| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Živnostenský list

 Celkem 4 názorů.
 Markéta (5. týden) 
  • 

Živnostenský list 

(12.6.2001 22:17:07)
Nastoupila jsem do nového zaměstnání, kde pracuji 2 měsíce (jsem tedy stále ještě ve výpovědní lhůtě). Se zaměstnavatelem jsem domluvená, že po skončení výpovědní lhůty budu pracovat na živnostenský list. Dnes jsem se dověděla, že jsem v jiném stavu. Nevím jestli mám jít pracovat na živnostenský list? Myslím, že když si ho neudělám, tak mě zaměstnavatel propustí. Co je pro mě výhodnější? Poraďte prosím.

Markéta

 Jitka (2 kluci) 
  • 

Re: Živnostenský list 

(13.6.2001 13:06:35)
Ahoj Markéto,
nejprve si trochu upřesním, že asi nejsi ve výpovědní ale zkušební době, že ano?
Trochu pro Tebe platí, co pro Violu. Na živnostenský list pozor. Pokud na to přistoupíš, přestáváš být zaměstnankyní, která má trochu jiné podmínky pro poskytování peněžité podpory v mateřství než OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná). Tvoje nynější výdělky by byly podružné a při výpočtu mateřské by se přihlíželo pouze k tomu, z jakého základu si sama platíš nemocenské pojištění (které z pravidla je při začátku pojištění velmi nízké, ne-li přímo nulové). Já bych to nedělala. Při nízkém vyměřovacím základu bys pak pobírala rovnou rodičovský příspěvek. O práci při pobírání rod. příspěvku i o těhotných OSVČ se tu už diskutovalo, zkus zalistovat zpátky. Jitka
 Markéta 
  • 

Re: Re: Živnostenský list 

(13.6.2001 16:11:32)
Jitko,
děkuji za odpověď. Bohužel je mi to trošku trapný najednou říct, že živnosťák nechci, asi by to šefovi bylo dost divný, když už jsme na tom domluvený. Chci se tě ještě zeptat, jestli existuje nějaké sociální nebo zdravotní připojištění, abych měla první půlrok mateřský větší než těch 2.400 Kč?
Markéta
 Jitka (2 kluci) 
  • 

Re: Re: Re: Živnostenský list 

(15.6.2001 8:01:38)
Ahoj Markéto,
to čeho jsem se dopočítala se Ti asi moc líbit nebude, samozřejmě netuším, jak vysoké příjmy máš, třeba s tím nebudeš mít problém. U osob samostatně výdělečně činných se denní vyměřovací základ zjišťuje tak, že rozhodným obdobím je zpravidla kalendářní rok předcházející roku, v němž vznikla pracovní neschopnost (karanténa), či v němž žena nastupuje "mateřskou dovolenou" a započitatelným příjmem se rozumí úhrn měsíčních vyměřovacích základů pro stanovení záloh na pojistné na důchodové pojištění. Vyměřovací základ je buď nejnižší podle příjmů z předcházejícího kalendářního roku anebo si ho můžeš sama navýšit. Z vyměřovacího základu se pak odvádí pojistné na důchodové zabezpečení ve výši 29,6% a pojistné na nemocenské pojištění ve výši 4,4 %. Celkem tedy 34 %. Takže tedy příklad: Určíš si vyměřovací základ např. 14000,- Kč (čistý příjem – po odečtu výdajů - na tento vym. základ představují 40000,- Kč). Pak si budeš platit soc. pojistné 4760 Kč měsíčně. Z vym. základu se pak stanoví denní vym. základ (záleží na počtu kalendářních dní - předpokládejme 30 dní), tj. 466 Kč. Denní vym základ je však regulován a to tak, že do částky 430 Kč se započítává plně a z částky 430-630 Kč se započte jen 60%. Takže se dostaneme na denní vym. základ 452 Kč (se zaokrouhlením). Peněžitá podpora v mateřství tvoří 69% denního vym základu, tedy v tomto případě 312 Kč/den. Za měsíc (30 dní) mateřská tedy činí 9360,- Kč. Takže si zkus propočítat, jak by Ti to vyhovovalo a stanov si přiměřený vyměřovací základ na OSSZ, kam se půjdeš přihlásit. Kromě placení pojistného ovšem musíš splnit další podmínky pro výplatu (najdeš ve starších příspěvcích nebo na www.mpsv.cz). Pokud se Ti zdá pojistné příliš vysoké, pak je to bohužel tak, jako zaměstnankyně požíváš té výhody, že soc. poj. platíš ve výši 8% a 26% platí zaměstnavatel, jako OSVČ si ho musíš hradit celé sama. Vyplatí-li se ti to, musíš posoudit sama. Měj se Jitka

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde

Všechna témata


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.