| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Práce na "mateřské"

 Celkem 3 názorů.
 Jana 
  • 

Práce na "mateřské" 

(2.10.2000 13:01:10)
Poradíte mi někdo ?

Udělala jsem si takový plán - představu, kterou bych, až budu těhotná, chtěla předložit zaměstnavateli. Předem to však musím mít promyšlené ze všech stran a nejsem si jista, jsem-li to schopna dostatečně posoudit i s následky pro mě i zaměstnavatele.
Proto Vás touto cestou prosím o vyjádření vašich postřehů k mému plánu.

Jsme firma o 3 lidech, jsem jediná žena - kancelářská síla.
Takže až otěhotním a půjdu to oznámit svému zaměstnavateli, bude to pro nás oba znamenat :

Že on si na mou pozici sekretářka - asistentka - účetní bude hledat náhradu s tím, že já mám na tutéž židli nárok 1 rok a na tutéž pozici 3 roky, což je v případě naší firmy totéž, protože tato pozice je tu jen jedna. Pro možnou náhradnici je to tudíž neperspektivní, protože ji budu stále ohrožovat. Navíc práce je stále více, já sama to už sotva stíhám (a zvýšení platu mi v tom nepomůže i tak jsem tu 12 hodin denně), takže by časem pravděpodobně došlo k rozdělení mé současné práce mezi nějaké dvě pracovnice.

Jak vím, nesmí mi zaměstnavatel, když budu těhotná, změnit tuto pozici, pokud to nebude na mou vlastní žádost.

Vzhledem k tomu, že dělám účetnictví teprve 2 roky a nemohu dostat živnostenský list, abych si tím mohla vydělávat až budu s mimčem doma (třeba jako to píše Dana), chci zaměstnavateli navrhnout následující :

Nechám si dobrovolně změnit pracovní smlouvu pouze na pozici účetní s tím, že místem výkonu mé práce bude mé bydliště a rozložení pracovní doby (plný nebo částečný úvazek) bude záviset jen na mě. Předpokládám však, že v tomto případě mě bude moci vyhodit, protože vlastně nebudu na mateřské, ale normální zaměstnanec, takže budu požadovat uzavření smlouvy na dobu určitou - 3 roky bez možnosti vypovězení smlouvy jednou stranou, pouze v případě vzájemné dohody.

Pro zaměstnavatele z toho plynou tyto výhody :
Uvolním mu místo sekretářky - asistentky, na něž si bude moci dosadit třeba i absolventku na plný úvazek a za nižší plat (ca 15.000,-), než mám já (25.000,-) a toto místo nebudu ohrožovat, čímž bude pro zájemkyně perspektivnější.
Za druhou část mého nynějšího platu (nebo možná o něco víc, nenechám si jen účetnictví ale i spoustu věcí, které s tím v naší firmě souvisí) získá účetní, s níž vím, že je na 100% spokojený a kterou se mu nebude chtít měnit.

Pro něj je výhoda také to, že mi nebude platit mateřskou 28 týdnů, protože ji nenastoupím.
Dále za skoro stejné peníze dostane mnohem více práce - 2 pracovní doby.

Pro mě to znamená jistou práci na "mateřské" a po skončení smlouvy se už nemusím bát, protože můžu získat živnostenský list a podle toho se dále zařídit - zaměstnat.
Nemusím se bát, že budu 3 roky doma, vrátím se a dostanu výpověď třeba jako nadbytečná (důvod se vždycky najde).

Prosím tímto všechny o jakékoli postřehy, které prostě nevidím, neznám či nevnímám (třeba to vidím příliš růžově). Mám na mysli i co se týká pracovněprávních vztahů apod.

Všem předem děkuji. Jana
 Milena, syn 3,5 
  • 

Re: Práce na 

(2.10.2000 14:08:07)
Ahoj Jano,
jen malá oprava - stejnou židli Ti zaměstnavatel musí držet 28 týdnů, ne 1 rok.
Dále - nemám teď k dispozici text zákoníku práce, ale pokud si vzpomínám, byla tam nějaká minimální lhůta, po kterou na mateřské prostě být musíš (tuším, že se vcelku logicky kryla s šestinedělím). Možná to některá z posledních novel, co "odstraňují" diskriminaci žen v pracovních poměrech změnila, fakt nevím. Zkus si to ověřit.
 Jana 
  • 

Re: Re: Práce na 

(3.10.2000 16:46:47)
Mileno, děkuji, podrobněji jsem pokračovala v rubrice Jak uživit rodinu a slušně se chovat na úřadech. Jana

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.