| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Dane

 Celkem 5 názorů.
 Lucka C. 
  • 

Dane 

(20.6.2001 15:29:53)
Tady je hodne chytrych lidicek,tak tu urcite nekdo bude znat odpovet na mou otazku. Chci se zeptat jak se meni dane pro vdane/zenate lidi.Myslim,ze to ma take zavislost na veku.Mne je 27 a memu budoucimu muzi 33, tak jak se nam ma zmenit danovy vymer na vyplate?
Jsou potom take nejake zmeny,kdyz prijdou deti?
Dekuji za odpoved.
 Jitka (2 kluci) 
  • 

Re: Dane 

(20.6.2001 18:40:48)
Ahoj Lucko,
STAV, tedy jsi-li vdaná, svobodná, rozvedená nebo vdova (nebo cokoliv jiného) nemá pražádný vliv na výši daní. Ani VĚK nerozhoduje. Výše daní je dána zákonem o dani z příjmu a to jednotně. Rozdílné výše daní u jednotlivých lidí jsou dílem uplatňovaných odpočitatelných položek podle toho jak jste vyplnili prohlášená k dani (růžový dvojlist) u svého zaměstnavatele. Na dítě je odpočitatelná položka 1960 Kč měsíčně a lze ji uplatnit již za měsíc, ve kterém se dítě narodí. To se týká zaměstnanců a i Ti ještě při ročním zúčtování daní mohou uplatnit další odečty z daní - např. zaplacené úroky z úvěru stavebího spoření, za darování krve (co odběr to 2000 Kč - max. však 8000,- Kč), atd. OSVČ všechny odpočty uplatňují až při ročním přiznání k dani. Tohle je velmi zjednodušené a neuvádím všechny možné odpočty a slevy, pokud napíšeš konkrétně vaší situaci, mohu Ti udělat modelový příklad. Ovšem základním kamenem odpovědi je, že na všechny stejný metr. Stav ani věk nerozhodují. Měj se Jitka
 Míša, syn 4roky 
  • 

Re: Re: Dane 

(21.6.2001 9:24:18)
Ahoj Lucko,
jediné, na co má sňatek vliv, je případná odčitatelná položka na "nezaopatřenou manželku" - např. na MD, v domácnosti apod. Uplatňuje se až na konci daňového roku (tedy ne po měsících jako u dětí) a musíš podepsat čestné prohlášení, že jsi neměla žádný zdanitelný příjem (manželův zaměstnavatel na to má předtištěné formuláře). Kolik to je konkrétně ovšem z hlavy nevím.
 Jitka (2 kluci) 
  • 

Re: Re: Re: Dane 

(21.6.2001 11:33:10)
Ahoj,
trochu upřesním předchozí odpověď.
Pokud jeden z manželů nedosahuje příjmů ve výši (pro rok 2001) 38040 Kč, může si druhý z manželů snížit daňový základ při ročním zúčtování o 21720 Kč (opět částka platná pro rok 2001). Pokud je manžel(ka), na kterého částku uplatňujete, držitelem průkazu ZTP/P, pak se částka 21720 Kč zvyšuje na dvojnásobek.
Nejedná se tedy o příjmy zdanitelné, ale o příjmy jako takové. Do příjmu se nepočítají:
-Zvýšení důchodu pro bezmocnost
-Dávky státní sociální podpory (např. rodičovský příspěvek)
-Dávky a služby sociální péče
-Státní příspěvky na penzijní připojištění se státním příspěvkem
-Státní příspěvky podle zákona o stavebním spoření a o státní podpoře stavebnímu spoření
-Stipendium poskytované studujícím soustavně se připravujícím na budoucí povolání
-U manželů, kteří mají majetek ve společném jmění manželů, se do vlastního příjmu manželky (manžela) nezahrnuje příjem, který plyne druhému z manželů nebo se pro účely daně z příjmů považuje za příjem druhého z manželů
Všechny ostatní příjmy se počítají a nemusí se jednat o příjmy podléhající dani z příjmu (např. dávky nemocenského pojištění, tedy peněžitá podpora v mateřství, a jiné).
Jitka
 Míša, syn 4roky 
  • 

Re: Re: Re: Re: Dane 

(21.6.2001 13:01:12)
Ahoj Jitko,
dík za doplnění. Já si to z hlavy takhle přesně nepamatuju a nemám to kde dohledat (manžel mi "vylepšil" domácí počítač tak, že zmizelo i to málo z právních předpisů, které jsem tu měla).

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde

Všechna témata


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.