| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Dotaz pro "daňaře"?

 Celkem 2 názorů.
 Kateřina, těhotná 
  • 

Dotaz pro "daňaře"? 

(29.9.2000 22:35:27)
Ahoj všichni na serveru,
dovedl byste mi někdo poradit s následujícím? Nastoupila jsem na mateřskou dovolenou a naskytla se mi možnost pronajímat byt. Bylo by to velice příjemné vylepšení finanční situace, ale obávám se toho, že jako matka na mateřské si takový luxus nemohu dovolit - vysoké daně, nevyplácení mateřské, ....??
Může mi prosím s tímto někdo poradit?
Nevíte, kolik stojí konzultace u daňového pradce?
Předem děkuji!

Kateřina
mejl: lafg@volny.cz
 Stáňa(40)+Ondra(6,5) 
  • 

Re: Dotaz pro "daňaře" 

(3.10.2000 13:37:21)
Milá Kateřino,
podle mého názoru (podotýkám, že jsem v této oblasti spíš teoretik – nemám konkrétní praktické zkušenosti ani z jedné strany), by Tvůj případný příjem pronájmu bytu neměl mít vliv ani na peněžitou pomoc v mateřství ani na vyplácení rodičovského příspěvku. Peněžitá pomoc v mateřství je dávkou nemocenského pojištění a nenašla jsem, že by příjmy příjemce této dávky byly nějak limitovány. Nárok na rodičovský příspěvek je zákonem o státní sociální podpoře omezen pouze výší příjmů z výdělečné činnosti (nesmí v souč. době přesáhnout částku 2190 Kč měsíčně). Za výdělečnou činnost se pro účely tohoto zákona však považují činnosti uvedené v § 10 tohoto zákona – příjem v pronájmu bytu podle mne mezi ně nepatří. Příjem z pronájmu by však mohl ovlivnit nárok na další dávky státní sociální podpory závislé na příjmu rodiny (přídavky na dítě, sociální příplatek), neboť do příjmu rozhodného pro přiznání těchto dávky se příjmy z pronájmu zahrnují.
Pokud jde o daně, podléhá příjem z pronájmu dani z příjmu fyzických osob. Základem daně (resp. dílčím základem daně v případě, že bys měla ještě další zdanitelné příjmy – těmi ale nejsou ani dávky nemocenského pojištění, tj. “mateřská” ani dávky státní sociální podpory, tj. např. rodičovský příspěvek) je příjem z pronájmu snížený buď o výdaje prokazatelně vynaložené na jeho dosažení, zajištění a udržení (což předpokládá vedení určitých záznamů o těchto výdajích) nebo paušální částku ve výši 20% dosaženého příjmu. Sazba daně je progresivní (čím vyšší příjem, tím víc se zvyšuje), závisí na výši základu daně (jen pro orientaci - do 102 tis. Kč za rok je to 15% základu daně, do 204 tis. je to částka 15.300 Kč + 20%z částky, která přesahuje 102 tis. Kč).
Pokud jde o výši odměny daňového poradce, je těžké říci přesnou částku – to závisí jednak na konkrétním poradci, jednak na složitosti problému, o který se jedná. Obecně lze říci, že by se částka mohla pohybovat kolem 300 – 800 Kč za hodinu, ale to je fakt jen orientační (vycházím z toho, co si účtuje daňová poradkyně, jejíchž služeb občas využívá moje maminka).
Jinak bych Ti doporučovala se pro jistotu, pokud jde o souběh rodičovského příspěvku a příjmů z pronájmu, informovat na odboru státní sociální podpory příslušného OÚ (a v případě, že budou tvrdit, že na rodičovský příspěvek nemáš nárok, chtít vědět, z čeho tato skutečnost vyplývá) a daňové přiznání (pokud ten byt nakonec pronajmeš) si nechat udělat od odborníků (nemusí to být daňový poradce, jednodušší daňové přiznání udělá i spousta firem specializujících se na vedení účetnictví, které obvykle požadují nižší odměnu).
Snad Ti to něco málo, co jsem Ti napsala, bude stačit alespoň pro orientaci. Pokud bys chtěla ještě nějakou podrobnost (pokud jsem to třeba někde napsala příliš komplikovaně nebo nesrozumitelně), ozvi se na můj mail – pokusím se to zjistit, ale bez záruky (ono aby člověk mohl v nějaké oblasti kvalifikovaně radit, potřebuje i zkušenosti s tím, jak to chodí v praxi, a ty já nemám, já v podstatě umím jen právní úpravu, které se k tomu či onomu problému vztahuje, najít – alespoň většinou).

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.