| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Re: Našema očima

 Celkem 2 názorů.
 Petr Zahradník 
  • 

Re: Našema očima 

(5.7.2000 14:20:14)
Každý má právo na svůj názor, ale toto mi připadá jako nefér hra. Nefér vůči ústecké porodnici a hlavně porodním asistentkám. Názor jsem si přečetl, beru jej jako každý jiný názor, ale nesouhlasím s ním. Přinejmenším je velice rozporuplný a cynický. Dovolím si tedy zareagovat a předložit názor svůj.

Jistě, i takto se dá koukat na svět - vše kladné je v naší době a civilizované společnosti samozřejmostí, proč bychom za to měli děkovat a chválit? Pokud, pane Rohu, tímto způsobem budete vychovávat své děti, pak budou jen napomínáni, káráni, nikdy pochváleni, a tatínek pro ně bude jen věčně nespokojený bručoun. Váš pohled na systém našeho státního zdravotnictví je velice povrchní a idealistický. Já vůbec neříkám, že by to nebylo krásné, kdyby byla pravda, že si zdravotní péči platíte. Pak byste opravdu mohl žádat vrácení peněz, kdybyste nebyl spokojen, a věřím tomu, že i kvalitní péče by byla samozřejmostí nejen v porodnici, ale i na ostatních odděleních. Uvědomte si prosím, že využíváte služeb státního zařízení, které je naprosto nedostatečně financováno ze zdravotního pojištění, které platíme my všichni. Tento systém dává všem občanům možnost dostat za zaplacené peníze péči na určité základní úrovni. Neočekávejte za své zdravotní pojištění žádný nadstandard, tak to není nikde ve světě. Nic Vám nebrání si připlatit a porodit své dítě v soukromé klinice, kde si opravdu za službu zaplatíte a bude se rodit za Vaše peníze. To, co si ze svého zdravotního pojištění platíte, rozhodně není lidský přístup. Ty porodní asistentky a sestřičky rozhodně nedostanou více peněz, když na Vás budou milejší. Ony si své zaměstnání vybraly proto, že je tato práce baví a že k ní mají vztah. Kvůli penězům to rozhodně nebude, však se jich zeptejte, jakou výplatu si domů odnášejí. Já bych to za ty peníze nedělal a ony nejen že na 100% plní své pracovní povinnosti s velikou odpovědností za lidské životy, ale navíc mají právě ten lidský přístup, který Vám zde připadá tak samozřejmý. Mně samozřejmý vůbec nepřipadá a jsem moc šťastný, že porodní asistentky ústecké porodnice přistupují k porodu tímto způsobem. Velice jim děkuji a jsem jim za to vděčný. Tady není nikdy chvály dostatek a ty ženské si tu chválu zaslouží! Nic si za ni nekoupí, ale budou vědět, že to dělají dobře a určitě nejlépe, jak dovedou. Já to, pane Rohu, narozdíl od Vás, dokáži ocenit. Nemyslíte si třeba, že ústecká porodnice je tak populární právě proto, že je tak dobrá? Že kapacita nestačí? Tak jděte do své zdravotní pojišťovny a zkuste přesvědčit odpovědné pracovníky, ať z Vašeho zdravotního pojištění přidají něco právě ústecké porodnici. Nebo jim dejte sponzorský dar, ať mohou přistavět. Ne, nepřesvědčíte mě, že je nemám zaslouženě chválit jen proto, že se tam pak všechny rodičky budou sjíždět.

Z Vašeho povídání usuzuji, že jste o porod neměl veliký zájem. Jinak si nedovedu představit, že jste z pracovních důvodů zmeškal první porodní kurs a navíc o několik minut zmeškal samotný porod. Na jednu stranu tu vysvětlujete, jak samozřejmé Vám připadá, že porodní asistentky za malou měsíční mzdu poskytují maximum péče, že si ani nezaslouží pochvalu, ale na straně druhé Vám vůbec nepřipadá samozřejmé, že jednou, dvakrát nebo třikrát za život poskytnete Vy své manželce a svému dítěti trochu času, abyste spolu porodili. Vaše žena potřebovala pomoc, kterou jí můžete poskytnout pouze Vy. V této situaci Vás žádná sebelepší porodní asistentka nedokáže zastoupit. Domnívám se, že toto je jen alibismus a dalo se jistě udělat z Vaši strany více. Nechci Vám nic vyčítat, je to Váš život, Vaše manželka a Vaše rodina.

Já jsem se bez diskusí a navíc se zájmem zúčastnil předporodního kursu. Narozdíl od Vás jej tedy mohu hodnotit opravdu objektivně. Kurs trval přibližně 2 hodiny a mohu Vás ubezpečit, že povídání o svačině, bačkorách a telefonování z mobilu rozhodně tuto dobu nevyplnilo. Bylo to zajímavé, bylo to důležité a hlavně bylo to pro nás. Velice mě pobavilo, jak komentujete kurs, kde jste nebyl, a vysvětlujete, co tam nebylo. Ale proč to tam nebylo? Protože jste tam nebyl Vy a nezeptal jste se na to. Píšete, že jste druhý den volal do porodnice, abyste se informoval, zda můžete absolvovat porod, ačkoliv jste kurs neabsolvoval. Zaráží mě, že jste se tedy telefonicky neinformoval spíše na spolupráci otce a rodičky, která Vám v kursu tak chyběla. Ano, Vaše žena určitě byla v pokročilém stádiu těhotenství rozrušena, když si pamatovala jen ty banality, jak píšete. Já si pamatuji mnohem více, protože jsem rozrušen nebyl. Je potřeba si uvědomit, že předporodní kurs není snad proto, že by porodní asistentky neměly co jiného dělat, než přednášet budoucím rodičům banality. Porod není legrace a budoucí otec tam nechodí do divadla. Jdete tam s jediným cílem a to je pomoc manželce. Musíte se tam orientovat a musíte leccos o porodu vědět. Hodně toho se můžete dozvědět z knížek, ale na tomto kursu se můžete na cokoliv zeptat porodní asistentky, která rodí děti každý den. Nemyslím tím bačkory nebo videokameru, ale právě to, co se v knihách nedočtete a co je mnohem důležitější. Vaše manželka si to ani náhodou nezapamatuje a pokud ano, pak při porodu bude mít zcela jiné starosti. Už třeba jen to, že vím, kde se nachází vana, kde sprcha nebo jak se ovládá porodní křeslo, mi dává pocit jistoty, že jsem lépe připraven, protože se na to nebudu muset ptát manželky nebo kohokoliv jiného. Možná patříte k lidem, kteří všechno znají a všude byli dvakrát, ale já nikoliv. Já jsem se na kursu mnoho nového dozvěděl a před dalším porodem si ho opět rád zopakuji.

Alespoň vidím, že chválíte trpělivé porodní asistentky, které Vám telefonicky podávaly informace o stavu Vaší manželky. Toto já naštěstí posoudit nemohu, protože jsem byl přítomen u porodu po celou dobu a pomáhal své manželce. I kdybych měl sebevíce sebedůležitější práce, ani na okamžik bych nezaváhal a byl v tuto dobu na porodním sále. Strávil jsem na porodním boxu s manželkou asi 7 hodin před porodem a 2 hodiny po porodu. Předtím jsem 2 hodiny čekal na chodbě, protože jsme přijeli příliš brzy. Přestože bylo jasné, že porod hned tak nebude, ani mě nenapadlo jet domů a nechat tam manželku samotnou, byť ještě rodit nezačala.

Snad ještě k tomu otevřenému oknu a benzinovému zápachu z parkoviště. Až příště (pokud ještě) bude Vaše manželka rodit, jděte tam s ní a opravdu tam dělejte to, co dělat máte. Nad její hlavou najdete kyslík a kyslíkovou masku. Nic nepokazíte a personál Vám to jedině schválí, pokud jí ten kyslík nasadíte. Od toho tam je a ten si platíte ze svého zdravotního pojištění. Víte, musíte vycházet z toho, co je k dispozici. Nádherně jste tu vysvětlil (zvenčí, protože většiny kritizovaných záležitostí jste účasten nebyl), jak to samo funguje, co je samozřejmost, ale hlavně, co je špatně. Je snadné přijít k hotovému, beze slova přijmout a s odstupem času kritizovat. Ptám se tedy, co jste Vy udělal v ten konkrétní okamžik pro to, aby to bylo lepší? Já si na ústeckou porodnici nemohu ani v nejmenším stěžovat. I přesto, že jsem chtěl nadstandardní pokoj a zrovna nebyl volný. Nakonec se ukázalo, že péče byla kvalitní i bez nadstandardu. To je přeci krásné. A tak budu chválit a chválit.
 Jarka Rohová 
  • 

Re: Re: Našema očima 

(9.7.2000 10:41:08)
Chvíli jsem se rozmýšlela, jestli vůbec reagovat. Že byla uražena moje osoba - čert to vem, ale aby kdosi z neznalosti věci odsouzel mého muže, to je i na mne dost „silné kafe“. Takže Vševědoucí Petře, nezbývá mi, než se bránit takto veřejně.
Tvoje dedukce vůči nám jsou opravdu zajímavé. Aby někdo poučoval a myslel za mého muže a určoval, co potřebuji já, je přece neslýchané. Ale hezky popořádku:
Na to, že si odporuješ a zamotáváš se do klišé, na to se mi nechce reagovat, asi si každý udělá obrázek sám („Já vůbec neříkám, že by to nebylo krásné, kdyby byla pravda, že si zdravotní péči platíte. Uvědomte si prosím, že využíváte služeb státního zařízení, které je naprosto nedostatečně financováno ze zdravotního pojištění, které platíme my všichni“. - Tak platíme si vlastně to pojištění nebo ne?).
- Zda jsem u porodu potřebovala svého manžela nebo ne, do toho mi opravdu dosud nikdo nemluvil, ty jsi první. Připadá mi nestydaté podsouvat mi, co pro mne bylo v tu chvíli nejdůležitější. Jelikož jsme měli potíže
s hlídáním syna, tak jsem raději manželovi radila, aby zůstal doma. Kdybych tušila, že se ti to nebude líbit, svěřím o půlnoci svého čtyřletého syna komukoliv. Navíc mi připadá komické přepočítávat lásku na hodiny strávené
s ženou u porodu, když manžel je potřeba nejen tam, ale i po příchodu z porodnice. Už víš o čem mluvím? Zameť si před vlastním prahem a neházej špínu na druhé. Nebo mám snad uveřejnit úryvky z dopisů Tvé ženy, ve kterých
„celá šťastná jásá“ nad tím, jak je její manžel pozorný a jak moc jí s dítětem pomáhá? Tvá nadutost by si to zasloužila.
- z obou kurzů si pamatuji všechno, jakým právem o mne prohlašuješ, že jsem na mnohé zapomněla, když se my dva vůbec neznáme? Mám to brát tak, že tam kde ti chybí argumenty si prostě něco vymyslíš? Jestli chceš,
jsem klidně pro, abychom se sešli a ty řekneš do očí mne a mým dvěma kamarádkám, které mají z kurzů také rozpačité pocity, že jsme zapomětlivé.
- také mne udivilo, že některé naše postřehy odmítáš s tím, že manžel vlastně u většiny nebyl. Příspěvek jsme ale psali OBA a chceš mi snad tvrdit, že jsem u svého vlastního porodu nebyla?
- takže závěrem: Z tvé reakce vyplývá, že když si dovolíme vedle kladů napsat i zápory, považuješ to za znevažování práce porodnice. My jsme přece dovedli i pochválit a děkuji i teď, ale proč nenapsat i to, co se nám nelíbilo, na to máme právo a myslím si, že to může nemocnici prospět zrovnatak.
K problémům, které nám nejvíce vadili, jsi se vůbec nevyjádřil, až na tvůj legrační nápad prožít několik hodin v porodním boxu s kyslíkovou maskou na obličeji (pokud ti není jasné, že spálený benzin v porodním sále
prostě být cítit nesmí, tak se radši k ničemu příště nevyjadřuj). Na místo toho jsi se vrhnul na očerňování těch, kteří svět vidí se vším všudy, i s chybami.
A pokud se ti nelíbí kritické připomínky, piš raději někam jinam, aby zde mohla probíhat svobodná diskuse se vším všudy.
Předem děkuji za omluvu.
Jarka

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.