| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Návrat do zaměstnání po MD

 Celkem 6 názorů.
 Naďa 
  • 

Návrat do zaměstnání po MD 

(29.5.2001 21:45:07)
Ahoj, potřebuji poradit. Chci se vrátit do zam. po dvou letech na MD. Co mohu čekat od zaměstnavatele? Mám nárok na "svou židli" či mě jen musí zaměstnat ? A pokud nebudu souhlasit s tím, co bych měla vykonávat za práci, můžu podat výpověď a chtít se eventuálně dohodnout i na nadbytečnosti? Jsem z toho všeho opravdu zmatená. Díky moc za radu
 Stáňa(40)+Ondra(7) 
  • 

Re: Návrat do zaměstnání po MD 

(30.5.2001 8:52:52)
Ahoj Naďo,
pokud jsi doma dva roky, čerpáš v současné době rodičovskou dovolenou (RD) ve smyslu § 158 zákoníku práce (ZP), která se poskytuje v tom rozsahu, o který zaměstnanec požádá (nejdéle do 3 let věku dítěte). Po jejím skončení nemáš nárok na tom, aby Tě zaměstnavatel zařadil na Tvou původní práci a pracoviště (tento nárok je podle § 147 ZP pouze při návratu do práce po skončení mateřské dovolené – to je ta, která trvá 28, týdnů a pobírají se v jejím průběhu dávky nemocenského pojištění). Z § 35 ZP však vyplývá zaměstnavateli obecná povinnost přidělovat zaměstnanci práci podle pracovní smlouvy. Takže hodně záleží na jejím znění, jak moc je tam práce konkretizovaná - např. máš-li v pracovní smlouvě uvedeno „sekretářka“, je zaměstnavatel povinen zařadit Tě opět na místo sekretářky, ale už to nemusí být třeba místo sekretářky generálního ředitele, které si zastávala před odchodem na MD a RD, ale třeba sekretářka vedoucího skladu.
Výpověď pochopitelně dát můžeš (podle § 51 ZP může dát zaměstnanec výpověď z jakéhokoliv důvodu nebo i bez uvedení důvodu), výpovědní doba je v tomto případě 2 měsíce (§ 45 odst. 1 ZP). Dohodnout se se zaměstnavatelem na skončení pracovního poměru z důvodu nadbytečnosti (§ 46 odst. 1 písm c) ZP) můžeš taky. Je otázka, jestli na to bude zaměstnavatel chtít přistoupit (pokud nebude mít zájem se Tě skutečně „zbavit“), neboť v případě, že k rozvázání pracovního poměru (ať již dohodou nebo výpovědí danou zaměstnavatelem) dochází z důvodů uvedených v § 46 odst. 1 písm. a) až c) ZP, náleží § 60a ZP zaměstnanci při skončení pracovního poměru podle odstupné ve výši minimálně dvojnásobku průměrného výdělku (v kolektivní smlouvě nebo vnitřním předpise může být odstupné stanoveno vyšší).
 Naďa 
  • 

Re: Re: Návrat do zaměstnání po MD 

(9.6.2001 20:28:26)
Díky Stáňo za radu, pomohla moc.
Naďa
 Martina, dcera 2 roky 
  • 

Re: Návrat do zaměstnání po MD 

(7.6.2001 22:35:44)
Ahoj všem. Ráda bych se zeptala za svoji kamarádku, která má tenhle problém:

Po střední škole pracovala v zahraničí (v ČR nikdy). Teď je na MD (svobodná matka), její dcerce budou v srpnu 3 roky a od září by měla nastoupit do školky. Protože chce, aby se holčička ve školce nejprve zvykla, chtěla by si najít práci až od října.

Je jasné, že pokud dítě půjde v září do školky, nedostane rodičovský příspěvek.
-Je ale možné, aby si za záři požádala o podporu v nezaměstnanosti (přip. kde požádat a kolik je podpora)?

-Nebo co má udělat, aby jako svobodná matka nezůstala ten 1 měsíc bez peněz.

Děkuju Martina





 Jitka (2 kluci) 
  • 

Re: Re: Návrat do zaměstnání po MD 

(8.6.2001 7:20:20)
Ahoj Martino,
Tvoje kamarádka samozřejmě může žádat o podporu v nezaměstnanosti, musí ovšem počítat s tím, že bude velmi nízká:

"Výše hmotného zabezpečení se stanoví v prvních třech měsících ve výši 50%, ve zbývajícím období 40% a při nástupu rekvalifikačních kurzů, na které byl uchazeč vyslán úřadem práce, 60% průměrného čistého měsíčního výdělku, kterého uchazeč dosáhl v posledním zaměstnání. Pro uchazeče, který před podáním žádosti o zprostředkování zaměstnání vykonával samostatnou výdělečnou činnost a byl účasten důchodového pojištění, se hmotné zabezpečení stanoví obdobně z posledního vyměřovacího základu pro pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Pro uchazeče, kterému nárok na hmotné zabezpečení vznikl započtením náhradní doby, nebo který bez svého zavinění nemůže osvědčit výši průměrného měsíčního výdělku, se stanoví hmotné zabezpečení příslušnou procentní sazbou z částky životního minima platného pro jednotlivého občana staršího 26 let.
Hmotné zabezpečení může činit nejvýše 2,5 násobek životního minima a při rekvalifikaci 2,8 násobek životního minima platného pro jednotlivého občana staršího 26 let." (zdroj MPSV ČR)

Navíc, podpora se vyplácí tzv. pozadu, tedy až po uplynutí měsíce, aby byla jistota, že si uchazeč o zaměstnání skutečně nic nevydělá. Pokud Tvoje kamarádka s touto situací počítá, měla by se na ni připravit. Určitě nepobírá jen rodičovský příspěvek, ale i sociální příplatek, přídavky na dítě, popřípadě i příspěvek na bydlení. Rozhodně by měla dostávat alimenty. Všechny tyto dávky by měla dostávat dál. Pokud je její finanční situace opravdu velmi špatná (např. nedostává alimenty a nemůže jiným způsobem zajistit potřeby rodiny) může požádat o jednorázovou pomoc na sociálním odboru Městského (či jiného místně příslušného) úřadu, ale bude muset počítat s tím, že budou prověřovat sociální potřebnost (nejde jen o finanční příjmy, ale např. i o vybavení domácnosti - má-li třeba video, příspěvek nedostane, není to nutné vybavení domácnosti a tak jej může prodat, atd.). Nástup dítěte do školky je, samozřejmě, pro matku i dítě zátěžovou situací, ale dnes se to dá řešit i domluvou se zaměstnavatelem, např. na první dva tři měsíce nastoupit na zkrácený úvazek. Možností, jak tuhle situaci řešit, je dost a záleží jen na Tvé kamarádce, jakou zvolí. Měj se hezky Jitka
 Martina, dcera 2 roky 
  • 

Re: Re: Re: Návrat do zaměstnání po MD 

(10.6.2001 18:15:11)
Ahoj Jitko.

Moc ti děkuju. Tvojí odpověď předám kamarádce, ale osobně si myslím, že to bude asi muset řešit nějakou domluvou se zaměstnavatelem.

Měj se hezky Martina

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.