| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Pomáhání dětem s úkoly

 Celkem 8 názorů.
 Zdeňka 
  • 

Pomáhání dětem s úkoly 

(7.10.2000 20:37:29)
Moje devítiletá dcera ráda pracuje na "projektech", které provázejí celý školní rok výuku (projekt voda, les, komunikace s dětmi ze zahraničních škol - projekt Sokrates). Vždy příjde sama s nějakým nápadem a pak následuje - maminko, tatínku pomoz. Tak společně hledáme, vystřihujeme, lepíme, vyrábíme, píšeme. Poradí mi někdo, kde je hranice mezi rodičovskou pomocí a samostatností dítěte. Je výsledek této spolupráce jejím úspěchem?
 Helena , dva kluci 
  • 

Re: Pomáhání dětem s úkoly 

(9.10.2000 12:55:56)
Otevřela jsem tuto stránku ze zvědavosti, protože někdy mám výčitky, že kluci rostou jak dříví v lese. S úkoly do školy nepomáhám vůbec. Maximálně jim dovolím vstát ráno dřív, když nestihli, nebo zapomněli,něco večer udělat.A kdo chce, toho vyzkouším. Mladší mi vždycky večer při vření chvíli čte nahlas / nerad /a vzácně podepíšu nějaký ten úkol.S prospěchem jsou na tom dobře. Starší je v primě na gymnaziu a mladší měl ve třetí třídě jednu dvojku . Z češtiny. Ale přiznám se , že u nás žádné školní projekty neběží, takže nevím, jak moc náročná je příprava. Ale snad není možné, aby příprava byla tak složitá, aby museli pomáhat rodiče ?
Nebere si toho vaše dcerka moc na starost a pak, protože to nezvládá, prosí vás o pomoc ?
Nebo takhle pracují všichni rodiče ? Poptejte se spíš rodičů dětí u vás,jak to dělají. Takhle na dálku těžko posoudit, co je ještě pomoc v nouzi , a co už je od vaší malé pohodlnost. Stříhat obrázky přece může sama ? Může to být i vaše snaha, aby ten úkol měla co nejlépe, a tak ochotně pomáháte. Jasně, že pak jsou zásluhy i vaše. Jak ale říkám, vůbec nevím, čeho se projekty týkají, ani jak jsou náročné, ale smyslem by mělo být, aby se děti zapojily samy ,ne ? Nebo počítají svou náročností se spoluprácí s rodiči? Pak asi musíte pomoci, ale zase bych jako matka nelepila, nevystřihovala ,nedělala takové ty pomocné práce. Pokud dcera sama je schopná něco vymyslet, a jen jí pokulhává realizace, ať se naučí dotáhnout svůj projekt do konce.Aby se naučila, že některé, třeba hezké nápady, nelze vlastníma silama zvládnout.
Jistě,že pokud má přivést z lesa větev, že vás využije o odvozu do lesa, ale když si naprojektuje výzkum protěže, / to je pro neznalé - taková vysokohorská kytička / asi by měla poznat, že ne všechno, co je hezký nápad jde provést.
Zdravím a závidím vám hezkou školu, je vidět, že to je dobrá škola, když DĚTI takhle zapojuje. Ale asi bych se nenechala takhle vykořisťovat . Vy přece do školy nechodíte ,ne?
 Petr 
  • 

Re: Re: Pomáhání dětem s úkoly 

(9.10.2000 17:20:07)
Ja bych se chtel pridat do teto diskuse z pozice byvaleho ditete.
Moje maminka se take rada zapojovala; tim v podstate neustale kontrolovala muj cas a znemoznovala mi udelat si svuj vlastni rezim. Tento problem ovsem nebyl videt na prvni pohled, ale dost casto se delaly ukoly na posledni chvili (tedy posledni den), protoze se jich maminka chtela vzdycky zucastnit, zkontrolovat je, pripadne se musely i predelat, aby to bylo co nejlepsi. Prusvih prisel v 6. a 7. tride, kdy ja jsem najednou predbehl maminku v matematice asi o tri tridy a ona uz nestacila. Presto si porad chtela dokazovat, jaka byla dobra. V tomto okamziku Vy musite poznat, ze Vase deti jsou na svem a ze si staci sami(y). Nekteri rodice tento moment ovsem vubec nepredvidaji, a kdyz prijde, tak ho nezvladnou.
 Míra & spol 
  • 

Re: Re: Re: Pomáhání dětem s úkoly 

(12.10.2000 11:38:52)
Petře, proč již nepoužíváte svojí značku: Petr Nyc, USA ?

Nebo jste někdo jiný ?
 Janka 
  • 

Re: Pomáhání dětem s úkoly 

(13.10.2000 16:33:59)
Ještě jeden názor z pohledu dítěte: Jako dítě jsem nenáviděla, když mi rodiče chtěli pomáhat s úkoly, dělala jsem to sama a byl klid. Mám známého, je disgrafik, dislektik (ale vzdělávaný v době, kdy se na to nehledělo). Základku, učiliště a poté i nástavbu s maturitou zvládl jenom díky tomu, že mu rodiče pomáhali s přípravou. Hlavně, že mu předčítali texty, sám se ze čteného textu špatně učí. Podle jeho slov s pomocí rodičů větší problémy neměl, sám to nezvládal.

Tady někde bych viděla řešení: pokud je to pro dítě nutné a potřebné, proč mu nepomoct, ale stát se "otrokem" domácích úkolů svých dětí, to ne.
 Marie,dve deti 
  • 

Re: Pomáhání dětem s úkoly 

(10.10.2000 10:39:52)
Rekla bych, ze některé děti pomoc potřebují vice , některé méně. Vidím to u nás. Dcera(mladší) je velmi samostatná, už od první třídy si přípravu do školy řídí v podstatě sama ,já jen občas dohlédnu.
Syn je pravým opakem, vyzkoušeli jsme již několik metod, jak a)nezapomenout zapsat zadání úkolu
b) nezapomenout vypracovat úkol
c) odevzdat úlohu ve škole.
Přitom s učením nemá potíže - ale přístup je prostě nebe a dudy.
Dítě by ale vždycky mělo vědět, že úkoly jsou jeho povinností a ne rodičů.
Moc pozdravů
Marie
 Šárka, syn 9,5r. 
  • 

Re: Re: Pomáhání dětem s úkoly 

(10.10.2000 11:27:15)
Marie,
prosím, jaké metody jste vyzkoušeli zejména na bod a) zapsat si úkol?
Řeším teď tento problém se svým synem, který tento rok už několikrát přišel se slovy "maminko, dneska jsem neměl úkol, ale já jsem opravdu vůbec nevěděl, že ho máme". David má "úkolníček", kam si zadané úkoly zapisuje, ale jak vyzrát na to, že někdy má asi tak vypnutý mozek, že vůbec neregistruje, že nějaký úkol dostávají.
Díky.
Šárka
 Marie,dvě děti 
  • 

Re: Re: Re: Pomáhání dětem s úkoly 

(11.10.2000 20:51:00)
Milá Šárko,
posledním hitem v naší rodině je následující systém:
Vzala jsem obyčejný malý sešit a nadepsala na každou stránku nahoru datum a předmět - např.2.10.ČJ, na další stránce je 2.10. MA atd. Pro každý den všechny předměty - naštěstí jich v 5. třídě není tolik.
Syn totiž děsně škrábe a tak často se sám ve svých zápiscích nevyznal.
A teď to hlavní: Nalepila jsem mu na penál (který opravdu z tašky musí vyndat) cedulku: Vyndat úkolníček!!!)Takže ho opravdu vyndá a má při vyučování na stole.
Zatím to funguje . Pohrozila jsem mu totiž, že jestli ještě příště zapomene něco zapsat, bude muset na konci vyučování úkolníček ukázat paní učitelce ke kontrole (a to by se mu ale vůbec nelíbilo...)

Moc pozdravů
Marie

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.