| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

rodicovska sexualni vychova

 Celkem 19 názorů.
 Jitka, vdana, zatim bezdetna 
  • 

rodicovska sexualni vychova 

(4.8.2000 12:16:38)
Mi rodice byli citove uzavreni a nemohla jsem s nimi probirat zadne osobni problemy. O vcasnou sexualni vychovu se snazili sami zpusobem pro ne typickym - k devatym narozeninam mi darovali vybornou knihu od pani Strmenove "Devcatka, na slovicko".
 Simona,36 let, dcery 3 a 12 let 
  • 

Re: rodicovska sexualni vychova 

(8.9.2000 8:52:15)
Já jsem to zažila taky, akorád, že u nás to bylo asi ještě později - tedy v době, kdy jsem měla pocit, že už "vše znám". A mamka po mně chtěla, abych jí tu knížku četla nahlas a že si potom o tom promluvíme. Děsná trapárna. Snažím se od mala s holkama mluvit o všem a okolo nahoty či sexuálních otázek nedělat "dusno". Ale jak se mi to povedlo - to nevím. Třeba si na mně moje dcery budou za 20 let taky v podobné diskuzi stěžovat.
 Mirka, syn, 9 let 
  • 

Re: Re: rodicovska sexualni vychova 

(28.3.2001 15:10:27)
Tak tohle jsem zažila ještě hůř - můj manžel mi půjčil knížku pro dívky, když jsme spolu začali chodit - chození nám vydrželo 6 let a 13 let jsme spolu. S rodiči se nedalo mluvit vůbec - ti si snad mě a švýcu pořídili na kopírce. Ovšem můj syn u mě v práci (učím na SŠ) našel zapomenuté CD se sexuální výchovou a okomentoval to:"Hele, spermijka, tak to jsme teda ve škole měli hezčí!" Takže nevím - koupit mu knížku, nebo tuhle fázi vynechat a koupit rovnou Playboye? (podotýkám, že vzhledem k našim pobytům na venkově připouštěl králíky se sousedem někdy ve třech letech a ví i to, jak se hřebí kobyla - myslím, že to odmala bere jako normální a o lidech nijak moc nepřemýšlí...)
 Zuzana,32 let,syn 8 let 
  • 

Re: rodicovska sexualni vychova 

(14.5.2001 11:32:06)
Sice tato diskuze je už trochu starší,přesto bych napsala svůj názor na toto téma.
Můj otec je do dnes velký puritán,když se s mužem políbíme na ulici,je to podle něho nehorázné.Když jsem po prvé dostala
měsíčky,máma mi to vysvětlila jednou stručnou větou.Ještě v 7 třídě jsem si myslela,že děti nosí čáp a to moje matka je zdravotní sestra.Co jsem chtěla vědět,musela jsem se dočíst v knížkách,které jsem si sama koupila,nebo se zeptat sestřenic.Takže jsem si řekla,že moje dítě takhle nikdy nedopadne.Když se jako 3 letý po prvé zeptal jak se rodí děti,všechno jsme mu po pravdě vysvětlili,i to jak vznikne miminko.Spojili jsme to s prohlídou fotek v knížce "Velká knížka o matce a dítěti".Pak jsme jednou v knize viděli nádhernou knížku s názvem "Pojďme si povídat o sexu",vrhli jsme se na ni a bez přemýšlení koupili.Když syn chce bez problémů si o všem povídáme,nebo si to čteme v knížce.Dnes teda ví,že mamka má vyjíčko,taťka má rybičku,která se spojí s vajíčkem a vznikne miminko,které roste v bříšku 9 měsíců.Dokonce minule za tento výklad dostal ve škole 1,měl tam i knížku.Všem rodičům bych doporučovala podobný přístup,co se sexuální výchovy týče.Náš syn se nestydí na nic zeptat,prsa mu nejsou k smíchu,je to podle něho normální věc.Dokonce se mě minule zeptal,co se postaví holkám,když jim je něco příjemné.
 Jarka, dvě dcery 
  • 

Re: Re: rodicovska sexualni vychova 

(14.5.2001 12:58:45)
Ahoj Zuzko, také jsem to takhle řešila, hlavně neoblbovat, vysvětlit všechno úměrně věku. Vždyť přeci všechno, co se týká rození dětí, sexu, atd. jsou normální lidské záležitost, tak pro z toho dělat něco nepatřičného, že.
Moc mě pobavil ten dotaz tvého chlapečka, co se postaví holkám. To nemá chybu. Taky přihodím historku. Když bylo mladší dcerce asi 5 let, dívala se v televizi na nějaký odpolední dětský pořad. Po jeho skončení šel nějaký zdravotnický týdeník, který začínal porodem. Bohužel jsem přiběhla pozdě a nestihla jsem to vypnout. Malá sice tenkrát věděla, jak se rodí děti, ale vidět to in natura v pěti letech mi připadalo dost síla. Bohužel, stalo se. Když ta pasáž skončila, dcera seděla chvíli jako zařezaná a já jsem nevěděla, jak mám zareagovat. Potom mi oznámila:Až budu velká, tak nikdy nechci mít děti." Tak a je to tady. Teď z toho bude mít trauma, říkala jsem si. Ale přesto jsem se jí zeptala: A rpoč ne? Suše odpověděla: Protože dítě, když se narodí, tak strašně řve a mě by z toho bolely uši. A bylo vymalováno. Já jsem si oddychla a dcerka si vzala pastelky a šla si malovat svoje oblíbené princezničky.
 Zuzana,32 let,syn 8 let 
  • 

Re: Re: Re: rodicovska sexualni vychova 

(14.5.2001 13:28:51)
Jarko,nikdy mu nelžem a v tomhle směru bych s tim nesouhlasila vůbec,už proto,že vím jak to bylo se mnou.Těch historek bych měla víc,někdy si říkám kde na to vůbec chodí.Když mu byli 4 roky a chodil do školky,měl tam moc hodnou pani učitelku.Byla dost vysoká a i dobře stavěná.Jednou jsme přišli domů,já jsem se převlíkala,on se na mně zahleděl a po chvíli řekl:"mami,víš ty máš prsa,ale pani učitelka TA JE MÁ!"(názorně předvedl).Tak jsem mu to zase v klidu vysvětlila a bylo dobře.Ale po pravdě,zatím se nezeptal na ten podstatný detail u rybiček a vajíček a to teda nevím jak mu to říct.Ty jo?
 Jarka, dvě dcery 
  • 

Re: Re: Re: Re: rodicovska sexualni vychova 

(14.5.2001 15:10:30)
Ahoj Zuzko, ten podstatný detail s rybičkami a vajíčky je opravdu to nejošemetnější. Všechno kolem se dá v klidu, rozumě vysvětlit /vysvětlovala jsem 9-ti leté dceři co je to onanie/, ale to, jak konkrétně se dostanou ty rybičky k tomu vajíčku bylo snad nejtěžší. Ale vycházej z toho, že tvůj chlapeček je díky vaší výchově schopen naprosto přirozeně přijmout i toto vysvětlení. Když se to podá bez náznaku nějakého studu nebo že se ti o tom špatně mluví, bude to i syn přijímat jako přirozenou věc. Já jsem to řekla asi takhle nějak: pro to, aby se mohlo narodit děťátko, je potřeba, aby se tatínek s maminkou měli moc rádi. A když se mají moc rádi, tak se spolu rádi mazlí, hladí se a je jim to moc příjemné. A při tom mazlení a hlazení tatínek zasune mamince penis mezi nožičky a vstříkne tam spermie, které si najdou cestu k vajíčku. Jedna vnikne do vajíčka a z toho se v maminčině bříšku vyvine děťátko. Celé je to hodně příjemné a maminka s tatínkem si jsou hodně blízcí a hodně se milují. A potom se spolu těší na miminko.
No a pak nastanou doplňující otázky, které má každé dítě jiné. Pokud ale zvládneš v klidu tohle vysvětlení, už tě nerozhází vůbec nic. A jen tak na okraj. Když jsem to dcerám vysvětlovala, měla jsem dojem, že už jaksi poučené jsou, ale chtěly si to u mě jenom ověřit. /Myslím ten nejdůležitější detail/.Takže s největší pravděpodobností to pro synáčka tak úplná novina nebude. Už je mu 8 a dneska jsou ty děti víc informované a mladší sourozenci nosí do školy vědomosti pochytané od těch starších a potom to rozebírají.
My jsme to dělali taky a taky si pamatuju, jak mi ten plodící akt připadal odporný a byla jsem přesvědčená, že nikdy nic takového dělat nebudu. Na tohle jsem si vzpoměla, když jsem to dětem vysvětlovala a schválně jsem to možná až přehnaně obalila do lásky a příjemných pocitů.
Tak až to přijde, ať to zvládneš. Pa, JArka
 Zuzana,32 let,syn 8 let 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: rodicovska sexualni vychova 

(15.5.2001 6:59:23)
Jarko díky za radu,doufám,že až se na to zeptá tak to zvládnu.
Jak to dopadlo s dárkem?
Měj se hezky.
 Věra, syn 5 let 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: rodicovska sexualni vychova 

(15.5.2001 22:03:24)
Ahoj, zabrousila jsem do této diskuze, protože syn mě včera úplně uzemnil otázkou, jestli mi může strčit lulínek do pipinky. Já se mu všechno snažím popravdě vysvětlit, takže už ví, jak vznikají dětičky apod. Ale asi jsem mu to vysvětlovala nějak moc konkrétně, protože teď nemůže pochopit, proč by to nemohl taky dělat, když je to tak příjemné.
Když jsem se mu snažila vysvětlit, že děti to dělat nemůžou, a už vůbec ne s maminkami, bezelstně se mě zeptal, jestli by mi ho mohl strčit do zadečku. Já nevím, ono je to všechno spíš pro zasmání, ale já mu to fakt neumím vysvětlit tak, aby to pochopil. Třeba někdo máte víc zkušeností, budu vděčná za jakoukoli radu, která odvrátí syna od jisté dráhy zvrhlíka...!!
 Zuzana,32 let,syn 8 let 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: rodicovska sexualni vychova 

(16.5.2001 10:46:42)
Zvrhlík z tvého syna určitě nebude,tak tragicky to neber.Spíš bych se tomu opravdu zasmála a snažila bych se mu vysvětlit,že to prostě nejde.Že je zatim moc malý,že to dělají jenom dospělí(maminka s tatínkem,nebo až bude mít slečnu kterou bude mít moc rád)a vůbec né do zadečku atd.Myslím,že i když ví všechno i ten detail,tak stejně neví ci si má pod tím představit.Tak to zkouší.Dětská fantazie pracuje na plno.
 Jířa, 2 kluci 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: rodicovska sexualni vychova 

(28.6.2003 14:18:50)
Můj tříletý syn nedávno našel pod polštářem balíček modré barvy, zkoušel ho rozbalit, když jsem řekla, že to není bonbon, přestal a ptal se, co to je. - "Kondom", - "Aha, kondon, kondon..." Obracel to ze všech stran. "Na co je, mami, kondon?" Tentokrát se spokojil s tím, že je to tatínka, ale kdyby se ptal dál, určitě bych mu normálně odpovídala. Sama se do toho nehrnu... Že se miminko vyklube v bříšku z vajíčka a spermie už ví, ale další detaily až časem a postupně. Určitě by ale měly být děti poučené než jdou do školy, spíš už školky. Docela se divím, že některé z vás píší, že 8, 9, leté děti neví nic. Možná byste se divily.

K zahájení pohlavního života a proč to nejde s maminkou, klukům řeknu, že já už manžela mám a jiného nechci. Děti to nemůžou dělat, protože by se ještě nedokázaly samy postarat o miminko. Nejdřív musí najít holku, kterou bude mít moc rád a o které si bude myslet, že by z ní mohla být dobrá maminka. Žádná antikoncepce není stoprocentní a vždycky může ke vzniku nového života dojít. Ten nový človíček má právo na dobré rodiče, kteří se o něj postarají jako my o naše děti...
 Elizabeta 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: rodicovska sexualni vychova 

(13.4.2006 16:22:50)
Jířo, ten poslední odstavec je super, nemá chybu, takhle to jednou dětem taky vysvětlím! Dík
 kluculda 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: rodicovska sexualni vychova 

(8.7.2007 16:22:43)
ta antikoncepce nevím proč, ale připomněla mi takový drsný vtip.
Dívka z okna volá na kluka:"Byl jsi na testech HIV?" kluk:"Ano", ona:"A negativní?", on:"Samozřejmě", ona:" Tak to můžeš roztrhat."

Vladan: Asi před měsícem jsem dotáhl s kamarádem známému auto ku Praze a vzhledem k tomu, že to bylo v obci, kde bydlí ségra, bylo rozhodnuto o malé návštěvě, spíš pozdravení. No a švagr, když viděl můj zánovní vůz (Škoda 100L:-) ) tak se optal- Tak s tím teď jezdíš po prdelkách? Já mu naivně oznámil, že teda po dálnici zbytečně motor honit nebudu. Až po dotazu kamaráda, jestli švagr je obeznámen, jak se věci mají, mi podal možné vysvětlení tohoto dotazu....
Aspoň Vaše švagrová je zticha;-)
 Jarka, dvě dcery 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: rodicovska sexualni vychova 

(16.5.2001 15:18:57)
Ahoj Věruš, taky si myslím, že ti ze synka žádný delikvent nevyroste. Jenom se prostě něco nového dozvěděl a přemýšlí o tom tím svým bezelstným, pětiletým rozoumkem. Je to roztomilé. Řekni mu třeba, že to můžou dělat jenom velcí, a že až bude mít jednou vousy jako taínek, tak bude moct taky. Ale on se tím teď nebude moc dlouho zabývat. Za chvíli bude řešit úplně jiné, závažnější problémy. Třeba že nutně potřebuje bagr. Snažte se co nejdříve obrátit jeho pozornost jiným směrem. Mohla by totiž nastat docela mela, kdyby se svým návrhem přišel za nějakou kamarádkou ve školce a ta by to potom řekla doma. Všichni rodiče bohužel nejsou tak otevření jako my a pokud byste narazili na nějakou upjatou puritánku ... nechci ani domyslet.
Ale jinak je to roztomilé a já bych z toho taky nedělala vědu. Měj se hezky.
 Věra, syn 5 let 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: rodicovska sexualni vychova 

(22.5.2001 21:23:41)
Ahoj dámy,
moc děkuju za milé odpovědi. To s tím zvrhlíkem byla legrace, ale měly byste vidět, když jsem tuhle příhodu popisovala tchýni a švagrové. Tvářily se, že největší zvrhlík jsem já! Naštěstí manžel se mě zastal, a tak mravnosní policii nevolaly. Máte pravdu, náš andílek se už zase věnuje jiným problémům, třeba jestli se někdo může mečem zabodnout... A až na to příště přijde řeč, tak bude mít v té svojí hlavičce zase o kousek víc rozoumku, aspoň doufám.
A taky doufám, že se nesnažil poučovat paní učitelku ve školce, protože ta by asi moc pochopení taky neměla.
Tak se mějte moc fajn, jestli bude něco novýho, tak se ozvu.
Věra
 Mája (4 děti) 
  • 

Kondom 

(11.8.2001 9:34:32)
Ahoj dámy,

onehdy se mi od mého syna (8 let) dostalo otázky: Co je to kondom? Musím říct, že to byla prní otázka v životě od mých dětí, která mě a manžela vyvedla z míry.
Vím, že našeho dítko ještě o sex. styku neví vůbec nic a milování si spojuje nanejvýš tak s líbaním. A jak manžel podotkl, to mu budeme muset říct VŠECHNO. Přiznám se, že budu hledat odvahu na vyprávění o rybičce a vajíčku a hlavně na to jak se tam ta rybička dostane. Mám z toho trochu děs a bojím se, kdy si můj sladký chlapeček na otázku zase vzpomene (napoprvé jsme to nějak obešli, možná to byla i chyba).
Mně samotné se žádné sex. výchovy nedostalo. Taky pamatuji knihu "Děvčátko na slovíčko", kterou jsem dostala ve 14 letech a rozhodně jsem se v ní již nic nového nedozvěděla. Informace jsem čerpala jaksi intuitivně ze vzduchu.
Vrcholem výchovy byla má maminka, která mi v 19 letech (se svým klukem a současným mužem jsem v té době chodila již 1,5 roku) udělala přednášku na téma "Kde se prodávají kondomy?". Musím říct, že se tento proslov stal jednou z humorných historek povídaných po VŠ kolejích.
Nicméně teď stojím před dotazem já a přece jenom mám trochu obavy a obdivuji Vás všechny, které jste to dokázaly.
 Jarka, dvě dcery 
  • 

Re: Kondom 

(13.8.2001 6:28:37)
Ahoj Májo, mám obavvu, že to budete muset zvládnout a synovi funkci kondomu a vše, co s tím souvisí, vysvětlit. Jinak hrozí, že se to dozví od spolužáků poněkud drsnější metodou. Mám zkušenost, že jakmile se děti na něco takového zeptají, nemají pokoj, dokud se to nedozví. A když nepochodí doma, najdou si jinou cestičku. Já jsem se třeba mojí maminky v 11 letech zeptala, na co se používá ta vata, kterou má ve skříni. /Byly to vložky/. Dostalo se mi odpovědi, že mi to řekne, až budu starší. No tak jsem se vyptávala kamarádek a pravdu jsem si zjistila. Maminky jsem se už neptala a ona si myslela, že jsem na to zapomněla. Když jsem ve dvanácti letech dostala první menstruaci, řekla jsem jí to a ona až tehdy se odhodlala mi tuto záležitost vysvětlit. Řekla jsem jí, že už o tom něco vím a myslím, že jí to mrzelo. Ale byla to její chyba, ne moje. Já jsem svým dcerám vysvětlovala všechno hned, jak se na to zeptaly. Žádné odklady. Samozřejmě, úměrně k věku. Ale nevidím nic špatného na tom, když si s chlapcem sednete a v naprostém klidu mu vysvětlíte, jak dochází k oplodnění a k čemu se ten kondom vlastně používá. Začněte trošku zeširoka, zabalte to do velkého množství lásky, která musí mezi ženou a mužem být, přejděte na ženské pohlavní orgány, přičemž stačí zdůraznit vajíčko a mužské spermie, jednoduše a citlivě vysvětlete pohlavní spojení. Z mých zkušeností - když se to dítěti podá jako přirozená věc, která prostě patří k životu, tak to tak přijme. Přeju vám, abyste tuhletu zkoušku zvládli k oboustranné spokojenosti. Když budeš chtít, napiš, jak jste dopadli. :o))
 sally 
  • 

Re: Kondom 

(13.8.2001 22:26:25)
Májo,
mám o pět let mladší sestru, nějak mi věci došly samy, a v pěti letech jsem byla odborník na těhotenství - vlastní sexuální akt jsem tak nějak ignorovala, odložila jsem ho k nepochopitelným věcem, tak jako jsem nechápala, jak se někdo může odvážit žít sám, bez maminky - já bych to bez ní v pěti letech nezvládla.
Moje mladší sestra asi v osmi letech dostala k vánocům knížku Lidské tělo. Byla to ilustrovaná kniha pro děti, jedna kapitola byla věnovaná početí. Byl tam i nákres pohlavního styku (průřez) - malý jednoduchý obrázek, mezi všemi ostatními anatomickými kresbami zcela normální. Vím, že mamka tenkrát váhala, jestli to má sestře nakonec dát nebo ne (naši na naše otázky odpovídali, ale sestra v té době byla spokojená s vysvětlením oplodnění a těhotenství a otázka o tom, jak se tam ty spermie dostanou jí nenapadla). Nakonce mamka knížku dala. Sestra knížku přečetla, a myslím, že to tenkrát pochopila jako jednu z dalších funkcí těla, naprosto běžnou a normální. Být tebou, pořídím si nějakou takovou publikaci a synovi vysvětlím jak to všechno funguje, jak se to oficiálně jmenuje (kamarádi ho boužel poučí nejen o technických náležitostech, ale i o "nespisovných" názvech). Malému dítěti se poměrně těžko vysvětluje "láska" - já jsem se v tomhle věku spokojila s vysvětlením, že to pochopím, až budu větší, že opravdu jednou poznám muže, s kterým se budu chtít odstěhovat od rodičů.
Jo, jinak jsem poměrně neplánovaně jednou v hodině zeměpisu skončila se šesťákama u debaty o antikoncepci (myslím, že tenkrát to zavinila přelidněná Čína) - děcka čekaly, že mě zaskočí a přivedou do rozpaků, ale když zjistily, že se jim pokusím pravdivě odpovědět na všechno možné, byla z toho nakonec příjemná hodina - a snad se mi podařilo vyvrátit i některé fámy, jako třeba že když dívka při ztrátě panenství nemůže otěhotnět.
Takže - určitě se do vysvětlování funkce kondomu pusť, děti velmi dobře příjmají fakta a údaje, pokud se jim tyto podávají jako normální, důležitá součást života.
 Zuzana,32 let,syn 8 let 
  • 

Re: Kondom -u nás je to hopík 

(15.8.2001 12:48:59)
Ahoj Májo,
myslím,že z vysvětlování sexu v partnerství a také funkci kondomu nemusíš mít strach.Hlavně by jsi podle mně měla být úplně klidná a synovi zodpovědět na všechny jeho otázky.Když totiž zjistí,že jsi nervózní a některým odpověděm se vyhýbáš,může si myslet,že to (sex a kondom) není celkem normální.Děti jsou jak určitě sama víš velice vnímavé.A sex je přece úplně normální věc,tak já nevidím důvod proč jim v tom lhát.Podívej se do diskuze "sexuální výchova" (jestli jsi tam už náhodou nekoukla),před časem jsme si tam s Jarkou a ještě jinými mamkami moc pěkně o této věci popsali a taky se zasmáli.
Mému synovi je 8 let a kondom zná už dávno.Od malička jsme ho totiž používali jako hračku ve vaně při koupání.Do dnes mu říká "hopík",naplníme ho vodou,zavážeme a syn si s nim hraje.Převaluje ho z jedné ruky do druhé a křičí při tom "hopík sem,hopík tam".Normálně mu je kupujeme v obchodě i za jeho přítomnosti.Občas se stane,že prodavačka se na mně divně kouká a určitě nechápe,jak je možné že dávám 8 letému dítěti do rukou krabičku kondomů,ale mně je to jedno.Minule jsme cestovali autobusem,v Brně byla pauza a tak jsme ji využili na WC.Syn na mně čekal před dámamy a když jsem vyšla povídá:"mami podívej hopík,koupíš mi jednoho?".Byl tam totiž automat na kondomy.Stála tam slečna,která to slyšela a usmívala se takříkajíc pod fous.Já jsem mu ho koupila,syn byl rád a řekl,že si s nim zase bude hrát ve vaně.A pak jsme cestovali dál.Jinak aby nezůstalo jen u toho,že ho zná,ví taky k čemu slouží,kromě hraní ve vaně.
Chce to hlavně odvahu,určitě to zvládneš.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.