| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

nové zákony

 Celkem 8 názorů.
 Barča(dvě děti) 


nové zákony 

(8.2.2003 10:16:21)
Přemýšlím, že bych svého syna učila doma.Nevíte někdo, v jakém stavu je nyní domácí škola. Myslím tím, jestli experiment který probíhal (probíhá) byl úspěšný, a jaké z toho vyplynuly změny.
Najde se maminka (či tatínek), který své dítko doma učí? Moc ráda bych znala pro a proti od člověka, který to zažívá na vlastní kůži. Děkuji
 Šárka, syn skoro 12 let 
  • 

Re: nové zákony 

(12.2.2003 8:27:14)
Barčo,
minulý týden jsem v novinách zachytila zprávu, že ministryně školství chce umožnit rozšíření "domácí školy", která zatím byla omezena jen na experimentální školy. Tak soudím, že se situace trochu uvolní, ale těžko říci, zda už od příštího školního roku.
Byly tady v diskusi maminky, které domácí školu provozují, zkus zapátrat ve starších příspěvcích, určitě tam najdeš užitečné informace o školách, na nichž to už lze a tam se můžeš dozvědět víc.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: nové zákony 

(15.3.2003 9:24:18)
Aktuální info se dá většinou najít na http://www.volny.cz/domvzd/
 Jasmína, dcery sedm, pět a dva roky 
  • 

Učíme doma prvním rokem 

(13.4.2003 23:37:13)
Bydlíme na malé vesnici, kde není ani obchod , ani škola a nechtěli jsme, aby dcerka dojížděla a brzo ráno vstávala.Taky při představě, jak celé dopoledne vysedává ve škole, jsme nebyli nadšení...Teď jsme moc rádi, že jsme se pro domácí vzdělávání rozhodli. JE TO POHODA!!!Den si naplánujeme podle sebe, mladší dcerky se učí od té starší, učím ji podle jejích zájmů-zvolili jsme osnovy národní školy, které jsou dosti volné a kladou důraz na individualitu dítěte. Dcerka chodí do knihovnického kroužku, takže je v kontaktu s dětmi z města. Paní učitelka je moc fajn a dcerka je šikovná. Číst se naučila sama, písmena uměla už od pěti let, takže se v říjnu naučila číst sama během týdne(bezděčně, když jsme ji pustili písničky na PC, slova, která se zrovna zpívala-ztmavla...jaké bylo naše překvapení, že se naučila číst úplně bez námahy)Většinu učebního času trávíme kreslením, zpíváním a dalšími příjemnými věcmi, psaní,počítání a čtení se k tomu přidává jakoby navíc(píšeme si rodinou kroniku a tvoříme různé knížečky ze života-např. Příroda kolem nás, takže je to zábavné a obohacuje nás to všechny.
TAKŽE NAŚE RODINA V TOM VIDÍ JEN SAMÉ KLADY.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Učíme doma prvním rokem 

(19.7.2003 8:04:52)
Ahoj
Chtěla bych o něco poprosit rodiče, kteří by byli ochotni se podělit o svou zkušenost s domácím vzděláváním. Vytvořila jsem pro rodiče předškoláčků webové stránky o alternativních školách, na které jsem zařadila i domácí vzdělávání a ráda bych tyto stránky (na radu jedné maminky tady z Rodiny)obohatila o zkušenosti rodičů z těchto škol. Takže jestli máte chuť, podívejte se na www.webpark.cz/alternativy - najdete tam i adresu, na kterou mi můžete napsat třeba i jen stručně jako tady Jasmína. Děkuju :-)
 zofinka 
  • 

Re: Re: Re: Učíme doma prvním rokem 

(6.8.2003 20:42:31)
Díky
Otevřela jsem si ty stránky a zjistila, že je v odkazech mám pod jinou adresou - asi se to nějak přesměrovává, ale je to totéž. Tu brožurku hned doplnim.
To s tou diskuzí bych si nebrala osobně - myslim, že většinu lidí spíš ani nenapadne pro alergiky něco hledat a rovnou automaticky počítaj s tim, že ve škole se prostě nemůže vařit pro každýho jinak - stejně jako pořád nadávaj na systém vzdělávání, ale přitom daj dítě do školy v místě bydliště a jsou spokojený dokud nepropadá nebo neni šikanovaný :-(.
Na moje stránky už mi někdo psal, jestli neznam v Praze MŠ, kde kladou důraz na zdravou výživu, tak zkusim (hned jak mě děti nechaj) k Zdravý škole přidat odkaz na Tvou diskuzi - koukala jsem, že je tam řeč i o bezlepkový dietě a vegetariánství, tak třeba to někomu pomůže...
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: Učíme doma prvním rokem 

(6.8.2003 20:46:53)
Sorry, špatně jsem se přihlásila - ta zofinka, to jsem já :-)
 Stanislav Svoboda 
  • 

Re: Re: Učíme doma prvním rokem 

(22.8.2003 10:43:16)
Tisková zpráva Sdružení Škola dětem

Poslání:
Občanské sdružení Škola dětem vzniklo z iniciativy rodičů, psychologů a pedagogických odborníků s cílem vybudovat základní školu, která bude vzdělávat a vychovávat nadané dívky a chlapce se speciálními vzdělávacími potřebami na základě jejich individuálních schopností a dovedností se zvláštním zřetelem k rozvoji jejich přirozené touhy po vědění, zkoumání a úspěchu ve společnosti.

Česká republika stojí na prahu vstupu do Evropské unie. Velký evropský prostor bude představovat pro naše děti nejen široké příležitosti k uplatnění, ale nepochybně i obrovskou výzvu obstát v konkurenci jednotného pracovního trhu. Vzhledem k dynamice současného globálního ekonomického rozvoje je a bude kladen stále větší důraz na samostatné myšlení, kreativitu, adaptabilitu, mobilitu pracovníků - a to jak v oblasti soukromého podnikání, tak ve státní správě, vědě a výzkumu. Nová ekonomická realita bude vyžadovat vědce, manažery, experty, úředníky schopné se prosadit, prezentovat, diskutovat, oponovat, a to navíc v cizích jazycích: souhrnně řečeno, sociální kompetenci na mezinárodní úrovni.

Základy těchto schopností a bazální sebedůvěry je uplatnit jsou vytvářeny v raných letech školních docházky. Je nutné rozpoznat nadané a talentované děti a vzdělávat je pomocí individuálních přístupů a programů. Podle psychologických poznatků je mimořádné nadání v určitém směru často provázeno nepoměrem k vývoji ostatních funkcí: nadprůměrně vyvinuté intelektuální schopnosti často doprovází pomalejší tempo zrání zejména motorických dovedností, či rychlý vývoj intelektu předbíhá rozvoj citový a socializační. Tyto nerovnoměrnosti, patrné zvláště v prvních letech školní docházky, umocňují potřebu speciálního vzdělávacího přístupu.

(Podle epidemiologických studií každé šesté dítě trpí klinicky významnými příznaky nedozrálosti centrální nervové soustavy, tzv. specifickou vývojovou poruchou či lehkou mozkovou dysfunkcí. Velmi nadané děti, trpící nedozrálostí mimo-intelektových funkcí - např. nedozrálostí motoriky, následovanou dysgrafií apod. – tvoří zhruba třetinu této populace. To znamená, že do prvních tříd nastupuje asi 5000 dětí, které nestačí požadavkům běžné školy např. v nácviku písma, přestože jejich intelektové schopnosti jsou již na úrovni patnáctiletých!)

Zatímco česká legislativa (např. Směrnice Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy k integraci dětí a žáků se speciálními vzdělávacími potřebami do škol a školských zařízení) umožňuje dětem se speciálními vzdělávacími potřebami uplatňování individuálního přístupu a individuálního vzdělávacího programu, praxe, se kterou se rodiče setkávají v českých školách, je často odlišná. Běžná škola se k výše uvedeným problémům staví často odmítavě a specializovaná základní škola pro nadané děti se speciálními vzdělávacími potřebami v České republice (na rozdíl od Slovenska) neexistuje. Proto chce Občanské sdružení Škola dětem (registrováno 14.8.2003) vznik takové speciální školy iniciovat.

Cíle: připravovaná škola bude uplatňovat především:
· individuální a přátelský přístup
· důraz na rozvoj osobnosti a tvořivosti
· rovný přístup k děvčatům a chlapcům

Důležitou součástí vzdělávacího procesu bude:
·práce s informacemi, počítačovými technologiemi, internetem, tvořivá výuka jazyků
·podpora individuálního nadání v samostatných projektech žáků a pomoc při jejich uvádění do praxe
·úzká spolupráce se špičkovými odborníky
·zpětná vazba ze strany žáků a rodičů
· vytvoření skutečné komunity učitelů, žáků a rodičů na základě vzájemné úcty a spolupráce

Praha 20. srpna 2003

Kontakt:
Dr. Ing. Stanislav Svoboda, předseda sdružení Škola dětem
Tel: 602 473 613
E-mail: svoboda.st@seznam.cz

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.