| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

zkušební doba

 Celkem 5 názorů.
 Viola, 5.měsíc těhotenství 
  • 

zkušební doba 

(12.6.2001 20:32:29)
Nastoupila jsem do nového zaměstnání. Ale protože prý je v tomto podniku zvykem dát zaměstnanci třeba týden před skončením zkušební doby výpověď, ptám se Vás, zdali v tomto případě nebudu mít nárok na mateřskou /asi 69% z denního vyměřovacího zákona/. Byla bych potom posuzovaná jako nezaměstnaná?
Děkuji mnohokrát
 Jitka (2 kluci) 
  • 

Re: zkušební doba 

(13.6.2001 12:46:29)
Ahoj Violo,
nemaluj hned čerta na zeď, snad máte v podniku i takové, které nepropustili. Kdyby k tomu snad skutečně došlo, máš smůlu. U výpovědi ve zkušební době, se nejedná o výpověď v pravém slova smyslu, ale o zrušení prac. poměru, tedy by se na Tebe nevztahovala ochrana poskytovaná těhotným. Kdyby sis nenašla nové zaměstnání, tak místo peněžité podpory v mateřství budeš pobírat rovnou rodičovský příspěvek. Ale přeju Ti, aby Tě nic takového nepotkalo. Jediné, jak zabránit zrušení prac. poměru ve zkušební době, je poněkud podpásově se nechat uznat práce neschopnou a setrvat ve zkušební době (ta se prodlužuje o dobu trvání prac. neschopnosti) až do porodu.
Jitka
 Stáňa(40)+Ondra(7) 
  • 

Re: zkušební doba 

(14.6.2001 14:15:21)
Ahoj Violo,
mám na Tvůj dotaz v něčem malinko odchylný názor než Jitka. Souhlasím s tím, že v případě, že jsi ve zkušební době, nevztahuje se na Tebe zákaz výpovědi podle § 48 odst. 1 písm. b) ZP – nepůjde totiž o výpověď, ale o zrušení pracovního poměru ve zkušební době (které je vedle výpovědi jedním dalších způsobů skončení pracovního poměru – viz § 42 odst. 1 ZP).
Domnívám se však (i když 100% si jistá nejsem), že za určitých okolností bys i v takovémto případě mohla mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Podle § 6 zák. č. 88/1968 Sb. náleží peněžitá pomoc v mateřství ženě, která je účastna na nemocenském pojištění (a to min. 270 dnů) nebo ženě, které trvá tzv. ochranná lhůta z jejího předchozího nemocenského pojištění (které trvalo min. 270 dnů) ještě počátkem šestého týdne přede dnem porodu. Přitom podle § 42 odst. 2 zákona o nemocenském pojištění (zák. č. 54/1956 Sb.) činí ochranná lhůta u žen, jejichž zaměstnání skončilo v době těhotenství, vždy šest měsíců. Tzn. trvalo-li Tvé nemocenské pojištění (což v podstatě znamená, pokud jsi byla v pracovní poměru) v posledních dvou letech před porodem alespoň 270 dnů a počátkem šestého týdne před porodem uběhne méně než 6 měsíců, měla bys nárok na peněžitou pomoc v mateřství mít.

 soňa 
  • 

prosím o radu... 

(14.6.2001 14:52:04)
holky, nemáte náhodou některá přehled v této oblasti...?
Má žena po rozvodu nárok na nějaké finanční příspěvky od býv.manžela?Nemyslím tím alimenty na děti, ale peníze na sebe..Jestli ano, tak za jakých podmínek(musí být např. nezaměstnaná atd) a je nějaká lhůta jak dlouho porozvodu může o tyto finance požádat a jak dlouho po rozvodu jí mají být vypláceny?.Děkuji Vám za odpověď.
 Stáňa(40)+Ondra(7) 
  • 

Re: prosím o radu... 

(14.6.2001 15:45:08)
Ahoj Soňo,
praktické zkušenosti v této oblasti nemám, tak alespoň to, co jsem našla v zákoně o rodině, který tuto problematiku upravuje:
- podle § 92 odst. 1 může rozvedený manžel, který není schopen sám se živit, žádat od bývalého manžela, aby mu přispíval na přiměřenou výživu podle svých schopností, možností a majetkových poměrů (pokud se nedohodnou, rozhodne o výživném na návrh některého z nich soud);
- podle § 93 odst. 1 může soud rozvedenému manželovi, který se porušením manželských povinností na rozvratu manželství převážně nepodílel a kterému byla rozvodem způsobena závažná újma, přiznat proti jeho bývalému manželovi výživné ve stejném rozsahu, jako je vyživovací povinnost mezi manžely podle § 91 odst. 2 (tj. tak aby manželé měli v zásadě stejnou hmotnou a kulturní úroveň); toto výživné lze přiznat nejdéle na dobu 3 let po rozvodu;
- podle § 94 právo na výživné zanikne, jestliže oprávněný manžel uzavře nové manželství nebo povinný manžel zemře, zanikne též poskytnutím jednorázové
částky na základě písemné smlouvy.
- podle § 96 odst. 1 při určení výživného přihlédne soud k odůvodněným potřebám oprávněného, jakož i k schopnostem, možnostem a majetkovým poměrům povinného. Při hodnocení schopností, možností a majetkových poměrů povinného zkoumá soud, zda se povinný nevzdal bez důležitého důvodu výhodnějšího zaměstnání či výdělečné činnosti nebo majetkového prospěchu, popřípadě zda nepodstupuje nepřiměřená majetková rizika;
- podle § 98 lze právo na výživné přiznat jen ode dne zahájení soudního řízení (v případě nezletilých; dětí 3 roky nejdéle zpětně), samotné právo na výživné se nepromlčuje, promlčují se jen práva na jednotlivá plnění výživného (promlčecí doba je v tomto případě tříletá a běží ode dne, kdy právo mohlo být vykonáno poprvé).

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.