| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku S rodiči do Kristových let

 Celkem 6 názorů.
 withep 


Co znamená "odcházejí z domova"? 

(19.6.2015 11:30:40)
Že tam už nemají trvalé bydliště? Spousta mladých lidí se odstěhuje do podnájmu nebo pronájmu a trvalé bydliště jim zůstává u rodičů třeba do doby, než se zmůžou na hypotéku a pořídí si vlastní bydlení. Nebo co mladí vysokoškoláci, kteří bydlí na koleji a domů k rodičům jezdí na víkend jednou za měsíc? Já jsem prchla od rodičů v 18 (od matky), resp. v 19 (od otce), i když z hlediska statistického úřadu jsem možná právě to číslo, které u nich trčelo až do svých 27 let ~d~

Ale nevím, jak by se to pak dalo srovnávat s ostatními evropskými zeměmi, kde pojem "trvalé bydliště" vůbec nemají...
 nordica 


Re: Co znamená  

(19.6.2015 14:23:48)
Máte pravdu, syn doma nebydlí už 10 let, ale trvalé bydliště zde má stále. Statistika je velmi ohebná věda, data se dají přetlumočit mnoha způsoby. Jinak ještě - pokud se v článku uvadějí skandinávské země jako příklad, kdy mladí odcházejí brzy z domova, tak by možná bylo třeba dodat, že např. v Dánsku to není problém - všichni studující dostávají od státu tzv. SU (studijní podpora), takže je pro ně ekonomicky snadnější se při studiu od rodičů odpoutat. U kamarádky jsem zažila osamostatnění a odchod z domova její dcery v 16 letech, což mi přijde přece jen dost brzy.
 Dana 
  • 

Tahle statistika je blbost 

(19.6.2015 21:31:13)
To je pravda, pokud se vychází ze statistiky, tak to o ničem nevypovídá. Děti mívají trvalé bydliště u rodičů než si pořídí vlastní bydlení, protože to ani jinak nejde. Ve skutečnosti mohou být z domu třeba deset let.
 Beepee 


Re: Tahle statistika je blbost 

(21.6.2015 17:34:30)
Nemůžeme vědět, jestli je to blbost. Tipla bych si, že šlo o vyhodnocení dotazníků třeba ze sčítání lidu nebo nějakých dat ze stat. ústavů jednotlivých zemí. Pokud předpokládám mozek u těch, kdo to sestavovali, předpokládám, že vzali data srovnatelná napříč zeměmi. A pak je to celkem zajímavý obrázek o PRŮMĚRNÝCH zvyklostech. To, že někdo je z domu od 17, 20 nebo zůstane do 40, to jsou všechno ty hodnoty, ze kterých nakonec vypadne třeba 30.
 withep 


Re: Tahle statistika je blbost 

(22.6.2015 8:24:13)
No, jenže já právě ani nevím, co bych do takového dotazníku napsala ~d~.

Nelze srovnávat "srovnatelná" data, protože podmínky v různých zemích srovnatelné nejsou. U nás třeba nedostaneš s nástupem na VŠ stipendium, které ti pokryje i životní náklady, takže se můžeš snadno osamostatnit. Napříč zeměmi jsou různé výše nájmů v poměru k průměrným mzdám, to všechno hraje svoji roli, nejen jakési zvyklosti.
 Analfabeta 
  • 

Statistika věda je... 

(21.6.2015 19:48:51)
Statistika věda je... Jenže porovnává neporovnatelné. Bydlím v rodinném domku. Vícegeneračním. Dítko má vlastní rodinu, ale bydliště máme stejné, statisticky teda zůstala u rodičů. Její manžel má trvalé bydliště u svých rodičů, statisticky se taky neodpoutal. Celá naše čtvrť jsou vícegenerační rodinné domy, ty jednogenerační jsou tu taky, ale jen výjmečně. Mnoho domků má nástavby a obytná podkroví, žijí v nich třeba 3, ale i 4 rodiny. je to pro ně jednodušší, než stavět nové, protože ve městě jsou pozemky dost drahé.
Máme známé v Praze, taky čtvrť vilových domků. V jednom domě jsou tam 4 rodiny (a je to tam ve více domech, charakteristické je to třeba pro prvorepublikové vily, a to nejen v Praze). Jak se statistika popere s faktem, že v domku bydlí nejen děti, ale i bratranci a sestřenice? A což takový panelák, kde mají samostatné byty nejen rodiče, ale i jejich děti?
Vždyť to bylo i v minulosti, kdy statek přebralo jedno dítě, další se přiženili/přivdaly. A bylo to i za socialismu, kdy v panelákovém bytě 2+1 zůstaly třeba tři generace, protože mladí nesehnali byt. Řada lidí tehdy tvrdě šetřila peníze a stavěli družstevně, další stavěli svépomocí. I přes mohutnou státní výstavbu v době socialismu bylo bydlení na vesnici vždycky soukromé, státní byty tam téměř nebyly, jen někde jsou 4-bytové paneláčky, které postavilo místní JZD.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.