zdraví, takže pokud se mám rozhodnout, zda podstoupím nějaký zákrok, tak po lékařích chci, aby mě plně, pravdivě a v souvislosti s dostupnými lékařskými poznatky o zákroku informovali. Tím nemyslím alternativy, které by patřili do odbornosti bylinkářů, homeopatů apod, ty si v případě zájmů zjistím u nich, ale opravdu to, co bylo zjištěno na poli lékařství. A pokud jsou pro nějakého porodníka názory, založené na skutečnosti, že různorodá skupina zahraničních odborníků porovnála argumenty svědčící pro a proti jednotlivým zákrokům, jenom obyčejné třesky-plesky, o kterých se netřeba ani zmínit (bez ohledu na to, zda s nimi souhlasí nebo ne), tak dotyčný člověk se pro mne stává nedůvěryhodnou osobou. Protože mě hned napadá, z jakého důvodu mi ty názory asi zatajuje. Protože je nezná? Protože je nedokáže uvést do praxe v případě, že bych se pro ně rozhodla? Protože mě jakožto laika považuje za naprostého blba, který má právo akorát tak držet ústa a krok, protože stejně si ze všech možností vždy vybere to nejhorší a pro sebe nejvíc vražedné?...

Nicméně to je takový paradox diskuzí tady na Rodině - když jsem sem prvně psala zkušenosti ze svého porodu, činila jsem tak s pocitem, jakou jsem měla neskutečnou smůlu na výběr porodnice. Postupem času jsem zjistila, že naopak by se dalo mluvit docela o štěstí, protože jsem mohla dopadnout podstatně hůř. A když tady někdo obhajuje české porodnoctví, tak v naprosté většině případů jenom vypíchne to, co mi na něm nejvíc vadí - přezírání rodiček tím, že jim často nejsou poskytování úplné informace, tolik potřebné k tomu, aby žena měla dost informací k opravdu svobodnému rozhodnutí se, jaký z postupů jí je nejlbižší.

S.
 Jitka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Buďme lidští na starého pana profesora, přestože on lidský na rodičky nebyl. nebyl. 

(8.2.2003 23:52:28)
Zastrašovat jsem nikoho nechtěla, tím méně manipulovat. Chtěla jsem zveřejnit názor porodníka, který sám dodává, že je to jeho zkušenost a že s ní lze polemizovat.
Pisatelky, které nesouhlasí, stejně šmahem napsaly, že je to nesmysl a bylo hotovo.
Jako manipulace mi připadá dovětek redakce, který je připojen k článku a "uvádí vše na pravou míru" (jak demokratické).
Jak už jsem psala, já nejsem zastáncem a ani skalním odpůrcem nástřihů, jak jsem psala, sama jsem 2x nástřih prodělala a tudíž bych tu sama mohla líčit prodělané hrůzy a křivdy- proč? nebyla by to pravda.
A nechápu podrážděný a hysterický tón některých přispivatelek, z nichž některé nástřih ani neprodělaly, avšak ve věci mají zcela jasno.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Buďme lidští na starého pana profesora, přestože on lidský na rodičky nebyl. nebyl. 

(9.2.2003 9:05:51)
Jitko, právě jsem sem připojila dovětek, který jsem včera nestihla odkliknout - možná z něj pochopíš, co mi vadí ani ne tak na článku nebo tom, co pan profesor řekl, jako spíš na tom, co neřekl. Ono něco jiného je, když tady svůj názor vyjádří ženy - laici (konečně, od toho tyto diskuze jsou, aby tu ženy sdělovaly své zkušenosti) a něco jiného, když ho vyjádří odborník. Předpokládám, že pohled odborníka by měl mít pokud možno komplexní pohled na věc, protože právě tím, že je odborník, nemluví jenom sám za sebe, ale nabízí ženám - rodičkám i pohled na věc z té lékařské stránky.

Proč JIrka přiložil dovětek, to netuším. Obzvlášť to procento z Vrchlabí tam působí jak pěst na oko, už jenom tím výrazným jprovedením. Na druhou stranu odkazy na stejné či příbuzné téma usnadní orientaci těm, které dané téma zajímá a je u nich uvedené i to, že jde o odkazy redakce, nikoli tvoje.

S.
 Jitka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Buďme lidští na starého pana profesora, přestože on lidský na rodičky nebyl. nebyl. 

(10.2.2003 11:23:06)
Sylvie, článek neměl v žádném případě sloužit jako rozbor pro a proti nástřihům, nemám čas a především vzdělání a zkušenosti, abych vytvořila ucelený pohled na otázku episiotomií, to dá rozum.
Máš pravdu, že jsou zde uvedeny důvody proč episiotomii dělat, tak jsem to i myslela, ovšem nikoliv z důvodu propagace nástřihů, spíše jako informativní sdělení, proč ho lékaři provádí. Článek se taky v originále jmenoval "názor porodníka", nakonec byl zveřejněn pod názvem "jeden názor", za což nakonec můžu být Jirkovi vděčná.

Je to názor -nic víc ani nic míň. Každý má snad právo se tady vyjádřit a říci svůj názor. Já zcela akceptuju Tvoje představy o vedení porodu a nijak je nezpochybňuju, ikdyž třeba se vším nesouhlasím. Sylvie, při svém pohledu na problematiku studuješ prameny, které jsou více či méně libé tvému sluchu a tvému pohledu + příručky WHO. Já nechci stát v opozici, ale dovolila jsem si zveřejnit názor "z druhé strany", který snad také může být uveden, aby pohled na problém episiotomií byl ucelený. Co si kdo z něho vybere, je už jeho věc.
Jak už jsem psala zcela v úvodu článku, procento užívání nástřihu v našich porodnicích udivilo i mne, proto jsem se zeptala porodníka, který episiotomie prováděl, proč je lékaři dělají. Odpověď jsem zveřejnila. Je na tom něco škodlivého, je na tom něco manipulativního ??
Normálně uvažující člověk snad může znát i takový pohled, který je odlišný od jeho představ a není nutno zdejší maminky "chránit" před tím, aby si přečetly i názor, který nezapadá do jejich představ o přirozeném porodu. Chápeš mě?
 Sylvie 


Ale kdepááák, Jitko :o) ... 

(11.2.2003 0:41:28)
... Rozhodně se nezaměřuji JENOM na argumenty libé mému vidění porodu :o) Na doporučení WHO se odvolávám hlavně proto, že vím, kde je v síti hledat, takže není problém tam kohokoli odkázat. Ve skutečnosti si onu příručku pořádně pročítám až teď během těchto diskuzí - díky tomu, co jsem si přečetla jinde, většinou správně odhadnu, zda se stejný názor objeví či neobjeví i v té příručce. No, vlastně teprve teď konečně mohu říct, že jsem si příručku WHO opravdu přečetla :o) Na tebou doporučovaný server Porodnice chodím také, zrovna tak třeba na Neonatologie nebo 9 měsíců, což jsou taky "prolékařsky" zaměřené stránky. Jenže vzhledem k tomu, že mě zajímá víceméně jenom normální porod po normálním těhotenství (tedy to, co s největší pravděpodobností čeká mne i další zdravé ženy), tak mi tyhle stránky nic moc nedávají. V podstatě si z nich jenom "oživuju", co jsem se už kdysi učila ve škole. Daleko radši se courám zahraničním internetem, a ani tam si nevybírám - ráda koukám na stránky porodních domů či porodních asistentek (které jsou z pochopitelného důvodu zaměřené na bezzásahové - přirozené vedení porodu), zrovna tak i na stránky soukromých klinik (které často ze zrovna tak pochopitelného důvodu propagují porody s epidurálem či císaře na přání). Koukám na drbárny typu Rodina, stejně tak jako si vyhledávám info ze stránek určených lékařům...

Teď si zrovna dělám pořádek v počítači - jsem strašně nesystematický člověk, takže často z i-netu stahuju a chaoticky ukládám různé články, které mě buď zaujaly, nebo si je chci "až budu mít čas" přečíst. No a při tomhle úklidu jsem narazila i na úvodník jednoho lékařského časopisu z roku 1998, který se zabýval problematikou rutinních nástřihů v rozvojových zemích - Afrika, Latinská Amerika... (fakt už dneska netuším, proč jsem si zrovna TOHLE stáhla :o) ) Nicméně když už se to hodí k tématu, tak jsem si ho přečetla a jsou v něm uvedena docela zajímavá čísla, a to pro porovnání procenta z Anglie: 1980 - nástřih mělo přes polovinu rodiček, 1985 - 37%, 1995 - cca 20% a tendence i nadále byla klesající. Zkus to srovnat s českými cca 77%... Ale docela zajímavá tam byla věta, že nástřih je důležitou etickou otázkou, která "na západě" často bývá projednávána s ženami v prenatálních poradnách, mezitím co v rozvojových zemích tomu tak nebývá a k nástřihům dochází bez svolení rodiček... He, he, kdyby teď náhodou chtěl někdo zalkat a uronit slzu smutku, že zrovna v tomhle se stavíme na roveň rozvojových zemí, tak ani nemusí - v USA se s nástřihy taky moc nepářou, a i když neznám přesná čísla, z přečteného je odhaduju na obdobné procento jako u nás. Jenže na druhou stranu jsem narazila i na článek amerických porodních asistentek, ve kterém se podivovaly nad skutečností, že tolik lidí je zděšených z provádění ženských obřízek, ale tak vysoké číslo episiotomií je nechává chladnými, i když se v podstatě jedná o úplne stejné mrzačení žen a sexuální zneužívání... I když třeba as. Štromerová či Königsmarková mívají na české poměry docela "radikální názory", nějak si neumím představit, že by používaly až takovéto výrazy :o)

Jitko, mně opravdu nedělá problém, že se jedná o "názor z druhé strany". Napsat ho sem jakákoli mamina, je mi šumafuk. Ale od LÉKAŘE bych očekávala v první řadě informace na úrovni SOUČASNÝCH LÉKAŘSKÝCH POZNATKŮ a teprve v druhé řadě jeho osobní názory. Vidíš, to je třeba jeden z mnoha důvodů, proč jsem si k porodu vybrala Vrchlabí - když jsem se třeba ptala na možnost ambulantního porodu , dozvěděla jsem se praktické informace: jak zhruba vypadá poporodní domácí ošetřování v zahraničí a co můžu čekat u nás, co bych si měla zařídit, s čím musím počítat... takže vím všechno, co je pro mne důležité, ale absolutně netuším, jaký má na ambulantní porod názor prim. Kavan nebo dr. Korbelářová, tedy osoby, se kterými jsem se o něm bavila. Zato mi bylo zdůrazněno, že pro mne je správné to, co sama cítím, pokud jsem přesvědčená, že všechno zvládnu, tak je to OK, ale kdybych snad měla pochybnosti, tak je lepší své rozhodnutí ještě zvážit...

Vidíš, třeba ty píšeš, že v článku je předestřena otázka, že nástřih má příznivý vliv na pevnost svalů pánevního dna po X letech - jenže to je to, je to jen a pouze OTÁZKA, nikoli ověřená fakta, takže způsob, jakým je to napsáno, mi opravdu zavání zastrašováním. Mimochodem, nejedná se o žádnou novinku, pokud mě paměť neklame, tak se jedná o názor z nějakých 40-60. let minulého století, ke kterému dodneška neexistují důkazy. Zato jsem byla celkem překvapená, když jsem našla i protinázor: rutinní nástřih může v budoucnu způsobovat prolaps vaginy či rektovaginální fistulu (svaly jsou nástřihem zbytečně poraněny i v případě, že to není nutné, a ani sešití jim moc nepomůže). Pokud vím, ani toto se nepotvrdilo, nicméně to ukazuje, jak mohou být NEOVĚŘENÉ NÁZORY různé :o), a už z tohoto důvodu si myslím, že by jimi měli lékaři šetrit. Mimochodem, náš porodník ve škole nám zdůvodňoval úbytek onoho "sestupu a výhřezu rodidel" v podstatě tím samým argumentem, co psala Monty - dřív ženy rodily víc dětí a rychleji po sobě, takže pánevní svalstvo se ještě pořádně nestihlo vzpamatovat z jednoho porodu a už bylo zatíženo dalším těhotenstvím... Jo, jo, taky názor :o) A teď si vyber, který z nich je pravdivý - zvlášť když ti lékař řekne jen jeden z nich a o ostatních cudně pomlčí...

Prostě jak už jsem psala - nemám problém s jiným názorem, konečně ničím mě opravdu nepřekvapuje, oba názory znám (mimochodem, nepostupující porod nebo selhávání činnosti plodu za důvod k nástřihu považuje i WHO). Ani nemám potřebu "chránit" zdejší maminy :o), já bych ale opravdu spíš čekala, že LÉKAŘ DOKÁŽE PODAT UCELENĚJŠÍ INFORMACE, zvlášť když se jedná o článek na titulní stránce.

S.

KUK :o)

PS: Jitko, ty bys naopak měla být ráda za tu rozsáhlou diskuzi - znamená to jenom to, že ses trefila do toho, co zdejší osazenstvo zajímá :o) Co já bych za tak bouřlivé reakce na mé články dala :o)))

 Miška, 3 děti 


Re: Ale kdepááák, Jitko :o) ... 

(11.2.2003 7:09:59)
Sylvie, já bych řekla, že doktor v důchodu nemůže mít osvícenecké názory, jen ty, které za celou dobu praxe prováděl - t.j. zastaralé. Pochybuji, že by se takový starší doktor chtěl něčemu novému učit. Mimochodem, jak dlouho už je v důchodu? Možná, že měla Jitka oslovit někoho mladšího, kdo by byl novým metodám a názorům nakloněn víc, než doktor, který byl vychován v duchu komunismu a jeho metod :-) Nechci ho tím samozřejmě shazovat, nelíbí se mi, když ho tady shazují jiní. Jen tím chci říct, že na medicínu a metody v ní se vždycky musíme ptát toho, kdo jde s dobou, protože doba jde dál. Ale vím, že Jitka to myslela jinak. Kdybych šla já teď rodit pod tlakem článků a diskuzí Rodiny, tak bych asi zřejmě myslela takhle:
Nerodím alternativně = nezvládám porod, jsem neschopná.
Jdu na císaře = nezvládla jsem porod, jsem neschopná.
Nekojím, nemám mléko = jsem hrozná matka.
Nastřihli mě = budu mít problémy, bude to bolet, musím je žalovat.

:-)
 Sylvie 


Re: Re: Ale kdepááák, Jitko :o) ... 

(11.2.2003 14:32:11)
Jeje, Miško, ani nevíš, jak ti rozumím :o) Zrovna nedávno jsem "pod tlakem diskuzí na Rodině" přemýšlela, jestli náhodou nejsem divná, když od porodu očekávám víc, než zdravé miminko; jestli jsem normální, když se chystám do Vrchlabí, když v Praze mám šest porodnic (či kolik); jestli nejsem zbytečně přecitlivělá, když chci mít zdravé mimiko u sebe hned a ne až po čtyřech-osmi-dvanácti... hodinách; jestli jsem dostatečně zodpovědná, když chci být ošetřována v souladu s vlastním přesvědčením a životním postojem...

Nakonec jsem si řekla - ať si každý plácá co chce, svůj život si žiju sama, mám tedy právo si o něm taky sama rozhodnout. Neboli pokud ve Vrchlabí dojde k nějakým komplikacím a porod nebude takový, jaký bych si představovala, budu aspoň vědět, že jak já tak personál porodnice jsme udělali vše pro bezpečný průběh porodu, a co se přihodilo, je "vyšší moc" (vůle Boží, Blbec Náhoda... - nechť si každý doplní dle svého přesvědčení :o) ). Kdyby se mi ovšem to samé stalo v Praze, vyčítala bych si, že jsem lezla do porodnice, i když jsem předem věděla, že nerespektuje zásady "bezpečného porodu", a že je to tedy moje vina... A myslím, že podobně si nakonec dokáže zhodnotit situaci každá žena s aspoň průměrným sebevědomím - nezáleží na tom co kdo říká, ale jestli techniky používané v nemocnici jsou v souladu s mým přesvědčením. Nebo myslíš, že TEBE by ovlivnilo jenom to, že někdo má jiný názor? :o)

S.
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Re: Ale kdepááák, Jitko :o) ... 

(11.2.2003 15:04:18)
Sylvi, mě ne, ale tady v diskuzích je spousta žen, které asi nejsou tak sebevědomé nebo jsou prostě jiné, než zrovna ty nebo já. A dokladem toho jsou rubriky o poporodních depresích, kojení, císařech, atd... A jak je vidět, i Jirka je pod vlivem :-) musí dávat pod článek odkazy, aby se někdo neurazil :-)
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Ale kdepááák, Jitko :o) ... 

(11.2.2003 22:05:21)
No, Miško, na to lze říct jenom tohle - každý by měl sám sebe znát a měl by vědět, jaké informace si může nebo nemůže vyhledávat... Mimochodem, já se při prvním těhotenství ZÁSADNĚ vyhýbala jakýmkoli zmínkám o porodu, které byly jakékoli jiné než kladné :o) Jakmile někdo začal: "Jo, holka, počkej..." už jsem ho přerušovala, že si o porodu ráda pokecám, až ho budu mít sama za sebou :o)

S.
 Lukáš 


Re: Re: Ale kdepááák, Jitko :o) ... 

(11.2.2003 21:30:08)
........Sylvie, já bych řekla, že doktor v důchodu nemůže mít osvícenecké názory, jen ty, které za celou dobu praxe prováděl - t.j. zastaralé. Pochybuji, že by se takový starší doktor chtěl něčemu novému učit. Mimochodem, jak dlouho už je v důchodu? Možná, že měla Jitka oslovit někoho mladšího, kdo by byl novým metodám a názorům nakloněn víc, než doktor, který byl vychován v duchu komunismu a jeho metod ......

že Vás ruka nebolí, když píšete takové nehoráznosti.
Myslím, že psát takové blbosti ( nelze to nazvat jinak) o prof. Doležalovi je nehoráznost. Ukazuje to jen to, jak jsou místní přispivatelky hned hotové s každým, kdo jim nehraje do noty a není přednašeč brožur WHO.. L.
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Re: Ale kdepááák, Jitko :o) ... 

(11.2.2003 21:38:58)
Lukáši, představ si, ale nebolí. Jen jsem si vzpoměla na svůj první porod, který probíhal před 17-ti lety a hned se mi vybavilo, že jeden z těch doktorů mohl být i tenhle pan doktor v důchodu. Nebyla to moc pěkná vzpomínka, věř mi...
 Lukáš 


Re: Re: Re: Re: Ale kdepááák, Jitko :o) ... 

(11.2.2003 21:44:08)
mohl být? nebo byl?

To je vlastně jedno, plivnou jedovatou slinu je tak snadné... :)L.
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Re: Re: Re: Ale kdepááák, Jitko :o) ... 

(11.2.2003 21:48:28)
No jsi na špatné adrese, zatím jsem nic neplivala :-) Na to jsou tady jiní.
 Lukáš 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ale kdepááák, Jitko :o) ... 

(11.2.2003 21:54:28)
...Sylvie, já bych řekla, že doktor v důchodu nemůže mít osvícenecké názory, jen ty, které za celou dobu praxe prováděl - t.j. zastaralé. Pochybuji, že by se takový starší doktor chtěl něčemu novému učit. Mimochodem, jak dlouho už je v důchodu? Možná, že měla Jitka oslovit někoho mladšího, kdo by byl novým metodám a názorům nakloněn víc, než doktor, který byl vychován v duchu komunismu a jeho metod ......


Mě tohle jako plivanec připadá. Ale asi je to otázka vkusu. L.
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ale kdepááák, Jitko :o) ... 

(11.2.2003 21:56:23)
Lukáši, já tomu říkám názor. A to je rozdíl. Mimochodem, všimla jsem si, že spíš bys potřeboval bryndáček ty :-)
 Sylvie 


Re: Re: Re: Ale kdepááák, Jitko :o) ... 

(11.2.2003 22:00:18)
Teda Lukáši,

překvapuješ mě :o) To je v poslední době už druhý člověk, do kterého ses obul, ačkoli je na "tvé straně barikády" :o))) A obávám se, že Mišku doporučení WHO zajímají asi tolik, asi jako mne chov lachtanů :o))) Buď tedy tak hodný a nezevšeobecňuj úroveň "diskutérek wéháóáček, ty to zevšeobecňování přeci nemáš tak rád (když ho dělají jiní...) :o)))

S.
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Re: Re: Ale kdepááák, Jitko :o) ... 

(11.2.2003 22:03:12)
Sylvie, ty mě máš prokouklou :-)))
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Ale kdepááák, Jitko :o) ... 

(11.2.2003 22:08:24)
No víš, zaměření tvých stránek je poněkud jiné, než těch mých :o) Mimochodem, nedávno jsem si z nich chtěla něco stáhnout (tuším nějaké spořiče a pozadí, které by se líbily Verunce) a hlásilo mi to, že stránka neexistuje. Nemáš tam neplatné odkazy?

S.
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ale kdepááák, Jitko :o) ... 

(11.2.2003 22:12:32)
Mrknu na to, díky za upozornění. :-)

Jen ještě pro Lukáše - bohužel, mám takový názor na většinu lékařů, nejen porodníků, ale i dětských a jiných, se kterými jsem přišla do styku a kteří byli těsně před důchodem. Dělají si svoje tak, jako to dělali dosud a na novinky už nemají nějak sílu a náladu....
 Lukáš 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ale kdepááák, Jitko :o) ... 

(11.2.2003 22:22:56)
To máš určitě pravdu, ale myslíš že to je tím, že jsou protchnuti duchem komunismu? Pohodlnost...to je pravý důvod.
Profesora Doležala znám, jako velmi vzdělaného člověka s pozoruhodným rozhledem a pedagogickým talentem. Věř, že není ten případ. L.
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ale kdepááák, Jitko :o) ... 

(12.2.2003 6:36:48)
Takhle jsi mohl odpovědět už předtím a ne začít s pliváním.
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ale kdepááák, Jitko :o) ... 

(12.2.2003 6:50:39)
Nevím, proč se teda necháš takhle vytočit od někoho hloupého, kdo neví, co je to pánev :o)
Samozřejmě si pana prof. vážím, věřím, že je chytrý, vzdělaný a dobrý pedagog.
Ale já věřím, že kdybyste vy - chlapi alespoň jednou rodili, tak byste určitě něco vymysleli, co by vám to ulehčilo:-) Tak jak to děláte u jiných prací:-)
 Miška, 3 děti 


Dotaz pro Lukáše :o) 

(12.2.2003 16:30:50)
Lukáši, já hloupá ženská, co neví, kde je pánev, nerozumím jedné větičce v tom povídání pana profesora. Mohl bys mi ji, prosím, vysvětlit?

"Další výhody episiotomie se projeví v sexuálním životě"

:-)

 Lukáš 


Re: Dotaz pro Lukáše :o) 

(12.2.2003 20:56:33)
I když tuším,co bude následovat, se Ti to pokusím objasnit.
Souvisí to s pevností pánevního dna. To, že když se nenatrhne kůže hráze nebo pochva, nedošlo k žádnému poranění, není tak docela pravda. Svalové snopce obkružující vchod poševní jsou často poraněny i v případě, že porod byl " bez poranění".
O tom psal pan profesor Doležal. Takové poranění pak zůstává neošetřeno a jeho důsledkem bývá chabost pánevního dna, což se v sexuálním životě projeví.
Zastánci nástřihu upozorňují na to, že v případě protětí bulbospongiozního svalu(někdy i hlubokého příčného svalu hráze)při epiziotomii a následné rekonstrukce je pevnost svalstva lepší. Samozřejmě to předpokládá pečlivé a anatomii respektující sešití poraněných struktur.
To je další věc, o které se tady mluvilo málo. Je velký rozdíl v tom, jak je episiotomie provedena a zda byla správně ošetřena.
Je to právě o tom, že porodnictví je ars obstetrica a pečlivá práce má jiné výsledky než odfláknutá. Sám jsem bohužel viděl několik rodiček, na jejichž hrázi se episiotomie podepsala devastačně, ale jsem přesvědčen, že to bylo hlavně špatným ošetřením.
Diskuse o provedení nebo neprovedení by se měla týkat episiotomie preventivní. Už jsem tady psal, že když příjde rodička s tím, že episiotomii odmítá V KAŽDÉM PŘÍPADĚ, je poznat, že je spíš zblbnutá z místní diskuse, než obeznámená, proč a kdy je nutno jí udělat.

L.
 Jana CAM 


Re: Re: Dotaz pro Lukáše :o) 

(12.2.2003 23:19:44)
Milý Lukáši
Teorie o skrytě natržených svalech, která je těžko prokazatelná, může být posledním trumfem zastánců epiziotomie, ale stejně neřeší chabost pánevního dna. Dejme tomu, že jedna strana je střihnutá, dobře ošetřená, ale samotný nástřih nevylučuje, podle té vaší teorie, že i ta druhá strana může mít skryté trhliny. Pracuji již deset let jako fyzioterapeut a co jsem já měla možnost poznat pacientky, které k nám chodily na elektrostimulaci kvůli inkontinenci, byly to ženy rodící za doby bolševika, tedy všechny s povinným nástřihem, takže si nemyslím, že několikrát střihnuté pánevní dno je víc pevné, než to které střihnuté nebylo. U neporaněné hráze nástřihem si myslím, že je daleko větší šance, aby pánevní dno zůstalo pevné. Pro zachování pevného pánevního dna pomůže spíš než preventivní nástřih, aktivní cvičení svalů pánevního dna, nebo i reflexní stimulace přes orbikuláris oris. Víte Lukáši možná vás to překvapí, ale tělo ženy je úžasně vytvořeno a uzpůsobeno tomu, aby žena mohla porodit i bez takových škaredých praktik. Jako lékař víte, že celé pánevní dno, svaly, vazy díky hormonálním změnám, jsou volné a pokud děťátko zrovna nemusí v rámci pomoci ze strany zdravotníků opustit maminku jako raketa, tak si myslím, že se maminka nemusí poranit, ani skrytě. Je potřeba, aby ženy více poslouchaly své tělo a aby si víc věřily, že dokážou porodit vlastní silou.
Zdraví Jana
 Apolena. 


Re: Re: Re: Dotaz pro Lukáše :o) 

(13.2.2003 1:33:24)
Nedalo mi to a zeptala jsem se na názor kamaráda (lékař, 2 děti, studia ukončil tuším před 10 lety).
Zde je tedy názor LÉKAŘE - pravil přibližně toto:
Těhotenství stejně jako porod jsou naprosto normální součást života zdravé ženy a většina žen je schopná porodit přirozeně, bez jakýchkoliv zásahů. Příroda to zařídila tak, aby se některé orgány během těhotenství uzpůsobily velikosti rostoucího dítěte a jiné se při porodu uzpůsobily velikosti rodícího se dítěte. Pokud se dítě rodí přirozeně, tj. v poloze, která neodporuje zemské přitažlivosti, tlak hlavičky je rovnoměrný a hráz se většinou dokáže přizpůsobit. Též je ovšem důležité, aby porod nebyl uměle urychlován, protože hráz potřebuje určitý čas k tomu, aby se roztáhla na potřebnou velikost. Pokud ovšem žena rodí s nohama nad hlavou, dítě nesestupuje dolů, ale vlastně šplhá do kopce a hlavička dítěte tedy tlačí převážně pouze na hráz a je tedy více pravděpodobné, že dojde k natržení hráze, stejně tak i v případě, že je porod urychlován - pak se hráz nestihne velikosti hlavičky přizpůsobit. Ovšem i v tomto případě si příroda dokáže poradit. Pokud už dojde k natržení, tak logicky v místě, kde nejsou žádné svaly, kde je kůže nejtenčí (cesta nejmenšího odporu) a tudíž i poškození je minimální (pokud se jedná o normální, nikoliv např. o překotný porod).
Doufám, že jsem si jeho proslov zapamatovala dobře, byla jsem totiž v šoku, neboť o čem tady diskutujeme, když se budoucí čeští lékaři v českých školách učí respektovat matku přírodu a lidské tělo, aby pak v praxi dost často dělali pravý opak?
Zní to tak strašně logicky, že mě o opaku nepřesvědčí asi žádné argumenty, tedy rozhodně ne argumenty typu, že "na Kladensku v 50. letech...".
 Konstanta & 3 raraši 


Re: Re: Re: Re: Dotaz pro Lukáše :o) 

(13.2.2003 8:15:44)
Jo, jo... Neco podobneho jsem uz nekolikrat slysela. Zni to logicky. Tak proc se nase porodnice/porodnici chovaji nelogicky? Nerozumim tomu. Leda ze by za tim ve skutecnosti bylo jeste neco vic. Ale co?
Zatim mi napr. nikdo nedokazal vysvetlit, proc se "musi" rodit na zadech (jedinym duvod, ktery jsem se dozvedela je, ze se lepe provadi epi, pohodlneji se sleduje postupujici porod - tedy nic o tom, ze by byl pro nekoho z primo zucastnenych zdravi prospesnejsi)
 Petra Halámková 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Dotaz pro Lukáše :o) 

(13.2.2003 9:21:52)
Na serveru neonatologie.cz jsem se dočetla toto:

Poloha rodičky při porodu

Studie prováděné u primitivní kmenů v Africe, na Nové Guineji a v Austrálii ukázaly, že ženy tam rodí v poloze "na bobku", v kleče nebo v poloze polosedě přidržovány pod pažemi pomocnicemi, někde dokonce zavěšeny pažemi na tyčích mezi stromy. Vyobrazení v lékařských středověkých spisech indických, čínských, japonských ukazují ženy rodící vsedě nebo v kleče.
Také obrazy evropských malířů ze středověku ukazují rodící ženu sedící nebo polosedící.
V bohatých měštˇanských rodinách německých měst byla z generace na generaci děděna nejen kolébka, ale i porodnické křeslo, masivní a zdobené s opěrami pro ruce i nohy, sklopným opěradlem a sedací plochou zpředu uprostřed "vybranou".
Poloha při porodu vleže na zádech nebo na boku byla zavedena poté, co se porodnictví a pomoci při porodu začali věnovat lékaři. Vyplynulo to z jednoduchého důvodu, z potřeby uchránit při porodu hlavičky hráz před trhlinami. Proti této poloze je namítáno, že není přirozená a že plod musí být vypuzován horizontálním směrem a zčásti i vzhůru, což prodlužuje vypuzovací dobu.
Důvody uváděné pro jiné polohy při porodu než vleže na zádech jsou ty, že plod při prostupu porodními cestami postupuje dolů a že se přitom využívá gravitace. Někdy je připomínáno, že i zvířecí samice rodí ve stoje. To ale neodpovídá skutečnosti, samice rodí vleže až na druhy, které musí být stále připraveny k útěku před dravci. Při poloze vleže je malá pánev lépe prokrvena než ve stoje a vsedě, kdy naopak jsou překrveny dolní končetiny.
Volání po "přirozeném porodu" a návratu k polohám rodiček před staletími neguje celý vývoj porodnictví: nebere v úvahu tehdejší rozsáhlá poranění pochvy, hráze, ani následné poruchy držení moče a stolice.Můj dojem k výše uvedenému:

Ono "volání po přirozeném porodu" je podle mne naopak zdravá snaha vrátit porod zpátky ženě a dítěti a jejich individualitě. Z textu vyplývá, že autor chce popřít, že lidé jsou savci se svými instinkty. Snaží se na mne udělat dojem, že cílem člověka by mělo být oprostit se od svých instinktů a dělat prostě to, co zjistila věda. Doufám, že věda nezjistí, že kromě porodu i další tělesné funkce jako močení, defekace, jídlo, pití a intimní styk vyžadují také pouze jednu určitou vyvolenou polohu.
 Lukáš 


Re: Re: Re: Re: Dotaz pro Lukáše :o) 

(13.2.2003 20:25:26)
Kolega, který Vám to tak logicky vysvětlil, má hodně pravdy. Jen mi trochu není jasné, kde je to místo, kde nejsou žádné svaly.
Diskuse, která se tady vede se občas odlepí od reality.
L.

P.S.: teorie prof.Doležala, kterou jsem se snažil jedné z dam trochu osvětlit, byla okamžitě podsunuta mě a užívám si invektivy, které mi nepatří.
 Apolena. 


Re: Re: Re: Re: Re: Dotaz pro Lukáše :o) 

(14.2.2003 15:39:50)
Vůbec to nebylo míněno jako invektiva a taky nejsem odborník, takže jsem možná nepochopila všechno správně. Jen mi to znělo strašně logicky a rozumně a navíc to byl názor lékaře - tudíž odborníka a ten názor se shodoval s tím, co mi špital můj selský rozum.
Milý Lukáši, on je velký problém v tom, že lékaři se občas chovají jako polobozi (ne-li celobozi :-)) a běžný pacient se pak cítí jako blbeček, který ani nepozná, že mu není dobře, což asi ne každý dobře snáší. Já jsem měla velké zdravotní problémy "díky" dvěma lékařkám, které mě bez jakéhokoliv vyšetření označily jako "nerváka" (třásly se mi ruce) a předepsaly mi jedna léky na uklidnění a druhá hormonální antikoncepci. Jiná paní doktorka (zlatá žena), ke které jsem se po 9 letech (!) jejich "léčení" dostala, protože se mi "nervy" (štítná žláza) zvětšily natolik, že jsem se skoro udusila, byla skvělý člověk, která mi vysvětlila, co mi je, co mi bylo, jak to vzniklo a jak je třeba to léčit - a po 9 letech trápení jsem najednou byla za půl roku zdravá i bez léků na uklidnění. Tak si představuju lékaře. Nikoliv jako suchého odborníka, který se ohání jakýmsi půl století starým výzkumem. (Znovu opakuju, není to míněno jako invektiva proti Vám!)
A tak nějak z principu mi vadí bolestivé nebo nepříjemné zákroky, které se leckdy jaksi téměř bezdůvodně provádějí na zdravých lidech pod záminkou prevence, kterou ovšem nikdo není schopen logicky a přesvědčivě obhájit.
 Alice 
  • 

Re: Re: Dotaz pro Lukáse :o) 

(13.2.2003 1:06:03)
Co je mozné ze strany porodníka a ze strany rodicky udelat pro to, aby episiotomii nemusel provést? K tomu se tady odborník (mysleno porodník) jeste nevyjádril.
Bylo by docela zajímavé srovnání problému s pevnosti svalu pánevního dna u rodicek s tzv. prirozenym porodem (volnost pohybu, volba porodní polohy, pokud mozno bez -tj. nízké%- nástrihu) a lékarsky vedenym tzv. klasickym porodem (zpravidla monitor, vleze na zádech, popr. oxytocin, rízené tlacení, pomoc pri tlacení, preventivní nástrih).
Pripadá mi, ze episiotomie nemuze mít kladny preventivní vliv na svaly pánevního dna bez dalsích príznivych okolností, i kdybych tomu chtela verit, a vsechny ty vedlejsí okolnosti pokládám za dulezitejsí (fyzická kondice, tezká práce nebo sedavé zamestnání, problémy v tehotenství, velké díte, rízeny zpusob porodu, kvalita osetrení). Moje uvaha. Nikomu nevnucuji.
 Martina+20.t.brusko 
  • 

Lekarske vyroky a ine 

(13.2.2003 10:32:31)
Tak na to, ako sa da preventivne pripravovat/posobit, aby zena mala poddajnu a pruznu hradzu, som sa pytala slusneho poctu lekarov... a asi som to asi ani nemala robit :-), pretoze jediny prinos tychto diskusii bol, ze mam utvrdeny fakt, ze zdravotnici nie su objektivni a na zaklade svojich subjektivnych preferencii konaju i pri starostlivosti o rodicky (a pacientov vseobecne).
Uvadzam najvacsie pikosky, ktore mi takmer vyrazili dych, ked mi ich hovoril lekar - (asi) vzdelany a inteligentny clovek:
- jediny naozaj ucinny prostriedok, akym sa da hradza pripravit, je velky penis (a pritom sa tento docent na mna sibalsky usmieval - betar jeden!)
- perinealna masaz? to si chcete siahat do vlastnej posvy a zaniest si infekciu? (zrejme som mala velmi zanedbane a niekolko dni neumyte ruky, ked mal pri mne automaticky tuto asociaciu ;-) - siahanie do posvy=infekcia)
- tak o perinealnej masazi som nieco pocul, ale to su schopne robit snad len nejake asocialky a vegetarianky a ine poblaznene zeny (a to netusil, ze sa bavi s vegetariankou, co ma naozaj tendenciu masirovat si perineum ;-) )
- no kedysi v davnej minulosti sa pouzivali "teple zeleza", ale masirovat si hradzu prstami??? (radsej som sa ani nespytala na podrobnosti o tych teplych zelezach - nahodou by mi napadlo si nejake "teple zelezo" zaobstarat ;-)

a trosku z ineho sudka:
- viete tieto rozne nazory tehotnych zien, ktore casto odporuju zdravemu rozumu, su sposobene hormonmi - tehotna zena je vlastne bezcerebrarny tvor (neviem, ci je to gramaticky spravne napisane, ale viem, ze to znamena "bezmozgovy"... zrejme si dotycny lekar vybral prave pracu s tehotnymi, lebo ich povazuje za rovnocennych partnerov ;-))
- no to je teda "dobre", vy sa radsej natrhnete, ale ja to budem musiet zasivat 3-krat dlhsie ako nastrih (argument, ze niektorym zenam pripadaju vhodnejsie trhliny ako nastrih asi silno zautocil na ludsku pohodlnost niektorych lekarov ;-) )

Takze to len tak na ozivenie diskusie! :-)))
A nejake seriozne preventivne opatrenia a nazory na perinealnu masz a Kegelove cviky by ma tiez zaujimal!
Je tu nejaka zasluzila matka s exaktnymi skusenostami s nejakymi preventivnymi praktikami?
 Konstanta & 3 raraši 


Re: Lekarske vyroky a ine 

(13.2.2003 11:30:00)
No jo Martino, to je tezke...
Jeste by Te taky mohlo napadnout dovolit manzelovi strkat do sve pochvy svuj NESTERILNI!!! penis. To je pak infekce jista! :))
Argumenty o neserioznosti vypovedi tehotnych a rodicek diky zpusobene hormony jsem jiz take parkrat slysela. Mozna bych se mohla ptat ja, nejsem tehotna ani prave nerodim, jenze zase... jsem zenska a mam prave/pred/po menstruaci, tak se nemuzu brat vazne :) Jeste, ze panove menstruacni cyklus nemaji, komu by pak mohla chudak hormony rozervana zena verit? ;)
 Martina+20.t.brusko 
  • 

Re: Re: Lekarske vyroky a ine 

(13.2.2003 11:49:24)
20 tyzdnov (teda presnejsie 18 tyzdnov podla skutocnosti) pretrvavajuca infekcia, ktoru mi manzel zaniesol do posvy sa usilovne mrvi ;-)
- niekedy mi to pride krute, ked rozmyslam, ake "divne" privitanie sme schopni pripravit tymto malym neskusenym tvorom (a to je teraz uz 100-krat lepsia situacia ako v takych 60. rokoch - vesanie dole hlavou, plieskanie po zadocku, izolacia, ruska a dezinfekcia pri kojeni, vystresovana opustena smutna mamicka, ktora sa moze tak maximalne tesit, ze to v zdravi prezili a ze jej dovolia kazdych x hodin vidiet a nakojit svoje dietatko...)
 alka, 3 děti 


Re: Re: Re: Lekarske vyroky a ine 

(13.2.2003 12:20:01)
Ahojky Martino!
No tvůj popis sedí, jenže se někde praktikoval ještě v osmdesátémsedmém roce, kdy jsem tyto praktiky při porodu a po něm zažila na vlastní kůži. Všechno, počínaje ležením v první době porodní, odnesení miminka hned po narození a další "ukázání" (stejně ještě nemáte mlíko) po osmi hodinách, roušky na kojení, septonex na prsa, miminka přinášená po třecha půl hodinách - většinou dokrmená, zákaz rozbalit si vlatní dítě (doma mě pak vyděsila velikost chlapečkova přirození - nikdy jsem tak malé mimineviděla), zákaz jakýchkoliv návštěv, povinnost používat ponižující ústavní prádlo........ Jsem ráda, že už to tak není, sama jsem to vyzkoušela loni v září, v jedné malé okresní porodnici (ne ve Vrchlabí) a rozdíl je velmi výrazný ve prospěch rodiček. Zdraví Alka
 Martina+20.t.brusko 
  • 

Re: Re: Re: Re: Lekarske vyroky a ine 

(13.2.2003 12:43:46)
Ahoj Alko!
Hmmm, skvele je aspon to, ze sama si mala moznost zazit zlepsenie - lepsi pristup, doveru v Tvoje materninske pudy a ine krasne a prirodzene dobre veci - musela to byt pre teba velka satisfakcia ;-)
S akymi pocitmi a predsudkami si prichadzal porodit svoje 3.dietatko? Zrejme si si zistila, co Ta asi caka tentoraz, ale aj tak predchadzajuce skusenosti museli ovplyvnit Tvoje zmyslanie o ustavnych porodoch a porodnickej a neonatologickej starostlivosti. Da sa toho nejako zbavit - tej predpojatosti, ktora v cloveku vznikne po zlych skusenostiach?
Mna caka len prvy porod a skusenosti s porodnikmi a neonatologmi mam len teoreticko-komunikacne, ale skor som si vypestovala skepsu ako doveru :-(
A samozrejme z inych oblasti mediciny mam skusenosti prakticke a mnohe tiez negativne... nebojim sa porodu samotneho, ani nemam strach, ze nebudem vediet, co s drobcom a budem vyhukana prvorodicka, ale mam obavy, ci zase raz nenarazim na nejakych "divnych" zdravotnikov...
Totiz ked mam pocit, ze mi niekto krivdi a obera ma o moje prava, tak sa stavam velmi zlou a vybusnou (ono to znie mozno niekomu smiesme, ale ja si viem zivo predstavit, ze pri nejakej vaznej nezhode v porodnici mi prasknu nervy a niekoho inzultujem - minimalne slovne a pekne od podlahy ;-) )
Oficialna moznost zaplatit si konkretny personal pri porode neexistuje (neviem o nej a to patram dost usilovne) a podplatit si niekoho... to nie som schopna a ani ochotna robit :-( (je to hnusne aj ked na Slovensku sa to povazuje za bezny "folkror" a mnohy porodnik si sam priamo vypyta :-( )

Co vy, ine skusene maminy - ako ste sa stavali k skepse pred porodom?
 Tereza 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Lekarske vyroky a ine 

(13.2.2003 13:44:19)
Tak se napoj na stránky www.maternita.sk - snad by Ti tam pomohli najít dobrou asistenci k porodu, abys nemusela být vystresovaná z neznáma. A také je na těch stránkách někde hodnocení slovenských porodnic - tuším, že i u vás už se někde dělá porod do vody a mohla bys zajet tam. A nebo by Ti i leckdo z provozovatelů stránek dalk ontakt na lidi, kteří Ti pomohou při porodu doma. A nebo obětuju pár tisíc a jeď rodit do Brna - Hodně slovenek to tak dělá, dokonce i slovenský doktor je na Obilňáku, ten se snaží zavést přirozené porodnictví a na Slovensku si s vedením moc nerozuměl... A nebo jeď do Vrchlabí, penzióny pro budoucí mamičky tam jsou a porodní turistika tam funguje dost čile. Hlavně nezůstaň s rukama v klíně a zařiď si porod podle svého, ne tak, jak to chcou oni. A co kdyby sis při porodu chtěla sama kontrolovat otevření čípku, masírovat si hráz atd.? Nemůžeš mít přece při porodu debila, který ti to (svobodnému člověku) bude zakazovat!
 Martina+20.t.brusko 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Lekarske vyroky a ine 

(13.2.2003 14:56:31)
;-)
Ja sama s oz maternita spolupracujem - prave preto mam za sebou vela rozhovorov a skusenosti s porodnikmi...
O vsetkych uvedenych alternativach (Brno, porod do vody v Topolcanoch, porodna stolicka v Banskej Stiavnici) som uvazovala - uvazujem, ale nechcem sa moc spoliehat na "daleke kraje" - predsa len by som bola kludna, keby som si nasla vyhovujucu porodnicu v mieste bydliska t.j. momentalne v Bratislave.
Vrchlabi sa mi veeelmi pozdava (dokonca by mi stacil aj prazsky CAP - bola som tam na exkurzii a nadchlo ma to!), ale je to fakt dost daleko (a ani 17-20 tisic ceskych korun nie je malo...) - no ved uvidime!
"Ruce v kline" urcite nemam - len tu skepsu! ;-)
 Ája, 30. týden 
  • 

Martino, 

(13.2.2003 16:01:51)
17-20 tisíc Kč??? to jako že jsi cizinka???
 Martina+20.t.brusko 
  • 

Re: Martino, 

(13.2.2003 16:27:02)
Tak tak, pre Necesky je to na Obilnaku v Brne takato suma (je v tom i hospitalizacia a v tych 20 tisic je i pobyt otecka na nadstandardnej izba s maminou a babom) - nie ze by sme si to nemohli dovolit, ale trochu by nam to skomplikovalo zivot o.i. striehnut na spravny cas vycestovat, cakanie v hotely/ u znamych(?) - to su dalsie vydaje, za 5-6 dni je treba vybavit doklady pre novorodenca, aby mohol prekrocit hranice... a najma to pomaha menej riesit systemovo situaciu v slovenskom porodnictve!
(Cechy si nechavam ako poistku)
 Zuzana+dcéra(04/01),syn(07/04) 


Re: Re: Martino, 

(15.2.2003 0:08:41)
Ahoj Martina (z MT a Maternity) :-),

ak to nie je tajné, môžeš uviesť, ktoré pôrodnice v Blave zvažuješ? Predsa len aj my plánujeme časom ešte jedno dieťa a Ty to máš všetko už tak pekne poobzerané...
Ja keby som si mala vybrať, asi by som zvažovala podobne ako Ty – ČR, Topoľčany, Banská Štiavnica alebo Bratislava.
Aj keď o Topoľčanoch som si trochu pokazila mienku po rozhovore s primárom Čaradským v poslednom čísle časopisu Dieťa. Mám pocit, že ich pôrody do vody nie sú ani tak o prirodzenom pôrode ako skôr o snahe prilákať rodičky na niečo, čo je „in“. Má tam napríklad takéto výroky:
„Treba však spomenúť, že pri pôrode do vody je podanie klystíru a dôkladné „vyčistenie“ rodičky v každom prípade nevyhnutnosťou.“ ...
„Ako lekárovi mi účasť manžela neprekáža, ale ak by náhodou vznikli komplikácie, muž je vopred poučený, že musí odísť preč.“ ...
„Pôrodná sála je de facto jednotkou intenzívnej starostlivosti. Životné funkcie matky a dieťaťa sa musia permanentne sledovať. Na pôrodnej sále sú dve sestry. Jedna vždy musí byť pri rodiacej žene.“
Viac sa mi páči rozhovor o B. Štiavnici na mamatata.sk.

Tak čo, z čoho si vyberáš Ty?

Z.
 Martina+22.t. brusko 
  • 

Ahoj Zuzka, 

(24.2.2003 11:44:36)
na www.babetko.sk som trochu nacrtla, ktore porodnice zvazujem pre nas bliziaci sa porod http://www.babetko.sk/user/view_page.php?page_id=30151.
Budem sa opakovat, ale som zmatena, ze co lekar - to odlisny nazor:
niekto mi tvrdi, ze oxytocinovu infuziu davaju rutinne a nikto sa so mnou o tom bavit nebude, inde, ze naco by davali preventivne oxytocin - ten predsa treba podat, ked je na to medicinska indikacia...
niekto Ti povie, ze samozrejme, ze ak bude vsetko OK, tak mi nikto dietatko neodnesie, inde "musia" ist vsetky!!! deti na adaptaciu na termolozko (inak udrziavat a stabilizovat teplotu novorodenca je vraj nemedicinske...)
o polohe pri vypudzovani ani nehovorim - niekto povie, ze na chrbte to fakt nie je optimalne, ale v inej polohe oni dietatko nezachycuju (neviem, ci tym mysleli, ze ho nechaju padnut na zem alebo co :-))) - nikdy som netusila, ze na to treba specialne cviceneho catchera - mohli by si na to najimat nejakych profi bejzbalistov :-))) ) inde Ti tvrdia, ze na chrbte je to najklepsie, lebo vraj dokazem najlepsie tlacit (noo, asi poznaju moje telo lepsie ako ja...)
atd.
Asi intenzivne popracujem okrem Topolcian, Stiavnice aj na Zochovej v Bratislave (maju novozariadenu porodnu izbu "Nova porodnica" s vlastnou sprchou a WC, valendou, sedackou - nepouzivaju ju, lebo im tam chyba porodny stol za 1/2 miliona, co by mne vobec nevadilo - prave naopak ;-), a prednosta prof.Borovsky mi prislubil, ze ak by som teda fakt chcela rodit v takej "nezariadenej" miestnoti, tak ma necha... odradza ma vsak zastarale sestonedelie - velke izby, nemoznost navstev babatka atd.) a na Kramaroch (tam maju sice super novorodenecke, kde moze rodina navstevovat, kupat atd. babatko, ale zase tie porodne saly a porodnicke postupy :-(...)

Martina z MT a maternity ;-)
 alka, 3 děti 


Re: Re: Re: Re: Re: Lekarske vyroky a ine 

(13.2.2003 15:35:54)
Mila Martino,
chce to hlavně dost sebedůvěry a nenechat sebou manipulovat. Já měla výhodu v tom, že dcerka je už moje třetí dítě, druhý syn se narodil v 93 roce za "ranného kapitalismu" a už při tomto porodu bylo znát změny k lepšímu. Už jen tatínek u porodu dělal svoje. Nikdo si netroufne naq tebe křičet (Je to svědek a je dost při vědomí na to aby si stěžoval). Ale konkrétní rada zní: Ve svém okolí obejdi všechny porodnice a zeptej se (nejlépe si své požadavky napiš) v čem jsou schopní ti vyhovět. Další zkušenost je, že malé porodnice jednají s rodičkami lépe - není tam takový provoz, pokoje bývají menší. Jestli máš zájem napíšu ti na mail. Hezký den přeje Alka
 Hannah 
  • 

Re: Re: Lekarske vyroky a ine 

(13.2.2003 13:33:50)
Tak holky, tohle mě fakt pobavilo - já jsem dokonce zvyklá si pohmatem kontrolovat svůj čípek...
Neměl by nám tedy potom i při menstuaci dávat a vytahovat tampony doktor, abychom si tam nezanesly infekci?
 Jitka 
  • 

Re: Re: Re: Lekarske vyroky a ine 

(13.2.2003 13:39:48)
Hannah, prosím tě, a co si na čípku kontroluješ ???
 Aneka_ 


Čípek 

(13.2.2003 13:48:22)
z čípku se dají rozeznat plodné a neplodné dny resp. ovulace:-))
 Martina+20.t.brusko 
  • 

Samokontrola cervixu 

(13.2.2003 15:02:28)
Na cervixe sa daju kontrolovat aj ine dolezite veci:
- vyrastky/zdureninky, ktore poukazuju na rozne zmeny v tkanive
- velkost, pevnost a uzavretost cervixu - to najma v tehotenstve
- otvaranie krcku pri nastupe porodu (som zvedava, ci si nam v case porodu dosiahnem - ak nie, tak zrejme mi bude musiet pomoct partner ;-)
 Sylvie 


Re: Re: Dotaz pro Lukáše :o) 

(13.2.2003 9:08:43)
Lukáši,

když ty jsi taky se vším hned hotovej. Kdo má jiný názor než ty, je jenom zblbnutej??? Zkus se zamyslet nad mojí zkušeností:

Poprvé jsem šla k porodu s tím, že o nástřihu nemá cenu diskutovat: pokud narazím na šikovného lékaře, střihne jenom v nejnutnějším případě, pokud na někoho, kdo s natržením nemá zkušenosti, nemá smysl nástřih odmítat, protože pak je tu riziko, že lékař špatně odhadne potřebu, kdy už je opravdu nutné nástřih provést a hrozí mi větší poranění, než kdyby si stříhnul zbytečně. A pak došlo k tomu, že na porodním lůžku jsem prostě nemohla porodit. Ne, že bych nedokázalamiminko vytlačit. U mne se tlačicí kontrakce vůbec nedostavily - objevovaly se jen a pouze ve chvíli, kdy jsem byla v jiné poloze než vleže, či pololeže či jak to nazvat. Což hóóódně změilo můj pohled na porod.

Takže teď radši dám přednost nemocnici, kde mě nechají porodit třeba ve stoji na hlavě, i když si uvědomuji, že jsou polohy, ve kterých je nastřižení hodně obtížné či dokonce nemožné, a pak tedy mám možnost jen a pouze se natrhnout, a třeba i hodně. Jenže já se radši roztrhnu třeba od rozkroku až ke krku, než bych znova riskovala zbytečné "zadržování" miminka v děloze a tím i zvyšování pravděpodobnosti, že JEMU časem začne selhávat puls a bude potřeba ho rychle zachraňovat.... Ano, uvědomuju si, že moje zkušenost není zas až tak úplně častá (jinak by asi bylo víc porodů ukončených císařem či kleštěma), takže podruhé se mi to s největší pravděpodobností nestane... ale proč to zbytečně riskovat? Myslíš, že touha uchránit zdraví děťátka i za cenu vlastního poškození je jenom obyčejné zblbnutí? NO, pak to máme my ženy těžké, protože mám dojem, že tahle touha je něco jako vrozený institnkt. Dokonce mám kolegyni, která když viděla, že se na její děti řítí auťák, tak mu radši sama skočila pod kola, čímž sice děcka odhodila stranou a kromě šoku se jim nic nestalo, ale ji samotnou to málem zabilo...

Aby si teď někdo mylně nevysvětloval má slova - tím nechci říct, že ženy, které dávají přednost porodům vleže s nástřihem nemyslí na své dítě. Určitě se v rámci SVÝCH ZKUŠENOSTÍ pro ně snaží udělat to nejlepší, zrovna tak jako já se zase v rámci MOJICH ZKUŠENOSTÍ budu snažit o to nejlepší pro MÉ dítě. Samozřejmě, můj postoj se k nástřihům se netýká skutečností, kdy dítě musí hodně rychle ven, ale pokud jsem si všimla, tohle uznávajaí i ty nejzarytější odpůrkyně nástřihů.

S.
 Lukáš 


Re: Re: Re: Dotaz pro Lukáše :o) 

(13.2.2003 20:32:33)
Sylvie, prečti si ještě jednou co jsem psal! Já nevím o čem to teď vedeš diskusi.
Psal jsem, že kdo řekne" episiotomii odmítám v každém případě" tak je zblbnutej. Tím myslím, že nebere v úvahu situace, kdy se to prostě udělat musí.
Vím, že porodnictví máš seštudovaný dobře, tak doufám, že v tomhle se shodnem. L.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Dotaz pro Lukáše :o) 

(13.2.2003 21:40:50)
Lukáši,

já jsem tak nějak z těhle diskuzí navyklá, že se tu drbe "normální" porod, není-li výslovně řečeno jinak. Problémy na straně dítěte za "normální" nepovažuju, jinak kdyby se mě někdo nabuduce při normálním porodu někdo snažil narvat na lůžko pod jakýmkoli argumentem ke zdůvodnění nástřihu, tak budu taky řvát "v žádném případě!". Takže možná i v "běžném životě" se nejedná o "zblbnutí", ale o nejasnosti v komunikaci :o)

S.
 Lukáš 


Re: Re: Re: Re: Re: Dotaz pro Lukáše :o) 

(13.2.2003 23:09:20)
To je právě to, že se to předem nedá s jistotou říct.Těžko lze uporornit rodičku na všechny eventuality, které mohou během porodu nastat.
Jistá míra důvěry v konání lékaře je nezbytná, ženy které svému lékaři nevěří a cítí nutnost neustálého střehu lituju. l.
 Ája, 30. týden 
  • 

Jistá míra důvěry 

(14.2.2003 12:20:30)
ve vztahu k lékaři je bezpochyby nutná. Proto je také dobře, že si svoje doktory už můžeme do určité míry vybírat. Při porodu je ovšem problém v tom, že to většinou možné není a že na sebe "padnou" lidi, kteří se navzájem vůbec neznají. Je to tak trochu sázka do loterie. Věřím, že naprostá většina porodníků postupuje podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Ale potíž je v tom, že když má člověk trochu jinou představu, jak by jeho porod mohl proběhnout, než jaká všeobecně panuje, tak má obavy z toho, jestli ten, kdo bude mít zrovna službu, bude téhle představě přístupný.

Nevím, jestli se vyjadřuju jasně - už jsem slyšela dost zkazek o tom, že si někdo jel dopředu prohlédnout porodnici, ptal se jich, jestli jsou ochotni a schopni vyhovět jeho představě o porodu, oni mu řekli, že ano, ale pak se u porodu setkal s někým úplně jiným, kdo se s ním odmítl bavit. Abych nebyla nespravedlivá, také jsem slyšela o tom, že i v porodnicích, které mají pověst "lékařsky vedených", maminky porodily v poloze, jakou si vybraly, a že se tam k nim všichni chovali moc hezky.

Já jsem rozhodnutá pro Vrchlabí právě proto, že jsem nabyla dojmu, že jejich přístup je do té míry jednotný, že se můžu nadát stejného zacházení, ať bude mít službu kdokoli, a že se jejich představy shodují s mými. K nim tu míru důvěry chovám a nebudu litovat té stovky kilometrů, kterou budu muset v porodních bolestech absolvovat.
 Sylvie 


Re: Jistá míra důvěry 

(16.2.2003 22:02:49)
Lukáši,

to je ono, ta důvěra je opravdu nezbytná. Jenže pravdu má i Ája - jak můžu mít důvěru k někomu, koho jednak vidím prvně v životě, jednak mi třeba tvrdí pravý opak toho, co jiný z lékařů téhož ústavu???

Navíc mám pocit, že k všeobecné důvěře v české porodnictví (alespoň v mém případě) příliš nepříspívají rozhovory v médiích se známými porodníky, obzvlášť ty, ve kterých jsou rodičky s požadavkem přirozeného porodu nazývány hysterkami, dementkami, masochistkami... to v tom horším případě. V tom lepším se člověk "jenom" dozvídá věci, nad kterými mu nezbývá než uronit slzu - pokud zná situaci i mimo Českou republiku.

Nehledě už k té drobnosti, že český porodnický systém potřebuje změnu. I na oficiálních místech po ní volají (některé) porodní asistentky a (některé) ženy, ale lékaři bohužel setrvávají v pozici mrtvého brouka, pokud přímo nevyjadřují nesouhlas. A to je škoda, protože kdyby se k "zdemokratizování" porodnictví přidali i lékaři, ministerstvo by ke změnám bylo tlačeno jak laiky-příjemci služby, tak asistentkami, tak i třetí zúčastněnou stranou - lékaři, což by zase bylo o něčem jiném. A je škoda, že si lékaři neuvědomují, že svým postojem škodí sami sobě. Kdyby totiž ženy, kterým klasická nemocniční péče nevyhovuje, měly možnost zvolit vlastní volbu - třeba porod s VLASTNÍ porodní asistentkou (a třeba v nemocnici, nemusí to být jen doma), ubylo by těch, které si na nemocnice stěžují, čímž by se zase vylepšila jejich pověst mezi budoucími maminkami a zas by se o něco víc zvýšila důvěra...

S.
 Lukáš 


Re: Re: Jistá míra důvěry 

(18.2.2003 15:37:55)
Každý kdo k tomu přistupuje stejně je holt odsouzen k tomu, že musí být neustále ve střehu. Je zajímavé, že mnoho žen, které příjdou rodit k nám a vidí nás prvně v životě nám důvěřuje.
Naštěstí těch stížností není tolik a s tím naším porodnictvím to taky není tak zlé.
Tvoje jednoduché schema porodní asistentky -pokrok, léraři - konzervativismus to taky není úplně pravda. Ale o tom se bavit asi nemá cenu...
 Jana z MT 
  • 

Malo staznosti - reakcia na jednu vetu v Lukasovom prispevku 

(18.2.2003 17:06:03)
Nechcem nikoho chytat za slovicka, ale na Slovensku je jav podobny - malo (oficialnych) staznosti. Ze by ale mali byt slovenske porodnice na co hrde sa povedat neda... Takze to, ze sa ludia nestazuju neznamena, ze nie je dovod na zlepsovanie (ten je predsa vzdy). Niekedy sa ludia nestazuju,lebo nemaju dostatocne povedomie o svojich pravach, nevedia sa ich domahat a navyse su skepticki (naco sa budem namahat so staznostou, ked sa to aj tak niekde iba zalozi...)
Neviem, ako je to v Cechach, ale niekde ma mozno ten maly pocet staznosti taky isty povod ako u nas...
 Konstanta & 3 raraši 


Re: Malo staznosti - reakcia na jednu vetu v Lukasovom prispevku 

(18.2.2003 17:17:25)
Na tom asi neco bude. Kamaradka byla pred casem s malou dcerkou (cca 3roky) u pediatra. Cekarna narvana. Lekar cosi oslavoval (podle zkusenejsich maminek nic noveho), pak prece jen ponapily dorazil. Krome toho se pry choval i ponekud pedofilne (mozna diky tomu, ze byl opily?). Kdyz si kamaradka stezovala, tak ji rekli, ze si nikdo jiny nestezoval a ze tedy jsou s nim vsichni spokojeni a nic se neresilo...
 Lukáš 


Re: Re: Malo staznosti - reakcia na jednu vetu v Lukasovom prispevku 

(18.2.2003 17:45:28)
Tak zas jeden ze soudku jací jsou lékaři hrozní a jak žádná stížnost nemá šanci......
Nevěřím tomu, že někdo smetl ze stolu stížnost na opilého pediatra s pedofilniím chováním.
L.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Jistá míra důvěry 

(18.2.2003 17:09:01)
Lukáši, já netvrdím, že porodní asistentky = pokrok, lékaři = konzervatismus. Jenom holt je u nás situace taková, že porodní asistentky v minulých letech byly zatlačeny do ozadí, takže teď se snaží "vybojovat si" rovnoprávné postavení se svými EUkolegyněmi, což přináší do porodnictví konkurenci - a holt tím směrem, který mně osobně tu chybí a proto mu fandím. A s tou důvěrou je to asi dané zkušenostmi - také jsem při prvním porodu šla do porodnice s důvěrou, teď už jsem si to rozmyslela. Zvlášť když cca půl roku po porodu byl manžel nucený vyhledat lékaře - pohotovost a díky zpackané léčbě (názor nikoli můj, ale soudního lékaře) má v současnosti za sebou už dvě operace, které by jinak byly zbytečné, které jeho problém podstatně zmírnily, nikoli ovšem zcela vyřešili... Ale to je jedno. Radši si u "cizích" doktorů dám větší pozor, než nést celoživotní následky. KOnečně, proč české porodnictví ve mně důvěru nevzbuzuje, to jsem psala v předchozím příspěvku.

S.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Jistá míra důvěry 

(18.2.2003 22:44:47)
Mimochodem, během posledních hodin jsem si zapřemýšlela nad tím, jak je to se mnou a důvěrou v lékaře obecně - jediný problém JÁ OSOBNĚ totiž měla v porodnici, i když jsem byla nucena třeba vyhledat lékaře kvůli úrazu ve městě, kde jsem neznala živou duší... A víš co, Lukáši? Míra mé důvěry v lékaře je u mne daná i tím, nakolik on důvěruje mně. Pokud je z jeho strany zájem o moji osobu a moje problémy, jsem spíš připravena jeho návrhy k léčbě přijmout. Ano, "dávám si pozor", ale hlavně proto, abych pochopila co a proč chce se mnou provádět a nebojím se ozvat, pokud se mi něco nezdá. Ovšem zkušenost z porodnice byla jiná - tam mi "léčbu" nenavrhovali, ale oznamovali, takže i když jsem tam původně šla s důvěrou, ke konci pobytu už jsem opravdu byla neustále ve střehu a pečlivě sledovala, kdo zas mně a mému dítěti bude nějakou pitomostí usilovat o zdraví...

Prostě je rozdíl mezi tím, když někdo automaticky zpochybňuje moje názory či pocity, protože normálního je něco jiného a tím, když je vezme na vědomí a podle nich se snaží usměrnit léčbu.

S.
 Ája, 31. týden 
  • 

Re: Re: Re: Jistá míra důvěry 

(18.2.2003 19:11:54)
Lukáši,

důvěřuj, ale prověřuj :o))

Je něco špatného na tom, že ke svému lékaři nemám důvěru automaticky, ale až na základě jeho přístupu ke mně? U většiny lékařů si to mohu napřed vyzkoušet a když mi to nevyhovuje, přejít k jinému. Ale co porodník, kterého vidím pravděpodobně poprvé a naposledy v životě? Když se ke mně nebude chovat dobře, těžko se můžu sebrat a odjet do jiné porodnice.

Je mi jasné, že mezi lékaři jako všude jinde jsou lidé s přístupem, který mně bude vyhovovat, i s takovým, který mi vyhovovat nebude. Ale z tvých příspěvků mám dojem, jako bys říkal: "ty jako rodička/pacient pro nás nejsi partner. My jsme tady od toho, abychom s tebou něco udělali, a ty nám do toho nemáš moc co mluvit. Co si o tom myslíš, není rozhodující. Jen se nám svěř, a my s tebou uděláme, co uznáme za vhodné. Co bys vlastně nechtěla, většina lidí je s námi spokojená, takže když ty nebudeš, je to tvůj problém. Tak si nevymýšlej a drž pusu a krok."

Mož, že tomu tak není, je to jen moje interpretace tvých slov. Ale přístup svého lékaře bych si představovala trochu jinak.

Myslím si, že jako pacient nejsem nijak zvlášť velký rebel, jen se hodně ptám a je-li mi adekvátně odpovídáno, většinou dost věcí akceptuji. Uznávám samozřejmě, že lékař ví o dané problematice víc než já. Ale jeho léčbu pocítím koneckonců na vlastní kůži, takže myslím, že do toho mám taky co mluvit. Pokud z lékaře cítím, že jsem pro něj partner, pak jsem většinou dost ukázněný pacient. Pokud ne, nejspíš zamířím k jinému. Myslím, že je načase, aby si obě strany tohoto vztahu začaly na takovýto přístup zvykat.

 Lukáš 


Re: Re: Re: Re: Jistá míra důvěry 

(18.2.2003 20:50:34)
Tvá interpretace mých článků mě mrzí. Docela by mě zajímalo, kde jsem psal o tom, že rodička do ničeho nemá co mluvit. Ale už jsem si tu zvykl na to, že je se mnou často nějaká pistelka hned hotová jako ty.
Ta důvěra by měla fungovat tak, že když si pacientka nepřeje kupříkladu provedení episiotomie pokud to nebude nezbytně nutné, pak musí důvěřovat že pokud se provede, tak to bylo skutečně v situaci, kdy to bylo nezbytné. To samé se týká třeba často diskutovaného použití oxitocinu. Jsem přesvědčen, že jen málokterá rodička je schopna rozhodnout, kdy jakou léčbu nesadit, když je to nutné ( kdyby ano, byli by lékaři zbyteční).
Bohužel jsou ženy bojovnice, které negují jakoukoli dobře míněnou radu, na každý navrhovaný léčebný zásah se tváří nepřátelsky a do porodnice přicházejí s přesvědčením, že jim tam bude ubližováno. Mám někdy strach, že zdejší diskuse připravuje takové bojovnice s větrnými mlýny.
L.

 Ája, 31. týden 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Jistá míra důvěry 

(18.2.2003 21:29:38)
Lukáši,

máš pravdu, asi jsi to neřekl výslovně, ale čiší to na mě skoro z každého Tvého příspěvku. Už jen z Tvého výběru slov, z toho, že používáš slova "pacientka", že říkáš "jen málokterá rodička je schopna rozhodnout, kdy jakou léčbu nesadit, když je to nutné" "pacientka... musí důvěřovat, že pokud se (epiziotomie, nasazení oxytocinu) provede, tak to bylo skutečně v situaci, kdy to bylo nezbytné."

Když si zjistím třeba procento epiziotomií, které se provádějí u vás v porodnici, a bude to třeba 10 %, tak ti budu spíš věřit, žes mi ji provedl opodstatněně, než když se to bude blížit 90 %.

Přemýšlel jsi někdy o tom, proč se ty "ženy bojovnice" tak vehementně domáhají svého? Myslíš, že to je jen proto, že jsou to od přírody kverulantky, které se rády za všech okolností a o všem hádají? Které svévolně odmítají dobrou vůli vás lékařů, protože jim prostě dělá radost se příčit? Nebo je to jinak? Třeba jsou to poučené laičky, které se snaží aktivně se účastnit toho, co se s nimi děje, a když je jim dáno najevo, že "já to přece vím líp" tak si to nechtějí nechat líbit?

Máš pocit, že je to boj s větrnými mlýny? To ale není moc velké plus pro lékařskou profesi, nemyslíš?

Znovu bych ráda zopakovala, že pokud na mně můj lékař chce provést nějaký zákrok (nemyslím akutní záchranu života), chci, aby mi pro mě srozumitelně vysvětlil, co se mnou bude dělat, jaké to bude mít následky a popřípadě co se stane, když to neudělá. Myslím, že mám plné právo to vědět a moje důvěra v něho se bude odvíjet v neposlední řadě od toho, jestli je takové věci ochoten dělat nebo ne. Pokud ne, nejspíš v nejbližší době přijde o pacientku. Pokud mi to ale takto odůvodní, popřípadě mi dá vybrat z více možností, tak se s ním nebudu hádat, protože mi bude jasné, že podle svého vědomí a svědomí udělal to nejlepší, co mohl. A dává mi tím také najevo, že jsem pro něho partner, jak jsem o tom už mluvila v předchozím příspěvku.

Mimochodem, ani na tomto serveru ani nikde jinde jsem neslyšela stěžovat si rodičku, které byla provedena epiziotomie z důvodu hypoxie plodu nebo z jiného závažného důvodu, který jí byl sdělen.
 Lukáš 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jistá míra důvěry 

(19.2.2003 0:15:46)
Mám pocit Ajo ( a to zas čiší z toho co píšeš ty) že ani nechceš pochopit o čem jsem psal. Konfrontační touha je holt silnější.
Znovu si přečti co jsem psal. Máš pocit, že to většina rodiček pozná? Vysvětlení co a proč, považuji za samozřejmost ( i když je Ti jasné z několika přečtených vět že jsem arogantní totalitní zvíře) a míra důvěry, kterou považuji za nutnou mi z toho stejně nevypadne.
Kyž předem poučená rodička podstoupí episiotomii z jedné z uznávaných indikací, stejně asi musí důvěřovat, že ta situace skutečně nastala, protože sama to nepozná.
ale kdo nechce rozumět....
L.
 Ája, 31. týden 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jistá míra důvěry 

(19.2.2003 9:39:43)
Jasně, Lukáši, chci se hádat, celou noc se na to třesu a hned ráno běžím otevřít poštu s tím, jak tě zase pěkně setřu :o)))

Ty si taky prosím ještě jednou přečti, co jsem psala v předchozím příspěvku: nezpochybňuji fakt, že lékař ví o problematice víc, než já, pokud se mnou o tom mluví a řekne mi svůj názor na věc, popřípadě víc variant a pravděpodobné důsledky každé z nich, tak s největší pravděpodobností sklapnu kufry a jednu z nich si vyberu, a to prosím bez pocitu křivdy a naříkání, že mi bylo ublíženo.

Pokud ty to se svými pacientkami tak provozuješ, tak je všechno v nejlepším pořádku a nechápu, o co se tady hádáme.
 Karola (Dany 5/03, Chris 7/04) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jistá míra důvěry 

(16.10.2004 22:52:17)
To o cem se tady pise - aby lekari brali pacienty jako partnery...muze nastat podle meho skromneho nazoru jenom kdyz se konecne zacne platit aspon castecne za lekarskou peci a budeme si moci vybrat svobodne dobrou porodnici i s dobrymi porodniky(protoze kapacity budou uz i v soukromych spitalech).
Nechapu, proce konecne vlada nechce pochopit, ze Zdravotnictvi je jediny obor, do ktereho chteji lide legalne investovat a nemuzou.
Muzou jenom podplacet, nebo nazveme to: oceneni za dobre vykonanou praci (nelegalne).
Tenhle socialni stat bez konkurencniho pristupu ma za nasledek jenom to, ze jsou lidi lini a neexistuje vesmes zadna ochrana "spotrebitele" - at uz je to jakykoli obor.
 Radana,2 kluci 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jistá míra důvěry 

(19.2.2003 12:59:24)
Milý Lukáši,bojuješ s větrnými mlýny.Koně lze přivést k vodě,ale nelze je donutit aby pili.Nech děvčata ať si dělají se svými vaginami co jim příroda velí,budou-li mít za 30 let výhřezy ať si je léčí aromaterapií.
Při takovémto přístupu k věci budeme mít za pár let možná situaci,že za lékařsky vedený porod si budeme mastně připlácet,neboť pojišťovna uhradí pouze porod doma v posteli s porodní asistentkou-je to totiž mnohem lacinější.
Je smutné ,že kvalifikovaná péče je odsuzována jen proto,že na své pouti někde ztratila svůj lidský rozměr.A za trochu lásky(čili lidského přístupu) je nyní ochotno spousta lidí opustit celkem dobře zvládnuté a osvědčené přístupy(myslím nejen v porodnictví ) a vydat se na cestu alternativy.
To je úkol pro zdravotnictví nikoli nemalý a výzva největší-vraťme lidský rozměr tam odkud se vytratil,ale kam se, a to si troufám říci s čistým svědomím, pomalu vrací.Vždyť ty maminky ,co rodily takříkajíc po svém,činily tak z větší části na půdě oněch opovrhovaných zdravotnických zařízení zvaných porodnice.
 Ája, 31. týden 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jistá míra důvěry 

(19.2.2003 13:20:31)
Radano, připadá ti, že dobré zázemí po lékařské stránce a lidský přístup se vylučují? Že je možné mít vždy jen jedno NEBO druhé? Že si musím vybrat, jestli chci kvalitní lékařskou péči a v tom případě musím skousnout i nějaké to neurvalé zacházení, nebo jestli dávám přednost tomu, aby se mnou bylo zacházeno slušně, a pak mám jít teda domů a léčit se bylinkama a ničemu se nedivit?

To by bylo trochu smutné, nemyslíš?

Už mě to nebaví pořád dokola opakovat. Já osobně dávám přednost lékařské péči, kde mám k dispozici jedno I druhé. Kdy mi nepředepisují léky zbytečně, protože vědí, že třeba neberu antikoncepci a že při migréně dám přednost tomu jít si na hodinku lehnout, než bych si vzala prášek. Kde mi nedají na běžnou chřipku antibiotika, protože to koneckonců i oni považují za zbytečné.
Kde mi ovšem ta antibiotika předepíšou třeba na zápal plic, protože tam to své opodstatnění má, a já sklapnu kufry a budu je brát. A k tomu všemu se ke mně chovají zdvořile (a já k nim taky), protože respektují, že do sebe prostě nechci ZBYTEČNĚ ládovat chemii, třeba taky proto, aby líp zabrala, až ji budu potřebovat DOOPRAVDY.

Opravdu miluju, když z toho, že si dovolím se svým lékařem o své léčbě diskutovat, někdo hned začne vyvozovat, že ho nechci respektovat a ať se v tom případě léčím sama a ničemu se nedivím. Naštěstí je tato debata pouze akademická a v praxi mám lékaře, kteří moje kritéria splňují, není jim zatěžko mi odpovídat, když se jich na něco zeptám, a - světe div se - nejsou to žádní bylinkáři, mají k dispozici docela vyspělou techniku, a nemyslím si, že bych pro ně byla nějak zvlášť obtížný nebo kverulantský pacient. Pravda je ovšem taky, že jsem musela chvilku hledat, než jsem takové našla.

Howgh :o)))

 Radana,2 kluci 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jistá míra důvěry 

(19.2.2003 14:12:55)
Ájo,já si vůbec nemyslím,že by se lidský přístup a kvalifikovaná péče měly vylučovat.Já pouze tvrdím,že se často rozcházejí,což mi bezděky potvrzuješ i ty,když svého lékaře nalézáš až po delším hledání.A je to chyba zdravotnictví,když došlo k situaci,že pacient nebo rodička hledá pomoc jinde,tam kde se setká s pochopením a vlídností.Tu by měl hledat především tam,kde mu mohou pomoci doopravdy.Já jsem jenom chtěla vypíchnout důvod,proč dochází k podivnému rozporu-ačkoli se v mnoha ukazatelích výsledky zdravotnictví zlepšují(a v mnoha třeba ne ,taky pravda),důvěra v něj není nijak ohromující.A je to proto,jelikož pacienta absolutně nedojme,že místo aby bídně zahynul na zlomený krček kosti stehenní(jak se tomu dělo ještě v 80.letech),je pěkně odoperován a po týdnu rehabilituje,nýbrž to ,že ho spdrdla sestřička za nejakou prkotinu.Tím je celý efekt v ...
Ájo,myslím,že jsi senzační bojovnice,určitě bychom na sebe mohly spoustu času vrhat munici svých argumentů i já přidám raději své howgh.
 Jitka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jistá míra důvěry 

(19.2.2003 17:01:42)
Radano, naprosto se ztotožňuju s Tvými názory.
 Ája, 31. týden 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jistá míra důvěry 

(20.2.2003 11:00:47)
Radano, máš naprostou pravdu,

zdravotnictví jako celek je na tom opravdu mnohem lépe než před lety - jak vybavením, tak kvalitou poskytované péče, a je fakt, že na co bychom před 30 lety zemřeli zcela jistě, dneska se dá s přehledem léčit. Určitě by byla veliká škoda tohle si neuvědomovat. A škoda by byla taky, kdyby ti třeba ten krček stehenní kosti perfektně vyléčili, ale pak by se na pooperačním na tebe třeba nějaká sestra osápla a ty bys na jedné straně byla vděčná doktorům, že jsi na nejlepší cestě k uzdravení, a na druhé straně by ti ta sestra rozhodila psychiku, která je v nemoci určitě křehčí, než jindy. Nemyslím si, že by u člověka v takové situaci, pokud to není rozený kverulant, převážilo naštvání na všechny zdravotníky (záchrana života přece jen stojí výš, než to, že tě nějaký neurvalec naštve), ale asi by mu to zbytečně pokazilo oprávněně dobrý dojem z toho, že se mu dostalo špičkové lékařské péče, která mu ten život zachránila.

Prostě mám dojem, asi stejně jako ty, že by to byla věčná škoda.

Naštěstí tady spíš teoretizujeme, převážná většina doktorů i sester, se kterými jsem se setkala, patřila k těm slušným.
 Jana z MT 
  • 

demagogia 

(19.2.2003 13:31:33)
Holandsko je z najvyspelejsich krajin EU, ma az 30% porodov doma. Holandanky nie su ziadne divosky, rodia veselo po tridsiatke a system striedmeho papania liekov tu velmi dobre funguje. Nerozumiem demagogii, ked sa hovori, ze porod doma je krok spat, ze je to nebezpecne a neviem co este. Holandsko dokazuje, ze prirodzeny fyziologicky porod doma sa da rovnako dobre zvladnut ako prirodzeny fyziologicky porod v porodnici. Podla mna obohatit ponuku o porod doma, v porodnom dome, atd je krok vpred, pretoze nechava moznost volby, ktora je v sucasnosti v CZ aj v SK takmer nulova. ;o(

A o prevencii voci niecomu, co sa moze stat o 30 rokov len tolko - preco nam kazdemu hned po narodeni nevyoperuju slepe crevo? Ved sa moze o x rokov zapalit!
...
 Sylvie 


Alternativa... ? :o) 

(19.2.2003 19:30:45)
Radano, víš co je největší legrace? Že MOJI lékaři mě léčí tak, že mi to vyhovuje, a přitom to NEPOVAŽUJÍ za alternativu :o) Když už jsme u těch porodů, tak ve Vrchlabí probíhají porody tak, že mi jejich postup vyhovuje, a proto tam pojedu - důvěřuji jim, že když už zasáhnou, bude to OPRAVDU nutné. Pro Vrchlabské porodníky se nejedná o alternativu, ale o normální postup, který je doporučen světovými lékaři. Pro "mého" prvního porodníka se jedná o sebevraždu spojenou s vraždou (soudě dle toho, co jsem si od něj poprvé vyslechla), protože takové vedení porodu prostě není normální... A že jsem při prvním porodu ani zdaleka nevyžovadala tolik, kolik toho chci teď :o))) A vůbec nejde o to, jestli se na mne někdo mračí nebo ne.

JInak na "klasické alternativy" (bylinky, homeopatie atd.) já nejsem, když jsem nemocná, tak užívám jedině léky. Jenže jak se říká - dobrého pomálu... :o)))

S.
 Jana z MT 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jistá míra důvěry 

(19.2.2003 13:21:36)
Lukas,
pekne ste to napisali - ci chce, ci nechce, doverovat musi, lebo sa do tajov lekarskych ukonov nerozumie. Dufam, ze to svojim pacientkam aj takto vysvetlujete...
 janule 
  • 

Re: Re: Re: Re: Dotaz pro Lukáše :o) 

(27.3.2003 0:13:23)

Lukáš, medicus sapientissimus doctissimusque, a má mozek... dokonce i vyfocenej u svýho jména.. tím Vám, milé dámy, zhlouplé, zblbnuté, někdy i "zdevastované", to v případě, že se nějaký moc šikovný pan doktor o to postaral, dává jasně najevo, že on má patent na rozum! Kdybyste, skutečně mozek používal, došlo by Vám, že ty zblbnutý ženský stejně nepřesvědčíte. Stejně tak jako ty zblbnutý ženský nepřesvědčí Vás! Nenapadlo Vás někdy, že za všema těma vzrušenejma diskuzema se skrývá něco jinýho?! Ono totiž ani tak nejde o to, jestli episiotomii nebo ne. Jde o to, jestli je doktor ( a nejen on) ochotný Vás respektovat. Víte, maminku samozřejmě především zajímá to, aby se dítě narodilo zdravé. Už tak je pro ni porod stresující záležitostí, a když se k tomu přidá nějaký ten bodrý lékař, který (podle Vašich slov) svou práci i tu a tam odflákne, pak se taky může stát, že maminka místo toho aby se radovala, odchází s traumatem na celý život. Nevím, jak by se Vám líbilo, kdyby Vaši partnerku taky někdo odflákl a ještě ji počastoval nějakou tou poznámkou jako: ,,Tak to maminko zašijeme ještě trochu víc, abychom udělali tatínkovi radost." Ono když takhle ležíte naznak s nohama roztaženýma a kromě toho, že je Vám fakt mizerně, posloucháte kecy chlápka, kterej si myslí, že jedl vtipnou kaši, pak se ani nedivím, že jsou ženský vyděšený a hlavně neochotný rodit v takových podmínkách. Je mi fakt jedno, jestli mi udělaj episiotomii, ale at´ to udělaj pořádně a neřvou na mě, když se to pak špatně hojí.

PS: Tak mě ještě napadá v naší okresní nemocnici se rodí průměrně jedno dítě denně... jak je možný tu práci odfláknout?! Jak si vůbec může gynekolog dovolit svoji práci odfláknout?! J.
 Lukáš 


Re: Re: Re: Re: Ale kdepááák, Jitko :o) ... 

(11.2.2003 22:17:26)
Myslím, že "obout se", není ten správný výraz.
Krom toho znovu musím opakovat, že doporučení WHO nejsou univerzálním manuálem porodníka ani patentem správných postupů.
Strany barikády připomínají boj. A bojový duch tady teda nechybí. Pravda je, že čím míň je diskutující obeznámen s problematikou (to si nevstahuj k sobě), tím mu je vše jasnější a jeho názory jsou vyhraněnější.
Málokterá z přispivatelek třeba ví, co vůbec je pánevní dno, zato jim je jasné, že prof. Doležal je senilní komunistický nevzdělanec.
Hloupému vše hloupé.Forestova máma měla pravdu.
L.
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Re: Re: Re: Ale kdepááák, Jitko :o) ... 

(12.2.2003 6:37:41)
No horší jsou ti, co se mají za nejchytřejší :-)
 Karola (Dany 5/03, Chris 7/04) 


Re: Re: Re: Ale kdepááák, Jitko :o) ... 

(16.10.2004 21:15:37)
Teda..ja osobne docela souhlasim s Lukasem a to, co se tady psalo je obcas fakt nehoraznost. Urcite neni ani jeden nazor 100procentni a prof. Dolezal si nestal jenom za svim, prave naopak: byl pro diskuze...A rikat, ze je zastaraly:-)) o cloveku, ktery tomu venoval cely svuj zivot... to je fakt smesne
a prece zastarale je nechat se roztrhnout -
Nektere maminky tady by nemohly byl osvicene ani kdyby jim umrelo dite u porodu.
Dyt dnes je proboha medicina uz tak daleko, ze se deti budou rodit ze zkumavek a nebudeme potrebovat za par stoleti ani rodicky byt se vam to libi nebo ne.
Ale urazet bezduvodne kapacitu prof. Dolezala mi prijde fakt zoufale.
 irena (Míša5/00+Maruš3/03) 


Jaká je objektivita názoru pana profesora? 

(9.2.2003 16:11:29)
Četla jsem jen část vaší diskuse a koukám, že to tady zase pěkně vře :-)
Co naplat, není to téma nikterak banální a řekla bych, že se všech mamin docela dost týká a dotýká, takže vůbec není divu, že jsou ve hře i silné emoce.
Pravda, bylo napsáno, že se jedná o JEDEN NÁZOR, ale proč neuvést v poznámce redakce i odkaz na názory jiné??? Ano, třeba jen kvůli orientaci- pro na toto téma méně zkušeného čtenáře.
Nemyslím si, Jitko, že by kupříkladu Sylvie hystericky smetla celoživotní dílo pana profesora – její reakce mi připadaly skutečně promyšlenější, méně shazující a urážlivé než třeba MUDra Lukáše. On jistě svého kolegu lékaře chápe lépe než my – laikové, jenže my jsme ti, na kom je to vše zkoušeno a prováděno! Není proto snad divu, že požadujeme odůvodnění a MNOHOSTRANNÉ INFORMACE, a ne jen JEDEN NÁZOR (na který jistě pan prof. právo má!). Toto téma je skutečně tak ošemetné, že nelze očekávat poklidnou diskusi bez ostřejší výměny názorů. Osobně mě episiotomie nijak „vážně“ nepoškodila, jen 2-3 stehy, ale hojení bylo nepříjemné a dodnes o jizvě docela dobře vím (budou to skoro 3 roky). Osobně bych se episiotomii tedy příště ráda vyhnula, pokud dítko nebude ohroženo na životě, a snažím se pro to něco dělat už teď. Doufám také, že na záda mě (až dojde na věc) nikdo nepoloží! (to bych asi zkousla opět jen při velkém ohrožení dítěte).
Tak. Tolik můj laický názor primitiva, který čte na toto téma jen česky, nicméně myslím, že na toto téma toho bylo přeloženo již celkem dost!
(Lukášovi, milci českých časopisů – hlavně „Betinky:o)))“ – doporučuju např. již docela stařičký článek „Význam a úloha otce v perinatálním období“ od Markové, Kozerovského a Goldmanna (porodnice Ostrov nad Ohří, prim. MUDr. Vosátka), který vyšel v PRAKTICKÉM LÉKAŘI Z ROKU 1991, č. 10. O epiziotomii tam sice není skoro ani slovo, ale již před 12 lety se tam mluví o porodu jako o rodinné události a přirozeném životním ději /část 2. Porod/. Odkazují na klasiky „jemného porodnictví“ Leboyera a Odenta, kteří určitě nebyli propagátory nástřihu – hlavně Odent. Myslím, že v Ostrově začali také jako jedni z prvních využívat „analgetických“ účinků teplé koupele. V článku už je vidět značný posun v pohledu na porodnictví jako takové, což podle mě souvisí s průběhem celého pobytu klientky v porodnici od A až do Z: „V současné době není tento pouze technický přístup k porodnímu dění udržitelný. Je paradoxem, že právě jen díky technickým možnostem jsme schopni sledovat vliv psychických a emocionálních stavů rodičky i plodu na fyziologii porodního děje.... Ve většině civilizovaných zemích je dnes v popředí požadavek zajištění psychického komfortu rodičky i dítěte při již samozřejmé vysoké úrovni technicko-medicínské. Je prokázáno, že žena, která přistupuje k porodu se strachem a úzkostí, má častěji porod komplikovaný dysfunkcí nebo hypoxií plodu ...“ – no a to už jsme skoro „doma“ u tématu epiziotomie, že? Pokroku ve vědě zdar, a jeho uvádění do praxe pak obzvláště!!!
Ester.
 Jitka 
  • 

Re: Jaká je objektivita názoru pana profesora? 

(10.2.2003 10:52:17)
Ester, už se opakuju.
Je to zveřejnění názoru porodníka na episiotomie, kde předestírá několik důvodů, proč episiotomie dělat.
V článku nikde není uvedeno, že by se měly dělat paušálně všem rodičkám. Je to jeden názor z úst porodníka. Není míněn jako obhajoba episiotomií a ani pochopitelně není rozborem celé problematiky.
Osobně mi nevadí uvedení odkazů 1-4, mrzí mne uvedení odkazu na Vrchlabí s velkou číslicí 1,6%, patří to spíš do diskuse.
Příspěvky Sylvie já nijak nezpochybňuji, s jejich obsahem sice ne vždy souhlasím, nicméně jsou vždy kultivované a Sylvii nikterak nepodezírám z toho, že by se bezhlavě vyjádřila k problematice, o které nic neví a je vedena pouze emocemi.
Ikdyž je zcela patrné, že ona, jako zastánkyně porodů přírodních, čerpá z pramenů, které obhajují tyto postupy a pak ještě z příručky WHO.
Jitka
 irena (Míša5/00+Maruš3/03) 


Re: Re: Jaká je objektivita názoru pana profesora? 

(16.2.2003 19:31:39)
Nechci Tě nutit se opakovat, Jitko, myslím, že to co píšeš, jsem pochopila už při prvním čtení.
Ten článek je záslužný a neber si mé reakce osobně! Já mám na věc ale taky svůj názor (byť laický) a nepovažuji závěry p. prof. za objektivní. To je celé.
 Martina+20.t.brusko 
  • 

Co dal nazor Dr.Dolezala mne? 

(10.2.2003 10:13:57)
Jitka,
ja osobne som Ti velmi vdacna za aktivitu, ktoru si vyvinula, aby si nam sprostredkovala tento clanok/nazor Dr.Dolezala.
Chcem Ti len povedat, ze:
-za clankom uvedene linky na dalsie nazory o epiziotomii nijako neznizuju/nekazia hodnotu Tvojho clanku (trosku sa tam nehodi tych 1,6%, ale da sa to prezit ;-) )
-poskytla si vyborny priestor/zaklad diskusie (ktora mna velmi zaujima a rada si aktualne o nej "poklebetim" - hlavne nazory zasluzilych matiek su pre mna prinosne)
-trosku mi je luto, ze nazor Dr.Dolezala (podla uverejnenej odpovede) potvrdzuje to, co zazlievam zdravotnikom - subjektivita tam, kde by malo byt s nadhladom (najma po 50-rocnej praxi) podane objektivne stanovisko k problematike ("ospravedlnenim" pre Dr.Dolezala moze byt len to, ze za tych 50 rokov praxe asi vela prirodzenych porodov nevidel a hlavne nezazil (najlepsie na vlastnej kozi ;-) ) resp. sa o ne nedostatocne zaujimal - to bohuzial citim z jeho odpovede) - skratka stara klasicka skola :-(

Jitule, drzim palce a nenechaj sa odradit - ono cez net sa tazko hodnoti, co kto ako presne myslel... tesim sa na dalsie podnetne prispevky (aj ked s nimi nebudem suhlasit ;-) )
 Jitka 
  • 

Re: Co dal nazor Dr.Dolezala mne? 

(10.2.2003 10:41:00)
Ahoj Martino,
Přesně si pochopila účel článku. Informativní sdělení jako podklad k další diskusi.
Rozšíření povědomí o další názor, s kterým skutečně není nutno souhlasit. Žadný útok na přirozené nebo alternativní porody, jak si ho zřejmě vykládají některé maminky, které vytahují do boje. Proč boj?
Není to ani obhajoba nástřihů.
Je to prostě zveřejnění několika důvodů, které doktoři mají na paměti, když episiotomii provádějí.

 Eva + 2 holky 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Buďme lidští na starého pana profesora, přestože on lidský na rodičky nebyl. nebyl. 

(11.2.2003 20:42:27)
Jitko, teď se dostanu do oblasti, která může vzbudit opravdu různé názory. Nicméně, nedávno jsem četla dvě různé studie, které obě potvrzovaly, že vše, co se děje během porodu, včetně emocionálního stavu matky, si dítě se sebou přináší v podvědomí na svět. U holčiček je dokonce velmi vysoká šance, že jejich porod bude reakcí na to, jak rodila jejich matka. Dokonce se může stát, že si budou ony samy potřebovat nějakým způsobem odžít to, co jejich matka při porodu špatně snášela a co v ní zanechalo nepříjemný pocit. (Tato studie donkonce polemizovala s tím, že teď je tolik komplikovaných porodů proto, protože si nynější dcery odžívají to, čím v předchozích letech narušovaly porody jejich matek.)
 irena (Míša5/00+Maruš3/03) 


Rodíme čím dál hůř?! 

(16.2.2003 19:25:19)
Ahoj Evo,
to co píšeš, považuju za opravdu zajímavé a hlavně možné. Každou chvíli slyším někoho říkat, jak se dnes už skoro děti nerodí přirozenou cestou, jak ženský už „nejsou co bejvaly“, nezvládají mateřství, jak se tak všechno stále zhoršuje.... Je skoro div, že lidstvo ještě nevyhynulo, což?
Na druhou stranu je možné slyšet, že i dnes je přes 90% Evropanek schopno porodit přirozeně a bez větší technické pomoci. Kde je teda pravda?
Osobně jsem poprvé měla to štěstí na porod bez většího fyzického problému. Bohužel ne až tak na vstřícný personál z dětského. Nemnoho šrámů na těle, více na duši. Taky si kolikrát říkám, jaká to jsem přecitlivělá citlivka! Jenže to tak prostě je, nic s tím nenadělám (babička/tchýně/ mi říká – „co já bych dala za takovej snadnej porod, vždyť tobě to šlo úplně samo, jak houska na krámě!!“ – a já se tupec přitom trápila s tím, že jsem si malou hned po narození nevybojovala a byla ode mě na prvních 5 hod oddělena, i když k tomu nebyl důvod. Objektivně vzato je to hovadina, nestojící za řeč, já jsem si ale připadala „okradená“ a musím říct, že dodneška jsem to úplně nestrávila, i když se o to snažím...)
No nic, každej má Achillovu patu někde jinde. Tahle diskuse se hezky rozproudila a já nevím, proč Jitce vadí, že se tu tak „rozohňujeme“. Je v pořádku, že napsala jeden názor jednoho porodníka; není ale ani nic špatného na tom, že když máme jiné názory (a důvěryhodně podložené), že se za ně budeme zasazovat. Taky nejsem odborník, ale některé věci už pomalu začínají být evidentní i pro laika.
Asi před 10 lety, když byl můj přítel na medicíně, tvrdil mi o preventivní ochranné funkci nástřihu zhruba totéž, co pan profesor v tomto novém článku.... Dnes má na to názor poněkud jiný. Co je tedy objektivita?
Jsem zvědavá, jak bude prožívat jednou porod moje holčička a doufám, že se nebude cítit tak okradeně po jeho ukončení, jako já po jejím narození. Mohla by na tom snad být líp. Podle vyprávění byla moje máma během mého líhnutí dost pod vlivem různých oblbovadel, takže si moc nepamatuje, jen tolik, že jí někdo skákal po břiše a nakonec mě z ní nějak vyrvali nebo co... tehdy klasický bezproblémový porod.
ZaplaťBůh i za mírný pokrok v mezích zákona, za rooming-in, za rodiče ochotné se prát za svoje požadavky! Snad těch „porodních problémů“ časem zase ubude.
Ahojky
Ester
 Konstanta & 3 raraši 


Pruvodci porodnicemi 

(10.2.2003 8:55:15)
Sylvie,
zminila ses o Pruvodci porodnicemi. Kde se da prosim sehnat? Mam dojem, ze jsem na rodine o nem zahledla kdysi zminku, ale ted to nejak nemuzu najit... Dik.
 Sylvie 


Re: Pruvodci porodnicemi 

(10.2.2003 19:31:31)
Zkus ho sehnat přes Aperio, je to tuším jejich dílko. Jinak pokud jsi z Prahy, určitě jsem knížku viděla v A-centru, ale tam jsem byla naposledy před cca 4 měsíci. No, možná by ti ji zaslali i poštou nebo tě aspoň někam nasměrovali. Kontakt z hlavy nevím, ale když koukneš na na mé stránky, tak tam mám na A-centrum kontakt.

S.
 Konstanta & 3 raraši 


Re: Re: Pruvodci porodnicemi 

(11.2.2003 8:54:33)
Sylvie, moc dik. Konstanta
 Karola (Dany 5/03, Chris 7/04) 


Re: Re: Re: Re: Buďme lidští na starého pana profesora, přestože on lidský na rodičky nebyl. nebyl. 

(16.10.2004 21:34:39)
Lukasi,
v zasade v nekterych vecech s tebou souhlasim,
nelibi se mi, kdyz nekdo znevazuje lidi a kapacity pokud o tom nema ani paru..jsou to jenom diskuze a kazdy ma PRAVO na svuj nazor i kdyz zoufalost nekterych maminek tady je fakt ubijejici.
Sylvie tady mela ale pravdu...Ty osobne (nevim jestli jsi student nebo uz lekar s praxi), ale pokud ti WHO nevyhovuje tak odkud cerpas informace ty? Co jsi ty udelal pro vyzkum v porodnictvi? a jake mas vlastni zkusenosti? Zas ber v potaz bolest nekterych zen, ktere u p. prof. rodili za totality a nezdal se jim az taky uzasny a to, ze p. prof tvrdil ze se zlepsuje sexualni zivot?;-) ja zas z vlastni zkusenosti (a i z jinych zkusenosti)...a od jinych profesoru vim, ze sexualni zivot po episotomii je mnohem horsi bohuzel.
Fakt jsem si vsimla (nemohla jsem byt uz zticha), ze ty jenom kritizujes ale nemas zadne konkretni priklady, napady. Pokud jsi nebo chces byt porodnikem, tak by bylo vhodne aby si se trosku vzil do role mnohych maminek, zen a trosku si prostudoval i psychicke trauma s tehotenstvim a porodem spojene (pokud to uz nemuzes zazit na vlastni kozi). Dobry porodnik musi byt i dobry psycholog a ne jenom kritizovat ale v klidu vysvetlovat. Dekuji za pochopeni
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Buďme lidští na starého pana profesora, přestože on lidský na rodičky nebyl. nebyl. 

(17.10.2004 7:34:14)
Karolo, pokud vím, Lukáš porodník je - ale to ti jistě napíše sám. Spíš mě pobavilo to zbožštění prof. Doležala - já jsem ho totiž zažila. Říkáš, že dobrý porodník musí být dobrý psycholog? Svéráznost prof. Doležala jde tak daleko, že často ani medici u zkoušky nechápou, na co se jich ptá - má opravdu zvláštní komunikační a vyjadřovací návyky. K rodičkám nepřistupuje jinak, a rodící žena má opravdu jiné starosti než přemýšlet, co ten pán myslí a zda ji nechtěl urazit - a teď nechci já urazit jeho. Hodně toho ví, to ano. Ale komunikace velmi velmi silně vázne, je opravdu svéráz a všechno jiné,jen ne psycholog. Já bych u něj rodit nechtěla.
 Lucie 
  • 

Rodila jsem obě děti bez nástřihu. 

(7.2.2003 11:32:13)
Ve Vrchlabí jsem rodila obě děti bez nástřihu (ani jsem se nenatrhla). Moje děti jsou naprosto zdravé, k žádnému poranění(sevření hlavičky) nedošlo. Lékaři u Apolináře nejsou vedeni k tomu, aby nenastřihávali (Brrrrrrr...). Je mi líto pražských žen. Možná platí úměra: čím vyšší akademická hodnost gynekologa, tím větší episiotomie. Pánové docenti a profesoři by měli akceptovat výzkumy ze zahraničí.
 Lucie 
  • 

Re: Rodila jsem obě děti bez nástřihu. 

(7.2.2003 11:36:10)
...jo ještě jsem zapomněla dopsat. A NAUČIT SE VÉST POROD V JAKÉKOLIV POLOZE RODIČKY A BEZ EPISIOTOMIE...NEBO TO NAUČIT SVOJE PORODNÍ ASISTENTKY.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Rodila jsem obě děti bez nástřihu. 

(7.2.2003 11:47:24)
Moje máma mi nedávno vyprávěla, jak jsem se narodila. Když už jsem měla hlavičku prakticky venku, přiběhla paní doktorka a pravila: "Jé, já vás zapomněla nastřihnout, to by se pan primář zlobil!" A nastřihla ji, i když to už bylo zbytečné.

Narodila jsem se v roce 1974 a jizvu po episotomii máma cítí dodnes a není to prý nic příjemného.

Já sama jsem rodila bez nástřihu, ve 28 letech první dítě, navíc dost velké (3810 gramů), takže v klasické porodnici bych se už jen díky tomu episotomii nevyhnula. A navíc jsem během těhotenství necvičila, masáž hráze jsem taky neprováděla, stručně řečeno kašlala jsem na to. A šlo to.
Chápu, že v určitém procentu případů je episotomie výhodná nebo nutná, ale proč se dělá automaticky každé ženě, to nepochopím...
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Rodila jsem obě děti bez nástřihu - ještě poznámka 

(7.2.2003 11:55:12)
V padesátých letech 20. století byla na Kladně nejobvyklejší operace sestupu a výhřezu rodidel. Tyto poruchy po masovém zavedení episiotomie vymizely.

Nejsem sice doktor, ale nemůže to být spíš tím, že dnes už na jednu ženu připadá podstatně méně porodů než - dejme tomu - ve 30tých letech dvacátého století? Ono je asi rozdíl mezi tím rodit 2x nebo 7x. ...

 Jitka 
  • 

Re: Re: Re: Rodila jsem obě děti bez nástřihu - ještě poznámka 

(7.2.2003 21:46:05)
tak tohle je, Monty, určitě zajímavá myšlenka. Možná taky podíl těžké fyzické práce, zvedání těžkých břemen. Stálo by to vzít do úvahy.
 Hanďula a 3 berušky 


A nemáme u porodu důležitější věci na starost? 

(7.2.2003 11:34:08)
Zdá se, že zastáci alternativních názorů potřebují být vždycky militantnější než konzervativci. Jenže po všech diskusích které se k tomuto tématu na Rodině odehrály už se skoro ani nepozná, kdo je se svým názorem v odvážné menšině. Tak nač ta ironie v reakcích na zajímavý a otevřený názor?

Rodila jsem dvakrát a pokaždé to bylo krásné. Oba dva porody se odehrály v porodnici, oba dva s nastřižením hráze. Tyto dvě věty nemají žádnou spojitost - moje porody mohly být krásné i zcela jiným způsobem - třeba - jenže si s tím nějak hlavu nelámu.

Prostě se ve mně po porodu vždy rozlil nádherný pocit. Jen si nedovedu představit, že by do této harmonie emocí měla patřit i ta, jak krásně nenastřiženě nebo nastřiženě jsem si to vlastně odrodila.
 Soňa 
  • 

Re: A nemáme u porodu důležitější věci na starost? 

(7.2.2003 11:38:50)
Já si své vagíny važím, ty ne?
 Hanďula a 3 berušky 


Re: Re: A nemáme u porodu důležitější věci na starost? 

(7.2.2003 11:48:45)
Já také, díky za optání - je zcela v pořádku - po oněch dvou nastřiženích. A vážně se mi nechce rozebírat hypotézy, zda by byla více než zcela v pořádku bez nastřižení.
 Lenka (2 děti) 


Re: Re: Re: A nemáme u porodu důležitější věci na starost? 

(7.2.2003 12:59:16)
Ahoj všem,

nedá mi to abych se nezastala Hany. I já jsem rodila obě děti s nástřihy. U prvního jsem byla dost vykulená, prostě doktor udělal "šmik" a bylo. Nikdy jsem se nazabývala tím, zda to tak bylo dobře nebo ne. Od toho tam byl on. Problémy jsem také neměla. U druhého jsem si pro prostudování všeho možného říkala, že by to to třeba mohlo jít i bez nástřihu. ALE nakonec jsem to byla já, kdo o nástřih prosil. Rodila jsem o 3 týdny dřív, Adélka měla jen 2750 g a přesto jsem ji rodila 21 hodin. Když jsem už směla tlačit, atak jsem nebyla schopna vykukující hlavičku ani přes 6 silných kontrakci a tlačení vytlačit. Prosila, jsem, ať mi střihnou! Paní doktorka mě dala ještě další 3 pokusy. Nakonec mi dla za pravdu, že to jinak asi nepůjde a "pomohla" mi. Byla jsem ji vděčná. Bohužel, šití se nehojilo úplně tak jak mělo. Měla jsem vnitřní krvácení a vstřebávání hematomu nebylo právě příjmné. Nakonec jsem si doma šití ještě natrhla. Svojí vlastní hloupostí. Během několika dní, se tohle vše upravilo (řepík dělá skutečně divy). Dodnes nemám sebemenší potíže a jsem paní doktorce vděčná. Oba porody pro mne byly úžasným zážitkem, a vážně nemám čas, chuť ani sílu řešit, zda jsem při nich byla nastřižená, oholená a zda jsem dostala klistýr. Podstatné je to, že mám dvě zdravé děti.

Omlouvám se za dlouhý příspěvek a přeji všem, které mají porod před sebou, ať je to pro ně ten nejkrásnější den v životě.
Lenka
 radovan 


Re: Re: Re: Re: A nemáme u porodu důležitější věci na starost? 

(7.2.2003 15:57:34)
Mohu poprosit o informaci v jaké poloze jste rodila? Mnohé by to asi vysvětlilo. Děkuji.
 Lucie 
  • 

Re: A nemáme u porodu důležitější věci na starost? 

(7.2.2003 11:51:20)
Já jsem zážívala po porodu také pocit blaha. To blaho bylo o to slastnější, že mi bylo dobřáno zůstat neporaněná. Potom se mi také dobře ošetřovalo miminko. Názor pana profesora není jen jeden z mnoha. Je to názor uznávaného odborníka a bohužel mnoho lidí na něj dá, přestože pan profesor říká nesmysly.
 Ivča + 3 kluci 


Re: A nemáme u porodu důležitější věci na starost? 

(28.3.2003 0:24:34)
Konečně je tu reakce, která je podobná té mojí! Řešit problém, jestli je nastřižení lepší nebo horší než natržení, mi připadá trochu nadsazené. Nejsem ani lékař ani sestra, abych mohla argumentovat. Mohu jen říct, že mne, pravda, v těhotenství vlastně ani nenapadlo se takovými věcmi zabývat. Prostě jsme jen odjeli, když přišel čas, do nejbližší porodnice, no a bylo to. Zájem jsem měla akorát na tom, aby moje miminko bylo v pořádku, a moje tělo si nějak poradí s hojením. Porod atˇ s nastřižením nebo bez něj zvládly miliony žen před námi, některé měly porod těžší, některé lehčí...atd. Každý snáší bolest jinak. Já nastřižená jsem a jak už tu taky někdo psal, tak do konce šestinedělí to bylo v pohodě. Vadilo mi to jen v porodnici, kde se mi blbě sedělo na té vysoké a tvrdší posteli. A těch 5 dní, které jsem tam strávila, se dalo v pohodě vydržet. Tak nemám pocit, že bych kolem toho musela tolik vyvádět, ale to je každýho věc.
Zdravím a mějte se!


 JanaVyš 


mam taky zkusenost - ale s natrzenim... 

(7.2.2003 12:33:21)
Muj naprosto pohodovy porod byl zakoncen naprosto nesnesitelnym sitim rany, ktera vznikla po roztrzeni. Nebylo mozne vsechny tkane umrtvit a tak se castecne silo "na zivo". Priserny zazitek, u ktereho jsem malem brecela. Prestoze pan doktor byl velmi ohleduplny a velmi se snazil uvest vse do puvodniho stavu, jeste nekolik tydnu pote jsem mela problemy sedet, ale i chodit. Jeste ted mi beha mraz po zadech.
Porod postupoval celkem rychle, snazila jsem se sveho drobecka vytlacit co nejdriv, abych to uz mela za sebou. Doktor ani u samotneho porodu nebyl - jen asistentka. Mozna to byla chyba, nevim.
Tesim se na dalsi miminko, tesim se na porod, ale bojim se siti. Budu se vedome snazit o to, aby k natrzeni nedoslo, ale kdyby k tomu melo dojit, zvolim radeji epistomii.
Mimochodem - to ze je mozne si nejakym zpusobem chranit hraz jsem se dozvedela az po porodu - pote, co jsem precetla nadherne popisy dvou domacich porodu na www.nandu.hu. Jen se bojim, ze ochranit si jiz jednou natrzenou hraz bude mnohem slozitejsi :(
 Moni+2 


Re: mam taky zkusenost - ale s natrzenim... 

(7.2.2003 13:18:41)
Ja taky porodila na 2 zatlaceni s jednou asistentkou a silo se pul hodiny se tremi doktory! Nastesti jsem pak se srustanim nemela takove problemy jako ty, ale obcas sesite misto jeste citim. Me se zda, ze jako se vsim - zalezi na stesti. Mattias vazil 3.5kg a meril 54cm, zrejme mel ale vetsi hlavicku nez prumer, nevim...Protoze tohle je ma vlastni zkusenost, zajimaji me jine mene stastne "natrzene" rodicky. No ale na druhe strane s takovym natrzenim uz mam zkusenost, nebyla to zase takova hruza, abych to neriskla i podruhe, pokud nekdy nejake podruhe bude...
 Katule 
  • 

Re: mam taky zkusenost - ale s natrzenim... 

(17.3.2004 12:29:42)
Me se to taky bolelo vice nez cely porod dohromady a to jsem byla strizena. Dik za www stranky
 Petra Halámková 
  • 

Můj dojem.. 

(7.2.2003 13:44:12)
Nástřih má podle mého názoru opodstatnění jen u žen, které u porodu leží znehybněné na zádech nebo pokud rodí nezralého novorozence nebo pokud mají abnormálně tuhou a pevnou hráz, v ostatních případech se mi jeví jako škodlivý. Při porodu, kde si žena sama diktuje polohu, se jí tlaky na porodní cesty rozloží tak, aby došlo k co nejmenším trhlinám na nejtenších tkáních. Přirozená prasklina takovéhoto porodu nedosahuje hloubky a závažnosti umělého nástřihu, mnohdy není potřeba šít, lépe se hojí a je subjektivně lépe snášena. Takto to vidím já.
 Petra Halámková 
  • 

Můj dojem.. 

(7.2.2003 13:44:34)
Nástřih má podle mého názoru opodstatnění jen u žen, které u porodu leží znehybněné na zádech nebo pokud rodí nezralého novorozence nebo pokud mají abnormálně tuhou a pevnou hráz, v ostatních případech se mi jeví jako škodlivý. Při porodu, kde si žena sama diktuje polohu, se jí tlaky na porodní cesty rozloží tak, aby došlo k co nejmenším trhlinám na nejtenších tkáních. Přirozená prasklina takovéhoto porodu nedosahuje hloubky a závažnosti umělého nástřihu, mnohdy není potřeba šít, lépe se hojí a je subjektivně lépe snášena. Takto to vidím já.
 alka, 3 děti 


Nedá mi to... 

(7.2.2003 14:28:28)
Nedá mi to, abych taky nepřispěla. Mám tři děti s dost velkým věkovým rozdílem (16, 10 a 4,5 měsíce) Při prvním synovi mě p. dr. nastřihla a když se syn rodil, najednou na mě zařvala: ježíši vy jste se roztrhla!!!!! Jako kdybych to udělala schválně! "Spravilo" to 28 stehů za částečného umrtvení. U druhého syna mě nastřihli opět preventivně a šití p.dr. prováděl bez umrtvení - na ty čtyři stehy to je zbytečné, že? (napadlo mě, zda by si on nechal umrtvit např. ránu na obočí před šitím??????????) Dceru jsem porodila bez nástřihu a bez poranění (3750g,54cm)...........
A co se týká sestupu rodidel ve vyšším věku - dá se jistě odstranit operativně, pokud tato situace nastane!
Nebo zavedou lékaři preventivní chirurgii? Co takhle slepé střevo - preventivně "vyndat"? Vždyť by se mohlo zanítit!!!!!!!!!!!
Provedená epiziotomie mi jistě nezaručí, že mě sestup nebo výhřez dělohy nepostihne!Možná sníží pravděpodobnost toho, že mě postihne.
Zato mi poskytla 2 měsíce nesezení, rok bolestí při milování a občasné bolesti při změně počasí (zatím se zdá, že asi už na zbytek života). Alka
 Petra Halámková 
  • 

nástřih 

(7.2.2003 15:29:00)
Nástřih lze vlastně provést jen ženě, která leží na zádech se zdviženýma nohama. Takže už jen to, že si žena lehne na záda, vystavuje ji asi většímu riziku nástřihu, i když by u ní třeba nebyl potřeba ani vleže. Při poloze vleže je nejen zvýšené riziko nutnosti provedení nástřihu z důvodu malého rozvinutí tkání, pak z důvodu podřízené polohy "jako na dlani" i zbytečně provedeného nástřihu, pak taky jeho dalšího natržení. S polohou na zádech jde ruku v ruce usilovné tlačení, ať už je rodička nabádána porodníky či to nutí ji samotnou, nebo dokonce už její dítě pociťuje dechovou tíseň(jak by ne, když matka má dechovou tíseň, jelikož je zavalená bříškem - v poloze na zádech se také bolesti stávají méně snesitelné) - tam jde stranou šetrnost vůči pánevnímu dnu..... Takže já si troufám tvrdit, že v podstatě všechny hrozby jako výhřezy dělohy, hemeroidy, problémy v sexuálním životě apod. jsou způsobeny spíše tím, že ženu nutí rodit na zádech, nutí ji usilovně tlačit a nastřihují ji.
 Jája 
  • 

Re: Nedá mi to... 

(8.2.2003 18:08:09)
Jak to tak čtu,tak tím víc si říkám - ještě že jsem měla císaře!
Všechno je to o doktorech,jejich přístupu a nepřirozenému způsobu porodu (i kdyby byl nakrásně vaginální).
Mimochodem,ještě jsem neslyšela,že by sestupu rodidel ve vyšším věku,preventivně zabránila episiotomie.Vždycky se uvádělo,že většina těchto problémů je způsobena "proděláním" těhotenství jako takového (hmotnostní nápor na pánev.dno).
 Alena 
  • 

Re: Můj dojem.. 

(8.2.2003 14:23:09)
Milá Petro,
podle vaší kategorizace porodů, kdy je potřeba nástřih patřím do skupiny, ve které považujete tento zákrok za neopodstatněný, resp. ŠKODLIVÝ! Přesto si nedovedu představit, že bych porodila bez nástřihu. Své první dítě jsem porodila skoro před rokem a problémy s nástřihem ani jizvou nemám. Šlo ale o porod překotný, takže jsem byla ráda, že mě paní doktorka nastřihla, neboť nešlo ovlivnit ani tlačení. Bohužel dcera šla na svět tak rychle, že jsem měla potrhaný i děložní čípek. Nedovedu si představit, jak by skončila hráz!
 Petra Halámková 
  • 

Re: Re: Můj dojem.. 

(8.2.2003 14:58:06)
Aleno, jistě, nemusíte mne brát za slovo, nejsem porodník(rozhodně se nechystám o někom rozhodovat či někoho třídit do skupin) - naopak - chtěla jsem jen jako obyčejná máma příkladem naznačit, že by bylo vhodné více zvážit porodnickou situaci, že nástřih je vážná a vysoce individuální záležitost u každé ženy a u každého porodu. A hlavně, chtěla jsem zdůraznit, že nejde jen o porodnickou situaci, ale hlavně o názor rodící ženy samotné. Jsou ženy, pro které epiziotomie je hrozně násilná a spíše snesou větší přirozenou trhlinu než menší umělý nástřih a jsou ženy, kterým při slově "trhlina" naskakuje husí kůže a s nástřihem mají dobré zkušenosti...
 Petra Halámková 
  • 

A pak jsou také metody, jak trhlinám zabránit 

(8.2.2003 15:27:56)
Někdo chápe to, co při porodu dělat, aby hrozilo co nejmenší riziko natržení(bolesti) a tedy i nejmenší nutnosti nastřihnutí(taky bolesti). Pan doktor Doležal na mne působí, že místo toho, aby se snažil trhlině zabránit přirozenou bezbolestnou cestou, to jest změnou polohy, slabším tlačením, uvolněním rodičky apod.., zabraňuje bolesti jinou bolestí.
 Alena 
  • 

Re: A pak jsou také metody, jak trhlinám zabránit 

(8.2.2003 16:06:35)
Bohužel změna polohy je ve většině českých porodnic zatím technicky nemožná. A bohužel ne každá rodička má možnost dopravit se do vzdálenější porodnice. Že se zas vrátím ke svému porodu, ale u mě slabší tlačení nebo uvolnění nepřicházelo v úvahu. Taktéž ani bohužel výběr jiné porodnice (z časových důvodů). Ale k tomu uvolnění rodičky, mám pocit, že tu jedna čtenářka diskuse psala, že pan doktor něco pro toto téma udělal.
 Petra Halámková 
  • 

Re: Re: A pak jsou také metody, jak trhlinám zabránit 

(9.2.2003 8:32:35)
Aleno, někdo při překotném porodu doporučuje jako pomoc lehnout si na levý bok, klidně dýchat a snažit se co nejvíce zadržovat tlačení, ev. jemně zadržovat mírným protitlakem hlavičku miminka, aby prošlo porodními cestami co nejšetrněji. Podle mne, když maminka s překotným porodem leží na zádech, asi ji to víc nutí tlačit, aby bolest měla za sebou (dle mého názoru se bolest na zádech hůře snáší, také bývají větší problémy s dýcháním), a tím hrozí větší riziko, že se tou překotností poraní, protože ji může hůře ovládat. Některá žena v takové situaci nedbá na polohu a preferuje rychlé tlačení a nástřih, to každý vnímá jinak. S tím výběrem porodnice je problém, právě proto mám dojem, že opěvovat klasika našeho porodnictví, který se proslavil jednotným přístupem k rodičkám - vleže na zádech, se mi zrovna u nástřihu nezdá moc na místě. Nástřih by neměl být rutina, ale individuální záležitost. Tím uvolněním rodičky jsem myslela spíše to, aby jí byla nastolena u porodu atmosféra jako při soukromém svobodném intimním aktu a ne jako při řadové operaci. Myslím, že ženě u porodu by toto pomohlo více než jen to, že "jsou na ni hodní".
 Karo 


Re: 

(9.2.2003 10:28:28)
Natrzeni hraze nevyvolava tak silne bolesti, nebot se jedna o prirozene poraneni a tkan se natrhne na nejslabsim miste. Jen opravdu malokdy dojde k poraneni cev.
Kdezto pri nastrihu hraze jsou naopak cevy vzdy prestrizeny a vznikaji krevni vyrony, bolesti, horsi prubeh hojeni.

 Alena 
  • 

Re: Re: Re: A pak jsou také metody, jak trhlinám zabránit 

(14.2.2003 19:58:44)
Milá Petro, asi jsi nerodila překotným porodem. Doporučení a skutečnost jsou dvě odlišné věci. Já byla ráda, že jsem manželovi neporodila v autě nebo paní doktorce v příjmové ordinaci. To, že jsem rodila na zádech stoprocentně nemělo za následek nutnost tlačení! Ve chvíli, kdy mi byla protržena plodová voda, šla naše holčička na svět sama od sebe, takže i ta nepříjemná sestra si své "maminko, teď netlačte" mohla strčit někam. Já netlačila, jen jsem si trochu zařvala (to se jí mimochodem taky nelíbilo, že pak prý netlačím zas dostatečně) a dítě bylo najednou venku. Nevím jak, jen vím, že mi přišlo, že takhle rychle to snad ani nejde. Byla jsem opravdu překvapená, když mi manžel sdělil, že je již vidět hlavička....
 Martina+20.t.brusko 
  • 

Co treba na operativnu zmenu polohy pri porode? 

(10.2.2003 9:55:06)
Nechapem jednu vec:
Aky je problem umoznit zene klaknut si na zemi prip. na por. stole, cupnut si, podopret ju v stoji atd.? Vyzaduje to predsa len operativnost pomocnikov, podlozit podlozku a prisposobit sa (ohnut chrbat, klaknut si k zene a pod.).
Argumenty, ktore pocuvam casto (najma od zdravotnmikov), preco nie je mozne zmenit polohu pri porode, ze nemaju prostriedky na specialne drahe polohovatelne porodne lozko mi pridu nelogicke - naco platit za nieco, s cim treba pracne manipulovat, ked zadarmo mozem mat velmi rychlo to, co potrebujem?
Vie mi to niekto vysvetlit?
ps: keby moj prispevok posobil opat na niekoho bojovne, tak to je len kvoli mojmu natutelu ;-), naozaj by som rada poznala "v com je pes zakopany".
 Jana, dva synové 
  • 

Re: Co treba na operativnu zmenu polohy pri porode? 

(10.2.2003 17:38:29)
Mně není Martino také jasné, proč z pohledu porodníků a některých porodních asistentek je lepší pohybovat s drahým lůžkem(nejlépe americkým) na kterém trčí pasivně rodící žena. Také si myslím,že si žena může změnit polohu podle vlastní vůle sama (bez drahé americké postele) a nestojí jí to žádné peníze.Z pohledu porodníků je toto, ale nadstandard: ať žije vydřidušský Kocourkov. No, asi jsem jenom blbej laik...
 Ivča+3ratolesti 


Re: A pak jsou také metody, jak trhlinám zabránit 

(2.1.2004 11:40:47)
Ano ano, často si při takovýchto diskuzích kladu otázku, proč příroda stvořila vše tak,jak stvořila. Určitě ne samoúčelně. Samozřejmě, lékař je zde od toho, aby pomohl, objeví-li se potíž, nikoliv od toho, aby potíže produkoval s účelem řešit vzniklé potíže. Porod přece není, nikdy nebyl a nikdy nebude NEMOC, ale součást přirozeného koloběhu života. I strach z porodu, mám ten dojem, je vyvoláván uměle, aby mohl kvést farmaceutický průmysl.Každá těhotná mamka by se měla alespoň trochu zamyslet nad tím, jak přežily své porody ty miliardy žen, které od vzniku člověka rodily a rodily a neexistoval ani epidurál, ani žádná jiná anestetika a analgetika...
 Ivča+3ratolesti 


Re: A pak jsou také metody, jak trhlinám zabránit 

(2.1.2004 11:40:53)
Ano ano, často si při takovýchto diskuzích kladu otázku, proč příroda stvořila vše tak,jak stvořila. Určitě ne samoúčelně. Samozřejmě, lékař je zde od toho, aby pomohl, objeví-li se potíž, nikoliv od toho, aby potíže produkoval s účelem řešit vzniklé potíže. Porod přece není, nikdy nebyl a nikdy nebude NEMOC, ale součást přirozeného koloběhu života. I strach z porodu, mám ten dojem, je vyvoláván uměle, aby mohl kvést farmaceutický průmysl.Každá těhotná mamka by se měla alespoň trochu zamyslet nad tím, jak přežily své porody ty miliardy žen, které od vzniku člověka rodily a rodily a neexistoval ani epidurál, ani žádná jiná anestetika a analgetika...
 Katule 
  • 

Re: Můj dojem.. 

(17.3.2004 12:17:48)
Jenze co delat, kdyz vas nastrihnou a vubec se vas neptaji. Ptala jsem se vsech kamarade a vsechny nastrizene byly, tak kde je chyba? Pochybuji, ze u vsech to bylo nutne
 Konstanta & 3 raraši 


Neni mi jasne.... 

(7.2.2003 14:48:31)
Jeste jsem ani jednou nerodila a mozna proto mi neni jasna tato veta:

Další výhody episiotomie se projeví v sexuálním životě.
Jak???? Nemuzu-li par tydnu, prip. mesicu sedet, predpokladam, ze bolesti, tak jak mohu prozit "obycejny" sexualni styk? To prece musi bolet jeste vic! Jake tedy muze mit v teto oblasti episiotomie vyhody vuci pripadu, kdy neni provedena a k natrzeni nedojde???
 Ivoa 


Re: Neni mi jasne.... 

(7.2.2003 22:56:24)
2x jsem rodila, pokaždé s nastřižením (neměla jsem sílu a sebevědomí a čas se bránit, ani dohodu předem, ani propracovaný porodní plán). Neměla jsem žádné problémy po šití (jen tři dny jsem nemohla sedět kvůli stehům).
V sexuálním životě mi to přineslo opravdu velmi příjemně citlivější místa v místě "jizvy" nastřižení. Žádná "jizva" tam ale není.
Je ale pravda, že tato citlivá místa jsou citlivá i na jiný tlak (počasí, námaha, před menses).
I.
 lipoo 


nastřižení 

(7.2.2003 20:20:30)
Při druhém dítěti jsem nastřižená nebyla, vytlačila jsem hlavičku a dál jsem "nemohla". Musela mi pomoci asistentka tlakem na břicho, aby se malý nezačal dusit. Malý vážil 4kg, sešívaná jsem ale byla, neboŤ jsem se malinko natrhla. Nejsem odborník, ale u prvního jsem nastřižená byla a šlo to lépe...
 Jitka 
  • 

reakce na článek 

(8.2.2003 12:11:39)
Vážené maminky,
začíná mi být dost líto, že jsem článek nechala uveřejnit.
1/ redakce do něj zasáhla svým uveřejněním odkazů a využila jej opět k propagaci nemocnice ve Vrchlabí, proti které sice absolutně nic nemám, ale kdybych jí chtěla ve svém článku zmínit, udělala bych to sama. Ale k tomuto problému jsem se vyjádřila ve Stížnostech a komentářích, doufám, že mi redakce odpoví.
2/ Myslím si, že samo uveřejnění odkazů na porodnici ve Vrchlabí s obřím číslem 1,6 dodalo článku konfrontační ráz, což tedy absolutně nebylo v mém úmyslu. Článek měl mít ryze informativní charakter a měl doplnit spektrum názorů na episiotomii a to očima lékaře, který má za sebou 50-letou porodnickou praxi. Nic víc a nic míň. Sám prof. Doležal uvedl, že episiotomie je jistě námět k dlouhé diskusi. Jeho zdůvodnění, proč episiotomii dělat, mi zdaleka nepřijde jako nesmyslné, v závěru článku je opřeno i o zcela vyčíslitené hodnoty měření prokrvení placenty během porodu. Nesmysl?
3/ Mnoho maminek na tomto serveru volá po dialogu s porodníkem. Ale některé zde zveřejněné reakce nejsou příspěvkem do kultivované diskuse, pouze negativní výkřik, který postrádá základní principy slušnosti vůbec. Skutečně obdivuju rychlost a ráznost, s jakou jsou některé pisatelky s prací prof. Doležale hotové. Jak píše Lukáš - je mezinárodně uznávaným odborníkem, za těch 50 let, co se věnoval porodnické praxi, jistě získal mnoho praktických zkušeností a také ohlasů, které zpětně jeho práci ovlivnily. Pokud vím, zabýval se mimo jiné i nefarmakologickým ovlivněním porodních bolestí pomocí sugesce a hypnózy.

závěrem: s názorem druhého nemusím souhlasit, ale nebudu ho ironizovat a šmahem odsuzovat.

S pozdravem Jitka
 Petra Halámková 
  • 

Re: reakce na článek 

(8.2.2003 13:58:57)
Jitko, dle mého dojmu - vy jste článek koncipovala spíše jako propagaci episiotomie, nikoli jako objektivní úvahu(objektivní zhodnocení pro a proti tohoto zákroku), tak mi to připadlo.
 Jitka 
  • 

Re: Re: reakce na článek 

(8.2.2003 14:12:08)
je mi líto, že to na vás takto působí, nebylo to skutečně úmyslem. Ostatně argumenty proti nástřihu obstarají zdejší maminky. V článku není jediná věta, která by říkala, že cesta k úspěšnému porodu vede jen přes episiotomii.
 Petra Halámková 
  • 

Re: Re: Re: reakce na článek 

(8.2.2003 14:48:32)
Jitko, víte, jsem jedna z maminek, co byly nejen fyzicky, ale hlavně psychicky poznamenány epiziotomií. Myslím, že dobré by bylo, kdyby šlo zařídit, aby si epiziotomii prožil každý porodník a asistentka na vlastní kůži - pak by ji možná porodníci prováděli s větším uvážením a opravdu jen v opodstatněných případech a co nejšetrněji. Ono nejde jen o vědecké argumenty, ale hlavně o ženskou psychiku rodící ženy. Pro někoho není lehké vyrovnat se s epiziotomií, pokud ženě přišla násilná, proto se nedivím těm bouřlivým diskuzím na toto téma. Já z vašeho článku cítím obdiv k panu doktorovi, o kterém se zmiňujete, to by tam správně nemělo být cítit. Víte, na ženu, která cítí svou epiziotomii jako násilnou událost ve svém životě, věty pana doktora působí poněkud...jako kdyby slepý přikazoval vidícím, co mají správně vidět....
 Zuzava* 


Re: Re: Re: Re: reakce na článek 

(8.2.2003 16:00:43)
Tak jsem si pečlivě přečetla článek a taky ohlasy.

Není jednoduché zaujmout stanovisko, každá má jiný názor jinou osobní zkušenost.

Já jsem rodila dvakrát, poprvé s nastřižením, to mě zkazilo první dva měsíce po porodu, neboť jsem si nemohla nejen sednout, ale ani se jakkoli pohybovat, a když se mi podařilo kýchnout, tak to byl zážitek že se celý porod mohl schovat...

Napodruhé jsem po mnoha hodinách v porodnici začala náhle rodit tak rychle, že mě nastřihnout nestačili, a nemohla jsem si to vynachválit. Už pár hodin po porodu jsem byla jako bych ani nerodila, nic mě nebolelo, mohla jsem se hýbat jak bylo třeba...moc hezké. Vůbec se to nedalo srovnávat, a nikdy bych příště nic podobného jako nastřižení bezdůvodně nechtěla.(Podle mě to poprvé bylo bezdůvodné, dělalo se to prostě všem)

To jsou moje zkušenosti, ale musím dodat, že mám k rození dětí klasické dipozice, širokou pánev, a navíc první porod trval celkem dvě a půl hodiny od odchodu plodové vody, a věřím, že i ten druhý by proběhl stejně dobře, kdyby mi ho nezačali komplikovat doktoři (zaměnili odchod hlenové zátky za plodovou vodu a porod mi začali předčasně vyvolávat, když se na to přišlo, už bylo pozdě)

Navíc jsem zastáncem přirozených postupů, zkrátka, tělo ženy vzniklo k tomu, aby rodilo děti, takže kromě neobvyklých a netypických případů by si s tím mělo poradit samo. Tím nezamítám pomoc lékaře, ale v tomto případě jsem to za pomoc nepovažovala.

Co se týká případného výhřezu dělohy, myslím, že dřív taky hrála roli těžká práce na poli bez ohledu na stav po porodu atd. taky porodů bylo víc. Vím, že existují možnosti procvičovat zmíněné svaly, ale když už k výhřezu dojde, proč neudělat jednu operaci za život, a nastřihávat ženu několikrát?

Jistě ale jsou případy, kdy to opodstatnění má, o tom se nepřu. Jde mi jen o to, že se mi nelíbí přístup jako by to byla prevence, to tedy podle mě rozhodně není. Prevence by bylo cvičení před porodem, masáže atd., nebo takové vedení porodu, aby se nic neuspěchalo a nešlo to moc násilně.

Má setra, která má tři děti a má podobné fyzické dispozice jako já, porodila dvě první s nástřihem (v té době nikoho nenapadlo dovolit si to odmítnout) a z druhého nastřižení má dodones potíže, hnisalo jí to a trvalo několik měsíců, než se uzdravila (cítí to dodnes) Taky si vzpomíná, jak si ještě v porodnici stěžovala, jak ji to strašně bolí a má to oteklé, a lékaři jí doporučili, aby až přijde domů, si koupila dubovou kůru (najednou přírodní postup!)a nedali jí na to nic. Když rodila své třetí dítě (čtyři kila deset), nenastřihli ji a svoje pocity popisuje stejně jako já - naprosto nesrovnatelný luxus vc porovnáním s utrpením, co ještě několik měsíců zažívala po prvním a druhém porodu.

No, je to můj názor, a myslím si, že by lékaři už jednou měli začít respektovat názory žen hlavně pokud se týkají jejich těla. Mirka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: reakce na článek 

(8.2.2003 19:48:39)
Jedna časť z Tvojho príspevku mi pripomína moje pocity po pôrode:
"...Už pár hodin po porodu jsem byla jako bych ani nerodila, nic mě nebolelo, mohla jsem se hýbat jak bylo třeba...moc hezké." - presne tak som sa po pôrode cítila ja len s tým rozdielom, že mi bol nástrih urobený (priznám sa že ani neviem kedy, vôbec som to necítila).
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: reakce na článek 

(8.2.2003 20:10:37)
Tak to já bych taky takhle napsala:-) Jen se mi špatně sedělo, protože ty síťky z vložek mi tahaly za stehy :-) Nástřih jsem taky necítila - cítila jsem jen vysvobození, že se něco stalo, co mě a mému miminku ulehčilo porod. Najednou vyklouzlo a bylo to opravdu vysvobození. A pocity při šití - to bylo nic proti tomu, co mi např. šili ruku, když jsem si přesekla žíly o rozbité sklo:-)
 Katule 
  • 

Re: Re: Re: Re: reakce na článek 

(17.3.2004 12:41:26)
U me spatne se hojici nastrih zpusobil, ze jsem mela problemy se sexem. Od narozeni sveho ditete uz nevim co je to orgasmus. Mozna je to psychicky problem nevim, ale je to strasne.
 Mikulášova babička 


Re: Re: Re: reakce na článek 

(8.2.2003 17:37:30)
To ne, ale je tam psano, ze pres episiotomii vede cesta k pozdejsimu uspokojivemu sexualnimu zivotu a dokonce snad i k NEsestupu delohy ve stari, coz neni pravda. Resp. ono je to tam tak jako naznaceno, aby se pripadna ctenarka vylekala...
 Zdeněk 
  • 

Re: Re: Re: Re: reakce na článek 

(8.2.2003 19:25:56)
A Vy, babi, vite s jistotou, ze to neni pravda? Moje matka (nar.1932) bohuzel zminenymi obtizemi trpi, ceka ji v unoru operace, a jeji zensky lekar ji rekl neco podobneho. Take nikdy nepracovala na poli a dela jogu.
 Mikulášova babička 


Re: Re: Re: Re: Re: reakce na článek 

(8.2.2003 19:57:48)
Jo, vim to vcelku jiste, i kdyz veci, ktery souviseji s poznanim, nejsou nikdy definitivni. Pokles delohy je, bohuzel, neco, co se ve stari stava a pricin, jak uz to tak chodi, byva vicero ruznych a malokdy se jich zpetne detailne dopatras. Btw. tva maminka rodila s epiziotomii ci bez?:) Pokud bys bral jako vychozi fakt to, ze na pokles delohy ma vliv stav svalu panevniho dna, tak je preci nabiledni, ze celou vec nemuzes smest ze stolu konstatovanim, ze episiotomie x prace na poli x joga ti da v sedmdesati jasny skore, jak to s tebou dopadne (na svaly panevniho dna ma vliv treba i to, jestli mas pravidelny, hojny a dostatecne silny orgasmus).
Je to blby, ale starneme a chatrame vsichni, je to prirozeny, jako porod a kojeni. Neco nas nakonec vzdycky dostihne.
 Zdeněk 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: reakce na článek 

(8.2.2003 20:35:28)
Vazena pani (Mikulasova babicka), vyrozumel jsem z Vasi odpovedi ze jste zdravotnice. Chapejte, je mi trapne se vlastni matky vyptavat na to, jestli ona byla nastrizena, ale vsechny nas porodila doma (3 deti), pomahala u toho snad baba porodni a svagrova. Nevim, jestli se z toho da usoudit, zda byla nastrizena, spis ne, ale nevim. Protoze se leci na srdicko a taky ma pry mene krvinek (cervenych), nejsme z nutnosti operacniho reseni nikdo nadseni, snad mi rozumite.
 Liba, Ladik 3,5 
  • 

moje zkusenost 

(8.2.2003 18:39:17)
Rodila jsem v nemocnici taky proslule prirodnim pristupem k porodum (nemluvim o Vrchlabi!), muj porod se pokud si na to jeste dobre vzpominam jednu chvili trochu zadrhnul a moje tlaceni se tak nejak mijelo ucinkem. Mlada pani doktorka se porad usmivala, chlacholila me, nenastrihla me. Rikala jsem si -vi co dela a tlacila jsem jako lokomotiva. Vysledek - dole jak trhaci kalendar, tezke poskozeni pochvy, poskozeny konecnik. Zasivat me museli v celkovem uspani a problemy mam dodneska, je to uz skorem 4 roky. Tak si rikam - kdyby se mene smala a vzala nuzky do ruky!
 Karla 
  • 

Re: moje zkusenost 

(9.2.2003 11:36:49)
No, možná by se ti to po nástřiho roztrhlo ještě více(látku, když nastřihneš a potom ji na obou roztřihnutých koncích trháš dál, jde to velmi snadno-podobné u episiotomie). U porodu jsi ležela?
 Liba, Ladik 3,5 
  • 

Re: Re: moje zkusenost 

(14.2.2003 20:30:58)
Nelezela, vyzkousela jsem vice ruznych poloch, nakonec jsem porodila v podrepu.
 Karo 


Re: P.S. reakce na clanek 

(9.2.2003 10:38:10)
A jake muze mit episiotomie vyhody v sexualnim zivote, to opravdu nechapu.Znam pripady kdy ma zena naopak nekolikalete problemy...!
Mozna preklep? Nemelo tam byt nahodou nevyhody?!

Ukolem porodnika je hraz zeny ochranit pokud mozno jak nejlepe dovede a pokud je to mozne. Nastrizeni by melo byt provedeno jen opravdu v nejnutnejsich a nevyhnutelnych situacich!
 Jana dvě děti 
  • 

nástřih = zbytečné mrzačení žen 

(9.2.2003 21:05:00)
Já jsem si na vlastní kůži prožila porod s nástřihem, ale taky i porod bez nástřihu s menším natržením a pokud můžu srovnávat, tak nástřih který mi byl proveden mezi kontrakcemi, byl tou nejhorší bolestí, kterou jsem kdy zažila, asistentka střihla dvakrát cvak cvak do živého a následných asi 20 stehů mě invalidizovalo na další tři měsíce, jizva se stala keloidní a vytvořil se mi tam křečák, který dodnes při každé menstruaci cítím a tak dodnes každý měsíc trpím. Sexuální život do třech měsícu po porodu byl nulový a po té s obtížemi, jelikož mě hodně zašili. U druhého porodu jsem si nástřih alias mrzačení žen jak tomu já říkám nenechala provést, /gynekolog mi doporučil, že pokud mi budou chtít provést nástřih, tak leda na druhé straně, jinak bych asi z toho křečáku vykrvácela/ byla jsem smířena se spontánním natržením a natrhla jsem se nakonec jen na dva stehy na labiu a zhojilo se to do týdne. Hned jsem po porodu seděla a chodila takže moje volba i do budoucna, pokud nebude ohroženo mimi, tak rozhodně bez nástřihu.
 *Aida* 


Re: nástřih = zbytečné mrzačení žen (pro Lukase) 

(10.2.2003 0:42:32)
Lukas si me trochu popletl s Ed, budiz mu odpusteno :o)). Vyraz ze moje PA neumi delat nastrih me docela pobavil, takze bych to rada uvedla na spravnou miru.
Skutecne se moje PA priznala, ze pokud bude potreba nastrih, tak ona neni v tomto oboru zrovna nejvetsim odbornikem. Vsechno chce totiz praxi a ona tech nastrihu dela opravdu moc malo na to, aby se povazovala za skvelou "nastrihovacku". Samozrejme ze to udelat umi, jen chtela rici, ze jsou i jini kteri to umi lepe.
Ja ocenuji, ze je ke me uprimna, kdybych u porodu chtela nekoho, kdo mi udela perfektni nastrih, tak samozrejme tu moznost mam (ten nekdo to ovsem zrejme musi delat hooodne casto kdyz je na to takovy machr a tak se spokojim s tim co mam).
 radovan 


server porodnice 

(10.2.2003 10:56:56)
Ma doporučení v článku jsem zabrouzdal na server porodnice. Na stránce "Rodiče" a dále "porod" jsem nalezl úryvky z knihy "Průvodce těhotenstvím a porodem". To, co se zde uvádí v kapitole "Příjem na porodní sál
" a zejména v kapitole "Odlišné způsoby vedení porodu" a "Poloha rodičky u porodu", kde jiná poloha, než na zádech je vhodná tak pro primitivní národy a je návratem do doby kamenné, mi podalo jasný obrázek, z jaké školy pan profesor pochází a že starého psa novým kouskům nenaučíš.
 Petra Halámková 
  • 

Komu věřím víc... 

(10.2.2003 11:15:51)
Pokud jde o přínos nástřihu u porodu, považuji za seriózní a objektivní pouze argumenty z úst lékaře, který má nízké procento nástřihů u porodů. Argumenty pro nástřih z úst lékaře, který má vysoké procento nástřihů, na mne působí velmi nevěrohodně...
 Jitka 
  • 

Re: Komu věřím víc... 

(10.2.2003 11:25:16)
Abych Ti pravdu řekla, tak sama nevím, jaké procento nástřihů měl prof. Doležal. Z jeho odpovědi plyne, že v 50.letech na Kladně jistě vysoké, jaké v pozdějších letech, to sama nevím.
 Petra Halámková 
  • 

Re: Re: Komu věřím víc... 

(10.2.2003 11:45:10)
No tenhle údaj by mne u porodníka zajímal na prvním místě, pokud bych se rozhodovala o porodnici, které se svěřím nebo pokud bych si nebyla jistá, jak to s tím přínosem a škodlivostí epiziotomie vlastně je. Kdyby epiziotomii provedl lékař, který ji dělá jen ve výjimečných případech, zcela bych souhlasila s tím, že byla přínosem.
 Jitka 
  • 

Re: Re: Re: Komu věřím víc... 

(10.2.2003 11:55:51)
Já jsem porodníka k porodu vybírala tak, abych k němu měla důvěru, otázku, jak často episiotomie dělá, jsem nekladla. Když mi nakonec byla provedena, tak věřím, že to tak být mělo (bylo mi to zdůvodněno).
 Jitka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Komu věřím víc... 

(10.2.2003 12:09:00)
No a když chci vyjádření k faktu, co vede porodníky k tomu, že se u nás dělá nástřih skoro ve 100%, podle údajů Aparia, tak se zeptám někoho, kdo ty nástřihy spíše dělá (ikdyž v jaké procentu, přiznám se, nevím). Vyjádření např. prim. Kavana, který ve Vrchlabí stříhá 1,6% žen, k problematice, proč jinde stříhají více, je , podle mě, blbost. Jeho se můžu ptát, proč stříhá málo, ne? Mimochodem, když tu někdo ten dotaz na prim. Kavana vznese, budu jen ráda a jistě to zase bude názor na episiotomie z druhé strany a obohatí nás to všechny.
 Petra Halámková 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Komu věřím víc... 

(10.2.2003 12:37:52)
To by právě vůbec nebyla blbost ptát se pana primáře Kavana, který stříhá málo, na to, proč jinde stříhají hodně! To by byla právě nejlepší otázka, jakou bychom si k této problematice vůbec mohli položit. Jelikož on kdysi také stříhal hodně a nyní dospěl k tomu, že stříhá málo. Co pana primáře Kavana vedlo k tomu, že přestal hodně stříhat - a pak ať si každá maminka rozhodne podle sebe, co je pro ni přijatelnější - zda důvody pana primáře Kavana a nebo v naší diskuzi například důvody pana doktora Doležala...
 Jitka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Komu věřím víc... 

(10.2.2003 12:58:04)
Ale Petro, jak Ti píšu, klidně to tak můžeš udělat. Můj článek měl odpovědět na otázku, co vede lékaře k tomu, aby takřka ve 100% stříhali. Pokud chceš položit otázku prim.Kavanovi, proč episiotomie nedělá, bude to zase článek jiný, z tvého pohledu zřejmě důležitější. Máš na to právo, je to dobrý nápad, sama jsem zvědavá.
 Petra Halámková 
  • 

Připomínám článek od pana primáře Kavana - Slyšeli jste, jak se rodí ve Vrchlabí? Tam je všechno napsáno... 

(10.2.2003 14:59:16)
Díky ohromnému rozvoji medicíny ve dvacátém století jsme se naučili řešit většinu porodních komplikací, které v dřívějších dobách mívaly tragické následky (ještě začátkem dvacátého století umíralo při porodu 20 % novorozenců a 5 % rodiček). Bohužel ruku v ruce s lékařským pokrokem jsme začali „léčit“ i normální nekomplikované fyziologické porody.

Přirozený intimní akt zrození jsme úplně přetvořili. Rodička byla převezena do nemocnice, automaticky oholena, dostala klystýr a byla uložena na tzv. „hekárnu“. Dostala léky – čím více, tím lépe. K vlastnímu porodu byla pak převezena na sterilní porodní sál a připoutána k porodnímu lůžku. Lékař provedl stejnou přípravu jako před operací – roušky, čepice, dezinfekce rukou. Porodní asistentka mezitím dirigovala rodičku, jak má tlačit.

Rozsvítili jsme operační lampu, provedli dezinfekci rodidel, vydatný nástřih hráze a vítězoslavně porodili křičící dítě. Čím více křiku, tím líp! Do krčku mu zastrčíme hadici, abychom odsáli dýchací cesty, pro jistotu ještě sondáž žaludku, rychle odstřihnout pupečník, položit na studenou váhu, změřit, zabalit a odnést na sterilní novorozenecké oddělení. To jsme ho pěkně přivítali na tento svět!

I když víme, že mohou nastat komplikace porodu a musíme být připraveni je včas rozpoznat a řešit, dnes už také víme – a výsledky vědeckých výzkumů po celém světě to dokazují – že celá řada postupů, které jsme rutinně prováděli (a provádíme), je u nekomplikovaného porodu zbytečná a naopak může komplikace dokonce způsobit.

Např. holení rodidel, které mělo snížit riziko infekce, naopak toto riziko zvyšuje a navíc je pro matku nepříjemné. Totéž lze říci o klystýru. Zbytečná aplikace léků narušuje přirozený průběh porodu a často je zdrojem komplikací.

Poloha rodičky naznak je sice pohodlná pro zdravotnický personál, ale pro vlastní porod, pro rodičku i rodící se dítě je nejméně příznivá. Nástřihy hráze jsou jednou z nejošklivějších operací 20. století.

Ostré světlo, zbytečný hluk, mnoho osob na porodním sále – to vše výrazně narušuje psychický stav rodičky. Fyziologického novorozence nemusíme trápit odsáváním, sondováním žaludku, ani rušit vážením a měřením – nejbezpečněji je mu přece v náruči matky.Porod není nemoc!

Na porodnickém oddělení Horské nemocnice Krkonoše ve Vrchlabí se již několik let snažíme respektovat zásady přirozeného porodu. Holení rodidel neprovádíme, klystýr podáme, jen když si to rodička přeje, léky aplikujeme pouze v případě nutnosti, epidurální anestezii u porodu nepoužíváme vůbec (užíváme ji však rádi u císařských řezů), rodička si sama zvolí, v jaké poloze bude rodit. Často si několik poloh vyzkouší, než vybere tu, která jí nejvíce vyhovuje. Nástřihy hráze provádíme, jen když je to nezbytně nutné. Téměř polovina rodiček využívá možnosti porodit ve vodě. Vodní prostředí působí relaxačně, analgeticky, snižuje riziko poranění hráze a je příjemné a přirozené pro novorozence.

K uklidnění rodičky a odstranění strachu přispívá přítomnost partnera a klidný, vstřícný a ohleduplný přístup porodnického personálu bez spěchu a nervozity. Pomůže i ztlumené světlo a tichá relaxační hudba.

A jsme svědky téměř zázraku – na našem oddělení nevidíme hysterické nespolupracující rodičky, miminka po porodu nekřičí na celé kolo, jen si spokojeně broukají, snížilo se procento císařských řezů na jedno z nejnižších v našem kraji, téměř všechny matky své děti kojí. Hospitalizace po porodu se zkrátila nejméně na polovinu.

Ptáte se, zda porod u nás, ve Vrchlabí, rodičku nebolí? Bolí i nebolí. Porod je bolestivý v celé živé přírodě a člověk je přece také součástí přírody! Bolest u porodu existuje tak dlouho, jak existuje život na této planetě, a má u porodu určitý fyziologický význam.

Když tuto bolest pomocí léků odstraníme, narušíme tím přirozený průběh porodu. Příroda však dala mateřskému organismu mechanismy, jak se proti této bolesti bránit. A pokud nebudeme tyto mechanismy narušovat, rodička nebude neúnosně trpět a porod pro ni bude znamenat krásné okamžiky, na které bude s láskou vzpomínat.

Vzpomínám si, s jakým entuziasmem jsme tyto poznatky zaváděli do praxe. Oddělení jsme přebudovali tak, aby spíš než nemocnici připomínalo maminkám domov. Byli jsme první v regionu, kteří umožnili před lety přístup otců na porodní sál, třetí v republice jsme zavedli možnost porodu ve vodě – s více než 700 vodními porody jsme dosud získali asi vůbec největší zkušenosti s touto metodou. Celkem od roku 1996 proběhlo ve Vrchlabí 712 vodních porodů, přičemž se narodilo 714 dětí (dvakrát dvojčata).

Především jsme ale změnili svůj přístup k rodičce a novorozenci a vůbec k celému porodu. Pochopili jsme, že přijmout myšlenku přirozeného porodu neznamená jen stavební úpravy, míče, ribstole a vanu, ale především změnu myšlení nás, zdravotníků!

Nevím, zda si to plně uvědomujeme, ale nepochybně nejen my něco dáváme našim maminkám, ony nám toho neméně vracejí. I pro nás je přirozený porod, který dobře proběhl, obohacením nejen našich profesionálních zkušeností, ale neobyčejně silným emocionálním zážitkem. Nevěřil bych, že ještě po 25 letech praxe, kdy jsem odvedl tisíce porodů, mě taková událost dokáže dojmout. Je to neustálý proces vývoje a nové zkušenosti mohou být docela překvapující – nedávno jsem měl možnost být u porodu, u kterého byl přítomen nejen otec, ale i tříletý bráška novorozené holčičky. Na ten porod budu dlouho vzpomínat!

 Marketa, brisko 19. tyden 
  • 

Re: server porodnice 

(11.2.2003 11:33:02)
Jo, ja na ten server taky jednou omylem zabrousila a malem z tech hruz, co tam pisou potratila. Pote, co jsem se se strasnym placem vrhla na manzela s tim, ze urcite takhle nemuzu nikdy porodit mi byla od me nejlepsi polovicky tato internetova stranka zakazana. A ma recht. Doporucuju vsem, hlavne citlivejsim prvnickam, nekoukejte se tam. V zajmu klidu na dusi. Myslim, ze se tak, jak oni tam popisujou uz ani v Cechach nerodi (doufam tedy, v Cechach nebydlim). Je to klasicka stranka psana doktorama, ktery videj v kazdym porodu jenom dalsi lekarskej zakrok a s tim spojenou administrativu. O pocitech maminek a o tom, co porod znamena to neni v zadnem pripade.
 Sabina 
  • 

Re: Re: server porodnice 

(11.2.2003 12:37:14)
Ja jsem nekolik let jako porodni asistentka pracovala doma v Cechach, ted delam v Nemecku ikdyz jako zdravotni sestra. Na www.porodnice jsem se podivala (profesne me to zajimalo). Ja na tech clancich teda vetsinou nevidim nic skodliveho ani horroroveho. Sekce pro rodice uz vubec nemuze nikoho poskozovat, snad jen ze je od prirody precitlively :))). A pro takove je lepsi opravdu necist nic.
Tady v Nemecku jsem uz 6.let (provdala jsem se sem) a ikdyz nedelam primo v porodnici, sleduju zivot kolem sebe a moje pritelkyne jsou Nemky. Vetsina zen chce rodit v porodnici a taky v porodnici rodi, je to na pojistovnu, pece tady je bajecna (to ale u domacich porodu taky!), taky pristup lekaru (jsou financne interesovani), k porodu doma se rozhoduji hlavne zeny z nizsich vrstev a takove ty prirodni typy jako vegeterianky :))). Pokud jsem mela moznost vysledovat situaci v zapdni Evrope, hodne se doma rodi v Nizozemsku, tam je situace asi hodne ovlivnena socialni situaci rodiny, protoze bezne pojisteni nehradi lekarsky porod v nemocnici, jestli nenastanou nejake komplikace nebo tehotenstvi neni jako rizikove vyhodnoceno. Ale maji systhem pece u domacich porodu vypracovany peclive a je to mysleno jako normalni vec, v Cechach ne, na tom se za ty roky nezmenilo vubec nic :(((.
 Renda a spol 


Re: Re: Re: server porodnice 

(11.2.2003 15:23:19)
Ahoj Sabino,

chtela bych ti napsat,ze jsem rodila doma a ,ze muj porod doma nema vubec co spolecneho s tim,ze bych byla s nizsich vrstev,vegetarianstvi my vubec nic nerika a ze bych zila dle prirody.................

znam vice okolo sebe znamych a neni jich malo a zadna nepatri do te skupiny...

renda
 kiki 
  • 

Re: Re: Re: Re: server porodnice 

(11.2.2003 15:49:44)
Rendo s Jonasem, a co Ti říká česká gramatika ???
 Renda a spol 


Re: Re: Re: Re: Re: server porodnice 

(11.2.2003 15:54:54)
kiki,

ne zas tolik,ale o tom jsem se bavit nechtela,tak promin...

renda
 Markéta, brisko 19. tyden 
  • 

Re: Re: Re: server porodnice 

(11.2.2003 16:48:35)
No jestli ti tohle neprijde hororovity:
(zkopirovano ze serveru porodnice.com, oddil 2. doba porodni)

... Po celou druhou porodní dobu leží rodička na lůžku, je sledován postup hlavičky, kvalita kontrakcí a po každé kontrakci se kontrolují plodové ozvy.


Jak hlavička sestupuje níže, vyklenuje se hráz i prostor mezi konečníkem a hrotem kostrče a otevírá se řitní otvor. Rýha stydká se za kontrakce pootevírá a v ní se objeví nejprve jen za kontrakcí, později i mezi kontrakcemi, vedoucí bod – krajina malého lupínku, obvykle s porodním nádorem. V této době připraví porodní asistentka rodičku k porodu: opláchne ji zevní rodidla dezinfekčním roztokem. Rodička nyní leží na zádech, při kontrakcích nechává dolní končetiny roznožené a v kolenou ohnuté a chodidla na podložce.


Mezitím se připravil porodník: po omytí rukou, v operačním plášti, s ústní rouškou a sterilními rukavicemi dezinfikuje zevní rodidla rodičky, pod hýždě jí podloží sterilní gumovou a látkovou podložku, další sterilní plenu položí na podbřišek rodičky. Postupující hlavička otevírá vulvární kruh – rozepnutý poševní vchod. Jejímu prostupu vulvárním kruhem napomáhá porodník odsunováním měkkých tkání před postupující hlavičkou pravou rukou, zatímco prsty levé ruky kontroluje postup hlavičky, aby nebyl překotný a tkáně se mohly postupně rozepnout. Někdy vyzve rodičku, aby netlačila a během kontrakce dýchala otevřenými ústy.


Napíná-li se hráz a její kůže za kontrakce bledne a leskne se (známky hrozícího roztržení), je nutné provést její nástřih – epiziotomii po infiltraci k místnímu znecitlivění tkání – speciálními nůžkami, jejichž jedna branže je zaváděna podél hlavičky za hráz. Nástřihem se rozšíří vulvární kruh a zabrání se poškození hlubších tkání.


Před nástřihem hráze mají některé rodičky, zřejmě pod vlivem různých zkazek, strach. Tradují se vyprávění o porodních babičkách, které nikdy nástřihy neprováděly a zachovaly hráz bez trhlin. Neříká se přitom, že i přes neporušenou kůži hráze byly porušeny hlubší tkáně a za nějakou dobu se objevovaly sestupy poševních stěn, sestupy dělohy, poruchy udržení moče a stolice. Příkazem moderního porodnictví je chránit hráz jako celek, nejen kůži, a proto je nástřih hráze prováděn často. Navíc je to i v zájmu novorozence, jehož hlavička nemusí dlouho překonávat odpor hráze při prořezávání.
(konec citatu)

Me to teda prijde dost hrozny. Ja bydlim taky v Nemecku a o porodu doma nebo v Geburtshausu uvazuju pomerne silne a nejsem ani vegetarian ani ze socialne slabych pomeru (mimochodem, jsme s manzelem freiwillig Versicherten, jako zdrav. sestra jiste vis, ze to ma co spolecneho s peneznim prijmem rodiny a kolik musi clovek vydelavat, aby mohl byt pojisten u privatni Krankenkasse). Jenom nemam rada, kdyz mi nekdo prikazuje, co musim delat a nerekne mi duvody proc, jak uz to v Cesku u doktoru byva. Tady jsem se s tim u sveho gynekologa ani u jinych doktoru nesetkala. Proto mi prisla ta stranka tak strasna. A protoze umis nemecky, srovnej si to napr. se strankou http://www.geburtshaus-frankfurt.de/menue.htm a tam popsanou druhou dobou porodni. To je o necem uplne jinym, ze jo?
A jinak, ja si ctu i lekarsky zamerene stranky, treba www.gyn.de, www.9monate.de a nemyslim, ze by me nejak sokovaly. Takze tak precitlivela asi nebudu.


 Miška, 3 děti 


Re: Re: Re: Re: server porodnice 

(11.2.2003 17:05:15)
Teda docela živě si dokážu představit tu pasáž - polije rodidla desinfekčním roztokem - to musí být síla :-))))))) Už si představuju to štípání a pálení :o)))
 Jitka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: server porodnice 

(11.2.2003 17:51:51)
Ale, proboha, vždyť tu dezinfekci člověk vůbec necítí, neštípe, jen to chladí, copak vás nedesinfikovali?
 Marketa 
  • 

dezinfekce 

(11.2.2003 19:15:49)
no, ja si jednou dala dezinfekci na stydke pysky (jod - abych si vydezinfikovala uhrik) a palilo to jako krava, behala sem po pokoji jeste pul hodiny. Ale nevim, co za dezinfekci pouzivaj porodnici... kazdopadne jod nebo alkohol na sliznici stipe dooost hodne.
 Jitka 
  • 

Re: dezinfekce 

(11.2.2003 21:04:07)
příště zkus betadine
 Jana 


Re: Re: dezinfekce 

(13.2.2003 13:24:36)
Na dezinfekci pri porodu si nepamatuju, ale asi me pred vydatnym nastrihem vydatne desinfikovali.

V zive pameti mam ale vysetreni v nemocnici (Podoli) cca v 5 mesici, kdy jsem si lehla na kreslo a sestra rekla "uvolnete se" a nalila mi na citliva mista studenou dezinfekci. Malem me z toho teplotniho soku trefil slak :o) Nepochopila jsem, proc me desinfikovala - doktorka si stejne bere rukavice na jedno pouziti (a nedesinfikuje je), ja jsem cistotna a hlavne: vsechna ostatni vysetreni u me gynekolozky probihala bez desinfekce.
J.
 alka, 3 děti 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: server porodnice 

(12.2.2003 7:24:42)
Milá Jitko,
zřejmě také záleží, jaká desinfekce se použije, já rodila třikrát, poprvé a podruhé to bylo, jsko když vám mezi nohy nalijí čistý oheň, potřetí to spíše jen studilo. Alka
 alka, 3 děti 


Re: Re: Re: Re: Re: server porodnice 

(12.2.2003 7:34:57)
No, Miško,
na to, že máš tři děti, máš štěstí, žes nic takového nezažila. Já ano, nejhořší to bylo u prvního syna, za "totáče", to mi ani neřekli, že něco takového udělají. V honbě za čistotou k této době patřil ještě septonex, který sestra chodila před každým kojením stříkat na prsa (o rooming-in tenkrát ani potuchy). Též si živě pamatuji, jak mě sestra seřvala za to, že jsem si malého (v zavinovačce) položila na postel (postýlky tam samozřejmě nebyly), abych se mohla vysmrkat, než si na kojení nasadím roušku, což bylo též povinné. Ajak jiné mamince vyhrožovali téměř policií jen proto, že si své dítě rozbalila!
Děkuji Bohu, že své třetí dítě jsem mohla porodit jinak a mít ho hned po porodu u sebe, třeba si ho přitulit i v posteli (což mi ostatně poradila sestřička, kdyby nechtělo spát, že to někdy pomůže).
Zdraví Alka
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: server porodnice 

(12.2.2003 8:15:45)
Alko, já přece nepsala, že jsem něco nezažila :o)
No naštěstí, co jsem zažila, to jsem už zapoměla, na rozdíl od některých žen, které si to pamatují celý život. Myslím, že špatné a nepříjemné věci by se měly zapomenout, aby bylo hodně místa na ty dobré...
 Martina+20.t.brusko 
  • 

Nestaci v zdravi prezit a na zle zabudnut! 

(12.2.2003 9:38:13)
A ja si naopak, Miska, myslim, ze bolesti a krivdy clovek zabudat nema (ale nesmie sa im poddavat), pretoze to dava silu a motivaciu veci zlepsovat a "bojovat" za to lepsie!
Je to zrejme vec osobnosti - netvrdim, ze aktivne bojovne typu su lepsie ako zmierlivejsie pasivnejsie typy, ale faktom je, ze pasivita pacientov (verejnosti, spotrebitelov atd.), ktora tu bola 40 rokov systematicky pestovana, ma velmi hlboke korene a podla mna je prapricinou vacsiny "zla" (aj) v zdravotnictve :-(
Mam par mesiacov pred porodom a rozhodne ma neuspokoji, ked to (len) obaja v zdravi prezijeme (ako casto s falosnym uspokojenim tvrdia mnohe zasluzile matky) - ja od porodu ocakavam (pravom) viac a vsetky zle veci, ktore na mne niekto (mozno) spacha budu energiou, ktora mi da zmysel "dalsieho boja" za zdravy rozum a slobodnu volu!
Drzim palce!
 alka, 3 děti 


nesouhlas 

(12.2.2003 10:52:08)
Miško, dovolím si nesouhlasit. Myslím, že správné je nezapomenout, ale odpustit. A já jim (lékařům) odpustila, ale zapomenout nemohu a ani nechci. Jde přece o dost důležité chvíle, když přišel na svět můj syn. A jsem ráda, protože to mohu porovnat s tím, jak přišla na svět moje dcera loni v září - a rozhodně přístup lékařů se nedal srovnat (velké zlepšení). Jak bych to ale poznala, že se stav zlepšil, kdybych to, jak se narodil můj první syn zapomněla? Hezký den přeje Alka
 Konstanta & 3 raraši 


Jak to tedy je??? 

(10.2.2003 11:10:58)
Priznam se, ze jsem docela zmatena. Na porodnice.com cituji z publikace Průvodce těhotenstvím a porodem od Františka a Jaroslavy Macků. Mj. toto:

Poloha při porodu vleže na zádech nebo na boku byla zavedena poté, co se porodnictví a pomoci při porodu začali věnovat lékaři. Vyplynulo to z jednoduchého důvodu, z potřeby uchránit při porodu hlavičky hráz před trhlinami.

Nekdo z Vas tu psal, ze poraneni hraze jsou pri poloze v kleku ap. mensi nez pri poloze na zadech. Jak to tedy je????
 Petra Halámková 
  • 

Re: Jak to tedy je??? 

(10.2.2003 11:21:19)
Chánit hráz lze dvěma způsoby - buď tím, že se při klasické nehybné poloze vleže podpírá a nastřihne


a nebo druhým způsobem - že se miminko tlačí na svět v poloze, do které rodička sama dospěje, a hráz se rodičče pak chrání přirozeně a bez něčího podpírání a stříhání sama.
 Soňa (+Evička 17 m.) 
  • 

Masáž hráze se osvědčila. Doporučuji. 

(16.2.2003 21:07:08)
V jedné knížce o těhotenství jsem se dočetla o masáži hráze jako vhodné prevenci natržení i nástřihu. (Mimochodem na kurzu přípravy k porodu o tom nepadla ani zmínka.) Cca 2 měsíce před porodem mi manžel pravidelně před spaním masíroval a roztahoval hráz. (Vlastní rukou to není tak efektivní a pohodlné.) Jako prvorodička jsem rodila v klasické porodnici, klasickým způsobem, ale bez nástřihu a zcela bez trhlin! Asistentka sama navrhla, že nástřih nebude nutný - v té porodnici docela rarita. Známým těhulkám jsem masáž doporučila, ale neslyšela jsem, že by ji některá praktikovala.
 Jana CAM 


Re: Masáž hráze se osvědčila. Doporučuji. 

(16.2.2003 23:00:06)
Pracuji s těhotnýma maminkama a masáž hráze jim vřele doporučuji. Mamky si masírují hráz 6 týdnů před porodem a k masáži hráze používají většinou speciální olej na hráz od firmy Nobilis a opravdu výsledky, které jsou vidět mě těší. Mám vždy velkou radost, když mamina porodí bez poranění.
 Ivana, dcera Lucia 15 mes. 
  • 

episiotome, aneb jak se rodi v Nemecku...... 

(21.2.2003 16:14:02)
Nazor pana profesora me prinutil k zamysleni.
Ze sve sesterske praxe, v polovine let 80-tych na oddeleni sestinedeli FN Brno jsem znala pouze medicinsky vedeny porod, 10 zen lezelo spolecne na hekarne, pak v kontrakcich prevedena - dovlecena na porodni sal. Zena byla upoutana v trmenech, musela se chovat ukaznene - tzn nekricet (dokonce se chovani rodicek protokolovalo), pokud kricela, dostala facku, strihala se kazda, az vicerodicky se nestrihaly. Na oddeleni sestinedeli vladla sterilita, pres prah oddeleni sestinedeli nesmela ani noha, dvere byly zabileny, aby otcove nemohli sve deti videt pres sklo dveri. Deti byly prisne oddelene, pokud kricely v mezidobi kojeni, dostaly caj. Pak pri prilozeni spaly nebo nepily.
Matky byly casto pri propusteni vysetrovany v zrcadlech, aby se zhodnotilo hojeni hraze. Zeny musely cvicit jiz na oddeleni sestinedeli, (dnes se od toho upousti, protoze se zjistilo, ze ochable, prilis brzy namahane svaly panevniho dna se snaze uvolnuji), atd, atd....
Kdyz si ctu nektere vyroky Vas "ja jsem to vydrzela taky, tak proc ted, v teto dobe najednou tolik kecu kvuli porodu, episiotomii, atd!
Mame dobre porodniky, a pokud budou oni chtit, odvedou Vas fyziologicky porod tak, jak by se vlastne melo, a nebudete o tento krasny zivotni zazitek - porod ditete a privitani jej na svet - ktery teprve dela zenu zenou, pripraveny.
Vlastne k tomu staci jen malo, vzdelani jsou nasi zdravotnici dobre, staci jen naslouchat zene, pokusit se ji vyhovet, a nelpet na zvyklostech, ktere jim byly po desitky let naprosto samozdrejme a nad kterymi vubec neuvazovali.
Zeny jsou od prirody schopny samy porodit sve dite, s malou dopomoci porodni asistentky. Zeny se umi naslouchat a vedi instinktivne, co v dane chvili udelat, jak si uvevit od bolesti. Dnes se nastesti upousti od porodnich salu, pusobicich jako operacni sal. Steny jsou ladeny do privetivych barev, pristroje jsou zakryty, a pokud porod postupuje normalne a asistentka chrani hraz, nejsou potreba ani nuzky. Maminky dostavaji ihned sve dite na bricho, privitaji se s nim, a maji moznost tuto nejsilnejsi chvili sveho zivota prozit spolecne se svym partnerem.
A tak to ma byt - co na tom neni normalni?
Pisu schvalne - a asistentka chrani hraz. To se totiz driv (jeste pred 10, 15 lety) nedelalo. Asistentka pouze cekala s nuzkami v ruce az se hraz napne, nekdy dokonce strihla mezi kontrakci, a strihla.
Ochrana hraze se needelala. Pan profesor argumentuje snizovanim ozev v prubehu prorezavani hlavicky.
Dnes se porody moniturui a asistentka ihned vidi, pokud je plod v nouzi, a pouze pokud trva vypuzovaci faze prilis dlouho a mimino ma ut toho "plne zuby", pak je potreba hmu pomoci. Myslim, ze v tomto pripade maminky svemu miminku rady pomohou. Rodila jsem v Nemecku, zde kde ziji je 5 porodnic (2kliniky), porodni dum pro ambulantni porody. V Nemecku si muzete najit asistentku, ktera Vam pomuze pro porodu v jine nemocnici, nez kde pracuje. Muzete porodit doma, jak je libo.
Zajimave je, ze se techto nasi lekari desi a argumentuji ze by se mohla zvysit novorozenecka umrtnost, pokud by povolili porody doma. Paradoxne ma Nemecko nizsi novorozeneckou umrtnost, nez Cechy, kde se rodi vylucne v nemocnici.
Muj porod byl tim nejsilnejsim zivotnim zazitkem. Trval necele 2 hodiny a mnohokrat bych ten cas vratila zpatky. Nepotrebovala jsem zadna analgetika, pouze termofor. Nebyly jsem nastrizena, i kdyz slo o prekotny porod. Take personal mel plne ruce prace, rodily jsme 3 zaroven, na chodbach sedely dalsi "cekatelky", az jim uvolnime misto. Vse je pouze v lidech, a lekarske argumenty o zasahovani do prubehu porodu musi mit skutecne opodstatneni. Zdejsi porodnice maji 0,1% - 30% statistiky episiotomii.
Problematice kojeno venuji velkou pozornost - prakticky vsechny maminky odchazeji domu jako plne kojici.
Preji Vam, mile nastavajici maminky a tatinkove hodne stesti a krasny zazitek, az se budete stavat rodici.
Ivana
 Eva 
  • 

gynekologičtí diktátoři vedli za bolševika protokol o chování rodičky a potom to posílali soc. pracovnici a uličnímu výboru 

(23.2.2003 18:31:02)
Doležal patří k této generaci. Když se rodička dobře nechovala dostala průplesk (možná se jí například nelíbilo ležet na zádech a měla úplně zbytečně velké bolesti...) Jen doba ho donutila se projevovat poněkud demokratičtěji. Jinak je to samolibý, namyšlený blb. Jak je možné, že ještě dělá poradnu pro nastávající rodiče na www.porodnice.com.? Možná, že těch blbů, který ho delegovali (A.Pařízek?) do role velkého rádce je U Apolináře více.
 Lukáš 


Re: gynekologičtí diktátoři vedli za bolševika protokol o chování rodičky a potom to posílali soc. pracovnici a uličnímu výboru 

(23.2.2003 19:55:44)
S plnou pusou kritiky totalitního chování vám chybí kapka slušného vychování.
Posunujete místní diskusi do pavlačové roviny. Docela by mě zajímalo, jestli byste něco z těch urážek řekla někomu z ostouzených kolegů do očí.
L.
 Aneka_ 


Souhlasím s Lukášem 

(24.2.2003 9:04:42)
Tato diskuse už je na úrovni obyčejných pavlačových poudaček. Bohužel. Navíc se mi líbí, jak někdo dokáže častovat lékaře takovýmito slovy, přitom sám o tomto oboru ví jen tolik, co se dočetli v Blesku, na rodince či že byli jednou v porodnici,kde jedna kolegyně povídala.....
Sama mám do porodu daleko a také bych ráda rodila bez potíží a zbytečných zásahů lékaře a budu pro to dělat vše, masáží hráze počínaje a cvičením konče. Neznamená to ale, že při vstupu na porodní sál zařvu - vy hajzli neznalí, co rádi stříháte, na mne nesáhnete. Já četla stanoviska WHO a jsem fundovaná a znalá z rodinky.Budu si rodit jak já chci- no to opravdu v plánu nemám. Bude-li nutná epi. pak beze všeho. A netroufala bych si kohokoliv nazývat blbem a podobně.Pokud bych to totiž dělala, sama bych se na onu úroveň degradovala.
 Jitka 
  • 

Re: Souhlasím s Lukášem 

(24.2.2003 10:25:19)
Aneko, mluvíš mi z duše.

Osobně jsem názoru, že Eva v životě nemá problém pouze s lékaři, ale s celým okolním světem.
 , 
  • 

Re: Re: Souhlasím s Lukášem 

(24.2.2003 13:03:20)
Já mám spíš pocit, že problém má Aneka26. Vadí jí kočárky, obtěžuje ji pomoct mamince vytáhnout kočár do autobusu, nesnáší pláč miminek v tramvaji, děti by nejradši vykázala z úřadů a obchodů a tak. Dokonalý vzor tolerance.
 Aneka_ 


Re: Re: Re: Souhlasím s Lukášem 

(24.2.2003 13:16:13)
O čem to hovoříš, nic takového mi nevadí a na rozdíl od tebe se alespoň slušně podepíšu. Že by nějaká zhrzená maminka jíž se to týká. No, jsou maminky, které mi daly za pravdu:-))
 lucinkaa, Jakubko + Veronika 


Re: Re: Re: Re: Souhlasím s Lukášem 

(24.2.2003 14:03:13)
kkkk
 . 
  • 

Re: Re: Re: Re: Souhlasím s Lukášem 

(24.2.2003 17:07:04)
A o čem je teda ta bouřlivá diskuze v kočárkách? No, a ty jsi Aneka a já prostě . - každá holt máme jinou přezdívku. A maminka zatím nejsem.
 irena (Míša5/00+Maruš3/03) 


Pro Lukáše – o lékařské cti a (taky)kolegialitě. Re: Re: gynekologičtí diktátoři.... 

(24.2.2003 21:35:00)
Nonono, Lukáši, nezdá se Ti, že to s tou „stavovskou ctí“ trošku přeháníš???
Silných slov pavlačového typu tu občas padne až až, to souhlasím. Ale: je sice pravda, že lékaři jsou o něco vzdělanější a často také inteligentnější než populační průměr, jenže to z nich samo o sobě ještě nedělá NADLIDI! Měřme proto stejným metrem! Mám v rodině lékaře a jsem ráda, že se nad nás prosté laiky nevyvyšuje, stejně jako nemá potřebu plamenně bojovat za „čest a práva“ všech kolegů MUDrů za každou cenu (samozřejmě, též je někdy obhajuje, ale snaží se vždy vysvětlit proč a neurážet nás laiky, což oceňuju). Bohužel, sám je toho názoru, že lékaři často propadají pocitu určitého elitářství a vlastní výjimečnosti, jakož i práva soudit ostatní, nejspíš podřadné bytosti. Není to nic nového.
Neberu Ti, že jsi pravděpodobně kvalitně vzdělán ve svém oboru (z medicínského hlediska) a máš i určité profesionální a lidské kvality (když už Tě zajímají dokonce i názory Tvých potenciálních klientek – to dnes není tak běžné...) – ovšem trocha tolerance k jiným náhledům a přístupům by neškodila! Je velmi smutné, že příchod nových bytostí do našeho světa je tak zatížen netolerancí, vzájemným nepochopením a neochotou naslouchat, která je bohužel v silné převaze na straně zaměstnanců porodnic, oproti „straně aktivních rodiček“ – a je smutné, že je společnost takto polarizována. Přitom snad dá rozum, že se ženy zajímají o to, co se jich přímo týká, takže do toho chtějí mluvit, být informovány a přinejmenším spolurozhodovat. Porod JE především naše záležitost.
Zkus o tom prosím přemýšlet. Určitě sem nepřispíváme proto, abychom někoho shazovaly, urážely či zesměšňovaly (ať už je to stařičký profesor, praktik v rozkvětu nebo začátečník). Jde nám trošku o něco jiného...
Ester.
 Sylvie 


Ester :o) 

(24.2.2003 21:41:45)
Ester, napsalas to hezky :o)

Zrovna jsem na tebe myslela, jestli už náhodou s tvým předčasným otvíráním nejsi ve Vrchlabí :o) My máme zamluvený pension od 1.3., tak jsem zvědavá, jestli do té doby vydržím a jestli se nakonec potkáme :o)

S.
 irena (Míša5/00+Maruš3/03) 


AHojky Sylvie! - no to byl ale fofr! 

(24.2.2003 21:46:48)
Nebo spíš náhodička! můj "veterinář" (jak ho muž vtipně nazývá) dnes nade mnou zavrtěl hlavou: "No vy to snad donosíte až do konce!!! - Co to ale bylo v tom prosinci????!" - No, teď už jsme za vodou co se týče stáří mimča, jen včas dojet! :o)
Ahoj!
Es
 Sylvie 


Re: AHojky Sylvie! - no to byl ale fofr! 

(24.2.2003 21:56:59)
A čeho se bojíš, když máš manžela lékaře? :o) To můj miláček byl nedávno ve služebně v Krkonoších, tak se stavil najít ve Vrchlabí nějaký hezký vhodný pensionek... KDyž jsem si ho potom našla na mapě, mohli mě z toho vomejvat. Ale manžel byl hned hotový - "...no co, sice je to trošku v horách, ale po cca půl kilometru je hlavní silnice, která určitě bude sjízdná, takže když uvidíme, že sněží, odstavíme auto na hlavní silnici a ten kousíček tam dojdeš pěšky... a vůbec, víš, jak se tam bude Verunce dobřže sáňkovat, tolik legrace by si přímo ve městě neužila..." Tak jsem mu trošku mstivě povyprávěla, jak tam ne tak dávno porodila jedna mamina z Rodiny přímo v pensionku a jakého má šikovného manžela, že porod sám zvládnul na jedničku... No, trošku mi pošedl před očima, ale jeho chyba. Kdyby vybíral líp, takovýchto příhodiček bych ho ušetřila :o)))

S.
 irena (Míša5/00+Maruš3/03) 


:o)))))))))))))) 

(28.2.2003 8:05:43)
AHojky, teď to teprve čtu :-)
Jo, tu příhodu o porodu v penzionu jsi mi posílala, pobavili jsme se:-)
No já nevím, jestli je neatestovanej internista v odstaveným wartburgu lepší porodník než třeba PA doma:-)
Ale už mám připravený pro jistotu nůžky, tkaničky vyvařený, igelit, ručník, spacák :o))))
Trochu blbnu, snad to stihnem,
a třeba ahoj!
Est.
 Lukáš 


Re: Pro Lukáše – o lékařské cti a (taky)kolegialitě. Re: Re: gynekologičtí diktátoři.... 

(1.3.2003 16:13:30)
Ester ,

předně bych Vás rád požádal, abyste si pro svá zamyšlení vybrala někoho jiného, komu je budete adresovat. Souhlasíte-li se mnou, že zde padají pavlačové výrazy (proti kterým jsem se ohrazoval) pak nevím, co mi svým dopisem chcete říct ani za co Vám Silvie tleská.
Nevzpomínám si, že bych psal něco o nadlidech v bílých pláštích, i když připouštím, že považuji lékařský stav za skupinu elitní, ostatně i jako většina ostatních spoluobčanů. Měření stejným metrem také schvaluji a nemyslím si, že bych „ plamenně bojoval za čest a práva všech svých kolegů“. Pobuřuje mě ovšem, že některé přispivatelky bezostyšně uráží lékařský stav jako celek, nebo nadávají do blbů a nadutců některým kolegům ve veřejném médiu, což hraničí s trestným činem. Nevěřím, že byste obětovala svůj čas k obhajobě těchto pavlačových driáčnic. Jsem přesvědčen, že tolerance tohoto je naopak škodlivá.
Vaše, jistě pravdivé, poznámky o netolerantním chování personálu porodnic neodrážejí skutečný stav. Schematické hodnocení českého porodnictví, které je zde neustále omíláno, ( Vrchlabí skvělé, všude jinde hrůza, porodní asistentka dobrá – lékař špatný…….) , neochota uznat jakýkoli argument či jiný názor a rozdělování na „ přirozený“ x „ lékařský“ porod svědčí o tom, že „ strana aktivních rodiček“ nemá také úplně čisté svědomí co se týká objektivního pohledu.
Ze své praxe nemám pocit, že by byla společnost polarizována. Vítám, když je žena přesvědčena že je porod její záležitost, uznávám práva na rozhodování a informace. Odmítám ale urážky, poloodborné až neinformované diskuse o odborných tématech a extremismus na obou stranách.
Příspěvek, na který reagujete vznikl právě proto, že mnohým přispivatelkám o urážky jde více než o cokoli jiného.
L.

 Lesina 13tt 
  • 

Re: Re: Pro Lukáše – o lékařské cti a (taky)kolegialitě. Re: Re: gynekologičtí diktátoři.... 

(5.3.2003 15:53:54)
Prominte Lukasi, ale Vy jste ten, kdo vetsinou utoci a napada.

Rada bych podotkla jen toto - az budu rodit za pul roku rodit, nechci provest preventivni nastrih. Ptala jsem se vcera sestry u sveho lekare, jaka je rutina pri provadeni nastrihu v jeji nemocnici. Odpovedelela mi, ze se provadi jen pokud lekar usoudi, ze je potreba. A procento? Podle sestry neco pres polovinu - vice nez 50%!!! Co k tomu dodat?

Ja neverim nemocnici, ve ktere se a priori rodi vleze a kde se provadi nastrih jako prevence natrzeni. Kdyz jsem se ptala na klystyr a holeni, odpovedela mi, ze pokud budu cerstve oholena z domova (co je cerstve? Hodina, den nebo tyden?) tak neni potreba - o klystyru mi bylo receno, ze si jen mohu udelat sama doma (coz mam v umyslu), ale ze v pripade delsiho porodu jej opakuji (!). Tatinek ze je u porodu - to ano, ale v pripade, ze je porod delsi posilaji tatinka domu a na muj sokovany vyraz mi sdelila, ze nasilim ho vyhanet nebudou.

Poporodni doba je samosebou jiz bez tatinka. O tom, ze je v teto porodnici hekarna spolecna pro vice rodicek se snad ani nemusim zminovat. Ano, je tam jeden pokoj jako nadstandard, ale ten nemusi byt volny.

Jake chovani mam ocekavat od lekaru teto nemocnice? Jakou duveru si k nim mam vybudovat? Jste mi ochoten a schopen odpovedet?

Ja vim, ze porod bude bolet, vim, ze v pripade komplikace rada podstoupim cokoli - nastrih, cisarsky rez - cokoli, ale co mam tady cekat v pripade prirozeneho fyziologickeho porodu? Zalezi na tom, na jaky personal narazim - pokud to bude otraveny lekar presvedceny o vlastni pravde, tak mi nepomuzou ani me znalosti ziskane aktivnim zjistovanim informaci a ani me vzdelani.

Jeste jeden poznatek bych rada predlozila k diskuzi - mam pocit, ze pro lekare je nejlepsi pacintka (rodicka) ta, ktera neoponunuje a posloucha lekare. Boze chran, pokud ma zena vlastni nazor a hodla o nem diskutovat. Nikoli narizovat, ale diskutovat se svym porodnikem. Takove pacientky si dovoluji prilis, mysli...

Priklad si muzeme vzit prave z Vas, Lukasi... Nechtela bych, aby jste byl mym osetrujicim lekare. No a jiste vy by jste me rozhodne nechtel jako svou pacientku.

Lesina

PS: Omlouvam se za svou diakritiku, ale bez ni pisi dvojnasobnou rychlosti. Ted me napada, ze to je z me strany podobny stereotyp jako od lekaru trvani na nasrihu :-))
 Sosan 
  • 

Re: Re: Re: Pro Lukáše – o lékařské cti a (taky)kolegialitě. Re: Re: gynekologičtí diktátoři.... 

(5.3.2003 18:44:45)
Upřimě by mě zajímalo, jak se jako pozná, u které ženy je třeba nástřih dělat a u které ne. Podle jakého kritéria? Dá se to poznat už předem nebo to lze až při porodu? To "nástřih děláme je pokud je to potřeba" totiž pro prvorodičky ve skutečnosti znamená vždy. Jsou pouze výjimky potvrzující pravidlo. Lékaři se snaží vypuzovací fázi urychlit a nástřih urychluje. Pokud opravdu nástřih nechcete, zbývá vám pouze Vrchlabí. Tolik můj neodborný amatérský názor, ke kterému mohu jen dodat, že dle naší zkušenosti to však není zase nic tak hrozného.
 Lesina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Pro Lukáše – o lékařské cti a (taky)kolegialitě. Re: Re: gynekologičtí diktátoři.... 

(6.3.2003 15:05:46)
Do Vrchlabi to ma 400 km a domnivam se, ze najdu i jine pracoviste, kde budou respektovat me nazory. I kdyz to jiste nebude jednoduche...

Mam dotaz, jak jste dosel k tomu, ze u prvorodicky je nastrih nutny vzdy? Je tento nazot podlozeny nejakou studii? Nebo se jedna o vase soukrome presvedceni?

Neni jednoduche prosazovat sve mineni - ze v pripade fyziologickeho porodu neni vzdy nutny nastrih hraze. Dokonale me vzdy odrovnaji argumenty typu, ja to taky vydrzela, ty z toho nadelas... Opravdu osvicene.
 La Pepa, holka 7/05, kluk 7/07 


Re: Re: Re: Re: Pro Lukáše – o lékařské cti a (taky)kolegialitě. Re: Re: gynekologičtí diktátoři.... 

(6.3.2003 15:31:41)
Myslím, že nutnost nástřihu taky závisí na stavu dítěte:
Pokud dítě stres (stahy) snáší dobře, je možné chvíli počkat, případně na hráz dát teplý obklad a nástřih volit jako poslední variantu.
Pokud dítěti klesají ozvy, pak je nutné porod ukončit co nejdřív a tam je nástřih určitě vhodný a může pomoci.
Kromě toho je na hrázi trochu vidět, že se chystá rupnout, ale pokud není dítě v tísni, myslím, že je na volbě každé maminky, jestli chce natrhnout, nebo nastřihnout.
LaPepa
 Lesina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Pro Lukáše – o lékařské cti a (taky)kolegialitě. Re: Re: gynekologičtí diktátoři.... 

(6.3.2003 16:20:05)
Prosim, prectete si znovu muj prispevek znovu. Vyslovne pisu o tom, ze pokud je nastrih potreba - nedej boze, kdyz se miminku nedostava cehokoli nebo kdyz hrozi masivni ruptura hraze - tak jsem pro jakykoli zasah - nastrihem pocinaje a cisarem konce.

Ale ja mluvim - pisu - o zcela bezproblemovem porodu.

Ja se desim toho, ze se ke mne budou v porodnici chovat neurvale, bezohledne a necitlive. Chci mit kontrolu nad sebou i nad chovanim okoli. A to mi ceske zdravotnictvi neumoznuje. Tady je stale jeste o drzeni ust a kroku... (vulgarne receno to zni, pravda, lip)
 Sosan 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pro Lukáše – o lékařské cti a (taky)kolegialitě. Re: Re: gynekologičtí diktátoři.... 

(6.3.2003 17:18:08)
Oni se k tobě nebudou chovat ani bezohledně ani neurvale ani necitlivě. Že je třeba nástřih ti řeknou vlídně a klidně. Jen v tom Vrchlabí máš větší šanci, že dojdou k jinému závěru. Proč, to se mě neptej.
 Lukáš 


Re: Re: Re: Re: Pro Lukáše – o lékařské cti a (taky)kolegialitě. Re: Re: gynekologičtí diktátoři.... 

(6.3.2003 17:51:37)
Vážený Sosane,
kriteria k tomu, kdy nástřih provést a kdy ne jsou jistě subjektivní a hodně záleží na zkušenostech porodníka i na jeho přístupu. Jsou však situace, kdy je to potřeba bez ohledu na pocity porodníka – například v případě, komplikací vyžadujících operativní ukončení porodu.
Za pravdu Vám dám i v tom, že u prvorodiček je nástřih velmi častý, v mnoha porodnicích jsou skutečně nastřihovány prvorodičky všechny.
Další dvě věty Vašeho příspěvku mě však přesvědčují, že jste přijal schematický obraz českého porodnictví, který je budován zde na Rodině.
„ Lékaři se snaží vypuzovací fázi urychlit…“ vím, že někteří ano, stejně tak některé porodní asistentky a dokonce i některé rodičky… že by to však byl všeobecný rys českého porodníka? K vašemu doporučení že zbývá pouze Vrchlabí mohu jen nesměle dodat, že se objevují i další vlaštovky a že ne ve všech porodnicích se rodí tak, jak popisuje „ lékařský porod“ na svých stránkách CAPA a jak se často líčí v příspěvcích zde. L.
 Sosan 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Pro Lukáše – o lékařské cti a (taky)kolegialitě. Re: Re: gynekologičtí diktátoři.... 

(6.3.2003 18:00:42)
Děkuji za odpověď. Jen bych se k těm vlaštovkám zeptal, zda existuje nějaká taková i v Praze (např. taková, která umožňuje výběr polohy v 2. době podorodní - např. porodní stoličku, klek a pod.) - ovšem plnohodnotná porodnice, ne CAP nebo (zatím neexistující) porodní dům. Odpověď možno i do mailu.
 Daniela Lukášek 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pro Lukáše – o lékařské cti a (taky)kolegialitě. Re: Re: gynekologičtí diktátoři.... 

(6.3.2003 19:17:36)
Ahoj Sosane,
nevím jestli je toto co chceš slyšet, každopádně :
rodila jsem v 5/00 u Apolináře, nevím jak to tam vypadá dnes, ale v té době byly porodní sály dva, jeden nově zařízený, druhý klasika-lůžka+dlaždice. Tam jsem byla já/v novém bylo narváno, já měla "soukromí"/.
Mohla jsem ležet na pytli, který se upraví dle potřeby, použít míč, než jsem začla tlačit vyhovovala mi poloha stát u postele s lokty položenými na lůžku a s hlavou opřenou o postel. Po celou dobu ,/5 hodin na sále, celkově s prvními příznaky 2 dny/, mě dali možnost, abych naslouchala svým instinktům a do poloh mi nikdo nemluvil. Perlička na závěr : Lukášek se narodil přesně o půlnoci, takže jsme si kromě jména vybírali i datum narození !
Ahoj Daniela
 Sosan 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pro Lukáše – o lékařské cti a (taky)kolegialitě. Re: Re: gynekologičtí diktátoři.... 

(7.3.2003 9:41:53)
To, co popisujete se týká 1. doby porodní a to je možné dnes už snad opravdu v každé porodnici. Ale ve druhé době, t.j. v té chvíli, kdy se miminko již vytlačuje ven, tak šup na klasiku do polosedu - pololehu na porodní lehátko. A Tak je to myslím v každé pražské porodnici. Neexistuje alternativa.
 Lukáš 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pro Lukáše – o lékařské cti a (taky)kolegialitě. Re: Re: gynekologičtí diktátoři.... 

(8.3.2003 17:11:21)
Svět nekončí za Prahou:))
 Lesina 
  • 

Chci fyziologicky porod pod lekarskou kontrolou. 

(19.3.2003 10:31:00)
OK, Svet nekonci za Prahou.
To je pravda, ale KDE JINDE NEZ VE VRCHLABI si rodicka automatiky voli porodni polohu? Kde jinde se rodi volne jinak nez v leze - polosede? Staci me uvest - vzhledem k memu bydlisti - dve az tri takova pracoviste tak do 100 km od Ostravy.
Nemam odvahu rodit doma, ale kdybych mela jistotu absence komplikaci, tak to asi udelam. Chci, aby se moje miminko narodilo zdrave a v poradku a proto "risknu" jednu z porodnic v okoli.
Doufam, ze budu mit stesti na personal. A ze bude vsechno v poradku...
 Aneka_ 


Lesino 

(19.3.2003 10:40:52)
jedno takové je docela blizoučko. Frýdek-Místek. Tam půjdu i já. Kamarádka tam rodila v květnu v kleče až dokonce. Moc si to chválila. jsou tam tomu nakloněni.
 Lesina 
  • 

Re: Lesino 

(19.3.2003 13:58:46)
Kde tam presne? Bylo by to super :-)))
 Aneka_ 


Re: Re: Lesino 

(20.3.2003 8:10:36)
Lesi- mám pocit, že je to v nemocnici. Tam myslím žádná jiná klinika není. No, ale tím jsi mne trošku zarazila, protože mne ani nenapadlo, že by to bylo jinde než v nemocnici. No, abych řekla pravdu, nevím:-)
 Lukáš 


odpověd paní Lesine 13t. 

(6.3.2003 17:47:01)
Vážená paní, je velký rozdíl v napadání názorů a tvrzení a v osobních útocích.
Připouštím, že některé názory zde s gustem napadám, protože s nimi nesouhlasím. Zdejší diskuse mi ale dává nahlédnout na mou práci ze strany často nespokojených rodiček, což je , věřte, mnohdy velmi cenné.

To, jestli porodnici věříte, nebo ne a na základě čeho je Vaše osobní věc.
Zvyky jednotlivých porodnic co se týká holení a klystýru jsou různé a debatovat o čerstvosti oholení mi přijde spíš jako hledání problému za každou cenu. Respektuji právo každé rodičky mít u sebe své blízké jak při porodu tak po něm a to, že hodně porodnic funguje v nevyhovujících prostorách je mi také známo.
Položila jste mi otázku, zda jsem ochoten a schopen Vám odpovědět, jak máte mít důvěru v lékaře „ takové“ porodnice. Ochoten odpovědět jsem, schopen bohužel nikoli. Domívám se, že uvedená kritéria o kvalitě lékařů mnoho nevypoví. Nepřeju nikomu, aby narazil na nepříjemného lékaře, nebo nedej Bůh na někoho s se špatnou odborností.
Váš „poznatek k diskusi“ o tom, jaká pacientka je pro lékaře nejvhodnější je patrně ironickou poznámkou k chování některých kolegů. Mohu Vás však ubezpečit, že ženy přicházející do porodnice s odhodláním a optimismem mi dělají radost a starosti mám spíše z těch, které se „nechávají odrodit“ a odmítají se porodu aktivně účastnit.
Vaše přání, abych se nikdy nestal Vaším ošetřujícím lékařem bude jistě splněno. Pacienti mají právo vybrat si svého lékaře a rodičky si mohou vybrat svou porodnici a použít k výběru jakákoli kritéria. Zdravotnický personál možnost volby pacienta nemá a tak jsou Vaše odhady jaké pacientky bych chtěl, nebo nechtěl bezpředmětné. Starám se rád o všechny a musím i o ty, které ke mně, nebo k lékařům obecně důvěru nemají. L.
 Jiřina Boubínová 
  • 

Re: gynekologičtí diktátoři vedli za bolševika protokol o chování rodičky a potom to posílali soc. pracovnici a uličnímu výboru 

(23.2.2003 21:24:46)
Je fakt,že těch"blbů"je u Apolináře pár,takový nadutec Dr.Bindr by jim mohl předsedat..
 Alena 
  • 

Co takhle vyhlásit anketu :o) 

(22.2.2003 15:23:32)
Docela by mě zajímalo, jak by asi dopadla anketa, ve které by se zjišťovalo, kolik % žen mělo problémy s natržením bez nástřihu a kolik procent mělo problémy po nástřihu. Ženy v této diskusi mají tendenci odsuzovat nástřih, kvůli hojení atd.(dle mého záleží na práci porodníka při šití), ale objevily se tady i příspěvky o problémech s natržením. Možná by nás ten poměr překvapil....
A k procentu nástříhů ve Vrchlabí? Není to možná tím, že jak sám článek o Vrchlabí uvádí, je zde min. polovina porodů do vody? Dle mého názoru nelze nástřih ve vodě provést, předpokládám ale, že většinou díky působení vody není nutný. Jenže ne všude mají k dispozici vanu a ne vždy by ji pro rodičku stihli připravit, jako v případě mého překotného porodu. A ne všechny rodičky mají možnost se do takové porodnice dopravit.
 Martina+22.t.brusko 
  • 

Nastrihnutie/natrhnutie pri porode - jedna skusenost 

(24.2.2003 15:16:48)
Jeden nazor, ktory mi povedala prave pred chvilkou kamaratka, ktora porodila pred dvoma tyzdnami.
Pytala som sa jej aj na porodne zranenia a nastrih a konstatovala, ze lekarka sice vyckavala, ale neslo to (asi) uplne optimalne, lebo nakoniec ju nastrihla, ked sa prerezavala hlavicka, ale kedze dietatko malo rucicku vedla hlavicky, tak sa kamaratka nasledne na opacnej strane, ako bol vykonany nastrih aj natrhla (vraj tam, kde isla ta rucicka pri hlavicke) - takze zazila pri jednom porode aj nastrih aj natrhnutie - vraj sa nedaju porovnat pocity v tychto dvoch ranach - natrnutie ju par dni trosku svrbelo a nastrih ju bolel 2 tyzdne dost intenzivne.
Prekvapilo ma, ze po vykonanej epiziotomii, ktora je proklamovanou prevenciou natrhnuti sa hradza natrhla na druhej strane...
 Jana z MT 
  • 

Re: Nastrihnutie/natrhnutie pri porode - jedna skusenost 

(24.2.2003 17:23:50)
Ahoj Martina, ;o)
nuz, svetom-letom-internetom, si urcite uz narazila aj na Silviine stranky. Okrem ineho je tam stat o tejto velice diskutovanej teme. Takze som sa docitala, ze nastrih sa rovna natrhnutiu druheho stupna a vzdy vyzaduje zasitie. Dovolim si zauvazovat laicky na tuto temu a teda mojim sedliackym rozumom dospievam k zaveru, ze nastrih sa hodi, ak hrozi natrhnutie 3. stupna a vacsie. Lenze. Silvia ma na strankach (http://tehulka.szm.sk/rad/dr04.htm) zverejneny isty zaver vyskumu, kde sa zistilo, ze natrhnutie 3.stupna sa vyskytuje iba zriedka. Nieco taketo: Ak sa neprevedie nastrih je to vraj podla prieskumu 0,4%, ak sa prevedie sikmo je to 0,4% a ak sa nastrih vedie rovno stredom je to 1,2%. Odporucam dosurfovat na vyssie uvedenu link ;o)
Takze, ked sa na to tak divam (ako laik samozrejme), vyzera to tak, ze v praxi nastrih nic nezachrani. Mne sa jezia vlasy z predstavy, ze by ma mal niekto strihat na intimnych miestach. Su zeny, ktore sa citia s nastrihom bezpecnejsie. Myslim, ze by mala byt moznost vyberu, lebo ja by som si veru vybrala radsej natrhnutie.

Ked budem tehotna popytam sa mojej kamaratky na porodnu asistentku, s ktorej pomocou porodila doma svoje dve deturence bez nastrihu, hoci obe mali okolo styroch kil. ;o)))

Zelam vela uspechov a stastnu ruku pri vybere!!!
 Viki,jeden syn 3 měsíce 
  • 

Zkušenosti? 

(10.4.2007 11:18:32)
Ahoj, chci se zeptat,jak to funguje v porodnicích s přikládáním ledu na ránu po nástřihu,dělá se to?Já rodila ve Slaným,tam to nejen že nedělali,ale ani mi to neporadili,dozvěděla sem se až později,že to pomáhá.Vůbec to tam bylo hrozné,doktor mi ani neřekl že mě bude nastřihávat,šití bolelo, myslela sem,že sem se jen natrhla,ale až potom manžel mi řekl co se dělo.Vlastně dodnes nevím,proč mám jizvu a proč sem musela takhle zkusit,když porod šel jak na drátkách,žádné ohrožení dítěte,malý byl pár dní přenošený.Docela mě to štve,cítím se zmrzačená a psychicky mě to deptá.
 Zuzka 
  • 

Re: Zkušenosti? 

(22.4.2007 22:01:05)
Tak já jsem byla u porodu taky nastřižená a vůbec toho nelituji, protože malý měl přes 4 kila a velkou hlavičku... Nástřih bolí, ale pokud se zachovává správná hygiena, tak se rychle zhojí a já osobně žádné problémy nemám. Moje kamarádka, která rodila nedávno si nástřih nepřála, a tak se natrhla a teď toho lituje.
Jen bych chtěla zdůraznit, že NEJSEM zastáncem masového nastřihávání!!! Ale lékaři to dnes mají těžší než kdysi - radši často nastřihnou třeba i pro to, aby je pak někdo netahal po soudech. To by si mnohé z vás měly taky uvědomit...
 Katka 
  • 

Re: Re: Zkušenosti? 

(6.8.2007 20:11:57)
Osobne jsem zabrousila na toto tema predevsim proto, ze me zajimalo, jak to probiha porod v Cechach. Osobne ziji uz par let v Anglii, kde se ma to moje male ma take narodit. Pri navsteve sezenich s porodnimi asistentkami jsem byla ujistena, ze nastrizeni pri porodu neni nutne, pokud je svalstvo spravne napjate. V tuto chvili vsak zalezi nejen na matce, ktera by mela poslouchat porodni asistentku (lekare v CR), kdy ma tlacit, jak ma dychat atp., ale take na pristupu porodni asistentky (lekare). Pokud se specha, tak se svalstvo spravne nenatahne a hrozi natrhnuti. Z tohoto duvodu zastavam nazor, ze episiotomie neni nutna. Pokud vsak lekar uzna za vhodne, ze svalstvo neni spravne ""natahnute"" a hrozilo by neprijemne natrzeni, nebo ohrozeni ditete, mel by predevsim zadat o svoleni provedeni episiotomie matku. Pokud by tak neudelal, jako v pripade Viki, nevahala bych a zadala odskodneni. Zuzka na to muze mit jakykoliv nazor, ale pokud pacient nesouhlasi s urcitym postupem pri porodu a lekar udela tak, protoze si mysli, ze je to tak nejlepsi, porusuje tak vsechna prava pacienta, ktery je v tu chvili plne svepravny.
 Novali 


nástřih při porodu  

(23.8.2007 13:48:59)
já se naštěstí tomuto vyhla na poslední chvíli jsem přebíhala přes chodbu na porodní sál a rukou přidržovala hlavičku kdyby náhodou :-( po skoro třech dnech bolestí jsem konečně byla u cíle a nástřih se nějak nestihl ale vím že v celé porodnici jsem byla jediná koho nešili a maminky mi strašně záviděli že si jen tak můžu sednout na židli :-)
toto je jediné video o porodu co jsem našla na netu po shlédnutí se mi docela chtělo brečet !!!!

http://www.lukas-hakos.com/index.php/2006/06/03/341-spontanni-porod-video.html

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2022 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.