| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

A proč vlastně?

 Celkem 38 názorů.
 Ivča+3ratolesti 


A proč vlastně? 

(14.4.2005 12:45:38)
Já si klystýr dát nenechala, k čemu? Strach bych z toho neměla a jestli manžel něco uvidí? ten bude mít dozajista jiné starosti! P.Konigsmarková (porodní asistentka, zakladatelka CAPu) nám vysvětlovala, že je to fyziologicky téměř nemožné,vytlačit s dítětem hromadu. Sama se prý s tím téměř nesetkala. Jen v případě porodu po velké dávce jídla a pocitu plných střev by dala trochu Yalu.
Rodila jsem 2x. Poprvé s povinným klystýrem (před 15 lety)a podruhé bez. Poprvé to bylo strašné a potupné. Nevěděla jsem, co mám tlačit dřív, jestli vpředu nebo vzadu. Podruhé - paráda. Moje zkušenost - klystýr už ani za nic.
Ať se ti dobře rodí.
 Ashley 
  • 

Re: A proč vlastně? 

(14.4.2005 13:11:11)
Prvně jsem ho nechtěla,ale pak jsem byla ráda že jsem ho měla.Nic to není a protože mi dělali nástřih a stehy pak dost píchaly,byla jsem ráda že nemusím několik dní na velkou.
A jedna paní z jiné diskuze by potvrdila že "hromadu" vytlačit u porodu jde:)
 Rudy 
  • 

Re: Re: A proč vlastně? 

(24.4.2005 22:56:11)
Klystýr pro mě nebyl u prvního porodu nic příjemného, ale pořád příjemnější, než to, že kromě mimča tlačím na doktora ještě něco jiného, takže když jsem u druhého dítěte přišla do porodnice na 8cm a šla rovnou na kozu, děsila jsem se toho, že nemám klystýr a nestačím se vyprázdnit před porodem, a taky že jo, doktor při tlačení musel likvidovat i onu hromadu-jak to tu někdo nazval:-) Takže mě naopak připadalo potupné to, a kdybych si já mohla vybrat, raději se nejdřív vyběhám s klystýrem či Yalem(ostatně netrvá to tak dlouho)
 lída 
  • 

Re: Re: Re: A proč vlastně? 

(25.4.2005 15:05:38)
A Rudy ty jsi se před tím když jsi se otvírala nenalítala bez klystýru jak splašená na záchod. Já jsem byla asi 5x když jsem se doma otvírala a tak to odešlo před a při porodu vůbec nic.
Asi to má každý jinak zařízené.
 Rudy 
  • 

Re: Re: Re: Re: A proč vlastně? 

(25.4.2005 22:07:43)
Lído, vůbec se mi na záchod nechtělo, a to jsem se otevírala poměrně dlouho, ale měla jsem jen hodně slabé bolesti, tak nevím, jestli to nebylo tím. A nebýt téhle diskuze, tak si dodnes myslím, že klystýr se dává jen kvůli tomu, aby se mamina na sále nepo...:-))
 Lída+2 


Re: Re: Re: Re: Re: A proč vlastně? 

(26.4.2005 7:24:11)
No já se otvírala taky při minimálních bolestech a lítala jsem pořád,ael podezřívala jsem dan,že je to tím jak se tam asi stáčí a tak.
Ale každé tělo se chová jinak. Já si po téhle zkušenosti právě říkala,že to před tím nemuseli dávat,že by si to tělo řeklo samo.
 Lusi+M+Z 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: A proč vlastně? 

(26.4.2005 22:38:23)
Ahoj holky,

já u jednoho porodu klystýr měla u druhého ne, ale díky tomu že si to příroda zařídila sama a u obou porodů jsem lítala doma na záchod posledních cca 24 hodin před nástupem kontrakcí jak zběsilá, tak jsem byla opravdu dokonale vyprázdněná.
 Peťula Honzík1/01+Michalka8/05 


Hoj :o) 

(9.6.2005 13:14:14)
Tak koukám že tahle diskuze momentálně "nežije",ale nějak jsem na ni narazila,celou přečetla,tak přihodím svoji zkušenost :-)

Klystýr jsem neměla nikdy,měla jsem YAL.K porodu jsem si ho nechala napsat,protože na kurzu nás přesvědčovali,že je to lepší,že se člověk vyprázdní jednou a zcela a nemusí běhat 5x jako při normálním klystýru.Což je pravda-byla jsem jen jednou a byl klid.Spíš mě překvapilo,že v té samé porodnici,kde nám na kurzu YAL doporučovali,mě PA před porodem chtěla přesvědčit,že klasický klystýr je lepší.?????? No nedala jsem se,tak mi s brbláním šoupla YAL.Jestli jsem pak něco "vyrobila" ještě při porodu,to netuším-ale nikdo nic neříkal(proč taky?) a manžela jsem se teda radši neptala :-) Musím teda upozornit,že přestože stojí u hlavy,vidí všechno :o)
V té samé porodnici mě druhý po porodu upozorňovali,že si prostě musím dojít na velkou,jinak že mi dají klystýr.Takže došlo i na druhý YAL.Nechápu proč je to tak nutný,do té doby jsme skoro nic nejedla,tak z čeho by se tam něco utvořilo?

Jinak mě překvapilo,jak tu někdo psal,že u porodu udělal "hromadu".Jak to víš?To ti řekli nebo jsi to cítila?Mě připadá,že i kdybych u toho vytlačila celý obsah střev,tak to nemůžu při tlačení mimča zaznamenat.

Dál tu někdo psal,že není možný vytlačit kromě mimča něco jiného,že se to tam už nevejde.Opravdu to jde :-) Viděla jsem cizí porod a viděla jsem odchod stolice těsně před mimčem-prostě než mimčo vystrčí hlavu,vychází obsah střev-ale nikdo se nad tím nepozastavoval,asistentka na to hodila hadr,mamču polili desinfekcí a bylo po.Myslím,že rodička to vůbec nezaznamenala,páč měla v tu chvíli jiné starosti :o)A mimčo se určitě nenarodí do hnědého-oni ho totiž nenechají spadnout tam,kam předtím odešel ten obsah střev :-))

Pak jsem měla YAL ještě jednou při gynekologické laparoskopii.To bylo prozměnu v Praze,v Thomayerově nemocnici v Krči....ale co jsem si tam kvůli tomu musela vyslechnout,to jsem nevěřila.Nejdříve mě sestřička přesvědčovala,že ne,že mi dají klystýr.Já si stála za svým,že ANO,že chci YAL.Tak že se jde domluvit se staniční.Pak jsem šla po chodbě a slyšela jsem,jak se dohadují,co teda s tou paní XY má vlastně dělat?A staniční jí říkala-"tak jí to teda dej,ať neotravuje".Při aplikaci jsem musela poslouchat,že YAL je úplně naprd,že nedokáže tolik vyprázdnit jako klasický klystýr a že to teda těm doktorům na sále nezávidí,protože se jim tam určitě pos.... :-(( No fakt zážitek!!!
Přitom přímo u Yalu píšou,že je vhodný i před neplánovanou operací,protože se obsah střev rychle vyprázdní-nějak na sebe nabalí obsah střev.
Taky je pravda,že zatímco ostatní holky běželi na záchod hned po aplikaci klystýru,já YAL v sobě udržela přes půl hodiny-to se mi zdá lepší nebo ne?

Teď v srpnu mám rodit a jsem zmatená-klystýr nebo YAL?Nebo nic?

 Líza 


Re: A proč vlastně? 

(14.4.2005 13:13:55)
Moc se nemluví o tom, že to je nefarmakologický způsob, jak posílit kontrakce a urychlit porod.
 Jana + 2 


Re: Re: A proč vlastně? 

(14.4.2005 13:30:26)
Rodila jsem 2x v Anglii a tam se taky klystyr nedava a nic se nestalo. Pri prvnim vyvolavanem porodu se mi chtelo na zachod, a na to mi sestra rekla, ze to je dobry, ze to uz klesa hlavicka, hned na to mi rupla voda a uz to jelo. U druhyho porodu se mi ani nechtelo, nejak jsem nestihla obed a tak byl klid a taky se nic nestalo. Vsichni co zazili porod v cR me strasili holenim a rozenim na koze v jedny a ty samy poloze..no mozna v cR, tu sem si rodila jak s emi chtelo. Jana
 Jana + 2 
  • 

Re: Re: A proč vlastně? 

(14.4.2005 14:15:43)
Kopiruji sem doporuceni WHO ze stranek Ceske asociace porodnich asistentek:

"Klystýry jsou stále rozšířené, protože se předpokládá, že stimulují děložní stahy a že prázdná střeva umožňují sestup hlavičky. Také se věří, že snižují znečištění a tím riziko infekce matky a dítěte. Jsou však nepříjemné a představují určité riziko poškození střev. I když některé ženy o klystýr žádají, mnoho žen se při nich cítí trapně. Dva náhodně rozdělené kontrolní testy (Romney a Gordon 1981, Drayton a Rees 1984) zjistily, že po použití klystýru zůstává v I. době porodní míra fekálního znečištění neovlivněna, ale snižuje se v II. době porodní. Bez klystýru je znečištění většinou mírné a snadněji se odstraňuje než znečištění, které nastane po klystýru. Nebyly zjištěny žádné účinky na trvání porodu nebo na neonatální infekci či na infekci vzniklou poraněním hráze."

Jak je to tedy s tim posilenim kontrakci a urychlenim porodu? Bolesti jsem se kroutila, to je pravda. Hlavne protoze misto prodychavani stahu jsem litala na zachod a neprodychany stah byl bolestivejsti nez prodychany.
 Jana + 2 
  • 

Re: Re: Re: A proč vlastně? 

(14.4.2005 14:17:39)
Ted na to tady koukam. Ja nejsem Jana + 2 z Anglie pode mnou. Ja jsem Jana + 2 z Cech.
 Lída+2 


Re: Re: Re: Re: A proč vlastně? 

(14.4.2005 15:07:29)
Z vlastní zkušenosti.
1.dítě vyvolaný porod před tím se ani nebavili a prostě mi ho udělali.
(docela mě to naštvalo,ale co se dalo dělat).
2.dítě ani jsem nechtěla a přijela jsem do porodnice akorát na ten porod(nepoznala sjem,že rodím,nějak mi nic nebylo) šla jsem hned na sál

Ale proč to píšu. Když jsem měla při druhým ty nic moc bolesti tak jsem byla za odpoledne asi 10x na záchodě. takže se udělal¨sám.Prostě tělo si žádalo a já se mohla uběhat.Takže kdyby to sestřičky nechali na maminách udělali by lépe.
já osobně bych ho nedávala nikomu. jen proto,že to kdysi někdo vymyslel.
 Líza 


Re: Re: Re: A proč vlastně? 

(14.4.2005 18:21:38)
Jano + 2, já neznám statistické údaje, ale znám své dva porody, u mě to tak jednoznačně bylo. U prvního porodu zesílily po klystýru okamžitě kontrakce a skokem jsem se o hodně otevřela.
U druhého jsem přijela poměrně dost otevřená, ale s děložní činností sice silnou, ale absolutně nepravidelnou (kontrakce tu za 5 minut, tu za dvě a ondy za 20, naprostý chaos), po klystýru byly rázem po 5 minutách a u téhle frekvence už zůstalo, s ní jsem i rodila.
Takže já to hodnotím pozitivně.
Ono taky je to logické - tím ať už klystýrem, nebo uměle navozeným vyprázdněním Yalem, se hodně nastimulujou nervové pleteně v oblasti podbřišku a to podráždění se přenáší i na dělohu.
 Dančča 


Yal, klystýr a nebo radši nic ?  

(14.12.2005 2:00:41)
Ahojky lidičky,
tak jsem si přečetla celou diskusi na téma yal kontra klystýr a pořád nějak nevím co je pro mě to pravé.
Mám za sebou dva porody, první byl vskutku klystýrově hororový, druhý díky laskavé a chápající sestřičcce, která mi dala jen poloviční porci podstatně snesitelnější. S yalem nemám žádnou zkušenost a tak přemýšlím, zda právě on je pro mě to pravé a nebo zda mám zkusit přesvědčit personál místní porodnice, že budu rodit úplně bez ničeho...ale jak jsem dnes na kurzíku přípravy tatínků na porod zjistila, byla by to asi větší dřina než porod samotný... Jestli máte nějakou dobrou a povzbuzující informaci, budu moc ráda, když se podělíte.
 markéta, Tereza 7/03 
  • 

Re: Yal, klystýr a nebo radši nic ?  

(14.12.2005 10:08:17)
Mám jen jednu zkušenost s klystýrem. Nevím, kolik mi ho sestřička dala, ale byla velmi příjemná, stále se mě něco ptala, abych musela odpovídat a nevnímala tolik to, co mi dělá. Pak jsem hned mohla na záchod. Někde prý nutí, že s tím musíte chvíli vydržet, já mohla rovnou ze stolu na mísu.

Na kursech nám říkali, že je lepší být pro porod vyprázdněná, že to může ovlivnit porodní cesty a pohyby dělohy. U mě by to asi tak bylo, protože vždycka první a druhý den menstruace mám nutkání na velkou a to třeba dvakrát denně, takže u mě se pohyb dělohy (byť minimální) přenáší na střeva.
 Lukyska 


Klystyr a dotaznik 

(14.12.2005 11:38:50)


Ahojky,

ja tedy nevim, v Brne na Polni jsem rekla, ze klystyr nechci a tim to koncilo. O holeni se nikdo ani nezminil...Pokud neco nekdo nechce, tak ma pravo to nechtit. Ja jsem ted se rozhodla, ze NEBUDU za zadnou cenu vyplnovat pri prijmu dotaznik, (pokud se nebude jednat o indukovany porod a nebude na to dost casu) pamatuju si, jak me to strasne obtezovalo minule mit kontrakce a rikat, ze muj otec mel vysoky tlak. sem zvedava, co udelaji, jestli me nenechaji rodit, dokud jim nereknu, ze babicka mela cukrovku :-) Vsechny podstatne informace jsou v prukazce a nemyslim si, ze bych jim hned po porodu utekla, takze dotaznik vyplnim PO PORODU.
 misha+bříško 
  • 

Re: Klystyr a dotaznik 

(14.12.2005 19:29:13)
Ahoj Lukysko, mohla bys mi prosím napsat jaká je prodnice na Polní. Chtěla bych tam v únoru rodit, ale dost lidí mě od ní odrazuje (většinou těch co tam nerodili). dej mi vědět jestli je to tam v pohodě, jak vypadají por. sály a místnost pro 1. dobu porodní, po jak dlouhé době ti při normálním porodu přiloží dítě a tak vůbec tvoje zkušenosti, jejich chování vůči maminám a dětem,...... Prosim prosim, jsem už úplně zoufalá, protože výběr porodnic v Brně je dost zoufalý. Díky moc.
 Lukyska 


porodnice na Polni 

(14.12.2005 23:13:55)
Misho,
tak to se tam mozna v unoru potkame. Jaka to je porodnice? Mne prisla dobra. ALE mame v ni hodne znamych lekaru - tri na porodnickem a primarku na novorozeneckem, takze nevim, nakolik byla pece o me u porodu a v ramci sestinedele standartni ci nikoli. Nicmene i moje gynekolozka si mysli,ze MUDr. Nagy ( zastupce primare) je jeden z nejlepsich porodnku v Brne.Ten teda jednim z tech nasich znamych neni a zrovna on byl jako hlavni porodnik a nemuzu si jej vynachvalit. To jak me treba sesil, pohadka. Co se tyka kojeni, je to spise takove samostudium, nicmene, nikdo mi dite po porodu nebral, mohla jsem ho mit u prsu i s pupecni snurou a spinave. Trochu mi pomohli.. Mam ale jednu velkou vyhradu. Pousteli nas domu 24.12.2001 a mozna nebyl nekdo tak peclivy, jak mel... pustili dceru domu se stafilokokovou infekci, ktera byla jiz v te dobe zjevna a NEREKLI nam to... takze ani znami nezajisti vsechno. A jeste jednu vec, pres moje upozorneni na nesouhlas s pouzivanim kosmetiky Johnson (ci jak se to pise) dceru jedna obetava setricka pri predvadecim koupani umyla prave Johnsonem a mala se osypala. Takze, abych to shrnula - na porodnim vynikajici, sestinedeli s vyhradami..Jinak nemocnice je to mala a mila, mozna bude nekomu vadit, ze sprcha neni soucasti porodniho boxu, ale ty boxy jsou tam jenom 4 a ja rodila ten den sama a tak rychle, ze jsem sprchu nepotrebovala. Ja mam termin 22.2. , kdybys chtela jeste neco, tak napis na mail.
 Edysha 


Re: Yal, klystýr a nebo radši nic ?  

(15.12.2005 21:23:28)
Já jsem rodila uplně bez ničeho. Vyšly ze mě dva pidi bobky velikosti kaštanu a to bylo všechno, ale je pravda,ze jsem pred porodem mela "strevni honeni" ;-) Byt tebou tak si opatrim yal gel a pred porodem uvidis, co pouzit. Z klystyru mam nejak obavy, hlavne se obavam, ze by mi to pak ve strevech neslapalo tak dobre jako tedka.
 tedezka 


Re: Yal, klystýr a nebo radši nic ?  

(16.12.2005 14:53:47)
Ahojda Danielko, mě čeká porod až v únoru, tak zatím zkušenosti s Yalem nebo klystýrem nemám, ale pořídila jsem si sebou do porodnice Yal. Nevím jestli jsi třeba viděla jak vypadá, ale myslím, že to nebude nic děsivého oproti klystýru. Je to jen malá lahvička a v ní trochu tekutiny na rozdíl od litrů vody, které Tebou protečou, když Ti dávají klystýr a i porodní asistentka mi říkala, že je Yal fajn a že je lepší se před porodem vyprázdnit, protože tak miminku uvolníš všechny cesty a má víc místa. Tak jsem přesvědčená, že Yal přežiju :-)
 Dita květen 05 
  • 

Re: Re: Yal, klystýr a nebo radši nic ?  

(16.12.2005 16:24:54)
Rodila jsem v květnu a užila jsem yal-stačila jedna lahvička... Na rozdíl od klystyru nevyvolává takové tlaky-1,5l vody je dost...
 krupice. 


Re: Re: Re: Yal, klystýr a nebo radši nic ?  

(16.12.2005 20:54:11)
Já se přidávám k Nikitě, taky vůbec nechápu, co hrozného vám připadá na klystýru. Pro mě to je ztráta času, vůbec o klystýru debatovat. Žádné strašné tlaky jsem necítila a to nebyl můj první klystýr v životě. Holky, co děláte, když jdete na odběr krve, necháte si dát rovnou narkózu?
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Yal, klystýr a nebo radši nic ?  

(16.12.2005 21:07:19)
Ne, to ne. Ale nenechám si brát krev, když to není nutné ;o)

S.+++
 Nikita+Tom1/05+Davča4/08 


Re: Re: Re: Re: Re: Yal, klystýr a nebo radši nic ?  

(16.12.2005 21:40:28)
Sylvie a jak víš kdy to není nutné ? Jsi doktorka ? Já jsem se teda ještě nesetkala s tím, že by někdo bral krev jen tak ze srandy nebo pro zábavu.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Yal, klystýr a nebo radši nic ?  

(16.12.2005 22:16:42)
No, Nikikto, asi tak - Hanka se ptala, jestli si před odběrem krve necháme dát narkózu. Tak sama za sebe odpovídám - ne, ale nenechávám se píchat zbytečně. Odbobně by se dalo odpovědět na její první otázku - co tak hrozného nám připadá na klystýru. Opět sma za sebe můžu říct, že mně vcelku nic, ale ani ten si nenechám dát zbytečně. A abych odpověděla ještě na tvoji otázku - ne, doktorka nejsem. A co v péči o zdraví mé a mých dětí nutné je nebo není, to pousoudím na základě informací, které se mi od lékařů dostanou. Ostatně, oni sami ode mne očekávají mé rozhodnutí a přiměřeně tomu mi podávají srozumitelné infomrace ;o)

S.+++
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Yal, klystýr a nebo radši nic ?  

(16.12.2005 22:26:09)
A když se náhodou dostanu do rukou lékařů, kteří to s informováním moc nepřehání a oni náhodou vyžadují něco, co se mi nezdá, stejně je dotlačím k podrobnému vysvětlení. Naposledy jsem s holkou byla u lékaře, který ji původně chtěl hospitalizovat v nemocnici na dětském ddělení - po rozhovoru se mnou a vysvětlování co a jak a proč by se s ní dělo, sám přiznal, že ona ta hospilizace zas až tak nutná není, že v této fázi onemocnění by holku už jenom "pozorovali" - udělali jí ultrazvuk, nabrali moč a čekali na výsledky. Hmmm, ultrazvuk jsem měla ani ne čtyřiadvacet hodin starý, moč jsem jim taky donesla, takže jsme šly na výsledky čekat domů ;o)

S.+++
 krupice. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Yal, klystýr a nebo radši nic ?  

(16.12.2005 23:15:20)
Sylvo, a ty, když tě doktor pošle na krevní testy nebo sedimentaci, se pokaždé ptáš, jestli je to nutné? Mě to ještě nenapadlo, bránit tu kapku krve. A to se mi ještě donedávna při tom dělalo blbě. No teď asi začnu přemýšlet, jestli mě třeba v těhotenství neposlali na ty odběry, jenom proto, aby se zdravotnice pocvičily.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Yal, klystýr a nebo radši nic ?  

(17.12.2005 8:21:22)
Hanko, to špatně chápeš. Já se nebráním, já se zajímám. Ne, většinou se neptám, jestli je to NUTNÉ, ale co si od vyšetření lékař SLIBUJE ZJISTIT a jak to zjištění OVLIVNÍ DALŠÍ LÉČBU. A občas s navrhovaným postupem nesouhlasím. Ani mně, ani nikomu z mých lékařů na tom fakt nepřipadá nic divného a takové informace mi podávají zpravidla naprosto automaticky...


S.+++
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Yal, klystýr a nebo radši nic ?  

(17.12.2005 8:41:54)
Nebo teda pokud to chceš konkrétně - kdybych si třeba zlomila ruku a lékař mi chtěl odebrat krev na zjištění protilátek proti žloutence, s odběrem bych nesouhlasila, protože by mi připadal v dané situaci poměrně zbytečný. Nesouhlasila bych s ním i přesto, že na odběru krve nic až tak hrozného nevidím a narkózu si před odběry dávat nenechávám. A zrovna tak když mi u prvního porodu chtěla dát PA klystýr, nesouhlasila jsem, protože i ten mi připadal v dané situaci poměrně zbytečný. Nesouhlasila jsem s ním i přesto, že na něm nic až tak hrozného nevidím, a kdybych někdy náhodou měla zácpu a nešlo to jinak, tak bych s ním třeba i souhlasila.

S.+++
 Jiřule a 3 skřítkové 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Yal, klystýr a nebo radši nic ?  

(17.12.2005 9:10:22)
Sylvi nádherní smajlíci:-)
 Katka tři děti 
  • 

Všechno s rozumem! 

(17.12.2005 12:51:06)
Milá Sylvo,
taky jsem ráda, že v dnešní době jsou lékaři více přístupní na diskuzi a tak máme právo na informace a na vybrání si léčby a různých postupů.Když jsem rodila v roce 1990, nikdo mi nic nevyvětloval a o ničem moc neinformoval. Jsem ráda, že je to dnes mnohem lepsí!!

Zdravím
 Lukyska 


klystyr 

(17.12.2005 14:12:42)


Mne pripada dulezite, ze mohu odmitnout to, co nechci, ze mam volbu. Kdo chce klystyr, at ho ma, a kdo ho nechce, at mu ho nikdo nevnucuje..V tom vidim dulezite zjistit, jak se v jake porodnici ( a nejen porodnici) chovaji. Jsem dospela, vzdelana a zodpovedna a nevim, proc bych mela postupovat neco, co neni nutne a neco co nechci. Rada si o sobe rozhoduju sama. Ovsem k tomu potrebuju informace od lekaru a proto je opet nutne vedet, jak se kde chovaji. To je kazdeho vec, co se mu zda na klystryru nechutne, ja tedy nevim, co muze byt prijemne na tom, ze mi cizi clovek strci hadicku do zadku a pusti vodu, ale rikam, to je kazdeho vec, ja jen chci mit MOZNOST se rozhodnout
 Kamilka 
  • 

Re: klystyr 

(17.12.2005 15:53:48)
děvče, v porodnici ti spousta cizáků nastrká lecos kamsi a pravdu maj ty, které se smějou tomu, jak se z něčeho ve vztahu k porodu tak epizodního, dělá personifikace práva na svobodnou volbu. Vzhledem k tomu, že jde opravdu o strčení hadičky do zadku, je to o to více humornější, hned bych šla demonstrovaz za svobodu:)
 proKamilka 
  • 

Re: Re: klystyr 

(17.12.2005 19:18:59)
i ty jedna Kamilko, že ty si ty klystýry užíváš :-))) já jich měla plno a neubylo mě, nerada aby se mi mimino narodilo do s....k - když už to tak musím napsat
 krupice. 


Re: Re: Re: klystyr 

(17.12.2005 22:43:18)
No tak jsem to brala i já. Nechtěla jsem, aby se mimčo narodilo do s....k, navíc se uvolní porodní cesty. U mě to tedy platilo, kontrakce šly najednou jedna za druhou, začala jsem se dost rychle otevírat a plánovaný epidurál mi už nestihly dát. Šla jsem rovnou rodit. Prostě mě připadá klystýr jako úplně banální záležitost, která člověku nijak neuškodí, spíš při porodu pomůže. A to, že mi strká kdosi hadičku kamsi mi za dané situace připadá opravdu směšné. Nechci, aby to vyznělo hrubě, ale v průběhu porodu má žena nohy od sebe a každý ji tudíž může vidět až do krku. Několikrát vám tam doktoři strčí ruku, aby zjistili, jak porod postupuje. Navíc spousta žen má takové bolesti, že ztrácí sebekontrolu. Já nejsem cimprlina, ale kontrakce byly takový, že jsem se prostě vrhala na kolena a vyluzovala ze sebe nejrůznější zvuky. Poctivě jsem dýchala jak pejsek a vůbec jsem musela působit hodně "nezvyklým" dojmem. Po porodu ještě přijde šití a často cévkování, takže nechápu, jak někdo může rodit, když mu přijde nechutný klystýr. Ale je to věc názoru, nechci nikoho odsuzovat. Určitě je lepší, pokud má člověk právo volby, ať si každý rozhodne, co je mu milejší.
 Lukyska 


klystyr 

(18.12.2005 10:05:56)

Mne proste klystyr prijde nechutny a svete div se, za par dni budu rodit po druhe. A bez klystyru. Pripada mi, ze tato debate je vskutku o "hovne" da-li se to tak nazvat. Nejde preci primarne o klystyr,ale o moznost odmitnout neco, co nekdo citi jako neprijemne.Ze se to vztahlo jenom na klystyr.. ja jsem pred casem ( predevcirem) zminovala vyplnovani dotazniku uprostred kontrakci, pripadne holeni. A jak rikam, je jedno, co je komu neprijmne, kazdy ma svoje pocity a nazor, dulezite je, ze se tomu budumoci vyhnout. Jedna moje kamaradka mela opacny problem, ta zase trpela strachem, ze bude rodit tak rychle, ze ji klystyr dat nestihnou... Jsou to u porodu nepodstatne veci, ale pocitove udelaji hodne pro prijemne nebo neprijemne proziti porodu.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: klystyr 

(18.12.2005 10:35:16)
No, Hanko, to máš těžký, náhoda je blbec :o) Mně třeba případný únik stolice nijak neděsil, beru porod takový, jaký je, kdyby se stalo, však by mi manžel nebo PA utřeli zadek a jelo by se dál... aby toho vyšlo tolik a v takové době, aby se "mimčo narodilo do s....k" (jak hezky poeticky píšeš) je snad technicky nemožné. Takže já porodila třikrát bez klystýru a bez nehody, na záchod jsem si vždycky došla spontánně v začátku porodu. A mám kamarádku, která se nehody u porodu "děsila", tak si nechala dát klystýr... a zadařilo se jí přesně to, čeho se obávala ;o)

Konečně, už před dvaceti lety zástupce českých porodníků podepsal mezinárodní dokument o doporučené porodnické péči, ve kterém se mimo jiné píše, že "Klystýr a holení pubického ochlupení není indikováno." Toto doporučení vychází ze zjištění, že se nepodařilo prokázat, že by klystýr porod urychloval nebo snižoval výskyt infekce u matky nebo novorozence, zato se ukázalo, že může způsobit i komplikace (třeba podráždění či poranění střev či v případě přidávání olejíčků do vody alergické reakce). Pokud ho někdo chce a řekne si o něj - prosím, proč ne. Pokud má zácpu, může mu to i při porodu ulevit. Nebo i když ho chce jen tak - je známo, že porod se z velké části odehrává "v hlavě" a pokud mamina klystýr chce a bude po něm spokojená, může jí pomoct. Ale zesměšňovat ty, které ho nechtějí (viz tvá slova o narkóze před odběrama) - proboha, proč? Ostatně, já dvakrát rodila v porodnici, kde se klystýrem nikdo nezabýval. Řekneš si o něj - uděláme ho. Neřekneš si - nikdo na něj ani nevzpomene. Neměla jsem tedy důvod ho řešit a popravdě - ani jsem na něj při porodu nevzpomněla ;o)

MMCH a když už jsi to tu zmínila - poprvé jsem rodila na porodním lůžku a BYLO MI NEPŘÍJEMNÉ to, co píšeš: že totiž v průběhu porodu má žena nohy od sebe a každý jí může vidět až do krku. I to byl jeden z důvodů, proč jsem podruhé a potřetí volila porodnici, kde to prostě funguje jinak. A při porodu na porodní stoličce nebo vsedě na patách jsem se opravdu cítila líp, jak na stole s rozcapenýma nohama - krom toho, že mi to bylo příjemnější po fyzické stránce, tak mi bylo příjemnější i po stránce psychické - obzvlášť při porodu vsedě na patách - kleče jsem měla příjemný pocit naprosté intimity ;o)

S.+++

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2022 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.