| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

genetika

 Celkem 11 názorů.
 Jitka, 18 týden 
  • 

genetika 

(24.5.2000 12:11:08)
Ahoj holky,
probírají se teď samé nejistoty a já jsem v ní teď zcela čerstvě taky. Moc chápu všechny, které se v prvních týdnech obávají netlukoucího srdíčka. I já se bála!! A moc, i přesto, že to je mé první těhotenství.
Všechno naštěstí bylo v pořádku, i přesto, že má nervozita plynula dost z mých stálých bolestí břicha, které s doktorem přisuzujeme mým problémům se střevy ( slepák, srůsty a tak ).
Teď jsem se však od lékaře po telefonu dověděla, že mám po druhé potvrzené nějaké bakterie v moči, takže to vypadá na antibiotika, ale z čeho jsem neklidnější jsou výsledky z genetiky. Údajně není nějaká hodnota zcela v normě a budu muset přímo ke genetikovi. Nemám panikařit, prý to vůbec nemusí nic znamenat, ale znáte to. Takže za hodinku vyrážím k doktorovi a snad se dovím více a hlavně věřím, že uvidím své skákající miminko na ultrazvuku.
Prosím, držte mi palce. Určitě se ozvu jak jsem dopadla.
Máte s tím někdo nějakou zkušenost?
Díky a všem přeji co nejpohodovější těhotenství a miminka.
 Martina, 18.týden 
  • 

Re: genetika 

(24.5.2000 14:16:55)
Ahoj Jitko,

taky jsem byla minuly tyden na krvi kvuli genetice a ted se hlavne klepu, aby mi nahodou nekdo nezavolal, ze neni vse tak jak ma byt.
Abych te trosku uklidnila (ja se tim taky ukliduji), tak trochu te statistiky. Cetla jsem to nekde na nejakem americkem serveru, ale predpokladam, ze to bude obdobne platit i u nas. Z 1000 tehotnych zen, ktere projdou temito genetickymi testy, pouze cca 16 ma vysledek pozitivni (tzn. hladina hormonu je mimo normu). Z tech 16-ti pouze jedina zena ma skutecne nejaky problem.
Tak to byla pouze, pouze statistika.
Ted neco ze skutecne praxe. Ptala jsem se sestricky u meho gynekologa, jak tam obvykle ty vysledky dopadaji a ona mi rekla, ze za rok a pul, co tam pracuje, poue 10 zen melo geneticky test pozitivni a tak prodelaly amniocentezu, ale vsechny nakonec byly v poradku. Muj gynekolog za dobu svoji praxe (a to uz pracuje peknych par roku) mel pouze jeden pripad, kdy test byl pozitivni a skutecne tam potom byl nejaky problem.
Moje kamaradka taky prodelala amniocentezu a ted ma nadherneho, hyperaktivniho 16-mesicniho broucka.
Takze hlavu vzhuru, protoze to urcite bude vsechno OK.
 Jitka, 18 týden 
  • 

Re: Re: genetika 

(24.5.2000 16:29:35)
Martino,
díky moc za podporu. Už sedím doma po návštěvě u gynekologa a do smíchu mi moc není. Když to najednou vidím na papíře tak z toho mám větší obavu než když mi to doktor sděloval. Test byl opravdu pozitivní, ale ostatním údajům moc nerozumím. Důvod k výsledku je "Zvýšené riziko M.Down", "riziko 1 z 80" vztahující se spíše na "spinu bifidu". Raději nad tím nechci moc přemýšlet. Hned ráno jsem objednaná ke genetikovi a moc moc věřím, že to bude v pořádku a snad se vyhnu i amniocenteze.
Také jsem slyšela, že jen malé % žen s podezřením má pak skutečně poškozené dítě.
V mém věku (24 let) si myslím, že je riziko Downova syndromu velmi malé.
Zítra se určitě ozvu jak to se mnou a bobíškem vypadá a Tobě moc držím palce, aby ses těmhle nervům vyhnula.
Ze svého okolí znám jen jednu maminku, která měla pozitivní testy, podstoupila odběr plodové vody a teď už má 3 roky krásnou a moc šikovnou holčičku.
A my budeme mít určitě, Martino, taky ( tedy jestli si více přeješ chlapečka tak prostě krásné a zdravé miminko).
Ahoj a taky dej vědět jak si dopadla. Jitka
 Milada, 15.týden, syn 4,5 roku 
  • 

Re: Re: Re: genetika 

(25.5.2000 11:21:06)
Jitko,
taky přeju aby to Vaše dnešní vyšetření dobře dopadlo.
Milada
 Martina, 18.tyden 
  • 

Re: Re: Re: genetika 

(25.5.2000 13:44:53)
Ahoj Jitko,

ty papiry radsi moc nestuduj a je moc fajn, ze te na tu dalsi prohlidku objednavaji tak brzy. Podle mne je uplne nejhorsi to cekani. Urcite to vsechno bude bez problemu a vubec, kdyz jsi tak krasne mladoucka (Mne bylo tento rok 30 a mimco jsem porve videla na utrazvuku v 6. tydnu a to v den svych 30. narozenin, na to asi nikdy v zivote nezapomenu. Kdyz jsem sestricce diktovala datum narozeni, tak se divila, proc jsem zrovna u gynekologa, kdyz bych mela nekde parit v hospode).

Clovek si porad musi rikat, ze ty testy jsou jenom statistiky a co vim, tak si ty hranice, kdy je to pozitivni taky upravuji. Urcite se ozvi jak jsi dopadla a taky by mne celkem dost zajimalo, jak vypada takova navsteva u genetika.
Jo a jinak ja bych radsi holcicku, manzel zase chlapecka, ale jelikoz je povercivy, tak o mimcu mluvi jako o holcicce a vubec se mnou nechce diskutovat chlapecka jmena. Jmeno pro holcicku uz mame davno.

Zatim se mej a jeste jednou drzim vsechny pesti, aby te provazelo jen a jen stesti.

Martina
 Jitka, 18 týden 
  • 

Re: Re: Re: Re: genetika 

(25.5.2000 18:42:20)
Ahoj Martino,
jsem moc ráda, že jsi napsala, protože možná pro Tebe bude moje nynější zkušenost nejzajímavější ( vůbec ne z toho důvodu, že by Tě to mělo čekat!!!! ale prostě jsme ve stejném období těhotenství ).
Ráno jsem byla u toho genetika resp. genetičky v Klimentské ul. na Praze 1. Byl se mnou i manžel, protože to samozřejmě taky dost prožívá ( možná i víc než já, je o devět let starší a o to víc je možná pro něj naše mimčo důležité ). Paní doktorka byla skvělá, všechno nám velmi podrobně vysvětlila a tak se Ti pokusím předat získané vědomosti.
Při testu, který každá z nás musí po 16 týdnu těhotenství podstoupit se zjišťují tři hormony:
AFP - ten produkují játra plodu
UE3 - také hormon, který vylučuje plod snad z ledvin
HCG - to je ten známý hormon placenty,podle kterého nám potvrdili graviditu. HCG se vývojem plodu ale snižuje.
Tyto tři hormony mají být ve vyváženém poměru. A HCG speciálně má být kolem 1,0 max. 1,4. V mém případě je však hodnota trojnásobná a proto nastalo podezření na nějakou chromozomální poruchu např. Down. syndrom. Vzhledem k tomu, že je u mě riziko 1 z 80 žen ( může to být i větší riziko např. 1 z 15 ) je pro vyloučení poškození plodu nutná amniocentéza ( odběr plodové vody ). K tomu však musí dát matka svolení a o to vlastně při dnešní kontrole šlo - seznámit mě se všemi okolnostmi a také riziku amniocentézy ( u 0,5%-1% žen může vpich do dělohy vyvolat kontrakce a potrat, v číslech je to 1 žena s 300 ). Když toto uslyšel můj manžel, tak nechtěl s amniocentézou souhlasit a tak jsme se společně s paní doktorkou dohodli, že uděláme ještě jeden kontrolní odběr krve - skrínink. Pokud bude stejný nebo prostě stále nejistý, tak na amniocentézu půjdu. Výsledky se dovím příští úterý, ale už na středu jsem objednaná k Apolináři na ten odběr plodové vody. Není totiž moc času. Pokud by mi v úterý opět potvrdili riziko, tak nemusí už být volné místo pro provedení amnioc. Samozřejmě pokud testy budou v pořádku tak nikam nemusím, ale myslím, že by to byl zázrak kdyby se něco změnilo. Neznám případ, že by tyto testy někomu na žádost opakovali. Já se toho odběru téměř nebojím, nemyslím si, že mému miminku hrozí tímto zákrokem nějaké nebezpečí. Spíše mám strach z výsledků, na které si pak budu muset dalších 14 dní počkat!! To je přeci strašná doba - čekat od prvního testu 4 týdny na výsledek. A to vůbec nechci pomyslet, jak bychom se zachovali pokud miminko v pořádku nebude. JÁ ALE VĚŘÍM, ŽE BUDE!! Ale přidám jen poslední neosobní informaci - pokud je plod poškozený a rodiče se rozhodnou pro přerušení je možné je provést do 24 týdne ( to už je ale opravdu skutečný človíček........).
Toto opravdu nechci rozepisovat.
Takže Martino a všechny ostatní, které na výsledky čekáte - zní to všechno moc ošklivě, ale to, že má někdo test pozitivní ještě zdaleka neznamená, že miminko bude postižené a já věřím, že Vám brzy napíši, že se mi v říjnu narodí zdravé a krásné dítě ( pohlaví vědět nechceme i přesto, že z plodové vody poznají na 100 % co to bude, ale je to naše první dítě takže se chceme nechat překvapit - já raději holčičkou, protože máme 3 malé synovce a chce to nějakou "hodnou panenku").
Jitka
PS: Všem, které jste mi poslali vzkaz moc děkuji.
 Iva (bezdetna) 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: genetika 

(26.5.2000 5:51:47)
Ahojky Jito!
Moc ti preju, aby ti to vsechno dopadlo dobre.. Jak uz jsem tu vicekrat psala, tak mam pro zmenu problemy vubec otehotnet, a i kdyz nemame stejny problem, je spolecna nervozita. Takze drzim pesticky!
 Martina, 18.tyden 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: genetika 

(26.5.2000 9:04:09)
Mila Jitko,

dekuji moc za naprosto vycerpavajici odpoved. Myslim si, ze malokde jsou detaily toho genetickeho testu tak pekne vysvetleny. A ty jsi to popsala zcela jasne, takze to musi kazdy pochopit a urcite to bude zajimat spoustu navstevovatelek techto stranek.
Myslim si, ze co se tyka opakovani testu, tak jsi se rozhodla naprosto spravne. Moje kamaradka si je nechala zopakovat dokonce dvakrat, nez se vubec pro amniocentenzu rozhodla. Bohuzel, vysledek nebyl v jejim pripade lepsi, ale opravdu znam pripady, kdy se po opakovanem testu zjistilo, ze to je OK. Kamaradka a uz i narozene mimco jsou naprosto v poradku.
Nebudu se asi dale rozepisovat, protoze k tvemu rozhodnuti neni vubec co dodat a dle meho nazoru postupujes i s tvym manzelem naprosto spravne.
Preji ti, aby vse smerovala jen k tem nejlepsim koncum (proste happy end) a kdyby jsi nahodou na nejake vysledky musela cekat delsi dobu, tak si tu dobu napln nejakym super programem, abys proste nemela cas na nejake hluboke premysleni.
Pozdravuj taky manzela, dle roku, ktere jsi uvedla, me vychazi, ze nasi manzele jsou stejne stari.

Martina
 Jiřina, syn 3 měs. 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: genetika 

(28.5.2000 0:01:00)
Ahoj Jitko!

Abslovovala jsem v 18. týdnu podobný kolotoč - výsledky testů byly také v nepořádku (riziko vrozené vady bylo 1:200 místo 1:2000, jak odpovídá mému věku), takže jsem podstoupila amniocentézu - také až po několika konzultacích s genetikem a mým gynekologem, kteří mi doporučili, že lepší je jistota, že je mimčo v tomhle směru zdravé. A pak to čekání...ale aby to nebylo tak zlé, existují určité markery vývojových vad, které se dají měřit na ultrazvuku - takže jsem absolvovala vyšetření na podrobnějším ultrazvuku, které mne alespoň trochu uklidnilo, protože podle něj bylo vše OK i když výsledek není tak jistý jako amniocentéza.
Tak pokud jsi to ještě nezkusila, zeptej se na možnost tohohle vyšetření - mně alespoň trochu pomohlo přečkat čekání.

Jinak Ti přeji, ať všechno dobře dopadne - já navzdory poplachu mám krásné, zdravé miminko!

Jiřina
 Eva, syn 12 let, 10 týden těhotenství 
  • 

Re: Re: genetika 

(19.6.2000 9:40:48)
Chtěla jsem se zeptat, jestli někdo neví ve kterém týdnu se chodí na odběry kvůli genetice. Jestli je třeba nějaká doba, do kdy je nutno tento odběr provést. Mám totiž naplánovanou dovolenou a velmi nerada bych něco prošvihla. Díky za odpověď. Eva
 Jitka, 22 týden 
  • 

Re: Re: Re: genetika 

(19.6.2000 10:13:51)
Ahoj Evo,
odběry kve, ze kterých se dělají testy genetiky tzv. skríning, se provádějí po ukončeném 16. týdnu těhotenství. Nejpozději však do 18. týdne, protože pokud není něco v pořádku a je nutné provádět odběr plodové vody a podrobný UZ, který případné genetické vady odhalí na 100 % a tyto zákroky doporučují do 20. týdne.
Hlavním důvodem pro termín po 16. týdnu je hladina sledovaných hormonů, takže rozhodně není dobré termín odběru zanedbat. Jaké hormony se sledují a více o genetice jsem tady již popisovala na počátku června.
Přeji hodně štěstí.
Jitka

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.