| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Peníze na MD - pro Kláru a Radku

 Celkem 1 názorů.
 Stáňa(40)+Ondra(6,5) 
  • 

Peníze na MD - pro Kláru a Radku 

(27.9.2000 14:06:54)
Milá Klár a Radko,
chci (trochu se zpožděním) zareagovat na Vaše příspěvky týkající se toho, jak vyjít na mateřské s jedním platem (mimochodem – tahle diskuse by se spíš hodila do diskusního tématu č. 11 „Jak uživit rodinu...“) – jen pro hrubou orientaci, konkrétní podrobnosti by možná bylo dobré si ještě před narozením miminka zjistit na příslušném odboru státní sociální podpory (protože z vlastní zkušenosti musím říci, že vláčení mimi po úřadech nebylo nic moc)
Při příjmech, které uvádíte, budete mít kromě rodičovského příspěvku z dávek sociální podpory nárok ještě na přídavky na děti, sociální příspěvek a zřejmě i na příspěvek na bydlení. U rodičovského příspěvku se příjem rodiny nezkoumá, jen pokud si budete přivydělávat, nesmí Váš výdělek přesáhnout 2.190 Kč. U ostatních dávek je trochu zádrhel v tom, že se poskytují v závislosti na příjmu v předchozím období (u přídavků je to předchozí rok, u ostatních dávek předchozí 3 měsíce), takže zatímco peněžitou podporu v mateřství už mít nebudete, tak nárok na sociální dávky (s výjimkou rodičovského příspěvku) zase třeba ještě mít nebudete.
A pro Radku jako příklad trošku konkrétněji. Předpokládám, že Vaše rodina bude tříčlenná (to znamená její životní minimum bude si 8.500 Kč) a vycházím z toho, že bydlíte v bytě sami. Příjem Tvého muže a Tvůj rodičovský příspěvek budou dohromady cca 9.000 Kč. V tom případě byste dostávali přídavky na dítě 512 Kč, sociální příspěvek 400 Kč a příspěvek na bydlení asi 790 Kč (tam je složitý výpočet vycházející z konkrétního příjmu, tak se to dá říci jen velmi zhruba). Pokud by sis přivydělávala těch povolených 2.190 Kč (celkový příjem Vaší rodiny by byl tedy asi 11.200 Kč), dostávali byste přídavky na dítě 448 Kč, sociální příspěvek 200 Kč a příspěvek na bydlení asi 640 Kč.
Ještě pro upřesnění dodávám, že všechny sociální dávky se odvíjejí od životního minima, takže změní-li se částy živ. minima, změní se si výše dávek a hranice příjmů, při které na ně vzniká nárok. Ale to jsou změny příjemné, protože jsou směrem nahoru (i když jen o pár korun).
Snad jsem to napsala srozumitelně, nikde se „nesekla“ a snad vám to trochu pomůže v uvažování o tom, jak na MD vyjít s penězi. Jinak přeji bezproblémový zbytek těhotenství, krásná miminka a co nejméně finančních problémů.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.