| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názor k článku Lucka

6.12.2001 19:48:51 Ľubomír, šest dětí

Hezké Vánoce

Přečetl jsem si rozhovor, který mě zaujal z mnoha důvodů. Sám (i s bratrem) jsem vyrůstal v rodině, kde matka byla těžce slabozraká a otec je nevidomý od svých pěti let. Dnes je učitelem a vzděláním je doktor pedagogiky (to jenom tak na okraj). Já sám se věnuji zrakově postiženým, pracuji v SPC pro zrakově postižené. Úkolem SPC je napomáhat integraci zrakově postižených, ale já osobně slovo "integrace" nemám rád. Radějí říkám "umístění " na bežnou školu. O integraci bude možno mluvit, až zrakově postižení dosáhne v živote aspoň trošku toho o čem sní. Bude mít svou práci, rodinu, bude ho uznávat jeho okolí - to je integrace.
Váš názor na speciální školu oceňuji, do značné míry s ním souhlasím. Mnoho rodičů ale začíná v poslední době hodně experimentovat - radši mít děti doma. Jaksi jim nevadí, že pedagogové, kteří dají souhlas k umístění ZP do běžné třídy se na jejich dětech budou učit učit - brailla, a pod. Problematika je však velmi široká, zastánců integrace je taky hodně, ale ubývá civilkářů, tak nevím kdo to na běžných školách vytrhne...
Ve vašem rozhovoru mně zarazilo to, že pomůcky pro Lucku hradítě v tak vysokých částkách. I to, že škola má málo učebnic v braillu. Naše škola - v Opavě - má pro děti ve škole všechny dostupné pomůcky, domů dětem vyřizujeme veškeré potřebné pomůcky přes referáty sociálních služeb - nejenom digitální počítačové lupy, ale i braillské řádky a podobně. A spoluúčast rodičů na pořízení pomůcky je téměř zanedbatelná.ˇNo a co se týče učebnic, ty má škola k dispozici všechny, a co nemáme, to si napíšeme. Učebnice, které vydáva, resp. tiskne, tiskárna pro nevidomé, jsou absolutně nevyhovující, protože v našich třídách nejsou jenom děti nevidomé, ale i děti se zbytky zraku, nebo slabozraké a učebnice mají všechny kategorie stejné. Přepsat učebnici do brailla je pro nás záležitost na týden, max. dva.

To je asi tak všechno, co mně momentálně leželo na srdci.
Takže - hezké Vánoce

Ľubomír Franer
Odpovědět
Názory k článku (2 názorů)
Diky za clanek Martina 27, Luci 13 mes. 18.10.2001 15:12
Hezké Vánoce Ľubomír, šest dětí 6.12.2001 19:48

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2022 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.