| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Mateřská dovolená

 Celkem 6 názorů.
 Petra 
  • 

Mateřská dovolená 

(18.9.2000 11:26:56)
Dobré odpoledne, ráda bych se zeptala, jak je to s další mateřskou dovolenou.Kdybych v době, kdy prvnímu dítěti budou 4 roky byla již těhotná,ale ne ještě na další mateřské, jak je to s nástupem do zaměstnání.Zaměstnavatel mě již nechce zpět, takže když se budu chtít vrátit dá mi výpověď s odstupným, ale co když v době, kdy bych se měla vrátit budu těhotná?Může mě vyhodit?
Děkuji
 Stáňa(40)+Ondra(6,5) 
  • 

Re: Mateřská dovolená 

(18.9.2000 13:58:29)
Ahoj Petro,
musím se přiznat, že pracovní právo sice není zrovna „moje parketa“, ale pokusím se Ti v rámci svých možností odpovědět.
V době, kdy jsi těhotná nebo pečuješ o dítě do 3 let věku jsi v tzv. ochranné době (§ 48 odst. 1 ZP(= zákoník práce)) a v této době ti zaměstnavatel nemůže dát výpověď. Výjimku tvoří jen případy, kdy se zaměstnavatel nebo jeho část ruší nebo přemísťuje (§ 49 písm. a) ZP v návaznosti na § 46 odst. 1 ZP). Pro tebe z toho vyplývá to, že pokud otěhotníš dřív než Tvé první dítko dosáhne 3 let, nemůže Ti zaměstnavatel (s výše uvedenou výjimkou) dát výpověď až vlastně do doby než by věku 3 let dosáhlo druhé dítě.
Ještě Tě chci upozornit na skutečnost, že nárok na to, aby Tě zaměstnavatel po mateřské znovu zaměstnal máš jen do věku 3 let dítěte. Tato doba nesouvisí s dobou, po kterou stát poskytuje rodičovský příspěvek (ta skutečně končí, až když dítě dovrší 4 roky). Pokud chceš zůstat doma po celou dobu, co se rodičovský příspěvek poskytuje, musíš si poté, co Tvé dítko dovrší 3 roky, dohodnout se zaměstnavatelem, co dál. Já jsem to třeba řešila tak, že jsem požádala na ten rok požádala o neplacené volno (a zaměstnavatel mi ho poskytl), řada mých kamarádek to řešila výpovědí, protože jejich zaměstnavatel na toto řešení nepřistoupil. Což zřejmě bude i Tvůj případ (alespoň soudím z toho, co jsi napsala) a pokud se Ti nepodaří před třetími narozeninami Tvého dítěte znovu otěhotnět, dostaneš pravděpodobně od svého zaměstnavatele výpověď s odůvodněním, že jsi se pro něj stala nadbytečnou vzhledem k rozhodnutí o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách (§ 46 odst. 1 písm. c) ZP).


 Stáňa(40)+Ondra(6,5) 
  • 

Re: Mateřská dovolená 

(18.9.2000 13:58:40)
Ahoj Petro,
musím se přiznat, že pracovní právo sice není zrovna „moje parketa“, ale pokusím se Ti v rámci svých možností odpovědět.
V době, kdy jsi těhotná nebo pečuješ o dítě do 3 let věku jsi v tzv. ochranné době (§ 48 odst. 1 ZP(= zákoník práce)) a v této době ti zaměstnavatel nemůže dát výpověď. Výjimku tvoří jen případy, kdy se zaměstnavatel nebo jeho část ruší nebo přemísťuje (§ 49 písm. a) ZP v návaznosti na § 46 odst. 1 ZP). Pro tebe z toho vyplývá to, že pokud otěhotníš dřív než Tvé první dítko dosáhne 3 let, nemůže Ti zaměstnavatel (s výše uvedenou výjimkou) dát výpověď až vlastně do doby než by věku 3 let dosáhlo druhé dítě.
Ještě Tě chci upozornit na skutečnost, že nárok na to, aby Tě zaměstnavatel po mateřské znovu zaměstnal máš jen do věku 3 let dítěte. Tato doba nesouvisí s dobou, po kterou stát poskytuje rodičovský příspěvek (ta skutečně končí, až když dítě dovrší 4 roky). Pokud chceš zůstat doma po celou dobu, co se rodičovský příspěvek poskytuje, musíš si poté, co Tvé dítko dovrší 3 roky, dohodnout se zaměstnavatelem, co dál. Já jsem to třeba řešila tak, že jsem požádala na ten rok požádala o neplacené volno (a zaměstnavatel mi ho poskytl), řada mých kamarádek to řešila výpovědí, protože jejich zaměstnavatel na toto řešení nepřistoupil. Což zřejmě bude i Tvůj případ (alespoň soudím z toho, co jsi napsala) a pokud se Ti nepodaří před třetími narozeninami Tvého dítěte znovu otěhotnět, dostaneš pravděpodobně od svého zaměstnavatele výpověď s odůvodněním, že jsi se pro něj stala nadbytečnou vzhledem k rozhodnutí o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách (§ 46 odst. 1 písm. c) ZP).


 Míra & spol 
  • 

Re: Re: Mateřská dovolená 

(20.9.2000 9:30:14)
Já myslel, že povinnost zaměstnavatele držet místo trvá po celou dobu mateřské dovolené s tím, že ty první tři roky musí držet místo odpovídající kvalifikaci zaměstnance.
Tzn. že po těch 3 letech může nabídnout nějakou podřadnou práci..

Nevíte někdo jak to je ?
 Petra 
  • 

Re: Re: Re: Mateřská dovolená 

(20.9.2000 11:09:15)
Máte pravdu, je to tak jak jste napsal.
 Míša, syn 3,5 
  • 

Re: Re: Re: Mateřská dovolená 

(29.9.2000 11:03:05)
Zaměstnavatel musí držet přesné místo, z kterého maminka odcházela na MD těch 28 (respektive 37) týdnů. Čerpá-li "další mateřskou dovolenou", musí ji po návratu do 3 let zařadit na místo odpovídající pracovní smlouvě.
Malý příklad: maminka má ve smlouvě, že je sekretářka a před MD dělala osobní sekretářku řediteli. Vrátí-li se po 28 týdnech, vrátí se ke svému stolu, zůstane-li doma 3 roky a ředitel si zatím našel jinou sekretářku, která mu víc vyhovuje, má nárok na místo sekretářky ve stejné firmě, ale třeba u někoho jiného.
Jinak má pravdu Stáňa - velký pozor na rozdíl v 3 leté MD a 4 roky, po které stát vyplácí rodičovský příspěvek. Zaměstnavatel vám pochopitelně ten další rok může dát navíc, ale musíte o to požádat a nemusí vám vyhovět, respektive držet místo dál.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.