| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Dítě na "učňáku"? No fuj!

 Celkem 68 názorů.
 Filip Tesař 


Vsouvá autor do úst:? 

(9.1.2015 8:29:27)
"Když bychom se zeptali teenagerů, co si myslí o spolužácích, kteří míří na některé z učilišť, jistě by mezi jinými nepřekvapily odpovědi typu "loseři", "odpad", "póvl", "neschopní" a podobně."

A skutečně tohle autor slyšel? Z jeho formulace vyplývá, že spíš ne, že si to jenom představuje.
 Petr P. 
  • 

Re: Vsouvá autor do úst:? 

(13.1.2015 21:09:09)
Nevím co slyšela autorka, ale já si to moc dobře pamatuji, když jsme se hlásili na SŠ. Je mi 22, takže to tak dávno není. Nebylo to tak, že bychom veřejně zesměšňovali ty, co šli na učňák, ale když jsme se tak mezi sebou ve škole bavili a přišla řeč na studium po ZŠ, bavili jsme se o těch co šli na učňák jako o těch ""horších"" co nemají na to, aby šli na školu. A mám-li mluvit za sebe tento názor mi byl vždy vtloukán i doma - ""Uč se, nebo skončíš mezi poloblbama na učňáku!""
 jentak 
  • 

Re: Vsouvá autor do úst:? 

(13.1.2015 22:51:25)
Jsem poněkud starší a tohle jsem nikdy neslyšela - spíš - uč se, nebo skončíš u pásu. Ale v současný době jsou u pásu i vysokoškoláci~d~
 Majkl 
  • 

Re: Vsouvá autor do úst:? 

(10.2.2017 22:09:50)
jestli vám toto vtloukali odiče do halv,y tak to jsou idioti.
 Loten 


Dát dítě na učňák? Děkuji ne. 

(9.1.2015 9:47:16)
Proč bych nechtěla aby mí dítě se zájmem o manuální práci a manuálně šikovné, studovalo učiliště? Na učilišti se potká se spolužáky kteří jsou k učení nemotivovaní, často chodí za školu, holdují alkoholou, kouření je norma. Na základní škole to byli čtyřkaři a pětkaři, propadlíci. Je zde obrovské množství přestupů ze školy na školu i opakovaných, obrovské množství zameškaných hodin (omluvených i neomluvených). Ano všechny tyto nešvary se vyskytují i na gymnáziích, ale ta míra je nesrovnatelná.
Učitelé na učilištích jsou často podobně demotivovaní, učit novým zajímavým stylem se tam nenosí. Na praxi se mnoho žáci nenaučí (budoucí kadeřnice si vzájmně stále umývají vlasy - mají jen velmi málo zákaznic, stolař se nenaučí dělat schody, postele - spíše poličku). Prostě úroveň těch škol je mizerná a vím o čem mluvím, znám mnohé velmi z blízka. Omluvám se případným výjimkám, které jistě existují.
Jak z toho ven? Nevím. Ale pokud to bude jen trochu možné nedám dítě na takovou školu, protože je to škola špatná, ne protože vyučuje řemeslo.
A na druhou stranu je i jiná cesta k řemeslu. Znám absloventa technické VŠ, který se úspěšně živí jako kamnář. Znám jiné vysokoškoláky a absolventy gymnázií a průmyslovek, kteří jsou úspěšní zemědělci, kováři...
 Renka + 3 


Re: Dát dítě na učňák? Děkuji ne. 

(9.1.2015 10:22:08)
Je to ale strašná škoda, dnes člověk nemůže najít šikovného řemeslníka. A bude ještě hůř. Děti nejsou manuálně zručné a pracovat rukama neláká. Ale zase nemůžou být všichni manažeři, že, naše společnost potřebuje zručné a šikovné lidi.

Mám pár známých, co vyučení jsou a lidi se o ně perou - truhlář, pokrývač, instalatér. Zakázky si můžou vybírat, nevědí, kam dřív skočit. Muž potřeboval do práce člověka k soustruhu, nemohl ho sehnat, jakmile shání nějakého vysokoškoláka, hlásí se mu celý zástup nezaměstnaných s VŠ.
 Monika 


Re: Dát dítě na učňák? Děkuji ne. 

(9.1.2015 10:51:36)
Já si právě myslím, že cesta ven ze začarovaného kruhu (na učňák dítě nechce kvůli "ostatním", příp. ho tam kvůli tomu a šikaně nechtějí dát rodiče, takže něco vystuduje a pak nemůže najít práci) by mohla být v možnosti něčím se vyučit až po maturitě (nebo i VŠ), až člověk sám vidí, jak to vypadá s jeho pracovním uplatněním a co třeba z řemesel by ho bavilo a zároveň uživilo ... Ve vyšším věku pak už také člověk snadněji překoná potíže s názory okolí, případně spolužáky ... A vzdělání se mu neztratí, pokud si z něj něco bude pamatovat, třeba lépe zvládne případné záležitosti kolem podnikání, lépe si vyjedná prac. podmínky atd.... Mně je teda jasné, že toto určitě je možné i dnes (vyučit se až později), ale asi by to chtělo větší propagaci nebo i podporu této možnosti - takoví "učni" by už nemuseli studovat obecně vzdělávací předměty, jen odborné a praxi, tj. mohli by se vyučit třeba i za 2 roky a v rámci praxe si trochu vydělávat ...
 Loten 


Re: Dát dítě na učňák? Děkuji ne. 

(9.1.2015 11:00:32)
Ano vyučit se až po SŠ či VŠ je dobrá cesta. Učiliště by měli masově nabízet rekvalifikační kurzy za rozumných podmínek (fiančních, časových). Tj. učit jen řemeslo ne všeobecné předměty, které ti lidé už mají. Učit kvalitně k věci, on ten vysokoškolák už kvalitu pozná. Pořádat kurzy s ohledem na to, že je často navštěvují pracující lidé (není pravda, že VŠ je tak často nezaměstnaný, spíše mu dojde že manuální práce by jej těšila více). Otázka je zda to stávající učiliště umí nabídnout. Ale určitě je to lepší cesta než nadávat na nedostatek žáků.
 X__X 


Re: Dát dítě na učňák? Děkuji ne. 

(9.1.2015 11:28:39)
takoví "učni" by už nemuseli studovat obecně vzdělávací předměty, jen odborné a praxi, tj. mohli by se vyučit třeba i za 2 roky a v rámci praxe si trochu vydělávat ...

můj ex si takhle dodělával učňák. rozhodně to nebylo na dva roky, trvalo to jenom jeden školní rok a kdo ví, jestli vůbec celý (normálně je obor tříletý), už nevím přesně, učil se fakt jenom odborné předměty, ze kterých taky potom skládal zkoušku. dělal to kvůli podnikání, v podstatě on už v té době podnikal v oboru, ze kterého pak získával výučák (kvůli živnostenskému úřadu, aby se mohl časem zbavit odborného garanta). z kvality praxe nebyl zrovna dvakrát nadšený (a výuku zvládnul doma samostudiem). celkově při tom samozřejmě normálně pracoval, nebylo to až tak časově zatěžující.

otázka je, nakolik má takové studium smysl. ex fakt tu školu dělal čistě kvůli papíru, nic nového mu nedala, co potřeboval, to se naučil i bez školy, protože měl o obor zájem. ono vůbec mám pocit, že kdo i po vystudování střední - vysoké školy tíhne k manuálnímu řemeslu, těžko to je osvícení ze dne na den, ale spíš je v tom předchozí praxe: dřívější kroužky, učení se té práci od rodiče, prarodiče, praxe z prázdninových brigád... tedy že dotyční tu práci už do jisté míry umí a teď je otázka, nakolik jim učňák umožní schopnosti rozvinout a nakolik její absolvování pro ně bude fakt jenom formalita pro získání papíru ~d~
 jentak 
  • 

Re: Dát dítě na učňák? Děkuji ne. 

(9.1.2015 15:28:14)
Jo - já už to psala - chtěla bych se vyučit cukrářkou - jak bych chodila na učňák, mi jasný není, ale zarazila mě hned první podmínka - najít si cukrárnu, kde bych vykonávala praxi - tak nevím, která cukrárna mě to umožní po 17. hodině - aby si vyučili konkurenci? No to jistě.
 Pruhovaná 


Re: Dát dítě na učňák? Děkuji ne. 

(11.1.2015 8:04:26)
Holka, já na jednu takovou praxi chodím (ne teda cukrářskou :-)). Za praxi platíš, takže motivaci mají a holt si musíš brát občas volno. Cukrárny taky fungujou o víkendu. Není to holt zadarmo.
 jentak 
  • 

Re: Dát dítě na učňák? Děkuji ne. 

(13.1.2015 16:42:02)
No - vzali by mě do místní cukrárny, ovšem k praxi, jakou si představuju, se nedostanu ani náhodou - a to by mě vzali jen proto, že šéfem tam je můj spolužák. Ale to je praxe, kterou nevyužiji - vše je zautomatizované - a navíc po mně chtěli závazek, že tam budu pracovat po "vyučení" 2 roky - no to ani náhodou.
A v soukromé by mě nevzali, protože i kdybych chtěla tam pracovat, tak mě nepotřebují - a popravdě, nemají zájem o rozšiřování konkurence. O tom žádná a taky mi to řekli.
 Irena učitelka na SOU, 2 děti 
  • 

Re: Dát dítě na učňák? Děkuji ne. 

(11.1.2015 20:44:44)
Pracuji 8 let jako učitelka angličtiny a němčiny na učilišti technického zaměření a musím souhlasit s tím, že pokud bych měla dát svého syna na učiliště, měla bych opravdu velké obavy. Velkým problémem jsou hlavně žáci se špatným prospěchem už ze ZŠ, kázeňskými problémy a hlavně u těchto žáků NEFUNGUJE RODINA!!! Ti pak "rozhodí" celý kolektiv, stáhnou mnohé žáky k záškoláctví, drogám, alkoholu atd. Ale abych jen nestrašila, tak mám i optimistické příklady, kdy žáky na první pohled "odepsané" začalo bavit řemeslo na praxi (zde je velice důležitá osobnost učitele odborného výcviku čili mistra!),začali pracovat na zakázkách pro firmy za peníze), začali být chváleni za to co dokážou a ve 3. ročníku byste je nepoznali. Toto by měla být jedna z možností, jak žáky motivovat, určitě spolupracovat s firmami a schopné řemeslníky si vychovat. Lepší ocenění by si zasloužili i pedagogové na učilištích, protože jejich práce se někdy podobá práci psychologů a speciálních pedagogů!
 Jana + 2 
  • 

Re: Dát dítě na učňák? Děkuji ne. 

(19.1.2015 10:29:06)
Souhlasím s těmi obavami - hlavně ze zdejší společnosti. S manželem (ač oba VŠ) vůbec nezavrhujeme možnost, že by se náš syn vyučil řemeslu – jednak víme, že pracovitých a kvalitních řemeslníků je zoufale málo, jednak syn asi nebude studijní typ po nás. Nicméně vzhledem ke své zkušenosti bych mu asi hooodně bránila, aby šel na učňák rovnou ze ZŠ. Ta zkušenost je taková, že jsme bydleli pár let nedaleko jednoho velkého učiliště v Praze a občas se potkali s jeho svěřenci na autobusové zastávce – a to byla síla – z několika takových setkání (kterým jsem se pak již cíleně vyhýbala) jsem nabyla dojmu, že slušně vychované dítě má v takové „společnosti“ pouze 2 možnosti – buď a) zapadne mezi ty grázly (sorry, ale jinak se ta individua nazvat nedala) se vším všudy – a to pak kouření, alkohol a katastrofální slovník jsou asi ještě „soft atributy“takového statutu nebo za b) bude mezi nimi trpět (opovržením, vyčleněním, šikanou...) I když zas na druhou starnu máme ve svém okolí celkem dost kamaráddů, kteří nějakým tím učňákem prošli a zůstali „celí“ (fyzicky i psychicky) a slušní... Má zkušenost s osazenstvem učilišť je ale bohužel taková a nejsem si vůbec jistá, zda se přes ní dokážu přenést. A hlavně své dítě do něčeho takového uvrhnout...
 Loten 


Re: Dát dítě na učňák? Děkuji ne. 

(9.1.2015 10:55:08)
Ano, je to špatné, taky často těžce sháníme dobrého řemeslníka. Moje dítě zručné je, rád manuálně pracuje. Přesto pro něj učňák nevidím jako cestu (ani on pro sebe, vidí co tam jdou za děti a že by si s nima neměl absolutně co říct). Myslím, že to není o tom, že dětem se nechce pracovat rukama, ale že učiliště jsou nekvalitní.Dala bys ty své dítě na učiliště? Je to fakt drsné prostředí.
 Pollyenka 


Re: Dát dítě na učňák? Děkuji ne. 

(9.1.2015 11:07:05)
Tedy jsou určitě učiliště o kterých tady píšeš,ale já vím, o hodně dobrých učilištích, kde to takhle nefunguje. Čtyřleté učební obory s maturitou jsou vetšinou velmi prestižní a dostat se tam může dítě pouze s dobrým prospěchem. Vím o střední škole se sociálním zaměřením, kde jsou právě tyto děti o kterých píšeš a to je škola, u které je předpoklad, že budou pracovat s postiženými, s dětmi apod. Kluka tam naučili kouřit, flákat se a chlastat, rozhodně by se děti na této škole nedali považovat za elitu, či nějak extra motivovaní.
 Loten 


Re: Dát dítě na učňák? Děkuji ne. 

(9.1.2015 11:16:20)
Který čtyřletý obor s maturitou je prestižní a mohou se na něj dostat jen děti s dobrým prospěchem? Tak možná letecký mechanik? Jak dopadly tyto školy, které osobně znáš u státních maturit? Vždyť i na gymnázium se dnes dostaneš s trojkami. Jsou slabé ročníky středoškoláků. A že se drsné věci dějí na středních školách včetně gymnázií je jasné, ale na klasickém učňáku po jehož kvalitních absolvetnech všichni (i já) voláme jako zedník, truhlář, instalatér, obkladač... je drsné protředí (drgy, chast, šikana) takřka pravidlem.
 Černá kronika 


Re: Dát dítě na učňák? Děkuji ne. 

(9.1.2015 12:20:42)
Bohužel můžu potvrdit. Syn dělá učebni obor s maturitou a ve třídě jsou jen tři kluci včetně syna, kteří nekouří. Jsou tam tak trochu za exoty a jsou vyčleněný. Zbytek kouří trávu i během vyučování (né ve třídě, ale před budovou nebo na záchodech), mají absence jak ve škole, tak na praxi.
 Mentolka, 18+23 
  • 

Re: Dát dítě na učňák? Děkuji ne. 

(9.1.2015 23:26:26)
Třeba Střední pedagogická škola v Evropský. Jsou tam talentovky, dcera maká, že se z ní kouří a při státní maturitě byla tahle škola jednou z nejlepších ve své kategorii. Navíc je to škola, která opravdu připraví pro práci ve školce. A to víc než vysoká - mají tam totiž studium OPRAVDU zaměřené na PRAXI. Já ve školce dělám taky, vystudovala jsem právě tu vejšku a mám proto porovnání. Spoustu věcí "si beru" právě do dcery :)
 Alena 
  • 

Re: Dát dítě na učňák? Děkuji ne. 

(10.1.2015 0:24:00)
A pak take Keplerovo gymnazium....smankote, copak je stredni pedagogicka ucnak?
 Hanina 
  • 

Re: Dát dítě na učňák? Děkuji ne. 

(10.1.2015 0:33:09)
Střední pedagogická že je prestižní? Jo, bejvávalo, ještě v době, kdy jsme studovali my, čili do r. 1989. Dneska je stát degradoval, protože už i do těch školek chce, aby učitelky měly Bc., tedy alespoň 3 roky VŠ. Je to blbost, protože na tom Bc. se studuje totéž, co na SPgŠ. Právě že S/gŠ mám, tak třeba ta moje škola je už hodně zaměřená na studium sociálně-právní, protože absolventi staré SPgŠ těžko shánějí práci v oboru. Učitelky MŠ jakž takž, vychovalky těžko, protože školních družin hodně ubylo.
Jinak řeč tu byla o prestižních učebních oborech s maturitou, to není kategorie, kam spadají SPgŠ.
 Alena 
  • 

Re: Dát dítě na učňák? Děkuji ne. 

(9.1.2015 16:29:46)
"Čtyřleté učební obory s maturitou jsou vetšinou velmi prestižní a dostat se tam může dítě pouze s dobrým prospěchem."
Uz jsem se dlouho tak nezasmala.
 jentak 
  • 

Re: Dát dítě na učňák? Děkuji ne. 

(9.1.2015 16:30:44)
- zajímaly by mě, které obory to jsou - třeba nad tím budou někteří uvažovat.
 Pollyenka 


Re: Dát dítě na učňák? Děkuji ne. 

(9.1.2015 17:03:00)
Kuchar,cisnik,zlatnik,umelecky kovar....
 Loten 


Re: Dát dítě na učňák? Děkuji ne. 

(9.1.2015 17:26:18)
Ale když marně hledáš řemeslníka, hledáš obvykle klempíře, zdeníka, obkladače, instalatéra, truhláře...Z těchto oborů znáš taky kvalitní školy?
 Pollyenka 


Re: Dát dítě na učňák? Děkuji ne. 

(10.1.2015 11:47:25)
Mas pravdu,z techto oboru neznam.
 Alena 
  • 

Re: Dát dítě na učňák? Děkuji ne. 

(10.1.2015 0:48:06)
:) Nezlob se, ale muzes jmenovat ty konkretni "prestizni" ucnovska strediska? Schvalne jsem si vyguglila napr.kuchare s maturitou a vsude nasla poznamku "prijimaci zkousky se nekonaji".
 Alena 
  • 

Re: Dát dítě na učňák? Děkuji ne. 

(10.1.2015 0:48:11)
:) Nezlob se, ale muzes jmenovat ty konkretni "prestizni" ucnovska strediska? Schvalne jsem si vyguglila napr.kuchare s maturitou a vsude nasla poznamku "prijimaci zkousky se nekonaji".
 Alena 
  • 

Re: Dát dítě na učňák? Děkuji ne. 

(10.1.2015 0:48:13)
:) Nezlob se, ale muzes jmenovat ty konkretni "prestizni" ucnovska strediska? Schvalne jsem si vyguglila napr.kuchare s maturitou a vsude nasla poznamku "prijimaci zkousky se nekonaji".
 Mentolka, 18+23 
  • 

Re: Dát dítě na učňák? Děkuji ne. 

(9.1.2015 23:29:15)
Pedagogická na Evropský v Dejvicích - viz výše
;)
 Hanina 
  • 

Re: Dát dítě na učňák? Děkuji ne. 

(10.1.2015 0:35:22)
To je učební obor s maturitou? Tak to teda klesla ještě níž, než jsem předpokládala. Já myslela, že patří do kategorie středních škol s maturitou, a on už je to učňák?
 pavla 
  • 

Re: Dát dítě na učňák? Děkuji ne. 

(10.1.2015 9:16:01)
Pletete všechno dohromady. Jsou gymnazia,pak střední školy jako pedagogická, zdravka, ekonomka atd. a pak jsou učební obory, které se dělí na dvouleté (převážně pro žáky s SVP), tříleté zakončené ucnovskou zkouškou a čtyřleté ukončené maturitou. Některé obory mohou být jak v tříleté, tak v čtyřleté formě, třeba zrovna kuchař je takový příklad, ale je jich víc.Pedagogická škola fakt není ucnak.
 Alena 
  • 

Re: Dát dítě na učňák? Děkuji ne. 

(10.1.2015 9:23:21)
To byla prece ironie.
 pavla 
  • 

Re: Dát dítě na učňák? Děkuji ne. 

(10.1.2015 9:29:28)
No tak do diskuse o učebních oborech napíše nick Mentolka, že prestižní je pedagogická, kam chodí její dcera.Tak pokud je to ironie, tak se omlouvam, to mi fakt nedošlo :-)
 X__X 


Re: Dát dítě na učňák? Děkuji ne. 

(10.1.2015 10:02:08)
tak ono mentolka asi odpovídala na otázku "který čtyřletý obor s maturitou"... a jasně, střední pedagogická JE čtyřletý obor s maturitou, že jo. a jakýkoli čtyřletý obor s maturitou bych nenazývala učňákem, protože tím je pro mne obor s výučním listem a ten zas není čtyřletý ~d~

ono "učňáky" jako takové právně neexistuje, jak učňáky tak gymply jsou střední školy. zákon rozlišuje jenom to, jestli jsou to obory zakončené výučním listem (2-3 leté) nebo maturitou (4 leté + víceleté gymply). anebo tedy jenom střední školy (bez výučáku a bez maturity - 1-2 leté).
 pavla 
  • 

Re: Dát dítě na učňák? Děkuji ne. 

(10.1.2015 11:48:23)
Ne,jsou čtyřleté maturitní obory na střední škole (pedagogická, hotelová, atd.) a pak čtyřleté učební obory s maturitou na středních odborných ucilistich (kuchař, číšník, atd.).To není úplně to samé.
 Alena 
  • 

Re: Dát dítě na učňák? Děkuji ne. 

(10.1.2015 13:02:47)
Jednak je zjevne , ze jde o ucnovske skolstvi a druhak termin "ctyrlety obor s maturitou" opravdu vzdy znamena "ucnovsky obor" nikoli stredni odbornou skolu.
 Alena 
  • 

Re: Dát dítě na učňák? Děkuji ne. 

(10.1.2015 12:59:41)
Promin, myslela jsem Hanininu ironickou poznamku, za kterous to prilepila.Pokud to byla reakce na mentolku, mas pravdu, ta to zrejme myslela vazne :)
 pavla 
  • 

Re: Dát dítě na učňák? Děkuji ne. 

(9.1.2015 16:08:17)
Ten článek je pravdivý. Učňovské školství je skoro mrtvé a brzy se nám to vymsti. Co s tím nevím, je to hodně o předsudcích jak rodičů, tak dětí a také je to otázka financí. Ale něco by se dělat mělo a rychle.
 jentak 
  • 

Re: Dát dítě na učňák? Děkuji ne. 

(9.1.2015 16:29:49)
Rozhodně to není o předsudcích rodičů a dětí - ale s výučákem v podstatě nemáš šanci na trhu práce - to jednak - a druhak - byla bych blbá, když tam dám své dítě a vím, že jediný, co se tam rozhodně nenaučí, bude řemeslo. A takhle uvažuje každý soudný rodič - takže pokud dítě má alespoň trochu předpoklad vystudovat střední školu, tak ho dá na školu a ne na učňák.
 pavla 
  • 

Re: Dát dítě na učňák? Děkuji ne. 

(9.1.2015 17:00:45)
Samozřejmě, že je to i o předsudcích, ať si to prizname nebo ne.Učební obory jsou většinou vnímány jako méněcenné. Přesně jak sama pises kdo jen trošku může snaží se dostat na střední školu.
 Hanina 
  • 

Je to otázka kvality školství 

(9.1.2015 11:45:13)
Autor by si měl položit několik otázek:
1. Co se dítě na učňáku naučí? Pokud jen chlastat, kouřit, fetovat nebo chodit za školu, tak tam rozumný rodič dítě nedá. Kvalita učňáků je dneska tristní. Proč? Protože učeň je drahý špás. Státní školství na to nemá prachy. Dřív chodili učni na praxi do podniků, kam můžou jít dneska? K instalatérovi? Proč by se instalatér zlobil s učněm, který nic nemůže a kterému by měl vytvořit podmínky a něco ho naučit? Aby si zadarmo nebo za pár šušňů vychoval konkurenci? Proboha, proč by to dělal? Když si lehne doma na gauč, tak si aspoň odpočine nebo se klidně může věnovat svému vzdělávání nebo dětem, bude to mít větší hodnotu.

2. Jaká je úroveň učilišť? Tristní. Učiliště nemají peníze na stroje. Víte, kolik stojí soustruh? Moderní soustruh? A další stroje? Jestli má autor dojem, že učni dá do ruky hoblík nebo pilník a vychová z něj soustružníka nebo truhláře, tak je na velkém omylu. A to není jen soustruh, fréza nebo další mašiny, to je taky materiál, který učeň občas zmrší. A pardon, kolik je na trhu třeba kosmetiček nebo nehtových modelérek?

3. Ví autor, že učňům se za jejich "práci" musí platit? A že pokud zničí mašinu, kterou je pak třeba opravit nebo dokonce vyhodit, že za škodu neodpovídá? Praxe u soukromníka bude fungovat jen tehdy, pokud si bude chtít řemeslník ze svého potomka vychovat následníka, aby převzal jeho živnost. Pak mu ukáže řemeslo v celé jeho kráse. Ale proč by to dělal pro cizí dítě? Nechci být špatným prorokem, ale myslím, že se v budoucnosti dočkáme doby, kdy učni budou nejen makat zadarmo, ale za možnost vyučit se u šikovného řemeslníka budou sami platit.
 Loten 


Re: Je to otázka kvality školství 

(9.1.2015 14:01:20)
Ano, to je pravda. ~R^
A raději bych zaplatila perfektnímu řemeslníkovi ať vyučí mého syna, než ho dala na učiliště. Protože učení u mistra by aspoň mělo smysl.
 jentak 
  • 

Re: Je to otázka kvality školství 

(9.1.2015 15:19:16)
Jestli takovýho perfektního řemeslníka najdeš, který bude ochoten vyučit učně osobně, dej vědět - myslím, že si bude moci vybírat.
 Loten 


Re: Je to otázka kvality školství 

(9.1.2015 17:24:31)
Bohužel ho neznám. Ale mělo by to na rozdíl od učňáku smysl.
 Hanina 
  • 

Re: Je to otázka kvality školství 

(9.1.2015 15:23:22)
Teorii se na učilišti snad naučí, u řemeslníka jde hlavně o tu praxi.
 Marien 
  • 

Re: Je to otázka kvality školství 

(10.1.2015 18:56:11)
Učím na učňovské škole již 20 let a všem uvedeným názorům se musím smát. Je to pouze teoretizování. Učni se totiž na učňovských školách opravdu UČÍ! A učí se nejen teorii o svém oboru, ale i praxi a to i na "těch drahých CNC strojích a podobných zařízeních". Je ale pak pravda, že využití nabytých znalostí je pak už jen na vyučencích a jejich rodičích, jak se k těmto znalostem postaví. Za ty roky mi prošly životem stovky žáků,s některými se setkávám dodnes a mám radost, pokud se v oboru uplatní, ale i pokud se uplatní jen v "životě". Ano, většina těchto dětí se nenarodila v té "správné" rodině a tak nemůže studovat na prestižní škole, ale mohu říct za sebe i své kolegy - učitele, ale i mistry odborného výcviku, že se všem těmto dětem snažíme dát dobré základy jak učebního oboru, tak i výchovy.
 Lvice+lvíčata 


Re: Je to otázka kvality školství 

(11.1.2015 0:51:36)
,,Učím na učňovské škole již 20 let a všem uvedeným názorům se musím smát. Je to pouze teoretizování. Učni se totiž na učňovských školách opravdu UČÍ! A učí se nejen teorii o svém oboru, ale i praxi a to i na "těch drahých CNC strojích a podobných zařízeních". Je ale pak pravda, že využití nabytých znalostí je pak už jen na vyučencích a jejich rodičích, jak se k těmto znalostem postaví."

Souhlasím s tebou plně, přesně tak, taky učím 3léťáky i 4řleťáky, dokonce ti co jsou 4 leťáci, čili maturanti, taky mají praxi a ve 3 ročníku skládají učňovské zkoušky a mají na konci studia dva doklady, jeden vyuční list, pokud udělá zkoušky ve třetím ročníku a ve 4 dělají maturitu

a věřte, zatím je spíš narůstající zájem, a je tam spousta šikovných dětí.....ti kluci normálně dělali zkoušky na maturitní obor, no a co myslíte mají daleko větší šanci sehnat práci po studiu, než ti co chodí na gymnázia (ti nikdy si nic nevyzkoušeli, to jsou právě ti, co jsou manuálně leví......), tihle kluci na ,,učňáku", co jsou na u nás makají jak hlavou tak i rukama......~g~~g~~g~~g~~g~~g~
 jentak 
  • 

Poctivě se vyučit některému z řemesel totiž rozhodně žádnou ostudou není 

(9.1.2015 15:25:00)
To je pravda, ale když je obecně známo, že jestli se děti něco na učňáku naučí, tak rozhodně to nebude řemeslo, tak tyhle hesla jsou k ničemu.
A málo platný - učňovské školství bude a je dražší než škola, takže by si první musel sáhnout do svědomí stát a učňovské školství víc podporovat. Ale to se nechce.
Znám rok vyučenou cukrářku, která neumí upéct piškotový korpus, znám kuchaře, který neumí vařit bez míchání prášků, znám tesaře, který ve škole nikdy neměl šanci udělat střechu, stejné u pokrývače apod.
 Loten 


Re: Poctivě se vyučit některému z řemesel totiž rozhodně žádnou ostudou není 

(9.1.2015 17:22:47)
Ano znám také takové. Proč dávat dítě na školu, kde se nenaučí? Teorie to opravdu nestačí.
 Hanina 
  • 

Re: Poctivě se vyučit některému z řemesel totiž rozhodně žádnou ostudou není 

(9.1.2015 18:02:55)
Protože stát tohle už dávno zabalil. Když tu začaly vznikat montovny, snadno přetáhly řemeslníky do svých řad, daly jim vyšší plat. A české fabriky, které stát za úsměv jediný rozprodal, pozavíral a zprivatizoval, přece nebudsou konkurenci vychovávat odborníky. Tak se přijalo pravidlo, že učeň musel mít smlouvu s podnikem, pro který se bude učit, vedle toho byli tzv. učni státní, no a pak fabriky ta učiliště téměř pozavírala, protože vzniklo toooolik středních škol, že některé obory se léta neotvíraly. Mezitím odešla (nebo byla odešena) řada mistrů odborného výcviku, kteří neměli co dělat, páč nebyli učni - a na problém bylo zaděláno. No, a korunou toho všeho je, že dnešní vyučenci toho moc neumí, protože je řemeslo buď neměl kdo naučit, nebo se mu neměli na čem vyučit, na předválečném soustruhu se prostě nenaučí pracovat s progamovatelným moderním soustruhem. Tak se mohlo stát, že když Žďárské strojírny ve Žďáru nad Sázavou získaly zakázku, tak s hrůzou zjistili, že ji nemá kdo vyrobit. I rozeslali personalisty, aby našli důchodce, do z této fabriky odešli do důchodu, aby přišli a pomohli. Protože ti mladí, perspektivní a kreativní měli sice velké sebevědomí, ale neuměli právě to řemeslo.
A bohužel na tuto krátkozrakost během nějakých 15-20 let dojedeme, protože staří fachmani vymřou a mladé to už nebude mít kdo naučit. Kuchaře, kosmetičku nebo jiné obory do služeb možná, ale soustružníky, tesaře, klempíře, kováře, ti prostě vymřou. A pak už tu nebudou ani ty montovny, protože Číňani se mezitím ta řemesla naučí.
 Kudla2 


To je ten Ing. Bc. Jiří Matěj BRŮNA, DiS., C.M., MBA, MSc. ? 

(9.1.2015 15:30:53)
Nabízí se otázka, že když je učnovské školství tak príma, tak proč se místo získávání titulů také něčim nevyučil?
 jentak 
  • 

Re: To je ten Ing. Bc. Jiří Matěj BRŮNA, DiS., C.M., MBA, MSc. ? 

(9.1.2015 15:35:40)
~t~ Protože on na to studium má, kdežto druzí ne - a někdo mu bude muset opravit pračku, myčku ......... a ten s titulem asi bude mít jiné požadavky než ten vyučený.
A když jsme u toho - dotyčný asi neviděl požadavky u pohovorů - i k pásu chtějí maturanty, prodavačka bez maturity nemá šanci apod. U nás se můžeš hlásit i na uklízečku se základním vzděláním, ale je ti to k prdu - je k dispozici stovku středoškolaček plus nezanedbatelné množství vysokoškolaček. Koho si asi vyberou?
 Černá kronika 


Re: To je ten Ing. Bc. Jiří Matěj BRŮNA, DiS., C.M., MBA, MSc. ? 

(9.1.2015 23:09:27)
Tu, která má největší přímluvu. Tady jsou místa uklízeček jen přes protekci.
 januska.1 


Re: To je ten Ing. Bc. Jiří Matěj BRŮNA, DiS., C.M., MBA, MSc. ? 

(10.1.2015 8:34:52)
Nečetla jsem všechny komentáře,ale vyučit se dobrému řemeslu je jistě fajn volba.ALE-chodím kolem jednoho učňáku a co se tam vyloupne vždy za exoty-hrůza.Nevím,jestli bych byla ráda,kdyby mezi takové patřilo mé dítě~d~
 Irena 
  • 

Re: To je ten Ing. Bc. Jiří Matěj BRŮNA, DiS., C.M., MBA, MSc. ? 

(12.1.2015 19:58:45)
No tak nevím, já svého času hledala práci třebas i jako prodavačka a s maturitou mě nechtěli, protože jim prej uteču až najdu něco lepšího :-)
 jentak 
  • 

Re: To je ten Ing. Bc. Jiří Matěj BRŮNA, DiS., C.M., MBA, MSc. ? 

(13.1.2015 16:37:20)
Prodavačku bez maturity nevezmou, protože ji nemohou použít na kasu.
 pavla 
  • 

Re: To je ten Ing. Bc. Jiří Matěj BRŮNA, DiS., C.M., MBA, MSc. ? 

(16.1.2015 17:41:45)
Prodavačky samozřejmě nemusí mít maturitu, ani ty za kasou.
 Nessie a příšerky 


Změna 

(10.1.2015 9:19:05)
Myslím, že je to přirozený vývoj, něco se jeví jako atraktivní, tak to prostě chtějí všichni. Učím, takže vím, že teď spíš dětem an ZŠ vysvětlujem, že je výhodnější být dobrý řemeslník, než aby se všichni nahrnuli na obchodku.

Zrovna ty obory, u kterých se autor diví, proč je nikdo nechce, jsou z mého pohledu v rámci učňáků nejžádanější. Z mých posledních deváťáků šlo na učňák cca 20 lidí ze 30. Holky všechny do jedné kadeřnice, kluci kuchař/číšník nebo automechanik. Jenže co pak s tolika kadeřnicemi?
 Dajka 
  • 

Re: Změna 

(10.1.2015 15:39:48)
Souhlasím s Vámi,co s tolika kadeřnicemi.Já sama jsem se vyučila v roce 1986 dámskou krejčovou a co vím,tak ten obor se už na té škole nevyučuje.Chtěla jsem taky na střední školu na laborantku,ale nevzali mě pro velký počet zájemců.Po vyučení jsem rok šila v krejčovském salonu,kde jsem se hodně naučila,ale měla malý plat,potom jsem odešla dělat sanitárku do nemocnice a při zaměstnání vystudovala střední školu.Po revoluci jsem si vyřídila živnost a šiji dodnes už přes 20 let.Mám spoustu zákazníků a setkávám se s názorem,že najít dobrou švadlenu nebo krejčovou,tak to je problém.Na nedostatek práce a peněz si nemůžu stěžovat.Myslím si,že to jestli dítě začne fetovat,kouřit nebo pít alkohol,není v tom jestli jde na učňák nebo střední školu,ale buď to v něm je nebo ne.U nás ve třídě kouřila větší polovina holek,ale já dodnes nekouřím a alkohol výjimečně.:-)
 Hanina 
  • 

Re: Změna 

(10.1.2015 16:58:52)
Dajko, ono to taky souvisí s úrovní školy. Pokud se děti ve škole poflakují a učitelé je učí těmi děsně "moderními" postupy, ale bohužel tak, že je ničemu nenaučí, tak se prostě děti poflakují, protože je učení nebaví. A kouření a fet nastoupí jako výplň té nudy, doby, kdy musí být ve škole. Zažila jsem učňák, kde se mistr věnoval 3-5 dětem, zbytek se volně poflakoval, protože o učení zájem neměl, tak prostě lítali na dvoře, dělali pitomosti a "dávali čoudovou". Co uděláš s dětmi, které to nezajímá? Vždyť učit takové děti pak nebaví ani ty učitele. Střední škola, která si může vybírat, to má jednoušší: nebaví tě to? Tak vypadni, my za tebe vezmeme jiné, které to bavit bude.
 Ananta 


Re: Změna 

(10.1.2015 17:29:15)
Učitelé za to nemůžou, může za to systém, který nutí udržet žáky na učnáku za každou cenu i přes absence, fetování a odmítání se učit, jde jim o dotace a o to aby měli práci, spoustu učnáků skončilo pro nedostatek učnů, učitelé drží pusu, moc jiných možností nemají.
 Kudla2 


Re: Změna 

(11.1.2015 11:49:37)
Dajko,

já mám čtyři kamarádky vyučené krejčové, nedělá to ani jedna.

Jedna se držela dlouho, ale musela skončit, protože ženský si radši zašly koupit blůzičku k Vietnamcům, která sice byla kvalitou nesrovnatelná, ale byla LEVNÁ.

Takže asi tak. Nedivím se lidem, že nechtějí chodit na řemeslo, je to špinavá práce, musíš něco umět a vůbec není jistý, že Tě za Tvou práci někdo zaplatí, když je lidem kvalita u zadku a jdou hlavně po ceně.

Kdyby moje děti chtěly jít na řemeslo, tak bych s tím nic nenadělala (jejich volba), ale že bych z toho nebyla nadšená, to je moc slabý slovo.

Jo a kdyže byly, pane autore, učební obory výkladem čehokoli? Vždycky to tam bylo dost otřesný. Kamarádky a kamarádi, co jsou vyučení, vykládali o učňácích takové story, že bych tam své dítě fakticky nechtěla vidět ani náhodou.
 Hanina 
  • 

Re: Změna 

(11.1.2015 13:58:48)
Záleželo taky na tom, jestli to byla fabrika nebo podnik služeb. Někde kvalita byla, jinde děs běs.

A co se týče halenky nebo jiného oblečení, tak švadlenu si hodně lidí nedovolilo ani před r.1989. Co jsme se jen našily nebo napletly oblečení doma, to se s dneškem nedá srovnat! U Vietnamců (nebo i v sekáči) kupují hlavně ti, co mají vysoko do žlabu, což je pomalu polovina národa. Ty se jim divíš? Jak mají za těch pár šušňů, co berou, uživit rodinu?
 Ananta 


učnáky 

(10.1.2015 17:26:55)
Po revoluci začali na učnák chodit převážně žáci s nejhorším možným prospěchem, takže učnáky šly strašně dolů s kvalitou, s úrovní kolektivu, jít na učnák může být pro chytřejší dítě peklo. Navíc většina těch lidí s učnákem dělá v dnešním systému otrockou práci za otřesných podmínek, takže se nedivím rodičům, že se snaží, aby tam jejich dítě "studovat" nešlo.
 Kudla2 


Re: učnáky 

(11.1.2015 11:51:11)
Ananto, nejen po revoluci, učňovský školství mělo otřesnou pověst vždycky.

Jestli je to dneska lepší, jak tu před chvílí padlo, tak je to super, přišla mi škoda, aby manuálně šikovní lidi vyrůstali v takovém prostředí, jak jsem o tom slýchala.
 Ananta 


Re: učnáky 

(12.1.2015 11:48:03)
Kudlo, před revolucí jsi se běžně s trojkama nedostala SŠ s maturitou, takže tím sítem do učnovského školství propadlo mnohem víc chytrých dětí, takže to na učnáku vypadalo trochu jinak než dnes kdy tam chodí opravdu nejhorší z nejhorších a ostatní jdou na maturitní obor. To mi potvrdily i starší učitelky z učnáku, teda spíš výchovné poradkyně.
 Warhammer 


Dcera je na učilišti 

(11.1.2015 12:44:26)
a to proto, že má maturitu na odborné škole, kde ovšem nezískala dostatek praxe. Teoretické předměty si opakuje jen při konzultacích a většinu času tráví na praxi. Učiliště mají málo žáků, takže obvykle vyjdou vstříc, a je přece možnost požádat o individuální studium. Proč toho nevyužít? Když jsem o tom začala mluvit mezi známými, zjistila jsem, že nejsme jediní, koho to napadlo. Navíc na učňák jde dítě už starší, nenechá se snadno strhnout k nesmyslům, a navíc přesně ví, proč tam je.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.