| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

vedení rodinného účetnictví - systém

 Celkem 11 názorů.
 Zuzana + kluk04 + holka06 


vedení rodinného účetnictví - systém 

(15.4.2005 7:13:20)
My máme finance rozdělené, ale máme přibližně stejné příjmy a platíme všechno napůl. Vymyslela jsem systém „bezhotovostního styku“, který by se třeba někomu v podobné situaci mohl hodit, protože je velmi rychlý, přesný a nemusíme ztrácet čas žádným vysvětlováním. Máme doma dva počítače propojené domácí sítí (určitě by se dal používat i jeden z přístupem pro oba). Když jeden nakoupí jídlo nebo plínky nebo cokoli pro rodinu, zapíše to do excelovské tabulky ve vzorci =x/2...a popíše, co to bylo, aby se ten druhý mohl kdykoli podívat (já ještě nechávám na stole pár dní účet ze supermarketu, aby se mohl manžel diskrétně podívat). Excel sám přepočítá náš vzájemný dluh. Nájem, elektřina a pod. jde z mého účtu, ale manžel do stejné tabulky zapisuje začátkem měsíce svůj podíl. Vzhledem k tomu, že máme malé dítě, každou chvíli někdo něco nakupuje a peníze „lítají“ každý druhý den. Už si ani neumím představit, že bychom pokaždé hledali po kapsách nějaké bankovky, abychom se vyrovnali. Další výhodou je to, že když se tam občas napíše datum, kdykoli si můžeme spočítat měsíční výdaje za něco.
 mamča + 3 dětičky 


Re: vedení rodinného účetnictví - systém 

(18.4.2005 18:17:24)
Zooza tvů sistém je perfektní je vidět že šikovná česká žena dokáže vymyslet
úžasný rodinný sistém účetnictví vhodný pro všechny.
 radka 
  • 

Re: Re: vedení rodinného účetnictví - systém 

(20.4.2005 8:32:06)
No to je otazka nazoru. Mi uzasny nepripada vubec, naopak, kdybych se mela s partnerem vyrovnavat do koruny, prislo by mi, ze nejsme partneri, ale obchodnici...
 Dzana 


Re: Re: Re: vedení rodinného účetnictví - systém 

(20.4.2005 13:56:08)
Mám stejný názor. Pokud oběma partnerům takový účetnický systém vyhovuje, tak fajn. Ale na mě to působí přinejmenším divně.
My to máme normálně na domluvě, jak peníze, tak domácí práce. Něco jiného je partnerství, ale do manželství podle mě systém excelovské tabulky nepatří. Já si neumím představit, že bych zavedla systém placení půl na půl ... a pak bych prohlásila. "teď jdu na mateřskou, tak musíš platit ty...." to by mě muž poslal do háje.... protože jak se to udělá od začátku, tak to je a těžko něco později měnit. Tak to vidím já, i můj manžel.
Připadá mi, že to, že peníze máme společné a žádné moje- tvoje neexistuje, je výhoda. Takhle totiž společně šetříme a nekupují se blbosti, protože "moje" peníze nejsou moje, ale musím k tomu přistupovat zodpovědně zhlediska nás obou. Za chvíli si třeba koupíme větší byt a ono se to bude hodit. Ale já mám čistý příjem nižší než 10 tisíc...
 Zuzana + kluk04 + holka06 


Re: Re: Re: Re: vedení rodinného účetnictví - systém 

(20.4.2005 16:18:22)
Chápu, co máte na mysli. Tento systém asi ocení pouze v rodinách, kde mají partneři přibližně stejné příjmy, chtějí mít také nějaké svoje peníze a rozdělené finance. Každý z nás každou chvíli něco kupuje a často třeba platí kreditní kartou. Můj manžel dostává peníze do banky a platí nejradši kartou, protože říká, že to je nejvýhodnější. Já zase každou chvíli koupím cestou někam nějaké dětské věci, schovám účet, večer zapíšeme každý to svoje a vůbec nemusíme nic řešit.

Pokud bych vydělávala méně než můj manžel, také by mi to připadalo špatné.

Z.
 Dzana 


Re: Re: Re: Re: Re: vedení rodinného účetnictví - systém 

(20.4.2005 17:02:21)
Jen tak mimochodem, nepsala jsem, že mám příjem nižší než manžel, ale samozřejmě je to tak, protože ještě nejsem zaměstnaná, ale jsem postgraduální student. Nicméně, i kdyby to bylo naopak, nezměnila bych názor (aspoň si myslím), totiž nepohlížím na tu věc z pohledu kdo kolik vydělává.
Ale doufám, že naopak to nebude a že manžel bude mít pokud možno vždy vyšší příjem, protože bychom tím vyrovnali to, že já mám zase tituly a on ne ;o)
Přehled o útratách máme.
Ale to je věc názoru, samozřejmě.
 Katy 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: vedení rodinného účetnictví - systém 

(20.4.2005 18:20:56)
no, já nebudu posuzovat, který systém je lepší
my používáme ten půl na půl, mně byzvýhradně vyhovuje a to i přes to, že mám nižší příjem, nemám důvod si nárokovat ten partnerův, když se svým v pohodě vystačím
nevedeme si tabulku v Excelu, nepočítáme to na korunu, ale prostě velké výdaje platíme napůl, u menších se střídáme - nikdo z nás si nepřipadá poškozený

co se mi nelíbí na systému společné finance je to, že to hodně často sklouzne k tomu (a skutečně hodněkrát jsem to už od holek slyšela), že potom si koupí třeba něco na sebe nebo na děti a partnerovi buď neřeknou skutečnou cenu a nebo dokonce tvrdí, že to vůbec není nový, že to už mají dloooouuho - tohle v systému půl napůl, pro sebe za svoje, stát nemůže
není to můj důvod, proč nevyužívám systém "všeho společného", ale je to rozhodně něco, co se mi na tom druhém modelu vůbec nelíbí
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vedení rodinného účetnictví - systém 

(20.4.2005 19:54:57)
Upřímně řečeno, mě se na "společných penězích" - myslím tím se vším všudy - nelíbí ta skutečnost, že já pracuju daleko víc než manžel, i s malým dítětem, a nechci se dožít toho, čeho v prvním manželství; totiž toho, že chlap bude jen oblízat hospody, hrát automaty a karty o prachy, protože přece peníze jsou společný, a když si dovolím koupit já něco, o čem on neví, tak po mě vzteky něco hodí, přestože jsem si ty prachy vydělala a on na tom neměl sebemenší zásluhu.
I když můj manžel není alkoholik ani gambler a dokonce je na rozdíl ode mne vcelku spořivej a skromnej, tak máme společný peníze v tom smyslu, že když jeden nemá u sebe, tak mu je druhej dá, ale reálně jsou u každýho ty peníze, který si skutečně vydělal. O výdajích se nedomlouváme, složenky se platí víceméně napůl.
 Stáňa+Ondra (* r. 94) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vedení rodinného účetnictví - systém 

(21.4.2005 9:17:49)
No já bych řekla, že s rodinnýma financema je to jako se sexem ;-) - každý způsob, který vyhovuje oběma stranám je dobrý :-).
My vyděláváme zhruba stejně, účet máme společný, chodí nám na něj obě výplaty, dispoziční právo k němu máme pochopitelně oba, karty máme taky oba. Platíme z něj vše, co jde bezhotovostně, hotovost si akždý vybíráme kartou podle momentální potřeby. O větších výdajích se buď domlouváme předem nebo se o nich aspoň dodatečně informujeme. Včetně toho, že jsem si koupila nové boty nebo kostým, i to kolik orientačně stál. Zabírání nebo snižování ceny by mi přišlo krajně hloupé - nejsem malá holka, abych si koupila drahé boty nebo kabelku v době, kdy na ně nemáme nebo v době, kdy šetříme na něco jiného, ani bezhlavě nekupuju všechno co vidím s myšlenkou, že musím mít každý módní hit. Na druhé straně, pokud na to máme a mně ta věc udělá radost, tak to manžel nijak nekomentuje (jedině, že mi ty boty pochválí ;-). Ta informace je spíš o tom, abychom měli oba přhled, kam se nám penízky kutálejí než o tom, že bychom jeden druhému striktně skládali účty ...
 Jana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vedení rodinného účetnictví - systém 

(1.6.2005 16:37:12)
Ja tedy souhlasim s Monty. Nechci aby manzel vedel o tom kolik jsem dala za kadernika anebo za obrazky do bytu. Jemu takove investice pripadaji zbytecne vyhazovani penez. Na druhe on chodi denne na obed a utraci dost penez za nesmyslne casopisy a noviny ktere pak stejne necte. To zas rozciluje me. Samozrejme na vetsich investicich se delime rovnym dilem. a vzhledem k tomu ze on ma plat 2x vetsi plati naklady na auto a vetsinou i zabavu.
 Lucka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vedení rodinného účetnictví - systém 

(15.7.2005 10:34:47)
Naprosto s Tebou souhlasím. Nejsem sice vdaná, ale žiju s přítelem ve společné domácnosti. Každý měsíc dáme oba určitou částku, z které platíme jídlo, nájem, elektřinu apod. Plat má přítel o malinko větší než já. Až se vdám, budeme to asi dělat nejspíš stejně, protože mi to vyhovuje. Přítel třeba nechápe, kolik nechám každý měsíc u holiče, kolik utratím za boty (moje slabost). Nechci, aby mi to jednoho dne vyčítal - kolik já si koupím nebo utratím na jeho úkor... :o)))

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2022 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.