| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Jak odnaučit dítě v noci nosit plenky?

 Celkem 12 názorů.
 Svata, 3 rocni Tereza 
  • 

Jak odnaučit dítě v noci nosit plenky? 

(14.9.2000 21:42:02)
Mám 3 letou dcerku Terezu. Plenky už tak půl roku nenosí, pouze ještě v noci. Když ji vykoupu, nají se tak plenku nechce. Jakmile usne, musím ji plenku dát, protože se do rána počůrá. Někdy tak moc, že je mokré i prostěradlo, které takto měníme i 4x týdně. Problém je v tom, že si zvykla, že před spaním pije. Snažíme se ji před spaním dávat pít co nejméně. V noci se, ale vzbudí, přijde do ložnice a vyžaduje napít. Když napít nedostane pláče a nechce usnout. Ráno jakmile se vzbudí hned jde do lednice a už si nalívá zase další pití. Mysleli jsme si, že má žízeň když je venku vedro nebo se topí, ale je to stejné. V pokoji má v noci tak 18 stup.C.
Tak trochu mne to celé straší. Manželovi kamarádi v práci mají také malé děti a ty už plenky v noci nenosí. Stále slyším:" Musíme s tím něco dělat, takhle to nejde dál...".
 Milena 
  • 

Re: Jak odnaučit dítě v noci nosit plenky? 

(14.9.2000 23:13:09)
Ahoj Svato,
to jsem zvědavá, jestli Ti někdo poradí něco, co jsem ještě nevyzkoušela.
Mám syna o půl roku staršího, než je Tvoje Terezka, a plenky na noc máme taky. Téměř všechny stejně staré děti v okolí už jsou dávno bez plen, ale nejsem "matka-soutěživka, takže mě to moc nebere. Těch šest korun denně za plenku rodinný rozpočet unese a pokud se zrovna nenechám vystresovat vlastní matkou (sama jsem prý byla bez plen už v 18 měsících), jsem celkem v klidu.
Naše dětská paní doktorka radí - nedávat dítěti pít po 17 hodině. Nějak se mi to nedaří dodržet, protože můj syn "nemá čas" (jeho vlastní slova), pít přes den. A bez večerního hrnku mléka by nejspíš neusnul vůbec.
Zkoušela jsem nedat mu jednorázovou plenku a doufala, že ho probudí mokro, bude mu to nepříjemné a třeba se z toho "poučí". Nic. Spal v klidu mokrý až do rána. Přišlo mi to nehygienické, tak jsem to víckrát neopakovala.
Zkoušela jsem ho v noci budit a posadit na nočník (příznačné je, že to bylo u mámy na chatě). Dokonce jsem si na to řídila budíka (po dvou hodinách!). Touhle metodou jsme sice plenku ušetřili, ale zato jsem měla úžasné kruhy pod očima a můj jindy veselý chlapeček byl šíleně mrzutý (odborníci na spánek by mi asi řekli, že jsem ho budila v té nesprávné fázi, ale jak poznat vhodnou chvíli bez EEG?).
Můj muž naštěstí z nočních plenek problém nedělá (s kolegy v práci spíš diskutuje o tom, co jejich drahoušci "geniálního" řekli nebo udělali), naopak mi nedávno připomněl, že náš syn se vždycky pro všechno rozhodl sám, ze dne na den, po té, co jsme na něj přestali naléhat. Bylo to tak s chozením na nočník, s odložením dudlíka, s odložením flašky na mléko a určitě to tak bude i s noční plenou.
Takže zrovna teď spí náš Junior s plenkou a my čekáme na den D. Nic lepšího se snad ani nedá dělat.
 Svata 
  • 

Re: Re: Jak odnaučit dítě v noci nosit plenky? 

(27.9.2000 21:26:41)
Ahoj Mileno,
jsem ráda, že se našel někdo kdo mi odpověděl. Tím díky všem maminkám, které napsali. Vidím, že nejsem sama kdo má stejný problém s plenkami v noci. Teď už, ale vím, že to zas takový problém není a svět se kvůli jedné plence na noc nezboří. Díky.
 Radka, dva synové - 4,5 měsíce, dva a tři čtvrtě roku 
  • 

Re: Jak odnaučit dítě v noci nosit plenky? 

(16.9.2000 7:40:07)
Netrapte se tím, náš syn taky nosí na spaní v noci plenku. A začátkem prosince mu budou tři. Ostatně, probíhá to u nás úplně sejně jako u vás - před spaním pije, plenku nechce, ale pak má mokrou postel. Takže ji dostává. Navíc si někdy plenku sám sundá, když třeba ještě před spaním jde na nočník, který má u postele pro případ, že by se v noci vzbudil a chtělo se mu na záchod (no, zatím se kvůli tomu nevzbudil). Někdy mu ji proto dávám spícímu. Ale určitě bych vám neradila omezovat pití, dnesa je spíše probléme, že děti pijí málo, takže buďte ráda, když pije a ještě vydržte. Pokud vám to vadí, že Terezka má ještě plenku na noc, tak to nikomu neříkejte. Když se nikdo přímo neptá, není teřba to řešit venku - mylsím, že by to bylo i nefér vůči dítěti, které prostě zatím endokáže všechno ovládat a mohlo by se cítit trapně, kdybyste ho veřejně provnávali s jinými dětmi, které to náhodu už zvládly.
 Radka (Lukáš 4 roky 2 měsíce) 
  • 

Re: Jak odnaučit dítě v noci nosit plenky? 

(25.9.2000 21:12:10)
Ahoj Svatavo a Mileno,
musím vás podpořit. I můj Lukáš spí v noci s plenkou, vím že už jsme téměř na hranici "rozumného" věku, ale také vím, že nejsme sami a do školy s plenkama nepůjde. Ve dne nosil jednorázovku až do května (tedy 3 let a 10 měsíců) a dnes už ji nemá.
 Milada, 33.týden, syn 4 a 3/4 roku 
  • 

Re: Re: Jak odnaučit dítě v noci nosit plenky? 

(25.9.2000 22:03:48)
Náš Honzík měl pleny na noc asi do 3 a 3/4 roku (ale měl je i na spaní přes den). Myslím si, že prostě tvrdě spal a nevzubudil se.

Jinak jsme byli bez plen od 2,5 roku.

Takže čekejte, určitě to přejde samo.
 Hanka,syn 3roky 
  • 

Re: Jak odnaučit dítě v noci nosit plenky? 

(28.9.2000 12:21:09)
hlavně ho nenutit sedět na nočníku.
lepší je posadit ho na nočník až když by se mu podle odhadu mohlo chtít čůrat. Jak v noci? Nedávat plenky když je nechce a raději ho za noc 2x vzbudit.
Ve 27 měsících nosil syn plenky ve dne i v noci a během 3-4 týdnů přestal zcela bez problémů. Ta trocha námahy s nočním vstáváním a
nezapomenutím přes den se nám vyplatila.
 Milena 
  • 

Re: Re: Jak odnaučit dítě v noci nosit plenky? 

(29.9.2000 9:10:17)
Ahoj Hanko,
můžeš, prosím, trochu specifikovat to buzení dvakrát za noc (v jakých intervalech, kdy prvně po usnutí, jak ses na to budila Ty apod.)?
Nám se totiž tahle metoda neosvědčila. Je pravda, že jsem ji vzdala "už" po týdnu - s kruhama pod očima od nevyspání a s mrzutým dítětem, kterému to noční buzení taky pěkně lezlo na nervy.
Dík.
 Hanka,syn 3roky 
  • 

Re: Re: Re: Jak odnaučit dítě v noci nosit plenky? 

(29.9.2000 21:29:28)
Ahoj Mileno,
po usnutí asi v7.30 se obvykle koukáme na televizi a pokud se z dětského pokoje ozve byť jenom kňourání letěla jsem s nočníkem s
nočníkem.Většinou asi kolem 9.30,
pokud se neozval šla jsem odhadem
v 10.
Je fakt, že když se dítě vzbudí uprostřed spaní neobejde se to bez pláče , nám se to naštěstí dařilo v polospánku.(snažila jsem se na něj nemluvit ať se neprobere) Takže když se vyčůral
vpohodě jsem ho položila a spal.
Taky podle odhadu kolik toho vypil zhruba do 1-2hod před spaním.
Možná mě ještě napadlo, že by mohl spát moc tvrdě jestli je unavený. Spí ti ještě po obědě?
Jestli zatím nic nepomáhá nic si z toho nedělejte. Fanoušek spí zase i ve 3 letech s dudlíkem a vypadá to že hned tak nepřestane. Každé dítko má asi něco.
 Milena, syn 3,5 
  • 

Re: Re: Re: Re: Jak odnaučit dítě v noci nosit plenky? 

(30.9.2000 8:05:27)
Ahoj Hanko,
díky za odpověď. S tím prvním probuzením jsem to řešila stejně (po dvou hodinách od usnutí), jen to bylo trochu posunuté, protože náš drahoušek chodí spát v devět. Snažila jsem se ho budit úplně, protože jsem někde četla, že nemá smysl, aby dítě čůralo v polospánku, protože se to nenaučí vědomě.
Horší to bylo s dalším nočním buzením, to jsem si řídila budíka (tvrdý spánek má to dítě asi po mně).
Přes den ještě pořád spí, tak asi od půl druhé do půl čtvrté, takže unavený ani přes tu pozdní večerní hodinu odchodu do postele nebývá Jinak to u nás prostě nejde - tatínek chodí z práce v osm, takže kdyby malý chodil spát dřív, vidí se jen o víkendu. Na druhou stranu se u nás nevstává před půl osmou.
K tomu dudlíku - můj syn ho měl do 2,5 roku a zbavili jsme se ho v podstatě náhodou. Zapomněli jsme dudlík doma při jedné cestě na víkend. Bylo z toho pár slziček v pátek a v sobotu večer, tak jsme si řekli, že když už byl ten nebožáček tak velkému stresu jednou vystaven, uděláme z toho pravidlo. V neděli jsme po návratu domů dudlíka schovali a chlapeček se po něm už ani neptal.
Hezký víkend.
 Hanka,syn 3roky 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Jak odnaučit dítě v noci nosit plenky? 

(1.10.2000 8:55:11)
Ahoj Mileno,
nenapsala jsem, že chodil spát úplně bez plenky jen v pyžamu. A tedy když jsme to nezvládli a počůral se (což se stávalo) určitě mu to bylo nepříjemné a začal ze spaní fňukat. Asi si ten mozeček začal nakonec uvědomovat co se bude dít a Fanda fňukal už předem než se počůral(ovšem musela jsem téměř utíkat abych to s nočníkem stihla). Měl tedy v posteli
igelit pod prostěradlem a vedle náhradní prostěradlo a pyžamko.
Igelit tam zůstal do dneška protože
i dnes potřebuje občas v noci čůrat a někdy to nestihne.
Jo, za tu radu s dudlíkem dík, při nejbližší příležitosti vyzkouším
 Simona Sladkova, dcery 3 a 12 let 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jak odnaučit dítě v noci nosit plenky? 

(18.10.2000 17:28:09)
Milé maminky - na toto je Rodinka úplně bezvadná. Já se tak zalamovala tím, že moje tříletá dcera má ještě na noc pleny a koukám, že zdaleka není sama. Starší dcera byla na toto šikovnější - ve dne neměla pleny ve 13 měsících a ve 2 letech ani v noci. S tou druhou postupujeme úplně stejně a výsledek je, že ve dne se počurávala asi do 20 měsíců a na noc má pleny stále - má 3 roky a 3 měsíce. Ale má plenky papírové, kdežto ta první měla látkové - že by v tom byl ten rozdíl? Nejvíce mně vadí, že když jí dám plenku, klidně se do ní počůrá už v průběhu povídání pohádky či zpívání na dobrou noc. Tady jsem okoukla matodu dát plenku po usnutí - chci to zkusit, i když se obávám, že se malá probudí. Na malé dítě má velice lehký spánek. A nebo zkusím dát plenku až při čůrání cca po 1 a půl hodině spaní, kdy jsme si zvykli ji na čůrán íbudit. Díky ale všem za duševní podporu. Přeji všem pevné nervy v plenkové válce!!!
Simona

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde

Všechna témata


(C) 1999-2022 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.