| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Porodné

 Celkem 4 názorů.
 Katka 
  • 

Porodné 

(24.4.2001 14:50:41)
Kde mám zažádat o porodné? Je možné zažádat již před porodem, nebo se tam potom budu hrabat s prckem. Nějak si to neumím představit.

Díky za odpověď

Katka
 Stáňa(40)+Ondra(7) 
  • 

Re: Porodné 

(24.4.2001 15:47:19)
Ahoj Katko,
porodné je dávka státní sociální podpory. Žádosti o poskytnutí těchto dávek vyřizuje příslušné kontaktní místo okresního úřadu (podle trvalého bydliště žadatele). Podle mého názoru se o tuto dávku předem požádat nedá – její podmínkou je narození dítěte a ta před porodem splněna nebude. Nicméně si můžeš na kontaktním místě vyzvednout příslušný formulář, zjistit si, čím musí být doložen a dohodnout se s příslušnou úřednicí na dalším postupu. Nejsem si jistá, zda lze žádost podat i písemně (nevím jestli některé údaje neověřují na kontaktním místě přímo – třeba z občanského průkazu). Zkusím se po tom ještě kouknout, ale nevím, jestli najdu, možná Ti ale poradí někdo, kdo má vlastní praktickou (a nedávnou) zkušenost.
Jo a adresář kontaktních míst najdeš na webové stránce Ministerstva práce a sociálních věcí (www.mpsv.cz).
 Marcela s Vandou 11,5 m 
  • 

Re: Re: Porodné 

(25.4.2001 7:25:25)
Poradím z té "praktické" zkušenosti: Před porodem nemůžeš požádat o porodné, protože potřebuješ rodné číslo dítěte. Při odevzdání žádosti mi pak kontrolovali občanku a rodný list dítěte. Ale stačí jim předložit všechny doklady jednou pro všechny dávky.
Jinak máš na žádost čas - já jsem tam taky neletěla hned po porodu, ale až asi po dvou měsících.
Formuláře doporučuju vyzvednout před porodem a to včetně všech možných žádostí o příspěvky - odnést to tam pak můžeš najednou. U dalších přídavků však můžou chtít vidět občanku i manžela popř. např. nájemní smlouvu na byt. Tak je lepší mít všechno s sebou.
 Stáňa(40)+Ondra(7) 
  • 

Re: Re: Porodné 

(26.4.2001 14:00:16)
Katko,
ještě doplním - nárok na porodné zaniká až v případě, že nebyl uplatněn do 1 roku od narození dítěte (§ 54 odst. 3 písm. c) zákona o státní sociální podpoře). Takže (jak Ti psala Marcela) nemusíš o porodné žádat hned, jak se vrátíš z porodnice, můžeš klidně počkat až se trochu zaběhneš a Tvůj kulíšek bude i o něco větší.
Mimochodem, na jednání po úřadech je někdy lepší miminko spící v kočárku než tříletý "demolition man", který musí všude vlézt a dožaduje se za každé situace odpovědi na spousty otázek.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.