| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Jak na tchýni?

 Celkem 5 názorů.
 Mirka 
  • 

Jak na tchýni? 

(27.6.2001 13:20:03)
Moje tchýně je celkem hodná ženská, jen mi připadá...jednodušší. Má vzorně uklizeno, ale nemá v pořádku papíry k bytu. Má bezvadně poskládanou hadru na nádobí, ale neudělala písemné vypořádání majetku po rozvodu...Dbá na to, aby ke každým botům měla kabelku, ale našla jsem ji ve vážném stavu, když snědla plesnivé okurky - byly drahé...To, co řešíme teď, mi ale připadá složitější. Tchýně bydlí v domě, kde jsou čtyři partaje - dřív nájemníci, teď spolumajitelé. Všechno kolem koupě za ně zařizoval jeden z nich a některé věci byly trošku nejasné - když jsme zašťourali, tak se vždy vyřídily na počkání - zápis v pozemkových knihách, pojistka uzavřená pouze jménem jedné rodiny a na jedno jméno...Už kolem koupě bytu byl u nás spor - tchýně si řekla o půjčku, ale vzhledem k tomu, že bydlela s jistým pánem, který měl peněz dost a prohlašoval se za jejího druha, jsme jí peníze nedali - museli bychom si sami vypůjčit. Pán se hned po tomto debaklu odstěhoval. Teď ona "iniciativní" rodina chystá úpravu, která je přinejmenším sporná - za drahé peníze chce vybagrovat předzahrádku a udělat tam dvě stání pro auta - prý abychom měli kde stát, když přijedeme za babičkou. Nemusím jistě připomínat, že tam jezdíme převážně tramvají a jen občas, zatímco oni mají auto před domem trvale. Nejsem schopná tchýni vysvětlit, že nemůže dát poslední peníze do zbytečné věci - co když radikální odstranění zeminy ohrozí statiku domu? Na sanaci pak už nebude mít peníze a její (v rodině) jediný majetek je její byt. Nevíte někdo, jestli je povinna se účastnit úpravy domu, která jí nic nepřinese? A jestli lze provést úpravu proti rozhodnutí spoluvlasntíků?( Jeden ze zbývajících majitelů s tím nesouhlasí, druhý se nevyjádřil...)Taky bych ocenila nějaké argumenty - třeba máte někdo s podobným typem lidí zkušenosti.
 Jarka, dvě dcery 
  • 

Re: Jak na tchýni? 

(27.6.2001 13:49:50)
Já myslím, že v těchto případech se úpravy kolem domu a v domě řeší hlasováním nájemníků. Ale jak je to s placením, když budu hlasovat proti a ta nová úprava mi nic nepřinese, to nevím. Asi by to chtělo odbornou radu nějakého právníka.
A s tím, jaká tchýně je, se moc netrap. Předělat jí nepůjde, ale asi nad ní budete muset pořád držet ochrannou ruku, aby se nedostala do nějakého maléru.
Ahoj.
 Stáňa(41)+Ondra(7,5) 
  • 

Re: Jak na tchýni? 

(27.6.2001 15:30:02)
Ahoj Mirko,
tady je poměrně těžké radit – jednak bez znalosti dalších věcí je těžké to posoudit a jednak to není úplně jednoduchý problém.
Jedna otázka pro začátek – tchýně je spoluvlastnicí celého domu nebo má ve vlastnictví konkrétní byt a je spoluvlastnicí pouze společných částí domu (rozhodující je zápis v katastru nemovitostí)?
 Mirka 
  • 

Re: Re: Jak na tchýni? 

(27.6.2001 19:38:04)
Takže: papíry jsem neviděla, ale pokud vím, je celý dům rozdělený tak, že je v každém patře jeden nájemník, pouze tchýně sdílí patro s nějakým mládencem a tedy se dohodlo - podle tchýnina tvrzení - že se odprodá celý dům podle velikosti podílů - tedy každý jednu třetinu a oni dva po šestině. Mládenec nicméně svůj díl pronajímá, což nesmí, pokud to ostatní spoluvlastníci nepovolí - z toho je vidět, že je odprodán podíl na celé nemovitosti. Právnická osoba založená není, taky je jich asi málo - to nevím. Jde mi spíš o to, kdo ponese následky - když moje matka kdysi zdědila třetinu chalupy a chalupa začala padat, museli jsme (na příkaz obce) provést opravy, jenže naše rodina se jaksi dohodla - naši odkoupili zbytek domku za symbolickou cenu a co by jinak dali příbuzným ,to dali do oprav ze svého. Odtud vím, že lze rozhodnout o nutných úpravách úřední cestou...Ale stejně jsem z toho tak trochu jelen:o))
 Marcela 
  • 

Re: Jak na tchýni? 

(27.6.2001 16:14:20)
Spoluvlastník má povinnost přispívat podle velikosti svého podílu. To znamená, že pokud se vše rozhodne a babička má byt menší, než ona "rodinka" nebude platil půlku (čtvrtinu) ale podle podílu svého majetku.
Rozhodnutí o užívání majetku musí dát tuším nadpoloviční většina vlastníků (avšak zase počítaná podle velikosti podílu). Případné rozhodnutí většiny spoluvlastníků jde napadnout i soudně.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.