| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

matka i otec na společné rodičovné dovolené

 Celkem 4 názorů.
 Pavla Luksová, 9měs. dcera 
  • 

matka i otec na společné rodičovné dovolené 

(4.5.2001 23:27:03)
Nevíte, někdo, za jakých podmínek může být matka i otec současně na rodičovské dovolené. Je to možné od 1.1.2001
 Jitka (2 kluci) 
  • 

Re: matka i otec na společné rodičovné dovolené 

(7.5.2001 8:26:15)
Ahoj Pavlo, domnívám se, že si mylně vykládáš §160 ZP, odst. 1: Mateřskou a rodičovskou dovolenou jsou zaměstnankyně a zaměstnanec oprávněni čerpat současně.
Jde s největší pravděpodobností o dobu po porodu, kdy je matka na mateřské do skončení těch 28 nebo 37 týdnů (nikoli před porodem) a kdy otec může zůstat na rodičovské dovolené. Pokud jde o rodičovský příspěvek, ten může pobírat pouze jedna osoba a to ta, která celodenně a osobně pečuje o dítě do 4.let (v případě zdr. postižení do 7.let). Povolený výdělek při pobírání rodičovského příspěvku jsme tu už diskutovali několikrát, je stanovena částka čistého výdělku, bez ohledu na daňová pásma. Samozřejmě, rodiče, kteří mají vyšší odpočty a např. snížený základ ZP, si mohou v hrubém vydělat méně. Pokud by se jednalo např. o dohodu o provedení práce, ze které se neplatí ani ZP, SP a odvádí se pouze daň (do 3000,- Kč srážková ve výši 15%), pak si lze vydělat za podmínky, že nebude uplatněna odp. položka (pak by nemohla být uplatněna srážková daň), 2576,- Kč hrubého, tedy povolených 2190,- Kč čistého. Tato hranice platí pro většinu rodičů (ale ne např. pro studenty). U mezd se musí zohledňovat mnoho skutečností, proto, chceš-li konkrétní odpověď, uveď konkrétní data.
Měj se hezky Jitka

 Stáňa(40)+Ondra(7) 
  • 

Re: Rodičovská dovolená a souběh výdělku a rodičovského příspěvku 

(7.5.2001 13:33:53)

Pavlo,
podle mého názoru mohou skutečně čerpat rodičovskou dovolenou oba rodiče současně. Tato skutečnost vyplývá jednak z § 158 zákoníku práce (dále jen „ZP“), kde je stanovena povinnost zaměstnavatele poskytnout zaměstnanci a zaměstnankyni na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Přitom zde nejsou nijak limitovány podmínky pro její poskytnutí (tzn. např. to, že rodičovská dovolená nebyla současně poskytnuta druhému rodiči dítěte). Kromě toho pak § 160 odst. 1 ZP stanoví, že mateřskou a rodičovskou dovolenou jsou zaměstnanec a zaměstnankyně oprávněni čerpat současně.
Musím říci, že když jsem si přečetla odpověď Jitky na Tvou otázku, tak jsem zaváhala, protože ustanovení § 160 odst. 1 ZP je v tomto směru skutečně poněkud nejednoznačné a umožňovalo by možná oba výklady. Já se jednoznačně přikláním k výkladu, který jsme uvedla v předchozím odstavci, a to z následujících důvodů
- ustanovení § 158 ZP povinnost zaměstnavatele poskytnout rodičovskou dovolenou nijak nelimituje;
- z důvodové zprávy z novele ZP, kterou bylo do ZP doplněno mimo jiné právě i ustanovení § 160, se výslovně hovoří o tom, že bude umožněno souběžné čerpání rodičovské dovolené (důvodová zpráva k novele ZP je k dispozici na internetových stránkách Poslanecké sněmovny – www.psp.cz , šlo o sněmovní tisk č. 484 z r. 1999);
- současně z novelou ZP byla provedena i novelizace zákona o státní sociální podpoře, a to v tom směru, že rodičovský příspěvek lze (při péči o totéž dítě nebo je-li v rodině více dětí, které zakládají nárok na výplatu rodičovského příspěvku) poskytnout pouze jednomu z rodičů (a to určenému na základě dohody rodičů nebo, nedohodou-li se rodiče, okresním úřadem – viz 30 odst. 9 zmíněného zákona).

Pokud se rodiče rozhodou čerpat rodičovskou dovolenou oba, musí počítat s tím, že po dobu této rodičovské dovolené nemají nárok na náhradu mzdy (§ 127 ZP) a na rodičovský příspěvek vznikne nárok pouze jednomu s nich. Dalším problémem je hrazení zdravotního pojištění – podle zákona o veřejném zdravotním pojištění (zák. 48/1997 Sb. ve znění pozdějších předpisů) hradí stát pojištění pouze za příjemce rodičovského příspěvku, za ženy na mateřské a rodičovské dovolené, ženy pobírající peněžitou pomoc v mateřství a muže po dobu jejich nepřítomnosti v práci, po kterou se jim poskytuje peněžitá pomoc podle předpisů o nemocenském pojištění (§ 7 odst. 1 písm. c) a d) zmíněného zákona). Tzn. podle mého názoru, že by se rodiče buď museli dohodnout, že rodičovský příspěvek bude pobírat otec (za matku by pak platil zdravotní pojištění stát podle § 7 odst. 1 písm.d) cit. zák.); pokud by rodičovský příspěvek pobírala matka, musel by si zdravotní pojištění platit otec sám jako osoba bez zdanitelných příjmů (vyměřovacím základem je v tomto případě minimální mzda, tzn. pojistné by činilo 675 Kč).
Podotýkám, že s aplikací sociálně a pracovně právních předpisů nemám praktické zkušenosti – můj názor vychází pouze ze znění příslušných právních předpisů (a upřímně řečeno, hledala jsem ve spěchu, takže si nejsem jistá, jestli jsme někde neudělala chybu nebo něco nepřehlédla).
Jinak souhlasím s Jitkou, že bez znalosti podrobností lze konkrétní částku, kolik hrubého si můžeš vydělat, uvést jen velice těžko – ve hře je tam více okolností a jen tak teoreticky je kombinovat je komplikované.
 Pavla (9 měs. dcera) 
  • 

Re: Re: Rodičovská dovolená a souběh výdělku a rodičovského příspěvku 

(8.5.2001 22:00:48)
Všem moc děkuji za odpověď.
Pavla L.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.